| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Vyjádření Hnutí za aktivní mateřství k případu úmrtí dítěte po porodu doma

 Celkem 597 názorů.
 Nasuada 


je mi to moc líto, 

(11.3.2009 8:54:44)
rodiče z toho musí být tak jako tak nešťastní a k tomu ještě medializace. Moc o tom případu nevím, tenhle článek mi to aspoň osvětlil.
 Michaela Pecharová 


Re: je mi to moc líto, 

(11.3.2009 9:20:24)
O případu jsem slyšela ve zprávách. Opravdu byl prezentován, že se srdíčko zastavilo po porodu a po převozu do nemocnice nebylo pomoci. Některý z odborné veřejnosti plamenně kázal proti porodům doma. O několik dní jsem zaslechla zprávu, že mimčo by stejně nepřežilo kvůli vadě srdce. Rozhodně to však nebylo pojato jako senzační zpráva, pouze jako vsuvka někde mezi rychlými zprávami, snadno se mohla přeslechnout ~Rv
Média by měla být nestranná a objektivní, sama však svým podáním informací přispívají k očerňování domácích porodů.
Každá žena je zodpovědná za sebe i své dítě, nejen v době narození, ale i po něm a po celý život. A má právo o sobě a svém dítěti rozhodovat ve všech okamžicích. Místo házení klacků pod nohy by se mělo ženám rodícím doma pomáhat, tak jako je to zvykem na západ od našich nranic. Na úroveň jejich služeb a vztahu k pacientkám se však budeme nejspíš dostávat ještě dlouho. ~a~
 maja 
  • 

Re: je mi to moc líto, 

(11.3.2009 19:26:48)
Myslím, že rozhodovat za dítě ano, ale vždy by to mělo být v jeho zájmu. A rozhodně ne celý jeho život. S větou , kterou jste uvedla na toto téma tedy nemohu souhlasit.( každá matka má právo rozhodovat....)

Osobně bych se pro porod v domácích podmínkách nikdy nerozhodla, tedy rozhodně ne dobrovolně.


 Kačka,Nikolka3 a Domča2 
  • 

Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 11:03:37)
Souhlasím,v našich podmínkách je porod doma příliš veliké riziko.Podle mě je to spíš o sobectví,porod není nikdy příjemná záležitost,taky jsem z porodnice nebyla kdovíjak nadšená,ale měla jsem aspoň jistotu,že je o děti postaráno.Nikdy bych neupřednostnila vlastní potřeby před zdravím svých dětí.A o to tu jde,maminky si vzpomenou že doma to pro ně bude příjemnější a na následky nekoukají.Pak je z toho akorát neštěstí :-(
 Lassie66 


Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 11:24:02)
Kačko, já také myslím na své děti - proto mi vadí, že se porody urychlují, komplikují, tudíž se ohrožuje jejich zdraví. To, že se děti bezdůvodně od matek odnášejí a narušuje se tak jejich vzájemný vztah jim také neprospěje. Jistě, šrámy na duši jsou neviditelné, tudíž pro někoho neexistující, ale mnoho lidí toto je jedním z důvodů, proč své děti personálu porodnice svěřit nechtějí.
Rodila jsem 2x v porodnici - práci, jakou odvedla arogantní a stresující PA u prvního porodu, by i můj partner odvedl lépe.
 lenka 
  • 

Re: je mi to moc líto, 

(14.3.2009 12:25:02)
Nemohu vic nez souhlasit.
 Tulka 


Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 12:21:40)
Kačko,mě přijde že vážně plácáš nesmysly,na ty maminky a miminka mám už alergii.To si fakt myslíš,že kdo rodí doma je sobec,co nemyslí na dítě?A co když je to právě obráceně?Nikdy tě nenapadlo,že svěřit se do péče úplně anonymním lidem je taky alibismus.Copak se nikdy nic nestalo v nemocnici?A kolik tragedií doma jsi viděla?
 singera 
  • 

Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 13:04:48)
Tulko, máš pravdu...Ještě se mi nestalo, že by se přihodilo něco špatného při porodu doma. Žádná z mých kamarádek ještě nerodila doma. Až to bude běžnou věcí, bude tak rodit 90% žen, dojde k nějak.jobovkám.
Ale měli bychom statistické výsledky a mohli porovnávat.
Osobně by mě fakt zajímalo,jak by to dopadlo kdyby se (např. od června)mohlo v ČR rodit bez problémů doma. Kolik lidí by to uvítalo? Opravdu by byli dr. v nemocnicích bez peněz, jak tady někdo výše píše? Opravdu by alespoň 50% rodilo doma? Bylo by dost kvalifikovaných porod."babek"?
Kdysi byla na každé vesnici jedna porodní babka, k babi chodila i po narození miminka, masírovala děťátku nohy, aby mělo dobré kýčle. K sousedce taky chodila, miminko mělo nožičku prý nějak špatně vybočenou z porodu, ale ona to prý rozmasírovala. Horší bylo, když rodili na vesnici 2 ve stejnou dobu...´=) mno to je z vyprávění babičky
 Beezi,V+J 


Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 13:08:27)
Proboha, Singero, kde někdo píše, že kdyby se rozšířila možnost uznávané volby na porody doma, byli by doktoři bez práce a bez peněz?? Kde někdo píše, že by tak rodilo více než 50% žen, nebo jak to básníš??

Pokud vím, tak se stále zdůrazňuje, že porod doma byl, je a bude menšinovou záležitostí (a je tomu tak i ve všech zemích, kde je uznávanou součástí systému). Nikdo ho nikomu nenutí a nikdo netvrdí, že když se změní podmínky bude se doma rodit masově. ~a~

 singera 
  • 

Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 13:18:21)
O tom, že by byli lékaři bez peněz tady někdo psal.
Já jen psala, že mne "osobně" by to prostě zajímalo, jaké by byli statistiky, kdyby se opravdu rodilo jen doma. Jestli by to bylo stejné jako např. Anglii a tak.
Souhlásím, že každý má právo se rozhodnout, zda rodit doma nebo v nemocnici.
Jinak, prosím, napište mi, co musí člověk vše udělat, aby mohl rodit doma. Co je třeba zařídit? A kdo dělá největší problém?
 Cow :-) 


Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 13:24:11)
Sinergo, no vzhledem k tomu, že existují prodnice, kde se musíš předem zaregistrovat, abys tam pak mohla přijet k porodu a bez registrace máš smůlu, tak v nejbližší době nehrozí, že by doktoři něměli do "čeho píchnout" a byli bez financí. Jinak by se pohlíželo na věc, kdyby byla nízká obložnost oddělení.
U nás se před rokem mluvilo něco o 3% domarodících žen...kdeže 90%~a~
 singera 
  • 

Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 13:33:29)
Já psala kdyby. Taková scifi úvaha.
Crowko, nevíš prosím Tě, kde je ten problém, který nechce umožnit rodit ženám doma?
 Cow :-) 


Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 13:35:16)
Není dotažená legislativa, nejsou dostatečně "vychované" PAtky pro DP.
 singera 
  • 

Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 13:42:03)
No právě. Nedostatek PA.
Někdo psal, že 3% rodí doma?
Já myslím, že s tím stejně nic neuděláme. Je to bludný kruh...
 Tulka 


Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 13:24:33)
singero,rodit jen doma,to by asi nikdo nechtěl.Je přeci jasné,že ne každé těhotenství probíhá dobře a potom jde v porodnici opravdu o zachraňování života.To je bez debat a tam nikdo doktorům zásluhy neubírá.
 singera 
  • 

Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 13:31:18)
Však jo.
Ale stejně by mne zajímalo, co všechno musíš udělat, abys mohla rodit doma. Kde je ten problém, který to nechce umožnit?
Taky by mne zajímalo, jestli např. existuje nějaký seznam porodních asistentek v jednotlivých okresech, ohodnocení asistentek atd
Jestli znáte nějaké www.stránky o domacích porodech a PA sem s nimi.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 13:43:10)
Singero, jeden problém je (ne)proplácení péče pojišťovnou, dle tabulek je proplacen pouze porod vedený lékařem,a to i v případě, že porodu ve skutečnosti asistovala pouze PA v porodnici. Že je to diskriminace celé profesní skupiny je celkem jasné, ale na soukromé PA to má největší dopad.

Druhý problém je absence komunikace (v lepším případě, v horším záměrné škození) mezi PA a nemocnicí, kam PA přiváží rodičku, u které by se mohla vyvinout komplikace (a to např. i zastavený porod, případně neodlučující se placenta - vše stavy, které nevyžadují rychlý zásah, ale už jsou předzvěstí patologie). Nemluvě o něčem, kde je potřeba rychlý zásah, jako třeba vyhřeznutý pupečník (kompliace mimo porodnici vzácná, protože souvisí s prasknutím plodové vody, když je dítě ještě vysoko, může se stát i ženě, která doma rodit vůbec neplánuje).

Třetí problém je neochota magistrátu uznat proodní dům jako zařízení, ve kterém je možno rodit - zde je to zcela na libovůli úředníků, protože zákon to nezakazuje. Stejně tak nedávná přednáška pro pražské matrikářky, jak co nejvíc zkomplikovat rodičům domarozených dětí vydání rodného listu - např. požadování potvrzení od gynekologa (!).

Čtvrtý problém je obecné klima pohlížející na PA chodící k porodům doma jako na ženu nedůvěryhodnou a tudíž nezaměstnávanou - v republice není tolik žen, které by chtěly rodit doma, aby to uživilo PA (nejlépe dvě PA) v nějakém rozumném prostoru, a tudíž by potřebovaly kromě této praxe také třeba pracovat částečně v porodnici.
 singera 
  • 

Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 13:49:02)
jo jo je to bludný kruh...
Kdyby byla vyšší poptávka byla by i vyšší nabídka
 Zuzana 
  • 

PREDNASKA PRO MATRIKARKY 

(14.3.2009 1:17:18)
Muzete prosim napsat o tom vic? To by me zajimalo, kdo jim to prednasel a co presne se jedna? Co by na to rekl ombudsman. Samozrejme nikdo neni povinen se nechat vysetrovat gynekologem. To snad ani neni pravda... :-(
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: PREDNASKA PRO MATRIKARKY 

(14.3.2009 16:04:18)
Zuzano, přišla s tím jedna diskutující, která rodila doma v Praze před Vánoci. Někdy v lednu nebo v únoru mluvila s matrikářkou, která je zapisovala, a ta ji prosila, jestli nemá někde nějaký doklad od gynekologa, že porodila, a od pediatra, který prohlédl dítě, že by to potřebovala založit do dokumentace. Prý měli matrikáři přednášku děstké dr. z Podolí (!) a ta je žádala (a předpokládám, že následně nadřízení nařídili), že tohle má obsahovat žádost o RL od dětí porozených doma - zejména od jisté PA. Smutné je to, že v té žádosti jsou sice sepsány listiny, které se mají předložit, ale je tam také "další doklady, které považuje matrika za důležité" a pod to se schová cokoli. Po nás chtěla loni v červnu matrika P8 razítko pediatra (byli jsme varováni, takže manžel měl úředně ověřenou kopii zprávy od pediatra, který malou prohlédl, pro mého pediatra, která ji převzít hned po porodu nechtěla).

Dotyučná PA s tím chtěla něco podniknout, ale nevím, jak to dopadlo.
 Zuzana 
  • 

Re: PREDNASKA PRO MATRIKARKY 

(16.3.2009 0:20:11)
Tak to je fakt drzost. Jedine reseni je nepristoupit na jejich nezakonnou hru a odmitnout dodat jakekoliv doklady, ktere nejsou predvidane primo zakonem. A zadne potvrzeni od lekare zakon nevyzaduje.
Pokud se dite narodi v porodnici, tak narozeni oznamuje lekar. Pokud mimo porodnici, tak oznamuji USTNE (primo v zakone to tak je) RODICE nebo jina osoba. Rozhodne ale neni nutne neco prokazovat lekarskym potvrzenim.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: PREDNASKA PRO MATRIKARKY 

(16.3.2009 0:26:55)
Zuzano, bohužel je v tom zákoně ten pitomý dodatek "jiné doklady" a pod to prostě můžou schovat cokoli, klidbně u vysvědčení z první třídy, lze tam maximálně tento postup napadnout, ale oni ti ten RL vydat nemusí, dokud to celé nebude u konce ... tj. máš např také nepojištěné dítě ...
 Zuzana 
  • 

Re: PREDNASKA PRO MATRIKARKY 

(16.3.2009 2:11:51)
To sice muzou, ale v totalitnim statu. V CR, coz by mel byt pravni stat, muze organ statni spravy postupovat pouze v souladu se zakonem. Obcana zadna kolonka formulare zajimat nemusi. Pro obcana jsou zavazne podminky stanovene zakonem a zadne podminky v zakone stanovene nejsou. Jenom ohlaseni narozeni ditete. A to je splneno. A jestli je dite nebo matka vysetrena lekarem, do toho nikomu nic neni a rozhodne nejsou povinni nic takoveho absolvovat ani dokladat. Pokud ma nejaka urednice pocit, ze je potreba zkontrolovat, zda skutecne porodila tato zena, tak to ma problem. Ze zakona na to nema pravo, stejne jako nema pravo pozadovat po otci geneticke testy o tom, zda je opravdu on otec a ne nekdo jiny.

Druha otazka potom je, jak se zachovaji takovi rodice, po kterych chce zcela neopravnene urednice nejaka dalsi potvrzeni. Bud bez jakekoli znalosti budou slepe poslouchat pozadavky pracovnice a prinesou potvrzeni od pediatra, od gynekologa a treba dalsi zbytecna potvrzeni jako potvrzeni o zamestnani otce, ridicke prukazy rodicu, doklad banky o zustatku na ucte, vypis z katastru nemovistosti a ja nevim co jeste. Takovym postupem ale ze sebe bohuzel delaji tak trochu hlupaky a taky nevyresi situaci dalsich rodicu, kteri prijdou po nich.
A nebo tito rodice neustupne a asertivne upozorni pracovnici, ze zakon mluvi jasne a zadne takove pozadavky nestanovi a ze oni si svoji povinnost splnili ohlasenim narozeni. Pokud to urednici nestaci, tak bohuzel bude nutne se obratit na vedouciho pracovnika, ktery by snad mohl znat zakony, pripadne pak na ministerstvo nebo na verejneho ochrance prav, aby zjednali napravu s neschopnymi uredniky.
 Rapiti 


Re: PREDNASKA PRO MATRIKARKY 

(16.3.2009 7:57:47)
Já bych se toho tak nebála. Protože, když ti odmítnou zaevidovat dítě, z hlediska zákona dítě neexistuje. Zbavují tě tím řady povinností, např. dítě nechat řádně oočkovat nebo posílat dítě do školy (do té doby se snad někomu v hlavě rozsvítí). ~t~
 Zuzana 
  • 

Re: PREDNASKA PRO MATRIKARKY 

(16.3.2009 10:09:46)
Tak to je vtipne, ale neni to tak. Samozrejme te to povinnosti nezbavuje. Spis to zpusobuje problemy napr. kvuli davkam statni socialni podpory, kde chteji rodny list. Ale napr. co se tyce pojisteni, tak je dite automaticky pojisteno od narozeni u matciny pojistovny, takze napr. tohoto neni potreba se bat. Pak je taky povinnost rodicu nahlasit dite na pojistovnu do nekolika dnu (myslim do asi 7 dnu), ale to staci splnit i bez rodneho listu (proste kdyz ho rodicum nevydali, tak s tim nemohou nic delat).
 Vrtulka* 


Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 14:05:37)
Singero, přidám další věc, která komplikuje vyřízení porodu doma. Dnes jsem byla vyjednávat s naší pediatrou možnost převzetí domarozence do její péče. Takové dítě přijmout nemůže, protože je to zakázané. Je to zakázané tím dopisem zmiňovaným na konci článku. Takže místo toho aby měly obě mé děti jednu dětskou lékařku která nás již několik let zná a ordinuje v sousední ulici, budou mít (dá-li PB a dohodneme se) novou lékařku ve městě vzdáleném 30 kiláků.
 Tulka 


Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 13:17:32)
Singero,opravdu se nebojím,že by doma rodilo 90 procent žen,ostatně,tohle je mi vážně úplně šuma fuk.Je to na rozhodnutí každé ženy a každá žena v tomhle státě je snad svéprávná bytost.Mě jde jemom o to,aby se na takové ženy většinová společnost nekoukala jako na lehkomyslné a naivní husičky,které vůbec netuší,co činí.Myslím,že už se okolo toho napsalo opravdu dost.
 singera 
  • 

Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 13:22:53)
Však jo, ať si každý rodí, kde chce. A kdo to domorodkám zakazuje rodit doma, lékaři?
(Jen by mne prostě zajímali, ty statistiky, když se o nich tady pořád píše...)
Ale je fakt v pořádku, že každý může vyslovit svůj názor. Taky je v pořádku rodit doma nebo v nemocnici.
 myš 
  • 

Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 13:31:48)
Singero

já myslím, že pokud se porod doma stane zcela akceptovaný a "legální", tak doma bude nadále rodit jen malé procento žen, tak jak to funguje v některých zemích záp. Evropy. Fakt nečekám, že to tu bude druhé Holandsko a 90% žen tak podle mě nikdy rodit nebude. Ledaže by se situace otočila a porod doma by byl všem vnucován jako jediná správná možnost, tak jak je to teď s porodama v porodnicích, ale to je taky nesmysl.

I kdyby doma rodilo jen nějakých 2-5% žen, tak tu možnost by mít měly, ve vyspělých zemích to tak funguje, tak proč ne tady, že.


 singera 
  • 

Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 13:35:54)
Taky si myslím, že by tu možnost mít měly. Když jsou zdravé a v průběhu těhotenství neměly problémy
Ale proč doma rodit nemůžou?
 zuzini 


Re: je mi to moc líto, 

(12.3.2009 15:20:55)
Co to zas meleš? Mám takový dojem, že nerozumíš psanému textu. ~d~
 Vela 
  • 

Re.Souhlas s vyjádřením 

(9.3.2012 15:59:07)
Já souhlasím.Žena má právo rozhodnout jak porodí a kde dítě porodí.Vždyť i po porodu v nemocnici se rodí postižené děti.Nikdo nám nemůže zaručit, že vše dopadne dobře.O postižené děti po nemocničním porodu se stejně většinou stará rodina a ne porodník,neonatolog,nemocniční sestra...nikdo za rodinu nemůže rozhodovat je to i v souladu s Listinou práv a svobod.Já neodsuzuji lidi, kteří veškerou zodpovědnost přenesou na lékaře.Je to často tím, že jsou málo informovaní a spoléhají na autority.Je to jejich věc.
 maja 
  • 

Re: je mi to moc líto, 

(13.3.2009 19:40:49)
Kdyz ma matka pravo rozhodovat o zivote a smrti sveho ditete - o potratu - tak proc by nemohla rozhodovat o mire a zpusobu ŕizika? To jste najednou strasne proti, ale potrat vam dost mozna tak proti neni. A matka, ktera rodi doma, chce pro sve dite prave to nejlepsi.
A jeste mi reknete, k cemu teda jsou ty strasne skvele prenatalni diagnostiky (ktere se tak casto totalne pletou), kdyz neodhali vadu srdce? Ta je ale videt na ultrazvuku!!!
Neni se ale co divit. Tuhle nepoznali u dvojcat,ze jedno z nich je mrtve, pres dve kontroly - tedy ze bije jen jedno srdce.
Takze? Kdyby ta maminka vedela, ze srdicko maleho neni v poradku, jiste by doma nerodila.
 lenka 
  • 

Re: je mi to moc líto, 

(14.3.2009 12:29:45)
Kdyby blbost nadnasela ajaj jaj.
Uvedomujete si mila, jak ignorantni prispevek jste tu napsala!!!!!
Mam 4 deti, a vsechny se narodili doma...2 v zahranici a 2 tu v CR....
To jak budete rodit, je kazdeho vec, neverim, ze nastavajici mama, ma li vsech 5 pohromade by umyslne zvolila neco co by ohrozovalo dite ci ji...Tomu se mila zlata rika INSTINKT.
Prosim neriste lzi!!!
Vsem doporucuji shlednou novy dokumentarni film, ktery toto tema jen osvetli "Busines to be born"
Dekuji.
 lenka 
  • 

Re: je mi to moc líto, 

(14.3.2009 12:33:30)
Kdyby blbost nadnasela ajaj jaj.
Uvedomujete si mila, jak ignorantni prispevek jste tu napsala!!!!!
Mam 4 deti, a vsechny se narodili doma...2 v zahranici a 2 tu v CR....
To jak budete rodit, je kazdeho vec, neverim, ze nastavajici mama, ma li vsech 5 pohromade by umyslne zvolila neco co by ohrozovalo dite ci ji...Tomu se mila zlata rika INSTINKT.
Prosim neriste lzi!!!
Vsem doporucuji shlednou novy dokumentarni film, ktery toto tema jen osvetli "Busines to be born"
Dekuji.
 Eman 


Re: je mi to moc líto, 

(11.3.2010 18:13:50)
To, co tady píšete jen podtrhuje, že needukovaní lidé nejsou kompetentní rozhodovat o všem, zejména o věci tak delikátní jako je porod. Jak píšete, že matka má plné právo rozhodovat o sobě a svém dítěti, prosím, ale pak ať taková většinou simplexní žena, nese zodpovědnost za své činy a je potrestána poté, co se rozhodla rodit doma v důsledku čehož dítě zemřelo či bylo na celý život zmrzačeno - nejčastější komplikací u porodů doma je hypoxie novorozence s výše popsanými důsledku. Učte se, studujte, a terpve pak ventilujte své názory milý hoi polloi.
 Lenka  
  • 

PRO VSECHNY ZENY, MAMINY i TY NASTAVAJICI 

(15.3.2009 10:59:11)
Prosim kuknete na http://www.watch-movies-links.net/movies/the_business_of_being_born/
Dokument je v anglictine, ale podivat se muzete i tak.

nebudete litovat!!!!

Slunickovy den preji Vsem.
 Katka tři děti 


Re: je mi to moc líto, 

(19.3.2009 7:49:51)
Jsem matkou tří dětí a doma bych nikdy nerodila!!! Ale myslím si, že maminy mají lkpráva rodit doma!!! Je to jejich rozhodnutí, i jejich rodin!! Jestli u porodu zemře miminko nebo rodička, je to jejich bolest i celé jejich rodiny! Kdyby šla matka na potrat hned na začátku těhotenství, nikomu to nevadí! Nikoho by to nepohoršovalo!
 Cita 


Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 9:14:50)
O domácí porody se nezajímám, ale zaslechla jsem v TV, vyjádření lékaře, který prohlásil, že ta skrytá srdeční vada byla taková, že by novorozenec zemřel pravděpodobně i v nemocnici..
 borovice + 5 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 9:16:03)
Možná by zemřel, ale alespoň by měl šanci aby se ho pokusili zachránit. Během těch minut (či spíše hádám desítek minut) co ho vezli do nemocnice ho mohli zatím někde operovat..................
 Cita 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 9:18:04)
No, nemyslím, že by měli hned připravené nové srdce..Já bych doma nerodila, ale tohle mi přijde jako humbuk a zkreslování situace..
 Rapiti 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 9:20:04)
No, pokud by byla vada odhalena předem, možná by se maminka rozhodla rodit v Motole a tam by opravdu mohli mezitím operovat. Ale z ostatních porodnic by museli převážet tak jako tak, tudíž výsledek by byl stejný. Je zvláštní, že mě nikdo nenařkl z nezodpovědnosti za to, že jsem rodila v malé okresní porodnici, ačkoli tam by trvalo asi půl hodiny, než by jenom ta speciální sanitka pro záchranu novorozenců přijela.~d~
 Beezi,V+J 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 9:20:19)
Takže měl doma nejspíš dost podobné vyhlídky, jako kdyby se narodil (stejně jako tisíce dětí ročně) v malé okresní nemocnici, kde jistě není hned po ruce připraven špičkový tým neonatologů a kardiochirurgů k okamžité operaci. ~d~
 Sylvie 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 9:22:52)
Během těch minut (či spíše hádám desítek minut) co ho vezli do nemocnice ho mohli zatím někde operovat..................

Představuješ si to tak, že v každé porodnici je automaticky u každého porodu vysoce specializovaný kardiochirurgický tým, který se dokáže během několika minut připravit k operaci prakticky naslepo (narodilo se dítě, kterému z ničeho nic přestalo tlouct srdce a doktore, bez jakéhokoli vyšetření, hádej proč a hlavně to "nějak" odoperuj)?
 borovice + 5 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 9:33:17)
Ta žena když rodila v Praze Kobylisích by asi do nějaké okresní porodnice rodit nejela. Rozhodně by tam lékaři měli víc možností jak se pokusit dítě zachránit.

"má právo o sobě a svém dítěti rozhodovat ve všech okamžicích" tak to mě docela nadzvihlo porod doma je velmi příjemný hlavně pro matku. Mluvím z vlastní zkušenosti, poslední dítě jsem rodila doma (neplánovaně) ale z pohledu dítěte je určitě bezpečnější porod v porodnici, kde v případě takových komplikací mohou jeho život zachránit nebo se o to alespoň pokusit.
 jana38 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 9:50:00)
Májo, podle různých statistik a studií je porod doma stejně bezpečný jako porod v porodnici (za dodržení určitých pravidel).
Ani kdyby ta paní rodila na Bulovce (kam jakoby spádově podle místa bydliště patří), tak by dítě nejspíš nepřežilo, kardiocentrum je v Motole, to je přes celou Prahu.

A co si představuješ pod pojmem pokusit se zachránit život - pokud má někdo vadu neslučitelnou se životem, tak pokus o jeho záchranu je podle mě jenom jeho trápením nebo snahou umýt si nad ním ruce (udělali jsme všechno, co se dalo). Proč tak snadno pouštíme děti pryč v těhotenství (maminko, přece nechcete, aby se vám narodilo postižené dítě, akorát by se trápilo, potrat by bylo nejlepší řešení) a proč se nedokážeme smířit s tím, že někdy se opravdu nedá nic dělat a dítě musí po porodu zemřít?

Vsadím se, že kdyby té paní na tu vadu přišli už na velkém UZV v 20.týdnu těhotenství, tak by jí doktoři vehementně doporučovali ukončení těhotenství - a nikdo by se nedivil, nikdo by to nemedializoval, ještě by jí politovali - byť závěr by byl stejnej - jedno mrtvé dítě, buď ve 20 tt nebo hned po narození. Jakej je v tom rozdíl?
 borovice + 5 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:07:11)
Kočajdo nemá cenu se s vámi hádat, vy si prostě pořád vedete svou. Fakt nechápu proč se opět chcete vracet do středověku a "vylepšovat" statistiky novorozenecké úmrtnosti nebo úmrtnosti matek po/při porodu ~a~ . Rozumím ale vašim snahám zlepšit prostředí v porodnicích ~R^
 borovice + 5 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:15:03)
Kočajdo nemá cenu se s vámi hádat, vy si prostě pořád vedete svou. Fakt nechápu proč se opět chcete vracet do středověku a "vylepšovat" statistiky novorozenecké úmrtnosti nebo úmrtnosti matek po/při porodu ~a~ . Rozumím ale vašim snahám zlepšit prostředí v porodnicích ~R^
 Epepe 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:21:24)
Kočajdo, nechci se hádat, ale pokud nepomůžou jiné argumenty, hovořme řečí čísel.
Pro začátek by bylo dobré zjistit, kolik porodů v nemocnici máme za rok. Z toho zemře 400 novorozeňat (podle článku).
Dále, kolik je porodů doma? Z toho zemře 5-6 novorozenců (podle článku tam jsou ale započítané i utajené porody). I kdybychom brali 5-6 dětí jako reálný počet, je to jedno procento ze 400.
Rapiti psala, že porodů doma je méně než jedno procento. Kolik tedy přesně? Protože jestli je to 0,95, tak větší počet úmrtí porodů doma můžeme přičíst statistické odchylce.

Samozřejmě teda neuvažujeme různá postižení, apod, ale to bude předpokládám korelovat s počtem úmrtí.
 jana38 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:31:09)
Juldo moc nerozumím na co v mém příspěvku reaguješ? ~d~Já netvrdím, že porod doma je nebzepčný a že při něm umírá víc dětí. Ba naopak.
 Epepe 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:35:10)
Promiň, reagovala jsem na Máju a omylem oslovila tebe.
 Epepe 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:33:53)
Takže si ujasněme ta čísla. Podle tohoto článku: http://www.xantypa.cz/articles_print.asp?idk=901&ida=4086
je to tak, že: "... Podle jejich zjištění se v roce 2006 mimo zdravotnické zařízení živě narodilo 265 z celkového počtu 105 831 dětí. Za loňský rok se počet domácích porodů pohybuje okolo dvou desetin procenta, přitom jen ve třetině z nich šlo o plánovaný domácí porod. Navíc u některých z nich je přítomna jen dula (žena pomáhající a pečující – pozn. red.) – tedy nezdravotnický personál, takže konečné číslo plánovaných porodů doma s asistentkou bude nejspíš ještě nižší."

To znamená, že kdybychom obě informace spojily, tak porodů doma bylo v r. 2007 celkem asi 212 z toho 5-6 úmrtí, z toho 71 plánovaných a 1-2 úmrtí. Takže 1 z 71 je to 1,4 procenta úmrtí. Porodů v nemocnici bylo 105 619 z toho 400 úmrtí, to je 0,4 procenta.

To znamená, že počet úmrtí novorozence doma je asi o 1% vyšší než v nemocnici.
 adelaide k. 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:38:04)
Juldo, možná by nebylo od věci najít si nějkaé relevantnější zdroje ~;)
 Epepe 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:44:04)
Jestli máš, dej je do placu. Já jiné nenašla. Nemůžu jít do knihovny sbírat údaje, jsem v práci.

(A na záčatku této debaty jsem předesílala, že nemáme žádné přesné údaje, a žádala jsem přispěvovatelky, pokud mají možnost, ať je sem napíší.)
 jana38 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:50:07)
Juldo, údaje za ČR prostě nejsou. Jediné, co se vypňuje do dotazníku pro statistiku je, že se jedná o porod mimo zdravotnické zařízení. Ale jestli matka porodila mimo porodnici neplánovaně v obchoďáku, plánovaně doma s asistencí, plánovaně doma bez asistence (a následně třeba dítě položila do popelnice) to z toho nikdo nedokáže zjistit.
Kdysi se snažily samy PA, co asistujou u domporodů nějaká data posbírat, ale zas jim to vyplnily jenom matky které chtěly.
A žádnou studii na tohle téma nikdo z českejch bílejch plášťů neudělá - hádej proč:-)

Takže zbývají akorát údaje ze zahraničí: porod doma není při dodržení daných pravidel nebezpečnější než v porodnici.
 jana38 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:38:29)
Juldo, ale to není statistika, to jsou dohady. Vzhledem k tomu, že v Čechách se nesleduje statistika plánovaných porodů doma s odbornou asistencí (samostatná registrovaná PA), tak ta čísla jsou jenom věštěním z křišťálové koule a nemají žádnou vypovídající hodnotu.~d~
 Epepe 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:42:34)
S tím souhlasím, ale tahle čísla jsou to jediné, co máme. A smést ze stolu jediný alespoň částečně vyčíslený argument je škoda, nedmítnout je jako nepodložená je škoda, ne?

Nehledě na to, že pokud se nesleduje statistika, tak je pravděpodobnost, že je počet úspěšných porodů doma daleko vyšší.
Toto bylo číslo plánovaných domácích porodů, o kterých zdravotníci věděli, a protože počet mrtvých novorozenců známe s daleko větší jistotou, tak můžeme očekávat, že ostatní přežili. ~;)

Počítám, že matky, které plánují porod doma s PA nebo dulou nejsou z těch, které zahodí mrtvolku v igelitce z Lidlu, takže počet obětí je nejspíš celkem přesně znám.
 Epepe 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:38:57)
A k tomu bych chtěla říct, že o 1% zvýšené riziko je opravdu velmi nízké, když si vezmete, jak často taková rizika většina z nás podstupuje -
kdo kouří má zvýšené riziko rakoviny o desítky procent, stejně tak ten, kdo pije alkohol a jí bůček, nebo ten, kdo jezdí po sjezdovce bez helmy a páteřního pásu nebo ten, kdo létá letadlem s dítětem ...
Ten, kdo sedne za volant s jedním pivem ještě víc.
 adelaide k. 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:44:38)
Juldo, to je ale obrovské zkreslení... na jedné straně máš čísla která jsou reálná a doložená na druhé hrubý odhad smíchaný s hrubým odhadem.
Mmch taky je možné (když tedy použiju ty čísla z článku) že všech 5-6 úmrtí připadá na ty druhé dvě třetiny domácích porodů a pak by měl plánovaný porod doma 0% úmrtnost...

Takhle to prostě interpretovat nejde ~a~
 Epepe 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:46:26)
Já vím. Taky jsem napsala, že je to hodně hrubý odhad. Jiné údaje nemáme k dispozici. Nebo jo?
Však taky věta mluvčí RZS: "Porody doma jsou nebezpečné!" nebude o nic přesnější odhad ...
 adelaide k. 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:48:12)
Jenže to není žádný vyčíslený argument. Má to stejnou váhu, jako když já řeknu, že podle mých výzkumů je to 158 PD ročně... Žádná oficiální statistika, o kterou by se mohla paní dr. opřít neexistuje.
 Epepe 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:50:32)
Jsem ochotná věnovat tomu čas a vyčíslit to podle relevantních údajů, pokud je někde najdeš ... ale obávám se, že nejdou.
A to je právě další důvod proč mě štve to navážení se do porodů doma. Pokud nemáme oficiální statistiku, tak jak můžeme tvrdit, že je něco nebezpečnější než to jiné?
Doktoři nevědí nic, ale přesto kážou.
 sarmyn 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 11:30:33)
Doktoři vědí starou belu, ale díky nim žije můj syn i já...tohle je pro mě a mou statistiku dostačující.. nikdy nevíš předem jaká může být komplikace.. pro mě je to riskování jen kvůli tomu, abych byla in mezi jinými alternativními matkami ....
 Epepe 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 11:37:37)
"pro mě je to riskování jen kvůli tomu, abych byla in mezi jinými alternativními matkami ..." - ty důvody risku jsou jiné, myslím, že jich tu bylo napsáno dost, stačí si je přečíst.


Každý riskujeme nějak jinak - děti nemám, ale vím, že bych třeba neriskovala těhotná/s novorozencem cestu letadlem, vyvolaný porod, lyžování na velkých sjezdovkách, větší počet UTZ, apod ...
Každý máme své důvody pro riskování toho a onoho a je dobře, že to sem píšeš, přispěje to snad k toleranci obou táborů.
 Anuška a 2♥ 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 11:37:44)
A co se stalo? Jak můžeš vědět, že ta samá situace by se odehrávala i na jiném místě?
Také jsem byla přesvědčená a tvého názoru, ale po dlouhém studiu a pátrání jsem zjistila, že museli zachraňovat kvůli jejich "pochybení". Tedy, aby to nevyznělo špatně, kvůli rutině, která ale měla na mně i dítěti prokazatelně neblahý vliv a stejně se na ní trvalo.
 adelaide k. 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 11:38:37)
Sarmym, takže žena které zemřelo při porodu v nemocnic dítě, má pro sebe udělat závěr že porod v nemocnici je životu nebezpečný?

Jinak, říct že pokud bych nerodila v porodnici, zemřela bys ty i dítě, je hrubě zjednodušující. Třeba ne...

mmch, tu hloupou poslední větu ponechávám bez komentáře ~a~
 singera 
  • 

Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 11:40:30)
a co třeba vykrvácet? Ty máš doma pytlíčky s krví pro případ :-D
 singera 
  • 

Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 11:50:30)
Já na tom byla obdobně se svými ratolestmi, porod doma, tak vykrvácím, malý by bez rychlé poporodní péče taky nepřežil.
Je to zbytečné se tu o tom bavit...
 Sylvie 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 11:51:51)
Je to zbytečné se tu o tom bavit...

Tak se nebav ;o)
 adelaide k. 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 11:58:23)
singero, už jsme to tady probírali, že? ~k~ buď ráda že ti neumřeli roztoči a zbytečně se tu s náma nenervuj ~a~
 zuzini 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 12:39:07)
Singero, to je stále dokola. Ty jsi porodila nedonošené dítě, proč pořád nemůžeš pochopit, že nedonošenci se prostě plánovaně doma nerodí?!
 danca55 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 13:38:15)
Je to pořád dokola. Kamarádka měla akut.CS a tvrdí, že by z toho byla u domporodu tragedie. Její porod byl ale indukovaný!!! Nemůžu jí vysvětlit, že kombinace indukovaný - domácí neexistuje ~d~~d~~d~
 cizinka1 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:48:56)
Juldo,

v soucasne dobe 1 procento je o hodne vysii umrtnost. Podstatne ale je, jak tahle statistika vznikla. Cikrt jako mluvci MZ pustil jednou na verejnost 5-6 deti mrtvych nebo postizenych. (Takze ne nutne mrtvych). Spocitalo se v tom deti prostitutek a podobni asocialni pripady. CTK tohle cislo prevzala jako 5/6 mrtvych. Pani Hrdlickova pridala k duveryhodnosti zprave, ze cisla pry pochazi od laickych obcanskych organizaci, prosazujicich prirozeny porod. (Jejich ideovy profil pry vykreslila podle nejakych blize nespecifikovanych zenach, diskutujicich na netu - ptala jsem se).

Aby HAM s takovymi packalami konecne zacala se soudit~a~.
 Alena 
  • 

Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:46:36)
Jenže v nemocnicích se rodí i postižené děti např. Edwardsovým syndromem, které umřou tak jako tak a mnoho dalších postižených, takže ta statistika je o ničem. Doma se rodí zdravé děti (v tomto případě o tom nevěděli). A nějak jsem se nedočetla, kolik porodů doma u nás ročně bývá. Pak by šlo srovnávat.
 maja 
  • 

Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 19:31:45)
přijde mi zvláštní započítávat do statistiky domácích porodů i utajované porody. Pod tímto pojmem si představuji , že ve většině případů "matky" ( dá li se jim tak říkat ) dítě svévolně zamordují. toto jsem si myslela , že se vede zvlášť. Možná se ale pod pojmem utajované porody rozumí něco jiného.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 19:49:28)
Majo, to mě taky. Nicméně jak bylo v diskusi uvedeno, kolonka místo porodu pro hlášení na staťák má jen čtyři položky a plánované porody v domácnosti se zajištěním PA a pedaitrem spadnou do stejné jako jiné porody mino zdravotnické zařízení.

Mimochodem, ty porody v sanitce a v autě přečasto spadnou naopak do kolonky v porodnici - naváže se na to hospitalizace a pojišťovna proplatí, jinak by neproplatila celý porod ~d~
 jana38 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:29:45)
Májo, uf, chceš tím říct, že je lepší těhotentsví ukončit ve 20.tt jenom abychom nezhoršili české novorozenecké statistiky?!? Tak takle na plnou hubu to ještě neřekl snad žádnej doktor, i když jim zřejmě o tohle tou českou těhu eugenikou jde.

Jinak si nedovedu tvůj příspěvek o zhoršování statistik vyložit. Psala jsem a znovu ti píšu, že při dodržení určitých podmínek (odborná asistence u porodu, fyziologické těhotenství atd.) nejsou statistiky úmrtnosti u porodu doma horší než v porodnici.
 Grainne 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:32:25)
Májo, tvůj středověk nemusí být středověkem pro ostatní, pro někoho to naopak může být krok dopředu.
Není nic špatného na tom, vybírat si ze všech etap lidské existence to nejlepší a to špatné nechat ležet. Proč se opatrně a pomalu vracíme v některých případech zpátky k přírodním prostředkům, když je předtím dravě vytlačila chemie?
Třeba proto, že ani chemie není všemocné a třeba proto, že příroda stále umí některé věci líp, než lidé se vším svým pokrokem.
V neposlední řadě je třeba dávat si pozor v otázkách, kdy jde o blaho člověka a kdy jde o pustou komerci. Žijeme v kapitalismu a peníze jsou modlou - ani zdravotnictví není ušetřeno komerčních tlaků.
 Anuška a 2♥ 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 10:35:29)
Májo,
myslím, že se jen v této problematice špatně orientuješ.

Po středověku nikdo netouží, ale po nejlepší možné péči v době těhotenství, při porodu a po něm ano. A protože ne všechna těhotenství jsou stejná, neexistuje jen jediný dobrý model péče, který by se napasoval na všechny. Právě proto je snaha tuto péči rozmělnit, aby více vyhovovala jednotlivcům a ne mase. Tím logicky nastává lepší kontrola nad průběhem těhotenství (porodu atd), individuální péče má velké výhody a dobré výsledky a to pak opravdu vede i k těm lepším statistikám.

Ano, opravdu jde o vylepšení statistik~;)
 SnowWhite 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 14:11:31)
To se mi zdá podstatný rozdíl - "jedno mrtvé dítě ve 20tt nebo jedno mrtvé dítě po porodu". To myslíš, že ten zbytek těhotenství se dá vymazat???
 adelaide k. 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 14:15:33)
Snowwhite, a jaký je v tom rozdíl? Prostě mrtvé dítě, tak nebo tak.
 SnowWhite 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 14:19:27)
No to sice jo, ale když si představím, že bych měla jít na UPT ve 20tt a nebo porodit a dítě by po porodu zemřelo........, tak já v tom prostě vidím nebetyčný rozdíl. Jestli ne, tak si to zkus představit na svých dětech - neříkám, že je to super muset jít na potrat, ale porodit a pak to miminko vidět zemřít, to je šílený
 jana38 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 14:22:19)
SnowWhite no vidíš a pro mě je to to samý, akorát v tom 20.tt měří miminko o nějakejch pětadvacet čísel míň a váží o cca 3 kg míň. Každej to máme jinak.
 Grainne 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 14:24:30)
SnowWEhite, to je velice individuální. Já si to bohužel nemusím představovat. Většinou pod tlakem okolních dostupných informací, obzvláště ze strany lékařů volíme variantu potratu a ne vždy je to ta správná.
Bohužel pro matky, které něco takového podstupují a rozhodují se, prakticky neexistuje odborná psychologická pomoc. Tedy existuje - pokud ukázněně nezkazíš statistiku porodem mrtvolky, pošlou ti psychologa. V mém případě to bylo v okamžiku naplno rozjetého potratu. Dnes bych jednak volila jinak a jednak nafackovala paní psycholožce za odbornou pomoc.
 SnowWhite 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 14:37:10)
Je mi líto, pokud jsem se nějak dotkla tvé špatné zkušenosti.....odbornou pomoc oplátkou za facku bych nabídla např. paní matrikářce, která mě před 11 lety suše sdělila, ať se nestydím dát dítě k adopci, že je to běžné, že tam má x případů denně :-). Usoudila z toho, že jsem nebyla vdaná a měli jsme trošku chaos neboli totální bordel v papírech, že jsem sama a bude lepší, když jí to dítě hned předám a z porodnice vypadnu sama. předesílám, že mi bylo 27 let, tedy žádná mladice a jednalo se o první radsotně očekávanou dcerku....Ale to sem nepatří.
Samozřejmě je mi moc líto, co se stalo a vůbec si nechci představovat, co se jim musí honit hlavou a jaký smutek musí zažívat.
Netvrdím ani, že to bylo způsobeno porodem doma, v nemocnici, na mezi či v taxíku. je mi celkem jedno, kde kdo rodí, protože je to rozhodnutí toho daného člověka. já mám jasně stanovené priority a osvědčilo se mi spoléhat na doktory, proto bych asi odrazovala od porodu doma svou sestru, kamarádku ...atd. Ale volba je jen jejich.
 Grainne 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 14:45:10)
SnowWhite, ona úcta obecně je pro zdravotníky docela problém a někteří se musí velice pracně a bolestně učit, že nestojí "nad lidmi", jak vidno, rodící žena a matka novorozence je snadným terčem nejen pro ně.
 SnowWhite 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 14:52:27)
Nevím Grainne, jak jsi stará, ale z mého pohledu je tato situace zase jen dalším přežitkem z doby minulé. Stejně jako komouši pohnojili soukromé vlastnictví, stejně zatnuli sekeru v oblasti zdravotnictví. Lidé nejsou bráni jako lidé, ale jako pacienti.Pacienti jsou veskrze bráni jako nesvéprávní a lépe aby nic nevěděli...Naštěstí tato doba je pryč, ale ještě dlouho bude trvat než veškeré stopy zmizí.
 Grainne 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 15:06:20)
SnowWhite, jsem akorát tak stará, abych se pod to mohla podepsat.
Bohužel zároveň ještě nejsem dost stará, abych se na to mohla "vybodnout".
Mně tu vadí hrozná nevyrovnanost mezi pacientem a rodící ženou a rodící žena je nejčastěji terčem takového zacházení - nehrozí totiž, že by se naštvala a uprostřed porodu odešla rodit jinam, vlivem bolesti a hormonů je také mnohem snadněji manipulovatelná a je to zdravotníky někde zneužíváno v míře až zrůdné na to, v jaké žijeme době.
Napadání porodů doma mi vadí zase proto, že se jedná o nepodložené napadání svobodného rozhodnutí jedince.
Je to důsledek kolektivní socialistické výchovy - co je dobré pro většinu, je dobré pro všechny:-©

Víceméně nejsem zastánkyní porodů doma, nebo v porodnici, obojí považuju za stejně dobré, ale považuju za nutné, aby k rozhodnutí, kde rodit, dospěla žena na základě vlastního rozhodnutí, vybavená potřebnými informacemi, ne ze strachu, ne z obavy před veřejným míněním, ne zmanipulovaná jakýmkoliv nátlakem.
 Bellana 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 17:02:31)
Grainne: "Víceméně nejsem zastánkyní porodů doma, nebo v porodnici, obojí považuju za stejně dobré, ale považuju za nutné, aby k rozhodnutí, kde rodit, dospěla žena na základě vlastního rozhodnutí, vybavená potřebnými informacemi, ne ze strachu, ne z obavy před veřejným míněním, ne zmanipulovaná jakýmkoliv nátlakem."
To bych mohala posepsat a lépe bych to asni nedokázala zformulovat ~R^
 adelaide k. 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 14:25:51)
Snowhite, ale v příspěvku na který reaguješ se nemluví o prožitku matky ale o tom, že kdyby se o vadě vědělo dřív, pravděpodobně by následovalo UPT. Nebo taky ne, ale to už je na matce, nevím jestli by jí víc vyhovovalo to, nebo to. Každopádně výsledek by byl vždy stejný, mrtvé dítě, nebyla tam naděje ~d~
 SnowWhite 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 14:31:10)
Nečetla jsem všechno, z tohoto pohledu je to asi opravdu prašť jako uhoď. Ale jak už tu někdo zmínil, každý to má jinak, takže já bych dokázala spíše strávit to UPT..... Odhlédnuto od toho, že obojí je hrůza, když se tešíš na mimčo a najednou máš řešit to, že tu nikdy nebude.
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 18:38:50)
Ve 20 tt už musíte dítě vaginálně porodit. Mě to přijde otřesný. Hrozilo mi to.
 +++zuzee 
  • 

Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 18:37:56)
Myslím že je každého věc kde bude rodit. Proti domácím porodům nic nemám, ale sama bych neměla odvahu rodit doma.
Nechápu co máte ale proti té paní , co jí umřelo miminko. Jak jí asi musí být???
Vždyď to malé nezemřelo kvůli porodu doma, zemřelo by i v té nemocnici.
Taky kdyby paní věděla, že její dítě bude mít srdeční vadu, určitě by nerodila doma, ale v nemocnici.
 Tulka 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 9:51:25)
Jiné asi je,když se o té vadě ví dopředu a opravdu tam bude čekat zástup doktorů.Takhle by byl výsledek asi stejný.A patrně by byl stejný i s tím týmem doktorů.Někdy není na škodu trocha pokory,to je prostě osud.
 Tulka 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 9:33:45)
Je to havně neštěstí pro rodiče a medializace jim v té smutné chvíli určitě nepomohla.Je potřeba k tomu přistupovat jako ke smutné události,která se bohužel může stát komukoli a kdekoli.
 vlad. 
  • 

Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 13:03:22)
Pokud vyda bylaskrytá a objedvila by se až v porodnici, stejně by ho museli nejdříve transportovat do dětského kardiocentra. Nikdo jiný dětskou srdeční vadu není schopen operačně vyřešit.
 arsiela, 


Re: Prý by zemřel i tak 

(11.3.2009 13:13:41)
Májo tak to těžko jediné kardiocentrum pro děti je v Motole.A neš se tam dítě převeze ,vyšetří a dostane na sál,tak to chvílu trvá.
 Katka tři děti 


Právo matek 

(17.3.2009 19:51:48)
Já bych nikdy doma nerodila! Mám tři děti. Ale rozhodně si myslím, že má matka právo se rozhodnout, kde porodí své dítě! A jestli se něco stane, je to její bolest i bolest v její rodině!Kdyby své dítě zabila na začátku potratem, každýmu by to bylo jedno!
 Rapiti 


Zajímalo by mě 

(11.3.2009 9:28:25)
odkud se bere to zastrašující číslo 5 - 6 úmrtí při porodech doma.
Co já vím, tak za posledních několik let zemřelo toto dítě - skrytá srdeční vada, pak to miminko po vyhřeznutí pupečníku - mělo by šanci, kdyby na záchrance a v nemocnici nezdržovali a nedávali to mamince vyžrat, a pak ten porod koncem pánevním v Brně, se kterým evidentně žádná PA nesouhlasila. O ničem dalším nevím.
Počítat do toho děti, které jejich matka hodila do popelnice opravdu nevypovídá nic o bezpečnosti porodů doma.
 Epepe 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 9:38:27)
Pokud je skutečně pravda, že ročně doma zemře 5 novorozenců ku 400 v nemocnici, což je 1%, což zřejmě odpovídá poměru porodů doma ku porodům v porodnici. Z toho celkem logicky vyplývá, že porod doma nebezpečnější není.

Škoda ale, že si tady nejspíš popovídáme jen my, které na o máme podobný náhled.
Militantní odpůrkyně porodů doma a příslušnice kultu "božstva v bílých pláštích" vymývání mozků nepřiznají ...
 lenka 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(14.3.2009 12:54:23)
Nomohla bych to rici lepe. Jsem rada, ze jsou jeste maminky, ktere neztraci prirozenost a to ne jen co se tyce porodu.
Dekuji
 Epepe 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 9:41:20)
To vůbec není zastrašující číslo. Je to cca% z porodů v nemocnici. Kolik žen rodí doma? Taky tak 1%, ne? Takže je to fifty fifty a jednoznačný důkaz, že porod doma není pro dítě nebezpečnější než v nemocnici.
 Rapiti 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 9:58:31)
Juldo, domácích porodů je v ČR méně než 1 %. A do těch zemřelých v porodnici jsou samozřejmě zahrnuty děti všechny, tj. i ty které by nesplňovaly podmínky pro porod doma. Takže tohle srovnávat nejde. Ale fakt nevím o případu, že by někdy v posledních letech doma zmřelo dítě kvůli chybě PA. Zato znám osobně jednu ženu, kterou rodina musela hlídat a proti její vůli zavolat sanitku a nechat ji odvézt do porodnice, protože vážně hrozilo riziko, že by porodila sama doma a dítě nechala umřít. Celou dobu tvrdila, že těhotná není, k doktorovi nechodila. Dítko takhle skončilo v kojeňáku, takže se nezvýšila černá statistika porodů doma.
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 11:48:14)
bože můj, nechápu jak můžete být tak neskonale hloupé. Je vidět, že absolutně nechápete o co při porodu jde. Myslíte jenom na svoje pohodlí a chcete se chovat pseudomoderně. Měli byste vidět pár náhle zkomplikovaných porodů, ono by vás to nadšení hodně rychle přešlo. A k těm statistikám: chápete vůbec, že v porodnicích rodí kromě normálních inteligentních matek i všechny riziková těhotenství a že do těch statistik jsou zahrnuty všechny vrozené vady, nedonošenci a tak podobně, které by snad ani ta největší kráva nechtěla rodit doma????
 Sylvie 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 11:50:24)
A k těm statistikám: chápete vůbec, že v porodnicích rodí kromě normálních inteligentních matek i všechny riziková těhotenství a že do těch statistik jsou zahrnuty všechny vrozené vady, nedonošenci a tak podobně, které by snad ani ta největší kráva nechtěla rodit doma????

Ale hovno, nejdřív si o těch studiích a statistikách něco zjisti, než začneš plácat blbiny ;o) (ano, samozřejmě, pokud mluvíš o těch oficiálních, co dokazují bezpečnost porodů doma)
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 11:56:41)
no ono je to totiž tak, že na nějaké pitomé statistice absolutně nezáleží. Takže plácáš spíš ty. Když ti při domácím porodu umře dítě, nebo bude doživotně postižené tak ti nějaká statistika bude k ničemu. A ve špitále máš aspoň šanci, že tomu zabrání, doma máš akorát tak důvod litovat, jak jsi byla blbá....
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:00:13)
Gabrielo, na začátku téhle diskuze to už napsala Graine... ten průser je totiž v tom že ty šance jsou srovnatelné (stále se bavíme o zdravé rodičce zdravého dítěte) ~d~

teď ještě zbývá to přijmout jako fakt.
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:02:52)
Ale to je právě obrovský laický omyl. I u zcela zdravé rodičky a dítěte může dojít ke smrtelné komplikaci a to právě příznivkyně domácích porodů nejsou schopné pochopit...
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:05:19)
Gabrielo, není to ani laický ani jiný omyl, je to odborný závěr. ~;)

Jistě že může dojít k fatální komplikaci, ale to v porodnici taky, trochu častěji, s trochu lepšími výsledky takže v konečném důsledku nula od nuly pojde. Jistěže jednotlivě je to obrovská tragédie, ale žít v pocitu že odfrčením do porodnice jsem v absolutním bezpečí je velký a tragický omyl :-(
 cizinka1 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:07:56)
Gabrielo, jak to? Das mi nejaky odkaz na literaturu o domacim a prirozenem porodu, kde je uvedeno, ze u zdrave rodicky nemuze nastat zadna nepredvidana domaci komplikace? Doufam, ze jsi dobre seznamena s literaturou a praxi toho, o cem tak vasnive hovoris.

Ceho zrejme nejsi schopna pochopit ty je, ze nemocnicni prostredi ma sve specificka rizika, z kterych nevyseka nekdy ani cileny pohotovy zasah, a prave proto ten score u srovnatelnych skupin je temer rovny (no, ne uplne, zdravotne a dusevne na tom jsou statisticky o hodne lepe domarodky a domarozenata).
 singera 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:09:42)
Cizinko vidíš? ~;)Je to o domorodkách a porod...-rodkách~t~
 cizinka1 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:10:20)
Singero, nevidim. Kde je to presvedcovani?
 singera 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:16:18)
Tak čti dál...Nebo si přečti celou diskuzi až večer a uvidíš, že jsem měla pravdu.
Pokud někdo do diskuze neplácne jiné, lepší téma, tak se bude odvíjet tím směrem dál.
 cizinka1 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:23:03)
Singero, ja ty diskuse pomerne dobre znam, a vetsinou byvaji pouha obhajoba proti natlaku vetsiny.

Nicmene, v tvem prispevku nestalo nic o proroctvi. Pouze o tom, ze jsi cetla par prispevku. No tak proto jsem dostala obavy o tvoje dusevni zdravi.

No ale vazne, kdyz vetsina se pusti do defensivy tim, ze pry je "napadena, presvedcovana" atd. atd., neni to tolik o dusevnim zdravi, kolik o politicke kulture.
 lenka 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(14.3.2009 13:39:43)
:o))))))))))))))))))
tak ty jsi me pobavila....
Mam 4 deti vsechny doma rozene....a divis se?
Po sve 6 lete zkusenosti jako vrchni sestra v porodnici, bych ani jinak nevolila....Co se tam deje a jak je s miminkama zachazeno je do nebe volajici....
L.
 kili 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(14.3.2009 14:12:06)
Ve které porodnici jste byla vrchní sestrou ?
 Aneka_ 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:09:00)
Adel - znovu mi to nedá a zapojím se.
Kdosi kdesi dole psal, že zemřelo za rok při domácím porodu (jak ty říkáš porodu zdravé matky zdravého dítěte)5 dětí. V nemocnici 300 -opět někdo psal. Jenže v porodnici rodí i ty ženy, jejihž dítě zemře, neboť je postižené, neléčitelné atd. zkrátka na počet porodů v nemocnicích a s ohledem na fakt, že tam rodí i matky, jejihž děti mají pramalou šanci na život, že to číslo oproti zdravým rodičkám zdravých dětí stále v procentech nižší...
 Sylvie 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:10:32)
Aneko, ale těch 5 dětí je jakýsi údaj vycucaný z prstu, jehož souvislost s domácími porody dosud nikdo nedoložil ;o)
 Aneka_ 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:13:24)
Sylvi, pak ano. Statistika existuje? Beztak ano, mrkla bych se.
 Sylvie 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:16:54)
Aneko, z českých podmínek neexistuje, ptž u nás neexistuje ani systém domácích porodů ~d~ Existují zahraniční zdroje, poptej se u cizinky, ta má přehled.
 Aneka_ 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:20:27)
Sylvi - no pak tedy je celá tato debata, založená na procentuelním vyjádření poměru čehokoli v ČR, zcela bezpředměná a zavádějící. A to na obě strany.~d~
 Sylvie 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:26:19)
Aneko, však hej. Co tady asi tak holky, které o porodu doma něco vědí, celou dobu říkají? ;o) Že česká čísla (která sem v jistě dobrém úmyslu zatáhla tuším Julda) vůbec nelze brát v potaz, ptž jsou o ničem.
 Aneka_ 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:29:16)
Sylvi, nečetla jsem dozadu- jen trošku~f~
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:13:12)
Aneko, možná by pomohlo číst celou diskuzi...

kopíruji sama sebe:
"....
Statisticky se bavíme o 0,4% perinatální úmrtnosti (všechn novorozenců v čr) a nemá žádný faktický význam si tam nějak "dopočítávat" porody doma.
Navíc není možné srovnávat PÚ všech dětí a dětí narozených doma protože to sčítáme dvě zcela rozdílné veličiny.
.......
Studie ale neřeší celkovou PÚ. Srovnávají dvě stejné skupiny rodiček a jejich "výsledky" doma a v porodnici. Z těchto studií vyplynulo že pro prvorodičku je PD (za dodržení určitých podmínek) stejně bezpečný jako porod v nemocnic -tzn. že rizika jsou na stejné úrovni - pro vícerodičku je PD o chlkoupek bezpečnější."

třeba by sis všimla že jsem to tady už psala. A nejen já.
 Aneka_ 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:15:17)
Adel - na dočítání je to dlouhé a času málo, tak dík
 Sylvie 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:04:04)
Hele, Gabrielo, víš co - jestli umíš číst, tak si nějakou tu statistiku a studii přečti, a pak si klidně pokecáme. Ovšem dokud ani netušíš, co je tam psáno, tak se dost těžko můžeme na toto téma bavit ;o)
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:12:42)
Milá Silvie, číst umím, ale kupodivu umím i přemýšlet, takže při rozhodování o tom co riskovat při porodu se budu rozhodně opírat o rozum a ne o nějakou pofidérní a velmi často úmyslně zkreslenou statistiku....
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:15:36)
Gabrielo, jsem ráda že si tak rozumíme, dělám to stejně ~;)~;)~;)~;)~;)~;)~b~
 Sylvie 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:22:54)
Gabrielo, momentálně tu existují dvě možnosti:

a) žádnou studii ani statistiku jsi nečetla, čili se tu pokoušíš bavit o něčem a nevíš o čem - to je pak debata těžká, když jsi naprosto mimo ~d~
b) četla jsi, ale nepochopila jsi z ní ani ty nejzákladnější věci, čili pravděpodobně máš problém s pochopením psaného textu - neumíš číst, a proto tady o statistikách a studiích kolem domácích porodů plácáš neskutečné blbiny - opět, s někým, kdo nedokáže číst, je písemná debata dost těžká ~d~
 Tajana 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 14:08:16)
Statistika - nestatistika, já si myslím, že porody doma jsou únikem před nemocničním prostředím. Né maminky mají utíkat před nemocničním personálem, ale prostředí v nemocnici a personál se musí změnit. A protože je to v našich podmínkách téměr všude v nedohlednu, budu rodit v nemocnici. Já nikam neuteču, ať se o mne starají - platím si pojišťovnu, ne? Proč bych měla riskovat svuj, nebo život miminka kvuli arogantím doktorum. A debaty o tom, jestli je duvodem umrti porod doma, nebo ne, tu ani nebudou.
 vlad. 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:26:33)
Gabrielo, nejsem kdovíjakým zastáncem porodů doma. Ale musím ti jako lékařka napsat, že jsi naivní. V nemocnici by to "mělo" být lepší, ale není tomu vždy. Vzhledem k tomu, že 80% porodu se odehrává v hlavě matky, naprosto chápu, že pokud má někdo fyziologické těhotenství a zvolí prostředí, kterému důvěřuje, je to tak vpořádku. V opačném případě zdravotníci pouze - ne vždy úspěšně napravují, co předchozí nevhodnou rutinou pokazili.
 danca55 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:45:06)
~R^~R^~R^
 kili 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 17:20:51)
Vy jste skutečně líékařka ? Mohla byste sdělit ve kterém oboru máte specialisovanou způsobilost ? ?
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 11:56:47)
Gabrielo, správně, budu ráda když si např teta a Alena ty statistické okolnosti uvědomí :-)

Jinak mám pocit že by bylo přínosnější si nejdřív opravdu zjistit "o co jde" a pak teprve jít něco vykřikovat ~d~
 Grainne 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:06:06)
Gabrielo, to bys musela spravědlivě nazvat neskonale hloupými matkami i ty, které prostě šly rodit do porodnice, která nemá špičkové vybavení, špičkový personál a ještě ke všemu má mizerné ohlasy.
Sama sebe bych považovala za neskonale hloupou, kdybych do takové porodnice šla rodit a něco se stalo, protože v případě komlikací je téměř jisté, že situaci nezvládnou.
Zbytečně operuješ silnými slovy, bezpečný porod v porodnici je neexistující mýtus, byť příčiny mohou být různé.
Větší a menší šance jsou otázkou štěstí a štěstí je náhodný jev, na který nemůžeš sázet, který nelze naplánovat, ani zajistit.
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:15:09)
To co říkáš je zjevný nesmysl. V nemocnici máš vždycky vyšší šanci, že to dobře dopadne a to zcela neoddiskutovatelně..Jestli si myslíš opak, pak k tomu není co říct...
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:16:49)
gabrielo, já si nic nemyslím, já vvycházím z toho jediného co v medicíně podává relevantní závěry - z odborných studií.

Možná by pomohlo se dovzdělat ~d~
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:20:23)
Kde bereš tu drzost doporučovat dovzdělávání, když nemáš tušení s kým mluvíš??
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:22:56)
gabrielo, pokud chci diskutovat na úrovni o nějakém tématu, předpokládá to aspoň základní orientaci v problému (v této chvíli o PD).

A s kým si myslíš že mluvíš ty? ~y~
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:32:13)
S chudinkou zcela zblbělou novými trendy, která si myslí, že pro sebe i dítě udělá to nejlepší, bude-li rodit doma a která bohužel vůbec nechce pochopit že riskuje. A nevadí mi, že chceš riskovat ty, ale je mi líto toho ohroženého dítěte. Jo a taky s vynikající dovzdělanou čtenářkou statistik...
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:37:06)
gabrielo, a jsi si tím tak jistá? V tom případě nechápu proč se mnou vůbec diskutuješ? Že by spasitelský komplex?

mmch, když už jsi mě tak brilantně vystihla, odtajníš mi i svoje skryté já?~;)
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:51:51)
nemyslím si, že bych trpěla nějakým komplexem...Jen pokud čtu bludy a polopravdy, mám tendence na ně reagovat. Mám celkem slušnou zkušenost s porody(jak osobní, tak profesní) a nesmírně mě deptá lidská omezenost.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:55:30)
Gabrielo, ano, to mě taky. ~d~ Zvlášť nechopnost překročit vlastní stín a aspoň prostudovat relevantní literaturu.
 zuzini 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:58:02)
Neprostuduje, Gabriela nevěří "kdejakým" statistikám. ~a~
V tom nechápu z čeho, jako zdravotník, vycházíš, Gabrielo?
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:59:57)
Víš co, nejlepší bude, když ty si zůstaneš ve svém stínu-jak jsi to poeticky napsala, a já ve svém a necháme toho. Já mám dvě zdravé děti, sama jsem při porodu přežila a tobě přeju to samé. Třeba jsi klikař a zapadla jsi nebo zapadneš do té pozitivní části statistiky, která je pro tebe tak důležitá ať už doma v pohodlí, nebo v porodnici ve stresujícím prostředí. Je to jenom a jenom tvoje volba a z mé strany jsou pokusy vysvětlit ti riziko domácích porodů činnost stejná jako házení perel sviním...
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:04:42)
gabrielo, můžeš mi prosímtě říct kde působíš aspoň region... protože zdravotníkovi s tak nadřazeným postojem a omezeným rozhledem bych se raději vyhnula velkým obloukem ~Rv
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:06:00)
nemusíš mít strach, pracuji pouze pro klienty, kteří si mé práce váží a vyhledávají ji..
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:09:12)
Tak to jim přeju hodně štěstí. Mmch, prozradíš obor?
 Ráchel, 3 děti 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:38:57)
tipuju, že gabriela je ve skutečnosti nějaký moooc chytrý pan doktor ~y~
 Dana dvě děti 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 18:48:53)
No nazdar. Profesionálovi s takovým slovníkem se vyhnu. Arogance si také nevážím. Kromě schopností si vážím tolerance a úcty k názorům druhým.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:05:56)
Gabrielo, jájsem otevřená všem argumetům, které ukazují nebezpečnost porodu doma, ráda svůj názor reviduji. Ty jsi ale zatím žádný nepředložila. ~d~
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:59:06)
gabrielo, jsme na tom stejně...

prosím, cituj bludy a polopravdy které jsem napsala.


mmch, co když jsem jedna z těch dr o kterých mluví Markéta?
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:02:48)
Tak to gratuluju. Copak si o tom myslí páni kolegové? Ono na tom Kubkově prohlášení o negativním vlivu feminizace na stav českého zdravotnictví možná něco bude....
 Grainne 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:07:04)
Gabrielo, jestli to nebude třeba tím, že páni kolegové jednoduše - nerodí-~t~ a nikdy rodit nebudou.
V tomto ohledu tady vždycky bariéra byla a vždycky bude.
Mně třeba žádnej chlap nepřesvědčí, že umí rodit líp, než.....
 Irena 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:13:04)
Hm, velmi vtipné. Jinak já souhlasím s Gabrielou - a divím se jí, že se vám ještě snaží oponovat. Trochu mi to připomíná rozhovor se Svědky Jehovovými. Taky naučené polopravdy pokládané za jedinou a tu nejlepší variantu. Neschopnost přiznat si její zápory. A my ostatní jsme všichni blbci, kteří si nepřečtou relevantní literaturu. To je zajímavé, že těch "blbců" je pořád ještě min 90 %.
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:17:10)
dík..
 Irena 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:18:14)
Rádo se stalo.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:19:48)
Ireno, ale gabriela stále nedodala nic jiného než osobní názor, žádný argument. Ty změníš svůj postoj k čemukoli jen proto, že ti někdo řekne, že si to nemyslí? Nechceš po něm vědět PROČ?
 Grainne 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:20:56)
Ireno, nechápu, proč se řadíš mezi 90% blbců. Řadíš se prostě mezi 90% lidí s určitým názorem.
Jenže demokratické společnosti zohledňují i těch 10% lidí s názorem odlišným. Svědky Jehovovy jsme si zvykli tiše tolerovat a vyhazujeme je puoze v případě, že obtěžují u dveří. Tady nikdo neokupuje se svým názorem výsostný prostor a diskuse je veřejná, takže 10% lidí tu obhajuje svůj postoj k určité věci.
 Irena 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:36:27)
No já jsem věděla, že to nemá cenu, už když jsem to psala. Já mám jiný názor, vy máte jiný názor. Pouze takové ty příspěvky některých zastánkyň domácích porodů - jakože když si přečtu statistiky a nějaké odborné knihy, tak nahlédnu problém jinak - to mě donutilo se zapojit do diskuze. Můj názor je ten, že porod doma může proběhnout úplně v pohodě a bez komplikací. O tom se s nikým nepřu. Ale je dobré si DOPŘEDU spočítat, za jak dlouho dorazí "rychlá" pokud nastanou komplikace. A netvrdťe mi prosím, že při přirozeném průběhu porodu k žádným komplikacím nedojde, nebo že je PA dokáže včas rozpoznat. Tomu nevěřím. A pokud tomu veříte vy, je to vaše věc.
 zuzini 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:21:54)
Ireno a proč si je teda nepřečteš? ~t~
 Ráchel, 3 děti 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:40:28)
proč by to dělala, když to všechno ví dávno správně... jako to správně vědí jehovisti? ~t~
 Irena 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 19:34:40)
Milá Ráchel, k Jehovistům nepatřím. Vámi doporučovanou literaturu si číst nebudu, protože tuším (a k tomu ani nepotřebuju nadprůměrné IQ), že bude zpracována zase k obrazu někoho. Snažím se jen používat selský rozum. A mám dvě otázky:
* Proč, když odhadem 90% rodí v porodnici a asi 10% doma, je v této diskuzi poměr úplně opačný?
* Proč tu vehemenci, kterou vkládáte do diskuzí podobných této, raději nevložíte dejme tomu do založení nějakého sružení, které by se zasadilo o to, aby každá žena rodící doma měla k dispozici opravdu rychlou (do 10 min) pomoc? Tzv sanitku za rohem. To jsem zvědavá, co mi odpovíte.
 cizinka1 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 19:48:42)
Ireno, nejsem Rachel, ale s dovolenim odpovim.

* Proč, když odhadem 90% rodí v porodnici a asi 10% doma, je v této diskuzi poměr úplně opačný?

Kvuli tomu, ze mala a pred 5 lety vyrazne mensinova skupinka zen tady pravidelne angazuje v opakovani argumentu pro svobodnou volbu mista porodu (nikoliv pro porody doma, jako volbu vhodnou pro vsechny).
* Proč tu vehemenci, kterou vkládáte do diskuzí podobných této, raději nevložíte dejme tomu do založení nějakého sružení, které by se zasadilo o to, aby každá žena rodící doma měla k dispozici opravdu rychlou (do 10 min) pomoc? Tzv sanitku za rohem. To jsem zvědavá, co mi odpovíte.

Nevim jestli mas nejakou osobni zkusenost s obcanskou organizaci, ale tipuji ze ne. OO, zalozene s nejakym cilem prosadit mensinove zajmy prave pracuji s verejnosti: psanim clanku a pod. Zajisteni bezpecnych sluzeb pro mimoklinicke rodicke je samozrejme cilem i HAMu, treba. Ale bez prace s verejnosti a bez etablovani praxe mimoklinickych porodu tim se nikdo nebude zabyvat. Nebo jak se to predstavujes ty???
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 19:55:46)
Ireno, zrovna tahle rešerše rozhodně není zpracovna na zakázku "domarodiček". Vyšla v oběžníku pro gynekology. http://clanky.gynstart.cz/article.php?sid=166&mode=thread&order=0

Obzvlášť výživný je komentář "nadřízeného" pod článkem, ketrý ukazuje, do jaké míry je na dotyčné medicínské akademické půdě možná svoboda slova a do jaké míry je žádoucí "držet hubu a krok".

Analýzy zaznamenané v databázi Cochrane jsou zpracovávány lékaři.
 Irena 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 20:10:20)
Článek si přečtu. Co se týká mě, jak už jsem psala jinde - myslím si, že porod doma může proběhnout v pohodě a bez komplikací, ale taky nemusí a je potřeba mít možnost rychlého odborného zásahu. Nejsem přesvědčená, že ta možnost tu teď je. Takže bych to spíš tlačila tím směrem: buď v porodnici - bez zásahů lékaře, jen dozor , anebo doma, ale tam je potřeba dořešit tzv. "co by, kdyby". A myslím si, že to je názor převážné většiny "porodnicorodek" - pokud si to můžu dovolit tvrdit.
 cizinka1 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 20:17:55)
Ireno, podminky pro "rychly odborny zasah" v CR nejsou az tak jine, nez v sousednich zemich. Je tady neco, co chybi: kolegialni spoluprace personalu porodnic a RZS s nezavislymi PA, ale jinak nic mne nenapada. Ta spoluprace ale nenastane bez natlaku verejneho mineni.

Jinak, rychlost zasahu je potreba v ojedinelych pripadech. Naprosto vetsina prevozu do porodnic kvuli naznakum komplikaci nebo abavam z ni se kona vlastnim autem a bez nejmensich problemu. Je treba pouze dbat o dostupnost - nesmi byt misto porodu vzdalenejsi od nejblizsi nemocnice vice nez 20 min.
 Grainne 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 20:22:28)
Ireno, ono zmíněné co by, kdyby není až tak dramatické, minimálně o nic víc, než zmiňovaná okrajová porodnice.
Jde spíš o přístup k tomu, když je porod doma přemísťován do porodnice. Zdravotníci této situace zneužívají k tomu, aby to matce a případně i PA "dali sežrat". To je extrémně chybný přístup, už proto, aby zásah byl plynulý a přínosný a porod se nezměnil ve válku.
Troufám si říct, že z většiny míst ČR lze převoz zvládnout max. do 15 min. Což je skoro "za rohem". Nebezpečí číhá jinde - pokud lékaři odmítají spolupracovat s PA, která rodičku provází, dochází k ohrožujícím prodlevám.
To následné polácání po ramenou, jak to hezky zvládli, bych jim i dopřála, ač tedy se takto nadšeně následně neplácají po omotání nohy do sádry.
 Irena 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:01:37)
Přečetla jsem si článek, je celkem dobrý. A nepropaguje zcela bezvýhradně domácí porody - viz závěr článku:
"Pro debatu v České republice bychom zdůraznili především upozornění na „vzácné komplikace“, které představují zatím neodstranitelné riziko při domácích porodech i při plně kvalifikované péči. Pak by základní otázkou v debatě měla být míra rizika, která již je nebo ještě není dostatečným důvodem určité chování (např. porod doma) dovolit či zakázat."
Takže se tu i připouští možnost komplikací, o odstavec výše je zmiňováno i poporodní krvácení.
Co se týká komentáře nadřízeného - myslím, že měl právo projevit nesouhlas s článkem - asi považoval za nutné zdůraznit, že jde o názor jen jednoho člověka.
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:05:09)
ireno, on nikdo zcela bezvýhradně nepropaguje porody doma (možná Odent ~t~). To je jen interpretace těch kterým tohle téma leží jako šutr v žaludku ~d~
 cizinka1 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:07:28)
Adelaide, Odent prece provozoval prvni prirozenou KLINIKU. Ja fakt neznam nikoho veci znaleho, kdo prosazuje vyhradne mimoklinicke porody a uz vubec nikoho, kdo neni vedomy rizik a komplikaci~d~~d~~d~
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:09:27)
cizinko, to byl jenom žert ~;)
 Mlada 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:10:05)
Cizinko, já jo~t~. Nějakou sektu z jakéhosi amerického seriálu. Zásadně odmítali jakoukoliv pomoc lékařů, nechali třeba umřít dítě, které spadlo do sklepa.~2~
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:11:07)
josefka, sasně, a pak ještě babička ze statku z Růžovky ~j~~j~~j~
 Mlada 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:12:29)
Pravda, na tu jsem zapomněla~t~
 Bellana 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:13:14)
Babičku ze statku jsem neviděla, te´d neusnu, pokud se nedozvím, co prováděla ...
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:17:57)
bell, rozhodla že její vnučka porodí doma protož ese "to tak přece normálně dělá". Chudák Mázl dělal co uměl, ale babku nepřesvědčil. Ale pak se to nějak hnulo, nevím jestli tam rozhodl mladý chytrý partner, nebo jak (možná Mázl zachraňoval v poslední vteřině "zpackaný" porod), ale každopádně to dobře- v porodnici - dopadlo ~y~

Jo a ještě tam byl nějakej chlap, fanatik co nutil ženu rodit doma i když ona nechtěla a tvrdila jak je to nebezpečné. Chlap odmítal i PA a chtě (tvoje oblíbená) "ji odrodit sám". Nakonec tam taky byla nějaká záchrana v poslední chvíli.
 Bellana 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:22:25)
Adel, to teda musel být srdcervavý díl. Škoda, že jsem ho propásla. Já viděla jen ten, kde Mázl plakal, že nějaká rodička chtěla rodit bez jeho pomoci, jen s PA. Česťa z toho byl na plech a netušil, co jako má v životě dělat, dkyž ho ty zlé maminky nechtějí u porodu. A kdosi tam plakal s ním, že je to fuj a hanba, že Mázl přece tak krásně rodí ... no, doják jak kráva :-)
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:33:07)
JJ Mázl rodí jako bůh :-) přiznávám že by mě to zajímalo :-)
 Bellana 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:34:11)
Tak jo, Mystiku, já teď udělám fór ve smyslu, že tvým jediným intimním zážitkem, na který se vzmůžeš, je samohana při četbě diskusí na Rodině, a ty mi předvedeš, jak se tomu zasměješ, ju?
 Bellana 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:39:54)
Adel, Mázlovi se to rodí, když má pindíka :-)
 Grainne 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:46:14)
Taky už se delší dobu pozastavuji nad oblíbenou hláškou našich porodníků - rodil jsem tisíce dětí.~t~
Jestli tohle někomu připadá úplně normální......
 Tulka 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:59:40)
Grainne,u našich porodníků,úplně normální~t~
 cizinka1 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:12:55)
Jozefkam, to ano, nektere sekty provozuji tak zvane free birth. Ale ani tam nejde o neuvedomeni si rizik - spise o tu odmitani lekarske nebo zdravotnicke pomoci z principu.
 Irena 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:15:15)
No to jsem ráda, to je snad POPRVÉ, co čtu, že nějaká domarodka připouští i nějaká rizika či komplikace u porodu doma.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:16:05)
Ireno, já zase neznám domarodku, která by je nepřipouštěla.
 Bellana 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:20:17)
Ireno, já teda od domarodek čtu celkem často, že připouštějí rizika při domporodu. Já teda počítala s tím, že pokud dojde k ojedinělé komplikaci, která se doma řešit nedá, tak halt děti budou siroty. Ovšem kdybych jela do porodnice, byla by tam zase jiná rizika, která by mě mohla zabít (nebo miminko). prostě jsem si dala na pomyslnou misku vah rizika doma a rizika v porodnici, vyhodnotila jsem si je ve vztahu ke svému zdravotnímu stavu, ke stavu miminka, k tomu, jak funguji a jak mám nastavenou psychiku, a vyšlo mi, že doma mám větší šnace porodit zdravé miminko než v porodnici.
Pochopitelně, tohle má každý jinak, každý se musí rozhodovat podle sebe, pečlivě zvážit pro a proti, nebát se připustit si i nagativa ...

 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:20:28)
Ireno, to snad připouštíme všechny, aspoň všechny, které znám. Všude píšu, že existují specifická rizika doma a specifická rizika v porodnici. Prvních je co do počtu méně a hůř se řeší, druhý je co do počtu více a snáze se řeší, výsledek - v obou případech je statisticky zhruba stejná šance na zdravé dítě a matku. Vždyť je to tak zformulováno i v těch studiích, co jsi četla v Gynstartu. Myslíš, že bych ti poslala odkaz, která je zmiňuje, a zároveň nepřipouštěla, že rizika existují?
 Irena 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:33:06)
No, je to na každém, aby si to pečlivě zvážil a rozmyslel. Já bych do toho nešla - musím říct, že jsem byla v porodnici spokojená. Z porodu doma bych měla velký strach, a to by určitě ovlivnilo i jeho průběh.
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:35:56)
Ireno a vo tom to je ~;) Ireno, mmch já taky rodila v porodnici ~t~ 2x a počítám že i napotřetí (pokud se zadaří) protože u nás PD neprochází rodinou radou.
A jsme zase zpět u svobodné zodpovědné volby :-)
 Bellana 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:37:04)
Ireno, vždyť jo. Stejně jako může ovlivnit průběh porodu, když má někdo strach z nemocnice. 85% porodu se odehrává v hlavě ...
To není o tom, aby každý rodil tam nebo onde. Ale o tom, aby si každý (s přihlédnutím ke svému zdravotnímu stavu) mohl vybrat místo, kde se cítí nejbezpečněji. Pro někoho je takovým místem nemocnice, kde mu za zády stojí tým lékařů. Pro jiného vlastní postel a nevtíravá přítomnost porodní báby ...
Ani jedno z toho není lepší nebo horší. Tím, že si něco vyberu, ensnižuji volbu toho druhého ...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:06:35)
Tobě nepřijde divné, že někdo z akademické (vysokoškolské) půdy napíše tohle?

Z těchto důvodů pokládám za neloajální ke své fakultě článek doc. Šimka CSc. Pan docent sice uvádí celou řadu odkazů podporující systém domácích porodů. Literární údaje jsou čerpány hlavně ze zkušeností států Afriky, Asie. Jen ojediněle jsou citovány práce z Evropy. Hlavní nedostatek uvedeného v článku však vidím ve skutečnosti, že autor "opominul uvést" názory a zkušenosti odborníků z této oblasti, to jest lékařů - gynekologů a neonatologů.

Když pominu fakt, že zřejmě neumí číst a počítat (přes polovinu odkazů je Evropa, pak Severní Amerika, autory jsou mj. lékaři), tak vyžadovat v publikační činnosti laojalitu k názorům ústavu je naprosto zoufalé a vědce nehodné. Možná je to tím, že jsem odchovaná přirodovědnými obory, ale tohle by se u nás považovalo za hrubost až bezednou hloupost.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 21:07:27)
A navíc, pokud jsem si všimla, nejde o názor, ale o rešerši - to je něco trochu jiného.
 myš 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:24:27)
Ireno

Já se zase divím všem, které mají pořád tu sílu reagovat na ty výkřiky o hazardérkách (a to bývá ještě to nejslušnější pojmenování) od lidí, co o téhle problematice vědí většinou strašně málo.

Porody doma jsou normální a oficiální součást zdravotnických systémů v mnohých zemí Evropy i jinde, takže Čechy jsou asi nějaká speciální oblast, kde je narozdíl od zbytku Evropy porod doma strašný "hazard". Asi by jim to těch 90ˇ% "blbců" mělo vysvětlit, že se děsně pletou a oni to vědí nejlíp.:-)


 Tulka 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:42:26)
Nás češky přece nikdo nemůže srovnávat se zbytkem světa,protože jsme výjímečné~t~ .Takže na nás nějaké statistiky,platné jinde ve světě neplatí.Možná jsme i jiný biologický druh.~z~
 adelaide k. 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 13:25:36)
Ireno, mě to spíš připadá jak mluvit do dubu :-) Ty základní informace o PD se tady na rodině několikrát týdně otočí a přesto ti "zodpovědní" stále kladou stejné otázky, stále mávají stejnými argumenty... jak je to možné? Nevím, samotnou mě to překvapuje.

Jenže na druhou stranu... autosedačky jsou už dané zákonem, informace o nich široce dostupné, jejich přínos a bezpečnost jednoduše a průkazně doložená. A stejně je dost rodičů kteří koupí sedačku v hypáči nebo úplně ignorujou návod k použití.
 Epepe 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 15:32:13)
Gabriel/a je tak čirý příklad sebestředného vševědoucího božstva v bílém plášti, že snad byla do této diskuze povolána domarodkami na objednávku. ~t~
Tuhle medvědí službu si snad nemůže přát žádný lékař či odpůrce porodů doma.
Nebo že by obyčejný flammer?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:37:43)
Gabrielo, ty "trendy" nejsou tak nové, v Holandsku je to tradice stará stovky let, v Německu desítky, ve Švédsku to samé. K nám se to distává o tolik později jen proto, že jaksí dříve nebyla možnost. Za ta desetiletí již proběhlo nesčetně studií, které domácí porody analyzovaly a za daných podmínek neshledaly rizikovějšími.
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:45:43)
Já ti tvůj názor neberu, shodou okolností je můj soused holanďan, se kterým často vedeme dlouhé debaty o rozdílech ve zdravotnictví u nás a tam..Vidím to z pohledu člověka pohybující se ve zdravotnictví, ze spoustou zkušeností z různých stran. Já a ani nikdo z mých přátel(je pravda, že většinou lékařů) by domácí porod nikdy, a to nikdy velmi zdůrazňuji, neriskoval.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:50:08)
Gabrielo, jenže to jsou stále jen osobní názory, nikoli tvrdá data. Když ti řeknu, že znám lékařky, které s porodem doma souhlasí, případně které doma rodily, co to bude vypovídat?
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:53:42)
gynekoložky? z mého pohledu hazardérky
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 19:01:39)
Rodit je hazard. Milovat je hazard. Vybrat si manžela. Přejít rušnou silnici. Kvůli tomu nezalezu nadosmrti někam do kumbálu. Jaktože domarodky nejsou tak agresivní jako těch ,,inteligentních" 90 procent? Co se to tu pořád řeší? Proč bych si nemohla vybrat, jak budu rodit, když si do určité míry volím počet dětí? Porod po císaři? Riskuju. V pozdním věku? Taky riskuju. Čtvrtý dítě? Hazard. A tak pořád dokola.Tolerance většiny vůči menšině minimální.
 singera 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 19:12:34)
Ale Dani, tak jak se rozhodneš, udělej. Je to tvoje věc. Vždyť Ti může být putna, co o Tobě kdo říká. Ty si taky občas řekneš názor na někoho, na něco...
Jestli Ti např. nědo řekne, že dítě po 40cítce je hazard a ty ten hazard podstoupíš, ty budeš s dítěte šťástná, ty se o něho budeš starat, kdyby se nedej bůh narodilo postižené, né ten kdo Ti říkal, že je to hazard. Někdo tvrdí, že dítě po 40 je hazard, že ho nestihneš vychovat atd atd...Ty se dožiješ 80-90 let, dítě má 40-50...plně dospělé :-)
Je to jen a jen tvoje věc, jaký si to uděláš, takový to máš :-)
 catsocks 


Re: Zajímalo by mě 

(12.3.2009 17:56:54)
Tak k tomu Holandsku. Porod doma je jedine co tu hradi pojistovna a vetsinou jsou k tomu vlastne matky donuceny i kdyz chteji rodit v nemocnici,jelikoz se o prevozu do nemocnice rozhoduje az uz se skoro rodi a casto uz proste neni cas do nemocnice dojet.A sanitka za rohem vubec neceka.Doprava je vlastnim autem,nebo v aute porodni asistentky.Uzasny zazitek je take pouze vysetreni pohmatem behem celeho tehotenstvi(sahaji vam na bricho),kdy vam presne reknou jak dite lezi.Zaplatila jsem si radsi ultrazvuk ktery mi potvrdil ze dite lezi v uplne jine poloze.Ale oni neprestali tvrdit ze je uplne jinak obracene. Fakt se divim ze jsem to tu cele prezila i miminko a ze tu neni vysoka umrtnost pri techto porodech.Tot ma zkusenost.
 Tulka 


Re: Zajímalo by mě 

(12.3.2009 18:14:45)
Tak z tvého příspěvku vyplývá,že asi opravdu ty porody doma nejsou tak"strašně rizikové"jak nás tu děsí,protože i přes to všechno jsou výsledky u nás,s tím přísně doktorským přístupem,a jejich volnějším,srovnatelné.:-)
 jana38 


Re: Zajímalo by mě 

(12.3.2009 19:02:29)
catsocks: řekl ti už někdo, že mimino v břiše mění polohu z minuty na minutu? ~t~~t~~t~~t~

Já takhle měla dítě na UZV hlavou nahoru a o den později při pohmatu PA hlavou dolů (prostě se v noci otočilo) a taky netvrdím, jak je UZV naprd, pže ukázal polohu dítěte blbě.~y~
 Grainne 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:39:21)
Gabrielo, kopat kolem sebe nemá smysl. Smysl má opravdu něco dočíst a potom oponovat.
Jestliže máš dojem, že pro tebe je porod v porodnici lepší, bezpečnější atd., nikdo ti to vyvracet nebude. Každý člověk si vybírá takové informace, které podpoří jeho postoj k určité věci. Jen bychom nikdy neměli zapomínat, že svobodný člověk ne vždy vybírá podle toho, co si myslí většina, ale podle toho, co je prospěšné jemu. Nebo jeho blízkým - v tomto případě dítěti.
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:47:03)
A právě o to nejlepší pro dítě mi právě celou dobu jde....
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:51:31)
To snad každé z nás. A protože tvrdá data hovoří o tom, že šance dítěte porozeného nízkorizikovou rodičkou doma a v porodnici na život a dobré zdraví jsou srovnatelné, zvolila jsem tu z možností, která mi byla bližší.
 gabriela 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:55:10)
A měla jsi štěstí, pochopitelně, že to může dopadnout dobře.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:56:37)
Měla jsem stejné štestí jako že jsem porodila zdravé dítě v porodnici. Nic víc, nic míň.
 Grainne 


Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:59:39)
Gabrielo, pokud ti jde o tvé dítě, pak v pořádku. Rodič nese odpovědnost za své dítě, nikoliv za cizí. Takové spasitelství proti vůli rodiče není na místě.
Není na místě ani ze strany lékařů, pokud není bezprostředně ohrožen život dítěte a dokonce i zákony v tomto ohledu mluví dost jasně - názor lékaře nemůže být nadřazen rodičovským právům.
S výjimkou BEZPROSTŘEDNÍHO a především ZDRAVOTNÍ DOKUMENTACÍ doloženého ohrožení.
Ostatního o bezpečnosti a nebezpečnosti tu bylo napsáno dost.
 kili 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 17:11:16)
zkuste se optat těch radících, kde samy rodily
 singera 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 12:23:42)
Gábi, nemá cenu se rozčilovat. Opravdu. :-)
 kili 
  • 

Re: Zajímalo by mě 

(11.3.2009 17:07:22)
:-))
 Karolína 
  • 

Je mi líto 

(11.3.2009 9:36:03)
Co mě fakt fascinuje, jak nás zdravotníci nutí za každou cenu rodit v nemocnici a pak tam na nás se... (s prominutím). Jedním z argumentů pro porod v nemocnici, který jsem slyšela a docela dost mě pobavil, je riziko masivního krvácení, které se může objevit 2 hodiny po porodu a proto jsou rodičky v této době pod dozorem personálu. Z mé zkušenosti - v těch kritických 2 hodinách po porodu mě nechali samotnou cca půl hodiny na chodbě před porodním sálem, o půl noci, kolem dokola nikdo. Kdybych krvácet začala, nikoho bych se nedovolala. Svedlo by se to na obligátní "nedalo se nic dělat". A také se mi zdá, že se začínají množit úmrtí a zvláštní komplikace žen po porodech a je podezření na zanedbání péče. Jeden porod v našem socialistickém zdravotnictví mi stačil, nebudu riskovat život a na porod doma se necítím, nejsem ten typ.Miminka je mi líto, ale myslím že za úmrtí nemohl porod doma. Zemřelo i by i v porodnici pod lékařským dozorem.
 Mili+5 


Re: Je mi líto 

(11.3.2009 10:00:10)
Karolino, musím ti dát za pravdu, mě se to stalo hned 2x, že se celé dvě hodiny na mě nikdo nepřišel podívat, při druhém porodu jsem tam úplně sama ležela a chtělo se mi strašně na malou, když už to bylo opravdu zoufalé, začala jsem volat a volala a volala jsem asi hodinu, nikdo nepřišel. To bylo v malé okresní nemocnici. Při posledním porodu ve velké fakultní nemocnici mi dítě odnesli hned po porodu na novorozenecké a tak jsem poslala manžela, ať jde raději za ním a doufala jsem, že nejpozději za dvě hodiny po porodu mě odvezou a že hned půjdu za malým, manžel se na mě asi dvakrát přišel podívat, ale byl víc u malého, přála jsem si to, za celou tu dobu se za mnou nikdo z personálu nepřišel podívat a když už to bylo dvě a půl hodiny po porodu, sledovala jsem čas, protože jsem toužila se podívat za malým, tak když manžel zase zaběhl, požádala jsem ho, ať jde někoho najít, at mě konečně odvezou, odbyli ho s tím, no jo, už to bude a čekala jsem další půl hodiny, kdyby došlo k masívnímu krvácení, určitě by to se mnou špatně dopadlo, naštěstí rodím poměrně snadno a rychle se z porodů zotavuji. Takže já si nedělám vůbec žádné iluze o nějakých jistotách v nemocnicích, záleží na náhodách, komu se zrovna dostanete do péče, jaký zrovna mají frmol, relativně může být z tohoto hlediska porod doma bezpečnější, protože tam jste pod kontrolou v podstatě stále, porodní asistentka se stará jen o vás, neběhá od jednoho případu k druhému, nestřídá se vám tam v péči o vás hned několik lidí, kteří ještě k tomu rozhodují dost nesourodě, jak to bylo při mém posledním porodu ve velké FN.
Zajímalo by mě, co si o tomto myslí bezvýhradné zastánkyně porodů v nemocnici, vždyť to jsou celkem jasné argumenty, třeba ta kontrola nekontrola po porodu, vždyť jsem byla ve větším nebezpečí vykrvácení, když mě dvě hodiny nikdo nepřišel zkontrolavat a ani jsem se nemohla nikoho dovolat, než kdybych rodila doma, kde by por. as. byla stále u mě a kontrolovala mě.
 Rezinka007 


Re: Je mi líto 

(11.3.2009 10:33:53)
Také by mě zajímalo jejich vyjádření k jasným pochybením. Ale můžeme si tipnout, co by asi řekli. Tak třeba: Jednalo se o pochybení, ale běžně se to u nás v nemocnici nestává. Porodnici si můžete sama vybrat, s personálem mluvit předem, sepsat si porodní plán. Můžete na nemocnici podat stížnost.
Tak něco takového tuším, že by odpověděli, a měli by vyhráno. ~a~
 Mili+5 


Re: Je mi líto 

(11.3.2009 10:47:43)
Rezinko, já myslím, že se takové věci u nás stávají velmi běžně, vybrat si porodnici není vždy možné, já třeba tu možnost neměla a i když si vyberete porodnici, myslím, že víc než na porodnici záleží na tom, komu se v ní dostaneš do rukou a to už si vybrat nemůžeš. Ve stejné porodnici jsem měla jak dobrou tak špatnou zkušenost, podle mě opravdu hodně záleží na lidech a ty si může v běžném provozu vybrat málokdo, kolik z nás má možnost takové protekce, aby mohl rodit s lékařem a asistentkou, které si předem vybere, někdy se to nedá realizovat ani s tou protekcí, většina musí rodit s těmi, na které náhodně natrefí. K tomu je třeba přičíst ještě přetíženost zdravotníků, takže mnohdy i jinak dobří lékaři a sestry nezvládají a jsou nuceni sahat i k nebezpečným kompromisům, například dělat urychlující zásahy bez indikace, prostě protože je málo místa a moc práce.
Rezinko, není to na tebe, spíš na ty argumenty, které by mohly přijít, jak si naznačila.~;)
 Rezinka007 


Re: Je mi líto 

(11.3.2009 10:55:19)
Souhlasím s tebou. Ty argumenty, které jsem psala by byly vyjádřením porodnice, která něco pokazila, ale nechce si to přiznat. Když to čtu v novinách, vždy říkají něco podobného. Že oni nic, chyba je někde jinde, pokud je vůbec nějaká chyba, podejte si stížnost, my jí pak prořešíme.. Vybrat si dobrou porodnici je umění.~d~
 Alena 
  • 

Re: Je mi líto 

(11.3.2009 10:56:10)
Taková porodnice fakt existuje? To je strašné. Ale tomu by šlo předejít, kdybys tam měla manžela. U porodu se mnou byl můj manžel a i po něm ty dvě hodiny a bylo to super.
 Mili+5 


Re: Je mi líto 

(11.3.2009 12:15:30)
Snad jsem napsala jasně, že se mnou byl, ale byl u syna, kterého odnesli, v prvním případě také byl, ale poslali ho pak po půl hodině domů, tato okresní porodnice už je zavřená. Ovšem ta druhá porodnice, kde malého odnesli a manžel šel k němu a za mnou nikdo nepřišel mě zkontrolovat a odvezli mě z porodního pokoje po 3 hodinách je FN Lochotín v Plzni.
 Alena 
  • 

Re: Je mi líto 

(11.3.2009 12:20:11)
A kde byl manžel ty tři hodiny, co jsi byla na porodním? Nemyslím to zle, jen mě to zajímá.
 Mili+5 


Re: Je mi líto 

(11.3.2009 12:24:37)
Už po třetí u syna na novorozeneckém.
 Alena 
  • 

Re: Je mi líto 

(11.3.2009 12:29:40)
A co tam dělal tak dlouho? Nechci se hádat, ani tě neznám, na tento server chodím 3 dny (před rokem jsem občas nakoukla a pak zase nechodila), ale můj manžel by si ten čas rozdělil nějak mezi mnou a dítětem. Samozřejmě vaši přesnou situaci neznám, tak nebudu ani hodnotit, jen mi to přijde divné. To je celé.
 Mlada 


Re: Je mi líto 

(11.3.2009 14:19:26)
Aleno, Mili to píše docela jasně. Manžel byl u syna. Protože pokládali za důležité, aby dítě nezůstalo samo, s cizími lidmi, chtěli mu být na blízku. Máma je v podstatě velká holka, poradí si spíš než malý tvoreček, který je náhle vytržen z jediného známého prostředí a odvezen daleko od mámy.
 Mili+5 


Re: Je mi líto 

(11.3.2009 12:36:40)
Kromě toho mi to nepřipadá příliš související, někdo třeba s sebou manžela mít nemusí. Pořád je to o tom, že pokud má personál třeba hodně práce nebo natrefíš na někoho nedostatečně zodpovědného, tak jsi v porodnici méně pod kontrolou v případě náhlého krvácení než doma a já jsem jen uvedla, že z 5 porodů jsem 2x zažila takový přístup a nijak s tím nesouvisí, kde byl můj manžel. Zkušenosti ze 2 posledních porodů, které proběhly už v době porodního boomu, jsou takové, že přetíženost velkých porodnic hodně zvyšuje riziko chyb, nedostatečné kontroly, nedodržování zásad bondingu atd. Problémy s péčí, které jsem měla, hodně přičítám právě tomu.
 Věrka a 3 kluci 


Re: Je mi líto 

(11.3.2009 21:27:33)
Tak nějak nevím, ale pokud by manžel měl být ta důležitá zachraňující osoba, tak toho doma můžu mít taky ne???~;)
 Grainne 


Re: Je mi líto 

(11.3.2009 10:01:53)
Je mi líto rodičů, smrt dítěte je jednoduše strašná, ať k ní dojde kdekoliv.
Já vím, ono se těžko vzdává iluze "bezpečného porodu". Když nevím, nebojím se, bohužel statistiky a spousta různých dalších informací mluví jasně - při porodu umírají matky a děti. Pro někoho možná má smysl křečovitě se držet téhle iluze a jestli pomáhá.....
Bohužel každý, kdo je ochoten připustit si do života realitu, spolu se vzrůstající informovaností o všem možném i nemožném, nutně upustí od iluzí - v tomto případě od iluze "bezpečného porodu".
Je nutné si uvědomit a vnímat různost situací - něco jiného je rizikový porod, vedený ve špičkovém zdravotnickém zařízení a něco jiného je náhlá komlikace v malém porodnickém zařízení na okraji okresu. Bohužel.
Nemůžou všechny ženy rodit ve fakultních nemocnicích a ne každý porod je od počátku veden jako rizikový.
 a+b+c+d 


Re: Je mi líto 

(11.3.2009 10:18:06)
Smrti dítěte je mi líto - vždycky. A pokud jde i medializaci, tak jsem si taky všimla, že problémy u domácího porodu jsou řádně rozmáznuty, ale zprávy o problémech v porodnici nebývají hned na očích.

Juldo: Militantní odpůrkyně porodů doma a příslušnice kultu "božstva v bílých pláštích"... Já jsem rodila ve FN 2x a byla jsem maximálně spokojená. Pokud bych ale napsala průběh porodu sem, tak se na mě sesypou militantní odpůrkyně porodu v porodnici a budou mi dokazovat, že porod byl vlastně horor a moje dítě maximálně vystresované. Řekla bych, že oba tábory si v mohou ve své zaslepenosti podat ruku.
 Epepe 


Re: Je mi líto 

(11.3.2009 10:25:13)
Ano, ale já jsem umírněná (i když přesvědčená), takže jsou mi všechny militatní odpůrkyně čehokoliv k smíchu. Většinou je neschopnost naslouchat argumentům projevem nedostatku kritického rozumu a samostatného úsudku.

Tuhle jsem nekritický souhlas s doktory přirovnala k absurdní situaci, kdy by občanky ČR nekriticky vzhlížely k politikům a souhlasily s nimi ve všem, co dělají. Směšné, co? Ale je to srovnatelné.
 zuzini 


Re: Je mi líto 

(11.3.2009 13:00:00)
Johanko, kde ty militantní odpůrkyně porodu v nemocnici jsou? Já tu žádnou nepotkala. ~d~
 Adriana 1 porodnice 1 doma 
  • 

Re: Je mi líto 

(11.3.2009 14:14:59)
U mě to bylo totéž. První dítě jsem rodila v Podolí, kde na mě nikdo neměl čas, pak když jsem začala rodit tak přiběhla sestra a zakázala mi tlačit, protože doktor ještě nemá čas, což jsem nemohla ovlivnit, tak mě rukama zatlačovala dítě zpátky a u toho mi nadávala. Pak přiběhl doktor zařval na mě, že v kleče rodit nemůžu, že musím na záda - byla jsem tak zblblá že jsem poslechla - tak jsem se stašně roztrhla - doktor - asi spěchal, tak mi hned potom vytrhl placentu z těla a já začala hrozně krvácet atd.... Zvažovala jsem žalobu na porodnici, ale pak jsem si z toho pro sebe udělala jasný závěr - od doktorů a tzv. bezpečné péče co nejdál. Stala se ze mě po tomto zážitku opravdu přírodní matka - rodím doma, neočkuji, jíme zdravě, otužujeme se a ještě nikdy jsme doktora nepotřebovali. Možná k tomu dojde, ale budu opravdu velmi dobře zvažovat, komu sebe a svoje děti svěřím do péče.

Vlastně jsem za ten porod v Podolí ráda, otevřel mi oči a všem držím pěsti ať mají v porodnici lepší péči než já - No a ten porod doma to byla fantazie - hluboký duchovní zážitek, který kdo nezažil, tak nikdy nepochopí.


 Tulka 


Re: Je mi líto 

(11.3.2009 14:32:35)
Adriano,ten příběh je smutnej a bohužel není ojedinělej.Stejně ti potom otlučou o hlavu,že jsi nezodpovědně rodila doma,když v nemocnici máš veškerou potřebnou péči.Ale tomu kdo nechce nic slyšet,to stejně nevysvětlíš.
 Alena 
  • 

Kolik je domácích porodů? 

(11.3.2009 10:52:51)
Nevíte někdo, kolik je porodů doma za jeden rok v ČR?
 teta 
  • 

Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 10:52:55)
že ročně se u nás narodí cca 90-100 TISÍC živě narozených dětí (V průběhu roku 2007 se v ČR živě narodilo 114 600 dětí, což bylo o 8 800 více než v roce předchozím a nejvíce od roku 1995 (včetně), kdy počet živě narozených poprvé klesl pod sto tisíc -http://www.czech.cz/cz/ceska-republika/zdravi/obecne-zdravi/porodnost-a-umrtnost?i=1), je uvedené číslo úmrtí v porodnicích jen čirá demagogie.

Kolik se jich asi narodí doma? Jedno promile? V této souvislosti se ta čísla z článku jeví hned v jiném světle...Stačí trochu počítat. jana38 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:00:50)
teto znova. Ta čísla v článku jsou kravina. Nikdo neví, kolik dětí se ročně PLÁNOVANĚ narodí za asistence PORODNÍ ASISTENTKY doma. Do dětí zemřelých při porodech mimo zdravotnická zařízení (mmch původní věta Cirkta byla 5-6 ročně zemřelých nebo postižených, ne jen zemřelých) se počítají i děti, které smažka hodí do popelnice nebo se narodí neplánovaně doma třeba předčasně atd. Nemůžeš z nich usuzovat na bezpečnost či nebezpečnost porodu doma.
 Alena 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:06:16)
Takhle můžu oponovat, že i v porodnici se do statistiky mrtvých dětí počítají děti narozené třeba ve 25. týdnu.
 jana38 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:11:29)
Ano Aleno, ale my se tu bavíme o bezpečnosti plánovaných porodů doma. A jistě se mnou budou všechny domarodky souhlasit, že rodit plánovaně doma dítě ve 25.tt je nesmysl, že. Tudíž to, že zemře při porodu doma dítě v 25.tt nelze jaksi brát jako relevantní důkaz nebezpečnosti porodu doma.
 Alena 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:14:18)
Ano, jenže tady hodně lidí říká, že je domácí porod srovnatelně bezpečný nebo ještě bezpečnější než porod v nemocnici. Ale jak toto můžou tvrdit, když se ani neví, kolik je v ČR domácích porodů?
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:17:42)
Aleno, podle zahranicnich studii, ktere jedna jako druha tvrdi totez, a po tech 20 letech navratu porodu doma tohle jiz tvrdi i velice seriozni instituce lekarskeho vyzkumu, treba Cochrane. Jsou Cesky jiny biologicky druh, zeby to neplatilo? Stanoveni bezpecnych podminek pro planovany porod doma, to je otazka jina. UNIPA po tom vola jiz leta, G-P spolecnost spise snahu odmita, intrikuje, pobuzuje verejnost proti domacim porodum.~d~
 Alena 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:20:26)
Jenže zahraniční studie nemají přehled o tom, jak to je v ČR. Domácí studie totiž nejspíš ani nejsou. ČR a jiné státy, kde byly studie prováděny přece nemají totožné zdravotnictví, takže zahraniční studie u mě nějak nehraji roli.
 adelaide k. 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:25:02)
Aleno, jenže ty studie nesledují nic specifického pro zahraničí. Sledují srovnatelné skupiny fyziologických rodiček v porodnici a doma a vyhodnocují výsledky ~d~

je fajn že tě zajímají české studie, ale prostě nejsou ~d~
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:25:57)
Aleno,

Videla jsi nekdy studii o necim, co jeste nevzniklo a neetablovalo se? Kdyby tvuj argument pred 20 lety pouzivaly Nemky, ani tam porod doma by nevznkil.

Co je specifickeho na ceskem zdravotnictvi, podle tebe, zeby neplatily lekarske studia?
 Epepe 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:22:32)
V tom případě, jak někdo může říkat, že je nebezpečnější, když nemá k dispozici statistiku?

 adelaide k. 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:25:34)
Juldo, protože je to jednodušší ~:(
 Alena 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:38:49)
Já to nikdy netvrdila, pouze jsem se ptala, proč na této diskuzi někteří píšou, že je porod doma bezpečnější. A když půjdeme do detailu. Ročně v porodnici zemře 0,4 % miminek (kde jsou započítané především předčasné porody (např. 25. týden a výš), pak postižení neslučitelné se životem atd.), čili domácích porodů by muselo být v ČR min. 1500, aby byly stejně bezpečné jako v porodnici, a to se mi nezdá. A normální domácí porod se dělá u donošených dětí atd., takže z tohoto výpočtu mi přijde porod v porodnici bezpečnější než doma. Toť můj názor.
 singera 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:41:51)
Přesně tak.~R^
 Epepe 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:43:15)
Pokud snad ty 0,4% bereš z mého příspěvku, který zde většina odmítla jako nepodložený kvůli nedostatku údajů, tak sis zajisté v tom samém příspěvku (jen o pár řádků níže) přečetla, že jsem počet úmrtí doma vyčíslila na 1,4% procenta. Tj. je o 1% vyšší.
Podle tohoto, většinou odmítnutého výpočtu, je tedy skutečně riziko porodů doma vyšší, jak jsem již v tom samém příspěvku napsala.
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:46:02)
Aleno, odkud mas cislo umrti pri planovanym porodu doma s porodni asistentkou a jinych splnenych bezpecnostnich podminkach? My tady ho nemame nikdo, odkud mas ty, abys podporila svoje spekulace???

Neni pravda, ze doma se rodi pouze zdrave deti - celou jednu promile nemecke domarozenecke umrtnosti tvori deti, planovane porozeni doma proto, ze meli vadu nesloucitelnou se zivotem. Aby se s nimi bylo rozlouceno a mohla umrit v rodinnem kruhu.

Proc se tvrdi o relativnim bezpeci: expert pro Cochrane, Dr. Olsen udelal analyzu a prehled existujicich evropskych studii, a shledal je duveryhodne, a zaroven souladu s vedenim (a studiemi)o bezpecnosti nezasahovani do prirodniho behu porodu.
 Alena 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:59:40)
Teď jsem našla statistiky ÚZIS z roku 2007. V Porodnici se narodilo zhruba 114 000 dětí a z toho jich 300 umřelo. Čili procento úmrtí je 0,26. Doma (většinou) se jich narodila v roce 2007 312. A pokud je úmrtí doma 5 miminek ročně, tak je riziko domácích porodů 6x větší než porody v nemocnici (což jak už jsem psala - rodí se tam děti v nízkém týdnu, různě postižené atd.) Takže z této statistiky vyplývá, že porod doma je nebezpečnější než porod v nemocnici, a to dokonce 6x.
 Alena 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:02:24)
Jedná se samozřejmě o přibližné riziko, protože ta statistika nerozlišuje porody doma a např. na dálnici.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:10:58)
A taky do kolonky "porod mimo ZZ" zařadí mimino pohozené u kontejneru.
 Alena 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:15:11)
Z čehož vyplývá, že skutečných porodů doma (plánovaných), je ještě méně.
 adelaide k. 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:19:03)
Aleno, je to možné, jenže kolik přesně? a zase jsme u neexistující statistiky. např je tu jisté procento porodů doma, které pokračují v porodnici a ty pak spanou pod porody ve ZZ.
 Shayla a 3 kluci 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 20:14:57)
A z toho také vyplývá, že to nemůžeš dělit těmi pěti mrtvými, protože nevíš, kolik z nich je těch "kontejnerových".
 adelaide k. 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:03:20)
Aleno, pochop prosím, že zatímco to první číslo je oficiální (i když to 0,26% je divný naše PÚ je kolem 0,4%) tak to druhé je nesmyslný výplod vycucaný z prstu.
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:04:01)
Aleno,

Ty jsi slepa schvalne nebo od prirody? Jiz po druhe osoby tveho nicku si ptam, odkud mas cisla umrti pri planovanem porodu doma s porodni asistentkou?

Ty 5-6 cikrtovych postizenych ci mrtvych mimo kliniku je pro inteligentniho kritickeho cloveka naprosto nepouzitelne cislo.
 Alena 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:11:58)
Čísla z domácích porodů s asistentkou nemám, však jsem to psala. 312 porodů v roce 2007 bylo mimo nemocnici. Čili jak doma, tak např. někde na cestě atd. A Cikrtovým číslům celkem věřím. Nevím, proč by si to měl vymýšlet, taky snad musí mít nějaký přehled, když byl ministrem zdravotnictví, ne?
 adelaide k. 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:14:51)
Aleno, i kdyby měl Cikrt přesné čísla tak hovořil o "5-6 mrtvých a postižených", což už nám t ymrtvé trochu redukuje a pořád z toho nevím jestli v té skupině plánovaných PD některé to mrtvé dítko bylo ~d~

Co z toho chceš vyvozovat?
 Alena 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:17:06)
NIC.
 Sylvie 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:15:13)
Nevím, proč by si to měl vymýšlet, taky snad musí mít nějaký přehled, když byl ministrem zdravotnictví, ne?

Ano, samozřejmě, že ministr má přehled ~t~ Asi jako exministryně zdravotnictví Emmerová tvrdila, už samotný název "porodní asistentka" nasvědčuje, že má dotyčná asistovat lékaři-porodníkovi, tudíž pravomoci k vedení porodu nepotřebuje a je potřeba jim tuto možnost zatrhnout
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:19:54)
Proboha Aleno, rozumis, ze cislo deti, kteri umreli nebo byli poskozeni mimo porodnici je neco jineho, nez cislo deti, kteri byli planovane a zodpovedne porozeni doma s PA, avsak umreli?

Rozumis, ze porovnavat lze jen srovnatelne?

Ze posuzovat bezpecnost postupu muzes statisticky jen tim, ze vyclenis dve srovnatelne skupiny(zdravotnim, socialnim a rodinnym postavenim, vekem a poctem deti) a pak porovnas jejich vysledky, anez bys zasahovala do procesu?

To se uci ve skolach, a je to zvladnutelne pro prumerny zdravy rozum, ze ano?
 Alena 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:25:30)
Prosím bez urážek, já tě taky neurážím.

Psala jsem, že se jedná o přibližné riziko. Přesto si myslím, že porod doma je nebezpečnější než porod v nemocnici. A hádat se můžeš, jak chceš, můj názor mi nevyvrátíš, možná jen v případě, kdybys měla rovněž nějaké statistiky.

Hlavně na mě nechoď s organizací WHO, protože na ní jsem už dost alergická.

Mimochodem: Nevím, jak bych své dítě porodila doma. Stejně bych se musela přesunout do nemocnice, a kdo ví, zda by se do té doby něco nestalo.
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:28:31)
Aleno,

Tady nejde o to, kde mas rodit TY. Jde o to, zda mimoklinicka volba, kdyz je zodpovedne pripravena, je bezpecna. Obecne, pro zenu, ktera se na to citi, na to ma zdravotne, psychicky a v neposledni rade i materialne.

Na to existuji dukazy, ktere nezpochybnuje ani to, ze je cti i organizace, na kterou jsi alergicka.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:28:10)
Cizinko, nechci ti brát iluze o českém školství, ale vědecká metoda práce s teoriemi a fakty se ve škole jaksi neučí. Tak nějak ani na technicky zaměřených středních školách :(((
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:29:17)
Marketo, je to pro mne temer neuveritelne, ale zacinam tomu verit~:(
 adelaide k. 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:54:56)
Aleno, mícháš hrušky a jablka.

Statistiku na jedné straně, realitu na druhé a výzkumy na třetí...

Statisticky se bavíme o 0,4% perinatální úmrtnosti (všechn novorozenců v čr) a nemá žádný faktický význam si tam nějak "dopočítávat" porody doma.
Navíc není možné srovnávat PÚ všech dětí a dětí narozených doma protože to sčítáme dvě zcela rozdílné veličiny.

Reealita je taková že celkem dojde v čr k pár stovkám PD ročně - zanedbatelné procento. V zahraničí to bývá kolem 5%.

Studie ale neřeší celkovou PÚ. Srovnávají dvě stejné skupiny rodiček a jejich "výsledky" doma a v porodnici. Z těchto studií vyplynulo že pro prvorodičku je PD (za dodržení určitých podmínek) stejně bezpečný jako porod v nemocnic -tzn. že rizika jsou na stejné úrovni - pro vícerodičku je PD o chlkoupek bezpečnější.
 teta 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:07:22)
Houby. Děti v popelnici se počítají leda tak do vražd a vyšteřuje se i to, zda se narodily živé - s úmrtím při porodu to nemá nic společného.
Zajímavé skutečně je, že NEEXISTUJE žádné sledování počtu domácích porodů - když už jsou ty asistentky a duly tak pečlivé :-)
 adelaide k. 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:11:12)
Teto, to je jednoduché. Každá PA si vede svoji vlastní evidenci, ale neexistuje instituce která by ty data shromažďovala a vyhodnocovala.
 jana38 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:13:33)
teto, ale nemocnice to taky nesledují oficiálně, proč by to měly dělat PA. Oficiálně to sleduje statistika, konkrétně ÚZIS. Proč se ve statistickým formuláři nesleduje, zda byl porod mimo zdravotnické zařízení plánovanej či ne a zda při něm byla odborná asistence není dotaz na nás, ale na statistiku.
 teta 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:25:19)
A proč by to dělat neměly? Ony nemají nějakou organizaci, sdružení - a nechtějí se pochlubit dobrými výsledky? Poněkud nevěrohodné...
 jana38 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:30:57)
teto, už to tu zaznělo několikrát, samozřejmě, že si PA vedou svoji statistiku, ale bavili jsme se o oficiální statistice České Republiky o plánovaných porodech doma. A ta prostě neexistuje.~d~
 teta 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:41:22)
No, musel by někdo dodat té státní, oficiální statistice podklady, že? Mimochodem, zrovna tady, na těchto stránkách, kde probíhá neustálá agitace za domácí porody, a zveřejňují se články členek či sympatizantek tohoto hnutí, nic takového taky dosud nebylo...Asi je to tajné, ty výsledky :-)
 adelaide k. 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:47:40)
tato, nechápeš doopravdy nebo nechceš chápat??? Už nevím jak to líp vysvětlit. Úzis prostě mimoklinické porody nerozlišuje, nevedou zvlášť statistiku plánovaných domácích porordů s PA, bez PA...

nevím co je pro tebe na tom nesrozumitelné ~d~~d~~d~~d~
 teta 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:20:42)
To si opravdu, ale opravdu nerozumíme. Já se divím pouze a jenom tomu, že žádná z PA, natož pak celé jejich sdružení, dosud nikdy a nikam nedala SVOJI statistiku, aby tak podpořila své OSTATNÍ, jindy běžně a bez zábran zveřejňované argumenty PRO domácí porody.
Buď žádnou nemají, nebo není tak lichotivá, nebo počet dvou-tří domácích porodů není statisticky relevantní :-) Jiné důvody těch tajností, třeba zrovna tady na Rodině, si nedovedu vysvětlit...

Taky už nevím, jak to jinak napsat...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:31:57)
Teto, jedna soukromá statistika (tuším Z. Štromerové) je tu na Rodině, ale blbě se tu vyhledává. Druhá osobní statistika I. Königsmarkové za uplynulý rok byla zmíněna v on-line rozhovoru na iDnes, to by se snad dohledat dalo. Koncem milulého roku pořádal HAM šetření mezi asistentkami a domarodičkami, ale závěry jsem ještě neviděla.

Problém s domácími porody v ČR je ten, že neexistuje oficiální organizace zastřešující PA chodící k porodům doma. Některé, bohužel, chodí neoficiálně, protože vědí, že by je to poškodilo v očích dalších zaměstnavatelů - ne všude je taková klientela jako v Praze, aby se tím PA spolehlivě uživila.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:35:17)
Tady je ta studie Z. Štromerové: http://www.rodina.cz/clanek4467.htm
 teta 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 13:37:05)
Markéto, dík za odkaz.
Vzhledem k tomu, že MAXIMÁLNÍ uvedený počet doma narozených dětí v konkrétním roce je 22, zdá se mi to Cikrtovo číslo (5-7 mrtvých či fatálně poškozených dětí)strašlivě vysoké. (Ono na ten počet by bylo moc i 1-2, že ano)
V tom výčtu v odkazu naproti tomu není jediná zmínka o úmrtí...no, třeba do roku 2004 žádné nenastalo?
 adelaide k. 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 13:41:18)
Teto, to je statistika JEDNÉ PA. Je proto možné, že tam od r 2004 fakt žádné úmrtí nebylo ~;)
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 13:42:39)
Ano teto, u zodpovedne planovanych porodu doma s PA zadne nenastalo. Za celou historii navratu porodu doma s PA umrelo 2 deti: jedno v kojeneckem a jedno (toto) v perinatalnim veku.

Kazdorocne vsak umira deti porozeni neznamo kde (ale mimo ustav) a odhozeni v popelnicich, zfetovanych prostitutek v lese, take pri planovanych porodech doma bez PA. A to je cikrtove cislo. Manipulace s verejnym minenim jak svine, ne?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 13:43:13)
Teto, není to pochopitelně kompletní, znova opakuju, že jde o soukromou iniciativu, neexistují kompletní české statistiky. Vzhledem k uvedenému hodnocení stavu dítěte lékařem je zřejmé, že z uvedených porodů nebylo úmrtí ani jedno.

Ivana K. má ročně v poslední době cca 70-100 porodů, z toho toto diskutované úmrtí bylo, pokud vím, první.

A znovu opakuju, těch 5-6 dětí mrtvých NEBO postižených není pouze z plánovaných porodů doma s PA, ale taky např. děti feťaček porozené ve slumu.
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 12:32:09)
Teto, vis co, je to pouze o schopnosti vyhledavat informace. Takovou prukopnickou celoceskou statistiku zverejnila Zuzana Stromerova asi pred 3 lety. Samozrejme je neoficialni, neplatna a t.d. Ale neni duvod placat ty nesmysly, co tady tak presvedcene pises, pokud jsi nezkousela dohledat si, jestli opravdu je tak, jak myslis.
 teta 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 13:46:58)
Milá "cizinko", pokud máš nějaký problém, zabraňující ti odpovídat BEZ používání invektiv a osobního napadání, řeš si ho laskavě s někým, kdo je na to zvědavý. Já ti tvoje pošramocené ego hojit nebudu.

Vycházela jsem z vyjádření některých předřečnic, které v podstatě tvrdily, že statistika PA NEEXISTUJE. Mohly mě rovnou poslat do háje s tím, že existuje, ať si ji najdu...ovšem nějak jsem neměla důvod jim nevěřit. Chyba.

Toť k tématu z mé strany vše.
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 13:53:05)
Teto, koho osobne jsem v predchozim prispevku napadla, a co byla invektiva? Ze cikrtove cislo manipuluje verejnym minenim? Nebo citis si urazena za prostitutky?~d~~d~~d~
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 13:56:46)
Cizinko, reaguje na nějaký jiný post (z jiné větve).
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 13:57:06)
aha, to bylo u jineho prispevku. Faktem ale je, ze placala neco, co nevedela jsi, anez jsi zeptala nebo zkusila jsi dohledat. A proc na jednou vylevas vztek na mne, kdyz jsem te na to upozornila? Zlob se na sebe, protoze takhle se nedela: kdyz se
nevi, tak se pta nebo vyhledava se odpoved
samostatne.
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 14:01:58)
A k tomu, ze i predrecnice maji pravdu: oficialni platna statistika opravdu neexistuje. Ta od ZS je pouha anketa. Ovsem tvuj zaver, ze PA delaji taknosti, je zbrkla a nehorazna pomluva.
 teta 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 14:05:35)
To je najednou podivu..."Plácání nesmyslů" nepovažuju za pochvalu...
Ale skutečně se nemíním dohadovat s někým, kdo dokáže dotazníkový průzkum 78 (slovy sedmdesátiosmi) respondentů označit za "prukopnickou celoceskou statistiku ". :-) To se hned tak nevidí. :-)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 14:08:17)
No, průkopník je obvykle ten, co udělá něco porvé, nemusí to být něco zásadně převratného ...
 adelaide k. 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 14:14:13)
teto, kdo použil výraz "průkopnická celočeská statistika"?
 teta 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 14:39:30)
cizinka1


Re: Vzhledem k tomu,
(11.3.2009 12:32:09)
Teto, vis co, je to pouze o schopnosti vyhledavat informace. Takovou prukopnickou celoceskou statistiku zverejnila Zuzana Stromerova asi pred 3 lety.
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 14:43:31)
Aha, teto, tak promin. Ale vkladame asi jiny smysl a duraz do slova "prukopnicka". A pokracuje to nasledujici veta,ktera vysvetluje, ze neni na tuto statistiku spolehnuti. Ale tohle jiz jsi nekopirovala, ze? Znenilo by to kontext nezadoucim zpusobem, ze?
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 14:48:49)
A zaroven, teto, odebihas od pointy. Ja jsem tim odkazem na Stromerovou nechtela rict, ze existuje neco, cim by se dalo argumentovat. Jen to, ze nemas pravdu, a krivdis nezavislym PA tkam svym tvrzenim, ze delaji nejake tajnosti se sverejnovanim svych statistik. Neni to umysl, ani neni to mozny: media udelaji radovanky nad kazdym planovanym porodem doma se spatnym koncem.

Samozrejme k veci by prispelo, aby v cesku vzniklo neco takoveho jak www.quag.de ale tohle odstartovaly seriozni vyzkumy a studie, takove jako v odkazu citovana Hessenska.
 adelaide k. 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 14:53:24)
Teto, díky za citaci, ale v tomhle kontextu s ní nemám problém :-D
Zvlášť kdy žpřidáš tu vynechanou větu ~d~

"Takovou prukopnickou celoceskou statistiku zverejnila Zuzana Stromerova asi pred 3 lety. Samozrejme je neoficialni, neplatna a t.d."
 kili 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 17:26:50)
:-))
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 14:37:01)
Teto, je ti dobre? Kdo oznacil anketu od ZS "prukopnickou celoceskou statistiku "? Nezlob se, ale diskutovat musi se umet.
 teta 
  • 

Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 14:45:20)
Mně je fajn. Tobě doporučuju vyhledat si vhodného terapeuta nebo rovnou psychofarmaka - schizofrenie se dá udržet v rozumných mezích. Mnoho štěstí přeju.
 cizinka1 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 14:50:02)
Ja bych doporucila pred laickou diagnostikou naucit se cist a diskutovat, mila teto. Nebudes muset pak tak moc se vztekat.
 adelaide k. 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:36:07)
Teto, jedinou oficiální centrální statistiku VŠECH novorozenců (i těch porodnicových) vede Ústav zdravotnických infotmací a statistiky ČR. Ve formuláři má jenom čtyři kategorie porodů.
1.v perinatologickém centru
2.v intemediárním centru
3.v jiném lůžkovém zdravotnickém zařízení
4.mimo zdravotnické zařízení

Pokud proběhne porod doma PA zaškrtne kolonku 4. Dokud nebude PD oficiálně včleněný do zdravotního systému, nebude na něj kolonka a bude se dál míchat dohromady s porodem v metru ~d~
 adelaide k. 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:09:22)
Teto záleží které číslo máš na mysli... úmrtnost v porodnici?
 Epepe 


Re: Vzhledem k tomu, 

(11.3.2009 11:21:16)
Koukala jsem i do stránek ČSÚ a našla jsem pouze toto: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/zakladni_udaje_o_ceske_republice
(rozklikněte tabulku obyvatelstvo)
Podle této tabulky bylo v roce 2007 živě narozených dětí asi 110 000.
 jana, 2 roky, 6 týdnů  
  • 

Nejde náhodou o peníze nemocnic? 

(11.3.2009 11:17:55)
A nezdá se vám, že ten tvrdý boj lékařů za porody v nemocnici za každou cenu, je jen boj za peníze. Porod doma = žádný zisk nemocnice. Prosím, nezlobte se na mě za tento názor. Jen mě to napadlo...
 Anuška a 2♥ 


Re: Nejde náhodou o peníze nemocnic? 

(11.3.2009 11:28:52)
Myslím, že to je jeden z hl. důvodů.
 Rezinka007 


Re: Nejde náhodou o peníze nemocnic? 

(11.3.2009 11:41:47)
No, ale zarytý názor člověka doktora na domácí porody bych nezavrhovala. Myslím, že to může myslet upřímně, nemusí mu jít hned o peníze. Názor mé matky doktorky na domácí porody je také negativní, přitom jí z toho žádné peníze nepůjdou. Má jen zkušenosti s překotnými porody a dle toho se odvíjí její názor na porody doma. Když doktor skoro denně vidí, co se vše u porodu může stát, (většina rodiček to nevidí) má názor, že v případě komplikací, které dle jeho zkušeností mohou nastat téměř kdykoliv, může doktor a vybavení porodnice zachránit rodičku a dítě. Já si nemyslím, že by u většiny doktorů šlo hlavně o peníze.
 Anuška a 2♥ 


Re: Nejde náhodou o peníze nemocnic? 

(11.3.2009 11:59:05)
Ano, to rozhodně souhlasím. Také píši, že si myslím, že je to jeden z důvodů. Hlavně v otázce ambulatních porodů mi ale opravdu připadá, že peníze hrají velkou a zásadní roli.~d~
 kreditka 


No nevím 

(11.3.2009 15:18:42)
Zas je tu ten model porodnice ty zlé a PA za svaté, mě by jen zajímalo, pokud se tu pochybňuje věta o 5 - 6 dětech zemřelých po domaporodu, jestli tu má někdo jiná "správná" čísla...navíc když už tak by se tu měli kamenovat m,édia a ne lékaři, celou diskusi jsem nečetla není to v mých silách a též je to plýtvání časem...
 cizinka1 


Re: No nevím 

(11.3.2009 15:24:56)
Kreditko,

"Zas je tu ten model porodnice ty zlé a PA za svaté" - Kde konkretne (v citatech)?

"mě by jen zajímalo, pokud se tu pochybňuje věta o 5 - 6 dětech zemřelých po domaporodu, jestli tu má někdo jiná "správná" čísla"

Mluvi se o tady o tom, ze ta cisla nejsou zname. Sice zname (medializovane) jsou dva umrti pri porodech doma s PA, ale neni znamo s kolika porodu.

"navíc když už tak by se tu měli kamenovat m,édia a ne lékaři" - a co se podle tebe zde se dela? Reakce je na medializaci prihody. Nicmene, novinarum podle vseho zavolali zachranari, coz bylo prinejmensim neeticky, kdyz porod doma v CR neni nic protizakonneho.

Diky za chytre rady a postrehy ale neplytvej casem, ani svym ani ostatnich.
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 15:27:36)
Cizinko chápu že tento článek je jak voda na tvůj mlýn, možná jsi i spoluautorkou nevím. Jak můžeš tvrdit, že volali záchranáři média, máš důkaz????
 cizinka1 


Re: No nevím 

(11.3.2009 15:30:31)
Kreditko, odkud jinak tak pohotove by vedeli i s adresou matky? Zprava byla zverejnena behem hodiny.
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 16:56:35)
Že by od sousedů???? Jen spekuluješ
 cizinka1 


Re: No nevím 

(11.3.2009 16:58:19)
No jasny, Kreditko. Kdyz byla bys schopna poreferovat, co se odehravalo u sousedu pri porodu doma, kdo resuscitoval miminko, a kde ono umrelo (kdyz to bylo v sanitce), pak bych nechtela byt tvoji sousedkou.
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 17:00:41)
Cizinko já bych tvoji sousedkou nechtěla být určitě v tom s tebou souhlasím, naštěstí mi to nehrozí...
 Epepe 


Re: No nevím 

(11.3.2009 15:42:58)
Kreditko, v textu článku je uvedena tato věta: "Pět až šest případů ročně skončí tragicky: smrtí nebo ochrnutím novorozence." - z článku na serveru zpravy.idnes.cz – tato informace se objevila na různých místech několikrát, nevychází ovšem z reálných statistik, neboť ty nerozlišují plánované porody doma a např. porody překotné, utajované apod."
Tudíž číslo pět až šest bylo zpochybněno již na začátku diskuze a to Hnutím za aktivní mateřství.

Jinak, že záchranáři volají média k zajímavým případům je jasná věc, taktéž policie. Vím to, protože jsem sama pracovala v médiích. Obvykle jsme jim za to vděční, protože jsme (my Češi) takové malé hyenky, které lační po krvi na titulní stránce Blesku.
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 16:58:02)
Máš hmatatelný důkaz že v tomto případě konkrétní záchranář volal médiím? Pokud nemáš spekuluješ....
 Lassie66 


Re: No nevím 

(11.3.2009 15:46:13)
Kreditko, kdo jiný připadá v úvahu? Že by nějaká Kelišová?
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 16:59:30)
Sousedka, domovnice či pacientka v nemocnici ~d~ Pokud nemám důkaz o tom kdo volal médiím je to pouze spekulace
 cizinka1 


Re: No nevím 

(11.3.2009 17:01:54)
Kreditko, ty jsi ten clanek zrejme necetla. Vazne, domovnice a sousedi bezne jezdi sanitkami a referuji novinarum, co se v nich odehrava?
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 17:24:57)
Cizinko, tady jde o to kdo jako první upozornil na tento případ novináře tudíž zavolat je mohla klidně sousedka dokonce i rodiče dítěte (i když je to málo pravděpodobné) a další info mohli mít od záchranářů - znovu se tě ptám máš důkaz o tom, že záchranáři volali novinářům????? Nebo jen neustále spekuluješ
 cizinka1 


Re: No nevím 

(11.3.2009 17:26:59)
Kreditko, ovsem neni eticky poustet takove informace do medii. Soused ci domovnice stezi by meli nektere informace, zda slo o planovany porod doma ci s PA.
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 17:32:34)
Promiň, ale proč by sousedka nemohla vědět o tom že paní rodila plánovaně doma je to zase spekulace třeba jí o tom maminka vyprávěla, nebo mohla novináře zavolat nějaká zapšklá příbuzná....Co se týče etické stránky v médiích by se mělo objevit jen to s čím souhlasí ti rodiče, popř. by tam neměli být osobní údaje, ale zase nevíme jestli to povolení nemocnice měla či neměla....jsou to pouhé spekulace ~d~
 Stáňa a dva kluci 


Re: No nevím 

(11.3.2009 17:33:37)
Kreditko, ostatně jako většina tvých reakcí v těchto diskuzích~t~. Pardon, nemohla jsem si pomoct.
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 17:35:11)
Neboj něco vydržím nemusíš se omlouvat ~t~
 cizinka1 


Re: No nevím 

(11.3.2009 17:34:52)
Kreditko, jelikoz o tom pripadu trochu vim od lidi, kteri byli rodicum po blizku, myslim si sve. Nemyslim si, ze rodice (jakekoliv) dali by svoleni sverejnit svoji adresu.
 singera 
  • 

Re: No nevím 

(11.3.2009 17:28:04)
To je fakt spekulace.....a novinářští paraziti vždycky všechno rozmáznou ve svůj prospěch
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 17:34:05)
To máš těžký je to jejich práce....kdyby nebyl hlad po podobných informacích tak by o tomto nepsali....
 Mlada 


Re: No nevím 

(11.3.2009 17:30:35)
No, když nic jiného, záchranná služba má přímo rubriku na svých webových stránkách, kde o tomto případu informuje i s komentářem.
http://www.zzshmp.cz/uvod/aktuality/novorozenec-v-kritickem-stavu-5170.html
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 17:38:11)
Zpráva mezi stovkami jinými....nevidím v tom nic bulvárního, prostě takové stránky mají i hasiči či policie
 cizinka1 


Re: No nevím 

(11.3.2009 18:08:48)
Az na to, Kreditko, ze do stranek policie a hasicu se dostavaji konkretni lide pouze tehdy, kdyz se pripletou do neceho protizakonniho nebo lidi ohrozujici.

Tato zena nic protizakonniho neprovedla, zprava a komentar je primou vyzvou k netolerantnim a necitlivym utokum proti rodine.
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 18:18:32)
Cizinko četla jsi stejný článek z odkazu josefkam?
"Tísňové volání o pomoc při náhlé zástavě oběhu novorozence, ke které došlo při plánovaném porodu doma, převzala naše dispečerka v 8.57 hodin. Do bytu v Kobylisích byly ihned vyslány obě naše posádky. Za neustále probíhající resuscitace byl novorozenec převezen v kritickém stavu speciální sanitou s inkubátorem na Kliniku dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice. 30letá matka byla do poporodní péče předána na porodnické oddělení Fakultní nemocnice na Bulovce.
Tento případ je dalším smutným důkazem zdravotního rizika, které plánované porody doma představují. Ve srovnání s vybavením porodních sálů a zkušenostmi porodníků jsou možnosti porodních asistentek v domácím prostředí v případě komplikací prakticky nulové."

Takových to článků jsou v odkazu josefkam stovky....mimochodem ani hasiči nepíší na svých stránkách jen o protizákonném chování dokonce ani policie ~d~
 cizinka1 


Re: No nevím 

(11.3.2009 18:24:00)
Kreditko, zrejme jsem schopna predstavit se dopady takove zpravy na rodinu, kterou i tak postihla smutna udalost.

Pokud by pani sla na potrat kvuli zavazne srdecni vady, anebo dite by zemrelo v nemocnici, zrejme zprava by nebyla, ne? Ona normalne v tolerantni spolecnosti nemela by se objevit. Miminka bohuzel umiraji, a tohle nejspis nemelo sanci. Triznit za to rodice je sproste.

Jsi schopna pochopit tohle?
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 18:29:19)
Myslíš že o umírání v nemocnici se jako nepíše????

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/index_view.php?id=311077

http://www.novinky.cz/krimi/148425-video-nemocnice-musi-zaplatit-za-smrt-novorozence-dalsich-800-tisic.html

http://zpravy.idnes.cz/otec-zaluje-trebicskou-porodnici-za-smrt-novorozence-pfx-/krimi.asp?c=A080208_104721_krimi_cen
 cizinka1 


Re: No nevím 

(11.3.2009 18:34:38)
Kreditko, a obvinuji za to nekdo rodice? Mluvi se o hazardu rodit v nemocnici?
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 21:12:23)
V porodnici jsou za případný průser popotahování lékaři jak sis všimla, ti potom budou odsouzeni či neodsouzeni soudem narozdíl od rodičů ty nikdo obvinit za porod doma nemůže protože porod doma není nelegální
 cizinka1 


Re: No nevím 

(11.3.2009 21:18:50)
Kreditko, ty lekare v porodnici nejsou potahovani za pouhou smrt. Vetsina umrti (a i potratu) se odehrava, anez by to nekdo pokladal za dulezite. Pouze pro podezreni z profesionalni chybu.

Nevim proc musi mimoklinicka rodicka celit jeste takovemu vlaceni mediami, vedle toho, ze musi se vyrovnat se smrti, ktera by se vsi pravdepodobnosti nastala tak ci tak. Ona za to nemuze, chapes to?
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 21:23:11)
Cizinko asi tak je to otázka nabídky a poptávky - lidé mají zájem o určité senzace tudíž novináři je schání kde se dá je to jejich práce, až se budou chtět lidi zajímat v bulváru např. o tvé studie, budou je novináři tahat na světlo též...možná je to nekulturní a neetické ale vzhledem k tomu kolik reakcí je na podobný článek se dá usoudit že o takové články lidi prostě stojí...
 cizinka1 


Re: No nevím 

(11.3.2009 21:27:03)
Ano, Kreditko, jde mi o to, ze je to nekulturni a neeticke. Nekulturni a neeticke od novinaru a i zachranaru. Pouze o tom.

Okolnosti mne nemusis vysvetlovat, ja je celkem chapu. Jde take jeste o celospolecenske toleranci, kvuli ktere takove kousky serioznim mediim by neprosly. K te se snad behem nekolik let se propracuji.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: No nevím 

(11.3.2009 21:31:15)
Cizinko, je to bohužel stejně nekulturní a neetické jako detailní probírání třeba toho umírajícího Melichara od Žilkové, a přesto to lidi zajímalo ...
 cizinka1 


Re: No nevím 

(11.3.2009 21:39:49)
Marketo, mozna se mylim, ale mluvis prece o bulvaru? I-dnes a stranky ZS prece neni bulvar, tam se ocekava jista uroven a ohledy...

Kdyby slo o bulvar, asi by hodne kdo mavl rukou a probiral by pouze domnenku a pravdepodobnost, ze paparacium zavolali zachranari a pak jeste s nimi spolupracovali.
 adelaide k. 


Re: No nevím 

(11.3.2009 21:45:36)
cizinko, nevím jestli ý-děs trochu nepřeceňuješ :-)
 cizinka1 


Re: No nevím 

(11.3.2009 21:47:41)
adelaide, ja vim. Ale neni to bulvar, tvari se to spise jako informacni medium. Uroven je jina vec, dlouho se jiz mluvi o postupne bulvarizace serioznich medii. Ale prece ta nejaka alespon formalni hranice je...
 Grainne 


Re: No nevím 

(11.3.2009 21:54:56)
Cizinko, vzhledem k rychlosti reakce médií a jejich dojezdovým časům, které jsou mnohdy lepší, než časy záchranářů samotných, lze vyvozovat, že informace unikají přímo ze záchranných složek a vzhledem k té rychlosti bych si dovolila "tipnout", že přímo z dispečinků - policie, rychlé ZS a hasičů. Tato skutečnost tak trochu "legalizuje" bulvární ladění informací, protže i jejich získávání je ve stejném stylu. Zadarmo to asi nebude.
Ovšem to by si musely tyto složky řádně zamést před svými prahy. Zatím tuto skutečnost evidentně, jako v tomto případě spíš využívají (nebo zneužívají) ve svůj prospěch a propagaci.
 Dianka (04+06+09) 


Re: No nevím 

(11.3.2009 21:57:08)
Jo, jo, vlastní řady ~n~ Ale ne vždy za tím musí být nutně peníze, stačí rodinné či přátelské vazby...
 Stáňa a dva kluci 


Re: No nevím 

(11.3.2009 22:01:06)
Měla jsem k novinářskému prostředí vcelku blízko. Funguje to buď na základě kamarádčoftu, dispečink záchranky, hasiči atd, sami informují dotyčného novináře nebo existuje ještě jedna možnost, jsou lidé-nejspíš radioamatéři, kteří si koupí dražší vysílačku pro příjem a sledují, co se kde šustne. Není problém chytit dispečink záchranky nebo policii, prostě všechny, kdo pracují s vysílačkami.
A za dostatečně zajímavou zprávu či fotku dostávají informátoři zaplaceno...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: No nevím 

(11.3.2009 21:46:32)
Optimistko :) idnes je už celkem dlouho bulvárně laděný, ZDN patří stejné skupině.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: No nevím 

(11.3.2009 21:47:56)
Jo promiň, ZS, ne ZDN ...
 Dianka (04+06+09) 


Re: No nevím 

(11.3.2009 21:50:33)
cizinko, mám už dlouho takový pocit, že bulvár nejsou akorát tak Hospodářské noviny ~t~ Teda bohužel, je to spíš k pláči ~Rv Jednoho takového "informátora", který hned žhavil dráty, jakmile nějaká celebrita něco jsem osobně znala a prostě jsem to nikdy nepochopila.Asi jsem fakt moc naivní a někdy až moc empatická a snažím se lidem nedělat to, co by se mi taky nelíbilo...
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 21:56:15)
Cizinko nekupuju všechny noviny denně to rozhodně ne, ale x druhů mě již rukama prošlo, bohužel jsem nenašla jediný denní tisk, který by neobsahoval bulvár ~d~
 cizinka1 


Re: No nevím 

(11.3.2009 22:08:04)
Kreditko, no fajn, ale co s tim? Bud budeme to A tolerovat a prijimat to za soucast normality, nechat citlive a intimni veci propirat dennim tiskem, ktery si rika "informacni", nebo budeme B se nad tim pohorsovat, novinare a agentury peckovat za neserioznost a zadat po nejake urovni. Ja jsem pro variantu B.
 kreditka 


Re: No nevím 

(11.3.2009 22:13:27)
Je tu ještě varianta C - nechám to koňovi ten má větší hlavu
 Grainne 


Re: No nevím 

(11.3.2009 18:39:10)
Kreditko, mediální zpráva je prostě mediální zpráva. Další dovětky o "smutném nebezpečí" apod. jsou už manipulativní a ovlivňují veřejné mínění.

Musíme se naučit, kdy novinář informuje a kdy popisuje vlastní postoj, který naprosto není směrodatný pro rozhodování druhých.
 Mlada 


Re: No nevím 

(11.3.2009 20:48:39)
Grain děkuji. To jsem měla na mysli. Pokud záchranná služba informuje o svých zákrocích, jsem to ještě schopná pochopit (i když mi moc není jasné, proč to dělá, pokládala bych jejich práci za důležitou a obtížnou i bez těchto "důkazů"). Ten komentář už tam prostě nepatří.
 kili 
  • 

Re: No nevím 

(11.3.2009 17:29:04)
intuice, jako vše ostatní kolem včetně intuitivních intepretací statistik
 Tvoje horší já 


Vkládání odkazů 

(11.3.2009 11:21:18)
Smrti miminka je mi líto.
Jen bych ale chtěla upozornit na to, že odkaz vede na hlavní stránku Idnes. Chtělo by to směřovat odkazy na konkrétní články, protože na hlavní straně je už samozřejmě něco úplně jiného.
 singera 
  • 

a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 11:38:42)
Děťatka, jeho rodiny, je mi moc líto. Je to smutné, když zemře človíček, který měl život před sebou.:-(
Jinak, pár příspěvků do diskuze jsem přečetla a zjistila, že to "pro mne" nemá cenu dál číst. Je to zase o tom, jestli rodit doma nebo v porodnici.Na rodince již 1000x přediskutované téma.
Samorodky domorodky zase pár černých ovcí (mající jiný názor) napadá a přesvědčuje, jak je sqělé rodit doma, jak jim lékaři a personál ublížili atd atd.
V podstatě je jedno, kde kdo rodí, je to jeho věc.
Přeji všem nadšeným domorodkám a černým ovcím "prorodnicerodkám" hezký den :-) :-) :-)
 Epepe 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 11:40:57)
To od tebe není hezké. Například já se snažím o tolerantní přístup a objektivní zhodnocení. Nikoho k ničemu nenutím, i když jsem sama přesvědčená o možnostech o rizicích obou cest ...
 cizinka1 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 11:55:19)
Singero,

Doposud tady probihala cila diskuse o tom, jak vznika statistika a co je a co neni duveryhodny statisticky argument. Nic toho co pises: "Samorodky domorodky zase pár černých ovcí (mající jiný názor) napadá a přesvědčuje, jak je sqělé rodit doma, jak jim lékaři a personál ublížili atd atd." se neodehravalo. Obvykle v techhle diskusech nejde o presvedcovani nekoho, kde ma se obecne rodit, pouze o pravu na oficialni a uznavanou volbu mista porodu.

Mam navrh zcela (pro tebe) nesedici pro mimoklinickou rodicku: neodmitni lekarskou peci, kdyz jiz mas halucinace, je to vazny~j~
 Rezinka007 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 12:02:41)
Singera napsala: Je to zase o tom, jestli rodit doma nebo v porodnici.Na rodince již 1000x přediskutované téma.
Připadá mi, že se o žádné halucinace nejedná. Jedna strana hájí porody doma, druhá to nemůže vystát. Kolují zde statistiky, ale princip dohadování je stejný. Kde je to lepší? Kde je to bezpečnější?
Každý zastává určité názory a ty hájí argumenty. Kde jsou jaké halucinace?~;)
 adelaide k. 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 12:07:16)
Rezinko, mě to celé připadá trochu jinak. Jedna strana říká, že rodit doma je oooooooobrovský a nezodpověditělný hazard, lenost a sobectví matky a druhá se jen snaží obhájit že to tak není ~d~
 adelaide k. 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 12:09:23)
Podívej se do diskuze podle vlákna a uvidíš, jestli bylo na začátku mávání praporem "doma jedině doma", nebo plamený meč "v nemocnici by se to nestalo"~d~
 Rezinka007 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 12:19:56)
Pravda, ale výsledek je stejný. Vyřešit se to asi nedá. Divím se, že nejsou statistiky porodů doma, které by jasně ukázaly, že je to srovnatelně bezpečné. To je škoda.
 zuzini 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 13:17:46)
Rezinko vyřešit se to nedá hned, ale pokud budou tyto diskuse probíhat stále dokola, bude víc a víc lidí, kteří to nakonec pochopí a nebudou chtít domarodky lynčovat. ~;)
 Rezinka007 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 22:36:49)
Ono by to chtělo spíše než tyto hádavé diskuze nějaký ten výzkumek v naší republice. Já jsem ze začátku byla přesvědčená, že porod doma je jen a jen hazard. Když se však začtu do statistik ze zahraničí, které vychází poměrně pozitivně pro porod doma, tak vidím, že u zdravé ženy se i tato varianta porodu nabízí. Že to někde fungovat může. U nás to však vypadá na dlouho. ~d~
 Grainne 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 22:41:54)
Rozinko, sice pomalu, ale taky časem dospějem mezi civilizované demokracie, kde je svobodná volba, přístup k informacím a rozhodování o vlastním životě a zdraví, považováno za samozřejmou součást života.
 Stáňa a dva kluci 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 22:46:29)
Zajímalo by mě, jak je to v ostatních postkomunistických zemích. Nedávno proběhla zpráva, že v Maďarsku se chystají vytvořit legální a přiznivé podmínky pro porod doma. Mrzí mě, že ač mi Češi přišli vždycky jako vcelku liberální, zatím to vypadá spíš na svatou válku~:(.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 22:48:57)
Stáňo, jednou jsem narazila na nějaký polský článek (mic jsem tomu teda nerozuměla ~f~, automatický překlad byl jakž takž) a přišlo mi, že situace je dost podobná jako u nás.
 cizinka1 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 23:06:33)
Marketo, ja trochu polsky rozumim a v Polsku nekdy byvam. Funguje tam jiz prvni porodni domy (ci mozna zatim jen dum?). Medialni diskuse jsou ponekud v rozumnejsim duchu. Jako v CR je vse na zacatcich, ale rekla bych, tak trochu v otevrenejsim a zdraveji soutezivym duchu. Polaci jsou o hodne zcestovalejsi, krmit je povidkami o holandskych sanitkach by neslo.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 23:21:25)
Cizinko, tak to je fajn, mně Poláci přišli obecně takoví otevřenější neobvyklým tématům ~R^
 singera 
  • 

Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 12:08:00)
No a o čem ty statistiky jsou? O tom kolik novorozenců zemře doma a v porodnicích, že? :-) No a o čem to je...o domorodkách a porodnicorodkách :-) A kam zas asi bude diskuze směřovat? No tam, kde minule. O vzájemném se ovlivňování, jestli porod doma... Např. Sarmyn výše píše, nebýt lékařů tak by s malým zemřela a něco v tom stylu, že nemusí být in a rodit doma. Sarmyn, promiň, že jsem uvedla tebe, ale s tvým názorem súhlas.
Cizinko, ty tady na diskuze moc nechodíš? Že? Když si ta cizinka.:-) Ale opravdu to téma doma nebo v porodnici tady máme v diskuzích každý týden.
Halucinace nemám a nikdy je mít ani nebudu...Alespoň při porodu doma né :-)
Je mi líto, mnoho práce, není čas si s Vámi v diskuzích povídat, ikdyž bych ráda...Ale toto téma už je fakt přediskutované :-)
 cizinka1 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 12:15:09)
Singero,

Ja to vidim spise tak, ze neumis cist anebo mas silne paranoidni halucinace. A nerozumis, ze kdyz nekdo tvrdi, ze podle serioznich vyzkumu, rodit doma za jistych podminek je stejne bezpecny, jako i pro zenu podobneho zdravotniho a socialniho stavu v porodnici, z toho vypliva, STEJNE BEZPECNE, nikoliv, to, ze v porodnici neeeeee. Aha?

No a podle v clanku citovanych doporuceni, rodit se ma tam, kde zena se citi (take subjektivne) bezpecne. A ze pece pouze PA (mineno bez lekare) kazde zene by mela byt nabidnuta jako efektivni zpusob prenatalni a perinatalni pece. Nikoliv jedina a nutna moznost.
 singera 
  • 

Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 12:22:26)
Mno a cizinko je to o čem... Mno o domorodkách a černých ovcích... Je to jedno ke které straně se připojíš...Každý má právo si skupinku sobě vlastní zvolit.
Já halucinace a jinou psychickou nemoc nemám, ale ty budeš asi HOODNĚ NATVRDLÁ, ŽE? Nemusíš odpovídat, nemám čas, abych ti zase odpověděla a pořád do nekonečna :-)
 cizinka1 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 12:26:16)
Singero, ja trvam pouze o dukazu, jedinym relevantnim, jaky muze byt: citatu, ze tady nekdo byl napaden, osocen a zlincoval za to, ze rodi v porodnici, nebo presvedcovan, aby rodil doma.

Nemas dukaz, byla to planna defensivni reakce a kopas kolem sebe. Ja take na takove scenky nemam cas. Mej se, a pristi cti pozorne.
 singera 
  • 

Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 12:30:09)
Najeď si na minulý článek, už nevím, jestli to bylo rodila jsem v Luc. nebo v jiném podobném a pořádně projeď diskuzi. Taky si večer pořádně projeď dnešní.pa
 adelaide k. 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 12:38:12)
Singero, a co říkáš třeba na gabrielu?
 marie 
  • 

Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 12:50:31)
Rodinu čtu velice ráda a dlouho. Zajímají mě jak články tak diskuze. Ale upřímně posledního půl roku když si přečtu článek o porodu a uvidím příspěvky od Vás cizinko 1 tak to ani nečtu. Po dlouhé době sem si diskuzi přečetla a musím říct, že naposled. Ale už mi to nedalo a ráda bych vám napsala, tomuto tématu velice škodíte. Velice mi vadí vaše arogance při prezentaci vašich znalostí. Zřejmě toho víte hodně a máte přečteny všechny výzkumy. Nikoho samozřejmě k ničemu nenutíte, ať už vaše příspěvky číst nebo se podle Vašich rad řídit. Ale pokud s Vámi někdo otevřeně nesouhlasí Vy ho začnete vždy urážet. (nechtějte po mě důkazy, kdo dlouhodobě čte diskuze ví o čem píšu) Děláte tomuto tématu naprosto medvědí službu.
 cizinka1 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 13:05:08)
Marie,

Kdyz pozadavek predlozit relevantni dukaz pro svoje netolerantni tvrzeni, je pro vas urazka, tak coz... Nejde o to, ze kazdy musi byt sectely, jde pouze o to, aby se nevyjadroval netolerantne o lidskych volbach, o kterych nic nevi, Faktem je, ze nebyvam vzdy trpeliva pro lidi, kteri toho v argumentacnich dovednostech toho nepobrali a nemuzou pochopit par zakladnich pravidel, jak se zjiskavaji a overuji informace.
 Puma 


Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 13:13:05)
Marie, ale já naprosto chápu Cizinku, která tady předkládá fakta a řada oponentů jí na to dokáže dokola opakovat jen to, že domácí porod je za všech okolností hazard. Co na to dál říct, jak dál komunikovat? Ten na druhé straně si musí ta fakta aspoň přečíst a podle toho dál nechat vyvíjet diskusi. Bohužel se často neobtěžuje a stále plácá tyčí do vody...a to by jeden ztratil trpělivost.

Díky Cizince a ostatním máme daleko jednodušší cestu k informacím, které tu tak žalostně chybí a které nám mohou pomoci při rozhodování, co si pro sebe zvolíme jako nejlepší cestu.
 Alena 
  • 

Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 13:43:30)
Mě žádná fakta nedala. Jenom mě urážela.
 kili 
  • 

Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 17:14:13)
tak tak, zaslepený fanatismus nevidí jiný obzor, že jaký vizí žába na dnu studny
 myš 
  • 

Re: a zase samorodky a ty druhé :-) 

(11.3.2009 12:53:36)
Singero

každý to vidíme jinak. Nevím kde jsi vyčetla, že jsou porodnicorodky napadány a přesvědčovány, jak je skvělé rodit doma. Pro někoho to je skvělé doma, pro jiného v porodnici. Když jsou ale diskuze plné výkřiků od některých poněkud militantních žen o hazardérkách, co upřednostňují svoje pohodlí před zdravím dítěte, tak se ty domarodky prostě brání.

Navíc většinový postoj státu, lékařů, veřejnosti je zcela na straně těch, co rodí v porodnici a očerňovány jsou ty, co chtějí rodit doma. Černé ovce tady fakt nejsou ty desítky tisíc žen, co rodí v porodnicích. Neříkám, že jsou militantní postoje na obou stranách, ale momentálně je těch militantních a netolerantních víc na straně porodnicorodek.

 jana, 2roky, 6týdnů 
  • 

Pokuta 

(11.3.2009 11:56:32)
No, já kdybych rodila doma (v paneláku), tak rozhodně dostanu pokutu za rušení nočního klidu :-)
 Jan 
  • 

Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:07:36)
Bylo to trochu jinak.
Paní navštěvovala naprosto nedostatečnou "poradnu" paní Koningsmarkové.
Měla poslední ultrazvuk ve 12. týdnu !!!!!!
takže vada zůstala právě kvůli paní Koningmsmarkové nepoznaná.
Děti s brániční kýlou mají šanci na přežití při porodu vedeném v odborném zařízení, nejlépe FN Motol.
Nechápu tu blbost, že takhle nedostatečně sledovaná žena se rozhodne rodit mimo zdravotnické zařízení, netušila nic o stavu svého dítěte. Ať to teď vysvětluje svým rodičům, že jim zabila v spolupráci s paní Koningsmarkovou vnouče.
Doufám, že bude soudní dohra a tyto nehoráznosti budou zastaveny.
 Líza 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:11:21)
Jane, zdaleka ne všechny děti s brániční kýlou mají šanci přežít, viz syn Veroniky Žilkové, který trpěl na přístrojích docela dlouho a přesto ho nezachránili, pokud vím.
A poslední ultrazvuk ve dvanáctém týdnu neměla matka kvůli porodní asistentce, kterou si vybrala, ale kvůli tomu, jak se rozhodla - bylo-li to skutečně tak. Jsou rodiče, kteří prenatální diagnostiku pro své děti nechtějí.
 Aneka_ 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:17:05)
Pakliže to byla rodička, která nechtěla prenatální diagnostiku a PA to věděla(musela) proč pak šla do rizika ta PA. A je to riziko, pakliže není doložen/zjištěn skutečný stav rodičky a dítěte - plodu. Celou dobu je zde uváděno, že rodit doma s PA mohou jen výhradně naprosto zdravé matky s naprosto zdravými plody/dětmi.
 Grainne 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:15:34)
Jane
pokud to bylo takhle.....
Je otázkou, nakolik byla vada slučitelná, nebo neslučitelná se životem. Lékaři by možná uvážili šance a nabídli "bezbolestné" řešení v podobě potratu.
To už se dostáváme k etickým otázkám řešení takových situací a není tajemstvím, že lékaři nabídnou takové řešení i v případě, že šance jsou, přitom hodnotí pouze zdravotnická rizika, nikoliv ta etická.
 jana38 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:17:35)
Jane (nebo spíš pane doktore Záhumenský?), nezdá se vám, že vynášet ven a ventilovat zde údaje o pacientkách Bulovky je porušením lékařského tajemství? Paní vám dala souhlas, abyste zde psal, kdy měla poslední ultrazvuk?

(I kdyby to byla pravdsa, je to čistě její věc, kolikrát a zda absolvuje UZV v těhotenství)
 zuzini 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:20:36)
Kočajdo, taky mě to zarazilo. To už je trošku moc, ne? ~a~
 jana38 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:23:13)
zuzini, IP adresa je z Bulovky, tudíž Jan musí být někdo odtamtud. Je vidět, kam došla lékařská etika v Čechách:-©:-©:-© Navíc s tím posledním UZV ve 12.tt lže, že ano Jane.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:30:00)
Jane, pokud tedy účelně zkresluješ informace ve svůj prospěch, tak je mi z toho slušně šoufl:-©. O etice a lékařském tajemství nemluvě...
 Lenka Nová 
  • 

Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:31:46)
Tak ho hned neudávejte jeho šéfům, jako s Kilianem.
 adelaide k. 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:34:02)
Lenko ~Rv
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:22:25)
Divné divné, já mám info úplně opačné, mj. že navštěvovala i poradnu v porodnici ... ~j~ Že by účelová lež?
 adelaide k. 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:28:08)
Makrét ale fuj..., že by "Jan" byl tak ošklivý, že by schválně lhal? To néééééé, určitě porusuje lékařskou etiku pouze vypouštěním pravdivých informací. :-©
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:39:48)
Adelaide, přece když bude lhát, tak nebude porušovat lékařské tajemství, ne? ~j~
 adelaide k. 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:42:12)
Ale on by nám přece nelhal!!!!! Řekni že ne!!!! Zhroutí se mi celý svět ~n~
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:26:07)
Mimochodem, já jsem poradnu paní I. Königsmarkové navštěvovala také. Vhodnost UZV vyšetření jsem s ní konzultovala, vždy mi doporučila, abych dala zejména na svůj názor, své informace a svůj pocit. Vlastně ani nevím, jaký je přesně její osobní názor, protože mi ho nepředkládala. UZ jsem absolvovala tři na specializovaném pracovišti.
 lock 
  • 

Re: Pokuta 

(11.3.2009 13:46:23)
Jaké nehoráznosti mají být zastaveny? Třeba ústavně zakotvená osobní svoboda?
 Dianka (04+06+09) 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 20:27:04)
Teda nedá mi to...
Jane,

proč nedostatečná? Změří tlak? Zváží? Zkontroluje moč? Zjistí (později) polohu dítěte, množství vody? Poslechne ozvy? Asi to zní neuvěřitelně, ale mně PA i natáčí monitor... Že nemá UZ? Proč by měla mít? On ho má v ordinaci každý gynekolog? Ano, je chyba (nikoliv její), že nemůže napsat žádanku na jakékoliv vyšetření typu KO a pod... Ale to zase není tak veliký problém si zařídit. PA má v pravomocích vést těhotenskou poradnu, to přeci nemusí dělat lékař (to by taky nedělal asi nic jiného), ten by měl těhotnou dostat do ruky v případě nějaké patologie. A kvůli tomu UZ například. I to vnitřní vyšetření by mohla udělat PA, ale pokud těhule nemá žádné problémy, nevidím důvod, proč by se mělo dělat. Mám osobní zkušenost, že samostatné PA se mi věnovaly v poradně nesrovnatelně víc,než lékař (hodina u nich oproti ca 10 minutám u lékaře). Že žena eventuelně odmítne genetický screening, další UZ? A nenapadá Tě, že by ho mohla považovat za zbytečný? Že by na její rozhodnutí dítě donosit neměl žádný vliv? Nebo snad chceš tvrdit, že pokud půjdu na ultrazvuky tři místo jednoho, budu mít 100% jistotu, že se případná vrozená vada odhalí? No, když jsem zjistila, jaká je kupříkladu běžně tolerovaná odchylka odhadu váhy při UZ, dooost jsem se divila. Stejně tak, když jsem se od primáře z Podolí dozvěděla, že ani UZ a jiná vyšetření brániční kýlu odhalit nemusí...

a proč zrovna Motol? Proč ne Podolí? ~;)~t~

a teď teda moje spekulace - zazněla věta, že by dítě nejspíš nepřežilo ani ve zdravotnickém zařízení. Což tak dedukuju, že vada byla nejspíš neslučitelná se životem. Znáš film Moje malé děťátko od Katji Baumgarten? Upřímně? V tom případě by to například u mě byl hooodně velký důvod pro to rodit doma.

ten zbytek rozebírat nebudu, to už udělaly jiné ~t~
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 20:30:38)
Dianko, u Apolináře mi dělala kompletní genetický ultrazvuk vyškolená PA (s certifikací pro tyto ultrazvuky), takže ani k tomu není v zásadě lékař nutný ;)
 Dianka (04+06+09) 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 21:25:05)
8-O Tak to je pro mě překvapivá a pozitivní zpráva :-)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 21:29:04)
No, moc se neraduj, je možné, že stejně jako porod vedený jen PA musí podškrábnout lékař, aby ho pojišťovna proplatila, tak u UZ to může být stejné ~:(. Rozhodně co vím od kamarádek z US, tak tam UZ dělá někdo jiný než lékař běžně (ono na tom v zásadě totiž není nic specificky medicínského, chce to vlastně jen dobrou ruku a školené oko) a lékař přebírá sondu až ve chvíli, kdy je zaznamenaná nějaká patologie.
 Dianka (04+06+09) 


Re: Pokuta 

(11.3.2009 21:45:09)
Tohle nechápu a otvírá se mi přitom kudla v kapse ~Rv Asi jsem příliš naivní,nebo nevím... To by bylo na samostatnou a hooodně dlouhou diskuzi. O tom, proč by měl pod tím být podepsaný lékař a přebírat za to zodpovědnost, když u toho nebyl, a tak... Ale třeba se k tomu taky jednou dostaneme. Asi je tu ještě pořád příliš pokřivené vnímání zodpovědnosti, na všech možných stranách. Byť je to zákonem vcelku jednoznačně dáno ~d~
 Apačka Lapačka 


Zastrašování vstřícných pediatrů 

(11.3.2009 12:57:41)
Četla jsem jen pár názorů a k diskusi porody doma vs. porody v porodnici se vyjadřovat nechci. Obecně jsem pro maximální možnost svobodné volby bez zbytečných překážek, diskusí nebo ponižování. To myslím např. i v případech potrat/nepotrat, kojení/nekojení, císař na přání apod.
Jediným pravidlem nehodným k přehročení by podle mě měly být zákony ČR.

Své první dítě jsem porodila ve velké fakultní nemocnici, péče i komunikace na porodním vynikající, šestinedělí bylo komplikované a důsledkem vyčerpání, absence spánku i neúspěchů v přikládání jsem tam dostala pěknou depresi a jediné "světlo na konci tunelu" byla vidina odchodu domů. Sestry byly různé, většinou příjemné, ale VELMI zaneprázdněné a jsem přesvědčená, že s péčí naší pediatričky a dobré laktační poradkyně by nám bylo doma líp po všech stránkách. Mimichodem mléko se si spustilo při nasednutí do auta a po příjezdu domů jsem měla doslova fleky na vestě :-).

Na základě mých zkušeností z loňska jsem se zeptala naší pediatričky, jestli by byla ochotná spolupracovat v případě, kdybych se rozhodla s druhým dítětem (termín červen 09) odejít dřív než po doporučených 72h. Bohužel mi upřímně řekla, že by mi to raději rozmluvila, protože i ona obdržela v článku zmíněné doporučení (výhružku?) a nestojí o komplikace. Lékařka, která je jinak velmi komunikativní, otevřená nezaběhlým postupům typu odklad očkování apod., ačkoliv zkušená pediatrička s cca pětadvacetiletou praxí.

Je mi z toho smutno, lituji všechny podobné pediatry a samozřejmě rodiče a děti, kteří dopadnou stejně jako my. Jak je vidět, některé zákony jsou platné, některá polotajná oběživa platnější.
 chikamichi 


Re: Zastrašování vstřícných pediatrů 

(11.3.2009 13:38:00)
zakazovat pediatrům ošetřit dítě mladší 72 hodin je přeci prima a v souladu s všemi zákony a posláním lékařů...
 Grainne 


Re: Zastrašování vstřícných pediatrů 

(11.3.2009 14:12:54)
# Listina základních práv a svobod (2/1993 Sb.)
# Úmluva o lidských právech a biomedicíně (96/2001 Sb.)
# Úmluva o právech dítěte (104/1991 Sb.)
Ajlino, to jsou přesně zákony, vemezující práva a povinnosti rodičů, vers. lék. péče.
Naproti tomu stojí pokyn ministerstva zdravotnictví, vymezující oněch 72 hodin jako DOPORUČENÍ pro pobyt v porodnici a vemezuje určité úkony, které je třeba udělat. Tyto úkony lze udělat také ambulantně.
Toto doporučení je v případě nesouhlasu rodičů s pobytem v porodnici v rozporu se zákonem.

Ve vyspělé demokracii je osobní svoboda člověka nadřazena mínění lékařů, protože se předpokládá, že informovaný člověk zvažuje míru rizik. V ČR spíš "zakopáváme" o neochotu lékařů zodpovědně a pravdivě informovat a o neznalost legislativy, kdy lékaři nadřazují motodické pokyny a interní vyhlášky zákonům. To je jednoduše neznalost legislativy.
 chikamichi 


Re: Zastrašování vstřícných pediatrů 

(11.3.2009 14:36:49)
Grainne vždyť já to také psala s vysokou mírou ironie!!!
 Grainne 


Re: Zastrašování vstřícných pediatrů 

(11.3.2009 14:40:51)
Ajlino, problém je, že by to někdo mohl vzít vážně, tak jsem nějak měla potřebu to uvést na pravou míru, ono se pořád někde těch 72 hodin objevuje jako zákonná norma, kterou nelze porušit.
Na druhou stranu - v některých porodnicích neradi, ale přece pochopili, že propustit prostě musí a to bez podmínek, takže to asi jde. Ono není od věci, aby se to dozvědělo víc lidí.
 chikamichi 


ministr? 

(11.3.2009 13:10:00)
hele a z jakých statistik jste vyčetli, že byl Cikrt ministr zdravotnictví ??? asi ze stejných, kde píšou, že ročně zemře při porodu doma 6 dětí...
 Zdenka 
  • 

72 hodin 

(11.3.2009 14:33:54)
Ahoj.Mám za sebou dva porody.Oba ve velké FN.Oba celkem normální.Podle mne, ať si každý rodí kde chce.To je na rozhodnutí matky.Já myslím, že porod v nemocnici není jistota, že se dítěti nic nestane, ale považuji ho přeci jen za bezpečnější.Je to jen můj dojem, nic jiného.Ale rozhodně si myslím, že matka, která chce odejít z porodnice dříve než za 72 hodin a její novorozenec je v pořádku, by měla být propuštěna.To co jsem zažila na šestinedělí ve FN Bulovka mnou doslova otřáslo.Podotýkám, že jsem zdravotní sestra.Prvních několik přikládání na židličce na chodbě.Jedné mamince tam přivezli cizí dítě, naštěstí to poznala, jinak by ho asi nakojila.Sestry z toho hroznou srandu.Hygiena nulová.Celý pokoj mytý jedním hadrem, naštěstí se začínalo od stolečků směrem k podlaze.Čtyři dny a noci hlučně protékající záchod.Mycí vanička pro dítě jen na sesterně.Až když jsem celý den otravovala, abych si malého mohla vykoupat, tak mi to milostivě dovolily, že když to tedy nevydržím až domů, tak budiž.A tak dále....Jsem celkem silná povaha, ale tohle bylo i na mě moc.Z takových podmínek by snad měli pouštět maminky s nadšením, aby si neudělali zbytečně ještě větší ostudu...
 SnowWhite 


A vy znáte všechny podrobnosti? 

(11.3.2009 14:17:16)
Např. o jakou srdeřční vadu se jednalo?
Protože já mám kamarádku, která porodila chlapečka - porod v pohodě, vše nasvědčovalo tomu, že je vše naprosto normální. Rodila v porodnici. Na poporodním oddělení si dělala jakési kolečko po nemocnici sestra z kardiochirurgie, která si všimla, že malý je modrý a má vůbec průvodní znaky, které se jí nelíbily......na to konto byl okamžitě operován. Měl několikanásobnou srdeční vadu a žije a dneska je z něj normální skvělej kluk.
Takže asi měl malou šanci, ale přece šanci spíše v nemocnici než doma. A to je přesně to "mohu si rozhodnout o svém porodu, dítěti, těle...blablabla...sama.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: A vy znáte všechny podrobnosti? 

(11.3.2009 14:19:02)
Nějaké podrobnosti znám, ale teď zrovna nevím, jestli prošly i veřejností, tak je nebudu psát. Ale nešlo jen o modrání.
 SnowWhite 


Re: A vy znáte všechny podrobnosti? 

(11.3.2009 14:23:41)
Já taky nemyslím, že jen na základě "modrání" to tenkrát odhalila, ale byl to rozhodně jeden z průvodních projevů. Netvrdím, že tam šance byla, vůbec nic o tom nevím, jen jsem si vzpomněla přesně na tuhle příhodu, která mě vždycky utvrdí, že je lepší to přežít v nemocnici, než pak tohle....
Ale samozřejmě i v nemocnici se to nemusí povést vždy zachránit.
Jen mi připadá zvláštní, že se zde hned vytasí Hnutí za bůhvíco s proklamací, že to nebylo zapříčiněno porodem doma.
 jana38 


Re: A vy znáte všechny podrobnosti? 

(11.3.2009 14:25:13)
SnowWhite, zřejmě proto, že v novinách bylo uvedeno ústy mluvčí záchranky, že dítě mělo srdeční vadu a nepřežilo by ani ve špitále?
 adelaide k. 


Re: A vy znáte všechny podrobnosti? 

(11.3.2009 14:26:39)
Snowhite, ale ono to nebylo zapříčiněné porodem doma ~d~
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: A vy znáte všechny podrobnosti? 

(11.3.2009 14:27:39)
Chtěla jsem tím říct, že to bylo něco výrazně dramatičtějšího a fatálnějšího.
 Grainne 


Re: A vy znáte všechny podrobnosti? 

(11.3.2009 14:20:41)
SnowWhite a co kdyby kardiochirurgii v té nemocnici neměli?
Modrání dítěte by si pozorná matka, nebo pozorná PA všimla patrně taky, na rozdíl od rozlítaného nemocničního personálu a netvrď, že dítě bylo během 10 min. na sále.
 SnowWhite 


Re: A vy znáte všechny podrobnosti? 

(11.3.2009 14:28:07)
Ne to netvrdím. Vůbec to nechci dávat do souvislosti, jen jsem si na to vzpomněla, když jsem si článek přečetla. Fak nevím vůbec nic o tomto případu a upřímně ani vědět nechci, protože výsledkem je jen nekonečný smutek.
Jo a modrání (jednalo se o lehký nádech) bych si já jako matka asi nevšimla nebo bych nepovažovala za nutné okamžitě vzburcovat celou nemocnici. Asi bych se na to zeptala druhý den při vizitě - možná s křížkem po funuse. Takže to, že si toho ta sestra všimla byla ukrutná náhoda, další náhoda byla, že to byla právě ona, která se pohybuje na kardiu a zkušenosti má se srdečními vadami větší než běžná dětská sestra. Každopádně díky jí je z nemocnýho miminka velkej kluk....
 zdenka 
  • 

Re: A vy znáte všechny podrobnosti? 

(11.3.2009 14:44:19)
Absolutně si nejsem jistá, zda matka, která právě porodila dítě a nemá žádné klinické zkušenosti pozná, že je její miminko modřejší než by mělo být.Modrání je průvodním znakem nedostatku kyslíku ve tkáních a to vede k poškození mozku.Zde pak jde opravdu o minuty.
 SnowWhite 


Re: A vy znáte všechny podrobnosti? 

(11.3.2009 14:48:12)
No já bych nepoznala nic a navíc se musím přiznat, že po každém porodu jsem byla ráda, že žiju (vyjma toho třetího, kdy jsem spíše nežila a spokojeně si užívala doznívající narkózy, aby následně přišlo peklo na zemi) a byla jsem sobecky zahleděná sama do sebe.
 Mortadela 


Re: A vy znáte všechny podrobnosti? 

(12.3.2009 7:22:27)
Jsem si jistá, že bych nepoznala vůbec nic, nezdálo se mi ani, že by dcerka měla mít žloutenku, a to primář tvrdil, že je žlutá jako pomeranč. Mně teda přišla akorát nekonečně krásná, žlutá ne. ~y~
 chikamichi 


Re: A vy znáte všechny podrobnosti? 

(11.3.2009 14:46:35)
tzv. modré děti jsou děti buď s nesrostlou přepážkou nebo nedomykavostí srdeční chlopně, operují se obvykle kolem čtvrtého roku života, před padesáti lety se neoperovali vůbec /přežili akorát se museli šetřit - např. můj děda/, modré dítě pozná pediatr /pokud ne rodiče/, možná proto se požaduje, aby do 48 hodin viděl dítě pediatr...

akorát když to má pediatr zakázané na základě doporučení své profesní organizace???
 Jazzmamka 


Riziko 

(11.3.2009 16:17:17)
Každá maminka by si měla uvědomit,jestli jsou v té nemocnici tak "zlé a protivné" sestry,že radši "risknu" porod doma.Když se pak něco semele ( a že se toho může semlít moc,to vím od své vysokoškolsky studované dcery - porodní asistentky),nikdy není tolik času,aby se stihlo pomoci.Myslím,že ten článek byl určen k zamyšlení ( a promyšlení),ne k zastrašování.
I mezi porodními asistentkami jsou ty,které by domácí porod nevedly ani za nic.
 Lassie66 


Re: Riziko 

(11.3.2009 16:33:03)
Jazzmamko, nemyslím, že byl článek míněn jako varování před DP. Není to tak dávno, co jsem sdílela stejný názor, jako ty - ale čím více o porodech doma čtu, tím víc věřím, že jsou pro ženu a miminko šetrnější a dokonce bych se ani takovému porodu nebránila. Naopak jsem přestala slepě důvěřovat každému bílému plášti a musím říct, že jsem se naučila si zdravotníky pečlivě vybírat. Celkem často se píše o zanedbání péče na straně zdravotníků a žalobách, podávaných rodiči, ovšem kdo to nechce vidět, neuvidí. Rutinní zákroky, které "odborníci" často dělají, aby se rychleji uvolnilo lůžko či si mohli jít lehnout, mají za následek komplikované porody s lehčími či těžšími následky. Jmenovala bych např. porody zpomalené medikací(často nevyžádanou)či špatným psychickým stavem rodičky(a tím pádem špatnou spoluprácí), do kterého ji často přivede neurvalé chování personálu.
 Jazzmamka 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:05:04)
Rodila jsem v Hořovicích,v Teplicích dvakrát a v Lounech.Buď mám takové štěstí na porodníky a veškerý personál nebo jsem prostě bezproblémový typ,co se zdraví týká,ale hlavně pořád nehledám v něčem problémy.Prostě v nemocnici se rodí,pomohou mi tam,jedu tam.Neměla jsem nikdy trauma,bylo mi trochu smutno,když mě manžel do porodnice přivezl a odjel,to jo.Ale to je tak celé.Utahaná a nevyspalá mamina je prostě jev úplně normální,někdy si tak říkám,proč chtějí některé ženy děti?
Moc děkuji za reakci a zdravím!
 zuni 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:08:24)
Já si s píš říkám, proč některé ženy děti nechtějí. Já mám pocit, že v tu chvíli nedokážu odolat. Ničím jiným nebudu naplněná, než touhou po doteku. Aspoń si to tak myslím. To bude silný zážitek...
 Jazzmamka 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:12:57)
To je ono!Ale proč teda tolik ženských nedokáže pro tu nádheru něco překousnout?
 zuni 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:16:26)
To je opravdu otázka na mě??

Já píšu o tom, že se chci svého miminka okamžitě strašně moc dotknout, přitulit ho. To podle mě poněkud odporuje tvému "je normální nechtít děti u sebe". Pokud ho chci u sebe, a je to moje "jediná" touha, tak asi těžko řešením této situace bude to dítě odnést pryč a ještě mi tvrdit, že je to dobro pro něj.
 Lassie66 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:18:08)
Jazzmamko, protože se často ta nádhera díky zdravotnickému personálu nekoná. Když nemáš koho obejmout, protože se ti dítě vyhřívá v nějakém boxu a ty nemáš tušení, kdy se budeš moci vlastního dítěte dotknout.~;((
 Rapiti 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:19:03)
Já bych to popsala asi takto:
Nádheru si představuju tak, že dítě je zdravé, já zdravá, oba spolu, v pořádku na těle i na duši. Proč mám kvůli tomuto překousnout to, že mi někdo provede zákroky, díky kterým nebudu tak docela v pořádku ani já ani dítě, budeme každý jinde, ale hlavně že to přežijeme? To je trochu protimluv, ne? ~a~
 Grainne 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:26:34)
Jazzmamko, porod totiž není přespolní běh, kde za výdr dostaneš křišťálový pohár.
Myslíš to patrně ve smyslu jakési odměny - že když tedy něco vydržíme, za odměnu dostaneme zdravé dítě?
Jednak je to nesmysl, ani v porodnici po podstoupení nepohodlí zdravé dítě být nemusí a potom, právo na zdravé dítě nemůže být podmíněno jakoukoliv "výdrží" čehokoliv.
Nehledě na to, že některé způsoby "vydržení" škodí. Někdy matce, někdy dítěti a tyto postupy už jsou překonané modernějšími. Jen tu a tam si toho porodníci ještě nevšimli.
To dítě totiž rodím já, nedává mi ho porodník za odměnu, ani ho nerodí on za mně.
 Grainne 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:28:42)
Není proč překousávat.
 Tulka 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:29:26)
Grainne,to je hezký"nedává mi ho porodník za odměnu",ale někde to tak vypadá~t~
 Jazzmamka 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:31:44)
Myslím,že po svých čtyřech porodech vím,že porod není běh,ale vím moc dobře,proč stahy bolí,proč musím něco vydržet,to je normální fyziologie.
Nepochopila jsem,co jsi psala o té odměně.Já jsem rodila své děti a přivedla jsem je na svět,tečka.Jaká odměna?
 Tulka 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:35:52)
Jazzmanko,mysíš,že domporodky nemají porodní bolesti?~d~
 CzKamila,Eliska10/02,Alfie9/07 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:37:16)
Ja jsem nerodila doma, protoze jsem si myslela, ze stahy tak neboli...
Rodila jsem doma, protoze pri prvnim nemocnicnim porodu ten porod trval dlouho. Pokazde, kdyz jsem si sedla do auta (nebo jestli to nebude tim, jak ridi manzel - taky jsem se pri prvnim pokusu stratili ~t~~d~), tak stahy prestaly a porod se zastavil.... Trvalo to skoro 3 dny.
Druhy porod byl v klidu - od prvnich stahu ve 2 rano do porodu v 10 hodin....
 Grainne 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:37:31)
Jazzmamko, tomu nerozumím. Porodní bolesti k porodu patří.
Předpokládám, že tím překousnout jsi myslela "nepohodlí" v podobě různých zákroků (mnohdy zbytečných), nepříjemný personál apod.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:33:24)
Jazzmanko, mě by zajímalo, proč je nutné něco v porodnici překousávat? Taky mě to opravdu zajímá...
 Bellana 


Re: Riziko 

(11.3.2009 16:59:50)
Jazzmanko, fakt věříš, že pro většinu domarodek je zásdní motivací k mimoklinickému porodu to, aby nepotkaly zlé a protivné sestry? ~a~
 Jazzmamka 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:11:28)
Zcela upřímně se ptám : co tedy konkrétně vede ženy k tomu,aby nerodily v porodnici?
 zuni 


Re: Riziko 

(13.3.2009 16:14:25)
Už jsem tu psala dříve, co mě vedlo k rozhodnutí, nebo spíš přání, rodit doma. Bylo to hlavně uvědomění, že porod je něo, na co je tělo nastavené a jde to "samo" (jako tlačení na velké). No a pak už byl jen krůček k tomu, říci si, proč vlastně nemocnice, když porod je zdravá a přirozená (jednoduchá) záležitost? ...
 Veveruše 


Re: Riziko 

(14.3.2009 0:03:01)
No, možná tomu nebude moc lidí věřit, ale mě vedl k porodu doma strach o dítě, strach, co by se mu mohlo stát v porodnici. Při prvním porodu jsem šla do porodnice beze strachu, a přesto se mi porod zastavil - jak jsem později zjistila, zřejmě i díky podávání léků, u kterých mi nebyly přesně sděleny účinky. Dělohu napřed zbytečně (ano, zbytečně - porod se teprve rozbíhal a dítěti zatím nic nehrozilo) popoháněli, aby nakonec, v samém závěru porodu, stahy úplně ustaly (přes megadávky oxytocinu). Jen díky štěstí na lékařku porod neskončil kleštěmi, jen s tlačením na břicho a nástřihem. Ale ten strach ve mně, když volali primáře, a to překvapení, že ze mě vymačkali ŽIVÉ a zdravé dítě, jen velmi lehce přidušené, na to nikdy nezapomenu. Byla jsem si jistá, že díky tomuto zážitku by se mi v porodnici druhý porod nejspíš opět zastavil, bez ohledu na to, jak by byl veden. A zastavený porod dítě vždycky ohrožuje (znamená obvykle nutnost operativního zakončení porodu). Jelikož jsem pravidelně chodila do poradny a všechna zjistitelná zdravotní rizika byla vyloučena (vcestná placenta, zjistitelné srdeční a jiné vady dítěte, infekce streptokokem a jinými mikroorganismy, na které se dělají testy atd.), vyhodnotila jsem si pro sebe a své dítě porod doma jako bezpečnější. A mám zato, že jsem se nemýlila. Pravda ale je, že mě nenapadlo, že může nastat vrozená infekce, která se nakonec projevila, a tak nevím, jestli bych se příště nebála nějakých jiných komplikací, které by mohly nastat a nejsou předem zjistitelné. Naštěstí v našem případě nešlo o minuty. S tím souvisí i zkušenost, jak si nás v porodnici přehazovali jako horký brambor - jít dítěti o život, tak nevím... No, nejspíš i tohle bude jeden z důvodů, proč třetí dítě mít nebudeme...
 10.5Libik12 


Re: Riziko 

(14.3.2009 0:26:30)
Veveruše, upřímně řečeno v tvém bludném kruhu je začarováno zjednodušené hodnocení prvního porodu jako dryáčnického ze strany lékařů. A jelikož ti ani druhý porod, tedy domácí porod, nepřinesl, co jsi čekala, jsi nahraná. Přesto stále věříš formulkám o jediném možném. Není to škoda? Mít tři děti je tak pěkné~;)
 Veveruše 


Re: Riziko 

(14.3.2009 0:38:41)
To se nedá říct - nepřinesl. Jsem ráda, že jsem rodila doma - bylo to opravdu v dané situaci pro mě i dítě to nejlepší. Proti třetímu dítěti hraje víc věcí - finance a moje psychická kapacita (dvě jsou momentálně tak akorát:-))
 10.5Libik12 


Re: Riziko 

(14.3.2009 0:40:50)
keď tomu veriš, tak nedaj si to vziať, dobrou~n~
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 16:35:48)
Asi se to zase zvrtává na otázku rodit doma nebo v porodnici. Samozřejmě se dříve rodilo především doma. A stejně tak samozřejmě občas nějaké miminko nebo maminka zemřely. Pokud přijmete tento fakt, tak se není o čem bavit.
 cizinka1 


Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 16:55:07)
Heleno,

Pises:
"Asi se to zase zvrtává na otázku rodit doma nebo v porodnici."

Nezvrtava -nikdy diskuse nezvrtavaji na tuto otazku, polozenou bud-nebo. Alespon ne v prispevcich tech, ktere volaji po oficialni a rovnopravne mimoklinicke alternative. Rodit se ma tam, kde zena se citi bezpecne a dobre.

"Samozřejmě se dříve rodilo především doma. A stejně tak samozřejmě občas nějaké miminko nebo maminka zemřely."


S minulosti to ma malo spolecneho - v argumentaci zastancu mimoklinickych alternativ. Pri porodech se umira doposud, jak doma, tak v porodnici.

"Pokud přijmete tento fakt, tak se není o čem bavit."

Neni to problem zastancu prirozenych a mimoklinickych porodu, prijmout fakt, ze vsechno ma rizika. Vcetne porodu v porodnicich. Jak je duveryhodne zmerit a porovnat, tot je otazka. Zatim zadna seriozni studie neprisla k zaveru, ze planovany asistovany porod mimo kliniku je nebezpecnejsi nez v porodnici. Pokud fanaticke (ty zde pokrikujici) zastankyne vetsinove volby pripusti, ze nemocnicni volba ma take svoje specificka rizika, a nase volby jsou - statisticky - priblizne stejne dobre, pro nas osobne ovsem ty nejlepsi, pak neni o cem se bavit. Fakt.
 singera 
  • 

Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 17:02:21)
mno a jak jsem cizinko 1 říkala, je to zase o porodech doma nebo v nemocnici. Opravdu netrpím schízou, paranojou jak si mne nařkla.
 cizinka1 


Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 17:05:16)
Singero, ale kde je to presvedcovani kde je spravne rodit? S vyjimkou par pokrikujicich, ze doma je to hazard? Ze je to o porodech doma a v nemocnicich to je jasny. Ale diskuse neodehrava se tak, jak to zkreslujes, jak se ti jevi nebo strasi, co ja vim, co se s tebou deje, kdyz tak divne ctes spor o duveryhodnosti statistiky a medialnich zprav~d~
 singera 
  • 

Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 17:18:23)
Víš, já si hlavně myslíš, že pokud má někdo jiný názor než ty, začneš hystericky urážeš, odvolávat se na statistiky a používat slova typu, že někomu straší, nemá rozum, je paranoidní, je schizofrenik...
Netýká se to jen mne, ale např. taky urážíš Alenu, Gabrielu...Neměla jsem čas, všechny příspěvky přečíst...
Je to o porodech doma a v porodnicích a ty jsi jedna z těch,co tady ohromuje statistikami a přesvědčuje, jak je porod doma bezpečný jako v nem.
Dobrá, já ti to neberu. Ikdyž si myslím své.
At si každý rodí, kde chce. Já 3x v porodnici a bylo to O.K. Taktéž kdo chce mermomocí rodit doma, ať si rodí, taky pro domorodky super
Ale myslím, že ta diskuze opravdu byla o tom, co jsem ráno četla.
 cizinka1 


Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 17:32:52)
Singero, ja opravdu nejsem schopna pochopit, co je urazliveho v pozadavku, aby majitel NETOLERANTNIHO nazoru alespon umel ho jakz takz podlozit relevantnimi dukazami.

Ja nemam absolutne zadny problem s tim, ze je ti fajn rodit v nemocnici.

Asi tvuj problem je ten, ze nerozlisujes rovinu osobni: pro mne lepe se rodi doma, pro tebe v nemocnici, a je to fajn. A rovinu obecnou: planovany porod mimo kliniku s PA je stejne bezpecny jako v nemocnici - pro srovnatelnou skupinu zen. Jinak receno, zeny bezpecne rodi tam, kde se zodpovedne zvoli. A je to fakt. Kdyz si myslis neco jineho, mela bys byt schopna to dokazat - na rovine vecnych vedeckych argumentu. Nikoliv hysterickym pokrikovanim, zkreslovanim se na chudinku, kterou nekdo napadl a pod.
 singera 
  • 

Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 19:05:37)
Já ze sebe nedělám chudinku. Ale ty by ses měla naučit jednat s lidmi, kteří mají jiný názor a ne hned používat slova typu, že jsou paranoidní, schizofreníci atd Opravdu se nad sebou zamysli. ~a~
 cizinka1 


Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 19:10:03)
Singero, zamysli si, proc jsem ti napsala to, co napsala jsem.

Tvuj nazor skutecnost nevytvari. Diskuse neodehravala se tak, jak jsi to kreslila - ani nebyla jsi schopna dolozit jedinym citatem, ze tady nekdo presvedcuje, jak je skvely rodit doma. Diskuse byla a je o statistickych dukazech. Jedno z vysvetleni je, ze mas halucinace. Jsou samozrejme dalsi moznosti, ja jen jsem pokusila se byt vtipna.
 singera 
  • 

paní chytré 

(11.3.2009 19:19:12)
Jo vtipná ~a~ Že to nepřišlo vtipné ani Aleně. No zamysli se holka nad sebou~y~
 Veronika@ 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 19:22:37)
Toto je bůhvíkolikátá diskuze, kde se holky hádáte.Je to zbytečné.Domorodky budou vždy prosazovat domácí porody a ty druhé zase porody v porodnicích.Kdybyste se nevšímaly samy sebe, tak hádky ustanou, nebude o čem diskutovat.Stejně si každý povede svou a žádná strana nepřesvědčí tu druhou (podle mého názoru, nemám žádné statistiky).Jednoduše se nepřesvědčíte, tak se nebavte o porodech a jedni to za chvíli vzdají a půjdou na jiné téma.
 Veronika@ 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 19:37:51)
Já to myslela dobře!!!!
 Stáňa a dva kluci 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 19:43:16)
Veroniko, v pohodě, problém je ten, že tohle je server rodina, kde se děti rodí a vychovávají a řeší se tu spousta ostatních věcí s rodinou souvisejících. Takže to, co chceš, je nereálné. Navíc je vidět, že téma porodů se tu dost často opakuje, takže pravděpodobně lidi zajímá. Jinak by o nich nediskutovali.
 Veronika@ 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 19:43:57)
Už mlčim.:-)
 singera 
  • 

Re: paní chytré 

(11.3.2009 19:54:51)
Však jo ~;)Ti popudlivý tě stejně vždy špatně pochopí.
 cizinka1 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 19:59:48)
No ne, Singero, nemuzes nikomu vkladat do ust a hlavy nevyslovene myslenky, a pak jeste mu vytykat, ze je to jeho problem, kdyz s tebou nesouhlasi a ohrazuje se. Tak prosim o ten citat.
 singera 
  • 

Re: paní chytré 

(11.3.2009 19:32:15)
Však jó Verčo. Každý máme jiný názor.Já tu druhou skupinku lidí akceptuji. Ať si každý rodí kde chce, jen mne štve, že u někoho s jiným názorem jsi hned paranoidní, schizof. atd
 cizinka1 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 19:40:50)
Singero, asi ty mas problem pochopit, co je svoboda nazoru. To je takova formalni svoboda napsat a rict, cokoliv. Ale kdyz napises o jinych lidech nejakou blbinu: treba ze Libuska s Anuskou napadly a zmlatily Milusku, zatim co Libuska s Anuskou pouze s Miluskou probiraly ceny mleka, nemuzes se divit, ze nekdo vyslovi nazory, ze asi a)mas halucinace, b) zamerne lzive pomlouvas, c) jsi tak pitoma, ze nejsi schopna pochopit situaci spravne. Kdo vi jak to je.

Veroniko, ta shoda je mozna vsude ve svete, proc ne v Cesku. Kazdy rodi kde chce, a lekare a novinare takovehle medialni projevy si nedovoluji z pouhe sebeucty a jakesi ucty pro hodnoty tolerance, podlozenosti profesionalnich nazoru a svobody. Pak nebylo by o cem se hadat, vid?
 Veronika@ 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 19:43:29)
To by bylo nejlepší, kdyby nebylo se o čem hádat~x~.
 singera 
  • 

Re: paní chytré 

(11.3.2009 19:50:20)
vůbec mne to od tebe nepřekvapuje :-) zase halucinace, jsem pitomá atd atd......Zamysli se, opravdu
 cizinka1 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 19:54:16)
Singero, tak dokazes, ze skutecne nekdo nekoho presvedcuje, kde ma rodit? Proc tak dlouha hadka, a zadny vecny dukaz? Zacituj nekoho, kdo k nekomu se prilepil, a nuti ho rodit doma. Abys dokazala, ze nejsi nic z toho, a tvoje predstava o techto diskusech plati. Neposilej mne nic se dohledavat: ja postoje zde vyskytujici se docela dobre znam.
 cizinka1 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 19:26:33)
~y~Tak dohodnuto. Ja si zamyslim nad svym smyslem pro humor, ty s Alenou doplnite pocetne skviry ve vzdelani: obecna literarni gramotnost a schopnost pochopit, o co se lidi bavi, pak schopnost rozlisit rovinu osobni volby a obecne bezpecnosti volby, pak jeste neco o tom, co je vedecky statisticky vyzkum.

Placneme se?
 singera 
  • 

Re: paní chytré 

(11.3.2009 19:47:13)
chjo. mám zpracovány dvě diplomové práce, tak snad vím, jak statis. výzkum vypadá.
Něco jsem o porodech doma četla, ale je to už dávno, před prvním porodem...A to jsem četla i o těhotenství, o vývoji dětí do 3 let, kuchařku pro děti atd atd.
Když jsem čekala druhého, už bylo na knížky míň času a u třetího jsem nečetla chytré knížky vůbec...Nevím jestli mi to čtení co dalo, nebo přímo už ta realita se 3 detmi
Měj se hezky, každá si myslíme to své~;)
 cizinka1 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 19:51:30)
Singero, kdyz vis, pak nic ti nebrani tomu, abys svoje vzdelani pouzivala v praxi.
 singera 
  • 

Re: paní chytré 

(11.3.2009 19:58:51)
Ale já své vzdělání v praxi používám. :-) A nejsem zdaleka neúspěšná, ba naopak. Nechci se chlubit.~f~
 cizinka1 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 20:02:53)
Singero, mne absolutne nezajimaji tvoje pracovni uspechy, nech si je pro sebe.

Zajimaji mne dve veci:

Dukaz, ze nekdo z domarodicek tady netolerantne napada porodnicorodicky a presvedcuji je rodit doma, a ty chudery "cerne ovce" tady za nic nemuzou, jsou tolerance sama.

Pokud chces se zucastnit statisticke diskuse, tak si ji zucastni s uvedomenim si, ze statisticky dukaz je malo relevantni pro osobni volbu.
 singera 
  • 

Re: paní chytré 

(11.3.2009 20:18:11)
Ale prosím Tě, né každý příspěvek je tady o statistických výsledcích.
Tys mne nazvala pitomou, paranoidní, schizofrénikem...Urazila jsi Alenu (podle ní urážíš v příspěvcích typu porod v por. nebo doma pořád někoho) Gabrielu.
Za tvými výkřiky o statistických výsledcích je jedovatost a chuť se s někým, kdo má jiný názor poštěkat. ~t~
Ty si myslíš, že já jsem psychic. nemocná, ja si zas myslím, že jsi kráva Jedovka a k tomu konfliktní a hádavá.
Vím, že máš času nazbyt...Ale já se 3 dětmi tady celý den nejsem "on-line" jak ty. Máš víc času, tak si diskuze projdi. Kdo má čas hledat, najde.~b~
Je mi to líto, bohužel již nemám čas ani chuť vést s Tebou diskuzi dál.
Určitě si neplácnem.~y~ Každá máme svou pravdu.
 Stáňa a dva kluci 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 20:22:28)
Singero, Singero, paní učitelka a takovýto slovník:-)? Proč prostě nenapíšeš, že se tě to nejspíš dotklo?
 cizinka1 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 20:24:10)
Singero, ja jsem te nenazvala ani paranoidni, ani schizofrenikem, nehysterci tady. Jen jsem se zasmala, ze mas halucinace, kdyz jsi zkreslovala dej v diskusi naprosto neuveritelnym zpusobem. Nejake diagnozy tady vyslovovala teta, tak nevim, jestli se nepletes.

Ani nenapsala jsem, ze jsi pitoma, to bylo trochu jinak: pitomost bylo by jedno z vysvetleni skresleneho (ne nutne tveho) pohledu na diskusi, ktery ne a ne dolozit.

Jediny lek na to je, naucit se cist. Opravdu nemam cas ani zajem s tebou se hadat. Vadi mne zlomylsne pomluvy lidi, kteri nedelaji nic jineho, nez haji zajem svuj a svych deti.
 singera 
  • 

Re: paní chytré 

(11.3.2009 20:25:55)
Opravdu nazvala.
Je to šunafuk. Máme každý svou pravdu. Byla by to diskuze do nekonečna
 cizinka1 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 20:33:37)
"Opravdu nazvala"? Schizofrenikem a paranoidni? Tak to zacituj!!!!

Napsala jsem jedine tohle, smejic se :"Mam navrh zcela (pro tebe) nesedici pro mimoklinickou rodicku: neodmitni lekarskou peci, kdyz jiz mas halucinace, je to vazny"

Asi to s temi halucinacemi je pravda, ze?

 singera 
  • 

Re: paní chytré 

(11.3.2009 20:29:57)
Zlomyslné podfuky z mé strany určitě nejsou. Přeji všem to nej. Řídím se heslem přej a bude Ti přáno.
Jinak súhlas v tom, že moje rodina, děti jsou moje všecko. Co bych pro ně neudělala...Dýchám jen pro ně ~;)U tebe to tak není?
 adelaide k. 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 20:37:36)
Singero, tvůj projev yb se měl tesat do zlata co slovo to perla~a~ navíc ta kultivovanost a empatie.~Rv
 singera 
  • 

Re: paní chytré 

(11.3.2009 21:01:34)
mno mě přijdeš empatická ty a cizinka a do zlata by se spíš měli tesat slova tvá a statistic.výzkumy cizinky
 cizinka1 


Re: paní chytré 

(11.3.2009 20:38:02)
Singero, Prejes vsem nej, a zaroven je obvinujes z nesmyslu, ktere nedovedes dokazat?

Ano, moje rodina a zdravi mych deti je pro mne prioritou. Ale kdybych volila porodnicke a pediatricke sluzby v CR, moje volby byly by pomlouvane a vlacene v mediich, na rozdil od tech tvych, prezto, ze jsou peclive zvazene. Chapes ten rozdil? A chapes, proc jsou tady ty diskuse? Ze nikoliv pro pronasledovani nejakych "cernych ovci", jak se ti jevi v tvych ehm... halucinacech? falesnych interpretacich? v cim vlastne?
 singera 
  • 

Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 17:23:37)
myslím, že tě Alena dobře vystihla.
Vím, že máš asi hoodně načteno o porodech doma, že si své děti tak odrodila, ale některým prostě vyhovuje porodnice.~d~
 Bellana 


Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 16:57:18)
Heleno, při porodu se občas umírá. Doma i v porodnici. Kdo chce absolutní jistotu, že u porodu nezemře (ať už matka, či dítě), neměl by rodit ...

Jinak s tebou souhlasím, že rozhodnutí je na matce. Měla by zvážit, kde bude porod pro ni a její miminko bezpečnější, vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu a k zdravotnímu stavu plodu ... a podle toho se zařídit. Ideální by bylo, kdyby každá její volba byla okolím akceptována a respektována, nikoliv znevažována.
 Tulka 


Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 16:58:03)
Heleno,nemyslím,že by se to někam zvrtávalo.Spíš tu pořád dokola znějí názory,v zahraničí podložené statistikami,že porod doma nepředstavuje pro zdravou ženu větší riziko,než v porodnici.Nic víc,nic míň~;)
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 17:40:29)
Porod doma představuje VŽDY větší riziko už pro ten samotný fakt, že v případě potřeby není po ruce nejen lékař, ale hlavně vybavení.
 cizinka1 


Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 17:43:47)
Heleno, zatim porod v nemocnici ma ta specificka rizika jako stres, lidska chyba, vetsi pravdepodobnost smrtici infekce, komplikace z rutinnich vykonu, ktere pravne jisti zada lekarum a klinice. A ne ze vseho lekari vyskrabnou. V nemocnicich se take umira: podle vyzkumu stejne pravdepodobne, jako mimo kliniku (u srovnatelnych vzorku populace).
 Stáňa a dva kluci 


Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 17:44:12)
Heleno, není to pravda. Obě varianty mají své plusy a mínusy, každá žena je jiná, co je pro jednu rizikem, může být pro druhou naopak plus. TAkže tohle je velká paušalizace, která neplatí.
 Daniela 
  • 

Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 17:45:37)
Tulko, kolik máte dětí? Má sestra byla naprosto zdravá a těhotenství se vyvíjelo úplně skvěle. Až do domácího porodu, kdy dítě zemřelo úplně zbytečně, protože potřebovalo ihned malý lékařský zákrok. Možná byste se k nějakým pitomým statistikám taky stavěla jinak, kdyby se to stalo Vám.
 chikamichi 


Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 17:53:40)
Danielo, jaký malý lékařský zákrok? Ptám se, protože porod doma plánuju a chci vědět všechna rizika.Děkuji.
 Tulka 


Re: rozhodnutí je na vás, maminky 

(11.3.2009 18:29:51)
Danielo,vaší sestry je mi líto,nicméně pořád budu tvrdit,že ženy,které chtějí rodit doma,by tu možnost mít měly,aniž by na ně okolí koukalo skrz prsty.Porod doma je přeci absolutně dobrovolný,proto pořád nechápu ty útočné reakce.Nikdo nikoho k domácímu porodu nenutí ani nepřesvědčuje.Je to jenom jiná alternativa k porodu v porodnici.~d~
 Liška s banem :) 


Nerozumím ženám, které chtějí rodit doma, jo tak 

(11.3.2009 17:38:23)
ještě ambulatní porod (ležení na šestinedělí je pro vícerodičku už hrozná otrava), ale hned i rodit doma? Porod je vysoce riziková záležitost a nač ještě riziko zvyšovat porodem doma?!
 chikamichi 


Re: Nerozumím ženám, které chtějí rodit doma, jo tak 

(11.3.2009 17:51:16)
Liško, jak vysoce riziková? Dokážeš to s něčím porovnat? Třeba s výsupem na osmitisícovku nebo se sexem s neznámým partnerem nebo s jízdou autem nebo s něčím jiným?
 +++ zuzee 
  • 

Re: Nerozumím ženám, které chtějí rodit doma, jo tak 

(11.3.2009 18:53:52)
Myslím že je každého věc kde bude rodit. Proti domácím porodům nic nemám, ale sama bych neměla odvahu rodit doma.
Nechápu co máte ale proti té paní , co jí umřelo miminko. Jak jí asi musí být???
Vždyď to malé nezemřelo kvůli porodu doma, zemřelo by pravděpodobně i v té nemocnici.
Taky kdyby paní věděla, že její dítě bude mít srdeční vadu, určitě by nerodila doma, ale v porodnici.
Podle mě ta rodička za to nemůže. A nemyslím si že porody doma jsou tak nebezpečné. Vždyď i v porodnicích umírají novorozenci i rodičky.
 zuzini 


Re: Nerozumím ženám,  

(11.3.2009 19:20:41)
které mají potřebu, ostatním mluvit do toho, jak rodit. ~a~
 malaa 


Re: Nerozumím ženám, které chtějí rodit doma, jo tak 

(11.3.2009 19:47:57)
Taky nerozumím. Nějak se nedovedu vcítit do toho, že bych doma byla klidnější.....z toho důvodu jsem si právě vybírala porodnici, kde (pokud by nastal problém) by byla v dosahu potřebná zařízení, resp. oddělení. Pro mě by se porod doma rovnal adrenalinovému sportu. Bohužel. Nebo bohudík? Pozor, neodsuzuju, pouze nechápu ~d~.
 Bellana 


Re: Nerozumím ženám, které chtějí rodit doma, jo tak 

(11.3.2009 19:52:30)
Maloo, a vo tom to je :-) Někdo třeba zase může vnímat porod v porodnici jako adrenalinový zážitek. A nemusí to být jen o protivných sestrách a arogantních lékařích. Já jsem první dítě rodila v porodnici a nemohu proti ní říct ani slovo kritiky (kromě jedné drobnosti, ale moje blbost, měla jsem být asertivnější). Ale i s neuvěřitelně milým lékařem, empatickými PA a nesmírně milou žákyňkou se mi prostě zastavovaly kontrakce jen kvůli tomu, že na mě nemocnice působí stresově. Co se dá dělat, i takové typy jako já by měly mít možnost porodit v prostředí, kde jsou schopny spolupracovat se svým tělem a uvolnit se :-)
 malaa 


Re: Nerozumím ženám, které chtějí rodit doma, jo tak 

(11.3.2009 20:02:14)
To je bez diskuse....akorát holky, co se rozhodly rodit doma, pořád ještě ve většině straší veřejné minění....
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Nerozumím ženám, které chtějí rodit doma, jo tak 

(11.3.2009 20:03:14)
Maalo, ony straší nebo je straší? Nerozumím ...
 lucinda 
  • 

Re: Nerozumím ženám, které chtějí rodit doma, jo tak 

(14.3.2009 17:04:54)
To si snad delate srandu?
Nemyslite si, ze porod je jedna z nejprirozenejsich veci co se zeny a zenstvi tyce?
Zena byla, je a bude stvorena k tomu aby rodila!!!
Kdyby byl porod tak silene nebezbecny asi by po lidske populaci nebyla ani pamatka....Uvedomte si, ne vzdy byvali k dispozici nemocnice a doposud, ne vsude na svete jsou dostupne vsem....A kolobeh zivota jde dal.
Prosim zamyslete se nad tim nez napisete neco tak sokojiciho. Uvedomte si, ze si tuto diskuzy jiste ctou i nastavajici maminky a jaky maji mit z vasich radku asi pocit.
Dejte vsem pravo volby a svobody!!!
 joanka 


Re: Nerozumím ženám, které chtějí rodit doma, jo tak 

(16.3.2009 23:21:06)
Znám dost případů z porodnic, což stačí na to, abych chtěla rodit doma. Doma se prostě cítím naprosto v bezpečí. Žádný cizí lidi kolem mě, který mi říkají, co mám dělat. Jen PA, která mě nevidí poprvé. To je jen ve stručnosti. Nevim, jestli vám to pomůže nám porozumět. Někdo se bojí cizích zdravotníků, někdo případného rizika při dom. porodu. Ale napadá mě, že ani porod v porodnici neni bez rizika....
 Kaede 


studie a statistiky 

(11.3.2009 18:26:35)
Dost často se setkávám s tím, že v diskuzi někdo razantně prezentuje svůj názor s tím, že "moje zkušenost je taková, tak mám pravdu já" nebo "nikdo a nikdy mě žádnou studií nepřesvědčí". Samozřejmě. Jako jednotlivci můžeme mít zkušenost lišící se od výsledků jakési studie - ale proto jsou studie psány - ve velkém vzorku tyto zkušenosti vyhodnocují a vyvozují z nich obecně platný závěr. Nechápu, jak může někdo říct, že ho žádné studie nezajímají, číst je nebude, protože ho stejně nepřesvědčí o opaku. Nechápu, jak se může někdo pouštět do diskuze, když nemá vlastní argumenty ničím podložené a protiarumenty oponenta ignoruje. Copak to je nějaká solidní diskuze? Opravdu tomu nerozumím. Nebo statistiky. Ty seriózní také mají svou výpovědní hodnotu právě proto, že shromažďují data v masovém měřítku. Nemůžu je smést ze stolu jen proto, že já a moje kamarádka máme jinou zkušenost. Každý má samozřejmě právo na svůj názor. Ale měl by respektovat výsledky mnohem objektivnějších studií - i když s nimi vnitřně nesouhlasí.

Fakt je ten, že respektované zahraniční studie důvěryhodným způsobem potvrzují, že za určitých podmínek porody doma nejsou o nic nebezpečnější než porody ve zdravotnických zařízeních. Tady je opravdu zbytečné objevovat Ameriku, prostě tak to je. Zatím nebyla publikována žádná studie dokazující opak. Bylo by dobré si toto uvědomit a posunout se v diskuzi o krok dál.
 lock 
  • 

Re: studie a statistiky 

(11.3.2009 19:40:24)
Skvělý příspěvek! Díky! :)
 Rezinka007 


Re: studie a statistiky 

(11.3.2009 22:23:25)
Pravda. Ještě udělat pár výzkumů u nás.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: studie a statistiky 

(11.3.2009 22:30:01)
Rezinko, validní výzkum u nás nepůjde udělat do té doby, dokud nebude porod doma uznávanou alternativou k porodům v porodnici. Na takový výzkum musíš mít smlouvy se spolupracujícími pracovišti, schválení etické komise, (grantové) peníze na lidi, kteří ta data budou sbírat ... dovedeš si to představit v současné situaci?
 Rezinka007 


Re: studie a statistiky 

(11.3.2009 22:48:45)
To je právě to. Něco o výzkumech vím a je mi jasné, že to nepůjde, ale bylo by to hodně přesvědčivé. Ale přesvědčit českou populaci o pozitivech porodů doma tímto dohadováním, to je nereálné. Domarodky by mohly chodit více do televize a médií a neměly by tam vypadat, jako nesvéprávné osoby. Pamatuji si je z pořadu paní Jílkové. Tam žádnou parádu neudělaly. Ani nebyly schopné zdůvodnit porody doma, potom jim mají české ženy věřit.
Když jsem sem před asi rokem zavítala, na rodinu, napsala jsem svůj negativní názor na porody doma, a najednou se na mě sesypaly domarodky, a nadávaly mi, že tomu nerozumím, že plácám nesmysly a psaly urážky jednu za druhou. Ne, že by smysluplně argumentovaly.. Tak chtějí přesvědčit veřejnost o své pravdě? Co jsem si o nich asi mohla myslet? Nic dobrého to nebylo. Takže s hádkou se přesvědčuje velmi špatně.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: studie a statistiky 

(11.3.2009 22:53:22)
Rezinko, zrovna nedávno tu jedna žena psala o nějakém tématu, do kterého když poprvé vstoupila, tak měla pocit, že jí jen všechny nadávají a jsou arogantní. Pak si o tom něco zjistila jinde, popřemýšlela, a po čase se vrátila k té stejné diskusi - a zůstala zírat, protože nejednou viděla, jak ty tehdejší oponentky byly slušné a korektní a vstřícné :)))

Vystupování v médiích - snažíme se, píšeme články, koneckonců i tohle je jistá mediální prezentace - i já jsem kdysi na základě podobných debat byla inspirována k hledání a přemýšlení, takže tohle je jedna cesta, jak šířit informace. S PA je to tak, že některé už svůj díl práce udělaly před pár lety a teď se věnují práci v terénu (která s mediální prací dost trpěla, PA musí být především spolehlivá a spolehlivě dostupná, jinak je to ne pendrek), a protože je jich málo, nemají žádnou tvář, která by kromě své práce, jejíž PODSTATA
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: studie a statistiky 

(11.3.2009 22:53:22)
Rezinko, zrovna nedávno tu jedna žena psala o nějakém tématu, do kterého když poprvé vstoupila, tak měla pocit, že jí jen všechny nadávají a jsou arogantní. Pak si o tom něco zjistila jinde, popřemýšlela, a po čase se vrátila k té stejné diskusi - a zůstala zírat, protože nejednou viděla, jak ty tehdejší oponentky byly slušné a korektní a vstřícné :)))

Vystupování v médiích - snažíme se, píšeme články, koneckonců i tohle je jistá mediální prezentace - i já jsem kdysi na základě podobných debat byla inspirována k hledání a přemýšlení, takže tohle je jedna cesta, jak šířit informace. S PA je to tak, že některé už svůj díl práce udělaly před pár lety a teď se věnují práci v terénu (která s mediální prací dost trpěla, PA musí být především spolehlivá a spolehlivě dostupná, jinak je to ne pendrek), a protože je jich málo, nemají žádnou tvář, která by kromě své práce, jejíž PODSTATA
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: studie a statistiky 

(11.3.2009 22:54:12)
Rezinko, zrovna nedávno tu jedna žena psala o nějakém tématu, do kterého když poprvé vstoupila, tak měla pocit, že jí jen všechny nadávají a jsou arogantní. Pak si o tom něco zjistila jinde, popřemýšlela, a po čase se vrátila k té stejné diskusi - a zůstala zírat, protože nejednou viděla, jak ty tehdejší oponentky byly slušné a korektní a vstřícné :)))

Vystupování v médiích - snažíme se, píšeme články, koneckonců i tohle je jistá mediální prezentace - i já jsem kdysi na základě podobných debat byla inspirována k hledání a přemýšlení, takže tohle je jedna cesta, jak šířit informace. S PA je to tak, že některé už svůj díl práce udělaly před pár lety a teď se věnují práci v terénu (která s mediální prací dost trpěla, PA musí být především spolehlivá a spolehlivě dostupná, jinak je to ne pendrek), a protože je jich málo, nemají žádnou tvář, která by kromě své práce, jejíž PODSTATA je stát v pozadí, byla navíc argumentačně zručnou mediální "držkou".
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: studie a statistiky 

(11.3.2009 22:54:26)
Tolikrát jsem to nechtěla, omluva.
 Rezinka007 


Re: studie a statistiky 

(11.3.2009 23:00:44)
To je jasné, ono to blbne.
Je tedy dobře, že se dostáváte do médií.

Ale arogantního člověka od slušného člověka poznám. Ty ženy mě posílaly někam a nadávaly do ~n~ . Byla noc, tak možná měly něco upito, ale samozřejmě jsem si o nich pomyslela své. Všude máme dobré lidi a ty špatné, takže o nic nejde. ~x~
 zuzini 


Re: studie a statistiky 

(11.3.2009 22:59:13)
Rezinko sorry, ale v pořadů Jílkové jaksi nedostaly prostor.
 Rezinka007 


Re: studie a statistiky 

(11.3.2009 23:08:44)
Pravda, Jílková nebyla nestranná ani omylem. Ale nějaký prostor dostaly a nepřesvědčily by ani žábu. A to jsem docela s napětím čekala, co z nich vypadne. Měly třeba říci o situaci v našich porodnicích, že se některé ženy díky špatné zkušenosti v porodnici, rozhodly pro porod doma, apod. Ale mně přišlo, že vůbec nebyly připravené, nebo je přepadla tréma.. V té době jsem ještě věřila, že porod doma za jakýchkoliv okolností je blázinec. Vůbec se mi jejich vystoupení nelíbilo. Tedy to je můj názor, možná se najdou lidi, kterým se to líbilo. A určitě nejsou v televizi naposled. ~R^
 Alena 
  • 

Pro cizinku 

(11.3.2009 20:26:38)
Sice jsem to psát nechtěla, protože si myslím, že mám v sobě slušnost narozdíl od některých, ale napíšu to sem.

Cizinko, měla bys jít do porodnictví, pak by mnohem více rodiček rodilo doma, kdyby tě tam potkaly, protože toto se jen tak nevidí.
 kili 
  • 

Re: Pro cizinku 

(11.3.2009 20:30:17)
:-)) :-))
 singera 
  • 

Re: Pro cizinku 

(11.3.2009 20:33:08)
Súhlas. ~t~ A pak prý, že nikoho neovlivňuje.
 cizinka1 


Re: Pro cizinku 

(11.3.2009 21:01:09)
Aleno,

tak ja nevim co ti na to napsat. Jedine, ze nechapu smysl tve rady. Proc bych musela jit pracovat do porodnice? Proc bych mela usilovat, aby vice zen rodilo mimo kliniku? To nedava smysl.

Ja si fakt myslim, ze je dulezite vice davat pozor a premyslet v diskusi, a predevsim nevyjadrovat se bez znalosti veci o necim, co se tyka osobnich rozhodnutich jinych lidi, abys pak nemusela nesikovne vylevat zluc. Je fakt vtipny apelovat na nejakou slusnost pro svuj netolerantni nazor.
 Dana a dvě holky 
  • 

strachy 

(11.3.2009 20:47:05)
Ahoj, chtěla bych něco přidat do diskuse. Než jsem sama po prvé rodila myslela jsem si, že ženy které rodí doma nejsou normální. Pak jsem porodila první v nemocnici a druhou (po druhé měli takoví nával, že je nezajímalo že nejsou slyšet ozvy a já jsem si požádala o epidural, abych mohla rodit hned a malá měla šňůru kolem krku, paní doktorce končila noční a málem do mě zašila tkz. kocoura, musela ji na to upozornit medička)a dostal se mě do ruky moc zajímaví článek o porodech doma. O tom jak to probíhá a když jsem to četla tak jsem se zastyděla nad předsudky, které jsem měla. Já si myslím, že není důvod osočovat se na ženy, které jsou proti, protože každá normální maminka chce pro svoje dítě to nejlepší a chrání ho a představa, že kdyby se něco stalo tak si to bude vyčítat celý život a to včetně rodiny, která by jí za pranýřovala. Ale jde o to, že je to něco nového (v naší zemi)očem lidi moc neví. Zdravotníci tomu nejsou nakloněni a tak se lidé přiklánějí k jejich názoru, že je to nebezpečné aniž by věděli jak vše probíhá. V cizině je běžné, že asistentka má kontak s nemocnicí, která je informovaná o všem co se děje a připravená vyjet, když je potřeba. Opravdu všechny co tu jste by jste dali ruku do ohně, že je nemocnice bezchybná? Že se nemůžou nic zanedbat? Třeba může porod probíhat úplně jinak než v porodnici. Vaše asistenka tu bude pořád, žádné odbíhání, bude vám pomáhat a podporovat a kontrolovat jen vás a vaše dítě. S vědomím, že porodnice o vás ví a případná pomoc je zajištěna. To přece nezní už tak hororově. Trochu se otevřete světu a zkuste si sehnat nějaké informace než začnate hanit.
 Michaela Pecharová 


Re: strachy 

(11.3.2009 21:35:10)
Naprostý souhlas!!!! ~R^
 Rezinka007 


Re: strachy 

(11.3.2009 22:11:28)
Dobře jsi napsala, že tomu není naše zdravotnictví otevřené, potom se ani nedivím ženám, které nejsou pro porody doma. Je tam hodně překážek, jak píšeš. Předsudky rodiny, (moje matka by se asi zbláznila, kdybych navrhla porod doma ~l~ ), dále postoj personálu porodnice, postoj personálu záchranné služby. A když si člověk představí, že doma rodí nějaké promile až jedno procento žen, což je minimum.. Prostě se nedivím, že v takových podmínkách to české ženy haní, nechce se jim do toho, nevěří tomu. Neříkám, že je správné tomu nevěřit a bát se, když to asi v cizině funguje, ale té nedůvěře se nedivím, v naší republice je oprávněná.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: strachy 

(11.3.2009 22:16:56)
Oprávněná nevím, ještě tak pochopitelná.
 Rezinka007 


Re: strachy 

(11.3.2009 22:54:50)
To už je věc názoru. ~w~
 Šešule 


Re: strachy 

(11.3.2009 22:30:28)
~R^~R^~R^~s~
 Petra dve deti 
  • 

Re: strachy 

(12.3.2009 0:16:07)
A jak to dopadlo? Museli do Vas riznout???? Co by asi udelala pani asistentka kdbyby slably ozvy a vase dite by se dusilo a dusilo a nez byste dojeli do porodnice tak udusilo nebo pridusilo tak, ze by bylo postizene. Cert vem protivny personal, arogantniho doktora - hlavne ze je to machr, ktery zachrani me dite!!!! Nejake pozitivni pocity a nalady at jdou do haje - tohle pisi matky, u kterych to dopadlo dobre (narodilo se zdrave dite) a ony...nevim co resi, nechapu to:(((
 Dana a dvě holky 
  • 

Re: strachy 

(12.3.2009 10:36:10)
Možná si vůbec nepochopila očem jsem psala. Psala jsem hlavně o tom, že ta jistota není nikde ať už si myslíš co chceš. Nepatřím k hysterkám a chtěla jsem jen nastínit co se přihodilo. Jde o to, že odsuzuješ něco o čem zřejmě nic nevíš. Skutečně si myslíš, že každý doktor je machr a porodní asitentka je na ozdobu? Opravdu si myslíš, že i když jsi v nemocnici jsi naprosto v bezpečí, protože i doktoři jsou chybující lidé. Nechci zpochybňovat doktory ani nikoho jiného, jen si nemyslím, že porod doma je tak strašně rizikový a umírají u něho děti a matky jak to bývá prezentováno. Opravdu přečti si něco. Tvoje názory jsou tvé a nikdo ti je nebere, ale nenazývej mě a ostatní hysterky. To samé bych mohla napsat o tobě. Díky
 Linda 
  • 

Riziko nemocnice 

(12.3.2009 6:52:01)
Jednu věc nechápu: odpůrkyně porodů v nemocnici argumentují tím, že postupy v nemocnici jsou větším rizikem než postupy při porodu doma. Považují doktory v horším případě za lemply, kteří se zajímají v první řadě o svoje pohodlí, v lepším případě za chybující lidi, kteří prostě chybu udělat můžou, takže riziko existuje tak jako tak. Na to lze ovšem argumentovat tím, že PA při porodu doma je taky jen chybující člověk, ovšem s podstatně menšími znalostmi a možnostmi (tech. vybavení) než má lékař, takže případná chyba se podstatně hůře napravuje. "Domarodky" dále argumentují tím, že v případě náhlých komplikací je vždy možné dojet do nemocnice, kde případné komplikace vyřeší - pokud ovšem nemocnici a lékařům nevěří (dokonce tak, že v lékařích spatřují riziko i u normálního bezrizikového porodu), jak je možné, že se na ně takto spoléhají v případě komplikací? Když si někdo o nemocnici myslí, že není schopná postarat se o již přijatou bezrizikovou rodičku, jak může tentýž člověk spoléhat na to, že pro něj přijede sanitka včas a titéž neschopní lékaři rodičku/dítě včas zachrání?
 & 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 7:39:50)
..."Jednu věc nechápu: odpůrkyně porodů v nemocnici argumentují tím ....."

Lindo,

Vis co je zakladni problem, ze domorodky NEJSOU ODPURKYNE PORODU V NEMOCNICI...
Jenom chteji, aby meli pravo rodit doma, se zajistenim stejne zdravotni pece, jako v ostatnich evropskych statech.
 Vrtulka* 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 7:50:35)
Lindo, předně, ty tu někde vidíš nějaké odpůrkyně porodů v nemocnici? Pokud máš na mysli domarodky, tak ty rozhodně nejsou proti porodům v nemocnici, ale naopak pro rozšíření nabídky porodních služeb.
Dále, je dobré si připustit že i lékaři jsou lidé, takže dělají chyby. Jako všichni ostatní lidé. Jen zbytek lidstva nemá tu aureolu neomylnosti.
Ano, i PA i domácího porodu je jen člověk. Jenže narozdíl od lékaře v porodnici si PA můžeš vybrat a nemusíš se spoléhat na to jaká směna na tebe zrovna padne. PA nemá menší znalosti než lékař, má dostatečné znalosti a vybavení pro práci ve svém oboru- fyziologické těhotenství a porody. Lékař je specialistou na patologie a naopak o průběhu fyziologického porodu a péči při něm má znalosti mnohem nižší než PA.
Jednou z podmínek asistovaného domácího porodu je dostupnost nemocnice. Takže když vzniknou komplikace (jiná skupina komplikací s jiným průběhem než při medicínsky vedeném porodu) je opravdu čas dojet do nemocnice, kde pracují lékaři- specialisté na patologie. Nějak v tom nevidím nic nepochopitelného~d~
 Lupus 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 8:34:49)
Nesleduju diskusi, jen jsem poránu prošel kolem a upoutala mne tato věta:
"Lékař je specialistou na patologie a naopak o průběhu fyziologického porodu a péči při něm má znalosti mnohem nižší než PA."

Fakt si myslíš, Vrtulko, že kvalifikovaný porodník nemá dostatečné znalosti toho, jak probíhá fyziologický porod ?
 cizinka1 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 8:45:20)
Lupusi, fakt si to myslim, i kdyz nejsem Vrtulka. Treba v sousednim Nemecku, kde profesionalni postaveni PA jsou ponekud lepsi, a i bezna klinicka praxe vice se hlasi k "prirozenemu porodu", jen 7 procent porodu probiha bez medicinskych zasahu. Na proti planovanym mimoklinickym porodum, kde toto cislo je pres 8O procent. Z toho lze vyvest, ze lekar i s obrovskou praxi temer nema sanci videt normalne probihajici porod. V Cesku jedine tak ve Vrchlabi, kde se priblizne dodrzovali se postupy prirozeneho porodu.

Faktem je, ze totez do vetsi miry se tyka i PA. Je to na schopnosti PAtek spozorovat, o jak jinak probihaji porody, do kterych neni zasahovano. Ale v nemocnicich do porodu je nadbytecne rutinne zasahovano, anez byl dukaz o klinickym (nikoliv pravnim) prinosu.
 jana38 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 8:46:03)
Lupe, odpovím ti za Vrtulku slovy Janyt (lékařka, která rodila svoje druhé dítě doma): "v lékařských skriptech se fyziologický porod nenachází, aspoň ne v těch mých".

Tak kde by se to mohli doktoři naučit? Kde by mohli vidět, jak vypadá přirozený porod? Když jejich představa porodu je jeden zákrok za druhým? Příjem, sepsání papírů, monitor, UZV, klystýr, holení, při 4 cm dirupce blan, oxytocin, nástřih, methylergometrin... To přece není přirozený porod.

Já rodila první dítě v Německu a můj porod se jakžtakž přibližoval představě přirozenýho porodu, ale stejně jsem musela mít na břiše pásy od monitoru (vadily mi děsně) půlhodinu (další z výše vyjmenovanýho jsem naštěstí nepoznala).

Další dvě děti jsem rodila opravdu přirozeně, bez jakéhokoliv zásahu. Ale to už nebylo v porodnici.

To co si doktoři představují pod pojmem přirozený porod je jenom vaginální porod. Ale ne přirozený.
 jana38 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 8:50:54)
Lupe, schválně, poptej se žen kolem sebe, kolik z nich porodilo fyziologicky, bez jakéhokoliv zásahu. Určitě měla každá z nich aspoň jeden zásah, buď dirupci, nebo oxy, nebo nástřih nebo methyl... neznám skoro nikoho, kdo porodil v český porodnici fyziologicky, fakt že ne. S čestnou výjimkou Vrchlabí.
 Lupus 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:02:36)
Hm, vidím šlehat plameny ... napadlo vás při líčení těch apokalyps v několika předchozích příspěvcích, že rodičky, které v nemocnici porodily způsobem, který jim připadal OK a přiměřeně neintervenční ( a každý má nárok si sám pro sebe stanovit, jestli se mu do jeho představy přirozeného porodu v pohodě vejde 30minutový monitor, není-liž pravda?) - tak taková rodička nevykládá na všechny strany, jak to bylo PŘÍŠERNÝ ?
Že prostě může existovat ( a domnívám se, že existuje) dosti velká skupina rodiček, které absolvovaly nemocniční porod, který byl sice formálně porodem lékařsky vedeným - ale ve skutečnosti spíš lékařsky sledovaným ?
Neříkám, že se nedějou/ neděly se v porodnicích věci, které jsou přinejmenším sporné. Ale když vytváříme z jednotlivostí obraz, měli bychom si dát pozor abychom nedopadli jako kdybychom si chtěli udělat představu o životě ze sledování televizních zpráv. Děti si podle toho to výseku na hřištích nehrají, ze hřišť je unášejí úchylové, kteří je pak zabijí. Děti nechodí do školy, ve školách je vyvražďují šílení střelci. Lidi nedojíždějí autem do zaměstnání, lidi se rozbíjejí v otřesných dopravních nehodách a hynou.

Všechny tyto jednotlivosti jsou nepochybně pravdivé a je třeba brát je vážně. A právě tak jako jednotlivosti související se zdravotnictvím, porodem atd a čímkoli ostatním - brát je přiměřeně tomu, jakou váhu mají .
 Vrtulka* 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:05:20)
Lupe, v kterých místech konkrétně vidíš ty plameny a apokalypsu? (psáno nekonfliktním tónem, jen abychom koukali na stejné místo)
 Lupus 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:09:20)
"Tak kde by se to mohli doktoři naučit? Kde by mohli vidět, jak vypadá přirozený porod? Když jejich představa porodu je jeden zákrok za druhým? Příjem, sepsání papírů, monitor, UZV, klystýr, holení, při 4 cm dirupce blan, oxytocin, nástřih, methylergometrin... To přece není přirozený porod."


Asi jsem tam měl dát smajlíka, protože plameny vypadají jinak ... (jak jsem měl občas v diskusi příležitost vidět ~t~)
 cizinka1 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:12:15)
Lupusi, kde maji dr. videt prirozeny porod?
 Lupus 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:16:29)
fyziologický = přirozený, nebo je mezi těmi pojmy nějaký rozdíl ?
 cizinka1 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:22:44)
Lupusi, ano "prirozeny porod" je metoda v porodnictvi. Fyziologicky porod je celkem vagni pojem o porodu, do ktery neni patologicky.
 Grainne 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:28:17)
Lupusi, najdi si pojem fyziologický porod někde v lékařských odborných textech. Budeš žasnout, co všechno je považováno lékaři za "fyziologické". Potom si najdi termín přirozený porod. Stačí pojmy zadat do vyhledavače na Seznamu - dozvíš se docela zajímavé věci.
Potom si zjištěné porovnej s nabídkami porodnic. Budeš v obraze.
 Vrtulka* 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:30:22)
Zkusím porod přirovnat k sexu.
Můžete si s paní Lupusovou udělat hezký večer, který se vyvine k obcování.
Když už skoro smilníte, tak zazvoní soused, že by potřeboval pomoci s vyplněním daňového přiznání. Jste s paní Lupusovou slušní lidé, umíte vyplňovat ty chlívečky správně, tak proč sousedovi nepomoci, však to nebolí. Tak vyplňujete. Soused odejde, můžete v klidu pokračovat. V tom u vás slušně zazvoní lékaři z místní nemocnice, a jdou vás trošku vyšetřit jestli se vám dobře dýchá, srdce pracuje jak má, atd. Koneckonců nejste už nejmladší, může se ledacos přihodit, je lepší vás trošku proklepnout, a poslech srdíčka přeci nebolí. Když už tam lékař je, tak vám píchne nějaký ten vitamínek, to ničemu nevadí, a kdyby se třeba semlelo oplodnění, děťátku to jen prospěje. Nějak to smilnění dokončíte. Dá se říci, že proběhl sex, nikomu se nic zlého nestalo, všichni kdo šli okolo byli velmi slušní a jednali s úsměvem. Ale že by to by to byl normální sex~d~. Přesto můžou být lidé, kterým takový průběh dodá na pocitu bezpečí, a ještě si mohou říct že vykonali dobrý skutek, protože soused má vyplněné papíry. A potom jsou lidé kterým to až tak nevyhovuje.
 Lupus 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:36:06)
Jo .. takže stručně vymezit rozdíl mezi pojmy fyziologický porod a přirozený porod je možné nebo ne ?
 Grainne 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:41:52)
Teoreticky by v tom rodíl být neměl, prakticky je to tak, že pokud pojem fyziologický porod použije lékař, myslí tím vaginální porod bez ohledu na prostředky, jakými ho bylo dosaženo. Pokud tento pojem použije zastánce skutečně přirozeného porodu, myslí tím vaginální porod bez zásahů, nebo jen s minimálními kontrolními zásahy.
Za skutečně přirozený porod by asi bylo možné považovat překotné porody v autě, doma apod., kde k žádnému zásahu prostě nestihne dojít.
 cizinka1 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:55:02)
Grainne, kdyz ja uzivam termin "prirozeny porod", myslim tim metodu, kterou popsal Odent, a ktera je praktikovana v podobne zamerenych klinikach a mimo kliniku. Je to etablovana metoda. "prirozeny porod" - jako metodicky vedeny, muze take se koncit s oxy, epi a cisarem. Jen se to nestane s tak vysokou pravdepodobnosti, jako pri porodu aktivne vedenym, nebo tech metodicky nevyhranenych smesech postupu, bezne pouzivanych v porodnicich.
 Lupus 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:04:07)
Grainne: "pokud pojem fyziologický porod použije lékař, myslí tím vaginální porod bez ohledu na prostředky, jakými ho bylo dosaženo"
Nic ve zlém, ale obávám se, že nemáš jasno v pojmech a ani v doktorech. Rozhodně lékař neoznačí za fyziologický porod každý vaginální porod ať se dělo co se dělo, jen když dítě vydolovali "spodem". ~a~

A jak tak koukám na minulé příspěvky (možná mi něco uniká, blbne mi poskytovatel), jde tu řeč o základních pojmech fyziologický porod, přirozený porod - ale každý si pod tou etiketkou představí kapku různé věci ?

Mimochodem - řekl bych, že bude asi docela přesně vymezeno, kdy lze porod považovat za fyziologický a kdy ne.
Aniž bych se chtěl dopouštět přednášek - myslím, že ve většině oborů, neřkuli ve všech, musí lékař (a každý profesionál) v prvé řadě znát fyziologické průběhy různých dějů a to proto, aby dokázal zaznamenat odchylky od obvyklého průběhu, sledovat je, posoudit zdali se jedná o variantu fyziologického děje nebo o patologii a v případě potřeby náležitě zasáhnout.
 Lupus 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:06:18)
PS a klást rovnítko mezi přirozené a překotné porody - bych asi taky dělal velmi opatrně. ~d~
 Bellana 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:08:41)
Lupe, já vím, jak to myslíš. Přesto mám dojem, že se porodníci ke všem porodům staví jako k potenciálně patologickým a čistě preventivně do nich zasahují, aby náhodou k žádné patologii nedošlo (čímž si o tu patologii přímo koledují). Myslím, že s výjimkou Vrchlabí, normální porodník prostě netuší, co to přirozený porod je :-) Moje kamarádak rodila s pomocí kleští a její porod přiřadili do kolonky "fyziologický" ~d~
 cizinka1 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:12:15)
Lupusi, ano, je normalni, kdyz v laickych diskusich se pletou pojmy.

Neni vsak normalni, kdyz pojmy pletou lekare, z neznalosti, nebo kvuli lakani klientek. Treba do nedavna temer kazda druha klinika na Morave pouzivala ve svych reklamnich materialech slovnik "prirozeneho porodu". Az naivni rodicka se ocitla zlakana v porodnim salu, zjistila, ze s Odentem to nema nic spolecneho, a personal naprosto nerozumi, jaky pristup reklamne sliboval.

Lekarske literature jiste je vymezeno, co jiz neni porod fyziologicky (plati to i pro praktiky "prirozeneho porodu"). Kazda PA musi vedet, kde konci jeji kompetence a kde je treba zasahu odbornika pro patologie. Nicmene, problem je ten, ze malo personalu nemocnic (jak Dr. tak PA) videly fyziologicky porod bez zasahu, to jest porod prirozeny, s minimalni kontrolou. Je to jiz jasne zformulovano?
 Grainne 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:19:02)
Lupusi, pokud budeme přesní v pojmech, tak máš pravdu. Tady šlo orientačně o to, že různí lidé chápou stejné pojmy poněkud odlišně a uznávám, že překotný porod bylo poněkud krkolomné přirovnání, ovšem pokud máš jasno v pojmech ty, je zbytečné, abys mě tu přezkušoval z terminologie, tohle je diskuse, ne odborný seminář. Pokud budeme vést diskusi v duchu semináře, nebudu třídit pojmy, budu předpokládat, že si rozumíme.
Každopádně se nic nemění na tom, že pojem fyziologický porod je mnohdy chápán různě. Za současné situace bych rozhodně nekladla rovnítko mezi vyslovením tohoto pojmu lékařem a laikem, zajímajícím se o přirozený porod. Dvě uvedené roviny byly samozřejmě extrémní. Pokud hodláš situaci dostat do roviny, abys ostatní poučil, proč ne, ale pojmu fyziologický porod rozumím docela dobře a popravdě víc, než technický postup, mě mnohem víc zajímá ta různost náhledů.
 Bellana 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:04:40)
Lupe, já myslím, že porodník nemá povětšinou šanci vidět přirozený porod, to znamená porod, který probíhá bez jakýchkoliv intervencí.
Myslím, že minimálně monitorování a vnitřnímu vyšetření se prostě v porodnici vyhnout nedá ...
Podle mě je naprosto v pořádku, pokud je někdo spokojen s běžným nemocničním porodem. Tady někdo tvrdil, že to v pořádku není? ~d~
Myslim, že nám všem "fanatickým domarodkám" jde jen o to, abychom mohly být spokojeny všechny (je-li to možné, chápu, že v případ ěpatologického porodu si nemohu vyskakovat a chtít rodit mimo kliniku). Prostě ideální by bylo, aby Maruška, která chce rodit s panem porodníkem, co rodí jako Bůh, mohla rodit s panem porodníkem, co rodí jako Bůh. A aby Anička, která chce rodit doma se svou porodní bábou, mohla rodit doma se svou porodní bábou :-)
A aby jejich volba byla respektována.
To je vše :-)
 Lupus 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:13:44)
Jo, Bell, souhlas. Anebo v porodnici, kde ji doktor vidí u příjmu, během porodu je Kačence k ruce porodní bába, pokud ji tam chce mít a doktor přijde, pokud ho porodní bába potřebuje. Protože i to je běžně realizovatelná a realizovaná varianta.
 Bellana 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:15:09)
Lupe, já bych to přála i Kačence, ale nevím, jak moc je to běžně realizovatelná varianta ... resp. asi to někde lze, ale bylo by fajn, kdyby to šlo ještě "běžněji" :-)
 cizinka1 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:17:32)
Lupusi, bezne realizovana a realizovatelna varianta? Kde a za jakych konkretnich podminek?

Ano, spousta porodu probiha pouze s PA. Ale jak byva dotycna PA skolena? Dovoluji interni pravidla kontrolni postupy "prirozeneho porodu"? To tezko. Ve ktere klinice se to praktikuje na plno?
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:17:45)
Lupe, tohle jsem měla u čtvrtého porodu, ale za prvé byl lehce protekční (přes sestry, ne přes doktory), a za druhé čtvrtý ~t~~t~~t~
 Lupus 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:20:36)
Za jakých podmínek rodí Kačenka v porodnici a s porodní bábou cizinko ? No asi bych řekl, že musí být těhotná plus mínus v termínu a začnou jí pravidelné kontrakce - to se pak obvykle rodívá - aspoň pokud já vím ~z~.

A co se pojmů týče cizinko, tady jsme nemluvili o moravských klinikách. Tady na diskusi poučených laiků padaly pojmy. Což je OK - ale jelikož nejsem zcela kovaný v těchto pojmech, ptal jsem se laiků poučenějších v tomto směru než já (věřím) na vymezení těchto pojmů - popřípadě na rozdíly mezi pojmy blízkými. Koneckonců, bavíme-li se o čemkoli, vymezení pojmů je základ. Bez něj je diskuse dost chaotická a nedá se k ničemu dojít. Ale kde nic tu nic.

 Lupus 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:23:06)
Graine, já tě nepřezkušuju. Jak jsem se zmínil, nemám třeba zcela jasno v tom, co spadá a co nespadá do pojmu přirozený porod a jak se tento pojem má k pojmu fyziologický porod.
A právě proto že chci abychom si rozuměli se ptám, abych věděl co si kdo pod jakým pojmem představuje, abych věděl. Jinak z toho vzejdou zbytečné nedohody a spory a ztratíme čas, ze kterého jinak může vzejít něco dobrého.
 Bellana 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:26:41)
Možná budu odporníky označena jako UB, ale já vnímám fyziologický porod jako porod proběhnuvší bez patologie. Zatímco přirozený porod je ještě vyšší level, poněvadž to je porod, kde nebyla použita žádná intervence, nebylo do nějak nijak zasahováno, nebyl urychlován, kontrola byla činěna spíše zpovzdálí.
 Lupus 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:34:57)
Já bych si to Bell asi taky tak nějak představil, ale jelikož nechci dát na své představy, ptám se ~d~.
 Grainne 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:42:49)
http://www.porodnici.cz/pece-za-porodu-a-vedeni-porodu
Toto je tedy patrně fyziologický porod dle porodníků. Naproti tomu stojí názor, že aktivně vedený porod není fyziologický porod.
Co teď s tím? Myslím ve vymezení pojmů?
 Tulka 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:28:55)
Lupe,přečti si na hlavní"Jak jsem rodila s porodní asistentkou" a hned pochopíš,co není přirozený porod.~:-D
 Grainne 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:29:31)
Lupusi, ano, tady si dejme tomu vymezíme pojmy a jen tak na okraj, pokud se má jednat o pojem, měl by být chápán různými lidmi stejně, jinak to není pojem. Ono jde o sjednocení tohoto pojmu obecně. Což momentálně není.
 cizinka1 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:25:30)
Lupusi, ano, souhlasim, je nutno vymezit si pojmy.

Prirozeny porod je metoda, souhlasis?

Konkretizuji otazku. Kde muze Kacenka porodit s porodni asistentkou, skolenou v prirozenym porodu jako metode, a podle teto metode?

Co se tyka mych poznatku na Morave, je to poukazka toho, jak pojmy pletou lekare, respektive primare oddeleni a lidi, zodpovedni pro styk s verejnosti. To je jiz neakceptovatelny, narozdil od odchylek v nazorech zde v laicke diskusi, souhlasis? Je to jako psat "bio" na etikete prumyslove vykrmeneho kurete.
 Lupus 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:32:20)
Já jsem nepsal, že Kačenka porodí s PA školenou v přirozeném porodu, já jsem psal, že Kačenka může porodit v porodnici s PA a doktora nevidět, pokud jde všechno OK. Tudíž minimální intervence a ne každý porod v porodnici musí znamenat to co tu padlo.

Přirozený porod je metoda? No asi ano, proč ne, ale mne zajímalo, v jakých podstatných bodech se odlišuje pojem přirozený porod od pojmu fyziologický porod. A asi neakceptuju, jak tady padlo, že pod pojmem fyziologický porod si každý představuje něco jiného. S takovou terminologickou rozbředlostí se nedá moc nikam dojít. Pokud je "fyziologický porod" pojem medicínský ( asi? ) tak je někde definován v rámci standardů odborné společnosti. A ne, že si pod tím představuje každý něco jiného. Tedy ano, atˇsi každý představuje co chce, ale je třeba odlišit co je představa a co je pojem.
 Puma 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 10:43:49)
Přirozený způsob porodu bych popsala jako snahu rodící ženě poskytnout takové prostředí a zkušenosti, které budou maximálně eliminovat medicínské intervence. Pokud nenastanou komplikace, označila bych takový porod jako přirozený. cizinka1 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 11:03:32)
Lupusi,

Já jsem nepsal, že Kačenka porodí s PA školenou v přirozeném porodu, já jsem psal, že Kačenka může porodit v porodnici s PA a doktora nevidět, pokud jde všechno OK. Tudíž minimální intervence a ne každý porod v porodnici musí znamenat to co tu padlo.

"v jakých podstatných bodech se odlišuje pojem přirozený porod od pojmu fyziologický porod."

Odlisuje se prede vsim tim, ze je METODA, fyziologicky porod je STAV (porod bez patolegie).

Smysluplne odlisovat prirozeny porod da pouze od porodu aktivne vedeneho coz je take metoda.

Body: 1) duraz na psychicke a fyzicke pohodli a svobodu projevu rodicky, vcetne splneni jeji kulturnich predstav o bezpecnem porodu.
2) kontrola stavu pouze pozorovanim a obcasnym poslechem ozev, pokud porod fyziologicky (neni naznak patologie). Rychlost postupu neni dulezita, dulezite, jako naznak nastupu patologie je pouze stagnace porodu a dlouhodobe oslabeni delozni cinnosti.
3) neurychlovani, zadna amniotomie, synt. hormony ani klystyr,
4) nefarmaceuticke metody tiseni bolesti,
5) zadna episiotomie z preventivnich duvodu,
6) poloha spontanni, na zadech vsak nedoporucovana,
7) vyckavaci pristup v 3. faze porodni
8) dite po porodu patri k matce.


"A asi neakceptuju, jak tady padlo, že pod pojmem fyziologický porod si každý představuje něco jiného."

Ja take ne. Jen ze vagnost pojmu patri k laicke diskusi. V lekarske literature je to stav bez patologie, a i prirozenaci jim operuji s celou jistotou, jako hranici, kde intervence jsou neopodstatnene.

 cizinka1 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 11:05:50)
Pardon, Lupusi, nevymazala jsem tvuj prvni odstavec.

Bohuzel, pokud PA Kacenky nebyla by skolena v prirozenem porodu, jeji porod by tezko se dalo oznacit za porod s minimem zasahu. KTG a vaginalni vysetreni je take zasah, bezna vyhlidka vyvolavani, episiotomie a cisare i v tech malych porodnicich je neopodstatnene vysoka.
 cizinka1 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 11:15:39)
No, a ted shrnu, proc tady cast zen tvrdi, ze lekar zna pramalo o fyziologickem porodu (zaminka teto debaty). Nejde o to, ze on nezna hranici, od ktere porod fyziologicky se lisi od patologie. Jde o to, ze on nevidel, jak vypada fyziologicky porod bez zasahu, dokonce vetsinou neumi prirozeny porod jako metodu, ktera velice uspesne zachovava vysoke procento porodu fyziologickym. Tato cast porodu je pro nej terra incognita. neni v nej ani systematicky skoleny ani nema dostatek prakticke zkusenosti.

Omlouvam se za roztrzite psani, delam zaroven neco jineho.
 zuzini 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 12:47:24)
Lupusi, rodila jsem 2x, u obou porodů jsem lékaře viděla až při šití.
Při prvním porodu mi porodní asistentky provedly téměř všechno co zde psáno bylo ~d~
 DitaB 


Pojmy a představy 

(12.3.2009 23:44:25)
Milý Lupusi,

upřímně řečeno mě těší odvaha i velká míra vstřícnosti a respektu, s jakou se zajímáte o tuto "porodní" diskusi. Díky za to, fakt!

Díky tomu jsem se mj. přistihla, jak lehkomyslně zacházím s pojmy (fyziologický vs. přirozený) Ztotožňuju se s vysvětlením Bellany a i cizinka1 do chaosu vnáší světlo (ačkoli asi není vždy pochopena)

Dokonce jsem namátkou zkoušela vygooglit nějaké definice, tak např. na lekari-online.cz se píše:

"Porod je zjednodušeně každé ukončení těhotenství, kdy se narodí živý novorozenec s hmotností minimálně 500g. Pokud je porod fyziologický znamená to, že se dítě narodilo v rozmezí vypočítaného termínu, v normální poloze, jevící známky života a porod proběhl bez vážných komplikací."

Do takovéto definice se asi "vejde" ledaskterý porod, takže si propříště dám pozor, až budu mluvit o "fyziologickém porodu".

Vyčerpávající pojednání o přirozeném porodu (jakožto metodě porodu, kterou je na straně druhé porod vedený lékařsky) lze mj. nalézt na stránkách pražského porodního domu - viz http://www.pdcap.cz/Texty/Versus/AktivniPorod.html

No, a teď jsem se tak zasekla na tom netu, že už ani nevím, jestli jsem ten příspěvek přidávala nebo ne :D
 cizinka1 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:37:01)
Vrtulko:-)
Lupusi,
Ja mam rada prirovnani s behem na vrchol kopce. Kdyz dve skupiny lidi pobehnou takovym zpusobem: 1) pobezi ve skupine, obvesene monitorami dechu a tepu, bude popohanena, aby dobehla k cile ke skupine, neustale vysetrovana. Za nimi poleti vrtulnik, zbirajici zkolabovane a mrtve. 2) pobezi s individualnim doprovodem, jen pozorovana z dalky clovekem, ktere je zna a hodne takovych behu videl. Bez vrtulniku, ale s moznosti vrtulnik zavolat. Pobezi vlastnim tempem a nerusena. Jake procento lidi dobehne vrcholu po svych v prvni a druhe skupine? A proc score mrtvych se vyrovna?
 Vrtulka* 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:19:13)
Aha. Tak to nejsou plameny ani apokalypsa, to je realita. Zkus si cvičně obvolat pár porodnic v okolí případně navštívit předporodní kurz a poptej se jak u nich probíhá příjem a normální porod. Nebo si zkus sestavit fiktivní porodní plán, kde napíšeš že si výše uvedené nepřeješ a porodnice obešli, uvidíš co ti slíbí nebo neslíbí.
Prostě jsou určité zaběhané postupy, a na to aby se jim člověk vyhnul je potřeba vynaložit poměrně dost energie. A tím, že je to všude obvyklé, tak lékaři nemají šanci vidět něco jiného, není kde.
Abychom si dobře rozumněli- ne každý vaginální porod je porod přirozený. I s porodem který není přirozený může být rodička spokojená, je to otázka její volby, a není na tom nic špatného, jen je třeba neplést dohromady různé věci.
 cizinka1 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:08:16)
Lupusi, proc tak emotivne, jake plameny? Fakta.

Ano, je volba klinickeho porodu, kde je nutno se smirit s intervecni a vetsi pravdepodobnosti komplikaci. Je volba mimoklinickeho porodu, kde je nutno vice se seznamit s rizikami a podelit si zodpovednosti s PA za odmenu za vetsi (o hodne vetsi) vyhlidky na zdravy porod bez zasahu a vynikajici zdravotni vyhlidky.

Jde o volbu, pokud zodpovedne a peclive udelana, a garantovana serioznim poskytovatelem pece vede ke spokojenosti. Ne nejsem prekvapena, ze jsou zeny ktere jsou v nemocnicich spokojene. O ty mi nejde. Jde mi o zrovnopravneni te druhe moznosti a zabraneni krizovych vyprav proti ni. Na teto strane totiz jsou nejenom plamene ale i zastrasovani, nesvoboda, dezinformacni kampan a pod.
 Lassie66 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:08:48)
Lupus, problém je ale v informovanosti. Kolik takových "spokojených" rodiček mělo možnost volby, případně srovnání s porody jiných žen?
 Lupus 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:11:35)
Lassie, úroveň informovanosti si ale každý stanoví podle sebe, že? Podotýkám, že to není komentář k jakékoli praxi, která je nenáležitá, ale čistě k tomu, že pokud kdodoli řekne: " na nic se mě neptejte, dělejte co uznáte za vhodné", má na to plné právo, ne ? Není povinné chtít být informován. Já se tomu sice divím a není to zrovna můj pohled na věc, ale ~d~
 Lupus 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:15:55)
Lassie, nehledě na to že i rodička informovaná, s přiměřeně vysokými nároky, která v nemocnici porodí způsobem, který jí vyhovuje - o tom obvykle taky široce nehovoří.

Kdo se věnuje psychologii zejména v aplikacích třeba v reklamě a podobných odvětvích by dokázal říct i číslem - nepochybuju, že je to předmětem zkoumání - jaký je poměr sdělení spokojeného člověka versus nespokojeného. Kdo se dobře najedl v restauraci, mná v břiše jako v pokojíčku a nemluví o tom. Komu donesli gumové maso, hořkou omáčku, přesolené hranolky a plesnivý salát - ten si na to vzpomene ještě za čtvrt roku a postěžuje si jak mu zkazili žaludek. A tento princip funguje i v jiných situacích.
 Lassie66 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:27:01)
Lupus, pokud bys měl pravdu, pak by nepřibývalo žen, které chtějí rodit jinak. Nemůžeš popřít, že se porodní péče za posledních 20 let hodně změnila, ženy se dožadují kvalitnějších služeb, píší si porodní plány. A přibývá žen, které chtějí rodit doma. Velká část z nich rodila nejprve v porodnici, až další porod(y), proběhl(y) doma. Proč asi? Pro mě to má určitou vypovídající hodnotu.
 lock 
  • 

Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 11:56:36)
S dovolením doplním Lupuse: Spokojený člověk se osobně svěří cca 2-3 lidem, nespokojený cca 8.
 cizinka1 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:21:27)
Lupusi, souhlas, neni povinnost byt informovanym klientem. Je ale povinnost informovat objektivne ze strany lekaru. O pripadnych rizicich zakroku. O tom co muzou a nemuzou zarucit v klinice. O tom, zda jsou mimoklinicke porodu opravdu nebezpecnejsi pro zodpovednou a odhodlanou zenu. Myslis, ze tato povinnost je plnena dostatecne?
 Stáňa a dva kluci 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 9:23:04)
Lupusi, ale o to přece jde, ne? Ať má každý možnost volby...Ten, kdo potřebuje "odrodit" lékařem, ať takový porod má. A pokud nechce žádné informace, je to jeho rozhodnutí. Mysí, že tu nikdo nechce jeden jediný mustr pro všechny... Celé je to o pružnosti ve zdravotnictví a ochotě k jiným, než rutinním postupům.
Ale u nás pořád dost chybí možnosti volby, chybí porodní domy, legálně ošetřené porody doma.
 DitaB 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 22:42:43)
~R^ přesné!
 Vrtulka* 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 8:48:35)
Lupe, ano bohužel jsem si tím jistá. Porodník není specialistou na péči při fyziologickém porodu, tím je PA. Koneckonců důkazy jsou vidět velmi zřetelně na diskusi kde rodit a na diskusích podle věku. To co tam je popisováno (často s vděčností) jako obvyklý způsob lékařské péče při normálně běžícím porodu opravdu není přiměřená péče odpovídající stavu. Ovšem opravdu kvalifikovaný porodník by měl mít zvládnutý i fyziologický porod.
Nedávno tu někdo zmiňoval obsah skript věnující se porodnictví, fyziologickému porodu tam bylo věnováno minimum.
Nemyslím to vůči porodníkům nijak konfliktně ani urážlivě. Spíš tak, že k fyziologickému porodu patří osoba cvičená v péči o fyziologický stav schopná rozpoznat vznikající patologii (PA) a k péči o patologie patří specialista na patologie (lékař). Stejně jako nechci aby mi PA prováděla císařský řez, tak necítím potřebu aby mi lékař léčil těhotenství porodem.
 DitaB 


Vrtulko, super hláška :) 

(12.3.2009 22:58:46)
"lékař léčil těhotenství porodem" - to si musím zapamatovat ~t~
 lock 
  • 

Re: Vrtulko, super hláška :) 

(13.3.2009 8:51:07)
...a vyléčil ho tak, že ON porodil...
 DitaB 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 22:40:51)

To je bohužel reálný stav - kvalifikovaní porodníci možná mají jakési teoretické znalosti o fyziologickém porodu, jenomže ten je založený právě na tom, že rodí především sama rodička podle svých potřeb a instinktů. Fyziologický porod je vlastně něco jako "zdravý" porod, ten nepotřebuje zásahy lékařů. Tudíž pro lékaře, zvyklé léčit a zachraňovat, je přirozenější potřeba stále něco monitorovat a do procesů zasahovat - mnohdy neopodstatněně, často bez vědomí škodlivosti takového konání.

Je senzační, že lékaři dokážou zvládat zmíněné patologie. Jen by bylo ještě lepší, kdyby k nim svými zákroky nepřispívali a kdyby zachraňovali opravdu jen tam, kde je to potřeba a kde to chce i ta druhá strana ... A úplně nejkrásnější by bylo, kdyby se nebáli získávat praktické zkušenosti s fyziologickými porody - pak by se snad časem dalo rodit fyziologicky i v porodnicích .... (českých ;-)).
 Šešule 


Riziko života- můžeš umřít 

(12.3.2009 7:51:28)
Představ si, že se rozhodneš mít miminko. Půjdeš hned za doktorama, ať tě uměle oplodní? Necháš si pro jistotu aplikovat hormonální léčbu? Ne, asi to zkusíš s partnerem doma.~f~ A když to náhodou nepůjde, za doktorem půjdeš. Jak to, že zezačátku doktora k početí nechceš a pak je ti dobrej?
Neslyšela jsem, že by někdo kategoricky odmítal lékařskou pomoc, ale proč "pomáhat" v situacích, kde to není potřeba?
Při porodu může jít o život, a to i při porodu v porodnici. O život jde, když jedeš autem, když provozuješ sex (mrtvice, infarkt), když přecházíš ulici. Přestaneš kvůli tomu jezdit do práce, chodit ven a k souloži si budeš zvát kardiochirurgy, aby mohli včas zasáhnout?~d~
 cizinka1 


Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 8:06:21)
Lindo, kde jsi podobnou vylicenou argumentaci videla~d~? Je to jakasi hrst blabolu, vazne nevim co maji s temi nesmyslami nejake realni domarodky (zde prispevajici).

Zakladni problem techto diskusi je zrejme v tom, ze nekteri lidi nejsou schopni odlisit sve ujete predstavy od skutecne vyjadrenych nazoru.
 singera 
  • 

Re: Riziko nemocnice 

(12.3.2009 12:35:32)
jo to taky nechápu, ale to už jsme rozebírala podobně jako ty pod nějaým článkem o porodu
 10.5Libik12 


Proč ten kravál? 

(11.3.2009 23:51:57)
na idnesu proběhla zpráva o kritickém stavu dítěte, převozu a smrti a vzápětí o tom, že tato nebyla v souvislosti s domácím porodem, ale v důsledku těžké srdeční vady.

Hnutí se vyjadřuje samoúčelně a s křížkem po funuse. I naprostí ignoranti všech porodů, co o případu slyšeli maximálně z Novy, si zapamatovali, že umřelo miminko s těžkou srdeční vadou.

Pokud se Hnutí zviditelňuje překrucováním toho, co se napsalo o tragédii, je to na hraně možnosti toto neštěstí využít pro svůj zájem. Pokládám to za neetické.
 10.5Libik12 


Re: Proč ten kravál? 

(12.3.2009 0:14:54)
No Hnutí v článku cituje idnes. Tenkrát jsem se válela na Rodině, předstírala práci a taky četla zprávy. Než se začlo mluvit na aktuálně založené diskusi o tradičním klystýru, idnes to dementovala.
(souvislost domácího porodu se smrtí dítěte)

Jinak tedy spíkři komerčních stanic jsou zábavní, ale ještě jsem nepotkala nikoho, kdo by je bral vážně. Nepočítám, žes to slyšela na Radiožurnálu nebo na Vltavě.
 cizinka1 


Re: Proč ten kravál? 

(12.3.2009 8:13:17)
Libiku, kraval je zrejme proto, ze zachranari pustili zpravu do medii drive, nez se zjistila pricina umrti, a zprava na i-dnesu, i ta ipravena, mela velice nesnasenlive komentare, kteri zbyly po puvodni uprave. Podil zachranaru je prinejmensim neeticky a nedustojny, podil novinaru s pretenzemi na seriozni media je neeticky. Postoje mileho Jana, ci spise Josefa z Bulovky zde, zhodnot si sama. A o tom to je.

 Petra , 2 deti 
  • 

Porod doma je sobectvi 

(12.3.2009 0:03:55)
Mam tdvě deti, porody probehly normalne...Jsem zastancem novych veci, vyzkouset se ma vsechno, ale moznych komplikaci pri porodu, ktere mohou ohrozit matku je prilis mnoho.
Budiz, o svem zivote at si rozhodne sama, ale ohrozit dite, ktere se tak muze stat obeti rozhodnuti matky, ktera uprednostnila sve pocity intimity a jakehosi "rodinneho" pocitu pri porodu (na ktery se nikdy clovek 100% neda pripravit/2 deti=2 ruzne prubehy porodu co do rychlosti, intenzity bolesti atd./)- JE NEVYSLOVNY HAZARD:(
 Karel 
  • 

Re: Porod doma je sobectvi 

(12.3.2009 7:59:39)
No počítám, že "domorodky" už sbírají klestí....a... na hranici s tebou.
 Kaede 


Re: Porod doma je sobectvi 

(12.3.2009 9:28:53)
Ale no tak já bych to nehrotila :-) Každý má právo na svůj názor. Paní by měla pravdu, pokud by hovořila o nepřipraveném porodu, bez odborné asistence, v nevhodných podmínkách atp. To by jistě hazard byl. Myslela jste to tak, že?

Jiné by bylo, kdyby paní hovořila o pečlivě připravovaném porodu nízkorizikové rodičky. Ale to by zas měla své tvrzení čímsi, nejlépe nějakým důvěryhodným zdrojem podložit. Sice si každý může říkat co chce, ale stejně by bylo dobré si umět takový poměrně radikální názor psaný KAPITÁLKAMI obhájit.
 kreditka 


Re: Porod doma je sobectvi 

(12.3.2009 13:02:17)
~t~
 zuzini 


Re: Porod doma je sobectvi 

(12.3.2009 12:18:27)
Jaké své pocity kurva fix furt dokola? Tyhle kecy od lidí, co ví o porodech doma kulové, mě už fakt serou ~o~

Zuzini rodící v porodnici
 singera 
  • 

Re: Porod doma je sobectvi 

(12.3.2009 12:27:22)
Kurva fix Susini, každý má právo na svůj názor. Petra si článek přečetla a napsala, co si myslí. A tím to třeba pro ní končí. Nemusela číst ty sálodlouhé diskuze napsané před ní...
 zuzini 


Re: Porod doma je sobectvi 

(12.3.2009 12:37:55)
Singero, to je mi fuk, názor může mít jaký chce, ale nařkla domarodky ze sobectví i přes to, že o nich a porodu doma vůbec nic neví.
 Kaede 


Re: Porod doma je sobectvi 

(12.3.2009 12:38:16)
No ale to je jako bych šla na nějaký webovky parašutistů a napsala jim že skákaní z letadla je NEUVĚŘITELNÝ HAZARD! :-( a jestlipak kromě svojí touhy po extrémním zážitku taky přemýšlejí nad tím, co by řekla rodina, až se zabijou. Někteří by si klepali na hlavu, že o tom nic nevím, nekteří by furt donekonečna vysvětlovali, že přece skáčou po výcviku s profesionálním instruktorem, mají zdravé srdce a taky pozor na to - padák!, no a někteří by mě poslali do někam, sakra práce, když o tom nic nevim.
 Grainne 


Re: Porod doma je sobectvi 

(12.3.2009 12:53:16)
Singero, jsme zase u toho. Když řekneš, že je něco hazard, musíš to doložit. Když světu sdělíš, že máš pocit, že je to hazard, fajn. Když řekneš, že něco je pro tebe hazard, tak diskuse končí, protože soudný člověk předpokládá, že víš, proč je něco pro tebe hazard.
Když předložíš myšlenku ve formě otázky, zda je to hazard, dojde k diskuzi a zjistíš, jak se věci mají, pokud se umíš orientovat v textu.
Pokud někoho nařkneš, že je sobec a nedáš mu prostor k obhajobě, zákonitě ho nas...š. V takové formě je to urážka.
 singera 
  • 

Re: Porod doma je sobectvi 

(12.3.2009 13:10:12)
Graine, čti pořádně, Já jsme nic o sobectví a hazardu nenapsala! Jen jsem napsala, že má Petra "kurva fix" právo vyjádřit svůj názor.
 Grainne 


Re: Porod doma je sobectvi 

(12.3.2009 13:13:39)
Já jsem ti napsala, že ho vajádřila špatně a urážlivě a proč to bylo špatně a urážlivě.
 singera 
  • 

Re: Porod doma je sobectvi 

(12.3.2009 13:25:48)
Moc tu větu, cos mi napsala, nechápu. Myslíš, že cizinka, protože jsem napsala svůj názor, se ke mne může chovat sprostě a urážlivě?

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.