| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Den učitelky v MŠ

 Celkem 291 názorů.
 Bob the Ghost 


Rodiče 

(19.12.2007 9:34:08)
Ty jo!
Ti rodiče jsou táááák pitomí!
 šárka  
  • 

Neskutečně pitomí  

(19.12.2007 9:43:20)
Neskutečně pitomí jsou ti rodiče a hrozně těch osvíceným učitelkám jejich výchovu kazí !!!
Co s tím?

Vyměnit??
 IVKA-3 


Re: Rodiče 

(21.12.2007 16:17:30)
Četla jsem ten článek dvakrát,ale nemohu se zbavit pocitu,že Vás práce nebaví.Děti i rodiče Vás vlastně obtěžují.Vlastně nevím proč tu práci ještě děláte.I když na konci se snažíte aby to vyznělo,že práci máte ráda opravdu nevím co na tom místě ještě děláte.Lituji Vás,protože jestli celý den prožíváte pocity jak píšete v celém článku,tak ten Váš pracovní den je opravdu smutný.Mám 3děti a jsem neskonale šťastná,že jsem neměla pro svoje děti takovou paní učitelku jako jste vy.
 Molly. 


Re: Rodiče 

(21.12.2007 16:46:11)
Mrzí mě, že máte z mého článku takový dojem. Popsala jsem pouze a jenom to, co jsem za den udělala (a zdaleka ne všechno). Ano, mohla jsem místo věty "po pěti obkreslených andílcích, jednoho vysmrkaného nosu" napsat "Po pěti obkreslených andílcích s tulící se Štěpánkou na klíně, po jednom vysmrkaném nosu, třech darovaných pusách a dvou přijatých obrázcích princezny". Ano, máte pravdu, mohla jsem to takhle napsat. Ale i tak byste z mého článku cítila chladný cit k dětem. Možná jsem měla psát nějak takto "Nejmladší ze vech dětí - Štěpánka, přišla do školky a ještě rozespalá se mi posadila na klín, opřela si hlavičku o moje ramena a podřimovala, zatímco já jsem obkreslovala andílky. Mezitím ke mě přišla Deniska s plným nosíkem. Jelikož jsem stále měla Štěpánku na klíně, řekla jsem jí, ať donese kapesník, že ji vysmrkám. Pak jsem ji pohladila po vláskách a kapesník jsem spolu hodily do koše." Určitě by se našlo pár lidí, kterým by se nelíbilo Štěpánčino sezení na mém klíně.
Víte, nechci vás přesvědčovat o tom, jestli mám své děti ráda či nikoliv, očividně na to máte svůj názor. Věřím, že vaše paní učitelky byly skvělé, jak ale můžete vědět, že by nenapsaly podobný článek? Kdybych chtěla popsat každé pohlazení po vláskách, každou darovanou i přijatou pusinku či úsměv, každé obejmutí, každý boj o to, kdo bude stít vedle paní učitelky nebo kdo ji bude držet za ruku, byl by to článek rozhodně mnohem delší. Takový jsem však napsat nechtěla. Zkuste se zamyslet jak mluvíte vy o svých dětech. I když je neskutečně milujete, opravdu byste nebyla schopna napsat článek podobného stylu jako je ten můj?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Rodiče 

(21.12.2007 16:58:36)
MollyW, myslíš, že tulící se děti je to, co dělá učitelku dobrou učitelkou? Odtud možná plyne i nedorozumění mezi tebou a nekterými diskutujícími - samozřejmě, že vztah k dětem se důležitý, stejně tak je ale důležité, jakým způsobem s nimi jedná - jestli je milující měkota, přísná autoritářka, nebo jestli umí jednat s dětmi (a potažmo s rodiči) jako s partnery v dialogu.

Podobné věci mě totož napadají v souvislosti se školkou, kam chodí moje dcerka. Ve školce se loni vymněnil všechen pesonál a nastoupili mladí (nejen mladé, teď přijali i jednoho učitele) - o jejich vztahu k dětem nepochybuju, ale vidím na nich, že často s dětmi neumí ještě úplně dobře zacházet, nemají představu, co by mohly dokázat, kdyby jim k tomu vytvořili prostředí a příležitost. Něco z toho se dá jen odžít a získat zkušenosti časem, něco je v člověku samotném (jedna z učitelek, kterou bohužel přesunuli do jiné třídy, k předškolákům - asi se ředitelce zdálo, že na malošky není třeba plýtvat kreativitou :(((( ) a něco se dá nastudovat - to partnerské jdnání rozhodně, i když je jeho aplikace v praxi pekelně těžká.
 Molly. 


Re: Rodiče 

(21.12.2007 17:16:45)
Markéto, já ale neodpovídala na to, zda jsem dobrá učitelka, reagovala jsem na to, jestli mě práce baví a zda mám své děti ráda.
Co se týče toho, jestli jsem dobrá učitelka. Jsem ve školce od září, čili necelé čtyři měsíce a rozhodně si nemyslím, že jsem dobrá učitelka. Věřím ale, že se časem zlepším, po roce vě školce zjistím, co všechno jsme s dětmi stihli udělat, jaká témata jsme probírali, co jsme při nich vyzkoušeli a naučili se, zda se děti hodně naučily taky díky mě nebo jenom díky kolegyni.
Zatím považuji za úspěch například to, že když poprosím dítě, které si nehrálo s auty, aby je uklidilo a ono je opravdu udělá.
Mimochodem, která matka se čtyřměsíčním dítětem o sobě může prohlásit, že je dobrá matka? Až půjde Štěpánka za tři roky do školy, třeba poznám, zda jsem se za tu dobu stala aspoň trochu dobrou učitelkou.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Rodiče 

(21.12.2007 18:27:36)
Molly, přiznám se, že jsem debatu sledovala jen zběžně, nechtěla jsem soudit, jestli jsi dobrá nebo ne (máš jistě pravdu, že na to je brzo), spíš jen upozornit na to, co možná některým diskutujícím vadilo - způsob komunikace :) A jinak ti přeju, ať se ti daří rozumět dětským duším čím dál líp - to je práce na celý život pro rodiče stejně jako pro učitele :)
 Luca 
  • 

Re: Rodiče 

(26.1.2008 17:46:12)
Popsala jste den, kdy jste byla na děti sama, tak to byl spíše vyjímečný den, ne? Dcerka chodí do školky, kterou mám pře domem, za pěkného počasí jsou denně na zahradě na písku, a 2 paní učitelky konverzují v klidu hodinu a půl v kuse, i když malé děti někdy pláčou a stojí opodál. nesnaží se je zapojit, ulehčit jim to. tak vám držím palce, ať vám vydrží nadšení. Vzhledem k tomu, že starších učitelek, které jsou vnímavé, vstřícné, atd. je jako šafránu, myslím, že málo kdo vydrží, syndrom vyhoření je asi u takového zaměstnání častý.
Ještě ke spaní ve školce. Hodně dětí s tím má potíže, dnes a pamatuji si to i osobně z dětství. Dokonce je to i důvod, proč do školky nechtějí. Představte si, že dítě, které spaní oprvdu nepotřebuje, je čilé a aktivní, je nuceno ležet 1,5 hodiny nebo i 2, při tom dostává příkazy aby zavřelo oči a nehýbalo se. No mi to připadá jako trápení. já bych s tím i jako dospělý měla potíže a asi bych to denně nevydržela. Svoji dcerku naštěstí zatím na spaní musím dát jen vyjímečně, ale za rok se to změní, je mi jí líto, bojím se toho a proto se budu v naší školce snažit o změnu. I v pravidlech nové školské reformy se píše, že není přípustné nutit děti spát (a další věci). Jsem z Ostravy a v některých školkách to už funguje jinak, naštěstí! Dětem jsou nabídnuty jiné klidné aktivity. Pokud máte tolik práce, že by se to nedalo zvládat, je to chyba systému.
 Beninka 
  • 

Re: Rodiče 

(5.4.2008 20:54:11)
Řekla bych, že některé maminky přehlédly ve Vašem článku situaci, kdy Vám holčička něco vykládá, jiný tatínek je z toho nervózní, ale Vy dívenku nepřerušujete, trpělivě nasloucháte. Udělala by to učitelka, která nemá svou práci ráda? Nenechte se znechutit. Některé z nás máme téměř nadpřirozeně inteligentní dítka, které brzdí v rozvoji blbé a na nepravém místě sedící učitelky. Já osobně budu ráda až můj syn poběží v září do školky s radostí a nebudu muset řešit, že se mu paní učitelka nelíbí. Naštěstí u nás máme sympatické paní učitelky. Snad je tak uvidí i Martin. A slibuji - pokaždé mu zamávám.
 Ivka+ 2 synové 
  • 

Jestli jsou rodiče pitomí? 

(30.12.2007 0:33:30)
A víš, že někteří jo? Ne, nejsem učitelka. A nechci se pouštět do diskusí kolem tohoto článku (i když autorce velmi dobře rozumím a chápu ji). Jen mám 3,5-letého syna, ktrerý nastupoval na podzim na 4 hodiny do školky. Úvodní schůzku ve školce jsem psychicky málem neunesla. Někteří rodiče se ptali na takové hlouposti, že bych je vrátila do školy, aby ještě trochu postudovali. A co je nejhorší, neptali se jednou. Ptali se třeba pětkrát. Na totéž. Paní ředitelka pětkrát trpělivě odpověděla. Načež se zvedla ruka - a další rodič se zeptat na totéž. Být ředitelkou, tluču je ukazovátkem (nebo latí nebo čímkoli, ale tluču). Takže autorka je velmi mírná, když posílá některé rodiče k nástěnce. Jsem přesvědčená, že někteří potřebují poslat mnohem dál ... :-)))
 Lizzie 


Re: Jestli jsou rodiče pitomí? 

(30.12.2007 12:05:41)
Ono to bude tím, že když si někdo pořídídítě automaticky k tomu nedostane moudrost nebo alespoň jakýs takýs soudnost:-))...Ivko, souhlasím.
A neberte to tak, že se povyšuju - myslím, že i při mateřství budu pořád stejný tele. Akorát nezobecňuji, že rodič = absolutní a všeznalá autorita.
 Irena, 2 deti 
  • 

Re: Jestli jsou rodiče pitomí? 

(30.12.2007 23:51:43)
Je pravda, ze autorka v prispevku znacne akcentuje chyby, resp. nepozornosti rodicu. Jak je z hlavicky patrne, mam jiste rodicovske zkusenosti. Trochu to upresnim: muj starsi syn studuje na VS, dcera je v MS. Takze mohu porovnavat. Syn nastoupil do ceskeho "vychovne vzdelavaciho" systemu jeste za socialismu. To byla doba, kdy pedagogicko-vzdelavaci pracovnici povazovali (az na vyjimky) rodice zaskupinu polovzdelanych otrapu, kteri je obtezuji. Bohuzel, v MS se, take vzhledem k nesmyslne vysokemu poctu deti ve tridach, prilis nezmenila. Sama ucim fyziku na VS a musim rici, ze pri financich, ktere kazdorocne stat vynalozi na vzdelani nekterych "vysokoskolaku" nechapu, proc se pocet deti ve tridach MS ze zakona nesnizil alespon na polovinu!!!!Na vse (i rodice) by bylo vice casu a rozmyslu!
 Staňka,2kluci 
  • 

Fandím vám 

(19.12.2007 9:42:41)
Já osobně učitelkám v MŠ i ve škole moc fandím.Já bych tuto práci dělat nemohla:-) Věřím,že kolikrát doma nemáte náladu na ty svoje děti ba dokonce manžela. Přeju pevné nervy, hodné děti a co nejvíce uznalých rodičů...
 Henriette 


Re: Fandím vám 

(22.12.2007 21:05:41)
Já tedy na svoje holčičky mám náladu vždycky, učitelky jsou od toho placené, aby se o děti dobře postaraly a věnovaly se jim plně a jejich nálady mě skutečně nezajímají. Vím, že to zní tvrdě, ale psychika takto malých dětí je velice křehká a špatná nálada učitelky by na nich mohla také zanechat nepříjemné následky. Učitelkou MŠ, ale i ZŠ a vůbec učitelkou by měla být dáma psychicky vyrovnaná, trpělivá, plná porozumění a klidu, nesmí dělat mezi dětmi rozdíly nebo dokonce nedej bože děti ponižovat. Samozřejmě by za to měla být patřičně oceněna, a to i finančně, což se v naší zemi dost podceňuje. Já mám tedy štěstí, že naše paní učitelky jsou skutečně výborné a dětem se perfektně věnují. Z tohoto článku na mě také dýchla taková atmosféra, jako by pisatelku děti obtěžovaly. Zřejmě dokud nebude mít děti sama, nebude mít plně pochopení ani pro ty cizí.
 Olina (syn 10 měsíců) 
  • 

Re: Fandím vám - a to MOC! 

(22.12.2007 22:28:15)
Já tedy pisatelce taky moc fandím. Svůj článek podle mě myslela jako popis toho, co učitelka ve školce prostě denně dělá. Žádný chlad jsem z článku necítila. Ani nemám pocit, že by pisatelka neměla ráda děti (to by asi nepracovala ve školce, ne?!). Jediné co mě při čtení napadlo bylo to, že vyjít s některými rodiči musí být sakra těžké!
Já bych tuto práci nechtěla dělat ani za zlatý prase. Taky hluboce si cenním a vážím každého kdo takovou velmi důležitou práci dělá. Samozřejmě, že by učitelkou ve školce měla být osoba plná pochopení a za každé okolnosti milá atp. Já osobně mám na školku jen samé špatné vzpomínky plné strachu z dospělých a z nucení do jídla, které mi nechutná atp. Takže držím palce ať se Vám práce učitelky pořád líbí a máte na ní hlavně dost sil (kolikrát je podle mě potřeba víc sil na zvládnutí rodičů než na děti samotné :-)).
 Olina (syn 10 měsíců) 
  • 

Re: Fandím vám - a to MOC! 

(22.12.2007 22:32:14)
...ještě jsem chtěla říct, že u mě to tedy nefunguje. Byť mám vlastní dítě, pro ostatní moc pochopení beztak nemám. Jsou prostě uječení, rozmazlení a drzí pořád stejně jako byly podle mě dřív když jsem vlastní dítě neměla.. :-) ...no, tohle je míněno spíš jako vtip a popíchnutí některých :-) ...jasné, že s desetiměsíčním miminem toho moc vědět nemůžu, že? ;-)
 Myss 


Re: Fandím vám 

(23.12.2007 16:27:44)
mela byste si to jit na 1.den do skolky zkusit!Deti jsou tak ruzne!Ja jsem v tech soudech velmi opatrna a u pani ucitelky si vazim uz toho,ze mi dite pohlida,kdyz jich tam ma 28!Dovedete si to predstavit?Jedno na vas mluvi,druhe chce vysmrkat nos,treti vola ze zachodu,ctvrte vyklada o logopedii,pate rve,ze mu nekdo vzal auticko,seste jestli by si mohlo vzit kostky,sedme rozlije caj,osme si natluce nos.....Oci ma p.ucitelka jenom dve,ruce taky.Ja bych se po 1.hodine zblaznila!!!!Takze cest ucitelkam,staci,kdyz mi dite vrati tak,jak ho rano do skolky dam.Jine ambice nemam.Ke vsemu vubec nechapu,jak nase ucitelky zvladaji deti neco naucit,vyrabeji s nimi,kresli a zpivaji.Vsechny deti jsou vychovane,uklizi si hracky-NEUVERITELNE!!!Ty prvni mesice to tam musi byt desne,vsechny deti breci.Dekuji a vazim si vas.
 Marie(Pavlík 6,měsíců) 
  • 

profese učitelky ve školce 

(19.12.2007 9:48:29)
Musím říct že velice obdivuji učitelky v mateřských školkách.Já bych určitě neměla tu trpělivost ani co se týče dětí natož rodičů.Ale po přečtení tohoto článku mám pocit že vás ta práce nebaví i když ten závěr to popírá.Ale to je možná můj špatný dojem.Proto vám přeju aby se vám ve vaší práci dařilo a měla jste ze svých svěřenců jen radost.
 Káťa 
  • 

Učitelé a rodiče 

(19.12.2007 11:08:09)
Ten článek je hezky a trefně napsaný,myslím,že to tak chodí ve většině školek.Škoda jen,že slečna učitelka v článku občas trochu pichlavě ironizuje,myslím,že svou práci nedělá hlavně z lásky k dětem(i když v závěru to tvrdí).Slečně znatelně chybí léta praxe a s nimi spojená empatie.Já už své děti školkové nemám, obě chodily do super školky,s výbornýma, citlivýma a lidskýma učitelkama,které nás nikdy "neodkázaly na nástěnku v šatně".Víte,jsem z učitelské rodiny(MŠ,ZŠ i střední škola),takže to prostředí dobře znám,není jednoduché vždy vyjít s některými rodiči,kteří vidí jen to své dítě,o nějaké toleranci vůči ostatním nemluvě. A umí hlavně kritizovat.Já se skoro vždy stavím na stranu učitelů,ale nemyslím si,že by ty dvě strany spolu měly bojovat,rodiče a učitelé by si měli vzájemně vycházet vstříc a podporovat se,dnes tomu tak vesměs není.
 Colorlight 


Re: Učitelé a rodiče 

(19.12.2007 11:13:09)
Já ten odkaz na nástěnku chápu! Ve chvíli, kdy Ti stojí ve frontě 15 dětí s rodiči v 7:30, musíš si je zapsat a vyslechnout, kdy půjdou domů, není čas na to, každému sdělovat a vysvětlovat, kdy budou fotky atd... A tu logopedickou vsuvku vůči dítěti, které 2 minuty mluví a nechtěla jej přerušit, taky chápu, ono se tady může ledacos pokazit, když dítě přerušíš. Nejen ve výslovnosti apod., ale i psychicky.
 Kristina 
  • 

Re: Učitelé a rodiče - instrukce na nástěnce aj.  

(27.12.2007 9:14:42)
Ano, já paní učitelku též chápu. Zkuste si to jen představit, kolik je dětí ve školce a k tomu kdyby se každý jednotlivý rodič vyptával - a přitom podrobné informace má na nástěnce! To je opravdu nad lidské síly! Já mám dvě dospělé děti, ale v mateřské školce bych nechtěla pracovat ani za sto tisíc... děti mám ráda, ale neměla bych na to prostě nervy se jim věnovat celý den. Je to naprosto psychicky vyčerpávající. Ono se to hezky kritizuje, ale zkuste si všichni - ti, co kritizují, do té školky na den dva zajít dětičky hlídat... některé děti jsou v současné době tak rozmazlené, že mi připadá nad lidské síly je v té školce vůbec zvládnout. A bohužel někteří rodiče jsou naprosto nesoudní. Samozřejmě je fakt, že některá učitelka to má dané od přírody, že dětem úžasně rozumí a děti ji milují, jiná se třeba snaží a není pro děti tak úžasná, vzpomínám si na dobu, kdy já jako dítě chodila do školky a dodnes po tolika letech mi v hlavě zůstaly z těch všech dvě - jedna, Maruška, strašně hodná a spravedlivá, druhá - Dáša, ta milovala hlavně šikovné a schopné děti a ty protěžovala. A třetí - jejíž jméno jsem zapomněla - mi jednou udělala na hlavě příšernou bouli dveřmi, které prudce zavřela - a dodnes nezapomenu, jak do školky vletěl můj dědeček a hrozně jí vynadal, až mně jí bylo líto - a to mi bylo nějakých 5 let. Dodnes si to pamatuji...
 Katka,kluci 5 a 8 
  • 

Re: Učitelé a rodiče 

(19.12.2007 11:25:56)
Mě se článek celkem líbí, ale taky z něho tak trochu cítím takový ten postoj: "učitelé versus rodiče...".Paní učitelko (učitelky), my fakt nejsme všichni úplně pitomoučcí....Ten taťka, co se ptal, třeba nevodí dítě denně,neví,že má studovat nástěnku, tak se holt zeptal...
Vy když někam přijdete (třeba do špitálu), tak se nikdy na nic neptáte sestřiček ? Nejprve si pročtete nástěnky ? Abyste nezdržovaly, protože sestřička třeba zrovna spěchá za pacientem...to je jen takový případ, který mě zrovna napadl.
 Veronika+3kluci 


Re: Učitelé a rodiče 

(19.12.2007 15:10:31)
Mě přišlo, že má paní učitelka svou práci ráda. Já tedy učím na základní škola a druhý stupeň, ale i tam se někdy člověk zabývá neuvěřitelnými věcmi. Moc se mi líbí, jak je článek pojat, věřím, že je to psáno i pro pobavení, a taky proto, aby se ostatní zamysleli nad takovou prací. Spoustu dřívějších diskusí se totiž do školek a učitelek dost obouvá, asi málokdo si to umí představit. Já byla ve školce jen 14 dní na praxi - hezké a náročné to bylo.
 Molly. 


Re: Učitelé a rodiče 

(19.12.2007 20:02:47)
Děkuji za zastání :-)
Onen tatínek vodí dítko do školky denně, mrzí mě, že článek vypadá jako že bojuji s rodiči dětí - není to pravda, na nástěnku jsem je odkázala velice citlivě s tím, že jim dá přesnější informace než já (např. o individuální ceně fotek každého dítětě :-)
 Lizzie 


Re: Učitelé a rodiče 

(19.12.2007 20:06:22)
Myslím, že za článek se omlouvat nemusíš - není za co. Lidmi jsou učitelky a lidmi jsou také rodiče - každý má právo na názor, navíc vy jste ho neformulovala nijak urážlivě.
 Lenka 
  • 

Re: Učitelé a rodiče 

(19.12.2007 23:21:40)
Pisatelko, nevšímejte si rejpalů,článek je moc pěkně a výstižně napsaný. Jen chci napsat sama za sebe, že jsem Vám učitelkám v MŠ moc a moc vděčná za to co děláte a že si vás vážím, obdivuju. Já bych to asi nedokázala, stačí mi dvě děti a mé nervy jsou občas na pochodu a vy jich tam máte přinejmenším osmkrát tolik. Vycházet s dětmi, jejich rodiči, umět děti zabavit, zaujmout, naučit, postarat, hlídat, utírat usmrkané nosy....... a to celý den bez přestávky - smekám.
Dceru vodím do školky teprve od září, bydlíme na vesnici, ale na to, že nejsme žádné velké město máme super školku se super učitelkama, které to opravdu umí s dětmi a i s rodiči :-)) a umí vymyslet takové akce, při kterých jsou nadšené nejen děti, ale i my rodiče.Takže moc DÍÍKY všem
 Madinka, učitelka v MŠ 
  • 

Re: Učitelé a rodiče 

(23.12.2007 17:44:52)
Podívejte se, mě se taky zrovna moc nelíbí to odkazování: "běžte si to přečíst na nástěnku", ale řekněte mi potom, pročpak tam ta nástěnka je? Paní učitelka píše věci na nástěnku proto, aby nemusela zvlášť každému z takových dvacetipěti rodičů povídat nějakou informaci. Místo toto se může věnovat dětem, dělat práci pro děti, či si připravit to, co právě potřebuje pro každodenní práci. Opakované vysvětlování toho, co je jasně napsané na nástěnce je naprostrá ztráta času!!! Rodiče by mohli být trošku vnímaví a během toho, co se jejich dítě v šatně převléká by mohli alespoň zběžně zrakem nástěnku přeletět a dovědět se tak všechny potřebné inforamce. Svými dotazy většinou jen odvádějí pozornost paní učitelky od dětí a zbytečně ji přerušují v její práci.
 Jarmila -učitelka MŠ v důchodě 
  • 

Re: profese učitelky ve školce 

(21.12.2007 18:59:13)
Jako učitelka mateřské školy nyní již v důchodě,jsem si se zájmem přečetla tento článek a jsem doslova v šoku.My jsme se dětem musely věnovat celou určenou pracovní dobu.Pomůcky a písemnosti se dělaly mimo přímou práci s dětmi.Dopoledne jsme s dětmi cvičily, zpívaly, hrály různé hry nejen pohybové,ale didaktické,hry které rozvíjely jejich slovní zásobu a pod.Neustále jsme musely být ve střehu.Při pobytu venku jsme musely s dětmi hrát také různé hry.Sednout si někde bokem,tak to bylo nepřípustné.
 Annie 
  • 

Re: profese učitelky ve školce 

(23.12.2007 9:21:34)
před 2 lety jsem končila SPgŠ a jak to píšete, tak to skutečně je, ale asi záleží na školce.(pravda je, že jako učitelka v mš nepracuji, ale několik měsíců praxe mám za sebou) Vždy jsem musela ít nějakou hru připravenou a alespoň se pokusit ji realizovat-v závislosti na počasí atp. Jak jsem ale výše uvedla, zaleží na školce, byla jsem v několika školkách a musím říct, že někde je to otřesné... s dětmi se skoro nic nepodniká, učitelky si žijou svůj život, ale jsou i naprosté opaky, kde se naopak dětem krásně věnují. Bohužel někdě se to až moc přehání s rámcovým programem. Přijde mi dost na hlavu aby svačina byla v rámci cca hodiny a dítě semohlo nasvačit kdykoliv. Ve výsledku to vypadá tak, že u jednoho stolu jedno dítě svačí a vedle něj si další hraje s modelínou..dost nehygienické...
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: profese učitelky ve školce 

(23.12.2007 10:06:33)
Annie, ale takhle to vypadá v normální rodině, kde je více dětí, taky ;) Kde je problém, když svačina leží vedle modelíny? Leda že v modelíně budou droběčky ;)
 PajaMM 


Re: profese učitelky ve školce 

(23.12.2007 10:27:52)
U nas ve skolce to vyresili tak, ze na svacinku maji vyhrazeny jeden stul, u toho se vystridaji a u ostatnich si deti mohou hrat...
 Káčulinka 
  • 

Re: profese učitelky ve školce 

(29.12.2007 19:17:18)
Práce učitelky v MŠ je nesmírně náročná, celé dopoledne je ve třídě pouze jedna učitelka, co dělat, pokud musí odejít např. na WC? Nechat děti o samotě? Žádná osoba nesmí pohlídat děti za vás, ulizečka nebo kuchařka v žádném případě. Pokud se něco stane, smůůůůůla:-( V zimě obléci 26 dětí, obléci 26 prstových rukavic, zavázat minimálně 15 párů bot na tkaničky a zvládnout obléci sebe tak, aby vám nebyla venku zima, opět co s dětmi, když je učitelka ve třídě sama a šatna se nachází na konci chodby? Druhá učitelka přichází v době, kdy jsou děti již venku.......
Nejvíce mě mrzí na všech rodičích, že dávají nemocné děti do školky. Uvědomte si, že takto ničíte své děti! Není nic hrozného, než dítě, které od rána poplakává a z nosu mu vyloženě teče tak, že nestačíte přikládat to, co máte právě po ruce. Děti totiž nenosí kapesníky. Některé chodí málo oblečené, nad tím by se také rodiče měli zamýšlet. Nemyslím si, že změním svět, ale tato práce je opravdu hodně náročná, učitelky jenom nehlídají děti, jak si veřejnost myslí, ale musí samy vymýšlet plány TVP, stanovit si cíle, složitě evaluovat, účastní se porad s vedením, vše musí být promyšlené. Školky jako pamatuje většina z nás, jsou už dávno minulostí.
 Markéta 
  • 

Re: profese učitelky ve školce 

(30.12.2007 12:09:08)
zatim je dcera tak mala, ze do skolky nechodi. az ale zacne a bude nemocna, nevim co budu delat. pokud budu pracovat, tak mam narok snad na 10 dni nebo tak nejak, kdy muzu zustat s nemocnym ditetem doma, jenze deti jsou prece nemocne mnooohem vic nez deset dni v roce, jak se na to asi bude zamestnavatel tvarit ... nejspis me proste vyhodi, pokud mu od rijna do dubna budu tak jednou do mesice tri ctyri dny zustavat doma ...

chci rict, ze to proste ma dve stranky, ten kdo nema babicky, ktere by se o nemocne dite postaraly, casto nema na vyber. nebo se pletu, maminky skolkovych deti?
 šárka 
  • 

Re: profese učitelky ve školce 

(1.1.2008 23:16:57)
hlavně klídek markétko, pro vaši informaci - těch 10 dní je myšleno jako jedna nemoc - dcerka může být nemocná třeba každý měsíc. Jen pokud bude nemocná déle, od 11. dne zaměstnavatel neplatí. (Nevím, jestli se od nového roku něco nezměnilo v termínech)
 jak 


ach jo 

(19.12.2007 9:48:53)
Ach jo, dost divny clanek. Ti strasni rodice a moudra, studovana pani ucitelka.
 dita 
  • 

Re: ach jo 

(19.12.2007 11:09:32)
Tak se mi zdá, že přeháníš. Autorka rodiče neodsuzuje, jen popisuje, co se děje. A rozhodně se nestaví do role moudré paní učitelky. Je to příjemný článek.
 lizzie 
  • 

Re: ach jo 

(22.12.2007 20:03:14)
ne, z článku kouká neochota porozumět rodičům. např. otec, který se nobtěžoval ráno nahlásit dítě - jestlipak paní učitelce došlo, že asi spěchá do práce a že tam na něho nikdo ohledy nebere.
 Lizzie 


Re: ach jo 

(30.12.2007 12:13:24)
Má drahá nicková jmenovkyně,

paní učitelka měla též povinnosti vůči tomu dítěti. Bylo to tu řešeno již mockrát. Všichni vědí, jak by vše mělo ,,ideálně" vypadat, ale realita je holt (ostatně jako v každém zaměstnání) trochu jiná.
 Markéta 
  • 

Re: ach jo 

(30.12.2007 12:18:43)
proc neprisel s ditetem o pet minut, co o pet, o dve minut drive?

pokud rodic dite nepreda a ucitelka treba nevi, ze dite ve skoce je a ono se nestastnou nahodou dostane ven na ulici a prejede ho tam auto ... kdo pak za to bude zodpovedny?
podle me ten tatinek, ktery se neobtezuje se ujistit, ze ucitelka dite prevzala.
 Anavi 
  • 

Re: ach jo 

(19.12.2007 11:17:18)
Já myslím, že autorce rozumím, asi proto, že patřím k těm rodičům, kteří v roztržitosti ty štrample do rukávu někdy strčí ;-).
Příště si dám pozor.
Jako v ostatních pomáhajících profesích i tato je o hlavně lidech. Naše paní učitelky ve školce jsou úžasné A MAJÍ VŽDY NA TVÁŘI ÚSMĚV - opravdu by zasloužily pozlatit :-)
 Marcela 
  • 

co jsou to štarmple? 

(20.12.2007 7:46:19)
co jsou to štarmple?
 Káta 
  • 

Re: co jsou to štarmple? 

(20.12.2007 8:47:43)
Štrample, nikoliv štarmple, jsou obyčejné dětské punčocháče.Tento výraz se běžně používá na severu Moravy.Jsem původem také z Moravy a tento výraz mi nijak nevadí,spíše je milý a připomíná mi dobu,kdy také moje děti chodily do školky,samzřejmě taky ve štramplíčkách:-))
 10.5Libik12 


Re: ach jo 

(19.12.2007 11:59:28)
Souhlasím.
Matka(otec), který předává dítě "cizí" osobě, co s ním omezí komunikaci na odkaz na nástěnku má nárok na pochybnosti, co je to za ženskou. To může škodit i samotné paní učitelce a hlavně dítěti. Není nic horšího, než když rodičové propadnou panice, co je to ve škole(školce) za trapku a v tom duchu se chovají (a nemusí jít o žádné vulgarismy, prostě rezervovanost a nedůvěra) A kyž tak vzýváte psychiku Denisky, vy myslíte, že malé dítě nechápe nevyřčené, zkrátka fakt, že paní učka přešla tatínka jak pole? To potomka musí zamrzet ne? Zvlášť když děcko by třeba paní učitelku mělo v oblibě.
V článku není stín sebereflexe úči ve volné haleně(proč si ji nezabere) a jelikož nikdo není bez chyb, dávám za pravdu těm, co se diví.

Učitelko MŠ, já až ti přivedu děcko, mluv se mnou, tvé posunky bradou směrem k nástěnce jsou fakt málo, nejsme na vojně, vychováváš MOJE dítě.
 jak 


Re: ach jo 

(19.12.2007 12:06:43)
Tak ja nechapu nekolik veci:
halenu a kalhoty, v zadne skolce jsem toto nevidela
A dost mi vadi, jak ta holcicka nechce jist mandarinku ( a doma nemusi, ti pitomi rodice:)) Ale ve skolce zvitezi p. ucitelka a holcicka ovoce sni.
Pak chlapecek, co uz nechce skocit z okna? To me prijde dost ubohe.
A pak tatinek, co dava najevo,ze p. ucitelka se nema flakat za stolem?
P. ucitelka tu vystupuje jako patent na moudrost a me je velmi nesympaticka uz jen z clanku. Pak take to, jak nekolikrat zdurazni, ze je studovany clovek a ze ji ceka studium na VS.
Jeste ze v nasi skolce jsou normalni p. ucitelky, co nenosi halenu a netrhaji deti od oken, protoze deti chteji skakat.
 VeraK 


Re: ach jo 

(19.12.2007 12:20:57)
A dost mi vadi, jak ta holcicka nechce jist mandarinku ( a doma nemusi, ti pitomi rodice:)) Ale ve skolce zvitezi p. ucitelka a holcicka ovoce sni. - proč vám vadí, že holčička snědla mandarinku? Je něco špatného na tom, že se naučí jíst ovoce?????

Pak chlapecek, co uz nechce skocit z okna? To me prijde dost ubohe. - co je ubohého na tom, že uklidnila chlapečka, kterému maminka nezamávala? Měla ho nechat plakat nalepeného na okně????

A pak tatinek, co dava najevo,ze p. ucitelka se nema flakat za stolem? - ona se ale za tím stolem neflákala, pokud jste dobře četla článek.

 jak 


Re: ach jo 

(19.12.2007 12:25:08)
Vero, na ovoci neni nic spatneho, me ale prijde , ze p. ucka prehani.
A s tim chlapeckem, me to prislo velmi prehnane.
A vim, ze se neflakala, ale ja nikde nenasla, co onen tatinek udelal. Ze se blbe koukal? NO, nevim.
Me proste p. ucka prijde, ze prehani a dramatizuje.
Jsem rada, ze nase p. ucitelka a kucharka a sestricka jsou mile a neprehravaji.
 Hana tři dcery 20 , 16, 6 let  
  • 

Re: ach jo 

(21.12.2007 18:30:43)
Je vidět,že nemáte ani "šajn"o tom jak to ve školce může chodit.Článek je velmi pravdivý- zvlášť co se týče mandarinky -pokud naznačíte jednomu D. , že nemusí -nechce dalších 10 dětí.,A dítě skákající z okna -maličkost často musím zamykat , aby neutekly za maminkou když si po 10 minutách usmyslí mamince znovu zamávat a s jednou holčičkou jsem na maminku volala s okna po 5 minutách , aby už přišla.Začátky v MŠ jsou těžké jak pro děti,ale i uč.a zřejmě i pro rodiče.
PS.Kdybych měla ráno vysvětlovat rodičům vše , co mají napsáno na nástěnce ,tak s dětmi už neudělám nic.Jen si upřimně představte několik rodičů po sobě přijdoucích do školky a chtějících stejnou informaci jen proto, že se neumí podívat na nástěnku k informacím určenou.Uč. musí!! v době od 8 hod do 10 hod.stihnout si s dětmi pohrát,něco s nimi vyrobit ,něco nového je naučit ,věnovat se každému,něco navíc předškolákům,zazpívat si zahrát hru nechat děti nasvačit, pokud se maluje stříhá vše nachystat i uklidit protože je tam na to sama.A při tom všem být milá na všechny.A pokud se někdo pokaká,nebo stačí polít čajem ,což je časté opravdu toho prostoru není mnoho.Přesto mám tuto práci ráda -ve školce jsem už 18 let.
 šárka  
  • 

Re: ach jo 

(19.12.2007 12:25:16)
Věro, k té mandarince. čteš ten článek? Nevidíš jak učitelka ty rodiče pomlouvá? Jak se pozastavuje nad tím, že holčičce vyhoví a mandarinku jí jíst nenutí? Tak přesně toto tady rodičům vadí. Co ta učitelka ví o tom, jak to v rodině kolem jídla probíhá? Ví o tom prd a dělá se chytrá.

Ohledně "skákání z okna" přehání.
 Vladan 


Někdo tu postrádá smysl pro humor. 

(19.12.2007 13:45:09)
Já jsem z celého článku napocítil učitelčinu snahu být vždy nad rodiči. Naopak - ona se musí vyrovnat s dvaceti dětmi, každé z jiné rodiny...jo a k té mandarince - my jsme měli ve školce (když jsem byl malý) chlapečka, který nejedl doma nic jiného než šunku. No a pokud bylo něco jiného na jídelníčku, tak to pochopitelně odmítal jíst. Docela chápu, že učitelka, která přesvědčila dítě, aby snědlo ovoce, nad tím cítí vítěžství a pochlubí se tím.
Dotčení rodiče - tak nějak bych poznamenal, že potrefená husa se vždycky ozve. Howgh.
 ZuziP 


Re: Někdo tu postrádá smysl pro humor. 

(21.12.2007 1:07:34)
Dodnes si pamatam ako jedna z mojich uciteliek citila ohromne vitazstvo, ze som vypila mlieko, ktore som inac nepila... mozno aj preto mlieko dodnes neznasam. Tym padom si nemyslim, ze tym, ze ma ho donutila vypit, vykonala nieco zasluzne...

Neviem, ci dotycna pani ucitelka len ukecala dieta, aby mandarinku ochutnalo, jemu potom zachutila a zjedlo ju celu... a tym padom zacne jest mandarinky. To by bolo fajn.

Ak vsak dieta mandarinku zozula a s odporom prehltlo len preto, ze sa balo povedat, ze mu fakt nechuti, tak to som rada, ze neslo o moje dieta...
 Bob the Ghost 


Re: Někdo tu postrádá smysl pro humor. 

(21.12.2007 8:56:09)
ZuziP,
to je přesně ono.
Nejde o to, aby dítě pilo mléko (o jehož nepostradatelnosti lze mimochodem pochybovat), ale aby učitelky to děcko prostě zlomily.
Dítě, které má svůj vlastní názor - a to i na takovou pitomost jako pojídání nějaké potraviny - do toho systému prostě nezapadá. A učitelky nebývají takové osobnosti, aby to dokázaly respektovat.
 Bob the Ghost 


Re: Někdo tu postrádá smysl pro humor. 

(21.12.2007 10:35:11)
Milado,
teď nemluvím jen o tom jednom popisovaném případu.
 Alžběta a Adámek 15.4.06 
  • 

Re: Někdo tu postrádá smysl pro humor. 

(22.12.2007 13:00:14)
Zažila jsem něco podobného,jen na 1.stupni.Učitelka mě nechala po škole dopíjet mlíko,při každém loku se mi zvedal žaludek,trvalo to snad hodinu.Od té doby mlíko nemám ráda,ale ostatní mléčné produkty mi nevadí.Takže nenutit za každou cenu,ale přesvědčit k ochutnání.
 Danka, Péťa 2 roky+ bříško 
  • 

Re: Někdo tu postrádá smysl pro humor. 

(7.1.2008 14:38:09)
Nechtěla jsem, ale napíšu. Paní učitelka je je ve školce pro děti ne pro tatínka. Je-li tatínek inteligentní muž, jde se podívat na onu nástěnku a nebude to cítit jako příkoří vůči své osobě, protože to tak dozajista nebylo myšleno. Kdyby se paní učitelka měla zabývat dalšíma prkotinama krom těch plynoucích ze známého: Dej blbci funkci a vymysli lejstro, asi by se vážně zbláznila. Je třeba rozlišit, co je a není podstatné. Tatínek číst umí, pouze mu bylo řečeno, kde informaci najde a na tom snad není nic špatného.

Je zvláštní, jak moc chceme po ostatních, aby byli dokonalí. A my sami? Jsme? Já tedy určitě ne. Mnohokrát mi bylo doma vytčeno, že celou dávku trpělivosti nechávám ve škole a doma to občas spíš zahřmí. Pomáhající profese, ostatně jako jiné typy profesí, mají svá úskalí. Paní učitelka, která se celý den usmívá, má můj nehynoucí obdiv. Jestlipak to zvládne i doma? Pak je to nadčlověk.

A co se týče vzdělání... Nevšimla jsem si, že by pisatelka nějak vyzdvihovala svoje vzdělání. A u inteligentních vzdělaných lidí se s tím ani nesetkávám. To jen ta pověstná potrefená husa... Máš vzdělání, máš cejch na čele, protože já ho nemá. Ach jo.
 Luca 
  • 

Re: Někdo tu postrádá smysl pro humor. 

(26.1.2008 17:59:58)
myslím, že ve spoustě školek je spousta jasných chyb, v té naší, kam chodí dcerka, určitě. Ten horor, kdy jsme jako malí museli spát všichni na jednom boku aby jsme se nebavili, při spaní nás nepustili na záchod ( a sem tam to někdo nevydržel a s pocitem studu to pustil) atd., to vše se naštěstí odbourává ale pomalu. myslím, že rodiče by se neměli bát ozvat. Taky si myslím, že je to chyba systému, strašně moc dětí a málo učitelek, které tímto lituji společně s dětma.
 Verča 
  • 

Re: ach jo 

(19.12.2007 13:54:46)
Taky mám pocit, že paní učitelka má trošku sklon "drbat". I když možná má pravdu, ale z toho článku mi tak nějak vyplývá, že se s rodiči moc nebaví. Takže asineví, jak to doopravdy v rodině malé hočičky chodí. Mmch. já své děti taky nenutím jíst tropické ovoce.
Pokud by se naše paní učitelka nebavila se mnou, tak by napsala něco velmi podobného. Ale naše paní učitelka ví, že Jakub má problém s jídlem, že odmítá ochutnávat cokoliv neznámého a že musel jako maličký moc dlouho držet dietu, takže si na normální jídlo začal zvykat až kolem 2,5 roku. Tudíž je pro nás obrovský úspěch, když OCHUTNÁ mandarinku. A že je v kolektivu dítě mnohem víc nakloněné ochutnat než doma, to snad víme všechny. Tudíž třeba ve školce hlásím, že Jakub si večer NAMAZAL chleba a SNĚDL ho. Je to pro nás totiž pokrok, protože do nedávna jedl chleba pouze suchý. A paní učitelka Jakuba pochválí a na svačinku mu nabídne chleba, který je trošku namazaný. A u oběda mu s velkou trpělivostí nabízí a zase hlásí mě, že třeba ochutnal omáčku a nechal si přidat.
U nás se paní učitelka opravdu snaží s rodiči mluvit co nejčastěji, informace jsou na nástěnce, ale paní učitelka se ještě snaží všechno říct i ústně.
 Sissi 
  • 

Re: ach jo 

(19.12.2007 20:39:47)
Shodou okolností jsem taky byla dítě, co nemuselo jíst doma mandarinky, když nechtělo, a taky jsem měla ve školce učitelku, která byla toho názoru, že bych ji teda ochutnat měla. Pocit, který mě zaplavil v okamžiku, kdy jsem si na tácu všimla, že dneska je k obědu mandarika, si pamatuju naprosto přesně dodneška. Bylo to takové to hrknutí, kdy vám všechny buňky v těle naráz zařvou "Průser!!!" :o) Jo, dneska už se tomu směju, ale tenkrát mi do smíchu nebylo. A mandarinky stále nejím.
 Tvoje horší já 


Re: ach jo 

(19.12.2007 20:44:55)
Přesně tak. Ve škole mě zase nutili pít mléko. Vždycky bylo v pondělí a nebyla ani možnost vzít si k pití třeba čaj.
Jednou mě zachránil jeden starý pan učitel, odnesl moje mléko vrátit na svém podnose, mě by totiž učitelka hlídající u odkládacího okénka nepustila.
Jo, mléko dodnes nepiju, myslím, že ho prostě dobře netrávím, nepřinutila mě k tomu ani třídenní hladovka, když mi vytrhli zub a pusa se jaksi zanítila.
 Molly. 


Re: ach jo 

(19.12.2007 21:15:52)
Chápu tě, mlíko taky nemusím :-)
Nicméně, k té mandarince. Naprosto uznávám, když něco někomu nechutná, má na to plné právo. Proto se snažím, aby každý ochutnal a když mu jídlo nepojede, jíst ho nemusí. Samozřejmě, že když zjistím, že někdo ochutnal rajče a nechutná mu, rozhodně jej do ničeho nenutím ani teď, ani příště. U oné dívenky je to o tom, že ona odmítá jíst ovoce a zeleninu "protože". Mimochodem, zeleninu a ovoce, které nevidí, jí naprosto bez problémů (brambory s neoblíbenou dušenou mrkví a hráškem do sebe nasouká hned). Takže nevím. A ještě poslední dodatek - rodiče sami napsali do dotazníku, že si pejí, aby se jejich holčiča naučila jíst ovoce a zeleninu, takže ochutnáváme mandarinku dle pokynů :-)
 ZuziP 


Re: ach jo 

(21.12.2007 1:10:59)
Ale na tom nie je nic divne, ze dusena mrkva sama nie, ale v zemiakoch ano... ja tak neznasam mlieko. Samotne nie, ale napriklad krupicnu kasu mnam... a nikto ma nepresvedci, ze ide o to iste mlieko.
 Molly. 


Re: ach jo 

(21.12.2007 8:26:05)
Ono to právě není totéž. Holčička odmítala jíst jakékoliv ovoce a zeleninu v syrovém, kompotovém či salátovém stavu. Na oběd jako přílohu k bramborám či rýži snědla vše, ale jakmile to dostala pod nos syrové, řekla, že to nechce. Ne proto, že jí to nechutná (v životě to neochutnala), ale že to prostě nechce. Pamatuju si, že jsem měla na lžičce banán s jablkem, chtěla jsem jí to dát ochutnat, ale ona nechtěla. Když jsem se zeptala, jestli vůbec ví, co na té lžičce je, odpověděla, že ne. Prostě jí stačilo, že to je ovocný salát.
Ale nemyslete si, že bych to dítě nějak mučila, přivazovala k židli či mu jablíčko násilím rvala do chřtánu! Prostě spolu sedíme u svačinky, povídáme si o tom ovoci či zelenině, ukážu jí, že jsem snědla to či ono ovoce a neupadla mi ruka a holčička, když má náladu, ovoce ochutná. Když je dobré, pokračuje dál, když jí nechutná, dál nepokračuje. Jsem ráda, že i doma už jí ředkvičku, banán a mandarinku, jak říkám, nejedla nic.
Co se týče mléka, samotné nechutná mnoha lidem, ale je to přece jenom trochu jiný případ než zelenina a ovoce. Mimochodem, Marťa dokáže vypít najednou půl litru mléka. Asi v něm tělo nachází chybějící vitamíny z ovoce a zeleniny...jsme usoudili :-)
 Jíťa 
  • 

Mlíko 

(19.12.2007 21:22:38)
Taky mě už ve školce nutili pít k svačince teplý mlíko a nikoho vůbec nezajímalo, že teplý mi nechutná. Studený jsem pila bez problémů.
A vůbec nejhorší varianta ČAJ S MLÍKEM! Pro mě na pozvracení - ani voda ani mlíko, prostě hnusná břečka. Dodnes nepiju žádné nápoje ředěné mlíkem, ani čaj, ani kafe, ani meltu.

A nejhorší zážitek se školkovým jídlem - odmítla jsem jíst puding! V naší MŠ se servíroval plovoucí v kompotu, brrrrr. Nesnáším rozmočený jídla! Puding zvlášť, kompot zvlášť, dohromady horor.

Ještě štěstí, že dnes už děti k jídlu příliš nenutí.
 Verča 
  • 

Re: ach jo 

(19.12.2007 20:49:45)
Ono je to těžké, já jsem hrozně vděčná naší paní učitelce, že Jakuba pobízí k ochutnání. Jakákoliv nová potravina, kterou je ochotný pozřít, je pro nás výhra. Paní učitelka to dělá hodně citlivě a malý ví, že v nejhorším "vyfasuje" svůj kukuřičný chleba. Přesto už díky ní začal jíst hrušky a krupičnou kaši a nechá si na maso dát i omáčku.
Ovšem první dny ve školce mu školková strava ani nebyla nabízená, až zdomácněl, tak se teprve začalo s nabízením.
Podotýkám, že všichni ve školce věděli, jaký "dáreček" hodlá nastoupit a nikdy mi nikdo nevyčetl jeho potíže s jídlem. Naopak, všichni se moc snaží nám pomoct.
 Zuzana, Filip 04+Mandy 06 


Re: ach jo 

(19.12.2007 12:23:43)
Učitelko MŠ, až já ti přivedu děcko, tak mě můžeš i trochu ignorovat. Neurazím se a nezblázním se z toho.

Musí to být šílený, moc vás obdivuju, sama bych vaši práci nezvládla.

Tak držím palce :-)
 bačiska 


úsměv 

(19.12.2007 9:51:50)
Ahoj, moc zdravím paní učitelku. Se zaujetím jsem si přečetla tento článek. Můj starší syn začal letos navštěvovat školku, takže malé nahlédnutí, jak to vlastně paní učitelky všechno zvládají je pro mě velmi aktuální.Až teď můžu opravdu ocenit, jak je pro děti důležité, když na ně ráno ve školce čeká milá a usměvavá tvář paní učitelky, my máme takové hned dvě.
Syn oslavil své 3. narozeniny posledního října, proto chodil v září a v říjnu vždy jenom jeden týden, na čtyři hodiny, ze začátku plakal, nechtělo se mu, ale náruč paní učitelky spolehlivě slzičky zahnala a za chvilinku si synek spokojeně odcházel hrát s autíčky. Dnes, i když pokaždé malinko protestuje,odchází do třídy bez pláče a já si můžu být jistá, že je tam spokojený.
Takže moc díky paní učitelky, za vaše úsměvy a milá slova. Opravdu moc díky.
 LL 
  • 

tezka prace 

(19.12.2007 10:21:07)
myslim, ze delat ve skolce nemuze jen tak nekdo. moje kamaradka pracuje ve skolce v anglii. strasne tu praci miluje, ale co je hrozne a pravdepodobne vsude stejne, hromady zbytecneho papirovani.
a jeste horsi je, ze na tolik deti je malo ucitelek
 šárka  
  • 

Re: tezka prace 

(19.12.2007 10:28:06)
Jistě, tato práce není pro každého. A kterou profesi může dělat kdokoliv? Řidiče autobusu taky nebude dělat každý a spousta lidí ti řekne, že "by na to neměli nervy".

K tomu papírování: během roku jsou školky celou řadu dnů uzavřené. V lepším případě mají omezen provoz. Nechápu, proč se np. inventarizace neděla během těchto dnů! Už vidím učitelky, které začnou vyskakovat, že mají stejný počet volných dnů jako všichni ostatní, protože "během ostatních dnů plní příkazy ředitele". Cha, tak proč si potom slečna stěhuje na to, že musí během běžného provozu školky stihat i inventarizaci. A jaký přínos mají z té inventarizace děti?
 Verča 
  • 

Re: tezka prace 

(19.12.2007 11:28:05)
Inventarizace musí být hotová k určitému datu a bohužel se nedá dělat moc "dopředu". Takže se kliďánko může stát, že od zadání do data odevzdání volný den není. Naše paní učitelky to řeší tak, že jsou ve školce po večerech a protože mají obě malé děti, tak si jejich děti hrají v prázdné školce a ony "makají". Poznámku o přínosu pro děti bych radši nekomnetovala, učitelka to dělala v době, kdy děti spí a odpočívají a navíc pochybuju, že by někdo dělal inventarizaci dobrovolně.
Jinak u nás třeba školka jede pořád, i když mají ZŠ prázdniny, takže učitelky mají nějaké ty tři týdny v létě a jinak se za ně musí shánět zástup.
 Jíťa 
  • 

K inventarizaci 

(19.12.2007 13:54:34)
Tak firmy mohou podle zákona provést inventarizaci nejdříve 3 měsíce před koncem účetního období a nejpozději 1 měsíc po skončení účetního období - tj. rozsah 4 měsíce. Z toho vyplývá, že inventarizace může být provedena nejdříve k 1.10. a nejpozději k 31.1.

Možná to mají školy v zákoně jinak, to nevím. Ale pokud pro ně platí stejné termíny, tak by bylo daleko lepší dělat inventarizaci třebas v době podzimních prázdnin, kdy se dá předpokládat méně dětí.

(My dělávali inventarizaci k 1.10. protože bylo teplo. Počítat šroubky v prosinci ve vaťáku a rukavicích je dost náročný. Ale byla to naše iniciativa, včas jsme si pohlídali, aby náš majitel napsal příkaz k inventarizaci - spíše jsme si ho napsali sami a nechali podepsat.)
 Bajana 


Re: tezka prace 

(19.12.2007 13:58:57)
Aktuálně u nás je školka zavřená od dneška do 7.1.2008. Kvůli pokládce podlah.V listopadu byla zavřena dva dny údajně kvůli poruše kotle, v říjnu tři dny ředitelské volno, září kupodivu otevřená celý měsíc. Přes prázdniny mívá otevřeno jen první týden v červenci (to byly dva dny státní svátky) a poslední týden v srpnu. Nikdo z kompetentních neporadí, jak to mají rodiče, nemající babičky a příjmy na placené hlídání, skloubit s prací ( i když se střídáme s manželem na dovolené, stejně je to víc dnů, než máme k dispozici). Ö otevírací době školky ani nemluvím. S běžnou pracovní dobou rodičů se to zvládat téměř nedá. A to ještě naštěstí děti nebývají nemocné...
 Hupina 


Re: tezka prace 

(21.12.2007 22:01:52)
Bajano, jen bych ti chtěla připomenout, že Mateřská ŠKOLA je škola jako každá jiná a až tvé dítě půjde na Základní školu nehlesneš o prázdninách ani slovo. Neznám ŠKOLU, která má otevřeno přes prázdniny. a k otvírací době MŠ, asi patříš k rodičům, kteří by si přáli, aby jejich dítě ve školce bydlelo, naše školka je otevřena od 6 do půl paté a některé děti tam stráví celý tento čas, což je skoro 11 hodin, chtěla bych vidět jak se ty věnuješ svým dětem denně 11 hodin. Přemýšlej někdy o tom, že když si dítě vyzvedneš o půl paté, skočíš nakoupit tak se dostanete domů kolem šesté a kolik toho času věnuješ jen svému dítěti. Já mám děti dvě, práci ve školce mám moc ráda, ale když dorazím v pět domů z práce kde mám od rána 20 a více dětí musím dělat to co každý jiný, nakoupit, uvařit, uklidit, napsat úkoly nachystat věci na druhý den a sama cítím, že absolutně se nemám šanci holkám plně věnovat a mrzí mě to. Jsem vděčná školce i škole, že tam jsou tak dlouho a já mám o dítě postaráno. Neumím si ale představit, že by tam holky byly ještě dýl, protože bych je tím pádem v podstatě neviděla a proto, abych je někam na celý den odložila jsem si děti nedělala. Nechci být zlá, ale přemýšlej někdy o svých dětech, jak se cítí a malilinko i o té "blbé učitelce" jako o člověku, který musí zvládnout třeba minimálně to co ty. Hodně zdaru Petra
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: tezka prace 

(19.12.2007 12:54:23)
Autobusem nejezdím - ovšem o to, jak se ve školce cítí moje děti, o to mi vážně jde.
A nepleteš si náhodou ZŠ a MŠ - ty totiž jedou i přes prázdniny.
 šárka  
  • 

Re: tezka prace 

(19.12.2007 13:03:37)
Jano, máš na mysli NĚKTERÉ školky, které JEDOU o prázdinách. Naše školka má poslední 3 roky zavřeno:
CELÉ HLAVNÍ PRÁZDNINY - letos 9 týdnů
Od vánoc do Sylvestra - jak jinak
Během jarních prázdnin
Vždy 2 dny před státním svátkem - np 16.11. i 17.11, 27. i 28.10 atd.
Během doby, kdy některé děti jedou na školku v přírodě.
Celkem 12 - 13 týdnů během roku.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: tezka prace 

(19.12.2007 13:36:36)
OK, beru, naše školka otevřeno má pořád, takže já našim učitelkám práci typu inventarizace nezazlívám.
 babi_ 


pohodový den 

(19.12.2007 10:40:07)
Autorka popsala příjemný klidný pracovní den, ve kterém kromě svých povinností - věnovat se dětem - stihla ještě práce, které by dle mého názoru měla dělat v době, kdy děti v péči nemá (inventarizaci, článek, diagnostiku). Neumím si představit, že by kupříkladu řidič mohl během řízení vyplňovat papíry, nebo mzdová účetní během výpočtu mezd vyplňovat hlášení pro šéfa. Rodiče (studenti, zaměstnanci,...) ignorující nástěnku jsou normální, výjimkou jsou ti, co ji každodenně studují, ačkoli nová informace se objeví jednou za dlouhý čas.
Domnívám se, že práce v MŠ je opravdu náročná, ale popsaný den byl celkem v pohodě. Jsem zvědava, co autorka napíše, až budou děti opravdu vyvádět, rodiče nespravedlivě osočovat, počasí mnoho dnů pršavé, kolegyně nemocné či nenaladěné atd...
 taky šárka 
  • 

Re: pohodový den 

(19.12.2007 11:04:01)
paní učitelka, myslím pravdivě a nezkresleně napsala, co všechno musí zvládnout ve své pracovní době. Zdravotní sestra taky velkou část stráví s tužkou v ruce a těžko bude vyplňovat chorobopis doma po pracovní době. Vámi zmiňovaný řidič vypisuje knihy jízd a mzdová účetní má krom mezd pod rukama spoustu dalších výkazů nejen pro šéfy. Snad jen přidavač na stavbě a uklízečka nemusejí nic vyplňovat. A inventarizace knížek? Vy uklízíte hračky svých dětí jen párkrát do roka, nebo je vám jedno, že se ztratily? Děkuju všem, kteří zvládají svou práci s nadhledem, připraví si doma šablonu anděla, nezlobí se na rodiče Martinky, že neumí jíst ovoce (asi i oni nejen Martinka), vyslechnou koktajícího rošťáka až do ko-ko-ko-konce. Takový učitel si zaslouží Nobelovu cenu míru a slušný plat. A jen tak na okraj - učitelky v mateřinkách mají normální dovolenou. Prázdniny se jich netýkají, aspoň u nás.
 Irena + 3 


Re: pohodový den 

(19.12.2007 11:21:39)
učitelky v MŠ mají 6 týdnů dovolené + 10 pracovních dnů (2 týdny) tzv."studijního volna" a 6-ti hodinovou pracovní dobu. Nevím jak u vás, ale u nás na firmě to není "normální" dovolená. :-)
 taky šárka 
  • 

Re: pohodový den 

(19.12.2007 11:34:15)
díky za upřesnění, rozhodně jim to nezávidím. Můj syn v několika provedeních najednou :o))) to je na lázně, ne na dovolenou navíc. (i já to přiznávám, stejně jako rodiče Adámka z článku si nenalhávají, že Adam je šikulka - zatím)
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: pohodový den 

(26.12.2007 23:19:34)
No úplně se divím, že o tak skvělou práci není větší rvačka! (U nás školka sháněla pracovní sílu víc než půl roku, než se nekdo vůbec ozval...)
 Markéta, Markétka a Jiřík 


Nástěnka 

(19.12.2007 12:57:39)
Nástěnku v naší školce studuji každý den, vždy tam dceři čtu, co bude ten den k jídlu. Zároveň s tím mi tedy žádná nová informace neunikne. Proto nejsem normální?
 babi_ 


Re: Nástěnka 

(19.12.2007 13:15:16)
ne, nejste normální, ale vy-ni-ka-jí-cí! Fakt. Od učitelek Mš je šikovné, že jídelníček na daný den vyvěšují v sousedství důležitých zpráv :-)
(taky študuju nástěnky, ale vím, že většina lidí to nedělá, zvlášť když jsou tam změny jen sporadicky - pokud jsou tam týdně spolehlivě novinky, bývá to lepší...)
 Molly. 


Re: Nástěnka 

(19.12.2007 20:13:36)
Tak tady je ta chyba! My máme jídelníček na druhé straně šatny...Musím navrhnout změnu :-) To mě vůbec nenapadlo a je fakt, že jídelníček čte každý. Díky :-)
 Verča 
  • 

Pro MollyW 

(19.12.2007 20:38:22)
Chtěla bych se jenom zeptat, jak se ve vaší školce řeší takové ty "osobní" rozhovory učitelky s rodiči o dětech? U nás si na to učitelka najde čas minimálně dvakrát týdně (když je vše "v pořádku"), při problémech třeba denně.

 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Nástěnka 

(19.12.2007 13:21:08)
Já to tak dělám taky - prostě mě zajímá všechno, co se mojí holčičky týká.
 Petra, 4 děti 


Nedostatek tolerance 

(19.12.2007 11:02:48)
Vnímám to tu pořád.....mám pocit, že jakmile něco někdo napíše a popíše, hned se na něj snese sprška odsuzujících slov...a že je tu toho opravdu hodně - na učitelky v ZŠ, v MŠ, na prodavačky, na maminky rodící doma.

A vy, kteří tu tak odsuzujete ostatní - VY jste dokonalí???
Jasně, vy si určitě šetříte práci na volné dny, vy byste se jistě věnovali dětem bez s plným nasazením každou minutu pracovního dne......vy byste se na rodiče jistě pochopením dennodenně usmívaly.
Jasně. Spíš to ale vnímám tak, že vezmete za vděk každou příležitost nějak napadnou a pohanět druhé a vypíchnout, že VY byste to dělali líp.
Potom nechápu, kde se bere denně v různých profesích tolik naštvaných lidí...Všude.
Je to o toleranci...o ničem jiném.
Každý má v práci odpovědnost - učitelky za naše mazlíčky, lékaři za naše zdraví, řidiči autobusu za naše životy - a jistě si to každý z nich uvědomuje.
A i ti, kteří dělají svou profesi s láskou, i ti lidé nejsou jenom dokonalé stroje....
Stejně tak jako my všichni!
Podle mne se dobrá učitelka pozná tak, že jí mají děti rády, že se do školky těší, že se nenudí a že zvládá péči o ně - včetně pokakaných zadečků u malých a rozvoj intelektu a přípravu do školy u velkých.
Že má autoritu - že prostě víme, že jsou naše děti v dobrých rukou.....

prostě se mi zdá, že by někdo chtěl mít dokonalé lidi, kteří mu "slouží"....myslím tím zaměstnance ve "Službách"....restaurace, prodejny, školy, zdravotnictví - ale - měli bychom začít každý u sebe!!!!

Takhle mi připadá, že část čtenářů Rodiny ví hlavně to, co by kde v jaké profesi udělali lépe!
 šárka  
  • 

Re: Nedostatek tolerance 

(19.12.2007 11:16:06)
Petro, učitelky v MŠ mají nárok na 10 týdnů dovolené. Naše školka je mimo provoz 12 až 13 týdnů v roce. Ptám se: co dělají učitelky během těch nadbytečných 2 -3 týdnů? Snad právě tu inventarizaci, ne? Nemluvíme tady o přípravě na práci během volných dnů učitelek ale o vyplnění BĚŽNÉ PRACOVNÍ DOBY KDY DĚTI VE ŠKOLCE JAKSI NEJSOU.
 Verča 
  • 

Re: Nedostatek tolerance 

(19.12.2007 11:31:46)
Pokud vím, tak učitelé mají celkem 40 dnů dovolené. To je, pokud dobře počítám, 8 týdnů. A jinak naše paní učitelky třeba třídí hračky (a fakt třeba přebírají korálky, aby se z nich dětem později dobře navlíkalo), kreslí náročnější obrázky, chystají pracovní listy pro jednotlivé předškoláky které už znají tak, aby to ty konkrétní děti bavilo, upravují školkovou zahradu...
Parkrát jsem v té době ve školce byla a určitě tam holky nepily kafíčko...
 VeraK 


Re: Nedostatek tolerance 

(19.12.2007 12:09:39)
Naše školka i školka ve vedlejší vesnici jsou mimo provoz cca 5 týdnů - 4 týdny v létě a mezi vánočními svátky a Silvestrem. Takže nevím jak u vás, ale u nás JAKSI DĚTI VE ŠKOLCE BĚŽNĚ JSOU a naše učitelky musí stíhat JAKSI VŠECHNO V BĚŽNÉ PRACOVNÍ DOBĚ plus samozřejmě ve svém volném čase po pracovní době. A dětem se věnují s plným nasazením a jsou úžasné. Momentálně chodím s dcerkou (2 1/4 roku)do školky, aby si zvykla a moc se mi líbí, jak s dětmi pracují. Mám trochu zkušenost s hlídáním dětí v našem MC, kdy jsem cca 10 rarášků ve věku od 1 roku do 6 let hlídala, když jsme pořádali počítačový kurz pro maminky. Také jsem si pro ně doma připravovala program a věnovala se jim a snadné to nebylo. Proto moc oceňuji práci učitelek v MŠ a nechápu, proč vás tak drtí, že mají učitelky víc dovolené nebo to, že za běžného provozu musí stihnout také vyplnit různé papíry a přepočítat knížky. Podle vás by to měly dělat po nocích nebo v době své řádné dovolené?
 tulenka 


Re: Nedostatek tolerance 

(19.12.2007 18:35:05)
Každý má možnost, mít 40 dnů dovolené - stačí jít učit - ať už do MŠ, ZŠ nebo SŠ proč se tam všichni nehrnete??????
 ZuziP 


Re: Nedostatek tolerance 

(21.12.2007 1:17:17)
Tulenko, mozno preto, lebo mame dobry odhad a vieme, ze by sme tu pracu nezvladli. Lebo je tazka. Preco sa pytas?
 tulenka 


Re: Nedostatek tolerance 

(23.12.2007 8:02:22)
Ptám se prot, protože mě štvou lidi, kteří poukazují stále na 40 dnů dovolené učitelů. Vždyť stačí jít učit a budete mít tolik volna taky. Mezi námy, v červnu někdy jedu na doraz - my tomu říkáme ve škole diagnóza - učitelka před prázdninami. Kolikrát si říkám, když si během přestávky nestihnu dojít ani na záchod, jestli mi to za to stojí a neměla bych se někde lépe, ale pak si řeknu, že STOJÍ - ta odezva od dětí je totiž skvělá, v kanceláři tohle nezažijete
 Roman 
  • 

Re: Nedostatek tolerance 

(26.12.2007 19:43:41)
Mezi námi, učitelka v MŠ nemusí umět pravopis?
 Kja 


Re: Nedostatek tolerance 

(20.12.2007 8:49:28)
Promin, ale krivdis jim.
Nevim jak jinde, ale pokud vim, tak v Brne nektere skolky jedou cele prazdniny a stridaji se v nich i pani ucitelky z tech skolek, ktere maji zavreno, coz je logicke, i ty z te otevrene si chteji vybrat dovolenou, a skolka je porad plna.
 Kja 


Re: Nedostatek tolerance 

(20.12.2007 8:49:45)
Promin, ale krivdis jim.
Nevim jak jinde, ale pokud vim, tak v Brne nektere skolky jedou cele prazdniny a stridaji se v nich i pani ucitelky z tech skolek, ktere maji zavreno, coz je logicke, i ty z te otevrene si chteji vybrat dovolenou, a skolka je porad plna.
 Hadi a spol 


Víc takových dní 

(19.12.2007 11:05:07)
Přeji autorce, aby měla vždy takové pěkné dny.

Každý kdo s dětmi dělá ví, že to tak je.

A co se týká již zmiňované inventarizace - naprosto chápu, že to dělá v době kdy děti odpočívají. Volné dny, kdy není s dětmi tráví nad přípravou co s dětmi bude dělat a na to je třeba opravdu klid, kdežto při inventarizaci se dá odbíhat a proto se to může dělat, když jsou u toho děti, byť ležící.
 Colorlight 


Obdiv!! 

(19.12.2007 11:05:29)
Ahoj, všechny učitelky a učitele v MŠ obdivuji! Je to nejnáročnější práce, o které jsem se doslechla. Nejvíce decibelů, největší zodpovědnost. Nervy jenom jedny. Ono např. se řekne "podat svačinku", nebo "obléci děti na ven či do pyžama", ale kolik je kolem toho těch drobných trampot a problémů, to si neumím představit! Já mám děti "jenom" tři a než je všechny nakrmím, převléknu, zabavím, jsem zpocená až někde... A poslouchat ryčení tří dětí mi dělá problémy s nervy, natož tak mít jich na starost 20 !!!
Osobně bych zešedivěla během prvního týdne.
GRATULUJI

PS: a článek nebyl vůbec stěžovací, jak někteří píšou, věřím, že v ten "pohodový" den se semlelo spousta věcí, na které by se dalo stěžovat. I ty drobnosti, které by mnoho z nás položily na psychiatrické oddělení, byly podány s krásným humorem a nadsázkou. Díky!
 sarka a verunka 
  • 

Re: Obdiv!! 

(19.12.2007 14:48:01)
taky si to myslim ...
vydrzet i s jednim ditetem je nekdy fuska...
jeste ze si verunka skolku nemuze vynachvalit..
 BETTY (2 kluci) 
  • 

Re: Obdiv!! 

(20.12.2007 22:44:32)
Připojuji se, obdivuji učitelky. V rodině máme dvě učitelky MŠ a vím, že já bych do toho nešla ani za nic. Ta zodpovědnost je vyčerpávající. A přimět dítě udělat i to co nechce, tak aby to udělalo s radostí je opravdu umění. Článek se mi líbil. Mám dva kluky ve školce a oba mají štěstí na skvělé učitelky.
 Pavla, 4 děti 
  • 

O životě a o dětech 

(19.12.2007 11:24:14)
Milá MollyW, myslím, že tvoje zaměstnání nebo spíš povolání, já bych se cítila k výchově dětí povolána, patří sice k náročným, ale rozhodně nemůže být stresující. Děti v předškolním věku mohou sice zlobit, ale není v tom záměr deptat učitelku, může jim být třeba smutno nebo mají rýmu, ráno se jim nechtělo vstávat, takových důvodů může být tisíc. Zvládnout 20 prcků není maličkost, ale výsledkem je radost. Přeji ti hodně úspěchů a až budeš mít vlastní dítě v tomto věku, budeš vše hodnotit jinak. Pavla
 zuazna 
  • 

Re: O životě a o dětech 

(19.12.2007 21:51:31)
Pavlo, myslim že muze byt stresujici. Uz jen fakt, ze mam na starosti treba 28 deti by me hodne stresoval. I deti predskolniho veku jsou zive a to nekdy mnohem vic nez skolaci a uz jen takova vychazka muze byt celkem akcni. Myslim ze nest plnou odpovednost za tolik deti je stresujici. Treba v nasi skolce si jeden chlapecek zlomil obratel po padu ze skluzavky a to ho pani ucitelka drzela za ruku, jenomze se skluzavka urvala a chlapecka neudrzela....Takove veci se bohuzel stavaji i tem sebepozornejsim a sebeodpovednejsim lidem a myslim, ze konkretne tento pripad jiz zminovanou pani ucitelku nejen poradne vystresoval.
 Pavla, 4 děti 
  • 

Re: O životě a o dětech 

(20.12.2007 13:50:14)
Ten případ s klouzačkou je určitě stresující, ale nemůžu pracovat ve školce s tím, že denně se něco takového přihodí. Já také pracuji ve školství a určitě jsou dny, kdy je to o nervy, ale více je těch, kdy je to o radosti. Pavla
 bromelie 


Krásně napsáno 

(19.12.2007 11:35:25)
Článek je napsán úsměvnou formou, moc se mi líbí až na poslední odstavec, věty typu "autorka si nechce stěžovat", toto opravdu nechápu. Jen by mě zajímal obyčejný den, toto je určitě shrnutí toho, na co chce autorka jakožto učitelka v MŠ, upozornit rodiče. Obyčejný den učitelky ve školce má 6 hodin, nesmí učit více, tak nevím co za těch 6 hodin stihne. Jinak je to práce hodná obdivu, já bych ty nervy neměla, mít na zahradě 15 dětí, povídat si a doufat, že se nikomu nic nestane, ve třídě několikrát s klidem opakovat různým dětem, že mají jíst :-) a nechat dítě hodinu a čtvrt jíst oběd a pak mu nechat uniknout pohádku. Učitelky ve školce mají můj obdiv, určitě je to náročná práce. A ještě něco, když jsem četla článek od začátku, tak jsem si představila jak to chodí u nás v tu dobu, dcera již chodí do školky čtvrtý rok, docela jsem se pobavila jak jsem v duchu viděla naše paní učitelky :-)
 Mrej 


Vy víte, 

(19.12.2007 11:48:47)
co to jsou jsoü štramplíky????
 šárka  
  • 

Re: Vy víte, 

(19.12.2007 11:53:14)
pučocháče. Studovaná učitelka ironizující rodiče neumí česky.
 Maci1 


Re: Vy víte, 

(19.12.2007 12:18:49)
Díky, taky jsem se chtěla zeptat (tento výraz jsem v životě neslyšela ;-)).
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Vy víte, 

(19.12.2007 13:59:29)
ani já to nikdy neslyšela :-)
 MartinaNov (dva rošťáci 


Re: Vy víte, 

(19.12.2007 20:59:24)
z německého Strumpfhose - punčocháče. U nás se teda používá.
 Tvoje horší já 


Re: Vy víte, 

(19.12.2007 21:03:53)
On si člověk kolikrát ani neuvědomí, že určitý výraz je nářeční. Třeba můj manžel se usilovně pokoušel říkat zahradnímu kolečku "kotouč" a divil se, že v našem kraji mu nikdo nerozumí.
 Margot+1 


Re: Vy víte, 

(20.12.2007 11:36:42)
U nás může být kolečko dokonce RADVANEC! ;o)
 sarka25 


Re: Vy víte, 

(23.12.2007 22:11:34)
A u nás tačky..
 Z. a spol. 


Re: Vy víte, 

(19.12.2007 12:40:11)
inteligentní matka schopná sebekritiky tu trochu ironie snese a nemyslíte náhodou punčocháče ???
 Lizzie 


Re: Vy víte, 

(19.12.2007 19:08:14)
štamprlíky jsou českým slovem - akorát nářečním, nu:-) I studovaná učitelka si něco podobného může dovolit, ostatně pochybuji, že všichni (jakkoliv) studovaní lidé píší naprosto spisovnou a správnou češtinou. A toto je spíš milé slůvko k pousmání - ostatně dokresluje atmosféru článku.
 Markéta, syn 5 l.  
  • 

Štramplíky a štamprle 

(20.12.2007 16:48:57)
Slovo štramplíky jsem nikdy neslyšela, asi proto,že žiju v západní části naší republičky a do té východní jsem jezdila, když jsem ještě neměla dítě, které je nosí, v dospělé konverzaci na ně jaksi nedošlo. Ale štamprle je něco úplně jiného, srozumitelného i na západě. A myslím (fakt je, že jsem se nekoukala) že ve slovníku spisovné češtiny nebude ani jedno, stejně jako tam nebude třeba vercajk a podobné. Přesto jsou to slova používaná a nijak urážející - alespoň tedy mě.
 Lizzie 


Re: Štramplíky a štamprle 

(20.12.2007 19:48:22)
Vidíš, překlepla jsem se. Ve slovníku spisovné češtiny určitě nebude ani jedna varianta, ale nejsou to vulgarismy, ale nářeční slova užívaná v Čechách - mám pocit, že k článku to sedí a lze nad tím přimhouřit očko.
 BETTY (2 kluci) 
  • 

Re: Vy víte, 

(20.12.2007 22:49:05)
U nás na Ostravsku se říká punčocháče pouze dámským. U dětí jsou to vždy štrample.
 Molly. 


Re: Vy víte, 

(21.12.2007 8:30:08)
Mi punčocháče nejdou do pusy vůbec. Je to moc dlouhé. Buď jsou to silonky a pokud jsou hrubší, tak taky štrample :-) Punčocháče zní moc nóbl...:-)
 sarka25 


Re: Vy víte, 

(21.12.2007 22:57:47)
Proč se hned navážíš? U nás na Moravě naprosto běžné slovo. Naopak - když v obchodě řekneš punčocháče, tak se prodavačky často zarazí a otážou se zda štrample nebo punčochy..
 sarka25 


Re: Vy víte, 

(21.12.2007 23:02:58)
Proč se hned navážíš? U nás v regionu naprosto normální slovo. (Ale neboj, známe i punčocháče a punčochy, jen ty štrample jesou frekventovanější. Jen tak mimochodem - taky můžu říct, že máš omezenou slovní zásobu...
 Katka,kluci 5 a 8 
  • 

Re: Vy víte, -Štrample 

(19.12.2007 12:36:24)
Štrample, štramplíky = punčocháče, lokalizuji školku i pí.učitelku někam na sever Moravy.
 Lena 
  • 

Re: Vy víte, 

(19.12.2007 17:56:42)
..a co to jsou punčocháče? :-)
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 12:19:10)
Osvícení rodičové, mohli byste mi někdo, prosím, vysvětlit, jakou diagnostiku a jaké dotazníky má pí uč na mysli? Protože pokud je to něco celorepublikového, chtěla bych vědět, proč nás o tom ve školce neinformovali, k čemu výsledky jsou a komu se sdělují (rodičům určitě ne) a jak se archivují.
 Kudlanka 


Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 12:21:03)
Dotazníku taky nějak nerozumím a nechápu proč by se předškolák měl umět podepsat.
 Lída+2 


Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 15:03:24)
Ten dotazník je dost podobný tomu co si na dítě vyžádá PPP v případě odkladu.... a tam jsou fakt zajímavé věci....na syna mi ho píše školka jednou ročně pro psycholožku...já ho do školky nosím prázdný.. a pak už ho nevidím....jsou to pro ně cenné informace....protože jak rozhodnout z 1,5hodiny jestli je dítě pro školu zralé nebo ne....
Najdu to...a napíšu co je třeba v tomhle pro představu....

Jinak v naší školce( pro DAna druhý- ta první se nepodařila)...má v každý třídě na děti sešit A4 a pro každé dítě A4...v průběhu roku si tam zapisují....na besídkách a tvořeních...to otvírají a říkají co si zapsali...nebo i bez sešitu....co nového a tak....a rozhodně se jim teda přizpůsobují...a pracují podle jejich potřeb....což v naší první školce teda nebylo... to je pravda....

JO dítě se podepsat nemusí...jen se to zjištuje!!!!někdo to umí a někdo ne... někdo špatně....

A třeba v naší školce se stýkají i s účama ze školy... a tak vědí maličko co je čeká...a jak na který dítko....třeba na Dana už úča ví, že pokud se na něco zeptá DAn se nepřihlásí...stydí se ale, když se ho zeptá tak jí to řekne a dobře...ve školce se to snaží změnit....,ale zatím se jim moc nedaří....
 Lída+2 


Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 15:09:09)
Předškolní dotazník obsahuje věci jako:
kdo to vypisuje..jak dlouho to dítě zná....
a pak tu je...

zevnějšek dítěte

pohybově

chování k učitelce

chování k druhým dětem

chování k neznámím dospělým

účast při denním programu

projevy při samoobsluze

manuální zručnost

vyjadřovací schopnosti

odchylky a nápadnější povahové rysy a projevy

změny v chování dítěte v průběhudocházky do Mš a jaké

příznaky a projev svědčící pro zdravotní poruchu duševní, smyslovou, zlozvyky

rodinné prostředí a jeho působení na díte, spolupráce s Mš

domnělé příčiny odchylek a poruch

Další důležité důvěrné věci....

Jsou to vlastně dvě A4....
 Lída+2 


Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 15:28:47)
No nevím,ale ty úči to viděli už u zápisu...tak nějak trošku nechápu.....no asi nejste moc spokojený v těch školkách, když se bojíte...co by asi na to dítko mohli říci.....
To dítě se chová jinak doma a jinak s účama....a to si spousta lidí neuvědomí!!!!

třeba úči ze základky navštěvují i besídky přeškoláků a vidí, že třeba DAn není schopnej říci básničku před všema( nebo před někým u zápisu.....)....
no nevím....proč by ta úča měla tápat...pár dní, když v něčem už může mít jasno hned!!!!No asi každýmu vyhovuje něco jiného!
úči ze školy chodí na Mikuláše v přestrojení do školky....když mi ředitelka líčila jak se maskuje,aby jí děti nepoznali...:-DDDDDDDD palčáky...boty co nosí jen na tyhle příležitosti...masku...paruku....

Tohle povolání se musí dělat s láskou! A myslím, že autorka článku se snažila....jen říci jak se ten jeden den cítila.... a popsala to dobře...vidím to dnes a denně.... a tatínek a nástěnka...od dubna do září...jsem to manžela učila, že se to musí číst...., prootže když tam jdu až druhý den odpoledne..tak pak na úču koukám jak debil jen proto, že jemu to příjde přiblblý....číst nástěnku....má nějak spojený s V5Sr a podobnýma kravinama a

Třeba teda na tý naší je den po dni rozepsaný co budou dělat a co se učí mám přehled co s dítkem doma dělat netřeba,aby to neměl dvojmo.....
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 15:41:46)


Můj syn je ve školce moc spokojený, mě se taky líbí, jak se jim věnují. Snad, proboha, nejde o to, co by mohly učitelky ve škole "na dítě" říci, ale jak je možné, že mohou něco říci, aniž by si vyžádali svolení rodiče! Je to rodič, který za dítě zodpovídá, nikoli paní učitelka. Jestli ti nevadí, že někdo nakládá s osobními údaji tvého dítěte bez tvého vědomí - OK, ale mě to vadí, a to velmi. Stejně jako mi vadí, když se z novin dozvím, že víceméně všude v našem obdvodu budou namontovány skryté kamery (snímající zatím jen vnější prostory), ale nijak tím nebude narušeno naše soukromí, kdepak a každý slušný člověk MUSÍ tento projekt podpořit. Bez toho, aniž by zazněno zdůvodnění proč se kamery montují, kdo bude sedět u monitorů a kontinuálně sledovat, co se děje atd. atd. Myslím, že to bude horší a horší, soukromí menší a menší, takže tam, kde to ovlivnit půjde, se to budu snažit ovlivnit.
 Cow :-) 


Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 15:52:57)
Taky nevidím na článku slečny mateřinky nic pobuřujícího:-)))
Naopak jsem se docela bavila nad některými slovními braty a přirovnáními:-)))
Štramplíky moje děti nosí taky:-))))
Ad totazník se spoustou informací....u nás nám byla tato skutečnost dána nejevo informačním papíře. Každý z rodičů měl možnost se k věci vyjádřit, podepsat a dát souhlas, zda můžou být fotogragie, obrázky a jiná výtvarná činnost "zveřejňována" na vástavách, soutěžích popř. na internetu.

Úplně živě si dovedu představit, že by se dal napsat podobný článek na téma
Den xy na dětském odělení v nemocnici nebo v léčebně.
 Cow :-) 


Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 15:58:05)
Njn, LIBIK a umíš si představit, že tenhle rozhovor zopakuješ 25x za den???
A jen 5 rodičů si všimne tvého díla na nástěnce, kterému jsi věnovala včerejších 30min včetně s vánoční výzdobou???

Opět musím podhválit naše učitelky, protože jako rodičové jsme na ně dostali kontakt na mobil i email a v případě otřeby můžeme řešit věci i takhle.
 10.5Libik12 


Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 20:01:40)
Cow, 25x za den? to je vyloučeno,protože, ne každý se zeptá a je pravděpodobné, že se sejdou v šatně 2-3 děti najednou. Ovšem, chceš-li, tak dejme tomu 10x. A já se ptám. No a co?
 Taka 
  • 

Re: Co je to za diagnostiku? 

(4.2.2008 9:53:27)
Proboha Lído ty máš vyjadřování jak čtrnáctiletej puberťák,jako např. úča!!!!!
 šárka  
  • 

Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 12:22:45)
Diagnostika: novinka od letošního školního roku. Každé dítě je 2x ročně otestováno a podle výsledků se s ním má pracovat. To znamená, teoreticky by se měly učitelky zaměřit na to, co dítěti nejde. Teoreticky. Z toho co slyším to učitelky berou jako otravnou papírovačku navíc.
O výsledu nejsou povinni rodiče informovat. Někde spolupracuje školka se školou, takže hezky dopředu "nabonzují" učitelce v 1. třídě co dítěti nejde, někde se toto nepraktikuje.
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 12:31:33)
Díky, moc se mi ale nechce věřit, že by školka mohla škole (či komukoli jinému) sdělit COKOLI o dítěti, aniž by měla souhlas rodičů. No nic, pohovořím s učitelkami o tom, jak se informace archivují, případně likvidují, neuvěřitelné shromažďování osobních informací a zároveň naprostá neschopnost všech možných úředních míst zajistit jejich bezpečnost mi už dost lezou krkem.
 šárka  
  • 

Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 12:41:17)
Markéto, věř, že můžou škole sdělit cokoliv. Pro archivaci budou patrně platit stejná pravidla jako u všech školních dokumentů s rodným číslem. Tedy, pancéřová skříň. Ehhhmm, viděla jsi někdy takovou ve školce?
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 12:56:19)
Pancéřovou skříň jsem nikdy neviděla, samozřejmě předpokládám, že ji mají v nepřístupné místnosti, kam může jen pí uč a pí řed a lokace místnosti je úzkostlivě tajena!!

Myslím, že školka může škole (a komukoli jinému) sdělovat beztrestně bez vědomí rodičů cokoli pouze do té míry, do jaké je to rodičům jedno.
 Petra 4 děti 
  • 

Přehánění 

(19.12.2007 13:10:09)
Pancéřová skříň???
I když myšleno s nadsázkou.....stejně....

Pracovala jsem jako učitelka na ZŠ - pár let....moje tchýně v MŠ, snad 35 let....děti ji zbožňovaly....o sobě mluvit nebudu, nemohu sama sebe soudit.
Tchýně nemluvila špatně ani o dětech, ani o rodičích, jen někdy si povzdechla...kyž si brala nevyzveduté děti domů, když utírala nosíky nemocným dětem, které rodiče do školky propašovaly přes ranní "filtr", nad papírováním...Ale někdy jsme se obě vracely domů velmi velmi velmi unavené. Nesouviselo to ani s neláskou k tomut povolání, ani s netolerancí k dtem a rodičům....prstě ani k vlastní rodině se člověk každý den nechová stejně....někdy svítí sluníčko, někdy ho přikryjí mráčky....
Ad k pracovní době.....v ZŠ se musí denně připravit tabule, opravit sešity, připravit pomůcky a hlavně vypracovat plán práce - tak, aby to děti bavilo.....Dělala jsem to (a tchýně to samé) po večerech....kupovaly jsem si vlastní pomůcky, knihy...obrázky....protože nás ta práce prostě bavila.....

To jsem ale obočila.

Jsem docela pro dotazníky předškoláků( i když vyplňovat, jak se psalo, 2x ročně 100 položek každý půlrok, to je pro učitelku celkem síla)...protože mohou pomoci učitelce , nač se zaměřit u dítěte v 1. třídě, co mu dělá problémky a navíc prvně může pomoci při posuzování připravenosti na první třídu při zápisu.
Brát to jako "bonzování" mně připadá jako stihomam, že se každý snaží vašemu dítěti ublížit. šárka  
  • 

Re: Přehánění 

(19.12.2007 13:17:23)
Petro, školky, které o výsledcíh dotazníků učitelku 1. třídy neinformují tak činí proto, aby si učitelka předem nevytvářela o dítěti špatný obraz, aby dítě mohlo začít s čistým štítem a netahalo si do školy hodnocení - mnohdy velmi velmi subjektivní učitelky MŠ.
 Petra 4 děti 
  • 

Re: Přehánění 

(19.12.2007 13:44:31)
Nejde opravdu o "špatný obraz" - co na věcech hledat spíš to pozitivní??

Snad nám jde, rodičům i učitelům - o to samé - ne hledat to negativní, ale spíš dítěti pomoci, aby se rádo učilo..pomoct mu v tom, co mu nejde..podpořit....a zaměřit se na to. Učitelky na 1. stupni tohle dělat mohou a většina jich to dělá - jistě nechtějí dítě zdeptat tím, co neumí, a právě v 1. třídě na je na to prostor....

Včera jem četla v Novinkách, že Češi jou nejpesimističtější národ v Evropě....koukám, že vážně jo.
Nehledejme na všem jen to horší!
 Šárka  
  • 

Re: Přehánění 

(19.12.2007 13:52:26)
petro, celé naše školství je postaveno na tom, že vyhledává co dětí neumějí a za to je trestá. Nikde (snad kromě některých typů alternativních škol) se nehledá a nehodnotí to, co dětem jde.
 jana38 


Re: Přehánění 

(19.12.2007 14:02:01)
Šárko, tak pod tvoje slova se klidně podepisuju. Vytesat do kamene (bohužel ovšem):-((( Řekla bych, že výjimku budou tvořit waldorfský školy, kde jim bude šumák, že se dítě neumí při nástupu do první třídy podepsat (a proč by probůh mělo???)
 Lída+2 


Re: Přehánění 

(19.12.2007 15:36:11)
Holky a kde ty děti máte?
J8 chodila po dnech otevřených dveří....

A rozhodně si nemyslím, že na naší obyčejné základní škole...sice vesnické... s dětma do 5. třídy dělali to co píšete....
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Přehánění 

(20.12.2007 14:27:05)
obávám se, Markéto, že ve walfdorské škole jim bude jedno, když se nebude umět podepsat v páté třídě :-)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Přehánění 

(20.12.2007 14:27:29)
obávám se, Markéto, že ve walfdorské škole jim bude jedno, když se nebude umět podepsat v páté třídě :-)
 Líza 


Re: Přehánění 

(19.12.2007 17:22:16)
Šárko, nemáš pravdu. Mám děti v normální a nealternativní státní škole a v normální a nealternativní státní školce a nikdo se nezaměřuje na trestání za to, co neumějí, ale naopak na vyhledávání toho, v čem jsou dobré a podporu zlepšení v tom, co jim nejde. Tvoje generalizace není na místě.
 ZuziP 


Re: Přehánění 

(21.12.2007 1:23:53)
Myslim, ze je to podla toho, o aku skolu ide a mozno castejsie o to, o aku ucitelku ide... aj dnes su deti, ktore nosia kazdy den poznamky, zle znamky a podobne... a ak sa im raz konecne podari spravit dobre ulohu alebo sa spravat dobre, nikto si to nevsimne..
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Přehánění 

(19.12.2007 18:56:58)
S tím nesouhlasím
 sarka25 


Re: Nesouhlas 

(21.12.2007 22:50:09)
Vůbec s tebou nesouhlasím, asi máš nějakou špatnou školu. U nás jsou v kontaktu MŠ I ZŠ, některé akce pořádají společně, a když děti nastupují do školy , už o nich učitelky něco vědí a je to pro jejich dobro - co nezvládají, s tím jim pomůžou a nedeptají je. Asi je to hlavní výhoda malých vesnických škol (které by asi Ministerstvo z ekonomických důvodů nejraději vymazalo ze světa...)
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Přehánění 

(26.12.2007 23:31:29)
Příspěvek matky, která není ani tak zodpovědná, aby si dala práci s vyhledáním kvalitní školy pro své dítě... Kdyby si ji totiž dala, našla by. I u nás. A celkem snadno.
 Markéta, syn 5 l.  
  • 

Re: Přehánění 

(19.12.2007 13:22:33)
Já ale nemohu být pro ani proti, když jsem doteď o jejich existenci nevěděla! Naprosto nechápu, jakto, že naše školka, jinak velmi otevřená, rodiče neinformovala. Vůbec nejsem proti tomu, aby školka předávala škole informace o mém dítěti, ale samozřejmě chci vědět, jaké informace předává. A myslím si, že v době, kdy podepisujeme že a) fotografie mého dítěte mohou být ne webovkách školky b) že se moje dítě může na školní zahradě sprchovat nahaté c) že souhlasím s prohlídkou foniatrem a nevím co ještě, by informování o předávání jakýchkoli informací komukoli mělo být samozřejmostí. Navíc nechápu, jak by mohla školka bez mého vědomí informace předávat do školy, když ani neví, kam se dítě zapíše. Nebo to ví?
 Molly. 


Re: Přehánění 

(19.12.2007 20:36:02)
Markéto, diagnostika se dělá proto, aby učitelky věděly, na co se mají u dítěte zaměřit. Když zjistím, že v šesti nerozezná barvy, budu to s ním více trénovat. Máme třeba kluka, který má obdivuhodnou paměť na písničky a básničky. Zapsala jsem to a rodičů se zeptala, zda neuvažují o dramatickém kroužku, který by byl pro chlapečka výborný.
Učitelky s dětmi tráví spoustu času a když při tom zjistí, že starší dítě hůře zvládá něco, co je pro mladší samozřejmostí, bude se mu v této oblasti více věnovat.
 Anusi 


Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 20:14:46)
Učitelky ve školkách si musí psát záznamy o dětech. Nesmí je však předkládat ke čtení ani rodičům ani do ZŠ, dokonce ani ředitelce školky ani je předávat do PP (ta má svoje formuláře, které školka na vyžádání vyplňuje). Mají sloužit výhradně jen učitelce k tomu aby s dětmi probírala to v čem mají mezery, procvičovat co jim nejde atdatd.Pokud učitelka děti zná a nemá potřebu si je psát (jako já), je to její věc, ale mám bobky ze školní inspekce, která je vyžaduje, ale číst je samozřejmě taky nemá - zkrátka kocourkov.
 ...Eva... 


Re: Co je to za diagnostiku? 

(23.12.2007 22:58:55)
Pancéřová skříň -nekoukáš se náhodou moc na televizi?
Jak si třeba představuješ, že se archivuje dokumentace u lékaře - s rodným číslem a spoustou důvěrných osobních údajů?
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 12:35:08)
A ještě bych dodala, že naše pí uč se zaměřují na to, co dětem nejde, i bez dotazníků a papírování, jsem strašně moc spokojená. Syn do školky chodí moc rád, připadá mi, že letos v předškolácích je to nejlepší, asi že už je neberou jako mrňata.

No ale proč nevyrobit dotazník, všechno zformalizovat, zdokumentovat a zatřídit, i když efekt asi není žádný.
 Molly. 


Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 21:56:09)
Markéto, dotazníky jsou povinné kvůli inspekci, zcela jistě je dělají i u vás ve školce.
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Co je to za diagnostiku? 

(20.12.2007 11:41:08)
No právě, o dotaznících, o kterých nám ve školce neřekli, jsou všechny mé příspěvky.
 Gabča, Adélka 12/02 


Re: Co je to za diagnostiku? 

(27.12.2007 0:05:03)
Nezlobte se, pořád se odvoláváte ne svůj zájem o své dítě a info, které je známo již několik měsíců "diagnistika dítěte" Vás vyvede z míry. Kdo má zájem o dění v naší zemičce, tak mu to neuniklo. Jen se musí číst i jiné stránky a infa, než na rodince.
 Sylvie 


Re: Co je to za diagnostiku? 

(27.12.2007 0:33:22)
Gabčo, já bych řekla, že Markétu nevyvedla z míry "diagnostika dítěte" jako taková, ale že si učitelky ve školce vedou nějaké povinné záznamy o jejím dítěti, aniž by se namáhali to rodičům oznámit a umožnili jim do záznamů nahlížet. Protože pokud mám právo nahlížet do svých záznamů, jaké o mne (nebo mém dítěti) vede lékař, pokud mám právo nahlížet do záznamů, jaké o mne vede můj zaměstnavatel, proč bych neměla mít právo z pozice zákonného zástupce nahlížet do záznamů, jaké vedou ve školce o mém dítěti?
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Co je to za diagnostiku? 

(2.1.2008 15:17:31)
Mě nevyvádí z míry diagnostika dítěte, mě vyvádí z míry možnost, že by jakékoli informace o mém dítěti byly dále předávány třetím osobám bez vědomí rodičů. Jinak mi přijde fascinující, že na základě několika mých příspěvků jste dospěla k závěru, že nemám zájem o dění v ČR.
 Rut a syn 
  • 

Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 13:34:32)
Nepříjde vám trošku divné, že o tom rodiče vlastně vůbec neví, jak tu tak čtu tak většina... to přece není v pořádku, jestliže si někdo dělá písemnou diagnostiku vašeho dítěte měli bychom o tom asi vědět! Jestliže se archivuje nebo dokonce s dítětem putuje na základní školu, tak také. Můj názor. A ještě na okraj bych ráda poznamenala, že ne všechny školičkové paní učitelky jsou zdaleka skvělé a ne pro všechny je zrovna vaše dítě oblíbenec.
 Jíťa 
  • 

Re: Co je to za diagnostiku? 

(19.12.2007 21:49:49)
Jednu takovou "skvělou" paní učitelku máme u nás v naší MŠ. Bohužel znám ji i celou její rodinu. Nikdo z celé jejich rodiny nedokáže říct větu, která by neobsahovala nějaké sprosté slovo - spíš bych řekla, že zde sprostá slova nahrazují interpunkční znaménka.
Nedávno mi starší dcerka vysvětlovala, že musím našeho mimíska učit i sprostá slova, aby tu mezi dětmi nebyl divnej. Údajně všecky školkový děti mluví sprostě. Nevíte náhodou proč?!?!
Tak jsem dceři vysvětlila, jak se to má s paní učitelkou, a že se sprostý slova učit nebudeme a radši si vybereme nějakou jinou školku, i když to bude znamenat dojíždění.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Nechápu. 

(19.12.2007 13:14:12)
Přečetla jsem si článek, potom diskuzi a potom znovu článek, protože jsem si připadala, že jsem asi nečetla dost pozorně a to hlavní mi uniklo. Už mám jasno, neuniklo - prostě jsem jen na nějaké ironizování a pomlouvání rodičů a stěžování si na těžké břímě práce nenašla. No jo, to druhé čtení jsem si mohla odpustit, jde přece jen o to, každý článek, který se tu objeví - objektivně zdrbat.
Co mě dostalo, to bylo prohlášení jedné z maminek - paní učitelko, vychováváte MOJE dítě - no paráda - neměly by nám učitelky na kolenou děkovat, že jim vůbec svěřujeme ty naše kolikrát uplakané, usmrkané atd. prcky. Copak nevidíte, jaký pokrok dítě po nástupu do školky udělalo - kolik věcí se naučilo a samo asi ne, co?
Nevím, kolik z vás by na to nervy mělo - já ne - počítám, že za půl dne ve školce bych měla zkrat mozku a naše paní učitelky to zvládají naprosto s přehledem, úsměvem a milým chováním. A přečíst si nástěnku mi potíže taky nedělá. Takže chvála učitelkám mateřských školek
 Blanka+Adámek 


Ovoce, zelenina 

(19.12.2007 13:31:58)
Ja do svyho chlapecka proste doma skoro vubec nic "zeleneho" nenacpu. Kousne si jednou jablicka, jeden mesicek mandarinky a obcas milostive sni kousek papriky. Jinak nic. A ve skolce (a u babicek) to normalne ji. Tak cim to sakra je :-)? Prece to do nej nebudu cpat nasilim. Nebo ze by byl jinde "hodnejsi"?

Ale jinak ja ucitelky v MS (a na vyssich stupnich skol snad jeste vic) obdivuju. Nedelala bych to ani za nic.
 MM, 2 kluci 
  • 

Souhlasím s Terezou... 

(19.12.2007 13:58:48)
...- taky obduvuji naše paní učitelky, jak to zvládají s přehledem a úsměvem (i v situacích kdy já bych se už asi zbláznila, a to jen s 2 dětmi a ne s 20)...

Jen jsem asi úplně nepochopila (dlouhé vedení???), kam článek míří. No ale třeba nikam, byl možná napsaný "jen tak" (?)...
 Markéta, Beruška 03+Cvalda 08 


Souhlas :o) 

(19.12.2007 14:14:18)
Taky mi přijde, že některé maminy si myslí, že nad ně není. Tak proč každého nezdrbnout, ony přece všechno umí líp.

Já osobně učitelky v MŠ obdivuju. Jednou jsem jela s mojí dcerou a její třídou jako doprovod do divadla a stačilo mi to. Ty dětičky byli jak pytel blech, ten chtěl smrkat, ten čůrat, ten někam utíkal, tomu se stýskalo... No prostě jednou mi to stačilo :o)

Jinak naše Kule taky doma nechce jíst zeleninu a ovoce. Na milost vezme jen salátovou okurku a jablíčko. Ve školce se naučila jíst mrkvičku, banán a včera se chlubila, že tam snědla mandarinku. Přitom doma děláme zeleninové saláty běžně a ovoce jíme o sto šest a vždy jí nabídneme jestli nechce aspoň ochutnat, bohužel řekne to nejím, nechci a je hotovo. Nutit jí nemá smysl, mezi dětma jí prostě víc chutná a hlavně vidí, že po té mandarince nikdo z kamarádů neomdlel, tak proč to také nezkusit :o)
 Angretka 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 14:24:43)
Ano, taky nemám pocit, že by si paní učitelka chtěla postěžovat. Spíš mám pocit, že chtěla tak trochu nenápadně naznačit, že někdy řekne,nebo udělá něco, co se nám nemusí líbit. Vysvětlit, proč zrovna tatínek byl odkázán se podívat na nástěnku, nebo počkat až dítko domluví.Je to práce těžká, vidím, že i dost nevděčná, ale na druhou stranu,to je každá druhá.Jediné, co mi příjde nefér, je to odsouzení rodičů holčičky, co nejí mandarinku.Vím, že tohle děti dělají, jsou to herci, tedy alespoň náš syn je. Kolikrát mi připravil tak horké chvilky, kdy jsem lezla pod stůl a on chtěl jen na sebe upoutat pozornost.Normálka.A jinak štramplíky zná půlka republiky,ano,není to ta půlka,co je na mapě před váma vlevo, ale proč se nad tím pohoršovat?
 Šárka+Terinka 4 roky 
  • 

Re: Nechápu. 

(19.12.2007 15:00:55)
Nemám vůbec nic proti učitelkám v MŠ,ale že by se dcera naučila ve školce cokoli nového kromě několika básniček a písniček říci opravdu nemohu.Nikdy jsem neviděla,bez ohledu na to v jakou dobu jsem do školky přišla,že by se učitelka nějak věnovala dětem,všem,nebo individuálně.Také nám coby rodičům bylo řečeno,že jednou týdně chodí do školky logopedka a trénuje s dětmi špatnou výslovnost.Dcera neumí pouze R a Ř,ale když jsem se dcery na to několikrát ptala,získala jsem dojem,že logopedka od září ani jednou ve školce nebyla,takže se výslovnost učí se mnou.Musím se na to dnes zeptat učitelky.A co se mi ještě nelíbí je to,že ačkoli většinou oznamuji učitelce,že dcera je po snídani z domova,takže jíst nebude,učitelka jí nandá na talíř a chce aby jedla.Takže na to si též došlápnu.
 10.5Libik12 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 15:45:47)
Učitelka by měla mít elementární slušnost a pokud se jí rodič na něco zeptá, odpovědět mu, dělá svou práci dobrovolně. MOJE dítě nechť je v rukou někoho, kdo se umí chovat. Nevím, co je tady zase za hlubokomyslná zamýšlení nad těžkostí práce o velikosti pokroku. Nejde o nic.
"Dobrý den, kdy budou fotky?"
"Promiň Deni, povím něco panu Novákovi"
"Dobrý den, fotky budou za týden, snad se povedou "
"tak fajn, děkuju, naschle"
"Naschledanou"
To je věda, co?

Moje matka pracovala jako učitelka a ředitelka MŠ 32 let, vím co ta práce obnáší a že jsou i vykutálení rodiče, právě proto si myslím, že by se věci měly řešit jednoduše a neproblémově.
A že jsme lidi.
 Michal 
  • 

Re: Nechápu. 

(19.12.2007 16:07:14)
A nemohl by být pan Novák trochu ohleduplnější a když vidí, že se paní učitelka věnuje někomu jinému, chvíli počkat a zeptat se až bude paní učitelka "volná"? Jednoduché ne? Nebo vám připadá vhodné přerušovat někoho, kdo se baví s někým jiným?
 bromelie 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 17:30:35)
Však čekal, to bylo v článku jen tak napsané, co se učitelká nelíbí. Já si ani nemyslím, že to všechno bylo v jeden den, jen prostě bylo zdůrazněno to, na co si my rodiče máme dávat pozor. Už i to, že je zrovna popsaný den, kdy byla ve školce sama, což by se ostatně nemělo stát a zrovna měla kroužek angličtiny :-).
 10.5Libik12 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 19:32:51)
Pan Novák zřejmě vodí děcko do MŠ, aby se šel potom válet domů na kanape, když myslíš, že má čas na to, aby paní učitelka dokončila logopedický kurz, tedy zřejmě 5-20 minut.
Učitelka je tam do určité hodiny od toho, aby přebírala deti od rodičů, přebírat děti rovná se hovořit s rodiči o dětech a souvisejících věcech.

Tyhlety móresy, kdy někdo předstírá, jak je momentálně přezaměstnaný, nesvědčí ani o vychovanosti ani o přemrštené inteligenci, normální člověk to nedělá.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 19:59:09)
óóóóóó, musím upozornit učitelky ve školce, že ve chvíli, kdy se někdo z nás nadlidí (tedy rodičů) zjeví - se mají sednout s prominutím na prdel.
 10.5Libik12 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 20:17:17)
požadavek na to, aby mi učitelka opověděla na pozdrav a podala krátkou informaci,je opravdu nadlidský.
Říkat jim nemusíš nic, já nevyžaduji zmíněné chování (pozdrav a odpověď), jenom si pomyslím něco o nevychovancích,když se mi ho nedostane, to snad můžu ne?

Paradoxně tu někdo dělá učitelkám medvědí službu. Já jsem totiž za 1. školičku a 2 školičku, dohromady 7 let, nepoznala učitelku, která by trhla bradou směrem směrem k nástěnce, když spatří rodiče, naopak vždycky byly perfektní.
 Molly. 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 20:47:20)
Libiku, jak už jsem odpověděla výše, tatínkovi jsem slušně odpověděla, že informace o fotkách jsou na nástěnce. Já sama jsem mu nemohla říct nic moc více, na nástěnce se mohl dočíst podrobnější informace.
Jinak, každého příchozího rodiče i dítko přivítám (pokud zrovna nejsem za rohem, pak je samozřejmě na rodičích, aby pozdravili jako první a já zpoza rohu přispěchám).
Svůj článek jsem chtěla pojmout jako lehce ironizující, mrzí mě, že jsi jiného názoru.
 10.5Libik12 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 21:00:19)
Takhle, můj tón i obsah příspěvků je adresován k debatě, kde se obecně řešilo, jestli mluvit s rodiči či ne, je odpovědí na klišovité výkřiky, že učitelky mají záslužnou práci a jsou nositelkami pokroků našich ratolestí, takže je nemáme zdržovat (s nadsázkou řečeno)

Je pravda, že v prvním příspěvku jsem vyjádřila souhlas s JAK, abych se tu zbaběle neschovávala před vlastními výroky.
Takže autorko, já osobně si myslím
1) že je dobré zdravit a mluvit s rodiči, na které můžeš mít různé názory.
2) že ses pokusila o vtipný fejeton, který ne každému vyzněl.

Publikovat zadarmo je nevděčná věc, co? Tak hodně štěstí a pěkný Vánoce, Lib..

 Bob the Ghost 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 21:01:10)
Molly,
je nás tady hodně, co jsme jiného názoru.
Takže se zdá, že tvůj záměr napsat článek jako "lehce ironizující" ti tak docela nevyšel.
Jestli ono to nebude tím, že ironizuješ výhradně rodiče a děti - sebe nikoliv.
 Molly. 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 21:18:28)
Vidíš, a já myslela, že ironizaci sama sebe jsem si odbyla hned v úvodu poté, co jsem si na sebe oblékla povinné bílé kalhoty. Budu se muset nad sebou zamyslet :-)
 .. 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 21:34:22)
Přečetla jsem si článek znovu a krom dvou rodičů s úsměvem poslaných do šatny a mamince bez punčocháčků a tatínka, kterému se zdá, že paní učitelka neoprávněně sedí za stolem, jsem na více narážek nepadla. Naprosto chápu, že pokud se spěchající tatínek má potřebu ptát na fotky zrovna v hektický čas příchodu dětí do školky a není schopen pochopit, že ve školce se učitelka především věnuje dětem a ne rodičům, tak naprosto chápu, že byl odkázán na nástěnku. Pokud má zájem, může se zeptat kdykoliv, když se učitelka zrovna nevěnuje dětem a argument, že spěchá, by mi byl upřímně také jedno...která z vás maminek by psala totéž, kdyby její dítko s vadou řeči něco vyprávělo učitelce a ta ho přerušila s tím, že nejdřív musí obsloužit nervozního otce? chtělo by to použít trochu zpětné vazby...
Pokud dítě nemá v mrazu punčocháče, je to samosebou věc rodičů, ale to nic nemění na právu druhé osoby se nad tím pozastavit...vy byste si o své kamarádce, které hlídáte v mrazu dítě a chcete jít ven nepomysleli, že je to přinejmenší nezvyklé, že dítko je bez punčocháčů? vždyť toto konstatování nemá žádné pokračování, tak co?
Moc té mladé začínající paní učitelce fandím...měli byste jí podpořit, případně poradit jako rodiče, kteří své díte do školky vodí a ne se na ní utrhovat, co všechno dělá špatně.
 Bob the Ghost 


Re: Nechápu. 

(20.12.2007 15:56:13)
Cigareto,
píšeš, že kromě dvou rodičů poslaných do šatny, jednoho odbytého tatínka a punčocháčků v rukávu jsi v článku žádné narážky nenašla.
Bodejť.
Ono se tam víc rodičů taky nevyskytuje.

Ergo - kdykoli autorka mluví o rodičích, neodpustí si nějakou jízlivost.
 nicnic 


Čau Bobe, 

(20.12.2007 16:20:53)
možná jsem přehlédla, ale ještě jsem neviděla tvůj názor na politiku ČR vůči rodičům potažmo dětem. Nebyl by názor?
Pozn. To vůči chápu jako "proti", já osobně, moc "pro nevidím", protože je to ode zdi ke zdi a rozhodně ne na podporu rodičovství soc. skupin, které jsou schopny vydělat na provoz státu. A záchranná síť uvedené soc. skupiny naprosto chybí - můj názor.
 Bob the Ghost 


Re: Čau Bobe, 

(20.12.2007 16:37:39)
Nel,
sociální skupiny, schopné vydělat na provoz státu, potřebují "záchrannou síť"?
To je mi nějaké divné.
 nicnic 


Re: Čau Bobe, 

(20.12.2007 16:42:42)
Jj, každej někdy potřebuje záchrannou síť, když je v háji. To že jsem v háji neznamená, že za dva tři roky se opět nezařadím do své skupiny. Bohužel, takhle to tu nechodí, vyděláváš a když seš v háji, tak tě nastavený systém postaví až na samotný konec řady, v té chvíli, kdy tě má podržet. Viz - dokazování výše příjmu ne aktuálně, ale rok zpětně apod. Nedosáhneš na nic, jen proto, že se ti neěco stalo.... Musím to zformulovat líp, mmt jsem si s tím nedala z čas. důvodů moc práce, omlouvám se.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Nechápu. 

(20.12.2007 14:32:25)
těmi kalhoty jsi neironizovala sebe, ale systém ve vaší MŠ, kde musíte nosit nějaký stejný mundúr
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Nechápu. 

(20.12.2007 14:32:54)
těmi kalhoty jsi neironizovala sebe, ale systém ve vaší MŠ, kde musíte nosit nějaký stejný mundúr
 Ivana Procházková 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 21:16:47)
Molly,
těch narážek na rodiče je v článku na můj vkus také moc. To je sice dobře, že jsi tatínkovi odpověděla slušně, ale v článku se o něm vyjadřuješ jako o obtížním hmyzu.

Proč jsem se tam nedočetla ani slovo o tom, co děláš pro utužení a rozšíření spolupráce školky s rodiči, jak rodičům předáváš informace o jejich dětech a o tom, co se vě školce děje? Děláš to vůbec a zajímá tě, aby rodiče měli možnost získat informace o svém dítěti a dění ve školce?

Proč je každá tvoje zmíňka o rodičích zatížená despektem vůči nim?

Řadu rodičů zajímá velmi detailně, co se ve školce děje, jaké aktivity děti provozují, co je každý den na programu, jak se jejich dítě při tom projevuje nebo neprojevuje. Bohužel při přístupu učitelek, který nám prezentuješ v článku, jsou tito rodiče ve velmi obtížné pozici.

Asi by to chtělo dívat se na rodiče více jako za partnery. Hmm?
 Molly. 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 21:27:43)
Informace rodičům samozřejmě předávám, snažím se každý den, když si rodič pro dítě přijde. Když jindy zlobivý předškolák zničehonic pomůže s oblékáním tříletému pinďovi, zaslouží si rodiče o tom vědět. Když nakreslí nádherný obrázek na vánoční soutěž, pochopitelně jej před rodiči pochválíme. Předávání informací ovšem není jenom tak. Chválu a pěkná slova slyší rodiče rádí, ale jak by ses tvářila, kdyby ti učitelka řekla, že tvoje dítě dalo mladšímu facku se slovy, že nemá rádo malé děcka. Tato informace je nepříjemná jak pro rodiče, tak pro učitelky a já, jakožto začátečník, s tím mám opravdu problém. Pochválím ráda, ale říct rodiči něco negativního? Nelehký úkol.
 Verča 
  • 

Re: Nechápu. 

(19.12.2007 21:34:52)
U nás paní učitelky ty negativní informace předávají asi takhle(zkušenost čtyř let s dcerou):
"Dneska jsem si s Janičkou musela trochu popovídat o tom, že msuí být opatrnější - srazila malou Pepičku ta si rozbila koleno."
Nebo:
"Snažím se teď s Janičkou častěji malovat, má trošku potíže s kresbou, všimla jste si toho? Pozná se to ta a tak."

Nikdy po nás paní učitelka nechtěla, abychom řešili doma kázeňské problémy, jeno nám řekla, co se stalo a jak to řešila ona. Mmch. ve škocle i velcí grázlíci mluví sušně, málokdy se tam děti poperou a pomluvy a posmívání se taky moc neujímají.
 Ivana Procházková 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 21:38:55)
.. když si pro dítě přide..

A to je právě to! Jsem plnoletá a svéprávná osoba, negativní zprávy unesu (naopak si myslím, že bych o nich měla být infomovaná o to spíše, že jsou negativní), ale opravdu mi není příjemné, když se píučka baví se mnou o dítěti PŘED NÍM (i pochvaly mi jsou proti srsti, aby byly takto komunikovány).

Raději se učitelky ptám na dítě ráno, když dítě vypustí do třídy a zůstane se mnou přede dveřmi, nemusí to být každý den, ale třeba jen jednou týdně. Bohužel v naší školce to jde velmi obtížce, píučky nemají ráno čas..
 Molly. 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 21:48:19)
A to je ono - chcete se zeptat učitelky ráno, což je ten nejhorší čas (pokud nevodíte dítě před sedmou). Ráno málokdy bývá čas na smysluplný rozhovor s rodiči.
No a druhá reakce - proč je vám proti srsti, aby bylo před vámi dítě chváleno? Udělalo něco pěkného a rádo by se mamince pochlubilo, přijde mit o pěkné a správné. Negativní věci by se pochopitelně měly řešit bez přítomnosti dítěte.
Svéprávná osoba jsem rovněž, nicméně je mi nepříjemné říkat lidem nehezké zprávy. Kolikrát si v duchu přemítáme, co bychom řekli a nakonec se stejně vždycky necháme důchodcem předběhnout při nastupování do autobusu...:-)
Mám-li říct rodičům, že dítě špatně chytá balón nebo že stále ještě kreslí hlavonožce, není to problém. Ty přicházejí při závažnějších sděleních.
 Ivana Procházková 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 21:57:14)
Protože se snažím přistupovat k dítěti alespoň trochu jako k partnerovi. Vyptávala by ses na dospělou osobu tak, aby to slyšely i její uši? Těžko. Proč to mám dělat dítěti? Protože je malé a blbé?

A navíc z principu věci, když tedy už dopředu tuším, že uslyším jen ty hezké věci a nikoli OBJEKTIVNÍ info (protože ošklivé věci by i dle tvého mínění měla učitelka ventilovat v ústraní), proč bych se tedy měla ptát? Kvůli tomu, abych odcházela s dobrým pocitem, jak mám úžasné dítě?

A dotaz: kdy si vlastně školka vyhrazuje dobu na rodiče? Při předávání dětí to moc nejde, ráno to nejde.. Kdy na to má školka tedy vlastně čas?
 Molly. 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 22:07:55)
Když je něco třeba probrat ihned, tak se to také ihned řeší. Většinou se však jedná o informaci ohledně zácpy či bolesti v krku :-) Málokterý rodič si chce ve tři čtvrtě na osm ihned a bezodkladně pohovořit o odkladu povinné školní docházky.
 Ivana Procházková 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 22:10:50)
Třídní schůzka je asi tak jedna za pololetí, ne? To je dost řídké info na můj vkus. Hlavně se tam komunikují spíše organizační záležitosti vůči všem rodičům.

Já jsem ale myslela spíš takové průběžné informování, včetně toho, co má školka právě na programu s dětmi dělat, jak a zda to moje dítě baví, jak se při tom chová a projevuje, jak se vypořádává s novými činnostmi, jak se začleňuje do kolektivu, zda jí ovoce a zeleninu, a tak. Prostě jsem zvědavá baba a vadí mi, že nevím, co se děje, když za děckem zapadnou dveře školky. Spokojenost dítěte jako jedniná hlavní zpětná vazba mi připadá málo.
 Molly. 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 22:16:26)
U nás třeba fungují deníčky. Pravda, smíme do nich zapisovat pouze pochvaly a kladné věci, ale myslím, že v jiných školkách můžou fungovat i jinak. Nám do deníčku rodiče nepíšou, i když mají tu možnost. Záleží to na přístupu rodičů. Někdo se každý den zeptá, jestli dítko bylo hodné a co dělalo, někdo zahouká na dítě "Jez honem, spěchám!", a nemá potřebu znát informace.
Pokud vy je znát chcete, domluvte se s vašimi učitelkami.
 Molly. 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 22:04:43)
Nepochopila jste mě. Pochvaly před rodiči ANO, vyptávání na dítě a negativní informace by měly být mimo uši dítěte.
Podle mě není problém požádat učitelku, aby si na vás našla čas v době, kdy nemá přímou práci s dětmi a popovídat si s ní.
 Ivana Procházková 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 22:17:14)
Ale já netleskám ani těm pochvalám před dítětem. Důvody jsem už popsala.

A ještě jednou zopakuji dotaz: KDY konkrétně (třeba u vás ve školce) nemá paní učitelka přímou práci s dětmi a může si vklidu popovídat s rodiči? U nás ve školce je velmi obtížné takový prostor najít..:(
 Molly. 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 22:27:58)
Obecně půl hodiny před koncem provozu školky je ve třídě málo dětí (pokud vůbec nějaké) a učitelka se tak může věnovat i těm rodičům, kteří dlouho pracují. Stačí se zeptat svých učitelek. Já osobně nemám přímou práci s dětmi někdy v půl jedné, nekdy ve tři, nekdy v půl páté.
 Lída+2 


Re: Nechápu. 

(20.12.2007 9:55:43)
Ivule....a co po besídkách v naší školce jsou min. 2-3 za rok...pak akce se školkou...my máme uspávání broučků, probouzení broučků, karneval s vystoupení dětí...dětský den, dílničky..min. 1x za 2měsíce....je spousta příležitostí....(jo a dítě mi chodí do školky na vesnici...na kterou se lidi z města koukaj jako, že mi muselo přeskočit....,ale jsem spokojená...) vozím ho denně 4km tam a zpět...
u nás ve školce stím vždy úči počítaj a sami kolikrát něco řeknou při předávání dítěte....manžel vodí v 6:30 a já vyzvedávám po 14..., když příjdu v poledne...kolikrát se něco dozvím na DAníka...neb má čas....jedna z těch dvou co tam je...
nebo si řekni úče, kdy by měla čas a zajdi za ní...já když řešila pošikanový stavy u DAna v druhý školce....tak jsem měla pohovor s účou denně...zula jsme se a šlůa jsem za ní do třídy a čekala až děti uloží ke spánku...pustila jim pohádku a ona mi řekla co bylo třeba...po 14 dnech třeba jen 2x za týden....

A ještě mě napadlo, že jak tu pisatelka toho hezkýho článku psala, že nerada říká špatný věci rodičům, že asi není sama....a nemusí to být ani mládím....DAn měl úču před důchodem a druhý asi 50...a stejně....neřešili ty špatný věci k mé spokojenosti a v zájmu DAna.... a já nakonec ze dne na den ze školky zdrhla...to mě nenapadlo, že by se to báli rodičům říci,ale je to asi možný....
 Molly. 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 22:11:37)
Někdy opravdu není možné "svou" paní učitelku nalézt. Je to kupříkladu tehdy, když v jednom oddělení chybí kvůli nemoci obě učitelky a ostatní oddělení za ně zastupují. Taky když rodiče ráno chodí brzy a odpoledne pozdě, může se stát, že zrovna nemá ve spojeném oddělení službu žádná vaše učitelka. ALe i to se dá vyřešit, i cizí učitelka může předat váš vzkaz té správné a vaše učitelka pak na vás počká. Toť můj názor :-)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 21:27:55)
Primiňte, off topic - Ivule, kamarádka, co shání práci, napsala na ten mail, ale zatím žádná odpověď, můžeš mi ho prosím pro jistotu hodit ještě jednou? Klidně na mail pod nickem, díky!
 Ivana Procházková 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 21:31:23)
nestíhááám..., ale už jsem jí odpověděla :)

 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Nechápu. 

(19.12.2007 22:26:57)
Díky, dneska se mě ptala, jestli je adresa OK ;)
 Eva 
  • 

Re: Nechápu. 

(20.12.2007 9:18:07)
Asi jsem nepochopila vasi poznamku dobre, ale autorka v clanku pise, ze Denisku poslouchala 2 minuty, ne 5-10 minut, jak uvadite vy. Nebo se ten casovy udaj vztahuje k delce logopedickeho skoleni, ktere autorka absolvovala? To mi zase prijde dost kratka doba na skoleni.
Ja si diskutovanou pasaz v clanku precetla jeste jednou, abych si byla jista, ze jsem ji spravne porozumela.
Jinak mi clanek pripada vtipny, psany s nadhledem. To ze autorka nepise, ze se na rodice usmiva, neznamena, ze se neusmiva a neni mila.
 Eva 
  • 

Re: Nechápu. 

(20.12.2007 9:18:35)
Asi jsem nepochopila vasi poznamku dobre, ale autorka v clanku pise, ze Denisku poslouchala 2 minuty, ne 5-10 minut, jak uvadite vy. Nebo se ten casovy udaj vztahuje k delce logopedickeho skoleni, ktere autorka absolvovala? To mi zase prijde dost kratka doba na skoleni.
Ja si diskutovanou pasaz v clanku precetla jeste jednou, abych si byla jista, ze jsem ji spravne porozumela.
Jinak mi clanek pripada vtipny, psany s nadhledem. To ze autorka nepise, ze se na rodice usmiva, neznamena, ze se neusmiva a neni mila.
 Jejdananky 
  • 

Re: Nechápu. 

(21.12.2007 10:53:23)
Libiku, zajímalo by mě, jestli bys napsala stejný příspěvek do diskuze, kdyby se paní učitelka zrovna věnovala tvému dítěti - mám pocit, že v tomto případě bys kritizovala, co si to ta paní učitelka dovoluje, že odpovídá panu Novákovi, když se má věnovat dětem.

Jinak jistě, tolerance má být na obou stranách (tak je to ale všude), já osobně si také myslím, že práce učitelek (ať MŠ či ZŠ...) musí být často dost vysilující. Článek se mi líbil, a necítím z něj ironii...spíše takovou nadsázku - prostě takový běžný den ve školce...
 10.5Libik12 


Re: Nechápu. 

(21.12.2007 10:57:36)
To je legrační, že máš pocit, jak bych reagovala v situaci, která není a odvozuješ od toho, co bych napsala do diskuse, která neprobíhá.

 Jejdananky 
  • 

Re: Nechápu. 

(21.12.2007 11:06:51)
Evidentně probíhá, když odpovídáš;) Ale chápu, že podstatu článku jsi pochopit nemohla, když nerozenáš, že pomyslná otázka byla jen řečnická:)
 Jejdananky 
  • 

Re: Nechápu. 

(21.12.2007 11:07:19)
Evidentně probíhá, když odpovídáš;) Ale chápu, že podstatu článku jsi pochopit nemohla, když nerozenáš, že pomyslná otázka byla jen řečnická:)
 10.5Libik12 


Re: Nechápu. 

(21.12.2007 11:19:49)
Zato ty jsi pochopila, že podstatou lidský slušnosti je odpovědět na dotaz a že v duchu toho nárokuji, aby mé dítě bylo vychováváno lidmi slušnými.
(autorko, zase to není proti tobě, už jsme si to řekly)

Pokud máš v zásobě ještě více pomyslných otázek, které jsou zároveň řečnické:)), šup sem s nimi.
 Jejdananky 
  • 

Re: Nechápu. 

(21.12.2007 11:00:29)
Libiku, zajímalo by mě, jestli bys napsala stejný příspěvek do diskuze, kdyby se paní učitelka zrovna věnovala tvému dítěti - mám pocit, že v tomto případě bys kritizovala, co si to ta paní učitelka dovoluje, že odpovídá panu Novákovi, když se má věnovat dětem.

Jinak jistě, tolerance má být na obou stranách (tak je to ale všude), já osobně si také myslím, že práce učitelek (ať MŠ či ZŠ...) musí být často dost vysilující. Článek se mi líbil, a necítím z něj ironii...spíše takovou nadsázku - prostě takový běžný den ve školce...
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Nechápu. 

(26.12.2007 23:42:29)
Hm, já taky učím, i když na ZŠ, a musím říct, že mi hodně lezou na nervy dospělí (jedno jestli rodiče nebo učitelé), kteří si myslí, že pravidla slušného chování platí jenom pro děti a pro dospělé ne. Ten tatínek měl přirozeně počkat, až dítě řekne paní učitelce, co jí potřebuje říct. Sám by jistě taky nebyl rád přerušován, když s někým mluví. A jako dopělý by svým chováním měl jít dětem příkladem. Že spěchá do práce? Proč by to měl být problém paní učitelky? Kdyby se právě věnovala VAŠEMU dítěti, mluvila byste stejně? Co brání tatínkovi přivést dítě do školky o čtvrt hodiny dřív, když tak moc spěchá? A neříkejte, že nemůže, sám dceru do školky vodím a práci pak stíhám - proč ne?
 Líza 


Re: Nechápu. 

(27.12.2007 6:59:39)
Ondro, s tvým názorem souhlasím ve smyslu, že přece skákat do řeči se nedělá a tatínek má počkat, než s paní učitelkou holčička domluví a potom mluvit sám; že slušnost platí pro všechny stejně. Na druhou stranu mě fakt pobavil tvůj výkřik, co mu brání vodit dítě do školky o čtvrt hodiny dřív. No třeba školka dřív nemá otevřeno, nebo o čtvrt hodiny dřív jsou ještě třídy spojené a s učitelkou ze třídy svého dítěte by nemohl mluvit vůbec... takže chápu i netrpělivost toho otce. Což nic nemění na tom, že zkrátka slušnost je nechat nejdřív domluvit toho přede mnou ;-)
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Nechápu. 

(27.12.2007 20:58:01)
Nevím o tom, že bych křičel ;-)
Z článku vyplývá, že paní učitelka tam byla od 7:00, zatímco ke scéně s tatínkem dochází nejdříve v půl osmé, spíše později. Další věc je, že tatínek nebo maminka si snad přijdou pro dítě odpoledne, jestli tatínek spěchal, šlo ten dotaz klidně odložit. A tak dále - jak říká níže Libík, ta situace mohla mít tisíc různých podob (což je taky jediné smysluplné sdělení, jaké jsem v té zmatené odpovědi našel :-))
Podstatné pro mě je, že COKOLI, co chce řešit se svou učitelkou kterékoli z dětí, i kdyby jí chtělo převyprávět včerejší večerníček, má v tu chvíli stejnou váhu, jako libovolný problém dopělého, a určitě větší důležitost, než tatínkův dotaz na fotky. Rozhodně tedy pro dítě, které neumí rozlišovat mezi "vážnými" starostmi dospělých a těmi svými, a kvůli němu tam paní učitelka je, ne? :-)
 10.5Libik12 


Re: Nechápu. 

(27.12.2007 11:45:29)
Předpokládám, že učitelky v MŠ s dětmi komunikují a nemlčí jak zařezané, takže tatínek měl tedy zřejmě získat pořadí, snad vyvolávacím systémem? Dobrá je také gestikulace "technická" dle poslanců. Skákat někomu do řeči je velice zavádějící pojem.
Původně se zde ovšem kritizovala přezeměstnaná a veledůležitá učitelka, protože její pohled a tón bylo to jediné, co popisovalo situaci. Následně vyšlo najevo, že se jednalo o literární licenci.
Hypotetické řešení slušnosti v situaci, jíž si každý vizualizuje jinak, začíná být sranda.
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Nechápu. 

(27.12.2007 21:00:49)
Děkuji, diskuzi jsem pročetl celou, takže vím, co se tu řešilo. No a? Co z toho plyne? Nechápu...
 10.5Libik12 


Re: Nechápu. 

(29.12.2007 0:04:08)
Plyne z toho, že nikdo neví jestli byla neslušná učitelka nebo otec, autorka se pokusila o humor a tatínek se nevyjádřil.
A my ostatní se tu rozohňujeme nad vlastními představami a na základě vlastních zkušeností. Mně to připadá zábavné, nic víc jsem neřekla.
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Nechápu. 

(29.12.2007 19:44:57)
Právě, nic víc... :-(
 10.5Libik12 


Re: Nechápu. 

(29.12.2007 22:29:55)
Zato tvůj postřeh o neskákání do řeči je objevný, původní a nadčasový, hoden učitele. O co ti jde?
Poznámka o tom, že je krávovina se přít o slušnosti neznámých osob na základě obecné teze, že někdo má domluvit a další je na řadě, není ta, za níž bych až tak styděla, chytrolíne.
 Líza 


Re: Nechápu. 

(30.12.2007 7:11:05)
Ty jsi zase v kondici, co? Copak si tentokrát vymyslíš, že ti ošklivého Ondra napsal, že ho označuješ za chytrolína?
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Nechápu. 

(30.12.2007 11:42:43)
Bože bože... :-))))
 8.5Yettynkaa12 


Re: Nechápu. 

(20.12.2007 18:59:27)
Nápodobně. Mám pocit, že jde tady o to, jakýkoli článek rozpitvat a do detailů zdrbat.
Kde se najde jen soustíčko pro možnou kritiku, chňap po něm!
 ZuziP 


Re: Nechápu. 

(31.12.2007 20:29:31)
Ja obdivujem DOBRE ucitelky materskych skolok. V ziadnom pripade nie vsetky. Som dost narocna na to, aka by mala byt dobra ucitelka v skolke a poznam obidva extremy.
Ale tie dobre si vazim o to viac...
 Hanka+ 2 prckové 
  • 

Děkuji za článek 

(19.12.2007 13:39:26)
Děkuji za článek, držím palce, ať vás práce s dětmi pořád baví. Myslím, že "vaše děti" vás mají určitě rády :o)))))
 Róza - 05,08 


Patent na rozum 

(19.12.2007 14:14:02)
Po přečtení diskuse (a ne jen té pod dnešním článkem ale i pod články s podobnou tématikou) jsem dospěla k závěru, že většina rodičů má pocit, že když se jim narodí dítě, automaticky ho umí dobře vychovat a nepotřebují od nějakých "blbých" učitelek poradit se. Takovou jistotu bych chtěla mít ... teda vlastně nechtěla, neprospělo by to mým dětem :-).
 šárka  
  • 

Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 14:17:45)
Roozo, můžeš mi prosím z článku zacitovat kde se autorka snaží rodičům "svých" dětí jakkoliv poradit?
Děkuji.
 Róza - 05,08 


Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 14:28:19)
Já nemluvím o článku, ale o diskusi pod článkem. Spousta tady má pocit, že učitelka znamená automaticky blbá a že oni vědí všechno nejlíp.
 šárka  
  • 

Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 14:35:50)
Ne Roozo, v diskuzi pod článkem se lidé pozastavují nad tím, že článek je napsaný tak, že jediná studovaná učitelka má na děti ten nejlepší vliv a kdo ví, co vlastně ti protivní rodičové nečtoucí nástěnky s těma dětma doma dělají.

Mmch, nástěnka v naší školce mě už dlouhodobě vytáčí. Čtu ji pravidelně. Zásadní informace se tam objevují strašně pozdě. Např. schůzku rodičů v pátek v 16.30 oznámí ve středu odpoledne. Možná nejsme normální rodina ale víkendový program máme domluvený cca na 2 týdny dopředu. A pátek odpoledne do víkendu počítáme. Nebo, zásadní informace o tom, že ve čtvrtek nemáme děti vodit do školky ale na autobusové nádraží se na nástěnce objeví "už" ve středu.
 Katka,kluci 5 a 8 
  • 

Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 14:36:27)
No to je věc názoru, já měla zase podobný pocit z článku - ale opačný, že rodiče jsou v očích pí. uč. nesoudní obdivovatelé vlastních dětí....
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 14:28:20)
Rooozo, co konkrétně ti paní učitelky poradily ohledně výchovy tvého dítěte? Jediné, co jsem se dozvěděla já bylo, že se můj syn pomalu obléká a nad každým novým úkolem svěsí ramínka a řekne "to mi nepůjde", načež se do toho s velkým vzdycháním pustí. Obě věci jsem věděla a na obou jsme doma pracovali (pracujeme). Nemyslím si, že mám patent na rozum, ale jestli si paní učitelky šudlají dotazníky, ve kterých hodnotí ve sto bodech dítě, a výsledek nemusí konzultovat s rodiči, tak k čemu to je?
 Sylvie 


Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 14:35:48)
Nemyslím si, že mám patent na rozum, ale jestli si paní učitelky šudlají dotazníky, ve kterých hodnotí ve sto bodech dítě, a výsledek nemusí konzultovat s rodiči, tak k čemu to je?

Aby měla ředitelka nějaký hmatatelný důkaz, na základě kterého může "objektivně" rozdávat učitelkám odměny

 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 14:42:38)
No jo, na to jsem nepomyslela,počet vyplněných dotazníků je výborně měřitelný.
 bromelie 


Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 17:32:34)
Sylvie, fakt dobrý :-)
 Róza 
  • 

Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 14:50:39)
Já konkrétně se poradit chodím sama. Ne do školky, mám dvouleté. Ale třeba k paní doktorce (podotýkám, že s výchovnými problémy). Vyplatilo se mi to. Nepovažovala bych učitelky za automaticky neschopné, jako tady většina z vás. Nemusím se jejich názorem řídit, ale nemusí být také automaticky špatný.
Mě osobně připadá článek úplně neutrální. Paní učitelka popsala svůj den a hned ji většina osočila z toho, že ji práce nebaví, že je proti rodičům... Fakt nechápu kde jste to v tom článku vyčetly? A to je právě ta předpojatost vůči učitelkám, o které já mluvím.
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 15:04:14)
Ale já vůbec nepovažuju paní učitelky za neschopné, jen mě zajímalo, v čem konkrétně ti poradily. Mě osobně je článek šumafuk, jen mě zaujala informace o dotaznících, o kterých jsem dosud nevěděla.
 Róza 
  • 

Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 15:12:36)
A mimochodem nejsem učitelka :-)
 Bob the Ghost 


Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 17:09:43)
Rózo,
ty se možná divíš, kde jsme vyčetli, že učitelka se povyšuje nad rodiče. Což klidně můžeš.

A já se zase dost divím, kde jsi vyšetla, že tady "považujeme učitelky automaticky za neschopné".

V téhle debatě totiž není ANI JEDEN příspěvek, ve kterém by něco takového bylo.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 18:43:46)
Rózo, tak přesně takhle mi to taky připadalo.
Zdravím báječné paní učitelky mé dcery. Děkuji za to, jak se mi o moji holčičku starají - jak nám pomáhají zvládnout problémy, které Terezka má, kdykoliv probíhá nějaká změna - prostě jsou skvělé a já si jejich práce velice cením. Snad je nás, takových spokojených rodičů více.
 Bob the Ghost 


Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 19:55:46)
Jano,
teď tomu nerozumím - autorka tohohle článku učí tvoji dceru?

Pokud ne, pak nechápu tvůj myšlenkový postup: "Protože učitelky mé dcery jsou skvělé, je tahle učitelka nepochybně taky skvělá".

 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 20:04:12)
Ne neučí moji dceru - ale pro mě osobně z článku vyplývá, že je v pohodě - nechápu pořád to osočování.
Máš pravdu Bobe, učitelky nejsou stejné - ale děti ano - a nemyslím si, že většina z nás si dovede představit den s dvaceti dětmi - pětkrát do týdne - dvacetkrát do měsíce. Prostě i v těch dnech, kdy ti není nejlépe - a snad uznáš, že každý takový den občas máme.
 Bob the Ghost 


Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 20:17:57)
Jano,
ale to je přece jejich práce.

A která práce není náročná? Myslíš, že méně stresů má lékařka? Nebo policajtka? Nebo tramvajačka? Nebo manažerka? Nebo podnikatelka?

Skoro o každé práci můžeš říct, že si to "většina z nás nedovede ani představit". Nemyslím, že by učitelky ve školce podávaly bůhvíjak výjimečný výkon.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 21:35:38)
Bobe, jsem s holkama doma 4,5 roku - pro mě to je nadlidský výkon - raději bych fárala v dole :)))
 Lída+2 


Re: Patent na rozum 

(19.12.2007 16:16:21)
MArkéto. TAk to Ti něco poradím. Najdi si jinou školku i za cenu dojíždění...já měla jedn čas děti každý jinde...
. Luk chodil do školky 4 roky... když tam byl tři automaticky jsem tam DAla DAna... a jelikož s Lukem nikdo neměl problém...ho pochovat..., když bylo jídlo co se jí rukama...on se ho odmítal dotknout..tak přišla pomocnice z kuchyně a nakrájela mu to....
Jednou za rok udělali dětem bavorský vdolky. což doma nedostane...neb je nedělám....on se jich štitil..tak mi ho prostě nakrmili,aby zjistil jestli mu to chutná... a jsem ráda, že to udělali, prootže i takovýhle jídlo jednou ročně nikoho nezabilo....
A s Danam začalo...měl jiný úči...jeden den, že má šněrovací boty, pak, že zase neumí tohle..., že nedělá tohle, když by měl..... no nakonec nás úplně jiný okolnosti donutili změnit v březnu školku. A víš co Ti řeknu. JSem ráda, že jsem to udělala!!! To kam jsem se dostala.. a chodí tak už 3roky..tak nevycházím stále z údivu....prostě nikdo nemá problém....
Třeba než jsem se rozhodla, že nastal asi čas učit DAna zavazovat boty..tak přišel, ze školky, že už to umí!Akorát mi paní učitelka říkal, že to máme maličko potrénovat,ale né na jeho,ale dospělých botech...to mě nikdy nenapadlo, že to dětem jde líp na velkých botech....
NAučili ho malovat....on který tam přišel a nenamaloval ani postavu...kreslí....malíř z něj nebude,ale dělá to rád.....denně je venku. chodí s nima bobovat....ty týdennní plány co nám dni po dni rozepisují na nástěnku dodržují....takže chodí pozorovat stopy na pole a louky a lesa...prostě se jim fakt věnují....vysvětlili jim vánoce zvyky a tradice tak, že Dan toho v tuhle chvíli ví pomalu víc jak já....přišel před týdnem s tím, že musíme dát na štedrý den sekeru pod židli tátovi......( fakt jsem to neznala)...chce,aby tatínka neboleli nohy...:-)

A navíc k mému zděšení.... ředitelka si pamatuje jména všech dětí co školku navštěvují a dost o nich ví(4x25dětí)....
Třeba včera...říkám ráno : "DAníku měj se krásně a jelikož bylo 6:30 a 2děti byli v šatně a pomáhali dělat výzdobu..."
TAk ředitelka říká: " MAminko, takový šikovný kluk se musí mít celý den krásně celý den se na nás krásně směje...včera mi pomohl počítat na kalkulačce....sám se nabídl a jak mu to šlo..."(to mělo být asi nenápadný , že se to začíná lámat a DAn se nám mění...)
A když to teda tak čtu..tak bych snad měla ředitelce vynadat, že děti místo ní věšeli na kolíčky(kdyby jste viděli jak byli důležitý,aby to měli krásně) na provázek výtvory...že DAn počítal ani nevím co....on to neví...lezl mu z toho papírek a byl moc nadšený....
 Linda 
  • 

Mě se to líbilo 

(19.12.2007 15:29:50)
Ten článek se mi líbí, je hezky vtipný a navíc trefný, dovedu si živě představit, co se za ten den ve školce děje. Na rozdíl od jiných čtenářek v tom nevidím nějaké stěžování či snad kritizování "pitomých rodičů", nýbrž popis situací, se kterými se pí. uč. za ten den setká. To, že dítě křičí, pokaká se, nechce jíst, nechce spát, rodiče nečtou nástěnku - to je prostě běžná každodenní situace, podle mě z článku nijak nevyplývalo, že by to pí. uč. nějak vyvádělo z míry nebo pohoršovalo. Dovedu si představit podobný článek na téma "Den ženy na mateřské" a když by se to popsalo, určitě by to mělo podobný scénář plný drobných každodenních strastí. Zkrátka sama vidím, kolik problémů dokáže za den vykouzlit jedno dítě; nedovedu si představit, že bych jich měla na starost 20.
 luci07+M 3/07+M 9/08+ A 12/12 


Re: Mě se to líbilo 

(19.12.2007 19:54:34)
Tak já jsem jako zdravotní sestra chodila na praxi do jesliček. Jo 3 oddělení po 20 dětech, je pro náctileté puberťačky trochu velký střed s realitou života. Ale líbilo se mi tam moc a klidně bych tuto práci dělala, bohužel jeslí je u nás málo. Myslím, že ze článku přesně vyplývá atmosféra oddělení plného dětí. Vůbec se neotírá o rodiče, prostě líčí den učitelky tak jak je. S jeho radostmi i strastmi. Přeju paní učitelce aby ji její práce bavila i nadále.
 Renča 
  • 

To máš teda dobrý... 

(19.12.2007 15:55:51)
...jsem taky učitelka mateřské školy a práce mě fakt baví,mám ty caparty prostě ráda.Ale u nás ve školce zavedla paní ředitelka železné pravidlo:první je paní školnice,pak uklízečka - no a pak ti ostatní.Uklízíme,vytíráme,umýváme nádobí,když je teď jedna nemocná,nebyly asi peníze na zástup,tak to zadarmo odřeme my.Takže když pracuji s dětmi,do práce mi zasahují uklízečky,luxují mezi hrajícími si dětmi,pokřikují po sobě apod.No hrůza-pohoda,soustředění dětí pryč.Renča
 Barča 
  • 

paní učitelka 

(19.12.2007 17:56:51)
Já jsem pracovala jako učitelka v MŠ a to papírování jsme tedy při dětech nedělali. Pracovní doba je rozdělena na přímou výchovnou práci a nepřímou, ve které se právě všechny tyto papíry vyplňují. Někde si to musí učitelka odpracovat v MŠ a někde si to může vzít domů. Šablonky jsme si stříhali při spaní. Když mám na starosti děti, tak se budu věnovat jim.Pak mám taky víc času na rodiče a komunikace mezi rodiči a učitelkou mi připadá dost důležitá. Autorka neřešila žádné konflikty mezi dětmi? A taky bych se bála nechat děti 10 minut bez dozoru.
 Madinka, učitelka v MŠ 
  • 

Re: paní učitelka 

(23.12.2007 17:55:08)
A co má paní učitelka dělat když je ve třídě sama a jedno dítě se jí na záchodě pokaká??? Má jen dvě možnosti, buď odejde na záchod a dá dítě i záchod okolo dopořádku a ostatní děti jsou chvíli bez dohledu. Nebo teda bude dohlížet na ostatní děti ve třídě a ubohé pokakané dítě nechá brečet na záchodě až do té doby, než třeba přijde uklízečka nebo někdo jiný ochotbý pohlídat jí chvíli ostatní děti! Tak řekněte,jak byste to udělala vy????
 Barča 
  • 

Re: paní učitelka 

(26.12.2007 12:57:49)
Poprosila bych třeba tu uklízečku. Deset minut se mi zdá dlouhá doba nechat děti bez dozoru.
 Lizzie 


Holt realita 

(19.12.2007 18:35:03)
..článek se mi líbí, autorka prostě chtěla přiblížit svůj den ve školce se všemi milými i méně milými okamžiky a a dle článku nesoudím, že by byla kdovíjak špatná. Závěr to jen potvrzuje, bere se s nadhledem.
Podobnou práci si nedovedu představit, nikdy jsem o ní neuvažovala a mám pocit, že není vůbec jednoduchá - už proto, že se ve třídě sejde spousta dětí různého (ne)vychování, zvyků, z různých rodin a prostředí, což musí být pěkný galamatiáš. V podstatě souhlasím s Janou.
Je rozdíl mít v péči děti dvě a dvacet, můj obdiv náleží každé učitelce, která tuto práci zvádá kvalitně a se zdravým rozumem.
Jo a autorce přeji hodně štěstí a trpělivosti při práci i studiu a víc milých než nemilých nebo problematických chvil.
Hezký večer.
 Johanka Šílená 


Autorka vlastně (ještě) učitelka není 

(19.12.2007 20:01:46)
A myslím, že vyjádřila typické pocity někoho, kdo s určitým zaměstnáním začíná. Je toho prostě najednou moc. Ale časem se to určitě poddá.
Autorčin pohled na rodiče se mi moc nezamlouvá, u nás ve školce si učitelky vždycky najdou na osobní pohovor čas a nemám pocit, že bych jim byla na obtíž.
Učení v MŠ je určitě náročná práce, při představě, že naše učitelky zvládnou vedle činností popisovaných v článku ještě i děti naučit spoustu básniček a písniček a namalovat s nimi spoustu obrázků.
Jinak, moje maminka učila dlouhé roky v MŠ a přípravy si nosívala domů, ve školce na tohle většinou opravdu není dost času.
 Molly. 


Re: Autorka vlastně (ještě) učitelka není 

(19.12.2007 21:04:27)
Naprosto souhlasím s tím, že učitelka ještě nejsem. Ve školce jsem od září, pořád se rozkoukávám a vzdělávám. Domů si přípravy neberu, to přiznávám, velice často používám přípravy, které kdysi někdo udělal (šablonu andílka jsem ale dělala sama, nebyla k dispozici :-).
Doma přemýšlím nad týdenními plány, ve školce je konzultuji s kolegyní
Jsem nezkušená, já vím, ale snažím se o to nejlepší (byť mnozí ze článku mají jiný dojem). Samozřejmě jsem mohla napsat o tom, jak moc mě těší, když mi přijde dát holčička na rozloučenou pusu nebo když mi dítě věnuje obrázek, ale chtěla jsem být "vtipná".
 Jíťa 
  • 

Re: Autorka vlastně (ještě) učitelka není 

(19.12.2007 22:41:12)
MollyW,
tvůj článek je prima, je fajn si přečíst něco z "jiného pohledu". My rodiče vidíme školku jinak než ti, co v ní pracují. Stejné je to i s jinými profesemi (manžel např. nechápe, co mám jako účetní na práci - všecko prý udělá počítač, akorát to kafe si k tomu musím uvařit sama).

Psát sem na rodinu články je docela adrenalinový sport. Sama jich mám pár doma v PC, ale zatím jsem nenašla odvahu je sem poslat. Nemám totiž chuť potom v diskuzi vysvětlovat každou druhou větu a jak jsem to vlastně myslela, cítila a že jsem se nevyjádřila dost přesně, aby to všichni pochopili (pak bych ovšem zase sklidila kritiku, že je článek moc dlouhý a že kvůli detailům uniká smysl). Však to vidíš tady, musíš doplňovat a vysvětlovat, proč jsi tatínka odkázala na nástěnku, proč jsi nabízela ochutnat mandarinku, jak to bylo s tou inventarizací apod.

Z mého pohledu je to subjektivní popis několika příhod s dětmi a rodiči v mateřince. Diskuzi příliš nechápu.
 Margot+1 


Adrenalin 

(20.12.2007 14:58:45)
S tím adrenalinovým sportem máš absolutní pravdu - také mi uniká, co všechno lidi na Rodině dokážou rozpitvat a rozmazat. A navíc - většinou už při čtení vím, co to zase bude tentokrát a autorku dopředu lituji. Dnes to například byla ta nešťastná mandarinka. (Mandarinka?!, jak to, že dítě jí tropické ovoce?!.... nedávno to zase byl salát se SMETANOU) Z toho je vidět, že lidi už opravdu nevědí, co by si do té huby strčili a co roupama dělat ;o)
 Mateřídouška1 
  • 

Re: Autorka vlastně (ještě) učitelka není 

(19.12.2007 22:52:11)
Molly,
mám dvě děti, které chodí do školky. A přes počáteční stýzkání chodí do školky rády. A já jsem díky tobě měla možnost představit si den ve školce tak, jak to opravdu je a to i z tvého pohledu. Musím říct, že já a mé děti máme na školku a hlavně na paní učitelky štěstí. Obdivuji toto povolání. Musím sebekriticky přiznat, že já bych tuto práci asi nezvládla.
V poslední době titulní články na Rodině nedočítám, nudí mě, nemám na to trpělivost. Tvůj článek jsem četla ráda. Díky. A držím palce, ať jsi úspěšná.
 Barča 
  • 

Re: Autorka vlastně (ještě) učitelka není 

(20.12.2007 10:08:50)
V začátku je to vždycky těžké. Ale pokud jde někdo dělat učitelku, tak si myslím, že by ho to mělo hlavně bavit. Pokud bych v době volné hry neřešila konflikty mezi dětmi a podobné věci, potom bych se asi spíš místo vyplňování diagnostiky zapojila do hry s dětmi. Děti to mají rády, když s nimi dospělý například staví iglů, sněhuláka nebo hrady z písku. Nebo to může být dobrá příležitost jak vyslechnout děti, které si chtějí popovídat. Je na to více času a klidu než ráno, když tam postává nervózní tatínek, který se chce na něčem domluvit.
 Lizzie 


Mladá.. 

(20.12.2007 10:13:05)
Hlavně mě teď napadá, že pisatelce může být tak kolem 20 - ano začíná, a přesto to všechno popsala celkem realistickou formou a jak už jsem psala s nadhledem. Kdekdo se tu do ní pustil, jako by byla učitelka s desetiletou praxí a přitom netuším, co špatného udělala. Mateřinka je prostě práce a všechno nejde podle šablony..je to určitě lepší, než aby ten den idealizovala.
 8.5Yettynkaa12 


Re: Autorka vlastně (ještě) učitelka není 

(22.12.2007 9:49:28)
Držím moc palečky, ti, co se zde neustále jen do někoho naváží - jsou urejpanci. Sebekriticky teda musím napsat, že jsem se do jisté SIm taky navážela, v jejím článku o problémech s gynekology,(opravdu ji považuji za ukńouranou lady), ale na Tvém článku není nic špatného, je hezky napsaný, a nikde se nevyvyšuješ ani neděláš moudrou, jak tu někteří psali.
Měj se co nejlíp!
 Renata, Tom-6 let, Vítek 3 roky 
  • 

Re: Autorka vlastně (ještě) učitelka není 

(6.1.2008 19:55:54)
Jako matka 2 předškoláků jsem musela změnit školku, a tak jsme měli velmi hodné paní učitelky a nyní máme o něco nervóznější napomínající a uchvátanější, ale ty i ony mají některé děti a někteří rodiče rádi a někteří méně. Mně se popis pracovního dne líbil a nevidím důvod v tom hledat jakékoliv rozpoložení či psychologický profil autorky.
A k té profláknuté mandarince: můj syn také již od kojeneckého věku odmítal všechno ovoce a syrovou zeleninu, nikdy jsem jej nenutila polknout jediné sousto, byť i kvůli ochutnání. Ve 3 letech se ukázalo, že má na tyto potraviny silnou alergii, která vyvolává pálení v ústech i při olíznutí takového jídla. Jsem šťastná, že jsem ho nikdy nenutila, jsem nespokojená, neboť přísun vitaminů a vlákniny prakticky neexistuje. Pokud pomyslíte i na tuto možnost, nevidím na vašem postupu nic k vytýkání. Dětí s potravinovými alergiemi v generaci současných předškoláků je však už cca 12%.
Hodně štěstí a radosti v práci.
 Kamila+Honzík 10/04 


díky za ten článek 

(20.12.2007 10:57:47)
Moc hezky napsaný,jsem dětská sestra,pracuju na jipce,takže vím,že práce s dětmi je hodně náročná,až budu mít čas,napíšu můj den strávený v práci
 Kamila B+ Honzík10/04 


Re: díky za ten článek 

(20.12.2007 11:34:54)
Teď jsem dočetla pár reakcí a chci ještě napsat,že já učitelky v MŠ taky moc obdivuju.Ta "naše"je moc milá,usměvavá a hodná.Honzík jí dává i pusinky na uvítanou a rozloučenou.Do školky chodí od září,od listopadu na půl dne a vidim na něm velký pokrok,nikdy se se mnou nechtěl učit básničky,písničky,něco vyrábět...a teď mám doma jeho krásný výtvory(který samozřejmě nestvořil úplně sám:-)a zpívá si koledy a říká si básničky,krásně se rozmluvil,začal zdravit lidi,děkovat,taky se ve školce nají,doma ho do jídla musim nutit a to všechno jen díky učitelkám ve školce.Prostě paráda.Pár nedorozumění jsme taky měli,to je normální,ale všechno je o komunikaci,když mi něco vadí,tak to řeknu nebo se zeptám.Já jsem za ten článek fakt ráda,alespoň mám představu,jak to ve školkách chodí a že to neni žádná legrace a je to velká zodpovědnost.Klobouk dolu
 oddTom, Matěj04 Ignác06 Líza08 


koledy... 

(20.12.2007 12:12:51)
Koledy se mají zpívat až o Vánocích... A ty vskutku nezačínají ani v říjnu (jak nás přesvědčují obchodníci), ani 1. prosince (jak nás přesvědčuje výzdoba ulic). U dospělých je to "pochopitelné", ať si dělají, co chtějí, ale je třeba plést hlavu malým dětem?
 Lizzie 


Re: koledy... 

(20.12.2007 12:41:00)
Tome, je advent - to už je chápáno jako ,,příprava na Vánoce". Jinak u nás hrávaly koledy od počátku prosince, tož jsem asi ,,popletená".
Zpívání koled se mi moc líbí - praktikovali jsme to ve škole, nevidím důvod, proč to neuplatnit i v předškolní výchově. Věřící, nevěřící - k Vánocům už prostě nějak tak patří.
 Ladka 
  • 

Re: koledy... 

(20.12.2007 12:51:25)
Taky si často říkám, že především pro děti odbudou školní a jiná zařízení Vánoce ještě před Vánoci. Všechny vánoční besídky v polovině prosince: vždyť doba vánoční trvá i v lednu. A tam by besídky měly určitě větší návštěvnost a víc by si je rodiče i děti užili.
Ať si ve školce zpívají koledy od začátku prosince: aspoň je děti budou umět, možná líp než někteří rodiče. Akorát je škoda, že se vánoční nálada propaguje jen před Vánoci, pak už nic. Taky nechápu, když 25. 12. slyším: "A je po Vánocích!" A že to slýchám čím dál častěji.
 Ladka 
  • 

Re: koledy... 

(20.12.2007 12:56:58)
Ale jinak se na zpívání koled v adventu dívám skrz prsty. Toto nepraktikuju. I na vystoupeních, která máme v adventu, koledy zpívat odmítám. To jen na doplnění, adventní písně mají přeci jen jiný ráz než vánoční koledy.
Ovšem vánoční besídky se školkou o vánočních prázdninách nikdo dělat nebude, že? To beru fakt víc jako přípravu dětí na to, co pak budou dělat doma.
 Ladka 
  • 

Re: koledy... 

(20.12.2007 13:01:56)
Ale jinak se na zpívání koled v adventu dívám skrz prsty. Toto nepraktikuju. I na vystoupeních, která máme v adventu, koledy zpívat odmítám. To jen na doplnění, adventní písně mají přeci jen jiný ráz než vánoční koledy.
Ovšem vánoční besídky se školkou o vánočních prázdninách nikdo dělat nebude, že? To beru fakt víc jako přípravu dětí na to, co pak budou dělat doma.
 Kočičí přítel 
  • 

Učitelky 

(20.12.2007 16:04:14)
Sice mi tu asi dáte co proto, ale moje máma byla třicet let učitelka v MŠ a nezdá se mi, že by se bůh ví jak předřela. Když si ji vybavím, v kolik odcházela a kdy se vracela, jakou spoustu volna měly, bylo to hodně v pohodě. V podstatě si ji pamatuju věčně doma, nemusela řešit kam s námi, protože mezi svátky apod. měli zavřeno. Pracuju v logistice, taky si spousta lidí neumí představit co to obnáší. Nikdy nevím kdy skončím, denně přesčas, vracím se naprosto vyšťavená, mám nárok na polovic dovolené jako učetelky v MŠ. A vím, že až budu mít děti, tuhle práci prostě dělat nebudu moct, na rozdíl od učitelek. Všechno má něco.
 Tvoje horší já 


Re: Učitelky 

(20.12.2007 17:26:16)
Hmm, tak moje máma učila ve školce ani ne dvacet let a je s nervama totálně v háji.
 Klara,syn 
  • 

Re: Učitelky 

(21.12.2007 23:14:19)
Je to asi příjemné,pamatovat si mámu "skoro věčně doma".Jak si to zařídí...Záleží na tom, kolik člověk do toho chce DÁT. Pokud potřebuji, jsem taky odpoledne "doma", ale jakmile uložím svého chlapečka ke spánku, čeká mě práce (a to ne hodinová).
Nikdy bych se neodvažovala hodnotit povolání,které jsem sama nevyzkoušela.Jsem matka,učitelka MtŠ,1.st.ZŠ.Autorka článku se občas zmiňuje o rodičích a spousta z vás se toho chytá.Když si vzpomenu na rodiče "mých" dětí,malý ironický úsměv je na místě.Při Vánočním setkání (které jsem připravovala opravdu hodně dlouho a poctivě) se rodiče chovali úplně stejně, jako jejich děti.Promiňte,tedy:milí, usměvaví, vstřícní,pomáhajíci A další nepozorní,netolerantní k druhým,nedodržující daná pravidla,strčí si dlaší výrobní materiál nenápadně do tašky(a pro jistotu i šablony)...
Z legrace jsem si tak před akcí říkala, kdo z dospělých vylije čaj, bude vyrábět ze šablon ( popsaných velkým červeným Š),bude se chodit stále radit,protože při ukázce výrobku nedával pozor, bude kreativní a bude tvořit dle svého rozumu a kdo se bude přít o tom,že jeho postup je lepší,kdo se bude bavit a užije si to a kdo tam přijde,abyto mohl říct sousedům...Bylo to přesně tak.A bylo to báječné.A úsměvné.Vadí to někomu?Všichni víme, co máme doma.Či ve škole nebo školce.
 hela 
  • 

Re: Učitelky 

(23.12.2007 13:12:53)
Já mám podobné srovnání jako ty. Máma byla celý život učitelka na 1. stupni ZŠ, já jsem před mateřskou pracovala v bance.
Ne že by máma na svou práci občas nenadávala, uznávala ale že obzvlášť na dnešní dobu mají učitelky na vlastní děti nadstandardně dost času.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Učitelky 

(23.12.2007 13:23:31)
Souhlasím, mají celkem dost času na děti, ale ruku na srdce - pokud se to někomu zdá tak bezstarostné a lážo povolání - proč to tedy nedělá?

PS: a s tím časem, u nás ve školce paní učitelky s dětmi připravovaly besídku, věnovaly tomu tolik času (nejen nácviku, ale i vystřihování a přípravě papírových vloček, sněhuláků, dárečků pro rodiče atd.), že si mi paní učitelka stěžovala, že doma nemá napečeno, naklizeno, nic, že už se těší, až bude po besídce a konečně se bude věnovat i své domácnosti. Besídka byla nádherná, rozhodně bylo poznat, kolik času tomu musely věnovat - v tu chvíli jsem vždycky ráda, že jsem za fotoaparátem, protože dojetím nemůžu ani dýchat :)
 Jaja 
  • 

Re: Učitelky 

(26.12.2007 0:07:47)
Jestli to nebude tím, že u nás může dělat pí učitelku pouze ten, kdo má pořádnou "tláču". Obzvlášť v MŠ se to předává z generace na generaci. No, nevím, ale když je to tak nevýhodné povolání, proč je tam takový nápor?
 Gabča, Adélka 12/02 


Re: Učitelky 

(27.12.2007 0:24:46)
dávno již není pravda. Tlačka je na správcouvou, nebo kuchtičky, ale na na učku
 Katka,kluci 5 a 8 
  • 

Re: Učitelky 

(28.12.2007 10:23:01)
Taky to mám tak. Mamka je uč. ZŠ v důchodu, tchýně uč. MŠ v důchodu. A mamka mě vždy dostane, když je u nás,já se v půl šesté vrátím z práce a ona řekne:
"to je hrozný, něco se stalo, žes tam byla tak dlouho?"A já : "ne, nestalo se nic, ráno jsem vedla prcka do školky a do práce jsem dojela v 8.30. Takže do pěti je to normálních 8 hodin a půl hoďky mi trvá cesta...."
 Katka Pavlínová, Johanka - 6m 
  • 

moc hezké a vtipné 

(20.12.2007 18:17:18)
Je už asi naší národní povahou, že vše musíme kritizovat a nepříjemně komentovat. Mě se článek moc líbil. Autorka s humorem a mírnou nadsázkou popisuje svůj pracovní den s našimi dětmi. Při čtení jsem se celou dobu usmívala "pod vousy". Víc takových článků.
PS: obdivuji učitelky na všech stupních...já na jejich místě bych po pár dnech zaujala první stránky novin, jako masová vražedkyně nebožátek:)
 Helga2 


Re: vyšťavená učitelka 

(20.12.2007 19:39:33)
Je pravda, že děti jsou čím dál divočejší, ale to je výchovou. Kdo z rodičů si na dítě neudělá čas, je to poznat na chování dítěte.
Ale učitelka, která má ráda děti, nebude "vyšťavená" jako ta, která toto povolání ráda nedělá . Učit děti by neměl ten, kdo má hned při každém problému "sklony jako Herodes". Před lety, když chodily do školky moje děti, byla každou chvíli ve školce na nástěnce cedule, aby si rodiče pokud možno zařídili volno, příp. hlídání děti z nejrůznějších důvodů (rekonstrukce topení, vodovodní instalace, oprava plyn.kotle, pokládka podlah, výměna oken atd.) V době prázdnin, ať letních, podzimních, vánočních, jarních, bylo zavřeno vždy. Vím od jedné uklízečky, která se ve školce rozčílovala, že na Silvestra musela fungovat školka kvůli jedinému (!) dítěti, jehož maminka si nemohla jako ostatní rodiče zajistit na ten den hlídání, a do práce jít musela, protože měla službu na oddělení v nemocnici. Kvůli jednomu dítěti musela být školka vytápěna, musela nastoupit učitelka, odpoledne druhá učitelka, kuchařka (ta prý ten den děcku uvařila krupičnou kaši) a dále musela být v práci i uklízečka. Určitě takovéhle poměry nejsou v každé školce, ale v té naší to tak bylo.
 Lila* 


HUMOR A NADSÁKA - pěkný článek 

(20.12.2007 21:46:18)
Článek se mi moc líbí. Humor a nadsázka mu určitě nechybí!
 Tereza 
  • 

Re: HUMOR A NADSÁKA - pěkný článek 

(21.12.2007 23:09:45)
Presne tak, je to skvely clanek. Je fajn se dozvedet, co vsechno musi ucitelka v materske skolce zvladat.
Autorko, nic si prosim nedelejte z osklivych komentaru. Ja bych Vam uplne klidne svoje dite sverila. Je radost, kdyz ve skolce dela inteligentni slecna, ktera navic umi skvele psat.
Pokud me nekdy odkazete na nastenku, tak Vam podekuji, a nebudu mit blbe poznamky jako nekteri z diskutujicich. Jste to prece Vy, kdo ma nesmirne zodpovednou praci a na starosti nase deti. A kdo dela praci z lasky, protoze pri platech v MS k tomu snad ani jiny duvod byt nemuze. Vsichni rodice by se tedy meli snazit Vam to ulehcit a udrzet Vas v dobre nalade.
A pokud to nedelaji, nic si z nich nedelejte a klidne dal piste clanky. Nikdy se totiz nezavdecite vsem.
 Weun 
  • 

Unavená? 

(23.12.2007 15:27:05)
Molly - působíš na mne takovým unaveným a vyhořelým dojmem z Tvého povolání. Jak kdyby jsi byla v tomto oboru 20 let a ne pár měsíců a jako kdyby si sama sebe přesvědčovala, že tu práci chceš dělat. Je to skutečně to, co chceš dělat? Lepší to nebude.
 Ondra, 3 děti 
  • 

Re: Unavená? 

(26.12.2007 23:11:53)
Naopak, z článku jasně vysvítá autorčin realistický přístup, její schopnost nadsázky a velmi vlídného humoru. To vše by ji mělo před vyhořením docela dlouhý čas uchránit. Paní učitelko, díky za článek i za Vaši práci s dětmi :-)))
 Denča7 


Děkuji 

(25.12.2007 20:41:51)
Autorce velmi děkuji za článek:-)
Jsem také středoškolsky z jiného těsta a teď jsem ve druhém ročníku VŠ Učitelství pro MŠ. Od září učím na jedné malé mateřské škole o jedné věkově smíšené třídě.
Pořád jsem pátrala v paměti, kdyže jsem tento článek psala...(už mi z těch seminárek, úvah atd jde hlava kolem:-)) až věta, kdy autorka píše, že učí angličtinu mi rozsvítila hlavu a já prozřela, že to vlastně nepíši já:-) ale jiná, mladá, snaživá a sympatická paní učitelka!
Je to opravdu tak do puntíku jak popisujete.
 Fabián 


Děkuji a hodně zdaru 

(28.12.2007 22:31:08)
Moc děkuji autorce článku za milý popis toho, co rodičům často zůstává skryto, ale asi když by měli místo svých 1 až X dětí dětí rovnou 20 asi by se řada z diskutujicích zdržela svých kritik a spíše se zamyslela nad uznáním profese učitelky v MŠ. Přeji Vám mnoho optimismu do budoucna a myslím, že stát je učitelkou v MŠ je pro mladou ženu podobné jako stát se matkou - mě taky spousta věcí na tom mít dítě zaskočila a musela jsem se obrnit notnou dávkou trpělivosti a to bylo jedno, moje a milované..... Je to prostě fuška :-) Hodně síly. Myslím, že Váš článek je vtipný a není třeba reagovat na všechny v diskusi, zbytečně se tím deptáte. S pozdravem REN a Fabík
 Růžena a roční vnouček 
  • 

vtip 

(30.12.2007 19:13:38)
je to úžesný, jak je náš den v MŠ vystihnut, držím palce a jen tak dál a houšť. "Učím" už 32 let a je to přesně tak.
 Helga2 


Re: vtip 

(31.12.2007 0:03:00)
A co ten názor paní učitelky v důchodu, že se před cca 30 lety učitelky musely dětem věnovat a ne sepisovat, byť pracovní elaboráty?
 Annie 
  • 

Moc hezký článek 

(30.12.2007 19:53:01)
Dle mého názoru je tento článek napsán velice dobře. Neřekla bych, že z něj čiší chlad, ani bych neřekla, že je z něj cítit, že by autorka neměla svoje děti ráda. Mám dojem, že článek neměl být sentimentální výpovědí o každé pusince, ale měl nám všem ukázat, že to učitelky v mateřských školách nemají lehké. Líbí se mi styl, je článek napsán. Přecitlivělé maminy tu sice nařkly autorku z kdejakých blbostí, ale ruku na srdce, která se o svých roztomilých ratolestech občas nevyjadřuje jako o parchantech či jim nevrazí jeden (zajisté výchovný) pohlavek? Zameťte si před vlastním prahem.
 Michaela Škvárová 
  • 

Nechápu 

(2.1.2008 10:48:06)
Zdravím,
myslím, že dotyčná slečna nemá ve školce co dělat. Sama mám tři děti, dnes už velké, ale pokud by se o ně ve školce starala taková paní učitelka, uvažovala bych o změně školky.Nevím, není - li proti předpisům, stará -li se jedna síla o 20 dětí, ale určitě vím, že nechat děti samotné ve třídě je špatně.Moje děti-všechny tři- chodily do jedné školky a byla jsem maximálně spokojená, ve školce jsme dohromady strávili osm let a děti na léta tam strávená dodnes rády vzpomínají. Na přechodnou dobu /mezi mou druhou a třetí mateřskou dovolenou/ jsme museli navštěvovat školku jinou, zkušenosti byly velmi špatné, učitelky se dětem nevěnovaly a nechávaly je samotné, výjimkou nebylo ani to, že personál kouřil na dvoře a děti byly samy v herně.
Sama pracuji ve školství už přes 20 let. Kdykoliv jsem měla na starosti "cizí" děti, dělala jsem všechno pro to, aby se cítily dobře.Ne vždy se to možná povedlo.Vím, že práce ve školství je náročná a možná i málo ceněná, dělat by ji měl ale jen ten, koho opravdu baví.Možná vám všem budu připadat jako mentor, ale děti jsou to nejcennější, co máme. A podle toho bychom se měli chovat.A ne se svou hloupostí chlubit na netu. M.Škvárová
 Lizzie 


Re: Nechápu 

(2.1.2008 13:41:38)
Autorka je všechno možné, jen ne hloupá. Vždycky mě baví, jak každý ví, jak by to mělo probíhat ideálně, ovšem jak už tu bylo psáno mockrát, realita je jiná. Divím se Molly, že odpovídala na všechny rejpaly na diskusi, nervy bych na to neměla. Popsala s nadhledem i jemnou ironií svůj den, mnozí by si však raději přečetli pohádku. A váš strohý soud mi přijde velmi netaktní i nepatřičný. Fakt bych na podobnou práci neměla nervy - jednak nemám takový vztah k dětem a této činnosti a pak také kvůli rodičům.
 Helga2 


Re: Nechápu 

(3.1.2008 1:04:29)
Vůbec mi nepřipadá, že Michaelin soud je nějak strohý. Ale jak uvádí,měla možnost porovnat přístup učitelek ve "své" školce a v té cizí. A rozdíl byl tedy dost viditelný. Jak už tady psala jedná učitelka MŠ v důchodu, před lety by nebylo možné se nevěnovat dětem a vyplňovat byť i pracovní listiny. To dnes možné je, alespoň někdce ano.
 Lizzie 


Re: Nechápu 

(4.1.2008 16:26:29)
Helgo,

a jiná učitelka, pracující v oboru zhruba v té době také psala něco jiného, z čehož vyplývá jediné - ani tenkrát to nebylo všude stejné. Nelze si to zobecňovat myšlenkou: ,,A dřív to bylo lepší..".
 Irena, 2 deti 
  • 

Re: Nechápu 

(4.1.2008 19:31:46)
Obavam se, ze autorka je stale pomerne typickym prikladem pristupu k rodicum i detem skolkovych ucitelek sve generace. Jak psala Ruzenka s rocni vnuckou "je to úžesný, jak je náš den v MŠ vystihnut, držím palce a jen tak dál a houšť. "Učím" už 32 let a je to přesně tak. „ ANO, jak jsem jiz psala, akcentovani chyb, resp. nepozornosti rodicu je typicky rys soucasnych i drivejsich ucitelek na diskutovane urovni. Ucitelka MS je tu od toho, aby se, krome prace s detmi, snazila o maximalni kontakt s rodici, duvody jsou jasne. Ucitelky jsou ale pretizene neumernym mnozstvim deti ve tridach a sve ulohy, na ruznych urovnich, hure zvladaji. Prispevek to pomerne dobre doklada. Je cas na zmenu!
 nadezdicka 


Kdysi mě učitelky v jedné školce pochválily... 

(15.1.2008 15:44:48)
...pochválily za to, že je s námi fajn komunikace-resp. se mnou. Mnozí rodičové vidí jen své a nemohou se trochu povznést a odlehčit sobě i druhým. paní učitelka v tomto článku popisuje den s lehkou nadsázkou, vždyť je to úsměvné a milé a komentovat tady maličkosti typu chtěl skočit z okna a snědla mandarinku i když doma nemusí...to není třeba. Možná jen pisatelka bodla do malích vosích hnízdeček, kde rodiče maj něco nalajnováno a učitelka musí mít neskutečný komunikační dar, aby se s nimi dohodli a vytvořili dětem prostředí dle rodičovské představy, ale i dle pedagogických pravidel MŠ. Toto spojit je jaksi nemožné, v době kdy má každý jinou představu o výchově a hodnotách a kdy skutečné hodnoty zastiňují malichernosti. Celá výše zmíněná diskuze je toho vlastně důkazem.
 Zuzka 
  • 

Jak to zvládnu já ? 

(15.1.2008 21:07:46)
Díky za zajímavý článek,
chystám se otevřít malou soukromou školičku. A tak jsem zvědavá jak bude vypadat můj pracovní den.
www.skolkananecisto.estranky.cz
Zuzka
 MSteflova 


Re: Jak to zvládnu já ? 

(15.1.2008 21:27:46)
Ahoj Zuzko, držím palce s novou školičkou. Mohu poprosit, zda by nebylo možné mi zaslat stručné info o krocích, které jsi musela podniknout, aby jsi mohla školku otevřít? Švagrová se o to nějaký čas pokouší a dle jejího názoru je téměř nemožné splnit veškeré předpisy a podmínky...
Pošli mi, prosím, nějaké základní info na Lassie66@seznam.cz
Předem moc děkuji.
 Ester 
  • 

Zcela chápu 

(26.1.2008 16:27:55)
Při čtení jsem měla pocit, že je to můj den v mateřské škole, jelikož jsem také učitelka. Někdy mám připadá, že rodiče mají pocit, že chci jejich dětem ubližovat, ale opak je pravdou. Mrzí mě rodiče, kterým se snažím vysvětlit, že jejich dítko by potřebovalo specializované pracoviště, aby se dále mohlo rozvíjet nebo, že bych potřebovala radu od pedagogicko psychologické poradny jak dále postupovat s velice inteligentním, ale nezačlenitelným dítkem, bohužel odezva je vždy stejná, která nepomůže ani dítěti ani mě (měly bychom být natolik vzdělané, abychom to zvládly). Opravdu někdy přemýšlím nad tím proč dělám tuto bídně placenou práci, v kolektivu učitelek, které neuznávají nic nového. Vím jedno, drží mě tam děti, protože to je to nejkrásnější, když se do školky těší, dávají vám najevo svou přízeň, lásku, přátelství to je to nejcenější pro mě, sice chodím domů zcela vyčerpaná tím jak se snažím dát jim vše ze sebe, ale za ty krásné rozzářené oči to přeci stojí.
 Soňa  
  • 

Chápu :-) 

(1.10.2008 14:52:22)
Ahoj Molly,

nezoufej, mám podobný styl vyjadřování jako ty :-)... Kdybych si troufla stejně popisovat svoje zážitky matky před cizími lidmi, jako si to dovolím před svými blízkými, kteří znají mě i moje vyjadřování, takže si to přeberou - asi by mě taky spousta posluchačů nepochválila :-). Přeji hodně úspěchů v práci a spokojené dětičky!

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.