| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Porodní zkušenost nevidomé maminky

 Celkem 85 názorů.
 Insula 


úžasné 

(25.3.2009 7:55:02)
Zaujalo mě to "jiné" vnímání nevidomé maminky. Měla jsem z toho opravdu dojem, že když neslouží oči, je to nahrazeno "zbystřením" jiných smyslů. Skvělé. Držím palce.
 Pole levandulové 


Re: úžasné 

(25.3.2009 9:58:31)
Romanko, moc ti gratuluji ke krasne prozitemu porodu a hlavne ke zdravemu synackovi. Jako mala jsem mela v lidusce nevidomou profesorku na fletnu a trosku mi ji pripominas - taky byla takova slunickova, pohodova, naprosto samostatna a zila svuj zivot naplno, rada jsem k ni chodila, akorat jsem vzdycky litovala tu jeji vodici cubinku, ktera lezela pod stolem a musela cele dny trpelive poslouchat to nase neumele hrani.
Tak at vam Vasicek dela jen samou radost!
 Romča a Venoušek 


Re: úžasné 

(29.3.2009 0:33:25)
Milé mamky a vůbec všichni. Děkuju za vaše reakce. ale ještě se v té diskuzi moc neumím orientovat. Aleráda bych pročetla veškeré názory a to proto, že mě zajímá, jak kdo kouká na naše vnímání pohledu. Kdyby Vás někoho něco zajímalo, nebojte se mě zeptat na mé soukromé adrese:
romana.vsetickova@seznam.cz
 Romča a Venoušek 


¨Náš deníček 

(30.3.2009 15:11:17)
Ahoj Janice a vůbec všichni
kam můžu psát náš deníček? Přece ne sem do diskuze.
Prosím, můžete mi to někdo vysvětlit, kde se ně+co takového zřizuje?
)Napište mi soukromně
romana.vsetickova@seznam.cz
Budu moc ráda.
Romča
 Karolka a adopčáci 
  • 

Re: úžasné 

(25.3.2009 12:40:39)
Týbrďoo, normálně mne to dojalo :-) je to krásné a strašně moc Vám přeji štěstíčko a zdravíčko a spokojenost!!!!
 Mishaczek+Tygříci 07+Daník 10 


Romanko klobou dolů 

(25.3.2009 7:55:50)
Romanko krásné čtení. Je moc dobře, že jsi si našla porodnici kde tě brali takovou jaká jseš a ne pouze jako další kus. Moc ti držím pěsti, aby jsi to měla co nejsnadnější. Předsudky jsou hrozná věc.
 Rapiti 


Paráda 

(25.3.2009 8:11:58)
Čiší z toho krásná nálada. Spící tatínek mě dostal. :-D
 Kuki 
  • 

Re: Paráda 

(25.3.2009 9:09:16)
Článek, ze kterého čiší pozitivní energie a štěstí. Je nádhera ho číst, měla jsem při tom husí kůži na těle. Jak moc nevidomý člověk dokáže "vidět" a vnímat svět kolem sebe!! Klobouk dolů, před takovými lidmi. Doufám, že si to přečte většina těch ufňukaných a kritizujících matek, které sem píší své "otřesné zážitky při porou".
 Cita 


Re: Paráda 

(25.3.2009 11:50:45)
Hloupá Kuki, trhni si nohou...
 Kuki 
  • 

Re:Husa 

(25.3.2009 13:36:25)
Hmmmmmmm...Potrefená husa se vždycky ozve.
 Cita 


Re: Re:Husa 

(25.3.2009 14:18:49)
..no coment..~2~
 myš 
  • 

Re: Paráda 

(25.3.2009 11:59:11)
Takhle hloupě rejpat u tak hezkého článku, trochu zbytečný ne? ~j~ Někdo má zážitky pozitivní, nekdo negativní, jenom hlupák si může myslet, že všichni musí všechno prožívat stejně.

Autorce přeju hodně radosti z miminka!
 Bětka A. 


Re: Paráda 

(28.3.2009 23:57:56)
Tak milé holky, prožitek Romanky je krásný. Měla ale velké štěstí. To, co udělala dula s porodní asistentkou ji mohlo zabít - tlačit na břicho se takto NESMÍ, může přitom prasknout děloha a matka i dítě mohou vykrvácet... Jistě z tohoto důvodu také Romanka po porodu krvácela ... porodníci moc dobře vědí, že tlačit mamce na břicho SE NESMÍ a přesto to stále dělají ...překvapuje mě ale, že se připojila i dula, protože duly jsou školené k přirozeným a nenásilným porodům. Dítě mých známých mělo po takovém porodu /s tlačením na břicho / krvácení do mozku .... je jasné, že pak dítě vystřelí ven jak na tobogánu ... Mějte se všichni hezky ! Bětka
 Cita 


Re: Paráda 

(25.3.2009 11:49:57)
Opravdu paráda, děkju za krásný článek..
 aggie 


porodni zkusenost nevidome maminky 

(25.3.2009 9:58:53)
dekuji za krasny clanek a moc prosim o dalsi pokracovani.... myslim, ze takovych clanku by mohlo byt vice, ktere ukazuji nam "vidoucim" svet z jineho uhlu pohledu.... hodne stesti, sily a radosti do budoucna...
 lock 
  • 

Dotaz 

(25.3.2009 10:12:43)
Milá Romano, moc pěkný, pozitivní článek! Gratuluji ke zdravému chlapečkovi! Doufám, že se nebudeš zlobit, ale zajímá mě, jestli vám někdo kvůli rozhodnutí pořídit si dítě nedělal nějaké problémy. Nedávno jsem totiž viděla v televizi reportáž o mladé rodině, kde byli oba rodiče nevidomí a sociální pracovnice (nebo pediatrička dítěte) dávali podnět na odebrání dítěte z péče rodičů, protože se domnívali, že jakožto nevidomí nejsou schopní se postarat o dítě. Bylo mi z toho špatně. Naštěstí to dobře dopadlo. Ale je vidět, že předsudky jsou mnohdy silnější než to nejlepší vzdělání.
 jaja a 2 
  • 

Re: Dotaz 

(25.3.2009 10:39:34)
tak to tedy já ty předsudky mám taky ,nejenže si myslím,že se nemohou dítěti věnovat na STO procent,co po fyzické stránce,tak jak s ním můžou prožívat normální věci?jak padá sníh,roste tráva,zvířátka v zoo..................,myslí,že dítě je pak o hodně ochuzené ,takový lidé by si měli touhu pořídit si dítě pořádně a nesobecky zvážit,jde tam hlavně o dítě a to bohužel možnost volby nemá
 Emitom (Michi 8/04+Veru 7/07) 


Re: Dotaz 

(25.3.2009 10:44:02)
vždyť to, že člověk přijde o zrak, se může stát i zdravému člověku, dnes vidím, zítra nemusím... jen péče o dítě je pro nevidomého určitě o hodně těžší... přeji hodně zdraví celé rodině a spoustu energie a radosti z chlapečka!
 Markéta 
  • 

Re: Dotaz 

(25.3.2009 10:50:52)
Určitě mají někoho, kdo tyhle zážitky dítěti poskytne. Ale co dítě potřebuje hlavně jsou milující rodiče. A jak je z článku vidět, Vašíček je mít bude.
 gajka111 


Re: Dotaz 

(25.3.2009 10:54:10)
no nevím, co se tím myslí věnovat se na 100%....... myslím, že dítě nevidomých rodičů nebude ochuzeno o nic, pokud ho mají rádi. Stejně tak není podle mne ochuzeno dítě rodičů, kteří jsou na vozíku, nebo jsou hluší nebo měří 100cm ale stejně tak, kteří třeba mají málo peněz a nejezdí každý rok k moři a dítě nemá značkové oblečení, nebo kteří mají jen základní vzdělání atp. základem je podle mne, pokud mají rodiče dítě rádi, mají rádi sebe navzájem a jsou schopni se o něj postarat v základních věcech, pokud nežijí ve skleníku, mají rodinu, přátele atd. tak spoustu věcí, které oni nemohou dítěti třeba umožnit, může umožnit někdo jiný, ale základ je vztah a ne technické detaily,jako že nevidí, jak vypadá, které zvíře......to ostatní jsou jen představy lidí, jak by asi tak měla ta 100 tní péče o dítě vypadat. Naopak si myslím, že takové dítě se může naučit daleko lépe pocitu zodpovědnosti, samostatnosti a "vytěžit" z dané rodiné situace více než dítě v běžné rodině. Přeji rodičům mnoho pěkných chvil s jejich prckem...:-)
 lock 
  • 

Re: Dotaz 

(25.3.2009 10:58:04)
Jajo, to všechno, o čem píšeš, jde řešit. Důležité je, že je dítě v milující rodině a rodiče mu věnují svůj čas - to je podle mě známka stoprocentní výchovy. Stát by podle mého názoru měl v takových případech spíš podávat ruku, ne lidem odebírat děti. Neznepokojuje tě třeba, kolik alkoholiků, labilních lidí, maniaků, deprivantů a dalších lidí si s naprostou lehkostí pořizuje děti? A nikdo jim neříká, že mají nesobecky, a zodpovědně řešit, zda dítě ano nebo ne. Vypadají na první pohled normálně, takže co řešit, že?
 esmeral33 


Re: Dotaz 

(25.3.2009 11:05:25)
Postarat se jako nevidomá,znamená mít kolem sebe spoustu opory a pomoci,hlavně partnera.Perchta
 Romča a Venoušek 


Re: Dotaz 

(29.3.2009 1:09:06)
Nedá mi to ještě nereagovat.
Ono totiž pro mě a mého manžela již bylo veliké vyznamenání od lékařského personálu, který se s námi až dojemně loučil. A ta paní, která psala, že bychom asi neměli mít děti přece by nám prcka nedali a neloučili by se s námi tak nádherně.
Vždyť mě propustili jako každou jinou mámu domů a co víc, některé jsem již potkala. A všichni nás chválí, jak jsme s Venouškem vitální.
Pro ty, kdo neví, jak se pohybuju. Jsou dvě možnosti. V levé ruce mám svoji vodící fenečku a v pravé táhnu kočárek za sebou.
To mi moc nevyhovuje teda při přepravě do města. A tak chodíme v šátku. A to je nádhera. Malý je tam šťastný, brouká si a já mu stále povídám.
A ti, co jste šátek ještžě nezkusili, vyzkoušejte, úvazy ráda poradím. A věřte, radila jsem už vidící mamince a to mě hřeje u srdíčka, že jsem mohla pomoci.
Tak asi tolik.
Jsme šťastni, že Venoušek roste a že je rád s námo.
Romča
 Renata + 2 piskoti 
  • 

Re: Dotaz 

(25.3.2009 11:59:10)
Jajo nezlob se, ale jak si predstavujes 100% pozornost?? Da se max souhlasit ze tito rodice to budou mit oproti vidomym slozitejsi. Budou muset resit situace, ktere my vidomi bereme jako samozrejmnost. Ale z tveho prispevku mi unika proc by nemohli mit deti?? Mit nekoho rad a vychovat dite dokazou i hendikepovani! A kolikrat je tato pece mnohem "lepsi" protoze tito lide "vidi" vic nez nekteri nepostizeni. Rozhlidni se trosku lip kolem sebe a urcite najdes deti, ktere opravdu trpi nasledkem svych rodicu.
Rodicum i malickemu preji do zivota jen to nej a aby potkavali jen same pozitivne naladene lidi.
 myš 
  • 

Re: Dotaz 

(25.3.2009 12:05:32)
jaja

Viděla jsem na jedničce dokument o hendikapovaných lidech s rodinami. Byli tam nevidomí rodiče, měli už dvě děti a zvládali to úplně skvěle. Úplně jsem zírala, nedokážu si to představit a ty asi taky ne, ale opravdu jim to fungovalo bez problémů. Dětem se věnovali určitě víc a lépe, než nějací asociálové. Doporučuju zhlédnout....

Nakonec se vyjádřili v tom smyslu, že ti hluší rodiče(o kterých to taky bylo) to musí mít náročnější, než oni. Je to relativní. Prostě každý svůj hendikap vnímá jinak a co je pro tebe nepředstavitelné, je pro ně normální a oni se s tím naučili žít a fungovat....

 Mishaczek+Tygříci 07+Daník 10 


Re: Dotaz 

(25.3.2009 12:07:13)
Jájo oni nevidí, ale nejsou nesvéprávní. Mluví, cítí, slyší, dělají to co ty, jen to nevidí, ale vnímají jinak.
 paja a dve 
  • 

Re: Dotaz 

(25.3.2009 12:08:18)
Prosím, nezlob se na můj názor a předem se omlouvám ale... Ač jsem o světě nevidomých nikdy neuvažovala, tvůj komentář mi přijde jako naprostá "kokotina" Padající sních můžes cítit. Sníh studí a na tvářích se ti rozpustí. Sněhuláka postaví určitě i nevidomí. Zvířata v zoo můžeš slyšet, cítit zápach, na poníky třeba i sáhnout. Rozhodně si nemyslím, že děti nevidomých jsou něčím ochuzené.
 S 
  • 

Re: Dotaz 

(25.3.2009 12:47:15)
Jájo, ale stejně jsou třeba "ochuzeny" moje děti, kterým bezohledný řidič zmrzačil tatínak: nikdy s nimi nepůjde na lyže, nikdy se s nimi neprojede na kole. A přesto se mi vůbec nezdá, že by tím trpěly. Nesuď tak lehkovážně - nikdy nevíš, co život nachystá tobě, tvým dětem a tvému muži.
 Lizzie 


Re: Dotaz 

(25.3.2009 12:59:38)
Nesouhlasím. Myslím, že nevidomí rodiče mohou poskytnout dítěti kvalitní výchovu. Ano, je to pro ně možná náročnější než ,,pro normální" (otázka je, co ,,je normální"), ale nemyslím, že jsou jako rodiče špatní.
 Šarbar 


Re: Dotaz 

(25.3.2009 23:46:27)
No já teda žasnu~a~.Copak to,že člověk nevidí je nějaký duševní hendikep pro to, aby nemohl mít děti? Důležitá je snad láska k dítěti, ne? A pokud někdo má rád své děti, tak se o ně stará i jak nejlíp může - no aspoň si to myslím. Co pak tací, kteří své děti týrají - to spíš bych uvažovala u nich, jestli mají mít děti. Rozhodně to, že nevidomí rodiče nepopíší dětem jak vypadá opice v zoo a nebo jak vypadá zelená barva je určitě duševně ani fyzicky neohrozí. Naopak si myslím, že nevidomí rodiče mohou dát svým dětem zase jiný úhel pohledu na svět, protože jsou třeba zase o hodně citlivější a vnímavější na spousty věcí víc, než my, co vidíme. ~k~
Pisatelce článku přeji mnoho štěstí a radosti v životě.~x~
 juicy 


To myslíš vážně? 

(25.3.2009 23:50:56)
Ach jo, Jajo.. já bych se teda radši narodila rodičům, kteří nemají dar zraku, než takovému rodiči, který nemá srdce - třeba tobě..~a~
 10.5Libik12 


Re: Dotaz 

(26.3.2009 7:34:33)
To je ale zlej příspěvek.:-©
Znám padesátiletého skvělého muzikanta, co se narodil hluchoněmým rodičům, nesmírně bohatej člověk tím, jak vnímá svět.
 zuzkasim 


Re: Dotaz 

(27.3.2009 19:52:25)
Jajo, tak se trošku pozajímej o to, jak takoví lidé žijí. Obohatí tě to a možná pochopíš:-)
 Krucipísek 


Re: Dotaz 

(29.3.2009 0:34:13)
Jasně. Dítě je ochuzené. Proč by mělo být ochuzené? Má milující rodiče! To je jako kdybys řekla, že dítě, které nevyrůstá v rodině lidí s barákem, zahradou, bazénem a jánevímčímvším je ochuzené. Je ochuzené pouze o bazén na vlastní zahradě. Naopak. To dítě bude o hodně obohacené! A nejspíš nebude takhle soudit druhý!

Ty poskytuješ svým dětem ideální podmínky? Máš nejlepší vzdělání na světě? Máš nejvyšší IQ? Máš nejvíc peněz? Kvalitní politicky korektní příbuzné?

Sorry, ale to kdo je tady o co ochuzenej vidím v souvislosti s tvým příspěvkem trochu jinak ~l~
 Romča a Venoušek 


Re: Dotaz 

(29.3.2009 0:57:22)
Milá osůbko,
můžu ty věci s malým prožívat naprosto stejně a někdy možná i lépe. A třeba co zvířátka v zoo? No tak nás půjde víc. Mám kolem sebe dost přátel. A ti jistě rádi s námi do zoo zajdou. A mám pocit, že jsou vidící rodiny, kde se dítěti nevěnují z jiných důvodů. A to tam není handicap, ale třeba jen to, že rodina je sociálně slabší, nebo třeba maminka nemá na prcka čas. A pokud mě někdo nezýná, nemůže soudit, jak a co budem s malým prožívat.
Romča
 petrdeda 


Re: Dotaz 

(29.3.2009 19:22:43)
Ahoj Vašíčku.Ještě ani pořádně nevíš,co se na tomto světě všechno děje a už se kolem tebe točí tolik zájmu a diskusí.Spousta lidí si myslí,že nebudeš mít ,vzhledem k handicapu tvých rodičů,plnohodnotné dětství.Vůbec se jim nedivím a už vůbec jim to nemám za zlé.Ten, kdo se nedostal blíže k nevidomému člověku,zákonitě musí pochybovat.Chtěl bych touto cestou jak je,tak i tebe ujistit,že nebudeš o nic ochuzen a budeš vyrůstat tak,jak děti většinou vyrůstat mají.Je samozřejmé,že i přes veškerou lásku a péči o tebe,nebudou tví rodiče schopni zvládat některé záležitosti. V takových případech je připraven pomoci celý zástup přátel,kamarádů,ale hlavně je tu celá tvoje rodina.Už se moc těším až spolu půjdeme na ryby,budem jezdit na kole ataky tě naučím střílet s praku.A když náhodou někomu rozbijem okno,tak tam pošlem babičku a ona to svým šarmem urovná Tvůj děda a babička ~;)
 Stáňa a dva kluci 


Re: Dotaz 

(29.3.2009 20:33:31)
Ahoj Romčo, babičko a dědečku, to jsou tak krásné příspěvky a článeček, že v nejmenším nepochybuju o tom, že Vašíček zažije spoustu lásky a prima rodinu. A bude šťastnější než některé děti zdravých rodičů, kteří zapoměli, co je v životě důležitější. A možná dostane ještě něco navíc, zjistí, že je potřeba lidem okolo sebe pomáhat, a že hlavně díky tomu může člověk zažít hromadu štěstí, nejen když se stará sám o sebe. Přeju krásné dny celé rodině~x~ a Romčo, určitě piš dál, je fajn zjistit, jak žijí lidé jako ty a není to jen ze zvědavosti, spíš proto, že když někoho takového někdy potkám, tak se ani jeden nebudem cítit jako mimozemšťani:-).
 Romča a Venoušek 


Náš Vašíček 

(29.3.2009 20:59:20)
Ahoj Stáňo, to víš, že dál budu psát. Děda Petr a babička Zdena (moji úžasní rodiče) vědí, že to zmákneme. A na to střílení z praku se těším. A na ryby? Budu chodit s dědou a malým. Velice ráda chytám taky. A mezi tím budu neustále psát, co náš malý.
Romča
 Rapiti 


Re: Náš Vašíček 

(29.3.2009 23:16:26)
Jé tak to já si tvůj deníček taky ráda budu číst.
 petrdeda 


Re: Dotaz 

(29.3.2009 21:22:17)
Krásné čtení.To pohladí.Díky děda ~x~
 Luboš158 


Re: Dotaz 

(4.4.2009 23:25:37)
Dědo (a babičko :-) - JEDNIČKA S HVĚZDIČKOU !!!!!~R^
 Janka 
  • 

Re: Dotaz 

(2.4.2009 14:11:50)
Ty jo, tak to bych neverila, ze ma nekdo takovyhle nazor (reaguji na prispevek Jaji ci jak byla presne prezdivka). Zrovna presne tyhle vyjmenovane veci nevidomi rodice ZCELA URCITE muzou diteti predat, lasku k prirode a zviratum MNOHEM LEPE nez spousta vidoucich, a na rozkvetlou kyticku u cesty zrovna tak, staci dite vest k pozorovani a k tomu, aby ono samo maminku upozornilo na tu kyticku, popsalo ji, reklo co vidi... naopak si takove dite mnohem vic tu kytku u cesty uvedomi nez spousta decek od matek, co je k tomuto nevedou... a nejde samozrejme jen o kytku, ale o cely svet! Navic predpokladam, ze rodice z tohoto nadherneho clanku neziji ve vakuu nevidomych, maji jiste sve rodice a kamarady, kteri budou s jejich ditetem/detmi taky travit cas!!
Jedine, co je nejspis problem, je jak jakozto nevidouci ohlidat ulitane decko, to si dost dobre neumim predstavit, navic samozrejmosti je asi maximalni podpora a pomoc okoli, nicmene jiste je i tohle mozne a preji rodicum pevne nervy a hodne sil, budou to mit v tomto tezsi nez vidouci maminky.
Krasny clanek, gratuluju a preju spoustu stastnych chvil!!
 Romča a Venoušek 


Re: Dotaz 

(29.3.2009 0:48:22)
Milí přátelé, jak již jsem napsala, můj hlasový odečítač s konferencí dělá trošku bugr. budu ráda, když mi napíšete na moji soukromou adresu.
Tu kauzu ohledně odebrání dítěte znám velmi dobře. Jsou to naši kamarádi a paní pediatrička byla opravdu velmi nepříjemná. Měla jsem tu čest s ní také jednat, když jsem za tou kamarádkou byla na návštěvě. A přitom Kačekna jim roste krásně a už čekají druhé miminko.
Tak se tažte, velice ráda odpovím.
Romča
Romana.vsetickova@seznam.cz
 gajka111 


ještě dodatek 

(25.3.2009 10:56:41)
A když jsem si pročítala jak autorka popisovala jejich komunikaci s mimískem v bříško a co dokázala vnímat, tak si myslím, že o to jsou třeba mnohé děti vidících rodičů "ochuzeny", že rodiče příliš spoléhají na to, co vidí a nedokáží dítě "cítit" a "vcítit" se do něj..tak to jen an okraj
 Taodvedle 


Re: ještě dodatek 

(25.3.2009 11:01:53)
jajo ach ty predsudky, ze jo. to je co opravud nemuzu prenest pres srdce. to dite bude stastne, kdyz ma milujici rodice, a daji mu dost podnetu se vyvijet. a to ze nevidi zvirata , no aco, ona je muze citit, dite je popise, nauci se brzo takove veci a dovednostti a samostatnosti co by mu jini mohli zavidet. snehovou vlocku bude makta citit na svem nose stejne jako jejich dite, jen ze ji nebude videt. Preji rodicum a jejich detatku hodne stesti a krasnych chvil.
 Janule 
  • 

Hodně štěstí 

(25.3.2009 12:18:13)
Děkuji za hřejivý příspěvek a přeji hodně štěstí, zdraví a radosti.
 Dalila 
  • 

Měla bych strach 

(25.3.2009 12:18:18)
Nejdříve chci napsat, že moc gratuluji k miminku. Jen mám malý dotaz: jak nevidomí ohlídají svoje dítě až začně lézt a chodit? Já si to totiž vůbec neumím představit. Měla bych hrozný strach. Co když prcek vyleze někam vysoko, bude se snažit dosáhnout na věci pro něj nebezpečné. Co až začne chodit po bytě - upadne bouchne se a nevidomí neuvidí, co si udělalo, co strčilo do pusinky, atd. Tak malé dítě jen pláče, neumí říct, co ho bolí.... Máte někdo odpověď?
 myš 
  • 

Re: Měla bych strach 

(25.3.2009 12:26:10)
Dalilo

jak už jsem psala výše, tak v tom dokumentu o nevidomých rodičích dali malému batoleti rolničku, aby ho slyšeli, kde zrovna v bytě leze ~;) Takových vychytávek je asi víc, myslím, že právě sluch jim dost pomáhá. Oni měli jedno dítě asi tak 4-leté a druhé malinké, takže se asi dospělosti dožijou ~:-D

Jezdili s nima i na výlety, jako normální rodinka....

 Dalila 
  • 

Re: Měla bych strach 

(25.3.2009 12:27:38)
Aha, no sorry, já všechny příspěvky v diskuzi nečetla. Tak rolnička, hm super.
 Cita 


Re: Měla bych strach 

(25.3.2009 12:31:40)
Mě by taky zajímalo, jak to pak technicky funguje...třeba první procházky venku apod..doufám, že se dočkáme dalších článků ~;)
 myš 
  • 

Re: Měla bych strach 

(25.3.2009 12:33:05)
Dalilo

to nebyla nějaká výtka že bys měla všechno číst, jen jsem se nechtěla zdržovat znova psaním o jaký dokument šlo....
 Dalila 
  • 

Re: Měla bych strach 

(25.3.2009 12:44:12)
V pohodě, nebrala jsem to tak.
 Krucipísek 


Re: Měla bych strach 

(29.3.2009 1:06:13)
Ten dokument byl úžasnej, myslíme-li ten samej. Pár sluchově postižených, pár zrakově postižených a pár kdy maminka byla na vozíčku. Koukala jsem i na reprízu a prořvala jsem to durch. Bylo to úžasný. Ti zrakově postižení s dvěma dětmi na výletě. Táta dítě v krosničce, máma v kočáře, který táhla za sebou aby mohla jí normálně s bílou holí. Lilo jak z konve. Došli na autobusovou zastávku, nastoupili, kočár vynesli, vystoupili a hnali se na kopec.

Ti sluchově postižení byli taky úžasní. Taky si ale myslím, že postižení sluchu lidi izoluje víc než postižení zraku či tělesné postižení. Tatínek o sluch přišel postupně, tak měl lepší výslovnost. Maminka měla horší výslovnost. Pomáhala babička. Taky si pak pořídili druhé dítě. S prvním měli tuším chůvičku předělanou na světelné signály, s druhým měli "jištění" přes starší dítko.

Ta maminka na vozíčku zase měla dítko přivázané na šňůře k vozíku, aby jí neuteklo. Koupání miminka byla pěkná anabáze. Ono otáčet se s vozíkem a jet pro něco zapomenutýho není stejný jako otočit se na nohách a popojít. Taky si pak pořídili další mimčo.

Sama mám tělesně postižené rodiče. Ne zásadně, ale život to znesnadňuje. Taky jim lidi říkali že by neměli mít děti, někteří by jim mě byli schopni vyčítat dodnes. Já jsem zdravá a mám zdravou dceru. Moji rodiče jsou skvělí (táta už nežije) a jejich morální kvality, jejich empatie... jejich postižení je obohatilo a oni pak obohatili mě.

To bylo taky v tom dokumentu. Obava rodičů, jestli se k nim jednou děti neotočí zády, jestli se za ně nebudou stydět. Podle mě to nepřipadá v úvahu! Já jsem se nikdy za své rodiče nestyděla a vždycky je bránila a na ty přiblblý otočený vyjevený obličeje jsem jako pětiletá vyplazovala jazyk a civěla zpět stejně přblblým způsobem.

Romano, přeju vám hodně spokojenosti a štěstí. Moc moc moc!
 Míša a kluci 05/02,7.1.05 


Re: Měla bych strach 

(25.3.2009 12:32:59)
Já viděla dokument jako Myš.3 manželské páry, řeknu Vám, že ti co byli oba slepí, se věnovali dětem tak, že někteří zdraví rodiče by se mohli stydět.Co podnikali výletů,hráli her,s dětma si povídali,byl to nádherný pořad.A o tom jak se chovali ty děti k rodičům ani nemluvím.Nevím jak to pospat,ale ikdyž to byli malé děti,byli ukázněnější,prostě věděli,že rodiče mají hnedikep.

Druhý pár byl,že byli oba hluší - také moc hezký příběh.

Třetí pár byl,že manžel byl zdraví a manželka po úraze na vozíčku.

Před všema třema párama smekám,myslím,že vedli mnohem hezčí a naplněnější život s dětma,než někteří zdraví.~R^

 kreditka 


Re: Měla bych strach 

(25.3.2009 13:06:00)
Ten dokument jsem též viděla a musím říct, že mi hodně dal, člověka to nutí se sám nad sebou zamyslet. Článek se mi moc líbil, doufám, že autorka neskončí u jednoho ~R^~R^
 *MaF* 


Re: Měla bych strach 

(25.3.2009 13:16:33)
Jé já tady řvu jak želva! To je krásnej příběh. Přeju jenom všechno nejlepší do života a ať narazíte na co nejmíň blbců~x~

Podle mě je zas lepší když sou rodiče nevidomí nebo jinak handicapovaní než aby byly zdravý a třeba věčně ožralý atd... dítě týraly, nestaraly se. Takový rodiče se o dítě dokážou postarat mnohem líp!!! Nechápu jak někdo může mít takový předsudky. Dokument na ČT1 sem viděla taky, hodně mi dal.

Jednou mi přišlo na mail video a tam byla paní která neměla ruce a měla malý miminko. Normálně ho přebalovala, skládala plínky, dokonce řídila auto a malý nosila ve vjíčku! Já čuměl jak puk! Před takovýma rodičema smekám!
Každej by si měl uvědomit, že když je dneska zdravej, zítra už to tak ýt nemusí.
 Romča a Venoušek 


Nebrečte jak želva!!! 

(29.3.2009 1:44:45)
Vážení tady na rodině,
už jsem na to přišla, jak s diskuzí pracovat. No máte pravdu, že nezůstanu jen u jednoho článečku. Dost mě vaše reakce nabrnkly k tomu, že vás budu zasvědcovat do toho, jak žijí rodiče s prckem bez zrakové kontroly.
Ten dokument jsem taky viděla a ti nevidomí jsou také naši kamarádi. A dětičky mají zlaté.
 Krucipísek 


Re: Nebrečte jak želva!!! 

(30.3.2009 1:09:53)
Romuško, energie Vašich přátel a jejich optimismus mě do teď napájí kdykoliv si na ně vzpomenu. I tvůj článek je takový. Nějak mi selhává slovní zásoba, zní to dost pateticky ~t~ Taky si moc ráda počtu o vašich štrapácích s Vašíkem :-) Už se těším na reportáž z ryb ~z~
 enny 


Re: Měla bych strach 

(25.3.2009 13:20:26)
Míšo, viděla jsem asi stejný dokument jako Ty.. každého toho páru se ptali, jak se potýkají se svým handicapem a poukazovali na příběhy dalších rodin s jiným postižením.. každý pár říkal o těch druhých, že jim drží palce.. protože to mají oproti nim těžší:).. také držím palce!!!!
 Rezinka007 


Re: Měla bych strach 

(25.3.2009 13:32:23)
Souhlasím. Pořad jsem viděla a mnohé rodiny by si z těchto lidí měli vzít příklad. ~R^
 ladunka2 


Re: Měla bych strach 

(25.3.2009 21:17:21)
Taky jsem ten dokument viděla a dodnes si na něj občas vzpomenu. Nejvíc mne na konci dostalo, když se všech tří párů zeptali, jestli by si raději zvolili handicap někoho jiného z té trojice, a kdo z těch tří párů to podle nich má nejsnazší. A všichni řekli: My! My to máme nejsnazší! To naše postižení, to vlastně skoro nic není... Klobouk dolů. A autorce článku hodně štěší!!
 majka 


Re: I já bych měla bych strach,pejsci 

(25.3.2009 13:11:03)
Taky bych měla o to dítě strach, i když rodičům moc fandím, ale co když se něco přihodí co neuvidí, pozlobí pejska a ten ho rafne. Batolata jsou všetečná, co když pejskovi dojde trpělivost a stane se neštěstí, bohužel o něčem podobném už vím a psům nevěřím. Mám zvířata ráda, ale jeko dětská sestra už jsem viděla tolik pokousaných dětí a to psem, za kterého by majitele dali ruku do ohně.
 Petula 
  • 

Re: I já bych měla bych strach,pejsci 

(25.3.2009 13:19:44)
Psi pro nevidome jsou specialne vycviceni. My jsme neslysici, mam nevidomeho kamarada - otce sestileteho kluka. Jejich osmilety pes je porad uzasny....:-)
 cermon 


Nevidomost není nevědomost 

(25.3.2009 19:21:35)
Nedá mi , abych se neozvala. Mám dva kluky 18 a 11 let. Já jsem zdravá a můj muž je od narození nevidomý.
Oba kluci svého tátu milují, nikdy v životě nežehrali na to , že je nevidí.
Manžel s nima od malička dělá doslova všechno - koupal, přebaloval, krmil, žehlil pleny i jezdil s kočárkem a později chodil ven, hrál hry, četl pohádky, psal úkoly, prostě dělal tátu .
Naše děti měli nejširší slovní zásobu v okolí, protože musely s tátou hodně mluvit.
Mladší syn je aktivní sportovec - hraje fotbal a doprovází ho hlavně táta, společně jezdí na hokej a fotbal oblíbených klubů, rozebírají zápasy.
Starší syn má slečnu, se kterou se přijde v pátek domů pochlubit. Ani jeden z našich synů nikdy neřešil slepotu táty, je to pro ně normální věc.
Moc mě zlobí názory lidí a otázka jakéhosi práva na to mít dítě, je to o zodpovědnosti toho člověka a věřte, že nevidomý člověk si to rozmýšlí několikanásobně více.~o~
Netvrdím, že je všechno ideální a 100 %, ale jiného chlapa ke svým dětem bych nechtěla.
Ráda zodpovím na případné otázky.

 Romča a Venoušek 


Pejsci a děti 

(29.3.2009 1:50:41)
No máme rasu, která je pro dětí naprosto úžasná. Je to plemeno flat coatid retriewer. Je to jemnější plemeno, než labrador. Moje fenka a manželův pes děti milují. A další věc. Nelze dítě nechat s pejskem samotné. Ne proto, že by ho Andie či Basco kousli, ale právě proto, aby pak Venoušek nechtěl zkoumat, co udělá, když ho zatáhne za ocásek. A věřte, že když uvidím, že pejsek odchází a chce být sám, tak ho izoluju. Vždyť si taky zaslouží klid.
Ale teď pro info. Andie, když Venoušek zapláče, ihned pro mě běží a šťouchá k němu. A hodně si ho hlídá. Akorád holka nedokáže pochopit, že každý kočárek není náš. Vždy mě k nějakému s vrtícím ocáskem dovede a hledá v něm Venouška a ten je zatím u mě v šátku.
Takže tolik k pejskům
 pozitivni mysleni 


Re: Pejsci a děti 

(29.3.2009 1:56:20)
Romano, uz se tesim na dalsi clanky od Tebe~R^
Je to uzasny jaka z Tebe cisi pohoda,Venousek ma super rodice.
A mam taky dotaz, kdyz pises, cetla...videla...a ostatne ted nam pises...jak je to technicky udelany? dekuji za odpoved.
Hodne stesti.
 Romča a Venoušek 


Moje zlepšováky 

(29.3.2009 3:02:42)
Tak počítač na mě mluví robotovským hlasem. A nebo si můžu číst Braillovým písmem přes takový speciální monitor to když už mě z toho kecání od počítače bolí makovice.
Ale dnes mě bude asi bolet z nevyspání. Moji kluci už spinkají (Vašíček a manžel), psiska sní svůj sladký sen taky a já tu čumákuju a čtu a čtu. A slovo viděla užívám běšžně. Je to přirozenější než říkat slyšela jsem film. To je fakt blbý. Jinak moc moc zdravím paní s nevidomým manželem!!!!!!!!!!!
 pozitivni mysleni 


Re: Moje zlepšováky 

(29.3.2009 3:09:00)
diky za odpoved.
Ja jsem kdysi delavala dost dlouho po vecerech a mela jsme v praci TV a filmy jsem jen poslouchala, vetsinou jsem pak vubec netusila kdo je kdo~;)

a nezapomen, ze mas noc o hodinu kratsi~Rv
 cermon 


Re: Moje zlepšováky 

(29.3.2009 11:49:08)
Romčo, taky Vás moc zdravím a přeji všechno dobré!
 Luboš158 


Re: I já bych měla bych strach,pejsci 

(4.4.2009 23:35:38)
Majko nebojte se. Moje manželka psy cvičí a pomáhá i nevidomým. Ti pejskové jsou už povahově vybíráni tak, že milují (doslova) lidi. Přiměřená ostražitost je na místě, ale všechno je o přístupu právě nás - lidí.
 Zawgat_Mohammed 


Re: Měla bych strach 

(25.3.2009 13:43:19)
Ja myslim, ze byt nevidomych vypada jinak nez byt vidicich. Vidici maji na policich ozdoby, polozi si co chteji kam se jim zlibi, ale nevidomi musi myslet na to, kde co je, protoze jim nestaci rozhlednout se po mistnosti. A vystavene vazicky jsou jim taky k nicemu.
Takze predpokladam, ze byt nevidomych je pro batole bezpecnejsi nez bezny byt.
 Dalila 
  • 

Re: Měla bych strach 

(25.3.2009 19:57:21)
To ano, jistě nemají v bytě vázičky a podobné ozdůbky. Já spíš měla na mysli, že prcek vyleze na židli, na stůl apod.
 esmeral33 


Re: Měla bych strach 

(26.3.2009 11:06:20)
Myslím si, že nevidět je obrovský problém.ŘEŠENÍM JE PROSTOR BEZ PŘEKÁŽEK ANEBO DÍTĚ NA VODÍTKU.A obrovský respekt a pomoc druhých,stačí postavit kýbl do cesty a je v kýblu.Perchta
 Romča a Venoušek 


Překážky v bytě 

(29.3.2009 1:56:49)
No já jsem spíš ženská praktická a lapače prachu nenávidím. Ale moje druhá nevidomá kamarádka má vázičky všude.
To já raději něco upeču atd a nebudu utírat prach z váziček, které fakt doma nechci. Ale obrázky na zdi, ty mám. A Venouškův pokojíček bude taky plný obrázků a vymalován samými teplými barvami.
Ale to, že dítě leze na židli, to vše člověk slyší. Slyším i to, když si Venoušek ublinkne a to dřív, než vidící zareaguje. A to na pravé ucho slyším hůř.
 Helois+Hela03/06+Dia07/09 


Re: Měla bych strach 

(26.3.2009 15:23:45)
Dalilo, jistě mohou nastat všemožné nečekané situace, ale nemyslím, že by to bylo o moc jiné než v běžných rodinách. My, kteří vidíme, si můžeme podvědomě "dovolit víc", nechat dítě si hrát a nesledovat ho a pak jen nakouknout jestli je vše ok, nechat doma bordel a doufat, že si včas všimneme, že dítě šáhlo na něco na co nemá... Nevidomí lidé musí precizně dodržovat pořádek aby se ve svém prostoru "neztratili", jsou to experti na "každá věc má své místo" a právě v tom pak spočívá i to kouzlo, že určitě mají mnohem lépe vychytané kde je co uložené a uloží to tak, aby se k tomu dítko nedostalo. Tedy aspoň tak nějak je moje představa. Já jsem děsný bordelář, ale přežilo to jedno dítě tak snad to přežije i to druhé ~t~

Moje sestra má těžké postižení zraku a ač není nevidomá, ve spoustě situací jedná jako člověk nevidomý, mimo to je těžce postižená tělesně. Ve svém pokoji má vždy vše srovnáno - aby vše našla - a moje dcera, která s ní vyrůstá jako s jedním z nejbližších lidí, se velice rychle naučila jak se k ní chovat, co si k ní může dovolit a co může dělat jen s ostatními členy rodiny... Už jako batolátko věděla, že když chce k ní do náruče tak se musí pevně chytnout kolem krku, že ji teta sama neudrží (to ji nikdo neučil, to se naučila sama od sebe, protože cítila v jejích rukách méně síly a určitou nejistotu už od kojence...) Když sestra něco hledá tak Helenka obratem přiběhne a věc jí podá, když si s ní chce číst knížku tak jí sama "čte" co vidí na obrázkách apod. Mají spolu nádherný vztah a tráví spolu spoustu času, hrají si, učí se, dovádějí...

Děkuji převelice za nádherný článek, moc mě to dojalo~x~ Svým příspěvkem jsem chtěla říct, že malé děti jsou velice přizpůsobivé a naučí se záhy akceptovat jistou odlišnost svých rodičů či dalších lidí. Moc vám držím pěsti a jak už tu psalo více lidí, těším se na další články z vašeho společného života!
 Romča a Venoušek 


Re: Měla bych strach 

(29.3.2009 1:32:28)
Mám zkušenosti s malousestrou je o 21 let a jeden den mladší. Když mi lezla po zemi, nádherně plácala ručkama a tak jsem ji na lině slyšela. A další věc. Když mi leze maličký pozemi (teda náš zatím jistě, že ne), musíme si říct, s ostatními, že je dítě na zemi a dávat pozor a poslouchat, kde je. Navíc já, protože ještě do osmého měsíce jsem vychovávala vodící psy pro nevidomé od štěňat, tak mám byt tak zajištěný (neprovozuju ubrusy, mám zajištěné zásuvky, nemám kytky - muž je alergycký) a to jsem měla jen skrz štěňátka. A skrz Venouška? No nebojte, to ještě zvýším opatření.
A až začne chodit? Dostane na botičku rolničku. Ne nebojte, nebude ho to deptat. Kamarádka tu byla ze synem a ten dokonce měl botičky s maličkými rolničkami přímo z obchodu. A víte, jak se mu líbilo, že mu cinkají nožičky?
Tak asi takhle.
A jak již jsem řekla, velice rádca odpovím, ale napište mi raději na soukromo.
Romča
 Ivona,Klára 6,Tereza 2.5 
  • 

řveme jak na lesy 

(25.3.2009 15:46:02)
no co,Terezka řve už preventivně,když vidí,kam jdeme.Aby se jí mohla doktorka vůbec podívat do krku,tak ji musím zpacifikovat,divím se,že přes ten řev něco stetoskopem slyší.Doufám,že jí to brzy přejde.Jinak taky neběžíme kvůli každé prkotině,ale horečku nepodceňujeme.Se starší jsme jeli i na pohotovost,když se nám to o víkendu nedařilo srazit.Protože co když to není"jen horečka",myslím,že to bylo minulý rok,co někde zemřelo dítě na meningokoka.Rodiče pak mluvili v telce,že si mysleli,že je to jen horečka,dali dítě spát,v noci nekontrolovali a ráno bylo pozdě.Taky jsme zažili,jak nám Klárka ve 3 letech plakala,že jí bolí oko,tak jsme zkoumali jestli jí tam něco nespadlo a během 10 minut jsme měli poblité všechno včetně nás.Tak jsme se jí ptali,jestli jí spíše nebolí bříško.Říkala,že vlastně neví,že si myslela,že jí bolí oko
 gabi 
  • 

Re: řveme jak na lesy 

(25.3.2009 15:56:15)
HUPS. To byly jiné dveře :))
 Draci mamka 4+1 


taky jsme  

(25.3.2009 19:13:35)
taky jsme měli u porodu Vendulku a mohu potvrdit, že je to skvělá žena na svém místě :o)

moc blahopřeji k narození Vašíčka a pozitivní zkušenosti s porodem!!!

hodně lásky a pohody celé rodince
 Andrea 
  • 

Gratulujem 

(28.3.2009 11:06:18)
Zo srdca gratulujem k miminku a krasnemu zazitku!!!!
 Rennka 


Zvědavost 

(28.3.2009 19:34:44)
1) příběh mě taky dojal, a to už nejsem těhu, takže hormony by měly být v pořádku
2) Viděla bych jen jediný problém, a to, pokud je miminko na rozdíl od rodičů vidomé, těžko mu zprostředkují svět vidících. Přitom vizuální orientace (prostorová, sociální a tak) je ve světě nás vidících 85 procent informací. Tady budete odkázání na pomoc svého okolí
3) Je mi moc líto, že neuvidíte první úsměvy svého miminka, protože je to jedna z nejkrásnějších věcí.

4)Pořád mi nejde z hlavy takový ten problém á la "jak to dělaj kosmonauti". Zajímalo by mě, jak nevidomý člověk přebaluje mimíska, protože já si to fakt nedovedu představit bez kontroly zraku. MOC PROSÍM o odpověď nebo umřu zvědavostí.
 Romča a Venoušek 


Re: Zvědavost 

(29.3.2009 12:07:53)
Hezký den,
mám přebalovák v koupelně. Když sáhnu přes oblečení, poznám, jak je plínka plná. Jinak Vašíček dává najevo, že v ní taky nechce být. Je na to citlivý. I doktorka nám potvrdila, že některé dětičky jsou citlivější.
No a pak hol vysléknu, kouknu třeba ještě bokem do plíny, jak jsme na tom (zda-li je bláto na hřišti a nebo ne) a pokud ano, tak si napustím do umyvadla vodu a zadeček umyju. Je to lepší, než tx ubrousky.
No a potom ho utřu, namažu a obleču. Prostě normálka. Dělám to asi tak, jako všichni ostatní, akorát si třeba na hovínko sáhu, nebo i k plíně přičichnu, to proto, jestli má stejné aroma, nebo jestli je něco jinak.
Romča
 MARNEUM 


Re: Zvědavost 

(29.3.2009 12:30:53)
..zase si miminko užívají dotyky a vůní,kterou mi po čase zapomeneme,určitě to má své kouzlo ,ale i pro a proti.......když člověk touží po miminku a je slepý,určitě to zvládne stejně,jako my,co vidíme,je zvyklý na jiné vjemy,který si my ani nevšimneme,pro nás je to rutina,ale pro ně jsou moc důležité a tak vše rozpoznají...úsměv sice neuvidí,ale šťastné dítě se směje i nahlas...budou se prostě víc mazlit a vnímat své dotyky.........musí to být krásné...prostě jiné...né ,že bych chtěla být slepá,a mít miminko,ale bylo by to asi zajímavé a víc bychom si pak všeho vážili.:-)~R^
 matevy 


fandím 

(28.3.2009 20:39:11)
Moc Vám fandím! :-)
Viděla jsem také pořad o nevidomých, kterým chtěli dítko odebrat. Hrůza - vzít milujícím rodičům jejich děťátko. Zbláznila bych se!
Nejdůležitější je podle mě láska, a tu Váš synek už teď má :-)
Přeji Vám hodně zdravíčka a ať se Vám daří!
 MARNEUM 


nádhera 

(29.3.2009 8:48:32)
Gratuluji ,moc mě to dojalo...příště to s pojte s homeopatem...jsou 3 skvělé léky,které se berou pár dní před porodem a po porodu a to Arnica Montana na zhmoždění,rozbolavění,Sabina na právě zmíněné krvácení a konečně Pulsatila na rychlý porod,nejskvělejší lék,co by vám pomohl a bylo by to i s masáží,jen o mnoho mnoho rychlejší,počítejte 2h od kontrakcí,a máte miminko.....tak příště,až Venoušek povyroste...pa,Martina

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.