| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Názor: Jak nejlépe pomoci rodinám s dětmi

 Celkem 297 názorů.
 Lída, děti 5 a 1 rok 
  • 

Je to neskutečné... 

(4.12.2007 9:37:34)
Opravdu neskutečný b..... (nepořádek). Souhlasím s autorkou - ceny rostou a teď ještě berou nám a dětem peníze. Kdo má dvě tři děti, manžel průměrný nebo podprůměrný plat, to opravdu není k vyžití. Budeme to muset zvládnout s o 3 500 Kč menším příjmem a nebude to jednoduché. Už takhle tatínka skoro nevidíme, protože vydělává, aby uživil rodinu. Je mi z toho nanic :-( Ti "nahoře" si to neumí představit, co to je, počítat každou korunu. Nám nezbývá, než se opět přizpůsobit...
 Šimi (Kačka1.11.+Viky 11.1.) 


Souhlas i ne ... 

(4.12.2007 10:06:35)
To, že dávky od státu jsou štědré je fakt a to bez debat, myslím, že i po změně. Ale je pravda, že problém nastává, když se chce maminka vrátit do práce. Já bych mohla zpět ihned a s otevřenou nárůčí (jsem zdravotní sestra), ale ... . Je tam to ale, kam dám dceru? Prostě jesle nebo školku neseženu a bohužel babičky ještě nejsou v důchodu (a nebudou), takže mi nezbývá, než dál "vysávat" již tak štědrý sociální systém. A platit si soukromé hlídání? To nemusím chodit do práce, tolik si zas nevydělám. Tož asi tak.
 Evelyn 
  • 

Stát nám sebere! 

(4.12.2007 11:41:00)
S článkem souhlasím, přece si jen troufnu doplnit pár maličkostí: je sice podivné, že stát poté, co mateřskou navýšil, ji hned zase sebere, ale autorka zapomíná, že dříve tak královská mateřská nebyla a maminky taky byly. Např. já byla na mateřský s 2 dětmi, začínala jsem na nějakých 2500,- a končila na 3500,-. Museli jsme být, milionáři nejsme. Nejvíc jsem se pak nasmála tomu, až jsem musela od 2 letý dcerky do práce (ne kvůli kariéře, ale kvůli místu a dost špatně placenýmu). Chvíli poté se totiž rodičáky zvedaly na dnešní částky a já viděla, že pomalu za stejné peníze jsem se mohla "válet" doma a ještě ušetřím za školku.
To se pak opravdu musím smát, když se někteří rozčilují, že už se rodičák ZASE snižuje. Každý má možnost. Zeptejte se našich maminek, nebyly rodičáky, nemohly být s dětma doma do 4 let.
 Atislava 
  • 

Re: Stát nám sebere! 

(4.12.2007 12:59:28)
Jéjej, vracíme staré zlaté časy. Je až s podivem jak se zapomíná. V dobách kdy byl rod. příspěvek 2500,-- Kč stálo máslo 19,--Kč - jako bychom snad zapomněly, né?????????
 suzann 
  • 

Re: Stát nám sebere! 

(4.12.2007 13:06:41)
tak to je přesný. Každej druhej, ať mamča od dětí nebo důchodce, bude neustále připomínat co se mu hodí (buď "dřív si koupil za korunu 10 rohlíků" nebo "dřív sme museli vystačit s 2000 na mateřský") a už zapomene na důležité změny, které také přišly ("dnes je ale běžný plat 12000-15000" nebo "dnes je ale všechno dražší než dřív")
 Evelyn 
  • 

Re: Stát nám sebere! 

(4.12.2007 13:32:45)
Ten příspěvek o 10 rohlících za korunu mě vážně rozesmál :-) Trochu mimo mísu. Čekala jsem, že budu kamenována. Ovšem já mluvila o době před 2 lety! Takže to s těmi rohlíky je fakt bomba. Ceny základních potravin byly stejné, jako ceny doteď, než přišla první vlna zdražování. Tohle jsem čekala. A světe div se, nejsem ani důchodce a není mi ani 50.
 suzann 
  • 

Re: Stát nám sebere! 

(4.12.2007 15:58:21)
když si přečteš CELÝ můj příspěvek, tak já vůbec nepojednávám o 10 rohlících za korunu, pouze je uvádím jako příklad toho (a to byla pointa mého příspěvku), jak lidé rádi zapomínají, když jde o to vyzdvihnout určitou skutečnost.
 renata 
  • 

Re: Stát nám sebere! 

(4.12.2007 22:46:32)
taky jsem byla na mateřský za 2000. na inkaso mě stačila tisícovka. dneska těch tisícovek potřebuji pět a nevím kolik jich budu potřebovat v lednu. a mohla bych psát dál. od dob našich maminek se změnil pouze ten rodičák. přídavky byly pořád stejný a ty už stejně v lednu nebudou. naštěstí nejsem doma kvůli penězám, ale kvůli tomu, že chci mít děti!!!!!!!! mohla bych se vrátit do práce (brala jsem 20000 - 25000) šéf by mě vzal hned zpět, ale potom by mě mrzelo, že jsem nechala svoji dvouletou dcerku někde hlídat.
 DJarda 


Re: Stát nám sebere! 

(11.12.2007 7:49:48)
Jak "sebere"? Těmi penězi Vám stát dobrovolně přispívá, takže pokud Vám je nedá, nikdo Vám nic "NEBERE". A pokud jste "Nastoupila do práce a pak Vám bylo líto, že jste nezůstala s dcerkou doma", tak byste asi měla trochu popřemýšlet. Buď budete žít z dávek a celý život nedůstojně křičet "dávejte! já jsem chudák" a naučíte to i své děti. A nebo se s hlavou vzytečnou hrdě zvládnete postarat sama (tím myslím i Vašeho partnera) o sebe i svoji rodinu a dáte svým dětem dobrý příklad jak se chovat, aby se měli v životě třeba i lépe než Vy. Jste dospělá a to jak žijete je jen otázkou VAŠICH PRIORIT.
 Jana 
  • 

Re: Stát nám sebere! 

(11.12.2007 9:59:47)
Mirko, ale předtím ten stát sebral ty peníze z našich rodinných daní. Takže ať si nechá RP, ALE ať taky táhne s nehoráznými požadavky. Muž měsíčně (a to počítám jenom to, co odvede sám, ne to co za něj odvádí zaměstnavatel) odvede 17000!!! měsíčně (pojištění + daně). Takže pro nás je to jen způsob, jak se k části daní dostat zpět. Tak promiň, ale když se sníží RP, tak mi stát sebere naše vlastní peníze. Mmch. pokud vím, tak sociální výdaje (důchody, dávky, RP) je samostatný systém, zvlášť se na něj vybírá. Pokud chtějí něco snížit, tak ať koukají taky snížit výběr...
 DJarda 


Ten stát je ale... a co takhle Ti kdo ho řídí? 

(12.12.2007 23:04:06)
cituji: "Mirko, ale předtím ten stát sebral ty peníze z našich rodinných daní. Takže ať si nechá RP, ALE ať taky táhne s nehoráznými požadavky. Muž měsíčně (a to počítám jenom to, co odvede sám, ne to co za něj odvádí zaměstnavatel) odvede 17000!!! měsíčně (pojištění + daně). Takže pro nás je to jen způsob, jak se k části daní dostat zpět."

Aha-rozumím. Takže pořídit si děti = dostat se k penězům.


cituji:"Tak promiň, ale když se sníží RP, tak mi stát sebere naše vlastní peníze."

Dobrá poznámka. A co sebere takové rodině (té typické vícedětné - bez pracujích rodičů), která neodvádí daně? Mimochodem takových rodin je opravdu velké, troufám si říct nezanedbatelné, množství. BTW můj manžel platí mnohem vyšší daně a pojistné než ten Tvůj, máme dvojčata a byla jsem doma za 3040,- Kč do dvou let věku dětí. Bez pocitu hořkosti, že nám ubyl můj plat a to aniž by mi ubyla práce. prostě jsme se rozhodli pořídit rodinu a to po zralé úvaze. Cokoliv jiného, než zralá úvaha, mi ohledně pořízení dětí připadá... nezralé?

cituji:"Mmch. pokud vím, tak sociální výdaje (důchody, dávky, RP) je samostatný systém, zvlášť se na něj vybírá. Pokud chtějí něco snížit, tak ať koukají taky snížit výběr... "

To se velmi mýlíš. Sociální pojištění - neboli důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti - jak už sám název říká, není určen na výplatu sociálních dávek ani rodičovských dovolených. Ty jsou hrazené z našich daní. Říkám z NAŠICH daní, protože i já platím nehorázné daně a pojistné a pokaždé když při placení inkasa potkám na poště jednu a tutéž bandu pologramotných cikánů (z nichž polovina žen je těhotná a druhá polovina s sebou vláčí unudlené a špiavé potomstvo ve věku od 1 do čtyř let), kteří si nesou domů prakticky veškeré daně které zaplatíme za rok (přesné částky bývají měsíčně kolem třiceti tisíc na rodinu), je mi zle!!!

Já osobně navrhuji nesnižovat žádné dávky, ale zavést povinnost -někde, třeba na WEBu - vystavit, kdo koho svými daněmi sponzoruje. Víte, abych se mohla podívat jak je s mými daněmi nakládáno, jestli je někdo třeba nepropíjí - jsou-li vyplácené jako rodičovský příspěvěk, apod. ;o)
 Markéta 
  • 

Re: Ten stát je ale... a co takhle Ti kdo ho řídí? 

(12.12.2007 23:13:05)
je to hezka myslenka, ale asi bys videla jak svymi penezi platis uredniky, kteri takovy detailni rozpis - co kdo komu na co - na internetu udrzuji v chodu. bylo by jich hoooodne :-)))))
 DJarda 


Re: Ten stát je ale... a co takhle Ti kdo ho řídí? 

(12.12.2007 23:17:33)
Jo tak teď jsem se zasmála, máš naprostou pravdu - s těmi úředníky. Tak navrhuji jiný postup... Při každé výplatě dávek řekněme u vyšší částky než 18000,- člověk vyfasuje cedulku "SPONSORED BY ..." a tu by byl povinen viditelně nosit až do příští výplaty dávek.
 oddTom, Matěj04 Ignác06 Líza08 


Re: Ten stát je ale... a co takhle Ti kdo ho řídí? 

(12.12.2007 23:54:13)
"Sociální pojištění - neboli důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti - jak už sám název říká, není určen na výplatu sociálních dávek ani rodičovských dovolených. Ty jsou hrazené z našich daní."

Kde bereš jistotu, že pojištění není ve stejném měšci jako daně? :)
 DJarda 


pojistné a daně 

(13.12.2007 7:42:59)
Definice ze zákona. ...ale co je dnes přesně tak jak zákony říkají, že? Dobrá úvaha k zamyšlení...
 Pavli +2 
  • 

Re: Stát nám sebere! 

(5.12.2007 17:57:51)
To ale ještě neznamená,že to tak bylo dobře.Zvýšení rodičováku bylo snad to jediné rozumné,co za poslední dobu vláda udělala.Taky jsem s prvním byla doma za to"plivnutí do tváře",čemu říkali rodičovský příspěvek.Snad se ty doby už nevrátí...
 DJarda 


Re: Stát nám sebere! 

(11.12.2007 7:57:55)
Opravdu rozumná věc? To si děláte legraci. Všimla jste si kolik od té doby přibylo nových "už teď - od plínke k tomu vedených" pobiratelů sociálních dávek? Kdepak, nemáte pravud. Zvyšováním sociálních dávek si stát vytváři jen a jen nové pobiratele sociálních dávek. Kdyby stát chtěl udělat něco rozumného, tak za ty dávky raději zaplatí "třeba dost školek nebo jeslí" nebo třeba odsouhlasí zákon, který by nutil zaměstnavatele brát maminky na částečný pracovní úvazek (třeba velké daňové zvýhodnění nebo něco takového) Peněz by to stálo stejně, ale efekt by byl ten, že kdo pracovat chce a potřebuje, tak by mohl a ten kdo pracovat nechce, tak prostě peníze mít nebude. Nezapomínejme, že ten sociální stát, po kterém se mnohé z Vás tak "stýská" měl také toto heslo: "KDO NEPRACUJE, AŤ NEJÍ".
 kveta19 


Re: Stát nám sebere! 

(11.12.2007 8:05:17)
Souhlasim.A musim se pousmat :-).Nekdo krici-to je moje dite,nenoste mi ho nikam(viz porodnice :-)) ),ja jsem za nej zodpovedna!
Detem vybirame obleceni,skolky ,skoly,kamarady,dovolene atd...
Jsme za ne zodpovedne.
A pak? Dejte nam na deti penize-nemame.Omyl-kdo jsou jejich ZODPOVEDNI RODICE?:-)
 DJarda 


Re: Stát nám sebere! 

(12.12.2007 23:14:18)
Brilantní pohled na věc z jedné a druhé strany. S tou odpovědností máte naprostou pravdu. Děkuji Vám za osvěžující připomínku.

Poznámka pod čarou:
Je pravda, že celá tahle diskuse mi připomíná jednu rodinu ( bylo to v televizi před dost dlouhou dobou) kdy rodiče odmítali dávat děti do školy, žili v načerno postaveném domku a tvrdili, že žijí podle přírody a že si budou tedy určovat pravidl podle sebe. No a když se jich reportér zeptal za co si kupují potraviny a další potřeby, které si nevypěstují a nevyrobí, hádejte co na to oba hrdě odpověděli... cituji: "no, přece dostáváme sociální dávky!"
Tak a to je celý ten problém, JÁ SI BUDU dělat co chci, ale vy ostatní mi to MUSÍTE zaplatit.
 Insula 


Re: Stát nám sebere! 

(4.12.2007 13:06:47)
No jo, ale kde byly ceny předtím a kde jsou dnes??? To se nedá srovnávat.
 LENKA 
  • 

Re: Stát nám sebere! 

(4.12.2007 21:41:44)
Tak tohle může napsat fakt jenom pořádná slepice,asi nechodíte do obchodu a zřejmně nevidíte ceny,které jsou úplně někde jinde,než když jste byla na mateřské vy.
 SnowWhite 


Re: Stát nám sebere! 

(4.12.2007 23:25:10)
To teda nevím proč hned slepice. Já byla na mateřské taky za 2000 s první dcerou, pak za 3500 s druhou a ceny se nijak výrazně nevyvinuly směrem vzhůru. Neskuhrám, že jsem "nestihla " navýšení na současnou hladinu....kvůli tomu si děti přece nepořizuju.
 DJarda 


Re: Stát nám sebere! 

(11.12.2007 8:00:55)
Naprosto souhlasím. (Já například - mám dvojčata a také jsme si je s manželem nepořizovali kvůli rodičáku)
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Stát nám sebere! 

(5.12.2007 7:19:18)
Slepice je tady někdo jiný. Asi nemáš představu, kdy ještě byla mateřská 2500, já jo, taky jsem ji měla, je to necelých 3,5 roků zpátky. Od té doby žádné výrazné zdražování nebylo, ale mateřská narostla 3x. Až teď bude doopravdy citelné navýšení cen, ale rozhodně si nikdo, kdo pobírá mateřskou na nynější úrovni stěžovat nemůže! Tak se vzpamatuj!
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Souhlas i ne ... 

(4.12.2007 11:48:28)
presne tak - komu Tva situace prospiva? je to ten nejhorsi dusledek soucasne politiky a presne ty klacky, ktere politici hazeji pod nohy tem, ktere by spise meli oslavovat...

Kimmy
 Pavla 2 deti 
  • 

Re: Souhlas i ne ... 

(4.12.2007 15:41:52)
ja sice na materske uz davno nejsem ,ale "lehce"me nadzvedla ze zidle vyse zivotniho minima od Noveho a s tim spojena vyse pridavku na deti...Samozrejme spuhlasim,ze deti jsem si poridila ja a ne stat,ale ze bych jako matka samozivitelka(VS) ve statnim sektoru mela tolik penez,ze ackoli jsem jeste v zari brala na dve deti (12a 7 let)cca 1200Kc pridavku dohromady, v rijnu jen polovinu a od Noveho roku ani halir,mi prijde od nasich zakonodarcu jako slusny"podraz"..
 Tamy 


Pekna blbost. 

(5.12.2007 13:23:24)
Davky statu jsou stedre?!!! To je snad vtip,ne? Socialni davky mame prece misto platu! A mit plat 7.600,-je dost ubohe, nerku-li 3.800,-! Vas mozna zivi manzel,ale ja jsem s dcerou sama a od otce dostavame pouhe 2.000,-. Bydleni je drahe a ted jeste zdrazuji potraviny, to se fakt tezce zvlada. Vladni urednici si sami ziji jako prasata v zite a aby na to meli, setri na ostatnich lidech kde se da! Brat penize detem,to uz je fakt ubohost. Kdyby byla nejaka stavka,okamzite se do ni zapojim. Stavkuje opravdu kde kdo, kdyz ma odbory. Matky zastani nemaji!
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Pekna blbost. 

(5.12.2007 13:30:36)
Tamy - socialni davky mame misto platu? To je snad vtip, ne?

Socialni davka je podpora v obtizne situaci. Plat je financni odmena za odvedenou cinnost. Vychova deti - ackoli si to mnoho zen mysli - neni vydelecna cinnost a tudiz za ni nenalezi plat.

Ujasni si pojmy...

Kimmy
 Janka.o 


Re: Pekna blbost. 

(5.12.2007 17:43:38)
Plat 7600,- je ubohý? A nenapadlo tě ty huso hloupá, že spousta ženských třeba u mě ve firmě za ty peníze ohýbá 8 hodin záda! Nejsi tady v tom státě jediná samoživitelka.:-(( Minimální mzda je 8000,-(hrubého, aby bylo jasno!) což pro samoživitelku s jedním dítětem po odečtu odvodů dělá 7200.-- ani o korunu víc, když k tomu připočtu 2000,-- výživného a 608,-- kč přídavků na dítě je to strop mého příjmu. A dá se z toho vyžít, někdy těžce, ale dá. Prostě chodím do práce a dělám co můžu. Nesedím doma na prdeli a nenadávám na systém.
 Tamy 


Re: Pekna blbost. 

(5.12.2007 21:43:10)
Za prve bych prosila,slusne! Ja Vam taky nerikam kravy. Za druhe.Samozrejme,ze materstvi je prace. Delame to s laskou a dobrovolne a milujeme to,ale kdyz to oprostite citu a vezmete to z pohledu statu,je to prace! Vychovavame statu obcany,kteri zase budou platit dane. A ze to neni prace lehka! Je to min. na 11 hod denne a zada si u toho naohybame sakra dost. Navic je to narocne fyzicky i psychicky. Obzvlast,kdyz jsou matky jako ja,sami. To neni plakani nam vlastnim osudem,to rikam proto,aby jste si uvedomily, ze kdyz mate chlapa, jsou zensky,co jsou na tom hur. Stejne,jako ja vim,ze se mam porad jeste dobre,proti zenskym,ktere jsou sami a maji treba vic deti, nebo dokonce vicercata.Kdybych nebyla matka,fachcila bych ve fabrice na 8 hodin, mela bych volny vikend, svatky a dovolenou a 7.600,-nejmin! Znam lidi,co by pro 10tis. nevstali rano z postele. Takze mi nevykladejte, ze materska neni prace a 7.600,- je pekny plat! Ty by jsi snad sla do prace na jedenactky,kazdy den,za 23,-KC na hodinnu? Presne tohle my matky totiz delame! Takze tohle si Vy srovnejte v hlave!
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Pekna blbost. 

(6.12.2007 2:53:08)
Tamy - bohuzel patris to te skupiny zen, ktera si namlouva nepravdy. Materstvi neni prace a nenalezi Ti za nej financni odmena - nikdy to tak nebylo a nikde na svete to tak neni. Deti nemas kvuli statu.

Tohle si prosim TY srovnej v hlave.

MATERSKA NENI VYDELECNA CINNOST, i kdyz je to hodne prace.

Kimmy
 Janka.o 


Re: Pekna blbost. 

(6.12.2007 4:28:13)
Já nemám chlapa, jsem rozvedená, ale mateřství jsem si vybrala dobrovolně. Není to pro mě práce!! Makám za minimální mzdu 8, někdy 9 hodin denně. Příjdu domů a starám se o dítě tak jak ty. Třikrát týdně treninky, kdy se dostanu domů kolem sedmé. Úklid, úkoly a jiné povinnosti musím zvládat po pracovní době. Jakých 11 hodin práce denně je mateřství? To je k smíchu! Ale na rozdíl od tebe to beru jako samozřejmost. Rozvedla jsem se, když bylo synovi 2,5 roku. Ve třech šel do školky a já do práce. Jde jen o to, jak se k tomu postavíš. Já jsem si totiž nepořizovala dítě pro stát, aby měl kdo platit daně, ale proto, že jsem ho chtěla. A mimochodem nemusí se ti to líbit, ale já souhlasím s tím, že tenhle stát je víc než štědrý v sociálních dávkách. Moje sestra žije v německu. Momentálně má 17-ti měsíční dítě a o výhodách, které tady máme pro matky my si může nechat jen zdát. Kamarádka, co bude rodit za půl roku v Anglii bude mít mateřskou mám pocit půl roku, co říkala a dost. A taky se tam rodí děti až na tu výjimku, že tam rodiče neshazují svou zodpovědnost na stát. Tady se každý druhý ohání tím, že vychovává nové poplatníky, tak ať se stát stará.. Fuj!
 Luki 
  • 

Re: Pekna blbost. 

(9.12.2007 10:07:17)
Milá Janko, když píšeš o kamarádkách z Německa a Anglie, tak bys taky měla uvést celé pozací situace.
Jsou tvoje kamarádky rozené Němky nebo Angličanky ?
Není náhodou rozdíl v přidělování sociálních výhod pro přistěhovalce a pro rodáky podle toho kolik už do sociálního systému odvedly dle svých odpracovaných let ?
Myslíš, že když se teď provdáš do Německa budeš mít ty samé výhody jako bys tam žila třeba jen 10 let ?
Než sem něco napíšeš, tak si zjisti celou pravdu.
Mám tetu v Německu, emigrovala před skoro třiceti lety a třese se, aby měla nárok na důchod. A to už má 20 let německé občanství.
A když sem přijede a rozmění si eura, tak se jen diví, jak tu za ty naše příjmy můžeme vyjít.
A já ti řeknu, že když přijedu do Mnichova, taky se nestačím divit! Potraviny jsou v přepočtu dražší, to ano. Ale hlavně oblečení (hlavně sportovní), elektronika a drogerie jsou znatelně levnější než u nás!
A ta moje teta, která pracuje v hospodě jako obyčejná dělnice, lítá 1x za rok třeba na Srí Lanku a v zimě si jezdí lyžovat do Alp.
Na to tady můžeš zapomenout.
Takže tady nepiš o sociálních systémech jiných států.
Kdyby to u nás byl takový zlatý důl, tak ti Turci a Rumuni emigrují k nám a ne do Německa.
 DJarda 


Re: Pekna blbost. 

(11.12.2007 8:05:39)
Výborně, já mám se známými tu samou zkušenost. Žádné dávky, třeba jen vono z práce - to jsou výhody pro maminky z jiných států. To jen naše dámy pořád remcají, ale kde na to stát má vzít peníze, to už je nezajímá. Mimochodem, píšete opravdu k věci, Vaše příspěvky se moc líbí (Y)
 Líza 


Re:  

(6.12.2007 4:44:26)
"z pohledu statu,je to prace! Vychovavame statu obcany,kteri zase budou platit dane."
Hm, já státu žádné občany nevychovávám, nejsem vychovatelka v programu Lebensborn. Já vychovávám svoje děti, nedělám to pro stát, ale pro ně (a samozřejmě i pro sebe), a jestli budou někomu platit daně, je sice dost pravděpodobné, ale zda tomuto státu, to nikdo neví. Jestli tys rodila s plánem, že porodíš státu dalšího daňového poplatníka, tak teda nárokuj tu mzdu, já jsem rodila dítě sobě, nikoli státu.
 kekulinka 


Re: Je to neskutečné... 

(5.12.2007 13:36:44)
Ahojky,je to neskutečné.Já mám jen jedno dítě,2 letého syna,ale nároky má čím dál větší jako každé dítě.Teď potřebujeme sehnat bydlení a když si představím splácet hypotéku a k tomu nějak vyjít s penězmi tak je to nereálné.Bu´d budeme bydlet a tatínek bude každý den od rána do večera v práci,abys me mohli nějak vůbec žít,nebo budeme dál se mačkat všeci dohromady a nebudeme mít nikdy soukromí a budeme mít aspoň nějaký ten lepší příjem,ale nikdy nekoupíme synovi nic do jeho pokojíčku,který by nikdy neměl,my nemáme ani ložnicu,spíme v obýváku,tak co je to za život,ale hlavně když ti nahoře mají svého řidiče,svůj dům,pracovní byty,to se jim to pak kecá a ubírá na těch co to potřebují.Jsou to h......!Lepší slovo nemůžu použít.!
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Je to neskutečné... 

(5.12.2007 13:39:47)
ale tím, že máš dvouletého syna přece mateřskou volit nemusíš. Do jeho tří budeš brát to, co teď a pak - pak přece můžeš do práce. Byt ti dneska opravdu nikdo nedá, takže nechápu, na co si teď stěžuješ?
 Lybicka + dva kluci 


Re: Je to neskutečné... 

(5.12.2007 14:14:57)
No, ja brala na syna take jen 3500 a v roce a pul jeho veku jsem byla nucena nastoupit do prace, jelikoz mam zajimavou praci a o misto jsem nechtela prijit, navic jsem chronicky nenocna, beru hodne leku (take nejsou zadarmo) ale myslim si, ze kdyz neni zbyti a penize nejsou, je povinnost rodicu, kteri si deti poridili (vetsinou z vlastni vule) jim zajistit obzivu. nemeloi by to byt na statu! Myslim, ze stat by mel materskou vubec vyplacet maxialne do 2 let ( a souhlasim, ze prvni rok vyssi, druhy o trosku nizsi, nebo stejnou) a treti a ctvrty rok by mel matce pouze platit zdravotni pojistku a zajistit moznost navratu do prace, ale peize by mela mit povinnost vydelat matka a otec. Ostatne je spousta zemi kde neni vyplacena podpora zadna a to od narozeni!!!! Nicmene souhlasim s tiám, ze by mel stat investovat vice penez do predskolnich zarizeni aby na 3 lete deti nebyla jedna ucitelka na 25 deti a aby se jim mohli dostatecne venovat. Navic by mel stat motivovat zamestnavatele aby nabizeli mista na castecny uvazek matkam deti do 10-ti let (nebo nejak kolem) a naopak matky by simely povinnost tatoveto zamestnani prave pred planovanym tehotenstvim vybirat (jedno z kriterii). Nicmene co pisu vyse je vse jen navrh a moje vize, zatim ale dekuji bohu ze mame tak vysoke prip´davky a tak dlouho muzeme byt v CR s detmi doma! Moc bych to neresila....
 makinka 
  • 

Re: Je to neskutečné... 

(5.12.2007 15:25:12)
Ahoj, návrh je to hezký, ale dost nereálný. Držet maminkám místa na částečný úvazek se snad ani nedá právně nějak zařídit a nikdo by na to ani nepřistoupil, protože by to pro podnikatele znamenalo jen ztráty, vydržovat si takovou maminku. To už je pro stát snazší vyplácet mateřskou. Krom toho naši politici nejsou ochotní dělat nějaké radikální změny, protože ať už by to bylo prospěšné nebo ne, voliči žádné změny nechtějí a pokud, tak jen maličké a dost často protichůdné (už jen tahle diskuze, kdyby to bylo naživo, všechny se tu pozabíjíme :)
 Sylvie 


Re: Je to neskutečné... 

(5.12.2007 15:41:17)
Ahoj, návrh je to hezký, ale dost nereálný. Držet maminkám místa na částečný úvazek se snad ani nedá právně nějak zařídit a nikdo by na to ani nepřistoupil, protože by to pro podnikatele znamenalo jen ztráty, vydržovat si takovou maminku.

Makinko, ale přesně tohle je psané v Zákoníku práce - zaměstnavatel je povinen držet svým zaměstnankyním místo, a pokud mají děti vyjít jim vstříct a upravit jim úvazky a směny, pokud o to požádají. Ještě loni platilo, že matku - samoživitelku s děckem do 15 let nesměl zaměstnavatel prakticky propustit, aniž by jí obstaral jiné zaměstnání. (tuším se to týká i zaměstnanců, ale u těch reálně moc nehrozí, aby se mu doma poflakovali nějakých 8 let, za tu dobu jim navíc ještě dvakrát musel proplatit roční nárok na dovolenou na zotavenou, ač v mezičase u něj neodpracovali ani hodinu a ještě je po návratu z poslední rodičovské dovolené musí zaměstnat na zkrácený úvazek... aby se nikdo necítil dotčen, mluvím o sobě ;o) )

 oddTom, Matěj04 Ignác06 Líza08 


Re: Je to neskutečné... 

(5.12.2007 15:47:48)
Sylvie, Ty idealistko. :) Podle zákona taky zam. nesmí diskriminovat podle pohlaví, toho, zda dotyčná má nebo nemá děti... Už vidím, jak každý zam. běží a říká "my máme provoz od 7 do 15, ale není problém, pokud budete pracovat od 12 do 20..." :)
 Sylvie 


Re: Je to neskutečné... 

(5.12.2007 16:13:19)
oddTome :o) Ano, já znám realitu. Jenom jsem se snažila navázat na větu "nikdo by na to ani nepřistoupil, protože by to pro podnikatele znamenalo jen ztráty, vydržovat si takovou maminku.", čímž jsem se snažila naznačit, že u nás je až přílišná zákonná ochrana matek, což může mít za následek, že část zaměstnavatelů nebude zákony dodržovat a část se radši bude ženám v mateřském věku pokud možno vyhýbat (samozřejmě, mezitím jsou i takoví, kteří zákony dodržují).
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Je to neskutečné... 

(5.12.2007 15:49:16)
Maninka - "voliči žádné změny nechtějí " - no to je prave ono - kdyby to maminkam konecne doslo, ze z dlouhodobeho hlediska jsou castecne uvazky lepsi nez RP, tak by politici zacli naslouchat. Ale dokud budou maminky dupat nozickou a kricet "ja chci" - tak maji smulu.

Ano - pro stat je snazsi vyplacet materskou.

Kimmy
 DJarda 


Re: Je to neskutečné... 

(11.12.2007 7:35:21)
Jen malinký malinký dotaz... Kde berete ten názor, že se někdo musí starat o VAŠE děti? Nemáte dost peněz na uspokojení vašich potřeb, tak se asi někde stala chyba. Možná je třeba se v dětsttví víc učit aby potom člověk sehnal lepší práci, nebo třeba to chce jen sebrat odvahu a říct si v práci o zvýšení platu... Cesty jsou různé, ale rozhodně mezi ně nepatří cesta "natažené dlaně", kterou bohužel s oblibou využívá bohužel velmi početná skupina našich spoluobčanů. Ale kdyby Vás přeci jen zajímalo, proč nejsou peníze pro maminky na mateřské a nebo třeba těžce tělesně postižené děti, tak se podívejte kolik našich "spoluobčanů" (pro ty kdo neví ketrých - tak se poznají podle neskutečného bince kolem svých obydlí) nepracuje, nikdy nepracovalo a jejichž potomstvo také bude pořád žít ze štědrých sociálních dávek. Z dávek, které jim zajišťují až nadmíru pohodlný život (jedna z takovývh pravidelně chodí k nám na poštu měsíčně pro cca 31000,- Kč) Milé dámy spočítejte si, kolik z Vás přišlo o mateřskou -kterou byste jak pevně věřím, opravud využily pro své maličké- aby tyhle skupiny obyvatelstva s nataženou dlaní mohly dál spokojeně zvyšovat svůj počet a požadovat čím dál tím více dávek.
 Jajka 
  • 

??? 

(4.12.2007 9:45:49)
Jaké snížení? Já mám za to, že rodičovský příspěvek je a taky bude stejný (změny nastanou pouze v tom, že si maminky mohou vybrat jeden ze tří způsobů, jak mohou dostat prakticky tu samou částku. (a promiňte, ale těch 7600 Kč je podle mne víc než štědré... kolik byste vlastně chtěla?).
Stávky jsou u nás, jsou i v jiných státech. Myslím, že stejně jako demonstrace na náměstí nikoho k činům moc nepohnou, maximálně zkomplikují život jiným lidem, kteří se potřebují dostat do práce atd. Ano, jsem pro vyšší platy pro ty co to potřebují a zaslouží, ale ty se podle mne nikdy účinně nepodaří vyřvat někde s transparenty. Na to je, myslím, potřeba změna celkového společenského klimatu, která je ale "projektem" na dlouhou dobu. Zákonodárci jsou jen vzorkem obyvatelstva. Dokud budou lidi považovat zdravotníky, učitele, vysokoškoláky atd jen za podřadná povolání, tak ani zákonodárci se nikdy příliš nebudou snažit o jejich vyšší finanční ocenění.
 Fifinkaa 


Re: ??? 

(4.12.2007 9:54:40)
Souhlasím s Jajkou, o žádném snížení peněz pro maminky nevím, mám za to že 7600 oproti 3500 před pár lety je slušné zvýšení. A to, že 4. rok doma se dostává už jen 3500 mi připadá správné, protože čtyři placené roky doma to už je panečku luxus. Máme v tomto směru snad nejlepší zajištění v Evropě, tak by nás nemělo pálit dobré bydlo.
 monika 
  • 

Re: ??? 

(4.12.2007 11:08:54)
Není topřesně tak jak jste uvedla, Když zůstanete doma 3 roky dostanete těch 7600 a když se rozhodnete že budete doma 4 roky tak prvních 21 měsíců (počítáno od narození dítěte) dostanete 7600 a zbytek už jenom 3800!
Ale pravda je, že jste to vy, kdo si bude určovat, kolik vlastně budete dostávat, jak dlouho budete doma!;-)
 Atislava 
  • 

Re: ??? 

(4.12.2007 14:05:54)
Také to není úplně pravda. Vybírat mohou pouze určité skupiny matek (především těch co teprve na příchod potomka čekají). Jestliže nepobíráte víc než 16500 nemůžete volit 2 roky rodič. dovolené, jestliže jste neměla nárok na PPM nemůže volit ani 3 roky za 7600, a konečně jestliže je vaše dítě starší 21 měsíců k 1.1.08 nemůžete si volit žádnou z variant a je vám prostě přiděleno. Tak nevím kde zůstala ta VOLBA!!!!!!!!!
 Stana74 


Re: ??? 

(4.12.2007 14:11:55)
Naozaj sa mi nezda, ze je to v Cesku az take zle. Aj ked si neviem predstavit, ze sedim doma s detmi 4 roky!!!! To by som asi nezvladla. My zijeme v NOrsku. Tu je to tak, ze ak matka pol roka pred nastupom na matersku pracovala, dostane 10 mesiacov 80% z platu, alebo 12 mesiacov 60% z platu. Ak nepracovala, nedostane nic okrem pridavku na dieta - co cini 900 korun. Po roku dostane bud skolku alebo si musi najst opatrovatelku. So skolkami je tu velky problem, takze vacsina si plati opatrovatelku.(cca. 4000 korun na mesiac.) Z toho vyplyva, ze rodina, co chce mat deti, musi byt na tom financne velmi dobre.
 Stana74 


Re: ??? 

(4.12.2007 14:13:55)
Zabudla som dodat, ze na materskej moze byt po tom roku tak dlho ako chce, ale bez prijmu. (totalne nic)
 Luki 
  • 

Re: ??? 

(9.12.2007 10:38:54)
Tyhle "částečné" informace už mě docela prudí.
Jaké máte v Norsku platy ? Kolik odvádíte na daně a pojistky ?
Kolik stojí bydlení a živobytí ?
Nejde přece jen plácnout, že v Norsku je rodičovská 1 rok.
Kdybychom s manželkou brali každý 30 tisíc čistého po dobu aspoň 3. let, tak si pak můžeme dovolit nechat manželku tři roky doma s dítětem.
A o tom to je. Až budeme mít evropské platy, tak můžeme šetřit na takové situace jako jsou děti a důchody.
 petra 
  • 

4 hodiny denně 

(4.12.2007 10:00:57)
nesouhlsím s autorkou v tom, že by se příspěvky snižovali. Souhlasím ale s tím, že původní úprava (ne současná ani ne budoucí), kde bylo možné dávat dítě do školky na 20 hodin týdně byla lepší, než 4 hodiny denně. Ve výsledku je to také 20 hodin (4 hod denně x 5 prac.dní), ale půvosní úprava umožňovala maminkám větší flexibilitu.
 Míša, 1 dítě 
  • 

nesouhlasím 

(4.12.2007 10:06:16)
S článkem bohužel nemohu souhlasit. Jsem ráda, že nyní máme větší svobodu v rozhodování, jak dlouho s dítětem zůstaneme, a ikdyž v nejvýhodnějším 3. letém rodičovském příspěvku dávka peněz není moc extra, s prominutím, je ale jen o něco málo menší, než kolik dostává moje máma v továrně u pásu, což taky není extra. Jistě by se dalo leccos vytknout sociální politice, ale KDE brát peníze na to, abysme byli sociální stát a nezadlužovali se do budoucna, na to zatím nikdo na světě nepřišel. I proto je jen málo zemí, kde mají tak štědrý systém pro maminky jako u nás. Ano, štědrý, ikdyž samozřejmě i to slovo je hodně relativní. Já oceňuji i to, že je u nás porodné. My můžeme zůstat 4 roky doma a dostávat aspoň nějáké peníze, to mají opravdu málokde.
To, že je draho, je pouze přirozený běh věcí, nedostatku některých surovin a bude zřejmě hůř (lépe naopak bude jinde - elektronika, nábytek apod). Prostě musíme šetřit. Moc netopím, beru na sebe svetr, hodně dělám pomazánky z tvarohu místo másla, rozmýšlím, co kupovat, co vařit a z čeho, zbytečně nesvítím atd.
Spíš bych ocenila podporu zaměstnavatelů, aby více zaměstnávali na částečný úvazek a práce z domu. Zde bych zaměřila pozornost.
POkud mi něco vadí na politice a vůbec v tomto státě, tak okolnosti ohledně rodičovských příspěvků to rozhodně nejsou.
PS. Máslo nestojí všude 40 Kč.
 Leontynka 
  • 

ano 

(4.12.2007 10:06:16)
Dobrý den.Souhlasím s Jajkou,jenže přece musím připomenout,že byl od roku 2007 schválen,že ženy co budou s dítětem i do čtyř let jeho věku budou dostávat těch 7600.Takže celé čtyři roky tuto částku by pobíraly.A teď co se změnilo vedení stran,od tří let do čtyř let dítěte budou pobírat 3800.také se řadím mezi tuto skupinu,musela jsem si vyběhat školku,kde mi dítě na čtyři hodiny vezmou,naštěstí mi přisli vstříc,ale dítě jsem měla už do školky nahlášené minulý rok,jinak pochybuji,že by mi ho někde vzali.A i zaměstnavatel mi vyhověl a pokud to dobře dopadne nastoupím na zkrácenou prac. dobu.Jenže tak to bohužel všude není.Je pravda,že v jiných zemích tomu tak není,a ženy tak dlouho příspěvek nepobírají.Jenže mají jiné výhody.Možnost jeslí,školek,chův a mnohem vyšší platy,aby si případnou chůvu mohli dovolit.A to platí i u nás.Bydlím na Moravě a zde se potýkáme s opravdu nízkými platy,dojíždět s malým dítětem nelze a hlídání prarodičů není možné,tak jak dál?
 Míša 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 10:20:13)
no, ono možná za pár let taky to bude tak vypadat i u nás... vyšší platy, školky, chůvy, třeba i žádné rodičovské dávky po jednom roce dítěte... kdo ví. Porovnáváme se ze zeměmi, kde po roce 1945 ekonomika rostla, zatímco u nás se něco děje až po roce 1990 a to je také rozdíl. Porovnáme-li se s Polskem, Maďarskem, Bulharskem, Rumunskem, Ruskem...
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Teorie a praxe 

(4.12.2007 10:37:45)
Vzala bych to trochu z jiného úhlu.Dávky se samozřejmě nesnižují a jsou docela dost přijatelné.Ovšem co mě tak trochu nakoplo, byla medializace jak si můžete vybírat,ale nikde neřekli podmínky, ty už jsou jen psané, protože tím se vyselektuje opravdu malá část maminek, které si mohou vybírat!!!Souhlasím,že systém zařízení pro děti je úplně mimo ať už se jedná o možnost umisťování nebo počet dní či hodin.Sice si dneska maminka-pokud splňuje všechny podmínky-může vybrat i rychlou mateřskou čili 2 roky,ale stát už nepřemýšlel, kam s těmi dětmi ve dvou letech???A pak neustále omýlané téma,že jinde v Evropě tyto dávky ani nemají-no oni je sice nemají,ale kolikpak si tam průměrný tatínek vydělá narozdíl od průměrného tatínka u nás???a kolik možností má maminka narozdíl od těch našich. Částečný úvazek, školky, jesle apod. zařízení, na to u nás ještě není připraven skoro žádný systém.Tuhle se mě manžel ptal řečnicky, copak tam nesedí žádná ženská?? a já říkám no sedí,ale TA ženská nemusí obracet korunu a nevadí jí platit třeba paní na hlídání, protože na to bezpochyb má!Mě by opravdu zajímalo, jestli se někdy někdo zajímal o praxi a ne jen o teorii???No beztak vztek a zlost je nám k ničemu, protože my to nezměníme.Spíš se těším na to až se najdou trhliny jako v každém zákoně a bude se půlka věcí zase rušit a jiná zase předělávat:-)))Nevím jestli plakat nebo se smát:-))
 Sylvie 


Re: Teorie a praxe 

(4.12.2007 12:19:00)
Ovšem co mě tak trochu nakoplo, byla medializace jak si můžete vybírat,ale nikde neřekli podmínky, ty už jsou jen psané, protože tím se vyselektuje opravdu malá část maminek, které si mohou vybírat!!!

Foxiku, já bych řekla, že to bylo hlavně proto, že se ze začátku nevědělo, jak to bude. Změna rodičovského příspěvku nebyla prosazená jednou stranou, byla předmětem vyjednávání minimálně mezi stranami vládní koalice, předpokládám, že byly ve hře různé varianty a z nich se dávala dohromady nějaká nejpřijatelnější. A že ty podmínky jsou takové, jaké jsou, to se přeci vědělo už v průběhu schvalování zákona (tedy když už si vláda ty podmínky ujasnila) a mluvilo se o tom.
 Jana038 


Varianty čerpání RP vs. informace o tom 

(4.12.2007 13:44:34)
Já si taky myslím, že se pořád mluvilo o tom, jak si budeme moci vybrat buď cca 11tis. nebo cca 7tis., ale nikdo už nikde neříkal (nebo ne moc nahlas a moc viditelně), že pokud by maminka chtěla tu první variantu - tj. do dvou let - musela by mít řekněmě "mírně" nadprůměrný výdělek...No a jak budete mít z polovičního úvazku nadprůměrný výdělek? Z toho je jasné, že tuto možnost si budou moci vybrat jen ženy na vyšších pozicích. Mám obavy, že např. ani leckterá učitelka nedosáhne takové výše příjmu, aby mohla (chtěla-li by) být doma jen 2 roky. Ta prostřední varianta - tj. být doma 3 roky. Kamarádce se stalo, že původně jí uznali nárok na peněžitou podporu v mateřství, začala ji tedy pobírat oněch 6 týdnů před termínem. Ale pozor: dítě si dovolilo narodit se o dva týdny dřív, tak nejen, že musela peníze vracet, ale ani si nemůže vybrat zůstat doma jen 3 roky. Já se své možnosti dozvím až po novém roce, až si to půjdu vyjednat na sociálku. Ačkoliv si stejně vyberu ty roky 4. Někde jsem slyšela, že pokud si rodič vybere variantu čtyřletou a nastoupí do zaměstnání dřív, suma zbývající do konce zvolené doby čerpání se mu doplatí. Kéééž by to tak opravdu bylo. A musím souhlasit taky s tím, že sice ano, v ČR máme hodně vysoký rodičák i dlouhou MD, ale v jiných zemích EU si manžel vydělá tolik, že mu nedělá větší problém uživit ženu a dítě doma i když stát nedává (už) nic. Pravda, nevím, jestli to je tak vždycky, ale kohokoliv jsem měla možnost poznat, tak to o něm platilo. Např. naši známí z Holandska - on zaměstnaný, středoškolák a jeho manželka celý život v domácnosti. Auto mají, domek mají, syna mohli podporovat na VŠ a i jemu pomoci s pořízením domku...Tak opravdu nevím...
 Markéta, syn 5l. 
  • 

Re: Varianty čerpání RP vs. informace o tom 

(4.12.2007 13:47:40)
Pokud tomu dobře rozumím, způsob čerpání rodičovského příspěvku nemá absolutně nic společného s tím, jak dlouho trvá rodičovská dovolená. Takže žádnému rodiči nikdo nepředepisuje, jak má být dlouho s dítětem doma.
 Zuuuza 


Re: Varianty čerpání RP vs. informace o tom 

(4.12.2007 15:15:27)
No ale aby rodič příspěvek mohl pobírat, může dítě umístit do školky pouze na pár hodin denně, max. na 5 dní v měsíci...
 Zuuuza 


Re: Varianty čerpání RP vs. informace o tom 

(4.12.2007 15:16:56)
PS: Ve včerejší diskusi jsem uváděla, že dobrý článek na toto téma vyšel v MF Dnes 27.11. Zkuste se po vydání poptat...
 Hanibe 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 10:39:08)
Já bych jen upozornila, že toto je DOČASNÉ PŘECHODNÉ řešení. Tj. reálně to nebude tak že do 3 let 7600 a pak 3800, ale do 21 měsíců 7600 a pak do 4 let 3800. Nebo do 3 let 7600 a pak nic.
 Petra,Dominik 3,5 a 21tt 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 11:49:40)
Ale pořád se mluví o 2, 3 a 4 letech,a le co když potřebuju být doma 3 roky a 4 měsíce? Dítě se narodí v dubnu a do školky může od září (jinak ho nevemou). Takže když od 21 měsíců budu brát 3800, budu v nevýhodě oproti ostatním maminkám které to budou brát do 4 let (o 8 měsíců déle než já) nebo ty 4 měsíce budu doma bez peněz a z čeho budem žít?
 Fifinkaa 


Re: ano 

(4.12.2007 11:54:00)
Petro, existují snad i jiné dávky než rodičosvský příspěvek. Když ti vyprší a než ti dítě vezmou do školky, tak půjdeš na pracák a na sociálku a věřím, že něco kolem těch 4 tis. dostaneš taky.
 Petra, Dominik 3,5, 21tt 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 12:02:10)
Díky. Na pracák nemusim, mam práci kde mi drží místo jak dlouho budu chtít. Tak uvidim pak,jestli mi sociálka něco dá když má manžel pro ně "závratnej" plat cca 15 000 čistého :(
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 12:13:45)
Petro - "budu v nevýhodě oproti ostatním maminkám které to budou brát do 4 let (o 8 měsíců déle než já) " - no tomu opravdu rikam diskriminace - ta hruza, ze nekdo dostane vic, nez Ty...

Bud rada, ze vubec neco dostanes tak dlouho a prestan si stezovat.

Kimmy
 Zuuuza 


Re: ano 

(4.12.2007 15:18:27)
Přesně tak.
 bromelie 


Re: ano 

(4.12.2007 16:31:23)
Petro, prostě si dáš tři roky, vychází to pěnězi stejně líp než na 4, ušetříš :-)), někdo tady psal, že to z mateřské dokáže, a ty 4 měsíce budeš žít z ušetřeného a ještě na tom budeš líp než maminky, které budou doma 4 roky. Já mít možnost volby, tak volím vždycky variantu 3 let, je nejvýhodnější, pokud tedy nechci dát dítě do školky ve dvou letech. Já možnost volby 4 let nemám, ale stejně bych nevolila. Stejně v peněžnictví tvrdí, čím dřív peníze dostaneš, tím líp :-). Takže tak.
 Jajka 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 10:41:38)
No, ono to ale v těch "cizích zemích" s těmi vyššími platy není zas tak horké. Taky se mají co otáčet oba rodiče, plat jediného z partnerů na uživení rodiny zdaleka ne vždy stačí. To si jenom stále namlouváme, když si přepočítáme libry nebo eura na naše koruny. Znám řadu lidí ze západu (Británie, Nizozemí, pak i třeba Skandinávské země) a problémy s penězmi řeší ÚPLNĚ STEJNÉ jako my zde.
AAsi bude každý vždy nejvíc vypiskovat nad tím svým systémem... ale podívejte se na ten slavný západ se školkami či jeslemi: maminy tam své dítě často umístit musí (protože jeden plat skutečně rodinu neuživí ani tam) a šupajdí do práce... žádné příspěvky po dobu čtyř (!!!) let. Nebo si zaplatí chůvu. Ale tam, stejně jako u nás, tahle výchovná zařízení či chůvy sežerou většinu mámina platu. Výhoda v nastoupení do práce a svěření dítěte někomu jinému není nikde asi v tom, že by si rodina extra polepšila finančně, ale spíš že má pak žena lepší kontinuitu v zaměstnání, nevypadne z oboru na 4 roky (což je mnohdy profesní sebevražda), ale jen na půl roku. Že toto pozitivum vyvažují negativa (dítě vám vychová někdo jiný), to už tak prostě chodí.
Jak by tedy měl ten váš ideální systém vypadat?
- každoročně se navyšující rodičovský příspěvek ve výši 15000Kč do čtyř (proč ne osmnácti) let dítěte (kde se na to vezme, to je fuk... no vezme se na to v ještě vyšších daních)... to pro maminky, které se do práce nehrnou
- velké množství školek, kam můžem dítě dát (kde se na to vezme, je fuk... no vezme se na to v ještě vyšších daních)... to zas pro maminky, které se do práce hrnou
- plošné zvýšení platů, aby jediný plat uživil celou rodinu (hergot, to je nápad... vyvineme tlak na zákonodárce, aby odhlasovali zákon, že budou muset všichni dostávat o 20000 vyšší plat než teď... no jo, ale kde se na to vezme... dnes dostáváme plat jaksi úměrný hodnotám, které svojí prací vytvoříme. Ty peníze se nikde jen tak nerozdávají, přece není možné je brát "z ničeho"... ty vyšší platy se vytvoří tak, že lidi za své výrobky či služby dostanou víc zaplaceno od zákazníků - jinými slovy tak, že výrobky a služby úměrně podraží)
Tak jak to tedy má vypadat?

Pořád něco chceme... ale co nabízíme?

(jinak s těmi částečnými úvazky je to opravdu bída... to uznávám a mělo by se to zlepšit... ale ono to pro toho zaměstnavatele taky není nijak výhodné)
 Packa a Pacicka 5 mes. 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 11:33:15)
Tohle je naprosto přesné a vtipné :-) jsem doma s temer petimesicni holcickou, deti planujem vic, takze proste neresime to, ze se musime uskromnit, a jsme radi za to, ze nam stat vubec neco dava. Dva roky jsem zila ve Velke Britanii, a tam maminky nedostavaji nic, jedine pokud je socialni pripad, tak nejakou malou podporu prvnich sest mesicu. Prumerni Britove si nemuzou moc vyskakovat, sice berou v librach velke castky, ale vsechno je mnoooohem drazsi, MHD pocinaje a jidlem konce, o cenach nemovitosti ani nemluve. Navic mladi vetsinou splaceji studentskou pujcku, ktera je tak na urovni tri ctvrtin rocniho platu. Kdyz jsem tam rekla, ze v CR maji matky 3 roky doma placene, nikdo mi neveril. Nehlede na 6 tydnu pred porodem - to uz na me koukali jak na utopistu. V cizine se bezne chodi do prace az dokud zena neporodi a pak se vraci po 3 mesicich,dyl ji misto nikdo drzet nebude. Pokud koji, ma narok na o hodinu kratsi pracovni dobu. Vetsina matcina platu jde chuve. Konkretne v Britanii jsou jesle a skolky vetsinou soukrome, kde den stoji kolem 30 GBP (tohle bylo pred 6 lety, ted uz je to mozna vic) a tydenni plat aupair byl cca 60 GBP, chuvy si rikaly kolem 200 GBP. A stat to vubec, ale vuuuubec nezajima. Skolky jsou ale jen hlidarna, deti se tam nic neuci, po obede napriklad deti nechodi spat, protoze prostory na to nejsou zarizene. Takze bume radi za to, co mame, vubec to neni obvykle...
 valdina 


Re: ano 

(4.12.2007 12:42:50)
Presne tak, souhlasim. Rada bych uvedla jeden priklad ze zahranici pro ty, kteri maji pocit, ze se v Cechach maji spatne a stat jim nic neda. Zijeme s manzelem ctvrtym rokem v Britanii, deti zatim nemame. Mame oba podprumerny plat, ja pracuji v marketingu a manzel v cestovnim ruchu. Ja vydelavam trosku vic nez manzel, oba pracujeme a bydlime v Londyne. Pokud bychom se ted rozhodli mit dite a ja byla alespon pul roku doma, tak musime vyzit z manzelova platu, ktery je £998 mesicne cisteho. Najem za 1+1 vcetne uctu se pohybuje kolem tisice liber mesicne. Takze bychom bud bydleli pod mostem nebo bydleli, ale pul roku nejedli a chodili nazi. Do prace odchazim v 8 rano a vracim se v 7 vecer od pondeli do patku, skolky tak dlouho ani otevrene nejsou. Neni pravda, ze se na zapade maji vsichni skvele, lidi se tu musi sakra otacet, jako kdekoli jinde, ale to uz to zaznelo mockrat. S manzelem planujeme, ze rodinu zalozime jedine v Cechach, protoze tam jsou podminky nesrovnatelne lepsi.
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 13:13:01)
Jenže ty si neuvědomuješ, že píšeš do ČESKÉ diskuse a tak to ČESKÝ mozek přebere asi tak : příjem asi 1000 liber x kurz libry ke koruně = jsi boháč a nemáš nám co vykládat.

Jinak opravdu s tebou souhlasím !!!!!!!
 valdina 


Re: ano 

(4.12.2007 14:37:13)
Ahoj Barco, to jsem si vsimla, ze tohle je ceska diskuze o ceskych podminkach. Taky do ni prispivam v cestine, ne? Ja jsem jen uvedla priklad: manzeluv plat 1000 liber = najem bytu. To je naprosto jednoducha matematika, at jsi v Cechach, Anglii nebo Cine. A s prepoctem na koruny to nema absolutne nic delat, my zijeme v Anglii a najem platime. Tim jsem jen chtela ukazat, ze na kazdy chlap tu vydelava uzasne penize, jak si nekdo mysli. A kdyz uz chces prepocitavat, prepocti si i ten najem!
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 15:16:15)
Já Ti rozumím, já mám sestřenici v Rakousku a má 2 děti. Tady jde o to chápání některých, že na "západě" se mají líp, protože si přepočítají peníze, ale ostatní náklady vidět něchtějí chápeš ? Oni vidí svoje náklady v Kč, ale odečtou si je z tvých příjmů v librách. Prostě to tak je. Někteří to totiž pochopit nechtějí.
 valdina 


Re: ano 

(4.12.2007 15:41:36)
No, tak uz je mi to jasny. S tim naprosto souhlasim:-)
 Zuuuza 


Re: ano 

(4.12.2007 15:24:45)
Ahoj Valdino, Barča to myslela dobře. Přesně pochopila tvůj příspěvek... :-) Bohužel někteří používají prazvláštní matematiku. Ale ono je to možná i tím, že takhle nám to servírují politici. Ceny vzrostou, však v zahraničí je to tak a tak... Ale na to, kolik vyděláváme - tudíž na poměr příjem/náklady a tzv. kupní sílu už se nehledí...
 valdina 


Re: ano 

(4.12.2007 15:44:31)
Ahoj, je mi to jasny. Ja to nejak nepochopila a myslela si, ze me Barca nazyva bohacem:-(
 piraela 


Re: ano 

(4.12.2007 13:33:24)
Nezlob se, ale to se divím, že v té Británii ještě někdo žije, když je tam taková bída, to tam mají děti jen boháči?
 Jajka 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 13:44:34)
No, stejně jako u nás tam bez práce nejsou koláče, stejně jako u nás se má střední vrstva co ohánět aby měla nějakou životní úroveň, stejně jako u nás si normální rodina s dětmi nikterak nevyskakuje. Stejně jako u nás jsou tam hypotéky a jejich splátky vražedné... a stejně jako u nás tam žijí lidi, akorát asi míň frflají, protože nebyli 40 let zvyklí na to, že se o ně postará Velký bratr.
No a jinak si myslím, že finanční nepohodlí je tam vyváženo pozitivem dlouhé tradice demokracie a podle mne větší mírou tolerance společnosti. Kdyby to kdekoli bylo tas strašně super, že pečená holoubata létají do úst, každý bere horentní sumy za nepatrnou angažovanost v zaměstnání, tak to už by tam všichni ostatní domigrovali taky, ne? :o)))
Takže na otázku "jakto, že v té Británii ještě někdo žije" odpovím otázkou "a jakto, že tam ještě nežijou všichni?"
 Packa a Pacicka 5 mes. 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 18:43:45)
Deti tam maji az kolem 35-40 let, kdyz si to mohou dovolit. A nejde o to, ze by do te doby potrebovali byt kazdy rok na Kanarech a mit novy mobil, fotak, pocitac a auto. Spis jen splatit studentskou pujcku a koupit neco, kde by se dalo bydlet, pokud mozno do vzdalenosti hodinu vlakem od Londyna. A to vetsinou vysokoskolakovi trva pri tamnejsich cenach asi tak tech patnact let po dokonceni skoly. Tolik ze zkusenosti mych pratel...
 Luki 
  • 

Re: ano 

(9.12.2007 10:52:17)
Milá Valdino, tak to ti rozeberu ...
Uvádíš totiž extrémní podmínky.
Za prvé jsi cizinec, čili bereš 1000 liber, ale místní bere určitě nejmíň 1500 nebo možná i 2000. Nemám pravdu ?
Za druhé, uvádíš nájem za byt v Londýně, ale to je metropole, takže jinde bys bydlela určitě za méně, tak za polovinu, nemám pravdu ?
Tvůj příjem je tedy vhodný akorát proto, abys vydělala slušné peníze a vrátila se zpět do naší republiky.
Zde ale nebudeš mít na rodičovskou nárok, jestli sis tu neplatila aspoň poslední dva roky nemocenskou.
 Sylvie 


Re: ano 

(9.12.2007 11:48:57)
Zde ale nebudeš mít na rodičovskou nárok, jestli sis tu neplatila aspoň poslední dva roky nemocenskou.

Luki,poněkud jsi to pomotal ;o) Rodičovský příspěvek se vyplácí bez ohledu na to, zda se u nás nějaké pojištění kdy platilo, stačí k tomu trvalý pobyt (přičemž za trvalý pobyt se považuje též hlášení cizince k pobytu alespoň 365 dní).

Na placení nemocenského je závislá peněžitá pomoc v mateřství a na tu není třeba platit nemocenské dva roky, ale alespoň 270 dní v posledních dvou letech počítán ode dne porodu (a, samozřejmě, je zároveň nutno být pojištěn ke dni začátku pobírání PPM, t.j. 8-6 týdnů před termínem, dle situace). Přičemž jako doba pojištění pro zápočet těch 270 dní se počítá též doba, kdy pojistné placené fakticky nebylo, ale žena studovala, v zaměstnání čerpala rodičovskou dovolenou nebo neplacené volno, pobírala nemocenskou nebo byla registrovaná na úřadu práce).
 Sylvie 


Re: ano 

(9.12.2007 12:03:47)
Ještě mě napadá, že rodičovský příspěvek pobírají i češky třeba delší dobu žijící v cizině, pokud stále mají u nás trvalý pobyt. Nějak jsem kolem toho nešťourala, neb mě to nezajímá, ale tuším musí být provdané za čecha - prostě že celá rodina (otec, matka, dítě) jsou u nás hlášeny k trvalému pobytu, a pak nevadí, že žijí a pracují v cizině. Jo, a nesmí pobírat nějaký zahraniční rodičovský příspěvek. O tom ale nevím podrobnosti, jenom jsem se setkala s ženami, u kterých to tak funguje (a informaci o tom, že to tak funguje, získali přímo na našich úřadech).
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: ano 

(9.12.2007 12:12:44)
Sylvi, za Čecha být provdané nemusí, pouze musí mít trvalý pobyt a doložit, že nepobírají žádný příspěvek v zahraničí. Aspoň tak to má moje kamarádka v Belgii.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 11:56:40)
konecne rozumny prispevek a potvrzeni, ze na zapade je to stejne, nebo spise horsi nez v CR - dekuju Jajko! Nevim, proc maji ceske zeny pocit, ze jejich problemy jsou tak ojedinele.

Tvuj system by se asi libil vsem - chybi jen malickost - oslicku, otres se...

Castecne uvazky jsou prave pro zamestnavatele nevyhodne - pritom nechapu, proc by stat nemohl platit zdravotni pojisteni za zeny s detmi - kdyz se ty zeny rozhodnou zustat doma, tak to taky plati... a jeste by dostali dane...

Kimmy
 štěpánka 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 16:03:36)
Já teda nevím, kdo se jak má na Západě, ale velmi zblízka jsem viděla, že v Německu rodina se 4 dětmi měla vlastní dům, spláceli v pohodě hypotéku, maminka doma na "mateřské" (ale nejmladší dítě těsně předškolní). Děti (4) měly svoje koníčky, hrály na hudební nástroje, sportovaly, tedy nic levného, v zimě lyže v létě k moři - celá rodina a ještě měli českou au-pair (můj zdroj informací) a paní na úklid a žehlení. Jedna rodina žila v Bavorsku, druhá u hranic s Francií, místo jsem zapomněla. A představte si, že otec, který toto vše utáhl ze svého 1 platu nebyl ani bankéř, ani majitel výdělečné firmy, ale v jednom případě lékař a ve druhém Učitel - SŠ!!!! Nic nezdědili, na vše si fakt vydělali svojí prací.

Situace v ČR - moje 4-členná rodina si může nechat o moři jen zdát, na tu jednu dovolenou, kterou jsme tam strávili jsme šetřili 5 let. Na hory sice jezdíme - 1xročně, ale lyže dětem půjčujeme a my rodiče máme vlastní, většinou z "bezdětného" období. Kroužky dětem dopřejeme, ale rozhodně ne všechny, které by oni chtěli. Když chceme aspolečně "za kulturou", musíme značně rozvažovat. Třeba knihy už pár let téměř nekupujeme (ještě že ex.knihovny). Pracujeme oba, učitelka jsem já, manžel bere naštěstí o pár tisíc více (je VŠ-ing. technik) a žijeme od výplaty k výplatě. O hypotéce si můžeme nechat zdát, o vlastním bydlení taky. Teď jsem zhruba ve věklu, v jakém byly před těmi asi 10ti lety rodiče rodin o kterých píšu výše.
 Aquarius77 


Re: ano 

(4.12.2007 16:31:09)
No, to je sice hezké, Štěpánko, ale zapomněla jsi na jednu podstatnou věc - profese lékaře a učitele patří v zahraničí k nejlépe placeným pracem. Takže srovnáváš něco naprosto nesrovnatelného.
 štěpánka 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 16:38:08)
No právě, a proto si myslím, že za moji současnou situaci stát tak trochu může (to ale bylo v jiné diskusi, někdo se ptal, jestli stát může za něčí rodinnou siatuaci - tak za moji ano). Také umím dělat i něco jiného, pravda i za 2-3x více než učit (už jsem to zkoušela). Ale v té práci mi něco chybělo a myslím si, že i pro ostatní a nejen pro svoji rodinu jsem více platná na té střední škole. Jenom mě už otravuje pořád poslouchat, že na školách si válím šunky, mám moc volna, nic nedělám, hraju si sdětma apod.

Jak je možné, že v Německu a i jinde je profese lékařa a učitele mezi nejlépe placenými a u nás nejhůře? Není něco shnilého ve státě českém? Proč tedy lékaři i učitelé buď živoří (no to je asi silné slovo) nebo mají bohatého partnera nebo jdou radši z oboru?
 valdina 


Re: ano 

(4.12.2007 18:22:29)
Ahoj Stepanko, tak v tomhle ti rozumim, taky jsem puvodnim povolanim ucitelka:-) Mozna se ti nebude libit, ale sla jsem z oboru. Muj manzel je tez ucitel, tedy byl, sel z oboru. Je pravda, ze chlap jako ucitel rodinu uzivi tezko. Taky mi vadi vsechny ty reci o tom, jak ucitele maji x mesicu prazdnin a ve skole si stejne vali sunky. Rikam kazdemu, kdyz je to tak jednoduche stat se ucitelem, tak at jdou do toho a budou ty prazdniny mit taky.
 Dana, dvě děti.  
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 18:38:01)
Taky se po mateřské chystám z oboru. Bude mi to chybět :-(
 štěpánka 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 19:11:27)
Valdino, vůbec mi nevadí, že jsi šla z oboru. Také o tom uvažuji. Prozatím jsem změnila školu. Je to o moc lepší, ale až do důchodu ten zápřah nevydržím (ty jsi bývalá úča, tak víš o čem mluvím). jedna známá amnou ceněná paní učitelka (dnes asi 70 let) mi říkala, že za totáče byl pokus o to, aby učitelé neměli tak dlouhé prázdniny. Takže měli 1 měsíc dovolenou jako ostatní pracující a ten druhý měsíc dělali třeba hospodářku, školníka -aby si taky mohli vzít dovolenou) nebo šli "učit" do mateřské školy, protože ty jely nepřetržitě, tak aby si jejich úči vůbec mohli vzít dovolenou. Dopadlo to tak, že 10x vzrostl počet učitelek, které následující podzim skončily v Bohnicích. Tak to jen proč mají delší dovolenou - 8 týdnů. Mimochodem něškteří moji známí zaměstnaní v cizokrajných firmách mají i 6-7 týdnů placené dovolené (pravda, jiní zasemají jenom 4 týdny).
 terapeutka 


Re: ano 

(4.12.2007 19:31:17)
že je práce lékaře a učitele nejhůře placená??? tak to mě pobavilo. Moje sestra (VŠ) pracuje jako asitentka v advokátní kanceláři za 8500. A nic jiného jí nezbývá- po škole byla rok na pracáku a práci v oboru (má vystudovanou filmovou vědu) prostě nemá šanci sehnat. ¨
já pochybuju, že si po mateřské vydělám více (jsem dietní sestra, ale bez praxe).
Silně pochybuji o tom, že lékaři u nás berou měsíčně 8500 a učitelé jakbysmet :o)))))
 Markéta 
  • 

Re: ano 

(5.12.2007 0:17:46)
no promin, ale jestli studovala filmovou vedu, tak at se nedivi. to je pet let velka sranda, intelektualni recicky a vecery v putykach, ale sance na zamestnani v oboru je nulova. to vi kazdej. nevim cemu se tvoje sestra divi. ona to vazne netusila, ze s takovym oborem praci nesezene????
 terapeutka 


Re: ano 

(5.12.2007 8:51:57)
No, ty máš zřejmě tu filmovou vědu vystudovanou taky, když víš jaká je to brnkačka... Já si to teda nemyslím, práci plánovala někde v zázemí televize nebo divadla, a nebylo by to až tak nereálné, kdyby bydlela v Praze a ne v Ostravě.

P.S. jako "bonus" k filmové vědě studovala ještě češtinu a literaturu, takže zřejmě brnkačka na druhou, že?

Já bych teda neodsuzovala žádný vysokoškolský obor, nadře se každý... Kdyby to byla taková sranda a flákání po hospodách, tak by bylo asi méně prodavaček a více magister...
 terapeutka 


Re: ano 

(5.12.2007 8:53:05)
No, ty máš zřejmě tu filmovou vědu vystudovanou taky, když víš jaká je to brnkačka... Já si to teda nemyslím, práci plánovala někde v zázemí televize nebo divadla, a nebylo by to až tak nereálné, kdyby bydlela v Praze a ne v Ostravě.

P.S. jako "bonus" k filmové vědě studovala ještě češtinu a literaturu, takže zřejmě brnkačka na druhou, že?

Já bych teda neodsuzovala žádný vysokoškolský obor, nadře se každý... Kdyby to byla taková sranda a flákání po hospodách, tak by bylo asi méně prodavaček a více magister...
 jak 


Re: ano 

(5.12.2007 9:08:54)
A proc tedy nejde sestra ucit Cj? ve skole by mela vic penez nez ted. ne?
 valdina 


Re: ano 

(5.12.2007 11:21:57)
To je pravda, staci si dodelat pedagogicky minimum.
 štěpánka 
  • 

Re: ano 

(5.12.2007 17:48:50)
Trvám na tom, co jsem do příspěvku napsala - doslova - práce lékaře a učitele patří mezi nejhůře placené . Myslela jsem tedy mezi VŠ absolventy. To, že nějaký VŠ dělá práci středoškoláka, tak samozřejmě má i menší plat ne? A taky vím, že někteří VŠ pracovníci mají menší plat než učitel nebo doktor (ve státním), záleží na tom, kdo je zaměstnává a jak si jejich práci cení. Moji učitelskou si tedy stát moc necení, když i úředníci ve státní správě mají více a nemusí být ani VŠ.
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 13:03:02)
Tak toto je fakt výstižný - tleskám. No ale mě napadlo, že bych měla začít frflat a nadávat protože mému synovi je 17let a ostatní matky s mladšími dětmi by dostali více NO TO PŘECE NÉ. Jsem v nevýhodě !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 suzann 
  • 

Re: ano 

(4.12.2007 16:06:44)
"To si jenom stále namlouváme, když si přepočítáme libry nebo eura na naše koruny. " to je pravda, plat třeba v GB přepočítaný na Kč je super, ale život v GB je s prominutím drahý jako prase. Přítel mé kamarádky, Angličan, jel např. na týden lyžovat do ČR a nemohl, opravdu nemohl uvěřit, že mu vystačí 200 liber na týden s absolutně vším všudy (jídlo, ubytování, lyžování). No, vystačilo. Tam je život dost drahý a asi to nebude jinak v těch dalších zemích, kde mají (pro nás) závratné platy.
 bromelie 


Re: ano 

(4.12.2007 16:36:08)
Tady se pořád mluví jak chudák žena vypadne ze zaměstnání, ztratí kontinuitu apod. Řekněte mi PROSÍM jak ztratí kontinuitu pokladní nebo žena u pásu. To jsou hovadiny jak blázen. Ta ženská je ráda, že je doma, protože ji bolí aspoň ty záda o trochu míň než na té kase nebo u pásu. Chápu, když do práce spěchá soudkyně nebo lékařka, ale většinou to není o té kontinuitě :-), ale to penězích. Ještě jsou tady vysoce postavené manažerky. Ty by se už asi do té mašinérie nedostaly.
 Hanka, dcera 6/2003 + // 
  • 

Neprijde mi.... 

(4.12.2007 10:40:23)
Na dceru jsem mela materskou cca 3.500,- a pri dalsi materske, kdyz pocitam, ze zustanu doma ty tri roky, tak budu brat vic nez jednou tolik, takze mi neprijde, ze by se rodicovske davky snizovaly. Stejne jako porodne - na dceru jsem mela neco kolem 9.000,- ted je tusim 13.000,-
 Babsi+2 


Re: Neprijde mi.... 

(4.12.2007 14:45:13)
Mi to taky přijde dost. Mám muže, který pracuje dobře a rád, takže já osobně bych spíše uvítala větší odečty z daní než nárůst dávek.
Ale to víš, socani nás namlsali a ti kdo jim věřili jsou na tom hůř.
 pezule 


Můj názor 

(4.12.2007 10:44:04)
Již při prvním navýšení mateřské (rodičovského příspěvku) jsem se podivovala nad velkým skokovým finančním rozdílem, o kterém jsem byla přesvědčena, že nemůže dlouho vydržet. Stát na to zkrátka nemá. Ale myslím, že chyba nastala právě při nárůstu z cca 3500,- na 7600,-. Kdyby bylo zvýšení třeba na 6000,- asi by to všechny potěšilo a stát tolik nezatížilo. Na druhou stranu je vypláceno tolik sociálních dávek lidem, které si je vůbec nezaslouží, že pokud by se začalo hospodařit i u těchto "vyžírků", bylo by peněz pro rodiče na mateřské až až...To k jedné části článku.
Jinak s umístěním dítěte do školky to je v současné doby skutečný oříšek. Nejen, že sehnat školku na celodenní pobyt dítěte je malý zázrak, ale najít jako matka práci tak, aby jste to dítko do školky mohla dávat a vyzvedávat je taky kumšt. A to nemluvím o zkrácené docházce na 4hodiny, kdy se nechytáte vůbec! Zaměstnavatele sice chápu, že maminky jsou častěji doma s nemocnými dětmi, ale co jim zbývá. Peníze musí nějak vydělávat všichni a práci se s tímto "handicapem" hledá opravdu těžko!
No a zdražování, to je již pravidelný evergreen. Ceny stoupají skutečně u všeho a neúměrně jakýmkoliv běžným platům. Nutí nás obracet každou korunu, ale bohužel, nemyslím, že tohle se někdy výrazně změní.
 LU,2děti 
  • 

Re: Můj názor 

(4.12.2007 11:15:43)
Tak se snažím vzpomenout, kdy vlastně zvedali rodičovský příspěvek na těch 7600,-? Nebylo to náhodou před volbami? Zrovna tak jako pastelkovné pro prvňáky? My mnohem více pocítíme příští rok zrušení společného zdanění:-( Asi mě osobně by vyhovovalo, kdyby daňové úlevy byli větší, čím víc máte dětí. A nemusela bych se doprošovat o nějaké příspěvky.
 Katka 
  • 

Nesouhlasím 

(4.12.2007 10:48:11)
Ani já s autorkou nesouhlasím. Když se podíváte jinde po Evropě, je u nás sociální systém k matkám s malými dětmi velmi štědrý (penězi i délkou rodičovské dovolené). Já jsem brala na staršího syna ještě ten nízký rodičák (3800,-?), takže těch 7600,- do 21 měsíců je velké přilepšení.
Žijeme z manželova průměrného platu a rodičáku, ale fakt si nestěžuju. Sice nejezdíme na zahraniční dovolené, nemáme televizi ani nové auto, ale hlady fakt neumíráme. A to máme kvůli synovým potravinovým alergiím dost vysoké náklady na jídlo. Nevím, čím to je, že tolik lidí okolo má sklony si pořád stěžovat.
Já bych jako vylepšení rodinné politiky uvítala podporu zaměstnávání na zkrácený úvazek a dostatek míst ve školkách. Více peněz od státu nechci.
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


naprosto souhlasím, taky nic.... 

(4.12.2007 11:03:14)
Musím souhlasit, já taky nic víc nechci.Ráda bych pracovala, zatím mám tedy ještě malé mimi,ale již mi bylo doporučeno zapsat i mého půlročního syna do školky s předstihem!Nestěžuju si na dávky.Ale víc možností třeba pracovat doma, na částečný úvazek apod. Ráda si zaplatím zařízení, kde by se mi o dítka postarali,ale takové zařízení není a nebo ne úplně všude nebo jsou plná! A zpět k jiným evropským zemím,oni možná nemají až tak výrazně vyšší platy,ale z vlastní zkušenosti vím, že základní potraviny a ovoce pro děti apod. si dovolit můžou vcelku bez problémů.Což se u nás začíná trochu vymykat.Nikdo nechce luxus,ale základ.
 Jajka 
  • 

Re: naprosto souhlasím, taky nic.... 

(4.12.2007 11:58:19)
S těmi levnějšími základními potravinami si dovolím nesouhlasit. Taky hodně záleží na tom, co člověk za základní potravinu považuje, že ano... Co se týče mých zkušeností z Británie, tak večeře ve fast foodu (tj. vzorově velká porce fish and chips ze kterého přepálený tuk teče proudem, cola a nějaké ty odporné kečupy či omáčky) vyjde levněji než když si chci koupit kvalitní suroviny (dobrou zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo atd.). Potraviny co jsou kvalitní a zdravé (a které bych já tedy dávala dětem) tam vyjdou skutečně podstatně dráž. Myslím, že poměr cen "kvalitních versus fast potravin k příjmu rodiny" je u nás stále ještě lepší, maximálně stejný jako tam. Dražší to tu nemáme.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: naprosto souhlasím, taky nic.... 

(4.12.2007 12:03:05)
foxyik - myslim si, ze zakladni potraviny a ovoce si ceske rodiny mohou dovolit bez problemu - kdyby si kazdy poradne prosel utraceni, tak se urcite rezervy najdou...

Neverim, ze lidi v CR nemaji co dat detem do pusy.

Kimmy
 satty 


Re: Nesouhlasím 

(5.12.2007 23:25:04)
Snažila jsem se přelouskat celou diskuzi. Rozhodně jsem zastáncem toho, že žena na RD by měla být ohodnocena již proto, že je to práce k nezaplacení. Je to nová generace voličů, pracujících a vydělávajích na tento stát. Také společnost se odvíjí od výchovy jednotlivce. Tak si myslím, že by stát měl podporovat porodnost, protože stát bez dětí je mrtvý stát a ekonomika důchodového pojištění jen trapný vtip.
Víme, že i nyní poskytovaný RP je směšný a stále nechápu jak na tuto částku kdo přišel. Dále stále není odstraněn cejch matky s dítětem při hledání práce a být matkou na RD 4 roky je projev líné ženy bez ambicí.
Sama jsem maminkou a rozhodně jsem smířena s RP cca 7600,- a nestěžuji si, že nevyjdu,(i když můj rozpočet se mi snížil cca o 20tis.) sama se starám o vedlejší příjem a zároveň se snažím, abychom naši malou vychovali co nejlépe a věnovali se jí co nejvíce a věřte není to žádná sranda. Jen bych si přála, aby tato práce byla lépe hodnocena celou naší společností, zákonodárci počínaje. Stále si totiž myslím, že by žena měla mít čas, prostor a peníze na to, aby se mohla 100% věnovat tomu novému človíčkovi a né ho strkat po školkách, hlídáních nebo ho posadit před TV, protože si musíte přivydělat, aby jste to, co je smyslem života na této planetě, mohla zažít a prožít alespoň trochu důstojně.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Nesouhlasím 

(6.12.2007 2:57:19)
Salty - podobne jako Tamy trpis nespravnymi iluzemi. Materstvi neni prace, nikdy a nikde nebyla a neni finacne odmenena. Stat by mel podporovat porodnost, ale jinymi prostredky.

"Stále si totiž myslím, že by žena měla mít čas, prostor a peníze na to, aby se mohla 100% věnovat tomu novému človíčkovi a né ho strkat po školkách," - to jiste muzes, pokud si na to vydelas nebo pujcis a pozdeji to splatis... - je to jen Tvoje rozhodnuti. Nemuzes cekat, ze Ti tohle bude nekdo financovat jen proto, ze Ty mas dite.

Kimmy
 satty 


Re: Nesouhlasím 

(7.12.2007 10:09:36)
Milá Kimmy, myslím, že iluzemi netrpím. Na to mít dítě jsem si samozřejmě vydělat musela, jinak to ani v dnešní době nejde, protože to stojí peníze a jak jsem již napsala ty ti nikdo nedá. Nevím jakou představu podpory porodnosti máš ty, ale já jsem jí v tom článku vyjádřila jasně. RP je příspěvěk rodiči na výchovu dítěte, myslím si, že buď se má něco dělat pořádně nebo vůbec ne. Je nad slunce jasnější, že opírat se při rozhodnutí mít dítě o RP od státu je holé bláznovství v tom se asi shodneme, ale já znám ač jsem s Prahy, kde si myslím je práce dost a platy celkem slušný i lidi z vesnic s měst, kde otec přinese domů, když je dobrej 10tis., nebo není práce i pro mladý lidi, víme kolik stojí byty a málokdo nemá hypotéku atd. ...škoda slov. Podle tvé teorie by polovina lidé neměla nebo nemohla mít děti, protože si na ně nenašetřila. Jo ono je to vlastně teď takhle moderní všude, nenašetřila si na dobrou péči u lékaře máš smůlu, nešetříš si na důchod, dítě ti na školu...Ono totiž nikdy dopředu nevíš co se stane a nepřeju ti,aby si někdy nemusela řešit to, že se ty nebo tvůj muž octnete bez práce nebo dokonce v invalidním důchodu. Zdravím z heslem Šetři a můžeš mít děti!
 Velunka 


Já na jednu stranu souhlasím!!!!! 

(4.12.2007 10:59:01)
No je my jasné že ty co mají jedno dítko a po pár letech druhé tak s autorkou nesouhlasí......Ale já ji na jednu stranu chápu, ona má TROJČATA.....já čekám dvojčata!! A ať počítám jak počítám tak těch 7600,- dostanete jak vy s jedním dítkem , tak já se dvěma tak i ona pisatelka se třema.....tak si myslím že jednoduchou matematikou si spočítáte, že ona se Vám nemůže vůbec rovnat!!! Já například budu potřebovat jednou tolik plín jako mono maniny...jendnou tolik jídla jako mono maminy.......a na to stát jaksi pozapměl......takže já pisatelku chápu a rozunmím jí!!! Veronika
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Re: Já na jednu stranu souhlasím!!!!! 

(4.12.2007 11:06:03)
tohle je naprostá pravda.Mám děti dvě.Ale nedávno jsem zjistila, že pro maminky vícerčat platí pravidla stejná jako u maminek jednoho miminka.Všude se píše, že ta dávka je počítána na potřeby maminky ne miminek,ale ta potřeba maminky je přeci uživit děti, že?!Takže opravdu pak pro dvojčata a vícerčata je to v podstatě řečeno nefér!No bohužel a co v životě je......pořád si myslím, že teorie vlády je jiná než skutečná praxe!
 Fifinkaa 


Re: Já na jednu stranu souhlasím!!!!! 

(4.12.2007 11:22:20)
Veroniko, pisatelka má dvojčata.

K tomuto bych řekla, že pocit, že maminky vícerčat dostávají méně peněz je dost zavádějící. Ano dostávají méně od státu, ale situace rodiny je jiná. Představme si rodinu s dvojčaty, platy jsou jen ilustrační. Otec bere 15 000, matka 7600, tak to trvá tři roky, pak jde maminka do práce a má taky 15000. Rodina s dvěma dětmi narozenými po třech letech je na tom takto: otec má 15 000, matka 7600 a to trvá šest let. Celkový příjem rodiny s dvojčaty za šest let je tedy 1 893 tis. Celkový příjem druhé rodiny je za šest let 1 627 tis. Kdo je teda na tom lépe?
 klokana 
  • 

Re: Já na jednu stranu souhlasím!!!!! 

(4.12.2007 15:03:51)
Nepouštím se do diskuse o tom, jestli je výše rodičovského příspěvku adekvátní nebo ne, ale ráda bych na pravou míru uvedla pár argumentů, které zde padly:
1) Fifi bravurně vyčíslila rozdíly mezi rodinou s dvojčaty a rodinou s dvěma dětmi po 3 letech. Jen bych ráda upozornila na to, že existují i rodiny, kdy máš děti po 3 letech, přičemž ty druhé dvě jsou dvojčata...náš případ :-) A samozřejmě i jiné varianty. Takže ten výpočet pak trochu nesedí...
2) Někdo další zde napsal, že matka dvojčat platí stejný nájem, hypotéku apod. jako monomatka ... možná, ale třeba zrovna my jsme před dvojčaty s jedním dítětem bydleli v 2kk. Se třemi dětmi nezbylo než se přestěhovat. Čili ta hypotéka, potažmo nájem je tedy vyšší. Také jsme si pořídili jiné auto - 3 sedačky jsme do toho původního prostě nedali. Připouštím, že kdybychom měli rovnou barák a velké auto, náklady by se nám nezvedly :-)
Nechci si stěžovat, já jsem s penězmi, co mám, i s příspěvkem spokojená, ale když už argumentujete ... zkuste se zamyslet trochu víc.
 Fifinkaa 


Re: Já na jednu stranu souhlasím!!!!! 

(4.12.2007 15:15:48)
Klokano, variant jak mít děti je samozřejmě mnoho. Uvedla jsem jen jeden příklad pro názornost. Pokud jsou v rodině tři děti, z toho jedny dvojčata, tak pro názorné srovnání musíš brát rodinu s třemi dětmi tři roky po sobě, a výpočet je opět použitelný. Šlo mi hlavně o to, ukázat, že rodiny s vícerčaty o peníze jako takové, bez ohledu odkud jsou, nepřicházejí.
 Alena 
  • 

Re: Já na jednu stranu souhlasím!!!!! 

(4.12.2007 11:07:02)
Rodičovský příspěvek není příspěvek na dítě, ale prispevek pro rodice. Stejně jako jsem si nevsimla, ze by pri dvojcatech byl vetsi plat nebo podpora v nezamestnanosti.
 Velunka 


Re: Já na jednu stranu souhlasím!!!!! 

(4.12.2007 11:09:47)
Tak já si myslím že v zaměstnání a potažmo v nezaměstanosti už je to tak že jsou přídavky na každé dítě ...,.takže tam to rozděleno je!!!! A pokud se někdo odkazuje na to že je to pro rodiče a ne pro děti tak to nebudu ani komentovat!!!!! Veronika
 Sylvie 


Re: Já na jednu stranu souhlasím!!!!! 

(4.12.2007 11:38:32)
Tak já si myslím že v zaměstnání a potažmo v nezaměstanosti už je to tak že jsou přídavky na každé dítě ...,.takže tam to rozděleno je!!!!

Ano Veroniko, v zaměstnání máš slevu na dani na každé dítě. Při rodičovské dovolené taky můžeš pobírat přídavek na každé dítě (můžeš ho pobírat samozřejmě i při zaměstnání, ale tím, že je to vázané na výši příjmů, to ne každé rodině s oběma zaměstnanými rodiči vyjde). Ovšem mzda (plat) není vázaná na počet dětí, podpora v nezaměstnanosti není vázaná na počet dětí, rodičovský příspěvek taky není vázaný na počet dětí (on opravdu má ženě aspoň trochu kompenzovat, že díky péči o dítě přišla o mzdu, není to příspěvek na dítě, ale na potřeby rodiče).
 Evelyn 
  • 

Re: Já na jednu stranu souhlasím!!!!! 

(4.12.2007 12:03:00)
Aleno, přesně tak. Ještě dodám, že příspěvek na děti je formou "přídavků na dítě". Ten je pochopitelně násoben počtem dětí.
Je vidět, že v těch státních příspěvcích vládne chaos co na co je.
 Jajka 
  • 

Re: Já na jednu stranu souhlasím!!!!! 

(4.12.2007 11:11:41)
No, on ten rodičovský příspěvek je totiž určen pro pečujícího rodiče, ne pro opečovávané dítě/děti :o) /tím nechci nijak zabředávat do rozporů, prostě je to tak zákonem nastaveno/ Tedy pokud má maminka trojčata (a uznávám, že fuška je to nepředstavitelná), spotřebuje sice třikrát tolik plen a sunaru, ale sama si nemusí kupovat třikrát tolik oblečení, jí taky víceméně stejně jako monomatka, nájem či hypotéku platí stále stejnou jako kdyby byla monomatka (proto má rodičovský příspěvek stejný). Celý je to o slovíčkaření a o tom, na co stát ty peníze původně určil. Na děti jsou teoreticky určeny jiné dávky a tam je s multimatkami počítáno (porodné, přídavky na děti...).
Multimatky to mají těžký, to je fakt.
 Simona, syn 15, dcera 9 
  • 

Re: Já na jednu stranu souhlasím!!!!! 

(4.12.2007 11:40:35)
Proč srovnávat rodiče kteří si děti pořídí pár roků od sebe a rodiče vícerčat. Rozhodně jsou na tom stejně. Nebo když se mi narodí druhé mimi, tak první dítě přestanu šatit a živit?
 Sim 
  • 

Re: Já na jednu stranu souhlasím!!!!! 

(4.12.2007 11:55:43)
Jen faktická poznámka: Autorka článku má tříletá dvojčátka, ne trojčata.
Ale to je slovíčkaření. Jen mě zaráží první věta: Rodiče dětí, kteří si je pořídí s rozdílem několika let, přestanou po narození druhého dítěte to první živit a šatit? To je možné až v případě, že si starší dítě už vydělává peníze samo. Nevím, kdo si bude pořizovat děti s dvacetiletým rozdílem?!
 bromelie 


Re: Já na jednu stranu souhlasím!!!!! 

(4.12.2007 16:46:20)
Máš starší děti? Já mám jedno mimino a šestiletou slečnu. Ta slečna vyjde daleko dráž než to mimino. A co teprve, když má něco 3 starší děti. Zamysli se nad tím. Až budou děti starší, tak na to přijdeš, já tomu taky dřív moc nevěřila.
 Jaana2 


Děti  

(4.12.2007 11:06:51)
Snad nebudu v tomto názoru sama - podle mne si člověk, potažmo rodiče, pořizují děti proto, že je chtějí. A pokud je opravdu chtějí, pak holt musí zvážit, zda je dokáží obstarat. A spoléhat se na podporu státu je velmi krátkozraké. Buťo dítě chci a mám takový příjem, že to zvládnu bez problémů či se na přechodnou dobu uskrovním nebo holt dítě mít nebudu, když potřebuji v životě luxus a vědomí, že dítě mě o něj připraví neskousnu.

Stát zajišťuje lékařskou péči - nevrhejte se na mne, že teď se za vše bude doplácet, protože zkuste si jen představit, kolik stojí taková léčba leukemie jednoho dítěte A TO STÁT ZAJISTÍ, dále základní , střední i vysokošolské vzdělání. A zase - vysoká škola je zájem jedince, ať si částečné náklady nese sám.

Neříkám, že by rodiče na rodičovské dovolené neměli brát nic, to opravdu ne, ale neměli by jen křičet máme málo. Je to přeci jejich dobrovolné rozhodnutí děti mít. Sama mám děti dvě a měla bych je i kdyby stát nic nedával.
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Re: Děti  

(4.12.2007 11:11:34)
S lékařskou placenou péčí nesouhlasím, na co tedy odvádím zdravotní????ze svého platu a stejně tak manžel a nejsou to žádné malé sumy???kam teda ty peníze jdou, když ne na to, že si mohu bezplatně v našem případě 1x max 2x do roka dojít k lékaři???Klidně ať přestanou strhávat a budu si to platit,ale potažmo řečeno teď budu platit 2x, proč ne, že hlavně že ty tupouni nahoře se budou vozit letadlem na dovču za naše daně!!
 Jajka 
  • 

Re: Děti  

(4.12.2007 11:26:28)
Já v té placené péči vidím i pozitiva. Podle mne by to mělo vést postupně k tomu, aby se lidi trochu zamysleli nad zneužíváním toho, co je zdarma.
Když jdu na pohotovost s nějakým vážným problémem a přede mnou ve frontě sedí deset lidí s rýmou co tam "zavazí" proto, že se jim nechtělo k doktorovi v pracovní době, tak si myslím, že je to dobře, když se bude platit. Já si těch 90 korun ráda zaplatím, protože život je pro mne přednější než částka kterou utratím za 1 lístek do kina, a ty lidi, co tam chodí "jen tak, s prkotinama", ti snad prořídnou, protože se jim ty prachy nebudou chtít platit.
To samé u lékaře. Někteří tam chodí třikrát do měsíce s ničím, prostě jen aby se ulili (a já je taky platím ze svého zdr. pojištění!), a pak ti, kteří mají skutečný problém, čekají fronty, lékař na ně nemá čas atd. Ostatně četla jsem, že za preventivní prohlídky se platit nebude.
A do třetice k lékům: snad to lidi konečně naučí koupit si ten aspirin v lékárně za 9 Kč za své, než aby si to nechávali napsat u doktora na recept a měli to "zadarmo" od pojišťovny. Když to lidi teď povede k tomu, aby na tyhle volně prodejné levné léky nečerpali peníze od pojišťovny, zbude (z našeho zdravotního pojištění) víc peněz na léky, které třeba skutečně zachraňují život.
V novém návrhu jsou i nedostatky... ale to už mne nepřekvapuje :o) To je takový náš folklór, když zahradničí kozlové :o)
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Děti  

(4.12.2007 11:29:10)
Tahle teorie hezky funguje do té doby, než přijde vážná nemoc nebo úraz, vyžadující dlouhodobou a nákladnou léčbu. Můj bratr měl na jaře velmi vážný úraz, strávil několik týdnů v nemocnici, dvě operace páteře, operace lokte, dlouhý pobyt na JIP, převoz (přelet) vrtulníkem, příští rok na jaře z něj zase to železo budou vyndavat - a kromě zdravotního pojištění neplatil ani kačku. Vůbec si nedokážu představit, jak nákladná tohle musela být léčba. Takže s těmi přímými úhradami nákladů bych hodně brzdila.
 Jaana2 


Re: Děti  

(4.12.2007 13:03:23)
Markéto díky za příspěvek. Myslím, že to přesně vystihuje, PROČ se hradí zdravotní pojištění. Asi nikdo z nás by neměl na to uhradit takovu péči, jaké se dostalo Tvému bratrovi. A já osobně jsem ráda, že něco takového je u nás možné. Naštěstí jsme v rodině zdraví a snažíme se i zdravě žít, tudíž lékařskou péči opravdu nijak moc nevyužíváme. Přesto mi naprosto neva, že z platu odvádím na zdravotnictví. Úraz či vážná nemoc totiž může postihnout kohokoliv.
P.S. že ve zdravotnictví jsou černé díry je na jinou diskuzi.
 valdina 


Re: Děti  

(4.12.2007 12:10:35)
Penize, ktere zaplatis na zdravotnim, mozna momentalne nevyuzijes, anebo aspon mas ten pocit, ale muze se nedej boze neco stat, budes potrebovat operaci nebo dlouhodobou lecbu a pak by ses hodne divila, kdybys na to nemela. Tak to proste je. Ty platis na nekoho, kdo to momentalne potrebuje vic. Ja pracuju v Britanii a mesicne zaplatim vic nez £300 na zdravotnim a socialnim pojisteni. U lekare jsem tu byla jednou, jinak chodim v Cechach a vsude si platim hotove. A jsou to obcas zajimave castky. Treba ster na gynde a hned to mas 800 korun. Vlastne taky platim dvakrat, ale porad mi to vyjde mnohem levneji, zaplatit hotove v Cechach nez platit tady, i kdyz pojistena jsem.
 suzann 
  • 

Re: Děti  

(4.12.2007 16:17:38)
juj to je drsný!! možná by nebylo od věci za každou návštěvu u lékaře jen pro představu vystavit doklad, kolik by člověk zaplatil, pokud by si to měl hradit ze svého ;-)
 Luki 
  • 

Re: Děti  

(9.12.2007 10:22:20)
Možná nevíš, že každá zdravotní pojišťovna má na tvoji žádost povinnost Ti jednou ročně poslat kompletní výpis nákladů na zdravotní péči.
Tam se dozvíš, kolik si kdejaký lékař za tebe a výkony na tobě účtoval.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Děti  

(4.12.2007 12:04:18)
Jaana - nejsi v tomto nazoru sama - ja s Tebou naprosto souhlasim.

Kimmy
 Jane 
  • 

Re: Děti  

(4.12.2007 12:56:48)
Tak to já tedy souhlasit nemůžu. Lékařskou péči zajištuje stát? No jak se to vezme. Všichni platíme ze svých platů nemalé částky na zdravotní připojištění takže nevidím důvod proč bych si lékaře měla pak ještě platit zvášt. Paralen si kupuju bez receptu, stejně tak jako cokoliv co zrovna potřebuju a nechodím se vším k obvoďákovi ať mi to napíše. A že vysokou školu někdo studuje z vlastního zájmu? No taky jak se to vezme. Pokud budeme mít všichni sotva vychozenou základku tak nevím jak to tady za chvíli bude vypadat a doplatíme na to zase všichni!! Jak jsem psala včera. Já jsem se systémem který tu je vcelku spokojená. Je škoda že nejsou dořešeny poloviční úvazky, to by nejvíc pomohlo. Ale dávky už bych rozhodně nezvyšovala!
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Děti  

(4.12.2007 13:04:44)
Jane - stat Ti skutecne peci plati - zdravotni pripojisteni je sice nemale, ale je to pojisteni, jako kazde jine - takze kdybys mela nehodu a potrebovala nakladnou operaci mozku, tak z Tveho uctu se to platit nebude - na tom je zalozeny princip pojisteni... Ne, ze tolik penez nasypu, tak co bych jeste mela platit...

Ale je dobre, ze jsi spokojena - to je tu skoro vyjimka!

Kimmy
 Jane 
  • 

Re: Děti  

(4.12.2007 13:09:54)
Mě přijde, že to ani tak neplatí stát, jako spíš pojišťovna z příspěvků zase těch ostatních přispivatelů :-). Kdo je nemocný míň dotuje toho kdo má smůlu a něco se mu stane. Takhle mi to vůbec nevadí. Ani mi tak moc nevadí připlatit si u doktora. Jenom mám strach co by se stalo kdyby se něco stalo manželovi a penízky by došly!!! Tak potom co?? Lidi co opravdu nemají peníze to mají v tomhle dost těžké!
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Děti  

(4.12.2007 13:43:44)
Jane, k tomuto účelu slouží životní a invalidní pojištění. Obvykle by se mělo sjednávat na částku 2-3x roční plat, aby pokrylo ten drastický výpadek, když se něco takového stane.
 Jana, Merlin a ? 
  • 

Příšerný příspěvek! 

(4.12.2007 11:12:40)
Nemohu pochopit 2 věci:

1. Věčně si stěžující maminky na RD, které to občas podávají jako že: "Pořídila jsem si dítě, tak se, státe, starej!".

2. Proč píše na internet příspěvky někdo, kdo nejen, že neovládá pravopis a dělá hrubé gramatické chyby, ale je schopen v tak krátkém textu napsat 6x slovo "dítko".

 Deaaa, Maty a Tobi, Sara 


Re: Příšerný příspěvek! 

(4.12.2007 15:08:13)
Třeba to svoje DÍTKO prostě miluje!!!!
 Deaaa, Maty a Tobi, Sara 


Re:  

(4.12.2007 15:16:36)
Navíc , ja si nestšžovala na MD jako takovou , Ale na možnost vratit se do práce a mít místo kam děti dát .
Do práce se mohu vrátit hned , ale kde nechám děti? Vlastně pracuji od doby kdy bylo dětem půl roku . Bydleli jsme s babičkou tak to šlo . Ale ted bydlíme 100km od mé rodiny a školku tu neseženeme. Byli jsme rádně u zápisů, ale máme smůlu . Školky nejsou.
Mateřská školka je totiž v našem městě celkem nedostatkové zařízení.

A omlouvám se za případné chyby v textu. Nejsem dokonalá . Jen mam ráda své syny a napsala jsem svůj názor

 Barča 2 kluci 
  • 

Re:  

(4.12.2007 20:32:26)
Ono to také bude tím, že třeba u nás jsou ve školce děti od 3let, ale matky práci nemají a jsou doma. Kamarádka učí v mateřince a říkala, že se snaží brát od 3let jen děti zaměstnaných matek, ale v zákoně to není !!!!!!
 SnowWhite 


Re:  

(4.12.2007 23:41:13)
A proč by se měla dělat selekce? Jako že se budou brát jen děti zaměstnaných matek? Školka není jen hlídací zařízení a odkladiště ale i místo navazování sociálních kontaktů a adaptace na školní prostředí..... Já například nepracuji a moje děti školku navštěvovaly. A necítím se vinna :-)
 Barča, 2kluci 
  • 

Re:  

(5.12.2007 10:46:32)
Pokud byla volná kapacita ve školce tak proč né. Ale taky se mohlo stát, že tvoje děti blokovaly místo dítěti matky, která mohla klidně o místo příjít z důvodu neumístění do školky. Pak je to špatně podle mě - promiň
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re:  

(5.12.2007 3:43:44)
Barco - a proc ty vykricniky? Kdyz ma skolka kapacitu, tak proc by nemela prijmout deti maminek v domacnosti? Je to prece dobre pro ty deti...

nerozumim..

Kimmy
 Barča, 2kluci 
  • 

Re:  

(5.12.2007 10:43:29)
Ty vykřičníky tam jsou proto, protože se hlavně přihlíží k datumu narození. Tak, když máte 3leté dítě narozené např. únor a zaměstnavatel Vám drží místo (tak jste prac.matka) může se Vám stát, že dítě nevezmou protože už místo zabralo 3leté dítě narozené dřív (září - prosinec třeba). U staršího syna (dnes 17let) to bylo tak, že matka přinesla potvrzení o nástupu do zaměstnání (tedy tyto děti šly automaticky "dopředu" v pořadníku) a podle volné kapacity šly ty, které měly matky doma.
 Sylvie 


Re:  

(5.12.2007 12:06:34)
bsarčo, v "naší" školce to je taky tak - děti zaměstnaných matek mají přednost před dětmi matek bez zaměstnání. Tedy v praxi - na jaře jsem přišla k řádnému zápisu pro další školní rok, a protože jsem měla papír od zaměstnavatele, tak mi ředitelka zapsala dítě od září s nástupem v lednu. Nicméně vím, že ne ve všech školkách to tak dělají :o(
 Vanda 
  • 

Re: Kimmy 

(5.12.2007 15:10:14)
Jenže to není matka s dítětem a stát, stát nejsou jen politici, vláda, stát jsme my vsichni i my - matky s dětmi!Ano, vím, oproti jiným zemím se máme dobře tak to si mám říct jo supr v anglii mají matky mnohem mnohem méně tak musím být zticha?!!!!Já jsem matka, vychovávám budoucí generaci tohoto státu, bez níž stát nepřežije.Sakra nemůžeme furt mysle jen na ekonomickou stránku věci, já jsem studovala, pracovala a teď když jsem na mateřské si mám připadat jako nějaký sociál co když se ozve je hned kamenován, že co vlastně chce, že je výdělečně nečinný?!!!!!Mám nápad, vytvořme profesi MATKA, máš se asi dobře Kimmy, když jsi souhlasila s tím, že by sis děti pořídila i v případě, že by Ti stát nedal lautr nic, to já bych si v takové situaci děti pořídit nemohla neb by nás můj muž neuživil, holt v příštím životě se nevdám z lásky, ale klofnu si radši nějakého pracháče, abych se nemusela stresovat výší mateřské DO PRČIC NEH8ZEJTE maminy na mateřské do stejného pytle s různými vyžírky atd. TO TOTIŽ není normální!!!!!!
 jak 


Re: Kimmy 

(5.12.2007 15:13:38)
Vando, a proc jako social, kdyz dostavas prispevek ( rozumny ) do 3 let nejmene.
Proboha, jsi matka, ale nejsi sama. A pokud mate malo penez, tak si nekde vazne asi musis privydelat. Vzdyt ten stat toho zase tolik nezmenil, porad do 3 let je to 7600, nebo ne?
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Kimmy 

(5.12.2007 15:37:47)
Vando "Já jsem matka, vychovávám budoucí generaci tohoto státu, bez níž stát nepřežije" - trosku skromnosti by to chtelo - bez Tebe ten stat klidne prezije.

"máš se asi dobře Kimmy, když jsi souhlasila s tím, že by sis děti pořídila i v případě, že by Ti stát nedal lautr nic" - sla jsem od deti do prace v jejich 8 mesicich - ale muzu pracovat z domu a cast prace delat po vecerech, mam chuvu, ktera taky pomuze s uklidem a vareni. Mam se dobre a deti bych si poridila i kdyby mi stat nedal lautr nic. Jsem docela ustvana, ale to bych byla i jako matka na plny uvazek. (pro rejpalky - nejsem krkavci matka a s detmi mam vyborny vztah).

"Sakra nemůžeme furt mysle jen na ekonomickou stránku věci, " - a odkud se maji ty penize vzit, kdyz ne diky ekonomickym rozhodonutim? Ty maj nejaky zpusob, jak vytvaret penize jinak nez pomoci ekonomiky?

Kimmy

 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Kimmy 

(5.12.2007 15:45:24)
Vando "Já jsem matka, vychovávám budoucí generaci tohoto státu, bez níž stát nepřežije" - trosku skromnosti by to chtelo - bez Tebe ten stat klidne prezije.

"máš se asi dobře Kimmy, když jsi souhlasila s tím, že by sis děti pořídila i v případě, že by Ti stát nedal lautr nic" - sla jsem od deti do prace v jejich 8 mesicich - ale muzu pracovat z domu a cast prace delat po vecerech, mam chuvu, ktera taky pomuze s uklidem a vareni. Mam se dobre a deti bych si poridila i kdyby mi stat nedal lautr nic. Jsem docela ustvana, ale to bych byla i jako matka na plny uvazek. (pro rejpalky - nejsem krkavci matka a s detmi mam vyborny vztah).

"Sakra nemůžeme furt mysle jen na ekonomickou stránku věci, " - a odkud se maji ty penize vzit, kdyz ne diky ekonomickym rozhodonutim? Ty maj nejaky zpusob, jak vytvaret penize jinak nez pomoci ekonomiky?

" já jsem si porodila děti chci si je co nejdýl užívat," - tak si je uzivej, ale necekej, ze Ti za to nekdo bude neco platit. Neznam cloveka, co by neco nechtel - ale ono to nefunguje tak, ze to co chces, jen tak dostanes...

Jestli tohle cte Mys, tak doufam, ze uzna, ze nejsem zadny demagog...


Kimmy

P.S. vyzirka je Tvuj vyraz, ja jsem ho nikdy nepouzila
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Kimmy 

(6.12.2007 8:52:26)
Obdivuji Tvoji trpělivost mě by to už dávno přestalo bavit někomu vysvětlovat, že k životu patří také zodpovědnost za sebe i své děti. Je to přece naše volba, koho si vezmeme a z jakých důvodů, kolik a jestli budeme mít děti. Nejvíc se směji argumentu o vychovávání dětí pro stát, nebo dokonce výcho dalších daňových poplatníků. Jak si je každý vědom co z jeho dítěte vyroste - co když to bude příživník. My se snažíme synovi (17let) "vštěpovat", že pracovat je prostě normální - poflakovat se je špatné. Na druhou stranu, ale čím dál uvažujeme o tom, jestli by nebylo pro něj lepší tuto republiku opustit.
 jak 


Zase ty nebohe maminky 

(4.12.2007 11:17:56)
Proboha, do tri let je porad moznost dostavat 7600. to neni malo.
Vse zdrazilo, tak proste se lide budou vice zamyslet, co si koupi. Ale stat zas tak ty maminky nesidi, nerouhejte se. A hlavne si neplette materskou a pridavky.
A ze stavkuji ucitele a ostatni. No, ale oni pracuji. S detmi je take prace, ale tak jste je nemeli mit. Preci stat neprevezme povinnost hlavniho zivitele deti.Jsou to vase deti, vy je musite zivit, ne stat.
P.s. take dite mam, na dalsi se chystam a take pocitam.
 Bára, syn 7, dcera 1 
  • 

Re: Zase ty nebohe maminky 

(4.12.2007 13:35:34)
Mně spíš vadí, že ten systém výplaty rodičovského příspěvku není prezentovaný přesně. Ne každá matka si totiž může zvolit jestli více peněz kratší dobu nebo méně až do 4 let věku dítěte!
Nepobírala jsem peněžitou pomoc v mateřství ale rovnou rodičák, takže bych měla zůstat doma 4 roky. Ale já bych chtěla jen 3 roky a dceru pak dát do školky. To znamená, že 12x 3800 zůstane státu. Proč?
Já souhlasím s tím, že 3800 je solidní částka a myslím, že odpovídá 2500, které jsem na syna pobírala před cca 6 lety. Jen se mi nelíbí, ten systém.
 Sylvie 


Re: Zase ty nebohe maminky 

(4.12.2007 13:38:01)
Báro, a při současném systému máš možnost volby větší?

 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Zase ty nebohe maminky 

(4.12.2007 14:17:11)
Bara - "To znamená, že 12x 3800 zůstane státu. Proč?" - protoze to jsou STATNI PENIZE, nikoli Tvoje....

svata prostoto....

Kimmy
 Zuuuza 


Re: Zase ty nebohe maminky 

(4.12.2007 16:45:28)
Ahoj Kimmy, líbí se mi tvé názory. Jen tak mmch studovala jsi ekonomii?
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Zase ty nebohe maminky 

(4.12.2007 16:58:51)
Zuuuza - dekuju. Studovala jsem chemii, ale nezivi me. Ac to zni jako fraze, mam skolu zivota - ziju uz par let mimo CR v zemi (a je to moje treti), ktera se se svymi obyvateli nemazli, ale zas jim vytvari podminky pro to, aby se o sebe umeli a mohli postarat.

Kimmy
 Eva 
  • 

Re: Zase ty nebohe maminky 

(4.12.2007 21:42:18)
A ty státní peníze se utratí jak??? Pokud to půjde na péči o nemocné děti nebo o jiné, kteří DOOPRADY potřebují, pak je to v pořádku. Ale spíš se o to poperou ti u koryt.... :o(
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Zase ty nebohe maminky 

(5.12.2007 3:53:15)
Evo - az Tebe nekdo zvoli, tak o tom muzes rozhodovat - tak hura do politiky

pokud na politiku nemas cas nebo chut, tak se musis smirit s tim, ze to holt neovlivnis

mmch - statni penize jdou na celou radu veci - nektere jsou dobre a nektere spatne - nikdy nebudou lide spokojeni uplne se vsim. Ale nic to nemeni na faktu, ze to nejsou nici osobni penize, ktere by mel dostat, ackoli nesplnuje podminky davek..

Kimmy

 jak 


Re: Zase ty nebohe maminky 

(4.12.2007 14:19:41)
Baro, vzdyt ty si pak vydelas v praci. proc to beres, ze statu neco zustane?
Tohle mysleni nechapu.
 Zdenikova 


Re: Zase ty nebohe maminky 

(4.12.2007 14:23:56)
proč? protože je to reforma a ta má státu peníze vydělat..

mmch já bych 4rok zrušila úplně, a když bych nechala 3roky RD tak při nižším RP stejným pro všechny, bez variant..a ušetřené bych sypala do předškolních zařízení, a zlepšení podmínek, zaměstnatelnosti rodičů s malými dětmi, hledání kompromisu mezi zaměstnavateli a zaměstnanci s malými dětmi tak, aby všichni byli spokojení...(asi jsem naivní)

no teď o tom tak přemýšlím, možná bych si nejdřív zaletěla na lyže nebo se proletěla vrtulníkem nad republikou ;-)))))))))))))))))))))))))))))) a pak bych se teprv zamyslela ;-)))))))))))
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Zase ty nebohe maminky 

(4.12.2007 14:30:28)
Zdenikova - nejsi naivni - tak by to melo byt. Ja bych zkrouhla i ten treti rok vymenou za castecny uvazek a misto ve skolce/jeslich.

Kimmy
 Zdenikova 


Re: Zase ty nebohe maminky 

(4.12.2007 14:42:30)
já bych v ČR ten třetí rok ještě nějaký rok nechala. ale asi ho postavila tak jako je dnes brán ten čtvrtý...no ale možná radikálnější řez by byl lepší než tyhle populistické kličky ve finále nic neřešící..
 Eva 
  • 

Re: Zase ty nebohe maminky 

(4.12.2007 21:53:35)
Jenže tím by rychleji ztratili spousty voličů, oni potřebují mazat med kolem huby. Ted se spousta matek durdí, ale do voleb daleko, až přijdou volby, spousta jich zapomene a po vyhraných volbách udělají další řez... Pak už je možná víc než polovina nezvolí, ale aspoň se za ta 2 volební období pěkně nažerou...
 Lída+2 


Když RP nestačí- proč si nepřiděláváte? 

(5.12.2007 6:17:05)
já zase nechápu proč teda, když jim nestačí RP...proč si nepřivydělávaj...něco by se určitě našlo. A všem to dítě aspoň někdy spí.....
Manželovi přestala chodit v roce kdy byl rodičák okolo 2000Kč výplata....žili jsme jen z něj a z toho co jsem vydělala já s dítkem doma....nedokážu si vůbec představit...co by jsem dělali, kdyby jsem neměla tu práci...nevydělávala jsem závratné sumy,ale na přilepšení k rodičáku to stačilo....
Jo jít si pro dávku namítne : smůla: po odevzdání 2 fialových formulářů a stáří dítka 6 měsíců to na žádnou nedá....je tam příjem matky ze zaměstnání....takže to kolikrát nedá ani na směšný přídavek na dítě....

Když ono je o dost pohodlnější, když díte odpoledne spí...hodit nohy na stůl.....a udělat si kafe....než něco dělat...

Jo a pro ty co by zase ryli: hlídání pro děti nemám..... A syn se poprvé hlídal na 7 dní v 2,5letech... a krom těch 7dní za rok nemám žádný.....
nemám babičky za zadkem, kde dítě odložím kdykoliv se mi zlíbí....
 Abigail 
  • 

Re: Když RP nestačí- proč si nepřiděláváte? 

(5.12.2007 12:25:26)
Každé dítě někdy spí - hahaha. Naše dcera spí přes den 2 x 20 minut a v noci se budí co dvě hodiny. Já jsem vyfluslá, domácnost nezvládám a ještě bych měla pracovat?
 katka+katka 
  • 

Re: Zase ty nebohe maminky 

(5.12.2007 10:27:20)
naprosto souhlasím,nemám ráda názor - já mám dítě a stát ho má živit
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 11:22:38)
Reaguji nad steskem některých maminek, že si nemohou najít práci takovou, kde by mohli odvést dítě do školky a ze školky. Myslím, že takové práce je opravdu málo ALE copak vy nemáte tatínky?
Proč by starost o školkové děti měla být jen na matce? Copak to nejde dělat tak, že jeden rodič (matka nebo otec) děti do školky odvede a druhý je vyzvedne? Pak mají oba reálnou šanci si práci najít na 8 hodin denně a nemusí si jen STĚŽOVAT.
A argumenty typu "manžel je pryč celý den" jsou opravdu k ničemu - oba rodiče by si měli s příchodem dětí uvědomit, že musí slevit ze svého a najít si práci takovou aby péči o děti zvládli. Nemám na mysli ovšem děti a lidi nemocné a jinak handikepované.
Je to nějak špatně zařízeno v naší společnosti, kde se předpokládá, že všechny "nepříjemnosti" s příchodem dětí jako je třeba i problémy s prací po MD s prominutím ods..e jen žena. Tak to být nesmí! Ať se starají OBA rodiče. Katka,kluci 5 a 8 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 11:32:24)
Přesně tak. Taky mě to zarazilo - protože stihnout dítě do školky dát a zase je vyzvednout, to se opravdu při plném úvazku a kousku dojíždění nedá..
Já s mužem jezdíme oba cca 20km (autem). Ráno já dávám děti do školky a do školy a odpoledne zase "sbírá" on (jede ráno dřív). Dá se to.
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 11:37:39)
tak to se musím s prominutím usmát:-)Mě by zajímalo kolik lidí má práci přesně 8 hodin a ještě slušně vydělávají:-))Manžel má dobře placenou práci a tam se teda o nějaké 8mi hodinové době mluvit nedá a tímpádem ani nevím jak bych mu chtěla ještě vnutit vyzvedávání dětí ze školky??? Dneska už zdaleka není pracovní doba 8 hodin odpíchnout a padla!!!Navíc v našem okrese je těžké sehnat slušné zaměstnání a tak manžel dojíždí denně 100km.Nestěžuju si ale tenhle příspěvěk naprosto protiřečí dnešní době:-))I já jsem měla práci, kde většinou prac. doba byla 8 hodin,ale ne vždy to zkrátka šlo.A navíc mě nevadí, že jsem MÁMA co vyzvedává děti a ještě chodí do práce a manžel ne!A těm , kterým to vychází, že se dělí jen mohu gratulovat,ale asi jich zrovna moc nebude....
 LU,2děti 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 11:47:58)
koukám, žes mě předběhla- napsaly jsme skoro to samé:-)
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 11:48:12)
nemusí to být být otec, kdo vyzvedá, stačí když děti do školky dá a mamka může zase dříve začít v práci, ne?
Jasně, že to nejde všude, ale někde to jde.
A taky bohužel je jasné, že kdo něco umí navíc proti ostatním, ten si může u zaměstnavatele více prosadit své než ten, kdo má průměrné vzdělání a dovednosti.
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 11:54:48)
Nemyslím si, že by můj manžel měl průměrné vzdělání,ale dupat si u šéfa teda rozhodně asi nepůjde!!Má docela dobré postavení ve firmě,ale zase nechápu proč by si měl něco vydupávat??No myslím,že dost soudíš dle sebe,ale ne všeobecně:-)
 Jane 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 13:01:48)
Hahaha. Pěkné teorie, ale praxe je trochu jiná. Tatínci by se možná rádi přizpůsobili ale to pak bude asi celá rodina hlady. Hahaha. Vydupat u zaměstnavatele?? To není otázka postavení a vzdělání, nebo možná ano, ale naopak. Ti dobří a úspěšní většinou musí být v práci o to déle. Průměrní většinou dělají těch 8 hod a potom rychle hurá domů.
 piraela 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 13:05:42)
Manžel má ve firmě svého šefa slušné postavení, je vlastně hned pod ním a právě proto si nemůže dovolit nic, natož, když by se to týkalo dětí nebo manželky, to by se mu šéf vysmál...
 Ivana Procházková 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 21:02:20)
Že by se mu šéf vysmál, jo? No ale to je ta velká chyba, jestli se tak v naší společnosti chápe funkce rodiče. Protože ta je přeci důležitejší, než pracovní funkce.

Jen tak mimochodem, můj manžel má velmi dobré postavení ve firmě a nemá nejměnší problém, aby ráno dítě připravil a odvedl do školky on (na půl devátou). Právě proto, že má dobré postavení (a je tudíž pro firmu cenný), mohl si dovolit stanovit podmínky, za kterých chce pro firmu pracovat. Zaměstnání je dvoustranná dohoda, tak nechápu, co je nereálného na tom, aby člověk, který má na trhu práce určitou cenu, si nasmlouval podmínky této dohody ve svůj prospěch. A promiň, ale považovat hlášku typu "šéf by se mu vysmál" za normu mě docela zvedá ze židle.

Takže u nás je to tak, že manžel hodí dcerku do školky na půl devátou a já ji vyvedávám ze školky odpoledne ve 2 hodiny. Co nestihnu v práci, dodělám si večer z domova. Jak si to zařídíš, takový to máš.
 Zuzana+Terezka 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 21:39:37)
Bla bla bla bla..... to jsou hrozný kecy Ivule.

U vás to prostě jde, u někoho to nejde.
Třeba u vás jaký si to uděláte, takový to máte. A někdo se může třeba stavět na hlavu a podmínky či okolnosti mu nedovolí to, co je u vás normální.
 Ivana Procházková 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 22:44:59)
Dobře, Zuzano, nechme emoce stranou a napiš mi, proč konkrétně u vás není možné, aby jeden rodič vodil dítě do školky, zatímco ten druhý byl v té době už v práci a díky tomu mohl dítě zase dříve vyzvednout (nemyslím ve 2 hodiny, ale třeba ve 4 nebo v 5)? Nerýpu, jen mě to zajímá.

To je téma diskuse. To, že já dítě vyvedávám ve 2 hod, vypusťme.
 Jane 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 22:04:03)
Ty jsi asi celkem naivní. Myslíš si že když zrovna vy máte to ŠTĚSTÍ že to jde takhle zařídit tak je to vaše zásluha vy jste na to vlastně přišli a ostatní jsou asi neschopní. Mám pro tebe novinu. Máte jen velké štěstí!!! Já pracuji v bance. Tam je pracovní doba do 5 hodin. A i když jsem považována za dobrého pracovníka a myslím že jsem byla celkem úspěšná dost těžko by mě někdo ve 2 pustil domů. Ono by se ti asi nelíbilo kdyby sis přišla vyřídit hypotéku a byla tam cedule :"pardon ale vyzvedávám děti ze školky, vemte si dovolenou a přijďte ráno"! Buď ráda že to u vás jde zařídit a nenavážej se do ostatních takhle zaslepeně a hloupě když o tom víš PRD!!
 Katka,kluci 5 a 8 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 22:15:46)
Prosím tě a v kolik v té bance ráno začínáš ? To bys je nemohla ráno odvádět ?Ptám se proto, že já také končím až po 17.00,takže jsme si to zařídili zase obráceně - já ráno vypravuju a vodím do školky, manžel frčí na brzo do práce a zase vyzvedává. Ivule se do nikoho nenaváží, já znám spoustu párů,kde se o školku takhle (nebo naopak - tatka ráno, mamka odpoledne)podělili.Ivule má jen kliku s tou 14 tou hodinou. Naši kluci musí být ve školce do 16 hodin. Někdy je vezme babička "po o".
 Ivana Procházková 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 22:30:48)
Asi sis nevšimla, že se moje reakce vztahuje na to, že MANŽEL si to může zařídit tak, aby ráno vodil dítě do školky. Tak si nejdřív přečti kontext, v kterém příspěvek píšu.

To, že já vyzvedávám dítě ve 2 hod ze školky, je dodatečná informace, radši jsem to zmiňovat neměla, zbytečně tím zavádím diskusi mimo téma.
 Petra 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(5.12.2007 8:43:35)
No vy jste dobrá, že je profese rodiče důležitější než pracovní funkce. Sice máte naprostou pravdu, ovšem když doletíte s bolavým zubem k lékaři a tam bude cedule, že lékařka je s nemocným dítětem, tak to pro Vás bude trošku komplikace, že. Pokud někdo je v pracovním procesu, tak by měl být v pracovní době hlavně pracovníkem. Pokud chce být naplno rodičem, tak zkrátka musí s nástupem do pracovního procesu počkat, a ne nastoupit a pak to flikovat a věčně absentovat.
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Re: O děti se musí starat i otec 

(5.12.2007 9:06:21)
Ivule,mohla bys mi třeba vysvětlit, jak se dá z domova dělat asistentka ředitele???Už jenom ten název znamená, že jsi mu po ruce, těžko bych mu po ruce byla doma, že??? I když já mám výborného šéfa a rodinné situace naprosto chápe,ale já zase musím chápat, že mám takovou práci a nejde mít pořád výjimku!Prostě někdy to NEJDE a můžete si myslet co chcete!
 piraela 


Re: O děti se musí starat i otec 

(5.12.2007 9:16:12)
Nebudu tady vypisovat podrobnosti, jak to chodí u manžela v zaměstnání...Asi jeho šéf není normální, když ho víc zajímá chod firmy a ne rodina zaměstnance. Když přijede zákazník, musí být prostě manžel v práci bez ohledu na svoji pracovní dobu. Samozřejmě, když se mu to nelíbí, může dát výpověď, jak jednoduché!
 Ivana Procházková 


Re: O děti se musí starat i otec 

(6.12.2007 21:39:14)
Vzhledem k tomu, že jsem zároveň v roli zaměstnavatele, vím celkem důvěrně, jak cenný je pro firmu dobrý, spolehlivý a loajální zaměstnanec, jak špatně se shání a kolik stojí (času i peněz) zacvičeného zaměstnance nahradit. Takového zaměstnance, jako je tvůj muž, si patrně zaměstnavatel vychovával roky a část chodu firmy stojí na něm. Nemusí hned dávat výpověď. Může si se šéfem narovinu promluvit. Mě taky zajímá víc chod mojí firmy než rodinny zaměstnanců, ale když za mnou přijde některý z nich (obzvláště ten "cenný"), nezbývá mi nic jiného, než vzít jeho námitky v potaz a pokusit se najít alespoň částečný kompromis. Nebo by se nám taky mohlo stát, že dobrý, spolehlivý a loajální zaměstnanec za čas takovým vůbec nebude :(.

Pokud ale budeme považovat za normu, že chlap, který si v práci pokusí vyjednat podmínky pro to, aby měl víc času na rodinu, je k výsměchu, tak tu budeme my ženské věčně "plakat", že mají tátové málo času na děti a my (ženy) nemáme šance najít příležitosti v pracovním uplatnění a jsme "diskriminované". No.
 dahu 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 23:23:13)
No tak nemůžete využít tatínka na vyzvedávání dětí ze školy, ale na druhé straně, jak píšeš "slušně vydělává"!!! Takže v podstatě nemáš co řešit!
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 11:41:02)
A ještě by mě zajímalo jak se vynucuje slovo MUSÍ??? Kolik asi takových zaměstnavatelů je ochotno přistoupit na pružnou dobu,aby vy jste to stíhali???Ale to je furt dokola, zkrátka někde to jde,ale ne všude!
 LU,2děti 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 11:45:39)
Ale o nás se manžel stará právě tím, že nemá osmihodinovou pracovní dobu. Je nereálné chtít, aby manžel nosil 50 tisíc a byl ve tři doma. Prostě on vydělává a já zajišťuji denní provoz (kroužky, menší nákupy, úklid, vaření). Zkrátka vše má pozitiva a negativa. Já hledám ty dobré stránky a proto jsem spokojená. S manželem se vždy dohodneme na kompromisu, respektujeme jeden druhého a navzájem se podporujeme. Nebudu nikdy počítat, kdo dává do rodiny víc (citů, peněz, jistoty,..)- přijde mi to nechutné.
 Taodvedle 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 11:47:39)
V Cr je vice nez stedry prispevek, co by se melo zmenit jsou castecne uvazky. Kdyby jich bylo vice, tak verim tomu ze by vetsina matek doma do 3 let nebyla.
Ja nemam nic a taky si nestezuji.
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 11:50:02)
LU a o tom právě píšu.Tatínek se stará tím, že nosí hezký příjem do rodiny:-))Já se starám o děti a když pracuji tak také o nějaký tne přínos.Tké nepočítáme kdo kolik.Nechápu, že ještě někde někdo právě může vydělávat hezké peníze a přesně za 8 hodin končit:-)No ve zkratce souhlasím s tebou:-)
 Lilith 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 12:47:36)
Lu, naprosto ve všem s tebou souhlasím, máme to doma nastavené stejně :-)

Nikdy jsme od nikoho nic nedostali, na vše jsme si s manželem museli vyděat sami a neznám žádného muže, který slušně vydělává a ještě může vyzvedávat dítě ze školky, to si neumím představit. Manžel má velmi dobrou práci, ale musí se jí věnovat na 100%, abychom zaplatili bydlení, jídlo atd.
Každý máme v naší rodině jinou funkci, oba jsme spokojení a oba si sebe navzájem vážíme.
Nestěžuji si na výši rodičáku, pamatuji si velmi dobře ten menší a s nynějším příspěvkem jsem spokojená, spíše mi vadí obrovské daňové zatížení. Nechceme od státu nic, pouze ať manželovi sníží daně, to by nám prospělo nejvíc.

A nejvíc se nás dotkne,stejně, jak psala LU, zrušení společného zdanění.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 14:48:10)
Pýchavko, takových chlapů znám dost, kteří VELMI slušně vydělávají, a přesto stíhají třeba vyzvedávat děti ze školky a podobně. Pokud někdo něco opravdu umí, může si vyjednat podmínky, jaké potřebuje.
 Lilith 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 15:25:32)
Lído, co to je VELMI ?
Nevím, jestli se bavíme o stejné částce, ale já mezi kamarády a známými opravdu nznám ani jednoho muže,který by slušně vydělával a přitom stačil vyzvedával dítě v 16 hodin ze školky :-)) A ty jich znáš dokonce dost.

Kecám, znám , jednoho, je podnikatel, má volnou pracovní dobu, tak ten by mohl a pak večer by jel zase do práce, ale normální vedoucí pracovník nebo manažer těžko...ale zkusím to navrhnout manželovi, jestli by nezaskočil pro syna okolo 16 h., že se to dá :-)
Jinak myslím si, že právě naopak, pokud muž toho moc neumí, tak může to dítě vyzvednout po své klasické šichtě 8 hodin.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 15:29:01)
Pýchavko, zdá se ti šesticiferná suma málo?
 Lilith 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 15:43:14)
:-)) Ne, Lído, nezdá...ale uznej, že lidí, kteří vydělávají tyto sumy a mohou vyzvedávat dítě v 16 hodin, je tak málo, že je skoro zbytečné se o nich v této diskusi bavit. Vždycky a ve všem se najdou extrémní výjimky.
Přiznávám, znám lidi, kteří tyto sumy vydělávají, ale jsou v práci hodně a moc.
 Babsi+2 


Ale může je tam vodit!!! 

(4.12.2007 20:49:34)
U nás: já malou nachystám, muž ji odvede. Nejpozději o půl 8.je v práci. Já tím pádem končím dřív a můžu ji vyzvednout do 4.
 LU,2děti 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 20:30:28)
šesticiferná suma:-))) A to jsem si myslela, že manžel slušně vydělává... To jsme teda docela chudí.
Zítra manžel vstává v půl 5- pomáhá bráchovi, který je nemocný, rozvézt zboží. Pak jede do Prahy do kanceláře (musí tam být v 10), po cestě zpět pořádá školení v Kladně. Zítra chodí Mikuláš tak musí být v 5 doma. Pak sedá do auta a jede do Bratislavy, kde začíná druhý den s dvoudenním školením- končí v pátek ve 3. A má minimálně 4,5 hodiny domů(když nebudou zácpy). Přijede utahanej, vysezenej z auta. Do toho má ve špitále vážně nemocnýho tátu.
Když vedle toho postavím svůj denní režim, tak někdy mám výčitky, že pracuji tak málo :-) Tak teď jdu aspoň žehlit.
 Lucie + 2 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 20:20:47)
Tedy my jsme se s manželem rozešli, děti máme ve střídavé péči, přesto oba stíháme ve "svém" týdnu vyzvedávat děti ze školy i ze školky. Pro informaci - družina ve škole zavírá v 15:00. Manžel má vlastní firmu s několika zaměstnanci, já pracuji jako technik ve větší firmě, příjem máme oba mírně nad celostátním průměrem. Ten týden tzv. volna s dětmi je vykoupen prací do noci a o víkendech v týdnu, kdy jsou děti s druhým z nás, často i prací z domova v době, kdy jsou děti se mnou nebo s ním a spí a samozřejmě nepřetržitou pohotovostí na služebním telefonu. Přesto máme asi oba štěstí a optimální podmínky pro výchovu při již dostatečně zpackaném životě. I kdybychom zůstali spolu, střídali bychom se při vyzvedávání dětí a přitom bychom oba vydělávali dost. Znamenalo by to možná časté střídání tzv. služeb doma a v práci, ale určitě by to bylo řešitelné. Asi by mě spíš trápilo, že by nám jako rodině nezbyl žádný čas, který bychom mohli trávit společně. Ale to je nakonec teď bezpředmětné. Možná máme tyto možnosti, protože jsme nečekali, co nám od státu spadne do klína a sami jsme se starali o to, jak zabezpečit sebe i děti. Ani jeden z nás nemá nárok na žádné dávky od státu, ani jeden z nás nemá partnera, který by přispíval na naše domácnosti. Bolí to, ale jde to.
 Barča 2 kluci 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 20:46:07)
My jsme teda spolu, ale máme to podobné. Já po mateřské hledala práci, která mi umožní vyzvedávat syna ze školky a nyní školy. Manžel ho ráno vypraví a zaveze do školní družiny, ta začíná myslím o půl sedmé (nevím to přesně náš syn tam dochází mezi sedmou a čtvrt na osm) po škole jde na oběd a potom opět do družiny. Mám výhodu, že mi ho vyzvednou třeba babičky po "o", ale to je jejich vůle né můj rozkaz. Prostě školka byla horší - to uznávám, ale ve městě mají i školky delší prac. dobu. Jak říkám čím starší, tím větší zápřah (finanční i psychický). Žádné soc. dávky nepobíráme, ale tím nikoho nenapadám rodiny, kde jsou potřeba a bez nich to nejde. Ono co má říkat třeba prodavačka s podprůměrným platem (někdy stejným se současnou mateřskou) a staršími dětmi a od státu nedostane nic kromě přídavků. Miminu je jedno v jakém kočárku jezdí (myslím cenu), ale staršímu dítěti se těžko vysvětluje, že např. nemůže jet na školu v přírodě, protože na ní prostě nejsou peníze. Takové případy taky znám a tam by soc. dávky byly potřebnější.
Jsem zastáncem vyšších odpočtů a zavedení částečných úvazků, nebo práce z domova.
 Míša 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 13:06:49)
Máš štěstí že ti to takhle vychází, ale třeba můj manžel odjíždí ráno v 6 aby byl nejpozději v 7 v práci a vrací se okolo 17 když cca v 16 odjíždí domů. a otevírací doba školky? od 6.15 do 16.15. Není schopen časově zvládnout ani raní odvoz ani odpolední svoz. a já? musela bych mazat v 5:30 na vlak abych byla v 7 v práci, bohužel 2xtýdně úřední hodiny do 17, nejdříve můžu jít ostatní dny z práce v 15:00, a to přijedu na nádraží v 16:10, a za 5 minut to do školky prostě nestíhám. částečný úvazek nelze, jiná práce velmi těžko, a teď babo raď....................
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Re: O děti se musí starat i otec - dod. 

(4.12.2007 13:07:46)
Jestli vám přijde lepší, když táta vidí své děti jen večer a vydělává a vy jste doma, tak to je fakt jen vaše věc.
Mě se zdá lepší, když pracují oba trochu míň, dohromady mají peněz podobně a vychovávají děti oba. Děti potřebují matku i otce a ne jen otcovu výplatu.

A jak jsem už psala, proč by otec, který má práci do večera nemohl odvádět děti alespoň do školky? Někdy to opravdu nejde, ale často to tak ve skutečnosti není. Znám takové případy.

A znám taky pár kamarádů, kteří napříč nadprůměrnému platu dělají cca 9h denně (samozřejmě jsou vyjímky kdy pracují déle) - jsou to odborníci (strojaři a informaci) a nejsou to manažeři.
 Katka,kluci 5 a 8 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec - dod. 

(4.12.2007 13:21:42)
Tak já mám takového doma. Vydělává slušně (lehce nadprůměrně),stejně jako já. Správcuje síť ve velké organizaci a jsou na to dva.Rozdělili si to - můj muž tam jezdí na půl sedmou (v sedm začínají pracovat uživatelé...). Kolem čtvrté končí a do půl páté stihne vyzvednout dítě ze školky.Jeho kolega jezdí na 9.00 a je tam do 5 nebo do 6 odpoledne. Já dám ráno kolem osmé kluka do školky a jedu dělat.Samozřejmě, když se něco zvrtne, musí se to řešit, muž někdy musí do práce o víkendu, někdy dělá večer a v noci něco na dálku, z domova. A nikdo jsme si nemuseli v práci nic vydupávat, stačilo se vzájemně dohodnout. Neříkám,že to jde u každého, ale zase nerada slyším,že TO PROSTĚ NEJDE VUBEC.
 Míša 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec - dod. 

(5.12.2007 8:10:31)
samozřejmě že to jde, ale nelze říkat že to tak musí jít, to je to samé, jako říkat že to tak nemůže být.
 L., 2 děti 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec - dod. 

(20.12.2007 1:21:55)
Dávat malé dítě do školky na 8,5 hodiny (od osmi do půl páté) mi přijde jako zhovadilost. Proč tam musí být chudáci děti tak dlouho, to už si je nemusíme pořizovat vůbec, když jsou třetinu dne ve školce a minimálně třetinu dne spí..., kdy nám zbyde čas na společné hraní, učení apod.??? Školkové děti patří do školky na tolik hodin, kolik jim je let, takže maximálně 6,5 hodiny, to je můj názor...
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec - dod. 

(20.12.2007 2:28:25)
L - souhlasim, i kdyz si nemyslim, ze je nutne vztah mezi vekem a poctem hodin - ale taky si myslim, ze 8-10 hodin je moc.

Kimmy
 Petra 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec - dod. 

(5.12.2007 8:57:28)
Mně by se taky líbilo, abychom byli doma oba a peníze jen tak přitékaly na konto. Ale jak to udělat, že?
Můj muž je manažer, vydělává hodně, ale chodí domů večer. Já pracuji na ŽL, a třebaže dělám dost kvalifikovanou práci pro docela známou organizaci, tak vydělávám nesrovnatelně méně. Navíc mám ještě malý úvazek, protože chci být s dětmi. Pokud bychom to udělali tak, jak říkáš, manžel by změnil zaměstnání a já bych pracovala na větší úvazek, tak bychom měli podstatně méně peněz a děti bychom si mezi sebou pinkali jak míč, kdo by měl momentálně chvilku času. Tak to děkujeme, nechceme. A to nechci ty peníze z nějaké hamižnosti nebo abych si mohla nakupovat kožichy, klenoty a dovolené na Maledivách. Ale musíme se zajistit na stáří (spoléhat na státní důchod nelze), musíme kvůli tomu udělat nějaké investice, na které prostě z dvou menších úvazků neušetříme, a chceme, aby děti studovaly, což také něco stojí. Takže ty řeči o tom, jak se má zapojit i tatínek, vypadají hezky na papíře, ovšem ne vždy jsou v praxi výhodné.
 Hanka 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 19:30:43)
Hm, dobrý nápad, ale tak to vždycky není. Můj manžel ani náhodou nemůže vyzvedávat děti ze školky a dávat do školky by je teoreticky mohl. Ale vzhledem k tomu jak má náročnou práci a jak se díky ní dokáže finančně postarat o rodinu, by to po něm mohl chtít jenom největší sobec.

U nás v rodině děti do školky a ze školky budu vodit já nebo třeba paní na hlídání, kterou si zaplatíme. Ale nikdy to nebudu chtít po manželovi. To by mi moje maminka - jeho tchýně dala ! :_)
 Katka,kluci 5 a 8 
  • 

Pane jo ! 

(4.12.2007 21:40:42)
A co ještě tvůj muž nemůže dělat , abys nedostala vyčiníno od mamky ? No,nic ve zlém,ale odvést ráno děcko do školky snad zase není taková facha...
Já tam tedy kolem osmé potkávám dost taťků v oblecích a se slušnými auťáky...Bacha , tenhle tvůj postoj se ti jednou může dost vymstít.. taťkovi vůbec neuškodí, když se bude kolem prcků trochu motat,i kdyby nosil domů miliony, víš.
 Eva 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 22:04:47)
Pokud by je tam teoreticky mohl vodit, at to zkusí i prakticky. Aspoň ráno, pokud jde zrovna do práce. Víš, upevňuje to dost vztah mezi děckem a otcem. Nemyslím to ve zlém, spíš bych ti chtěla otevřít oči.Já mam doma taky krapet "rozmazleného" manžela, z práce přijde vyčerpaný, holka kolem něj skáče, chce si zahrát pexeso a on si celý "vorvaný" chce aspoň přečíst teletext...Nenech se mást, chlap neni žádný pánbůh. Pokud u vás funguje (stejně jako u nás), že chlap se stará o obživu a žena udržuje oheň, věz, že i tak jsou obě činnosti stejně důležité. Je to finta :o)
 Líza 


Re: O děti se musí starat i otec 

(5.12.2007 4:53:28)
Hanko :-ooo no já zírám. Jednak nevím, co je do toho tvojí mamince, a jednak, nemáš dojem, že otec má být těm dětem trochu k více věcem než jen k tomu, že plní konto??? Víš, jakou blízkost a spiklenectví jim upíráš, pokud nepřipustíš, aby s nima do tý školky chodil?
 Lída+2 


Re: O děti se musí starat i otec 

(5.12.2007 5:20:18)
Být tebou. TAtínka teda do školky ráno klidně do školky pošlu...cestou do práce ho to nezabije těch 10minut ve školce.....a nebo snad ty děti nejsou jeho? prostě pokud jsou obou měli by se o péči o ně dělit...aspoň nějak....až budeš chodit do práce..tak by se mohl ráno zapojit on... a ty prostě vykryješ odpoledne......

Jo a kdo vede domácnost? Ty nebo tchýně?Já jen, že aby Ti neříkala kdy máš a nemáš uklízet...kdy jít na Wc a kdy a co uvařit....bacha na to..... Ivana Procházková 


Re: O děti se musí starat i otec 

(4.12.2007 21:10:32)
Koukám, Firstovko, že se tady do tebe některé pěkně obouvají :), ale je to přesně tak, jak píšeš.

Sice tu spousta mamin uvádí X důvodů, proč to zrovna u nich nemůže fungovat, ale ještě jsem ze žádného příspěvku nevyčetla důvody, proč opravdu tatínek nemůže ráno vypravit a hodit dítě do školky on. Přeci když jsou příchody ve většině školek od 7:00 (někde i dříve) do nějakých 8:30 (u nás do 9:00), tak to přeci musí u 90% profesí jít skloubit s příchodem tatínka do práce (pokud zrovna tatínek nedojíždí do zaměstnání 100 km)? Nebo v čem je jako ten hlavní problém? Nepochopila jsem.
 Abigail 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(5.12.2007 12:13:34)
Je spousta povolání, kde se začíná v 6 hodin. V tuto hodinu začíná pracovat i můj muž. Já jsem v předchozím zaměstnání chodila na 7. Nevím, jak jednou budeme zvládat vozit dítě do školky. Do zaměstnání dojíždíme.
 Lída+2 


Re: O děti se musí starat i otec 

(5.12.2007 6:09:01)
Souhlasím...po dobu kdy jsem byla s dětma doma...byl manžel věčně v čudu. S nástupem syna do školy si našel práci v bydlišti. A zapojil se do péči o děti( něříkám, že to neskřípalo...nebyl zvyklej...). Ale teĎ je to dobrý...
Já nastoupila do práce: 5:30-14hodin.Můžu mít i klouzavku...prakticky je na mě kdy v tý práci budu...takže není vyjímkou, že tu jsem pár dní před 5 ráno a minulý pátek jsem to v 11zabalila a šla dom....chce to mít jen svoje hotovo....
MAnžel vozí děti ráno do školky a školy... a já pro děti po 14 jezdím...jen si musím ještě dojít pro auto....

 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(5.12.2007 6:29:36)
Lido - a prosim Te, kolik hodin denne spis?

Kimmy
 Lilith 


Re: O děti se musí starat i otec 

(5.12.2007 9:04:48)
Lído,
můžu se zeptat, co děláš? Mě nějak žádné nenapadá, které začíná v 5:30, snad jen popeláři, pekaři a prodej v trafice...

Já, pokud bych chtěla dělat v oboru, jako předtím, to, co umím, tak mohu dělat nejdřív od 9 hodin, dřív to prostě nejde, takže u nás by nebyl problém, kdo dítě dovede do školky, to můžeme oba, ale kdo ho vyzvedne, protože oba děláme dlouho, manžel se vrací okolo 19:30, já se nevrátím před 18 h. a v naší skolce děti nesmějí být déle než 8 hodin.
Zatím mě to ale netrápí a do budoucna si budeme muset sehnat studentku-chůvu na kazdodenni vyzvedavani, jinak to nejde.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: O děti se musí starat i otec 

(5.12.2007 10:25:35)
Ja taky delam od 5,30 aa nejsem teda popelar..
u nas je to tezsi. Manzel je hasic profi, jeden den ma 24h sluzbu a dva dny je doma. Do prace jezdi na sedmou - dojizdi pres 30km, tak jezdi v 6. Skolka funguje od pul sedme. Ten den vodi deti babicka. Ja jedu na 5,30 a domu brzy, abych je vyzvedla. dalsi den je rano vezu ja, jsem v praci o to dele, treba do 16h, protoze deti vyzvedne manzel. Den druheho manzelovo volno je to v klidu, deti zajisti manzel. Jinak to proste nejde. Pokud je nejaka nestandartni situace.. ja musim slouzit v praci vice hodin, manzel nemuze polozit hadici a odjet od ohne - pomaha nam babicka- tchyne, pani sousedka, anebo na odpoledne prijedou moji rodice (oba zamestnani a dojizdi k nam autem)
vsechno jde, kdyz se chce - r esp kdyz se musi
 Petra 
  • 

Re: O děti se musí starat i otec 

(5.12.2007 8:27:25)
No, víte, dovést třeba děti do školky může (ten můj taky vozí dceru do školy), ale chtít, aby muž změnil zaměstnání po příchodu dítěte na nějaké méně časově exponované, je velmi naivní. Po příchodu dítěte naopak rodině začínají finanční výdaje (jak dítě roste, čím dál větší), takže naopak muž musí v práci zapojit a pracovat naplno, aby rodinu zajistil.
 Eva 
  • 

Jen tak lehce maznout 

(4.12.2007 12:03:50)
Ale, ale. Maslo staci detem prece jen tak lehce maznout a dospelym nejlepe vubec ne :-)
 Irena 
  • 

Re: Jen tak lehce maznout 

(4.12.2007 12:11:10)
Nechci být hnusná, ale kdybych neměla na máslo a rohlíky pro děti, odpojím si internet. Není k životu potřeba.
 Fifinkaa 


Re: Jen tak lehce maznout 

(4.12.2007 12:12:52)
Irčo, trefa. :-)
 Jane 
  • 

Re: Jen tak lehce maznout 

(4.12.2007 13:05:02)
Přesně tak!! To mě dojímá nejvíc. Jak si někdo stěžuje, ale má doma počítač a internet. To fakt nechápu!!
 piraela 


Re: Jen tak lehce maznout 

(4.12.2007 13:36:34)
Já to chápu, většina lidí očekávala, že se naše životní úroveň bude zvyšovat, ne snižovat.
Navíc mně nakupování po internetu ušetří spoustu peněz a ty tři stovky, co dám za něj měsíčně se mi většinou vrátí.
 Eva 
  • 

Re: Jen tak lehce maznout 

(4.12.2007 14:22:40)
Jestli nakupujete pres internet tolik, ze na tom kazdy mesic usetrite 300 Kc, nedivim se, ze potrebujete dost vysoky prijem.
 Aquarius77 


Re: Jen tak lehce maznout 

(4.12.2007 17:06:36)
No já kdybych neměla na máslo a rohlíky, tak si hlavně nepořizuju děti, ale pár let počkám a budu šetřit až se ze mě bude kouřit, abych jim pak ty rohlíky mohla koupit.
Vůbec mi připadá, že spoustu rodin si pořizuje děti zcela lehkomyslně, vidím to kolem sebe. Přece si průměrně inteligentní člověk dokáže spočítat, jak na tom bude finančně, až se ocitne na mateřské? A mimochodem, peníze řeší i všude v cizině, z jednoho platu většina rodin není schopná slušně žít. My máme alespoň tu výhodu, že NĚCO dostáváme a to docela dlouhou dobu. Spoustu cizinek by s námi měnilo, ony nedostávají po pár měsících vůbec NIC. To ale jen tak na okraj, mě hlavně zaráží ten fakt, že si lidé pořídí dítě, když na něj nemají finance, a pak brečí na internetových diskuzích.
 Bebíčko 
  • 

Re: Jen tak lehce maznout 

(4.12.2007 17:13:26)
Naprosto souhlasím, taky nechápu lidi co nemají na rohlík, ale pořídí si několik dětí a pak si jen stěžují.
 štěpánka 
  • 

Re: Jen tak lehce maznout 

(4.12.2007 17:22:48)
A napadlo Tě třeba, že ty lidi mohli na rohlíky kdysi mít ale změna finanční politiky vlády je postavila do situace, že už na ně nemají. Srovnám-li svoji ekonomickou situaci před 10ti lety a teď - je to jako z jiného života. Tenkrát jsem byla na mateřské (asi 2400 měsíčně), 2 děti a manžel nejen že nás uživil, ale i jsme něco ušetřili. Dokonce jsme uvažovali o dalším dítěti, viděli jsme to optimisticky. Když jsem pak šla do práce, měla jsem pocit téměř blahobytu. Na hypotéku to sice nestačilo - tenkrát nám ji nedali, ale bylo to fajn. Moje reálná mzda od té doby jen a jen klesá, i když absolutní číslo je vyšší a mého muže možná klesla ještě víc (zaměstnanec - firma, která tak moc neprosperuje). Dnes žijeme doslova na dluh, každý měsíc hluboko v kontokorentu a tak tak stíháme platit všechny nutné poplatky......
Paradoxně, dnes by nám asi hypotéku i dali, ale nevím, z čeho bychom ji platili....
 Dana, dvě děti 
  • 

Re: Jen tak lehce maznout 

(4.12.2007 18:47:18)
Skutečně? Víte, jak nízká je u nás porodnost? Kolem jednoho dítěte na ženu. kde je v to nezodpovědnost?
 Bebíčko 
  • 

Re: Jen tak lehce maznout 

(4.12.2007 19:03:59)
Ty který si stěžují, že nemají na rohlík mají většinou hodně dětí. Pokud žiju na hranici bídy tak si nepořídím deset dětí. To je celkem logický, doby kdy se o všechny stejně staral stát jsou pryč.

 štěpánka 
  • 

Re: Jen tak lehce maznout 

(4.12.2007 19:16:09)
A to já teda zase chápu! Ne každý má počítač a internet v práci a dnes je to skoro nezbytnost mít připojení a přístup k internetu. Nejen pro dospělé, ale také pro děti.
 Jane 
  • 

Re: Jen tak lehce maznout 

(4.12.2007 21:58:42)
Ale pokud má někdo na počítač a na připojení tak na tom asi nebude tak zle, že?! Tak proč si pořád stěžovat? Mít počítač bylo ještě nedávno luxus. Teď je to samozřejmost a někomu se zdá že životní úroveň jde dolů. S tím prostě nesouhlasím. Měli bychom si vážit toho co máme a ne si pořád stěžovat co ještě nemáme!!
 Markéta, Beruška 03+Cvalda 08 


Mně nový způsob mateřské vyhovuje 

(4.12.2007 13:53:45)
Když jsem byla doma s dcerou(4,5roku)tak jsem měla mateřskou něco okolo 4.000,-. Po jejích třetích narozeninách jsem asi za dva měsíce nastoupila znovu do práce(hned na plný úvazek), o tu vyšší mateřskou (cca7.000,-) jsme tak přišli. Ale, přece nemáme dítě kvůli penězům a válení se doma. Teď v lednu čekáme druhé dítě, už předem vím, že zvolím ten tříletý rodičák. Zkrátka budeme muset mít finanční rezervu, pro ten případ, že bych nasoupila do práce o pár týdnů či měsíců později. Současná výše na ty tři roky, mi přijde oproti té co jsem brala předtím (a vyžili jsme), docela luxus. Být doma 4 roky mi přijde tak trochu přepych, tak proč bych ho někomu měla ze svých daní platit?
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Mně nový způsob mateřské vyhovuje 

(4.12.2007 14:34:37)
Tobě přišlo, že ses tři roky doma válela?
 Katka 
  • 

Re: Mně nový způsob mateřské vyhovuje 

(4.12.2007 14:38:57)
Tak to ano, čtyřletá mateřská je opravdu docela luxus. Ale osobně bych nepodezírala ženy, které ze svými dětmi doma 4 roky zůstanou, za nějaké pomalu příživnice, které tyjí z mých daní. Občas je k té dlouhé mateřské i důvod. Např. já jí určitě využiju, protože můj 16měsíční syn je ekzematik, má několik potravinových alergií a diagnostikovanou lehkou poruchu imunity. Nemůžu tušit, jestli do 3 let aspoň některá z těch alergií nezmizí, takže mi nezbývá, než si předem zažádat o čtyřletou variantu RD. Protože prozatím nesmí kravské mléko, vejce a pšenici, do školky mi ho nevezmou. Navíc i kdyby vzali, musím počítat s tím, že s poruchou imunity chytne od dětí každou nemoc, takže bude víc doma, než ve školce. Nejsem z té představy úplně nadšená, ale holt budu ještě pár let matkou na plný úvazek.
 Markéta, Beruška 03+Cvalda 08 


Re: Mně nový způsob mateřské vyhovuje 

(4.12.2007 15:20:04)
Katko, jistě, tvoje důvody chápu, ale lidí s takovými problémy není většina. Já jsem také dodržovala u dcery do tří let hypoalergenní stravu (preventivně, jsem alergik a astmatik), takže si umím představit jaké máš starosti.

Markéto, ten čtvrtý rok strávený doma, bez vážných důvodů, už mi opravdu přijde zbytečný.
 Vážný 
  • 

Re: Mně nový způsob mateřské vyhovuje 

(4.12.2007 18:49:08)
Problém je, že existují statistiky (z konference viz příspěvek níže), které ukazují, že děti, které šly dřív do školky (zlomový je cca 4 rok a do 6 let aspoň částečný úvazek matky) snadněji v kolektivu akceptují jen zlé věci, jejich přizpůsobivost dobrým věcem je ale velmi slabá.
 Líza 


Re: Mně nový způsob mateřské vyhovuje 

(5.12.2007 4:54:59)
"přizpůsobivost dobrým věcem je ale velmi slabá" - tím chtěl básník říci co? Nedovedu si pod tím nic představit.
 Šárka+Terinka 4 roky 
  • 

Re: Nejsou matky jako matky 

(5.12.2007 11:50:33)
Nečetla jsem tady celou diskusi,jen namátkou pár příspěvků,takže nejsem úplně v obraze co všechno se zde řeší,ale pokud jde o systém a výši sociálních dávek apod,myslím že nikdo nepochybuje o tom,že nejhůře jsou na tom matky samoživitelky,pro které stát neudělal a neudělá vůbec nic,takže často žijí na hranici bídy.Píší tady některé maminky,které se odvolávají na to,že měly rodičák 2500 a taky z něj musely vyžít.Dobře,a kolik vás bylo,kteří jste měly jen to životní minimum a žili aspoň trochu důstojně?To se životním minimem opravdu nejde.A pokud to někdo dokáže,ať mi tady rozpočítá tuto částku na měsíc pro sebe a dítě,případně více dětí.Z čeho zaplatí byt?Půjdou do azylových domů?Mmmch ani bydlení v azyláku není levné.Dnes se mne to již netýká,ale když byla dcera malá,byla jsem s ní sama a měla měs.příjem 4800 korun.Já z toho tedy žít nedokážu.A to jsem velice skromná,nepotřebuji draze nakupovat nějaké nesmysly.Ne každá maminka má to štěstí,že má partnera který nosí domů peníze.Některé ženy se musí starat jen a jen samy a jednoduché to vůbec není,už z toho důvodu,že pokud nemáte hlídání pro dítě,nemůžete jít pracovat,a pokud nemáte na hlídání babičky,musíte někoho platit a to je záležitost taky několika tisícovek,já platila min 80000 a víc za hlídání,a to jsem měla to nejlevnější hlídání jaké bylo možné.Takže s nízkým příjmem se ta práce ani nevyplatí,protože jste stejně v mínusu.Já jsem na tom v dnešní době víc než dobře,ale nikdy nezapomenu,jak jsem se z těch sraček musela vyhrabat a jestli by někomu stát měl nadělit a hejbnout prdelí,aby pro ně něco udělal,to jsou právě matky s dětmi které jsou samy.A těch není málo.takže i takové ty příspěvky,co tady jsou o tom,že i otec se musí starat,jsou fajn.souhlasím s nimi,ale už tady asi nikdo nepíše o tom,jak to udělat,když otec není,nebo je a starat se nechce.Jen pro zajímavost-např.otci mé dcery paní soudkyně pro jistotu nestanovila ani alimenty,tudíž jsem od něj nikdy neviděla ani korunu.Pokud od něj cokoli potřebuji,nelze.Tak jak se má otec taky starat by mě zajímalo.
 Kris 


Re: Nejsou matky jako matky 

(12.12.2007 10:47:41)
Netvrdím, že matky samoživitelky jsou na tom skvěle, ale...
Mají nárok na alimenty od otce o čemž se tu nemluví a příspěvek od sociálky na bydlení.
Další věcí je, že vysoké procento matek samoživitelek žije normálně s partnerem a za samoživitelky se vydávají kvůli vyšším dávkám. A že dávky vyšší jsou, to pravda je.
Nevím, jak to bude od nového roku, ale známá dostává na 2 děti 9600, což mi rozhodně tragické nepřipadá, vzhledem k tomu, že žije s partnerem (otcem dětí). je na tom finančně lépe, než když byla v práci. A takových lidí je poměrně dost.
I toto mi připadá nefér. Že nikomu nepřipadá divné, že má žena s partnerem děti s dvouletým rozestupem, přestože již u prvního uvedla, že s dotyčným nežije, a bere na obě dávky jako samoživitelka? Že mají oba stejnou adresu?...
 MSteflova 


Re: Nejsou matky jako matky 

(12.12.2007 10:54:22)
Problém je, že jsou i skutečné samoživitelky, které tatínka neschovávají doma pod postelí. O alimentech se jim leckdy může jen zdát. Je mi líto, že od 1.ledna na tom mají být stejně, jako ostatní ženy mající partnera. Já nesezdaná jsem, nikde jsem nic nehrála, mateřskou měla klasickou a dávky žádné navíc nedostávám. Musela bych se propadnout.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Nejsou matky jako matky 

(12.12.2007 11:00:24)
Kris, to u vás asi nefunguje sociálka tak jak má.
My když jsme si před pár lety požádali o doplatek do životního minima a vyplnili do papírů, že žijem s manželovo sestrou, že nemáme telku, mikrovlnku apod., tak jsme hned za dva dny měli neohlášenou kontrolní návštěvu, jestli je opravdu vše tak, jak jsme napsali.
Když se pak sestra odstěhovala a my nahlásili kvůli příspěvku na bydlení změnu počtu lidí v domácnosti, přišli na kontrolu zase.

Prošli barák a kdyby to nebylo jak jsme napsali do papírů, určitě by to zjistili.
 Šárka+Terinka 4 roky 
  • 

Re: Nejsou matky jako matky 

(14.12.2007 11:31:06)
Nejdřív se omlouvám za chybu v příspěvku,všimla jsem si jí až nyní.Za hlídání jsem neplatila min.80 000,ale 8000.A jinak Kris,já samozřejmě nemluvila o matkách které jsou formálně vedeny jako samoživitelky,ale o těch co jsou s dítětem skutečně samy.A alimenty:Soudkyně je otci mého dítěte nestanovila,takže on nemusí platit ani korunu,a příspěvek na bydlení?Na ten máš nárok pouze v případě že je byt tvůj,pokud bydlíš u někoho,kdo ti ho dá,prosím tě?Já bydlela s dcerou u rodičů a ačkoli tam mám již 35 let trvalou adresu,na žádný příspěvek na bydlení jsem nárok neměla.Kdyby tě to zajímalo,než se zvyšoval rodičák,můj měsíční příjem včetně živ.min.byl 4800 korun.A k tomu obrovské dluhy,ke kterým mi velice výrazně pomohl ten idiot se kterým mám dítě.Myslím,že i matky samoživitelky by měly žít důstojně a ne na hranici bídy.A to,že dnes jsou moje příjmy dvacetkrát vyšší není zásluha státu,ale moje,musela jsem se z těch sraček do kterých jsem se dostala vyhrabat a to nebylo ani trochu jednoduché.
 Šárka+Terinka 4 roky 
  • 

Re: Nejsou matky jako matky 

(5.12.2007 11:50:33)
Nečetla jsem tady celou diskusi,jen namátkou pár příspěvků,takže nejsem úplně v obraze co všechno se zde řeší,ale pokud jde o systém a výši sociálních dávek apod,myslím že nikdo nepochybuje o tom,že nejhůře jsou na tom matky samoživitelky,pro které stát neudělal a neudělá vůbec nic,takže často žijí na hranici bídy.Píší tady některé maminky,které se odvolávají na to,že měly rodičák 2500 a taky z něj musely vyžít.Dobře,a kolik vás bylo,kteří jste měly jen to životní minimum a žili aspoň trochu důstojně?To se životním minimem opravdu nejde.A pokud to někdo dokáže,ať mi tady rozpočítá tuto částku na měsíc pro sebe a dítě,případně více dětí.Z čeho zaplatí byt?Půjdou do azylových domů?Mmmch ani bydlení v azyláku není levné.Dnes se mne to již netýká,ale když byla dcera malá,byla jsem s ní sama a měla měs.příjem 4800 korun.Já z toho tedy žít nedokážu.A to jsem velice skromná,nepotřebuji draze nakupovat nějaké nesmysly.Ne každá maminka má to štěstí,že má partnera který nosí domů peníze.Některé ženy se musí starat jen a jen samy a jednoduché to vůbec není,už z toho důvodu,že pokud nemáte hlídání pro dítě,nemůžete jít pracovat,a pokud nemáte na hlídání babičky,musíte někoho platit a to je záležitost taky několika tisícovek,já platila min 80000 a víc za hlídání,a to jsem měla to nejlevnější hlídání jaké bylo možné.Takže s nízkým příjmem se ta práce ani nevyplatí,protože jste stejně v mínusu.Já jsem na tom v dnešní době víc než dobře,ale nikdy nezapomenu,jak jsem se z těch sraček musela vyhrabat a jestli by někomu stát měl nadělit a hejbnout prdelí,aby pro ně něco udělal,to jsou právě matky s dětmi které jsou samy.A těch není málo.takže i takové ty příspěvky,co tady jsou o tom,že i otec se musí starat,jsou fajn.souhlasím s nimi,ale už tady asi nikdo nepíše o tom,jak to udělat,když otec není,nebo je a starat se nechce.Jen pro zajímavost-např.otci mé dcery paní soudkyně pro jistotu nestanovila ani alimenty,tudíž jsem od něj nikdy neviděla ani korunu.Pokud od něj cokoli potřebuji,nelze.Tak jak se má otec taky starat by mě zajímalo.
 Lenka a Vojta / 1,5roku 
  • 

Nemožnost volby? 

(4.12.2007 17:20:39)
Přijde mi divné, že většina diskusních příspěvků popírá možnost volby délky pobírání rodičovského příspěvku.
Dva roky si mohou zvolit jen ty, které měly příjem nad 16500. No a? S nižším příjmem by stejně žádná finančně nezajistila hlídání dítěte do 3 let(nepočítám babičky:). A že si maminy, které nebraly mateřskou, protože před tím neplatily soc. pojištění, nemohou zvolit ani 7600 po dobu tří let? No, většinou to bývají ty, které asi moc do práce nechodily. Takže je v této skupině vyšší pravděpodobnost, že se po mateřské do práce příliš nepohrnou, půjdou na pracák a budou chtít sociální dávky....
A pokud to je tak, že si jako OSVČ neplatím soc. pojištění, to je pak pouze můj problém, ne státu. Nebo ne?...

Také mi přijde zvláštní ?:)), jak moc lidí chce mezi 3. a 4. rokem dítěte chodit do práce a zárověň brát rodičovský příspěvek. Je problém sehnat práci při tom, když můžu mít dítě ve školce jen 4 hodiny denně? Tak dám dítě do školky na delší dobu a jdu pracovat. Ač vysokoškolák, mám spíš podprůměrný příjem (ekolog), nicméně i při práci na půl úvazku, kdy budu muset nechat dítě ve školce občas i spát, si vydělám podstatně více než 3800.
Školek je sice málo, ale znám maminky, které jsou na mateřské s druhým dítětem a to první chodí do školky....A to většina školek bere přednostně děti, jejichž mámy pracují.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Nemožnost volby? 

(4.12.2007 18:17:23)
Lenko,
a co případ maminky, která při dítěti pracuje z domova jako OSVČ. Před nástupem na MD měla plat vyšší jak 16 500,- a protože si chce jak udržet kvalifikaci, tak se věnovat dítěti, pracuje na ŽL z domova. Sociální pojištění si neplatí, je přeci na MD, tak ho za ni platí stát.

Ale ouha! Při dalším dítěti nebude mít nárok ani na PPM...

Já osobně bych byla pro zrušení příspěvků RD a snížení daní, zvýšení daňových úlev pro zaměstnavatele, kteří by zaměstnávali na částečné úvazky matky s dětmi do x let... Ve finále by se nám to všem vyplatilo. Takhle si žijeme na dluh našich dětí...
 Liaa 


Re: Nemožnost volby? 

(4.12.2007 18:35:04)
Lenko, ale ono vůbec nejde o sociální pojištění, ale o nemocenské, víš? V tom je trochu rozdíl. Taky jsem OSVČ a nemocenské jsem si dost dlouho platila, ale přestala jsem z jednoduchého důvodu - jsem překladatelka a neschopenka pro mě nemá žádný význam, prostě musím dodržet termíny nemoc nenemoc.
Takže příště prosím tak nespěchej se soudy o matkách, co do práce moc nechodily a poženou se žádat o sociální dávky.
 severanka 


Re: Nemožnost volby? 

(4.12.2007 19:36:22)
Ahoj Lenko, než začneš odsuzovat maminky které nepobíraly MD, tak si přečti příspěvek maminky z hlavní stránky:Žádost o RP - případ pro Ombusmana.
 Vlaďka+Daniel 3/05 


Re: Nemožnost volby? 

(4.12.2007 20:42:02)
Mě nemožnost volby pobouřila. Jsem studující matka, takže s VŠ vzděláním budu spadat do kategorie těch, co se do práce nepohrnou? Problém těch, co se do práce nepohrnou, se nevyřeší, protože prostě budou mít děti dřív po sobě. Zato jiným to ztíží situaci. Podpora mladých rodin, kterou ministerstvo na svých stránkách srdnatě hlásá platí buď pro mladé rodiny které neusilují o vzdělání, nebo pro už ne tak mladé rodiny. Já nechci mít děti ve třiceti jen abych stihla školu, práci a pak ještě děti. Až budu kariéru budovat, nebudu ji muset přerušovat kvůli dětem, odpracuju si svých čtyřicet let, jen s tím prostě začnu o trochu později. To mě diskvalifikuje jak pro možnost vybrat si tříletou rodičovskou, tak pro diskusi s maminkami, kterým podle aktuálního systému budu připadat jako flákač.
 Levandulka+3 


Re: Nemožnost volby? 

(4.12.2007 23:28:52)
Lenko, trošku bych přibrzdila...Já kupříkladu nemám taky nárok zvolit si výši a délku rp, je to proto, že jsme si prvního synka pořídili, když jsem ještě dostudovávala VŠ (dobrovolně, nechtěli jsme se přizpůsobovat dnešnímu trendu studovat, pak začít kariéru a pak teprve kolem třicítky děti). A rozhodně se po mateřské s druhým synkem do práce těším.Kdybych mohla, zvolila bych si tu variantu do 3 let....
Ten první chodí od září do školky a nevidím vůbec nic zlého na tom, že ho tam dávám, i když jsem s druhým doma. Jednak se tam hrozně moc těšil a miluje to tam, je hodně společenský a má tam fůru kamarádů, druhak máme celou rodinu 260km daleko, takže možnost být část dne jen s jedním dítětem velmi vítám, ten půlrok, kdy jsem měla oba kluky doma jsem někdy měla pocit, že mě hrábne-starší synek je dosti akční:-).
Takže prosím tě,než příště tak radikálně něco shrneš, zkus promyslet různé životní situace....
 foxyik+Sofie 10/03+ Alex05/07 


Re: Nemožnost volby? 

(5.12.2007 8:24:58)
Lenko, pokud vím, podmínka platu není jedinou podmínkou.Já jsem platově odpovídala,ale jelikož mám dítko straší 22 týdnů už si tuto zrychlenou dovolenou vybrat nemůžu no a teď se můžeš hádat!Myslím, že opravdu těch variant života je mnoho a nejde to porovnat s jedním všeobecným případem!To mají holky, co píší přede mnou pravdu!
 Vážný 
  • 

Jde to i jinak 

(4.12.2007 18:41:12)
Byl jsem před pár týdny na konferenci s britskou konzervativní dámou, Jill Kirby, z Center for Policy Studies, blízkého konzervativní straně. O přestávce jsem s ní mluvil a jí strašně překvapilo to, že rodiče u nás mají automatické volno, když děti onemocní. Okamžitě se mne ptala, zda to není problém pro zaměstnavatele a jestli to nevede k diskriminaci žen. Moje zkušenost z práce je, že zaměstnavatel se snadněji smíří s mateřskou-rodičovskou, jakkoli dlouhou, než s "paragrafem".

Ve Velké Británii nic takového nemají (paragraf) a tak je to na rodičích zajistit děti po dobu nemoci. Řešení jsou od placené péče po prarodiče. To samozřejmě má slabé stránky (děti brzy po nemoci zpět do školy), ale na druhou stranu to vede i k silněji provázaným rodinám.

Agenda konzervativců je např. v tom, aby příspěvek na hlídání byl rovný pro děti u prarodičů, hlídaných doma, v mateřských centrech, soukromě hlídaných, i ve školce. A dokonce i v případě, že matka vychovává dítě doma. Čili dosáhnout, že i ve státních školkách rodiče budou platit plně alespoň provozní náklady, ale dostanou je zpět v příspěvcích apod.

Líbil se mi i nápad p. poslance Kvapila (KDU-ČSL), který nad konferncí měl záštitu, dosáhnout, aby mateřská byla do 3 let a 4. rok mohl každý umístit kamkoliv mezi 3-7 let dítěte podle potřeby.

Jinak ten závazek na 2-3-4 roky může být pro rodiny docela riziko, když se třeba kolem 1 roku zjistí, že dítě má zdravotní problém (třeba celiakii). Pokud nebude extrémní, tak do 4-6 let rodina nemá šanci dosáhnout na jiné dávky (příspěvek na péči apod.) a přitom již nic nedostane. A to potom např. v případě hypotéky může být šok. U nás to bylo stejné, naše dcera byla 30%-50% času doma nemocná, lékař zakázal školku atd.

Jinak zajímavé bylo i to, že ženy se dost výrazně dělí na 3 skupiny: prorodinné, pro-pracovní a ty jež nechtějí ani jedno obětovat. A pokud děláte politiku jen pro jednu skupinu, tak vám vždycky druhá vynadá...
 Dana 
  • 

Podle toho... 

(4.12.2007 20:24:27)
Ráda bych přidala svůj názor k velmi aktuálnímu článku: jen pro pořádek uvádím, že jsem na rodičovské dovolené a zároveň šťastlivec, který díky vstřícnosti zaměstnavatele může částečně i pracovat. Celý tenhle problém vidím ve více rovinách.
1. Chápu rozhořčení maminek, které jsou v tuto chvíli postaveny před hotovou věc. Některé si vybrat mohou, jiné ne, ale takový je prostě život. Není to první a troufám si tvrdit, že ani poslední situace, která není tak úplně spravedlivá ke všem. 2. Každý se s tím musí vypořádat, ideální situaci nebo ideální podmínky má jen málokdo. 3. Jsem zastáncem názoru, že maminkám by daleko více než štědrá sociální podpora pomohlo (prospělo), pokud by mohly pracovat na částečné úvazky. Na to samozřejmě potřebují výpomoc s hlídáním - jak to zařídit? V situaci, kdy poslanci "porcováním medvědů" finančně podporují umělé trávníky a kabiny fotbalových hřišť, namísto oprav školek (popřípadě rozšířením jejich kapacit) asi těžko. Kdo nemá babičku, stojí před opravdovým problémem. 4. Na druhé straně, na své pracovní pozici nabízím maminkám na rodičovské dovolené možnost pracovat na částečný (třeba poloviční) úvazek (v oboru je kvalifikovaných sil opravdu nedostatek). Některé z nich by měly i hlídání vyřešeno, ale přesto nemají zájem.
Jaký je závěr? Ať si každý udělá sám, ale podle mě ani tuhle situaci žádný univerzální systém dávek (byť sebeštědřejší) nevyřeší.
 zuzkasim 


Re: Podle toho... 

(4.12.2007 23:36:23)
Můžu se zeptat o jaký obor jde? Nenapadá mě nic, kde je běžná možnost práce na částečný úvazek. Jinak jsem taky pro to, aby maminky měly možnost pracovat jen několik hodin týdně, ono to možná prospěje celé rodině, ale chtělo by to více takových příležitostí. Jinak si myslím, že navržený systém odstupňovaného rodičáku není tak špatný, přijde mi spravedlivější než ten dosavadní. Jen škoda té nemožnosti "přestupů" např. při vážnějším onemocnění dítěte apod.
 Dana 
  • 

Re: Podle toho... 

(5.12.2007 19:59:14)
Jde o projektování staveb. Dokonce jsme maminkám nabídli půlúvazky s částečným docházením a s částečnou prací doma na počítači.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Podle toho... 

(5.12.2007 3:42:08)
Dano - naprosto souhlasim!

Kimmy
 Ifka 
  • 

Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(4.12.2007 20:38:19)
Přijde mi, že pisatelce jde hodně o peníze. Přitom u nás ve srovnání se zahraničím se máme na MD velmi dobře. Možnost délky volby MD vítám. Ať si matky vyberou, jak dlouho chtějí být s dítětem doma, tomu přibližně odpovídá i velikost mateřské. Já bych zrušila tzv. příspěvky na děti, vyrovnala bych to tím, že by stát snížil daně pracujícím manželům s dětmi. Ubylo by byrokracie, úředníků i vyplňování lejster a taky těch, kteří mají kopu dětí vlastně kvůli podpoře od státu. Také zaměstnavatelé by měli ženám více nabízet práci na zkrácený úvazek. V minulých letech se bohužel zrušilo hodně školek, s jejich opětovným otvíráním je problém. Ale hlavně - děti přece máme kvůli tomu, že je chceme mít, a ne že budeme počítat, jestli máme dost na MD.
 severanka 


Re: Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(4.12.2007 21:31:03)
ahoj Ifko, v zahraničí mají ale jiné platy než my a jiné podmínky, proto tam ani MD a RD nepotřebují. Půjdou do práce a zaplatí si chůvu, což u nás je nemožné.
 sally 


Re: Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(4.12.2007 23:16:12)
Seveřanko.... ehm... půjdu do práce a zaplatím si chůvu? Když bude brát 10 dolarů na hodinu (což za dvě děti je tady cena naprosto neuvěřitelná - normálně chtějí tak patnáct), já budu osm hodin v práci vydělávat 15 dolarů na hodinu hrubého (slušný plat zkušené administrativní síly) - z čehož zaplatím daně, benzín a tu chůvu.... safra, nějak mi ty počty nevycházejí. Školka - jedno dítě je kolem tisíce dolarů měsíčně, mám dvě - median příjem je asi 36 tisíc ročně - mínus daně - zase se nějak nemůžu dopočítat toho, jak si z vejplaty zaplatím péči o děti...

V čem ale vidím obrovský rozdíl... loni jsme zaplatili na daních celkem 15% (asi 6,5 byly federální asi osm procent státní) z manželova příjmu. A to žijeme v "drahém" státě (Kalifornie)... stát nic nedává - ale taky bere mnohem míň než velkorysá ČR - a v tom vidím ten rozdíl, důvod, proč si můžu dovolit být už pátým rokem doma - netapetujeme si dolarama hajzlíky - ale máme domeček, splácíme hypotéku, a žijeme si dobře - ne v luxusu, ale taky si nemusím pižlat žíly, když děti vyrostou (zase!!!) z botiček. Mě přijde řešení "stát nic nedá, ale taky nebude moc lidi odírat" jako docela funkční.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(5.12.2007 4:36:08)
Ahoj Sally ;-))

tak tak - stat nikomu nic neda a lidi se o sebe musi postarat sami

Dane jsou rozhodne spravny krok kupredu - u nas je to taky tak. Jenze pokud jsi ta Sally, kterou znam, tak Tvuj muz je uznavany odbornik a jeho prijem tomu asi odpovida.

Co delaji rodiny, kde manzelu prijem nestaci pokryt hypoteku a dve deti? Moje kolegyne v Americe se do prace vraceji po dvou mesicich a resi to prave pres castecne uvazky, pruznou pracovni dobu a au-pair.

Kimmy
 dahu 
  • 

Re: Re: 

(4.12.2007 23:19:23)
Doporučuji zjistit si, jak ty "jiné podmínky" vypadají - možná budeš v některých případech překvapena. A s těmi platy... také jsou tam lidé, kteří se mají líp a hůř, a ne každý si to hlídání může dovolit!
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(5.12.2007 3:47:26)
ale jdi Ty, Severanko - precti si tu diskusi poradne a najdes konkretni priklady konkretnich rodin, ktere potvrdi, ze tohle je jen mytus...

v zahranici to ""nepotrebuji""... kam na ty nazory chodis..

Kimmy
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(5.12.2007 7:31:26)
Za ty poslední dny jsem poctivě přečetla diskuze pod články o rodičovském příspěvku a očekávané situaci. Chápu, že je nás mnoho, v různých životních situacích - každý se s tím vyrovnáváme po své, ne každá se vším musí souhlasit.... to všechno prostě beru.
Z čeho už jsem ale naježená, to jsou příspěvky začínající V ZAHRANIČÍ ALE.... a následuje výčet toho, co všechno je tam lepší, nejčastěji platy. Ano, při přepočtu koruny jsou to platy nádherné, ale ti lidé tam žijí, tam si kupují chleba a máslo a vážně pochybuju o tom, že by to tam bylo levnější. Když zůstanu u Evropy, tak, co si vzpomínám z dovolených, tak téměř všude je o dost dražší provoz (myslím, jídlo, bydlení atd.), než u nás. A nikde nedostávají takovou mateřskou jako my. To je prostě ta naše národní povaha (omlouvám se všem, kterých se to netýká) - koukat přes humna a závidět, hamty hamty, ať mám víc, než tamti. Fakt už mi to nedalo.
A komu připadá, že v zahraničí létají pečení holubi do huby - tak při dnešním uvolněném trhu práce si myslím, že by se určitě našel způsob, jak se tam dostat.
 iveta 
  • 

Re: Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(5.12.2007 8:10:55)
Jani, pohleď na ekonomické propočty,tzv. "spotřební košík". Když pracuješ v Rakousku jako dělník, učitel. lékař, cokoli, tak si tam za svůj plat koupíš čtyřikrát více toho, co by sis koupila v ˇ%Cesku za plat za tutéž práci v Česku. I kdyby statistiky lhaly, je to přece jen víc. Příliš příkře soudíš naši povahu, ne vše je závist, něco je i pravda.
Nedovedu si představit, že bych si za svůj plat lékařky v Česku pořídila takové bydlení, takové auto a takové dovolené, jaké mají moji přátelé -kolegové v západní cizině za stejnou práci - ato i kdybych neměla děti. Rozdíl je opravdu aspoń čtyřnásobný. Nezávidím, zůstávám, pro mne peníze nejsou vším. Ale chci to uvést na pravou míru.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(5.12.2007 12:06:34)
Iveto, možná máš pravdu, ale je to i tím, že třeba práce lékaře je všeobecně lépe hodnocená v zahraničí - to je zřejmé - ale myslíš, že to samé se týká třeba dělnické rodiny, to nevím.
Já si nemyslím o všech, že závidí, proto jsem se rovnou omluvila těm, kterých se to netýká. Jenže je to stejně zbytečné poukazovat na to, co je tam, či tam - protože my žijeme tady - a já nevím, mi přijde, že rodičák je prostě tady dost vysoký, což je fajn - umožňuje to být maminkám doma déle, než v zahraničí - je tady dost příspěvků, které to potvrzují, tam neexistují placené roky doma.
Abych to shrnula, já jsem PATRIOT, proto mi to poukazování na to, že všude jinde je to lepší vadí.
 valdina 


Re: Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(5.12.2007 12:10:06)
Iveto, ale to uz tady bylo, ty srovnavas nesrovnatelne. Na zapade jsou na rozdil od Ceska lekari nadprumerne ohodnoceni.
 severanka 


Re: Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(6.12.2007 12:06:00)
Ahoj Jano, kdybych si myslela že v zahraničí lítají pečení holuby do pusy tak už tam dávno jsem:-) Tam se člověk musí pěkně ohánět aby se uživil. Ale pracovala jsem ve Stutgartu a v Itálii, takže trochu přehled mám. Opravdu si za tamnější plat koupíš víc, i jako číšník. Kamarádka se po roce vrátila z Nového Zélandu a jenom se diví a naříká jak je to tady všechno drahé. Jediná věc prý která byla v NZ dražší než u nás je kosmetika.
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(5.12.2007 8:43:20)
Severanko, stejně jako v zahraničí, tak i v ČR, někdo chůvu zaplatit může a někdo ne.
 Ifka 
  • 

Re: Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(6.12.2007 11:19:07)
Ahoj, chápu, že jsou na západě jiné platy, taky jsem dělala au-pair, ale ten nápad se snížením daní rodinám s dětmi mi v našich podmínkách připadá spravedlivý, už se o tom zmínil i nějaký politik.
 dahu 
  • 

Re: 

(4.12.2007 23:14:03)
Naprosto souhlasím!
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(5.12.2007 7:23:52)
Já myslím, že jsem někde četla, že od nového roku dosáhnou na přídavky pro děti jen ty sociálně nejslabší skupiny - takže vlastně zrušeny teoreticky budou - jen nevím, jestli ta daňová úleva na děti bude odpovídající, skoro si troufnu říct, že ne.
 Sylvie 


Re: Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(5.12.2007 11:50:33)
Já myslím, že jsem někde četla, že od nového roku dosáhnou na přídavky pro děti jen ty sociálně nejslabší skupiny

Momentálně jsou tři pásma přídavků na děti - ve zvýšené výměře do 1,5 násobku životního minima rodiny; v základní výměře do 2,4 násobku životního minima rodiny a ve snížené výměře do 4 násobku živnotního minima rodiny. Nově je to tak, že rodičák bude do 2,4 (tedy ve zvýšené a základní výměře se sloučí a zruší se ten ve snížené výměře). Bude v cca výši, v jaké se teď pobírá pro variantu základní.

Přehledná tabulka, jak je to letos a jak to bude od dalšího roku, je tady:

http://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/prid_na_dite

Je pravda, že třeba rodina s jedním dítětem, matkou s rodičákem v základní výměře a pracujícím otcem na přídavky asi nedosáhne - tam je nárok do měsíčního čistého příjmu těsně pod 17 tisíc.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(5.12.2007 12:09:05)
Díky, už mám jasno:)
 bromelie 


Re: Zrušila bych tzv.příspěvky na děti 

(5.12.2007 12:52:35)
u manžela budou úlevy na daních dělat od nového roku o 2500 víc než letos, takže dobrý :-)
 MartinaNov (dva rošťáci 


dávky 

(5.12.2007 22:50:33)
tak pardon, dávky neklesají. Zvedly se prakticky o 100%. Většina maminek, která měla před otěhotněním řádné zaměstnání na dobu neurčitou, má většinou jasno, jak dlouho bude na rodičovské dovolené. 3 roky je zaměstnavatel povinen držet místo. Pokud chce někdo být déle, tak už je to přece jeho svobodné rozhodnutí, nemůže ale čekat, že bude brát zase plnou výši. Jak by k tomu přišli ostatní??
 Pavla 
  • 

Re: dávky 

(7.12.2007 6:43:41)
asi tak, já prostě makám jako blbec 8 let a nehodlám,aby nějaká cigoška nebo socka co dělat beztak nikdy nebude, měla stejné podmínky jako já. Sice nedosáhnu na příspěvek 11400 ale 7600 dobrých.Spousta z vás byla doma za 3800 nebo 2400 což je přímo vražedné. 7600 je dostačující, i vzhledem k tomu, že dělám ve firmě v kanclu odbornou práci, ale v blbé severní Moravě, kde jsou platy k ničemu, krom učitelů,úředníků atd. takjže můj příjem klesne o dva tisíce, a za 2000 dělat rozhodně nebudu.
Školka na 4 hodiny denně je k ničemu, na tuto dobu mně nikdo do práce nevezme. Pokud si budu chtít přivydělat tak jen na odpolední nebo o víkendu kdy bude chlap doma nebo mamka.
Lituju ale maminky dvojčat, co mají stejně jako u jednoho , vím co co stojí a jaký to je záhul.
Taky se mi nelíbí poplatky ve zdravotnictví, že zas cigoši platit nebudou, ale my jo, máš chlapa co pracuje? Tak plať a pěkně za sebe i dítě. To je pěkně trapný.
A když bych chtěla ve dvou letech věku malýho jít do práce, tak stejně rodičák dám chůvě a vydělám si to co na rodičáku, takže to pro mně fakt nemá smysl, smysl má pouze práce doma nebo někde v baru o víkendu. Jinak to je k ničemu, trh práce je k ničemu, máte dítě je 2x nemocný , jdete na § a stejně dostanete padáka. Takže o co vlastně jde??? Nikoho nezajímá že máte děcka.
 sabča 


Re: dávky 

(7.12.2007 6:59:01)
Holky píšete tu, že pokud byla maminka řádně zaměstnána na dobu neurčitou, tak si může vybrat tři roky a 7600 je dostačujících. A druhý příspěvek - že na tom nechcete být stejně jako nějaké socky - ale vždyť tak to vůbec není. Já znám spoustu maminek, které prostě dostávaly pracovní smlouvu na dobu určitou a nemohly si říct, "dejte mi to na dobu neurčitou". pracovala jsem ve firmě, kde třeba pracovali lidé deset let a rok co rok jim pordlužovali smlouvu. A právě tyhle maminky si nemůžou vybírat, jak dlouhu budou doma. Protože jim prostě skončil pracovní poměr a ony neměly nárok na PPM.
Jen jsem chtěla reagovat, že si každý nemůže vybrat tři roky a není to jeho chyba.
Vím, že spousta maminek namítne, že ony taky dřív braly nízkou mateřskou, jenže už neříkáte, že se vám třeba nežilo zrovna dobře, zvlášť, když manžel nevydělával velké peníze. a proč teda říkat, když já jsem měla málo, tak můžete mít taky. Od těch let se životní úroveň přece jen zvýšila a zvýšily se i ceny a to nejen ceny potravin, ale i energie a tak. Věcí,které prostě k životu potřebujeme.
Myslím si, že pokud rozfázovali takhle délku a výši mateřské dovolené, měly by mít všechny maminky stejnou možnost se rozhodnout.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: dávky 

(7.12.2007 7:05:20)
no - to prave ukazuje, jak je ten system nedotazeny - obnovovani smluv na dobu urcitou pro toho sameho pracovnika na tu samou pozici vice nez dvakrat je treba v nekterych zemich zakazano prave z tech duvodu, aby se zamestnavatele nemohli vyhybat platbam urcitych benefitu..
 Sylvie 


Re: dávky 

(7.12.2007 7:22:30)
Kimmy,u nás jsou smlouvy na dobu určitou teď omezené na dva roky (ještě před několika lety nebyly omezené vůbec). Výjimku tvoří pracující důchodci, kteří naopak musí mít pouze smlouvu na dobu určitou. Nebo když je někdo jako náhrada, třeba po dobu rodičovské dovolené nějaké zaměstnankyně, tak pak ji má třeba i na delší dobu.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: dávky 

(7.12.2007 7:26:56)
no vida... v tom pripade nechapu komentar Martik
"pracovala jsem ve firmě, kde třeba pracovali lidé deset let a rok co rok jim pordlužovali smlouvu. A právě tyhle maminky si nemůžou vybírat, jak dlouhu budou doma. Protože jim prostě skončil pracovní poměr a ony neměly nárok na PPM."

nicmene, at uz je to jak je to - zadny system nebude nikdy 100% spravedlivy ke kazdemu...

Kimmy
 sabča 


Re: dávky 

(7.12.2007 7:34:26)
Protože smlouvy na dobu neurčitou po dvou letech byly zavedeny tuším někdy před třemi roky. Takže to prostě takhle některé maminky kpostihne. Kromě toho i teď jsou smlouvy na dobu neurčitou tuším až po dvou letech
 Sylvie 


Re: dávky 

(7.12.2007 7:41:22)
Jj, to omezení je záležitost posledních třech čtyřech let, přičemž na staré smlouvy se nevztahuje (tedy pokud má někdo podepsanou smlouvu na dobu určitou z roku raz-dva, tak se může neustále prodlužovat a prodlužovat i dneska, když už je pro ostatní smlouvy omezení).

Jinak smlouvy na dobu neručitou záleží na dohodě zaměstnance a zaměstnavatele.

MMCH byly tady zmiňované dotace a jsem si vzpomněla na starší praxi (nevím, jak je to teď) některých zejména větších podniků - za zaměstnance z úřadu práce byly nějaké dotace, takže se nabrali zaměstnanci, shrábla dotace, po třech měsících (na konci zkušební doby) se zaměstnanci propustili a nabrali se další zaměstnanci z ÚP, aby byla další dotace... Ale fakt nevím, jak to funguje teď, jestli už se nastavili nějaká pravidla, aby se s penězi jen tak neplýtvalo...
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: dávky 

(7.12.2007 7:47:20)
no prave - vzdycky je nejaka obet systemu a ty maminky, kterym vyssi materska a vyssi porodne tesne utekla taky na to doplatily. Clovek nemuze vedet, co se tem politikum vylihne v hlavach.

Ja si ale porad myslim, ze 7 600 Kc do 21 mesicu je vice nez slusne... a pak uz jde o ty castecne uvazky a skolky... a pokud chci byt s ditetem, tak nenarikat, ze mam malo.

Kimmy
 sabča 


Re: dávky 

(7.12.2007 7:55:23)
No jo, ale na vesnici se těžko shání částečný úvazek, když vlastně musíš dovézt dítě do školky, pak jet nějakým autobusem, který jezdí a ještě sehnat vůbec ten částečný úvazek. Tady je to třeba naprosto nemožné.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: dávky 

(7.12.2007 8:00:26)
no o to mi prave jde - aby se na tohle zamerila vlada - kdyby byly podporovane castecne uvazky (a tudiz zajimave pro zamestnavatele) a nedaleko pracoviste skolka s volnou kapacitou, tak byste mohli s ditkem vyrazit autobusem kam je potreba - dite do skolky, matka do prace - a pak vyzvednout a zase spolu autobusem zpatky nebo kamkoli...

Kimmy
 sabča 


Re: dávky 

(7.12.2007 8:05:35)
No to je pravda. Ale stejně bych asi dala stejnou šnaci všem mainkám si prostě vybrat tři nebo čtyři roky. A zároveň jak jsi psala, následnou péči od děti - školky. Stejně by mě zajímalo, jestli se podaří všem rodičům, kteří najednou budou chtít být doma tři roky, sehnat narychlo školku, když o ni neměli zažádáno. Někde jsou už teď školky plné a děti prostě nevezmou.
 sabča 


Re: dávky 

(7.12.2007 8:16:01)
teda já už snad ani neumím psát - tak jen oprava šanci maminkám
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: dávky 

(7.12.2007 11:09:59)
Tak já Ti teda řeknu jak se žilo. St.syn (r.nanrození 1991) mateřská 2500,- (omlouvám se jestli to není přesné je to fakt už dávno), celoplošné přídavky na dítě 220,-Kč, manžel ještě tři roky VŠ tedy musíme přičíst přídavky i na něj + 220,- Kč. Podpora od úřadu 960,- Kč po vyplnění formuláře, kde se uvádělo jestli náhodou nepěstujeme zeleninu a neprodáváme ji, jestli mám nějaké zlato apod. Podotýkám, že některý měsíc žádná podpora nepřišla, protože prostě se nějak stalo, že úřednice zapoměla. O prázdninách podpora nebyla, manžel vždy celé prázdniny pracoval na brigádách tak nebyl nárok. Nežilo se vůbec snadno, ale zvládli jsme to bez fňukání. Jestli píšeš, že je všechno dražší, tak věř mi, že v té době byly mnohem nižší platy. Já nastupovala jako účetní 4600,- a to se psal rok 1994 a manžel jako absolvent VŠ měl plat dokonce o něco nižší. Tento argument o zdražování je fakt velice vedle tak ho prosím už neuvádějte je to ubohé.
 Novotňásci 


PPM a RP 

(8.12.2007 23:12:32)
Mám rodit za dva měsíce třetího potomka.Jelikož se manželův zdr.stav před měsícem zhoršil a hrozí,že kvůli tomu bude muset pustit firmu,která nás teď živý a jinou práci díky své diag. těžko seženu bude RP náš jedinný příjem.A jelikož jsem si před 5lety zvolila mateřství místo kariéry(v té době byl manžel ještě zdráv) tak nemám nárok na PPM a tím pádem si nesmím ani vybrat jak vysouký PR budu pobírat.Podle zákona ten nejnižší.Tj.o 12000 kč méně o proti ostatním možnostem(počítáno za 4roky).V době kdy jsem otěhotněla to vypadalo,že se zdrav.stav vylepšil natolik,že se přistoupilo i k snížování lékové dávky.Bohužel situace v manželově rodině je taková,že mu to,že je nemocný mají za zlé a i nepříjmuli fakt,že jsem "znovu" těhotná tak nás finančně nepodpoří.Podporu mi slíbili jen mý rodiče,kteří sotva výjdou z důchodem.Za to manželovi rodiče díky jeho starostlivosti mají velmi pěkný důchod.Převedl na sebe v rámci dotací pro zemědělce firmu po svém otci.I to je jim v trnem v oku. A podraz ze strany státu nás asi pošle pod most a děti do děcáku.
 Novotňásci 


PPM a RP 

(8.12.2007 23:13:14)
Mám rodit za dva měsíce třetího potomka.Jelikož se manželův zdr.stav před měsícem zhoršil a hrozí,že kvůli tomu bude muset pustit firmu,která nás teď živý a jinou práci díky své diag. těžko seženu bude RP náš jedinný příjem.A jelikož jsem si před 5lety zvolila mateřství místo kariéry(v té době byl manžel ještě zdráv) tak nemám nárok na PPM a tím pádem si nesmím ani vybrat jak vysouký PR budu pobírat.Podle zákona ten nejnižší.Tj.o 12000 kč méně o proti ostatním možnostem(počítáno za 4roky).V době kdy jsem otěhotněla to vypadalo,že se zdrav.stav vylepšil natolik,že se přistoupilo i k snížování lékové dávky.Bohužel situace v manželově rodině je taková,že mu to,že je nemocný mají za zlé a i nepříjmuli fakt,že jsem "znovu" těhotná tak nás finančně nepodpoří.Podporu mi slíbili jen mý rodiče,kteří sotva výjdou z důchodem.Za to manželovi rodiče díky jeho starostlivosti mají velmi pěkný důchod.Převedl na sebe v rámci dotací pro zemědělce firmu po svém otci.I to je jim v trnem v oku. A podraz ze strany státu nás asi pošle pod most a děti do děcáku.
 Novotňásci 


Re: PPM a RP 

(8.12.2007 23:13:48)
Pardon,zlobí mne počítač.
 Heidi 


Re: PPM a RP 

(8.12.2007 23:28:54)
Lidko tak to je mi líto, teď jsem četla tvůj příběh, musíte vydržet do voleb, potom se určitě ty poplatky zruší a možná se i tahle třírychlostní mateřská nějak upraví. Držím pěsti.
 Kris 


RP, školky a panika a závist 

(10.12.2007 16:17:12)
Je tu na toto téma několik článků a diskuzí a všude se objevuje v podstatě totéž. Píšu pouze svůj názor a netvrdím, že to platí plošně!!!

Téma školka: u nás (malé město) není největší problém umístit dítě do školky, ale skloubit pracovní dobu s otevírací dobou školky. Ale díky tomu je místo i pro děti maminek na MD a nebo nezaměstnaných. Podobně to má i švagrová v Ostravě, dceru dala do školky ve 2,5 letech a je doma s ročním synem.
Řešení vidím ve finančním ohodnocení učitelek(ů) v MŠ a prodloužení otevírací doby.

Téma RP: Ruku na srdce, která z vás si, milé maminky, pořídila vaše dítka kvůli tomu, aby vám za to stát platil? Občas mám spíše dojem, že problém je v tom, že tu přetrvává názor, že všichni musí mít stejně. A závidí se:
- těm, které mají možnost pracovat z domova
- těm, které mají (na) hlídání
- těm, které sehnaly školku
- těm, které uživí partner
atd.
Řešením je neřešit možnosti ostatních, ale hledat vlastní a smířit se s tím, že doba "péče státu" bude čím dál víc minulostí (i když je to drsné).

Předvídat budoucnost nešlo nikdy , takže mi současné zuřivé diskuze připadají jako přehnaná preventivní panika.
 kveta19 


Re: RP, školky a panika a závist-me zivi manzel :-)) 

(11.12.2007 8:12:11)
Me zivi manzel.
Je nadherny,kdyz se dva milujou,ale flakace a nemakacenka bych doma nesnesla.
Takze jsem si vybrala muze schopneho,pracoviteho,se znalosti anglictiny a chuti pracovat i po nocich,jen aby se jeho deti mely dobre.Nikdo nam nic nedal.Na vsechno jsme sami dva.Presto se nam povedlo mit hezky byt,doprat si dve dovolene.Za svuj zivot je kazdy svepravny jedinec zodpovedny sam.Melo by to platit i pro potomky.
 Kris 


Re: RP, školky a panika a závist-me zivi manzel :-)) 

(12.12.2007 10:22:52)
Gratuluji ke zdravému úsudku, vidím to také tak, že lidi se musí začít starat o sebe sami a nečekat, že se bude starat někdo jiný.
Téměř vždycky existuje způsob, jak nějakou situaci vyřešit, ať je to školka nebo přivýdělek.
 Cita 


Oznamovat dopředu 

(10.12.2007 17:49:12)
Kupodivu mi zase zmizel příspěvek, který už na serveru byl a tak svoje názory hážu znova:

Myslím si, že nový systém je spravedlivější a celkově lepší, ovšem co se mi zdá na hranici zákona je to, že se mění tak rychle, podle mě, by se vše mělo oznamovat minimálně devět měsíců dopředu, tak aby se rodiče měli šanci rozhodnout a mít pak jistotu, že se nic nezhorší...a potom, dávky by měly zůstat tak, jak byly nastaveny v okamžiku narození dítěte.

Tahle rychlá změna je k rodičům, kteří už děti mají nefér..

Taky mi přijde zajímavé, že ačkoli se jindy všechny dávky mění od nového roku, vyšší porodné platilo až od prvního dubna...jaká to výjimka..a proč k ní došlo?

Takhle pak snadno vzniká mezi lidmi závist.


 Hanka, 2 děti 
  • 

mateřská... 

(14.12.2007 16:41:36)
já odcházela na mateřskou se synem v roce 2000 - mateřskou jsem pobírala 2542,- Kč. Ano potraviny byly "levnější" ale za balík plínek - takové to větší balení jsem běžně dávala 700,- u nás v menším městě, v obchodních domech (od nás nejbližší 20 km) za 600 v akci. Tak nevím jestli jestli je to opravdu tak hrozné.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.