| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Matka negativní, otec pozitivní

 Celkem 59 názorů.
 Petulina, kluci 11 a půlroční mimi 
  • 

Nešiřte paniku Lenko :-) 

(25.2.2008 11:01:45)
Není to vůbec tak horké. Já jsem nega, manžel pozi, první dítě bylo pozitivní, naočkovali mě hned po porodu a dali papírek s povrzením, že ho mám odevzdat při dalším těhotenství. Při dalším těhotenství tedy nyní automaticky na začátku dělají test na protilátky, je na to i kolonka v TP. A několikrát ještě během těhotenství kontrolují jejich hodnoty. Po dalším porodu mi ihned sdělili, že dítě má stejnou skupinu jako já a že mě tudíž neočkovali. Totéž napsali i do propouštěcí zprávy.
O žádném ohrožení plodu se se tedy z důvodu Rh faktoru - matky nedá mluvit. Spíš jde o to, že nám lékaři většinou neřeknou, co všechno vlastně kontrolují a proč a člověk se v té hromadě vyšetření a testů (které mě už spíše obtěžovaly) špatně vyznává. Kdyby s námi více komunikovali, neměly bychom potom takové zbytečné obavy...
 Helena 
  • 

Re: Nešiřte paniku Lenko :-) 

(25.2.2008 11:28:49)
Myslím, že pre "niekoľkými rokmi", ako sa píše v článku, to už problém nebol - mala som to rovnako, prvé dieťa pred 18 rokmi, krv negat. po mne, teda bez problémov, ďalšie dieťa pozit. po manželovi, teda som po pôrode dostala protilátky.
Treba povedať, že som v poradni pripomínala, že to musia sledovať vždy ešte skôr, ako si to sestrička všimla, ale predpokladám, že by si to všimla aj sama, hneď pri prvej návšteve a vystavení tehot. preukazu mi tam totiž doktorka červenou fixkou napísala: "RH!!!"
 Lenka 
  • 

Re: Nešiřte paniku Lenko :-) 

(25.2.2008 14:31:58)
Vy jste měla v pořadí faktorů štěstí - první dítě mělo negativní faktor po vás, takže se vám žádné protilátky ani vytvořit nemohly. Před 3 lety jsem potkala paní s 12-ti letým chlapcem s pozitivním faktorem a roční holčičkou, rovněž s pozitivním faktorem. Paní po prvním porodu nedostala žádnou injekci proti tvorbě protilátek a při druhém těhotenství byla několikrát v Praze, kde nenarozenému miminku dávali krevní transfuzi. S holčičkou pak od narození lítali po doktorech.
 Evyk 


Re: Nešiřte paniku Lenko :-) 

(25.2.2008 13:18:53)
Ahoj, já jsem taky Rh-, muž Rh+.Když jsem byla poprvé těhotná, ptala jsem se Mudr., zda se musí zjišťovat skupina u manžela.Tenkrát mi bylo řečeno, že už se to vůbec nedělá.Prý není jisté, že manžel=otec dítěte.Něco na tom je...Takže mě sledovala během těhotenství, po narození syna (Rh+)jsem dostala injekci s tím, že další těhotenství ohroženo není.Ani slovo o kontrole protilátek.

Za pět let jsem čekala druhého syna, Mudr.(jinou) jsem upozornila, opět mě více hlídala, jinak nic.Automaticky z prvních odběrů zjišťovala stav protilátek-vše bylo O.K. Klučík byl také +, takže v porodnici další inj.Opět ani slovo o nějaké kontrole.
KAždý lékař by si měl toto pohlídat.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Nešiřte paniku Lenko :-) 

(25.2.2008 13:44:36)
Já jsem Rh negativní, všechny děti jsou Rh pozitivní. Pokaždé mi píchali po porodu příslušný antiglobulin, ale o žádných kontrolách po půl roce se nikdy nemluvilo...
 Lenka 
  • 

Re: Nešiřte paniku Lenko :-) 

(25.2.2008 14:16:24)
Petulino, neměla jsem v úmyslu svým článkem šířit paniku.:-) Jen popsat své zkušenosti a upozornit maminky se stejným "problémem". Vzhledem k tomu, že u nás se kontrola krve na protilátky půl roku po podání injekce proti jejich tvorbě provádí, dovolila jsem si předpokládat, že k tomu dochází z toho důvodu, že jejich výskyt může nastat i po podání injekce. O riziku pro zdraví budoucího dítěte jsem mluvila v souvislosti s neprovedením tohoto kontrolního odběru v kombinaci s výše zmíněnou předpokládanou možností existence protilátek a následným těhotenstvím. Osobně si myslím, že je lepší být opatrná příliš, než vůbec.:-)
 Maruna +Filip 06 + Sára 09 


Kontrola?? 

(25.2.2008 17:41:10)
Tak ted jsem lehce zmatená. Já jsem negativní, manža pozitivní, syn také +. Injekci jsem dostala, ale o žádné kontrole se nikdo ani nezmínil, ani v porodnici, ani gynekolog. Tak já nevím.....Plánujeme ted druhé dítě a lehce jsem znejistěla. Jo a manželovu krevní skupinu po mě nikdo nechtěl, ale ted je jeho faktor jasný:)))))))
 Bumbi&05,08,10 


Re: Kontrola?? 

(25.2.2008 22:59:22)
jsem na tom stejně. Akorát už druhé dítě čekám a mého gynekologa ještě ani v 15 tt nenapadlo dělat test na protilátky, a to ví, že já jsem rh- a první dítě bylo rh+...

neřeším to, zatím. Testy si kdyžtak zaplatím sama v laborce, když bude nejhůř.
 Dáša 
  • 

Re: Kontrola?? 

(7.4.2010 23:06:21)
Také jsem po prvním těhotenství dostala injekci a nikdo mi nic neřekl o kontrole a při druhém těhotenství mi ani nedělali kontrolu protilátek a po porodu mi zase píchli injekci a zase žádná kontrola.

Druhého těhotenství bych se neobávala.
 anavel + 3 


Re: Nešiřte paniku Lenko :-) 

(26.2.2008 0:04:41)
Ted jste me trochu uklidnila,ja se jiz zacinala desit,rodila jsem v Anglii a nejsem si vubec jista,jestli jsem nejakou injekci po porodu dostala,sla jsem totiz par hodin po tom domu a pak uz jsem zadnou nedostala,to vim jiste a pul roku na to zadne kontrolovani krve taky nenastalo.Rada bych druhe dite v nejblizsi dobe,co ted?
 Iveta, Kuba 03, Kája a Verča 05 
  • 

Re: Nešiřte paniku Lenko :-) 

(2.3.2008 15:48:38)
Ani nevíte, jak ráda bych tvrdila to, co vy. On to totiž problém je a veliký. U nás se k tomu přidružila moje krevní transfuze v 17 letech, která mi sice zachránila život, ale skoro ho zničila mým dětem. Tehdy jaksi nikoho nenapadlo, že protilátky se mohou vytvořit i po transfuzi. Takže v prvním těhotenství mi s hrůzou zjistili protilátky už v 10. týdnu, vše naštěstí skončilo několika kordocentézami (odběr pupečníkové krve dítěte v děloze) a vyvolaným porodem v 37. týdnu. Po porodu mi nic nepíchli se slovy, že to už stejně nemá cenu a druhé dítě holt dostane transfuzi. Syn měl silnou žloutenku, ale po 14 dnech v porodnici jsme šli domů a je v pohodě (dnes 4,5 roku). V dalším těhu se nám povedly dvojčata, takže k jednomu se přidal další problém. Protilátky letěly nahoru takovým způsobem, že mě v 16 týdnu odeslali k Apolináři, kde jsem chodila každý týden na ultrazvuk, jak se holkám daří s tím, že musíme vydržet do cca 22-23 týdne, než bude možné provést první transfuzi. Pokud ne, máme všichni smůlu. Naštěstí vydržely, i když hodnoty hematokrytu byly před první transfuzi hodně nízké. Transfuze holky dostávaly co 14 dní, při páté jedna holčička zkolabovala a tak byli v 32. týdnu během 15 minut i venku. Problémy, které díky Rh faktoru nastaly, bych opravdu nikomu nepřála. Nejen v těhotenství, kdy pro mnohé je noční můra jeden odběr plodové vody a my jsme x-krát museli absolvovat odběr krve z pupeční šňůry a obratem transfuze do pupeční šňůry (riziko potratu je 2x vyšší než u amniocentézy, navíc než se doktor trefí tam, kam potřebuje, navíc u dvojčat...),ale i po porodu, kdy obě holky tvrdě bojovaly o život. Jednu pustily z porodnice po opakovaných infekcích ve třech měsících, druhou ve 4,5 po dvou zánětech mozkových blan a dvou operacích na mozku - voperování shuntu). Od té doby prakticky neustále běháme po doktorech, na druhou stranu jsme ale měli velké štěstí, protože holky jsou "relativně" v pořádku. Dnes mají 2 roky a na první pohled na nich nic nepoznáte (kromě toho, že jsou hodně drobné)
Kdybych mohla, asi bych lékařům ve Vysočanech pořádně vynadala, že tehdy nikoho nenapadlo zkontrolovat protilátky a dát mi injekci, vše mohlo být v pohodě a děti zdravé. Na druhou stranu, takových případů jako my, je v republice cca 8-10 za rok a dvojčata na nitroděložních transfuzích si u Apolináře nikdo nepamatoval.
Ráda bych varovala všechny, které ví, že mají Rh negativní, aby si daly pozor i při případných transfuzích.
Iveta
 bravad 


nešílet 

(25.2.2008 11:41:49)
Jsem ten samý případ (Rh negativní, manžel Rh pozitivní, dítě Rh pozitivní). Žiju v zahraničí, péče o těhotné je tu srovnatelně dobrá, možná, že v některých ohledech i lepší. Také jsem dostala injekci po porodu a žádné kontroly po půl roce se tu neprovádějí, takže ono to asi nebude tak horké...
 Motýlek+2 děti 


Re: nešílet 

(25.2.2008 12:06:48)
Já o tom nevěděla a dočetla jsem se to náhodou v jedné knížce.Problém je že nevím jestli mi tu injekci dali protože mi o tom nikdo nic neřekl a ani v mém těhotenství se nikdo neptal na manžolovo Krevní skupinu.On ani nechodí k doktorům tak jen říkal že je asi B já jsem O negativní a dcera je O pozitivní.Druhé těhu jsem potratila ptala jsem se zda to oní ono ale jen mi řekli že se to prostě stává a nikdo neví proč.Teď se snažíme o další mimi tak jste mě nahlodali abych zkusila přemluvit muže aby si zjistil svojí krevní skupinu.
 bravad 


Re: nešílet 

(25.2.2008 12:17:17)
Ahoj květinko,

ja teda nejsem odborník, ale řekla bych, že pokud ty jsi Rh negativní a dcera Rh pozitvní, tak manžel musí být zákonitě taky Rh pozitvní. ;) Pa pa
 Helena 
  • 

Re: nešílet 

(25.2.2008 12:56:39)
Myslím, že by si mal manžel určite zistiť krvnú skupinu. Upozornite svojho lekára, že neviete, či ste dostali protilátky po pôrode, zrejme je možné ich prítomnosť zistiť krvným testom. (Nemohla to byť teoreticky aj príčina potratu - to mi len napadlo, tiež nie som žiaden odborník.)
 Aquarius77 


Re: nešílet 

(25.2.2008 13:04:09)
Květinko, je klidně možné, že ti tu injekci po porodu nedali. Nechci tě strašit, ale kamarádce ji v jedné nejmenované porodnici taky málem nedali. Naštěstí o RH faktorech věděla, tak si ji vydupala. Kdyby nevěděla, tak má zřejmě smůlu.
 Miilu 


Otec nejistý 

(25.2.2008 13:27:35)
Já jsem taky Rh negativní, ale manžel si zjistil, že je taky Rh negativní. I přes to, že jsem to všude říkala, dali mi v nemocnici tu injekci, se slovy "otec je vždy nejistý" Tím mě tedy dost naštvali, snad vím, kdo je otec. Tou injekcí mi naopak protilátky vyskočili a musela jsem každý měsíc jezdit do Prahy na odběry a na sledování. Je sice hezké, že se starají, ale pokud jsme oba negativní, tak snad problém není, ne?
 evcik 


Re: Otec nejistý 

(25.2.2008 19:24:08)
zažila jsem to podobně - oba dva s manželem O negativní, i přesto jsem v porodnici injekci s totožným vysvětlením "otec je vždy nejistý" dostala...možná by nám mohli pracovníci ve zdravotnictví více důvěřovat. pokud bych si sama nebyla jistá, pak prosím a nemusí se o tom dál mluvit :-), ale ráda bych vyjádřila představu, že vím "kdo je otcem mého dítěte"
 katka+katka 
  • 

Re: Otec nejistý 

(26.2.2008 8:46:58)
můžu se jen zeptat, kde jste rodily? My jsme s manželem taky Rh- a problém nebyl. Rodila jsem v Motole.
 evcik 


Re: Otec nejistý 

(26.2.2008 22:49:43)
V Krči...jinak jsem tam byla naprosto spokojená, zejména s jejich přístupem k porodu i poporodní péči, ale i když už je to 5 let - nevzpomínám si, že by před injekcí (nebo i po ní) někdo zjišťoval synovu krevní skupinu. jsem zvědavá na přístup bude-li nějaké příště
 Robin* 


Re: Otec nejistý 

(26.2.2008 10:38:44)
Tak to je fakt divné, že vám injekci dali. Já jsem taky negativní a partner pozitivní. Ale protože syn má krev RH negativní, žádnou injekci jsem nedostala. A tak si myslím, že pokud jste oba dva RH negativní, tak vaše dítě je taky negativní a injekce nebyla nutná. Já jsem rodila na Bulovce.
Pak jsem měla dva potraty v I.trimestru a pokaždé mi injekci dali, ale musela jsem si o ní říkat a vyloženě na to upozorňovat doktory. Moje gynekoložka mi pak říkala, že prý v I.trimestru při potratu se injekce dávat nemusí, ale jinde jsem četla, že ano. Tak nevím, co si vybrat.
 Kudlanka 


Re: Otec nejistý 

(26.2.2008 11:16:15)
S potratem je to prý tak, že pokud je velmi časný, není ještě znatelná srdeční akce, nemá zárodek ještě svůj krevní oběh, nemusí se dávat injekce. Pokud má už srdíčko, injekce se dává. Alespoň takhle mi to vysvětlili, bohužel mám za sebou oba případy. Jinak Synek je Rh-, takže po porodu bez problémů. Rodila jsem v Motole a injekce se tam dává až po zjištění krevní skupiny dítěte.
 kití 


Re: nešílet 

(25.2.2008 13:50:33)
osobně si myslím, že otázka by neměla průměrně ingormovanou ženu zaskočit. A nějaké kontrolní odběry - to slyším poprvé. Vidím to taky jako šíření paniky, ale jsou lidé, kteří rádi dramatizují.
 bono 


Re: nešílet 

(27.2.2008 7:47:25)
ano, je potřeba si to trochu hlídat. Sama jsem byla v porodnici svědkem toho, že paní s negativním Rh s ohledem na faktor svého dítěte injekci dostat měla, ale jednoduše se na ni zapomnělo. Naštěstí si na to dotyčná maminka zavčas vzpomněla a ozvala se personálu.
 Lenka 
  • 

Re: nešílet 

(25.2.2008 14:26:06)
Zkuste zavolat do porodnice, kde jste rodila, v kartě byste měla mít uvedeno, zda vám ona injekce byla aplikována. Protilátky je možné zjistit krevním testem, odběr provede nebo žádanku vypíše gynekolog.
 martina 
  • 

protilátky 

(25.2.2008 16:03:30)
Celý problém je mnohem zložitější než píšete. Samozřejmě můžou se vyskytnou protilátky proti Rh faktoru, ale ty si lékaři celkem dobře ohlídají a případně aplikují Rhegu, nebo něco podobného. jenže skupinových systému je celkem cca 27 a ne jenom system ABO a Rh. Takže v případě , že se vyskytnou protilátky v jinem systému je situace horší, protože na to neexistuje očkováni. Každý gynekolog ve spolupráci s transfuzní stanici, ale dokáže Vaše těhotentsví ohlídat a případě komplikaci Vám včas vysvětlí situaci.
 Kateřina 
  • 

Re: Rh faktor 

(25.2.2008 19:16:09)
Paní Lenko,vůbec nešíříte paniku,ale je to po dlouhé době článek,který má svou podstatu.Já jsem AB negativní a manžel je B pozitivní.V prvním těhotenství jsem dostala první dávku ANTI D v 25.týdnu těhu a byl mi vystaven průkaz.Po porodu dcery druhý den přišla sestřička,že je dítě pozitivní po tatínkovi a já dostanu injekci.I když můj průkaz měli u sebe ani se nenamáhali zapsat datum porodu a kolik,že mi píchli jednotek jestli 250 nebo 500,prostě žádný záznam,samozřejmě mě také nikdo neupozornil na kontrolu po 6 měsících po porodu.Moje vina,mám líp číst,že?Protože v tomto očkovacím průkaze je napsáno:Za 6 měsíců po porodu se dostavte na transfúzní stanici ke kontrolnímu vyšetření protilátek v krvi.Proč na to neupozorní gynekolog při kontrole po šestinedělí?Mé druhé těhotenství nedopadlo bohužel dobře a skončilo potratem,nevím na závěr zatím čekáme je to docela nedávno,ale může to být i protilátkama.Asi 4 hodiny po potratu jsem byla naočkována sestřičkou ANTI D, okamžitě proveden záznam do očkovacího průkazu 250 jednotek a poučena o kontrolní vyšetření protilátek za 6 měsíců,byla jsem nyní naštěstí v jiné porodnici,kde je kvalitní péče.Takže si to ohlídám.Překvapení trošku bylo,když jsem byla asi 14 dní po potratu u svého gynekologa a ptala se,jestli se provádí za 6 měsíců ta kontrola protilátek.Nejdříve řekl,že není třeba,ale pak se podrbal ve vlasech a řekl,že je to podle toho kolik jednotek píchli jestli 250 nebo 500,takže za půl roku můžu přijít na vyšetření na protilátky rovnou k němu.Opravdu je to tak,že co si dnes neohlídáte tak to nedostanete.A ještě něco moje sestra také negativní,manžel pozitivní,první dítě pozitivní,po porodu žádná injekce,kdo to má vědět ,že?Druhé těhu potrat,žádná injekce,třetí těhu potrat a konečně injekce!!!Čtvrté těhu krásný kluk,ale ty 2 potraty byly zbytečné.
 Motýlek+2 děti 


Re: Rh faktor 

(25.2.2008 21:38:43)
Děkuji moc za rady zkusím zjistit co se dá.:-D
 Alena 1 dítě 
  • 

Re: Rh faktor 

(26.2.2008 8:30:05)
Dobrý den, mám tu samou zkušenost, první porod já negativní, malý pozitivní. O ijekci jsem nic nevěděla, tak jsem se ani nepřipoměla a nedostala jsem ji. Druhé těhotenství potrat a to už jsem tu injekci dostala, tak teď doufám, že brzo otěhotním a vše dopadne dobře. Můj doktor mi velmi nerad potvrdil, že potrat mohl být způsobený tím. Takže zas tak zbytečná panika to není. Na kontrolu mám jít taky. Díky článku jsem si na to vzpoměla :-)
 Dáša+Markétka 


Re: Rh faktor 

(28.2.2008 21:55:30)
Dobrý večer Katko,
děkuji za váš článek, pomohl mi objasnit pár věcí. Jsem ráda, že se diskutuje o docela podstatné věci. I já patřím mezi ty s rh-, a před měsícem jsem také potratila. Bohužel také nevím, zda jsem injekci po porodu dostala nebo ne. Gynekolog mi pouze řekl, že dnes je to u matek s rh- téměř automatické. A zmínka o nějaké kontrole protilátek po 6měs. už vůbec ne. V porodnici mi ani nic do průkazu nenapsali, vlastně jsem ani žádný neviděla... dost mě to děsí, ta laxnost lékařů...A je mi líto, i vaší sestry...Neměla jsem ani potuchu o tom, že by toto mohlo "způsobit" potrat. Mějte se hezky a hodně síly... Dáša:-)
 Jitka Horčicová 4 děti 
  • 

Nemějte strach 

(25.2.2008 22:10:16)
Paní Lenko já sama patřím do této skupiny rh negativní manžel rh pozitivní mám 4 děti a všichni se narodili bez problémů,očkování jsem v porodnici vždy prodělala ale o kontrole po půl roce jsem nikdy neslyšela,zato při každém novém těhotenství mi krev na protilátky brali pravidelně třikrát během těhotenství takže miminko bylo hlídané a vždy proběhlo všechno bez problémů.Myslím že vaše obavy jsou zbytečné.
 janaj85 


Re: Nemějte strach 

(26.2.2008 6:04:25)
Myslím,že celkom tak zbytočne to nie je.som zdravotná sestra a učili sme sa o tom aj v škole,čiže určité riziko tam je aj ked nemusite to brat ako strašenie iba zvýšenú opatrnost
 Medunka_ 


Re: Nemějte strach 

(26.2.2008 8:23:41)
Já jsem o tuto problematiku začala zajímat až když se nám narodilo dítě a mělo problémy a bylo nám řečeno, že za to může právě RH a ABO imkompatibilita a předčasný porod. Teprve potom jsem zjistila, že tam rizika opravdu jsou (ovšem kde nejsou, že :-). V jednom odborném článku jsem četla, že AntiD globulin by se měl píchat i po odboěru plodové vody, když se těhotná bouchne do břicha, po potratech po 8 týdnu - celkově tam toho bylo uvedeno víc, nestačila jsem koukat. V některých zemích, tuším v USA, se anti D globulin píchá i těhu, aspoň teda podle těch článků, které jsem četla.
Myslím, že člověk opravdu dneska nemusí mít strach, ale měl by být informovaný, aby si všecko mohl pohlídat. Já nikoho jiného ze svého okolí se stejným problémem jako jsme měli my neznám. A musím říct, že "díky" těm problémům miminka jsem byla opravdu po půl roce na kontrole, všecko jsem si vylítala - prostě motivace, ale mám kamarádku, která o tom ví, ale nikam nešla...
 Medunka_ 


Re: Nemějte strach 

(26.2.2008 8:32:58)
Ještě teda dodám, že když začala pátrat o co jde, nabyla jsem dojmu, že to je poměrně hodně specializovaná záležitost (možná mi to někdo vyvrátí). A v podstatě relevantní informace jsem našla, až když jsem pátrala v reprodukční hematologii (tuším, už to je dlouho, co jsem se o to zajímala). Sestricka na gyn mi rekla jenom, ze to je v pohodě :-D.
 BETTY10 
  • 

Re: Nemějte strach 

(27.2.2008 11:26:25)
Jsme s manželem tentýž případ, já 0- a manžel 0+, první syn je po manželovi 0+, a o injekci jsem se hlásila v porodnici sama (několikrát) a byla mi aplikována. U druhého těhotenství jsem byla na odběru plodové vody a automaticky mi byla injekce po odběru aplikována. Druhý syn je 0- takže mi v porodnici injekci nedávali. Ale je fakt, že co si člověk nepohlídá nemá jisté.

Krevní skupinu jsme znali předem a už v těhotenství jsem upozorňovala na nesoulad faktorů svou lékařku. Hlídalo se to určitě více a červeně to bylo zapsáno na průkazce.
 Isa a Anička 05/06 
  • 

Je možné, že jsem po porodu injekci nedostala? 

(26.2.2008 14:23:15)
Lenko, vůbec nešíříte paniku, naopak, Váš článek vyvolal velkou reakci, v mnohých příspěvcích jsou informace navíc, takže je to určitě přínosné. Já osobně jsem se zamyslela, jak to bylo se mnou a vlbec nevím! jsem rh-, ale nevím, jestli můj manžel je rh- nebo rh+. Taky vůbec nevím, jak to dopadlo po porodu, jestli jsem dostala injekci na protilátky a jestli vyšetřovali Aničku. Vypadám sice jako mimoň, ale měla jsem takové problémy s kojením, že jsem byla ráda, že mě po týdnu na vlastní žádost pustili (prý jsem byla jejich 2. případ za 20 let - masivní otoky v prsou) a na žádný rh faktor jsem si ani nevzpomněla. Teď jsem podruhé těhotná, zatím v začátcích. Srdeční akci se nedaří 100% identifikovat, takže pořád čekám...ale určitě při další kontrole na gynekologii na rh faktor a na injekti po porodu (o které si myslím, že jsem ji nedostala, nikde žádná zmínka...) upozorním. Díky!
 Lenka 
  • 

Re: Je možné, že jsem po porodu injekci nedostala? 

(26.2.2008 19:49:42)
Jestli si nejste jistá zda jste injekci dostala nebo ne, zavolejte do porodnice, mělo by to být uvedeno ve vaší kartě, nebo se zeptejte svého gynekologa, kterému jste dávala propouštěcí zprávu z porodnice. V té mé bylo uvedeno Laboratoř: KS matky A- KS plodu A+ aplikován Partobulin 250 IU.
 Míša a Filip 18 měsíců+mimi v bříšku 
  • 

Vlastní zkušenost - Rh faktor je lepší si ohlídat 

(27.2.2008 10:56:09)
První miminko jsem rodila v zahraničí. Jsem Rh negativní a manžel i syn Rh pozitivn, a tak jsem po porodu dostala injekci proti tvorbě protilátek. Po půl roce mi žádné testy doporučeny nebyly a já ani nevěděla, že se na takové vyšetření u nás chodí. Teď čekám druhé miminko a při testech bohužel bylo zjištěno, že protilátky vytvářím (podle mé lékařky se to stává jen u 1-2% Rh neg.žen, které po prvním porodu či potratu dostanou injekci, takže to asi opravdu příliš častá komplikace nebývá). Každopádně se tím teď nervuju, protože možné komplikace jsou dost závažné. Musím chodit na speciální ultrazvuky a manželovi budou dělat rozbor krve, aby zjistili pravděpodobnou krevní skupinu miminka. Když zjistí, že miminku protilátkami užírám krvinky, budou mi muset vyvolat porod ve 34.týdnu a mimču udělat krevní transfuzi. Snad všechno dopadne dobře. Tentokrát pojedu rodit do Čech a jen mě mrzí, že kvůli možným potížím budu muset do nějaké větší a míň přátelské porodnice.
Samozřejmě nepropadejte panice, pravděpodobnost komplikací je malá, ale raději si to ohlídejte!
 Zdenka73 


Re: Vlastní zkušenost - Rh faktor je lepší si ohlídat 

(1.3.2008 19:34:59)
Já injekci po porodu dostala, ale o tom, že bych za půl roku měla jít na nějaké kontrolní odběry ani zmínka....Popravdě jsem se to dočetla až teď. Dceři je 4a půl - to už bude na odběry pravděpodobně pozděRv
 misa 
  • 

Re: Vlastní zkušenost - Rh faktor je lepší si ohlídat  

(14.3.2008 22:21:27)
ja jsem prukazku o ockovani anti D dostala,ale ustne mi o kontrole za sest mesicu nikdo nerekl a ted, kdyz mam od zacatku druheho tehotenstvi zjistene protilatky anti D,tak se uziram pocitem,ze kdybych si tenkrat v te prukazce o kontrole precetla,mohlo se moji imunizaci jeste nejak zabranit. Rozhodne tedy je lepe o teto kontrole vedet nez to nazyvat jako zbytecnou paniku. Otazka je, jestli po pul roce jeste lze vubec nejakou kontrolou zabranit,aby k imunizaci doslo,ale zrejme asi ano,kdyz je nekde provadeji... To se mi jeste nepodarilo zjistit, ale kdyby tomu uz zabranit neslo, nemusela bych se tim tak uzirat - nevite nahodou jak to tedy je?
 Lenka 
  • 

Re: Vlastní zkušenost - Rh faktor je lepší si ohlídat  

(20.3.2008 22:39:43)
Asi vás nepotěším, ale myslím si, že pokud byste na onu kontrolu šla a protilátky Vám byly zjištěny, dostala byste znovu injekci a teoreticky za řekněme dalšího půl roku šla znovu na kontrolní odběr.
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Re: Je možné, že jsem po porodu injekci nedostala? 

(28.2.2008 14:35:06)
Také doporučuji zavolat do porodnice. Měla jsem podobný problém (já neg., manžel posit.). Po přečtení částečných informací jsem se při druhém těhu vyjevila,že jsem žádnou injekci nedostala. Nedostala jsem ji proto, že dítě bylo negativní. Druhé pak také.
 Danulajda 


Re: Je možné, že jsem po porodu injekci nedostala? 

(1.3.2008 12:40:51)
Dobrý den. Jsem neg. a má dcera je pozitivní. Už v těhot. jsme byla třikrát kontolována. Přiznám se, že tenkrát jsem to ani nevěděla. Na faktor otce se mě doktorka neptala a o ničem mne neinformovala. Rodila jsem ve fakultce v Ostravě, automaticky jsem dostala injekci a průkazku o jejím aplikování, kde bylo zapsáno, že mám po půl roce zajít na krevní centrum na kontrolu(přesný datum). Jelikož jsem měla problémy s kojením-dcera byla čtyři dny o hladu než na to přišli...(ikdyž jsem je upozorňovala),nějakou injekci a kontrolu jsem vypustila z hlavy. Po roce jsem uklízela v papírech a našla jsem tu průkazku, okamžitě jsem letěla na krevní centrum, kde mne uklidnili a udělali kontrolu a vše bylo v pořádku. Teď na podzim jsem neplánovaně otěhotněla, nicméně druhé miminko jsme stejně chtěli, tak jsme se těšili...pět dnů před štedrým dnem jsem potratila...opět jsem dostala injekci a jelikož jsem s sebou neměla tu průkazku, tak mi vystavili novou...opět s přesným datem kontroly(za půl roku).
 Kateřina 
  • 

Re: Je možné, že jsem po porodu injekci nedostala? 

(1.3.2008 14:38:45)
Jo Danulajdo je to přesně tak,jak píšeš,já byla ve fakultce v lednu a taky mám v průkaze napsané přesně datum na kontrolu protilátek,je to přesně na den 6 měsíců po aplikaci injekce.I u nás to velice smutně dopadlo celé Vánoce a Nový rok jsem probrečela...Ale fakultní nemocnici v Ostravě musím pochválit,tak lidský a profesionální přístup se jen tak nevidí,kéž by to tak bylo všude.
 L 
  • 

Re: Je možné, že jsem po porodu injekci nedostala? 

(1.3.2008 20:34:39)
Zjistovat RH manzela (tatinka ditete) neni nutne. Pokud se v porodnici zjisti, ze mate s miminkem rh faktor stejny, injekci s protilatkami nedostanete, pokud mate rozdilny, injekci vam daji.
 Andrea,2 dcery 
  • 

matka neg.otec poz. 

(28.2.2008 16:35:59)
Dobré odpol.,přečetla jsem si článek na toto téma.I my s manželem máme tyto Rh faktory,po prvním porodu v r.1994 jsem protilátky po porodu dostala,po druhém porodu v r.2001 si už jen matně vybavuji zda mi byly aplikovány či ne.Bohužel jsem v r.2006 musela ze zdravot.důvodů podstoupit UPT(což jsem dost špatně nesla)a protilátky mi 100%aplikovány nebyly.A o průkazu jsem se dnes dočetla zcela náhodou.Jelikož dělám ve zdravotnictví zkusím se poptat a nějka si zjistit současný stav těchto protilátek v mém těle.Mějte se zatím krásně.
 Lenka 
  • 

Re: matka neg.otec poz. 

(29.2.2008 9:26:40)
Andreo, "sranda" je právě to, že dnes se už žádné průkazy nevydávají - tak mi to alespoň řekly v porodnici, ale od matek, které si chtějí nechat udělat odběr na místě, kam se to nakonec stejně posílá - na Krevním centru, je stále vyžadují. Moje sestra tak strávila před dvěma a půl lety kouzelné dopoledne s autem a miminem na cestách - nejprve jela na KC, tam chtěli průkazku, pak jela pro průkazku do porodnice, tam jí řekly, že už se nedávají, tak si vzala telefon na sestru do porodnice, jela zpátky na Krevní centrum a požádala sestru na Krevním centru, ať si to s tou druhou vyjasní. Nakonec jí udělali odběr i bez průkazky.
 Kateřina 
  • 

Re: matka neg.otec poz. 

(29.2.2008 21:32:16)
Já myslím,že není úplně pravda,že se dnes průkazy o očkování ANTI-D GLOBULINEM nevydávají.Mě se sestřička přímo v nemocnici zeptala,jestli mám průkaz u sebe,nebo mi má vystavit nový.Bylo to v lednu ve fakultce v Ostravě,takže asi záleží jak kde.
 Eva, 2 děti, 3 roky + 4 měsíce 
  • 

moje zkušenost  

(1.3.2008 16:35:03)
Dobrý den, ráda bych se s Vámi podělila o moji ososbní zkušenost s Rh inkompatibilitou. Že něco takového existuje jsem zjistila až v průběhu prvního těhotenství, když mi zjistili, že jsem Rh negat a manžel Rh plus. Odběry ke konci těhotenství potvrdily nárůst protilátek, syn se narodil Rh plus, injekci jsem dostala. Domnívala jsem se, že tím je vše vyřešeno. Nebylo :-)Při kontrolním odběru mi zjistili zvýšenou hladinu protilátek. Následně jsem po druhé otěhotněla, krev mi neustále hlídali. V cca 20. týdnu mi protilátky vylítly nahoru, musela jsem začít docházet do odborné poradny k Apolináři. Sledovali mi krev a mimču na UZ hodnotu průtoku krve mozkem. Protilátky stále rostly, tak mi byl porod v 37. týdnu vyvolán. Narodila se mi dcera, měla už 3,4 kg a vypadala OK. Po porodu si ji odnesli, abych si odpočala. Druhý den jsem se šla na ni podívat a ona se už chudák "slunila" pod 3 lampami. Byl to nejhorší okamžik mého života. Doktori mi sdělili, že má velmi silnou žloutenku a že pokud ji bilirubin poleze nahoru, bude ji nutné vyměnit krev. Nakonec to ustála. Transfuze ji pak hrozila ještě jednou, svícena byla 3 týdny. Nakonec dostala "jenom" transfuzi červených krvinek. Nemůžu si vynachválit péči, které se ji u Apolináře dostalo, všichni byli na nás moc milí a pomohli nám tyto dost krušné dny překonat. Kristýnka má skoro 5 měsíců a je úplně OK. Takže se vůbec nedomnívám, že šíříte paniku. Já jsem všechny injekce dostala a hlídáná jsem byla pečlivě. Pokud bych nebyla, mohlo to s Kristýnkou možná být úplně jinak.
 Macka 
  • 

RH - 

(1.3.2008 18:37:01)
Zdravím všechny,
i mě zjistili RH negativní a ex partner má RH+, hned na začátku těhu mi brali krev na protilátky, byly negativní, v 19 týdnu těhotenství jsem ale musela podstoupit amniocentézu a dostala jsem injekci protilátek, jenže bez záznamu do průkazky nebo karty. za 14 dní jsem šla na kontrolní odběr krve a protilátky v mém těle vyskočily z 0 na 1,35, takže ted musím chodit každých 6 týdnů na kontrolní odběry a bojím se aby se to nezhoršovalo. nikdo mi nedovede vysvětlit proč mi najednou protilátky vyskočily, jestli to je způsobené injekcí a nebo nějakým jiným faktorem. Doufám že miminko to nijak neohrozí, termín mám začátek června. budu si potom určitě hlídat jak injekci po porodu tak i následnou kontrolu.
 Eva, 2 děti 
  • 

Re: RH - 

(2.3.2008 10:14:10)
Ja byla taky na amniocenteze, dostala jsem tu injekci taky a protilatky vylitly. Nejdrive se doktori domnivali, ze to bylo v dusledku te injekce, ale protilatky stale rostly. Byla jsem sledovana, jak jsem psala v prispevku "moje zkusenost", porod byl vyvolan, Kristynka byla se silnou zloutenkou svicena 3 tydny, nebylo to jednoduche, ale ted je OK. 2krat ji od propusteni z porodnice kontrolovali krev, vse je v poradku. Takze se nebojte, vse dobre dopadne. Eva
 JitkaM 


matka +, otec +, dítě - 

(2.3.2008 15:37:59)
Byla jsem v šoku, když mi v porodnici sdělili, že syn má rh-, vím že já jsem + a manžel taky (a je to opravdu biologický otec dítěte!). Začali jsme po tom pátrat a zjistili jsme že u malého procenta lidí je to možné (máme oba dominantní +, ale recesivní - a ty se spojili a náš syn je tak -). Ale nikde už mi neřekli, jestli když dítě je rh - a matka rh +, jestli je možné čekat nějaký problém v dalším těhotenství - nevíte o tom někdo?
 Lenka 
  • 

Re: matka +, otec +, dítě - 

(2.3.2008 16:46:37)
Nebojte, problém nastává pouze při kombinaci matka - otec +. Moji rodiče taky mají +,+ a já -. Když se to můj otec dozvěděl, dokonce zapochyboval, jestli jsem jeho. Než dostal přednášku z biologie a dědičnosti od mé sestry:-)
 Pájec 


Re: matka +, otec +, dítě - 

(2.3.2008 17:02:54)
No a mě doktor tvrdil, že bude u druhého dítěte problém ikdyž já mám 0+ a muž A-...
 Iveta, Kuba 03, Kája a Verča 05 
  • 

Re: matka +, otec +, dítě - 

(2.3.2008 17:20:05)
Můžete být v klidu, v tomto případě je vše ok :-)
 Jana 
  • 

protilátky 

(2.3.2008 21:35:20)
Mám taky zajímavý příběh. V porodnici popletli mou krevní skupinu a malému taky. Do propoštěcí zprávy napsali úplně jiné skupiny. Řešili jsme to na gynekologii, nakonec mi tedy řekli, že se stala chyba, že doktor to nějak popletl. A malý má Rh faktor mínus stejně jako já. Ale nevím, jestli jim mohu věřit. Ale brát krev půl ročnímu miminku je taky docela drastické. Já tedy v porodnici žádnou injekci nedostala a chci věřit, že malý má opravdu Rh -.
 Sol 


Užitečné informace 

(3.3.2008 2:00:53)
Lenko, nezdá se mi, že byste šířila paniku, není na škodu se o tomto informovat, i když třeba to o tom testu o půl roce jsem nikdy neslyšela, je pravda, že je dobré znát svou krevní skupinu (nejen kvůli těhu) a ohlídat si to. Kdejaká nezkušená maminka si určitě z Vašeho článku něco odnese a začne se třeba pídit nebo ptát. Já jsem také nejprve vůbec nevěděla, jaký by byl v tomto případě postup, ale dopídila jsem se informací a byla jsem pak daleko klidnější.
Někteří doktoři sice dělají vše, co mají, ale pacienty o tom třeba ani neinformují, a tak je podle mého názoru dobré vědět, co nás "negativní" matky čeká v případě toho, že otec má RH pozitivní.
Myslím, že článek aspoň připomněl dost důležitou věc, která se v těhu hlídá, a to se mi líbilo.
 dorothy 
  • 

sledovat se vyplati 

(11.3.2008 17:00:41)
Myslím, že otázka rh faktor inkompability je dnes velmi úspěšně sledována, protože
rh negativní matky procházejí automatickým screeningem během těhotenství. Je to obrovský
pokrok, protože na tuto komplikaci ještě v 60. - 70. letech děti běžně umíraly.
Přesto i dnes to maminky nemohou podceňovat a klidně si to hlídat i samy. Mně se stala kuriozní věc - protilátky mi sledovali od začátku těhotenství. Zpočátku byly negativní, ale pak se projevily. Šla jsem na amniocentézu a tam mi rutinně píchli do mých protilátek další. Proč? Protože nepočkali na výsledek vyšetření, které sami udělali, ale právě rutinně dali injekci. Výsledkem bylo značné zvýšení protilátek v mé krvi a sledování dítěte do konce těhotenství. Naštěstí vše dobře dopadlo, ale mimino bylo izoimunizované a strávilo 7 dní po porodu místo u mámy na modrém světle až pod třemi lampami. Děkuji našim zdravotníkům, že to zvládli bez výměnné transfuze.
 Gábina,syn a dcera 
  • 

RH faktor 

(14.5.2008 12:52:06)


O RH faktoru jsem se u prvního těhotenství nezajímala. V průkazu jsem měla uvedeno RH pozitivní. Faktor otce dítětě jsem neznala a také to prý nebylo nutné. Narodil se mi syn a vše proběhlo v pořádku. Po čtyřech letech jsem otěhotnila, prodělala jsem opět veškerá vyšetření. Při odběru krve mi napsali že mám faktor RH negativní. Následoval další odběr, protože prý musela někdě nastat chyba, fatkor se prý nezmění. Chyba nastala v prvním těhotenství. Faktor byl opravdu nechativní. /otec pozitivní/. Vše jsem si o tom přečetla a celé těhotenství jsem měla obavy, aby nezačaly pronikat protilátky. Nastalo tomu až ve 34 týdnu. Díky bohu jsem porodila o 14 dní dříve zdravou holčičku / vyvolávaly porod/. Jsem moc šťastná, že vše dopadlo dobře. Zdravím Gábina

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.