| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Vzali jsme si domů romské děti

 Celkem 232 názorů.
 Rrenda 


Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 9:52:03)
já bych si romské dítě do rodiny nevzala. Dle mého názoru člověk tyto lidi dokáže změnit jen málo, spíš vůbec, takže by se mohlo stát, že po letech citové aj. investice bych mohla splakat nad výdělkem. Naštěstí mi byl dán dar mít vlastní děti, ale kdybych je mít nemohla, chtěla bych pokud možno "klasické" dítě. Podotýkám, nejsem rasista, ale co se týče této menšiny, začínám jím tak trochu být, bydlím totiž ve městě, kde těchto lidí není zrovna málo, a ten, kdo se s touto komunitou denně setkává, ví, o čem mluvím. Asi tak nějak...
 Bumbi&05,08,10 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 10:02:25)
i u vlastních dětí můžeš splakat nad výdělke a investice se ukáže být jako zmařená... ~d~
 Grainne 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 10:04:56)
Myslím, že základní chybou při přijetí těchto dětí do rodiny, je "dělat, že nic". Jenomže to "něco" tu je a takový projet má pomoci to přijmout takové, jaké to je, tedy se všemi specifiky a odlišnostmi.
Přiznám se, že bych nedokázala dítě adoptovat, ale nedělala by mi problém pěstounská péče a dokonce ani to, že děti mají kontakt na svou původní rodinu, kde jen momentálně nejsou příznivé podmínky pro jejich zajištění.
Bohužel pro to nemám podmínky a manželovi chybí "nastavení", nemyslím, že by bylo dobře ho do toho "nastrkat", o to víc obdivuju páry, které do toho jdou oba se vším nasazením. Tenhle projekt by jim výrazně mohl usnadnit situaci. Myslím, že je hodně, hodně potřebný a že citelně chyběl.
 Jana 
  • 

Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 10:30:45)
Souhlasím.
A škoda, že byl rozhovor tak krátký.
 Rrenda 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 11:08:03)
Doporučuji přečíst si knihu Rok kohouta. Nevím, zda byste mluvily stejně, kdybyste se dostali do stejné situace jako autorka článku. Před bitvou je každý generál.
 helena + veverčátka 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 11:59:34)
Také se občas vyskytnu v místech, kde je větší množství romů, ale těch lidí je mi spíše líto.
Děti často nemají citové zázemí, za každý úsměv jsou rády a v tom vytůstají. Oni jsou sice hodně pospolití, ale chybí tam ta citová vyváženost. Nevyrůstají v klidu, jsou jakoby taženi tím životem dospělých, nikdo se jim nepřizpůsobuje, tak se oni přizpůsobují dospělým. A ještě je jim vtloukáno, jak jsou bílí zlí. Učí je nenávidět a každá projevená pozitivní snaha je odsouzena k nezdaru, protože to nikdo z rodiny neocení. Je to takový bludný kruh. ~;((
Ale jinak si myslím, že právě toto je cesta, jak z dětí vychovat slušné romy, kteří nejsou taženi tou špatnou částí kultury, že jim otevřeme dveře k té "dobré" kultuře, umění, tanci,.. to na co opravdu mohou být hrdí.
Já věřím, že hodně udělá správná výchova a přístup k dětem. A bílí lidé také kradou, lžou, vraždí a kde je ta správná "bílá" výchova???
 axaa 
  • 

Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 17:37:29)
Je vidět, že to máte jen "načtené". S Romy se setkávám denně (už musím říct bohužel), studovala jsem jejich problematiku, relativně i chápu proč se zrovna takto chovají a byla jsem plna ideálů, jak zrovna já jim pomůžu, jak je naučím, chovat se slušně, starat se o děti..., ale to bohužel nejde (své zaměstnání jsem musela opustit, jinak bych už z nich byla asi někde v pokoji bez oken), bohužel už je v nich hluboce zakořeněna politika našeho státu - nejsou za nic zodpovědní, když rozmlátí byt, stát koupí nový (dostal by český člověk nový byt???), když kradou, ničí, vraždí.... jsou diskriminovaní a přes to nejede vlak a když každý den vidím "maminku" jak stojí před obchodem a svých 6 dětí posílá na nákup za pět prstů a jak jsou děti ještě drzé a sprosté, když je prodavačky hlídají a nenechají je nic ukrást, ztratila jsem už všechny iluze, pokud se nezmění přístup našeho státu k těmto diskriminovaných chudinkám, žádná ani sebelepší náhradní matka nevychová slušného Roma!
 Grainne 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 19:51:17)
axaa, jsi typickým příkladem člověka, který při práci s lidmi podlehl iluzím, jak to bude krásné, až budou vychovaní, vděční a hodní - zkrátka až z nich udělá hodné, společenské psíky s vděčností olizující ruce svým pánům.
Ono houby a nešlo to za poáýr měsíců a dokonce ani za pár let a málokdo je schopen se smířit s tím, že co stát zanedbal v minulých 20 ltetech, sebevětší nadšení neuhladí za tak krátký čas.
Ti, kdo dnes začnou, se výsledku nedočkají, možná ti další, nebo dokonce až ti po nich.
Především jde o to, jaký výsledke kdo čeká. Poslušné ovečky, které se nenápadně ztratí v majoritní společnosti, nebo svobodné jedince, kteří si zachovají svou svébytnost, jen se naučí být soběstační a nezávislí?
 Jája 
  • 

Re: Mamince držím palce, ale 

(7.5.2010 10:41:52)
Soběstačná a samostatný = sprostý a zloděj? Pokud "matka" posílá děti krást, je třeba jí je odebrat a ne zkoumat, že jsou dyškryminovaní.
 Bondulka 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 12:15:06)
Zmiňujete knížku Rok Kohouta, škoda, že již nezmiňujete knížku od paní Žežulové (která zde na rodině přidává své příběhy pod přezdívkou "maceška", jsou to dva různé pohledy na téměř stejnou věc a jejich zkušenosti se diametrálně liší. Ke knížce "Rok kohouta", chci pouze podotknout, že vše by se odvíjelo jinak nebo stejně ale s jinými následky, pokud by děti nebyly adoptované ale v pěstounské péči. Sama autorka zmiňuje, že k adopci přistoupili zejména proto, že se báli, že jim tehdejší režim jinak může děti vzít - použít je jako páku proti nim.
Někdy biologické bílé děti dělají daleko horší věci, mnozí fetují, kradou, nezletilí napadají starší lidi, z praxe sociální pracovnice jsem se setkala i s případem vraždy spáchané dětmi a přitom to byla tak příjemná rodina s dobrým zázemí. Romové jsou odlišní a tato odlišnost nás neustále dráždí, je zjednodušující říci, že s bílým dítětem v adopci by se to samé autorce knížky Rok Kohouta nemohlo stát. Berte to jako můj názor - názor sociální pracovnice s praxí i v náhradní rodinné péči.
 Karin 
  • 

Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 12:44:07)
Proč si myslíte, že pěstounská péče by něco výrazně změnila? V těch dětech to prostě bylo, možná by se trochu víc báli ale stejně by se projevila jejich povaha. Jen to, že by autorka Roku kohouta neřešila tak úděsné potíže. Jinak mám pocit, že Maceška ještě nemá dospělé děti. Co se týká vašeho srovnání, že bílé děti taky vraždí, fetují a kradou - ano, ale jsou to spíše vyjímky, je jich menšina. Kdežto bohužel většina cigánů krade a nedělá. Označujte si mě za rasistu jak chcete, já se jím necítím - nemohla bych pravidelně jídat u Číňanů a zaměstnávat s manželem ukrajinku. Ale s cigány nic společného mít nechci, kdo má zkušenosti, drží se dá.
 maceška 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 13:25:39)
Jen poznámku - máme dospělé děti. Máme téměř stejně staré děti jako Boučkovi (jen jich je víc).
 Tulka 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 14:18:26)
Podle mého je rozdíl v tom,že Boučková chtěla pomoci hlavně sobě a Maceška chtěla pomoci těm dětem.Asi víc nezištně.
 Grainne 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 14:29:55)
Tulko, myslím, že přesně tak to je.
Pokud si děti pořídímě kvůli uspokojení vlastního nutkavého mateřského pudu, bez ohledu na to, jestli biologicky vlastní, nebo "něčí", je to špatně, pokud si děti pořídíme proto, abychom dalším lidem ukázali cestu životem, má to vyšší smysl, který bude s největší pravděpodobností naplněn.
Ostatně, Boučková přiznává, že k myšlence na adopci ji přivedla jen a jen neuspokojená vlastní touha "mít plný kočárek", protože ho měli ti druzí.
Dle mého - od začátku špatně.
 Tulka 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 14:55:47)
Grainne,tak.Když si přes děti řešíme svůj problém,nedopadá to dobře.Děti tu nejsou proto,aby nám plnily naše sny a představy.V tom bysme měli podporovat spíš my je:-)
 Hanka 75 


Re: Mamince držím palce, ale 

(28.8.2009 20:49:03)
Mě osobně také přišlo, že Boučková má hodně svých vlastních problémů, byť možná skrytých a i proto to nedopadlo...a knížku měla napsat s větším odstupem.
Ale netroufla bych si napsat, že je-li důvodem adopce (či jiné péče) nenaplněný mateřský pud je to špatně. Může to být dobře a také si neumím představit, jak neplodná žena toužící po dítěti by dokázala (nebo měla dokázat) toto odbourato. Může to být jen současně vedle sebe. Toužení po dítěti a to co přidává Maceška, ale nenaplněný mateřský cit, jistě není jen špatně. To by bylo i velice velice depresivní. Věřím, že naopak mateřský cit, pud, je klad, může být tím obrovským motorem, který dodává sílů jet dál, když je to těžké :-), což může být když se např. objeví zdravotní potíže u dítěte, východvné problémy atd....

 Insula 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 14:49:08)
A já si zase myslím, že když dva dělají totéž, tak to nikdy není totéž. Ovšem myslím, že jak p. Boučková, tak Maceška se obě (a celá rodina) snažily svoje děti milovat a dobře je vychovat. Proč to na jedné straně vyšlo a na druhé ne, si netroufám posuzovat. ~d~ Může tam být tolik faktorů, že těžko říct, kde se "stala chyba".
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 17:02:51)
~R^
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 17:03:16)
~R^ přřesně tak
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 17:12:13)
"většina cigánů krade a nedělá" - prosím odkaz na statistiku, která to dokládá. Pokud jej nemáš, je to pouhý rasistický výkřik, nic víc. (Zkušeností s Cikány mám až dost, ale tyhle nefér generalizace bez jakýchkoli důkazů mě vždycky vytočí.)
 Zasjaj 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 17:23:11)
Ondro,
takovy statistiky jsou zakazany
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Mamince držím palce, ale 

(28.8.2009 13:15:26)
No právě! :-)
Ale rasistické výkřiky taky. :-)
 Efka 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 23:29:47)
Rhendo, chces snad protlacit myslenku, ze by to ani uz nikdo jiny nemel zkouset? Ze vsechny odlozene romske deti at radeji zustanou v domovech? Tenhle clanek je prece o tom, ze pokud se nekdo rozhodne vychovavat romske deti, tak existuje misto, kde dostane radu. A to je dobre. To ze by si na to vetsina z nas netroufla je uz jina vec.
 Jana, 2 děti 
  • 

Re: Mamince držím palce, ale 

(28.8.2009 13:01:27)
Rok kohouta jsem dočetla před týdnem, fakt soda... Nešla bych do adopce jiného etnika. V knize je hezký příměr - adopce romských dětí Čechy je jako když si kočka adoptuje pumu - dokud je malá, jde to, jak vyroste, je to prostě puma...
 Tulka 


Re: Mamince držím palce, ale 

(28.8.2009 13:13:37)
Jano,já bych z té knížky modlu nedělala.Je to jenom osobní názor jedné ženy.
Když budu mít smůlu na chlapy,taky nebude fér do celého světa vykřikovat,že každej chlap je zmetek a že to vidím všude okolo sebe,čeho všeho jsou ti chlapi schopní.Že to je jako když kočka chce žít s pumou.
Lepší je vždycky začít u sebe.
 Lassie66 


Re: Mamince držím palce, ale 

(28.8.2009 13:20:48)
Jano, jestli to nebude tím, že v době dospívání ty děti pochopí, že nemají šanci, byť jsou snaživé, chytré, čistotné, zodpovědné. I podle této diskuze je vidět, že je jim to k ničemu, jelikož jsou to pořád cigoši a od těch se nedá čekat nic dobrého, že? Ať už je někdo rasista, nebo jen tvrdí, že je nepřizpůsobivých Romů většina - stejně to podkopává tu zodpovědnou menšinu. Co bys ty v těch 15 dělala, kdybys viděla, že u bílých stejně neobstojíš? Je opravdu tak překvapivé, že se tolik dospívajících Romů vrátí ke "svým" a přizpůsobí se jim, když jsou to lidé, kteří je nesoudí, neodhánějí, nenadávají jim do černých hub a přijme je mezi sebe?
 Jana, 2 děti 
  • 

Re: Mamince držím palce, ale 

(31.8.2009 14:07:44)
Ano, mě to šíleně překvapuje. Prostě nedokážu pochopit, jak je možné, že když mají šanci žít "úspěšně", stejně se na to vykašlou a žijí na okraji společnosti... okrádají adoptivní rodiče, stále lžou a vrší průšvihy...
 Lassie66 


Re: Mamince držím palce, ale 

(31.8.2009 17:44:15)
Nemají šanci žít úspěšně a pokud ano, pak velmi mizivou. Denně totiž narážejí na pohrdání, verbální či fyzické útoky, mají horší možnost sehnat práci i např. podnájem. Nemají na čele napsáno, že vystudovali, denně se myjí, mají zájem pracovat apod. Čemu vlastně říkáš "být úspěšný"?
 Jana, syn 3,5 roku 
  • 

Re: Mamince držím palce, ale 

(1.9.2009 15:27:28)
Jano promiň, ale ty jsi úplně mimo s představou že můžou žít úspěšně. Je to tak tězké pochopit? Když bude chtít slušná romská rodina chtít pronájem pěkného bytu, nezíská ho - dvakrát mi řekli dva majitelé, že cikánům sebeslušnějším rozhodně nic pronajímat nebudou, když budou chtít pracovat, jaký typ práce na ně asi zbude - především nic, kde by se dalo cokoli zcizit, že ano. A takových zaměstnání příliš není, zametání ulic, výkopové práce a spol. No a ve škole - kdo se s nimi má pořád párat, jsou hluční, neposední, domácí úkoly nenosí podepsané (pokud vůbec), prostě šup je do zvláštní školy. No a toto zacházení mají téměř jisté, pokud je na nich na první pohled vidět, že jsou cikáni. To jestli už je adoptovala, nebo vzala do pěstounské péče "bílá" rodina je potom s tímto přístupem majoritní společnosti skoro jedno. Protože doma jim sice můžou říkat něco jiného- jak když se budou snažit tak to půjde atd., ale "venku" pak tyto děti vidí něco úplně jiného.
 Insula 


Grainne, 

(27.8.2009 13:46:40)
mám to stejně jako ty. Také bych neadoptovala. Ale do pěstounské či hostitelské péče bych ráda nějakého potomka přijala. Ovšem nemám na to partnera, bohužel. ~n~ I když na jednu stranu pro to nemáme zrovna ideální podmínky (malé bydlení). Ale to není ten hlavní důvod proč to nejde (ten je manžel).
 Grainne 


Re: Grainne, 

(27.8.2009 13:55:47)
Insulo, myslím, že nasazení musí být oboustranné. Manžel by to patrně odsouhlasil, patrně i pomoci bych se dočkala, ale on jednoduše už nechce ŽÁDNÉ dítě, ani vlastní.
U něj je to spíš pocit, jestli by dokázal poskytnout to, co je v takovém případě třeba, není člověk, který by rád vstupovat do nejistoty a už vůbec by tu nejistotu neunesl pro druhé.
 Insula 


Re: Grainne, 

(27.8.2009 14:40:52)
Přesně. Manžel taky už nechce ani vlastní.
 Darasek 


Re: Grainne, 

(3.9.2009 22:18:34)
Grainne.Já bych ti doporučila adoptovat tak 5 malých romů.Myslím,že by tě brzy přešel humor a takové ty chytré sociální řeči vůči této rádoby diskriminované skupině občanů.Už to tady bylo řečeno,že pokud se nezmění politika státu,není možné tuto početnou skupinu lidí i kdyby se někteří,kteří už s romy pracovali ,ty iluze je už opustili a mají své bohaté zkušenosti přetrhli,brzo s touto prací seknou,protože ty výsledky snaživé práce jsou mizerné!Pa chytrolíni~;)~a~
 Katka,kluci 7 a 10 
  • 

Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 15:03:07)
Říkáš : "Přiznám se, že bych nedokázala dítě adoptovat, ale nedělala by mi problém pěstounská péče" . A v čem by pro tebe byl ten rozdíl ?? Přece to dítě musí být do rodiny přijato tak jako tak citově bezvýhradně- v čem vidíš "výhodu" pěstounské péče proti adopci ? Jen mě to zaujalo... mě by spíš u pěstounské péče děsila ta určitá nejistota..klidu by mi to nepřidalo.
 Grainne 


Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 15:16:43)
Je to opravdu jen a jen můj osobní pocit, ale v případě adopce bych měla pocit, že "kradu", kradu něčí děti, nemám možnost se dozvědět, proč k adopci došlo, jestli tam třeba nebyl nějaký tlak na matku, nějaké neštěstí, které ji k takovému kroku dohnalo, že jí beru možnost to později třeba napravit.
Děti jsou osobnosti, všechny, je jedno, jestli biologické, osobně porozené, nebo přijaté a všechny potřebují skoro totéž, takže bych snad byla schopná jim to poskytnout a raději bych měla nějaké vědomí o jejich vlastní rodině, jistotu, že je chce, nebo nechce. Prostě bych poskytla, co potřebují na dobu, kdy to potřebují a i kdyby musely odejít, nechala bych otevřené dveře.
Bohužel to je to, co nemůžu chtít po manželovi, jsem si jistá, že on by právě tohle nebyl schopen unést. Kromě zcela prostého faktu, že mám obavy, že do našeho "squatu" by nám děti moc ochotně nesvěřili. Fakt je, že tou myšlenkou se zabývám, ale pořád nemám pocit, že by byla schůdná cesta a především nemám právo s tím ani zahrávat, tady můžu jen ANO x NE.
 Marico 
  • 

HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 12:29:00)
Myslím, že podobný názor jako Rrenda má hodně lidí. Bohužel. Pořád ještě věří, že musí lidi z odlišných etnik co nejrychleji a nejefektivněji změnit, přizpůsobit, začlenit do "naší společnosti". Kdy už konečně dospějeme jako společnost k tomu, že tohle prostě nejde? Všimněte si, jak moc se Češi brání začlenění do Evropské unie. Jak se bouříme proti globalizaci naší kultury. Jak lpíme na tradicích, a když Američan neví, kde je Praha a kdo byl Komenský, máme ho za primitiva. Ale přitom stejnou národní (nebo spíše etnickou) hrdost upíráme všem etnickým skupinám, které přijdou na naše území - ať už Cikánům, Vietnamcům, Ukrajincům, Židům nebo volyňským Čechům. Upírali jsme ji i sudetským Němcům tak dlouho, až museli do odsunu. Jenže ty ostatní skupiny jaksi není pořádně za co vyhnat, že? Takže razíme paranoidní hesla, jako "buď hrdý, že jsi Cikán" - (ale hned dodáváme - chovej se jako Čech). Chtě nechtě mi vždycky vytanou na mysli slova z legendárního sci-fi Star Trek, kde nepřátelští Borgové každou jinou rasu, kterou potkají, zdraví slovy: "Budete asimilováni - odpor je marný". A o těch investicích, které se nemusí vrátit - jak může někdo říct, že se jakákoli "investice" do dětí - ať citová nebo jiná - vrátí? A jak plánujete a vypočítáváte, co má jakou "návratnost"? Copak každé dítě narozené přirozenou cestou dostojí nárokům a vizím a snům svých rodičů? Kolik dětí svoje rodiče opustí, často i odvrhne, nebo dokonce zabije a nebo s nimi prostě léta nekomunikuje? A kolik rodičů opustí a odvrhne svoje vlastní děti? Myslím, že riziko u osvojených dětí není o nic větší než u těch vlastních a že lidé, kteří čekají už odmalička od svých dětí vděk a návratnost investic, vsadili na hodně špatný podnik. O tomhle prostě rodičovství není. Je o něčem mnohem vyšším - o lásce a bezpečí, o síle a vůli být vzorem, ale ne majitelem, být ochráncem, ale ne uzurpátorem, být rádcem na životní cestě, průvodcem toho malého poutníčka, který ale nakonec svou cestu musí hledat sám. Mockrát si musím připomínat, že moje děti mi nepatří. Patří jenom samy sobě. A tak je sice můžu provázet a nabízet jim možnosti, ale ne je (de)formovat k obrazu svému, a tím jim třeba zavřít cestu k rozvíjení talentů, o kterých zatím ani netuším, že je mají. S Romy v pěstounských rodinách by to podle mě mělo být taky tak. Cílem není je změnit, ale nabídnout se jako průvodce a láskyplný rádce na jejich vlastní cestě.
 Gabča 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 12:46:50)
Víš ono je sice pěkné, že si každý si ná zachovat svou identitu, ale vždycky by měly platit stejné práva a povinnosti pro všechny, co se do dané země žijí či se do ní nastěhují. Nelze pořád vyzdvihovat menšiny. osobně nejsem rasista, ale co mi vadí je to, že pokud se někdo ozve proti nepořádku, špatnému chování apod. u některých menšin je hned za rasistu. Proč musíme pořád s někým jednat v rukavičkách, abychom nebyli za ty zlé. Osobně znám dost případů, kdy když šli na úřad vyřizovat stejnou věc dva lidé - jeden z nejmennované menšiny, s ním je jednáno vždy jinak, vždy se hledají kličky jak mu vyhově. Ať už ze strachu, že pracovníci budou někde napadeni, nebo ze strachu aby nebyli za rasistu. Není to smutné... pak se nemůžeme divit, že je v naší zemi situace taková jaká je. A odnášejí to nevinné děti, které pak ačkoliv za nic nemohou rodiče většinou nenajdou... :(
 Marico 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 12:57:24)
Souhlasím, ale mluvíme o dvou různých věcech. Jedna věc je, jak se k menšinám chováme my, druhá věc je, jak jak se chovají oni. Je chyba našich úředníků, že zavádějí dvojí metr. To není problém těch menšin. Proč třeba Němci nemají takové problémy s Romy jako my? Věděli jste třeba, že v Německu je povoleno kočování Romů? Mají vyhrazená tábořiště u každého většího města, platí tam jejich zákony, všichni vědí, že tam jsou, obchodují s nimi jako u nás za starých časů a oni tam chvíli zůstanou, pak se posbírají a jedou dál. A Německo přitom nemá vyšší míru kriminality než Česká republika. Ale mají o hodně míň "vybydlených" sídlišť, neřeší stavění zdí, oddělování čtvrtí nebo vysokou nezaměstnanost Romů v určitých regionech. Dávají jim příležitost uživit se sami, pěstovat svoji kulturu (tu opravdovou ne tu učebnicovou, jak by to mělo vypadat podle nás a omezenou jen na folklórní taneční soubory). Když něco provedou, ukradnou, jdou k soudu jako ostatní, ať jsou černí, bílí, nebo fialoví. A funguje to.
 Gabča 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 13:05:28)
S tím kočováním máte pravdu, jenže u nás už je bohužel ten problém, že už k té násilné asimilaci došlo a myslím, že málokterý Rom si pamatuje to kočování, takže kdybysme jim ho nyní umožnili dopadlo by to stejně špatně, jak to, že musí bydlet na místě. Navíc je u nás opravdu tak špatná atmosféra vůči nim, že by chudáci mohli bydlet v těch maringotkách v hodně velké vzdálenosti od měst apod.
S tí dvojím metrem to není takjednoduché, ono chodit do práce a bát se o své zdraví a život, příp. o děti není nic moc a moc dlouho se to vydržet nedá. Osobně jsem to zažila, tak vím o čem mluvím. To by museli být všichni úředníci 100 kg muži, kteří ovládají zbraně a bojové sporty... není to správné, ale já to chápu...
 Marico 
  • 

Souhlas 

(27.8.2009 13:13:13)
Kdyby to bylo tak snadné, že se to dá vyřešit u kafe při polední debatě na Rodina.cz, určitě už by to vyřešil. :-) Není to jeden, ale spousta začarovaných kruhů spojených dohromady. Jen se snažím říct, že tvrzení: "když tu chtějí bydlet a mít se dobře tak ať se přizpůsobí" je v tomhle případě taky naprosto k ničemu. To jde říct u jednoho jednotlivého emigranta, který teď odněkud přišel, ale ne u etnika, které tu žije od raného středověku. Vždyť se vsadím, že pro ně by mnoho z nás "Čechů" mohlo být přistěhovalci, protože naše rodiny přišly odkudsi ze Švédska během války nebo z Francie s Napoleonem, případně s ruskou nebo americkou armádou za druhé světové války.Jenže to holt nemáme napsáno na čelech na první pohled a máme trošku "přijatelnější" vzorce chování, i když třeba odlišné. Ať je to jaký chce, jednoduchý to určitě není.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 15:41:18)
Je to smutné, ale já osobně si myslím, že Romové nabyli dojmu, že v ČR díky kouzelnému slůvku diskriminace, mohou všechno.
Sama to vidím v práci. Na oddělení nemáme žádné konkrétní podmínky návštěv pacientů (teda kromě návštěvních hodin). Ale určité věci se berou jako samozřejmosti - třeba, že za pacientem nepřijde najednou 15 lidí, když na pokoji leží s dalšími 2 lidmi nebo třeba že návštěva nemůže být hlučná. Pokud přijde nějaká hlučnější bílá návštěva, tak po upozornění na hluk se buď ztiší nebo odejde. Pokud jde ovšem o Romy, tak návštěvy jsou hodně hlučné, v 10 lidech, bez hlídání dětí, které mezitím lezou do postele k jiným pacientům. Když je upozorníte, že takhle se chovat nemají, dozvíte se 2 informace : 1) jste rasista, 2) po službě dostanete do dr*ky
 Anezka73 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 15:59:07)
Amy a vidíš, u nás na geriatrii spočítám Romské paciety na prstech jedné ruky, neboť oni se o své seniory starají až do smrti. Já nepamatuju za ty roky žádného.

Naopak mám sanitárku, Romku a tak pracovitou ženskou abych pohledala, navíc je rychlá a umí usměrnit divoké pacienty slovem.
Živí celou rodinu, asi 4 děti na školách, manžel je v ID. Její dcera je jednodušší a plodí děti aniž by měla zázemí. Zase se stará babička.
Tuhle mi její dcera prozradila, že nemá šajna nač má nárok. Pomůžu jí teda s formuláři na socku.

Takže já s tím odsouzením zase tak rychle hotová nejsem. V domě jsme měli i nepřizpůsobivé Romy a to byl teda běs. Neustálé vyhrožování, kecy o diskriminaci...

Znám ty dobré i ty hrozné a bohužel souhlasím s tím, že dokud bude vláda nastavovat "pozitivní diskriminaci" jako řešení nic se nevyřeší, akorát bude naštvaná majorita.

Zase, pokud hodlají romskou problematiku řešit tím, že romské děti budou mít přednost v MŠ naštvou obrovské množství lidí. Na druhou stranu nějak se ty děti s námi musejí naučit sžít a udělat jen Romskou škollku je segregace.
Vůbec to není jednoduché tohle vyřešit.
 Lassie66 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 16:09:38)
Anežko, děkuji za tvůj příspěvek. Já nemám ve zdravotnictví mnoho odpracováno, ale souhlasím s tím, že není mnoho Romů na odděleních, která běžně slouží jako odkladiště starých a nepotřebných příbuzných. Tohle si často lidé neuvědomují, že i tato péče stojí stát prachy, ale proč bychom se starali, že jo? Každý je vyčůraný jinak, všichni využíváme, na co máme nárok, ale ne každý to přizná. Hlavně že je na koho ukázat prstem, univerzální viník je věc dobrá, navíc odvede pozornost od našich vlastních chyb.
 Marico 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 16:30:18)
Já zas ve školství vidím, že prakticky neexistují romské děti, které by byly týrané. Zato těch bílých je spousta. Často jsou z našeho pohledu romské děti zanedbané, ale Cikáni svoje děti netýrají fyzicky ani psychicky. Zato my bílí jsme v tom odborníci. Zahrnout děti bohatstvím, značkovým oblečením, spoustou hraček, ale pohladit je, to ne. Spíš je odstrčit, odložit. To Cikáni nedělají a už vůbec je psychicky neterorizují.
 Simona 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 16:36:53)
A proto jsou romských dětí plné děcáky, že?
 Marico 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 17:17:10)
Ne, plný děcáky jich jsou, protože je nikdo nechce nebo nemůže adoptovat. Když jsou v rodině, nejsou týraný. Ale Romové oficiálně neadoptují cizí děti, protože mají svých dost a hlavně protože by jim naši úředníci žádný další nesvěřili.
 Simona 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 17:20:05)
Aha, a ty děti v DD porodil kdo.
 maceška 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 7:17:28)
No ono jich je spousta odebraných, nejsou do DD odloženy rodiči úmyslně.

U Romů je jinak vnímána úcta k životu než v naší populaci - zatímco u nás vládne kult dítěte, Romové si mnohem více váží těch, kteří už něco dokázali, rodičů a starších generací, ta hierarchie je prostě jiná. Kromě toho u nich působí ten faktor času, jak tu někdo zmiňoval, žijí v přítomnosti - když u nich někdo je, prostě tam je, přijímají ho jako člena komunity, když tam není, tak není, no. Takže když jim odeberou nějaké děti (obvykle pro zanedbávání), moc se s tím nepářou - prostě tak to má být a hotovo, však ať se o ně stát postará, když chce.
Samozřejmě tento můj příspěvek má všechny rysy generalizace, za to se omlouvám, snažím se o jednoduchost podání. To, co jsem napsala, je srovnáním určitých rysů těchto dvou komunit a neplatí to v absolutním měřítku. Jistě je mnoho těch, kteří se z této obecné šablony budou vymykat.
 Marico 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 8:01:51)
Neřekla bych to líp :-) Díky. A mimochodem znám i několik bílých matek, kterým odebrali děti nebo které se o ně nemohly z nějakého důvodu starat. Těm, když se něco takového stane, je to u nás ve společnosti vnímáno jako katastrofa, osobní neštěstí. Když se stejná věc stane u Romů, je reakcí lidí jen pokrčení ramen a komentář typu: "no jo, už zase."
 Simona 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 17:24:16)
Reagovala jsem hlavně na to, že cikáni své děti netýrají. Pokud je zanedbávají natolik, že děti skončí v DD - takové zanedbávání není týrání?

Ale jo, romské děti jsou asi spokojený, nemají žádné povinnosti, nemusí do školy....

 Jana, syn 3,5 roku 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(1.9.2009 15:38:32)
prosímŤe zanedbávání za které může sociálka odebrat déti začíná už u neschopnosti platit nájem.
 Gabča 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:29:41)
ale jdi "zrůdy" (omlouvám se za ten výraz) mezi rodiči se najdou mezi všemi skupinami lidí i mezi Rómy. Navíc určit hranici, kdy se jedná o zanedbání a kdy už je to týrání je mnohdy docela obtížné. :(
 Anezka73 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 16:47:46)
Nemáš zač, za tohle patří Romům~R^~R^~R^
A na tohle jsou i hrdí, že se postarají.

Já vím, že na akutních lůžkách s nimi bývají problémy, ale proto že jsou hyper emotivní. Což neomlouvám a chápu, že s tím jsou v provozu potíže, ale ty jsou řešitelné. Klidně bych povolila návštěvy častěji.

Od kolegyně vím, jak jí vadilo, že učitele ve škole vůbec nezajímalo, že děti nic neumí, ale že choděj do školy a jsou čistí~a~

Kolegyně je celkem drsoň co se učení týče, celej život dře jako hovado, aby se děti měly líp a aby se dostaly na SŠ. Chodí třeba po nočních ještě uklízet a umývat nádobí. Má se co ohánět a já si jí děsně vážím.Pokud vím, tak 2 děti na SŠ má~R^
Ona říká, že děti nebije, ale chce, aby se učily dobře. To jsou chvíle, kdy na ně řve. Což chápu~;)

 martina 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 16:56:22)
ano, cikáni se starají o své prarodiče, ale proč? Porotže jsou doma, nechodí do práce. Nevíš jak se mám starat o nemocnou babičku, když chodím do práce?
 Anezka73 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 19:15:30)
Martino, to si musíš chtít zařídit ty. Ono to jde někdy nejde, je to různé dle situace v rodině. My se třeba o tátu střídali s bráchou a když jsem byla ve škole, hlídala mi ho sousedka. Všechno jde.
 martina 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 20:37:02)
nevim jak bych se mohla s někym střídat, když chodim do práce každý den, mám děti a volný čas je taky potřeba.
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(29.8.2009 22:36:43)
no je fakt, že situace Romů (o nichž píšeš jako o cikánech), že nepracují, jsou doma a tak se mohou postarat (což se mi moc nelíbí, že takto píšeš) - tak to tedy můžeš ty udělat také. Zůstaň doma, nějaké finance od státu také dostaneš a postarej se o babičku. Proč to neuděláš, nebrání ti v tom nikdo, ani Romové - je to jen tvé rozhodnutí.
Nechce se ti ? Změnilo by ti to moc život ? Máš jiné priority ?
Ale udělat to rozhodně můžeš !!! Tak já bych porpsila: negeneralizuj, Romové jsou Romové ne cigáni... a zamysli se více nad tím, že je to tvé rozhodnutí.
Ještě bzch podotkla, že chápu, že jsou situace, kdy to nejde. Já mám např. dvojčata a první půlrok, bych se nemohla k nim určitě starat o někoho dalšího, kdybych na ně byla sama... to je jen příklad, kdy si třeba já myslím, že by to opravdu nešlo. Ale spousta jiných situací, jde vyřešit a postarat se, byť je to náročné..
 martina 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(30.8.2009 9:51:19)
víš co je zvláštní? Že se ze slova cikán stalo sprosté slovo, čím to asi bude? Za pár let bude sprosté slovo róm. To ti nositelé z něj udělali sprosté slovo.
ano můžu se rozhodnout, že nebudu pracovat a nechám se živit od státu, to by mě ale hanba fackovala. Cikány hanba nefackuje, protože oni peníze nemají spojené s prací.Ted samozřejmě generalizuju, ale tak to prostě chodí. Jsem k některým cikánům nespravedlivá, spravedlnost neexistuje....
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(30.8.2009 9:58:58)
Tak si to srovnej, slovo Rom u nás bylo před listopadem téměř neznámé a nepoužívané !! Za těch cca 20 let se nijak nezdiskreditovalo, naopak, existují Romské festivaly, aktivity, sdružení... už si to označení žije svým životem a získává čím dál úctyhodnější význam-dle mého soudu.

Je to správné označení a mělo by být používáno (a také je v TV, radiu - jestli sis nevšimla, nikdo neříká cikán a je to tak dobře, jako se neříká Rusák, Židák, negr...

Jestli si chceš používat slov cigán - prosím, nikdo ti v tom nemůže zabránit, ale o hodně to vypovídá, hlavně o tobě a tvé neúctě i ostatním lidem.
 martina 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(30.8.2009 13:34:02)
v rádiu a tv se neříká slovo cikán, protože už samotné vyslovení tohoto slova by bylo povážováno skoro za rasismus - nezdá se ti to absurdní kam až sme došli s politickou korektností? Právě z této snahy, aby vše bylo naprosto korektní pramení rasový extremismus. když si člověk mohl normálně zanadávat na líný cikány, emoce se ventilovaly, nehromadily se uvnitř jednoduchých lidí jako dnes. Většinu z těch lidí by dřív ani nenapadlo jít cikánům zatopit, ale když vidí pozotivní diskriminici v naší společnosti,tak se v něm zkrátka něco hne. To zlo nahromaděné uvnitř chce ven a máme tu případy jako ve Vítkově...
doufám, že to nevyznělo tak, že se těch útočníků zastávám,ale když chceme najít důvody proč pravicový extremismus dnes tak kvete, je to právě důsledek té přehnané korektnosti a pozitivní diskriminace
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(30.8.2009 21:31:45)
To mi připadá naprosto směšné, takže rasismus a útoky na Romy tu jsou proto, že si lidé na ně nemohou zanadávat slovy: "líný cigán" :-)... to snad nemyslíš vážně ? A konec konců u piva, doma si každý zanadávat může-jak tomu zabránit, že ? a věřím, že se to i děje. V tomhle problém asi nebude. Problém je, že někdo-jako ty, považuje za normální na téhle diskusi psát o cigánech a ne o Romech. Nebo patříš také mezi, jak ty píšeš jednodušší lidi ? A kdybys psala o Romech, tak bys pak fyzicka ubližovala (nevím co se stalo ve Vítkově,jen předpokládám, že toto..) ?
Problém (jeden z velké řady) je, že není naprosto normální psát o Romech, že se najdou lidi, kteří mají potřebu psát a mluvit o cigánech a ptej se sama sebe proč ? To tě tak pálí pozitivní diskriminace, a proč - konkrétně ?
Já neznám jediný příklad pozitivní diskriminace, resp. to, že někde možná jsou pro romské děti nulté školní ročníky (a já na ně přispívám ze svých daní...) to mě opravdu nepálí.
Věřím, že někde jsou zastrašení úředníci, kteří v obavě vycházejí těm kdo vyhrožují vstříc, také jsem zažila takového člověka na úřadě, ale to je problém nás všech, problém systému... budu ráda, když to bude fungovat lépe.

Být Romem tak možná také nedávám, že mé předkay násilně usadili, odebrali jim koně, vzali jim jejich kulturu (kultura se buduje generace, nejde vytvořit během jedné generace), tj. vzali mi část mé minulosti a i proto já teď zažívám důsledky např. v tom, že rodiče děti zanedbávají, nechávají v DD, protože to považují za normální.... komu se tady stali a dějí horší věci ?
 Lassie66 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(30.8.2009 21:41:19)
Hanko, souhlasím. Škoda, že není víc lidí, co opravdu o věcech přemýšlejí. ~a~
 martina 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(30.8.2009 22:18:54)
nechápu proč tě tak strašně irituje to slovo cikán. Kdybys napslala, že si romka a že ti vadí, že o tobě mluvim jako o cikánce, tak to pochopim. Pár cikánů znám a rozhodně jim toto označení nevadí. Cikán je totožné jako róm a někdy se zkrátka užije to a někdy to.
Samozřejmě, že celá romská otázka neni v tom, že si na ně veřejně nemůžem zanadávat, ale když se jen zamyslíš nad tím jak si mě tady v té diskuzi sjela jen za to, že říkám cikán a né róm, tak je něco asi špatně né. Taková nálada je ve společnosti. Hrozně se mi "líbí", když se někdo zastává rómů a nežije vedle nich. Přitom sám nemá žádné konstruktivní řešení co s nimi.
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(31.8.2009 20:52:04)
Je velký rozdíl mezi slovy Rom a cigán... jednoduchý návod na řešení téhle problematiky z rukávu nevytáhnu, také se na to necítím být odborník, ale myslím si, že základ je chovat se korektně k menšinám tj. např. používat správné označení pro ně např. Rom (snad může napovědět, že jsou Festivaly romské hudby, Romská sdružení... ne cigánská), takže říkat cigán moc v pořádku není, když oni sami sebe označují jako Romy. že se některým Romům nevadí označení cigán nebo si tak i říkají na věci mnoho nemění..

Už jsem tu o to diskutovala nebo se dohadovala několikrát, podle mne tohle je velice podstatné a o mnohém to vypovídá, o vztahu většiny k menšině, používá-li většina hanlivé označení pro menšinu, generalizuje atd. apod... a není to skutečně slovíčkaření, slova, která používáme jsou velice podstatná a důležitá, také si pak žijí "svým" životem. Jako příklad uvedu oč vhodnější by bylo, kdyby se mateřská dovolená nejmenovala (začíná to zřejmě v Zákoníku práce) mateřská DOVOLENÁ - možná si umíš představit oč by to bylo lepší, protože se asi všechny ženy shodnou, že to moc dovolená tj. volno není... např. pro manželi, kteří ten kolotič neznají, oficiálně je to mateřská dovolená, tak si pod tím nepředstaví, žeje to větší kalup než v práci, ale že to přece svým způsobem musí být dovolená, když se jí tak říká... uvádím jen příklad, na kterém bys třeba mohla vidět jak je důležité určité označení, pojem...

jinak sorry, nechtěla jsem být zlá, přeju hezký den

 kili 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(30.8.2009 14:26:24)
Já Vám nevím, jestli to vypovídá o neúctě.

ssjc Slovník spisovného jazyka českého

cigán, cigán-
v. cikán, cikán-

cikán
(zast. a nář. cigán), -a m.
(
cikánka, zast. a nář. cigánka, -y ž.) v etnografickém smyslu Cikán, Cikánka příslušník jedné z národností indického původu, rozptýlených po celém světě a zčásti podnes žijících potulným způsobem života: slovenští, maďarští, rumunští C-i cikánská národnost, kt. se vytvořila v slovenském, maďarském, rumunském prostředí; tlupa c-ů; čardáš uherských cigánů (Ner.); jezdit po světě jako c-i; snědý jako c.; přen. člověk připomínající cikána vlastnostmi tělesnými n. povahovými, zprav. špatnými: jsem c-ka (Něm.) opálená, snědá; on je c., nevydrží na jednom místě tulák, dobrodruh; to je starý c., je c. a bezbožník lhář, podvodník, zloděj; přen. expr. dítě: pořád těm c-ům něco spravuje (Rais); --> zdrob. cikánek, -nka (mn. 1. -nkové, -nci, 6. -ncích), cikáneček, -čka (mn. 1. -čkové, -čci, 6. -čcích) m. (cikánečka, -y ž.)
 kili 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(30.8.2009 14:29:45)
kdežto pojem, slovo Rom, Róm, ssjc ani psjc neuváději, kdežto

ssc Slovník spisovné češtiny uvádí toliko :

Rom
-a m Cikán (syno)
romský příd. romský jazyk, cikánský
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(30.8.2009 21:41:56)
možná by bylo lepší namísto slovníku otevřít noviny, časopisy, internet, podívat se jak se označují Romské festivaly, sdružení, iniciativy - z jakého roku je ten slovník ? A i kdyby slovník nemusí být dokonalý. Romové označují své aktivity jako Romské, když o sobě mluví (nemyslím výjimky na ulici), ale oficiálně nemluví o cigánech, ale Romech... řídit se slovníkem a ignorovat je.

Pro Inuity je hanlivé označení Eskymáci, možná v leckterém slovníku to provní označení neexistuje a naopak je Eskymáci, přesto považuji za nevhodné ho používat a když tak někdo činí, je to dle mého soudu neúcta a ignorace.
 kili 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(30.8.2009 22:28:20)
tak na jazykovou úrove%n médií bych nespoléhal. A co tak Cikánský baron, Cikáni jdou do nebe, Cikánko ty krásná, Cikánečka (La Gitanilla), ".. mně sa cikán převelice lúbí.." a další a další příklady
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(31.8.2009 20:57:07)
:-) já už tu o mohle diskutovat (se dohadovala často) a tenhle argument skoro vždycky zazní - ale pozor - to jsou umělecká označení, názvy uměleckých děl atd., ... to je něco zcela jiného :-)
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(30.8.2009 21:38:42)
Ano, protože se oficiálně se označují jako Romové: Romská sdružení (ne cigánská) atd., slovo cigán může být použito jako umělecké apod., ale správně je prostě Rom. Je to jako neřekneš někomu z Bratislavy, že je z Prešpurku, Rusovi Rusák... Inuitovi Eskymák. Asi tak.
Neúctu spatřuji v tom, že tam kde se používá označení Rom, a Romové sami se tak označují, to ingoruji a stále používám zastaralé, často hanlivé (viz tebou ocitovaný slovník) označení cigán. Já to tak cítím.
 10.5Libik12 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(31.8.2009 1:10:42)
Hanino, každý antropolog ti řekne, že Cikáni se pokládají za Cikány a že Rómové, jsou pro ně ti, co se vymanili z poměrů a zpátky ke svejm už ani nepáchnou.Zkrátka gadžové se snědou pletí, rádi je nemaj.

Označení "Romové" je alisbismus bílejch.
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(31.8.2009 21:04:40)
Vážně a proč tedy nejsou Cigánské iniciativy, sdružení, aktivity... Proč ? Tihle všichni nejsou Romové, jsou odrodilci ?

Za velice podstatné považuji to, že označení cigán má hanlivý přídech, nebo je přímo hanlivé. Také ho používají častěji lidé v ratistických výrocích (ať už vědomě či nevědomých). Slovo Rom, je používáno častěji tam, kde se mluví o Romech korektně, tam, kde se nechci nikoho dotknout. Snad uznáš, že říci např.: "vaše Romská kultura (historie...) je velmi zajímavá, bohatá... je v pořádku a neřekla bys: "vaše cigánská kultura (historie)... je velmi zajímavá" "oba vaši rodiče byli cigáni"? - a kdyby snad ano, neměla bys strach, že se dotyčného dotkneš použitím slova cigán, namísto Rom ? Já tedy ano.

Opravdu díky za odbornější diskusi, jestli máš informace co antropologové "vybádali".

 Peggy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(31.8.2009 13:15:54)
Už i K. H. Mácha napsal román "Cikáni" a Josef Lada o nich psal v Kocourovi Mikešovi. Byli to rasisti?
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(31.8.2009 21:06:33)
Ne, a už jsem se k tomu vyjadřovala jinde a dokonce než tyhle příspěvky s uměleckými názvy přišli...

A ještě bych dodala, že Lada i jiní autoři možná rasisti byli (ale neznám tu část v Mikešovi o cikánech, takže nemohu konkrétně posoudit, jen, že naši předkové byť umělecky tvořící nemuseli být nerasisti - sorry za krkolmnost, mohli být rasisti a do svého díla to napsat.
 Gabča 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(30.8.2009 18:49:28)
No já znala jednoho Roma a ten prohlásil, že není žádný Rom, ale cikán.... Tak teď nevím, byl to chlap jako hora a odporovat bych si mu nedovolila.
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(30.8.2009 21:44:25)
ovšem, nejsi první, kdo podobnou zkušenost udělal, jsou to výjimky a neodporovala bych tomu člověku, když to říká o sobě, je to jeho věc.
dole v diskusi ja maminky (pěstounka, adopce-nevím), která má 3 romské děti v péči a mluví o cigánech..
byť si myslí, že to není vhodné, ji bych zde nekritizovala, ale jsou lidé (většina), kteří tohle slovo běžně používat právo dle mého soudu nemají

 tynka 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(4.9.2009 13:22:30)
pokud vás opravdu zajímá, co říkají antropologové... http://www.varianty.cz/cdrom/podkapitoly/b02romove/17.pdf
ve zkratce: cikán (cigán) je označení dané ne-romy. Rom je označení, které pro sebe používají sami Romové ve svém jazyce. V roce 1971 se poprvé sešli přdstavitelé Romů z Evropy a Ameriky a vyjádřili jednoznačně, že si přejí být jako národ nazýváni Romové, nikoli jinými jmény, která v sobě často zahrnují negativní stereotypy a předsudky.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 8:19:34)
Anežko,

my zase měli na oddělení Romku (zdravotní sestřičku), která kradla léky pacientům:-( Naštěstí se na to přišlo rychle. Osobně slušného pracujícího Roma neznám. Ale takovým moc fandím, určitě to nemají jednoduché, díky nepřizpůsobivé většině.

Ale nemůžu s tebou souhlasit ohledně geriatrie, LDN apod., protože tady je docela dost odlišností :
1) člověk se opotřebuje tím, že pracuje. Jak rychle "sejdeme" zavisí na mnoha faktorech (geny, typ práce, stres). Já svou praci zbožňuju, do práce chodím většinou ráda, ale přesto je moje práce zdrojem stresu, únavy - opotřebení. Nejeden lékař ti potvrdí, že zpravidla 60-letý Rom je na tom mnohem lépe než 60-letý běloch.
Proč asi? Pokud nepracuješ, moc se neopotřebuješ. Romové z nedalekého sídliště tráví celé jaro i léto tím, že sedí na lavičkách před domem a povídají si - žádná práce, žádný stres, menší a pomalejší opotřebení.

2) finanční situace a situace bydlení
většina z nás pracuje, pracovat musí. Jak většina z nás přišla k bydlení? Vzali jsme si hypotéku, kterou musíme splácet nebo platíme pronájem. U Romů je situace trošku jiná, město pro ně postaví sociální bydlení a můžou se stěhovat (a časem to i zdemolovat). Schválně kolik je tady lidí, kteří dostali od města bydlení? A kolik je tady takových, kteří aby bydleli, si museli vzít hypotéku?
Rodina s hypotékou, dvěma dětmi a průměrnými příjmy si asi horko těžko může dovolit starat se doma o seniora a žít z jednoho platu. Kdyby dostali byt od města, bylo by to asi jiné.
Navíc pojem sociální byt je trošku zavádějící, před 3 lety byla v TV reportáž, kde ukazovali ty sociální byty. Můj kolega za stejný tzv.sociální byt zaplatit 3 miliony.

Takže myslím, že fakt, že na LDN není moc Romů, není tím, že by si jejich komunita víc vážila seniorů, ale jinými životními podmínkami a bytovou situací. Kdyby totiž všichni nemuseli pracovat, žili z dávek a bydlení měli v podstatě zdarma, možná by LDN byly prázdné.
 Lassie66 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 8:28:20)
Amy, taky jsem pracovala ve zdravotnictví a co si pamatuji, tak brali tak nějak všichni. Léky domů - Brufen, vitamíny, analgetika. Náplasti, rukavice. Ne třeba ve velkém, ale většina lidí to dělala. Kancelářští často berou papír, tužky, sponky. Je to v nás a je třeba tento přístup změnit u všech. Měli jsme na odd. ošetřovatelku, která nedávala lidem svačiny(nechtějí, zbylo to...)a brala si je domů. Denně měla tašku plnou rohlíků, že prý dcera má koníčka. Musela by mít doma stádo koní, podle toho, co nosila. Nikdo jí nic neřekl, byla tam služebně nejstarší - takže šéfová :-).
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 8:33:26)
U vás se léky neevidují? U nás teda ano, a proto to nebylo možné brát jen tak, navíc nešlo o léky typu Brufen, ale o silnější kalibr. Ona to dělala tak, že místo, aby odnesla léky pacientovi, schovala si je a pacienta nechala, aby trpěl - prostě hnus! Naštěstí se na to rychle přišlo, protože nebylo možné si to zdůvodnit tak, že se nám tu najednou sešlo tolik lidí s tak nízkým prahem bolesti, kteří navíc ani nereagují na léky na spaní.
 Lassie66 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 8:38:34)
Amy, to je 10 let zpátky. Interní oddělení. Nevím, jak dnes - ta interna ve mně nechala velmi nepříjemné zážitky. Vyhořelé sestry - bílé, které si myslely, že mají patent na rozum. Jejich 30-letá praxe jim dávala jakési morální povolení ordinovat po svém. Naprosto samozřejmě si měnily ordinace dle svého uvážení, například umírajícím lidem už nedávaly léky do infuzí, jelikož to bylo zbytečné, že... Hnus. Z tvého příspěvku to vyznívá tak, že Romové nemají svědomí, zatímco bílí jsou morálně jaksi napřed...~d~
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 8:43:12)
Neříkám, že nemají morální svědomí, ale říkám, že mají naprosto nesrovnatelné podmínky oproti pracujícím, zvláště co se týká bytové situace a ona konkrétně tak hypotéka zpravidla pohltí jeden plat.
 Lassie66 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 8:48:24)
Amy, ty jsi VŠ vzdělaná - jak mohou Romové získat bydlení např. přes hypotéku, když je nikdo nezaměstná? I tvůj příspěvek vyznívá tak, že jsou to nespolehliví a špatní zaměstnanci a pokud bude v lidech přetrvávat toto myšlení bez ochoty věci změnit, pak to tak zůstane.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 8:54:19)
Když někdo nepracuje, hypotéku nedostane, to je fakt. Ale mám pocit, že většina z nich si prostě zvykla, že bydlení dostane od státu a neřeší to, až to bydlení zdemolují, dostanou další.
Je to chyba státní politiky.
 Lassie66 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 8:55:42)
Souhlasím, že sociální systém u nás je špatný. Stejně tak je ale potřeba změnit myšlení lidí.
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(29.8.2009 22:43:51)
Aha, tady to je MÁM POCIT - a z toho ramení tvé úvahy, dost zjednodušené..., to tak nemám ráda, a také generalizování. Já osobně mám zase pocit, že Romové sociální bydlení v hodnotě 3 milionů od obcí a měst nedostávají. Neznám přesná čísla, ale pamatuji se reportáž jak byli o půnoci vystěhovávání, že jejich bydlení ve vybydleném sídliště nemá žádnou hodnotu a nemají šanci odejít jinam, že se jim určitě mnohem hůře shání pronájem, podnájem a tudíž za vyšší cenu než ostatním, stejně tak práce (zde zase za méně peněz, že ?,... vím, o rasistických projevech naší společnosti... tak to je zase můj pocit a že s lidmi jako jsi ty v naší společnosti. to pak orpavdu není pro Romz jednoduché..
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(29.8.2009 22:45:59)
Lassi to je opravdu hnus. Také mám osobně pocit, že sestry jsou rády autoritářské a přechytralé, a mají bohužel docela hodni moci, zvláště na oddělení jako LDN, kojenecké ústavy, kde leží bezmocní lidé. Snad se to jednou změní.
 Tulka 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 8:42:48)
Amy,to co píšeš přeci není pravda.I péče o blízkou osobu je státem placená.Mám takhle zrovna dvě kamarádky,které zůstaly doma a pečují o nemohoucí maminku.Musely se sice maximálně uskromnit,ale asi je to i otázka priorit,jak to má kdo nastavené.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 8:45:13)
Je placená, tatínek kolegyně bere na její maminku 11 000 Kč, ale 4-členná rodina z toho nevyžije, pokud má hypotéku a dvě malé děti.
 Tulka 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 8:49:26)
Upřímně,amy,kolik lidí v době,kdy si zajišťují bydlení,mají malé děti a platí hypotéku,má doma přestárlé,nemohoucí rodiče?Zase tolik jich nebude a přesto jsou LDN nacpané.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 8:56:40)
Nevím, myslím, že statistiky se v tomto ohledu ani nevedou. Většina lidí si dnes musí pořídit dítě v době, kdy splácí hypotéku, bohužel jinak to nejde, my měli obrovské štěstí, že jsme nejdřív splatili a pak dítě.
Ale rodič nemusí být přestárlý, může být jen nemohoucí.
 Tulka 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:02:32)
Amy,někdy to opravdu je o tom,že to zrovna nejde,ale často proto,že se prostě nechce.Nebudeme si tu nalhávat,že by každý toužil pečovat o staré nebo nemocné rodiče.
 Lassie66 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:04:44)
~R^
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:07:21)
Tulko, samozřejmě, že ne každý chce, to je jasné. Jen jsem chtěla ukázat, že řada lidí je zatížena značným výdajem na bydlení, který u Romů odpadá.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 11:12:18)
Milado, ty máš svůj názor i zkušenost, já zase své.
Ale ne každý má možnost pracovat z domova, třeba taková zdravotní sestra bude těžko vykonávat práci z domova.
Přestárlý člověk = nemohoucí člověk, nemohoucí může být i mladý člověk.
U příkladu, který jsem uváděli. Rodiče kolegyně byly v důchodu, tedy důchod normálně pobírali. Stav její maminky se horšil, proto teda její manžel (tatínek kolegyně) zažádal o příspěvek. Schválení trvalo tuším půl roku, dokonce něco dostal i zpětně.
Ale za svým si stojím, ve většině rodin (teda hlavně rodin s dětmi) nejde, aby se jeden člověk vzdal příjmu a staral se o svého rodiče.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 11:22:53)
Budu držet palce!

Ale já jsem přesný opak, nechci, aby o mě syn pečoval, pokud budu nemohoucí.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 11:32:03)
Milado, nejde jen o to, co chce jedna strana, jde o to, co chce a může si dovolit strana druhá. Život je o kompromisech. Myslím si, že žádný rodič nemá právo po dítěti vyžadovat péči, protože ho porodil. Pořídit si dítě bylo naše rozhodnutí (rozhodnutí rodičů).
Jak bych řešila situaci, kterou si načrtla? Svou práci bych neopustila ani já, ani manžel. Na LDN bych rodiče nedala, naštěstí vyděláváme dost na to, abysme zaplatili ošetřovatelku.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 11:33:47)
Ještě bych doplnila, že i moji rodiče pracují ve zdravotnictví a vědí, co taková péče obnáší. Mají 3 děti a představ si, že nám zakázali se o ně starat, právě proto, že ví, jak taková péče vypadá.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 11:39:00)
Milado, ani ty mě. Co je špatného na tom platit ošetřovatelku, státní rozpočet tím netrpí, naopak do něj přispívám, rodiče by zůstali doma v kruhu rodiny, já ani manžel bysme se nezbláznili z péče seniora (všichni asi víme, jak je to psychicky náročné) a zůstane nám dostatek času na syna.
 hmr 
  • 

Amy 

(28.8.2009 15:30:18)
víte, že jsou typy (nejen zdejších diskutérek), které Vás budou napadat jen proto, že jste to taková, jaká jste. Tohle přece není první článek, v jehož diskusi se Vám to děje. Myslím si, že je zbytečná ztráta času se jim snažit vysvětlit, jak to myslíte. Např. Milada je žena v domácnosti, kterou živí její manžel. Bydlení zřejmě taky zabezpečil sám, možná dostali výhodný městský byt, možná zdědili nemovitost. Přeju ji, že ji umožní takový luxus, ale nikdy bych se ji nesnažila vysvětlit, že to není běžný standart. Že existují i jiné. Že spoustu žen musí pracovat, aby se uživilo a mělo střechu nad hlavou. Že jsou rovněž zaměstnání, kde nejde zůstat dlouho doma, apod. Přeji hezký víkend.
 Lassie66 


Re: Amy 

(28.8.2009 15:41:26)
Hmr, řekla bych, že se pleteš. Například zrovna Amy psala, že dají dost peněz dohromady, aby si pro rodiče najali ošetřovatelku. Čili bych si tipla, že by finančně zvládli situaci, kdy jeden nepracuje a pečuje o matku či otce(jeden plat by zmizel, ale příspěvek na péči také není malý). Navíc je Amy už rozhodnutá, aniž by věděla, jak se situace do budoucna bude vyvíjet - ona se starat prostě nechce. A není sama, málokdo do toho jde. Ovšem vymlouvat se na finance...~a~
 Tulka 


Re: Amy 

(28.8.2009 15:56:22)
hmr teda ty perlíš~t~.Milada si dopřává luxusu doma a chudák amy musí dřít v potu tváře aby nezhynuli hlady,ne?Tak to opravdu jen málokdo chápe~a~
 Lassie66 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 11:34:50)
Amy, já zase držím palce tobě, abys na stará kolena nezměnila názor. Ono se to může stát, 30-40 let je dlouhá doba.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 11:37:09)
Děkuju, doufám, že názor nezměním, když vím, co ta péče vyžaduje. A pokud ho změním, doufám, že budu natolik při smyslech, že budu schopná pochopit, že syn si to nemůže z fin.důvodů dovolit.
 Tulka 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 11:41:41)
Amy,u tebe je ten život hodně o penězích a společenským postavení,co?Naštěstí to tak každej nastavený nemá.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 11:45:00)
Proč společenským postavení? Já jsem lékařka, ne celebrita.
A o penězích? Ne, nemám zájem o peníze jako miliony, ale o peníze na to, abych z výplaty mohla zaplatit hypotéku, mohla nakoupit jídlo, zaplatit běžné výdaje (prací prášek, synovi boty, když z nich vyroste, synovo vzdělání) a třeba jednou za rok si vyjet na dovolenou.

Chlapi se mi vrátili domů, takže vyrážíme na chatu. Mějte se tu pěkně
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(29.8.2009 23:00:43)
No tak třeba dovolené bych se naprosto jistě vzdala, kdyby bylo potřeba. Bot - nechtěla bych po dětech aby chodili bosi, ale jen to nejnutnější by muselo stačit a vím, že mě osobně by stačilo, (na mých botách opravdu není poznat, že máme vyšší příjmy :-)) takže bych ani moc neslevovala a nelžu si do kapsy... to mě tedy šokovalo, že příjmy musí být na dovolenou a proto se nepostarám o rodiče osobně (když nemohu vyloučit, že by to potřebovali).

Jinak proti ošetřovatelce nic nemám, pokud s ní budou souhlasit obě dvě strany. Já si také umím představit dobrou ošetřovatelku a mě zbyde více energie, na to se rodiči věnovat např. po psychické stránce, povídat, hrát, číst atd. - ale tohle už je trochu jiná situace, o té se to nemluvilo.
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(29.8.2009 23:02:59)
Ani kdybys měla ležet na LDN, roky... a on jezdil každý rok na dovolenou a proto by neměl na to se o tebe lépe postarat... tomu nějak nevěřím, že bys takto chtěla.
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(29.8.2009 23:04:09)
Protože to je vlastně oběď y tvé strany (když odmyslíme, že nemáš páky jak to změnit, pokud se syn rozhodne to takto dělat) a ty, jak jsem pochopila přece oběti ve svém životě nevedeš a neděláš. Takže mi to opravdu nesedne a nevěřím.
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(29.8.2009 23:04:18)
Protože to je vlastně oběď y tvé strany (když odmyslíme, že nemáš páky jak to změnit, pokud se syn rozhodne to takto dělat) a ty, jak jsem pochopila přece oběti ve svém životě nevedeš a neděláš. Takže mi to opravdu nesedne a nevěřím.
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(29.8.2009 22:52:16)
Většina lidí na téhle planetě nedostane od státu vůbec nic když se bude starat ve stáří o své nemohoucí rodiče, jejich rodiče nemají důchod.....

Možná by sis tohle mohla uvědomit a oživilo by ti to pohled na věc, že se "nemohou vzdát příjmu". Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(29.8.2009 23:35:29)
Asi jsem to přiklikla na špatné místo. Mělo to být pro Ami, abz si uvědomila, že většina lidí na téhle planetě nedostává ne péči o své rodiče nic, a jejich rodiče nemají důchod... tj. neskonale náročnější situace, než ty naše... někdy to lidem uniká, jakoby neviděli.

Souhlas veliký, že je to almužna, mám kamarádku, její jeden rodič se stará rokz o druhého nemohoucího a nevím, yda to nezměnili, ale kdyby chtěl jet na dovolenou (roky péče) a dal ji na tu dobu do nějakého yaříyení tak za tu dobu nemá ya péči peníze (známá se sama postarat nemůže, fyzickz to nejde zvládnout), jinak se stará také každodenně. Taková drobnost, ale jak nespravedlivá a jak náročná pro ty lidi. Achjo.
 Hanka 75 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(30.8.2009 9:50:35)
No je to naprosto hrozné a naprosto nedoceněné, celodenní péče o osobu.

Také mi vadí náš sociální systém. Je šitý pro střední vrstvy a populistický a tam, kde je opravdu potřeba tam selhává.
 Lassie66 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 8:50:30)
Amy, pak jsou v rodině dva příjmy - počítáš čtyřčlenou rodinu, jeden by měl příspěvek, druhý plat. Žena na RD má RP, ale to nebyl případ Martiny, ta pracuje, jak psala.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:00:06)
Ten příspěvek, ale není příjem v pravém slova smyslu. Třeba ten tatínek kolegyně dostává 11 000 Kč na péči o manželku, ale celých těch 11 000 Kč padne na léky, pleny a další zdravotní potřeby, benzín na ježdění po lékářích a parkovné v nemocnici. Takže to vlastně ani příjem není.
Oni žijí v jejich důchodů, jeden padne celý na bydlení, druhý jde na jídlo.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:01:39)
Pardon, ne v jejich důchodů, ale z jejich důchodů. Takže 4- členná rodina se 2 dětmi by prostě nevyžila, zvlášť ne s hypotékou.
 Lassie66 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:04:24)
To je pravda, Amy. Proto u nás většina lidí využívá sociálního a zdravotního systému a rodiče nechá v nemocnicích. To stojí stát také nemalé peníze. Jinými slovy, každý využívá, co může. Bílí i Romové. Otázka je, zda by lidé byli ochotni pečovat o své blízké, pokud by dostávali víc - pochybuji. Dnes to nefrčí. Je to dřina a to každý ví.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:10:21)
Já znám docela dost lidí, kteří by chtěli o své rodiče pečovat, ale nemůžou právě z důvodu hypotéky, která není splacena ani z 1/2.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:12:56)
Samozřejmě to ale není jediný důvod, dalším důvodem je i trh práce. Přeci jen nikdo neví předem na kolik let bude tato péče a žádný zaměstnavatel není nadšen z člověka, který byl třeba 5 let doma, byť se doma staral o svého příbuzného. To je opět něco, co řadu Romů netrápí.
 Tulka 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:16:42)
Amy,tak to máš dobrý.Já jich zase tolik neznám.Někdy to je spíš tak trochu i zaklínadlo.Ta hypotéka,myslím.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:21:45)
To je škoda. Od táty z oddělení o tom právě jedna sestřička uvažovala, ale ať počítala, jak počítala, vždy jí vyšlo, že by jim min.2000 Kč měsíčně chybělo(mají hypotéku na 3+1 a tehdy 8-letá dvojčata)a to jen pokud by se jim nic nerozbilo a manžel nikdy nemarodil. Jí to bylo doopravdy moc líto, zvlášť i proto, že jí to její matka vyčítala, tak že o cizí se v práci stará a o vlastní matku ne.
 Diva.Bara 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(30.8.2009 12:00:20)
amy to je dost smutný, 2-3tis zas tolik není aby to byl důvod proč dát rodiče do nemoc.zařízení. manžel by si mohl vzít nějaký přesčas/vedlejší příjem, kolegyně mohla odsloužit pár směn v měsíci, nějaká práce na doma apod.
 Lassie66 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:26:58)
Lidé se nechtějí starat o své rodiče ani děti - přecpané jesle, školky, LDN, DD jsou toho důkazem. Nevěřím, že je tolik lidí v existenciální nouzi.
 Tulka 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:30:46)
Jo,je to tak.Teď frčí právo na vlastní život.Neříkám,jestli je to dobře,nebo špatně,jen konstatuju.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:38:37)
Já ale doopravdy znám dost lidí, kteří by se o své rodiče rádi starali a nemohou. A že jsou přecpané školky? Je jich nedostatek, protože se rušily kvůli nedostatku dětí. Navíc úderem 4.narozenin dítěte, končí RP a matka prostě musí do práce, protože rodina si nemůže dovolit vyžít z jednoho platu. Kdyby se RP vyplácel věkově neomezeně, věřím tomu, že by se našli matky, které by s dětmi byli doma, až do jejich promoce:-)
Nejde o finanční nouzi jako takovou, že by hrozila smrt hladem. Jde o to, že většina lidí se chová zodpovědně, sami se snaží zajistit si vlastní bydlení a nečekají v otázce bydlení pomoc státu, že dostanou byt, to ale znamená vzít si hypotéku, vzít si hypotéku znamená jí splácet, když jí nesplácíš, o nemovitost přijdeš.
 Lassie66 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:42:56)
Amy, právě - zodpovědně. Takže to břemeno nechají na státu, ať platí on za jejich blízké v institucích. Já to nesoudím - pouze poukazuji na to, že každý využívá možnosti, které stát nabízí. Jen má každý jiné priority, ale bere každý.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:50:41)
Lassie, chceš tím teda říct, že člověk, který nikdy nepracoval, na nic si nevydělal, tím pádem nepřispíval na sociální a zdravotní pojištění, jen bral dávky a zadarmo dostal bydlení od státu, které když zlikvidoval, dostal nové je stejně zodpovědný jako člověk, který pracuje, platí pojištění (ze kterého jsou léčeni i ti, kteří ho neplatí), platil daně (ze kterých dostávají dávky ti, co nepracují), sám se postaral o své bydlení a mimo jiné kvůli tomu se pak teda přímo nepostaral o své příbuzné?
 Lassie66 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 9:57:34)
Amy, vůbec ne. Já především netvrdím, že někdo je automaticky neplatič a vyžírka a jiný zodpovědný občan, pouze dle barvy pleti. Říkám jen, že stát je nějak sociálně nastaven a průměrně inteligentní člověk využije toho, co nabízí. Ostatní jsou tvé smyšlenky.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 10:00:26)
Vyžírka člověk není dle barvy pleti, na druhou stranu nebudu si nic nalhávat, drtivá většina lidí, které znám, že jen využívají státní systém, kde to jde (viz dobrovolná nezaměstnanost, byt od státu zadarmo a neúcta k jeho udržení v takovém stavu, v jakém jsem ho dostal) jsou Romové.
 & 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 10:08:11)
Proc ti neverim, ze se s takovy,a lidma opravdu znas a nepapouskujes jenom nejaky "obecny" pravdy.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 10:29:01)
HM, je to pravda, já doopravdy neznám slušného pracujícího Roma. Asi nějací existují, nevěřím, že by si tady Anežka a pár ostatních vymýšlelo, ale zatím jsem žádného nepotkala. Bohužel naopak znám hromadu Romů, kteří nepracují a hlavně pracovat nechtějí.
 Grainne 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 10:39:41)
amy, no já taky nechci pracovat a ze všeho nejraději se válím u PC.
Popravdě, za ty peníze, které je ochoten Romům někdo nabídnout za práci, ani nevylezu z postele.
Pokud už někdo Roma zaměstná, tak proto, aby na něm uspořil a ještě při tom odrbal stát na sociálním a zdravotním.
Samozřejmě se to netýká Romů vzdělaných, ale žádnou snahu o vzdělání romské populace tady nevidím, jen nadávky a hojení vlastního velikášského ega, jak jsem schopný, že ráno odkráčím do práce.

Se tedy neplácám po rameni, jak jsem schopná a hodná a společnosti užitečná, když už se ráčím do té práce vykopnout.
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 11:14:40)
A nejde i o to, aby se snažila druhá strana. Třeba, aby rodiče posílali děti do školy, aby dohlíželi na to, kolik dní jejich děti stráví "za školou", aby třeba pomohli s učením, když dítě něčemu nerozumí a hlavně aby v dítěti vytvořili pocit, že škola není jen mrháním volného času.
 & 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 10:56:42)
Amy, a od kud tu hromadu nepracujicich Romu znas? Ty bydlis v nejakym gethu nebo si soc. kuratorka?
 amy 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 11:17:25)
Bydlím v Praze, poblíž naší čtvrti je sídliště, kde je plno Romů. Dělám v nemocnici, občas nějakého Roma hospitalizujeme, tudíž přícházím do kontaktu s těmito lidmi a jejich rodinami. Do centra jezdím přes nechvalně známou tram.stanici U Zvonu, kde je běžně vidět, že děti ve věku 10 let i méně, mají zcela volný přístup do heren k automatům aj.
 Iren 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT - melete blbosti 

(27.8.2009 12:52:07)
Co to melete za kraviny? Sudetské Němce odsunuli po válce na základě Benešových dekretů, ne proto že měli jinou kulturu - mimochodem, Němci mají hodně podobnou kulturu jako my. A také zapomínáte, že s odsunováním si začali sami - takže velmi špatný příklad. Co se týká Vitnamců, nezdá se mi že by u nás byl proti nic nějaký boj, o jejich kultuře ani nic nevíme - přesto si žijí své životy a praktikují svá náboženství, ale co je důležité, nikoho tím neobtěžují. Cigáni svou "horkou krví" obtěžují a to hodně. Navíc razím názor, že pokud chci někde žít, měl bych přijmout pravidla většinové skupiny. Kdyby vy jste chtěla např. do arabského světa, přizpůsobíte se raz dva bez námitek, budete chodit jako bubák a dva metry za svým mužem, ač jste jiná kultura. To jen my tady řešíme chudáky menšiny. Proč sem tedy lezou když je tak utlačujem? Např. již zmínění arabové - ti se budou tvářit jak je naše kultura špatná,jak jsme zkažení, tak proč se k nám cpou? Mě se jejich kultura nelíbí, tak tam nejedu ani na dovolenou, natož abych tam chtěla žít. A pokud někam chci že je tam lepší život, musím holt něco překousnout. Nemůžu někat přijít, chtít se mít dobře a ještě aby svět fungoval jak si představuju.
 aachje skunk a tři holky 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT - melete blbosti 

(27.8.2009 13:02:15)
iren~R^~R^
 Marico 
  • 

někam přijít... 

(27.8.2009 13:04:59)
Ano, takže Němci odcházeli po válce vlastně dobrovolně a Cikány byste hnala svinským krokem, protože mají "horkou krev" a dělají zle. Hm... myslím, že není co dodat.
 Aneka_ 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT - melete blbosti 

(27.8.2009 13:06:21)
Iren Dane Karin - byť souhlasím hlavně s "Iren" - dávej si bacha na IP adresy ~t~
 Lassie66 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT - melete blbosti 

(27.8.2009 13:23:20)
~t~~R^
 maja 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT - melete blbosti 

(1.9.2009 14:52:23)
naprosto souhlasím...kdo chce s vlky žíti musí s vlky výti
 Anezka73 


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(27.8.2009 13:45:01)
Jsem sama z pěstounské péče a ano, jako největší zlo páchané na "osvojeném" dítěti, ať už jakkoliv, považuji přetváření dítěte, vyhánění imaginárního ďábla. Hlavně to, že pěstouni nenechají dítě "být své". Tím nemyslím normální socializaci, ale takové to násilné začlenění stylem "ty musíš být jako my".
Prostě dítě nemá prostor být samo sebou.

 Jana, 2 děti 
  • 

Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(28.8.2009 13:11:00)
Marico, to jsou velice krásná slova, ale jak to teda zařídit, když většina musí pracovat, starat se o sebe, myslet na zadní kolečka a žít svůj život a pak je tu menšina, která takto prostě neuvažuje, jen parazituje? Dřív jen kradli, teď se jim radši v rámci sociálního smíru stále něco cpe zadarmo, aby radši moc nikde nekřičeli a dál si v klidu parazitovali. Romové, co studujete a staráte se o sebe, promiňte! A kterou globalizaci nám chceš předhazovat jako úspěšnou? Všude je to více méně stejné. Menšina se nechce asimilovat, ale chtěla by mít stejnou životní úroveň jako většina. Jak to řešit?
 Majka  


Re: HLAVNĚ JE RYCHLE ZMĚNIT 

(4.9.2009 12:19:18)
Ano, souhlasím.
Za prvé si myslím, že poukazovat na problémové soužití s Romy je trochu něco jiného než problematika romských pěstounských rodin. Před nimi smekám a moc si jich vážím.
Mimochodem u dětí z pěstounských rodin není ani tak problém etnika, ale zanedbanosti, fakt, že se těm dětem nikdo nevěnoval, nikdo je neměl dlouhá léta rád! Znám osobně romské i neromské děti z děstounských rodin a všechny se chovají stejně, mají stejné osudy.
Za druhé mám dojem, že za romskou problematiku si můžeme tak trochu sami a především minulé režimy, které Romy totálně vykořenily z jejich tradičního způsobu života, který jim byl vlastní a způsobil mimo jiné rozpad jejich velkých rodin.
Mimochodem, jak se asi bude chovat "gádžo", který je nevzdělaný, bez práce, žije v sociálně vyloučené lokalitě, nemá rodinu, takže za celý život nepocítil, že by se o něj někdo láskyplně staral? Podle mě úplně stejně jako tito Romové. A to má situaci o mnoho jednodušší, protože mu celá společnost nedává okatě ihned najevo, že jím opovrhuje.
Říkáme, že Romy a priori neodsuzujeme, že jim chceme pomáhat , ale oni si to sami kazí. Ale jaká je ta naše pomoc? Převychovat a nacpat do našich škatulek, ať se jim to líbí nebo ne. Bez jakékoliv tolerance, úcty a pochopení cizí kultury.
 vzteklina 
  • 

Re: Mamince držím palce, ale 

(27.8.2009 12:40:59)
Podotýkám, že to tedy jsi rasista - pokud rozděluješ "klasické" děti a romské děti.
 kapitan 


Re: Mamince držím palce, ale 

(29.8.2009 19:45:40)
Bydlíme na sídlišti kde se to cikánama poslední dobou jenom hemží,dělají neuvěřitelný bordel,okrádají slušný lidi v obchodem atd,máme s nimi jen samou špatnou zkušenost,je to děs,co je sem nastěhovali a dostali byty zadarmo,my museli zaplatit hodně se tu změnilo,myslete si o mě co chcete,nenávidím je a myslím si že ani z dětí které si někdo vezme do pěstounské péče se nedá vychovat slušný člověk,jen co se narodí krade to a lže,je to jedna sebranka,brát a nic nedělat
 Natanela 


investice? 

(27.8.2009 11:05:14)
Vzít si domů cizí dítě a byť našeho a nebo jiného etnika znamená vkročit na neznámou cestu. Každý další krok vás přivede do míst, kterých se děsíte a nebo obdivujete neuvěřitelně nádherné zákoutí, které jste právě nalezli a ani jste nečekali, že ho vůbec kdy můžete najít. Někde v dáli vidíte cíl a možná už tušíte i cestu, která vás k němu dovede, ale vždy se může objevit další odbočka, a pak nové hledání cesty, která vás vede k cíli. Možná by se mohlo zdát jednouší vzít dítě za ruku a vláčet ho za sebou po té cestě a být neustále zklamaný a flustrovaný z toho, jak jde pomalu a jinak než chci já. Mnohem lepší je nechat dítě jít vlastním tempem a pomáhat mu v dálce vidět ten směr a cíl. Asi tam dojde o něco později, ale na konci té cesty bude vědět, že je to jeho cesta a jeho život, tak jako já to vím už dnes. Neděsí mě žádná investice, kterou dávám ,,naší " holčičce, naše investice nejsou totiž vratné. Ukazujeme jí cestu, ale bude to pak její cesta a její zodpovědnost, kterou jí pomůžeme najít. Nechci jí totiž měnit, chci jí dát vizi a ukázat směr.
 Grainne 


Re: investice? 

(27.8.2009 11:33:30)
Natanelo, krásně vyjádřeno. Naprosto souhlasím.
 Feliz 


Re: investice? 

(27.8.2009 12:37:19)
To jsi napsala moc pěkně. Souhlasím.~;)
 calf 


Re: investice? 

(31.8.2009 18:39:47)
cau mami
 Dan 
  • 

Pro všechny snílky 

(27.8.2009 12:55:19)
Pro všechny snílky doporučuji Rok kohouta. Na autorku bylo sice podáno trestní oznámení za rasismus, ale myslím že popsala naprosto přesně romské etnikum a zkušenosti s ním. Každý kdo žije někde, kde je romů hodně, nemůže se této skupiny zastávat. Je to neřešitelný problém.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Pro všechny snílky 

(27.8.2009 12:59:17)
A já doporučuji kromě Roku kkohouta přečíst i Domov je místo, odkud tě nevyhodí od Macešky.
Ono to totiž zdaleka není jen o etniku, ale to je jiná debata.
 ivate 


Re: Pro všechny snílky 

(30.8.2009 22:00:05)
Není to jen o tom etniku, ale pokud mám celý život někomu dokazovat, jsem černý, ale nežiji ze sociálních dávek, něco umí a chci, aby ze mne něco bylo, na 90 % podlehnu tlaku společnosti a budu raději takový, jakého mne chtějí mít, černý, bez práce a na sociálech. Ve firmě, kde jsem pracovala byl přísný zákaz přijmout Roma do pracovního poměru. A proč?? A nebo jak se ptají moje romské děti a pdoč?? A jak to mám těm mojim dětem vysvětlit?? Jak jim mám vysvětlit, že je občas někdo nechce do party, protože jsou jiní??? A co bude dál??? ~o~
 Kačislava 


Rok kohouta 

(27.8.2009 13:15:02)
Rok kohouta je klackem do ruky všem, kteří vždycky tvrdili, že jsou Romové nevychovatelní. Přitom je to pouze a výhradně popis jedné nevydařené adopce, viděné očima matky, ale nikde není ani věta o tom, jak vztah s rodiči třeba vnímaly samy ty děti. Já jsem četla i Indiánský běh, kde Tereza Boučková po přijetí dítěte (nebyl mu ještě ani rok) píše (je to přímý citát z knihy): "Dívám se na tu širokou cizí hlavu a říkám si: Zničila jsi si život." Já mám také adoptované děti a vůbec nechápu, proč někdo s takovým přístupem děti adoptuje, tam už je přece evidentní riziko špatného konce! Já si nemyslela ani minutu, že mi moje děti zničily život, to bych do toho ani nešla. Tereza Boučková chtěla za každou cenu dítě a neuvědomila si, že doopravdy chce jen dítě biologické a adopce pro ni bude vždy jen "náhradním řešením". Její příběh je navíc příběhem velmi osobním, je to stejné, jako kdyby v knize někdo popsal dramatický rozvod jednoho konkrétního manželství a všichni ostatní se při každé příležitosti oháněli touto knížkou. A pokud mi budete namítat, že neznám Romy, tak upozorňuji, že osobně znám nejspíš víc Romů než většina přispěvatelů na této stránce a všichni jsou to vysokoškoláci.
 Aneka_ 


Re: Rok kohouta 

(27.8.2009 13:20:15)
Kači, četla jsem i Indiánský běh a takle pasáž je omílaná i zde několikrát a já si nemyslím, že paní Boučková by byla třeba horším adoptivním rodičem, jen se domnívám, že jako jedna z mála nepokrytě dala prostor svým citům a myšlenkovým pochodům aniž by ze sebe chtěla dělat lepší. Zkrátka psala opravdu vše o svých pocitech a následně zkušenostech. ono nic není jen růžové a vážím si člověka, který dokáže napsat i to zlé ze své stránky, nejen se ukazovat jako ten dobrý, ideální. Možná proto na mne ty knihy i paní Boučková sama působí jako velice důvěryhodný člověk. Možná proto si mnoho lidí po přečtení Roku kohouta sedlo na zadek.
 sarmi 


Re: Rok kohouta 

(27.8.2009 13:25:45)
kaci, je skvele slyset, ze mas spoustu romskych vs vzdelanych kamaradu. snad se oni pokusi neuspokojivou situaci "svych lidi" resit lepe, nez se to dari "bile" vetsine. evidentne na to jde spatne.
 Lassie66 


Re: Rok kohouta 

(27.8.2009 13:35:18)
Kačislavo, tuhle větu bych autorce nevyčítala. Je zde(na Rodině)popsáno mnoho takových pocitů, když si třeba maminky nesly domů děťátko z porodnice(vlastní)a potýkaly se s výčitkami, že necítí to, co by měly cítit. Pochyby, strach z nového, pocit nekompetentnosti, zmatenost z drsné reality, sundání růžových brýlí atd. A pochybuji, že se vše dá vysvětlit hormonální změnou po porodu. Někdy nejsou naše myšlenky a pocity úplně "správné", ale činit z toho nějaké hlubší závěry (např. o charakteru člověka) se nedá.
 helena 
  • 

Re: Rok kohouta 

(28.8.2009 0:31:34)
ale to je predsa iné, tú knihu číta celý národ, dosť možno aj vrátane chlapcov, ktorých sa to týka, alebo ich spolužiakov, známych, ako sa cíti decko, ktorého matka napíše v knihe takéto veci, ktoré tým deťom môže hocikto vyhodiť na oči?

mám dvoch rómskych chlapcov, ktorých som si vzala po troch bilo. deťoch, občas mi hrozne lezú na nervy, rovnako ako tie ostatné, ale v živote by som im nepovedala niečo také
 Lassie66 


Re: Rok kohouta 

(28.8.2009 7:20:48)
Ano, máš pravdu - v tomto smyslu je to jiné. Měla jsem na mysli věci, které autorce procházely hlavou, zmiňované zde v diskuzi. Jinak jsem, samozřejmě, proti tomu, aby byla tato kniha braná jako jako nějaký manuál k adopci dětí rozdílného etnika. Jak zde již bylo psáno, je plno jiných, lepších knih.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Rok kohouta 

(27.8.2009 14:12:27)
Kačislavo, tohle podepisuju. Terezu Boučkovou si netroufám odsuzovat určitě měla doubrou vůli. Ale dobrá vůle nestačí. Myslím, že ona radši děti adoptovat neměla. A slovo do pranice: v jejím případě je asi i problém v tom, že se jí nakonec narodil biologický potomek.
Nějak jsem cítila, že přístup Terezy Boučkové k adoptivním synům mi nesedí, ale teprvee když jsem četla knířku od Macešky~s~, řekla jsem si: tak takhle se musí brát přijaté děti.
 Myss 


Re: Rok kohouta 

(2.9.2009 15:51:16)
KDE JSOU?????
 Lassie66 


Re: Pro všechny snílky 

(27.8.2009 13:26:19)
A nějakou další knihu o dané problematice nám doporučíš? Nebo nám chceš říct, že si děláš závěry na takto závažný problém z jedné knihy?~a~
 jarka,dcera 2 roky 
  • 

Re: Pro všechny snílky 

(27.8.2009 14:22:42)
V každém případě s vámi souhlasím ,žijeme ve městě na severu čech a s cikány děs a utrpení,musím říct ,že i fandím určitým skupinám proti nim brojících,nenechala bych je rozmnožovat ,každá nafláká od 13 6 harantů a my na ně doplácíme,moje heslo mrtvý ..... dobrý ....,a nestydím se za to.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Pro všechny snílky 

(27.8.2009 14:38:58)
Proboha, to že romská problematika má svoje hlubší kořeny nnikomu nedochází? Romové to nemají v genech, ale jak se může cikánské dítě naučit žít pro nás- majoritu - přijatelným způsobem, když vidí doma něco jiného? To není o genech..
 jarka,dcera 2 roky 
  • 

Re: Pro všechny snílky 

(27.8.2009 17:03:30)
Ale mě cikánští fakani opravdu nezajímají,vystřelit na Mars je málo,jejich problematika mě také nezajímá,vidím co vídím,my máme jednu dcerku další neplánujeme manžel dělá týden pryř a jen neděli doma aby nás zabezpečil,chceme dcerce do života něco dát,a to nemyslím jen po finanční stránce ,a ta holota cikánská je jen zvyklá brát sociálky příspěvky,vždyt je to do nebe volající ,jak jsem předtím napsalastojím si zatím zakázala bych jim fakany vůbec mít,max .jedno a finito,nedivím se,že kdysi cikánkám dělali i zákroky proti početí,jako zdravotník s tím jen sympatizuji.
 Kačislava 


Re: Pro všechny snílky 

(27.8.2009 17:21:15)
Jarko, existoval jeden pán, Hitler se jmenoval, a měl k Romům, ale nejen k nim, dost podobný přístup... Možná by sis s jeho následníky rozuměla...
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Pro všechny snílky 

(27.8.2009 17:21:54)
Admine, nebylo by vhodné odmazat příspěvky, které porušují platné zákony? Jindy s promazáváním diskusí neotálíš... :-)
 Myss 


Re: Pro všechny snílky 

(2.9.2009 15:56:50)
Cenzura???Tak uz tu nemuzeme psat sve nazory?Tak jedine ty vase jsou spravne,aha..
 Zasjaj 


Re: Pro všechny snílky 

(27.8.2009 17:30:37)
Jarko,
ono mozna nebude dlouho trvat a ta nase uzasna cista, vykonna, vzdelana a nevim jaka kultura se udusi ve vlastnich zplodinach.
 Lassie66 


Re: Pro všechny snílky 

(27.8.2009 19:01:02)
To by mě zajímalo, co chceš dceři do toho života vlastně dát - primitivismus, netoleranci, vysoké IQ asi taky nebude mít po kom zdědit....~d~
 jarka,dcera 2 roky 
  • 

Re: Pro všechny snílky 

(27.8.2009 21:52:02)
Vyprosila bych si urážky tohoto rázu oba dva s manželem máme vysokou školu dobré zaměstnání,takže IQ určitě nějaké máme,primitivní rozhodně nejsme ,pokud jde o toleranci máš pravdu,to aby se vyhýbala barevné svoloči rozhodně dceru naučit chceme a již učíme,mě tedy kriminalita vyžírkovství,nepracovitost,a jejich schovávání za náš rasismus vadí,já jsem s touto sortou i pracovala tak vím co jsou zač ,a co dokáží,ale je to pouze můj názor nikomu ho nevnucuji ,ale myslet si snad ještě mohu co chci,přeji hezký večer
 Tulka 


Re: Pro všechny snílky 

(27.8.2009 22:10:18)
Jarko,mohla bys mi vysvětlit termín"barevná svoloč"?Přeci jen nemám VŠ,tak ta inteligence u mně,na rozdíl od tebe,není tak vysoká.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Pro všechny snílky 

(27.8.2009 22:58:08)
To je ještě horší, když takhle uvažuje nikoli vypatlaný skihead ale vzdělaný a tedy snad inteligentní člověk. I když se říká, že titul před hloupostí nechrání.
Jo a taky jsem slyšela, že prý v Rakousku v 90. letech nadávali na "českou svoloč", která krade v obchodech. Račte rozumět - při Vašem vzdělání - co chci říct? Kohokoli a priori soudit jen kvůli národnosti etnickému původu či barvě pleti je špatně. ~o~~o~~q~

Ještě jednou opakuju ANO, Romové se hodně často chovají pro nás "bílé" nepřijatelně. Ale jsou to všichni Romové? A inteligentní člověk by se měl ptát proč se tak chovají? Jak romskou otázku vyřešit? To je totiž běh na dlouhou trať. Jenže vy byste málem stavěla koncentráky a to řešení není. Tedy vlasně je, ale jaké? :-©:-©
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Pro všechny snílky 

(28.8.2009 13:19:22)
Myslet ano, zveřejňovat nikoli.

A mimochodem - přesvědčení, že vysokoškolské vzdělání znamená automaticky inteligentního člověka, je pro mě rozhodně znakem primitivismu...
 jarka,dcera 2 roky 
  • 

Re: Pro všechny snílky 

(31.8.2009 21:57:31)
Nevidím důvod proč si to jen myslet,co si myslím to i říkám,nebo je-li jen ta možnost tak píši.Nebyla jsem vychovaná jako pokrytec ,který říká něco jiného nwž si myslí,a samozřejmě jsem netvrdila,že všichni vysokoškolsky vzdělaní musí být inteligentní,to v žádném případě,ale na druhé straně třeba s IQ 80,těžko vysokou školu vystudujete,ale samozřejmě je to věc názoru ,já si nemyslím ,že vysokoškolské vzdělání je patent na rozum,můj tatínek je zedník dře celý život na mě a sestru právě abychom mohli studovat a nějaké vzdělání mít ,a jako člověk ,který je úžasný neskonale hodný,prostě TATíNEK,má pro mě větší hodnotu a cítím k němu víc úcty než k mnohým vysokoškolsky vzdělaným.Ale na mé antipatii k cikánům to prostě niz nemění,je to moje přesvědčení můj názor,a stojím si za ním.
 Lassie66 


Re: Pro všechny snílky 

(1.9.2009 20:43:36)
Jarko, tvůj názor ti nikdo nebere. Co mě ale osobně udivuje je to, že člověk s VŠ není schopen se na věci dívat v širších souvislostech. Tvé výkřiky jistě ničemu nepomůžou a jsou jen tvou vlastní vizitkou.
 mamula 


Re: Pro všechny snílky 

(1.9.2009 19:31:40)
Myslet si opravdu můžeš, co chceš, ale raději si to nech pro sebe. Kam to naše školství spěje, když lidi s vysokoškolským vzděláním mají takovéhle názory... Holt titul má dneska kde kdo..~q~
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: Pro všechny snílky 

(27.8.2009 20:17:01)
je mitě líto, jak můžeš žít s takovou záští? Copak někdo může za to, kde a komu se narodí? Člověk se má posuzovat podle toho, jak žije a jak se chová a ne podle původu a barvy pleti. Ať je třeba zelený s oranžovými puntíky...
Ano. mnozí Romové sami svým životem rasistům jako ty nahrávají, ale proč nadávváš dětem? Sociální a kulturně historické souvislosti romské problematiky ti asi nic neříkají.
Děsí mě představa, že někdo s jednoduchými hesly a jednoduchými "návody" na řešení složitých problémů, díky lidem jako Ty získá moc.


 amy 
  • 

Re: Pro všechny snílky 

(28.8.2009 10:26:33)
Jarko, říkáš to velice tvrdě, chápu, co tím myslíš a v některých ohledech bych s tebou i souhlasila, ale těch dětí je mi spíš líto.
Štve mě, že pokud chci já bydlet, musím si to zaplatit (vzít si hypotéku) a Romové dostanou byt od města (když ho zlikvidujou, dostanou nový).
Ale těch dětí spíš lituju. Jednou jsem seděla se synem na písku, kolem běžela partička romských dětí a 2 maminky. Děti se okamžitě vrhly na synovi bábovky, protože ony nic takového nemají. Podotýkám, že syn má obyčejné bábovky, tuším 10ks za 50 Kč. Maminky si sedly na lavičku u pískoviště, jedno jejich dítko přiběhlo se slovy Mami, koupíš nám taky bábovky? Odpověď byla - Ne, na to nemáme peníze. Během té doby, co jsme blbli v písku, vykouřili maminky celou krabičku cigaret Malboro. Nevím, kolik stojí, nekouřím, ale tipuju, že budou stát asi tolik, co ty bábovky, na které nemají.
Se synem ve volném čase jezdíme na výlety (hrady, zámky, muzea, parky....). Víkend před tím, jsme byli v mýdlárně (vřele doporučuji). Syn tam o tom povídal a pak dodal, že příští týden jdeme do Technického muzea a pak povídal, že nejraději má Nár.muzeum a co tam všechno je. Děti asi vcelku navnadil, takže se dvě rozběhly za jejich maminkama, jestli půjdou do Národního muzea. Odpověď byla - Ne, neotravuj, je to drahý, hraj si. Druhá maminka povídá - Ty vole, Lidka, já ani nevím, kde to je.
Syn si s jedním chlapečkem vcelku rozumněl, tak jsem ho pak pozvala k nám na zahradu. Ptám se - co si zahrajeme? Syn začal - dámu nebo člověče. Klučina řekl, že neví, jak se to hraje. Když jsem se zeptala, co hrát umí, bylo ticho. Ani jednu hru, kterou jsem vyjmenovala, nikdy nehrál (jmenovala jsem člověče, dámu, perníkovou chaloupku, mlýnské kameny, prší...). Naučili jsme ho hrát člověče, pak jsme si zahrály pexeso. Pexeso jsme mu dali domů, nesl ho jako poklad, přitom se jednalo o pexesu, které bylo zdarma přiložené k nějakým jogurtům. Pak jsem šla do práce a péči o kluky převzal manžel. Když se kluka zeptal, co vlastně celý den doma dělají, odpověděl, že se dívají na TV. Na otázku, co dávají, skutečně vyjmenoval každodenní program (manžel to pak kontoloval podle TV programu). Těch dětí je mi doopravdy spíše líto. Přeci když už nepracují, tak aspoň to člověče by ty děti mohli naučit a ne je jen posadit před TV.
 Lassie66 


Re: Pro všechny snílky 

(28.8.2009 10:57:39)
Amy, píšeš:
"Těch dětí je mi doopravdy spíše líto. Přeci když už nepracují, tak aspoň to člověče by ty děti mohli naučit a ne je jen posadit před TV."
Nepřijde ti logické, že je to sotva rodiče naučí, když je samotné to nikdo nenaučil....? Je to tak jednoduché. Proto je potřeba pracovat zejména s mladými Romy, aby si něco z toho vzali do života a předali to dalším generacím. Tak, jako to dělají maminky, které sem psaly, že si romské děti osvojily a mnoho jiných. To je ta cesta. Komentáře, které píšeš, je to poslední, co pomůže problém vyřešit.
 amy 
  • 

Re: Pro všechny snílky 

(28.8.2009 11:18:41)
Já myslím, že cesta vede přes tvrdší soc.systém - nepracuješ, nedostaneš.
 maja 
  • 

Re: Pro všechny snílky 

(1.9.2009 15:10:49)
No já nevím, neměli by hlavně ti Romové chtít? Protože nám vadí nepřizpůsobivé chování bude my jim dělat "školení" jak žít? Oni nechtějí protože jim to takhle asi vyhovuje, mají vše, nemusí témeř nic. Přeci kdyby jim to vadilo, tak by se snažili chovat jinak. Teda já alespoň bych se snažila zapadnout a nebýt pořád vidět a nevyčuhovat.
 zuzkasim 


Re: Pro všechny snílky 

(27.8.2009 21:00:49)
Ale tato kniha je o jedné nevydařené adopci ne o Romech obecně. Mám sestru, která je moje biologická sestra, obě jsme žily v klasické rodině, kde se oba rodiče starali, abychom měli v rámci možností to nejlepší a sestra je asociální případ. Jsme obě bílé! Co trápení si rodina zažila... chci pouze ukázat, že zvrtnout se může cokoliv kdykoliv a nikdo dodnes netuší, kde se stala "chyba", ona to totiž možná vůbec chyba nebyla, možná nás to všechno mělo k něčemu dovést, něco naučit...
 Kočanská 
  • 

no, to je zase názor :-( 

(29.8.2009 9:15:04)
Snílek tedy rozhodně nejsem. S romi se setkávám denně - bydlím na Žižkově. Moje děti si s nimi hrají. Jsou jiní, ale rozhodně ne špatní. Měli bychom se všichni stydět za to, jak je hážeme do jednoho pytle. Nejdřív jsme jim vzali celý jejich život, na který byli zvyklí a nastěhovali je na sídliště. Systematicky jsme devastovali jejich kulturu a teď je zase devastujeme tím, jak se k nim chováme. Jsou to lidé jako my, někteří jsou dobří a jiní špatní. Tak bychom se na to měli dívat a ne že jsou špatní všichni. My bílí tedy také nejsme žádný výkvět. Souhlasím s tím, co tady psala nějaká pani, že se většinou postarají o své staré lidi. Já bych ještě dodala, že jsem neslyšela o případu týrání romských dětí a také si myslím, že se méně rozvádějí (ale neznám statistiky).
Přála bych Vám, abyste se přistěhoval do cizí země, do jiné kultury, kde vy budete bílý a zbytek třeba černí, žlutí nebo červení (to už je jedno). To by pro Vás bylo to pravé, co byste potřeboval a nejen vy.
 Lassie66 


Re: no, to je zase názor :-( 

(29.8.2009 9:24:22)
Kočanská, ~x~~R^
 maja 
  • 

Re: no, to je zase názor :-( 

(1.9.2009 15:14:44)
no já kdybych se někam přistěhovala tak bych se rozhodně snažila co nejdřív zapadnout , ne splynout, ale nevyčuhovat, dodržovat jejich normy a zákony. Jak dlouho by mi to trvalo?? Snažila bych se ihned. Jak dlouho zde žijí Romové ???? Staletí. )Týká se nepřizpůsobivých ,chápu , že jsou i slušní Romové)
 Kočanská 
  • 

Re: no, to je zase názor :-( 

(1.9.2009 17:55:15)
Majo,
to je moc hezký názor. Ale ono se to takhle hezky z tepla domova napíše, ale víte vůbec o čem to je? Navíc zkuste si představit, že už se někde přizpůsobujete (jak píšete) a najednou zjistíte, že i kdybyste se sebevíc snažila, stejně se na vás stále někdo dívá zkrz prsty? To určitě člověka otráví.
Navíc stále dokola omýláme, že máme na mysli ty nepřizpůsobivé romy, ty šlušní romové jsou OK. Když ale o nich negativně mluvíme, tak už mluví pouze o Romech (častěji však o Cikánech) jako celku. To asi úplně v pořádku není. Smýšlení většiny společnosti v otázce Romů je skutečně hnus. Když čtu jakoukoliv diskusi na toto téma je mi z většiny komentářů skutečně dost smutno. Jo, jo, ale takoví prostě jsme
 Lassie66 


Re: no, to je zase názor :-( 

(1.9.2009 20:50:24)
Majo, píšeš:
"no já kdybych se někam přistěhovala tak bych se rozhodně snažila co nejdřív zapadnout , ne splynout, ale nevyčuhovat, dodržovat jejich normy a zákony. Jak dlouho by mi to trvalo?? Snažila bych se ihned. Jak dlouho zde žijí Romové ???? Staletí. )Týká se nepřizpůsobivých ,chápu , že jsou i slušní Romové)".

Ty tomu opravdu věříš? Větší nesmysl jsem dlouho neslyšela. A od koho to asi odpozoruješ, když všichni tví blízcí mají nějaký životní styl? V jakém věku si přesně řekneš, že chceš změnu? A jak to uděláš? ~a~
 maja 
  • 

Re: no, to je zase názor :-( 

(2.9.2009 15:16:23)
mě by teoreticky ( protože v praxi to neznám) zajímalo toto: pokud se problémový člověk odstěhuje do např. Kanady a tam se problémově nechová jak je to možné. Nebo se stěhují jen neproblémoví lidé? Nebo se v novém bydlišti chovají opět problémově? Jak tohle je?

Pokud bych se stěhovala jako dospělá osoba , bylo by to tak jak jsem napsala. Pokud jako dítě tak bych samozřejmě nevěděla, že se mám chovat jinak než rodiče. Ale když někdo žije několik generací s lidmi chovajícími se tak a tak tak by se snad už mohl chovat většinově, nebo ne?...tím myslím rodiče dnešních malých problémových Romů ( když budeš mít hyperakt. dítě a to se bude ve škole, na ulici a všude chovat hypeaktivně, obtěžujícně a pro někoho neznalého věci nevychovaně, pak se ho taky budeš snažit všelijak usměrnit aby co nejvíce zapadlo, protože když to neuděláš bude mít dítě nesmírné problémy s okolím.A ty je budeš mít taky. Budeš lítat po psycholozích, neurolozích, příjdeš o kamarády , každý na tebe bude koukat jak na neschopného rodiče a nebude ti nic platné , že máš v ruce papír na to, že tvé dítě je "jiné" prostě budeš pořád řešit , že tvé dítě je nestandartní ...ano bylo by třeba standartní někde v pralese, kde je to běžné viset při vyučování za nohu z lavice, pobíhat sem a tam, vykřikovat a mluvit kdy se komu zachce...ale tady u nás to běžné není , proto budeš zoufale makat na tom, aby tvoje dítě zapadlo, protože pak má šanci na co nejnormálnější přijetí od okolí a co nejnormálnější život. )...nějak to "makání" některých lidí není vidět. Asi je to proto, že se o ně ani nesnaží. Proto ty věčné rozdíly a nepochopení menšiny (problémové části menšiny). A jestli to dobře chápu, některé diskutující si myslí , že problémová menšina by se snažit zapadnout ani neměla. Že je to vlastně potírání identity atd. Na tohle mám názor takový, že ano, vlastní identita a chování proč ne, ale v rámci zákonů platných norem dané zamě. Já přeci také nemohu v 22.00 řezat cirkulárkou, protože prostě v naší společnosti platí , že ve 22.00 je noční klid a hotovo. Pokud budu řezat jednou, nic se asi nestane, pokud to udělám častěji budu mít policajta před barákem a naštvané sousedy a skoro se budu muset odstěhovat.Soužití více národností pohromadě je prostě o kompromisu , ale z obou stran. Není tu snad nikdo, kdo si myslí, že vyrvat miminu z ucha nášnici je normální , že ne?
( totéž platí o ničení bytů, kradení v obchodech atd)
Není to normální ani kdyby to udělal příslušník většinového etnika, jenomže pak by to bylo o tom , že ho rodiče špatně vychovali, že je to sígr, roste pro kriminál atd. Prostě by nikdo neuvažoval o tom, že je to chudák, který asi nemá co jíst a že jeho rodiče byli takový a makový, prostě by ho každý odsoudil.Věřím tomu, že by se ho nikdo nezastal.
Autorce článku fandím, doufám , že jí to celé dobře dopadne.
 Aneka_ 


otázka pohledu 

(27.8.2009 13:00:12)
Uvažovala jsem o adopci dlouho, velmi dlouho.Z rodiny manžela jsem se setkala s krutou kritikou a naprostým odmítnutím a to i přesto, že tchýně pracovala v DD i KÚ. Jak tvrdila právě proto, že to viděla .... . Zkrátka byla hnusná a posílala na mne i kolegyně. Nenechali jsme se s manželem zviklat a já pokračovala. Byly 2 věci, které mne odradily - složitost(ale to nebylo stežejní) a fakt, který mne uzemnil. Dala jsem si schůzku se zcela cizí pracovnicí KÚ a povídaly jsme si. Po velice krátké době mně uzemnila. Zeptala se mně, zda mohu mít a mám vlastní děti. Pokud ano, ať to nedělám a dodala větu, která mne položila, neboť byla velmi podobná tomu, co mi vmetla tchýně-jen trošku jemněji, povídá: "dostanete cigáně a to vám rozloží rodinu, važte si vlastního" Tím byl konec všemu. Po tomto ustoupil i manžel a i já, která si to prosazovala. Není tomu dávno - černe tr. Kde je chyba?
 Aneka_ 


Re: otázka pohledu 

(27.8.2009 13:02:57)
červen tohoto roku
 Liška s banem :) 


Re: otázka pohledu 

(27.8.2009 13:41:21)
Já bych dítě neadoptovala ani nevzala do pěstounské péče. Pouze v případě nějakého válečného konflitku bych přijala do své rodiny dětské uprchlíky, na pár měsíců až rok. Děti mám sice ráda, ale vlastní krev je vlastní krev. Děti k adopci či pěstounské péči většinou pocházejí od rodičů, od kterých toho nemají moc co dobrého zdětit. Já nejsem trpělivý člověk a neměla bych tedy na to, něco vysvětlovat stále a stále a radovat se z nepatrných pokroků. Jistě se najdou i vyjímky, ale pochybuji, že bych měla štěstí a adoptovala někoho takového.
 Džejn 37 
  • 

Re: otázka pohledu 

(27.8.2009 14:13:28)
K tomu rozložení rodiny.... Nedávno jsem někde četla povídání manželů, kteří adoptovali romské dítě. Bylo to ve smyslu, že přišli o rodinu (protože to jejich hyperaktivní ubližovalo svým sestřenicím a bratrancům, no a protože oni se toho svého dítěte zastávali, tak to skončilo hádkou a rozvratem rodinných vztahů), přišli o přátele - protože jejich přátelé řešili, jestli dítko udělá přijímačky na střední, jestli vyhraje tenisový zápas, zatímco oni řešili útěky z domova, kouření, sex ve 12, policii apod.
Psali tam, že nelitují, ale že pár pěkných chvil s vytouženým miminkem bylo vykoupeno hodně vysokou cenou....
 hmr 
  • 

Z rodiny manžela jsem se setkala s krutou kritikou a naprostým odmítnutím a to i přesto, že tchýně pracovala v DD i KÚ. 

(27.8.2009 18:34:58)
Přesto? Ne, právě proto! Ta paní měla jistě bohaté zkušenosti.
 zuzkasim 


Re: otázka pohledu 

(27.8.2009 21:21:39)
Známá pracuje v KÚ a taky mě od adopce jen při pouhé zmínce dost odrazovala. Sama má jedno vlastní dítě (dnes už dospělé) a svou práci dělá ráda. S její kolegyní jsem se setkala při pobytu v nemocnici a též mi adopci nedoporučovala. Ony vidí ty původní rodiny a asi mají obavy, že děti budou stejné. Je to těžké, zažila jsem si život s velmi problémovým dítětem (sestra) a není to žádná sranda. Na druhou stranu musím počítat s tím, že ani moje vlastní děti nemusí být "ukázkové", zvlášť, když máme případ v tak blízké rodině a mohla to být teoreticky nějaká genetická zátěž. První dítě mě trošku postrašilo lehce opožděným motorickým vývojem, druhé dítě vypadalo první 1,5 rok jako opravdu psychicky narušené. Bála jsem se, to jo, ale pořád jsem si říkala, že je musím přijmout takové, jaké jsou a naučit se s nimi vycházet. Dnes to vypadá, že jsou to "klasické" zdravé děti, i když jsou stále ještě malí. Myslím, že pokud někdo chce rozdávat lásku a neplní si jen svá očekávání, tak má šanci na úspěch. Byla jsem se v tom kojeňáku podívat, pravda, jen na návštěvu, a ty děti tam jsou zcela normální, jen strašně touží po náruči, po pomazlení, po lásce, po mamince... Ve škole jsme měli hyperaktivních dětí dost a většina z nich byla ve své původní rodině, trápily své rodiče stejně, jako to jedno, které bylo hyperaktivní a ještě k tomu adoptované.
 Tajtrdlík 


Klobouk dolů 

(27.8.2009 14:16:04)
Obdivuji autorku, že se dala na takhle trnitou cestu, ale osobně si myslím, že je to jediná cesta, jak zviditelnit slušné cikány. ~R^
Děti, které vyrostou v rodině, která ctí pravidla se je také naučí ctít. Většina těch problémových rodin pravidla ani nezná, tak jak se je můžou jejich děti naučit.~a~
Cikáni jsou přece pověstní tanečními a hudebními dovednosti, proč tedy nerozvíjet tyto jejich schopnosti.~z~
Přeji autorce pevné nervy a nemít štěstí na zapřísáhlé odpůrce cikánů, já bych do toho nešla, protože slušné cikány jsem zatím viděla jen v televizi, ale přesto chci doufat, že výjimky jsou, i když né u nás ve městě.~;)
Držím palce~R^~R^
 Katka,kluci 7 a 10 
  • 

Re: Klobouk dolů 

(27.8.2009 14:44:24)
Já znám slušné cikány. Jsou ve městě v pohraničí , odkud pochází manžel a jeho babička nám líčila, jak to s nimi bylo. Nastěhovali je tam komunisti po válce a museli jít dělat do dolů. Každý parťák dostal do party jednoho, když se nedostavil na šichtu, parťák pro něho šel a vytáhl ho z třeba postele.Dávky na děti dostávali v naturáliích(chleba, vejce, cukr,sůl), aby to nepropili. To trvalo několik let ...někteří utekli. Ti co zůstali, založili rodiny. Dnes tam žije už třetí generace a opravdu závažné problémy tam s nimi nejsou, jsou součástí toho městečka a nikdo se tam na ně křivě nedívá, opravdu. Ale takovouhle "násilnou" asimilaci (nutit někoho pracovat!) už by si dneska nikdo nemohl dovolit ! To by bylo zásadní porušování lidských práv a svobod. Je přece základní svobodou každého nechat si vyplácet podporu a poté ji narvat do automatů...bohužel.
 amy 
  • 

Nevím, co si mám myslet 

(27.8.2009 15:25:49)
Hned ze začátku se omlouvám za trošku zmatený příspěvek, je to ještě čerstvá záležitost.
Z různých důvodů jsme s manželem uvažovali (nebo uvažujeme - teď fakt nevím) o pěstounské péči nebo adopci. Manžel byl nejprve proti, ale pak se rozhodl, že by jsme to mohli zkusit a půjdeme si zjistit bližší informace. Sami jsme na internetu hledali spíše informace právního charakteru, než reálné zkušenosti. V pondělí jsme navštívili na úřadě příslušný odbor a informace nás přímo zamrazily. Uvažovali jsme o dítěti ve věku 6-10 let, zdravé, bílé etnikum. Paní nás vyslechla, vyzpovídala a pak nám sdělila tvrdou realitu - víte, takové dítě asi není, nebo na něj budete čekat moc dlouho. Četli jsme nejeden článek na téma, že je u nás nejvíce dětí v DD, tak jsme se docela divili. A paní nám řekla, že situace se má, že drtivá většina dětí v KÚ, DD jsou Romové. Drtivá většina žadatelů chce zdravé, bílé, miminko, na které se čeká roky. Pokud už je v ústavní péči bílé dítě, má zpravidla určité postižení, onemocnění...Adoptovat romské děti prý moc nedoporučuje, protože neví o moc případech se šťastným koncem. Tohle potvrzuje i můj mladší bratr (povoláním psycholog)ze své praxe.
 Katka,kluci 7 a 10 
  • 

Re: Nevím, co si mám myslet 

(27.8.2009 15:39:15)
Ano, takhle to je, je to realita. Vím, že jsi z toho smutná, ale nějaké takové "zdravé bílé dítě, co je sirotkem, protože se oba rodiče zabili v autě" v dětském domově není.To je bohužel naivní představa.
 amy 
  • 

Re: Nevím, co si mám myslet 

(27.8.2009 15:44:52)
Já se o tuhle problematiku dlouho moc nezajímala. Samozřejmě jsem si nemyslela, že jich budou tisíce. Spíš jsem spoléhala na to, že všichni chtějí mimino, ale adopce trvá dlouho a právní záležitosti kolem toho, aby dítě bylo právně volné, taky trvá dlouho a nějaké to bílé miminko, mezitím vyroste do věku, kdy už miminko není a "klasičtí" žadatelé tedy nebudou mít zájem.
 Tatramelka+3 


Re: Nevím, co si mám myslet 

(27.8.2009 16:29:03)
Ahoj Amy,

osobní zkušennost s PP zatím nemáme. Chtěla bych ješté jedno dět´átko vlastní a pak bychom rádi adoptovali či si vzali do PP. Chodím 2 roky do klubu náhradních rodin, sice na Slovensku, kde dočasně žijeme, ale tady je praxe spíš taková, že (bože to zní děsné) ale bílé děti většinou větší a romské v jakém koliv věku. Jinak vím, že například v České Kamenici v DD mají povětšinou bílé děti, hodně mě to překvapilo, kolik jich tam je. MOžná by stálo za to spíš si "najít" dět´átko a pak se snažit? ...zvládnout to papírově a možná, že i v DD trochu pomohou. Nevím, mluvím zatím jen ze zkušenností kamarádek, co mám tu na Slovensku.
 sarmi 


Re: Nevím, co si mám myslet 

(27.8.2009 17:32:40)
jak pises, ze te prekvapilo, kolik tam je bilych deti - a neni to tak, ze pokud biologicky rodic udrzuje s vlastnim ditetem umistenym do dd alespon minimalni vztah (nektere deti treba jezdivaji k biol.rodicum na prazdniny, dostavaji pohledy - timpadem se to bere tak, ze dite neni "pravne volne", protoze biolog. rodic jevi zajem), potom je adopce nemozna. mozna placam, ale takhle nejak by to mohlo byt...
 Tajtrdlík 


Re: Nevím, co si mám myslet 

(28.8.2009 16:28:56)
Bohužel stačí, když biologičtí rodiče pošlou dítěti do dětského domova jednou za půl roku pohled a není právně volné k adopci, protože rodiče jeví zájem~a~, to platí i pro miminka.
Prostě zákony padlé na hlavu, ukažte mi půlroční dítě, které si přečte pohled od biologických rodičů~t~~q~.
 maceška 


Re: Nevím, co si mám myslet 

(27.8.2009 16:13:53)
Amy, taková sociální pracovnice je opravdu člověk na svém místě :-(

Tak třeba zrovna my jsme takové dítě přijali, a známe plno rodin, které takové dítě, jaké vy si představujete, přijali do PP. Čekali jsme 9 měsíců od podání žádosti (5 od zařazení do registru). A máme i ty "méně žádané" děti, dvě poloromské a jedno dítě s hendikepem, a ta bílá, chytrá, hezká holčička (dnes už dospělá) z nich měla nejvíce problémů. Naše poloromské děti, které k nám přišly v neatraktivním věku (dnes 17 a 18 let) jsou hrozně prima a nejméně náročné na výchovu.

K tomu čekání: je fakt tristní, že v době, kdy se provádějí mezinárodní transplantace kadaverozních orgánů, kde jde o náročné testování a čas hraje velmi významnou roli, v době informačního a komunikačního boomu, musíš čekat na dítě do PP několik měsíců či let (a to dítě je zatím celou tu dobu v registru!)

Jestli chceš, ozvi se mi na mejl.
 amy 
  • 

Re: Nevím, co si mám myslet 

(28.8.2009 8:26:40)
Takže takové děti existují? Nám totiž paní přímo řekla, že takové děti v podstatě nejsou a čekací doba bude určitě min.8 let-10 let.
Já samozřejmě nečekám, že když v pondělí přijdu na úřad s tím, že bych ráda dítě, že ho v úterý budu mít doma, ale za 8 let mi bude 47, manželovi 48 a to už samozřejmě nebudeme chtít 6-leté dítě, protože bychom se na něj cítili "staří". Našemu synovi je 6 let a chtěli bysme, aby k sobě měli věkově blízko, právě proto to věkové rozmezí 6-10 let.
 maceška 


Re: Nevím, co si mám myslet 

(28.8.2009 11:53:01)
Jistěže existují. Ten problém je úplně někde jinde.
Tristní je, že sociální pracovnice, které mají hájit nejlepší zájem dítěte, odrazují zájemce o PP. Přitom stále je v ústavech mnoho dětí, pro které není návrat do biologické rodiny reálný (zčásti i proto, že tu nefunguje práce s rodinami v ohrožení, ale to je pro to konkrétní dítě, kterému běží čas, bohužel marginální problém - to se nevyřeší za pár dní či měsíců).
 Daniela 
  • 

odlišná výchova 

(27.8.2009 15:30:48)
Už jste se někdy zamyslili nad tím, že "bílé" a romské dítě nemůže být vychováváno stejně? Jednoduše z toho důvodu, že mají úplně jiné vlohy a geny. Pár základních rozdílů - Romové jsou "od přírody" zvyklí řešit všechny problémy společně, celá rodina dohromady, což je sice pro nás "bílé" nezvyklé, ale pro přežití v kočovných podmínkách to bylo stovky let nezbytné. Asi ještě větší rozdíl je v jejich chápání času. Prostě žijí TEĎ a nemají tak silně vyvinutý cit pro pojem POTOM. Proto se většinou nestarají o to, co bude zítra, za týden, za rok. Že se TEĎ budu dobře učit, abych se POTOM měl lépe? To nejde naučit za pár let, když tisíc let žili jiným způsobem než my. Abychom mohli někoho pochopit, tak ho musíme nejdřív dobře poznat. Třeba tím, že budeme pro začátek poslouchat jejich písně a naslouchat jejich příběhům.
 Marico 
  • 

STOPROCENTNÍ SOUHLAS! 

(27.8.2009 16:26:30)
Studovala jsem světovou literaturu na VŠ. Nejvíc o mentalitě národa nebo etnika se dozvídám z jeho kulturních artefaktů, z literatury, z folklórních tradic.Doporučuju všem přečíst si Pohádky tisíce a jedné noci. Ne těch pár vybraných, vypreparovaných a upravených pro naše prostředí, ale všechny (vyšly u nás před pár lety v nezkrácené verzi). Pak je snazší pochopit arabskou kulturu, její hodnoty (Rrenda tu mluvila o tom, že budu chodit oblečená jako bubák dva metry za svým manželem, ale zamyslet se nad tím, proč...). V orientálních pohádkách jsou naprosto jinak srovnané hodnoty než u nás. My máme Hloupého Honzu, pracovitého prosťáčka, který nakonec dojde ke štěstí svým "dobrým srdcem, štěstím a pílí". V orientálních pohádkách vyhrává "chytrý Ali" (nebo jiná podobná postava), který je schopen "obalamutit" boháče a přijít k bohatství snadno. Co se žen týče, hrdinkami jsou ženy, které z pozadí chytře usměrňují, ovlivňují své muže, tahají za provázky, kují pikle a tak docílí svého, aniž by veřejně řekly byť jediné slovo. U nás jsou hrdinkami princezny pasivně čekající na prince ve věži. Jsou krásné, každý je obdivuje, ale musí se o ně bojovat. Ani jedno není ani lepší ani horší, prostě je to jiné.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: odlišná výchova 

(27.8.2009 16:27:46)
a je to opravdu od přírody?
 květi 


Re: odlišná výchova 

(27.8.2009 17:29:28)
Ano,
je třeba je poznat. Jenže Romové se už dávno nepodobají těm, za které je máte. Již téměř třetí generace (až na některé) nepracuje, je zvyklá být živena státem. Ztratili půdu pod nohama, nemají nic, o co se opřít. Jen o ty dávky,na které si zvykli (přirozeně).Možná by neškodilo se jich zeptat, co ví o svém národu, o jeho historii, kultuře. Mám na mysli zejména obyvatele sídlišť, kam byli vystěhováni - nejlépe všichni z celého města do jedné čtvrti jako do zoo.
Otázka je natolik složitá, že paušalizovat opravdu nemá cenu.
A taky se mi nelíbí narážky na VŠ vzdělané cikány. Nevím, proč by oni měli měnit nepřizpůsobivé příslušníky svého etnika. Bohatě stačí, že jdou sami příkladem a hlavně něco chtějí a o něco se snaží.
Jsem obyvatelkou sídliště většího města, kde o ulici dále bydlí většina Romů. Děsí mě, co nastane za pár let, desítek let. Na jednu stranu většinu z nich nesnáším, protože mi vadí jejich slovník, hlučnost, noční život, děti toulající se v partičkách bezcílně městem...na druhou stranu je to přirozený důsledek péče státu o ně. Nic nemusí, nechtějí.Každá rada drahá. Stoupá i agresivita, zj. romské mládeže. To nevěstí nic dobrého.
 jarka,dcera 2 roky 
  • 

Re: odlišná výchova 

(27.8.2009 22:29:34)
tleskám alespon někdo s podobným názorem,kdyby si ostatní maminky zažívaly to co mi u nás na sídlišti Jen s ROmy,asi by tak šmahem neodsuzovaly můj příspěvek,přestěhovali jsme se raději na vesnici,ve městě to byl děs a běs ,hordy harantíků,kteří jen čekali na příležitost nás okrást,dcerce když ji bylo 5 měsíců vyrvali z ouška zlatou náušničku,během několika vteřin ,kamarádce se kterou jsme dětičky venčily servali kabelku z ramene protože si byli jisti,že je nebude pronásledovat,a další a další případy ,o tom ,že město ovládají členové jedné romské rodiny,kteří zasahují až do vyšších sfér města ani nemluvě,potom nemáte nikde zastání ,nebot mají všude protekci,a kde máme zastání my??????Tohle je debata prostě na dlouhé lokte,přála bych jen ostatním podobné zážitky ,potom by mě tak šmahem neodsuzovali.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: odlišná výchova 

(27.8.2009 23:08:14)
Jistě, negativní zkušenosti s Romy má víc lidí. Ale opravdu si myslíš, že Romové to mají v genech? Nejsou v jejich chování nějaké kulturně-historické příčiny?
jednu věc ovšem uznat musím, nešťasně nastavený sociální systém - a to už snad od dob totality - těm "nepřizpůsobivým" jen nahrává.
 Gabii 


Re: odlišná výchova 

(27.8.2009 22:21:02)
Všechno to, co jsi vyjmenovala, je dané kulturně, ne geneticky. Kultura není dědičná, je získaná.
 Gladya, bývalá dasa, 


Re: odlišná výchova 

(27.8.2009 23:01:45)
tady tleskám já.
 Margita 


Re: odlišná výchova 

(30.8.2009 22:17:51)
Dekuji za rozumny a jediny vedecky podlozeny nazor. (Jsem Romka a zaroven adoptivni mama dvou deti, ktere nehodlaji splnovat omezene ocekavani vetsinove spolecnosti. Kazdy Rom je uplne jiny a stereotypy vypovidaji mnohem vic o kulture "bilych" a take o historicko-socialnich podminkach, nez o jakekoli "podstate Romu," ktera ve skutecnosti vubec neexistuje.)
 maceška 


Re: odlišná výchova 

(31.8.2009 7:11:50)
Ahoj Margitko, nestačila jsem ti odpovědet na náhradce - mezitím se objevilo 200 nových příspěvků :-) - tak zkusím sem: taky mě to mrzí a přístě to musíme zvládnout líp!
 helena 
  • 

Re: odlišná výchova 

(28.8.2009 0:57:49)
mám tri bilogické "biele" deti a dve romské, vychovávam ich rovnako

jasné, že sú odlišné, tak ako sú všetky deti, biele, alebo hoci zelené

áno, stáva sa, že tým "nebielym" musím viackrát opakovať, "ak si teraz spravíš úlohu, potom môžeš ísť na kolo", sú hlučnejší a spontánnejší

no a čo? znamená to snáď, že s nimi nutne budú problémy? iste, možno budú, ale to môžu byť s každým, nie?

hlavne je dobré ich brať takých, akí sú, a nenútiť ukričané spievajúce a tancujúce deti, aby z nich boli zamlklí a akademicky orientovaní intelektuálovia
 Maruška Z. 


Trochu mimo téma, 

(27.8.2009 15:47:23)
Trochu mimo téma, ale včera v ZOO jsem zaslechla útržek rozhovoru, který mě hrozně překvapil. Přede mnou šla rodina - pán, paní a tři děti. Slyšela jsem pouze, jak paní říká dítěti (s trochu otráveným výrazem): "Já nejsem tvvoje máma, jsem tvoje pěstounka." Hrozně mě to zarazilo, hlavně ten tón, jakým to ta paní říkala. Mamky pěstounky, umíte si představit situaci, ve které byste se svým děckem takhle mluvily?
Neberte to prosím jako výraz mé nedůvěry nebo něco podobného, naopak, všechny náhradní rodiče strašně obdivuju, právě proto se zajímám o všechno, co se NRP týká...
 ivate 


Re: Trochu mimo téma, 

(30.8.2009 22:13:00)
Ano pěstounka, tak nás přece označují úřady a podle nich také bio-rodiče. Jsou i tací, kteří vás napadnou za to, že si necháváte říkat maminko. Četli jste článek od Macešky o tom, jak děti potřebují někomu říkat mami??? Mne také mé děti v PP říkají mami a já jim velmi často říkám, máte dvě maminky, jedna vás nosila v bříšku, ale teď se o vás nemůže starat. Já jsem ta druhá a ta se stará ......
 Květa ,4 děti 
  • 

máme doma 3;-) 

(27.8.2009 21:18:32)
Asi jsme vyjímka potvrzující pravidlo, nebo jen důkaz, že to JDE, pokud to člověk nedělá pro naplnění svých potřeb. Máme 3 cikáňata v adopci (15,13,7let), k tomu jednu biologickou dceru (20 let). Naše adopťata jsou báječné, temperamentní, ale zcela normální děti. Normálně zlobí, chodí do normální školy, sportují, mají své starosti i radosti přiměřené jejich věku. Bereme je takové jaké jsou, od mala vědí, že jsou cikáni, proto jim nelze touto informací ublížit, stejně jako tím, že jsou z KÚ. Netvrdím, že jejich život bude bez problémů a že budou dokonalí,stejně jako to nemůžu vědět u své vlastní dcery.Nicméně naše děti vědí, jak funguje a vypadá rodina a jednou to třeba zopakují se svými dětmi. Jsem moc ráda, že vzniklo sdružení pomáhající rodičům s dětmi jiného etnika, určitě to má smysl.
 Vyktorka 


Re: máme doma 3;-) 

(28.8.2009 16:05:51)
Znám podobnou rodinu, ke svým několika bio dětem mají 3 cikánské, všechny děti jsou úžasné, dokázali je vychovat perfektně klobouk dolů. Nejstaršímu klukovi je 17, nádherně hraje na několik hudebních nástrojů, studuje bez problémů střední školu, má na svůj věk neuvěřitelný přehled a zájem o spoustu věcí, nekouří nechlastá, má srovnané hodnoty daleko líp než většina jeho "bílých" vrstevníků. Pak 2 holky - 13 a 12 let - taky úplně normální sympatické šikovné holky, chodí do normální ZŠ a do různých kroužků. Jejich bio děti věkem někde mezi - jakbysmet.

Záleží to na lidech, každý by na to neměl. Ale takovíto lidé mají můj obdiv.

Já vím že bych tohle nedokázala, taky bych si ráda vzala dítě z DD, klidně i cikánské, ale bojím se, že bych ho nedokázala dobře vychovat, nezvládám ani ty své.
 Hanka 75 


Re: máme doma 3;-) 

(30.8.2009 9:49:00)
nemám ráda, když se používá slovo cigán namísto Rom, ale vám to vytýkat nemůžu. Ať se celé vaší rodině daří, hodně zdraví a spokojenosti ~R^
 Květa ,4 děti 
  • 

Re: máme doma 3;-) 

(30.8.2009 21:51:58)
Myslím, že to není o názvu.Našim dětem říkáme že jsou Cikáni, protože když jim to bude říkat někdo jiný a ve zlém, nejspíš nebude mluvit o Romech...navíc "Cikáni" se říkalo vždy a s tím já nemám problém, nemusí to být nutně myšleno zle, zrovna tak, jako neznamená, že když někdo říká "Romové", myslí to dobře.
 Hanka 75 


Re: máme doma 3;-) 

(31.8.2009 21:10:31)
Myslím, že děláte dobře, že děti připravujete na to, že se s takovým označením zcela jistě budou sektávat, a často nebývá myšleno dobře.. a to co píšeš platí. Nicméně já si myslím, že je důležité používat to korektní označení (s tím druhým pracovat, zpracovat), ale jinak se držet správného označení Rom, které nemá hanlivý přídech, myslím, že za těch 20 let od revoluce (mám pocit, že předtím bylo téměř neznámé a nepoužívané) si vydobylo jisté "postavení"... více o tom píši, ve svých příspěvcích nahoře, ale je jich tam hodně, tak nevím, zda ten, kde píši hlavně proč a jak najdeš.. tak to je můj názor, a jak tam píši, myslím, že to není slovíčkaření, protože slova jsou moc důležitá a žijí si svým životem :-)
Hodně štěstí a spokojenosti
 Myss 


Moje vlastni zkusenost 

(2.9.2009 12:03:34)
vyrostla jsem s adoptovanym romskym ditete.Nasi mela uz dve deti-me a bratra(ja rok,bratr dva)a vzali si z DD trileteho Roma.Vyrustal s nami,jak vlastni.Byli jsme krasna rodina.Je fakt,ze ja se za nej cele detstvi stydela,protoze to vlastne nikdo nechapal,tehdy to nebylo prilis zvykem,snad si mysleli,ze mama se nekde zapomnela s Romem a byl z toho chlapec.Ve skole byl dost neuspesny,protoze jsme chodili s rocnim odstupem do stejne skoly vsichni tri,bylo to taky ke studu,protoze nosil same ctyrky a petky,poznamky a lhal.Tata se mu venoval celou zakladku,kazdy den,na nas samozrejme vubec nezbyl cas,ale my s brachou byli bezproblemovi.Rodice se s nim vazne nadreli,vychodil normalni zakladku a nastoupil na ucnak,ktery nedodelal,kradl,policie,rodice zhrouceni,tata malem umrel.V komunismu ho pak jeste zavreli za prizivnictvi,protoze u cikanu-marna slava-plati"Radsi zmrznu,ale nerobim."To uz ale utekl z domu,hledal svou krev,usadil se u cikanu.Mama si dost vycitala,ze mu vlastne nepomohla,tim ze ho vzala k nam,protoze on neznal jejich zvyky,kulturu,jazyk a byl outsiderem jak u bilych,tak u "cikanu".Ja to vubec nedoporucuju ani za predpokladu,ze nemate vlastni deti,s vlastnimi to absolutne nechapu.Jedine pokud zoufale touzite mit z zivota peklo....
 Myss 


Re: Moje vlastni zkusenost 

(2.9.2009 12:04:10)
jo,a nasi se rozvedli...
 Arianna 


Re: Moje vlastni zkusenost 

(4.9.2009 12:22:56)
A kolik krat jste v rodine rekli neco za predpokladu, ze tenle kluk bohuzel neni tak chytry ale "stejne ho mame radi"? A kolik krat po nej nekdo hazel blato a kricel, ze z nej nebude nic? A kolik krat na nej nekdo plival. Sla jsem pred par let po narodni tride s dvemi romskymi detmi z DD, vzorne a stylove obleceni, slusne byly jako z pohadky. Takhle byly tvrde vychovani z decaku. Sli jsme spolu na konzert. A v tom dva muze v kravate na ty deti do slova plivali. Ne nejake blbci ale muzi v sako a kravate. A ne na nejake zebraky ale na vzorne oblecene deti, ktere sli okolo a ani nemluvili. Tak, nepovidejte,, dokud nic nevite. Vy nevite jak to je byt cely zivot nenaviden jen kvuili tomu jak vypadate, tak nesoudte. Vy jste za toho kluka sydel a on to citil a splnel tak vase ocekavani. Deti to vzdycky udelaji.

Ano, jsem cizinka a proto budete moje slova podcenovat. Neumim perfektne cesky. Nebudu se divat pro odpovedi protoze nerada ctu urazky a vim jake druh lide dokazou takto psat. Ale pisu tu stejne protoze mozna nekdo z vas to precte a mozne vas to zachrani pred zivot v stredovekem povery.

Mam holcicku. Neni ji ani osm mesicu ale skoro uz chodi. Je nesmirne sikovna a rada posloucha cteni pohadky. Mam neter o 14 dnu starsi. Ta ani neleze jeste. Neni spatna ale prosto neni extremene rychla. Nezajima ji jeste cteni a pohadky. Moje holcicka uz rika "Mama". Ta druha ne. O kolik byste sazeli, ze moje holcicka bude rozumne uspet v skole? No, ale ta moje holcicka je osvojena romska holcicka. Skutecne. Neni to vymysleni pro tento ucel. Spi ted vedle mne. A ted kolik sazite, ze bude uspet? (A pro ferovy porovnani ta moje prumerna neter je cista bila a blondata.)

Chcete byt furt pro smich na zapade? Chtete aby Ceska republika byla furt ekonomicky na tom hure nez Nemecko? Pokud, ano, navod zni: Dale udrzujte skupina obyvatel v nezamestnanosti, nevzdelanosti a bide. Dale diskriminujte a dale plivte na nevinne deti. Probudte se proboha! Jste soucast moderni Evropy nebo stredoveku?
 Myss 


Jsou jiní,měli by mít svá města,školy,úřady,  

(2.9.2009 16:05:40)
jenze to by asi neslo,pac toho moc neumi a vse by brzy shorelo.Takze bychom je zase museli zachranovat.Napadlo me mnohokrat,kdyz jim tedy tak nerozumime,tak je diskriminujeme,chudaky,ze oni by prece chteli pracovat,ale praci nikde nedostanou(nic neumi,namji co nabidnout,ale jsou diskriminovani...),takze by meli sve osady,kde by si zili podle svych pravidel.Jenze to nejde,i ty osady by jim nekdo musel vybudovat,za nejake penize atd.,no mozna by jim nevadilo byt soucasti prirody,nevim,jsou to kocovnici,ziji v tlupach,kdo vi.Kdo by je ale vzdelaval ve skole si netroufam predstavit,mozna by se nemuseli ucit,stejne jako krovaci nekde v Africe,mozna by to tak slo,mozna by to pro ne bylo reseni.Co by ale jedli?Museli by lovit,ale v nasich lesich toho moc neni.Takze zase by chodili do obchodu a kradli...
 Tajtrdlík 


Re: Jsou jiní,měli by mít svá města,školy,úřady,  

(2.9.2009 21:28:02)
Oni to opravdu nazývají diskriminací, když je nutíte pracovat, vždyť oni mají hodně dětí a proto se o ně musí stát postarat.
Pokud jsou přistiženi v obchodu při krádeži, tak na ochranku ještě s kradenejma věcma v rukách křičí, že jsou rasisti, že oni přece nic neudělali.
Pro jejich děti je normální nepracovat, do školy nechodit a krást, jinak to ani z domova neznají a hlavně neslyší. Tak co pak z těch dětí může vyrůst, kde se maj naučit normálnímu způsobu života, když doma pořád slyší, ať nejsou blbý a nepracujou, ale obejdou si sociálky, všude zahrozej, že je nařknou z rasismu, když jim nic nedaj.
Nic jim nedáme, jsme rasisti, ale cizina s námi raději zavádí víza. Trochu divná rovnice.
 Majka  


můžeme si za to sami 

(4.9.2009 12:25:58)
Za prvé si myslím, že poukazovat na problémové soužití s Romy je trochu něco jiného než problematika romských pěstounských rodin. Před nimi smekám a moc si jich vážím.
Mimochodem u dětí z pěstounských rodin není ani tak problém etnika, ale zanedbanosti, fakt, že se těm dětem nikdo nevěnoval, nikdo je neměl dlouhá léta rád! Znám osobně romské i neromské děti z pěstounských rodin a všechny se chovají stejně, mají stejné osudy, to mi věřte.
Za druhé mám dojem, že za romskou problematiku si můžeme tak trochu sami a především minulé režimy, které Romy totálně vykořenily z jejich tradičního způsobu života, který jim byl vlastní a způsobil mimo jiné rozpad jejich velkých rodin.
Mimochodem, jak se asi bude chovat "gádžo", který je nevzdělaný, bez práce, žije v sociálně vyloučené lokalitě, nemá rodinu, takže za celý život nepocítil, že by se o něj někdo láskyplně staral? Podle mě úplně stejně jako tito Romové. A to má situaci o mnoho jednodušší, protože mu celá společnost nedává okatě ihned najevo, že jím opovrhuje.
Říkáme, že Romy a priori neodsuzujeme, že jim chceme pomáhat , ale oni si to sami kazí. Ale jaká je ta naše pomoc? Převychovat a nacpat do našich škatulek, ať se jim to líbí nebo ne. Bez jakékoliv tolerance, úcty a pochopení cizí kultury.
A jak byste se v jejich situaci plné beznaděje cítili Vy??? Když oni zas mají pocit, že veškerá snaha je zbytečná, nic nemá cenu, nikam to nevede? Oni jsou v naší společnosti ztraceni, neorientují se v ní a nikdo jim nepomůže, všichni jimi jen opovrhují.
 Petra 


Dipolová práce 

(17.9.2009 13:33:20)
Dobrý den,
jmenuji se Petra Šanderová a studuji magisterský obor Sociální a kulturní antropologie na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Nyní pracuji na své diplomové práci, v níž se budu zabývat právě tématem adopce dětí odlišné enticity. Chtěla bych proto poprosit ty, kteří mají nějakou zkušenost s adopcí těchto dětí i s adopcí vůbec, zda by se mohli podělit o své zkušenosti. Moc by mi to pomohlo. Pokud by někdo měl zájem se mnou spolupracovat, prosím ozvěte se na můj email Sanderova.peta@seznam.cz. Děkuji. Petra
 ali 1 


Re:Romské rodiny 

(16.2.2011 12:24:51)
Pročetla jsem si dneska tohle staré téma a celou diskusi a chtěla bych vám tady napsat své postřehy.Můj manžel je cikán/jsme spolu 15 let/.Ano,píšu cikán,protože to nepovažuju za hanlivé označení,normálně tak mluvíme,mluví tak o sobě celá jeho rodina-prostě jsou cikáni.Opravdu se nikdy neoznačují za rómy.Ale to jen na okraj.Cikáni jsou opravdu "jiní" než my.Nepíšu lepší-horší,ale jiní.Hodně lidí se kterýma jsem se o těchto věcech bavila,mi řeklo,že by jim nevadili,kdyby se chovali stejně jako my ostatní.Ale tohle já nepovažuju za toleranci.Tolerance není to,že mi nebudou vadit,když budou stejní jako já.Nemám teď pochopitelně na mysli kryminální chování,ale to je opravdu i u většinové společnosti.Já ze své osobní zkušenosti musím říct,že cikáni jsou velice ,velice čistotní a udržují své byty v dokonalém pořádku.nevím kde se vzalo rčení"bordel jak u cikánů".-)
V rodinách je sounáležitost,rozvody jsou velmi vyjímečné.Já tak vlastně uvažuju,že neznám nikoho rozvedeného.Co mě opravdu štve na všech diskusích je,když se píše jak berou nehorázné sociální dávky...Berou sociální dávky úplně podle stejného mustru jako většinoví občané,nic navíc,žádné příplatky,nadstandarty.My kupříkladu nemáme nárok ani na běžné dětské přídavky,protože se nevejdeme do limitu.Hodně romských žen ,které znám,až chorobně neustále převlékají děti,aby nikdo nemohgl říct,že jsou špinaví.Chápejte,mají ten status už nějak předem nadstavený,tak musí být napozoru.kdykoli se na internetových diskusích objeví zpráva o nějakém trestném činu/mladík pobodal děti,táhli kamaráda na laně za autem..../,ihned vylezou pisálci,"no jo,to je jasné jaké byli pleti..."a že se za dva dny zjistí,že né,to už se nekomentuje.Není lehké být v naši zemi rómem,ani dítětem rómů.Rómský chlapec ,když bude ve škole zlobit na 50%,bude za grázla,musí to být téměř vzorné dítě,aby se považovalo za přjatelné.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.