| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Očkování není zbytečnost

 Celkem 74 názorů.
 Budilka 
  • 

Hlavně starší lidé by se měli očkovat 

(23.10.2006 8:45:46)
Ahoj Žinčo,
přeju vám, aby se rodiče brzy uzdravila a nemoc nezanechala žádné dlouhodobé následky. Bohužel, klíšťovka prý nejvíce ohrožuje právě lidi nad padesát let. Malé děti ji prý snášejí většinou velmi dobře. Přesto jsem nechala naočkovat jen dvě starší děti, u nejmladšího se na to chystám letos. Na sebe a na manžela jaksi nedbám, i když čas od času se navzájem na to očkování posíláme...
Moje sestra lékařka mi tvrdila, že po dětství prožitém na dětských táborech v zasažených oblastech musíme být prostě imunní. Možná ano, ale je otázka, jak dlouho ta imunita vydrží. Stačí asi nějaké oslabení nebo vyšší věk a je na průšvih zaděláno. Jo jo, jenom letos jsem měla těch klíšťat šest.
A abych nezapomněla, určitě budu tlačit na své i manželovy rodiče, aby se také nechali očkovat.
 heli 
  • 

i mladší 

(23.10.2006 9:07:08)
moje kamarádka měla boreliozu ve 20 letech a byla na tom půl roku hrozně zle, o tom, že by to snášela dobře nemohlo být ani řeči....
 Patrika 
  • 

Re: i mladší 

(23.10.2006 11:19:47)
Jenomže klíšťová encefalitida a borrelióza jsou dvě odlišné choroby, to jen tak na okraj
 kamonka 
  • 

Stejný příběh byl i náš! 

(23.10.2006 11:18:17)
Klíšťovka je šílená nemoc, vloni ji prodělal manžel, není to dobrý ještě teď. Začlo to jako u Vás, ale bez žádné chřipky, žádné nachlazení, nic. Bylo léto, vedra. Prostě najednou, jak přišel z práce, šel si lehnout, že je mu blbě, já mu jen tak ze srandy změřila teplotu, měl asi 39. Do večera už nevstal. Celou noc prozvracel. Měli jsme podezření na úpal ze sluníčka, jednou jej prodělal a příznaky byly stejné. Ale začlo to být horší. Začal blouznit. Kdo to nezažil, nepochopí. Celou noc mě volal, neustále mě volal, já byla vedle něj a on mě vůbec nevnímal, nedokázal souvisle mluvit, jen blábolil. Ráno jsme volali záchranku. Výsledek? Obdoba toho, co popisujete. Jen s tím rozdílem, že se na manžela podívali, i změřili tlak, atd. ale nic jiného nám "na to dát nemůžou, musíme se hlásit u naší závodní lékařky." Alespoň dali něco od zvracení. Manžel ale zvracel ještě celý den.
Nemohla jsem do něj dostat ani pití, vše šlo ven. Třešnička na dortu byla ta, že naše závodní lékařka měla 14 denní dovolenou. To jsem se dověděla, až poté, co nás záchranka odjela. Co mě zbývalo? Dopravit manžela aspoň k lékařce, která zastupovala. Byl to nadlidský výkon, nedokázal sám ujít, neorientoval se ani v čase ani v prostoru. Jak už to bývá u lékařů, kteří jen zaskakují, asi znáte :-) Prý blouzní proto, že dostal "koňskou dávku" těch čípků na zvracení. Přitom blouznil dávno předtím, než je dostal! Což jsem jí i řekla. Prý se máme ukázat za 3 dny. Když o tom tak zpětně přemýšlím, za ty 3 dny v péši této lékařky by byl manžel někde úplně jinde....
Jak vše dopadlo? Další noc bez úspěchu, blouznil dál, horečkoval dál, jen nezvracel. A tak jsme se odvolali na jiných místech. Manžel měl asi před 10 lety těžkou nehodu. A lékařka, která s ním měla tehdy hodně do činění a pomohla mu, nám napadla jako poslední šance. Hovořila se mnou telefonicky asi půl hodiny, vše jsem jí popsala, vyptala se mě a pak řekla, ihned jej dovezte. Okamžitě nás lifrovali do ordinace, odkud jsme vyšli asi za hodinu, důkladně jej vyšetřila, vyptala se a odeslala nás jako akutní případ do nemocnice.
Předběžně to diagnostikovala jako zánět centr. nerv. soustavy. Tam se samozřejmě po řadě dalších vyšetření vše potvrdilo. Klíšťová encefalitida - zánět mozkových blan. Řekli, že jsme přišli za pět minut 12. Poležel si tam 3 týdny, ale co to je proti tomu, co on si zažil. Tímto chci poděkovat paní doktorce Viceníkové za její ochotu a laskavost.
Od té doby tuto nemoc nepodceňuji. Nepřeju to nikomu. Ale přesvědčila jsem se, že když člověk potřebuje pomoc, málo kdy se jí dovolá. Musí se zbytečně dlouho trápit, než se najde ochotný lékař, který vyléčí.
 Kristain 


Re: Stejný příběh byl i náš! 

(23.10.2006 12:41:46)
ahoj, to je děs:/ hlavněže to dobře dopadlo:)
BTW. myslíš dr. Viceníkovou z Otrokovic?
K.
 Iva,synek 19 měsíců 
  • 

Nepříjemný lékař 

(23.10.2006 9:18:07)
Váš příběh o arogantním lékaři mne nadzvedl ze židle.Stálo by za to upozornit lékařskou komoru, či alespoň zveřejnit jméno kvůli budoucím pacientům.Nevěřím, že by zrovna ten večer měl pan doktor špatný den.K výkonu povolání lékaře nestačí papíry se spoustou razítek, jak se někteří lékaři domnívají, ale i laskavost,lidskost atd.. Jestli si lékař dovolí k pacientovi to co ten zmíněný k vašemu otci je to humus a patří někam jinam než je. Omlouvám se,za výlev, ale i já mám s některými lékaři špatné zkušenosti,mám pocit,že snad sežrali hovno z einsteina a tlačí je v žaludku:-(((
 Katka,kluci 4 a 7 
  • 

Re: Nepříjemný lékař 

(23.10.2006 9:48:11)
Nedá mi to a dám sem příhodu z letošního jara,stala se mé kolegyni,respektive její snaše.Snacha čekala mimčo (4.měsíc)a večer se jí udělalo hodně blbě. Zimnice,horečka,bolest břicha - nebyla schopná vstát.
Volali záchranku a bylo jim řečeno,že "tyhle mladé maminky ze všeho dělají moc velké drama".A´t prý jí dají nohy nahoru a hodně pije.Volali asi 3x,byli zoufalí,holčina prý ztrácela vědomí.Nakonec jim přijela pí.doktorka z běžné pohotovosti.To bylo cca 2 hodiny po prvním volání.A začal hukot,doktorka sama přivolala záchranku,chlapci prý skákali po postelích a resuscituovali.Holčinu odvezli,odoperovali,byla 4 dny na ARU,2 dny se nevědělo,zda vůbec "bude".Prasklé mimoděložní těhotenství,které mělo být řešeno "malinko" dříve. Psali stížnost,bylo jim odpovězeno,že personál dispečinku byl poučen a situace by se neměla opakovat.
Kolegyně mi říkala,že když hočinu odváželi,musela syna držet - že by po někom skočil...Samozřejmě nesmyslně po lidech,kteří už řešili problém,který způsobil někdo jiný (pracovnice dispečinku).Chci jen říct,že te´d už se nedivím,že v určitých velmi vypjatých situacích,kdy někomu jde o život,můžou účastníci průšvihu i někoho napadnout.
 Róza 
  • 

Re: Re: Nepříjemný lékař 

(23.10.2006 17:40:43)
A jak je vůbec možné, že to mimoděložní těhotenství došlo až do 4 měsíce? To přeci měl gynekolog zjistit už dávno ne?
 Aja 
  • 

Re: Re: Re: Nepříjemný lékař 

(23.10.2006 20:05:40)
Mimodelozni ve 4 mesici? Tak tomu neverim. Pokud sem chodi nejaky lekar, muze mi to vysvetlit? Pokud vim, mimodelozni praska obvykle v 6- 8. tydnu. Navic ve 4. mesici by uz clovek mel mit davno za sebou minimalne 1 ultrazvuk, kdyz neni nic videt v deloze, okamzite se zjistuje proc.
 Katka,kluci 4 a 7 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nepříjemný lékař 

(24.10.2006 12:15:21)
Věřte nebo ne,bylo tomu tak. Já jsem kolegyni také hned říkala,jak je možné,že na to nepřišel gynekolog.
Ten ultrazvuk měli za sebou....Pokud by to tady četl někdo z oboru,snad by se mohl vyjádřit,jak se to může stát.
 Aja 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nepříjemný lékař 

(24.10.2006 13:21:58)
Ono mimodelozni je dost tezko diagnostikovatelne, vetsinou se na to prijde tak, ze v deloze nic neni. Ja sama jsem to prodelala, vysetrovala me snad cela nemocnice a jisti si nebyli, meli jen podezreni. Nakonec me operovali a tim se to nakonec potvrdilo. Mimochodem, stalo se to uz v patem tydnu.(Proto si take nebyli jisti, nebot nekdy v patem tydnu jeste neni videt zarodek na ultrazvuku).Ale mela jsem velmi nizke Hcg a tak z toho a nepritomnosti plodu a meho krvaceni usoudili nakonec spravne.
 Verka 
  • 

Re: Nepříjemný lékař 

(23.10.2006 12:51:20)
Lekářská komora s tím moc nenadělá. Jak jsem se informovala, stížnosti patři k revizním lékařům ve zdravotních pojišťovnách. Prý jsou oprávnění lékaře pokutovat či jinak sankcionovat. Už jsme to vyzkoušeli v pípadě mého otce, který nutně potřeboval léky na vysoký tlak, ale jeho lékařka si nečekaně vzala dvoutýdenní dovolenou a nedomluvila si záskok.
 Simona 
  • 

Odkud jste? 

(23.10.2006 9:52:36)
Prosím, napiš, kde jste se nakazili. Malého jsem nechala očkovat proti encefalitydě. Letos měl několik klíšťat za týden a já jen pár za léto. Bydlíme na chalupě u lesa.
Na lékaře z výjezdovky bych si být vámi stěžovala min. na ředitelství nemocnice.
 žinča 


Re: Odkud jste? 

(23.10.2006 10:10:34)
Ahojky,
chalupu máme na Bruntálsku. Toto léto už jsem se dozvěděla o třech nekažených jenom z vesnice, kde jezdíme. Přitom jsem v MF četla, že se tento rok nakazilo KE zhruba 48 lidí z Moravy, takže zřejmě je okolí Krnova teď hodně nebezpečné.
Jinak na doktora si bude manžel stěžovat Lékařské komoře, vzhledem k tomu, že táta málem umřel, je opravdu dost naštvaný. Čekáme jen až se táta vrátí z nemocnice s celou zdravotní dokumentací.
Nedovedu si představit, že by šlo o infarkt a šlo by o minuty. Ach jo. Jinak na české doktory jen nenadávám, v nemocnici byli všichni skvělí, tímto děkuji lékařům a personálu nemocnice Ostrava - Poruba :-)
 Pavla) 2 deti) 
  • 

chovani lekaru 

(23.10.2006 10:33:49)
Ahoj,taky se s vami podelim o chovani lekaru. Kdyz byli synovi tri roky,take prodelala zanet mozku a mozkovych plen.Nejprve ho bolelo brisko a mel horecky..prijali nas do nemocnice,kde byl tyden na kapackach a vcelku nam nikdo nerekl s jakou tam jsme vlastne diagnozou,ackoli jsem se kazdy den ptala,vzdy to nejak zamluvili.Po peti dnech nas pustili domu,maly byl v pohode,ale za dva dny opet horecky,tak jsem zavolala nasi velice ochotne dr.ktera se na nej prijela podivat domu..jeste nemel zadne jine priznaky,ale povidala,kdyby treba zacal zvracet nebo ho bolela hlava,at jedeme na pohotovost.Kolem seste vecer zacal velice hodne zvracet(nikdy pred tim,jsem nic podobneho nevidela!!)okamzite jsme jeli na pohotovost a tam jsem zazila sok!!!Sestricka mi rekla,ze jsem hystericka matka,ze kdyz nas pred dvema dny propustili,tak asi chytl jen nejakou virozu a at se uklidnim,ale asi pro svuj klid nam do papiru napsala,ze cituji"pokud by se rodicum neco nelibilo,at volaji zachranku"..a tak jsme jeli domu..Noc hruzy,maleho tak silene bolela hlava,ze s ni porad tloukl o zem nebo o stenu a do toho neustale zvracel..Rano uz nemohl hybat hlavou a po lumbalni punkci jsme byli v nemocnici mesic a dalsi 2 pak doma!!!Nikomu bych to neprala a dneska uz vim,ze jsem si mela stezovat,ale v te chvili jsem se tak moc bala o zivot maleho,ze jsem na to ani nepomyslela..a od te doby manzel odmita jet na pohotovost,protoze nam tam pry stejne nepomuzou.
 Kahlan+5 


Jina zkusenost, ale ne z CR 

(23.10.2006 12:13:40)
To je opravdu silene!:-(

Kdyz tohle ctu, tak jsem rada, ze bydlime, kde bydlime, tedy v Lucembursku. Moje rocni dcera uz par tydnu obchazela nabytek a dokonce usla par krucku sama. Kolem 1. narozenin mela rymu a teplotu, nic zvlastniho. Po par dnech jsem si vsimla, ze zase vice leze po ctyrech, ze se ji nechce chodit. Prisuzovala jsem to tomu, ze po te nemoci se vratila ve vyvoji trochu zpet. Pak jsem si vsimla, ze kdyz uz jde, tak napada na pravou nohu a kulha a jakoby si ji setri, predminulou stredu se ji na kotnicku udelal otok, ale nebyl ani teply ani cerveny. V te dobe uz byla zcela bez teploty i rymy. Jela jsem s ni na pohotovost, ktera je tady otevrena 24 hodin denne, 7 dni v tydnu. Tam ji vysetril lekar a poslal ji na RTG, nasledne na ultrazvuk, seslo se nad ni nekolik specialistu a diagnoza znela osteomyelitida, tedy zanet kostni drene. Na druhy den nas objednali na scintiografii, kdy se ji zilou vpravi radioaktivni latka do tela a usadi se v kostech, a lepe se pozna, kde je ten zanet. Po par hodinach byly vysledky. Nasledovala okamzita hospitalizace, infuze s antibiotiky, punkce kotniku kvuli kultivaci. V nemocnici jsme byly jen tri dny, mely jsme pro sebe vlastni pokoj, tatinek za nami mohl se synem prijit ve dne v noci na navstevu. Ty tri dny dostavala antibiotika infuzi 2x denne, od minuleho pondeli jezdime na infuzi kazde rano, ambulantne.

Od zacatku se nam venovali naprosto maximalne a to nemela dcerka ani teplotu, ani ji nebylo zle, jen nechtela stoupat na nozicku. Ale i to jim stacilo, aby se ji hned venovali a pouzili veskere diagnosticke metody, aby zjistili, v cem je problem. Normalne ma tento druh zanetu jiny prubeh, bezne jsou vysoke horecky, rekli mi, ze jsme prisli hodne brzy, kdy ten zanet neni tak velky. Jinak lecba antibiotiky je nutna na nekolik tydnu, ale doufam, ze brzy prejdeme na oralni podavani. Dcerka uz je rozpichana jako jehelnicek, zily se musi po par dnech stridat:-(

Po nekterych Vasich prispevcich se ani nedohaduji, jak bychom dopadli v CR:-(
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: Jina zkusenost, ale ne z CR 

(25.10.2006 3:38:34)
Taky me tyhle historky desi - zijeme v Singapuru a na peci si nemuzu stezovat - ze by mi doktor odmitl poskytnout peci, to je proste neslychane. Moje kamaradka byla u doktorky s dvoumesicnim synkem - mel trosku teploty a byl nevrly, jinak nic - doktorce to presto nedalo, protoze nemohla najit pricinu teploty, tak pro jistotu nabrala krev - byla to zacinajici meningitida - okamzite sli do nemocnice a zustali tam tri tydny. Dneska je to rocni vesely chlapecek - ani nechci pomyslet, co se mohlo stat, kdyby ta doktorka nebyla tak opatrna.

Taky tady mama 24/7 v nemocnici - to v CR neexistuje? My se totiz nejspis budeme vracet.

Kimmy
 maceška 


Re: Odkud jste? 

(23.10.2006 12:19:59)
Stížnost k řediteli nemocnice je bezpředmětná, ten nemá na úroveň přednemocniční péče prakticky žádný vliv - LSPP ani RZP nespadají pod nemocnici. Stížnost adresujte ČLK - prosím, udělejte to všichni, kdo máte podobnou zkušenost. Jinak se arogance lékařů dosmrti nezbavíme. Bohužel tímto chováním padá stín i na ty ostatní, kterých je podle mých zkušeností většina.
 Insula 


Drzost 

(23.10.2006 10:02:34)
To byla od vás totiž drzost diagnostikovat nemoc. Na to má u nás právo POUZE LÉKAŘ. Znám to z vlastní zkušenosti. (berte jako ironii) Pokud znáte jméno doktora ze záchranky, tak si stěžujte!
 JankaP 


Ochrnutá ruka po klíštěti 

(23.10.2006 10:35:52)
Kamarádka měla "chřipku", pak se ukázalo, že to bylo klíště. Dodnes má následky - velmi omezenou hybnost levé ruky. Marodila víc než rok a měla velký strach, aby jí vzali zpátky do práce, protože - kromě toho, že byla více než rok mimo - do jejích pracovních povinností patří i psaní na stroji obouruč. Naštěstí se přešlo na počítače, ale stejně toho moc nenapíše...

Od té doby klíšťata hlídáme. Když už jsme nějaké chytli (max. 1 za rok), zašli jsme si k doktoru na odběr krve, aby bylo jasno, protože žijeme v oblasti, kde je nebezpečí nákazy jedno z nejvyšších.

Letos byla klíštětem "potrefena" babička. Ještě ke všemu si ho našla až druhý den, pěkně nacucané. Dokonce se jí ho podařilo přetrhnout tak, že i doktorka měla práci ho vyndat celé. Po příslušné době jsme babi poslali doktorce na krev. Babi přišla, že prý se má jen sledovat, že to "určitě bude dobrý". Skálala jsem až do stropu! Protože tu byly určité chřipkové příznaky, dostala pak babi rovnou antibiotika. Ale nebyl by ten test levnější? Pak by bylo jasné, jestli je to viróza nebo něco jiného.

Janka
 budilka 
  • 

Encefalitida versus borelióza 

(23.10.2006 12:15:16)
Janko, to, o čem píšete, vypadá spíš na lymeskou boreliózu. Lidi to občas zaměňují. Na klíšťovou encefalitidu by antibiotika nepomohla, je to nemoc virového původu. Proti borelióze se očkovat nedá, aspoň ne lidi. Už se ale u nás objevilo očkování pro psy a kočky! Boreliózu většinou poznáte podle šířící se rudé skvrny, která od prostředka bledne a může se i přesunovat po těle. vůbec nemusí být v místě, kde sálo klíště, a někdy se neobjeví vůbec. Krevní vyšetření by mělo boreliózu prokázat či vyloučit a v časném stadiu je léčba antibiotiky účinná. Nejsem zdravotník, třeba se tu o tom rozepíše nějaký odborník podrobněji.
 žinča 


Re: Encefalitida versus borelióza 

(23.10.2006 12:32:12)
no nejsem odborník, ale na pokoji s mámou byla mladá holka s boreliózou. Každý den musela ležet asi hodinu s infuzí antibiotik, měla ochrnuté svaly i v obličeji, takže ještě každý den musela cvičit s terapeutkou. 17letá holka a neví, kdy se zbaví ochrnutí v obličeji, které ji omezuje v mluvení, při jídle...Bylo mi jí líto. Navíc její rodiče říkali, že byla očkovaná proti encefalitidě. A dostala zrovna to druhé. To je fakt pech.
 budilka 
  • 

Re: Re: Encefalitida versus borelióza 

(23.10.2006 12:38:21)
No jo. Snad bude časem to očkování i pro lidi, když už existuje pro psy a kočky.
 marika 
  • 

Re: Re: Encefalitida versus borelióza 

(23.10.2006 12:54:51)
Budilka má pravdu, Lymeská borelioza je dobře zvladatelná antibiotiky v počátečním stádiu (červená skvrna okolo místa kde bylo přisáto klíště). Sama jsem ji prodělala před několika lety a krom nějakých nepříjemností spojeným s užíváním léků (dávají trochu zabrat trávicímu ústrojí) jsem žádné obtíže neměla ani nemám. To, co popisuješ s tou 17ti letou dívčinou je smutné, ale rozhodně zanedbané. Ono je to někdy těžké poznat, když je klíště např.ve vlasech nebo na zádech, tak si ničeho nevšimnete a nějaké pozdější příznaky si s klíštetem nedáváte do spojitosti.Borelioza je ok,pokud se podchytí, větším strašákem je myslím opravdu encefalitida.
 Helena 
  • 

Re: Re: Re: Encefalitida versus borelióza 

(23.10.2006 13:00:09)
Pozor skvrna vůbec nemusí být v místě, kde se přisálo klíště, ale kdekoli jinde na těle. A také nemusí být vůbec. A také nemusí být červená.
 žinča 


Re: Re: Re: Encefalitida versus borelióza 

(23.10.2006 13:08:26)
No encefalitidu už jak vidíš nepodceňuju :-). Ale zanedbaná neléčená borelióza je taky strašná. Můj manžel má kamaráda a jeho manželka je díky ní na vozíčku a trpí postupující paralýzou. Narozdíl od encefalitidy mi , ale v ranném stádiu připadá lépe léčitelná. Pokud chápu dobře, co jsem si přečetla o KE , tak léky na ni v podstatě nejsou, jen na příznaky(bolesti hlavy, horečky, zvracení). Pomůže jen klid na lůžku,zákaz fyzické námahy, bez televize a čtení. Ale to už se nechci pouštět do detailů, to je spíš pro odborníka. Ale kdyby byla možnost očkování i proti boreióze, tak využiji i tu.
Jinak lékaři řekli rodičům, že teď už jsou proti KE imunní, tzn. doživotně naočkovaní, ale není pravda , že se člověk stává imunní léty strávenými na táborech a chalupách, jak je napsáno výše. Moje máma jezdí každé léto na tutéž chalupu už od svého narození. A encefalitidu dostala až teď, po 58 letech.
 budilka 
  • 

odolnost proti encefalitidě 

(23.10.2006 13:40:25)
No, on ne každý, kdo je napaden nakaženým klíštětem, opravdu onemocní. Záleží na stavu jeho imunity. Nemusí mít žádné potíže, nebo přijde ta první, jakoby chřipkovitá fáze a pak už nic. Ono to totiž, jak jsem slyšela, napřed jakoby odezní, ale asi za 14 dní nemoc propukne naplno. Ale u spousty lidí zůstane jen u té první fáze. Jinak, maminka už je přeci jen starší paní a její imunita věkem klesá. Skoro bych se vsadila, že infikované klíště už měla vícekrát, když na tu chalupu jezdí tak dlouho.
 žinča 


Re: odolnost proti encefalitidě 

(23.10.2006 13:52:13)
To je pravda, taky jsem to četla,mi bylo první týden po klíštěti špatně a pak se to spravilo. Možná to byla ta první fáze a druhá už nebyla.Mámě se taky po cca deseti dnech ulevilo a pak to na ni padlo dvojnásobně.
No jo, ale když to vezmu doslova, máma už infikované klíště zřejmě nekolikrát měla, možná už dokonce slabší onemocnění prodělala, to by už přece měla být proti nemoci imunní ne? to by totiž znamenalo, že třeba v osmdesáti může onemocnět znovu, protože bude ještě slabší. To je zmatek , co? :-) Haló, hledá se zdravotník.
 kattie 
  • 

Re: Re: odolnost proti encefalitidě 

(23.10.2006 15:08:35)
Klíšťová encefalitida opravdu probíhá typicky dvoufázově. Chřipkovité, většinou nepříliš závažné příznaky (teploty - ne vysoké horečky, bolesti kloubů, svalů, občas škrábání v krku). Tyto mohou být opravdu minimální a jejich intenzita nemá vliv na průběh nemoci. V této fázi nelze ještě encefalitidu z krve ještě prokázat. Poté imunitní systém zabere, vytvoří si protilátky a buď nemoc proběhne jenom v této formě, anebo imunita nestačí a virus se dostává ve velkém množství do krve. Má přirozenou schopnost napadat hlavně centrální nervový systém a vzniká encefalitida jako taková. Projevuje se přesně těmi příznaky, které byly popsány výše - vysoká horečka, bolest hlavy, zvracení a ztuhnutí šíje a případně poruchy vědomí. Má-li někdo ve vašem okolí tyto příznaky, neváhejte a okamžitě jeďte k lékaři. A imunita po prodělané encefalitidě není věčná, při zhoršení celkového stavu nelze vyloučit, že se zopakuje. A co se týče očkování, má mnohem větší smysl u starších lidí, protože průběh bývá daleko těžší než u dětí.
A borreliosa je zcela jiné onemocnění, s jinými projevy, diagnostikou a léčbou.
Bude-li zájem, lze napsat více.
 Kamonka 
  • 

Re: Re: Re: odolnost proti encefalitidě 

(24.10.2006 9:47:05)
Je to případ od případu. Ta první fáze (jakoby chřipka) vůbec nemusí přijít. U nás byla rovnou ta 2. fáze. Bylo to strašně rychlý. A nejhorší na tom je to, že manžel se musel 2 dny trápit, než ho doktoři konečně začli považovat za "pacienta". Tato nemoc není legrace. Vždyť je při ní zasažen mozek. To znamená centrum myšlení, mluvení, hýbání, prostě všeho.
Takže je zázrak, když se z toho pacient dostane bez větších následků.
 kattie 
  • 

Re: Re: Re: Re: odolnost proti encefalitidě 

(24.10.2006 10:13:29)
Ano. Ta první fáze se menusí nijak navenek projevit. A přitom právě v tomto období je velmi důležité, aby byl člověk v naprostém klidu, pak bývají ty následky mírnější. Pochopitelně v té době nikdo neví, že se jedná o encefalitidu, a většina pracujících lidí drobné virosy přechází. A následky - bolesti hlavy, únavnost a jiné různé nepříjemné příznaky mohou přetrvávat celé měsíce. Na této nemoci je špatné to, že zatímco na borreliosu lze podat antibiotika, na viry ne. Zůstává symptomatická léčba. Je to jedna z vážných nemocí. A letos podle statistik (encefalitida se musí povinně hlásit), je jí přibližně 4x více než v předchozích letech. Očkování ám význam hlavně po starší lidi, průběh bývá těžší.
 JankaP 


Re: Encefalitida versus borelióza 

(23.10.2006 23:27:48)
Já to spíš myslela tak, že měla problémy prostě kvůli klíštěti (a nedostatečné péči lékařů). Protože nebýt tohoto případu, tak si takový pozor asi nedáváme.
Jinak encefalitida a borelióza jsou velký rozdíl, samozřejmě.
Janka
 anonym 
  • 

Re: Ochrnutá ruka po klíštěti 

(23.10.2006 12:47:48)
Test na borreliózu je relativně drahý, takže ho někteří lékaři nechtějí dělat. A dělá se v několik stupních, prvních jen základní a když se potvrdí tak pak teprve ty dražší. A někteří lékaři je považují za zbytečné. Píšu to jako laik, medik by věděl přesně o jaké testy jde. Chci říct, že testy stojí peníze a pravděpodobně je nikomu neudělají jen proto, že měl klíště.
To člověk musí mít hodně hodného lékaře nebo opatreného a ani ten by to nemohl asi dělat takto každému a stále, protože by na něj vlítla pojišťovna.
Nechci tím hájit lékaře jen doplnit info.

Sama mám zkušenost s boreliózou a mou doktorkou následující. Měla jsem klíště a měla jsem skrvnu na ruce. Doktorka to napoprvé odmávla, ať jdu domů a nic neřeším, protože jsem se dál vyptávala na příznaky, které mám u sebe sledovat, řekla, že mě tedy pro můj klid pošle na "první test". Poslala, ale dle výsledků zase ani nejde říct, jestli jsem boreliozu chytla teď nebo už jí mám roky odeznělou. Nicméně předepsala antibitoika. Nezdála se mi doba léčby. Sama jsem si zjistila, že mám brát déle(stálo mě to doprošování o informace v nemocnici u jiných lékařů, kde se se mnou nechtěli bavit). A pak jsem ležela s podezřením na neuroboreliozu na Bulovce. Byla jsem za život celkem ve třech nemocnicích (takže mohu sorvnávat) a infekční na Bulovce je horor. Nestěžovala jsem si jen proto, že by se mi mohlo stát, že bych tam jednou mohla rodit a nechtěla bych rodící zažít tu šikanu za to, že jsem si kdysi stěžovala. Kdybych měla po dětech tak si URČITĚ stěžuju, protože nejde jen o mě, ale i o jiné pacienty.

Ráda bych ještě doplnila, že boreliozu člověk nemusí ani chytit jen od klíštěte, ale i od jiného hmyzu. Tj. člověk nemusí mít klíště, ale může se nakazit boreliozou. Její příznaky jsou často dost problematické.
Proti borelioze na rozdíl od encefalitidy nelze očkovat.
A "skrnu" indikující boreliozu můžete mít i na úplně jiném místě než jste měli klíště.


 budilka 
  • 

Borelióza od komára 

(23.10.2006 13:00:56)
To máš pravdu. Spolužačce diagnostikovali boreliózu a klíště přitom vůbec neměla. Snad to bylo po komářím štípnutí.
 štěpánka 
  • 

Re: Borelióza od komára 

(23.10.2006 20:44:45)
No, třeba to klíště měla. Jenomže klíšťata, když se nacucají, tak se zase pustí. A larva klíštětě může taky infikovat a nacucaná je rychle, navíc může být světlá a tudíž hůže viditelná. Když to nesvědí, nacucané klíště se za čas pustí a člověk o tom ani nemusí vědět. Taky je pravda, že boreliózu přenáší i jiný bodavý hmyz.
 Rose.Maria 


Existují i dobří lékaři 

(23.10.2006 12:38:14)
Před pár lety moje dcerka, tehdy 8 letá, dostala salmonelu. Nebyl to ten obyčejný typ z kuřete nebo vajíček, ale jakýsi vzácný druh ze zeleniny (a prý nezvládnutelný doma, ale to jsme se naštěstí dozvěděli až PO vyléčení). Zvracení a průjmy nebraly konce a po jediném dni to vypadalo na ARO.

Nejspíš by tam skončila, kdyby....kdyby nebylo 23.12. A kdyby neměla svoji paní doktorku. Přímo na na Štědrý den přijela s fyziologickým roztokem, se spoustou rad a s ochotou přijet osobně znovu, kdyby se nám něco nezdálo. A to šlo o "obyčejnou" paní doktorku, ne o pohotovost.

Takže vánoce dcerka strávila doma, salmonelu jsme zdolali taky doma a paní doktorce jsme dodnes vděční.

 xxx 
  • 

Re: Existují i dobří lékaři 

(23.10.2006 12:58:24)
Samozřejmě existují i dobří lékaři a já předpokládám, že jich je většina. Ale zrovna před třemi dny jsem si vyslechla od zřejmě dobrého lékaře jak jiný lékař jeho příbuzné zbytečně skoro vzal ledvinu. Lékař chtěl odbírat ledvinu, příbuzný (také lékař, který tomu rozuměl), naštěstí při konzulataci zasáhl. Kdyby nebyl lékař, příbuzná by možná skončila bez ledviny. A takových i když i méně dramatických historek mám dost.

Takže doporučuji konzultovat, ptát se, hledat na internetu atd. atd. a nenechat se ukolébat, že na lékaře se lze 100% spolehnout. Opravdu raději ne. Nemyslím to špatně, ale není dobré žít s vědomím, že na lékaře je 100% spoleh.
 Helena 
  • 

Rizika očkování proti encefalitidě 

(23.10.2006 12:52:56)
Neznáte někdo informace nebo odkaz na informace o rizicích očkování encefalitidou ?

Ptám se proto, že osobně s klíšťaty přicházíme do styku málo (loni dvě, ale letos ani jedno). Každé očkování má svá rizika (snad žádné není 100% bezpečné). Rizika a míra rizika jsou různé. Informace by mě zajímali pro zvážení zda do očkování proti encefalitidě jít či ne. Je jen na tři roky a pak je třeba přeočkování.
Také by bylo zajímavé vědět, zda se encefalitica přenáší i jiným hmyzem např. štípnutím komára tak jako třeba borelioza nebo skutečně jen klíšťaty.

Příp. informátoru díky.
 Iva, Viki (8/05) 
  • 

Re: Rizika očkování proti encefalitidě 

(23.10.2006 14:36:48)
ahoj,

rizika tohoto očkování neznám, ale myslím, že pokud se zeptáte na místně příslušné hygienické stanici, určitě Vám je sdělí. Na internetu určitě taky něco bude :-)
Já i manžel se necháváme očkovat (a přeočkovávat) už více než 10 let a nikdy jsme po očkování žádné problémy neměli. Nyní navíc se prodloužila doba přeočkování ze 3 až na 5 let, záleží to na stavu protilátek. O odběr na test je třeba požádat praktického lékaře (sděleno mi to bylo na OHS). Jakmile to půjde, necháme naočkovat i děti.Když se s očkováním začínalo, odmítali očkovat děti předškolního věku, možná se ale od té doby hranice posunula, to si ještě musím zjistit.
A jakmile bude emožné nechat se naočkovat i proti borelioze, určitě to uděláme.

Iva
 žinča 


Re: Re: Rizika očkování proti encefalitidě 

(23.10.2006 14:57:02)
Určitě se hranice posunula, syn má čerstvě dva roky a v lednu jsem domluvená na očkování, pro dětstkou doktorku to nebyl žádný problém, udělala mi bez řečí i ten test na boreliózu.
 Gandelion, Jakub (3/04) 
  • 

Re: Re: Re: Rizika očkování proti encefalitidě 

(24.10.2006 9:47:45)
Dle info nasi doktorky je ockovani malych deti proti encefalitide vhodne az po ukonceni zakladni "sady" ockovani, tj. po tretim roce zivota!
 Kamonka 
  • 

Re: Rizika očkování proti encefalitidě 

(24.10.2006 12:49:00)
Heleno, riziko očkování mám doma - živoucí příklad rizika: manžela očkovali vloni na přelomu jara a léta a v létě dostal KE. Klíště nechytil - alespoň o něm neví. Očkování proběhla ve 2 fázích, měla být ještě třetí, ale té už "unikl". Z různých zdrojů (i lékařských)jsem se informovala, že po každé této dávce má být člověk aspoň týden doma v klidu, je to dost závažné očkování. To nám ale nikdo neřekl, manžel normálně chodil do práce. A také na začátku léta už je to pozdě. Toliko naše zkušenosti.
Samozřejmě to není návod na neočkování, jen říkám, že každým očkováním si do těla pustíte nějaký ten mikrob nebo virus té dané choroby a vaše tělo se s tím vlastně musí poprat... Nedali bychom se očkovat proti KE ani náhodou. Děti poctivě mažeme repelenty, nechytily ani jedno klíště a to bývaly v lese často.
 Markéta, pediatr 
  • 

Re: Re: Rizika očkování proti encefalitidě 

(24.10.2006 22:14:47)
Očkování je zajisté jedním z úžasných objevů medicíny - neznáme už obrnu, tetanus, záškrt...Ale každé očkování má svá rizika, přestože se o nich mluví velmi málo. Vždy je tu riziko anafylaktického šoku, velmi ojedinělé (ale existuje), což je případ v některém příspěvku zmiňované zdravotní sestry. Osobně jsem ještě za studií v nemocnici na interně viděla 2 případy ochrnutí právě po očkování proti klíšťové encefalitidě - u jednoho bylo postiženo i dýchání. Právě tento případ mě odradil od dalšího přeočkování, které mě čekalo. Děti naočkované nemám a ani se k tomu nechystám. Klíšť. encef. u malých dětí jsem za celou svou praxi ( 15 let)nezažila, nejmladšímu bylo 14, zhruba v pubertě už se vyskytuje. Největší riziko je opravdu pro staré lidi, tam bych ho asi zvolila, pobývat v promořené oblasti - Posázaví, Jižní Čechy apod. Všem příznivcům očkování proti všemu bych doporučila článek v letošním čísle Děti a my, jehož autorem je renomovaný imunolog. Velmi doporučuje zvažovat očkování nad rámec povinného, neboť očkování nestimuluje imunitní systém přirozeným způsobem. Vždy je zde riziko vzniku autoimunitních omenocnění. Stačí přečíst i příbalový leták očkovací látky proti encef. - připouští možnou souvislost se vznikem roztroušené sklerozy. Takže nic není černé ani bílé, vše má svá pro i proti a rozhodnout se musí každý sám.
Ohledně testu na boreliosu: není moc spolehlivý, člověk může být prokazatelně nemocen a testy jsou negativní,nebo naopak. A ani ten dražší není 100% spolehlivý.
 Helena 
  • 

Díky za odpovědi 

(25.10.2006 18:14:36)
Kamonko, Markéto i všichni ostatní díky za příspěvky.

Asi také nebudu příznivcem očkování proti encefalitidě. O negativech jsem věděla, nevěděla jsem jaká jsou. U očkování proti encefalitidě tedy nikoli zanedbatelná. Očkovat se tedy zatím určitě nenecháme. Nežijeme v oblasti, kde by klíšťat bylo hodně.

Pro Ivu. Ivi taky díky za názor, jen bych chtěla v uvozovkách varovat, že hygienické stanice nemusí být nejlepším informátorem ohledně rizik a vhodnosti o očkování. A kor jestli jde o stanici, kde současně i očkování provádí. Nesmíme zapomínat, že pro ně je to kšeft. I pro pediatra, u kterého si dítě nechá člověk oočkovat.


 Helena 
  • 

A co chřipka ? 

(25.10.2006 18:16:10)
A jak to vidítě s očkováním proti chřipce ? Asi zbytečné že ? A od jakého věku dítěte případně ?

(jestli máte chuť a čas za info budu ráda). Dík
 Olina 
  • 

Kamonko, 

(26.10.2006 19:02:26)
před deseti lety jsem byla očkovaná proti KE na náklady zaměstnavatele a proběhlo to tak, že jsme přerušily směnu, zajely na očkování, vrátily se a do konce směny poměrně tvrdě pracovaly a následující den zrovna tak. Očkoval se celý závod a skutečně nevím o nikom, kdo by to odstonaL. OVŠEM! to byla zima a vhodná doba pro očkování.
Promiň, ale podle mého soukromého názoru se mi nezdá příliš chytré nechat se očkovat proti KE na začátku léta. To bych neudělala, ani kdyby mi mělo očkování propadnout.
Jinak nic není bez rizika. Například teď když trčíš před netem, tak si zhoršuješ křečáky.
 Helena 
  • 

Re: Kamonko, 

(26.10.2006 21:49:14)
Já třeba vím, že "nic není bez rizika", ale právě proto mě zajímá jaká jsou rizika očkování, abych mohlo porovnat "své" riziko: - když se nenechám očkovat a - když se nechám očkovat.
A myslím si, že ten lékařský personál, který očkoval na začátku léta, by měl očkovaného upozornit na to, že je to nevhodné, proč atd., což asi neudělal.
A zrovna tak se mi zdá velice nesolidní přístup vašeho zaměstnavatele, nebo lékařů, se kterými spolupracoval, protom co jsem se zde dočetla o rizicích očkování a že není vhodné potom tvrdě pracovat. Připadá mi to velice nezodpovědné. Vždyť následky tohoto přístupu ani nemusí být vidět hned.
 Lada 
  • 

Re: Re: Rizika očkování proti encefalitidě 

(30.10.2006 18:06:40)
Kamonko,
ale tohle bych neuváděla jako "klasický prototyp komplikace po očkování". Vždyď jste nedodrželi jedno ze základních doporučení ohledně očkování proti encefalitidě, a sice že se to má dělat mimo sezónu, v zimních měsících, kde je jistota, že člověk nemůže KE chytit mezi jednotlivými vakcínami, kdy z toho může být průser (což u vás byl).
To, že si manžel neuvědomuje, že by měl klíště, neznamená, že ho neměl... člověk to nemusí vůbec zpozorovat a ze zkušenosti vím, že se klíště dá chytit leckde, občas i v parku ve městě, na zahradě atd... není třeba chodit do lesů.
 Albeka 2 děti 


..hmmm 

(23.10.2006 14:15:35)
osobní zkušenost s klíšťovou encefalitidou nemám,ale z okolí ano - vždy dost děsivé příběhy...se šťastným koncem. Své děti očkované nemám - dávám přednost vhodnému oblečení a důkladnému nástřiku repelentem + důkladná kontrola celého těla po návštěvě rizikových míst/les,louka - všude kde roste vyšší tráva /Ale přesto vždy nějaké to klíště utržíme. Děti co jezdí na letní tábory,nebo velmi často pobývají v přírodě - tam bych asi očkování zvažovala,ale články - jako třeba ten nedávný v nejmenovaném deníku Nechala se očkovat a za 20 minut zemřela /šlo o zdravotnici,které očkovací látku bezchybně podala kamarádka-též zdravotnice/-tak ty fakt docela odradí. Odborníci na výše zmíněný článek reagovali konstatováním,že se to může stát - tak tedy fakt nevím :-)
 Jirka 
  • 

Lékaři 

(23.10.2006 16:31:45)
Divím se, že jste dotyčného doktora nežalovali. Panuje všeobecný názor, že doktor ví na 100% co dělá a že nikdo jiný ho nemá právo kontrolovat. Ale správný doktor udělá raději několik vyšetření navíc, aby diagnozu stanovil správně a ne, že se ani na pacienta nepodívá.
Pokud neuspějete se stížností v nemocnici, je třeba podat stížnost ke zřizovateli nebo na zdravotní pojišťovnu.
Když bude každý mlčet, tak si doktoři zvyknou a nemusí se bát.
 Nelie 


Re: Lékaři 

(23.10.2006 17:26:03)
jirko, zalovani je dvojsecna zbran - lekari se zacnou bat zalob, budou posilat pacienta na zbytecna vysetreni, specialiste zacnou mit tolik klientu, ze nebudou stihat a normalni pacient bude cekat. A neb zaloby a soudy jsou drahe, lekarum se prestane vyplacet lecit a zacnou odchazet z profese.
Nerikam, ze pokud se lekar chova arogantne, ze ma pacient mlcet, ale epidemie soudnictvi jaka je v US a ted zacina i v Kanade - to neni reseni.
 daniela 
  • 

Re: Re: Lékaři 

(23.10.2006 19:45:43)
Nelie, a máš nějaký nápad, jak to řešit jinak? Lékaři se přece nemůžou chovat takhle. Taky jsem v životě narazila na pár arogantních doktorů, ale naštěstí o nic nešlo. Jenže tady jde o životy. Nedovedu si představit, kdyby se mělo někomu blízkému něco stát jen kvůli tomu, že jsme narazili na arogantního doktora. Úplně mi z toho běhá mráz po zádech. Netvrdím, že je nutné zažalovat každého lékaře, který se nezachová vždycky adekvátně, ale takhováto situace už opravdu na žalobu je.
 Andrea, Erik 05 


Re: Re: Re: Lékaři 

(24.10.2006 2:19:50)
Ja jsem teda rada, ze tady v USA si doktori opravdu NEDOVOLI cokoliv zanedbat. A take si nedovoli byt arogantni, v CR je to nekdy opravdu hruza. Kamaradka rodila na malem meste a je tam mezi lidmi vseobecne zname ,ze v mistni nemocnici je jen jeden dobry porodnik. Pry je take velice naladovy a nekdy pekne neprijemny. Kamaradku u porodu serval, ze nema tak vyvadet a bejt zticha! No ale ona byla presto rada, ze ji odrodil zrovna on, druzi 2 doktori jsou nechvalne znami tim, ze uz nadelali par seku, ale vesele si rodi dal.
 Jirka 
  • 

Re: Re: Lékaři 

(24.10.2006 9:59:57)
A co tedy donutí lékaře, aby pracovali tak jak mají?
Třeba moji rodiče - mají v obci doktora, který nepoznal mojí ségře slepáka, nikam ji neposlal a kdyby náhodou druhý den nejela do Prahy a tam nešla k doktorovi, tak bylo po ní - na sál šla za pět minut dvanáct. A ten doktor tam působí už několik let jen proto, že si nikdo nedovolí stěžovat si na něj. Kdyby bylo na mě, už bych si stěžoval, ale rodiče se bojí, že by se na ně ostatní koukali zkrs prsty..
 bejbina 


Jak dlouho po přisátí? 

(24.10.2006 14:32:11)
Zajímalo by mi jak dlouho po přisátí může dojít k přenosu nákazy. Moje kamarádka, která pracuje ve zdravotnictví mi říkala, že stačí klíště odstranit do 12 hodin. Tím číslem si nejsem na 100% jistá. Takže to zatím řešíme jak už bylo psáno v předchozím příspěvku. Jsme v lese denně, takže pokaždé podrobná prohlídka. Přiznám se, že repelenty jsem spíš použivala jen v místech, kde je halda komárů a to jen na oděv dětí.
Manžel je naočkován, já jsem na sebe moc velký lempl (asi by mi lékař musel přijít naočkovat domů) a děti, jakmile to bude vypadat, že je nebudu moc po každém příchodu z lesa prohlédnout, půjdou na očkování. Paradoxně je u nás naočkován jen pes proti LB. Ne, že by jsme si ho cenili víc než nás, ale byla to vakcína na více chorob najednou.
 JankaP 


Re: Jak dlouho po přisátí? 

(30.10.2006 23:48:56)
Já taky slyšela, že do 12 hodin, tj. než se klíště vyzvrací.
Prý saje, saje, když má dost, tak část vyzvrátí zpátky a to je ten moment, kdy dochází k nákaze.
Nebo se vyzvrací dříve, pokud je při nešetrném odstraňování např. přidušeno olejem, přetrženo atd.

Janka
 Oliverka 


Jsou Češi zmatení? 

(24.10.2006 22:59:33)
Po přečtení tohoto článku a následné diskuze a předešlého článku "Rodili jsme v Torontu" rozhodně takový dojem mám. Zatímco pod "Torontem" se to hemží názory opěvujícími naše skvělé české zdravotnictví, pod "Očkováním" je to přesný opak. Pravda možná bude někde uprostřed, nemyslíte?
 Katka,kluci 4 a 7 
  • 

Re: Jsou Češi zmatení? 

(25.10.2006 11:05:22)
Určitě.Prostě to není černobílé.Navíc pokud se člověk setká s "normálním", vstřícným přístupem,většinou to nikde nerozšiřuje. Zatímco o negativním zážitku velmi rádi informujeme.To platí napříč všemi obory lidské činnosti.U nás v práci se říkáme novým zaměstnancům: spokojený zákazník možná občas někomu řekne,že byl s námi spokojený.Ale naštvaný zákazník to řekne několika lidem UŘČITĚ.
Sama jsem měla se zdravotníky spíš lepší,než horší zkušenosti.Ale pár "hrůz" jsem také zažila.
 štěpánka 
  • 

Klíště není hmyz 

(25.10.2006 23:19:09)
Nevím, jestli už to tu někdo nenapsal, klíště není hmyz, ale roztoč. Ono je to teda skoro jedno. Jednou jsem byla na jakémsi semináři (o citlivém přístupu k přírodě) a každý měl říci, které zvíře nemá rád a proč. Rozpoutala se kolem toho pěkná diskuse, ale shodli jsme se, že zatímco u jiných zvířat celkem přesně víme, jaké je jejich postavení v přírodě (v potravních řetězcích a tak), tak u klíštěte jsme vlastně nevěděli. Ani jsme neuměli odpovědět na to, co by se stalo, kdyby klíšťata z přírody zcela zmizela. Nevíte někdo? Já ne...
 Rena 
  • 

Má očkování nějaká rizika? 

(26.10.2006 8:26:04)
Očkování je stále nejrozšířenějším opatřením při prevenci a šíření infekčních chorob. Tradiční medicína zavedla termín proočkovanost a statistika tuto proočkovanost měří. Takže se hovoří o vysoké a nízké proočkovanosti, porovnává se v souvislostí se zvýšením nemocnosti a úmrtnosti...Cílem očkování je vyvolat aktivní imunitu člověka nebo zvířete. Vakcína je biologický přípravek schopný tuto aktivní imunitu neboli definovanou obranyschopnost organismu vyvolat. Imunita je funkční stav organismu, který se projevuje schopností reagovat na antigeny (látky pro daný organismus cizorodé, vzbuzující specifickou imunologickou odpověď, tj. tvorbu protilátek a buněčné reakce), eliminovat je a tuto zkušenost si zapamatovat.
V České republice se používají tzv. registrované vakcíny, schválené Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Z většího počtu zaregistrovaných vakcín proti jednomu infekčnímu onemocnění určí hlavní hygienik ČR k používání jednu z nich.
Vakcíny však mají nežádoucí vedlejší účinky. Ty mohou být rozděleny do dvou skupin: na okamžité reakce a na pozdní reakce. Popřípadě i na reakce spojené s trvalými následky. Mezi okamžité reakce patří horečky, alergie, křeče. U některých vakcín mohou mít okamžité reakce velmi těžký průběh. Do pozdních reakcí je například zahrnována epilepsie, mentální retardace, snížení schopnosti adaptace na výukový proces či paralýza. A tak se riziko onemocnění musí posuzovat proti riziku vedlejších účinků očkování.
Zůstává tedy otázka, zda očkovat, či neočkovat povinně a preventivně. Odpůrci preventivního očkování namítají, že preventivní povinné očkování je neetické, nemorální a nelidské. Direktivně ze zákona ustanovit povinnost podrobení se této proceduře, zvláště pak poukazuje-li se na to, že zdraví, neočkovaní jedinci ohrožují celou společnost, není na místě. Ostatně lékaři sami dobře vědí, že očkování není tak jednoduchá záležitost, a proto nejvíce rodičů, kteří nemají své děti očkovány, je z řad imunologů.
Povinnost podrobit se očkování také svědčí o tom, že lékaři k pacientům nepřistupují jako ke svým spolupracovníkům. Skutečnou prevencí před každou chorobou je odpovědný přístup člověka k vlastnímu zdraví a ke zdraví svých dětí. Ten nespočívá jen v tom, že si nechám očkovat a budu jíst prášky podle lékařského předpisu, nebo si nechám vyoperovat slepé střevo či krční mandle, ale že povedu po všech stránkách zdravý způsob života včetně stravování.
Přenechávání starosti o vlastní zdraví lékaři zbavuje člověka pocitu zodpovědnosti a vede ho k opačnému chování, než jaké lze označit za předcházení nemocem. A to platí především u tzv. nakažlivých nemocí: nakazí se pouze predisponovaný člověk, to znamená ten, kdo má pro viry a bakterie ve svém oslabeném organismu vhodné prostředí.
Neočkovaní jedinci jsou nebezpeční pro očkované, říkají stoupenci preventivního povinného očkování. Když stát tak proklamuje, jak se stará o zdraví lidí, proč tu starost například v prvé řadě nepřenese do nemocnic, říkají němečtí odpůrci povinného očkování. V Německu ročně zemře čtyřicet tisíc lidí na druhotnou infekci, kterou onemocněli kvůli "lékařské péči". Odborně se tomu říká nozokomiální nákaza a patří sem i infekce zavlečené do těla lékařskými nástroji při léčbě, při vyšetřeních a lékařských, zpravidla operačních zásazích, nákazy v ambulancích a v nemocničním prostředí.
Často se setkáváme s názorem, že očkování musí být povinné i z toho důvodu, že nám ostatní spoluobčané nebudou ze svého platit, když onemocníme kvůli tomu, že jsme se nedali očkovat. A jaký názor pak mají na to, že v ČR denně umírá na následky kouření (například na kardiovaskulární choroby a různé typy zhoubných nádorů) šedesát lidí a jejich drahá léčba, tedy klasická léčba (radioterapií, chemoterapií a jinými terapeutickými metodami) je pojišťovnami plně hrazena?
Stát regulující s Českou lékařskou komorou pojišťovací trh tak nahrává velkým a silným farmaceutickým firmám, cestu k racionálnímu chápání očkování blokuje a vytváří podhoubí, aby k povinnému očkování přibývala další. Nejnovějším příkladem je očkování proti klíšťové encefalitidě, kdy se dobře placení hygienici ve státních službách propůjčují k placené reklamě očkovacích sér a v televizi a v rozhlase pomáhají vymývat mozky tak důkladně, že se člověk bude bát vstoupit do lesa bez preventivních injekcí.
 Damila 


Reno 

(26.10.2006 8:51:30)
Mluvíš mi z duše! Toto jsou má slova, jen to neumím takto napsat. Všude se řeší, jestli dětem např. zaplatit Hexavakcínu, nebo ne (tedy maminky to řeší, není to levné), a už jsou první oběti. Známé (tedy znám ji jen přes internet) miminko do druhého dne zemřelo, právě po očkování. V Tv byly např. případy, kdy děti ochrnuly (dva hošíci jedné maminky), ale pořád a pořád se bude dělat, že to neexistuje. To je TABU o tom mluvit, a hlavně to nikdo slyšet NECHCE!!!
Sladká nevědomost hříchu nečiní... :o(
 Rena 
  • 

Re: Reno 

(26.10.2006 9:45:45)
Díky! :-)) Myslím, že Tvoje reakce bude jedna z mála kladných na můj kacířský příspěvek. Přesto si myslím, že by se o rizicích mělo vědět a rozhodně více diskutovat. Aby rodiče nebyly stavěni pouze do role poslušné ovce, ale do role partnera - lékař je v podstatě údržbář lidského těla. S malířem pokojů se taky domluvím na barvě a nenechám si slepě vnitit jeho vkus. :-)))
 kattie 
  • 

Re: Re: Reno 

(26.10.2006 14:25:47)
Reno, v mnohém s tebou souhlasím, v něčem ne. Myslím si, že píšeš celkem vyrovnaně o dosti složité problematice. Nicméně s některými výroky bych polemizovala.
Například - ,,nakazí se pouze predisponovaný člověk, to znamená ten, kdo má pro viry a bakterie ve svém oslabeném organismu vhodné prostředí". Existuje i v rámci jednoho druhu viru nebo bakterie řada variant, různě agresivních (jinak řečeno virulentních). Těmi ,,slabšími" se nakazí opravdu hlavně nějakým způsoběm disponovaní jedinci, ale ty agresivní typy naopak způsobí vážné onemocnění téměř u všech (až na vzácné výjimky), ke kterým se dostanou. Takový byl například viru španělské chřipky, která za 6 měsíců zabila na celém světe více lidí než 1.světová válka. A je řada případů jiných nemocí, které se takto šíří a jsou velmi nebezpečné.
Proto si myslím, že u nás zavedená očkování - proti tbc, záškrtu, tetanu, poliomyelitidě atd jsou přínosem - předcházejí vážným nemocem, které jsou ve svém průběhu velmi špatně léčitelné a mají vysokou úmrtnost.
To neznamená, že jsem pro očkování za každou cenu a ze zákona, lidé by po vysvětlení měli mít možnost volby. S tím, že pokud odmítnou, následnou léčbu by si měli hradit. A co se týče kuřáků, zastávám názor, že k cigaretám by měla být zařazena zdravotní daň, jejíž výnos by měl jít na jejich léčbu. Stejně jako nemá smysl předepisovat drahé léky na cholesterol lidem, kteří se odmítají stravovat racionálně.
Očkování samozejmě má svá rizika. Od těch celkem častých až po extrémně vzácné. Proto by očkování mělo být používáno uvážlivě a reklamní kampaň je nejen neetická, ale přímo nemravná. Očkování v některých případech smysl nemá. U malých dětí zrovna encefalitida probíhá většinou velmi lehce, a přínos očkování proti ní je velmi sporný, už kvůli tomu, že imunita je v tomto případě časově dost omezená.A také třeba nově zaváděné očkování proti hepatitidě typu B. Má smysl u ohrožených jedinců - třeba mí kolegové a já jsme jako zdravotníci proočkovaní všichni, riziko nákazy v nemocnici je prostě dost vysoké. Ale paušálně bych jej určitě nezaváděla.

 Ema 
  • 

Re: Re: Re: Reno 

(26.10.2006 15:04:41)
Očkování prto klíšťovce mi přišlo jako zybtečné, pokud člověk nežije v lese, ale
potkala jsem paní, která po jediném přisátí klíštěte ochrunula, a to tak, že 4 roky polehávala po nemocnicích na ventilátoru a mohla jen koulet očima a omezeně mluvit, ani pořádně artikulovat nemohla. No dneska už jsem očkovaná taky.
 bejbina 


Kattie  

(26.10.2006 16:25:27)
Chtěla bych se tě zeptat jako zdravotníka. Je nějaká doba od přisátí klíštěte do přenosu nemoci při klíšťové encefalitidě a lymské borelióze?
A proč je nenaočkované dítě nebezpečné? Já myslela, že když by náhodou nenaočkované dítě onemocnělo nemocí, proti které není očkováno, tak by naočkované dítě od něj nemoc nemělo dostat, právě proto, že je naočkované. Fuj, to je ale kostrbatá věta, ale líp to napsat neumím.
Děkuji za vysvětlení.
 kattie 
  • 

Re: Kattie  

(27.10.2006 16:05:58)
Ahoj,
nemyslím, že byly někdy prováděny studie vztahu mezi dobou přisátí hmyzu a pravděpodobností přenosu nemoci. Nicméně z klinické praxe vím, že stačí i krátká doba, hodina nebo dvě.
A co se týče očkování, tak ohrožena je nejvíce osoba, která očkovaná není. Pokud onemocní a dostane se mezi lidi, kteří jsou očkováni (úspěšně, co není 100% všech očkovaných), tito neonemocní (ačkoli tady trochu zjednodušuji - jsou věci, které u i u úspěšně očkovaných mohou imunitu prolomit). Ale přispívá to k šíření mikroba samotného a zvyšuje se riziko jeho mutace.
 bejbina 


Re: Re: Kattie  

(27.10.2006 16:32:16)
Děkuji za vysvětlení. Já jen, že jsem si někde četla, nevím jestli tady na Rodině, že nenaočkované dítě nebylo přijato do školky kvůli nebezpečí, které by mělo znamenat pro proočkované děti. Nepochopila jsem to. Máme v rodině epileptika a ten není proočkovaný na nic a nikdy jsem neslyšela, že by byl pro někoho nebezpečný.
 kattie 
  • 

Re: Re: Re: Kattie  

(27.10.2006 17:19:02)
Připadá mi to hodně zvláštní. Daleko větší riziko je nastoupit do školky pro to neočkované dítě. Ono ty mikroby totiž - například virus poliomyelitidy (způsobuje dětskou obrnu) kolují stále. Jenom ty očkované děti neonemocní. A jinak zase mě by zajímalo, proč epileptika nenechají očkovat. Ne že bych to nějak chtěla zpochybňovat, nejsem neurolog specialista, ale zajímalo by mě to.
Jenom taková perlička na závěr, možná tě to bude zajímat. Virus dětské obrny se rychle šířil v celém civilizovaném světě někdy po II.světové, a nikdo něvěděl proč. Pak se dělaly výzkumy v zemích třetího světa, kde bylo velké překvapení, že ve věku nad 3 roky mělo protilátky přes 90% dětí - aniž by se polio projevilo klinicky obrnou. Tak se zjistilo, že rodiče, kteří udržují malé děti v úzkostlivě čistém prostředí, zároveň způsobí, že se s virem setkají až v pozdějším věku, kdy již způsobí nemoc. Tak to jen na okraj, jestli tě to nezajímá, napiš, ať nekecám. Ono infekční choroby jsou tak trochu můj koníček a pak nevím, kdy přestat.
Ahoj!
 bejbina 


Re: Re: Re: Re: Kattie  

(28.10.2006 14:54:48)
Teda byla to fuška, ale nakonec jsem ten příspěvek našla. Je tady.
Infeknční choroby nejsou mým koníčkem, ale rozhodně jsem si tu informaci ráda přečetla.
Jinak synovec není jen epileptik, je tam mnohem víc vad, ale o tom se rozepisovat nechci.







 kattie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Kattie  

(28.10.2006 19:35:54)
Teda, jseš hodná, žes to našla. Tak mi ta informace, že neočkované dítě nakazí ty načkované, je prostě fakticky nesprávná. přeji hezký zbytek víkendu!
 bejbina 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Kattie  

(29.10.2006 12:50:57)
Mě ta informace také překvapila. Vím, že když něco u nás doma hrozí, vůbec ke švagrové nejezdíme, aby jsme prcka nenakazili a nijak nás nenapadlo, že by jsme naopak naše naočkované děti měli chránit před ním. A samozřejmě to ani nemíníme dál dělat.
Přeji hezkou neděli.
 Helena 
  • 

Re: Re: Reno 

(26.10.2006 22:04:11)
Ahoj, také s tebou souhlasím. Souhlasím, ale i s připomínkou Kattie ke tvému příspěvku a mám také jednu připomínku.

Kopíruji tvůj mail:

Skutečnou prevencí před každou chorobou je odpovědný přístup člověka k vlastnímu zdraví a ke zdraví svých dětí.

Chtěla bych jen připsat (předpokládám, že se shodneme), že ODPOVĚDNÝ PŘÍSTUP zahrnuje i zdraví ostatních lidí tj. mělo by mě zajímat nejen mé zdraví a zdraví mých dětí. Na příkladu: při očkování proti zarděnkám budu zvažovat nejen přínos a rizika tohoto očkování pro mne (pro mé děti), ale také to, že tato nemoc, je velice velice nebezpečné pro těhotnou ženu a její plod. Tj. když se nenechám očkovat, ponesu riziko nejen této nemoci pro mne, ale i toho, že mohu nakazit těhotnou ženu.

Nemáš odkaz na nějaké dobré zdroje, o rizicích jedn. očkováních, nemocech atd.?
 petrap 


nejen klíšťata!!! 

(27.10.2006 15:51:05)
Boreliozu nepřenáší jenom klíšťat.Známou pokousali muchňičky, měla pak flek a zjistili jí boreliozu. Musela být pak na silných antibiotikách. I mě něco pře 2 lety pokousalo, kůži jsem měla jak opařenou, ale nešla jsem k doktorce, myslela jsem, že je to normální alergická reakce, ale pravděpodobně nebyla. Teď mi zjistili boreliozu a roztroušenou sklerozu. Pravděpodobně mi borelioza rozjela roztroušenou. Nechci strašit, jen upozornit, že fakt nemá cenu tohle podceňovat a že boreliozu může přenášet i jiný hmyz.
 petrap 


Nejem klíšťata!!! 

(27.10.2006 15:56:01)
Boreliozu nepřenáší jenom klíšťat.Známou pokousali muchňičky, měla pak flek a zjistili jí boreliozu. Musela být pak na silných antibiotikách. I mě něco pře 2 lety pokousalo, kůži jsem měla jak opařenou, ale nešla jsem k doktorce, myslela jsem, že je to normální alergická reakce, ale pravděpodobně nebyla. Teď mi zjistili boreliozu a roztroušenou sklerozu. Pravděpodobně mi borelioza rozjela roztroušenou. Nechci strašit, jen upozornit, že fakt nemá cenu tohle podceňovat a že boreliozu může přenášet i jiný hmyz.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.