| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Psychologické aspekty bydlení

 Celkem 29 názorů.
 Audrey77 


jen ne nuda! 

(25.5.2007 10:26:26)
Ahoj, bydlení věnujeme hodně energie:-)) miluju přestavby, úpravy, stěhování...(tedy ne z bytu do bytu, apíš v rámci místností). Přestavujeme nábytek, malujeme na různé barvy...stačí drobná změna a charakter místnosti se změní. A nemusí to vůbec být o penězích.
Známí se nám až smějou - například deštivý víkend a šup - máme jeden pokoj v jiné barvě:-)
 Róza 
  • 

Re: jen ne nuda! 

(25.5.2007 13:14:03)
:-))))))))))))
to jste teda fakt prdlouši
 LENKA, Alešek, Lucinka 


Re: Re: jen ne nuda! 

(25.5.2007 13:39:28)
Když je to baví, tak proč ne? Taky mám ráda změnu, ale s našima raubířema je to zatím zbytečné, neboť vše pomalují a zničí. Jestli na to mají čas, tak je to náhodou výborné vyplnění volného času. Lepší, než když někdo stále čučí na TV.
 Róza 
  • 

Re: Re: Re: jen ne nuda! 

(25.5.2007 14:20:25)
No vždyť právě, mě se to taky líbí :-))).
 Mery72 


Páni! 

(25.5.2007 15:45:22)
A já jsem si myslela, že jsme jediní cvoci:-) Rodiče praktikovali něco podobného, pravda v menší míře, ale čas od času jsme překopali celý byt. A manžel, když se to dověděl, šel do vývrtky, protože u nich se zase nic nikam nepřesouvalo 20 let :-)))
Teď bydlíme 7 let v domku a občasné přesuny jsou nutné, protože stále po troškách zařizujeme. To je potěcha mé stěhovavé duši:-)
 DitaB 


Re: Míšo, Mery, 

(26.5.2007 11:31:30)
jsem na tom podobně. Až na ty barvy :-( Jinak nejpozději jednou za rok mě chytne stěhovavá a šoupu nábytkem - v rámci místností, či dokonce prohodím funkce... Teď jsme v bytě, který mi nesedne. Leda bych třetinu přebourala, na čemž se neshodnem s manželem (tady už jde o peníze :-(). Problém je, že podobně jako autor článku nezvládám udělat si pořádek ve svých věcech a pak ho mám i v té hlavě.

Jinak jsme už v bývalém bytě zrušili členění typu obývák, ložnice - spíš ty funkce přeléváme dle potřeby. Ale je fakt, že momentálně jsem ve fázi, kdy bych chtěla zkusit účinek samostatné ložnice - prostě mít místnost, kde se fakt jen spí...

Mějte se fajn!

PS: Nejste taky Blíženci jako já? :-))
 petrida 


Nudně to u nás nevypadá. 

(25.5.2007 16:11:57)
Taky mě baví malovat, pokaždé jinou barvou, ale je pravda, že moje dvě zlatíčka všechno hned zničí, takže to hezké vydrží tak týden:-(. To pak většinou maluju přes jejich fleky a čmáranice různé ornamenty a květinky. Už se těším, až trošku odrostou a budu moci přestěhovat do obýváku zpátky kytky, necháme opravit zdevastovaný nábytek, vyměním potrhané záclony, flekatou sedačku a nebudou se všude válet tuny hraček...To pak možná nebudu mít deprese z nečekané návštěvy!
 Gréta 


Děti změní bydlení k nepoznání 

(25.5.2007 20:00:32)
Mám tři děti. Všude se válí hračky nejpozději do půl hodiny po úklidu. Dojem z našeho bydlení nemám už skoro žádný, protože přemýšlet o tom znamená uklidit - perpetuum mobile.
Představa, že vezmu nějaký předmět a umístím ho do prostoru - no to je k smíchu. Nic nemůže vyniknout vedle kolejí pro vláček, domku pro panenky, lega a kostek. A to máme celkem dost místa. Máte někdo zkušenost, jak udělat hezké prostředí pro rodinu s dětmi, aniž by se stále uklízelo?
 Mery72 


Re: Děti změní bydlení k nepoznání 

(25.5.2007 20:36:52)
:-)))Nebydlíte náhodou u nás?
My jsme zavedli (teda snažíme se:-), že hračky mají děti v obýváku. Máme dům situovaný tak, že je to spíš herna, spíme nahoře, kuchyně s jídelním koutem je na druhé straně domu. Když donesou hračky jinam (mimo návštěvu, to si hrají i v té kuchyni nebo ve svém pokoji s tím, co si tam přinesou), požádám je se vší slušností, aby si to odnesli. Pochopili celkem rychle, že nezvládám při třech dětech tancovat mezi hračkama...
Jasně, že ne vždycky to jde tak hladce, ale opravdu mám dojem, že to chápou.
Obývák uklízíme před návštěvou: děcka, velký úklid, večer máme spolčo. Když k nám chodí kamarádi s maminkama, je zbytečné uklízet předem:-D
Tolik od nás.
 sally 


Re: Děti změní bydlení k nepoznání 

(25.5.2007 23:50:38)
Gréto,
podle mě jde o to trošku ten prostor vymezit... v obýváku máme hračky a je z něj v podstatě herna. No a co? Přes den si děti hrají na zemi, večer si můžeme my sednout na sedačku a koukat na televizi - v tom nám hračky pod úrovní našeho pohledu nebrání. V knihovně mají (už tři) police na svoje knížky. Myslím, že našim knihám ty dětské nijak nevadí - patří k nám. Obývák je prostě obývácí, je to prostor, který sdílíme s dětmi. ALe třeba z kuchyně neustále lifruju hračky pryč - před večerní pohádkou mi musí děti uklidit všechna autíčka a potvory, co "se" přes den nastěhovali do kuchyně a jídelního koutu. Když nad tím přemýšlím, tak kuchyně (a přilehlá pracovna) jsou místa, kde se nejčastěji ocitneme s návštěvou.
Na rozhraní kuchyně a pracovny je přebalovák a (kdysi kojící) křeslo - protože to je takový střed domu. V pracovně mají děti také svoje pracovní šuplíky - omalovánky, vodovky, modelíny (je tam linoleum)... když nad tím přemýšlím, nepřijde mi to špatný systém - v pracovně se pracuje, v kuchyni vaří a jí a v obýváku se odpočívá (hraje, kouká na televizi, čte)... nikdy jsem o tom takhle nepřemýšlela, ale docela se nám to osvědčilo... děti jsou součástí naší domácnosti. Nedílnou. Nedokážu si představit, že bych měla "sterilní" obývák "jen pro návštěvy"... i když čekám že až udeří období puberty, tak z obýváku zmizí vláčky a leporela - a dětské propriety (pravděpodobně co největší repráky a plakáty naprosto nemožných kapel :-)) se přestěhují do dětského pokoje...

POslední čtyři roky také neustále stěhujeme... ne proto, že by nás to nějak extra bavilo, ale mění se naše potřeby (napřed dva pracující lidé, pak jedno dítě, druhé dítě, děti rostou, mají jiné nároky na prostor...)
 Lassie 
  • 

Re: Re: Děti změní bydlení k nepoznání 

(26.5.2007 10:14:11)
Také nechci sterilní obývák...mě vůbec představa obýváku s obývací stěnou a hlubokou pohovkou, kde se mi rozvalují(a usínají :-)návštěvy spíše děsí. Proto jsme z obýváku udělali jídelnu, probourali jí s kuchyní a máme útulné místo, kde se scházejí návštěvy, s pořádným dubovým stolem. Až(jednou)dostavíme a uděláme patro, z našeho pokoje bude obývák, ale zatím se bez něj krásně obejdeme.
 MirkaEyrová 


Re: Děti změní bydlení k nepoznání 

(26.5.2007 20:37:20)
V novém bytě jsem řekla, že obývák má být víceméně prost hraček. Syn má poměrně velký dětský pokoj, a pravda, nejvíce se obvykle zabaví různými dobrodružnými hrami na vysoké posteli v sousedství žebřin a houpacího pytle:-). Trvám na tom, že v obýváku nebude rozdělaná žádná dráha a že se v něm nebude jezdit velkým autem, aby se nezničilo lino. Přesto občas v obýváku brkám o nějaká autíčka nebo kostky... Nicméně k té hluboké pohovce jsme koupili obrovský stolek s velkou policí: tam jsou schované hry, ty "dospělejší" jako Medina a Trans Europa, a obývák je takové naše "hrací doupě":-))).
Rovněž jsem si víceméně vymínila, že v tomto bytě už chci, aby každá místnost nějak odpovídala svému účelu, aby měla svoji vlastní atmosféru. Sice to zatím pořád není "ono", protože nějak nestíháme dodělávat resty ze stěhování, ale už jsem si uhájila, že ani v ložnici, ani v chodbě, ani v kuchyni nebudou žádné dětské kresby, žádné magnetické nástěnky a podobně. Ložnice, až bude komplet dodělaná, bude takovým trochu romantickým koutem - v "mém" koutku mám toaletku se svými "poklady", spoustu šuplátek se zápisníčky, přáníčky a zpěvníčky, a hned vedle je knihovna se značnou částí mých nejoblíbenějších knih (protože je knihovna velká, jsou tam i oblíbené manželovy knihy). Manželovo království je v obýváku - psací stůl s jeho poklady, téměř celá nová komoda, kam schovává své tajnosti, a poličky v obývací stěně jsou tady víceméně zaplněny knihami (různé své slovníky a encyklopedie má hezky při ruce u pracovního koutu). Chodba má být taková mírně decentní místnost - chtěla bych na jediné volné zdi nějaký obraz, anebo, což mi přijde možná ještě lepší, zarámované extra krásné pohlednice z pár nejvýznamnějších míst našeho života. Kuchyň jsem mínila jako mírně exotické místo upomínající na Angeličin pobyt ve Středozemí:-), nicméně praxe je taková, že plocha na nízké skříňce se místo ozdobných objektů honosí televizí, CD přehrávačem a různými předměty denní potřeby, které není kam vhodně odložit a přitom je chceme mít "po ruce"...
Je to pro mě obrovský posun, protože předchozí byt byl daleko chaotičtější (byl hůře rozvržen - místnost u kuchyně, obecně ideální co obývák, zároveň nejmenší místností bytu, kuchyň maličká, takže v tomto "obýváku" ještě i jídelní kout, chodba příliš úzká, takže ji nebylo možno využít k běžnému odkládání drobností typu pošta či klíče, a podobně), a navíc značná část bytu byla neustále obsazena dětskými nástěnkami a výtvory. Na druhou stranu bychom potřebovali se vzchopit a konečně dodělat resty; nemá to zatím ten správný šmrnc.
Jinak souhlasím. Asi jsem taky trochu ulítlá:-) - rovněž mám děsnou potřebu pořád něčím někde postrkovat a něco někde vylepšovat. Bydlíme spolu ve třetím bytě, a v tom prostředním jsme měli tři různé varianty využití místností. Současný byt se mi zdá takřka ideální; nemyslím, že bych měla nějaký důvod zgruntu měnit účely místností. Jen mám obavy, že si nevystačím třeba dvacet let se stále stejným vybavením nebo obrázky. Ale po kom jsem svůj neklid zdědila, to vážně nevím - mamčin byt vypadá pořád dost podobně, prováděla vlastně jen změny podmíněné funkčními úpravami v bytě...
 Lada D. dvě dcery 
  • 

Re: Děti změní bydlení k nepoznání 

(2.6.2007 14:01:42)
Také u nás respektive v našem dětském pokoji hrozilo zavalení lavinou hraček. Vše poskládat a urovnat byl úkol téměř nadlidský. Doporučuji Trofast (IKEA) a barevné krabice. Roztřídila jsem hračky do krabic a světe div se, zatím to funguje. Od února letošního roku mají naše děti uklizeno.
 LEPE 
  • 

Re: jen ne nuda! 

(25.5.2007 16:34:09)
Míšo, tak to bychom si rozuměli.... :-)
 LEPE 
  • 

Re: jen ne nuda! 

(25.5.2007 16:34:24)
Míšo, tak to bychom si rozuměly.... :-)
 Veronika+3kluci 


Trochu závidím:-) 

(26.5.2007 21:34:16)
Já nemám moc ráda změny v bydlení, jsem ráda. když se najde co nejlepší vyřešení prostoru apod. Takže mi třeba rok stojí obraz jen opřený o stěnu, protože musím zpracovat, kam "patří". Někdy je to trochu obtížné i pro mě, ráda bych to třeba měla z krku...
Jinak s těmi prostory - člověk si bohužel někdy nemůže vybírat a někdy to nějde ani přestavět - to je náš případ. Bydlíme v jednom patře domku, máme kuch kout s jídelnou a obývákem, jenže tam jsou troje dveře - z chodby a pak do pokojů a ten jeden je ještě průchozí dál. Všechno je slyšet, navíc nad námi dupou...
 Emmča, 2 děti 
  • 

Re: Trochu závidím:-) 

(28.5.2007 9:59:18)
Obraz jsem měla opřený o stěnu několik měsíců v pracovně, teď je opřený v ložnici. Takže pokrok! :-)
Mám trošku opačný problém. Místa máme totiž dost, ale o to roztahanější ten binec je. Děti to stihnou v rekordním čase.
Postavili jsme si dům svépomocí, takže žádná firma - hup na to, miliony na účtu a za půl roku bydlíme. To bohužel... Letos je to přesně 10 let, co jsme provedli první výkop a ještě stále doděláváme. Sice už se pomalu blížíme do finále - upravujeme už zahrádku, konečně sázím kytky a keříky... Ale ještě to pořád není na 100%. I když... to asi nebude nikdy, údržba a malé opravy nás budou provázet na věky.
Ale neměnila bych :-)
 Veronika+3kluci 


Re: Re: Trochu závidím:-) 

(28.5.2007 11:49:59)
No místa máme taky dost, ale občas dost nepoužitelného - leda tak na nějaký ten binec:-) Hm s tím stavěním - my jen opravovali a lehce přestavěli - ale také to není hotové a kdy to bude...
 +++zuzee 


Re: Trochu závidím:-) 

(31.8.2008 14:14:12)
Jsme na tom podobně - máme obecní 2+1. Zbytečně velkou chodbu, kuchyň je dostatečná, v obýváku máme taky troje dveře z toho jedny velké a dvě okna téměř přes celou jednu stěnu. Takže si umíte představit jak to tam jde uspořádat. Obývák má ještě "podivný tvar". Pak máme ještě jeden malý pokoj. Bydlíme tam čtyři. V jakém stavu byt je to je věc druhá (v zimě plísen, vlhko, vysoké náklasdy na topení), obec s tím nic nedělá. Jde tam vše slyšet od sousedů. Chceme si kupovat naštěstí vlastní byt, větší.Takže se nemůžu dočkat.
 petr 
  • 

bydlení a binec 

(27.5.2007 13:42:14)
Bydlíme v malém rodinném domku, řadovce, dva plus jedna. Dva dospělí, tři děti, z toho dvě větší holky a maličký kluk. Obě ložnice jsou dost malé, prakticky jen na spaní. Zatím se v tak malých prostorách myslím prakticky nedá udržet pořádek (nebo tak půl hodiny). Všechno je počmárané a veškeré vodorovné plochy se neuvěřitelně rychle plní věcmi, hlavně knihami, oblečením a hračkami :o).
Žijeme v kuchyni, kdo chce mít soukromí, musí do ložnice a zavřít za sebou dveře (a nejlíp i zamčít). V zimě se celá rodina nachází statisticky nejčastěji kolem kamen. Mám ideu, že vyrobím dřevěné truhličky-skříňky pro každého, a tam si budem svůj binec schovávat za účelem zestetičtění životního prostředí :o) ale kdy to bude, to fakt nevím. Všechno je to taky alespoň zčásti věc financí, a těch se pořád nějak nedostává...
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Re: bydlení a binec 

(28.5.2007 13:07:10)
Petře, ale jste ve svým ;-)) nebo ne?
Držím palce!!
mně v článku dorazila hl. poslední věta:
"Cvičištěm pro taktiku a strategii mezigeneračních konfliktů je kuchyně, kde se o prostor mají dělit dvě hospodyně." /
To je totiž můj život....
máme sice jen jednu koupelnu (a dvě skoro vyschlé studánky), ale skoro 2 kuchyně ;) takže to je trošku lepší. ale cvičiště dostatečné!!!
Bydlíme na chaloupce manželových rodičů, máme coby rodinka "jakoby" vršek (2+1 pidi) a dole se společně rekreuje širší rodina + je tam spolenčný koupelnozáchod. Momentálně téměř bez vody ;)
Většina příbuzných jsou moc fajn lidi, ale někdy mi z toho soužití fakt kape na karbid...
Prostě to tu není naše, kdykoliv může přijet kdokoliv, někteří se aspoň hlásí dopředu.
Většinu těch lidí mám moc ráda, ale znova bych do toho nešla. Klidně do hrozných prostor - ale do svýho.
Jsme ale bez peněz, změna nemožná. takže lze jen pracovat na své schopnosti tolerance a snášenlivosti ;-))
Zdravím a všem stavitelům a upravovatelům šťastnou ruku!! ;o)
Sama si to musím pořádně přečíst, platí to u mě stejně - bordel kolem sebe:= bordel v hlavě....
a po 8letech to tu nemám zcela zabydleno a nejsem tu zcela doma....
hrůza, což?! ;-)

 Petr 
  • 

Re: Re: bydlení a binec 

(30.5.2007 11:23:50)
Ester, nejsme ve svém, máme to jen pronajaté. Ale dívejme se na to optimisticky: jak my budem vytrénovaní v mezigenerečním soužití, ve sdílení, empatii, odolnosti vůči stresu , chaosu a nečekaným událostem :o) to se hned tak někomu nepoštěstí :-p
 Petr 
  • 

Re: Re: bydlení a binec 

(30.5.2007 11:24:58)
Ester, nejsme ve svém, máme to jen pronajaté. Ale dívejme se na to optimisticky: jak my budem vytrénovaní v mezigenerečním soužití, ve sdílení, empatii, odolnosti vůči stresu , chaosu a nečekaným událostem :o) to se hned tak někomu nepoštěstí :-p
 Toranoko 
  • 

Feng suej 

(29.5.2007 17:24:51)
Ja se trochu zajimam o feng suej a tak mi takovyhle pohled na bydleni prijde naprosto normalni a prirozeny - vzdycky premyslim o tom, jak je co funkci, prakticke a zaroven vyvazene z hlediska energie a toho, co byt, pripadne pokoj vyzaruji.
Jako deti jsme se sestrou nekolikrat radikalne prestavely pokoj, dokonce se i menily nektere mistnosti v byte - nastesti pro to rodice meli pochopeni. Moc si nedovedu predstavit, ze ziju nekde, kde se 20 let nic nezmeni..vzdyt za 20 let se clovek sam meni, tak se meni i jeho okoli..to mi prijde naprosto logicke...
A jsem moc rada, ze i veda zacina konecne pocitat s vecmi jako citeni, intuice, vsimavost a kreativita - clanek je moc hezky napsany
 ronniev 


Re: Feng suej 

(29.5.2007 22:22:29)
S tou změnou máš sice pravdu, ale já jsem jednak vyrůstala vedle matky - šílené přestavovatelky a upravovatelky bytu, do jejíchž přesunů já neměla co mluvit, a jednak jsem se během posledních cca 15 let čtyřikrát stěhovala, z toho třikrát předtím rekonstruovala, takže mi byt, kde se deset let nehne ani stolkem, připadá jako nedostižný ideál... :-)
 Toranoko 
  • 

Re: Re: Feng suej 

(29.5.2007 23:12:15)
Jojo, to je pravda...ja jsem to myslela spis obecne....jinak ja se ted stehuju temer porad - bydlim po podnajmech, a krome toho, ze jsem od 15 let mela vzdycky aspon dve bydliste [ doma a intr, ale dosahla jsem i docela slusneho poctu 4] a musela neustale presouvat kupy veci, za posledni rok a pul jsem se stehovala asi 5x. Uz me to taky pomalu zacina unavovat :-} :-}
 malá evža 


mnoho slov 

(31.5.2007 19:22:22)
diky za snahu toho mnoho napsat ale říká se někdy méně znamená více stěžejních myšsenek článku naopak nebylo mnoho díky evža
 sušenky 


přizpůsobení se okolnostem 

(24.11.2011 17:15:10)
Máme 4+1 v paneláku. Ovšem prostor téměř nepoužitelný - dva dětské pokoje mají necelých 8m2. Téměř nulový prostor pro uložení věcí (nelze udělat ani vestavné skříně, snad jen pod strop). Jsme rádi, že máme svůj byt, že má sice 4 pokoje, ale pořád máme pocit, že se sem nemůžeme vejít. S dětmi pořád věcí přibývá a jaksi neubývá. Na druhou stranu, kdybychom měli dostatek financí, byla bych schopná totálně změnit prostor, zrekonstruovat, přestavět, vyměnit nábytek... ale díky dispozičnímu uspořádání našeho bytu v paneláku to ani nejde. Jako dítě jsem si sama minimálně jednou za rok "přestěhovala" pokojík - aby byl "nový". Stůl vyměnit za postel, postel vyměnit se skříní, křeslo dát k protější zdi. To mě moc bavilo! ~:-D
 Královská Realitní 


WWW.DUCHODOVARENTA.CZ 

(6.6.2018 22:38:24)
WWW.DUCHODOVARENTA.CZ Vlastníte nemovitost a chcete se zajistit na stáří?
Seniorům ve věku od 65 let nabízíme v rámci tzv. zpětné hypotéky pomoc s řešením, jak se finančně a trvale zajistit na stáří a využít k tomu bezpečně vlastní nemovitost. Výsledkem našeho modelu zpětné hypotéky je důchodová renta v podobě vyplácení pravidelných měsíčních částek ve sjednané výši. Zpětnou hypotéku nabízíme formou odkupu nemovitosti, kdy je současně zřizováno věcné břemeno doživotního užívání bytu nebo domu. K účelu zpětné hypotéky může sloužit nemovitost, jež se nachází kdekoliv v České republice. Partnerem a garantem celkové realizace je přímo naše společnost KRÁLOVSKÁ REALITNÍ, spol. s r.o. , která působí na trhu již více než 14 let.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.