| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Rodili jsme v Torontu

 Celkem 186 názorů.
 Alena Kubínová 


Krása 

(20.10.2006 8:23:18)
Ahojky, jéžíši, to bylo hezkýý. Strašně jsem se pobavila a to není u mne jen tak. Díky za skvělý článeček.
Alena s trojholkama
 Eva, syn 7let 
  • 

asi jste v pohodě... 

(23.10.2006 14:48:44)
Ahoj Pavle, Nikol a Emmo. Asi budete moc milá rodina pohodářů - takových lidí víc a hned by se nám všem žilo líp.
Mějte se tam za oceánem pěkně.
p.s. Ti hasiči v oblecích byli docela psina...
 Pavla, 2 děti 
  • 

Fakt dost dobré 

(20.10.2006 8:52:34)
Už dlouho jsem nečetla něco tak dobrého. Jsem ráda že všechno dobře dopadlo a všichni jste s Emou v pořádku. Mimochodem rodila jsem před skoro 2 lety a s nemocnicí mám podobné zkušenosti. Jenom mi tam chyběli ti hasiči. Škoda.
 veronika 
  • 

Re: Fakt dost dobré 

(20.10.2006 9:05:28)
Krasny pribeh,ale ta neochota.Jeste ,ze budu rodit v kvetnu u nas v ČR.Ten pan sivsechno platil a jeste takove jednani??No hruza.U nas jsou ucite taky lekari i sestry protivne,ale toto bylo moc.Zlata ČR
 Katka, syn 2 roky 
  • 

moc hezké 

(20.10.2006 9:02:57)
krásně napsaný, opravdu povedený příspěvek - a ještě zajímavý:-)
 Gábina syn 6 let 
  • 

realita 

(20.10.2006 9:34:51)
No a to si v jiných diskuzích lidi stěžují, jak je naše zdravotnictví špatné, neochotné, líné, neempatické,..............Není nad zkušenosti od jinud.
 žinča 


Gratuluji k holčičce :-) 

(20.10.2006 9:56:14)
musela jsem obdivovat jak jste skvělí a pohodoví lidé, došlo mi , jaká jsem fňukna, když jsem si stěžovala na mou porodnici. Díky za super článek!
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Gratuluji k holčičce :-) 

(20.10.2006 10:08:15)
Pavle,

naprosto úžasně a krásně jste to popsal, moc jsem se u toho pobavila :oD,

děkuji :o) a moc gratuluju ke krásné holčičce
 Jana038 


Neobvyklý zážitek 

(20.10.2006 10:06:45)
Děkuji za článek, moc krásný! Doporučila bych ho k přečtení všem maminkám, které si stěžují na přístup v našich (=českých) porodnicích. Předpokládám, že by neměnily. Já se svou druhou dcerou jsem taky trošku nestíhala, ale takhle rychlé jsme zase nebyly. Malá se narodila v sanitce a poté v porodnici jsme měly na sesterně na světelné tabuli u jména a čísla pokoje červeně napsanou poznámku Extramuralis (přesný překlad nevím, jen jako že jsem rodila mimo budovu). A při každé obměně složení vizity se noví členové neopoměli nad tímto pozastavit a patřičně neinformováni se ptali: tak to vy jste rodili doma? A tak jsem trpělivě několikrát vysvětlila, že to bylo trošku jinak. Jen si nedovedu představit, jak by se asi ti oni divili, kdyby měli na oddělení Nikol s Emmou ;o)
 BellaDonna 
  • 

Extramuralis 

(20.10.2006 11:35:31)
Extra znamená "na vnější straně", "vně". Muralis je "zední" - vím, zní to blbě, prostě je to přídavné jmého od "zeď". Takže doslova přeloženo "vně zdí", ovšem ve formě přídavného jména, což česky jaksi nejde... je to srozumitelné :-)?
 Pole levandulové 


Re: Extramuralis 

(20.10.2006 22:36:17)
Belladono, co treba ZA ZDÍ ? :-)

Jinak pekny popis porodu, aspon je videt ze i jinde nez v CR jsou dobre i spatne nemocnice a je to o lidech. Gratuluju k Emme!
 BellaDonna 
  • 

Re: Re: Extramuralis 

(21.10.2006 15:56:51)
"Za zdí" by bylo v latině "post murum", přídavné jméno nejspíš "postmuralis" :-). Rozdíl je v tom, že použití "extra" vyvolává představu nějakého ohraničeného místa, do kterého se vchází - třeba dům nebo porodnice :-). Pokud je něco extra, pak to je mimo tohle místo, venku. Pracuje se s tedy s protikladem vně-uvnitř. "Post" nemá s rozdílem vně-uvnitř nic společného - něco může být třeba "za" řekou, ale ne "vně" řeky.

Promiň, každý máme nějakou úchylku, moje je jazyková :-). A článek o porodu v Torontu byl fakt super.
 Jane 
  • 

Re: Re: Re: Extramuralis 

(9.11.2006 18:31:37)
Já mám taky jazykovou úchylku, takže jsem v článku zaškobrtla o několik chyb:-), ale jinak se to četlo dobře.
Jo a ve výrazu "za zdí" se určitě nepoužívá předložka "post". To "extramuralis" bych do češtiny převedla asi jako "mimoústavní" (s doslovným překladem "vně zdí" se moc operovat nedá:-)) -> jde o porod mimo ústav (porodnici)...
 Jane 
  • 

Re: Re: Re: Extramuralis 

(9.11.2006 18:37:06)
Ještě dodatek - ne "postmuralis", ale "retromuralis":-) Podobně jako retrosternalis (za hrudní kostí) a tak... Když je něco za něčím, tak je to retro...
 Olina 
  • 

Re: Extramuralis 

(22.10.2006 9:46:19)
Tam kde pracuju, a není to zdravotnictví, se přídavné jméno extramurální, pro druh akce, používá běžně. Já sama jim soukromě říkám extramurky.
 Jane 
  • 

Re: Re: Extramuralis 

(9.11.2006 18:38:15)
Není to něco jako OUTDOOR v angličtině?:-))
 Lara + Ondrášek 3 
  • 

Re: Extramuralis 

(22.10.2006 23:09:36)
Napadlo mě "pěkné" slovo: vnězdně :)
 BellaDonna 
  • 

Re: Re: Extramuralis 

(23.10.2006 7:53:13)
To je přesné, tohle slovo češtině totiž chybí :-).
 Simča, dcery *1988 a 1997 


:o))) 

(20.10.2006 10:53:24)
Pavle, je krásné, když někdo umí - tak jako ty - na problémy nahlížet s nadhledem... Naštěstí vše dopsdlo dobře a Emička i s maminkou jsou OK. Jen by mne zajmalo, peoč tam poslali ty hasiče :-))). I když co když je to předznamenání do Emina života (že jako bude taková kočka, že se z ní všem budou zapalovat lejtka :o))))) )

Simča
 Lendul* 


Re: :o))) 

(20.10.2006 11:42:20)
Nádherný článek, moc jsem se pobavila a pak se šla podívat na naší Viku, která sice taky pospíchala, ale ne tolik (a pár dní po termínu, takže nejdřív nepospíchala, ale pak si uvědomila, že má zpoždění a chtěla to napravit :-D)
Pavel, přeju vám všem spoustu zdraví a štěstí!
P.S.: najdete čas na zbytek bratří M.? ;-)
 Jana + 3 
  • 

Re: :o))) 

(25.10.2006 20:42:36)
Když se v USA nebo Kanadě volá 911, automaticky vyjíždí hasiči i sanita.
Jinak super příspěvek.
 Tammy  
  • 

Re: Re: :o))) 

(10.11.2006 6:34:06)
.... + policie. Udivilo me, ze tam o nich nebyla zminka.
 Dana,dcera(16.měs) 
  • 

Hezký,ale... 

(20.10.2006 11:38:19)
Hezký článek,ale je mi divný,že když paní odtekla voda,byla poslána doma,aby přišla o několik hodin později.To se přeci nesmí,vždyť je dítě pak v ohrožení života,nehledě na,to že by se pak žena měla co nejméně hýbat.To se mi nějak nezdá.Nechci napadat muže,že si v příběhu vymýšlí,ale tohle se mi zdá docela nereálné. :-/
 Jano 
  • 

Re: Hezký,ale... 

(20.10.2006 14:13:39)
Dano,opravdu je to tak.Tady te vazne poslou domu i s prasklou vodou.Nam praskla voda tri dny po terminu a po asi 15hodinach stahu,ale jelikoz jsem nemela bolesti pravidelne tak nas chteli poslat domu.Nastesti jsem byla uz na 6cm,tak si nas nechali.

Pavle ja jsem tady rodila 30.cervence 2005.Na rozdil od vas mam ale krasne zkusenosti s porodnici i personalem.
A k tem hasicum.Me rikal znamy-pozarnik,ze je posilaji zkratka ke vsemu.Coz mi prijde jako strasne plytvani a nechtela jsem mu verit.Ze je ale poslou i k porodu ,tak to mi hlava nebere.Na druhou stranu ale Emmicka mela vazne nezapomenutelny vstup na svet.
 Alicee 


Re: Re: Hezký,ale... 

(20.10.2006 16:30:19)
Jano, já jsem s kanadským zdravotnictvím zjistisla, že člověk se prostě nesmí nechat vyhodit. Při porodu mě taky chtěli poslat domů (nebo jít nakupovat, to mě dorazilo úplně:))), ale já jsem prostě odmítla odejít. Tak pokrčili rameny a nechali si mě tam, sice na příjmu za plentou, ale aspoň mě nevyhnali někam na nákup...Samotný porod byl pak v pohodě, všichni příjemní, prostě jak podle knihy.

Podle mě nejhorší je projít příjmem a milionem administrativních pracovnic, které se furt ptají na to samé. Jak se člověk dostane k nějakému lékaři, je to celkem dobré, těch je bohužel poskrovnu, takže šance nejsou velké.
Když jsem si jednou zlomila kotník na mnoho kousků, čekala jsem na příjmu, čekala, odpovídala na otázky dokolečka a dokola, trvalo to šest hodin, než sehnali doktora, který se podíval na můj rentgen. Když to prohlédl (trvalo mu to asi deset vteřin), prohlásil, že je to moc blbě zlámané a musím do jiné nemocnice, kde mají na tohle odborníka. Všechno to ale probíhalo s úsměvem:)
Jo, v té druhé nemocncici s odborníkem jsem opět prošla kolem dotazů od administrativních pracovnic, ale pohrozila jsem, že budu dost nepříjemná, jestli mi nedají něco na bolest (přece jenom šest hodin čekat s rozdrceným kotníkem není nic moc), tak mi raději něco píchli a já pak i na ty přiblbé dotazy odpovídala s úsměvem.

Řekla bych, že kanadské zdravotnictví je takové ultimátní - umřít vás nenechají. A krásně to vychovává obyvatelstvo k zodpovědnosti, každý se totiž hrozí toho, že by musel do nemocnice, protože kolem sebe pořád slyší horrorové historky:)
Ale jak říkám, na protivný, nebo arogantní přístup si nikdo stěžovat nemůže, většina se usmívá...tedy personál, ne pacienti:)))

Jo a k těm hasičům...911 jsem tu musela volat jenom jednou a to bohužel hasiči nepřijeli. Bylo to o Vánocích, tak se asi flákali. Nakonec je ale paramedici museli zavolat, neboť můj omdlelý stokilový strýc ležel napasovaný v malé chodbičce a dva hubení paramedici s ním fakt hnout nemohli. Takže u nás hasiči byli potřební:) Jano 
  • 

Re: Re: Re: Hezký,ale... 

(20.10.2006 18:13:30)
Alicee,ty mas teda zazitky.
My jsme meli asi stesti,ze jsme z domova volali doktorce.Takze ta hned jela do porodnice se na nas podivat.A s tim prijmem to bylo take ok,protoze jsme dorazili v pulnoci takze tam vlastne krome nas nikdo jiny nebyl.
Je ale pravda,ze na pohotovosti se tu teda ceka silene dlouho.Ja cekala jednou 3hodiny se synem ve 40 horecce.Bylo to hrozne.Syn spinkal unavou na zidli a kdyz se probudil,tak plakal,ze chce domu do postylky.Ja malem brecela s nim.Byla jsem jeste k tomu tehotna.Ta zenska na prijmu na nas celou dobu koukala a ja doufala,ze nas vezmou prednostne,bohuzel.Kdyz ho videla pi.doktorka tak mu okamzite dala prasek na srazeni teploty,protoze nez bych pry dojela do lekarny a domu,tak to by moc dlouho trvalo a on potreboval srazit teplotu okamzite.
A jeste pred tim jsem jednou cekala take 6hodin v jine nemocnici nez se na mne prijde nekdo podivat.Potracela jsem a mela hrozne bolesti.Nastesti mi aspon dali postel.
911 jsem volala jen jednou a predstav si,ze bylo obsazeno.Ano.Nikdo mi to nechce verit.Nastesti jsem volala v panice a nebylo to zapotrebi.
 Alka 
  • 

v televizi to vypada jinak, aneb operace v ER 

(20.10.2006 19:06:34)
Ja jsem teda nerodila, ale jednou se udelalo memu priteli hodne spatne, tak jsem zavolala 911. Prvni prijeli hasici. Stalo se to v 11 v noci a ja mezi temi chlapi pobihala v nocni kosili (nemohla jsem najit zupan, ktery jako vzdy visel v koupelne). Medici to pak chteli resit jen injekci, ale potom pochopili, ze ten hrozny tras nebude sam od sebe a odvezli ho do nemocnice. Ja jela autem za nimi, porad v kosili na kterou jsem si natahla rifle. Do nemocnice jsme dorazili v 11.30. Bylo tam narvano. Vyplnila jsem asi 50 papiru a pritel zatim cekal na prijmu. Lezel na lehatku vedle zdrogovaneho silence, ktereho dovezla policie a ktery byl prikurtovany k luzku. Ve 3.30 se nas ujala mladicka doktorka, ktera ale nedokazala urcit, co se priteli stalo. Tak volala domu specialistovi, ktery ji daval rozespaly po telefonu pokyny. Doktorce se to zase nepovedlo, tak volala specialistovi zpet a ten se tedy rozhodl prijet. Cekali jsme dalsi 3/4 hodiny nez dorazil. Porad na chodbe, vedle fetaka. Pritel uz byl tak vycerpany, ze se nedokazal ani pohnout. Asi po 15 min intervalech se na nas prisel podivat nejaky doktor, vzdy nejaky jiny, a ja musela znovu vysvetlovat, co se deje, protoze v te zaplave papiru by mu to trvalo najit hodne dlouho. Pak jsme ale meli stesti, ze prisel jeden a zeptal se "To ceske meno, vy cesi?" Na moje prikyvovani mi oznamil, ze jeho prarodice pochazeli z Ceskoslovenska a ze v te nemocnici pracuji 3 cesti chirurgove. Hrozne me to uklidnilo. Pak prijel specialista a uz to slo raz na raz. Okamzite ho odvezli na sal. Dodnes se pri vzpomince na to tresu.
To vsechno bych cekala v nejake community hospital pro chude, ne ve vyhlasene nemocnici, kde se odehrava jeden znamy serial.
 b+h 
  • 

Re: Re: Re: Hezký,ale... 

(28.10.2006 18:06:34)
no tak ja treba zase byla (v cechach) na tabore a zlomila si tam nohu - organizatorum tabora trvalo temer 24 hodin, nez me dopravili ze zapadakova do nemocnice (k dispozici tam byly tri auta, ale nikdo se nemel k nicemu) - mela jsem zlomene 3 nartni kosti, nastesti jsem mela s sebou nejakej aspirin a tak jsem to polykala na bolest... jsem to brala celkem s pochopenim, ale moje svagrova velmi nastvana, ze me neodvezli do nemocnice okamzite... vyzurila se za mne... co se tyce sadrovani nohy, tak jsem pozadala o odlehcenou sadru, ale pani na sadrovne nebyla moc nadsena, nadavala, ze se to spatne dela a ze to dela nerada.... ale udelala - jsem ji jeste pomahala... no nevim, proc tu praci teda dela, ale to ja nevyresim....
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Hezký,ale... 

(20.10.2006 16:15:36)
Dano,

možné to je já totiž podobný příběh možná je to jeden a tentýž (?)

pracovala jsem před těhu v jedné středočeské nemocnici a moje mamka taky, na stejném oddělení a když jsem porodila a holky si o tom povídali, tak to tam vyprávěl jeden lékař, který zrovna psal u PC vizitu, že se něco podobného stalo jeho kamarádovi a jeho ženě, byli v Kanadě, prasklá voda, je poslali domů, pak hasiči :o), v porodnici 15 °C (jsem si říkala, že asi v Kanadě otužujou dětičky hodně brzy :o))
 Jitka 


Re: Hezký,ale... 

(20.10.2006 18:57:39)
Taky se mi to zda divne.To me kdyz praskla plodova voda,tak za 2
hodiny uz byl maly na svete.A zadny kontrakce jsem nemela.Myslim,
ze je to dost tezko odhadnutelne,jak bude porod postupovat.
 Hajka, Adina 06/06, Maja 08/08 


Re: Hezký,ale... 

(20.10.2006 19:45:32)
Dano, nejsem zdravotník, ale netuším, proč by měla odteklá voda ohrožovat život dítěte. Podle mých informací se to riziko v tom, že pokud odteče voda a doktor udělá vnitřní vyšetření(jak to čeští MUDr. s oblibou neustále dělají), mohl zanést do dělohy infekci. To pak oprabvdu může být díte v ohrožení. Pokud ale vyšetření neprovádí, tak nic nehrozí. A uvolnit se a vyspat před porodem jde myslím nejlíp doma.
 Veronika 
  • 

Re: Re: ....nebezpečné to je 

(21.10.2006 1:08:47)
samotný odtok plodové vody problém není, to mimču nevadí - nám ale v tom předporodním kurzu říkali,že po odtoku plodové vody se nemáme moc pohybovat, protože by mohlo dojít k vyhřeznutí pupeční šňůry a to už pak problém je... (zdravotník také nejsem)
 Líza 


Re: Re: Hezký,ale... 

(21.10.2006 5:05:02)
Hajko, já zdravotník jsem, a jakmile odteče voda, je problém ve dvou věcech, jedné více, a druhé méně naléhavé.
Jedna z nich je ta, že v určitém procentu případů při odtoku s sebou voda strhne pupečník a pokud potom nalehne hlavička, může dojít k zaškrcení pupečníku a přerušení přívodu krve k plodu. To by byla ta naléhavá.
No a ta trochu méně naléhavá je, že odtokem vody je samozřejmě narušená integrita plodových obalů, které mimo jiné chrání plod před infekcí. Infekce se tam samozřejmě dostane tak jako tak, pokud jí dáš dost času - pochva je osídlená mikroorganismy, které tam prostě vycestujou. Proto, pokud už odteče plodová voda, je nutné do určité doby indukovat porod, dítě tam nemůže už zůstat, není tam pro něj bezpečno.
Aspoň tedy tohle si pamatuju z porodnictví, a skoro bych řekla, že zrovna na tom se nic nezměnilo ;)
 myshka +2 
  • 

Re: Re: Re: Hezký,ale... 

(21.10.2006 10:59:12)
No, co já o tom vím, tak pokud jde o vyhřeznutí pupečníku, tak jde skutečně o minuty - když Nikol byla zkontrolovaná, že k vyhřeznutí nedošlo, tak nebyl důvod, aby bez kontrakcí zůstávala v porodnici. S tou infekcí už to psala Hajka, větší nebezpečí zanesení infekce je při častém vnitřním vyšetřování a vůbec v porodnici než doma. Ano, celý člověk je osídlený mikroorganismy - a miminko právě potřebuje být osídlené těmi maminčinými mikroorganismy - rozhodně dřív než nějakými nemocničními. Nevím jak to napsat odborně, ale četla jsem to už několikrát, že miminko bez mikroorganismů je nesmysl - takže jde spíš o to, jaké na něj naskáčou první - a když jsou to ty maminčiny, tak je to nejlepší.
 myshka +2 
  • 

Re: Re: Re: Hezký,ale... 

(21.10.2006 11:07:32)
Jo a ještě na doplnění, podle toho, co jsem slyšela, tak po odtoku plodové vody se i v Čechách při nepostupujícím porodu čeká s vyvoláním přibližně 24 hodin. Kdyby to byl takový hazard, tak si nemyslím, že by se tak dlouho čekalo. A nechápu, proč by bylo nutné čekat v porodnici.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Hezký,ale... 

(21.10.2006 11:46:09)
A já jsem psala, že je to hazard? Používala jsem výrazy jako "méně naléhavá" a "po určité době"...
Nicméně nemáš pravdu, je něco jiného, pokud je miminko již narozené osídlené mikroorganismy, a pokud se tak stane v děloze. To je diametrálně něco jiného.
Že v porodnici se vyskytuje více multirezistentních patogenů, kteří mohou nadělat paseku, než doma, je samozřejmě pravda, o tom žádná.
 myshka + 2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Hezký,ale... 

(22.10.2006 9:54:48)
Promiň Lízo, máš pravdu, nepsala jsi to tak "naléhavě", a pokud "do určité doby" znamená 12-24 hodin (což je myslím v Čechách obvyklé), tak se vlastně i shodujeme.
Ale s těmi mikroorganismy to stejně pořád nechápu, třeba mi to vysvětlíš? Jaké jiné mikroorganismy by se k miminku mohly dostat, než ty, které se k němu stejně dostanou při průchodu porodními cestami? Nebo proč je to jiné, jestli je těmi mikroorganismy osídleno třeba o 24 hodin dřív? (když uvažuju, že praskla voda a porod se zatím nerozbíhá)
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hezký,ale... 

(22.10.2006 10:37:58)
No, pokud jde jen o 24 hodin, je to v pořádku, ale pokud by šlo o delší dobu... děloha je místo, kde je teplo, vlhko, tma, spousta živných látek - je to jako živná půda. Kůže dítěte, které už je mimo dělohu, takovou živnou půdou není. Ale zabíhat do detailů si netroufám. To by musel někdo povolanější ;-)
 kattie 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hezký,ale... 

(22.10.2006 14:19:36)
Jde hlavně o to, že při pomnožení mikrobů před porodem v plodové vodě - a stačí na to i těch 12 hodin, se infikovaná plodová voda dostane novorozenci během porodu do plic. Následkem můžou být i žïvot ohrožující zápaly plic. Jinak ty bakterie jsou v naprosté většině případů stejné jako ty, které má žena v pochvě, podstatné je, že jich je mnohem méně (než když se po protržení blan pomnoží) a nedostanou se přímo do plic, ale na kůži. To je dost zásadní rozdíl.
A k vyhřeznutí pupečníku může dojít kdykoli po protržení blan, při pohybu matky například. A pak už jde opravdu o minuty.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hezký,ale... 

(22.10.2006 22:37:39)
Kattie,
Chtela bych se ti zeptat, pises jako clovek, ktery obcas neco zaslechne a si precte, nebo jako odbornice? Totiz pokud plati to prvni, tak to nic, pokud to druhe, tak dovoluji si vyjadrit hluboky udiv. Fakt te ani nezajimalo vyhledat si studia, clanky a statisticke vysledky, na kterych se zaklada dost odlisny pristup alespon velke casti klinik v zahranici?
A take chtela bych te se zeptat, jakym pravem zastrasujes povidackami o hrozbach kazdy okamzik porodu? Ne zeby nebyla pravda, ze vyplachnuta pupecni snura muze ohrozit miminko, a nebo ze infekce plodovky nebyl by velky problem. Ale vis, tyto dve veci souvisi: caste vysetrovani (treba i kvuli te snure) zvysuje riziko infekci. Kazdy zasah, at jsou to ATB anebo umele vyvolani porodu, ke kterym statisticky stoupa i nutnost pouzit analgetika, zvysuje rizikovost porodu a zdravotni rizika pro matku i dite, snizuje schopnost matky citit svoje telo a reagovat na alarm od miminka. Pokud bychom dali na tvoje slova, ze porod muze byt ohrozen kazdy okamzik pohybem rodicky, skoncily bychom zase jako v osmdesatych letech na luzku a stalym internim monitorovanim. Cely vtip noveho (blbost, uz spise stareho) trendu v porodnictvi nezasahovat je v tom, ze naturalisti maji lepsi nebo stejne dobre statisticke vysledky, levnejsi prostredky, a tesi se vetsi spokojnosti klientek.
To,ze v tomhle ceske porodnictvi se nezmenilo od cas studii Lizy, bude asi spise problem. Prirucka WHO, ktera vysla, predpokladam, uz potom, co Liza dostudovala (1999), doporucovala podavat ATB a vyvolavat porod s mensim casem na cekani jen v rozvojovych zemich, s nizsim standartem hygieny (totiz castost infekci mezi pripadami s vyvolanym a nevyvolanym porodem do trech dni byl jem 1,5 procentu). Pokud to se opravdu v CR dela, je to z jejich strany vzacna uprimnost o svem standartu hygieny. No a ten novejsi trend poustet domu (nikdo ale nerika, ze zena s prasklou vodu nemusi se ukazat svemu porodnikovi), nevim na jakych sudiech se zaklada. Ale nejsem odbornice, jen si myslim, ze podle castosti teto praxe, nejake studie existuji. Pokud jsi odbornice, fakt te to nezajima, a jakou mas definici odbornosti?
 jana, elenka 4m 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hezký,ale... 

(24.10.2006 8:22:12)
musim říct,že v českém zdravotnictví se dělá plno věcí jakoby preventivně,co kdyby.Ale,podle statistik máme velmi malou novorozeneckou úmrtnost( myslim, že jsme druhý na světě) a péče o těhotné je supernadstandartní a ještě k tomu zadarmo.A v pochvě nemusí být jen normální bakterie,ale i ty, co tam nepatří.viz. GBS.Ono se sice ve 100 případech, kdy vás pošlou domu s odteklou plodovou vodou nemusí nic stát, ale ve 101. to může skončit tragicky a to pak nikoho žádný studie nezajímají.
 cizinka 
  • 

Jano, 

(24.10.2006 9:04:52)
Jano, co se tyka novorozenecke umrtnosti a genetickych testu, koukni se na moji odpoved Mirce V, abych se neopakovala.
Jsou pripady, kdyz podani ATB je indikovane predem, a delaji se na to testy, prece to vis, pokud uz mas dite:-). Vis kazda porodnicka pece na svete vypocitava rizika, ma pojmy vysoko- a nizkorizikoveho porodu, a podle toho se chova, neni ale treba se chovat nizkorizikove rodicce jako vysoce rizikove. Je to drahe a navic samotna rizikova pece muze skomplikovat porod.
Myslim, ze ceske skolstvi je naopak docela slusne, a trochu nechapu, jakto, ze tolik lidi na techto strankach nechapou, co je vypocitani pravdepodobnosti a jak se konstruuje prirodovedecky a tim padem i medicinsky argument ci smernice postupu. Pravdou je, ze zadny z medicinskych postupu neni 100 procentne bezpecny, a jako smrtelnici musime se smirit s tim, ze i zubar nas muze zabit podanim leku, na ktere jsme alergicke. Zkus si predstavit zanet krku, ktery trva zatim jen 5 dni: svedomity doktor ATB te hned nepredepise ani neudela ti hned vyter z krku, a to i presto ze nektere krcni bakterie z malou procentni pravdepodobnosti muzou te zabit tim, ze maji sklon zpusobit zanet mozkovych blan. Neprepise ti ATB proto, ze ATB samotne te take muze s malou procentni pravdepodobnosti zabit, a neudela vyter, protoze je to drahe. Tak to je podobne v porodnictvi: pokud porodnice uznava, ze je nebezpecnejsim prostredim pro infekci (a to kazda porodnice je), a ze nema prostredky jak zajistit klidny, uvolneny a rodinny pobyt s prochazkou a psychickou pohodou, ktere muzou prispet k tomu, ze porod se rozbehne spontanne co nejrychleji a bez zasahu, tak te pusti se projit domu. A vsadila bych si, ze existuji nejake vypocty, ze podle statistickych pravdepodobnosti je to stejne bezpecny nebo bezpecnejsi zpusob, nez ti si nechat. Tot je vse. Se snami o stoprocentnich jistotach se dostanemi do risi lzi, s kterych pomoci pani doktori trepaji strom zdravotnickych penez - za ATB, za hormonalni pripravky a za ustavni pece. Jen to hned nebude znamenat, ze jestli nam tvrdi, ze jsme v bezpeci, tak v bezpeci skutecne budeme.
 cizinka 
  • 

takze, odborna studie... 

(27.10.2006 21:37:42)
Vazene "odbornice" Lizo a Kattie (?), vazena laicka publiko,

Udelala jsem si cas (asi 45 min.) misto nasich vazenych ukecanych odbornic, a precetla jsem si co pisou ti novejsi vedecke studia.

Vyzkumni team, ktery tim se dlouhodobe zabyva (tady je odkaz na nejnovejsi publikaci, www.cochrane.org/reviews/en/ab005302.html), ze cekaci nebo intervencni taktika (az do 4 dni) u prasknuti vody bez stahu, ma odlisne vysledky co se tyka infekci plodu. Z druhe strany, tento vyzkumni vzorek nepotvrdil take predpodkladu prirucky WHO, ze u indukovanych porodu muze stoupat pocet CS (stoupani analgeticke medikace se nezkoumalo). U vycekavajici skupiny nepatrne stouplo infekce u matek. Jejich miminka meli nepatrne vyssi potrebu neonatologicke pece. Skupina s indikovanym porodem byla (procentualne) spokojnejsi lecbou nez vycekavajici. Cast vycekavajici skupiny, ktera byla poslana cekat domu, mela nepatrne horsi zdravotni vysledky, nez skupina, ktera cekala v nemocnici, ale byla s lecbou spokojenejsi.
Domaci lecba nejlepe se osvedcila u skupiny s prematurni rupturou membran (totiz u tech, kterem voda praskla pred 37 t. t. a cilem jejich lecby bylo co nejdele udrzet neohrozena mimina v deloze. (Tady je dalsi odkaz na toto tema www.greenjournal.org/cgi/content/abstract/81/1/61).
A pozor, zaver: odborni konsultanti by meli informovat matky o vsechna rizika a ptat se na jejich nazor.
Nepovedlo se mi zatim najit clanek, ktery by gruntoval nebo zkoumal efektivitu posilani domu pred vyvolanim porodu. Pokud zbude mi cas, budu se snazit dal, ale vzhledem k tomu, ze zadna velke rizika podle studii nehrozilo, dat prirode sanci je sympaticka, a hormony nechtela ani pani Nikol.

P.S. pro Lizu: jsi vazne chytra a casto i pro mne svym projevem sympaticka zenska. Vsimala jsem si, ze jsi ohradila od same pravdomluvnosti, kdyz jsi poukazala, ze to co vis, vis od dob studii, pridavek, ze se to pokud vis se nezmenilo, byl zbytecny. A vime, ze nejsi gynekolozka. Nicmene, musis uznat, ze neco v tvych informacich od zdravotnika nam mohlo hodne vadit, a nazajem velke casti tvych kolegu porodniku o svetove deni, nam by mohl hodne vadit. Tak promin, mi zase, ze te beru na sprym.
 cizinka 
  • 

Re: takze, odborna studie... 

(27.10.2006 22:15:41)
Ajeje, vypustila jsem to podstatne slovo v prvni vete druheho ostavcu: nepotvrdil. Jinak receno, neexistuje dukaz, ze existuje vetsi riziko pro infekci mimin, i kdyz se ceka.
Moc se omlouvam za nepozornost.
 Sylva 
  • 

hezký komerční článek 

(23.10.2006 18:39:03)
Je tam mnoho hloupostí a i Ty názvy nemocnic neodpovídají :o)) Už jenom to, že bych chtěla vidět, ženu , která po odtoku plodové vody jde na hudební festival :o))
 Jano 
  • 

Re: hezký komerční článek 

(24.10.2006 4:22:23)
..a proc by nesla?Tady je to trochu jine nez v cechach.Rekla bych takove volnejsi.Ja jsem treba odesla z porodnice asi 30hodin po porodu,po ceste jsme zajeli do obchodu a doma na nas uz cekali pribuzni a grilovali jsme,vecer udelali ohen...moje mamka mi cely den nadavala,ze bych mela byt v posteli,ze v cechach jsou zensky jeste v nemocnici atd...
 Jana,3děti 
  • 

Re: Re: hezký komerční článek 

(25.10.2006 12:33:15)
Že žena vstane brzy po porodu,je normální,
já jsem si svoje druhé díte taky porodila doma,a za 3 hodiny po porodu jsem běhala,ale když ženě odteče plodová voda,tak by měla ležet. V ostatních případech je lepší bolesti prochodit.
 Pavel Beran 
  • 

Re: hezký komerční článek - PRO SYLVU 

(3.11.2006 21:15:37)
Ahoj Sylvo a dalsi neverici,
nemam duvod si neco takoveho vymyslet. Jaka komerce? Popsal jsem co se presne udalo, a to vcetne nazvu nemocnic. Jestli chces, napis a poslu ti fotodokumentaci :))
PB.
 Siddhártha 


Klobouk dolů 

(20.10.2006 11:58:23)
Chlape jedna, vždyť Vy zasloužíte metál! Chlap, který nepropadl panice, vše zařídil a byl oporou své manželce - klobouk dolů (i když můj manžel byl taky suprový). Zážitek docela hrozný, ale čtivě a vtipně napsaný. Je super, že to bere s nadhledem (tady také máte můj velký obdiv, protože já bych se ty prachy a takový přístup dost nervovala). Přeji Vám, ať jste všichni zdraví a šťastní a ať všechny životní situace vzládáte s takovou lehkostí.
 Zuzka,2 děti 
  • 

Rodili jsme v Torontu 

(20.10.2006 12:10:46)
Nádrerné a gratuluji.
 Gabca 
  • 

Klasika 

(20.10.2006 13:23:52)
Moc gratuluju ke krasne holcicce. Clanek je napsany bezvadne, moc jsem se pobavila...hlavne protoze sama ziji v Anglii a prochazim mistni "peci". Nastesti uz jsem ve tretim trimestru, takze jsem mela tu cest ziskat nejakou tu minimalni pozornost mistnich porodnich bab. Dost jsem se nasmala tomu nadstandardnimu pokoji s varici vodou a engineerama, kteri uz tydny resi tento prekerni problem :) V Anglii by k tomu v te koupelne byl jeste smradlavy koberec :) Preju hodne zdravi a at Vam Emma dela velkou radost.
G.
 koa 


Re: Klasika 

(20.10.2006 15:12:12)
Dost jsem se nasmala, ale byl to takovy ten uzasly smich...
Konec dobry, vsecko dobre, gratuluju, ze jste to tak skvele zvladli a preju vsechno dobre.
 bejbina 


Děkuji 

(20.10.2006 15:31:33)
Děkuji početla jsem si. Hezký článek, humorně podaný. I když v ten moment to asi tak humorné nebylo.
Jsem zvědavá jestli i na tento příspěvek se objeví nějaký rýpal, ale na tohle to snad ani nejde. Uvidíme.
 Lída+2 


Re: Děkuji 

(20.10.2006 16:30:40)
Taky děkuji, úžasný článek a Emičce přeju,aby krásně rostla a dělala jen samou radost.:-)
 cizinka 
  • 

nechci vam kazit radovanky, ale 

(20.10.2006 18:57:58)
Dobry vecer vsem,

Nikol, Emmu a Pavlu gratuluji a preji vsem to nejlepsi.
Co se tyka poslani domu s prasklou vodou, dela se to snad vsude v Evrope a naprosto normalne, a zrejme i bez komplikaci. Obcas jako duvod se uvadi, ze neni proc si koledovat o infekci v nemocnici, ze zena pred porodem potrebuje se uvolnit, vyspat se, odpocinout a najist se. A to se nejlepe dela doma. Co se tyka posilani se projit nebo nakupovat uz s rozbehnutym porodem, take se to dela bezne. Znam zeny, kterym to hodne vadilo, zvlast kdyz po puldennim courani zjistily, ze uz od rana mely pripraveny pokoj. Pry musely jen si rict:-/. Co by obcas clovek dal, aby vedel to, co mu nerekli!
Povzpominala jsem na svuj cesky porod, a musim rict, ze bylo to vse naopak nez v Kanade:-]. Zajem byl o mne velky, spise vecny nez pozorny a opravdu hodne pocetny. Pece byla tak intensivni, ze nakonec z toho byl rizikovy porod. Pokoje byly nad potrebou pretopene, nase mimina chraptela z presuseneho vzduchu, den a noc nad nim musela vesat mokre rucniky a bat se SNUK. Myslim, ze na nas bylo utraceno opravdu hodne penez.
Spolecny zazitek s Kanadankami je ten, ze ty dlouhe rady otazek mne take vadily, kdyz byly zadavane po treti, zvlast v tom dost dramatickym okamziku na operacnim stole, kdyz mne chystaly na CS. Jinak personal byl dost slusny, dokud jsem ho nepotrebovala. Kdyz uz potrebovala, byl desne hruby.
Abych to podsumovala: Kanadani jsou setrni, Cesi marnotratni. Ja bych brala to prvni.
A aby nevzniklo nedorozumeni: Jak rikala Veronika, i pro mne CR je zlata. Znam tady lidi se zlatym srdcem a brilantnim mozkem. Ale ve zdravotnictvi mam pocit, jako by to zlato se splachovalo na zachod. Prominte, koncim ale usmevem:-)
 DENISA 
  • 

Jóóó Záááápad 

(20.10.2006 19:45:32)
Díky moc za vtipně napsaný článek. Alespoň může česká populace vidět, jak moc si stále, byť 16 let po revoluci, ten Západ idealizujeme. Asi za to můžou ty hojně importované seriály Chicago hope apod. Ať Kanada, či USA, všude je to dost "hustý", pokud tedy nemáte nadstandartně peněz. My tady sice pořád na zdravotnictví nadáváme a často právem, ale pořád máme skoro všechno zadarmo a péče o těhotné je opravdu oproti těmto zemím totálně nadstandartní. I když - včera psali na Seznamu, že předsedkyně Sdružení porodních asistentek bojuje za zrušení genetických testů. Prý zbytečné vyhazování peněz. Jedním z argumentů bylo, že je pro ženu menším traumatem těžce postižené dítě donosit a pak se dívat jak umře, než podstupovat trauma z plánovaného potratu. Co si o té "dámě" myslíte?
 Hajka, Adina 06/06, Maja 08/08 


Re: Jóóó Záááápad 

(20.10.2006 19:49:18)
tak tuhle informaci jsem nečetla, ale podporuju ji. vzhledem k počtu falešně negativních i falešně pozitivních výsledků jsou ty testy v mnoha případech jen stresem pro těhotnou maminku. Netvrdím, že v některých případech nejsou vhodné, ale plošně bych je nedělala.
 watanaki 
  • 

Re: Re: Jóóó Záááápad 

(21.10.2006 17:08:59)
Já myšlenku zrušení tripple testu podporuji, nevím, proč by se měl provádět plošně. Sice mi někteří namítají, že jej můžu v pohodě odmítnout, ale co ženy, kterým byl udělaný aniž by pořádně věděly na co jim krev odebírají? Takových kamarádek mám dost a když jim vyšel výsledek horšé než 1:250, zbytečně pak byly stresované a stejně se jim narodilo normální dítě, na amnio žádná z nich už také potom nešla. Jen dodám, že ten test je drahý - stojí kolem 3500,- !!! A tak moc je fakešně pozitivní či negativní, že bez doplňujících vyšetření neřekne vůbec nic. Jenže dalším vyšetřením je amniocentéza, u níž je riziko potratu asi 1%, čili ještě vyšší, než správná předpověď, že dítě bude postižené. Já bych prostě tyto testy nedělala plošně, aspoň by bylo víc peněz na dobré věci, jako očkování proti rakovině děložního čípku, hexavakcíny pro děti... Doplňte si za ty dobré věci které chcete.
 cizinka 
  • 

Re: Jóóó Záááápad 

(20.10.2006 20:44:39)
Deniso, nenasla jsem ten clanek, ale souhlasim s Hajkou, ze delat geneticky testy plosne je skutecne marnotractvi. Jsou desne drahe, o pro zenu, ktera by nesla na AMC kvuli riziku potratu a na potrat uz vubec, jsou to take penize spalchnute na zachod.
Opravdu nepotkala jsem zadneho Cecha, ktery mel idealisticke predstavy, ze na zapade je vsecho zadarmo jeste vice nez v Cesku. Asi mame dost rozdilne zname. Znam ale hodne takovych, kteri zdili muj nazor, ze to vase zadarmo je pro spolecnost desne drahe a pro zakaznika velice nepratelsky.
Zamyslela jsem co muze byt ten nadstandart v peci o tehotne. Urcite ty geneticke testy, a pak uz nevim. Vim, ze i jako nadstandart je tezko dostupne to, co jinde je standart: tehotensky poradce ktery funguje i jako osobni porodnik. Nicmeme pevne verim, ze za takovych 5 let vsichni Cesky, kterym alespon trochu na sobe a na svym miminkovi zalezi i uz nchteli si vystavovat jako kus verejneho majetku na milost nahodneho slouziciho personalu, se takove sluzby si zaplati i jako nadstandart. A bude pro nej to takova samozrejmost, jako si barvit vlasy u kadernika, a ne ve vlastni kuchyni sloupkami od cibule;-).
 DENISA 
  • 

Re: Re: Jóóó Záááápad 

(20.10.2006 21:31:50)
Pokud vím, tak u nás může každá žena, která nechce na genetické testy jít, bez problémů tyto testy odmítnout. Jde jen o to, že pokud chce, tak je to pěkně svinstvo je prohlásit za nadstandart. Klidně souhlasím s tím, aby si lidé na nějaké výkony připlácely, ale která žena by měla na komletní úhradu genetických testů.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Jóóó Záááápad 

(20.10.2006 21:45:10)
Deniso, pro mne je to naprosto OK, aby zustalo to, co uz jednou bylo prolobovano. Ale s jednou podminkou - kazda tehotna by mela byt dukladne seznamena se vsemi rizikami gen. testu, potizech, ktere vznikaji pri rozhodovani, co se spatnymi vysledkami, etickou strankou veci a nakonec i s tim, jake realne moznosti ma tehotenska diagnostika. To vis, v nasich idealnich predstavech to tak je, ze lekari jsou povinni odpovidat na otazky, my musime mit pusu a o vsechno vcas se ptat a vzdelavat se ale v realnim zivote to tak nebyva. A je opravdu zbytecne plitvat penezma, kdyz staci kazde tehotne dat precist a podepsat letak.
 Bumbi&05,08,10 


odmitnuti testu 

(22.10.2006 21:28:35)
Deniso,
to je naivni, ze muzes odmitnout test. Ja jsem se o to pokusila a hrube se do me pustily dve sestry i doktor - ze jsem nezodpovedna a kdyz bude neco v neporadku, ze se toho prece muzu do 28 tydne zbavit, a je to zadarmo, tak co blbnu! Nemela jsem silu jim vzdorovat a radeji jsem na testy sla. Setrila jsem silu pro boj o jine, pro me dulezitejsi veci.

Takze ano, teoreticky test odmitnout muzes. Ale osetrujici zdravotnici te obvini, ze jsi nezodpovedna matka... A od te chvile mas punc problemove pacientky. A vybrat si jineho gynekologa? V praze je problem najit vubec nejakeho, ktery te prijme!

Takze tak.

Bumbi

 bejbina 


Re: odmitnuti testu 

(22.10.2006 21:55:45)
Já jsem byla na genetickém vyšetření v Plzni a věřím tomu, že kdybych to odmítla, nebyl by problém. I jsem byla poučena, že riziko potratu u AMC je 0,5%. Vše mi při pohovoru vysvětlili, byli velice vstřícní a ochotní. Byla to volba moje a mého manžela, že jí podstoupím. Jinak umělé přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů se dělá do 24 týdne.
 Jane 
  • 

Re: odmitnuti testu 

(9.11.2006 18:56:38)
Ty řeči o "nezodpovědnosti" jsou srandovní. Triple test je tak nespolehlivý, že se skoro dá říct, že je naprd... A je-li lékař (potamžo zdravotník) skutečný profesionál, pak si své mínění o vás nechá pro sebe a nebude si na vás vyskakovat s invektivami o nezodpovědnosti. Poslala bych ho k šípku, mamlasa neomaleného... Pacienti se musejí jednak naučit svoje (zákonem zaručená) práva prosazovat a druhak si musejí nás zdravotníky tak trochu vychovávat. Ne jít jako ovce, všechno slepě odkývat, se vším souhlasit, na nic se neptat... Rozumný lékař nepokládá pacienta toužícího po informacích za potížistu, ale naopak respektuje jeho svébytnost a nesnaží se mu vnutit něco, co ten pacient odmítá. Někteří lékaři (zvlášť ti starší) mají trošku problém, pokud se s nimi pacient pokouší diskutovat, ale ti mladší už bývají osvícenější a dá se s nimi mluvit. Nejhorší je, když narazíte na experta, který si myslí, že (s prominutím) sežral Šalamounovo howno a je přesvědčený o tom, že ví všechno nejlíp a že má právo rozhodovat o tom, co se bude s pacientem dít... Zvlášť blbé je to u těhotných, se kterýma cloumají hormony, takže nemají sílu se bránit a handrkovat se s nějakým takovým Šalamounem o to, nač mají nárok...
Co říct? Snad jen - holky, nedejte se.
 Aefik 


Re: Re: Jóóó Záááápad 

(21.10.2006 0:21:10)
Krásný článek,moc gratuluju k Emmičce!A porod byl nakonec vlastně super:-) zvládli jste to skvěle!!!

Jinak se naprosto ztotožňuji s Cizinkou,mluví mi z duše:-)
Co já bych dala za to,kdyby mě před porodem poslali z Motola domů!!!Měla jsem trochu odteklou plodovku,bolesti žádný,byla jsem unavená...Samozřejmě se mi porod nerozběhl,naopak jsem se totálně "zablokovala" a druhý den mi byl porod docela násilně vyvolán,vůbec na to nevzpomínám ráda a v dobrým:-(

Ad plýtvání,pracuji ve zdravotnictví a musím to potvrdit,je to hrůza,no comment...
 Aja 
  • 

Re: Re: Re: Jóóó Záááápad 

(21.10.2006 19:19:50)
odtekla me voda, tez jsem byla v Motole, porod se rozbehl sam od sebe circa 20 hodin po odtoku, takze se asi neda pausalizovat s tim, ze kdyz vas nechaji v nemocnci, budete mit vyvolavany a buhvijak dlouhy porod....
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Jóóó Záááápad 

(20.10.2006 21:58:44)
Deniso,

ohledně těch testů si myslím, že je totální úlet a vyhazování peněz dělat je plošně, ještě kdyby výsledky byli 100% tak neřeknu, ale test u něhož se nakonec dozvím, že mám třeba 20% vyšší pravděpodobnost postižení dítěte, to je jak hádání ze sedmikrásky.
 Nelie 


ahoj z kanady 

(21.10.2006 2:01:06)
problem s kanadskym zdravotnictvim je jednoduchy - penize. proste nejsou. takze nejsou lekari, sestry, luzka,...na specialistu/operace se ceka mesice. Navstevu nemocnice v pripade urazu bych neprala nikomu - u nas se bezne ceka 6 i vice hodin, v cekarne na silne nepohodlnych zidlickach...A bude hure neb delat medicinu se prestava ekonomicky vyplacet. Za skolu se plati obrovske castky, vydelavat clovek zacne pozdeji nez ti okolo a platy lekaru prestavaji byt zajimave.
 petru 


Re: ahoj z kanady 

(21.10.2006 2:15:06)
Nelie, jsem ráda, že jsi mi pootevřela oči. Ne že bych si dělala iluze, ale líp chápu, že se zdravotnictvím a vlastně vším, co má sloužit všem, jsou všude problémy.
Že jsou zrovna takové v Kanadě jsem nečekala. Já jsem slyšela, že vrátili peníze někomu, kdo raklamoval, že se dovolal na špatné číslo a ještě si dobře popovídal. Ale jestli to byla pravda, tak to asi nebyla státní společnost, která funguje na základě nějakých povinných příspěvků nebo daní.
 Sears 


Re: Re: ahoj z kanady 

(21.10.2006 2:20:53)
Hodne lekaru z Kanady pry odchazi za lepsim vydelkem do USA. Lekaru by bylo vic, kdyby prichazejici emigranti - lekari mohli vykonavat sve povolani, aniz by temer celou medicinu nemuseli znovu studovat...
 Nelie 


Re: Re: ahoj z kanady 

(21.10.2006 3:46:39)
lekari jsou soukromnici - jenze, pacientu je tolik, ze si clovek nemuze vybrat sveho lekare, jeden je stastny, kdyz ho nejaky lekar vezme a pokud si spolu nepadnou do noty - smula pro oba. neb pro lekare "vyhodit" pacienta je desne slozity proces no a pokud pacient odejde dobrovolne, tak sehnat nekoho jineho se rovna zazraku. a stoji to vsechno strasne moc penez - pacient jde na kliniku, poslou ho na testy, ty nekam zapadnou, pacient jde na jinou kliniku, poslou ho na stejne testy...a stat plati a plati...

Sears, nemusi se vystudovat cela medicina, "jen" se delaji 4 zkousky (prvni zkousku delal manzel z anglictiny a neb je to jeho materstina tak to bylo prima buzerace za $1500)
 IHope 


Re: Re: Re: ahoj z kanady 

(21.10.2006 4:02:29)
Nelie, nez clovek ty zkousky udela, tak jako by tu medicinu vystudoval znovu. V USA je to podobne.
 Nelie 


Re: Re: Re: Re: ahoj z kanady 

(21.10.2006 5:18:42)
ihope - rozdil je v tom, ze po prvni medicinske zkousce dostal manzel temporary licence (uznali mu praxi v Cape Town nemocnici) - takze pres den ordinuje a v noci se sprta na zkousky. pokud musis studovat znova, tak nemas licenci a tim padem nemuzes vydelavat. dalsi komplikace je, ze maji kategorie pro lekare z British Commonwealth, kteri to maji trosku jednodussi a zbytek sveta, kde je to tvrdsi.
 Matyldaa 


Re: Re: Re: ahoj z kanady 

(21.10.2006 13:15:05)
Mohu se zeptat z čeho se dělají ty další tři zkoušky a popř kolik se za ně platí?
 Nelie 


Re: Re: Re: Re: ahoj z kanady 

(21.10.2006 17:28:38)
ty ceny se porad ruzni, ale my platili za prvni zkousku $1500, za druhou $2000 a za treti $2500. Prvni byla pisemna na papir - odpovedi a/b/c/d/e na otazky z mediciny, 3 hodiny rano a 3 hodiny odpoledna (snad si to pamatuji dobre, bylo to pred 5 lety), ta druha byla na pocitaci 6 hodin (byla tam prestavka) z cele mediciny plus kanadske specifika (pracovni urazy - ty maji specialni papirovani, legalni dotazy,...), diagnozovani na zaklade popsani priznaku. no a ted ta treti je 6 hodin chodis mezi pacienty-herci a rikas, co bys s nimi delal, proc a co s nimi podle jejich popisu je (nejhorsi je, ze furt musis rikat, co bys delal a proc no a normalne lekar koukne do ucha, nerika nahlas hledam to a to protoze to muze znamenat...delam tydle testy neb jsou vyhodnejsi nez tyto testy kvuli...proste je to desne neprirozene a pokud pri tom mluveni zapomenes neco rict - tak ztracis body).
Ty se chystas? mrkni na web site http://www.mcc.ca/english/examinations/qualifying_e2_apply.html
 Matyldaa 


Re: Re: Re: Re: Re: ahoj z kanady 

(24.10.2006 0:21:43)
Ja ne, manzel. Mozna. Diky za info.
 Nelie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: ahoj z kanady 

(24.10.2006 4:14:00)
Matyldo, pokud chces vic info - mrkni k nam na kanadu.
 Matyldaa 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ahoj z kanady 

(24.10.2006 12:50:58)
Díky za nabídku, určitě se k vám na Kanadu někdy kouknu.
 b+h 
  • 

Re: ahoj z kanady 

(28.10.2006 18:22:52)
slysela jsem, ze v Kanade je "socialisticke" lekarstvi.... tzn. ze to maji odbory pod palcem a v tom je problem... pry hodne Kanadanu, bydlicich u hranic s USA jezdi do nemocnic do Ameriky.... rikam neco co jsem slysela, nejsem si 100% jista.. taky jsem videla jeden film o umirajicim muzi na rakovinu, ktery si preje aby mu proste rodina pichla heroin a on mohl spokojene umrit - nepamatuji si nazev tohoto kanadskeho filmu - a tam proste ukazuji mimo jine i "system" kanadskeho lekarstvi a nemocnici, jak jedna cela cast nemocnice je zavrena a nikoho tam nepusti.. velmi zajimavy pohled na problematiku lekarstvi a zivot v Kanade...
 Nelie 


Re: Re: ahoj z kanady 

(28.10.2006 18:44:03)
b+h - odbory jsou v nemocnici, soukromi lekari v odborech, pochopitelne, nejsou...socialisticke to zdravotnictvi je, vsechno zdarma, takze toho pacienti zneuzivaji (zbytecne testy, plytvani leky,...) tim padem se nedostava penez, lekarum se plati malo a ti odchazeji....
 b+h 
  • 

nelie 

(28.10.2006 19:05:07)
podle toho filmu odbory take berou vysoke uplatky... no musela bych tam zit, a prostudovat co za tim vezi - asi byrokracie, jako vsude jinde
 Nelie 


Re: nelie 

(28.10.2006 19:31:22)
to se mi nezda - tady jsou na uplatky silne haklivy.
 b+h 
  • 

JMENO FILMU PRO NELIE 

(29.10.2006 4:02:39)
Ten Film se jmenuje THE BARBARIAN INVASIONS...
 Tana 
  • 

Re: JMENO FILMU PRO NELIE 

(29.10.2006 9:07:41)
b+h,

zili jsme v quebecu 5 let, takze jsme si kanadske zdravotnictvi dobre uzili. Nic za tim nehledej, jak funguje socialisticke zdravotnictvi zdarma prece zname vsichni z cech. V tom filmu je obzvlast zarazejici, jak quebecka vlada plati svym pacientum autobus a prevoz pres hranice do USA.
Mimochodem tento film vyfoukl oskara ceskemu filmu Zelary.
 b+h 
  • 

Re: Re: JMENO FILMU PRO NELIE 

(29.10.2006 16:53:36)
zajimave - ani jsem nevedela, ze dostal oceneni... nicmene se mi libil pro svoji kontroverznost... zelary jsem taky videla - nevim, ktery bych z nich preferovala - oba maji neco do sebe. Kanadskej vsak ma mnohem blize k dnesnimu divaku svoji tematikou nez Zelary... nevim... nejsem kritik a podle mne je velmi obtizne davat Oskary, protoze nekdy ty filmy jsou uplne na stejne urovni...
 Pippilotta 


Re: Jóóó Záááápad 

(21.10.2006 11:03:35)
Ahoj, Ja bydlim ve Svedsku a mam dvanactimesicniho syna. Ze zacatku tehotenstvi jsem byla sokovana, ze mi tady nikdo neudela zadny tripple testy ani nic podobneho. Za cele tehotenstvi me prohlizel doktor vnitrne jen jednou a to v jednactyricatem tydnu, kdyz jsem prenasela a to na me vyzadani. Pry to neni moc smerodatne. Za cele tehotenstvi jsem se stykala pouze s porodni asistentkou, ktere jsou tady velmi kvalifikovane a musi studovat trilete bakalarske studium na zdravaotni sestru a pak dalsi dvoulete na to aby mohli byt porodnimi asistentkami. Jak jsem jiz psala, ze zacatku jsem byla sokovana relativnim "nedostatkem" pece. Alek pokazde navsteve me Barnmorsky, jak se jim zde rika, jsem odchazela jako jiny clovek. Oni si na vas udelaji cas a ve vetsine pripadech take pusobi jako terapeutky, muzete si s nima povidat o vasich nejistotach a oni naslouchaji. Po tom co jsem cetla zde na rodine, jak se k tehotnym zenam chovaji cesti lekari a sestri a jak je nechavaji tri hodiny cekat v cekarnach jsem ale byla o poznani klidnejsi.
Pro ty co si mysli, ze Svedko je zeme, kde peceni holubi letaji do huby, pisi to, ze i svedsky zdravotni system ma mouchy, a lide jsou nuceni cekat na objednani u lekari i nekolik tydnu. Pri kazde navsteve se plati poplatek od 140 do 260 SvK. Krome pediatru a zminene porodnicke pece. Cesti porodnici se radi chlubi svymi vysledky, ale za jakou cenu. Stresovane matky, kterym nikdo nic nevysvetli a se kterymi se jedna jako se skotem.
 abcd 
  • 

Re: Re: Jóóó Záááápad 

(22.10.2006 17:53:56)
Mám 3 děti a nikdy nikdo se mnou nejednal jako se skotem, nikdy jsem v poradně ani v porodnici nečekala 3 hodin. A pokud by mne poslali s odteklou vodou domů a nepoznali že za pár hodin budu rodit, to bych tedy teprv byla stresovaná. Proto díky české zdravotnictví a 3 x díky zlatá porodnice v Podolí, už se pomalu rozmýšlím že bychom k vám začas ještě jednou zašla. abcd
 vitka 
  • 

Re: Jóóó Záááápad 

(21.10.2006 17:42:29)
Plánovaný potrat po amc se provádí myslím 20-24 týden. Moje kamarádka dvakrát porodila ve 20 týdnu a miminka po porodu žila, i když neměla šanci. Sama bych raději mimko donosila i s vědomím, že po porodu zemře než ho nechat zabít. Co když je šance? Ani amc není 100% spolehlivá.
 Linda 
  • 

Vyhazování peněz? 

(22.10.2006 1:05:30)
Ten článek jsem četla a zdá se mi to pomatené. Ačkoliv jsem všemi deseti pro, aby se na nadstandardní zdravotnickou péči doplácelo, je podle mě v pořádku, že genetické testy jsou standard. Nechápu, proč se ona "dáma" ohání emocemi - co je pro koho stresující, to je přece individuální. A už vůbec pochybuju - mluví li o nákladnosti testů pro zdravotnický systém - že má spočítané náklady na tyto testy versus náklady na lékařskou péči o postižené děti (které by se narodily ženám, které by jinak šly na potrat). Ta paní je zřejmě další z těch "alternativních" extremistek...
 DENISA 
  • 

Re: Vyhazování peněz? 

(23.10.2006 15:54:22)
Přesně Lindo, té dámě připadá normální aby se matka koukala jak jí dítě pár dní po porodu zemře na těžkou genetickou vadu a vůbec se nezamýšlí nad tím, co když nezemře, bude trpět, potřebovat desítky operací, ústavní péči apod. Pak budou zdravotníci přesvědčovat matku, že si má vzít dítě domů a starat se ona, protože v nemocnicích a v ústavech není dost místa. A nějaké emoce matky, co by asi prožívala - nikoho nezajímají.
 alibaba 
  • 

:-() 

(23.10.2006 20:28:42)
No teda holky, proti vam byl Mengele uplnej amater.
 Linda 
  • 

Re: :-() 

(24.10.2006 14:36:58)
Hele, spousta lidí by se rozhodla pro potrat, než by vychovávala postižené dítě. To je fakt a proto se ty testy dělaj, za to my nemůžeme. A o té finanční stránce mluvila ta ženská z novin - jestli je pro zrušení genetických testů z morálního hlediska, ať to rovnou řekne a neohání se nějakou amatérskou kalkulací.
 Monika 
  • 

Proc hasici? 

(20.10.2006 22:54:52)
Ja ziji v USA a bylo mi vysvetleno, ze hasici se vsude posilaji jako prvni, jelikoz jsou vyskoleni nejlepe zvladnout jakoukoliv krizovou situaci. Cili umi nejen hasit, ale take absolvovali kurzy prvni pomoci vcetne porodnickeho.
 lenka 
  • 

Re: Proc hasici? 

(21.10.2006 12:50:30)
A co treba proto, ze si zachranar neprve dopije kavu, ale hasici musi mit vyjezd do dvou minut?
To neni sranda , t o je hola skutecnost.
 Pavlína 
  • 

Re: Re: Proc hasici? 

(21.10.2006 16:06:58)
Nechápu nadšení některých pisatelek, pro mě by byl takto probíhající porod určitě velmi nepříjemným adranalinovým zážitkem, plným obav a strachu o sebe i mimčo....jsem ráda, že se v ČR rodičky s odteklou plod. vodou domů neposílají, pokud vím po určité době od odtoku (tuším 8 nebo 12 hodin)se nasazují antibiotika, jako prevence infekce (viz články výše). Kamarádce je nasadili později než bylo třeba a malý měl po porodu silný zánět moč.cest. O všech možných komplikacích, které mohly nastat při a po porodu (nutnost kleští nebo rychlého císaře, kříšení dítěte, silné krvácení matky apod.) ANI NEMLUVĚ. Já jsem rodila v klidu, s výborným lékařem i por asist., mimčo po porodu a přiložení spinkalo v teple a klidu, byl čas udělat i krásné fotky....a jsem za to českému zdravotnictví vděčná...(sama ve zdrav. pracuju a vím že ne všechno je u nás ideální, ale na Kanadu nemáme).
 Petra 
  • 

Re: Re: Re: Proc hasici? 

(22.10.2006 7:05:54)
Rodila jsem v ČR, plodová voda mi praskla v 15:00, porod se rozběhl kolem 6 ráno. Antibiotika jsem nedostala, já bych puštění domů uvítala.
 b+h 
  • 

Re: Re: Re: Proc hasici? 

(28.10.2006 18:11:52)
nektere maminky radeji v nemocnici, nektere radeji doma - ja jsem ta, co porodila v nemocnici, vyspala se a sla domu s mimcem... pro mne je prijemnejsi se motat po byte ve svem soukromi a mit moje mimco hned vedle sebe nez aby mi ho nosily sestricky - pri infekci mohu vzdy skocit k lekarce pro leky...
 watanaki 
  • 

Dobré, ale moc adrenalinu. 

(21.10.2006 17:27:46)
Je to docela dobře napsané, ale sama jsem ráda, že jsem v poklidu s porodní asistentkou a do vany rodila ve Vrchlabí, žádný spěch ani stres, jen krásný a pohodový zážitek. Toto je jak námět na to, jak se porody odehrávají v thrilerech a detektivkách.
 Renča + Toník(srpen06) 
  • 

To je docela drsné... 

(23.10.2006 12:12:27)
Ještě teď se celá z toho článku klepu, ten přístup mě teda docela vyděsil, hlavně že to všechno dobře dopadlo. My jsme rodili na Vsetíně a nemůžu si to vynachválit. Do porodnice jsme jeli už při stazích po 8-10 minutách. Hned se nám všichni ochotně věnovali, vůbec je nepřekvapilo, že jsem měla připravený porodní plán, naopak se sestřičkou jsme ho ještě probrali a upřesnili, mohla jsem si vybrat i pokoj pro 1. porodní dobu. Celý porod byl v takovém klidu, bez velkého spěchu a stresu (hodnotím to teď s odstupem času,bála jsem se tehdy strašně :-) ),a i když jsem neznala všechny ty doktory a sestry, všichni byli přátelští a milí, vždy mi řekli co mi budou dělat a na všechny otázky ochotně odpovídali. I přesto,že mě chodili často kontrolovat, měli jsme s manželem na pokoji dost soukromí. Potom při 2. porodní době byli se mnou na sále všichni a hodně mě povzbuzovali. Kdybych před porodem věděla, kolik bude na sále lidí (min. 7), byla bych z toho dost nervozní a vyděšená, ale v tu chvíli jsem jim byla strašně vděčná, že tam se mnou všichni byli, měla jsem pocit, že na to nejsem sama. Jediné co se mi na Vsetíně nelíbilo, byly společné sociálky na poporodním oddělení. Jinak jsem byla maximálně spokojená, hlavně s přístupem a ochotou sester, a taky tím, že za mnou mohly přijít návštěvy kdykoli a až na pokoj. Druhý porod bych chtěla určitě zase na Vsetíně :-)
 eva 
  • 

presně tvrdá realita 

(23.10.2006 13:43:06)
článek opravdu jak z nějakého knižního románu,opravdu vkusně a dobře napsané. Jo ,jo realita, přesně jak píše už jedna pisatelka,my si tady u nás pořádna na zdravotnictví stěžujeme a panečku, ono je to venku ještě horší a to nám takové země jako je Amerika a Kanada a mnoho dalších podle našich politiku ve zdravotnictví vyspělejších a ono ouha,ono to tak není, realita je jiná, není to poprvé co slyším ,že to v takových státech takhle funguje,například Anglie a mnoho dalších i v sousedním Rakousku to není o moc lepší,buďme rádi za naše české zdravotnictví,Dodatečně gratuluju k narození Emmy.
 eva 
  • 

presně tvrdá realita 

(23.10.2006 13:43:41)
článek opravdu jak z nějakého knižního románu,opravdu vkusně a dobře napsané. Jo ,jo realita, přesně jak píše už jedna pisatelka,my si tady u nás pořádna na zdravotnictví stěžujeme a panečku, ono je to venku ještě horší a to nám takové země jako je Amerika a Kanada a mnoho dalších podle našich politiku ve zdravotnictví vyspělejších a ono ouha,ono to tak není, realita je jiná, není to poprvé co slyším ,že to v takových státech takhle funguje,například Anglie a mnoho dalších i v sousedním Rakousku to není o moc lepší,buďme rádi za naše české zdravotnictví,Dodatečně gratuluju k narození Emmy.
 eva 
  • 

presně tvrdá realita 

(23.10.2006 13:44:04)
článek opravdu jak z nějakého knižního románu,opravdu vkusně a dobře napsané. Jo ,jo realita, přesně jak píše už jedna pisatelka,my si tady u nás pořádna na zdravotnictví stěžujeme a panečku, ono je to venku ještě horší a to nám takové země jako je Amerika a Kanada a mnoho dalších podle našich politiku ve zdravotnictví vyspělejších a ono ouha,ono to tak není, realita je jiná, není to poprvé co slyším ,že to v takových státech takhle funguje,například Anglie a mnoho dalších i v sousedním Rakousku to není o moc lepší,buďme rádi za naše české zdravotnictví,Dodatečně gratuluju k narození Emmy.
 Albeka 2 děti 


..hmmm 

(23.10.2006 13:47:35)
gratuluji ke zdravé dcerušce,článek byl zábavný,ale docela jsem se zděsila..doufám jen,že právě v tomle západní "vyspělé" státy kopírovat nebudeme!Šetřit by se v našem zdravotnictví mnělo,ale né za cenu porodů s hasiči - příjde mi dost nepochopitelné,jak zde mohou některé přispěvatelky tento model obhajovat
 žinča 


Souhlasím 

(23.10.2006 14:00:00)
Článek byl fakt moc milý, ale že bych musela mít takové zdravotnictví doma, protože víc šetří? Co kdyby to byl proboha komplikovaný porod a museli operovat? V těchto případech jde doslova o vteřiny, co by tam tak milí hasiči dělali?
 sarah 
  • 

Re: Souhlasím 

(23.10.2006 19:41:14)
Zdravím, pár let jsem byla v kanadě a rodila tam. Hlavně nechápu, proč volali záchranku. já jsem po prasknutí vody volala svou porodní asistentku, ta přijela k nám a pak jsme se společně vydali do nemocnice. Na příjmu byli vlídní, už proto, že jim uměla přesně referovat, jak to se mnou je. Porod - v klidu s mou asistentkou, doktor přišel zašít natrženou hráz. Proč bych měla volat hasiče nebo nedostudovaného medika, když porodní asistentka je na to vyškolená?
 DENISA 
  • 

Re: Re: Souhlasím 

(23.10.2006 20:37:37)
Sarah, přečti si v klidu znovu celý článek. Pak ti to možná docvakne. Když kouká dítěti hlavička, tak asi o tak úžasný a pohodový porod jako jsi měla ty, asi nešlo.
 Jane 
  • 

Re: Re: Souhlasím 

(9.11.2006 19:11:46)
"paramedic" ale není nedostudovaný medik:-))
 cizinka 
  • 

Albeko a Zinco:-) 

(23.10.2006 19:57:06)
Ale prece prekotny porod doma mela i moje ceska sousedka:-)). Prijela k ni sice sanitka, ne hasici (ti v Cesku na to skoleni nejsou); ale ani RZS neni v cesku skolena poskytnout porodnickou pomoc v slozitejsich pripadech. Vite, jak jste jiste si vsimli, pani Nikol podle svedectvi manzela citila, ze na nej neco jde. Proste jako spousta zen vsude na svete si myslela, ze o nic nejde, ma jeste cas a pak uz bylo pozde. Fakt nevime, jak by bylo, jestli pani Nikol si neprosla pesky doma, nemela svoje soukromi a svoji koupelnu. Nevime, co by mohla chytit v nemocnici (vite radost z vyspelych hygienickych standartu uz vsude pominula). Nevime, jak by dopadl porod s hormonalnim pripravkem. No a myslim, ze jestli by miminkovi nebylo dobre, pani Nikol do nemocnici by pospichala vice, alespon to by tvrdili zastanci domacich porodu. A vite, nejde o nejakou zahadnou nebeskou intuici, matka s ditetem maji spolecny krevny obeh a svoje hormonalni (endorfinove ci adrenalinove) informace si vzajemne predavaji.
Teplotu 15 oC sice bych neobhajovala, ale engeneering na tom prece pracoval. Mne fakt bylo lito kazit radostnou naladu, ale myslim si, ze je spoustu veci v Ceskych porodnicich, na kterych zadny engineering nepracuje. Treba ty pretopene suche mistnosti, spinave sprchy anebo nedostatek mistnosti, kde by zena s jeste nerozbehnutym porodem mohla by se odpocinout a zustat se svoji rodinou (nekolika podle meho nazoru velice racionalnich a vubec neufnukanych zen tady na techto strankach tvrdilo, ze takove podminky poskytuje jenom Vrchlabi.) A co je nejhur, cesti odbornici na porodnictvi malo pracuji nad svym vzdelanim: opravdu nechapu, jak nekdo muze pouzivat cely zivot jen to, co si naucil ve lekarske fakulte, a opakovat s celym sebevedomim starou pisnicku i pote, ze dostane svedectvi, ze v polovine civilizovaneho sveta neco se dela jinak. Fakt to ty lidi upne nenakopne, aby se alsespon zajimaly proc a jak to delaji? Kde bychom byli my ti ostatni, jestli bychom se drzeli jen toho, co jsme se naucili ve VS?
 MirkaV 
  • 

Re: Albeko a Zinco:-) 

(23.10.2006 21:50:48)
Cizinko, mohla byste mi sdelit, co myslite tou polovinou civilizovaneho sveta?
Nevim, kde jste prisla na to , ze cesti porodnici se malo vzdelavaji. jestli vam to uslo, tak co se tyce novorozenecke i materske umrtnosti jsme dikybohu na svetove spicce. Kde bychom k tomu asi prisli, kdyby porodnici nebyli dostatecne vzdelani?
Porad v diskusich omilate jak priserne podminky panuji v ceskych porodnicich. Mohu vas uklidnit - letos jsem podruhe rodila na obilnaku a prisdtup byl maximalne profesionalni, soukromi mi nikdo nenarusoval a koupelny uz maji nove.
Ale bude-li to pro vas jeste aktualni, radeji rodte ve sve domovine - u nas jsou porodnice momentalne dost precpane a na domaci porody system neni zarizen... takze kazde misto dobre...
 cizinka 
  • 

Re: Re: Albeko a Zinco:-) 

(24.10.2006 8:14:54)
Mirko V, ohanite se dost otrepanym argumentem: ty statistiky na spicce nejsou vubec zasluhou porodniku, spise genetickeho testovani. Abych odpovedela jeste jednou na otazku Denisy (a nevim proc tato diskuterka chce vzdy mit vsicko moc radikalne). Si myslim, ze ani ceska porodnicko-gynekologicka spolecnost, ani predsedkyne svazu PA nemaji pravo kecat do rozhodovani matek, jestli tyhle to testy postoupit - existuji dve skupiny zen, ktere v tomhle citi zasadne jinak. Pokud se probira otazka, jestli geneticke testy musi byt v ramci standartu, tak asi podle definici standartu, nemusi, protoze standartni musi byt to, co muze byt potencialne aktualni pro kazdeho klienta zdravotnickeho systemu. No ale pokud je uz ta bezplatnost prolobovana, a Denisa i co je na tom tak mizerne, ze nemaji ani na geneticke testy, ani na pece o postizene dite, kvuli mne, at je po staremu, jsem rada za filantropa:-)). No ale co se tyka osobne mne, tak ja odmitam divat se na smrt mojeho ditete z preventivnich duvodu jako na drobny zdravotni problem. Mam pravo truchlit, mam pravo na nabozenskou utechu, mam pravo na pocit, ze jsem udelala vse, co matka udelat musi, a nic z toho, co udelat nesmi (uznavam, ze tyto dve veci jsou vecma osobnich pocitu, a ponechavam vselijake pravo na jiny nazor), moje dite ma pravo byt clovekem, a ne kusem vadneho masa na odstraneni a ma pravo na vselijakou sancim, a je mi to jedno, kolik to bude stat mne nebo nasi pojistovne. Takze ja osobne vasi statistiky neobdivuji, povazuji je za vysledek mirne formy eugeniky a nemuzes se za to na mne zlobit. A pokud te napadne jit na mne s utrepanym argumentem o nesnesitelne bolesti postizeneho ditete v normalni spolecnosti, tak predem oznamuji, ze na to neslysim. (A propos, se stejnym argumentem kdysi postizene deti se odklizeli do ustavu).Totiz narodila jsem se do krestanskeho prostredi, znam spoustu postizenych deti a lidi, a tak desnou bolesti jsem nepotkala, ani rozvracene rodiny jsem nevidela. (A to spolecnost v sedmdesatych letech byla o hodne vice ovladana predsudkama a necitliva nez ted). Moje znami sebevrazi byli geneticky naprosto v poradku.

Proc si myslim, ze lekari se nevzdelavaji? No proto, ze mne strasne udivuje, jak ceska porodnicka praxe je daleko od vselijakeho lekarskeho diskursu zbytku sveta. Kdyz jsem vypravela o svoje ceske zazitky a poznatky lekarum jinde, se tukali na celo. Kdyz jedne lekarce na techto strankach jsem povypravela totez, uznala, ze jedna z mne rozcilujicich veci byla hrubost, o zbytku nechapala, proc mi to vadilo - musela jsem velice pracne ji to vysvetlovat. A ve svem oboru, kdyz se dozvidam, ze nekdo neco dela jinak a ma dobre vysledky, desne mne to zajima.

Tvoje zpravy z Obilnaku mne tesi, ale mam vlastni info zdroje:-). A ty co ctou a sympatizuji naturalizmu, nejsou tam spokojeni.
 Albeka 
  • 

hmmm pro cizinku 

(24.10.2006 9:10:35)
...milá cizinko,opravdu mne překvapuje s jakou jistotou hovoříš o chabé vzdělanosti českých lékařů,dovoluji si tvrdit,že je to hloupost. Nízká dětská úmrtnost je prý zásluhou /šíleně drahých a nepotřebných/genetických testů což způsobuje,že se rodí méně dětí s těžkým postižením - to je fakt známkou "zaostalosti".
Dle mého názoru je známkou zaostalosti nechat 45 minut sedět v čekárně nezkušenou prvorodičku a po té ji poslat domů ...,mít na pokoji novorozence 15 stupňů - promiň,ale přetopený pokoj se dá vyvětrat - když je kosa,můžeš se leda navlíknout a dítě zahřívat v náručí. Rodila jsem obě své děti v české porodnici a koupelny i pokoje byli velmi hezké a čisté. Pokoj s telefonem,televizí,koupelnou a WC + příjemná teplota vše o poznání levnější než 15 stupňů ve "vyspělé západní" Kanadě.
Snad si četla příspěvek jedné v Kanadě žijící paní - prostě zdravotnictví nemá potřebné peníze,v tom to je ...že by takový problém? Ó jak neuvěřitelné že?
 cizinka 
  • 

Re: hmmm pro cizinku 

(24.10.2006 9:23:53)
Albeko, neco o tom, jak se konstuuje prirodovedecky a medicinsky argument muzes si precist v moji odpovedi pro Janu. Ortodoxnimu posilani domu nefandim (jak jsem dala vedet hned v prvnim prispevku), ale nevidim v nim problem, pokud rodicce to nevadi. Nekazdy se citi bezpecne osamely a treba i hladovy, unaveny a bez soukromi v nejake nemocnici v oddeleni s dalsi skupinou bab. To umis se predstavit, ze NEKAZDY, ze ano?
Ty nevis, ze i v ceskych porodnicich da se dlouho cekat? Fakt si myslis, ze jsou usetrene tohoto provozniho problemu?
Ja to celkem chapu, ze jsme rodily v dvou odlisnych porodnicich a muzeme mit odlisne zazitky, ale zrovna v mym pokoji okna se neotvirali, a pres nasi upozorneni vubec nic se nedelalo. Moje hygienicke zazitky nekomentuji, hodne krat o tom jsem psala.
A nepsala jsem ze ceske statistiky jsou znamkou zaostalosti: psala jsem ze jsou vysledkem mirne formy eugeniky,a ja osobne bych nenechala si sebou takhle manipulovat abych prispela k jakekoliv narodni statistice. Ale komu to chutna, tak dobrou chut preji. Jen pozor, pokud chces pusobit dustojne, nikdy nevkladej do ust lidem slov, ktere nerekli.
Problem z penzma existuje v kazdem zdravotnickem systemu: uz jen kvuli tomu, ze vedecke poznatky se rozvije rychleji nez spolecnost je schopna za nej platit. Ale opsravedlnuje tento fakt rozhazovani zdravotnickych penez za sluzby, o ktere cast zen nestoji?
 cizinka 
  • 

P.S. pro Albeku 

(24.10.2006 10:14:03)
Ve pripade, ze neumis si predstavit, ze nazory na spornou etickou otazku muzou nesmiritelne se lisit, a si myslis, ze za hranicami CR ziji sami idioti s pohozenyma mrtvolkami novorozencu v okoli, a ze pro cesti lekare jejich postupy nejsou ani vyzvou k zamysleni, tak mne prosim potom nevykladej o tom, co je hloupost:-)).
 Albeka 
  • 

P.S. pro cizinku 

(24.10.2006 19:32:22)
- kde není místo na toleranci a schopnost vnímat realitu,tam končí diskuse. Neberu Ti tvé přesvědčení,že čeští lékaři jsou nevzdělaní hlupáci a ženy žijící v Čechách nesvéprávné objeti hodné politování. Nech si svou pravdu,já si nechám tu svou. Přeji Ti vše dobré Albeka.
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: P.S. pro cizinku 

(25.10.2006 4:44:05)
a co presvedceni, ze nekteri cesti lekari jsou vzdelani hrubci a nevychovanci?

K.
 Albeka 
  • 

Pro Kimi 

(25.10.2006 6:20:06)
..to už pak není o lékařích,ale o lidech - jsou totiž různí -vychovaní,nevychovaní,hrubci,citliví....ve všech oborech a odvětvých na celém světě
 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: od Kimmy  

(26.10.2006 4:38:34)
tak to si dovolim odporovat - protoze ve svete si lekari sve chovani musi sakra hlidat - neexistuje byt nezdvorily nebo dokonce hruby - odmitnout lekarskou peci jako v clanku o klistatech nebo maminku v rozbehnutem porodu okriknout, ze vyvadi. Ta ceska arogance je dana tim, ze lekari maji pocit nadrazenosti a neexistuje zadna instituce nebo eticky kod, kteremu by se museli podridit. Lide jsou ruzni - ja mam taky kolikrat v praci chut vybuchnout, ale musim se sakra krotit, protoze neco takoveho je zkratka nepripustne. Cesti doktori - a bohuzel tech pripadu je na internetu hodne - tuhle sebekontrolu nemaji a nikdo ji na nich nevyzaduje.
 Albeka 
  • 

Re: Re: od Kimmy  

(26.10.2006 10:20:48)
...máš pravdu v mnohém i já mám s lékaři zkušenosti různé,jen si myslím,že se hulváctví a arogance neváže k povolání lékaře,ale k povaze a úrovni člověka jako takového..faktem je,že právě lékaři by mněli vystupovat kultivovaně s jistou dávkou empatie vůči pacientům-to je bez diskuse..
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: od Kimmy  

(26.10.2006 11:02:25)
Albeko, ja mam strach abychom se nevratili k stare dlouhe debate "o necim neaktualnim" jen chci si zeptat s kim, prosim te, nesouhlasis, kdyz rikas "jen si myslím,že se hulváctví a arogance neváže k povolání lékaře". Kdo tady rekl takovou blbost? Ja jsem si vsimla, ze prece Kimmy ma na mysli zdravotnicke systemy, ve kterych lekari musi trochu vice si hlidat svoji povest (Podle meho nazoru z financnich zajmu a pravnickych obav,a asi trochu v dusledku cilych verejnych debat o aroganci a paternalizmu odborniku s dlouhou tradici). Ono je to tak, ze to co je ted aktualni pro Cechy, je aktualni i na Zapade, nebo ve pripade Kimmy, na vychode:-). Jen ze ty spolecnosti maji trochu silnejsi system obrany:-)).
 cizinka 
  • 

doplnek z logiky 

(26.10.2006 11:16:07)
Albeko,

aby nevznikli dalsi nedorozumeni, kdyz budes tvrdit ze debaty o paternalizmu v medicine prisuzuji aroganci a hulvatstvi kazdemu lekarovi:

veta, ze "medicinske vedomosti a praxe dava prostor lekarum zneuzit svoji moc nad lidma" nemuzes logicky vydedukovat vetu:
" a proto kazdy lekar je hulvat a arogant"

Ona jen dovoluje polozit logickou otazku, "jak by mel byt nastaveny zdravotnicky system, aby zneuziti lekarske moci bylo by maximalne znemoznene". A o tom mluvi Kimmy, ze ty systemy jinde byvaji trochu jinak nastavene.

 Kimmy, 2 deti 
  • 

Re: doplnek z logiky 

(26.10.2006 16:29:43)
Presne tak - cesky doktor se totiz niceho neboji - napisou to v novinach? Ukazou to v televizi? Napise se na Lekarskou Komoru? Poda se stiznost na pojistovne? No a co... nikdo toho doktora nebude hnat k zodpovednosti, kolegove to zametou pod stul, za par tydnu po tom pes nestekne a dokturek jede dal. Nakonec ho jeste kolega poplaca po rameni, jaky je chlapak, ze si nenecha nic libit. Hnat to k soudu si u nas kazdy rozmysli...

Mne zarazi hlavne to, ze nekteri doktori to klidne pripousteji a nevidi na tom nic spatneho - ONI jsou prece doktori a hlavne, ze leci, co by se jeste parali s nejakou slusnosti. At si ma matka stizenou polohu pri porodu - hlavne, ze oni maji dobry vyhled... o kom to sakra je? Doktori nabizeji SLUZBU, ne milosrdenstvi, za kterou by lidi meli pokorne dekovat a trast se, aby pana velkomozneho nahodou nerozhnevali.

Vzdyt se o tom psalo uz mockrat - na fakulte se to neprednasi, mladi se nemaji od koho ucit, protoze stara garda se nenamaha... je to zacarovany kruh. Je potreba nezavisly organ, ktery by mel pravomoc celou vec vysetrit a zakrocit - to bychom se nestacili divit, jak rychle by se doktori naucili slusne jednat.

Kimmy
 Albeka 
  • 

Re: Re: Re: Re: od Kimmy  

(26.10.2006 13:33:28)
..tak když máš strach tak se zdrž hlasování :-)
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: od Kimmy  

(26.10.2006 14:31:09)
Jako vzdy vtipna, relevantni a erudovana odpoved:-).
 cizinka 
  • 

Re: P.S. pro cizinku 

(25.10.2006 7:40:26)
Albeko, slovo "hloupost" padla ne z moji strany, tak bych na tve miste o toleranci bych neprednasela. No a mne fakt by zajimalo, jakou mas vysvetleni na napriklad reakci Kattie, (pokud je to odbornice) v teto diskusi. Jake mas vysvetleni na to, ze v Cesku prozatim neexistuje zadna skutecne naturalisticka porodnice - a jediny dum prozatim jen v projektu (nebo uz ne? V kazdem pripade, dlouho mu to travalo se vytvorit.) Odkud jsou ty rozdily? Umeji ceske porodnici neco lepe? (Statistika neni jejich zasluha - a to uznavaji i lide z oboru v clancich pro sirokou verejnost.) Jsou schopni smysluplne debatovat na poli mezinarodni vedy a tam obhajovat svoje pozice, ha? Je podle tveho nazoru ignorovani odlisnych metod smysluplny postoj ve vede?
Jestli ceske zeny jsou obeti? Byti obeti je vec stavu vedomi, v tomto pripade veci sexualni a genderove sebevedomi. Pro mne existuje i dustojnost muslimskeho satku - pokud tato zena ho tak vnima a prijima, ale ja bych si ten satek nedala nedokazala bych ho takto vnimat. Pokud vim, v Cesku existuje spoustu zen, ktere nejsou spokojene se soucasnym stavem veci.
 cizinka 
  • 

a jeste jeden p.s. pro Albeku 

(25.10.2006 8:36:40)
Rebeko, zaujalo mne jeste: kterou realitu nevnimam? Ze interpretuji ji o hodne odlisne ji nez ty, ze mam trochu jinou cetbu za sebou a mam trochu vice zkusenosti z ruznych zemi nez ty, toho jsem si vsimla, ale co nevnimam? Vis ja nevytvarim ve svych predstavech zadnou selanku o tom, ze nekde, at je to Cesko nebo Kanada anebo Nemecko, nemuze se stat, ze v nemocnici se musi pocekat, zvlast jestli nemas stahy a tvuj doktor jeste nedorazil od jine klientky, ze nemuze se pokazit topeni nebo sprcha, a ze cizinec a nebo i tubylec tam nezazije zadne nedorozumeni. Mluvim spise o systematickych pristupech, ktere prispivaji nebo neprispivaji na to, aby rodicka dostala peci, ktera ji by sedla, kde penize, ktere jsou i v Ceskym zdravotnictvi desne potrebne, se nepousti s dymem. Mluvim o tom, ze reklamni lez nemocnice muze napachat vice zla nez lziva reklama na auto. Vis ja jako i spousta dalsich zen, ktere tady pravidelne prispivaji (a ja je vnimam stejne tak jako i ty spokojene s cimkoliv), byli by spokojeni s levnejsi peci, pokud ten mensi penez by byl trochu jinak rozlozeny. A neznam zadny vedecky argument - fakt jsem ho necetla, ani od ceskeho lekare neslysela, ze to, co chceme, je vice nebezpecne, nez to, co zajistuje standartni ceska pece. Nechces zacit take vnimat tuto cast reality, ze takove zeny v Cesku existuji?
 Albeka 
  • 

Re: a jeste jeden p.s. pro Albeku 

(25.10.2006 9:09:02)
..milá cizinko,to o čem tu mluvíš nyní je zcela jiná otázka-nejsem ekonom ani lékař,abych mohla tvrdit,že znám recept na ideální styl poskytování lékařské péče. Dle mého názoru nejde v první řadě o peníze,jde o přístup,je to o lidech - a já bych dost nerada , aby se zdraví lidí přepočítávalo na peníze. Máš na to, dobrá budeme na tebe milí a nebudeš muset nikde čekat a potřebné péče se ti dostane hned - nemáš na to,tak jen si počekej,protože víš,tady pan Novák si může dovolit investovat do svého zdraví více než ty,takže je nám líto? Hmm - tak na tom se mi fakt něco nezdá. No Jedno vím ale určitě - všichni jsme potencionální pacienti a máme zkušenosti různorodé - asi proto,že i lékaři jsou různorodí..jen odmítám tvé stanovisko - čeští lékaži jsou špatní,tupý hrubci,kteří se nevzdělávají a pokulhávají za vyspělou západní civilizací - neboť vím,že právě v péči o novorozence a rodičky jsme na světové špičce..
 cizinka 
  • 

Re: Re: a jeste jeden p.s. pro Albeku 

(25.10.2006 9:23:19)
Albeko, jeste jednou: nejste na spicce v peci, jste ve spicce vyvrazdovani geneticky postizenych nevinatek a tech nahodnych obeti, ktere s nimi se svezou. Cisla detske (nenovorozenecke umrtnosti) podle UNICEF jsou prumerne evropske, nerikam ze spatne.
Nemas pravdu, ze vas system je rovnostarsky. Je meritokraticky. Zkus se predstavit u doktora jednou bez titulu a jednou z titulem, a nebudes stacit se divit tim rozdilem - v tom rozsahu, ve kterym lekar bude tvym problemum se venovat. Ja bych spise brala ty nadstandarty: komu na sebe zalezi, tak si priplati, komu ne, tak te penize utrati na grill party na zahrade. Vsechni disponujeme nejakymi penezma, ktere se zaslouzime a je to hrozne fajn, kdyz muzeme je rozlozit podle potreb. No a osobni sluzby v porodnictvi jsou zaklad uspechu: tvuj porodnik a gynekolog nebo PA te dlouhodobe zna zdravotne a osobne, dba o svoji reputaci (a zalezi mu na klienty). Funguje to tak snad vsude a take v ramci standartu, jen v CR ne. Podle jedne lekarky, kterou tady jsem chytla, pry nema ona jine hodnoty nad tim, ze musi vlasnorucne dovest svoje deti ze skolky do panelakoveho bytu. To, ze za jeden porod na mesic podle soucasnych ceskych plateb doktorovi by si zaplatila pani na uklid a hlidani, to chudinku ani nenapadlo. Dobre ji tak, at si zije v panelaku:-).
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: a jeste jeden p.s. pro Albeku 

(25.10.2006 9:47:25)
A jeste jestli nejsi ekonom, umis si ale predstavit, ze porod, ktere se rozbehne proto, ze zena se projde a psychycky uvolni si je levnejsi nez porod s ATB, hormonami, dalsimi zasahami ktere souvisi s podanim hormonu, a hospitalizaci 24 hodiny pred porodem. Tento konkretni porod, o kterym mluvime, byl vlastne drahy: ty hasici a sanitka vysupli naklady hodne vysoko, ale vis, ze vetsinou zeny ten taxik si chyti a pokud trvaji na porodnici, tak tam dojedou. Stejne jako v CR. A vsadila bych si, ze to zapadaci, a ne Cesi maji spocitano, co je levnejsi a co je bezpecnejsi. Jak to je s prasklou vodou nevim, chystam si neco vyhledat, ale v jinych pristupech v peci o nizkorizikovku - to vis ze maji.
 Albeka 
  • 

..bla,bla,bla 

(25.10.2006 8:47:32)
Jsou schopni smysluplne debatovat na poli mezinarodni vedy a tam obhajovat svoje pozice, ha? Je podle tveho nazoru ignorovani odlisnych metod smysluplny postoj ve vede?..bla,bla,bla
...milá cizinko,pokud jsi fundovaná něco takového tvrdit /o čemž pochybuji/..pak bych se být tebou zdržela takto silných slov - a k té hlouposti - vždy mně příjde hloupé,když někdo hodnotí a soudí to čemu vůůůůbec nerozumí - pokud jsi ovšem gynekoložka,porodník,či dětská lékařka,sledující poslední vědecké trendy - pravidelně účastnící se mezinárodních debat a úspěšně obhajuješ svoje pozice na poli mezinárodní vědy - tak se omlovám :-)..
 cizinka 
  • 

Re: ..bla,bla,bla 

(25.10.2006 8:50:26)
Albeko, jsem vedkyne a vysokoskolska profesorka, a ujistuji te, ze formalni stranku projevu vysokoskolaka, specializovaneho na prirodovedu, umim posoudit velice dobre. Omluvu prijimam, nemohla jsi to o mne vedet.
 Albeka 
  • 

:-) 

(25.10.2006 11:11:42)
..vědkyně hmm,no tak tedy ano,dovoluji si s tebou nesouhlasit v tom a chci být zcela konkrétní -takže: nemyslím si /nic Ti nevkládám do úst pouze téměř cituji /,že čeští lékaři jsou /mluvíme li konkrétně tak tedy dětští lékaři a gynekologové - porodníci/ hlupáci,kteří neobstojí srovnání s vyspělým světem. Nesouhlasím s tebou,že v Čechách je nízká či velmi špatná úroveň porodnic,vedení porodů a péče o novorozence. Nesouhlasím s tebou,že žena musí/či je nucena/podstoupit testy,které jsou v Čechách běžné a týkají se vývojových vad plodu ...nikdo nic nemusí i my tady v "zaostalých Čechách" už nic nemusíme..a to delší dobu.. :-)..a nepochybuji o tom,že skvělí Američané mají vše spočítáno daleko lépe než my - asi proto má dlouholetá kamarádka žijící v USA dočasně přesídlila do Čech aby navštěvovala se svou dcerou /která trpí vadným postavením kyčlí/českého ortopeda,který tuto vadu odstraní pomocí třmínků ..a né operativně ve 3 letech jak navrhoval její rodinný dětský/né zrovna levný/lékař . Já nikde pokud jsem byla těhotná nemusela čekat déle než 10 minut a v porodnici už vůbec ne,dostalo se mi přiměřené pozornosti,v hezkém a čistém prostředí - rodila jsem /2x/za přítomnosti manžela a to před 11 ti a 6 ti lety a na odbornost či péči lékařů si nemohu stěžovat..no nic,každá máme svou pravdu,ty to asi vidíš jinak
 cizinka 
  • 

Re: :-) 

(25.10.2006 11:45:00)
Rebeko, ja si fakt nevspominam, abych nekde napsala, ze cesti lekari vsichni jsou tupci a ze vsichni jsou nevzdelanci a to ve vsech oborech. Psala jsem ze porodnicka pece dost se lisi v praxi od jinud, ze neexistuji naturalisticke porodnice a je tady spustu zen, ktere by o to staly. Muzes si predstavit, ze existuji zeny, ktere cetli toho Odenta, ty prirucky WHO, a preje se toho, co je uz v severozapadni casti Evropy samozrejmosti? Jestli mi nic nevkladas do ust, tak proc diskutujes s tim co jsem nerekla? Jsem strasne dojata, ze nesouhlasis s tim, co jsem nerekla:-)). Ze jsi byla spokojena se svoji porodnickou peci, tak to si umim predstavit, vim ze spokojene zeny take existuji, neni to opravdu prekvapeni. Ale to opravdu nestaci, abys nesouhlasila s tim co ti skutecne napsala. Neni to zadny silny argument.
 Albeka 
  • 

Re: Re: :-) 

(25.10.2006 12:08:52)
...A co je nejhur, cesti odbornici na porodnictvi malo pracuji nad svym vzdelanim: opravdu nechapu, jak nekdo muze pouzivat cely zivot jen to, co si naucil ve lekarske fakulte, a opakovat s celym sebevedomim starou pisnicku i pote, ze dostane svedectvi, ze v polovine civilizovaneho sveta neco se dela jinak. Fakt to ty lidi upne nenakopne, aby se alsespon zajimaly proc a jak to delaji? Kde bychom byli my ti ostatni, jestli bychom se drzeli jen toho, co jsme se naucili ve VS?
...Proc si myslim, ze lekari se nevzdelavaji? No proto, ze mne strasne udivuje, jak ceska porodnicka praxe je daleko od vselijakeho lekarskeho diskursu zbytku sveta.
...A nepsala jsem ze ceske statistiky jsou znamkou zaostalosti: psala jsem ze jsou vysledkem mirne formy eugeniky,a ja osobne bych nenechala si sebou takhle manipulovat abych prispela k jakekoliv narodni statistice. Ale komu to chutna, tak dobrou chut preji.
...Problem z penzma existuje v kazdem zdravotnickem systemu: uz jen kvuli tomu, ze vedecke poznatky se rozvije rychleji nez spolecnost je schopna za nej platit. Ale opsravedlnuje tento fakt rozhazovani zdravotnickych penez za sluzby, o ktere cast zen nestoji?
a si myslis, ze za hranicami CR ziji sami idioti s pohozenyma mrtvolkami novorozencu v okoli, a ze pro cesti lekare jejich postupy nejsou ani vyzvou k zamysleni, tak mne prosim potom nevykladej o tom, co je hloupost:-)).
..a si myslis, ze za hranicami CR ziji sami idioti s pohozenyma mrtvolkami novorozencu v okoli, a ze pro cesti lekare jejich postupy nejsou ani vyzvou k zamysleni, tak mne prosim potom nevykladej o tom, co je hloupost:-)).
...Jake mas vysvetleni na to, ze v Cesku prozatim neexistuje zadna skutecne naturalisticka porodnice - a jediny dum prozatim jen v projektu (nebo uz ne? V kazdem pripade, dlouho mu to travalo se vytvorit.) Odkud jsou ty rozdily? Umeji ceske porodnici neco lepe? (Statistika neni jejich zasluha - a to uznavaji i lide z oboru v clancich pro sirokou verejnost.) Jsou schopni smysluplne debatovat na poli mezinarodni vedy a tam obhajovat svoje pozice, ha? Je podle tveho nazoru ignorovani odlisnych metod smysluplny postoj ve vede?
...takže s tímhle se vším nesouhlasím a už strácím energii - nechci se dohadovat..každá si necháme své názory ..a dál bych to neřešila..hezký zbytek dne Albeka

 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: :-) 

(25.10.2006 12:13:08)
Albeno, a byl tam alespon radek o ortopedech:-)))? A staci tvuj argument, ze jsi byla spokejena na to, abys tvrdila, ze jsi rodila naturalisticky ( podle postupu zformulovanych WHO a vsech dalsich miricich stejnym smerem)? Prozradis mne prosim, kde je ta tvoje porodnice?
 Albeka 
  • 

Re: Re: Re: Re: :-) 

(25.10.2006 14:07:47)
..ta moje porodnice je v Rakovníku..skutečně nevím jestli jsem rodila podle směrnic a doporučení světové organizace ale mám zdravé a krásné děti,porod proběhly normálně a s péčí,hygienou a zařízením jsem byla spokojena. Ne,o ortopedech si nic neříkala - jen o českých lékařích ..tak tedy je ortoped lékař,nebo není???
Pokud mi během těhotenství byly prováděna jakákoli vyšetření či testy vždy jsem dostala vysvětlení k čemu je to dobré a prostor na svůj názor...třeba jsem odmítla RTG plic/přišlo mi to zbytečné/ a nikdo mne za to nešikanoval - lékař respektoval můj pohled na věc..
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: :-) 

(25.10.2006 14:45:00)
Albeko, ne, nemluvila jsem o ceskych lekarich, proboha, pod tomhle clanku se mluvi o porodnictvi, nebo jsem snad blazen?. No vidite, ze nevite, o cim mluvim, a co jsou svetove smernice. A o to mi slo. A musela jste utratit tolik casu (sveho a meho) se svoji zurivou a nevzdelanou spokojenosti? Pokud vas to zajima, cesky preklad prirucky WHO visi na strankach hnuti za aktivne materstvi, je to kratky, suchy a vedecky argumentovany text, muzete se porovnat, kolik smysluplnych veci bylo na vas spachano. Jeste ze mate zdrave deti:-)) K tomu uprimne gratuluji, ale vazne.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: :-) 

(25.10.2006 14:46:10)
pardon, ne o vsech ceskych lekarich vsech oboru... Ne vazne, nejsem tak abstraktne ukecana:-)
 kača 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: :-) 

(25.10.2006 15:19:19)
Musím konstatovat slovy doktora Vlacha, zešílela. Zuřivá nevzděkaná spokojenost, neuvěřitelné. Kača z Rača
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: :-) 

(25.10.2006 15:30:29)
Kaco:-))))
Ad zurivosti Albeky: nazvala moje nazory hlouposti a muj pokus popsat, co mi vadi na reakcech porodniku na zkusenosti z jinych zemi bla bla bla, jinak zeceno, blabolem.
ad nevzdelanosti: sama se priznala, ze vubec necte naturalistickou porodnickou literaturu. Byla to odvaha ale od nej diskutovat!
ad spokojenosti: snad trikrat jako jediny svuj argument uvedla, ze byla ve svoji porodnici se vsem spokojena.
Tak jsem to dala do jedne vety - ale mas pravdu, stylisticky ji se da hodne co vytknout:-))).
 cizinka 
  • 

ce se tyka tech genetickych testu 

(25.10.2006 12:01:29)
tak, uz jsem popsala Denise, ve kterych pripadech se ty penize skutecne splachuji se do zachodu a take v odpovedi Mirce upresnila jsem svuj postoj. Ze nekdo neco nuti nepsala jsem ale to, ze se neinformovanymi zenami se manipuluje, si myslim. Totiz o tak spornou etickou otazku by se melo zeptat, a podat informaci, ze potrat je jediny zpusob lecby, a jak daleko se da vestit o kvalite zivota ditete podle AMC. Nic na nas nikdo nezmuze pokud jsme informovani a pri smyslech, ale ze ty zrovna jsi ta informovana, tak mi se nezda:-)).
 cizinka 
  • 

Re: ..bla,bla,bla 

(25.10.2006 9:00:21)
Rebeko, ty jsi gynekolozka, porodnicka, PA nebo pediaticka, abys mohla tak odvazne vykladat kdo je hloupi a kdo blaboli? Ne, jestli vazne, myslim, ze mas na to pravo, ale cti pozorne, co ti pise tvuj oponent, dikutuj s nim, a ne s bubakami ve sve hlave, kterych blaboly pak vlozis do ust oponenta. Jako zakaznice at skolskeho at zdravotnickeho systemu a jako obcanka mas pravo soudit cokoliv. Jen pak mej odvahu na diskusi - na diskusi, ne na kradez casu.
 Albeka 
  • 

Re: Re: ..bla,bla,bla 

(25.10.2006 9:11:53)
..hmmm..tak se podle svých slov řiď milá paní vševědoucí světaznalá..howk
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: ..bla,bla,bla 

(25.10.2006 9:25:40)
hmmm, Rebeko, a kde konkretne se jimi neridim? Jaky blabol jsem ti vlozila do ust? Oznacila jsem te za hloupou (nebo nekoho za nevzdelance) bez argumentu? Copak?
 abcd 
  • 

Re: Re: Re: Re: ..bla,bla,bla 

(25.10.2006 11:26:14)
Albeko, bud v klidu, cizinka je jasný psychopat, nezvládla svůj porod a pravděpodobně ji nějaký lékař, při záchraně života jejího dítěte řekl, paní nebudte hysterická nebo na ni v porodnici někdo houkl at se uklidní a od té doby ona bojuje proti českým lékařům. Debaty s ní nemají smysl, jak už tu většina lidí zjistila a skoro nikdo na ní nereaguje. Zajímavé je, že se nikdy nezmíní o svém dítěti, jen se pořád obírá křivdama, které na ní údajně čeští zdravotníci páchali, páší a budou páchat. abcd
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: ..bla,bla,bla 

(25.10.2006 11:53:36)
Abcd, ja nevim opravdu proc vam odpovidam - s vami je to fakt jako povidat se s davem. Myslite se zase, ze jsem psychopat:-)? No fajn, ja si myslim, ze jste nevzdelana, nesectela, sprosta, socialne nezrala a omezena zenska, ktera na dalsi zadny argument si nezmuze. Nevim proc bych vam vypravela o svym diteti: na to mam spoustu znamych, kamaradu a pribuznych. Na rozdil od vas, nehledam tady pratele, jen jsem chtela podporit zeny, ktere jako nebyly spokojeni s tim, co zazily v ceske porodnici. A nebyli spokojene, proto ze jsou sectele, inteligentni, citlive a zalezilo jim na svym diteti. Jak muzete tvrdit, ze jste zodpovedna matka, pokud tak vubec nic nectete a ani nevite o cim v techhle diskusich se mluvi? Ne ne, nemusite se vzdelavat, to fakt neni vasi povinosti, jen jakym pravem soudite, kdo to tady ma fungujici mozek, a kdo nema?
 abcd 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ..bla,bla,bla 

(25.10.2006 12:05:23)
Nojo, holt nejsem ta vědkyně, to je fakt. Ted jste mi to teda nandala. Tak jdu vratit diplom a v práci dávám výpověd, to bych tam teda nadělala škody, taková nevzdělaná a sociálně nezralá, bóže, jak já vůbec můžu existovat. Tak pa a zase napište něco podobného srandovního. abcd
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ..bla,bla,bla 

(25.10.2006 12:20:33)
Abcd, to ne ja tady stale nadavam. Jsem zivote neoslovila jsem vas prvni - nic toho, co jste napsala mne nikdy nezaujalo, ale nedostala jsem chut vam vynadat. Vlastne ne, jednou jsem chtela odpovedet na vas prispevek pro Dagmar Zurkovou, tam jste ji napsala, ze vas 1000g. synek by prirozeneho porodu neprezil. To je fakt, ze by neprezil, ale zadna domorodka nerodi doma nedonosene deti - ani pani Dagmar, ktera peclive vypocitala rizika, take ne. No nestihla jsem, bylo tam spoustu jinych nesmyslu na zodpovezeni, a vzdy se da doufat, ze cloveku neco dojde, az ho nechame v klidu premyslet.

A jaky diplom mate, pokud to neni tajemstvi? Kde to vystacite s monotonnim argumentem, ze clovek, ktery vidi veci jinak je psychopat? Asi fakt jste ostuda pro svoji VS:-))).
 abcd 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ..bla,bla,bla 

(25.10.2006 12:52:57)
Tak naposled pro cizinku, ČVUT,fakulta stavební,obor pozemní stavitelství a architektura. Pracuji v oboru jen vzdáleně souvisejícím s původně vystudovanou specializací, spíš se to blíží oblasti sociální. A už mne tyhle hovory nebaví, končí mi tu Nohavica, ještě si vrátím Stanici Jiřího z Poděbrad a odcházím za prací. abcd
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ..bla,bla,bla 

(25.10.2006 13:01:57)
Dobry pracovni den preji, ja take uz musim neco delat, protoze zase ztratila jsem spoustu casu na lidech, ktere nejsou schopni si precist ani prispevek pozorne anebo jako s vami, ktera je schopna udelat ze sebe hlupaka i pod seznamem bibliografii (to zase odkaz na diskusi pod clankem DZ). Delate to s diplomem vysokoskolaka? Tim vetsi je to hanba, ze vam tak hrozne pokulhava logika (vas argument proti clanku Dagmar byl dedukcne vadny), a to jste odbornice na veci souvisejici s matematikou... Verim vam ale, ze ten diplom mate.
Mne hovory s vami zatim nikdy nebavily, doufam, ze trochu se zamyslite pred tim, nez neco napisete.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: ..bla,bla,bla 

(25.10.2006 13:03:50)
Ale Nohavicu a Kryla mam rada. Vubec nechapu pak, proc jste myslela ze jsem zla i nadavam v jedne diskusi, kdyz jsem pouzivala slovnik od pisnickaroveho vzoru Nohavicy:-))
 Albeka 
  • 

ó děkuji 

(25.10.2006 14:17:24)
..mockrát za tuto informaci,už mně došlo,že paní cizinka má asi jiný problém a to nevím nic o křivdách,které jí byly/prý/působeny. Vlastně je mi jí docela líto...měla by vyhledat odbornou pomoc...
 Lavanda 


Re: ó děkuji 

(25.10.2006 15:17:01)
Rebeko či Albeko, nemyslím si, že je cizinka nějak postižená a potřebuje odbornou pomoc. Její argumentace je vždy jasná a logická, ale dívá se prostě na věci z jiného pohledu, a to pro nás může být přínosné, když se zbavíme předsudků a budeme slušně naslouchat nebo spíš pozorně číst.
 cizinka 
  • 

Re: Re: ó děkuji 

(25.10.2006 15:34:31)
Budilko, po treti: obrovske diky:-))).
 Albeka 
  • 

..hmmm 

(26.10.2006 6:21:11)
..souhlasím s tebou,mohu naslouchat i pozorně číst, ale nemyslím,že argumentace,kterou používá cizinka je prosta jakési osobní záště vůči česku.
Zkrátka takové strojené spasitelství mi fakt nesedí - jinak přeji vše dobré..
 Lavanda 


Re: ..hmmm 

(26.10.2006 8:15:31)
No a to je právě ono. Někteří diskutující k cizince přistupují pomalu jako k nějakému nepříteli, který kritizuje vše české. Jednak to podle mého názoru nedělá, vyjadřuje se jen k některým jevům, a potom, ona ani nikdy tyto diskuse nevyvolává, jen si "dovoluje" připojit svůj názor. Je zcela pochopitelné, že se mnohdy tento názor liší od tvého nebo mého - cizinka vyrostla jinde, v jiném prostředí a kultuře. Také s ní ve všem nesouhlasím, ale dovoluji si tvrdit, že mnohokrát uhodí hřebíček na hlavičku. Teď se zkus trochu zamyslet - vystupovala bys proti ní tak vehementně, kdyby to nebyla cizinka? Víš, to co mi tu chybí, je tolerance k názoru druhých. Nemusíme sice souhlasit s pravdou toho druhého, ale neměli bychom se vzájemně urážet.
 Albeko 
  • 

Re: ..hmmm 

(26.10.2006 8:16:18)
Albeko, ja nemam komplex spasitelstvi, ja mam komplex solidarity s nejakemi elementy v ceske spolecnosti, kterym chci pomoct treba tim, ze obcas je zastoupim ve verejnych debatech. Ja jsem celou dobu ti argumentovala a odkazovala na literaturu, na socilalni jevy ktere existuji.
Ani hmmm..., ani nesouhlasim proto ze nesouhlasim..., ani ja jsem byla spokojena a vsichni ostatni nemaji co rict k objektu me spokojenosti, nejsou argumenty, alespon ne silne argumenty.
Ja mam rada ceskou kulturu, nerikam ze mam rada ji jedinou, ale jo, nasla jsem v Cesku skveleho manzele a spoustu pratel. A vsadim se, ze i ctu cesky vice nez ty. K tomuto tematu: cetla jsi pocatky dusevneho zivota od Langmayera a Matejicka, Za hranicema mozku od Stanislava Grofa, knizku Zuzany Stromerove? Ja jsem ty dve prvni cetla pred porodem, protoze jsem chtela se zeznamit s porodnickou kulturou zemi, ve ktere budu rodit. Jake bylo prekvapeni, kdyz muj porodni team v porodnici, kde mi nekolika krat bylo prislibeno, ze vse bude jako v naturalistickym zarizeni v Rakousku, chovali se jako by ty knizky neexistovali.
 cizinka 
  • 

to byl muj prispevek 

(26.10.2006 8:43:56)
Pardon:-))).
 Albeka 
  • 

Re: Re: ..hmmm 

(26.10.2006 9:23:34)
...berme to tak,že jsou určité věci na kterých se neshodneme,že třeba ty máš takovou zkušenost a já jinou. Naše nároky jsou odlišné. Já prostě netrvám na tom rodit podle nějakých knížek,podle jakýchsi doporučení světové organizace. Ostatně rodila jsem 2x a vícekráte to již neplánuji,toto období mám za sebou. Myslím,že původně tenhle článek ani neměl provokovat k takovéto diskusi..jaksi nikdy nekončící. Prostě jen příběh,konec konců všichni přežili :-) a jsou spokojení..takže není co řešit a je myslím zbytečné kolem do kola debatit..
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: ..hmmm 

(26.10.2006 9:28:25)
Albeko, fajn, u svych nazoru klidne zustanme, ale ne ja jsem zacala tak ostrou debatu a za jeji dlouhost opravdu nemuzu, byla jsem opravdu o hodne vecnejsi a mene agresivni nez ty.
 Albeka 
  • 

Re: Re: Re: Re: ..hmmm 

(26.10.2006 9:51:42)
...hele,cizinko co chceš slyšet? docela si mne rozesmála/za to dík/..."tedy mír -ale stejně uznej že jsem lepší" ohle je fakt bez konce..neuznávám - protože si nechávám svůj názor :-)
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: ..hmmm 

(26.10.2006 10:50:52)
Ne Albeko, to je zase kulturni nedorozumeni, ja nechci uznani, jen si ohrazuji od tvych vet ze ta debata je dokola o nicim neaktualnim (pro tebe) a nemela tady byt.
 Albeka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: ..hmmm 

(26.10.2006 11:59:52)
.toto je má poslední reakce na reakce tvé - no coment!!!
 majka a pavlinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: ..bla,bla,bla 

(10.11.2006 13:56:14)
Zajimavy prispevek. Ten samy komentar uz jsem cetla v diskusi na tema dom porodu. Original mate ve Wordu? a jen jej kopirujete do dalsich diskusi nebo jen fotograficka pamet?
 Juval: Antoan 05+ Leopold 06 


:o) 

(24.10.2006 10:39:40)
Diky za pobaveni........vazne jsem se zasmala jako uz dlouho ne........tyhle absurdni situace se stastnym koncem, na kt se nezapomina jsou uzasne...takze ty jsi v pdostate zvladl odrodit manzelku doma!!!! gratuluji a hlavne k vasi Emicce...........me ceka druhy porod za mesic a tak pevne doufam, ze tento bude lepsi, nez ten prvni, kdy jsem rodila necely tyden :o(..................ale s manzelem doma a do hodiny, to musi byt vazne krasny zazitek i navzdory okolnostem!
 Jane 
  • 

Re: hmmm pro cizinku 

(9.11.2006 19:18:20)
Málo postižených se tady rodí proto, že se hodně vývojových vad dá zjistit už během gravidity a ten defektní plod se prostě vyškrábne, tudíž se logicky nedostane do statistik narozených dětí...
 MirkaV 
  • 

Re: Re: Re: Albeko a Zinco:-) 

(25.10.2006 13:09:44)
Cizinko, jake geneticke testovani mate na mysli? U nas se dela tripltest a ultrazvuk. A matka je muze odmitnout. Nechtela jsem s Vami diskutovat zda privest na svet postizene dite ci ne. Myslim si, ze kdyz se rodic zodpovedne (!) rozhodne ze chce postizene dite na svet privest a bude se o nej starat, ma na to pravo a v tom se shodnem.

Ja jen porad nechapu Vasi temer fanatickou negaci ceskeho porodnictvi. To, ze jsme na spici JE vyrazna zasluha stavu ceske gynekologie, to neni otrepany argument. Mimochodem kamaradka ted rodila v Izraeli v Rehovotu - nechali ji 30H na monitoru prikurtovanou k luzku a kdyz zacala tlacit tak se zrovna stridali smeny a nechali ji 20min bez dozoru jen s manzelem - a to Izrael je na uplne spici (coz pro Vas teda asi neni argument).

Prijde mi taky skoda, ze v diskusich o porodech plytvate energii (ale asi je to Vas konicek - a to nemyslim nijak ironicky, mam kamaradky ktere se o porodech strasne rady bavi´). Existuje u nas hnuti za aktivni materstvi, tam byste se mohla realizovat nejakou formou, protoze je stale co zlepsovat, o tom zadna.

Apropo, docela by me zajimalo v jakem oboru pracujete , nic mi do toho samozrejme neni, ale treba bych pochopila Vas pristup (tipuju Vas na nejaky humanitni smer)
 Jane 
  • 

Re: Re: Re: Re: Albeko a Zinco:-) 

(9.11.2006 19:30:37)
Co myslíte tím "jsme na spici"? Pokud jde o kvalitu zdravotnické péče, pak na špici rozhodně nejsme, bohužel.
 mirkav 
  • 

Re: Re: Re: Albeko a Zinco:-) 

(25.10.2006 13:31:09)
s tou eugenikou jste to uz vazne prehnala.....

bohuzel se musim priklonit k nazoru nekterych diskutujicich, ze brilantne obhajujete nebo popirate veci, kterym nerozumite. laicke studium je vetsinou na hony vzdalene hlubokym znalostem. proto se vas ptam - z jakych zdroju cerpate?
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Albeko a Zinco:-) 

(25.10.2006 14:48:40)

Mirko, moje zdroje: prirucka pro vedeni normalneho porodu WHO (1999), jine dokumenty WHO tykajici se porodnictvi, vsechni knizky Michaela Odenta, Goer, Stadellman, Zuzana Stromerova server britskych domacich PA (kouknu se obcas I na jine, ale ten je snad nejlepsi), rozhovory s lekari a PA (muj strejda byl nahodou porodnik a znam spoustu lidi z jeho okoli), se zenami, ktere rodily v Cesku a jinde, informace od mych pojistoven (ve forme casopisu), denni tisk, ktery ctu v nekolika zemich, pak jeste rozsahla psychologicka odborna literature tykajici se toho to tematu, feministicka literature, kterou ctu rada od dob studii, Casopisy pro tehotne ve vsech zemich, kde bydlim nebo pracuji, vedecke clanky, ktere si vyhledam, az neco potrebuji. Znam nekolika jazyku, mam pristup na vedecke servery, a umim s nema pracovat:-). Na laika myslim staci. Co jsou vase zdroje?
Gen. Testy: Tripple test a jejich variace, geneticky zamereny UV a AMC. (Proti UV, ktery vyhledava vady, ktere vyzaduje operativneho porodu a okamzitou operaci po porodu nic nemam). Eugenika je pry silne slovo? A vite co to bylo? To bylo systematicke vyvrazdovani skupin lidi, kterych geny byly oznacene za vadne (obsah vadnosti jen byl sirsi), a jeden z argumentu byl ten, ze na tyto neproduktivni individua spolecnost nemusi utracet. Proc nemuzu nazvat ceskou gynekologickou politiku mirnou formou eugeniky, kdyz jeji cil a argumenty jsou stejne? Vite to je logicke, ze mate dobre vysledky, kdyz tehotne se plosne testuji a mimina se vybiji v legalnim terminu, aby neumrela v ostre sledovanem obdobi. Ale zen plosne se nikdo nepta (ze jsou vyjimky, to nic nedokazuje, neexistuje vseobecna politika se ptat, informovat a nechat podepsat souhlas.), a ty, co jsou konfrontovane se spatnymi vysledkami ty AMC (s jeji rizikem spontanniho potratu) a potraty postoupi, nebo maji do konci tehotenstvi stres (vedle toho, ze penize na nej utracene pak jsou uplne nanic). Jeste jednou, komu se to libi, at se rozhodne jak chce a at dostane to i zadarmo – ja ani nepipnu, to je jejich vec.
Nebavilo mne by se stykat se skupinkou, ktera to smysli stejne jako ja. Pokud moje nahodne prispevky nekoho, kdo ma spatnou zkusenost utesi, anebo odborniky a agresivne spokojene diskuterky donuti se zamyslet – to byl muj cil. Totiz hodne veci ve zdravotnictvi souvisi s politikou, a cim sirsi verejnost je oslovena, tim lepe.
Zrovna jak to je v Izraeli nevim, vim jak to je v severozapadni casti Evropy. Otazkou je jestli vase kamaradka byla rizikova a jake mela jine volby a spoustu dalsich. Vsude muzete si zvolit hodne blbe, ale malo kde vam tak by lhal ohledne svych postupu jako porodnice v CR. Muzete mi spolu s Albekou ukazat alespon jednu porodnici v CR, kde se plosne dodrzuje vsechni doporuceni WHO, a pokud nepriplete se maler, muzu byt si jista, ze nic jineho mne nepotka? Vim, ze byly zeny, ktere se zasli k primarovi s knizkou od Odenta, a ukazali jako u svadleny – chci to takhle – a bylo to pak tak nejak podobne. Ja se ptam o systematicky naturalistickym pristupu. Jen nekecej mi prosim, ze se praktikuje v Obilnaku, a upozornuji, ze podle mych peclive zbiranych informaci ve spoustu fakultnich porodnic v severni a Zapdni (spise te severozapadni) Evropy se rodi prirozeneji nez ve Vrchlabi.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Albeko a Zinco:-) 

(25.10.2006 14:48:54)

Mirko, moje zdroje: prirucka pro vedeni normalneho porodu WHO (1999), jine dokumenty WHO tykajici se porodnictvi, vsechni knizky Michaela Odenta, Goer, Stadellman, Zuzana Stromerova server britskych domacich PA (kouknu se obcas I na jine, ale ten je snad nejlepsi), rozhovory s lekari a PA (muj strejda byl nahodou porodnik a znam spoustu lidi z jeho okoli), se zenami, ktere rodily v Cesku a jinde, informace od mych pojistoven (ve forme casopisu), denni tisk, ktery ctu v nekolika zemich, pak jeste rozsahla psychologicka odborna literature tykajici se toho to tematu, feministicka literature, kterou ctu rada od dob studii, Casopisy pro tehotne ve vsech zemich, kde bydlim nebo pracuji, vedecke clanky, ktere si vyhledam, az neco potrebuji. Znam nekolika jazyku, mam pristup na vedecke servery, a umim s nema pracovat:-). Na laika myslim staci. Co jsou vase zdroje?
Gen. Testy: Tripple test a jejich variace, geneticky zamereny UV a AMC. (Proti UV, ktery vyhledava vady, ktere vyzaduje operativneho porodu a okamzitou operaci po porodu nic nemam). Eugenika je pry silne slovo? A vite co to bylo? To bylo systematicke vyvrazdovani skupin lidi, kterych geny byly oznacene za vadne (obsah vadnosti jen byl sirsi), a jeden z argumentu byl ten, ze na tyto neproduktivni individua spolecnost nemusi utracet. Proc nemuzu nazvat ceskou gynekologickou politiku mirnou formou eugeniky, kdyz jeji cil a argumenty jsou stejne? Vite to je logicke, ze mate dobre vysledky, kdyz tehotne se plosne testuji a mimina se vybiji v legalnim terminu, aby neumrela v ostre sledovanem obdobi. Ale zen plosne se nikdo nepta (ze jsou vyjimky, to nic nedokazuje, neexistuje vseobecna politika se ptat, informovat a nechat podepsat souhlas.), a ty, co jsou konfrontovane se spatnymi vysledkami ty AMC (s jeji rizikem spontanniho potratu) a potraty postoupi, nebo maji do konci tehotenstvi stres (vedle toho, ze penize na nej utracene pak jsou uplne nanic). Jeste jednou, komu se to libi, at se rozhodne jak chce a at dostane to i zadarmo – ja ani nepipnu, to je jejich vec.
Nebavilo mne by se stykat se skupinkou, ktera to smysli stejne jako ja. Pokud moje nahodne prispevky nekoho, kdo ma spatnou zkusenost utesi, anebo odborniky a agresivne spokojene diskuterky donuti se zamyslet – to byl muj cil. Totiz hodne veci ve zdravotnictvi souvisi s politikou, a cim sirsi verejnost je oslovena, tim lepe.
Zrovna jak to je v Izraeli nevim, vim jak to je v severozapadni casti Evropy. Otazkou je jestli vase kamaradka byla rizikova a jake mela jine volby a spoustu dalsich. Vsude muzete si zvolit hodne blbe, ale malo kde vam tak by lhal ohledne svych postupu jako porodnice v CR. Muzete mi spolu s Albekou ukazat alespon jednu porodnici v CR, kde se plosne dodrzuje vsechni doporuceni WHO, a pokud nepriplete se maler, muzu byt si jista, ze nic jineho mne nepotka? Vim, ze byly zeny, ktere se zasli k primarovi s knizkou od Odenta, a ukazali jako u svadleny – chci to takhle – a bylo to pak tak nejak podobne. Ja se ptam o systematicky naturalistickym pristupu. Jen nekecej mi prosim, ze se praktikuje v Obilnaku, a upozornuji, ze podle mych peclive zbiranych informaci ve spoustu fakultnich porodnic v severni a Zapdni (spise te severozapadni) Evropy se rodi prirozeneji nez ve Vrchlabi.
 mirkav 
  • 

eugenika 

(26.10.2006 19:42:36)
cizinko, sem s cisly. urcite najdes statistiku potratu - z toho kolik bylo ze zdravotnich duvodu. udelala bych to taky, ale bohuzel na to nemam cas. tvoje zdroje beru, casopisy ale ne. ja se ted dostanu maximalne k pubmedu, ktery je zadarmo, jinak jsem odriznuta a hlavne nemam na hledani cas. takze jestli ti to vyjde - napis zdroj a statisticka cisla a pak se muzem bavit jestli je to s eugenikou u nas horsi nez jinde
 cizinka 
  • 

Re: eugenika 

(26.10.2006 23:45:34)
Mirko, zalezi od toho, co v casopisech hledas, pokud nabidku sluzeb, anebo treba chces porovnat, jakou hodnotu ve ktere medocinske kulture ma osobni rozhodnuti klienta, a jak je hajeno, prosazovano ci potlacovano, tak jsou docela OK:-).
Na tu statistiku docela rada pujdu o weekendu, jen bych chtela zeptat, co s nema chces zjistit. Nevim, jestli nechces po mne dokazovat nejakou banalitu, kterou uznavaji i Cesti odbornici. Tady je clanek o postizenych detech (to s umrtnosti bez pochyb souvisi, a pochopis to i z obsahu clanku) ze zdravi iDnes, kde o tom recni samotny prednosta Motola. http://zdravi.idnes.cz/zdravi.asp?r=zdravi&c=A060201_210451_zdravi_ad. Ctes to? Na stejnych strankach najdes take i jine clanky o stejnem tematem, s nazorama, pry za to muze take to, ze nejsou domaci porody, a dalsi blabla, co pani doktori nemuzou dokazat - to abys nevicitala, ze jine nazory nevnimam.
A jeste jednou, aby nevznikli nedorozumeni: slovo mirna forma eugeniky pouzivam pro politiku (to vlastne je slovo pro politiku, ne pro individualni rozhodnuti). V zadnem pripade neberu pravo na rozhodnuti zeny: jen ona sama by mela vedet, co pro nej by bylo lehci unest a mela by byt jen informovana, a ne zahruta doporucenemi ci treba i cirkevnim nravokarstvim. Jak vypada takovy potrat v 5. mesici t. mela by ale v podstate se dozvedet.
Mne jen je tezko nazvat potrat "peci" - to je prilis silny eufemizmus pro muj vkus. Proto spicku v peci vam rozhodne odmitam priznat.
 cizinka 
  • 

odkaz 

(27.10.2006 11:49:19)
Mirko, promin vcera jsem byla prilis grogy, tak jsem ten odkaz vlepila blbe. Takze s tim co mas, dostanes se na stranku, kde pak tuknes na Deti a zdravi, clanek se ukazal nekde ´v unoru t.r..
 DENISA 
  • 

Re: Re: Re: Albeko a Zinco:-) 

(9.11.2006 21:34:58)
Cizinko, absolutne nechapu proc si me beres do ust. Asi diky jazykove bariere nechapes o cem jsem psala. Jak muzes vedet ze nema na geneticke testy ci na vychovu postizeneho ditete. Za prve geneticke testy jsem zaplatila v zahranici a staly me dva tisice dolaru, takze na ne mam. Na vychovu postizeneho ditete nemam psychicky, ne financne a myslim si, ze to je jen a jen moje vec. To, ze je nekdo nabozensky zalozeny a nikdy by to neudelal, to je taky jeho vec. Ja jsem, narozdil od tebe, nejake ty trpici postizene deti videla a to je muj duvod proc bych jim to neudelala. Za svym nazorem, ze geneticke testy by mely byt pro vsechny zeny dostupne, byt s priplatkem, si stojim. Muzou a nemusi je vyuzit, ale nelze aby jejich dostupnost omezily nejake zajmove skupiny, zakon, ci financni naklady. Zeny maji vzdy pravo se rozhodnout jak se svym zdravim a zivotem nalozi. Nevim co je na tom zas az tak radikalniho.
 cizinka 
  • 

Deniso,  

(10.11.2006 13:24:12)
Deniso,

Vzdy mne dotkne, kdyz mi vycita, ze nechapu ceskemu textu, clovek, ktery zrejme sam ma potize rozumet, co lidi pisou v jeho materstine anebo co je smyslem toho, co rika sam. Absolutne nechtela jsem te urazit domnenkou o obsahu tveho konta nebo vydajech (abych rekla ti pravdu, mne tyhle veci nezajimaji), ale musis uznat, ze tim, ze by Cesky nemely na kompletni uhradu gen. testu jsi argumentovala sama. V 20.10, 21:31. A pokud bys precetla mne pozorne, tak bys nemela pochybnosti, ze mi take jde o svobodnou volbu. Jen umisteni svobody, narozdil zrejme od tebe, vidim ne v socialistickem zdravotnictvi, ktery dava vse jakoby zadarmo, ale nepta se rutinne, jestli to chces nebo ne. Svoboda je v rutinnim informovani a ptani se, otazka proplaceni je druhotna. A jen zopakuji svoje slova, v kontextu kterych jsem te tak dotkla: z definici standardu, gen. testy jsou nadstandard, protoze neni to nic, co je potencialne aktualni pro kazdou zenu (cast zen si jich nepreje z duvodu zasadne jineho postoje v teto eticky sporne otazce). Ale pokud je uz to prolobovano, at je po staremu.
A pokud jsme u toho, je to take otazka, jestli zajemkyne o krevni gen. testy by nemely tech nekolika tisic opravdu nebo jen psychicky:-), cili spise z kulturniho navyku nemit penize na zdravi. Cesko neni tak chuda zeme, a jeji zdravotnictvi chatra spise z kulturnich navyku, cili zlozvyku plytvat penezma.
A jeste k tvemu radikalizmu: byla bych s tebou za jednou, pokud bys oponovala predsedkyni svazu P.A. tim, ze nema pravo rozhodovat, co kazde zene pusobi vetsi trauma: umely potrat nebo narozeni postizeneho ditete. Ale tim co jsi psala, branis soucasny system a z niceho se nedalo pochopit, ze ti opravdu jde o svobodnou volbu, ne o vlastni zajem. Jestli bys napriklad Linde psala, ze pro tebe byt u umirajiciho nebo postizeneho mimina bylo by tezsi nez prezit potrat, nemela bych proc nesouhlasit, ze mas pravo na volbu. Ale z toho, jak jsi veci obecne formulovala, dalo se vyvest jen to, ze jsi pro plosne gen testy, a ze povazujes je pro zbaveni pro VSECHNY zeny. Stacilo by to jinak zformulovat a bych tveho radikalizmu do ust nebrala.
 jirina30 


Placenta nízko 

(26.10.2006 14:40:47)
ahoj jsem v 19. týdnu a mám nízko placentu neví někdo co vlastně mužu a nemužu dělat a jak se to muže vyvíjet?? straší mě nemocnicí,ale tam mě nedostanou....
díky J
 Darina 
  • 

Re: Placenta nízko 

(26.10.2006 22:54:42)
No do nemocnice určitě nechod, vykrvácet můžeš v klidu a pohodě domova, kam bys taky kvůli takové maličkosti chodila. Hlavně nevěř doktorům a raději si přečti nějakou knížku kterou doporučuje cizinka. Darina
 cizinka 
  • 

Re: Re: Placenta nízko 

(27.10.2006 7:44:56)
Darino, ocitujes mi prosim nektereho s tech mych uvedenych autoru, ktery by tvrdil, ze na tehotense konsultace, k lekarum a do nemocnici se nema chodit v zadnem pripade? Jsem na tvoji odpoved velice natesena. Spolecne se nasmejeme. Zatim se smeji jen z bubaku v hlave, ktery jsi sama vyrvorila, a s kterym zrejme rada polemizujes.
 Beruna 
  • 

Re: Re: Placenta nízko 

(27.10.2006 14:30:29)
Teď ti nevím, chtěla jsi být vtipná, nebo jsi opravdu tak trapná?
 Jane 
  • 

Re: Re: Placenta nízko 

(9.11.2006 19:35:55)
Mlčeti zlato, Darinko.

Ad placenta nízko: proč se nezeptáte přímo lékařů, kteří tu "placentu nízko" diagnostikovali? To vám řekli jen "máte nízko placentu" a víc vám nevysvětlili?
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: Placenta nízko 

(26.10.2006 23:33:51)
Jiřinko, v téhle fázi těhotenství se to může ještě mnohokrát změnit. Pokud nekrvácíš, neotvíráš se, asi bych se tím netrápila. Problém to je pouze, pokud placenta zůstane překrývat hrdlo v závěru těhotenství, to je pak na sekci, ale to nastane u velmi malého procenta nízko nasedajících placent. (Nejsem zdravotník, je to, co si pamatuju z info ve svých těhotenstvích a co jsem hledala pro kamarádky s podobným problémem).
 jirina 
  • 

Re: Re: Placenta nízko 

(28.10.2006 17:43:40)
děkuji Ti mnohokrát,víš něco takového potěší,císaře se nebojím,tak jen at donosím kluka a bude to dobrý,díky ahoj j
 b+h 
  • 

Rychly porod 

(27.10.2006 3:53:16)
Radeji bych rodila timto "zajimavym" stylem, misto trapeni se po dva dny... mimochodem se u clanku velmi zasmala.
 lékař 
  • 

dobrá rada 

(30.10.2006 10:02:56)
Vážený příteli. Vy jste z toho Toronta asi dočista zblbl. Příště si s gravidní manželkou zajdite na gynekolické oddělení a ne k veterináři. Pak Vaše žena bude rodit na porodním sále za asistence lékařu a zdravotního personálu, nikoliv doma za asistence hasičů. Ale mezi námi,fantazii máte nádhernou. Mohl by jste být úspěšným autorem " Červené knihovy ". Po Vašich slintech by nezůstalo ani jedno ženské oko suché. Přeji hezký den.
 Jane 
  • 

Re: dobrá rada 

(9.11.2006 19:38:02)
Tedy doufám, že "lékař" je pouze váš internetový nick, že ve skutečnosti lékař nejste... Takový hulvát neotesaný by zasloužil pověsit za koule do průvanu, kdyby si takhle otvíral hubu i na pacienty.
 Kacka Kunakova budouci druhorodicka po4letech 
  • 

klasifikace jako u nas:( 

(23.2.2007 12:31:16)
bohuzel to co tady tihle zazili jsme zazili tez, takze to jsem si rikala, ze jen v CR muzou byt takovi packalove, ovsem ten druhy porod bude snad lepsi vse mam napslanovane a zarizene uz od6.mesice tehu, tak jsem sama zvedava, ceka me jeste6.tydnu do porodu........

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.