| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Nejlepší plena? Věčně suchá.

 Celkem 138 názorů.
 Eva (Klárka 19 m) 
  • 

Nočník 

(22.9.2008 8:47:14)
Klárce jsme na Vánoce koupili nočník, strašně jí bavilo tam sedět, po každém jídle jsme jí posadili a buď se vyčurala nebo ne. Jenže za nějakou dobu už tam samozřejmě nechtěla. Teď má 19 měsíců, před měsícem zase začla chodit na nočník - vydrželo to týden. Říkat si neumí (neříká ani mama,tata) a plínky nosí pořád. Až nastane její čas, tak na nočník chodit začne. Kamarádčina dcera je bez plen od 16 měsíců, my budeme později...
A dávat miminko čurat vedle už jako malé? Určitě by se mi chtělo třeba v zimě doma každých 10 min. dítě svlíknout, oblíknout atd. Dítě ještě nechápe, co se po něm chce, akorát mu je najednou zima na zadeček, tak se počurá. Když jsem měla vzít malé moč, tak jsem jí rozbalila a za chvilku už byl vodotrysk.
 katka+katka 
  • 

Re: Nočník 

(22.9.2008 8:59:18)
Ta naše si říkat na nočník uměla, problém byl ale v tom, že slovíčko EE se jí prostě nějak "zalíbilo" a v podstatě si ho pořád prozpěvovala (nebo jak to nazvat), s manželem jsme tou dobou za ní stále chodili s nočníkem v ruce.
Jinak na netu jsem tehdy našla krásný způsob, jak nalákat dítě na nočník pomocí plyšáka (u nás fungoval 100%)
 Bumbi&05,08,10 


Re: Nočník 

(22.9.2008 9:06:54)
no, to chce s dětma mluvit normálně ;)neříkat "chceš ee (nebo čí)", ale zeptat se, zda chce kakat nebo čurat. Hnedle je komunikace na jiné úrovni a slovník dítka bohatší R^
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Nočník 

(22.9.2008 9:10:38)
Bumbi, na tohle mám krásnou historku - Dorka cca po roce a půl chodila na nočník "čuat". Ale když jsme byli na plavání, zásadně říkala "aá" podle jedné holčičky a její maminky, které chodily s námi :)
 Bumbi&05,08,10 


Re: Nočník 

(22.9.2008 9:18:11)
;) šim si tehdy říkal "iný pína, počuán!!!"
 katka+katka 
  • 

Re: Nočník 

(22.9.2008 9:12:51)
Záleží na tom, kolik dítěti je. Naše Káťa tehdy brala všechno vcelku hopem:-)Začali jsme EE, když byla starší, najeli jsme na "chceš na nočník", pak už si ho přinesla i sama a pak (bohudík) začala jevit i zájem o záchod.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Nočník 

(22.9.2008 9:16:22)
no, já jsem od narození se svými dětmi mluvila normálně. A v 11 měsících jsem se syna neptala, zda chce kakat, pravda. Ale dala jsem mu po obědě nočník a řekla: "vykakej se". A bylo.

ono moc otázek taky škodí. (i dneska - 3 roky - mi občas na otázku "chceš čurat?" odpoví ne a za 10 minut už nutně akutně potřebuje čurat. Takže toto neřeším otázkama, ale když někam jdeme, řeším to větou oznamovací a požaduji, aby si došel na záchod, např. před cestou autem. Samostatnost odsud podsud - nejsem otrokem přání a výmyslů svých dětí)
 katka+katka 
  • 

Re: Nočník 

(22.9.2008 9:24:35)
Ani já nejsem otrokem přání a výmyslů svého dítěte, za prvé nechci, za druhé i kdybych chtěla, nemůžu.
Ale nějak si neumím představit, že bych něco vytvořila na povel:-) Znám to moc dobře z nemocnice, kdy byla potřeba moč na rozbor. Dostala jsem kalíšek, vypila jsem celou láhev velké Dobré vody a nic, prostě nic, zhruba po 45 minutách jsem donesla kalíšek s pár kapkami a slovy "Stačí to". Jen co jsem kalíšek předala a mohla jít po svých, byla potřeba akutní. Díky tomu nějak chápu, že potřeba je potřeba a nejde to povel.
Třeba manžel je z domova "vycvičený", že než se odchází z domu (na nákup, do kina...), jde na záchod a vážně "něco" udělá. Já zase tohle neznám, jdu, když cítím, že je potřeba:-)
 Bumbi&05,08,10 


Re: Nočník 

(22.9.2008 9:37:02)
pokud můžeš dělat věci, jen když je potřeba, máš kliku.

Já třeba v autě na dálnici fakt nemůžu ani sobě, ani dětem zastavit, když cítí potřebu. Ať už je to potřeba čurat, kadit, jíst, hrát si, číst. Prostě ne vždy mohu svým potřebám a potřebám svých dětí vyhovět.

Asi záleží na životním stylu. Náš je hodně akční, s dětma pracuji, takže prostě nemůžu vždy skákat, jak si čí potřeba píská (včetně těch mých potřeb).
 Líza 


Re: Nočník 

(22.9.2008 9:50:21)
Takže nemůžeš jet s miminem autem?
 Bumbi&05,08,10 


Re: Nočník 

(22.9.2008 11:19:41)
když jedu s miminem autem a začne ječet protože něco, holt na něj mluvím a vysvětluji, proč nemůžu zastavit, a kdy už tam budeme a co uděláme pak. Ale fakt nemůžu ve 130 km/hod na první kvíknutí stavět. I miminko musí počkat a musí se naučit uspokojení svých potřeb odkládat. Zrovna tak, jako v autě, to dělám i v šátku - v šátku je jednak pro své potěšení a potřebu, ale i pro moji potřebu něco udělat. Když už v šátku být nechce, ale já ho ještě v šátku potřebuji mít, musí to dítě vzít na vědomí a přizpůsobit se tomu a splnění svojí potřeby odložit (nepočítám, když se chce dítěti kajdit - to mu, je-li možno - vyhovím. V autě ne, to musí udělat do plínky, ale zastavím při nejbližší možné příležitosti a přebalím či nakrmím).

Autem jezdím hodně, často a daleko, takže děti potřebuji mít na jízdu "vycvičené". Ale samozřejmě se i já snažím dobu jízdy přizpůsobit jejich rytmu, abych jela třeba v době útlumu.
 Lucka 
  • 

Re: Nočník 

(22.9.2008 14:02:52)
Tak to máš dobré.My teda taky často cestujeme a dcera jde před cestou čůrat, teda celá rodina :o))), Když se po hodině cesty i na dálnici chce dceři čůrat, tak zajedu ke kraji a zastavím. Nevidím v tom žádný problém. Samozřejmě nazastavím,když to zrovna na tom místě nejde, ale většinou to přeci jen někde jde. Dcera pleny už nenosí takže nemám jinou možnost.:)
 Bumbi&05,08,10 


Re: Nočník 

(22.9.2008 14:44:20)
no, já bych na dálnici ke krajnici zajela snad jenom, kdyby šlo dítěti o život. Poněvadž si myslím, že rozjíždět se pak z toho krajního pruhu, když to kolem mě všichni švihají 120, je o život a já se snažím jezdit s ohledem na poklady, co vozím, s minimálním riskováním.

Prostě na dálnici na krajnici jen v případě technické poruchy nebo pokud by šlo dítěti o život.

mmch, se mi už stalo, že se mi dítě začalo vzadu dusit sušenkou. Já za volantem v levém pruhu, na tachometru 130, nebližší sjezd 10 km... Drsný, ale musela jsem tam prostě dojet - k té krajnici bych se stejnak ani dřív přes kamiony nedostala (kdo jezdí D1, tuší, že tam se vpravo skoro nedá jet, pokud nejedete mezi kamionama). Od té doby dítěti na jídlo na dálnici nedávám prostě nic, pokud s ním jedu sama - musí počkat, než zastavíme.

Tedy: děti dávám do auta najedené, napité, vyučurané a pokud možno i unavené R^R^R^
 kreditka 


Re: Nočník 

(22.9.2008 20:10:18)
To je fakt unavené dítě je nejlepší společník na cesty co se týče nejmladší generace R^
 Blaňulák, 12/03, 07/05, 06/08 


Re: Nočník 

(22.9.2008 21:49:21)
Bumi, jezdim D1 dvakrat mesicne, chapu te, nezastavuju nikdy u krajnice. Je tam cca 50km usek, kde neni zadne odpocivadlo (vsechna zrusena) - psala jsem na reditelstvi, proc to a odepsali mi, ze je tam pasmo ochrany, nesmi tam byt nic... Tohle je neprijemny usek.

BKM praktikuju od 3. dne po narozeni, do plenky zatim kakala jednou (ma tri mesice) a curani vychytam tak ze 40% (ted mene, mam jedno nemocne dite, nezvladam).

Ale dnes mam uspech!!! Mala zacla curat (mela jsem ji po koupani, pod ni ruku) volam, vydrz, na manzu volam at poda nocnik (cinak) a ona fakt prestala curat a pak jsem ji rekla, ze uz muze a a ona nacurala do nocnicku. Sice jen kapicku, ale me to prijde jako zazrak.
 carlitos+Madlenka06+Jeníček09 


Re: Nočník 

(22.9.2008 21:23:55)
Já si myslím,že se dá zastavit i na dálnici.Když se dceři chce a zrovna to nejde zeptám se,jestli ještě chvilku vydrží.Většinou se jedná o pár km,a to to dítě vydrží.Si prostě nedovedu představit,když bych vyjížděla dejme tomu z Prahy a striktně bych jí řekla:koukej se vyčůrat jinak půjdeš až u babičky v Brně~j~.
Ostatně já sama jsem případ jako KAtka,na povel se prostě nevyčůrám......
 Marta, kluci 12/04 a 03/07 
  • 

Re: Nočník 

(24.9.2008 13:51:39)
Tak to já to tak dělám - musíš se před cestou vyčůrat, další zastávka bude za 3 hodiny. Vždycky to starší vydržel, když na něj ještě nebyl spoleh, měl na cestu plínu. Na krajnici bych taky nezastavila. Samozřejmě ho nenechám před odjezdem vypít půl litru vody...
 Drboholcová 
  • 

Re: Nočník 

(22.9.2008 12:55:03)
V naší rodině mělo toto pouze za následek těžkou neurózu přetrvávající u několika postižených jedinců do dospělosti. Vždy, když se šlo ven, museli na záchod - i zcela nesmyslně (např. když se jelo na návštěvu nebo třeba do divadla - byli tam za 3/4 hodiny a je tam WC, takže komu se nechtělo předtím, mohl si dojít tam). Myslím, že je třeba děti učit ledacos, ale vykonávat potřebu na povel, s tím nesouhlasím. Je to ten nejzákladnější projev naší svobodné vůle a dítě pro něj, díky pozitivnímu příkladu okolí, samo dospěje.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Nočník 

(22.9.2008 14:49:53)
respektuji svobodnou vůli svého dítěte, ale nenechám ho čurat na zem v supermarketu nebo v autobusu :-D

Je fakt, že když mi tříleťák řekne, že se mu teď nechce, ujistím se dotazem, zda to opravdu vydrží, že pojedeme dlouho a nebude možnost stavět. Chápe pojem "dlouho" a už je schopný to sám zhodnotit, jestli to vydrží, nebo si pro jistotu dojde předem. Ale ve 2 letech toto zhodnotit ještě nedokázal, takže před cestou ven nebo autem se prostě vyčurat šel...

Takže ano, svobodnou vůli ano, ale úměrně věku a situacím
 Drboholcová 
  • 

Re: Nočník 

(22.9.2008 16:01:20)
Vše s mírou, že. Jak říkám, u nás je to dědičný hřích narůstající u některých do obludných rozměrů neurózy, a to jsme jinak celkem normální rodina. Takže když jsem četla váš příspěvek, připomělo mi to situaci u nás doma, z které jsem se vymanila teprve tak někdy ve 20. A babička, ta to má dodnes.
 MirkaEyrová 


Re: Nočník 

(22.9.2008 16:44:49)
Možná záleží na tom, jak se s tím pracuje. Jestliže vidím, že prťous dělá to samé co dělalo dítko Bumbi (doufám, že nekomolím nick), tak pošlu dítě na WC preventivně včas před odchodem. Když vidím, že je v pohodě a už zvládá vydržet dýl, klidně mohu od toho upustit. Ale je fakt, že já na prevenci v tomto smyslu jsem zvyklá jako na normální věc, nesnáším totiž, když se mi chce akutně a nemám kam, že. Takže k prevenci syna vlastně vedu taky, ale nevypadá to, že má z toho bůhvíjaké trauma, kdyby jo, asi bych trochu přibrzdila.
 Marta, kluci 12/04 a 03/07 
  • 

Re: Nočník 

(24.9.2008 13:59:24)
No já právě taky nechápu, co je divnýho na tom, vyčůrat se před odchodem z domu. Považuju to za automatiku, stejně jako mytí rukou po příchodu z venku... asi jsme doma všichni divní :-)
 Ufonka 


Re: Nočník 

(22.9.2008 22:21:35)
No a já si dovolím podotknout, že má skoro čtyřletá dcera mi neustále tvrdí, že čůrat nepotřebuje. Stejně jako děti Bumbi ale na wcko jde, neb ji striktně pošlu, a světe div se, to jsou ale proudy vody, co z ní tečou! Takže ano, děti sice mají mít možnost svobodného rozhodování, ale v oblasti čůrání a opouštění domu bych si dovolila oponovat. Před cestou autem je to vždy, před cestou do města taktéž. A teď v zimě tuplem. Ono se pak není čemu divit, že děti marodí, když vystrkují holé zadky proti větru, že? U malých dětí, které začínají s odplenkováním venku je to ale pochopitelné. Pamatuju si, že dcerka, když jí bylo 17 měsíců chodila ven už bez plínky, ale čůrala co deset minut :-))) Ale říkala si :-))) EE, čůrat ještě neuměla :-)))
 katka+katka 
  • 

Re: Nočník 

(22.9.2008 18:49:59)
Úplně přesně jsi popsala mého manžela. Kdykoli opouští dům, musí jít na záchod, ačkoli potřebu necítí a nezáleží na tom, jestli má před sebou 100 km dlouhou cestu nebo jde jen 5 minut pěšky do trafiky. Tvrdí, že když si předtím nedojde, je pak dost nervozní.
 MirkaEyrová 


Re: Nočník 

(22.9.2008 19:13:50)
No mě ani mého muže tohle nenapadlo řešit. Rozhodně se nehádáme kvůli tomu, kdy kdo půjde na toaletu ~j~. Drobné znásilnění vůle jsem prováděla akorát u synka, když jsme se kvůli takovým věcem (chci pít, chci jíst, chci čůrat, chci kakat) celý měsíc nedostali ven. Tak jsem se pak naštvala a řešila to trochu rázněji.
 monika-h 


Re: Nočník 

(22.9.2008 14:37:59)
Souhlasím já s dětmi také nediskutuji.Když se mě snaží na něco přemluvit a já nesouhlasím,tak už potom řeknu,že o tom nebudu diskutovat a oni už ví že se mnou nehnou a je ticho.Taky nechápu,jak se někdo dětí na všechno ptá,jsou věci které musí být bez diskuze,přece když někam chvátám tak se nebudu dětí ptát jestli se jim chce nebo ne/znám takové případy/.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Nočník 

(22.9.2008 9:13:04)
Evo,
ono to není co 10 minut - mám doma teď 6 týdení holčičku, popisovanou metodu tak nějak přirozeně praktikujeme. Malá čurá zhruba jendou za hodinu, až za 1,5 hodiny. Kadí důkladně 1x denně a před tím je hodně nespokojená a kňourá - už to poznám já i manžel, že se TO chystá :-D:-D:-D, takže jí umožníme se vykajdit do kyblíčku nebo nad umyvadlem. Nemusí tak kajdit v leže do plínky a je to příjemnější pro všechny. Ten spokojený výraz dcerky po vykajdění stojí opravdu za to. Podobně to má i s čuráním - 2 dny jsem jí nechávala doma bez plenky, jen plenku pod ní podloženou, abych zjistila zda a jak případně signalizuje čurání a hlavně, jak často čurá. Celá tahle metoda opravdu nemá s nočníkováním, tak jak ho zná naše kultura, nic společného. Je to opravdu o tom umožnit dítěti být stále v čistotě.

mmch - víte, že když dáte starého člověka do jednorázovky na 2 týdny a neumožníte mu vylučovat mimo plenku, že po 2 týdnech bude s velkou pravděpodobností odcházet ze špitálu s inkontinencí? Co když to takhle funguje i u miminek? A co když právě proto pak cvrkají co 10 minut? Protože miminka se opravdu rodí se schopností svěrače částečně ovládat, ale tuto schopnost evidentně v prvních 3 měsících ztrácejí, pokud není posilována (jako spousta jiných reflexů).
 Jana 2 děti 
  • 

Re: Nočník 

(22.9.2008 10:33:39)
Synovi je 2,5 roku a nočník se konečně stal jeho kamarádem. KOnečně se naučil do něj čůrat, ale že to dalo práce.....i když práce. Do ničeho jsem ho nikdy nenutila, když na něm nechtěl sedět tak neseděl...teď už je to šikulka. Dcera byla bez plen, přes den, od 18-ti měsíců, s klukem to hold trvalo déle, ale vůbec jsem si tím hlavu nelámala...Mám několik kamarádek které dávají své děti na nočník již od 6-8 měsíců což je tak nějak nechápu a neuznávám....každý pediatr vám řekne že dítě je schopno ovládat močový měchýř nejdříve ve dvouch letech. To že chodí děti na nočník dříve je jen zvyk...i když výjiímky se samozřejmě najdou.
 Ilona a její holčičky 
  • 

Re: Nočník 

(22.9.2008 11:37:17)
Moje holčičky jsou asi obě vyjímka. V šesti měsících začaly obě samy sedět a proto jsem ten nočník začala pomalu zkoušet. Eliška (starší), byla i v noci bez plen od třinácti měsíců, Vendulka od šestnácti. Nikdy jsem ale nepraktikovala, že se musí vždy, když je posadím, vyčurat nebo vykakat. Prostě to buď šlo nebo ne. A taky si ale na nočníky nikdy nehrály, nečetly nebo nedejbože jedly. To mi přijde mlácení prázdné slámy, protože každá věc má svojí funkci a ten nočník je právě určen pro to jedno a ostatní činnosti jsou tabu. Ale je pravda, že se nejdříve vyčural medvídek a potom holky.
 katka+katka 
  • 

Re: Nočník 

(22.9.2008 18:51:44)
Souhlasím.Naše Káča taky sama seděla v šesti měsících. Taky si myslím, že na nočníku by se neměly dělat "kravinky" (hrát si, číst si apod.), stejně tak u jídla.
 Janetta 
  • 

Re: Nočník 

(22.9.2008 19:55:19)
konecne nekdo, s kym mam stejnou zkusenost..dceru jsem davala na nocnik, kdyz zacala sedet a ve 13 mesicich byla bez plen i na noc..nenutila jsem ji a hlavne u toho necetla,nehrala si, nejedla, nedelame to preci taky, teda alespon u nas doma:-) syn ma 3,5mesice, tak se uvidi, jak to dopadne tady, ale ma metoda se osvedcila, tak to tak dal budu praktikovat..a odkoukat, kdy bude curat a kakat opravdu nejde
 Marcela a 3 


Re: Nočník 

(1.10.2008 14:18:33)
U vás se fakt VUBEC nikdy nečte u jídla ani na záchodě? Nevěřím:-)
 Dalila 
  • 

??? 

(22.9.2008 9:12:00)
Já teda nevim, jak vy, ale kdybych měla hlídat už od narození svoje dítě, jestli náhodou zrovna nechce dělat EE, tak bych tady už dneska asi nebyla, protože bych padla vyčerpáním. Náš syn měl od malička reflux. Neustále blinkal a já nedělala nic jiného než kojila každou hodinu a půl a to i v noci, aby aspoň trochu přibíral na váze, protože celou dobu mezi kojením nedělal nic jinýho než ublinkával. Já vytírala, případně čistila koberec. Malej řval, protože ho permanentně pálila žáha jak se mu pořád vracelo to mlíčko. Látkových plen jsem za den na jeho blinkání použila 4-5 kousků. A byla jsem ráda, že si dojdu na wc nebo se převlíknu z noční košile a nebo se najím. Za rok jeho života ze mě byla skoro zombii... Fakt si nedovedu představit přežit bez papírových plen. Přebalovala jsem asi 10x za den.
 monika-h 


Re: ??? 

(22.9.2008 14:51:54)
To jste nedostaly speciální mléko po kterém by neměl tyto potíže?
 Dalila 
  • 

Re: ??? 

(23.9.2008 13:38:46)
kupovali jsme ho, ale zázrak to není. Před každým kojením jsme dali 30, aby to aspoň trochu zahustilo. A blinkal stejně ikdyž už ne tolik. Přestal až když začal dostávat tuhou stravu....
 Eva, 2 holky 
  • 

Re: ??? 

(22.9.2008 15:07:47)
Mám dvojčata a taky si nedokážu představit praktikovat v článku popsanou metodu (ačkoli to zní zajímavě a docela logicky). Teď k nočníku: Holky jsem začala učit zhruba v roce, naprosto bez úspěchu, nechtěly tam sedět ani deset vteřin, v roce a půl poseděly, pohrály si, opět bez větších úspěchů, ve dvou letech jsem jim začala dávat místo plen kalhotky, stačilo pár počurání (naštěstí jim to vadilo) a začaly nočník samy vyhledávat. Teď mají dva a půl, přes den bez plen, na noc pleny, ale většinou suché, říkají si i v noci, pokud je to nezbytné (ne příliš často). Myslím, že není třeba začínat příliš brzy, každé zdravé dítě se plen jednou zbaví, záleží na jeho vyzrálosti.
 Linda 
  • 

Re: ??? 

(22.9.2008 15:16:38)
Tak to jsme na tom byli podobně. Sice malá to neměla úplně od narození a kvůli blinkání nebrečela (blila, ale bylo jí to jedno :-)), ale spotřebu látkových plen jsem měla šílenou (na to blinkání), kromě vytírání jsem kolikrát musela převlíknout dcerku i sebe, někdy dokonce 3x, než se nám podařilo odejít ven na procházku. Pak už jsem jí permanentně dávala bryndák, ten se převlíkal rychleji než bodýčka...Souhlasím, že takové blinkací dítě přidělá šíleně práce - s převlíkáním, praním, žehlením...že si to mámy neblinkacích dětí ani nedovedou představit
 Zabatko 
  • 

Nechci mít z dítěte Pavlovovy psy 

(22.9.2008 9:39:31)
Můj názor na tuto záležitost je celkem jednoznačný, učit dítě na nočník či na záchod až v momentě, kdy bude schopno pochopit, co se po něm chce a hlavně PROČ. Učit malé mimčo na nočník či držet ho nad záchodem mi přijde trošku jako onen pokus se psy (naučená podvědomá reakce na určitý podnět). Sundám plínku a posadím na nočník a dítě se automaticky vyčůrá, aniž by pochopilo podstatu věci. To raději budu často přebalovat a mít suché a spokojené dítě, které sice není schopno rozumově ovládat svoje potřeby, ale které do toho jistě dřív nebo později doroste. Malá se naučila chodit rovnou na záchod přesně ve dvou letech a na noc byla bez plínek od 2,5 let. Od té doby se nepočůrává a nic, prostě mi přijde, že dítě k tomu musí dospět samo. U malého to udělám také tak a je mi celkem jedno, jestli někdo z okolí bude říkat, že jeho dítě v 6 měsících UŽ chodí na nočník. Podle mě to až taková výhra není, ani jedno z mých dětí v 6 měsících ještě ani nesedělo, dokonce ani v osmi ;-).
A jen tak na okraj, nic proti primitivním národům, ale já jsem vděčná za plínky, ať už papírové, či látkové. ;-)
 Bumbi&05,08,10 


Re: Nechci mít z dítěte Pavlovovy psy 

(22.9.2008 9:45:39)
Zabatko,
ty neucis dite curat na povel. ALespon u novorozence to tak neni - ty mu jenom umoznujes, aby potrebu vykonalo. Ono ti dava signaly, ze se mu chce, takze je jen na tobe, jestli mu to umoznis... To je velky rozdil - fakt nejde o to, co v nasi kulture nazyvame nocnikovanim.
 Ufonka 


Re: Nechci mít z dítěte Pavlovovy psy 

(22.9.2008 22:31:33)
Potvrzuji, taky jsem bkm u Jolanky vyzkoušela. byla jsem nadšená, jak krásně to fungovalo. Nikdy mi ale nekakala, vždycky jen čůrala. Poprvé jsem ji vyzkoušela skoro na 5.m.boužel, nevytrvala jsem. Měla jsem doma sestřičku, věčně marodnou, a tak jsem nestíhala. ale když nic, tak se dá začít tím, že většinou miminko čůrá po probuzení :-)) Já tak začínala.
Teď jsem párkrát zkoušela Jolanku vysadit, a nic. Je nešťastná, zrovna dneska chvilku seděla a pak chtěla slézt. Když jsem ji na nočníku přidržela, tak začla natahovat. Tak jsem ji hned pustila. A jinak Ela byla šikovná, na roce doma bez plínek, žádná drezůra. Tak nějak jsem vysledovala, kdy asi chce a taky si říkala. Problém nastal v předvánočním shonu, kdy jsem neměla čas a možnost ji venku vybalovat z kombinézy. z kočáru se ozývalo EE a já nic. Tak zas přestala. Další vysazování a hlášení začlo až v předjaří a pak to šlo ráz naráz. Noční plínka ale zůstala do dvou let a kousek. Zbavila nás jí babička. Prostě ji Ele nedala a bylo. (a podotýkám, že Ela jako plenkující dítko trpěla na kvasinky, takže jsem si moc přála, aby už nebyla žádná plenka). Teď látkuji a jsem spokojená. Ano, když jedu na dovolenou, nelátkuji, a nestydím se to říct, ale jakmile mám možnost, šup s Jolankou do látky :-))
 Jana, Dva spunti 
  • 

Re: Nechci mít z dítěte Pavlovovy psy 

(28.9.2008 9:41:34)
Nase rodina praktikovala EC (elimination communication) s obouma detma od jejich 3 tydnu. Ze zacatku je to urcite cviceni rodicu, aby poznali nebo se naucili jak casto a kdy dite potrebuje. Nevidim to ale jako moc odlisne od nauceni se, kdy dite potrebuje nakojit nebo spat. Beru to jako jejich zakldni potrebu a je to pro me o jejich dustojnosti. Jak by se Ti libilo, az zestarnes a nebudes sama moct na zachod, aby te nechavali pocuranou a pokakanou v plenach? Nebylo by lepsi, kdyby Te brali preventivne, kdyz by vedeli, ze uz musis?
Vim, ze pro vsechny to neni mozne a prakticke , tohlesvym detem umoznit. Prece jenom mame jenom dve ruce a den ma jenom 24 hodin... Kazdy by ale mel delat, co je v jeho silach v danem momentu. Ja se snazim.
 Romča + 2 holčičky 
  • 

To jsem zvědavá 

(22.9.2008 11:03:19)
To jsem zvědavá, jak to všechno budeš zvládat s druhým dítětem, když to první bude také vyžadovat tvojí pozornost. No třeba budeš supermáma. Já bych to fakt nezvládla.
 Bumbi&05,08,10 


Re: To jsem zvědavá 

(22.9.2008 11:09:20)
nejsem supermáma ani omylem, ale i s druhým tohle plenkování zvládám, jak o s prvním. Ale je to tím, že malá má potřebu čurat tak 1x za 60-90 minut. Nebo i delší dobu, když spí (a že spí hodně ;)). Takže vyměnit 8x za den plínku zatím fakt nemám problém. Navíc vycházím z toho, že mě samotné by bylo nepříjemné být ve vlastních výměšcích, tak nějak v tom nechci nechávat ani svoje děti (bez ohledu na typ pleny - nemyslím, že jednorázová plena způsobí, kromě pocitu sucha, i pocit čistoty. Je tam načuráno, je tam teplo, množí se tam bakterie, i když je tam individuální pocit sucha).

A vyprat jednou za 2 dny 20 plen mi taky nečiní potíže, mám automatickou pračku :-D:-D:-D
 Lusika 
  • 

Re: To jsem zvědavá 

(22.9.2008 13:57:08)
Já četla k jednorázovkám, že můžou přispět k nastydnutí, protože počurané začnou studit. Bylo to v článku ke gynekologickým potížím holčiček. Mě taky nepřijde, že by to bylo nějak zahřívací, když jsou počůrané. A povrch mi připadá suchý jen tak napůl.

Suchá jednorázovka je prý zase o tři stupně teplejší, takže se klukům zahřívají kulky. To je asi zase v zimně plus:-)).

Lusika
 romana - elenka 6, nikolka 4 
  • 

Re: To jsem zvědavá 

(22.9.2008 13:29:30)
taky jsem zvědava jak to bude zvládat u 2 př. více dětí, to pak už nebude na blbosti čas
 Vrtichvostova 


Re: To jsem zvědavá 

(22.9.2008 15:19:25)
Tak já se vyloženě těšim, až bude druhé mimi že budeme praktikovat bezplenkovou metodu.S Vávrou sem se o tom dočetla moc pozdě, takže smůla, ale u druhého si klidně najdu čas na blbosti;)Nejsem naivní matka která si myslí, že bude mít hromadu času se dvěma dětma, pokud se druhé mimi povavří, tak to bude na mašli, ale přežili jsme vávru přežijem cokoliv i s podporou čůrání mimo plenku:-)doufám
 Bumbi&05,08,10 


nesměšujte nočníkování a BKM 

(22.9.2008 11:04:36)
opakovaně se v diskusícho o BKM naráží na to, že si to lidé pletou s učením na nočník.

BEZPLENKOVÁ KOMUNIKAČNÍ METODA NENÍ UČENÍ DÍTĚTE NA NOČNÍK.

I děti s BKM se odplenkovávají jako normální plínkové děti kolem 1,5-2,5 let - záleží na temperamentu a ochotě a schopnostech dítěte.

Za "chození na nočník" je zodpovědno dítě. U BKM je to na pečovateli, zda vyhoví signálu dítěte, a plenku mu vymění ihned (nebo co nejdří) po vykonání potřeby, případně je schopen vyhovět potřebě před vykonáním a umožnit dítěti vykonat potřebu mimo plenu.

BEZPLENKOVKA JE NÁCVIK PEČOVATELE POROZUMĚNÍ DÍTĚTI NIKOLI NÁCVIK DÍTĚTE NA NOČNÍK.
 Vilma, mimi 13 m 
  • 

Re: nesměšujte nočníkování a BKM 

(22.9.2008 11:27:26)
Ala ať sleduju prcka jak sleduju, nenašla jsem žádný signál, že se mu chce čůrat. A když se pokaká tak to poznám, protože je usměvavý, brouká si a krásně si hraje. Ale to už je po...když mu pokakanou plenku měním, tak zuří...vyloženě si v té špinavé libuje. A to jsem také chtěla zkoušet bezplenkovou metodu, ale ten signál že se mu chce ne a ne přijít :)
 Bumbi&05,08,10 


Re: nesměšujte nočníkování a BKM 

(22.9.2008 11:38:39)
u rozinky taky ten čurací signál neznám... ale jak zakňourá, tak vím, že je počuraná - takže ona zatím asi signalizuje až po. Nebo před tím signalizuje mrknutím oka :-D
 Veronika, autorka clanku 
  • 

Re: nesměšujte nočníkování a BKM 

(22.9.2008 13:35:51)
Takhle stare dite uz signalizovat pravdepodobne prestalo, kdyz od narozeni na to nikdo nereagoval. Ale i takhle pozde se da zacit s BKM, chce to nabizet prilezitosti - pri prebalovani, po probuzeni atd. a hlavne vypozorovat, kdy chodi. Kaka urcite s nejakou pravidelnosti...
 Linda 
  • 

Re: nesměšujte nočníkování a BKM 

(22.9.2008 14:58:27)
No tak já jsem asi nějak natvrdlá, ale u svého novorozence jsem nepoznala ani jestli se miminko vyčůralo nebo ne, protože to pidiucvrnkávání nezaregistrovalo ani ono ani já nepoznala na té plíně. Zkrátka nevěřím, že mimino nějaké signály k čůrání vůbec dává a ne že na ně nikdo nereaguje nebo co. Jako prvomatka jsem si přečetla, že když dítě pláče, má se zjistit, jestli není počůrané/pokakané, jestli nemá hlad, atd. Ale po nějaké chvíli jsem zjistila, že stav plenky (a to i v případě dokonale pos....) je dceři absolutně lhostejný...Takže možná že lidi se liší svou povahou už od mimin, možná že některá mimina signály vydávají, ale přísahala bych, že moje tedy signály nevydávalo. K té frekvenci čůrání: ještě ve 2 letech, kdy už jsem se dceru snažila "naučit" na nočník, čůrala 2-3x za hodinu. Za den jsem měla třeba 8x počůrané tepláčky. Myslela jsem si, že je to třeba tím, že hodně pije...Teprve teď zpětně vidím, že s tím to nesouvisí - ale souvisí to opravdu se zralostí močáku, jak dlouho je schopna udržet moč. Na nočník se naučila ve 2,5 letech, v té době vydržela nečůrat 2-3 hodiny. Mezi těmi 2-2,5 roky byly veškeré úspěchy postavené na tom, že jsem jí včas dala vyčůrat (a ona byla ochotná) - sama si řekla jen někdy. Z touto svojí zkušeností bych to příště dělala obráceně, začla bych učit na nočník až v okamžiku, kdy bych po 2 hodinách vyměňovala suché plíny. Věřím, že bych (hlavně sobě) spoustu nervů ušetřila...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: nesměšujte nočníkování a BKM 

(22.9.2008 15:02:23)
Lindo, já bych to o svých dvou prvních taky neřekla, ale když jsem se na to u třetího soustředila, tak jsem ty signály viděla (zkoušela jsem to ze zvědavosti, BKM jsem neplánovala).
 Bumbi&05,08,10 


Re: nesměšujte nočníkování a BKM 

(22.9.2008 15:07:10)
s tím napříště je to dobrý tip - ale je dobré dát dítěti šanci, aby si uvědomilo souvislosti mezi pocitem čurání a následné mokroty. To v jednorázovkách prostě nepocítí, takže ke kontinenci ho prostě nic nenutí a je holt inkontinentní (tj. cvrká po 10 minutách). Látkovky nezpůsobí, že půjde na nočník dřív (no, možná o trochu jo), ale naučí se čurat ve větších dávkách a vytvoří si spojení "čurám-mokro" a taky ti bude dřív hlásit, že je počurané a že chce suchou plínku (to je tzv. "přednočníkové období" - dítě je schopné rozpoznat a ohlásit, že "něco" udělalo. To mají dnešní děti v jednorázovkách hodně ztížené).
 Míša 
  • 

Re: nesměšujte nočníkování a BKM 

(22.9.2008 18:29:08)
NEvím, moje malá byla jedině na papírovkách, a asi od 11 měsíců zvládala být suchá klidně i 2 hodiny a bobkovala jedině do nočníku. Plínky měla víceméně jen projistotu. Z legrace jsme ji asi v 10 měsících posadili na nočník, hned se do něj vyčůrala, vykakala, asi zjistila že se jí tak líp vykonává potřeba a od té doby bylo sucho. Takže asi jen v v typu plínek to nebude. Nic jsme ji neučili, byla na "to" prostě šikovná od přírody.
 Linda 
  • 

Re: nesměšujte nočníkování a BKM 

(22.9.2008 22:23:16)
Bumbi, to s těmi látkovými plenami jsem si myslela taky (že si musí uvědomovat, že čůrání=mokro). Jenže: to léto před 2. narozeninami chodila na chatě nahatá, takže to měla možnost vidět. Docela brzo to pochopila a byla schopna (alespoň v někdy) nečůrat na deku, ale jít na travičku. Proto jsem si myslela, že už je zralá na nočník - doma už nahatá běhat nemohla, dávala jsem jí samotné tepláčky a jí to mokro vůbec nevadilo! Bylo to absolutně na nic, furt jsem prala, vytírala a nadávala. Zkrátka se to naučila, když byla dost zralá, bez ohledu na to, co měla na sobě. Ještě má plíny na noc (pro jistotu), někdy se v noci na čůrání vzbudí. Každopádně i když má na sobě papírovku, vědomě se do ní nevyčůrá. Ale nevylučuju, že jiné děti to mají jinak, kamarádky měly s těmi tepláčky bez plínek resp. s látkovkami dobré zkušenosti a říkaly, že dítě se počůrá jen když ví, že má plínu...Jinak k bezplenkové metodě: kdybych byla schopna zjistit, že se mému dítěti chce čůrat, tak bych mu to určitě umožnila, resp. bych vyměnila plenu v případě, že bych věděla, že je počůraná - to mi přijde správné, pouze (alespoň v našem případě) to bylo neproveditelné.
 Bumbi&05,08,10 


Re: nesměšujte nočníkování a BKM 

(22.9.2008 22:40:14)
Lindo, s tím chozením na nahato nevím... Šíma používal a hlásil se o nočník od 11 měsíců (jojo, vytrénovala ho babička hrou, když jsem měla zkouškové období).

Pak přišlo léto a s ním "nahato". Chlapec zjistil, že může čurat kdekoli a dokonce se při tom nemusí ani zastavovat v běhu! A nočník šel do kytek...

Takže v 15 měsících - po létě - šel znovu na full-time do plenek.

K nočníku se vrátil sám až o vánocích a tentokrát už definitivně (k mojí hrůze odmítal plenu - si dovedete představit, ne? Leden, kombinezy... Asi 3 týdny jsme trčeli víceméně doma, vycházky jen hodinové, aby to bylo 100% bez nehody. A já všude s nočníkem připnutým na baťhou. Jak já jsem chtěla zpátky plíny!!!).
 hahabimbi 


Re: nesměšujte nočníkování a BKM 

(22.9.2008 15:30:59)
V našem případě by si signálů, které vydává Ondra, když potřebuje vykakat, nevšiml leda neslyšící :-D. Vždycky měl problémy s kaděním v poloze na zádech, tak chrochtal a tlačil jako ďas dost dlouho na to, abych měla čas to zaregistrovat. V klubíčku je při kakání spokojený, vždycky si potom brumlá a směje se na sebe do zrcadla. Je fakt, že signály pro čůrání jsem zatím nezaznamenala, ale jde to odhadnout na základě časových intervalů event. probuzení ze spánku. V každém případě se mu snažím dát možnost se vyčůrat jinam než "pod sebe" a je na něm, zda toho využije. Je mi celkem jedno, do jaké míry se jedná o reflexivní záležitost, hlavně, že je v suchu.
 jana+dani 


Re: nesměšujte nočníkování a BKM 

(22.9.2008 22:48:59)
Ja vim o cem to je.Videla jsem o tom porad v Angicke televizi.Davali tam deti curat uz od narozeni a fungovalo to na principu vyrazu obliceje ditete v kombinaci zvuku,ktery pri tom vydavala matka.Oni ale plinky nepouzivali vubec.Davali miminka curat 30x denne.Docela me to zaujalo a myslim,ze by to za urcitych okolnosti mohlo funfovat.Ja ale nevim..Maly se mi ma narodit za 6 tydnu,ale do toho bych asi nesla,protoze to vyzaduje 24 hodinovou pozornost asi rok v kuse a jeste k tomu se venovat i Dani,ktere bude 5 a milionu dalsich veci....Jsem asi lina....Kazdopadne bych to nezavrhovala.Pokud ma nekdo dost casu a trpelivosti,proc ne?~s~
 Mapik+Betka+Fili 


ekologicke latkovky? 

(22.9.2008 12:32:25)
Behem tehotenstvi jsem se informovala o vsech vyse zminovanych moznostech, jak miminko udrzet v suchu a jednoznacne mi z toho vysly jednorazove plenky min. do 1/2 roku. U latkovych vubec nejsem presvedcena o tom, ze by byly vic ekologicke, protoze kdyz si spocitam mnozstvi vody a energie (prani, zehleni) + spotrebu praciho prasku, tak o ekologii nemuzue byt ani rec (snad leda, ze bych si po vzoru prababicek poridila valchu, jadrove mydlo s jelenem a chodila k nejblizsimu potoku... a na to fakt nemam). Navic v nasi obci je problem s dodavkou vody do vodovodu - hlavne v pripade sucheho leta, jake letos bylo, takze by mi pribyly dalsi nervy, kdy a jak vyprat.
O metode "sup na nocnik" vim, ale predpokladam, ze je realizovatelna jen u starsiho ditete a jen na stolici. Jak jsem zatim vypozorovala u sve dvoumesicni dcery, cura kdykoliv a to bych nedelala nic jineho, nez jen hlidala, jestli nahodou necura... Stolice se odpozorovat da, ale myslim, ze neco takoveho se da zkouset az kdyz dite udrzi hlavicku a dovede se posadit.
 gajka 
  • 

Re: ekologicke latkovky? 

(22.9.2008 12:53:23)
Myslím, že ekologické je hlavně to, co přijde PO použití látkovi tj. vyprání a nové použití..jednorázovky končí na skládkách, kde se po desítky a možná i delší čas rozkládají (nehledě na množství spotřebovaného materiálu a nákladů na výrobu). Tj. látkovky možná jsou dražší při jejich užívání z hlediska nároků na energie, ale jinak myslím, že "ekologičtější" užívání jednorázovek je opravdu utopie - blíží se k tomu možná kompostovatelné MOLTEX a jiné pleny, ale klasické jednorázovky nás tady prostě na těch skládkách všechny přežijí....
 Bumbi&05,08,10 


Re: ekologicke latkovky? 

(22.9.2008 15:00:13)
když se srovnávalo, kolik je čeho potřeba na výrobu jednorázovky:
Jednorázové plenky - jsou složené z propustné fólie (většinou polypropylen), nasákavé vložky (většinou buničina, která je pro zvýšení nasákavosti doplněna gelovým absorbérem na bázi polyakrylátů), nepropustnou fólií k ochraně prádla (polyethylen), lepících pásků a gumiček. Buničina se vyrábí ze dřeva, umělé fólie a gely jsou vyrobené z ropy (té ropy by údajně mělo být v jedné plence až 1 šálek). Jejich výroba velice zatěžuje životní prostředí.

Také spotřeba surovin pro výrobu jednorázových plenek je veliká - cca 250 kg na jedno dítě, pokud bychom počítali, že děti nosí plenky asi 2 roky.

takž ono jde o to započítat do ekologie celý proces životního cyklu výrobku, nejen tu část, kdy to má v tlapkách (pardon, na prdýlce) spotřebitel - tedy i energetickou a surovinovou náročnost výroby a následné likvidace po spotřebě. V tom prostě vycházejí látkové pleny se svojí opakovatelnou použitelností a životností "2 děti" pro naše zem šetrněji. Zejména, pokud si spotřebitel hlídá složení pracího prostředku a pere v něčem šetrném a snadno odbouratelném.
 Terka 
  • 

Re: ekologicke latkovky? 

(22.9.2008 13:37:23)
No já nevím, taky jsem to počítala, tehdy čistě z ekonomických důvodů, otěhotněla jsem brzy po škole a manžel při zaměstnání studoval. A levněji mi vyšly rozhodně látkovky. Pořídila jsem si pro začátek troje kalhotky se zátěrem, na suchý zip a deset vícevrstvých plen, k tomu paklík papírovek. Látkovky se mi osvědčily, dítko kolem 2 měsíců vydrželo v noci relativně dlouho nepočurané (cca od osmi večer do nočního kojení ve dvě), takže jsem krom cestování zůstala u látkovek. Prala jsem co 2 - 3 dny v jelenovi, žehlila jen z jedné strany, u těch vícevrstvých žehlíš vlastně jen takový obdélníček, takže je to raz dva. A protože Kubík byl dítě šátkované a k tomu velmi pravidelné ve svých aktivitách, troufám si tvrdit, že ač jsem BKM neznala teoreticky, tak mokrý nikdy dlouho nebyl. Prostě se pravidleně kojil, čural... od příkrmů v osmi měsících až doteď se bobek koná vždy po snídani, na hrnec se naučil sice "až" v necelých dvou letech, zato se celé učení odbylo vpodstatě za tři týdny. A k tomu učení na nočníck - přišlo mi vždycky podivné, abych dítě vysazovala já, nebo říkala "půjdeme ven, zkus se vyčůrat". (I strýc lékař byl toho názoru, že se tím jen potenciálně zadělává na problémy.) Prostě jsem mu vysvětlila, co je nočník, k čemu slouží, a běhal doma s nahatou prdelkou. První týden čural všude bez přemýšlení, pak už mu to občas zaplo a přiběhl se dočůrat, a najednou po třech týdnech to šlo samo - prostě si řekl.
 zuzkasim 


Re: ekologicke latkovky? 

(22.9.2008 13:53:13)
Nejsem žádný ekologický šílenec, ale rámci toho, co je mi dostupné se snažím ekologicky chovat. A snažím se dávat si věci do souvislostí. Ona totiž už výroba bavlněné plenky je méně náročná z hlediska surovin a energie než výroba jednorázovky. Navíc je její životnost delší - používá se opakovaně. Po cca 2 dětech se dá ještě použít jako hadr. Moderní automatické pračky mají spotřebu energie i vody typu A (což je velmi nízká spotřeba). Budeš se divit, ale mýdlo s jelenem je docela fajn věc, nic mi nikdy nevypralo tak dobře první mrkvové příkrmy, krev a podobně. Používám ho i na plenky. Jednoduše nastrouhám, dám rozpustit do horké vody a přidám sodu. Mám z toho něco jako tekutý prášek za pár korun s výbornou účinností a minimem chemických přísad. Ne, že bych prala jen v mýdlovém slizu (tak se tomu říká), ale dá se použít na všechno (krom vlny a hedvábí), střídám ho s klasickým práškem a mýdlovými ořechy. Investice na pořízení sady bavlněných plenek od narození po nočník se mi vrátila zhruba za 8 měsíců (poctivě jsem si zapisovala každé praní), zbytek už jsou opravdu minimální provozní náklady. Jo a plenky se nežehlí, žehlit se nemusí ani ty klasické, které většina z nás používá na pusu a pod hlavičku - žehlí se jen v šestinedělí (moderní ani to ne, ty se žehlit nesmí, může se použít speciální desinfekční přípravek, pokud ti praní na 90stupňů nestačí).
Já tohle nechci nikomu vnucovat, spíš bych ráda informovala, aby nedocházelo k takovým mýlkám, že ona ta ekologie není zrovna levná - v tomto případě je totiž ekonomická úspora docela slušná.
 Klára80 


Re: ekologicke latkovky? 

(22.9.2008 15:23:17)
Zuzko, můžeš mi prosím napsat přesný popis jak pereš v mýdlovém slizu? Od kde koupíš Jelena přes přesné množství na jedno praní až po jak s tím do pračky. Ráda bych to zkusila. Díky moc.
 Meluzína78 


Re: ekologicke latkovky? 

(23.9.2008 7:58:07)
Zuzko, prosím tě, můžeš mi napsat nějaký poměr mýdla, vody, sody na praní? Docela mě láká to zkusit, ale zkušenost nemám. Díky moc, Mel
 Veronika 
  • 

Re: ekologicke latkovky? 

(23.9.2008 11:55:18)
http://www.vasedeti.cz/clanky.php?k=a&clanek=1241
 Meluzína78 


Re: ekologicke latkovky? 

(24.9.2008 7:28:16)
ahoj, díky za odkaz, zkusím to, nevím sice, kde to budu skladovat, ale láká mě to zkusit :o). Hezký den.
 zuzkasim 


Re: ekologicke latkovky? 

(24.9.2008 20:28:29)
Už sice někdo poslal odkaz, ale pro jistotu v rychlosti odpovím. Kupuju obyčejné jádrové mýdlo (to je přesný název) v takových těch klasických drogeriích (žádná DM, Rosman, ale např. Jasmín). Nastrouhám půlku kostky, rozpustím v horké vodě (rozpouští se mi hůř). Mám schované třílitrové kanystry od destilované vody, takže do něj to naředím vodou a pak přidám tuším půl sáčku sody. Několikrát se mi povedl pěkný sliz, opravdu konzistence jak tekuté mýdlo (trochu hustější), ale naposled se mi to jaksi nepovedlo, bylo to husté moc a nešlo mi to z kanystru ani pořádně vylévat. Tak jsem to lovila lžící... Jinak dávkuju takovýma kalíškama (zhruba jeden plný, ale mám malou pračku, jen na 3,5 kg prádla, takže dávkování si musí taky každý upravit) od tekutého Persilu, vložím plný kalíšek do bubnu s prádlem. Když peru na jiný program, tak upravím dávkování podle návodu pračky.
 Vrtichvostova 


Re: ekologicke latkovky? 

(22.9.2008 15:27:03)
Syn je na látkovkách od 2 měsíce.Nemyslím si že jednorázovky jsou ekologičtější, beru v potaz výrobu a hlavně rozklad po použití.Látkovky jdou používat dokud z nich neni hadra na podlahu.Já mám povětšinou bazarové a myslím, že budou sloužit i dalším dětem.Pak máme i klasické čtverce i po nás a ty myslim budou používat i vávrovo vnoučata:-D:-D
Látkovky nepoužíváme jen kuli eko smýšlení, ale mě třeba papírkovky smrděj.Odhlídala sem tři děti na jednorázovkách a k srdci mi nepřirostly:-D
 Hanka 75 


Re: ekologicke latkovky? 

(29.9.2008 6:29:10)
Látkovky jsou rozhodně ekologičtější, jsou na to studie. Uričtě jsi nepočítala ekologickou stopu, nebo ano ?
 Lucka 
  • 

Nočník 

(22.9.2008 14:13:16)
Já jsem začala dceru posazovat na nočník v 10 měsících. Zkoušeli jsme to. Když se nevyčůrala tak jsme jí oblékli a zkusili jsme to třeba za hodinku. Když se to povedlo byla moc pochválená. Myslím, že jsme jí nenutili, jen jsme to zkoušeli. V 1,5 byla bez plen. Jinak jsem používala jednorázovky cca 12 denně, aby nebyla v mokrém. I když se zdají suché, nejsou a bakterie se šíří.
 Míša 1 


Re: Nočník 

(22.9.2008 14:42:03)
Mě to trochu trápí, mému staršímu synkovi je 22.měsíců a už skoro čtyři měsíce se ho snažíme posazovat, ale i když po chvilce potřebu vykonná a je pochválen sám si neřekne. Ani pokud ho nechám běhat v bytě bez plenky. Klidně se vyčůrá tam kde zrovna stojí, a je mu jedno jestli má mokré bačkůrky a nočník metr od sebe. Snad na to časem přijde. ;((
 Pavlína, 2 malí kluci 
  • 

Přijde!!!! 

(22.9.2008 15:31:44)
Náš starší to co popisuješ provozoval do necelých tří let. S tím rozdílem, že na hrnec (záchod) si sednul a vyčural se (nikdy nevykakal!) Byli jsme už fakt zoufalí. Ale pak najednou začal ze dne na den. Přeju hodně trpělivosti! Já jsem ji ke konci už fakt neměla.... Ale pomohla mi moje starší kolegyně z práce, která říkala: Je to jako jezdit na kole. Naučí se to nakonec všechny děti:-)
 Míša 1 


Re: Přijde!!!! 

(23.9.2008 13:34:14)
Moc děkuji za podporu. Odevšad to slyším i čtu, a doufám že už to brzy přijde :-D
Trochu mi to připomíná když jsem nevěděla jak ho mám odstavit od kojení a ve čtrnácti měsících to prostě přišlo samo, a teď já ukliďnuji kamarádky, že to prostě někdy samo přestane. :-)
 Lali 2 děti 
  • 

látkové pleny? 

(22.9.2008 16:21:28)
Látkové pleny a mýdlo s Jelenem v dnešní době? A promiňte - to i při mensesu si dáváte látku, aby se ušetřilo za vložky? Radši jste v mokru, (stejně jako děti v látkových plenách)? Nezlobte se na mě, ale co to je tady za módu- eko a bio přírodní matky.....
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: látkové pleny? 

(22.9.2008 16:30:56)
Ano, látkové vložky a menstruační kališek, nejen velmi pohodlné, ale taky velmi in ~j~
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: látkové pleny? 

(22.9.2008 16:31:36)
A ne ušetřilo, ale naopak aby mi bylo výrazně příjemněji než v jednorázových vložkách.
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: látkové pleny? 

(22.9.2008 16:52:18)
Je vidět, že nevíš, o čem píšeš. V látkové vložce nejsi v mokru. Pro mě je daleko příjemnější, než jednorázovka. Proto vím, že svoje dítě budu také balit do látkovek.
O bezplenkové metodě je rozsáhlá diskuze na www.modrykonik.cz. Tam jsem o ní četla prvně a taky mě moc zaujala. jednou ji zkusím praktikat.
 Vrtichvostova 


Re: látkové pleny? 

(22.9.2008 17:02:31)
Co je špatného na látkových vložkách?Jako že to je nechuťárna?:-DJá o nich taky uvažuju, ale zatim jen uvažuju, protože je nepotřebuju.
A rojící se bio-eko přírodní matky?U nás se rojej i bio-eko tátové a dědové a jiná havěť a nevidim na tom nic špatného~j~
 Rosie 


Látkové pleny - a proč ne???????? 

(22.9.2008 17:20:43)
Lali, promiň, ale co je na látkových plenkách špatné, že je zmiňuješ s takovým pohrdáním? A proč by se neměly používat zrovna "v dnešní době"? Nevidím na tom nic špatného, naopak. Všechny 3 děti jsem měla do 3 měsíců nebo v létě výhradně v klasických čtvercovkách, mohla jsem tak dobře kontrolovat, jestli mají dostatek tekutin. Později jsem to kombinovala, ale látkovky jsem nikdy úplně neopustila. Nejmladší je v 99% v látce (to zbylé 1%je, když nám neteče voda nebo jedeme na celý den mimo domov, jinak ne) půl roku od jejích téměř 12 měsíců a mrzí mě, že jsem s nimi nezačala dřív. A co se praní týče, stejně peru tak 5-6x týdně, tak prostě plínky jen přihodím k našemu prádlu a je to.

Látkové plínky mají z mého pohledu tyto výhody:
1. jak už jsem zmínila, vidím, kolik malá vypila, což u jednorázovky prostě nepoznám
2. i po noci má mnohem lepší kůži na zadečku, po jednorázovce bylo kolikrát mírně zarudlá
3. nemusím běhat do krámu a tahat balíky, na poličce jsem vyskládala plínkovou zásobičku a vím, že mám vystaráno až do úplného odplínkování
4. peníze, které jsem za plínky zpočátku dala, se mi zčásti vrátí zpět, protože vím, že látkařky kupují plínky i z druhé ruky
5. máme míň odpadu
6. a navíc se mi ty plínky strašně líbí a moc mě baví balit ten maličký zadeček do barevných plínek.

Co se BKM týče, slyšela jsem o ní, ale osobně si neumím představit, jak bych to v době, kdy malá byla miminko a já měla doma ještě 2 starší děti, zvládala. Ale vím, že to tak zkušené maminky dělají, tak ono je to asi o zvyku a možná i trošku o pohodlnosti. Nicméně to neodsuzuju, to bych si nedovolila.

A látkové vložky - tak k tomu se nějak nemůžu odhodlat, asi by mi bylo nepříjemné mít 1x měsíčně v koupelně pověšenou výbavu. Navíc mám obavu, že bych se nikam nedostala, protože by látka hned prosákla. Ale o kalíšku uvažuju, protože mě jednak nebaví pořád nakupovat tampóny a vložky a za dalšími pak zabírají místo ve skříni.
 Pavla S. + 3berušky a chlap 


Re: Látkové pleny - a proč ne???????? 

(22.9.2008 18:04:51)
Rosie, neboj, látka neprosákne ;) Některé látkové vložky mají našitou nepropustnou vrstvu a křidýlka jsou na patentky, takže pořádně drží a krev "neuteče". Ale ani u třeba Popolini s jádrem se mi ještě nestalo, že by protekla. Nicméně prefereuju kalíšek - zezačátku je to trošku o trpělivosti, ale jak si zvykneš, k nezaplacení.
 Hanka, Anetka 20 m 
  • 

Re: Látkové pleny - a proč ne???????? 

(22.9.2008 19:26:10)
Chci se zeptat na ten kalíšek- nedoporučila mi ho má doktorka (která je jinak velmi vstřícná pro všechny bio, eko, přirozené porody atd...:-)), protože prý nemá dobrou zkušenost s umělými věcmi zaváděnými "dovnitř". Já totiž často trpím na záněty. Jak to praktikuješ, když jsi třeba ve městě na záchodech v obchodňáku? Jak tam ten kalíšek umýváš?A nevadí ti potom vlastně sahat "na sebe" rukama, když tam třeba není ani mýdlo? Ptám se ze zvědavosti, nemyslím to zle. Díky Hanka
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: Látkové pleny - a proč ne???????? 

(22.9.2008 20:05:12)
Kalíšek používám 7 měsíců, žádný zánět jsem zatím neměla. Ale já na to netrpím. Ale vím, že spousta ženských, který mívalo záněty a hlavně při používání tamponů, si kalíšek moc chválí. Prý jim od zánětů pomohl. A s tím vylíváním, na kalíšku je super to, že ho v podstatě nikde vylívat nemusíš. Teda záleží na síle MS. Mně by i první den vystačil kalíšek na celý den, ale nedá mi to, tak vylívám v práci. Umyju si ruce (to by se snad mělo dělat i u tamponu), kalíšek vyndám, mám s sebou 3 dcl petku a kalíšek opláchnu.
 vlasta 2 děti 
  • 

Re: Látkové pleny - a proč ne???????? 

(22.9.2008 20:31:11)
holky to slyším poprvé a to se prodává v lékárně?? teď sice menstruaci nemám, kojím, ale až jednou zas bude, vložky nesnáším a tampony mě dělají taky neplechu, nemáte nějaký odkaz na netu??
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: Látkové pleny - a proč ne???????? 

(22.9.2008 20:36:31)
www.menstruacnikalisek.cz, www.kalisek.cz, a spousta dalších. Zkus dát do vyhledávače a vyjede ti spousta stránek. Prodávají se na netu a jeden český Ladycup by měl být i v lékarně. Ale asi ne v každé.
A tady na rodince je několik diskuzí.
http://www.rodina.cz/diskuse12768.htm
http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?id=8875829
http://www.rodina.cz/diskuse4584.htm
 vlasta 2 děti 
  • 

Re: Látkové pleny - a proč ne???????? 

(22.9.2008 21:38:49)
super, díky za info
 vlasta 2 děti 
  • 

Re: Látkové pleny - a proč ne???????? 

(22.9.2008 21:39:00)
super, díky za info
 jitulena 


Re: Látkové pleny - a proč ne???????? 

(25.9.2008 10:35:22)
zajimalo by me jak to jde s kaliskem v noci? Teoreticky naschromazdena menstruacni krev v klisku ve chvili kdy si lehnu tece zpet do vaginy potazmo otevrenym deloznim hrdlem zpet do delohy a to se mi tedy moc nelibi..... Dik za potencionalni odpoved.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Látkové pleny - a proč ne???????? 

(25.9.2008 11:03:20)
Jituleno, ono to děložní hrdlo zas tak otevřené není, neboj :) Navíc jí fakt není tak moc. Kalíšek v noci je úplně v pohodě.
 Pavla S. + 3berušky a chlap 


Re: látkové pleny? 

(22.9.2008 18:00:20)
Nechápu, co je na látkových plenách či vložkách špatného. Nechápu, co komu vadí na mýdlu s Jelenem. A už vůbec nechápu - ono je špatné být EKO a BIO?
 Sysyna 


Re: látkové pleny? 

(22.9.2008 19:54:51)
Se nechci nejak zamotavat do diskuze, ale myslim si, ze je jedno, zda latkove nebo jednorazove, protoze je to kazdeho vec.
Muj prvni syn, r.1991 byl jen na latkovkach do 16 mesicu pres den, pak ze dne na den od 20mes. bez plen.
Vubec jsem neresila prani, prebalovani, zehleni...proste to tak bylo.
A kluci r.2003 a 2005 byli jen na jednorazovkach.A vyhovovalo mi to proste takto.Par kamaradek melo latkove, no a co....kdyz jim to tak vyhovuje, proc ne.Jsem tolerantni a neresim to.
Snad vetsina zen, ktere privedou na svet dite, vi co dela, no ne??

Vlozky neresim, jelikoz jsem po ,,blbe" nemoci na hormonech a v prechodu, ale asi by me osobne latkove vlozky vadily, kdo vi....

A mimochodem, kde se da dneska jeste sehnat jadrove mydlo s Jelenem???Vzdyt pred par lety firma na vyrobu tohoto mydla musela kvuli EU prestat s vyrobou....nebo se mylim???????NA trhu je neco podobneho, skoro bileho, ale hnedeho Jelena to asi nenahradi....
 vlasta 2 děti 
  • 

Re: látkové pleny? 

(22.9.2008 20:02:29)
Přesně tak, každý si to má dělat po svém jak mu to vyhovuje, vyloženě jelena sem nesehnala, ale zkoušela sem Lanzu, ale nějak mě to nenadchlo.
 Lenka 
  • 

Re: látkové pleny? 

(17.11.2010 10:02:30)
Látkové pleny...to je velmi bio a eko a moderní už sto let, takže žádné nové rojení:)) A jádrové mýdlo? Tenhle domácí sliz má ve finále za 20 korun stejné složení jako LOVELA za 200,-. Je vhodný pro atopiky a ekzematiky. Tak možná PROTO:)))) Lenka
 Hanka, Anetka 20 m 
  • 

Nekamenujme novinky :-) 

(22.9.2008 19:37:42)
Myslím, že ze začátku zchytají od lidí stejnou sprchu jako látkovky nebo přirozené porody. Je to tím, že je malá informovanost a spousta fám.
Podle vší logiky je myslím jasné, že dítěti je nejlíp, když je v suchu a čistém prostředí- ne v mokrých nebo moč (stolici) obsahujících vrstvách. Představa, že bych si dala plínku (jakoukoliv), počurala ji a hodinu v ní byla je mi krajně proti mysli, vám všem snad taky.
Já jsem dávala látkovky, později v noci a v zimě na procházku Moltex öko, protože malá měla po noci (delší procházce) mokrou plínku úplně studenou.
I když jednorázovkám moc nevěřím (myslím, že látky uvnitř a chlór je pro dítě škodlivý, navíc podle mě málo větrají a hlavně i čisté ošklivě smrdí),když se po počůrání hned vymění, taky to není až takové zlo. Ale kolik maminek to hned mění? Je to jako házet pětikačky do koše. U látkovek je vám úplně šuma, jestli vyperete o pět plínek víc nebo míň.
A ještě jedna věc- myslím, že se tady zaměňují pojmy- bezplenková metoda podle mě není "hned po počůrání dítě přebalím". To je svědomitá plenková metoda. Bezplenková je, že dítě do plenky (až na pár "nehod";) nečůrá.
 Monika 
  • 

Tohle nechapu 

(22.9.2008 19:41:48)
"Složité balení plen mě ovšem odrazovalo od toho, abych reagovala jakkoliv pohotově, pořád zůstávala 2 hodiny v mokrých plenách." Jsem zrejme natvrdla. Dite jeste nemam, ale nejak nechapu, jak by mamince mohlo trvat 2 hodiny, nez by miminko "rozbalila" a plenku vymenila. Co se plenek tyka, ja jsem se rozhodla pro bio jednorazovky, ktere se daji kompostovat nebo jednoduse splachnout do zachoda. U klasickych jednorazovek me desi lenost nekterych matek, ktere klidne nechaji dite ve stejne plence pul dne, protoze dite je "suche". Brrrrr.
 Sylvie 


Re: Tohle nechapu 

(22.9.2008 19:48:51)
Co se plenek tyka, ja jsem se rozhodla pro bio jednorazovky, ktere se daji kompostovat nebo jednoduse splachnout do zachoda.

Fakt? Neumím si představit, jak jednorázovku splachuji do záchoda, vždyť bych ucpala odpady Nic proti ekojednorázovkám, pokud je má člověk kde kompostovat, tak asi mají smysl, ale to splachování mi nějak nejde do hlavy????
 Sysyna 


Re: Tohle nechapu 

(22.9.2008 19:55:36)
Me taky ne..~k~
 Veronika, autorka clanku 
  • 

Re: Tohle nechapu 

(22.9.2008 22:23:07)
Latkove (ale i plastove) pleny se vetsinou kupuji tak, aby co nejvice absorbovaly, tedy vydrzely co nejdele. Klasicky se dite neprebaluje po kazdem vycurani (jak se take da vycist z rozhorcenych reakci v teto diskuzi - to by maminka prece nedelala nic jineho...), ale az je plena plna. Ja prebalovala po dvou hodinach a neverim, ze to bezne maminky delaji jinak.
To, ze jste se rozhodla pro bio jednorazovky, zajimalo by me, jake to jsou. U nas se nic takoveho neprodava. Moltexky i Alany z Dmka jsou sice rozlozitelne, ale plne rozlozitelny je podle vyrobce pouze obal, a rozhodne nejsou vyrobeny z bio surovin. Pleny (kdyz odhledneme od surovinove narocnosti) se skutecne rozlozi, ale nerozlozi se sorbent - chemicka sloucenina, ktera se rozklada pouze z 20-ti procent, zbytek vam hezky zustane v kompostu. Proto se nedoporucuji davat na kompost pouzivany na zahradce. A splachovat do zachoda se primo nesmeji. V USA se prodava cosi splachovatelneho, ale to vypada uplne jinak - www.gdiapers.com a u nas nejsou k sehnani. Vzhledem k cene "kompostovatelnych" plenek si myslim, ze dite po kazdem curani urcite prebalovat nebudete a hlavne na nich ani pocurani neni poznat.
 Monika 
  • 

Re: Tohle nechapu 

(23.9.2008 19:53:13)
Vzdyt jsem psala, ze jsem to asi spatne pochopila. Ted uz rozumim tomu, ze jsi dite prebalovala co dve hodiny a ne dve hodiny. Mne nejak neslo do hlavy, ze by ti jedno prebaleni trvalo dve hodiny.
Ja jsem take nepsala, ze ziji v CR. A ano, jednalo se o gDiapers. Ja je prece nikomu nevnucuji. Pouze jsem psala, ze ja jsem se rozhodla pro tyto. A ze zkusenosti ostatnich vim, ze na nich pocurani poznat je.
 Hanka, Anetka 20 m 
  • 

Re: Tohle nechapu 

(22.9.2008 22:49:33)
Moni, představa, že bych při dnešní ceně eko-jednorázovek (2 jakost za 7 Kč) měnila po každém vyčůrání, to by mě asi zruinovalo. Mimčo dokáže čůrat po troškách i víckrát za hodinu, než se trochu ustálí. Při dvanácti plínkách denně bys to měla 100 Kč/den = 3000 Kč / měsíc= 36 000 /rok. Za to bych koupila pračku, látkovky, energii na roční praní + solidní dovolenou :-)) Ale pokud jsi movitejší a nemáš čas na látkovky, je to podle mě lepší volby, než klasické jednorázovky.
 Monika 
  • 

Re: Tohle nechapu 

(23.9.2008 19:55:42)
Psala jsem, ze deti zatim nemam, ale tak nejak me desi, ze bych nechala dite v pocurane plence. Tak nejak mi to prijde nehygienicke. Movitejsi asi nejsem, ale neziji v CR, tak nelze posoudit.
 vlasta 2 děti 
  • 

No nevím 

(22.9.2008 19:43:17)
Já si teda osobně myslím, že pořád čekat jestli mimčo náhodou nebude čůrat nebo kadit je teda pěkná otročina, a to chození na nočník by mělo vyplinout samo přirozeně, až dítě chce a dokáže rozpoznat o co běží. Opravdu si myslím, že na to ty pleny snad jsou, aby se matka mohla také věnovat jiným věcem a daleko důležitějším. Všechny děti stejně dospějí ke stejnému závěru ať dřív nebo později, nechcete toho po tak malém tvorečkovi moc? Já sem u obou holek používala látkovky tak první 3 - 4 měsíce, až u druhé dcery sem si našla na netu, jak se bezva pere s jelením slizem, no nevím jak jiní, ale mě to teda nenadchlo, nevypralo mi to ani běžně ušpiněné věci natož fleky na plínkách jak se o tom všude básnilo, a to jsem si to dělala podle návodu, takže jsem to prala v normálním pro nás osvědčeném prášku a byl klid. Už mě také nebavilo stále se tak často budit protože v těch látkách jak je mokro tak je hned řev, takže toho přebalování i ve dne bylo daleko víc než u jednorázovek. Také na cestování jsou jednorázovky bez konkurence.Obě dcery nikdy neměly opruzeniny, ani když vydrží s jednou pamperskou nebo dvěma celou noc, krásně se vyspíme obě, ubylo mrzutostí a látkovky už jsme předali jako štafetu dále. Takže si myslím, že plíny nejsou od věci a děti by se předčasně neměli nutit nebo spíš učit dělat věci předčasně než je přirozené.To mi připomíná jednu známou, která byla tak 3 měsíce za námi, a pořád kladla na toho svého synka takové nároky jako - už aby seděl, chodil, a jedl sám a taktéž chodil na WC... to co u nás přišlo samo přirozeně ona ho dusila a rozčilovala se, že oni ještě neumí. Dnešní doba je tak uspěchaná, že se pořád vymýšlí nové a nové metody jak co dělat, přitom sme všichni vyrostli v obyčejných věcech, my starší ročníky v látkovkách a jsme zdraví a na WC sme začali chodit všichni. Každopádně jen vyjadřuji svůj názor, nekritizuji článek, jen každá mamka prostě dělá věci po svém a tak to má být, všem vyhovuje něco jiného.
 kreditka 


Re: No nevím 

(22.9.2008 20:04:51)
Já používám pouze jednorázovky a jsem s nimi naprosto spokojená. Malá za chvilku bude mít rok, ale učení na nočník je u nás zatím bezpředmětné, párkrát jsem to zkusila, ale nevydržela mi na nočníku sedět ani 10 vteřin Rv Metoda v článku se mi líbí, ale asi bych pak nic jiného nedělala než hlídala malou jak čůrá. O látce jsem ani neuvažovala, (já na nich vyrůstala a byla jsem prý samaá opruzenina) vím že teď jsou látkové pleny jiné než za našeho mládí ale celkově mě to neláká. Při výběru jednorázovek na cenu tolik nekoukám, hlavně na pohodlí Zuzanky, nejvíce se mi osvědčili Pampersky - ale sebekvalitnější plína není co platná, když některé maminky v rámci úspor nechávají své drobečky v totálně pročůrané plínce! :-©
 vlasta 2 děti 
  • 

Re: No nevím 

(22.9.2008 20:20:24)
Já mám také ráda Pampersky, ale přebaluji často, nedovedu si představit nechat ji v tom víc jak 2 hodiny, natož třeba půl dne,kromě noci to přebaluji dle kojení, protože budit naši prcku v noci mě přijde drastické a navíc v noci tak moc nečůrá jak ve dne. S tou metodou je to jak píšete, nedělali bysme nic jiného.
 kreditka 


Re: No nevím 

(22.9.2008 20:38:27)
Naprosto s tebou souhlasím R^ Navíc malá je od narození živější nespavec - teď než bych ji chytla a svlíkla tak by už bylo asi po akci co se týče čůrání, kakání bych možná stihla :-D Jedinou jistotu co mám je že se počůrá když slyší nebo vidí téct vodu. Taky jsem od mala přebalovala podle krmení, malá pila každé 2 hoďky tak to pěkně vycházelo R^:-D
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Další info k BKM 

(22.9.2008 20:25:30)
Pokud vás BKM trochu zaujala, přidávám odkaz na další info. Tady je hezky popsaný, jak je to s těmi argumenty proti BKM: http://www.mokosha.info/content/view/82/76/
 Belatrix+A(10/09)+J(09/11) 


Re: Další info k BKM 

(22.9.2008 20:30:47)
Tady kopíruji jeden příspěvek z Modrého koníka. Jedna mamina vysvětluje, v čem jim BKM pomohla a odpovídá i na pár argumentů některých přítomných.

Výsledek? BKM je super!

Proč?
1.) Rozpoznám u dítka další potřebu a mohu mu ulevit. To je nepopsatelné. Vyřešili jsme, proč je dítko neklidné při kojení, proč se pouští a tak. Před dvěma dny jsem tu psala, že nočníkem reaguju na každý jeho projev, ale to byla pochopitelně nadsázka, ve skutečnosti celkem přesně poznám, kdy se mu chce čůrat a kdy chce jenom pochovat.
2.) Skoro vůbec mi nekaká do plínky, to se přihodí tak 1x za týden. Nemusím prát pokakané plíny, oblečení a tak, to je super!
3.) Zatím jsme absolutně bez opruzenin, dokonce jsem si ty masti na zadek zapomněla zabalit na dovolenou. (Pak mi tam chyběly, když jsem se oprudila já
4.) Když je Jura v šátku, nečůrá vůbec, a to klidně i 4 hodiny, takže zlvášť teď v horkém létě jsem ho nosila "naostro" bez PUL kalhotek a on si krásně větral.
4.) Těžko lze popsat ten pocit jiného naladění na dítko, který mám. Zpětně je mi líto, že jsem se do BKM nepustila už s tou starší (přitom jsem o tom věděla, ale byla jsem líná, zdálo se mi to komplikované, bála jsem se tím křehkým miminkem manipulovat). Díky BKM mnohem víc šátkujeme a celkově jsem s Jurou mnohem víc v kontaktu. Líbí se mi to.

Další argumenty z diskuse?
1.) Čas? Mňo, zhruba stejný jako normální látkovky. Mnohem častěji sice "manipuluji" s dítětem kvůli nočníku, ale zase nemusím prát pokaděné plíny, to zabralo víc času.
2.) "Věnování se dítěti" - vždyť já se mu věnuju. Poznám co chce a splním to. Přitom se pomazlíme, pochováme, pochválíme. Naopak, tím, že se víc soustředím na to, kdy a jaké signály vysílá, věnuju se mu podle mne mnohem víc.
3.) "Nestihnu nic jiného" - a co jiného se jako s dětmi má stíhat, než se o ně postarat? Domácnost nám nehnije, denně vařím, občas peču, stíhám. Mezi dětmi jsem pracovala, ale to jsem měla hlídací tetu pro tu starší, nyní se mi ji nechce platit, takže jsme načas "normálně" na mateřské. A něco doma dělat musíme, tak nočníkujeme a skládáme plíny
 Tes 


Učení na nočník 

(22.9.2008 21:06:38)
V podstatě nechápu jaký je rozdíl v téhle metodě a učení na nočník.
Mám roční holčičku co mi chodí na nočník kakat asi tak od těch 8 měsíců. Nechtěla jsem ji to učit, ale nějak se to jinak nedalo. Jakmile se naučila sedět, tak kakala zásadně v sedě a uplně rudá od toho jak usilovně tlačila (no ani se nedivím, komu by to taky takhle šlo že? ). Takže když to zpozoruju tak ji hned vysleču, posadím na nočník a je to... Ted už mi kaká jen do nočníku, už ani nepamatuju kdy se jí to povedlo do plenky. Čůraní nijak neřeším, na to pořád máme plenku - jednorázovku.
 Kamila, Kačka 04 a Jeník 07 
  • 

Látkovky nedají takovou práci 

(22.9.2008 21:32:32)
U Kačky jsem používala klasické látkové čtvercovky, jen občas jednorázovky, měla jsem dobrý pocit, že pro ni dělám něco navíc. Jeník byl v látkovkách do 10-ti měsíců, pak se to nedalo. Mám problém ho přebalit s jednorázovkou, honím ho po bytě, přebaluju ve stoje, potřebovala bych svěrák. Látkovky jsem z tohoto důvodu vzdala, protože bych ho do nich prostě nezabalila. Mrzí mě to, i jemu bych ráda dopřála to samé, co Kačce. Prala pračka, věšení a skládání u televize nebyla taková hrozná práce navíc. Zaujaly mě v diskusi látkové vložky, o nich jsem v životě neslyšela. O kalíšku uvažuju delší dobu, ještě budu hledat další informace a asi si ho pořídím.
 vlasta 2 děti 
  • 

Re: Látkovky nedají takovou práci 

(22.9.2008 21:43:46)
Belatrix
Přeposílám ti z diskuse viz výše, také mě to zaujalo

Re: Látkové pleny - a proč ne????????
(22.9.2008 20:36:31)
www.menstruacnikalisek.cz, www.kalisek.cz, a spousta dalších. Zkus dát do vyhledávače a vyjede ti spousta stránek. Prodávají se na netu a jeden český Ladycup by měl být i v lékarně. Ale asi ne v každé.
A tady na rodince je několik diskuzí.
http://www.rodina.cz/diskuse12768.htm
http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?id=8875829
http://www.rodina.cz/diskuse4584.htm


 AlenaR 


Nevybereme si... 

(22.9.2008 21:55:18)
Ahoj, taky jsem přemýšlela s jakou variantou plenek zašít,ale jsme na papírovkách a nemůžu si je vynachválit - nedovedu si představit, že bych denně trávila čas praním a žehlením plenek, jako naše maminy, které nám teď jen tiše závidí, jaké vymoženosti nám dnes usnadňují život. K tomu se ke mně nedávno dostala informace, že při volbě látkových plen je díky spotřebě vody,prášku a energie - většinou je nutná vysoká teplota praní, dopad na přírodu de fakto stejný - a to nepočítám čas a opotřebení maminy a ochuzení dítka o její pozornost, tedy pokud se vše neděje v noci mezi kojením:-)
 zuzini 


Re: Nevybereme si... 

(22.9.2008 22:01:29)
:-D, peru co tři dny, pověšení mi trvá cca 10 min, kdy se věnuje malé tatínek nebo spí(ty jsi se svým dítětem snad nepřetržitě?) Moderní látkové pleny se nežehlí. Strhaná z látkových plen nejsem ani trochu. Strašně mě to baví!
O dopadu na přírodu to myslíš opravdu vážně?
 AlenaR 


Re: Nevybereme si... 

(22.9.2008 22:15:47)
Tak to máš dobře zavedené, to já jsem s malou opravdu téměř neustále, takže domácí práce dělám po nocích, nebo když mi usne na hoďku přes den. S tou přírokdou to vážně myslím, jen má každá vcarianta dopad jiný a jinak rychlý- tedy, pokud pereš v té samé vodě,jejíž zdroje nejsou nekonečné, používáš prací prášek a elektriku z elektrárny - nebo máš doma solární baterie :-) Na druhý straně se jednorázovky pomalu rozkládaj a když jich dítě spotřebuje cca tunu za život a my to neumíme likvidovcat, resp.je to moc drahé, tak je to síla.Ještě že v Africe a ve většině Asie umí s dětma tak pěkně "komunikovcat" no a když se to nepovede, tak to holt vymetou na ulici:-)) Ale to už jsme někde jinde, nezlob se,zkrátka jsem pro papírovky,ale musím se pozeptat na ty bio, které se tu zmiňovaly,i když malé je už přes rok, tak si počkám asi na další dítko:-)
 Bumbi&05,08,10 


Re: Nevybereme si... 

(22.9.2008 22:44:10)
mě vždycky pobaví, jak často se říká
"dítěti je už rok, to už nemá cenu plínky řešit..."

jenže ono je dítě teprve v polovině plenkového období :-D:-D:-D to podle mě ještě cenu řešit má. Ať už přechod na látkové plínky nebo na ekoplíny.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Nevybereme si... 

(22.9.2008 22:33:57)
Mám to podobně jako Zuzini - peru obden (pračka na 4 kg), věším a následně sbírám a skládám s dětmi /starší podává kolíky nebo prádlo, nebo poletuje kolem, jak ho to zrovna baví, mimino mám v šátku/, takže to považuji ne za práci, ale za čas věnovaný hraní s dětmi. Nežehlím nic, vyjma kapesníků (mám je ráda vyžehlený). Manžel si žehlí košile.

Peru plíny na 60, ostatní prádlo na 40.

Plíny mě neobtěžují, nemusím lítat 2x denně s odpadkovým košem plným znečištěných a zavánějících jednorázovek, nemusím myslet na to, jestli máme dostatek jednorázovek do zásoby. Jsem od přírody líná a pohodlná, takže mě látkové plíny maximálně vyhovují (ale mám jich hodně, takže fakt nemusím řešit, že se mě dneska nechce prádlo sundavat a skládat - počká to klidně do zítra, plíny jsou). Klasické čtvercové plenky používám leda tak na pusinku nebo na otření, nebo jako podložky, na přebalování vůbec. To jsem zkusila u prvního a takovou otročinu nejsem ochotná dělat. Mám "moderní" látkové plínky a jsme s nimi doma maximálně spokojení.
 LenkaKT 


Zkušenosti pro ty, co to zajímá... 

(22.9.2008 22:33:50)
Mám 2 děti, 2letou dcerku a 3 měsíčního kloučka.
Pro oba jsem zvolila látkovky. Adélku jsem "jen" přebalovala a cca od 1 roku jí nabízela nočník v době, kdy se mi zdálo, že by mohla čůrat. Seděla bez problémů, když se jí chtělo, vykonala potřebu. Dneska už je bez plínek, ale zdaleka ne ještě bez nehod, ohlásí tak asi polovinu, zbytek odchytím já (prostě vidím, jak přešlapuje a kříží nožičky :-) no a někdy to chytnou tepláky, nikdo není dokonalý. Jenom se mi už nechtělo, aby běhala v plínkách, podle mne je to pro chodící a pohyblivé dítě nepohodlné. Je mi vcelku jedno, jestli peru pleny nebo tepláky.
Se synem "praktikujeme" BKM a je to prima. On opravdu dává zřetelně najevo, že se mu chce. Vydrží signalizovat celkem dlouho (1-2 minuty, s kaděním i déle). Do plínek skoro nekakaá (pokud nejedeme autem nebo nejsme někde, kde se mu nemůžu věnovat), čůrání "chytíme" tak půlku. Prima ale je, že jsem se naučila mu rozumět a můžu ho přebalit hned, že není v mokré nebo pokakané plíně.
A musím říci, že nejkrásnější na tom opravdu je, že svému 3 měsíčnímu synkovi rozumím mnohem víc, než jsem v té době rozuměla dceři. Naučila jsem se na něj víc soustředit, udržovat v hlavě jak se má, jak se tváří, jak se projevuje...
Myslím, že se to musí zažít, těžko to popisovat. Rozhodně doporučuju každému.
Jinak tvrzení, že "bych nedělala nic jiného, než sledovala, jestli se mu chce/nechce"... není úplně pravdivé, stihnout se toho dá i tak dost.
K BKM mě motivoval i vlastní zážitek - asi před rokem mě hospitalizovali s úporným průjmem a protože jsem omdlévala, dostala jsem na noc plenu, abych "nemusela" chodit na záchod. Ta plena ten průjem vyléčila, představa, že si nadělám do kalhot byla prostě strašná. Tak proč něco podobného dělat vlastním dětem.
 Ufonka 


Re: Zkušenosti pro ty, co to zajímá... 

(22.9.2008 22:47:27)
Uf, tak plenu bych taky dostat nechtěla. Zvlášť když si vzpomenu, jak první dcerka mívala v papírovce rybníky kakání :-((((((((((
BKM je moc fajn, zkusila jsem, šlo to, ale nevytrvala jsem. Nějak jsem nezvládla koncentraci na druhou dcerkuu a zvládání žárlivosti u té první (mimochodem, starší dcera žárlí stále a je to snad čím dál horší...). Ale i přesto mám pocit, že té své druhorozené dceři rozumím mnohem víc než prvorozené. Přikládám to zkušenostem, které jsem jako matka získala péčí o první dcerku. Ale musím potvrdit, že je to super pocit, když podržíte dítko nad umyvadlem nebo nočníkem a ono se vyčůrá :-)))
 Hanka, Anetka 20 m 
  • 

Re: Zkušenosti pro ty, co to zajímá... 

(22.9.2008 22:56:33)
Leni, mohla bys mi, prosím, napsat nějaké tipy, jak jsi začínala? Chtěla bych to zkusit, až budu mít druhé dítě a obávám se, že to nezvládnu. Díky
 vlasta 2 děti 
  • 

Re: Zkušenosti pro ty, co to zajímá... 

(22.9.2008 23:03:44)
Když nad tím tak přemýšlím, ono by se to s jedním dítětem dalo praktikovat, ale se dvěma už ne, aspoň u nás, protože to už nevím kam dřív skočit, prvorozená má 2,5 a žárlí jako blázen, takže je to prima kolotoč. Tak si říkám, že až budeme senilnět, tak ty plínky budeme asi potřebovat zas.
 Racek 


Podobna zkusenost - bez plenek je lip. Aspon to zkuste! 

(23.9.2008 11:07:18)
Mam ctyrleteho syna, tomu jsem davala jednorazovky, a dvouletou dceru, ta je od zacatku prevazne bezplenkova. Proc "prevazne"? Jednak byla po narozeni dlouho v nemocnici, tam ji samozrejme plenky davali (a moje mleko z lahvicky - ale po prichodu domu jsme plenky odlozili, a velmi rychle presli i na plne kojeni), druhak jsem vetsinu casu s detmi sama a nemame pobliz zadne babicky ntp., takze jsem v narocnych situacich, kde jsem tusila, ze nebudu schopna davat pozor na signaly, prece jen po jednorazovkach sahla. To same na jizdy autem.
Uz od zacatku se nam dost darilo, samozrejme slo leccos vedle, ale - a to je hlavni - dcerka byla ve vysledku skoro porad v suchem (protoze pocurane obleceni jsem prevlekala hned, a ne "az bude cas" jako plinku), okamzite (a bez masticek) si vylecila tezke opruzeni s kterym prisla z nemocnice (a ktere v nemocnici marne lecili, no neni divu, kdyz prebalovali zasadne pred jidlem, a dite kakalo a curalo zasadne po jidle, takze byli vpodstate celou dobu krome jidla pocurane a pokakane) a predevsim - dcerka od zacatku komunikovala, byla jsem z toho uplne na vetvi, jak se na me usmivala kdyz jsem ji drzela nad misou a radovala se, kdyz se dilo zadarilo. Kakani fungovalo spolehliveji nez curani, v noci byla sucha driv nez ve dne.
SHRNUTI: kdyz porovnam zkusenosti s plinkama a bez plinek, tak bez plinek mi to prijde fakt lepsi, vsem vrele doporucuji. Za pokus to fakt stoji, nebojte, nemusite jit do toho ani hned naplno - staci si urcite situace kdy to budete zkouset (jen v noci, jen kdyz jste s ditetem sama, jen doma/jen venku, atd.) a proste zkusit. I kdyby se vam darilo odchytit "jen" prvni curani po spanku nebo po kojeni (tam to funguje nejspolehliveji), porad je to nekolik plinek za den, a krome toho - velky pocit uspechu pro dite. Dite si zvykne, ze jeho signaly a potreby jsou vyslyseny, driv se zapojuje do spolecnosti.
V ramci objektivity ale uvedu i "nevyhody" - jak jsem obcas davala plenku, dcera se rychle dovtipila, ze to souvisi s tim, ze na ni nebudu mit cas, a zacala curat hned po nasazeni plenky, resp. po posazeni do autosedacky - a to bohuzel i pote, co jsem ji do autosedacky plinku prestala davat (jistila to podlozka). Byla jsem moc rada, kdyz to nakonec taky pochopila. Zadruhe - zvykla si, ze vyhovuju jejim potrebam, byla uzasne mila a spokojena - a pak vyrostla a zacala mit "potreby" ktere jsem ji nedoprala, ackoli mi je dala jasne najevo, a to byl ohen na strese. Nastesti i tohle ji brzo preslo. Ale rikam si - neni lepsi kdyz batole proziva zklamani, ze NECO neni po jeho, nez kdyz dite uz (doslova) v plenkach rezignuje, protoze jsou jeho potreby od zacatku ignorovane?
Jo a problem, ze chce curat "vnevhod" taky nemame, proste se vycura nez nekam jdeme, a je to. Nenazvala bych to "curani na povel", ale "vyuziti prilezitosti", presne jako to delam ja na cestach. Mmch. jsem nekde cetla, ze ten problem, kdy dite pred cestou "nechce" curat a po peti minutach v aute uz to nemuze vydrzet vznika prave klasickou vychovou na nocnik, vedenou ve stylu "jeste necurej - jeste necurej - jakto, ze ses pociural?!?!", takze dite se nauci curat az teprv kdyz uz to fakt nemuze vydrzet.
 pernicka,12/05,5/08 


Re: Podobna zkusenost - bez plenek je lip. Aspon to zkuste! 

(23.9.2008 21:40:30)
Původně neregistrovaná Vlasta 2 děti - Já se teda musím přiznat, že od včera na nic jinýho nemyslím, a tvůj článek Racku mě tak nahlodal, jenže já sem pořád v jednom kole, chlapa v kamionu a prcinu skoro 3letou, tak nevím jak bych to zkusila. Ale od prvního jde do školky, tak že bych to ženský zkusila??????????????:-D:-D Hezky o tom píšeš, jak se na tebe mimčo usměje a tak, tak se mi to zalíbilo a hned se mi nad tím přemýšlí jinak, než co čtu výše. No ale stejně se to nedá dělat celý den ne? A jak to děláte, když jste dýl venku, teď je zima, to prcku nebudete dávat na mráz stejně musí mít plínu ne? ;);)
 Racek 


Re: Podobna zkusenost - bez plenek je lip. Aspon to zkuste! 

(24.9.2008 10:36:52)
Zkus, vsak uvidis, jak rikam - i to jedno ranni curani by stalo za to... Taky mi teprve u bezplenkoveho ditete docvaklo par veci, co me u plenkoveho zarazely: napriklad tehdy pro me zdanlive neresitelne "zda se mi, ze je pro nej stejne neprijemne byt pokakany, jako byt prebalovany" a taky - a to znaji asi vsechny maminky - jak clovek rozbali dite, a ono v tu chvili vsechno pocura "a jeste se tomu smeje" - no jasne, ze se smeje, kdyz konecne se maminka dovtipila a nechala ho (ac neumyslne) vycurat volne, a ne do (plenkovych) kalhot.
Ono je to tak, ze male mimino hodne spi - a kdyz spi, tak necura. Ja mela holku na zacatku pri prochazkach porad v satku, takze to vypadalo takhle: (zkusit) nechat vycurat, strcit do satku, vyjit ven. Skoro hned usnula, ja si pochodila, vyridila, co bylo potreba... Jak se probudila - hned(!) nechat vycurat, nakojit, znova nechat vycurat, zastrcit zpatky do satku, zase dal spala... atd. Cim byla vetsi, tim dyl vydrzela vzhuru, takze kdyz po zastrceni do satku hned nezabrala, tak jsem ji po nejake chvili znovu podrzela. Taky kdyz byla vetsi, vydrzela chvilku od signalu do curani.
(Akorat bylo horsi, kdyz si na prochazce s mimi v satku vzpomnel dvoulety syn, ze chce kakat, pac se mi pak dpost blbe drzel. Ale i to nakonec slo.)
Samozrejme (!!!) ne vzdycky to vyslo, jak doma tak venku. Ale v satku me fakt pocurala jen asi dvakrat nebo trikrat, nekomu to muze prijit nechutne, ale pro me je to prijatelnejsi nez pravidelne nechavat dite v mokrych plinach (a tomu se clovek u plinek proste nevyhne, to by musel mit v plence nejaky senzor co by hned hlasil, nebo kazde tri minuty kontrolovat) - a ma to i ucebni efekt, priste si dam vic pozor ;-) Navic ciste rozumova uvaha - v moci meho plne kojeneho ditete, ktere jeste ani neleze, nemuze byt nic, co by me nejak ohrozilo - to uz je mnohem horsi se chytit za tyc v tramvaji... Samozrejme jde dat decku na cesty plenku, nebo mezi sebe a dite podlozku (jsou i bavlnene, takze to nemusi byt zadny sustivy igelit).
HLAVNI ZASADA ovsem je, ze si nesmim z bezplenkovani delat dalsi stres, obvinovat se, kdyz neco nezvladnem, nebo si vycitat, kdyz obcas diteti plenku dam. Ber to tak, ze - pokud jsi v pohode, a nedelas z toho decku a sobe pakarnu - i kdyby se zadarilo jen jednou za den, je to tvuj prispevek ke komunikaci s ditetem, a je to lepsi, nez nic
(a kdybys to nakonec uplne vzdala, tak si z toho taky nic nedelej).
Jinak, na netu - i tady na Rodine - si muzes o bezplenkovani najit vic informaci i dalsi lidi, co uz maji nejake zkusenosti, treba najdes i nekoho u vas pobliz.
 pernicka,12/05,5/08 


Re: Podobna zkusenost - bez plenek je lip. Aspon to zkuste! 

(24.9.2008 13:41:19)
Díky za info, já to teda vyzkouším a uvidíme, díky za informace, to bude zábavička.~:-D
 Racek 


Re: Podobna zkusenost - bez plenek je lip. Aspon to zkuste! 

(24.9.2008 10:47:32)
Jeste s tou zimou - ma zkusenost je, ze v zime dite v satku obzvlast tvrde spi ;-) a kdyz je potreba, tak se rychle vycura/vykaka (pritom ho drzim v naruci, takze vetsinou tela je pritulene a zahrate),utru ho, a za par minut je zase zpatky pod bundou. Je to rychlejsi a teplejsi, nez dite v zime prebalovat - to ho musis na neco polozit, svliknout, omyt, utrit, obliknout...
 Martina, Matyáš 5let a Hanička 7měsíců 
  • 

Ušetříte?? 

(22.9.2008 23:25:08)
Ahoj,zaujala mě v článku věta- že se s látkovkami ušetří. Známý mé kolegyně to vzal "od podlahy" když se mu narodilo první dítko a spočítal to. Prý to vyjde ještě o pár kaček dráž než kupování papírových. Možná ušetří ty, co mají svoji vodu a platí jen energii a prášek :-))))
Hlavně zdravé špuntíky, ty v papírovejch, látkovejch i ty větší bez..... Martina.
 Tes 


Re: Ušetříte?? 

(23.9.2008 8:38:52)
Jo s tím souhlasím, ale je to velmi induviduální!!
Je spousta lidí co bydlí v domech, dostanou od elektráren tzv. noční proud, který je fakt výrazně levnější, mají kde sušit prádlo, takže odpadají peníze za provoz sušičky, mají třeba i vlastní studnu a nemají tvrdou vodu ve které mohou prát, pak se dá prát i v "mýdlovém slizu" a vypere. Mám jakési bio "mýdlové ořechy" a nevyperou absolutně nic.
Měla jsem těch moderních plín asi 30, ale od začátku jsem to střídala, prostě jsem nestíhala prát a sušit (sušičku jsem si pořídila nedávno),a jsem ráda, když mám vyprané oblečení :-)
Navíc moderní plínky mi přijdou opravdu hodně předražené. Těžko říct čím to je, možná tím, že není konkurence, je malá poptávka a nešijí se v Číně, jako jiné mnohé i značkové oblečení. Možná i vysoké marže prodávajících, vědí že prodají, protože je opravdu hodně málo obchodů a maminek, které tyhle plenky prodávají je vcelku dost. Třeba se to časem zlepší.
 zuzkasim 


Re: Ušetříte?? 

(23.9.2008 13:19:45)
Nevěř jakémusi známému své kolegyně, ale spočítej si to sama. Máš u své pračky určitě údaje o spotřebě vody i elektřiny. Pořízení balíku plenek od narození po nočník vyjde cca 6 tis. (aha, teď se dívám na stránky plenek, které mám a za ty 3 roky trochu podražili, stojí to 6,5tis). Pere se zhruba každý 3. den, mě to vychází, že peru asi 18 plenek na jednu várku. Prací prostředek můžeš zvolit jaký chceš - Lovelu, mýdlové ořechy, mýdlový sliz (nejlevnější). Ekonomický výhoda je výrazná a je pouze jedna z mnoha.
 Martina, Matyáš 5let a Hanička 7měsíců 
  • 

Re: Ušetříte?? 

(8.10.2008 22:44:44)
Ahojky, já nepsala že tomu věřím, to jsi asi špatně pochopila :-))) a co se praní týče- spotřebu vody neřeším neb máme vodu ze studny a spotřebu elektřiny na své praní nespočtu ani kdybych chtěla protože se na jedné pračce střídám s tchyní a se švagrovou a pereme jen na noční proud. No, za chvíli si to snad budu moct spočítat, už máme postaveno a stěhování je na spadnutí.Jen mám pocit že počítat to budu v případě že by jsme čekali třetí dítko, tohle druhé už dojede na papírákách :-)))))
 Bumbi&05,08,10 


Re: Ušetříte?? 

(24.9.2008 0:16:25)
já jsem si to teda počítala u syna po skončení pelnkování a ušetřili jsme (jakkoli to nebyl vůbec hlavní motiv, proč jsme používali látku).

Látkové plenky mě stály 11 tisíc. Energie a voda a prací prostředky (prala jsem v mýdle) za 2,5 roku plenkování max 3 tisíce (od 1,5 roku jen noční plenky). Tedy moje plenkové náklady na první dítě byly 14 tisíc.

Nejsem nákupní typ, rozhodně bych nezvládla hlídat akční ceny a ještě se strefit do toho období a dostat se do obchodu, takže jsem počítala plenu za 5,-.

První půl rok bych vyhodila do popelnice 8 tisíc /přebalování 8-10x denně, mladík kajdil o100péro.../. Pak se to ustálilo na 6-8 plen denně, čili za druhý rok fulltime v plenkách cca 12 tisíc. 4 půlrok to bylo už částečně na plenách - jen pojistky na ven a na noc, cca 3-4 pleny denně, tj. cca 2700,-. A poslední plenkový půlrok už jen 1 noční plínka, tj. necelá tisíckovka.

Dohromady bych za jednorázovky utratila přinejmenším 24 tisíc, což je myslím ještě dost střízlivý a podhodnocený odhad.

U druhého dítěte bude neplánovaná úspora ještě vyšší, protože podědilo plenky po prvorozenci...

A za peníze, které nevyhodíme do popelnice, dostanou děti svoje milované Lego :-D:-D:-D
 hataika/97,02,08/ 


Bezplenková metoda 

(23.9.2008 8:45:26)
Bezplenkovou metodu jsem študovala před porodem a přiznám se,že můj první dojem byl,že to není prostě reálné.Ale poznala jsem jednu maminku,která ji aplikuje a úspěšně.Já se přiznám,že jsem asi byla líná do toho jít.My od narození látkujeme a po dvou dětech,které jsem odchovala na papírovkách si opravdu látkovky užívám,v tom dobrém slova smyslu.Bezplenková metoda je určitě také cesta,maminky,které jí jdou mají můj obdiv.
 Sysyna 


Re: Bezplenková metoda 

(23.9.2008 11:58:32)
Ja bych strasne rada poznala takovou maminku a stravila s ni aspon 24h denne, abych vedela, jak se to realizuje v praxi....kolikrat za hodinu pozoruje miminci ksichtiky a signaly, ze se mu chce,,aa" atd.
Co mimo to dela, jaks e soustredi na jine veci- vareni, uklid, nakupy...jizda autem nebo MHD, v satku a pod.Vyzvedavani dalsich deti ze skolky, druziny, z krouzku, navsteva lekaru, a vubec proste normalni denni rezim.....
Nemyslim to nijak ironicky ani opovrzlive, proste me to doopravdy zajima.....Nedovedu si to predstavit.
Ale ja se na to divam z pohledu ,,trochu jine zenske".....vazna nemoc pri miminku, 3deti, stavba domu, nervaky, blazinec, leceni, nemocnice operace atd.To bych fakt k tomu vsemu 100% nezvladla.
Proto me to zajima, i kdyz ja osobne uz mam miminkum odzvoneno:-((
 SARKA DVE DETI 
  • 

Re: Bezplenková metoda 

(24.9.2008 22:16:12)
JA JSEM NEVEDOMNKY ZACALA BKM PO JEDNOM ROCE, Z FINANCNICH DUVODU. DNES, PO DRUHYM ROCE DECKA FUNGUJE ZE HO DAVAM CURAT KDYZ SE TO HODI, NEBO SE MALEJ DRZI ZA PINDU A RIKA EE A TO PODNIKAME DOST ODVAZNE VYLETY, PRIJED SE NA NAS PODIVAT, FAKT
 SARKA DVE DETI 
  • 

Re: Bezplenková metoda 

(24.9.2008 22:19:58)
nechtela jsem rvat velkyma pismenama, nejak samo, sorry
 Janka, Méťa 09/05 
  • 

Prodám vlňáčky disana 

(24.9.2008 14:20:46)
3-6 kg + lanolinovou kůru, vše za 300 Kč + poštovné. Vlňáčky jsou zachovalé, málo používané. Email: dargosek@post.cz, tel: 602 699 304
 1.3Magráta13 


Používáme obojí 

(25.9.2008 13:03:02)
Já jdu metodou zlatého středu. Používám jak látkovky, tak jednorázovky. Látkovky na doma a krátké cesty, jednorázovky na noc a delší cesty nebo do poradny apod.
Vojtíškovy jsou zatím jen 3 týdny, ale látkovat mě baví. Jsem takový barbar, že pleny ani nežehlím, používám jen navíc separační vložky. Z arzenálu nemám prakticky nic extra, protože jsem nebyla ochotná investovat do hadrových plínek velké peníze. Takže mám klasické látkové čtverce, k tomu nějaké vázací plínky, několik vlastnoručně šitých kalhotkových plen a hlavně pár vlastnoručně pletených vlňáčků, u nichž jsem zpočátku pochybovala, zda je možné, aby dokázaly to, co se o nich píše, ale je to tak a ty používám úplně nejradši.
Tímto zdravím holky z diskuse "látkové pleny" a děkuju za cenné rady.
 helena 6 
  • 

otázka na BKM 

(28.9.2008 11:05:22)
Chtěla jsem se zeptat, jak dlouho vykonávají vaše děti velkou potřebu? Já tedy jakmile malá naznačí, že se jí chce, tak jdeme na přebalovací pult a tam čekám, až se rozbalená vykaká, ale bohužel někdy je to i na půl hodiny a někdy to má rozfázované i do hodiny a stále po celou dobu vypadá velmi soustředěně a někdy ani nepoznám, kdy už je konec. Někdy to vyjde a plena je pak suchá, někdy ne a jdu za půl hodinky zase přebalovat. Nad umyvadlem nebo nočníčkem bych jí asi neudržela, protože přeci jenom už není tříkilová a takovou dobu by to nevydržel ani leckterý chlap. S čuráním to neřeším, ale ani u kakání mi to není vždycky jasné. Ten pravý signál asi přehlížím nebo prostě žádný nedělá..
 Racek 


Re: otázka na BKM 

(29.9.2008 11:32:07)
U nas to jde celkem rychle, par minut, zrovna tuhle si na prochazce vzpomnely postupne obe dve deti... Kdyz je drzim, drepnu si, mam dite priplacle zady ke svemu brichu, jednou rukou drzim dite pod koleny a druhou podpiram v bederni oblasti. Jednak to je celkem vyvazena poloha kterou lze vydrzet dyl, druhak ma dite spravne zmackle brisko a otevreny zadek ("brisni lis"). Podobne jsem to delala i doma, dokud dcera jeste neumela sedet sama na nocniku; nebo jsem si dala v sede na zidli nocnikovou misticku mezi nohy, pritom jsem ji taky podpirala, to jde taky vydrzet dlouho.
 helena 6 
  • 

Re: otázka na BKM 

(29.9.2008 14:16:49)
pravda je, že my vše odehráváme v leže, buď použiji novou plínu (lépe absorbuje) nebo kupuji velké čtverce buničiny, které jí podkládám a ihned odstraňuji. V noci je to ale docela náročné..
Já ještě asi nedokážu vystihnout okamžik, kdy "opravdu" potřebuje, protože prostě ona se podle mého tváří zhruba pořád stejně, někdy i hodinu před "akcí" se začíná "soustředit". Takže jak jsem psala, většinou to vyjde, ale někdy opravdu ne a časově to vyjde opravdu dost "blbě". Někdy se kroutí už při kojení a to pokud se nepustí a stále pije nechám na ní, kdy si řekne, že už nejí a jde se přebalovat.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.