| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku K rozvoji řeči potřebují děti kvalitní podněty

 Celkem 68 názorů.
 petra 
  • 

mluva a televize 

(30.7.2007 9:37:34)
nevím, jestli koukání na televizi negativně ovlivňuje mluvu, ale naše dcerka s náma na televizi koukala už od půl roku. Ne nějak přehnaně, celodenně, ale přeci jenom - kromě večerníčka i na hokej, fotbal apod., někdy i na zprávy.
Dnes je jí dva a půl roku, mluví v souvětích, ve kterých je protože, aby ...., ptá se proč, sama říká básničky a zpívá písničky. Co se výslovnosti týká, tak neumí ř a r, zbytek hlásek je v pohodě. Když jsme se byly podívat ve školce, kam od září nastupuje, tak jsem zjistila, že mluví lépe, než o rok starší děti. Takže si myslím, že spíše než vliv televize má na rozvoj řeči vliv genetika a osobnost dítěte. (V 15 stejně nikdo nepozná, kdy a jak začalo dítě mluvit.)
 fisperanda 


Re: mluva a televize 

(30.7.2007 10:44:52)
Přesně tohle mě napadlo, že zase takovýhle zevšeobecňování... mě to dokáže rozčílit. Dítě, který se dívá na televizi, bude automaticky mluvit jako blbeček... podle mě to tak vůbec není. Dítě, který se bude dívat na televizi, trávit hodiny u počítače ale kromě toho bude prostě jazykově nadaný, tak bude ve vyjadřování vždycky lepší než druhý dítě, který sice bude poznávat v lese, jaký zvuk má padající šiška, ale pokud mu do vínku není dáno jaksi se rozvětveně a košatě vyjadřovat, tak to dělat nebude.
Podle mě takovýhle závěry dělat na základě toho, jestli se dítě dívá na telku, to je hloupost.
Že dítě do tří let neví, o co ve Večerníčku de, no to bych se taky hádala...
Připadá mi, že všechny nešvary doby, nebo to, co se nám nelíbí, se ihned hodí na televizi a počítač... přitom je to zase jenom na nás, na rodičích.
Osobně proti televizi a počítačům nic nemám. Pokud dcera přijde ze školy, udělá si úkoly, půjde s kamarádama ven a večer zasedne na tři hodiny k televizi nebo komplu, tak v tom nevidím žádnou tragédii. Pokud bude mít jazykový vlohy, bude mluvit hezky česky a já jí k tomu můžu pomoct vhodnou literaturou, mluvením atd... pokud se celý život bude vyjadřovat v holých větách, no tak bude. Tak bude dobrá zase někde jinde.
Ještě mě tak napadá, když čtu v řeznictví, že mají "krásné uzené žebra" nebo "čerstvé játra" tak se ti lidi asi taky hodně dívali na televizi.
Mimochodem, podívejte se na generaci našich rodičů, kdy komply ještě nebyly, televize v jejich dětství jen zřídka, a oni neumějí základní pravidla češtiny, o nějaké spisovné mluvě - ani nemluvě :o)nechci to zase paušalizovat, ale zas takový rozdíl v těch generacích není.
 petra 
  • 

Re: Re: mluva a televize 

(30.7.2007 11:37:12)
Fisperando,

tak co se naší dcery týká, tak přesně ví, co ve večerníčku je. Ve dvou letech se strašně smála Patovi a matovi, museli jsme je koupit na DVD.
Teď jí hrozně bral Červík Pepík, už před večerníčkem nadšeně volala bude Čelvík Pepík...A teď má "skšítka Pitlýska". Zajímavé je, že mezi těmito večerníčky byla Chaloupkova vlčata, která jsou nádherná, plná přírody a realistická, ale ta dceru nebrala. Sice sdělila štěňátka, kluk a komentovla , co se děje, ale kreslené pohádky se jí líbí víc.
Jinak k rozvoji řeči z televize mám ještě perličku - když byla loni olympiáda, tak nadšeně u hokeje hlásila - heléé jáááglll gól - blavóo. bylo jí 14 měsíců. Dodnes se na hokej dívá ráda a zkouší ho i hrát na zahradě, takže nějaký vliv asi média mít budou:-)
 Dana, Kubík 4/05 
  • 

Re: Re: Re: mluva a televize - Večerníček 

(30.7.2007 13:03:49)
Kubíka zase kreslené Večerníčky nezajímají, ale za to vlčata a před tím Madla a Ťap se mu moc líbili. Ale on narozdíl od Vaší holčičky ještě ději nerozumí.

V článku mi chybí nějaká zmínka o individualitě dítěte. Kubík první slova řekl ve 23 měsících (byla to čísla), ve dvou letech poznal čísla do deseti a uměl pár slov a teprve teď se rozmluvil a začíná mluvit ve větách (zatím používá odposlouchané věty) a říká zkomoleně první básničky. Čísla po sobě vyjmenuje do dvaceti, umí spočítat (třeba kostky) tak do sedmi a písmena zná asi tak z poloviny abecedy. A to ho nikdo čísla ani písmena neučil, prostě ho zajímaly víc, než zvířátka a domečky... :-)

Ve dvou letech jsme byli na logopedii, kde nám doktorka řekla, že jsme tam byli poslaní moc brzy, že děti mají nárok do tří let nemluvit...
 LUCIE 
  • 

Re: Re: Re: Re: mluva a televize - Večerníček 

(30.7.2007 13:49:04)
Tak mě trochu utěšilo slyšet i z jiné strany, že dítě má nárok do tří let nemluvit. Naše holčičce je 26 měsíců a moc toho nenamluví. Tedy ne že by byla ticho, má vlastní řeč. Novinkou jsou teď zkratky- dříve mama je teď pouze ma, dřív říkala bráškovi Kika, teď jen Ka. Hádá se se mnou, že to není PES, ale HA. Používá výraznou mimiku, je děsně šikovná pohybově, kreslí obličej, rozumí slovním vtipům, baví ji i poměrně dlouhé čtené pohádky. Pravda, občas kouká na televizi- miluje Pata a Mata a Opici Žofku. Vydrží tak dvě, tři pohádky a pak to samam vypíná. Občas je samozřejmě u toho, když se její 10letý bráška dívá na něco pro jeho věk- te´d o prázdninách je to trochu častější. Tak jsem zvědavá, kdy se to zlomí...
 Mlada 


Re: Re: Re: Re: Re: mluva a televize - Večerníček 

(30.7.2007 20:00:39)
Mám doma někoho podobného. Synkovi budou 2 a mluví spíše rukama - hurá za miminkovštinu a znakování, alespoň se domluvíme. Slova zásadně jednoslabičná.
 gabi, 2 holčičky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: mluva a televize - Večerníček 

(30.7.2007 21:26:37)
Naše 3letá dcera se poradne rozmluvila až ve 2 a 3/4 letech. Do té doby neuměla vyslovit 3slabičné slovo. Vždy vyslovovala dvě poslední slabiky. (letadlo bylo tadlo, motorka - torka apod.) Jednoho dne pak řekla své první 3slabičné slovo - byl to tobogán:)) A pak už se rozmluvila. Taky jsem už byla nervozní, že stále moc nemluví, ale všechno se to do 3 let zlomilo.
Gabi
 Wendy 
  • 

Re: Re: Re: Re: mluva a televize - Večerníček 

(31.7.2007 23:09:10)
Celkem vám závidím že vaše děti v takovém věku něco málo řeknou.Mám syna čtyři roky a mluví jako roční dítě. Chodí do školky do logopedické třídy ale bohužel za celý rok se tam nenaučil nic nového. Jeli sme s ním na specializovanou kliniku do brna kde ho pan profesor uspal a pak na připojil na přístroje by zjistil jestli syn slyší. Oznámil nám že naše dítě slyší doslova jako delfín ( tím myslel že slyší i to co mi dospělí už neuslyšíme). Nevěděla sem jestli se mám radovat nebo brečet. Na jedné straně to byla uleva že je v pořádku že je zdravý, na straně druhé otázky proč teda nemluví? Četli sme mu povídali si s ním, ukazovali sme mu všechno možné a pořád dokola opakovali a nic. Jako by mu to bylo fuk. Pak sme dostali od někoho hru na pc byla původně určená pro staršího syna ale když se na to podíval odhodil to s tím že je to pro mrňata. S manželem sme se pak podívali co že se mu na tom nezdá a byl u toho i ten náš malý nemluva. Zažila sem doslova šok po pár slovech co tam zazněla začal opakovat sice dětsky a špatně ale mluví! a není to něco jenoduchého umí říct hezky autobus a taky námamák(což má být nákladák). To co jsem nedokázala já jako rodič, babičky ani učiteky logopedky dokázala hra na pc. A já to dítě budu v tomhle podporovat když na něm uvidím další výsledky. Takže děkuji počítači jen tak dál.
 anca+1 
  • 

Re: Re: mluva a televize 

(30.7.2007 14:06:49)
zevseobecnovani je spatne - ale zas moc konkretizovani - jako jsou prispevky zde - taky neni zrovna nej :)
autor tim nemyslel konkretne vase dite, ale obecne deti, kterym se rodice nevenuji a cely den je nechaji travit vicemene pasivni zabavou.
takze nebudte zas tak haklive na slovicka, damy :)
 oli 
  • 

Re: Re: mluva a televize 

(31.7.2007 6:28:59)
Možná si toho povšimnul i někdo další, ale kolik je dceři, když má čas denně trávit 3 hodiny u TV nebo compu?
Dedukuji, že časově by to vycházelo u děcka na I. stupňi ZŠ - a to je docela síla, starší by asi těžko zvládlo přípravu do školy, kamarády a ještě ty 3 hodiny....
U nás nepředstavitelné - neodsuzuji multimédia, ale neodsuzuji ani článek autorky - v mnohém má pravdu. Nicméně realita je u nás taková, že jestli chceme s našimi zlatíčky trávit čas (nemyslím pobývat v jedné místnosti, kdy jeden zaujatě kouká na TV a druhý surfuje na netu), tak čas na denní vícehodinové koukání nenacházím. Osobně jsem ráda, když si o víkendu či čas od času k večeru najdu 1-2 hodiny volnou na nějaký film na DVD. Děti jsou na tom podobně. Legrační je, že s mladším chceme sledovat Večerníček, ale naposledy jsme viděli ten o Červíkovi - prostě si na to při tom našem denním provozu nikdy nevzpomeneme včas.
 Kamila Joachimová,tři děti 
  • 

Re: Re: mluva a televize 

(31.7.2007 9:40:54)
Musím reagovat na příspěvek.......Píšete,že lidé kteří napíší ,,krásné uzené žebra" se asi hodně dívali na televizi.Sama jste si asi po sobě svůj příspěvek nepřečetla,jinak by se v něm nemohlo objevit,,Dítě,který se dívá".Zajisté všichni víme,že se píše ( i mluví) ,,Dítě,které se dívá.Napsala jste to hned 2x.
Jinak souhlasím s tím,že záleží na individualitě dítka.Můj první syn v 18ti měsících slova docela pěkně vyslovoval a začínal je skládat do vět.Dcera začala mluvit po druhém roce a nejmladší syn (18 měsíců) zatím nemá snahu opakovat slova.Žvatlá jen svou hatmatilkou.Televize ani DVD ho nezajímá.Mluvíme na něj pořád,čteme si knížky,povídám mu co vidí na obrázcích.
 fisperanda 


Re: Re: Re: mluva a televize 

(31.7.2007 10:53:59)
No, my tady na Moravě píšeme i mluvíme trochu jinak. Samozřejmě vím, co je správně, ale kdybych napsala i "dítě, kerý se dívá" tak bych klidně mohla mejl v takovým stylu odeslat všem svým známým a nikdo by se nad tím nepozastavil... no nic. Já se taky zarazím pokud někdo napíše třeba "manžovo ponožky" protože pro mě to bije do očí, ale zřejmě de (jde) o jiný kraj, jiný mrav.
 Mirka77,Luky6/05,Míša4.11.07 


Re: Re: mluva a televize 

(31.7.2007 21:47:20)
Myslím, že Tv a počítač je věc názoru. Osobně bych nechtěla, aby mi dítě koukalo tři hoďky denně do nějaký bedny, ale zase záleží na věku. Asi je něco jinýho, když se kouká 15letý dítě na film a zahraje si chvilku nějakou hru a něco jinýho, když posadím dvouletý dítě na tři hodiny DENNĚ k Tv.
 Papaja 
  • 

Televizní dítě 

(30.7.2007 11:49:44)
Tak konstatování, jak hned pozná televizní dítě mě taky trošku dostalo ... :-)))

Asi by to řekla o našem klukovi, který ve 2,5 letech mluví docela málo. Jednotlivá slova a jednoduchá spojení dvou slov. Ale povídáme si, čteme, zpíváme.

Ty tzv. kvalitní podněty mohly být v článku popsáný, když jsou v názvu článku. článek nejde moc do hloubky a některé závěry jsou poněkud těžkopádné.
 lien 
  • 

záleží na tom... 

(30.7.2007 11:59:43)
Záleží na tom, jak se s dítětem mluví. Myslím, že autorka to myslela tak, že pokud dítě sedí celý den před televizí a nikdo na něj nepromluví za celou dobu, nevšímá si ho tak pak se u něj nemůže řeč rozvíjet. Také si myslím, že to s genetikou až tak nesouvisí.
Vše záleží na tom, jak se s dítětem komunikuje, jaké mu dáváme podněty, jak se k němu chováme- zda jej podporuje,e, chválíme nebo naopak utiskujeme, nerespektujeme ( nerespektované dítě asi těžko bude mluvit v souvětích a rozvětveně, spíš se bude zdržovat jakéhokoli projevu).

proto je důležité číst, ukazovat obrázky, dívat se na tv, ale přiměřeně a nejlépe hned po skončení např. večerníčku si s dítětem promluvit o tom, co vidělo, co se mu tam líbilo, kdo tam hrál a pod...
Nejhorší je totiž prázdné koukání!

Pěkný den!
 Meluzína 
  • 

Re: záleží na tom... 

(30.7.2007 13:02:31)
Co se týče televize - rozhodně nesouhlasím s tím, že dítě do 3 let nemá vidět televizi, to je myslím trošku utopie. Co by měl ale rodič dělat je výběr pořadů. Když pustí maminka dvouletému dítěti na půl hodiny k snídani Teletubies, tak si myslím, že to není na škodu, naopak se tam dozví zábavnou formou něco nového. Později jsou to pořadu typu Sezame otevři se, Kostičky, Moudronos, Věda je zábava, ale i v pohádce na Jetyxu se může dítě dozvědět hodně nového. Musí se to samozřejmě prokládat komunikací se snahou něco dítě naučit (např u tv - pojď se podívat, to je náš prezident apod.), pohádkami před spaním a pak si myslím, že není problém.

A co se počítače týče - dítě, co hraje ve 3 letech vzdělávací hry pro mrňata (mimochodem nás syn se naučil u PC barvy a tvary včetně lichoběžníku :D !!!) , ve 4 letech se naučí si je sám spustit, v 5 letech se naučí serfovat na netu (samozřejmě na dětských stránkách), ten si myslím ve škole strčí dítě, co si prohlíží šišky a počítač spatří v 5 letech do kapsy :)))
 Mateřídouška 
  • 

Re: Re: záleží na tom... 

(30.7.2007 16:59:25)
Já se snažím nepouštět televizi dětem u jídla, právě u té snídaně třeba. Nechci jim vypěstovat takový zlozvyk, který mám já, že u televize mám tendence něco pojídat :), což zrovna není ideální, pokud chce někdo shodit nějaký to kilo nebo si udržet váhu.
Taky si myslím, že v rozumné míře televize nebo pohádky na dvd dětem spíš trochu rozšíří obzory. Asi jde o to, aby dítě nesedělo před obrazovkou skoro celý den a nikdo se mu nevěnoval.
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Re: záleží na tom... 

(1.8.2007 13:00:53)
Proboha v čem ho strčí do kapsy kromě v zacházení s počítačem?
 Lenka 
  • 

Re: záleží na tom... 

(1.8.2007 9:37:54)
Souhlasím
Myslím, že to není o TV, ale o přístupu k dítěti. Já na naši malou mluvila úplně pořád od miminka - podívej, tady je pejsek, pejsek dělá haf haf. Lidi si nejspíš mysleli, že jsem blázen. A Terka řekla první větu Táta hačá a řídí v necelém roce a půl. A od té doby pusu nezavřela. Má úžasnou slovní zásobu a myslím, že je to právě proto, že jsme komentovali a popisovali úplně vše. Minulý týden jsem šla na brusle a potkala maminku s holčičkou asi tak necelý rok. Maminka holčičce povídá: Podívej, Verunko, paní jde bruslit, má v ruce brusle, brusle jsou černý. Jaký jsou brusle? Černý viď! Musela jsem se v duchu smát. Přesně taková jsem byla matka a už vím, proč někteří lidé kroutili hlavou, když mě potkali jak tlačím kočárek a pořád mluvím.... Verunce její mamku přeju, otevírá jí dveře do světa a tím i rozvíjí její řeč. Takže přeju hodně úspěchů v rozvoji řeči vašich dětí, ne každé je stejné, ale mluvte na něj, myslím, že to pomáhá :-)
 Bulik 


Re: Televizní dítě 

(30.7.2007 15:05:42)
Taky jsem se zarazila nad větou, že televizní dítě mluví v holých větách. Naše dítě sice není televizní, ale rozhodně je pohádkové, na Večerníček nekoukáme, ale máme obrovský výběr českých animovaných pohádek (znáte Zemi pohádek?, doporučuju), které miluje a velmi rádo se na ně dívá. Začali jsme asi v 16 měsících krtkem, kterého neskutečně prožíval, smál se s ním, plakal, volal na něho. Zhruba v 90% případů vždy s ním pohádku sleduje někdo dospělý, díváme se tak 30 minut maximálně a pak si o viděném povídáme. Teď ve 3 letech je schopný zrekapitulovat děj, klást velmi zvídavé otázky na věci, kterým nerozuměl. Schválně koukám do deníčku - v 19 měsících použil větu o 5 slovech, ve 22 měsících používá správně používá souvětí se spojkami protože a aby. Jak kecá teď ve 3 letech ani nechtějte vědět, má neuvěřitelnou slovní zásobu.
Mám schovaný lístek, když byl poprvé v kině, bylo to ve 22 měsících, na krtkovi. Hodinové představení zvládl a královsky se bavil, potom povídal babičce, o čem to bylo.

Takže bych řekla, že ten hlavní zakopaný pes bude fakt někde trošku jinde.

Mimochodem, minimálně stejnou dobu jako se kouká na pohádky, tak denně čteme pohádky z knížek, řadu z nich umí nazpaměť a po venku toho naběhá denně taky dost, onehdá jsme ho zkoušeli, jestli pozná od sebe smrk a borovici a s přehledem a to ho to nikdo neučil :-)

Takže bych řekla PŘIMĚŘENĚ, PŘIMĚŘENĚ
 Linda 
  • 

Krtek 

(30.7.2007 13:23:56)
Nesouhlasím s tím, že by děti do 3 let nebyly schopné sledovat děj. Naší malé je 22 měsíců a přímo miluje Krtka. Máme ho na DVD, sleduje ty příběhy furt dokola. Myslím ale, že jí to docela dost dává - když jsme pak venku, srovnává to co vidí s tím, co viděla v Krtkovi (např. slimáka, kraba, sanitku apod.). Dokonce popisuje celé úseky z příběhů Krtka a slovní zásobu má myslím velkou až až. Jasně ale, že se částečně dívám na Krtka s ní a vysvětluju jí, co se tam děje, bez toho by to asi nemělo ten efekt....
 Zuzana+Terezka 


Re: Teletubbies 

(30.7.2007 14:51:39)
Ahojky, malé je 18 měsíců a miluje Teletubbies. Také na to kouká pořád dokola, opakuje, směje se vtipům, které tam jsou, reaguje na jejich podněty. Děj zcela přesně asi nechápe, ale naštěstí o to v teletubbies nejde. Ale to, na co je tam kladen důraz, tak tomu rozumí moc dobře. My jinak televizi nemáme, koukáme jen na filmy na dvd. Takže prcek má dvě dvd Teletubbies a je to bezvadná věc. Nemůžeme si to s manžou vynachválit. Je prostě děsně šťastná, když jí to pustíme.
 Lucka 
  • 

Re: Re: Teletubbies 

(30.7.2007 15:14:04)
ahoj,mam trileteho syna ,ktery prvni slova rekl jeste pred prvnim rokem,v roce a pul slova spojoval a ve dvou mluvil plyne v souvetich.Pravda vyslovnost neni uplne v poradku,ale co se docitam,porad odpovidajici veku.Spouta lidi rika,ze pusu zevre jen kyz spi a vlasne je to pravda.Take do mala sleduje televizi a ruzna dvd.Ve dvou letech sel s tatou poprve do kina a od te doby nic pro deti nevynecha.Rad chodi i do divadla.Myslim,ze to co autorka napsala je velice individualni.Ano vim,jsou deti,ktere ani ve trech letech nemluvi a pohadky jim nic nereknou,ale kdyz mi syn po navratu z kina prevypraví 90 minutovy film,tak mu to asi neuskodilo,naopak si myslim,ze je o spoustu zazitku obohaceny.Ahoj vsem
 Ifka 
  • 

Re: Re: Teletubbies ??? 

(30.7.2007 17:59:25)
Teletubbies jsou chytře vymyšlení: výrazné barvy, oblé tvary, jednoduchá komunikace, opakování stále dokola...přesně pro mrňata, ty na tom mohou oči nechat. Jak asi dlouho v kuse vaše dcerka toto sleduje? Já radši vezmu maňáska a neodložím dítě před zářivou bednu.
 Zuzana+Terezka 


Re: Re: Re: Teletubbies ??? 

(30.7.2007 20:14:17)
Zřejmě jsem pomalejší, můžeš mi vysvětlit, co jsi mi chtěla svým příspěvkem říct ? Nejdřív čtu, že bys dítěti nepustila svítící bednu a pak, že tvoje dítě sleduje Krtka. Tak nevim.
 Ifka 
  • 

Re: Re: Re: Re: My a televize 

(31.7.2007 10:19:14)
Co se týká televize, souhlasím s panem režisérem Menzelem, který prohlásil, že je škoda, že se po revoluci zrušila cenzura (určitě nemyslel tu komunistickou ale odbornou). Dnešní konzumní společnost má v přeneseném slova smyslu vlastně to, co obyvatelé starodávného Říma - chléb a hry.
My doma televizi sledujeme minimálně, přes den je vypnutá (přemýšlím schovat ji do nějaké nábytkové skříňky), pečlivě vybírám z programu (pěkné české filmy jsou jen občas, kvalitní zahraniční s titulky až moc pozdě),maximálně se snažím věnovat se dětem. Souhlasím s autorkou článku, že děti potřebují vnímat svět všemi smysly, naprosto reálně, že všechny televizní i počítačové produkce jsou vlastně ochuzené.
Když se se starším synem dostanu na návštěvu, kde celý den září obrazovka a děti jen tupě zírají na různé pořady, myslím si, že Krtek je asi nejvhodnější, prostě tlaku okolí se nevyhneme. Máme doma i další DVD s Večerníčky, syn je sleduje spíš vyjímečně. Někdy se zlobím na manžela, že mu chce televizi zapnout jen tak. Jsem radši, když si čtou v knížkách, něco staví nebo jedou za dědou na ves, krmí zvířata a jezdí v traktoru. Vždycky budu mít radši ulítané špinavé děti než ty vybledlé s kruhy pod očima (neberte to nikdo osobně, ale takové znám taky).
 Zuzana+Terezka 


Re: Re: Re: Re: Re: My a televize 

(31.7.2007 11:44:55)
No, tak nic, no. Já jen měla dojem, že pokud reaguješ na můj příspěvek o Teletubbies, tak reaguješ na můj příspěvek o Teletubbies :-)) Jinak jsi to napsala hezky, s tím můžu jen souhlasit, ale co konkrétně jsi chtěla říct mě ?
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Re: Re: Teletubbies ??? 

(1.8.2007 13:04:38)
Podle mého je účel Teletubbies jednoznačný - naučit děti čučet na televizi. Pak už zbývá jen krůček k mexickým telenovelám a k Ordinaci v růžové zahradě. Pápá lálá.
 Zuzana+Terezka 


Re: Re: Re: Re: Teletubbies ??? 

(2.8.2007 17:58:50)
Drahá, a co má společného naučný pořad BBC, na kterém spolupracovali psychologové, výtvarníci, pedagogové předškolních zařízení i samy děti, společného s mexickou telenovelou ???

 Pruhovaná 


Re: Re: Re: Re: Re: Teletubbies ??? 

(3.8.2007 1:00:24)
Neboli osmnáctiměsíčí dítě nesleduje totálně vypatlané Teletubbies, ale naučný pořad BBC... gratuluju k volbě pořadu a malému géniovi...
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teletubbies ??? 

(3.8.2007 8:06:44)
Pruhovaná, ;-)))
 Zuzana+Terezka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Teletubbies ??? 

(3.8.2007 17:09:34)
No, tak takováhle ubohost mi snad ani nestojí za odpověď....
 Ifka 
  • 

Re: Krtek 

(30.7.2007 18:18:19)
My jsme na tom s Krtkem obdobně. Syn ho začal sledovat v necelých dvou letech, já mu k tomu povídala. Samozřejmě, že se díval jen krátce. Krtek je velice citlivý a neagresívní. Občas jsme ho pouštěli záměrně, protože syn je astmatik a když byl dušný a běhal po obýváku, žádné vysvětlování, knížky nebo hry na to, aby byl v klidu nepomáhaly, tak občas vypomohl Krtek... :-)))
 aja + dany 
  • 

vývojové stadium - Krteček 

(31.7.2007 14:23:21)
I u nás je největší celebritou Krtek a syn (2 roky) ho úplně zbožňuje. Taky si nemyslím, že malé děti nejsou schopny vnímat děj, malý se zájmem sleduje i dlouhé díly a vydrží až do konce. Já mu to taky většinou vysvětluji, plus si taky čteme knížky a večer před spaním si vymýšlíme další díly krtečka:-)) jeho slovní zásoba je slušná, dokonce se strefuje i do gramatiky docela dobře. Krteček je opravdu geniální, proto děkuji Zdeňku Milerovi:-) Já bych klidně věk cca od 2 - 3 let nazvala vývojovým obdobím krtečka:-))) jste pro?
 Ifka 
  • 

Dotaz na autorku 

(30.7.2007 17:51:39)
Paní Mrg.Těthalová,
měla bych na Vás dotaz. Znám jednoho chlapce, kterému jsou 4,5 roku a stále nemluví. Jeho řeč se projevuje pouze několika málo slovy (máma, táta, babi apod.). Pokud něco chce, ukáže na to nebo jeho okolí už ví, co a jak. Podle slov rodičů a závěrů vyšetření je chlapec zdravý, má v pořádku zrak i sluch, není mentálně retardovaný. Od tří let navštěvuje školku, která se zaměřuje na systém Montessori. Podle slov učitelek je prý potřeba rozvíjet nejprve rozumové schopnosti, pak (nevím kdy podle nich až?) teprve mluvení. Prý je ve školce spokojený, děti má rád. Pokud by se jednalo o autismus, předpokládám, že by ho lékaři odhalili. Rád také prohlíží knížky. Domácí prostředí je klidné, dítě je středem pozornosti. Matka i otec na něho mluví (otec zadrhává), individuální řečový kontakt matka-syn nemohu posoudit. V září se prý chystají na logopedii.
Zajímalo by mě, co si o tomto chlapci myslíte, mě jeho téměř nulová komunikace zaráží, nedovedu si představit, že mluvení "dožene" před nástupem do školy.
Co byste doporučila v tomto případě dělat?
 nekázanka 


Re: Dotaz na autorku 

(30.7.2007 19:20:13)
dobrý den.
no takhle na dálku se docela špatně radí, navíc já sama nejsem klinická logopedka, ale "jen" speciální pedagožka a novinářka. ale rodičům takového dítěte bych poradila, aby navštívili dobrého dětského psychologa (najít ho není tak snadné), který provede podrobnou diagnostiku. a pak také dobrého klinického logopeda, který by měl zjistit, proč se řeč nevyvíjí a v čem je problém.
nic konkrétnějšího bez toho, že s dítětem pracuji delší dobu, neumím a nepřišlo by mi to ani zodpovědné.
 Ifka 
  • 

Re: Re: Dotaz na autorku 

(31.7.2007 9:35:26)
Dobrý den, děkuji vám za odpověď, chápu, že nelze radit na dálku. Já bych v případě nemluvícího dítěte (samozřejmě delší dobu) už sháněla odborníky dávno. Myslela jsem, jestli jste se s obdobným případem ve své praxi setkala. Jedna naše vzdálená příbuzná např. nemluvila asi do 4 let, pak začala mluvit snad rovnou ve větách.
 nekázanka 


Re: Re: Re: Dotaz na autorku 

(31.7.2007 10:36:55)
díky za pochopení. je pravda, že jsem se s nemluvícími dětmi setkala, ale u každého byla příčina tak odlišná, že si netroufám poradit víc než to, co jsem napsala (čili jen velmi obecně).
 Hana 
  • 

Re: Dotaz na autorku 

(30.7.2007 20:11:52)
já sice nejsem klinická logopedka,jen logop.asistentka v m.š. a šíleně mě rozčílil výrok autorky, která o nás mluví s pohrdáním. My totiž pracujeme s dětmi každý den - ony 1x za 14dní. Čí je pak výsledek? Paní doktorky nebo rodičů. Myslím že si odpovíte samy. A k dotazu na autorku článku bych jen řekla: pokud má chlapec mluvidla fyziologicky zdravá, je jen na učitelce ve školce a rodičích jak budou s chlapcem pracovat (myslím intenzitu). Všechno se dá dohnat. Některé děti začnou mluvit opravdu později a až dostanou ten správný rozum, to znamená až pochopí jak na to, výslovnost se lepší každým týdnem.
U nás v m.š. pracujeme už s dětmi tříletými a to tak, že si hrajeme s mluvidly - rozhýbáváme je. A v návaznosti na mluvidla pak stimulujeme i jemnou motoriku (hra s prstíky) která s mluvením velmi souvisí. To doktorky- logopedky určitě nedělají. Komlexnost je velice důležitá, paní logopedky!
 nekázanka 


Re: Re: Dotaz na autorku 

(31.7.2007 8:52:34)
Pohrdání? Prosím? Já se jen snažila vysvětlit, že nejsem kompetentní radit rodičům z hlediska klinické logopedie, a navíc takhle na dálku. Pokud s dítětem dlouhodobě pracuji, můžu si dovolit něco poradit (stejně jako Vy), ale jinak ne.
 Ifka 
  • 

Re: Re: Dotaz na autorku 

(31.7.2007 22:03:15)
Vaše rozhořčení bych trochu přirovnala k reakci učitelky 1.st. ZŠ. Ta dostane po vyšetření dítěte doporučení psycholožky PPP, že dítě je např.dyslektik a dysgrafik (to už dávno ví, vidí dítě denně), že má LMD a že se má s ním pracovat tak a tak (někdy odtrženo od reality ve třídě). Některá doporučení vypadají jako okopírovaná. A teď, učitelko, pracuj na nápravě...
 monika 
  • 

Re: Dotaz na autorku 

(31.7.2007 0:12:31)
Mám "skorosynovce", který nemluvil málem do šesti let. Teda mluvil, ale po svém. Doma se tomuto problému nevěnovali(jinak ale vše v pořádku), dohnat se to snažila babička a děda, kde byl ob týdne na víkend.
Do školky chodil, ale dodnes nepochopím, jak se s ním učitelky domluvily, pravděpodobně jsou na to zvyklé.
Zase se ale neučil poznávat písmenka (magnetky na lednici) skoro sám, bez pomoci.
Do školy šel o rok později a k našemu údivu je z něj jedničkář. Je ve třetí třídě a nemá jediný problém. ani s komunikací ani s učením.
 monika 
  • 

Re: Re: Dotaz na autorku 

(31.7.2007 0:16:29)
omlouvám se, samozřejmě naučil....
 Evžíček 


Nemluvení 

(31.7.2007 12:44:58)
Mám syna, kterému budou v prosinci 3 roky, používá pouze máma, táta, bába , děda , ššš- pro vlak, eee- záchod, fuj- když se počůrá :-) a NE- velmi důrazné :-))) S pediatrem jsme domluvení, že počkáme do 3 let- pokud by se nerozmluvil, tak to budeme řešit. Syn prokazatelně dobře slyší, není retardovaný- rozumí všemu, co je mu řečeno- např. jdi do kuchyně a přines mi ze stolu knihu ap. myslím, že každé dítě má svůj čas a není potřeba to hrotit- zase naopak syn chodil v 10 měs. a je pořád velmi fyzicky zdatný, zná obrázky zvířat v knížkách, kreslí ap.
 SnowWhite 


trošku mám strach to napsat 

(30.7.2007 19:49:11)
co bych se mohla dozvědět, ale nedá mi to. Mladší dcera se prostě svezla s tou starší jak už to u mladších sourozenců bývá a ve 3,5letech zvládla Harryho Pottera v kině. Protože první díl znala z DVD, "dvojky" se vůbec nebála, neboť jsme to měly dopředu "prodiskutované". Obsah úplně normálně pochopila (jasně jsou tam situace, které nechápala ani ta starší, ale ty se dají přeskočit) a moc se jí to líbilo. Láska k Harrymu dostoupila u nás té míry, že mě teď nutí jít na poslední díl do kina a ani jí nevadí, že jsme na prázdninách a jediná verze, která se v místním kině promítá je francouzská - prý se bude jen dívat :-)). Naštěstí je to až od 10 let.... Nicméně mladší mluví ve větách až od 2 let ( do té doby jen slova a slovní spojení), slovní zásobu má nyní ve svých skoro 5 letech neuvěřitelnou a navíc mluví celkem plynně anglicky a je schopná si objednat v restauraci, pozdravit, koupit zmrzlinu i ve francouzštině. Takže se jedná o "televizní dítě vystavené neadekvátnímu nátlaku rodičů na jazykovou vybavenost a ještě s opožděným vývojem řeči" jak jsem pochopila ze článku - nicméně je úplně v pohodě :-). Já bych to nebrala tak vážně :-)
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: trošku mám strach to napsat 

(30.7.2007 21:12:37)
nezlobte se, ale brát tak malé dítě na Harryho Pottera mi připadá krajně nezodpovědné. Navíc v kině je zážitek ještě intenzivnější, než třeba v televizi. To, že se vaše dcera "nebála", na to bych nespoléhala. Já jako dítě jsem NIKDY rodičům nepřiznala, že se nějaké pohádky či filmu bojím, ale bezesných nocí jsem měla dost a dodnes si své noční můry pamatuji - například z ETho - bála jsem se fakt děsně, a to sjem ho viděla v osmi letech. Na rodiče jsem vždycky hrála statečnou - samozřejmě, protože mě to lákalo a kdybych šla s pravdou ven, tak by mě příště nenechali koukat!
 Alice 
  • 

Re: Re: trošku mám strach to napsat 

(30.7.2007 22:37:15)
No patrne presne tento typ reakce mela Snowhite na mysli :-).
 Toranoko 
  • 

Re: Re: trošku mám strach to napsat 

(31.7.2007 11:49:53)
N0 vidis, a ublizilo ti to? Prezila jsi i presto, ze ses obcas bala, navic podle me rodic stejne na diteti pozna, jestli se boji a rika, ze ne... aspon mam pocit, ze kdybys byla tak vydesena, ze bys to nezvladala, rodice by to poznali - a dalsi vec je, ze kazdy ma vztahy s rodici jine - ja jim klidne obcas priznala, ze se bojim, a vetsinou jsme to "zkusili" - na nektere sceny jsem se nedivala, jine jsme vysvetlili a nemuselo to byt bud vsechno nebo rovnou zakaz
 Helois+Hela03/06+Dia07/09 


Harry Potter pro děti??? 

(5.8.2007 9:02:30)
Já si teda nemyslím, že Harry Potter je ve filmovém zpracování a navíc v kině filmem pro děti, určitě ne pro děti do těch aspoň 10let. Já ten poslední viděla a i u tohoto i u toho před tím jsem se bála teda dost a svoje děti bych na něj v žádném případě nevzala. Nejde o to, jestli si děti s rodiči rozumí a jestli jim o tom, že se bojí, řekne, protože když už to uvidí a bude se bát, tak už je pozdě... Děti mají mnohdy bujnější fantazii než dospělí a navíc si spoustu věcí neumí v hlavě srovnat, v tom jim my dospělí musíme pomáhat!!! A když na tento film půjde do kina malé dítě a v noci ho ze sna budou budit noční můry o mozkomorech, pak už bude pozdě litovat, že jsme na ten film šli...

Samozřejmě, že odolat 6-ti letému dítěti, které Harryho miluje, může být těžké a shlédnutí filmu určitě nezatracuji, ale rodiče by měli být natolik zodpovědní, aby si film půjčili (nebo koupili) na DVD a nejprve si jej shlédli sami bez dětí, aby věděli, kdy přijdou různé "silné" scény a až pak jej shlédnout znovu SPOLU s dítětem. Mluvit s ním už během filmu, vysvětlovat apod. To že už předtím spolu přečetli knížku a pokecali o věcech, kterým dítě nerozumělo, je samozřejmostí.

Rodič, ať je sebelepší, nikdy nedokáže předem s jistotou odhadnout, jak bude jeho dítě na kterou situaci reagovat, takže by měl vždy trochu předvídat a k potencionálně problémovým situacím přistupovat s určitou dávkou obezřetnosti. Nicméně každý svého štěstí strůjcem a každý je sám zodpovědný za své děti...
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Harry Potter pro děti??? 

(5.8.2007 9:38:09)
upřímně řečeno, podle mě pro šestileté dítě není kniha. A řeči, že "všichni už to četli, moje dítě bude za blbce" u mě neobstojí. Moje desetiletá dcera Harryho Pottera nečetla, ať si na něj klidně počká, než jí bude alespoň jako Harrymu v prvním díle... Nemluvě o tom, že děj je tak spletitý, že malé dítě se v něm nemůže orientovat.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Harry Potter pro děti??? 

(5.8.2007 20:27:41)
Ráchel, můj třetí syn četl první tři díly Harryho Pottera v šesti letech. Kdyby ději nerozuměl, asi by těžko přečetl všechny tři knihy během necelých dvou měsíců. :-) Prostě každé dítě je jiné...
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Harry Potter pro děti??? 

(5.8.2007 21:07:35)
ono je rozumět a rozumět. Moje dcera taky přelouská leccos, ale jde o to, zda dítě skutečně porozumí.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Harry Potter pro děti??? 

(5.8.2007 23:06:05)
Ráchel, to jsem si dost důkladně ověřila, jestli tomu skutečně rozuměl. Navíc v té době už uměl číst hodně dlouho a běžně četl i takto složité knihy.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Harry Potter pro děti??? 

(5.8.2007 23:15:29)
nejde jen o to, jestli dítě rozumí zápletce ději jako takovému, ale myšlence "za dějem" a jestli je schopné děj zpracovat, protože mu chybí určitá životní zkušenost, do které by si dítě vše zařadilo... nicméně dejme tomu, teoreticky je možné "vše", pak je ale tvůj syn z hlediska vývojové psychologie vyjímkou, nikoliv pravidlem.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Harry Potter pro děti??? 

(5.8.2007 23:19:30)
Ráchel, to jistě je a my o tom víme. Já hlavně nemám ráda zobecňování typu "nikdo nemůže...", "žádné dítě nedokáže...", "každý dovede..." a podobně.
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: trošku mám strach to napsat 

(5.8.2007 9:34:09)
no ano, myslím že mi to ublížilo. Nemyslím si, že je dobré, když se dítě zbytečně bojí. A rodiče to na mě opravdu nepoznali, byla jsem dobrá herečka. Moje kamarádka má teď syna, který je podobný, jako já kdysi - a já na něm leccos poznám, když ona ne :) Říkala jsem jí, že se podle mě bojí jednoho filmu a ona že né, v pohodě. Klučík se pak v noci strachy schoval ke starší (15) sestře do postele - ta to pak kamarádce práskla. Já ovšem žádnou starší sestru na svěřování neměla.
Často mě udivuje, jak jsou rodiče přesvědčení, jak mají své dítě prokouklé. Protože jsem byla dost "neprůhledné" dítě, tak na to nevěřím. Až v dospělosti jsem svojí mámě řekla, jak jsem některé věci v dětství vnímala a prožívala (zdaleka nejen filmy) - a ta se nestačila divit!
 Jaana2 


Re: trošku mám strach to napsat 

(30.7.2007 23:35:47)
V tomhle případě jsem tedy také docela zbystřila. Synovi je 6, je opravdu inteligentní a vůbec napřed (neříkám to z maminkovské pýchy, prostě je to tak) a H.P viděl 1 a 2 , dál mu nedovolím. A to první díly jen v televizim ne v kině. Mám ještě dceru 15, takže ta s H.P vyrůstala, máme doma knihy a do kina chodíme spolu ( taky se to líbí). Ale už ve třetím díle mozkomorové bylo silné kafe a poktračuje to čím tál temněji. Poslední díl jsem ještě neviděla, dcera byla již s kamarády, ale říkala, že malého na to opravdu brát nemám. Upozorňuji, že já sama jsem milovnicí sci-fi a hororů vůbec, takže předsudky ntrpím. Ale čeho je moc toho je příliš
 Pruhovaná 


Re: Re: trošku mám strach to napsat 

(3.8.2007 1:09:12)
Kdo viděl Strakonického dudáka z tuším 50.let, toho nějký ten mozkomor nemůže rozhodit :-)
Jinak domněnka že takový film dítě ve 3,5 letech pochopí, to značí opravdu silné pozitivní rodičovské přesvědčení o duševních schopnostech vlastního dítěte :)))
 Lizzie 


Harry Potter 

(5.8.2007 23:40:15)
Ať si šestiletý kluk Pottera klidně přečte, když ho baví..já v osmi četla pověsti (dost síla), pohádkové období jsem zcela přeskočila.
Jinak Pottera čtu tedy od 14, uznávám, že díl od dílu je to temnější a s pohádkou už to nemá nic společného, klasické fantasy..na stranu druhou, uvědomily jste si někdy, jak jsou i ,,klasické" pohádky brutální???
 Ráchel, 3 děti 
  • 

Re: Harry Potter 

(6.8.2007 9:09:57)
ano, klasické pohádky jsou velmi brutální, proto jimi své děti "nekrmím"... jde o to, co dítě umí ve kterém věku skutečně dobře zpracovat. Já byla pokročilý velmi čtenář a louskala knížky poněkud nepřiměřené svému věku, ale ne každé dítě to prostě unese.
 Lizzie 


Re: Re: Harry Potter 

(6.8.2007 22:23:40)
Ale pokud kluk přelouskal už tři díly, tak se mu patrně líbí a svým způsobem (byť patrně odlišným než my) je pobírá.
Obecně totiž platí, že pokud dítě něco nebaví, upustí od toho.
A obávám se, že i kdyby jeho matka, z nějaké ,,obavy" čtení Pottera zatrhla, kluk si jej možná vyhledá sám..
Na stranu druhou pravdou je, že když jsem zrovna na promítání 4. dílu viděla asi pětiletá děcka, říkala jsem, si, že zrovna na tohle jsou asi mladá - tedy, že se budou bát. No ustály to tiše, těžko říct, co se jim honilo hlavou..
Ale fakt bych to nehrotila. Kluk bude - jak již potvrdila jeho maminka - napřed, tak ať to louská.
Já v 6 letech nekriticky zbožňovala Vinnetoua, byť právě filmové zpracování zdaleka nebylo pro človíčka mého věku..
A krátce poté, co jsem začala dobře číst, jsem přesedlala na ty již zmíněné pověsti..sebekriticky přiznávám, že jsem je na návsi předčítala mladším špuntům a oni se pak v noci počůrávaly..děti jsou různé..a já byla vůči nim poněkud netaktní, no..
 medved 
  • 

Není to jenom televizí a počítačem 

(30.7.2007 22:35:13)
Mám dva syny, oba je vychovávám stejně, jeden je velmi povídavý a jeho slovní obraty obdivovaly už učitelky v mateřské školce, od roku a půl mu bylo perfektně rozumět a ve dvou letech mrskal básničky od Hrubína na několik stránek, naopak druhý syn, kterému je nyní rok a půl se vyjadřuje pouze jednotlivými slovy a není mu moc rozumět. První syn se díval hodně na televizi, byl dost často nemocný a to byl jediný způsob jak ho udržet v postýlce, také hraje hodně na počítači, musím říct, že čtení ho moc nebere, přesto se vyjadřuje velmi rozvitě, paní učitelka ve škole říkala, že by mohl být spisovatel. Druhý se nekouká na televizi vůbec, počítač mu zatím nic neříká. Proto si myslím, že tohle nelze házet na televizi a počítač. Opravdu podle mě záleží na individualitě každého dítěte. Můžeme ji jen trochu ovlivnit, ale hlavně si myslím, že je geneticky daná. Takže Váš článek mi připadá dost neprofesionální a paušalizující.
 konny,3 děti 
  • 

logopedka kutálková 

(31.7.2007 8:25:17)
dovolím si tady zareagovat na odbornici na logopedii,paní kutálkovou.k této paní jsem chodila se svým synem,protože osvědčená logopedka,ke které jsem chodila s dcerou dotahovat sykavky (zpívala,tak aby to nebylo znát na mikrofonu),byla poměrně dál městskou hromadnou dopravou......dodnes si mlátím hlavou o zeď,že jsem podlehla blízkosti logopedie s paní kutálkovou v ordinaci a nejezdila mnohem dále za logopedkou,která je milá,příjemná a s dětmi to umí.
od prvního dne mi paní odbornice dávala najevo,že blbá jsem já,že se synovi nevěnuji,jakýkoli můj argument,že to tak není,odmávla rukou (fakt je,že jsem měla s sebou při návštěvách ještě mimčo...ale neměla jsem ho kam dát).můj prostřední syn,jinak velmi milý a přítulný chlapeček,se zřejmě rozhodl ve svých 4.letech,že ne,že prostě mluvit nebude (s logopedkou,jinak mluvil)....a myslím,že většina z vás ví,že když si dítě postaví hlavu,musí se na něj opatrně...myslím,že nebudu dopodrobna popisovat boj mezi malým klukem a odbornicí (soutěž o to,kdo koho zlomí),protože to,co chci svým příspěvkem popsat je něco jiného.tato paní odbornice,nejen že mě ponižovala,že se synem necvičím,že se o dítě nestarám,ale dokonce se opovážila říct,že můj syn je postižen (do té doby si nikdo žádného postižení nevšiml) a že v jeho případě bude nutná návštěva zvláštní školy,prostě to rozhodla jen tak,od stolu...hodně nocí jsem kvůli tomu probrečela,protože mě syn připadal normální,ale jako plno jiných lidí,na které pověst-je to odbornice na slovo vzatá-tak trochu působí a chtějí pro dítě to nej nej nej...prostě mi to vrtalo v hlavě.naštěstí mě napadlo-je postižnej na mozku...půjdu k neurologovi.a tam mě paní dr,které doteď děkuji (a je to už 6 let) ujistila,že můj syn je normální,že je jen živější...že v žádném případě neprodělal DMO a ani jiný neurologický nález nemá.jediné doporučení co měla bylo-vyměňte logopedku.takže jsem s pokorou zavolala logopedce,ke které jsem chodila s dcerou a která během 4 měsíců zvládla to,co se paní kutálkové nepodařilo za 8.měsíců.nechci rozpoutávat diskuzi kdo je a kdo není odborník,třeba jiné maminky mají s paní kutálkovou velmi dobrou zkušenost,spíš bych tím maminkách chtěla říct,když si s logopedkou nepadnete do oka vy a nebo vaše dítě,jděte k jiné,nenechte se nervovat,nenechte ani dítě,aby bylo s někým,kdo ho chce "zlomit"...prostě jezděte radši p půl prahy dál,jen aby se našel někdo,s kým si vy i dítě tzv sednete...ke své osvědčené logopedce chodím i s nejmladším,který má opravdu velké problémy s mluvením a vím,že i když dítěti čtete,mluvíte s ním...prostě se mu věnujete,dítě problémy s řečí má a jen odborník vám pomůže je odstranit.se sykavkami nejmladšího bojujeme 2 roky a z,s,c je pořád špatné...ale bojujeme za pomoci někoho,kdo má zájem problém řešit a ne dítě zavrhnout jako špatně vzdělávatelné.omlouvám se za dlouhou litanii,ale prostě jsem si chtěla postěžovat
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Dětské knížky 

(31.7.2007 12:03:32)
"Děti do tří, čtyř let potřebují přesně to, co potřebovaly děti ve středověku (a ty to na rozdíl od dnešních dětí měly): realitu, která poskytuje kvalitní smyslové vnímání; děti si potřebují věci osahat, ochutnat, potřebují si sednout v lese na pařez, házet šiškou a poslouchat, jak bouchne… Bez smyslového poznávání světa je obsah řeči chudý, osekaný, nepřesný… Pro malé dítě je poznávání hmatem přirozené. Až časem přijdou na řadu knížky, které také vybíráme podle věku dítěte."

To říká paní logopedka v rozhovoru.Těžko určit, kde a jak je text krácen, ale takhle to vypadá, jako by dítě do tří čtyř let nemělo přijít do kontaktu s knížkou. A to snad ne!
 Gábina (2dcery5+3, 1břišulátko20tt) 
  • 

asi jsme každý jiný 

(6.8.2007 8:17:09)
Když tak čtu některé příspěvky, žasnu, jak se někteří cítí dotčeně. Nečetla jsem tedy vše, nemám tolik času. Ale připojím svou zkušenost.

Asi jsme trochu jiní. Nemáme televizi, my s manželem občas kouknem na nějakou debatu na internetu. A jednou za čas koukáme na TV u babiček.
Máme děti 5 a 3 leté a myslím, že televize jim vůbec nechybí. To je jasné, že když ji vidí, rádi se na ni podívají. Ale po chvíli je to už nebaví, raději si jdou hrát. Milujou knížky a čtení (tedy předčítání) a komiksový Čtyřlístek (starší se na něm učí číst). Asi to vidí u nás, my taky hodně s manželem čteme.

Ale asi je to hodně o přístupu. Když budu na dítě mluvit a vysvětlovat situace (klidně u filmu, nebo TV zpráv), je to pro dítě dobré. Když ho nechám samotné u TV nebo na pasece v lese, nebudu na něj mluvit, asi to má stejný efekt. S tím rozdílem, že na pasece bych teda nevydržela neříkat: Podívej, co to je a pod.

Ale přiznávám se, že někdy mám toho dětského mluvení až dost. Představte si dvě téměř stále mluvící holčičky, to někdy jde hlava kolem. Ještě že si povídají spolu. Ale mám z nich radost.

Přeji vám hodně radosti a zážitků s vašimi dětmi. Užívejte si s nimi. Gábina



 Jitka...3 upíříci 
  • 

problém s mluvením :o( 

(4.9.2007 17:53:59)
Ahojky,jsem maminka tří upíříků, jak já říkám našim dětičkám.Nejstarší Lucce bude 18.let...prostřednímu Lukimu 8.let...a nejmladší Terezce je 3,5.Máme s Terezkou trochu problémy které mi nedají klidně spát.Mluví totiž tak jak roční dítko.umí jen:máma,táta,aca (Lucka) didi (Luki) dedí (jessy nás pes)a pak ještě bába,papat,pití,koko,..no a pár maličkostí.Není to žádný zázrak ...kdyby nemluvila ve větách asi by mi to tolik nevadilo ale takhle už mi to připadá dost nenormální.Už jsme podstoupili různá vyšetření(tím myslím foniatrická a psychologická) ale nikdo nám neřekl co a jak...docházíme na logopedii kde nám paní dr..jen pořád říká že máme čas...nemyslím si to...Terezka používá spíš zvuky...jinak je velice šikovná v 1,5 byla už bez plínek a sama jedla.Ted začala chodit do speciální školky...ale moc velké naděje tomu nedáváme .Chtěla bych vědět názor ostatních nebo i třeba najít někoho, kdo má stejný problém...díky Jitka
 Jana Z. 


Re: problém s mluvením :o( 

(4.9.2007 18:50:16)
JItko,

pokud jeste neznas, tak doporucuji tuhle diskuzi:

http://www.rodina.cz/diskuse2038.htm

Urcite Ti poradi na koho se obratit..

J.
 Iva Petráková 
  • 

Re: problém s mluvením :o( 

(11.9.2010 12:55:18)
Dobrý den,

od Vašeho příspěvku již sice uplynula nějaká ta doba, ale moc by mě zajímalo, jak jste s dcerou pokračovali.
Mám totiž 3 letého syna a mluví přesně tak, jak popisujete, teď nás čeká spousta vyšetření. Pokud by Vám to nevadilo a měla jste čas, ráda bych se alespoń něco dozvěděla. Děkuji Iva

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.