| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Polohy při porodu I

 Celkem 114 názorů.
 Maja 
  • 

děsný 

(27.8.2007 10:38:21)
Jenom ty obrázky vidím a dělá se mi trochu zle. :-) Po dvanácti hodinách křížových bolestí (u všech tří porodů) jsem měla jedinou snahu si někam sednout. Když si představím, že bych měla provozovat tyhle akrobatické cviky.....
 10.5Libik12 


Re: děsný 

(27.8.2007 10:51:09)
Já nevím, jestli není malinko kontraproduktivní dělat polohové náčrtky. Já se myslím, že je hrozně dobře, že umírá mýtus o tom, že pokud nerodítě na zádech, tak sedítě dítěti na hlavě, ale představovala bych si to spíš tak, že v mometě M zaujmete takovou pozici, která je vám v danou chvíli příjemná, s tím, že asistentka vás případně velmi jemně poopraví.
Tohle mi zavání spartakiádou a nervama:"ty jo umím já vůbec ty polohy? vyzkoušela jsem je dostatečně?" Ale asi je dobré vědět, že se můžu něčeho nebo někoho chytnout, což zas myslím, že by mělo vyplynout z porodu.
 Beéli 


Re: děsný, zbytečný 

(27.8.2007 11:37:39)
Přidávám se k tomu, že obrázky jsou přinejmenším zbytečné. A vysvětluji: nejsou pěkně nakreslené, mohly být menší, barevné nebo spíš fotografie... - když už..
také jsem spíš pro přirozené hledání polohy s "asistencí asistentky" :)
 Insula 


Re: děsný 

(27.8.2007 14:04:21)
Libiku, přesně si vyslovila to, co mě řekla porodní asistentka na začátku porodu. No, řekla.... spíš mě seřvala, když jsem si dovolila sednout. Čekala jsem na ní už asi dvacet minut a nevěděla jsem, co mám dělat. Jen jsem dosedla, tak přišla a seřvala mě, že bych si měla uvědomit, že sedím dítěti na hlavě. Pak mi řekla, ať si sednu alespoň na míč (netroufala jsem si, protože ležel na zemi a ze mě tekla voda proudem, bála jsem se infekce). Sice jsem jí měla chuť říct, že když sedím na míči, tak taky sedím dítěti na hlavě, ale pak jsem se na to vybodla. Tenhle "studený čumák" (myslím tu sestru) by to stejně nepochopil. :-)))
 MM, 2 kluci 
  • 

naopak 

(27.8.2007 13:39:28)
Já jsem naopak měla hrůzu z toho, když jsem (byť na chvíli) měla někde sedět či ležet - natáčení monitoru (tj. ležet/sedět jakžtakž klidně s tím páskem kolem břicha) bylo k nevydržení, musela jsem se pořád pohybovat. Vystřídala jsem celkem "klasicky" v polosedu.
 Marketa 
  • 

Re: děsný 

(30.8.2007 19:59:07)
Já měla epidurál, takže mi to bylo taky ukradený, protože mě nic nebolelo, nejpohodlněji mi bylo v posteli se zvýšenými zády. Ale neumím si vůbec představit rodit bez něj, než jsme přijeli do porodnice, tak jsem řvala bolestí, tam mi naštěstí hned dali něco do žíly, tak jsem tři hoďky spala /po probdělé noci to přišlo vhod/ a pak epidurál, ten jsem pak měla až do konce. Bylo to super, tlačila jsem a při tom koukala na film a povidala si s manželem.
 zuzini 


Re: děsný 

(31.8.2007 11:48:23)
Já teda epidurál neměla, ale kamarádce vůbec nepomohl, měla i poněm šílené bolesti.
 Marketa 
  • 

Re: děsný 

(3.9.2007 15:17:41)
Tak ji ho bud spatne pichli, nebo dali male davky. Ja mela v ruce takovy ovladac, kterym jsem si mohla pridavat, kdyby me to bolelo.
 JankaP 


Dobrý článek 

(27.8.2007 10:41:31)
Polohy + výhody a nevýhody. To tu zatím chybělo!
 Cheorchia 
  • 

poloha na zadech :-) 

(27.8.2007 10:55:38)
Me se treba rodilo dobre na zadech,jen jsem si potrebovala oprit nohy a pevne se rukama chytit operky.Dcerka byla venku za 10 minutek,coz je slusny cas.Nemyslim,ze bych nejak trpela.Ovsem je pravda,ze kazdy mame svuj prah bolestivosti i moznosti jinde :-)
Cheorchia
 Rapiti 


Re: poloha na zadech :-) 

(27.8.2007 12:02:08)
Jenže je rozdíl být na zádech 10 minut nebo mnoho hodin, jak to bývalo dříve.
 watanaki 
  • 

Zapomněli jste na klek, 

(27.8.2007 12:06:52)
v tom se totiž rodilo nejlépe mně. Širší pevný klek u postele, horní polovinou jsem se opírala o postel, když jsem si potřebovala odpočinout, lehla jsem horní polovinou těla na postel, když jsem potřebovala zmobilizovat síly pro vytlačení dítěte, vzpřímila jsem se a ještě mne z každé strany pod pažemi obecpali polštářky, abych byla pevnější. Měla jsem poslední měsíc takové křížáky, že bych na zádech ani nespala, natož se na záda jakkoliv opírat při porodu. Tato poloha byla osobně pro mne ideální a jsem ráda, že tento článek vyšel - i s negativy, která můžou při té či které poloze nastat. Je dobré si uvědomit, kolik možných poloh může žena zaujmout a že pro úlevu od bolesti swe fantazii meze nekladou. Ale určitě si myslím, že by se v kurzech nemělo učit stylem: pro tyto bolesti je vhodná tato poloha, pro tuto situaci tato poloho atd. Ideálně by si žena měla sama vybrat, co jí sedí a ne přemýšlet, která poloha je pro kterou situaci vhodná. Je to to samé jako dýchání - i tam mně trochu rozčiluje nácvik určitých typů dýchání, jakoby tělo samo nedokázalo zvolit ten správný postup dechu podobně, jako když člověk běží nebo se zadýchá na schodech.
 Insula 


Re: Zapomněli jste na klek, 

(27.8.2007 14:06:29)
Vidím na konci římskou jedničku, tak třeba bude pokračování. :-)
 watanaki 
  • 

Re: Zapomněli jste na klek, 

(27.8.2007 15:02:30)
mně mátlo to, že to mají být nějaké polohy "boční" - klek mně totiž boční nepřipadá, tak uvidíme :-)
 jana38 


Re: Zapomněli jste na klek, 

(27.8.2007 20:13:16)
Taky jsem rodila v kleku, přišlo mi to strašně pohodlný.
 Monča, 2 děti 
  • 

Re: Zapomněli jste na klek, 

(27.8.2007 15:02:50)
Vzhledem k římské jedničce v titulku článku a větě "Příště vám představíme další možné polohy - boční, asymetrické a v předklonu" na konci, myslím, že nezapomněli, ale bude to v druhém dílu :o)). Jsem na to zvědavá. Mě osobně přijde zajímavé, jak autorka u jednotlivých poloh uvádí, v jaké situaci můžou pomoct a kdy se naopak nedoporučují. Tělo si sice u porodu o nějakou polohu, ve které mi bude líp, řekne, ale nemusí to být zrovna ta pravá pro mimi...
 Petra+Julinka 2/03 + Kuba 5/06 


Možnost volby - jakékoli 

(27.8.2007 12:09:49)
Myslím, že žena by měla mít u porodu právo si zvolit JAKOUKOLI polohu - v posledních letech se mnohde jaksi automaticky předpokládá, že si zvolí polohu vsedě, vkleče apod. Maminky už mají polohu na zádech zafixovanou jako "strašáka". Mně při prvním porodu bylo dobře vleže na zádech, ale hlavou mi běžely výčitky, že to je málo přirozené, že jdu proti gravitaci... i porodní asistentky mi důrazně doporučovaly porodní stoličku (podotýkám, že u Apolináře, tedy žádná "alternetivní" porodnice), takže jsem "rozumově" usoudila, že to tak bude lepší a slezla z lůžka. Miminku se během chvilky zpomalily ozvy, mně se udělalo špatně, takže pak mě zase rychle pomáhaly zpátky do polohy vleže... Vím, že zastánkyně přirozených porodů by na to řekly, že jsem měla poslouchat svoje instinkty, ale nevím, kolik žen je tak silných, aby opravdu zůstaly ležet, když rozum (a potažmo chytré knihy a hlavy pomazané) radí opak...
 fany 
  • 

Re: Možnost volby - jakékoli 

(27.8.2007 12:26:29)
Já bych jen chtěla podotknout co nás učili ve škole a to, že porod v dřepu je výborný díky gravitaci atd., ale je vhodný jen pro toho, kdo má dost vycvičené nohy, protože to není jen o tom dřepnou si a zatlačit a hurá, ale je to i tak na delší dobu a v bolestech a při zvýšené váze na konci 9 měsíce těhotenství to není asi jen tak.
 Klara, 3m  
  • 

Re: Možnost volby - jakékoli 

(27.8.2007 12:37:31)
Souhlasim s tebou. Ja kdyz dostala kontrakce, tak jsem se na nohou ani neudrzela. Manzel me pomalu musel odnyst do auta. Natoz abych porodila. No, ale polohu jsem resit nemusela, protoze jsem musela na cisare.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Takže 

(27.8.2007 12:51:12)
Podtrženo, sečteno a prohlédnuty obrázky - vyplývá mi z toho jediné - rodit se dá jakkoliv. Jen vám to musejí umožnit. :)))
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Jen, proboha, neříkejte že je vám to jedno 

(27.8.2007 14:06:02)
Jen, proboha, neříkejte že je vám to jedno!!! Domnívám se, že říkat takovéto názory nahlas je kontraproduktivní, když vezmeme v úvahu, jak je v některých porodnicích těžké prosadit si vlastní polohu, jinou než v leže nebo pololeže. Myslím, že někteří lékaři to budou moc rádi slyšet a pak mamince, která bude chtít rodit jinak, to vpálí hezky do očí - no ono je to mnoho ženám jedno, tak co a nevymýšlejte si.
V článku chybí důležitá skutečnost - že polohy jiné než na zádech nebo v polosedě mají menší riziko, že dojde k natrhnutí nebo k nutnosti nástřihu hráze.

Moje porodní poloha v článku není, rodila jsem v pozici kočičího hřbetu - hezky na všech čtyřech a bylo to moc prima - rychlé a tak trochu živočišné. Měla jsem před porodem i během něj dobrou kondici, tak proč toho nevyužít a trochu si nezasportovat, ne? :-)
 Insula 


Re: Jen, proboha, neříkejte že je vám to jedno 

(27.8.2007 14:10:54)
Firstovko, já teda musím říct, že mi to bylo při prvním porodu úplně jedno v jaké poloze budu rodit. Neuměla jsem si to totiž představit. A ani při samotném průběhu porodu jsem "nepřišla" na nic. Opravdu mi to bylo jedno. Asi bych nakonec rodila na zádech, protože jsem byla tak hotová, že bych se na nic jiného nezmohla. No, nakonec to dopadlo jinak, porod nepostupoval, tak proběhl císař. A druhý už byl naplánovaný. Třetí dítě už nechceme, ale i kdyby, tak by už to byl automaticky císař. Takže mě polohy při případném dalším porodu už netrápí. :-)
 Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 


Re: Jen, proboha, neříkejte že je vám to jedno 

(27.8.2007 14:19:34)
Insulo :-)) - pokud jsi rodila budeš rodit císařem, tak je ti opravdu jedno, to se nedivím, taky můj názor nesměruju nikomu, kdo si nemůže vybrat.
Taky je mi jasné, že když někdo rodí dva dny tak je mu to taky jedno, ale naštěstí, ne každý má porod na xy hodin.
 Insula 


Re: Jen, proboha, neříkejte že je vám to jedno 

(27.8.2007 16:30:11)
No, ale já jsem poprvé nevěděla, že to skončí císařem. Přesto jsem nevěděla jakou polohu si mám vybrat. Řekla jsem si, že to nechám na doktorech. Takže bych zřejmě skončila na zádech. :-))) Ale bylo mi to jedno.
 Sylvie 


Re: Jen, proboha, neříkejte že je vám to jedno 

(27.8.2007 14:33:32)
Mno, mně to taky PŘED prvním porodem bylo jedno, resp. nepřikládala jsem tomu až takovou důležitost. Teprve v průběhu porodu jsem pochopila, jak je důležité si moci vybrat takovou polohu, která ženě vyhovuje a jaké může přinášet problémy, pokud rodí v nevstřícné porodnici :o( Takže druhé i třetí dítě jsem rodila v porodnici, kde se považovalo za samozřejmost, že si žena rodí tak, jak potřebuje - na vysoké stoličce, nízké stoličce, ve vaně, ve sprše, na porodním lůžku, ve stoje opřená o porodní lůžko (vanu, žebřiny...), na žíněnce, na posteli, v kleče, zavěšená na lustru :o)))...

Jinak obrázky jako takové mi přijdou celkem k ničemu, když se ke mně manžel postavil a podporu mi poskytl poněkud nemotornou, tak než jsem stihla zasáhnout, už ho správně nasměrovala PA... takže tyhle obrázky by spíš měly být pro PA, ne? ;o) Jinak myslím, že výhodou naopak může být, pokud má žena ke konci těhotenství možnost si třeba vyzkoušet, jak se jí sedí na vysoké stoličce, na nízké stoličce, na stole nebo co já vím, na čem všem se v dané porodnici rodí. Tohle mi chybělo u druhého porodu - měla jsem možnost, ale chyběla mi představivost, jak se "tom" sedí a byla jsem ve stavu, kdy jsem absolutně neměla náladu experimentovat. Ono třeba že v porodu na bobku potřebuji pevné nohy, jak už tu bylo v diskuzi zmíněné, to ví asi každá těhule, protože určitě se do téhle polohy v průběhu těhotenství dostala - ale třeba jak moc tu potřebu ovlivní nízká stolička? Pomůže nohám odlehčit, nebo ne? (to se teď neptám, neb aktuálně mi to je jedno - ale chybělo mi to při porodu)


------------------
 Babyna,Patricie07,Michael10 


Re: Jen, proboha, neříkejte že je vám to jedno 

(27.8.2007 17:20:04)
Šla jsem k porodu s tím, že se uvidí, jaká poloha mi bude příjemná. Tak nějak v hlavě jsem si říkala, že třeba na boku by to mohlo jít. Na nějaké polohy ve stoje bych si teda netroufla ani náhodou. Na boku mi to nakonec nešlo. Což o to, leželo se mi dobře, ale vůbec jsem v této poloze nedokázala tlačit. Nakonec jsem skončila v polosedě. K tlačení mi pomáhalo, že jsem měla pevně opřená záda. Jednou rukou jsem se pevně držela manžela a druhou madla.
Článek je dobrý v tom, že rodičky mohou získat alespoň nějakou představu, v jakých všemožných polohách se dá porodit. Samozřejmě přímo u porodu by měla aktivně působit PA a poradit.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 19:42:23)
..a myslim to naprosto vazne. A pokud by se, nedej boze, stalo to, ze budu potreti tehu a pujdu rodit, bude mi to zase jedno.
Verila jsem lekarum, verim jim stale.
Oba syny jsem porodila v klasicke poloze na zadech. Pred samotnym porodem jsem mela k dispozici sprchu a balon, ale porod, posledni faze, probihal na starem kresle s madly.. (mozna na nem kdysi rodla moje mama :-))
Neprislo mi to nijak strasne. Hledela jsem si toho, mit vse co nejdriv za sebou a drzet dite v naruci.
 Myš 
  • 

Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 20:26:33)
Tak to buďte ráda, že tu možnost rodit klasicky a podle lékařů máte skoro všude.
Ty co jim to jedno není a chtějí rodit jinak to tak jednoduché nemají.
Bylo by fajn a fér, kdyby si mohl vybrat úplně každý dle svého gusta, ale to u nás bohužel zatím moc nefunguje.

 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 20:35:59)
Myško, jistě, já fandím tomu, aby bylo lidem vyhověno, ale mám občas pocit, že občas se to s těmi ,,porody" až přehání.
Ač jsem nerodila, je mi sympatický caiřin názor, a při diskusi s maminkami v reálu většina také říká, že pro ně bylo prvotní mít v náručí dítě. Jak říkám, nikoho nesoudím, ale některé diskuse jsou fakt postavené na hlavu..
Ale o tom je vlastně článek od MajiZrzky o něco níže. Ten to vystihuje naprosto dokonale.
 zuzini 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 20:49:14)
Lizzie,proč myslíš, že se to s porody přehání? Proto, že si podle tebe vlastně některé maminky vymýšlí jak rodit,kde rodit? Pro mě byla např. poloha v leže strašná, ale nemohla jsem rodit jinak. Teď udělám všechno proto, abych mohla porodit v poloze pro mě pohodlné a ne pohodlné pro lékaře. Až budeš ležet na zádech na porodním křesle a bude ti tam příšerně, tak potom suď. Někomu to vyhovuje a někomu prostě ne a myslím, že je dobře, že jde české porodnictví kupředu. Sice pomalu, ale jde. A jsem ráda, že už je možnost volby.
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 20:56:48)
Zuzini, já nikoho nesoudím, nesoudila jsem a soudit ani nehodlám, říkám, možnost výběru je fajn, ale proč vystupovat proti těm, co rodí klasicky, s epidurálem nebo jak již jsem zmínila, to prostě hodí za hlavu.
Toleranci, Zuzi. To je právě to, co tobě tak trochu chybí.
Já jen souhlasím s cairou, nikoho nenapadám.
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 20:59:55)
A konstatuji. Fandím ti, ať ten tvůj porod proběhne přirozeně, ovšem se také zamýšlím nad některými články o PP, které jsou dost demagogické a naprosto proti přirozenosti i dost agresivní, vyzdvihující, že ,,jen já jsem svému dítěti udělala dobře", to není pro psychiku nastávajících maminek nic dobrého, byť citlivě a objektivně napsaný článek by třeba jiným dodal spíš odvahu a takhle je neskrouhnul.
 zuzini 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:03:22)
jak jsi přišla na to, že postrádám toleranci, mě nevadí když někdo rodí v leže, s epidurálem, císařem, nekojí :-)(nebo jsem něco takového napsala?), ale Ty jsi psala, že se to s porody přehání. A já se ptám co konkrétně se přehání? Spousta rodiček by ani nevděla, že je možnost zvolit si jinou polohu, kdyby se to nepřehánělo, ne?
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:06:33)
Zuzi, to není pravda, že by se to nevědělo - já beru jako přehnaný hlavně způsob, kterým se o PP mluví, já chápu, že těžko popíšeš objektivně vlastní porod, zvlášť v nějakém kratším čase, ovšem takové ty tendence typu, že jen já udělala dítěti dobře tím a tím..to opravdu pro ostatní mámy povzbudivé není. Ne, nerodila jsem, ale takové ty nejhorší psychologické dopady jsou nic moc..
Takže, informace o PP ano, ale:
1. objektivní (bylo by fajn něco od pokud možno nezaujaté PA)
2. rozumné, bez napadání těch, co mají jiný názor
3. ne, císař apod., dítěti neublíží, ale většinou zachrání život..či zdraví
A Zuzi, fanatismus nikdy ničemu nepomohl.
 zuzini 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:10:16)
já se musím usmívat nad tím jak tady píšeš o nějakém fanatismu. Podle tebe je matka, která chce porodit v jiné poloze, než kterou ji vnutí lékař fanatička? Myslíš, že třeba já jsem fanatička, pprotože toto vyžaduji? Nějak tomu nerozumím. :-(
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:12:45)
Zuzi, to jsem nepsala.
Já reaguji na tento typ prosazování PP:,,Jedině PP jsou pro dítě dobré, já jsem nejlepší matka, neboť jsem porodila přirozeně,ostatní ať jdou do háje.."
Což není adresováno ani vůči tobě ani vůči Sylvii.
Zuzi, to píšu tak nesmyslně. Tys psala, jen ať se přehání - ale to ničemu nepomůže, informovanost ano, ale ne nic nereálného..
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:13:51)
Takže shrnuto:
1. Kdo chce rodit klasicky, ať tak rodí, ale nikdo ho kvůli tomu nemá právo napadat.
2. Kdo chce rodit PP - tak těm přeju hodně štěstí, trpělivost, a ať vám vyjdou vstříc.
 zuzini 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:13:27)
Já nikdy nečetla článek,kde by psala nějaká mamina: Jen já udělala svému dítěti dobře tím a tím... Ale já jsem na rodině teprve pár měsíců, tak možná proto :-)
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:15:02)
No, Zuzi, povím ti, že z některých článků nemám dobrý pocit.
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:16:48)
A to jsem netěhotná, celkem racionální osoba, uf uf. Všem maminám snad jen hodně štěstí, trpělivosti, nenechat se ovlivnit nikým a ničím..
 zuzini 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:15:35)
No já nevím co je např. podle tebe nereálné, buď jsem opravdu nic takového nečetla, nebo špatně chápu (a to bych byla moc smutná)
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:18:01)
Zuzi, nereálný je právě ten demagogický přístup, to by v článcích vůbec být nemělo..ten typ: ,,Jen já to dělám dobře..". To je pak strašnej průšvih. Když už tak: ,,To, co jsem udělala mi vyhovovalo/nevyhovovalo". No a vy si názor udělejte.
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:18:42)
Ale jako to je průšvih i v článcích, které se týkají nejen porodů.
 zuzini 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:22:04)
No a takový článek já o porodu nečetla. Napiš mi jaký a kde ho najdu, přečtu si ho a třeba ti dám zapravdu :-)
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:26:50)
Zuzi, to byl takový mix pocitů, ale četla jsem je. A nejen na rodině, bohužel.
Jinak znám maminy, které v životě nečetly různé dětské časopisy, nezajímaly se o porod apod. a jsou v pohodě, je to individuální..
Jak už jsem psala..toleranci, toleranci, toleranci.
Ať si každý rodí jak chce..nikdo ho kvůli tomu nemůže napadat..ale každý může vyjádřit svůj názor.
Podobně jako to udělala caira.
Podobně jako si někdo chválí PP.
Prakticky v tom není rozdíl. Řekly své.
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:29:26)
A já ve svém 1. příspěvku nikoho neodsoudila, nikoho nenapadla. Tečka.
 zuzini 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:19:53)
Já taky nemám z některých článků dobrý pocit, např. co psala Lucie z Ov. Někdo si však ťuká na čelo, že je hysterka a vymýšlí si, já to beru trošku jinak, už jen proto, že jsem z Ostravska a mohla jsem třeba v té porodnici rodit já. A kdyby na tom byla třeba jen část pravdy, rodit tam nepůjdu.
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:24:37)
No, právě Zuzi - mezi námi ten článek je dost hrozný, čímž nijak nenapadám pisatelku, ona je dle mě v dost špatném psychickém stavu a potřebuje odbornou pomoc, ale to se už řešilo v sáhodlouhé diskusi.
Jenže: My neznáme názor druhé strany. Vzhledem k použitým obratům se dá soudit, že je to psané v afektu, nějakém špatném stavu apod., ovšem jistotu ti nikdo nedá a ten článek je fakt hrozivý, brr. Holčičku má zdravou, na císaře nedošlo, porod probíhal na sále bez komplikace..ano, to nás může utěšit a asi to tak také leckdo bere. Ovšem pro nějakou nastávající mámu právě z Ostravska to zas musí být výrazně stresující faktor..to si nevybereš. Ale to jsme odběhli jinam.
Já už to formulovala dole - toleranci.
Pokud se u PP cítí máma tak jak se cítit chtěla, je to dobře.
No a pokud jiné mámě vyhovuje porod klasický, také o.k.
 zuzini 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:31:28)
s tím souhlasím, však jsem psala, že každému vyhovuje něco jiného. Já nevím co bude vyhovovat mě, ale chci mít možnost volby, možná mi právě bude vyhovovat poloha na zádech a ne jiná :-D To nemůžu předem nikdy vědět
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:35:30)
Přesně tak:-))))
Přeji, ať ti 2. porod vyjde dle tvých představ.
Jsme lidé různí.
 Sylvie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:43:25)
Lizzie, pro mne v těhotenství bylo výrazně stresujícím faktorem číst mnohé z příspěvků SPOKOJENÝCH RODIČEK z pražských porodnic ;o) Takže kdyby každý měl brát ohledy na to, že jeho zkušenost bude někoho jiného stresovat, tak bychom se o porodech nemohly bavit vůbec. Ten článek z ostravské porodnice by mě taky stresoval, kdybych tam musela rodit - tedy, ne ten článek, ale ten přístup zdravotníků. Protože i když jsem druhou stranu neslyšela, tak některé věci jsou jaksi neokecatelné a jestli něco nesnáším, tak když mě lékař považuje za totálního idiota, kterému může nakukat kdejakou blbinu (třeba se vymlouvat na neexistující zákony).


--------------------
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:45:29)
Sylvie, jak už tu padlo několikrát. Jsme lidé různí, každý to má jinak..
 Sylvie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:54:30)
No vždyť jo :o) Proto nechápu tvoje řeči o tom, že nějaký článek může někoho stresovat. To může přece každý ;o)

MMCH Lizzie, jenom taková poznámka - píšeš, že ti líbí Cairin názor, že porod moc neřešila a důvěřovala lékařům a zároveň píšeš, že až budeš těhotná, tak že budeš číst odbornou literaturu. Z vlastní zkušenosti ti můžu říct, že pokud tu odbornou literaturu budeš louskat opravdu poctivě (tedy - nezaměříš se na jednu odbornou knihu, ale budeš se snažit získat co nejvíc info pro a proti jednotlivým názorům), tak se velice snadno můžeš dostat mezi ty, které bohžel porod řešit musí. Ony bohužel ty, co se snaží porod řešit a chtějí rodit přirozeně, musí řešit, že zdravotníci nemají patřičné odborné znalosti (nebo se tak alespoň před ženami tváří a snaží se jim vnutit postupy, na které jsou oni zvyklí, i když rozhodně nejsou pro danou ženu to nejlepší) :o(
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:59:08)
Sylvie, viz. odpověď Libikovi.
 Margot+1 


K článku z Ostravy 

(28.8.2007 13:01:06)
Lizzie, já si naopak myslím, že je dobře, že pisatelka mohla své pocity na Rodině napsat. To, že je na tom špatně a že její popis situace není "objektivní", je z článku každému více než jasné. Přesto (nebo právě proto) je její příspěvek informativní. Právě tyhle emotivní názory pro sebe kolikrát shledávám užitečnějšími než nějaké pseudoodborné články. Objektivita je maskovaná autorita, jak píše Fiske, a právě o tzv. objektivních informacích si lidé netroufají pochybovat nebo diskutovat, což je špatně. Tak. Snad jsem to napsala srozumitelně.
 Věra 
  • 

Porod v Ostravě od jiné maminky 

(29.8.2007 6:52:51)
Jde o to, že když se v porodnici chovají k ženě jako kusu hovězího dobytka, i porod, který "dopadl dobře a není si nač stěžovat" může být podle povahy traumatickým zážitkem.

Zde popisu čerstvou zkušešnost v téže porodnici jiná, racionálnější a zkušenější maminka - slovník je jiný, přístup personálu bohužel identický.

http://www.baby-cafe.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=109688
 Insula 


Re: Porod v Ostravě od jiné maminky 

(30.8.2007 18:29:40)
Věro, přečetla jsem si článek z tvého odkazu a nedá se to se zmiňovaným článkem tady na rodince vůbec srovnávat. Autorka pouze, celkem klidně, konstatovala, že ne všechno proběhlo tak, jak si představovala, ale rozhodně z toho nedělala "horor".
Kdežto "autorka z rodinky" neshledala na svém porodu absolutně nic pozitivního. Všechno bylo špatně. A i vývoj po porodu přičítala tomu, co prožila (je to možné, nevím). Myslím, že na ní porod nechal evidentně těžce negativní následky a měla by navštívit psychologa, neboť v jejím případě to může přejít (nebo již přešlo) v poporodní deprese a to je opravdu vážný stav.
Jediné, co je snad shodné, je porodnice, tedy myslím. (????)
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Porod v Ostravě od jiné maminky 

(30.8.2007 18:44:46)
Insulo, jde spíš o to, jak se k ní chovali, přestože byla rozumná a racionální a třetirodička ... :( Co to udělá s emocionálně introvertní prvorodičkou jsme viděli v tom prvním článku ...
 Věra 
  • 

Re: Porod v Ostravě od jiné maminky 

(30.8.2007 21:40:03)
Chtěla jsem poukázat na to, že nejen zřejmě citlivá, nezkušená, snad i lehce hysterická prvorodička, která psala článek zde na Rodině, ani racionální, ovládající se žena třetirodička nebyla pro lékaře dostatečným partnerem, neseznámil ji s důvody zákroků, které má v úmysl podniknout a nevyžádal si informovaný souhlas, nerespektovali tam její přání a postupovali přímo proti němu, ačkoli nebyla ohrožena na životě ona ani dítě, požadavek PA na klid ani nezmiňuju.

Vrcholem bylo, že si lékař ve druhé době porodní rukou ve sterilní rukavici vytáhl z kapsy zvonící mobil, což z hlediska prevence infekce rodidel není pravda nejlepší postup... ale porod vede on, že?

Jednalo se o tutéž porodnici, v obou případech šlo o fyziologický porod a přístup personálu byl evidentně tentýž, jen tato maminka ho dovedla jinak zpracovat, ať už díky povaze nebo zkušenostem, ale akceptovat situaci, když ji nelze změnit, a vzít si z ní to nejlepší, to není spokojenost.
 10.5Libik12 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:52:14)
Lizzie, já mám dojem, že se předem připravuješ na variantu jiného než PP, tedy na stav, kdy by sis ho nemohla dopřát. Víš, já jsem tu L.P. 2005 řádila jak černá ruka a hádala jsem se se Sylvou Š, to je moje nejoblíbenější domarodka, asi i se Sylvií a dalšími zastánkyněmi PP, protože jsem byla starší dáma v jináči a vůbec jsem si nedovedla představit, že to ještě tak nějak půjde(šlo to náramně). A tenkrát, když jsem si nevyslověně myslela, že mi ti doktoři určo budou zachraňovat život, strašně mě prudily kritičky porodnictví a ty , co chtěly něco, dle mého tehdejšího pohledu, nadstandartního. Podprahově jsem ale asi vnímala i to, co o porodu říkaly konkrétně, protože samotný můj porod byl prost jakékoliv paniky a byl vyjímečný. Z pohledů ortodoxních přírorodek byl tedy obyčejný, ale mně to stačilo. Nevím, jak to říct, ale nějak jsem si to své tělo fakt uvědomila a měla jsem i porodní fázi, kdy jsem si byla jistá, že kdyby tam ty PA nějak moc otravovaly, porodím si dceru, až zajdou za roh.:) Nebylo třeba, ale byl to nesmírný posun od toho, jak jsem rodila poprvé a podruhé, kdy jsem si fakt myslela, že porod bez porodníka rovná se smrt.
Články o PP jsou užitečný v každém směru:)
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:56:50)
No, Libiku přiznávám, že teď se nepřipravuji na nic. Ale doma bych nerodila (byť tedy nikoho nenapadám) a x km do Vrchlabí nebo jiné porodnice bych fakt nejela, na stranu druhou bych se v těhotenství zajímala o to, jak to bude probíhat (alespoň orientačně), i taky se poinformovala o porodnici, kam půjdu, ale nervovat se kvůli tomu, že porodím císařským řezem, nebudu mít mléko apod., mi přijde jako pitomost, i když pak na mě může dolehnout leccos..
 Grainne 


Re:  

(27.8.2007 22:05:59)
Lizzie, možná si opravdu až v průběhu prvního porodu uvědomíš, žes to chtěla jinak a že tě vlastně ošidili, nebo žes o něco ochudila sama sebe. Spousta žen si asi říkala totéž a teprve po prožití prvního porodu si uvědomily, že to chtějí jinak. Navíc mi připadáš jako hodně svoboomyslná osoba, takže v tvém případě mě tvůj přístup dost udivuje. Jde hlavně o to, že rodička není nesvéprávná a že je jí často bráněno využít práv, která má a ty, zrovna ty, že bys nehájila právo na rozhodování o sobě?
 10.5Libik12 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 22:11:24)
Já ale nevím, proč vidíš v článcích o variantách porodu nějaký nervování z komplikací. To je přece úplně naopak.
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 22:57:19)
Libiku, dost těch článků působí tak, že nepřirozený porod je automaticky špatný a dítěti jen uškodí..viz. Maja.
S tím souhlasím.
Takže jak říkám znovu - toleranci.
To Grainne: Grainne, co s tím má společného rozhodování? Když ten císař bude třeba, mám se hádat, že ho nechci? Jak říkám PP beru, nemám proti němu nic, ale neměl by být vzbuzován pocit, že pokud porod proběhne jinak je všechno v pytli..
 Grainne 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 23:25:15)
Lizzie, není řeč o potřebných zákrocích, ale třeba o tom, že budeš ležet na zádech a budeš se dusit. Nedovolí ti rozhodnout se jinak. Zažila jsem na vlastní kůži a až když to PA řádně schytala od mého doprovodu, šlo to i v sedě. Porod taky nakonec proběhl císařem a dokonce vyhádaným. Z toho není třeba se hroutit, to je fakt, ale proč bych měla trpět, když to není potřeba, jen proto, že oni jsou zvyklí to takhle dělat?
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 22:59:26)
Libiku, jaké nervování z komplikací?
Tam je nervování z toho, že pokud to přirozeně nepůjde, je to v háji.
Já ty články neodsuzuji, oukej informace jsou potřebné a užitečné.
Ale toleranci.
Není možno v článku u PP napsat: ,,Takhle a jedině je to dobré"..ale: ,,Tak mi to vyhovovalo..apod.". Ať si každý udělá názor sám.
Tolerance na obou stranách. Mnohokrát vyřčeno a se zuzini už jsme to tu dořešili, mrkněte dolů:-))
 10.5Libik12 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 23:20:08)
Lizzie,
existují sice teorie o tom, jak dítě vnímá porod, ale ty nebývají součástí příběhů přírodních rodiček. Tam se řeší, jak to šlo dobře a jak se to líbilo. Článek uvozující tuto diskusi je dokonce jenom o tom v jaké poloze rodit. Mám spíš pocit, že dopady komplikovaných porodů a případného nekojení řeší druhá strana v reakcích.
Jako ty vyzýváš k toleranci, tak mně by stačilo, kdyby Caira napsala:Líbí se mi rodit na zádech, věta o tom, že plně důvěřuje lékařům už zase ukazuje na nějakou zbytečnou konfrontaci. Mezi námi, já dost důvěřuji lékařům, ale neuvěřim jim nikdy, že se budou snažit o mé pohodlí při porodu na úkor vlastního pohodlí, pokud mají slušnou statistiku o tom, že to dítě pravděpodobně stejně porodím, i když budu na zádech. A navíc jim určitě nemůžu věřit, že ví, jak konkrétně mně je, to totiž není možný:).
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 22:27:15)
Lizzie, bez urážky, "bych" je prostě ještě před tebou... z vlastní zkušenosti musím říct, že předem ví člověk houby :) pak máš dítě v břiše a spoustu věcí vidíš jinak...:) Já taky říkala, že bych "nikdy nerodila doma" a po prvním porodu jsem to velmi vážně zvažovala. Nebýt toho, že se manžel na to necítil, šla bych do toho... Prostě co by kdyby je jen teorie a nikdy neříkej nikdy.
 Myš 
  • 

Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 20:51:42)
Lizzie, já jsem na jednu stranu ráda, že se to tak trochu přehání, protože ten tlak na zdravotníky a české zdravotnictví, aby změnili zavedené a špatné postupy, je víc než nutný a ty dobré stránky toho tlaku už jsou pomalu vidět.

Myslím, že pro každou je prvotní mít dítě v náručí:-)Jen ten postup, jak toho dosáhnout každá vidí jinak a to je přece správné, každý jsme jiný, jen by to měli všichni pochopit, ale to jsem asi naivka:-)).
Těmi všemi myslím zaryté odpůrkyně porodů doma, zaryté zastánkyně přirozených porodů i zaryté představitelky medicínských porodů, co si myslí, že ostatní si s přirozenýma porodama jen vymýšlí.
Je to o toleranci k jinému přístupu. Jde jen o to vzít rozum do hrsti, sehnat si dostatek informací a nemít pocit, že když nebudu rodit přirozeně, nebo naopak na zádech, císařem, s epidurálem, nebo úplně jinak, tak je to nějak špatně.
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 20:55:07)
Myško, ano rozumím, ovšem každá strana má 2 mince. Jsou rozumné zastánkyně přirozených porodů, které přirozeně porodí, ale též akceptují, když si někdo vybere jinak řízený porod.
Bohužel jsou i mezi ZPP (zkratka) ty, které by div neukamenovaly ženu, jež porodí s epidurálem v zádech, klasicky, nebo císařem, nazvou jí ,,krkavčí matkou" apod..to je také síla.
Takže každá strana nese nějaká negativa. Ovšem zrovna Majin článek se mě dotkl v tom, že věc, kterou spousta lidí vnímá jako pouze kladnou může mít i velice špatné dopady na psychiku rodiček.
P.S: A opravdu jsou ženy, které hodí porod tzv. ,,za hlavu"..
 Myš 
  • 

Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:41:45)
Lizzie, já vidím netoleranci střídavě na obou stranách, pokud jde třeba o porody doma, tak jsou zase agresivnější a netolerantnější ty, co si myslí, že jinak než v porodnici a pod drobnohledem doktorů to není správné.

Pravda je ale taková, že momentálně jsou na to líp ty, co je jim to jedno jak budou rodit(a mají na to plné právo), ty co chtěj pp, o to musí bojovat a i jim je zase často podsouváno, že si vymýšlej nesmysly, vždyť přece naše mámy taky rodily vleže, nastřihnutý, s klistýrem atd, známe takové argumenty:-)
Chce to fakt toleranci ode všech.


 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:43:17)
Myško, ano - tolerance na obou stranách.
A hlavně to, aby žádná máma neměla pocit viny, že ač má zdravé dítě udělala něco špatně..což je podle mě jeden z nejhorších pocitů.
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:43:40)
A hlavně - bohužel - zbytečných.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 22:33:45)
Lizzie: A hlavně to, aby žádná máma neměla pocit viny, že ač má zdravé dítě udělala něco špatně..což je podle mě jeden z nejhorších pocitů.

no, a tohle je přesně ten pocit, který ve mě vzbudil zdravotnický personál při prvním porodu a se kterým souvisela má dlouhodá poporodní deprese a pocit, že jsem "jako matka selhala"... takže už mi pak podruhé fakt nebylo jedno, jak budu rodit (ne, že by mi to poprvé jedno bylo, ale prostě jsem si neuměla představit, že by to mohlo být tak příšerné... škoda, že tu Rodina s články o PP nebyla - nebo pokud ano, tak jsem o ní nevěděla...)
 Sylvie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:03:48)
Lizzie, Caira měla štěstí, že patřila mezi ty ženy, kterým poloha na zádech nedělá problém. Ne každá takové štěstí má - já mezi ně patřím. Na zádech jsem měla větší bolesti, dušnost, bylo mi na omdlení a v neposlední řadě mi dělaly problémy nožky hozené nahoře (měla jsem v těhotenství problém s opakovaně zablokovanými zády). Že mi té poloze ustávaly "tlačící stahy" a porod nepostupoval, to už je jenom taková drobnost (to není můj dojem, to je zjištěno opakovanou zkutečností, že jakmile jsem zaujala jakoukoli jinou polohu, mimčo se dralo ven, jakmile mě lékař vrátil zpátky na záda, bylo nahoře, stahy přestaly být tlačící a opět začaly být "normální" a dle vnitřního vyšetření mimčo nebylo připravené tlačit se ven). Já naopak narozdíl od tebe znám dost mamin, který měly tyto problémy, včetně toho, že jim třeba nebylo "jenom" na omdlení, ale že opravdu omdlévaly. Na porodním lůžku, ne přímo vleže, ale v té poloze, kterou porodníci tak optimisticky nazývají "polosed".

Ten pocit, když miminko držím v náručí, je samozřejmě úžasný. Ale ten pocit, že vlastní blbostí a špatným výběrem porodnice jsem mu zadělala na potenciální problémy (ona tahle poloha může vyústit až do podoby, kdy "se dusí" nejenom mamina, ale i dítě... ano, věděla jsem to před porodem, ale tehdy jsem na ten problém koukala stejně, jako ty, jako na přehánění) už ani zdaleka tak úžasný není. A i když věřím tomu, že mezitímco moje dušení PA odpálkovaly se slovy, že to je naprosto normální a má to skoro každá (!!!), tak dušení dítěte by je už tak klidné nenechalo, tak nejsem masochista, abych se ve jménu pohodlí lékaře nechala vmanévrovat do něčeho, co mně zbytečně ubližuje.

Porodní asistenky i porodníci, kteří nedokáží odvést porod v takové poloze, v jaké je to příjemné ženě, by si měli doplnit vzdělání. Vždyť by přeci měli být profíci, ne?

------------
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:11:15)
Sylvie měli a všechno záleží na lidech, ale já na žádnou polohu vůbec nereagovala.
Jen jsem zrovna nedávno pročítala pár článků o porodech právě na webu a mezi námi - kdybych se měla řídit jen podle nich, do porodu fakt nejdu.
Jak již jsem říkala, proti PP nic nemám,třeba se mi tak také jednou zadaří, ale toleranci please..jak vůči PP, tak vůči porodu klasickému.
P.S: A takové ty kecy, že klasicky a s epidurálem rodí špatné matky, nebo líné matky..to je blbost. Stejná blbost je, že císařský řez dítě automaticky nenávratně poznamená. Jak psala ta Ostravanda, že měla deprese z porodu (tedy má)..O.K., beru, nevyšlo jí to, jak si představovala. Ovšem blbě bylo asi i těm, co uvěřili názoru, že jedině PP jejich dítěti neublíží..nevyšlo to, a teď si vyčítaj, že dítěti ublížili apod.
Jak již jsem psala, všechno má svá negativa. A k oběma stranám by se mělo přistupovat rozumně.
 Sylvie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:34:08)
Lizzie, tys psala, že Caiřin názor je ti sympatický - Caira psala, že polohu u porodu neřešila. Na to já reagovala tím, že Caira si ten názor může dovolit, protože nejspíš jí nedělal problémy. Ženy, které polohu u porodu řeší, zřejmě to štěstí neměly a problémy jim tato poloha dělala - nebo jsou třeba jenom chytřejší, než já a narozdíl ode mne se dokázaly poučit ze zkušeností ostatních a preventivně se připravují, že jim ne vždy musí vyhovovat to, co vyhovuje lékařům

Lizzie :o)))) Pokud ti porodní příběhy dělají problémy, tak je nečti. Nebuď masochista :o) To není ironie, já to myslím vážně. Třeba já v prvním těhotenství měla selektivní příjem informací - poslouchala jsem zásadně takové vyprávění o porodu, kdy mi kamarádky sdělovaly, jak se přejedly třešní (zelí, teplých buchet...) nebo byly na mejdanu, a pak nestíhaly lítat na záchod a když je osvítil nápad, že on je to vlastně porod, tak jen tak tak stihly dojet do porodnice, kde porodily div ne na chodbě :o) Vyprávění, kdy se zasloužilá mamina zhluboka nadechla a ponurým hlasem spoustila - "počkej, holka, až...", tak takové řeči jsem přerušovala, že děkuji, ale nemám zájem, ráda si s nimi podebatím až budu mít sama po porodu ;o)

Jestli tě to uklidní, já sama pro sebe a své dítě považuji za nejlepší přirozený porod, ale pokud někdo chce rodit s epidurlálem nebo císařem na přání - budiž, je to jeho volba a věřím tomu, že ta dotyčná chce pro sebe i své dítě taky jenom to nejlepší. Jenom máme asi každá jiné priority a životní zkušenosti ;o)


------------------
 Lizzie 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(27.8.2007 21:40:23)
Sylvie, teď je mi to upřímně řečeno jedno, těhotná nejsem a patrně jen tak těhotná nebudu (i když, kdoví, že jo), ale až na to přijde, tak s bříškem si podobné čtení také odpustím a začnu louskat odbornou literaturu, i když ta může být nakonec též k ničemu, ale člověka patrně uklidní, že něco dělá...
Ano, caiřin názor mi sympatický je, byť si uvědomuji, že jí právě ta poloha vyhovovala. Je mi sympatický její přístup. Až porodím možná takový názor budu mít stále, možná ne..ale to teď nevyřeším:-)))
 Rapiti 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(28.8.2007 11:21:18)
Cairo, ale ty polohy se týkají i první doby porodní.
Sama zmiňuješ, že jsi byla na balónu a ve sprše - u toho jsi neležela na zádech viď?
Mě totiž ležet na zádech u prvního porodu nutili, dokud nedorazil manžel. Ta hodina a půl v kontrakcích po 2 minutách mi fakt stačila. Z představy, že bych tak ležela podstatně dýl, se mi dělá špatně. Těch 5 minut při tlačení jsem pak samozřejmě taky vydržela, ale to jsem měla štěstí, že se dítě dralo ven tak rychle a hladce.
 Rapiti 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(28.8.2007 11:22:37)
Cairo, ale ty polohy se týkají i první doby porodní.
Sama zmiňuješ, že jsi byla na balónu a ve sprše - u toho jsi neležela na zádech viď?
Mě totiž ležet na zádech u prvního porodu nutili, dokud nedorazil manžel. Ta hodina a půl v kontrakcích po 2 minutách mi fakt stačila. Z představy, že bych tak ležela podstatně dýl, se mi dělá špatně. Těch 5 minut při tlačení jsem pak samozřejmě taky vydržela, ale to jsem měla štěstí, že se dítě dralo ven tak rychle a hladce.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(28.8.2007 12:41:23)
to jsem teda necekala takovou vlnu reakci na muj osobni nazor.
Rapiti, odpovim jen Tobe - ostatni mi prijde jako ztrata casu. Je jasne, ze pri prvni dobe porodni jsem nelezela na zadech, kdyz jsem hopsala ve sprse na balonu, to jsi pochopila velmi spravne.
ALE! Popisovane polohy, jsou totiz polohy ktere spousta maminek vyzaduje prave ne v prvni ale v posledni fazi (znama je porodni asistentka, mne nerodila, mela praci vedle na luzku :-))Od ni tak vim, ze spousta maminek si pri kurzech nacvici nejakou pro ni pohodlnou polohu a pak se divi, ze pri soucasnem porodu dvou maminek, se to jaksi nestiha.. a ne kazda maminka ma tatinka , ktery touzi byt pri porodu. resp. poloha je urcena pro prvni dobu, jako poloha k ulehceni pr. krizovych bolesti matky. napriklad uvadim jen toto.
Porod jsem neresila. Ze zdravotnich duvodu jsem mela pri prvnim synovi planovaneho cisare, ovsem porodila jsem normalne 5 dni pred stanovenym terminem.
Druheho syna jsem malem porodila jiz cestou autem (nestihla jsem zadnou jinou polhu, nez v sede na zadku, a pak hura do pyzama a na "kozu"
Literaturu jsem mela nastudovanou tak, ze bych mohla vydavat encyklopedie o porodech.
tot vse, vsem dobrou chut k obeu!
 Helois+Hela03/06+Dia07/09 


Re: Proboha, rikam, ze mi to opravdu bylo uplne jedno! 

(3.9.2007 12:23:22)
Tak tak, já rodila vleže na zádech a byla jsme naproto spokojená, v noci jsem spala jen asi tři hodiny a vůbec jsem během těhu byla dost unavená, takže představa jiné polohy mě děsila, protože v této poloze vleže, se zvednutýma zádama, zapřená nohama a s možností chytnout se madel a pořádně se do toho opřít jsem byla naprosto spokojená, protože jsem mohla mezi tlačením trochu v klidu odpočívat, nenamáhala jsem si nohy a jediný co mě po porodu bolelo byly namožený svaly na rukách, protože jsem se držela fakt pevně, a ani přítelovu ruku jsem nechtěla, to bych mu ji musela zlámat, radši jsem se držela madel na posteli, příště ani jinak rodit nechci! Dneska jsou ty porodní lehátka fakt pohodlný, dají se polohovat, super. A i v článku je psáno, že poloha musí být ženě příjemná a pohodlná a má si ji zvolit sama, já si ji sama zvolila a jsem a byla jsem spokojená, rodila jsem jedna báseň.
 Terreza 


Poloha na klíně 

(27.8.2007 20:29:46)
....rodila jsem takhle doma svoje poslední miminko, manžel seděl na židli, já k němu čelem, dotýkali jsme se břichy a objímali se, i manžel cítil, jak se děťátko posouvá dolů, prostě něco úplně jiného, než kdyby vedle mne seděl a držel mě za ruku. Neměla jsem dojem, že mi slouží jako držátko nebo opěrka, v tu chvíli byl součástí toho prožitku, který jsme oba velmi intenzivně vnímali.

MMCH - porodní asistentka říkala, že se poloha pro porod se dá odvodit podle té, která je nejpříjemnější při sexu. Takže kdo neví, co zvolit, může zkoušet a vybírat ještě před porodem... :-)
 Kohnova 
  • 

Re: Poloha na klíně 

(27.8.2007 20:48:19)
Kde to ta porodni asistentka zjistila? Z praxe?
 zuzini 


Re: Poloha na klíně 

(27.8.2007 20:52:07)
To muselo být úžasné!
 Mediana 


Re: Poloha na klíně 

(27.8.2007 23:58:18)
Kohnova, :).

Pokud tedy někdo podle této dedukce rodí v poloze "vis na laně", musí mít ohromný sexuální život. Možná mi nějaký progres uniknul, přece jen jsem už starší osoba...

 10.5Libik12 


Re: Poloha na klíně 

(28.8.2007 0:08:02)
:)))))
 Terreza 


Re: Poloha na klíně 

(28.8.2007 16:38:04)
no ono se snad na tom laně nevisí za krk, ne? ;-) I když kdo ví... někomu třeba dělá asfyxie dobře... :-)

Ještě k poloze na klíně máme podezření, že takto "vznikla" naše první dcera, kterou jsem ovšem porodila klasicky ležmo v porodnici.
 Helena 
  • 

Re: Poloha na klíně 

(28.8.2007 20:18:35)
Terezo, moc hezký. Nevím jakou porodní asistentku si měla, ale ta moje říká to samé. Já porodila dcerku ve stoje, protože se mi tak prostě rodilo dobře. Po celou dobu porodu by mně ani ve snu nenapadlo si lehnout na záda. Prostě jsem byla ve vaně, chodila, měnila polohy, povídala si s manželem, povídala si s porodní asistentkou.
Na jiné příspěvky nereaguji, protože - zdá se - jde většinou o ženy naladěné na jinou frekvenci než já a nechci se tu hádat. S Tebou se však naprosto shodnu a jsem ráda, že zde někdo napíše, že porod může být hezký zážitek.
V mých očích je zbytečné dávat porodu nějakou cedulku jako přirozený, medicinský atd. Porod by měl být hlavně bezpečný. Což pro každého může znamenat něco jiného. Porod je o pokoře, je to něco čemu se člověk musí podvolit nikoliv s tím bojovat. No, stojí to prostě za to.
 Terreza 


Re: Poloha na klíně - doplnění 

(29.8.2007 13:35:58)
Zážitek to byl opradu krásný a velký, jen pro technickou stránku věci doplním, že jsem následně zjistila, že by mi v téhle pozici bylo ještě líp, kdybych měla podepřené nohy nebo to byla nižší židle - nedosáhla jsem totiž na zem (nebo možná jen špičkámi, to si teď už nepamatuju) a chyběla mi možnost se tak jako trochu nadzvednout (mezi kontracemi) a při tlačení "spustit".
 Helena 
  • 

Re: Poloha na klíně - doplnění 

(29.8.2007 19:05:12)
Tak to chce příště doladit. Jen by mělo být takových, který na porod vzpomínají jako na krásný zážitek více. Možná by to chtělo místo neustálých rozepří o to, jaký způsob rození je nejlepší (viz výše), se zamyslet, co kdo vlastně potřebuje k tomu, aby byl spokojený a pokusit se takové podmínky si prostě vytvořit.
 Helča+3svišti 


Re: Poloha na klíně 

(30.8.2007 14:37:39)
Milá jmenovkyně, velmi s Tvým názorem souhlasím a Terreze až závidím tak krásný zážitek. Někteří lidé si budou stěžovat vždy a na vše. Je dobré vědět co chci a co mám čekat, to je možná někdy ten základní problém.
Já mám na porod velmi pěknou vzpomínku, byl to pro nás moc pěkný zážitek a ráda na to vzpomínám. Samozřejmě to nebyla procházka růžovou zahradou a samozřejmě to bolelo, ale čekala jsem to, tak nevím, proč bych si na tu bolest měla stěžovat, však patří k životu, ne?
Je fakt, že jako prvorodička jsem opravdu neměla dost fantazie na to, v jaké poloze bych chtěla rodit, dopředu jsem nic neplánovala a nechala to na ten konkrétní pocit, který budu mít. Nakonec jsem rodila vleže na zádech. Před tím jsem ovšem mohla chodit, hopsat na balónu dle libosti (hlavně ve sprše, což mi dělalo moc dobře)... Pak jsem ale začala být hodně unavená a jsem ráda,že jsem rodila tak, jak jsem rodila, protože jsem pak zbytek porodu mezi kontrakcemi prospala :-) (dvě noci jsem nespala, tak se není čemu divit:-)))
Je krásné, když si může žena zvolit, jak bude rodit podle svého cítění, to by bylo fakt super. Ale stejně důležité je podle mě nějaké to "pozitivní myšlení" a "pozitivní přístup", i když to zní tak zprofanovaně.
 Helča+3svišti 


Re: Poloha na klíně 

(30.8.2007 14:37:39)
Milá jmenovkyně, velmi s Tvým názorem souhlasím a Terreze až závidím tak krásný zážitek. Někteří lidé si budou stěžovat vždy a na vše. Je dobré vědět co chci a co mám čekat, to je možná někdy ten základní problém.
Já mám na porod velmi pěknou vzpomínku, byl to pro nás moc pěkný zážitek a ráda na to vzpomínám. Samozřejmě to nebyla procházka růžovou zahradou a samozřejmě to bolelo, ale čekala jsem to, tak nevím, proč bych si na tu bolest měla stěžovat, však patří k životu, ne?
Je fakt, že jako prvorodička jsem opravdu neměla dost fantazie na to, v jaké poloze bych chtěla rodit, dopředu jsem nic neplánovala a nechala to na ten konkrétní pocit, který budu mít. Nakonec jsem rodila vleže na zádech. Před tím jsem ovšem mohla chodit, hopsat na balónu dle libosti (hlavně ve sprše, což mi dělalo moc dobře)... Pak jsem ale začala být hodně unavená a jsem ráda,že jsem rodila tak, jak jsem rodila, protože jsem pak zbytek porodu mezi kontrakcemi prospala :-) (dvě noci jsem nespala, tak se není čemu divit:-)))
Je krásné, když si může žena zvolit, jak bude rodit podle svého cítění, to by bylo fakt super. Ale stejně důležité je podle mě nějaké to "pozitivní myšlení" a "pozitivní přístup", i když to zní tak zprofanovaně.
 Zuzana+Terezka 


Re: Jéééé 

(28.8.2007 20:39:42)
Jééé, to musel být tedy zážitek. Děkuju za tip. My s manželem umíme velmi intenzivně prožívat společné věci, tuto polohu mám při sexu ohromně ráda a velmi dobře si umím představit, že bych v ní i rodila.
Budu si to pamatovat.
 Markéta, 6M Barborka 
  • 

K čemu všechna tahle gymnastika je? 

(28.8.2007 23:11:37)
Sorry za asi hloupý dotaz, já jsem měla porod velmi intuitivní a bezproblémový, ale k čemu všechna tahle gymnastika je? Teď nemyslím, jaký má smysl (nějaký určitě jo), ale kdy se to jako používá? Pro mě je porod synonymem spíš pro těch posledních 6 minut / 3 kontrakce, kdy už jsem konečně mohla tlačit a kdy se moje beruška konečně dostala na svět. A během téhle velmi intenzivně prožité doby si nic z toho kromě té klasiky na zádech představit nedovedu. Jak by to miminko ze mě vyprošťovali, kdybych seděla na bobku?

Takže je to pro první dobu porodní? Mě v první době porodní bolely kontrakce tak, že jsem mohla jen ležet na boku, chrčet a zatínat pěsti, takže si u toho opět žádnou gymnastiku představit nedovedu :) No ale já jsem ani moc nechápala, proč mě sestra posílala se sprchovat nebo na míč, když se během kontrakcí stejně nic než ležet a chrčet nedalo :) Možná to bude v tom.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: K čemu všechna tahle gymnastika je? 

(29.8.2007 0:05:23)
Markéto, některé mají tu smůlu, že netlačí 6 minut, ale klidně 40, a pak může být poloha matky klíčová, aby dítě správně dorotovalo. Takže se to dá i kombinovat - třeba ze začátku ve stoje či v podřepu a na samotný závěr třeba na stoličce. Na druhou stranu - když jsi tlačila těch 6 minut, tak jaké vyprošťování, to musela malá vyletět sama, ne? I v podřepu, v kleku a jiných pozicích se miminko dobře chytá, jen si k tomu jaksi ten zachytávající musí přidřepnout taky -a s tím mají někteří profesionálové problém.
 věra 
  • 

Re: K čemu všechna tahle gymnastika je? 

(29.8.2007 0:45:48)
Ne každá má 2. dobu porodní tak krátkou, ne každé se na zádech či v polosedě dobře dýchá, někoho vlastní tělo vede k něčemu zcela jinému (20h první doby porodní jsem kromě monitorů prochodila), některé polohy mohou pomoci miminku dorotovat (tím zkrátit 2. dobu porodní a snížit riziko oprativního zakončení porodu), v poloze na všech 4 je možné řešit dystokii ramének snadněji než klasicky, kdy se dělá meganástřih a mimi se doslova doluje se značným rizikem přidušení a brachiálního plexu u dítěte, o mamince nemluvě.
Prostě pokud se v této problematice personál orientuje a maminka spolupracuje, nejde o módu, ale o snahu využít výhod jednotlivých poloh pro postup porodu, je to věc užitečná a může ušetřit spoustu zbytečných zákroků.
 Insula 


Rodila jste některá ve stoje??? 

(29.8.2007 14:57:30)
Holky, rodila jste některá ve stoje na to závěsu???? Myslím, až do konce. To si teda představit neumím (i když já nikdy nerodila do konce - dva císaře). Neudržela bych se ani náhodou. A smekám před těmi, která to dokázaly.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Rodila jste některá ve stoje??? 

(29.8.2007 15:57:50)
Až do konce ne, ale tlačila jsem vestoje a polodřepu zavěšená o žebřiny při prvním porodu, nevím jak dlouho, 15-20 minut? Šlo to parádně, na poslední tři zatlačení (5 minut) jsem pak byla na stoličce. Jediná nevýhoda - víc jsem krvácela, prý to u vertikální pozice bývá.
 Rapiti 


Re: Rodila jste některá ve stoje??? 

(29.8.2007 16:11:34)
Insulo, já nikoho takového neznám, taky ten závěs mají málokde, ale když se podíváš na ten obrázek pořádně, tak zjistíš, že ta maminka nemůže upadnout, i kdyby se pustila, protože má ten závěs v podpaží. Mimoto, polohy se mají střídat, v první době porodní cca po půl hodině, v druhé době třeba i po třech kontrakcích. Já bych tenhle závěs v porodnici velmi uvítala, místo toho jsem se věšela na manžela a dulu a jejich záda musely pořádně trpět.
 Insula 


Re: Rodila jste některá ve stoje??? 

(29.8.2007 21:44:46)
U nás v porodnici ho mají. Ale já bych to nevydržela. :-) Říkala jsem PA, že se na tom oběsím, když to nebudu moct vydržet. :-)))))
 Helena 
  • 

rodila jsem ve stoje 

(29.8.2007 19:19:50)
Já jsem porodila dcerku ve stoje - opřená o porodní stůl (nebo jak se tomu říká - mohla jsem být opřená o cokoliv jiného). Nijak jsem při tom nekrvácela a ani nemám žádné informace o tom, že by k tomu v této poloze docházelo. Nemyslím, že je nutné před někým smekat (rozhodně ne přede mnou) a před jiným nesmekat.

Při porodu přeci nejde o nějaké lámání rekordů. Jak jsem již psala výše, já osobně jsem přesvědčená, že jde o stav, kterému je nutné se prostě podvolit a nebojovat s ním a mít u sebe člověka, který Vás podpoří a pomůže. Jak taky moc hezky napsala Věra, že pozice jsou důležité pro dorotování miminka a obecně pro ulehčení porodu,. Já jsem měla volnou ruku co se týče polohy, jen když PA cítila, že by se mělo něco udělat, tak mi doporučila nějakou polohu (aby miminko dorotovalo). Vždycky se mě ale před tím zeptala, jestli to vydržím, protože tyhle kontrakce na dorotování miminka byly asi ty nejméně snesitelné - ale když jsem je vydrželá já, naprostý posera, který jinak nevydrží nic, tak si myslím, že na způsobu vedení porodu, pro který jsem se rozhodla asi něco bude. Mně samotnou to naprosto šokovalo, jak může být porod takový hezký zážitek, protože jsem očekávala spíš horor...
 Insula 


Re: rodila jsem ve stoje 

(29.8.2007 21:47:33)
To jsi dobrá. Ale opřená o něco si to umím představit, ale takhle zavěšená s rukama nahoře ne. Ani bych takhle nemohla dýchat natož tlačit. :-))) Ale každý nechť si zvolí polohu jakou chce. Jen mě to zajímalo. :-)
 Xantipa. 


Re: rodila jsem ve stoje 

(30.8.2007 11:41:16)
Jsem pro to, nechť má každá možnost si vybrat, v jaké poloze rodit. Trochu jsem se zasmála při představě, jak já rodím sedíc naproti manželovi a máme krásný zážitek z porodu, zatímco já mu průběžně zvracím na krk. Takže to není poloha pro mne. Také si vybavuji, jak porodní asistentka evidentně proškolená v tom, co je pro rodičku nejlepší, mě nutila tlačit ve stoje zavěšená rukama za krk manžela - prý to je to nej. Nic nepomohlo, že tohle tedy opravdu ne, protože na to nemám sílu. Neustále jsem cítila, jako by ve mně něco praskalo a trhalo se, což ji nechávalo naprosto v klidu. Když ze mně začala téct krev čůrkem, omdlela jsem vysílením a už si nepamatuji nic. Po týdnu za mnou ještě drze došla na pokoj s úsměvem - co jste nám to provedla, takováhle komplikace, no nic, vy jste zdravá a malý taky. Kdybych mohla vstát, fakt bych jí nakopala prd*l, odbornici-))))
 Helena 
  • 

Re: rodila jsem ve stoje 

(30.8.2007 19:20:10)
Xantypo - možná bych jen zdůraznila, že mě do polohy ve stoje nikdo nenutil. Já jsem si jí prostě sama zvolila, protože mi to tak nejlépe šlo. Myslím, že každý když rodí tak nějak cítí v jaké poloze je mu nejlépe a tu - pokud dostane svobodnou volby - si přirozeně zvolí.
 Ludy 


Dotaz 

(16.1.2009 15:04:23)
Mohla byste mi rict, kde jste rodila? A muze si mamka vybrat, zda chce rodit s PA nebo s lekarem? Dekuju
 maruska 
  • 

Re: Rodila jste některá ve stoje??? 

(5.9.2007 5:03:03)
Ja jsem odrodila ve stoje az do konce. Byl to supr zazitek. Ale nikde zavesena jse nebyla :o)
 Insula 


Re: Rodila jste některá ve stoje??? 

(6.9.2007 11:38:59)
Tý jo. Já bych asi nakonec odrodila klasicky v leže na zádech, protože bych se po tak dlouhých hodinách bolestí a únavy na nic jiného nezmohla. No, nakonec jsem vlastně na zádech rodila - císařem na operačním stole. :-)
Ale smekám.
 Martina 
  • 

zkušenost vícerodičky 

(5.9.2007 11:39:00)
Holky,ono je to hlavně o těch lidech okolo nás.Tři porody jsem měla s doktorem.Nepřicházela v úvahu jiná než klasická poloha(podotýkám,že nejmladšímu dítěti je 20 měsíců).Pouze u jednoho porodu jsem mohla chodit téměř do konce.Při těch druhých dvou mě nutil PŘI KŘÍŽOVÝCH BOLESTECH S POŠKOZENOU PÁTEŘÍ ležet na zádech a na monitoru bez hnutí několik hodin!Dusila jsem se taky slušně,měla pocit na omdlení.Bez ptaní mi píchal provokačky,že prý se pomalu otvírám(z nuly jsem měla bolesti po pěti minutách za hodinu a půl a otevřela jsem se z jednoho na dva a půl prstu-teda nevím jak vám,ale mně to teda pomalu rozhodně nepřišlo).Jo-zrychlil mi bolesti,ale já se přestala otvírat úplně.Ležela jsem na těch zádech 5 a půl hodiny s bolestmi po dvou minutách!Kdo to zažil,pochopí.Pak nemohl vůbec dostat kluka ven a mě vynadal,že prý jsem tlačila,když jsem neměla,že jsem nateklá a že určitě vím,že jsem tlačila ŠPATNĚ,když jsem tlačit měla..O opakování sprchy během první doby porodní jsem si mohla nechat jenom zdát.Pokaždé jsem měla 20-30 stehů,natržený i utržený čípek i konečník...
Jedině třetí porod jsem měla s PA.Chodila jsem do poslední chvíle,ve sprše jsem byla několikrát.Na porodní sál jsem šla až asi hodinu před samotným porodem a do poslední chvíle jsem si se všemi povídala a smála se.Na porodním lůžku jsem byla jen posledních 20 minut nebo tak nějak.Jen ona mi poradila,proč nemám ležet na levém boku,ale na pravém(ona jediná mi řekla,že mám stočenou dělohu vlevo).Taky mě dopředu upozornila,že to bude dost nepříjemné(a BYLO!),ale že stačí jen chvilka a malá se snáz a rychleji dostane na svět.Malá se pak narodila za 10 minut.Měla 4,10 a 52 cm.Já jsem neměla ani jeden steh a za chvíli po porodu jsem běhala po chodbě a nic mě nebolelo...
Teď čekám za pár týdnů páté dítě.Nebojím se bolesti.(Sám doktor u prvního porodu mi řekl,že mám enormně posunutý práh bolesti,že hodně vydržím..)Nebojím se porodu.Je to nádherný zážitek.Zvlášť,když potom vidíte partnera s dítětem v náručí a jemu tečou slzy štěstí.Ale bojím se doktorů.Bojím se,že mě zase budou nutit ležet na zádech(s poškozenou páteří -od druhého porodu-to fakt není sranda).Že mě budou nutit provokačky(mám pocit,že i kdybych porodila do hodiny,že mu to bude stejně pomalu) a já se po nich VŽDYCKY přestanu otvírat.Bojím se,že nebudu mít na výběr a nebudu se smět hejbat,aby on se náhodou nemusel ohýbat,chudinka!
Mmch,víte,co je zajímavé?Rodila jsem ve dvou různých porodnicích,ale doktoři měli vždy stejnou výmluvu,proč je musím poslouchat a proč oni mají pravdu a proč já nemůžu odmítnout.Že prý se miminku nedaří optimálně,že je ve stresu...Bodejď by nebylo!Už je vědecky dokázaný,že dítě reaguje na pocity matky.A když je ve stresu matka a má strach...PA žádnou takovou výmluvu nepotřebovala,nepoužila a já i mimi jsme byly v poho....
Názor si udělejte sami.A hodně štěstí při porodu!
 Insula 


Re: zkušenost vícerodičky 

(7.9.2007 16:01:28)
Martino, proč si měla ležet na pravém boku a ne na levém?
 Martina 
  • 

Re: zkušenost vícerodičky 

(8.9.2007 19:37:42)
Na pravém boku jsem měla ležet,protože zemská přitažlivost funguje vždy a na 100%.Takže tím,že jsem ležela napravo,tím se děloha vlastní vahou a vahou dítěte přesunula zleva na střed(ten přesun dělohy bylo to,co mě bolelo):-).Tím se podstatně zkrátila a zjednodušila cesta ven a miminko se nemuselo tolik namáhat a narodilo se snáz.Taky to,že bylo v ideální poloze,zabránilo poškození hráze a já se obešla bez stehů.Pozor,dá se uplatnit pouze v tom případě,že víte,že máte stočenou dělohu na jednu stranu-pak se musíte položit na tu druhou!
 Martina 
  • 

Re: zkušenost vícerodičky 

(8.9.2007 19:45:19)
Na pravém boku proto,že funguje zemská přitažlivost.Takže děloha i s miminkem se vlastní vahou posunula zleva na střed bříška.Tím se podstatně zjednodušila a zkrátila cesta porodním kanálem a miminko se dostalo do lepší pozice,takže se tolik nestresovalo mimčo ani já a hráz se napínala stejnoměrně,takže nástřih vůbec nebyl nutný.Takže pokud máš stočenou dělohu k jedné straně a nutěj tě ležet,lehni si na opačný bok.Urychlíš a zjednodušíš si tak porod.Držím palečky.
 Insula 


Re: zkušenost vícerodičky 

(10.9.2007 8:41:39)
Aha, tak proto. :-)
 Insula 


Jak se rodí v cizině???? 

(10.9.2007 8:46:10)
Možná někdo sledujete program Zone Reality. Běží tam každý všední den pořad "Budeme mít miminko". Nejsem si jistá, z kterého státu (států) jsou ty příběhy, ale překvapilo mě, že hodně maminek tam tráví první dobu porodní v poloze na zádech. Zkrátka vleže. A to nejen v porodnici (byl tam i porod doma). Ale chápu, že doma si to asi zvolila rodička sama, ale často tam vidím, že v porodnici prostě leží na zádech během první doby porodní. Zajímé. (????)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.