| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Varování před "zábavnými" bobovými dráhami

 Celkem 63 názorů.
 kveta19 


Me tam nikdo neuvidi 

(21.2.2008 8:10:46)
Ja si myslim,ze selskym rozumem zhodnotim,co je bezpecne a co nikoliv.Nelezu ani na auticka na Matejske-prijde mi to nebezpecne kolikrat i pro dospeleho.Mozna jsem "straspytel",ale tam kde se nemuzu spolehnout sama na sebe,tam nelezu.
 Insula 


chtěla bych vyzkoušet 

(21.2.2008 8:53:29)
Já bych si ráda bobovou dráhu vyzkoušela, ale chtěla bych, aby řídil někdo, kdo to opravdu umí. Sama bych si tam nesedla. A pustit tam dítě???? ANI OMYLEM, nejsem hazardér. Děti bych tam nepustila ani s doprovodem. Přijde mi to opravdu nebezpečné.
 Insula 


chtěla bych vyzkoušet 

(21.2.2008 8:54:00)
Já bych si ráda bobovou dráhu vyzkoušela, ale chtěla bych, aby řídil někdo, kdo to opravdu umí. Sama bych si tam nesedla. A pustit tam dítě???? ANI OMYLEM, nejsem hazardér. Děti bych tam nepustila ani s doprovodem. Přijde mi to opravdu nebezpečné.
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Snowtubing 

(21.2.2008 9:19:17)
Já také přispěji svou trochou do mlýna. Předloni jsem byli na sjezdovce a tehdy 7 -letý syn si přál jezdit na snowtubingu (nafukovací kola, dráha s klopenými zatáčkami,vůbec to nevypadá nebezpečně).Sama jsem jela několikrát, nepovažovala jsem to za nebezpečné.Synek ale při jedné jízdě vyletěl z dráhy i s kolem a bohužel vjel pod tažné lano vleku, ktrý tahá kola s lidmi nahoru.
Lano mu roztrhlo obočí - spousta krve - ale hlavně scházelo asi půl cm a odneslo to oko.Měl to pak celé opuchlé, oko zavřené, takže jsem s ním šla raději na oční na kontrolu. Bylo to v pořádku, ale pí. doktorka mi řekla, že týden před tím tam měla dítě s okem poškozeným - od rozhoupané kotvy vleku.Takže ono se může fakt stát ledacos - to by s nimi člověk nemohl jezdit ani na vleku.
Ale zase je dobré vědět, že stát se něco opravdu může - každý by si to měl uvědomit, zejména, jde-li o malé děti.Mimochodem, ta dráha na snowtubing už je upravená,zatáčky mají podstatně zvýšené bariéry. Holt si tam pár lidí asi "rozbilo hubu", tak jako můj syn.Bohužel to u nás, jak někdo zmínil výše, není zvykem řešit s provozovatelem.Nespoléhejte se na to, že podobné atrakce jsou nějak otestované, zabezpečené,apod... Nejsou.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Snowtubing 

(21.2.2008 10:48:06)
i to je právě problém, dospělý má jiné těžiště, dítě je lehčí, tak snadno nabere větší rychlost a vylítne ze zatáčky, která se dospělému zdála v pohodě....
Jenomže jak právě odhadnout, co je bezpečné. Jak nebýt ustrašená matka, která dítěti nedopřeje trošku zábavy..... Já si taky ráda leccos vyzkouším, ale až bude prďola větší, asi se mnou taky bude mít boj...
 SnowWhite 


Re: Snowtubing 

(21.2.2008 11:40:08)
Ale o tom to taky není. Každé dítě je jiné, co jedno zvládne s přehledem, může představovat pro jiné nepřekonatelný problém. Tudíž je nutné, aby rodiče, kteří dítě nejlépe znají zvážili, zda to zvládne. Já se třeba hrozně bojím tobogánů a přesto jsem se nechala vyhecovat a šla hrůzou zpocená s dcerou na celkem normální tobogán. Nebylo to žádná srtící akce, průměrný tobogán, na kterém manžel i dcera dojížděli celkem v pohodě,tedy pomalu. Já šla s menší dcerou a jak jsem se strašně bála, tak když se rozsvítilo zelené světlo a my měly jet, nějak nás to hodilo na záda, a když jsme jely, dcera mi v podstatě ležela na břiše a já jela po zádech.....díky jiné poloze jsme chytily takovou rychlost, že jsme málem přelítly celý dopadový bazének.... A já jsem zase na chvíli vyléčená :-) Ale odsuzovat kvůli tomu, že jsem posera a lempl hned provozovatele akvaparku asi nebudu, nepřipadalo by mi to fér. Instrukce tam byly, jen já byla podělaná víc než je třeba. Bylo to moje nezvládnutí situace :-)
 bromelie 


Re: Snowtubing 

(21.2.2008 13:19:55)
Ten dopadový bazének by měl být řešen i pro takové situace, vždyť po zádech jezdí kdekdo
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Re: Snowtubing 

(22.2.2008 9:25:04)
Jen přípodotek: při snowtubingu sedíš zaseknutá zadkem v gumové pneu, nohy a ruce bez kontaktu se zemí - tudíž rychlost ani směr neovlivníš ani náhodou. Sněhové koryto prostě má mít bariéry takové, aby kolo v zatáčce nevylétlo....A pokud vylétne, asi by němělo mít možnost vletět do vleku - mohli tam dát alespoň ochrannou síť, kterou mají před turnikety k vleku, aby jim tam nikdo nevlezl bez placení.Tam jí dají ihned,že.
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Me tam nikdo neuvidi 

(21.2.2008 10:42:41)
tak na Matějské jsem nikdy nebyla 8-))), na kolotoče mám ale strach vlézt. Jaksi nevěřím obsluze a bezpečnosti strojů. Byť jsou nově pomalovány, připadá mi to jako pozlátko, těžko soudit, v jakém jsou technickém stavu.
Před pár lety jsme s manželem byli v Ostravě - Nové Bělé na pouti. Celkově jsem byla znechucena (žádné "pouťové" zboží, akorát šunty, prodávající se na tržnicích - svetry, záclony, odporné hračky). Ani jsme se nesvezli na kolotočích, teda manžel chtěl, ale mi se dělá špatně (přece jenom už jsem stará na to, abych někde zvracela do keříku 8))))). Tak jsme šli.
Večer jsme se ve zprávách dočetli, že z centrifugy (nebo něčeho podobně hodně rychlého) se prostě za jízdy utrhla sedačka i s lidmi. Prostě to spadlo na zem. Naštěstí se nic nestalo, a protože se nic nestalo, tak obsluha navrhovala, že není nutné volat policii. Nakonec ji zavolal někdo z přihlížejících.

Člověk prostě nemá jistotu kvality technického zázemí ani obsluhy. Jak můžu vědět, zda jsou dotyční proškoleni o bezpečnosti provozu a zda jej dodržují. Kolikrát právě pouťový personál sám vypadá velmi zanedbaně, přiopile, kolotoče obsluhují desetileté děti apod. Připouštím, že atrakce typu bobová drácha, jsou trošičku o něčem jiném, většinou bývají součástí nějakého rekreačního střediska, proto i kontrola tam může být důslednější. Vše je ale jen a jen o lidech, takže určitě neuškodí, se před takovou jízdou pořádně podívat, jak to celé funguje, zeptat se lidí, co už dojeli, jaké to bylo. Poptat se obsluhy, co přesně dělat, v případě problému. I podle jejich znalostí a ochoty pak určitě půjde lépe rozhodnout, zda na to jít s dětmi. Nehoda není náhoda. Vždycky je to o nepozornosti.
A já začínám být s věkem (a od porodu) poněkud paranoidní a všude vidím havárky. Možná mě ale jenom varuje instinkt. Nebo osud????
 SnowWhite 


Re: Me tam nikdo neuvidi 

(21.2.2008 12:02:40)
A autem jezdíte? A co autobus či tramvaj? Tam se přece taky nemůžete spolehnout sama na sebe...
 kveta19 


Ano,autem jezdim :-)) 

(21.2.2008 16:07:32)
Ovsem nejezdim 200/h,nevyhledavam adrenalin,dost jsem si ho uzila jako "mlada" :-))
Bylo to mysleno tak,ze nevyhledavam rizikove faktory,bezpecna jizda autem mezi ne nepatri.Samozrejme muzu narazit na debila,ktery se riti na dalnici.
MHD mi jako rizikovy faktor neprijde.Tedy uz je to dlouho,co jsem jela tramkou a metrem :oD
 pavla12345 


Nesouhlasím 

(21.2.2008 8:27:34)
Jsem sice matka pouhých 3 dětí ( někdy tady mám pocit, že čím víc dětí, tím větší mandát radit), ale s článkem rozhodně nesouhlasím. S dětmi 5,8 a 11 jsme o prázdninách vyzkoušeli dráhu v Peci i tu ve Špindlu, každá má jiný systém, ale problém jsme neměli žádný.
Pokud se stane nějaký úraz, vždy je to chyba pasažérů, ať už dospělých nebo dětí. Každý musí zvážit, jak je jeho dítě šikovné a poslušné. Instrukce obsluhy jsou podle mne naprosto jasné a srozumitelné. Pokud tatínek s malým děckem věděl, že pojede pomalu, stačilo na to upozornit toho, kdo jel za ním, aby si nechal větší odstup. I můj osmiletý syn to pochopil, takže aby si jízdu pořádně užil, nechal si před sebou odstup ne 25, ale 50 metrů.
A pokud někdo uprostřed dráhy zastaví a vystoupí, jako to udělaly loni nějaké slečny, tak to je na pár facek, ale provozovatel za to nemůže.
 Alena (také 4 děti) 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 8:39:20)
Zřejmě jste placená provozovateli podobných atrakcí nebo snad kočovnice sama.... Paní Kateřina chtěla jen všechny laskavě varovat a myslím, že to stojí za zamyšlení, obzvlášť, když se na atrakci ZABILO DÍTĚ!!!!!! To Vám asi uniklo!!!!!!!!! Bydlím v Německu a po podobné tragédii by atrakci nadobro zavřeli. Je vidět, že ve Vašem případě rozhodně "čím víc dětí, tím větší mandát radit" ani náhodou neplatí, a že jste nezodpovědná matka, která nebere varování a potenciální nebezpečí vážně a jen napadá lidi (zřejmě nemáte co dělat, že..... chtěla bych vidět Vaši domácnost, zřejmě s Vaším ležérním přístupem vypadá stejně, jako Vaše názory...).
Já paní Kateřin a děkuji, do Čech jezdím za příbuznými a na podobné atrakce si dáme na příště pozor, protože my své děti chceme nebezpačí vyvarovat.
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 8:58:06)
To je teda neuvěřitelné, že skrzevá tragédii se dostaneme na to, jak to vypadá u koho doma! Autorka článku napsala, proč si myslí, že je dráha nebezpečná, příspěvek byl zase o tom, za jakých podmínek je bezpečná, nebo ne? Já osobně bych tam nevlezla ani sama, natož abych tam pustila samotného syna, ale na druhou stranu lyžujeme, bruslíme, plaveme, dokonce jezdíme autem - a to jsou taky aktivity, při kterých se dá s trochou smůly zemřít nebo zmrzačit se. To si prostě musí rozhodnout každý sám, co je pro něj bezpečné, a co už nikoli a myslím, že není žádný důvod k osočování.
 Evka 1973 


Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 9:01:02)
Mám také jednu nepříjemnou zkušenost s bobovou dráhou v Peci pod Sněžkou - byla jsem tam s dětmi, nejstarší dcera (v té době 15 let), mladší dcera s kamarádkou (obě 9 let) a syn (6 let). Na bobu jela nejstarší dcera se synem, pak mladší holky a pak já sama. Nechávali jsme si dost velké rozestupy mezi sebou, naštěstí tam bylo málo lidí, tak to nikomu nevadilo. Bohužel holčiny se s bobem (i když jeli docela pomalu) převrátili v zatáčce, naštěstí duchapřítomně vystoupili z bobu a čekali až přijedu já aby se ptali co dál. Bob je docela těžký na to, aby ho nesli skoro ze shora až dolů sami, tak šli pěšky po trávě a já jsem celou dobu až dolů strkala pomalu bob před sebou abych ho dovezla dolů a jenom jsem trnula hrůzou, kdy do mě někdo zezadu narazí. Samozřejmě se za mnou udělala fronta asi 5 bobů kteří museli jet také krokem aby dojeli dolů. Dole jsem bob předala obsluze, prý tam bylo nějaké vadné kolečko a bob se proto vyvrátil. Bohužel okolí nebylo zase až tak ohleduplné a ten kdo dostal vynadáno jsem byla já. Čekala bych třeba omluvu od obsluhy, nebo volnou jízdu, ale nestalo se. Myslím že by boby měli být častěji kontrolovány, když tam jezdí děti. Nechci domýšlet jaké by také mohla mít jízda následky když by holky nevystoupily nebo do nich v té chíli někdo zezadu narazil. Evka
 Mortadela 


Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 9:53:59)
Nepřehánějte, Aleno. Vaše domněnka o stavu Pavliny domácnosti je irelevantní až urážlivá. To by si slušný diskutující dovolit neměl.
 10.5Libik12 


Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 10:06:30)
Já bych teda na dráhu nevlezla, nemám ráda ten pocit, když si uvědomuji nebezpečí. Pravda je ovšem taková, že nebezpečné je žít, kdykoliv a kdekoliv.
Z druhé strany ten článek nenavrhuje petici proti bobům, jenom upozorňuje na to, jak to tam vypadá, takže fajn. Navíc pokud za bezpečí mého 7 letého dítěte má být odpovědný 16 letý puboš, který odpovědně dodrží odstup, no nevím.

Z druhé strany asociace, že matka, co se nebojí bobovat, má doma bordel, je hrozně zajímavá, jakési marťanské poselsví. Před návštěvou zubaře mi docela zvedlo náladu.
 luthienka 


Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 10:25:18)
My, co absolvujeme s dětmi přemostění přehrady, volný pád s obří houpačkou, lanová centra,bobové dráhy a zábavní parky, máme doma 10 cm špíny (spolu s trusem od slepic), nikdy nevystřízlivíme a občas mě i manžel zbije:-) A děti chodí s nudlí u nosu, propadají ve škole a do 7 let se počůrávají:-D
ANo, tak to u nás vypadá!
 Lilith 


Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 12:13:15)
Přesně jako u nás ! :-D:-D:-D
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 13:07:02)
Musím si pořídit slepice! R^
 MSteflova 


Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 10:32:47)
Já mám doma bordel a na boby bych nevlezla :-)
 Valkýra 


Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 11:09:29)
Lassie,
taky tak:-D:-D:-D
Fakt zajímavé asociace:-D:-D:-D.
K domácnosti mám nezodpovědný přístup, protože jde celkem o prd, ale to se nedá říct o zbytečném mrzačení se na podobných atrakcích. Pro mě je dostatečný adrenalin jízda autem:-D
 Valkýra 


Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 11:10:31)
Lassie,
taky tak:-D:-D:-D
Fakt zajímavé asociace:-D:-D:-D.
K domácnosti mám nezodpovědný přístup, protože jde celkem o prd, ale to se nedá říct o zbytečném mrzačení se na podobných atrakcích. Pro mě je dostatečný adrenalin jízda autem:-D
 SnowWhite 


Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 11:20:29)
Proč hned takový křik? Jasně, že tento příspěvek MUSELA napsat téměř nesvéprávná matka a kočovnice placená bůhvíkým. Vyjádřila názor, že instrukce jsou jasně dané a jejich striktním dodržováním se stává jízda bezpečnou. To si dovolila dost, na pranýř s ní. Okamžitě. Vy naopak coby matka 4 dětí jste husa jakou svět hnedtak nevidí. "Zabilo se dítě!" - jistě, ale byla to nešťastná náhoda, stejně jako když spadne letadlo nebo někomu na hlavu taška ze střechy, protože byl silný vítr. Doporučení mám pro vás jediné, dřepte i se svými potomky doma za zahrádce a mě se bude líp dýchat, když vím, že je to v Německu a nebudu se muset obávat, že někoho podobného zapšklého potkám na ulici.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 12:58:41)
Nechci rýpat, ale mohla by tady paní Kateřina hodit link na informace o tom, že se zabilo to dítě. Já sleduju zprávy dost poctivě a nějak se mi nezdá, že mi taková informace unikla.
Jinak my si bobovou dráhu užíváme každoročně v Košicích. Tam jsou takové ty vozíčky, kde se nepoutá. Vzhledem k rychlosti si necháváme opravdu obrovské odstupy a jezdíme za sebou celá parta lidí. Je to skvělý adrenalin - holky jezdí s náma, je to dáno věkem. Bohužel většinou se nehody stávají právě nedodržováním předpisů. Jezdíme tam už hodně let, jezdíme celou dráhu naprosto naplno, ale tím, že dodržujeme odstupy se nikdy nic nestalo.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 13:02:52)
Naprosto neadekvátní odpověď.:(
 Bára syn 7 l. 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(25.2.2008 22:24:14)
Jak si to vůbec můžete dovolit, říkat o někom, koho neznáte, že je špatná matka, soudit a hodnotit!!! Jak sama uvádíte, to Vy napadáte lidi - konkrétně tuto paní!!! Ta žena jen řekla svůj názor na věc a nikoho neodsuzovala a nehodnotila jako VY. Copak jste tak zlá a zapšklá???~k~
Jak by bylo Vám, kdyby Vám někdo řekl, že jste špatná máma!
VZPAMATUJTE SE!!!
 Autorka článku 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 8:56:47)
Milá Pavlo,

chtěla jsem pouze sdělit svou zkušenost a varovat ostatní rodiče, opravdu ne všechny děti jsou poslušné, jak Vy říkáte a je nebezpečné spoléhat se jen na to. Navíc tatínek, který jel před synovcem byl Němec, tak by asi synovcovi něco těžko vysvětloval - Němců je na našich horách spousta, takže i s tím se musí počítat. Manžel je Brit a v Británii by za takovou nehodu rozhodně byl k zodpovědnosti hnán porvozovatel či majitel. Myslím, že bychom jako matky měly opravdu mít větší nároky, než jen stále svalovat vinu a odpovědnost a chyby na sebe (ano, já neposlušná holčička jsem špatně poučila děti, já neposlušná holčička jsem je špatně vychovala...). Je to typicky český zakomplexovaný postoj, který já jsem pochopila až pobytem mimo zemi a obrátí proti dříve či později nám a navíc ho přenášíme dál na naše dcery...
Tak papa a hodně štěstí na dalších atrakcích.
 Markéta, syn 6 l. 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 9:24:41)
Autorko, sice mi nepřijde hezké o tomhle debatovat pod článkem o smrti holčičky, ale kdo je teda zodpovědný za výchovu dětí a vyhodnocení toho, na co mají? Personál dráhy? Pokud na bob může samotné dítě od šesti let, přijde mi logické vyhodnotit, jestli má na jeho bezpečnou obsluhu . Samozřejmě jsou atrakce, kde nemohu ovlivnit nic (jako třeba horská dráha), ale bobová dráha je něco jiného. Připadá mi to stejné, jako když se kamarádka vrátila z organizovaného raftování a byla bez sebe, že se převrátili a ona se málem utopila - mohl za to prý organizátor. Já jsem si přitom vždycky myslela, že když lezu na raft, musím s alternativou určitého nebezpečí počítat - jedu na divoké vodě.
 Katka,kluci 5 a 9 
  • 

Tohle znám 

(21.2.2008 9:36:29)
Tohle mě právě taky fascinuje. Jak si kde kdo myslí, že když si zaplatí adrenalinový zážitek, že to sice bude adrenalin, ale že se prostě nemůže nic stát.Může. A je s tím potřeba počítat. O vodě bych mohla vyprávět, jezdíme s manželem leta letoucí, ale co se te´d děje.... Připití blbci najíždějící do šljsny bokem, rodinky s dětmi, co za vyššího stavu přijedou tak blízko ke hraně jezu, že je stáhne....a další a další chuťovky. Divím se, že utonulých není víc.
 SnowWhite 


Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 11:30:08)
Nechápu! Jaké vyšší nároky chcete vznášet? Na koho? Pokud věděl synovec, jak ovládat bob, bylo vše v pořádku. Pokud dodržoval vzdálenost 25m, bylo by též vše v pořádku. Jestliže tatínek před ním zpomalil, měl váš synovec (v devíti letech už se opravdu jedná o svéprávné dítě s vlastním úsudkem) zpomalit také. Nechce se mi věřit, že nepoznal včas, že se vzdálenost zkracuje a že to náhle neubrzdil. Prostě na to pekl a jel co to dalo.... Na bobovou dráhu normálně chodíme a dcera (9 let) jí zvládá v pohodě. Takže mi spíše připadá, že se mu nechtělo brzdit a pak to do nich napařil..... V tom případě myslím, že vznášet vyšší nároky je oprávněné a že měl chlapec dostat za uši, aby toto už nikdy neopakoval, neboť je to nebezpečné. Mohl si adrenalinově užít až druhou jízdu, kdy před ním nejel otec s malou dcerou, která se patrně bála a kvůli níž jel pomaleji.
 Linda 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 15:16:40)
Pokud se uvolní kolečko nebo se něco jiného rozbije na té dráze, pak je logické vinit z toho provozovatele, nikoliv sebe. Ovšem případ, kdy někdo narazí do předchozího vozíku je opravdu něco jiného, je to pouze a jenom věcí daného řidiče. Nechápu, co bys po tom provozovateli chtěla, jak by měl něčemu takovému zabránit? Snad tím, že by zvednul věk od kdy může jet dítě samo? Nebo tím, že by byl na dráze vždy jen 1 vozík? Obojí je sice možné, ale dle mého názoru pokud člověk řízení nezvládá (nešika může být i dospělý), pak nic z toho nepomůže! Nevím, jestli je český postoj "zakomplexovaný", mně tedy přijde spíš reálný. Takové situace, kdy člověk úspěšně zažaluje obchodníka za to, že se spálil u něj koupenou horkou kávou, zatím u nás naštěstí nemáme...
 Arnošt 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 23:58:22)
To je trochu problém, podle dopravních výzkumů schopnost odhadnout vzdálenost u CHODCŮ dozrává, až někdy kolem 11-12 let. Totéž s pozorností, čili buď musí mít dráha jiný systém řešení, jako např. 3x větší odstup pro děti apod., nebo tam děti nepatří. Ale v každém případě byl bezpečnostní komisař podvodník...

Srovnejte např. s tím, že u řady výtahů je mezní věk 10 let, totéž pro cyklisty (a ti jezdí pomaleji a bezpečněji a bylo to uzákoněno za podstatně menšího provozu).
 Linda 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(22.2.2008 8:15:23)
Asi máš pravdu. Pak ale máme puberťáky, případně starší frajery, čekající adrenalin a též (dle mého názoru) zbytečně riskující. Dále krátkozraké osoby, které také nemají takový odhad rychlosti a vzdálenosti, jako průměrný člověk. Atd. Zkrátka si myslím, že své schopnosti by měl každý odhadnout sám, v případě dětí třeba nejdřív projet dráhu s dítětem (aby člověk věděl, o co jde) a pokud vím, že mám raracha, který to bude pouštět co nejrychleji, tak ho tam opravdu samotného nepouštět!
 Ssilvie, Kubík, Domi a Maty 


Re: Nesouhlasím 

(23.2.2008 9:35:29)
Milá autorko, to je trošku přehnané, jakože Vy porušíte pravidla a odpovědnost má nést provozovatel.Rv
To jako pojedu autem, nedám přednost a zodpovědnost ponese město????

Jasně, vy musíte vědět, zda dítko má na to už hlavinku/ne provozovatel/ a že pravidla pochopí, pokud ne, je na nás rodičich, aby jsme jim to nedovolili.
Jinak ano pokud je závada, dojde k nehodě bez zapřičinění porušení pravidel, odpovědnost má provozovatel, byt píše, že za děti ručí rodiče.

Jinak já ještě na dráze nebyla a ani žádnou nevlastním. Mám sice "jen" tři děti. Ale příjde mi to totéž, jako když já musím rozhodnout zda půjde dítko jezdit ven na kolo.. Pokud vím, že nemá na to odhadnou vzdálenost, rychlost, ....pravidla, tak ho na kolo nepustím!!!
 Róza 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 8:57:38)
Každý si musí svoje schopnosti odhadnout sám (nebo rodiče). Kdo spoléhá jen na doporučení obsluhy, může dopadnout přesně tak, jako Luskyn synovec.
To, že někdo zemře, není automatický argument pro chybu obsluhy.
 pani jedna 


Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 9:12:29)
nedošlo tady k nějakému omylu? Já mám info o nehodě na sáňkařské (nikoliv bobové, to je velký rozdíl) dráze, viz. článek http://www.denik.cz/z_domova/sankarska_draha20080215.html
 luthienka 


Re: Nesouhlasím 

(21.2.2008 9:41:31)
I já si myslím, že je to o zdravém rozumu. Jezdíme na tyto atrakce už kolik let. Někdy narazíme na lidi, kteří se tam chovají riskantně a nebezpečně- příliš pomalá nebo rychlá jízda, prudké nájezdy do zatáček, opilost,...Tak se raději od nich držíme dál a chodíme jen v době, kdy je tam méně lidí. To si mě k bezpečnosti stačí. Syn ví, že musí hlídat, aby nenaboural do nikoho a my ho většinou "kryjeme" ze zadu. Zrovna tak je to v zimě na sjezdovce.
Jinak jsem ráda, že je tolik mamin,které k podobným blbinám mají negativní postoj. Aspoň nebude tak narváno:-)
 Cucaracha+Daniela 5let+// 


Je to sporné 

(24.2.2008 13:22:51)
Nedávno jsme s manželem a dcerkou vyrazili též na bobovou dráhu blízko našeho bydliště, těšili jsme se na tento výlet,protože už jsme na bobové dráze byli i minulý rok. Já jsem docela strašpytel, ale už jsem si to vyzkoušela, strach překonala poté, co jsem zjistila že můžu projet dráhou docela pomalu v pohodě. Manžel vždy sedí s dcerkou (3 roky)v jednom bobu a dovolí si jezdit docela rychle. Při jedné z jízd se za mnou řítili kluci v bobech a já začala zmatkovat, bála jsem se,že do mého bobu narazí, přišlo mi, že nemají zábrany a odstup si prostě nedrželi(asi netušili,že před nimi bude taková pomalá řidička:-D.Ale bob se v této dráze dá docela dobře a rychle zabrzdit, k ničemu nedošlo. Ale malinko jsem začala pochybovat, zda je to zcela bezpečné. Vím, že můj muž je zodpovědný a jede jak uzná že si může s dcerkou dovolit. Je to asi o tom přístupu a dětem se v tomto směru možná nedá úplně důvěřovat jak se zachovají a z toho pramení i bezpečnost vs. úrazy...je na každém rodiči jak se k tomu postaví a dokáže si své děti "ukočírovat", aby dodržely všechny pokyny provozovatele a předešlo se případným zdravotním následkům po úrazu.
 jitucha 
  • 

moje zkušenost 

(21.2.2008 9:26:36)
byla jsem na bobové dráze v praze a přede mnou jela matka s dcerou (cca 10). přestože jsem si dala výrazně větší než povinný minimální odstup (rozsvěcí se zelený semafor), skoro jsem do nich vletěla. prakticky se zastavily. byly za zatáčkou a i když jsem hned brzdila, trochu jsem do nich narazila. nikdo z nás nenadával, což vidím jako určité uznání spoluviny :-) provozovatelé by podle mě měli nastavit větší odstup, jinak s tím těžko můžou co dělat. rozumné malé dítě bych na dráhu pustila, ale velice bych si ohlídala, aby před sebou i za sebou mělo hodně velký odstup. to, že se okolo dráhy vyskytovalo poměrně velké množství připitých pánů domácích i zahraničních, kteří na sobě měli krvavé šrámy, trávu a hlínu, což si spokojeně navzájem ukazovali, mě neděsí, jen bych se od nich držela dál.
 Juldafulda 


Re: moje zkušenost 

(21.2.2008 9:38:01)
Ja na bobové dráze nejela, ale mám celkem drsný zážitek ze Španělska z velikého tobogánu bylo to tam hlídáné jak člověkem tak kamerou a stejně mě můj vlastní manžel málem přizabil. Jela jsem moc pomalu a on moc rychle....... Osobně si myslím, že malé děti nemají na bobových či sáňkařských drahách co dělat, protože osobně si myslím, že dospělý člověk má co dělat, aby to ukorigoval a co potom malé dítě. Reportáž jsem viděla v TV a opravdu nechápu jak do takového terénu můžou pustit malé dítě.
 LenkaMi.+2 


Re: moje zkušenost 

(21.2.2008 9:48:03)
My jsme bobovou dráhu vyzkoušeli na Slovensku,manžel na ni vzal s sebou i našeho tenkrát 1,5 starého syna, který byl nadšený. Samotné děti tam téměř nejezdili, i když mohli. Viděla jsem je se staršími sourozenci, kteří řídili nebo s rodiči. Na samotné 6 leté dítě mi to přijde dost náročné. I já jsem měla co brzdit, když se přede mnou zastavil a nechtěl jet asi 10 letý polák. Maminka pak měla co dělat, aby ho dostala s tím bobem dolů.
Souhlasím, že je třeba zvážit doporučení provozovatelů a rozhodnout se svým rozumem. Do aquaparku také mohou děti od jednoho roku a nikoho by asi nenapadlo, pustit je tam samotné, ne?
 katka+katka 
  • 

atrakce 

(21.2.2008 9:56:58)
S bobovou dráhou sice zkušenost nemám, ale mám pocit,že celkově jsou všechny atrakce čím dál tím nebezpečnější. Nedávno mi Katka moc pomohla při práci, takže jsem jí slíbila odměnu - objevil se u nás kolotoč, takže bylo jasné, co si Katka vybere. Posadila jsem jí na řetízkáč,když se to rozjelo vydávalo to takové zvuky, že jsem se jen modlila, aby už se to zastavilo. Na matějské pouti je to úplně stejné. Chtěli jsme jí dát na houpačku - v první byla díra v podlaze, druhá se houpala nějak tak všemi směry - radši jsme šli pryč. Pak jsem sama vlezla na atrakci, která točila tak, že jste byli i hlavou dolů. Směli na ní i děti od 10 let, to mě docela překvapilo, protože pásy na zabezpečení byly dělané na lidi o 80kg a víc. Já vážím 50-52 kg a byla jsem ráda, že jsem za jízdy nevypadla, neumím si představit, jak to může být bezpečné pro 10-leté dítě.
 Judita 
  • 

Úraz 

(21.2.2008 10:07:05)
Hm, já viděla kámošku, která to zkoušela v osmnácti kdesi v Rakousku. Špatně odhadla rychlost a podařilo se jí vyletět z bobů (fakt už nevím, jestli tam nebyly pásy nebo jakou chybu vlastně udělala). Každopádně měla celé léto škaredě popálenou půlku těla od té plechové dráhy. To mě odradilo nadobro. Děti bych na to určitě nepustila, nevěřila bych, že to samy zvládnou uřídit.
 Xantipa. 


Re: Úraz 

(21.2.2008 11:45:00)
Z bobové dráhy nemám zkušenost, ale kdysi jsme s partou vyzkoušeli sáňkařskou dráhu v Tatrách. A bobky jsem měla slušný, viděla jsem se omotaná někde kolem stromu nebo rozmlácená na dráze. Dítě bych na žádnou takovou dráhu nepustila, ani za nic.
Ale uznávám, že nebezpečný může být úplně všechno, i chůze po chodníku. Viděla jsem, jak při atrakci, kdy dospělí i děti skáčou nahoru a dolů na gumovém laně, se cca 5ti letému dítěti nějak to lano uvolnilo a ono spadlo z výšky cca 5-6 m, ale ne na tu trampolínu, ale vedle, na tu kovovou obrubu. Na centrifuze - se někdo při atrakci pozvracel, naštěstí jsem byla dost daleko - taky hezký. Na lyž.vleku - kotvě - mi ta kotva při napnutí lana vykloubila palec. Ono toho je. Ale sáňkařský dráhy a bobový dráhy - ani za nic. Děti nepustím ani na obří tobogány a některý vodní atrakce. Taky nebezpečný.
 SnowWhite 


Re: Úraz 

(21.2.2008 11:58:06)
Teď někdy byla ve zprávách 8-letá holka, co spadla ze sedačkové lanovky z výšky 7m....byl to nějaký vážný úraz. To jsou ale náhody. Neříkám, že se to nemůže stát (tento případ je důkazem), ale kvůli tomu nebudeme ani lyžovat? Je fakt, že minulý týden se dcerky rozhodly, že budou jezdit na lanovce spolu a to jsem lehce omdlívala, kdykoliv se tam vlekař snažil tu 5letou nasadit až dozadu na sedačku. Ale volnost jsem jim dala. Pravda jen do chvíle, kdy se mladší dcerka vrhla z lanovky, protože jí spadla lyže - skočila jen cca z metru a půl, ale já měla stejně málem infartk...no a dcerky utrum :-) Když jsem pak viděla v TV ty zprávy, tak jsem si uvědomila, že jsem se nebála zbytečně. Ale na druhou stranu furt je vodit za ručičku a nedat jim volnost taky nelze.
 SnowWhite 


Re: Úraz 

(21.2.2008 11:59:04)
Teď někdy byla ve zprávách 8-letá holka, co spadla ze sedačkové lanovky z výšky 7m....byl to nějaký vážný úraz. To jsou ale náhody. Neříkám, že se to nemůže stát (tento případ je důkazem), ale kvůli tomu nebudeme ani lyžovat? Je fakt, že minulý týden se dcerky rozhodly, že budou jezdit na lanovce spolu a to jsem lehce omdlívala, kdykoliv se tam vlekař snažil tu 5letou nasadit až dozadu na sedačku. Ale volnost jsem jim dala. Pravda jen do chvíle, kdy se mladší dcerka vrhla z lanovky, protože jí spadla lyže - skočila jen cca z metru a půl, ale já měla stejně málem infartk...no a dcerky utrum :-) Když jsem pak viděla v TV ty zprávy, tak jsem si uvědomila, že jsem se nebála zbytečně. Ale na druhou stranu furt je vodit za ručičku a nedat jim volnost taky nelze.
 Xantipa. 


Re: Úraz 

(21.2.2008 12:36:00)
To je jasný, jenže aby si pak člověk tu volnost pak celý život nevyčítal.
Ale třeba sedačková lanovka - zdá se mi, že tam to je i o poučení. Kluci vědí, že i kdyby jim dolů spadlo cokoli, musí sedět a nechat to být. Pak pro to buď někdo zajede a nebo se to pořídí nové. Vtloukám jim to od malička a párkrát jsme hledali hůlku nebo rukavici. Ale toho malého /5 let/ bych bez dospělé osoby na sedačku nepustila. Jenže ta bobová dráhá - to je jiné. Rychlost se většinou dětem líbí, ale pak se to vymkne a člověk už s tím neudělá nic a "děj se vůle boží". Ono je to blbý, ale tuhle jsem sjížděla na plast. saních k autu, rozjelo se to dost, chtěla jsem zabrzdit, abych neskončila v potoce, jenže se to nepodařilo, vyklopila jsem se a po zadku a zádech, kdy jsem se to snažila botama ubrzdit, jsem skončila v ochranných sítích /potoku jsem se vyhnula/. Děti jely na lyžích a i ten nejmenší bylo OK. Já dopadla postatně hůř. V sítích jsem se zamotala a byla jsem vorvaň:-D Děti se bavily, já ne, kvůli představě, co by se stalo, kdyby na těch saních jel někdo z nich a v tom potoce třeba skončil.
 SnowWhite 


Re: Úraz 

(21.2.2008 12:48:12)
Naštěstí to takhle většinou nefunguje :-). Správný a většinový model je u nás stejný: děti poučené, culící se, já jako uštvaná laň - i když ten vorvaň je mi podobnější :-).
S lanovkou - nejsem hazardér, samozřejmě, že jsem je poučila asi milionkrát, obě lyžují od dvou let (samy sjíždí) ale přesto....touha získat lyži zpět byla větší. Taky se nám stalo, že vystoupila blbě (dříve) a spadla, než jsem jí stihla zvednout, lanovka jí "přejela" hlavu - ale zase od toho je helma, když matka nestíhá.
Taky se bojím, abych si nevyčítala, ale na druhou stranu dítě mojí kamarádky se bojí v šesti letech jít samo na záchod. To bych zase nepřežila já.
A navíc příhodou, kterou jsi popsala jsi chlapce přesvědčila, že i mistr tesař se někdy utne a je fakt lepší si dávat bacha :-). Když je nepřeceníš, je lepší je nechat jít (pak samozřejmě chcípnout hrůzou jestlis je opravdu nepřecenila :-))
 Xantipa. 


Re: Úraz 

(21.2.2008 12:54:19)
Taky mi není blízké, když by se moje děti bály jí v noci na záchod. To je dost divné. Ale možná to máš stejné jako já, pořád řeším, co ještě je v jejich silách a co je už moc. A i když něco povolím, tak pak stejně trnu, aby je nenapadlo něco, co jsem nedomyslela. Děti někde ty zkušenosti sbírat musejí, ale znovu říkám, tak bobová dráha se mi zdá až moc.;)
 Xantipa. 


Re: Úraz 

(21.2.2008 12:54:44)
Taky mi není blízké, když by se moje děti bály jí v noci na záchod. To je dost divné. Ale možná to máš stejné jako já, pořád řeším, co ještě je v jejich silách a co je už moc. A i když něco povolím, tak pak stejně trnu, aby je nenapadlo něco, co jsem nedomyslela. Děti někde ty zkušenosti sbírat musejí, ale znovu říkám, tak bobová dráha se mi zdá až moc.;)
 andrea 
  • 

bobovka 

(21.2.2008 15:14:18)
nuz moj nazor je aby rodic ked usudi ze pusti sam edieta na bobovu drahu tak dieta,by mal poriadne poucit o tom ako jazdit ze nesmie narazit!!!!!pretoz eublizi sebe a aj tym pred nim je to ako v aute......chodime na bobovku moj syn zatial jazdi so mnou..... a neboli sme tam sami bolo tam dost malych sarvancov co sami jazdili a respektovali ..... vzdialenost radsej pockali na kopci kym vzdialenost nebola opat bezpecna....nuz ako vychovavame svoej deti je vizitka nas rodicov..... myslim,ze ked sa dietatu vsetko podrobne vysvetli.....tak je schopne odhadnut co ej spravene a co nie, aj v aute jazdime a neburame do tych pred nami.....ze jo to vie aj moj 4rocny syn....ale poviem est ejednu prihodu ..... nedavno spadol 12r chlapec z dvojsedackovej lanovky.......a viete preco???? pretoze si otvoril to madlo est epred vystupovou rampou, este pred bezpecnostnou rampou......povie mi niekto ako je toto mozne????? 12r???dava mi iba jedno , dospely sa zbavi zodpovednosti , sedi dole v bufete , a decko sa jasi na kopci.....urobi to moje dieta len raz ze sa nevie spravat podla pravidiel tak si uz nezajazdi , ani nezabobuje......asi tolko moj pohlad na vec.
ucme deti spravat sa bezpecne voci sebe samym a aj voci ostatnym okolo neho....
 pavla12345 


Re: bobovka 

(21.2.2008 17:59:17)
Milá Aleno, už dlouho jsme se s manželem tolik nenasmáli, jako při čtení Vašeho příspěvku !!!
Nejsem placená provozovatelem atrakce, ač bych byla ráda, kdyby tomu tak bylo. Nejsem ani kočovnice, jsem jen obyčelná, VŠ vzdělaná, normální matka, která si neplkne do kalhot jen proto, že si děti chtějí užít normální dětství.
Představte si, jaká já jsem! Manžel měl na lyžích těžký úraz a celá rodina lyžujeme dál, synové mu dokonce záviděli převoz vrtulníkem. Také nějaká autonehoda by se našla, z toho jedna totálka a my jezdíme dál!!! Mladší syn si na bruslích vyrazil zub a já nemožná matka mu nijak nebráním v dalším bruslení. Starší syn má zrovna ruku v dlaze, to víte, i trénink basketu může být nebezpečný.Dcera má zašité čelo, neb ji na hřišti dítě jiné nezodpovědné matky nechtě trefilo kamenem.
Vaše starost o naši domácnost je dojemná. K tomu už se tady holky vyjádřily- holky díky, zvu Vás na kafe, ať si můžete zkontrolovat, že jste mě nebránily zbytečně:-D
A teď, milá Aleno, přichází poslední rána. Nejsem jenom matka, Ó BOŽE, JSEM I UČITELKA:-D:-D:-D
 SnowWhite 


Re: bobovka 

(21.2.2008 18:37:31)
Super, učitelka, nezodpovědná a ještě bordelářka! Co víc si může člověk přát, aspoň by se necítil při třídních schůzkách méněcenný :-)
 Opuncie 
  • 

Re: bobovka 

(21.2.2008 20:31:21)
Kde ucis? Za 6 let bych pro tebe mela jednu prvnacku :-) S takovouhle ucou by ji skola mohla bavit ;-) Ale vazne - ona je to legrace do doby, nez se neco stane, a pokud se na bobovce bavi nekdo, kdo se neumi chovat (vek nerozhoduje), tak je to o usta... Ale stejne je to na silnici, na lyzich... Dik autorce za upozorneni, kazdy at si to prebere sam. Ja bych tam asi nesla, ponevadz jsem poseroutka, ale manzel by tam sel urcite, a pokud s sebou jednou vezme nasi mladez, tim lip pro ne. Po tomhle clanku ale aspon budu vedet, na co si dat bacha. Jednou me kopnul chlapecek do hlavy v toboganu, protoze tam skocil driv nez mel, dojel me, a bylo to pekne hnusny...
 Ssilvie, Kubík, Domi a Maty 


Re: bobovka 

(23.2.2008 9:46:01)
Pavli,R^R^R^R^R^R^
 Terca 
  • 

Děti 

(23.2.2008 10:30:04)
Ja osobne bych bobovku rada vyzkousela,ale prekvapilo me,ze uz dite od 6 let muze jezdit samo:-O,myslim ze by mely jezdit az tak od 10 nebo 12 let.priznam se ze jsem si ale myslela ze ta draha je jen pro dospele..
 Jana, tři děti 
  • 

Varování před bobovými dráhami 

(24.2.2008 20:59:03)
Podobný případ jsem viděla na bobové dráze na Lipně. Tady byli děti tak patnáctileté. Chlapec na jednom bobu naschvál najížděl do druhého a za zatáčkou oba přibrzdili. V tu chvíli se vyřítila dívka na třetím bobu, ale už to neubrzdila a vjela do obou chlapců, ale tak prudce, že jeden z těch kluků vylítl tak, že by si zlomil vaz. Bolestí se rozplakal. Tohle, když jsem viděla, už jsem na boby nemusela.Jezdila jsem tam s dětma. Kdyby do mě takhle někdo narazil, tak mi dítě zabije. Další nebezpečná atrakce pro malé děti je autodrom.
 Jelian 


Mosty u Jablunkova 

(25.2.2008 6:27:35)
Ahojte, já jsem tedy ve Špindlu ani Peci nebyla, ale byli jsme již několikrát na dráze v Mostech u Jablunkova. Bob se tam nemůže převrátit, ale samozřejmě můžete někoho dojet (nebo on vás). Máme osmiletého syna, samotného bych ho určitě nepustila, ale pod dohledem nás, dospěláků, nebyl nikdy problém. Určitě bych nepustila někam dítě, když bych atrakci nejdřív s ním sama nevyzkoušela, abych věděla (já i on), do čeho jde, jestli na to má a jestli vůbec se mu to líbí. Ahoj
 rybushka 


Holinky nebo hodinky..... dyk je to jedno 

(25.2.2008 9:24:48)
To je zajímavý, kam se dostane diskuse, když si někdo na začátku splete sáňky s bobama....

zatím si toho všiml jen jeden kometář a ten někde zapadl - já mám totiž pocit, že se jedná o tuhle záležitost

mezi bobovou dráhou a sáňkařskou dráhou je dle mého velký rozdíl - tuhle sáňkařskou si představuju jako v podstatě lesní cestu z kopce lemovanou stromama a né o nějaké technické zařízení, jakým je bobová dráha

a taky se přidávám k názoru, že většina malérů vzniká z nedodržování pravidel
na bobovku na Proseku docela často chodíme a krom toho, že kamarádi vylítli s vozíkem, když zkoušeli udělat tra´tový rekort a absolutně ignorovali všechny cedule o přibržďování, se nikdy nikomu nic nestalo - ale je fakt, že děti jezděj s dospělejma a né sami (ale to je o rozhoduntí rodičů a né obsluhy)
 rybushka 


Re: Holinky nebo hodinky..... dyk je to jedno 

(25.2.2008 9:29:51)
tak tohle je ze stránek tý sáňkařský dráhy - pro ilustraci té nebezpečnosti

 Klára + batole 


bobovka je supééér!! 

(25.2.2008 16:53:08)
Ve Špindlu jsme byli loni na jaře a letos se těšíme zas!
Skvěle jsme se na ní vyřádili a každému doporučuji, pro dospělého naprosto neškodná zábava (jen musí odhadnout, jak vysokou rychlost si může dovolit, a případně velice snadno během pár sekund zpomalí).
ALE dítě bych tam jentak nepustila!
Možná tak, že bych jela před ním a za námi zas někdo od nás, nebo někdo, komu bych vysvětlila situaci a poprosila ho o ohleduplnost, v čemž nevidím problém.
Jinak jsme taky museli konstatovat, že to bylo "pěkný raso", kde od nastoupení nikdo z provozovatelů nic nekontroluje a zkušení místní chlapíci potvrdili, že i oni to bez brždění nedají a není problém vylítnout ven.
I já jsem jen přibržďovala a na 2 místech jsem cítila, že bob nesedí na dráze, nýbrž levituje :-)).
Nicméně, nám se "nedohled" a adrenalin líbil, byli jsme nadšení a jak už tu někdo psal, je to na zvážení každého z nás a nemůžem čekat adrenalin a zároveň 100% jistotu, že se nám nic nestane a přenášet odpovědnost za naše rozhodnutí na někoho jiného.
ALE, budu si trochu protiřečit v tom, že nás taky překvapilo, že si tohle někdo dovolí, zábava to evidentně je nebezpečná, což by se u něčeho, kam povolí jít samotným 6letým dětem, nepředpokládalo (ale stačí si to jednou sjet a 5leté dítě bych tam samotné řádit zkrátka nepustila).
 Nikolas Golas 
  • 

,,stava se to často 

(21.5.2008 20:12:17)
Před 14 dny jsme ja a moje manželka Ingrid Golasova byly na bobove draze ve Špindlu.Moje manželka vypadla z bobu a zlomila si pateř na 5.6 obratlu.Moc nechybělo a už tu nebyla.CHtěl bych upozornit jak je to zradne a nebezpečne.Kdyby tyhle boby měli pasy tak se to mozna nemuselo stat.Davejte pozor na sve děti než je na něco podobneho pustite.Doktor v nemocnici nam řekl že se tam často stavají urazy.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.