| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Reakce institucí na dětské úrazy

 Celkem 166 názorů.
 Mona, 1 dcera 
  • 

Ani mě to nepřekvapuje, 

(29.5.2008 8:37:10)
protože sociálka a pojišťovny jdou vždycky po slušných lidech. Abys měla všechno plně hrazené, musíš být alkoholik nebo feťák - pak Ti společnost ještě poděkuje, když se jdeš na účet pojišťovny léčit.
 Hana 
  • 

Re: Ani mě to nepřekvapuje, 

(29.5.2008 9:22:03)
U mého známého se stalo, že jeho manželka s dvanáctiletou dcerou stěhovaly stůl z patra do přízemí. Dcera šla pozpátku, na posledním schodu uklouzla a stůl jí přimáčkl prst ke zdi tak nešťastně, že se jí úplně otočil nehet a čouhal z lůžka kolmo ven, krve spousta - nechávala si je v té době poprvé růst "dlouhé". Na chirurgii jí sice doktor prst ošetřil, ale zároveň na ně úplně bez varování přizval od vedle policajta, který měl vyšetřit týrání dítěte! Podle doktora se totiž tohle nemohlo stát tak jak říkaly a tudíž je to týrání. Obě dvě přesvědčovaly doktora i policajta, že že to stalo takto a ne jinak, teprve když dcera zavolala ménu známénu :"tati, přijď, oni nás tady drží a my s mámou brečíme", tak na ně doletěl, seřval je aby jeho ženské nechali na pokoji a najednou byl klid, omlouvání a šlo se normálně domů :-((((( Tahle rodina nejsou žádné socky, ani neměli nějaké další úrazy dětí.
 IvanaJ 


Re: Ani mě to nepřekvapuje, 

(29.5.2008 11:34:15)
Mono,
ted jsem dočetla článek a tvoji reakci na něj a musím s tvým shrnutím jen souhlasit bohužel.
 zuzkasim 


Re: Ani mě to nepřekvapuje, 

(29.5.2008 13:28:16)
Náhrada výdajů pojišťovny mě sice trošku zarazila, ale jinak mi sledování doktora přijde v pořádku. Pokud budou sociální pracovnice pracovat v terénu, chodit do rodin, tak sice navštíví spoustu "spořádaných" rodin, ale taky více těch problémových, kteří jejich pomoc potřebují. Taky jsem si říkala, jestli doktoři nebudou rozmazávat naprasklou lebku mého 4měsíčního syna (spadl z postele, prostě se už uměl trochu plazit a já zrovna v tom samém pokoji řešila jeho vztekajícího se staršího brášku), na druhou stranu bych je klidně doma přivítala. Ze školy znám děti, kteří by takové návštěvy potřebovaly častěji (však jsme taky se sociálkou byli pravidelně v kontaktu).
 Ivča 
  • 

Re: Ani mě to nepřekvapuje, 

(30.5.2008 22:48:41)
tak lidičky....na nás poslala učitelka polici i sociálku, protože naše 16ti letá dcera si postavila hlavu že bude hubnout a kyž zhubla už 18kilo, a my jsme se snažili jí bránit v dalším hubnutí.....dcerunka začala hrát bitou a dneska po půl roce je holka v dětském domově, protože s tyranama nebude žít, jo puberťačky s anorexií jsou pořáný blbky, sice policie řekla že si to holka vymyslela, řekl to i soud, ale holka prostě chce hubnout tak je pryč a nikdo s tím neudělá nic!!!!
 aninaa 


Re: Ani mě to nepřekvapuje, 

(1.6.2008 15:49:57)
Ivčo, přeju ti, aby ta tvoje 16letá ´blbka´ tento tvůj příspěvek nikdy nenašla...nebo to spíš přeju jí...
 Martina, 1 dcera  
  • 

Re: Ani mě to nepřekvapuje, 

(2.6.2008 6:09:02)
Ahoj. Mně se stalo totéž. Malá mi 4 dny před 1. narozeninami vyklouzla. Byla zima, měly jsme obě "klouzavé" bundy a já jí měla v náručí. No, neudržela jsem jí. Malá spadl, měla ošklivě zbarvený obličej, ale jinak v pohodě. Jeli jsme na oční, protože měla něco v oku a hned si nás tam nechali, že je to malé dítě. Smůla byla, že byl víkend, tak se to protáhlo, protože o víkendech doktoři nedělají. Aspoň mi to řekli. Po rentgenech atd. jsme šli 4. den domů. Zhruba po měsíci jsem dostala dopis od VZP, abych se k tomu vyjádřila, že můžo uchtít úhradu nákladů. referentce jsem zavolala, co to znamená, že už je pror mě dost velký trest, co se stalo. Říkala, že sledují týrání dětí a zanedbání péče. Nemocnice je prý povinna jim hlásit úrazy malých dětí. Naštěstí měla pochopení a stačilo vypsat čestné prohlášení. Byl to šok. Malá je šílená divoška, ale díkybohu se už nic dalšího nestalo.
 zuzini 


??? 

(29.5.2008 8:37:55)
Hanko, myslím, že je to hloupost. Známá má syna, který má úraz snad několikrát týdně(většího lapače průšvihů jsem nepotkala :)) a ještě žádný problém s pojišťovnou ani socilálkou.
Kluk chodí do třetí třídy.
 Léna 
  • 

Bubák 

(29.5.2008 8:53:26)
Taky si myslím, že je to bubák paní doktorky. A jak se to sociálka dozví? Při podezření na týrání a domácí násilí má doktor ze zákona povinnost informovat sociálku. Jestli informuje u nožiček se stopami popálení cigaretou nebo u odřeného kolene je tedy tak trochu na něm. Změnit doktorku?
 Kukačka, 2 děti 
  • 

:o) 

(29.5.2008 8:54:20)
Dcerka byla jako malá hooodně divoká a do věku 3 let stihla hned 3 úrazy - v roce a půl rozseknuté víčko levého oka o konferenční stolek u babičky, rok na to stejný úraz, ale u pravého oka - ve spánku spadla z válendy a trefila se hlavinkou na noční stolek - podotýkám, že je z masívu, má kulaté rožky a tbroušené hrany. No a nakonec si krátce po 3. narozeninách zlomila klíční kost - utíkala za koťátkem a praštila s sebou na rovném chodníku. Pojištění na úraz má v České pojišťovně, zdrav. pojištění u VZP - ani jednou nás nevyšetřovala ani sociálka, ani po nás VZP nechtělo hradit náklady léčby. Pravda, je to 6 let zpět, co byl poslední úraz...
Zato když mého muže napadl nepřizpůsobivý soused a drahouš byl na ošetření u obvodního lékaře a nahlásil, že se jednalo o napadení, ani ne do týdne po té přišel formulář z VZP, kde můj muž, který byl obětí napadení, měl vyplnit jméno, příjmení, datum narození a zaměstnavatele útočníka, aby po něm mohla pojišťovna požadovat náhrady za ošetření.... Což mi přijde pomalu jako sebevražda - přijít k tomu, kdo na tebe zaútočí a vyhrožuje i likvidací rodiny a požádat ho, zda by mi nahlásil výše uvedené nezbytnosti.... :-/
 Atislava,holka/kluk 
  • 

Re: :o) 

(29.5.2008 13:14:12)
Mám jenom krátký dotaz k rozseknutému víčku. U syna to v létě bude právě rok, kdy si ošklivě (ale né hluboce) rozsekl horní víčko. Do dnes je tam viditelná jizva. Nebyli jsme nikde na šití, téměř to nekrvácelo. Vaší dceři se jizva stratila sama, nebo jste ji něčím ošetřovali?
 Zuzka+Filípek2/05+Julinka12/06 


Re: :o) 

(29.5.2008 14:12:46)
My jsme to měli podobně. Syn si v necelém roce rozsekl víčko. Taky nám to nikde nešili a dnes mu jsou 3 roky a 4 mesíce a nic není vidět.
 lklasinka 


Re: :o) 

(29.5.2008 14:14:06)
když měl malý rok pokousal ho pes, roztrhl mu horní víčko, a pusu, v nemocnici nám řekli, že horní víčko neradi šijí, že tam zůstane jizva a že se časem vyhladí laserem, teď je mu 5 jizva jde vidět, pořád stejně, počkám a nechám mu to odstranit, až bude mít víc rozumu a nebude tam dělat scénu. takže to žes nikde nebyla, je v podstatě jedno, jizvu by měla stejně
 Kukačka 
  • 

Re: :o) 

(29.5.2008 19:48:26)
V obou případech jí jizvičku ošetřil lékař na pohotovosti takovou tou zelenou vodičkou, na šití to nebylo. Jizvy jsem hodně mazala indulonou, ale zůstaly tam. Má je na stejném místě nad oběma očkama, tak to vypadá, jakoby tam patřily.
Jinak máte-li úrazové pojištění, tak před uplynutím 2 let od úrazu si zažádejte o plnění na trvalé následky. Dcerku vždy pozvali před komisi - 1 posudkovej lékař - a dostala 2tisíce za jizvu.
 marky 
  • 

Re: :o) 

(30.5.2008 12:02:22)
I náš syn měl rozseknuté víčko, dlouho tam zůstávala jizva, ale po 3týdenním pobytu u moře měl víčko "jako nové".
 myš 
  • 

Další případ 

(29.5.2008 9:04:22)
Teď jsme se u neuroložky dozvěděli, že pokud odmítnete třeba s dítětem cvičit vojtovku (tzn že odmítáte léčbu), tak mají povinnost vás hlásit sociálce. Tak mi to už připadá v tomto případě jak policejní stát, děti tu snad nepatří už ani rodičům, ale státu. Je potřeba rozlišovat případy, kdy opravdu ohrožujete život dítěte a kdy jde třeba jen o názor lékaře, zda je léčba nutná nebo ne.

S tím placením nákladů v případě opakovaných úrazů dětí mi to nepřipadá reálné (lékařská péče je snad garantovaná a pojišťovny by si neměly klást podmínky), možná by ale stálo za to se zeptat přímo na VZP.
 Léna 
  • 

Vyhrožování 

(29.5.2008 9:08:33)
Mně připadá, že někteří lékaři se tak děsí zodpovědnosti, i když v tomhle případě je to jasně zodpovědnost rodiče, jakou léčbu si vybere, že neváhají často sociálkou vyhrožovat. To mi přijde tak infantilní a přitom nebezpečné. A ještě to hází bezvadnej obraz i na těch pár normálních doktorů, co existujou. Strašný.
 Sylvie 


Re: Další případ 

(29.5.2008 10:03:37)
S tím placením nákladů v případě opakovaných úrazů dětí mi to nepřipadá reálné (lékařská péče je snad garantovaná a pojišťovny by si neměly klást podmínky), možná by ale stálo za to se zeptat přímo na VZP.

POkud úraz vznikl zaviněním jiné osoby, tak pojišťovna opravdu může po té osobě vymáhat vynaložené náklady na léčbu. Nám, jako firmě, se to stalo v případě jednoho pracovního úrazu - zdravotní pojišťovna dospěla k názoru, že je to naše chyba (inspektorát práce ani úrazová pojišťovna si to nemysleli) a předepsali nám léčbu k úhradě. No, ono šlo o částku kolem patnácti stovek - kdybychom měli papírovat a případně se soudit kolem toho, že to neuznáváme, tak by nás to určitě stálo víc jenom na zbytečně promrhaném času, takže jsme zaplatili. Takže určitě to lze (samozřejmě, bylo to podložené nějakými paragrafy, které si z hlavy nepamatuji) a občas to pojišťovny dělaj. Ale nakolik by to bylo průchozí u běžných dětských úrazů, bez přímého zavinění jinou osobou, to nevím.
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Zákon o zdravotním pojištění 

(29.5.2008 19:37:10)
Je to zákon o zdravotním pojištění, jen nevím, jestli když neuhlídám dítě, dopouštím se protiprávního jednání. Nejedná se jen o VZP, ale všechny zdravotní pojišťovny. A také mi připadá, že pojišťovna musí být informována lékařkou, aby se mohla náhrady škody domáhat.

§ 55

Náhrada škody

(1) Příslušná zdravotní pojišťovna má právo na náhradu škody vůči třetím osobám, jestliže vynaložila náklady na péči hrazenou ze zdravotního pojištění v důsledku jejich zaviněného protiprávního jednání vůči osobám účastným zdravotního pojištění. Tato náhrada je příjmem fondů zdravotní pojišťovny.


(2) Pro účely náhrady škody jsou zdravotnická zařízení povinna oznámit příslušné zdravotní pojišťovně úrazy a jiná poškození zdraví osob, kterým poskytla zdravotní péči, pokud mají důvodné podezření, že úraz nebo jiné poškození zdraví byly způsobeny jednáním právnické nebo fyzické osoby. Oznamovací povinnost mají i orgány Policie České republiky, státní zastupitelství a soudy. Oznamovací povinnost podle tohoto odstavce se plní do jednoho měsíce ode dne, kdy se ten, kdo skutečnost oznamuje, o ní dozvěděl.


 Ivča 
  • 

Re: Další případ 

(30.5.2008 22:57:26)
Na to bacha!! ona totiž Vojtova metoda je opravu sadistická(podle mého názoru), ale díky ní vypadá můj syn jako naprosto zdravé dítě a bylo spousta dní během 3-4 let kdy jsem brečela, přímo řvala bolestí s ním, ale vyplatilo se, syn začal chodit ve 3.5 letech a dneska je mu 16 ale ten řev slyším pořád, z těch let znám další děti, které chodily s námi se stejnou či podobnou diagnózou a dneska jsou na ozíku!!! Já osobně ačkoliv vím co vojta znamená bych to hlásila také, protože zanedbaná péče to je, peníze na péči tehdy nebyly a já žila ze životního minima a jen autobus na který jsem syny 3x týdně vozila nás stál pořádný prachy a na auto jsme nedostali, protože byl malý a těm stačí kočárek, pak byl sice větší, ale zase měl kočárek...ne od pojišťovny, to nám tehdy nikdo ani neřekl....nechali jsme si dovézt ojetý ze zahraničí.
 Ilca a kluci 6/06 


Re: Další případ 

(31.5.2008 11:34:56)
Ivčo, Vojtova metoda dítě nebolí, jen je mu strašně nepříjemná a řve u toho jako tur a maminka samozřelmě taky.
Ale jinak s Tebou absolutně souhlasím, vím jak vypadají děti, kde se vojtovka flákala či necvičila.
 Rennka 


Re: Další případ 

(1.6.2008 19:07:57)
Přesně tak. Vojtovka nebolí. Měla jsem možnost vyzkoušet si ji na vlastní kůži, a to ve věku cca 30 let. Reflexy jsou i po takové době výbavné. Ale je to hrozně "divně" nepříjemné. V člověku to tak divně škube, nemá nad tím kontrolu. Pocity jsou velmi neobvyklé, psychicky jsem se prostě cítila nepříjemně. Ale bolest to nebyla.
 ZuziP 


Re: Další případ 

(2.6.2008 1:02:02)
Ja poznam zopar deti, ktorym jeden lekar predpisal vojtovku, tak isli za druhym a ten povedal, ze netreba. Deti su zdrave a normalne.
Podla onoho prveho lekara (vlastne lekarky) totiz vojtovku potrebovali pomaly vsetky deti. A ich vyvoj samozrejme odovodnovala vojtovkou.
Netvrdim, ze vojtovka nie je treba, v urcitych pripadoch je velmi potrebna, ale prehana sa. Aspon niekde urcite.

Ci to dieta boli alebo nie? Ja neviem. A vy to vsetky ako viete, ze nie?
 Líza 


Re: Další případ 

(2.6.2008 6:03:17)
Zuzi, znám dost velkých dětí nebo dospělých, kteří vojtovku cvičí/cvičili v době, kdy už byli schopni popsat, zda je něco bolí, takže to je pro mě jeden zdroj informací.
Druhej je to, že moje starší dcera ji začala cvičit až ve věku, kdy sice nedovedla mluvit, ale pláč z bolesti a pláč ze vzteku bylo u ní již velmi jednoduché odlišit, tento pláč nebyl bolestivý.
 Alka, 2 holky 
  • 

jak se to vezme.... 

(29.5.2008 9:22:17)
Tak o vymáhání nákladů na léčbu jsem teda ještě neslyšela. Možná v případě, že by bylo prokázané úmyslné zavinění nebo zanedbání péče, nevím.... Ale v takovém "normálním" případě???
Myslím, že sociálka se to dozví, jen když jí to doktorka nahlásí. Tady bych se jí asi maličko zastala - možná lepší, když nahlásí 10 případů zbytečně, i když tobě to samozřejmě připadá jako neskutečná nespravedlnost, než aby jeden zanedbala... Nedovedu si teda představit, jak takové vyšetřování probíhá, sama bych těžko vysvětlovala modře a fialově žíhané nohy starší dcery a otlučenou hlavu samou bouli té mladší...
 Miky - děti 5,5 a 3 
  • 

Re: jak se to vezme.... 

(29.5.2008 9:36:55)
V dubnu jsme byli na 3-leté prohlídce s naším synem - máme ještě starší dceru. Jsou oba dost divocí, opravdu už se perou - tj. štípání, kousání, bouchání, atd. Dále oba hodně lítají venku (i doma) a tudíž také hodně padají. Talkže mají odřená kolena a modřinky všude možně. Stalo se mi poprvé u naší doktorky, že diktovala sestře do zápisu o prohlídce, že má modřiny, které ale vypadají jako "normálně" - že nejsou od týrání (nepamatuji si jak to formulovala). Docela mě to dostalo - obě naše děti zná od miminek a ví, jací to jsou divočáci. Třeba je na doktory vyvíjen nějaký tlak ze strany sociálky a podobných úřadů...
 bačiska 


Re: jak se to vezme.... 

(29.5.2008 9:43:56)
Nedívím se, že v dnešní době, kdy se neustále dovídáme o nějakých týraných dětech, budou asi doktoři více podezřívaví. Pro nás, co své děti netýráme, chápu, že to může být nepřijemné, ale pokud by to některým týraným dětem mohlo pomoci...
 katka+katka 
  • 

Re: jak se to vezme.... 

(30.5.2008 8:23:55)
souhlasím, dceru samozřejmě netýráme, ale radši bych absolvovala návštěvu soc.pracovnice zbytečně s vědomím, že třeba potom zajde do nějaké rodiny, kde dítě skutečně bude potřebovat pomoci, než abych si říkala - dobře, že nás nikdo neotravuje.
Velice podobně vnímám fakt, že vždy když jdu někam s dcerou na akci - typu kolotoče, skákadla apod.a personál mi ji předává, tak se Káti ptá - To je tvoje maminka? nebo mě To je vaše dítě? (s trošku podezřívavým tónem). Katka mi není ani trošku podobná, nemá jediný můj rys, prostě nic. Je mi to sice trošku nepříjemné a občas mám chuť odpovědět drze, ale vzhledem k únosům dětí se vždy ovládnu a odpovím příjemně, příp. ukážu občanku. Nemám problém, protože si říkám, že to třeba nějakému dítěti jednou pomůže nebo i zachrání život
 Hadi a spol 


RE:: jak se to vezme.... 

(29.5.2008 9:54:46)
Já osobně si myslím, že je dobře, že si doktorka všímá - ty můžeš být v klidu, protože svým dětem neubližuješ a navíc máš všímavou doktorku, což je jedině dobře :-)

Já jsem ráda, za mého obvoďáka - taky je to takový všímavý doktor - jednou jsem u něj byla s nějakou virozou a dva dny před tím jsem si při žehlení udělala malinký šrám na předloktí - všimnul si a taky se ptal :-) noo je pravda, že to mám od žehličky je taková běžná výmluvala :-) :-) :-) :-) ale tohle opravdu vypadalo "běžně" od žehlení :-)
 Léna 
  • 

Re: jak se to vezme.... 

(29.5.2008 9:47:21)
Jenže on ten zbytečně nahlášený případ dokáže udělat ze života peklo, víš. Humbuk kolem týrání a pak, když horko těžko prokážeš, že se nic nestalo, ticho. Nikdo tě veřejně očišťovat nebude. Není to dlouho, co jsem v práci zaregistrovala případ s chybně provedenými testy. Málem obvinili jednoho otce ze sexuálního zneužívání. Naštěstí než stihla policie zadržet rodiče, přišlo se na chyby v testování. Dovedeš si představit, co to mohlo s tou rodinou udělat? Okolí? Pracoviště toho chlapa... Prostě je to vážná věc a to by si měl každý doktor uvědomit.
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

No a co tedy chceme ?? 

(29.5.2008 10:28:06)
Příště tady bude článek o utýraném dítěti a všichni budeme lomit rukama, že "jakto, že nikdo nic nenahlásil". Souhlasím s názorem, že ačkoliv je to trapné, nepříjemné a může i poškodit, lepší si všímat víc, než míň ( myslím lékaři).
 Líza 


Re: No a co tedy chceme ?? 

(29.5.2008 10:35:26)
Jednou se mi stalo, že moji tehdy dvouletou, živou a velmi oboulovanou dceru vyšetřovala doktorka, která nás neznala. Bylo to na orl kvůli oušku, ale když viděla, jak je potlučená, nechala si ji celou svlíknout a pak mě téměř vyslýchala. Na rozdíl od některých místních reakcí jsem si ihned řekla, že to je velmi dobrá lékařka, protože jakmile má stín podezření, okamžitě si to ověřuje. Raději ať mě desetkrát někdo zbytečně podezírá, pokud to bude dobré k tomu, že pak to jedno skutečně týrané dítě zachytí a včas nahlásí.
 Léna 
  • 

Re: No a co tedy chceme ?? 

(29.5.2008 10:39:14)
Pozornou prohlídku naopak beru! To je mi jasné. Malej si taky rozdrbal štípanec tak, že to na jeden a půl leté prohlídce vypadalo jak pálení cigaretou. Ale vyhrožování sociálkou jen zapříčiní, že rodiče příště prostě nepřijdou. Další prohlídka je ve třech letech. Do té doby bychom s manželem mohli stihnout spoustu věcí.. Prostě pozorný doktor ano, výhrůžky od stolu ne!
 MSteflova 


Re: No a co tedy chceme ?? 

(29.5.2008 11:40:29)
Lízo, souhlas. Pokud tento přístup zachrání od týrání byť jen jedno dítě, pak to smysl má. A ať si sociálka klidně přijde, pokud jí nebude vadit náš dotěrný pes.
Když se něco prošvihne, stále se propírá, kdo a kde co zanedbal. A když se někdo stará, tak se zase stará moc...
 zuzini 


Re: No a co tedy chceme ?? 

(29.5.2008 13:57:28)
Ahoj Lassie, odbočím od tématu, nevím kde jinde Tě najít :-)
Onehdá jsem Ti něco na jedné diskuzi slíbila a zapomněla si napsat Tvůj mail. Napiš mi
 MSteflova 


Re: No a co tedy chceme ?? 

(29.5.2008 14:06:37)
Jsem tady Lassie66@seznam.cz
Dej vědět, co máš. Teď mi párkrát protekly tréninkové kalhotky od Bambino Mio, tak jsem trochu zklamaná. Nic od Baby Lucy jsem ještě nezkoušela, tak počkám, až se prcek narodí a podle zkušeností případně přiobjednám.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: No a co tedy chceme ?? 

(29.5.2008 12:27:28)
Lízo, souhlas, taky si myslím.
Naše malá je neřízená střela - úraz tedy neměla ještě jeden, ale modřiny a škrábance jsou na denním pořádku. Naše dětská doktorka je vždy pečlivě ohlíží, ptá se mě a kouká při tom na mě. Ne, že by mi pak nebylo trapně, že jsem neschopná jí uhlídat, ale na druhou stranu, tak to má být. Pak by nedocházelo k případům typu Kuřim atd.
 lklasinka 


Re: Re přesně tak 

(29.5.2008 17:12:19)
tak s tímhle naprosto souhlasím,rači 10 zbytečně než jeden nepovšimnutý .taky se nám to stalo, malý se srazil s chlapečkem, a narazil mu přesně okem do čela, měl klasického moncla, vypadal hrozně, měla jsem strach tak jsem s ním šla k doktorce, taky se na mě dívala podezíravě, ale zná nás od mimin, tak mi snad věřila a navíc kdybych mu to udělala asi bych tam nešla
 JiBi* 


Re: No a co tedy chceme ?? 

(29.5.2008 21:30:40)
Taky jsem měla v nemocnici 2x těsně po sobě jedno naše poněkud problematické dítě s určitým úrazem (podruhé se tedy poranění nepotvrdilo, ale pro jistotu jsem s nim do nemocnice jela a bylo hospitalizováno). Při propouštění mě mladý lékař informoval o tom, že musí v takovémto případě hlásit věc nemocniční soc. prac, která to postoupí podle místa bydliště. Řekla jsem mu, že mi to nevadí, protože jsem si byla jista, že se nic nestalo z mé nedbalosti a taky souhlasím s preventivním prověřením rodiny při podezrření na zanedbaávání. Ale co mi silně vadilo byla skutečnost, že mě o tomto informoval na pokoji - PŘED SPOLUPACIENTY A JEJICH NÁVŠTĚVAMI. Dodnes lituji, že jsem si na tuto skutečnost nestěžovala jeho nadřízeným.
Poučení: až příště budu mít PODEZŘENÍ na zranění, nejspíš počkám, co z toho bude a nebudu zbytečně riskovat nařčení o nezodpovědné matce.
 Lída+2 


Re: No a co tedy chceme ?? 

(30.5.2008 5:27:15)
Stalo se mi něco podobnýho.... syn byl otlučenej ze školky z fotbalu..následně mi doma upadl i 4 dny před tím na náměstí...brkl o kabel z elektriky a doma spadl z postele dost blbě.... V nemocnici podezření z týrání. Též..svlíknout zvážit. Byla jsem podezřelá, že ho tluču.. a navíc mu nedám najíst...(115cm a 15kg)...volalali naší dětský Dr,ale ta měla dovolenou..drželi nás v nemocnici 3dny...personál se ke mě choval jak v vrahovi..naše Dr se vrátila..byli jsme propuštěný,ale musím říct 1/2 roku jsem se vzpamatovávala z toho, že si mohl někdo něco takovýho myslet...měsíc jsem prakticky probrečela..vůbec jsme o tom nemohla mluvit...
A půl roku na to se to samé stalo známé z pískoviště taky....

Super..jen ať zjištujou,ale trochu slušnosti by to chtělo..né že se z toho pak maminky zhroutí.....pořád si myslím, že větší většina znás ty dětičky netýrá!!!
 katka+katka 
  • 

Re: No a co tedy chceme ?? 

(30.5.2008 8:26:47)
Lízo, souhlas.
 Léna 
  • 

Re: No a co tedy chceme ?? 

(29.5.2008 10:35:54)
Když já pozoruju, že to není právě větší všímání a přemýšlení, ale jen takové povrchní sichrování. A to moc týraným dětem nepomůže :o(
 Jana 
  • 

Re: No a co tedy chceme ?? 

(29.5.2008 19:09:28)
Naprosto souhlasím s Katkou. Je to nepříjemné uvíznout v této síti, ale jinak to nejde. Je dobře, že je paní doktorka všímavá. Jen díky nevšímavosti pak čteme o hrozných případech, kdy dítě trpělo dlouhé měsíce a nikoho to nezajímalo.
 Babsi+2 


Re: jak se to vezme.... 

(29.5.2008 10:20:43)
Naše dr. nebere v potaz normální modřiny a odřeniny-tj. holeně, kolena, čelo, lokty.
Prý když chce někdo týrat dítě, vybírá si méně viditelná místa - záda, břicho, stehna, genitálie.
 Romana, 2 děti 
  • 

Re: jak se to vezme.... 

(29.5.2008 12:32:18)
Mě tedy hlavně zaráží to, že to ta paní doktorka říká mamince u naprosto běžného typu úrazu a když se pak kolikrát píše o dětech, které měly opakované mnohačetné zlomeniny a zhmožděniny podezřelého typu, tak to nikdo nikam nehlásí, až je pozdě. Takové mamince si to asi netroufnou říct a svědomí si čistí tím, že "vyhrožujou" slušné mamině, která má o své dítě starost.
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Re: jak se to vezme.... 

(29.5.2008 15:22:45)
Paní doktorka by mi to asi neříkala u běžného typu úrazu, kdyby to nebyl druhý během jednoho týdne. I když pokaždé spadla jiná dcera.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: jak se to vezme.... 

(29.5.2008 15:38:08)
Hanko, během posledního půlroku jsme byli na dětské chirurgii s rok a půl starou dcerkou pečení vaření - poprvé zřejmě vyhozený loket (nevhodné zavěšení za ruku, když padala při chůzi, nebohla s tím skoro hýbat), zanedlouho stržený nehet a zlomená špička prstu, když mi strčila nepozorovaně ruku mezi dveře vestavěné lednice a mrazáku (tři týdny prst v sádře), potřetí když spadla tatínkovi z ramen v okamžiku, kdy se na něj nečekaně pověsila starší ... napotřetí už jsem se fakt děsila, že na nás někoho pošlou :)
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Re: jak se to vezme.... 

(29.5.2008 15:58:55)
A neposlali? Uf, to se mi ulevilo ;)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: jak se to vezme.... 

(29.5.2008 16:24:25)
Neposlali :) Přestože na ně naposledy vypadly rentgeny ze všech vyšetření a přestože to byla stále ta stejná lékařka :)
 JiBi* 


Re: jak se to vezme.... 

(29.5.2008 21:13:04)
Proč teda v tom případě pojišťovny nevymáhají náklady na léčbu třeba u kuřáků při rakovině plic..., ti si ji z velké části taky zavinili sami :(
 Petra 
  • 

nechápu 

(29.5.2008 9:50:26)
Když vyjde najevo nějaké týrání dětí(třeba v Kuřimi), tak se všichni rozčilují, že si nikdo ničeho nevšiml - jak to, že sousedi nic neviděli, jak to, že doktorka nic nehlásila, k čemu je sociálka a podobně.
Ale běda, jak by chtěl někdo kontrolovat nás - my jsme přece vzorné matky a nikdy bychom svým dětem neublížily!

Myslím, že bychom měli být rádi, že instituce začínají dělat to, co je jejich úkolem - chránit děti.
 Hanka 
  • 

Re: nechápu 

(29.5.2008 10:11:33)
Taky si myslím, že je to správné, když si lidí všímají a jsou schopní poukázat. Nedávno jsem byli celá rodina na výletě a přišla na hřiště maminka s chlapečkem a od okamžiku, co přišli ho jenom sekýrovala. Asi čtyřletý chlapeček se za chvíli pokakal a tak ho vzala za keř. Chvíli jsem s úděsem poslouchala, čím vším ho nazvala a kluk prosil ať ho nebije. Vzhledem k tomu, že moje děti z toho byly v šoku, tak jsem šla za paní a zeptala se, jestli je to opravdu nutné. Samozřejmě jsem to zchytala a museli jsme odejít. Nevím, třeba byla maminka zrovna vystresovaná, možná jsem mohla nabídnout pomoc, třeba by se potom na svém dítěti tolik nevybíjela.
Můj syn byl také šíleně živý v batolecím věku a několikrát měl úraz, popáleninu vroucí vodou, ale nikdo nás ničím takovým nestrašil. Ale jsem pro, aby se socíální úřady více zajímaly.
 Gabriela a Nely 
  • 

Re: nechápu 

(30.5.2008 22:37:09)
No, ale v tomto případě nechápu proč jste na ní nezavolala policii. Vždyť kdoví, zda to bití chlapečka není u nich každý den. Je fajn, že jste se ho zastala, ale i kdyby matka byla vystresovaná atd. tak neměla právo dítě bít a nadávat mu.
 Mona, 1 dcera 
  • 

Re: nechápu 

(29.5.2008 10:12:42)
No a o tom to je. Matka tyranka k doktorce nepřivede dítě s modřinkou, nechodí na preventivní prohlídky atd., ona totiž ví, že by se to poznalo! Takže sociálka (na pokyn doktorů) by se měla zaměřit hlavně na děti, které se v ordinaci neobjevují!!! A ne skoro vyhrožovat zodpovědné mamince, která přijde po pádu dcery pro jistotu do nemocnice! Prostě moje zkušenost je, že grázlům všechno projde a loví se malé, snadno lapitelné ryby...Bohužel.
 DasKa 
  • 

Re: nechápu 

(29.5.2008 10:15:53)
Souhlasim s tim, ze je lepsi prevence nez se pak divit. Myslim, ze postup doktorky byl spravny, matku upozornila, ze se to muze stat a zbytecne bych z toho nedelala vic nez to je. Deti proste padaji, delaji se jim modriny, ale zalezi prece na dialogu rodic - doktor. Doktor je prece skoleny v tom, aby poznal jestli si takovy uraz dite muze udelat samo nebo ne, nebo jestli je dite tyrane. Na to by musely ukazovat i dalsi znaky.
Co se tyce socialky, dnes je tendence udrzet dite v rodine, i kdyz rodina nefunguje uplne jak by mela (lepsi blba rodina nez zadna), ale pokud diteti neni prokazatelne ublizovano neni duvod dite odebirat. Maximalne by se proste prisli podivat k vam domu a tim by to skoncilo. Televize zbytecne strasi pripady, jak se tam policie taha s rodici o dite, takovych je troufam si tvrdit 1 z 1000. Mam s tim sve zkusenosti z prace v drogove oblasti. I kdyz to neni pro deti zrovna nejlepsi prostredi a mela jsem s tim dost moralni problem, vzdy se dalo s pracovnicemi mluvit a dohodnout a deti nebyly nikdy odebrany.
Mimochodem, kdyz jsem se stehovala, dostala jsem do ruky kartu sveho rocniho syna a tam bylo napsano - cisty, dobre ziveny kojenec, bez znamek tyrani. No taky jsem byla prekvapena a paranoidne jsem si predstavovala co by tam asi bylo, kdyby nas pani doktorka videla odpoledne, jak se rypeme v hline a pisku spinavy az za usima :)
 Novotňásci 


Taky mám zkušenost 

(29.5.2008 10:14:20)
Jó přesně vím o čem mluvíš.Kluci jsou každou chvíli někde nabouraní.Snad nejvážnější úrazy byly ve 14měs.U Filipa.Vypadl manželovi s postýlky a ve 2letech u Vojtíka,nepoučitelný a nepozorný strejda nechal jen tak válet sekerku.A tak přišel Vojtík o poslední článek malíčku.Díky šikovnému panu doktorovi ho má zpět a bez viditelných následků.Kluci pomáhali tátovi se dřevem.Jen se ohnul pro další polínko.
V obouch případech jsme naštěstí narazili na chápavé lékaře,kteří vědí,že rodiče nemohou mít oči všude a potřebují si třeba odskočit na záchod,nebo udělat i něco jiného.
A jak se sociálka doví o dětských úrazech?Jednoduše."Horlivým"zdrav.personálem.Výstižněji řečeno udavači,kteří nemají páru o tom jak to v jednotlivých rodinách vlastně chodí.A dnes je móda týraných dětí.Nechci tím zlehčovat týrání dětí,ale někdy se to s podezříváním na týrání rádo přehání.
 Svatak 


Re: Taky mám zkušenost 

(30.5.2008 9:34:15)
"Horlivým"zdrav.personálem","udavači",kteří nemají páru o tom jak to v jednotlivých rodinách vlastně chodí"." móda týraných dětí" - To si fakt děláš srandu.~f~~f~~f~
 RAE 
  • 

Re: Taky mám zkušenost 

(30.5.2008 15:28:12)
jojo, to si takhle odskočíš na záchod a potomek spadne do žumpy, ani se neohlídneš a opaří se ti dítě polívkou z plotny ..... naštvaný tatík se ožene po synovi sekyrkou a trefí se do prstu.... vyprávěnek o náhodách slyšeli ti tvý "udavači" už asi milion, ale taky jim prošly rukama rozbolavělé děti na hranici přežití - raděj jedna kontrola náhody, než jedna bílá rakev nebo doživotní následky.
 Líza 


Ono je to trošku jinak. 

(29.5.2008 10:32:19)
Aby pojišťovna vymáhala např. po rodičích náhradu za vynaložené prostředky na léčbu, protože zanedbali péči, musí jí nejdřív DOKTOR na formuláři hlášení hospitalizace či čeho (na názvy dokumentů fakt nejsem dobrá, omlouvám se, pokud je to jinej papír) zatrhnout kolonku, která je pro zavinění jinou osobou vyhrazena.
Takže ne že pojišťovny ti nechtějí proplatit péči, ale ošetřující lékař v nemocnici, například pokud je mu 25 a neví, co obnáší mít dítě, prostě dospěje k názoru, že rozbít si hlavu o schody je nedbalost matky, a pojišťovna to bere jako bernou minci. Sama pojišťovna si to z prstu nevycucá.
 1.3Magráta13 


Sociálka 

(29.5.2008 10:38:51)
Pracuju na sociálce.
Na jednu stranu vás chápu, na druhou stranu mi tedy povězte, jak by se měl úřad jinak dozvědět o týrání dětí. Vzpomeňte si na podobné případy, kdy se všechno provalilo až dost pozdě. Kolikrát se zjistilo, že lékař prostě nepovažoval za nutné příslušné úřady informovat.
Je sice nepříjemné pustit do bytu sociální pracovnici. Obvzláště pro člověka, který se opravdu stará o své děti dobře, ale bohužel se jinak týrání dětí nezabrání.
Lékaři mají oznamovací povinnost při podezření na týrání. Tudíž pokud je vaše dítě v krátké době opakovaně vyšetřováno pro podezření na úraz, tak se zkrátka případ nahlásí sociálce a je na nich, aby si ověřili a posoudili, zda se náhodou opravdu nejedná o týrání dítěte.
Sociální pracovnice v takovém případě kontaktuje zejména ošetřující lékaře, školku, školu, sousedy. Nebojte se, z profesionálního hlediska by na vás neměla vyzvonit, proč se na vás ptá. Ale prověřit se to zkrátka musí.....

Osobně moje starší dítě taky bylo pořád samá boule. Možná jsem měla u doktorky trochu protekci díky svojí profesi, ale spíš jsem prostě s běžnými úrazy ani nikam nejezdila. I když samozřejmě pokud by se jednalo o situaci z článku, vyrazila bych taky. U nás šlo o běžné pády, modřiny a odřeniny.
 Mona, 1 dcera 
  • 

Re: Sociálka 

(29.5.2008 11:05:34)
Magráto, v těhotenství před 6 lety jsem se rozešla s přítelem = jsem samoživitelka. Dceru miluji, ona mě taky, chodí v čistém, je zdravá, prostě žádná známka toho, že by vůbec někdo mohl uvažovat o tom, že něco není v pořádku. Přesto ke mně chodila pravidelně sociální pracovnice. Proč??? Kdybych se tady rozepsala, kolik ponížení jsem na sociálce zažila, těžko by někdo uvěřil.
Moje kamarádka je také sociální pracovnice - skvělý, obětavý člověk, možná stejně, jak jsi Ty, Magráto. Ale systém je bohužel takový, že se většinou šikanují slušné maminky, místo co by se hledal problém tam, kde opravdu je!
 bromelie 


Re: Sociálka 

(29.5.2008 11:16:53)
Máš pravdu, Mono. Dítě může mít 3x úraz během měsíce, proč ne, je to hned. Automaticky je to nahlášeno sociálce. Sociální pracovnice přijde v době, kdy je v bytě nepořádek, dítě je špinavé, ubrečené a má modřinu na hlavě a je zle na pěkně dlouhou dobu :-(. Neznám z vlastní zkušenosti, ale byla jsem pěkně dlouhou dobu na sociálce. Práce by mě bavila, ale nedokážu se dívat na ten zaběhnutý systém :-(
 1.3Magráta13 


Re: Sociálka 

(29.5.2008 12:55:29)
Mono,
jo, já chápu, že to může slušným maminkám připadat jako buzerace. Slušných je totiž většina, takže 50 maminek se bude cítit buzerovaných a ta 1, který se to týká a která se nestará, ta bude jen udivená a nakonec taky se bude cítit buzerovaná, protže prostě myslí jinak.
To že k tobě chodili pravidelně ze sociálky je způsobeno buď tím, že ti vypláceli nějaké dávky, nebo že na tebe někdo psal nějaká ohlášení, že se nestaráš. i to se stává. Někdo z rodiny nebo sousedů je tak "starostlivý", a sociálka zkrátka musí prošetřit, co je na tom pravdy.

Nesouhlasím s reakcemi níže, že je nějaký zaběhnutý systém. Sociálka tady není od toho, aby brala děti rodičům. Naopak se vždycky snaží, když nějaký problém je, najít řešení nebo nabídnout nějakou cestu či pomoc. Ne každý se totiž o své dítě prostě umí postarat. Jsou maminky, které vzešly z takového prostředí, že to zkrátka neumí, nedokážou nebo považují za standart něco, co společnost vnímá jako nenormálnost.

Ano, jsou i "sociálky", které jednají neprofesionálně. Je to smutný, i já jsem se s takovými kolegyněmi setkala. Pořád ale věřím, že těch profesionálních, chápajících a rozumných je většina. Tak jako je většina milujících, chápajících rodičů.
 Mona, 1 dcera 
  • 

Re: Sociálka 

(29.5.2008 13:14:04)
Ano, 5 měsíců po skončení mateřské jsem brala nějakou dávku, pak jsem šla na půl úvazku pracovat (dceru hlídala babička, u které bydlíme)a měla jsem svůj klid. Nikdo mě nikde nehlásil, to vím jistě - nemám žádné nepřátele a všichni v okolí mi fandili.
Když šla dcera do školky, zažádala jsem u soudu o zvýšení alimentů a opět přišla návštěva ze sociálky. Paní nám prolezla byt v době, kdy jsem nebyla doma a dcera byla ve školce (babička jí otevřela). Od babičky vyzvídala, kolik beru atd. Vadilo mi to a měla jsem pocit, že prověřit by měli spíš otce dcery a jeho byt... K soudu ale přišla jiná paní ze sociálky a byla úžasná - jednoznačně mě podržela a dcera se teď má o 500,- Kč měsíčně lépe :-)
Na sociálce jsem potkávala podivné typy maminek...ale já jsem opravdu už od pohledu vybočovala a myslím, že se mnou mohli jednat důstojnějš, ale to už je teď jedno. Jsem ráda, že už to mám za sebou.
Takže mě ten systém připadá fakt divný. I když - možná je to o lidech a kdyby se ke mně všechny paní ze sociálky chovaly slušně, tak bych to brala jako nutnost. V jejich podání to byla ale opravdu šikana.
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(29.5.2008 13:17:28)
Ze zákona je vždy povinnost prošetřit poměry u obou rodičů. Vám se to sice může zdát divné, ale opravdu to tak je.
 Mona, 1 dcera 
  • 

Re: Sociálka 

(29.5.2008 13:27:54)
Tak proč potom prověřovali jen moje poměry? U otce dítěte nikdo nebyl! Ale už se v tom nechci patlat, každý má svou pravdu a já už jdu dělat něco užitečnějšího. Přeji pěkný den.
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(29.5.2008 13:40:07)
Tak to já jsem nemohla vědět. Mohl se třeba záměrně vyhýbat prošetření. Těžko říct, ale on si stejně soud zjistí jeho příjem pokud pracuje a vychází z toho, takže si tím nepomůže. Já do Vás nechtěla rýpat. Nezlobte se!
 Svatak 


Re: Sociálka 

(30.5.2008 9:51:01)
v těchto případech "sociálka" udělá, co po ní chce soud. Některý soud nechce nic, některý chce prošetřit poměry u matky, některý u otce, některý pohovor s dítětem. Tohle si "sociálka" sama nevymyslí. Jestliže ji Tvoje matka do bytu pustila, tak proč by tam sociálka nešla. Kdyby Tě nezastihla do jednání doma, taky by se jenom kvůli tomu mohlo odročovat jednání. To by si pak říkala, že pořád lítáš k soudu. Neříkej, že Ti prolezla celý byt. Podívá se, kde dítě spí a tím to končí. A že se ptala na Tvé příjmy, to je snad logické, když žádáš o zvýšení výživného.
 Markéta 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 10:29:02)
No já nevím, ale to, že se někdo ptá babičky, kolik bere někdo jiný, to mi teda logický nepřijde.
 Svatak 


Re: Sociálka 

(30.5.2008 10:53:31)
To je normální šetření. Babička se s ní vůbec nemusí bavit. Řekne, že neví a je to. Tady se jednalo o zvýšení výživného, ne o nic zásadního. Když se s ní babička bavila, tak proč by se nezeptala. Bude pak mít šetření úplné a nebude se muset doplňovat.
 Sylvie 


Re: Sociálka 

(30.5.2008 11:25:05)
Svaták - a jsi si jistý, že se jednalo o kontrolu kvůli zvýšení výživného? MMCH proč by se proboha sociální pracovnice měla v tomto případě zabývat výší výdělku matky, když tu má možnost si k jednání zjistit soud, pokud ho zajímá???? Jinak to mívala jedna moje známá - kdykoli požádala o zvýšení výživného, měla sociálku v bytě. Ne na žádost soudu, ale na základě anonymního udání pro zanedbávání dítěte. Šetření doma, po sousedech, ve školce, v zaměstnání... to, že se nikdy nic nezjistilo, to samozřejmě sociálka všem těm lidem neříkala, nicméně opakovaná šetření sociálkou rozhodně v očích zaměstnavatele nevypadají nejlíp, pokud dotyčná profesně pracuje s dětmi :o/
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 11:29:36)
ono se může totiž stát, že někdo žádá i nepřiměřenou výši výživného, třeba jako pomstu manželovi/manželce, nebo žádá o zvýšení třeba co dva měsíce aniž by se zvýšily náklady na dítě. Není to časté, ale stává se to :( .
 Sylvie 


Re: Sociálka 

(30.5.2008 11:39:11)
OK, to ale je na soudu, aby posoudil výši příjmů. Co je ale v tomto případě sociálce do toho? Chápu, že se paní ze sociálky poptá na výši příjmů, pokud uvidí po materiální nebo výživové stránce zanedbané dítě nebo pokud uvidí třeba já nevím nevybavený byt nebo tak - aspoň tedy předpokládám, že prvotním zájmem sociálních pracovnic by mělo být v takovém případě třeba poradit, jak lépe hospodařit s penězi nebo upozornit, na jaké případné sociální dávky se dá s nízkým příjmem dosáhnout. Ale v případě, že se otec a matka nedokáží dohodnout na výši výživného a tudíž to řeší soud, tak snad je věcí soudce, aby si info o výši příjmů obstaral sám a to z důvěryhodných zdrojů (žádostí na zaměstnavatele, předložením daňových přiznání), pokud o to stojí.
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 11:46:39)
občas se soud ptá, jaký je názor na toto zvýšení i sociálních pracovnic a těžko můžu posoudit např. jestli matka má na to zaplatit dětem tábor nebo nějaké zvýšené náklady se zdravotním stavem atd.., když neznám příjem. Není v tom rozhodně žádná zvědavost. :)
 Sylvie 


Re: Sociálka 

(30.5.2008 11:59:22)
No, to jsme ale zpátky u toho, že tyhle informace by měl mít v první řadě soud, protože ten má možnost je zjistit z důvěryhodných zdrojů. Sociální pracovnici něco řekne babička a sociálka ví prd, jestli to je pravda, nebo ne ;o) Čili pokud soudce zajímá názor sociální pracovnice na výši příjmů matky, tak by jí je měl sdělit.
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 12:07:17)
máš představu jak dlouho by pak takové řízení trvalo? než by si soud všechno zjistil a dal nám to? Už teď je délká některých sporů tak neúnosná, že obdivuju všechny rodiče, že to vydží. Navíc nikdo po rodičích nechce (teda kromě soudu a dávkových pracovnic) přesný příjem. Mi osobně stačila říc částka jen zhruba, protože přesnou částku si soud získává sám. A jak už bylo psáno níže, jelikož jsem já kdo zastupuje u soudu dítě, musím mít z čeho vycházet, aby to zastupování bylo v jeho nejlepším zájmu.
Mimo to, občas jsem mohla poradit rodiči na jaké dávky může mít nárok při jeho příjmu apod.
 Svatak 


Re: Sociálka 

(30.5.2008 12:07:19)
A proč by babička neměla být důvěryhodný zdroj? Když ví, tak ví, když neví, tak neví a řekne to. Já nevím, co tu pořád řešíš.
 Sylvie 


Re: Sociálka 

(30.5.2008 12:11:38)
Svatáku, já až doteď žila v domnění, že o výši výživného rozhoduje soud na základě příjmů matky, otce a potřeb dítěte. Pokud je to tak, jak píšeš - totiž že výši výživného v podstatě doporučuje sociálka na základě vlastního dojmu a informací typu "jedna paní povídala", tak je to ještě větší tragédie, než jsem myslela Rv
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 12:18:27)
samozřejmě, že rozhoduje soud. Ale ten potřebuje znát všechny objektivní skutečnosti o věci. Já nevím, proč jste na otázku "peněz tak citlivá" Stejně se příjem probírá u soudu a je uveden i v rozsudku ve spisu dítěte... Takže stejně vyjde najevo
 Sylvie 


Re: Sociálka 

(30.5.2008 12:29:39)
Gabčo, pokud se někdo zeptá na mé peníze mne - OK. Ale proč by se měl na mé peníze ptát někoho jiného? Zeptej se na můj příjem mého manžela (tedy mé nejbližší osoby, se kterou sdílím společnou domácnost) a věřím tomu, že v dobré víře plácne nějakou blbost, protože rodinnou kasu držím já :o)
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 12:32:08)
U nás taky držím kasu já :) Ale ono důvěryhodné nemusí být ani potvrzení od zamněstnavatele viz. výše, co jsem napsala
 Jája (50) 
  • 

Re: Sociálka 

(2.6.2008 14:12:33)
Taky jsem měla co dělat se sociálkou. Přišla, když jsem se rozváděla, exmanžel se mi za podání žádosti o rozvod pomstil tím, že si vyžádal soudní dohled nad výchovou dítěte. Tu buzeraci a ponížení Vám nikomu nepřeju. Kontrola jak v kriminále: jestli má dítě vlastní postel (co je komu do toho? Pokud na to mám peníze, má i ve dvou letech vlastní postel. Pokud je nemám, holt spí se mnou), co jí a nejí, jestli má vlastní knížky (že má od dvou let průkazku do obecní knihovny? Nezájem! Musíte, maminko, kupovat dítku vlastní knížky, jinak Vás napadnou, že nemáte zájem o jeho vzdělání. Že mu otec nedal souhlas k zapsání do pasu a musela jsem žádat soud? Co je sociálce do toho, tam ji péče o vzdělání dítěte srdečně nezajímalo a že se od čtyř let učí cizí jazyk taky ne). Vrcholem bylo, když se jí nezdála domácí bábovka s kakaem jako večeře, že prý není teplá a málo výživově pestrá - skončilo to tím, že jsem ji vyrazila ze dveří a šla si na ni stěžovat. Protože zatímco mne buzerovala, její vlastní děti hlídala babička (tu já neměla, takže dítě všude sebou, i k zubaři. Zubařka se usmála a "vy z výchovných důvodů nebudete řváte bolestí, že ne?" a hurá na mně s vrtákem, v tu chvíli bych ji i s vrtačkou nejradši sežrala, teda kdyby mne ten zub nebolel) a k večeři měly chleba s máslem. Pak už jsem měla klid. Nejsem hádavá, ale bohužel je to tak, že klid a pokoj má ten, kdo hodně a často řve a třeba si i stěžuje.
 Tvoje horší já 


Re: Sociálka 

(2.6.2008 14:18:44)
Jeje, se zubařkou jsem zažila totéž před pár dny, prý - budete statečná, máte tu dítě..., hihi. Jo, snažila jsem se být výchovná a tvářit se šťastně.

Odkdy jsou povinné teplé večeře? To koukám.

 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 12:30:08)
ještě k té důvěryhodnosti příjmů. Docela byste se divila jak důvěryhodné mohou být potvrzení od zaměstnavatele. Z osobní zkušenosti jsem několikrát zažila, že rodič si žil doslova jako král a krásným příjmem, ale u soudu měl potvrzenou jenom minimální mzdu. Zbytek peněz dostával tzv. "na ruku" . A není to až zase tak vyjímečné.
 Sylvie 


Re: Sociálka 

(30.5.2008 12:38:11)
Gabčo, manžel má menší stavební firmu, takže o zaměstnávání na černo něco vím. Jen tak MMCH pokud se někoho, kdo bere peníze na černo, zeptáš z pozice sociální pracovnice na příjmy, dozvíš se větší pravdu, než dostane soudce?
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 12:49:50)
To já jenom pro dokreslení... Ale budete se divit, občas se nějaký ten chlubil našel :) , ale máte pravdu u soudu se s tím nedalo moc operovat, jedině když měl nějaký majetek..
 Mona, 1 dcera 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 12:34:39)
Sylvie, moc děkuju za pochopení.

Žádala jsem zvýšení alimentů z 1000 Kč na 1500 Kč, protože dcera začala chodit do školky a otci dítěte právě skončila druhá vyživovací povinnost = přemrštěný požadavek to fakt nebyl. Přesnou výši příjmu mě i otce za posledních 6 měsíců měl soud po vyžádání k dispozici, včetně nákladů na bydlení atd. Dcera se má jak v bavlnce - to radši ošidím sebe než ji! Pracovnice opravdu prolezla celý byt, vyzpovídala babičku, ale pak jsem já musela přijít na sociálku, kde zjišťovala poměry (což jediné chápu). K soudu přišla (naštěstí) jiná sociální pracovnice, než byla u nás doma na výzvědách. Zvýšení alimentů doporučila.

Tímto zdravím zde diskutující sociální pracovnice, které mi jen potvrdily názor, který na ně po předchozích zkušenostech mám. Pokud je systém v pořádku, jak tvrdí, pak je chyba v nich - musí umět rozlišit, co je a není důležité a zaměřit se na věci, které dětem skutečně pomáhají.
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 12:45:01)
já Vás zdravím také. já nikdy netvrdila, že systém nebo práce dané pracovnice byla v pořádku. To bych si nedovolila, musela bych být při tom, jen jsem se snažila nějak objektivně sdělit, jak by práce přibližně měla vypadat. Vždycky se tak trochu improvizuje - každá rodina je jiná.
já osobně mám zkušenosti i z té vaší strany. na mě otec nikdy dobrovolně neplatil, a ještě teď mi spoustu peněz dluží, a přestože k nám sociální pracovnice chodily - mám i postiženého bratra, nemužeme si na ně nijak stěžovat, a to přestože vždy přišly bez ohlášení - třeba jsme malovali a tak. tehdy se to tak prostě dělalo. Asi jste si jednoduše "nesedly", vždy ale máte možnost říct, že je daná pracovnice zaujatá a oni jsou povinni Vás "dát" k řešení někomu jinému.
 Mona, 1 dcera 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 13:23:48)
To mě mrzí, Gabčo. Dá se s faktem, že otec vám dluží peníze, vůbec vyrovnat? Otec mé dcery holku nikdy neviděl a nechce se mu moc platit a já mám trochu strach, jak to dcera ustojí, až bude větší...teda spíš to odmítnutí, než ten dluh...
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 13:30:35)
Víte můj otec už je po smrti, zemřel jako bezdomovec. Což bylo jeho vlastní rozhodnutí... Ale mám skvělého náhradního otce, takže se to dá, ale musím se přiznat, že mě to v srdci stejně trochu mrzí. o ty peníze nejde, i když patří mámě, která se o nás dlouhou dobu starala sama za menší než minimální mzdu..., ale ten pocit, že o vás nestojí, nezeptá se na vás natož na vnoučata, je fakt hrozný (hodně to ovlivní sebedůvěru). Ale zase na druhou stranu to beru tak, že je to lepší, než kdyby se o nás rodiče tahali. Některé spory o děti jsou fakt nechutné.
Možná proto jsem tuhle práci začala dělat, ale asi s ní brzo praštím, protože je to fakt dost náročné a musíte si dávat pozor na tisíce maličkostí, protože i drobnost může hodně ovlivnit.
 Mona, 1 dcera 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 13:38:24)
To je smutné... O práci nepřemýšlejte, máte prcka, pak bude třeba další a času na rozhodování bude určitě dost! Mějte se hezky.
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 13:44:40)
Je to smutné, ale on zůstal sám, já mám sourozence, rodinu, dítě..prostě milující okolí a kdoví jaké by to bylo, kdyby s námi zůstal (nebyl to hodný člověk). Vy se netrapte taky, svou dceru milujete, to jde vidět a časem třeba najdete pro dceru hodného tatínka. :) je to sice těžké, ale jde to. Důkazem je můj nevlastní otec. lepšího si ani nemůžeme přát, a dokonce zůstal s mámou i když se jim narodil postižený syn. Což je taky dneska vzácné. Mějte se hezky a pozdravte dceru i babičku.
 Svatak 


Re: Sociálka 

(30.5.2008 13:53:14)
Ale to nedoporučuje, ale navrhuje, stejně tak, jako otec a matka - jsou tam prostě tři strany. Za dítě je tam sociální pracovnice. Všichni řeknou svůj návrh - takhle to prostě u soudu vypadá. Nejdřív ho řekne navrhovatel, potom ten druhý, a pak sociální pracovnice. Případně se soc.prac. s rodiči před jednací síní domluví, jak by to výživné asi mělo vypadat a tento návrh pak předloží soudu, který je buď schválí, nebo ne, ale v každém případě rozhoduje SOUD, ne sociální pracovnice. Já něco napíšu a ty to úplně překroutíš, to je potom problém. to hned můžeš napsat, že matka, nebo otec doporučuje soudu výši výživného. Tak to není. Ty by sis u soudu nechtěla říct svoje - jak by podle Tebe měl soud rozhodnout?
 Svatak 


Re: Sociálka 

(30.5.2008 14:01:40)
Nejsou to informace, jedna paní povídala. Toto jsem popisovala již jednou (dotazování soudu na příjem). Nezlob se na mě, ale přečti si pořádně příspěvky - moje i ten, na který reagujeme.
 Sylvie 


Re: Sociálka 

(30.5.2008 19:05:39)
Svatak, pokud sociální pracovnice k případu potřebuje znát moje příjmy a ptá se na ně jiných lidí, než mne a podle těchto nějak odhadnutých informací "hájí zájmy" dítěte, tak se nezajímá o skutečný stav, ale o informace typu "jedna paní povídala" a je to dost smutné. Pokud ty příjmy znát nepotřebuje a přesto je po ostatních lidech zjišťuje, tak je to obyčejná zvědavá slepice, která si (opět) vytváří obraz o rodině nikoli na základě skutečností, ale drbů, což je taky smutné. Pokud moje příjmy znát potřebuje, ať se na ně zeptá mne a pokud mi nedůvěřuje, ať si je zjistí přes zaměstnavatele (pokud na to má právo), příp. přes soudce (pokud by jí je zaměstnavatel jen tak sdělil nesměl).
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 19:19:48)
já myslím, že se přestaneme dohadovat o zjišťování příjmů. Stejně to už nejde vrátit. Třeba si jen babička mezi řečí postěžovala, jaký je otec dítěte darebák, že neplatí, když vnučka vydělává tolik a tolik.... těžko říct jak přesně to bylo. Každopádně já smekám před každou matkou samoživitelkou, která dokáže své dítě vychovat bez otce a prakticky jeho příjmu (některá výše výživného je fakt směšná..) A na neplatiče bych zvolila mnohem přísnější metr než je teď...
 Sylvie 


Re: Sociálka 

(31.5.2008 0:02:26)
Gabčo, nejde o zjišťování příjmů, můj prvotní příspěvek byl o něčem trochu jiném, o těch příjmech se jenom rozvinula následná debata. Já se snažila říct, že šetření sociálkou bohužel bývá i takové, že slušné matky, které nic neprovedly, mohou následně chodit kanálama, jelikož každý ví, že se o ně zajímala sociálka a kdoví, jak to tedy u nich doopravdy vypadá, že, kdyby nic nebylo, sociálka by se nezajímala a blablabla.
 10.5Libik12 


Re: Sociálka 

(31.5.2008 0:19:38)
Souhlasím a nepřeceňovala bych možnosti úředních zásahů v problémových rodinách. Vrácené, sledované a vlastní matkou následně ubité dítě v Chrástu u Plzně je toho smutným mementem.
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(31.5.2008 12:34:54)
Vím, že to není příjemné, sama jsem tím osobně prošla (stačil rozvod rodičů a málem mě ve škole šoupli do zvláštní školy i s mými samými jedničkami). Někdy prostě stačí i hloupý anonym souseda a je z ostudy kabát, bohužel....
Slušné maminky prostě musí alespoň v srdíčku těšit, že nic neprovedly... :)
 Katka 
  • 

Re: Sociálka 

(2.6.2008 14:17:22)
Teda nevím, ale myslíš si, že si nikdy nikdo nemohl vymyslet částku, kterou pobírá? Mám švagrovou, která své mamce tvrdí, že vydělává určitou částku, ale skutečnost je jiná. Takže myslím, že babičky nemusí mít představu, kolik vydělává dcera, i když bude přesvědčená, že mluví pravdu. Přece nemůže stačit to, co někdo řekne. Přece musí být nějaký doklad k výši příjmů, ne? A když ke mě příjde sociální pracovnice a zeptá se mě na můj příjem, tak co řeknu, nemůže být pro ni směrodatné. Co když kecám? Nebo snad věří všemu, co jí kdo napovídá?
 Svatak 


Re: Sociálka 

(30.5.2008 11:51:04)
Jak jsem již napsala, je to prostě součástí šetření. Soud nemůže vědět, kde všude jsou matka nebo otec zaměstnaní (nemusí mít pouze soudu známé jedno zaměstnání). Jestliže se při šetření zjistí, že jsou ještě další příjmy, zjednoduší to následné soudní jednání - opět - nemusí se odročovat. "Sociálka" to napíše ve své zprávě soudu a soud si již sám vyžádá zprávy o příjmech od příslušných zaměstnavatelů. "Sociálka" je dobrá i proto, že někdo má ze soudu strach, bojí se, jak probíhá jednání, co se po něm bude chtít, co kdy má dělat. Na všechno se může dopředu zeptat.
 Svatak 


Re: Sociálka 

(30.5.2008 11:57:19)
Taky zřejmě nevíš, jak to při jednáních "o dětech" fuguje. Ta "sociálka" totiž právně ty děti zastupuje při daných řízeních, ne otec, ani matka, ale ta ženská (chlap), která Ti přijde do bytu. Takže do příjmů je jí hodně, protože ona dává před soudem návrh, zda výživné snížit, zvýšit, nebo návrh zamýtnout. A ta částka musí být v návrhu konkrétní, nejen co do výše, ale také od které doby. Proto je i pro "sociálku" dobré toto šetření, aby se na "hájení práv dítěte před soudem" mohla kvalifikovaně připravit.
 Ivča 
  • 

Re: Sociálka 

(30.5.2008 23:15:58)
a co je nepřiměřená výše?? na mého syny v 16ti letech vyměřil sou 3500 a po 600 musí doplácet 16 tis dluh od doby co jsem žádala o zvýšení!! trvalo to téměř 2 roky!! koupila jsem mu notes do školy, stál sice málo, ale splácím ho 450 Kč měsíčně, protože ho teď od září bude potřebovat, jde na spš obor informační technologie, správa IT systémů, je premiant a jsem na něj hrdá, takže celkem 4100 a hádejte kolik měsíčně spotřebuje, v jeho věku, kdy má denně spotřebu jako 3 chlapi dohromady, k večeři 1 pizza a půlka chleba je "normální" spotřeba,2 velký limonády denně, oběd ve škole je malá svačina, doma hned plení lednici, rohlíky bych mohla pct klidně sama, protože si připadam jak socka co v kaufu plení regál s rohlíkama a na ostatní nezbyde, já jich totiž jen pro něj v pátek na víkend kupuju 50, vypadá jako by najíst ani nedostal, prostě i toto je neodpovídající částkakalhoty na něm hoří o trikách ani nepíšu, boty má číslo 46 , nechcete ho někdo na výkrm????
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(31.5.2008 12:30:30)
teda to fakt smekám mít doma takového jedlíka! Já tím myslela, že příklad, když někdo žádá po partnerovi výživné 10.000,-, když vydělává jen 12.000,- Kč apod. taky druhý rodič musí z něčeho žít.
Nebo naopak žádá vzhledem k příjmu druhého rodiče málo - př. rodič má příjem 30.000,- a rodič s dítětem v péči žádá jen 500,- Kč. apod.
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Sociálka 

(29.5.2008 13:14:27)
líp bych to ani já nenapsala! :)
 Jana 2 děti 
  • 

Re: souhlasím  

(29.5.2008 11:22:34)
Souhlasím s tím, že s běžnými odřeninami a podobnými zraněními k doktoru ani nejdu - to bych tam byla děnně. U nás zatím žádné větší úrazy nebyly - jen dcera si asi v 18-ti měsících trošku rozrazila bradu, ale ošetřili jsme to sami a teď si syn ( 2 roky) hodil na nohu konzervu s psím žrádlem - palec u nohy fialovej, nateklej - fakt hrůza, probrečela jsem dva dny - hlídal tatínek a tchýně - k doktoru jsem s tím ani nešla, protože co, obvázal by mu to, nebo by mu chtěl v horším případě strhnout nehet, což bych mu stejně nedovolila - takhle si tělo pomohlo samo, dneska mu nehet upadl sám a pod ním už má krásný nový. Myslím si, vidím to ve svém okolí, že některé maminy lezou k doktoru s kdejakou prkotinou. To se pak ani nedivím, že se může stát, že na ně pošle sociálku. Já chodím s dětmi k lékaři jen když už opravdu není jiné cesty, když např. dlouho trvá kašel apod., nikdy by mě nenapadlo tam jít s nějakou oděrkou nebo menší tržnou ránou. A to si o sobě myslím, že jsem dobrá máma, že o ně mám starost, že jsem ustaraná...apod, ale vocaď pocaď :o)
 Mona, 1 dcera 
  • 

Re: nesouhlasím  

(29.5.2008 11:55:13)
Myslím, že s oděrkami k doktorovi nikdo nechodí. Když ale autorčina holčička spadla na hlavu a rozšiřovala se jí zornička, považuju za přiměřené, že s ní šla k doktorovi, aby vyloučil otřes mozku...
 Mortadela 


Re: souhlasím  

(29.5.2008 15:08:06)
Možná bych raději nebyla tak kategorická. Dcera (4,5 roku) má momentálně naštípnutou klíční kost. Jak už to tak bývá, stalo se jí to při poměrně málo rizikové činnosti - hrála si na hřišti, upadla, nějaký chlapeček o ni zakopl a upadl na ni. Klíční kost holt praskla. Na pohled to samosebou není vidět. Manžel mě informoval, že upadla, má odřenou tvář a naražené rameno. Banalita. Intuitivně jsem ale cítila, že to nebude jen tak a hnala jsem ji na RTG. A vida - naštípnutá klíční kost. Doktor se taky vyptával jak se jí to stalo, připadala jsem si skoro trapně, takové nevěrohodné vysvětlení... Ale jen pokýval hlavou jako že může být a nikdo se v tom nešťoural. Ale kdyby šťoural, tak třeba taky máme na krku sociálku. To totiž může být raz dva...
 Repulsion 


Re: Sociálka 

(30.5.2008 9:51:01)
Reakce lékařky, jak je popisována v článku, je ovšem divná. Podle mého názoru není pro stálého lékaře problém poznat na základě komunikace s rodiči a dětmi a pozorování jejich chování, zda je či není něco v nepořádku. Naše dcerka měla chudák mezi 1 a 2 rokem dvakrát šitou hlavu a ošklivě opařenou nožičku a nikdo nic neřešil - a to v případě toho opaření zavinění 3. osobou bylo (bývalá tchánova přítelkyně), to bych jí docela i přál - akorát nevím, kde by na to vzala...
 Teraza Horáková 


Re: Sociálka pro REPA OT 

(30.5.2008 10:27:38)
Repe - UŽ NEVÍM, KDE TI MÁM NECHAT VZKAZ, ABYS HO NAŠEL

DÍKY, DÍKY..
 Repulsion 


Re: Sociálka pro REPA OT 

(30.5.2008 10:46:09)
No já mám přece svou vlastní diskuzi - Nové-Nejnovější-Kuřecí špíz... ale je tam včil jak po vymření, páč děvčata některá jsou poněkud nesnášenlivá, tak tam jedna nejde, aby tam náhodou nepotkala tu druhou... smutné je to velmi...
 kralice3 


Hledat týrání je móda 

(5.6.2008 11:17:58)
Uznávám dobré a snaživé pracovnice sociálky. Bohužel většina těch, kdo tam pracují, taková není. Nadto je dnes opravdu velká tendence hledat týrání dětí a prošetřovat ho - sbírají se tak nějaké body? Ale hledat pokud možno ve slušných rodinách. Tam, kde je skutečně velmi agresívní otec, kterého se celé okolí bojí, nebo k Romům se pracovnice ze sociálky tak neženou... Co kdyby tam dostaly pár facek? Takže jde o to, vypadat aktivně v práci, nasbírat pár bodů, ale skutečně prospět týraným dětem, to těžko.
 Nina, dcera 15měs 
  • 

týrané děti 

(29.5.2008 10:41:56)
Hmm "peklo ze života"..... Chápu že je pro vás nepříjemné když vás někdo jako matku nepřímo obviňuje z týrání, ale jsem přesvědčená že v těch situacích kdy je úraz prostě nešťastná náhoda to lze vysvětlit u lékaře i případně na sociálce. Jsem opravdu ráda za všímavé lékaře. Pracovala jsem v dětské krizové intervenci a můžu vám říct že týraných dětí je opravdu víc než si myslíme a je nesmírně těžké tyto případy odhalit, protože samy děti to často nechtějí hlásit. A pokud se nenajdou všímaví sousedé, lékaři...tyto děti nemají moc šanci a žijí v takových rodinných podmínkách které bych já označila za peklo na zemi. Takže za sebe jsem ráda, že instituce konečně přestávají být lhostejné. Mmch pí Vodičková někde řekla že ona si myslí že právě záznamy o opakovaných úrazech a jejich hlášení sociálce se ukazuje jako velmi účinná pomoc při odhalování dětského týrání.
 Hanka 75 


Re: týrané děti 

(29.5.2008 10:53:59)
Také souhlasím, že i když je to dobře se starajícímu rodiči nepříjemné, je to v obecném zájmu dětí (nemyslím, těch našich, ale týraných) a dobře tak. Ale sledovala-li doktorka tento cíl, pak mi připadá kontraproduktivní říkat mamince, že jí hrozí placení fin. náhrady od pojištovny atd., protože opravdu týrajícího rodiče by to zřejmě vedlo k tomu, že s dítětem k doktorovi příště ani nedojde, ne ?

Takže pí doktorka nejednala úplně efektivně, spíše chtěla maminku "postrašit" a jakoby "varovat" z moci své autority a využila k tomu i zkreslování informací. Nic moc podle mne.
 bromelie 


Re: týrané děti 

(29.5.2008 11:22:29)
Taky si myslím, že pokud budou lidé, kteří týrají dítě vědět, že ošetření na pohotovosti bude nahlášeno, tak prostě nepřijdou. Ubude týraných dětí, protože budou utýrané :-(. Ale zase na druhou stranu, jinak to zjistit nejde. Pak pouze při prvním úrazu pořádně vyšetřit a žádné pouhé upozornění. Zrovna včera bylo v novinách jak matka s babičkou týrali šestiletou holčičku. Přišlo se na to až ve školce, když nastoupila. Vážila míň než ve třech letech. Svoje syny takto netýrali, holčička je v DD a kluci zůstali u nich. Zajímalo by mě třeba v tomto případě, jak postupovala sociálka, doktoři, jak to bylo rychlé. Jestli tak, jak v případech, kdy se o týrání nejedná. Každopádne je hrozné, že si toho tři roky nikdo nevšiml, a to ji prý pálili cigaretami :-(...
 Léna 
  • 

Re: týrané děti 

(29.5.2008 11:33:53)
O to mi právě jde. Tohle je výrazná disproporce, které si nikdo nevšiml. Prostě paušálně hlásit a být všímavý je rozdíl. A zastrašovat nebo pomoci nacházet řešení je taky rozdíl. Rodiny by se neměly doktora bát. To je prostě podle mě blbý přístup. Bez důvěry se nikdo neuzdraví. Naše doktorka je velmi všímavá. Je vždycky srandovní, že podivné modřidny a rozdrbané štípance máme především před povinnou prohlídkou.
 Colorlight 


Úrazy 

(29.5.2008 12:05:10)
Dneska když si doktor dovolí evidentně týrané dítě oznámit na sociálku, může si být jist, že mu přijdou ještě tu noc rozmlátit okna na baráku... Nedivím se, že mají strach a bohužel spíše hlásí na instituce jen úrazy, které se stanou ve slušných rodinách (které nejsou osobně nebezpečné pro onoho lékaře). Mám pocit, že sociálka je institucí pro instituci a VZP platí své aparátčiky, aby prošetřovali úrazy právě tohoto typu. Ty závažné, které hraničí s týráním, se ani na sociálku, ale ani na VZP, nedostanou.
Mám 3 děti, šestiletého kluka a dvouletá dvojčata - holčičku a kluka. Kluk z dvojčat je pořád strašně otlučený, on totiž od začátku nechodí, on běhá. Lítá zbrkle aměl už tolik pádů.. určitě více, než 5 každý týden. Jsme poučeni, co sledovat kvůli otřesu mozku apod., takže už na pohotovost jezdíme minimálně. Paradoxně otřes mozku měla jeho sestra, která se ho ve vylomeninách snaží občas napodobit.
To jsem odbočila. Co jsem chtěla říct - je dobré, když se lékařka ptá u každé modřiny a škrábance, jak k ní dítě přišlo. Znamená to, že se zajímá (nebo se zajímá jen pro efekt a ty opravdové případy nechává bez povšimnutí?).

Ještě chci říct, že lidé, kteří týrají své děti se neštítí ničeho - kdyby lékařka pokládala takové otázky, jako vám, právě jim, možná by se nedožila večera... achjo.
 . 
  • 

Re: Úrazy 

(29.5.2008 13:31:14)
No ale na sociálku může kdokoliv hlásit i anonymně, a oni jsou povinni to prošetřit.
 Hana 
  • 

Re: Úrazy 

(2.6.2008 16:24:44)
Máš pravdu.V našem okolí někdo nahlásil sociálce svobodnou matku 4 dětí,že je zanedbává a do dneška(už je to asi 1/2 roku) máme peklo i když naše rodina nic nehlásila.Ale to té "zasloužilé" matce nevymluvíme.Je to bohužel cikánka a ta má svůj rozum:-( Dneska už bych se o nikoho nestarala,ani kdyby se pomlátili,život mě naučil.Hanka
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

trošku mě to mrzí 

(29.5.2008 12:09:53)
Váš příběh mě samozřejmě mrzí, stejně jako mě mrzí některé názory na sociální pracovnice. Já sama jsem v tomto oboru pracovala do mateřské dovolené a musím říct, že docela zvažuju, že se k této profesi už nevrátím. Já nevím, ale málokdo si v dnešní době uvědomuje, jak psychicky náročná je, a zvlášť pro ženy, které již mají děti, pro které by se rozdaly. :( Nepůsobí na mě dobře ani neustálé výhrůžky, kdy se potom opravdu bojím jít domů a ani to, že se ke mě okolí chová hůř než k malomocné... (pár známých se dokonce se mnou přestalo i bavit, asi ze mě měly strach :((( )
Bohužel v dnešní době nejsme vůbec prezentovány jako lidé, kteří chtějí pomoci, ale jako ti, kdo si ve své pracovní době chodí vybírat děti, které umístí do ústavu, a nebo kteří otravují... Já jsem se sama snažila vždy hlavně pomáhat, jenomže ono to nejde vždycky, ale věřte mi, že obličejíčky těch dětí, u kterých jsem musela dát návrh na ústavní výchovu (o ní vždycky rozhoduje soud!!) budu mít před očima do smrti!
Ale souhlasím, že z daného případu šlo spíše o zastašování, a to není fér k žádné straně!
 ...Eva... 


Re: trošku mě to mrzí 

(29.5.2008 12:54:11)
Ad doktorka - udavačka, nebo jak to tu zaznělo- dětský lékař má zákonnou oznamovací povinnost při podezření na týrání dítěte a trestní zodpovědnost, pokud se zjistí, že toto zanedbal, takže tak.
jinak v pediatrii existuje termín syndrom týraného dítěte s popisem typických poranění a jejich umístění, takže za rozbité koleno soudný doktor nikoho hlásit nebude.

A jen na závěr pro odlehčení: když jsem vezla svého bratra s jeho 18 měsíčním synkem s rozbitou hlavou (pád na topení) na chirurgii (bratr byl zcela v šoku a neschopen řídit), sestřička při vypisování karty zkušeným okem pohlédla na synka, na tatínka a s úsměvem pravila: vám dám pevné desky , vy tu nejste naposledy...
 Hana 
  • 

Re: trošku mě to mrzí 

(29.5.2008 16:50:46)
Gabčo, taky jsem dělala dva roky v této práci a už bych tam nešla. Mně spíš připadá, že těch dobrých sociálních pracovnic je minimum a převládají mezi nimi staré krá.y, které si léčí svoje vlastní mindráky tím, že odebírají děti poměrně slušným rodičům, byť z chudých poměrů, zatímco na ty opravdové násilníky si netroufají i když o nich vědí. Já po dvou letech znechuceně odešla, protože jsem okolo viděla samé paní Zubaté :-((( Je mně jasné, že lékař musí podezření na týrání ohlásit, ale zaprvé by měl být školený v tom, jak taková zranění vypadají, za druhé by s tím hlavně ty sociální pracovnice měly umět pracovat a ne se mstít.
 Hana 
  • 

Re: trošku mě to mrzí 

(29.5.2008 16:51:53)
Vlastně se nedivím, že sociální pracovnice mají tak špatnou pověst - ani se mnou se pár měsíců několik lidí vůbec nebavilo :-((((
 laeela 


Nevím jak s pojišťovnou, 

(29.5.2008 13:34:23)
ale nedělala bych z toho drama, kdyby se do rodiny přišla podívat sociálka. Jednak je to jejich práce a druhak psát o odebrání dítěte je opravdu velké přehánění.
Terénní šetření je normální záležitost, neznamená to, že se člověk dostane do podezření, novin a je z toho skandál jen proto, že se dítě samo zranilo.

A přesně jak už bylo řečeno, já jsem ráda, že to někde funguje. Po případech dětí, které měly mnohačetné zhojené i nezhojené zlomeniny, viditelné známky týrání a přesto byly v péči dětského lékaře, který uvěřil rodičům, že si to způsobily samy... To ať k nám klidně chodí sociálka domů, pokud je to prevence těchto případů.
 Ajka 
  • 

Spíše "přísnější" metr, než žádný... 

(29.5.2008 13:40:55)
Také si říkám, že raději ať v sítou uvíznou rodiny, kterých se to netýká, než aby ty, kde opravdu děti týrají, zůstaly úplně bez pozornosti......vždyť kdo jiný než doktoři by měl upozorňovat? A jak má lékařka odhadnout, že 4 zlomenina za 2 roky je opravdu "náhoda" a že těch několik modřin na zádech je od her se starším bratrem? mnohdy jsou "tyrany" rodiče, od kterých se to opravdu nečeká. Na druhou stranu, ani případná návštěva sociální pracovnice nemusí nic odhalit, ale přeci jen je to aspoń něco.....
 Liška s banem :) 


Lepší hlásit než zanedbat 

(29.5.2008 13:38:39)
Lékaři mají povinnost hlásit podezřelé úrazy dětí sociálce. Jenže bohužel, rodiče, co své děti opravdu týrají, včetně nadměrného bití, k doktorům nechodí. A v současném systému je prakticky nezjistitelné, jestli rodiče s dětmi chodí alespoň na preventivní prohlídky (to mohou poznat jenom pojišťovny). Jestli tam je to nějak ošetřené - že by třeba pojišťovna nahlásila sociálce, že to a to dítě nebylo na preventivní prohlídce, nevím. Možná jestli tu nějaká maminka pracuje u zdravotní pojišťovny nebo na sociálce, tak by to mohla vědět. Ale co bych jako dítě dala za všímavou pediatričku - naše jenom konstatovala (při prohlídce), že by nás tatínek neměl tolik mlátit, že to jde vidět (krvavé pruhy na zadečku, samá modřina, neléčená zlomenina, apod.).
 Zuzka+Filípek2/05+Julinka12/06 


Lékař to prý pozná 

(29.5.2008 14:53:20)
Jelikož moje děti zdědili po mně špatnou srážlivost krve, tak stačí trošku se praštit a máme každý modřinu pěkně vybarvenou. Po každé když jdu s nimi k doktorce, tak se bojím (jelikož jsou oba velice živí), zda nás nebude kontrolovat sociálka, občas si z toho děláme srandu. Ale doktorka mi říkala, že pokud je to týrání, tak se to dá od běžných modřin rozeznat. Ale souhlasím s tím, aby kontroly chodily. Lepší jedna kontrola za rok než žádná, a pak to dítě třeba i na následky týrání zemře, jelikož si nikdo ničeho nevšiml.
 Alice,syn 8/1998,dvojčata-holky2/2007 
  • 

Re: Lékař to prý pozná 

(7.6.2008 14:01:38)
Teď je dost živá diskuse ohledně připravovaného zákona ministryně Džamily Stehlíkové na úplný zákaz fyzických trestů;myslím, že to týraným dětem nepomůže, protože tyran týrá zákon-nezákon. Také si myslím, že plácnout dítě přes ruku nebo přes zadek, když mu 10x řeknu "nesmíš, protože..." a stejně to udělá, taky nikomu neublíží. Každopádně vzhledem k tomu, že máme dvojčata a dost aktivní a samozřejmě jedna doprava a druhá doleva, tak občas spadnou, o něco zakopnou, na něco narazí, takže zejména pod kolenama mají modřiny. V práci jsem slyšela názor, že jestliže bude chtít kdokoliv kohokoliv zničit, nejjednodušší cesta je nahlásit ho na sociálku, že týrá své děti. Děsivá představa... Každopádně před dvěma týdny jsme byli s holkama na očkování a s lékařkou jsme toto téma probírali, ujišťovala nás, že týrané dítě opravdu poznají. Nejen z rozsahu, umístění a vizuální podoby modřin,ale také z toho, jak se to dítě chová v ordinaci,jestli se směje nebo se třese, jestli se bojí lékaře/lékařky, a proto vyhledává náruč rodiče, jestli si hraje s podanou hračkou nebo jí ubližuje apod. Uklidnilo mě to, protože své děti s manželem milujeme,jsou to naše vymodlená vysmátá zlata.
 Líza 


Re: Lékař to prý pozná 

(7.6.2008 18:10:24)
Hm, překvapuje mě, že si paní doktorka tak věří. Tyrani dětí znají způsoby, jak stopy po týrání minimalizovat a prosto ostatně tolik týraných dětí i přes kontakt se zdravotníky dlouho uniká pozornosti.
Takže - samozřejmě, pokud vás chtěla paní doktorka ujistit, že vám nehrozí křivé obvinění, je to asi celkem pravda, ale druhá část té pravdy je, že po známkách týrání se lékaři nedívají dost a věří mýtu, že ty známky musí být nápadnější a "jiné".
 Teraza Horáková 


Re: Lékař to prý pozná 

(7.6.2008 18:26:09)
Lízo, máš pravdu. Tyrani umějí praštit, aby to nebylo vidět, případně potýrat psychiku a nejsem schopná dovodit, který způsob je horší.

Jen jsem si vzpomněla, když bylo klukům asi tak 8 měsíců, museli jsme s jedním na pohotovost, měl zánět průdušek. Paní doktorka nařídila svléknout a rázem se s námi bavila jako s nějakýma hajzlama- doslova - a velmi tvrdě...... a nakonec se zeptala "odkud má ty modřiny?". Trvalo chvíli, než jsme vysvětlili, že když si s bráchou vadí, tak se koušou...... to byl jejich způsob boje.

Nakonec uznala, že to dělají děti v jeslích, a že ty modřiny odpovídají těm 4 zubům a stisku, který v té době měli, a že dvojčata tohle dělají.

Nezlobili jsme se ani jeden, naopak, byla ostražitá a to je myslím v pořádku.
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Autorčiny reakce do diskuze 

(29.5.2008 15:02:39)
Díky za pochopení i všechny náměty k zamyšlení ;-)

Za sebe doplňuju:

- k doktorce opravdu nechodíme kvůli každému prdu, ale jedna zornička širší než druhá nás trochu vystrašila, a doktoři mi jen pochválili, že jsem s tím k nim zašla

- se svojí doktorkou jsem spokojená, její reakci jsem nevnímala ani jako zastrašování, ani jako vyhrožování. Spíš jen jako upozornění na to, co by se taky mohlo stát a co sama asi ve své praxi zažila. I sestra pak reagovala slovy: "Jé, teda my jsme Vás asi vystrašili, to jsme nechtěli." Ale je uričtě lepší být připraven i "nejhorší variantu" než překvapeně valit oči na vzniklou situaci.

- smysluplnost práce sociálky chápu, ale děsí mě právě ta představa nevhodného času návštěvy (stačí aby jedno dítě brečelo kvůli zoubkům, druhé se třeba praštilo o dveře, k tomu pár vyházených hraček a rozházeného oblečení) - uklízím 2x denně, mezi tím to tady prostě vypadá jak na bojišti - holkám je jedné rok a čtvrt a druhé dva a půl... Uklizeno tu bývá akorát když holky spí :-) Pak asi záleží na tom, kdo by sem přišel, jak moc citlivá a chápavá osoba, nebo naopak tvrďas...

- z praktik zdrav. pojišťovny jsem zhnusená. Pravda asi je, že na to ze zákona možná mají nárok, ale přijde mi to opravdu takové spíš zneužívání situace než morální nárok, pokud se nejedná opravdu o klasické zanedbání péče (typu nechám dítě v židličce a jdu se bavit mezi dveře se sousedkou). Snad to u té naší pojišťovny u normálních úrazů nehrozí...
 lklasinka 


Re: Autorčiny reakce do diskuze 

(29.5.2008 17:18:49)
tak to buď v pohodě, jednak se nahlásí dopředu,taky bys nemusela být doma , jednak buď v klidu, nikdo k tobě nepřijde, a navíc tam pracují ženské které ví jak to doma s dětma vypadá. No kdyby přišla soc. k nám neočekávaně asi bych taky neuspěla, Rv:-D , každá normální mamina co se troch věnuje dětem nemůže podle mě mít uklizeno, nebo se pletu? u nás je taky pořádek jenom když vím že má někdo přijít.
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: Autorčiny reakce do diskuze 

(29.5.2008 19:10:21)
Moje řeč. Na "přepadovky" jsem chodila jen tam, kde to bylo nutné a jinak to nešlo. Např. u dohledů, když jsem věděla, že děti bývají hladové.... Tam by ohlášení znamenalo, že by sice zrovna při návštěvě nebyly, ale pak zase ano....! Takhle jim rodiče dát najíst prostě museli kdykoliv měly hlad.
Jinak já provozní pořádek nikdy neřešila... Sama ho doma mám neustále :( , ale odpadky po bytě, špínu, blechy a vši... myši, to už ano :)
 Jane 
  • 

zbytečné strašení !!!! 

(29.5.2008 21:39:11)
s tou pojišťovnou nevím, jak to je, ale se sociálkou si dovolím podotknout že :
- o těch úrazech se může dozvědět prakticky od kohokoliv (i anonym), protože existuje cosi jako oznamovací povinnost - tzn. když má někdo (většinou to je právě doktorka nebo učitelka) podezžení na týrání nebo zanedbávání péče, musí to oznámit na tzv. oddělení sociálně právní ochrany dítěte (odbor při městských magistrátech). Pracovnice toho odboru pak rodinu navštíví, poptají se případně u sousedů, ve škole, školce atp. Odebráníé dítěte z rodiny je dle mé zkušenosti až absolutně krajní řešení, trend je naopak nechta dítě v jeho prostředí a pracovat s tou nefunkční rodinou. Což se autorky pochopitelně netýká. Jen mám pocit, že buď vaše dr vás straší zbytečně nebo má nějakou zkušenost s nějakou s prominutím kr....vou z OSPODu ve vašem městě (protože i mezi sociálními pracovnicemi se najdou "černé ovce" - stačí, aby tam seděla nějaká zapšklá paní bezdětná, rozvedená, bez odborného vzdělání a ještě se nechce účastnit třeba supervizí atp. a je na problém "zaděláno". Na druhou stranu znám pár těchto pracovnic, které by udělaly první poslední (někdy i skoro nemožné), jen aby bylo rodině pomoženo. Takže je to vždycky o lidech.
 petr v. 
  • 

čemu se divíte 

(29.5.2008 22:03:21)
Čemu se divíte, když opakovaný dětský úraz v rodině bude šetřit sociálka ? Týrání dítěte vypluje na povrch právě jako opakované úrazy. A pokud to sociálka nebude šetřit a dítě bude roky trpět, budete se právem ptát "A na co tu sociálku máme, když v takovém případě nic nedělá?"

Není to milé, je to nepříjemné ale jak jinak ?
 Janka 
  • 

krátký příspěvek 

(30.5.2008 10:43:28)
Paní Hanko,
se zdravotními pojišťovnami máte pravdu. Ale co se týče sociálního úřadu, můžeme být rádi, že časté úrazy dětí jsou vyšetřovány, protože se tím často může přijít na týrání dětí (nemyslím samozřejmě Váš případ). Samozřejmě pokud by se Vám stalo, že by za Vámi došla sociální pracovnice, jistě by pochopila situaci jak by Vaše dítko viděla, jak dovádí a pak by již nebylo co řešit. Samozřejmě by taková situace pro Vás nebyla příjemná, ale z hlediska ochrany dětí je toto jediná možnost.
 Simeona a 3 


Re: krátký příspěvek 

(30.5.2008 11:24:03)
Souhlasím s tím, že je nutností si všímat, ale bohužel se vše dá zneužít. Když bylo mému synkovi asi půl roku, špatně v poledne usínal - po měsíčním probouzení se v noci pokaždé, když mu vypadl dudlík (tj. po každých 20min) jsme mu dudlíček vzali a dovedete si představit že naučit děťátko spát bez něj není legrace v žádném věku a zvlášť u takového prcka. Podotýkám že jsem nekojila, protože jsem jednak neměla z čeho, jednak jsem brala léky které laktaci vylučovaly.
Dovedete si asi představit jak mým nervům prospěla návštěva sousedky (vedlejší budova, společná zeď), která mi přišla oznámit že mě udá sociálce protože malého týráme, pořád křičí "mami" (sousedi pod námi měli 18měsíční holčičku, celkem plačtivou a ona si obě děti asi spojila do jednoho)a pláče...
Následoval příběh, který mi vyprávěla má kamarádka ze své praxe - pár osvojil dítě. Jelikož se ale o "volném" děťátku informuje krátce před převzetím a pár do poslední chvíle netuší jak staré dítě dostane, pár neměl připravené oblečení ani postýlku, sociálka šupky s dítětem do kojeňáku a trvalo tři, TŘI ROKY než ho dostali zpátky...
To pak se člověk vážně třese :(:(:(ˇ
Á propos, synek není divoký, ale nešikovný- za poslední 1,5 roku sjme stihli dva rentgeny hlavy po pádu ze schodů a jedno šití rtu, dlahu ruky poté co mu ji skřípnul autobus...
 madajka 


Re: krátký příspěvek 

(30.5.2008 22:40:20)
Tak my máme dvojčata z nichž jedno je hooodně divoké. Během jejich prvních třech let života má již jednou sešívaný čelo-já i tatínek jsem byli u toho když skočila po hlavě ze sedačky v obýváku a dopadla čelem přímo na umělou kostku. Pak má dvakrát rentgen hlavy, protože se i se ségrou pověsili na postýlku, která se s nima skácela a bohužel dopadla hlavou přímu na skřínku, druhá holka měla pro změnu prsty skříplé ve dveřích takovým stylem že s tím musela taky na rentgen, naštěstí z toho nic nebylo. Pokaždé když se na pohotovosti objevím s dětma tak už se nám pomalu smějí co tam zase chceme. Když jdu k mýmu doktorovi tak nás berou radši přednostně, jakmile čekáme dýl jak deset minut, tak už v čekárně na mě všichni koukají že si neumím děti vychovat. Naše dětská doktorka je velmi hodná a mila, ví co je to za čertíky, nikdy nám nikdo nevyhrožoval sociálkou, dokonce jsme neměli ani problém s VZP, i když jsme byli opakovaně ošdetřováni. Je fakt, že každý mi vždy říká že naše děti by nechtěl ani náhodou, taky je nikdo nehlídá, pouze my rodiče. Máme z nich velkou radost, i když jsou divočejší, tak je strašně milujeme. Nejsou nezvládnutelné, ale jsou své, a jsou naše.
 čiřikaví a Jakub 9.10.06 


ty skutečně týrané se k doktorce dostanou málokdy 

(30.5.2008 12:15:15)
pracovala jsem jako učitelka v ZŠ na prvním stupni u romských dětí a dětí ze sociálních skupin. Mám osobní zkušenost, že děti chodily dobité často - a určitě to nebylo od pádu ze schodů. Sociálka tam chodila týdně a stejně se to táhlo a táhlo.... a většinou to nedopadlo. Podotýkám, že bité nebyly romské děti, ale bílé - většinou děti alkoholiků. ROmové své děti nebijí, děti jsou u nich na prvním místě - taková je má zkušenost. ( ale vycházím z komunity kterou jsem znala, nezobecňuji)

A pokud je dítě týrané, tak jen málokterá matka ho vezme k doktorce s viditelnými ranami. Proto se většinou na týrání přijde až když už dítě musí do nemocnice, často mají i skryté a zhojené zlomeniny.

Daleko důležitější než doktoři jsou SOUSEDI a lidé, co s dětmi přichází do každodenního kontaktu. Ti jediní mají šanci něco objevit.
Jenže sousedé většinou ví, že je něco v nepořádku, ale mlčí ... a v tom je ten problém :(

a k článku:
Vyhrožování doktorky mi přijde zbytečné, spoluúčast vyžadovaná pojišťovnou rozumná.
 Jana, syn 2,5 roku 
  • 

Re: ty skutečně týrané se k doktorce dostanou málokdy 

(31.5.2008 2:09:59)
Jeli jsme dnes s manželem autobusem a za námi seděl manželský pár a přes uličku posadil svoji asi pětiletou dcerku. Její tatínek s někým telefonoval a bylo to samý "vole, no jasně vole" manžel na mě hodil pohled jakože už zase - učí na střední takže tohle poslouchá několik hodin denně. Máma holčičky působila mnohem milejším dojmem než on, ale pak se ozval pláč holčičky a pán co seděl vedle ní, začal matce tak polohlasem nadávat "nebijte to dítě, to fakt není pěkný, bít děti, nechápu proč je máte když je bijete, atd." evidentně ho to rozrušilo, přišlo mi jestli to v něm nevyvolalo nějaké zasuté vzpomínky. Holčička už nebrečela, listovala si v časopise, ale jak pán pokračoval s výčitkama a hlavně jak to prožíval, tak se ho asi začala bát a šla se vklínit na sedačku ke svým rodičům. Říkala jsem si - klasický vývoj, ačkoliv se jí sice zastal, samozřejmě že půjde raděj za rodičema, protože ti jsou "její" ty už zná, kdežto pán byl cizí a tím jak se "stará" docela divnej. Ještě když jsme vystupovali, měla holčička otisky na paži velice pěkně vyrýsované, tak mě bylo docela smutno.
 Yitta 


Bude to sportovkyně 

(31.5.2008 1:22:21)
Podle mě má výjimečné vlohy, ale třeba se taky s věkem zklidní.
 myskatana 
  • 

dobre si holcicku pojistete 

(31.5.2008 22:11:00)
taky jsme byli s klukem uz nekolikrat v nemocnici.Musim rict,ze mame dobrou pojistku a jsem aspon financne v klidu.Nemame jen urazovku,coz by jemu samozrejme stacilo,protoze plnime casto,ale u te by se nic nesporilo,tak mame nejakou zivotni a ta je i se sporenim,i kdyz nemate zadny uraz.Je dobre si vybrat,ted v novinach kritizovali ING,tam to nemam.Myslim,ze aspon mala naplast za divoke dite to je.S tou socialkou schvaluji,ze to sleduji,u vas by to bylo neopodstatnene,nemate se ceho bat.
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Re: dobre si holcicku pojistete 

(31.5.2008 23:10:01)
Díky za tip, taky mi ho doktorka mezi dobrými nápady dala - aspoň se tím odlehčilo téma. S tou naší dračicí bychom fakt asi měli a vyplatilo by se to ~j~ :-D
 DENISA 
  • 

Prebalovak 

(31.5.2008 22:31:55)
Autorka pise, ze dala pojistova k uhrade, kdyz dite podruhe spadlo z prebalovaku. To jeste zilo? Nas maly na nem taky pekne vyvadi, ale rikam si, ze proto musime byt strasne ostraziti, ze nekomu spadne 2 x to je sila. To ostatni, jako opareni apod. to beru, to se proste stane, clovek ani nevi jak.
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Re: Prebalovak 

(31.5.2008 23:08:53)
Ono asi záleží na živelnosti dítěte, za nepochopitelné to nepovažuju. Malá mi spadla z přebalováku jednou, když jsem vytahovala další ubrousky na pokakaný zadeček. Nebyla jsem nikde pryč, ani zády k ní, měla jsem ruce těsně u ní, ale byl to takový fofr, že jsem to nestačila chytit...
Ještě ten den večer mi zase skákala z přebalováku, tentokrát přímo když jsem jí držela a ona se se mnou prala. Podařilo se mi jí chytit v letu, takže nedopadla. Ale bylo to o fous.
 Piru 


Prebalovak 

(1.6.2008 7:43:09)
Ono to s tím přebalovákem nebude tak zlé...Chápu, že stát se může cokoli, ale měli bychom se přizpůsobit temperamentu dítěte. Ve chvíli, kdy se Tom, mimochodem taky pěkný živel, začal na přebalováku nebezpečně mrskat, přestěhovala jsem přebalovák na zem. už ho tam strojím a přebaluji rok a půl a dá se to vydržet.
 aninaa 


Re: Prebalovak 

(1.6.2008 16:15:48)
Deniso, a mas deti????? Souhlasim s Piru a rozumim ji...nekdy to je takovy fofr, ze ani ruce vedle telicka miminka padu nezabrani. Ja prebalovala vzdy na posteli v loznici, takze pady pri prebalovani nezname, ale: nase mala byvala hooodne casto nemocna a tak spala urcitou dobu s nami ve velke posteli. Jenomze to bylo v obdobi kdy se nam budila kazdou noc na nekolik hodin, my s manzelem jsme nekolikrat oba v posteli vycerpanim usnuli a mala jak radila, slitla...nikdy se ji nic nestalo, jen leknuti, ale stat se mohlo...byla bych proto taky nezodpovedny rodic??
 DENISA 
  • 

Re: Prebalovak 

(2.6.2008 5:34:22)
Ano mam, jedno. Taky mi spadnu z postele, mela jsem na nem obe ruce a preci spadnul. Presto si myslim, ze kdyz nekomu dite spadne z prebalovaku poprve, tak to musi byt takovy sok, ze uz ho od te doby musi prebalovat na zemi. Vzdyt to je takova vyska, ze se klidne muze dite zabit. Ja se toho taky samozrejme bojim, ze se to stane, taky mame mrstne dite, ale kdyby se to stalo (a ono prezilo), tak uz bych ho tam nikdy nedala a podruhe by se to stat nemohlo. Dite muze spadnou odkudkoliv a kamkoliv a ne vsemu muzeme zabranit, tak bych se snazila po prvni spatne zkusenosti ji vyeliminovat.
 Miky - děti 5,5 a 3 
  • 

Re: Prebalovak 

(2.6.2008 18:03:09)
Naše děti mi naštěstí z přebalováku nespadly, ale poněvadž jsem "mírně" úzkostný rodič, začala jsem jsem je tak od půl roku přebalovat na zemi na dece. Pro jistotu. Strašila mě totiž vzpomínka na vyprávění kolegyně z práce, že jí spadlo dítě pohlavě na zem z přebalováku, když tam!!! sedělo na nočníku.... Ani se mi tomu nechce věřit, brrrr
 Katka 
  • 

Re: Prebalovak 

(3.6.2008 12:58:59)
Nevidím důvod, proč by dítě, které spadlo z přebalováku 2x nemělo žít? Mi spadl syn z postele (160cm vysoko nad zemí) ve 2 letech, v 8 měsících ho nesl taťka ze schodů, kde uklouzl a spadli oba, několikrát spadl ze sedací soupravy v obýváku, protože si nedá říct a dává ruce na zem a nohy nechá na sedačce. Zkouší, jestli se tahle udrží. A taky se skutálel ze schodů ve vchodě kde bydlíme.... Jsou mu 2,5 roku a budeš se divit - pořád spokojeně žije. To se prostě stává, že dítě padá, navíc, když má tu tendenci pořád něco objevovat... Třeba jeho o 13 měsíců starší sestřička taková nebyla. Spíše měla - ještě i někdy má - ze všeho strach a ani z normální - nízké postel nešla dolů. Holt někdo je opatrný a někdo je malý kaskadér. To je ale v nás všech.
 Jasněnka 
  • 

Trochu se zastanu 

(1.6.2008 9:58:10)
Ahoj, možná na mě přilítne sprška opačných názorů, ale trošku si dovolím oponovat. Taky mám neskutečně živou dceru (2,5 roku), o které si celá obec říká, že je neskutečně živá a silná (shyby dělá pořád a leze po provaze:-o) Dobře vím, že nejlepší je pro ní volný pohyb, ale pokud je to potřeba (nebo spíš bylo, teď už je na to velká), aby v klidu jedla, tak se prostě pásy na židličce používaly, od toho tam jsou ne? To samé v kárce či kočárku, vždy jsem jí poutala, i když se kamarádky posmívaly, ale je to moje dítě, které se bude během chvilky řítit po hlavě dolu, protože jen tak klidně sedět a pozorovat okolí ho nebaví. Bezpečí dítěte pro mne bylo a je přednější než to, jestli se mu zrovna pásy líbí nebo ne, prostě jsme si na ně zvykli všichni včetně dcery.
A k postupu pojišťoven a sociálky... Pojišťovnu řešit nebudu, tam mi to přijde nefér s placením vícečetných úrazů, ale se sociálkou souhlasím. V dnešní době, kdy čísla týraných dětí jsou přímo alarmující, je to jedině dobře, že se někdo stará. My máme na zahradě klouzačku, na kterou vedou dřevěné schody. Děti od těch schodů mají na nohách modřiny a naší doktorce se to také nelíbilo a zkoumala, od čeho je děti mají. Je to dobře, že se zajímá, kdybychom patřili mezi idioty, co dětem ubližují, všimla by si toho. Víc mě naštve, když slyším, jak nějaké dítě chodilo dlouho s modřinami k doktorce i do školy (školky) a nikdo si toho nevšiml. Bohužel v dnešní době je dohled třetích stran na výchovu v některých rodinách nutností.
Když jsme dřív bydleli v paneláku, bydlela pod námi mladá rodina s dětmi. Často tam byl křik a bylo slyšet pláč dětí odněkud, jakoby byly zavřené. Nakonec jsme zavolali pomoc. Vyklubala se z toho docela povedená rodina. Otec gambler, matka alkoholička, večně opilá, mlátila a zavírala své děti, které musely být někde v šatně i několik hodin. Nevím, jak rodina dopadla, vím, že se rozvedli, byli pod dohledem sociálky, ale my jsme se odstěhovali, tak jejich příběh dál neznám. Kdyby si nikdo ničeho nevšímal, nevím, jak by vše dopadlo a nechci na to ani myslet.
Ufff, to jsem se rozepsala....
Ještě s tím vázáním souvisí ten nový zákon o autosedačkách. Co si o tom myslíte? já jsem rozhodně pro zavedení povinností a tvrdých trestů pro rodiče, kteří vozí děti jen tak. Často vidím, jak matka drží své dítě na klíně nebo dítě poskakuje volně po autě, to mi vstávají vlasy hrůzou. My jsme dceru bez sedačky nevezli ani kilometr a dokud nevyroste, tak to tak bude. Nikdy nevím, co se může stát. A bohužel nezodpovědných rodičů je stále hodně a pak to odnášejí děti velkými úrazy, úpřípadně smrtí. U nás se před pár lety stalo, že matka ladící rádio si takto zabila své nepřipoutané dítě, když přehlídla náklaďák. Dodnes je na psychiatrii a asi už z ní nevyjde. A stačilo málo, podle hasičů a policie zasahujících na místě, pásy by stačily, aby se dítěti nestalo takřka nic. Připoutaná matka vyvázla jen s odřeninami.
 Hanka,Rebeka 12/05,Miriam 4/07 


Dětská bezpečnost 

(2.6.2008 8:23:37)
Jasněnko,
s poutáním v autosedačce 100%tně souhlasím. Tam mi holky naštěstí neprotestují, zvuk motoru je nějak uklidňuje.
V kočárku a židličce je to s tím poutáním horší. Přijde mi trochu kontraproduktivní jí poutat v židličce, když půlku toho, co do sebe dostane, pak vyblinká. My to vyřešili tím, že má židličku na nejnižší pozici, i tak jí máme pořád pod dohledem, a většinou se nám jí podaří udržet uvnitř. Ona zase na napomínání už docela poslechne (Dej zpátky tu nožičku... apod.)
V kočárku stačí, když má pruh mezi nožičkama, pak nevyskočí během vteřiny a dá se uhlídata. My máme tandem, a vzadu je možnost jen klasického poutání, které malá nesnáší, tak jí dávám radši dopředu, nebo dobře hlídám. Příp. když nepospíchám a ona říká DOLŮ tak zastavím a nechám jí natrhat ty sedmikrásky nebo hodit kamínky do kanálu, než pojedeme dál. Ale kdby mi skákala nějak častěji nebo byla neuhlídatelná, tak bych jí holt musela taky poutat, ať si třeba vyblinká celej obsah žaludku. Naštěstí to zatím jde vyřešit líp.
Přebaluju jí taky už dlouho na zemi, akorát když má bobek, tak jí beru na přebalovák. Ale to už je dávno, kdy mi z něj skákala, teď už má přece jenom kapku víc rozumu. Naštěstí.
 Miky - děti 5,5 a 3 
  • 

Re: Trochu se zastanu 

(2.6.2008 18:08:25)
My bez sedačky ani těch pár metrů, co to máme z náměstí domů. I děti jsou na to zvyklé, samy se zapínají. Bohudík!!! Právě minulý týden se přizabily dvě děti (8 a 10) od nás z vesnice, protože jely s rodiči v autě nepřipoutané a zezadu do nich někdo v plné rychlosti narazil. NEDOKÁŽU TO POCHOPIT. Takové rodiče by měly opravdu trestat.
 DENISA 
  • 

Re: To si delate srandu? 

(3.6.2008 4:52:13)
To snad neni mozny, ze u nas neexistuje zakon, ze maji byt deti v autosedackach. Ja myslela, ze je to ve vsech vyspelych zemich automaticke. No tak to jsme opravdu 100 let za opicema a jestli tohle policajti tvrde nepokutuji a nestihaji, tak kde jsou ty porad omilane prava ditete. To, ze je rodic debil a nenapadne ho dite pripoutat je neuveritelne, ale jeste vice neuveritelnejsi je, ze statu je to jedno, preci stat a nasi zakonodarci musi domyslet, ze lidi jsou nekdy idioti a chranit bezbranne deti.
 Líza 


Re: To si delate srandu? 

(3.6.2008 7:03:22)
Deniso, ne, to skutečně není možný, protože ten zákon existuje, jmenuje se silniční zákon a než se začneš rozčilovat, tak si ho přečti.
 Katka 
  • 

Re: Trochu se zastanu 

(3.6.2008 13:16:02)
Já si teda myslím, že sedačky v autě jsou dobrá věc. Na druhé straně to pro ty děti musí být dost nepohodlné cestování. Já s mojí sestrou jsme sedačky - jako děti neměly - prostě proto, že v té době nebyly a nrevyly ani pásy na zadních sedadlech a pamatuju si, jak nás bavilo si hrát. Jáseděla v autě na podlaze a sestra na sedadle a hlály jsme si s panenkama. Při delší jízě to musí být dost nepohodlné. Zase je pravda, že dříve nebylo tolik aut a tolik "pirátů silnic". Takže, i když za našich dob bylo cestování autem pohodlnější, tak teď je to zase bezpečnější, což je důležitější. Taky uš se mi ale stalo, že jsem vezla své 2 děti v sedačce a mamka seděla mezi nima a měla na klíně neteř a sestra seděla na místě spolujezdce. Jely jsme na výlet a sestře se pokazilo auto a neměly se jak dostat domů, takže jsem je odvezla. Ale to byla vyjímečná situace.
 Piru 


Autosedačky 

(4.6.2008 21:38:01)
Já jsem taky jednoznačně pro autosedačky. Je pravda, že zrovna dneska jsem kvůli tomu musela jet na kole (měli jsme doma pouze manželovo služební auto), aleděti nepřivázané neujedou ani 100 metrů a nevadí jim to. Navíc mi to přijde i pohodlné, kluci na sebe dostanou a mají opěrky hlav i postranách, já si nikdy v autě tak nehověla, jako oni v těch křesílkách, když usnou. Je pravda, že často vozím i neteř, potom náš starší syn, ze všech dětí nejstarší (je mu 7),sedí uprostřed mezi sedačkami připoutaný dvoubodovým pásem. Třetí sedačku tam fakt nenacpu...
 LUCKA 
  • 

JE TO NORMÁLNÍ 

(2.6.2008 0:38:27)
JÁ VÁS PLNĚ CHÁPU. NĚCO PODOBNÉHO MÁM DOMA I KDYŽ JE TO 3LETÝ KLUČINA.I KDYŽ SE SNAŽÍME HO NĚJAKÝM ZPUSOBEM ZABAVIT ON MÁ VŽDY JINÉ PŘEDSTAVY A NAVÍC HODNĚ DIVOKÉ AŽ MÁM NĚKDY STRACH ŽE TO SKONČÍ ŠPATNĚ.TATÍNKOVÉ JSOU NĚKDY DIVOČEJŠÍ A MINULÝ TÝDEN PO JEJICH JÍZDĚ NA DOMÁCÍM KONÍČKOVI TO SKONČILO KRVI Z NOSU.NEMÁM RÁDA TYHLE HRY PROTOŽE UŽ JSEM SI ZAŽILA TĚŽKÝ URAZ S MOJI DCEROU KTERÝ SKONČIL DOBŘE.ALE NÁS TAKY RODIČE TAK NEHLÍDALI TAK JAK MY NAŠE DĚTI A BYLI JSME ŠTASTNÍ.BYLA JINÁ DOBA.
 i.b. 
  • 

Úrazy versus Šikana 

(2.6.2008 7:12:05)
Úřady to sice myslí s dobrým úmyslem, sledovat úrazy a vypátrat tak šikanu na dětech. Ale můj názor je ten, že to k ničemu nevede. Jelikož slušná rodina, když si jejich dítě udělá úraz, běží hned k lékaři, ať to stojí, co to stojí. Zatím co "potenciální tyran", který udělá bolístku nebo způsobí úraz dítěti k lékaři určitě nepoběží, protože mu to udělal úmyslně a má z toho ještě potěšení, tak proč by to chodil léčit, že? Nebo jsou rodiny, kde si jejich děcko udělá vážnější úraz a nenamáhají se také přijít k lékaři (většinou to bývají ti, co zanedbávají rodičovské povinnosti, nebo některé soc. slabé rodiny). Proto na takové tyrany úřady přijít nemůžou.
Spíš by bylo zapotřebí, aby lékaři hlídali karty svých malých pacientů, u kterých se jim zdá, že podezřele dlouhou dobu nebyly u lékaře, měli by si je pozvat na preventivní prohlídku. (Nebo zavést preventivní prohlídky 1x ročně pro všechny děti).
Ale očerňovat slušné rodiny a podezírat je z týrání dětí není zrovna příjemné a vrhá to na rodinu špatný stín...
 kralice3 


Re: Úrazy versus Šikana 

(5.6.2008 11:22:57)
Naprosto souhlasím.

Skuteční tyrani se za lékařem nehrnou - zvlášť ne teď, když máme ty skvělé poplatky.
 Ájenka 


spojitost institucí 

(2.6.2008 9:17:07)
sociálka má informace od pojišťoven, jsou propojeny, kvůli platbám. To co dělají mi někdy taky pěkně štve, dcera jezdila závodně na koni a o pády opravdu nebyla nouze, proto byla i připojištěna, každou chvíli měla něco zlomeného nebo natlučeného a když jsem také nejméně posté vysvětlovala jak se to stalo, tak mi to tak naštvalo že jsem tam dojela a seřvala je co si vůbec myslí a že kdyby byli trochu inteligentnější tak by se podívali na předchozí úrazy a zjistili by proč se to děje, a že si právě proto platím připojištění, od té doby dali pokoj. Nehledě na to že malé dítě pokud je živější neuhlídáte a nemusí zrovna sportovat aby se něco stalo, stačí že mají šmatlavé nožičky a úraz je na světě, to by jsme si nemohli za chvíli dojít ani na záchod, kdyby se raději zaměřovali na to co mají udělali by lépe.
 1.3Magráta13 


Re: spojitost institucí 

(2.6.2008 11:16:00)
Jen pro informaci.
Skutečně nemáme na sociálce informace od pojišťoven a nejsme s nimi nijak propojeni.
Informaci od pojišťovny možná může získat Česká správa sociálního zabezpečení, kde se vyplácí důchody a podobně.

Sociálky na městských úřadech žádné propojení nemají. Bohužel.

Jinak už ani reagovat nechci, jen si ale uvědomte, že sociálka je ve vztahu k rodině jakýmsi zástupcem dítěte. Je jasné, že každý rodič si myslí, že dává svému dítěti to nejlepší. jenže když si to myslí máma i táta, ale každý jinak, kdo pak stojí za tím dítětem? kdyby se rodiče dokázali v klidu domluvit nad výší alimentů a nad dalšími věcmi, týkající se dětí, nemuseli by do toho trojúhelníku sociálky vůbec vstupovat.

Kamarádka má dceru, kterou si pořídila za svobodna se ženatým mužem. On nějakou dobu s nimi i žil, s manželkou se rozvedl a poté je opustil. nyní je znovu ženatý s, v pořadí 3. ženou, a čeká 4. dítě. 2 má s 1. manželkou, 1 s kamarádkou a 1 čeká teď. Plat spíše průměrný. A kamarádka se hrozně diví, že dostává na předškolní dítě jenom 2 tisíce alimentů. Jenže ono vynásobeno 4 dětmi je to dost peněz.
Ano, charakter toho muže není nic moc, chápu, že má vztek, že je na všechno sama, jenže... uvěřila a teď na to doplácí...bohužel nejen ona, ale i její děti (má ještě staršího syna s jiným mužem, také za svobodna).
 Eliška, studentka medicíny 
  • 

klid... 

(2.6.2008 15:04:03)
hlášení úrazů je povinnost lékařů. stejně jako hlášění infekčních nemocí. díky těmto informacím byly například nastartovány výroby ochranných pomůcek, jako jsou protiskluzové dečky, kryty na zásuvky... prostě když se tyto informace vyhodnotí v celorepublikovém měřítku, může se poté udělat účinné opatření. Hlášení jsou samozřejmě anonymní...

pokud jde o sociálku a hlášení úrazů... je to jeden z mála způsobů, jak odhalit týrané děti... myslím si, že lepší je, když se sociálka 10x zaptá zbytečně, než aby se neptala vůbec, a týrané děti by byly mrtvé děti...

Kéž by lidé chápali, že i když něčemu na první zamyšlení nerozumí, může to být dobrý nápad a užitečná věc...
 Katka 
  • 

Re: klid... 

(3.6.2008 13:37:09)
Ono je to možná o tom, kdo na sociálce pracuje. Ty, které se tady ozývají určitě hájí práva dítěte, ale jak mi vysvětlíte, Kuřimskou kauzu? Jakto, že o týrání tak dlouho nikdo nevěděl? A není to jenom toto. Je přece spousta případů, kdy sociálka neprojevila zájem se zabývat situací v rodině. Třeba milé dámy ze sociálky - už jste si přečetly příspěvek zde na hlavní straně od paní Loriny? Jakto, že se tohle děje????? Ten článek, podle mého, totiž popírá význam sociálky....
 Gabča, dcera 6/06 
  • 

Re: klid... 

(3.6.2008 14:22:17)
Nevím, proč hned takový tón!
Myslím, že všechno je o lidech, všude jsou dobří i špatní lidé, je to ve všech profesích!!! A věřte mi, že kdybyste pracovala na sociálce vy taky byste byla neustále na pranýři, i kdybyste se rozkrájela. Nelze prostě uhlídat všechno, zvlášť když spolupráce mezi jednotlivými institucemi je o ničem... Viz kuřimská kauza! Jinak u výše uvedeného článku bych být pisatelkou buď žádala o svěření dítěte do své péče nebo si prostě stěžovala výše! Výmluva na auto apod. by u mých nadřízených neprošla. My chodíme pěšky, jezdíme autobusem, vlakem... a bez řečí!
 Kaja, dcera 19 měs. 
  • 

taky máme čiperku:)) 

(3.6.2008 13:15:29)
Nic si z toho nedělejte..taky máme čiperku.. Akorát nechápu proč se sociálka začne zajímat o dítě na základě úrazů, když všude kolem nás jsou případy, že sociálka nedělala nic, dokud nebylo opravdu pozdě.. Např. na Praze 8 zabil otec nevl. dceru..a sociálka tu rodinu předtím několikrát kontrolovala, ale nepřipadalo jim nic divné.. Ať se jdou "bodnout".. Sama jsem byla odebrána rodičům, když mi bylo 14, utekla jsem totiž z domova..octla jsem se tak v ústavu mezi násilníky, nepřizpůsobivými jedinci a "skorovrahy"..a to mají rodiče VŠ, nepili, pracovali, starali se..ale holt nezvládli pubertální zamilovanou dcerku.. super zkušenost, 3 měsíce v ústavu. DÁVEJTE SI POZOR.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.