| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jak jsme zchudli

 Celkem 461 názorů.
 Ondra, 3 děti 
  • 

Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 8:57:26)
Skvělý článek! Díky. :-)
 Stáňa a dva kluci 


Výborný 

(8.1.2009 9:46:20)
Žlababo,
ještě teď se směju, ne škodolibě, jsme na tom stejně:). Nejvíc mě pobavila popelnice k vánocům, my si loni nadělili domeček a hypotéku, letos plynový kotel:). Taky si zvykám...
 Sanik 
  • 

Re: Příjem 

(12.1.2009 9:39:40)
Maminky, vy které tady pláčete jak na tom jste strašně špatně, finančně, neberte to osobně, vím, že mi do toho nic není,ale můžete mi říct, jak velký, průměrně, máte měsíční příjem pro domácnost, že jste na tom tak špatně? Taky platíme hypotéku, máme tři děti a jsem na mateřské,ale tak špatně na tom nejsme.
 Dana 
  • 

Re: Příjem 

(12.1.2009 15:40:01)
Docela souhlasím, přece pokud jdu do hypotéky tak trochu počítám a jestliže bych po stavbě domu na hypotéku neměla na toaleťák, tak do toho nejdu ani za nic a zůstávám v našem příjemném 4+1.
 daniela tři kluci 


Re: Příjem 

(13.1.2009 23:11:00)
Přesně tak,taky mám tři děti,i půjčky a dá se to zvládnout.
 markéta dva cvrčci 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 12:09:57)
Výborný článek, měla jsem pocit, že čtu svůj život, takže se držte, ikdyž někdy mám sama pocit, že hůř snad ani už být nemůže. Skutečně pátý člen rodiny, jako by měl bezedný žaludek.-))))
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 14:23:20)
Článek super. I my jsme na tom byli stejně, jen v opačném pořadí - trošku jiná doba rok 1990. Manžel studoval VŠ, přivýdělek žádný, hypotéky nebyly, za to první dítě v domečku 1+1 v dezolátním stavu ano. Po šesti letech první společná dovolená a místo druhého dítěte hypotéka. Druhé dítě až za další čtyři roky - dřív se nepovedlo. Dnes už je to v pohodě. Někdy si říkáme, že nás ty začátky vyškolily v tom co je podstatné a co může počkat.
 Insula 


naprosto stejně 

(8.1.2009 12:48:28)
Vidím to a cítím naprosto stejně. Pryč jsou časy, kdy jsme chodili s manželem 4x do měsíce na večeři, kdy jsem nemusela uvažovat, jestli si koupím boty za 1.000,- atd. atd. A to jsem nikdy nebyla nikterak rozhazovačná. Ještě si i matně vzpomínám, jaké to bylo po narození dcery (stále pracuji), protože dcera byla velmi klidná a hodná (skoro až "zaprdlá") od malinka a tak já mohla vydělávat spoustu peněz (v podstatě jsme na tom byli jako když jsem chodila do práce). Ale po narození druhého dítěte se to změnilo. Nejen, že nemám na práci tolik času, ale i vlivem událostí, které jsem nemohla ovlivnit, se situace změnila a práce rapidně ubylo. ~n~ Navíc, co si budemu namlouvat, ceny neustále stoupají, ale peníze tak rychle nepřitékají. Jejich objem zůstává většinou stejný. Takže vždy po výplatě jsem několik dní v klidu, než zaplatím složenky na poště a pak nastává období nervů, jak vystačím do příští výplaty. ~n~
V sobotu odjíždíme na hory. Je to od známého, takže ubytování za "pakatel". Ale ten pobyt i tak nebude zadarmo. Je to naše první dovolená po několika letech. Ale já už teď žiju v hrůze nad utracenými penězi. ~;((
 Zuzka, dvě děti 
  • 

Re: naprosto stejně 

(11.1.2009 18:19:34)
Souhlasím, děti ubírají hodně peněz. Máme to stejně, přijde výplata, zaplatí se inkaso, splátka na byt, telefon, školka atd. a z toho zbytečku se snažíme vyžít do další výplaty. A faktem je, že u prvního dítěte jsem tak počítat nemusela. Není to jednoduchý, ale je to o tom, co člověk chce, i když někdy si taky říkám, že jsme se měli nejprve zařídit, zaplatit si byt, prostě zajistit se, takhle jsem hned po VŠ šla na mateřskou.
 Eva 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 13:31:15)
To je teda všechno 100x pravda.
Když jsem před 2 lety jela za studiem do ciziny, snažila jsem si všechno "naposled" užít, plánovali jsme totiž hned po mém návratu děti.
Studovat? Rovnou na dvou fakultách! A k tomu intenzivní kurz jazyka. Je to přece naposled... Po nocích knihy, DVD, seminárky, kino. Stipendium nestačilo na parádu? Ještě brigádu navrch, a "poslední" značkové sako v životě.
Tancovat? Jedině až do rána. A pořádně! Nevěřili byste, co je to za dřinu, člověku se chce tak spát...
Margaritu? Dvojitou!
Celé tělo bolí po noci strávené v autobuse? Žádné válení u bazénu, rychle vybalit kufry a potápět se v jeskyni. Únava, studená voda, je to poprvé? Ale taky naposled!
Pozvání na exotickou lidovou veselici, 8 hodin cesty ve vedru na korbě náklaďáku, silnice bez asfaltu, žádné sprchy, spaní na rohoži pod stolem, k jídlu cvrčci a pekelně pálivá jídla, po jejichž obsahu raději nepátrat? Beru!
Řidič autobusu 4 hodiny recitující milostné básně a vrhající žhavé pohledy? Sem s nimi, je to naposled!
Nejlepší hotel all-inclusive na celé pláži? Čert to vem, aspoň na dva dny!

Dneska v letu mezi výměnou plín a mytím malířské štětky nebo řezáním kachlíků hodím oko na fotku, kde jsem mezi spoustou ryb na korálovém útesu a hned se mi líp přebaluje...
 MishuI 


Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 13:59:11)
Sorry,ale to mi zas přijde trošku prdlý,honem všechno potrhat,honem si všechno užít.Jak kdyby dítě bylo trest a těsně před tím trestem bych musela zažít celej svět ~a~
 Lassie66 


Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 14:22:55)
Mishulo, taky mi to připadá, jako poslední přání před popravou :-).
 MishuI 


Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 14:26:22)
Jsem ráda,že to tak nevnímám sama~;)A to by se na to dalo pohlížet ještě očima ženy,která nemůže otěhotnět a tohohle všeho "světaznalství" by se vzdala ráda,všema deseti a okamžitě.Naštěstí to není můj případ,přesto dítě vnímám jako poklad,ne trest.
 Tvoje horší já 


Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 18:34:09)
Také se tentokrát ráda připojím.
 Eva, 2 kluci 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 14:39:08)
no.. mě děti za pár let dospějí.. a já si zase začnu užívat :-))) Vdávala jsem se v 19ti, dítko přišlo v mých 21letech...
Ale je fakt, že já nezchudla kvůli dětem, ale kvůli podvodnému jednání mého společníka ve firmě.. :-( Takže tak bohatá už zase nebudu, ale rozhodně to bude lepší, až se děti postaví na vlastní nohy.. a mě bude jen pár let přes 40 :-))
 Kohnova 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 14:24:53)
Eva: jako ze te s prebalovanim smiruje vedomi, ze jsi byla na koralovem utesu a spol?
Musim rict, ze tomu moc nerozumim. Vim, ze se to tak rika, ze lide maji nejdrive cestovat a "uzivat si" a pak mit rodinu, bere se to jako recept na spokojenost. Ale pripada mi to dost divne. Kdyby pro me to, o cem pises, bylo tak dulezite, ze bych si to jako ikonu musela nest do dalsi zivotni etapy, tak se do prebalovani nepoustim. Pockala bych, az mi stejne naplneni jako koralovy utes prinese to prebalovani.
 myš 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 15:05:57)
Já bych to zas tak divné neviděla to užívání si před dětma. S dětma si zas užíváte věcí zcela jiných a neznamená to, že ty děti by jste mít ještě neměli a nepřináší vám potěšení přebalování, pokud občas vzpomínáte na korálový útes, zimní táboření nebo sjíždění divokých řek. Některé věci už se s dětma většinou opravdu moc dělat nedají, třeba stopování po méně bezpečných zemích, válecí dovolené už taky nikdy nebudou stejné, protože děti vás válet nenechají atd. Něco samozřejmě ano, ale už jinak a je to trochu jiné.

Taky jsem si s chutí užila svou poslední bezdětnou dovču v luxusním hotelu s polopenzí a naprosto bez starostí a exotické cestování po asijské zemi. S dětma bych to podniknout mohla třeba taky, ale už na to prostě není (viz článek o zchudnutí:-) A taky občas projedu fotky a zavzpomínám a popravdě jsem ráda, že jsem to zažila a takových věcí si užila, ale chápu, že někdo takové potřeby třeba nemá.
 Kohnova 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 15:27:06)
mys: ale jo, o tom zadna, to co ja jsem zpochybnovala, je schema "UZIT SI ---> MIT DETI". Ceho si uzit? Luxusu? Konzumu? Vedomi, ze jsem dosahl statusu umoznujiciho urcity objem konzumace, mi pomaha prekonat obdobi, kdy muj status klesl?
Rozumej, rozhodne nikomu neberu radost z hezke rekreace, nakupovani a luxusnich veci, ale smyslu toho "uzivani si" nerozumim. Dtto te dualite "uzivani" X rodina. Rodina by podle toho byla v opozici proti "uzivani", pricemz ale i ty pises, ze si rodinu uzivas.
Co vlastne presne v zivote znamena, ze jsem se potapel v Bermudskym trojuhelniku, nez jsem si vzal hypoteku? To vedomi, ze jsem na to mel? Exotika toho zazitku? Jako ze to potapeni je cennejsi zazitek, nez treba cely rok piplat zahradu a cekat na urodu?
 myš 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 15:56:35)
kohnová
Tady nejde o měření hodnoty zážitků, pro někoho je "užívání si" prožít všechny dovolené u jednoho rybníka, pro druhého procestovat půlku světa, někomu stačí k absolutnímu štěstí mít v 18 dítko a nikdy nikam nejet a piplat zahrádku, a proč ne?

Mluvím pouze o sobě, pro mě nerovná se "užívání" si luxus, konzum, status, nakupování blbostí, nebo vědomí toho, že já na něco mám. Miluju cestování a sport, takže jsem si prostě užívala cesty čistě z toho potěšení cestování (ne proto abych se mohla někde vytahovat a tak), ježdění na vodu, přechody hor, vandry s kamarádama atd.... s dětmi v 18 bych to nezažila. Teď si stejně tak užívám rodinu a jsem ráda, že ta předchozí etapa byl prostě jen jiný způsob užívání si, než co mám teď. Ale pochopím i někoho, kdo si prostě nic z toho odžít nepotřebuje a rovnou před maturitou si pořídí rodinu a miminko(teď je o tom zrovna článek).

 Kohnova 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 16:11:44)
mys: OK, ja ti to fakt neberu. Jedine, v cem se od tebe lisim, je zkusenost, ze i cestovani i sport jde s detmi skloubit, i kdyz samozrejme vnimam, ze bez nich je to daleko snazsi a penez je vic. To, po cem jsem se ptala, byl smysl te "zazitkove injekce", proc se tak casto doporucuje, potazmo, proc je treba oddelovat "uzivaci" obdobi pred detmi a ?jake? s nimi. Jsem pro holisticky pristup:). Mozna je to tim, ze jsem uz stara (pred maturitou jsem nejenze nerodila, ale ani jeste nesoulozila, mazec, co?).
 MirkaEyrová 


Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 18:17:38)
Kohnová: tak třeba já už si nikdy nezažiju takový pocit štěstí a pohody, který jsem před dítětem měla. Není to o tom, že bych si NECHTĚLA užívat dítěte; však taky jsem považovala rodinu, manželství, děti, za nejpodstatnější věc v životě. Ale s dnešní zkušeností bych si ten bezdětný život ještě o rok, dva prodloužila, protože já si prostě užívat už nemůžu. Aspoň zatím, a výhledově ještě hezkých pár let, jestli vůbec kdy. A nad to se musíme smiřovat s vědomím, že prosté rodičovské přání - abychom viděli své dítě šťastné nebo spokojené, samostatné, v životě úspěšné se vší relativitou toho pojmu - toto přání nemusí být naplněno.

A i když stav před pár lety nebyl tak vyhrocený jako dnes, nebylo pro mě mateřství takovou pohodou, v jakou jsem věřila. Zcela chápu, že lidé si chtějí užít - něčeho, co je láká a co jim už s dítětem může být odepřeno (aspoň na několik let). Je nesmysl myslet si, že s dítětem jde dělat všechno jako dřív, dítě není naše hračka, abychom ji tahali, kam se nám zamane - musíme taky dítěti nechat prostor na jeho přání a potřeby. Ale zrovna tak je nesmyslné myslet si, že žena (na kterou zpravidla! stejně spadne největší kus povinností a omezení spojených s rodičovstvím), že žena má jediné touhy - otírat pokakané zadečky, žvatlat s miminkem a chodit s dítkem na pískoviště. Ano, v jisté fázi k tomu může nazrát, ale prostě není to JEDINÁ touha žen obecně.

Myslím, že život se dá prožít různě, určitě lze mít snahu např. dělit péči o mimčo tak, aby se on i ona vystřídali s různými volnočasovými aktivitami, přivydělávat, aby měla na toužené luxusní výrobky, nebo na některé typy aktivit brát dítě - v rámci rozšiřování obzorů - sebou. Ale nejde to vždy a za všech okolností - kolik manželů se vzpěčuje nějakému dělení povinností, kolik okolností může zabránit dostatečně vysokému příjmu, kolik aktivit existuje, které se opravdu s mrňousem dají dělat jen těžko - a když, tak jen trpně přihlíží a samo nemá v tu dobu aktivity rozvíjející jeho osobnost, tedy nedá se provozovat v té míře, ve které by se dala provozovat "za svobodna".
 Jana 
  • 

Užívání před dětmi 

(8.1.2009 18:56:07)
Já to mám ložený takhle: děti jsem měla docela pozdě po třicítce a předtím? Předtím byla hlavně svoboda. Byla jsem zodpovědná především jenom sama za sebe. Třeba: v Alpách jsem sjížděla černý sjezdovky střemhlav, na hranicích svých možností, byl to let, nebo spíš úlet, něco co si teď už nedovolím (a do Alp jezdíme dál, s dětmi) nebo treky v oblacích, mezi tsrmými srázy, nebo cesty po Asii mezi domorodci jen s batohem. Už to neumím. Mám malé děti. Jsem máma. Už přehnaně neriskuji. Tak to cítím já.
 Katla 


Re: Užívání před dětmi 

(8.1.2009 21:45:09)
ten název příspěvku zavání ohrožováním mravní výchovy mládeže ~2~~2~~2~.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Užívání před dětmi 

(15.1.2009 9:23:03)
Jano, velky souhlas.

Taky jsem mama, a jako takova citim jistou zodpovednost. Neriskuji a tim padem si neuzivam naplno (lyze, divokou vody, cyklisticke sjezdy v terenu). Prece si pri uivani nezlamu vaz a nenecham na svete dva sirotky.
A dovolena a uzivani si PRED a PO je velky rozdil
 myš 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 21:15:16)
kohnová
Já myslím, že ta období se tak dělí, prostě proto že to jsou dvě jiná období~:-D, alespoň tedy pro někoho. Život s dítětem je podle mě jiný život, je třeba ho přizpůsobit do značné míry dítěti a ta bezstarostnost a období, kdy se můžeš zcela sebestředně soustředit na sebe a své zájmy, potřeby atd je prostě pryč. Některý sport a některé cestování se s dětmi provozovat dá, jiné vůbec ne. Taky je třeba brát ohledy, zda dítě tvůj koníček a cestování vůbec baví a něco z toho má.

Asi už těžko člověk projede s pár penězma v kapse Irán, Rusko, Indii, Senegal apod, nemůžeš se jen tak sbalit a vyrazit, pak sbírat jabka na Zélandě a pokračovat dál, dokud nedojdou peníze. Dělat au-pairku v Anglii, nebo jinou práci jinde, jít mnohadenní přechod divokých hor v Rumunsku nebo v jiné pustině, sjet s partou nějakou divočejší řeku, vyrazit na několikatýdenní stáž někam do Tranmtárie, dělat měsíc dobrovolníka v Africe apod. Prostě tohle "užívání si" už nezažiješ, možná tak až děti vyrostou a to už zase nebudeš mít třeba sílu ani chuť něco takového dělat.

Tohle zažiješ většinou jen za bezdětna a s dětma máš zase spoustu krásných zážitků, ale už jiných. Nezatracovala bych to "užívání si" před dětma z nějaké morální roviny, že někdo dává přednost konzumu před rodinou a rodina je pak pro něj utrpení. Pro některé je to jen jiná, podstatná etapa života s jinými druhy zážitků.

A je určitě možné, že pro někoho je rodina menší míra štěstí, ale to neznamená, že všichni, co rodinu odkládají aby si užili bezstarostného života, považují tu pozdější dobu s dětmi a rodinou za méně šťastnou nebo obohacující.


 KačkaH 


Re: Dobré ráno :-) 

(10.1.2009 22:07:40)
nic si z toho nedělej, já před maturitou taky nesouložila a přesto jsem nikdy neměla pocit, že bych si před dětma musela pořádně užít, protože pak už nikdy.... Naprosto s tebou souhlasím a jenm okopávat zahrádku by mě rozhodně neuspokojovalo a musím říct, že dobrodružný sestup z Černé hory za lijáku ve mně zanechal obrovský dojem, i když byl podniknut s dětma.
 Kohnova 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 16:19:21)
mys: jeste dodatek, protoze jsem se hodne otrela o veci "statusu a spol" a nevysvetlila: je to jen muj nazor, nedelam si monopol na pravdu, ale skutecne si myslim, ze valnou vetsinou jde o (byt neuvedomele) presvedceni, nove zazitky, exotika atd (a to je konzum) rovna se stesti, prace, budovani domova, starosti atd.. rovna se stav s mensi mirou stesti. A od toho to cele jede. Podle mne ten princip sam je pomyleny. Proto jsem do toho stourala.
 Stáňa a dva kluci 


Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 18:26:30)
Kohnová,
myslím, že to nejdeš z té úplně nejlepší strany~;). Rozdíl je dle mýho pouze a jen v míře zodpovědnosti. Pokud nemáš rodinu, jsi stále jen něčí dítě:-), které si může, samozřejmě dle možností dělat, co chce. Prostě je to určitá etapa tvýho života, libovolně dlouhá, která je dost jiná, než ta rodičovská.

Jen takový vípek, já si den před porodem prvního syna pořád zpívala a nemohla se té písničky zbavit "nic není jako dřív, nic není jak bejvávalo"~t~. Jj, mý podvědomí už tušilo~t~.
 Kohnova 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 22:07:26)
Stana: je to mozne. Ja jsem v zivote obdobi, kdy bych si mohla delat vicemene co chci, zatim nezazila. Pri trose stesti me jeste ceka. Tak treba pak zjistim, o co jde:).
 Evelyn1968,2děti 


Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 22:16:44)
Kohnová, my jsme byli s manželem 8 let bez dětí, sami ve vlastním bytě, rozdíl s dětma a bez, je pro mě nesrovnatelný. Neříkám, že je něco lepší nebo horší, ale pro mě začal s dětma jinej život. Nemyslím ani tak peníze, ale takový to" no tak přijdu domů ráno, je sobota, můžu spát celej den, nebo dneska si budu celej den číst..." a podobně, už jsem nezažila 14 let:-)
 Kohnova 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 23:54:58)
Jj, myslim, ze rozumim. Rozdil je jasny. To, co jsem rozebirala, bylo to "uzivani si". ne ze neni rozdil mezi detnosti a bezdetnosti.
 Cow :-) 


Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 23:18:11)
Stáňo ~t~~t~~t~
 Kohnova 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 23:58:36)
Stana: ja ted jeste o tom premyslim, a Stano, ja nemam pocit, ze si dite muze delat co chce. Mne pripada dite ve svobodne vuli daleko omezenejsi nez dospely. Ale tys to asi myslela tak, ze "dospele" je starat se o vic nez jen sam o sebe?
 Katla 


Kohnová  

(8.1.2009 15:32:00)
já tě ráda čtu, ale tohle je nesmysl. Opravdu užít si pár let bez dětí je super proto, že pak už ten pocit nikdy nezažiješ - nebo aspoń já ne. Už nikdy nebudu moci žádného zážitku. cesty, povyražení užít plně a jen a jen pro ten okamžik, protože vždycky nějaká myšlenka někde vzadu patří dětem - jak se mají, jak se jim daří, zda jsou OK. Pochybuju, že se to změní, až vyrostou. Děti mi přinášejí velké naplnění, nyní zdaleka největší, ale stejně ráda vzpomínám na těch 7 let, kdy už jsem byla dospělá, ale ještě jsem mohla bát "nezodpovědná".
 Kohnova 
  • 

Re: Kohnová  

(8.1.2009 15:54:24)
Hrouda: je to mozne, ja se prave proto ptam. Ze mne mluvi, ze jsem takove obdobi v zivote nemela, vlastne celou dospelost ziju s detmi, mozna, ze jsem se o neco duleziteho ochudila a jsete jsem zapskla :), ale mne fakt, at delam co delam, tak mi zazitky tohohle typu nechybi. Na druhou stranu, kdyz pomery konecne dovolily a my se poprve vypravili na cestu do ciziny bez deti, vycitky ani obavy jsem nemela, vedela jsem, ze jsou u babicky, ktera je pricetna a milujici soucasne, takze jim nic nehrozi(krkavni matka?). A jo, bylo to skvele, byt neluxusni (jeli jsme autem a vetsinou v nem i spali:). Je fakt, ze jsme si pripadali mladi a svobodni a libilo se nam to, vraceli jsme se osvezeni a nateseni na domov.
Tak mozna jde o to kumulovat zazitek tohohle typu, aby to pak umoznilo klidnou materskou dovolenou? Fakt to nikomu neberu, komu to tak funguje, ale logiku nechapu. Mne to prijde spis tak, ze clovek potrebuje cas od casu prazdniny od toho, co dela vetsinu casu, byt by ho to tesilo sebevic. Nezda se mi, ze by to mohlo fungovat stylem "nejdriv pet let prazdnin, pak pet let ""uslechtile"" prudy".
 Katla 


Re: Kohnová  

(8.1.2009 16:25:19)
Já jsem si to bez dětí užila v tom smyslu, že nejsem ani tak majetná ani tak nadaná, abych s dětma vystudovala. Tak jsem si ten čas pořádně užila, STRAŠNĚ ráda na to vzpomínám - ale nebylo to, užiju si, než budu mít děti. O tom, že je budu mít, jsem nepochybovala, a malovala jsem si to v patřičně růžových barvách, samozřejmě ~z~. No, jinak jsem bud nadměrně úzkostná nebo jsou děti ještě moc malé, ale už nedokážu plně vychutnat zážitky bez toho, abych třeba nekoukla na mobil, jestli babička nepíše nebo nevolala, a když nepíše, a když nepíše a nevolá delší dobu (cca 120 minut ~z~~z~~z~) , tak zase uvažuju, jestli se nestalo něco TAK hrozného, už ani nevolá . Takže zaplať Bůh za těch několik let, co jsem si "užívala". ~z~
 Kohnova 
  • 

Re: Kohnová  

(8.1.2009 16:44:38)
Hrouda: :). Clovek s detma vystuduje aniz by byl majetny, nebo nadany, proste z holeho nezbyti. Cimz to nijak nedoporucuji a nechvalim, myslim si, ze je rozumnejsi behem studii deti nemit. Urcite je dobre, kdyz muze clovek naplno prozivat tu zivotni etapu, ve ktere se zrovna nachazi a to je nakonec treba tim "uzivanim" mysleno, a pak jedine souhlasim.
Na druhou stranu rodicovstvi je prilis dlouhe obdobi na to, aby se dalo absolvovat bez dovolene. Myslim, ze to, ze "matka ma stale strach o deti" je kulturne silne podbarveny fenomen. Logiku to nema. V tomhle smeru me hodne poucily pameti Agaty Christie, je to moc zajimave cist si, jake rodicovstvi bylo "spravne" v jejim detstvi a mladi a porovnavat s tim, jake je spravne dnes. Je jasne, ze jak se deti jednou narodi, uz z hlavy a ze srdce neodejdou, ale to mi nepripada jako zatezujici vedomi. Strach je ale neco jineho a myslim, ze my casto mame nutkavy pocit "potreby mit strach" v situacich, kdy je to zbytecne.
 Katla 


Re: Kohnová  

(8.1.2009 16:55:04)
ja bych nedostudovala. Studovala jsem, co nejvice si privydělavala, rodice na druhem konci republiky a zase nejsem lumen, aby mi to slo do hlavy samo. Mozná casem, dálkove - no tak je fakt, že by byl rozdíl, kdybych otehotnela v prváku nebo v poslednáku - ale s mojí tezkopádností a poměrnou pomalostí (těmi, co mě mají rády považováno za důkladnost, ostatními za lenost, ale já jsem opravdu jen pomalá ~z~) - bych to neskloubila.
 Katla 


Re: Kohnová  

(8.1.2009 16:59:02)
U mě to kulturně podbarvený fenomén tolik nebude, protože já si z principu nemyslím, že je to nějaká "sociální" povinnost mít neustále obavy o děti a neustále na děti myslet. leda bys tíám kulturním podbarvením myslela, že v naší kultuře má dnes matka, pokud chce, mnohem víc času zabývat se intentivně dětmi, což je fakt, a pak je na ně intenzivněji fixovaná ~z~
 Kohnova 
  • 

Re: Kohnová  

(8.1.2009 17:14:35)
Hrou.: nene, ja myslela spis to prvni. Holt jsi asi takhle vyladena. Ale je zbytecne se zneklidnovat, kdyz vim, ze je vsechno v poradku, ne? Jsem na to sla takhle:).
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Kohnová  

(8.1.2009 17:11:01)
No, asi bych si nechtěla hekticky užívat s vědomím, že jednou budu dlouhodobě, ne-li trvale omezována, tak ať mám aspoň hezký vzpomínky.
To by mne ani ve snu nenapadlo.
Oddělovat život na fáze "teď můžu, tak hurá" a "teď nemůžu, ó běda".
Přijde mi to zvláštní hlavně v tom směru, že to působí dojmem, jako by dospělost prožívali dvě odlišné osoby. Tu bezdětnou lidé se zájmy, koníčky a životním stylem "A", tu dětnou lidé nez zájmů a koníčků, s životním stylem "B".
Já jsem pořád stejný člověk jako za bezdětna, mám stejné koníčky, stejný životní styl a naprosto netuším, proč bych ho měla měnit.
Ano, třeba je to s dětmi méně pohodlné a stojí to víc úsilí, ale že by to NEŠLO?
Nemůžu sbírat známky, když mám děti?
Nemůžu lézt po horách, když mám děti?
Navíc, dítě je hodně velký handicap cca do 3 let, než je ve školkovém věku, pak je to čím dál tím lepší. Aspoň dle mých zkušeností.
Ty tři roky jsem opravdu musela sedět na zadku, ale věděla jsem, že jednou uplynou a budu se moci vrátit k tomu, co mám ráda a co mne těší v daleko větší míře.
Ono třeba jet s kočárkem na výstavu do Rudolfina BYL opruz, i když jsem měla hodné miminko, co neřvalo. Minimálně to přenášení kočáru do schodů, překážení ostatním návštěvníkům...
Ale co jsou to tři roky v životě lidském. Jepice by to třeba viděla jinak, ale průměrná délka života je u nás cca 78 let u žen a 75 u mužů. :o)
 Tvoje horší já 


Re: Kohnová  

(8.1.2009 18:35:35)
Hroudo, ale já jsem nikdy nebyla svobodná. Podobné pocity, jaké popisuješ, jsem vždy prožívala ve vztahu ke své původní rodině - rodičům a sourozencům. Pak se jen přesunuly na manžela a děti.
 Katla 


Budilko,  

(8.1.2009 21:52:34)
to je jasné. Ale u dětí to mám víc. Mnohem. ~t~~t~~t~ Asi si nalhávám, že se jim po mě u babičky stýská ~2~
 Eva 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 15:55:12)
Kohnova:
Je to přesně naopak: strašně jsem se těšila na děti a na to, jak budu sedět na zadku doma, starat se o ně atd. To tatínek do mě šil, že jako bacha, že s dětma si už nic neužiju. Jenže já jsem si nechtěla užívat... no ale protože děti pořád žádný, tak jsem zkusila stipendium. Na děti jsem čekala celkem 9 let, a abych nezblbla nebo nezačala slintat lidem do kočárů, postupně jsem vedle práce vystudovala VŠ, koupila a opravila dům, abych je měla kam povít, naučila se pár jazyků, cestovala atd., všechno bylo tak nějak "než to přijde".
Když to ale dopadlo tak, že jsme se dohodli, že půjdeme na IVF, málem jsem na to stipendium neodjela. Jenže mě ukecali, se zaťatýma zubama jsem zabalila kufry - a nakonec jsem byla ráda.
Dneska jsem doma s dětma, pohodička viz článek Žlababy, jsem strašně spokojená a k tomu vím, že i kdyby hrom bil a trakaře padaly, bezvadně jsem si užila, zažila jsem těžké časy i dobré - a kdybych snad náhodou chtěla pochybovat a stěžovat si na těžký osud matky na MD, vím že mám přesně to, co jsem chtěla :-)
 Kohnova 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 16:05:22)
Eva: nojo, jenze takhle, jak to rikas ted, to dohromady dava uplne jiny smysl :). Pak me na tom neudivuje nic.
 Katka 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(10.1.2009 16:29:02)
Někde jsem četla větičku,co se mně moc líbí: "Než má člověk děti, tak si užívá, ale až s dětmi žije!"
 KačkaH 


Re: Dobré ráno :-) 

(10.1.2009 22:12:58)
Kačko, to je krásný a hluboce pravdivý.
 Dita, Matyáš 08,Kiki 11 


Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 22:01:48)
ÁÁÁÁÁÁ, tady se zase slovíčkaří, co? Bude někdy nějaká diskuze, kde se nebude dopordrobna probírat stavba věty či odstavce přispěvatelek, ale bude se řešit něco podstatného. Eva tím jistě nechtěla říci, že dítě je trest a že by ho raději vyměnila za korálové útesy. Prostě ale je fakt, že když má člověk děti, nemůže si už užít tolik volnosti, vypnout a nemyslet na nic, jít se opít, zatancovat, apod. protože druhý den musí uvařit oběd, děti oblékat, přebalovat a jiné...chápu jak to myslela a pokud se pletu, nechť mě Eva opraví, já to vidím takhle~R^
 Katla 


To víš, že jo  

(8.1.2009 15:28:14)
žádný poslední přání před popravou. Nevšímej si těch keců ~z~
 Lizzie 


Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 15:50:41)
A já ti fandím. Je to super příspěvek:)
 KačkaH 


Re: Dobré ráno :-) 

(10.1.2009 22:04:14)
To máš fakt pocit, že s dětma a po dětech už nic nepřijde?? Trošku divný, ne? Tak proč si je pořizovat, užívej si život bez nich dál, přeci se nenecháš jen tak zavřít do kriminálu (eee teda pardon, k dětem), ne?
 Ocicko 


Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 19:12:45)
uzasny clanek :)
 marcela, syn 11 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(8.1.2009 20:07:47)
dobře napsáno!

my platíme taky hypotéku,ovšem ve stejné výši, jaký jsme platili nájem. Tam nás mohl vyhodit majitel tady exekutor. Naštěstí manžel všechno utáhne ze svého platu a doufám že to bude do budoucnosti stejně.
 Xeni 


Re: Dobré ráno :-) 

(9.1.2009 4:04:11)
Manzelstvi a materstvi cloveka hodne zmeni a hypoteka ci stavba domu taky.
Ja stavela dum za svobodna kdyz jsem jeste nemela deti a byla svobodna. Cely den v praci, po praci na stavbu nebo delat preklady na privydelek a tohle bylo misto dovolenych, vikendu, veskery volny cas. Skladala jsem tvarnice, tmelila a brousila sadrokartony, lepila podlahove topeni. K narozeninam jsem si prala stavebni naturalie tzn. cihly, tvarnice, kabely. kdyz mi dal pritel par tisic at si neco hezkeho koupim, jela jsem do stavebnin pro vapno a cement. Ac jsem mela vysoky prijem, kupovala jsem si jen to nejnutnejsi na cinskem trzisti.
Pak byly 2 roky, kdy jsem dostavela, koupila jsem si obleceni, jela na dovolenou do Recka. Jenze pak jsem poznala sveho budouciho manzela, prisla svatba, deti, ted jsem na materske. Penize zase nejsou a ted uz ani ty darky k narozeninam, svatkum ci vyroci svatby, protoze na to manzel zapomene. Kdyz si vzpomene posle mi prani z prace na muj e-mail.
Hodne sem pribrala, zosklivela, zestarla. Kdyz se divam na film Shrek pripada mi to jako muj zivotni osud.
 Eva 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(9.1.2009 11:20:59)
Xeni:
To, co pises, zni smutne, ale dokazala jsi postavit dum a ted mas rodinu. To je prece bezva!

Predstav si, taky jsem stavela jako pitomec, skoro vsechno financovala (umim mlatit sbijeckou, rezat a lepit kachliky - nic moc sexy) a nakonec jsem se rozvedla a cast baraku platila jeste jednou!

Ale zase si rikam, kdyz me neporazilo tohle, tak uz snad nic...
Eva
 Katka 
  • 

Re: Dobré ráno :-) 

(10.1.2009 17:59:25)
Je to vtipně napsáno - to ano, ale jenom nechápu, proč píše žlababa o jednom platu. Přece bere rodičák ne? Já vím, že to není nic moc, ale ještě nedávno byl rodičák 3800kč?Nebo tak nějak? A mnohé mamky mají 7600 i když jsou už v práci, takže si myslím, že příjem mají přece jenom oba.
A taky mě mamka doma učila, jak se šetří, to jsem asi měla štěstí, když to neumí ani jeden z partnerů, tak to je potom horší...
 Kateřina a dvě dračice 
  • 

žlababo 

(8.1.2009 9:01:33)
mno. tak jsme na tom asi velmi podobně. Ale nestěžuju si :o))) je to delší dobu, když jsem četla jeden vtip o rodičovství. Mladý muž, nedávno založivší rodinu se ptá ustaraně svého otce: "tati, kdy jste se s maminkou dostali z té černé finanční díry" a otec chmurně poznamenal: "když ses odstěhoval". :o)))))))) Děti jsou především radost a když je kde bydlet, co jíst a občas na to dělat si drobné radosti, hlavní věc je, že je člověk zdravý a šťastný.
 jitka 
  • 

Re: žlababo 

(8.1.2009 11:38:01)
Žlababo, napište knihu!! Zážitků a námětů máte po ruce habaděj a příznivců taky, tak do toho!! Já si ji koupím 100%!
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: žlababo 

(8.1.2009 11:59:05)
Taky bych prosil jeden výtisk... :-)
 Betull 


Asi máme štěstí 

(8.1.2009 9:13:07)
ale my s příchodem dětí finanční újmu nepoznali. Naopak. Je to stále lepší, co jsem si dřív koupila s těžkým srdcem, že je to drahé, dnes koupím celkem v klidu. Tedy ty bežné věci. Když jsem se brali, já byla absolvent začínající pracovat ve zdravotnictví, manžel student s přivýdělkem. První dítě se nám narodilo za nedlouho. Takže je to stále lepší, i když je jen jeden plat, tak ten pomaličku roste a není velký, ale nám stačí a HLAVNĚ - nemusíme kupovat skoro žádné oblečení, máme zděděno po mých sourozencích a hlavně po mé nejmladší devítileté sestře. Vše kupovat, tak by nám asi tak veselo nebylo.
 Květa 27, dvě děti 
  • 

léta dřiny 

(22.6.2009 19:24:24)
Zdravím všechny, článek mě pobavil a živě jsem si dokázala vše představit.
S manželem jsme se poznali před dvanácti lety, oba máme jen střední školu a maturovala jsem již v nájemním bytě.
Za těch pár let máme dvě děti, zaplacený byt a skoro dodělaný baráček kde jsme spokojení, nevyděláváme bůhví jaké peníze, ale nikdy jsme zbytečně neutráceli. Každým rokem jedem k moři, ale ne do pětihvězdičkového hotelu, ale do apartmánu. Myslela jsem si že jsme na tom ne moc dobře, ale asi bych si už stěžovat nikdy neměla. Na jídlo si vždycky nějak vyděláme a to nám stačí :O).
Všem přeju aby na tom byli líp a nemuseli počítat každou korunu
 Lizzie 


Díky:) 

(8.1.2009 9:13:24)
Skvělý článek. Máš velký nadhled. A držím pěsti, ať se situace třeba alespoň o maličko zlepší:)
Jinak tu touhu po něčem hezkém, dobrém chápu - dřív jsem zažila hodně nepěknou finanční situaci a teď mám, z pro někoho běžných věcí, opravdu radost. Z oblečení, hezky vymalovaného pokoje, toho, že se nabouchám fajn jídla (i když hlady jsme nikdy netrpěli).
Píšeš opravdu čím dál líp.
 Lenka** 


Vtipně napsané, ale 

(8.1.2009 9:13:36)
zchudnutí si představuju víc dramatičtěji. I když fakt je, že pokud někdo stále chodí do mínusu bez jakékoli rezervy a přijde krize třeba v podobě ztráty zaměstnání, tak pak přijde to pravé zchudnutí během pár dní:-(

Abych byla přesná, popíšu zchudnutí v mém pojetí: žádná kultura mimo domov, žádné restaurace, žádná rodinná dovolená, popř. jen pro děti u příbuzných, žádné školy a školky v přírodě, žádné placené kroužky,takřka všechno ze sekáče nebo po někom a samé nejlevější potraviny...Kromě platu rodina má nárok na většinu sociálních dávek (ty nejsou velké, ale jsou na to nejnutnější, nikoli na spokojený život, jak si ho třeba dotyčný užival v lepších časech). O tom, že dotyčný nevyužívá nejnovějších vymožeností techniky,myslím v těch nejmodernějších verzích ani nemluvím (mobil je nutností i pro nezaměstnané, ale bude to nějaká stará "haitra").
 1.3Magráta13 


Re: Vtipně napsané, ale 

(8.1.2009 9:16:52)
Hehe, žlababo, ta představa, že 30 let u vás neuvidíme nový zubní kartáček mě pobavila ~:-D
Ale jinak dobrý. Chápu, že je to nadsázka a že hlady nezmíráte, ovšem musí to být šok, spadnout z blahobytu do skromnosti.
Tak vám přeji hlavně zdraví a ať se máte rádi (i když lásky se člověk nenají ~;))
 kití 


Re: Vtipně napsané, ale 

(8.1.2009 9:19:16)
já myslím, že i ten nadpis je vtipný..... Prostě nadhled, vždyť asi většina ví, jak to v běžné domácnosti funguje.
 Grainne 


Re: Vtipně napsané...a 

(8.1.2009 9:24:18)
Normální stav.:-)
Má ovšem několik výhod:
1) jeden zjistí, co všechno vlastně vůbec nepotřebuje
2) ne všechny levné věci jsou šmejd, hodný odhození do odpadkového koše (tohle chce umět hledat a pátrat, což plné zapojení do pracovního procesu téměř vylučuje
3) jen tak už mě nerozhodí nafrněný zaměstnavatel, protože vím, že s přehledem vyžiju z mála, když se seberu a přechodně půjdu strašit jinam za minimální mzdu.
4) pár se naučí, že když nemůže jeden, musí zabrat druhý
Co člověka nezabije, to ho posílí a z takové situace se dá vytěžit kupodivu opravdu hodně. Ne že bych v takové době (taky mě neminula), padala štěstím do extáze, ale výše uvedené jsem z toho vytěžila a žije se mi lehčeji, když to jde, užívám si, když je hůř, dá se to v pohodě a poklidu přežít.
Jo a...kupy hezkých věcí jsou zadarmo, nebo za pár šupů.~;)
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Vtipně napsané...a 

(8.1.2009 9:40:45)
~R^
 Lucka 345 


Re: Vtipně napsané...a 

(8.1.2009 12:51:39)
Souhlas! Dříve jsem ani netušila, jaké poklady se dají objevit v sekáči. Beze srandy, ty věci už u nás nosí 4. dítě a vypadají dobře. Navíc pokud zničí nebo umaže mikinu za 10 Kč, nestane se žádná tragédie, prostě to můžu s klidným svědomím vyřadit. Barvy drží, velikost taky, žmolky žádné. Nedavno jsem nevydržela a koupila v Puntanele značkové ponožky pro 5- letého synka. A koupila jsem pro jistotu o dost větší, v krámu to nešlo vybalit a byly drahé. Doma jsem zjistila, že jsou malé a že je budu muset přenechat 3- letému bratránkovi. Ale vše se změnilo, když jsem je vyprala (na 30) a smrskly se tak, že je nosí mladší 1 -roční synek. Aspoň že nám zůstaly v domě. ~t~
 novoli 


Tak vložím i ja kousek :  

(8.1.2009 14:44:27)
Doma jsem vyrustal z minima. Nekdy nebylo ani na chleba díky otci alkoholikovi, ale vždy se to nejak udelalo. Ja chodil od 13 let na brigády abych si aspon mohl koupit neco po čem jsem toužil či potřeboval do sportovních kroužku či do škole a pod. O posmešcích spolužáku ani nemluvě ... Ale doba šla dál a ja vyrustal a začal si vážit jak penez tak toho co jsem si za ne pořídil. Dneska když si vzpomenu na tu dobu tak si říkam, že nechci dopustit aby i moje díte tak dopadlo, aby nemelo na cvičky nebo par penez na nejaky zajmoví kroužek apod. Taky jsme si s manželkou užívali než malinka přišla ale vedeli jsme že to jednou přijde a penez ubude. Dneska mame auto na leasing a hypotéku. Ale taky jsem přemýšlel dopředu a zrekonstruoval rodinny dum a koupil auto pro rodiny život. Malinka se narodila a od té doby vlastne pro sebe už tolik penez nepotřebujem. Samozřejme nepočítám kolik utratíme za oblečení páč hodne vecí je bud ze sekače či nejakého výprodeje, ale život není o tom chodit v adidasech či jiných předražených vecech, ale užít si svoji rodinu, mít se rádi bez peněz a přepychu. A co jinak dodat? I v mále když chceš najdeš mnoho ;)
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Moje noční můra 

(8.1.2009 9:17:30)
Zatím to neprožívám, ale dost se bojím, aby se nám to taky nestalo. Jako DINKs jsme si dost užívali,ježiš my utratili prachů za blbiny. Teď s jedním dítětem si teda pořád můžeme koupit, co chceme,ale asi to bude tím, že jsme s manželem přestali cestovat a tak náklady na cestování a hotely se jen přesunuli na výdaje na dítě. Představa, že by manžel přišel o svou současnou práci mě děsí, dokázala bych si odříct holiče a kosmetičku (tam stejně nechodím,není čas :o))),za oblečení taky neutrácím, jednou za čas si koupím něco kvalitnějšího a jinak jsem schopná chodit v tričkách od vietnamců, malá má víc oblečení než já, ale jsem děsně rozmazlená, co se týče nákupu potravin, máme rádi kvalitku, uzený lososy, drahé čokolády, kvalitní sýry, dobré vínečko....páni, já ani nevim, co stojí máslo nebo chleba, protože na cenu nekoukám. Každodenní půlhodinové sprchy, obrovská vana plná vody třikrát týdně, to je taky pohodlíčko, kterýho bych se nerada vzdávala a přitom je to hrozně drahý. Tuhle mě manžel znervoznil hláškou: "musíme šetřit". Nakonec se ukázalo, že chce ušetřit měsíčně aspoň 15tisíc, abychom urychlili splátky hypotéky. Ale stejně, je tu krize, kdyby přišel o práci, tak by nám bylo ouvej. Článek je supr, poukazuje na to, že si lidé před dítětem mají sednout, sepsat příjmy a výdaje a zahrnout do výdajů dítě. My to tak udělali a zjistili jsme, že to projde. Jinak bychom do dítěte nešli. A před druhým dítětem to taky tak uděláme. I dvojčata si spočítáme, co kdyby náhodou :o))). (Ale to jen teoreticky, hrozba dvojčat by nebyl důvod nemít druhé dítě)
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Moje noční můra 

(8.1.2009 9:22:40)
Chudobu znám, tak proto se jí bojím. Pamatuji si, když jsme na vejšce s nynějším manželem vysypali kapsy s drobnýma, rozdělili jsme si sedmnáct korun, on si vzal dvanáct korun na lístek a já pětikorunu na rohlik a šli jsme na brigádu. Život bez peněz, ještě než jsme se stali DINKs nebyl nic extra. Já v dětství taky nezažila žádný luxus, dokonce bych to nazvala chudobou. Lidi, všechno si spočítejte, není nic smutnějšího, když dítě chce jít na kroužek a rodiče na to nemají.
 Lenka** 


Re: Moje noční můra 

(8.1.2009 9:33:13)
Tak takhle dramaticky jsem na tom nebyla, myslím na těch 12,- Kč v peněžence, ale průpravdu z dětství mám taky, asi stejně jako většina dětí, co se jejich rodiče rozvedli. Pak na rozhazování většinou není, což není sice příjemné (kolik let já se načekala na ty opravdové jeansy z Tuzexu, abych si obstarala ten pocit, že mám to, co jiné holky ve třídě~;) ), ale z dnešní perspektivy mě to dost otužilo, ušetřit se nějak dá vždycky, popřemýšlet, co je nutné a co nikoli taky stojí za to. A vztahy a zdraví jsou nakonec důležitejší než nějaký majetek. I s tím kroužkem se to dá zařídit a nebo to holt budu muset dítěti vysvětlit, že teď na to nemáme.Důležité je, aby vidělo, že šetříme všichni.
 Jana + 3 rošťáci 


Re: Moje noční můra 

(8.1.2009 11:13:24)
Moje dcerka - prostředníček, taky chtěla v první třídě na kroužek - na flétničku. Sice když mi učitel řekl o ceně 900 Kč, protočily se mi panenky, ale nakonec jsme se s manželem dohodli, že to nějak dáme do kupy. Ovšem na první hodině nás učitel tvrdě vyvedl z omylu - kroužek stál 900 Kč, ale na pololetí!!!!! Takže jsem smutnou dceru odvedla a domluvily jsme se, že bude chodit na keramiku za 200 na celý školní rok! Výsledek? Holčina ví, že se snažíme, ale nelze mít vše. Keramika ji baví a je tam spokojená. Já jsem s nejmladším synem ještě na rodičáku, takže penízky aky móc obracíme.
 Neznámá 
  • 

Re: Moje noční můra 

(11.1.2009 18:46:07)
Jani, nevím jak na tom finančně jste, ale upřít dítěti hru na flétnu to mi příjde dost na hraně. Nedáte dohromady 900,- Kč za půl roku? Na internet máte? Kouří někdo z vás?....
 Tvoje horší já 


Re: Moje noční můra 

(11.1.2009 19:27:53)
Popravdě, taky mi to přijde zvláštní, ale možná proto, že jsme, díkybohu, v podobné situaci zatím nebyli. Pokud jsou lidi na tom tak, že musejí v ruce obracet i ty dvě stovky na měsíc, a přitom zvládají důstojně přežít, tak všechna čest.
 10.5Libik12 


Re: Moje noční můra 

(11.1.2009 18:51:02)
Jano, mluvíš o částce 180,- kč za měsíc. nevěřím, že jsi taková hospodyňka, abys dokázala zvládnout takovou nouzi, kde se počítá s tímto "nenahraditelným" měsíčním výdajem
 Líza 


Re: Moje noční můra 

(11.1.2009 18:56:02)
Libiku, ty jsi nikdy nebyla v situaci, kdy 180 korun byly velké peníze, se kterými stálo nebo padalo hospodaření v tom měsíci?
 10.5Libik12 


Re: Moje noční můra 

(11.1.2009 19:48:27)
Já tvrdím, že rozhodnout o naprosté efektivnosti vynaložení 180,- (v měsíční frekvenci), není možné. Tj., jo, byla jsem mnohokrát z ruky do huby, ale abych si byla jistá, že vynaložením 180- Kč za cosi rp. nevynaložením 180,- Kč za něco jiného jsem právě dosáhla dokonalého zvládnutí své sociální situace, tak to se mi nestalo. A myslím, že se to nemůže stát nikomu. (mluvím o bydlících lidech s pravidelným příjmem)

Přeloženo do čj., tam kde prachy kolotují, byť by byl rodinný rozpočet 15 tis pro 4 lidi, dá se těch 180,- nahnat tím, že vezmeš 20x o 2 dkg něčeho méně.
Flétna je dobrá, pištci jsou roztomilí, je to dobré na respirační choroby a navíc je od nich klid~;)
 Tvoje horší já 


Re: Moje noční můra 

(11.1.2009 20:34:29)
Taky máme doma flétnisku.~:-D
Jinak, zajímavá úvaha, taky mi to tak připadá, ale jak říkám, nikdy jsem si to nevyzkoušela. Ale člověk vydá tolik peněz za blbiny - čaj z automatu, časopis, musli tyčinku, bonbony pro děti, a to mluvím o sobě, protože nekupujeme kávu, alkohol ani cigarety, jako poměrně velká část našich domácností. Na tom všem se dá ušetřit.
Nebo když sleduju lidi, co kupujou v sámošce limonád, brambůrků, oplatek a podobných blbostí. Mnohdy nemají ve vozíku prakticky nic jiného...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Moje noční můra 

(11.1.2009 21:05:21)
No, pravda je, že si v těch velkých sámoškách připadám pokaždý dost divně, když se mi vejde nákup do jedné ruky a kolem mne jezdí samé vrchovaté vozíky. ~;)
Takže se přikláním k názoru, že 180 korun měsíčně na kroužek pro dítě se jistě ušetřit dá.
 Líza 


Re: Moje noční můra 

(12.1.2009 5:54:43)
Libiku, ujišťuju tě, že jsou situace, kdy vydání 180 korun za postradatelný kroužek rozhoduje o NEzvládnutí finanční situace rodiny v tom měsíci.
Znám takové z vlastní zkušenosti. A rozhodně nebyly o tom, že teda dobře, tak přece koupím o čtyřikrát dvacet deka něčeho míň...

Abychom si rozuměly - i mně přijde drsný dítěti říct - ty chceš hrát na flétnu? Smůla, můžeš chodit na keramiku nebo nech bejt. Ale protože jsem zažila na vlastní kůži, tak nechci autorku výroku soudit, zda to bylo nutné nebo ne, protože vím, že to nutné být může.
 10.5Libik12 


Re: Moje noční můra 

(12.1.2009 9:55:42)
No jestli jsi fakt jela na 180,- Kč a byla jsi na svém, tak to gratuluji a měli by tě(bez legrace) povolat místo Kalouska.Já si myslím, že to není možné. Ne mít tak málo peněz, ale mít to domácí účetnictví na 180,- Kč. To není "stovka sem, stovka tam" ale "nebudu chudší ani bohatší"
Bědné doby zažil kdekdo, myslím si, že i já, ale jsem veselá povaha na to, abych věšela dítěti na nos, že jsme sociálové a nemáme na flétnu. Půjčila bych si zřejmě, možná bych skákla na brigádu na 2 odpoledne (a vím, co říkám, nezapomeň, že mám hutné literární zážitky nezaměstaného)
 Líza 


Re: Moje noční můra 

(12.1.2009 11:41:20)
Libiku, protože si to období dobře pamatuju a pamatuju si, jak mi bylo, ¨rozhodně bych neaspirovala na hospodáře s čímkoli, dělala jsem to v době nouze doslovně nejvyšší a v té době jsem si taky vypěstovala epesní chronickou nespavost, jejíž následky začaly pomalu přecházet tak možná v minulém kalendářním roce...
Nevím, jestli nejsem dost veselé povahy, nebo jestli jsme si hrábli hloub než tenkrát ty, to nemá cenu řešit ani posuzovat, ale ANO, tehdy pro mě 180 korun představovalo jídlo pro všechny členy rodiny na dva dny a skutečně jsem takovou částku nemohla postrádat.
 10.5Libik12 


Re: Moje noční můra 

(12.1.2009 11:56:04)
Lízo, já se tedy zdráhám vykládat, jak jsem jedno kuře rozdělila na 1) rizoto, kuře na paprice, kuře pečené a kuřecí polívku a jeho výpek jsem použila na bramborový knedlíky(když se to kuře sehnalo), pak se jedla krvavá konzerva k bramboru nebo ochucenej protlak k těstovinám, A ani jak se mě eklili klučičí záchody ve zvláštce, které jsem tehdy brigádně myla. A ani tehdy bych nerozhodla o 180,- Kč, byť měli 10x vyšší hodnotu než dneska tak, že právě v této položce jsou spasitelné.
Kdo nemá peníze, nevytrhne ho 180,- kč
 Sylva2 
  • 

Re: Moje noční můra 

(8.1.2009 9:27:21)
Výborný článek. Něco mi to převelice připomíná, jestli já tohle neznám z domu. Ale s přibývajícím časem se to dost lepší. Pomalu ale jistě spějeme opět ke dvěma slušným příjmům a naše třetí dítko- hypotéka se v poměru k platům a rovněž výši nájemného stává méně a méně žravou. Brali jsme si jí už před pěti lety, tehdy se splátka zdála závratnou, dneska se k ní radostně blíží regulované nájemné za byt v Pze. O neregulovaném nemluvím, to jí už přesáhlo. Takže bych to neviděla tak černě. I z domu se nakonec dá vydělávat. A za pár let se to nakonec setřese. Pokud finanční krize ovšem neutřese našeho tatínka. Jenže s tím už toho mnoho nenadělám, alespoň teď ne.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Moje noční můra 

(9.1.2009 16:54:04)
přesně tak. Když jsme si před šesti lety brali hypotéku, splátka pro nás nebyla tak strašná, ale byly to peníze. Dneska to nemám ani na jídlo. Loni jsme hypotéku navýšili kvůli rekonstrukci, a už víme, že za pár let i tato splátka nebude vypadat tak strašně...
Ale hlavně jsme rádi, že jsme tenkrát do té hypotéky šli, dneska má náš byt hodnotu 4x!! vyšší.
 MishuI 


Prima vyhlídky 

(8.1.2009 12:17:54)
Teda to se máme nejspíš na co těšit,prcková by měla vykouknout na svět za měsíc:-)Taky jsme si doteď jakýs takýs standart mohli dopřát,tak jsem zvědavá,jak moc nás potomek finančně zatíží.
 Hanka + 2 + // 
  • 

Díky za pěkný článek po ránu 

(8.1.2009 9:51:50)
žlababo,
to je přesně ono - to je to "zchudnutí", které je přesně ve vtipném duchu tohoto článku. Z kterého vyplívá, že jste vlastně strašně bohatí, spokojení (a že si to uvědomujete)...ty peníze jsou potřeba, ale ty, co jsou nutně potřeba, tak máte, a ty co jsou zbytné - tak za ně máte něco jiného, k nezaplacení, a navrch vtip, nadhled, humor... A právě i ty zkušenosti ze studií (možná že je problém, že leckomu chybí??)...také opravdu nedokážu být znechucená z toho, že při dětech (hypotéka naštěstí přespříští měsíc končí ;-)) mám minimálně peněz (ale i času, ruku na srdce) na zbytné věci, také děkuji za vysokoškolská léta, kdy jsem projela půlku světa (velice chudá a velice spokojená) s batohem, šiškou salámu (dokud nezezelenal). Poté s kečupem a těstovinama, několikrát přespala v japonském parku na papírových krabicích...pak si člověk vyzkoušel luxusnější cestování, či služební...neměnila bych ani náhodou.
Dokud mluvíme o "zchudnutí" či chudobě, kdy to je jen o jedné bundě nebo o pěti, či dovolené u moře či na zahradě u babičky, nebo o jídlu z špičkového hotelu nebo šunkoflekách od maminky... tak je to jen o stavu mysli, co považujeme za bohatství.
Kdo si myslí, že je v této zemi opravdu chudý (ne jen že musí šetřit aby vyšel!!! nebo někdy ani nevyjde...) navrhuji výlet (ze zemí, které dobře znám) do Peru, Bolívie, Egypta, ...nejlépe nikoliv s luxusní cestovkou do vybraných nobl čtvrtí, samozřejmě. Změníte měřítka.
P.S. Netvrdím, že v této zemi neexistuje člověk na okraji existenčního minima. Nicmémě, ten se těžko vyskytne na této diskusi...
 Grainne 


Re: Díky za pěkný článek po ránu 

(8.1.2009 10:01:19)
No, on si tady taky nikdo nestěžoval a je fakt, že kdo má na internet, asi si nemá na co stěžovat.
Jen to porovnání s Bolívií, Egyptem a Peru mi přijde poněkud nemístné, leda by se naši politici svou usilovnou prací propracovali na úroveň politiků v uvedených zemích a následně tam tuto zemi dovedli.
Mám k našim politikům jisté výhrady, tu a tam, pravda, ale to doufejme nehrozí.
S takovým srovnáváním bych byla hodně opatrná.
 Pavča, 2 děti 
  • 

Re: Díky za pěkný článek po ránu 

(8.1.2009 13:21:55)
Přesně tak Hanko, vím o čem mluvíš. Cestovala jsem např. Rumunskem na kole a tam je ten život o něčem jiném. Lidi drží při sobě a v tom je jejich síla. Umí se radovat, slavit, vtipkovat i když nemají vůbec žádné peníze. A internet mají také, i malí kluci na vesnici. To jsme zírali, silnice hliněné, samá díra, samej bobek od koní, kohoutí zápasy a kluk nám dával svoji i-adresu.
Žlababo, skvěle napsaný článek.
 pajda 
  • 

jsme chudí, ale dobře si žijeme 

(8.1.2009 10:19:18)
říkávala moje babička, když si pochutnávala na nějaké té dobrotě, co upekla:-)Taky jsme na tom podobně jako Žlababa - platíme nenasytnou hypotéku, máme jeden příjem a taťku, co slouží od nevidím do nevidím, dvě malé děti (3,5 roku a 3,5 týdne). Taky jsme měli období DINK, kdy jsme si dopřávali posezení v hospůdkách a restauracích, výlety autem atd. A nejvíc mě letos na Vánoce potěšilo (kromě narození zdravé dcery samozřejmě!!!) spodní prádlo, který jsem dostala od ségry. Protože já na něj nemám. Navíc jsem ještě nedostala mateřskou ani za listopad, což mě nervuje nejvíc, protože stav na účtě se snižuje a my ještě ani nezaplatili nájem za prosinec. Ještě pár dní a už budeme lítat v problémech a toho se děším.
Ale pokud můžu přispět dobrou radou - udělala jsem si už dávněji v exceli tabulku, kde si píšu všechny výdaje (alespoň příbližně) a z toho člověk raz dva získá představu, za co nejvíc utrácí a kde by se dalo ubrat. Stačí si schovávat účtenky a jednou týdně tam ty čísla naťukat. Zabere to pár minut a hned je člověk chytřejší. Příjemnější je samozřejmě žít tak nějak volně a bohémsky, ale když to nejde, tak získat přehled, je asi to nejlepší, co na začátek může se svými financemi člověk udělat.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: jsme chudí, ale dobře si žijeme 

(8.1.2009 10:28:04)
Jsme chudí, ale dobře si žijeme ~;), jak krásně řečeno. My jsme takový normál řekla bych ... taky jsme v bezdětném období utratili za blbosti, co se dalo, ale teď mi to přijde takové veselejší, ten život.
 Blanka+Adámek 


haha, popelnici od Jeziska!!! 

(8.1.2009 10:42:26)
ja dostala odpadkovy kos a smetacek a lopatku. Asi je ten Jezisek naky cistotny ~t~. Pekne kalhotky jsem si pro jistotu nadelila sama.

No a co, hlavne, ze jsme spokojeny. U nas to neni "chudobou", ne ze bysme si mohli vyskakovat, ale hlady taky nezmirame. Ale proste, co potrebuju, to si koupim a fakt naky specialni prani zrovna na vanoce nemam. Darky jsme nadelili hlavne Adamkovi, s manzelem kazdy kazdemu 1 prekvapeni a zbytek bylo tohle prakticke, co bysme si koupili takjakotak o mesic pozdeji (manzel takhle vyfasoval polstarky do loznice /ty predesky nam chlapecek pri strevni chripce poblinkal/ a dalnicni znamku).
 sally 


teď jste prostě SITKOM 

(8.1.2009 19:57:44)
single income, two kids, opressive mortgage.... ~;)
 Katla 


Re: teď jste prostě SITKOM 

(8.1.2009 21:56:10)
Tos vymyslela??? ~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~~t~
 vejbzrng 


Vítej v klubu! 

(8.1.2009 11:01:42)
To je žůžo dobrodrůžo, co? Taky si to krásně užívám, zvlášť po chudých Vánocích. Zvykneš si.
 juicy 


Šmankote - jsme taky chudí!!! 

(8.1.2009 11:14:11)
Dupky si utíráme do toho nejlevnějšího hajzláku celý život a odhazujeme do mísy, která není provoněná gelem, tablety do myčky nemáme, anžto nevlastníme myčku, prádlo nepereme v prášku... Přesto jsem si do této chvíle myslela, že žiju spokojeně a bohatě - ale ouha - teď se k tomu všemu dovídám, že jsem chudá! Sakra. :-)
 Aja, 2 děti 
  • 

Re: Šmankote - jsme taky chudí!!! 

(8.1.2009 13:51:43)
V čem perete?? Kromě prášku mě už napadá jen mýdlo s jelenem...
 juicy 


Re: Šmankote - jsme taky chudí!!! 

(8.1.2009 23:25:58)
Ve slizu - ale ne z jelena, to mi smrdí, tož si vyhazuju z kopyta a kupuju Rebicek..~t~
 2Andy 


Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 11:14:43)
My jsme s přítelem taky zatim bez dětí. Ale výdaje máme velké - zařizování bytu, splácení auta, lednice a počítače.. Nežijeme si špatně, ale... Vánoce a hory o Vánocích mě trochu finančně zruinovaly a ještě se chystáme na další hory na dovolenou. Tím pádem mi nezbývají peníze na zimní boty. Nosím letní tenisky, boty si plánuji koupit, až to bude finančně možné (musím si ještě přednostně koupit helmu na lyže). Dovolená na horách byla z iniciativy mého přítele (jedu trochu z donucení), který vydělává víc než já, a moje argumenty, že na to nemám, ho nepřesvědčily.. Takže se finančně spolupodílím na dovolené. Ale proč to vlastně píši.. Včera jsem byla na gynekologii a doktor mě otcovsky pokáral, že v takovém sněhu (v Praze) nosím tenisky!! Argumentují tím, že mám přeci punčocháče. Bylo mi trapné říkat, že na to prostě teď nemám finance (i když by se mi zimní boty moc hodily), když jedem na tu dovolenou na hory. Bylo mi z toho všeho smutno..
 Líza 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 11:21:13)
2Andy, bez legrace - tohle je třeba řešit hned, protože v současný době není důvod, abys chodila v letních botech ve sněhu. Jestli dneska nejste schopní se dohodnout, že ty vyděláváš málo a nemůžeš si zimní hory dovolit, jak to budete dělat, až ty nebudeš vydělávat nic a budeš na mateřský s dítětem?
Je sice smutný, že je ti z toho smutno, ale jestli nechceš, aby ti bylo ještě smutněji, tak s tím něco udělej, tímhle způsobem není možný hospodařit... že si jeden jede ve svým standardu a nesleví, a druhej za ním ryje držkou v blátě.
 Lucka 345 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(9.1.2009 15:30:15)
Taky bych řekla, že tady něco krapet falíruje....~d~
 Pavla  
  • 

Re: Moc požadavků a málo peněz 

(13.1.2009 18:30:59)
Tedy mne Anda opravdu vyděsila. Proč žije s takovým sobcem? On vydělává více a zároveň určitě ve všem jedou na "spravedlivou" půlku i za cenu, že jí nechá ve sněhu a mrazu chodit v teniskách? On má své vysoké nároky. To chce mít ještě s tímto hovádkem dítě? Na mateřské bude i s dítětem louskat bídu. A to si jí ještě ani nevezme, bude jeho přítelkyně tak dlouho, dokud jí nevyhodí i s dítětem na ulici, protože se zamiloval konečně do té pravé. Doufám, že lednici a všechny výdobytky s ním také platí napůl a pak odejde úplně nahá. Nemám slov. Buď se nad tím svým miláčkem zamyslí, změní se situace nebo od něho odejde, ale už tam pohřbila spoustu svých peněz. Tento týpek se s ní finančně nevypořádá. Je 21.století, to se ženské vážně nikdy nepoučíme? Chovají se jak v Saudské Arábii, kde nesmějí ani myslet natož mít nějaká práva. Oni jsou totiž i jiní muži nejen takoví sobci co má Anda, ale ona ho určitě miluje i když mrzne kvůli němu v těch teniskách, protože s ním musí jet na hory, na které už nemá a on je tedy velkoryse nezaplatí. Zkrátka jí i v budoucnu řekne, budeš mít takovou životní úroveň na jakou si vyděláš i kdybych já měl plat milion měsíčeně a ty jsi žila z deseti tisíc. Jestli toto chce Anda mít, má to mít. Ale pořídit si event. s tímto sobcem dítě je průšvih i pro to dítě.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 11:28:22)
ze začátku jsem myslela, že ten příspěvek má být vtip ... chodím v letních teniskách, ve sněhu, páč si musím koupit helmu na lyže ... takže jestli tohle myslíš vážně ... zamyslela bych se nad tím ... vybodla se na celou druhou zimní dovolenou a koupila si pořádné sněhule~;)
 Lenka** 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 11:29:17)
No tedy to je dost síla... jestli by nestálo za to zamyslet se nad tím, na co jsi ve vztahu ochotná přistoupit.Místo smutku by nezaškodilo trochu zlosti. Na sebe(co si necháš líbit) i na přítele (jak myslí jen na sebe a tebe nějak nezahrnuje do společného hospodaření). Skoro bych řekla, že by to mohl být dobrý test, jestli je to ten správný muž - ne přítel, ale PARTNER! (Ale když vezmu svoje představy o tom, kdo je přítel - v původním smyslu toho slova, tak mi taky moc neladí, že přítel by jel na hory s přítelem, který kvůli tomu chodí v teniskách.... Takhle v mých představách nevypadá ani vztah muže a ženy, ani vztah dvou přátel~o~ )
 Marta 
  • 

Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 11:30:51)
Tak jsme asi taky chudi :) jak to tady takhle ctu. Zaclo to uz narozenim maleho. Kazda se chlubila zlatem, ja dostala prebalovak (spatne se mi nosil sebou na chlubeni), k vanocum loni jsem dostala umyvadlo a baterii, k narozeninam pilu a k letosnim vanocum vrtacku. Jsem stastna. Bavi me delat kolem baraku a ted mam vlastni pilu a vrtacku!!! Kdyz jsem jeste v minulem zivote byla sefovou neusetrila jsem ani n. Ale za to z toho uz 4 roky ziju. Zimni boty ktere jsem si tenkrat koupila nosim jen v nouzi nejvetsi, napr. kdyz napadne snih po kolena jinak to resim teniskami a na to pripnu navleky. Vsechno se da, ale jsem stastna, ze jsem tenkrat tolik utracela, neomezovala se protoze ted bych byla fakt chudak.
A coz teprve az se mi podari zhubnout cca tech tricet kilo! To budu za frajerku nejvetsi, protoze kolik beden obleceni mam ze sveho hubeneho obdobi :)....
 Marta 
  • 

Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 11:36:59)
jinak se teda taky priklanim k holkam i kdyz jsem priznivce tenisek jako zimniho obuti. tohle nebude delat dobrotu jestli uz ted musis volit mezi zbytecnymi horami a zimnim obutim, tak teda nevim nevim.
 juicy 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 11:42:23)
A já jsem dostala ke kulatinám vibrační brusku, heč!~j~
Fakt jde hlavně o to, srovnat si priority... o zlatě to přece není.~R^
 Grainne 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 11:35:09)
2Andy, tohle je mírně řečeno nestandartní. Dovedu si představit, jak se dva dělí o kus chleba s máslem den před výplatou, dovedu si představit, že si jeden svlíkne zimní bundu, aby do ní zabalil toho druhýho, když je mu větší zima, ale tohle si opravdu představit nedovedu.
 zuzini 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 11:40:30)
Mě zajímá jedna věc, budeš i na těch horách chodit v letních teniskách?
 Lassie66 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 11:47:13)
Zuziny, předběhla jsi mě - zajímá mě to samé. Jestli 2Andy přečká hory v teniskách nebo přeskáčích(?).
 Sylva2 
  • 

Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 12:13:03)
Taky jsem chodila pár zim v teniskách, ale bylo to proto, že jsem naznala, že děti zimní boty potřebují víc. Kvůli přilbě na hory? Nikdy. Někde je chyba- buď v příteli nebo v tobě. Buď si jí kup za pár šupů třeba na aukru nebo pokud to nepřeneseš, nechť ti jí koupí přítel. Nebo na ty hory nejezdi. A pokud na tom přítel trvá, ať je zaplatí. Co sakra budeš dělat, až budeš na mateřské?
 Verča (2 děti) 
  • 

Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 12:09:20)
Andy,

já osobně bych toho člověka nepovažovala ani za přítele, ani za kamaráda. Pokud on chce jet na druhé hory s tebou a přitom tě nechá ničit si zdraví, tak to s tebou rozhodně nemyslí dobře. A pokud je na tom finančně o moc líp a na těch horách trvá, tak ti měl dát k Vánocům přilbu nebo boty (nebo obojí). Nebo ti nabídnout kamarádskou půjčku. Prostě to měl zařídit tak, aby jsi na horách byla s ním a zároveň neriskovala zdraví.
Zkus se zamyslet nad tím, co bude příště. Jestli už teď nebere ohledy, bude je brát v budoucnu? To není o tom, že ty jsi chudá, ale o tom, že někdo jiný je sobec a do té chudoby tě vědomě navezl. A o tom, že jsi se nechala.
Mmch. nemůžeš si tu přilbu od některé kamarádky půjčit?
 Lizzie 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 12:11:43)
A nohy drží, drží??? Já osobně chodila v ,,podzimkách" doteď a už se nemůžu dočkat zimních bot.
 MishuI 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 12:27:38)
Koupit helmu na lyže..to je jistě chvályhodný a zodpovědný přístup,na sjezdovkách už zdaleka není tak bezpečno,jak bývalo.Ale pokud nemám zimní boty,na hory přeci vůbec nepojedu!!Nebo tam budeš chodit v přezkáčích?~a~
 pajda 
  • 

Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 13:14:53)
no fakt, Andy! Co je to za přítele, který tě nutí jet na hory a kupovat si vybavení na lyžování, když nemáš základní zimní výbavu - pořádné teplé boty!
 Róza - 05,08 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 14:41:41)
A není to spíš o tom, že se Andy snaží držet krok ze všech sil nestěžuje si a přítel si nevšiml, protože mu k tomu nedala příležitost? Nemusí být hned tak špatnej, je jen zabedněnej a to klucíí občas bejvaj ~j~.
 Kohnova 
  • 

Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 14:52:56)
Roza: poctive vzato, mozne to je, to je fakt. Nekteri muzi jsou hodne nedovtipni (=soustredeni vyhradne na vlastni osobu) a je treba jim dopomahat. Ale zase pokud si mladik nevsimne ani ze divka nema zimni boty, resp. nema predstavu o jejim prijmu ci schopnost aproximovat ho na svoje prani.. nevim.
 Róza - 05,08 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 15:02:43)
já vím
Já jenom tak zkoušela si ptředstavit, že by to mohlo být i jinak. Třeba je to jen vytržené z kontextu a jeví se to horší než to doopravdy je.
 Kohnova 
  • 

Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 14:47:03)
2Andy: nic ve zlem, ale smutno by ti melo byt hlavne ze sebe same, ze se sebou nechas takhle cvicit. Jestli ten tvuj pritel neni nahodou trochu sobec? Trochu hamizny a trochu bezohledny? Jak to prijde, ze te nezalozi, kdyz jste partneri a spolecna domacnost a nakladna rekreace je JEHO prani? Osobne by se mi takovy jedinec jako perspektivni partner nejevil. Nechala bych mu lednicky i se splatkama a ztratila se treti kosmickou.
 SendyWendy 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 16:41:22)
Andy, to tě nechá přítel takhle chodit? To mu to neni samotnýmu trapný, že nemáš na boty???~a~~a~~a~
 manina 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 18:12:58)
zimní boty stojí i 230,- Kč.
 DENISA 
  • 

Re: Moc požadavků a málo peněz 

(8.1.2009 18:46:05)
2Andy, kdyz mu reknes, ze na tu dovolenou nemas, tak on to za tebe z jeho vyssich prijmu nezatahne? Presto trva na tom, abys jela? No zamysli se nad jeho povahou. Jak tu pisi jine, co bude dal? Mam kamaradku, ktera po porodu musela ihned do prace, protoze manzelovi ji oznamil, ze ji nic davat nebude a svuj nadstandartni plat si nechaval na svoje "kompy" a golf. Docela cucela co se z ptacka vyklubalo. Za par let to skoncilo rozvodem a samozrejme ji aliky taky nedava ani nahodou. A takova to byla pred svatbou idilka.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(12.1.2009 16:42:14)
já zase vím o mamince, která svým dvěma dětem z rodičáku mohla nabídnout pouze chleba s máslem na večeři, kdežto milující tatínek si ve stejné kuchyni zrovna dělal steaky. On na ně měl.

Proto všem radím, nevdávejte se (společné jmění manželů, daňové výhody), žijte si každý za své, však na to jednou jakožto nevýdělečné matky na mateřské příjdete...

Málokterý chlap, který si zvykl ze svých příjmů si užívat, se jich těžko bude vzdávat ve prospěch rodiny. Pro mnohé je jednodušší zodpovědnost a vinu za špatnou finanční situaci přehrát na ženu (moc utrácí, neumí hospodařit atd...).
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(12.1.2009 16:59:55)
...tak ve prospěch té části "rodiny", která ležela doma na gauči nebo seděla s intelektuálně založenými přáteli v hospodě jsem se svého životního standardu taky nechtěla vzdávat. Ani si nemyslím, že bych měla. ~;)
 Lassie66 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(12.1.2009 17:09:40)
Martino, sobecký chlap, kterého jsi popsala, zůstane sobeckým i po svatbě. Jestli píšeš, že málokterý chlap, který si dříve užíval, se časem začne dělit, pak se pohybuješ ve zvláštním prostředí. Já jsem si užívala, mí přátelé si užívali, dle mého názoru si užíval každý, dokud nemusel začít řešit rodinu, bydlení, děti. A většina z nás si časem zvykla, že zde nejsme sami a že je dobré peníze dělit rozumným způsobem, ne si dělat steaky v kuchyni, zatímco ten druhý maže máslo na chleba.~l~
 *Niki* 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(12.1.2009 21:28:55)
Martina nejspíš potkává zvláštní muže ~2~
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Moc požadavků a málo peněz 

(12.1.2009 16:29:38)
Andy, jak moc to máte s přítelem vážné - myslím ohledně společné budoucnosti???
Protože jestli spolu žijete (asi ano, podle té lednice), pak bych rychle přešla na systém vše společné....
Znám dost takových, které žily s partnerem "každý za své" a pak splakaly nad výdělkem.
Sama víš, že přítel má mnohem vyšší příjmy a žije jinak než ty. Co až příjde dítě??? Ty spadneš do hlubin finanční bídy a on si pojede za své na drahou dovolenou???
Ujišťuji tě, že pokud situaci doma nezměníš, tak to tak bude, chlapi totiž jaksi nepochopí, kolik stojí provoz domácnosti a pokud byl zvyklý si se svými penězi nakládat podle libosti, těžko ti je bude dávat (a mnohdy třeba i to bude málo), aniž by ti vyčítal....
Kvůli peněz bývají největší hádky!!
 kreditka 


Záleží na požadavcích 

(8.1.2009 11:34:07)
Záleží na tom, co člověk od života čeká. Naši nikdy neměli moc peněz, když se zadařilo jeli jsme jednou ročně na dovču na týden někde po česku, ale když jsem začala dojíždět do školy na dovču nezbývaly penízky. Oblečení jsem vždy měla ze sekáče či od vietnamců což mě tenkrát trochu mrzelo, ale brigáda to spravila, jinak na nějaké výlety či restaurace peníze také nebyly. Když sem odmaturovala odstěhovala jsem se tehdy za přítelem, který sice bydlel v domku u rodičů, ale ještě s 2 sourozenci a bez vlastního pokoje (přespávali jsme v obýváku na nafukovací matraci). Začali jsme tam předělávat půdu na pokoj a tam začal ten kolotoč - půjčka na okna, půjčka na materiál, půjčka na auto a ze dvou příjmů jsme dali dohromady tak 22 000 Kč - no půjčky nás dost vycucávaly a to co jsme stačily našetřit spolklo vybavení bydlení a stavební materiál - tudíž se kupovaly jen nejnutnější věci - žádná dovolená, žádná hospůdka či restaurace, k Vánocům a narozeninám praktické věci do domácnosti. No bydlet už máme kde, půjčky jsme splatily a narodila se malá, tudíž opět výdaje. K tomu předěláváme barák takže jsme opět navštívily ČS a požádaly o půjčku - je to pořád dokola. Přesto jsem se svým životem spokojená. Nepotřebuju ke štěstí drahou zahraniční dovolenou, značkové hadry, špičkovou elektroniku či večeři v restauraci jsem šťastná za to co mám. Jsem ráda že jsme zdraví, máme šťastnou rodinu, nehladovíme a nemrzneme. Mě to stačí jsem spokojená.
 Jana 
  • 

Necítím se chudá 

(8.1.2009 12:54:33)
Moc pěkně napsaný článek. Zaskočilo mě co že se vám to narodilo za žrouta a ona je to hypotéka potvora.
V odbobí DINK jsme byli 10 let a naštěstí jsme se domluvili s partnerem že se budem chovat jako že máme hypotéku a našetřili jsme na třípokojáč. Bez nervů a i jsme si přiměřeně užívali. Teď máme tři děti a nedokážu si představit že by nás tížila hypotéka. Utratíme všechno co vyděláme. Až nastoupím do práce tak očekávám větší přebytky peněz.
Někdo tu psal že nosí v zimě tenisky. Přijde mi to normální. Pokud je sucho a vezmu si do nich termo ponožky tak je to pohoda. Do sněhu nebo na hory mám pohorky. Nebavím se teda o plátěných lehkých teniskách.
 8.5Yettynkaa12 


Těší mne, že jsem normální:) 

(8.1.2009 13:07:20)
Ahoj, těší mne, že to takhle má více lidí, my ani tu hypotéku nemáme, a je to téměř z ruky do huby. Něco málo ušetříme, pak se pokazí počítač(třeba), a ušetřené peníze jdou do háje. Dluhy nemáme, dokonce máme stavební spoření, ale spoříme na bydlení, ne na rekreaci. Chodím na diskusi na Stastných ženách - dle narození, kde je většina internetových maminek daleko víc za vodou, jezdí v létě k moři, v zimě na hory, řeší, zda tenhle kočárek či támhleten...Mezi nimi si občas připadám nepatřičně - moře ani hory nehrozí, dovolená sice ano, ale tady u nás a s ohledem na finance, kočárek z bazaru...Normálně mi to bůhvíjak nevadí, ale mezi nimi, když řeší, zda na Kypr či jinam, je mi to někdy líto...
 pajda 
  • 

Re: Těší mne, že jsem normální:) 

(8.1.2009 13:11:20)
tak jsou to Šťastné ženy no, co bys čekala...tady to je spíš diskuse Normálních žen - jak to tak sleduju:-) Žádná z diskutujících se zatím nepřiznala, že je za vodou a že momentálně řeší, jestli jet na Kanáry nebo do Alp:-)
 8.5Yettynkaa12 


Re: Těší mne, že jsem normální:) 

(8.1.2009 13:19:08)
Pajdo, my jsme diskuse odsud, z rodiny, dle narození, jen jsme se přestěhovaly na Štastné ženy a uzamkly. Můžu napsat, že 90% z nich jsou na tom mnohem lépe než já. Přemýšlela jsem, čím to je, zda jsme finančně elitní diskuse, a já normální, nebo normální diskuse, a já tak chudá. Mám totiž kolem sebe spoustu reálných kamarádek, které taky bydlí v panelákovém 2+1 s dvěma dětmi, ....na naší diskusi mají ty holky bejváky fakt jak z katalogu, moře, auta, hory, ...dlouho mi to vrtalo hlavou, zda jsem teda normální, nebo chudá.
Stejně je nejdůležitější, že jsme ale zdraví a štastní!:)
 Katla 


to seš spíš chudá.  

(8.1.2009 15:24:03)
Pokud ten 2+1 není váš, tak jsi určitě chudá. V podstatě každý, kdo nemá vlastní bydlení prto, že na něj nemá prostředky (ne když je má, ale kupovat nechce) je chudý - i když jinak chodí oblečen standardně, stravuje se přiměřeně, přiměřeně chodí ven za zábavou, v obvyklé míře platí dětem kroužky a vzdělání - stejně je chudý.
 MishuI 


Re: to seš spíš chudá.  

(8.1.2009 15:30:02)
Chudý je ten,kdo uvažuje jako ty~a~
 Katla 


indikátory  

(8.1.2009 15:35:41)
Mishulo, měření chudoby je poměrně komplikované. jednak je chudoba relativní a chudoba absolutní (ta se ale v našich podmínkách týká opravdu minima lidí) , pak je chudoba subjektivní a objektivní - subjektivní chudoba je nejčastějším tématem této a podobných diskusí - no a sociologové hledají různé indikátory, jak chudobu měřit - určitě je to dost sporné, ale to, že rodina nemá vlastní bydlení - a nemůže si ho dovolit, i kdyby chtěla - je jeden z poměrně často uživaných ukazatelů
 MishuI 


Re: indikátory  

(8.1.2009 15:41:35)
Tak to asi uznávám jiné ukazatele~Rv
 Katla 


o to nejde, jaké uznáváš  

(8.1.2009 15:46:28)
nemáš subjektivní pocit chudoby, a to je DOBŘE. Ale rodina , která nemá vlastní bydlení a ani na nej potenciálně nemá objektivně chudá je. Pak se taky jako jiný ukazatel chudoby používá to, že rodina víc než polovinu příjmů utratí za jídlo (při normální straně) , za chudé (někdy se neříká přímo chudé ale "ohrožené chudobou") se někdy považují i rodiny, které si žijí celkem dobře, ale nemají rezervy v podobě úspor či majetku pro případ nějaké krize. Já jsem to nevymýšlela. ~b~~b~~b~
 MishuI 


Re: o to nejde, jaké uznáváš  

(8.1.2009 16:02:04)
To je mi jasný,že je to z hlavy nějakého statistika.V tom případě ano,jsme chudí.Ale chudí materiálně.Máme jiná bohatství~s~
 Katla 


čti pořádně,  

(8.1.2009 16:18:53)
ten příspěvek, na který jsem reagovala, se netýkal jiných než materiálních bohatství - autorka vyjmenovává "bejváky", auta, dovolené ...a na konci si klada otázku ,jestli je chudá.
 MishuI 


Re: čti pořádně, Hroudo 

(8.1.2009 16:23:25)
Já jsem tě ani neosočovala z toho,že bys psala o jiných než materiálních hodnotách.Já jen podotýkám,že jsou hodnoty a HODNOTY.A ty má každý jiné,žeano.
 Katla 


mishulo  

(8.1.2009 16:27:39)
tak se nezapojuj do té čísti diskuse, které se tě netýká. Já jsem reagovala na to, co se týkalo materiálních statků a měření chudoby. O nemateriálních hodnotách si můžeme povídat taky, ale to nebyl téma.
 MishuI 


Re: mishulo  

(8.1.2009 16:33:48)
Dovol,abych reagovala kde mě napadne a co mě napadne.Nemůžeš nikomu "vést myšlenky" tím či oním směrem.Jedno téma plodí druhé.Pokud jsi z toho frustrovaná,běž se projít na čerstvý vzduch.
 Katla 


nejsem frustrovaná  

(8.1.2009 16:39:24)
jen se držím tématu. ~z~
 MishuI 


Re: nejsem frustrovaná  

(8.1.2009 16:49:14)
Tak se,holka,drž.Já se občas odvážu~b~
 Katla 


odváže tě  

(8.1.2009 17:15:51)
ještě víc, když napíšu, že podle indikátorů, které jsem tu uvedla - ne vymyslela, jen vybrala z mnoha možností - jsem taky chudá rodina? (samozřejmě, kdybych podle tvých rad započítala naše nezměrné duchovní bohatství a obrovský potenciál ukrytý v našich třech ratolestech, tak jsem druhej Rotschild ~t~)
 MishuI 


odváže tě  

(8.1.2009 17:20:56)
Proč by mě to mělo odvázat?Myslíš,že mám radost z chudoby druhých?To,jak uvažuješ,o tobě skutečně dost vypovídá.~Rv
 Katla 


né,  

(8.1.2009 21:25:00)
spíš ti to musí být šuma fuk. Vůbec se neznáme , tak tě asi bude těžko nějak víc zajímat náš účet na konci výplatního měsíce ~2~
 Magda & 2 
  • 

Ja te Hroudo chapu... 

(8.1.2009 20:25:41)
Hroudo, mne se tahle vymena nazoru libila. Taky jsem delala do sociologie, rozumim, co jsi tim chtela rici a souhlasim. Taky se mi libi, jak menis nazvy svych prispevku, je to trefne, vtipne a dobre se pak v diskusi orientuje...
 Katla 


normálně chudá rodina -mischulo  

(8.1.2009 21:43:39)
požadavky, ale ono nás to duchovní bohatství nespasí, když se stane něco živiteli rodiny, pokud je jeden z rodičů na RD, nebo pokud hlavní živitel ztratí zaměstnání apod. Bohatý je jen ten, kdo má dostatečné rezervy, dostatečné materiální zázemí, aby ustál takovuo situaci, i když trvá delší dobu. Ostatní jsou spíš chudí nebo "ohroženi chudobou", což je v ČR bohužel tzv. věšina mladých rodin Mají se tak, že vyjdou, nebo i slušně nebo si dopřejí i mírný nadstandard v každodenní spotřebě, ale pokud nemají ty rezervy a vlastní byt, tak může i při relativně krátkém výpadku příjmu velice rychle následovat výpověď z nájmu, ztráta auta, které se splácí, exekuce, apod. Tím, že v ČR je v to situaci hodně mladých lidí, takže se to často vnímá jako "normální" - čili, kdyby se mělo odpovědet na otázku Milky, kterou tato větev diskuse začala, tedy jestli jsou "normální nebo chudá" rodina, tak u naší společnosti asi ještě dost běžný pocit, že je normální, když je mladá rodina "chudá" ~z~ To je to, co píše žlababa " vítej na zemi". My jsme taky "normálně chudá rodina" ~z~~z~ ~z~ - - žijeme si běžný život celkem fajn, na kroužky je, na kino je, na knížky je, ale máme dluh větší než aktuální úspory, jsem momentálně na RD a nemáme vlastní byt. takže si žijeme vesele a nestěžujeme si, ale první větší rána nás položí. To je to "ohrožení chudobou". To, že jsem tady někoho označila za chudého není žádná invektiva, ona je to i charakteristika společnosti celé, když je tolik mladých rodin chudých nebo ohrožených chudobou ~o~
~o~~o~~o~~o~~o~
 MishuI 


mischulo-no? 

(8.1.2009 21:58:16)
Už to nech plavat,bavíme se tady v několika rovinách..
 Lassie66 


Re: to seš spíš chudá.  

(8.1.2009 15:32:07)
Hroudo, tohle si nemyslím - v některých zemích je zcela běžné, že lidé bydlí v pronájmech. Jednou jsem se ptala své kamarádky, která je Japonka, zda plánuje koupit byt. Ach, jak se mi vysmála, že prý kde by na to vzala. Věřím, že to bude i u nás čím dál častější věc a to i u lidí, kteří mají životní standart vysoko.
 Lizzie 


Re: to seš spíš chudá.  

(8.1.2009 15:35:30)
Hroudo,

co to meleš? V cizině a ostatně i tady v Čechách jsou lidi, co si byt nekoupili, nevzali na něj hypotéku apod. a chudí nejsou. Jde o to, co si pod pojmem ,,bohatství" představuješ. Pro někoho to je, že splácí měsíčně hypotéku a jinak žije nějak tak normálně, pro jiného je skvělé, když bydlí v dvoupokojáči, kam se chodí víceméně akorát najíst a přespat a v létě jede na túry do Alp, případně prochází Skotsko s báglem na zádech.
Nelíbí se mi tohle paušalizování. Myslím, že nejsem zas tak extravagantní, ale upřímně mě straší...dokončit školu, svatba, první dovolená v Chorvatsku, první dítě, první splátka na dům, x let žádná dovolená...čímž neosočuji ty, co to tak mají a vyhovuje jim to.
Bohatství je fakt dost relativní pojem.
 Katla 


Re: to seš spíš chudá.  

(8.1.2009 15:37:32)
je. Já jsem to brala podle obvykle používaných indikátorů. Například rodina, která nemá vlastní bydlení a nemá možnost si ho pořídit (ani nedosáhne na hypotéku), je chudá.
 Katla 


Re: to seš spíš chudá.  

(8.1.2009 15:40:33)
"bohatství" je možná relativní pojem, tak jako chudoba se rozlišuje "absolutní" a "relativní", ale přesto všechno sociologové neustále propracovávají . diskutují, mění - indikátor sloužící k měření chudoby ~z~ . bydlení tam dost setrvale patří, mezi ty indikátory ~z~
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: to seš spíš chudá.  

(8.1.2009 20:07:47)
Tak.Souhlasím. Relativní pojem. Čili chudoba je objektivní nebo subjektivní. Článek byl evidentně o subjektivní chudobě. Tedy jen o pocitu chudoby, hlady žlababa určitě neumírá. Ale ona to zvládne a nakonec si bude subjektivně připadat velmi bohatá, fandim jí.
 duzame 


Re: to seš spíš chudá.  

(9.1.2009 16:48:44)
pardon, ale myslim ze 1)zalezi na tom, s kym se pomerujete. Pro Donalda Trumpa jsou i ty zminovane pani z jine diskuze jako "socky" nemaji predpokladam vlasnti tryskac se zlatym prkynkem na WC...:)
2) dulezite je byt stastny s tim, co mam a ne uzirat se tim, co nemam.
Jinak preji vsem at se maji co nejlepe.....
 SendyWendy 


Re: to seš spíš chudá.  

(10.1.2009 8:33:24)
Hroudo, fakt? Tvůj názor mě pobavil. A nesouhlasim s nim. Překvapuje mě, že to někdo může mít takhle rozdělené a takhle uvažovat. A co bezdomovci, do který kategorie spadají teda oni?
 Katla 


bezdomovci  

(10.1.2009 17:17:21)
Spadají do kategorie absolutní chudoby.
Jinak Markytko, já jsem si toto nevymyslela, to není otázka názoru, já jsem jen napsala zlomeček z toho, ve se můžeš dočíst v každé knize zabývajcí se měřením chudoby pomocí různých indikátorů. Je to celá velká oblast studia v rámci sociologie asociální politiky a já rozhodně nejsem povolána o tom poučovat do hloubky ~z~~z~~z~. To teda určitě nééé . To, co jsem tady vyhrábla, to jsou jen zbytky mých znalostí, které nebyly ani tak moc hluboké. Nemá cenu, abys tu napadala mně, obrať se na pány a paní, co se tím živí, že to vymýšlejí. Já jsem to jen předala dál ~z~~z~~z~. Ale s tím,co jsem napsala se víceméně ztotožňuji - chudý a ohroženýá chudobou je člověk bez vlastního bydlení a bez finanční či majetkové rezervy, která by mu pomohla překonat náhle vzniklou delší krizi - i když si zrovna ted a v tuto chvíli taková rodina žije dobře a koupí si občas nějakou blbost nad rámec běžných potřeb, pokud není "krytá" majetkem, je v podstaTě chudá.
 Vaal 


Re: bezdomovci  

(10.1.2009 17:26:51)
Tak to je u nás asi spousta domácností, i ti co žijí v městských bytech, nájmech?
Myslím, že se v ČR dá hezky žít, pokud ovšem člověk nesplácí hypotéku. To je potom z ruky do huby.

Bezdomovce bych do této debaty příliš netahala, protože to jsou většinou duševně nemocní lidé s nějakou sociální poruchou.To už je extrémní situace.
 Katla 


Re: bezdomovci  

(10.1.2009 22:44:22)
téma bezdomovců otevřela Markyta, myslím
 Lucika 
  • 

Re: Těší mne, že jsem normální:) 

(8.1.2009 19:44:38)
No to je otázka...??? Je to štěstí, když mám na to jet k moři??? Já si myslím, že ne... Mám dvě kamarádky, které mají hodně bohaté manžele... ale oni jsou nešťastné. Jejich vztah je na bodu mrazu... My se nemáme tak skvěle jako oni, ale máme se rádi a jak říkají....je tu takové teplo domova a nebude to novým termostatem... :)) Pro každého znamená slovo štěstí něco jiného.. pro mě je to teplo domova, láska, zdraví a něco málo těch peněz, protože bez nich to nejde...
 Zufi. 


Re: Těší mne, že jsem normální:) 

(8.1.2009 19:50:17)
Pro mě to je štěstí.Moře je priorita číslo 1.Jezdíme každý rok a někdy i 2x, ale nemáme sušičku, myčku, chatu, chalupu a nové auto jsme neměli nikdy.
Teplo domova mám už 26let~k~.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Těší mne, že jsem normální:) 

(8.1.2009 19:51:48)
Lásku a zdraví můžeš mít s penězi i bez nich.
Nesnáším takové to moralizování, že bohatí nejsou vlastně šťastní, protože na druhé straně nemají to, co chudí...
Volovina.
Jsou láskyplný a zdraví boháči, stejně jako zapšklí a choří chudáci plus veškeré další varianty, které lze z rovnice odvodit. ~t~
 Zufi. 


Re: Těší mne, že jsem normální:) 

(8.1.2009 19:53:07)
Monty, jo jo a taky nesnáším známé klišé, že děti boháčů jsou rozmazlení spratkové, kterým se rodiče nevěnují.Rozmazlený spratek může být chudý, normální, ale i bohatý...
 Lizzie 


Re: Těší mne, že jsem normální:) 

(8.1.2009 20:26:14)
Naprostý souhlas. S tebou i s Monty.
Každému co vyhovuje, ale leckde je cítit takové to napadání druhých. Existuje jediné - pokud jednou člověk pojede dál než do Itálie, radši to neřešit. Pro klid vlastní duše.
 Lucika 
  • 

Re: Těší mne, že jsem normální:) 

(8.1.2009 21:57:32)
Ani jedna jste nepochopila..co jsem tím chtěla říct... ale to je fuk... dala jsem příklad a už se to tu na mě sype. Určitě jsem nikoho nenapadala...to není mým zvykem...ale co jsem si všimla tak na rodině je to normální.. proto sem taky moc nepíšu. My se nemáme špatně, ale já v penězích štěstí nevidím... to je vše.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Těší mne, že jsem normální:) 

(9.1.2009 17:00:28)
Taky nevidím štěstí v penězích. Ale fakt si nemyslím, že je lepší je nemít než mít. Že je jako ta materiální nouze na druhé straně vždy vykoupena šílenou láskyplností... mmch., kdo zná seriál Červený trpaslík, tam byl jeden díl, kdy nějaký triplikátor či co vytvořil dva Červené trpaslíky, z nichž jeden byl totálně kladný a druhý naprosto záporný... takhle nějak mi to připadá s těmi kecy o chudobě, léč štěstí a lásce... jako že kdo běhá v sandálech a jutovém pytli, je daleko šťastnější než ten, kdo nosí boty od Manolo Blahnika a hadry od Versace. Může a nemusí. Nepos*ala bych se, kdybych nemohla jet k móři, ale fakt by mi vadilo splácet 40 let bydlení a muset kvůli tomu chodit v roztrhanejch teplákách. Jenže právě proto to nedělám. Když to někdo takhle chce, tak si zas nemá stěžovat, že to takhle má. Každý svého štěstí strojvůdcem. ~;)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Těší mne, že jsem normální:) 

(9.1.2009 17:01:57)
Mmch., právě ti, co hypotéku MAJÍ podle mne vidí štěstí v penězích, protože nutně lpí na tom, aby bydleli VE SVÝM. Což je jasné hmotaření. ~t~
 Katla 


"BYDLET VE SVÝM"  

(12.1.2009 19:33:28)
není "hmotaření" - "hmotaření" je nakupování různých krávovin ve velkém - "bydlet ve svým" naopak často znamená omezit až na desítky let spotřebu ve všech ostatních oblastech. To,m že si člověk koupí za párkrát nebo třeba jen jednou za život něco opravdu drahýho (a třeba i výstavní sídlo, když na to má), ještě neznamená, že je hmotař - třeba jen nechce rozpustit peníze v nekonečném množství malých blbostí ,které jen tak protékají rukama. V sociologii se tomuto přístupu někdy říká "výběrová náročnost" ~z~
 16.5Salám&Lajka14 


Re: "BYDLET VE SVÝM"  

(12.1.2009 19:43:13)
Moje výběrová náročnost spočívá v tom, že si nepořizuju věci, na který nemám peníze. ~;)
Nejsem proti vlastnímu bydlení, taky bych si třeba nějaké pořídila, ale fakt nemám v bance volných deset patnáct míčů. ~;)
 Katla 


Re: "BYDLET VE SVÝM"  

(12.1.2009 21:35:15)
tak ale neříkej, že to je "hmotaření" ., Ach jo, já bych v tomto směru hmatařila, kdyby těch 15 v bance každý měsíc zbylo.
 Lizzie 


Re: Těší mne, že jsem normální:) 

(9.1.2009 23:22:18)
Tak...s tímhle naprosto souhlasím.
Mishulo, tak nějak to asi vidím.
 štěpánka 
  • 

Re: Těší mne, že jsem normální:) 

(9.1.2009 23:14:32)
Zajímavé je, že rčení "Štěstí není v penězích" nejčastěji slýchám od těch, kteří jich rozhodně nemají nedostatek. To není osobní výpad na nikoho, protože Vás tady na diskusi nikoho osobně neznám. Mluvím o svých známých. Osobně nejsem šťastná, když mám pocit existenční nejistoty, strach z toho, že nebude na nájem, na nové boty, když staré se rozpadnou. Vždy když je kontokorent na O a výplaty třeba 2 týdny. Nejde o to, že nemám dobré vztahy, lásku, děti. Ale finanční tíseň mi fakt pocit štěstí nedodává. Možná bych měla být otrlejší. Bohužel je to tak, že pracujeme oba, děti rostou, v podstatě žijeme od výplaty k výplatě. Nevím, jak je to možné, ale v době mé mateřské, kdy jsme žili z 1 platu jsme i měli třeba stavební spoření. Teď už nespoříme, každou částku odloženou stranou spolknou "nenadálé" události - škola v přírodě, nová pračka, když stará doslouží, apod...
To není stížnost, jen zamyšlení nad tím, že štěstí není v penězích. Ano, taky tomu věřím, ale jenom pokud jich má člověk "dost". A to dost je značně individuální.
 manina 


Re: Těší mne, že jsem normální:) 

(8.1.2009 20:09:40)
Jasně, že jsou šťastní boháči i lůzři chudáci, jenže zase kdo má fakt všechno? A ačkoliv mám osobní zkušenost s tím, jak sociální nejistota otráví život, je fakt, že, kdo vydrží, má něco. Když říkám, kdo vydrží, mám na mysli ty, co to přečkají v sebeúctě případně vzájemné úctě.
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Těší mne, že jsem normální:) 

(8.1.2009 19:36:35)
Já to řešila loni na vánoce. Vyhrály Kanáry. Nevytahuju se. Jsem vděčná za všechno pěkné, co mě potkalo a vím, že se život kdykoli může "otočit". Mateřství mě hodilo do normálu. Štěstí není o destinaci. Jsem teď spokojenější než předtím. Když se s malou v létě dostanem do Pardubic, budu ouplně happy~b~~b~~b~.
 jedna plus dvě 


Re: Těší mne, že jsem normální:) 

(8.1.2009 21:42:01)
No, my zrovna tohle řešíme ... ale trochu nestandardně... to takhle manžel nadhodí: tak co ta dovolená? Island nebo Venezuela? A sednem k internetu ke Google Earth a jedemééé. Dobrý odreagování hlavně pro něj, krize ho už v práci poněkud navštěvuje. Já spíš mezitím myslím na to, že mě zimní boty tlačí, protože mi v těhu povolily vazy a rozšlápla se mi noha. Ale trpím statečně, hypo je opravdu velmi žravá....
 Katla 


tak tam nechoď  

(8.1.2009 15:20:01)
na diskusi "štastné ženy" a uleví se ti ~t~~t~~t~
 Kohnova 
  • 

Re: tak tam nechoď  

(8.1.2009 15:31:13)
Hrouda: presne tak!
 8.5Yettynkaa12 


chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 19:49:40)
já ty holky mám ráda, nevadí mi bůhvíjak, že jsou na tom lépe než já. Občas ano,je mi to líto, proč ony a ne já(moře atd) - ano, protože mají manžele bohaté podnikatele a já ne a pod., ale abych tam nechodila, to snad ne? Spíš mne to zaráží jako fakt, že fakt většina z nich jsou finančně za vodou. Ale tohle doufám není klasický reprezentativní vzorek, to je doufám jen elita internetových maminek - předpokládám, že nižší sorta - prodavačky, dělnice a pod sem tolik nechodí...Nemají trvalý přístup na net.
Spíš mne to zaráží jako sociologický jev.
 MishuI 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 20:18:47)
Nižší sorta?Myslíš,že nižší?A fakt myslíš,že nemají 300 měsíčně na net?Teda to je názor:-©:-©:-©:-©:-©:-©
 Lizzie 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 20:32:51)
Mishulo,

tyhle ženský fakt často na netu nediskutují. A třeba ne proto, že by ho doma jejich děti neměly (i když někde jsou třeba i ty 3 stovky znát, co já vím), ale ani je to do podobných diskuzí netáhne, nevědí o nich, což se ostatně nemusí týkat jen dělnic.
 MishuI 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 20:44:24)
No právě!Tak proč si dotyčná bere do huby právě dělnice a prodavačky?~q~
 MishuI 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 20:45:08)
A vůbec,označit někoho jako NIŽŠÍ SORTU mi evokuje Hitlera.To se chce :-©
 Lizzie 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 21:54:09)
Mishulo, nepleť si pojmy. Nižší sorta a méněcenná rasa je rozdíl.
 Katla 


nižší sorta není žádněj termín  

(8.1.2009 21:57:04)
pod tím si můžu představit i bohatýho vulgárního povaleče ~z~
 Lizzie 


Re: nižší sorta není žádněj termín  

(8.1.2009 21:58:51)
Hroudo a kde jsem napsala, že to termín je?:))
 Katla 


chudoba a nižší sorta  

(8.1.2009 22:06:08)
prodavačky třeba. Tys to asi nebyla. Takže jen proto, že má za svoji práci méně, než by měla mít, tak je "nižší sorta"? Třeba ta kultivovaná paní prodavačka v dětské obuvi, co mi tak fundovaně poradila, malé přeměřila délku a šířku nohy, nebo švadlena, co mi spravila zip u bund a kombinéz na všechny děti a málem si nevzala nic za práci, protože se jí zdálo, že se 3 dětma si její služby nemůžu dovolit a ještě s nimi pěkně povykládala? teď jsem trochu emotivní. Ale když se o někom řekne, že je chudý, tak je to neutrální označení jeho aktuální materiální životní úrovně. Nižší sorta už je podle mě pejorativní výraz.
 Lizzie 


Re: chudoba a nižší sorta  

(8.1.2009 22:11:28)
Hroudo,

nižší sorta z materiálního hlediska pejorativní výraz není, ale dobře ,,méně vydělávající sorta?"
Hele, prodavačky možná nebyli nejšťastnější výraz, ostatně tam můžeš zahrnout i ty z luxusních butiků,co mají vlastní obchody a kdo ví co ještě...ale takové ženské o kterých Milka mluvila existují a je jich spousta. Jenže ty se chceš mermomocí hádat a slovíčkařit, což je vidět nejen na této diskusi, ale i jinde.
Jinak já z prostředí, kde je spousta takových žen pocházím. Jak už jsem psala Mishuli - potkáš je skoro všude, pokud nechodíš poslepu.
Btw - třeba i má matka, jinak chytrá a moderní žena si na kompu vybere akorát mail a víc ani ťuk,-)
 Katla 


význam slova "SORTA"  

(8.1.2009 22:18:06)
opravte mě někdo , jestli se pletu , ale podle mě "sorta" znamená "druh" nebo "kvalita" , takže když o někom řekneš , že je nižší sorta, tak jsi vlastně řekla, že je nižší druh nebo že je méně KVALITNÍ. PROMIN, ~o~LIZZIE, ALE TO UŽ JE HORŠÍ, NEŽ POUHÉ ELITÁŘSTVÍ ~z~~o~~o~
 Lizzie 


Re: význam slova "SORTA"  

(8.1.2009 22:21:36)
Hroudo,

,,sorta" je i skupina.

Elitářka těžko budu, když sama pocházím z ,,dělnických" poměrů a mám dobré přátele jak mezi středoškoláky, vysokoškoláky, tak lidmi vyučenými.
Hroudo, natáhni si nohy a dej sklenici vody, ať tě z diskuse netrefí šlak,-)

 Katla 


Re: význam slova "SORTA"  

(8.1.2009 22:28:02)
To se asi neshodnem. Nicméně dám na tvou radu, jen s tím rozdílem, že si místo vody naleju pivkou. Pá pá pá ~R^
 MishuI 


Re: chudoba a nižší sorta  

(8.1.2009 22:13:59)
Mám na tohle stejný názor.
 Katla 


tak málo stačilo,  

(8.1.2009 22:22:08)
a už jsme se shodly ~b~~b~~b~. VIDIŠTO~y~~y~~y~. To bude tím, že nejsme chudé tím...tím...tím...DUCHEM ~y~~y~~y~
 Kohnova 
  • 

Re: chudoba a nižší sorta  

(8.1.2009 22:20:19)
Hrouda: souhlas. Clovek, ktery se zivi poctive, je ve svem povolani profesional (tj. vytvari hodnoty potrebne pro ostatni) a neskodi okoli, pro me nikdy neni "nizsi sorta", i kdyby to byl uklizec zachodu na Hlavnim nadrazi. Je pravda, ze sama mam sklon si o nekterych lidech to, ze jsou "nizsi sorta" myslet. Ale to nesouvisi ani s vysi prijmu ani s povolanim.
 Katla 


já už musím jít,  

(8.1.2009 22:25:36)
Lizzie naznačila, že by mě z téhle diskuse mohl trefit šlak. Kohnová, je Sorta "druh" či "kvalita" nebo i "skupina"?
 Kohnova 
  • 

Re: já už musím jít,  

(8.1.2009 22:46:12)
Hrouda: sorta=druh. Prenesene se to pouziva i ve smyslu jakost.
 lklasinka 


Já jsem dobrovolně nižší sorta  

(9.1.2009 6:57:23)
Když jsme postavili domek a přestěhovali se na vesnici, zjistili jsme že se tam lidi takhle dělí, a není to o vzdělání, to máme s manželem slušné, přijde mi že to není ani o penězích ( v některých případech), ale prostě se tady našla skupina těch lepších (nevím jak na to přišli) a pak ti nezajímaví, co se nepředvádí, hned po nastěhování, nás ti lepší pozvali mezi sebe, vydržet to šlo asi 2x, takže nás odepsali, a zařadili do té nižší sorty, a já jsem ráda že mám svatý pokoj.
 8.5Yettynkaa12 


sorta 

(9.1.2009 9:11:11)
Pojmem sorta jsem myslela skupinu, nižší sorta jsme použila v ekonomickém smyslu. Nejsem vědec ani filosof, do slovníku se nedívám, když něco píšu, takže se, že to má i jakostní význam, dozvídám až po přečtení vašich příspěvků. Mimochodem, do té nižší "sorty" spadám i já, takže na sebe bych snad až tak neplivala:))) teda já neplivu na nikoho, nemám to ve zvyku, teda kromě fňuken:))), občas fňukám i já a mám pak na sebe zlost! :)))
 MishuI 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 22:01:03)
Jo,rozdíl v počtu písmen ve slovech.
 Lizzie 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 22:07:16)
Mishulo,

nechci se o tom s tebou hádat, ale je to tak. A osočovat Milku z toho, že tedy dle tvého sympatizuje s div ne rasovými teoriemi je jednak pitomina a jednak drzé.
Milka napsala naprostou pravdu - to rovnostářství je na houby, lidi, co se životního stylu týče rovni nebyli, nejsou a pravděpodobně také nebudou.
Mimochodem ,,nižší sorta" je docela slušný termín. Bývaly horší.
A v Milčině příspěvku nebyla ani stopa o tom, že by dotyční byli horší lidé. Mishulo, podívej se kolem sebe - takových ženských uvidíš mraky. A můžou to být fajn bytosti.
 MishuI 


Lizzie 

(8.1.2009 22:12:35)
Právěže vím,že to fajn lidi jsou.Proto se tady čertím.Ale ten výraz teda akceptovat nemůžu a nebudu.
 Lizzie 


Re: Lizzie 

(8.1.2009 22:19:23)
Stejně jako chudý neznamená dobrý neznamená ,,majetnější" automaticky špatný. Povahové vlastnosti a to, jak na tom jsou, případně co dělají odděluji. V tom je jádro pudla.
 10.5Libik12 


Re: Lizzie 

(8.1.2009 22:22:59)
A to si lžeš do kapsy.

Samozřejmě, že je brutální použít spojení nižší sorta(druh) k označení společenské skupiny, ale úspěch se cení, v této civilizaci extrémně.

V blahosklonosti vyšších sort k takzvaně nižším cítím soucitné pohrdání.
Zkrátka a dobře existují rozdíly.
 Lizzie 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 21:47:41)
Mishulo,

proti Milčině příspěvku nemůžu nic říct. Oni tam totiž ty rozdíly často jsou. Není to o tom, že by ti lidé byli horší, ale často, hodně často prostě žijí jinak.
 MishuI 


Nejsi povinna 

(8.1.2009 22:03:05)
Nemusíš se za každou cenu vyjadřovat k mým názorům~;)
 Lizzie 


Re: Nejsi povinna 

(8.1.2009 22:13:56)
Mishulo,

vím, že nejsem povinna - ale když je vidím (a není to dáno tvým nickem, ale fakt těmi názory) zareaguji. No nic,nebudeme se o tom bavit. Je to nikamvedoucí debata (ano, jsem si vědoma, že slovo ,,nikamvedoucí" je patvar).
 MishuI 


Re: Nejsi povinna 

(8.1.2009 22:15:06)
Patvar rozhodně přijatelnější,než výraz NIŽŠÍ SORTA.
 Lizzie 


Re: Nejsi povinna 

(8.1.2009 22:17:01)
Mishulo,

jak jsem napsala. Nebudu to s tebou dál řešit. Tyhle diskuse jsou čím dál černohumornější...já se tu dřív občas bavila (v dobrém i ironickém slova smyslu), ale teď už to není ani k smíchu.
Dobrou noc.
 MishuI 


Re: Nejsi povinna 

(8.1.2009 22:31:04)
Jsme všichni rádi,že jsi konečně pochopila,že nyní zastáváš skutečnou MILKU.Pa~y~
 Grainne 


Re: nepatří náhodou 

(8.1.2009 22:39:37)
svůj k svému? To k těm sortám. Je to možná drsný, ale je to tak.
 MishuI 


Asi jsi na to kápla 

(8.1.2009 22:43:13)
Všechno tomu naznačuje.
 MirkaEyrová 


Výraz "nižší sorta" degraduje - jde o úctu k člověku 

(8.1.2009 23:52:44)
Když ono právě takové vyjadřování jako "nižší sorta" úděsně PONIŽUJE. Myslím, že proto se Mishula čertí, nikoliv proto, že by NEUZNÁVALA, že existují majetkové, sociální rozdíly. Přiznám se, že kdybych šla do práce v současné době, asi bych musela začít jako ona prodavačka. Přesto internet máme, na práci s počítačem jsem absolvovala i nějaké kurzy, a kromě toho mi internet přináší spoustu velmi užitečných informací. Tedy se rozhodně necítím jako někdo chudý duchem či co, a už vůbec nemůžu souhlasit s tím, že by mě někdo označil jako "nižší sortu". Není to totiž neutrální vyjádření - k jinému vyjádření, např. "chudoba", pokud je vyjádřeno NEUTRÁLNĚ a nevylučuje ÚCTU K ČLOVĚKU, se budu klidně s čistým svědomím hlásit.
 10.5Libik12 


Re: Výraz "nižší sorta" degraduje - jde o úctu k člověku 

(9.1.2009 0:06:51)
Když mně to právě v úplně prvním zmínění "nižší sorty" přišlo jako slangové označení pro sociální vrstvu méně majetných, kteří jsou třeba hrdí na to, že dokážou hezky žít i bez luxusu. Mně osobně takzvaná chudoba neponižuje a nižší sorta je pro mě technický termín.
 Lizzie 


Re: Výraz "nižší sorta" degraduje - jde o úctu k člověku 

(9.1.2009 9:06:11)
Naprosto souhlasím.
 MishuI 


Úcta k člověku 

(9.1.2009 11:40:58)
"Když ono právě takové vyjadřování jako "nižší sorta" úděsně PONIŽUJE. Myslím, že proto se Mishula čertí, nikoliv proto, že by NEUZNÁVALA, že existují majetkové, sociální rozdíly."

Mirko,přesně tak.Samozřejmě,že nejsem slepá a majetkové rozdíly vnímám.Ale taky vnímám rozdíly ve slovech,která jsou používána.Čeština je poměrně bohatý jazyk,myslím,že by se dal najít mnohem vhodnější a výstižnější termín.Předešlo by se pak takovýmto dohadům.Milka vysvětlila,jak to myselela.Napsala 3 vyčerpávající příspěvky.Kdyby ale prvně přemýšlela nad správným výrazem,mohla si ušetřit čas.Proti jejímu výrazu ze "vzteklo" víc lidí,nejsem sama.Ale jsou tu i tací,kterým je jedno,že jsou někteří lidé(ano,třeba sociálně slabší)označováni jako II.jakost ~a~
 Ráchel, 3 děti 


Re: Výraz "nižší sorta" degraduje - jde o úctu k člověku 

(11.1.2009 11:42:22)
souhlasím, také si myslím, že výraz "nižší sorta" je pejorativní, nikoliv neutrální
 Nerida 


Re: Výraz "nižší sorta" degraduje - jde o úctu k člověku 

(11.1.2009 12:04:41)
Rachel, myslim, ze odborne se tomu rika "low socioeconomic status / group", cili nizsi socialne-ekonomicka skupina.
 8.5Yettynkaa12 


Ještě jednou - Milka 

(9.1.2009 8:30:51)
Ahoj, ono je těžké jednoduše vyjádřit v psaném projevu, co si člověk myslí - aspoň pro mne. To pak sáhne k termínům, které mohou být překrouceny.
Takže znovu, snad mne pochopíte, jak to myslím. Pojmy nižší sorta a vyšší sorta byly myšleny čistě ekonomicky, netuším, jaký lepší název zvolit. A hned tu dojde k nepochopení:((( no dobře tak ekonomicky vyšší příjmová skupina. To už asi zní líp. Když píšu rychle, tak píšu zkratkovitě. Stejně tak bohaté holky a chudé holky je vágní pojem. Prodavačky jsem rozhodně nechtěla urazit. Jen jsem je použila jako příklad. Tak raději reálný příklad ze svého okolí. Mám jednu skupinu super kamarádek, mezi kterými jsou: 1.prodavačka, 2.holka na recepci na rehabilitaci, 3.nedostudovaná vysokoškolačka momentálně na mateřské, 4. dělnice(brousí v autodílně). Jsou to super holky, mám je moc ráda, mají stejné životní podminky jako já, vrána k vráně sedá. Pro mé potřeby mi pro mne příjdou normálnější, protože taky řeší podobné problémy jako já - od výplaty k výplatě zbude už jen bud na školu v přírodě, nebo na boty, ale ne na obojí. ...Pak mám druhou skupinu kamarádek, které jsou taky fajn holky, kvalitní lidské bytosti, jen já si tam připadám trochu mimo. To je převážná část např. diskuse Sťastné ženy, o které jsem psala. Podobné typy. Ty z nich, které znám v reálu, žijí v luxusních bejvácích, jezdí dvakrát za rok k moři, v zimě na hory, dilema koupit to či ono neřeší. Já jim to jednak přeju, druhak závidím. Oboje, přiznávám se. Ale jsou to kamarádky, které mám ráda. Nechtěla jsem napsat nic z toho, co zde bylo překrouceno: že prodavačky jsou nižší sorta a že existuje elita. Elita jsem myslela taky čistě ekonomicky. Ne jako lepší lidi, ale ekonomicky lépe situovaní lidi. A šlo mi o jediné, vyjádřit myšlenku, že mne zaráží, že většina tzv. internetových maminek z té diskuse je opravdu za vodou. A mimochodem, mnou v tomto příspěvku popsaná první skupinka holek opravdu na netu nevysedává, buď ho nemají, nebo na to nemají čas. Když vezmete skupinku 10 prodavaček a skupinku 10 účetních, (např.), tak se s vámi klidně vsadím, že na netu sedí víc účetních než prodavaček. čímž nemyslím, že prodavačka nemůže mít net a sedět u něho. A poslední věc, já si prodavaček vážím, stejně jako uklizeček a hůře placených povolání. Někdo musí dělat rukama!
 8.5Yettynkaa12 


Re: Ještě jednou - Milka 

(9.1.2009 8:43:42)
Ještě dodávám, co mi např. příjde lehce nepříjemné: když jdu se svými bohatšími kamarádkami s dětmi do dětské kavárny, tak já si mohu dát leda nejlevnější kávu a sedět u ní celou dobu, zatímco ony so objednají kávu, matonku, medovník...a ptají se mne, ty si nedáš?když jim to vysvětlujete poprvé, jak to s vámi a financemi je, ok, ale když už slyšíte podobný dotaz popáté(ty si nedáš?), tak už já teda prostě skřípu zubama.
Přitom se jinak vážně jedná o fajn holky, nikterak netaktní. Ale tohle prostě nechápou. Stejně tak nechápou, že když se můžeme sejít jen na hodinku, raději budu v parku, než jít do dětské kavárny, kde je 30Kč vlez - na dýl to pro mne má smysl, ale dát 30Kč za vlez a ještě si muset něco koupit už se mi kvůli hodině nevyplatí. Ne že bych na to neměla, ale když utratím peníze tady, už nezbude na něco dalšího. Jinak máme vše podstatné, jen asi takhle: hadry nakupuji po sekáčích, Vietnamcích, nové boty si jinde prostě nekoupím, moře a hory nehrozí, na večeře běžně chodit nemůžeme, ale občas ano, když zaplatím dítěti kroužek, zbude mi prázdá peněžeka. Naposledy jsem řešila: když zaplatím synovi kroužek, nebudu už tento měsíc moct koupit žádné další maso. (něco málo jsme měli v mražáku). A nebudu moct jít s kámoškama posedět(jak mne zvaly). Zaplatila jsem ten kroužek a v tu chvíli záviděla všem svým kamarádkám, které jsou za vodou. Vím, že závist je hnusná, ale já nemám takovou tu zlou závist, nepřeju vám to, ale spíš tu : já chci taky. Proč ony a ne já?...Hmm, proč: protože mají bohatší chlapy - všechny ty kámošky nemakaj a jsou na mateřských. Ne lepší chlapy, ale bohatší chlapy. Naznala jsem, že sebelítost není nejlepší cesta, i když občas se jí neubráním, a začala jsem makat při mateřské. Je to náročné, ale něco si vydělám a hned je to lepší. Ale ten pocit, že nemusíte řešit dilema to či ono, ten mi stále chybí a ten jim závidím.
 Lizzie 


Re: Ještě jednou - Milka 

(9.1.2009 9:07:49)
Milko,

na tom není nic hnusného.

Hezký den.
 lklasinka 


Re: Ještě jednou - Milka 

(9.1.2009 9:21:46)
tak tohle je přesně můj pocit, jenom bych to tak nedokázala napsat
 Markéta 
  • 

Re: Ještě jednou - Milka 

(13.1.2009 16:09:49)
Já rozlišuju mezi závistí a nepřejícností. Závidím často, pochopitelně i kamarádkám - konec konců ty znám nejlíp tak vím, co závidět :-) Ale nepřejícná nejsem - občas mám vztek, když má něco někdo, kdo si to podle mne nezaslouží.

A k těm bohatším chlapům. Taky mám pár známých s bohatším partnerem. Ale vždycky si řeknu - "chtěla bych ho mít doma?" a zatím jsem si vždycky odpověděla, že ne. Takže závidím (ne nepřeji) peníze, ale ne toho chlapa :-). vlastně nezávidím peníze, spíš občas to, co si za nělze pořídit - dovolenou, chůvu apod.

A přesto jsem v podstatě spokojená :-)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Ještě jednou - Milka 

(13.1.2009 16:15:34)
No a vidíš, někdo zase "závidí" toho chlapa.
Po pravdě řečeno, v tomhle ohledu jsem spíš nepřející než závistivá. ~;)
 8.5Yettynkaa12 


Re: Ještě jednou - Milka 

(9.1.2009 8:43:42)
Ještě dodávám, co mi např. příjde lehce nepříjemné: když jdu se svými bohatšími kamarádkami s dětmi do dětské kavárny, tak já si mohu dát leda nejlevnější kávu a sedět u ní celou dobu, zatímco ony so objednají kávu, matonku, medovník...a ptají se mne, ty si nedáš?když jim to vysvětlujete poprvé, jak to s vámi a financemi je, ok, ale když už slyšíte podobný dotaz popáté(ty si nedáš?), tak už já teda prostě skřípu zubama.
Přitom se jinak vážně jedná o fajn holky, nikterak netaktní. Ale tohle prostě nechápou. Stejně tak nechápou, že když se můžeme sejít jen na hodinku, raději budu v parku, než jít do dětské kavárny, kde je 30Kč vlez - na dýl to pro mne má smysl, ale dát 30Kč za vlez a ještě si muset něco koupit už se mi kvůli hodině nevyplatí. Ne že bych na to neměla, ale když utratím peníze tady, už nezbude na něco dalšího. Jinak máme vše podstatné, jen asi takhle: hadry nakupuji po sekáčích, Vietnamcích, nové boty si jinde prostě nekoupím, moře a hory nehrozí, na večeře běžně chodit nemůžeme, ale občas ano, když zaplatím dítěti kroužek, zbude mi prázdá peněžeka. Naposledy jsem řešila: když zaplatím synovi kroužek, nebudu už tento měsíc moct koupit žádné další maso. (něco málo jsme měli v mražáku). A nebudu moct jít s kámoškama posedět(jak mne zvaly). Zaplatila jsem ten kroužek a v tu chvíli záviděla všem svým kamarádkám, které jsou za vodou. Vím, že závist je hnusná, ale já nemám takovou tu zlou závist, nepřeju vám to, ale spíš tu : já chci taky. Proč ony a ne já?...Hmm, proč: protože mají bohatší chlapy - všechny ty kámošky nemakaj a jsou na mateřských. Ne lepší chlapy, ale bohatší chlapy. Naznala jsem, že sebelítost není nejlepší cesta, i když občas se jí neubráním, a začala jsem makat při mateřské. Je to náročné, ale něco si vydělám a hned je to lepší. Ale ten pocit, že nemusíte řešit dilema to či ono, ten mi stále chybí a ten jim závidím.
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 20:33:11)
Souhlas, nesnáším dělení lidí na někoho lepšího a na někoho horšího. Proč by proboha prodavačka nebo dělnice nemohly mít net? Máme hluboko do kapsy, ale za net 300 Kč měsíčně dáme, protože je to moje, kolikrát jediné, spojení se světem, když nemáme peníze na výlety, či chodit do hospody apod. A platíme to napůl s mámou, tak to tolik není. A ušetří to peníze za telefon.
 MishuI 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 20:46:18)
Asi tak!Jsem vlastně ještě nižší sorta než prodavačka,pže jsem socka na mateřský a taky mám net!!!KUPODIVU!!~a~~a~~a~
 Katla 


net už dneska není starututový symbol.  

(8.1.2009 21:51:21)
To má kdekdo. To bývalo ~z~
 10.5Libik12 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 21:03:18)
Nižší sorta je možná nešťastné vyjádření, ale netvařme se, že neexistují nižší a vyšší sorty, je to rovnostářství naruby. jde o to, aby nižší sorta měla vědomí vlastní důstojnosti a k tomu ji mimojiné pomáhá představa, že je zocelená svým postem a umí žít ty pravé věci.:), Všechno, co tu padlo je pravda:)

Jinak k chudobě samé, je to legrace. Sedím u bohatého stolu, piju středně dobré bílé
a na 100% někde zbytečně svítím ve svém naddimenzovaném sídle. A nemám práci. Včera jsem prošla svým 32. konkurzem, hledali děvče, které dokáže z audia napsat zprávu patologa (víceméně latinsky), to v počtu 300 - 500 ks za 5 hodin pod hraničním tlakem časového limitu.(do 12 musí být) Zkoušeli z čj, počítačů, volitelného jazyka + psychologický test. Ucházelo se nás 45, polovina z vysokoškolským vzděláním. Nástup 14 bt.
 MishuI 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 21:09:15)
Tak pozor na to,abys nemusela dělat práci nižší sorty.Tam je totiž míst dost.
 10.5Libik12 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 21:11:37)
Jo? ty ses hlásila do nižší sorty? Do výroby? Jako pečovatelka? Jako sanitářka? Jako prodavačka? Jako pošťačka?

NIKDE není dost práce, vole.
 MishuI 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 21:13:12)
Týýýývole,začíná to bejt debata na úrovni~t~Radši to utnem.Vole~;)
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 21:13:59)
Libíku, nezlob se, ale jsi z Plzně. Ve Šťahlavech přijímali do výroby do Katalog servisu. Tam práce do výroby je.
 10.5Libik12 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 21:43:19)
Mně ale nevezmou do výroby, protože se obávají, že jim za týden uteču do kanceláře.Mohla bych tedy zatlouct vzdělání a praxi a předstírat, že chci balit. Jinak k tvé informaci speciálně Reus, bere jedině nárazově dle plánu výroby a od agentur. Tj. práce občas:)

Mám puzení svědčit o tom, že práce fakt není, protože to opravdu opravdicky zažívám, nicméně diskuse je o elitářství, falešném rovnostářství a chudobě, což je zajímavé, takže se příště budu držet tématu, jestli tu ještě něco hezkého padne.
 Kohnova 
  • 

Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 22:43:30)
Libik:
Elitarstvi: ano, elita spolecnosti existuje, otazka je, kdo ji tvori. Podle mne ti, co nejvic maji, ne, byt hmotne bohatstvi jiste neni na prekazku mravni vyspelosti.
Rovnostarstvi: mam stale za to, ze pred H........m jsme si rovni, takze jo, mame ho tu.
Chudoba: evidentne existuje, i kdyz v nasich pomerech je to relativni vec, skutecne chudi lide ziji jinde. Evidentne v ramci nasi spolecnosti existuji obrovske rozdily v tom, kolik lide maji a zvetsuji se.

 štěpánka 
  • 

Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(9.1.2009 21:55:31)
Libiku,
zkoušela jsi to na některé ZŠ? Učitelů je málo, zejména na 2. stupni (pokud jsi tedy se středních Čech a přilehlého okolí.....)
 10.5Libik12 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(9.1.2009 22:03:56)
Štěpánko, byl by to můj sen, nicméně mám velkou pokoru před vzděláním a nepřišlo by mi to fér k dětem.

Jinak tedy dnes jsem dostala 3 nabídky, jedna je tutová(firma nepadne+ dobře platěj), jedna je perspektivní(začíná se od 1/2 úvazku, ale má to grády) a jedna mě láká navzdory referencím na šéfa poděse (zajímavá práce).

Tak si asi hodím korunou, protože apriori jsem nikdy neměla šťastnou ruku:) štěpánka 
  • 

Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(9.1.2009 22:14:34)
Tak to blahopřeju a držím palce, ať to klapne. Zaregistrovala jsem už v jiné diskusi že hledáš už nějakou dobu a obcházíš konkurzy...
 Stáňa a dva kluci 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(8.1.2009 21:16:37)
Libiku souhlas, nižší sorta zní trochu jako nadávka, ale třídy existují všude, tak se Mishul nečerti. Já už si někdy tady na Rodině připadám jako na jiný planetě. Třídy neexistujou, rozcapený maminy, co navlíkaj svý dětičky do hadrů od Gucciho a předváděj se jedna před druhou, je taky mýtus, všichni jsme tu v podstatě chudý a všem nám to vyhovuje, neb ctíme důležitější HODNOTY~t~~t~...no musím se smát...
 Katla 


tys tro zvládla?  

(8.1.2009 21:54:01)
~R^~R^~R^
 Katla 


pokud je neznáš osobně  

(8.1.2009 21:49:45)
tak nevíš. Já ti dokážu na netu klidně leta předstírat, že nevím, jestli mám jen do Dominikánské rebubliky nebo do Karibiku~t~
 Mili+2 


Re: chci tam chodit, ale přiznávám se, občas závidím. Jinak je mám ráda. 

(13.1.2009 13:42:23)
Tohle uz vypada jako ze je ucast na diskusi povinna ,pokud nechci aby mne nekdo povazoval za socialni zjev, cili menecennou bytost? A co kdyz si takova PRODAVACKA ci UKLIZECKA v dobe kdy mimi spi radsi sedne s hodnotnou knihou misto aby kecala na netu?
 Veronika, školák a předškolačka 
  • 

Přirozený vývoj 

(8.1.2009 13:16:12)
Ano, ano, také vzpomínám, co jsme se jako dva DINKs nautráceli peněz a lituji, že jsme je raději nespořili na horší časy - dnes by bodly :-) Jenže my jsme si tehdy bohužel moc neuvědomovali, že jde o bohapusté utrácení, protože jinak než s novou kabelkou každou sezónu a s večeří v restauraci jsme si to nedokázali představit. Po letech studií, kdy jsme naopak roztloukali tvrdý chléb o stůl a sbírali prázdné láhve v bufetu, jsme si chtěli ten život zaslouženě trošku užít. Teď jsme na jeden příjem čtyři plus ta pátá jako u vás a konečně jsme díky tomu asi na té pravé střední cestě - sezónní kabelky odvál čas, jí se u rodinného stolu ... ale kupodivu nikomu nic podstatného nechybí. Je to přirozený vývoj, řekla bych. (A mimochodem, v porovnání s několika miliardami spoluobyvatel Země se tady v Čechách máme všichni královsky. Měli bychom každé ráno děkovat osudu a doufat, že to tak zůstane!)
 8.5Yettynkaa12 


Veroniko 

(8.1.2009 13:21:17)
To máš pravdu, že v porovnání s ostaními lidmi na Zemi se máme super!!!
 Jana  
  • 

Žlababo 

(8.1.2009 13:35:42)
Žlababo
co mě prijde na tom všem fajn, že jste děti a tu hypotéku přijali myslím dobrovolně. Horší je když někdo z rodiny nějak vážně onemocní tak to teda musí hodně obrátit život naruby. naštěstí neznám z vlastní zkušenosti.
 Grainne 


Re: Žlababo 

(8.1.2009 13:43:26)
Pro tenhle případ je dost dobrý, aby partneři byli vzájemně ekonomicky zastupitelní.
Pokud je mezi možnými příjmy partnerů diametrální nepoměr, je to jen a jen o štěstí. A o strach.
Toho bych se reálně bála a je to přesně to, do čeho bych nešla.
 Pavla  
  • 

A teď si vemte,  

(8.1.2009 14:07:05)
že počítate fakt každou korunu, osekáte "nepotřebný nadstandard" jako třeba aviváž, lepší toaleťák, instantní jíšku a přesto musíte počítat každou korunu. Po zaplacení všech poplatků Vám zůstanou 2.000 měsíčně na osobu. Pak ale příjde tchýně s příjmem 9.000 na osobu, byt s regulovaným nájmem, bez měřičů takže teploučko a že prý chudáci důchodci, začne už kupovat jen chleba a mlíko a bude muset odbourat i vánoční dárky (opravdu se nejedná o dary) pro děti. Nevýjde, peníze stále chybí, potřebovala by dotaci od dospělých dětí :-(
Tady se těžko cokoliv vysvětluje, když k jejímu nutnému standardu právě ta aviváž, drahé prášky, nákupní výlety a instatní jíška neodmyslitelně patří. :-((
 markéta 
  • 

Re: A teď si vemte,  

(13.1.2009 16:56:49)
Neznám ani tebe ani tvojí tchýni, tak nechci soudit, ale 9000 měsíčně to neni nic moc i při regulovanym nájmu. Kolik to je? 4000 měsíčně? takže jí zbyde 5000 na měsíc? No to nemá zrovna na rozhazování.
 Kohnova 
  • 

Hezky 

(8.1.2009 14:09:03)
clanek. A ocenuju pekny sloh, lehky, vtipny, bez manyry, je uleva si precist, ze nekdo je dneska jeste schopny takhle psat.
Zlababo, neves vubec hlavu, protoze nizkorozpoctovy zivotni styl se, stejne jako cokoliv jineho, musi clovek nejdriv naucit zit. Kdyz neni predem zatrpkly je v tom kus dobrodruzstvi. Casem metodou pokus omyl "objevis", jak se veci maji ve skutecnosti, neni to spatny pocit.
A tesim se, ze pak tu budeme mit od tebe clanek "Jak jsme se naucili hospodarit s malem" :).
Fakt to jde, a to i BEZ zapraneho pradla smrdiciho kdovicim a S dobrym kafem doma delanym jednou denne. Nektere veci jsou nadmerny luxus, ale toaletni papir bez trisek bych k nim nepocitala (drahe podprsenky a znackove tampony ano, specielne s temi tampony je to povera, funguji vsechny stejne).
Drzim vam palce.
 Cucaracha+Daniela 5let+// 


Našla jsem se v tomto článku... 

(8.1.2009 14:41:45)
Trefně napsaný článek.
Je určo pravda, že rodina se naučí žít s prostředky, které má k dispozici každý měsíc. Horší je, když příjmy klesnou - to je teď náš případ. Kvůli současné krizi mého manžela převedli na jinou pozici a už je to na výplatě znát a půjčky máme pořád stejné:o(((Takže já si musím najít co nejrychleji brigádu, abychom to vyvážili.Dcerku máme sice jen jednu, od září začala chodit na 4hodinky do školky, kroužky zatím žádné nemá, ale i tak jsou dost velké výdaje, je neslyšící a tak platíme různé další pomůcky, logopedii...ale jsme šťastní, svátky jsme prožili bez nemoci snad poprvé co je malá na světě, sice se po zač.nového roku objevil zánět středního ucha, ale chycený včas takže už je to zaléčeno. Myslím, že o tom to vše je, hlavně aby byli všichni v rodině zdraví a to ostatní se nějak vytříbí...přeju Ti Žlababo, aby to "chudnutí" už se dál neprohlubovalo a věř, že bude zase líp...přeji hodně zdravíčka celé rodině (a zase napiš nějaký článeček, hezky se Ty od Tebe čtou).
 hanca 
  • 

DINK 

(8.1.2009 14:51:56)
Double income No kids, nikoli Double incomes :-) Velice se omlouvam, nechci kritizovat, jen me to jako milovnici anglictiny taha za usi. Clanky od Zlababy se mi libi. Dekuji za nahled do Vasi rodiny :-)
 Žlababa (Postižené Děti cz) 


Chudá a blbá 

(8.1.2009 15:12:44)
Ach jo, tak nejenom chudá, ale i blbá. Taková ostuda.
Ale díky za upozornění, opravím si to alespoň na blogu. Máš pravdu, je to chyba. Samotné by mi to nedošlo, tak na tom jsem.

Jinak všem díky za reakce. Já se vždycky hrozně těším, co mi na ten článek napíšete.
Těm pochvalovačům, co mne nabádají k vydání knihy, děkuji moc za poklonu, ale rovnou říkám, že to je představa pěkná, ale dost obtížně realizovatelná.

Ale jinak si dělám dvě čárky za ty, co o knihu stojí a až jich budu mít tisíc, vydám ji vlastním vlastním nákladem :o)
Ovšem znamená to, že příštího půl roku píšu do šuplíku, protože kdybych vydala to, co už jste si tady přečetli, těžko byste si to ještě kupovali :o))))
 Margot+1 


Re: Chudá a blbá 

(8.1.2009 16:17:57)
Žlababo,
s tou literaturou máš recht, leda bys to napsala v angličtině, trh v Čechách je příliš zaprděný...
Kamarádovi před časem vydalo prvotinu renomované nakladatelství pro děti a mládež: náklad 2 tisíce kusů, cena na pultech těsně pod 200,- Kč. A odměna autorovi? Celé 2, slovy: dvě, koruny z PRODANÉHO výtisku. ~t~~t~~t~ U nás by madam Rowlingová pořád seděla v kavárně naproti odboru sociální péče... ~q~
 Kohnova 
  • 

Re: Chudá a blbá 

(8.1.2009 16:22:01)
Mag.: HEH????? Toz tomu rikam vyvar. Proc jim cosi takove podepsal?
 Katla 


protože  

(8.1.2009 16:31:21)
když nejsi osvědčený autor, tak abys ještě platila za to, že to to vydají ~y~. Jinak autoři odborných knih si často ještě na její vydání musí samy sehnat grant. O "vejvaru" nemohou ani přemýšlet ~2~
 Žlababa (Postižené Děti cz) 


Re: protože  

(8.1.2009 16:54:39)
I když teda musím říct, že mi ty dvě koruny za výtisk vyrazily dech. Věděla jsem, že to je málo, ale myslela jsem, že tak alespoň 5 (slovy pět) korun.:o)))
 Katla 


i když jsem někde slyšela,  

(8.1.2009 17:03:03)
že jak tehdy vydal Bakalář knihu Tabu v sociálních vědách, tak měl 20 za prodaný výsk a výtisků byla opravdu mnoho. Ale to se čekal úspěch, bo kniha byla značně kontroverzní, vzbuzovala vášnivé debaty, kde kdo ji koupil, aby ji pak mohl buď odsoudit za rasismus nebo vychvalovat za otevřené popisování skutečnosti, no zkrátka si autor asi na nějaký "vejvar" přišel. Ale jinak se říká, že psaním knih se u nás může život pár lidí (+ MONTY ~x~)
 maceška 


Re: protože  

(8.1.2009 19:24:47)
Žlababo :-))) Já ti ani nevím, kolik to je, taky jsem měla nějaké sponzory, resp. sami se mi přihlásili ze SPR a z Rozumu a Citu, že by jako zafinancovali vydání "sebraných spisů", ale já jsem dostala snad dokonce celých 12Kč za výtisk! Asi jsem na tom FAKT DOBŘE.

Jinak my jsme chudí byli a postupně bohatneme, ale moje narozeninové a vánoční dárky (rozvodná deska, bojler, schránka na dopisy, vagón písku, komín, apod. - ano, popelnice taky) mi opravdu vždycky udělaly velkou radost a nějak se neumím "překlopit" do té bohatější roviny. Takže letos k Vánocům jsem si přála a dostala požární hlásič, heč :-)

PS: DINK jsme nebyli nikdy, jenom studenti a potom hned rodiče. Njn, už jsme to prošvihli...
 Kohnova 
  • 

Re: protože  

(8.1.2009 17:06:49)
Kazdopadne je to bezskrupulozni vydridusstvi non plus ultra :). Oni evidentne zneuzivaji touhu autoru byt publikovani. Kapitalismus jak z Neznalka na mesici.
 Jaspi 


Re: Chudá a blbá 

(8.1.2009 16:18:46)
Žlababo, skvělý článek. Já to zažila přesně opačně. Žili jsme jako dva chudí studenti, veškeré finance šli na rekonstrukci domu a před výplatou jsme rušili zubaře, alébrž jsme měli strach z výkonů, které by nám zubařka musela napsat na futra. Pak se narodil syn a všechno se obrátilo k lepšímu. Před výplatou už se zubaře nebojím. Vlastně ani nevím, kolikátého ta výplata chodí. :-)
 Amálie P 


Re: Chudá a blbá 

(9.1.2009 10:29:25)
~t~Žlababo já se též hlásím, co by třetí čárka ~x~
Mám takový to styl ráda.Sama mám už po jedné mateřské, letos v červnu budu nastupovat druhou~p~. Takové to články mi vždy zvednou náladu~t~~t~ ráda se zasměju, no nemít uši jsem odklápěcí jak víko od tvé popelnice~t~.
Kolik příhod a různých bláznivých situacích zažíváme na mateřské.
To přeci za vydání stojí, vidím to na TOP knihu roku, zvlášť s takovým nadhledem.~R^

Zdravím a přeji úspěch všem~z~
 Kristianka 


skvělý 

(8.1.2009 14:52:54)
trefný a vtipný!!!!!!
 renča + 2 


jsme taky chudí? asi jo 

(8.1.2009 15:11:50)
tak nad tím přemýšlím a asi jsme taky chudí. co naděláme.
je to moc krásně napsaný a neboj bude zase líp.
Já jsem štastná za to co mám. Abych to upřesnila, vždycky jsem nenáviděla svého otce, že mě v osmnácti letech vyhodil z baráku (opravdu jsme neměli dobré vztahy, on pil atd. ale to je do jiné diskuze). Dneska si říkám, že pro mě udělal to nejlepší co mohl. Prostě po maturitě jsem si našla práci, přespávala v ruzných podnájmech a pak si uvědomila že takhle to nikam nevede. Našla jsem si lepší práci, vybojovala hypotéku a platila a platila. Pak jsem byla naštvaná sama na sebe, ostatní si užívali a já jenom střádala korunky na domeček, který jsem koupila.
Dneska s dvouma dětma 2,5 roku a 3 měsíce mě zase tak moc nebolí, že žijeme z jednoho platu, protože já jsem zvyklá že týden před výplatou nebyla koruna. A hlavně už naštěstí nemusím platit hypotéku. Jen jsme si pujčili peníze na lepší auto. Né nový ale pět let starý, ale prostě lepší.
Jinak zrovna před týdnem jsme měli velkou debatu, pojedeme letos na dovolenou? Nevíme, budou nám stačit peníze? Uvidíme.
Do dnes se se svým otcem vidím tak jednou za rok a to ani jeden nevyhledáváme setkání. Ale když budu upřímná, moc mu děkuju, že se nechoval jako otec. Dal mě tu nejlepší prupravu do života.
Prosím jen si nemyslete, že bych chtěla svoje děti vychovávat stejně. To bych nikdy nedopustila, aby prožívali to co já v osumnácti.
Přeji všem co nejmín problému a pokud nějaký máte, at se vám všem podaří je co nejlépe vyřešit.
 kachna 
  • 

Pryč s hypotékou! 

(8.1.2009 15:17:47)
Moje velmi dobrá kamarádka se z DINKs propadla během několika měsíců rovnou až do kategorie "vyšší výdaje než příjmy", takže dům, na který má hypotéku, bude muset prodat. Důvod je jednoduchý, kromě hypotéky mají na krku ještě výživné na manželovu dceru z prvního manželství, která se kvůli svatbě tatínka s novou manželkou (tou kamarádkou) po šesti letech v otcově péči vrátila zpět k matce (rozhodla se sama, je jí 16). Ač její maminka otci platila na dceru alimenty těch šest let 1800 korun měsíčně, otec bude své první ženě na dceru muset platit 10 000. Jeho nová žena (ta moje kamarádka) totiž před těhotenstvím bývala dobře placená manažerka, takže soud došel k názoru, že muž svým druhým sňatkem zbohatl a polepšil si. Vzhledem k tomu, že soud rozhodl o výši výživného ve chvíli, kdy má kamarádka odcházela na mateřskou dovolenou a bylo jasné, že z bohaté manažerky bude matka závislá na státu, zbývá jim teď jediné - dům prodat a hypotéky se tak zbavit.
 Lizzie 


Re: Pryč s hypotékou! 

(8.1.2009 15:29:31)
kachno,

i to je jeden z důvodů proč bych si dost nerada brala hypotéku. Jsem člověk od přírody nedůvěřivý a ne moc optimista - a nejhorší je, když člověk přijde o něco v čem žije, co bere takřka za své, co postavil...a v tomto případě i splácí.
Asi všem fakt přijdu jako těžce nezodpovědná, ale jsem nějak tak smířená s představou sebe - manice, která bude v bytě 2 plus kk platit nájem a abych pravdu řekla - stejně mám pocit, že nebudu moci říct, že někde budu bydlet napořád.
Ale chápu,resp. respektuju tu touhu lidí ,,mít své". Někdo je na to typ, mě to spíš za tuto cenu straší.
Nájemné (regulované, neregulované) beru v potaz.
 MishuI 


Re: Pryč s hypotékou! 

(8.1.2009 15:31:47)
Lizzie,ber to tak,že platit budeš tak jako tak.Ale když si vezmeš hypošku,budeš platit "svoje".V případě pronájmu budeš prachy házet do kanálu.(Jo,i my házíme~Rv)
 Lizzie 


Re: Pryč s hypotékou! 

(8.1.2009 15:36:55)
Mishulo,

jj, podobnou reakci jsem čekala. Jenže já fakt nemůžu vědět, zda se něco nestane, zda budeme na tu hypotéku mít apod. - a povím ti, ač ty dřívější problémy nepramenily z hypotéky, ale spíš ze souhry nešťastných náhod, nechci to, že ti někdo bere to, co je tvé už nikdy, nikdy zažít.
 MishuI 


Re: Pryč s hypotékou! 

(8.1.2009 15:44:50)
To riziko je tady vždycky..Pokud nějakou nemovitost nezdědíš,buď si vezmeš hypotéku a budeš se modlit,že na ni vždycky budeš mít nebo si najdeš pronájem,budeš sypat peníze cizímu(a i ten tě může z bytu vyhodit) a nikdy nic mít nebudeš.
 Lizzie 


Re: Pryč s hypotékou! 

(8.1.2009 15:49:02)
Mishulo,

v tom případě nikdy nic mít nebudu. Ale ty zážitky bych ráda. Abych si pak někdy v 90, v garsonce mohla říct, že jsem sice nikdy neměla vlastní byt, ale žila jsem hezky.
Btw - byt jednou dost možná zdědím, rodiče mají v osobním vlastnictví. Nicméně už dávno ví, že mi ta lokalita nic neříká tak mě buď ségra vyplatí, ale jí to nechám spíš sakum prdum...ona je praktičtější typ, pokud nebude mít nějakého kreténa, tak ať má kde žít.
A jak píše výše Lassie - fakt je v cizích zemích běžné, že lidé byty nekupují. Třeba i v takové Velké Británii. Vedla už jsem o tom dost diskusí (v reále) Češi holt více lpí na svém. Jestli je to dobře nebo špatně tu soudit nehodlám, ono se tedy mnohým i hůř stěhuje apod.
No, nevím, jestli mě naši neadoptovali z ciziny:)
 MishuI 


Re: Pryč s hypotékou! 

(8.1.2009 15:55:45)
Zdá se,že budem mít osud stejný,co se bydlení týče~t~U nás to zatím taky vypadá na verzi pronájem.Akorát tady teda nechci strašit do devadesáti.A taky bych nebyla tak velkorysá k sestře.Z tvého pohledu asi spíš velkokrysá,ale chtěla bych vyplatit půlkou..taky nekradu..~d~
 Lizzie 


Re: Pryč s hypotékou! 

(8.1.2009 15:59:14)
Mishulo,

to je věc, nad kterou jsem mockrát přemýšlela...víš jak, mám mladé rodiče a byla bych ráda, kdyby tu ještě spoustu let byli. To bychom pak bydlela každá ve svém a řešilo by se to nějakým dělením či co, ale to je fakt snad ještě hodně, hodně daleko.
Co se bydlení týče tak o něm přemýšlím akorát tak, že bych chtěla s přítelem/manželem, dětmi...mít kde přespat, udělat si to tam pěkný apod. Moc nevěřím tomu, že bych se někde zabydlela a zestárla tam, vlastně takřka vůbec. Mám přátele, kteří si postavili, staví barák, mají rodiny, hypotéku a je jim strašně fajn, fakt lidi, které pro jejich praktičnost obdivuji, ale jsou to zcela jiné nátury.
V životě chci zdraví, štěstí sebe i svých blízkých, ale pak už mám ty priority trochu rozházené.
 MishuI 


Re: Pryč s hypotékou! 

(8.1.2009 16:03:58)
Ono až jednou ta rodina skutečně přijde,nebudeš už usínat tak klidně s pocitem TEĎ mám kde bydlet..To myšlení se změní..
 Lizzie 


Re: Pryč s hypotékou! 

(8.1.2009 16:06:36)
Mishulo,

změní se asi leccos, ale myslím, že ne zas tak markantně. Jinak tenhle názor už jsem slyšela mockrát, diskutovalo se to i doma - ale právě proto, že víme své mě rodina chápe.
 MishuI 


Re: Pryč s hypotékou! 

(8.1.2009 16:19:54)
Víte své..nj..nic osobního z tebe tahat nebudu.Pro tebe - jako osobní zkušenost - tenhle argument váhu má.Jistě ale chápeš,že v diskuzi význam nemá.
 Lizzie 


Re: Pryč s hypotékou! 

(8.1.2009 16:22:23)
Mishulo,

proto to tu také nerozebírám - ale je to jeden z možných faktorů. Navíc znám i lidi bez špatné zkušenosti, kteří mají podobný přístup - proto jsem sem psala. Vlastně znám takových dost.
Ale je fakt, že je i spousta jiných, co se vydají dalším směrem.
Hezký den,-) Práce čeká.
 MishuI 


Re: Pryč s hypotékou! 

(8.1.2009 16:25:24)
Osobní zkušenosti jsou nepřenosné.Naštěstí nejsou ani nakažlivé~:-DNelze říct "Takhle je to správně a ne jinak".Každý si to stejně udělá po svém.Měj se pěkně~;)
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Pryč s hypotékou! 

(9.1.2009 5:48:53)
Lizzie - nic ve zlem, je to Tvuj zivot a naloz si s nim, jak se Ti zlibi - ale ono to neni zas tak jednoduche.

Pises "je v cizích zemích běžné, že lidé byty nekupují. Třeba i v takové Velké Británii" - to neni tak uplne spravna informace - normalni vydelavajici lide se snazi nemovitost koupit - v Anglii je docela hodne socialniho bydleni (council housing), ktere lidem opravdu nepatri, ale taky neni nic moc. Nevim, jake mas informace, ja mam v Anglii rodinu a vsichni hypoteku maji a bydlet v pronajmu neni pro normalni vydelavajici rodinu bezne... (mozna v Londyne, kde jsou ceny vysponovane mimo rozumne hranice). Japonsko je v tomto smeru jine, ale ono je jine v mnoha smerech.

Ale mne spis zaujalo neco jineho - slova "Co se bydlení týče tak o něm přemýšlím akorát tak, že bych chtěla s přítelem/manželem, dětmi...mít kde přespat, udělat si to tam pěkný apod. " - ja ziju v pronajmu uz vice nez 10 let a ono to neni zas takova sranda, pokud nemas pronajem statniho bytu. Normalni pronajem totiz nemas neomezene zaruceny, takze se Ti muze stat, ze si to tam udelas pekny apod. a pak Te nekdo supem vysype - coz neni az takovy problem pro dospele lidi, ale je to casto problem pro deti - nemusi se Ti podarit najit financne dostupny pronajem ve stejne oblasti, deti teoreticky mohou ztratit skolu, kamarady - a to cele se muze nekolikrat opakovat. Nehlede na to, ze situace na realitnim trhu se neustale meni - ted se ceny najmu snizuji, ale casem se budou zvysovat a az budes casem v duchodu a budes mit jen urcitou fixni castku na kazdy mesic bez moznosti privydelku, tak by Ti v te garsonce mohlo byt hodne ouzko, pokud se o Tebe nepostaraji deti (tedy pokud nebudes mit nasetrenou uctyhodnou castku na stara kolena).

Ja Ti v zadnem pripade nechci brat svobodu a nezavislost a chapu, ze to vsechno vidis jinak, jen jsem Ti chtela napsat, ze ono to neni, ze by Cesi "lpeli na svem" a ze vlastni bydleni je proste pro hodne lidi predevsim jistota a stabilita jak pro ne samotne, tak pro jejich deti.

Preju Ti hodne krasnych zazitku a to nejen v roce 2009!

Kimmy
 Lizzie 


Re: Pryč s hypotékou! 

(9.1.2009 9:04:08)
Kimmy,

děkuji za názor, zase jsem se dozvěděla něco nového, ale mě fakt hodně děsí uvázat se do něčeho na 30 let. Možná se to bude odvíjet od příjmů apod., jedné známé, mladé (svobodné) holce pomáhali se splátkami rodiče (nikoliv nadstandardně vydělávají), nicméně teď je to pro mě opravdu spíš ta strašidelnější varianta.
Uvidíme.
 jjajapaja 
  • 

Re: Pryč s hypotékou! 

(9.1.2009 11:28:26)
podle meho nazoru jsi nezodpovedna vuci detem jelikoz po sobe tu nic nezanechas pro ne .Vse co delame nedelame jen pro sebe
 MishuI 


Re: Pryč s hypotékou! 

(9.1.2009 11:45:11)
Taky zajímavý náhled na věc.Já osobně bych mohla argumentovat,že mně taky nikdo nic nedá.Ale myšlenka zanechat něco dětem není úplně sobecká~;)
 Lizzie 


Re: Pryč s hypotékou! 

(9.1.2009 11:56:46)
Tak za prvé žádné děti ještě nemám.
Za druhé dám dětem mileráda třeba to vzdělání, zážitky apod. I to je výbava do života.
Ale nechci se hádat o něčem, co ještě ani není. Na zodpovědnost se dá nahlížet různými úhly, názor ti neberu.
 MishuI 


Re: Pryč s hypotékou! 

(9.1.2009 12:00:32)
Domnívám se,že jádro pudla je právě v tom,že žádné děti ještě nemáš!Teď tím nechci říct,že jsi "nižší sorta"(~t~),ale zkrátka uvažuješ JINAK.
 Lizzie 


Re: Pryč s hypotékou! 

(9.1.2009 12:04:50)
Mishulo,

jj, žádné děti nemám. Nicméně jsou i ty, co děti mají a uvažují podobně.
Třeba to jednou bude jiný, třeba ne. Ono taky záleží na spoustě jiných faktorů než tom, zda člověk má nebo nemá děti.
A s budoucím zaměstnáním už si vůbec netroufám plánovat. Ani ty děti v tu a tu dobu,-)
 MishuI 


Re: Pryč s hypotékou! 

(9.1.2009 12:07:34)
Ti,co mají děti a uvažují podobně,se jmenují Hippies ~t~~t~~t~
 Lizzie 


Re: Pryč s hypotékou! 

(9.1.2009 12:10:46)
Neřekla bych.
 MishuI 


Re: Pryč s hypotékou! 

(9.1.2009 12:19:05)
~d~
 Lizzie 


Re: Pryč s hypotékou! 

(9.1.2009 12:23:30)
~;)
 štěpánka 
  • 

Re: Pryč s hypotékou! 

(9.1.2009 22:12:14)
Mám děti, hippies nejsem a souhlasím s Lizzie. Není moje povinnost tady dětem něco "nechávat" (dům, byt, apod). To hlavní, co jim nechám budou přece oni sami - dospělí, živení, doufám že i vychovaní a schopní samostatného života.
Názor, že já musím našetřit a nežít svůj vlastní normální život, abych po sobě dětem něco zanechala považuji za špatný. Ve svém okolí navíc vidím, jak si některé děti toho zanechaného "cení".
Budu ráda, když jim zanechám dobrou vzpomínku na dětství, na mládí (a zcela sobecky i na nás rodiče)...
 Kohnova 
  • 

Re: Pryč s hypotékou! 

(9.1.2009 22:36:03)
Stepanka: no presne tak! Krome toho detem prece davame vychovani a podporujeme je pri ziskavani kvalifikace, ktera jim pozdejsi hromadeni majetku umozni, pokud o to budou stat. A jeste krome toho tu vetsinou byva rodicovsky dum, jako misto, kam je mozne se vzdycky vratit, kdyz je zle.
Proc by, hrome, kazdy clovek, ktery nehromadi majetky, mel byt hned rovnou hipik a co je spatneho na hipikach?
 MishuI 


Re: Pryč s hypotékou! 

(10.1.2009 21:01:26)
Nesmíte to tak prožívat~;)
 Lizzie 


Re: Pryč s hypotékou! 

(9.1.2009 23:14:12)
Štěpánko,

díky moc za názor. Napsala jsi v jednom příspěvku to, co jsem chtěla říct v mnoha.
Když budu mít dám, ale když to bude v normálních mezích...ale to se všechno uvidí, každopádně důkaz, že to není jen názor hipíků.

Hezký večer.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Pryč s hypotékou! 

(12.1.2009 17:51:09)
v úplně nejhorším případě zanechám pouze danou nemovitost, hypotéku máme spojenou a zajištěnou pojistkami, takže čím později umřu, tím menší dluh bude.
A co zanecháš ty??? Hotové peníze? Které díky inflaci ztrácejí na hodnotě???? Nebo zvláštní zvyk, nepostarat se o bydlení??? A co když umřeš ty dříve, než se tvé děti osamostatní??? Budou mít aspoň kde bydlet?
 10.5Libik12 


Re: Pryč s hypotékou! 

(12.1.2009 18:25:37)
A navíc, nevím proč by měl člověk něco zanechávat ve smyslu statků.
 Sylvie 


Re: Pryč s hypotékou! 

(12.1.2009 18:27:28)
A navíc, nevím proč by měl člověk něco zanechávat ve smyslu statků.

Aby se měly děti v rámci dědického řízení o co pohádat
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Pryč s hypotékou! 

(12.1.2009 18:58:21)
A co bych měla asi tak zanechávat?
Když pominu zisky z autorských práv, které synovi potečou ještě 70 let po mé smrti (takže nejspíš potečou ještě i někomu dalšímu po jeho smrti) a peníze z pojistky, nemíním mu zanechávat žádné majetky, protože bych byla ráda, kdyby se o sebe dokázal postarat sám.
Samostatnost je dle mého názoru jeden z největších darů a odkazů, který mohou rodiče svým potomkům zanechat.
A k bydlení - historky o ošklivých zlých majitelích domu, co ti nedovolí ani vyvrtat díru do zdi a ještě chtějí nekřesťanské nájemné za páchnoucí "díru" patří spíše do oblasti městských legend. ~;)
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Pryč s hypotékou! 

(12.1.2009 17:47:13)
vše je relativní.
My si před 6ti lety brali hypotéku. Splátka byla 4000, tenkrát docela slušná částka. Dnes, po těch letech spíše směšná částka, tolik de facto nedám ani za jídlo...
Ale máme "vlastní" byt. Takže jsme se pochlapili a zvedli hypotéku, abychom mohli udělat všechny rekonstrukce, které jsme potřebovali. Splátka je 6000, počítám, že za dalších 5-6 let i toto nebude taková pálka.
Vycházím z toho, jak se doposud naše situace vyvíjela, nyní jsem na MD, pak budu pracovat a příjmy se zvednou...
Hlavně, není už třeba šetřit velké částky na rekonstrukci, takže ty peníze můžeme šetřit na doplacení hypotéky.

Tak jako ty si neumíš představit žít zatížená dluhy, já si nedovedu představit žít z něčí dobré vůle - mám tím na mysli pronájmy. Nikdy nevíš, jestli tě nevyhodí, jestli tě nebude vydírat vyšším nájemným, nic tam není tvoje, mnohdy nemůžeš udělat ani nejzákladnější úpravy (třeba lepší okna - tím pádem tě zase stojí mnohem víc topení apod...).

BTW: byt jsme koupili před šesti lety, dnes má hodnotu 4x vyšší. Denně děkuji nebesům, že jsme do té hypotéky šli, dnes bychom na ni dosahovali mnohem hůř...
 Grainne 


Re: Pryč s hypotékou! 

(8.1.2009 15:56:07)
Ono není špatný tu hypotéku nepřizpůsobit momentálnímu příjmu, ale běžnému příjmu, na který se svým vzděláním běžně dosáhnu bez toho, aniž bych měla jen v tu chvíli nebetyčné štěstí a je dobré, když jsou partneři ekonomicky vzájemně zastupitelní.
Pak je to riziko poměrně únosné i pro případ nenadálé události.
To někdy ovšem chce hodně slevit z požadavků, ať už na lokalitu, či stav nemovitosti. Je to víceméně věc volby. Myslím to riziko.
Samozřejmě kdo nemá potřebu "vlastního", ať si svobodně poletuje. To je v pořádku.
 Insula 


snížení výživného 

(8.1.2009 17:11:27)
A to nejde požádat soud o snížení výživného, protože se jejich příjmy rapidně změnily???
 Jana 
  • 

Re: snížení výživného 

(8.1.2009 20:19:35)
Samozřejmě, že to jde. V tomhle případě mají i 99 % naději na úspěch.
 Ala 
  • 

Re: snížení výživného 

(9.1.2009 22:59:43)
Taky mě trochu překvapuje, že nadstandardně vydělávající manažerka nemohla svému manželovi zaplatit pro řízení o výživném pořádného advokáta, který by určitě dosáhl lepšího výsledku než platit 10 tisíc a chtít to řešit tím, že se zbavím vlastního domu (v době hypoteční krize, kdy ceny jdou dolů).
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: Pryč s hypotékou! 

(8.1.2009 19:56:00)
JEŽIŠI KRISTE, to snad neni pravda. A pročpak cerunka šla od tatínka??? To je děs. To je na rozvod, ne? Třeba by to jejich situaci vyřešilo. Myslim "takovej fiktivní".
 SendyWendy 


Super článek! 

(8.1.2009 16:21:19)
Super!!!

Myslím, že tohle je realita většiny rodin:)
 Míša-na mimi čekáme  
  • 

prachy 

(8.1.2009 18:18:18)
ahojky,
právě jsem otevřela dva dopisy s urgencí o zaplacení splátky. Mladá, bezdětná, můj muž velmi slušně vydělávající podnikatel. Na mé poměry. Pracuji v kanceláři jako telefonistka 8 hodin denně a na učet mi přijde kolem 11000 měsíčně. Před rokem jsem dostala byt, který jsme dali komletně dohromady. Dluhy které na to padly, platíme půl na půl. Už se to blíží ke zdárnému konci, až na takovéto malé zádrhely, jako dnes, týden před mou výplatou a dva týdny před výplatou Tomáše, máme v peněžence 182 korun a vedle peněženky složenky na 11000 tisíc které mají splatnost do 12.1. 2009.
Naštěstí mne nyní drží v psychické pohodě plánování rodičovství, které nabývá intenzivnosti. Než přijdu do jiného stavu, vechny dluhy budou pryč. A budou další :-D
Jen moc nechápu výpočet mateřské a rodičovského příspěvku, protože pokud to pořítám dobře, budu brát daleko víc peněz než ted, když normálně pracuji... je to možné?
 Líza 


Re: prachy 

(8.1.2009 18:20:16)
Můžu tě uklidnit, nebudeš.
 Míša-na mimi čekáme  
  • 

Re: prachy 

(8.1.2009 18:31:32)
výpočet mateřské je cca 10 600... hrubého mám 15500. Když makám, beru cca 11000. Plus rodičovský příspěvek podle rychlosti čerpání, chtěla bych na tři roky zůstat doma s malým... Tak to je spravelnost a inteligence...
 Lucika 
  • 

Re: prachy 

(8.1.2009 19:01:33)
Budeš brát nejprve mateřskou a potom až rodičák :)) Takže nebudeš brát víc :) Já byla 4 roky... a myslím, že mi nic neuteklo :))) Dítě je malé jen jednou... :))
 vendyna (Janinka + Alenka) 


Re: prachy 

(8.1.2009 19:53:10)
Tak, budeš to brát po sobě. A dvouletou rodičovskou 11400 ti na sociálce musí povolit. Musíš mít dostatečně vysoký plat. To jsem se divila, když mi to řekli. Ale naštěstí jsem se do limitu vlezla.
 Cita 


Re: prachy 

(8.1.2009 21:20:04)
Míšo, mateřskou budeš brát jen půl roku (nastupuje se zpravidla měsíc před termínem porodu)..po jejím dočerpání začneš brát rodičák (nemůžeš to sčítat ;-)
 Lucika 
  • 

Tohle jsem nezažila, 

(8.1.2009 17:53:11)
ani jsem po tom netoužila. Když mi bylo 20let, začali jsme přistavovat na baráku, dluhy jsme měli všude kam jsme se podívali a moc vyskakovat jsme si nemohli...ale i tak nám bylo hrozně fajn. Všechen svůj volný čas jsme trávili na domě. Časem jsem se vzali, peněz pořád moc nebylo... máme ještě chalupu a to byl taky žrout peněz, ale my jsme se radovali z každé maličkosti co jsme si opravili. Za 4 roky přišla dcera... a to bylo pro nás to nejšťastnější období a je stále. Můžu říct, že jsme každým rokem na tom finančně lépe, ale nemáme potřebu si nějak více užívat. Užíváme si všichni tři spolu.. jezdíme na lyže, kola atd. a můžu říct, že dítě nás neomezilo a to vůbec. Každý to má prostě jinak nastavené... :)))))
 Jíťa 
  • 

Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 18:54:55)
Tak u nás jsou pocity přesně opačné!

Před mateřstvím jsem měla příjem cca 9 tis. čistého. Manžel měl 8 tis. ID. Oba jsme byli dost vytížení, já dojížděním do práce, manžel obhospodařováním domu aj. Pořád jsme bývali vyčerpaní, unavení a hlavně chudí!

Dnes jsem na MD a máme se královsky: Já 8800 RD+PND, manža 9 tis. ID (mezitím se trošku valorizovalo), krom toho oba 1/2úvazkový přivýdělek z domu, čímž doplňujeme rodiný rozpočet cca o 10 tis. Doma uklizeno, navařeno, máme čas sami na sebe i své koníčky, prostě pohoda. Docela uvažuju o napodobení romských rodin.

Ono zůstat doma s dětmi nemusí nutně vést jen ke snížení životní úrovně.
 Lucika 
  • 

Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 18:58:08)
Krásně napsané :))) až na ty romy :)))))))))))) Hodně štěstí :))))
 Jíťa 
  • 

Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 19:48:43)
Měla jsem na mysli počet dětí, ne žebrání na sociálce.
 Jaana2 


Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 21:04:47)
Jo, Jíťo, jenže to, že budeš doma a brát od státu různé podpory a dávky musí odpracovat někdo jiný. Takový přístup je fakt super. To že je to špatně nastavené od státu a byla by hloupost to nevyužít je věc druhá, to je mi jasné.
 Katla 


Tos přehnala ne?  

(8.1.2009 22:13:26)
Jiťa snad nepsala, že nepracovali, nepracují a nebudou pracovat. Je normálně na RD. Jako třeba já. Taky ti ujídám chlebíčka ~b~~b~~b~?"
 Jíťa 
  • 

Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 22:21:53)
No promiň, ale

za 1. mám odpracovaných 12 let, takže jsem si něco do té státní kasy našetřila. Manžel pracoval přes 20 let, než šel do ID pro vrozenou vadu.

za 2. já i manžel pracujeme zcela legálně, takže dál odvádíme státu min. ZP a SP, z něhož stát vyplácí tu moji rodičovskou a manželův důchod. (= stát na těch našich dávkách něco ušetří)

za 3. Já s tebou úplně souhlasím, že je to špatně nastavený. Ale skutečně proč by měli čerpat jen asociálové? Když už ten stát dává ty možnosti všem.

Já jsem vždycky tvrdila, že minimální mzda by měla být tak 3násobek existenčního minima (nebo obráceně EM 1/3 minimální mzdy), aby se každému víc vyplatilo chodit do práce.
 10.5Libik12 


Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 22:39:56)
Žijeme v bohatém světě. Práce není prostředkem k přežití. Pokládám za hodné úrovně stupně vývoje střední Evropy, aby doktor medicíny nešel zametat.
 Lucika 
  • 

Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 22:47:10)
No vidíš a známá šla zametat a byla to státní zástupkyně.... Šla uklízet kvůli dětem, aby je nemusela dávat brzo do školky a měla na ně čas. Až trošku odrostou vrátí se.. Všechno je otázka priorit... ale vím, že jsi to myslela jinak.. :)
 10.5Libik12 


Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 23:19:25)
No Luciko, nevím, jak to mají státní zástupkyně, ale jsem si skoro jistá, že prioritou té tvé bylo, že "teď" poslouží dětem a "potom" bude zase zástupcovat. Jestli šla ke koštěti s vědomím, že kvůli pohodlnému vstávání dětí bude možná do důchodu zametat, tak nechť je vyhlášena matkou století:)
 Kohnova 
  • 

Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 22:49:41)
Libik: osobne si nejsem jista, jestli jsme na tom stale jeste tak dobre (a jestli jsme vubec nekdy byli).
 10.5Libik12 


Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 23:04:25)
Kohnová

ad 1) i pokud směřujeme k tomu, aby "elity" byly vzdělané, mravní, s přesahem, stejně druhým dechem voláme, aby tedy byly ohodnoceny. Bohatství je měřítko,bojím se, že i cíl, není to dobře asi, ale většině lidí opravdu nemůžu věřit poplácávání chudejch po ramenou.
Já jsem nechtěla vystoupit na obranu konzumu, ale připadalo mi falešné plísnit někoho za to, že zcela nevinně použije pojem "nižší sorta" pro, dejme tomu, dělnickou třídu. S vědomím toho, že každej z nižší sorty bude velmi saturován(vnitřně), propluje-li do vyšší. :)

ad 2) Já nevím, jestli si společnost z pohledu makroekonomiky může dlouhodobě vydržovat nezaměstnané archeology (on ten zákon počítá tedy s max. 5 měsíci), ale vnímám to z pozice rodiny, kde lze přežít z jednoho platu a kde naopak degradující práce může přinést problémy neadekvátní tomu, co zmíněný vzdělanec svým béčkovým platem vydělá.

Ruku na srdce, šla bys pracovat jako dělník do kafilerie z toho důvodu, že bys měla obavu, že při ztrátě zaměstnání zemřeš hlady?
 Kohnova 
  • 

Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 23:15:44)
Libik: ver nebo ne, sla. Kdyby mi nic jineho nezbyvalo, slabych hakovat do kafilerky, nemusis mi to verit, ale doopravdy to nevnimam jako neco principielne podradneho. A naopak, cim min se do takove prace chce mne, tim vdecnejsi jsem lidem, kteri ji jsou schopni delat, protoze je to prace, ktera je potrebna.
Ad elity: to tak nikdy zcela nebylo a nikdy asi ani nebude, ze by se skutecna rekneme "lidska" hodnota toho ktereho cloveka dusledne odrazela v jeho prijmech. Nekdy to souhlasi, nekdy ne, u nas je to diky komunistum jeste horsi nez jinde.
 10.5Libik12 


Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 23:28:56)
Kohnová a co by bylo tím, že "bys musela" Bavíme se o práci, kdy vidlemi přehazuješ mrtvá zvířecí těla z provozu na provoz. Jistěže v případě, že by děti doma čekaly na chleba, tak jo, ale ta situace v této lokalitě taková není. Šla bys to dělat z uvědomění, že ušetříš podporu v nezaměstnanosti?
Nebo by stát měl z benefitů, jimiž je dotace školství, zdravotnictví, seniory nebo i infrastruktura, kultura vyjmout finanční podporu dočasné zaměstnanosti? proč zrovna tu?

Připadá mi civilizované, že existuje podpora fakticky nezaměstnanejch v tom smyslu, že každej nemusí dělat všechno.

(jinak poznámka, já nečerpám žádnou, nejsem evidovaná na UP, vlastním ŽL
a poznámka2, také smekám před kafilerními dělníky )
 Kohnova 
  • 

Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 23:40:19)
Libik: dam teoretickou odpoved, protoze jsem zatim v takove situaci nebyla. Asi, pokud bych nemohla dlouhodobe sehnat praci, driv nez tu kafilerku bych zkusila delat neco na vlastni triko. V mem pripade napr.: hudebni hodiny, doucovani, priprava na prijimacky apod., mozna bych zkusila treba zehlit luxusum kosile na xeft, nebo neco podobneho.
Kdybych mela na vybranou mezi podporou a treba o sest stovek vetsim vydelkem v te kafilerce, nevim nevim, jestli bych mela dost sil, zachovat tvar a vybrat si poctivou praci...
Nevim, jestli ma kazdy delat cokoliv, ale pokud to vezmeme tak, ze pro stat nevydelecny archeolog nema pravo na existenci, tak jo, protoze pak ma pravo na existenci jen ten, kdo je vydelecny a to je holt kriterium, ne?
 10.5Libik12 


Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 23:55:56)
No počkej.

V práci jsme děsnou část života, když stát má sociální roli(s tím pojíme stupeň civilizace), pomáhá ti, řekněme, v bídě. Bída jakožto hlad není(u nás), má ale přenesený význam a zosobňuje spíš starosti než hlad a zimu. Přežily by i matky bez rodičáků, i chorobný bez nemocenský a asi i důchodci bez důchodů (kdyby předem věděli, že to tak bude), ale měly by starosti.
Pracuje-li hudební virtuoz v kafilerce, je to pro něj starost taky. Má se trápit, když stát má na jiný voloviny? Je to strašná destrukce očekávání a dosavadního způsobu života, řekla bych i vlastních nehmotných (a i peněžních) investic..
 Kohnova 
  • 

Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(9.1.2009 0:06:31)
Libik: ja nevim. Fakt. Asi bych si prala, aby to bylo tak, jak rikas ty. ALe bojim se, ze to tak neni, ani nebylo a asi ani nebude. Asi jsem v tomhle pesimisticka.
Beru to tak, ze pokud jsem virtuoz a umim hrat a doma nemam xeft, zkusim to za humny a pokud uz vubec nikdo nebude chtit poslouchat hrani a budu muset do kafilerky, je to strasny a je to destruktivni, ale je to tak. Uz spousty let lidi, kteri nevedi, proc a jak poslouchat hudbu, aktivne vychovavame. Vysledek se musi dostavit. Prenesene i ad ostatni cinnosti.
Mne prijde, ze nelitostnost je zivotni realita a prave proto by clovek MEL BYT ucastny, ale to uz jsem nekde jinde.
 10.5Libik12 


Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(9.1.2009 0:12:39)
Kohnová, napslas to hezky a já věřím, že neskončíš v kafilerce:)

neobratně jsem se pokoušela říct, že ztráta zaměstnání, v němž člověk dosáhl uspokojení a hlavně výsledků, je hodna solidarity jako třeba nemoc.

A přemýšlím, kam jsi mířila potřebou účasti.
Sbět je nelítostný, to je bez debat.
 Kohnova 
  • 

Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(9.1.2009 0:20:04)
Libik: ja s tim souhlasim, jen nevim, jestli to tak fakt je. Mirila jsem uplne mimo tema, jako ze clovek ma pomoct, kdyz muze a hlavne jsem si vzpomnela, ze jsem nedavno jednoho snad celkem rozumneho cloveka slysela rict, ze dneska kdo je chudy, muze si za to pouze a jen vlastni lenosti nebo jinou neschopnosti a podle toho je s nim taky treba nakladat (konkretne socialni davky vyplacet pouze invalidum). Tak jako ze je dobre vedet, ze TAKHLE to neni. Ale to my vime a nebylo to predmetem debaty. Byla to jen asociace.
 10.5Libik12 


Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(9.1.2009 0:32:15)
Kohnová, my obě víme, že i ti nejzarytější teoretici liberalismu připouštějí, že v systému, na němž se podílí volný trh, je přerozdělení statků do určité míry nahodilé, tedy nespravedlivé. Protiváhou tomu je asi svoboda. Ale chudoba určitě není vina, jako takzvaná "schopnost" není mravní kategorie, která by ospravedlňovala nějaká privilegia.

já často velebím svou lenost, myslím si, že je zdravé spát do 11.:) Ale když si nedelám srandu, tak si myslím, že lenost jako taková neexistuje, spíš to, čemu se říká problém odcizení. Ten, kdo je semlet realitou a stereotypem, ztratí sílu věci měnit a už si zkrátka nevyskočí, i když si někdo myslí, že přece není nic jednoduššího, než si udělat 5-6 rekvalifikačních kurzů nebo si otevřít vlastní butik.

je to těžký.
 Kohnova 
  • 

Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 23:24:35)
Libik: jeste dodatek: mam pocit, ze vetsina lidi, kteri v zivote udelali neco vic, nez jen nashromazdili majetek a dali ho potomkum, nebyla ve sve dobe ocenena ani materialne ani spolecensky. Si to vezmi.. Bach, Beethowen, Purkyne, Fleming, Wichterle, From ..rikam jen co me momentalne napadne. Ono to k tomu tak nejak patri, myslim, ze clovek udela neco, co povazuje za dulezite, nejen bez naroku na odmenu, ale treba i za cenu nejake obeti. Takovy clovek by mne pripadal "elitni".

 Katla 


Marx  

(8.1.2009 23:58:58)
ten s rodinou doslova živořil.
 kotyk 


Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(9.1.2009 9:19:47)
No, Fleminga, Froma i Wichterleho bych snad raději neuváděla jako osoby, které byly za svou práci nedoceněny. Fleming sice začínal z mála a musel ze celkem ohánět, ale s prodejem očkovacích látek si celkem pomohl a prestiž univerzitního výzkumu taky byla dost jinde než dneska.

From se nemohl pochlubit příjmy z vakcín, ale patřil k uznávaným profesorům a měl celkem slušnou populární publikační činnost.

A Wichterle, když došel k závěru, že ho doma nikdo neocení, tak prostě zvednul kotvy a o svoje štěstí a uznání se postaral sám.
 DENISA 
  • 

Re: Jsme socky, ale bohatý! 

(8.1.2009 21:31:07)
Souhlasim s tebou. Nedavno koloval na netu vtipny clanek s vypoctem pana, ktery pracoval v miste, pak jezdil pracovat do Phy a nakonec skoncil doma na vsi na podpore a prividelaval si nacerno a zivotni uroven rodiny se zvedla nekolikanasobne nez kdyz pracoval. Ja mam taky pocit, ze se mam s materskou kolem 8 tis lepe nez se denne pro par tisicovek navic stresovat k smrti v praci. A kdyz nemusim mit na dite znackove obleceni a vybaveni, tak se mi zda ze i usetrime, protoze drive penizky vylitaly za cestovani, vecere a parby, coz ted nehrozi :-)
 Alexandra 
  • 

Těším se,až budu bohatá 

(8.1.2009 20:40:17)
Jé, při čtení článku i reakcí mě napadlo, že jsem zvědavá, jak se budu chovat (a nejen já, ale i zbytek rodiny), až budu jednou bohatá:-)
My si první dítko pořídili už brzo na VŠ, než dostudoval manžel, byly už děti 2, když jsem konečně nastoupila do práce, začali jsme stavět, takže nám přibyla ta hypotéka a teď plánujeme další mimi...No,nevyhazujem si z kopýtka, ale žijem si spokojeně (párkrát do roka dojde i na tu zmiňovanou aviváž:-).Tak jsem zvědavá, jestli si tu "finanční" bezstarostnost někdy užiju, hehe:-) Možná po ní někde v koutku občas toužím - aspoň na chvilinku- ale snad se nezblázním, když nepřijde....
 Marta 
  • 

Re: Těším se,až budu bohatá 

(8.1.2009 21:13:07)
Jeee to ja se taky tesim az budu bohata. Zrovna vcera jsme s manzelem lezeli a ja mu povidam - hele rekni v praci at ti pridaji protoze ja chcu druhy dite, z toho plyne ze musime mit druhy auto a nechci uz bydlet na vesnici takze musime mit druhej barak (nez se ten vesnickej proda). Musim rict, ze jsme se potrhali smichy. (jinak aby nekdo nerekl ze taky patrim do Stastnych zen mame megaobrhypo na jeden barak, sluzebni auto na ktery musime prispivat a jedno dite, takze jedina realita je snad jen to druhy dite, jo a taky nehrozi zadna dovolena a chodim v teniskach v kombinaci s termoponozkama). Ale avivaz teda mame a toaletak dvouvrstvej.
 Ivča 
  • 

Re: Těším se,až budu bohatá 

(8.1.2009 22:49:26)
Teď jsem se královksky pobavila, taky máme aviváž a dvouvrstvej toaleťák, i když u něj manžel kontroluje spotřebu, co týden mu vysvětluju že spotřeba toaleťáku je u nás vysoká páč on kaká v práci, kdežto já na RD doma:-))) Kdysi jsem opovrhovala slevovými akcemi, teď sbírám body v drogerii a novoroční finanční bonusy na očkování od VZP jak vzteklá. Tak se taky hlásím do klubu milovnic hypoték!
 lklasinka 


Re: Těším se,až budu bohatá 

(9.1.2009 7:53:54)
taky mě to pobavilo, toaleťák máme ten který je zrovna v akci, aviváž používám značky batole, stojí 26 korun nádherně voní a fakt změkčuje. taky jsem začala sledovat různé body, akce, letáky. zimní boty mám kvalitní ale z bezdětné doby a modlím se aby vydržely ještě několik sezón. máme postavený (nedodělaný) nový domek, nemáme hypotéku, za to jsme si vzali před stěhováním 3 takové ty šílené půjčky po 20 tisících, které podle mě nikdy nesplatíme, nábytek máme co kdo dal, maximálně koupený starší, za každé dítko (2) jsem dostala jednu vysněnou skříňku z masivu. ~x~
peníze nám chybí to je fakt, ale myslím že jsme na tom poměrně dobře.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Těším se,až budu bohatá 

(12.1.2009 19:41:55)
mi taktéž manžel "vyčítá" vysokou spotřebu toaletního papíru.... Nechápe, že coby těhule jsem zkrátka do půlhodiny byla dvakrát... teď, coby matka 3 r + 3 m jsem ráda, když to stihnu dvakrát za den ~:-D
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Těším se,až budu bohatá 

(12.1.2009 19:49:34)
...a představa, že bydlím někde na dluh, v něčem, co bude hypoteticky za nějakou dobu "moje", ale vytírám si zadek novinama... hm, děkuju, nechci. ~;)
 & 


Re: Těším se,až budu bohatá 

(12.1.2009 20:18:44)
Monty,

Muzes mit hypoteku, a pritom si numusis vytirat zadek novinama. My platime stejny penize, jako by jsme ten byt meli pronajaty. Teda pred peti lety ted uz je to min. Akorat ten byt mame pronajaty od banky a ne od majitele.
 Daniela+dvě slečny(6/02,5/08) 


Re: Těším se,až budu bohatá 

(12.1.2009 20:57:43)
Souhlasim. S tim, ze po splaceni hypoteky bude byt nas - v pronajmu jsme davali penize cizim a nic z toho :-)
 *Niki* 


Re: Těším se,až budu bohatá 

(12.1.2009 21:27:53)
No, ono "cizím" dáváš, i když splácíš hypo. My těm "cizím" dáme dle předběžných výpočtů pár milionků. tak přemýšlím, zda budeme sponzorovat pana domácího nebo úředníky v bance:-)
Ale je fakt, že POTOM někdy v důchodu to bude naše ~z~
 & 


Re: Těším se,až budu bohatá 

(12.1.2009 22:11:03)
Mono,

my to mame tak "vykoumany" ze to ani nase nebude, my platine jenom uroky a ne hypoteku ~2~ a mame to do mazelovych 72 a nepocitam, ze tu budeme do smrti. Bud si pak "koupime" neco levnejsi nebo pujdeme do pronajmu..
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Těším se,až budu bohatá 

(12.1.2009 21:45:30)
No, má to minimálně jeden háček. U hypotéky si nevybírám bydlení, jaké bych si přála, ale bydlení, které si můžu dovolit.
Nechci splácet byt, který pak stejně ve finále prodám, protože v něm nebudu chtít bydlet a byt, ve kterém bych bydlet chtěla je prostě příliš nákladný.
Hypotéka má smysl ve chvíli, kdy ji splácí někdo jiný - tzn. vezmu si hypotéku na byt, který pronajmu a z pronájmu budu splácet hypotéku. To může být zajímavá investice, jinak to pro mne nepřipadá v úvahu... nicméně, každému, co jeho jest. ~;)
 & 


Re: Těším se,až budu bohatá 

(12.1.2009 22:13:31)
Monty,

V pronajmu, taky bydlis v tom co si muzes dovolit nebo mas pronajaty byt, ktery by stal 10 - 15 mil.?
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Těším se,až budu bohatá 

(12.1.2009 22:16:20)
H&M,
momentálně bydlím "všude a nikde", vzhledem k značně neuspořádaným rodinným/partnerským vztahům.
Asi bych si mohla pronajmout byt, který by se mi fakt líbil, ale mám momentálně úplně jiný starosti.
 & 


Re: Těším se,až budu bohatá 

(12.1.2009 22:29:38)
Monty,

jasne ty mas vsechno jinak. My jsme takova normos rodinka. "Nas tatka" ma stalou praci, a jen tak se nestehujeme. Ikdyz podle mistnih meritek bydlime v byte pro zacinajici a ne pro rodinu {80m2 4+1} ~d~, ale do situace ze sice budeme bydlet "spravne", ale budeme si jak rikas utirat zadek novinama se fakt nehci dostat.
 *Niki* 


Re: Těším se,až budu bohatá 

(12.1.2009 22:36:38)
HaM, já raději ani přesně nepočítám. Během následujících pár měsíců se dozvím, zda zůstaneme tady v Čechách, nebo půjdeme bydlet a pracovat na Moravu. Takže prozatím platíme příšerný nájem panu domácímu, no a já si surfuju po stránkách realitek a říkám si, jak bych si zařídila tenhle či onen 200 metrový byteček a jestlipak se nám tam vše vejde ~z~
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Těším se,až budu bohatá 

(12.1.2009 22:36:43)
Ráda bych to neměla až tak jinak, ale mám nepříjemnej dojem, že pro mne život žádný dobrý konce ani světýlka na konci tunelu neplánuje. ~;)
 štěpánka 
  • 

Re: Těším se,až budu bohatá 

(12.1.2009 21:51:48)
Ještě jsem neslyšela ani jeden případ, kdy se náklady na bydlení nezvýšily po té, co si člověk vezme hypotéku. A to všichni kolem mě si ji vzali a platí i 2x více než za nájemní bydlení. Možná hypo je stejná jako nájem, ale k tomu ještě fond oprav, energie, služby (úklid, odpad,...). Jestliže jen splátka hypotéky je ve výši mého platu, kde vezmu na to ostatní? Možná, když se hypotéka nebere na celou částku, nevím....
 *Niki* 


Re: Těším se,až budu bohatá 

(12.1.2009 19:50:17)
Martino, a kterému ze svých dětí budeš tu nemovitost zanechávat? Nebo si vezmeš 3 hypotéky, aby tvé 2 děti i vy jste měli v čem bydlet? Víš, pokud se dožiješ průměrného věku (necelých 80 let) a začala jsi plodit zhruba ve 30, zanecháš něco až svým 50-ti letým "dětem" (předpokládám, že v rámci zanechávání nedožiješ na ulici). No, nějak předpokládám, že moje děti ve svých 50 už budou docela samostatné a nějak se budou protloukat a bydlet samy ~z~ a nebudou čekat ve svých dětských pokojíčcích, cože jim zanecháme.
Ne, fakt svým 3 dětem nezanechám každému nemovitost, to můžu dnes říct už docela jistě :-)

Prozatím taky nevlastníme nemovitost, možná i proto, že co jsem s manželem spolu, bydlíme už ve 3. městě. A stěhovat se jistě ještě budeme. Možná, až se "definitivně" usadíme, tak se taky zadlužíme. To teprve začnou bezesné noci, teď v podnájmu jsem docela v klidu:-)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Těším se,až budu bohatá 

(12.1.2009 19:58:50)
Jednou jsme měli nějaké jednání u právníka kdesi v Litoměřicích (tuším). Vyprovázel nás před dům a na ulici se srocovali nějací lidé a mířili k advokátní kanceláři.
"To je takový úsměvný případ," řekl právník. "Sedm dětí se už několik let soudí o dědictví po zemřelé matce."
"A co po ní zůstalo?" zněla otázka.
"Nic," právník na to. "Oni se už léta hádají o to, kdo si vzal struhadlo a kdo lavor z koupelny."

Hodně štěstí v roce 2009 i letech příštích všem zanechávačům přeje Monty. ~;)
 Cita 


Další zanechávač :-) 

(13.1.2009 21:25:51)
Monty, dovedu dost dobře pochopit, že se nechceš nikde vázat (mám takovou kamarádku a ani ona by do hypo nikdy nešla, ačkoli dnes je její nájem a naše hypo už na skoro stejné úrovni, prostě respektuju jak to vidí ona)..

..na druhou stranu cítím ale potřebu ještě něco dodat...myslím, že za komančů došlo k přetržení přirozených vazeb na konkrétní místo-dům, chalupu...protože po staletí většina lidí bydlela v chalupách..pravda bylo dost děveček a jiných námezdních sil, prostě lidí, kteří trávili život v podstatě v pronájmu..

..ale naprostá většina lidí měla vlastní chalupy...činžovní domy se rozmohly teprve s průmyslovou revolucí a bylo jich poměrně dost málo..

..a pak, když komunisti většinu lidí ožebračili, nebyly peníze na domky a jejich rekonstrukce, jenže bydlet se muselo..a ejhle nastala éra paneláků, budov s životností 20 let (která se uměle prodlužuje různými rekonstrukcemi)..

..jenže těhle 50 (70) let, prostě nemohlo v lidech vykořenit přirozenou touhu po půdě (pěstování). I dnes myslím, většina lidí netouží ani tak po lepším bydlení, ale po zahradě..

Já jako panelákový dítě jenm s lítostí koukala na domy, kde vyrůstal táta a kde vyrůstala máma..a které dnes patří cizím, protože naši šli "za lepším" do paneláku..

Taky splácíme hypo...a můžu říct, že nelitujeme, jednak už máme za sebou skoro 7 let z 20...ani výše splátky už není tak strašná jak se nám zdála na začátku (ťuk, ťuk, snad vydržíme)..

Mám ale pořád pocit, že horkotěžko splácíme něco, co bychom bez komunistů měli, totiž rodnou hroudu..:-/

A zanechávání dětem? Podle mě je to ještě spíš zanechávání vnoučatům, děti se s bydlením budou muset porvat sami..a že je jen jeden dům na možná dejme tomu čtyři vnoučata? Je to aspoň něco...vždycky se to dá prodat a mít tak něco do začátku na vlastní bydlení...

A k tomu stěhování, já se jako malá stěhovala pomalu každý rok...tehdy mi to ani tak nevadilo, ale dneska je mi líto, že se nemám kam vracet..ke kterému z těch mnoha bytů, měst a vesnic? Kde mám kořeny? Kam patřím?

Já tohle prostě svým dětem udělat nechci, když to jinak nepůjde, taky se z toho nezhroutíme, ale pokud to půjde, budu sedět doma na zadku a vyrábět potomkům zázemí (halt máme ten nejobyčejnější toaleťák a nepoužíváme aviváž, zas se ale dostanem na hory, nebo autem k moři..). Prostě to cítím jinak a jako hromadič si teda nepřijdu..
 Vaal 


Re: Další zanechávač :-) 

(13.1.2009 23:23:13)
Salíku, máš pravdu s tou hypotékou. Ta je dost často úplně stejná jak nájem...s tím rozdílem, že vrážíš do vlastního a nevyhazuješ peníze konzumně oknem...a přitom zátěž na rodinný rozpočet je dost podobná.
Že bych nějak myslela na své potomky a život jim chtěla nějak ulehčit..to ne, kvůli tomu to nedělám...spíš je dobrá pojistka mít v něčem schované peníze (kromě banky-krize, inflace atd.)..nikdy nevíš co se může stát a vlastní dům nebo byt se dá vždy prodat a do nájmu se dá jít vždycky, že...Od 50-ti let se hypotéka splácí hůř než od 30-ti :-)(pokud by ti ji v tom věku ještě někdo poskytl)
 štěpánka 
  • 

Re: Salíku 

(13.1.2009 23:43:03)
Komunisti sice můžou za leccos, ale tu nezávislost na rodné hroudě, to není jejich práce. Jak to sleduji, tak je to spíš celosvětový trend - stěhovat se za prací, nebýt "přivázán". Navíc určitě neožebračili většinu národa, ožebračili ty, kteří něco měli. A to určitě nebyla většina, stejně jako to není většina nikde ve světě. Tím se nezastávám komunistů, jen vidím trošku trhliny v tom co jsi napsala.
Také popisuješ "touhu po zahradě". Když vidím nově postavené domy, tak ta "zahrada je jako dlaŇ, pozemky jsou drahé, aspoň tady v Praze a okolí a tak není vyjímka, že zahrada má plochu stejnou nebo jen o málo větší než je plocha zastavěná domem.
Třeba máte štěstí a zahradu obrovskou, ale to opravdu není pravidlem.....
 Kudla2 


Re: Salíku 

(14.1.2009 9:30:58)
Píšeš: navíc určitě neožebračili většinu národa, ožebračili ty, kteří něco měli. A to určitě nebyla většina, stejně jako to není většina nikde ve světě.

Takže ožebračit toho, kdo něco má, je vlastně v pořádku?

Navíc komunisti okrádali i střední třídu, i ty nejchudší. Pár příkladů za všechno: mému dědečkovi, drobnému živnostníčkovi, který si ve vlastním baráčku zařídil dílnu a měl jednoho nebo dva zaměstnance, ale samozřejmě tam s nimi pracoval taky, ten baráček sebrali. Moje teta, v té době už oboustranný sirotek, žila s babičkou, malým bratrem a tetou a přivydělávala si podomácku šitím. Ty peníze dávala babičce jako přilepšení na domácnost. Babička jí je ale bez jejího vědomí "šetřila" do výbavy. Přišla měnová reforma v 52. roce (o které ještě den předtím oficiální místa prohlašovala, že určitě nebude) a těžce vydřené peníze byly pryč. Ta samá babička nedostávala prakticky žádný důchod, protože se "provinila" tím, že koupila a vlastnila dům o 4 bytech, takže komančové usoudili, že jako "paní domácí" vlastně žádný důchod nepotřebuje. Dům jí naštěstí nesebrali, ale její rodina v něm směla bydlet jen v jednom bytě (takže jednu dobu v 3 + 1 bydlela teta s manželem a malým děckem, tety bratr, babička a stará teta). Do zbývajících bytů byli nasazeni nájemníci, kteří platili jen minimální nájemné. Ani to ovšem nešlo do kapes majitelů domu, ale na tzv. vázaný účet a smělo být použito jen na opravy domu. Samozřejmě to bylo tak málo, že to nestačilo ani na to nejnutnější. Mám ještě pokračovat?

Sorry, ale tohle mi nedalo. Není pravda, že komunisti okrádali jen bohaté (a i tak by to byla sviňárna). Okrádali všechny. Na tyhle věci bychom NEMĚLI ZAPOMÍNAT.
 Cita 


Re: Salíku 

(14.1.2009 12:14:13)
Štěpánko, zahradu máme mrňavoučkou, ale máme jí..už mnohokrát sem si vyzkoušela jak moc je fajn, když je jedno dítě pořád nemocný a to druhý, díky zahradě, nemusí pořád trčet doma (když nemám hlídání a nemůžu se rozdvojit)..navštěvují se tady už i s kamarády a je fajn, když vím, že i u sousedů jsou na bezpečným oploceným místě (samo příjde doba, kdy budou lítat po venku s kámošema a na zahradu budou prdět), ale i to, že si můžu na zhradu vylézt, vypít si pod deštníkem kafe...pořád stejní sousedé, zázemí ve stálých kamarádech pro děti..

Bydlení na jednom místě i to volnější, kdy se člověk stěhuje za prací...každý má něco do sebe, jinak by obě tyhle možnosti nefungovaly takhle vedle sebe, že...třeba budou mí děti stejní peciválové jako já, třeba jim pocit zázemí dodá odvahu pracovat i v cizině (já chtěla, ale nejistota, kterou sem pořád cítila mi v tom bránila..)..

No a že za komančů došlo k přetržení při přirozeného běhu spousty věcí a dneska lidé zjišťují, o kolik například přišli znalostí (o hospodářství například, stará řemesla apod..), to je teda fakt a trpíme tím všichni..
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Další zanechávač :-) 

(13.1.2009 23:48:54)
No, já jsem taky panelákový dítě, v životě bych se už do paneláku nenastěhovala, nicméně nemám touhu ani po zahradě (kdo by na ní makal?), ani po baráku někde v satelitu (ani kdekoli jinde).
Vlastní dům = spousta vlastní práce navíc.
Děkuju, nechci. ~;)
 & 


Re: Další zanechávač :-) 

(14.1.2009 8:36:10)
Saliku,

Ty domy kde se narodili moji rodice jsou u nas stale ve vlastncivi rodiny. Akorat vetsinou je sourozencu vic nez nemovitosti. V tom co se narodil tata bydli jeho bracha. Do toho co se narodila mamka se nasi stehovali, kdyz jim bylo pres padesat {po smrti prarodicu}. Ja myslim, ze to mamka udelala z urciteho pocitu povinosti. Podle mne to posledni po cem ona touzi je zahrada. Jinak by radeji bydlela v byte. Bydleli jsme v tech uplne prvnich panelacich co spis vypadaji, jako cihlaky.
Bydlet ve velkem meste v dome se zahradou na to ma fakt malokdo {kdekoli na svete}, jinak si proste musis zvolit co je pro tebe dulezitejsi, jestli mesto nebo zahrada, pro mne mesto zatim, mozna se to zmeni. A kdyz zahrada tak urcite ne zadny plantaze.
Kdybych bydlela v Cechach, tak bych si prala bydlet, jako moje spoluzacka se zakladky. Nizky panelak pro osme bytu. Oni meli byt 4+1, velke obyvak s krbem tu nejdelsi stranu prosklenou s balkonem, dum byl na kopci takze meli uzasny vyhled na Prahu, u panelaku meli spolecnou zahradu se sezenim a pet min. pesky od metra A. To bych fakt radeji nez dum za Prahou, kdy stravim denne dve hod. dojizdenim.
 štěpánka 
  • 

Kudlo a Milado 

(14.1.2009 17:40:47)
Ne, není v pořádku, když kdokoli kohokoli nemorálně a protiprávně ožebračí, okrade. Nikde jsem nepsala, že je to ok. Jen že to nebyla většina. Okrádat "menšinu" není v pořádku, stejně jako okrádat jednotlivce.
Ano, v některých rodinách komunisti určitě způsobili vykořenění. Na případě prarodičů Milady je to jasné. Naší rodině sice kořeny zůstaly, ale ne tam, kde všichni bydlíme - tj.v Praze kam už naši prarodiče z "kořenového" místa odešli za prací. "Rodné domečky" (tak malé, že je nikdo neznárodnil, nevyvlastnil, apod. - naštěstí) mimo Prahu jsou v majetku naší rodiny stále, nikoli ale v mém. prostě se rodina rozrostla a tak nastalo "dělení" Napsala jsem jen, že je to celosvětový tred, nikde se moc nevázat, stěhovat se z místa na místo a určité skupině lidí to vyhovuje. Nebo kdo teda vykořeňoval v tzv."kapitalistické cizině", když tam komunisti nikdy u moci nebyli?
 Cita 


Re: Kudlo a Milado 

(14.1.2009 20:03:08)
Štěpánko, otázka je jestli se tam někdo cítí vykořeněný...

Jednak je rozdíl, jestli je někdo přesídlený násilím, nebo dobrovolně, jednak jsou země, kde je starousedlík, už ze samotné podstaty vlastně podivnost (amerika)...

..pokud chceš srovnávat se západní evropou, je starousedlictví mnohem víc in, než by se mohlo zdát (např německo má v tomhle hodně podobnou mentalitu jako my..)

Stejně ale vždycky budou fungovat oba modely, důležitý je, jak moc budou dobrovolný..

 markéta 
  • 

Re: Těším se,až budu bohatá 

(13.1.2009 17:11:40)
A taky mu nezapoměň říct, že on používá papír jen na velkou, tj. tak jednou denně, zatímco my holčičky pokaždý bez ohledu na velikost potřeby :-)
 Drima 


Jak ušetřit 

(9.1.2009 11:44:37)
Ráda bych popsala několik zkušeností s bezbolestným šetřením (tedy neutrhovat si tolik od úst,ale neplatit zbytečně za něco, co třeba není vidět. Toto vše se mi osvědčilo:
1.) Využívání zbytků (čehokoli) jak mě učila babička. Zbylé kousky látek poslouží jako dečky, ubrousky, k ušití dětských oděvů, potrhané povlečení se dá přešít na dětskou velikost,z hedvábných šátků vznikne blůza či tunika. Zbylé kousky svíček se rozpustí a slijí do jedné.Zbytky mýdla se nastrouhají a použijí na praní.
2.) Nevyhazovat nic, co by ještě mohlo sloužit! Např. ze sklenic od instatní kávy vznikly dózy na vše možné. Z nádobek od kosmetiky jsou zásobníky na knoflíky a semínka (pochopitelně z vlastnoručně vypěstovaných rostlin)atd.
3.)Šetřit vodou (pákové baterie, sprcha místo vany), šetřit elektřinu (úsporné žárovky, žádný Stand by systém), šetřit plynem (radiátor zapnutý pouze tam, kde někdo je, polévka i jiná jídla v hrnci dojdou i bez vaření.
Největší úspory skýtá ekonomické vaření a tam využívám skvělé knížky "Z jednoho dvě - velmi ekonomická kuchařka", kterou vydalo Motto (a zasílá na dobírku). Podle ní šetrně vytvářím skvělé pochoutky.
Mám i jiné tipy, ale to by bylo dlouhé psaní. Nicméně pokud by byl zájem, ozvěte se, budu pokračovat.
 MishuI 


Jak zplesnivět 

(9.1.2009 11:58:43)
Topit tam,kde někdo je.Logicky tam,kde nikdo není,netopit.To je rada nad zlato.AKorát se nám teď těžce nevyplatila,takže NEDOPORUČUJU,pokud nechcete mít v místnosti botanickou zahradu plnou tropických rostlin(především plísní teda).Netopili jsme až doteď v kuchyni.Když už se tam vyskytujeme,tak se tam vaří,tím pádem teplo od vaření stačí.Jinak jsme měli topení stažené.Promrzly nám zdi,vysráželo se vlhko.Teď máme promáchané stěny a modlíme se,abychom to co nejrychleji vysušili a nepustila se nám do toho plíseň.Takže netopit fakt není dobrá rada.Topte,aspoň nechte topení temperovat.A větrejte samosebou.
 markéta 
  • 

Re: Jak ušetřit 

(13.1.2009 17:20:04)
to myslíš doopravdy nebo jako srandu?

Já nejsem zrovna nešiká, ale šití jde naprosto mimo mě. Taky nevím, jestli bych sešíváním hadříků ušetřila na šicí stroj. myslím, že zejm. co se týká oblečení na děti, víc se ušetří na nákupech v sekáčích nebo u Vietnamců.

Strouhat mýdlo :-) a co takhle "Madridské mýdlo"? :-) (seriál My všichni školou povinní) MMCH - já ty malé zbytky mýdla házím do záchodu.

Pákové baterie mi spořivé nepřipadají - Když jsou nechané v jiné poloze než na studeno, často se spotřebovává teplá voda i když není potřeba - zejm.v kuchyni, když chci třeba vypláchnout skleničku apod.

A to topení jen tam, kde někdo je... No, jde to přežít, ale nikdy nebudeš mít doma přijatelné teplé. roztápět je často dražší než nechat mírně topit.
 MirkaEyrová 


Re: Jak ušetřit 

(13.1.2009 17:40:22)
Nezlob se na mě, ale toho bych se opravdu nechtěla dožít, aby moje dítě muselo - v civilizované zemi - nosit "oblečení" přešité ze zbytků látek. Fůra dětí (pochopitelně větších než batolat) by to stejně nechtěla nosit. Dečky v interiéru netrpím, až na ubrus na stůl a občas nějakou tu vánoční dekoraci; bavlněné látky (např. z prodřených ručníků) použiju jako hadříky na nádobí nebo úklid, uměliny letí do koše. Ne všechno vyhazujeme, ale taky nechci mít z bytu sběrný dvůr; možná připouštím užití obalů při baráčku - v dílně na součástky, v komoře na semínka... ale v paneláku to není kde skladovat. Takže i úspory ... s rezervou.
 kreditka 


Re: Jak ušetřit 

(14.1.2009 13:31:54)
Ono v tom baráčku tolik nádob potřeba taky není, náš děda ten skladuje kde co (jak říkáme stará škola) takže je to tu jak na kolotoči: Já vyhodím nějaký obal, děda ho vytáhne z popelnice, protože se "hodí" a odnese ho do dílny, na jaře při úklidu dílny ten obal najdem a opět vyhodíme raději do popelnice od našeho domu dosti vzdálené...většinou to vyjde, ale už se nám také stalo, nže nám ho děda přinesl i z té vzdálené popelnice a ještě se nám pochlubil co našel ~a~
 Silvuša,36 


Re: Jak ušetřit 

(15.1.2009 0:59:00)
Ahojky, mohli bychom se spojit prostřednictvím mailu? Moc, moc mě tvé rady zaujali, vidím, že jsme v tomto na stejné lodi!!
 Škudlilka 
  • 

Není to tak černé 

(9.1.2009 13:14:54)
Nevím proč to autorka článku vidí tak černě, přeci až půjde zpátky do práce, budou mít peněz o dost víc. Já osobně nějak nechápu rodiny, které nemají peníze ale žena je doma třeba 8 let na MD (pokud jsou děti zdravé samozřejmě). Jsou i jiné možnosti, já plánuji druhé dítě ale vrátila jsem se do práce v synových 2 letech, trochu zahojit rozpočet. Mateřskou beru dál a financuji z ní hlídání malého ( v soukromých jesličkách 6000 měsíčně).Druhé si pořídíme až trochu odroste.Je to sice záhul, ale zase jsou peníze. Hypotéku jsme si s manželem vzali už tři roky před narozením malého, ale výrazná změna rozpočtu to nebyla, platili jsme brutální nájem a jiné vyhlídky na bydlení nebyly. Měli jsme to hodně tvrdé, žádná podpora od rodin, takže jsme museli moc přemýšlet a krotit se. A jinak,pod pojme chudoba si nepředstavuju rodinu, která žije ve svém, má co jíst a co na sebe. Že není lepší kafe,ježiši no tak není.Bez toho jde žít.Ač jsme na tom s manželem dobře, lepší toaletní papír ani káva se u nás nekoná, nevidím důvod, raději spořím. Často mi stačí Tesco produkty (možná proto netrpím finančními problémy).
 Verča (2 děti) 
  • 

Re: Není to tak černé 

(9.1.2009 13:51:20)
Škudlilko, ono šlo o nadsázku, víš?

Pokud jde o tvoje zaměstnání, tak buď ráda, že máš takové, u kterého zvládneš malé dítě, ono to fakt není samozřejmé. Ne každé povolání lze skloubit s malým dítětem. A ne každé dvouleté dítě zvládne kolektiv. Jak zdravotně, tak psychicky. I to že máš šanci dát dítě do soukromých jeslí není samozřejmost, ono jich moc není. A pokud máš to obrovské štěstí a dáš dítko do státních, tak přijdeš o mateřskou.

No a pokud jde o to, že si někdo dá rád dobrou kávu a chybí mu, tak to plně chápu. Já zase miluju dobrý čaj. Nekoupím si zase jiné věci. Můj tchán mi zase pravidelně vyčítal, že si kupuju knihy. Vždycky jsem měla hroznou chuť ho jemně upozornit na jeho vysavač za šedesát tisíc a čtyři televize ve dvoupokojovém bytě...

A i v dobách nejhorší finanční krize jsem si uměla udělat radost. Třeba právě tím dobrým čajem. Jasně, pokud mám málo peněz, tak se musím rozhodnout, co si koupím. Nebudu ale předstírat, že mi ten Tesco čaj náramně chutná, když to tak není. Dá se pít, stačí mi, ale odvázaná z něho nejsem. S manželem jsme si taky hodně našetřili, ledacos si pořídili, ale taky jsme si ledacos dopřáli. Protože peníze nejsou všecko. A byly doby, kdy jsem právě z těch krásných okamžiků z minulosti čerpala sílu pro přežití. Nerozhazuju, nekoupím kdejakou blbinu, ale pokud mám něco opravdu ráda, mám na to peníze a koupím si to, tak to jako vyhazování peněz nevidím.
 Žlababa (Postižené Děti cz) 


Naše zchudli nemusí být Vaše zchudli 

(9.1.2009 15:06:10)
Škudlilko, kdosi to tu už trefně rozčísl v předešlých příspěvcích. Je to jen moje osobní vnímání "zchudli". Máme méně peněz než dřív. Proto to vnímáme jako zchudnutí. Ale možná vedle někoho jiného jsme vlastně bohatí. Záleží jak to bereš.

Navíc ten článek byl jen takový povzdech, rozhodně jsem si nechtěla nijak na situaci ztěžovat (a většina to tak skutečně nepochopila).

Nic o černotě jsem nepsala, neb jsem zastáncem hesla "Co tě nezabije, to tě posílí".

A s tou brzkou prací to tak lehké nebude, leda bysme zkusili našeho syna přemluvit, aby si už dál nehrál na autistu, že nám tím trochu komplikuje život. Ale obávám se, že by nerozuměl, co mu říkáme.

To, že můžeš pracovat ti závidím, sama jsem to tak plánovala, když jsem odcházela na mateřskou. Leč člověk míní a život mění.
 Siren 


Re: Naše zchudli nemusí být Vaše zchudli 

(9.1.2009 17:32:37)
Žlababo, taky mi to přijde, jako bych četla náš život(též vlastníme pátého člena a prosili o něj)~;)~t~

Popelnici už máme, letos jsme si nadělili setobox(nevim jak se to správně píše), aby jsme se mohli koukat aspoň na tv, až bude digitál vše~:-D~:-D~:-D

Ale jinak jsme spokojení, zdraví, máme se rádi, druhé dítě na cestě, takže si nestěžuju a těší mě, že je na tom někdo taky tak~y~~y~~y~
Nic ve zlém !!!~:-D~:-D~;)

A třeba bude líp, i když asi už ne tak jako když jsme byli ti DINKs ~;)
 Siren 


Re: Není to tak černé 

(9.1.2009 18:25:29)
Určitě to není tak černé, a jak píše Škudlilka, až budou zase 2platy, bude líp.

A jde taky o ty priority- jak tu někdo píše, mě bude 37let, užila jsem si ažaž, děti jsem chtěla, barák taky tak se holt nějaký čas uskrovním, to mi vůbec nevadí, naopak mi přijde, že s příchodem dětí teprve člověk začíná žít, když nemusí mít všechno NEJ...~;)

My si občas neodepřem zajít na večeři, do kina nebo divadla, zato pak jíme pár dní špagety nastřídačku s buřtgulášem apod~t~~t~
Snažíme se nakupovat maso v akcích(ne prošlé!), drogerku taky, jediný co si koupím vždycky je dobrá káva(pro mě Nesc. Gold), dokud máme na základní potřeby a složenky tak je to fajn, jsou na tom lidi i hůř.
~;)
 Berta 
  • 

Re: Není to tak černé 

(10.1.2009 14:53:02)
Skudlilko, nezlob se na mne, ale kdybych dala 2 leté dítě do jeslí, tak bych měla dost velké výčitky svědomí a blbý pocit, že jsem dítě okradla o mámu, kvůli penězům. Ty chvíle s dětmi doma se totiž zaplatit nedají. Nikdy už jim nebudeš moc dát to, co jim dáš, když s nimi zůstaneš doma. Ale samozřejmě to je tvoje věc a tvůj názor. Pokud jde o mne, tak si raději odpustím život v "luxusu" a budu dál škudlit, počítat a tajně snít...A mně se to docela líbí :-)
 S+S Ivet, Sandra 02+Alexej 06 


názor 

(9.1.2009 20:16:40)
moc hezky sepsáno :o)
 Adolf 
  • 

a to jste jako nevěděli,kolik vám zbyde? 

(10.1.2009 0:46:01)
přece,když si někdo bere hypotéku,měl by si spočítat,kolik mu zbyde peněz a jestli s něma vyjde,ne?A pokud vám to nestačí,měl by se taťka postarat,ne?já se taky musel postarat.
 10.5Libik12 


Re: a to jste jako nevěděli,kolik vám zbyde? 

(10.1.2009 0:49:45)
ne to jsme jako nevědšli, když jsme si brali před 12 lety hypo. Jestli víš, co se ti stane 14. dubna 2023, prodej to NASA nebo alespoń Blesku, chytrouši
 Vaal 


Je lepší být krásná a bohatá, než škaredá a chudá :-) 

(10.1.2009 11:25:51)
Nemám sílu to všechno číst, ale prostě si myslím, že je lepší být krásná, chytrá a bohatá, než škaredá, hloupá a chudá.:-))
Někdo by mohl namítnout, že kdo je chytrý, je zároveň bohatý, což není samozřejmě pravda...srovnejme například příjmy luxusní prostitutky nebo kdejaké modelky s příjmy třeba vysokoškolského profesora, nebo chirurga.
No a na druhé straně, pokud jsme chudí, musíme být velmi chytří, aby jsme si ten život udělali hezký a chudoba nerozložila naše manželství, vztahy, zdraví a sebeúctu...penězmi toho jde bohužel vyřešit víc, než si připouštíme...dávají nám možnost volby a svobody.:-(
 Limai 


Re: Evále,sloučila jsi tady nesloučitelné. 

(10.1.2009 15:42:17)
Je sice pravda,že je lepší být krásná a bohatá než škaredá a chudá.O tom nikdo nepochybuje a ono v podstatě často stačí být jen bohatá,protože za ty peníze si krásu už koupíš.Ale srovnávat plat prostitutky nebo modelky s chirurgem se jaksi nedá.Za prvé,ty víš jaké příjmy mají prostitutky?Za druhé,i chirurg nebo vysokoškolský profesor může mít příjem dosahující výši příjmu leckteré světové modelky.Vůbec totiž nejde o to,jak je ten profesor placen,ale co je schopen udělat pro to aby měl takový příjem,který mu té finanční svobody pomůže dosáhnout.Když budu učit na škole za dvacet tisíc čistého a z toho mi polovinu peněz sežere hypotéka,musím být hodně naivní pokud budu čekat že tímto způsobem mohu kdy v budoucnu zbohatnout.Takže jestli mi ten příjem profesora nestačí a chci ho mít trojnásobný,tak musím zapnout mozek,zvednout zadek a najít způsob jak takového příjmu dosáhnout.Máš pravdu v tom,že být chytrý ještě neznamená být bohatý.Existuje spoustu chytrých lidí,kteří bohatí nejsou a nikdy nebudou.Ale proč?Není to tím,že by po penězích netoužili,ale ono mít jen znalosti nestačí.To,že něco víš,ještě neznamená že budeš úspěšná.Vědění je pouze potencionální síla.Pokud nedostane nějakou formu konkrétních plánů a není zaměřena k určitému cíli,je ti samotné vědění na dvě věci.Pokud ti tvé znalosti neslouží k tomu,aby jsi je nějak využila,nemají hodnotu ani jedné koruny.Pokud budeš sedět u seriálu Nemocnice na kraji města se znalostí jaký mechanismus zabudovat pod kopec který by se dal otáčet,aby se dalo chodit vždy jen z kopce a ne nahoru,tak ti taková znalost je k .....,pokud ji sama nějakým způsobem nezrealizuješ nebo neprodáš své vědomosti někomu kdo ti za ně zaplatí.A to samé chudí-víš být chudý a chytrý -chudý člověk si nemůže udělat život tak aby jako chudý ten život prožil hezky.Chudý člověk je ten,který přežívá ze dne na den,případně od výplaty k výplatě.Ale čím si takový člověk udělá hezký život?Tím že se bude radovat z faktu že už od šesti ráno svítí sluníčko,když neví jestli mu zítra nevypnou elektřinu protože nezaplatil složenky?Z toho že si může udělat piknik na trávě když je rád,že má v lednici poslední kousek másla?Chudý člověk,pokud je chytrý a může si dovolit udělat život hezčí již není chudý,to se jaksi vylučuje a člověk který je chudý si nemůže udělat hezčí život,protože nemá dost chytrosti na to aby ji využil ke změně svých poměrů.Takže chudý a velmi chytrý který má hezký život-nelze.
 Líza 


Re: Evále,sloučila jsi tady nesloučitelné. 

(10.1.2009 15:46:58)
Limai, to je hodně naivní a nesmyslné, co píšeš. Samozřejmě si chirurg může vydělat víc než ta děvka, například pokud se vykašle na operace nádorů a život ohrožujících stavů, a bude s prominutím po zbytek života zvětšovat bohatým kačenám kozy.
Jestli si ale takhle představuješ zacházení s lidským potenciálem, tak je to spíš k pláči.
 bláhová Dajána 


Re: Evále,sloučila jsi tady nesloučitelné. 

(10.1.2009 16:07:39)
K pláči nepláči, když ono to tak bohužel funguje. Chirurg, co zvětšuje kozy a má z toho velké prachy se těší větší společenské prestiži než ten, který dělá třeba mnohem náročnější operace a zachraNuje životy ve státní nemocnici za průměrný plat. Je to velmi ohavné, ale je to tak. A platí to i v mnoha dalších oborech.
 Limai 


Re: No,Lízo, 

(10.1.2009 16:09:10)
ty jsi z toho nepochopila ani co by se za nehet vešlo.Jestli máš pocit,že jediná možnost jak se chirurg může dopracovat k finanční nezávislosti je zvětšování koz bohatým kačenám,tak to je smutné.Mimochodem,dávno minula doba kdy si kozy nechávali zvětšovat pouze bohaté kačeny,protože jako jediné na to měly peníze.Ten příspěvek je o tom,že pokud se člověk,který chce něčeho dosáhnout nebude neustále vzdělávat,využívat svého vzdělání k tomu aby ho nějak uplatnil,nebude na sobě pracovat,nebude mít žádnou motivaci cokoli dělat a bude čekat až za něj udělají ostatní či až mu někdo něco dá,až ho osvítí duch svatý a já nevím co ještě,tak vždy zůstane jen tam kde je nyní.Bude tam za rok,za měsíc,za padesát let.
 Líza 


Re: No,Lízo, 

(10.1.2009 16:13:01)
Ne, to ty jsi nepochopila, protože vůbec nevíš, o čem mluvíš. Ty nejspecializovanější pracoviště jsou státní, s tabulkovými platy (v lepším případě). Kecy, které tu prezentuješ, jsem zvyklá slýchat od samozvaných profíků z oblasti marketingu, kteří mají pocit, že jim svět leží u nohou a vědí všechno nejlíp.
Mýlíš se naprosto a dokonale.
 bláhová Dajána 


Re: No,Lízo, 

(10.1.2009 16:23:49)
Ano, nejvíce vydělávají ti, co umí nejlépe žvanit- pardon dnes se říká komunikovat- a manipulovat ostatními ve svůj prospěch, největší mozky často přežívají ve výzkumných organizacích s tabulkovými platy......ale často jim to ani nevadí, protože svou práci milují....
 Limai 


Re: bláhová Dajáno,nejlépe vydělávají ti, 

(10.1.2009 16:46:11)
kteří jsou ochotni pro svůj úspěch něco udělat.A je úplně jedno,jestli žvaní nebo utírají zadky boháčům jedno utření za deset tisíc(to je samozřejmě nadsazený příklad).
 Líza 


Re: bláhová Dajáno,nejlépe vydělávají ti, 

(10.1.2009 17:02:36)
Limai, tahle společnost, a nevím jestli bohudík nebo bohužel, stojí na lidech, kteří všechno povrchně na peníze nepřepočítávají. Kteří si chtějí jednou, až se ohlédnou, říct, zůstala za mnou práce, byl jsem užitečný, někomu jsem pomohl. Nepotřebujou svůj úspěch vyjadřovat v prachách.
Jsou to právě tihle lidi, kteří vyléčí tvé blízké z rakoviny, kteří se budou obětavě věnovat vzdělávání tvých dětí, kteří budou trávit dny a noci bazálním výzkumem, z něhož v příští generaci přijde nějaký konkrétní a dalekosáhlý užitek.
A jsou daleko prospěšnější, než chytráčci, kteří mají pocit, že stačí zvednout zadek a jít tam, kde jsou víc cítit peníze.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: bláhová Dajáno,nejlépe vydělávají ti, 

(11.1.2009 14:51:56)
Limai, tahle společnost, a nevím jestli bohudík nebo bohužel, stojí na lidech, kteří všechno povrchně na peníze nepřepočítávají.

To mám chápat jak?
Osobně se domnívám, že společnost stojí na lidech, kteří přepočítávat musí, protože jsou na nich ti, kteří nemusí, docela dost závislí.
Připomíná mi to čas od času se objevující názory typu "no jo, podnikatel, ten ho*no dělá a ostatní se na něj dřou". Koho zajímá, jak vysoké jsou odvody za zaměstnance, kolik stojí toho podnikatele měsíčně nájem kanceláří/obchodních prostor, kolik stojí voda, plyn, telefony, vybavení firmy, kancelářské potřeby atd. atd.
Na rozdíl od zaměstnance podnikateli (majiteli) pracovní doba nikdy nekončí. Nemůže totiž na firmu NEMYSLET, NEPOČÍTAT...
Ano, souhlasím s Libikem, že na to každý nemá. Myslím na to, aby riskoval nejistotu podnikání nebo jakékoli aktivity "na vlastní pěst". Ale ten, kdo na to nemá, by si tuto skutečnost měl přiznat a snažit se být spokojený s tím, co má, nikoli objíždět boháčům auta korunou nebo na ně plivat jedovaté sliny. ~;)
 10.5Libik12 


Re: bláhová Dajáno,nejlépe vydělávají ti, 

(11.1.2009 16:48:23)
Monty, ale uznej zase, že ti co mají v krvi touhu a schopnost udýchat riziko, ty takzvaně neschopné potřebují k tomu, aby měli koho šéfovat. Bez nich by jaksi neměli čas a prostor k tomu, aby riskovali. To není jenom, že ty mně dáváš příležitost jako schopná a já bych měla sklapnout coby neschopná, ale to, že jedna bez druhé jaksi nemůžeme být~;)

Jinak tuším, že cituješ Lízu a tam byla diskuse o tom, že jsou povolání a poslání, kde je puzením jiný obsah než finanční úspěch, tj. vědci, lékaři, umělci, duchovní,učitelé,.. nevím kdo. A že je hezké, že i tyto máme za elity, byť jejich příjem má kdejaká pokladní v čsobce.(nic proti pokladním v jakýchkoliv bankách)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: bláhová Dajáno,nejlépe vydělávají ti, 

(11.1.2009 16:55:38)
Libiku,
přece nejde o "sklapnutí", mluvím o prostém uvědomování si skutečnosti. Každý člověk má nějaké místo ve společnosti, každý kdo něco dělá je součást systému a je v něm nějakým způsobem potřebný. A každá pozice má své výhody i nevýhody.
Taky bych nechtěla mít zodpovědnost třeba za 100 lidí - zaměstnanců, proto se do podobných akcí neženu a nikdy žádný velkopodnikatel nebudu. Stačí mi to, co mám, a fakt nefňukám, že nemám to, co Bakala nebo Kelner. ~;)
 10.5Libik12 


Re: bláhová Dajáno,nejlépe vydělávají ti, 

(11.1.2009 17:24:41)
Ale Monty, rétorika sociální vrstvy sice není objektivním hodnocením věci, ale maj ji jak bohatí tak chudí.

Já mohu poštkat, jak chci mít co Roman, kterej se stejně jenom válí a všechno za něj dělaj náměstci a ty zas celkem klidně spadneš do klišé, že máš jenom to, co sis vydřela, že všichni můžou a ať si to každej zkusí.

Nemáme pravdu ani jedna, ale proč si nepostěžovat. Ztotožnění se se svou sociální vrstvou a jejím základním postojem dává politice přehlednost. Je to pilíř demokracie, protože byly-li by volby na základě délky kníru či zálibě ve sportu, zřejmě by zavládl chaos a nastoupila tyranie~;)
 Limai 


Re: Re:Lízo,tak zřejmě ti, 

(12.1.2009 13:04:10)
kteří brečí jak ty prachy nemají a že by jich chtěli mít víc svůj úspěch v prachách asi vyjadřovat potřebují,ne?já jsem nikde,v jediném příspěvku,neaplikovala vydělávání peněz pouze na vědce a výzkumné pracovníky,tak nevím proč to tady neustále řešíte.Dokonce jsem to neaplikovala ani na celou populaci.Pokud ano,tak mi to najdi,kde o tom píši.Já jsem zde psala o lidech,kteří pláčí,jak nemají peníze,jak nemohou to či ono,jak jich zoufale potřebují víc,jak chtějí být finančně svobodní a nezávislí,ale nejsou ochotni pro to něco udělat a čekají že jim peníze snese zlatá záře z nebe.Nikde jsem se jediným slovem nezmínila o tom,že by věděčtí pracovníci měli hromadně či jednotlivě dávat výpovědi a odcházet ze svých zaměstnání aby zbohatli.Můžeš mě odkázat na příspěvek kde něco takového píšu,prosím?
 bláhová Dajána 


Re: bláhová Dajáno,nejlépe vydělávají ti, 

(10.1.2009 18:09:02)
Pokud mohu použít příklad ze svého oboru -ochrana duševního vlastnictví- často jsem se setkala se situací kdy -velmi nadaný inteligentní pracovitý technik věnovoval 200-300 anebo i 1000 a více hodin práce na řešení tj. teoretické úvahy, výpočty, výroba prototypu, praktické zkoušky testy atd. nějakého technického problému, které může dejme tomu společnosti přinést ohromný finanční prospěch v úspoře materiálu, energie, práce, anebo je to něco, co tu ještě opravdu nebylo a má to velký obchodní potenciál. Autor nápadu , VYNÁLEZCE bývá dost často,i když to není pravidlo, trochu nepraktický a nespolečenský pavouk. A tak existují dvě možnosti, VYNÁLEZ ať jakkoli dobrý a užitečný, zapadne bez povšimnutí, anebo VYNÁLEZCE narazí, když má to štěstí na OBCHODNÍKA, který umí KOMUNIKOVAT a má správné STYKY . A ten investuje 20 max.30 hodin do vyjednávání,telefonátů, pracovních obědů a večeří.Když se zadaří a VYNÁlEZ se uplatní, OBCHODNÍK slízne většinu smetany a VYNÁLEZCE může považovat za velký úspěch, když je obchoník tak slušný, že mu ponechá 40 procent výdělku......Je to tak správně?????
 bláhová Dajána 


Re: bláhová Dajáno,nejlépe vydělávají ti, 

(10.1.2009 18:24:34)
Nebo lépe řečeno otázka zní,kdo je užitečnější pro společnost???????
 bláhová Dajána 


Re: bláhová Dajáno,nejlépe vydělávají ti, 

(10.1.2009 18:30:12)
kdo hodnoty tvoří nebo kdo s hodnotami kšeftuje ??????????
 Limai 


Re: bláhová Dajáno, 

(12.1.2009 13:37:09)
tyto tvoje dvě poslední otázky jsou duchem jaksi úplně vedle.Když vytvoříš nějakou hodnotu,tak sama o sobě vůbec žádnou hodnotu nemá pokud není nějakým způsobem ocěněna,zde tedy finančně,tudíž ze všeho nejdříve ta hodnota musí být zobchodovatelná.Nebo myslíš,že když vědec vyvine po třiceti letech výzkumů lék na rakovinu,že ta práce vědce a ten lék někomu k něčemu bude,pokud nějaká farmaceutická společnost nezahájí jeho výrobu?A jestliže se ten lék vyrobí,no tak je asi potřeba ho prodat,ne?Nebo u tvého lékaře se rozdávají léky zadarmo?Či jaké hodnoty jsi měla na mysli?Lásku,poctivost,miluj bližního svého?Možná jsem to špatně pochopila s těmi hodnotami a obchodováním.A nyní musím zase pracovat a tvořit nějaké hodnoty s nimiž bych mohla obc~:-Dhodovat~:-D~:-D
 Limai 


Re: oprava- 

(12.1.2009 13:38:06)
obchodovat~:-D~:-D~:-D
 Limai 


Re: Lízo,a chápeš ty, 

(10.1.2009 16:36:52)
že ten chirurg není odkázan na to,aby celý život vydělával peníze na specializovaném pracovišti s tabulkovým platem?Že on má třeba desítky dalších možností jak vydělat peníze?A že to je právě o tom rozvíjení lidského pootenciálu?Proč myslíš,že bohatí jsou bohatí a chudí jsou chudí?(Pominu nyní bohaté které si své peníze nakradli nebo vydělali nějakým hnusným nelegálním způsobem,mluvím nyní pouze o těch kteří si je skutečně vydělali tvrdou prací).Myslíš si,že snad existuje nějaký Bůh financí,který se dívá kdo je mu sympatický a podle toho přerozděluje lidem peníze?Tak,tomuhle blondýnovi jenom třicet tisíc,ten se mi až tak moc nelíbí,tamtomu pošlu něco málo miliard,tomuhle bude stačit miliarda jenom jedna,u téhle ženy není důvod proč jí posílat víc jak pět tisíc měsíčně?Nebo že snad sami peníze si vybírají ke komu se pohrnou a kdo si je nezaslouží?Och,to je ale krásná dáma,co se tady denně dívá na Esmeraldu,po ní na Stefanii a večer na VKV a na ....To by nás mohlo naskákat na její účet pěkných pár desítek tisíc týdně....To bude asi nesmysl,že?Peníze mají lidi,kteří ten svůj potenciál dokáží rozvíjet,dokáží ho využít,něco dělat,nebojí se něco dělat.Řekni mi upřímně-když půjdeš zítra do práce,vrátíš se domů,zasedneš ke kávě a budeš si říkat-já chci být bohatá-a snít o tom jak jednou budeš mít miliony-druhý den půjdeš do práce,vrátíš se domů,budeš si říkat já chci mít miliony-třetí den-cestou z práce zaplatíš 6000 složenky z 15000 tisícové výplaty kterou jsi dnes pobrala,sedneš si doma s nohama na stůl a budeš snít o tom,jak chceš mít miliony-myslíš si,že ty miliony někdy budeš mít?
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Lízo,a chápeš ty, 

(10.1.2009 16:44:01)
Limai, ty to ale všechno přepočítáváš na peníze. Uvědomuješ si, že je spousta lidí, kteří mají schopnosti, mají i možnosti, jak ty schopnosti využít ke svému zbohatnutí, ale ty možnosti nevyužijí třeba proto, že radši mají pocit, že jsou svému okolí nejužitečnější tím, co právě dělají (i když třeba za tabulkový plat)? Nebo že je taková práce prostě vnitřně uspokojuje nejvíc?
 Limai 


Re: Lído, 

(10.1.2009 16:59:14)
pokud někdo pracuje za tabulkový plat,jeho práce ho baví a je naprosto spokojený s tím co má,protože ho dokáže naplnit to že je po odečtení všech výdajů tisícovku v mínusu,nebo v lepším případě mu zbyly tři tisíce které si uškudlí na to aby mohl jet za rok na dovolenou,a je ten člověk smířen s tím že takto se od koruny ke koruně bude plácat celý život,pak je to v pořádku.Ale samozřejmě takový člověk nikdy nemůže doufat,že na tom bude někdy lépe.V případě,že ten člověk bude pracovat za tabulkový plat,jeho práce ho bude bavit a bude ho deptat,že mu z výplaty zbydou tři tisíce,bude chtít dosáhnout větší finanční svobody,no tak pro tu finanční svobodu zřejmě bude muset dělat něco víc než jen spokojeně pracovat za tabulkový plat,ne?Já tady neřeším to,zda je někdo spokojený s tím jestli má pět tisíc nebo pět milionů.Já tady píši o tom,že pokud lidi,kteří remcají jak mají málo peněz a jak by chtěli změnit svoji finanční situaci ji prostě nezmění,pokud pro to sami něco neudělají.Takže prostě pokud nějaký chirurg nebo vysokoškolský profesor NENÍ SPOKOJEN s tím kolik si podle tabulek vydělá,může si najít možnosti jak mít větší příjem aby spokojený byl.
 Limai 


Re: Konkrétní příklad- 

(10.1.2009 17:17:21)
podívej,konkrétně.Moji rodiče nyní byli propuštěni,protože pracovali v podniku který padl.Nejsem schopna napsat zde výši příjmů protože ji neznám.No,střelím od oka,příjem obou dohromady 16000-18000.Mají barák,takže nájem neplatí,pouze elektřinu a nějaké to inkaso.Splácí pět tisíc měsíčně auto,splácí půjčku na dům.Neznám jejich přesné výdaje na domácnost,ale kdyby jsi se podívala do jejich lednice a spíže,plakala bys.Máma si celé roky stěžuje že jsou bez peněz.Letos neměli ani na uhlí.Ale-mají ještě jeden dům,v němž jsme bydleli dříve a který je už dlouhé roky prázdný.Co myslíš že s tím domem dělají?Nic.Dům stojí,chátrá,rodiče doufají v nevím co.Každou chvíli u nich doma někdo zvonil,že by měl zájem si ten dům koupit nebo pronajmout.Co udělali rodiče?Nic.Kdyby dům pronajali za šest tisíc měsíčně,zájemci by jim ruce utrhali a pro ně by to byl další příjem navíc,který by jim velmi výrazně pomohl.Ale to ne.A proč ne?No,zřejmě proto,že je mnohem pohodlnější naříkat nad tím jaký jsem chudák a lebedit si v tom svém neštěstí než najít způsob co pro zlepšení finanční situace udělat.Ten dům jim za ty roky mohl již vydělat několik stovek tisíc.Mohli mít splacený dům.Mohli mít splacené auto.V případě že by již nemuseli nic splácet,mohli ty peníze šetřit a ukládat pro další investici,nebo se takto zabezpečit na stáří.Místo toho jsou nejen bez práce,ale i bez peněz,takže se další měsíce budou živit čínskýma polévkama a chlebem se sádlem.Je to smutné,ale je to tak.Ovšem je to jejich volba.Je jen a jen v jejich rukách to změnit.Pokud neudělají něco pro to aby svůj život změnili,budou jíst čínské polévky do konce života.
 čaroda 


Re: Lído, 

(10.1.2009 19:44:07)
A nebo je matka na MD s dalsim clenem druzstva v brise, stale prednasi neb ji to bavi, pise disertaci za kterou dostane titul a tim padem tisicovku k hrubemu ~z~ udrzuje se po nocich teoreticky v oboru a aby teda udelala neco pro ty finance tak jednou za mesic jede skolit do Prahy..coz ji uvede do mirneho plusu. Ale jen diky tomu, ze ma manzela co pohlida, docela slusne vydela a necha ji delat praci co ji bavi a uspokojuje.
Vis, nekdy si proste musis stanovit priority...vydelam ve svem oboru "velke" penize pokud budu delat jen s lidma co penize maji a daji a to vse jeste na ukor casu okolo rodiny a s rodinou..a takovej typ proste kazdej neni~d~
 Vaal 


Re: Lízo,a chápeš ty, 

(10.1.2009 16:48:10)
Limai, ano, lidé co si vydělají peníze a jsou díky tomu bohatí, jsou většinou šikovní a chytří(pokud je to legálním způsobem)...Ale spousta geniálních umělců, vědeckých pracovníků a lékařů žije velmi skromně, protože je to jejich volba, dělají toiž práci kterou milují a která bohužel tolik nevynáší...I ONI JSOU ALE ŠIKOVNÍ A CHYTŘÍ!!!
 Limai 


Re: Evále,už jsem to tady psala, 

(10.1.2009 17:30:07)
pokud je jejich volba žít v takových poměrech v jakých žijí a jsou s nimi spokojeni,pak je to v pořádku.Ale v tom případě si nesmějí naříkat a stěžovat.Protože oni sami si tento stav zvolili a jsou tedy srozuměni s tím že tak je to pro ně správně.Pokud si naříkají jak jsou na tom špatně a nic pro zlepšení své situace nechtějí dělat,v pořádku to není.
 Líza 


Re: Evále,už jsem to tady psala, 

(10.1.2009 17:36:01)
Limai, ono v zásadě není v pořádku, že finanční ocenění vůbec nekopíruje společenský přínos a užitečnost vykonávané práce.

A ano, samozřejmě, já jsem se rozhodla dělat tu práci, co dělám, ze svých dobrých důvodů. Ale nějaká taková Limai mi nebude vykládat, jak to má bejt správně.
 10.5Libik12 


Re: Evále,už jsem to tady psala, 

(10.1.2009 17:36:25)
Limai, jmenuj jednoho teoretika společnosti , který by tvou plytkou agitaci pro aktivní rozesmátý boháče, co si to můžou zvolit, potvrdil.

Mluvíš, čeče, jak nějakej nadhazovač Skyline nebo v lepším případě pojišťování nebo Herbalife.

Nemůžeme plnou odpovědností za své poměry.

Nicméně přeju ti, aby ti tvá víra díky tvým dobrým poměrům vydržela do smrti, nicméně ji moc nešiř~;)
 Limai 


Re: Libiku, 

(10.1.2009 18:08:21)
já jdu sice nyní pracovat,ale zajímalo by mě,kdo tedy za to,v jakých poměrech jednotlivec žije,může,když ne on sám?Jeho matka?Jeho soused?Děti?Nebo děti v Africe co běhají po ulicích a jsou bez přístřeší?No ale většina lidí ráda hraje hru"najdi viníka".Je pro ně zábavné ukázat na někoho nebo něco prstem.Nedaří se mi,tak za to může slabá ekonomika,ničemná vláda,krachující burza nebo ta hnusná podlá banka.Může za to můj zaměstnanec,protože nepracuje tak jak si přeji,může za to můj zaměstnavatel protože mě nedokáže ocenit a můžou za to moji rodiče,protože....Jen já nemůžu za nic.
 10.5Libik12 


Re: Libiku, 

(10.1.2009 19:40:05)
Záleží na tom, kde a jak vyrost a co má v genech, stručně řečeno.

Zkus pro začátek pochopit, že rozběhnout se a "jít něco zkoušet a riskovat" není v kategorii "jít si umejt nohy". To prostě není dáno každému rp. každý v tom nespatřuje smysl života.
 10.5Libik12 


Re: Lízo,a chápeš ty, 

(10.1.2009 17:25:51)
Limai, tahleta hezká víra v to, že bohatství lze dosáhnout, když se správňácky rozhodneš a správňácky začneš makat, je překonaná a každej ví, že štěstí a náhoda je významná proměnná. Nemůžeš vždycky bejt všude, že jo.

Navíc lidský přesah brzdí ty skutečně "nejlepší" v tom, aby denně mysleli na to, že by chtěli mít 6 milionů nebo kolik jsi říkala~;) Naštěstí.
 Limai 


Re: Libiku máš pravdu, 

(10.1.2009 17:55:41)
jenže nejde pouze o to zda se správně rozhodneš,i spousta bohatých lidí někdy dělá nesprávná rozhodnutí,a štěstí a náhoda jsou významnou proměnnou,jenže tomu štěstí a náhodě ti bohatí napomáhají.Samozřejmě,nemůžeš být pořád ve správný čas na správném místě,nemůžeš ani ovlivnit úplně všechny náhody a okolnosti,ale je jen na tobě,zda se rozhodneš že zbohatneš a vyvineš pro svoji finanční svobodu nějakou aktivitu,nebo jestli budeš sedět s nohama na stole a čekat že na tebe náhodou zaklepe soused z protějšího bytu aby ti oznámil že umírá a odkázal ti 800 000 které mu zbyly na vkladní knížce.Nebo myslíš,že ti lidi,kteří zbohatli,zbohatli tím že po příchodu z práce se svalili na gauč hodili si přes obličej noviny a oznámili manželce ticho,nerušit?Jeden můj známý se vypracoval tím,že začal opravovat počítače.přímo v domácnostech.Poté si na to založil firmu.Když mu vynesla nějaké lováčky,koupil dům který pronajímá.Za nějaký čas zprovoznil druhou firmu v jiném oboru.Vydělané peníze investoval zase jinam.myslíš že je to nějaký chudák?Celá jeho rodina je zajištěna nevím na kolik generací.A myslí si snad někdo,že ty peníze vydělal tím že v šest odešel do práce a ve tři se vrátil domů k jídlu a pivu?Ne.On byl ochoten pracovat od nevidím do nevidím,dokud nedosáhl takových příjmů,že si mohl dovolit najmout zaměstnance,aby on sám tolik dělat nemusel a mohl se rozvíjet zase v jiných směrech.Dnes nepracuje,vše pouze řídí a dohlíží a netrvalo mu to sto let,ale osm.A myslíš že ho při tom potkaly jen samé úspěchy,že měl vždy ve všem štěstí,že vedl samá úspěšná jednání a že mu v cestě nestály vůbec žádné překážky?Spoustu.Ale kdyby se hned po prvním neúspěchu vzdal,tak by nikdy v životě nebyl tam kde je.A nyní jdu pracovat,protože nechci být chudá a škaredá,ale hezká a bohatá~t~~t~~t~.
 Vaal 


Re: Libiku máš pravdu, 

(10.1.2009 18:17:21)
Limai, ale to co tady povídáš se dá aplikovat jen na zlomek populace. Chápu, že chceš zřejmě říct, aby lidi úspěšným nezáviděli a taky se snažili, že pokud chtějí být nadprůměrně bohatí, musejí se také nadprůměrně snažit..To máš pravdu, je opravdu spousta takovýchto lenošných závistivců, kteří si nějakou tu výmluvu proč nepracovat vždycky najdou. Docela dobře si tento typ lidí popsala na svých rodičích. Nemůžeš ale dávat rovnítko mezí bohatý=pracovitý inteligent, chudý=lenošný blb.
 Limai 


Re: Evále  

(12.1.2009 12:17:26)
máš pravdu,není to o dávání rovnítka ,někteří chudí jsou v té chudobě spokojení,ale jde o to že spoustu lidí,převážně těch chudých,si naříká,aby poukazovali jací jsou chudáčci a čekají že všichni ostatní jim ten jejich život vyřeší za ně,aniž by oni sami museli hnout prstem aby se z toho srabu dostali.
 Veronika, školák a předškolačka 
  • 

Zjednodušený pohled 

(10.1.2009 21:38:29)
Limai, tak to je asi tak nějak všeobecně známé, že nadprůměrných příjmů lze dosáhnout jedině nějakou nadprůměrnou aktivitou (aktivitou - nikoliv nutně prací!). Ale tak, jak to vy tady ve svých příspěvcích popisujete, to je tedy velmi zjednodušené. Samozřejmě existuje nemalá skupina lidí, kteří se mají nevalně, stěžují si, viní ze svého nezdaru své okolí a kdyby vyvinuli nějakou činnost, bylo by v jejich silách svou situaci zlepšit. Ale jinak u každého vždy záleží na spoustě dílčích faktorů a okolností, nevyjímaje štěstí a náhodu. Zdaleka ne každému chytrému, šikovnému, nápaditému, ba i pracovitému člověku se podaří vydělat milióny, protože ne každý je schopen nebo ochoten jít čistě za tímto cílem a plně mu podřídit svůj život, případně i život své rodiny.
 Limai 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 12:26:16)
zejména to že ne každý je ochotný jít za svým cílem a o tom to právě je.Ale já to vidím právě tak,že lidé kteří si zoufají ve své situaci a nejsou ochotni jít za svým cílem čekají,že toho cíle pro jejich spokojený život za ně dosáhne někdo jiný a oni se budou mít jak prasata v žitě.Jak jsem psala,příklad mých rodičů-naříkají že nemají peníze,ty peníze jim leží u nosu,ale oni nejsou ochotni se pro ně ohnout.Takže kdo se jim postará o to aby ty peníze měli,když ne oni sami?Nikdo.Takže než aby pronajali dům a měli třeba o těch šest nebo i více tisíc měsíčně navíc,budou čekat že se jednoho dne objeví nějaký Bůh či co a řekne jim "tady máte peníze."
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 12:48:07)
Limai,
tohle mám v rodině taky. Máma v předčasném důchodu, neustále fňuká, jak nemá peníze… nejdřív jsem si myslela, že si stěžuje na nemožnost je vydělat (je fakt, že na malém městě paní před šedesátkou nemá tolik příležitostí) a sháněla jí práci. Po čase mi došlo, že práci nechce, že chce jen ty peníze, aby jí je někdo DAL.
„Mami, sehnala jsem ti místo, úklid v nočním klubu.“ „Přece nepůjdu uklízet do bordelu, prosím tě.“
„Mami, sehnala jsem ti místo paní na úklid v domácnosti.“ „Nebudu přece dělat boháčům služku.“
„Mami, mám tu pro tebe překlad.“ Za cca měsíc: „To je na mně moc složitý, to psala nějaká bohatá paní a já těm věcem nerozumím.“
Moje matka je regulérně duševně nemocná, neustále hovoří o chudobě, jak by chtěla mít peníze, ale bohatším lidem nemůže přijít na jméno. Když jsem se zmínila před známou, že jí platím za hlídání vlastního (jediného) vnuka, vysvětlila mi, že jí neplatím vůbec nic, že to je na energie co spotřebuje a na jídlo (1000,- týdně plus proplacení nákladů navíc – koupí mu pastelky nebo čokoládu, např.) a že to jinak nejde, protože „jiné babičky“ nejsou samy, nýbrž mají dědečky, tudíž dva příjmy. Podotýkám, že matka má už 13 let přítele a že by ji vyjídal a měla ho finančně na krku to opravdu ne, je to rakouský důchodce se slušnou penzí.
OK, tak dejme tomu, že lidi v 60ti letech už nejsou většinou tak přizpůsobiví, ale oni fňukají i mladí, místo toho, aby prodali to, co umí. Kdysi jsem sem dávala nejmíň 20 tipů, jak si člověk může přivydělat, aniž by riskoval a vrhal se do podnikání. Dopadla jsem jak sedláci u Chlumce… tohle je moc složitý, to bych musela někam jít, to bych si musela dát inzerát… jistě, natáhnout ruku a žebrat u státu je pohodlnější. Otázkou je, jaký vzor do života z toho budou mít jejich děti. Skoro bych řekla, že je to o strach. Děti se učí, že je normální žít na dluh, mít mraky půjček, brát kdejakou dávku… ~:(
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 13:05:57)
Monty, a je těch dvacet tipů ještě k dohledání? Jen pro zajímavost... :-)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 13:18:23)
Ondro,
to už bude podle všeho smazané, ale jen tak co si vzpomínám, bylo tam třeba hlídání dalšího dítěte ke svému vlastnímu, pokud je maminka na MD, hlídání zvířat pro lidi, co mají domek, všelijaké ruční práce (existují i internetové servery, kde se lze zaregistrovat jako prodejce a nabízet své výrobky), úklidové služby, krátkodobé brigády např. u ČD (mytí vagónů), doplňování zboží v hypermarketech, pak takové ty „profláklé“ prodeje pojistek, kosmetiky (Avon apod.)… možná bych to dala ještě dohromady, ale teď píšu mezi prací a nemám tolik času.
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(13.1.2009 17:43:02)
Dík. :-) Zaujaly mě ty servery pro prodej vlastních výrobků - nemáš nějaký odkaz? Chtěl bych vědět, jak to funguje...
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(13.1.2009 18:50:10)
Třeba www.fler.cz ~;)
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(13.1.2009 22:27:05)
Dík. :-)
 10.5Libik12 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 13:30:06)
není to pohodlnější, Monty, není. Ale flikování příjmu brigádama 42,-Kč za hoďku s jistotou, že máš 2 šichty a pak prd, může doporučit opravdu velký teoretik.

Níže jsem psala o tom, že sociální stát v nepejorativním smyslu, by měl zajistit lidem možnost jisté důstojnosti. Solidarita s nezaměstnanými je civilizovanost.
 adelaide k. 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 13:37:21)
Libik, ale podpora v nezaměstnanosti IMHO nesměŕuje k pocitu důstojnosti (který může mít každý dost jinde) ale k nouzovému přežití, při ztrátě práce.
Solidarita je jistě nutná ale pokud soc. dávky nemotivujou k životu na nich nezávislému je někde chyba.
 10.5Libik12 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 15:04:59)
Sociální pomoc v tomto státě, je k tomu zmírnit potíže tedy starosti. Žádná z poskytovaných dávek není určena k přežití rp. bez jakíkoliv by se přežilo (nemocenská, rodičák, důchod v případě, že by se s tím počítalo, také)O přežití se můžeme bavit v Zibabwe.
Nikdo nezahyne bez sociálních dávek a je namachrované soudit, že zrovna ztráta zaměstnání středně průbojného nicméně pracovitého člověka je míň než vyvrknutý kotník někoho, kdo může i se svým zraněním práci dělat, o plošných rentách ani nemluvím.(například ty slavné rodičáky, ve většině případů naprosto zbytečné) Soud o tom, že někomu se má ve starostech pomoci a někdo je zralej mejt hajzly, je zajímavý, nicméně vadný.

Jestli je tu někdo, kdo šel při hledání zaměstnání oklikou od UP či jiné státní garance a střídal Makro, Lidl, Kaufland a umývání mrtvých, nechť mi oponuje, ostatní si pouze myslí, jak je to jednoduché.

 16.5Salám&Lajka14 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 15:17:49)
Libiku,
stačím ti jako důkaz já?
Na úřad práce jsem se byla přihlásit ze zoufalství, když mi bylo 20 let a po nemoci jsem blbě chodila, tak jsem odjela na rekonvalescenci k babičce.
Onemocněl mi kocour, babička mi odmítla půjčit na veterináře a já v naivní iluzi, že dostanu od státu aspoň nějaké peníze a pokud možno hned, jsem na ten ÚP šla.
Poslali mi za bůhví jak dlouho asi 3000 korun, mezitím by kocour dávno mrtvý a já i s francouzskou holí zpátky v Praze.
Jinak jsem příležitostnými brigádami a příležitostnými zaměstnáními nejrůznějšího typu přežívala zhruba do 25 let.
Mrtvoly jsem nemyla, ale uklízela jsem třeba ve špitále na sepťáku.
 10.5Libik12 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 15:27:25)
No jo, ale uměla jsi prd a byla jsi kromě kocoura bez závazků. Já se bavím o lidech, kde dvaapadesátiletý středně vzdělaný technik vyfučí ze zaměstnání, má na hrbu 2 puberťáky a hypotéku, do té doby měl jistou prestiž, má dlouhodobé pracovní návyky a patří někam.

Když se mu to stane v Tachově, tak má jít na sepťák mejt pacienty?

Jinak já jsem nikdy nedosáhla na podpory, vzhledem k ďábelskému statutu OSVČ, ale stalo se mi před 3 nedělemi, že jsem chtěla koupit k Vánocům něco za svý, tak jsem v tom Makru blbnula. Je to strašný a nepřeju to nikomu. On každý necítí pod lopatkou múzu a nesbírá literární záážitky, víš.
 Grainne 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 15:37:23)
Tu a tam dokonce nastane situace, že Makro a podobné počiny nejsou po ruce a po odečtení nákladů na dopravu jeden zjistí, že maká měsíc za cca 2 ooo,-.
Což je poněkud blbý.
Jak jsem to tak počítala, náklady na dopravu, možnost si dobře spočítat další náklady a soustředit se na šetření (obrát každou korunu), tak se mi navyplatí pod 10 000,- čistýho vylézt z postele.

Zní to pěkně blbě, ale fakt jsem to počítala, takže občas mě nadzvedávají požadavky na dojíždění. Dojíždět jistě, pokud má člověk slušnou kvalifikaci a šanci na slušný plat.
 adelaide k. 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 17:06:44)
Libiku, já fakt obdivuju tvoji schopnost napsat celej příspěvek, tak že nerozumím ani slovu. viz ten o solidaritě...

Ad tvůj hypotetický vyhozený padesátník... a co s ním... bude si muset najít práci ne?
 10.5Libik12 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 17:30:51)
jo bude muset a než si ji najde, bude brát podporu v nezaměstnanosti a ne zametat psí hovna, protože (viz, můj nesrozumitelný příspěvek o solidaritě) jsme společnost, která pomáhá slabším. Mezi ty patří i lidé, co nemaj práci.
 adelaide k. 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 17:43:33)
Libiku, podporu brát bude, ale pochybuju že mu vystačí na hypo a náklady dvou puberťáků.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 13:38:45)
Libiku,
za sebe bych řekla, že jsem solidární dost.
Dokonce i ty peníze lidem v nouzi občas na nějaký ten účet pošlu, pravidelně podporuju různé dobročinné projekty, nic z přebytků nevyhodím, všechno "pošlu dál" někomu, kdo to ještě užije a nechci za to ani fň.
Žebrákům dávám taky a je mi i docela fuk, jestli to projedí nebo propijí.
Těžko ale můžu být solidární s někým, kdo nepracuje proto, že nechce (žebrákům to promíjím, ti svůj sociální status alespoň jednoznačně deklarují, nic nezastírají).
Něco jiného je, když nemůže.
Chápu, že vytloukat dlouhodobě brigády za 42,- na hodinu je opruz. Ale jako dočasné řešení krize to pomůže.
Aneb... kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod. ~;)
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 14:52:38)
Libiku,
ještě maličkost. Ta solidarita mne stála docela dost iluzí. Kdysi jsem se fakt snažila pomáhat známým, kteří se na mne obraceli s prosbou o pomoc. Všichni do jednoho (o vlastní rodině nemluvě) se na sjednanou práci vykašlali, přestože předtím byli schopni hodiny a hodiny kňourat, jak to opravdu potřebují, jak jsou na dně, opustili je chlapi, vypnuli jim doma vodu/plyn/elektřinu, nemají na nájem, děti jedí suchý rohlíky apod.
Nejen, že jsem tahávala tašky s nákupama, který jsem nechtěla proplácet, nosila dětem věci po synovi, kupovala dárečky, pomáhala psát dopisy na sociálku, na vodárny a plynárny a bůhví kam ještě, dávala kontakty na právníky, doktory apod. I tu práci jsem sehnala.
Všechno špatně.
Cizí lidi, který vůbec neznám, třeba tady na Rodině, aspoň poděkujou.
Ze známých se díky nezištný pomoci stali ještě cizejší lidi, protože ad jedna se vykašlali na tu práci (bez omluvy, obyčejně) a mají blbý svědomí (možná), kvůli kterýmu mi nechtějí chodit na oči, ale navíc mne téměř nenávidí za to, že jsem si dovolila mít se dobře. Což v reálu neznamená nic víc než to, že sice můžu taky odjet do Číny nebo se někde potápět v Karibiku, nemusím řešit, co kolik stojí, ale majetek typu dům/byt/nové auto nemám, protože tolik peněz v hotovosti přece jenom nemám a půjčky si ze zásady neberu.
Mít o něco víc než je standard ti žádný extra velký štěstí nepřinese a sakra to zku*ví vztahy s okolím.
Od jisté doby už nepůjčuju víc než pětikilo a i to si rozmýšlím, jestli jo nebo ne. A pomáhat známým mne taky ani nenapadne. Přátelům jo, ale ti to zas obvykle nepotřebují.
 10.5Libik12 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 15:19:11)
Měla jsem na mysli samozřejmě solidaritu ve smyslu odvodu sociálního pojištění a přerozdělení státních prostředků, to že si někdo myslí, jak je solidární s tím, koho zná nebo s nějakým medializovaným projektem, je jeho věc. Ale společnost se dopracovala k určitému stupni podpory potřebných, zařadila mezi ně nemocné, matky, důchodce a taky nezaměstnané.
To pokládám za civilizované a odpovídající.
 10.5Libik12 


Re: Veroniko napsala jsi to hezky, 

(12.1.2009 13:05:08)
Ty Limai, nedělej Zagorku a prozraď nám, čím jsi.
 Limai 


Re: Libiku, 

(12.1.2009 13:26:14)
jestli čekáš že tady napíši jak jsem bohatá,protože o tom píšu,mohu tě ujistit že nejsem.Ani netoužím po miliardách,ale rozhodně pracuji na tom abych si zvedla svoji životní úroven a nečekám na to,že když si budu stěžovat na Rodině jak nemám peníze,že za měsíc přijde Libik a řekne"Limai,ty si tak zoufáš,na,já tě potěším malou almužničkou,pošlu ti na účet padesát tisíc,jo a můj kamarád ti věnuje zánovní Audi které tak potřebuješ ..."(dávám jako příklad).Já vím že co si sama nevydělám,o co se sama nepostarám,to mít nebudu.Nebrečím že nemám tolik peněz kolik bych si představovala,pracuji na tom abych ty peníze měla.Jinak jsem vystudovaná strojařka což ale nedělám a dělám prostě věci z nichž mohu mít nějaký zisk,např.levně nakoupím venku věci které zde se ziskem prodám.Nezaměřuji se na jednu konkrétní činnost nebo oblast,prostě sháním informace,nápady,přemýšlím kde na čem vydělat apod. a pokud je šance vydělat peníze,nebojím se toho.Nyní rozjíždím výrobu jednoho konkrétního cukrář.výrobku a také dělám nějaké poradenství.Prostě se zaměřuji na příležitosti kde na čem vydělat.
 štěpánka 
  • 

Limai, pořád jsem nevěděla, co mi na Tvých příspěvcích vadí... 

(12.1.2009 21:44:57)
Už to vím, když jsi teď napsala, co Tě živí. Takže, co je Tvým cílem? Z tohoto příspěvku chápu, že "mít se dobře" se vším co k tomu patří - dost peněz, dobré vztahy, rodina,.... Jistě hezké.
No a teď si vezmi, že někdo je takový idiot, že třeba jeho cílem je vymyslet něco nového (lék na rakovinu, zlepšovák, který usnadní práci, nový způsob využití přírodní energie), nebo uzdravovat nemocné, nebo být nejlepší třeba kardiochirurg, nebo učit děti, nebo namalovat úžasný obraz, složit symfonii, napsat knihu. No a peníze má prostě na 2. místě. Jenže! Když toto realizuje v "normálním" zaměstnání, tak má holt ten tabulkový plat. A já fakt nechci, aby mě operoval chirurg, který celou noc psal článek do časopisu aby uživil rodinu. Nechci, aby moje děti učila kantorka, která odpoledne prodávala v obchodě a večer ještě skočila uklidit kanceláře. Nechci, aby mi věci prodávala prodavačka, které třeba po 12ti hodinové službě dokáže myslet už jenom na kafe a odpočinek. A myslím si, že výše uvedení mají právo vyslovit, že za svoji dobrou a poctivou práci nejsou dostatečně placeni.
Na druhou stranu obdivuji, že jsi tak podnikavá. Jen Tě prosím - přestaň s těmi učebnicovými poučkami. Dost mi hnuly žlučí. Když se budou všichni živit jen tím co je výhodné, na čem vydělají, bojím se, že brzy budeme zase bydlet v jeskyních. Pokud to přežijeme....
 MirkaEyrová 


Re: Limai, pořád jsem nevěděla, co mi na Tvých příspěvcích vadí... 

(12.1.2009 23:33:38)
Štěpánko, souhlas ~R^.
 Iveta, vícedětná 
  • 

Re: Libíku, mockrát díky 

(11.1.2009 14:14:11)
vystihuješ zcela přesně, co si myslím i já. Limai nemá pravdu. Hovoří jako z knihy Jak se stát bohatým od Napoleona Hilla.
Mnozí ale nechtějí opouštět vytváření hodnot jen kvůli zbohatnutí a to je to, co zachrańuje společnost. Podle mne není ale v pořádku, když manažerka tabákové společnosti má o dost vyšší mateřskou než třeba vědkyně neméně houževnatě pracující v protirakovinném výzkumu nebo třeba jen zdravotní sestra. Tito lidé svou práci sechtějí opustit, protože cítí uspokojení z užitečné práce ale neznamená to, že mají tedy sklapnout kufry a cítit se spokojeni s tím, co od společnostzi dostanou.
 MirkaEyrová 


Re: Lízo,a chápeš ty, 

(11.1.2009 19:32:29)
Limai, kdyby všichni chirurgové uvažovali tak, jak ty jim vemlouváš, všichni hromadně dali výpovědi v nemocnicích a šli "operovat kozy bohatým kačenám", nebyl by nakonec nikdo, kdo by tě zachránil od té rakoviny, tos ještě nepochopila?
 Limai 


Re: Mirko, 

(12.1.2009 12:32:07)
ti chirurgové k tomu,aby si zvýšili životní standard-samozřejmě mám na mysli ty kteří po tom touží,ne ty spokojené s daným stavem věci-vůbec nemusí v nemocnici dávat výpověd,k tomu aby se jim zvýšil příjem.Začínám chápat,proč v Čechách většina lidí moc peněz nemá a žije z ruky do huby,když vidím že lidi nedokáží pochopit naprosto základní principy vydělávání peněz.
 kaMyš 


Re: Mirko, 

(12.1.2009 12:34:40)
Limai, ještě že jsou lidi jako ty, kteří nám vysvětlí, co v životě potřebujeme a o co máme usilovat. Ach jo.
 Limai 


Re: kaMyš, 

(12.1.2009 13:28:41)
ty jsi chudá osoba která doma naříká nad tím že potřebuje víc peněz?
 Líza 


Re: Mirko, 

(12.1.2009 15:21:38)
Limai, ano, a co mají ti chirurgové udělat? A teď konkrétně, ano? A vynech korupci farmamafirmama.
 Vaal 


Limai 

(10.1.2009 16:26:34)
Limai, tak podle tebe takový Vincent van Gogh, který prožil celý život v chudobě a slavný začal být až po své smrti, je jen obyčejný hlupák, který si na sebe nedokázal vydělat? To je teda fakt smutné...souhlasím s Lízou
 Henriette 


Re: Limai 

(10.1.2009 21:59:39)
Já si tedy s dětmi užívám víc než kdy jindy! Všechno nějak víc vnímám, západ slunce na horách, ojíněné stromy při cesta do školky, první lyžování a bruslení, sebevzdělávání po večerech, krásné výkresy a výtvory, společné fotografování, předávání dětem svých názorů, dovedností a koníčků, to mě bohatě naplňuje. Letos se vypravíme konečně po letech k moři, moc se těším. Ale i ty hory by bohatě stačily, užívat se dá každý den, záleží, jak kdo přistupuje k životu, já tedy planě optimisticky! Jediné, co by mi optimismus zkazilo by byla nemoc(třikrát klepu) někoho z rodiny. Své rodiny si vážím a nikdy jsem nelitovala, že jsem měla děti brzy!!!!
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: No,Lízo, 

(12.1.2009 19:54:41)
já znám velmi šikovného kardiochirurga, který, až pracuje za "tabulkový" plat ve nemocnici (mimochodem, měla jsem příležitost mluvit s jednou paní, která jim počítá výplaty a zas takové nízké částky to nejsou. Jistě, jsou v tom příplatky, přesčasy apod.), byl schopný si zařídit také soukromou praxi a rozhodně není z těch nejchudších...
Samozřejmě, maká a řekla bych, že tak, jak si spousta z nás nedovede ani představit
 Hanka36 


taky taky 

(10.1.2009 23:58:18)
Krásný článek, děkuji!

Taky znám situaci popsanou, respektive se k ní blížíme mílovými kroky - zatím se naše finanční rezerva neustále snižuje, protože já jsem na MD a manžel vydělává sice dost, ale málo na byt, kde podražili poplatky (navýšení fondu oprav) a na dvě malé dětičky. A to nemáme hypotéku! A za chvíli budeme na nule a naše výdaje jsou pořád větší než naše příjmy!

Jako DINK jsme se taky naučili docela utrácet a ještě zbývalo dost na spoření ale teď jsem na MD a manžel má menší příjem než jsem měla já. Musíme se naučit rychle šetřit idkyž nevím zda to jde víc - nemáme nikoho po kom můžeme "dědit" oblečení, takže všechno kupuji - většinou v sekáčkách, na nové prostě není.
 JanaK 
  • 

podepisuji 

(11.1.2009 0:12:21)
Málokdy reaguju na články, ale ten Váš mi mluví z duše - jsme na tom prakticky stejně:-( :-))Dvě dospělé děti studují, třetí holčičce jsou dva roky a hypotéku máme už jen na 21 let!:-D Taky občas myslím na to, co všechno asi nikdy nebudu mít, ale za děti, dům, psy...bych ten komfort nevyměnila. Máme jeden druhého, máme se rádi a vím, že to všechno společně zvládneme. Tak si držme palce:-D
 teta Morbidka 
  • 

Nezoufat 

(11.1.2009 0:14:25)
Jéééje, jak já vám rozumím a ani nevíte, jak ráda slyším, že to není o neschopnosti, ale o situaci, v níž se člověk prostě ocitá :-) Ve svým věku jsem byla dva měsíce nezaměstnaná, aby mi neutekla práce, zajímavější, ale hůř hodnocená, rozešla jsem se s partnerem a převzala váhu domácnosti na svá bedra, musela nahradit rychle zařízení domácnosti, které mi s expřítelem odešlo, přišlo vyúčtování za plyn (ouvej, ouvej). Do toho Vánoce a klasický maraton narozenin a svátků od podzimu do konce roku, který patří k tradicím naší rodiny, asi nějak nešikovně narozené. A jsem bez rezerv, výplata vychází tak tak, neušetřím ani kačku a ke konci měsíce před výplatou končím takříkajíc na suché skývě a pohostinnosti blízkých.
Je pravda, že nemám děti ani hypotéku (a to je skutečně výrazný rozdíl). Příští výplata už bude s osobním ohodnocením a bez odečtu povinné sváteční dovolené. I když mi právě odešel počítač, zmizela lednička, ukradli mi kolo a rozpadajíse mi zimní boty, věřím, že se situace zlepší. No a vám bych popřála totéž. Stejný optimismus, který z článku od tebe, Žlababo, přestože nese pesimistický námět, čiší a elán. Držím palce i jiné prsty, pokud to pomůže.
 Světla a moje 4 holčičky 
  • 

To znám 

(11.1.2009 9:15:44)
No musím říct že je to velmi vtipně napsané,ale vtipné né.Mám bohužel stejnou skušenost :( .Když jsem se v 17,5letech vdala -a v mých 18 se mi narodila 1.dcera (v dubnu jí bude 15.let)byla směšná mateřská kolem 1700,-Kč.Bývalý manžel se svojí výplatou navštívil hospody a bylo po ...Po 2.letech jsem byla rozvedená a životní minimum bylo cca 4500,- pro nás dvě :) a to jsem chodila po podnájmech, které nestály více než 1500,- (což se velmi špatně hledalo),ale nebylo to tak strašné -to co nám zbylo,návštěva diskoték i kaváren,cukráren a výlety byli dosti časté a ještě jsem živila nepracujícího přítele (později manžela č.2).Pak jsem se vdala a už čekala 2.přírůstek (v dubnu 10.let),manžel nepracoval a tak jsme žili ze soc.dávek ,ale pravdou je že jsem se snažila si občas přivydělat,a on??? Propadl automatům,kamarádkám a práce?? No to nééé! A tak po 2.letech manželství následoval rozvod.Potom jsem si koupila byt 2+1 a byla stále na MD,a bylo to o poznání lepší (stále jsem žila s dávek)ale už jsem nemusela živit bývalého.A zase bylo fajn.No a abych to zkrátila před 5.lety jsem se opět vdala a mám 4.holky,peněženka je věčně prázdná a to již 3,5 roku dělám při MD pojišťováka a půjčky,a mám pocit že i když přinesu nějakou tu kačku navíc ,jako by ani nebyla.A co začla ta krize má manžel každý měsíc o 5000,-méně na výplatu a těch věcí na splátky a hypotéka .Takže ještě minulý rok jsme patřili do střední třídy a dnes jsme chudí jak kostelní myši.A bude nás přibývat(těch co schudli),a ani já tak nechci žít!!! Dcera má jít na stření (já studuju) a tak netuším jakto všechno zvládnem. A všem kteří jsou na tom podobně když né hůř přeji aby vydrželi a nespoléhali se na stát (ten jim nic nedá -nemá) Poslanci mají ale nám asi nedají ?! :)Tak Vám všem držím palečky :) Světla
 Tvoje horší já 


Re: To znám 

(11.1.2009 10:15:27)
Tak jestli je toto všechno pravda, tak to je hrůza.
 natalka 01 


:-))) 

(11.1.2009 19:28:04)
Že bychom měli někde dvojníky???
 er.adamson 


Jak jsem neschudnul, nebo ano? 

(12.1.2009 10:21:58)
výborný článek.Myslím že chudí ale rozhodně nejste.Toho co popisujete jsme se s manželkou v rolích DINKs báli jako čert kříže.Své finanční nezávislosti jsme si byli vědomi a ani příchod dcery nás nepřiměl k tomu zadlužit se.Jak ale žít v dostatku při jednom platu?Jako správná hlava rodiny vzal jsem toto břímě na sebe.Při své práci obchodního ředitele jsem víceméně svépomocí během prvních tří let zrekonstruoval luxusní byt se zahradou a garáží v centru města.V noci jsem se věnoval další práci v oboru IT aby rodina netrpěla nedostatkem.Myslím finančním.Zůstatek na našem kontě i v době "nouze" znal pouze šestimístná. čísla.Má žena ale logicky začala trpět jiným nedostatkem.A to nedostatkem pozornosti.Našla jej u mého kamaráda.Ten nedělal nic/socka/ ale tím mu zbylo dost sil na romantiku.Po dvou letech mi došly síly a trpělivost.Odešel jsem a letos se rozvedl.Od ženy si nechal vyplatit jednu třetinu hodnoty nemovitosti podle klíče tříčlené družstvo = tři díly.Takže dnes exmanželka splácí dluh bance a běduje že má na krku socku co se nechá živit.
Já bydlím v trochu skromnějším bytě.Na dovolenou si zaletím v březnu do Číny a v létě si dám potápění v moři .O vánocích jsem nevěděl co si koupit protože všechno mám.Všechno kromě toho že svou dceru vidím jednou za 14 dní.Nevidím ji vyrůstat.A tak si občas říkám: kdo je tady vlastně ten chudák?
 Rupik 
  • 

zchudnout? 

(12.1.2009 12:24:20)
Maminky, nikde tady není napsáno, kolik,alespoň průměrem je váš měsíční rodinný příjem. Máme tři děti, jsem na mateřské,ale nemám pocit, že by jsme byli chudí, peníze nám stačí jak na zaplacení hypotéky, tak na kroužky starších dětí a oblečení pro nás. S miminkem chodím plavat a na dovolenou taky jedeme. Tak nevím.
 Žlababa (Postižené Děti cz) 


Můj manžel si myslí, že já si myslím, že vydělává málo peněz 

(12.1.2009 12:56:04)
Er.adamson, tak to je fakt ze života.

Říkala jsem manželovi, že budu muset napsat článek s názvem "Můj manžel si myslí, že já si myslím, že vydělává málo peněz". Protože když mu říkám, že ne, tak se zdá, že mne neslyší. (Nebyl to i Váš problém?)

Jasně, že někdy vedeme debaty o tom, že peněz není tolik, kolik bysme si přáli. Já si vlastně o tom potřebuju jen trochu povykládat, to je všechno. Skutečně si nepřeju, aby někde běhal celé dny a vydělával peníze.
Chci radši, aby byl s námi.
Protože děti rostou a život plyne. Nikomu nepřeju, aby ho strávil shromažďováním peněz (pokud to nepatří k jeho zálibám). Čína je sice pěknej zážitek, ale exotické dovolené jsou jako náplň života celkem málo.
Jsem ráda, že mám někoho, kdo mi koupí k Vánocům dárek. I když je to popelnice.
Možná nepojedu na dovolenou, ale zase si zasadím strom a až budu hodně stará, tak budu pod ním sedět a vzpomínat jakej to dobrodružnej život jsem žila.
 maceška 


Re: Můj manžel si myslí, že já si myslím, že vydělává málo peněz 

(12.1.2009 15:49:03)
Žlababo, jestli ti to není proti srsti, přijeďte na dovolenou k nám :-) Není to žádná exotika, ale mám pocit, že si budeme rozumět ~;)
 er.adamson 


Re: Můj manžel si myslí, že já si myslím, že vydělává málo peněz 

(12.1.2009 16:27:29)
Tak to jste ale ten článek měla napsat.Protože v tomto případě je nutné lít na manžela chválu po kýblech.Nejen ho chválit všude kde se dá.Ale hlavně to dát jemu najevo tak aby tomu uvěřil.
Pokud "živitel" ať je to muž nebo žena žije v pocitu že to tomu druhému nestačí, dostane se pod vnitřní obrovský tlak.A to je špatně.(ano byl to jeden z našich problémů)

Shromažďování peněz není můj problém. Má práce mi nabízí možnost seberealizace , baví mne a uspokojuje.Jsem v ní dobrý.Takže ta čína je už jen její vedlejší produkt.Prkotina.Doufal jsem že to z mého příspěvku znát. Protože nezáleží na tom kde jsme, ale s kým tam jsme.Zvláště pokud jsou to lidé které milujeme.
 Acada (Žlababa, Ríša 05, Jindřich 07) 
  • 

Re: Můj manžel si myslí, že já si myslím, že vydělává málo peněz 

(13.1.2009 21:18:50)
To je tezky. Ona me sice muze chvalit (kdyz na to najde silu), ale kdyz se podivam na svuj (no svuj...) ucet, tak tam nikde chvalu nevidim. V te rovnici jsou dve promenne. Prijmy a vydaje. A protoze nejak nevidim moznost snizeni vydaju, vychazi mi, ze prijmy jsou male. Kdyz ale juknu na vyplatu a na stav prijmu lidi okolo, tak mi zase moje prijmy male nepripadnou. Jsem proste z toho volaaky zmeteny Kefalin.
 Myss 


Re: Jak jsem neschudnul, nebo ano? 

(12.1.2009 16:02:48)
Vis,me zivotni kredo zni:"Vseho s mirou."Je to naprosto presne a plati to uplne ve vsem.I v tom vydelavani penez.Kdo jen vydelava,nestihne je uzit,nestihne rodinu a partner zakonite jako tvor spolecensky zacne hledat komunikaci jinde.To,cos popsal je jasny citankovy priklad,nic noveho.Je mi lito,co se ti stalo,ze nemuzes videt dite vyrustat,protoze to je bohatstvi nejvetsi.Byvala manzelka at si vypije svuj pohar horkosti.Az vstoupis do dalsiho vztahu,bud rozumnejsi a penez mej tak akorat,aby ti vysel cas je s rodinou uzit.
 Myss 


Re: Jak jsem neschudnul, nebo ano? 

(12.1.2009 16:03:10)
Vis,me zivotni kredo zni:"Vseho s mirou."Je to naprosto presne a plati to uplne ve vsem.I v tom vydelavani penez.Kdo jen vydelava,nestihne je uzit,nestihne rodinu a partner zakonite jako tvor spolecensky zacne hledat komunikaci jinde.To,cos popsal je jasny citankovy priklad,nic noveho.Je mi lito,co se ti stalo,ze nemuzes videt dite vyrustat,protoze to je bohatstvi nejvetsi.Byvala manzelka at si vypije svuj pohar horkosti.Az vstoupis do dalsiho vztahu,bud rozumnejsi a penez mej tak akorat,aby ti vysel cas je s rodinou uzit.
 er.adamson 


Re: Jak jsem neschudnul, nebo ano? 

(13.1.2009 8:41:34)
Naprosto s Tebou Dášo souhlasím. Ale pro upřesnění.Svou dceru Anetu jsem viděl u porodu dřív než manželka./císařský řez/.Od rodiny jsem odešel když jí bylo 5 let.Z této doby mám 35 000 fotografií s Anetou.Jde o desítky návštěv zoologické zahrady, dovolené,výlety, svátky, narozeniny, plavání nebo jen "obyčejné" procházky v parku.S Áňou jsem trávil spousty času.Jen na několika fotkách je ale i má žena.Tvrdila že když s Anetou jsem já , tak ona si chce od ní /nás/odpočinout.
I z tohoto důvodu nastoupila po třech letech do práce na poloviční úvazek.Aby se dostala mezi lidi.Nemusela, ale nic jsem nenamítal.Pro mne to znamenalo přizpůsobit moji práci tak že jsem 2x v týdnu Anetu vyzvedl ze školky postaral se o ni a uložil ji do postele.Své dcery jsem si tedy užíval bohatě a vždy na to budu vzpomínat.
Problém byl v exmanželce.Utíkala od nás čím dál častěji.Šlo o celé noci a dny.Časem mi samozřejmě došlo co jde dobu ale kvůli Anetě jsem to ustával.

Když vyrazila za kamarádkou na pokec v noci o první svátek vánoční, pohár mé trpělivosti přetekl.Odešel jsem.
Má žena se nechtěla ani rozvádět ani ukončit nevěru, protože jak říkala " mě to takto vyhovuje".Já si ale uvědomil že "všeho s mírou" a osla už dělám příliš dlouho.Pohár hořkosti již pije.Spíše se dá říci že se koupe v bazénu hořkosti.Radost z toho ale nemám.Co se týká nastoupení do dalšího vztahu nevím.Neumím se s tím koho mám rád dělit tak nějak napůl.Buď do toho jdu s důvěrou naplno, nebo vůbec.To už je ale jiné téma...
 jitka + 2 kloučci 
  • 

je to šance ke změně :) 

(13.1.2009 11:47:35)
Napadlo mě, že takováto "chudoba", (která vlastně žádnou opravdovou chudobou není!), může mít i blahodárné účinky... Člověk si začne vážit nejen těch nadstandartních, ale i obyčejných věcí, a také třeba zjistí, že žít skromněji není o tom "být socka", ale že je to vlastně šetrnější a ekologičtější životní styl, a koneckonců, proč bychom měli všechno vyčerpat my a na naše děti pak by už třeba ani nic nezbylo...
Naše finanční situace (manžel student, vysoký nájem, ač oba VŠ :)) mě naučila prát plenky, nekupovat dětem kraviny, vařit jim zdravě doma, najít si maminku, která mi dává oblečení po svých dětech - jsem naprosto spokojená a vím také, že když pak chci opravdu něco pořádnýho koupit, tak to kvůli tomu všemu mohu s lehkým srdcem udělat (neboť na to mám) a mám z toho velkou radost.
Taky se člověk vrátí více k sobě, zjistí, že mu stačí málo, to kdyby byl bohatý, tak by se asi dobrovolně neuskromnil. Vyhledává také jiné aktivity, např. místo nakupování jde ven do přírody, dárky začne víc vyrábět sám a jsou mnohem hodnotnější než nevímjaké technické kravinky:)
Takže: může to být velké dobrodružství!!! Hurá do toho!!! A máte se dobře, opravdu!
 Žlababa (Postižené Děti cz) 


Zmizely tady příspěvky 

(14.1.2009 10:15:23)
To je zajímavé, chtěla jsem reagovat ještě na nějaké příspěvky, co byly na konci diskuze a jsou pryč....
 babička 
  • 

babička 

(2.4.2014 13:00:39)
Když jsem si přečetla článek: "Jak jsme zchudli", tak jsem si uvědomila, že takto dobře jsem se neměla nikdy. Rodiče se rozvedli, my byli s bráchou v děcáku. V pokojích minimálně 14 kovových bílých postelí, žádné koberce, žádné záclony, na oknech mříže. Do rána se některé děti počůraly a to byl pak kravál. vše bylo na povel. Už raději nebudu vzpomínat. Vdávala jsem se brzy a jsem 44 let vdaná. Taky se nám po svatbě brzy narodilo první dítě. Bydleli jsme v Praze v jedné místnosti ve sklepním bytě. Voda na chodbě z nálevky, wc na chodbě, žádné topení. Topili jsme uhlím, a byli odkázáni na jeden manželův plat. Na svačinu do práce jsem mu připravila dva chleby se sádlem a s cibulí, ty jsem slepila na sebe a šel, s sebou měl 2x 0,60 haléřů na tramvaj tam a zpět, hotovo. Na dítě jsem neměla nic, ale pár věciček jsem dostala od sousedů, kočárek z bazaru, který už dávno nebyl v módě. Po pár měsících jsme šli bydlet k manželovým rodičům na vesnici do domku, který měl dvě ,místnosti. V jedné jsme bydleli my a v druhé rodiče. Pro vodu jsem chodila do studánky, v kamnech topila dřevem, které jsem si ze špalků musela naštípat, prala jsem v ruce a v neckách. Po necelých dvou letech, dostal manžel od podniku přidělený družstevní byteček, ale mimo Prahu a upsal se na deset let a na peníze pro družstvo jsme si vzali půjčku. Odemkla jsem byteček, bylo tam wc a koupelka, tekla mi teplá voda a měla jsem ústřední topení, prostě, jako v pohádce. Než jsme si pořídili záclony, postele, pračku, ledničku, to uteklo hodně vody. Ano tyto spotřebiče jsem měla až po několika letech. Vždy jsem musela šetřit. Dnes máme svůj RD, byt jsme nechali synovi, dcera se vdala do jedné země Beneluxu a mají všechno. Naučili jsme děti skromnosti a šetrnosti. Nejvíce se ovšem lidé musí učit lásce. Babička.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.