| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Jeden pohodový porod

 Celkem 330 názorů.
 Eva 
  • 

klystýr...? 

(20.2.2007 9:56:55)
Takže tomu mám rozumět tak, že v Praze je automatický klystýr, vyholení a litotomická poloha i s tím příšerným zeleným mundúrem oblíkaným chlapovi?
Já rodila v Hořovicích a jinak to hodnotím stejně pohodově a málo bolestivě, ale s tím, že se žádné takové nesmyslné iniciační rituály nekonaly a vůbec nevím, proč by měly. Manžel tam byl celou dobu ve svých čistých domácích kalhotách a tričku, já ve svém tričku, i to přispělo k tomu, že jsme se tam cítili víc doma.
 Insula 


Re: klystýr...? 

(20.2.2007 10:34:22)
Evo, taky jsem rodila v Hořovicích (obě děti). Akorát můj průběh porodu byl naprosto odlišný i s jiným koncem (císař a druhý byl už plánovaný). Pisatelce můžu jen závidět. :-)))
 Mortadela 


Re: klystýr...? 

(20.2.2007 10:51:36)
U nás v Jihlavě se tyto procedury skutečně dělají, nebo aspoň v roce 2003 se dělaly a nikdo se mě na nic neptal. Akorát manžela nenavlíkali do žádnýho mundúru, on by se teda ani nenechal. Mě ale takový ten bílý roztrhaný andělíček bez knoflíků neminul, ač jsem s sebou měla své triko.
 Novali 


Re: Re: klystýr...? 

(20.2.2007 12:27:17)
no znám to jsem ze Sokolova a rodila jsem před skoro 8mi lety ale tohle všechno mě neminulo klystýrem politá košile i když jsem ho vlastně vůbec nepotřebovala jak se ukázalo oholený i skoro i stehna a vlastně jsem si tam celou tu dobu rodila sama pak na manžela navlíkli ten hábit zak kterej se platí 200kč a to měl na sobě jen 10minut :-)
Tak doufám že až tam půjdu podruhé už to tak hrozný nebude
 Shayla a 3 kluci 


Re: klystýr...? 

(20.2.2007 11:14:53)
V Podolí jsme žádné zelené oblečky neměli, měli jsme normální svoje oblečení. Jen jsem se tady chtěla trochu ohradit k tomu monitoru - s křížovými bolestmi se to fakt dá vydržet dost těžko.
 Danuš+brouček 
  • 

Re: klystýr...? 

(20.2.2007 11:24:33)
Měla jsem taky rychlý a pohodový porod v Havl. Brodě. Přijali mě okolo 20h, tam jsem čekala jestli se rozběhne porod (měla jsem jen poslíčky), v 23h praskla voda a v 23.50h byl malý na světě. Bolesti jsem měla asi půl hodinky a nechtěla jsem ani uvěřit že už to bude za mnou. A to jsem se taky předtím docela bála! Byla jsem prvorodička a malý měl 3,9kg ale měl malou hlavičku tak proto to asi šlo tak dobře o:
Ale ke klistýru - byla jsem to já, kdo se musel zeptat, jestli by mi neměli udělat klistýr před poslední fází (tlačením) a PA se podivily PROČ, že tady se to nedělá a zvlášť, když porod dobře postupuje. Takže klistýr ani holení jsem neměla.
Snadným porodům zdar!!!
 Novali 


Re: Re: klystýr...? 

(20.2.2007 12:39:29)
šťastlivko abych pravdu řekla tak závidím těm co rodily i kdyby půl dne já toho měla už plno když jsem se po dvou dnech bolestí dostala do porodnice kde mi bez řečí oholili šoupli hadici s klystýrem ještě polili košili a šoupli na nemocniční plechovou postel kde jsem chodila po malinkým pokojíčku ještě hooodně dloho než přišel ten správný čas :-) ale po letech člověk na ty bolesti už zapomíná a zapomíná i na některé nehezké chování toho personálu.neříkám že jsem tam trpěla ale někdy to vypadalo jako bch tam byla na obtíž i když mě vlastně vůbec nechodili kontrolovat naštěstí bylo vše v pořádku a mě se po 5ti minutách na sále kam jsem dobíhala s hlavičkou na půl venku narodil zdravý a krásný synek :-)
 Insula 


Re: Re: klystýr...? 

(22.2.2007 16:14:00)
Nemám nic proti klystýru a ani proti holení (stejně to doroste ne?), ale fakt by mě zajímalo, jak to je. Porodní asistentka mi říkala (bylo jich víc, nezávisla na sobě), že každá maminka, která ho nedostane se "pokálí" a někdo zase říká, že to není pravda. Jen by mě to fakt zajímalo. U nás se "příprava" dělá jen když s ní rodička souhlasí.
 cizinka1 


Re: Re: Re: klystýr...? 

(22.2.2007 16:27:44)
Insulo, tak prece koukni na tu prirucku Svetove Zdravotnicke organizace http://www.iham.cz/prirucka_who_2.php#2.2. Obecne se od tech praktik odstupuje, jako k nicemu neprospesnych a riskantnich. To bys prece neverila, ze neco tak dlouheho jako lidske strevo dalo by se vyplachnout jednorazovym nalevem.
 Insula 


Re: Re: Re: Re: klystýr...? 

(22.2.2007 16:35:22)
Cizinko, tomu nevěřím, ale prý stačí vypláchnout právě jen ten konec a to se právě udělá tím klystýrem. A když mi to řekly sami porodní asistentky, tak nevím, čemu mám věřit. Mají přece svoje zkušenosti. Já sama jsem ho měla dvakrát a neuměla jsem si to bez něj představit (a nebylo to nic hrozného). Bylo by pro mě krajně nepříjemné se při porodu pokálet před očima všech (i když jsou na to zvyklý). Nakonec mi ale ta vlastní zkušenost chybí, protože se obě děti narodili sekcí, takže "praxi" nemám.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: klystýr...? 

(22.2.2007 16:48:25)
Insulo, ten konec se vycisti i tak:-) pod vlivem stahu, a co je dulezitejsi z estetickeho hlediska, zustane suchy. Koukni si na ten poslany strucny popis existujicich vyzkumu: nema to vliv. Prece ta peristaltika strev pod vlivem stahu prirozene jede dal, a aby ta voda pronikla co nejhlubeji je take cilem pouceni po vykonu:-]. Je to porad do kola, a i Dasa s Maruskou o to se ptala. Ja jsem se niceho nevsimla, mela jsem dulezitejsi veci na praci a na chvilku jsem ztratila vedomi, myslim, ze hlavne co je treba vedet, ze na konci je to stejne jedno, a je to proste veci nahody.
 Insula 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: klystýr...? 

(22.2.2007 17:03:34)
Asi máš pravdu s tou náhodou. Jedna kamarádka mi říkala, že se jí to stalo i po klystýru a personál byl na ní pak nepříjemný a vynadal jí, že prý jedla (jako v první době porodní) a přitom to nebyla pravda. Já jsem třeba měla hrůzu i z toho, že při tlačení může ze mě "uniknout vzduch", ale jak jsem napsala, konec byl jiný a na tlačení nedošlo.
 Insula 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: klystýr...? 

(22.2.2007 17:04:09)
Asi máš pravdu s tou náhodou. Jedna kamarádka mi říkala, že se jí to stalo i po klystýru a personál byl na ní pak nepříjemný a vynadal jí, že prý jedla (jako v první době porodní) a přitom to nebyla pravda. Já jsem třeba měla hrůzu i z toho, že při tlačení může ze mě "uniknout vzduch", ale jak jsem napsala, konec byl jiný a na tlačení nedošlo.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: klystýr...? 

(22.2.2007 17:12:12)
Insulo,

Jejda:-(, proto prave si myslim je dobry chodit ke sve osobni PA na poradnu a popovidat se o vsech iracionalnich hruzech v intimnejsi atmosfere a pak se nemuset bat a citit se trapne z cehokoliv.
 Insula 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: klystýr...? 

(22.2.2007 17:18:50)
No, já jsem introvert a neumím se svěřit cizímu člověku. Asi bych nemohla chodit ani k psychologovi. :-))) Takhle na internetu mi to přijde jako méně osobní. Navíc je to čiště ze zvědavosti, protože mě to už nečeká. Další ditě nechci a i kdyby na to došlo, tak už bych měla automaticky sekci. Ale díky za odpověď.
 Lavanda 


Re: Re: Re: klystýr...? 

(22.2.2007 16:34:17)
Není to pravda. Dvakrát jsem ho neměla a nic se nestalo.
 Sylvie 


Re: Re: Re: klystýr...? 

(22.2.2007 17:46:51)
Porodní asistentka mi říkala (bylo jich víc, nezávisla na sobě), že každá maminka, která ho nedostane se "pokálí"

Tak tady existují dvě vysvětlení:
1) porodní asistentka je nevzdělaná a nezkušená
2) porodní asistentka se chová neprofesionálně, protože místo podání pravdivých informacích tebou manipuluje lží

Jinak sama za sebe můžu říct, že jsem rodila třikrát bez klystýru i bez nehody (a jedla jsem ještě v průběhu porodu).
 Insula 


Re: Re: Re: Re: klystýr...? 

(22.2.2007 22:57:48)
Silvie, nezkušené rozhodně nebyli. Ale na jejich obhajobu musím říct, že mě k ničemu nenutili. Jen se mě zeptali, jestli chci "přípravu" nebo ne. Já chtěla. Byla jsem rozhodnutá už předem.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: klystýr...? 

(22.2.2007 23:24:50)
Insulo, pokud ti opravdu řekly to, co jsi psala, tak to považuju za normální manipulaci, takové pasování ženy do role nezodpovědného blbečka, který by se určitě sám rozhodnul špatně, tak se za pomoci polopravd, nepravd a emociálních výlevů musí dotlačit k tomu, co je pro ni "dobré" :o/ Že tě k ničemu nenutily - no, jak bys tedy nazvala podávání lživých informací za účelem dosažení toho, co je na oddělení zvykem? To, jestli ty jsi v danou chvíli už byla rozhodnutá, roli celkem ani nehraje.
 milada 
  • 

Re: Re: nástřih 

(7.3.2007 19:52:46)
Ani ten?Tady v Havířově si člověk užije všechno co se jen dá se ženou udělat.
 Ivana  
  • 

Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(20.2.2007 18:45:14)
Ženské, nevím, co máte proti klystýru ? Já rodila dvakrát v Pelhřimově, poprvé jsem měla Yal, podruhé klasický klystýr a vůbec mi to nevadilo, ba naopak, nedovedu si představit, že bych to při tlačení na porodním sále znečistila. A věřím, že kdybych ho vyloženě nechtěla, tak by mi ho nedali. Také prý pomáhá k lepšímu porodu. Holení (jen dole) mi taky nevadilo. Nástřih mi lékař provedl,ani jsem to nepostřehla a myslím, že lepší než být potrhaná a hodně šitá. A k těm nemocničním mundůrům : jistě, není to žádná krása, ale asi to odpovídá financím ve zdravotnictví, ty sestry za to jistě nemohou. Tohle jsem přehlížela.
 cizinka1 


Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(20.2.2007 19:05:58)
Ivano, na strankach Hnuti za aktivni materstvi, pod poklickou Dokumenty, visi Prirucka pro vedeni normalniho porodu od Svetove Zdravotnicke Organizace. Tam jsou zhrnute vsechna do 1999 znama studia, proc tyto procedury jsou zbytecne nebo skodlive.
 Ivana 
  • 

Hnutí za aktivní mateřství ? 

(22.2.2007 19:03:00)
Cizinko 1,tak jem si pročetla stránky Hnutí za aktivní mateřství a moc mě nepřesvědčily. O klystýru píší, že "představuje určité riziko poškození střev ", podrobněji to vysvětleno není. Nevím,co si mám pod tím představit, je fakt,že určité riziko je ve zdravotnictví asi u každého zákroku,tím pádem by člověk nemohl podstoupit nic. O holení se píše: "Rutinní užívání může dokonce zvýšit riziko infekce virem HIV nebo hepatitidou (žloutenkou), a to jak pro poskytovatele péče, tak pro ženu."
Nevím taky,jak to myslí, jestli třeba používá sestra jen jednu ještě k tomu nakaženou žiletku nebo co?
Můj názor : já jsem se svými dvěma porody spokojená a pokud chce někdo rodit "moderně" - bez klystýru, holení, příp. nástřihu, je to každé věc.
 cizinka1 


Re: Hnutí za aktivní mateřství ? 

(22.2.2007 19:15:15)
Ivano, te nepresvedcily vysledky vyzkumu (je tam i odkaz, pokud bys chtela plne texty) ze klystyr nema vliv ani na trvani ani na hygienu porodu? Proc? Neholi se uz take velice dlouho, tohle je opravdu zaostala a nepodlozena praxe, zanetu nepribylo.

Co se tyka tech rizik, nejsou velke (infekce, poraneni, alergie), pak jeste ma se pripocitat financni naklady, ale proc je postoupit kvuli necemu, co nema vyznam?

Ja jsem nechtela te presvedcit, zebys nebyla spokojena svym porodem. Ja prece nebojuji s nicimi vzpominkami, jak te to vubec napadlo? Jen tvrdim, ze neexistuje zadny dukaz ze priprava, nebo nastrih pri vaginalnim nekomplikovanym neoperativnim porodu nema smysl, a porodnik, ktery provadi jich vice nez nekolika procent nejedna podle poznatku vedy.
 cizinka1 


Re: Re: Hnutí za aktivní mateřství ? 

(22.2.2007 19:23:42)
pardon, tohle jsem poslala drive nez jsem zkoregovala. V poslednim odstavci: nemaji smysl.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Hnutí za aktivní mateřství ? 

(22.2.2007 19:31:08)
Pardon, jeste jednou jsem to precetla, "maji smysl". Pokousim se delat prilis moc veci na jednou:-). Vazne se moc omlouvam za zmatek.
 cizinka1 


Re: Hnutí za aktivní mateřství ? 

(22.2.2007 19:15:46)
Ivano, te nepresvedcily vysledky vyzkumu (je tam i odkaz, pokud bys chtela plne texty) ze klystyr nema vliv ani na trvani ani na hygienu porodu? Proc? Neholi se uz take velice dlouho, tohle je opravdu zaostala a nepodlozena praxe, zanetu nepribylo.

Co se tyka tech rizik, nejsou velke (infekce, poraneni, alergie), pak jeste ma se pripocitat financni naklady, ale proc je postoupit kvuli necemu, co nema vyznam?

Ja jsem nechtela te presvedcit, zebys nebyla spokojena svym porodem. Ja prece nebojuji s nicimi vzpominkami, jak te to vubec napadlo? Jen tvrdim, ze neexistuje zadny dukaz ze priprava, nebo nastrih pri vaginalnim nekomplikovanym neoperativnim porodu maji smysl, a porodnik, ktery provadi jich vice nez nekolika procent nejedna podle poznatku vedy.
 Šárka, 3 děti 
  • 

Re: Hnutí za aktivní mateřství ? 

(25.2.2007 14:28:52)
Souhlasím, klystýr mi v žádném případě při porodu nevadil, když jsme jeli do porodnice a kontrakce byly najednou hodně časté, největší hrůzu jsem měla z toho, že mi ho nestihnout dát a vyprázdním se při porodu. Oholená jsem byla už z domu. A nástřih - to byla největší úleva při porodu, toho jsem se před ním bála, ale vůbec nebylo proč.
A druhý porod jsem měla císařským řezem - dvojčátka, obě koncem pánevním, není o co stát, normální porod i s těmito procedurami byl rozhodně lepší a míň bolestivý.
 Sylvie 


Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(20.2.2007 21:26:45)
Ivano, já myslím, žes tu otázku položila špatně ;o) Já bych se spíš zeptala:
Proč bych si měla nechat dělat procedury, které krom rizika komplikací nepřináší žádný užitek (klystýr, holení)? Proč by si měla brát nemocniční oblečení, které mi je velké/malé, občas se zapranou krví, občas děravé, občas bez knoflíku... když můžu mít svoje čisté padnoucí celistvé oblečení z domova?
 10.5Libik12 


Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(20.2.2007 22:08:13)
Sylvie, já souhlasím, ale osobně mám problém s božihodovým prádlem nočním, protože vždycky v těhotenství přiberu 30 kg a nechce se mi za něj vyhazovat na tu chvilku peníze, erár to jistí, alespoň po dobu porodu.

Cizinko,i kdybych připustila objektivitu(obecně) informací, ještě bych se poptala na subjektivní zážitky rodiček.:)

A asi přispěji k podstatě samotné. Já jsem rodila v dobách, kdy nebylo zvykem možná ani možné klyzma odmítnout, ovšem nedostala jsem ho a přes zmiňovanou samočistící schopnost těla mě to vyrušilo(víte co:)) a zdrželo. A nešlo o nějaké netaktnosti ze strany personálu.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(20.2.2007 22:27:24)
Libiku,

Co se tyka toho pradla, no tak ok, ze ho dostavas. Jen jestli bys zajimala o muj nazor, ja bych si radej prisla s tvym svym a nechala ty penize pro lidi s rakovinou, r. sklerozou a tak. Ale kazdy at se rozhodne podle svych priorit, neobvinuji te ze beres, kdyz davaji. (Vazne, to neni ironie).

Objektivni informace obecne nejsou, existuje jenom soucasny stav vedeni. Jsem se vyjadrila nepresne, ale mi vadi manipulace s nazorami: zastrasovani katastrofou a sliby ze neovlivnitelne da se ovlivnit. Ja jsem se vyptavat nepotrebovala, totiz vim jak moje telo reaguje na zmeny v deloze. No a od ceho te zdrzelo nechapu, rodila jsi vlastnim tempem, ze jo? Az jsi pripravila, porodila, nebo da se to jinak? Ze ti nikdo nic nerekl: to by byla hanba zeby rekl. Prece oni to vidi kazdy den i po te priprave:-)).
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(20.2.2007 23:00:59)
Cizinko, já jsem byla v té době z důvodu nemoci klystýru zproštěna a defekace při porodu mě vyrušila, dejme tomu, že byla pro mě zásahem do běhu porodu se všemi důsledky(zpomalení, atd), při druhém dítěti jsem šla rodit s velkým strachem z klystýru(rok 1988) a výsledek jeho aplikace byl výborný(bavíme se o pocitech). Takže z mého pohledu je naprosté odmítání klystýru také zastrašování katastrofou, navzdory současnému stavu vědění.

Ty jsi předem znala reakce svého těla na děložní činnost při porodu? Dovolím si pochybovat, nicméně v míru odcházím, mám práci.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(20.2.2007 23:09:42)
Ano, Libiku, jak jsem psala, moje (a nejenom moje) menses se zacina nutkavym vysedavanim v zachode, jako i porod.

Ja stale nechapu, jak neco, co ma vlastni tempus da se spomalit. Rekla bych, ze je to obvykly, ze se po druhe rodi o neco rychleji nez poprve. Ty pocity se muze lisit jen jenom proto. Nebo mi neco unika? Tvoje dite se pridusilo pridusene, proto ze jsi ho nemohla vytlacit? Promin ze se vyptavam, ale fakt nerozumim, jak to myslis. Nekdo rodi v 2. dobe porodni hodinu jiny 10 min. Navic, pokud jsi byla nemocna, byla jsi i slabsi, na rozdil od soucasnych rodicek, nemohla jsi take chodit, ze jo? A zeby na to mel vliv klystyr? Jak muzes byt si jista?
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(20.2.2007 23:30:58)
Cizinko ještě jinak. Myslím si, že si mohu být jista tím, že mě to prostě vadilo. Vadilo mě během druhé doby porodní vyprazdňovat a stalo se mi to navzdory tomu, že i mé tělo na začátek porodů reaguje vyměšováním.(kdyby dvakrát, jak tu někdo psal:)))
Bylo pro mě příjemnější během druhého porodu toto nezažít.(po klystýru)
Rodila jsem ještě potřetí, kdy došlo k zajímavému kompromisu, malý nálev, malý bobek:), pánové a dámy prominou, tentokrát mě to vzhledem k množství nijak nevytrhlo z porodního dění.

Ale nebudu propagovat klystýry za každou cenu, ovšem ani ve jménu vědeckých poznatků se jim při potenciálních dalších porodech nebudu bránit. Nepůjdu demonstrovat ani pro jednu variantu, maximálně sdělím svoje zážitky, příjemné nebo nepříjemné. Jestli mi chceš vysvětlit, že mi bylo něco příjemného respektive nepříjemného z jiných důvodů, než jsem to vnímala, tak to už není studie o porodech, ale filosofie jsoucna.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(20.2.2007 23:40:39)
Libiku, predstav si jiny scenar. Nebylo by ti prijemneji, zebys chodila ke sve doktorce nebo PA, a rekneme ze bys ses bala porodu, a zejimena "trapasu". Tobe by bylo receno, ze je to neovlivnitelne. (Opravdu, je to neovlivnitelne podle studii a i podle obycejne predstavivosti o tom, co je klystyr a co je porod.Jednorazove nejde vyplachnout ani lahev od mleka a ta hlavicka projede strevem jako prst trubici zubni pastou...) Ze se nemusis bat, vsichni jsou zvykly, a je normalni, ze to se deje, je to proste cesta pro miminko. Vadilo by ti to poprve tak moc? Jestli te spravne rozumim, vadilo ti proto, ze jsi to vnimala jako velky trapas a byla jsi frustrovana?
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(20.2.2007 23:58:30)
Cizinko, ty přece musíš připustit, že vztah lidí k vlastním exkrementům se neodvíjí od jedné informace od PA, ale je podmíněn jaksi šířeji. Ne, já jsem nebyla frustrovaná ani ponížená, to v té chvíli fakt nejde stíhat, mně to přišlo jaksi nepatřičné vzhledem k posvátnosti chvíle.:) A také mi vadila očistná manipulace a uznej, že to tam nechat nemohli.

Hele, Cizinko, bavime se osi o h...ě:) (to se v Čechách říká, když je problém neřešitelný, případně žádný). Ty jsi pro volbu, já jsem pro volbu, ty si proti klystýru subjektivně, já jsem pro klystýr subjektivně, objektivita neexistuje a zítřejší stav vědění neznáme, dobrou noc.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(21.2.2007 0:05:46)
Libiku, existuje soucasny stav vedeni, a i takova obycejna predstavivost o co si jedna. A tyhle nedokonale orakuly by tvrdily, ze tu cistotu v posvatnosti chvili nejde ovlivnit. Kdo ma smulu ma smulu, a povinnosti poskytovatele pece je ujistit, ze vse je ok. Pred tim a po tom. Hovno je v rukou Bozich. Dobrou noc:-))).
 Jarka, tři děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(22.2.2007 12:12:56)
Vážení, nebo spíš vážené? Musím se smát vašim diskuzím. Poprvé jsem rodila před 28 lety, klystýr bez řečí, manžel nikde a stejně jsem odrodila. A to oblečení. Kalhotky na zavazování šňůrkami, nedej Bože, aby doktor zjistil při vizitě, že jsme na noc natáhly svoje kalhotky (někdy zůstaly znát otisky po gumičce v pase). A k tomu klystýru - vám Cizinko nevadí asi skoro nic, že. Co takhle si zkusit na porodním sále úklid, když si ten klystýr pacientka nedá. Vaše oponentka má pravdu v tom, že se bavíte obrazně i reálně o h....ě.A já teď vlastně taky.Vaše znalosti o děloze v kterékoliv době porodu mě fascinují. Vy jste přes medicínu?
Ale ať tak nebo tak, mimčo "tam" nezůstane a třeba se Vám holení zalíbí a budete to praktikovat i nadále bez toho, že byste šla rodit. A možná, že jedním z důvodů, proč se tohle děje je snaha o co největší čistotu a snížení všech možných infekcí při tom porodu.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(22.2.2007 13:35:24)
Jarko,

Uz pred 28 lety bylo znamo, ze klystyr ten uklid lehci neudela, spise naopak. Proti infekcem nebrani, spise naopak. No, ale tehdy se to hodne kde praktikovalo z inerci. Ted uz velmi malo kde. Prectete treba prirucku pro vedeni normalniho porodu od WHO. Psaly ji zdravotnici, opiraly se o lekarskou vedu, ne o povery. Existuje cesky preklad, visi na strankach Hnuti za aktivni materstvi. Bez problemu to zmakne i laik. Pak se smejte.
 Eecta 


Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(20.2.2007 22:56:52)
Sylvie, tak me se treba v porodnici zeptali, jestli chci jejich mundur nebo svoje veci - a me bleskurychle mezi stahy proletlo hlavou - moje nocni kosile - krev - zaschne - buhvi jestli to vyperu - takovy prace s tim - a zvolila jsem jejich odev, at vypadal jakkoliv. Vzdyt je to jen na porod.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(20.2.2007 23:37:41)
Evino, proč ne Mně ale předem bylo jasné, že u porodu je krev, tak jsem si k porodu vzala takový oděv, který by mi nebylo líto případně vyhodit, v tomhle fakt problém nevidím. Však ať si to každý zařídí tak, jak mu to vyhovuje. Mně nemocniční oblečení nevyhovuje, tak se mu vyhýbám. Tobě vyhovuje, tak ho nos
 Olga Spálovská 


Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(27.2.2007 15:20:56)
Já rodila (náhodou) také v pelhřimovské nemocnici před 3,5 měsíci, na klystýr se mě ptaly, já souhlasila a ráda. Kromě "znečištění" miminka jsem za něj byla vděčná i z toho důvodu, že si nedokážu představit, jak bych měla jít příští nebo přespříští den "na velkou", kdyby tam náhodou ještě něco zůstalo. I takhle mi to dalo zabrat, a to jsem měla pohodový porod. A co se týče mundúru - aspoň jsme se měli s manželem čemu zasmát - a co teprve ty fotky...
 Jitka  
  • 

Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(21.2.2007 9:48:14)
IVANO,
AHOJ TAKY JSEM RODILA V PELHŘIMOVĚ,BYLA JSEM SPOKOJENÁ,KLYSTÝR JSEM DOSTALA,PŘIJDE MI TO JAKO SAMOZŘEJMOST,NIC HROZNÉHO TO NEBYLO,POMÁHÁ TO SAMOTNÉMU PORODU,NAVÍC BYCH SE PŘI SAMOTNÉM PORODU NERADA POKÁLELA.PROTI HOLENÍ NIC NEMÁM,HOLÍM SE SAMA NORMÁLNĚ, NAVÍC HOLÍ SE KVŮLI ŠITÍ PO PORODU,NÁSTŘIH MI PROVEDLI,ANI JSEM O TOM NEVĚDĚLA.JINAK JSEM MĚLA DOCELA RYCHLÝ POROD.PACIENKY MAJÍ SICE PRÁVO URČITÉ PROCEDURY JAKO JE KLYSTÝR,HOLENÍ,NÁSTŘIH ODMÍTNOUT,ALE JÁ SI MYSLÍM ,ŽE ZDRAVOTNÍCI VĚDÍ PROČ TY PROCEDŮRY DĚLAJÍ A NĚKTERÉ DNEŠNÍ RODIČKY TO TROCHU S TÍM "HROZNÝM KLYSTÝREM "PŘEHÁNÍ.
 Sylvie 


Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(21.2.2007 9:54:15)
PACIENKY MAJÍ SICE PRÁVO URČITÉ PROCEDURY JAKO JE KLYSTÝR,HOLENÍ,NÁSTŘIH ODMÍTNOUT,ALE JÁ SI MYSLÍM ,ŽE ZDRAVOTNÍCI VĚDÍ PROČ TY PROCEDŮRY DĚLAJÍ A NĚKTERÉ DNEŠNÍ RODIČKY TO TROCHU S TÍM "HROZNÝM KLYSTÝREM "PŘEHÁNÍ.

Jitko, to je zvláštní... já rodila v porodnici, kde klystýr ani holení nedělají a nástřih jen zcela výjimečně... že by tam zdravotníci TAKY věděli, proč dané procedury NEDĚLAJÍ? ;o)
 Eli+3kluci 


souhlasím 

(21.2.2007 12:18:46)
Naprosto souhlasím. Poprvé jsem rodila u Apolináře, za měsíc (cca) mě to čeká znovu, tentokráte v Motole. Všechny zmíněné procedury dělají, ale pokud maminka nechce, nenutí ji. Já vůbec neuvažovala o odmítnutí, pocit, že se při tlačení po... by mi asi vadil víc. Navíc je to prý i uvolnění cest pro mimi, tak proč z toho dělat vědu? Holím se taky i normálně, prostě jsem to neřešila. A košile? Normální nemocniční (ne andělíček - zadek mi nekoukal), ale čistá a bez děr. Osobně si myslím, že řešit takovéhle věci je dost nepodstatné, důležité je, zda porod probíhá v pohodě a bez komplikací. Eli
 IRCA 
  • 

Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(25.2.2007 11:30:58)
To je právě ono, mě také udělali nástřih, ani sem o tom nevěděla! A to mi nepřijde správné, je to moje tělo, měli se mnou o tom mluvit nebo mě aspoň informovat. Zjistila sem to až při bolestech při šití. Neobtěžovali se mi ani po porodu říct, proč to "bylo nutné", když porod postupoval dobře, tlačit mi nedělalo problémy...osobně si myslím, že to udělali proto, že se jim v noci už nechtělo dělat, tak si to urychlili. V porodnici kde jsem byla, byla nastřižená asi každá. Přivezli tam jednu mladou maminku a slyšela sem, jak jí sestra říkala - musíme vás oholit, protože vás budeme nastřihávat - (?!?) Chápete? Sestra na příjmu pár hodin před samotným porodem říká rodičce, že bude nutný nástřih...jak to mohla vědět? Takže o tomhle tom si myslím své. Panu doktorovi bych přála ten měsíc, kdy sem nemohla pořádně sedet a kdy se mi rána špatně hojila. Jinak co se týká holení, tak sem do těhotenství než sem začala studovat různé diskuze o porodech, žila v domění, že se už dne holí každá žena :-) každopádně kdyby mě měla holit nějaká hnusná gestapačka sestra, tak z té nemocnice uteču. Ale dá se to opravdu vyřešit tak, že se oholím doma než vyrazím směr porodnice. Tak doufám že sem nikoho neurazila, mějte se...
 IRCA 
  • 

Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(25.2.2007 11:31:00)
To je právě ono, mě také udělali nástřih, ani sem o tom nevěděla! A to mi nepřijde správné, je to moje tělo, měli se mnou o tom mluvit nebo mě aspoň informovat. Zjistila sem to až při bolestech při šití. Neobtěžovali se mi ani po porodu říct, proč to "bylo nutné", když porod postupoval dobře, tlačit mi nedělalo problémy...osobně si myslím, že to udělali proto, že se jim v noci už nechtělo dělat, tak si to urychlili. V porodnici kde jsem byla, byla nastřižená asi každá. Přivezli tam jednu mladou maminku a slyšela sem, jak jí sestra říkala - musíme vás oholit, protože vás budeme nastřihávat - (?!?) Chápete? Sestra na příjmu pár hodin před samotným porodem říká rodičce, že bude nutný nástřih...jak to mohla vědět? Takže o tomhle tom si myslím své. Panu doktorovi bych přála ten měsíc, kdy sem nemohla pořádně sedet a kdy se mi rána špatně hojila. Jinak co se týká holení, tak sem do těhotenství než sem začala studovat různé diskuze o porodech, žila v domění, že se už dne holí každá žena :-) každopádně kdyby mě měla holit nějaká hnusná gestapačka sestra, tak z té nemocnice uteču. Ale dá se to opravdu vyřešit tak, že se oholím doma než vyrazím směr porodnice. Tak doufám že sem nikoho neurazila, mějte se...
 cizinka1 


Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(25.2.2007 11:56:48)
Irco, to je mi lito, a myslim ze je to prave to co vadi vsem premyslivym zenam.

Jen chci reagovat k tvym poznamkam ohledne holeni: jestli clovek si holi cokoliv nebo ne je ryze jeho osobni vec. V porodnickych diskusech resit tohle tema, ktera se normalne resi v puberte, povazuji za irelevantni. Porodniku to se netyka. Neni duvod si holit doma, pokud se v tom nehodla pokracovat. Ty, kdo se holi, jiste se vzpominaji, anebo vedi, ze holeni poprve nebo nepravidelne muze neprijemne podrazdit kuze a odrustani je take neprijemne. Proc by nekdo musi neco neprijemneho postoupit kvuli zabednencstvi odborniku, to jest lidi, kteri o absurdite svych postupu musi vedet?
 MaC 
  • 

Re: Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(25.2.2007 17:43:18)
Já vás asi nechápu, v dnešní době je uplně normální se holit. Když ste taková zastánkyně možnýho i nemožnýho, tak by ste snad měla vědět, že holení je vlastně v dnešní době už jeden ze zákoladních hygienických návyků - asi jako to, že si každý den minimálně věčer vyčistím zuby. Opravdu nejsem příznivcem těch ryze přírodních žen s knírkem a chlupatým podpažím... fuj... Představte si, jaké to asi je když v létě jedete nacpanou hromadnou dopravu a vedle vašeho nosu ční takové exceletní chlupaté zapocené podpaží... Mě je z toho zprominutím na blití. Je to opravdu nechutné to jako uznejte sami.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(25.2.2007 17:57:14)
MaC, vite, asi povazujeme za nechutne ruzne veci. Pro mne nechutny je kecat do tak osobnich veci jako holeni takovym tonem jak jste to predvedla. A take nechutna je irelevance k tematu, o kterym se bavime, prozrazuje to jistou nezdatnost diskuterky. Bezte se o tom popovidat nekde jinde, nejlepe mezi pubertacky, pro ktere bude sympaticky vas radikalizmus a pomocne rady. Ze na mne nekdo v tramvaji nekdo vyvali neoholene prirozeni (o kterym tady je rec) opravdu nemam strach:-). Mne tohle opravdu nezajima, ja se staram jen o vlastni hygienu a pohodli, tyhle veci jsem vyresila desne davno. A tak s dovolenim s vami o tom nebudu diskutovat.
 ivka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(26.2.2007 16:56:19)
Cizinko s prominutim,ale byt neoholena je opravdu dost nehygienicke.To nevite ze se tam pak vic potite a veskery pot se tam hromadi a smrdí?? A o esteticke strance ani nemluve.Zarucim vam ze ochlupeni se uz opravdu libi malo komu.Ale vidim ze si od nikoho nenechate nic libit,na vse okamzite reagujete ale ja se nedam.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(26.2.2007 17:35:09)
Ivko, ja znam nekolika zen, ktere zarucene se neholi (bud z duvodu ideologickych nebo kvuli ryze soukromeho vkusu) a zarucene nesmrdi, ja mam cich velice dobry, obcas si rikam bohuzel. Ja vim, ze k vam moda se holit prisla relativne nedavno, jiste na svoji "pokrokovost" jste velice pysna a mate nutkani se chlubit. Jen nevyvalujte prosim svoje oholena intimni mista v tramvaji: tady ve stredne Evrope muzete se netrefit do gusta.

Jak a co delam ja, vam nebudu vypravet, jak jsem vam naznacila, reslila jsem uz to davno v puberte. Na cizim tele mi ale pripada nechutnejsi tupy vyraz oci omezence, nic jineho mi tak moc nevadi.
 Vanda 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(26.2.2007 18:21:15)
Ivko, asi to moc řešíš. Pokud Tě to tak trápí, tak se bij za to, aby se desetileté děti v přírodovědě nebo v rodince naučily, že jakmile jim začne v pubertě kdekoli cokoli růst, musí se začít hlavně okamžitě holit, protože jakékoli ochlupení je přece ODPORNÉ, SMRADLAVÉ a NEČISTÉ a je zdorojem nákaz a všeho světového neštěstí.
S hygienou to nemá nic společného, tedy holení je pro správnou hygienu a zdraví našich genitálií asi tak nezbytné, jako mýt ruce místo mýdla savem... Pokud se dodržuje hygiena, je jedno, jestli je příslušná část těla ochlupená nebo ne. Pokud se budeš pídit po skutečně relevantních studiích a informacích (a nebudeš čerpat jen z letáků na žiletky a dámských časopisů), zjistíš, že ta hygiena holení zas tak horká není.
Myslím, že by Ti mohlo být celkem jedno, jestli si která žena holí nebo neholí přirození. Já osobně to u svého okolí ani nikde jinde nezkoumám, protože jak řekla cizinka, toto musí mít vyřešené každý sám pro sebe a ostatním je do toho houby. Nebo se svými kamarádkami svůj "sestřih" konzultuješ?
S holením je to jako se vším. Někomu vyhovuje, někomu ne, neholit se není trestné. Někdo má vlasy dlouhé, někdo krátké, někdo má holou leb. Někomu se líbí přirozené ochlupení, někdo se oholí na proužek, někdo úplně. Nevypovídá to o člověku vůbec nic.
 Lavanda 


Opravdu se dnes všechny ženy holí? 

(26.2.2007 10:56:40)
Přiznávám se otevřeně, že i když hladké nohy a podpaží považuju za společensky nutné zvláště v letních měsících, kdy oděv tyto partie odhaluje, holení intimních partií jsem nikdy za hygienickou nutnost nepovažovala a ani by mě k tomu nikdo dobrovolně nepřinutil. A myslím si, že nejsem sama.
 Jahůdka, tři děti 
  • 

Souhlas 

(21.2.2007 22:36:42)
Já na klystýru taky nevidím nic špatnýho. Kdyby mi ho nedali, řekla bych si o něj sama, aby nemuseli vybírat moje dítě z exkrementů. :-D Taky jsem měla Yal a na záchod šla jenom jednou. To je velká výhoda oproti hadičkám, věřím, že ty mohou být někomu nepříjemné, ale s Yalem je to v pohodě. Ani to holení mi nevadí, protože se holí jen to nejnutnější. Myslím, že jsou v životě horší věci.
 jana,dcera 15mesíců a kluk 6 let 
  • 

Re: Co máte proti klystýru, holení, oblečení apod. v porodnicích ? 

(23.2.2007 18:58:18)
Zažila jsem obo dva porody jak s kystýrem i bez.
První porod byl tak rychlý že mi ho nestačili dát a je to jediný nepříjemný zážitek co z porodu mám a co si pamatuju.Je značně nepříjemné když cítíte že z vás nejde jen miminko,hrozně jsem se styděla a nechtěla tlačit,naštěstí sestřička to moc neřešila a neustále mě otírala.Doktorovi to sice asi moc nevonělo,ale i ten pochopil že to jinak nešlo,ale pro mě to ponížení bylo hrozné.
Druhý porod šle vše tak jak mělo a i ten klystýr se dal vydržet po prvním zážitku jsem si ho prosila jen co jsem přišla do porodnice aby jsme ho zase nepropásli.
 Adéla Kovářová 
  • 

Ale co ta voda?!! 

(20.2.2007 22:12:32)
Ale co ta prasklá voda?!
 Adéla Kovářová 
  • 

Ale co ta voda?!! 

(20.2.2007 22:12:33)
Ale co ta prasklá voda?!
 Trouble07 


TOHLE MI MOZEK NEBERE 

(20.2.2007 23:15:36)
Autorka psala o svém porodu,svých pocitech a nezněla nijak rozhořčeně z klystýru,tak proč VY se musíte čílit?Pokud vím,článek nebyl nazván "Můj horror s klystýrem",ona z toho trauma nemá,tak proč VY?Proč nenapíšete na hlavní stránku o svém porodu a promě zamě si u toho zapalte vonné svíčky a poroďte v pozici lotosového květu....Nic ve zlém,akorát mě už neba jak se každý,celkem pohodový článek o porodu zvrhne v diskuzi holit x neholit,nastříhávat x nenastříhávat atd...
 Maja 
  • 

Klystýr...? Mě ho odmítali dát.. 

(21.2.2007 10:04:47)
Mám za sebou porod před třemi týdny. Třetí, takže můžu porovnávat. Měla jsem celé těhotenství problém se zácpou a neuměla si představit, že druhý den po porodu půjdu na velkou. Takže jsem si přinesla Yal a vyžadovala ho. PA mi přesvědčovala, že to není nutné, že to už několik let nedělají. Ale vytrvala jsem. (překvapilo mne, že na rozdíl od normálního klystýru to vůbec nebylo nepříjemné):-))) Taky jsem čekala, že mi oholí, protože jsem to poslední měsíce doma nedokázala, prostě jsem si tam neviděla dobře ani se zrcátkem. A představa krvavých chlupů plných očistků mi nijak nelákala. Jenže ouha, zase mi bylo řečeno, že to není nutné.
Jediné co bylo příjemné, že paní doktorka vedla porod pomalu, v klidu a pohodě a bez nástřihu. Pak toho trochu litovala, protože mimino bylo velké a přes veškerou snahu jsem se natrhla, ale já jsem spokojená, třetí den už šití v podstatě nebolelo.
Jenom mám trochu strach, abysme to ve snaze vedení těch "přirozených" porodů trochu nepřehnali. Ne všechno bylo špatné.
 Gaba 
  • 

Re: Klystýr...? Mě ho odmítali dát.. 

(21.2.2007 15:40:48)
Kde jsi rodila?
 Katka. 


Re: klystýr...? 

(21.2.2007 14:01:37)
Evo, já jsem rodila v Praze v Podolí, měla jsem celou dobu na sobě svoji noční košili, manžel měl na sobě svoje džíny a košili.
Holím se každej večer doma ve sprše a klystýr mě PA nabídla.
Řekla, že ale není podmínkou.....
 matka 
  • 

Re: Re: klystýr...? 

(21.2.2007 20:16:09)
Dámy prosím k l i s t ý r , nebo je to ve vyňatých slovech ??
 Sylvie 


Re: Re: Re: klystýr...? 

(21.2.2007 20:34:55)
Matko, opravdu klystýr ;o)
 Lavanda 


Re: Re: Re: klystýr...? 

(22.2.2007 8:39:08)
Matko, pokud chceš poučovat, tak si ten pravopis napřed ověř třeba v Pravidlech.
Kdyby byla naprosto všechna slova s tvrdým y po obojetné souhlásce ve vyjmenovaných slovech, našim třeťáčkům by se zavařily hlavičky. Předpokládá se, že k ostatním člověk dospěje jaksi vývojem...
 Albeka 
  • 

hmmm 

(20.2.2007 10:04:28)
..no prima,tak tedy gratuluji :-)
 Renítko 


:o) 

(20.2.2007 10:32:28)
Pripomenulo mi to moj porod pred par mesiacmi. Tie zalezitosti okolo som ale neabsolvovala, ledva som stihla este v topankach rovno z ulice dobehnut na porodnu salu :o)
Ale s tym pocitom z porodu suhlasim...Bol to len trosku dobrodruznejsi a dolezitejsi den :o)
 Renítko 


:o) 

(20.2.2007 10:32:29)
Pripomenulo mi to moj porod pred par mesiacmi. Tie zalezitosti okolo som ale neabsolvovala, ledva som stihla este v topankach rovno z ulice dobehnut na porodnu salu :o)
Ale s tym pocitom z porodu suhlasim...Bol to len trosku dobrodruznejsi a dolezitejsi den :o)
 Renítko 


:o) 

(20.2.2007 10:33:02)
Pripomenulo mi to moj porod pred par mesiacmi. Tie zalezitosti okolo som ale neabsolvovala, ledva som stihla este v topankach rovno z ulice dobehnut na porodnu salu :o)
Ale s tym pocitom z porodu suhlasim...Bol to len trosku dobrodruznejsi a dolezitejsi den :o)

Gratulujem k pohodovemu porodu a hlavne k zdravemu babatku! :o)
 Markéta 
  • 

konecne 

(20.2.2007 10:57:26)
konecne tady nekdo napsal jak probiha normalni nekomplikovany porod. sama jsem mela desny strach a takove clanky by me asi trochu uklidnily.
jen musim rict, ze jsem vdecna svemu manzelovi, protoze ten to kafe udelal a jeste mne premlouval at pockame a diky tomu jsem si ty iniciacni ritualy taky usetrila a slo se rovnou na sal. nastesti jsem se o nej nedelila s dalsimi maminami, ale byli jsme tam sami. nerodil mne doktor, ale porodni asistentka,ktera nikam neodchazela. doktor prisel az nakonec a jen pomahal tlacit v poslednich kontrakcich na brisko a pak sil a protoze to tlaceni na konci trvalo trosku dyl, tak prisel pro jistotu taky detsky lekar, aby byl po ruce, ale nakonec bylo vse ok, tak zase odesel.
holky nebjte se, to zvladnete ;-)

marketa
 IvanaJ 


Re: konecne 

(20.2.2007 11:39:21)
tak nejdřív gratuluju a přeju mnoho zdravíčka a štěstíčka celé rodině.

já rodila v Ostavě - Porubě a na svůj ( náš ) porod strašně ráda vzpomínám. porodní pokoj jsme měli sami pro sebe, PA nám řekla a dělejte si co uznáte za vhodné at je vám tady příjemně. hrálo tam rádio a ačkoli jsme měli sebou CDéčka, eukaliptový olej do aromalampy, trička tak jsme se k tomu nedostali. vůbec mi nevadila erární košile, manžel měl zelený plášt přes sebe jen při konečné fázi porodu. na vše se mě PA ptala jestli souhlasím s klystýtem ( nevidím na něm vůůůbec nic špatného, mě naopak díky němu začaly kontrakce do té doby mi jen tekla voda ). ptala se nás jestli chce být manža přítomen vyšetření, monitor byl v pohodě a protože jsem neměla kontrakce ( při tlačení jsem měla kontrakce na monitoru 16!!!!!) tak to bylo fajn. 15. min před samotným narozením mi manža donesl vídeňské kafe z automatu, které miluju a bublinkovou čokoládu a potom po šíleném tlačení jsme uvítali našeho chlapečka a protože byl porod opravdu pohodový, tak malý neměl ani potřebu plakat po porodu, to jsem naopak šílela já, ale potom jsem ho dostala na břicho a přisál se a koukali jsme na něj na vyhřívaném lůžku a vrněl bráchovi do telefonu a tak bych mohla pokračovat.

všem bych přála takový krásný porod.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Kazda jsme jina 

(20.2.2007 12:19:54)
To, co jedna bere jako normal - pri tom se druha muze hroutit. To asi tak na zacatek.
Jinak diky autorce. Konecne nekdo take napsal, ze porod neni jen des bes hruza!!
Ja rodila v roce 2003 a 2004, oba syny ve stejne porodnici FN Plzen Slovany. Ac nekdo nadava, jak je to tam strasne, bylo mi to dost sumak. Byla jsem rada, ze jsem porodila a za par dni budu s ditetem doma.
Porod prvni probihal ve zkratce takto: 23:30 - Praskla voda
00:45 - prijezd do porodnice (cestou byla povoden, takze pri prujezdu rozvodnenou rekou nam chciplo auto a neslo nastartovat , jinak to mame cca 30min)
02:45 - prvni kontrakce , dalsi po 20 min
- pak nasledoval klystyr, holeni nebylo treba
nastrih
6:35 - prvni syn byl na svete
Pri druhem synovi..
2:30 - probudily mne kontrakce po 7!! minutach
nez jsem si uvedomila, co se to deje a probudila manzel :-D a vysvetlila mu, co se to deje bylo po treti :-D
3:45 - prijezd do porodnice
nez jsem se dostala na vysetrovnu bylo po ctvrte
na nic nebyl cas
4:25 - narodil se druhy kluk
oba porody hodnotim velmi kladne.
Bylo mi uplne jedno, zda dostavam ci ne klystyr a bylo mi dost fuk, o cem se pri porodu bavi personal. Byla jsem tak soustredena na porod, ze jsem tohle vsechno okolo nevnimala.
Manzel byl u obou porodu, k prvnimu pribehl v riflich, pres tricko mel lekarsky plast :-D - nic vic. Pri druhem dostal oblek a rousku (listopad, obdobi chripek) - no a co?
Je hasic. Az budete chtit na exkursi do horiciho domu, dostanete firemana (nehorlavi oblek).
Myslim, ze neni treba se zabyvat prkotinama. Kluky mame a oba jsou zdravi. A hotovo, ale tohle asi kazda bude vzdycky hodnotit jinak.
 Winky 
  • 

Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 12:33:12)
Cairo, naprostý souhlas, to co jedna maminka bere v pohodě, druhá rozmázne jako drámo. Ono porodní plány a tak je príma věc, ale když jste na to moc fixovaní a nedokážete flexibilně zareagovat na změnu situace (porod nepostupuje atp), připadáte si odstrčená, neopečovaná a vůbec to nehodnotíte kladně.
Mě například výtečně vyhovovalo mít "soukromý" porodní pokoj - tj. kam vás dají z příjmu a odkud odejdete už s miminkem - žádné přesuny. To bylo to hlavní co jsem chtěla u porodu mít (+ samo manžel) a podle toho jsem si vybrala porodnici. Zbytek probíhal celkem normálně (taky jsem se bála mnohem větší bolesti a mnohem delšího průběhu), miminko bylo zdravé a čilé, takže spokojenost. Jediné co bych byla uvítala, kdybych měla možnost znát jména těch lidí kdo byli u mého porodu (PA a doktorka), protože jediný papír co mám je o miminku a tam je podepsaná dětská dr. Myslím něco jako zápis z porodu - co se dělo a v kolik, co mi píchli a kdo u toho byl. Abych jako pacient věděla co se mnou dělali (po oxytocinu jsem byla mírně "sjetá" a pamatuju si že bylo půl osmý když jsem ho dostala a malá se narodila v jedenáct), takže kdyby tam nebyl manžel, nevím nic.

 Róza 
  • 

Díky Cairo a Winky 

(20.2.2007 13:32:30)
Konečně někdo napsal to, co i já si myslím.
Připadá mi hloupost se pozastavovat nad blbostmi jako "jak si vůbec dovolili mého manžela obléknout do toho zeleného hábitu".
Můj porod v Podolí byl vyvolávaný, bez klistýru (ten už nestihli, protože se to najednou rozjelo strašně rychle), s nástřihem a v klasické porodní poloze. Bylo mi to jedno, na ničem jsem netrvala. Měla jsem z PA i doktorky pocit, že obě přesně vědí co mají dělat, kdy a proč. Rozuměly si i beze slov, prostě koncert.
Leckterá by to odsoudila, že nástřih byl možná zbytečný. Ale co já vím, Romanka se drala na svět hrozně rychle a tak to asi nutné bylo, já ale nevím, nejsem PA, od toho je ona aby rozhodla. Klasická porodní poloha mi maximálně vyhovovala, tak co. A kdyby ne, určitě by se s tím dalo něco dělat. Zelený hábit manžel měl, ale no a? Dodržování hygienických podmínek na sále je přeci hlavně v našem zájmu.
 Kamila 
  • 

Re: Díky Cairo a Winky 

(20.2.2007 13:54:46)
Také gratuluji autorce k hezkému zážitku z porodu. Já jsem rodila v roce 2004 v Ústí nad Orlicí a byla jsem celkem spokojená. Yall gel i holení pokud chce rodička (obojí jsem podstoupila), já v bílé noční košili vepředu na knoflíky, manžel v bílých kalhotech a zelené haleně, nic mi na tom nepřišlo divného.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Díky Cairo a Winky 

(20.2.2007 13:56:12)
Rózo, Cairo, Winky,
ano, každá jsme jiná, pro každou z nás je důležité něco jiného.

Pro třeba mě není důležitá sterilita v místě, kde rodím. Je pro mě důležitý pocit bezpečí (můj i že o mé dítě bude dobře postaráno), abych kolem sebe měla lidi, kterým absolutně věřím. Což obecně o doktorech říci po zlých zkušenostech z mnoha operací nemohu. Já lékařům slepě věřit nedokážu, potřebuji, aby to se mnou probrali a na férovku. Ne zastrašovat (když tohle neuděláme, miminko umře), ale říct je to tak a tak, může to pomoci a nemusí...

Berte to, prosím, tak, že každá máme právo rodit tak, abychom se s porodem cítily spokojené. Některá z nás je spokojená v nemocnici, obklopená přístroji, s vědomím, že novorozenecká JIP je za rohem, jinou z nás tohle děsí a stresuje tak, že se jí porod prostě hrůzou zastaví...

Každá také vnímáme jinak, co znamená "POSTARAT SE DOBŘE O MÉ DÍTĚ". Pro některou je to jistota, že dítě projde rukama lékařů a ti rozhodnou, pro některou to znamená, že naopak její dítě nebude těsně po porodu rušeno víc, než je nezbytně nutné...

Proto je důležité moci si vybrat - porodnici, porodní dům nebo třebas rodit doma.

A žádná z nás nemá právo ostatní odsuzovat pro způsob porodu, který si zvolila. Porod a způsob porodu je velmi osobní volba a nelze rodit podle jednoho mustru...

Buďme k sobě tedy shovívavé, prosím.

Bumbi
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Díky Cairo a Winky 

(20.2.2007 18:16:27)
mluvis mi z duse,
kazda by mela byt schovivajejsi - o tom to je.
Kdyz dopredu vim, ze nesnesu sterilitu na sale, mam dnes sanci si vybrat porodnici, kde se na to nehledi..
Kdyz vim, ze chci rodit v soukromi doma, muzu dnes rodit doma..
V dnesni dobe, pri normalnim zdravotnim stavu zeny a ditete to prece neni problem.
 Apolena. 


Re: Re: Re: Díky Cairo a Winky 

(20.2.2007 18:33:21)
Cairo,
jen malé upřesnění - u nás v současné době porod doma JE problém. Třeba proto, že až na vyjímky neseženeš PA, a pokud ano, porodnice s nimi odmítají pracovat. Takže vlastně máš na výběr - buď porodnici - nebo porodnici.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Díky Cairo a Winky 

(20.2.2007 19:50:37)
Bydlim na Plzni jihu, ja rodila pred dvema lety a tahle problematika me nezajimala, ale kamaradka rodila loni na podzim a nebyl problem aby porodila doma. Ale asi jiny kraj jiny mrav. Ona byla velmi spokojena. Ja bych porod doma nepodstoupila, tak jen cituji co vim od ni - PA sehnala a porodila tam kde chtela.
 cizinka1 


Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 14:07:39)
Cairo, opravdu kazda jsme jina. No, ale co se tyka tveho nazoru o pristupu k porodu, ten zasadni rozdil byl by ne v tom, jak rychle se kdo hrouti ale v tom, jak dobre to nam pali. Na uvod take musim rict, ze kvuli tvoji urazlive vety na uvod take reaguji.

Mas za sebou dve VS a jednou prirodovedeckou fakultu? K recherche vedeckych abstractu pak jsi zvykla. Posli mi prosim vedecke studia, kde se dokazuje ze klystyr, nastrih a poloha na zadech u neoperatvniho vaginalniho porodu ma smysl a vubec neskodi. Pak posli mi neco o tom, ze normalni je premistovat zenu mezi prvni a druhou dobou porodni. Neterpelive cekam, a ne zebys couvla nebo posilala mi blaboly z popularnich serveru v zene-in a www.porodnice.cz. Vis, jestli bys obcas neco precetla (kdyz vzdelane zene vazne zalezi na sebe a na svych detech, ona cte na urovni sveho vzdelani), asi take te by chytl ten poradny vztek za to, jak nestudne se parazitovalo na tvym zdravi a s jak linnym a zabednenym personalem jsi mela tu cest.

Ze jsi byla soustredena na ty svoje porod, to vazne neni zadna
vzacnost ani cest, porod totiz je takova zalezitost, ze na nic jineho pri nim nejde se soustredit:-). To je ten duvod, proc u porodu nejde vzdy se branit.

Trochu se divim tvoji vete, ze konecne nekdo napsal, ze porod neni hruza, rekla bych, ze takovych clanku na rodine je vetsi cast. Dva posledni z trech clanku o konkretnich porodech byly vesmes pozitivni vzpominky na Vrchlabi a jeden popis jednani personalu v Neratovicich, ktery si o pohorseni opravdu zaslouzil.

Obecne, pri cetbe tveho prispevku jsem vzpomnela na radek z pisnicky Kryla: "Zem zbabelych mozku a odvaznych brich..."
 sunsung 


Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 14:29:02)
Cizinko, děkuji Ti za Tvoje slova. Asi by mě to nedalo po přečtení nereagovat, ale napsala jsi to za mě.
K článku dodávám... a žili spokojeně až do smrti...nikdy nic zlého je
nepotkalo a nikdy nci nemuseli řešit. Já jsem zřejmě z jiné planety.
 Róza 
  • 

Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 14:31:41)
Tak tohle si teda Cizinko1 trochu přepískla.

Ze jsi byla soustredena na ty svoje porod, to vazne neni zadna
vzacnost ani cest, porod totiz je takova zalezitost, ze na nic jineho pri nim nejde se soustredit:-). To je ten duvod, proc u porodu nejde vzdy se branit.

... a proč je také lepší důvěřovat personálu, když to studoval
Ono totiž nic není paušální a vyčteninky v praxi ne vždy fungují, když nemáš zkušenosti a komplexní informace

 cizinka1 


Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 14:41:59)
Rozo, podstatne je, kde, co a jak clovek studoval. Muzes mi prosim vysvetlit deviace Ceskeho porodnictvi od toho severozapadoevropskeho? Ja je bez korupce, financnich zajmu lobistickych skupin a bezmezne poslusnosti a zbabelosti odborniku vysvetlit neumim. Ja spoleham na zkusenosti PA a lekaru, ktery pak jsou zhromazdeni a opatreni logickymi zaverami ve vedeckych studiech. Co te zajima? Muzu ti klidne poslat odkazy. Muj zdroj neni Vlastimil Marek, ale lekarske clanky a rozhovory s neceskymi odborniky a neceskymi rodickami.
 Hana+dve děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 15:00:07)
Chci se zastat českých porodníků a asistentek,zdá se mi, že Cizinka má představu, že jsou to nějací bulíci a "negramoti" a že kdo jde rodit do české porodnice je prostě chudinka, která se podřídí naprosto všemu a neumí se ozvat. Já maám za sebou dva porody v porodnici a byla jsem spokojená. Je to snad špatně?
 kaja 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 15:06:28)
já souhlasím. rodila jsem v české nemocnici a bez jediného problému. manžel chtěl mít holčičku od začátku u sebe, já jsem se o ní první dva dny starat nemohla kvůli jizvě po císaři a sestřičky nám ve všem od začátku do konce vyšly vstříc. s miminkem nám pomohly a domů jsme všichni tři odcházeli jako celkem sehraná trojka.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 15:15:53)
Hanko, ne, je to velmi dobre. Ale pokud chces opravdu zastat zastaralych praktik, o kterych se bavime, a nepochopitelne organizace porodnictvi CR, posli mi prosim odborna studia. Spokojenost neni argument. Existuje take spousta zen, ktere nemuzou si najit porodnici, ktera by jim vyhovovala. A nejsou to hysterky, ale sectele, premyslive a sexualne sebevedome zeny.
 Zuzana+Jony, 2 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 21:20:27)
Hm, takže jsem nesečtělá a sexuálně nesebevědomá - já jsem prostě byla spokojená, všichni dělali maximum, byli nesmírně vlídní a milí. Víc už z nich přece nemůžeme dostat, jsou to také jen lidé, co chcete, aby kolem leštili zlaté kliky nebo nosili MENU s výběrem svačinek???
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 21:26:38)
Zuzano, ja osobne bych jen prala rozsirenou porodnickou nabidku: svuj lekar nebo PA, porodni dum, jisteny porod doma, male soukrome porodnice vedle velkych FN. Moznost znat sveho porodnika a domluvit se s nim konkretne na detailech. A pak nic z toho v praxi, co uz je davno prokazano jako praxe zbytecna a porodu neprospesna.
 Zuzana+Jony, 2 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 14:55:20)
Nevím tedy jak u Vás, ale tady v OStravě to možné je - vlastní porodník atd.... Samozřejmě to není zadarmo, ale já jsem byla spokojená s "přiděleným" :). Já osobně si zase myslím,že hodně maminek má "hubu" na papíře, ale v realitě si nedokážou říct ani o sklenici vody. Já jsem si vymýšlela hodně a nikdy jsem nebyla odmítnuta a s úsměvem mi byla splněna všechna přání. Pokud by si na mě někdo ústa otevřel, otevřu si je taky :).
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 15:03:41)
Zuzano, kde "u nas"? Kde prosim te v Cesku se da mit svoji PA, ktera by vedla porod? Ja nemam nic proti nadstandardnim poplatkum ale prece ta nabidka neni.
 marta 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(27.2.2007 17:55:29)
Ne každá vědecká studie musí být nutně všeobecně platná. Vzpomínám si na vědecké studie, které hovořily o škodlivosti kravského mléka na lidské zdraví, dále na příslovečnou aféru s množstvím železa ve špenátu apod. Jinak má Cizinka 1 ve spoustě věcí pravdu, jen je podle mne příliš radikální. Benevolence přece také není sprosté slovo. A česká republika není banánová republika :-D
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(27.2.2007 18:06:42)
Marto, uz jsem unavena od tech debat, ale jakym zpusobem jsem prilis radikalni? Ja jsem rozhodne pro svobodnou volbu, ale co se tyka odborniku, ty nemeli by lhat a podavat informace, ktere jsou v rozporu se stavem vedeni. Az pak volba klientky je opravdu svobodna. Je to radikalismus?

Je to prave to hlavni co jsem chtela rict. No a druha vec, ktera mi dlouhodobe vadi, je prezentace "alternativnich" rodicek jako nervove slabych, ktere se zabyvaji blbostmi.(je to blbi pojem, ty "alternativy" jinde uz davno jsou hlavni trend jinde).

Ze Cesko je bananova republika nikdy jsem napsala, to jsou pouze tvoje komplexy, kdo ti nuti takto cist moje prispevky:-D. Viz o tom nase dlouhou debatou s Lassie tam dole, pokud te trapi moje nazory na CR.
 Róza 
  • 

Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 15:02:26)
Ale takhle jednoduché to přece není. Je spoustu odborných článků, které jsou postaveny na vědeckých základech a přesto si protiřečí. Navíc všechny nemůžeme být porodními asistentkami, protože budeme během života 2-3x rodit. Proto jsou ve společnosti odborníci, kteří danou problematiku studují. Do jejich rukou se chtě nechtě vkládáme. Kdybych měla všechno do detailů studovat, tak bych jen celý život prostudovala a k žádnému porodu bych se ani nedostala. Ta důvěra nesmí být slepá, samozřejmě, ale důvěřovat odborníkům prostě v životě musím, ať chci nebo ne.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 15:22:32)
Rozo, to vazne neni jednoduche. A proto jednoduche argumenty nestaci. Posli mi prosim odborna studia, ktera by dokazovala, ze klystyr u porodu ma smysl, ze nastrih chrani proti inkontinence mocovych cest a konecniku, ze poloha na zadech je prospesna. Cekam.

Abych rekla ti pravdu, ja svemu porodnikovi, spise PA verila bych velmi rada, a samozrejme pristi si to tak zorganizuji. Jen ze v Cesku ja ten personal normalne predem znat nemuzu. PA, ktera podnika na zivnostak muze poskytnout peci jedine doma, zatim co mezi gynekologami-porodnikami tak velky vyber neni. Na rozdil od vsech okolnich zemi, osobni porodnik ci PA neni normalni soucast systemu. Je to nesmirne naivni verit ne konkretnimu porodnikovi ale jakemukoliv odbornikovi. A take je nesmirne naivni verit, ze kazdy poskytovatel sluzeb, ktery neni zavisly od volby sveho klienta, bude se snazit. Zaklady ekonomiky, ze?
 Berunice 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 16:10:31)
Cizinko, prosím, nenapadlo tě někdy shrnout své poznatky ze všech těch tebou prostudovaných odborných studií týkajících se porodu a napsat článek tady na Rodinu? Moc se za to přimlouvám!
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 16:29:54)
Verko, ne nenapadlo, v cestine informaci je dost. Jedine co chybi podle meho nazoru verejnosti, je vetsi tolerance a chut pochopit zenu, ktera by si prala porod prirozeny ci doma nebo s epiduralem nebo sekci v mezni situaci. Samozrejme pak i normalne systematicke moznosti volit a jistota, ze zvoleny pristup bude poskytnuty pokud jen se neobjevi objektivni zdravotni prekazky. Proto mne vice bavi dialogicka forma diskuse jak s odbornikami, tak s zenami.

Ale pokud nekoho neco konkretneho zajima, konkretni literaturu rada doporucim. To prece je o mne znamo:-). Jedine nechapu, proc obhajkyne tzv. "klasickych" (to je fakt blby nazev) pomeru trati tolik casu pri obhajobe toho, co nevi (a proto trapne ticho, ktera nastane vzdy po prosbe na odkaz), misto toho, aby si neco precetly.
 petulina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 17:55:51)
Chtela bych take prispet svym nazorem a predevsim zareagovat na cizinku1, ktera se neustale ohani tim, ze chce materialy o smysluplnosti ruznych ukonu u porodu. Nechapu proc, prijde mi, ze se nekdo snazi vypadat vzdelane...Napriklad pro me byl klystyr prospesny v tom, ze jsem se pak citila proste prijemneji, a tim padem se mi lip rodilo. Pokud ma dite velkou hlavicku, je pro nej i maminku nastrih vhodny, ackoli je mozne nechat mimi, aby si cestu protrhlo samo. nicmene pokud bychom uz nemeli ani duveru k lekarum, nejspi by diky prilisnemu stresu porody dopadaly katastrofalne. a to jak pro matky, tak pro deti.... kazdy ma take pravo si vybrat pristup k porodu sama.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 18:07:32)
Petulino, ty nechapes proc medicina se opira o vedecka studia, ktera dokazuje nebo popira ucinnost jiste metody??? Nechces si dat pri porodu treba paralen, a pri zanetu slepeho streva zmrzlinu? Mozna nekomu to take pomohlo. Jen sama bys nikdy nepoznala, jak by ten tvuj porod vypadal bez nekterych zbytecnych procedur. Zebys si vypraznila tak je celkem jiste, totiz deloha je tak v bezprostredne blizkosti tlusteho streva, a stahy pusobi na peristaltiku, ze zustat s zacpou az do 2. doby porodni neni mozna. Proste telo je stvoreno tak, aby ty porodni cesty si pripravilo samo.

Ze jsem vzdelana, za to prece nemuzu. Jestli by na porod by se dalo vypujcit ignorance a blbost, mozna bych dala Caire a Libikovi za pravdu, a spousta lidi jeste by se privydelalo:-).
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 18:19:01)
Cizinko, ty jsi tak vtipná, že bys to mohla vážit.

Pro ty, co nedoklikají, Caira nikoho neurazila, uvedla své vyprávění o porodech konstatováním, že zatímco někomu něco vadí, jinému nikoliv a použila při tom hovorové češtiny.

Já bych ještě všem děvčatům, kterí zaklínají klystýr jako trapný a HIV infikující iniciační rituál řekla, že jeden můj blízký by s největší pravděpodobností žil, pokud by ve společnosti neexistoval duch "trapných procedur", které se týkají konečníku(potažmo opakovaně používaných nástrojů), takto mu bylo tak dlouho žinantní odhalovat zadek před lékařem, až dostal celkovou sepsi z neprůchodnosti traktu a po jejím vyléčení záhy zemřel na neoperabilní karcinom rekta.

Nenutím nikomu klystýr, holení, požadovala bych aby mi nikdo nenutil uklidňující hudbu či kostičku čokolády. Přijala bych pozitivní hodnocení porodu(článek, o němž je řeč), byť bych vlastní představu měla jinou.Nedělala bych si patent na to, že vím, co je pro kohokoliv nejlepší, a to dokonce ani v případě, že bych byla tak vzácně vzdělaná jako Cizinka.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 18:27:17)
Libiku, proboha, kdo tady psal, ze klystyr je treba v medicine vymitit??? Tady se mluvi o zbytecnosti neprijemne procedury v celkem konkretni porodni situaci.

No ja jsem citliva pro text, a slova "Hroutit se od normalnich veci" a "prkotiny" vnimam jako hanlive. Take pisu to, co si myslim a presne to co si myslim, tak uz prosim neprisivej mi kampan proti klystyrum jako proceduram pred nektere diagnosticke vykony, ok? Snazme se oba byt chytre, slo by to?
 kaja 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 18:35:24)
nemelo by se to spis vymytit:)
 Markéta, syn 5 l. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 18:50:40)
Jenom podotýkám, že Caira nepsala, že by se někdo hroutil z normálních věcí. Psala, že co je pro někoho normální, jiný se z toho hroutí.Na tom mi opravdu nepřijde nic zesměšňujícího, to je normální. Já se například hroutím z takřka jakékoli choroby mého syna (rozuměj rýma, kašel, průjem, chřipka, nic jiného nikdy neměl), je mi fakt fyzicky špatně, nemůžu spát, hubnu. Moje kamarádka obdobné choroby svých dětí naproti tomu snáší dobře. Tu normu má každý prostě někde jinde. cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 19:00:13)
Marketo, ale ja se nehroutim ze predstavy o klystyru (jen jsem se zvolila porodnici, ve ktere se to nedela) ani jsem se nezhroutila od nastrihu.

Nechapu na zaklade ceho tyhle procedury u porodu jsou normalni a o to se neustale ptam.

Teda, byla jsem po porodu blizko zhrouceni ale k tomu byly zavaznejsi duvody, o kterych, z dovolenim nebudu mluvit. Ale kdo nezazil nejenom nemoc, ale i strach ze dite neprezije (zcela zbytecne kvuli neprofesionalite personalu), to asi nepochopi.Ale mi se nelibi, ze personal moji porodnice nebyl skoleny v pristupu, ktery deklaroval. Nelibi se mi lzi, ktere se siri aby zmanipulovaly nazory rodicek. Ale se nehroutim, podotykam.
 Tequilkaja 


Pro CIZINKU..... 

(24.2.2007 10:06:32)
Dlouho čtu Tvoje příspěvky a nakonec musím reagovat. Ty píšeš,že se nehroutíš při nástřihu a že neprofesionalita personálu ohrozila Tvoje dítě(teda,alespoň tak se to dá chápat v jednom z Tvých příspěvků)
Já zase musím z valstní zkušenosti říct,že jen díky zásahu nůžkami do mé hráze a následným použitím kleští(honem napiš,že se používat nesmějí a že je to zastaralý způsob)přežil jak můj syn tak i já. Nemohla jsem ho porodit a jelikož byl sestoupený už moc dolů nebyla již možná sekce. Tak v tu chvíli také měli lékaři čekat až oba umřem a nebo raději použít pro Tebe nepřípustnou metodu nastřihnout mě a pomoci mému synovi na svět?
Zamysli se nad tím!!!
 cizinka1 


Re: Pro CIZINKU..... 

(24.2.2007 10:27:30)
Tequilko, pokud uz jse cetla, mela jsi cist pozorne. Po kazde jsem psala, ze nastrih nema smysl pri nekomplikovanym neoperaticvnim porodu. Porod klestema je operativni a i komplikovany. Par procentu nastrihu jsou ospraveditelne a legitimni. 30 prozrazuje chyby ve vzdelani odborniku.

Ty znas nekoho, kdo se zhroutil z klystyru nebo nastrihu? Ja ne. Zeny, ktere si to nepreji PRI NORMALNIM PRUBEHU PORODU, nepreji se zbytecne neprijemnosti a rizika.
 Líza 


Re: Pro CIZINKU..... 

(24.2.2007 10:27:30)
Nejsem cizinka, ale tohle mi nedá. To, co není v pořádku, a co by se nemělo stát, že propásli vhodnou dobu k sekci. Když už se to stalo, pak jsou kleště samozřejmě v pořádku, ale co já vím, tak cílem je, aby k takové situaci vůbec nedošlo a sekce byla provedena včas.
 Monika. 


Re: Re: Pro CIZINKU..... 

(24.2.2007 14:01:03)
Lízo, nevím jestli se nebavíte o konkrétním případu, kdy se císař opravdu prošvihnul, pokud ano, tak dál nečti:o)

Obecně platí, že použití kleští je normální postup lege artis, nevypovídá nic o tom, že se něco zanedbalo. Takovou typickou indikací ke kleštím v době, kdy už SC nejde provést, a která předem nešla vytušit, je hypoxie plodu.
 Líza 


Re: Re: Re: Pro CIZINKU..... 

(24.2.2007 14:22:38)
Pokud jsem dobře vyrozuměla z příspěvku, na který jsem reagovala,dítě bylo moc velké - kefalopelvický nepoměr asi? - tedy něco, kde by se měla především udělat sekce a nečekat.
Jasně že jsou situace, kdy jsou kleště lege artis - ostatně i tady byly - ale pokud je to tak, jak psala ta pisatelka, tak až ve chvíli, kdy lepší volbu lékař propásl. I když je možné, že šlo o nějaký hraniční případ, dr měl pocit, že to půjde a nešlo... ale nevím, jestli je to zrovna důvod k jeho glorifikaci za to, jak kleštěma všechno zachránil ;-)))))
 Dáša a Maruška (2005) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 20:23:43)
Cizinko, nevím jaké máš vzdělání a je mi to vcelku jedno. Ale pokud ti slovo prkotina připadá hanlivé, proč užíváš vůči jiným lidem označení, že jsou blbí atd...To není příliš slušné jednání, nemyslíš? Navíc ani nechápu proč se snažíš diskusi zbytečně vyostřit. Ti zastánci klystýru, polohy vleže na zádech atd...čerpali většinou ze svých osobních zkušeností...Nikdo se tu nepřel o studiích a o tom, co momentální výzkumy dokazují...Pozor za pár let může být výzkum zase jinde a dál...
Osobně souhlasím s názorem, který tady již zazněl několikrát, že nejdůležitější je pohoda maminky, pak je totiž vpohodě i miminko a porod se daří. Myslím, že o psychice a instinktu je to totiž nejvíce...
Já sama jsem absolvovala přeporodní kurz, který vedla PA vzdělaná například i v Německu a neustále studující právě nové výzkumy a metody. U mnoha věcí nám pak vždy řekla dva i více pohledů na věc, plusy i mínusy a více méně nechala pak na nás, co my osobně v dané chvíli budem volit. Jednalo se například i o klystýr, holení, polohy...
A moje rozhodnutí...klystýr jsem chtěla nebo jsem si říkala, že si ho udělám doma sama...představa, že by se na sále udála nějaká katastrofa ...byla pro mě tak traumatizující..., že myslím, že by mi to bránilo se zcela uvolnit...holení mi bylo dost jedno, holím se skoro úplně sama, takže by šlo jen o zbytky :))) A co se týče polohy, preferovala jsem podřep, na židličce, ale říkala jsem si, že to si zařídím, podle toho, jak to budu zrovna cítit.
No rodila jsem nakonec císařem a bylo to dobré lékařské i moje rozhodnutí Takže snad příště...:)))
Všem maminkám přeji takové porody, aby oni i jejich miminka byli moc spokojené.
Dáša
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 20:36:49)
Daso, slovo prkotina oznacuje nedulezitost reseneho problemu, ano? To co Caire se zda jako prkotina, mi se nezda jako prkotina, a tvrdim, ze Caire se to zda prkotina pouze proto, ze nikdy se nezamyslela nad argumetami tech jinych. Tvrdit nekomu, ze resite neco neduleziteho, je jemna hrubost.

Komu prosim jsem psala ze je blby? (Ze je nevzdelany v tematu, psala jsem hodne komu, ale pokud to neni odbornik, to neni zadna hanba). Pokud si vzpominam, ze dala bych Libikovi a Caire za pravdu, pokud ignorance i blbost by se dalo pujcit:-). Caira a Libik totiz tvrdi, ze na prkotinach nezalezi. Tim prece jsem rekla, ze s maskou blbosti a ignoranci, mi take hodne veci by se zdaly jako prkotiny a nepodstatne detaily, ale bohuzel svoje znalosti na porod odlozit nemuzu. Od koho tu blbost bych si konkretne pujcila, nespecifikovala jsem.

Tvoje PA nemela proc te zastrasovat katastrofou, pokud to bylo ona. Staci o tom vedet, ze je to neovlivnitelne, ze to je posledni vec, o ktere zena mysli, a neni duvod se nad tim pozastavovat.
 Lavanda 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 20:39:05)
Cizinko, plně stojím na tvé straně, i když nemám momentálně na nějakou obsáhlejší diskuzi čas.
Mimochodem, nikde jsem nenašla, že bys některou účastnici diskuze označila za blbou.
Ještě tam někde byla půvabná poznámka o kritickém myšlení. Zřejmě si to někdo plete s kritizováním.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 20:42:11)
Budilko, diky:-).
 Zuzana+Terezka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 8:38:47)
I mně to nedá a chci podpořit smýšlení Cizinky, i když nám své názory podává hodně svérázným způsobem :-) Ale rozhodně souhlasím s tím, co říká. O porodu jsem toho nastudovala hodně hodně. Jen k tomu klystýru. Já jsem nakonec rodila císařem, ale před operací mi byl klystýr proveden a i kdybych rodila normálně, nechala bych si ho udělat. Když jsem se pak po vyprázdnění osprchovala, připadala jsem si čistá, připravená a tak nějak uvolněnější. Já jsem ten typ upejpavky, která by 100% při porodu myslela na to, jestli se nepotento. Fakt. A představa, že už tak zmožený tatínek uvidí mezi tím vším ještě moji stolici..... Věděla jsem od začátku, že klystýr chci. Není to pro mě nic extra nepříjemného a pomohlo to mému sebevědomí.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 21:06:47)
cizinko 1, zena na urovni jako jsi Ty, by uz davno pochopila, ze prkotina na ktere nezalezi je treba zeleny habit, ktery jsme na zacatku ja a Libik zminovaly... :-) to je prkotina! A HOOOODNE velka - na tom fakt z meho pohledu nesejde.
A pokud nekdo na takovehle prkozine trva, je podle MEHO nazoru "zvlastni" a jo ho nechapu, protoze ja jsem "zvlastni" jinak.
 Zufi. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 21:08:31)
Opět,Cairo, musím souhlasit.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 21:39:07)
Cairo, zena na urovni jako jsi ty:-) nemela by mit problem pochopit, ze ten habit k nicemu nepomuze, u porodu sterility neni treba. Menil lekar plast po kazde, co vchazel do tveho porodniho boxu? To jsou penize vyhozene do kose - z pokladny pro nemocne. Mohly byt pouzite treba pro lecbu rozstrousene sklerozy, ale proc nenechat vydelat pradelny u nemocnic ve velkem, ze? Co ja mam se sebou udelat, ze mi na tom zalezi a to i v Cesku, ktere je vlast pouze meho manzele a poluvlast syna???
 Kahlan+4 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 11:28:28)
Musim souhlasit s Cizinkou. On ani ten habit neni prkotina, kdyz se vezme, kolik nakonec to jeho zcela zbytecne pouziti stoji penez, tech, ktere pak chybi ve zdravotnictvi jinde. Kazdy plast je treba vyprat, predpokladam i vyvarit, pak vysusit, zehlit, slozit, prenest...to se neudela samo. To nekdo musi delat a to stoji penize. Ted si vezmete kazdou zbytecnou vec tohoto typu a dojdete k zaveru, ze jde o naprosto nesmyslne mrhani prostredky.

Jinak ja rodila jednou ve Vrchlabi a jednou v Lucembursku ve velke fakultni nemocnici: oba porody probehly naprosto stejne s minimem personalu, bez jakychkoli zasahu, ve vane, bez natrzeni, bez siti. Obleceni jsme meli svoje. V Lucemburku nedavaji ani detske obleceni, prinesli jsme si svoje. Miminko manzel oblekl sam jeste na porodnim sale do dupacek, pak jsme sli spat a za 12 hodin po porodu sli domu. Nasledujicich 10 dni k nam dochazela PA, ktera kontrolovala mne i miminko, odebirala mu i krev na testy a kontrolovala, jestli je zloutenka mirna a neni treba ji resit. Ja byla celkem ve forme, po tech 12 hodinach jsem uplne v pohode vysla schody do druheho patra a uz druhy den jsem pekla nejakou buchtu, protoze jsem mela chut na sladke:-)

Ja jsem proste proto, aby se zbytecne nemrhalo prostredky, aby si lidi platili jidlo v nemocnici, protoze doma by prece take jesli, aby se paralen kupoval za hotove, aby se pacienti zbytecne nehalili do nemocnicnich uboru, a naopak aby bylo tim padem vice penez na nove pristroje a drahe leky pro pacienty, kteri to opravdu potrebuji.
 MacinaV 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 11:39:36)
Cizinko, opětovně tě prosím cituj mi, kde jsem psala něco o tom, že mě někdo přesvědčil o tom, že Yal je potřebný a kde jsem se slovem zmínila , že nástřih mě ochrání před inkontinecí. děkuji.

Kahlan, já osobně bych také raději rodila bez nástřihu. a předpokládám, že většina z nás. takže nezbývá než závidět a poblahopřát. myslím to úpřímně. doufám, že u druhého miminka (pokud nějaké bude) se mi to povede. ono na poporodní rekonvalescenci je dle mé zkušenoti nejhorší právě hojení toho šití. i když mi teď masáž nepomohla, vím, že bych jí prováděla opětovně. třeba už v té době budou zase jiné poznatky a tudíž to bude účinější. nicméně si nedokážu představit, že bych 12 hod po porodu šla už domu. já byla tak zesláblá, že jsem byla šťastná, že se o mě a moje miminko postará někdo jiný.
 MacinaV 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 12:13:40)
Milá zlatá Cizinko, já se opravdu pobavila nad tvým tvrzením o AIDS, to co jsi v této diskuzi uvedla se dá až nazvat šíření poplašné zprávy.absolutně bez jakýchkoli faktů (a sama jsi přiznala, že toto své tvrzení nemáš ničím podložené) jsi zde uvedla, že naši nesečtělý a nezvdělaní zdravotníci ty bláhové ženy klystýrem vystavili nebezpečí této nákazy. k tomu už opravdu nemám co dodat.

nevím, jak moc pozorně jsi četla můj příspěvek, ale asi moc ne. protože já opravdu o inkontinenci nic nepsala a ani nic o tom, že by mě někdo o nástřihu přesvědčoval nebo něco vykládal o inkontinenci (mmch znám mnoho žen, které s tím i přes nástřih mají problémy). Nástřih mi byl proveden kvůli velikosti hlavičky mého syna, neboť hrozilo daleko rozsáhlejší poranění hráze než při samotném nástřihu.a i tak mě dost šili měla jsem i rozsáhlé vnitřní poranění. rozhodně z nástřihu nejsem nadšená a rozhodně bych se bez něho obešla. moje kamarádka i přes nástřih praskla a měla s tím opravdu veliké problémy.

rovněž jsem nikde nenapsala, že klystýr a nebo cévkování vedou k lepšímu průběhu porodu. jen jsem uvedla, že po vycévkování jsem do 40 min porodila, ale rovněž jsem napsala, že nevím, jestli to bylo důsledkem toho vycévkování. Kontrace po 3 min a míň jsem měla víc jak 20 hod, tak mi věř, že už bych souhlasila se vším, co by byť hypoteticky mohlo porod urychlit. já byla naprosto nadšená, že mi po chvíli dr. řekla, že už můžu tlačit. ovšem nevím, jestli bych si neměla jít udělat test na AIDS, protože teď mám po přečtení tvého příspěvku opravdu strach.


závěrem ti přeji, abys další svůj porod prožila naprosto podle svých představ, bez klystýru, nástřihu a v naprosté pohodě buď tady v ČR a nebo i někde v cizině. Ostatně to přeji naprosto každé ženě.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 12:52:25)
Drahousku Macino, pokud chces se oslovovat tak vrele, nevim proc ten konfliktni ton. Vis, ze byva nakazy AIDS V nemocnicich. Treba u deti: pohlavni styk nemaji, jen pobyt v nemocnici. Jsou to pripady ze zemi s vysokem vyskytem, ale AIDS se siri, ty to nevis? Proc si nechat procedury, ktere nemaji vyznam, ale prinasi riziko? Ze AIDS se siri pres analni styk to vis? Ze voda je vhodny prostredek? Ze staci styk se krvacejici sliznici pro prenos? Ze dezinfekce je velice problematicka, pokud se nejedna o kovove snadne umyvatelne a vysokou teplotou sterilizovatelne nastroje. Opravdu velmi zabavne tema, primo k puknuti. Do mne informaci o AIDS cpou od mych asi 16, a jsem opatrna. Vsimla jsem si, ze Cesi ve zdravotnictvi tak opatrni nejsou. Jsem ta nizkorizikova skupina podle mista bydleni a zivotniho stylu, ale neni to bagatelizovatelne tema.

Striha se kvuli pokusu o ochranu konecniku: kdyz hrozi natrzeni, nikdo nemuze odhadnout, jak rozsahle bude. Mas trochu naivni predstavy o kontrolovatelnosti hraze:-).


To se cevkovanim prece jsem se vsimla, zdalo se mi to inteligentni poznamka. Se zbytkem souhlasim, jen jsem se ptala na ty tvoje duvody. Proste mne zajima, cim zenam vymivaji mozky, aby si koupily Yal nebo souhlasily s klystyrem.
 Lassie 
  • 

Navrhuji smír 

(21.2.2007 13:00:29)
Je na čase ukončit tuto nesmyslnou diskuzi. Stačí si přečíst příspěvek od Mili, který se mnou velmi otřásl a všem nám musí dojít, že se tu opravdu handrkujeme, s prominutím, o hovno. Je důležité vědět, že určité výkony máme právo odmítnout, že se máme bránit a nevydat se všanc leckdy vyhořelému personálu v nemocnicích. Každý, ať si zvolí, co mu vyhovuje. Ale přeci jen jsou jiné, důležitější věci, nad kterými se stojí za to zamyslet, než se tu dohadovat jak slepice na dvorku.
 cizinka1 


Re: Navrhuji smír 

(21.2.2007 13:12:43)
Lassie, klidne ukonci, pokud se ti zda neco nesmyslne. Ano, v zivote jsou dulezitejsi veci, ale lez, parazitovani na lidskem zdravi mi se nezdaji jako neco, o cim neni smysl se bavit. Vec nazoru.
 Lassie 
  • 

Re: Re: Navrhuji smír 

(21.2.2007 13:44:59)
Cizinko, ale jedna věc je projevit svůj názor, což už tu snad každý udělal a druhá je snažit se někoho o něčem přesvědčit. Sama víš, že jsou lidé, kteří si budou trvat na svém - a to je to, co považuji za zbytečné plýtvání času, prostoru i energie.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Navrhuji smír 

(21.2.2007 13:51:04)
Lassie, mi stale nekdo odpovida. Tak ja jim take odpovim, a snazim se, aby ta odpoved byla o necem. Ja nemam rada postoj "nezpustim se na vasi uroven". Pokud nekdo jde se bavit s lidma, tak se s nema bavi.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 13:08:40)
Macino, ty to asi nechapes. Proc se, podle tveho nazoru striha? Opravdu nejde odhadnout, jak ta velka hlavicka roztrhne hraz. A hraz, to jest tu tkan neni duvod chranit, ta se zahoji kazdopadne lepe nez strihnuta. Proste v zapadni Evrope se striha stale min (ve Svedsku 1 procento), proto ze nikdy nebylo dokazano, ze to ma smysl pro ochranu cehokoliv. Proste duvod tvych doktoru neni padny duvod.

Ja nevim jestli te nekdo premlouval. Ja se ptam o duvody a zdroje informace.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 14:47:52)
Kahlan,
ty zelen mundurky pro tatinky se prece neperou.. je to takovy ten papirovy oblecek vyrabeny z recyklovaneho papiru a lze ho znovu recyklovat..
to jen tak na okraj. Muj manzel sice pri prvnim porodu naklusal na sal v bilem lekarskem plasti, ale to jen proto, ze mu nic jineho nestihli nachystat a nejaka sestra mu to dala do ruky se solvy - at si na sebe navlikne aspon tohle :-) mmch byl u porodu poslednich 7 minut - pokud by se oblekal, nestihl by nic.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 18:36:17)
Pri vsi ucte Cairo, ten zeleny papirovy oblecek nemusi byt o hodne levnejsi nez udrzba latkoveho z nemocnicni pradelny. O co mi jde, je jeho smysl. Prece ta PA v oblecku, ktery nosi cely den potka vice lidi a intimneji nez ten doprovod rodicky. Nevim kolik doprovodu prichazi k rodicce umatlani.
 abcd 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 19:52:37)
zase další nesmyslná diskuze nad tím ,jak je možné, že nějaká máma mohla být spokojená v porodnici. A vrchol všeho, praní nemocničního prádla je mrhání penězi, ale 10 nebo 12 návštěv asistentky doma je v pořádku. Umíte proboha trochu počítat? abcd
 Lenelka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 19:54:16)
abcd, proc by mela PA delat 10 navstev denne???? To se preci nikde ve svete nedela a preci ambulantni porody funguji.
 abcd 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 20:35:18)
to je odpověd té mamince, která psala o tom jak je proti mrhání penězi v českém zdravotnictví a zároven popisovala svůj porod ve Švýcarsku, myslím, už si to přesně nepamatuji a nemám čas to hledat.abcd
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 20:06:45)
abcd, kazda pojistovna ti potvrdi, ze domaci pece je levnejsi nez nemocnicni.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 20:10:36)
abcd, můžu tě ujistit, že počítáním těchto nákladů a jejich porovnáváním se zabývají spousty lidí, kteří fakt umějí počítat, a jejich výsledky jsou dost přesvědčivé. Takže tvůj výkřik "neumíte počítat?" je trochu mimo mísu. Spíš by se chtělo říct "ty neumíš počítat", kdybych ovšem nevěděla, že pravděpodobně neznáš ani základní údaje a podklady pro takové výpočty.
 Luci+Luk 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 20:13:24)
Abcd zase se snažíš býti chytrá??
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 15:01:28)
Manžel měl u porodu plášť jednorázový. Z takového jako tenounkého pevného papíru. A řekla bych, že jsme si ho zaplatili poplatkem pro otce u porodu.

Za klystýr jsem byla ráda. Taky mně to nepřišlo jako něco hrozného a bylo by pro mě mnohem horší se u porodu po... Cítila bych se hrozně trapně. A také to mělo ten výsledek, že se mi po porodu vůbec nechtělo na velkou. Celých 5 dní, co jsem byla v porodnici (taky jsem toho moc nesnědla, protože to bylo hnusný). Za to jsem byla ráda, protože po nástřihu to nebylo nic moc. Ale doma jsem na to měla čas, klid a soukromí.
 Lenelka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 15:47:19)
Jitko, tak ja si prave myslim, ze treba ucast otce u porodu by se platit NEMELA! Vzdyt je to take jeho dite, ne?

To, ze by ses citila trapne, kdyby pri porodu vyslo i neco jineho nez mimi, to je vina toho, ze pri zavadeni porodu v porodnici a klystyru tohle zacal vykladat zdravotni personal. Jakoze je to hrozne, kdyz se neco podobneho stane. Je to jenom o psychice a PA by mela ujistit maminku, ze pokud se neco podobneho stane, nic se nedeje, vzdyt ona je tam od toho, aby pomohla. Tady v UK se klystyr prestal davat v roce, kdy se narodila ma svagrova (1967) a maminky tu rozhodne ten stud neciti, je to prirozene a krom toho se to tak casto nestava. A pokud jde o stolici po porodu, tak jednoznacne doporucuji ambulantni porod, pak mas soukromi doma za par hodin po porodu. Ja sla na velkou hned druhy den a naprosto v pohode. Doma.
 Dáša a Marušak (2005) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 21:09:07)
Cizinko, bohužel jako spoustu jiných diskuzí, mě i tato začíná připadat plná zmatků a neporozumění...a v této chvíli vlastně už ani né moc plodná...Chápu, že někdo něco nazývá prkotinou a pro někoho je to velmi důležité a tento člověk se pak cítí dotčen. A jistě i právem. Já sama bych si netroufla co pro koho je a co pro koho není prkotinou soudit a u porodů už vůbec ne.
A nezlob se na mě tahání za slovíčka atd... - k čemu to je...caira se možná někoho dotkla, těžko říct jestli úmyslně, spíš věřím, že to bylo myšleno trochu jinak...Myslím, že ale i tvoje příspěvky (jejich styl) se mohl někoho dotknout. A navíc je to už trochu o ničem. Pokud máš co říci, napiš úvodní článek s dobrými odkazy a info. Tím určitě pomůžeš maminkám více než touto diskusí.
A PA mě nestrašila, tento dojem jsem získala pouze sama po shromáždění informací, jak se tlusté střevo vyprazdňuje při porodu. Každý jsme holt jiný a reagujem jinak.
Zatím pa
Dáša
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 21:21:45)
Daso, to jsem rada, ze to nebylo od tvoji vzdelanejsi PA. Jak jsi prisla na to, ze klystyr muze pomoct?

Vis, kdyz tvrdim, ze nekdo nekoho urazil nebo mohl urazit, cituji ho, a dotycny se muze hajit. Pokud si myslis ze nekoho jsem mohla dotknout, cituj, a pak se pobavime alespon o necim.

Pokud nekdo tezko nese, ze nema argumenty pro podporu svych neuvazenych nazoru, ja za to nemuzu. At chodi do diskusi casteji, obrni si a priuci se opatrnosti, pozbira argumenty. Vsichni se ucime. Diskuse neni projev netolerance, naopak do liberalni spolecnosti patri.

Jak uz jsem psala, informaci i v cestine je dost, pokud nekoho neco konkretne zajima, vzdy odpovim. Docela rozsahla bibliografie v cestine visi na strankach HAMu. Pro mne dialog je prinosnejsi a i zabavnejsi nez monolog. Neni treba opakovat uz zodpovezeny napad dokola: je to skutecna strata casu.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 21:26:32)
Šmarjá, Cizinko, to je nuda, to je nuda.

A nebudu tvrdit, že tvrdím něco jiného než ty tvrdíš, že tvrdím, protože to, co tvrdím, jsem napsala, natvrdo.
Nemohu zaručit snahu nás obou o to být chytré, tvoje snaha je totiž naprosto v tvé moci. A někdy ani snaha nepomůže.:))

Moje odbočka ke klystýru jako takovému , jak asi všichni pochopili, jenom upozornila na to, že to, co je(někomu) nepříjemné, nemusí být nutně trapné a tabuizování těchto věcí může mít špatné následky. V zásadě to s tebou vůbec nesouviselo, nebýt toho, že jsi uvedla výzkum který zohledňoval klystýr coby trapnou proceduru, což mi tuto skutečnost připomnělo. K porodu ať každý zvolí, co jemu vyhovuje, ovšem to se zase dostávám k tomu, co tvrdím od začátku(tedy někdy od roku 2005).
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 21:29:46)
To je super ze jsi to vysvetlila. Pokud jsi mi nic nechtela prisit, je to fajn. Ja take jsem pro, aby kazdy si zvolil to, co mu vyhovuje, ale na zaklade objektivnich informaci o tom, co se vi.
 Kučerka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(24.2.2007 16:01:52)
Naprosto souhlasím....je to jen a jen individuální. Pokud mi bude při porodu vyhovovat být zavěšená hlavou dolů, tak budu....to samé je s klystýrem a holením....
 VeraK 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 21:09:46)
Promiň, cizinko, ale tvoje věta "Je to nesmirne naivni verit ne konkretnimu porodnikovi ale jakemukoliv odbornikovi." je Až tě chytne slepé střevo, taky asi nebudeš mít v záloze konkrétního chirurga, který ti provede operaci. I když ty možná ano. Jistě, PA si můžeš vybrat, být s ní v kontaktu celé těhotenství, můžeš chodit k porodníkovi a chtít ho u porodu. Ale šmahem nevěřit žádnému odborníkovi, kterého sis neproklepla předem, je paranoidní, to se nezlob.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(22.2.2007 9:12:39)
VeroK, prehanis. Kdyz nekam se prestehuji, hledam si nejen doktory ale i kadernika, oblibene obchody. Musim tem lidem, ktere vidim poprve, neco sveho SVERIT, ale musim jim VERIT? Ne, az pote, co je proklepnu, pak jim take docela duveruji. Slepe strevo mi operoval znamy, (jaka nahoda!:-)) ale pokud by to byl clovek, ktereho me rodice a ja videli poprve, musely by mne mu SVERIT. Ano, bylo by nesmirne naivne mu verit bezmezne. No a co se tyka toho osobniho odbornika pri porodu, je dulezite nejenom svereni se ale i duvera, takovy normalni duverny lidsky vztah. Je to celosvetova praxe, zeme, ktere ho maji pravidlem, jako Holandsko, Dansko ci Svedsko, moc si to pochvaluji. Je cely svet zpitomely, jedine to Cesko, ktere organizuje praci porodniku podle smen (aby se vyspali) ma to spravne?
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 18:07:03)
Tak to souhlasím. Ale musím si umět toho odborníka vybrat, pak můžu důvěřovat.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 14:54:17)
Sorry, Rozo,
personal porod studoval, ALE RODIM JA! A me teda personal nestudoval, na to fakt 10 minut nestaci....

Navic, PERSONAL TVORI TAKE LIDE - CHYBUJICI A OMYLNI.

A kdo porodil vic deti, vi, ze KAZDY POROD, BYT RODI STEJNA ZENA, JE JINY!!!

A promin, to se proste NASTUDOVAT NEDA...

Je mi lito.

B.
 Róza 
  • 

pro Bumbi 

(20.2.2007 15:17:36)
:-))) A ty ji máš jako jinou?
 Bumbi&05,08,10 


Re: pro Bumbi 

(20.2.2007 16:22:24)
ne, uchem teda nerodím...

Přesto trvám na tom, že i když všechny rodíme vagínou nebo nám dítě vyříznou z břicha, neznamená to, že se porod dá nastudovat z knih ve škole a dá se jet podle učebnice - bez přihlédnutí k fyzickým i psychickým charakteristikám ženy, která rodí.

B.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 18:05:00)
Ježíši to je ale naivita. Nedovedu si představit, co všechno by mě potkalo, kdybych slepě důvěřovala. Zvlášť doktorům. Byla bych dneska mrtvá nebo pomalu umírala! Dneska už nejste majetek státu a ani vaše zdraví ne, vy si ho musíte pohlídat!
 Petra, lékařka,tři děti vlastní... 
  • 

Re: Kazda jsme jina 

(19.10.2007 22:13:32)
Pro cizinku, jsem lékařka, a ty Vaše názory, nebudu komentovat,nevnucujte Vaše názory a nepodložené!!! představy laické veřejnosti. V praxi je to velice individuálně. Ja sama ani klystýr ani holení nezavrhuju, a netvrdím a taky !!! že by klystýr byl škodlivý.To je laický náhled, velice zjednodušený,a nepodložený.Neumím si představit že bych byla bývala rodila bez klystýru, pokálet se u porodu není jen neestetické ,ale i vzhledem k možné infekci více nevhodné ,řekla bych až někdy nebezpečné.A jíst pokud se porod skomplikuje, a je třeba někdy i celkové anestezie... k operaci -tak to nikomu nepřeji,výplach žaludku před oper.výkonem ...takže držte se odborných náhledů a ne laické propagandy...jenom tolik.
 Sylvie 


Re: Kazda jsme jina 

(19.10.2007 22:34:17)
Ja sama ani klystýr ani holení nezavrhuju, a netvrdím a taky !!! že by klystýr byl škodlivý.To je laický náhled, velice zjednodušený,a nepodložený....takže držte se odborných náhledů a ne laické propagandy...

Pokud vím, tak na seznam praktik, které jsou při porodu jednoznačně škodlivé nebo neefektivní a které by měly být eliminovány rutinní holení a klystýr zařadila Světová zdravotnická organizace. Fakt je mi záhadou, proč je část českých lékařů (lékařek) přesvědčena, že WHO je banda nepoučených laiků


-----------------------
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 18:13:16)
Ahoj cizinko, zas do sebe budeme sit :-D

to snad ne, vid? Kde js vzala , ze zastavam nazor o neskodnosti klystyru a nastrihu? Tvuj vymysl... dal Tvuj prispevek nehodlam komentovat.

Napsala jsem svuj nazor.
Hned na zacatek jsem u vedla, ze kazda jsme jina - to je obrovska pravda.
Co zena - to nazor, at na nastrih ci na holeni - mne to nevadilo, chapu, ze nekomu to vadit muze.

Nekdo vnima i to, jak mu prinesou obed, jak mu podaji caj - matky byvaji po porodu velmi citlive vlivem hormonalnich zmen.

Nejsem super zena, ani super matka. Ale proste jsou veci, ktere mne nechavaji dost chladnou - napr u lekare, verim lekari.. u kadernika verim kadernikovi - jsou to odbornici ve svem oboru a ja jim do toho prece nebudu zasadne kecat.

K nastrihu se priklanim uz z toho duvodu, ze mne ho delali, nebot hlavicka byla prilis velka, porod rychly a hrozilo protrzeni hraze. u druheho syna ho nedelali a byla jsem natrzena ve zcela jinem miste, nez byla jizva. Pro mne byla horsi ta druha zkusenost. Ale opet rikam - co zena to nazor.

Muj prispevek byl muj nazor. Nikomu nic nenutim..
At si kazda rodi kde chce a jak chce - konec koncu muzete rodit doma v posteli, staci dula a hodne velka davka odvahy ( z meho pohledu obrovska davka odvahy)

Ve dvaceti mi lekari zachranili zivot, kdyz jsem byla v komatu s polovinou tela rozlamanou - verim jim bezmezne. A neplanuji na tom cokoliv v nejblizsi dobe menit.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 18:22:24)
Cairo, na zaklade ceho svuj nazor jsi vytvorila? Ty nazory jsi prijala od odborniku, bez kontroli a bez premysleni. Tvoje pravo, ale upozornuji, ze zeny, ktery tvuj nazor nezdili nejsou ani hysterky ani puntickarky. Jsou jen sectele. Vis, nebyt tvych vet o tom, jak kdo z neceho zbytecne hrouti, a ze pry neni treba resit prkotiny, proste bych te nechala byt. Ja bych nejradeji to bych resila s odbornikem a jeho bych prinutila priznat, ze ON NEVI, NA ZAKLADE CEHO TVRDI, ZE NECO JE PROSPESNE. Tvuj nazor se mi zda komicky a neopodstatneny, ale ne jako nazor TVUJ, ale jako nazor tech ODBORNIKU, od kterych jsi ho prijala.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 18:52:01)
Cairo, ted kdyz premyslim, tak bez moderni mediciny take bych nezila. Ja obecne verim medicine jako vede. Neverim jen odbornikum, kterych praxe nepochopitelne se lisi od vedeckych dukazu a praxi jejich kolegu v okolnim svete. To aby bylo jasny.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 19:13:48)
Kdybys byla vzdelana... a pozorne cetla me prispevky... vedela by si, ze jsem porodila dve deti, muj nazor je zalozen na me vlastni zkusenosti, dokazes to pochopit, vid?
Je to jen muj nazor, ma zkusenost - ty si mej svoje :-)
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 19:25:54)
Cairo, pokud bys byla opravdu vzdelana v prirodovede, vedela bys, ze v takovym prirodovedeckem oboru jako medicina zalezi na statistickym zpracovani velkeho mnozstvi dat, a pak se da tvrdit co je ucinna metoda a co je normalni.

My tady neresime prkotiny. Resime zbytecnost nekterych postupu. To, ze to ti nevadilo, je vedlejsi. Otazka neni jestli vadi, ale jestli porodnice na nas nevyrabi body. A to podle mne neni prkotina.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 19:58:07)
vis cizinko jen tak mmch - prirodoveda na UK v Praze a medicina na UK v Praze jsou dve naprosto odlisne fakulty - jsem fyzicky geograf hydrolog, vystudovala jsem prirodovedu na UK - nejsem lekar
a nebavime se celou dobu o prospesnosti ci neprospesnosti klystyru anebo nastrihu, abych do tehle problematiky mohla stourat. Ale jako matka, ktera porodila dve deti , muzu SAMA ZA SEBE napsat: Ani jedno mi nevadilo, a je mi fuk zda to bylo ci nebylo nutne. Uz to , prosim Te, chapes????
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 20:02:13)
Cairo, ja celou dobu velmi dobre chapu, ze jsi chtela rict, ze ti to nevadilo. Ale ja ti celou dobu rikam, ze tem co tyhle nesmysly vadi, vadi z intelektualnich duvodu: jako zbytecne a neopodstatnene zasahy do normalniho porodu. A ten jejich problem neni ani hrouceni ani reseni prkotin. Uz chapes?
 Zufi. 


Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 19:35:45)
Také lekářum věřím , zachránili mi dítě několikrát, mám i lékaře v rodině a vím jaká to je práce.Cairo, souhlasím s tebou.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 19:39:41)
Zufi, ty opravdu veris VSEM lekarum? Ja verim medicine jako vede, ale lekarum verim jen pokud prokazatelne neblaboli, a nedelaji ptakoviny:-).
 Zufi. 


Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 20:12:02)
Asi jsem měla štěstí, ale ještě jsem se nestkala s blábolajícím lékařem,opravdu !! Dokonce ani s neochotou sester či rehab.prac.
Jsem slušná, zdravím, poděkuji, nevyvolávám konflikty kvůli hloupostem,ale např. sterilní rukavice také vyžaduji, v klidu.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 20:18:38)
Zufi, no to ja taky. Kvuli tem rukavicim bohuzel par krat jsem musela absolvovat neco jako hadku, kdyz mi nevyhovely, ale jsem mila a rekla bych i kultivovana.

Proste mi na svym diteti vazne zalezi, pred porodem dost jsem cetla, po porodu dost jsem se bavila s odbornikami, abych prisla na to, ze pece, ktera byla nam poskytnuta, byla chybna a v rozporu se slibovanym pristupem. Pokud bys take cetla, obavam se, zebys take musela mi dat za pravdu kvuli tem banalitam, o kterych diskutujeme. Nebo mas ty odkazy na studia, ktera dokazuji opacne:-)))?
 Zufi. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 20:24:02)
ˇZádné studie nemám, jen svůj vlastní rozum a VŠ, která nemám s medicinou nic společného.
Dnes mi ale nejde s kýmkoli vést dialog , neb jsem učila 9 hodin bez pauzy na oběd, chybí nám 7 kolegyň, a po tak náročném dní jistě uznáš, že bych stejně nenapsala NIC MOC.Pa pa
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 21:49:18)
Ano, měla jste štěstí, a přímo obrovské. Mě třeba ošetřoval opilý lékař, věřte mi, že blábolil. Dlouho jsem se nedokázala lékařské aroganci bránit, ale zkušenosti mě donutily. Považujete snad za vyvolávání konfliktu situaci,kdy se lékaře v genetické poradně zeptáte, jaké máte po amniocentéze riziko potratu? Já ne, a přesto ten lékař kvůli tomu na mě křičel.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 21:43:38)
Bezmezně? A všem? Aniž byste je znala, jen kvůli tomu plášti? Už jsem tu psala, že mě to málem stálo krk. Zachraňoval mě pak někdo jiný, a k tomutoto lékaři já cítím úctu a vděk. Ale ne ke všem.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 21:43:57)
Bezmezně? A všem? Aniž byste je znala, jen kvůli tomu plášti? Už jsem tu psala, že mě to málem stálo krk. Zachraňoval mě pak někdo jiný, a k tomuto lékaři já cítím úctu a vděk. Ale ne ke všem.
 Jahůdka, tři děti 
  • 

To se fakt nedá číst 

(21.2.2007 23:34:37)
Nevim ja, proč by nemohla zena se premisťovat mezi první a druhou dobou porodní... Promiň, to bylo trochu ironie. Teď vážně:
Normální je všechno, co je rodičce příjemné. Já jsem se mezi první a druhou dobou porodní přemisťovala např. velmi ráda, osvědčilo se mi chození (nevím, jestli na to existuje nějaká studie, ale je mi to fuk, upřímně řečeno). Někomu se osvědčila vana, někomu balón, někomu chození a jiná se třeba ráda zavěsí, když jí to někdo umožní. Smiř se s tím, že jsou prostě na světě ženy, kterým vyhovuje, když se před porodem vyprázdní, dokonce jim vyhovuje, že rodí na zádech, byť se ti to zdá divné. To nemá, milá cizinko, nic společného s tupým mozkem.
 cizinka1 


Re: To se fakt nedá číst 

(22.2.2007 8:18:58)
Jahudko, ty jsi mne nerozumela. Nenormalni je praxe nekterych ceskych porodnic ze se rodi jinde nez se travi prvni doma porodni. Samozrejme, zena mela by chodit, byt ve vane nebo delat co koliv ce se ji libi az do doby co porodi. Ty fakt nikdy o tom necetla, ze premistovani z nejakych provoznich duvodu je hrube vyrusovani rodicky???
 koa 


Re: To se fakt nedá číst 

(22.2.2007 8:50:25)
Ad klyzma - mé první dva porody se rozjely přirozeně a vyčištění těla proběhlo "samo od sebe", ještě doma. Jsem si naprosto jistá, že to patří k přirozené přípravě těla na porod, je to tak prostě nastaveno.
Jistotu v tomto závěru čerpám nejen ze zkušeností jiných matek, ale i z toho, že můj třetí porod byl vyvolaný a - hleďme, hleďme - tam tato přirozená očista nenastala. Na klyzma nakonec nebyl čas, ale nikomu to nevadilo.
Takže, pokud některá žena chce dostat klyzma, použít Yale, budiž, ať je po jejím, ale já si myslím, že to prostě a jednoduše není potřeba.
 kája 
  • 

Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 14:21:01)
děkuju za příjemnej příspěvek, a to proto, že mám kolem sebe hordu kamarádek, co porodem žijou skoro od prvního momentu, kdy se dozvědí, že se jim v břiše zabydlelo mimino. já sama jsem rodila císařským řezem, protože šlo o první porod a holčička se rozhodla zůstat hlavičkou nahoře. před porodem jsem si vyslechla pár trefně mířených poznámek typu, že císař není pro pravé ženy, to jsem ale netušila, co bude následovat po porodu. to jsem se skutečně opakovaně dozvěděla, že nejsem skutečná žena a matka, protože jsem netrpěla, tak jak bych měla, což nejvíc rozzuřilo mého manžela, který je od té doby odhodlán každé pravé ženě ukázat moji jizvu na břiše, aby věděla:)
já jsem porod brala jako netrpělivě očekávaný konec tlustejch devíti měsíců a na holčičku jsem se hrozně těšila. nic víc, nic míň.
a zdravím všechny maminky, k.
 Romča, 2+1 na cestě 


Kazda jsme jina 

(20.2.2007 14:39:48)
Já rodila v květnu 2006 v Prostějově, v nové porodnici, celou dobu od příjmu až po narození našeho chlapečka jsem byla s manželem na soukormém pokoji, s vanou, gymnastickým míčem, sprchou a wc. manžel na sobě měl jen průhledný tkaninový plášť v poslední době porodní. u porodu jsem měla 2 PA i lékaře, nastaly komplikace, sice jsem nevnímala rádio ani počet osob u porodu, ale věřte mi, že mě prudila kapačka přímo do žíly po celou dobu tlačení, kdy mi vyjela z ruky a krev všude...PA byly super, ochotné, prostředí krásné a čisté a rozhodně bych neměnila za porod doma bez lékařské pomoci.

Krásně napsaný článek, který nevystraší všechny ty zvědavky těhulky, co sosají informace ... a myslím, že klystýr, nástřih či cokoliv jiného za miminko stojí :-)

 Hana 
  • 

Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 16:22:44)
Jenomže klystýr a nástřih jsou zbytečné procedury a kdo je nechce, nevím, proč by je měl podstupovat, pokud si o to sám řekne, proč ne. Jestli mně "stojí za to miminko" - to není argument, to je jako kdybych si pměla přijít k zubaři a ten se zeptal, jestli mně stojí za to si nechat hezky spravit zub, ale před tím mně dá jednu po hubě...
 Lana+Julik05/05+Kristian10/07 


Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 15:35:52)
prokousavam se touto diskuzi a nemela jsem v umyslu reagovat..ale tvuj prispevek, Hanko,je opravdu trefny...ten primer se zubarem....dost to sedi

(ja uz "zubare" take pouzila, ale v souvislosti s epiduralem, jehoz podani jsem se snazila vysvetlit sve mamince, ze preci kdyz jdu k zubari, tak si taky nechavam pri vrtani apod. dat injekci, tak proc ne pri porodu, kdyz to taky boli...bohuzel mne ma draha maticka "uzemnila", ze ona je desne statecna, protoze "jen" kvuli vrtani si injekci dat nenecha....:o)))))
 sasa.z 


Re: super porody 

(20.2.2007 16:06:45)
Mam za sebou dva porody,trosku jsem mela strach,ale rikala jsem si kdyz to zvladne kazda proc ne ja,hlavne kdyz neprijdou zadne komplikace.prvni tehotenstvi bylo v pohode,zadne rani nevolnosti,nechutenstvi,nic takoveho.jenom jsem se moc tesila,kazda kontrola me tesila,protoze jsem vedela ze je v poradku.termin jsem mela jeden a po tom poslednim nekonecnem mesici jsem se na nej straasne tesila.v den terminu se nedelo vubec nic a dalsi dny take ne,uz jsem mela strach.sla jsem na dalsi kontrolu a doufala,ze nepujdu na vyvolani porodu,ale nakonec jsem musela.tyden po terminu jsem nastoupila do porodnice,dali injekci na vyvolani, klystyr, ale stale se nic nedelo.dalsi den rano v 8.00 hod. mi dali dalsi injekci,zase nic,nic me nebolelo,porod nikde. v devet me zavolali na porodni sal a to uz jsem trosku ze strachy cekala co bude.napojili me na kapacky a pichli mi vodu.po 10 minutach zacali bolesti/v 9.20/,nedriv slabe a po deseti minutach tak silne bolesti,ze jsem myslela ze odpadnu,takhle jsem chodila hodinu s kapackama,na tzv.hekarne voda valila a pri kazdem stahu jsem sedela na balonu/ten mi asi nejvic pomohl/s kapackama v ruce,tehdy se mi to zdalo silene,dnes se tomu smeju.v 11.03 byl ne svete kluk jek buk /4.45kg.53cm./byla jsem stastna.Druhe tehotenstvi bylo v pohode tak jak to prvni a o to vic jsem se tesila protoze jsem vedela ze budu mit holcicku.blizil se den terminu porodu a zase nic.termin porodu jsem mela na utery 7.2.2005.ten den byl stejny jako kazdy jiny,rano jsem sla s klukem do obchodu,tam jsem mluvila o tom ze asi pujdu zase na vyvolani,ten den me bolely zada,ale ostatne jako kazdy den, v tehotenstvi,jinak nic jineho jsem nepocitovala.jeste jsem kazdemu kdo me potkal cestou z obchodu rikal,ze se me to drzi a ne a ne ven.den probehl normalne v klidu,uvarila jsem,uklidila,proste normal.vecer v 6.00hod.jsem sla k sousedum pro mleko,ani tehdy jsem jeste nic necitela,jeste jsem se smala a rikala sousedce,ze mimco nechce ven.prisla jsem domu a asi tak za pul hodiny zacly slabe bolesti,mamka mi rikala,ze mam urcite prdy!!!v 8.00hod. jsem mela uz bolesti po 5.ti min.porodnice trictvrte hodiny cesty,jeste jsem dala kluka spat,hlidal dedecek a moly jsme jet,nastoupily jsme s mamkou do auta a protoze byl mraz a auto nestartovalo .nastesti kamaradka mela auto a byla volna,tak jsme mohly konecne vyjet.do porodnice jsme prijely v pul desate,poslechly mi ozvy,v tech bolestech nic prijemneho,a daly klystyr.po vyprazdneni byla sladka sprcha,vyholeni nic prijemneho.pak uz jenom skakani na balone,ale jenom chvili dlouho to netrvalo a byla na svete moje krasna holcicka,krasny pocit pro kazdou maminku.takze oba porody super celkove 3 hodinky i s bolestma to je super ne!ale dalsi uz absolvovat nechci.zdravim vsechy maminy a omlouvam se za tak dlouhy prispevek.
 10.5Libik12 


Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 16:33:01)
Cairo, musím podpořit tvůj nadhled, vystihuje samou podstatu pohodového rození, protože žádný přesný manuál porodnictví klid u porodu nezaručí a naopak úporné lpění na detailech může ženinu psychiku totálně rozvrátit, pokud se zbytečně bojí neznámého.

Citace Kryla ve smyslu "zbabělých mozků", které, jak chápu, si nechají aplikovat předporodní přípravu, která jim nijak nepřekáží, možná jim spíš pomůže, to je typická Cizinka. Bez komentáře.

Mamince autorce blahopřeji.
 cizinka1 


Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 16:43:57)
Libiku, drahousku, prosim o ten odkazek, ktery dokazoval by, ze priprava muze pomoct. Prosim prosim. A jak proboha mohla by?

Zbabelost mozku je o zbabelosti premyslet kriticky. Zbabelost lekare oponovat primarovi, zbabelost vysokoskolacky si neco precist nez napise schalujiciho soucasne pomery.

A kdo lpi o detailech? Jakych detailech? O cim to mluvis? Prirozeny porod je pristup nezasahovat zbytecne. Pokud lekar ci PA nevi, proc by zasahoval, tak nezasahuje. Proc by zasahoval pripravou, ha?

 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 16:51:28)
Odkázek jsem já Cizinko, mé porody byly na rozdíl od tvého netraumatizující. Ty jsi zdatný teoretik, já jsem to zažila.Mohu hovořit o osobní zkušenosti,protože šedá je teorie a života strom zelený. Nechci a nemám čas se s tebou hádat, shrň ty studie do článku na hlavní straně, jak ti holky radí a já ti slibuji, že pod to ani jednou nepřispěju. Nuck!
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 16:55:56)
Libiku, tento odkazek nestaci. To nedokazuje ze ti priprava ti pomohla. Zadna logicka souvislost, bohuzel. Klystyr bych si dala jedine pokud chtela bych AIDS od te pani s hemoroidy prede mnou. Jiny duvod mne nenapada - ucinek nikdy nebyl prokazan. A holeni z podobnych duvodu, to jest chuti zahrat si ruskou ruletu v "sterilnim" porodnictvi.

 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 17:03:26)
Cizuš, kdybych nevěděla, jaký jsi demagog, řekla bych, že jsi můj oblíbený komik. Já nepůjdu v hlavní denní diskusi do popisu svých střevních pochodů, zdá se mi to nevhodné. A jestliže namítneš, že já se bláhově domnívám, že to prospělo věci, předpokládám, že tebou zmiňované studie také vycházejí z pocitů rodících žen nikoliv pouze ze studia anatomie či fyziky. Takže by se dala položit otázka, co dokazuje škodlivost a nevhodnost klystýru, za předpokladu, že jej žena vnímá jednoznačně pozitivně. A prosím tě, pošli mi odkaz.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 17:16:07)
Kdepak, Libiku, ne z subjektivnich pocitu (pri studiech byl bran ohled jen na to, ze oni tvrdily, ze je to trapna procedura). Proste byly porovnane spineni a delka porodu u zen, ktere rodily s pripravou a bez. Na delku to nemelo vliv, zatim co to spineni po klystyru bylo tezsi odstranatelne (v diskusi pod hlavni strankou nebudu popisovat proc, ale pro zenu se zkusenostma v domacnosti neni tezko si predstavit, co se stane, az se voda smicha s ...).

Prirucku WHO jsi cetla, ze? Ano to uz jsou znalosti z velmi starych dob, a predstav si, nikdo pote to nezkoumal. Plny text studii vyhledas podle odkazu tam. Asi vsem staci fyziologicka predstavivost, aby pochopili, ze je to nesmysl. Ach jo.
 Zdenikova 


Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 17:15:15)
;-)))

já jsem asi divná, já myslím, že mě může klystýr pomoct porodit líp, protože se uvolní porodní cesty, jak se rozhýbou střeva může to nabudit dělohu....pokud to samo tělo nezvládlo (mě se teda tělo vyčistilo v první době porodní naprosto dokonale samo ;-) takže jsem nabízený (ne vnucovaný) klystýr odmítla, připadne mi, že je to srovnatelné s další doporučovanou metodou ovšem na "přirozené" vyvolání porodu - půst...jde jen o to si rozhodnout sama jestli ho chci nebo ne..

holení - tak jsem zase divná, já holení před porodem chci, pokud se potrhám nebo dojde k nástřihu tak se mi aspoň do jizvy nebudou plést chlupy a bude se to líp hojit..asi v tom vidím praktično...takže co je výsledkem? ano mě příprava pokud s ní souhlasím a nevnímám to negativně přispěje k pohodovějšímu porodu..

a bohužel nečerpám ze studie, jen ze své zkušenosti a udělání si vlastního názoru ze zkušeností ostatních a zkušeností porodních asistentek, dokonce i z knihy o přirozeném porodu (bohužel teď nemám doma, nechci plácat název) cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 17:23:13)
To nezni jako dobry odkaz. To uvolneni nikdy prokazano nebylo, az bude, se o tom pobavime. Tady se bavime ne o tom, ze "citim, ze mam zacpu a nemuzu si uvolnit", ale pry "je mi to jedno".

Holeni k hojeni nepomuze, pomuze jen zavlect infekci. K vetsimu poctu zaniceni nevede.

Verit nestaci, je treba proverit:-) a pak vedet. Podle individualnich zkusenosti dalo by prokazat ledacos, jen jako dukaz nemaji cenu.

A hlavne nesmi se lhat, ze neco, ceho ucinek nebyl prokazan, muze pomoct. A take zesmesnovat opacny nazor, jako nekoho, "kdo se rychle hrouti" jak o to se pokusila Caira.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 21:59:11)
Plně s vašimi názory souhlasím. Dost dobře nechápu slepě důvěřující ženy, které zcela v duchu doby minulé poslušně sledují stádo, protože je to prostě pohodlné. Nebo si prostě řeknou, že takhle se to dělá a už to neřeší. A pak je tu ovšem skupina drsných žen, kterým prostě nic navadí. Jsem jiná, takže tuhle skupinu taky nechápu, ale pro život je to dobré vybavení. Jsem ráda, že už rodit nebudu, hledání slušné porodnice mi dalo zabrat.Nemám totiž chuť při porodu bojovat o svůj názor - mám jej - chci být respektována.
 Lavanda 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 17:25:25)
Tak při druhém porodu klystýr prostě nestihli, při třetím nestihli klystýr ani holení. Nemělo to vliv vůbec na nic. Ani jsem se nepo, což se prý spíše stává po klystýru, ani si nemyslím, že by byl nějaký problém s šitím.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 17:27:22)
Jo, vlastne jsem se vsimla ze jsi psala o vyvolavanim porodu, ne rutinni aplikaci klystyru pri porodu rozbehnutym. No, dlouhou historickou dobu mechanicka stimulace byl jeden z mala prostredku, jak o to se pokusit. Obcas to fungovalo, obcas ne. Pokud by fungoval, s oxytocinem by nikdo nezacal experimentovat, dlouhou dobu byl to velmi nebezpecny prostredek, ktery stal hodne zivotu pokud se nenaucilo davkovat a aplikovat. Jako nechemicky prostredek za pokus mozna stoji, pokud zena vi, ze je to pochybne, ale obcas zabira.
 Lassie 
  • 

AIDS & klystýr 

(20.2.2007 17:25:56)
Nechci se vám do toho plést, jen bych se zeptala, jestli se to někdy někde stalo - teoreticky je to asi možné, pokud by sestra rektální rourky špatně vydesinfikovala, ale prakticky (?)
 cizinka1 


Re: AIDS & klystýr 

(20.2.2007 17:31:27)
Lassie, jak se da dezinfikovat klystyr aby nakaza HIV nebyla by mozna? Sireni AIDS v nemocnicich v Africe je to, co se proste stava, ze jo. A jak dokazes, jakou cestou jsi neco dostala? Jedina moznost je asi jednorazove nastroje.
 Ajlili. 


Re: Re: AIDS & klystýr 

(20.2.2007 17:47:14)
Ty, dej uz pokoj. Proc musis porad ostatnim dokazovat, ze jsi ta nejvzdelanejsi osoba na Rodine? My ostatni, tedy alespon ja, jsme bohuzel pouze blbe matky, tak nas prosim nech v blazene nevedomosti o tom, jak se v Africe siri aids pomoci klystyru a odjed si tam s greenpeesakama pomahat a oblazovat svymi radobychytrymi poznamkami nejake Africaky. Pa
 Lenelka 


Re: Re: Re: AIDS & klystýr 

(20.2.2007 17:55:56)
Ajlili, to bylo dost hnusne a nepotrebne....

Jinak musim podporit Cizinku s tim holenim. Me PA primo rikala, abych se pred porodem neholila, protoze pak se casteji zaniti siti.
 cizinka1 


Re: Re: Re: AIDS & klystýr 

(20.2.2007 18:00:23)
Ty, ja ted dokazuji zcela konkretni veci. A pokud tobe nic bez cizi pomoci nedojde, ti vysvetlim, ze nakaza AIDS byla by stejne mozna v Cesku jako i v Africe pokud by se vyskytl pacient s HIV, kteremu byly aplikovane nastroje, ktere prisly k styku z krvi. Pravdepodobnost nakazy je tim vetsi, cim vetsi je pocet nakazenych v populaci. Testy na AIDS v Evrope vsude se delaji pouze na souhlas ci zadost na zacatku tehotenstvi, ze?

Nebo jako sestra nas poucis, jak se da bezpecne dezinfekovat gumu ci plast?
 Rosina 
  • 

Přihlašte se 

(20.2.2007 19:50:12)
V rámci shromažďování faktů - přihlaste se, prosím, všechny, které jste se při aplikaci klistýru nakazily virem HIV.
 Zufi. 


Re: Přihlašte se 

(20.2.2007 20:12:45)
:)))))))))))))))
 Lassie 
  • 

Re: Re: AIDS & klystýr 

(20.2.2007 18:01:24)
Cizinko, dříve jsem ve zdravotnictví pracovala a rourky jsme myli a namáčeli do desinfekce. Nemělo by se tu strašit, proto se ptám na konkrétní případ - i když jsem psala, že TEORTICKY to možné je.
 Lassie 
  • 

Re: Re: Re: AIDS & klystýr 

(20.2.2007 18:01:51)
TEORETICKY :-)
 cizinka1 


Re: Re: Re: AIDS & klystýr 

(20.2.2007 18:10:18)
Lassie, proc v medicine se pouzivaji jednorazove strikacky, a jednorazove rukavice, pokud vsechno stacilo by namocit do dezinfekcniho roztoku? Ja nestrasim, ale o ty rukavice, navlecene pred myma ocima vzdy trvam az do zapeklite hadky. Proste jsou skutecnosti, o kterych se ma vedet a pak da se i klidne spat.
 Lassie 
  • 

Re: Re: Re: Re: AIDS & klystýr 

(20.2.2007 18:21:45)
Cizinko, já nezpochybňuji teoretickou možnost nákazy ani nepopírám výhody jednorázového materiálu. Jen se ptám, jelikož máš vždy k dispozici nějaká čísla nebo odkazy - už se někdy někdo nakazil virem HIV klystýrem? Je to pouhá zvědavost.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: AIDS & klystýr 

(20.2.2007 18:34:19)
Lassie, jeste jednou, takove veci nejsou prokazatelne. Jak proboha to bys prokazala od ceho konkretne jsi nakazila a v jakym okamziku doslo ke styku s infekcnim materialem? Ja prece nestrasim, jen upozornuji na moznost, styk s krvi a hemoroidy jsou u porodu bezne, ze jo. Dalsi vzacna moznost, na kterou upozornuje i prirucka WHO je trvale poskozeni strev. Ano, jsou to malo pravdepodobne moznosti, ale proc ten risk kvuli necemu, ceho ucinek neni prokazany?

Kdo klystyr opravdu potrebuje, a se vydesil, muze si koupit a donest si svuj, ze jo. Mozna take bude i vdecny za napad.
 Jahůdka, tři děti 
  • 

Tak neděs 

(21.2.2007 23:09:46)
Tak neděs tady budoucí rodičky. To bychom nesměli vůbec nikdo nikam a na nic nikde sahat. Když bys šla do důsledků - jak víš, kdo měl před tebou v ruce kliku u dveří, co když byl HIV pozitivní a znečistil ji krví? Nebo vypínač nebo tyč v tramvaji ...
Řekněme budoucím rodičkám (pokud to neudělal jejich gynekolog), že namísto nepříjemné a "nakažené" hadičky mají možnost koupit si Yal a vzít si ho s sebou do porodnice. Navíc je to i příjemnější než hadička. A nedělej z toho kovbojku.
 Sylvie 


Re: Tak neděs 

(21.2.2007 23:35:45)
Řekněme budoucím rodičkám (pokud to neudělal jejich gynekolog), že namísto nepříjemné a "nakažené" hadičky mají možnost koupit si Yal a vzít si ho s sebou do porodnice. Navíc je to i příjemnější než hadička. A nedělej z toho kovbojku.

Jahůdko, a co to napsat ještě jinak:
"Řekněme budoucím rodičkám (pokud to neudělal jejich gynekolog), že nepříjemnou a "nakaženou" hadičku nebo Yal je naprosto zbytečné rutinně používat u každé rodičky, protože to nepřináší žádné výhody, jenom rizika, proto se v porodnicích přestaly automaticky podávat. Mají-li ovšem ženy problém s vylučováním, mohou si zakoupit Yal nebo požádat o aplikaci klystýru. Vždyť není třeba z toho dělat zbytečnou kovbojku."
 Jahůdka, tři děti 
  • 

Re: Re: Tak neděs 

(21.2.2007 23:41:39)
Jistě, mají možnost erární hadičku, vlastní Yal nebo nic. Ovšem, vezmi prosím v potaz, že kromě rodiček, které mají problémy s vyměšováním, jsou i rodičky, kterým je zkrátka trapné se při porodu pos... nebo alespoň na to myslet a tím se zcela nesoustředit na porod.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Tak neděs 

(22.2.2007 0:02:35)
Jahůdko, a já myslím, že o tom ty cizinčiny příspěvky (mimo jiné) byly - čím víc se bude zdůrazňovat, jak je to trapné se při porodu pos... tím víc se budou ženy trapně cítit už jenom z té představy (MMCH neměly by takové ženy být informovány také o tom, že i když mají klystýr, mohou se při porodu taktéž pokálet, ale narozdíl od formovaného bobku, který se normálně setře, z nich vytryskne stolice namíchaná s vodou, který se bude stírat obtížněji?). Kdyby se prostě klystýr nechal uležet a dával se jenom v odůvodněných případech a furt ho někdo nepitval, tak by mnoha ženám ani nepřišlo divné, že ho nedostaly, že by ho snad měly dostat a že když ho nemají, tak se určitě pokálí a bla bla bla...

Jinak já rodila v porodnici, kde se klystýr nedává a popravdě řečeno, ani jsem na něj nevzpomněla.
 Jahůdka, tři děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Tak neděs 

(22.2.2007 0:25:54)
Já myslím, že všechno je o pocitu té ženy, která právě rodí. Samozřejmě, že zdravotnický personál je na exkrementy zvyklý a nemůže ho pohoršit nějaká nehoda při porodu, protože je to normální. Problém je v tom, že třeba nejsem zvyklá já. Cítíš, prosím, ten rozdíl? Ten problém je ve mně, že já bych se cítila trapně, ne oni. I když vím, že pokálet se u porodu je normální. Žádný lékař mě nikdy do klystýru nenutil. Je pravda, že první dvě děti jsem rodila v době, kdy snad ani nešlo něco odmítnout, ale nikdy mi nikdo neříkal, že je to trapas se při porodu pokálet. Já to ale tak cítím prostě sama, přirozeně. Já už nevím, jak to lépe vysvětlit. Já myslím, že pro rodící ženu je důležitá hlavně pohoda, vnitřní klid, pocit, že je všechno v pořádku. Jsem zkrátka "ze staré školy" nebo nevím co, ale bez toho Yalu bych ten dobrý pocit neměla.
Jestli se jednou moje dcery rozhodnou pro porod bez klystýru, já jim to rozmlouvat nebudu.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Tak neděs 

(22.2.2007 1:07:57)
Jahůdko, ale jo, já to chápu. Ale já mluvím o něčem jiném. Já chodím sem na Rodinu už asi šest let a za tu dobu tu diskuzí na téma "klystýr" bylo... ale ženy, které chtějí klystýr, aby se necítily trapně, většinou uvádí, že lepší klystýr, než se na sále pokálet. No ale to, že dostanou klystýr, přeci nezamená, že se na sále nepokálí. To mohou přeci i s klystýrem. Jenže dřív se dával klystýr automaticky všem, takže je tady něco jako obecné povědomí (živené mnohými zdravotníky), že klystýr k porodu patří, protože je to přeci lepší než se pokálet. Stále se ještě v mnoha nemocnicích bere ten klystýr až příiš automaticky, tedy - "žena má možnost ho odmítnout", pouze někde jedou stylem "žena má možnost o něj požádat". Tedy na psychiku ženy působí i to, že většina nemocnic ho stále vlastně nabízí jako něco v podstatě důležitého, jen malá část ho nijak automaticky nezmiňuje a dá ho jenom potřebným (ať už mají zácpu nebo se bez klystýru cítí trapně). Až se to změní, až bude běžný přístup že klystýr je u normálního porodu zbytečný, až bude jenom pro ty, co ho z nějakch důvodů budou vyžadovat, tak ubyde i těch žen, které budou myslet na to, jak to asi bude trapné, když se u porodu pokálí. Kolik žen dneska myslí na to, jak je to trapné se u porodu pozrvracet a požádá předem o vypumpování žaludku nebo se třeba pomočit a chce předem zavést cévku s vývodem do pytlíku? Nebo mysíš, že pozvracet se u porodu je míň eklhaft, než vytlačit bobek?
 cizinka1 


Re: Tak neděs 

(22.2.2007 8:25:54)
Jahudko,

Nikdo nikoho nedesi ani nedela kovbojku, to jsou normalni reci o hygiene v nemocnicich, a vis i v rozvinutejsich zemich nez je Cesko o infekcich a moznostech nakazy v nemocnicich se mluvi dost. Jinak souhlasim se Sylvii, neni treba aby gynekolog nebo nekdo jiny primlouval zeny si dat klystyr. Proto ze on pomuze k tomu trapasu se stejnou pravdepodobnosti jako normalni prirozene vyprazneni. (To je vysledek vyzkumu, zadna osobni ojedinela zkusenost). A prave tou trapnosti neni treba strasit, naopak, je treba rict, ze o nic nejde, je to normalni a neovlivnitelne. Pro nekoho s u porodu zcela neobvyklou zacpou nejaka pomoc vzdy se najde.
 Dáša a Maruška (2005) 
  • 

PROSTĚ KLYSTÝR 

(20.2.2007 21:17:51)
Ahoj maminky, naprosto teď odbočím od diskuze mezi cizinkou a ostatními atd...Chci se zeptat na vaše zkušenosti s klystýrem i bez něj...Né na studie, názory co je lepší, ale vaše konkrétní zkušenosti a pocity. To si myslím je nejcenější. Já sama jsem totiž měla hrozný strach si klystýr nenechat udělat, aby pak na sále nedošlo k nějaké katastrofě :)))
Z této představy nebo také, že tzv.nedoběhnu...(měla jsem rodit v porodnici kde jsou záchody na chodbě)jsem byla dost špatná. Taky jsem si říkala, že se kvuli tomu pro porod dostatečně ani neuvolním... a tak jsem chtěla volit klystýr. Ale nakonec to skončilo císařem.
Jestli chcete podělte se o zkušenosti s i bez klyst. Popravdě řečeno mně nikdo otevřeně neřekl, jestli maminka co nemá nebo už nestihne klystýr se zákonitě musí vyprázdnit tedy při (nebo těsně před)porodem a nebo jestli k vyprázdnění dojít nemusí. No spíš z toho co vím z kurzu si myslím, že k tomu spíš dojde.
Tak děkuji, zatím se mějte krásně.
Dáša
 Zufi. 


Re: PROSTĚ KLYSTÝR 

(20.2.2007 21:20:40)
Já měla 2x klystýr, chtěla jsem ho a pak jsem se nebála ,,nehody,,.
Kamarádka ho nechtěla, ,,nehodu,, měla velkou, ale bralo se to normálně, že se to stává.Jen jí to bylo trapné.Nikdo ji nic nevyčetl !
 La Pepa, holka 7/05, kluk 7/07 


Re: PROSTĚ KLYSTÝR 

(20.2.2007 21:26:43)
naprosto konkrétně - porod u mě začal tím, že jsem měla běhavku, takže jsem se vyprázdnila sama ještě před odjezdem do porodnice. Ačkoliv do vlastního tlačení zbývalo ještě asi 30 hodin a něco jsem i snědla, žádné znečištěné mimino ani nic jiného se nekonalo. Párkrát (už když jsem měla nucení na tlačení) jsem měla dojem, že něco uniknout muselo, ale byl to jen pocit, tlačilo se tam zřejmě už mimčo.
LaPepa

PS: klystýr jsem zažila před laparoskopií a musím říct, že vyprázdnit se po aplikaci klystýru bylo mnohem nepříjemnější, než ta moje předporodní běhavka (klystýr = průjem s bolestí břicha, předporodní běhavka - prostě častější stolice). Také následná úprava zažívání k normálu byla po porodu mnohem rychlejší.
 BellaDonna 
  • 

Re: Re: PROSTĚ KLYSTÝR 

(20.2.2007 21:37:55)
U mě to bylo podobné. Příště už budu vědět, že to jsou stahy, ne průjem :-). Myslím, že u porodu ještě něco málo šlo ven (měla jsem sice koupený Yal, ale už se to nestihlo), ale bylo mi to v té chvíli celkem fuk. Před porodem jsem taky přemýšlela, co kdybych si nedala dát klystýr, jestli by to bylo trapné, kdyby se pak stala nehoda atd., ale při porodu mi to bylo úúúúúplně jedno, měla jsem jiné starosti :-). A nikdo nic nekomentoval, pokud teda něco bylo - já si nejsem jistá a manžel nic neviděl :-).
 cizinka1 


Re: Re: Re: PROSTĚ KLYSTÝR 

(20.2.2007 21:47:19)
Pridavam se, porod (a dokonce i menstruace) u mne se zacina od neceho, co neni prujem, ale nemoznost se vzdalit od zachodu. Jak to bylo na finale, nevim, bylo mi to jedno, a kvuli poloze nevidela jsem (to abych byla uprimna). Synek s celou jistotou nesmrdel a nebyl spinavy.
 Sylvie 


Re: PROSTĚ KLYSTÝR 

(20.2.2007 21:32:21)
Dášo, já rodila 3x, pokaždé jsem se vyprázdnila v samém začátku porodu, poté jsem ještě jedla, nehodu jsem neměla ani jednou a znova jsem šla na velkou bez nejmenších problémů druhý den po porodu. Já bych naopak měla při tlačení strach po klystýru, měla bych obavy, jak ze mne při zatlačení vyčvachtnou zbytky špinavého blemcu ;o) I když ono je asi reálnější, že bych měla strach PŘED tlačením, v průběhu tlačení by mi asi bylo všechno jedno :o)
 zuzi 
  • 

Re: Re: PROSTĚ KLYSTÝR 

(20.2.2007 22:08:41)
Sylvi,
souhlas, já se taky vyprázdnila vždy (2x) doma ještě před odjezdem do porodnice. Ale poprvé, jak jsem byla vyjukaná a navíc rodila v jiné porodnici než jsem měla (malovali), nechala jsem si klystýr "vnutit". Zážitek otřesný, k těm bolestem ještě další, na záchodě jsem kromě dolem ještě zvracela a navíc mi tam praskla plodová voda a začala jsem tam "díky urychlení" rodit. Fakt pohoda. takže pozvracená, po.... a šup na sál. Tam se během 5ti minut narodil cvrček. A navíc, jak píšeš "nějaká hnědavá břečka" ze mě během tlačení přece jen vyšla. Při druhém porodu už v lepší porodnici klystýr odmítla a vůbec nic se nestalo. Žádná nehoda, nic. Věřím, že by to tak mohla mít většina žen. také jsem absolvovala předporodní kurz vedený členkami HAM, kde nám bylo vše krásně vysvětleno.
A ještě nástřih - prováděla jsem v obou případech masáž hráze (asi 3 týdny před porodem až do konce) a u prvního porodu jsem měla jeden steh a druhý kluk se narodil bez nástřihu, takže fakt pohoda. Takže si myslím, že pokud se maminka sama pídí po informacích, nečeká, co jí řeknou u gynekologa, v porodnici... může se na porod dobře připravit a značně si ho ulehčit. Ale třeba je to také genetické, možná mám dispozice být dobrou matkou - rodičkou:-))
 Rapiti 


Re: Re: PROSTĚ KLYSTÝR 

(21.2.2007 10:39:52)
Tak se přidám s konkrétní zkušeností:
1. porod - měla jsem děsnou zácpu, ani glycerinový čípek nepomohl, takže jsem klystýr neodmítla. Celkem logicky při tlačení vyšly ty naředěné zbytky. PA to komentovala slovy: To nic, to se stává.
2. porod - klystýr jsem neabsolvovala, PA jsem se při vyšetření zeptala jestli je potřeba (při vnitřním vyšetření PA cítí pohmatem, jestli je plný konečník nebo ne), protože u mě k žádnému vyprazdňování na začátku porodu nedošlo, ale PA říkala, že potřeba není. Při tlačení k ničemu nedošlo.
Takže tak.

Trapnost tohoto výkonu se jistě dá překousnout, nicméně to nic nemění na faktu, že je to prostě trapné.
 Markéta 
  • 

Re: PROSTĚ KLYSTÝR 

(20.2.2007 23:31:43)
v porodnici, kde jsme rodili, klistyr neni rutinou, ale doporucuje se. take jsem mela strach, ze to bude trapne, kdyz se stane nehoda a tak jsem ho chtela, mela jsem pocit, ze tam jeste neco je. pa mi rekla, ze hlavicka je uz hodne dole a to co mne tlaci je tedy patrne hlavicka a ne zacpa.taky jsem pri prijezdu byla otevrena na devet, tak by nespis asi nebyl cas.
no abych to zkratila,nehoda se stala a bylo mi to v te chvili jedno. doslo k tomu dost dlouho pred tim nez se hlavicka vubec ukazala, k nejakemu znecisteni miminka fakt nemohlo dojit. ve chvili, kdy se ukaze hlavicka, uz tam proste davno nemuze nic byt a utrit tu trochu, co se behavkou pred porodem nepodari vyloucit, je otazka momentu a kousku nejake strerilni gazy . o ocistu se diskretne postarala pa a manzel. oba byli hodni a vubec se o tom nemluvilo. soutredili jsme se na jine veci, dulezitejsi. trapne to nebylo, spis prirozene, diky klidnemu pristupu pa i manzela.
 Lavanda 


Re: PROSTĚ KLYSTÝR 

(21.2.2007 8:06:48)
U prvního dítěte jsem klystýr měla, myslím ale, že střevo bylo prakticky prázdné, ničemu nepomohl, jen ze mě při tlačení šlo potom trošku tekutiny, no ne právě čisté. Bylo to nepříjemné.
Při druhých dvou porodech se klystýr nestihl a nic se nestalo, k žádné nehodě nedošlo.
Jinak, ani u prvního mi klystýr nikdo nenutil, bylo to na mou vlastní žádost, měla jsem strach, že se znečistím.
 Zuzana+Terezka 


Re: PROSTĚ KLYSTÝR 

(21.2.2007 8:55:28)
Ahojky, nějaké dojmy jsem popsala ve svém prvním příspěvku, viz. výše. Ahojky.
 Kahlan+4 


Re: PROSTĚ KLYSTÝR 

(21.2.2007 22:03:10)
Daso, tak moje zkusenost: rodila jsme dvakrat, bez klistyru, pokazde se streva vyprazdnila behem 1. doby porodni. U prvniho porodu jsme byli jeste v 19h na velke veceri, a to uz jsme mela opravdu velke bolesti. Syn se narodil ve 3:46. Ani u jednoho porodu nebyla zadna "nehoda", proste pri tlaceni v tomto smyslu nebyl zadny problem. Jinak ja jsem nikdy v zivote klistyr nemela, nicmene predstava, ze mi ho nekdo dela behem bolestivych kontrakci mi byla velmi neprijemna. Ale oba porody probehly v nemocnicich, kde se klistyr vubec neprovadi. Takze asi tak...

Pro abcd: 10 navstev PA behem 10 dni je podstatne levnejsi nez pobyt maminky a miminka v nemocnici 4 dny. Zde oboji proplaci pojistovna.

Beru zpet argumentaci o prani zbytecneho pradla, pokud je z papiru. Lec nezbyva mi nez souhlasit s Cizinkou, ze jeho pouziti je zcela zbytecne, co se tyka hygieny a desinfekce. Jinak ja preferuji sve obleceni kdekoli je to mozne. O znecisteni jsem se nestarala, koupila jsem si schvalne velke obycejne triko na porod, ktere jsem nakonec stejne sundala, neb jsem rodila ve vane. No a jen tak na okraj, protoze jsme opravdu hodne rozmazlena, tak jsme rada, ze manzel na sobe mel svoje bavlnene tricko, takze kdyz jsme se na nej vesela, nemusela jsem sahat na papir:-)))) Ale to je jen tak na odlehceni diskuse:-)))
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: AIDS & klystýr 

(20.2.2007 22:37:18)
Milado,

Podle meho, neda se vydezinfikovat proti HIV a dalsich virovych onemocneni. Ajlili a asi take Lassie jsou zdravotnice, mozna mne opravi, ale podle mych informaci, klystyr je naprosto neskodny co se tyka anaerobnich bakterii, ale od techhle nemoci zadna znama dezinfekce by nestacila. (Je ale mozna ze se mylim, ale jak rikam, pokud nikdy neco takoveho budu potrebovat, donesu si svuj).
 evule25 


Re: AIDS & klystýr 

(11.1.2008 23:26:20)
Ajatin se uz skoro vubec nepouziva a uz VUBEC NE na nakladani a desinfekci nastroju nebo cehokoliv podobneho,jsou desinfekce jako napriklad na kuzi-betadine,cutasept,septoderm...na nakladani nastroju ,napr.korsolin,korsolex,pulvasept.kazde zdravotnicke zarizeni ma svuj desinfekcni program(ve kterem je predepsana pouzivana desinfekce),ktery vypracovava hygienicka stanice.a navic HIV umira na vzduchu velice rychle a je potreba vetsi mnozstvi "infikovaneho materialu"(krev) a musel by se vam dostat primo do krve.je 100x vetsi riziko,ze se nakazite hepatitidou nez HIV.
 Lassie 
  • 

Re: Re: Re: Re: AIDS & klystýr 

(21.2.2007 9:31:42)
Už si nepamatuji, je to strašně dávno. Přemýšlela jsem ale, a mám pocit, že se to později dávalo i v sáčkách do parního sterilizátoru. Našla jsem i vyhlášku MZ - jukni na http://www.coms.cz/vyhlaska/vyhlaska.htm
 Jitka+BB 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 23:25:03)
To snad ne, milá zlatá, strašit tady lidi AIDS z klistýru apod. ! Nic se nemá přehánět. Nejste trochu paranoidní? Nebo snad víte o takovém případu(-ech)??? Jistě, z podstaty věci se můžeme nakazit kdykoli čímkoliv kdekoli...ale to bychom museli začít konat jako blahé paměti M.Jackson, chodit po ulici s rouškou atd.:-))
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 23:31:37)
Jitko, ty jsi ale ustrasena:-)). Nejsi nahodou take paranoidni, ze nesnasis informace o malych pravdepodobnostech:-))? Ta pravdepodobost nakazy v Evrope je opravdu mala, to vis.
 Lassie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 9:38:23)
Cizinko, ze které země vlastně pocházíš?
 Rosina 
  • 

Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 19:40:11)
A cizinko, přemýšlíš ty také někdy i jinak než kriticky?
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(20.2.2007 19:42:45)
Rosino, myslim ze se snazim vedet na zaklade ceho tvrdim, ze neco vim. Co chces vedet?
 Hana+dve děti 
  • 

Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 11:41:23)
Plně souhlasím s Cairou a s Libikem. Ale ať napíšete jakkoli rozumný názor, pro Cizinku to bude jen další příležitost posmívat se vašim subjektivním pocitům.
Jo a taky by mi vadilo kálet na sále, tak jsem klystýr ráda podstoupila. No ale je to nevědecké!!!!!!!!!
 Lavanda 


Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 11:45:28)
Musím se znova ozvat a podpořit cizinku. Nemyslím si, že jejím cílem je zesměšňovat druhé. Ona jenom velmi razantně a vehementně obhajuje své názory a umí v tom chodit, jak vidět, teda v tom diskutování, abychom si rozuměly. Jenom některé ostatní si to berete moc osobně, cizinka se nijak nepřátelsky nechová, aspoň já mám z toho takový pocit.
 Hana+dve děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 12:46:02)
Můj pocit je zcela opačný, promiň.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Kazda jsme jina 

(21.2.2007 13:01:16)
Hano, to neni o tom ze je to nevedecke. To je neovlivnitelne. Nezlob se, neni to ovlivnitelne, a pokud chces podrobny popis proc, precti moji dnesni odpoved pro Jane s Terezkou. Promin, ani ve jmenu sverazne chapane toleranci ani ve jmenu pro tebe pratelskeho postoje nemuzu zacit lhat, ze klystyr je lepsi prostredek, ktery ochrani te od odchodu stolici na sale nez prirozene vyprazneni strev. Jediny zpusob, jak vyhnout se frustrace, je pokladat to za normalni moznost na kterou kazdy na sale je zvykly. A fakt, prece jsi to nevnimala, jak to opravdu bylo, az tam si clovek nevidi a ma dulezitejsi starosti:-).
 Bumbi&05,08,10 


Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 15:10:02)
vždycky mě takovéhle diskuse strašně vytočí, tak musím reagovat.

Kdo věří doktorům, roďte si s doktorama, kdo jim nevěří, roďte si bez nich. Je to vaše volba, zcela jistě zrale učiněná po zvážení všech pro a proti.

Jenom nevnucujte těm druhým, že právě váš způsob porodu je ten nejlepší, nezpřirozenější, nejbezpečnější... A kdo rodil jinak, je hazardér, nezodpovědný, není pravá matka apod.

Děkujte za to, že jste si mohly vybrat porod, v jakém jste se cítily dobře. A pokud vám v tom nebylo dobře, příště to může být jiné. Nechte možnost rozhodnout o způsobu, jak přivést dítě na svět na každé z nás, prosím.

Žádná z nás nechce svému dítěti ublížit, všechny uděláme vše proto, aby bylo miminko v pořádku a mělo co nejlepší péčí. Dělíme se ale v tom, co každá z nás rozumí pod nejlepší péčí. Tady se prostě neshodneme a ani to přeci není nutné!

Pokud si myslím, že klystýr mi pomůže a holení bude prima pro miminko, jdu na klystýr a nechám se oholit. Pokud budu mít pocit, že epidurál pomůže mému dítěti v příchodu na svět, šup sem s epidurálem. Pokud nechci, aby mi zdravé dítě po porodu odebrali do inkubátoru na prohřátí, nemáte právo mi dítě brát. A tak dokola...

NENÍ UNIVERZÁLNÍ MANUÁL, JAK BEZPEČNĚ PŘIVÉST DÍTĚ NA SVĚT... UŽ PROTO, ŽE NEJSME ODLITÉ Z JEDNÉ FORMY A MÁME ROZDÍLNÉ ŽIVOTNÍ ZKUŠENOSTI...

NEVNUCUJEME SI TEDY, CO JE NEJLEPŠÍ A CO ZAVRŽENÍHODNÉ. watanaki 
  • 

Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 16:27:23)
Amen, líp bych to nenapsala. A doufám, že to pochopí nejen maminy, ale i nová zdravotnická vyhláška, která má počítat s pacientem jako svéprávným informovaným člověkem, a to nejen v porodnictví. Jinak přeju hezký den a tyto diskuze už mne docela nudí - je to pořád dokola.
 Ajlili. 


Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 17:41:09)
Bumbi stoprocentne souhlasim, a ty, CIZINKO by jsi se tim mela ridit a nevnucovat porad ostatnim to, co si myslis ty.
 cizinka1 


Re: Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 17:51:28)
Ajlili,

Jakym zpusobem vnucuji? Je diskuse a sireni informace nasili? Pokud nekdo zasmesnuje opacny nazor, jak o to se pokusila Caira, tak reaguji - ano, ironicky. Nebyt jeji prvni vety, mlcim jako hrob.

Co se tyka odborniku, kym jsi, tak jiste vis (nebo nevis), ze ty vedecke dukazy, o ktere se ptam, jsou pekelne dulezite, a ceskym rodickam v predporodnich kurzech a na informacnich serverech, vedenych nekterymi MUDr. lze se ve velkym. Na to se smi reagovat, ne?
 watanaki 
  • 

Re: Re: Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 18:52:16)
Cizinko, já mám tvoje názory ráda, ale tady ty ženské v diskuzi nepřesvědčíš. Ony už tady četly o porodech mockrát, mockrát i to, že určité procedury jsou úplně zbytečné, mockrát i o porodní péči v zahraničí, mockrát i to, jak by u nás měl mít člověk nárok na to či ono. A stejně si tady nakonec přečteš výroky typu "za to miminko přece ten klystýr stojí" a nebo "já jsem rodila tak a tak a nechápu, proč chce někdo jiný jinak". Ať si zařizují své porody po svém! A doufám, že i mně to bude umožněno teď, když vidím, že Vrchlabí to už hned tak nerozchodí....
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 19:02:56)
Watanaki, napodobne:-). Jen ty tvrdohlave da se pouzit jako diskusniho partnera. Nejlepsi klasicka politicka literatura byla psana formou dialogu:-).
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 19:47:44)
mezesmesnuji NICI nazor
pod pojmem, to pri cem se jedna hrouti, druhe nevadi znamena mmch : tchan si urizl prst, mne bylo na zhrouceni, svagrova ho s klidem odvezla na pohotovost.
synovec si rosekl hlavu, tchyne jeho babicka malem omdlela, ja ho vezla na siti...
tohle je hroutit se - co vadi jednomu nevadi jinemu.
Nedelej ze mne laskave bezcitnou bestii.
narozdil od Tebe, jsem velmi tolerantni k nazorum jinym. Myslim, ze o tom svedci i uvod meho prvniho prispevku.. zkus si to prelozit jeste jednou :-)
e uz do mne nerej, nemas vubec proc.
Nikoho jsem nezesmesnila, nikoho neurazila - napsala jsem svuj zazitek a svuk postoj timto zazitkem vyvolany. Ze neni shodny s tim tvym to mne neprekvapuje - co zena to nazor :-)
Diky
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 19:55:29)
Cairo, ale jeste jednou:
1)ja se nehroutim z toho, co ti pripada normalni, a obavam se ze to vetsinou neni problem tech, kdo chodi na Rodinu, nebo volily porod ve Vrchlabi nebo doma, ze se hrouti z predstavy o nekterech porodnickych nesmyslech. Je to zjednoduseny pohled na ty "jine", ktery mi vadi. Ja v tom vidim karikaturu. Proc zminovala jsi pak ty jine? Koho jsi mela na mysli? Tak dobre, nechtela jsi nekoho urazit, ale vyznelo to dost dvojiznacne.

2)Z ceho soudis ze nejsem tolerantni? Je absence diskuse s nazorem placnutem na foru, netolerance? Jsem netolerantni, kdyz argumentuji, ze to, co se ti zda "prkotina", prkotina neni, a prosim o tvoje argumenty, ze skutecne je vse OK v tech Slovanech a neni co resit? Jsi dost vzdelana, abys mi odpovedela, nezadam po tobe moc, ze ne?
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 19:58:02)
Pardon, chtela jsem se zeptat pod 2) jestli absence diskusi znamena toleranci, a diskuse netoleranci.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 20:00:59)
moji odpoved mas uz nekde jinde, uz nemam chut s Tebou ztracet cas - Ty jsi ted ta nejvetsi prkotina, a nehodlam se ji zabyvat.
A neni to duvodem nedostatku argumentu proti Tvym blabolum,. Mne se uz proste nehce s Tebou hadat, jdu ulozit deti, vemte to nekdo za mne. Diky... :-D
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 20:13:24)
Tak tohle je opravdu tolerantni, erudovane a na urovni. Diky.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 20:32:38)
ano je. To, ze nemam cas, protoze momentalne preferuji sve deti je pro mne dostatecne tolerantni a mnohem vic nez na urovni - zatim spi jen jeden. ZDAR!
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 20:40:26)
Cairo, ale prece ne to, ze uspavas deti, neni netolerantni. Napsala jsi toho trochu vic a neprilis elegantne. A co zebychom se soustredili na tema, az je uspis, ne na hadku? Hlidej si ton, nenavazej na nazory, o kterych nic nevis, a s tebou take bude jednano slusne.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 21:03:54)
spi oba a presto uz se s Tebou nechci bavit. Nemam rada, kdyz se mne nekdo snazi umlatit svymi nazory bez sance vyslovit muj nazor - to pak neni diskuse, ale vnucovani.
Mam lepsi zabavu..
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 21:09:52)
Cairo, ty nemas sance na verejnem diskusnim foru vyslovit svuj nazor? Jak to mam chapat?

Cim prosim te ja mlatim:-))))?
 Olina 
  • 

Cizinko, 

(21.2.2007 21:09:28)
pořád nemůžu pochopit, jak to, že ses po těch letech vášnivých diskusí na Rodině ještě nezlepšila v v našem jazyce. Na detaily nehledím, ale to vynechávání sloves... To bych od tak vzdělané ženy jako jsi ty nečekala. Myslíš, že forma nikdy neovlivní negativně obsah?
Anebo je důvod jiný? Nemáš zájem? Nestojíme ti za to, aby byl tvůj projev srozumitelnější? Velká ledabylost v tomhle případě způsobuje nepřehledný motanec (promiň, tohle slovo asi ve slovníku nebude).
 Lavanda 


Re: Cizinko, 

(22.2.2007 8:29:46)
Olinko,
hoď nám sem příspěvek v nějakém pro tebe cizím jazyce, třeba anglicky, co já vím. Uvidíme, jestli bude naprosto bez jakékoliv chybky.
 Olina 
  • 

Re: Re: Cizinko, 

(22.2.2007 15:40:56)
Až budu mít na mysli projev bez chybky, použiju v příspěvku slova: "projev bez chybky", podle toho poznáš, že mám na mysli projev bez chybky. Já jsem měla na mysli něco přece jen méně precizního.
Já jí to věřím, že není tuzemka, bylo by šíleně namáhavé psát takhle schválně. Takže snad možná i chápu, že to není jen tak. Přesto si stojím za svým názorem. Cizinka také od leckoho vyžaduje preciznost například v argumentaci. A jak už jsem napsala, obsah není prost vlivu formy.
Jsi milá, ale jsem přesvědčena, že cizinka si ráda zabojuje. Co by byly články o porodu bez ní.
 cizinka1 


Re: Cizinko, 

(22.2.2007 8:58:15)
Olino, ja ta slovesa skutecne obcas vynechavam , proto ze nevim kam je strcit, totiz konstrukce vety pro mne zahadna. Rychla diskuse je dost narocna, vis, zvlast pokud na vedlejsim okne delam neco jineho. Tim ze aktivne komunikuji pisemne, take se ucim. Pomohla bys vic, jestli bys opravila, jak to nekteri delaji a tem jsme vdecna.
Pokud byste nestali za to, cobych tady pohledavala?
 Ajlili. 


Milá cizinko 

(20.2.2007 20:15:52)
Cizinko, nejsi tolerantni, jakmile ma nekdo jiny nazor nez ty, snazis se ho utlouct ironickymi argumenty a odkazy na ruzne clanky. Ja proste nechapu o co ti jde. Vsechny chceme bezproblemove porody a pro kazdou ten pojem znamena neco jineho. Tady nejaka mamina napise, ze mela pro ni bezva porod a pod nim se strhne diskuze dvou ruznych nazoru. Jedna s tebou v cele a druha, ktera se ti snazi oponovat, ale to se neda, protoze ty mas samozrejme sarkastickou odpoved na vsechno. I ted cekam radne zdrcujici odpoved.
 Zufi. 


Re: Milá cizinko 

(20.2.2007 20:18:56)
Souhlasím.
 cizinka1 


Mila Ajlili 

(20.2.2007 20:24:16)
Ajlili, na techto strankach bys nasla, jak parkrat hajila jsem zenu, ktera si prala treba Cisar. A stokrat jsem prohlasila ze epidural, nekojeni a spousta dalsich nenaturalistickych veci jsou legitimni volba. Netolerantni, cili jestli chces ironicka jsem jedine pro netolerantni: to jest lidi, kteri neumi nazor tech jinych respektovat. Caire jsem vysvetlila dost krat, proc mi jeji rec o tech "jinych" a jejich prkotinach se mi nezdala fer. A nebyl to jen muj dojem, upozornuji. A nejsem tolerantni na neprofesionalitu. To nemusim, ze ne?
 Domorodka 
  • 

Re: Mila Cizinko 

(20.2.2007 21:33:11)
Cizinko,

jsi netolerantni. Staci, kdyz si znova prectes svoji prvni reakci na nekonfliktni osobni nazor Cairy. Byla to urazliva odpoved (viz tvoje citace Kryla...), ktera hledala sebemensi dvojjakost v jejim vyjadreni, aby jsi se na ni mohla svest svoji jedovatou slinou. To, co ty nazyvas dialogem, ja nazyvam "spamingem". Nechapu, o co ti jde. Vyjadrila jsi jasne svuj nazor, tak ho nemusis kazdymu znovu a znovu donekonecna opakovat a vyjadrovat se svym utocnym zpusobem argumentace. Pusobis pak dojmem nadrazene, zle zeny, ktera se rozhodla zvednout zbran za "jedinou pravdu o klystyru". Pritom je to kazdyho vec, co si necha nebo nenecha zavadet do SVEHO analniho otvoru. A na zaver: Dialog dle meho nazoru predpoklada nadhled a urcitou vuli posunout se ze sveho nazoroveho stanoviska nekam dal. Podle toho, co jsi tady zatim predvedla ty, to nedokazes. Pusobis na me dojmem demagoga, rozhodne ne zastancem dialogu. Sorry. Presto ti preji hezky zbytek vecera. Domorodka
 cizinka1 


Re: Re: Mila Cizinko 

(20.2.2007 21:43:38)
Domorodko, a i dlouha a vytrvala diskuse neni projevem netolerance. A jeste jednou, jestli ti se neco zda, tak cituj, nemam na co odpovedet.S Cairou jsem diskutovala velmi konkretne.
 Domorodka 
  • 

Re: Re: Re: Mila Cizinko 

(20.2.2007 21:50:37)
Tak tohle je konkretne tvoje prvni citace, ktera v kontextu diskuse svedci o tom, ze nectis nazor druheho, jenom ten svuj: "Obecne, pri cetbe tveho prispevku jsem vzpomnela na radek z pisnicky Kryla: "Zem zbabelych mozku a odvaznych brich...". Kdo jsi, ze takhle soudis ostatni?

 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Mila Cizinko 

(20.2.2007 22:02:58)
Domorodko, no mi ten citat prisel v tomto premenenym kontextu docela vtipny ˇ(Ja vim ze Kryl to myslel naprosto jinak, a to bricho u nej znamenalo neco vubec jineho). Totiz Caira navrhovala neco, nic neresme, o nic nejde, jde jen o tu odvahu a koncentraci nad telem. A jeji prispevek byl tak nepremyslive konformisticky. Nepremyslim proc mi neco provadi, jen jdu s odvahou, spise s tou koncentraci nad odvaznym brichem:-).

Caira je zena, ktera uz nekolik krat psala ze ma dve VS. No a z toho duvodu mi lehkost, jakou strhla ty zahadne "jine" jako ty co se hrouti a resi prkotiny vadila. Nevim co tim myslela, skutecne nevim, ale proste jeji predpis hlavne nepremyslet a nic neresit neberu. To by mi tak nevadilo. Hlavne, jak jsem rikala neberu a nechapu, proc ve svym prispevku potrebovala ty "Jine". Ach jo, nechme Cairu, ona to nese docela spatne, kolikkrat to musim jeste probirat.
 Ajlili. 


Re: Re: Re: Re: Re: Mila Cizinko 

(20.2.2007 22:06:23)
VIs, tady nikdo nechce probirat Cairu, ktera se snazila napsat svuj prispevek tak aby nikoho neurazila, ale tvoje odpovedi.
 Domorodka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Mila Cizinko 

(21.2.2007 10:03:49)
Cizinko, z toho, co jsem mela moznost vycist, jsem pochopila, ze jediny, kdo ma problem s "Jinakosti", jsi ty sama. Nazorova stopa, kterou jsi v teto diskusi zanechala, svedci o tom, ze kdyby tve pojeti sveta (v nasem pripade porodnictvi) se melo stat "normou", tak ja s radosti odejdu do sveta tech "jinych", jejichz osobni prozitky jsou respektovany prinejmensim na stejne urovni jako dukazy nejodbornejsich vedeckych clanku. Ackoliv nepovazuju nektere tve nazory za zcestne, tak zpusob tve agrgumentace vuci Caire mi prijde nepatricny. To je vsechno, co jsem chtela v souvislosti nasi vymeny nazoru rict. Domorodka
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mila Cizinko 

(21.2.2007 10:29:43)
Domorodko, podobne pocity z prispevku Cairy mely treba Dana a Ajlina.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mila Cizinko 

(21.2.2007 11:18:53)
Domorodko, zoufale po nekolikate prosim o citat a argument, proc ti to nepripada fer, co pisu. Pokud toho nejsi schopna, nech mne byt. Mne stejne tak vadi abstraktni vylevy nekoho komu nemuzu odpovedet, protoze neni na co.

Nepopiram dulezitost osobniho zazitku (Kde jsi to vycetla, prosim citat). Ale pokud nekomu pri popisu osobniho zazitku je nutno navazet na "nejake jine" co resi prokotiny, nezlob se, jeho vylev povazuji za hrubost, a odpovim ironicky a plnem pravem. Kdo rzve o toleranci kdyz mu dochazi argumenty, at si vyresi nejdriv problem sam se sebou. A pozor, na nekoho jsem nenadavala, ani nic nevycitala bez citatu a argumentu.

No a co se tyka zkusenost vs. vyzkum pri projednavanem tematu, vysvetlila jsem podrobneji pred chvili Jane s Terezkou. Pokud by neexistovaly odbornici, kteri lzou, ze predporodni priprava muze ovlivnit porodni hygienu, neexistovali ani argumenty zkusenosti. Zkusenosti jsou velmi dulezite, pokud se tyka pritomnosti blizkych, pocitu bezpeci, prostredi, dokonce nabozenskych ritualu a td. Ale nezlob se, i kdybys mne mucila, neexistuje studie, ktera by dokazovala, ze predporodni priprava muze pomoct zenam, ktere se boji "trapasu". A neni duvod temto zenam lhat.
 MacinaV 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Mila Cizinko 

(21.2.2007 13:24:50)
l
 Ajlili. 


Re: Mila CIZINKO 

(20.2.2007 21:39:08)
Ale vzdyt ty nerespektujes a netolerujes nazory tech, kteri nejsou podle tebe tak chytri a profesionalni jako ty. Nebo mi to jen tak pripada? Diky tobe ma spousta mamin, ktere s tebou nesdili nazor, nechut prispivat do diskuzi, protoze jejich prispevek bude razem smeten tim, co si myslis ty. Ja chapu ze mas potrebu se podelit o to, o cem si myslis ze je nejlepsi, me se obcas taky libi ta zakladni myslenka kterou TY napises, ale mohla bys to PROSIM delat trosku min zranitelne. Dekuju
 cizinka1 


Re: Re: Mila CIZINKO 

(20.2.2007 21:40:21)
Ajlili, jen tak pripada, nebo cituj.
 Ajlili. 


Re: Re: Re: Mila CIZINKO 

(20.2.2007 21:43:38)
Mam ti sem snad prekopirovat vetsinu tvych prispevku?
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Mila CIZINKO 

(20.2.2007 21:44:37)
Ano, prosim, s vysvetlenim, proc a co se ti nezda.
 Ajlili. 


Milá CIZINKO 

(20.2.2007 21:53:03)
Musela bych sem zkopirovat temer vsechno. Sarkazmus, ironie i nadrazenost z valne vetsiny tvych prispevku jen cisi. O cem chces diskutovat - to ti maji vsichni padnout k noham a dekovat, ze jsi jim napsala svuj skvely nazor, ktery jim svym znenim zkazil zbytek vecera, kvuli kteremu znechucene vypli pocitac s umyslem se s tebou nezabyvat. Ja jen nechapu samu sebe proc se rozciluju, kdyz je mi to stejne prd platny, protoze ty mas na vsechno odpoved. A moc te to bavi, ze? Nevim, podle me ti je jedno co si o tobe ostatni mysli, ty si sem na diskuze chodis vybit svou touhu ukazat vsem ostatnim jak chytra, pohotova, napadita a rychla jsi v reakcich na prispevky. Kolik ze mas deti, kdyz ti zbyde tolik casu na premysleni a odpovidani v diskuzich na rodine. Vzdyt tady se bez tebe temer zadna diskuze nenajde. Jedina vec, ktera by asi na tebe platila je naprosta ignorace, jenze bohuzel me slepici to neda.
 cizinka1 


Re: Milá CIZINKO 

(20.2.2007 22:07:24)
Ajlili, ja s tvymi pocitami pokud necitujes nemuzu nic delat. Ironie, nic mene je zbran, kterou pouzivam proti utocnym a arogantnim lidem, nikdy proti nekomu, kdo si paradiovani nezaslouzi. Nikdy mi nenapadlo obvinovat nekoho, kym bylo manipulovano, anebo ze nevedel neco, co vedet nebylo jeho profesionalni povinnost. Nikdy nikomu nevycitala, ze za svoje nestastne vzpominky muze sam. Sorry, ale tvoje vylevy neberu. Chces o tom se bavit, tak cituj, anebo uz neokradej mne o drahy prece cas.
 Ajlili. 


Re: Re: Milá CIZINKO 

(20.2.2007 22:10:50)
Nezamlouvej to. Mam pravdu vid? Ty si sem chodis dokazovat jak jsi chytra a jedinecna. Jestlipak ti to tak jde i v normalnim nevirtualnim zivote.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Milá CIZINKO 

(20.2.2007 22:18:07)
Ajlili, nejsem nejchytrejsi, protoze nevim jak to prelozit do cestiny - jsi redundantni, preloz si to sama, prosim. Pokud nenapises nic vecneho, s dovolenim uz ti venovat se nebudu.

Chodim tady proto, ze mi zajima a zalezi jak se zpravuje materstvi v moderni spolecnosti. Nemuzu poprit, ze jsem neco o tom cetla a zajimam se o tom. A zlobi mne zbytky (bohuzel velmi razne) zbytky totality v teto oblasti v Cesku. Staci na vysvetleni? Prilezitosti dokazat ze jsem v necim zdatna mam dost, mam totiz docela narocne povolani.
 Ajlili. 


Milá CIZINKO 

(20.2.2007 22:46:41)
redundantní nadbytečný; rezervní, jisticí,
To vis, jsem hloupa, musela jsem si to najit ve slovniku cizich slov. Moc ti tedy dekuji za nazor, ktery o me mas. Posledni otazka: Jake to mas narocne povolani, ze zvladas peci o deti, manzela, domacnost, narocnou praci a jeste vysedavani dlouhe hodiny na internetu?
 cizinka1 


Re: Milá CIZINKO 

(20.2.2007 22:50:12)
Jak jsem rikala, a naposled opakuji, v teto diskusi budu odpovidat na vecne pripominky, a ty tvoje jsou redundantni, to jest mimo. Redundantni je, mimochodem, take opakujici se. Zadne podrobnosti o svoji osobnosti probirat nehodlam - tohle by mne nudilo.
 Ajlili. 


Re: Re: Milá CIZINKO 

(20.2.2007 22:55:14)
Spis by se ti spatne lhalo.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Milá CIZINKO 

(20.2.2007 23:15:07)
Ajlili, tak naposled, pokud uz jsem tady: zpusob, jak vedes diskusi mluvi ne o mne ale o tobe. K cemu by ti byly informace o mne? A mimochodem, ve vhodnejsich kontextech je jich tady dost, vyhledej si.
 Ajlili. 


Re: Re: Re: Re: Milá CIZINKO 

(21.2.2007 7:13:14)
Tak zaprve, nestojis mi za hledani informaci o tobe, to by me nudilo, za druhe redudantni, neboli teda opakujici jsi tady ty, nebot neustale meles jedno a to same, jen to protknes jinym radoby chytrym cizim slovem a za treti dobre rano vsem...
 cizinka1 


Dobre rano, 

(21.2.2007 7:54:03)
Dobre rano, proc pak clovece, se ptas o informace, ktera te nudi a nezajima??? Mne take uz nebavi stale vsem vysvetlovat, co je statisticka pravdepodobnost, co je prirodovedecky argument a proc soucasny stav vedeni je zavazny pro odbornika pri formovani postupu v medicine. Ale stale se objevi nekdo, kdo nechape a jeste ve sve ignoranci povysuje nad ostatnima. Co s tim?

Ale dnes mam neco zabavnejsiho do prace nez vcera, takze tady OPAKOVAT SE nebudu. Vzdyt staci jen trochu postudovat a tech hadek nebylo by treba. Dobry den preji.
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Re: Dobre rano, 

(21.2.2007 8:19:11)
Cizinko, teprve dneska se mi podařilo díky péči o mé děti dočíst celou diskuzi a musím říct, že to, co jsi tady předváděla je docela síla. Ale možná bych měla napsat, to, jak jsi se tady předváděla.
Takže tě prosím, bez ohledu na počet tebou vystudovaných VŠ a znalostí cizích slov - nechej nám ostatním, obyčejným a dle tebe hloupým matkám na mateřské jednu maličkost - svůj názor. Názor nepodložený články WHO atd., ale jen a jen našimi pocity, které jsme při porodech prožily. Protože něco si přečíst, ještě neznamená to prožít a vědět! A věř mi, já čtu hodně!
 cizinka1 


Re: Re: Dobre rano, 

(21.2.2007 10:48:49)
Jano, nevim co spatneho jsem predvadela. Pokud si citis hloupa, ja za to opravdu nemuzu, nic takoveho jsem nerekla. Mi vadi hloupost odborniku a jejich lzi, vam opravdu nemam co vycitat, pokud se chovate slusne.

Osobni zkusenosti jsou opravdu velice dulezite, to nepopiram. Zvlast dulezita je citova stranka. Ale pokud bavime se o te hygiene a strachu z trapasu... Ja bych osobni zkusenosti nikoho konkretniho nenechala bych se ridit, jestli bych se bala protoze kazdy kdo by chtel radit, by mel absolvovat alespon 500 porodu (takovy pocet zkoumanych pripadu v mensi studii). Pokud existujici studie tvrdi, ze to je neovlivnitelne, proc mne musi presvedcit nekdo, kdo zazil, ze jeji jeden porod s klystyrem dopadl spinave, jeden bez jeste spinaveji a jeden s kl. ciste. Kdo je tak duchapritomny, ze citi, co mu tece z konecniku, aby tak sebejiste tvrdil, ze jeji klystyr mel ci nemel smysl?

Povzpominej co jsi si ucila skole: jak dlouhe je lidske strevo? Jaky ma objem?

Ted otazka pro zdravotnice: ted pro vyplachnuti strev pred nekterymi vykony se pije splachovaci roztok. V dobe, kdy se pouzival klystyr, kolikkrat plnych nalevu bylo treba pro hrube vycisteni od fekalu (o dukladnejsi vyplachnuti se neptam).

A ted se predstav: co se stane pote, co dostanes u porodu jednorazovy nalev. Pak tlustem strevem prejede hlavicka. Jsi jista, ze ten tvuj klystyr bude mit smysl? Uz chapes, ze vyzkumy prokazuji, ze smysl to nema, nekdo spini nekdo ne se stejnou castosti. Uz chapes, proc z klystyru v porodnictvi se plosne ustupuje, a hodne kde uz ustupili hodne davno? A vazne se myslis, ze o tom se nesmi bavit a narusovat posvatne presvedceni o pravde jejich doktora nekterych?
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Ach jo, cizinko... 

(21.2.2007 12:43:07)
...tak pro pořádek, hloupá se doopravdy necítím, proto mi vadí, že tady z nás hlupáky děláš. Za druhé, já jsem nemluvila o klystýru, ale o celé téhle diskuzi, kde jste probíraly s holkama věcí více. A za třetí, pokud se s tebou budu handrkovat, snížím se na úroveň něčeho, co se mi nelíbí, takže pokračovat nebudu. Jsi tvrdohlavá a možná ze sebe děláš chytřejší než jsi (což víš ovšem jen ty sama), protože tady na diskuzi to není zase až takový problém.
 cizinka1 


Re: Ach jo, cizinko... 

(21.2.2007 13:20:59)
Jano, jak z vas delam hlupaky? Cim jsem te nebo nekoho jineho urazila? Proto ze se s vami bavim? Kdo je tady povyseny? Jsem te odpovedela, proc vymena zkusenosti v nekterych vecech nestaci. Precist si tych vedectejsich veci je schopna kazda, i ta hlupejsi a i ta chytrejsi. Promin, ja naopak si lidi vazim, a verim, ze ten nejaky clanek precist zmaknou. A je urcite neurazim tim, ze dam odkaz na svuj zdroj.
Promin, ze jsem vyuzila prilezitost vysvetlit dukladneji svuj postoj ohledne dilceho tematu.
 Ajlili. 


Re: Re: Ach jo, cizinko... 

(21.2.2007 17:06:42)
Ty si fakt nedas pokoj. Na vsechno mas odpoved. Jenom mi porad neni jasne jak pri svem narocnem povolani, jak rikas, mas tolik casu tady prudit svymi prispevky.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Ach jo, cizinko... 

(21.2.2007 18:39:00)
Ajlili, cobys mi chtela? Jsi zapomnela o cim je diskuse? Neni ti hanba takhle si zjardit:-]?
 Ajlili. 


Re: Re: Re: Re: Ach jo, cizinko... 

(21.2.2007 19:00:23)
Co to je zjardit??? Ze by dalsi cizi slovo? Ve slovniku asi nebude. Nezapomela jsem o cem diskuze je, ale fakt me dost stves, to mas radost vid?
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Ach jo, cizinko... 

(21.2.2007 19:23:53)
Ajlili, Jarda je takovy vtiravy tipek, ktereho prispevkum vzdy chybi logicka souvislost a relevance k tematu, navic se snazi byt neprijemne osobni.

Ty mne nestves, ale jsi mimo, neustale se opakujes, nudna a nemas k tematu co rict. Dobry vecer.
 Lassie 
  • 

Cizinko... 

(21.2.2007 19:49:12)
Cizinko, dříve jsem tvé názory vyhledávala, zajímaly mě tvé argumenty a s lecčíms jsem i souhlasila. Nyní jsi to ale ty, kdo se opakuje - máš zde kolem 70 příspěvků a opakuješ se pořád dokola. Nepoznávám tě.
 cizinka1 


Re: Cizinko... 

(21.2.2007 20:19:30)
Lassie, je asi rozdil ve vychove, pokud se ti zda slusneji odpovedet, nebo neodpovedet na nejake vyhrady, a take rozdil smyslu pro diskusi. Zase, vec nazoru, trochu asi i kultury. Jsem unavena, proto asi take se opakuji. Pokud se nekomu se zda, ze vuci nekomu nejsem korektni, muze se vzdy ozvat, jen s konkretnimi argumentami, prosim. Proti nekomu jsem nepouzila silne slova, pouhe rozumove argumenty. Pokud nekdo tezke snasi fakt, ze svet nevytvarime pouze svymi nazory, a vedle osobnich zkusenoti existuji take vedecka studia, ktera zavazuje odborniky, ja s tim tezko muzu neco delat. Svobodu volbu prece nikdo nebere, ani povinnost odborniku brat ohledy na osobni volby nepopiram, naopak, ja jen se dozaduji nelzivych informaci, a snazim se informovat.

Na osobni otazky neospovidam, chci se bavit pouze o tematu. Je to take zcela slusny a korektne zformulovany pozadavek. ???
 abcd 
  • 

Re: Re: Dobre rano, 

(21.2.2007 21:12:17)
Cizinka se zcela zjevně chová jako psychopat, jímž pravděpodobně je. Trpí nezvladatelnou nenávistí k českým lékařům a k porodníkům zvlášt. Někdy je to zábavné, někdy to může až naštvat, když uráží každého, kdo má odlišný názor. Já si její příspěvky občas čtu pro zasmání. Teď jsem byla týden na venkově, v přítomnosti 6 místních maminek malých dětí, jedné z nich se před 14 dny narodil chlapeček a jednu z nich to za 3 měsíce čeká, takže se tam o porodech a mateřství mluvilo často. A ubezpečuji vás, že se tam nikdo takhle nenimral ve svých pocitech, ani nikdo nevyhledával doporučení Světových organizací, ani nečetl nejnovější statistiky o porodech v Evropě. Za to ty maminky byly k sobě velmi vstřícné, pomáhaly si a vůbec tam vládla velká pohoda. Tím chci říct že cizinka se svými názory je úplně mimo asi by to chtělo občas pochopit, že nástřih, holení a klyzma nejsou otázky života a smrti. abcd
 cizinka1 


Re: Re: Re: Dobre rano, 

(22.2.2007 8:48:15)
abcd, ty se bavis jen o otazkach zivota a smrti? Ja teda ne, ja teda se bavim o hodne cim a tady se bavim o deviacech ceske praxe od svetove lekarske vedy, ktere by pod natlakem klientek a odborniku se postupne opravuje.

Koho jsem urazila a cim? Musim nutne nenavidet nekoho, koho kritizuji? Tim, ze vim, ze lekarska veda nepotvrzuje smysluplnost porodnicke praxi nekterych zaostalejsich ceskych porodniku, nikoho soudneho urazit nemuze. Nekdo neco se dozvi, podiva se na literaturu (dozvedet se podle mne je radost, ne utrpeni). Pokud nekdo nenecha se na sebe vydelat farmaceuticke firme nebo porodnici zbytecnym zakrokem, prece je take dobre. Pokud nejaky zdravotnik, ktery od dob skoly nic necetl, se zacervena, to je prece take dobre.

Ani tenkrat ti nenapisu ze jsi psychopat ci podobne lahudky. Dokonce, jak i Jarda, kompromitujes jen sama sebe, ne mne. Od nekoho se urazit neda:-].
 Lassie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Dobre rano, 

(22.2.2007 9:30:50)
Cizinko, respektuji to, že na osobní dotazy odmítáš odpovídat. Ptala jsem se na tvůj původ především proto, že se neustále oháníš "světovou úrovní" atd. S čím srovnáváš? Pokud se za svůj původ stydíš, nech si to pro sebe.
Já jsem žila dohromady 2 a půl roku ve VB a nemohu říci, že bych jim jejich zdravotnickou péči záviděla (např. v domácí péči jsou o dost napřed, jinde bych radši volila naše zdravotnictví). Měla jsem zde v Čechách kolegy z Anglie, kteří byli s českým zdravotnictvím spokojeni, měli zde syna operovaného s kýlou. Stěžovali si např. na zdravotnickou péči ve Španělsku. Co člověk, to jiná zkušenost.
Můj bratr měl před více než 10 lety těžký úraz hlavy, prognóza přežití byla velmi špatná. Nebýt vynikajícího týmu lékařů v nemocnici Na Homolce(vzpomínám si, bohužel, pouze na paní doktorku Lipárovou), už by tu dnes nebyl.
I já jsem chtěla rodit ve Vrchlabí, dokonce jsem zvládla jednu konzultaci. I já bych umožnila domácí porody pro toho, kdo to žádá. Klystýr bych nikomu nevnucovala, neb není nutný...atd.Jak jsem psala, jsou názory, které s tebou sdílím.
Nelíbí se mi však tvůj kritický postoj ke všem zdravotníkům - urážíš tím lidi, kteří za mizerný plat pečují o druhé, svátek-nesvátek, noční, denní, víkendy. Poznala jsem ve zdravotnictví různé lidi - nepříjemné, vyhořelé, ale také laskavé, vstřícné a oddané své práci. Problém je, že dobrou péči většina lidí bere za samozřejmost, o té špatné se pak píše.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Dobre rano, 

(22.2.2007 13:58:42)
Lassie, ja take dlouhou dobu mela jsem te za rozumnou, ale ted.... Muzu zustat anonymni, s dovolenim, a neodpovidat na dotazy tykajici se osobniho zivota? Tady se bavime o dost intimnich vecech, musi to mit moznost si precist i moje byvale studenti, a to jen proto, abych uspokojila zvedavost paru bab? Proc bych mela se stydet za svuj puvod, preskocilo te, nebo co?

Ktere vsichni zdravotniky kritizuji a kde???? Kritizuji odchylky porodnicke praxi od lekarske vedy a svetove praxe, a rikam jak to jinde funguje. O zmeny organizace usiluje treba PA z Aperio, mozna jim pomuzu. No a kazda veda je mezinarodni, neexistuje ta ceska lekarska veda, totiz lidske telo je stejne vsude.

Take hodne kritickeho bych mela rict k organizace zdravotni pece v CR, ale to my vsichni, ze. Ve zdravotnictvi kazde zemi dalo by se neco kritizovat, a mne osobne vadi socialisticka organizace pece a rozhazovani penez. Mam pravo to rict stejne jako ty.

A jeste jednou, mam pravo se zucastnit se diskuse o cim chci a jak dlouho chci. Nekoho neurazim, jestli tvoje narodni city, tak ver mi, ze podle meho pojeti vlastenec se snazi vylepsit svoji zemi, ne prezentovat cizincum svoje zabednenstvi obranou vseho, co doma smrdi. Pokud bych nemela Cechy rada, nebyla bych tady ani bych se nechystala nekdy zit v Cesku. Je to poluvlast mych deti, mimochodem.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dobre rano, 

(22.2.2007 14:14:59)
Lassie

K tomu jeste jednou dodam, ze mam mezi kamarady v Cesku jednu velmi sikovnou lekarku. Od nej mam take pohled do vnitrka organizace: smutny a velice kriticky pohled. Par velice rozumnych zen, ktere navstevuje na tento server, prave jsou zdravotnice. Nikdy mne nenapadlo kritizovat vsichni zdravotniky na jednou, ani jsem to nedelala. Vazne nevim o co ti jde, a proc na takove vycitky vubec ztracis cas (nejen muj, ale i svuj).
 Lassie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dobre rano, 

(22.2.2007 14:41:26)
Cizinko, překrucuješ má slova. Já nebráním "vše, co doma smrdí". Ohradila jsem se proti kritice naší zdravotnické péče ve všeobecném měřítku. Tvůj nárok na vlastní názor ti také neberu, ráda si ho naopak přečtu. Jak jsem psala - na můj vkus si začala být poněkud výbojná a proti tomu jsem se ohradila. Překvapilo mě, jak moc osobně si věci bereš.
Je tu jedna věc. Věřím, že nebýt lidí, jako jsi ty, věci by se nehýbaly kupředu. A je to tak dobře. V tom ti a ostatním "spolubojovnicím" fandím. Mlčet se nemá, je dobré na věci upozorňovat a nenechat je jen tak ležet ladem. A i dobré věci mohou být ještě lepšími - za našeho přispění.
České zdravotnictví jsem hájila proto, že přes všechny chyby a nedostatky věřím, že je o nás relativně dobře postaráno. Zmiňuješ světovou praxi a vyspělé země - ale také Afriku...V tomhle srovnání je třeba si uvědomit, že i my mezi světovou špičku patříme. Bez ohledu na to, že i já mám s českým zdravotnictvím nějaké ty špatné zkušenosti.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dobre rano, 

(22.2.2007 15:06:13)
Lassie, ale prece ja jsem nikde nekritizovala vsichni ceske lekare ci sestry, ani vsechny obory, ani nevim jak te to napadlo. Vazne ve psani jsem docela vecna. Spise to bude chyba ctenarky:-). Vis, pokud bych nebyla cizinka, to bys asi ani tak nevnimala. Proto jsem ti napsala o svem pojeti vlastenectvi - abys mne nebrala jako zlomyslneho kritika, a trochu zadumala nad svymi brylemi, prez ktere moje psani vidis.

Ja vas prece srovnavam s okolnim svetem. A jako vzory uvadim severozapadni skutecnisti (kde organizace pece je podstatne setrnejsi; to aby nepadl argument bohatstvi). Ta Afrika padla v kontextu pandemii AIDS. Ale to neni jen africky problem, africka skutecnost je take varovani. Jasne, v africkych nemocnicich jsou spatne hygienicke podminky, ale bylo by chyba vyvarovat se osvety a opatrnosti. Je treba rozlisit rozhazovacnou "hygienu" mundurku pro otce a nepodlozene predporodni pripravy (to take stoji penize), a hygienu jednorazovych nesterilizovatelnych nastroju, rukavic a osvety. Osveta neni straseni ani kovbojka, jak se nekdo vyjadril.

To ze v Cesku ve velkem se neumira - to je prece v tomhle regionu normalni. Prave ja to srovnani ve hlave mit bych mohla, totiz mam za sebou velky kus sveta procestovany.

V cem spociva moje vybojnost, rada bych vedela. Stale je mi to zahadou.
 Lassie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dobre rano, 

(22.2.2007 15:24:21)
V tom, že jsi cizinka, to není. Divila by ses, kolik Čechů si není vědomo toho, jak se uměli narodit. Jsou to často lidé, kteří kromě své hroudy nic jiného neviděli a "Západem" se ohánějí dnes a denně, aniž by si uvědomovali, že je všude chleba o dvou kůrkách. Dle rčení "Grass is greener....." předpokládají, že všude jinde se lidé mají líp. Také jsem si, během pobytu v UK, vyslechla ve zprávách, jak žena s bolestí hlavy způsobené nedávnou autonehodou dostala termín MR za 80 týdnů...:-)
Ty říkáš, že je normální, že se u nás neumírá ve velkém...ale to je to, o čem mluvím. Pozitivní věci se berou samozřejmě, o těch negativních se píše.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dobre rano, 

(22.2.2007 15:43:10)
Lassie, ja to vim o tch terminech, zvlast na operace, o tom jak radi lidi zacina jezdit na zdravotnickou turistiku, protoze doma je to drahe a musi se cekat. (Mimochodem, pro reprodukcni medicinu se jezdi i do CR, kde vysledky jsou velice dobre, ale podle zkusenosti mych znamych, vraceji se spatnymi zkusenostmi. Nektere kliniky to s cizinci proste neumi). Ale pisu snad o techhle tematech? Ohanim se zapadem kde vseobecne grass is greener????? Svoje oblibene heslo "vsechno mit nemuzeme" prezentovala jsem tady nekolikkrat. A to plati i o zemich, a systemech, o cimkoliv.

Ale nemuzu si pomoct, porodnicka pece, kde rodicka ma velice omezene moznosti mit u sebe sveho porodnika a zadne moznosti mit svoji PA, kde v ramce zdravotnickeho systemu nemuze si volit misto porodu, jine nez porodnice, mi zrovna tak vybujale zelene nepripada. Kde ve velkem se praktikuje 25 let zastarale praktiky. Kde odbornici lzou, take ve velkem na takovych serverech jako www.porodnice.cz. Spise totalitne sede.

Vis, ja opravdu pozitiva beru jako normalni, a ani se za to nestydim. Nemam cas, abych se radovala, ze prezila jsem zanet slepeho streva, a muzu svoje dite ockovat ci neockovat od cehokoliv a ze ani nemam hlad. To bych dopadla jako Jarda, ktery chce se bavit, jak krasne je jezdit na kole. Ja bych spise ten cas venovala demonstraci pro bezpecnost cyklistu a budovani cyklostesek a parkovist. A vazne, kdyz kritizuji, nebo demonstruji, nervu ani nenadavam. Jsem docela usmevavy typ.
 Lassie 
  • 

Cizinko 

(22.2.2007 21:38:03)
V něčem máš pravdu. Ale ty 25 let staré techniky se nepraktikují všude - většina žen, které rodily před 25 lety by si mohla nechat zdát o současných možnostech.
A já se raduji, že mi dceru u nás naočkují a že ta péče je v našich možnostech - protože vím, že ne všichni mají takovou kliku. Jak jsem psala, to neznamená, že není co zlepšovat.
 cizinka1 


Re: Cizinko 

(22.2.2007 21:59:52)
Lassie, ja se zajimam o ceske porodnictvi prilis dlouho a dukladne, abych to nevedela. Nemusis nic obhajovat, ja vim jak to je v H. Brodu, v Brne nebo byvalo ve Vrchlabi. Nejsem nadsena z ani jednoho z tech zarizeni, ale vim cim se tyhle porodnice se lisi od nekterych prazskych bast zabednenstvi. Ale i v techhle pokrocilejsich pracuji ruzne a nemotivovani lidi (naopak premyslivych a studujicich lidi da se potkat i v konservativni Praze).

No a ja mam rada lidskou svobodu a nemam rada chlivkove pomery, kde rodicum odbornici zdeluji co vsechno z vysetreni a ockovani je povinne a zpravuje jejich deti jako prirustek dobytku. Nemam rada take zdanlive bezpeci verejneho ticha, proto trochu mne prekvapuje reakce "nedes" o normalni informace o hygiene, ktere by treba v UK byly by na dennim poradku. Nemam ani rada delani z pece o dite vykladni skrin socializmu pres omezovani prav rodicu. Proste jsem liberalka, a radeji si platim za nektere volitelne vykony, s podminkou, ze mi se zeptaji, jestli to chci. Zasadni ideologicky rozdil, s tim nic nenadelame:-), ale ani nemusime, to je v poradku.
 Lassie 
  • 

Re: Re: Cizinko 

(23.2.2007 8:20:23)
Chápeš mě špatně, cizinko. O ideologii zde vůbec nejde. Reformy zdravotnictví podporuji všema deseti, socialista nejsem a také preferuji svobodnou volbu. Jsem ráda, že je dostupnost informací a že člověk není závislý pouze na tom, co se dozví od svého lékaře. Cizí jazyky jsou, samozřejmě, velkou výhodou, informací se tak dá získat podstatně více.To, že jsem řekla, že na světové poměry se máme dobře, nemusí znamenat, že jsem zastáncem socialismu. To je prostě holý fakt - když se vezme v úvahu, že 3/4 světa hladoví.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Cizinko 

(23.2.2007 19:33:30)
Lassie, ale jo, ja te chapu:-), a proto rikam, ze je to naprosto v poradku. Proste je to takovy elementarni ideologicky impuls cloveka. Konservator rekne: mame se dobre, treba i relativne (a neni duvod s tim nesouhlasit), liberal: mame byt ve strehu, nase svoboda je pouze v nasich rukou a i ve vsem dobrem je kapka zleho (a ani konservator s jeho namitkami nema proc nesouhlasit). Oba maji jedno spolecneho: uctu pro skutecnost a nechut snilkovym reformam a iluzem. Ale proste ze mne nevymacknes tu [sebe]chvalu pomeru. Presto ze jsem velmi spokojeny clovek, a kdekoliv ziji, tam se mi moc libi. Rozdil je pouze ve formulace postoje.
 Lassie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Cizinko 

(24.2.2007 14:01:44)
:-) a co bych byla, kdybych řekla: Máme se relativně, v porovnání se zbytkem světa dobře, ale "mame byt ve strehu, nase svoboda je pouze v nasich rukou a i ve vsem dobrem je kapka zleho". To se přeci vzájemně nevylučuje. Nebo jo? Já přeci neříkám, že by se člověk neměl bránit, neměl za nic bojovat a měl být se vším svolný...
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Cizinko 

(24.2.2007 14:17:54)
Lassie, ze mam intuici, kdy se podivat, jestli nepises:-))? Byla bys liberalka.

Vis proc ja si myslim, ze opravdu se mame relativne dobre? Protoze na rozdil od te nestastne Afriky, mame docela nadejne pomery. Tady v Evrope je smysl resit veci vytrvalou diskusi, osvetou, demonstraci a petici. Ten cas, penize a energie tomu venovani tady se vyplaci rychleji. V Africe s tim je relativne horsi, pesimisti rikaji ze beznadejne, a sebrat bandu muzu anebo polodeti se zbrani a rozvratit zemi na 20 let, ve zajmu sveho zajmu take je normalni. Nicmene, ta perioda meho zivota, kterou jsem stravila v Africe byla jedna z nejstastnejsich:-)... Nerikam to jen tak, to moje obhajoba proti tvoji kritice, ze se k necemu prilis venuji anebo ze pry strasim, ci vseobecne odsuzuji (to opravdu nedelam, ani v te Africe).
 Lassie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Cizinko 

(24.2.2007 14:30:14)
:-) Nakonec se celkem shodnem. To jsem nebyla já, kdo tě nařkl z toho, že strašíš...Asi budu liberál, ale menší, než ty - takový liberálek :-)
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Cizinko 

(24.2.2007 14:33:30)
To jsem rada:-)
 VeraK 


Re: Re: Milá CIZINKO 

(21.2.2007 22:08:41)
tak věcné připomínky :

Caira :To, co jedna bere jako normal - pri tom se druha muze hroutit.
cizinka : Cairo, opravdu kazda jsme jina. No, ale co se tyka tveho nazoru o pristupu k porodu, ten zasadni rozdil byl by ne v tom, jak rychle se kdo hrouti ale v tom, jak dobre to nam pali. Na uvod take musim rict, ze kvuli tvoji urazlive vety na uvod take reaguji.

Ja naprosto nechápu, co je na větě Cairy urážlivého. Podle mého názoru je to věta vyjadřující skutečnost. Tu skutečnost, že každá jsme jiná, máme jiné hodnoty, jiná priority, jiný práh bolesti, jiné názory. Někomu klystýr vadí, někomu ne, stejně tak někomu vadí odstraňování zubního kamene a někomu ne. Můj názor je, že na té větě opravdu není nic urážlivého. Neznám tě, příliš sem na Rodinu nechodím, ale pokud jsem správně pochopila, nejsi "rodilá mluvčí". Možná to bude ten kámen úrazu. Možná jsi onu větu pouze špatně pochopila.

Mám pocit, že tvůj způsob diskuze je mnohým nepříjemný a nepochopitelný. Neustálé vyžadování odborných článků a názorů a také citací tvých slov není zrovna ten nejšťastnější způsob, jak diskutovat. Tohle je laický server, nikoli odborný. Ve svých argumentacích se oháníš odborností jako indián tomahavkem a možná na to máš se svým vzděláním právo, ale příjemné to tedy rozhodně není. Mě to naopak nutí k zamyšlení nad tím, jestli to s tvým vzděláním je opravdu tak slavné. Ale to je jen můj názor.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Milá CIZINKO 

(22.2.2007 8:34:08)
VeroK, ale ja a par dalsich zen to vnimam urazlive, protoze ze vsech tech procedur ktere zminila Caira ja se NEHROUTIM. Ja ji nechci, protoze vim, ze jsou zbytecne. Moje namitky jsou intelektualne, ne citove. (Ctu si vis, a hodne jsem se bavila s neceskymi odborniky). A to co ji pripada prkotina mi prkotinou nepripada take z intelektualnich duvodu.

Caira chodi sem minimalne tak dlouho do diskusi jako ja, a tak vi, ze strana, ktere vadi to, co ji nevadi, ma argumenty, ne citovy odpor. Je vzdelana a chytra, a jeji prispevek podle mne byl pod urovni vzdelane a chytre zeny.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 22:09:13)
Musím se přiznat, že mně se váš příspěvek také dotkl, možná proto, že jste zvolila hanlivá slova k označení postoje těch, kdo nejsou jako vy. Což já nejsem. Mnoho tolerance jsem v tomto výroku o prkotinách nevypozorovala.
 Shayla a 3 kluci 


Re: Každá, ať si rodíme po svém - jde o naše děti 

(20.2.2007 18:31:21)
GREAT! Nenapsala bych to líp...
 Kočanská 


nejlepší porod je takový jaký si žena přeje 

(20.2.2007 21:23:56)
Blahopřeji moc k narození miminka a moc si to užívejte.

K porodům jako takovým sdílím názor několika diskutujících - dobrý porod je takový, když žena má pocit, že to je to, co chce... Je to zcela individuální záležitost. Co jedné vyhovuje, druhá by nikdy nesnesla. V současném systému bohužel neexistuje právo svobodné volby. Nemůžete přijít do kterékoliv nemocnice s vaším porodním plánem a očekávat, že Vám personál vyjde vstříc. I když pečlivě vybíráte porodnici (záměrně nezmiňuji porody doma, protože to by zas byla diskuse na dlouho), nemůžete se spolehnout na to, co Vám při Vaši návštěvě "naslibují". Tohle považuji za velmi smutné. Přála bych si, aby se tu vytvořil prostor (systém) pro poskytování různých typů péče v těhotenství a při porodu - ale i po něm. Prostě tak, abychom ve finále mohly být všechny spokojené a na svůj porod vzpomínaly rády.
Pozn. já sama jsem rodila zatím jednou a bylo to moc OK a už přesně vím, co chci podruhé...
 MartinaNov (dva rošťáci 


Porod, klystýr atd. 

(20.2.2007 21:56:14)
Je to právě rok, co se nám narodil chlapeček.
Celé těhotenství jsem vzorně studovala, byla připravena na všechny možnosti, samozřejmě jsem si připravila i porodní plán (kdyby ho po mně náhodou chtěli). "Kontrakce" začaly v pondělí pár minut před půlnocí. Maličký se narodil ve středu v šest večer, nakonec kvůli nepostupujícímu porodu císařským řezem.
Celou dobu jsme strávili s manželem v porodním pokoji. Byli jsme tam sami, měla jsem gymnastický balón, prakticky celou dobu jsem byla na kapačkách a monitoru - hlídaly se stahy. Neotevírala jsem se. Manžel měl normální civilní oblečení, já byla v nemocniční košili. Nechtěla jsem investovat do superobří noční košile (prostě jsem tak velkou nesehnala, no), navíc si myslím, že erární prádlo má tu výhodu, že vám ho bez problému vymění při jakémkoli znečištění... a že jich do doby porodu bylo.
Byla jsem oholena (přes to své superbřicho jsem si v posledních měsících nebyla schopna oholit ani nohy, natož ona místa...), měla jsem s sebou Yal gel, ale nakonec jsem si nechala dát normální klystýr. Někomu to může připadat útrpné nebo ponižující - já mohu dodat jediné - konečně jsem měla pocit, že se mi v břiše udělalo trochu místa (a to jsem se poslední dny sama od sebe neustále vyprázdňovala). Navíc mi samotné by nebylo příjemné, kdybych s miminkem tlačila také stolici, jakože to neovlivníte, ani kdybyste chtěli.
Personál byl naprosto perfektní, samí mladí a hezcí doktoři 8-)))), vtipkovali se mnou, sestřičky byly hotoví andílci. Manžela nikdo nevyhazoval, byl mi hodně potřebný, kdo by tam měl čas se mnou tři dny pochodovat po chodbě nebo mě držet za ruku při mých minikontrakcích. Nemluvě o hopsání na balónu ve sprše, kde jsem nakonec z nevyspání usínala.
Nakonec se rozhodlo, že teda půjdeme na toho císaře, proběhlo to perfektně, na sále jsem dojala doktory, chtěla jsem, aby mi popisovali, co právě dělají (nejsem doktor, ale hrozně mě to zajímalo, celých devět měsíců jsem dumala, jak k porodu dostat kameru, tohle bohužel neklaplo). Manžel se pak ptal, co se tam dělo, protože neustále slyšel hrozný řehot.
No a před dvěma týdny naše zlatíčko oslavilo první rok.
A my už se těšíme, až si to za pár let všechno zopakujeme s druhým miminkem.
Ještě musím prozradit jedno: manželovi se v porodnici tak líbilo, že dodnes jezdí s kočárkem na procházky do areálu porodnice "čichat" tu vůni.
 Hedvika 
  • 

Příjemné vzpomínky na porod 

(20.2.2007 22:08:41)
Gratuluji k narození chlapečka. Nám se také narodil Jeníček o pár dní dříve než ten Váš (18.7.06). Rodili jsme v porodnici v Havlíčkově Brodě a ráda bych se přidala k těm maminám, které mají pozitivní vzpomínky na porod. Můj porod trval trval 13h a rozhodně nebyl bezbolestný, ale od chvíle, kdy jsem uviděla naše vymodlené miminko, tak jsem na všechnu tu bolest zapomněla a když mě po dlouhém šití a krátkém odpočinku převezli na oddělení šestinedělí, tak jsem hned říkala, že půjdu s chutí rodit znovu. Ty krásné uzlíčky za to přeci stojí! Jinak klyzma v podobě yalu mě nijak neiritovalo a bílý lékařský "mundur" pro manžela považuji vzhledem k situaci za velmi vhodný. Tak přeji všem pohodové porody a krásná a zdravá miminka!
 Jana 
  • 

Věřit bezmezně??? 

(20.2.2007 22:27:24)
Zaujala mě hlavně věta Caire, že doktorům věří bezmezně. Tedy musím říci, že proti lékařům nic nemám, ale bezmezně jim nevěřím. Znám několik lékařů, kterým důvěřuji, ale ne bezmezně. Většinu lékařů ovšem neznám, zejména ty v nemocnici, tudíž jim ani nemůžu bezmezně důvěřovat. Lékaři jsou lidé a lidé dělají chyby. A ty chyby dělají z nedbalosti,z roztržitosti, z přepracovanosti, z lenosti, z opilosti. Dokonce znám i případy, kdy se chyby staly úmyslně - zde se vlasně ani nedá již mluvit o chybách. Věnuji se zdravotnickému právu a o chybách, které stály pacienty i život bych mohla napsat román.
Mnoho lékařů je spolehlivých a zodpovědných a na pacientovi jim opravdu záleží, bohužel nejsou takoví všichni - stejně, jako je to i v jiných profesích. Takže obezřetnost a hlavně snaha být informován o všem, co se kolem mě, jako pacienta děje, je zcela namístě. Je dobře, že se ozývají i kritické hlasy.
 Jana 
  • 

Věřit bezmezně??? 

(20.2.2007 22:27:27)
Zaujala mě hlavně věta Caire, že doktorům věří bezmezně. Tedy musím říci, že proti lékařům nic nemám, ale bezmezně jim nevěřím. Znám několik lékařů, kterým důvěřuji, ale ne bezmezně. Většinu lékařů ovšem neznám, zejména ty v nemocnici, tudíž jim ani nemůžu bezmezně důvěřovat. Lékaři jsou lidé a lidé dělají chyby. A ty chyby dělají z nedbalosti,z roztržitosti, z přepracovanosti, z lenosti, z opilosti. Dokonce znám i případy, kdy se chyby staly úmyslně - zde se vlasně ani nedá již mluvit o chybách. Věnuji se zdravotnickému právu a o chybách, které stály pacienty i život bych mohla napsat román.
Mnoho lékařů je spolehlivých a zodpovědných a na pacientovi jim opravdu záleží, bohužel nejsou takoví všichni - stejně, jako je to i v jiných profesích. Takže obezřetnost a hlavně snaha být informován o všem, co se kolem mě, jako pacienta děje, je zcela namístě. Je dobře, že se ozývají i kritické hlasy.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Věřit bezmezně??? 

(20.2.2007 23:01:16)
Samozrejme, ze lekari delaji chyby - kazdy z nas je omylny.
Mne zachranili zivot, verim jim a opravdu způsobem, ktery se da tezko identifikovat.
To asi pochopi jen ten, kdo lezel pres tyden v komatu na ARK, sroubovali mu koncetiny a prezil snad jen zazrakem.
Verim jim.( velka tecka)
 Petra 
  • 

Re: Re: Věřit bezmezně??? 

(20.2.2007 23:23:30)
Já jim zase vůbec nevěřim, je to tím, že s nimi mám špatné zkušenosti(arogantní chování jak k nésvéprávnému člověku, žádné vysvětlování, hlavně, aby bylo všechno rychle hotové), ale uznávám, že kdyby mně nebo někomu blízkému zachránili život, že bych asi mluvila jinak.
 Bumbi&05,08,10 


Re: Re: Věřit bezmezně??? 

(20.2.2007 23:38:22)
Cairo,
jestli mas takovouhle zkusenost, pak tvoji duveru chapu :-) Bohuzel takovehle zkusenosti nema kazdy z nas.

Ja mam opacne zkusenosti:
- 2x odflakle predoperacni vysetreni (upozornuji, ze banalni) melo za nasledek 2 narocne a zbytecne operace
- 5 dni me kvuli administrativni chybe v nemocnici po operaci mucili hladem. Bylo mi tak zle, ze jsem se nezmohla na obranu. Nebyly mobily a byly chripky, cili mi nemohla pomoci ani rodina (info o me dostavali od sester...). Az kdyz jsem jim zkolabovala v posteli s tlakem 40/60, zacali najednou makat...
- zapomneli mi v brise dren... opet kvuli lidske chybe - predali si me z oddeleni na oddeleni a zapomneli si to rict (nebo to doktor pred predanim nestih napsat do papiru, presne uz nevim)
- pri rutinnim zakroku mi v Praze ÚPMD protrhli delohu a probrala jsem se az po 6 hodinach na JIPu, kdyby se operater mrknul do karty, zjistil by, ze jsem 14tt a mam otocenou delohu... ale byla jsem asi jeho kolikaty pripad a vzal to jako rutinku...

Tohle jsou ty nejkriklavejsi a nejdrsnejsi zkusenosti s lekari, ktere jsem zazila na vlastni telo... Mohla bych jeste pokracovat dalsima banalitama /jako zamena leku v nemocnici ... propousteci zprava na moje jmeno, ale s problemy jineho pacienta... az po - vlastne dneu uz ftipne - prihody od specialistu a obvodaku/.

Proto nemohu doktorum verit. Uz tolikrat se u me spletli a tolikrat udelali chybu, ze jim proste v klidu nemohu sverit do rukou okamzik zrozeni sveho nejdrazsiho ditete... Co kdyby se spletli i tentokrat?

B.

 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Věřit bezmezně??? 

(20.2.2007 23:57:40)
diky, ja zase chapu plne tvoji neduveru.
 Dana 
  • 

Re: Re: Věřit bezmezně??? 

(21.2.2007 14:04:12)
Pak velmi riskujete, že to dobré, co pro vás někteří udělali, zkazí nějaký packal. Ale možná máte pocit, že by to nevadilo, když už vám život jednou zachránili. Já mám totiž po své záchraně trochu pocit, že jsem tu teď jakoby v prodlouženém čase, neumím to líp vysvětlit.
 MacinaV 


Re: Věřit bezmezně??? 

(21.2.2007 0:29:09)
Ahoj, po přečtení několika příspěvků mi to nedá, abych nereagovala. Takže rodila jsem skoro před rokem v malé nemocnici a byla jsem spokojená. všechny doktory, kteří by mě mohli rodit jsem znala a věděla jsem, že jsou to odborníci. bohužel jsem jsme rodili opradvu dlouho.ale i tak tento zážitek hodnotím dost kladně. místo klystýru jsem dostala Yall, který jsem si vyzvedla v lékárně. zkušenosti s tím mám dobré, protože před jeho aplikací jsem měla průjem a poté už to bylo v pohodě. při porodu ze mě žádné pozůstatky nevytékaly. argument, že při klystýru mohu být infikovaná HIV, mě opravdu pobavil. teoreticky to je možné, ale to bych asi nemohla do žádné nemocnice na žádnou operaci či cokoli jiného, ne?

oholena jsem byla z domova, takže taky v pohodě, jelikož se holím normálně, tak nevím, proč by mi to mělo nějak vadit, jen jsem nechtěla, aby mě holila sestřička. k žádné infekci u mě nedošlo.

a protože jsem si o porodu a jeho možnostech také něco přečetla, tak jsem od 34 tt jsem prováděla masáž hráze a od 36 tt jsem na otevírání porodních cest pila maliník, ani jedno z toho mi nepomohlo. vůbec jsem se neotvírala a k nástřihu muselo dojít, protože vzhledem k velikosti hlavičky hrozilo natržení hráze. byla jsem potrhnaná i vevnitř.

při porodu mi nevyhovovala žádná jiná poloha, než s přizvednutými zády. sezení na míči mě vyloženě otravovalo a v podřepu mě to zase nutilo hodně tlačit, bohužel v době, kdy to vůbec nebylo žádoucí. v podstatě jsem vyžadovala stálé připojení na monitor, neboť mi vyhovovalo vědět, že miminko je v pořádku a kdy se blíží kontrakce a kdy zase odezní. mimo YAll mě dr. při porodu také vycévkovala, protože porod opravdu vůbec nepostupoval a já už byla tak vysílená, že se zkusila i tato možnost. dr. se mě před tím optala jestli s tím souhlasím a vysvětlila mi proč to dělá. mě už to bylo opravdu jedno. myslela jsem pouze na to, aby už to skončilo. a myslím, že to i pomohlo, protože malý se za 40 min narodil. možná by se tak narodil i bez toho, to bohužel nemohu posoudit.

manžel na sebe dostal takový ten jednorázový oblek. za co jsme byli vdeční, protože jsem ho dost ušpinila. takže asi tak.
 cizinka1 


Re: Re: Věřit bezmezně??? 

(21.2.2007 1:48:50)
Macino,

Jsem rada ze jsem te pobavila, alespon neco do te jednotvarne nudy opakujicich se nazoru. Jak mile, ze jsem originalni s trochou celosvetovou osvetou proti AIDS. Do nemocnice odvazne muzes, jen dbej o te jednorazove nastroje a rukavice spise nez o sterilnych plastech u porodu:-).

Kdyz nejaka studie tvrdi, ze treba neco nema vliv, to znamena ze u velkeho souboru zkoumanych a porovnavanych objektu, s kterymi bylo zachazeno rozdilne, nebyly zjistene rozdily, a tak pozitivni ucinek zasahu nebyl prokazan. Jestli nejaka studie tvrdi, ze infekce je pravdepodobnejsi pri zasahu nez bez zasahu, to neznamena, ze tu infekci musi dostat kazdy, ani to ze ze skupiny bez zasahu nikdo nepotreboval antibioty. Jak nepochopitelne, ze?

Kdo te proboha presvedcil, ze Yal u porodu je k necemu dobry?


Jak jsi prisla na to, ze nastrih te muze ochranit od inkontinence? Jsem se ptala nedavno v diskusi predniho odbornika z Prahy, dr. Koutskeho. On take nevi o zadne studii, ktera by prokazala, ze nastrih chrani proti inkontinenci lepe nez prirozene natrzeni. (Existuji take studie, ktera dokazuji opak, ze to zeny po nastrihu maji horsi). Presto ty nastrihy obcas provadi, sam nevi proc, asi tak ze zvyku. (Podivej se na diskusi pod clankem Epiziotomie)

Samozrejme vse neni tvoje chyba, spise tvych doktoru, ze kaslou na zhromazdene a publikovane evidence. Pro mne to jsou oni, kteri jsou zabavni. Kazdy si najde to svoje pro zasmani.
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Věřit bezmezně??? 

(21.2.2007 10:56:58)
Často si říkám, že by pro mě osobně bylo lepší, kdybych nebyla tak profesionálně deformovaná a dokázala lékařům věřit. Takže trochu tu bezmeznou důvěru závidím. Já mám opačný problém, opravdu se bojím :-(
Zatím jsem neměla zvláštní důvod pro svůj strach, protože zatím to byly u dětí angíny apod., ale čeká nás operace a mě jímá děs hrůza. Přitom jde vlastně o banální operaci předkožky, jenže kolik banálních operací již skončilo tragicky? Jelikož jsem měla tu možnost podívat se více do hloubky těchto případů, tak teď, když se jedná o mé dítě, jsem strachy bez sebe. Klukovi je 6 a půl let a lékaři na mě tlačí stále víc. Prý do nástupu do školy, aby to bylo. Chápu, že já jsem opravdu extrémní případ, jenže jsem se setkala s tolika lidskými tragédiemi, které se nemusely stát, kdyby....Bojím se několika věcí, bojím se mimořádné nepředvídatelné okolnosti, která může nastat bez toho, aby na tom lékaři měli nějakou vinu, bojím se, že se stane chyba nedbalostí lékaře - třeba anesteziologa nebo chyba sestry (ať si prosím nesplete fyziologický roztok s dezinfekčním a nevstříkne mu ho do žíly - taky se stalo), prostě bojím se :-(
Ach jo, chtěla bych mít k lékařům bezmeznou důvěru, ale bohužel po všech těch tragédiích jí nikdy mít nebudu.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Věřit bezmezně??? 

(21.2.2007 14:07:19)
U mě je to stejné, zvlášť když jde o děti.
 MacinaV 


Re: Re: Re: Věřit bezmezně??? 

(21.2.2007 11:07:43)
Cizinko, prosím tě cituj mi, kde jsem psala něco o tom, že mě někdo přesvědčil o tom, že Yal je potřebný a kde jsem se slovem zmínila , že nástřih mě ochrání před inkontinecí. děkuji. Yal mi nikdo nevnucoval, naopak jsem byla dopředu informovaná, že toto mohu odmítnout. já ho prostě chtěla sama, abych už konečně měla klid od věčného lítání na WC, kde se mi ještě víc přitižovalo. po aplikaci Yalu mi prostě bylo líp. a s tím skutečně nic neuděláš. a rozhodně mi bylo jedno, jestli se při samotném průběhu porodu před dr. po...

skutečně se ti omlouvám za to, že mi vyhovoval jiný způsob porodu než ten, který posazuješ ty. s tím bohužel taky vůbec nic neuděláš. já osobně jsem si také něco načetla a zkusila jsem učinit vše proto, abych se nástřihu vyhla, ale nepovedlo se. a s maliníkem jsem prostě neuspěla. bylo mi to k ničemu.

ty si prostě jedeš po své lajně a nevidíš napravo a ani nalevo. a nechceš přijmout fakt, že v praxi prostě některým ženám vyhovuje to, co ty máš vyčtené a tak vehementně odmítáš.

P. S. a ty jsi rodila bez nástřihu, bez oholení a Yalu?
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Věřit bezmezně??? 

(21.2.2007 11:30:11)
Macino,

Pokus o ochranu proti inkontinence prece je ten duvod, proc se dela nastrih. Hraz jsi prece mela poranenou tim strihanim, ne cela hraz prece se chtani:-))))). Moje domnenka o moznosti nakazy cestou predporodni pripravy se ti zdaly smesne, proc pak nesmim zpochybnovat tvoje duvody?

A jsem kotrektnejsi, smala jsem ne tvym argumentum, ale tvym doktorum. Nemyslim ze je to povinost si cist.


Proc jsem se ptala o Yalu? To je jako s tim cevkovanim, nemuzes vedet, jak by bylo bez nej. Kazdy prujem nekdy skonci, totiz obsah lidskych strev neni bez konce. Je to soucast otvirani porodnich cest, cloveka to zamestnava a nuti k chozeni a dokonce i tomu prirozenemu vycurani. Ja nevidim duvod proc si ho dat, totiz jeho ucinek na nic nikdy nebyl prokazany. Proto jsem ti ptala, jak jsi na nej prisla. Ptala jsem se o zdroji informace a duvodech. Co je na tom spatneho?

V me porodnici priprava se nedelala plosne (byla to jedna z pokrocilejsich porodnic v CR), nastrihu se mi nepovedlo obranit, totiz az tak osviceny personal nebyl.
 Markéta 
  • 

klistyr 

(20.2.2007 23:34:21)
v porodnici, kde jsme rodili, klistyr neni rutinou, ale doporucuje se. take jsem mela strach, ze to bude trapne, kdyz se stane nehoda a tak jsem ho chtela, mela jsem pocit, ze tam jeste neco je. pa mi rekla, ze hlavicka je uz hodne dole a to co mne tlaci je tedy patrne hlavicka a ne zacpa.taky jsem pri prijezdu byla otevrena na devet, tak by nespis asi nebyl cas.
no abych to zkratila,nehoda se stala a bylo mi to v te chvili jedno. doslo k tomu dost dlouho pred tim nez se hlavicka vubec ukazala, k nejakemu znecisteni miminka fakt nemohlo dojit. ve chvili, kdy se ukaze hlavicka, uz tam proste davno nemuze nic byt a utrit tu trochu, co se behavkou pred porodem nepodari vyloucit, je otazka momentu a kousku nejake strerilni gazy . o ocistu se diskretne postarala pa a manzel. oba byli hodni a vubec se o tom nemluvilo. soutredili jsme se na jine veci, dulezitejsi. trapne to nebylo, spis prirozene, diky klidnemu pristupu pa i manzela.
 poter 


Ahojky a moc gratuluju 

(21.2.2007 10:23:45)
jak ke zdárnému ,rychlému a pohodovému porodu,tak k pořádnýmu macíčkovi-to byl teda kousek.Moje dcera měla jen 2.80-a připadala mi tak akorát-tak si to nedovedu představit-ale je to už docela dávno-tak už ani nevím jaké to bylo:-)
Při čtení tvého článečku jsem ale slzy v čím měla-hlaně při té poslední fázi-kdy se už miminko klubalo na svět-zá pár měsíců mně to taky čeká-jsem v 17tt s dvojčátky-a mám obavy ,že budu bulit jak želva:-)
Tak se měj krásně a užívejte si to krásný miminko.Ivet
 janulka 
  • 

Moje těhotenství a porod 

(21.2.2007 21:37:43)
Tak už máme taky toho svého mimíska. Celé těhotenství proběhlo v klidu a pohodě. Mimíska jsme si přáli a byli jsme hrozně šťastný při pohledu na pozitivní těhotenský test.Na týden jsem šla ještě do práce pak jsem si vybrala 14 dní dovolenou a od 1.7. jsem zůstala doma na nemocenské, jelikož moje zaměstnání mi nedovolovalo dál pokračovat v práci.Bylo nádherné léto což jsem si velice užívala.Pracovali jsme na domku, který jsme si na jaře pořídili.Termím porodu jsen měla stanoven na 10.2.2007, přestěhovali jsme se do nového domku, přešly vánoce a termín se přibližoval.Na váze se ručička zastavila na 15 kilech,které jsem nabrala za poslední měsíc,trochu mě začaly otékat nohy , ale jinak to bylo stále pohodové.14 dní před termínem dostal můj přítel chřipku se 40ti stupňovými teplotami. Bála jsem se že jí od něj dostanu, ale někdo se o něj starat musel.Obavy jsem měla také z toho, že kdyby se náhodou ozval mimísek, tak mě nebude moci ani odvézt do porodnice, natož aby tam byl se mnou.Celý týden jsem tedy čekala co se stane,ale vše proběhlo dobře.Po 5ti dnech teplot,zimnic,průjmu a zvracení se příteli trochu ulevilo, takže jsme strávili klidný sobotní večer u televize.Ale jen do 22 hodin, kdy jsem začala pociťoval nějaké změny v pohybech našeho děťátka. Šla jsem se osprchovat s tím, že to třeba přejde, ale nepřešlo.Naopak cítila jsem takovou nervozitu a kopání se změnilo ve slabé stahy. Přítel mezitím usnul, nechala jsem ho spát a začala jsem si připravovat sbalenou tašku a další věci které bych mohla potřebovat. Asi za dvě hodiny stahy byly intenzivnější a vzhůru byl už i přítel.Ještě mu nebylo moc dobře , ale byl hned připraven odjet do porodnice.Po mém ujištění, že to ještě není ono a že je ještě čas, jsem ho poslala spát stím, že ho vzbudím, až to bude opravdu akutní.Stahy byly nepravidelné, někdy po 15ti někdy po 5timinutách. Do porodnice to máme asi 20minut , takže jsme se ve 2 hodiny ráno sbalili a odjeli do porodnice. Tam udělali křivku a pan doktor mě vyšetřil. Miminko v pořádku a podle nálezu při vyšetření jsme museli čekat až budou kontrakce silnější a pravidelnější.Za hodinu byly už po 5ti minutách a začali sílit, ale ještě to nebylo stále ono.Hodně času jsem strávila ve sprše pod teplou vodou a při kontrakcích mě pomáhal hodně můj přítel masážema zad.Sestřičky byly moc příjemné, chodily kontrolovat kontrakce a poslouchat mimíska. Mezitím udělaly ještě několikrát křivku.O půl 8 mi pan doktor píchl plodovou vodu a začali jsme se chystat k samotnému porodu. Musela jsem co nejvíc chodit, jelikož mimísek byl ještě vysoko. To trvalo asi ještě hodinu a půl. Pak už jsem cítila, že se mimísek už opravdu dere na svět. Převedli mě na sál naposledy vyšetřili a na několkráté zatlačení byl náš malý chlapeček na světě. Přítel hodně pomohl tím, že tam se mnou byl a celou tu bolest se mnou protrpěl.Byl sice nešťastný z toho že mě nemůže nijak pomoci, ale už jen že tam byl bylo hrozně povzbudivé.
Po porodu si zkontroloval jak děťátko čistí, váží a měří, také přestřihl pupeční šnůru.Vzhleden k tomu, že na porodní sál už čekala další nastávající maminka, tak nás po dvaceti minutách přesunuli na pokoj, kde jsem si poprvé užívali ten nejkrásnější zážitek na světě. Lukášek měřil 51cm a vážil 3,73kg.Je nádherný zdravý a krásný. Dnes je mu 17 dní a už má 4,20kg.
Všem nastávajícím maminkám přeju krásné a pohodové těhotenství a ještě krásnější porod a zrození jejich miminka.
 Karin 
  • 

Re: Porod ve Francii 

(25.2.2007 11:40:25)
Bohuzel nemuzu rict, ze muj porod byl pouze o neco dobrodruznejsi den.
Tehotenstvi normalni, nevolnosti atd. Zustala jsem aktivni, caste prochazky po horach i s velkym brichem, plavani, predporodni priprava atd.
Na posledni prohlidku (polovina devateho mesice) jsem sla ve stredu. Lekar me prohlidl takovym zpusobem, ze jsem se svymi 22kg navic poskocila na lehatku. Domu jsem se vratila s bolesti v brichu a s kontrakcemi v krizi. Ty nabyvaly na intenzite cim dal vic. Pekne jsem se snazila dychat mezi kontrakcemi- cele odpoledne, celou noc, cely ctvrtek. Vecer jsme se dostavili do porodnice na monitoring. Poslali me domu, ze to neni ONO.
Noc jeste horsi, v patek odpoledne znovu do porodnice. Znovu zpatky domu. Nohy me uz skoro nedrzely, kontrakce naprosto nepravidelne- po 10 min, potom nekolikrat za sebou po 2-3 min a zase po 10-15 atd- do prirucek to nezapadalo. Klystyr si moje telo diky bolestem udelalo samo. Zkusila jsem i teplou sprchu, cim dal horsi a pocit, ze se mi rozleti krize.
Patek pulnoc znovu do porodnice, monitoring- a znovu ono jeste to neni ONO. Rekla jsem, ze uz to trva od stredy a ze na 3 tydny do terminu mi nezbyvaji sily. Nabidli mi injekci na sklidneni bolesti (+ zustat 1 noc v porodnici) anebo zpet domu. Otocila jsem se na manzela s otazkou co delat? Ve stejnem okamziku mi praskla voda= nas kluk odpovedel.
Porodni asistentka sdelila, ze ted uz to je ONO.
Noc byla silena, vsechny bolesti krizove, ja i kluk vycerpani, v 6 rano periduralni injekce (muj tlak prilis nizko), prilis intenzivni kontrakce vycerpavaly miminko, srdicko se unavovalo cim dal vic, takze mi nasadili kyslik. V sobotu, 12h15 primar prohlasil, ze mame 10 min. Po 10 min manzela vyprovodili ze salu, najednou kolem me bylo prilis lidi, ja uz jsem stejne videla jenom cerne skvrny a uz nicemu neverila, ani tomu, ze ve me neco je a neco vyjde..
Takze nastrih, kleste- pokus prvni nezdaren, napodruhe chlapecek byl venku 12h45.
Po 5 minutach prestal dychat. Diky rychlemu zakroku, vse dobre dopadlo.
To vse jen jako priklad toho, ze kazde telo reaguje jinak a ze pres vsechnu dobrou vuli nehystercit a nepanikarit (tak jak je to hezky popsano v knizkach pany doktory), vse se ridit a planovat neda. Me kontrakce do prirucek nezapadly, dite, ktere melo podle vypoctu bez problemu projit panvi, by se nikdy ven bez cizi pomoci nedostalo.

To vsechno se zapomene rychle a da se prezit, priroda to dobre vymyslela, a zustane jen to hezke a pocit absolutniho stesti pri pohledu na broucka. A kdybych tim mela projit znovu, tak urcite, vysledek stoji za to!!!

PS: klystyr se tady nedava- na vase pozadani dostanete cipek.
Neholi se. Kosilku tady tatinkove dostavaji. Ale o to tady prece vubec nejde... Osobne, v bolestech, ktere jsem si prozivala, tyto DETYAILY byly na kilometry ode mne.... Karin 
  • 

Re: Porod ve Francii 

(25.2.2007 11:40:45)
Bohuzel nemuzu rict, ze muj porod byl pouze o neco dobrodruznejsi den.
Tehotenstvi normalni, nevolnosti atd. Zustala jsem aktivni, caste prochazky po horach i s velkym brichem, plavani, predporodni priprava atd.
Na posledni prohlidku (polovina devateho mesice) jsem sla ve stredu. Lekar me prohlidl takovym zpusobem, ze jsem se svymi 22kg navic poskocila na lehatku. Domu jsem se vratila s bolesti v brichu a s kontrakcemi v krizi. Ty nabyvaly na intenzite cim dal vic. Pekne jsem se snazila dychat mezi kontrakcemi- cele odpoledne, celou noc, cely ctvrtek. Vecer jsme se dostavili do porodnice na monitoring. Poslali me domu, ze to neni ONO.
Noc jeste horsi, v patek odpoledne znovu do porodnice. Znovu zpatky domu. Nohy me uz skoro nedrzely, kontrakce naprosto nepravidelne- po 10 min, potom nekolikrat za sebou po 2-3 min a zase po 10-15 atd- do prirucek to nezapadalo. Klystyr si moje telo diky bolestem udelalo samo. Zkusila jsem i teplou sprchu, cim dal horsi a pocit, ze se mi rozleti krize.
Patek pulnoc znovu do porodnice, monitoring- a znovu ono jeste to neni ONO. Rekla jsem, ze uz to trva od stredy a ze na 3 tydny do terminu mi nezbyvaji sily. Nabidli mi injekci na sklidneni bolesti (+ zustat 1 noc v porodnici) anebo zpet domu. Otocila jsem se na manzela s otazkou co delat? Ve stejnem okamziku mi praskla voda= nas kluk odpovedel.
Porodni asistentka sdelila, ze ted uz to je ONO.
Noc byla silena, vsechny bolesti krizove, ja i kluk vycerpani, v 6 rano periduralni injekce (muj tlak prilis nizko), prilis intenzivni kontrakce vycerpavaly miminko, srdicko se unavovalo cim dal vic, takze mi nasadili kyslik. V sobotu, 12h15 primar prohlasil, ze mame 10 min. Po 10 min manzela vyprovodili ze salu, najednou kolem me bylo prilis lidi, ja uz jsem stejne videla jenom cerne skvrny a uz nicemu neverila, ani tomu, ze ve me neco je a neco vyjde..
Takze nastrih, kleste- pokus prvni nezdaren, napodruhe chlapecek byl venku 12h45.
Po 5 minutach prestal dychat. Diky rychlemu zakroku, vse dobre dopadlo.
To vse jen jako priklad toho, ze kazde telo reaguje jinak a ze pres vsechnu dobrou vuli nehystercit a nepanikarit (tak jak je to hezky popsano v knizkach pany doktory), vse se ridit a planovat neda. Me kontrakce do prirucek nezapadly, dite, ktere melo podle vypoctu bez problemu projit panvi, by se nikdy ven bez cizi pomoci nedostalo.

To vsechno se zapomene rychle a da se prezit, priroda to dobre vymyslela, a zustane jen to hezke a pocit absolutniho stesti pri pohledu na broucka. A kdybych tim mela projit znovu, tak urcite, vysledek stoji za to!!!

PS: klystyr se tady nedava- na vase pozadani dostanete cipek.
Neholi se. Kosilku tady tatinkove dostavaji. Ale o to tady prece vubec nejde... Osobne, v bolestech, ktere jsem si prozivala, tyto DETYAILY byly na kilometry ode mne.... Karin 
  • 

Re: Porod ve Francii 

(25.2.2007 11:40:47)
Bohuzel nemuzu rict, ze muj porod byl pouze o neco dobrodruznejsi den.
Tehotenstvi normalni, nevolnosti atd. Zustala jsem aktivni, caste prochazky po horach i s velkym brichem, plavani, predporodni priprava atd.
Na posledni prohlidku (polovina devateho mesice) jsem sla ve stredu. Lekar me prohlidl takovym zpusobem, ze jsem se svymi 22kg navic poskocila na lehatku. Domu jsem se vratila s bolesti v brichu a s kontrakcemi v krizi. Ty nabyvaly na intenzite cim dal vic. Pekne jsem se snazila dychat mezi kontrakcemi- cele odpoledne, celou noc, cely ctvrtek. Vecer jsme se dostavili do porodnice na monitoring. Poslali me domu, ze to neni ONO.
Noc jeste horsi, v patek odpoledne znovu do porodnice. Znovu zpatky domu. Nohy me uz skoro nedrzely, kontrakce naprosto nepravidelne- po 10 min, potom nekolikrat za sebou po 2-3 min a zase po 10-15 atd- do prirucek to nezapadalo. Klystyr si moje telo diky bolestem udelalo samo. Zkusila jsem i teplou sprchu, cim dal horsi a pocit, ze se mi rozleti krize.
Patek pulnoc znovu do porodnice, monitoring- a znovu ono jeste to neni ONO. Rekla jsem, ze uz to trva od stredy a ze na 3 tydny do terminu mi nezbyvaji sily. Nabidli mi injekci na sklidneni bolesti (+ zustat 1 noc v porodnici) anebo zpet domu. Otocila jsem se na manzela s otazkou co delat? Ve stejnem okamziku mi praskla voda= nas kluk odpovedel.
Porodni asistentka sdelila, ze ted uz to je ONO.
Noc byla silena, vsechny bolesti krizove, ja i kluk vycerpani, v 6 rano periduralni injekce (muj tlak prilis nizko), prilis intenzivni kontrakce vycerpavaly miminko, srdicko se unavovalo cim dal vic, takze mi nasadili kyslik. V sobotu, 12h15 primar prohlasil, ze mame 10 min. Po 10 min manzela vyprovodili ze salu, najednou kolem me bylo prilis lidi, ja uz jsem stejne videla jenom cerne skvrny a uz nicemu neverila, ani tomu, ze ve me neco je a neco vyjde..
Takze nastrih, kleste- pokus prvni nezdaren, napodruhe chlapecek byl venku 12h45.
Po 5 minutach prestal dychat. Diky rychlemu zakroku, vse dobre dopadlo.
To vse jen jako priklad toho, ze kazde telo reaguje jinak a ze pres vsechnu dobrou vuli nehystercit a nepanikarit (tak jak je to hezky popsano v knizkach pany doktory), vse se ridit a planovat neda. Me kontrakce do prirucek nezapadly, dite, ktere melo podle vypoctu bez problemu projit panvi, by se nikdy ven bez cizi pomoci nedostalo.

To vsechno se zapomene rychle a da se prezit, priroda to dobre vymyslela, a zustane jen to hezke a pocit absolutniho stesti pri pohledu na broucka. A kdybych tim mela projit znovu, tak urcite, vysledek stoji za to!!!

PS: klystyr se tady nedava- na vase pozadani dostanete cipek.
Neholi se. Kosilku tady tatinkove dostavaji. Ale o to tady prece vubec nejde... Osobne, v bolestech, ktere jsem si prozivala, tyto DETYAILY byly na kilometry ode mne.... Lucka, 20 let 
  • 

Děkuju, děkuju, děkuju!!! 

(22.2.2007 18:26:41)
Konečně mi někdo popsal těhotenství a porod do detailů. Ano, nic mě nepřekvapilo, ale prostě takhle hezky to ještě nikdo nepopsal. Opravdu děkuji. Jsem trošku moudřejší a přítel bude mít "radost" (ironicky) - od miminka jste mě neodlákala :-)
 Už se vykašlete na ten klystýr 
  • 

Starejte se o důležitější věci 

(22.2.2007 19:42:34)
Klystýr je zdravý prospěšný a aspoň se nepokálíte při porodu. Je to nechutné a pro dítě potenciálně nebezpečné.

Místo o klystýr, vyholení a jiné blbovinky se starejte, aby se u nás dodržovala práva dítěte jako je Charta práv v dítěte v nemocnici.

To vás stále baví omílat jak jsem rodila, jak jsem tlačila, jak nechci klystýr, jak mě oholili.......
 Už se vykašlete na ten klystýr 
  • 

Re: Starejte se o důležitější věci 

(22.2.2007 19:44:31)
oprava zdraví(vzor stavení)
 Luci+Luk 


Re: Starejte se o důležitější věci 

(22.2.2007 19:46:37)
Tak tohle může napsat jen přihlouplý chlap,nebo ženská,která nerodila!!!
Proč si měníš nick? Stydíš se za svůj názor?
 cizinka1 


Re: Starejte se o důležitější věci 

(23.2.2007 7:58:28)
Drahy radco,

Kdo poucuje, mel by se priucit nejdrive sam. Neni to proste pravda, je to jen rozsireny mytus, a proto tad dlouhe debaty.

Diskusem o pravech deti v nemocnicich venovala jsem se uz nekolika krat i tady. Prava sveho ditete ve stejne detske FN, o ktere je clanek na hlavni strane, obhajila jsem a mne vyhodit nikomu se nepodarilo (ale chapu ty matky, ktere odesly, nebo se nechaly ubytovat v nemocnicni ubytovne, takovemu natlaku je tezko odolat ve stresu). Te to problematice venuji se i jinak v realnym zivote.

Co delas pro to ty? Pokud mas funkcni mozek a nejaky obsah v penezence, muzes se venovat jakemu koliv problemu a zalozit jakoukoliv obcanskou inciativu. Az prijdes s nejakym smysluplnym navrhem, jiste te podporime. Poucovani, cemu by meli venovat se jine obcani, prozrazuje ponekud pokleslou uroven politickeho smysleni, nemyslis?
 JanaJ. 
  • 

Podobný porod 

(25.2.2007 16:01:17)
Gratuluju měla jsem hodně podobný porod. Vzpomínám na něj v dobrém

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.