| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Epiziotomie

 Celkem 185 názorů.
 Simča, 1 dcera 
  • 

být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(15.1.2007 10:18:29)
Když jsem byla těhotná, nejvíce z celého porodu jsem se bála, že mě nastřihnou, byla jsem z toho úplně frustrovaná. Všude se o tom píše, všude se to hodnotí, omílá se to zprava zleva. Výsledkem této "masáže" bylo to, že jsem se každé mamky ptakla, jestli ji nastřikli, jestli to bolelo, jestli to bylo nutné, atd.
A přišel porod. Věřte nebo ne, v tu chvíli mi bylo úplně jedno jestli mě nastřihnou nebo ne, jestli to bude bolet nebo ne, protože jsem měla pocit, že větší bolest jakou s sebou nese porod snad ani neexistuje.
- nastřihli mě (necítila jsem víc než tupý tlak - rozhodně to nebolelo),
- zašili mě ( šití vnitřního potrhaného vaziva a žíly bolelo víc než šití nástřihu)
- špatně se sedělo, než se to zahojilo
Zpětně mám pocit, že se s tím zbytečně nadělá. Spíš by se měl porovnat poměr špatně zahojených po nástřihu a špatně zahojených bez nástřihu. Pokud to vyjde jednoznačně pro jednu ze stran, není co řešit, ne?
 Danča+6měs. 
  • 

Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(15.1.2007 10:38:26)
S tvým názorem nesouhlasím, myslím, že to není jedno jestli se nástřih udělá nebo ne. Je to špatně takhle uvažovat, protože to pak dává "moc" doktorům dělat nástřihy rutinně, pokud jim některé maminky říkají, že je jim to vlastně jedno. Jedině pokud se rodičku budou bránit, aby se tento zákrok nedělal bez nutné indikace (zhoršení stavu mimi, prokázaný nepoměr hlavičky a poš. otvoru, rodička vysílená po dlouhém porodu atd.).
Mě teda nebylo jedno, jestli mi ho udělají nebo nebo, protože v hodině H jsem byla čilá a plná síly, protože porod trval jenom hodinu, takže šití by bylo asi nejhorší z toho všeho. Nástřih jsem nechtěla a indikace si jej nevynutily, měla jsem pár stehů ale žádný na hrázi.
 Simča, 1 dcera 
  • 

Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(15.1.2007 10:49:24)
Nenapsala jsem, že je mi jedno, jestli mě nastřihnou nebo ne, ale že mi to bylo jedno při porodu. Souhlasím s tím, že nástřih je vhodný pouze v některých případech, že se nemá dělat rutinně. To ovšem jako rodičky nejsme schopny posoudit. Takže ta "moc" u lékařů stejně vždycky zůstane, ať si do svého porodního plánu napíšeme cokoliv. Žádný soudný doktor nenechá maminku vykrvácet a děťátko zemřít jen proto, že nechce nástřih a nesouhlasí s císařským řezem.
Ve svém předchozím příspěvku jsem reagovala na článek, ve kterém srovnávají hrušky s jabkama.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(15.1.2007 11:39:59)
Ale řada jinak soudných doktorů klidně nástřih udělá, protože se to prostě tak naučili. Cením si těch, kteří jsou schopni respektovat rodičku, dobře ji informovat a nechat rozhodnout.
 Róza 
  • 

Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(15.1.2007 12:04:41)
A vy které o tom chcete rozhodovat sami si fakt všechny myslíte, že na to máte? Že dokážete odhadnout, kdy je nástřih třeba a kdy ne lépe než porodník?
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(15.1.2007 12:21:24)
Ne, sama nerozhodnu. Ale potřebuji vědět, že lékař rozhodne opravdu zodpovědně a že mě do rozhodování zapojí. Nejsem majetkem státu a mám právo o sobě rozhodovat. K tomu potřebuji dobrého lékaře, který rizika zhodnotí a zodpovědně mě poučí. Pokud se bojíte nebo nechcete rozhodovat, samozřejmě se můžete s důvěrou vložit do rukou kteréhokoli lékaře, je to asi pohodlnější. Já si ale vybírám.
Mám zkušenost s nástřihem u prvního porodu a císařem u druhého. Odhadnete, co bylo pro mě horší? No ano, nástřih! Déle se hojil a víc bolel, byla jsem úplně zneschopněná. Také mě to překvapilo, protože nástřih je přece drobný zákrok,kdežto císař velká břišní operace - ale bylo to tak.
 Simča, 1 dcera 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(15.1.2007 12:46:47)
Ono dost záleží, jak v které nemocnici k rodičce přistupují a jaký pocit si z porodu odnese. Ke mě se chovali v Třebíči velmi ohleduplně, vše se mnou (i s manželem, který se mnou rodil poctivých 26 hodin) konzultovali, na vše mě dopředu připravili. Proto třeba nemám tak zásadně odmítavý postoj k nástřihům. Celý porod jsem měla pocit, že jsem v rukou odborníků s profesionálním přístupem. Ani v nejmenším ve mě nevyvolali pocit, že mi něco "provedou", protože se to tak dělá vždycky, protože za to mají body, protože je to prevence. Nemusela jsem tedy udržovat svůj mozek na plných obrátkách (jako psala tuším Dana) a pořád všechno po lékařích přehodnocovat, jestli je to "správně" i podle mého uvážení, ale zcela jsem se mohla ponořit do všech pocitů, které porod provázejí a nechat se jím bez obav unášet.
 Helois+Hela03/06+Dia07/09 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(20.1.2007 21:05:09)
Simi, já s tebou souhlasím, já rodila v Brně-Bohunicích (o pět týdnů dřív) a přístup doktora i asistentky byl skvělý. Rodila jsem všeho všudy jen 8 hodin, z toho v bolestech jen asi 2 hodiny, takže v pohodě, nicméně mi bylo v danou chvíli taky jedno jestli mě nastřihnou nebo ne, nebo jestli mi provedou něco ještě horšího, myslela jsem jen na malou, aby byla v pořádku. Vše, co bylo třeba, se mnou konzultovali a provedení nástřihu mi doktor vysvětlil tím, že je mimčo moc maličké, tak abych jí tlačením neublížila (měla 2250g). Možná, že by jsme to obě zvládly i bez nástřihu, ale nechtěla bych potkat doktora, který by si to risknul. Pravdou je, že zašívání hráze bylo z celého porodu to nejhorší, ale díky Panu Doktorovi Štelclovi (nazván svou kolegyní jako "virtuos svého oboru"), není vůbec poznat, že jsem nějaký nástřih měla a do 2 týdnů jsem o něm ani já nevěděla.

Příští porod bych chtěla bez nástřihu, ale taky v termínu, takže uvidíme co nám osud přivane... Přeji všem maminkám rychlé, bezbolestné porody a doktory jen samé profesionály s lidským přístupem!
 Lucka,Lukajda 6m. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(16.7.2007 16:29:48)
Co se tyka doktora Štelcla,muzu s jeho kolegyni jen souhlasit;))Uzasny pristup,profesionalni vykon. Za 10 dni jsem o nastrihu nebo nejake bolesti ani nevedela. Taky jsem mela asi nejvetsi strach prave z toho nastrihu,ale nebylo to ani moc citit, jak se Lukas dral ven a nakonec jsem souhlasila s tim, at ho udelaji, protoze jsem dostala na posledni chvili hruzu z toho, ze se moc roztrhnu a budu muset absolovovat dlouhe svizelne siti s pochybnym vysledkem. Syn byl pomerne veliky (3.80kg),takze obavy byly v te chvili na miste.
Na druhou stranu musim jeste rict,ze jsem mela cerne svedomi z toho, ze ackoliv jsem mela hruzu z nastrihu, masaz hraze probehla v tehotenstvi kratce jen jednou s tím, ze tak neprijemnou vec prece nebudu delat;))Kdybych byvala poctive masirovala, asi si to risknu.
vsem rodickam a matkam zdar
 ZuziV 


Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(27.10.2010 3:55:38)
Ale ve chvíli, kdy se hlavička prořezává se vás nikdo nebude ptát, zda si nástřih přejete nebo ne, nedá se to odhadnout, zda-li to třeba bude či ne. A každá maminka je jiná, jsou i takové, které mají přesně opačné srovnání nástřih x císařský řez. A o tom to je.
 Džejn 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(15.1.2007 12:25:52)
Já si troufnu říct, že na to mám.
Při obou porodech jsem i v onom okamžiku naprosto přesně vnímala a reagovala. přesně jsem cítila, jestli miminko leze nebo ne. Dokázala jsem přesně odhadnout moment, kdy byl nejvyšší čas střihnout. Kdyby to doktor neudělal, asi bych si o to řekla i sama.
TAkže já za sebe ANO. Mám na to.
 Karin80 


Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(15.1.2007 13:45:42)
Róza: já myslím, že rodička to právě jako laik většinou zhodnotit nedokáže, ale právě proto je tam ten porodník, studovaný a zkušený člověk, který by tohle měl umět, měl by umět posoudit dle situace, jestli je ten výkon nutný, nebo ne, a neměl by ho dělat "jen pro jistotu", protože přece jen je to operační výkon, který s sebou nese i riziko komplikací, takže by se rozhodně neměl dělat bez pádného důvodu...
 Martina, 1syn 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(21.1.2007 11:44:26)
Ahojky, chtěla bych také zveřejnit svůj názor ohledně nástřihů. Rodila jsem v Písku, kde se rutině provádí nástřih u 80%rodiček. Nástřih byl proveden mimo kontrakci, byl velice bolestivý, o šití ani nemluvim. Velice špatně se hojil a hodně bolel. Jsem půl roku po porodu a pořád mě rána zlobí, sex je pro mě tabu. Takže Vám všem kdo jste před porodem radím vyhnout se nástřihu, být pro jen ve velmi ojedinělých případech. Doktor by sice měl být profesionál a zvážit možná rizika, ale u mě to neudělal. Druhá doba porodní byla u mě krátká, plod v pořádku, nebylo kam chvátat. Přesto mě doktor rozpáral skoro do půli stehna a mimo jiné mi tam vytvořil parádní modřinu!
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(18.1.2007 1:20:57)
Rózo, ono by třeba stačilo říct je to tak a tak, můžu střihnout. Jestli tobě vyhovuje, že za tebe rozhoduje někdo jiný tvoje věc, ale mě to vadí, jsem svéprávná aa umím se rozhodnout sama.

Mě nástřih udělali a nikdo se mě neptal jestli jo a nebo ne :o(, bohužel jsem neměla plán (malý se rozhodl, že se narodí o 14 dní dřív) a myslím, že kdybych nemusela být na koze tak nebyl ani nástřih, jenže ono je přece "důležitější", aby se pan doktor nemusel namáhat a případně klekat :o(.

Což o to šití mě ani nebolelo, ale následující dny jsem si nesedla a dodnes mám problém při sezení na tvrdém, cítím tu jizvu pořád a je to prostě nepříjemné.
 Aja 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(21.1.2007 23:02:59)
Taky si myslím, že nechat rozhodovat rodičku je nesmysl. Buď je nástřih nutný a tak by měl být proveden a nebo není. Nechápu, co by na tom měla rodička rozhodovat. Nedovedu si představit, jak by to asi vypadalo - to by jako měl doktor říct "Vaše dítě se dusí, vše by vyřešil nástřih hráze, chcete to postoupit?" a nebo "Víte nástřih hráze u vás podle mého názoru není nutný, ale přece jen, nechcete?"
Já jsem nastřižená byla, samotný nástřih jsem ani necítila a zašívání nebylo zase až tak bolestivé (vzhledem k tomu, co jsem si prožila před tím), hojení ale bylo hrozné.....jenže mému synovi to možná zachránilo život.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(21.1.2007 23:07:07)
Ajo, ale je to její tělo a její dítě... proč by neměla rodička mít právo rozhodovat???
 Nelie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(21.1.2007 23:09:02)
Ajo, rozhodovat by mel lekar - ale tak, aby to nedelal rutinne, aby bral kazdou mamku jako cloveka, co potrebuje osobni pristup (nikoliv strihat jako na pasu ve fabrice). Ja pozadala, zda je mozno zkusit porod bez nastrihu a bylo mi receno, ze to neni mozne...ze se striha preventivne kazda (v brne pred 12 lety, snad se to zmenilo)
 Aja 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 8:23:51)
Jasně, s tím souhlasím, dělat nástřih jen pokud je to nutné. Tak jsem to i mínila, žádné preventivky. Ale pokud je to nutné, nechápu, co by si na tom rodička měla rozhodovat a chtěla bych se zeptat všech těch, které si myslí, že by to rozhodovat měla, zda by si troufly radit lékaři i při jiných zákrocích - př. operace slepého střeva a argumentovat tím, že je to přece moje střevo...
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 8:55:46)
Ajo, asi tak - pokud by lékaři dělali ten zákrok opravdu jenom v případě, kdyby byl nutný, asi by jim nikdo neradil ;o) Ale pokud se nemocnici "pyšní" třeba 70% nástřihů (nebo i "jen" 50%), tak to tam smrdí a to se ani nedivím, pokud se některá jistí předem a informuje lékaře, že ona teda o zbytečné stříhání nestojí. To není o tom, že by radila lékařům. To je o tom, že pokud existuje víc názorů na léčbu (v tomto případě postoj radši stříhnout, než nechat natrhnout x radši nechat drobně natrhnout, než stříhnout) má každý právo být poučen o výhodách a nevýhodách jednotlivých postupů a vybrat si takový, jaké vyhovuje jeho přesvědčení. Alespoň já jsem na to od svých lékařů zvyklá a celkem nevidím důvod, proč bych vstupem do porodnice měla své zvyky měnit ;o)

 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 10:25:51)
Sylvie,

ja bych byla o krok radikalnejsi. Jasne, existuji dva nazory jestli strihat nebo nestrihat s cilem pouhe ochrany hraze (ne ve pripade dramaticke situace, kdy je ohrozeno dite.) Otazkou ale je, jestli lekarsky nazor:STRIHAT je podlozeny. Dr. Koucky rika, ze on NEVI, jestli episiotomie chrani proti inkontinence konecniku. V Cesku je tolik roztrizenych zen, ze budou stacit pro rozsahla studia vlivu nastrihu na funkce a zdravi konecniku jeste po desitky let. Tak at si je uziva, a vychazi z toho, ze znamo je zatim spise to, ze nastrih proti inkontinence nechrani ale take ji zpusobuje. Druha vec je to, ze zasada nestrihat nema smysl pri porodu na zadech, nebo v jinych pozicich, ktere jsou nebezpecnejsi pro konecnik, tak by ty bezne cisla 3 procent natrzeni 3. stupne byla by zdarne prekonana, a vratilo by se k nazoru strihat;-).

Brat ohled na nazory zen je fajn, ale pokud nekdo nepodlozene LZE, ze episiotomie pomaha chranit funkce konecniku, anebo treba ze klystyr je prospesny pro hygienu porodu, se jedna o manipulaci s nazory. Kdo by chtel mit problemy s konecnikem nebo zazit ostudu, kterou PA zastrasuje, jestli tomu pry se da predejit, ze?
 Luc. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 12:42:47)
Cizinko, mohu se tě na něco zeptat? Ty jsi studovala medicínu?
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 13:18:19)
Luc-luc,

Ne, ale cist umim, a kvuli svoji vlastni pracovni specifice znam jak vypada vedecky podlozeny nazor treba i v takovem prirodovedeckem oboru jako medicina, a vim jak se lisi od toho, z ktereho pomoci se vyrabi body pro porodnici. A pak ze v socialistickem zdravotnictvi se zdravim nekseftuje;-).
 Luc. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 13:40:44)
Cizinko,
Já jsem si myslela, jak diskutuješ s dr. Koutským, který je mimochodem výborný doktor a výborný porodník, tak že jsi z oboru.
Musím říct, že jsi odvážná, když ty jako laik, který si pouze cosi vyčetl na internetu nebo v odborných časopisech, takto diskutuješ s člověkem, který studoval medicínu a má mnohaletou praxi v daném oboru. A je to opravdu člověk na svém místě, což mohu potvrdit osobní zkušeností.
 cizinka1 


být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 14:00:06)
Luc-luc,

Odvazna, to jsem. Pokud dr. Koucky predvede podlozene odkazy na rozsahle studia, ktera dokazuje, ze selektivni nastrih pro ochranu porodnich cest ma smysl, budu mu blahoprat. Ja prece jen davam otazky. Zatim je nema, nevim jak pilne zkouma jestli prozatim nemohl odpovedet na tak jednoduchou otazku, kolik procent nastrihu provadi. Ale pouze ve pripade, jestli tak zaujate bude zkoumat pruznost tkani u zen s epiduralem, to jest u tech, ktere i tak jsou odkazane ke kontroli a kterym svoji nepodlozenou pozornosti ublizit nemuze.

Ja nevim jestli dr. Koutsky ve Svedsku nebo jinde kde byl, se neptal, proc tam se zeny nechavaji se natrhat. Mozna se neptal, protoze plete otazku polozenou na pochybnostech s urazkou (jak se mi zdalo podle jeho prvnich reakci na moje OTAZKY). Ja jsem totiz ty PA a porodniky ptala. Odpovedeli, ze nemaji dukazy, zeby to melo smysl. Nenasla jsem ani vedecke clanky, ktere by dokazovaly, ze ma to smysl. Kolik studia jsou rozsahla a jak profilovana, to je jina vec, ale nic nenasvedcuje, zeby smysl to melo.

No, ale co se tyka tech porodnic, kde se 50 a vice procent nastrihu: jedna se o nevzdelane troubovstvi, mrzaceni a parazitovani na penezich pojistoven.
 Luc. 


Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 14:19:54)
Cizinko, já to nechci nijak podrobně rozebírat, jen jsem se chtěla ubezpěčit, jestli máš patřičné vzdělání a řádnou praxi v oboru o kterém tu tak zarytě diskutuješ s člověkem, který o tom ví o 100% více než ty. Ale jak říkám, nechci to rozebírat!!

Mimochodem, rodila jsem 2x, pokaždé mě nastřihli, nástřih jsem ani jednou necítila, šití ano, šití jsem cítila, ale dalo se to vydržet, týden po porodu už jsem si mohla normálně sednout a milování po prvním porodu po 6 týdnech bezbolestné, po druhém porodu již po 5ti týdnech :-) také v pohodě. Ono asi také záleží na tom, jak je člověk vnímavý, či hysterický. Když půjdu do porodnice s tím, že mi staršně bude bolet nástřih, tak vím, že mi bolet bude. Když si po šestinedělí budu říkat, že mi milování bude bolet, tak budu v křeči a neuvolním se bolet mi to bude.
Já naprosto důvěřuju lékařům a možná proto jsem byla při porodech v naprosté psychické pohodě, protože jsem věděla, že jsem v dobrých rukou a že tam pro mě i pro miminko udělají maximum a myslím si že udělali.
 cizinka1 


Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 14:32:07)
Luc-Luc, neexistuje hlupejsi postoj, nez bezmezne verit odbornikum, a stav totalitniho CR to mnohonasobne predvedl, kam az muze dovest vlada nekontrolovane technokraticke nomenklatury, ze? A co se stava s lidskymi pravami. Co se tyka dr. Koutskeho, ja proti nemu nic nemam, jen mne zajimal jeho pohled na praxi svych zahranicnich kolegu, a jeho odpovedi mne doposud nepresvedcili. To je vse.

Tady se nebavime o tom, jestli nastrih boli, to ze normalne neboli, jsem se dozvedela z literatury o prirozenym porodu. Nevzpominam se aby mi bolelo siti. Nejak jsem to nevnimala. Po nastrihu mam trvaly nasledek: obcas krvacejici hemoroid, ktery se vytvoril v oblasti stehu. Nezalezi to od stravy, totiz ani tehotenstvi zacpou jsem netrpela, zdrave jist umim. Zajmave je to, ze ani jednoho meho CESKEHO gynekologa nikdy nezajimalo.

Ja nejsem hystericka, jsem jen inteligentni. Asi mame take jine pojeti suverenity a sebeucty: pokud ti nevadi, ze na tebe nekdo provadi postupy, kteri muze tebe nebo tvemu diteti ublizit, tak mne to vadi. A v tom je asi zasdni rozdil.
 Apolena. 


Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 14:40:48)
Luc-luc,
propánajána, když mi lékař řekne, že mám rýmu a bude mi pro jistotu a preventivně chtít dát penicilín, tak se s ním taky budu dohadovat, že ho užívat nebudu, i když on vystudoval medicínu a já ne!
 PajaMM 


Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 14:43:28)
Sylvi,

ahoj :-) Nerozciluj se, ono to stejne nema cenu....nekdo ma proste svuj "spravny" nazor a jiny neprijme a neuzna...
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 14:55:48)
Ahoj Danielo,
nemůžu si pomoct a na názory "lékař se nikdy nemýlí" a "když to nebolelo mě, nemůže to bolet nikoho" MUSÍM reagovat :-).
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 14:58:17)
Ja vim, je to tezke :-) Ale takovych lidi je....jsou na to zvykli a proste duveruji - je to jednodussi...

Ale hele, me porod vubec nebolel, takze nemohl bolet zadnou - schvalne, jestli pani bolel :-))))
 Luc. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 15:25:23)
Cizinko, řekla, jsem že to nechci rozebírat, ale teď jsi me vytočila. Vadí mi, když někdo kdo mě nezná naznačuje cosi o tom, že jsem hloupá. Tak to pozor!!
Neřekla, jsem, že bezmezně věřím odborníkůmm nevkládej mi to laskavě do úst. Řekla, jsem že jsem věřila lékařům, kde jsem rodila a to proto, že jsem si sama vybrala kde, u koho a jak chci rodit!!

Tebe když nepřesvedčí kvalifikovaný doktor, tak tě nepřesvedčí nikdo, to nemá cenu. A je mi to jedno. Je to tvoje věc, tvůj názor, já tě ho neberu a neber ho ani ty mě ano?

A nikdo na mě neprováděl postupy, které by mě nebo mému dítěti mohly ublížit. NIKDO.

Sylvo,
když mi lékař na rýmu bude cpát penicilín, tak změním lékaře, stejně jako jsem si vybrala porodnici, kde jsem chěla přivést na svět své děti a vybrala jsem si porodníka, o kterém jsem věděla, že mu můžu věřit, tak jsem si vybrala svého lékaře o kterém vím, že mi na rýmu nebude vnucovat antibiotika, mimochodem s rýmou já k lékaři nechodím, rýma pro není nemoc, kterou bych nějak řešila.

Danielo – bez komentáře, na rádoby vtip neregauju.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 15:34:41)
No pardon Luc-Luc, mne zase vytoci Cesky, ktere v porodnickych diskusich naznacuji svym oponentkam ze jsou hystericke, a se vsi svoji naivitou se cpou za priklad, jak v psychicke pohode a v duvere rodily;-). A nenapsala jsem ze jsi hloupa, jen to, ze bezmezne verit odbornikum (a tim padem nedovolit si ani diskutovat) je hloupi postoj.

Jsou kvalifikovani doktori, kteri mi presvedcuji. Svoje nazory si vytvarim pouze na zakladu porodnicke literatury a vedeckych clanku, vis. Je pisou sami MUDr;-).

Mimochodem, jak vis, ze ti neprovedly nic 25 let zastaraleho? Ctes hodne porodnicke literatury, abys si udelala svuj nazor? A pokud nectes, jak pak poznas, kdo je dobry doktor?

 Maria, 1 dítě, druhé na cestě 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(9.5.2007 19:22:17)
Tak nevím, nejdřív si tu úplně nevinně čtu. Ale "vševědoucí" a inteligentní (jak sama prohlašuje) cizinka mě trošku vytočila. Jak může někdo inteligentní napsat hrubku? HloupÝ postoj (podle vzoru mladý). Buď si otevři pravidla českého pravopisu, nebo o sobě netvrď, že jsi inteligentní. Zavání to spíš komplexy. Mohla jsi sama studovat medicínu a předvést své schopnosti v praxi.
 Lenelka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(9.5.2007 19:25:54)
Mario, az budes umet pro Tebe cizi jazyk naprosto perfektne a bez hrubek, tak teprve muzes zacit kritizovat Cizincin pravopis. Cizinka je totiz cizinka:-)
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 16:55:18)
Luc-luc,
rýma byl jen příklad, že mi připadá úplně nesmyslné preventivně cpát antibiotika tam, kde nejsou třeba, a preventivně stříhat hráz, když to není třeba. Příklad pro nesmyslnou prevenci.
Jednou jsem byla na školení, které bylo pro porodní asistentky. Bylo jich tam asi 10 a asi 8 z nich tvrdilo, že měly komplikovaný porod a že je zachránili lékaři, kterým naprosto důvěřovaly. Školitelka, moudrá a zkušená žena, se začala ptát na průběh porodu. A bylo fakt zajímavé pozorovat odbornice, které si teprve teď uvědomovaly, že žádné komplikace nemusely vůbec nastat...kdyby na nich někdo neprováděl naprosto zbytečné rutinní a "preventivní" zákroky a respektoval je. Některé docela zuřily :-).
Zajímavé bylo, že o tom do té doby nikdy samy nepřemýšlely, protože měly tu důvěru :-).

 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 18:15:51)
Sylvo,

Dobry pribeh:-))).

Jestli nejaky doktor by se dal klystyr, oholil se varlata a strihl by si mezi nohama, asi by ho na nejakou chvili zavreli. Ale kdyz nekdo rika, ze ten doktor musi mit poradny a vedecky podlozeny duvod aby to provedl nekomu jinemu, a pokud ho nema, tak nesmi to provadet, zbudi to nepochopeni, zvlast u jeho sympatizantek:-).
 abcd 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 21:00:50)
Ale, cizinko, tyhle a podobné úkony běžně lékaři provádějí i mužům například při banální operaci hemeroidů. Mužům i ženám, a ještě jsem nikoho neslyšela , že by se tím cítil ponížený a zmrzačený. Přestan už se pořád prohrabovat svojí nenávistí k lékařům. A tvoje rádoby moudré odpovědi a poučování laskavého pana doktora, který ti tady všechno ochotně vysvětluje, jsou už opravdu směšné. Je to v Praze všemi uznávaná porodnická kapacita a maminky považují za velké štěstí, když v porodnici natrefí právě na něj. Proti jeho odbornosti jsou tvoje žvásty opravdu trapné.abcd
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 21:28:36)
abcd,

Mame opravdu rozdilne nazory na to co je trapny, ja totiz bych se stydela za vetsinu tvojich prispevku. V nekolika zapadnich zemich, v jedne z nich pan Koutsky take byl, to neni bezny porodnicky ukon. Ja jsem jeho ptala, proc svedska praxe ho nepresvedcuje a jestli ma dukazy, ze episiotomie opravdu ma ten ucinek, kvuli kteremu ji provadi (chranit funkce konecniku). Odpovedel, ze NEMA.

Jestli se nemylim, v souvislostech s hemoroidy jsi mluvila o klystyru (coz jsme s p. Koutzkym neprobirali, aby bylo jasno, jen dost ostudne ho popisuje jako "spise nutny" porodnice, ve ktere pracuje. Ano u nekterych diagnostickych a operacnich vykonu je nezbytny, a v tomto pripade samozrejme neni ponizujici. U porodu jeho ucinek nebyl prokazany - nikdy a v nicim. Pokud mas odbornou studii, ktera tomu odporuje, sem s ni.

Nevim jak tebe, ale mne ponizuje, kdyz nekdo mi provadi neco, ci ucinek neni prokazany bez toho, aby se zeptal, jestli souhlasim (treba v ramci vyskumu). Tebe ne?
 Zufi. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 21:48:13)
Napsala jsi to ,abcd, moc pěkně, líp bych to nevystihla !!!!!
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 21:58:34)
Zufi,

No a precetla jsi alespon diskusi? Podivala jsi na nejakou literaturu pred tim, nez jsi vytvorila nazor? Nevybiravy zpusoby abcd mne take jsou cizi, nevyjadruji nazory bez argumentu. Ja nevim proc se vam zda trapny diskutovat s odbornikem o jeho oboru. Muzes mi to vysvetlit?
 Luc. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 22:13:59)
Ono není trapné diskutovat s odborníkem o jeho oboru.
Trapné bylo, JAK jsi s ním diskutovala ty, protože on JE odborník a ty o tom víš kulový. Bylo to směšné.

 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 22:21:03)
A co spatneho jsem napsala? Ze s nim nesouhlasim, nebo pochybuji, nebo ze prosim o odkaz na vedeckou studii? Co konkretne?
 Luc. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 22:08:21)
abcd

Kloubouk dolů, konečně to Cizince někdo řekl!!! Vystihla jsi přesně to co si myslím i já. Jen jsem to neuměla tak výstižně napsat.
Nejdřív jsem si říkala, že je blázen, ale ne, ona je chudák, kterej je přesvědčenej jen o své pravdě. Doufám, že tím v budoucnu někomu neublíží :-(
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 22:19:12)
Luc-Luc, ja svuj nazor umim formulovat a branit. Vy umite jen urazet. Prece ty ani nevis o cem jsme s inteligentnim, jen trochu na otazky nezvyklym dr. mluvila. Jak muzes o tom vedet, jestli nic nectes a ani diskutovat s doktorem se ti nezda pripustne? Pokud clovek s mym nazorem byl blazen, to by vetsi cast Evropskych PA a gynekologu patrilo by do psychiatrycjych leceben.

Nikdo te prece neurazel, jenom upozornoval, abys nezaslouzene neurazela lidi, kteri maji jiny pristup a zkusenost nez ty. Oc ti jde?
 abcd 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 22:58:18)
Cizinko, už se fakt raději neztrapnuj, ten na otázky nezvyklý lékař denně odpovídá zadarmo desítkám nastávajících maminek v internetové poradně, každému se věnuje ve svém volném čase, jak ti sám psal, byl na stážích v zahraničí. Opravdu si myslíš, že on nemá kontakt s odborníky z oboru, zatímco tobě naprostému laikovi švédští porodníci a por.asistentky svěřují své zkušenosti.abcd
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 23:14:54)
Abcd,
já jsem kdysi dávno diskutovala s jedním medikem, téměř porodníkem, o porodech. A jeho zajímaly moje zkušenosti a názory, dokonce se přiznal, že ho ještě nikdy nenapadlo podívat se na porod očima té želvy, ležící na zádech :-))). Taky se přiznal, že ho mé "selské" rozumování sice pobavilo, ale že o tom přemýšlel a že to vůbec nezní hloupě.
A to přesto, že on byl téměř lékař a já "jen" ženská s maturitou (a ještě k tomu v úplně pitomém oboru :-)))) a cpala jsem mu rozumy z jeho oboru :-).

Cizinko,
ten příběh je pravdivý a pár dalších mám ještě v zásobě :-))).
 cizinka1 


být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 23:25:33)
Skoda abcd, ze tak malo vazis sveho slibu:-).

Ale diky alespon za par vecnych slov. Dr. jaksi dost nevrle reagoval na moje otazku ohledne toho, jak jeho naturalisticky pristup ladi s postojem kontrolovat hraz a provadet selektivne episiotomii, a na nektere moje otazky ohledne svoji praxi a zkusenostech odpovidal dost kulate (o te vode) , anebo vubec ne (o procentech episiotomii). Ze odpovida v poradne, to ovsem, to je slast pro nej odpovidat na ty "pane doktore jak a proc to je a co mam delat:-)." Je docela fajn, pak se schopil, a doufam ze jeste se ozve:-)). Nevim proc stale ujistuje ze je splachovaci, ja mu nepisu nic, co by mel splachovat:-). Ale nechme uz toho pomlouvani.

Normalne odbornici mluvi o svym oboru a radi a s kimkoliv: je to jejich povinnost. Ja nevim abcd jak siroce jsi objela svet, jestli zila nekde jinde a jestli jsi byla alespon na jedne konference, kde trapny je se neptat, a ptat si ostre je take dovoleno. Kde nejtrapnejsi je mlcet. Pak bys mozna mnou tak se nedivila.
 dulca 
  • 

Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(23.1.2007 9:06:49)
Cizinko, se ti vubec divim, ze mas chut porad nekomu vysvetlovat, ze diskutovat je normalni. :) Nektere osoby maji jeste v sobe zakodovan socialisticky zpusob mysleni. Vlastni nazor je spatny,diskuze se neprijima a Mudr. je Pan Buh. :))) To nezmenis, skoda vyplacane energie.
 cizinka1 


Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(23.1.2007 9:43:14)
Dulco,

Ja jsem beznadejna optimistka, ale diky moc za tvoji odezvu.
 Jenny von Westphalen 


Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(23.1.2007 9:46:32)
Cizinko, prosím, podívej se sem http://www.rodina.cz/diskuse6389.htm

marně se tam snažím vysvětlit, že s vyšším vzděláním klesne závislost matek na státní sociální podpoře.Evidentně se mi to nedaří a už se tam zase hádat nechci, mohla by sis přečís moje příspěvky tam a odpovědi, kterých se mi dostalo a napsat svůj názor, třeba se opravdu pletu, třeba jsem hloupá, třeba to neumím vysvětlit, prosím podívej se tam.Děkuji za tvůj čas.
 cizinka1 


Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(23.1.2007 9:57:37)
Anno, urcite vecer se podivam. Ted musim se soustredit na neco jineho, tak zatim:-).
 Baruška 
  • 

Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(24.1.2007 21:57:47)
Cizinko!
Trochu pozdě jsem si přečetla tuto diskusi, tak už nemá cenu, abych se do ní zapojovala. Musím ti ale napsat, jak moc obdivuju tvojí schopnost stále znuvu a znovu argumentovat tak, jak by mělo být mezi lidmi zvykem. Inteligentně, vtipně, k věci a bez urážek. Obdivuji tě, že jsi to vydržela tak dlouho přesto, že se to zdálo zbytečné. To, co jsi psala o nastřihování při porodu a našich možnostech něco si o tom přečíst, není zbytečné nikdy a za žádných okolností. Naopak: mělo by se to opakovat stále dokola, kdykoliv je to jen trošku možné. Každá žena, která si tuto debatu přečetla,a díky tomu se jí podaří zabránit zbytečnému poranění hráze při porodu, je tvůj velký úspěch. (Všichni, kdo to čtete, všimněte si prosím, že nepíšu které je to zbytečné poranění, jestli natržení nebo nastřižení :-)).
Díky cizinko, že jsi do této debaty vstoupila a napsala všechno to, co bylo tak moc potřeba napsat. Málokdo by to dokázal tak dobře jako ty.
Bára
 cizinka1 


Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(25.1.2007 8:04:09)
Jejda Barusko, vrele dik, v Cesku je nemala hrst zen, ktere nejenom kecaji ale i hodne delaji s obdivuhodnou odvahou a vytrvalosti, je mi cti jim alespon trochu pomoct pri oslovovani sirsi verejnosti. Mne se nemusi dekovat, ale mile se to cte:-)).
 Lavanda 


Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 15:44:02)
Luc-luc, já teda bezmezně nedůvěřuju nikomu.
Že se nástřih nakonec nějak zahojí, to je fakt. Ale nic to nevypovídá o tom, jestli to bylo nutné.
Vidělas někdy matku po porodu bez nástřihu? Já jsem jen tiše záviděla. Seděla na posteli na turka a kojila. Mezitím pořád poskakovala a někde poletovala. Prostě jí nic nebylo.
Moje babička rodila třikrát doma. S porodní bábou a bez nástřihu. Po čtvrté jela do porodnice. Lékař vzal do ruky nůžky a babička mu řekla: ale já jsem rodila třikrát bez stříhání. Doktor byl asi fajn, tak nůžky odložil a stříhání se nekonalo, ani natržení. Bylo to v roce 1966.
 Luc. 


Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 18:50:36)
"Luc-luc, já teda bezmezně nedůvěřuju nikomu"

- tak to je mi tě Budilko líto, já mám okolo sebe spoustu svělých lidiček, kterým 100% důvěřovat můžu.

pro případné rejpalky - ano, patří mezi ně i můj porodník, ke kterému se chystám potřetí, teda aspoň doufám, že mi příroda ještě jedno mimi dopřeje ;-)
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 19:14:06)
Luc-Luc, ja ti to take preji. Ale pokud jsi tak hakliva vuci sebe, nemusis byt tak osobne neprijemna pro ostatni lidi. Budilce nechybi duveryhodne lidi okoli, jen ma kriticky a premyslivy vztah ke vsemu, coz je znamkou inteligence. Ale je te nelituji pokud ti ta premyslivost chybi nemas;-).

Mimochodem mit sveho porodnika (ne porodnici) je velice rozumna strategie.
 Luc. 


Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 19:22:33)
Promiň Cizinko, já jsem nepochopila tuhle větu:
"Ale je te nelituji pokud ti ta premyslivost chybi nemas;-)."
Nemyslímto zle. Fakt to nechápu.

Tu narážku na inteligenci budu dělat,že jsem nepochopila.

Apropo, proč odpovídáš za Budilku, umí snad reagovat sama ne? :-)
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 19:25:01)
Luc-Luc, obcas jsem take rada, ze nekdo za mne odpovida na osobni utoky. Pri redakci vety omylem nechala jsem slovo navic: nemas. Pardon.
 Luc. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 19:35:04)
Aha. Tak to tě ubezpečuju že to NEBYL osobní útok.

Pokud jde o osobní útoky, tak je pociťuji spíše já na mojí osobu, že jsem si dovolila mít jiný názor. Na závěr této pro mě nesmyslné a na čase ubírající diskuze chci říct, že si za svým názorem stojím a jak jsem zjistila malým průzkumem v mém okolí, tak nejsem sama, kdo si myslí totéž co já.
Vrací se mi manžel, jdu mu ohřát večeři a pak se mu budu věnovat. Přece jen to bude příjemněji strávený čas než čas strávený nesmyslným tlacháním a vyměňováním si názorů a vzájemným se napadáním a osočováním.
Hezky večer všem. Lucka.


 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 19:44:09)
Luc-Luc,

Dobrou chut a dobry vecer preji.

Ja ani nevim co jsi mela za nazor (zadny jsi tady nepredlozila). Jsem jenom precetla par na nicim nepodeprenych urazek pro zeny, kteri nesouhlasi s nastrihem (pry jsou hysterky), a dovolila jsi napsat Budilce ze ji litujes (nemas proc). Pravo na nazor neni pravo na urazku, ty to nevis? A vstupuje se do diskuse aby se diskutovalo, ne? No, ze sympatizujes s dr. Koutskym, to je fajn, je sympaticky, ale zadny nazor nebo argument, kterym bys podporila jeho pozici v diskusi jsi neprezentovala. Nebo se mylim?

Ja te neosocuji, jen jsem ironicky parafrazovala tvoje politovani. Podminena veta "Pokud ti chybi premyslivost" neznamena totez, co "Chybi ti premyslivost".
 abcd 
  • 

Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 21:27:45)
Nemám čas číst všechny příspěvky, které se tu objevují, takže jsem tenhle cizinčin příspěvek četla až ted, ale nedá mi to a musím ještě naposled reagovat. Cizinko, můj osobní názor je, že jsi opravdu úplně blbá, tady myslím nemá smysl s tebou o čemkoliv diskutovat. Zaplať pánbůh, že se cvok jako jsi ty nevyskytuje v mém okolí. Už se k tobě nikdy nebudu vyjadřovat, jsi opravdu adept léčby psychiatra. abcd
 cizinka1 


Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 21:32:12)
abcd,

dodrz, prosim svoje slovo:-).
 abcd 
  • 

Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 21:29:53)
Nemám čas číst všechny příspěvky, které se tu objevují, takže jsem tenhle cizinčin příspěvek četla až ted, ale nedá mi to a musím ještě naposled reagovat. Cizinko, můj osobní názor je, že jsi opravdu úplně blbá, tady myslím nemá smysl s tebou o čemkoliv diskutovat. Zaplať pánbůh, že se cvok jako jsi ty nevyskytuje v mém okolí. Už se k tobě nikdy nebudu vyjadřovat, jsi opravdu adept léčby psychiatra. abcd
 Karin80 


Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(4.2.2007 16:50:22)
Mně se náhodou líbí, že cizinka tady jako jedna z mála umí diskutovat, umí věcně argumentovat a nesnižuje se k urážkám a vulgaritám (což se o tobě bohužel nedá říct)...
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 1:33:24)
Ájo,
pokud rodička (kdokoliv) není soudně zbavená svéprávnosti, tak skutečně s jejím tělem nesmí nikdo dělat nic bez jejího souhlasu. Mně to připadá správné a naprosto samozřejmé.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(22.1.2007 7:59:59)
Ajo, ve pripade komplikovaneho porodu za ten nastrih obvykle se nikdo nezlobi, zvlast pokud PA nebo doktor ma dost slusnosti probrat jeho prubeh s rodickou. Jestli jsi vsimla, jak clanek tak diskuse resi rutinne nastrihy anebo nastrihy s cilem "ochranit" hraze s tim, ze je preventivne zmrzaci. Statistika vyssi nez nekolik procentu (severo-zapadoevropska a Vrchlabske cisla) je neopravnene mrzaceni zen. Pokud lekari masove jednaji jako trouby nevzdelane, je velmi smysluplne aby to klientky pripomnely, ze jim na sebe jeste zalezi. Pokud system neumoznuje bezne volit si porodnika, a tim padem nevedet do predu jestli to neni dalsi trouba nevzdelana, psat svoje prani do porodnihu plan je jeden z racionalnich zpusobu jednani. Zaplatit si porodnika a probrat s nim svoje porodni prani predem je ovsem podle meho nazoru jeste racionalnejsi zpusob.
 Elvie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít - nesouhlas 

(9.7.2007 17:00:54)
Ano, přesně tak by se měl zeptat. Tím, že se žena stává matkou snad neztrácí svéprávnost!
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(15.1.2007 10:44:45)
No, já jsem měla pocit, že v tom článku taky nepíšou, že přímo nastřižení nějak extra bolí, ale že se hůř hojí (já to teda občas musim mazat olejem ještě 4 roky po poslednim porodu). Tak teď výše uvedenou reakci moc nechápu.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(15.1.2007 10:45:10)
Simčo, to máš štěstí, že se ti to tak snadno zhojilo. Já rodila dvakrát, v obou případech naštěstí bez komplikací a celkem rychle. U první dcery mne v půl sedmé ráno probudily "divné pocity" (ještě ani ne bolesti) a v půl jednácté už byla dcera na světě. Přesto měla asi paní dr. Košutová v Klatovech pocit, že porod postupuje pomalu a tak mne nastříhla. Hojilo se to tak 3 měsíce, bolelo to neustále cca půl roku a ještě po 3 letech jsem cítila bolesti v první dny menstruace. Jako třešničku na dortě si nechávám to, že při sexu jsem měla bolesti (ne vždy, ale min. v 50%) ještě po 6 letech.....
Takže při druhé dceři jsem se vůbec nebála pordu, ale jen jsem prosila PA, aby mne doktor nestříhal, nepůjde-li dítěti o život.... U porodu (tentokráte ve Strakonicích) byl pan dr. Vokatý - střičký praktik, který na moje strachy odpověděl, ať se nic nebojím, že to spolu zvládneme a hlavně ať na miminko nespěchám. Ó, jaká úleva, jaký rozdíl od prvního porodu, kde na mně sestry i doktorka hystericky pokřikovaly, ať zatlačím, aby se dítě neudusilo (to proto, že po příjmu v 8:30 hodin mne odložili na hekárnu s tím, že je to první dítě a porod bude někdy večer.... a když jsem si pro ně v deset došla na sesternu, abych je donutila mne prohlédnout, tak byly celé vyplašené, protože zjistily, že už rodím a vlastně vůbec nevěděly, jak už to trvá dlouho...).
Pan dr. Vokatý mi vsunul prst dovnitř, lehkým tlakem objížděl oblouček - přesně, jak je článku popsáno - a perineum rozathoval. I když už se tlačila hlavička, tak v tomto pokračoval a slovy mne spíše uklidňoval, abych příliš nechvátala. Dcera se narodila po 3 hodnách (v půl jedné začaly bolesti, v půl čtvrté byla na světě) a to díky panu doktorovi běz jediné trhlinky (malá měla skoro 4 kilča).
V 7 ráno mne při vizitě prohlížel jiný lékař, který nevěřil tomu, že jsem 3,5 hodiny po porodu - řekl, že kdybych mu to nepotvrdila, myslel by si, že je chyba v dokumentaci :o)))).
Takže i já jsem toho názoru, že pokud to není SKUTEČNĚ NUTNÉ, dělat nástřih hráze preventivně je BARBARSTVÍ!!!
Simča
 Kamila 
  • 

Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(16.1.2007 9:16:30)
Také bych chtěla zažít takový druhý porod. Nyní jsem těhotná a největší strašák pro mě není porod samotný, ale šití a následné poporodní hojení. Při prvním porodu museli dceru vytáhnout vakuovou pumpou, přičemž mě hodně nastřihli, cítila jsem nástřih, injekci na umrtvení i samotné šití, každý vpich. Měla jsem vnitřní i vnější stehy, celkem 25. Sedla jsem si až za 3 týdny, poprvé jsem močila na záchodě 11. den po porodu, do té doby jedině ve sprše s tekoucí vodou, o velké potřebě ani nemluvím, to byl největší horor. Potom se mi vnější stehy nevstřebaly, takže když mě po týdnu jizva hrozně táhla, jsem šla na jejich vyřezávání. Co se týče sexu, poprvé jsme to zkoušeli, když bylo malé půl roku, neustále jsem navštěvovala gynekologa, kvůli různým čípkům, gelům a mastičkám, protože to ani nebyl styk, jen takový pokus o něj. První bezbolestný sex se podařil, když bylo malé 10 měsíců. Přitom jsme jizvu masírovali 6 týdnů před porodem olejíčkem od Weledy. Gynekolog mi nakonec řekl, že pokud budu mít s jizvou stále problémy, jediné řešení je znovu ji rozříznout a zašít znovu, aby se zhojila lépe. To byl pro mě největší strašák.
 Kočanská 


Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(22.1.2007 19:49:11)
Kamilo,

takhle podobně to měla sestra mého manžela a hrozně se bála druhého porodu. Ten ovšem proběhl hladce a pouze s malým porodním poraněním, které vzniklo přirozeně bez nástřihu a velmi rychle se zahojilo. Tak Ti přeji, abys to měla taky tak.
 Kreli+Madlenka7 


Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(16.1.2007 17:04:28)
Je to opravdu o doktorech. Rodila jsem poprvé, porod byl dlouhý, ale měla jsem skvělého lékaře (v opovrhovaném Motole) a ani mne nestříhal, ani žádná trhlinka. Během tlačení mne masíroval přesně tak, jak psala Simča a já jsem tři hodiny po porodu seděla a ostatní maminy a některé sestry na mne koukaly jak na exota. Pane Doktore s velký D, díky.
 Karin80 


Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(22.1.2007 19:39:56)
Teda Simčo, takového odborníka vám upřímně závidím, pan doktor Vokatý je, jak se zdá, opravdu člověk na správném místě :) Takový osvícený přístup mi u lékaře "ze staré školy" přijde na dnešní dobu dost neobvyklý.
 Jana038 


Nástřih a natržení 

(15.1.2007 11:42:16)
Já mohu porovnat oboje. A co se mě týkalo, všechno bylo lepší s nástřihem. Ten byl při prvním porodu a to proto, že holka už měla venku hlavičku a já už to neustála a přestala jsem tlačit, takže jsem ji chuděru přimáčkla (byla potom oteklá a měla hlavičku do modra). Nástřih se ovšem opravdu zahojil cca do 3 dnů, nepotřebovala jsem žádné koupele, mastičky - nic. U druhé holky jsem se natrhla a hojení bylo podstatně horší. Někde jsem četla, že když se hráz nastřihne, je to rovný, čistý střih, kdežto při natržení je rána "střapatá" (nenapadá mě jiný výraz...). A tím pádem se to natržené hůř hojí. A tak to bylo u mě. Bolelo to jak čert, manžel se jel zeptat mého gynekologa co s tím, dostala jsem nějakou koupel. A ještě aspoň rok po narození holky při tulení s manželem jsem to natžení cítila. Nástřih byl na druhé straně než kde jsem se napodruhé natrhla a opravdu si to nepletu ;o) A ještě k té bolesti: z mého pohledu vůbec není potřeba se jí bát. Při porodu je vše okolo tak napnuté a bolí leckde leccos, takže nějaký nástřih opravdu cítíte jako tupou soooooootva bolístku. Jako když se píchnete jehlou nebo maximálně když se maličko říznete - jen takové to malé říznutí, do kůže. Víc opravdu ne. Šití po druhém porodu bylo tedy horší, to jsem myslela, že té sestřičce budu skákat za tou nití. Mám pocit, že jaksi nějakou injekci jsem nedostala. Ale na 100% to nevím, jen myslím, že kdyby mi něco píchali, že bych si toho všimla. Ale taky se to dalo zvládnout, za dvě minutky bylo hotovo. Jen - pravda - ve sprše a na židli to bylo "vončo".
 Simča, 1 dcera 
  • 

Re: Nástřih a natržení 

(15.1.2007 12:19:18)
mě tedy umrtvovali nadvakrát, protože nějak nemohli zastavit krvácení v pochvě, ale necítila jsem ani jednu injekci. Kdyby mi to pan primář neřekl, tak bych tady teď přísahala, že mě šili "zaživa".
Milé mamky, nepřipadá vám, že tu tak horlivě píšeme o nástřizích a přitom se v našich porodnicích dějí daleko horší, ba hnusnější věci, než je stříhání a šití? Někde dole psala maminka, že jí ani nedali děťátko na bříško. Mě to přijde dost děsný. To ať jsem radši rozstřižená na obě strany, jen ať mi mé děťátko ukážou a mohu si ho pohladit, nechat přisát, říct mu, jak je krásné a statečné, ...
 Lassie 
  • 

Re: Re: Nástřih a natržení 

(15.1.2007 12:28:29)
Jen abych to uvedla na pravou míru - oni mi jí dali, přisála se bez problémů, ale až po ošetření, zvážení a změření. Radši bych si jí bývala vzala hned, za čerstva, nechat dotepat pupečník a pak až přestřihnout.
 Ajlili. 


Re: Nástřih a natržení 

(18.1.2007 7:32:21)
No nevim jak te strihali, ale mini riznuti do kuze to teda neni. Zasahuje to i svalstvo. Auauau, jeste ted kdyz si na to vzpomenu... Nastrih jako takovy neboli, ale pak kdyz to prijde k sobe...
 Dr.Michal Koucký 
  • 

Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(19.1.2007 15:11:55)
Dobrý den všem. Jen chci poznamenat,že mi přijdou tyto diskuse asi opravdu nikamnevedoucí...:-) Osobně jsem jako mladý lékař před 10 lety epiziotomii prováděl všem,nebudu lhát.Jenže, s vývojem mých zkušeností jsem s tím "přestal" rutinně a nyní jsem spíše jejich tvrdošíjný odpůrce.:-) Žádná studie dosud neprokázala, že by provedení epiziotomie chránilo ženu před následnou inkontinencí, chápáno však retrospektivně...Vliv porodu jako takového na pánevní dno je intenzivně studován a zdá se,že již porod sám,ať už s epiziotomií či bez ní, má vliv na následné "neudržení" moči.Za tu dobu,snad už stovek,možná tisíců porodů jsem si všiml jedné podstatné věci. Je celkem jedno,jestli těhotná provádí masáž hráze či ne,je celkem jedno,jak je dítě velké,jak matka tlačí ( dokonce i ve vodě ) atd....podstatná je individuální,zcela originální pružnost tkání.Každý ji má zcela jinou, každá má v pojivu iindividuálně různým poměrem zastoupeny vlákna elastická,kolagenní, množství mezibuněčné hmoty (extracelulární matrix - glykosaminoglykany a mnoho dalších...) a jako takové se tkáně jinak chovají. Takže, hladce a bez jediného "škrábnutí" lze porodit u maminy prvorodičky dítě přes 4000 g, u některých mamin naopak mám pocit,že otvor,kterým má dítě projít je velikosti klíčové dírky - porodní cesty jsou značně tuhé,nepoddajné a může být problém bez nástřihu porodit dítě i pod 3000 g.... Vždycky se pak maminy ptají,jak tedy rodily matky před pár set lety,když epiziotomie neexistovaly. Samozřejmě, odpověď je jednoduchá a vidíme ještě dnes na dnešních našich babičkách a prababičkách ,jak to bylo...Hlavička delším stáním v porodních cestách vytváří ischémii / nedokrevnost / porodních cest,pánevního dna - v jejíž důsledku nakonec vznikne lokální nekrosa (odúmrť ) a hráz se přirozeně roztrhne. Hráz tedy nakonec povolí,ale prakticky vždy za cenu ne nevýznamného natržení a ovlivnění funkce pánevního dna,svěračů ( dopady se však objeví až třeba za řadu let ) Takto rodí na př. ženy v Africe,kde jsou dodnes patrné fatální následky porodů bez adekvátní péče vidět - i jiného typu než výše zmiňovaného - tj.inkontinence... Osobně např. vždy velmi trpělivě vyčkávám,co to jen jde - "dávám šanci hrázi" poddat se hlavičce :-)))....ale ne za každou cenu. Epizitomie byla vynalezena ne jako nástroj k urychlení porodu z důvodu netrpělivosti porodníků či asistentek,ale z důvodu ochrany porodních cest. Je věcí každého porodníka,aby se časem naučil správně odhanout, jestli epiziotomii provádět/provést. K objektivnímu hodnocení je potřeba obrovských souborů žen.
 cizinka1 


Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(19.1.2007 16:49:33)
Michale, jak pak na tu hraz vidis, jestli zena u tebe rodi v pozici, ktera je pro nej pohodlna a pro zdarny prubeh porodu prinosna? Nedavno jsi chlubil svoji otevrenosti k prirozenemu porodu, proto pri cetbe poslednich vet mne chytly pochybnosti. Napad ze porodnik ma vyvinout cit je hezka, ale ja jsem myslela, ze vsechna studia, ktera vznikla o vlivu epiziotomii na inkontinence mocovych cest a konecniku nebo o manualni chraneni hraze, byla vynucena skutenosti, ze pri prirozenym porodu neni vzdy mozny tu hraz kontrolovat. Vsechno mit nemuzeme, neni to tak?
 dr.Michal Koucký 
  • 

Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(19.1.2007 17:03:06)
No, tohle mi přijde už jako rejpání :-))). Nechám rodit ženy,jak chtějí, pohled na porodníka na kolenou je docela srandovní,ale věř mi,že se epiziotomie dá provést i takhle :-)
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(19.1.2007 17:09:24)
Michale, to neni rypani, to je normalni otazka. Dalsi otazka je, proc pak neveris svedskym uctyhodnym vysledkum (pri tom, ze tam se provadi hodne epiduralu, ale jen 1 procento epiziotomii)? Kolik episiotomii provadis ty a porodnice u Apolinare? A pohled na porodnika na koleny pro mne neni legracni, to je asi jeho normalni pracovni pozice,ktera je navic setrna pro jeho ci jeji pater.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(19.1.2007 17:27:24)
Michale, asi jsem nevyjadrila dost jasne: Svedky jsou obrovsky soubor zen a Svedsko ma velmi dobre vysledky v porodnictvi. Trvam na tom, ze moje otazka byla docela dobre zformulovana, ja nevim kolik skutecne na stolicce nebo ve vode se da kontrolovat hraz. Podle me predstavivosti, moc nejde. Ale ja nevim jakou konkretni mas vysku i v kleku, a jestli opravdu zenu neomezujes. Proste se ptam.
 Dr.Michal Koucký 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(19.1.2007 18:58:37)
promiň,ale kdo neviděl, stěží může být in, ono je povídání z dálky od počítače vždy daleko jednodušší.Ve Švédsku jsem byl, data znám,vím také,že mají cca 3-4% poranění hráze 3.stupně ( konečník ). Ještě jednou říkám,že diskutuješ úplně mimo.Já hovořím o elasticitě tkání,kterou má každý jinou a je pak úplně jedno,jestli rodí ve Švédsku nebo někde jinde.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(19.1.2007 19:18:01)
Fajn, Michale, je to tak, ale mas konkretni studia, ktera by dokazovala, ze funkce konecniku po episiotomie jsou lepsi nez po prirozenym natrzeni? To je ta pointa, na ktera se opira pozice iniciativy mother friendly. Ja nemam zamer vest spory o tom, jestli lidske tela maji individualni vlastnosti, to jiste maji, ale jen o tom, jestli omezovani volneho pohybu pri porodu a spontanich voleb porodu na podlaze ci kdekoliv ma svoje podlozeni.¨

Pokud jsi ucitel na FN na otazky jsi zvykly, muzu poprosit o slusne chovani v diskusi s laikem? Az tam mimo nejsem, cist umim, znamosti mezi porodnikami mam a nejakou orientaci mam.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(19.1.2007 20:27:46)
Michale, jeste bych chtela zeptat, jake zkusenosti mas s porodem do vody - voda na zvyseni elasticity tkani ma jiste vliv. V Apolinari vana je ale do vody se nerodi, nemam pravdu?
 Dr.Michal KOucký 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(21.1.2007 11:07:15)
No tak promiň, jestli mé chování vyznělo arogantně, live takový nejsem, na vyjadřování virtuálních emocí ještě asi nemám :-))).Jsem totálně splachovací. Voda? jasně, může upravit struktury tkání - dočasně. Konkrétní studie zatím nemám...protože se teprve začíná studovat. Jedno je ale už jisté...a sice ,že jedinou protekcí pánevního dna - o svěrače zde tolik nejde - to je jen pro laiky zjednodušené přirovnání - je provedení cís.řezu, to je zatím jediný evidence based fakt. Pak už zřejmě záleží na spoustě věcí, zatím evidence based , zdá se , je délka II.doby porodní - čím delší , tím vyšší riziko poranění pánevního dna, velikost plodu - čím větší,tím vyšší riziko poranění a jednoznačně také intstrumentální vedení II.doby - vakuumextraktor či kleště. Vidíš,že nikde zatím epiziotomie či poranění hráze/pochvy nefiguruje, neexistují žádné důkazy o protekci epiziotomie před poraněním pán. dna,nicméně, data z různých studií si doslova protiřečí, bylo jich provedeno velké množství, většina však retrospektivně - malá váha, je nutné prospektivní follow-up těch že v řádu desítek let,pak zřejmě bude odpověď.
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(21.1.2007 18:30:33)
Michale, studovat se to ma, ale se mi zda absurdni provadet neco, o ceho prospesnost nejsou dukazy. Studia prece spise svedci o tom, ze casteji inkontinenci konecniku trpi zeny po epiziotomii: viz studie, na ktere jsem dala odkaz Gabriele. Jiste je znas a vis ze existuje jich vice. Pro mne svedsky pristup se zda o hodne svedomitejsi vychazet v praxi z toho, ze dukazy nejsou.

Nejde jen o to, ze epiziotomie muze zmrzacit z vetsi pravdepodobnosti nez natrzeni. Pro mne se zda o hodne dulezitejsi brat na potaz fakt, ze porod neni proces jen telesny ale i kriticky pro dusevni zdravi, a casto hodne zalezi na tom, jak a kolik toho zena zvladla sama a jestli v pocitu bezmoci nemusela se bat o dite. Jakakoliv manipulace, omezeni spontannosti, premistovani zeny, nuceni ji cekat na doktora a pod. postupy, kteri muzou narusit spontannost porodu, se mi zdaji nepripustne, pokud jde o snahu kontrolovat neco, co kontrolovat nejde. To se provadi i ve Vrchlabi, nejen Apolinari, ja samozrejme nemuzu vedet, jestli ty to take mas na svedomi.

Ja samozrejme specifiku ceskeho medicinskeho pravniho radu neznam (nikdy ho s nejakym jinym neporovnavala). Mozna to je zakotveno v zakonnim ramci, ze doktor ma povinnost zasahovat proti necim, predcim zasahnout nejde (jen tak pro pravni alibi). Ale jeste jednou zopakuji, ze pokud nemas dukazy, mi se nezda pristup svedomity, alespon u rodicek, ktere si preje porod prirozeny (a v tom pripade casto jde o silne sexualne sebevedome zeny, kterym hloupi doktor ublizi vice nez tem ustrasenym).

Jeste zopakuji nezodpovezenou otazku, kolik procentu epiziotomii provadis? Porodnice u Apolinare totiz takovou info nepodava. A jestli v pripade vertikalni pozici nejde pouze o manualni kontroli, ktera je take prokazana jako neprospesna (nebo take skodici)? Ze vysoky procent neospravedlitelnych episiotomii byly kritizovane zavery studii Cavendishe, ze?
 dr.Michal Koucký 
  • 

Re: Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(19.1.2007 17:05:16)
A mimochodem ...tvá reakce nebyla argumentací, pouze komentářem :-) V "příspěvku" jen konstatuji nezpochybnitelný fakt...tohle stejně ani jeden z nás nevyřeší.
 Dana 
  • 

Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(21.1.2007 16:30:05)
To je dost divný postup, chránit porodní cesty tak, že je preventivně poškodím...
 Karin80 


Re: Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(22.1.2007 19:45:48)
Kéž byste měl zrovna službu, až na mě přijde "těžká hodinka" :)) A kéž by bylo v našich porodnicích víc lékařů, kteří takhle přemýšlejí, než střihnou.
 Vilma 
  • 

Re: být, či nebýt - stříhat, či nestříhat - šít, či nešít 

(19.5.2007 10:12:00)
Čekám mimi a ptala jsem se mamky, jestli byla nastřižená. Jsme 3 sourozenci a tak byla nastřižená 3x, i když první porod trval od začátku bolestí jen hodinu a další dva po půlhodině a byli jsme jen tříkiláci. Co se týká šití, tak prý je to hrůza a když jsem se ptala na hojení, tak nejhorší. A jizva prý ji bolí často ještě dnes(skoro 30 let). Navíc i přes nástřih trpí lehkou inkontinencí....Tenkrát se na nic neptali, stříhali, leželi mamce na břiše, nadávali ( ve stylu "když vám to dělal, tak jste takhle určitě neřvala, tak buďte ticho ).
A přesto tohle všechno se mamka diví, že se chci v případě, že nebudu mít problémy pokusit o co nejpřirozenější porod bez nástřihu, ležení na zádech,léků, kapaček apod....
Celkově jsem si všimla, že skoro všechny ženské co znám ve věku mamky měly tak strašné porody, přesto je ani nenapadne, že by to mohlo jít jinak...
Fandím všem maminám, které se odvážily vzepřít a upozornit na to, že to jde jinak. Už teď je díky nim vidět obrovský pokrok. Však kdo jiný by na to měl upozornit....
Kdybych dala pokaždé na rady lékaře a nečetla si podle někoho "hloupé" rady na internetu, tak už bych mimi nečekala (tvrdili, že je mrtvé, i když HCG stoupalo a ono přitom jen bylo o měsíc mladší, než spočítali, tak jsem je donutila počkat s "výškrabem" )a navíc bych byla x-krát otrávená léky, které brát nesmím a zrentgenovaná v těhotenství kvůli ledvinám...prostě se mi to všechno tak sešlo...Teď se na všechno ptám a ono to většinou stačí, aby si dali pozor, co řeknou nebo udělají. Snad to s nástřihem dopadne stejně...dobře.
 Lassie 
  • 

Možnost volby 

(15.1.2007 10:28:57)
Musím přiznat, že jsem se nástřihu bála jako čert kříže a snažila se dělat vše pro to, aby k nástřihu nedošlo. Masírovala jsem poctivě hráz a dokonce jsem se rozhodla jet rodit do Vrchlabí s tím, že ubytování jsem měla zamluveno na týden dopředu. Dcera se narodila o 12 dní dřív, tak jsem nakonec rodila v Příbrami. Na mé představy o porodu se mě nikdo neptal, dostávala jsem jen instrukce, které jsem se snažila plnit. Neodvážila jsem se ani vytáhnout svůj porodní plán, sestra byla ze mě dost nervozní a bylo vidět, že jí dost zdržuji - ten den nás rodilo celkem dost. Nešlo mi tlačit, na můj dotaz, zda by nebylo lepší změnit polohu mi sestra kategoricky sdělila, že ne. Rodila jsem s nástřihem(vůbec jsem o něm nevěděla)i šitím(to bylo horší).Šití jsem sprchovala ledovou vodou, jak často to jen šlo a ještě na oddělení jsem si zalévala řepíček v sáčcích, který jsem si pak dávala ve formě obkladů na hráz. Vše se zahojilo výborně. Kdybych teď mohla vrátit čas, nástřihu už bych se tolik nebála - spíš mě mrzí, že jsem si neřekla o položení dcerky na bříško hned po porodu, ale to se nedá nic dělat - líná huba, holé neštěstí. Jako prvorodička jsem byla úplně mimo a bála jsem se si cokoliv prosazovat, ale teď už bych si asi dupla. Myslela jsem si, že jsem na porod připravená a informovaná, ale spíše jsem byla zklamaná, jelikož ne vše, co se píše v knihách a na www.nemocnic je možné a běžně dostupné.
 Simča, 1 dcera 
  • 

Re: Možnost volby 

(15.1.2007 10:34:35)
Lassie,
to v Třebíči to bylo hezké, asistentku jsem měla jen pro sebe, manželovi radili různé vychytávky, jak mi pomoci (měla jsem obtížný a dlouhý porod), miminka dávají hned přisát, o všem komunikují, všechno vysvětlí. Porodní plán jsem neměla, do Třebíče to podle mě není moc potřeba, jsou skvělí a připravení na alternativní vedení porodu - vana, míč, stolička, dřep, ...
 Lassie 
  • 

Re: Re: Možnost volby 

(15.1.2007 10:51:50)
Jak jsem psala, nešlo mi moc tlačit - je pravda, že jsem dost velkou část 2.doby porodní strávila na sále sama s partnerem, jelikož sestra stále odbíhala k ostatním rodičkám a neměla na mě moc času. Asi jsem potřebovala někoho zkušeného, kdo by byl u mě a nějak by mi s tím "pomohl". Byla jsem ale šťastná, že to nakonec dopadlo tak, jak to dopadlo, a že třeba nedošlo na kleště. Jak na sál přišel doktor, vše se trochu pohnulo - cítila jsem z něj klid a docela jsem to potřebovala. Na svůj porod si nijak zvlášť stěžovat nemůžu, jen byl klasicky "lékařský" a s mými původními představami měl dost málo společného. Ale já jsem idealista, a jak říká můj bratr, vždycky si všechno moc "maluju".
 Dana,dcera 
  • 

Nešitá. 

(15.1.2007 10:46:06)
Nebála jsem se tak nástřihu jako zašívání (slyšela jsem,že to je nejbolestivější).Při porodních polestech jsem,ale na to úplně zapoměla a když mi doktor po narození dcery řekl,že nemá co šít,musela jsem se začít smát nahlas.Oddychla jsem si,že jsem nebyla nastřižená ani jsem se přirozeně nenatrhla.Tudíž nebylo co šít.Jestli budu mít i druhé dítě,tak jen doufám,že také nebude co šít.
 Shayla a 3 kluci 


Nástřih po nátrhu? 

(15.1.2007 11:00:27)
Proč mi nejde přidat příspěvek, jenom odpověď? :-/ Pak je tady v tom bordel....
Já jsem nástřih neměla, ale byla jsem natržená, druhého stupně směrem ke konečníku. Šimon měl vztyčenou ručku. Jestli se na to dalo přijít dopředu nebo ne, to nevím. Ale řekli mi, že při dalším porodu nástřih budu muset mít. Nevíte někdo, může ta stará jizva opravdu povolit? Tady se navíc píše, že se ruptuře konečníku nástřihem stejně nezabrání (stříhá se ale šikmo, ne)???
 Simča, 1 dcera 
  • 

Re: Nástřih po nátrhu? 

(15.1.2007 11:14:45)
Sice jsem rodila jen jednou, ale třeba ti to pomůže. Nastřihli mě šikmo (malý nástřih), kolem konečníku zůstala tkáň neporušená, uvnitř pochvy mi však popraskala tkáň mezi střevem a pochvou včetně hlavní žíly. Tohle žádný nástřih nemohl zachránit, ani to nevyvolal.
 Danča+6měs. 
  • 

Re: Nástřih po nátrhu? 

(15.1.2007 11:42:16)
Šárko, přesně o tvém problému je psáno přímo v tomto článku: "Podle lékařů - pokud se hráz už jednou roztáhla, je pravděpodobné, že se při dalším porodu roztáhne mnohem lehčeji. Navzdory tomu, že zjizvená tkáň po předcházející epiziotomii není natolik elastická jako normální tkáň, obvykle se také roztáhne dostatečně na to, aby druhorodička porodila své dítě bez nástřihu. " Určitě se běžně nedělá, že pokud se někdo měl natržení II. st. tak má při dalším porodu automaticky nástřih. Možná pokud by natržení bylo III. a IV. st. tak pak možná.
 ataner+4 


Re: Nástřih po nátrhu? 

(15.1.2007 12:25:54)
Asi záleží na koho narazíte. První dva porody byly ještě za "totáče" a automaticky s nástřihem. Děti měly 3500g a 3250g. Třetí porod před 3lety jsem si užila v CAPu na Bulovce, v klidu a v pohodě a bez nástřihu. Syn měl 3900g a taky ručičku u hlavy. Díky tomu, že se rozhodl ručičku stáhnout od hlavičky dolů, došlo k drobnému poranění v místě předchozích nástřihů, ale šití bylo menší a rána se rychleji hojila a méně bolela. Sedět jsem mohla okamžitě na rozdíl od těch předchozích porodů. Takže moje osobní zkušenost je pro menší zasahování do průběhu porodu, ale všechno kolem porodů je hodně individuální.
 Džejn 
  • 

Nástřih.... 

(15.1.2007 12:05:15)
Rodila jsem 2x.
Poprvé to bylo koncem pánevním, takže se mnou o nástřihu vlastně nikdo ani nediskutoval, byla jsem nastřižená přímo ke konečníku, měla jsem zvenku 7 stehů a hojilo se to.... no ještě po půl roce jsem měla problém jít na záchod.
Podruhé jsem rodila hlavičkou napřed, celou dobu jsem měla největší strach z šití a z hojení. Asi jsem věděla proč. Taky než jsem poprvé zatlačila, tak jsem doktora prosila, aby pokud možno stříhal mimo konečník. Potom, co jsem se různě do stran natrhala mě ještě doktor nastřihl, naštěstí šikmo. Šili mě dva lékaři najednou (jeden šil, druhý vázal), trvalo to hodinu a půl, anestezie už dávno nepůsobila. Jen zvenku jsem měla přes 18 stehů.....
Nicméně, kupodivu se to hojilo líp než poprvé, a nebylo to až tak bolestivé, na wc jsem dokonce ani nekrvácela.

Kdybych šla rodit potřetí, tak určitě v momentě, kdy zjistím, že jsem těhotná, začnu s masáží, olejíčkováním apod., určitě bych chtěla rodit vsedě a vůbec, celkově všemožně zabránit nástřihu. Ne proto, že by se to nedalo vydržet, ale pro mě to byl vždy nejhorší zážitek z porodu (ne nástřih, ale šití a hojení), a ten poslední bych si tím za žádnou cenu nechtěla zkazit.

(rodila jsem v 91. a 94 roce, oba porody vyvolané, s oxytocinem, při tlačení muselo být všechno "honem honem". Dnes když čtu o moderních porodech, kdy jde vše přirozeně a i s porodem hlavičky se čeká až se tkáně samy natáhnou, tak docela lituji, že na to nepřišli dřív....)
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Nástřih.... 

(16.1.2007 15:25:19)
Nevím, stále tady čtu, že při porodu na v sedě by poranění nemělo být nijak markantní. Moje kamarádka porodila hnedle po pár prvních zatlačeních na porodní stoličce a byla natržená až ke konečníků (prý pár milimetrů a byl by natržený i svěrač). Tak nevím, co si o tom mám myslet.
 cizinka1 


Re: Re: Nástřih.... 

(17.1.2007 12:55:25)
Kociku, prece jde o ty statisticke pravdepodobnosti. Vyhoda vertiklani pozice je prokazana, no ale nekdo musi mit tu smulu a se zaradit na tu ten sloupek horsich pripadu:-(. Co se da delat. Prinos nastrihu prokazan nebyl (ani jako ochrana konecniku), ve Svedsku nastrihu se provadi snad 1 procenta, a to jem ve pripade tech velmi dramtickych komplikovanych operacnich vaginalnich porodu. Jedna ze studii, iniciovana WHO, dokonce nazyva vysoke procento nastrihu trendem rozvojovych zemi:-(.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: Re: Re: Nástřih.... 

(17.1.2007 13:47:08)
Prostě, když máš smůlu, tak máš smůlu. Záleží na hodně faktorech. Určitě to chce hráz připravovat na porod a pak je to lepší. Já vím jen jedno, že moje dítě při váze 3.110 kg a 50 cm bylo pro mne s mojí výškou 150 cm tak tak akorát - větší dítě ať si rodí tatínek sám :)
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: Nástřih.... 

(17.1.2007 13:56:56)
Kociku, :-))). Dobry napad.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Odběhnutí od tématu :) 

(18.1.2007 19:47:34)
To znám dokonce tatínka, který ještě na porodním sále během toho, když jeho družce paní doktorka "vyšívala" hráz až ke konečníko po natržení a po 42 hodinovém porodu jen tak řekl: "Tak co, miláčku, za rok do toho jdeme znovu, ne? A tentokrát to musí být ten chlapeček!"
No nevím, já bych mu asi neskočila radostí kolem krku :)
 Lavanda 


Plně s článkem souhlasím 

(15.1.2007 12:18:55)
Jako třikrát rodící a třikrát nastřižená mamina s článkem naprosto souhlasím. Doufám, že se přístup lékařů a porodních asistentek mění a změní.
Postupy na zabránění natržení aplikovaly porodní báby už před mnoha a mnoha lety, mluvila jsem o tom se svou osmdesátiletou babičkou, která rodila čtyřikrát a vždy bez nástřihu. Porodní bába vždy chránila velmi pečlivě oblast hráze a opatrně prstem roztahovala kůži. Případné menší trhliny u některých maminek prý svorkovala speciálními svorkami.
Netvrdím, že někdy není nástřih hráze užitečný, ale myslím si, že je opravdu často používán zbytečně.
 ája (3 děti) 
  • 

Re: Plně s článkem souhlasím 

(15.1.2007 16:47:03)
Já také souhlasím, že provádění nástřihu je často zbytečné a pro lékaře jakási rutina. Všechny tři porody jsem měla velmi rychlé. U prvních dvou jsem byla nastřižená ačkoliv porod postupoval rychle a bez komplikací. První dítě mělo 2,9kg a druhé 3,7kg. Třetí dítko mělo 3,95kg lékař co mě rodil byl naprosto skvělý, obešlo se to bez nástřihu a já se po porodu cítila velmi dobře. Měla jsem asi jen 2stehy kvůli malinkému poranění. Před známou, která je v té nemocnici PA jsem si lékaře velmi pochvalovala. A její odpověď mě dostala řekla mi doslova: Nemysli si že to udělal kvůli tobě, nenastřihl tě proto, že byl línej šít. V tom případě jsem fakt šťastná, že mě rodil línej doktor :-))) Protože když to srovnám, tak bez nástřihu to bylo mnohem lepší, ta pohoda, když jsem si mohla hned po porodu sednout a nikde mě nic nebolelo.
 Chili,syn 18 mesicu 
  • 

urychlovani porodu 

(15.1.2007 13:17:51)
Jenom me napadlo v souvislosti s provadenim episiotomii,ze kdyby se porod neurychloval predcasnym protrzenim vaku plodovych blan, tak by hraz byla pravdepodobne lepe pripravena a roztazena na pruchod ditete.
Co se tyka masaze hraze, tak mi rikala kamaradka , ktera je porodni asistentka, ze pokud si rodicka predem masiruje hraz a pak se musi stejne provest episiotomie, tak nasledne siti se na tenke tkani dela mnohem hure.

 La Pepa, holka 7/05, kluk 7/07 


Re: urychlovani porodu 

(15.1.2007 14:00:15)
myslím, že zrovna s tím vak blan a jeho protrhávání moc nesouvisí - jedna věc je, jak moc je žena otevřená (otázka dělohy), tam je to jistě se zachovaným vakem šetrnější pro ni i pro dítě. Druhá věc je průchod hlavičky pochvou a pošením vchodem, kde hraje roli spíš vedení porodu jako takové - spěch, poloha, řízené tlačení, chránění hráze apod.

Ale je pravda, že některé polohy, které jsou z hledniska prevence natržení výhodné (třeba vsedě na stoličcce), zase neumožňují nebo ztěžují chránění hráze PA.

Takže já rodila na stoličce, šlo to dobře, hráz mi nechránily, ale příliš mě povzbuzovaly (doktorka i PA). Takže jsem měla rupturu II. stupně, ale hojilo se to výborně a problémy nemám žádné. Seděla jsem ještě v den porodu a v pohodě.

LaPepa
 cizinka1 


Re: Re: urychlovani porodu 

(16.1.2007 10:26:52)
La Pepo, vyzkumy nepotvrzuji vhodnost rucneho chraneni hraze, totiz na vyzkumnim vzorku, kdy PA drzeli ruky jen ve vzduchu pripravene chytit mimino doslo k mene poranenim nez pri rucnim chraneni. Manualni chraneni hraze je jen dalsi povera, takze rodit na stolicce, do vody nebo v polodrepu je to nejlepsi, co zena pro svoji hraz muze udelat - v techto pozicich natrzeni jsou nejvzacnejsi. (Pokud nekoho to zajima, vyhledam odkaz na clanek, pred nejakym case davala jsem ho Katce v dikusi Techniky dychani..)

S tim povzbuzovanim to je pravda - skoda slov.
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Re: Re: urychlovani porodu 

(18.1.2007 1:20:37)
Cizinko, prosím vyhledej ;o) díky :o)
 cizinka1 


Re: Re: Re: Re: urychlovani porodu 

(18.1.2007 9:24:45)
Katko, tady prosim: http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=13767019.
Je to rakouska studie z roku 2002.
 PajaMM 


Re: urychlovani porodu 

(15.1.2007 15:27:11)
Nemyslim si, ze by protrzeni vaku blan vadilo....taky jsem si ho nechala pichnout, abych mohla lepe tlacit a rychleji porodit, prijela jsem do porodnice otevrena na 10cm. Nastrih mi nedelali a jak uz jsem tu psla, natrhla jsem se jen drobne....
 Lenka 
  • 

Re: Re: urychlovani porodu 

(15.1.2007 17:04:17)
Protržení vaku blan v okamžiku otevření na 10cm je úplně OK, to není předčasné protržení, to už je úplně otevření na tlačení. U mne se udělala na začátku tlačení z blan a plodové vody taková bublina a když to nešlo utlačit a hlavička vždycky vylezla a zase zalezla, tak jsme to pak po dohodě s asistentkou taky "píchli".Jenže jak říkám, to už je i podle knih o přirozeném porodu OK.
Předčasné protržení, amniotomie, je tehdy, když je otevření tak na 4-5cm, prý pro urychlení postupu porodu. Ale jsou i tací, co říkají, že právě toto je špatně - porod se urychluje uměle, dítě nemá vypuštěním vody dostatek prostoru pro dorotování ramínek - a pak bývají akorát tak častěji klešťové porody a vykloubení ramínek, jak nedorotované dítě musí sami vypáčit. Prostě je špatně při porodu spěchat. Aspoň tak mi to říkala moje babička, bývalá porodní bába od padesátých do osmdesátých let.
 Dana, syn 6 měsíců 
  • 

Re: urychlovani porodu 

(18.1.2007 20:27:48)
Já jsem prodělala typicky rutinní porod ... v poloze na zádech (neměla jsem možnost volby), vak blan mi propíchli, když jsem byla otevřená cca na 5 cm. Každopádně mám pocit, že u mně byla epiziotomie provedena (taktéž rutinně) přesně proto, aby se zkrátila II. doba porodní - ta ve finále trvala asi 5 minut (asi jen 2x jsem zatlačila a dítě bylo venku, porodní asistentka mi navíc tlačila na břicho a doktorka roztahovala porodní cesty). Důsledek je ale ten, že i po té době je pro mě pohlavní styk bolestivý. Někde jsem četla, že jizva po nástřihu přestane být citlivá, až se dostaví první menstruace po porodu, tak jsem zvědavá.
 Johanka + Helenka 2 mesice 
  • 

To chce o tom nekecat... 

(15.1.2007 13:52:49)
...ale neco delat. Nastrihu ani natrhu se nevyhnete jen tim, ze si to budete usilovne prat a zbuzerujete doktory (to je teda samozrejme taky nutny, aby nesmikli preventivne).

Chce to cvicit cvicit cvicit! Ja cvicila panevni dno uz v dobr pred otehotnenim, masirovala jsem hraz a hlavne jsem nafukovala balonkem epi-no, to je ta njlepsi priprava na porod. Je to zahul, ale tezko na cvicisti, lehko v boji, nemela jsem vubec zadny poraneni. Ten balonek je dost drahej a blbe se shani (ja sehnala starou verzi za 2 litry, nova stoji 3.5), ale byly to jedny z nejlip investovanych penez kolem tehotenstvi a ditete - pohlavni organy jsem mela hned po porodu ve stavu, jaky bych vubec nerodila :)

Nechci, aby to vyznelo jako reklama, ale ja se o tom balonku taky kdysi dozvedela v diskusi na rodine, tak chci svou zkusenost predat dal :)
 Lavanda 


Re: To chce o tom nekecat... 

(15.1.2007 13:56:06)
Víš, když máš rizikový a hrozbu předčasného porodu, tak ti nikdo nedovolí vůbec se hráze dotýkat, nebo dokonce manipulovat s nějakým balónkem. Není to vždycky tak jednoduchý.
 Johanka + Helenka 2 mesice 
  • 

Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(15.1.2007 14:10:44)
Jasne ze vsude se najdou vyjimky, mluvila jsem o bezne situaci. Kdybych mela nejake riziko, tak se zcela odevzdam do rukou doktoru a je mi jedno, co mi s hrazi udelaji :)
 Karin80 


Re: To chce o tom nekecat... 

(16.1.2007 12:18:54)
Co myslíte tím "nafukovala jsem balónkem epi"? To slyším prvně... Prosím o vysvětlení, dík :)
 Sylvie 


Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(16.1.2007 12:27:25)
Epi-no je takový balónek, který se zavede do pochvy, tam se postupně nafukuje (každý den o něco víc), až by měl velký zhruba jako novorozenecká hlavička a žena by se ho měla pokoušet vytlačit. Dle výrobce by to nemělo mít negativní vliv na těhotenství a mělo by to pomoci předejít nástřihu a použití po porodu by mělo napomoci posilování vaginálních svalů, aby se žena dřív vrátila do formy. Tolik teorie, v praxi jsem to nezkoušela ;o)Výrobce (německy, anglicky): http://www.epi-no.com/
 Karin80 


Re: Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(16.1.2007 12:42:37)
To je dobrý... moc dík :) Balónek s tonometrem si kupovat nebudu, každopádně za pokus to stojí, třeba s tenisákem :))
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(16.1.2007 13:16:44)
Ehm, Karin, nechci ti brát iluze, ale čerstvé novorozeně má mnohem, mnohem větší hlavičku, než je tenisák ;o)
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(16.1.2007 14:30:05)
Sylvie, ahoj :-)

A nemysli Karin masaz hraze pomoci tenisaku??? Nam to taky doporucovali - misto prsty treba...
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(16.1.2007 14:40:12)
Ahoj Danielo :o) Tak to mně nenapadlo, já hráz nemasírovala vůbec a že by se to dělalo i tenisákem, tak to mi už vůbec nedošlo,i když něco o tom se ke mně kdysi doneslo. No, ale co se hráze týká, já stejně za nejdůležitější považuju zvolit si porodnici, kde jsou zvyklí nestříhat, protože kdybych šla do porodnice, která se nestydí veřejně uvádět třeba 70% nástřihů, tak se obávám, že jako prvorodičce by tam nějaká masáž moc nepomohla :o/ (no, zkrátka jsem línej lempl, kterému je zatěžko něco pravidelně masírovat, cvičit a tak, no... každá výmluva dobrá ;o) )
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(16.1.2007 14:44:28)
Sylvi :-)

ja masirovala a nestrihali me. Rodila jsem v Bohunicich a ti uvadeji kolem 50ti % nastrihu, coz je dost, ale i tak ctili muj porodni plan :-) A jsem za to rada. Jako druhorodicku je to snad ani nenapadne :-) Ale u me to slo tak hrozne rychle a samo, ze asi ani nemeli cas na takovy napad :-)

Ja masirovala sama a rukou - docela tezkle pres ten pupek :-) Ale tentokrat to bude delat muj uzasny manza....jsem na to zvedava :-)))

A jeste jsem se te chtela zeptat - jsi jedina, o kom vim, ze vi neco o vypoctech a nastupech na MD a tak. Mohla bych ti poslat mail s dotazky, prosim prosim? :-)
 Karin80 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(16.1.2007 14:58:46)
Já myslela, že hráz se masíruje zezadu... zepředu to jde dost blbě i bez pupku.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(16.1.2007 15:01:31)
No jde to blbe, ale co nadelas, jinak to sama nezvladnu :-) A zezadu myslis zevnitr???
 Karin80 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(16.1.2007 15:05:05)
Tak se to tuším popisuje v těch návodech, co jsou všude možně na internetu... Sáhneš si rukou dozadu (jako když se utíráš po velký) a 3-4 prsty silně stlačuješ hráz (někde se píše vsunout prsty do pochvy)...
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(16.1.2007 15:14:55)
Tak ja to znam jen takhle:

http://www.ds-soft.info/mimino/view.php?cisloclanku=2005082703

 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(16.1.2007 15:08:21)
Jestli budu vědet... ale podívám se na to až večer, ted už izím od počítače
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(16.1.2007 15:16:06)
Zas tak to nespecha, jsem teprve ve 14tt, pisnu z domova odpo :-) I tak predem diky za cas a trpelivost :-)

Hezky den!!!
 Karin80 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(16.1.2007 14:52:24)
No jo, když já jsem z Prahy... A víte, jak jsou na tom ty pražské ústavy. A do Krkonoš (Vrchlabí) se mi zrovna moc cestovat nechce a ani bych si to asi nemohla dovolit... Tak mi asi nezbývá než se spolehnout na ten tenisák, případně pak nějaké větší mičudy :))
 Johanka + Helenka 2 mesice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(16.1.2007 16:58:07)
Karin, ja (a kamaradky tez) byla spokojena na Bulovce, muzes si vymyslet co chces a nechaj to na Tobe, nic Ti necpou. Nemela jsem klystyr ani nastrih - a nepo. jsem se ani neroztrhla :) A nechali me rodit v klidu svym tempem, do niceho nezasahovali, zadne leky apod.
 Karin80 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: To chce o tom nekecat... 

(18.1.2007 16:58:04)
Teda to jsem netušila... Vážně Bulovka? Já myslela, že tohle bývalo, dokud tam bylo CAP (a to už tuším není, že?), jinak o Bulovce jsem slyšela od mamin asi ty nejhorší zkušenosti, takže jsem ji ani nezahrnovala do "užšího výběru", přestože ji mám nejblíž...
 LUCKA 
  • 

Nečtěte, kdo nerodily 

(21.1.2007 21:09:44)
Budu ted spíš negativní.Porod je bolest, tojsem byla připravená.Poctiví jsem dom a prodýchavala, jogovala atdDo nemocnice jsem jela po 2,5hod, kdys se kontrakce zrychlily a měla otevřeno na 7prs.Asistentka mě pochválila, klystyr nedal a do 1,5hod bylo hotovo.Vše lehké,že..?ALE! Přesto, že šlo vše jako po máslo, byla mi rutinně do infuze /duvod streptokok v pochvě/zaveden oxytocin.S kontrolovaného poradu s bolestmi po 2 min, bolestivých, ale normálně probíhajících, nastalo peklo.Zvracení, bušení srdce, neskutečné tlaky v prsou.Tlačení miminka trvalo pár min, při zatlačení p.DR. přiložila nůžky a střihla ve chvíli, kdy mimi vystřelilo ven, Nátrh spojený s nástřihem 15stehu a 3 neděle peklo.Škubaní, žádne!!!sezení, kruh nic takového.Klečela jsem nebo stála , ale na jedné noze , druhou ve vzduchu.Na procházku s kočárkem 5 kroku a dost.V nocvi jsem v kleku brečela manželovi, že už nemužu, že se to nedá vydržet.Prášku kvuli kojení žádné. SAMOZŘEJMĚ největší štěstí je náš zdravý syn, ale toto je duvod mé HRůZY z dalšího porodu. Malému je již 14 měsíců, ale já nejsem schopná se oklepat.Spíš naopak , nyní když píšu, tak strach znovu skoro bulím.Milování bolestivé dodnes, naštěstí pouze na začátku, díky měmu manželovi za trpělivost.PROSÍM, kdo máte stwjnou zkušenost apřekonaly jste ji napište mi na muj mejl lucinda.xx@seznam.cz Děkuji
 Jitka A 


nastrih 

(15.1.2007 14:26:51)
Ja rodila v Anglii, dvakrat a bez nastrihu. Tady veri v to, ze mensi natrzeni se lepe hoji nez nastrizeni, a slysela jsem i nazor, kde kazde natrzeni je chyba porodnikova.... No s tim bych asi ale nesouhlasila. Prece jen je rozdil, mezi trikylovym miminkem a ctyrkylovym.....

Kamaradka rodila v CR, a rekly ji primo, ze jako prvorodicka bude nastrihnuta at chce nebo ne, ze si riziko natrzeni na krk nevezmou......

A opravdu pri zamysleni nad tim to, fakt neznam, zadnou prvorodicku, co by v CR nebyla rutinne nastrihnuta.....
Neni to spravne..
 Johanka + Helenka dva mesice 
  • 

Re: nastrih 

(15.1.2007 16:44:33)
Ja nebyla nastrihnuta :) Ale musela jsem si rict (ne aby me nestrihali, ale ze bych rada, kdyby se predtim zeptali). Tvarili se sice, ale nestrihli (Bulovka).

Je fakt, ze z mych kamaradek nebyla pri prvnim porodu nastrizena akorat jedna, co rodila ve Vrchlabi, zbyle konvencne rodici byly smikly vsechny :(
 Kreli+Madlenka7 


Re: nastrih 

(16.1.2007 17:46:15)
Jitko - jak už jsem se zmínila výš - já jsem nenastřižená prvorodička. Divil se i můj velmi pokrokový gynekolog. A ve špitále jsem byla za exota (je to už 6,5 roku).
 Jana, Terezka 5/03, Miška 1/06 


Moje zkušenost. 

(15.1.2007 16:14:43)
Moje zkušenost je taková, že při prvním porodu jsem nastřižená byla, nástřih nebolel, šití ano, ale to díky tomu, že jsem měla hodně vnitřních poranění (šili mě přes hodinu), Terezka někde vybočila z cesty, tak nějak to lékařka říkala. Týden jsem neseděla a zahojilo se mi to doopravdy pěkně a naprosto bez problémů.
Podruhé jsem se při překotném porodu drobounce natrhla, a to Míšiným ramínkem (porodní asistentka se mi pořád dokola omlouvala, že se snažila, aby k tomu nedošlo), tedy jsem absolovovala jeden jediný steh. Hned po porodu jsem mohla sedět, ale ta bolest při hojení, to byl teprve zážitek, několikrát jsem uvažovala, že s tím snad budu muset jít k lékaři, že není možné, aby ta drobounká ranka takhle bolela.
Takže můj závěr zní: holky, to si nevybereme, ať s nástřihem nebo bez, dopadnout to může jakkoliv
 Lana+Julik05/05+Kristian10/07 


Re: Moje zkušenost. 

(15.1.2007 18:58:56)
omlouvam se asi za blbou otazku, ale casto se tu vyskytuje, ze vas siti po nastrihu bolelo ??? To vas sili zaziva? Po tom vsem po porodu jeste uplne zbytecna bolest, to bych asi plivala ohen a siru. :o)
Ja rodila v Nemecku, komplikovany porod, takze me smikli, vubec jsem to necitila, teda slysela jsem ten zvuk, ale jinak absolutne zadny jiny pocit. Siti trvalo skoro hodinu a mudr se neustale ujistoval, ze me to neboli, a pry se mam ozvat, kdyby jo. (na to mohl vzit jed, ze bych na nej zarvala, kdyby me to bolelo :-)
Nadherne jsem se pak hojila, a pricitam to tomu, ze jsem cvicila s balonkem epi-no, ze se to proste lip hojilo. Nepotrebovala jsem zadny obklady, masti nic...ale je to proste jako vsechno kolem porodu individualni (balonek jsem mela pujceny za pidipoplatek od sve PA)
 Markéta, syn 5 let 
  • 

Re: Re: Moje zkušenost. 

(15.1.2007 19:38:30)
Je to asi různé, já rodila v Česku, U Apolináře, a cca půlhodinové šití mě vůbec nebolelo (takže asi nějaká injekce). Možná pomohlo i to, že jsem vlastně celé šití měla malého u sebe na břiše. Šití bylo po nástřihu, jestli byl zbytečný, to nevím, ale zahojilo se to bezvadně, a trochu mě to bolelo přesně dva dny. Jinak jsem celkem překvapená všeobecným názorem, že se všude střihá preventivně, já mám z mých kamarádek pocit, že jsem byla jediná nastřižená. A to všechny rodily v průběhu posledních dvou až tří let ve velkých pražských porodnicích.
 Jája 
  • 

Bolí šití? 

(15.1.2007 20:18:52)
Mě doktorka vysvětlila, že vnější stehy se umrtvit dají, ale vnitřní šití, bohužel bolí. Byla na mě naštěstí tak hodná, že před každým vpichem řekla "teď" :), jinak bych se jí asi ucukala. Jinak opravdu nejhorší zážitek z porodu - šití a potom hojení (to nemluvím o "druhém porodu" na WC :(.
 Dana 
  • 

Re: Bolí šití? 

(16.1.2007 21:14:50)
To je dost divný,ne?
 terapeutka 


Re: Re: Re: Moje zkušenost. 

(20.1.2007 15:59:21)
Já jsem rodila ve vítkovické nemocnici v Ostravě a cítila jsem úplně všechno. Nastřihávali mě na několikrát (cítila jsem jak mě 3x šmikli) pokaždé to zaštípalo a zabolelo. A šítí mě bolelo taky, cítila jsem každý steh, přestože mi doktor to místo (údajně) umrtvil. Hojení bylo bez komplikaci, ale trvalo opravd dlouho než jsem si pohodlně sedla. Doteď nechápu proč nemají v porodicích nějak zvlášť tvarované židle. Byl to opravdu zajímavý pohled na všechny ty maminky v jídelně, jak poposedávají různě na boku či na krajíčku, některé to "vzdaly" a jedly ve stoje.
Šití je humus, ale asi je to nutné zlo a za to miminko to určitě stojí...
 Boba + 3 
  • 

urcite kazda jsme jina... 

(15.1.2007 20:04:36)
urcite kazda jsme jina, ale porodila jsem dite 4.8kg bez nastrihu a natrzeni (dite pred 3.6 a po 4.2 kg)
 Adriana, dcera 16m 
  • 

Re: urcite kazda jsme jina... 

(15.1.2007 23:32:19)
No ja si taky myslim, ze je to hodne individualni. Ale urcite velmi pomuze preventivni / pripravne cviceni, perinealni masaze atd. Z vlastni zkusenosti tedy bych spise doporucila masaze nahradit rovnou sexem ;-)
Rodila jsem v Angli, takze tady hrozba nastihu nastesti neni, ale prece jenom jsem mala male natrhnuti na 1 vnejsi steh (dcera mela pres 4 kila). Zadne problemy s hojenim ale nebyly. Takze spokojenost. Vuci "povinnemu" nastrihu bych se branila vsemi prostredky.
 sally 


Je to ohleduplnosti doktora.... 

(16.1.2007 0:37:29)
... nic jsem nemasírovala, žádné drahé balonky nekupovala, s cvičením jsem to nepřeháněla, protože jsem v těhu různě špinila. Moje první dítě se narodilo ve 33. týdnu, ptala jsem se dr. jestli mě budou nastříhávat, říkala, že ne. Že sice je hlavička měkčí, ale taky menší, že to není potřeba.
Druhé mimi byl také dramatický porod, malá měla šňůru dvakrát kolem krku, nakonec musela ven vakuem - nástřih opět žádný. Přitom měla 3984g.
Celkový výsledek 2 porody, 0 stehů. Jenomže dr se opravdu snažila a hlídala mě.
 PETRU 
  • 

Re: Je to ohleduplnosti doktora.... 

(16.1.2007 7:15:00)
nemám dojem, že by měl být nástřih povinný. Já jsem měla první dítě přes 4 kila a lekař mě nastřihl, až když měl dojem, že kdybych "se natrhla" přirozeně, že by to mohlo být horší a když bylo vidět, že to k tomu opravdu spěje. U dalších dětí už problém nebyl, byly menší a moje tělo asi víc přizpůsobené.
Jinak si myslím, že stříhání ani nijak neužlíží. Horší je, když vás "blbě" zašijí, což se stalo paní, která rodila pár minut přede mnou, ale s jinou lekařkou. Mně bylo divné, když si doktor dělal legraci, že to musí pořádně, žašít, aby se to líbilo tatínkovi (byla jsem potrhaná i uvnitř), ale už druhý den jsem byla v pohodě a druhá maminka, ještě při odchodu nemohla skoro ani sedět, jak ji to bolelo a měla druhý porod a malinké dítě, proti mému. Jestli ji nastřihli nevím, ale zašitá byla pěkně blbě.
 Gabriela 
  • 

těžko říct... 

(16.1.2007 11:39:44)
Coby prvorodičku mě PA nastřihla, dcerka měla 3,95 kg, nástřih nebolel vůbec, šití bolelo. Šil mě primář a přes poznámky, že to fakt dost bolí prostě šil. Injekci na umrtvení jsem dostala, ale podle mně primář nepočkal až začne účinkovat (15- 20 minut?), což ale asi bylo kvůli tomu, že mě nechtěl nechat z nástřihu zbytečně krvácet, tak šil hned a umrtvení pořádně zabralo až už bylo po všem, s tím že hráz nebude bolet aspoň čerstvě zašitá. Fakt je, že mi šitím poševní vchod zřejmě trochu zúžil, půl roku po porodu se nedalo sexovat ani omylem, každý pokus o sex bolel tak že mi tekly slzy, po půl roce se to samo srovnalo a od té doby nemám nejmenší problém.
Úplně nejhorší nepříjemnosti jsem ale měla po porodu s konečníkem, tlačením hlavičky mi maličko povolil konečník, v podstatě se mi porodem vytvořily NESKUTEČNĚ bolestivé hemeroidy. Nástřih mi zřejmě pomohl, bez něj by konečník dopadl asi ještě mnohem hůř.
 cizinka1 


Re: těžko říct... 

(16.1.2007 11:47:16)
Gabrielo,

Tohle se mezi porodniky traduje, ze episiotomie pomaha proti poraneni konecniku a nasledne pak i proti inkontinenci, ale vyzkumy prokazuji opak: problemy s konecnikem jsou vzacnejsi po prirozemym natrzeni. Tady je jeden z odkazu (9. abstract), plnou studii koho to zajima muze si vyhledat podle autorskych udaju: http://www.motherfriendly.org/MFCI/references/6/#Abs9.
 Karin80 


Re: Re: těžko říct... 

(16.1.2007 12:57:24)
Mně by zajímalo, jestli to čtou taky lékaři, porodníci (střihači :)). Jestli sledují nejmodernější poznatky a výsledky nejnovějších studií a jestli je taky zajímá mínění žen - rodiček. Když čtu o zkušenostech některých žen, tak se nástřihu upřímně děsím... Co si potom na tom doktorovi vezme žena, která si měsíc po porodu nesedne, řeší nehojící se ránu nebo ji ještě po roce bolí sex... ? :(
 Blanka 
  • 

Re: Re: pro Lassie 

(16.1.2007 12:58:29)
já se v prvé řadě musím smát článku,jak radí v jaké poloze rodit aby se rodička vyhnula nástřihu,já jsem tlačila v leže a vůbec mi to nešlo (pro Lassie že není jediná),když jsem chtěla změnit polohu,tak PA řekla že si nebudu vymýšlet,řvali na mě že mi to vůbec nejde a že nemám žádný břišní svaly ,podotýkám že jsem začla tlačit až po 32 hodinách úmorných křížových belestech, které byli asi tak po 1,5 min takže skoro bez přestávek,píchly mi nějaký analgetikum po kterým jsem byla úplně nafetovana a bez síly,když tlačení bylo neúspěšné tak přišla asi tak 120 kilová PA začla mi skakat na břicho to bylo strašný já si připadala jak na můčidlech,pak jsem cítila lehoučké řezání ,PA mi zatlačila na břicho já trochu zatlačila a malý byl venku,šili mě tak přes hodinu a to byla ta pravá muka,když jsem řekla že chci připíchnout analgetikum doktorka pravila že si vymýšlím že mě to nemůže bolet ,takže po druhé asi budu rodit v Německu (viz příspěvek) .Sednout jsem si nemohla tak dva měsíce .Samozřejmě chápu že nástřich musel být proveden ,protože by jinak byl ohrožený prcek ,ale jsme ve 21 století tak by se snad mohli brát ohledy na ty věci jako je připíchnutí analgetika,nebo výběr polohy při porodu.Po těch moc krásných zažitcích si opravdu rozmýšlím zda budu mít druhé dítě.Na bolest člověk zapomene ,ale na ošklivé jednání Nemocničního persolnálů ne.A to si říkají profesionální ??!!
 Miladka, 3měsíční dcera 
  • 

Jde to bez nástřihu 

(16.1.2007 13:09:13)
Ale musí se chtít, a to jak rodička, tak hlavně personál v porodnici. Já jsem taky z nástřihu měla hrůzu (zkušenosti kamarádek..), tak mě manžel poctivě masíroval a v porodnici jsem trvala na tom, že nástřih dělat nemají. Ovšem PA se musela opravdu hodně snažit, aby mě správně roztáhla, rodila jsem celkem rychle, takže jsme to museli různě zpomalovat. PA už to nakonec taky skoro vzdala, ale nakonec hráz povolila a měla jsem jen čtyři stehy, když se to trošku natrhlo. Nejsem teda žádná citlivka, ale to umrtvení při šití nebylo nic moc a úplně to stačilo.
Ovšem ten pocit po porodu byl úžasný, v pohodě jsem hned seděla a mohla se normálně pohybovat. A po sexuální stránce jsem už taky použitelná:)
 Lassie 
  • 

A O TOM TO JE 

(16.1.2007 14:05:37)
Jak jsem si všimla, nejvíce vadí asi maminkám špatný přístup personálu. Ne vybavení, věhlas nebo lékařské kapacity rozhodují o tom, jak se cítíme, ale vlídné slovo. Během porodu mi ani jednou sestra neřekla nějaké povzbuzení, jen čisté instrukce a já si připadala jak nemožná a nespolupracující kravička, ač jsem se snažila příkazy plnit. Taková alespoň malá pochvala typu "vedete si dobře", případně pozitivní motivace "za chvíli budete držet svoje miminko v náručí", by určitě udělala víc, než pokoj s kabelovou TV. Takže jestli nastřihnout nebo nenastřihnout už bych teď až tak neřešila, spíše bych požádala lékaře - prosím, mějte pro nás také vlídné slovo, lidský přístup(obzvláště k prvorodičkám)a berte vážně tyto diskuze, jelikož jsou určitě užitečnější, než učebnice etiky. Nebylo by od věci něco z těchto diskuzí přečíst studentkám zdravotnických škol.
 Kocík, syn 5 a dcera 16 měs. 


Re: A O TOM TO JE 

(16.1.2007 14:40:12)
Naprostý souhlas. Já jsem při porodu nástřih prodělala. Nebylo to nijak bolestivé, ani šití jsem nijak necítila, ale musím říct, že hodně důležité pro mě bylo, že jsem měla velice příjemnou PA a pan doktor byl úplně úžasný a hlavně mi pořád říkal, co se děje a co bude následovat. I to nastřižení mi avizoval a šití komentoval tak, že každý vpich mi říkal, abych mu neucukla. Jinak pro mě to má ještě jedno ponaučení (sice na nástřih nevzpomínám nijak zle), ale při příštím těhotenství se určitě budu masáží hráze věnovat. V prvním těhotenství jsem tomu nepřikládala až takovou váhu, ale byl to omyl.
 Mickey16 


Re: Re: A O TOM TO JE 

(16.1.2007 17:26:26)
Ahojky,
rodila jsem v Podolí a bez nástřihu, hráz to přežila bez úhony, jen jsem měla pár vnitřních poranění takže jsem se šití nevyhnula:( myšák se rozhodl jít rukou napřed. Druhý den po porodu už jsem mohla sedět (nedobrovolně- koupila jsem si kruh, ale patrně jsem během těhotenství trochu přibrala, takže jsem si na něj sedla a do minuty byl prázdný:)), vnitřní poranění ale cítím občas při sexu dodnes.
 nika 
  • 

nástřih 

(16.1.2007 19:00:19)
Já jsem to moc neřešila-před jedenácti lety, odevzdala jsem se osudu, celou dobu porodu jsem měla skvělou náladu, bolesti mi nepřipadaly tak hrozné, nástřih jsem necítila, ale viděla jsem, jak nade mnou porodník cvaká nůžkama, což mně udělalo radost,-už to budu mít za sebou. Problém byl, že hned po mně rodila " kolegyně" vedle, kterou už rovnou také ošetřili. Na mě "nastoupili až poté, a bylo to hodně bolestivé, museli mě i vyčistit- příšerná bolest, ale krátká, měla jsem i děložní čípek roztržený, což mï způsobilo později problémy-měla jsem na něm nález už před tím, navíc tenkrát ty povinné fasované "drátěné " vložky, hezky se chytaly za stehy a docela to bolelo.. Na umření to ale určitě nebylo, dalo se to vydržet, nějaké nepříjemnosti se dají očekávat, říkala jsem si, porod byl skvělý a krátký, miminko zdravé , kojení bez problému, tak na co si stěžovat ? Nechala bych rozhodnutí na lékaři. Za necelé tři měsíce mě čeká druhý porod, nijak se na něj nepřipravuji, žiji aktivně, hodně se hýbu, termín porodní plán mi připadá legrační, uvidím, jak to bude probíhat. Mám výborného lékaře, kterému věřím, takže se neobávám, že bych trpěla zbytečně.
 Katka. 


Re: nástřih 

(17.1.2007 19:28:28)
Já jsem rodila v Podolí a PA jsem řekla, že chci rodit bez nástřihu.
Doktorka se mě pak na konci porodu ptala, jestli může udělat malý nástřih, tak jsem řekla, že může.
Ani nevím, kolik jsem měla stehů - venku asi 4 nebo 5.
2 hodiny po porodu už jsem normálně seděla, nic mě nebolelo.
 Kudlanka 


Re: Re: A O TOM TO JE 

(16.1.2007 19:28:02)
Tak se mi zdá, že jsem nějaká divná. Mám tři měsíce po porodu. Náš zlatý chlapeček si dal ručičku na ramínko, takže nástřih byl asi nutný, ale nebolel a šití také ne. Drobeček se narodil po půlnoci a ráno jsem u snídaně seděla, sice to trochu bolelo, ale dalo se to v pohodě zvládnout. Nejhorší byl otok, který do tří dnů zmizel. Sex není stejný jako před porodem, to by snad ale nebyl ani bez nástřihu a mám dojem, že je to spíš únavou než nástřihem. Takže pokud to bude při dalším miminku nutné, nebudu proti nástřihu protestovat. Plně důvěřuji svému lékaři, je skvělý.
 Martina, 12.tt 
  • 

Re: Re: Re: pro Lassie 

(19.1.2007 12:56:03)
Můžu se jen zeptat, v jaké porodnici s pacientkami tak nehorázně zacházejí? Už si začínam hledat porodnici a ráda bych se takovýmto zařízením vyhnula. Díky
 Lassie 
  • 

Re: Re: Re: Re: pro Lassie 

(20.1.2007 12:24:05)
Myslím, že lékař byl v pohodě - sice nic moc typ pro alternativu, ale byl to příjemný pán. Ta PA byla hodně vystresovaná, jelikož nás bylo opravdu moc. Vypadala také celkem mladě, je možné, že nikdy sama nerodila. Já se to snažím chápat, sama jsem dřív dělala ve zdravotnictví a ne vždycky jsem byla dobře naladěná. Vím, že to neomlouvá, ale také vím, že je rozdíl, když je někdo jediný příjem a má sestru jen pro sebe a když je fofr.Já tam budu klidně rodit zase. Porod byl relativně rychlý a mám krásnou, zdravou dceru. Tady čte člověk někdy opravdu o hrůzných zážitcích a např.o zanedbané péči, to já jsem na tom byla celkem v pohodě - hlavně jsem tam měla přítele, a to bylo podstatné (i když ho ke mně pustili až za 3 hodiny, jelikož na něj, asi, zapomněli). Nechci soudit celé oddělení podle jednoho zážitku.
 Martina, 12.tt 
  • 

Re: Re: Re: pro Lassie 

(19.1.2007 12:56:23)
Můžu se jen zeptat, v jaké porodnici s pacientkami tak nehorázně zacházejí? Už si začínam hledat porodnici a ráda bych se takovýmto zařízením vyhnula. Díky
 Modřinka. 


Pohlavní styk po nástřihu 

(16.1.2007 21:46:31)
Nastřižená jsem byla, nevím jak moc, šili mně dost dlouho. Hojilo se to úplně perfektně, absolutně žádný problém, v 6ti nedělích na kontrole vše ok. Při prvním pokusu o styk navzdory gelu šílená bolest(fakt nejsem žádná hajsinka :-)) a lepšilo se to jen pomalu až do šestého měsíce. Máte někdo podobnou zkušenost, nebo víte co mohlo být příčinou? (před porodem jsem vzorně masírovala, myslela jsem že mě nenastřihnou :-(
 Eva K, Lucie 10m 
  • 

Re: Pohlavní styk po nástřihu 

(17.1.2007 14:02:55)
Ahoj, já neměla nástřih, pouze drobné poranění a tři stehy. Musím potvrdit tvou zkušenost, sex byl bolestivý. Kamarádku nastřihli kvůli kleštím a sex se jí začal líbit až tak po roce...
Eva
 Eva K, Lucie 10m 
  • 

Re: Pohlavní styk po nástřihu 

(17.1.2007 14:02:57)
Ahoj, já neměla nástřih, pouze drobné poranění a tři stehy. Musím potvrdit tvou zkušenost, sex byl bolestivý. Kamarádku nastřihli kvůli kleštím a sex se jí začal líbit až tak po roce...
Eva
 Jana 
  • 

Re: Re: Pohlavní styk po nástřihu 

(17.1.2007 21:58:23)
Je to už 1,5 roku co se náš maličký vyklubal - porod strašný, nakonec přišly na řadu kleště a opravdu velký nástřih.....to že jsem nemohla sedět,bych pochopila, ale já nemohla ani pořádně chodit (fakt jsem nevěřila, že někdy dojdu do 50 m vzdáleného obchodu...), dojít z porodnice k autu byl "sportovní výkon". Až po 3 týdnech jsem začala jakž-takž fungovat a dokonce jsem seděla bez nafukovacího kola. O sexu ani nemluvě - teď už je to trochu lepší, ale cítila jsem to hodně dlouho, při menstruaci to také dost bolí. Takže můj názor - pokud nemusí být nástřih, je to lepší, ale doktor snad ví, co dělá. Moji sestru nenastřihli a natrhla se a má stejné pocity, jako já. Takže asi tak....Příští porod jedině císařem, já už bych to znovu asi nezvládla.....
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Pohlavní styk po nástřihu 

(21.1.2007 16:43:58)
Znova potvrzuju, císař byl pro mě celkově příjemnější.
 Dana, syn 6 měsíců 
  • 

Re: Pohlavní styk po nástřihu 

(18.1.2007 20:54:36)
Já jsem na tom asi stejně. Nastřihli mě rutinně, asi aby zkrátili II. dobu porodní (ta trvala nakonec asi 5 minut). I teď po 6 měsících je pro mě pohlavní styk bolestivý. Zjistila jsem ještě jednu "zvláštnost", že mi po styku způsobuje další pálivou bolest ejakulát, který ve mně skončí - to si pak připadám jako čerstvě po porodu. Pokud ve mně neskončí nic, po styku další bolesti nemám, při styku ale stále ano. Někde jsem četla, že s první menstruací po porodu nebo po skončení kojení se to zlepší, ale mám obavy, že je to fáma.
 julie 
  • 

Moje matka 

(18.1.2007 10:40:41)
měla 2 porody, 2 nástřihy. Tenkrát se ale ještě muselo tlačit do kopce dle pokynu lékařů, tak nevím, jak by dopadla teď. Každopádně to bylo prý děsivé a bolelo jí to několik let. A chlapi si musí zvykat, že po narození děťátka jsou nadlouho odsunuti na druhou kolej, naopak jsou ještě zapřahováni, kromě toho, že musí víc vydělávat a solit prachy. Ale ohledně sexu by na ženskou neměly moc tlačit.
 Martina46 
  • 

Epidurálka a bolesť pri šití? 

(20.1.2007 21:01:37)
Nečítala som všetky príspevky možno sa tu o tom už písalo. Zaujímalo by ma, ako je to s bolestivým šitím pri epiduralke. Sama ešte deti nemám, ale snáď skoro nejaké bude. Máte niektorá túto skúsenosť?
 Martina46 
  • 

Epidurálka a bolesť pri šití? 

(20.1.2007 21:02:35)
Nečítala som všetky príspevky možno sa tu o tom už písalo. Zaujímalo by ma, ako je to s bolestivým šitím pri epiduralke. Sama ešte deti nemám, ale snáď skoro nejaké bude. Máte niektorá túto skúsenosť?
 petrac 


epiziotomie 

(21.1.2007 19:39:36)
rodila jsem v londyne a byla mi provedena epiziotomie.bylo to nevyhnutelne,nebot dcera byla "stress baby".museli ji neprodlene vytahnout,nebot hrozilo,ze bude bez kysliku.samotny zakrok,byl v pohode,ale potom ty bolesti bych neprala nikomu.jen samotne moceni byl jak druhy porod.doufam,ze pri druhem porodu uz to nebude nutne.
 Zuzana, 2 vnoučata 
  • 

Re: epiziotomie 

(22.1.2007 8:21:40)
Rodila jsem dvakrát, pokaždé v Podolí, v sedmdesátých letech. Nástřih brali jako samozřejmost, vůbec na nic se neptali. Myslím, že v prvním případě to bylo zbytečné, dcera měla úzkou protáhlou hlavičku. U syna to bylo horší, hlavu měl větší, vážil 3,60 kg a taky to ke konci šlo nějak hůř. Ale možná kdybych rodila v jiné poloze, než tehdy předepsané, bylo by to bez problému. Šití bylo opravdu nepříjemné,cítila jsem to i přesto, že jsem byla "obolená" porodem a i když doktor říkal, že to nic není.Po prvním porodu se mi to pak i hůř hojilo,nemohla jsem ani sedět a musela jsem denně omývat hypermanganem.Ale do tří týdnů to bylo zahojené a co se týká sexu, tak manžel prostě čekal necelý měsíc.. poté probíhal opatrný sex a kupodivu musím konstatovat, že šití už bylo zahojené dostatečně. Při druhém porodu opět stříhání, tehdy se o ničem nediskutovalo, nebyly žádné informace - moje matka v padesátých letech rodila obdobně. Moje dcera rodila prvně též v Podolí a podruhé ve Vrchlabí v r. 2003. Tam to bylo určitě lepší, až na to, že obvykle tam bylo dost volno - a v den, kdy rodila, se sešlo najednou několik porodů, takže vana byla obsazená atd. Ale stejně tento porod hodnotila jako lepší než v Podolí.
 soniccz 


Re: Re: epiziotomie 

(23.1.2007 2:11:51)
Šití jsem tedy vůbec necítila, doktor mi místo umrtvil, takže nepříjemná byla injekce a pak už jsem cítila spíš jen takové tahání. (porod v r. 2006 na Bulovce)
 minonka 


Re: epiziotomie 

(22.1.2007 17:07:43)
Já jsem rodila loni v květnu ve Florencii, tedy přesně řečeno v městečku zde poblíž - Borgo San Lorenzo, v nemocnici, kde podporují přirozený porod a epizotomie neprovádí, jen opravdu v závažných případech. I tak to bylo naprosto v pohodě. Natrhla jsem se samovolně - 2. stupeň. Ale absolutně mě rána a poté jizva vůbec nevadila. Jen to bylo v prvních týdnech nepříjemné, ale rychle se to zahojilo. Jen doufám, že při druhém dítěti se zase nenatrhnu, to by bylo asi mnohem bolestivější. Nemáte někdo nějakou zkušenost? Ráda bych se poučila. Děkuji předem.
 Hanka Veselá 


Jak si také pomoci po nástřihu 

(22.1.2007 19:32:47)
Měla jsem po porodu velké problémy, sešití po týdnu bolelo tak, že jsem se pomalu nemohla hýbat. Můj pan gynekolog mi poradil použít polarizované světlo (biolampu) nebo obyčejný solux. Mám doma biolampu, tak jsem ji hned po návštěvě použila a výsledek byl vynikající. "Svítila" jsem si 2x denně a do týdne bylo po bolesti. Pak jsem lampu půjčovala ještě dvěma kamarádkám (jedna po císaři a druhá po klasickém porodu s nástřřihem) a u obouse osvědčila.
 soniccz 


nástřih nee 

(23.1.2007 2:07:41)
Při porodu jsem nastřihnuta nebyla, trochu jsem se "přirozeně" trhla, pár stehů a pár dní po porodu bylo vše zhojeno. V jedné knížce o porodech jsem četla, že nástřihy se hůř hojí než přirozené natrhnutí. Přirovnávají to k tomu, když vezmete látku, nastřihnete a pak trhnete, tak se páře daleko snáz než bez nastřižení. Je riziko, že se pak bude rána stále trhat až směrem ke konečníku :((
 Bernardynka 
  • 

Re: Re: nástřih nee 

(28.1.2007 1:44:07)
Ja vam to reknu asi takhle:
Kdyby nekdo jenom pomyslel na to, ze mi bude cokoliv rezat v mych intimnich partiich, a to jeste zaziva, tak je synem/dcerou smrti.

Jeste ze existuje cisarsky rez. Vsichni jsou spokojeni, dite je zive, doktori si zarezou a sex muze byt klidne uz za tyden po.
 Dana 
  • 

Re: Re: nástřih nee 

(4.2.2007 19:31:55)
Nůžky tkáň sevřou a zhmoždí. Nevím, proč se to nedělá skalpelem, to by nám musel vysvětlit nějaký odborník. Možná, aby se řez ještě víc nerozjel. Cik cak rána po natržení se dle WHO líp hojí, koneckonců zuby dosednou kam patří, ale hůř se to šije. A to je možná ten hlavní důvod.
 Moniis + Agis 17.8.05 


Moje zkušenost 

(28.1.2007 19:09:08)
Já poctivě v těhotenství posilovala pánevní dno,masírovala hráz,abych nemusela být nastřižená.Bohužel malá nesestupovala,takže po 21h,když už se malá začla dusit,musel být porod proveden kleštěma.Ani Vám nemusím říkat,jak hodně jsem byla nastřižená.Dodnes jsem naštvaná,že pan doktor nezvolil císařský řez a provedl tento riskantní úkon.Zaplat pánbůh malá je zdravá.Ale hodně dlouho po porodu jsem si nemohla sednout ani dlouho stát.Dcerce je 17měsíců a problémy s tímto spojené mám neustále.
 ZuziV 


Re: Moje zkušenost 

(27.10.2010 4:01:02)
Věřím, že klešťový porod pro vás byl traumatizující jak po stránce fyzické, tak psychické. Pokud se lékař rozhodl ukončit porod tímto způsobem, bylo to ze dvou důvodů- císařský řez v takové fázi porodu už není možný, protože hlavička je fixovaná v pánvi a miminku se jistě už nedařilo.
 Kiki, 2 děti 
  • 

Porodní poloha 

(7.2.2007 19:19:30)
Ono se to řekne "je lépe rodit ve vzpřímené poloze", ale ačkoli jsem se o to pokoušela dvakrát ve dvou různých pražských porodnicích (měla jsem pocit, že POTŘEBUJI rodit v kleku), ani jednou mi to nebylo umožněno a v obou případech - podotýkám, že druhý porod trval jedenapůl hodiny, takže obavy z komplikací určitě nebyly - jsem byla nucena rodit klasicky na stole, změna polohy nohou mi byla dokonce zakázána ... Žádné následky po nástřizích a šití sice naštěstí nemám, ale pokud mne při třetím fyziologickém porodu bude zdravotnický personál chtít mít na stole, bude si mne tam muset vynést násilím! ):o(
 Lucka - dcera 8 mesicu 
  • 

Potize vleze.. 

(9.2.2007 22:32:37)
Ahoj ahoj, chtela bych se zeptat jestli nekdo mate podobne potize jako ja. Jeste za osm mesicu po porodu (a nastrihu) mi v noci pri poloze na boku "fouka do pochvy", nevim jak jinak to oznacit. Vice na boku kam smeroval nastrih. Nabira se mi tam vzduch, coz je neprijemne a tezko se mi usina. Jinak jizva uz neni hmatatelna, vsechno v poradku, jen tenhle problem. Mam nejakou nadeji, ze se to jeste zlepsi? :-)
 Viki 
  • 

Led? 

(2.5.2007 11:09:38)
Jaké máte zkušenosti s přikládáním ledu v porodnici na jizvu?Dělá se to?Na mě se v..., nástřih proveden rutinně, bez upozornění, bez vysvětlení, pak mě ani nikdo nepoučil, co dělat pro zmírnění bolestí, jak se chovat po nástřihu, prostě jednali se mnou jako s dobytkem ve stáji (rodila sem 1.2.2007!!!).Chtěla sem rodit ve vzpřímené poloze, neexistovalo, musela sem na stůl. Občas mám pocit, že se toho od dob před revolucí zase tak moc v porodnictví nezměnilo.
 Klára 
  • 

otok a bolest 

(30.6.2011 14:32:49)
Ráda bych se také podělila o svou zkušenost. Já před porode moc neřešila jestli nastřihnou nebo nenastříhnout. Nakonec mě doktor nastříhl a litovala jsem, že jsem si předtím nezjistila víc. Šíleně mě o bolelo a nemohla jsme si ani sednout. Dočetla jsme se někde o wobenzymu, tak jsem se ho rozhodla vyzkoušet a konečně mi splaskl otok a začalo se to hojit. Ale příští porod rozhodně bez stříhání!

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.