| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Klešťové porody a porody vakuumextrakcí

 Celkem 136 názorů.
 Linda 
  • 

Vakuumextrakce 

(27.9.2007 10:39:17)
Chtela bych se zeptat pana doktora: moje dcera mela po porodu zvonem jeste urcite 4 tydny na hlave cernou modrinu, asi 4x4cm. Muze to mit vliv na IQ nebo na hyperaktivitu? Uz je to 6 let a zatim nic nepozorujeme, jenom je trochu vic zivejsi.
 Mery72 


názor spíš pro redakci 

(27.9.2007 11:06:14)
Moc prosím, aby pisatelé začali používat místo slova plod slovo dítě. Fakt mě zdvihá ze židle, když čtu, že porodník pomohl matce porodit plod. Ať živé nebo mrtvé, ale pořád je to dítě. Připadá mi, že se slovem plod snažíme odlidštit toho malého člověka, udělat z "někoho" "něco".
Nebo snad existuje máma, která by řekla: jdu nakojit plod?
 Monika. 


Re: názor spíš pro redakci 

(27.9.2007 11:31:59)
Jdu nakojit plod ale neřekne nejen matka, ale ani lékař, protože v té době už se o plod nejedná. To bys musela taky protestovat proti pojmenování "předškolák". Do třetího měsíce těhotenství se jedná o embryo, pak plod, po porodu novorozenec, za týden kojenec, za rok batole... Jsou to lékařské termíny. Ale souhlasím, že zrovna slovo "plod" příjemně nezní:o)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: názor spíš pro redakci 

(27.9.2007 15:04:56)
Souhlasím s Mery72. Bedunko, asi bys v těhotenství těžko říkala "čekáme plod", ne? Říkáš miminko, děťátko... Plod je pro mne taky nepřijatelný termín. Je to prostě dítě, živá bytost.
 Novotňásci 


Re: názor spíš pro redakci 

(29.9.2007 14:59:12)
Taky je mi toto slovo nepříjemné v slouvislosti z dítětem.Plod je např.hruška,jablko atd,ale dítě je člověk.
Plod se začal pro dítě používat až když se medicína dostala do fáze vražd nenarozených dětí.Ono i doktorům je nepříjemné říci: "Jdu zabít dítě".Místo toho řeknou: "Jdu zabít plod".
 Mamka dvou dětí s LMD 
  • 

Pro maminky živých dětí 

(5.10.2007 17:52:46)
Trošku jsem to tady pročítala.
Chci jen uklidnit mamky, co se bojí, že jejich trochu živější dítko (co prošlo těžkým porodem), by mohlo být hyperaktivní.
Ve dvou letech se jeví téměř každé dítě jako hyperaktivní. :o)
Takže klid, vše se vyvrbí.
U nás paradoxně ml. syn je hyperaktivní, zrovna ten, který prošel pohodovým rychlým porodem.
Starší syn,těžký porod, kříšený, byl nespavec a ubrečený, vyloženě nešťastné dítě. Extrémně živý, ale neohrabaný. Dnes je naopak hypoaktivní, pomalý.


Ve dvou třech letech je brzo na závěry, vše se pozná až kolem nástupu do školy.
 lukáš 
  • 

Re: názor spíš pro redakci 

(29.9.2007 22:31:31)
Musím se kolegy záhumenského zastat. V odborné terminologii je nazýváno nenarozené dítě (od 1O. týdne těhotenství) plodem. Není to nic proti ničemu -prostě odborný termín.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: názor spíš pro redakci 

(29.9.2007 23:27:08)
ano, chápu, že se toto slovo v odborné terminologii používá. To ale přece neznamená, že mi nemůže znít nepříjemně, že pro mne má negativné konotace, ne?
 luca 
  • 

Re: názor spíš pro redakci 

(9.10.2007 23:31:42)
plod vaší lásky, ne?
 Míša + Ríša 
  • 

Selhání? 

(27.9.2007 11:24:42)
Ahoj, třeba se pletu, ale užití kleští mi připadá jako selhání porodníka, že včas nerozpoznal potřebu císařského řezu. Ale je to jen můj subjektivní pohled na věc.
 Monika. 


Re: Selhání? 

(27.9.2007 11:35:00)
Není to tak. Typickou indikací pro kleště bývá hypoxie plodu, a ta se předem nepozná.

 Novotňásci 


Re: Selhání? 

(29.9.2007 15:04:35)
Já měla první porod kleštěmi.A taky si myslím ,že doktor včas nepoznal,že jsem vyčerpaná dlouhým porodem a že mi stoupl tlak na neměřitelnou hodnotu.Druhý porod v jiné porodnici proběhl bez komplikací.Ten první proběhl ve "špičkové" krajské porodnici ČB.Ten druhý v horské nemocnici Prachatice.Prostě v některých porodnicích hledí na kvantitu v jiné nakvalitu péče o rodičku.
 Dana 
  • 

Re: Selhání? 

(27.9.2007 11:55:43)
Hlavně už je kolikrát dítě tak nízko, že už ani cs provést nelze. Já rodila první mimi císařem, druhé kleštěmi. Naštěstí vše je o.k. a moc zdravím naprosto úžasného p.doktora Záhumenského!
 Rosie 


Re: Selhání? 

(27.9.2007 13:12:36)
Nemyslím si, že by se jednalo o selhání porodníka, ale o okamžité řešení nastálé situace, vždyť i na první pohled normální porod se přeci může v okamžiku zvrtnout, ne?

A též zdravím pana doktora Záhumenského!!!! V březnu pomáhal na svět mému třetímu miminku a byl naprosto fantastický!!! Tímto bych mu chtěla poděkovat, protože díky němu a celému personálu a taktéž zmodernizovaném porodním sále na Bulovce na svůj třetí porod vzpomínám nejraději, byť z mého pohledu nebyl nejlehčí.
 Káťa+2 Škubánci 


Re: Selhání? 

(27.9.2007 14:26:26)
Taky jsem rodila kleštěma a dodnes přemýšlím, jestli porod neměl být rovnou veden císařem.. už proto, že šlo o dvojčata a placenta byla zatraceně nízko. Samozřejmě jsem ráda, že se císař nekonal, ale ty kleště.. no nic moc, jizvy mě bolí ještě teď po pěti letech. U mého porodu byly kleště jen jednou z mnoha komplikací.
Každopádně si uvědomuji, že holčičce doktoři kleštěmi zachránili život a jsem jim za to neskonale vděčná. Malá je v pořádku, šikovná, i když občas teda poněkud roztržitá a živá je teda až moc!
Doufám, že nepůjde o hyperaktivitu, máme ji bohužel v rodině a navíc ten porod..
Jinak apgare měla 8-7-6 poté přestala dýchat a byla resuscitována a umístěna na ARO.
 Moniis + Agis 17.8.05 


Re: Selhání? 

(27.9.2007 20:40:46)
Káťo, též furt přemýšlím, zda můj porod byl veden správně a ne,aby to došlo,tak daleko, že byli nutné kleště díky hypoxii mé holčičky. Měla jsem vyvolávaný porod, bohužel ani po tabletě a 2 kapačkách se porod nerozbíhal a já jsem se jen hodně pomalu otvírala, nepomohlo ani propíchnutí plodové vody,celých 21 h jsem byla na monitoru. Bolesti díky kapačce byli obrovské.od půlnoci do 4 30 jsem musela na každý stah tlačit,jen s malými přestávkami, opravdu to bylo hrozně náročné.Bohužel pan doktor furt někam odbíhal a přede mnou rodil dvojčátka na císaře,takže hned poté se mu už asi nechtělo znovu na operační sál /tot jen můj názor/.Poté se dcerka začla dusit,nikdo mi ani nic neřekl,najednou se tam sešlo mnoho lékařů,manžel musel odejít a doktor použil kleště,řval na mě at tlačím,ale po těch 4,5h tlačení opravdu nebyla síla.Když se holčička narodila ani nebrečla,museli jí křísit a byla umístěna na ARO.Bylo mi opravdu hrozně jak na duši,tak i fyzicky, nástřih obrovský jak vnější,tak i vnitřek,určité problémy mám dodnes.Naštěstí mi holčičku druhý den přivezli.Když můj gynekolog nahlédl do dokumentace, tak řekl,že to byl jasný císařský řez /on ale u toho porodu nebyl/.Holčička je ale moc šikovná, nevypadá,že by měla díkybohu nějaké následky, jen je hodně živá,ale to jak čtu všechny děti,které se tímto způsobem narodily. Říká se,že na tu bolest z porodu se zapomíná,ale bohužel já ne,nejen na tu bolest, ale i na ten strach o moji provorozenou dceru.Časem bychom chtěli druhé, ale porodu se přímo děsím.
 Hanka+Verunka8/05 
  • 

Re: Selhání? 

(27.9.2007 21:47:19)
Ahoj mám dvouletou dcerku a pořád mám pocit,že jsem měla odfláknutý porod, po probdělé noci mě ráno z jedné porodnice vyšoupli(nepřijímali) do druhé,kde se mi až večer o púl sedmé narodila dcerka.Šla opačně,no spíš nešla než šla,pořád mě prohlíželi ultrazvukem jak tam ty nožky vlastně má.Bolesti jsem si užila až až,nastřihli mě až na stehno,nakonec doktor malou vydoloval,držel ji za nohu,byla modrá,apgar 7 8 9,dali mi ji až 3.den po porodu,dneska je hyperaktivní,ve 2 letech ani slovo...všechny kolem,které neměly otočené mimi,rodily císařem...a já se do dneška trápím tím, co by bylo, kdyby ... kbydy byl císař...na únor čekám druhé mimi a z porodu mi už teď vstávají vlasy hrůzou.
 Iva, Viki (08/05) a bříško (01/08) 
  • 

Re: Selhání? 

(28.9.2007 13:51:15)
ahoj,

můžu být zvědavá, kolikátého jste? Viki se narodil 11.8.2005, taky šel zadečkem (máme to tak trošku v rodině, vždy první dítko, už 3. generaci). Porod normální (spodem), s povinným epidurálem (V Grenoblu). Vážil 3085g, 49cm, pánev dle rentgenu "tak akorát", císařem mě strašili celou druhou půlku těhotenství, nakonec rozhodli, že budeme rodit "spodem". Bohužel jsem díky epidurálu necítila pánev a rozhodily se mi kontrakce (časté, ale velmi slabé). Tlačila jsem "na pokyn" a po půl hdině fakt už nemohla. Celé tělíčko už bylo venku a hlavička ještě uvnitř (pro mě docela hrozný pohled). Tak vzal doktor kleště a malému pomohl ven. Apgar měl 5, po 5 minutách ale už 9. Na chviličku s ním odběhli vedle (prý odsát a trošku kyslíku), ale pak už mi ho dali hned na hrudník a byli jsme spolu.
Až na to, že mu při propichovaná vaku s plodovou vodou poškrábali prcku, žádné otoky a ni modřiny neměl. Ani nebyl nijak nemocný, celý první rok neměl ani rýmu. Živý je veeeeeeeeeeelmi, ale hyperaktivní asi ne. Jenže to prý jsme s manželem byli oba, atkže na kleště to "svádět" nemůžu.
Jo a taky čekáme druhé, v lednu.
Kdybys chtěla, písni.
Hezký den
Iva.
 Hanka 
  • 

Re: Selhání? 

(28.9.2007 21:41:43)
Ahoj,verunka je 5.8.,bylo to v 38.týdnu,měla 2900g a 48 cm.Sice malá,ale dala mi zabrat,nepila,spala,žloutla,hubla,pediatrické oddělení v Brně Bohunicích tragédie,doktorka protivná,sestry ještě víc,vítaly mě slovy -co je zase,co zase chcete - no já zase chtěla,aby mi teda poradily,jak mám do malé dostat aspoň pár kapek mlíka... od 3 měsíců jsme lítali po neuro doktorech,po 1.návštěvě zralí na odstřel(to nám předpověděli i mozkovou obrnu),cvičili jsme vojtu,srovnali jsme se,ale pořád nás něco trápí,Verunka nemluví,hyperaktivní teda je,teď na nás vypadl ze skříně zase jiný kostlivec - hrozba epilepsie,už 3 měsíce čekáme na magnet.rezonanci,je mi čerstvých 31,mám pár šedivých vlasů a když si představím,že třeba při císaři jsme žádné trápení mít nemuseli,tak bych ty dva doktory, co mě rodili,s chutí nakopala do koulí(sorry za výraz)
 Káťa+2 Škubánci 


Re: Selhání? 

(27.9.2007 22:58:29)
Přesně! Já jsem jednou s dětmi na dětské klinice, kam jsme docházeli na neurologii, potkala v chodbě paní. Vyptávala se na můj porod, čistě z profesionálního hlediska, prý je porodní asistentka z Podolí. Ona vůbec zpočátku nechápala, co jí říkám! Ji vůbec nenapadlo, že jsem rodila normálně, jsem totiž dost mrňavá a docela i štíhlá, to prý v Podolí už je indikace k císaři..
U mě byl problém, že po porodu prvního miminka ustaly kontrakce, proč, to nechápu.
No ještě, že to tak dopadlo, děti navíc byly nedonošené a já po porodu dost krvácela.. proto dr. na šití moc neviděl, zašil to jen tak s tím, že to později předělají, v tu chvíli nebylo důležité jak esteticky mě zašijí, ale můj život (v tu chvíli už jsem byla v narkoze a nevěděla jsem, že i moje holčička bojuje o život..) Stehů bylo prý několik desítek, nakonec to srostlo, byť teda ne zrovna ideálně.

I můj muž se narodil pomocí kleští a je advokát, též má maminka kleštěma.. a je též velice úspěšná a uznávaná ve své práci..
 Stana74 
  • 

Re: Selhání? 

(28.9.2007 13:02:34)
To som si naozaj neuvedomila, ake vselijake nastrahy cihaju pri pouziti kliesti! Ja som mala tiez kliestovy porod. 36 hodin po zacati silnych kontrakcii som porodila mojho syna pomocou kliesti. Hlavicku mal nakrivo, takze som ho nemohla normalne vytlacit. Ale porodnicky boli super! Mala som epidural, takze som toho vela necitila, ale musim povedat, ze bolesti ustali po 3-4 dnoch. Som zasita super, ziadny rozdiel "predtym a teraz".:-)Rodila som v Bergene (Norsko).
 LaraKroft 


Re: Selhání? 

(30.9.2007 21:55:19)
Ahoj, já jsem taky rodila v Bergenu, ozvi se mi prosím!
(veronika12.kroft na seznam.cz :) )
 Alena 
  • 

Re: Selhání? 

(30.9.2007 11:59:26)
Míšo použití kleští nebývá selhání lékaře.

Já mám za sebou klešťový porod a to z důvodu zastavení porodu,prostě hlavička už byla vidět a najednou mi přestaly kontrakce a vytlačit miminko bez jediné kontrakce prostě nejde. Věř,že nebýt včasného zásahu lékaře a použití kleští přišel můj syn o život. Takže já jsem vděčná,že tahle možnost existuje.
 Míša + Ríša 
  • 

Re: Selhání? 

(30.9.2007 15:47:33)
Děkuji za názory, máte pravdu, že tam kde dopředu nejde rozpoznat výše uvedené potíže, kleště pomáhají. Měla jsem na mysli porody,kde zbytečnými zásahy dochází ke komplikacím a také tam, jak pan doktor píše, kde je matka dlouhodobě chronicky nemocná... Jestli tam není lépe použít rovnou císaře. Víte, při slově kleště mi vyskakuje husí kůže, na moji tetu kleště vzali a výsledkem byl těžce poškozený chlapec (nevím přesně jak, ale nějak mu zhmoždili kleštěmi mozek). Bratranec byl na úrovni zvířátka, vydával jen skřeky, a přes veškerou touhu starat se o něj jej teta musela dát do ústavu, když začal fyzicky sílet, byl svému okolí nebezpečný. Stalo se to v dobách hluboké totality, takže nějaká omluva či odškodné nehrozilo. Zajímalo by mě, jak je to dnes, pokud by se něco takového stalo? Nechci aby to vyznělo, že chci napadat lékaře a zdravotnictví, určitě je spousta těch, kteří si zaslouží náš dík, ale dá se dělat něco s tím, když chybou lékaře zůstalo dítě postižené? Slyšeli jste někdy o případech z poslední doby?
 Sovička 
  • 

Re: Selhání? 

(30.9.2007 19:24:57)
Já jsem slyšela od kamarádky,že se podařilo letos v únoru miminku hlavičku kleštěmi rozmáčknout,jestli je to pravda to nevím,ale prý se to stalo v Brně.
 Veveruše 


Re: Selhání? 

(30.9.2007 21:28:36)
Tak by mě zajímalo, jestli by v případě, že by se to stalo v Praze na Bulovce, MUDr. Záhumenský kleště také zakázal, jako to udělal z podobného důvodu s porodními stoličkami...
 cizinka1 


Re: Selhání? 

(1.10.2007 10:03:22)
Hanko Bor.,

nezakazal by, a troufam se rict, ze i zatim nezakazal i presto, ze jiste ma jako kazdy doktor za sebou par nesikovnych pouziti nastroje, ke kterym ovsem nepriznava:). Ony ty kleste davaji tak uzasny pocit prodlouzene ruky a velke moci s neomezenymi moznostmi. V pripade te stolicky: byly tam prece jen ctyri obycejne lidske ruky, aby tu nestastnou maminku chytly a pridrzely. Teda nevim, kolik jich tam opravdu bylo, ale porodnicky standart behem 2. doby porodni je 2 lidi: par ruk pro miminko a par pro maminku. No ale ktery chlap touzici po moci odpusti chybu holym lidskym rukam, ze?

Prominte, sleduji Spidermana se synem, abych byla obraze, a napadaji mi vselijake blbiny: ten Octopus se svyma umelyma chapadlama je hezky archetyp predstavy o moci, ze?
 Nikola 
  • 

Re: Selhání? 

(1.10.2007 9:24:08)
V případě mé sestry šlo o jasné selhání lékaře, které se nakonec řešilo kleštěmi. Takže, před 24 lety v Podolí rodila má mamka sestru. Mamka má 158 cm, 45 kg, úzká pánev - tzv. chlapecká postava. Při příjmu jí PA s lékařem říkala:"budete mít velké děťátko". Taky že jo. Sestra měla 4,2 kg, pánev úzká, kleště, řev ze strany doktora, neboť má mamka po 5 hodinách nepřetřžitých bolestí (stahy už neměly ani přestávky) už nedokázala tak velké dítě vůbec vytlačit. Když pak nesla karty dětí do kartotéky (sestřička jí o to požádala), tak se tajně podívala na to, kdy děti začali mít tzv. pravidelné dýchání. Samozřejmě sestra byla přidušená, bylo to i v kartě. Sestra neuměla do 7 let pořádně mluvit, od 2 let chodila na logopedii. Naštěstí jiné než řečové centrum nebylo nedostatkem kyslíku poškozeno a i to je dnes v pořádku (po 7 letech denního cvičení skoro všech písmen). Kdybych znala jméno lékaře, asi bych mu musela napsat, že takového sprominutím kreténa svět neviděl a ať vrátí diplom. Ohrozit život matky i dítěte svoji leností a potom řvát kvůli své chybě na matku? To je vrchol všeho. Snad už při prvotním vyšetření sám konstatoval, že dítě je velké, přesto se asi nechtěl otravovat s císařským řezem. Ještě tak mimochodem, sestra se narodila s vykloubenou nohou. Bohužel je mi znám i případ cca 3 měsíce starý, kdy bylo na císaře pozdě, miminko se tahalo kleštěma po 20hodinovém porodu a za 3 dny zemřelo a bylo to jeho "štěstí", protože by celý život bylo těžce postižené. Rodičce nemocnice "přislíbila", že příští porod bude tedy tím císařem. Naivně jsem si myslela, že se v dnešní době už nic takového neděje. To jen k těm super výsledkům českého porodnictví. Takže samozřejmě se ptát dokola a "otravovat" lékaře a nechat si vysvětlit všechny postupy, zdůraznit minimalizaci rizik atd.
 ewwusska 


Re: Selhání? 

(12.4.2010 21:07:10)
Já měla první porod klešťový. Že neprojde normálně zjistila asistentka, když jsem jí řekla, že už mám asi hodinu tlak do konečníku. Snažila jsem se syna vytlačit asi dvacetkrát a když začalo zlobit srdíčko, tak ho další doktor přišel vytáhnout kleštěma. Kdyby to neudělal, syn by tu určitě nebyl zdraví s námi. Měl pak komplikace (infekci, zlomenou kličku, novorozenecké křeče a hematom na hlavě, centrální hypotonii), ale naštětí vše dobře dopadlo. Teď jsem ve 36. týdnu a doufám, že druhý porod bude bez problémů, ale teď se už hrozně bojím, že se něco pokazí:-(
 kití 


jak se vyjádřit 

(27.9.2007 13:14:03)
no "jdu nakojit plod" je hláška hezká. Rozdělení na embryo, plod, novorozenec, kojenec..." beru, je to terminus technicus. A v tom smyslu by se asi mělo používat, mezi odborníky, ne v článcích pro širokou veřejnost. V laické části světa to pak zní podivně, moje dcerka měla ve zprávě z kožního napsáno: 3měsíční nekojený kojenec. Jako kdyby 3měsíční dítě, 3měsíční chlapeček, 3 měsíční holčička mělo jiný význam, jiné stáří..... prostě je to absurdní od začátku do konce a trocha lidského a laického vyjadřování by opravdu neškodilo.
 Petra + 1 mimi 
  • 

Re: jak se vyjádřit 

(27.9.2007 13:30:03)
Míšo s těmi kleštěmi to tak není. Já měla naprosto normální porod, první doba porodní byla hrozně rychlá, ale v druhé době, jsem prostě nebyla schopná malou vytlačit a už začínala být přidušená, proto zavolaly doktora s klěštěma. Nikdo nemohl tušit, že mně malá nepůjde vytlačit. naštěstí když jsem doktora uviděla, tak jsem sebrala všechnu sílu a malou vytlačila :-))) Takže o císařovi u mně nemůže být řeč a málem na kleště došlo.... Chyba byla spíš ve mně, nebo možná vzhledem k velmi rychlé první době porodní, jsem ty cesty neměla ještě úplně nachystaný. Nevím. No doufám že u druhýho už to bude snadnější. Malá měla apgar 5-7-8 byla asi ¨2hod. v inkubatoru a pak už mně ji dali na pokoj :-)
 Denkora 


Re: jak se vyjádřit 

(27.9.2007 16:09:12)
Petra tak u mna to bolo do bodky rovnake ako u teba. druha doba porodna trvala hodinu a pol zato zaciatok bol velmi rychli. Doktorka uz brala klieste do ruk a ked som to zbadala mala bola hned von. abgar 9- 10-10 takze to az tak zle nebolo ako to vyzeralo. kazdopadne mam vycitky ze som bola taka neschopna a ze vela nechybalo aby doktorka pouzila klieste. Dufam ze 2x mi to tlacenie pojde lepsie a nebudem sa musiet strachovat o miminko
 cizinka1 


izraelska studie 

(27.9.2007 13:45:24)
Ta izraelska studie se mysli tahle?:

TITLE Long term effects of vacuum and forceps deliveries

AUTHOR Seidman DS, Laor A, Gale R, et al

REFERENCE Lancet 1991; 337: 1583-85

PLACE OF STUDY Israel

ABSTRACT Study of 52,282 infants born in Jerusalem between 1964 and 1972. Study of intelligence test and medical examination at 17 years old by the Israeli Forces draft board. Among the 937 born by forceps or vacuum the intelligence scores were significantly higher (p<0.0001) than those of the spontaneous delivery group. After adjustment for confounding factors the differences were less obvious. Length of maternal education was positively correlated with forceps and vacuum delivery. It is possible that women with high IQ have a tendency towards a more difficult birth and a tendency to forceps deliveries. This may explain the crude data.

KEYWORDS *forceps delivery, *vacuum, *IQ, *intellectual development

DISCUSSION There are at least 16 studies suggesting that the average IQ of a first born is higher than the IQ of the siblings. It is noticeable that forceps and ventouse deliveries are more common among primigravida.

Jinou neznam, pokud existuje, rada bych ji vydela alespon jako abstrakt. Pokud neexistuje, pan doktor popletl data: zkoumano bylo pres 50 000 deti ve 17, z nich 937 bylo narozeno vaginalne operativne. Tyhle deti byli prumerne vyrazne inteligentnejsi nez skupina kontrolni (spontanne porozena), ale bylo to spise tim, ze je porodily matky s vyssim vzdelanim. Coz vysvetluje vypovedni hodnotu studie: neni divu, kdyz porovnate 1000 deti prumerne inteligentnejsich lidi s masou (50 000) prumerne populace dostanete ocekavany vysledek.

Kdyz citovat tak presne a inteligentne, pane doktore.

Nic proti klestim ci VEXu ani proti skalpelu. Kdyz zivot je v ohrozeni, je treba ho zachranit. Vice se by dalo rict proti zbytecnym intervencem, ktere riziko tisni miminka zvysuje (amniotomie, preventivni oxytocin a dalsi hormonalni pripravky, epidural). No, a ze to porodni trauma diteti musime kompensovat v nadeji, ze mu to celozivotne neublizi, my maminky "operativnich" deti vime. Tech studii je vice, ze ano, pane dr.? Nicmene, dekuji za nezdarily pokus o uklidneni.

 Nasuada 


Re: izraelska studie 

(27.9.2007 14:33:00)
Zdravím tě cizinko, nemáš prosím tip na nějakou dobrou knihu o historii porodnictví. U takových článků mě vždycky vadí, že jsem nevdělaný tupec a mám jenom ty svoje instinkty...... Článek mě taky neuklidnil, myslím, že dost záleží na šikovnosti a zkušenostech lékaře, který zásah provádí jestli "přileje olej do ohně" nebo jestli jsou potíže dítěte způsobené jenom prvotní komplikací.
Myslím, že děti po komplikovaných porodech mohou mít psychické problémy, které na první pohled nemusí být vidět a jsou pak přičítány povaze dítěte, nezkušenosti matky apod. Ale to porodníci neřeší, takže článek je vlastně z mého pohledu O.K., napsal ho porodník a ne psycholog......
 cizinka1 


Re: izraelska studie 

(27.9.2007 14:41:32)
Katko, ja nevim co je ted na ceskym trhu v prekladech, ale videla jsem nedavno neco desne zajimaveho: Obstetric interventions od, myslim, ?Graham. Je to presne co se ptas: historie, ruzne trendy v Evrope, zenske hnuti a tak. Pohledam presny bibiograficky udaj.
 cizinka1 


Re: izraelska studie 

(27.9.2007 14:45:39)
Tak je to tady. http://www.amazon.com/Episiotomy-Interventions-Ian-Davidson-Graham/dp/0632041455

No, je to konkretnejsi nez jsem si zapamatovala, jde jen o historii episiotomii. Ale vypadalo to moc zajmave prave kvuli sirsimu historickemu a spolecenskeho kontextu.
 Nasuada 


Re: izraelska studie 

(27.9.2007 14:51:34)
Díky, a bež meditovat:-D, je to fakt lepší než ...... (víš co), já jdu s malým spát:-D
 Shayla a 3 kluci 


Re: izraelska studie 

(28.9.2007 21:42:46)
Porod jako trauma pokud vím zkoumal český psycholog Stanislav Grof, kdysi jsem od něj i něco četla.
 Lavanda 


Re: izraelska studie 

(27.9.2007 15:16:42)
Zdravím tě, cizinko.
Díky za vyhledání studie, jsi dobrá.

Možná ještě pro ty, co nečtou v angličtině bych doplnila - studie se také zmiňuje o tom, že zjištěná vyšší inteligence dětí narozených klešťovým porodem by také mohla souviset s vyšší průměrnou inteligencí prvorozených ( o tom se zase nedávno objevily jiné studie, ale já je neumím tak rychle a dobře vyhledat), protože u prvních porodů dochází častěji k nutnosti použít kleště...

Jinak, omlouvám se za svou zvědavost, ale už se vaše rodina rozrostla?

 cizinka1 


Re: izraelska studie 

(27.9.2007 15:24:19)
Budilko,

Nene, jeste cekame:)
 Lavanda 


Re: izraelska studie 

(27.9.2007 15:25:21)
A kdy? Jestli to není tajné...
 cizinka1 


Re: izraelska studie 

(27.9.2007 15:41:21)
Budilko,
Je to otazkou tydnu ale jeste intensivne cekat nemusime:) Jinak te moc zdravim:). Chodim ted vice k domarodkam nez na hlavni.
 Lavanda 


Re: izraelska studie 

(30.9.2007 10:11:33)
Cizinko, držím ti palce, ať ta poslední fáze už rychle uteče a vše hladce proběhne. :o))
 PajaMM 


Re: izraelska studie 

(30.9.2007 10:15:49)
Cizinko,
zdravim, to jsou mi novinky....tak drzim palecky a preju hlavne zdravicko!!!!!
 cizinka1 


Re: izraelska studie 

(30.9.2007 20:30:52)
Danielo, Budilko a Stano,

Diky moc za prani:).
 zahumensky 
  • 

Re: izraelska studie 

(28.9.2007 5:01:31)
Uvedena studie je citovana v jedne z nejlepsich ucebnic porodnictvi : Williams Obstetrics XXI vydani z roku 2001. Vysledky jsou shrnuty v tabulce na strane 502 (tabulka 21-6) a jsou tak, jak jsem je uvedl v clanku, ktery jsem mimochodem nepsal pro tyto stranky ale pro casopis mama a ja. Pro potreby clanku jsem nemel duvod vyhledavat v Googlu kompletni citaci studie, protoze ostatni zavery se netykaji tematiky.
Dekuji za doplneni.
 cizinka1 


Re: izraelska studie 

(28.9.2007 10:04:23)
Pane Dr. Zahumensky,

Diky za odpoved, podivam se tam na bibliograficky udaj. Nicmene, pokud jste uz chtel projednat mozne nasledky operativnich porodu, bylo by asi lepsi vyhledat vice existujicich informaci. Tech vyzkumu neni moc, ale asi chapete, ze rodice deti po komplikovanych porodech se obavaji ne nizkeho IQ: ten je zalezitost castecne dedicna a castecne veci dobreho skoleni. Neurologicke, psychicke ani imunitni potize nejak nemusi se vyznamne odrazet na IQ, nicmene to jsou ty problemy, kterych rodice trapi, a vas citat po Williamsovi vyznel ponekud jako falesne uklidneni. Jiste mate pravdu, ze v rukou zkuseneho porodnika operacni nastroje jsou pomerne neskodne, ale opakuji jeste jednou, to, co asi vetsinu desi na klestovem porodu, nejsou kleste, ale situace tisni miminka. A ta je dost casto vysledkem nejen chyby prirody ale zabehnutych porodnickych postupu, jako preventivni naduzivani leku, nedostatecna svoboda a podminky vyrovnat se s bolesti nefarmaceuticky a nefarmaceuticke urychlovaci metody. Pisi o tom, ne proto, ze si myslim, ze to nevite, ale proto, ze v porodnicich zatim bezne se pouzivaji.
 zahumensky 
  • 

Re: izraelska studie 

(28.9.2007 12:16:45)
Vas prispevek se sice vubec nedotyka temy, ale mate na nej samozrejme pravo.
Je potreba rodicky varovat pred zhoubnimi lekari, protoze strach, neduvera a adrenalin z bileho plaste porody vyrazne urychluje a pomaha zenam vyrovnat se s bolesti.
Dekuji za Vasi nezistnou anonymni pomoc, pani Cizinko.
Tim koncim mou diskusi k tematu.


 jana38 


Re: izraelska studie 

(28.9.2007 14:39:32)
No jasně, lepší je rodičku o ničem neinformovat, nedejbože o tom, že nějaký zákrok může přinášet komplikace. Co když se jí díky tomu vyplaví do krve adrenalin a nebude dostatečně při porodu poslouchat pány doktory. A hrůza, třeba bude i mít vlastní názor. Takže odevzdaně kyňme, hlavně po ničem nepátrejme a po devíti měsících se plně svěřme do péče doktorů, protože ti vědí vždy, co je třeba udělat za správný zákrok a stejně jako maminka a pan režisér mají vždy pravdu.
A Cizinku pro jistotu ideálně vyšoupnout za hranice, že:-(((
 ela-ela 


Re: izraelska studie 

(28.9.2007 18:57:28)
Teda to je soda... Takhle arogantní reakci bych teda vážně nečekala! Na takového pana doktora bych fakt chtěla narazit.
Takže o nepříjemných věcech a rizicích se nebudeme bavit, aby se náhodou rodičky nezačaly bát (nemají čeho, doktoři jsou skvělí a vždy vědí, co dělají a je to to nejlepší pro rodičku)... skvělá filozofie, jen tak dál!
A s "témou" (já bych teda řekla s tématem) to vůůůůbec nesouvisí...
 kopíráci 


Re: izraelska studie 

(28.9.2007 20:04:06)
nedůvěra a strach z bílého pláště porod výrazně urychluje?,?,?
tak proč já b... jsem se trmácela 250 km do porodnice, zaplatila tam s celou rodinou 10000,- za pension+další výdaje, abych mohla v klidu a míru beze strachu porodit? To jsem měla vědět dřív...
 zahumensky 
  • 

Re: izraelska studie 

(28.9.2007 23:45:09)
Nechtel jsem reagovat, ale neda mi, protoze jde zrejme o nepochopeni.
Az si prectete clanek, zjistite, ze jsem tam mozne komplikace uvedl. A netajim se, ze se vyskytuji a klientky o nich pravdive informuji.
Ale je obrovskou chybou strasit rodicky lekarmi, tak jak to dela Nova a Blesk a obcas i MF Dnes a nekteri zdejsi anonymni prizpivatele. Ja se pod prizpevky podepisuji, protoze se za ne a ani za svou praci nemusim stydet.
Jinak pro ty zeny, ktere mne soudi a neznaji, doporucuji si dukladne prohlednout tento i nektere jine servery s porodnickou tematikou.

a za gramatiku se omlouvam, puvodem jsem Slovak a jeste mam co zlepsovat v tomto ohledu, takze ne temy ale temata
ozaj co znamena slovo hnidopich ?
 Katerina Karlsson 
  • 

Pane docente 

(29.9.2007 8:19:04)

I kdyz vas neznam tak si vazim vasi prace. Jak je zname tak na tomto webu se vyskytuji z velke vetsiny pouze matky na materske ktere se po trech letech doma s detmi velmi nudi a tak je pro ne i ten nejmensi duvod k hadce velkou vyzvou.
Ziji ve Svedsku a zde ma ceske porodnictvi dobre jmeno a ma porodni asistentka byla dokonce na stazi v ceske republice. Jen tak dal a pokracujte ve sve uzitecne praci a nevsimejte si onech hnidopichu vyskytujicich se na tomto webu.
 zahumensky 
  • 

Re: Pane docente 

(30.9.2007 15:36:32)
dekuji za povzbuzeni,
vidim, ze se taky nestydite, za to co pisete.
sice mi to lichoti, ale nejsem docent
jo a svedske porodnictvi je svou kvalitou velice podobne ceskemu
 Jarma (dvě děti) 
  • 

Re: Pane docente 

(4.10.2007 21:50:38)
U pana doktora jsem rodila své druhé dítě a považuji ho za velkého profesionála. Jako onuce v rukou lékařů jsem se vůbec necítila. Veškeré postupy byly se mnou konzultovány. Mohla jsem dělat, co jsem chtěla. Do porodu nebylo zasahováno bez mého souhlasu.
Já totiž popravdě jsem se nesetkala zatím s žádnými doktory, na které bych musela vyloženě nadávat. Asi jsem měla štěstí, možná také je tak často nepotřebuji a tím pádem mám statisticky menší šanci se setkat s těmi špatnými...ale mě ani nenapadlo, když jsem do té porodnice šla, že by to mohlo být jinak - totiž, že by se tam ke mě nechovali ti doktoři a ostatní personál jinak než jak jsem zvyklá - tedy dobře. A to je podle mne kámen úrazu - člověk si hodně věcí přivolá sám jen tím, že už předem se něčeho obává, nebo jde do něčeho se "špatnými myšlenkami "(vzpomínkami... apod.) a tím si to špatné k sobě přivolá... ale tímhle názorem tu asi budu za blázna, že .. :)

 Jarma (dvě děti) 
  • 

Re: Pane docente 

(4.10.2007 21:51:59)
U pana doktora jsem rodila své druhé dítě a považuji ho za velkého profesionála. Jako onuce v rukou lékařů jsem se vůbec necítila. Veškeré postupy byly se mnou konzultovány. Mohla jsem dělat, co jsem chtěla. Do porodu nebylo zasahováno bez mého souhlasu.
Já totiž popravdě jsem se nesetkala zatím s žádnými doktory, na které bych musela vyloženě nadávat. Asi jsem měla štěstí, možná také je tak často nepotřebuji a tím pádem mám statisticky menší šanci se setkat s těmi špatnými...ale mě ani nenapadlo, když jsem do té porodnice šla, že by to mohlo být jinak - totiž, že by se tam ke mě nechovali ti doktoři a ostatní personál jinak než jak jsem zvyklá - tedy dobře. A to je podle mne kámen úrazu - člověk si hodně věcí přivolá sám jen tím, že už předem se něčeho obává, nebo jde do něčeho se "špatnými myšlenkami "(vzpomínkami... apod.) a tím si to špatné k sobě přivolá... ale tímhle názorem tu asi budu za blázna, že .. :)

 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: izraelska studie 

(29.9.2007 9:39:04)
pane doktore Záhumenský, mě to teda taky nedá, nereagovat. Na to, abych měla obavy z lékařů, nepotřebuju ani Novu, ani Blesk. Obstarali to lékaři sami. Vyrostla jsem v rodině, kde byl doktor můj dědeček, naprosto skvělý člověk, na jeho pohřbu byly zástupy pacientů. Léčil mě on a případně jeho přátelé, takže jsem měla skvělou péči. Když zemřel, pochopila jsem, že to není standard. Že běžný standard jsou lékaři, kteří se mnou zacházejí jako s kusem hadru, nerespektují mé názory a přání, ale ironizují je, jednají se mnou jako s prominutím s dementem, klidně na celou chodbu pacientů oznamují mou vážnou diagnózu a odmítají odpovědět na mé otázky... Ano, sem tam se vyskytně někdo, kdo mi dědu připomene - kdo má k pacientům respekt a chová se k nim laskavě. Ale standard to rozhodně není. Takže tady neobviňujte nějakej uhozenej Blesk, kterej nečtu.
A k té anonymitě - máte právo tu psát pod svým jménem (i když stejně člověk nikdy nemůže s jistotou vědět, zda jste skutečně dr. Záhumenský, nebo někdo, kdo se za něj vydává), nicméně je naprosto normální, že se na internetu diskutuje pod přezdívkami, protože člověk si chrání určité soukromí - opět něco, co řada doktorů nechápe...
 cizinka1 


Re: izraelska studie 

(29.9.2007 23:34:55)
Pane Zahumensky,

Zcela jiste jde o nepochopeni, ale neni uplne jiste, z ktere strany.

1) Reagovala jsem na vas clanek jako nekdo, kdo operativni porod ma za sebou. A to, co mi pripadlo ve vasem clanku ponekud tragikomicky je uvod a posledni odstavec. Mam husi kuzi ze slov "kleste" nebo "operativni vaginalni porod", ale z daleka ne proto, ze nevim jak vypadaji chirurgicke nastroje, a jak funguji, ani proto zebych nevedela, ze vazne poraneni miminka nejsou bezne. Mam husi kuzi proto, ze znam strach z nasledku takove situace, a vlastne i nasledky. A vas ponekud odflaknuty pokus o uklidneni mi pripadal usmevny, totiz jste zacitoval studii s nulovou hodnotou vypovedi, a jiz vysvetlila jsem, proc si to myslim.

2) Nesouhlasim, ze moje namitky jsou mimo tema. Kdyz pisete informacni clanek pro sirokou verejnost o krizovou zivotni situaci (a operativni porod je krizova situace), je normalni, bezny a dokocne i rozumny informovat, jak se da moznost takove situace minimalizovat. Prevence je nejlepsi lecba, nemyslite? No a to, ze mou zminene postupy aktivniho vedeni porodu skutecne zvysuji riziko operativnich porodu, je vedecky dokazany fakt, a studie jsou publikovane ne v Blesku a ne na Nove, ale v lekarskych casopisech. Nicmene rozumim duvody vase podrazdene reakce na otevreni tohoto tematu: jste totiz znamy jako ten, kdo ma prsty ve zavreni CAPu, a take v zruseni moznosti rodit ve vertikalni poloze na Bulovce. (Vertikalni poloha v 2. dobe porodni take zmensuje riziko operativniho vaginalniho porodu, nedavno vlastne byla updateovane review ze stejnem zaverem na Cochrane: viz. http://www.cochrane.org/reviews/en/ab002006.html, Cochrane Collaborations je lekarsky server, ne bulvarni tisk ci komercni televize, pokud byste to nevedel.) Sice na svuj vlastni zpusob prace mate samozrejme pravo, a najdete si klientky, ale je neprofesionalni zavirat oci na to, ze vase kolegyne a kolegove umeji setrnejsi a stejne uspesne zpusoby porodnicke pece. Jakoz i ignorovat solidni a etablovany trend v porodnictvi, a bez vedeckeho vyzkumu a publikaci prohlasovat za "nebezpecny" a snazit se ho vypudit presto, ze pro spoustu zen je to zadany zpusob pece.

3) Nechapu, jaky vidite rozdil mezi vsechstrannym informovanim ve clanku na strane jedne a konkretni klientky po klestovym porodu na druhe. Informace prece neni zastrasovani, a setrne a ohleduplne da se podat jakoukoliv informaci bez zatajovani skutecnosti. Nutnost peclivejsiho neurologickeho vysetreni, sledovani a pripadne rehabilitace (coz ve vasem clanku chybi) plne ladi s optimistickem zaverem, ze spousta veci se daji kompensovat.

4) Soude podle vaseho tonu, spatne snasite kritiku. Ale co jste cekal, kdyz jste se vystavoval kriticke verejnosti, stejne tak jaku jiny pisatel, umelec, vedec ci novinar? Mluvime o vasim clanku prece, ne o vasim osobnim zivote, jako v Blesku, coz byste mohl povazovat za nechutny a urazejici. Smim vam dat par rad, jak predchazet tech nejzakladnejsich chyb, jako nekdo, kdo take publikuje? a) neberte kritiku osobne a naucte se na jej reagovat elegantne a vecne, b) predstavujte se publiku jako toho nejinteligentnejsiho a nejvzdelanejsiho ctenare ve svete, kteremu musite laickem jazykem a strucne vysvetlit celou slozitost tematu; narazky na Novu a Blesk jsou ponekud povysene. Nesmite komunikovat s publikou jako s luzou: vypisknou vas; c) potlacte svuj sklon k milosrdnym lzem a polopravdem, naucte se milosrdne podavat pravdu: falesne uklidneni a utajovani zkutecnosti spise znepokojuje a nabada neduvere; d) vzdy overte se plny text citovane studie a posudte sam, jestli jste schopny stat za jeji zpusobem argumentace a zaverem a obhajit jeji relevantnost a dostatecnost ve svem clanku.

5) Nechapu, proc jste prekvapeny, ze na internetu se pise pod nickem. To by vam se ulevilo, nestli bych se podepsala krestnim jmenem nebo prijmenim? Ja si dlouhodobe nazyvam "cizinkou1" prave proto, aby mi nebylo vycitano, ze cesky spatne sklonuji;-).
 Mickey Knox 


Re: izraelska studie 

(29.9.2007 23:49:42)
cizinko, argumentovat nekterym lekarum u nas cochranem je trochu zbytecne. vono to vyzaduje prilis mnoho namahy. prvni problem, naucit se obstojne anglicky, druhy, rozumet metodologii, treti, ochota samostatne se pidit po informacich. a co je nejhorsi, v cochrane je prilis nepohodlnych informaci. vono je prece jen jednodussi hledat argumenty pro to co uz delam, nez uzpusobovat svoji praci, podle toho, co je ucinne.
 zahumensky 
  • 

Re: izraelska studie 

(30.9.2007 15:23:31)
Jenom upozorňuji, že cochrane není všelék.
EBM je sice samozřejmě vynikajícím pomocníkem při hledání řešení problémů, hlavně těch méně častých. Na druhé straně medicína není exaktní věda a tyto obrovské statistické data neodpovídají přesně na naše lokální poměry.
Nyní se doporučuje vést si vlastní soubory a dělat si vlastní analyzy i v nemocnici. Odráží to lépe spektrum klientely ale i zkušenosti lékařů. Ne všechno co platí globálně nutně musí platit i na Praze 8-9-10.
Proto je podle mne porodnictví více uměním než vědou. Platí tady určité zákony a pravidla, pro které máme cochrane, Dare, Medline, Scopus, Current contents, ale právě, že existují zákony statistiky je nutné každý případ hodnotit individuálně a hlavně i s příhlédnutím na prostředí, kde se medicina provozuje.
Je divné, že Ti tupci nevzdělaní čeští porodníci mají tak dobré výsledky, že ?

A Vaše arogance vůči lékařům a pohrdaní mým vzděláním a každodennou prací mne úprimně mrzí. Ale to jste zřejmě chtěl, že ?
 cizinka1 


Re: izraelska studie 

(30.9.2007 20:24:36)
Pane Zahumensky,

Diktovat svuj styl jako svobodny umelec budete moct az si otevrete soukromou kliniku. Jako lekar ve verejnych sluzbach byste asi mel spise brat ohledy na prani sveho pracovniho materialu a tvarovat podle nej svoje umeni, a ne prizpusobovat ho svemu umeni. Vzdyt jde o svepravne zeny, ne dobytek, svereny vam statem na chov. Nelze prehlednout, ze v Praze je zajem o normalni porod ale malo poskytovatelu takovych sluzeb. Vy nam povidejte neco o aroganci:-). Nechcete se popovidat o aroganci monopolistu?

No ja se nedivim, ze Mickey nemaji valne dobre mineni o vzdelani porodniku, totiz co posledni dobou prohlasuji v novinach kolem tematu domacich a prirozenych porodu je tezko ztravitelne pro kohokoliv, kdo chodil do skoly, tam se neco naucil, a ma nejakou obcanskou sebeuctu.

Vase statisticke vysledky neni zadny zazrak: mate plosne bezplatne geneticke testovani, jedno z nejvyssich procentu umelych potratu v Evrope a v tom cisle rekordni podil potratu ze zdravotnich duvodu, az 18 procent( jinde obvykle jsou 1-3). Takze neni divu, ze porodu se doziji ti deti, kteri u porodu nemaji sanci umrit. A na rozdil od Svedu, vam to spickove cislo nevdrzi na umrtnost deti do 5 let. Takze tak moc si nefandte, nejste kouzelnici:-). A ukazte mi tu svedskou PA, ktera by byla nadsena z postaveni svych ceskych kolegyn ci strankou psychicke pece o tehotnou a sestinedelku (Svedky v tom maji dobrou povest po cele Skandinavii).
 Marie 
  • 

Milá sebestředná Cizinko, 

(3.10.2007 2:46:19)
jsi zřejmě nejchytřejší člověk zabývající se porodnictvím, že?
Teda kdybys byla porodník, tak bych teda u Tebe rodit nechtěla, to mi věř. Z Tvých arogantních poznámek čiší Tvoje osobnost - silná vnitřní negativní energie, zloba, nenávist a toho by ses měla zbavit, pomohlo by Ti to chápat více lidi s jiným názorem, být tolerantnější - zkus na sobě trochu pracovat, zajdi si k léčiteli, zkus nad sebou trochu přemýšlet.
Nemusíš zrovna všechny doktory házet do jednoho pytle a poučovat je. Nebo ty snad osobně zmiňovaného doktora znáš? Já ne a z toho titulu bych se rozhodně nesnažila ho slovně drze napadat nebo poučovat o věcech, o kterých ví on sám lépe než ti, kteří tady sedí u PC na zadku a chatují.
P.S. Ad k porodům doma: kdybych měla rodit své první dítě doma, tak se narodí mrtvé. A to máme v ČR komplikovaných porodů s nutným zásahem lékaře jen kolem 10 %. Neříkám, že se musí za každou cenu rodit v porodnicích, ale pro mě je to větší jistota, i kdyby komplikovaných porodů bylo jen 1 %. Samozřejmě rodit doma je každého věc. Takže nechápu, že nesnášíš tolik lidi s jiným názorem, trochu se povznes a buď nad věcí. Ti doktoři prostě hájí svůj chleba. Nebo chceš snad, aby si kvůli Tobě sypali popel na hlavu?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Milá sebestředná Cizinko, 

(3.10.2007 8:18:27)
Marie, nemusí si sypat na hlavu popel, stačí, když nebudou vešet svým zákaznicím bulíky na nos ...
 Stáňa a dva kluci 


Re: Milá sebestředná Cizinko, 

(3.10.2007 10:30:38)
Marie,
více tolerance by neuškodilo...a méně vzhlížení k autoritám. To, že je někdo doktor, ještě neznamená, že s ním kdokoliv nemůže polemizovat a říct mu svůj názor. A pokud to dotyčný neunese, tak se potom nemůže divit reakcím. Doufám, že tohle se postupně změní a doktoři budou nahlížet na své pacienty s úctou a s úctou se k nim budou chovat. Dobrý doktor totiž potřebuje nejen spoustu vědomostí a snahu se vzdělávat, ale i velké množství empatie, ochotu naslouchat a pokoru.
 cizinka1 


Mila lidumilna Marie;-), 

(3.10.2007 8:54:16)
Marie,

Z tveho prispevku naopak ciha laska k lidem a velka ochota pochopit cizi nazor:).

Pripomen mi, kde jsem zakazala p. dr. pracovat svym stylem. Naopak, napsala jsem mu, ze na svuj oblibeny styl prace ma samozrejme pravo, jen bylo by adekvatnejsi aby ho prosazoval tak monolitne, jak to ted dela, ve vlastni soukrome klinice: pokud si sezene klientky. A to sezene, treba tobe;-). Co mu vycitam je snaha a zasluhy pri vypuzeni z porodnice na Bulovce kolegyne a klientky, ktere provozovaly jiny styl prace. Pan doktor velmi rafinovane se priznal, ze normalni porod neumi. Ale nevim podle ceho usoudil, ze prazska klientela se nehodi pro vedeni normalnich porodu. To je pro mne zahada, totiz zajem tam je, Cesky jsou normalni zeny druhu homo sapiens a domnivam se, ze veskera zakonitosti, o porodech tohoto biologickeho druhu zjistene, plati i pro nej.

Ja doktora znam jen medialne, a znam jeho vyroky kolem CAPu. Bulovka byla prvni ceska porodnice, ktera vedle "nemocnicni" porodnice otevrela porodni centrum, specializujici se na "prirozene" porody. Praxe v Evrope celkem bezna a i uspesna, v Praze vsak ztroskotala na mentalite podobnych lidi, jako p. dr. Pan doktor otevrene jasal, kdyz centrum bylo zavrene, proslavil se vyrokami, ktere prozrazovaly, ze o tom, co vedeni "normalniho" porodu je, nema ani poneti. Nic o tom necetl, vubec jeho principu nechapal, na zadne stazi nebyl. Muzes mi vysvetlit, jak vubec se troufl zustat pracovat v takove porodnici? Nemusel delat neco, co je mu proti srsti, nikdo to po nim nechtel, stacilo si najit praci v jine porodnici, kterych v Praze je dost.

Mam si vazit toho cloveka, ktery neumi vazit si jiny trend ve svem oboru? Nevazim si ho, a ty si delej jak chces. Jen pokud vidis cizi nazor, nemusis hned si poustet do psychoanalyzy, abys ho vyvratila. Zkus argumentovat racionalne.

P.s. ad porody doma: nejdrive o tom neco si precti pak se vyjadruj. Abys rodila doma nikdo po tebe nechce ani chtit nebude. Kdyz volas po nejake toleranci a pochopeni cizim nazorum a i obycejne slusnosti, zacni si u sebe. A take s obycejnem pouzivanim toho, co si naucila ve skole: ziskanim se informaci o tom, o cem chces se vyjadrit.
 Marie 
  • 

Pro Cizinku 

(10.10.2007 2:04:24)
O tom, že p. doktora osobně znáš a máš s jeho porodními praktikami zkušenosti, jsem nevěděla, takže se omlouvám.
Spíš bych řekla, že tak jak jsou dobří a špatní učitelé nebo dobří a špatní řidiči (řidičky), tak to je i u doktorů, jsou to jenom lidi a s tím už přece nikdo nic neudělá.
Mě ale nadzvedlo ze židle, že jsi zevšeobecňovala, že doktoři zacházejí s rodičkami jako s dobytkem apod.. S tímto prostě nemůžu souhlasit (jsou přece i slušní porodníci a např. já mám zkušenosti naštěstí jenom dobré, zatím jsem rodila 2x). Proto jsem Tě popíchla a napsala, že to chce trochu tolerance ... Prostě se vyjadřuješ na můj vkus dost ostře a když Tvé věty znovu pročítám, je mi líto těch doktorů, kteří se opravdu snaží a jsou k pacientovi laskaví.

Ad k porodům doma: jsem psala přece, že rodit doma je každého věc, takže si myslím, že jsem snad k tomuto tolerantní dost. Já jsem nikoho, kdo chce rodit doma, přece neodsoudila ani nekritizovala! To, že jsem uvedla svůj konkrétní případ (že kdybych měla svůj první porod doma, tak moje dítě nepřežije), není přece důvod k tomu, aby si někdo myslel, že jsem netolerantní. Kdybych měla třeba za sebou 2 nekomplikované porody, tak bych třeba domácím porodům hlasitě tleskala, těžko říct, co by bylo. Ale já jsem si zažila něco jiného, tak jsem holt spadla do těch 10 % komplikovaných porodů, co potřebují akutní zásah na porodním sále ... mám smůlu, holt každý má na nebi tu svoji hvězdu. Doufám, že Tobě se to při porodu doma nestane, že budeš patřit k drtivé většině žen s nekomplikovaným porodem. Držím pěsti a hodně štěstí.
 Marie 
  • 

Pro Cizinku 

(10.10.2007 2:04:56)
O tom, že p. doktora osobně znáš a máš s jeho porodními praktikami zkušenosti, jsem nevěděla, takže se omlouvám.
Spíš bych řekla, že tak jak jsou dobří a špatní učitelé nebo dobří a špatní řidiči (řidičky), tak to je i u doktorů, jsou to jenom lidi a s tím už přece nikdo nic neudělá.
Mě ale nadzvedlo ze židle, že jsi zevšeobecňovala, že doktoři zacházejí s rodičkami jako s dobytkem apod.. S tímto prostě nemůžu souhlasit (jsou přece i slušní porodníci a např. já mám zkušenosti naštěstí jenom dobré, zatím jsem rodila 2x). Proto jsem Tě popíchla a napsala, že to chce trochu tolerance ... Prostě se vyjadřuješ na můj vkus dost ostře a když Tvé věty znovu pročítám, je mi líto těch doktorů, kteří se opravdu snaží a jsou k pacientovi laskaví.

Ad k porodům doma: jsem psala přece, že rodit doma je každého věc, takže si myslím, že jsem snad k tomuto tolerantní dost. Já jsem nikoho, kdo chce rodit doma, přece neodsoudila ani nekritizovala! To, že jsem uvedla svůj konkrétní případ (že kdybych měla svůj první porod doma, tak moje dítě nepřežije), není přece důvod k tomu, aby si někdo myslel, že jsem netolerantní. Kdybych měla třeba za sebou 2 nekomplikované porody, tak bych třeba domácím porodům hlasitě tleskala, těžko říct, co by bylo. Ale já jsem si zažila něco jiného, tak jsem holt spadla do těch 10 % komplikovaných porodů, co potřebují akutní zásah na porodním sále ... mám smůlu, holt každý má na nebi tu svoji hvězdu. Doufám, že Tobě se to při porodu doma nestane, že budeš patřit k drtivé většině žen s nekomplikovaným porodem. Držím pěsti a hodně štěstí.
 cizinka1 


Marie,  

(10.10.2007 19:57:54)
Marie,

prece vety " Jako lekar ve verejnych sluzbach byste asi mel spise brat ohledy na prani sveho pracovniho materialu a tvarovat podle nej svoje umeni, a ne prizpusobovat ho svemu umeni. Vzdyt jde o svepravne zeny, ne dobytek, svereny vam statem na chov" neni zvseobecneni. Ja autorovi vykam, proto ten plural:). Ja vim ze jsou i jine lekari. Mohly by byt v mediich viditelnejsi, a vice se vyjadrovat k medializovanym otazkam porodnictvi, ale stejne dik za nej.

Ja se nechystam rodit doma, ale dik za prani:).
 zuzini 


Re: Milá sebestředná Cizinko, 

(3.10.2007 16:21:50)
Tak to já bych zase s cizinkou rodila ráda(kdyby byla porodník) a po pročtení některých diskuzí mám dojem, že cizinka je jeden nejtolerantnějších diskutujících. To čím argumentuje jsou fakta, nevycucává si to z prstu. Holt někdo studuje a má na to diskutovat s odborníky a jiný zase ne.
 Marie 
  • 

Taky trochu statistiky 

(10.10.2007 2:33:54)
Máš ráda statistiky, tak tady je taky jedna:

Za první tři čtvrtletí klesl počet potratů (umělých), i když ne tak výrazně jako v minulosti. Statistici jich loni evidovali 29.827, což je o 815 méně než loni v prvních devíti měsících. Za zpomalením poklesu podle ČSÚ stojí zvýšení počtu samovolných potratů. „Důvodem je jednak celkově vyšší počet těhotenství a také jejich posouvání do pozdějšího věku, ve kterém je spontánní potratovost častější,“ dodali statistici.
 Marie 
  • 

Ještě trochu statistiky 

(10.10.2007 3:28:24)
Cizinko,
dívala jsem se na statistickou ročenku a nezdá se mi Tvoje kritika, co se týče úmrtnosti dětí do 5 let.

věk 0: něco přes 3 děti na 1000 narozených (za poslední roky se to pohybuje kolem 3,4 - 3,1 dětí)
věk 1-4: 0,2 dítěte na 1000 dětí
věk 5-9: 0,1 dítěte na 1000 dětí

Nezlob se, ale z mého laického pohledu úmrtí O,1 dítěte na 1000 žijících dětí ve věku 5-9 let není nějak zvlášť alarmující číslo, aby se to srovnávalo se superjedničkou Švédskem. Kromě toho to nic nenapovídá o lékařské péči - číslo zahrnuje i děti zemřelé na následek nějakého úrazu (pád z balkonu, popáleniny, dopravní nehoda apod., vždyť to slyšíme všude kolem) a to jsou na vině spíš rodiče ... Např. před pár lety se v naší obci stal případ, že babička otrávila smaženými houbovými řízky (muchomůrka zelená) sebe i své dvě vnučky (nepřežily, protože nepoznaly hned, že jde o otravu a do nemocnice se dostaly příliš pozdě ... otrava muchomůrkou zelenou je zákeřná v tom, že se projevuje až 9-12 hodin po požití, na rozdíl od otravy satanem, u kterého dochází ke zvracení hned). To už prostě lékaři nemají šanci udělat zázrak.
 cizinka1 


Re: Ještě trochu statistiky 

(10.10.2007 20:14:51)
Marie,

Statistiky umelych potratu celkove mi nejak zvlast nezajimaji, to je vice mene rozhodnuti tech zen. Netleskam tomu, ale povazuji to za vec jejich svedomi, do ktere nemam co kecat.

O co mi jde je spise otazka, jak potraty ze zdravotnich duvodu koreluji s novorozeneckou a perinatalni umrtnosti, protoze tyto cisla evidentne souvisi.
Kdysi jsem si udelala tu praci a koukla jsem si na statisticke urady evropskych zemi (kde se mluvi svetovymi jazykami, aby kazdy mohl porovnat).

takze data z 2002

prvni cislo: pocet narozenych zivych deti, druhe potraty ze zdravotnich duvodu, ktere jsou samozrejme jinak specifikovane a nesrovnatelne, ale i tak nepomer je zarazejici:

Anglie a Wales vice nez 600 000, 1900 potratu kvuli obavam, ze dite se narodi postizene.
Nemecko: vice nez 600 000, 3700 potratu z duvodu zdravotnich a kriminologickych
Cesko ca. 100 000, 5600 potratu ze zdravotnich duvodu.

Podle meho soudku, to znamena, ze porodnici nemaji co se chlubit spickovym vysledkem, vsechno co mohlo umrit, v Cesku jiz je davno mrtve (mimina s vadami nesloucitelnymi se zivotem, nebo deti s Downovem s. a pravdepodobnou vadou srdce).

Detska umrtnost neni spatna, to prece netvrdim, ale na rozdil od Svedska klesa na evropsky prumer, coz take klade otazku, jestli v tomto mene ostre sledovanym obdobi neumiraji zachranenci neonatologu... Mezinarodni porovnavaci cisla najdes na strankach WHO, UNICEF a EUROSTAT.

Co tim vsem chci rict, ze spickova statistika neni zadny duvod odepirat zenam svobodu volby mista a zpusobu porodu ani odepirat moznost svym kolegynem zavest alternativni zpusoby pece o rodicku.
 cizinka1 


Re: Ještě trochu statistiky 

(10.10.2007 20:15:56)
Marie,

Statistiky umelych potratu celkove mi nejak zvlast nezajimaji, to je vice mene rozhodnuti tech zen. Netleskam tomu, ale povazuji to za vec jejich svedomi, do ktere nemam co kecat.

O co mi jde je spise otazka, jak potraty ze zdravotnich duvodu koreluji s novorozeneckou a perinatalni umrtnosti, protoze tyto cisla evidentne souvisi.
Kdysi jsem si udelala tu praci a koukla jsem si na statisticke urady evropskych zemi (kde se mluvi svetovymi jazykami, aby kazdy mohl porovnat).

takze data z 2002

prvni cislo: pocet narozenych zivych deti, druhe potraty ze zdravotnich duvodu, ktere jsou samozrejme jinak specifikovane a nesrovnatelne, ale i tak nepomer je zarazejici:

Anglie a Wales vice nez 600 000, 1900 potratu kvuli obavam, ze dite se narodi postizene.
Nemecko: vice nez 600 000, 3700 potratu z duvodu zdravotnich a kriminologickych
Cesko ca. 100 000, 5600 potratu ze zdravotnich duvodu.

Podle meho soudku, to znamena, ze porodnici nemaji co se chlubit spickovym vysledkem, vsechno co mohlo umrit, v Cesku jiz je davno mrtve (mimina s vadami nesloucitelnymi se zivotem, nebo deti s Downovem s. a pravdepodobnou vadou srdce).

Detska umrtnost neni spatna, to prece netvrdim, ale na rozdil od Svedska klesa na evropsky prumer, coz take klade otazku, jestli v tomto mene ostre sledovanym obdobi neumiraji zachranenci neonatologu... Mezinarodni porovnavaci cisla najdes na strankach WHO, UNICEF a EUROSTAT.

Co tim vsem chci rict, ze spickova statistika neni zadny duvod odepirat zenam svobodu volby mista a zpusobu porodu ani odepirat moznost svym kolegynem zavest alternativni zpusoby pece o rodicku.
 Irena, 2 deti 
  • 

Re: Ještě trochu statistiky 

(10.10.2007 22:46:55)
Cechy, resp. Ceskoslovensko melo relativne (na svou dobu) nizkou novorozeneckou umrtnost i v 80. letech, kdy se narodil muj prvni syn. V te dobe byl UZ dostupny zcela vyjimecne a hormonalni vysetreni nebyla rutinne provadena. Take se v te dobe rodily deti s DS, ktere mely (a maji) potize (i fatalni) se srdcem. Zdejsi zdravotnictvi nedostatky v diagnostice tenkrat nahrazovalo velmi silnym tlakem na vek matek. Vseobecne byl tenkrat akceptovan nazor, ze matka po tricitce OPRAVDU RISKUJE. Takze, celkem vzato, zase nic tak zasadniho se v teto veci s casem nezmenilo-tlaci se jen s vetsi znalosti konkretniho pripadu (diky diagnostickym metodam), a tim presneji. JENZE - jak to, ze tento tlak verejnost pres ruzne rezimy a doby az na vyjimky (jako cizinka) snasi a akceptuje? Odpoved bude alespon castecne ve zdejsim socialnim systemu. Nikdo neni prilis odpovedny za sebe a za to plati mensi mirou svobody. Chceme skutecne rozhodovat o sobe? Pak se ovsem musime vzdat alespon nekterych vyhod socialniho statu....To nektere boli...
 Marie 
  • 

Pro Cizinku 

(14.10.2007 2:42:27)
Jde vidět, že jsi všímavá a o věc se zajímáš, máš můj obdiv nad tím, co všechno "vyštracháš" na internetu a přečteš. Zvlášť ta srovnávací čísla stojí za zamyšlenou... S Tvým důvodem, proč máme vyšší číslo potratů ze zdrav. důvodů zcela určitě souhlasím, ALE přemýšlím taky, jestli to není ještě trochu tím, že např. v SRN mají péči o rodičky trochu jinak než u nás. Můj manžel tam delší dobu pracoval a já s dítětem (druhé jsme ještě neměli) jsem tam bydlela s ním. Našla jsem si tam jednu českou kamarádku na MD, která v SRN jako těhotná prošla jejich zdravotními prohlídkami (pracovala v SRN dlouho a platila si tudíž zdrav. pojišť.). Takže měla jsem možnost srovnání - ty její prohlídky v 1. polovině těhotenství nebyly v takové míře jako u nás (mám na mysli pouze ultrazvuk, ostatní bylo jako u nás). Prostě jsem nabyla dojmu, že vše více nechávají na přírodě, takže pokud má umřít plod (v 1. polovině těhotenství), tak ať si umře sám a "pomáhat" mu v tom nebudou. Chtělo by to v souvislosti s tím zjistit, jestli se u nich rodí více poškozených dětí než u nás...
Další věc mě trochu překvapila, že když ta kamarádka přenášela 2 týdny, nechodila každý den na ultrazvuk jako moje sestřenice (v ČR), ale "jen" jednou za 3 dny. Otázka je, jestli to stačí, Němci prostě mají taková pravidla a zřejmě to vychází.
A tohle je z jiného soudku - zarazilo mě, že v porodnici ta moje kamarádka kojila dítě jako jedna z mála žen! Stěžovala si mi na to, jak se na ni matky udiveně dívaly, když přišla v porodnici na jednu přednášku vedenou doktorkou mezi matky s miminkama a začala kojit.
Sice jí od prvního dne sestry poradily, jak přiložit dítě k prsu, ale když se zeptala, co dělat, když bude mít "pochybnosti" o tom, zda má dítě dost mateřského mléka, dostala se jí odpověď, ať dá dítěti mléko umělé a hotovo. V mojí porodnici jsem dostala na stejnou otázku odpověď jinou - ať přikládám dítě k prsu častěji a když to nejde (dítě je příliš spavé), tak mám mezi kojením odstříkat ve sprše, a tím se produkce mléka celkově zvýší (zkrátka se snažili mi sdělit, že řešení dát dítěti umělé mléko je řešení až na posledním místě). Zajímavé ale je, že kvalitní odborné publikace o kojení, které jsem si před porodem zakoupila, mám od německých autorů...
Další věc mě trochu zarazila (to je taky z jiného soudku a s úmrtností taky nesouvisí), že děti v SRN se vůbec neočkují proti TBC. Nemám na to vyhraněný názor, asi chtějí organismus dítěte zatěžovat co nejméně, nevím. Berou TBC na lehkou váhu nebo my to s očkováním přeháníme?
 Sylvie 


Re: Pro Cizinku 

(14.10.2007 8:41:25)
Další věc mě trochu překvapila, že když ta kamarádka přenášela 2 týdny, nechodila každý den na ultrazvuk jako moje sestřenice (v ČR), ale "jen" jednou za 3 dny. Otázka je, jestli to stačí, Němci prostě mají taková pravidla a zřejmě to vychází.

Marie, jenom drobnost - já rodila v ČR třikrát ve dvou různých porodnicích, dvakrát jsem přenášela o týden, jednou o dva týdny, ale na UZ jsem v té době nebyla pozvána ani jednou ;o) Takže to, že tvoje sestřenice chodila na UZ denně, rozhodně není běžná péče v ČR, ale je to péče v té jedné konkrétní porodnici. V jiných porodnicích to může být zase jinak.
 cizinka1 


Re: Pro Cizinku 

(14.10.2007 12:49:23)
Marie,

ja take mam moznost porovnat nemecky a cesky system, mas zajimave otazky, takze postupne:

K zobecneni "v SRN mají péči o rodičky trochu jinak než u nás."

Rekla bych, ze hlavne odlisny je ten "politicky" pristup. Zatim co v Cesku (a take kdysi byvalych zemi DDR) spousta veci jsou bud povinnych, nebo rutinne provedenych bez optani souhlasu podle doporuceni odbornych spolecnosti, v puvodnich zemich SRN moderni system zdravotnictvi byl pod silnym natlakem liberalnich tendenci nechat vse, co neohrozuje verejnost, na zodpovednosti a volbe klientu. Ja se otevrene priznavam, ze ten prvni zmineny model nemam rada, a rikam mu relativne dobre opecovany "chlev". Vedle te nesvobode a nasledujici obcanske nezodpovednosti, je to zlaty dul pro ruzne lobbisti od zdravotnickych technickych a farmaceutickych firem, laboratori patologie a pod. Staci mit dobre styky a protlacit svuj vyrobek jako povinny. Irena (snad mi promine ze odpovidam neprimo) v ceskem systemu vidi financni logiku, ja v ni zadnou funkcni nevidim, totiz podle lonskeho hodnoceni Health Consumer Powerhouse Cesko propadlo velmi nizko prave kvuli neefektivite hospodareni: relativne vyspely stat uz si nemuze dovolit hradit leky, ktere jsou zavedeni i v chudsich zemich. Prece ne kazda Ceska, ktere byly provedeny drahy tripple test bez optani pujde na potrat, spousta penez tim zpusobem se splachne na zachod... To, co kdysi z ideologickych duvodu provozovalo jako "vykladni skrin socializmu" (dobra pece o matku a dite), v soucasne dobe je proste dobry kseft.

Ten ultrazvuk v SRN: Pokud vim, kazda pojistovna je povinna v soucasne dobe proplatit 2 UTZ, pokud tehotna si je preje. Jak je to s krevnimi genetickymi testami, se obavam rict neco vseobecneho, protoze to se lisi pojistovna od pojistovny, je tam spolupodil klientky, ale nejsou nedostupne, spise bezne nabizene. Nerekla bych take, zeby v SRN chybela informace. Jen novejsi trend je podavat je otevrenejsim a vsechstranejsim zpusobem: realni meze diagnostickych moznosti, veskera rizika a prinosy. Kdo se zajima a precte to, co mu pojistovna a poskytovatel pece strka pod nosem, rozhodne se sam.

Ta "ceska" pomoc k potratum v prvnim trimestru: revize po zamlklym tehotenstvi uz snad neni potrat ze zdravotnich duvodu, totiz jde o odstraneni mrtveho plodu. Ja osobne bych nestala ani o tu UTV kontrolu ani o revizi, pokud bych nemela horecku a nikam nevedouci bolesti, totiz falesna diagnoza je dost pravdepodobna a stoji spoustu nervu do te doby, pokud neni vyvracena, a rutinni revize muze napachat vice skody nez dobra (srusty a tak).

Opravdu vice veci nechavaji na prirode Holandani: tam geneticke testy opravdu se provadeji skupe a je o nich maly zajem. Odrazi se to na velmi nizkem podilu umelych potratu ze zdravotnich duvodu, a samozrejme i vyssi novorozenecke umrtnosti, ale dulezity je to, ze cisla detske umrtnosti do 5 let stoupaji na evropsky prumer. Takze na tom take stavim svoji tezi, ze nechat to na prirode (ovsem pod kontrolou zkusene porodni asistentky), pokud nekdo se to preje, je naprosto efektivni a legitimni pristup a zadna "nezodpovednost".

To kojeni a druh pece o tehotnou a sestinedeli: v SRN zalezi na tom, jakeho poskytovatele pece si vyberes. Pokud se dochazi k nezavisle Hebamme, bude vse velmi prirodni. Pokud si vyhlednes nejakeho Frauarzt, dobre vybaveneho a milujiciho techniku , bude to jinak, jen ze pojistovny by fakt neproplacely ty bezduvodne UTV tak hojne jak v Cesku. (Pokud by byly problemy, jako podezreni na nedostatecnost placenty, tak ovsem ze jo.)

Vseobecny natlak kojit v Nemecku opravdu neni, ale nemam take spatne zazitky ohledne toho, ze sveho prvniho mazla kojila jsem do 3 let, a nejak jsem to netajila. Na verejne kojeni clovek proste potrebuje dostatek sebevedomi a to i v Cesku, tot vse:). Zase to je vec politickeho vkusu, ale mi pripadaji hnusne to fackovani nekojicich v CR a v Norsku (zeme s nejvyssim podilem kojenych deti. Pozor na vsechno, kde nacionalizmus se proline se zdravotnictvim!)

Ockovani: o tom tady na Rodine intensivne diskutuje a i o tom TBC, a vec opravdu neni tak jednoducha. Ockovani je ochrana, ale zaroven i nabourani imunitniho systemu. Je ovsem tragedie, kdyz dite umira na pneumokok, ale umrelo proto, ze nebylo ockovane, nebo proto, ze melo civilizacne oslabenou imunitu, take i tim hojnym ockovanim? Ja osobne deti hodlam ockovat, pokud se jevi zdrave, a to dobre snasi, jako moje prvni dite. Tak trochu ze solidarity, aby nebyl bacilo(viro)nosic mezi slabsim obyvatelstvim. Ale i s ceskym povinnym ockovacim kalendarem zachazela jsem dost svevolne, a posouvala jsem terminy, pokud mi se nezdal dost silny na dalsi zasah. Respektuji naprosto veskere jine pristupy. Vsechno ma svoje pro a proti, a tak se to jevi, az se clovek zacina o to se zajimat.
 Kristina 
  • 

Pro pana doktora Záhumenského 

(3.10.2007 9:50:41)
Vážený pane doktore,

nebudu se vyjadřovat ke zde rozpoutané diskuzi. Zahlédla jsem Vaše jméno, i že se osobně účastníte diskuze. Velmi mě potěšilo, že jste sem zavítal.

Chci Vám velmi poděkovat. 23.3.2004 jste pomohl na svět mé dceři Haně. Narodila se koncem pánevním, vše proběhlo úspěšně.
Dnes už chodí do školky, je zdravá jako rybička a dělá mi velkou radost. Děkuji :-))))

Kristina
 10.5Libik12 


Re: izraelska studie 

(30.9.2007 0:04:25)
Cizinko, zcela mimo téma mi dovol, abych ti popřála hodně štěstí.:)
 cizinka1 


Re: izraelska studie 

(30.9.2007 0:20:58)
Libiku,

Diky:))

A napodobne. Ja si ti velmi rada ctu posledni dobu. (To jest, rada vzdy, ale posledni dobu obzvlast). Mimochodem posledni dobu na DP diskusi je velmi zivo, a ma to atmosferu, nevim jestli tam jeste zatoulavas se:).
 Sylvie 


Re: izraelska studie 

(30.9.2007 0:20:02)
Ale co jste cekal, kdyz jste se vystavoval kriticke verejnosti,

Cizinko, ale pan doktor nepsal "kritické veřejnosti", on psal pro časopis Máma a já ;o) Infomrace, které TY píšeš, se v TAKOVÉM časopise rozhodně vyčíst nedají, takže asi není důvod počítat s nějakou extra kritikou

MMCH odklikla jsem si na link časopisu a hned první článek je objevný článek o tom, že mateřská a rodičovská dovolená nejsou ve skutečnosti žádná dovolená, takže žena by měla myslet nejenom na miminko, ale i na sebe: k osvěžení těla i mysli dělat dlouhé procházky s kočárkem za každého počasí, posléze přidat kojenecké plavání a jen co dítě začne lozit a stavět se, je nejvyšší čas zamířit do společnosti - mateřského centa, což bude cenným přínosem pro našeho mazlíčka a konečně i pro nás, protože v MC bývá nejenom herna a zahrada, ale též kurzy pouze pro maminky. No, prostě z mého pohledu časopis, který si ráda přečtu v porodnici, pokud mi ho přibalí do "porodního balíčku", ale který je tím posledním místem, kde bych hledala nějaké INFORMACE


---------------------
 cizinka1 


Re: izraelska studie 

(30.9.2007 0:41:45)
Sylvie,

Ach tak:). To ledacos vysvetluje, mi pripadala zahadna ta poznamka pana dr., ze ten clanek nepsal pro tento server. No, ale kdyz se nekde nejde pocitat s inteligentni redakci, nelze vyloucit inteligentniho ctenare... a co si kruci pak ten dr. si dovoluje myslet o tech mamach...

Mickey Knox,

Obavam se, ze na tom je drobatko pravdy, ale ja optimisticky doufam, ze v takovych pripadech muze pomoct, kdyz verejnost obcas da na jevo, ze umi cist:). Jsem optimistka, ja vim.
 ela-ela 


Re: izraelska studie 

(30.9.2007 23:00:25)
Vážený pane doktore, omlouvám se za svůj výpad proti Vaší gramatice. Nevěděla jsem, že jste Slovák. Za nic jiného opravdu nemám potřebu se omlouvat, Vaše reakce na Cizinku byla opravdu naprosto neadekvátní a arogantní.
A to úúúúžasně úúúspěšné české porodnictví, to jsou jen čísla. Jednak čísla nic moc neříkající (ale to už tu vysvětlila Cizinka - mmch Cizinko díky za info, věděla jsem , že počet potratů ze dzravotních důvodů je u nás abnormálně vysoký, ale že je to až tolik... to jsem tedy netušila), jednak jsou i jiné věci než čísla - třeba fyzické a psychické následky...
A opravdu je směšné navážet se na netu do někoho, že se "schovává" za nick. To snad ani nemůžete myslet vážně...
 Margot+1 


Re: izraelska studie 

(3.10.2007 17:05:29)
Hnidopich je člověk, který hledá na všem chyby, chytá za slovo, šťourá se v maličkostech... ;o)
 Thea + 2 


Dotaz na autora 

(27.9.2007 13:55:26)
Bude to možná zvláštní otázka, když jsem to byla já, kdo rodil za pomocí kleští, ale měla jsem při tlačení zavřené oči a dokonce jsem ve výsledku nepoznala, při kterém zatlačení se dítě vlastně narodilo ...

Drží ty kleště jeden porodník, nebo dva? U porodu byli lékaři dva a když jsem pootevřela oči, měla jsem pocit, že každý držel jednu stranu, ale nejsem si jistá.
 Cindule + 1 malá ještěrka (10 m) 
  • 

Kleště 

(27.9.2007 15:02:53)
Moje maličká musela na svět císařem navíc ještě o měsíc dříve, než měla, neboť ve hře byl můj život. Nemohu tedy posuzovat s normálním porodem či kleštěmi. Ale moje kolegyně měla 4,5 kg velkého syna (dnes 6 let), kterého rodila už 20 hodin. Když byla hlavička hodně sestouplá, použil porodník kleště. Kolegyně byla celá potrhaná (nevím, zda kvůli kleštím) a malý měl zpřetrhané nervy mezi šíjí a pravým ramínkem, takže pomalu nedokázal hýbat ručičkou. Museli chodit několik měsíců na rehabilitaci, naštěstí se to cca po roce vše zlešovalo. Synek kolegyně je velmi bystrý chlapec, dokonce už ve 4 letech četl. Klasické pohádky ho nikdy nebavily, ale nejraději četl čítanku či slabikář. Nyní je ve škole a protože kolegyně odešla pracovat jinam, nevím, jak se mu tam líbí či jak prospívá. Jen vím, že zhruba v těch 4 letech bylo evidentní, že malý Honzík je velmi nadané dítě i přes to, že jeho životní start byl poněku složitější. Pochopitelně jeden případ není nijak vypovídající, byla jen taková malá troška do mlýna :-)
 Petra, Adam-12 let, Pája rok 
  • 

Re: Kleště 

(1.10.2007 11:57:28)
Já také rodila kleštěmi své první dítě a jsem vděčná,že to dopadlo dobře. Neměla jsem už zkrátka sílu ho vytlačit-byl to taky macek :)) vážil 4 kg. Velkou vinu dávám ale také epidurálu, protože po jeho napíchnutí jsem přestala cítit stahy dělohy a najednou po mně chtěli tlačit a prostě to nešlo. Já byla tedy šitá snad všude a sedět jsem nemohla snad ještě měsíc a chodil se na mě denně koukat primář vždy se slovy:tak mi ukažte ten váš modrej zadek- ale synovi nezkřivili ani vlásek! TO bylo ale před dvanácti lety. Druhý porod jsem absolvovala před rokem a týdnem a to byl plánovaý císař a řeknu vám,že dodnes přemýšlím, který porod byl vlastně lepší! ˇAle co, hlavně že jsou obě děti zdravé a mne to už dááávno přebolelo.
 Phera 


Kleště 

(27.9.2007 15:24:26)
Já si myslím,že článek je napsán velice srozumitelně i pro laiky.Taky musíme brát v úvahu,že to psal lékař a ne maminka,která takový porod zažila.A že pan doktor používal slovo plod?No a co?Vždyť je to fakt a on u toho asi nepřemýšlel jestli se vám to slovo líbit bude nebo ne.
Taky jsem málem měla porod kleštěmi,protože jsem malého nemohla vytlačit,ale stačilo mi jenom pohrozit a byl venku.Ale nedýchal a Apgar bylo 5,9,10.Dostala jsem ho na pokoj až druhý den.A musím říct,že je to velice šikovné dítko,tak myslím,že ten zdlouhavý porod na něj neměl vliv.
Přeju všem,aby nemusely zažít klešťový porod,a pokud ano,tak ať je vše v pořádku!
 Babyna,Patricie07,Michael10 


Klešťový porod 

(27.9.2007 18:42:32)
Já jsem letos v květnu porodila svoje první dítě pomocí kleští. Malá začala mít málo kyslíku. Vše proběhlo bez komplikací - malá měla apgar skóre 9 10 10, nebyla kříšená. Akorát měla natrhlý sval na krčku, ale na to se přišlo až po 6 týdnech. Má trošku opožděný motorický vývoj, cvičíme Vojtovu. Naše dětská doktorka říká, že to může být reakce na tu tíseň při porodu a já tomu věřím.
Já jsem to odnesla větším šitím, hlavně uvnitř, ale už je to celkem ok,
 eva 
  • 

Re: Klešťový porod 

(27.9.2007 21:15:35)
Také jsem rodila kleštěmi - no co vám budu povídat, byl to horor, tak strašnou bolest jsem nezažila, ještě 3 týdny jsem doslovně nemohla chodit ani sedět....Ale po 14 hodinách bolestí jsem již syna nedokázala vytlačit, neměla jsem sílu a některé chvíle si vysílením ani nepamatuju....každopádně děkuji všem doktorům, že synovi pomohli na svět a narodil se zcela zdráv....Je pravda, že je nejen extrémně živý, ale také extrémně bystrý, zvídavý a v necelých dvou letech "strčí do kapsy" i starší děti.
 Iveta+Terezka31.1.07 
  • 

Re: Klešťový porod 

(1.10.2007 10:45:14)
Ahoj...naše malá se rozhodla v druhé době porodní,že se jí ven asi až tak nechce a tak nám museli pomoct klešťěmi...bylo to hodně stresující,když ke mě přišla paní doktorka a chytla mě za ruku,řekla,že jde o vteřiny a děťátku se nedaří dobře a že musí použít klešťě a nemůže nám slíbit,že všechno dopadne tak,jak by si přála...no strašný... u porodu byl taky partner,kterého poslali ven z boxu,protože jak paní doktorka řekla :"nemusí to být pěkný pohled"...to bylo něco pro mne,ale já měla co dělat sama se sebou,tak jsem prostě jen tlačila a tlačila..musela mi pomoct i asistentka,která mi loktema na bříšku Terezku tlačila taky...bylo kolem mě asi dvacet doktorů(ARO,atd...kdyby bylo nejhůř),ale když jsem slyšela paní doktorku šťastně zavolat,že je všechno v pořádku a ať zavolají tatínka ke své krásné holčičce,měla jsem ohromnou radost z toho,že je to už konečně za mnou,ale hlavně,že je naše koťátko zdravé a živé..hned si jí vzali a asi za deset-patnáct minut za mnou přišla dětská paní doktorka a řekla,že Terezka je naprosto v pořádku a že kleště jí nezanechali žádné následky.Byla to ta nejkrásnější věta :o) a opravdu,malá má osm měsíců a je to naše zlatíčko,nemá žádné zdravotní problémy a dělá nám jenom radost...jsem ta nejšťastnější mamina na světě :o)


Já vím,že né každý má takové štěstí,jako my...a proto všem maminkám,které zažili takový porod,přeji hodně štěstí a hlavně hodně síly...

Iveta z Prahy
 sally 


asi jak kdy a jak kde 

(27.9.2007 23:36:40)
měla jsem vyvolávaný porod (ve 40+2 jsem měla málo plodové vody, dr. říkala, že to může znamenat, že už nefunguje dobře placenta a mohlo by to mimču ublížit). V závěrečené fázi porodu se ukázalo, že má malá pupeční šňůru dvakrát kolem krku, tudíž natolik krátkou, že nemůže pořádně ven. Když začaly klesat srdeční ozvy (malá měla monitor přímo na tělíčku), použila dr. vakuový extraktor. Moje holčička se narodila tmavě modrá :-), ale troufám si tvrdit, že bez následků. Žádná modřina nic takového. Já jsem neměla jediný steh.
 Stani + Adámek + Kačenka 


Re: asi jak kdy a jak kde 

(28.9.2007 12:37:22)
Také já jsem rodila kleštěmi a mohu nastávajíci maminy uklidnit, že i na takovýto porod se dá velmi pěkně vzpomínat. Po prasknutí vody se u mě nic nedělo, v porodnici mi po vyšetřeních píchli oxytocin, porod se rozběhl velice rychle, po necelých 2 hodinách už jsem byla otevřená na 7 cm a pak během půlhodiny na 10 cm a šlo se tlačit. Tam se mi to jaksi zabrzdilo, malý nešel ven, ač jsem dělala, co jsem mohla, už koukala hlavička a dál se mu prostě nechtělo. Byl celou dobu porodu napojen na monitor, takže po necelé hodině tlačení dr. zjistila, že ozvy slábnou, taťka vyběhl za dveře, mě moc krásně, ale rozhodně radila, co a jak mám dělat, kleště jsem ani nezaregistrovala, ani nástřih, dr. na mě pořád mluvila a vše bylo hotovo doslova za pár vteřin a pak už maličký plakal. Měl 2x obtočenou pupeční šňůru kolem krčku, proto nešel ven, ale apgar měl 10-10-10, naprosto vše v pořádku, můj porod trval 3 a půl hodiny a o bolesti už jsem druhý den nevěděla. Kdyby maličký nemusel kleštěmi, zvládli bysme to i bez nástřihu, ale čert to vem, šití bolelo asi jen 3 dny, hlavně že je malý v pořádku. Naopak se přidám k maminám, které hlásí spíš aktivnější čilé dítě, malému je 16 měsíců a už krásně mluví, umí určitě přes 60 slov a vyslovuje zřetelně, normálně už doma pokecáme:-))). Takže myslím, že ani kleště nemusí být jen za strašáka, já opravdu na svůj porod vzpomínám moc ráda, hlavně ten konec se mi doma teď už pořád připomíná:-))).
 DENISA 
  • 

Zamysleni 

(28.9.2007 3:33:59)
Jsem naprosty laik a o porodnictvi vim opravdu p..d, ale kdyz tu ctu tu spoustu prispevku o tom, jak vycerpana rodicka nemohla sve dite nekolik hodin vytlacit, rikam si, jestli neni lepsi rodit s epiduralem. Pri spravne!!! napichnutem epiduralu se rodicka muze otevrit drive, neni vysilena bolesti v prvni dobe porodni protoze se do te druhe doby porodni muze prospat a pak ma dost sil na tlaceni. Neni pravda, ze diky epiduralu nemuze poradne tlacit. Ale je jasne, ze kazdy porod je velice individualni.
 Káťa+2 Škubánci 


Re: Zamysleni 

(28.9.2007 9:18:41)
Já epidurál měla! A krátce před samotným tlačením jsem dokonce usnula :-)
Porození prvního miminka byla docela fuška (byl už hodně nízko, tak ho museli natlačit trochu výš, aby mu vůbec hlavička mohla do porodních cest.. a to šlo špatně, protože nad ním leželo druhé miminko). Bývala bych měla sílu i na druhé, ale ustaly kontrakce!! Vůbec nechápu, jak se to mohlo stát! Navíc druhé miminko mělo pupečník 2x kolem krku. Když se narodila, bila úplně bílá. Narodila se 18 minut po prvním.
 Káťa+2 Škubánci 


Re: Zamysleni 

(28.9.2007 9:19:22)
Ježiš pardon za tu hrubku!
 cizinka1 


Re: Zamysleni 

(28.9.2007 10:28:57)
Deniso,

Porovnani prubehu porodu s epi a bez spis ukazuje na opacny trend: s epi 2. doba porodni byva delsi (prumerne statisticky samozrejme) a operativni porody castejsi. Pokud dobre vzpominam, jsi rodila v USA, predpokladam, ze mezi spousty veci k podpisovani dostala jsi i info a moznych rizikach. Tohle se pise naprosto vsude, takze, tam to nemohlo chybet.

Jen aby nevzniklo nedorozumeni, ja nejsem nejak zasadne proti epiduralu ani nechci namluvit ze rizika jsou Buh vi jak vetsi. Bez vuli, motivaci a ucasti hlavni akterky zadny porod se nekona. Mozna rizika vseho mozneho mely by se brat jako pribaleny letak k lekum: at se kazdy rozhodne jak chce. Odpovidam jen proto, ze se ptas.
 cizinka1 


Re: Zamysleni 

(28.9.2007 10:34:50)
P.s. odkaz na ten nejsolidnejsi zdroj co znam pod minulym clankem o epi, nechci ti to strkat pod nosem. Mimochodem, tady na Rodine nedavno jsem se bavila s velice zaujatym anesteziologem, ktery velice chtel dokazat, ze rizika epi nejsou uz co byvalo (ten co dela mel cerstve provedeny 1000x, takze "co byvalo" je zatim "co ve velke casti porodnic je"). Ale co se tyka delsi druhe doby porodni, to ani on nevyvracel.
 Staňka, 2 kluci 
  • 

Kleště 

(28.9.2007 16:09:33)
V prosinci 06, jsem porodila naseho druheho syna pomoci klesti. Porod se zdal normalni,otevirala sem se rychle,jen maly nesel proste ven,pak se zacal na monitoru dusit,tak se me prisli zeptat, na to nikdy nezapomenu,jak prisel doktor,pohladil me a zeptal se,ze se malymu nedari jestli muzou donest kleste. Co se na to da ric,rekla sem at je prinesou. Nejshori byl asi ten nastih (mam jizvu asi 8cm) a to sem uz byla otevrena na 8 cm a nasledny siti. Moje hojeni bylo horsi,neprijala sem sici material,mela velky otok a jizva se mi na 3 mistech mirne otevirala...
Maly mel na hlave velkou bouli, sleduji nas na neurologii, cvicime Vojtovu metodu. Maly trpi lehci hypotonii tj.nedostatecne svalove napeti v dusledku nedostatku kysliku. Vojtova metoda je hodne neprijemna,ale nas maly v 8 mesicich se sam posadil a za 2 dny nato postavil. Ted ma 9 mesicu a obchazi kolem nabytku....Jeste nas do budoucna ceka jestli to nejak neublizilo mozku, pry by maly mohl byt dislektik,nebo disgrafik. Asi by mi to bylo trochu lito,ale zachranili mi ho a je to moje slunicko krasny a hodny. Jedine jak mi ty kleste ublizily je asi psychika, mam panicky stach z porodu a o maleho. Uz bych to vickrat nechtela.
 zuzana 
  • 

Re: Kleště 

(28.9.2007 16:37:21)
Stanko, chci te jen uklidnit moje dve ze tri deti maji take hypotonii a rodila jsem bez klesti. Nekdy to proste muze byt i geneticky dane a vubec z ruznych jinych duvodu.
 Babyna,Patricie07,Michael10 


Re: Kleště 

(28.9.2007 19:30:55)
Kleště a hypotonie podle mě nemají nutně přímou souvislost. Taky jsem rodila s kleštěmi a malá má hypotonii, ale je spousta případů, kdy ji mají děti, které se narodily naprosto bez problémů. Vojtovu metodu cvičíme, malé ani moc nevadí a pokroky jsou vidět.
 Staňka 
  • 

Re: Kleště 

(28.9.2007 21:12:02)
ta hypotonie je v dusledku hypoxie, to mi rekli na neurologii. Kdyby se maly nedusil {nemel hypoxii]tak by nemel ani hypotonii.Tak hodne zdaru pri cviceni.
 Novotňásci 


Re: Zamysleni 

(29.9.2007 21:29:28)
Cizinko,zase jsi poučovala lékaře,že jsi nejchytřejší?Z jedné diskuze tě vyštípaly tak jsi to zkusila jinde?
 cizinka1 


Re: Zamysleni 

(30.9.2007 8:20:45)
Lidko,

"Vystipali"? Vymazali celou diskusi na zadost a zrejme i vyhruzky lekare, ktery naprosto znemoznil tim, ze prokazatelne falesne citoval falesne vedecke studie. Ale ja ti jen preji narazit na takove lekare, kteri pusobi jmenem vedy, ale nevi co to veda je, a dokonce nevi ani pravni ramec moznosti sveho pusobeni.
 Novotňásci 


Re: Zamysleni 

(1.10.2007 13:07:20)
Ano vymazali,ale né kvůli lékaři,ale kvůli tobě.A tomu jak jsi ho napadala.
 cizinka1 


Re: Zamysleni 

(1.10.2007 13:37:33)
Lidko,

Ve stiznostech snad jeste najdes tehdejsi vysvetleni Jirky po te, co ucastnice diskuse velmi vehementne protestovaly. Prisel mu dopis s vyhruzkou na trestni oznameni ze anonymni zastupce konkurencni firmy zamerne je poskozuji (je to jedina moznost postihu). Nevim proc spravce nechal se vyplasit takovou blbosti, stezi by se dalo dokazat, ze desitka zen, pisicich z ruznych koutu republiky i zahranici jsou anonymni agenti konkurencni porodnice. Nicmene, rozhodl se jak chtel asi kvuli klidu.

Ale ja naprosto chapu proc dotycny lekar poslal takovy dopis udejne podepsany pravnikem. To, co po sebe nechal posledni vecer pred vymazanim mu stezi prominul i ten silne podprumerny primar - totiz byl zatlaceny do koutu argumentami, zoufaly a zrejme i opily.

Ale jak rikam, klidne si svuj nazor nech. Pokud ti nevadi, ze ten dotycny lekar urazel nespokojenou klientku, ktera napsala stiznost, a ktera v soucasne dobe uz ma dostatek dukazu, ze jejich postup byl nejen protipravni ale i chybny z hlediska lekarskeho a zanechal ji prokazatelne nasledky: je to tvoje vec. Ale ver mi, kvuli takovym zenskym bez dostatku smyslu pro solidaritu a sebeuctu vznika ta zdravotnicka kultura, jakou jsi sama zazila v CB, na kterou tady se opakovane stezujes. Ty smis, ze jo?
 cizinka1 


Re: Zamysleni 

(1.10.2007 13:38:30)
Lidko,

Ve stiznostech snad jeste najdes tehdejsi vysvetleni Jirky po te, co ucastnice diskuse velmi vehementne protestovaly. Prisel mu dopis s vyhruzkou na trestni oznameni ze anonymni zastupce konkurencni firmy zamerne je poskozuji (je to jedina moznost postihu). Nevim proc spravce nechal se vyplasit takovou blbosti, stezi by se dalo dokazat, ze desitka zen, pisicich z ruznych koutu republiky i zahranici jsou anonymni agenti konkurencni porodnice. Nicmene, rozhodl se jak chtel asi kvuli klidu.

Ale ja naprosto chapu proc dotycny lekar poslal takovy dopis udejne podepsany pravnikem. To, co po sebe nechal posledni vecer pred vymazanim mu stezi prominul i ten silne podprumerny primar - totiz byl zatlaceny do koutu argumentami, zoufaly a zrejme i opily.

Ale jak rikam, klidne si svuj nazor nech. Pokud ti nevadi, ze ten dotycny lekar urazel nespokojenou klientku, ktera napsala stiznost, a ktera v soucasne dobe uz ma dostatek dukazu, ze jejich postup byl nejen protipravni ale i chybny z hlediska lekarskeho a zanechal ji prokazatelne nasledky: je to tvoje vec. Ale ver mi, kvuli takovym zenskym bez dostatku smyslu pro solidaritu a sebeuctu vznika ta zdravotnicka kultura, jakou jsi sama zazila v CB, na kterou tady se opakovane stezujes. Ty smis, ze jo?
 DENISA 
  • 

Re: Zamysleni 

(30.9.2007 1:18:55)
Po pravde receno mi zadne informace o skodlivosti epiduralu nedali. Asi hlavne proto, ze tady rodi s epiduralem naprosta vetsina zen. Jelikoz je to tady "jakysi standart", tak se nestane, ze by to anesteziolog spatne napichl, tim padem ani komplikace vetsinou nejsou. Na me, ktera epi zpocatku odmitala, koukali popravde dost divne, proc se jako chci dobrovolne trapit. Pak, kdyz epi byl jedina moznost k urychleni otevirani a vyhnuti se tak cisari, jsem se po negativech epi nepidila, protoze jsem se rozhodla okamzite.
 cizinka1 


Re: Zamysleni 

(30.9.2007 8:13:20)
Deniso,

Pises,
"Jelikoz je to tady "jakysi standart", tak se nestane, ze by to anesteziolog spatne napichl, tim padem ani komplikace vetsinou nejsou."

No to stezi. USA vystartovalo trend stoupajicich statistik Cisarskych rezu jako prvni. Je to tam trochu jinak nez v Evrope: kvuli pouziti klesti se obcas soudi, takze ukolem medikalizovaneho a technicky kontrolovaneho porodu je odhadnout zacinajici se problemy a zakrocit pokud neni pozde na CS. Jinak porodnictvi USA je dokonaly priklad, jak system, ve kterem o tehotenstvi a porod pecuji predevsim lekari, nema ani dobre vysledky, ani dobrou mezinarodni povest. No ale i v ramci liberalnich pomeru existuje alternativa nezavislych porodnich asistentek, ktere pres nepriznive podminky maji vynikajici vysledky prace. Jestli chces neco pocist z pohledu druhe strany, zaserfuj obcas na Midwifery today, pise tam i par Americanek, doklikas se pak i na jejich mistni pisemnictvi. A mimochodem, Stanislav Grof, na ktereho se casto odvolavaji kritici medikalizovanych porodu, byl cechoamerican. Neni to paradox:)?

Dostatek praxe je jiste dulezity pro anesteziologa stejne tak jako pro porodnika. Ale kazdy nekdy zacina, a i zkusene delaji chyby. Otazkou je, jestli je ti milejsi vice se spolehnout na lidi a nebo na prirodu a obecne jak chces porod prozit. Je to otazka gustu.


 cizinka1 


oprava 

(30.9.2007 8:33:37)
Fuj, pardon, v druhem odstavci musi byt: "No ale v ramci liberalnich a t.d...." To "i" tam nepatri, je to preklep.
 Stáňa a dva kluci 


Cizinko 

(30.9.2007 10:21:17)
trochu mimo téma..klobouk dolů před tvými znalostmi, oceňuju, jak děláš maximum pro to, aby se některé věci změnily..jsi fakt dobrá:-)
A moc držím pěsti s miminkem:-))!!!
 M,Christina+Dean 
  • 

vacuum extraction 

(29.9.2007 8:40:22)
Tak ja prvni porod mela hrozne rychly behem 3 hodin 9 cm bohuzel zjistili ze mala byla zadeckem tak rychle na cisar,pichli me spinal block a behem par minut byla mala venku.Narodila se v 38 tydnech 47cm 2940g.Apgar 8 potom 9
Muj druhy porod zacal ve 40 tydnech a 5 dnech.V 10 vecer zacal na husto z niceho nic takze do nemocnice a behem hodiny jsem byla 6 cm tak jsem si pozadala o epidural protze jsem mela prvni porod cisarem tak pri druhem jsem musela lezet na posteli protoze monitorovali stahy kvuli cisarove jizve jako kdyby neco.Tlacit jsem zacala kolem pate rano.Po dvouch hodinach se nic nedelo`tak prisli dva doktori jeden nastrihl a druhy vytahl maleho s pomoci vacuum .nic nebolelo a bylo to rychle.maly mel jenom malou modrinu ktera za par dni zmizela.Apgar 9 potom 10.Je velice chytry,chodil v 11 mesicich a porad mluvi. Bohuzel kazde dite je jinaci a kazde reaguje jinak.
 Agimar 


Vlastní zkušenost s VAX 

(28.11.2007 13:46:16)
V kvetnu se mi narodil chlapecek Martinek pomoci VAX. Duvodem pro jeho pouziti byl dlouhotrvajici porod (20 hod.) a uzka panev (miminko vazilo 4kg). Martinkovi se otok zahojil po 4 dnech. U me nenastaly zadne poporodni komplikace. Martinkovi bylo pred 2 tydny pul roku. Je velice bystry a pohybove vzdy o trochu napred nez prumer. Jen je trochu citlivejsi. Prvni tri mesice intenzivne plaklal od 18 do 23 hod. Dodnes se v noci casto budi ze spani a hur se adaptuje v novem prostredi. Mozna i diky porodu VAX stale sleduji, zda se vyviji v poradku. Velmi se mu venuji, provadim s nim cviky na podporu jeho psychomotorickeho rozvoje a stale mu rikam rikadla a zpivam pisnicky. Moc bych si prala, aby z nej vyrostl zdravy a stastny clovek. Take doufam, ze me dalsi miminko bude mit snadnejsi prichod na svet.
 -Majda 


Taky mám zkušenost s kleštěmi. 

(29.9.2007 9:21:12)
První porod u mě probíhal dost rychle.Začal přirozeně bez jakýchkoliv zásahů a za 2hod jsem byla plně otevřená.Šli jsme na sál tlačit,ale nedařilo se mi přes hodinu mimčo porodit.Pak zjistili,že mimču slábnou ozvy a tak mu pomohli ven kleštěmi.Prý jsem byla dost úzká a primář se mě ptal jestli jsem nedělala gymnastiku.Nástřih musel být proveden větší,ale rychle se zhojil.Na porod vzpomínám ráda a použití kleští pro mě není trauma,ale vzpomínám na ně jako na záchranu miminka.Chlapci jsou dnes již 4 roky a nikdy jsme nepozorovali,žádné zdravotní problémy,jen je živější.
Ženám které mají potom strach z druhého porodu,mohu přidat svou zkušenost.
Můj druhý porod proběhl rychle,bez jakýchkoliv problémů.Od první bolesti byl do 2hod druhý chlapec na světě,bez jakýchkoliv umělých zásahů.Jediná nepříjemnost pro mne byla,že mi lékař přešíval starou jizvu,u které mi při hojení praskl jeden steh a trochu se mi rozšklebila.
 Babyna,Patricie07,Michael10 


Re: Taky mám zkušenost s kleštěmi. 

(29.9.2007 10:15:36)
Já taky na porod i přes ty kleště vzpomínám moc ráda. Je to zejména díky velké empatii PA i lékaře. Tlačila jsem 1,5 hodiny a i když ta bolest byla dost hrozná, hned po porodu jsem na ni zapomněla. Dalšího porodu se trochu bojím, ne kvůli bolesti, ale právě, aby zase nenastaly nějaké komplikace.
 Pavla, 6 měs 
  • 

Taky mám zkušenost s kleštěmi. 

(1.10.2007 17:41:02)
Ahoj, taky bych chtěla přidat svůj zážitek z porodu. Můj porod se od začátku zdál bezproblémový, ale po píchnutí plodové vody a podání oxitocinu mi začali skokově šílené bolesti, tak jsem si řekla o epidurál. Nevím, jestli to bylo epidurálem, nebo mou neschnopností pořádně tlačit, ale chlapečka jsem nemohla vytlačit, tak použili kleště. Chlapeček se zatím zdá být v pořádku, ale kleště jsou moje noční můra a neustále se bojím, jestli se neobjeví nějaká skrytá vada. Nejdříve jsem si vyčitala, že je to moje vina, že jsem nebyla schopná ho vytlačit, pak jsem se začla zajímat o přirozené porody a myslím, že to hodně ovlivnilo podání oxytocinu, epidurálu a píchnutí vody. Nakonec zkusím příště jinou porodnici a už dnes si sestavuji porodní plán. Tak nevím, jestli můžu nadávat sobě, že jsem jako prvrodička neřila porod a vše nechala na lékařích, nebo jsem si prostě vybrala špatnou porodnici, otázka je, zda by to v jiné porodnici bylo lepší? Nebo prostě neumím tlačit...Děkuji za názor.
 evculinda 
  • 

Re: Taky mám zkušenost s kleštěmi. 

(29.9.2007 17:33:28)
Tak, holky takový pohled na porod vám závidím! Bude to už rok a pořád je to moje noční můra a strašný pocit selhání :( Během první doby porodní jsem se dost unavila, vlastně jsem víc jak 28 hodin nespala a tlačení bylo dot namáhavý. Když jsem konečně zabrala, spadly miminku ozvy (malý měl 2x pupečník okolo krčku)a začal kolotoč, kdy na mě všichni křičeli, že musím talčit pořád, jedna asistentka po mně skákala aniž by mě nechala nadechnout... No, pocit děsnej:( Nástřih bolel a vlastní kleště si nepamatuju, protože jsem omdlela. Ve výsledku jsem šťastná, že je malej v pořádku, ale přístup personálu ve mně zůstane a strach z dalšího porodu taky...
 Novotňásci 


Re: Taky mám zkušenost s kleštěmi. 

(29.9.2007 21:26:20)
Ráda bych se zeptala kde jste rodila.Já mám totiž úplně stejný zážitek,ale před skoro pěti lety v českobudějovické porodnici.Teď již čekám třetího potomka.Co mi pomohlo? Otěhotněla jsem,když Filípkovy bylo 9měsíců a Vojtíka jsem porodila v Prachatické porodnici.Bez problémů.Děti jsou radost a v dnešní době máme možnost výběru porodnice.Pokud je to stále živé tak si o tom s někým promluvte.Mne pomohl manžel,který prohlásil,že mne už nikdy nezaveze do krajské porodnice,ale raději o 60km dál do okresky.Teď budu rodit na konci ledna a do Prachatic je to do hor.Pokud bude dobré počasí a sjízdné cesty tak jedeme opět tam.Pokud ne tak do Budějovic,ale s porodní asistentkou a porodním plánem,který se budeme snažit dodržet.Ono je velmi snadné řvát na prvorodičku,která vlastně ani pořádně neví která bije místo toho,aby jí vše vysvětlili a pomohli.
 Staňka, 2 kluci 
  • 

Re: Taky mám zkušenost s kleštěmi. 

(30.9.2007 19:21:35)
Já sem rodila v Brně Bohunicích. Ale nechci to svádět na prodnici,bylo to prostě tou konkrétní asistentkou,jak sem psala, ta co ji vystřídala byl úžasná.
 Babyna,Patricie07,Michael10 


Re: Taky mám zkušenost s kleštěmi. 

(30.9.2007 19:47:14)
Rodila jsem taky v Bohunicích, i přes ty kleště opravdu na porod vzpomínám ráda. Moje PA i lékař mě neuvěřitelně povzbuzovali a chovali se opravdu lidsky.
Kamarádka, co rodila ve Vyškově a taky skončila u kleští dostala vynadáno, že špatně dýchá, pořád ji nějak peskovali a nakonec i manžela odehnali, zatímco ten můj se mnou byl až do konce.
 petluše 


Re: Taky mám zkušenost s kleštěmi. 

(1.10.2007 17:40:09)
Lidko, jste přesvědčena, že druhý porod byl lehčí jen kvůli tomu,že jste rodila v Prachaticích?
 Staňka,2 kluci 
  • 

Re: Taky mám zkušenost s kleštěmi. 

(30.9.2007 19:19:23)
Já na ten porod taky nevzpomínám v dobrém. Porodni asistentka byla šílená, pořád na mě řvala,že netlačím, že mám myslet na dítě a ne na sebe a takový nesmyly, končila jí směna a chtěla domů. Já přitom tlačila jak blázen. Ta co ji vystřídala byla úžasná. Nakonec se ukázalo,že by malý normálně pordit nešel,byl zaklíněný se zakloněnou hlavičkou. Ale nechalo to ve mě dojem neschopné ženské,co nemumí prodoit dítě. a porod je pro mě noční můra.
 Staňka,2 kluci 
  • 

Re: Taky mám zkušenost s kleštěmi. 

(30.9.2007 19:19:23)
Já na ten porod taky nevzpomínám v dobrém. Porodni asistentka byla šílená, pořád na mě řvala,že netlačím, že mám myslet na dítě a ne na sebe a takový nesmyly, končila jí směna a chtěla domů. Já přitom tlačila jak blázen. Ta co ji vystřídala byla úžasná. Nakonec se ukázalo,že by malý normálně pordit nešel,byl zaklíněný se zakloněnou hlavičkou. Ale nechalo to ve mě dojem neschopné ženské,co nemumí prodoit dítě. a porod je pro mě noční můra.
 Majda+Koblížek 10m. 
  • 

Re: Taky mám zkušenost s kleštěmi. 

(1.10.2007 22:45:13)
U nás porod začal taky celkem rychle,vypadalo to slibně, že za pár hodin bude vše odbyté.Pak ale kontrakce zeslábly, dostala jsem oxitocin, ale málo platné.Zkoušela jsem tlačit, a asi tak po dvou hodinách zavolali primáře a na jeho větu "budem to muset povytáhnout" nikdy nezapomenu. Následoval vakuumextr. a jako bonus kleště, na břicho mi lehla PA s dalším doktorem. Malý měl 3,70kg (podotýkám, že jsem drobnější postavy), měl zakloněnou hlavičku a 2x omotanou pupečn.šňůru.Díky Bohu, dopadlo to dobře,žádné kříšení ani hypoxie, jen ještě celé šestinedělí jsem měla problém si sednout(šitá jsem byla snad až za ušima:-) )PA byla skvělá, uklidňovala mě po celou dobu, dávala mi poslechnout ozvy dopplerem, a vytrvala u nás až do konce, ikdyž jí zrovna končila směna.Manžel byl svědkem všeho toho dění,statečně to na sále ustál(sám se divil, že ho nevyhodili) a malého si hned po ošetření pyšně pochoval. Synek je naše šikovné a usměvavé sluníčko,pěkně lumpačí, preventivně sice jezdíme na kontroly na neuro, zatím je zdá se vše v pořádku. I když náš první porod nebyla procházka růžovým sadem,měli jsme asi kliku a za tu fušku to stálo.Kleště asi byly opravdu jediným řešením, sama bych to nezvládla, přiznám se ale, že pověstný červík pochybnosti taky zahlodal, zda se tomu všemu dalo předejít, např.cř. Přeji všem maminkám pohodové mateřství a jejich drobkům hodně zdraví a štěstí.
 Babyna,Patricie07,Michael10 


Riziková poradna/neurologie po klešťovém porodu 

(29.9.2007 10:17:55)
My jsme byli automaticky hned v porodnici objednáni do rizikové poradny, i když malá byla po porodu ok. Setkala jsem se ale s více ženami, které po kleštích nikam poslány nebyly. Zajímalo by mě, jak to je, v jakých případech se tam posílá.
 evculinda 
  • 

Re: Riziková poradna/neurologie po klešťovém porodu 

(29.9.2007 20:22:52)
Tak, my jsme nikam poslaný nebyli:( Dočetla jsem se, že po klešťovém porodu by mělo být odborně vyšetřeno u mimi oční pozadí, ale to taky nic... Zatím je vše v pořádku, tak snad budeme mít štěstí.
 -Majda 


Re: Riziková poradna/neurologie po klešťovém porodu 

(29.9.2007 21:51:10)
Moje mimčo po klešťovém porodu absolvovalo ještě v porodnici vyšetření očního pozadí a udělali mu i ultrazvuk hlavičky.Vše bylo v pořádku.Do specializované poradny nás nikdo neodeslal,ale naše dětská lékařka věděla jakým způsobem proběhl porod a zaměřila se při poradnách na psychomotorický vývoj a kdyby se ji něco nezdálo,vyslala by nás určitě k specialistovi.
Náš chlapeček je ale šikovný a vše zvládal ještě dřív než by měl.Problémy ale asi nastanou až s nástupem na základní školu.Je živější a bude mít asi problém se soustředěním.Ale to je to nejmenší zlo co se mohlo stát.
Požijeme-uvidíme.
 Babyna,Patricie07,Michael10 


Re: Riziková poradna/neurologie po klešťovém porodu 

(30.9.2007 10:58:02)
Kontrolu očního pozadí nám nedělali, ultrazvuk mozku ano. Byl v pořádku, přesto do rizik. poradny chodíme. Dle naší dětské dr. je malá v normě, v rizikovce nám vždycky něco najdou, ale oni to dítě fakt hodnotí podle tabulek a velmi přísně. Třeba pasení koníků ve třech měsících naše dr. hodnotila jako celkem dobré a že na vychytání některých nedokonalostí máme ještě měsíc, ale v rizikovce už zvedali prst, že to není ono.
 Staňka,2kluci 
  • 

Re: Riziková poradna/neurologie po klešťovém porodu 

(30.9.2007 19:15:49)
mám úplně stejnou zkušenost. Do rizikovky nás poslali přímo z porodnice. Tam mu dělala i UTZ mozku. V rizikovce po měsíci další,všechno bylo ok. Ve 3 měsích se neuroložce zdálo,že se stáčí víc doprava a začala Vojtovka. V normální poradně nad tím doktorka trochu vrtěla hlavou, hypotonii na nás nepozorovala, ale neuroložka ho hodnotí jestli zvedne pravou ruku o 1 cm sem a drohou tam......Mám z toho vždycky nevry,ale na drohou stranu sem ráda,že nás hlídají,a mám aspoň pocit,že nic nezanedbáme.
Ohledně toho koho do rizikovky posílají a koho ne,tak to spíš vidím podle porodnice. Holky co rodily kleštěma ve Vyškově a v Boskovicích tak nechdí nikam,my jsem se narodili v Brně,tak chodíme.
 Babyna,Patricie07,Michael10 


Re: Riziková poradna/neurologie po klešťovém porodu 

(30.9.2007 19:43:50)
Taky jsem rodila v Brně. A moje kamarádka, co rodila ve Vyškově nikam nechodí. Jsem sice ráda, že nás hlídají, ale zas by to nemuseli přehánět s tím tabulkovým hodnocením. Zbytečně to stresuje-neřeknu, kdyby opravdu našli něco vážného. Navíc v cizím prostředí se to dítko taky chová jinak. Doma malá při pasení koníků otevře obě pěstičky, na zádech nemá kožní řasu a při kontrole v rizikovce měla ruce v pěst i tu kožní řasu.
 Fiebie 


Re: Riziková poradna/neurologie po klešťovém porodu 

(30.9.2007 22:21:01)
dobrý den,
přidám taky můj zážitek z kleštového porodu a nerada na něj vzpomínám. Na vánoce 05 jsem měla horečky tak jsme jely do porodnice řekly že porodím do večera bolesti jsem moc neměla jen ty teploty do večera nic tak mě daly na ženské odd a druhý den ráno už jsem měla bolesti velké ucpaný nos unavená s teplotami do toho mi praskla voda už zkalená a tak jsme šla rodit byla jsem unavená vyřízená a miminko nešlo ven nakonec musely použít kleště narodila se nám holčička adgar skore 6 pak 8 musely jí odsát plodovku od té doby chodíme na neurologii malá je hypotonická,nechodí a od roka má záchvaty má nálezy na mozku ale pořádně testy které nám dělaly nestanovily diagnozu. Chodíme do stacionáře a cvičíme vojtovku. Malá je takové moje sluníčko a moc jí miluju a druhý porod je pro mě noční můra takže mimi neplánuji už z důvodu že zatím mám hodně starostí s malou a hodně času travíme po nemocnicích. Myslím že kdyby mi udělaly císaře mohlo být třeba vše jinak.Kdyby chtěl někdo napsat tak můj mail marketfialka@seznam.cz jsem sem zavítala náhodou ale jestli někdo má podobnou zkušenost tak at písne. Všem přeji jen příjemné porody s dobrým koncem.
 Pavla, 6 měs 
  • 

Re: Taky mám zkušenost s kleštěmi 

(1.10.2007 18:03:53)
Ahoj, taky bych chtěla přidat svůj zážitek z porodu. Můj porod se od začátku zdál bezproblémový, ale po píchnutí plodové vody a podání oxitocinu mi začali skokově šílené bolesti, tak jsem si řekla o epidurál. Nevím, jestli to bylo epidurálem, nebo mou neschnopností pořádně tlačit, ale chlapečka jsem nemohla vytlačit, tak použili kleště. Chlapeček se zatím zdá být v pořádku, ale kleště jsou moje noční můra a neustále se bojím, jestli se neobjeví nějaká skrytá vada. Nejdříve jsem si vyčitala, že je to moje vina, že jsem nebyla schopná ho vytlačit, pak jsem se začla zajímat o přirozené porody a myslím, že to hodně ovlivnilo podání oxytocinu, epidurálu a píchnutí vody. Nakonec zkusím příště jinou porodnici a už dnes si sestavuji porodní plán. Tak nevím, jestli můžu nadávat sobě, že jsem jako prvrodička neřila porod a vše nechala na lékařích, nebo jsem si prostě vybrala špatnou porodnici, otázka je, zda by to v jiné porodnici bylo lepší? Nebo prostě neumím tlačit...Děkuji za názor.
 Míla. 
  • 

Re: Taky mám zkušenost s kleštěmi 

(12.10.2007 13:19:03)
Pavlo, já rodila za pomocí kleští před 5,5 lety. Přestože porodník odvedl vynikající práci, první měsíce po porodu jsem měla tytéž obavy, co vy. Taky jsem se obviňovala, že jsem měla lépe tlačit (porod byl vyvolaný, taktéž mi podávali oxytocin). Postupem času, když jsem viděla, že se dcera vyvíjí dobře, jsem všechny tyhle myšlenky pustila z hlavy. V porovnání s vrstevníky je na tom dcera stejně, v mnohých oblastech výrazně lépe.
PS: I já se před 37 lety narodila kleštěmi a problémy jsem žádné nikdy neměla.
 MiMi 
  • 

Kleště-ztráta sluchu 

(2.10.2007 12:03:44)
Maminka meho manzela mela tezky porod (drobna maminka, utle boky, velke mimino), ktery se musel kvuli zachrane miminka dokoncit klestema. Miminku byl pri tomto porodu poskozen sluchovy nerv a zcela ztratil sluch... Dozivotni handicap. Snad jsou nyni lepsi lekari nez pred 30 lety a toto se nestava.
 Blanka, 2 děti 
  • 

Poděkování 

(14.10.2007 18:31:11)
Vážený pane doktore, i když tohle asi nemůžete číst, stejně bych Vám chtěla poděkovat za celý článek. První můj porod byl bez komplikací, rychlý, prostě paráda. Ale druhý už ne. Ve chvíli kdy hlavička našeho klučiny byla v pánevní oblasti, malý ven nechtěl. Nebo spíše nemohl. U porodu jsem měla velmi mladého pana doktora, po škole, který ač určitě šikovný, si moc rady asi nevěděl. Vůbec se na něj nezlobím, každý se musí učit. Po mé otázce, když už jsem opravdu měla všeho plné zuby a manžel byl nešťastný, co bude následovat, mi odpověděl že asi kleště. Po předchozích zkušenostech mé kamarádky, která kleštěmi rodila, jsem měla tu sílu a řekla jsem - nikdy. Naštěstí u všeho asistoval pan primář našeho oddělení a sám dále vedl porod a mladého pana doktora krásně naučil, jak mamince pomoci, i když děťátko nechce na svět. Nebyl to žádný med, ale kleště také ne a za to jsem panu primářovi vděčná. Udělali maximum, aby mi pomohli, já jsem se též snažila, můj muž také, a malý se na svět přece jen dostal přirozeně, bez "mučících nástroj". Následně jsem se dozvěděla, že jsem raritou v naší porodnici, že porod předhlavím za poslední roky neměli. Ano, malý měl špatně natočenou hlavičku. Když mi ho ukázali, bála jsem se, že mu ta obrovká boule nad čelem zůstane, ale pan primář měl pravdu, nezůstala. Tím vším jsem Vám jen chtěla říct, že hodně opravdu hodně záleží na panu doktorovi, jeho zkušenostech a též ochotě se rodičce věnovět. Ještě jednou díky.
 Agimar 


Vlastní zkušenost s VAX 

(28.11.2007 14:09:59)
V kvetnu se mi narodil chlapecek Martinek pomoci VAX. Duvodem pro jeho pouziti byl dlouhotrvajici porod (20 hod.) a uzka panev (miminko vazilo 4kg). Martinkovi se otok zahojil po 4 dnech. U me nenastaly zadne poporodni komplikace. Martinkovi bylo pred 2 tydny pul roku. Je velice bystry a pohybove vzdy o trochu napred nez prumer. Jen je trochu citlivejsi. Prvni tri mesice intenzivne plaklal od 18 do 23 hod. Dodnes se v noci casto budi ze spani a hur se adaptuje v novem prostredi. Mozna i diky porodu VAX stale sleduji, zda se vyviji v poradku. Velmi se mu venuji, provadim s nim cviky na podporu jeho psychomotorickeho rozvoje a stale mu rikam rikadla a zpivam pisnicky. Moc bych si prala, aby z nej vyrostl zdravy a stastny clovek. Take doufam, ze me dalsi miminko bude mit snadnejsi prichod na svet.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.