| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Rh inkompatibilita matky a dítěte

 Celkem 90 názorů.
 Lucylucie 


inkompatibilita 

(6.3.2007 11:25:48)
Dobrý den,
chtěla jsem jen napsat, že já mám krev A rh neg. a manžel O poz, musela jsem pravidelně chodit na vyšetření protilátek v krvi. Narodil se nám chlapeček s krví O poz. po otci, takže jsem pár hodin po porodu dostala inj. s protilátkami. A všechno proběhlo v pořádku, tak jak mělo.
 Martísek + holčička 4 roky 
  • 

Re: inkompatibilita 

(7.3.2007 14:06:58)
Já mám krevní skupinu O-, manžel A+ a dcerka O+, takže máme s malou rozdílné RH faktory. Injekci jsem po porodu dostala. Mám ale na vás jiný dotaz. Stalo se některé z vás (matka- a dítě+), že vám v těhotenství bylo dost špatně (zvracení)? Od devátého týdne mě celý den bolel žaludek, ale zvracet jsem nemohla. Asi od jedenáctého týdne už jsem zvracela několikrát za den a trvalo to asi do 16 týdne. Potom jsem se ale stále necítila dobře. Nemohla jsem chodit větší vzdálenost (více jak půl km), byla jsem upachtěná jako po 10-ti km a vůbec jsem se celé těhotenství necítila dobře, nehledě na to, že jsem prodělala amniocentézu a šití.
Myslím si, že naše rozdílné fakory měly na tyto nepříjemnosti v těhu určitě vliv.
A jak jste na tom byly nebo jste vy?
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: inkompatibilita 

(8.3.2007 11:15:43)
Martísku, tím rozdílným Rh faktorem to nejspíš nebude... u sebe jsem si ničeho takového nevšimla, všechny 4 děti jsou Rh+, já Rh-.
 Kateřina, 2 dcery+28.t.t. 
  • 

Re: Re: inkompatibilita 

(9.3.2007 11:32:01)
Také máme s manželem rozdílné RH faktory, nyní čekám již své 3.dítě.Mé dvě dcery jsou naprosto zdravé a těhotenské potíže, které jsem měla, považuji za naprosto normální, tudíž nestojící za zmínku.Nyní jsem rovněž po amniocentéze, jsem také unavená, otákají mi nohy,ale dokážu si regulovat dávky zátěže tak, abych vše bez větších problémů zvládla.Myslím, že hodně záleží na přístupu každé ženy k těhotenství.Takže holky, hlavně se nelitovat, myslet samozřejmě na sebe, ale v rozumných mezích.Všem přeji štastná a zdravá miminka.K.
 Antůcta+2loupežníci 
  • 

Re: Re: inkompatibilita 

(11.3.2007 7:49:53)
Ahoj Martísku,
já mám krevní skupinu A RH-. Mám dvě děti. Bohužel u nich vůbec nevím, jakou skupinu mají ani jaké RH a u manžela taky ne. Podobné problémy jako ty jsem měla, když jsem čekala druhé dítě. Při prvním těhotenství jsem se cítila fajn, jen v pátém měsíci jsem ležela v nemocnici kvůli odlučování placenty. Kluk se narodil po 9 hodinách zadečkem napřed, ale jinak žádné problémy nebyly. Holka se narodila pouhých sedm dní před termínem, ale byla maličká, měla pouhých 44 cm a vážila 2,40 kg. Doktoři mi řekli, že ji asi placenta nedostatečně vyživovala. Do inkubátoru nemusela, protože přibývala a nevyskytly se žádné další komplikace. Teď jsou jí tři roky a je to pěkný divoch. Jen je pořád maličká, váží pouhých 11 kilo a měří 89 cm. Myslím si, že to mohlo být způsobeno rozdílným RH. Takže, zjisti si, co se dá a ptej se, ptej se, ptej se, až budou doktory uši brnět. Ale hlavně se nenervuj, ať máš pohodové a klidné miminko. Jo a hodně odpočívej, já vím, že se starším dítětem už to tak nejde, ale snaž se hodně spát, ulevovat nohám (do výšky) a pokud máš nedostatek hořčíku, nech si napsat šumivý od gynekologa nebo se poraď, jaké máš brát vitamíny.
Tak hodně pohody Antůcta.
 Petrucha+Naty+Maty+Beki 


novorozenecká žloutenka 

(12.3.2007 8:50:56)
Mám skupinu 0- a dcera má B+. Po narození měla komplikovanější novorozeneckou žloutenku. Důvod toho mi není zcela jasný. Paní doktorka v porodnici měla teorii, že tato kombinace krevních skupin je velmi špatná - RH faktor a ještě k tomu "0" a "B". Když jsem jí řekla, že mám navíc Gilbertův syndrom (dědičně více Bilirubinu), tak to jako důvod ještě přidala. Má krevní skupina a informace o bilirubinu jsem v těhotenské průkazce měla, ale zajímavé to všem přišlo až dva dny po porodu. Člověk si to prostě musí vše sám hlídat. U případného dalšího dítěte si na to dám pozor a nebudu čekat. Dítě nedám z ruky a budu ho hned divoce kojit a vystavovat slunci, abych tomu co nejvíce předešla.
 Štěpánka* 4 holky a kluk 


Re: novorozenecká žloutenka 

(14.3.2007 11:06:29)
0 a B že by byla blbá kombinace? No to myslím je hloupost. S mužem máme oba B a děti 0 a B a žádný problém. Naopak si myslím, že problémy můžou mít páry třeba 0 a A.
 Klara 
  • 

Re: inkompatibilita 

(15.3.2007 17:01:25)
JA ma B negativni, manzel A pozitivni, holcicka O pozitivni.Nevolnosti silene, ztratila jsem 6 kilo a sotva lezla po ctyrech, chteli me kvuli tomu hospitalizovat,ale po trech mesicich me to preslo a pak vse v poho. Pribrala jsem 25 kilo, ktere teda uz nemam:-)Porod byl taky zazitek, pac mala nechtela ven, tak me pak po 12 hodinach kdy jsem byla na kapackach fikli a bylo to. MAla mela 4,65 kilo a 53 cm.Ted teda moc neroste je ji 15 mesicu a ma 9,5 kila. No ale jsme zdravi, kojime jak o zivot:-)Memu telu teda trvalo rok od porodu, aby se dalo do poradku, ale uz me je dobre a myslim na dalsi miminko.
 kleverka 
  • 

RH- 

(6.3.2007 11:30:14)
A teď si představte,co se stalo mě.Jsem RH mínus.Po prvním porodu jsem dostala injekci Anti d,jelikož dcera měla RH plus a já RH minus.Loni jsem čekala své druhé děťátko,které bohužel mělo Edwarsův syndrom a já musela v 17 týdnu na přerušení. Předtím jsem ještě podstoupila amniocentézu.Po amniocentéze mě Anti D píchly ale po tom přerušení mě to píchnout zapomněli.Já blbec jsem jim to také nepřipomněla.Nyní čekám opět miminko-a byly mi zjištěny protilátky.Kdyby mě to tenkrát píchly tak by bylo vše OK.Takže teď jezdíme každé 3 týdny do Olomouce do rizikové poradny,manžel si musí brát vždy na celý den volno a mě to cestování také moc nepřidá.Je to od nás celkem daleko.Straší mě s předčasným porodem,popřípadě s transfůzí krve u miminka,pokud budou protilátky stoupat atd.Kamarádka mi řekla,abych nemocnici zažalovala.Ale co já z toho budu mít? Čí je to vlastně vina? Moje? Sestry? Lékaře? Modlím se každý den ,abych mohla své dítě donosit alespoň do 34 týdne.
Nemáte s tím někdo zkušenosti? Nikdo mi nic neřekne,akorát se mi moc omlouvali,že mě to po tom přerušení nepíchly.Hodně jsem si o tom vyčetla,ale jak se to řeší nikde nepíší.Jsem už z toho fakt špatná,protože si myslím,že v dnešní době by se nic takového stát nemělo.Dávejte si na to pozor,a raději se vždy připomeňte,že máte RH-.
 Kitys a Terezka 3.9.2007 


Re: RH- 

(6.3.2007 11:44:39)
Ahojky kámoškce se stalo něco podobného, jí to ale zapomněli píchnout po samovolném potratu. Taky se jí omlouvali atd..., k soudu to nedávala, jelikož se jí další mimi narodili zdravé ve 35 tt. Držím ti moc moc palečky ať to taky dopadne dobře a hlavně se nestresuj škodí to tobě i mimi.
Budu na Vás myslet.
Kitys
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: RH- 

(6.3.2007 11:59:34)
Milá Kleverko, já jsem "naštěstí" B Rh pozitivní, takže takový případ řešit nemusím. Mojí kamarádce se stalo něco podobného, látku jí zapomněli píchnout po prvním porodu a při druhém těhotenství si toho nedostatku "náhodou" všimli v kartě, když byla už v nějakém sedmém měsíci. Nikdo se jí prakticky ani neomluvil. V tomto případě se přeci jedná o velikánskou chybu, která ohrožuje život, tak bych určitě lpěla na písemné omluvě (abys měla písemně přiznanou jejich chybu) a zvažovala bych žalobu. Myslím, že u nás v republice se toto hodně podceňuje i vzhledem k tomu, že soud může trvat x let. Nejde o žádné peníze, ale všichni se musí naučit nést odpovědnost. Tobě, kdybys chybovala třeba za volantem, by nikdo nic neodpustil. Určitě to zvaž. Jinak přeji hodně zdravíčka a ať vše dopadne dobře :)
 hermi 
  • 

Re: Re: RH- 

(6.3.2007 12:23:41)
Pokud mi po prvním porodu imunoglobulin nepíchli, poté jsem prodělala dva potraty a imunoglobulin jsem dostala až po druhém z nich, zachránilo to nějak situaci?
Je možné, že oba potraty byly zaviněny nepodáním imunoglobulinu?
 Rebeka + Sárinka a Violka 
  • 

Re: RH- 

(23.3.2007 17:28:25)
Tak já jsem po první dceři naočkovaná nebyla, i když jsem předem tušila, že by to proběhnout mělo. Zeptala jsem se svého gynekologa až při druhém těhotenství a ten se upřímně vyděsil, chodila jsem často na krev, měla jsem štěstí a protilátky se neobjevily. Po druhém porodu mě naočkovali. Ale celé těhotenství jsem měla obavy o mimi a nadávala si do ..., že jsem se nezeptala hned po tom prvním porodu. Holky jsou obě RH+ Jak tady píšete, žalovat nemocnici mě vážně nenapadlo. R.
 Majka 
  • 

Aplikace antiD-imunoglobulinu v 28. tydnu tehotenstvi 

(6.3.2007 11:46:06)
Mam krevni skupinu O RH- a manzel A RH+ a moje gynekolozka dle zahranicnich standard aplikovala injekci antiD-imunoglobulinu take v 28. tydnu tehotenstvi, ne tedy jen 72 hodin po porodu, pokud je dite s RH+. Nevim, proc se toto u nas nepraktikuje bezne, urcite by tomu nebranilo, ze pri teto aplikaci si pacientka injekci hradi. Dokonce se o tom s matkou nediskutuje.

Mam za sebou dve tehotenstvi, v obou pripadech byly deti A RH+ , a tedy vzdy dve aplikace, a byly jsme bez problemu. Maminky, urcite se informujte u svych lekaru na vyznam aplikace v 28. tydnu tehotenstvi. I na antiD-imunoglobulinu od rakouske farmaceuticke fy BAXTER je aplikace v 28. tydnu zminena.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Aplikace antiD-imunoglobulinu v 28. tydnu tehotenstvi 

(6.3.2007 12:56:21)
Majko,
já bych v tomto případě protestovala, pokud by mi injekci v 28. týdnu někdo vnucoval. Všechny moje děti jsou Rh pozitivní, já Rh negativní. VŽDY stačila injekce antiD pouze po porodu. Skoro z toho mám dojem, že si Baxter chce víc vydělat... :-(((
 Majka 
  • 

Re: Re: Aplikace antiD-imunoglobulinu v 28. tydnu tehotenstvi 

(6.3.2007 13:54:23)
Lido, mate pravdu, ze moje deti jsou obe v poradku po aplikaci v 28. tydnu a po porodu, stejne jako vase tri deti s aplikaci pouze po porodu, takze to ukazuje, ze nazor na toto neni jednoznacny. Je to spis diskuse pro gynekology a porodniky, kteri maji zkusenosti na vetsim vzorku tehotnych zen. Ja jsem tuto skutecnost zminila proto, ze neni spatne to vedet, a v kazdem konkretnim pripade se informovat alespon u sveho lekare. Mozna, ze zminka o doporuceni aplikace u konkretni farmaceuticke firmy nebyla dodana stastne, avsak verte, ze nikterak ucelove. A nemela by od diskuse o beznosti, nutnosti, moznosti, neskodnosti .... apod. aplikace antiD-imunoglobulinu v 28. tydnu tehotenstvi odvadet pozornost. Myslim, ze to je jeden z dotazu, na ktere by mohl reagovat mj. i autor podepsany pod clankem, ale to se u clanku z casopisu asi nestava.
 Bumbi&05,08,10 


je ptřeba si to hlídat 

(6.3.2007 11:46:29)
mě taky po prvním potratu injekci nepíchli, ačkoli já jsem rh- a muž rh+... Byla jsem v takovém šoku, že mě to ani nenapadlo...

Po porodu syna, který je rh+, mi to už píchli.

Pokud jste rh-, fakt doporučuju si to ohlídat, může se stát, že na to doktoři prostě zapomenou a následky můžou být tragické.

B.
 Janca 
  • 

opacny pripad 

(6.3.2007 12:02:06)
Pekny clanek!!! Co se ale muze stat v opacnem pripade, tedy pokud je matka Rh positivni a plod po otci Rh negativni? Pak vytvari dite protilatky proti krvi matky? Je toto mozne? Dekuji za odpoved, pokud se nekdo vyzna a napise mi. Janca
 Lenka Nova 


Re: opacny pripad 

(6.3.2007 12:07:27)
V opačnép případě se protilátky nevytváří, takže žádný problém není.
 Janca 
  • 

Re: Re: opacny pripad 

(6.3.2007 13:58:34)
Dekuji za odpoved! Janca
 18.11Sauni13 


Re: Re: opacny pripad 

(9.3.2007 21:32:10)
no,to bych po zkušenostech z obou těhotenství netvrdila-já sama jsem B+,první syn 0- ,druhý nevím-ale u obou jsem byla díky tomu pro vysoké protilátky sledována v rizikové poradně(naštěstí pro mě i děti se růst protilátek zastavil tenkrát ještě před hraniční hodnotou).

Starší sny měl žloutenku slaboučkou,mladší žádnou.

Myslím,že je to asi méně časté,ale stává se to.
 Radka 
  • 

Re: Re: Re: opacny pripad 

(9.3.2007 21:46:58)
Pokud je matka Rh pozitivní, tak si nemůže vytvářet anti-D protilátku. Zřejmě jsi měla protilátku pro jinému antigenu.(Ale i ty mohou ohrožovat plod)
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: opacny pripad 

(6.3.2007 15:33:19)
Janco,

to se mi stalo u obou dětí (jsem 0 Rh +, obě děti Rh-) a někdo (už nevím kdo) mi tehdy říkal, že s tím nějak souvisela naše silná novorozenecká žloutenka. Moje dětská mi to ale vyvrátila a říkala, že ta žloutenka – resp. dlouhý a horší průběh - je spíš kvůli tomu, že jsem nulka (0).

Jinak se mnou nic nedělali a nebýt té žloutenky, tak byly děti v pořádku.
 petra 
  • 

Re: Re: opacny pripad 

(6.3.2007 15:52:10)
Silná novorozenecká žloutenka je opravdu dána skupinou 0.
Já i dcera jsme 0+ a obě jsme měli žloutenku festovní. Dcerka dokonce musela být pod UV a do cca půl roku měla problémy s krvetvorbou, nyní jí jsou dva roky a je naštěstí úplně v pořádku.
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Re: Re: opacny pripad 

(6.3.2007 18:37:28)
Naše Mandy byla pod lampou snad týden v kuse s přestávkami na kojení. Potom byla taky chudokrevná, teď je snad v pohodě.

Málokdy nadávám na doktory – obvykle mám i docela štěstí, ale v této věci mám děsnou zkušenost. Doktor v porodnici nepoznal žloutenku, při které byly hodnoty 357 (nevím přesně jak se ty jednotky jmenujou). Tato hodnota je limitní hodnota, na které začínají u donošených (!) dětí trvalé následky (hluchota, dětská mozková obrna apod.). U nedonošených je to 250. Druhý den mu říkám, že je Mandy nějaká žlutá, on nic. Třetí den na vizitě mu říkám, že se mi zdá hrozně žlutá a malátná – on jen kýval hlavou a říká: „jo, jo, trochu žlutá je...“. Nedělo se nic. Tentýž den pozdě odpoledne jsem šla za dětskýma sestrama a přemluvila jsem je, aby jí odebrali krev. Měla jsem štěstí, že sestry byly vstřícné. Koukly na dítě a telefonovaly nějaké jiné doktorce, aby jim to schválila. Za dvě hodiny přišly z laboratoře výsledky a dítě šlo okamžitě pod lampu. Nevím, kolik by naměřili další den, kdybychom to neudělaly.


 Anička+K+K 


Re: Re: Re: opacny pripad 

(6.3.2007 22:10:59)
můžu se vás zeptat, jestli mi to někdo vysvětlíte? Moje máma je A- a táta A+ (máma chodila na nějaký protilátky či co) a já jsem 0+, když mi to v těhotenství řekli tak jsem na ně zůstala koukat ja z jara,ale asi to je možný.
Má dcera z prvního manželství je také 0+ (i její otec byl 0+, takže "vzácná shoda") no a můj syn z druhýho mannželství podle papírů má taky 0+, když jeho otec má B+. V článku je psaný že B je silnější než 0? nějak jsem tomu přestala rozumnět. Díky jestli mi to někdo vysvětlíte
 Vanda 
  • 

Re: Re: Re: Re: opacny pripad 

(7.3.2007 9:31:07)
Jde o to, že každý z nás má každý gen (i ten pro krevní skupiny) ve DVOU KOPIÍCH (jak už bylo řečeno). Jednu jsme dostali od matky a jednu od otce (každý z nich má taky dvě a to, kterou z těch dvou my dostaneme, je věcí náhody... jako která spermie zrovna oplodní vajíčko atd.).
Existují tři "formy" genu: A, B a 0. Každý z nás má jak jsem již řekla dvě kopie od toho genu a podle toho, které dvě to jsou, tak máme krevní skupinu.
Takže např. pokud máme: A a B, máme krev. skupinu AB. Pokud máme 0 a 0, pak máme krevní skupinu 0.
Ale:
Jak už bylo řečeno, A a B jsou dominantní. To znamená, že pokud se "sejdou" s nulou, tak převáží. Takže pokud má někdo A a 0, pak jeho krevní skupina je A. Stejně tak jako má krevní skupinu A ten kdo má A a A... takže to navenek vypadá stejně.
Stejně tak skupinu B může mít člověk, který má B a B nebo i B a 0.
Takže podle toho je vidět, že Tvoji rodiče, oba ačkoli mají skupinu A, tak co se týče genetické výbavy, která skupinu podmiňuje, mají oba ty dvě kopie genu A a 0. To znamená, že každý z nich Ti předal tu "nulu", prostě maminka zrovna vyloučila vajíčko, které mělo v sobě tu "nulu" a oplodnila jej zrovna spermie, která taky od otce nesla tu formu genu "0". No a z 0 a 0 u Tebe vychází krevní skupina 0. Vysvětlila jsem to srozumitelně?
No a co se týče Tvého syna, tak tam je to podobné. Ty máš skupinu 0 (tedy geny 0 a 0)a jeho otec B. Ale to B znamená, že může mít buď dvojici B a B nebo B a 0. Tvůj muž je evidentně ten druhý případ a nastala prostě ta možnost, že on předal synovi tu kopii genu "0", ne "B" (to, kterou z těch dvou forem genu rodič dítěti předá, je na náhodě... prostě 50% spermií nese jednu formu a druhých 50% nese tu druhou... stejně tak je to u vajíček). Proto má syn krevní skupinu 0: od Tebe dostal nulu a od otce taky.
Vysvětlila jsem to srozumitelně? Kdyžtak ještě dovysvětlím.
 Anička+K+K 


Re: Re: Re: Re: Re: opacny pripad 

(7.3.2007 14:08:35)
Vando díky moc za vysvětlení, teď už jsem to konečně pochopila. díky
 Piggy 


Dědičnost Rh faktoru 

(6.3.2007 12:26:06)
Já jsem 0+ a můj bývalý manžel měl prý A+ a dcera má 0-. Ten negativní faktor mě překvapil, myslela jsem, že se dědí... Je to vůbec možné? A jak? Může mi to někdo vysvětlit? Díky.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Dědičnost Rh faktoru 

(6.3.2007 12:47:08)
Piggy, Rh faktor se samozřejmě dědí, ale to pozitivní je dominantní. Neboli člověk, který má Rh pozitivní, může mít v genech i vlohy pro negativní Rh, které se neprojeví. Pokud to je u obou rodičů, může dítě zdědit od každého z nich právě tuhle vlohu, a pak bude Rh negativní. To je asi váš případ.
 Mlada 


Re: Dědičnost Rh faktoru 

(6.3.2007 13:09:27)
Také mám po obou "pozitivních" rodičích Rh faktor negativní. Vůbec jsem rarita - dcera je A-, po mém B- a otcově 0+. (Ještě že do toho článku napsali, že se to opravdu může stát:-)))
 Fifinkaa 


Re: Re: Dědičnost Rh faktoru 

(6.3.2007 14:05:30)
Josefkam, nemyslím to zle, ale spíš než že je tvá dcera rarita bych si myslela, že máte skupiny špatně vyšetřené. B+O opravdu nemohou mít dítě A a na těch 20 doložených případů na světě bych moc nesázela.
 Pavlína&potomci 


dotaz ohledně Rh- 

(6.3.2007 14:10:05)
Zdravím,
chápu tedy správně, že pokud jsou oba rodiče Rh-, žádný problém by neměl nastat, neb dítě prostě Rh+ být nemůže?
 DariaX 


Re: dotaz ohledně Rh- 

(6.3.2007 14:55:09)
Nazdar holky tak ktera z vas je ta moje protivna snacha co mne sem chodi pomlouvat????????????? O vikendu sem ji potkala a je to priserne mysli si ze kdyz je tehotna tak muze kazdemu nadavat, kazdeho zhazovat a mysli si ze je nejchytrejsi pod sluncem. Krava pitoma!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 Fifinkaa 


Re: dotaz ohledně Rh- 

(6.3.2007 14:59:37)
Pavlíno, tak to je. Dva mínusy nemůžou mít dítě plus.
 kattie 
  • 

Re: dotaz ohledně Rh- 

(6.3.2007 15:00:37)
Ano, jsou-li oba rodiče Rh -, žádný problém nenastane.
 Rapiti 


Re: dotaz ohledně Rh- 

(6.3.2007 17:13:35)
Rh faktor otce nikdo nezkoumá - otec je vždy nejistý ;-)
Proto zjišťují Rh faktor dítěte, aby se nic nezanedbalo.

Ještě přidám zkušenost mojí maminky: Máma má mínus a já plus. Když jsem se narodila, přišla za mámou sestra a dala jí podepsat prohlášení, že už nebude mít dálší dítě. Tak se máma ptala, jestli je takovou ostudou pro společnost, že nemá právo na dvě děti, a chtěla vědět, co se stane, když nepodepíše. Na to sestra odvětila, že dostane protilátky. Mámina spolubydlící se až po tomhle rozhovoru dověděla, že může také dostat injekci - byla úplně vyřízená z toho, že ji donutili něco takového podepsat. Síla, co!?
 Vaclavka 


Re: Re: dotaz ohledně Rh- 

(7.3.2007 8:01:02)
Taky jsem po "pozitivních" rodičích Rh-, taky jsem se divila, že z mámina A a tátova B jsem vyšla jako 0. Ale dle tabulky je to možné. Moje děti mají Rh+. Po nejstarší dceři jsem injekci dostala bez problémů, po té mladší přes urgence žádnou. Prý se po druhém dítěti nedává... Tak si dovedete představit jaký jsem měla strach, když jsem čekala syna. Vím, co Rh inkompabilita dovede udělat za paseku, manžel se díky ní narodil v sedmém měsíci a museli mu vyměnit krev. Naštěstí byl syn v pohodě. Po něm jsem injekci dostala bez problémů. Jsme oba 0, takže děti jsou také 0, ale ani jedno nemělo nějakou extrémně silnou žloutenku. Nejstarší žloutenku měla, byla spavá, byla i pod světlem, ale v rámci normálu.
 Petr 
  • 

Re: Re: Dědičnost Rh faktoru 

(6.3.2007 17:02:23)
A nebo ma tvoje dcera jineho otce nez si myslis ;-)
 Mlada 


Re: Re: Re: Dědičnost Rh faktoru 

(9.3.2007 20:43:01)
Kéž by !
 liza 


Re: Dědičnost Rh faktoru 

(8.3.2007 10:57:04)
Dobrý den, jsme na tom stejně manžel má A+, já 0+ a dcera má 0-. Tak jsme se na to zeptali na poliklinice ve Frýdku Místku a tam jedna velice "sympatická" sestřička manželovi sdělila, že to asi nebude jeho dcera. Dovedete si představit co jsem zažívala potom:o( Ale šli jsme se zeptat přímo přimáře dětského oddělení v Ostravě a ten nám řekl že ve 25% si to dítě může utvořit samo. Tak to je odpověď odborníka!!!
 Vanda 
  • 

Re: Re: Dědičnost Rh faktoru 

(8.3.2007 13:13:44)
Není to přesné, že "ve 25% si to dítě může utvořit samo". Přesněji pokud jsou oba rodiče nositelé genu pro Rh+ i pro Rh- (každý z nás máme dvě kopie... pokud máme - a -, pak máme Rh faktor -; pokud máme + a +, pak máme výsledný Rh faktor +, a pokud máme + a -, pak máme Rh faktor taky plus, protože ta forma "plus" je dominantní a ve výsledku převáží), tak mají čistě matematicky vyjádřeno 25% šanci, že jejich dítě bude Rh-. (To se stane v momentě, kdy vajíčko, které vyloučila žena, v sobě má od ní ten gen s "mínus" formou (takových je 50%) a zrovna ho oplodní spermie, která je taky nositelkou "mínusu" (takových je taky 50%)
 kacaa 


Re: Dědičnost Rh faktoru 

(9.3.2007 20:35:07)
Dobrý den, taky jsme jedna rarita. Syn ma B+ po mém B- a otcově 0+. ještě že píšou že takovéto případy existují. Moc mi nevěřil:)))
 Martina jeden syn a dva potraty 
  • 

Re: Dědičnost Rh faktoru 

(12.6.2007 9:52:33)
Ahoj před rokem jsem v 9tt potratila ( mola ) Mám Rh- a manžel 0+ zapoměla jsem na injekci, která se dává po porodu nebo potratu, dnes jsem v 8tt a mimi je zase mrtvé může to být příčinou, když jsem nedostala tu injekci??? Nikdo mi krev nekontroloval. Díky Martina
 Monča 
  • 

díky za srozumitelné vysvětlení 

(7.3.2007 13:51:34)
Dobrý den, děkuji za tento článek. Zrovna se připravuji na zkoušku z anatomie člověka a genetiky a souvislosti jsou zde dobře a srozumitelně vysvětleny.
 Monika 
  • 

Dotaz pro autorku 

(7.3.2007 13:59:31)
Pokud "platí, že silnější gen je pro krevní skupinu A a pro krevní skupinu B. Slabší je gen pro krevní skupinu 0. Tedy pokud člověk zdědí od jednoho rodiče skupinu A a od druhého 0, bude výsledná krevní skupina A", proč v tabulce uvádíte výsledek A i 0?
Díky za odpověď
 Janca 
  • 

Re: Dotaz pro autorku 

(7.3.2007 14:17:13)
Monika, Vanda nahore to pekne vysvetlila, podivej se tam. Janca
 Radka 
  • 

Re: Dotaz pro autorku 

(9.3.2007 22:03:33)
Nevím, jestli to vysvětlím srozumetelně, ale je to pro to, že rodič se skupinou A může mít geneticky zakodouvanou skupinu A i O a pokud dítěti předá gen pro skupinu A tak dítě má také skupinu A (za předpokladu, že druhý rodič je 0), pokud předá gen pro skupinu O tak je dítě také O
 Martísek + holčička 4 roky 
  • 

u nás je to naopak 

(7.3.2007 14:12:18)
Asi to není zas tak pravdivé tvrzení, protože já jsem O-, manžel A+ a máme dcerku O+, takže vidíš, že to jde a vím 100%, že je otcem dítěte.
 Glance 


Re: u nás je to naopak 

(7.3.2007 15:48:59)
Mam Rh- a chci se zeptat, jestli nekdo nevite, jak vysoka je moznost v procentech, ze druhe dite potratim, kdyz po prvnim porodu nedostanu injekci? Chapu to dobre, ze pokud nedostanu po prvnim porodu injekci, tak uz dalsi dite mit nemuzu, nebo je to tak, ze je tu jen vetsi riziko, ze nedonosim? Je tu nejaka maminka, ktera je Rh- a i presto, ze nedostala po prvnim porodu injekci, donosila pote i druhe ci vice deti?
 Glance 


Re: Re: u nás je to naopak 

(7.3.2007 15:50:39)
Zapomnela jsem podotknout, ze partner je samozrejme Rh+
 Mab 


Re: Re: Re: u nás je to naopak 

(7.3.2007 22:43:28)
Samozřejmě riziko stoupá s počtem těhotenství s plodem Rh+, které může (ale nemusí) imunizovat matku. Matka si po každém porodu, potratu (nebo jiné příčině styku s krví plodu) vytváří protilátky proti krvinkám plodu Rh+, tyto protilátky přestoupí přes placentu do oběhu dítěte a ničí jeho červené krvinky. Pokud se jedná o druhé těhotenství děti se rodí většinou zdravé, jen např. se silnou žloutenkou, jsou anemické - chudokrevné. Při třetím a dalším těhotenství stoupá silně riziko, že se dítě narodí předčasně se silnou anémií, bude mít zvětšená játra, slezinu apod. Může se narodit i mrtvé. Pokud jste ve sledování lékařem, tak lékař doporučí předčasný porod a výměnnou transfúzi, dnes je možné provádět i intrauterinní transfúze od 20. týdne až do porodu.
 victo, kluk+klučík 


Re: Re: u nás je to naopak 

(9.3.2007 12:49:02)
Mám A-, manžel A+. Po prvním porodu jsem injekci dostala, po dalším - spont. potrat - zamlklé těhu v 7. týdnu, ne - prý se nestihly za tak krátkou dobu protilátky vytvořit. Po dalším těhu také ne - zdravý donošený syn bez problémů - zřejmě -.
 helena, dva kluci 
  • 

Re: Re: u nás je to naopak 

(13.3.2007 9:07:24)
Ano já.Já jsem A Rh- a mám dvě deti plus jedno mimoděložní . Ale podotýkám, že obě živé děti jsou mínusové. Protilátky se tvoří pouze u kombinace Matka Rh- dítě Rh+ . Cili mužete mít mínusových dětí spusty a žádné protilátky se nekonají!!! Zjistěte si, jaké jsou děti. A ani když budou plusové, taky bych nešílela. Zachovejte klid, hodne vyřesí medicína. Muj manžel je minusový a už v padesátých létech mu měnili krav. a měl hodne kožní problémy, ale mylsím, že když to budou špitálníci vědět včas, nebude problém..
 mila 1 kluk13 
  • 

Rh- 

(9.3.2007 15:03:32)
mam take zkusenost. Bohuzel smutnou. Po potratu mi nedali imunizacni injekci a v dalsim tehotenstvi to skocilo v 10tydnu zamlklym tehotenstvim v rijnu 06.Coz jsem obulela. Ale to uz jsem si pohlidala a o injekci sama rekla.
 Hopik+Simonka 10/06 +FífaO9/08 


Re: Rh- 

(9.3.2007 17:13:20)
Já mám taky zajímavou zkušenost. Jsem 0- dcera B+. Do porodnice jsem nastupovala s tím že budeme mít žloutenku jako vyšitou Rhinkompatibilita a ještě sk. 0 a žloutenku jsme nedostaly :-) Já i doktoři jsme byli příjemně překvapení :-)
 kuba 
  • 

Re: Rh- 

(29.6.2008 2:48:45)
Znátě někdo možné důvody proč mám nyní AB poz. , když ještě před púl rokem jsem byl AB neg. . Chyba laboratoře je vyloučena neboť všechny ostatní látky a vlatnosti krve včetně přemír a nedotatků byly ve všech (3) mých krevních testech prakticky stejné
 Dana + Kryštof říjen 2006 


chyba laboratoře? 

(11.3.2007 9:58:44)
Při prvních vyšetřeních na začátku mého těhotenství se mimo jiné zjišťovala krevní skupina, moje gynekoložka mi poté sdělila, že mám A+. Takto bylo zapsáno i do těhotenského průkazu. Můj syn se narodil císařským řezem a den po porodu za mnou v nemocnici přišla sestra s tím, že jsem měla špatně zjištěnou krevní skupinu. Při porodu provedli test synovi a mi také, zjistili mi KS A-. Prý test pro jistotu dělali dvakrát. Dostala jsem injekci, aby při příštích těhotenstvích nebyl problém. Sestřička mi ještě řekla, že můžu být ráda, že jsem rodila císařem, protože jinak by se na to pravděpodobně nepřišlo.
Moje doktorka mi při návštěvě po šestinedělí sdělila, že chybu provedla laboratoř, v mých výsledcích mají uvedeno A+.
A pak někomu věřte.
 mnamka1 


Kde si lze nechat zjistit krevní skupinu a Rh-faktor? 

(11.3.2007 11:27:36)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kde si lze nechat zjistit svoji krevní skupinu a Rh-faktor. Já svoji znám, ale manželovi ji obvodní lékař sdělit nechce (v kartě zapsaná není, pdb.ji zjištěnou zatím nemá), a když jsem se dotazovala dětské lékařky na krevní skupinu mé dcery, bylo mi řečeno, že dnes se již krevní skupina nezjišťuje, že je to finančně náročná záležitost. Poradíte, prosím, někdo, kde lze krevní skupinu a Rh-faktor zjistit, a kolik daná procedura stojí (všichni jsme pojištěni u VZP). Předem děkuji za odpovědi. Monika
 Vanda 
  • 

Re: Kde si lze nechat zjistit krevní skupinu a Rh-faktor? 

(11.3.2007 20:48:56)
Ať si zažádá u svého obvoďáka o test na krevní skupinu. Zaplatí to, ale není to taková pálka, nedávno jsem koukala na ceník výkonů u své doktorky a byla tam i položka "zjištění krev. skupiny na žádost pacienta" a cena u toho nebyla nijak závratná (už přesně nevím, kolem dvou stovek?). Pokud manželovi krev. skupinu nikdy nezjišťovali, tak se nedivím, že mu ji lékař neřekne. Ale jistě si může zažádat a doktor ho těžko může odmítnout.
(Mně ji taky nikdy nezjišťovali, ačkoli mi dělali všelijaké krevní obrazy a předoperační vyšetření z krve, tak ta krevní skupina se prostě zas tak běžně netestuje.)
 Jarmila 
  • 

Re: Re: Kde si lze nechat zjistit krevní skupinu a Rh-faktor? 

(12.3.2007 9:48:59)
Nebo zkuste darovat krev. Tam Vám krevní skupinu zjistí automaticky a zadarmo. U dítěte to musíte zaplatit, to protože krev se může darovat až od 18 let věku.
 Lidunka 


Nemám rh  

(11.3.2007 19:04:03)
ahoj, mám jednoho klučinu a v těhotenstvi mi zjistili uplně jiný rh faktor. ani mínus ani plus. Něco mezi. Jmenuje se D7 mozaika a ani nevím, jestli mi dávali injekci kvuli druhému mimcu. to bychom chteli, není mezi Vámi nějaká lékařka, která by mi napsala, jestli hrozí nějaká rizika v druhém těhotenství? Díky, Lída
 Blanka, 20 t.t. 
  • 

Dotaz pro autorku článku 

(12.3.2007 10:23:01)
Opravdu zajímavý článek!Jsem moc ráda, za toto téma, protože se u mě nedávno řešil problém RH faktoru. Loni v červnu u mě došlo k zamlklému potratu v 9.týdnu a následné kyretáži, po které mi byla dána injekce Rhega s odůvodněním, že jsem RH-. Za 4 a půl měsíce jsem znovu otěhotněla a při krevním testu mi jiná laboratoř zjistila RH+. Nechala jsem si pro kontrolu udělat test ještě jednou u třetí laboratoře a opět byl RH+. Takže jsem došla k závěru, že zřejmě v nemocnici udělali chybu a dostala jsem Rhegu omylem. Chtěla bych se zeptat, jestli to může mít nějaké zdravotní důsledky pro mě nebo pro plod. Předem moc díky za odpověď, už jsem se pídila i jinde, ale zatím bez úspěchu. Opravdu bych v tom potřebovala mít jasno(pro klid duše).Také by mě zajímalo, jestli může při transfuzi přijmout člověk RH+ krev od RH- (samozřejmě za předpokladu stejné krevní skupiny).
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Dotaz pro autorku článku 

(12.3.2007 11:00:34)
Blanko, člověk s Rh+ může bez problémů dostat krev Rh-, vadí to jen naopak. Však taky skupina 0- je tzv. univerzální dárce - v případě nutnosti může tuhle krev dostat v podstatě každý. Naopak AB+ je univerzální příjemce. :-)
 Lenča 
  • 

Prosím poraďte 

(12.3.2007 22:14:32)
Dobrý den, článek mně také moc zaujal. Mám Rh-, manžel Rh+. Přibližně před 3 roky jsem podstoupila postupně 4 embryotransfery při umělém oplodnění. Při tom posledním mi gynekolog sdělil, že jsem těhotná, ale těhotenství není perspektivní. Potratila jsem během 14-ti dnů. Chtěla jsem se zeptat, zda se mohly i za tak krátkou dobu vytvořit protilátky na plod. Žádnou injekci mi nikdo nenabídl, ani mne na problém Rh- v centru asistované reprodukce neupozornil. Teď bychom s manželem chtěli podstoupit další pokus. Myslíte si, že může nastat nějaký problém. Moc děkuji za odpověď.
 Martísek + holčička 4 roky 
  • 

Re: Prosím poraďte 

(13.3.2007 14:31:17)
případné protilátky se v těhotenství začnou tvořit až od určité doby, ale s určitostí Vám mohu říct, že do 6 týdne to není, takže můžete být v kliku.
S pozdravem a přáním ať Vám to vše dobře dopadne.
 Petra 
  • 

Prosím poraďte 

(18.11.2007 11:25:18)
Dozvěděla jsem se, že když mají rodiče stejnou krevní skupinu (v našem případě 0+, oba dva), je velká pravděpodobnost, že jejich dítě bude postižené, je to pravda???Díky moc za odpověď.
 Zuzka 
  • 

Re: Prosím poraďte 

(22.11.2007 16:57:53)
To je ale hodně ošklivá fáma. Je to samozřejmně blbost.
 Domeva 


Re: Prosím poraďte 

(26.11.2007 9:31:32)
Můj bratr i švagrová mají oba 0+ a mají dvě krásné zdravé děti :-)
 Lída 
  • 

Dotaz a prosba o radu 

(13.3.2007 23:02:42)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Po přečtení tohoto článku, mě docela zamrazilo. Jsem Rh- a můj manžel Rh+. Máme syna a snažíme se o druhé. Po porodu mi byla dána injekce s "protilátkou" (nepamatuji se název, tak prosím omluvte), ale před 2 lety jsem prodělala potrat a minulý rok jsem bohužel 2x samovolně potratila. Ani v jednom z těchto 3 případů mi tato protilátka aplikována nebyla. Poprvé to bylo v 8.týdnu a poté jsme o mimi přišli v 9. týdnu a naposledy v 6. týdnu. Je možné, že po prodělaném potratu mám v sobě protilátky a proto u mě dochází k samovolným potratům. A je možno nějak toto dodatečně léčit? Děkuji moc za pomoc Lída
 Lída 
  • 

Dotaz a prosba o radu 

(13.3.2007 23:05:31)
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Po přečtení tohoto článku, mě docela zamrazilo. Jsem Rh- a můj manžel Rh+. Máme syna a snažíme se o druhé. Po porodu mi byla dána injekce s "protilátkou" (nepamatuji se název, tak prosím omluvte), ale před 2 lety jsem prodělala potrat a minulý rok jsem bohužel 2x samovolně potratila. Ani v jednom z těchto 3 případů mi tato protilátka aplikována nebyla. Poprvé to bylo v 8.týdnu a poté jsme o mimi přišli v 9. týdnu a naposledy v 6. týdnu. Je možné, že po prodělaném potratu mám v sobě protilátky a proto u mě dochází k samovolným potratům. A je možno nějak toto dodatečně léčit? Děkuji moc za pomoc Lída
 Romča,Marťula 4r a Kuba 14m 
  • 

genetická mutace 

(16.3.2007 6:50:05)
Zajímavý článek. Tuto problematiku znám, já jsem sice Rh+, ale moje sestra má Rh-. Povedlo se jí to, že její manžel je A- a ona taky A-. Všechny děti(4) mají také A- kromně jediného které má B-. Jednalo se o třetí dítě a sestra z toho měla hrozný zážitek protože se domnívala, že jí dítě vymněnili. Nakonec pan primář jim tuto ptoblematiku vysvětlil a zdělil, že je možné aby došlo ke genetické mutaci. V tomnto článku se uvádí 20 případů na světě - opravdu jsem netušila že je to taková rarita. Držte se Rn minusíci a hlídejte i lékaře aby nezapomněli na protilátky.
 Amanda 
  • 

0 negativní 

(15.8.2007 16:17:35)
Dbrý den , mám vzácnou krevní skupinu 0 negativní...Nikdy jsem se nijak tímhle nezabývala...Má sestřenice nedávno v sedmém týdnu potratila..zjistili ji že má taktéz 0 - ... bohužel dívky s touto krevní skupinou často nemohou mít děti nebo mívají rizikové těhotenství...Vůbec se o tomhle nikde nepíše..nikde jsem také o tom neslyšela..
 Zuzka 
  • 

Re: 0 negativní 

(22.11.2007 17:01:39)
Není vůbec vzácná a nenese žádné předpoklady velkých komplikací. Kde ty fámy berete?
 veronicca 
  • 

Re: 0 negativní 

(5.1.2008 17:41:09)
tak na tento článek musím reagovat!!! Je mi 20 let a nyní jsem v osmém měsíci těhotenství...krevní skupina otce je A+ a moje ,,vzácná" O-,takže jsem taky negativní,ale žádné problémy nemám, jen chodím častěji na odběr krve,kdyby se náhodou tvořily protilátky.Do 3.měsíce jsem měla běžné raní nevolnosti,které pak ustoupily, do sedmého měsíce jsem jezdila každodenně na koni a nyní se těším na miminko, nebot už na svět příjde za pár týdnů.takže nestraště s problémiovou skupinou O- já jsem v pohodě:-) hezký den
 PajaMM 


Re: 0 negativní 

(6.1.2008 13:50:00)
Veroniko,
u prvniho tehotenstvi vetsinou zadny problem neni, tyka se to az tehotentsvi ostatni, s kazdym dalsim tehu si telo vytvari vice protilatek. Tak proto to sledovani, ale bud v klidu :-) Preju krasny porod a uzasne miminko!!!
 PajaMM 


Re: 0 negativní 

(6.1.2008 13:51:05)
Co ja vim, tak nejvzacnejsi krevni skupina v CR je AB...nikoli O:-)
 jajka61 


Re: 0 negativní 

(7.12.2012 0:45:08)
Zdravím jsem také 0 negativní a nyní jsem ve 28 týdnu těhotenství.Komplikace byli v 11 týdnu a to jsem měla akorád hematon který jsme nechtěně způsobily při pohlavním styku jinak vše v pořádku. Problém mám akorád s Rh faktorem jsem Rh - jsem po prodělání rakoviny děložního čípku která se díky včasné léčbě a operaci vytratila , takže si myslím že je hloupost že by jsme neměli mít děti :-D mám kamarádku s 0 negativní a má 3 děti.
 lenka 
  • 

RH - 

(23.11.2007 14:53:00)
Dobrý den
chtěla bych se zeptat,jsem krevní skupina O-, manžel A+, na žádná vyšetření protilátek krvi nechodím,(jsem ve 23.tt podle ultrazvuku to bude chlapeček) a ani mě o nich lékař neinformoval, takže vlastně nevím na čem jsem, a jestli mu budou muset po porodu měnit krev. Děkuji
 severanka 


Re: RH - 

(26.11.2007 23:14:06)
ahoj Lenko, to vyšetření krve není žádné speciální o kterém by tě doktor přímo informoval. Klasicky ti vezmou krev, myslím že ve 13týdnu tak jako všem a z ní zkoumají jestli jsou v ní protilátky, pokud ano, tak si tě budou hlídat, pokud ne, je všechno v pořádku. já jsem 0+ a manžel o své ,,krvi" nemá tušení. Dokror mi na mé starosti řekl že pokud v krvi během těhotenství nenajdou protilátky tak je vše v pořádku a krevní skupina manžela není důležitá.
 veronicca 


Re: RH -  

(5.1.2008 18:06:55)
Bylo by velice dobré,aby jsi na to upozornila svého gynekologa, mě se v 20.tt ptal na krev.skupinu otce a když jsem řekla,že nevím,tak vykulil oči řekl,že je to velice důležité. takže příště jsem ji přinesla a protože má A+ a já 0-, tak musím chodít častěji na odběry krve,kdyby se náhodou tvořily protilátky,tak by mi píchly nějakou injekci,aby bylo vše ok, naštěstí je u mě zatím vše ok,jsem v osmém měsíci:-)
 Hedvika Rákošová 
  • 

dědičnost 

(28.5.2007 12:01:47)
Prosím, je možné, když já mám krevní skupinu 0+ a manžel 0+ aby náš syn měl AB?
 Zuzka 
  • 

Re: dědičnost 

(22.11.2007 17:00:25)
Není to možné. musí mít 0.
 MK, druhé těhotenství 
  • 

pozitivní protilátky 

(14.1.2008 15:14:20)
Dobrý den, informací na internetu ohledně tvoření protilátek není moc,tak se pokouším obrátit se se svou otázkou zde... Jsem podruhé těhotná, hned na začátku tohoto těhotenství mi byly zjištěny protilátky, byly pozitivní koncem listopadu,kdy jsem byla teprve tak v 6. týdnu. Pokud by tomu někdo opravdu rozumněl,jejich výše byla 1:16, konkrétně se jedná o specifickou antierytrocytární aloprotilátku anti-D. Nicméně na další měření protilátek teprve půjdu a jejich výsledky se budou konzultovat až koncem února,kdy budu zhruba ve 20.týdnu. K tomu, jak je či není situace vážná, se doktoři nechtějí příliš vyjadřovat s tím, že to je hodně individuální.Jen by mě zajímalo, zda není meření protilátek v tomto případě málo pravidelné a taky jaký vliv mohou mít protilátky nyní na plod. Jak velké poškození mohou nyní způsobit nebo naopak nemusí způsobit vůbec nic? Nevíme, jak máme s manželem celou situaci brát. Já jsem AB neg., muž O+, první syn také O+,injekce po porodu mi dány nejspíše byly, dostala jsem průkaz o jejich podání. Budu vděčná za jakoukoliv odpověď. Děkuji.
 Katka, dcera 19měs, mimi 37tt 
  • 

Re: pozitivní protilátky 

(15.1.2008 12:32:13)
Mám podobný problém. Mám Rh-, manžel Rh+ a dcera Rh+. Anti-D holt nefunguje vždy na 100%. Máme zjištěny antierytrocytární protilátky (reagují proti mým červeným krvinkám)(bromelinový test). Nezjišťovali mi množství. Jen že jsou. Krev mimi se nehodnotila. Co vím, tak bude hrozit minimálně silná žloutenka u mimča (další, horší důsledky, ani neuvažuju). Teď ještě jdu na mimořádný UTZ aby zjistili zda mimi prospívá.
 MK, druhé těhotenství 
  • 

Re: pozitivní protilátky 

(17.1.2008 10:04:58)
To je zvláštní, myslela jsem že o tom doktoři s náma moc nemluví jen proto, že se jedná o začátek těhotenství. Trochu mě děsí,že ani v 37. týdnu třeba stále nebudu vědět víc. Četla jsem o případné transfuzi ještě před porodem a taky o vyvolání porodu dříve. Asi jste naštěstí případ, kdy situace není tak vážná, že to u vás nemuseli zvažovat.... můžu se zeptat, v kterém týdnu Vám protilátky objevili?
 MK 
  • 

Re: pozitivní protilátky 

(17.1.2008 10:14:47)
Ještě jedna věc - jak píšete, že reagují proti Vašim červeným krvinkám - myslela jsem že ony protilátky reagují proti krvinkám mimi, že u matky to totiž případně nemívá negativní důsledky, tak teď nevím...
 Katka, dcera 19měs, mimi 38tt 
  • 

Re: pozitivní protilátky 

(19.1.2008 20:14:45)
Zdravím. Ohledně těch protilátek (mám VŠ zdravotnického zaměření takže taky ledacos čtu a studuju, víc se ptám a možná trochu rozumím....) - záleží "které" protilátky jsou zvýšené a jak který doktor a laboratoř provádí jejich hodnocení. Protilátky prostě reagují "proti" něčemu. Většinou se hodnotí "antierytrocytární protlátky" (=proti červeným krvinkám). Krev mimča se hodnotí (prý) jen v závažnějších případech (to by vám měl vysvětlit lékař, ono je víc skupin protilátek které se sledují a u kterých vyjdou vyšší hodnoty....) a pak pokud je mimi ohrožené tak teprve se provádí výměnná transfúze, předčasný porod císařským řezem.... apod. Jinak jsem byla na tom mimořádném "kontrolním" ultrazvuku a za poslední 4 týdny mimi vyrostlo odhadem cca o 1300g a podle UTZ se mu daří. Takže jak jsem psala, myslím si, že by to mohlo být OK, jen možná silnější žloutenka.... Uvidíme :-). (pozn. Mně zvýšené protilátky v prvním odběru v 16tt nenašli, zjistili je až ve 29tt a znovu potvrdili o 2 týdny později). A ještě rada - ptejte se, ptejte se, ptejte se... Je doba, kdy máme právo vědět od lékaře vše co se týká našeho zdravotního stavu (i když třeba člověk není "z oboru";). Přeji hezký den.
 Kateřina 
  • 

Re: pozitivní protilátky 

(21.1.2008 19:17:35)
Já mám skupinu AB negativ,manžel B pozitiv,v 25 týdnu těhotenství jsem dostala injekci anti D globulin,taky i po porodu za mnou přišla sestra s tím,že miminko je pozitivní po manželovi,tak další injekce.Očkovací průkaz jsem měla s sebou,ale z porodnice žádný záznam kolik mi píchli jednotek jestli 250 nebo 500.Tehdy jsem to nepokládala za důležité,prostě naočkovaná jsem byla a hotovo,další těhotenství musí být v pořádku.Omyl druhé těhotenství ukončeno potratem pro vrozené vývojové vady v 16 týdnu od 13 týdne krvácení.Po potratu jsem dostala zase injekci a sestřička řádně doplnila do očkovacího průkazu datum a 250 jednotek,další přeočkování mám za 6 měsíců,prostě takový postup jak má být.Můžu se domnívat,že mi po prvním porodu chyběla injekce a druhé těhu mohlo být v pohodě,nebo taky ne pravdu už se nedovím.Za to vím,ale jistě,že do nemocnice,kde jsem rodila první dceru už nikdy nepůjdu,doktoři mladí a velice neprofesionální,když nejsou problémy tak OK,ale jak jsou komplikace tak raději pryč.
 MK, druhé těhotenství 
  • 

Re: pozitivní protilátky 

(17.1.2008 10:05:53)
To je zvláštní, myslela jsem že o tom doktoři s náma moc nemluví jen proto, že se jedná o začátek těhotenství. Trochu mě děsí,že ani v 37. týdnu třeba stále nebudu vědět víc. Četla jsem o případné transfuzi ještě před porodem a taky o vyvolání porodu dříve. Asi jste naštěstí případ, kdy situace není tak vážná, že to u vás nemuseli zvažovat.... můžu se zeptat, v kterém týdnu Vám protilátky objevili?

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.