| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Televizní děti

 Celkem 17 názorů.
 Michal 
  • 

Počítačové hry 

(11.12.1999 0:11:33)
Mám dojem, že hraní počítačových her není ten stejný případ, jako sledování televize. Při hraní hry není dítě pasivní divák, ale naopak aktivní hráč. Hraní her podle mne rozvíjí schopnosti dítěte a učí rychlému rozhodování atd. Samozřejmě je třeba dbát na výběr her a kompenzovat sezení pohybem.
 Helena, dva kluci 
  • 

Televizní děti, prosím o radu 

(12.10.2000 10:50:46)
Jsem zaměstnaná máma, manžel chodí domů v noci, a můj mladší syn / 10 let/ je pravidelně každé odpoledne sám doma. Někdy hodinu, a pak ještě odejde , někdy je sám až do půl šesté , než přijdu z práce. Je podle mě vytížený tak akorát . Chodí na Skauta, navštěvuje dramatický obor zakladní umělecké školy, hraje na klavír ,chodí na nauku. Je neklidný od malička, ale je pohybově nadaný a šikovný,máme velký byt, v předsíni kruhy, lano a hrazdu, takže jeho zvýšená potřeba pohybu nezpůsobuje potíže.
Mám ale problém, jak ho odstavit od televize. Nudí se doma dost často, kamarády sice má a chodí si k nám domů hrát, ale hrají autíčkové závody na počítači . Jak se ocitne doma sám, skončí u televize. Vím , že je to špatně, vím že by se neměl dívat, ale nevím, jakým způsobem lze dítě přimět k tomu, aby si našlo jinou činnost. Zakazování bez možnosti kontroly mi nepřijde moc vhodné.jen by ho tonaučilo lhát. Poslední dobou mě také zaráží, že když má nějaký konflikt, buď se mnou, nebo s bratrem / ll let /, odejde nasupeně z místnosti a JDE SI PUSTIT TELEVIZI.
Přijde mi, že nařizovat klukovi v deseti letech, aby se chodil dovolit, když se chce dívat na televizi ,je takové nedůstojné. Pokud jsem doma, ještě to jde .Ve všední den ho zaměstnám, a třeba v sobotu se dohodneme nad televizním programem / pokud ho máme / co kdo chceme vidět, a pak sladíme zájmy.
Upřesňuji, že já televizi nepustím prakticky celý týden, a televizní program máme výjimečně.
Nevím, co s tímhle odpoledním čučením dělat. Na večerní programy jim občas dovoluji se dívat, a to spíš na komedie, Olympiádu , Dobrodružství kriminalistiky, a podobně ,a to ještě jen někdy.
A tak prosím o radu. Třeba někdo našel způsob, jak dětem přenastavit žebříček hodnot a posunout televizi někam dolů.
 Marie,dvě děti 
  • 

Re: Televizní děti, prosím o radu 

(12.10.2000 11:30:46)
Milá Heleno,
já mám podobné problémy, když je dítě nemocné a musí zůstat přes den samo doma.Pak jsem ale velmi tolerantní, neboť si uvědomuju, že prostě v té době je počítač nebo televize jeho společník.Je to smutný fakt, ale je to tak. Vybírám si své bitvy a tahle mezi ně nepatři.Naopak ,když jsem doma, televize ani počítač se bez dovolení nezapínají. Mým dětem je 11 a 8 a nepřipadá mi divné, že se musí zeptat.
S pozdravem
Marie
 Lída 
  • 

Re: Televizní děti, prosím o radu 

(13.10.2000 12:32:41)
Já mám jen úplně malou radu: možná, když budete mít doma program, bude si Váš syn vybírat, na co konktrétního se podívá.
 Šárka, syn 13 let, dcera 11 let 
  • 

Re: Televizní děti 

(14.10.2000 21:55:30)
Ahoj Heleno,
podobný problém mám já také s mladší dcerou. Zatímco syn dojíždí na gymnázium do nedalekého města a bývá doma tak akorát, aby stihnul trénink fotbalu anebo se chystal na druhý den do školy, ona sama tráví i přes své mimoškolní aktivity přece jen tu a tam část odpoledne doma sama a v tu chvíli se vrhá automaticky k počítači nebo k televizi. Samotný fakt sledování televize by mi nevadil tolik jako skladba programu, obvzlášť bezduché seriály na Nově, které blbnou spoustu dospělých, natož pak dětí. Jak sama říkáš, zakazování či přikazování bez možnosti kontroly až tolik efektivní není. Ale přece jen... Jelikož naše dětičky nejsou příliš přátelé knížek, máme doma nepsanou dohodu, že se přečte 1 knížka za měsíc, v opačném případě následuje zákaz televize a hraní her na počítači. Obvykle začátkem měsíce u nás tedy bývají obě tyto vymoženosti techniky vypnuté a děti statečně louskají porci literatury za uplynulý měsíc, kterou samozřejmě v termínu nestihly (respektive se o to ani nepokusily). A já vím, že si zapnout něco tajně nedovolí. Možná se divíš, proč si jsem tak jistá, ale zkrátka si v tomhle důvěřujeme. Není to plošné řešení, ale zkus nějak čtení vkomponovat do programu tvých opuštěných školáčků, aby jim na případné zhlížení televize nezbývalo tolik času. A jinak co se týče jejího zapínání, nevidím nejmenší důvod, proč by se děti neměly jít dovolit, když to hodlají učinit a ty jsi doma. Nepřipadá mi to nikterak ponižující a rozhodně to považuji za lepší řešení než že ti synek svým přístupem dává demonstrativně najevo, že zrovna v tu chvíli na tebe peče.
Ahoj Šárka
 Helena, dva kluci 
  • 

Televizní děti, díky za rady 

(16.10.2000 11:35:05)
Ahoj holky, děkuji moc za názory,
zkusím promyslet a vyzkoušet některé fígle , a napasovat je na naši rodinu.
Mě se před rokem povedl jeden dost drsný pokus,ale nejde opakovaně praktikovat.
Moje tchýně byla na operaci s kyčlí, a protože nemají televizi s dálkovým ovládáním, půjčili jsme jim s neochotným schválením celé rodiny tu naší./ Vymyslela jsem to já, jako možnost, jak děti přivést na jiné myšlenky. /
Měli ji měsíc, a v tu dobu kluci malovali, lepili , četli,
navštěvovali kamarády , hráli hry, lítali venku a po třech dnech po televizi ani nevzdechli.Až to děsí, co najednou měli volného času.
Když se pak vrátila zpět /přece jenom je to součást kultury /, trvalo asi dva týdny , než je pohltily ty příšernosti na Nově a jinde. Jo ,to byly časy. Ale zase vyhodit televizi úplně, to opravdu není řešení , a tak mi držte palce , jdu válčit.
 Lída 
  • 

Re: Televizní děti, díky za rady 

(16.10.2000 19:07:06)
ahoj Heleno,
Portál vydal knížku 365 zábavných činností bez televize. Mám ji doma,přestože klukovi je teprv 17 měsíců, je tam 365 pěkně vypadajících her, ke kterým potřebuješ jen domácí materiály, ale jestli se to opravdu dá s úspěchem použít na velké děti nevím. Tedy ono to právě pro velké děti je určené, ale co já vím o puberťácích, že... Ale jestli to bylo u vás při absenci televizního přijímače takové, jaké píšeš, tak by to snad šlo.
 Helena, dva kluci 
  • 

Re: Re: Televizní děti, díky za rady 

(18.10.2000 14:32:23)
Ahoj Lído,
pokud nebyla televize v domě, dokázali se kluci docela dobře zabavit tím, co bylo po ruce , máme psa, dvůr a děti v okolních domech... Já vidím nebezpečí v tom, že televize je baví bez námahy. Stačí jen nechtít něco činit a pak jdeš a zmáčkeš knoflík . Můžeme mít doma her plné skříně, pokud se jim nebude chtít, k žádné je nedostaneš. občas si rádi hrají i se mnou. I když už to není na krám a na řidiče autobusu.U nás je hit jedna sci-fi hra. Teď udělám reklamu deskové hře TALISMAN. Nepřesně řečeno - složitá obdoba Člověče nezlob se, akorát se hraje aktivně, rozhoduješ o osudu své figury a ještě se u toho válíš smíchy. Teda alespoň my ji hrajeme vleže na břiše,aby nikdo nespadl.
Jak jsem psala, myslím, že pokud jsme doma nějaká činnost se vždycky najde a televizi lze zapojit smysluplně, ale jakmile mé mladší dítko osiří- šup a už zírá.Je to pro něj jednodušší nechat se bavit, než něco aktivně vytvářet. Ale to asi jiné nebude. Ten starší je vášnivec do knížek. A ten už si vybírá, na co se chce dívat v televizi a často si jde radši číst, než by seděl u bedny. A zase - když si starší čte , mladší tím pádem nemá co dělat,a už by se ztrácel k obrazovce.A to je to, co se budu snažit nějak ukočíovat. Ještě jednou , díky !
 Šárka, syn 9,5 roku 
  • 

Re: Televizní děti, prosím o radu 

(19.10.2000 16:04:34)
Od jedné kolegyně jsem odkoukala a doma od počátku, co máme televizi
(od Davidových 3,5 let), praktikuju:
PO SKONČENÍ POŘADU TELEVIZI IHNED VYPNOUT.
To samozřejmě implikuje, že televize se pouští jen na určitý, předem vybraný a dohodnutý pořad. Jenomže, pravda, my jsme velmi netelevizní a tak to nikoho neobtěžuje. Ovšem na druhou stranu mám pak mezery ve vzdělání a když přede mnou někdo zmiňuje nějakou reklamu, která zjevně patří ke kulturnímu povědomí národa, já vůbec nevím, že taková existuje. Ale to se dá přežít.
 Marie, tři děti 
  • 

Re: Televizní děti, prosím o radu 

(20.10.2000 11:00:58)
Myslím, že zeptat se v deseti letech na to, zda si můžu pustit televizi, nejenže není pro dítě potupné, ale měla by to být samozřejmost a povinnost. Moje děti odmalička nesměly na televizi bez dovolení sáhnout (donedávna to ještě ani neuměly) a i nejstarší osmnáctiletá dcera se vždycky zeptá. Je pravda, že jí to většinou dovolím, ale pokud nemám náladu, jsem unavená, potřebuji něco dělat a tak, vezme si sluchátka. A když je to úplná blbost, ani si netroufne. Novu doma nemáme, protože když jsme si promítli půl roku zpátky, zjistili jsme, že jsme se dívali snad jednou nebo dvakrát. A tak manžel zrušil vyladění, aby mladší děti náhodou nenarazily na ty příšerné "dětské" seriály. Všechny děti čtou, kreslí, skládají puzzle, hrají člověče nezlob se a jiné hry. Ale v případě nemoci také povolím. Jen se snažím vybírat něco vhodného.
 Lida a 2holky 


Re: Re: Televizní děti, prosím o radu 

(7.8.2002 12:04:31)
Takhle malej kluk je sam doma? To me docela prekvapuje. Neni divu, ze se nudi a kouka na televizi.
 Jana, těhotná s tříletou dcerou 
  • 

názor 

(26.10.2001 21:19:56)
Mám skoro tříletou dceru, která si nedovede představit život bez televizních animovaných pohádek. Mám pocit, že díky televizi má širokou slovní zásobu, umí skloňovat všechna slova a s vyjadřováním problémy nemá.Myslím, že televize dětem neškodí pokud se dívají na pořady, které jsou pro ně určené.
 Štěpánka, děti 18,16,3 a v naději 
  • 

Re: názor 

(28.10.2001 9:40:46)
Ahoj Jano, když byly holky malé, byla jsem naježená vůči kresleným, zvláště americkým pohádkám, protože jsou plné násilí. Děti je vyžadovaly a znali nazpaměť. Dneska jsou holky velké, citlivé, prostě jim to neuškodilo. Ale myslím si, že je třeba trochu probírat na co se děcka dívají. Nejraději bych rozladila stanici Nova a Prima v odpoledních hodinách, protože tam jsou přiblblé seriály jako Xena a nějaké střílečky ... Dneska chodí na střední školy, jezdí domů až večer a nemají čas se dívat. Před tím vypínaly televizi při mém příchodu z práce. Doma se jinak díváme na jemnější filmy a hodně čteme. Takže ono je to asi všechno dohromady. Snad tě potěším, minulý týden v rádiu uveřejnili výsledky zahraničních výzkumů o vlivu televize na děti. Do čtyř let vhodné pořady urychlují vývoj a obohacují, po čtvrtém roce je to spíše negativní vliv. Když se dítě nedokáže odtrhnout od televize, stává se z něho pecka bez fantazie, znalostí a vysloveně hloupne. A na závěr, můj malý se právě dívá na králíka Bunny (oblíbená kazeta jeho podstatně starších sestřiček) a je nadšený. Těší se vysloveně na některé pasáže. Právě jsem si vzpomněla na jeden seriál, který mi bral dech. Byl o Ferdovi mravencovi a bylo to něco jiného než Sekora. Taktéž seriál o medvídkovi Pú. Mé oblíbené knížky z dětství. Holky moje čtení nebavilo, protože to bylo jinak než v seriále. A mě mohli vzít všichni čerti. Jo a v neděli dopoledne nebývám doma, takže všechny děti nadšeně sledují Pokémony ):
 Helena Nebeská, syn 2,5 r. a syn 4,5 měs. 
  • 

TELEVIZE A VELMI malé děti 

(30.10.2001 11:17:33)
Mám dilema. Náš nyní 2,5 letý syn se velice rád dívá od ani ne 2 let na video /Ferda,Krteček atd./ a vydrží se soustředěně dívat/pokud je mu dovoleno/ i 2 hodiny. Obsah vnímá a komentuje a i vypráví.Manžel je pro to mu to dovolit s tím, že se jedná o hezké a výchovné příběhy, já jsem spíš proti, protože se bojím rozvoje zmíněného " televizního " dítěte. Známí nám závidí protože většna jejich dětí nevydrží u pohádky v tomto věku déle než 10 min. Nedávno jsem slyšela o britské studii, která ukázala, že pokud se děti v tomto věku více dívají, ve škole pak lépe prospívají (rozšíření obzorů atd.). Dle studie tento efekt s přibývajícími lety zaniká ( a asi se projevuje více tzv. televizní dítě.) Takže nechat dívat nebo ne? Uvítám komentáře a zkušenosti.
Helena
 R. Soběslavský 
  • 

Televizní svět 

(21.2.2002 15:49:33)
Televizní děti nejsou! Můžete nesouhlasit, ale to je asi tak všechno. Televizní je totiž svět okolo a člověk se mu musí přizpůsobit. Jistě znáte otázky typu: Viděl si včera ten skvělej film.. ? nebo kouzelnou větičku: To musíš vidět! Nepřizpůsobíte se = jste asociál, nelida, blbé hovado apod. Dalším problémem je co dělat? Přijdu domů z práce nejdříve v deset večer. Tak si zapnu televizi. Proč ne děti když já? Můžu si snad zacvičit s činkami? V deset večer těžko. Knížka je fajn, ale je to jen knížka, přečetl jsem jich 5000 a víc jich nemám. Tak je čtu pořád dokola. Zkrátka, nemůžete pít víno a kázat vodu. Je prostě nutné se s televizí smířit.
 Radka 
  • 

Re: Televizní svět 

(23.10.2002 8:01:30)
Tedy, narazil jsem na názor pana Soběslavskéh s velikým zpožděním, nicméně mě přišel tak jednostranný, že mi to nedá. Vřele s ním totiž nesouhlasím, myslím, že existují i netelevizní děti - vyžaduje to ovšem netelevizní rodiče:)
 Martin Vondra 
  • 

Nesouhlas 

(16.5.2002 23:12:04)
Máte trochu pravdu ale přesto s Vámi nemohu souhlasit . Na televizi se dívám denně a jedním z mých vzorů je Robocop.Nevím zda Vám tento název něco říká. Tento film jsem poprvé viděl ve 13 letech a nyní mi je 22.V tomto filmu se mi líbí boj mezi lidskou a robotickou částí Robocopa, nikoliv střílení.V mnoha filmech je dost násilí a nepochybuji že na malé děti má špatný vliv,ale jiné to je u dospívajících. Pokud mají dobrou výchovu poznají co je dobro a co zlo.
V absolutní většině akčních a sci-fi filmů jde o boj dobra a zla a normální člověk fandí kladnému hrdinovi.
Pokud by jste měli pravdu musel bych už být dávno vrahem, viděl jsem mnoho takových filmů a přesto věřím v dobro a spravedlnost a některé filmy mi pomohly.
Rozumím že se mnou nebudete moci souhlasit, ale hlavní je výchova rodičů a ne vliv televize.
Mějte se hezky.
Martin Vondra.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.