| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Sourozenecké konstelace

 Celkem 198 názorů.
 Lenka, syn 2 roky 
  • 

dekujeme 

(17.11.2006 10:00:19)
Takove zahajeni pracovniho dne bylo lepsi nez velky hrnek kavy a makovy kolac. Dobrou chut.
 katka 
  • 

Re: dekujeme 

(17.11.2006 10:18:06)
Tak takovou slataninu jsem uz dlouho necetla.
Co tim chtel basnik rici?
 Lenka 
  • 

Re: Re: dekujeme 

(17.11.2006 11:39:45)
Souhlasím, je to napsaný tak moc umělecky, že se to nedá číst. Básník chtěl asi popsat vztahy mezi sourozenci, jsem tak nějak pochopila.
 Radana 
  • 

To je krásný 

(17.11.2006 10:20:25)
...taky bych chtěla 11 dětí (prozatím jsem jich prosadila 5:-)
 Christianna + 3 kulíšci 


Moc hezké 

(17.11.2006 12:24:00)
Děkuji Luboši, vy ale umíte pohladit!
Sourozenecké konstelace mě moc zajímají, asi právě proto, že jsem prvorozená. A děti mám zatím jen tři, tak mám menší možnost pozorování koalic, ale hlavně bych to vše neuměla tak krásně zaznamenat pro další,jako vy.
 abcd 
  • 

Re: Moc hezké 

(17.11.2006 13:02:07)
Nádhera, nádhera, nádhera. Ty kteří nechápou o co tu jde docela lituju.abcd
 Marie,babička 11 vnoučat 
  • 

Re: dekujeme 

(6.3.2007 23:51:08)
Přesně vystižené sourozenecké konstelace-děkuji za tak krásný článek.
Viděla jsem Vás pane Nágle na TV Noe a obdivuji Vás,celou vaší rodinu,hlavně
maminku jak to všechno zvládala.
 cizinka 
  • 

vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 13:07:08)
Lubosi,
s temou o genderovych rozdilech ukazujes si tady uz nekolikkrat, a jednou musim si udelat cas na kriticky rozbor tvych psani. Na tvym psani se popisuje puvabna smes umeleckeho duchu, venkovskeho intelektualstvi a vesnickeho sexistickeho vtipu. Ano vim, ze bez posledni slozky ve sve chalupce na pomezi Hany bys socialne neprezil. Take rozumim, ze vase rodina by nefungovala bez jasneho radu a rozdilu roli. Tvuj pohled na vec je samozrejme socialne podmineny, mozna i nutny, pokud vam vsem to tak vyhovuje, neni na tom nic spatneho, ale da se na vyrobu genderovych rozdilu ve vasi rodine se podivat i jinak.
Tezko bys mne presvedcoval, ze vase holky a kluci se socializuji bez vaseho vlivu. Ne zebyste nutne museli vnucovat jim hracky, ale deti se idenifikuji s genderovem chovanim sve matky a otce. Vnimaji jazyk v rodine. A nejenom ze se chovaji jako ona nebo on, ale vnimaji i stereotypy. Je puvabny, jak jinak vypravis nebezpecne prihody svych dcer a synu. Katka je sikovna devce, ze prezila, ze jo? Ano, velmi. A co Vasek, ten co skoro podpalil vas dum, nebo ten dalsi kluk, co zlomil uz nepamatuji, fletnu? Ti vysli na radici blbecky ze ano? Co bys rekl treba na nemanzelske deti svych dcer, statisticky je takova moznost, prez veskery spolecenske negativni nazory, je dosela mozna?
Trochu komicka je take tvoje predstava, ze holky jsou poslusne. Je to stereotyp prevazne Cesky, treba v tvrde patriarchalnich spolecnostech zena byva ta nezodpovedna a neposlusna. A podivej se i do ceske minulosti: paleni cerodejnic se zarylo do pameti vice nez paleni carodejniku. V soucasnym Finsku v nekterych kruzich za svoje nazory ze holky jsou poslusna nesamostatna zvirata, ktera bez pomoci tatinka by neotevrela ani vicko od okurek, bys dostal do nosu. A sedivy soudce s brylkami a laskavym usmevem ti by zdelil: ‘proc se stezujete, pane, prece o to jste si prosil, ne?’ A je to stereotyp, ktery pro elitni vrstvu Cesek je velice nespravedlivy. Kdyz tak premyslim o Ceskym odboji a disentu prichazi mi na mysl z trech prednich ceskych jmen dva zenske (Milada Horakova a Dana Nemcova) . Tobe ne?
Clanek samozrejme byl mysleny jako vtip (podle meho nazoru, takovy trochu na venkovne-hospodsky-poklesle tema). Nicmne musim uvest na pravou miru tvoji predstavu o literature, ktera kritizuje genderove rozdily ve spolecnosti. Vis, nikdo neni tak nahlavu, aby tvrdil, ze mezi telem muze a zeny nejsou rozdily, a ze hormony, ktere vyrabi nasi mozki, nevnasi kapku rozdilne iracionality do spolecenskeho zivota. Ale jde o to, ze to radeni chlapcu je v ocich spolecnosti predzvesti hrdinstvi, zatim co ta chvilkova slabost holek je neprijatelna vec anebo skoro nemoc. Muzske testosteronske sklony k agresivite a asertivite jsou zakladem uspechu, zensky cyklus se podava doposud jako jejich neschopnost v nekterych dnech v mesici zodpovedne rozhodovat a nehadat se. Vase krev z nosu hrde patri do popelnice v kancelari, nasi menstruacni do papirku a do zvlastniho kontejneru na zachode (tuto nespravedlivost bych menila jen tak, ze byste meli schovavat i tu vasi). Vase sila v ramenach je silne prezentovana ve vsech sportech, zatim co nase sila v bokach je zatim malo medialne vyuzivana a spolecensky zajmava. Ano, se mluvi ne o uplne jednakosti muzu a zen, ale o nespravedlivosti, kterou vnasi do spolecenskeho zivota jazyk a kultura, a o nespravedlivych praxech, kterou reprodukuji.
Ja tvym sikovnym holkam preji vse nejlepsi do zivota a at byly nebo nebyly nekdy ovlivnene vzorem Pipi dlouhe puncochy, at se jim dari. Jestli vnese do zivota vise typyckych ‘ceskych zenskych’ kvalit, jako jsou rozvaznost, zodpovednost, socialni citlivost a empatie, to je fajn, techhle kvalit nikdy nebylo dost. Ja sama mam kluka, ktery umi byt hodne nezny, socialne empaticky, krasne maluje a bavi ho varit knedliky. Bude jim napomocen. A jestli smim rozvinout vasi myslenku ze stareho clanku, kde se pohraval s citatem z Genezy, je dobry, ze jsme dostaly rozdilna tela. At neprekonatelna technologie lasky, ktera doposud drzi tento svet pohromade nedovoli nam se vysmat, ponizit nebo zneuzit telo toho druheho a dopreje jim tolik svobody a naplneni, kterou jejich lidskost si preje.
P.S. Ojizdim, ponoruji si do prace a teto zajimave diskusi si neucastnim. Tenhle prispevek byl mysleny jako vyvazeni, ne jako utok.
 Damila 


Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 13:17:12)
Cizinko,
nekaž mi radost. Reality je dost. Článek mi příjde nádherně poetický, ikdyž vím, že v reálu to tak krásné být nemusí. Ale sní se při tom pěkně. :o)

Já jsem měla vždycky dojem, že hodně dětí=hodně lásky. To platí dodnes. Jen jsem později ještě k tomu zjistila, že s každou další láskou přichází i další strach. Já myslím, že tam té vyváženosti je dost, že rodičovství není jen samá radost od začátku do konce, a nepotřebuje další "vyvažování" v podobě neoptimistických příspěvků. Nic ve zlém. :-))
 koala 
  • 

Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 13:41:41)
Já myslím, že je to krásný pohodový článek o životě, rodině a štěstí. A rádoby vědecké rozbory jsou na nic. Přrji vám vaši krásnou rodinu, děti měly štastné dětství. Koala lehce závidějící
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 14:14:10)
Já si myslím, že bez ohledu na pohodovost článku je cizinčin pohled taky moc zajímavý - kdo z nás se pozastaví nad tím, že zatímco holčičí poslušnost (vzhledem k oškrábání zdí) je považovaná za ctnost, klučičí neuposlechnutí v podstatě taky? A brali bychom to tak i v opačném případě, nebo by pro nás (třeba i podvědomě) byly holky darebačky zasluhující trest a kluci zase bábovky?

Nikdy není špatné podívat se na svůj svět zvenku.
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 15:00:32)
Zajímavé.
Vidím příhodu s malováním úplně jinak než cizinka.
Podle mě si holčičky počínaly mnohem chytřeji než chlapci, i když autor použil trochu nešťastně slova "poslušnost".On však dětem nic nenařizoval, ale radil jim (resp. je varoval, jak je přímo uvedeno v článku). Holčičky si poradit nechaly, to by se dalo chápat jako OCHOTA SPOLUPRACOVAT, což je jedna z typicky ženských vlastností, narozdíl od mužské potřeby soutěžit. A možná ani nepřijaly tatínkovo varování bezmyšlenkovitě, možná si při oškrabávání nátěru všimly, že omítka na zdivu nedrží příliš pevně, a postupovaly opatrně. Oproti tomu chlapci se o tom, že tatínek je nevaroval zbytečně, museli přesvědčit metodou pokus-omyl.
Řekla bych, že toto je pro ženy a muže typické. Mám syny a dcer a mockrát jsem si všimla, že dcera, když dostane do ruky nějaký nový přístroj (mobil. MP3 přehrávač), nejprve si přečte návod, stejně jako já. Ale syn (stejně jako jeho otec) návod odloží a začne s přístrojem experimentovat. Nevím, jak to vysvětlit, cizinka by pro to měla zřejmě vědecké (nebo rádobyvědecké) vysvětlení.
Cizinčin komentář mi připadal poněkud exaltovaný, např. srovnávání krvácení z nosu s menstruací tedy hodně kulhá.
Souhlasím s ní jedině a pouze v tom, že není správné, že mužnost (testosteron) je přijímána převážně pozitivně, zatímco ženskost (citovost) je brána jako slabost, či bezmocnost. Ženy by měly své ženskosti využívat, ne k získávání mužů, ale ke svému prospěchu. Nedávno jsem na toto téma četla zajímavý článek, pokusím se ho najít.
J.
 Levandule 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 15:08:11)
Cizinko, velmi hezký rozbor. Z Lubošových příspěvků je jasné, že je to velmi odvážný člověk, ale že je taky velmi zasažen katolickými patriarchálními zlozvyky. Vaše dva články by měly vyjít vedle sebe, jako vyrovnání na pomyslné misce vah.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 15:08:31)
Janino, a já to dělám naopak, přesně podle zásady: "Když všechno selže, přečti si návod." :-D Stejně v něm pak dohledávám už jenom detaily...
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 15:22:48)
JaninoH,
Pises,
"Vidím příhodu s malováním úplně jinak než cizinka.
Podle mě si holčičky počínaly mnohem chytřeji než chlapci, i když autor použil trochu nešťastně slova "poslušnost".On však dětem nic nenařizoval, ale radil jim (resp. je varoval, jak je přímo uvedeno v článku). Holčičky si poradit nechaly, to by se dalo chápat jako OCHOTA SPOLUPRACOVAT, což je jedna z typicky ženských vlastností, narozdíl od mužské potřeby soutěžit. A možná ani nepřijaly tatínkovo varování bezmyšlenkovitě, možná si při oškrabávání nátěru všimly, že omítka na zdivu nedrží příliš pevně, a postupovaly opatrně. Oproti tomu chlapci se o tom, že tatínek je nevaroval zbytečně, museli přesvědčit metodou pokus-omyl.
Řekla bych, že toto je pro ženy a muže typické. Mám syny a dcer a mockrát jsem si všimla, že dcera, když dostane do ruky nějaký nový přístroj (mobil. MP3 přehrávač), nejprve si přečte návod, stejně jako já. Ale syn (stejně jako jeho otec) návod odloží a začne s přístrojem experimentovat. Nevím, jak to vysvětlit, cizinka by pro to měla zřejmě vědecké (nebo rádobyvědecké) vysvětlení."

Myslim, ze spise nerozumela jsi co jsem chtela rict.
Moje otazka nebyla, kdo z deti postupoval chytreji, ale jen proc jejich tata interpretuje jejich stejne chovani tak rozdilne. Vlastne vy s Lubosem byste zhodli v tom, ze existuje nejake typicke muzske a typicke zenske chovani. (ja si myslim ze neexistuje, jen se to tezko vysvetluje se nekomu, kdo nikdy nezil nekde jinde nez vlastni spolecnost. Komensky mel pravdu, studijni cesty do zahranici by mely byt povinne. Dalo by se to vynahradit jedine pozornym ctenim beletrii z ruznych dob a kultur.) Ja treba take nejdrive si zapnu mobil a prilozene info studuji v prubehu experimentovani:-)).

"Cizinčin komentář mi připadal poněkud exaltovaný, např. srovnávání krvácení z nosu s menstruací tedy hodně kulhá."

Ja jsem samozrejme mela na mysli krvaceni z rozbiteho nosu, a takovou situaci s kolegou jsem zazila. Proc by srovnani kulhalo jestli pricina je podobna: hormony, a schovavana nebo neschovavana vec je tatez: lidska krev?
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 15:27:06)
Cizinko, je zajímavé, jak dovedeš být ve vší zdvořilosti kousavá a devalvující.
Nicméně, ani psychologové ze zemí na západ od tohoto státu se neshodují v tom, zda odlišnosti chování dívek a chlapců jsou následkem jiného postoje okolí, či jeho příčinou. Dodnes to nikdo nerozetnul, dodnes je to tak, že jednotliví odborníci se kloní k jednotlivým názorovým skupinám spíš podle svých osobních preferencí, protože jednoznačně to nikdy nikdo neprokázal.
Tak prosím, neposílej Janinu do zahraničí jen kvůli tomu, že s tebou nesouhlasí, svou krajanku, která tvrdí opak, bys bezpochyby kvůli tomu taky nikam neposílala.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 15:34:24)
Lizo,
Ja JanineH odkazuji na rozdilnost kultur stejnou mirou, jakou jsem hodne krat odkazala svym krajanum: stejne kousave, a ve vazne publicistice pod vlastnicm jmenem a prijmenim.

Co rikas o neexistujici zhode o puvodu genderovych rozdilu je pravda, ale takhle se mnou bys nepolemizovala, jestli bys pricetla muj vstupni prispevek. Je mozny, ze vice zen se chova jako zberacky lesniho jidla a vice muzu jako lovci. Je mozny, ze to je zakodovano v tom y genetickym kodu, ktery nas rozlisuje. Otazka je jakou mirou? A pokud jde o tu miru, tak vse je desne relativni a kultura je snad mocnejsi nez priroda. Nebo neni?
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 15:40:22)
Cizinko, v tom právě žádný obecně platný konsensus není - kultura silnější než příroda nebo příroda silnější než kultura - můžeme tady rozebírat filozofické řeči, ale to mě nebaví. Píšu ti proto, že se mi nelíbí, že za zcela legitimní odlišnost názoru stavíš Janinu do pozice člověka s nedostatečným rozhledem. A fakt nelíbí. Tak jak obvykle tvé příspěvky bu´d přecházím (protože jsou na mě dlouhé a z pochopitelných důvodů trochu kostrbaté a mně se prostě nechce je louskat) nebo vnímám jako celkem kultivovaně hájící určitý pohled, toto byla podle mne sice zastřená a dobře společensky zabalená, ale přece jen agrese, na nepravém místě.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 15:54:37)
Lizo,
Ja si tvoje prispevky naopak ctu, a doufam, ze jsi precetla alespon ti, co jsem adresovala pro tebe.

Jestli umis rict neco o relativite kultur kultivovaneji, tak to mi ukaz a ja te budu obdivovat. Ja to uz slusneji neumim, totiz kratce jsem vylozila kulturne relativne tema "poslusnost zen" ve svym vstupnim prispevku, a moje vazena oponentka to pominula s nepovsimnutim a pustila se do neceho, co vubec nebyla moji otazkou. Ja si myslim, ze bud s nekym polemizuji vazne, a ctu co pise, anebo to radeji zabalim. A poslat do zahranicnou cestu je o hodne kultivovaneji nez nekam jinam. A co je na tom zleho?
Mimochodem, ze v Ceske spolecnosti zena je ta usporadana, zodpovedna a poslusna, zatim co muz je ten hravy chaoticky zivel, jsem si vsimla v prvnim filmu, ktery jsem byla schopna sledovat v cestine: Chaloupka o lesa, nebo jak se to jmenovalo se Sverakem a Safranikovou (bylo to o tom jak nejaky manzelsky par si koupil chalupu.) Jen ze chtela jsem rict, ze "poslusnost, socialni usporadanost a cteni mantinelu" ma i spatne konotace. Je to casto opakem hrdinstvi. A to bylo moje tema. Kterou treba Marketa pochopila bez ohledu na kostrbatost formy.
 Levandule 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 15:35:10)
Mně to přirování s krví přišlo úžasně jednoduché. Jde přeci jen o dva různé názory. Mmch i Hloupý Honza byl vyslán do světa matkou na zkušenou...tímto bychom asi měli na doporučení Komenského projít všichni a je dobře, že Luboš svou nejstarší dceru - nevím, jestli to byla ta šikovná co se neutopila :-D, nechal vyjít z naší malé patriarchální zemičky.

Lízo, osychologové to opravdu neví, taky se jako každá skupina štěpí na různě názorově odlišné.
 Mediana 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(20.11.2006 14:03:51)
Lízo, to se na mě nezlob, ale promítat paradigmatické spory i do otázky toho, zda jsou mužské a ženské role biologické nebo sociálně a kulturněkonstruované, mi připadá přehnané.
Jistě to není jasné o mužství a ženství jako komplexu, kam patří i všechny biologické a anatomické "špecifiká", ale upozornila bych na slovo ROLE. Jistěže muži mají například jinak tvořenou a masivní svalovou hmotu, ale ROLE je zkrátka očekávané chování a to (nejen z gendrového hlediska) je vždy naučené v sociálním prostředí.
Proto taky důkaz pana Nágla, podle nějž existuje ženská přirozenost, neboť jeho dcery si hrály s barbínami, ani¨ž by je k tomu někdo vedl, značně kulhá. Předpokládám, že dcerám aspoň jednou pustili televizi, rozhlas a že je také posílali do školy. Pokud nevyrůstaly v dokonalé izolaci, pak se prostě chovaly podle vzorů, ačkoli to nebyl vzory přímo z rodiny.

Obecně potom musím říct, že osobně příspěvky pana Nágla ráda nemá, protože vždycky prezentují idylu a já za nimi (nemohu si pomoct) stále čtu: kdybyste nebyli, vy ostatní, sobečtí individualističtí ateisté, žili v chaloupce na mýtině u lesa a měli kupu dětí, taky byste byli šťastní. Jistě je to jen můj předsudek, nikoli čáka na objektivní hodnocení, beztak nic takového neexistuje.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(20.11.2006 14:07:34)
Mediano, a já jsem si s panenkama skoro vůbec nehrála, i když mě k tomu aspoň trošku vedli. :-))) To bude asi důkaz toho, že jsem divná :-DDDD
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(20.11.2006 14:14:49)
Mediano,

No ale pak bychom vsichni musely bat se napsat, ze jsme stastni, aby to nevyznelo jako propagace naseho zivotniho stylu ci ideologickych postoju. A mame prece pravo je prezentovat, pokud nikoho neurazime. Myslim, ze naprosto staci to, ze pan Lubos nerika nic o tech sobeckych ateistech. Ja mam jenom pocit, ze uz treti clanek zamereny na "prirozene" rozdeleni genderovych rozdilu je uz trochu moc, aby zustal bez odezvy, a tim ti dekuji za sikovnou podporu.
 Mediana 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(20.11.2006 16:20:16)
Lído, no ty jsi komplet divná, to se ví. :-))) Vždyť ani nemáš ráda příliš malé děti a tví kluci jsou geniální naprosto a pouze jenom omylem. :-))))

Cizinko, potíž je v tom, že některé životní styly jsou více ideologické (chaloupka u lesa a 11 dětí) a některé méně (byt 3+1 ve Stodůlkách a 2 děti). A uznej, že ten druhý případ se vystavuje na odiv značně méně, ačkoli lidem v této situaci se třeba taky může žít fajn. Přesto to nikomu necpou. Mě tedy na panu Náglovi vadí ten jakýsi milý, humanistický a veskrze dojemný exhibicionismus, s nímž nám pravidelně jejich štěstí předvádí. To mi připadá jaksi z principu podezřelé a poněkud mi to připomíná misionářství mezi barbary. Ale jak říkám, je to jen a jen můj osobní problém, který dost možná pramení z toho, že žiju sama a jsem z toho výrazně nešťastná. Takže možná pustá závist, co já vím...
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(20.11.2006 17:38:39)
Mediano,
zavist to urcite neni. Je to jen domyslivost,ze ten, kdo zije jinak, pohrda ostatnimi. Myslim, ze takove domyslivosti bychom museli v sebe branit, at je zalozena na pravde nebo ne, protoze od nej je uz jen krucek k netoleranci. A ten normalni zivot prece take bije do oci. Takovych stasnych normalnich story je plno, jen nikdo to nebere jako provokaci. Treba standardni pribeh na tema jak nekdo si uzil materstvke dovolene. Naprosta banalita, sladke lidske stesti. Je to propaganda? Ani ne, postoj jedne konkretni zeny, jen domyslivost by prinutila nekoho vyskocit, ze ja teda pracuji a tohle by mne nebavilo:-)
Zivotni styl panstva Naglovu muze nekomu jednou poslouzit i jako ostrov zachrany. Treba nekomu se narodi postizene dite, a ten zjisti, ze vlastne jen mezi krestany se vzdy najdou lidi, ktere mu nabidnou pomoc a pratelstvi. Znam par takovych sekulerizovanych rodin, ktere v dobe nestesti se zblizili s cirkvi. To plati i pro Cesko, ze za spoustu smysloplnymi iniciativami, jako pece o opustene deti stoji krestansky zalozene lidi. Myslim, ze tyhle lidi by se nemeli byt podezrivani o pohrdani ostatnimi. Vidi veci jinak, ziji jinak a je to jejich pravo. My zase mame pravo rict, ze si jich vazime, ale neco take vidime jinak.
 majka a pavlinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(20.11.2006 18:02:07)
Cizinko,
jen me pripada trochu divne, ze clanek pise vzdy pan Nagl a nenecha vyjadrit se svoji zenu. Jak to obycejne lidske stesti ale i neskonalou drinu vidi ona. Cely clanek me pripadal jako vzpominky typu "to za nasich mladych let byval svet jako kvet".
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(20.11.2006 18:06:44)
Majko, muzu jen tlumocit to co rekl pan Lubos kdysi na techto strankach: ze jeho manzelka je prvni ctenarka a editorka. No ano, je to konservativni rodina. No a co?
 majka a pavlinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(20.11.2006 18:16:22)
ja to znam tvrdy patriarchat, a v cirkvi zeny mlci, ale dnesni katol. rodiny se prece uz chovaji pokrokoveji, a mluvcim rodiny neni jen muz
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(20.11.2006 18:21:49)
Majko, nevim co znas, pani Naglova je profesorka v gymplu, a podle slov manzele nema rada pocitace. Ale jak to je opravdu samozrejme nevim. A je snad povinnost byt pokrokovym? Od kazdeho manzele da se sebrat a odstehovat se, pokud je problem. To bych dal neresila.
 majka a pavlinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(20.11.2006 18:30:31)
Tak to jsem nevedela, ze je profesorkou na gym. a mohla se ke sve profesi i pres rozsahlou rodinu vratit. Klobouk dolu. Se sveho okoli znam, ze se matky s VS pri vetsim poctu deti jiz nikdy nevratily k puvodni praci a jen tak pristipkarily. Jejich manzele vsak karierne vyrostli.
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 15:42:19)
Cizinko,
abych to upřesnila.
Vidím příhodu s malováním jinak než ty a zároveň jinak než Luboš (pokud on bere přístup holčiček jako "poslušnost"), snad jsem to v předchozím příspěvku vysvětlila dostatečně.
Je pravda, že jsem v cizině nikdy nežila, ale načteno něco mám, protože mě tahle problematika dost zajímá.
Ale prostě s tebou nesouhlasím nebo ti možná nerozumím. Na jedné straně tvrdíš, že neexistuje "mužské" a "ženské" chování, na druhé straně říkáš, že prožívání a chování(?) mužů a žen ovlivňují hormony. Tak jak to je?
J.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 15:44:46)
;-))))
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 16:03:41)
JaninoH,

Predevsim tak, ze hormony nas ruznou mirou samozrejme ovlivnuji, stejne tak, jak i konstituce nasich tel. Samozrejme se najdou zeny, ktery maji vice sily v ramenech nez nekteri muzi, a totez by platilo o bocich jenom opacne. Samozrejme byvaji zeny, kteri od premenstracniho sindromu jsou nemocne, a po porodu jsou mimo realitu. A take muzi, kterych agrese je tak velka, ze musi postoupit lecbu. Jsou muzi a zeny, ktere tyhle problemy zpracuji bez vetsich problemu, a nejsou kvuli tomu ani socialne neschopne ani potencialne nespolehlive.
Ale ani poslusnost, ani zodpovednost, ani neznost, ani socialni empatie a inteligence nejsou vlastnostmi ani muzskymi ani zenskymi per se. Je to neco, co ziskavame pres svoje kultury: narodni, tridni anebo sub..
S tou zcestovalosti jsem nechtela ti nejak dotknout. Jen ze cesty tak pusobi: samozrejme veci se stavaji vecmi relativnimi. A to je jedine, co jsem chtela rict.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 16:09:54)
Cizinko, tím, že tyto vlastnosti získáváme přes své kultury, bych si opravdu nebyla tak jistá (pokud tedy subkulturou nemyslíš třeba i jen rodinnou jednotku, tak bude asi jejich velký podíl). Ale zrovna tendence k něžnosti bude hodně vrozená, někdo je a někdo není mazlivý a vidíš to už na malých dětech.

A jen vsuvka k tomu rozdělení rolí - ano, v českém prostředí je žena ta na první pohled poslušná, ale typicky na ten druhý ovládající muže a rodinu jemnými lstmi a intrikami :) Brrrr - tohle je mi z duše protivné, ovšem to je zase podmíněné mým rodinným zázemím.
 Levandule 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 16:14:51)
Hanko, reaguji na Tvůj příspěvek, s tím popise s chováním a rozdělením rolí v česku máš do jisté mířry pravdu, nedávno jsem na internetu viděla anglický seznamovací servr nabízející "feminismem nezkažené češky", ale na druhou stranu znám velké množství případů, kdy cizinci ony češky nezkažen éreklamují, neb ony se prý pouze jen tak tváří a po zjištění situace začnou údajně svými muži velmi citlivě manipulovat, tito však na to nejsou zvyklí...takže něco na Tvém popisu bude.

Cizinko, Tvé příspvěky čtu a čtu i příspěvky Lízy, myslím ,že se obě snažíte otevřít mnohým oči, Líza se však někdy nechává unést tím "jedna paní povídala", Tvoje říspěvky mně přijdou věděčtější.
 Levandule 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 16:15:35)
Mělo to být Markéto, oslovila jsem tímto tvou dcerku :-D!
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 16:44:14)
Marketo,

Co se tyka te neznosti, je to moc trefna poznamka. Jsem opravdu pospichala s formulovanim: hodne z nasich vlastnosti jsou tak trochu vrozene, ale kulturni prostredi v kterym vyrustame prece nas ovlivnuje tim ze je podporuje nebo potlacuje. Nekde treba vyjadrovat nehu je snadnej nez jinde, treba slovanske jazyky jsou tomu podatnejsi a maji vice forem. Nekde je snadneji byt ambiciozmim a asertivnim nez treba v Cesku.
Moje intuice o ceske spolecnosti je, ze to co popisujes, je jeden z dominantnich modelu rodinneho souziti, to jest takovy archaicky matriarchat: zeny ruznymi nepatrnymi prostredkami muzi ovladaji a pomluvaji. A vlastne odsud prameni ten stereotyp spolecensky schopnejsi a zodpovedne zeny.
Levandule, diky moc, uz vas tady musim nechat, protoze jinak se nezbalim a nepripravim se. Jsem i tak hodne nezodpovedna:-). Podivam se za nejaky tyden jak to vsechno dopadlo.
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 16:47:15)
Cizinko, koukám, že jsme obě napsaly zároveň skoro to samé :)
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 16:32:44)
Na chvíli jsem se odmlčela, protože jsem hledala článek, o kterém jsem se prve zmínila. Zde je odkaz:
Why girls will be girls
Poznámka o cestování se mě nijak nedotkla. Ano, souhlasím, moc ráda bych získala cestováním širší rozhled, neboť je svatá pravda, že "travel broadens the mind". Ale v mládí mi vylétnout do světa nedovolovala železná opona, a nyní si to nemohu dovolit z finančních důvodů. Musím v potu tváře vydělávat, aby cestovat a získávat zkušenosti mohly moje téměř dospělé děti. Aspoň si tedy čtu :-).
Ale k věci. Můj názor, který ovšm nikomu nevnucuji, je ten, že muži a ženy NEJSOU stejní, že jejich rozdílné chování a prožívání NELZE vysvětlit JEN společenským a kulturním vlivem.
J.

 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 16:45:32)
Janino, to si osobně myslím taky. Co je podstatné a co lze změnit, je kulturní nahlížení na tyto rozdíly, nebo naopak na "prohození" těchto vlastností. Aby nedocházelo k tomu, že uťápnutou holčičku budeme chválit, zatímco uťápnutému klukovi se posmívat. I když zrovna tohle totiž zřejmě nebude rys daný pohlavím, ale v naší kultuře je takto interpretován a "žádoucí". Podobně je to s inteligencí - "ty jsi tak chytrý, budeš určitě lékař nebo inženýr" vs. "nejsi ty nějaká přechytralá?" :) Tohle jsou věci, které by stály za to změnit, nemyslíš? Pokud to nepletu, jsi taky matfyzačka, takže ses s tím určitě nekdy potkala :)

 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 16:54:26)
JaninoH,

Tohle z casovych duvodu je muj posledni prispevek: to co pises, neni v neshode s mym nazorem ani s nazorem velke casti feministicke literatury. Ty biologicke vlivy jsou, jsou take kulturni rozdeleni roli a vlastnosti, ktere pomahaji jistym spolecnostem prezit. Jde jen o to, aby ty rozdily se neabsolutizovaly a nestaly se prostredkem k potlaceni emancipace nebo k diskriminaci zen. A proto je dulezity pokazde upozornovat, ze nic neni tak samozrejme jak se zda a ze v nekterych kulturnich "samozrejmosti" muze se skryvat nebezpeci nesvobody. Ale na tom se snad take zhodneme.
Ja vubec nechci zpochybnovat ani styl zivota panu Naglu, ani zpusob, jak vychovavaji svoje deti. Jen rict, ze presto, ze je to sympaticka rodina se svoji zajimavou ceskou katolickou subkulturou, vse je relativni.
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 17:20:40)
Přesně tak, nakonec jsme se shodly.
Jde o to, aby se rozdíly neabsolutizovaly, aby nevedly k diskriminaci. Jde o to, aby "mužskost" nebyla výhodou a "ženskost" hendikepem (takhle hezky česky se to podle Pravidel psát může, i když to vypadá hrozně :-)).
Ale chtít toho dosáhnout tak, že budeme tvrdit, že žádná "ženskost" a "mužskost" vlastně neexistuje (což mi připadalo, že cizinka ve svém prvním příspěvku tvrdila, ale možná jsem ji opravdu nesprávně pochopila), nikam se nedostaneme.
J.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 17:51:48)
JaninoH,
Ze jsem ten hravy nezodpovedny zivel:-) jeste jednou jsem si tady musela kouknout.

Myslim, zebys mela precist ten muj vstupni prispevek jeste jednou. Bylo tam hlavne o tom, ze poslusnost neni ani zenska ani muzska, a ani v ramci historicke a soucasne Ceske kultury by se nedalo tuhle vlastnost priradit ani jen holkam ani jen klukum.
Pak tam jedna z uvah se zacinala: Nikdo neni tak na hlavu... a precti si dal.

Jestli existuje "muzskost" nebo "zenskost"? V podobe genetickeho kodu zenskeho a muzskeho pohlavi docela jiste. Jen ze v lidske populaci jeji projevy silne variuji a to jak na biologicke a jeste vice na kulturni rovine. Je velice tezko ji definovat v podobe nejakych kvalit. Mimochodem, testosteron se vyrabi i v zenskem tele. Nekteri muzi maji jeho nizkou hladinu, nekteri dokonce byvaji schopni laktace. No v ramci procentualnich pravdepodobnosti by definovat zenstvi a muzstvi bylo by mozny. Otazkou je, k cemu to by pak bylo? A nebude to politicky zneuzitelny? Da se to delat, ale je to kluske tema, ktere muze byt zneuzita. Je to podobny jak s definici ras. Ted se zhodneme?
 Aja 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 18:19:56)
Cizinko, sice je to zajimave, ale ma pribeh ze zivota. Na vysoke skole jsem mela zahranicni profesorku, nesmirne vzdelanou zenu, ktera byla, rekneme, feministka. (Anemyslim to jako slovo, ktere by bylo predpojate). Proste zastankyne feministickeho hnuti. Presto si nam jednou povzdechla-mela syna a dceru. Od malicka se je snazila vychovavat rovne a nevnucovat jim zenske ci muzske stereotypy. Jestli jim i vypravela genderove pohadky, to nevim. Presto byl jeji syn jiz od malicka fascinovan technikou a uz v roce poznaval nektere typy aut, zatimco holcicka mela znacnou tendenci k tem "tradicnim" holcicim hrackam. Pani profesorka to brala jako trochu neuspech a dosla nakonec k podobnemu zaveru jako pan Lubos. Uprimne, pozoruji li sveho syna, myslim si totez. A to ja byla velmi netypicke devcatko, ktere odmitalo panenky a chtelo zasadne tatrovku.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 18:51:30)
Ajo, tak tohle byl velice jednoduchy pokus vyvratit feministicke postoje. Myslim, ze v diskusi bys nasla odpovedi, ale tahle je specialne pro tebe:
Ano, existuji velke procentualni pravdepodobnosti, ze nasi synove budou se chovat jako tata, jako chlapi na ulici a v TV a jako kluci ve skole. A ze dcery preberou zajmy a roli matky a realnich a medialnich zen a holek. Je mozny, ze kultura jistym zpusobem zpracuje jejich vrozene sklony, jine potlaci nebo potlacit nedokaze. Je ovsem uplne jiste, ze evropsky katolicky kluk bude se chovat jinak nez africky muslimsky kluk, nebo indicky hinduisticky kluk a i v ramci techto trech skupin budou obrovske rozdily ve vnimani sveho tela, svych duchovnich a telesnych schopnosti a sve budouci spolecenske roli. Otazkou je, no a co? Musime svoje dcery vychovavat jen jako budouci matky a nenabidnout jim plny skolni program s fyzykou a matematikou, jen proto, ze vetsi procento jich hraji si radeji s panenkami? A neni to vlastne lstiva predstava, ze technicky vice orientovani kluci budou mit matiku a prirodovedu radi, a neprehlizime spise fakt, ze holky k temto vedam jdou vlastni cestou (ve hrach v domacnost cvici trideni, poznavani latek a zakonitosti?) Nekrivdime jim, kdyz nepovzbuzujeme jejich ambice? Otazka neni o tom, ze nejsou rozdily, at kulturni anebo biologicke. Ta rozdilnost povah a cest neni spatna, je spise zajmava, do jiste miry je to rise hry, svobody a nepocetnych kombinacnich moznosti. Otazka je politicka, jak rozdily zneskodnit tak, aby nedelaly nekomu jeho (jeji) cestu tezsi, chapes?
 L 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(19.11.2006 0:18:27)

A co cesta těch holčiček a žen, které svou odlišnost od mužů neoznačují nadřazenými pejorativy "poslušnost, skromnost", ale mohou ji označit například za rafinovanost a chytrost. I u těch budeme předpokládat matematicko-fyzikální ambice, je-li jim jasné, že zmrazený špenát se uvaří daleko pomaleji než čerstvý? Cizinko, ono být ženou neznamená nutně být blbcem, ale právě vlivem současné kultury, která ,se obávám, je opravdu silnější než příroda, se žena snadno dostane do společenského tlaku být top managerkou se zážitky z divokého raftu, zatímco svoji zálibu v paličkování bude raději ve společnosti tajit. Copak lze odmítnout možnost, šanci? V dnešním světě? Jen aby nám v té naprosto rovnoprávné společnosti šťastných ženských spíš neubylo.
Pan Luboš se sice dopustil zjednodušeného hodnocení svých dětí, respektive potvrdil si malým souvětím o nich svoji představu o tom, jak by to mělo být, ovšem několik řádků nad tím jeho děcka bez rozdílu pohlaví uklízejí ze stolu.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(19.11.2006 10:43:38)
L,
Ano souhlasim, obcas pod tlakem kultury byvaji holky tak emancipovane, ze polykaji hormonalni antikoncepci od 15 let, a to ne pro to, ze maji neprekonatelnou chut na sex. Take kvuli tomu sympatizuji trochu totalitou oslabenym ceskym cirkvim, ktere vedle feministek hlasaji, ze to vubec nemusi delat, je jejich pravo to nedelat...

Ale take byt cizinkou neznamena, byt nepritelem ceske kultury a videt v ni nejaky patriarchalni stredovek. Spise jsem napsala, ze dominantni model rodinneho souziti podle moji intuici je matriarchalni (ale ne rovne partnerstvi, to je vzacny model vsude na svete). Je zabavny, jak se nikdo nevsiml, ze jsem se take zastala kluku pana Nagla, mi se zda, ze jejich tata trochu velice cesky prehani s jejich chaoticnosti a horkymi hlavama (zaroven jim to laskave schvaluje jako projev nezvladatelne klukovitosti). Vlastne nedavno psala jsem v jedne diskusi, ze prvni rok v Cesku jsem si vazne myslela, ze podlahu uklizi jenom muzi. Takze opravdu se nedivim, ze vsichni deti uklizi ze stolu.
 cizinka 
  • 

spenat 

(19.11.2006 11:07:26)
L, neodpovedela jsem na tu vetu se spinatem primo, tak jeste jednou. Ani ze clanku pana Lubose neda se pochopit, ze zena v ceske kulture je blbec, naopak, jeho holcicky v ocich otce jsou rozvaznejsi zatim co kluci jsou zblble silaci. Ale presto vsechno, procentualne malo zen vsude na svete, vcetne v CR, jsou ucene mit ambice, prosazovat se individualne, a to je treba poznat na studentech, s kterymi casto mivala jsem tu cest... Vis, rikat ze jsem chytra jako zena a umim si poradit ve vsech praktickych situacich je neco jineho, nez rict, ze no, jsem proste chytra, a umim neco, kdo malo kdo umi tak dobre.
 Majka 
  • 

holky a kluci 

(18.11.2006 15:52:54)
Já myslím, že rozdíly v chování máme už od narození. Akorát se u někoho projeví více a u někoho méně. Moje o dva roky starší sestra, byla od malička pečlivá, hodná, pořádná, neprala se, nelezla po stromech...já byla pravý opak. Radši než s panenkama jsem si hrála s autíčkama, pistolkama a nářadím u táty v dílně. Zrovna tak jsem nesnášela nošení šatiček a sukní, ségra se načančala a vypadala jako princeznička. Mě si, vedle ní, lidi pletli s klukem ještě v patnácti.

Podle mě se každé dítě narodí už jako osobnost a okolí ho zas až tak moc neovlivní, pokud mu jeho roli vyloženě nevnutí. Já sama mám tříletou dceru, nakoupili jsme jí panenky i autíčka a mašinky. Kupodivu, si narozdíl odemě, hraje radši s panenkama a ráda se parádí. Nosí prstýky, sponečky, korálky...(já jen snubní prsten) nestačím se divit po kom to dítě je :o)

Rozdíly mezi pohlavími by se neměli brát tak tragicky, holka by jednou měla umět vyměnit žárovku, přidělat si na zeď obrázek a kluk by si zase měl umět vyžehlit kalhoty a přišít knoflík. Ale jinak je moc fajn, že jsme každý úplně jiný. Vždyť by to pak na tom světě byla nuda.

 cizinka 
  • 

Re: holky a kluci 

(18.11.2006 19:47:02)
Majko, tady nikdo nebere rozdily tragicky:-). Uz jsem jednou tady psala, ze rozdilnost je rise svobody, hry a nepocetnych moznych kombinaci. Ale k veci: ze hodne veci prineseme se v geneticke vybave, nepopiram.. Ale pokud nas neuvlivnuje okoli, jak pak vysvetlis, ze 16leta muslimska holka nosi satek, stydi se kdyz nekdo vidi jeji nezahalenou nohu a zcela dobrovolne vdava se za muze, kterou ji vybrali rodice, zatim co jeji ceska vrstevnice studuje, stydi se spise kdyz nema to spravne obleceni a nosi nemozne veci v nevhodnych prilezitostech, ktere ji ohrozuji zdravi (treba tady byl kdysi clanek od Macesky o tom, jak pubertacky muzou dopadnout po straveni letni stredoevropske noci s odhalenymi zady a brichem). Proc jejich vrstevnik muslimsky kluk studuje, stejne jako jeho vrstevnik Cech, a oba nosi obleceni, ktere jim dava maximalni pohodlnost pohybu? A nemusime to brat tak globalne, venkovske ceske deti take budou vnimat svoje genderovych roli asi jinak nez deti mestske a velkomestske. Vsichni jsou pod vlivem medii a jejich genderovych roli, ale zaroven vidi rozdilne vzory souziti svych rodicu a sousedu. A ty rozdeleni roli na venkovskym statku jsou samozrejmejsi nez v mestskem byte, kde ani ti naradi se nevali na kazdem kroku:-).
Vazne tady nikdo se vlasy nerve, jen mluvi, ze zadne lidske vlastnosti nejsou tak uplne samozrejme holcici, a ani klucici ne. Ani neagituje zmenit svuj vyslapany model rodinneho souziti, jen si zamyslet, jestli opravdu vsechno po nas deti prijimaji ochotne a samozrejme, anebo neco jim tak trochu vnucujeme, a do jejich ‘klucicich’ nebo ‘holcicich’ roli je nenasmerujeme tim, jak komentujeme jejich chovani.
 koala 
  • 

Re: Re: holky a kluci 

(18.11.2006 19:55:18)
Teda cizinko ty se ráda čteš, viď. Nejsi ty náhodou grafoman? Tos nám to teda vysvětlila, v různých zemích, mšstech a prostředích se žije různě, děti se chovají tak jak je v jejich okolí zvykem. To je teda objev. A co jako bys čekala, to ví každý. Na to nemusíš psát sáhodlouhé příspěvky. Ale čím bys léčila komplexy, viď?
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: holky a kluci 

(18.11.2006 20:04:16)
Koalo, no asi by nedalo rict, ze nas dvou tady resim komplexy ja. Ja naopak od tebe odpovidala Majce na prispevek, ve kterem se bavilo o tom, o cem chtel asi zahajit diskusi pan Lubos, kdyz nam po treti napsal, ze jeho kluci se chovaji jinak nez holky. Opravdu vsichni vime, ze deti chovaji se tak, jak byva v jejich kulturach zvykem. Ale vyvadime z toho zavery, kdyz mluvime o svych synech a dcerach? Nechces radeji napsat neco vecneho?
 koala 
  • 

Re: Re: Re: Re: holky a kluci 

(18.11.2006 20:30:11)
a proč bychom z toho měli dělat proboha nějaké závěry. Já taky nedělám závěry z toho, že když je noc, tak je tma, a když je den tak je světlo. Pořád se nimráš v blbostech. koala
 Jarka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: holky a kluci 

(18.11.2006 20:41:28)
To je dobře, milá koalo, že z toho neděláš závěry. Jinak by ses pořádně sekla. Tma může být i ve dne a noc i tehdy, když je světlo. Pokud se ti cizinčiny příspěvky zdají jako nimrání se v blbostech, tak se v nich nenimrej a hleď si něčeho užitečnějšího. Nechť si s cizinkou pokecá ten, komu se nadhozené téma jako nimrání se v blbostech nezdá. Nebo snad v sobě nosíš nějaký komplex, když musíš usměrnovat ty, kdož se dle tebe nimrají v blbostech, aby se v nich nenimrali? Proč jejich příspěvky prostě nepřehlédneš, když vlastně z tvého pohledu o nic nejde?
 koala 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: holky a kluci 

(18.11.2006 20:48:55)
No asi proto, že nás cizinka neustále poučuje o samozřejmostech a píše se směsí opovržení a blahosklonné nadřazenosti nad ubohými českými husičkami. Nezapomenu na její výrok - agresivní nevzdělaná spokojenost- nebo tak nějak. Ale svůj smysl to má, vždycxky se nad jejíma žvástama pobavím. Ještě mi neodpověděla ona, už se na to těším a pak opravdu půjdu dělat něco užitečnějšího a zároveň zábavnějšího. koala
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: holky a kluci 

(18.11.2006 21:04:23)
Koalo, ja tak nejak ceske zeny ani publiku Rodiny nevidim jako hejno hus. To je jakesi zkrivene videni. Pokud bych videla, nevidela bych smysl tady byt. "Agresivni nevzdelana spokojenost" byl muj vyrok pro zcela konkretni diskuterku, ktera mne urazet zacala o hodne drive nez ja ji napsala jsem tohle. Ano, mas pravdu, bavime se obcas o banalitach (i kdyz mam tady povest prehanejisi s vedeckymi odkazy intelektualky:-)) ale opravdu o banalitach, ale neni to kouzelny, ze presto vidime veci rozdilne? A neni to normalni a puvabna soucast zivota? A pokud tady se vsichni prihlasily by se stejnym nazorem, nebyla by nuda? Kdyz se sypou ne nazory, ale urazky a osobni utoky, pak uz to zase neni zabava, ale ztrata casu. Ale kazdy tady ma nekonecny prostor rict co chce, a take nekonecny prostor se znemoznit. A ted uz bez delat neco uzitecneho.
Jarko, uz nekolikkrat ti dluzim diky, za odpovidani na prispevky, na ktere mne nestaci sily.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: holky a kluci 

(18.11.2006 21:07:42)
"A ted uz bez delat neco uzitecneho."
???
Máš na víc, cizinko, ne;-)
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: holky a kluci 

(18.11.2006 21:10:25)
Lizo, nikdy nezapomen, ze kazdy prispevek ma kontext. Totiz koala slibovala, ze se docka meho prispevku, a pobezi delat presne ty uzitecnejsi veci;-).
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: holky a kluci 

(18.11.2006 21:16:53)
A tááááááááááák :-DDDDDDDDD
 problem 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: holky a kluci 

(18.11.2006 21:43:10)

Tak jsem si trochu početla a mám z vás hlavu jako balon.Fakt se mi zdá,že jste se zabředly do nesmyslů,ze kterých nevíte jak ven.......
Myslím,že každá z vás má svojí pravdu a jak je vidět,stojí si za ní zuby nehty.Nebo si potřebujete jedna jako druhá dokázat,která z vás je in???????Jen se proboha nezačněte urážet,jste prostě osobnosti,které mají svůj názor,ale ten vám přece nikdo nebere?
 Jarka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: holky a kluci 

(18.11.2006 21:11:18)
O samozřejmostech asi ne, když se pravidelně nachází oponenti. Pokud si nad jejími příspěvky připadáš jako hloupá česká husička, tak chápu tvé kopání kolem sebe. Já si tak ale nepřipadám a cizinka mi nijak nevadí. Nebýt jí, tak bych si článek pana Nágla ani nepřečetla. To cizinčin příspěvek nabudil moji zvědavost.
 aaa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: holky a kluci 

(18.11.2006 21:59:04)
Tak mne napadlo, není ta cizinka něco jako Jára Cimmerman.Vždyť kdyby nebylo jí, tak tu většina diskuzí skončí dřív než začne.Není to pokus správce přilákat víc čtenářů a tím i víc inzerentů. To by byl tedy dobrý tah. Já myslím, že někdo jako cizinka snad ani ve skutečnosti nemůže existovat. Totéž platí na Boba. aaa věrná čtenářka hledající tady pobavení
 dasa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: holky a kluci 

(19.11.2006 9:25:53)
Taky už mě to napadlo.
 cizinka 
  • 

Takhle 

(19.11.2006 10:32:41)
asi citi Buh, kdyz ho pomluvaji ateisti. Chcete vedet co delam? Chechtam se.
 dasa 
  • 

Re: Takhle 

(20.11.2006 11:17:09)
Ahoj cizinko. To bylo moc trefné přirovnání. Taky jsem se musela zasmát. Musím říct, že začínám tvé články v diskuzi vyhledávat a není už pro mě důležité, jestli s obsahem souhlasím nebo jsou mi proti srsti. V tematice feminizmu a genderových rozdílů se nepohybuju moc zdatně a tak proto jsem takové pohledy v článku pana Nágla neviděla a pojala jsem ho trochu jinak. Samozřejmě, že každý si z toho vytáhne to vlastní. Když jsem si článek p. Nágla v pátek ráno rozespalá a ne v moc dobré náladě přečetla, spíš mě trochu povrchně pohladil na duši, bylo to pro mě příjemné, trochu romantické počtení a neměla jsem potřebu něco v tom řešit. Byla jsem ráda, že je to trochu něco odlišného od kojení, porodů, porodnic, mateřských školek, škol, špatném spaní dětí atd..(tím nijak tyto diskuze neodsuzuju, sama se jich také někdy zúčastňuju), prostě to bylo něco jiného, co mi přišlo v nadcházející víkend vhod. Musím se přiznat, že jsem tento článek četla spíš povrchně, jako když někdo ráno zběžně projde noviny s tím, že se k něčemu, co ho tam zaujalo, ještě během dne vrátí. Rozhodně jsem k tomu nepřistupovala s feministickým postojem a genderové rozdíly jsem tam neviděla. Ty jsi to začala dost podrobně rozebírat s určitou oddaností k věci tobě vlastní( to nemyslím sarkasticky ani jako urážku) a mě to prostě trochu naštvalo, vytrhla jsi mě z mé falešné pohody z romantického dílka. Tak proto jsem reagovala na tebe tak, jak ses dočetla. Jestli tam byla agrese a přehnaná asertivita, tak promiň, nerada takhle vystupuju, ale v tu chvíli mi přišlo, že pořád něco musíš řešit a kritizovat, ikdyž pro to tu tato diskuze taky je.
Co se týká feminizmu - moc se v tom (možná ke své škodě) nepohybuju, vše co je moc přehnané a dramatizující mě odrazuje, ale samotná myšlenka feminizmu je mi samozřejmě blízká, neb jsem žena. Také se během života setkávám s určitými vžitými normami, které se mi přijímají hůř a nebo jsou pro mě nepřijatelné, ale to už je z jiného soudku.

 cizinka 
  • 

Re: Re: Takhle 

(20.11.2006 11:30:14)
Daso, dik za tenhle prispevek:-). Ani z tveho prvniho prispevku necihala ta agresivita a neprijemna vtiravost kecu do intymnich veci, kterou jsem vycitala zenske genderove kulture v jinem prispevku, ktery jsi, jak tusim cetla. Jen nebyl konkretni a to neni zadny hrich proti slusnosti:-).
Jsem ted nemocna, jsem zasekla tam, kde nemam co delat a nedelam to, co delat musim, tak jsem ted nervozni jako pes, ale tady se spise bavim diskusi pro odreagovani, a opravdu nejsem na nikoho zla ani myslenkou ani vyjadrovanim se:-). A dik jeste jednou, ze jsi to pochopila.
 Bavící se :o) 
  • 

Opravdu věcná diskuze 

(19.11.2006 19:08:05)
Cizinko a Koalo, takhle se mezi sebou můžou hašteřit jen ženský. A a pak, že mezi pohlavími nejsou rozdíly :-))))
 cizinka 
  • 

Re: Opravdu věcná diskuze 

(19.11.2006 19:44:16)
Bavici se,
Je dobry cist, chapat, co ctes, a premyslet jeste pred tim nez se zacnes smat.
1) S koalou nebyla vecna diskuse o tematu, ale ztrata casu, coz jsem ji napsala. Proc ale odpovidam na takove prispevky, a verim ze i netovou diskusi da se zkultivovat, sama nevim, asi budu muset se zeptat psychologa;
2) Pokud bys umel cist a chapal co ctes, mezi muzi a zeny nejsou jen pohlavni biologicke rozdily, ale i genderove kulturni rozdily;
3) Hastereni je zenam velice vlastni, ale neni jejich vyhradni vlastnost, a jsme ve sfere genderove kultury ne pohlavnich rozdilu, upozornuji. Ani nevis jak casto pri cetbe diskusi na Rodine jsem premyslela, jak nespravedlivy je posudek, ze ambice nejsou zenam vlastni. Jsou, jeste jak, ale jsou nasmerovane smerem, ktere nekam nevedou: vytahovat se a poucovat kazdou, kdo ma jiny postoj, jak tim jedinym spravnym zpusobem rodi, koji a pecuje se o telo, kecat do tech nejintymnejsich vecech, do kterych nikomu nic neni. A psat prispevky, z kterych se vyleva takova agrese a asertivita, ze muze zpusobit vetsi citovou ujmu nez najezd Tatarskych valecniku. A jake bylo moje prekvapeni, kdyz jsem zjistila, ze jejich autorky casto jsou vysokoskolacky. Ja vazne verim, ze jestli tahle agrese a tyhle ambice pred 200 let byly preneseny do sfery verejne, tam, kde soutezivost ma cenu, teorii relativitu by objevila o hodne drive nejaka pani Einsteinova, totiz tahle intuice muze napadnout zenu v jejich tradicnich zamestnanich o hodne castej, nez muze.
Ted dobrou zabavu preji.
 Bavící se :o) 
  • 

Re: Re: Opravdu věcná diskuze 

(21.11.2006 19:39:45)
Z čeho jsi usoudila, že jsem muž?
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Opravdu věcná diskuze 

(21.11.2006 19:51:50)
Bavici se,

obsahove tvoje skromna produkce vypadala na spise chlapskou, ale se omlouvam ze jsem tam nedala politicky korektni (a).
 Majka 
  • 

holky a kluci 

(18.11.2006 15:52:54)
Já myslím, že rozdíli v chování máme už od narození. Akorát se u někoho projeví více a u někoho méně. Moje o dva roky starší sestra, byla od malička pečlivá, hodná, pořádná, neprala se, nelezla po stromech...já byla pravý opak. Radši než s panenkama jsem si hrála s autíčkama, pistolkama a nářadím u táty v dílně. Zrovna tak jsem nesnášela nošení šatiček a sukní, ségra se načančala a vypadala jako princeznička. Mě si, vedle ní, lidi pletli s klukem ještě v patnácti.

Podle mě se každé dítě narodí už jako osobnost a okolí ho zas až tak moc neovlivní, pokud mu jeho roli vyloženě nevnutí. Já sama mám tříletou dceru, nakoupili jsme jí panenky i autíčka a mašinky. Kupodivu, si narozdíl odemě, hraje radši s panenkama a ráda se parádí. Nosí prstýky, sponečky, korálky...(já jen snubní prsten) nestačím se divit po kom to dítě je :o)

Rozdíly mezi pohlavími by se neměli brát tak tragicky, holka by jednou měla umět vyměnit žárovku, přidělat si na zeď obrázek a kluk by si zase měl umět vyžehlit kalhoty a přišít knoflík. Ale jinak je moc fajn, že jsme každý úplně jiný. Vždyť by to pak na tom světě byla nuda.

 & 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 18:36:11)
Cizinko,


"Hodna holcicka" neni jenom Ceske specifikum. Bydlim v Holandsku {manzel je Nizozemec}. A ac je Nizozemsko povazovano za moderni zemi, tak okolo sebe vidim plno prikladu, kdy je u divky cenena me zvydavost, ale poslusnost. Vetsinou jsem to vypozorovala u vericich rodin.
O proti tomu ja jsem rozhodne nebyla vychovana system "hodna holka". Mamka do ted nedsene vypravi, jak jsme ze sestrou pomalovali zdi, nebo rozmlatili radio, protoze jsme hledaly maly herce :o}}
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 19:02:05)
H&M, otazkou ovsem je, jestli "hodna holka" v Holandsku je totez, jak v Cesku- to by ovsem bylo by velice zajmave tema a jak tyhle predsvavy variuji. Ze i v ceskem prostredi (stejne jako v nizozemskym) predstavy o zenstvi jsou hodne variabilni v ruznych spolecenskych vrstvech nebo subkulturach uz jsem snad psala, trochu nechapu proc mi pises ten druhy odstavec. Ani ja jsem nebyla vychovana jako ta "hodna":o).
 Petra 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(20.11.2006 6:32:45)
Poctivě jsem přečetla oba tvé příspěvky, ale ač se všemocně snažím, vychází mi z toho jediné -prostě NESNÁŠÍŠ chlapy:-)
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(20.11.2006 9:34:37)
Petro, chlapi mam rada, pokud se chovaji slusne, stejne jako zeny:-). Sveho syna a manzele miluji. Kvuli svemu pracovnimu prostredi mam vice kamaradu nez kamaradek, a kvuli pohyblivemu zpusobu zivota mam jich opravdu mraky:-). Mam jen kriticky (ale ne hystericky) vztah k soucasne genderove kulture, zenske a muzske zaroven.
Cetla jsi bud nepoctive nebo nebo ovlivnena svymi vlastnimi predsudkami o feminizmu a genderove studia a take mozna, jako hodne kdo tady ve vztahu ke mne, xenofobnimi predsudkami. Jako na doplnek se jeste podivej na moji odpovede pro L.
 hanka, tři děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(22.11.2006 0:40:57)
Jo, vpodstatě s vámi souhlasím, jen na ten poslední odstavec, vycházím z nedávné události: můj drahý manžílek se mi po pěti letech opil a to tak že dost na to, aby si ráno vzpomněl, co předešlý večer dělal. Není pro mě podstatné co se stalo, on má miloučkou opici, takže vlastně nic, ale spíš mě štve, že opilej chlap, to je vlastně frajer, /pokud někoho nezmlátí, a třeba ještě hůř/ no a jak se společnost dívá na opilou ženskou? No a z jinýho soudku: proč ženská za stejnej pracovní výkon dostane klidně i o 5tisíc míň na platu? A přitom děvčata, co máte dětí víc než jedno: byl by chlap schopen vás zastoupit na celých 100% a to bez vyjímky? Že bych večer přišla domů, všude naklizeno /nejmíň 1týdně kompletně uklizeno, setřeny podlahy, vyluxováno / navařeno, vypráno, vyžehleno? Že bych se večer přihnala domů z práce se slovy, no tady je krásně, ty se máš...kde že jsi říkal je ta večeře? Nojo, děcka, umejt a spát... a pak bych u nich třeba usnula. A ráno: Miláčku, kam jsi mi dal tu halenku, co jsem měla včera na sobě? Jo tys mi ji vypral, no to seš hodnej, ale mohl bys mi ji ještě vyžehlit? Já dneska vůbec nestíhám...
 Petru 
  • 

Hanko - Hi,hihihi 

(22.11.2006 7:07:29)
Hanko, to jsem se po ránu krásně zasmála. Takhle to bohužel u mě nefunguje ani , když jsem doma já. Není každá ženská toho, co píšeš schopná, tak to těžko můžeš chtít po chlapovi.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(22.11.2006 9:34:03)
Hanko, ja ale po tym svym muzu to chtit. Ne dokonalych veci, ja take nejsem dokonala, ale muzu to v klidu a z duverou ocekavat, a ze se vratim z cest a bude mne cekat prijemny byt a vecere. Vdecim to jeho osvicenym rodicum a trochu sama sobe. Vsechno je kulturne relativni a veci vychovy.
 hanka, tři děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(22.11.2006 0:41:11)
Jo, vpodstatě s vámi souhlasím, jen na ten poslední odstavec, vycházím z nedávné události: můj drahý manžílek se mi po pěti letech opil a to tak že dost na to, aby si ráno vzpomněl, co předešlý večer dělal. Není pro mě podstatné co se stalo, on má miloučkou opici, takže vlastně nic, ale spíš mě štve, že opilej chlap, to je vlastně frajer, /pokud někoho nezmlátí, a třeba ještě hůř/ no a jak se společnost dívá na opilou ženskou? No a z jinýho soudku: proč ženská za stejnej pracovní výkon dostane klidně i o 5tisíc míň na platu? A přitom děvčata, co máte dětí víc než jedno: byl by chlap schopen vás zastoupit na celých 100% a to bez vyjímky? Že bych večer přišla domů, všude naklizeno /nejmíň 1týdně kompletně uklizeno, setřeny podlahy, vyluxováno / navařeno, vypráno, vyžehleno? Že bych se večer přihnala domů z práce se slovy, no tady je krásně, ty se máš...kde že jsi říkal je ta večeře? Nojo, děcka, umejt a spát... a pak bych u nich třeba usnula. A ráno: Miláčku, kam jsi mi dal tu halenku, co jsem měla včera na sobě? Jo tys mi ji vypral, no to seš hodnej, ale mohl bys mi ji ještě vyžehlit? Já dneska vůbec nestíhám...
 hanka, tři děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(22.11.2006 0:41:29)
Jo, vpodstatě s vámi souhlasím, jen na ten poslední odstavec, vycházím z nedávné události: můj drahý manžílek se mi po pěti letech opil a to tak že dost na to, aby si ráno vzpomněl, co předešlý večer dělal. Není pro mě podstatné co se stalo, on má miloučkou opici, takže vlastně nic, ale spíš mě štve, že opilej chlap, to je vlastně frajer, /pokud někoho nezmlátí, a třeba ještě hůř/ no a jak se společnost dívá na opilou ženskou? No a z jinýho soudku: proč ženská za stejnej pracovní výkon dostane klidně i o 5tisíc míň na platu? A přitom děvčata, co máte dětí víc než jedno: byl by chlap schopen vás zastoupit na celých 100% a to bez vyjímky? Že bych večer přišla domů, všude naklizeno /nejmíň 1týdně kompletně uklizeno, setřeny podlahy, vyluxováno / navařeno, vypráno, vyžehleno? Že bych se večer přihnala domů z práce se slovy, no tady je krásně, ty se máš...kde že jsi říkal je ta večeře? Nojo, děcka, umejt a spát... a pak bych u nich třeba usnula. A ráno: Miláčku, kam jsi mi dal tu halenku, co jsem měla včera na sobě? Jo tys mi ji vypral, no to seš hodnej, ale mohl bys mi ji ještě vyžehlit? Já dneska vůbec nestíhám...
 hanka, tři děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(22.11.2006 0:41:33)
Jo, vpodstatě s vámi souhlasím, jen na ten poslední odstavec, vycházím z nedávné události: můj drahý manžílek se mi po pěti letech opil a to tak že dost na to, aby si ráno vzpomněl, co předešlý večer dělal. Není pro mě podstatné co se stalo, on má miloučkou opici, takže vlastně nic, ale spíš mě štve, že opilej chlap, to je vlastně frajer, /pokud někoho nezmlátí, a třeba ještě hůř/ no a jak se společnost dívá na opilou ženskou? No a z jinýho soudku: proč ženská za stejnej pracovní výkon dostane klidně i o 5tisíc míň na platu? A přitom děvčata, co máte dětí víc než jedno: byl by chlap schopen vás zastoupit na celých 100% a to bez vyjímky? Že bych večer přišla domů, všude naklizeno /nejmíň 1týdně kompletně uklizeno, setřeny podlahy, vyluxováno / navařeno, vypráno, vyžehleno? Že bych se večer přihnala domů z práce se slovy, no tady je krásně, ty se máš...kde že jsi říkal je ta večeře? Nojo, děcka, umejt a spát... a pak bych u nich třeba usnula. A ráno: Miláčku, kam jsi mi dal tu halenku, co jsem měla včera na sobě? Jo tys mi ji vypral, no to seš hodnej, ale mohl bys mi ji ještě vyžehlit? Já dneska vůbec nestíhám...
 hanka, tři děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(22.11.2006 0:41:38)
Jo, vpodstatě s vámi souhlasím, jen na ten poslední odstavec, vycházím z nedávné události: můj drahý manžílek se mi po pěti letech opil a to tak že dost na to, aby si ráno vzpomněl, co předešlý večer dělal. Není pro mě podstatné co se stalo, on má miloučkou opici, takže vlastně nic, ale spíš mě štve, že opilej chlap, to je vlastně frajer, /pokud někoho nezmlátí, a třeba ještě hůř/ no a jak se společnost dívá na opilou ženskou? No a z jinýho soudku: proč ženská za stejnej pracovní výkon dostane klidně i o 5tisíc míň na platu? A přitom děvčata, co máte dětí víc než jedno: byl by chlap schopen vás zastoupit na celých 100% a to bez vyjímky? Že bych večer přišla domů, všude naklizeno /nejmíň 1týdně kompletně uklizeno, setřeny podlahy, vyluxováno / navařeno, vypráno, vyžehleno? Že bych se večer přihnala domů z práce se slovy, no tady je krásně, ty se máš...kde že jsi říkal je ta večeře? Nojo, děcka, umejt a spát... a pak bych u nich třeba usnula. A ráno: Miláčku, kam jsi mi dal tu halenku, co jsem měla včera na sobě? Jo tys mi ji vypral, no to seš hodnej, ale mohl bys mi ji ještě vyžehlit? Já dneska vůbec nestíhám...
 A+dcera 03/04+syn 04/06 
  • 

Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 16:56:33)
Milá Dagmarjano,
občas čtu Tvé komentáře a názory k různým příspěvkům na Rodině a musím s Tebou souhlasit.
Připadá mi kolikrát, tedy i tentokrát, že bych to nenapsala lépe!

Luboše a jeho manželku velmi obdivuji, jak si dokázali s "darem" tolika dětí "poradit", dát všem dětem to nejpodstatnější kromě základních materiálních potřeb - tedy LÁSKU!
Výchova tolika potomků musí mít samozřejmě řád, aby se nestala pro všechny zúčastněné destruktivní, ale také se neobejde bez mnoha "karambolů" a vypjatých situací.
Toto je předmětem kritiky zastánců "liberálnější výchovy". Tedy kritiků "patriarchálních pořádků".
Luboše taky velmi obdivuji za jeho "pisatelské umění".S vtipem, nadsázkou a láskou komentuje dění ve své netradiční rodině.

 abcd 
  • 

Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 20:28:58)
Ach jo, někdo napíše článek plný pohody a vlasních bohatých zkušeností s výchovou dětí a tady se znovu rozpoutá diskuze o tom, jak to v čechách děláme špatně a podle nejnovějších výzkumů je všechno jinak. Umíte si, vy rozumbradky vůbec představit, že někdo žije krásný a hodnotný život, aniž se pořád pitvá ve svých a rodinných zvycích, pořád něco studuje a někomu se snaží nutit svoje názory. Umíte vy vůbec být normálně a jednoduše štastné a vytvořit prostředí pro svoje děti, aby byly štastné i ony. Z popisu té rodiny vystupuje klid a krásný domov pro všechny. Tak mi to naštvalo, že z toho začínám být patetická. abcd
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 20:34:33)
abcd, a proč by se nemohla rozpoutat? Podle mého názoru je kultivovaná a věcná a inspirovaná článkem; nijak přitom nepopírá, že ze psaní pana Nágla čiší pohoda a láska ke všem členům rodiny. To se přeci nevylučuje, ne?
 JaninaH 


Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 20:48:46)
No, víš, abcd, pod článkem je napsáno Napište nám svůj názor k tomuto článku
Možná proto tam lidé píší svoje názory :-)
 abcd 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 20:52:04)
Mně přeci nevadí, že lidé píší svoje názory, od toho je to tady, ale promiňte, z pohledu běžných rodičů to jsou strašný blbosti. abcd
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 21:36:24)
:)))) Nikdy jsem si nemyslela, že jsem "neběžný rodič", když kromě láskyplného a šťastného prostředí pro děti ještě navíc přemýšlím i o společnosti, kultuře a jejím dopadu na náš život. Tak dík za poklonu! :)
 psycholog 
  • 

Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(17.11.2006 23:42:03)
Cizinko ty si tady často na něco hraješ, tentokrát na psychologa.
Nezlob se ale tohle cos vytvořila je blábol beze smyslu. Komplet.
 dasa 
  • 

Re: vse je relativni jeste vice, nez si myslite 

(18.11.2006 10:06:20)
Cizinko, promiň, ale tentokrát jsi vedle jak ta jedle. Vždyť jsi úplně mimo. O to, co tady celkem vehementně až někdy agresivně rozebíráš, tu přece vůbec nejde, a zrovna tohle tím " básník nechtěl říct", alespoň já si troufám říct... Vždyť přece není smyslem pořád něco řešit a dohadovat se, teď snad dámy a pánové prominou - o "prd", který ty si vždy v nějakém článku vytrhneš z kontextu a řešíš.
Jde tady o svobodu názoru, chápu, ale tohle už mi přijde trochu zcestné.
Jedinou výhodu snad vidím v tom, že tvé články zde rozvíří hladinu nudy, ale i klidného pokecu a diskuze se rozjede.
Zkus sama někdy vyjít s kůží na trh, napiš smysluplný článek, který bude mít hlavu a patu a ostatní budou řešit zase tebe. Nevyjadřuj se pořád jen k někomu a něčemu a pošli něco ty, sama si zadej téma. Možná ti ostatní porozumí lépe, odkryj se trochu....Je hodně jednoduché si hrát na chytrou, ale nesmí z toho čpět povrchnost a přetvářka. Přijde mi, že si stále jen na něco hraješ. Nejde ani tak o to, jakým způsobem něco napíšeš (máš celkem velký všeobecný přehled, dobrou slovní zásobu, jen to vyjadřování je stále ještě kostrbaté, ale s tím ty určitě něco uděláš, jsi určitě hodně ctižádostivá a máš své cíle), ale nesmí to být klišé, které já osobně z tvých článků cítím. Klišé schované za "bojovnicí za pravdu". Neber to jako urážku, píšu tak, jak ty jednáš s ostatními - narovinu a bez zástěrky.
 cizinka 
  • 

Daso, abcd a psychologe 

(18.11.2006 11:43:40)
Hele Daso a pszchologe, moje cestovni plany tak nejak se zvrtly, stravim tu chvilku casu velice smysluplne: odpovidanim na prispevky, ve kterych neni na co odpovědět. Nebojte, ja jsem na kritiku svych publikaci velice dobre zvykla a snasim je velice dobre. Jedine na co jsem si jeste nezvykla, to je ten zlozvyk, ktery je vlastni spise vychodoevropske odborne verejnosti, ale neni jeji vyhradni vlastnosti: kdyz nekdo napise ze neco je blbost, a neda laskave vedet, co presne a proc. Na Rodine mne bavi spise dialogicka forma povidani o temach, ktere mne v Ceske spolecnosti zajima, zadne ambice tady se prosadit jako autorka hlavnich clanku nemam:-).
Ta jedina konkretni vec, kterou jsi mi, Daso, vytkla, je, ze vytahla jsem z clanku neco, co tam nebylo. No, par lidi se vsimlo, ze vlastne bylo, ale fajn, pro vzacnejsi navstevniky Rodiny dluzim vysvetleni o historickym rozvoju mych postoju k clankum pana Nagla.
Vis, ja jako feministka a liberalka, na kterou si nehraji, a kterych pohled na svet (ale ne jedinou pravdu) chci vnest do techto diskusi, paradoxne fandim Ceskym krestanskym cirkvim obecne a Naglovym konkretne. Svoboda podle mne neni abstraktni duch, je to moznost volby, a vlastne krestanske komunity jsou tim vzacnym ostruvkem v Ceske spolecnosti, kde zena muze klidne a na plno se realizovat doma nebo bez urazek vychovavat postizene dite. A pan Nagl bude pamatovat, ze jsem jeho postoje velice vasnive a oddane hajila. Jednou pan Nagl tady povypravel srandovni historku sve zeny, ktera nebyla uplne sexisticky vtip, ale par feministek tady se shodl, ze to je vtipkovani potencialne nebezpecne. Od te doby pan Nagl napsal nekolika milych clacku o svych detech, ve kterych ovsem rozvijel tema genderovych rozdilu. Tak jednou jsem se sebrala, abych mu se vsi sympatii rekla, ze sice mam jeho rodinu a jeho krestanske videni sveta rada, ale jeho stereotypy jsou kulturne podminene a ze "poslusna rozvazna holka" a "radici chaotickky, zvedavy a odvaznzy kluk" jsou vzory, ktere vytvari kultura, styl zivota a zivotni prostor teto rodiny.

Abcd, rekni mi prosim laskave, kde jsi diskusi nasla tohle "a tady se znovu rozpoutá diskuze o tom, jak to v čechách děláme špatně a podle nejnovějších výzkumů je všechno jinak"? A pokud te diskuse nezajimaji, nebo znervoznuji, proc nenapises proste, ze obdivujes tohoto pana a jeho rodinu a nejdes pryc, kdyz nemas ani nervy ani zajem cist diksusi? Poklon tehle statecne rodine nikdy nebude dost, a take bych ocekavala, ze urazkami na ceske verici oceleny autor odpovi na moji mirnou kritiku kultivovaneji, nez byla tvoje obhajoba.
 Zdena 
  • 

Vtipná příhoda 

(18.11.2006 16:22:48)
Ahoj, asi nerozumím vtipu, ale ta příhoda s kádí vody, to mi tedy přijde jako něco, s čím by se člověk neměl moc chlubit. Každý určitě zažil nějaký okamžik, kdy stačilo málo a ... Ale takhle to vypisovat a dávat k lepšímu - no jak jsem řekla, asi nerozumím vtipu.
Hodně štěstí a příhod s dobrým koncem přeje Zdena
 Marta 
  • 

Re: Vtipná příhoda 

(18.11.2006 17:40:02)
Zdeno, nepřišlo mi, že by pan Nágl chtěl udělat vtip. Jen napsal, co se stalo. Má se za to stydět? Schovat si to doma pod peřinu? Proč? Aby byl skvělý a neomylný otec? To by pak možná nebyl tak DOBRÝ otec, jak se v článcích jeví.
Mmch, co schováváš pd peřinou ty?
 Zdena 
  • 

Re: Re: Vtipná příhoda 

(19.11.2006 19:52:58)
Marti, dík za vysvětlení, teď už je mi vše jasné. Pod peřinou schovávám všechno kromě hlavy, nesnáším, když mi táhne na ramena.Z.
 Gabra 
  • 

Pro Zdenku 

(20.11.2006 10:53:02)
Debata pod tímhle článkem mě fakt překvapila, hodně překvapila. Ten text pana Nágla mi přišel jako že vypadá kouzelně poeticky a líbezně... ale když se nad tím člověk trochu zamyslí, tak jsou tam pasáže, který mi zas až tak moc poetický nepřijdou. Třeba o tom, jak si dítě natluče, pláče a rodiče to blahosklonně ignorujou s tím že si holčička křikem posílí plíce (zkontrolovat případnej úraz půjdou až když dítě křičí delší dobu), žádnej zájem o otlučený kolínka aspoň větou "neboj, nebreč, to nic není, to se zahojí"... o tom jak šestiletá holčička má na starosti čtyři mladší sestry
(opravdu jsem tak divná když mám pocit že je trochu nespravedlivý dělat z nejstaršího dítěte v rodině chůvu?)... o tom jak je na zahradě sud s vodou, ale rodiče se neobtěžujou dát na něj kryt, kus pletiva nebo ho jakkoli jinak zabezpečit (taky máme tříletou dcerku a zahradu, věřte že zakrýt sud opravdu není tak náročná dřina)...
No nevím, asi ten článek pan Nágl myslel jako veselou nadsázku a já nemám dost smyslu pro tenhle druh humoru, ale já osobně bych se taky nechlubila tím jak se mi dítě topilo, protože jsem se nepředřela zakrýt sud.
Před časem tu proběhla debata o mnohačetných rodinách a o tom jestli se vůbec o hodně dětí postarat lze aniž by je rodiče šidili o svůj zájem, péči, čas... taky tu proběhla debata o tom jestli nechat děti ke spánku vyřvat (přijde mi trochu jedno jestli nechat dítě vykřičet ke spánku nebo nechat bez citové podpory rodičů vykřičet po natlučení).
Čekala jsem pod tímhle článkem debatu spíš o mnohačetných rodinách, postřehy maminek dvojčat a dětiček co se narodily rychle za sebou, zkušenosti maminek jak si zorganizovaly práci a péči okolo vícero mrňousů... a fakt hodně mě překvapilo že ze všech maminek pod tímhle článkem jen jedna jediná Zdenka se pozastavila nad tím dítětem v sudu.
 cizinka 
  • 

vse je relativni:-) 

(20.11.2006 11:14:51)
Gabro, historka se sudem musi byt tak asi 25 let stara. Tenkrat se vazne vsude verilo, ze nechat dite vyrvat je to spravny. S velkou pravdepodobnosti bys mela za to nafackovat i svoje rodice:-). TENKRAT Naglovy opravdu nemohly tusit o novych psychologickych teoriech.
Muj kluk jako jedinacek je rozvazny, protoze ho za to chvalime, premysli pred tim nez na neco se pusti silou, protoze muj otec toho ucil mne a muj manzel toho uci naseho kluka. Ale vis, jako docela mozny, ze jako mestske dite a jako jedinacek je mene pohybove rozvinuty nez Naglovy holky a umi jen ty mestske sporty. Vse je relativni, a vsechno mit nemuzeme:-). Mimochodem urazova centra jsou plne deti z malych rodin, a docela zodpovednych rodin. Detem to se stava, vis. Muj kluk tam byl, ja jako dite tam byla a vazne jako Marta si nemyslim, ze ja nebo moje rodice musi cely zivot se za to bicovat. Zasmat se nad nicim je zpusob jak se zbavit traumatickeho zazitku, vis.
 Gabra 
  • 

Re:  

(20.11.2006 12:10:58)
Cizinko,
z matek na rodině mám pocit, že o mateřství a dětach a tak vůbec docela dost přemýšlí a poctivě se snaží být dobrými matkami, o děti co nejlíp pečovat, starat se o jejich zájmy a potřeby co nejlíp... takže mě opravdu docela překvapila ta mizivá reakce na dítě v sudu. Jistěže se úrazy stávají a smůla může potkat i ty nejpečlivější rodiče, ale odpusť, ten sud na zahradě nepovažuju za neodhadnutelnou a nešťastnou náhodu.
Pokud jde o vyřvání dětí, no možná jsem z Marsu, ale u nás doma se před třiceti lety používala taková úplně obyčejná filozofie, že když dítě pláče, tak ho asi něco bolí, je nešťastný, má problém kterej neumí samo vyřešit no a maminka se šla podívat co se děje. Ne že bysme byli nějak zvlášť rozmazlovaní a každý bebíčko se hodinu oňuňávalo, ale taky jsme vždycky věděli, že mamince není jedno pokud brečíme a něco nás bolí, že nás bez zájmu bulet nenechá, zareaguje na naše slzy aspoň tou obyčejnou větou "že se to zahojí". Nepovažuju za nijak převratnej a moderní vynález dát dětem špetku zájmu místo vyřvání, moje maminka to nevyčetla ze žádných odborných článků, jen se řídila citem a připadalo jí normální cítit soucit s vlastním dítětem co si natluče a brečí. Fakt jsme tak divná rodina a zdejší matky z Rodiny mají svoje citové chování k dětem vyčtené z knížek, protože doma zažily jen něco jako studenej odchov?

 cizinka 
  • 

Re: Re:  

(20.11.2006 12:30:51)
Gabro, vratim se k otazce Marty: fakt nikdy jsi neprovedla nic, co mohlo tvemu diteti ublizit? Mas muj obdiv, vazne.
Chovat se s citem a nikdy neztratit sebe je prima, ale nekazdemu se to podari a treba Dr. Svejcarovi v CR se podarilo napachat tolik zla, kolik jinde se podarilo jeho podobnym kolegum. Ale s citem se ma chovat ne jen k vlastnim detem ale i k jinym lidem. A neni tezko se predstavit, ze rodice, ktere maji par deti hned po sebe to vubec nemaji lehky a nemohou litat za batoletem tak, jak litaji za jedinackem. Jak pred chvili psala Magda, je to kazdeho vec. Ano, je to kazdeho vec kolik a jak rychle po sebe ma rodina deti. Ja uz se k tomu tematu odmitam vracet, snad to udela nikdo jiny.
 cizinka 
  • 

p.s. 

(20.11.2006 12:48:41)
Gabro, vsem 11 Naglovym detem se podarilo uspesne prekonat ten stupinek veku, ve kterym procento detske umrnosti je nejvetsi. A je to obrovsky uspech, ne duvod ke stourani pro zodpovedne obcane.
 Gabra 
  • 

Re: p.s. 

(20.11.2006 15:41:59)
Cizinko,
nevím jestlis to myslela opravdu až tak jak to vyznělo, ale v tomhle bude jádro pudla :"detem se podarilo prekonat vek nejvyššího procenta detske umrnosti - a je to obrovsky uspech". No já nepovažuju za až tak obrovský úspěch pokud děti dětství přežijou, moje hranice jsou jinde.
Jistěže jsem taky sem tam něco podcenila, matka není robot, ale moje hranice jsou fakt jinde.
A máš svatou pravdu že je každého věc kolik dětí si pořídí a jak se o ně stará či nestará, můžeš si pořídit třeba dvacet dětí a starat se o ně klidně hodně hodně mizerně, pokud je nebudeš vyloženě týrat, tak je to legální, ovšem stejně se mi ten článek nelíbí, protože po povrchu vypadá líbezně, ale pod slupkou se mi nelíbí - zrovna tak jako třeba Tobě se nelíbí předsudky vůči dětem v závislosti na pohlaví. Tobě se nelíbí šidit děti kvůli pohlaví a mně se obecně nelíbí šidit děti v péči a bezpečnosti - ačkoli oboje je u nás legální a je svaté právo rodičů chovat se ke svým dětem jak sami chtějí (pokud nezajdou do extrému týrání, ale o tom tenhle článek nebyl).
 cizinka 
  • 

Re: Re: p.s. 

(20.11.2006 18:01:28)
Ale pockej Gabro, ja nevim jak pan Lubos se chova k detem v realu, ani ty nevis. Ja muzu mu vytknout jeho napad, ze genderove rozdily v jejich rodine se vytvari prirozene a bez pricineni rodicu a ze studia o genderove socializaci asi se spletla. Je to takova intelektualni otazka a ja jsem jen rekla, ze si myslim, ze svoje deti ovlivnuje jen tim, jak o nich mluvi.
A co vadi tobe? To, ze se zasmal s manzelkou a se znamymi z prihody Katky? To lidi delaji, kdyz zazili neco hrozneho a nezapomenutelneho, vis. Pomaha to, to ti muzu rict z vlastni zkusenosti.
Ja si myslim, ze to, ze publika Rodiny dela cest sama sobe, ze se nevrhla kritizovat zpusob zivota rodiny, o ktere skoro nic nevi.
 abcd 
  • 

Re: Re: p.s. 

(20.11.2006 19:10:35)
Teď tě asi cizinko budu šokovat, ale dneska s tebou skoro na 100% souhlasím. Sice se tu takový poměrně jednoduchý článek pořád rozpitvává ad absurdum, ale asi víc lidí se s tím odreagovává tak to slouží asi i něčemu dobrému. S těmi úrazy, mám zajímavou zkušenost. Byly jsme 3 kamarádky na návštěvě na chatě u sousedky, která měla v té době asi šestiletého jedináčka.My zbývající měly dohromady 8 dětí od asi 3 do 8 let. Smečka dětí pobíhala po zahradě, lezla po stromě a klouzala se po zábradlí. My matky občas mrkly zdali si neubližují. Maminka jedináčka za ním stále běhala, dávala mu záchranu a napomínala at běhá pomalu,¨ nikam neleze a je opatrný. Hádejte, kdo zakopl a zlomil si ruku. A o to, že v rodinách s více dětmi nemají dostatečnou péči také nemohu souhlasit. Pracuji v oboru, kde se často setkávám s dětmi a rodinami, které mají problémy. A nejhůř se s životem a problémy vyrovnávají jedináčkové. Ä ještě s tím dr.Švejcarem.- Mého dnes asi 60ti letého gynekologa tento dr. vyhodil od zkoušky, za názor, že kojení je dobrá věc. abcd
 Gabra 
  • 

Re: Re: Re: p.s. 

(21.11.2006 11:49:18)
Abcd,nikde jsem nepropagovala děti zchoulostivět ani netvrdím že všem úrazům lze předejít, někdy zapracuje smůla nebo chvilka spěchu a roztržitosti, ale nezakrytej sud mi přijde zbytečnej.
Ne každá mnohačetná rodina musí o děti zákonitě pečovat špatně, už jsem to psala výš, že jsem pod článkem čekala spíš postřehy jak péči o vícero dětí zorganizovat šikovně a užitečně, mnohé maminky mají určitě praxí vypilované fígle.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: p.s. 

(21.11.2006 12:10:57)
Gabro, byla jsi nekdy v chalupach, bytach nebo rodinnych domkach u svych znamych? Nevidela jsi sudy, studanky, bridlicove schody s cihajicim ostrim, neprikryte elektricke zastrcky, horke hrnce na ubrusu? Jsou vsude, rekla bych, ze jsou zcela bezne. Par nehod, ci hruzostrasnych zazitku, ktere se stane rodine s 11 deti je docela slusny balanc. Je tomu asi nejakych 15 let, kdy o nehodovosti deti se zacalo mluvit, propagovat a uzakonit pouzivani autosedacek, cyklistickych helem a bezpecnostniho kryti v domacnostech. Tvoje kritika je jen neprimerena a anachronicka. A ja (nevim jak abcd) tvuj pristup k vychove neposuzovala - take o tom nemam ani pravo ani evidence. Proc se nehodi blahoslonna vspominka o tom, co se diky Bohu nestalo, po 25/30 letech?
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: p.s. 

(21.11.2006 12:22:47)
Milado, ja to nemuzu vedet, ale tusim. Proste nehodovost deti neni tak stare tema, jak historka se sudem. Ty to mozna budes pamatovat, byvalo za totality v televiznich zpravech zpravy o nehodech deti (jak napadl nekoho pes, nebo nekdo spadl do reky nebo studny?)
 Lavanda 


Profesor Švejcar 

(20.11.2006 13:39:59)
cizinko, mohla bys, prosím, trochu rozvést tu myšlenku o Švejcarovi? Jeden velmi milý a sympatický pán na mém oblíbeném diskusním portálu ho nazval jediným českým feministou, který pro rovnoprávnost českých žen udělal nejvíc. Nemohla jsem na to nijak reagovat, chápala jsem Švejcara vždy jako pediatra podporujícího kojení. Ty na něj máš úplně opačný názor než ten pán, tak mi to, prosímtě, trochu vysvětli, jak si to vlastně myslela.
 cizinka 
  • 

Re: Profesor Švejcar 

(20.11.2006 13:44:24)
Budilko, prof. Svejcar je doktor se stare skoly, ktery svoji pediatrickou karjeru zacal od toho, ze vehementne propagoval umelou vyzivu. Pak byl dostatecne slusny, ze se zenam omluvil (Ted panove uz tak slusni nebyvaji). A otocil se na 180 procent na vehementni propagaci kojeni:-) Ja ani jeho novejsi knizky nemam rada, ale to je na dlouhou diskusi. Treba u nej take najdes i o tom vyrvani, spise v tech starych verzich.
 cizinka 
  • 

feminista? 

(20.11.2006 13:50:04)
Budilko, feminista on podle meho nazoru rozhodne neni, v jeho knizkach neni ani prostorecek pro zenu se rozhodnout podle vlastnich prani. Je ty rady odbornika, a ty matky - biologicky poslusny nastroj na vychovu deti. Brrr:-))). Ale je to uz historicky pan, a mozna to nebyla jeho chyba, spise chyba vedy a totality... Vadi mi jen to, za stale je tak desne vlivny.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Profesor Švejcar 

(20.11.2006 18:36:47)
Nasla jsem po sebe nesmysl, na 180 stupnu, samozrejme.
 Zdena 
  • 

Re: Pro Gabru 

(20.11.2006 18:25:28)
Ahoj, jsem ráda, že se ozval taky někdo jiný. Mám taky tříleté dítě :) Trochu mě popudil ten blahosklonný tón v článku. Vím, že človák není neomylný, nechci se rouhat, ale prostě předvídání je alfa a omega rodičovství. Ahoj Zdena
 Gabra 
  • 

Re: Re: Pro Gabru 

(21.11.2006 11:08:05)
Zdeni, dík.
Nepropagovala jsem tu vychovávat z dětí zranitelný křehotinky, ale věřím že většině úrazů mrněte můžou rodiče předvídáním předejít.
Chápu, že když už se stane malér, tak trocha odlehčení a sebeironie může mít docela očistný účinek, ale přesně - nelíbí se mi ta spokojená blahosklonnost.
 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Pro Gabru 

(24.11.2006 11:18:32)
Gabro, vím co jsi chtěla říct a cítím to stejně.
Nemám ráda články pana Nágla, pro mě je to moc přeslazené na povrchu, ale slizké uvnitř, tak jako on.
Byla jsem v rámci přípravy na manželství na několik jeho přednáškách, a ty jeho sexististické forky, byli víc než jen trapné.
Dělá děti,kteří se musí pak navzájem vychovávat. Je vůbec v lidských silách vychovat pořádně s veškerou láskou a péčí 11 dětí?
 Peta 
  • 

Ani ne tak k článku, jako spíš k diskusi 

(19.11.2006 23:13:43)
Článek ok, zajímá mě, jak vidí vztahy v rodině někdo, kdo ji má tak velkou.

Ale ta diskuse, uff... Cizinko, že Ty to bereš jako mluvní (písemné) cvičení a čím víc a čím delší, tím lepší:-))
 cizinka 
  • 

Re: Ani ne tak k článku, jako spíš k diskusi 

(20.11.2006 9:41:38)
Peto, mezi jinymi duvody, jako zvedavast a sympatie pro nektere lidi na Rodine, take udrzuji svuj cvik v Cestine. Je to veci vkusu, jak kdo pristupuje k diskusi a k clankum a jestli jen vyjadri zajem a sympatie, anebo chce diskutovat.
 petru 


Re: Ani ne tak k článku, jako spíš k diskusi 

(21.11.2006 23:08:13)
Ptáte se na názor někoho, kdo má velkou rodinu.
Není to úplně můj případ (jednalo se o mamčinu babičku, která měla 10 děti v období kolem 2.sv.války a později), ale rodina mojí mámy na mě měla vliv v tom, že jsem měla v dětství pocit, že se mi nedostávalo dost mateřské lásky. Moje mamka byla z nejstarších a navíc víc rozumové než citové založená, byla zvyklá se postarat o mnoho svých sourozenců. Když studovala, tak její příspěvek byl vyšší než plat babičky. Babička z práce chodila ještě na pole doma a nejvíc ji k srdci přirostl syn, který byl v dětství hodně nemocný. Taky se stala jedna smrtelná nehoda dítěte.
Když měla babička a její sestra ve stejné době kojence, tak je nakojila ta z nich, která zrovna přišla domů. Bylo by toho ještě hodně a já jsem si teprve nedávno uvědomila, že to mělo velký vliv i na můj život a na výchovu mých dětí. Povedlo se mi děti vychovávat dost nevhodným způsobem, u první dcery jsem si taky myslela, že ji musím nechat "vykřičet", ale postupem času a více zkušenostmi zjišťuji, že je lepší se řídit citem a to až tím promitivním, kdy mnohé matky vědí, že nemůžou dát dítěti úplnou svobodu, dost dlouho i pro jejich bezpečí je nosí v šátku. Taky to, že nechat plakat miminko není dobré, je to jiné u batolat a výše, když se snaží něco si vynutit,,,,,ale to už jsem se dostala moc daleko.
PS. mám nyní moc starostí s tím, jak napravit svou výchovu, na svých prvních dvou dcerách (mám 3 děti). ale snažím se
 Magda 
  • 

Cizinko 

(20.11.2006 12:12:55)
Cizinko,

rada jsem si precetla tvoje prispevky, stejne tak rada jsem si precetla uvodni clanek. Tvoje nazory jsou kontraverzni a vzbuzuji povyk, protoze se divaji na zkusenosti vsedniho dne JINAK. I ja jsem studovala GENDER STUDIES a byla jsem plna toho, o cem pises. Potom se mi narodilo dite a ja jsem si nad nekonecnym premitanim o zpusobu vychovy, o genderovych stereotypech (nechtela jsem napriklad vedet pohlavi ditete, abych na nej nemyslela v genderovych schematech jeste drive, nez mu/ji uvidim do tvare....)uvedomila, ze muj zivot je o necem uplne jinem. Neanalyzuju, ale ziju. Nechavam se dobrovolne vest svoji kulturou (...a to jsem zila nekolik let v Anglii a Francii, kde jsem si teprve uvedomila svoje koreny....)a myslim si, ze miliardy lidi na celem svete to delaji podobne- proste zijou, jak nejlepe umeji. Nic jineho jim totiz nezbyva. A pokud nekdo bydli v chaloupce s kopici deti na krku a popisuje v clanku svuj vztah k nim (jakoli genderove zabarveny), je to jeho vec a je to tak v poradku. Tvoje uvahy mi prijdou legitimni jenom v pripade, kdyby byl pan pisatel v ramci spolecnosti nespokojeny se svoji roli (nebo s rolemi svych deti), ktera mu prikazuje urcity zpusob mysleni, chovani...atd. a on/ona to tak neciti. Pokud ale nekdo svoji roli dobrovolne prijal (at si mysli, ze se tak narodil nebo ho tak vychovali....)a je s ni spokojeny, tak si myslim, ze nema vubec cenu genderovou problematiku vytahovat na svetlo/tmu bozi....

P.S....i kdyz v diskuzich na Rodine je konec koncu mozne snad uplne vsechno...
 cizinka 
  • 

Re: Cizinko 

(20.11.2006 12:21:36)
Magdo, ale ja s tebou naprosto souhlasim, ze je to Naglovych vec jak zije, a ja take ziji a rikam veci svemu synovi anezby kazde slovo zvazila. NAPROSTO. Ani nevis kolik krat jsem rekla totez jinym pisatelkam v diskusich pod jejich jinymi clankami.
Ale proc na treti clanek pana Lubose o tom, jak jinak se chovaji jeho kluci a holky, odpovedela jsem svym prispevkem, najdes rozsahlej v odpovedi pro dasu, psychologa a abcd. Mozna se mylim, ale mi se zda, ze autor "tlaci na pilu" a chce toto tema otevrit, prece ve clanku zminuje take tu studii o genderove socializaci deti. A je to uz treti podobny clanek. A myslis si, ze jsem na nej zla, nebo mu nepreji? Z ceho to soudis? Hned v prvnim odstavci jsem mu napsala, ze na pomezi Hany s velkou rodinou jinak to asi ani nejde. A ukoncila jsem rozvinutim jeho vtipneho pohravani na tema Genezy.
 Magda 
  • 

Re: Re: Cizinko 

(20.11.2006 13:12:48)
Cizinko,

neprijde mi, ze jsi na pisatele zla nebo mu neprejes. Snazila jsem se tvoje nazory nikterak nesoudit. Me jenom fascinuje (a zaroven to nechapu) s jakou vehemenci a vytrvalosti vysvetlujes svoje stanovisko. Na jednu stranu to je sympaticke, na druhou stranu to muze byt i trochu fanaticke. Nicmene ti drzim pesti, aby te energie neopustila, aby jsi se prilis nevycerpala. A z jakeho kulturniho prostredi pochazis ty? (otazka naokraj...)
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Cizinko 

(20.11.2006 13:26:57)
Magdo, z toho prostredi, kde fanatizmus ci otevrenost diskutera se prosazuje ne podle vytrvalosti diskutera, ale podle dialogicnosti a schopnosti chapat a respektovat nazory jinych. Ale tato charakteristika spise plati pro moji socialni subkulturu kulturu (universitni), netak nutne pro narodni.
Nerikam nikomu tady zeme, z ktere pochazim, protoze mam dost neblahe zkusenosti, jak osobni info na netu muzou byt zneuzite a nechci aby vse co jsem o sebe rekla, s cilem dozvedet se to, co mne zajimalo, se dozvedel cely siroky okruh lidi, ktery mne zna. Ale snazim se chovat kultivovane, a doufam ze snad moje prani pro zachovani anonimity nikomu nevadi.
 cizinka 
  • 

pardon, 

(20.11.2006 13:36:14)
ne prosazuji se, ale posuzuji se...
 ina 
  • 

Co bych za to dala 

(21.11.2006 11:45:43)
Ahoj všichni tady na Rodině.Jsem už nějakou dobu zaregistrovaná, ale neměla jsem zvláštní důvod reagovat na některý článek . Až teď . Je to jenom shoda okolností. Bylo to skoro před deseti lety kdy jsme dostali možnost s manželem zůčastnit se v Kroměříži tkz. Manželských setkání.Nevěděli jsme na co se máme připravit. Počítali jsme se vším jen ne s tolika Přátelskými lidmi. Tam jsme se potkali taky s Lubošem a jeho rodinou.Teda jen s částí nebyli tam všechny děti.Ještě jsme neměli vlastní děti.tehdy jsem si všimla , že Luboš i přes organizaci celé sešlosti a nebylo nás málo, zvládal roli otce bez toho aniž by v daném stresu zvyšoval hlas na své děti, dokázal jim odpovídat na jakoukoliv otázku aniž je odbýval slovy teď musíš počkat , nebo teď se mi to nehodí.Tak nechápu jak se někdo pozastavuje nad tím ,když napíše, že se děti socializuji bez jejich vlivu. Nemohou se socializovat jejich příkladem v přístupu k životu? Stará pravda je , že pokud nechceš aby něco nedělali tvoje děti nedělej to sám a jdi jim příkladem. Popřemýšlejte kolikrát nám nechtěně ujedou nervy a uděláme si ze svých blízkých hromosvod.Potom se nedivte , dítě přijde ze školy, kde se mu nijak zvlášť nedařilo a na naši otázku jak bylo jen něco zavrčí. Reakce bývá jestli neví jak se mluví s rodiči a spousta jiných upozornění. Ale jak chodíme z práce my , když se nám nedaří? V lepším případě upozorníme na tuto skutečnost doma a očekáváme , že budeme mít klid. Jinak reagujem podrážděně. Proto bych chtěla někdy mít Lubošův klid v přístupu k rodině. Dát nervy s práce stranou a být dítěti rádcem a ne generálem. Určitě není dokonalý. To není nikdo z nás. Jen se zamyslete jestli své děti socializujete , nebo dirigujete podle sebe.
 cizinka 
  • 

Re: Co bych za to dala 

(21.11.2006 12:01:19)
Ino, krasny prispevek, a je fajn, ze se nekdo ozyva, kdo tuto sympatickou rodinu zna. Ale myslim, ze jsi nepochopila o co mi slo. Ne o kritiku vychovy pana Lubose, o ktere nemam ani dostatek evidenci ani pravo kecat, ale o zcela intelektualni otazku, kterou polozil pan Nagl. Prebiraji nase deti svoje genderove (muzske ci zenske role) zcela nezavisle od kulturni socializaci, nebo ne? Ja nesouhlasim s myslenkou, vyslovenou v textu, ne se zpusobem vychovy.
 Katka 
  • 

Re: Re: Co bych za to dala 

(21.11.2006 12:16:32)
Milado jako vždy vše překrucuješ a přeháníš. Nenapravitelná a zřejmě se moc ráda posloucháš - čteš, že?
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Co bych za to dala 

(21.11.2006 12:48:06)
Milado, ty máš dvě děti a stejně nemůžeš do práce. Nakonec ta paní s 11 dětmi na tom bude líp. Nejde o počet dětí, ale o schopnosti. Zorganizovat si čas, ukázat co v člověku je, být taky ve správný čas na správném místě.

Mám šest dětí. Po x letech na mateřské jsem dostala šanci dělat v jedné realitce. Sice jako kancelářská myš, ale jsem spokojená. Platově, časově. A to jsem jen blbec s učňákem. Šéf nekoukal na papíry, ale zajímalo ho, co skutečně umím. A práci mám.

Poslední dobou se tady začalo navážet do rodin s více dětma. Někdo prostě neumí pochopit, že můžou být i jiný priority než pohodlnost.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co bych za to dala 

(21.11.2006 13:41:36)
Milado, kdysi davno uz jsme o tom bavili, a ja si nepamatuji, jak dukladne jsem ti to pokusila vysvetlit, ale v tom to pripade muzes se divit i mne, protoze mne ta historka spise pohorsila, stejne jako pani N. Jeden z duvodu je ta nekorektni nabidka, ktera je o hodne nizsi formalini vzdelani. Presto ze jsem cizinka, jsem docela IN v ceskem deni. Presto nevim, jak to je v zakoniku prace, jestli tohle je vubec legalni nabidka. Mozna te to nenapadlo, ale pani musela do toho UP ne kvuli naivite, ale kvuli tomu, aby mela nejaky prijem po dobu, kdy hledala praci. A bylo by hyenstvi si myslet, ze tu chvilovou podporu si nazaslouzila ona a jeji deti. Preci 11clenna rodina musi z neceho zit, a platit to pojisteni pro matku pro nej byla by neunosna zatez.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co bych za to dala 

(21.11.2006 13:44:02)
pardon 13clenna:-] Mam teplotu, vite.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co bych za to dala 

(21.11.2006 14:35:36)
Milado,

O tom pojisteni jsem nevedela. A neni nahodou registrace na UP podminkou na pocitani soc. davek?

No normalne se vysokoskolaky, stredoskolaky a nekvalifikovani se rozdeluji, a VSkum se nenabizi nekvalifikovana prace, pokud o nej vylozene nezada. Nektere zeme taky maji podminku ze se nesmi degenerovat platove. Ze zamesntavatel musi platit ti pridavky za tvoji kvalifikovanost bez ohledu na to, jakou praci delas. A proto zamestnavat VSku jako uklizecku muze byt absurdni. Nikdy jsem neslysela, aby se to nekomu stalo, zatim co nezamestnane lidi s doktoratem znam v docela slusnem poctu, casto to jsou matky a otcove, kteri dobu financni krizi v Nemecku a jinde, ktera se odrazi ve skrtani penez na vedu, zacpavaji peci o deti. Nikomu nikdy nebyla nabidnuta prace, ktera by byla nizsi nez jejich kvalifikace. To proste podle mych naivnich predstav neni mozny. A zeby to bylo mozny v tak socialne prepecovane zemi jak CR? To se mi nechce verit. Ale co ja vim.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Co bych za to dala 

(21.11.2006 12:20:38)
Milado,

Ve slusne zemi od slusneho urednika UP bys dostala nabidku jen na praci, ktera odpovida tvoji kvalifikaci. Vysokoskolacce nelze nabidnout praci uklizecky. A pani se nasla praci. Ma se to stale vytahovat? A dej si pozor, aby nekdo se stejnou vlezlosti nepustil do toho, kolik ty mas deti a jake mas praci.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Co bych za to dala 

(21.11.2006 12:36:46)
Naglovy take ne:-)))). A neni v obou pripadech co resit.
 Lavanda 


Všem rejpalům 

(21.11.2006 12:44:22)
To, že pan Nágl má jedenáct dětí, je věc jeho a jeho ženy. Kolik jim věnuje času je taky jeho problém a myslím si, že víc, než leckteří rodiče jedináčka. On má asi slušnou práci a jeho žena taky, tak proč to pořád řešíte. Mají se rádi, jsou šťastní a spokojení - tak jim to přejte.
 Vladan 


Propaganda? To myslíte vážně? 

(21.11.2006 13:44:24)
Milé dámy, vám, kterým pan Nágl tak hýbe žlučí, že propaguje svůj životní styl - já to beru spíš jako okénko do života rodiny, kterou já nikdy nepochopím, nicméně přesto obdivuju. Nechtěl bych jedenáct dětí, ani za Boha ne a nechtěl bych žít v chaloupce u lesa. Jenomže - skutečně si myslíte, že si rodina s takovým životním stylem nezaslouží aspoň trošku obdivu? Dala společnosti jedenáct nových členů. Zřejmě platných členů, kteří se do ní bez problémů zařadí a budou si své životy žít tak, jako žijí miliony dalších lidí. Rozhodli se pro způsob života, který je odlišný od současného běžného standardu, kdy je na matku tří děti pohlíženo téměř jako na sociálně nepřizpůsobivou. Každá rodina hledá štěstí jinde - někdo v plazmové televizi, někdo v dětech. Já jsem pro tu plazmovou televizi - ale je fajn, že se občas ozve někdo, kdo vidí štěstí v dětech.
 Teraza Horáková 


Re: Propaganda? To myslíte vážně? 

(21.11.2006 14:08:19)
Vladane, s částí Tvého příspěvku naprosto souhlasím. Prostě "okno" jinam. Při představě několikanásobku těch výlupků, co mám doma, mne vždycky jímala hrůza a proto "ejhle" obdiv, on "to" někdo doma takhle má, nějak to zvládá (všichni jsou živí :-)) a ještě o tom má čas a umí vyprávět.
 cizinka 
  • 

Propaganda? Kdo to rekl? 

(21.11.2006 14:51:16)
Vladane, jelikoz hlavni blok teto diskusi iniciovala jsem ja, a momentalne morudim a nemam co delat, ctu vsechno docela pilne. Slovo propaganda tady padlo jenom jednou, vyslovila to jedna velice inteligentni dama, a na tom nejak vehementne netrvala:-}, ale v podstate s tebou souhlasim, ze to je okinko do sveta obdivohodnych lidi.
 Pavla3 


Re: Propaganda? Kdo to rekl? 

(21.11.2006 17:25:12)
Ahoj cizinko,
dloho mě tu nic nezaujalo, až teď tento článek a tvůj první příspěvek. Bohužel si nevzpomenu kdy a kde jsem četla následující úvahu: Genderové rozdíly jsou jednak v hlavě (sociání) a současně biologické (geneticky dané). Je v tom údajně jakási evoluce. Prostě patriarchální model tu je tak 4-6 tisíc let a přesto se u nás i ve světě ("západním") za posledních 100 let genderové chování změnilo o 180 stupňů.
S tvým pohledem na Náglovy 100% souhlasím, rodina co má 11 dětí a žije "na větrné hůrce" má samozřejmě jasné rodinné uspořádání s ohledem na možnosti tzv. tradiční. Holky i kluci samozřejmě viděli maminku stále "u pltony" a tatínka v garáži.
Na druhou stranu můj syn, který má dvě starší sestry si prostě hraje s barbínama, nosí sponky ve vlasech a tančí (s autama si hraje samozřejmě taky, ale to i holky). Manžel z toho chudák občas omdlívá, ale znám několik rodin, kde jsou starší holky a pak kluk a je to všude stejné I TI OMDLÍVAJÍCÍ OTCOVÉ - to mě vždycky baví :-))) Jo a o to víc se ti tátové snaží, aby kluk byl doopravdy kluk - a pokud to popírají tak lžou.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Propaganda? Kdo to rekl? 

(21.11.2006 17:36:27)
Ahoj Pavlo3,
Uz dlouho te tady nebylo videt a docela chybela jsi:-) Muj tata nevedel jestli ma omdlit nebo se smat, kdyz sel s mym klukem a po par let s klukem me sestry do hrackarstvi, a oba dva se vybrali... kocarek pro panenky.

Jestli mas trpelivost, pohrabej si v diskusi dal, Marketa a ja jsme tam totiz rozvijeli myslenku, ze Lubosuv pohled na svet neni tak az tak patriarchalni jako spise matriarchalni, k tomu jeste patri moje odpovedi pro L. Mam pocit, ze prave tobe tohle povidani zaujme, a mne samozrejme tvuj nazor.
 Pavla3 


Re: Re: Re: Propaganda? Kdo to rekl? 

(21.11.2006 22:01:24)
Cizinko,
vzhledem k tomu, že ta trpělivost mi chybí, přečetla jsem jen pár příspěvků. V mnohém ti musím dát za pravdu, ale nejsem si zcela jistá co myslíš tím matriarchálním přístupem p. N. Je to fakt, že považuje holčičky jako milá a rozumná stvoření, která mají více zodpovědnosti? Možná je to tím jak se u nás říká "přání otcem myšlenky" každý muž ve svém synovi vidí ty lumpárny co dělal v mládí sám. A v naší kultuře i když se tomu bráníme i "matky feministky" nevidí v dcerách apriori divoké amazonky, ale spíš ctižádostivé inteligentní, ale upravené a slušně se vyjadřující a chovající bytosti. V žádném případě si nemyslím, že p.N. je nějaký uzurpátor z počátku minulého století, ale ten patriarchální model tam vidím... zas na druhou stranu vcelku v pohodě bere odchod své nejstarší dcery do Irska a určitá hrdost na její prvorozenost je tam znát.
Ovšem zajímal by mě tvůj názor na to, že genderové rozdíly nejsou ani čistě sociální ani čistě biologické, nemyslíš, že je to někde mezi???
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Propaganda? Kdo to rekl? 

(21.11.2006 23:31:36)
Pavlo,
Co se tyka toho matriarchalniho pristupu, elementy z textu p. N. jsou nasledujici: rozumny postoj holek vuci loupani omitky, pak v jinym clanku psal, ze nikdy na nic nejdou silou bez rozumu (spise pozadaji otce o pomoc), cteni socialnich mantinelu cili poslusnost. No a ta prezentace nezvladatelneho klukovstvi a bezhlaveho silactvi (to je zvlast videt ve starsim clanku jak jeho syn zlomil jakysi hudebni nastroj, uz nevzpominam presne co to bylo)je takova az dehonestujici a zaroven schvalujici (kdyz uz je to klukovstvim dane, tak se nic neda delat). Uz jsem to psala Lize, ale mi to tak silne konotuje s tim filmem (Chaloupka u lesa?) se Sverakem, kde ten muz je sice leader rodiny a ma silene napady, zatim co jeho nenapadna zena to vsechno prakticky a rozumne zvladne. To je takovy velice cesky zpusob, jak se u vas mluvi o zenech a muzich, zvlast mezi zenami, a je to podle me intuci (ve ktere samozrejme se muzu mylit) je velice rozsireny model rodine kultury. Asi to nevnimate, ale proste to neni az takova samozrejmost ani v ramci Evropskych kultur.

Co se tyka rozdilu, jsme smes prirody a kultury, je to samozrejme. Ta gender studies literatura, ktera sedi mne spise mluvi o tom, ze muzstvi a zenstvi nejsou definovatelne: zadne povahove a intelektualni vlastnosti nejsou gender specificke (jednak jsou hodne zavisle od kultury cili vychovy a jednak o jejich rozsirenim mezi muzi a zeny da se mluvit jen procentualne), a ani nase biologicke funkce, ktere ovlivnuje chovani, nejsou uplne definovatelne (jsou treba zeny, ktere nemaji cyklus (kvuli veku ci zdravi), nerodi, nekoji ani to delat nemuzou a presto jsou zcela normalne biologicke zeny. Kdyz mluvime o detech, ktere pod vlivem pohlavnich hormonu ani byt nemuzou, je zvlast napadite, jak prisuzujeme jim chovani dospelych muzu a zen (treba ta klucici agrese anebo holcici paradeni se a pecovatelske sklony).

S tou socializaci deti pres hracky, podle mych pozorovani a interpretaci take je souhra kultury i prirody ale ne nutne prirody pohlavne specificke. Mi se zda, ze moje dite spise zdedilo hlavni zpusob hrani po mne, a to asi jsou veci, ktere se tykaji treba zpusobu mysleni a druhu intelignce. Nemam pocit, abych ho tomu naucila, mozna ovlivnila jsem ho vyberem hracek, ale vzdy mel moznost si vybirat sam. Ma rad takove komplexni hry jako na "mesto", "les", na ktere si vybira stavebnice a male panacky. Ten zmineny kocarek a hry na miminko je pro nej unisex nebo i mozna tatinkovska hracka, totiz jsme o pece s manzelem stridaly, a vlastne tatinka s kocarkem asi videl v dobe, kterou muze pamatovat, castej nez mne. Ale tyhle jeho sklony jsou tak spise na okraji.
 petru 


Pro Pavlu3: Propaganda? Kdo to rekl? 

(21.11.2006 22:54:16)
Pavlo, prosím Tě byla bych moc ráda, kdyby se Ti povedlo najít nebo si vzpomenout na ta slova o patri a matriarchální společnosti.

Nemůžu se v poslední době zbavit myšlenky na to, že opravdu už chlapi "vládli" světu dlouho a že je potřeba vrátit se víc k citům a tedy matriarchátu. Asi to zní podivně, ale dokazují mi to rozhovory s kamarády (i muži, u kterých je hodně toho ženského - myslím na jin a jan) a také třeba i články v novinách o indických a dalších ženách, které jsou schopnější uživit rodinu líp než muži, nebo i o vlivu Neandrtálců na IQ lidstva. Pro nás je to trochu z daleka, ale dalším důkazem je to, že současné maminky nedospělých dětí se víc zajímají o jejich budoucnost a výchovu.
Jak se výše dohadovaly Cizinka a tuším Gendra, tak bylo cítit, že jedna propaguje cít, který převládá víc u "žen" a druhá rozum. Nechci se nikoho dotknout, protože je jedno, k čemu se přikloníme, když to bude v prospěch dětí.
 cizinka 
  • 

petru a pavlo 

(22.11.2006 9:21:49)
Petru, mozna za tvym postrehem byl nejaky hluboky postreh, ale jsem te vubec nepochopila. Vis, ja schopnost empatii hodnotim stejne vysoko jako rozum, a bych vazne nevedela za co hlasovat a natoz propagovat. V nasi diskusi s Gabrou slo o to, ze Gabre se nelibilo, jak pan s blahosklonym klidem mluvil o tom, jak se jeho dcera malem se neutopila v sudy
Moje argumenty proti byly dva rozumove a dva citove. Rozumove 1) neni spravedlivy hodnotit 25 let starou historku podle soucasnych kriterii. Proste kriteria bezpecnosti se meni, 2) Je nutny brat ohled na realne moznosti rodicu litat za dvema malymi detma.
Citove: 1) neni spatne vyuzit svoji prirozenou terapeutickou schopnost se zasmat se zazitku hruzy. Jestli tuhle svoji schopnost budeme ignorovat, budeme muset k psychiatrovi.
2)Neni citlive k lidem kritizovat jejich zivotni styl (smime kritizovat jen jejich texty) a vytahovat se hele, mne jako zodpovedne matce nikdy by se to nestalo.
Propaguji cit nebo rozum :-o????
Petru, mozna za tvym postrehem byl nejaky hluboky postreh, ale jsem te vubec nepochopila. Vis, ja schopnost empatii hodnotim stejne vysoko jako rozum, a bych vazne nevedela za co hlasovat a natoz propagovat. V nasi diskusi s Gabrou slo o to, ze Gabre se nelibilo, jak pan s blahosklonym klidem mluvil o tom, jak se jeho dcera malem se neutopila v sudy
Moje argumenty proti byly dva rozumove a dva citove. Rozumove 1) neni spravedlivy hodnotit 25 let starou historku podle soucasnych kriterii. Proste kriteria bezpecnosti se meni, 2) Je nutny brat ohled na realne moznosti rodicu litat za dvema malymi detma.
Citove: 1) neni spatne vyuzit svoji prirozenou terapeutickou schopnost se zasmat se zazitku hruzy. Jestli tuhle svoji schopnost budeme ignorovat, budeme muset k psychiatrovi.
2)Neni citlive k lidem kritizovat jejich zivotni styl (smime kritizovat jen jejich texty) a vytahovat se hele, mne jako zodpovedne matce nikdy by se to nestalo.
Propaguji cit nebo rozum :-o????
Petru, mozna za tvym postrehem byl nejaky hluboky postreh, ale jsem te vubec nepochopila. Vis, ja schopnost empatii hodnotim stejne vysoko jako rozum, a bych vazne nevedela za co hlasovat a natoz propagovat. V nasi diskusi s Gabrou slo o to, ze Gabre se nelibilo, jak pan s blahosklonym klidem mluvil o tom, jak se jeho dcera malem se neutopila v sudy
Moje argumenty proti byly dva rozumove a dva citove. Rozumove 1) neni spravedlivy hodnotit 25 let starou historku podle soucasnych kriterii. Proste kriteria bezpecnosti se meni, 2) Je nutny brat ohled na realne moznosti rodicu litat za dvema malymi detma.
Citove: 1) neni spatne vyuzit svoji prirozenou terapeutickou schopnost se zasmat se zazitku hruzy. Jestli tuhle svoji schopnost budeme ignorovat, budeme muset k psychiatrovi.
2)Neni citlive k lidem kritizovat jejich zivotni styl (smime kritizovat jen jejich texty) a vytahovat se hele, mne jako zodpovedne matce nikdy by se to nestalo.
Propaguji cit nebo rozum :-o????

Pavlo, v noci mne doslo, proc asi ti se nezda moje povidani o matriarchatu duveryhodny. V kulture silny je ten, kdo je socialne kompetentni, a to ‘sikovna poslusna holka’ je. V opravdu patriarchalni kulture zeny nejsou ‘poslusne’ se vsi samozrejmosti. Duvod jejich zahaleni nebo podrizeni kontroli jsou slabe, nastroje diabla nebo pytel chaosu a poslusne jsou jen z primusu. Muz je nejenom silny, ale i rozumny. Cesky stereotyp je velice vlastni malomestanskym spolecnostem.
Proto se mi zda, v texty pana N. Sexisticky vtipkuji nejenom o holkach, ale i o klucich.
 cizinka 
  • 

Re: petru a pavlo 

(22.11.2006 9:43:42)
pardon, nechtela jsem to nakopiovat trikrat:-]]
 petru 


Re: Re: petru a pavlo 

(22.11.2006 10:17:18)
Cizinko, pochopila jsi mě, ale já jsem se v tomhle příspěvku nechtěla mými pocity moc zaobírat, protože ne každý je může pochopit.
To že Tvůj rozum a city jsou rozloženy napůl si myslím, že je velmi dobře. Ale my už se přece známe, jde jen o to, že některé detaily se mi špatně popisují ručně, aby byly stručné. Proto to nedorozumění.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: petru a pavlo 

(22.11.2006 10:30:03)
Petru, ok:-))).
Ten prvni odstavec pro Pavlu byl velice zajimavy. Cetba z kultur, ktere jsou mimo semitsko-krestanskou tradici pomaha velice dobre pochopit nasi vlastni kulturu. Ja take jsem v tom hodne kdysi litala:-))
 petru 


Re: Re: petru a pavlo 

(22.11.2006 10:17:39)
Cizinko, pochopila jsi mě, ale já jsem se v tomhle příspěvku nechtěla mými pocity moc zaobírat, protože ne každý je může pochopit.
To že Tvůj rozum a city jsou rozloženy napůl si myslím, že je velmi dobře. Ale my už se přece známe, jde jen o to, že některé detaily se mi špatně popisují ručně, aby byly stručné. Proto to nedorozumění.
 petru 


Re: Re: petru a pavlo 

(22.11.2006 10:17:57)
Cizinko, pochopila jsi mě, ale já jsem se v tomhle příspěvku nechtěla mými pocity moc zaobírat, protože ne každý je může pochopit.
To že Tvůj rozum a city jsou rozloženy napůl si myslím, že je velmi dobře. Ale my už se přece známe, jde jen o to, že některé detaily se mi špatně popisují ručně, aby byly stručné. Proto to nedorozumění.
 petru 


Re: Re: Re: petru a pavlo 

(22.11.2006 10:25:31)
Cizinko, tak to vidíš, já to tam vložila opravdu 3x.:)))

Ale pro lepší pochopení, zkopíruji podruhé můj noční příspěvek, který zapadl v davu:
Ptáte se na názor někoho, kdo má velkou rodinu.
Není to úplně můj případ (jednalo se o mamčinu mámu - mou babičku, která měla 10 děti v období kolem 2.sv.války a později), ale rodina mojí mámy na mě měla vliv v tom, že jsem měla v dětství pocit, že se mi nedostávalo dost mateřské lásky. Moje mamka byla z nejstarších a navíc víc rozumové než citové založená, byla zvyklá se postarat o mnoho svých sourozenců. Když studovala, tak její příspěvek byl vyšší než plat babičky. Babička z práce chodila ještě na pole doma a nejvíc ji k srdci přirostl syn, který byl v dětství hodně nemocný. Taky se babičce stala jedna smrtelná nehoda dítěte.
Když měla babička a její sestra ve stejné době kojence, tak je nakojila ta z nich, která zrovna přišla domů. Bylo by toho ještě hodně a já jsem si teprve nedávno uvědomila, že to mělo velký vliv i na můj život a na výchovu mých dětí. Povedlo se mi děti vychovávat dost nevhodným způsobem, u první dcery jsem si taky myslela, že ji musím nechat "vykřičet", ale postupem času a více zkušenostmi zjišťuji, že je lepší se řídit citem a to až tím promitivním, kdy mnohé matky vědí, že nemůžou dát dítěti úplnou svobodu, dost dlouho i pro jejich bezpečí je nosí v šátku. Taky to, že nechat plakat miminko není dobré, je to jiné u batolat a výše, když se snaží něco si vynutit,,,,,ale to už jsem se dostala moc daleko.
PS. mám nyní moc starostí s tím, jak napravit svou výchovu, na svých prvních dvou dcerách (mám 3 děti). ale snažím se
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: petru a pavlo 

(22.11.2006 10:51:31)
Petru, to je uz povidani o zkusenostech. Co se tyka te vychovy po valce, je to neco, co nemusi nutne pramenit z rodinnych pomeru, ale z velkeho tempu modernizaci a autority "odborniku" kteri se vynorili ridit intymni zivot spolecnosti. Ja jsem si vzdy kladla otazku, jestli takove lidi jako dr. Svejcar ma vubec deti, a jak je mozny, ze evidentne inteligentni clovek nekonfrontuje svoje ideologicke blaboly a schemata se zivotem. Take je to nasledek kolektivniho traumatickeho zazitku. Mi se vzdy zda, ze lidi, kteri se narodili behem valky, nemuzou se vyrovnat cely zivot se strachem sve matky v tehotenstvi.

Ja mam zkusenost s velkou rodinou ve vlastni rodine opacnou. Moje babicka pochazela z osmi deti, a byla to jedna ze svetlejsich zen a lidi, kterou jsem znala. Vyjimecne socialne inteligentni, schopna se delit ale zaroven neztratit sebe, organizacne schopna a zaroven neuveritelne pozorna a laskava. Jsem byla odchovana jeji pribehami z detstvi, a mam pocit, ze tu tezkou historickou dobu, ktery ji osud nadelil, zvladla naprosto na 1. a v tom take byli jeji rodine koreni. Proste pocit stesti a sounalezitost, komunikacni zkusenosti ve vetsi skupine lidi v detstvi muze nekoho naplnit tak, ze vsem prochazi cely zivot statecneji a vyrovnaneji. Ale to je samozrejme jen zkusenost.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: petru a pavlo 

(22.11.2006 12:31:14)
Petru, jeste v teto diskusi by se hodilo dodat, ze svuj druh feminizmu vdecim babicce. Samozrejme u nich v rodine nebylo vse jen spravedlive. Kluci vystudovali zahranicni "top" univerzity, a holkam zbyly jen ti domaci, a navic na vzdelanim mladsich deti podepsala se ekonomicka krize tricatych let. Vzdy mne fascinovalo, s jakym sebevedomim a zaroven klidem a laskou babicka to popisovala, a jak si delala srandu z nafukanosti svych bratru. Mela je rada, ale presto rikavala, ze holky se nemuseji to nechat libit. Byla jsem pod jeji vlivem uz jako male dite, a kdyz jednou muj tata nekomu tohle vypravel a rekl "samozrejme, kdyz nezbyli penize na vzdelani, podporu rodiny aby dostudoval, dostal babiccin bratr." Za tu samozrejmost nemluvila jsem s nim to vecera:-).
 petru 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: petru a pavlo 

(22.11.2006 12:39:41)
rozumím, nemluvila jsi s tatínkem DO večera (angl. -to- v této souvislosti).

A to samozřejmě podle mého subjektivního dojmu pochází z toho patriarchálního chápání společnosti. Babička byla určitě velmi inteligentní, když to brala s takovou pokorou a nadhledem, ale nezatrpkla a zachovala si smysl pro humor. Teda předhcozí věty já napsat anglicky, tak se z toho zaručeně musíš počůrat smíchy.
 petru 


Re:Cizince 

(22.11.2006 12:42:24)
Omlouvám se, ale doufám, že babička ještě je. Já napsala byla. To je mi moc nepříjemné.
 cizinka 
  • 

Re: Re:Cizince 

(22.11.2006 13:10:20)
Petru, :-DD dik za opravu, ja potrebuji takovou odezvu:-). Babicka bohuzel uz jen byla, mam po nej knihovnu. Ona vlastne se nedala a dostudovala. Jedna z relativnich vyhod deti z velkych rodin je, ze umeji byt velice skromni v materialnim zivote, a take prispusobivi, kreativni a neboji se socialne ponizit, kdyz pujdou delat ty prace, ktere v jejich socialnim prostredi nejsou obvykle. Ale obecne, mam pocit ze tradicni kultura moji spolecnosti, z ktere pochazim je o hodne patriarchalnejsi nez ta tradicni ceska. Poslednich 100 let prochazi ale tak velkou transformaci, ze emancipovana zena a rovnopravne partnerstvi se stalo soucasti normality.
 Pavla3 


Cizince a Petru :-))) 

(23.11.2006 11:56:02)
Tak mé milé dámy,
nenajdu. Fakt je mi to líto, ale já se občas tak courám po netu, tohle mě fakt zaujalo a sama na sebe jsem naštvaná, že jsem si to někde neuložila. Nicméně vím, že se k tomu někdy dostanu. To je jako s hledáním lyžařských rukavic, které objevít uprostřed léta :-)))
Až to najdu a připojím někde k jiné diskuzi tak za dva-tři měsíce bude to s odkazem sem.
 petru 


Re: Re: Re: Re: Re: petru a pavlo 

(22.11.2006 12:34:11)
tady bude asi jádro pudla.
U Tebe pocházela z 8 dětí babička, tzn. asi se nenarodila za války, a u mě pocházela z 10 dětí maminka, a ta se fakt narodila za války. Proto ten jiný přístup a jiné ovlívnění společností, jak píšeš. To z tou válkou je fakt zajímavé.
A k tomu, jak jsi psala o těch jiných společnostech - ten Tvůj výraz zatím správně nechápu. Možná Tě to ovlivnilo už dávno, protože žiješ v zahraničí, dokonce snad za vodou, ale já mám ty postřehy ze současnosti, z českých novin a časopisů. A s těmi neandrtálci na to asi přišli amer.vědci. Jestli to najdu, tak Ti to mailnu.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: petru a pavlo 

(22.11.2006 12:46:04)
Petru, ti neandertalci mne zajimaji. Jestli myslis jinymi spolecnostmi ty ne semitsko-krestanske, tak tam je zajimave to, ze zeny maji naprosto jiny chapani sveho tela. Menstruace a porod nejsou spojene treba s hrichem nebo necistotou. A proto naprosto lepe to snaseji a vubec nemaji sklon je vnimat jako nemoc nebo slabost.
Vzpominam se na ceskou knizku kde bylo hodne zajmavych postrehu z kulturni antropologii a pristupu ruznych kultur k detem. "Zacatky naseho dusevniho zivota"od Langmayera a Matejicka. Urcite bude jich vice, zvlast prekladu, ale ja tuhle literaturu ctu v jinych jazycich tak nemam prehled.
 majka a pavlinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: petru a pavlo 

(22.11.2006 13:29:21)
petu, Tvuj prispevek mi pomohl. Moje i manzelova maminka me neustale poucovaly, ze decko se nema rozmazlovat nosenim a neustalou moji pozornosti, ze s takovou doma nic neudelam atd. Na kratkou dobu tomu nazoru podlehl i muj manzel, "dite se necha vyvztekat a pak usne". Jenze mala se tak dlouho vztekala a kricela az se pozvracela a zacala se dusit, pak se musela nase pozornost k ni obratit jeste vic, stravili jsme tak vic casu jejim uklidnenim nez kdybych ji bezne chovala a mazlila az do usnuti. Chci tim rict, ze podobnymi radami jsem se naucila neridit, malou nosim a hraji si s ni chovam ji kdyz usne atd/ted prave mi spi v naruci tak muzu psat/ Pripada me ,ze nazor ze dite po nakrmeni dat do postylky a nevsimat si ho a kdyz je vetsi nechat ho hrat si jen samo a to jenom proto aby matka mohla uklizet, a zase po tech ostatnich dospelych aby byly v pohode oni, je vuci diteti sobecky. Mozna, ve sve dobe kdy tento nazor byl podporovan prednimi pediatry neco resil, matky nekojit a do prace, ale dnes? Jedu si svoji lajnu a na zarucene rady uz nehledim.
 Petru 
  • 

Majce 

(22.11.2006 14:42:39)
Majko, já zas děkuji Tobě za odezvu. Když vidím, že aspoň jednomu člověku moje zkušenost pomůže k citovějšímu přístupu k dětem, jsem ráda, že jsem se nerozepisovala zbytečně.
Víš, ve mně je toho teď moc a nerada bych lidi tady zavalila mýma "teoriema", ale mám dojem, že skoro ve všem je špatný extrémní přístup. Ve výchově třeba ten nedat dětem hranice, pravidla a režim i ten, kdy se jim nedá láska. Všechno by mělo být v určitém poměru, takový zákon zachování energie filozoficky pojat. Ale ani ty hranice a režim nejsou neměnné, a to už je teorie relativity.¨
Podle mne vše se vším souvisí. Láska s rozumem, a věk dítěte s přístupem rodičů k dítěti. Miminko se "rozmazluje", protože neumí mluvit, ale batole se už i omezuje.........
 majka a pavlinka 
  • 

Re: Majce 

(22.11.2006 18:03:45)
Petru,
v tom je muj problem, ze se memu okoli zda ze male venuji moc casu a rozmazluji, cvicim balon, Vojtu atd. ve svych 7 mes. bez problemu stoji v postylce a preslapuje. Kazdy se camra jak je sikovna ale ze se pro to musi neco delat to uz se nevidi/ vidi se akorat binec v byte/. Nechci aby byla rozmazlena ale kdyz place po moji pritomnosti prece ji neodzenu. Manzelova maminka razi nazor detskeho pokoje kde dite dame do postylky a jdeme po sve praci/podobny nazor zastava i moje matka/ ale me to zkratka nevyhovuje a male taky ne. Nemusim male splnit vse co si vymrci, ale sama si ve svem veku asi nevyhraje, a taky ji chci rozvijet a ne ji nechat hodiny kricet jen pro uklizeny byt. Sem tam ji dam do nosicky a kdyz ma naladu a neboli ji zuby tak vareni i uklid jdou sice pomalu ale jdou. Nevim jestli pozornost a hrani jsou rozmazlovanim, sama v budouci vychove tapu. Mazleni a hra s malou me zkratka nalnuji. Mam ten sloh dost roztristeny protoze prave mala prokousava dalsi zub u me v naruci, tak se omlouvam.
 Petru 
  • 

Re: Re: Majce 

(22.11.2006 18:32:12)
Majko, sloh nesloh, tady nejsme na stránkách školy, ale rodiny.

I pro mne je to složité, ale můj cit mi říká, že je na čase, aby víc lidí začalo naslouchat citům, a můj rozum zase říká, že vše musí být v rouvnováze. Proto vývoj trvá dlouho. Včera měla dcera za úkol udělat jednoduchý výpis z Vlastivědy o živých organismech a jedna poučka říkala, že náhlá změna podmínek života vede k zániku daného organismu (např. ryba a voda), ale postupná změna podmínek vede k přizpůsobení se toho organismu svému měnícímu se okolí. To pro mne znamená, že každý má kus své pravdy.
Ale myslím si, že v průmyslově rozvinutých zemích v poslední době převažoval rozum nad citem, a tak se svět měnil asi ne správným směrem. Pouze si to myslím, je to jen mé subjektivní vnímání světa. Proto Ty nemůžeš hned předělat tu předchozí generaci, ale není ani dobré se dostat hned k druhému extrému, to by pak mohla Tvá dcera odnést v dalším životě v širším kolektivu. Nechci říct, že je v pořádku, když jsou všichni průměrní, ale abys naslouchala i trošinku zkušenostem moudrých ne všech starších.
Tak nevím, jestli Tvůj sloh je špatný, ale ten můj, ten je fakt moc zamotaný.
 sharonka9 


Re: Re: Majce 

(22.11.2006 18:53:50)
Tvoje názory se mi moc líbí Majko.
Dítě ještě nemám, ale snad se neurazíš, když to trochu srovnám se zvířaty. Kočky, pes. Všechny jsem je celý jejich život měla více na ruce a klíně než na zemi - a přece nebyly rozmazlené. Respektovaly mě, poslouchaly zákazy a někdy i příkazy. Vždyť proto přece děti i zvířata chceme - abychom byli s nimi!!! Jasněže dítě tě potřebuje skoro celý den, to není rozmazlování. Máma mi nikdy neřekla dej mi pokoj, jdi ven, nech mě dělat to a to....
Koneckonců, u primitivních národů není dítě NIKDY samo. Zatímco ubohé děti v CIVILIZOVANÝCH zemích tráví samy - kolik??? Dvě, pět, deset hodin denně v postýlkách bez kontaktu s rodiči......to mi přijde smutné.
 majka a pavlinka 
  • 

Re: Re: Re: Majce 

(23.11.2006 14:33:34)
Diky za podporu, to ze jeste nemas deti nevadi, nazor prece muzes mit i tak dobry. Sama mam starsi fenku tak vim o cem mluvis. Ale o to vic se musim snazit venovat se male i zvireti a obe je hlidat aby si navzajem neublizily, aby mala cvicila, hrala si a naucila se zachazet s zivym tvorem a naopak aby ji nase cubicka nekousla. Snazim se pomalu uklizet, varim skoro denne, pecu obden buchty ale neni to zkratka tak jako pred ditetem, nemohu ji v klidu odlozit a poslouchat ten zoufaly plac a pri tom v v pohode umyvat treba okna. Ted me asi velka cast pisatelek zavrhne pro neschopnost postarat se o domacnost.Zdravim a drzim Ti pesti, dite urcite prijde uvidis.
 Iveta 
  • 

Cizinko,znáš jen teorii ajsi dogmatik 

(23.11.2006 9:52:30)
Cizinko, kolik máš dcer a synů?
Obvinění pisatele článku z venkovského sexismu či katolictví jsou pěkná blbost, navíc povýšenecká. Čteš, co chceš číst, nikoliv, co je psáno.
Dítě lze vnucováním sociální role převychovat jen těžko. Tvrdili sice sovětští vědci, že prostředí je vše a genetika nemá vliv, ale každý víme, co to byly za žvásty. Z javoru kaštan neuděláš a že se Pepík podobá tátovi, to těžko bude prostředím.
Má empirická zkušenost: Mám více dcer i synů. V naší rodině žádné sexistické přístupy nevedeme. Jsem to já, kdo zastává "mužnější" a komplikovanější povolání a zrovna tak můj muž není neumí opravit kromě žárovky skoro nic. Máme více synů i dcer. Přesto holčičky jsou holčičky a kluci jsou kupodivu kluci. A projevují se tak už od prvních plenek, i když, ano, může být, že v nějaké holčičce je větší složka klučičí a pak je vynalézavá, analytik, statečná atd. a v nějakém klukovi je větší složka ženská a pak dovede být milý, pozorný, poetický. Samozřejmě. Přesto se shoduji s pisatelovým pozorováním, že když je někdo prostě holčičí, zůstane takový, i kdyby vyrůstal v prostředí autodílny a bez jediné kytky. Jakmile bude mít svůj koutek, ten bude vypdyt úplně jinak.
A to je asi to, co chtěl autor říct.
A ať se ti to líbí nebo ne, statisticky jsou mezi ženy a muži jasné prokazatelné rozdíly. Nemusí platit pro jednotlivce, ale pro celek platí. Holčičky "poslušnější"? No opravdu jsou děvčata celkově ovlivnitelnější rozumnou radou a kluci víc hledají vlastní cestu. Je to tak celkem moudře zařízeno jejich rozdílnou biologickou rolí. Je přece jen výhodnější, když matky riskují co nejméně. Otcové se občas rizika bát nesmí. Atd.
Holky mají taky užší gaussovský rozptyl co se týká na jedné straně sice geniality a nadání, ale na druhé také imbecility. Jsou vyrovnanější. A méně kriminální, to potvrdí každá policejní statistika, nebo ne?
Jak jsi ty ztotožněna, se svou ženskou rolí, (jsi-li ovšem žena)? Vypadá to, že ne. Ženy nemívají tak silný sklon k fanatismu, dají spíš na pozorování, než na indoktrinaci nějakým učením.
 Jana 78 
  • 

totálně zmatená cizinka 

(23.11.2006 10:07:30)
Cizinka je totálně zmatená. Její pseudo psychologické výplody nečtu už dlouho. Je mimo.
 cizinka 
  • 

Re: totálně zmatená cizinka 

(23.11.2006 13:34:56)
Jano, jak vis, ze nekdo je zmateny a mimo, kdyz ani nevis o cem pise? A nepretes gender studies s psychologii v tomto pripade? No jo, GS jsou interdisciplinarni studie, a psychologie je jejich soucast, ale tenkrat o nej rec byla jen okrajova. Byt na tvem miste, udalala bych si poradek v svem vzdelani a hlavne v kulture projevu.
 cizinka 
  • 

Re: Cizinko,znáš jen teorii ajsi dogmatik 

(23.11.2006 12:42:56)
Iveto, ja mam vlastne velke pochyby o tvoji schopnosti cist a chapat co ctes, ale to take neni gender specificka vlastnost. Chyba bude nekde ve skolstvi:-).

"Cizinko, kolik máš dcer a synů?"
Psala jsem prece, ze jednoho syna. Ale mam zname v ruznych zemich ktere maji syny a dcery. A pak je to sranda porovnavat, co v ruznych kulturech je klukovstvi a co holcicstvi.

"Obvinění pisatele článku z venkovského sexismu či katolictví jsou pěkná blbost, navíc povýšenecká. Čteš, co chceš číst, nikoliv, co je psáno."

Ja pisatele z katolicizmu neobvinuji, tohle rict je pekna blbost po tom vsem, co jsem psala treba Mediane, L, Majce a Gabre.
Z sexizmu ovsem ano. A stojim za tom


"Dítě lze vnucováním sociální role převychovat jen těžko. Tvrdili sice sovětští vědci, že prostředí je vše a genetika nemá vliv, ale každý víme, co to byly za žvásty. Z javoru kaštan neuděláš a že se Pepík podobá tátovi, to těžko bude prostředím."

ocituj mne prosim, kde jsem psala ze genetika nema vliv. A o te genetice jsem opravdu psala.

"Má empirická zkušenost: Mám více dcer i synů. V naší rodině žádné sexistické přístupy nevedeme. Jsem to já, kdo zastává "mužnější" a komplikovanější povolání a zrovna tak můj muž není neumí opravit kromě žárovky skoro nic. Máme více synů i dcer. Přesto holčičky jsou holčičky a kluci jsou kupodivu kluci. A projevují se tak už od prvních plenek, i když, ano, může být, že v nějaké holčičce je větší složka klučičí a pak je vynalézavá, analytik, statečná atd. a v nějakém klukovi je větší složka ženská a pak dovede být milý, pozorný, poetický. Samozřejmě. Přesto se shoduji s pisatelovým pozorováním, že když je někdo prostě holčičí, zůstane takový, i kdyby vyrůstal v prostředí autodílny a bez jediné kytky. Jakmile bude mít svůj koutek, ten bude vypdyt úplně jinak.
A to je asi to, co chtěl autor říct.
A ať se ti to líbí nebo ne, statisticky jsou mezi ženy a muži jasné prokazatelné rozdíly. Nemusí platit pro jednotlivce, ale pro celek platí."

Ze nektere dusevni vlastnosti jsou STATISTICKY vice rozsirene u muzu a nektere u zen, psala jsem ja a v teto diskusi prvni. Ale kdyz mluvis o klucicich a holcicich schopnostech v holkach a klukach jsi sexistka. Proste tenhle kluk je poeticky a tahle holka je racionalni a prizemni.
A vlastne basniku je vice muzu a v prakticke pecovatelky o domacnost casteji byvaji zeny. Je v tom kultura nebo priroda, ha:-)?

"Holčičky "poslušnější"? No opravdu jsou děvčata celkově ovlivnitelnější rozumnou radou a kluci víc hledají vlastní cestu. Je to tak celkem moudře zařízeno jejich rozdílnou biologickou rolí. Je přece jen výhodnější, když matky riskují co nejméně. Otcové se občas rizika bát nesmí. Atd."

Ano, v ceske malomestanske kulture. Az pojedes nekam za svymi detma do zahranici, jak pan Nagl, nebo podivas do jinych vrstv ceske spolecnosti, nebudes stacit se divit jak svet je ruznorody.

"Holky mají taky užší gaussovský rozptyl co se týká na jedné straně sice geniality a nadání, ale na druhé také imbecility. Jsou vyrovnanější. A méně kriminální, to potvrdí každá policejní statistika, nebo ne?"

O vlivu testosteronu a agresivitu snad jsem take psala ja, ne?

"Jak jsi ty ztotožněna, se svou ženskou rolí, (jsi-li ovšem žena)? Vypadá to, že ne. Ženy nemívají tak silný sklon k fanatismu, dají spíš na pozorování, než na indoktrinaci nějakým učením."

Jsem velmi dobre sebevedoma sve zenskosti. Proto jsem feministka a snazim se divat na svet ocima zeny, ne chlapa, pro ktereho asi vse je v poradku. Jak pro tebe:-].
 cizinka 
  • 

ty neznas teorii, ale mas predsudky 

(23.11.2006 12:44:08)
:-)
 cizinka 
  • 

zenska role 

(23.11.2006 13:59:51)
Iveto,
Jeste k te zenske roli. Jsem se narodila do moderni spolecosti, ve ktere zenskych roli je vice a kazda si muze zvolit co ji sedi, stejne jako v ceske spolecnosti, mozna jen v trochu vetsim meritku, nebo spise s mensimi prekazkami. Tak jsem si zvolila roli samostatne, vydelacne cinne a verejne aktivni zeny, a od 10-6 let delim tuto roli s roli rovnopravne manzelky a matky. A vis kde jsem nasla manzele, ktery mne jako rovnopravny partner sedi? V Cesku, ale v subkulture, ktera neni v Cesku tak uplne rozsirena. To se koukas, co?
 Pavla3 


Re: Cizinko,znáš jen teorii ajsi dogmatik 

(23.11.2006 13:05:24)
Iveto,
jak tedy podle tvé teorie vysvětlíš tu obrovskou kulurně sociální změnu za posledních 100 let. Před 100 lety jsi prakticky nepotkala ženu ve vedoucí funkci a i ženy v práci byly výjimkou (pouze ve velmi chudých rodinách ženy pracovaly - v zaměstnání). Rozdělení bylo jasně dané v souladu s tvojí teorií.
Podle tvé teorie musí být dnes ženy, které pracují v technických oborech a ve vedoucích funkcích asi strašně nešťastné protože se k tomu vůbec nehodí ne? A co ten vzrůstající počet mužů na mateřské ti budou asi podle tebe úpní chudáci ne?
 cizinka 
  • 

genialita a imbecilita 

(23.11.2006 20:52:52)
Iveto, jsem zapomnela odpovedet na dve tvoje dulezite vety o tech vzacnejsich talentech a vzacnejsi genialite mezi zenami. Vis, v diskriminovanych skupinach obvykle to tak byva, ze z nich nepochazi hodne nebo vubec zadni geniove a talenti. Duvody je snadny se domnivat: rodice jejich nadani nevsimaji anebo nevenuji prostredky je rozvijet, oni sami muzou take svych vlastnosti se bat, protoze ten, kdo vi, ze jeho zivot bude neobvykla cesta, casto se ji boji. A kdyz si vzpominam na svoje nadane spoluzacky, ktere skoncily zcela prozajicky a prumerne, tak tohle byl problem. Byt geniem o kterem se vi, je take odvazne rozhodnuti. Kolik genialnich muzu pochazelo do 19. st. z tech nejnizsich vrstev? Par urcite, ale procentualne by propadli ve vyssich mestanskych a aristokratickych vrsvech. Kolik z nich pochazi z diskriminovanych skupin z rasovych duvodu? Urcite mene, nez belosskych zen. A neni takove studia o rozsireni talentu spise duvod k zamysleni o tom, jak obcas veda muze byt zneuzita?
No a imbecilitu v tradicni zenskosti je snadneji skryvat:-). Nerika se take i v Cesku, ze moudra zena mlci?
 Jana 
  • 

cizinko už mlč  

(23.11.2006 21:03:52)
Cizinko proboha kdy už začneš mlčet taky. Asi nikdy, moudré ženy totiž umí mlčet. Tvoje pseudo psychologie
je o ničem. To už snad ani nikdo nečte.
 cizinka 
  • 

Re: cizinko už mlč  

(23.11.2006 21:08:16)
Jano,
1) nevim proc si myslis ze jsem psycholozka a ze pisu o psychologii:-}}
2) jak vis ze nikdo necte. Jedine jestli si myslis, ze ty jsi ten "nikdo":-}
3) Moudre zeny nemlci... Jen nepisou bezobsazne a nevtipne prispevky.
 cizinka 
  • 

P.S. pro Janu 

(23.11.2006 21:10:50)
Jano, proc se bojis feministek? Neni ten duvod, ze mezi emancipovanymi zenami neni snadny se vydavat za moudrou jen mlcenim?
 mamča 
  • 

no nevím... 

(24.11.2006 1:27:56)
Prokousala jsem se až ke konci diskuze a jen mne přečtené utvrdilo v tom, že se máme moc dobře, když můžeme tolik času věnovat takovým malichernostem.....
Nic nelze zobecnit a výše uvedeného se to týká měrou vrchovatou.
Nebudu se vyjadřovat obecně, ale pouze ke vztahu muže a ženy v partnerství. Dělám pouze to, co chci. Když nechci žehlit košile - nebudu je žehlit, partner to zvládne. Není to moje povinnost. Chci jít cvičit, neptám se, jestli můžu - jdu, partner připraví večeři pro mně i naše děti. Chci odjet sama na 5 dní - jedu a partner se postará o celý chod domácnosti. A opačně to platí stejně. Je to pro nás normální a vždycky se domluvíme (máme čtyři děti, nejmladší má 1,5).
Myslím si, že my, ženy, děláme z mužů neschopné bambuly, kteří nedokážou to či ono. A oni to celkem ochotně přijímají (to víš, chlap, ten si celý život hraje apod. kraviny), neb je to pro ně pohodlnější.
Bydlíme ve městě, nemáme rozdělené role, každý dělá co je zrovna potřeba a myslím, že to funguje. Jsme sehraný tým. A takových párů znám víc. MíŇ se o tom kecá, víc se pro to dělá!!!!
Dobrou noc
 cizinka 
  • 

Re: no nevím... 

(24.11.2006 11:10:33)
Mamco,

V podstate mas pravdu v tom, ze z velke casti svuj zivot si udelame sami, a pokud mame z ceho si vybrat svoje postaveni a partnera, tak je to fajn. Jeste bych dodala, ze je fajn, kdyz muzeme vybirat nejenom emancipaci, ale klidnou, spolecensky akceptovanou a jistenou seberealizaci doma s detmi. Ja take patrim mezi temi pary, kde se prace kolem diteti a domacnosti deli na polovinu, a moje prace a konicky jsou stejne dulezite jako ty od manzela. Tak prave proto musim se ozvat, kdyz nekdo z celou samozrejmosti vyklada, ze muzi jsou nesikovne zblble silaci a zeny jsou tak poslusne a sikovne, ze ta prakticka stranka zivota jim proste "prirozene" patri. NEKOLIK stejnych paru take znam i v CR:-). Vazim se i tech jinych, take pana Nagla, ale presto, ze si myslim, ze ceska katolicka venkovanska kultura je krasna a dulezita jako basta, ktera hodnekrat pomuze zenam jit za jejich vlastni volbou, sexizmus je nebezpecny pro svobodnou volbu, a nesmi zustat na verejnosti bez odezvy.

Mas ale fakt originalni pohled na politicke deni. O tech, podle tveho nazoru "malichernostech se keca" v parlamentech , na fakultach socialnich studii a pise se o nich knihy (a cim vyspelejsi je zeme, tim vice). A kazdy ma pravo o nich mluvit tolik, kolik chce, a tam, kde chce. Nahodou mam na to cas, kdyz jsem nemocna, a je to pro mne dulezite tema. Je dulezite, protoze ve sve kazdodenne praci muzu pozorovat, ze v tech spickovych a lepe placenych mistech v mym oboru, jsou skoro sami muzi, a zeny do nej se nedostanou, protoze jsou proste diskriminovane pri konkursech, proto ze nemaji cas rozvijet svoje nadani, protoze diskriminuji sami sobe kdyz boji projevit ambice a usilovat o neco, co dostat bude pro nej tezsi nez pro muze. A myslis, ze tohle se zmeni jen tak, bez "kecu" na verejnosti? cizinka 
  • 

Re: no nevím... 

(24.11.2006 11:12:35)
Mamco,

V podstate mas pravdu v tom, ze z velke casti svuj zivot si udelame sami, a pokud mame z ceho si vybrat svoje postaveni a partnera, tak je to fajn. Jeste bych dodala, ze je fajn, kdyz muzeme vybirat nejenom emancipaci, ale klidnou, spolecensky akceptovanou a jistenou seberealizaci doma s detmi. Ja take patrim mezi temi pary, kde se prace kolem diteti a domacnosti deli na polovinu, a moje prace a konicky jsou stejne dulezite jako ty od manzela. Tak prave proto musim se ozvat, kdyz nekdo z celou samozrejmosti vyklada, ze muzi jsou nesikovne zblble silaci a zeny jsou tak poslusne a sikovne, ze ta prakticka stranka zivota jim proste "prirozene" patri. NEKOLIK stejnych paru take znam i v CR:-). Vazim se i tech jinych, take pana Nagla, ale presto, ze si myslim, ze ceska katolicka venkovanska kultura je krasna a dulezita jako basta, ktera hodnekrat pomuze zenam jit za jejich vlastni volbou, sexizmus je nebezpecny pro svobodnou volbu, a nesmi zustat na verejnosti bez odezvy.

Mas ale fakt originalni pohled na politicke deni. O tech, podle tveho nazoru "malichernostech se keca" v parlamentech , na fakultach socialnich studii a pise se o nich knihy (a cim vyspelejsi je zeme, tim vice). A kazdy ma pravo o nich mluvit tolik, kolik chce, a tam, kde chce. Nahodou mam na to cas, kdyz jsem nemocna, a je to pro mne dulezite tema. Je dulezite, protoze ve sve kazdodenne praci muzu pozorovat, ze v tech spickovych a lepe placenych mistech v mym oboru, jsou skoro sami muzi, a zeny do nej se nedostanou, protoze jsou proste diskriminovane pri konkursech, proto ze nemaji cas rozvijet svoje nadani, protoze diskriminuji sami sobe kdyz boji projevit ambice a usilovat o neco, co dostat bude pro nej tezsi nez pro muze. A myslis, ze tohle se zmeni jen tak, bez "kecu" na verejnosti? mamča 
  • 

Re: Re: no nevím... 

(24.11.2006 13:41:45)
Hezké odpoledne cizinko,
děkuji za reakci. Myslím, že tato diskuze je v podstatě ukončená a já ti jen chci osvětlit "můj originální pohled na politické dění". Nemyslím si, že o těchto věcech by se mělo mlčet. Ale v porovnání se zbytkem světa (toho hodně chudého, tedy Afriky, částí Asie, Ruska, apod.)jsou to opravdu malichernosti. A MY zástupci rádoby vyspělé civilizace uprostřed těch žabomyších válek jaksi pozapomínáme, že jsou jiné světy, že se dá žít i jinak, či spíše přežívat a ti lidé tam nemají možnost volby, jsou rádi že přežijí do druhého dne..... Zavíráme oči a moc se nám nechce je otevírat, vždyť ono je to daleko................Blízko je hromada nádobí a velké dilema, kdo ho dnes umyje.....


Teď to po sobě čtu a působí to trochu jako klišé, ale já si to FAKT myslím.

mamča
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: no nevím... 

(24.11.2006 14:00:40)
Ehm... mamco, az bude tady diskuse o chudobe ve tretim svete, mozna se take ozvu, a jsou i v teto oblasti veci, kterym bychom mohli prispet v kazdodenosti nebo jako politicke volici. Nicmene, tady byla prilezitost oslovit sirsi vrstvy rodicu v tematu, ktere je take aktualni. Vis ja muzu rict studence, "jsi dobra, jdi do konkursu, budu za tebou stat." Ale jestli ta slecna nebude v rodine ucena odvahy a cilevedomosti, jestli v chvili sladke zamilovanosti ve svych 23 bude zehlit ponozky a trenirky svemu priteli, misto aby sedela tam, kde sedi jeji konkurenti muzi, tak ja za ni nenapisu dobry projekt. Ja ji nemuzu pomoct, ani neni moje pravo je tak pozde vychovavat a poucovat. Tyhle veci se resi na urovni rodine vychovy, vis.
 Bara 
  • 

Re: Re: Re: Re: no nevím... 

(24.11.2006 19:49:08)
Cizinko , myslite, ze kdyz slecna nebude vychovana v cilevedomosti a odvaze, tak se neprosadi? Nehraji tady take roli volni vlastnosti a jeji vlastni povahove zalozeni?Shodou okolnosti mam v rodine nekolik technicky nadanych zen, jaka nahoda, ktere pochazeji z ruznych rodinnych prostredi-co se pristupu k vychove tyce. A vsechny si svuj talent prosadily, i kdyz jedna napriklad mela ve dvaceti letech dve deti a skladala ponozky. Presto pote zacala psat ty uspesne projekty.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: no nevím... 

(25.11.2006 17:59:21)
Baro, v tomhle je tezky zobecnovat, a to je trochu veci zkusenosti. Treba moje dve kamaradky z detstvi jako deti a jako studentky mely to, cemu se rika bozi dar. Jedna byla naprosto genialni v matematice (kdyz o divku se pretahuje nekolika sefu doktorandskych studii z fyzmatickych oboru tak je to prece neco.) Druha byla fenomenalne nadana pro jazyky. V jejich zivotach neco se zvrtlo, kdyz si nasly dlouhodebe pritele. Byli podobne jejich otcum, oni si prevzali tradicni roli svych matek, vydelavaji ted mene nez manzelove a karieru maji takovou docela prumernou. Ja jsem byla jen chrytra a nadana studentka, ale v rodine vedena k ctizadovosti a moje mama je velice silna osobnost, zatim co otec hodne doma take makal a od nas deti ocekaval velke veci. Pro mne tohle se zdalo normalni. Mame se s kamoskami stale rady, ale to oni se chlubi, ze mne znaji... Nechci rict, ze kamosky jsou nestastni, maji deti, docela fajn rodiny zivot, ale prece slusne vydelavat, a k tomu delat praci, ktera bavi, rozumet se s manzelem na vsech urovnich je docela fajn, a nestoji za zahozeni, kdyz nekdo ma predpoklady. Jeste bych mela dodat, ze dokud v zivote kamosek se nevyskytla velka laska, na pozor to byli velice nezavisle osobnosti, a asi trochu take divocejsi nez ja. A to vsechny tri jsme byly hodne "crazy":-).
O studentkach muzu jen rict, ze jich opravdu se prosadi o hodne mensi pocet nez maji na to predpoklady, na rodine zazemi nemam tak dobry prehled. Kdyz o nejake se dozvim, ze zije rozvedena s detma z polovicneho platu sekretarky, byva pozde ji litovat.
 Petru 
  • 

Cizince 

(25.11.2006 20:21:35)
Víš, já s Tebou souhlasím, ale zřejmě pro Tebe (pokud jsi za mořem delší dobu) bude zřejmě složitější pochopit všechny souvislosti, ve kterých jsme zde vyrůstali, což má (podle mě)velký vliv na to, jací dnes lidé většinou jsou.

Říká se, že zde byla totalita nebo socialismus, ale takový zvláštní. Nejen dívky byly vychovávány k průměrnosti a šedosti. Kdo se vymykal, nejenže byl divný ale hlavně mohl mít problémy v životě a pak i jeho děti..... Ano mohl, ale nemusel. Přesto se našlo jen málo lidí, kteří se tomu dokázali vzepřít. Tak se většina lidí držela zažitých zvyků, které nám pomáhaly (našim rodičům i nám) žít sice průměrným životem, ale bez obav z vězení, pronásledování atd.

Pokud Tvé dvě kamarádky, co se v období zamilovanosti věnovaly příliš pohodlí svých partnerů, žijou v zahraničí, tak to asi bude z jiného důvodu než jsem uvedla. To, jak se lidé chovali v ČSSR, mělo za výsledek, že spousta mladých lidí byla vychována s pocitem méněcennosti a málokdo si našel svou parketu-to co mu bylo souzeno, co by dělal s chutí a rád. Možná Tvé kamarádky ponižoval někdo jiný než učitelé a společnost. To asi tady nevyřesíme. To je jen můj pohled na problém emancipace v ČR, a nejen žen. Snad jsem to napsala trochu srozumitelně. S jednoduchými vysvětleními mám problémy.
 cizinka 
  • 

Re: Cizince 

(25.11.2006 21:56:51)
Petru, asi to tak nejak bude. Ja to az tak sede nevidim, je v CR velice dobre vysoke skolstvi, a veda a VS je, podle meho nazoru, budoucnosti v tehle zemi, jako v kazdem jinem malem evropskem narode. Jen si obcas posteskam po kapce odvahy, po mene poslusnosti (a to nejen u zen), po vice zkusenosti, ze slusne formulovana pozitivni asertivita se vyplati, ale arogance dlouhodobe ne. Ale jsou i v CR rozdily mezi karierami zen a muzu, a to je velka skoda, uz jen protoze vysokoskolacek je v CR pomerne velke procento (snad stejne jako vysokoskolaku?). Pak jeste musim dodat ze existuje velka kolektivni trauma z emancipaci podle bolsevickeho vzoru: kdyz zena musela pracovat, at chtela nebo ne, a ta hruza jesli, sestatneni nejintymnejsich rozhodnuti, rychla unifikace zivotniho stylu a tak... Je pochopitelne, proc hodne Cesek maji k emancipaci nechut. Ale nemusi byt v takove forme a nemusi byt masova.
 Petru 
  • 

Re: Re: Cizince 

(25.11.2006 22:26:32)
Možná to není tak masové, jak jsem to popsala a těch důvodů jistě bude víc. Ale na to tahle diskuse nestačí. Já jsem sama o takových věcech začla přemýšlet teprve nedávno, ale zatím jsem nenašla člověka, se kterým bych své myšlenky mohla rozvíjet. Je toho hodně, o čem se dá přemýšlet v závislosti na historii.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Cizince 

(25.11.2006 22:34:09)
Petru, mne se zda naprosto smysluplne co rikas. Ja take zacala jsem hodne chapat o ceske spolecnosti pote, co jsem sahla po historicke literature.
 Bára 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: no nevím... 

(25.11.2006 20:27:29)
Cizinko, souhlasim s tebou. Je asi docela dost mozne, ze spousta nadanych studentek nakonec nevyuzije plne svuj potencial.Myslela jsem spise, ze pokud je nekdo opravdu tvrda hlava a jde si za svym, dokaze treba matfyz i s ponozkami a detmi. Ale urcite tech na jednu stranu nadanych a na druhou i cilevedomych jedincu bude asi mene, nez studentu, kteri plne svuj potencial nevyuziji. i kdyz, je to pro ne dobre, ci ne? Kdo to muze vedet. Mam svagrovou, nesmirne chytrou, s vsemi moznymi tituly s prirodnich ved, ktera ale v urcitou dobu zacala chtit byt jen ta "obycejna" mama. Je neuveritelne stastna a nepritomnsot ve vyzkumech ji netrapi.Takze?
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: no nevím... 

(25.11.2006 21:39:52)
Ano, Baro, pokud je nekdo stastny, a citi se tak stale, o nic nejde. Spousta velkych talentu odjelo pak na nejaky ostrov na konec sveta. Je mi jen lito tech studentek kolem 23, kteri se sebe ztrati na chvili a pujdou za zazitym kulturnim vzorem, a pak uz nemaji sanci se vratit. Talent buhuzel nebyva stala velicina, je to neco o co clovek musi hodne pecovat. Vlastne jako lidi se zkusenosti s nejakou MD vime, co muze znamenat rok v tom oboru, kde je velky pokrok. Opravdu nekazda dokaze naskocit na ten rychlovlak znovu. A kdyz z nej vyztoupi ne kvuli diteti, coz je jina vec, ale kvuli nejakemu netrvalemu vztahu, tak je to nesmirna skoda.
 abcd 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: no nevím... 

(26.11.2006 0:51:18)
To myslíš Cizinko vážně, že se tvoje kamarádky chlubí, že tě znají? Kde to proboha žijete? Mezi mýma kamarádkama je i jedna dost známá herečka, několik hudebníků a jeden vlastník medaile z mistrovství světa, ale chlubit se tím, že je znám by mne teda nenapadlo. Tak se buďto kamarádiš s dost jednoduchými lidmi, nebo a to asi bude spíš pravda zase kecáš a slovy mých starších dětí - házíš na nás machra. abcd
 Kája, 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: no nevím... 

(26.11.2006 9:03:26)
abécédé,
podle sebe,
soudím Tebe

abcd, nejspíš jsi chytrá holka, ale mohla sis všimnout, že cizinka psala o tom, že nežije v ČR. Pokud bydlí v Americe, tak tam mají lidé míň komplexů a je rozdíl, jestli se chlubíš známostmi s umělýma celebritama nebo lidma, co dokáží i něco mimo "šoubyznys". Zní to jako by ses za ně styděla?!!?????? Proč?
 abcd 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: no nevím... 

(26.11.2006 12:44:29)
Bože, to jsou zase kecy. S umělýma celebritama se neznám, v České filharmonii a světově proslulém kvartetu asi tací nejsou. A ta herečka o které mluvím ze zásady není ani v přiblblých pořadech Novy ani v reklamách. A to, že se v americe chlubí tím, že se někde viděli, nebo dokonce promluvili s někým známým mi příjde hodně hloupé. Já ty lidi totiž beru jako normální občany, a budete se divit, ale i oni se za ně považují.Jiné moje kamarádky samozřejmě vědí, že se s nima znám, občas chodíme např. za paní x.y na premiery do divadla. Ale abych se vychloubala tím, že je znám je pro mne opravdu nepředstavitelné. abcd
 cizinka 
  • 

:-)))) 

(26.11.2006 21:43:23)
abcd, jsi mne poprve rozesmala, skoda ze nechte. Tak se nechlubis, co:-)? Moje nevine povidani o tom, ze podle mych zkusenosti nejdele v pracovni kariere dosahne ne ten, ktery je nejvice nadany, ale spise ten, ktery je uceny cilevdomosti a ctizadostivosti (castejsi ve vychove kluku), zneuzila jsi k vypraveni, docela zcestnemu v teto diskusi, o uspesich svych znamych a kam s nimi chodis:-). Podle mych zkusenosti, lidi casto zminuji svoje slavnejsi zname, ale ve vhodnem kontextu, 1) pri vyjadrovani radosti, ze mu ci ji se neco zase povedlo, 2) pri povidani nejake legracni historky. Tak jak jsi to predvedla, to ne, mas pravdu, radeji to nedelej:-)).
Fakt nikdy mne nenapadlo, ze uspesni lidi jsou NENORMALNI obcane. No, ale jeste ze je povazujes za NORMALNI, totiz, podle mych pozorovani tveho chovani na Rodine, NORMALNI je pro tebe oscilovat mezi emocnimi extremy:"hezky, lito tech, co nechapou!" a "blbost a kecy". Mezi tvymi znamymi ze sfer sportovcu a umelcu emoce samozrejme patri, ale zamysli jsi take, ze normalita obsahuje jeste sirsi okruh komunikacniho chovani. :-)
 Petru 
  • 

Re: :-)))) 

(26.11.2006 21:44:55)
Cizinko jakobys mluvila o sobě. Přesnej popis mindráků. Co takto psychologa zkusit? Nechceš kontakt?
 cizinka 
  • 

Re: Re: :-)))) 

(26.11.2006 22:01:54)
Petru, jakto? Komu jsem vytkla blbost, na koho jsem byla sprosta? Cim jsem si chlubila aniz by k tomu byl vhodny kontext? Nejsem moc trpeliva na odborniky, ktere nedelaji svoji praci, k tomu ochotne se priznavam, ale jinak myslim jsi, ze jsi dost nespravedliva. Mezi neargumentovanou emocnosti abcd, a mymi nazory, ktere si snazim argumentovat, prece je rozdil, ne? Mimochodem, tuto pani v zivote jsem neoslovila prvni, ale dost casto dostavam dost nechutnou odezvu. Nesouhlasit neni urazet, ale "kecy a blbost", urazka je, nebo neni? Mit nazor, a ho hajit jeste neni kvalifikace pro navstevu psychologa.
 petru 


Černá díro, kam to vedeššššššššššššššššš 

(26.11.2006 22:30:14)
????????????????
abych pravdu řekla, tak jsem byla dost dlouho nepřítomna. Raději se hlásím registrovaná, protože ta zpráva, na kterou jsi reagovala, byla podvrh - napsaná někým jiným. Kým ? Tebou? Zkoušíš moji vnímavost?

Není to poprvé, co někomu vadí, když se druhý neregistruje, a pak se snaží narušit diskusi, navíc předpokládám, že dotaz na který reaguji, nepsala ani pravá cizinka. To je jedno.

Jestli si někdo myslí, že mu pomůže, když se chlubí cizím peřím, aby se nedivil. Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá. Otázkou zůstává, jak se z ní pak vyhrabe???????
 cizinka 
  • 

Re: Černá díro, kam to vedeššššššššššššššššš 

(26.11.2006 22:35:05)
Petru, dotaz byl muj, ale jsem si nevsimla, ze to neni od neregistrovane Petru. Omlouvam se Tobe, a dotaz smeruji tomu divnemu neznamemu, koho bavi urazet lidi.
 petru 


Re: Re: Černá díro, kam to vedeššššššššššššššššš 

(26.11.2006 23:07:05)
Já jsem ale byla neregistrovaná, občas se s tím nezdržuji. Jenomže problém je v tom, že nevidím nic špatného na tom, že jsme tady anonymně nebo virtuálně, jak kdo chce. Kde je psáno, že musíme e-mail, pod kterým jsme přihlášeni, vlastnit pod pravým jménem.

Vadí mi ale, když se někdo chlubí cizím peřím - to nejsou názory, jaké máme, ale to za koho se snažíme vydávat, ať jde o jméno nebo souvislosti. Ale i takoví lidé okolo nás jsou a buďme rádi, že jich je míň než těch, co se snaží být opravdoví. Já vím, že na ně nemám reagovat, ale když se to týká mě osobně, tak prostě musím.
Cizinko, dík.
 majka a pavlinka 
  • 

Re: Re: Černá díro, kam to vedeššššššššššššššššš 

(27.11.2006 0:12:18)
Cizinko proc vlastne stale odepisujes ABCD? Je to pratelsky pinkpong?
A pokud ne, co Te vlastne bavi na obhajovani sama sebe a utapeni casu v nicotnych sarvatkach ktere nic neresi, uz davno jste obe dve vzdaleny povodnimu tematu. Nevime tady ani kdo je kdo. Nekaram jen se divim.
 majka a pavlinka 
  • 

Re: Re: Černá díro, kam to vedeššššššššššššššššš 

(27.11.2006 0:13:42)
Cizinko proc vlastne stale odepisujes ABCD? Je to pratelsky pinkpong?
A pokud ne, co Te vlastne bavi na obhajovani sama sebe a utapeni casu v nicotnych sarvatkach ktere nic neresi, uz davno jste obe dve vzdaleny povodnimu tematu. Nevime tady ani kdo je kdo. Nekaram jen se divim.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Černá díro, kam to vedeššššššššššššššššš 

(27.11.2006 0:27:38)
Majko, mas 100krat pravdu. S nekteryma utocnejsimi lidma mam zkusenost, ze kdyz jim nekolikrat odepisu civilne, pak se zklidni a jsou schopni vecne diskusi, ale obavam se, ze pripad teto pani to nebude. Ted jsem si nechala unest pokusenim, totiz mne hodne pobavila:-). Jo, polepsim se:-].
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: no nevím... 

(26.11.2006 10:15:18)
abcd, kamosky mi tak lichoti. Proste jsem nekde jinde nez oni a v jistych kruzich jsem verejne znama.
 cizinka 
  • 

velmi osobne pro abcd 

(26.11.2006 11:37:58)
Abcd,
jsem chvili premyslela, jesti mam radeji to nechat jen tak jak v prvni odpovedi. No ale pokud si dovolujes i na moje kamosky, kterych jen psany projev je o hodne kvalitnejsi nez ten tvuj, tak si dovolim take byt velice osobni a troufala:
1) Zadny zakomplexovany ani jednoduchy clovek by nenapsal gratulace tak, jak jedna z tech kamosek: "koukni, co pisou noviny. Kruci, zase budu moct vsem vykladat, co jsme spolu delali, kdyz nam bylo 16." Jak psala Kaja, bat se lidem poprat k uspechu, je zakomplexovanost. Jen zakomplexovanost neni zadna ceska vlastnost, vetslina lidi, ktere znam v CR, byvaji uprimni a radi rikaji lidem prijemne veci, a take radi vzpominaji na detstvi se znamymi lidma.
2) Bohuzel neznam nekoho v realu, kdo stastny a spokojeny se svym zivotem, mel tak doterne osobni a neprijemny otocni projev. Hodnekrat jsem si te vysvetlovala jako xenofobku, ale pokud mas nejaky problem, rada bych ti pomohla.
 Katka 
  • 

Konstelace 

(4.4.2008 22:22:13)
Zdravím všechny, už delsi dobu se zajimam o konstelace.Zacinam psat absolventskou praci na tema Sourozenecke konstelace. Timto prosim ty, kteri maji nejake materialy (ci proste cokoliv tykajici se) aby se mi to poslali na e-mail. moc dekuju. (prace mame odevzdavat koncem skolniho roku.tim chci rict..piste jen do konce cervna,diky)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.