| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Já mám dietu, paní učitelko!

 Celkem 78 názorů.
 japete 


nejen dieta je problém 

(16.11.2007 12:14:21)
Naštěstí naše dcera netrpí žádnou vážnou nemocí a nemusí držet dietu,ale měli jsme problém s jedením ve školce.Teda spíše v tom že nutí dceru dojídat.Snažila jsem se vysvětlit učutelkám ,že když si platím at si sní kolik chce,že vím o problému ,že jí oproti ostatním dětem méně,ale bohužel nepochopily a dcera se několikrát po nucení do jídla pozvracela.Jak se potom asi tváří když chcete pro dítě zvláštní stravu?Naštěstí už chodí do školy a tam je to v pohodě jen mne o tom učitelka informovala a tím to skončilo a není problém.Přeji všem maminkám hodně trpělivosti a nedejte se.
 Veru+2 


Re: nejen dieta je problém 

(16.11.2007 13:27:56)
Mě ve školce taky nutili dojídat a říkali,že nepůjdu domů,dokud to nesním.Tak jsem vždycky seděla u jídelního stolečku a čekala jsem,až pro mě přijdou.Naštěstí jsem chodila domů už po obědě.Nikdy jsem to nedojedla a vždycky mě maminka vyzvedávala u to ho stolku.
 Staňka,2kluci 
  • 

Dieta 

(16.11.2007 19:03:52)
Právě kvůli dietě (ne kakao, slupky na ovoci...)a různým omezením (po jídle neběhat, neskákat, nenuti do jídla a jíst často a po malých porcích) -sny má reflux jícnu - často zvrací,a atopický ekzém, jsem syna do školky nedala. Jsou mu 3,5roku. Když jsem četal přihlášku do školky s otázkami typu jak hodnotí zdravotní stav dítěte lékař a jak hodnotím zdravotní stav dítěte já... kdybych to všechno po pravdě vypsla tak mi bylo jasné,že kvůli velkému počtu dětí a naší diagnoze nás stejně nepřijmou. V našem okolí jsem ale našla školku, kde tvrdí,že vaří i dietně,že mají specielní dietní kuchařku,tak doufám,že nám to příští rok vyjde. No uvidíme,ale mám z toho strach.
 Kaca + M&V 


Re: Dieta 

(17.11.2007 18:53:43)
dcera má taky dietu - má alergii na bílkovinu kravského mléka..takže nesmí nic, kde je obsažena syrovátka...kromě mléka a mléč. výrobků ani máslo, kynuté pečivo se zadělávaným těstem v mléčném kvásku, dokonce kdejaký salám syrovátku taktéž obsahuje, vše je nutno sledovat a hlídat...ale to je jasné všem, kdo s takovou dietou žijí

My jsme měli velké štěstí...do naší už dávno vyhlédnuté školky byla přijata loni (jako na objednávku :)) skvělá paní ředitelka, která nás přijala i přes všechny překážky a nedostatky (mmch jsem prošvihla zápisy díky hospitalizaci v nemocnici a přišla o den později s "popelem na hlavě") ...a navíc jsem k zápisu přišla už s tak velkým bříškem, že další negativum pro přijetí ve všech okolních školkách - matka doma na další mateřské, bylo až příliš zřejmé...přes to všechno dceru přijali, s paní ředitelkou i učitelkami jsme se dohodli ke spokojenosti všech tří stran - mě, dcery a školky. Do školky chodí a podle "závadnosti či nezávadnosti" obědů plánujeme celý týden...ve dnech, kdy má "nezávadný" oběd, ve školce i spí a je s dětmi do odpoledne; když obědvat nemůže, dají jí (v případě "nezávadnosti" ) alespoň polévku a já si dceru vyzvednu hned po době oběda a obědváme spolu doma. Svačiny ve 100% dodáváme v krabičce denně...ale když je ovoce, zelenina nebo něco podobně nezávadného, může si vzít s ostatními...a placení máme domluveno tak, že za dny, kdy dcera obědvá, platíme 100% jídla toho dne, v dny bez oběda nám jídlo neúčtují...ale na oplátku za placení svačin, které nevyužijeme v těch "obědových dnech", dostane "vzájemným zápočtem" alespoň polévku a nějaké to ovoce
Nejde to samozřejmě vypočíst úplně přesně, (namátkovým výpočtem plateb v jednom týdnu jsme společně s pí.ředitelkou zjistily, že spíše platíme víc, než dcera sní) , ale nám to vyhovuje...za tu možnost, aby dcera byla mezi dětmi a zažila klasické dětství s kamarády ve školce a mohla pak do školy už nastupovat se známými dětmi, mi těch pár korun navíc rozhodně stojí :)))
a naší paní ředitelce Šlechtové (Sportovní MŠ v Plzni) patří obrovský dík, že nám toto umožnila a byla spolu s kuchařkami a další paní učitelkou ochotna naši dietu hlídat a řešit v rámci možností školky :)
(mmch postupně jsme se dopracovali k tomu, že nám paní kuchařka zkopíruje jídelníček na celý týden a zaškrtá "nezávadná" jídla :))) díky za to!)

takže když se chce, jde leccos :))))) záleží jen na odvaze a přístupnosti ředitele MŠ ;-) a také na perfektní komunikaci mezi MŠ a rodičema dietáře
 Pajucha 


Re: Dieta 

(19.11.2007 21:52:17)
Zdravím všechny maminky, které mají dítě s nějakým potravinovým omezením! Sama mám bezlepkovou dietu a u mého syna (2 roky) jsme ve stádiu čekání na reakci na "normální" stravu. Pokud jste ze severních Čech, chci vám jen dát vědět, že v Děčíně je nově otevřená specializovaná prodejna bezlepkových, bezmléčných a jiných "dietných" potravin, také kosmetiky při atopickém ekzému atd. Webové stránky www.bezlepinka.cz. Jukněte a zpestřete si nebo svým dětem jídelníček!
 Kaca + M&V 


Re: nejen dieta je problém 

(17.11.2007 19:01:03)
tak toto naštěstí ve školce neznám...naopak mám dojem, že ani učitelka neví, co a kolik naše dcera sní (nosíme vlastní svačiny, viz moje odpověď na příspěvek "Dieta") ;-) dcera si sama otevře krabičku, vybere, kterou ze dvou svačinek si dá teď a kterou odpoledne, sní co chce a zase krabičku zavře a dá učitelce, ta krabičku dá do lednice a přinese opět k odpolední svačině
kolikrát najdu v krabičce rozlitou přesnídávku, jak ji dcera (ne)zavře sama ...ale je to lepší, než kdyby jí nutili dojídat všechno, to rozhodně!
 Eli a ej 


Re: nejen dieta je problém 

(19.11.2007 17:56:37)
ahoj, tak my zijeme v nemecku a dceru mam v "Elterninitiative", coz je skolka..a tady vari maminky, ktere se stridaji, nosi vsechny potraviny z domova a na jidelnicku se domlouvaji. Vari se bio a vegetariansky, aby deti mohly vsechno, cokoliv pro deti s problemy a alergiemi neni problem, jen se rekne kdo co nesmi, ohrat jidlo z domova´=bezne. Maso varime vecer doma, deti tudiz nestradaji ani podle ceskych vyzivovych tabulek.
 Markéta Putnová, tři děti do šesti let 
  • 

Dieta 

(17.11.2007 11:07:57)
Bydlíme na vesnici, syn (4,5) má jedinné omezení a to, že by měla nahradit bílé pečivo tmavým (trpí na zácpy). Pro školku je to neřešitelný problém i kdyby si nosil svoje. Musela jsem syna odhlásit. Mám i dceru (2) má celiakii u té mi oznámili, že ji do školky nevemou, jen co se to rozkřiklo. Zkoušela jsem se poptat orientačně v přilehlém městě a dopadla jsem stejně. Mluví se o integraci, ale kde je u těchto dětí. Mě toto spíše připadá, jako diskriminace.
 Pavla 
  • 

Re: Dieta 

(17.11.2007 17:23:12)
syn, má alergii na mléko, vaječný bílek, ryby, kuře, vlašské ořechy a anýz, dál nesmí med.
Podařilo se mi ve školce domluvit a jídlo mu můžu donášet z domu a za jídlo ve školce platit nemusím.
Za chvíli nastupuju do práce, tak pak budeme donášet i oběd a odpolední svačinu. Sepsali jsme dohodu v čem budu jídlo donášet, kde bude skladované a že ho paní kuchařky pouze ohřejí.
Jsem hrozně ráda, že se nám to podařilo domluvit.Nejdřív o tom moc nechtěli slyšet, já jsem oběhala hromadu různých institucí a nakonec na základě potvrzení od nich, jsem si to domluvila ve školce a sepsala žádost.
Snad se vám taky podaří najít si školku, která by vám vyšla vstříc.
 jenniska+ 9/05, 3/09 a10/13 


Re: Dieta 

(26.11.2007 16:40:47)
Mluví se tady pouze o školkách,ale jak řešit tento problém u dětí ve škole?Dítě v první druhé třídě nezvládně dojít domu a ohřát si samo jídlo.A přístup školek je opravdu otřesný,jak to tady pročítám...
 Kiki 
  • 

Já mám dietu... 

(17.11.2007 11:08:30)
Spíš se ptejme, jak je možné, že se dnes rodí tolik nemocných dětí? Za mého dětství si nepamatuji, že by někdo z mých vrstevníků měl dietu, alergii nebo dokonce byl hyperaktivní a podobně.Buď byly děti chytré nebo hloupé, klidné nebo s nimi šili čerti. Ale dělat ze všeho dnes diagnózu, to je hrůza! Za ostatní problémy může určitě znečištěné ovzduší a také si myslím, že staré maminky. Je-li jí přes 30 let, je jasné, že má v sobé tolik jedů z ovzduší, že dítě nemůže být v pořádku. Generace našich maminek i moje generace měla děti ve 20 a byly daleko zdravější.Moje známá měla ve 40 letech holčičku a narodila se s fenylketonurií. Je to hrůza! To dítě nesmí skoro nic jíst, je od dětství plně invalidní, nemohla do školky, na tábor, na školu v přírodě a maminka, která má věk na vnoučata, je celá utrápená. Tyto maminky by měly dostávat od státu takovou kompenzaci, aby se mohly o děti postarat a nemusely řešit, jestli jim někdo ohřeje oběd!
 Vrtichvostova 


Re: Já mám dietu... 

(17.11.2007 13:19:23)
Nepřijde mi, že by byli dřív všichni tak zdravý.Samozřejmě, že se to horší, ale spousta lidí svou diagnózu ani neznala.Třeba zrovna ta hyperaktivita, teta byla z dnešního pohledu 100% hyperaktivní, ale tenkrát se to nevedlo, byla zlobivá a řezaná jak žito.Když se narodila (před více jak 60 lety) uznali jí alespoň alergii na kravské mléko, takže odrostla na kozím.Manžel i jeho sourozenci trpěli na AE a syn to bohužel podědil.Kamarádka trpí od dětství bolestmi břicha a až v 35 letech jí zjistili alergii na lepek.Dřív se to prostě neřešilo a je dobře, že dnes už se o těchto problémech ví.
 Staňka,2kluci 
  • 

Re: Já mám dietu... 

(17.11.2007 13:59:35)
Já nemyslím,že je to nějak spojené s věkem.Prvního syna sem měla v čerstvých 24 letech...SPíš si myslím,že je to životním prostředím...
 štěpánka 
  • 

Re: Já mám dietu... 

(17.11.2007 19:09:48)
Moje známá měla dítě ve 25 letech a dítě má též fenylketonurii. Jak to vysvětlíte? Já tedy tím, že nic není tak černobílé, jak to Vy popisujete. Některé starší maminky mají děti nemocné a jiné zdravé. Zrovna tak mladé maminky. Příliš nízký věk je z hlediska zdraví dítěte a následně i matky taky rizikový. Takže nesuďte, abyste sama nebyla souzena.
Diagnóz přibývá s rozvojem lidského poznání. V dnešní době mají lékaři celou škálu metod, které jim pomáhají vysvětlit různé nemoci. Proto tolik diagnóz. Dříve - dislektikovi prostě řekli - je blbej, šup s ním do zvláštní školy. Dnes mu určí diagnózu, rodiče i školu poučí o tom, jak mu usnadnit cestu ke zvládnutí čtení (potažmo i psaní) a klidně zvládne i VŠ. Co je lepší - dříve nebo dnes? Nevím, ale jsem kompenzovaný dislektik a disgrafik, jak jsem se ve 40 letech dozvěděla. Ve škole jsem byla ta co zlobí, škrábe jako kocour a málio se snaží...............
 zuzi 
  • 

Re: Já mám dietu... 

(17.11.2007 20:38:54)
Také nesouhlasím s názorem, že starší maminky = nemocné dítě. Znám dost dětí, které trápí alergie, egzémy atd. a jejich maminky je měly do cca 30ti let.

Ještě k těm školkám: můj synovec má také alergii na mléko a vajíčka. Má poměrně přísnou dietu a teprve teď začíná být očkován (speciální vakcinou v nemocnici). Takže do školky zatím nemůže. Nicméně, když se sestra ptala v mateřských školkách v okolí bydliště, až na jednu je všechny odmítly. Je to v lidech, nevím proč by měl být problém ohřát donesené jídlo v mikrovlnce. příspěvek na ošetřování nemocného člena rodiny byl rodině mé sestry odebrán, jelikož se synovec sám oblékne, napije, dojde si na záchod... Ale slyšela jsem i o případech, kdy dítě práve s fetylketonurií nebo cystickou fibrózou bylo uznáno za zdravé a rodině byly odebrány příspěvky na jeho péči. Smutné.
 bea11 


Re: Já mám dietu... 

(17.11.2007 20:48:26)
Mojí dcerce s bezlepkovou dietou ve školce jídlo ohřívají, jsou ochotné.. Ve škole to bude horší, slyšela jsem, že dítě donese jídlo učitelce do kabinetu, ta mu ho z dobré vůle ohřeje. Dítě pak jí v kabinetu jako pes. Bohužel, na tyto děti nikdo nemyslí, drží šíleně drahou dietu - chleba stojí 200Kč za kilo, nedostávají na to příspěvky. spravedlnost?? ha ha
 Eva 
  • 

Dříve a dnes 

(17.11.2007 20:55:54)
Na téma alergií jsem před časem mluvila s tetami ve věku kolem 70 let - nejprve tvrdily,že to dřív nebylo, pak začaly vzpomínat na děti (z rodiny i cizí), které měly často kašle, otoky, průjmy atd. a brzy zemřely. Na co asi?
Můj manžel je dysgrafik, dodnes má trauma, když vidí malé školáčky psát, radši jde pryč. Jeho sešity visívaly na nástěnce jako odstrašující případ, který učitelka komentovala slovy, že je hrozné, že se tak šikovný a chytrý chlapec nesnaží...A on do toho dal všechno. Jenže dysgrafie tenkrát nebyla.
 kilka 


Re: Dříve a dnes 

(17.11.2007 21:29:58)
ja som tiež dyslektička, mám 25 a to, že nie som blbá som sa dozvedela v 16tich. Do vtedy mi všetci nadávali do debilov, aj učitelia aj moja mama (teda tej som to nepovedala, nech si myslí čo chce). Keď som mala ísť na strednú, chcela som spáchať samovraždu, lebo som sa strašne bála reakcie nových spolužiakov, ale napokon som nemala odvahu, bála som sa, že sa nezabijem ale zostanem chromá a k tomu blbá. Predtým som bola v matematickej triede, tak tam boli inteligentné deti a aj tie mi dali zabrať a na strednej to bolo omnoho horšie. Mám s toho tiež riadne traumi, kôli tomu som nešla na vysokú, lebo by som sa nebola schopná učiť z kníh. Je mi strašne ľúto, že sa to vtedy nevedelo, teda možno sa vedelo, ale o mne si to nikto nemyslel.
 Cindule (1 ještěrka, 11 m) 
  • 

pro Kiki 

(17.11.2007 22:32:32)
No, takže ženy po 30. roce života by už asi neměly dle tebe mít právo na děti? Já sama mám první dítě, které se mi narodilo ve 35 letech - a raději to zaťukám - je naprosto v pořádku. Jí vše, bez omezení a doufám, že to tak i zůstane. Moje babička měla za život 9 dětí. První porodila ve 27 letech a poslední ve 46. To první (mmch jediné porozené v nemocnici) umřelo (ale určitě by umřelo i při porodu doma)a všechny ostatní žijí a těší se vcelku dobrému zdraví. Nejstarší tetě je 70 a dosud neměla žádný vážný zdravotní problém. Všechny děti moje babička dokázala vychovat - a to měla ještě 5 malých dětí, když ovdověla.
Myslím si, že věk ženy nehraje tolik roli v tom, zda je dítě alergik či ne. To, že nějaká starší známá má zrovna dítě alergika není nijak vypovídající zkušenost.
To, že dnes se rodí tolik alergiků je spíše tím, že dříve se vše zdaleko tolik nesledovalo. Za komunistů moc na výběr nebylo a moc se toho také nevědělo...
 Hanka, tři dospělé děti 
  • 

Re: Já mám dietu... 

(18.11.2007 12:23:54)
Samozřejmě, že nelze dávat rovnítko mezi - starší maminka automaticky nemocné dítě - ale větší riziko tady je vždy. A zapomínáte na riziko největší - a sice kouření. Ještě jsem neviděla kuřačku, která by měla zdravé dítě. Ono docela stačí, když dítě nebo i těhotná maminka přichází do styku s cigaretovým kouřem - kdekoliv! Dám příklad - jsme poměrně velká rodina, co se týká mých sourozenců, tak i co se týká našich dětí. V našich rodinách nikdy nikdo nekouřil a nikdo netrpí žádnou alergií, nějakým omezením, a co se týká obyčejných nemocí, většina z nás nebyla nemocná už několik roků.
 štěpánka 
  • 

Re: Já mám dietu... 

(18.11.2007 15:01:35)
Proboha - nepaušalizujte! V naší rodině široko daleko nikdo nekouří, přesto my dospělí, i děti máme alergie na kde co. Moje maminka donedávna bez alergií, v 65 letech měla takovou reakci na nějaký lék (pravda, byl to asi dryák), že měla téměř anafylaktický šok a po jeho podání musela zůstat v nemocnici asi 2 dni (po zvládnutí alergické reakce už jen na pozorování. Jen to, že lék jí byl podán infuzí v nemocnici a následná okamžitá reakce předešly tomu, že do toho šoku neupadla. My ostatní nemáme tak dramatický průběh, ale od ekzémů a kopřivek přes senné rýmy, kašel až astma máme kde co.

K dietě ve škole. V jídelně kam chodí moje děti v Praze 1 vaří bez problémů několik bezlepkových diet. Vím to proto, že když jsem se tam ptala, zda jsou ochotní vařit mým dětem jaterní dietu po mononukleóze, řekli mi to i s tím, že není problém přihodit 2 jaterní a fakt to nebyl problém..... Tam co učím (Praha3) též vaří různé diety, bezlepkovou, pro studenta s fenylketonurií, dokonce i vegetariánská jídla. Nevím jistě, ale nenařizuje jim to náhodou nějaké vyhláška, kterou se jim prostě někde nechce dodržovat?
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Já mám dietu... 

(18.11.2007 15:16:13)
Kiki, tohle mi přijde jako úplná hloupost - dítě starších matek se rovná dítě s alergií. Nepíšeš, kolik máš let, ani, kolik máš dětí. Já teda jsem měla holky na dnešní dobu spíše dříve (při Terezce 24, při Michalce 27), ale užili jsme si pěkné peklo s nezralým trávicím systémem malé - jsem šťastná, že je to za námi.
V tom, že se děti v dnešní době rodí všeobecně starším maminkám, já spatřuju náhodou i jednu velkou výhodu - mateřství pak berou vážně a dětem dávají naprosto vše. V době našich maminek bylo zvykem v roce strčit děcko do jeslí (nic proti jeslím, sama jsem v nich vyrostla, a to bez újmy) a pomáhej si, jak umíš. Dneska se dětem většina maminek velice věnuje, což je podle mého velký přínos. Nevím, jestli jsem to napsala srozumitelně, ale podle mého je správné, že až na výjimky holky maturují bez břicha, studují, cestují, dělají kariéru .... podle mě jsou pak spokojenější, což se odrazí i na kvalitě rodinného života.

PS: ale ani to nejde vidět černobíle, pokud se nějaká holčina v osmnácti cítí být povolána k tomu být maminkou, tak proč ne.
 bea11 


dcerka má dietu 

(18.11.2007 16:15:31)
Moje první dcerka má bezlepkovou a bezmléčnou dietu i přesto, že se mi narodila ve 26, nikdo široko daleko nekouří, nepije, nefetuje, jíme zdravě věci doma vypěstované. Prostě měla smůlu a podobné "chytré babské" názory, jako že se takové děti rodí matkám starším, kuřačkám atd. jsou dost nevhodné a urážející. Školy nemají povinnost jídlo dětem ohřívat, dělají to jen z dobré vůle a někde to nedělají vůbec, je to práce navíc. Děti mají prostě smůlu.
 Lenka,děti,16, 6 
  • 

Dieta - MŠ a praxe 

(18.11.2007 17:38:34)
Genetika je loterie, takže jaký člověk dostane karty, s těma hraje do konce života, takže to nemá vliv na věk matky - dítě s dovmen nebo s PKU mají i matky dvacetileté.
Syn - 4 diety současně - navštěvujeme výše zminovanou speciální MŠ v Praze. Nemůžu si to vynachválit. Jinak jsem na stránky potravinova-lergie.info vložila článek se stanoviskem hygienika na donášení a ohřívání jídel ve školním a předškolním zařízení - v kostce. Co si donesete z domu do školky nepodléhá zdravotním předpisům, které musí dodržovat školka při stravování.
Souhlasím, je to diskriminace po všech stránkách, stát vám peníze nedá, aby jste se doma strala a i když vám je náhodou dá, tak to dítě stejně ten kolektiv potřebuje a musíte to nějak řešit. V pozadí systému financování školek pro zdravotně oslabení, je to, že zákona vypadly děti zdravotně oslabené, takže je těžké financovat tyto speciální školky. Na úřadě mi navrhli, když je mé dítě neumistitelné do běžné MŠ, at ho dám do speciální, ovšem mysleli tu, kde jsou děti potižené jak menátlně, tak fyzicky - tolik přístup státu - seš jinej, tak běž za ostatníma jinejma. Nehledě k faktu, že tyto děti vypadli i ze zákona o příspěvku na péči, takže nám sebrali všechny peníze. Přístup státu je diskriminační a bohužel se to přenáší i do škol. Pak už je to jen o lidech, bohužel člověk se musí obrnit a hledat a za cenu dojíždění školku či školu takovou, kde se na naše děti budou dívat jak na bílý vrány, ale budou je brát takový jaký jsou.
 Market Filipek syn 3,5 
  • 

Alergie 

(19.11.2007 8:47:25)
Zdravím všechny maminky, které se potykají s alergií svých dětí. Mám syna je trošku živější, ale to se dá zvládat, ale k té alergii, syn byl kojen do 1 roku a pak to začalo průjmy, zácpy pořád dokola, až do doby, kdy paní doktorka udělala testy na alergii a zjistilo se, že je alergický na mléko a vajíčka a pak byl půl roku klid a nyní, to začalo nanovo až jsme zůstali v nemocnici, alergie se posunula a k tomu všemu má ještě celiákii, co mně ještě čeká? A k té školce je to velice obtížné, i když máme skvělou paní ředitelku, tak syn nechce jíst jídlo z domu a chce to co mají děti a tak je skoro pořád doma, protože nechce pochopit, že ve školce nemůže jís, před obědem chodí domů, ale svačiny mu nevysvětlím.
Jak to udělat, blíží se čas, kdy půjdu do práce a co syn, jak to řešit, nemůže mi některá maminka poradit o nějaké školce, která se zabývá dietou, jsem z Havířova. Děkuji
 Zuza+2 


Vím o čem muvíte.... 

(19.11.2007 16:40:24)
Děkuji za tento článek, je to první krůček k nápravě. Ikdyž myslím, že u nás to bude ještě dloho trvat, než se "ledy pohnou"
Mám 4 letého syna, který má potravinovou alergii na mléko, sóju, vejce,pš. mouku atd..Je velmi obtížné pro něho vařit, proto jsem ani neočekávala, že by mi ve školce vařili dietu, ale byla jsem velmi překvapená, když se v celém Liberci nenašla školka( mimo soukromých), kde by byli ochotni mi umožnit nosit vlastní jídlo. Všude se vymluvili na hygienické předpisy atd. Někde mi narovinu řekli, že děti je "nadbytek" a tak si raději vezmou zdravé dítě s kterým nebude práce. Neuspěla jsem ani na Magistrátu a Krajském úřadě pod které školky patří. Syn je jinak naprosto zdráv, sám jí, sám si dokonale hlídá dietu, z mého pohledu jde opravdu jen o těch max .5 minut času na ohřátí jídla.Lituji maminky s opravdu postiženými dětmi, protože když pouhá dieta je důvodem k vyčlenění z kolektivu pak si říkám, co asi mají za potíže ony.
Navíc myslím, že těchto dětí je stále víc a víc a bude časem potřeba to řešit. Navíc celkově stravování ve školkách je opravdu bídné-salámové pomazánky a uzeniny opravdu do stravy předškoláčků neptaří!
 gatto 


Porušování lidských práv 

(19.11.2007 17:27:43)
Bohužel v tomto státě dochází k soustavnému porušování lidkých práv zaručených v Listině základních práv a svobod, k diskriminaci, k porušování rovnosti.
1) Neexistuje žádný předpis, který by zakazoval z hygienických důvodů donášení vlastní stravy do školky
2) Mám přímo vyjádření z ministerstva zdravotnictví, že hygienické předpisy nejsou překážkou, ale musí dojít k domluvě mezi ředitelem školy a rodiči - a právě ředitelé se takové domluvě brání.
3) Ředitelé škol jsou při přijímání dětí vázáni právními předpisy, správním řádem - jedná se o řízení se vším všudy, proto musí také rozhodnutí odůvodnit. Ředitel školy může rozhodovat pouze na základě předem oznámených kritérií (děti, které mají přednost: např. předškoláci, děti nad 3 roky, děti zaměstnaných rodičů apod.). V tom případě tedy není možné, aby nebylo přijato dítě, které sice splňuje kritéria, ale rodiče oprávněně požadují zvláštní stravování, a místo něj bylo přijato dítě, které některé kritérium nesplňuje. Ředitelé si sice myslí, že si mohou rozhodovat, jak chtějí, ale není to pravda, jejich rozhodnutí je soudně přezkoumatelné. Rozhodující jsou pouze a jenom stanovená kritéria.
4) Vzhledem k základním lidským právům, které jsou zakotveny v právním řádu ČR, je tedy správný ten výklad, že ředitel má povinnost přijmout dítě, které se má odlišně stravovat, jen pokud nemá závažné důvody k nepřijetí - například škola není technicky vybavena k ohřívání jídla apod.
5) Neochota učitelek nemůže být důvodem k nepřijetí a diskriminaci dětí.
6) Bohužel dokud se rodiče nebudou chtít začít soudit a začít bojovat za svá práva, nic se nezmění a post-bolševické ředitelky MŠ si budou vše vykládat po svém.
 Markéta, tři do šesti let 
  • 

Má to smysl? 

(19.11.2007 20:55:49)
S tímto se dá jen souhlasit, ale je pravda, že ani u soudu se nedovoláte ničeho. Kdo to zkusí dopadne tak, že mu řeknou, ať je rád, že má inteligentní dítě a pošlou jej pryč. Je to úplně stejné, jako když si žádáte o příspěvek při péči o osobu blízkou. Známá to zkusila u soudu a vysmáli se jí. Dokud se tento problém nebude týkat někoho na vyšších místech, tak to nikoho zajímat nebude. Ty nahoře nezajímá, jak je lidem s problémy dole. U nás v obci máme školku, která sice vezme tělesně postižené dítě, ale dítě s dietou už ne. A k tomu není moc, co dodat. Integrace ano, ale jen do určité míry.
 Jan Pavlíček 1 mrtvý syn 7. 
  • 

Re: Porušování lidských práv 

(19.11.2007 20:56:35)
No ono soudit se je opravdu super, ale kdo se bude chtít soudit o blbé místo ve školce navíc pokud si to místo pro dítě vysoudím tak to dítě bude mít peklo......
Já bydlím v Brně a můj syn (bohužel před rokem uhořel) měl cukrovku a taky jsme měli problémy mu najít místo v 1. školce mi řekli , že kvůli němu jídelníček upravovat nebudou
v 2. ho sice vzali ale učitelky ho nutily do jídla a navíc ho tam děti neměly rády.
Ve 3. nebyl problém ale tam chodil jenom 2 měsíce pak zemřel.....
 gatto 


Re: Porušování lidských práv 

(20.11.2007 0:45:37)
To je mi opravdu moc líto. To je smutné.
Není potřeba se pokaždé soudit, stačí vysvětlit ředitelce prostřednictvím právního zástupce, jaká máte práva a dovolávat se jich. Myslím si, že spousty ředitelek se zalekne případné výhrůžky soudem i pouhého dopisu od advokáta, tak radši udělají kompromis. Pokud jsou tam rozumné učitelky, které mají děti rády, tak se určitě na dítěti mstít nebudou. Ty nerozumné se dětem mstí i tak. Viděla jsem na vlastní oči učitelky, které opravdu děti rády nemají, přesto tuto práci dělají. Takové učitelky jsou na děti nepříjemné bez ohledu na to, jestli děti mají dietu či nikoliv.
 Isabela,2 děti 
  • 

Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(21.11.2007 10:05:44)
Vhtěla bych jen o něco rozšířit téma a znát váš názor,jak to udělat. Moje děti sice namají dietu, ale jsou vegetariáni a nechodí do školkya ,ale do školy, kde jsou podmínky ještě horší. Jak to budete dělat,až vaše děti začnou chodit do školy??? Já kvůli tomu nemohu ani do práce,protože musím denně vařit,aby se mohly hned po vyučování naobědvat. Je jim 7 a 12 let. Ve školní jídelně se vaří denně maso a jsme okresní město,takže výběr není velký..... Co vy na to
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(21.11.2007 11:23:45)
Já bych dětem ve věku 7 a 12 let připravila jídlo večer předem a nechala si je to ohřát (pokud se sejdou doma), případně jim udělala vegetariánské sendviče a teplé jídlo řešila teplou večeří. Ale protože nejsem vegatarián, možná mi uniká nějaká důležitá věc, která tomuto přístupu brání.
 kacabul 


Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(21.11.2007 12:18:38)
Já bych řekla, že vy jste si tuto cestu vybrala, ale dítě na dietě tuto možnost nemá. Vy když se vegetariánství vzdáte, tak z toho mít žádné zdravotní problémy nebudete. Nehledě na to, že finanační stránka jakékoli diety a vegetariánství se porovnávat rozhodně nedá. A není pravda, že na škole je to horší. Já má pro syna(pšenice) i dceru(celiakie a kravská bílkovina) školu domluvenou a vařit jim budou, ale do školky mi je vzít nechtějí.
 gatto 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(21.11.2007 23:57:41)
Právěže by z těch školních blafů a mrtvol ty děti zdravotní problémy měly!!! Takže nejdříve studujte literaturu a pak kecejte. Nehledě na to, že vegetariáni mají o 5 bodů průměrně vyšší IQ, takže toho bych se také nevzdávala, kromě toho, že mají i respekt k životu a soucit k utrpení druhých, což se o masožravcích říct nedá.
 kacabul 


Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(22.11.2007 6:52:15)
A vy víte, co se stane, když bezlepkář dostane něco s lepkem? Z masa ještě nikomu nic nebylo, teda pokud bylo správně upravené.
 Alicee 


Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(22.11.2007 7:21:54)
Kacabul,
pokud vím, tak když se vegetarián nají masa, je mu pěkně blbě, protože jeho tělo není zvyklé zpracovávat maso a přestane vytvářet látky které jsou k tomu potřeba. Nevím to sice z vlastní zkušenosti, ale tvrdí to několik mých kamarádů - vegetariánů.
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(22.11.2007 11:21:19)
No zase můj kamarád má dceru vegetariánku (17 let). Vypadávají ji vlasy, má křehké kosti, lítá po doktorech a vůbec nevypadá "zdravě" - ona si myslí opak, protože přece je vegetariánka a žije zdravě.
Tady nejde o dospělé jedince, ale o děti. Také jsem četla studii (i když je beru opravdu z véééééélkou rezervou), že vegetariánství u dětí není zdravé.
Co se týká jezení "mrtvol" no ona rostlina je také živá (navíc v poslední době geneticky upravovaná) tam si nemají vegetariáni s masožravci co vyčítat.
Jinak obecně je mi to jedno. Pokud je dítě zdravé tak ať klidně vegetariánem je.
 Insula 


Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(23.11.2007 18:38:38)
Mám kamaráda, který byl několik let vegetariánem a pak se klidně vrátil k masu. Nebyl to žádný postupný návrat, skočil do toho rovnýma nohama a žádné problémy neměl. :-)
 Kasimo 


Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(19.1.2008 22:57:00)
haha,z nás dost případů,kdy dítě začalo mít alergie na ryby,řízek a různá jiná masa,takže masíčko,rozhodně zdravoučké není.
 kacabul 


Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(17.6.2009 20:13:55)
Rozdíl je dost podstatný v tom, že bezlepkářem se člověk narodí bez vlastní volby, ale vegetariánem se člověk stane o své vlastní vůli. A pokud vím, tak předpokladyk vzniku alergie jsou již člověku dány od narození. Je jen otázkou času, kdy a jak se projeví. ~w~
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(22.11.2007 9:11:09)
A tyhle moudrosti se dočtu kde?
O tom IQ je fakt k zasmání, onehdá tady bylo psáno, že kojení zaručuje vyšší IQ, také jsem čelat studii o tom, že starší dítě má vyšší IQ než mladší sourozenec. Fakt bláboly.
 gatto 


Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(22.11.2007 12:08:25)
Proč by to měly být bláboly? Všechno, o čem nic nevíš, jsou bláboly? Asi udělaly nějaký velký průzkum na mnoha lidech než došli k těmto výsledkům. Osobně si nemyslím, že vegetariánství nebo kojení samo o sobě zvyšuje inteligenci, ale to, že lidi s vyšší inteligencí se snáze rozhodnou kojit a být vegetariány.
Co se týče zdraví, je také prokázáno, že vegetariáni jsou statisticky zdravější a například vegetariánství snižuje o 30 % výskyt onemocnění srdce. Samozřejmě, že pokud někdo jí jednostranně a nezdravě (samá chemie, smažená jídla, polotovary, málo syrového a celozrnného apod.), tak může být i vegetarián i omnivor a stejně na tom bude zdravotně špatně.
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(22.11.2007 12:24:17)
Ale o tom to přece je, že nic není černo/bílé. Může někomu vegetariánství prospívat někomu ne. My jsme např. masožravci, ale hlavně máme kuřecí a rybí maso, hovězí tak 2x do roka a vepřové vůbec. Konzumujeme hodně zeleniny a ovoce, celozrnného pečiva (nyní si pečeme chleba sami), nepohrdneme sojovým masem nebo tofu. Ale nevím proč by mě měl někdo napadat, že jím zdechliny.
Jinak nejsou všechno bláboly, ale např. o té inteligenci jsou a na tom trvám. Musíš totiž rozlišovat, jsou studie a studie. Nevěřím také všemu co si přečtu v časopise. Pokud mě to zajímá hledám informace úplně jinde.
 gatto 


Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(22.11.2007 12:38:06)
Trvej si na čem chceš. Taková studie je jednoduše proveditelná. Zjistíš jaká je průměrná inteligence u populace, vezmeš velkou skupinu vegetariánů a zjistíš IQ u nich a porovnáš.
To ale není jen o stravování, to je hlavně o kritickém myšlení a o uvědomnění si zla kolem nás. Nevím, jestli jsi někdy viděla, jak vypadá výroba kuřecího masa ve velkochovech, nebo krutost hromadného rybolovu. Pokud se chceš dozvědět třeba o tom kuřecím mase, o životě brojlerů a o tom, co všechno kuřecí maso obsahuje, najdeš to na www.vegmedia.org
Ale nejde jen o to, že je život zvířat hezký nebo hnusný, ale jde o uvědoměnío, že nemáme právo nikomu brát život, stejně tak jako u lidí... a že nejsme nic víc než zvířata, spíš ještě míň, když odmítáme využívat naši inteligenci a schopnost empatie ve prospěch zvířat a naší planety.
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(22.11.2007 13:50:36)
Maso (krůtí, drůbeží, králičí) nakupujeme u maminčiné kolegyně z práce - její rodina sedlačí. Slakovodní ryby (kapr asi nejvíce) nám chytá synovec rybář - přebytek dáme do mražáku na horší časy. Mořské ryby, krevety apod. nám vozí kamarád z Irska, který jezdí ČR-IRSKO s kamiónem a nakupuje v přístavu. Nákupy v obchodech těchto věcí opravdu jen v krajním případě - vyjezený mražák. Uzeniny nejíme - jen opravdu zřídka.
Ale také musím přiznat, že kluci (17, 8 let) mají rádi občas KFC a pod. Mě to nechutná, ale nevím proč bych jim to nemohla koupit, když je to tak 1 za dva až tři měsíce (starší častěji - vzhledem k jeho věku obsluhuje se v této oblasti sám, když vyrazí s klukama). Já zase ulítávám na sladkém - né čokoláda, ale prostě cukry v různých podobách(nezdravých - slazené nápoje, arašidy v cukru aj.).
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(22.11.2007 14:26:54)
Jo, abych nezapomněla tak se zeleninou a ovocem je to podobně - něco pěstuju, něco kupuju.
V zimě kupuju v obchodě a těším se až budu mít svoje a to "vyhnané blato bez chuti" nebudu potřebovat.
Ono, pokud jsi tak dobře informovaná, i to ovoce a zelenina jsou pěkný humus pokud je musíš kupovat např. v supermarketech. Nehledě na genetickou úpravu používanou ve velkopěstitelství.
 gatto 


Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(23.11.2007 0:16:22)
Co se týče toho, odkud bereš maso, tak určitě víš, že jsi světlá výjimka. Naprostá většina lidí nakupuje ze supermarketu, tudíž z velkochovů. Mimochodem máš pravdu, co se týče nákupů v marketu, tak tam najdeš svinstvo nejen co se týče masa, ale i zeleniny - ta vypadá naprosto otřesně a uměle :-). Taky se snažím pěstovat si vše, co je možné. Otázka vegetariánství ale není o tom, jestli zvířátka měla výběh a jestli o ně bylo dobře postarané. Je to otázka odmítnutí zabíjení jako takového.
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(23.11.2007 6:56:12)
Ale to já vím. Mě jen nakopl názor, že když jsem masožravec tak jím zdechliny. Rostlina je také živá tak mám vegetariány napadat, že jí vlastně taky "zdechliny" (nevím jak to u rostlin nazvat - hnilotinu ???).
Jinak je mi to šumafuk. Moje děti taky měly období kdy maso odmítaly. Tak je prostě nedostaly a je to, ale určitě je správné nechat volbu výběru i dětem. Třeba ochutnají a spontálně odmítnou, nelíbí se mě já jsem vegetarián (masožravec) tak ty budeš automaticky taky - nehledě na to, že to opravdu může někoho zdravotně poškodit (myslím vývoj dětí). Nejsme všichni stejní.
 Insula 


Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(23.11.2007 18:42:48)
Mimochodem průměr je velmi nepřesná hodnota. Když je průměr 130, tak o čem to svědčí???? Že někdo má IQ 180 a někdo 90. Ale nevypovídá to nic o tom, kolik (co to počtu, či procent) lidí je z které skupiny s vyšším IQ.
 gatto 


Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(23.11.2007 18:47:49)
Viz kurzy na vysokých školách - sociologické výpočty a základy statistiky :-)
 Helena 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(22.11.2007 14:07:58)
Neštvěte mě - sběrači byli odjakživa na nižším vývojovém stupni než lovci.
 Insula 


Heleno :-) 

(23.11.2007 18:45:09)
Helčo, viz můj příspěvek níže. :-) Souhlas.
 Insula 


Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(23.11.2007 18:36:59)
Sice nevím, jestli mají vegetariáni vyšší IQ a ani jestli existuje nějaká taková studie, ale viděla jsem zajímavý pořad na BBC. Tam bylo řečeno, že lidstvo vděčí právě konzumaci masa za to, že se jim začal zvětšovat mozek. Živočišná bílkovina hrála totiž zásadní roli ve zvýšení počtu mozkových buněk a tím i inteligence. :-)
 Helena, tři dospělé děti 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(22.11.2007 12:49:18)
Proč nutíte dětem vegetariánství? V mase jsou látky, důležité pro zdravý rozvoj dětí, které sice jsou i v rýži, ale dítě je z té rýže neumí vstřebat. Ani nevíte, jak svým dětem škodíte.
Uvědomte si jednu zásadní věc. Člověk - sběrač byl na nižším vývojovém stupni než člověk - lovec. Teprve až začal jíst maso zvířat, tak došlo k prudkému rozvoji inteligence. Vegetariánství je vždy záležitost svobodné vůle - a hlavně - vždy dospělých.
 Janinka 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(22.11.2007 16:08:23)
Z masa jíme pouze ryby, a nemyslím si, že nás to ochuzuje. Spíše nám to život obohatilo o spousty potravin, které ostatní lidi moc nejedí. Jde o to vědět co čím nahradit, jinak maso, kromě ryb, nejím již 10 let a vlasy my padali po začátku, kdy jsem výživu neřešila. Po čase jsem přišla na to, že nestačí nejíst maso,ale nastudovat spousta informací o výživě a tím se řídit. Dnes mohu říct, že pro své zdraví a své dítě dělám to nejlepší co můžu. Ale myslím si,že většina žen ,co chodí na rodinu, mé rozhodnutí stejně nepochopí, možná by to chtělo více se o věci zajímat a ne je šmahem odsoudit.
 gatto 


Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(23.11.2007 0:24:13)
Heleno, proč vy dětem nutíte maso? Jak vaše děti projevují svobodnou vůli? Myslíte si, že když jim ukážete, jak se zachází ve velkochovech a na jatkách se zvířaty, tak vám ještě budou masíčko papat? Dost pochybuji, v dětech je ještě pevně zarytý smysl pro spravedlnost a zcela oprávněně vraždění zvířat chápou negativně. Zkuste takový test: dejte dětem živého králíka a mrkev a uvidíte, do čeho se zakousne, kdyby byli masožravci (jako opravdoví masožravci v přírodě), tak se zakousnou do králíka!!!
V mase nejsou žádné látky, které člověk nezíská jinak. Důkazem toho je nespočet vegetariánů, kteří jimi byli i od narození a zdravotně na tom jsou statisticky mnohem lépe.
Pokud tvrdítě, že vegetariánství škodí, tak říkáte nesmysly, které odporují nejen zdravému rozumu, ale i moderním výzkumům i stanovisku Světové zdravotnické organizace.
Co vy víte o vývojových stupních? Člověk začal lovit logicky právě proto, že už se nedokázal uživit rostlinnou stravou, začal se stěhovat do míst, kde rostlinné stravy dostatek nenalezl. Mimochodem člověk jako druh se poprvé objevil v Africe někde kolem Nilu (prý) a tam se zcela jistě živil rostlinnou stravou, tak jako naprostá většina opic.
Ano, vegetariánství je záležitostí svobodné vůle, ale také respektu, empatie a inteligence!
 Janinka 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(23.11.2007 10:18:06)
Gatto, tahle nikoho nepřesvědšíš. Je to jako bys přesvědčovala věřící maminku aby nedávala kříť své dítě, protože dítě s toho nemá rozum. Je důležité, aby si lidi uvědomili zdroj odkud maso pochází, jestli je z farmy kde zvíře netrpí, nebo jestli je z velkochovu. To je začátek. Tím, že ty jim nutíš své ortodoxní názory tak je spíše zatvrdíš a budou jíst maso třikrát denně. Spíše je důležité, aby se lidé začali více zajímat o výživu celkově a třeba k vegetariánství dojdou postupně. Některé maminky tady se starají pouze a děti a utrpení zvířat na jatkách je jim jedno, ale přes zdravou výživu maso přestávají pomalu jíst. Jde to pomalu, ale maso se není tak často jak se jedlo před pár lety.
 Janinka 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(23.11.2007 10:28:11)
Ještě jsem chtěla dopsat, že podle mě vztvoří zdravý a vavážený jídelníček bey ryb, vajec a mléčných výrobků prostě nejde. vím to ze své skušenosti, kdy mi začali padat vlasy, snížil se tlak a byla jsem unavená. Chce to udělat kompromis.
 gatto 


Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(23.11.2007 18:29:06)
Tak já z vlastní zkušenosti mohu říct, že to u mě bylo právě naopak. Když jsem přešla na rostlinnou stravu, tak se mi právě vlasy zlepšily a hlavně nehty, s kterými jsem dříve měla problémy a teď je mám pevné a lesklé. Pak jsem také dříve měla problémy s ekzémy, teď už nevím, co to je. Možná to zlepšení ale bude spíš otázka škodlivých mléčných výrobků než masa. Když jsem svému synovi přestala dávat mléčné výrobky a vejce, tak proběhlo okamžité zlepšení kakání. Do té doby to měl strašně tvrdé, zadržoval to v sobě a kakal jednou týdně. Teď chodí pravidelně každé odpoledne a hovínko z něho vypadne hned bez tlačení.
Spíš to bude o tom, CO KONKRÉTNĚ JÍŠ. My totiž skoro nepoužíváme bílou mouku, cukr, smažená jídla. Skoro všechno jíme v biokvalitě, skoro všechno celozrnné, hodně různých druhů luštěnin, hodně zeleniny a ovoce a ke každému jídlu něco syrového... Taky dost ořechů a semínek...
Jen příklad: dneska jsme měli na oběd:
- polévku z bio směsi (již koupené) velkých fialových fazolí, světlých fazolí, fazolí "černé oko", čočky, červené čočky, kroupy, zelený hrach, fazole mungo, špalda, černé fazole, hnědé fazole, červené fazole... na to sůl, rozetřený česnek a olivový olej
- bio celozrnné těstoviny se zeleninou - brokolice, bio mrkev, pórek, mražená směs (kukuřice, květák, celer), bio cibule, bio kari koření, bio sojová smetana, rozetřený česnek se solí a olivový olej
- salát z rajčat, bio mrkve, bio cibule, sladká kukuřice, bio koření (bazalka...), olivový olej, sůl
- zákusky od Sunfood (marokánky a polomáčené sušenky) a bio obilná káva se sojovou smetanou a cukrem...
No velice pochybuji, že by nám něco chybělo a chuťově už vůbec ne...
 Janinka 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(23.11.2007 18:53:01)
Gatto, podle mě není člavěk masožravec, ale je všežravec. Tudíš vejce beru a i ty ryby beru jako důležitou složku potravy. U mléka je to sporné, ale den bez jogurtu si neumím představit. A mužu tě ujistit, že jogurty, mléko i ryby mame nestresované v biokvalitě s vlastního chovu.
 Janinka 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(23.11.2007 19:00:13)
Jo a tomu bio bych moc nevěřila tchán je biozemědělec a moc bio to není.
 Dana 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(22.11.2007 14:04:56)
Nerozmazlujte je. Nerozmazlené dětí ví, že se jí všechno.
 gatto 


Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(23.11.2007 0:34:24)
Všechno jo? Tak až najdete rozkládající se mršinu v lese, tak dobrou chuť. (Přitom právě mršiny jsou zdrojem potravy pro spoustu zvířat - např. lišky, vlci apod.)
A jestli si myslíte, že vy rozkládající se maso nejíte, ale jen čerstvé, tak se mýlíte... Nejedná se jen o podivné machinace s masem v supermarketech, ale o přirozené procesy. Každé mrtvé zvíře se hned po smrti začně rozkládat... a kolik si myslíte, že uběhne času, než se z jatek mrtvolka dostane k vám domů? Ani zchlazení tomu zcela nezabrání...
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(23.11.2007 7:03:18)
No ono vlastně třeba rajče po utržení (rostliny jsou také živé) nechcípne a nezačně hnít. Nehledě na uměle geneticky upravované modifikace, o kterých ani nevíš.
Myslím, že si opravdu nemáme co vyčítat - kompost k jídlu může být také pro někoho hnusný.
 Barča, 2kluci 
  • 

Re: Vegetarián - CO VY NA TO??? 

(23.11.2007 8:45:31)
No nic, z mé strany končím. Nejdřív to bylo "zábavné", ale opravdu už je to trapné pořád se napad a diskutovat o ničem.
Klidně si jezte co chcete (to myslím všechny), já se také zařídím podle svého, mě jen fakt vytáčí "omezenost a neochota příjmout jiný názor" a celkem hysterické a nevkusné napadání jedné nebo druhé skupiny.
Tak ahoj a hlavně se tu neumlaťte těmi "svými" pravými názory na věc.
 Petra, 5 dětí, z toho 1 celiak 
  • 

databáze škol a školek 

(21.11.2007 12:31:33)
Protože jsme doma dvě na bezlepkové dietě (já a moje dcera, mně to našli ve čtyřiceti letech), denně vařím. Chci vás jen upozornit, že na stránkách www.coeliac.cz je databáze škol různých stupňů, kde vaří bezlepkovou dietu.
 Zuzana 
  • 

odchod před obědem - nemožné??? 

(21.11.2007 21:00:42)
" Navíc pokud by děti s dietou odcházely před obědem, nemohly by být počítány do docházky, a tudíž ani vykazovány ve výkazech a škola by na takové dítě neobdržela dotaci" píše se v článku a mě vstávají vlasy na hlavě. Nevíte, prosím, někdo, jestli to tak opravdu je? Chtěla jsem svého téměř pětiletého synka dát příští rok do školky na dopoledne, že bych si jej brala domů před obědem, jsem vegetariáni a já navíc doma s mladší dcerou, takže stejně vařím.... Připadá mi dost nenormální, aby dítě bylo nuceno zůstávat ve školce přes oběd, ale podle citovaného paragrafu v článku..." ohledem na § 4 odstavce 1 vyhlášky č. 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání, se dítě i v tomto případě musí stravovat vždy, když je přítomno v mateřské škole a jsou podávána jídla ostatním dětem." by to tak opravdu mělo být?
A kolik činí dotace od státu na jedno místo ve školce?
Za případné odpovědi díky...
 Dáňula 


Re: odchod před obědem - nemožné??? 

(21.11.2007 21:25:26)
Zuzano nevím, jak jinde, tady u nás (malé městečko, další školky daleko) je možné, že dítko chodí pouze na dopolední svačinu a rodiče si ho vyzvedávají před obědem (kolem 11), ale zas tady se hraje na to, že valná většina lidí zde bydlících do práce dojíždí, dělá na směny, takže jsou i možnosti, že dítě přijde před/po obědě pouze na odpoledne do těch asi 16hodin(když má jeden rodič odpolední a druhý třeba ranní, nebo noční, prostě aby se to krylo i těm rodičům), nebo je tam ráno (buď s obědem, nebo bez) či samo, že od rána do těch asi 16hodin. Prostě každá školka to má zařízeno jinak, různě vycházejí, nebo naopak nevycházejí rodičům vstříc. Nám bylo řečeno, že se podmínky splní tím, že bude přítomno alespoň na jedno jídlo, tj. dopolední sváča, nebo oběd nebo odpolední sváča (samo, že by nejradši všechno dohromady, ale prostě vyjdou tu vstříc). Tak zkus popátrat v okolí, jak to kde mají zařízené.
 gatto 
  • 

Re: odchod před obědem - nemožné??? 

(22.11.2007 0:01:21)
Ten § je samozřejmě myšlený tak, že dítě se stravovat musí, tedy že nesmí být bez oběda. Je to myšleno, že nesmí nastat situace, kdy děti (dejme tomu o půl 12.) zasednou k obědu a jedno dítě na základě dohody rodičů a učitelky se bude na ně dívat až do půl jedné, kdy si pro něj dojde maminka. Logicky tedy, když si dítě vyzvednete před dobou oběda, tak je to v souladu se zákonem.
 Pavla,3dcery  
  • 

Re: odchod před obědem - nemožné??? 

(22.11.2007 7:20:32)
Můžu opravdu potvrdit, že stravování dětí s dietou v Mateřské školce je opravdu o lidech. Tříletou dceru jsem přihlásila do školky na dopoledne a protože má bezbílkovinovou dietu paní ředitelka mi ihned sdělila, že mi ji vezmou, ale stravu si musí nosit sebou. Po domluvě s paní kuchařkou, které jsem dala seznam jídel zakázaných, jí dneska dcera svačinky ve školce, v případě že mají něco co nesmí, dostane chleba s máslem nebo něco co smí. Před obědem ji vyzvedávám a všechno funguje bez problémů. Nejstatší dcera taky na dietě měla vždycky štěstí na dobrý přístup, jezdí na hory se školou, na výlety a po domluvě vždycky dostala k jídlu co smí a bez jakýchkoliv problémů. Přeji všem rodičům dětí s dietou, aby měli štěstí na lidi. Pavla
 Zuza+2 


Re: odchod před obědem - nemožné??? 

(23.11.2007 17:27:46)
Mám podobnou zkušenost nikde mi nechtěli vzít dítě jen na dopoledne....smutné. Vůbec nevím co budu dělat až malý nastoupí do školy.
 gatto 


Re: odchod před obědem - nemožné??? 

(23.11.2007 18:45:59)
To by šlo vyřešit přece tak, že dítě přihlásíte na celý den a bude platit celodenní docházku (to nikoho nevytrhne, ne?) a pak si ale pro dítě budete před obědem chodit a z obědů ho odhlásíte. Můžete to odůvodnit tím, že to doporučil lékař, rozhodně vás kvůli tomu nemohou vyloučit ze školky. S tou školou bych to spíš viděla jako mnohem schůdnější, dítě si může s sebou jídlo nosit a sníst si ho (například různé těstovinové saláty, kuskus apod.). To, že dítě musí mít teplé jídlo, je jen ničím neodůvodněný předsudek. Pokud ale rodiče na teplém jídle trvají, tak může být přece na večeři. Děti ve škole mají také výuku jen dopoledne, tak by také nebyl problém, aby chodili domů (pokud mají s kým být). Je možné se také domluvit s jídelnou, aby dítěti vydali vaše jídlo (na to se totiž nevztahují jejich hygienické normy, jedná se o tzv. individuální stravování a to je na základě domluvy). Ve stravování na základní škole opravdu nevidím problém.
 Katoun 


Podobné zkušenosti 

(22.11.2007 22:14:48)
Když jsem zjistila, že synovi vyšly v alergologických testech také potravinové alergie - vaječný bílek, kravské mléko, sója, pšeničná mouka, oříšky, ... - tak jsem se opravdu hodně zalekla, okamžitě jsem začala hledat recepty s alternativními náhradami a začala řešit jeho jídelníček v MŠ, kam dochází. Po konzultaci s dětskou alergologožkou, ke které syn dochází, jsem zjistila, že jeho potravinové alergie jsou naštěstí v minimální míře (hodnotách v krevním testu) a nevyžadují žádný speciální jídelníček. Tak to se mi opravdu ulevilo, protože MŠ nebyla příliš ochotná vyjít vstříc a argumentovala celou řadou věcí, se kterými se setkaly ostatní maminky ve výše uvedených příspěvcích. Doma se ale snažím, aby jedl spíše pečivo ze žitné mouky, pšeničnou mouku se snažím nahrazovat žitnou moukou, která existuje ve variantě jako hladká i hrubá, pokud nemusím zahušťovat, nezahušťuji, když, tak používám solamyl (bramborový škrob, nastrouhanou bramboru), pokud používám vejce jako zavářku do polévky, nechám o hodně déle vařit, vejce v jeho stravě musí být maximálně tepelně upravená (takže žádná vaječina, vaječné omelety), kupuji bezvaječné těstoviny, používám hodně rýži, ... Když srovnám naše omezení, tak vlastně zjišťuji, že "nemáme problém", bydlíme na vesnici a v našem okolí není žádná další školka, která by byla ochotná syna se změnou jídelníčku přijmout. Doufám, že časem se vytratí i tahle "diskriminace" a děti si budou moci naplno užívat v MŠ bez ohledu na strach z jídla.
 zuzana 
  • 

Re: Podobné zkušenosti 

(26.11.2007 10:55:16)
Katoune, synovi zjistili alergii na vajecny bilek a celer, petrzel a orechy. Ma nastoupit do skolky a prave se desim reakce skolky a uvazuji o ruznych variantach, jestli jsem pochopila tvuj syn i prez alergie se ve skolce stravuje a doma se snazite omezovat. To znamena, ze i alergolozka ti to schvalila? Pochopila jsem to, ze kdyz je ta potravina, treba vajicko hodne dobre uvarene uz to tak nevadi? Zajimalo by me proste jestli to tvemu synovi nedela problemy, ze ve skolce dietu nedodrzuje?
 kacabul 


Re: Bílek 

(26.11.2007 22:02:51)
Vaječný bílek je alergizující i po uvaření, žloutek uvařením svou alergicitu ztratí.
 zuzana 
  • 

Re: Bílek 

(28.11.2007 11:59:16)
to mam smulu on je alergickej zrovna jen na bilek:-(
 zuzana 
  • 

Re: Bílek 

(28.11.2007 12:00:24)
to mam smulu on je alergickej zrovna jen na bilek:-(
 Blanka Špinarová,dcera 
  • 

Potravinové alergie 

(18.4.2008 13:51:50)
V lednu letošního roku jsme se poprvé setkali s alergickými projevy u 6-ti leté dcery a to akutní kopřivka.
Po testech vejce(celé), žitná mouka, ryby atd.
Dcera tou dobou navštěvuje školku a byl to velký problém, který se musel ihned řešit vyloučením těchto potravin.
Musím se zastat školky, která se k tomu postavila zodpovědně, a po předložení lékařského posudku a mého čestného prohlášení, že vlastní potraviny jsou nezávadné, tepelně upravené a výhradně určené dceři se problém podařilo ustát. Dostanu jídelníček vyškrtám co dcera nesmí, poznačím co donesu vlastní (v pžípadě, že jídlo nelze upravit kuchařkou). Paní kuchařka odděluje polévku, pomazánky apod. než přidá vejce. Žitná mouka - chleba má vyloučen a tak školka pro dceru nakupuje pečivo bez vejce a žita po dohodě s dodavatelem. Problém byl v ceně pečiva, neboť chleba je levnější, nakonec se tento rozdíl kompenzuje v jiných
potravinách, o které je dcera ochuzena.Ve školkách kde není mikrovlná trouba, lze poradit koupit ji sponzorským darem.Přičemž donesené potraviny se nemusí vůbec dostat do školní kuchyně a tudíž nehrozí případný problém s hygienou. Po prázdninách nás čeká nový problém škola.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.