| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Přísná výchova vede k obezitě

 Celkem 34 názorů.
 Radka,1 princezna 
  • 

reakce 

(26.7.2006 7:05:52)
Jsem tak trochu na rozpacích z tohoto článku.
Myslím si spíš, že v tomhle věku je to věc stravy (složení, pravidelnost, společné stravování a návyky v rodině). Děti také potřebují dostatek pohybu, místo sušenky na svačinu a rohlíku v obchodě mít připravenou okurku, nakrájené jablíčko.... To praktikujeme s dcerou odmala, nesladíme čaj (nikdo u nás nesladí), džus dostane jen vyjímečně, na dovolené a i tak ho ředíme vodou. Raději všem vymačkám grepy, pomeranče, citrón s Vincentkou. Je docela velká - ve 3 letech
103 cm, 17kg...
Výchova, reakce matky a její přístup k jídlu jsou taky určitě důležité, ale myslím si, že až trochu později
 aneka 
  • 

Re: reakce 

(26.7.2006 8:25:01)
taky jsem z takových článků trochu "mimo" . je to jako o tom,"když nebude pršet, bude krásně". Článek napsán tak, že vlastně záleží na čtenáři, co si z toho vybere. Je to hloupost. není to jen o výchově a už vůbec ne o přísné a laxní. Auuu auuu.To tu nikdo neposuzuje, co se zveřejňuje?
 disagrada 
  • 

Re: Re: reakce 

(26.7.2006 8:45:21)
Ahoj!

Je fakt, že info ze článku mohu částečně potvrdit. Ve svém okolí mám několik "maminek", které výchovu svých dětí omezily na: "Podej! Přines! Udělej! Neotravuj!"

Jedno z těchto dětí - kluk (10 let) to řeší stabilním přejídáním (dotáhl to na 80 kg při 150 cm). Ať udělá, co udělá - VŽDYCKY je to špatně. V životě jsem jeho matku neslyšela, že by mu za něco poděkovala, že by ho pochválila... Když jsme s jeho rodinou na nějaké akci (oslava narozenin společných známých, grilování, apod.) vypadá to vždycky stejně - kluk pobíhá mezi malými dětmi a snaží se zavděčit alespoň jejich maminkám. V momentě, kdy chcete dítě přivolat, obléct, cokoliv... "Teto, já ti ho přivedu, já mu ty tepláčky obleču..." Rozkrájel by se snahou - zavděčit se..

Byli jsme spolu na grilování 2. července, zeptala jsem se ho, jaké měl vysvědčení a on zůstal úplně zírat, protože jeho vlastní maminka se ho na to letos ani nezeptala..

Jeho matka má, bohužel, IQ tykve a zažila stejnou výchovu, takže vysvětlovat jí, že ze svého dítěte dělá citového mrzáka, který si nedostatek pozornosti nahrazuje přejídáním, je NAPROSTO zbytečné.
 Boďka 


Re: Re: Re: reakce 

(26.7.2006 9:29:46)
Ja mám s tým podobnú skúsenosť, ale nie priamo s obezitou, ale s poruchou prijímania potravy. Moja najlepšia kámoška z vysokej školy trpela dlhé roky bulímiou, následkom čoho si privodila ťažké zdravotné problémy. Doma na ňu mali od detstva vysoké nároky, reprezentačne sa venovala plávaniu, neskôr iným športom. Stále si niečo dokazovala, aby sa zavďačila rodičom, pre nich bol však vždy najlepší jej brat, hoci to bol flákač a rozmaznanec.
Myslím si že prejedanie a poruchy prijímania potravy (bulímia, anorexia) spolu úzko súvisia. Najmä dievčatá začínajú s prejedaním, v puberte ide do popredia ich vzhľad, tak začnú chorobne obmedzovať jedlo, alebo vracať do záchoda. Je to dosť vážny problém a rodičia by si toto mali u detí hlavne pred pubertou všímať.
 Eva K 
  • 

Re: Re: Re: Re: reakce 

(26.7.2006 9:43:33)
Myslím, že špatná výchova se může projevit poruchami jídla, ať už přejídáním nebo opačně. Stejně jako se může projevit nízkým sebevědomím, skolem k závislosti apod.
Je to logické, já když jsem nervózní, tak nejím a když se nudím, tak se naopak přežírám. Myslím, že u dětí to platí ještě více, ty se navíc neovládají a nemyslí na zdraví nebo figuru.

Statistické výzkumy je potřeba brát vždy s rezervou a spíš jako podnět k zamyšlení. Ten časopis znám, je dobrý a tyhle statistiky jsou tam "pod čarou" jako doplnění článků. Nemyslím, že by bylo správné třídit, co tu vychází, i článek, se kterým nesouhlasíme, nás může podnítit k přemýšlení. Možná naopak více než ten, který nám padne do noty.

Eva
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: reakce 

(26.7.2006 12:30:00)
Je pro mě naprosto nepochopitelné, jak někdo sdílí společenské akce s lidmi, o nichž potom mluví způsobem jako ty. Nevím jakou výchovu má tvoje známá a její syn, ovšem tvoje výchova je něco nepojmenovatelného.
 Pawlí 


Re: Re: Re: Re: reakce 

(26.7.2006 12:35:24)
Mám opačnou zkušenost. Pokud je dítě zanedbávané a to jakýmkoliv stylem tak je hubené až vychrtlé.
 Boďka 


Re: Re: Re: Re: Re: reakce 

(26.7.2006 14:45:32)
Pawlí, tak to moja staršia dcérka je asi zanedbávaná, lebo je dosť chudá;-).

Ale vážne, v rodinácg, kde napr. deťom sa nedostáva pravidelná výživa, rodičia im neprichystajú jedlo, je tam ťaživá atmosféra (násilie, krik, zneužívanie, šikana v škole...) alebo ich naopak nútia nasilu do jedenia a dieťa má potom odpor k jedlu, tak sa to môže navonok prejaviť vychudnutosťou.

Ale sú rodiny, kde to navonok vyzerá všetko v poriadku-deti sú čisté, upravené, ale dieťa má z rozličných dôvodov neprimeraný stres a obavy (napr. kvôli nadmerným požiadavkam rodičov, kritike, hádky rodičov...) a tam sa to podľa mňa môže prejaviť prejedaním.

Veď aj dospelí ľudia častokrát takto reagujú, buď sa prejedajú (to častejšie), alebo nemajú vôbec chuť do jedla. Preto podľa mňa mnohí zlyhávajú pri chudnutí-častokrát si treba najprv urobiť poriadok v duši. Tuční ľudia majú častokrát komplexy menejcennosti, potom sa ešte viac prejedajú-je to niekedy začarovaný kruh.
 Pawlí 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: reakce 

(26.7.2006 15:33:34)
Bodka,
my máme doma taky hubeňoura ale je extrémně velký od jeho dvou let se mi lidi ptají kdy půjde do školy.
Nebo je holt týráme. A to i když to někdy vypadá opačně :-).
 Misa 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: reakce 

(6.8.2006 9:55:42)
suhlasim s tebou aj s clankom, nadvaha a vychudnudtost u deti su prejavom ich stresujuceho prostredia, samozrejme ze nic neplati vseobecne a 100%, ale ak na 75% je to uz vyznamne,
so sestrou sme boli jedna s podvahou druha s nadvahou - zili sme doma tak isto v stresovom prostredi, pricom rodicia co sa tykalo stravy sa snazili robit aj pre jednu aj pre druhu to co bolo spravne, nase vahy boli obrazom naseho zivota a ako sme ho dokazali prezivat
 Blanče 


Re: Re: Re: Re: reakce na reakci 

(26.7.2006 14:00:24)
Libíku, po přečtení tvého příspěvku mne zamrazilo ze zloby, která z něj čiší a najela jsem znovu na ten, na který jsi reagovala. Nikdy mne nenapadlo se zamýšlet nad vztahem váha-výchova ale mám také v okolí maminky o kterých si nic dobrého nemyslím. A neúčasnit se akcí s lidmi, kteří mi "nevoní" jde v úplném soukromí, jinak ne. Akce typu dětský den, hrátky se školkou ale i třeba pozvání na narozeniny synova kamaráda jsou akce, kde se minimálně s jednou takovou pro mne "osobou" taky setkávám. Každé dítě má s jiným mužem (má tři-a to není pomluva, ráda se chlubí tím, jak tatínci"klopí") a tváří se, že dítě je od dvou let samostatná osobnost - posledně prostředního dvouletého poponášeli sousedé, když ona vzala jen golfák pro ročního a usoudila, že dvouleté dítě ujde patnáct km - to se tito sousedé neměli účasnit pochodu organizováného pro cca 1000 lidí, nebo je nechat vzadu? Děti nechodí špinavé, určitě ne hladové, ten nejstarší jde se synem v září do první třídy. Ji vztahu k dětem už podle mne nikdo nenaučí, já si o ní myslím své - a občas to i mezi kamarádkami ventiluji (a nejen já) ale pokud se s ní rozhádáme, tak pro její děti se změní jen to, že nebudou pouštěny s našimi dětmi ať na společné akce nebo i do rodin, kde třeba aspoň vycítí, že může existovat i jiný vztah, než ten jejich nakrmit a neotravuj, mě běží televize. Ten nejstarší podvědomě i z donucení převzal roli chůvy a jinak se prajevuje tak, jak psala tebou zatracená přispěvovatelka - je jak pes z útulku vděčný za každý úsměv, pochvalu či pohlazení. Je to situace extrémní ale bohužel ne až tak vzácná a já jsem přesvědčená, že těm dětem (a o ty nám jde ne?) pomůžem víc, když se s nimi budeme vídat, než když je díky rodičům separujeme do izolace.
Pěkný den Blanka
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: reakce na reakci 

(26.7.2006 16:23:56)
Jestli tě dneska zamrazilo, tak to ti tedy upřímně závidím. Myslím, že grilovačky nejsou až tak všelidové akce pro toho, kdo přijde, ale že už vzhledem k omezené kapacitě grilu, jsou pro víceméně přátele.
Pokud se zaměřim na to, jak reagují děti známých a vyvodím z toho takzvaně psdychologické závěry na základě letních článků na Rodině, tak to aby kámošky lezly strouhou. Nemám zkrátka ráda, když lidé, co spolu popíjí pivo, se vzápětí takto negativně ohodnotí. Navíc jsem reagovala na neregistrovaný nick, tudíž stručněji.)

Mé jedno dítě je tlusté, druhé hubené, třetí zase tlusté a jelikož tak nějak kašlu na všechny:), bude to asi s tím vlivem liknavé matky složitější.

Necítím k nikomu zlobu, byť v tom vedru je cítit mnohé.Příjemný den všem.
 Littlesquirel +1 robě 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: reakce na reakci 

(26.7.2006 18:02:45)
No tedy, Vaše trvzení se mi zdají poněkud hodně sobecká a neupřímná. To, že se člověk stýká i s lidmi, kteří mu zrovna "nevoní", se totiž stává dnes a denně, a kdo tvrdí, že ne, tak lže..... Vás to sice nebude zajímat, ale stejně to napíšu. S Vaším názorem se neztotožňuji a přikláním se na stranu pisatelky, na níž jste reagovala. I grilovačka totiž může být "veřejná" a navíc nikdy se nikdo nemůže zavděčit všem..... A také proč těm "chudákům" dětem, kterým vlastní matka, potažmo oba rodiče, nejsou schopni dát a ukázat to, co je na mezilidských vztazích to nejcennější, upírat "pomoc" od ostatních, kteří si jejich bezvýchodnou situaci uvědomují? A také si myslím, že i neregistrovaný pisatel si zaslouží respekt, který jsem ale u Vás, bohužel, nenašla. Nebojíte se, že by Váš nedostatek respektu a pochopení pro okolí mohl poznamenat Vaše děti??? Přeji Vám krásný a ničím nerušený zbytek dne. Alena
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: reakce na reakci 

(26.7.2006 19:10:52)
Přemýšlí někdo vůbec nad významem slov? Má tvrzení jsou upřímná, protože to tak sobecky myslím:)Klevety nejsou respekt k okolí, pokud jo, tak to mým dětem fakt chybí.
 Littlesquirel +1 robě 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: reakce na reakci 

(26.7.2006 20:29:57)
Nad významem slov lidé obvykle přemýšlejí, jelikož je to dorozumívací kód. Vaše příspěvky jsou plné ironie, která, dle mého názoru, je naprosto nevhodná. A po přečtení Vaší poslední reakce mi jaksi nebylo jasné, co tím vlastně chcete říct..... Respekt a klevety dohromady nejdou a to jsem taky ani nepsala. Co dává člověku právo chovat se, s prominutím jak hulvát, k člověku, kterého vůbec neznám a o jehož výchovných metodách nevým zhola nic?????? Rozumný člověk respektuje individualitu ostatních včetně jeho názorů. Účelem těchto stránek není navzájem se ponižovat a odsuzovat.
 KackaH 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: reakce na reakci 

(12.8.2006 14:30:16)
Naprosto s tebou souhlasím. Neznám sice v okolí nikoho takhle extrémního, ale mnohdy, když dorazíme na pískoviště, kde už nás všichni znají, že já jsem ta, co pro děti vymýšlí spoustu her a zábav, tak se kolem mě taky nakupí děti mamin, co si tam chodí odpočinout a pokrafat na lavičku. A já rozhodně ty děti nezatracuju. Ony jsou fakt vděčný za rozptýlení, pochvalu atd. Takže rozhodně ano, ano, ano, stýkejte se s nimi a ukažte jim, jak skvěle se dá žít. Nikdy nevíte, co a kdo se do jejich dušiček otiskne, říká se tomu moment vtiskování a nikdo to nedokáže vysvětlit ani odhadnout, takže vzhůru do boje. I za tu zdravou stravu a proti obezitě.
 Kristain 


Re: reakce 

(26.7.2006 12:54:35)
Myslím, že to zní logicky: dítě vyrůstající v divném rodinném prostředí=nízké sebevědomí=ukájení svých potřeb jídlem. Vím, o čem píšu...
 Bára a Naty 


přísností to nebude 

(26.7.2006 15:40:57)
Nevím, nevím, ale za časů našich prarodičů se maminkám a otcům vykalo, líbaly se ruce, klečelo se na hrachu, vyplácelo se řemenem. Tento druh výchovy bychom dnes pokládali za týrání dítěte. Přesto je problém obezity u dětí aktuální spíše dnes než za časů našich prababiček. Tak bych řekla, že to bude spíš dnešním konzumním způsobem života než přísnou výchovou.
 lenka,4 robátka 6-16 
  • 

Re: přísností to nebude 

(27.7.2006 0:58:49)
Naprosto souhlasím.Myslím, že se tloustne povšech limo typu cola a různých dalších nezdravých laskominách ne že by je naše děti nejedly nebo neměly rády,ale je jich prostě moc a naše přijmy nejsou takové,aby mohly neomezeně mlsat.Raději jedeme na výlet, zaplatíme kroužky, výtvarku, kytaru, housle no a studium na gymnaziu také něco stojí.Nejsou tlustí ani hubení,denně vařím teplá jídla a peču.Pubertální hoši toho snědí opravdu hodně. Lenka
 Lenka kluci 10a12 
  • 

Re: Re: přísností to nebude 

(27.7.2006 16:38:04)
Máte pravdu moji kluci dostávají colu jen vyjímečně a jídla typu hamburger tak 1x za měsíc.Každý den mají alespoň teplou večeři a s nadváhou žádné problémy nemáme
 Lenka kluci 10a12 
  • 

Re: Re: přísností to nebude 

(27.7.2006 16:38:07)
Máte pravdu moji kluci dostávají colu jen vyjímečně a jídla typu hamburger tak 1x za měsíc.Každý den mají alespoň teplou večeři a s nadváhou žádné problémy nemáme
 Lada 
  • 

Re: přísností to nebude 

(27.7.2006 10:24:17)
Já bych to zas tak neidealizovala. Za našich prababiček byly taky ženy provdány, leckdy bez toho, aby samy chtěly, žena byla od toho, aby se vdala, rodila a pracovala na poli. Maso jedl muž živitel a žena s dětmi byli o zbytcích (jak by pak taky mohli tloustnout). Jedinou kvalitou ženy byla panenská blána, jako záruka dobrého sňatku, svobodné matky byly coury prakticky na okraji společnosti.
Já na vykání rodičům a na řemenu nic pozitivního nevidím. Se svými rodiči si tykám a mám s nimi srdečný partnerský vztah, vychovali ze mne slušného člověka i bez řemenu. Švagrová mého otce vlastním rodičům musí vykat ještě dnes ve svých 45 letech. Jejich vztah je chladný.
 Bára a Naty 


Re: Re: přísností to nebude 

(27.7.2006 10:59:15)
Milá Lado,
asi jsi mě nepochopila. Já časy našich prababiček rozhodně neidealizuju. Právě naopak, tehdejší způsoby výchovy jsem označila za týrání dětí. Jen jsem chtěla říct, že to byla na můj vkus opravdu přísná výchova a nevím o tom, že by tehdy všechny děti byly obézní, takže si myslím, že to s tou souvislostí mezi přísností a obezitou nebude až tak dramatické.
 Lada 
  • 

Re: Re: Re: přísností to nebude 

(27.7.2006 11:23:24)
Já jsem mimochodem taky napsala důvod, proč si myslím, že obézní být nemohli... neměli jaksi z čeho. Moje babička se coby klasické venkovské dítě (ze 7 sourozenců) živila vesměs suchým chlebem, na oběd zeleninová polívka, máslo bylo ve svátek, sladký měla když si v lese natrhala maliny; maso měl k obědu jen tatínek, ostatní jedli v neděli smažený zelný listy v trojobalu. Tehdy lidi nemohli naklusat k ledničce a kompenzovat si psychické trauma jídlem tak snadno jako dnes.
Mimochodem znám dost velký vzorek výpovědí lidí s obezitou, kteří když s nadhledem se podívali do svého dětství, tak našli sami počátek vlastních problémů. Rodič diktátor, nedostatek uznání dítěte, to skutečně velmi často vedlo k stravovací poruše (i přejídání i nechuť k jídlu, bulimie atd., nemusí to být vždy jen o obezitě). Jsou to třeba lidé, kteří mají velmi nízké sebevědomí a nedostatek uznání rodičů kompenzovali tím, že se aspoň "sami odměňovali" sladkostmi. "Když mne nikdo nemá rád, tak se aspoň já sama budu mít ráda tím, že si dopřeju něco dobrého".
Lidi a vztahy byly za našich babiček asi stejný, rozdíl je v tom, že tenkrát nebyly ty stravovací možnosti jako dnes.
Samozřejmě že obezita není jen o tomhle, příčin je víc, třeba zdravotní dispozice atd.
 Lada 
  • 

Re: Re: Re: Re: přísností to nebude 

(27.7.2006 11:40:45)
Ale jinak znám taky jedno obézní dítko (náš soused), který není týraný, ale spíš naopak, ten tyran:-) V jeho pěti letech takhle při obědě volal na svoji matku "ty krávo, jaktožes mi naložila jenom pět knedlíků" a vůbec celkově je to takto milý hoch.
Hezký den!
 Xantipa. 


Re: Re: Re: Re: Re: přísností to nebude 

(27.7.2006 12:30:54)
No, ten chlapeček je jistě k zulíbání - klackem-((((( A matinka taktéž, tohle tolerovat a nechat si to nelíbit.
Opravdu, zvláštní rodinka
 Xantipa. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: přísností to nebude 

(27.7.2006 12:32:09)
Páni, co jsem to napsala
nechat si to nelíbit - samozřejmě tam mělo být - nechat si to líbit.
 Lada 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: přísností to nebude 

(27.7.2006 14:13:00)
:-) no když jsem prvně viděla Harryho Pottera, tak jsem si říkala, že autorka musela napsat tu roli Potterova bratránka podle našeho souseda :-)
Jinak teď rodiče sklízejí plody výchovy, kdy dítě odmala poslouchá, že matka je blbá, babička beztak taky, učitelky jsou stejně krávy, starosta je debil, jen soused je malý kulatý Bůh-jedináček.
 Bára a Naty 


Re: Re: Re: Re: Re: přísností to nebude 

(27.7.2006 13:27:26)
No, tak tady by ten řemen byl možná na místě, ne? :-))
 ZuziP 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: přísností to nebude 

(27.7.2006 14:00:15)
Ano, na rodicov. Ze tak na prd vychovavaju decko a tym mu nicia zivot.
 Iva, 3 kůzlátka děťátka 
  • 

Re: přísností to nebude 

(3.8.2006 2:18:12)
Pravda je ovšem i to, že dnešní děti mají mnohem snazší přístup k jídlu a to zejména laskominám než ti zmiňovaní předkové.
Bohužel nějakou tu sladkost nebo pár hranolků dostane mnoho dětí daleko snáz a častěji než jakýkoli zájem od rodičů o jejeich osobu. Takže s tou teorií souhlasím.
 Martina,dvě děti 


pro odlehčení....O:) 

(27.7.2006 19:07:17)
hned po přečtení jsem si vzpomněla na film Válka Rosseových..
Jestli si to pamatuju dobře,tak jejich děti,když byly malé měly doma na stole hromadu sladkostí,matka argumentovala tím,že někde četla,budou-li mít k nim volný přístup,nebudou je jíst,nebude je to lákat a ejhle střih o pár let později a děti byly pěkně tlusťoučké...pobavilo mě to..O.))))
 Olina 
  • 

Vůbec by mě nepřekvapilo, 

(29.7.2006 18:47:57)
kdyby autoritativní výchova měla na vznik obezity vliv, ale je to jen můj názor.
 Jana, Peťa 3 roky 
  • 

Re: Vůbec by mě nepřekvapilo, 

(31.7.2006 11:52:29)
Mám zkušenosti s tím, že problémem s obezitou trpí v dospělosti lidé, jejichž rodiče je jako děti do jídla nutili, protože se jim zdály hubené. Ve svém okolí mám hned několik příkladů. Samozřejmě to není pravidlem, ale může to tak skončit. Proto bych své dítě do jídla nikdy nenutila. Nejíš, dobře, talíř odnesu, ale nic jiného nedostaneš. Dítěti většinou vyhládne a po večeři se potom jen zapráší...

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.