| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Od porodu doma, přes porodní dům k porodu v porodnici

 Celkem 215 názorů.
 Bob 
  • 

Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 9:12:38)
Jsem moc rád, že moje žena neměla žádné spády rodit doma nebo v porodním domě. Přesně z komplikací popsaných v článku bych zešílel hrůzou, i kdyby se nakonec nestaly.
Byli jsme v Podolí, a připadali jsme si tam vždycky jako doma. Dokonce i vitráže na oknech tam mají jako my.
 kiri 
  • 

Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 9:20:53)
Když paní přenášela, tak by jí porodní asistentka stejně poslala do porodnice. A taky je docela možný, že by se dítě narodilo samovolně o den dva později a všecho bylo v pořádku i bez nutnosti vyndavat placentu chirurgicky. MMCh. porodník by měl zkontrolovat, zda se placenta odloučila celá v závěrečné době porodní.
 Katka 
  • 

Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 10:06:48)
Já bych měla strach rodit doma. Nikdy mě to ani nenepadlo. Jsem porodní asistentka. Nechci na to nějak zvlášť poukazovat, ale viděla jsem spoustu porodů a není to podle mě nic, co by se mělo odehrávat bez dozoru lékaře. Porod je sice přirozená věc, ale je u něj spousta rizik. Já jsem musela do porodnice několik dní před porodem kvůli krevnímu tlaku. Byla jsem z toho dost špatná. Vždycky, když manžel odcházel, tak jsem brečela. Teprve tam jsem si uvědomila, jak doopravdy člověku v nemocnici je. Určitě budu teď k pacientkám citlivější(nemyslím, že bych předtím nebyla). Porod mi taky vyvolávali. Neměla jsem moc dobré záznamy miminka, tak jsem celý porod byla na monitoru a taky jsem nemohla z postele. To mi taky dost vadilo. Potřebovala jsem chodit. No všechno nakonec proběhlo v pořádku. Malá byla v pohodě. Ale pak nastala kontrola poranění a to byla ta největší hrůza. Ruptura pochvy, ruptura labií. Hodina šití bez umrtvení. Dali mi infuzi s Dolzinem(to je opiát), bez toho bych u toho šití asi omdlela. Představa porodu doma? Ani omylem. Ani by to u mě nešlo, kvůli tlaku mi hrozil císařský řez. Ale to je jedno. Jsem ráda, že jsem rodila ve známé porodnici. Všichni byli moc super. Jestli bude někdy druhé mimi, půjdu tam zase
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 10:31:19)
Mila Katko, prave jako PA mela bys trochu vice precist o svym oboru a praci svych kolegyn, ktere pracuji jako domaci PA. S tvym vosokym krevnim tlakem nerodila bys doma ani v porodnim dome ani nahodou. Nikdo z tvych vazenych kolegyn na svoji zodpovednost tebe by se nevzal. Cela opravnenost porodu doma stoji na nasledujicich predpokladech: 1) Doma smeji rodit jen naprosto bezproblemove rodicky, 2) cesta do nemocnici nesmi byt delsi nez 20 min, a byt musi byt snadno pristupny s nositkami,3) definitivni statistika porodu zdravych zen doma a porodnici ukazuje, ze oba dva zpusoby jsou stejne bezpecne (pro zdrave zeny, bez zadnych znamych nebo predvidatelnych komplikaci!!!).
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 10:36:25)
Cizinko a co prvorodička bez problémů v těhotenství? Myslíš, že se nenajdou komplikace?
A všechny maminky co rodí doma, splńují tebou zmiňované podmínky? Já myslím, že ne. Ale ať si každý rodí jak chce, odpovědnost si nese každá sama.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 11:54:47)
Jano, v zemich, kde porod doma je normalni soucasti porodnickeho systemu, doma rodi jen ty todicky, ktere zminene kriteria splnuje, jinak zadna PA s nimi do toho nejde. No a ty nepredvidatelne komplikace. Nevim jestli dobre chapes co to je stejna statisticka pravdepodobnost (kterou prokazaly vyzkumy Holandsku a v jinych zemich), ze vse dopadne dobre. To znamena, ze u treba 100 zdravych zen umre stejny pocet miminek anebo vyskytne se stejny pocet smrtelnych komplikaci. Muze se stat, ze doma nebo v sanitce umre nekdo, kdo by v porodnici by byl zachranen, nebo v porodnici umre nekdo, kdo doma by mozna porodil bez komplikaci (komplikace a nasledna lecba muzou byt vysledkem stresu. Treba matka, ktera je porodnickym prostredim a zachazenim s ni frustrovana, muze se neotevirat, a to bude potrebovat zasahy.) Ale v koncenym statistickym vysledku neni duvod se domnivat, ze porod v porodnici pro kazdou zdravou zenu je bezpecnejsi. Promin, ze vysvetluji ti jako pro maleho ditete, ale nevim, jestli jsi si vsimla muj bod 3) a pochopila jsi, co znamena.
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 17:28:46)
a jééé opět se rozpoutá diskuze o tom,jak jsou domarodky nezodpovědné atd.já rodit doma chtěla.obě těhu byly bez problémů a porody taky.děti byly velké a přesto jsme vše zvládly téměř bez pomoci.a šlo by to bývalo i bez ní.při třetím těhu jsme došli k závěru,že se naše miminko narodí doma..pokud ono samo bude chtít.no ale nechtělo.začala jsem krvácet,udělal se mi obří hematom a zbytek těhu mi opravdově nebylo dobře ani psychicky ani fyzicky.a ač jsem zastánkyně přirozených porodů a jiných věcí ač sympatizuju s doma rodícíma ženama a ač já sama po porodu doma moc toužila,nejsem blbec a i své třetí dítě jsem rodila v porodnici.a vím,že všechny maminky které doma rodí jsou zodpovědné a roozumné.a pokud by něco v těhu nebylo ok tak doma rodit nebudou.
 Olina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(18.2.2006 19:25:53)
To jsi myslím uhodila hřebíček na hlavičku. Já s tebou nejsem za jedno, že všechny maminky, které se rozhodnou rodit doma jsou zodpovědné. Určitě hodně jich je, ale všechny ne.

Vycházím z předpokladu, že jedním z motivů pro porod doma může být strach ze zdravotnického zařízení. A neříkej, že ne, to by nebyla pravda. A strach je špatný rádce. Ovšem kdo ho nemá, zvlášť poprvé, že.

Místopřísežně prohlašuju, že každý si může rodit, kde si troufne. To je můj názor. Je to každého osobní zodpovědnost a právo tuto zodpovědnost nést a povinnost ji nést. I případné následky dobré i špatné.
 Ája a 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(19.2.2006 11:20:29)
Neřekla bych, že ženy rodící doma jsou nezodpovědné. Jen nedokáží domyslet případné komplikace. Třetí těhotenství jsem měla bez komplikací. Přenášela jsem 14 dní a 15 den mi vyvolali porod. Všechno šlo až velmi rychle. Holčička se rodila s nataženou ručkou vzhůru a omotanou šňůrou kolem krku. Lékařka jí musela "zarazit" zpět. Navíc jsem měla dost zakalenou vodu. Nedokážu si představit, že bych rodila doma a tohle se mi stalo. Každá si můžeme před porodem prohlídnout porodnice, okouknout personál a rozhodnout se.
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(19.2.2006 12:03:42)
Ajo,
ja porad nechapu, o co jde. Doma by Ti nikdo porod nevyvolaval, byla bys v nemocnici.
 zufi 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(19.2.2006 14:24:29)
Myslíš, že PA by doma poznala omotanou šňuru a včas by zavelela do porodnice?
Myslím u normálního porodu v termínu, jasně že by přenášený porod asi doma neriskla.
 pavla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(19.2.2006 16:25:59)
moje druhé dítě mělo dvakrát omotanou šňůru kolem krku a porodní asistentka ji odmotala. nevím, proč bych kvůli tomu měla jezdit do nemocnice.
 pavla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(19.2.2006 16:27:15)
upřesnění: narodil se s pupeční šňůrou dvakrát omotanou kolem krku. pokud by porod nepostupoval určitě by se jelo do nemocnice.
 Ivana, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(23.2.2006 17:42:09)
V obou těhotenstvích jsem neměla žádné známky ničeho nepatřičného, bylo vše v pořádku a u obou porodů se mi vyskytly komplikace, při druhém jsem skončila s císařským řezem. Kdoví, zda bych já nebo děti přežila, kdybycvh rodila doma. Proto doporučuji, neriskujte, je rok 2006 a ne 19. století a roďme v porodnici, narodili se tam i princové v Anglii. Hlavně aby tam byl solidní personál a šikovný doktor a ta trocha režimu se vysrží. Také je nejdůležitější, aby tam bylo čisto. Jsem jednoznačně pro porodnici, nevracejte se o 100 let zpět, ztracené dítě vám nikdo nevrátí.
 Katka 1 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 10:43:37)
Já jsem ale neřekla nic proti těm, kdo se rozhodnou rodit doma. Ani porodním asistentkám, které porody doma provádí. Porod doma má něco do sebe. Ale já jsem se prostě cítila bezpečněji v porodnici. Taky jsem psala, že s mým tlakem bych ani rodit doma nemohla. Porodním asistentkám bezmezně věřím, protože vím, že svou práci opravdu umí(aspoň ty, které znám). Já jsem si i na prodním sále připadala bezpečně jako doma. Všechny jsem tam znala a přitom jsem věděla, že když se něco stane, vše je na blízku. Možná kdybych rodila po druhé nebo po třetí, tak bych o porodu doma uvažovala. Třeba to někdy zkusím. U prvního porodu bych si to netroufla. Jasně. Můžeš namítnout, že i u druhého můžou být stejně komplikace. To nevíš nikdy, co se může stát.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 11:07:33)
Katko, samozrejme, jde jen o to, aby kazdy mohl svobodne se rozhodnout podle vlastniho citu, kde dokaze nejlepe se uvolnit a aby kazdemu se dostalo nejlepsi poradny, jestli na to zdravotne ma, rodit doma. Ceska lekarska verejnost musi se zvyknout nechat si nazory na porody doma pro sebe a poskytnout poradnu nebo (v pripade neuspechu) nemocnicni peci pro domorodku bez vyhruzek a vycitek. A take v Cesku domaci porod nebude bezpecny dopotud, dokud nebudou s domacimi PA spolupracovat RZS a porodnice.
 Katka 1 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 11:29:46)
Nejde jen o to, jestli na to má zdravotně, ale hlavně psychicky. Máš možnost volby, ale měla by sis být jistá, že jsi se nakonec rozhodla správně. Jinak u nás toho chybí podstatně víc. Třeba v Rakousku máš celé těhotenství jednu porodní asistentku, která se o tebe stará a pak ji máš u porodu. Tady chodíš do poradny k doktorovi a až v porodnici vidíš, kdo bude tvé dítě rodit a už vůbec není řeč o tom, že by sis PA vybírala. Chtělo by to spoustu změn, pak by možná i porod doma byl běžný.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 11:33:45)
Katko, tak uz jsme za jedno. O vyhodech systemu, kde PA anebo lekar je znamy po cele tehotenstvi, nejdes ode mne na tomhle serveru cele kyble psanicek:-))
 Katka 1 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 11:47:05)
Já myslím, že jsme byly zajedno od začátku, jen to chtělo trochu vysvětlit. Kamarádka se vdala do Rakouska a když se rozhodovala, kde bude rodit, právě díky přístupu, který viděla tady a tam, se rozhodla pro rakousko. stěžovala si na lékaře na ultrazvuku, který ji nic neřekl, ani jestli je všechno v pořádku a tam jí dlouhosáhle povídal, co kde vidí, ručička, nožička, srdíčko, pokaždé ji udělal fotku. Vím, že to taky záleží na doktorovi. Já mám taky spoustu fotek z UZ. Ale to není moc běžné. Většinou si musíš o fotku říct a ještě ji zaplatit. Mluvit o všem, co mi vadí by bylo na dlouho. Ale všechno je to jen o lidech. Myslím, že porodní domy jsou první krok správným směrem. Jednu dobu se mluvilo o omezení rozhodování asistentek. což by znamenalo mít u celého porodu doktora a asistentka by jen plnila jeho příkazy. Naštěstí to nějak vyšumělo. To by byl velký skok spátky. Vždycky děti rodily porodní báby a kolikrát jsou lepší než ti doktoři.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 12:04:30)
Katko, je to nejen v lidech, je to take v systemu a i v osvetovych kampanech. Musi byt ten pacient drahy (podle sumy penez, kterou lekar za nej dostane od pojistovny a ci anebo od pacienta) aby lekar o nej stal... V Nemecku posledni roky probihala osvetova kampan o spoluzodpovednosti pacienta a o nutnosti, aby lekar vse vysvetloval. (Ted to uz se zacina i v Cesku, kritizovat ten "paternalisticky" pristup.) Byla jsem nedavno u pracovni doktorky v Nemecku. Merila mi tlak, a vysvetlovala co vsude co ukazuje, a co z toho da poznat:-))) Zacala jsem si smat - vzpomnela jsem svoje krizove cesty a hadky, kdyz jsem chtela neco se dozvedet o vysledcich testu od svych ceskych doktoru. Mela radost, ze mi udelala takovou radost:-)))
 Katka 1 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 12:13:47)
Ještě pořád máš u doktora dojem, že on je šéf a ty podřízený. Nikdo se tě neptá, jestli souhlasíš s odběry nebo s ultrazvukem. Jasně, kvůli tomu chodíš do poradny, ale to neznamená, že musíš se vším souhlasit. Já jsem například před každou návštěvou v poradně byla tak nervózní, že jsem měla vždycky vysoký tlak. A když jsem šla na internu, kde byla moc hodná paní doktorka a veselá sestřička, tak jsem měla tlak dobrej. Pak už jsem chodila na tlak jen tam a doktorovi jsem ho jen nahlásila. Nechci vyvolat nějaké reakce, ale myslím, že v tomhle jsou doktorky citlivější než doktoři. Můžu se plést. asi záleží na zkušenostech.
 josef 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(18.2.2006 20:03:49)
to neni pravda
zatim vsechny studie dokazaly, ze porody doma jednoznacne zvysuji rizika pro plod i pro matku. Jenom nektere studie se uzavrely s tim, ze vysledky nejsou statisticky vyznamne. Jenomze, kdyz Vam doma umre dite (tak jako umrelo ted pri porodu s p. as. Z.S.) tak Vam bude statistika docela putna.

Pani asistentka Z.S. by mohla vramci zachrany dalsich zivotu uverejnit co se stalo, proc muselo dite umrit a proc prisla pani o delohu po porodu doma.
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(18.2.2006 21:34:00)
Josef,
tak me na nejakou takovou studii odkaz prosim, takhle tady jen placas. A ja Te pak odkazu na nekolik jinych, kteres jeste necetl :o).
 Josef 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(19.2.2006 14:32:11)
Bastian,H.; Keirse,M.J.; Lancaster,P.A.
Perinatal death associated with planned home birth in Australia: population based study
British Medical Journal, 317, 1998
CONCLUSIONS: Australian home births carried a high death rate compared with both all Australian births and home births elsewhere.

Pang,J.W.; Heffelfinger,J.D.; Huang,G.J.; Benedetti,T.J.; Weiss,N.S.
Outcomes of planned home births in Washington State: 1989-1996
Obstet.Gynecol., 100, 2002
CONCLUSION: This study suggests that planned home births in Washington State during 1989-1996 had greater infant and maternal risks than did hospital births

Sorensen,H.T.; Steffensen,F.H.; Rothman,K.J.; Gillman,M.W.; Fischer,P.; Sabroe,S.; Olsen,J.
Effect of home and hospital delivery on long-term cognitive function
Epidemiology, 11, 2000
Our findings raise the possibility that home birth can lead to lower cognitive function in adulthood.

A. Janssen, S. K. Lee, E. M. Ryan, D. J. Etches, D. F. Farquharson, D. Peacock, and M. C. Klein.
Outcomes of planned home births versus planned hospital births after regulation of midwifery in British Columbia. CMAJ. 166 (3):315-323, 2002.
Zaver teto prace byl, ze i kdyz v skupine deti rodicich se doma 3 umreli (minimalne dve by meli sanci v nemocnici) a v kontrolni skupine neumrelo zadne, nejedna se o statisticky vyznamny rozdil !!!! a porody doma jsou bezpecne. Prace byla podrobena velke kritice v kanadskych kruzich.

 Dana 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(19.2.2006 15:08:20)
Já bych jen dementovala to, že paní asistentce Z.S. - asi jste myslel Zuzanu Štromerovou - zemřelo při doma porodu dítě. Je to omyl, nic takového se jí nikdy nestalo.
 josef 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(19.2.2006 15:23:02)
Dite umrelo po prevozu do jedne z prazskych porodnic asi pred mesicem.
Myslim, ze zvazuji zalobu. Doufam, ze se toho chyti media.
 Jarka + 2 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(19.2.2006 15:44:24)
Já tuhle historku o ZŠ slyšela už před třemi lety. A taky ani ne před rokem. Pokaždé se to stalo asi před měsícem, pokaždé zemřelo dítě při nebo po převozu do pražské porodnice, pokaždé matce museli vzít dělohu. Pokaždé to byla historka šířená v rámci těhotenských kurzů. A kdepak jsi k té historce přišel ty?
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(20.2.2006 9:54:09)
Jarko,
taky tu historku znám :-), taky už jí slýchám pár let s tím, že "se to stalo před měsícem". Beru to jako součást folklóru, asi jako historku o tom, jak v Holandsku stojí před domem rodičky sanitka, která obsahuje operační sál a několik lékařů :-)))).
Pohádky mám ráda :-))). Josef zřejmě taky :-))).
 pavla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(19.2.2006 15:52:42)
no tak, pochlub se, kde jsi k této seriózní informaci přišel. přece tu nechceš být za bubáka, kterej si vymýšlí.:-)
 Pavlína&potomci 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(20.2.2006 14:09:06)
Milý Josefe,
s paní Štromerovou se znám osobně a nic podobného se jí nestalo ani před měsícem, ani jindy. Mohla bych vědět, odkud čerpáš informace???

Mimochodem - neslyšel jsi nikdy o úmrtí matky či dítěte v porodnici? Já bohužel ano, a ne jednou. Doufám, že se podobných případů chytí média a porodnice se časem zakážou, neboť je to jasný důkaz toho, jak jsou nebezpečné :)))).
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(20.2.2006 10:51:19)
Jozefe, povykladej to nekde v Evrope:-)).Zadna ze studii neni evropska. V pocetnych severoamerickych statech porody doma zatim nejsou legalni a vede se debata o jejich legalizaci. V evropskych podminkach klade se duraz na rychlou pristupnost nemocnicni pece a to je dost podstatna pointa, nemyslis?
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu PRO JOSEFA 

(20.2.2006 14:36:26)
Bastian,H.; Keirse,M.J.; Lancaster,P.A.
Perinatal death associated with planned home birth in Australia: population based study
British Medical Journal, 317, 1998
CONCLUSIONS: Australian home births carried a high death rate compared with both all Australian births and home births elsewhere.

ZAVER: Australske domaci porody s sebou nesou vyssi rizika umrtnosti ve srovnani jak s Australskymi porody v nemocnicich tak DOMACIMI PORODY JINDE.
Retrospective analysis lends itself to two obvious issues of bias where the author knows what information to look for and therefore unwittingly finds only information that fits the hypothesis; and where the researcher is classifying a cause of death and the underlying pathology may not be documented or searched for, which again allows the author"s argument to be strengthened in a certain direction.
The nature and extent of the data what percentage of births and deaths were reported and to whom are unstated in Bastian et al"s study.1 Readers are not told which states supplied perinatal data for 1989-90 whether the non-participants in the Homebirth Australia register complied with these data collections. Eleven deaths were excluded for reasons not stated. Thereafter the authors still refer to 50 deaths but it is not clear whether there were 61 deaths or the minimum data were available on 39.
Birthweight specific data were available for 1985-8 (table 4). Is it possible to calculate a five year mortality without birthweight specific data and without giving the number of known births over five years? The paper does not reference the source of national figures on birthweight specific perinatal mortality or give the years for which the data were available.
Can gestational age and cause of death be ascertained with any certainty through retrospective case analysis without confirmation from a postmortem examination by a perinatal pathologist? What percentage of the intrapartum fetal deaths (table 4) might otherwise have been described as inevitable spontaneous abortions?
Is it justifiable to compare perinatal mortality internationally? The baseline measurement for a fetal death in Australia is 20 weeks, for the United Kingdom 24 weeks, for Norway 16 weeks, and for New Zealand (until recently) 28 weeks. The political, educational, and social determinants for home birth differ widely between Australia and the countries compared, as do the exclusion criteria and the discrepancies in collecting study data.
What is the link between late neo- natal deaths and home birth? The five late neonatal deaths (table 3) include death from postviral cardiomyopathy, chromosomal abnormality, and the sudden infant death syndrome. Definitions of late neonatal death and the sudden infant death syndrome are usually mutually exclusive.
Should researchers attempt to draw definitive conclusions with regard to shortcomings in perinatal care, risk assessment, rates and severity of intrapartum asphyxia, cause and time of death, and failure to transfer women safely in a study such as this?

Tato studie ma tolik ‘vad’, ze clovek ani nevi, kde zacit. Ale HLAVNE, pokud neni zajisteny system, zeny rodi daleko (velmi daleko) od porodnic, PA nejsou nijak monitorovane, neni zajisten prevoz do nemocnice atd atd, pak I kdyby to cele bylo tak, jak se nas autor snazi presvedcit, neni se cemu divit. Akorat ze o tomhle se tady nikdo nebavi…Pang,J.W.; Heffelfinger,J.D.; Huang,G.J.; Benedetti,T.J.; Weiss,N.S.
Outcomes of planned home births in Washington State: 1989-1996
Obstet.Gynecol., 100, 2002
CONCLUSION: This study suggests that planned home births in Washington State during 1989-1996 had greater infant and maternal risks than did hospital births

The authors of the paper about home births in Washington State explain in the full text of the study that they tried to guess which births were planned home births by excluding results for all women who did not fulfil low-risk criteria. Yet in fact many women who plan home births are not strictly low-risk. Of course, it could be that home births in Washington State would perform worse still if the data were more accurate - but the point is that we do not have all the data which would be needed to make a full assessment.
Dalsim zajimavym faktorem jsou studie, ktere si autor vybral jako odkazy a studie, ktere si vybral ignorovat :o).

The Midwives Association of Washington State:
Childbearing women and health policy makers should be made aware that the study contains numerous flaws and limitations. It is critical to distinguish between planned and unplanned home births when examining birth outcomes. The researchers, by their own admission, could not satisfactorily address this problem using the available birth certificate data and their findings are therefore unreliable. This study alone should not be used to make decisions that could restrict women"s choice of birthplace or access to birth attendants with expertise in home birth.Sorensen,H.T.; Steffensen,F.H.; Rothman,K.J.; Gillman,M.W.; Fischer,P.; Sabroe,S.; Olsen,J.
Effect of home and hospital delivery on long-term cognitive function
Epidemiology, 11, 2000
Our findings raise the possibility that home birth can lead to lower cognitive function in adulthood.

Aaaaah, toto je moje oblibena studie :o)))). Pred zverejnenim odkazu byva dobre sit u kterou studii precist, aby pak clovek nenachytal sam sebe, ze. Nekolik bodu: 1. Jedna se o jedince narozene v letech 1973-1976. Opravdu se v roce 2006 musime bavit o bezpecnosti porodu doma v dobach davno minulych? 2. Jedna se pouze o muze, kdovi, co by se ukazalo, kdyby se studovaly zeny? :o))) 3. Po nejakych 18ti letech se podivat na rodny list a z pouheho faktu ‘Misto narozeni: doma’ vyvozovat nejake zavery, je prinejmensim zvlastni. “The researchers did not know how many of the home births were planned, and how many were unplanned, a problem which for many years bedevilled the UK statistics. Many unexpected births which take place at home (or sometimes in ambulances or taxis) were originally booked for hospital, and these are at very high risk, as the Northern Region Study showed.3
They often arrive precipitately, with no professional present, and there may be additional hazards from whatever caused the unexpected birth e.g. infection, injury or haemorrhage). Many more die, and it would not be unusual if survivors were less likely to be in the best possible state.
In the Danish study, the mothers who gave birth at home were twice as likely to be expecting a third or later child - which would make them more prone to rapid labours. In fact the study proves nothing about a causal effect of home birth on later mental function.”
A nakonec bod 5. Nejvyssi IQ ze vsech skupin prokazali jedinci narozeni v Birth Clinic, tedy porodnich domech! A tam o doktora nezakopnete.
PS: Je samozrejme nutno priznat, ze do tech porodnich domu samozrejme chodi pouze zeny nizkorozikove, coz je dulezitym faktorem. IMHO kdyby se ta studie zamerila na planovane porody doma v terminu, zrejme by dosla k podobnym zaverum (jenze jak to po tolika letech zjistovat, ze).


A. Janssen, S. K. Lee, E. M. Ryan, D. J. Etches, D. F. Farquharson, D. Peacock, and M. C. Klein.
Outcomes of planned home births versus planned hospital births after regulation of midwifery in British Columbia. CMAJ. 166 (3):315-323, 2002.
Zaver teto prace byl, ze i kdyz v skupine deti rodicich se doma 3 umreli (minimalne dve by meli sanci v nemocnici) a v kontrolni skupine neumrelo zadne, nejedna se o statisticky vyznamny rozdil !!!! a porody doma jsou bezpecne. Prace byla podrobena velke kritice v kanadskych kruzich.

Opet musim zkonstatovat, ze pises bludy! Za prve, v kontrolni skupine zemrelo jedno dite, ne ze zadne. A za druhe bys nam mozna mohl vysvetlit, ktere dve z tech trech deti by mely v nemocnici sanci???????
Among perinatal deaths in the home birth group (Table 5), the first stillbirth had no obvious explanation and permission to perform an autopsy was refused by the parents. Fetal demise appeared to have occurred before the onset of labour. In the second stillbirth, a specific cause of death could not be identified by autopsy. The pregnancy had been uneventful, but the midwife ceased to be able to hear the fetal heart during early labour and an emergency transport was initiated. The infant was born at home "tangled in the cord" and resuscitative efforts failed both in transit and on arrival at the hospital. Fetal death was thought to have occurred within a few hours prior to delivery. The infant who died at 2 days of age was the subject of a detailed coroner"s inquest, which could not determine a final cause of death. There was no evidence that the ischemia took place during labour and delivery; fetal heart rate patterns during labour were essentially normal. The baby was extremely asphyxiated at birth, however, and never breathed spontaneously. There was evidence of severe hypoxic ischemic encephalopathy with extensive hemorrhage and infarction in other major organs, indicative of a pre-labour insult.

Omlouvam se, ze je to tak dlouhe a ze mi to tak trvalo, jsem momentalne ponekud zaneprazdnena. Jsem zvedava, jestli se mi jeste dostane odpovedi :o).
Zdravim

 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu PRO JOSEFA 

(20.2.2006 14:54:22)
Tak ja dam pouze dva odkazy, vice muzu samozrejme dodat :o).

1.Outcomes of planned home births with certified professional midwives: large prospective study in North America
Kenneth C Johnson, senior epidemiologist1, Betty-Anne Daviss, project manager2
Conclusions: Planned home birth for low risk women in North America using certified professional midwives was associated with lower rates of medical intervention but similar intrapartum and neonatal mortality to that of low risk hospital births in the United States.

2. Chamberlain G, Wraight A, Crowley P. Home births. Report of the 1994 confidential enquiry by the National Birthday Trust Fund. Carnforth: Parthenon, 1997:107.
Planning a home birth halved the chances of mothers in this study having assisted or caesarean births.
Babies planned for home birth were less likely to be in bad condition (low APGAR score) at birth, even including those transferred to hospital.

Tesim se na odpoved.
 zufi 


Re:  

(19.2.2006 14:20:03)
Josefe, opravdu zemřelo dítě při domácím porodu, kde, proč, napiš více.
 pavla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(19.2.2006 14:40:59)
milý josefe, zajímalo by mne odkud jsi čerpal informace o tajemné z.s.=? a umrtí dítěte při porodu doma.
 IvanaJ 


Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 10:07:17)
je moc fajn, že to dobře dopadlo a přeju vám všem moc zdravíčka.
Nejsem odpůrce domácích porodů ať si každá z nás rozhodne, kde a popřípadě s kým chce rodit. Já bych, ale doma rodit nechtěla ani za nic. Jak píše Hanka, nedokázala bych se plně uvolnit. Mám dvě děti, oba porody v nemocnici, vcelku rychlé a při tom nesrovnatelné.
Pro mě je důležité při rozhodnutí, kam půjdu rodit několik věcí: atmosféra na porodnici, vybavení, možnost volného pohybu při kontrakcích, lékař je jen " doprovod ", JIP pro dítě kdyby bylo třeba.
I když jsem před 1/2 rokem rodila ve fakultní nemocnici, toto všechno bylo splněno včetně manžela u porodu a já na toto dodnes ráda vzpomínám.
 Katka 
  • 

Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 10:08:58)
Myslíte, že porodník něco zanedbal? Já si to nemyslím. Myslím, že zkontroloval odloučení placenty a proto navrhli uspání a vytažení placenty. A nemyslím si, že ty komplikace byly kvůli přenášení. A článek je o něčem jiné, snaží se vysvětlik rizika domácího porodu. Já taky nejsem zastánce porodů doma. A proč? Tady je můj příběh.
První porod, přesně na termín nástup do nemocnice. Už si mne tam nechali, bílkovina v moči. Nebudu popisovat vše, začnu asi od půlky. Při porodu jsem ztrácela vědomí, malého vytahovali VEXem (podtlakový zvon). Měla jsem zkalenou plodovou vodu, takže malému nasadili antibiotika, ošetřili očička, dali mu dýchnout kyslíku atd. Apgar skóre měl 4,5,7 ! navíc taky nešla placenta venku, takže narkóza, velké šití, transfúze 2 dávek ... O komplikacích potom ani nemluvím - nemohla jsem se vyčůrat - nutné cévkování a injekce. Pokaždé cca 2l moče. To by mne taky mohlo zabít.
Já jsem dodnšla vděčná svému lékaři, že mne zachránil, zůstala mi děloha atd. Porod doma bychom nepřežili ani já ani dítě.
Pak mi gynekolog provedl vyšetření a zjistila se vrozená velká srážlivost krve, které byla důvodem mé ztráty vědomí. Krevní sraženinky způsobily mou ztrátu vědomí.
Na druhý porod jsme byli připraveni, měla jsem antitrombotickou léčbu, porod byl pod dohledem 2 lékařů. Vše bylo OK. Placenta odešla, byla jsem při vědomí, prostě pohoda.
Brzy mne čeká třetí porod, tak doufám, že bude OK. Ale určitě bude v nemocnici.
 Katka 1 
  • 

Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 10:20:36)
Tak to sis teda užila. Já jsem po svém prvním porodu. Neměla jsem ho zdaleka tak dramatický jako ty, ale říkala jsem manželovi "nesmím nikdy zapomenout, jaká to byla hrůza", měla jsem šílené křížové bolesti, ke konci už jsem jen brečela bolestí, manžel mě tak silně masíroval, že mě málem přelomil vejpůl. A ty po tom tvým porodu na to jdeš už po třetí. Máš můj obdiv. I když to třetí už asi bude fofr.
 & 


Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 12:37:35)
Katko,

Zadna "rozumna" PA by te s bilkovinami v moci doma rodit nenechala. Alespon to moje mne okomzite poslala do nemocnice.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 12:46:29)
A já jsem něco takového napsala?
 & 


Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 13:05:59)
Katko ty jsi napsala konkretne toto:

Já taky nejsem zastánce porodů doma. A proč? Tady je můj příběh.
První porod, přesně na termín nástup do nemocnice. Už si mne tam nechali, bílkovina v moči. Nebudu popisovat vše, začnu asi od půlky.

Tak ze nechapu proc jsi proti domacim porodum, v tvem pripade by jsi stejne rodila v nemocnici.
 Katka 1 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 13:11:27)
Aha, tak to je omyl. Dneska jsme se tady sešli totiž dvě. Od té doby se píšu jako Katka 1. Ta Katka, co psala ráno, už jiný příspěvek nenapsala. Ten zbytek je ode mně.
 & 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 13:16:27)
Jee, no jo promin. :o}}
 Katka 1 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 13:17:45)
to je dobrý. Hlavně, že se to vysvětlilo
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 16:24:03)
Jo, sešly jsme se tady ráno 2, já jsem netvrdila, že by mne nechali rodit doma, ale byla jsem ráda za nemocnici. Ta bílkovina byla kvůli zánětu močového měchýře. Ale kdybych neměla zánět, tak by mne doma rodit nechali.
Já netvrdím, že se nemá rodit doma, ale já to nedoporučuji a nerodila bych tak.
 Míla,3 kluci 
  • 

Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 13:00:00)
On to porodník dělá,bohužel se někdy stane,že po porodu miminka se placenta neodloučí.A pokud se neodloučí do deseti minut,musí se bezpodmínečně vyndat chirurgicky,jinak rodička vykrvácí.Vím o čem mluvím,sama jsem si tím prošla při porodu druhého syna.A pokud by se to stalo při porodu doma,na 100% bych zemřela.Jsem šťastná,že jsem rodila v nemocnici,jinak bych už tady nebyla a naše děti by neměli maminku.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 13:21:38)
Milo, je to ovsem velice bezna porodni komplikace, a domaci PA jsou skolene jak pri nej postupovat. Takova matka bez pochyby by byla prevezena do nemocnici. Ten chirurgicky zasah nemusi byt az tak okamzity. Casove moznosti asi by ti lepe vyjasnila Katka PA, totiz v oboru pracuje.
 Katka 1 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 13:32:50)
Normálně se na placentu čeká i půl hodiny, pokud žena nekrvácí. Dá se taky aplikovat injekce na stažení dělohy Methylergometrin.Po tom taky může k odloučení placenty dojít. A pokud ne, tak se přistoupí k vybavení placenty pod narkózou. Není to až tak akutní, jak píše Míla. jestli ji uspávali hned po deseti minutách, tak to bylo dost rychle. I v porodnici trvá, než přijede anesteziolog a než tě uspí. Je to celkově otázka asi hodiny od porodu plodu.
 Míla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 14:34:30)
To je sice pravda,ale pokud z Tebe teče krev proudem a léky moc nepomáhají,tak věř nebo nevěř,je to dost akutní.A tady už jde o život.Jelikož jsem hodně krvácela,placenta nešla ven,léky nepomáhaly,rozhodl se porodník po deseti minutách k tomuto kroku.Nevím za jak dlouho dorazili z ARA,aby mě uspali,rozhodně to natrvalo půl hodiny.Sice nejsem odbornice přes porody,ale píšu z vlastní zkušenosti a pokud tato častá komplikace u někoho jiného probíhala méně bouřlivěji než u mě,tak se omlouvám,asi jsem výjimka.Milá Katko,jsi sice "odborník",ale ne vždy jde vše,tak jak píšeš.
 Olina 
  • 

Promiň cizinko, 

(19.2.2006 10:42:09)
ale ty tady mluvíš o té nevyšlé placentě, jako kdybys to měla v malíčku a měla jsi dvě atestace. To, že jsi rodila, něco sis o tom přečetla a s někým jsi o tom mluvila neznamená, že jsi na to odborník.

Pokud spekuluješ o vyznání nebo o etice, má tvůj osobní názor velkou cenu, ale pokud jde o krvácení z dělohy tak ne.
 Peggy,dcera 3,syn 1 
  • 

CIZINCE 

(20.2.2006 9:24:43)
Nevím,z čeho jsi usoudila,že takový chirurgický zásah nemusí být až tak okamžitý.Nejsi odborník a nic o tom nevíš.Nejspíš ses do takový situace nikdy nedostala,tak nezpochybňuj jiné.Pokud budeš číst dál,dočteš se,že i Katka1,na kterou jsi odkázala Mílu,potvrdila,že když se placenta neodloučí a rodička krvácí tak pak je fofr.Naopak,když nekrvácí,čeká se i hodinu.Z toho co jsem četla,ale Míla krvácela.Buď tak laskavá a příště než napíšeš takovou kravinu,si nejdřív zjisti o co vlastně jde!Nebude docházet k nedorozuměním.
 cizinka 
  • 

Peggy a Olino, 

(20.2.2006 10:56:08)
Doufam ze obe dve jste chodily do skoly. Rika vam neco pojem stejna ci podobna statisticka pravdepodobnost, na ktere odkazuji studie o bezpecnosti domacich porodu? To by mel pochopit i laik a ani nevim, jestli na to je treba mit maturitu:-))Jestli vam to nerika nic, tak kouknete se na moji odpoved Jane tam na hore.
 Peggy,dcera3,syn1 
  • 

Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 13:26:47)
CIZINKO,doufám,že jsi chodila do školi Ty.Protože jestli ano,měla bys umět číst!Nepsala jsem nic o statistice domácích porodů ale reakci na Tvou odpověď pro Mílu ze dne 17.2.2006,13:21:38 hodin.Prosím,čti vše pozorněji,nebude docházet k nedorozumění!
Já proti porodům nic nemám,tak nevím,proč mě tady napadáš nějakýma statistikama.Jsem zastánce toho,že žena si má svobodně vybrat místo,kde chce přivézt na svět své dítě.Ať je to v porodnici nebo doma je to jen a jen na ní a ostatní by to měli respektovat.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 14:11:02)
Peggy, domyslet si jak jsem to myslela, staci par logickych kroku. Jasne, existuje par docela beznych, ale nepredvidatelnych porodnich komplikaci, ktere, kdyz se vyskytnou v domacim prostredi, jsou nebezpecnejsi. Kdyz dojde k silnemu krvaceni, tak ve skutku zalezi na tom, jak rychle dotycha pani se dopravi do OS, a samozrejme, ze v takove situaci porodnicni rodicka je ve vyhode. Ale jestli definitivni statistika ti ukaze, ze ze stejneho mnozstvi zdravych zen umre stejny mizivy pocet v porodnici a doma, tak co podle tebe to vypovida, ha? Podle mne, to, ze bohuzel nemuzu predvidet presne kde a od ceho u porodu umru. Muzu jen vedet, v kterem prostredi a s kim budu se citit bezpecne, a co nejlepe vyhovuje me povaze. A podle toho se rozhodnout.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 14:36:47)
Peggy, jestli prozkoumas casove poradi prispevku, tak zjistis, ze Mila upresnila, ze silne krvacela az po moji odpovedi. Ja skutecne nejsem odbornik (a take jsem prece poprosila o upresneni Katku), ale o tom, ze muze se neodloucit placenta, se doctes na temer kazde webstrance, a v temer kazde knizce pro tehotne. Je to ve skutku jedna z nejbeznejsich veci, ale vsude se pise, ze vetsinou neni s tim zadny fofr:-)). Jeste bych chtela vedet, k jakemu nedorozumeni kvuli mne doslo:-)? Ja si myslim, ze samotny prispevek Mily, pokud byl mineny jako prispevek o nebezpecich domacich porodu, byl nedorozumeni. Sama pozdeji upresnila, ze na porod doma si vubec necitila, a tehotenstvi bylo rizikove. Tak o cim tady diskutujeme:-)?
 Peggy 
  • 

Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 15:29:33)
Cizinko,
K nedorozumění asi dochází pořád,protože Ty pořád píšeš o statistice dom.porodů,a já píšu na Tvou reakci na Mílu.A Ty jenom statistika a statistika.Znovu opakuji,že proti porodům doma NEMÁM ANI TO NEJMENŠÍ.Tak už prosím Tě,na mě nechoď s žádnou statistikou.Toho časového posunu u přízpěvků od Míli jsem si všimla.A Míla upřesnila to s tím krvácením po reakci Katky1.(omlouvám se,pokud se pletu).Nepleť mě,prosím, do svých statistik,nikdy jsem nepsala ani pro ani proti porodu doma.Každý si může vybrat.Ale nevnucuj mi něco,co jsem nenapsala.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 15:35:52)
Peggy, ok, ja jen jsem ti vysvetlila, jak moje odpoved o statistice souvisi s tvoji reakci na moji odpoved Mile.
 Peggy 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 15:38:11)
Cizinko,
dobře beru.Uzavřeme mír?
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 15:33:55)
Cizinko, Peggy a ostatni,
V R. 2000 probehla studie vsech porodu doma v celych USA a Kanade s kvalifikovanymi PA. V tom roce to bylo 5 418 zen. Z techto zen jich 5 bylo prevezeno do nemocnice kvuli poporodnimu krvaceni urgentne (pop. krvaceni byl prvotni duvod) a u 7 zen to byl druhotny duvod k prevozu. Zadna z tech zen nevykrvacela ani nezemrela. Mmch. nezemrela vubec zadna zena z tech 5 418.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 15:45:35)
Aido, klobouk dolu, ze si tomu venujes vazne, kdyz diskutujes. Ja ted o porodech ctu jen az neco nahodou mi padne do ruky . Jinak jsem pokousela vysvetlit hypoteticky, jak asi posuzuje statisticka bezpecnost porodu, proto ze jsem mela pocit, ze ty uminenejsi odpurkyne to nechapou. Bohuzel se stava, ze nejaka rodicka sem tam umre. Ale z jakeho duvodu - nevim:-)).

Peggy, ja jsem ve valce ani nebyla:-)).
 Peggy 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 15:53:36)
Cizinko,
já jsem to tak trochu cítila.Tak OK.Ale řeknu Ti,že vás fakt holky obdivuju,že jste rodily doma.Já jsem v tomhle posera.Opravdu vám všem patří můj obdiv.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:00:31)
Peggy, jestli tvuj obdiv byl pro mne, tak vracim ti ho zpatky - ja jsem totiz rodila v jedne "liberalnejsi" ceske porodnici, a dopadlo to vse dost mizerne a vubec neobdivuhodne:-)). Jak se tady casto rika, mela jsem smulu na lidi. Ta spatna zkusenost spise mi pohani angazovat se do techto debat - podle meho nazoru v lidskem a ohledoplnem pristupu cesky porodnicky pristup i v tech pokrocilejsich porodnicich ma jeste hodne co dohanet.
 Peggy 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:04:58)
To jsem nevěděla,nevím jestli jsi o tom psala nebo ne, ale jinak s Tebou souhlasím.Všechno je v lidech.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:12:19)
Cizinko,asi toho víš o porodech doma hodně. Nevíš, jak se to po porodu doma dělá s dítětem? V porodnici se dělají odběry, kontroluje se žloutenka, krevní skupina, očkování. Když jsi s mimčem doma, tak jak se tohle dělá? Třeba krevní skupina je dost důležitá(v případě matky Rh neg nebo skupiny O)
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:15:55)
Katko,

nejsem sice Cizinka, ale chci jen napsat o te krvi...

Krevni skupina a Rh faktor se prece zjistuje uz na zacatku tehotenstvi...ne?
Takze pokud by v tom byl problem - s Rh, tak te - podle me - doma nikdo rodit nenecha....

Ale Cizinka ti urco napise vic:-)))
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:19:58)
No to jo, ale zjišťuje se taky skupina miminka u zmíněných případů. A žloutenka se třeba v porodnici, kde jsem byla kontroluje 2x denně. A taky pokud má člověk problémy s kojením, je vděčný, že je v porodnici, kde mu poradí. Já jsem teda aspoň za to byla vděčná. Taky měla malá žloutenku a musela jít na fototerapii. To pak stejně do nemocnice musíš. Otázka je, jestli pak vezmou taky tebe nebo tam musíš mimčo nechat samotný.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:27:33)
Katko,

vzdyt rikam, kdyby byl problem s krevni skupinou, nenecha te nikdo rodit doma...

A ohledne ostatniho, nevim. Nejsem zbehla v porodech doma. Ale myslim, ze pak s mimcem musis k pediatrovi na vysetreni nebo muze on k tobe domu...to asi zalezi na domluve. V zadnem pripade te nikdo nemuze prinutit nechat mimi v nemocnici samotne!!!!!!!!!
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:39:59)
myslíš, že krevní skupina je kontraindikace k porodu doma? Vždyť jde jen o zkontrolování skupiny miminka a případné injekci protilátek. Nemyslím, že kvůli tomu nemůžeš doma rodit. Jen se to musí zkontrolovat. Akorát tím ale zaměstnáš několik dalších lidí.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:48:02)
Ja to nevim...nemam s tim zkusenost. Jen pisu, ze kdyby to problem byl, asi by te nikdo rodit doma nenechal.

A proc zamestnat vic lidi? Krevni testy udela stejny pocet lidi a kdyby bylo treba pichnout protilatky, udela to zase stejny pocet lidi, ne?
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:53:22)
napsala jsem to špatně, není potřeba více lidí, ale času. Protože buď k tobě musí někdo přijít, což je víc času, než když je člověk v porodnici v práci. Nebo musíš někam ty.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:55:55)
Tak to uz je ale na rozhodnuti kazde z nas, ne? Myslim, ze ty, co se rozhodnou rodit doma, si vsechno zaridi a o vsem se informuji....svym zpusobem je obdivuju, ja bych na to odvahu nemela. A hlavne, musi to byt v CR dost problem si tohle vsechno zaridit a vydupat...
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:58:53)
No to je právě to, co jsem tím myslela. Teda hlavně mě zajímalo, jak se to dělá. Ale taky jsem se ptala právě proto, že mi to příjde dost náročné. Po porodu toho člověk má dost a ještě se starat o tohle všechno. Ale asi to za tebe z velké části obstará ta porodní asistentka. Takže možná to tak strašné není.Nevím. Právě proto mě to všechno zajímá. Mám málo informací.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 17:03:18)
Tak to vsechno by ti rekla nejlip nejaka domorodka :-) Ja znam jen Sylvu Š.(tady z Rodiny) - treba se tu objevi a napise ti odpovedi na tve otazky...
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 17:05:24)
Přijel mi manžel, tak musím končit. Musím mu nachystat něco na stravu. Jinak Danielo, jestli si pamatuješ, jak jsme si psaly o těch dietách, tak už jsem zhubla skoro čtyři kila. Všechny zdravím. Čau
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 17:09:52)
Tak super!!!!!!!!!! Gratuluju!!!! A pujde to dolu jeste vic, uvidis....

Tak hezky den!!!!
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 17:23:49)
Katko,
tak jsem se tu dneska na chvilku objevila :-), jak předpověděla Daniela.
Já nevím, mně porod doma nepřipadá nikterak náročný z hlediska zařizování, ono to je (asi jako všechno) především o lidech.
Po porodu není kam chvátat, naše dětská doktorka nabídla, že přijede k nám, jenže bylo hezky a nám se chtělo ven, tak jsme za ní vyrazili sami. Během pár dní po porodu je třeba NUTNĚ udělat jen odběry krve (si myslím, nejsem si jistá), to se dá doma udělat v pohodě (nemyslím svépomocí :-)), a jinak je na všechno času dost.
Úklid po porodu u nás obnášel opláchnutí vany, miminko se mělo čile k světu a k mléku :-), navařeno jsem měla, máma mi stejně přivezla slepičí polívku, na kterou jsem se moc těšila, akorát mé starší dítko poněkud zvlčilo, ale to by bylo ještě mnohem horší, kdybych byla v porodnici :-).
Vlastně bylo protivné šití, to jsem si musela dojet do porodnice, takže bych uvítala, kdyby byl dostatek PA, které by k porodům doma chodily a podle potřeby by i zašily.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 17:30:13)
Ahoj Sylvi!

DEkuji za objeveni se :-)))

Je to pro me zajimave cteni....dokonce jsem zacala zvazovat ambulantni porod...ale dost predcasne, nejsem jeste ani tehotna :-)))

Ale stejne myslim, ze nakonec ty 4 dni v porodnici zase vydrzim....jestli se to teda podari....

I tak diky za info...
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 17:35:29)
Ahoj Danielo,
obojí má své výhody i nevýhody :-). Možná je nejlepší rozhodnout se podle okamžité situace, tj. třeba podle kuchaře v nemocniční kuchyni :-))). Odejít můžeš kdykoli, třeba pár hodin po porodu nebo druhý den...
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 17:48:25)
No ja vim....jen nevim, jak to zvladnu...ale je to vazne predcasne :-)

Ale je fakt, ze bych byla po porodu hned domu jit mohla, nic mi nebylo, nebolelo, Klarka byla taky v poradku...jenze tenkrat jsem ani nevedela, ze to jde a nemela jsem uz vubec odvahu...Ted uz bych si nejspis prosadila svou....

No uvidime...

A jak bylo?:-) Neuplavali jste?:-)
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 18:03:42)
Danielo,
okolo Berouna nám nebylo moc veselo, ale máme zkušenosti ze srpna 2002, to jsem vplula k nám do domu s kabelkou přivázanou na hlavě :-).
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 18:11:09)
Sylvi,

no nazdar:-)
Mamka mi rikala, ze se tam vcera jeli podivat a ze uz to bylo klidnejsi...
Ty jsi ale odvaha...to ti povim...:-)
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 18:28:20)
Danielo,
my jsme naštěstí okolím Berouna jen PROPLOUVALI :-), pak jsme pluli dál na sever, a to už jsme zas převážně jeli :-)))).
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 18:33:19)
:-))))) Jesteze tak :-)))))
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 17:47:12)
Sylvo,
to je teda zajimave, ja myslela, ze Ti PA dorazila pozde, ale dorazila. To ony nezasivaji?
Jinak tady v UK po porodu zkontroluje mimi PA. Pediatra moje dcera jeste nevidela za ty skoro 3 roky, obvodni lekar je rodinny. Tam jsme zavitali poprve kdyz byly dceri 3 tydny a to jen diky tomu, ze jsme meli autonehodu. Jinak by doktora videla az v 8 tydnech na tzv. 6ti tydenni prohlidce (v 8 tydnech ji delaji proto, ze se spojuje s ockovanim, ktere tu zacina driv nez v CR a protoze neni povinne, tak se takhle snazi naockovat co nejvice deti). Ta 6ti tydenni prohlidka je jedina, kde se ucastni lekar, dale se pak chodi k tzv. Health Visitor, coz je takova sestra s nastavbou:o) a ta sleduje vyvoj ditete (tez neni povinne, byli jsme asi 2x na prevazeni...). Odber z paty dela PA doma. PA dchazi zpocatku denne, pak obden a 10 dni (nekdy vice, zalezi na stavu matky a ditete) predava do pece Health Visitor.
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 17:49:46)
10 dni po porodu tam melo byt :o).
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 18:00:08)
Aido,
jo, měla jsem PA a přišla pozdě, ale byla u mě jen jako dula, a duly nezašívají :-).
Ale byla jsem za ni moc vděčná a zrovna tohle byla jen nepatrná vada na kráse mého domácího porodu :-). Pro mě bylo důležité, že poznala, že by šití bylo třeba.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:43:59)
KAtko, moc nevim, jak jsem psala pro Peggy, na vlastni kuzi jsem to nezazila. Aida, jestli je tady pritomna, ti odpovedela podrobneji, jak se to dela v UK. Muzu ti odpovedet jen to co vim. PA musi si udelat specialni atestitaci, aby mohly delat domaci porody, a ta zahrnuje i odbornou peci o novorozence. V nekterych nemeckych zemich se praktikuje, ze na konec porodu prijde druha PA, aby byly 4 ruce, a kazdopadne jeden par pro miminko. Po porodu denne prichazi PA na navstevy. Odber krvi podle meho laickeho nazoru muze se provest kdekoliv (z lekarskych ordinaci take prece neposila se krev hned na laborator):-). No a na vsichni rutinni vysetreni miminko se doveze k pediatrovi nebo v pripade potreby na specializovane pracoviste - jak se to vlastne dela i v Cesku. Rozdil asi je jen ten, ze tam, kde vsechni cleny systemu porodnicke peci spolupracuji, nemusi matka tolik vyslapat se vsechno samo - o vsem zustane matka poucena od sve PA. Ale ceske domorodky to taky dokazou.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:50:15)
Právě v tom jsem si říkala, že je plus pro porodnice. Všechno ti tam udělají a nemusíš se o to starat. Nemusíš po porodu s několikadenním miminkem cestovat k doktorovi. Jasně, musíš mimčo z porodnice odvést, ale to je jedna cesta. Příjde mi to složitější, když jsi doma. Nevím, možná to tak není.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 17:06:07)
Katko, to je zase otazka povahy. Ja do porodu doma asi nebudu mit uz vek (v pripade jestli budu mit dalsi dite), ale po porodu v porodnici ci p. dome bych nezustala (samozrejme jestli nebyly objektivni zdravotni duvody tam zustat). Ty kontroly a koukani prez rameno mne frustrovaly. Ja ctu rada, a teoreticky o pece o miminko jsem vedela vice nez sestry. Jejich znalosti a rady spise se omezovaly na vyklad pro rocnik jejich zdravotni skoly, kazda mlela sve a kritizovala mi za to, co jsem delala podle pokynu predchozi. Nebyl to zadny horor, ale pro rodicku, vynervovanou po porodu je to neprijemny. A zvlast neprijemny pro nekoho, kdo zatim byl zvykly na uctyplne jednani. Pri samostatnem kojeni ja uz jsem sama pozadala, aby sestra odstoupila na par metru dal, jestli uz chce na mne cumet. Pochvalila mne, a meli jsme to za sebou:-)), na stesti. Vadi mi take to, ze v porodnicich vari dost neohleduplne pro potreby kojicich matek (a to plati nejenom pro Cesko). V porodnici jsem si vubec nevyspala. Za vareni a uklid doma si rada nekoho zaplatila, jestli to nezaplati moje pojistovna (coz nektere za nekterych okolnosti delaji). Takze jestli zhrnu, psychicka pohoda a klid doma mi stoji zato.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 9:20:09)
Já bych si sama s kojením asi neporadila. Malá se neuměla přisát. udělala mi hned modřiny. Sestřička mi potom dala klobouček. vím, že to existuje, ale vůbec mě to nenapadlo. Měla jsem málo mléka a museli jsme malou dokrmovat. Bylo to dost na nervy i v porodnici. doma vůbec nevím, jak bych to zvládla. Je fakt, že některé sestřičky mě dost štvaly. Měla jsem Kačku od čtvrtého dne na fototerapii a na kojení mě volaly. Některá sestřička mě volala pokaždé a povzbuzovala mě, že se určitě rozkojím, jiná se na mě vykašlala a když jsem tam šla, tak jsem třeba zjistila, že malou dokrmuje bez toho, aby mě zavolala. Nebo že ji dokrmila a pak mě volala na kojení. Byla jsem dost vsteklá a taky jsem to obrečela. Ale záleželo, která sestřička tam byla.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 10:12:47)
KAtka, to je opravdu debata o vkusu a i o zkusenostech. Mi se zda, ze z poporodni "peci" jsem nemela nic, spise vse zdalo jako vymysleno na to, aby matka se citila bezradna a neschopna. Takovy dalsi priklad: pred porodem jsem si ptala vrchni sestry a doktorky, co mam si do porodnici vzit. Obe ujistily, ze hygienicke potreby pro miminko dostanu. Skutecnost vypadala tak, ze ani ubrousky na cisteni zadecku, ani obycejna vata nebyla. Pampersky 4 na den. Prebalovaci pult vzdaleny od drezu prez cely pokoj. Zavolana sestra arogantni, pry ted nemaji nic, at mi to prinese manzel. No prinesl, ale bylo snad nutno lhat, ze budu zasobena vsem co potrebuji? Jestli by mi rekly, ze nebudu mit ani kosili a vlozku, tak bych si je bez hnuti brvou koupila... Z druhe strany mozna, ze jestli bych nemohla si poradit doma, nebo jestli bych musela kvuli nejakemu problemu z dvoudennim novorozencem k doktorovi vypadalo by to jinak. Ale kazdopadne, domorodky nezustavaji uplne bez pomoci. Jak jsem psala, PA denne prichazi nekolika dni. A svoji PA prece znas, vybrala jsi sama, a ji zalezi na svoji osobni reputaci, tak nebude ani drza. A blba nahoda potkat nekoho bez vztahu ke sve praci vubec nehrozi...
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 10:20:09)
Vybavenost asi záleží na porodnici. Já jsem dostala osm plenek na celý pobyt. Když byla malá u mě, musela jsem mít své ubrousky a potom i plenky. ale když byla na té foto terapii, tak mi tam dávali i plenky i ubrousky. Vložky mi dali, ale měla jsem svoje, tak už jsem jim potom neříkala. Takže nevím, jestli by mi ještě dali. Jelikož vím, jak to v nemocnicích chodí, tak jsem měla všechno svoje. Jinak máš pravdu s reputací a vztahem k práci. To záleží na lidech. V porodnici záleží na tom, kdo ti příjde na službu a jakou bude mít náladu.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 11:09:36)
Katko, ja jsem nemela poneti jak to v ceskych nemocnicich chodi. Muj muz je Cech, ale s nemocnicemi take nemel zadne zkusenosti, a tak mi nemohl poradit, kterym mrakum reklamnich lzi porodnice, ktere na mne pousteli pred porodem, nemusim verit. Ja totiz pochazim z kultury, kde se nikdo nestydi se priznat, ze neco nema nebo ze neco stoji penize. A mam pocit, ze i v Cesku v jinych sferach existuje pojem solidniho jednani - a ten zahrnuje zakaz lhat a davat nesplnitelne sliby. Ja vzdy jsem myslela, ze nemocnice je solidni instituce:-)).
Paradoxne v Cesku jedine domorodky vedi, s kim se u porodu setkaji a kdo se o nej bude se starat. Existuje jen malinkata hrstka gynekologu s porodnickou praxi. Jak se zarizuje soukroma PA, ktera by pecovala o rodicku pred i behem porodu, mi zatim neni jasno (nemyslim jako doprovod, ale jako skutecna PA). Vsichni jini sazeji na stastnou nahodu - a pokud v nemocnicich chodi tak jak chodi, je to dost riskantni sazka, podle meho nazoru:-)).
 katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 11:17:02)
Vždycky záleží na tom, na koho narazíš. Nejen v porodnici, ale všude, kde musíš jednat s lidmi. Platí to i na opak. Někdy taky sestra může narazit na zlého, agresivního pacienta. Nejednou jsem si to zažila. Prostě s tím musí člověk počítat.Zijeme ve společnosti s ostatními lidmi a tak prostě někdy narazíš na blbce.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 11:37:42)
Katko, ale to dost zalezi, jestli narazim na zlomyslneho ci hloupeho cloveka kdyz mi neco boli, kdyz jsem pod vlivem rozladenych hormonu anebo kdyz mam strach o svoje miminko, anebo jestli jsem v pohode. Zalezi na tom take, jestli kulturni vyspelost personalu nemocnice a ekonomicke uvazovani veli jim jednat s pacientem jako s klientem nebo s nim vsichni jednaji jako s tim ubohym zebrakem, kteremu rozdavaji milosti ze statu... Take dost zalezi u porodu, jestli alespon nekdo s personalu rodicku zna. Ja verim, ze nekdo v potu, bolestech a v porodnim omameni nevypada jako citliva a inteligentni osoba, ale to jeste neni duvod s ni jednat jako s blbcem bez lidskych citu, ktereho pak nikdy uz nepotkaji a za sebe nebudou muset se za sebe stydet. Hodne veci jsou zakodovanych v systemu - a Cesky mohou ho menit jedine tim, ze svoje prachy s pojistovny nebo vlastniho uctu ho poslou tam, kde se o nej staraji na urovni. PA mohly by ho menit tim, ze treba se pouci od moudrejsich sousedu a prejdou na zpusob individualni peci. Take organizace PA maji vetsi moznosti ovlivnovat reformy nez nazory jedincu.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 11:45:08)
Já jsem měla štěstí. Všichni na porodním sále byli super. Takže si nemůžu stěžovat. Nevím, jestli je to někde až tak hrozný, jak píšeš. ale je to možné. Proto si musíš dobře vybrat. Jestli budeš rodit doma nebo si vybrat dobrou porodnici. a to je to, co je na každém. aspoň máš možnost volby. Dřív jsi musela jít rodit tam, kam jsi patřila podle spádu.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 11:48:04)
Ahoj Kato!!!

Ja rodila ve stejne porodnici jako Cizinka a nemuzu si stezovat na nic....

Takze je to vazne o lidech...
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 11:54:45)
Ono taky záleží, co od toho očekáváš. Pamatuji si, jak jsem chodila na praxi a na sále byla moje učitelka ze střední školy. Přijela už hodně otevřená a stačilo jen zatlačit. Ale ona se pořád dožadovala nějakých moderních metod, které se používají v první době porodní - balón apod. nechtěla pochopit, že už bude rodit. Takže ona byla naštvaná, že nevyužila možností moderního vedení porodu a na sále z ní zase byli všichni na prášky, že je nenormální. Podotýkám, že rodila po druhé a byla to zdravotní sestra. Takže to nebyla nějaká ustrašená neinformovaná prvorodička, u které bych to třeba i pochopila
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 12:11:59)
Katko, ja fakt jsem mela prehnane ocekavani, jako na Cesko. Jsem totiz myslela, ze jsem v civilizovane zemi, ktera od svych sousedu rada se pouci. Tehdejsi primar psal hezke clanky, a svoje staze v Rakousku snazil se zviditelnit.(Myslim, ze za penize, ktere byly na nej utracene hlavne se koupil auto). (V diskusi se doctes, za jakych okolnosti jsem s nim potkala). Tak jsem ocekavala, ze pristup bude vice mene podle doporuceni WHO. Bohuzel jejich "modernita" se omezila na to, ze se udelaly oddelene porodni boxy, na podlahu se pohodilo par pomucek (kdyz jsem je prohlizela, ani ve snu mne nenapadlo, ze v teto porodnici stale casto se rodi na zadech) a zrusila se priprava. Cesky rikaji, ze to uz je hodne, ja si myslim ale, ze malo.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 12:16:52)
Dívala jsem se na ty příspěvky, co jsi psala, ale jsou moc dlouhé, tak se mi to nechce číst. s tvým způsobem psaní je to náročnější. Nezlob se, nemyslím to nijak zle, jen to čtení dýl trvá. Kde jsi rodila? jen tak pro informaci. Jsem taky z moravy
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 12:22:32)
V brnenkych Bohunicich. Tak s tim nic nedelej. O tom co jsem zazila mi nejde psat ani kratce ani bez emoci:-((
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 12:31:18)
No tak to si můžem popovídat, protože já jsem tam taky rodila a taky jsem tam chodila na praxi.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 15:26:11)
Katko, že se vám vměšuji do diskuze - přiznám se, že jsem tak trochu nepochopila tvůj příspěvek o tvé učitelce.

Takže - ona přijela do porodnice a dožadovala se balónu, či jiných "moderních metod". Proč? Asi buď proto, že (navzdory otevření) se jí ještě tlačit nechtělo a posezení na balónu jí přinášelo úlevu nebo třeba i se jí tlačit chtělo, tak si hledala polohu, ve které by se cítila co nejpohodlněji, aby jí tlačení šlo dobře. Oproti tomu personál nemocnice byl toho názoru, že se jí tlačit musí chtít a musí být pohodlná ta poloha, kterou oni jí nabízí. CHápu to správně? Pokud ano, tak se na mne nezlob, ale ani trochu se jí nedivím, že byla nespokojená Zvlášť pokud tam šla s informací, že "moderní vedení porodu" v té dané nemocnici není žádný problém.

Nějak nepředpokládám, že by tam přišla s tím - sice se mi chce tlačit, ale chci si ještě chvíli užít porodu, takže budu tlačení schválně zadržovat, abych si mohla vyzkoušet všechny zdejší pomůcky pro vedení porodu. Aha, to vlastně ty sama píšeš, že takhle to nebylo, že "nechtěla pochopit", že bude rodit, takže s pocitem na tlačení tam asi opravdu nepřišla.

S.+++

 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 11:59:01)
Katko, ja jsem vybirala podle toho, co porodnice o sobe napsala, podle toho, co jsem vedela od svoji doktorky a podle reputaci (moc znamych s porodnimi zkusenosmi ale tehdy nemela jsem, do Ceska jsem se prestehovala definitivne uz tehotna. Ukazalo se, ze to vse bylo neopodstatnene reklamni lzi a dojmy dost nenarocnych a nepremyslivych lidi. Pak jsem mluvila hodne o tom se svymi kamaradkami, lekary a parem PA se zahranici. Skutecne hodne z mych zazitku jim pripadalo jako horor - nejsou to jedine moje predstavy o lidskosti, ktere od tech moravskych se dost podstatne lisily. Jestli te to trochu zajima, popsala jsem je naposled v dost bourlive debate s Bibi (brnenskou gynekolozkou) v diskusi ke clanku Prirozeny porod I. Na stesti s ni take dosly jsme ke slusnemu zaveru. Nasla bys to v skupine clanku "Briska".
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 12:04:56)
Psala jsem, že je těžké si vybrat dobrou porodnici. Každý může o té samé mluvit rozdílně. Aspoň víš, že už tam nepůjdeš. Jinak nevím, co bych ti na to napsala, opravdu mám jen tu dobrou zkušenost.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 12:20:54)
Katko, ja vim. Jestli bych porodila za dve hodiny, nebo bych mela stesti na PA, mela bych asi take jine dojmy. Neber to, co pisi, jako utok, spise to delam proto, ze vim ze jsi PA, a mozna bys mela z mych nazoru par podnetu, co a jak by se dalo v tvym osobnim pristupu nebo v praci tvych kolegyn vylepsit.
 katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 12:29:11)
Já si myslím, že jsem na pacientky byla vždycky milá a byly u mě na prvním místě(myslím v práci). Nejsem moc náladová a práce mě bavila, takže jsem tam chodila s dobrou náladou. Pracovala jsem dlouho taky na onkologii a tam je přístup možná ještě důležitější než na porodním sále. Nebo přinejmenším stejně důležitý. Je fakt, že ne všechny se chovaly jako já. Jedna sestřička, mladší než já, byla drzá na nás i na pacientky občas křičela, když měla blbou náladu. Byla to Slovenka a už tam nepracuje. Ale co s tím můžu udělat? S takovým člověkem nic nenaděláš, akorát se s ním můžeš hádat. A to pak jsi naštvaná i ty.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 12:43:22)
Katko, problem Bohunic neni ten, ze na tebe nekdo neni povrchne mily ci zdvorily. V Bohunicich spatnou povest maji detske sestry, na oddeleni sestinedelek par zenskych sester byl opravdu zlatych. V noci na porodnim salu vlastne PA na mne mila nebyla, ale po smene problem byl spise ten, ze ta holcina vubec nevnimala moje prani, a ani nesnazila se pochopit, co mi by pomohlo. Mozna byla i docela fajn pro nekoho, komu by vyhovoval jeji telocvikarsky pristup, ja ani nechci zverejnovat jeji jmeno, proto ze nejsem si jista, jestli to si zaslouzi. Problem byl ten, ze ja jsem s ni nerozumela vubec, a bych ji nikdy predem nezvolila. Jak dulezite pro mne to je bohuzel pochopila jsem uz u porodu. Ja uz nemam cas a ani sily to, co mi vadilo, po nekolikate rozepisovat. Jsem ted uz v casove nouzi, a tak nebudou moje prispevky ani spravnejsi. Myslim, ze v kratsi forme jsem vylozila svoje stiznosti v Denniku koule - dokonceni, zase v diskusi s Bibi, v Prirozenym porodu dodala jsem jen divne caste vysetreni od nekolika lidi, ktere vlastne byly v drsnem rozsporu s evropskou praxi.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 12:47:37)
Přece jen jsem si něco od tebe přečetla a po výroku o tom, že české PA jsou magorky, ani nevím, co si mám myslet. Nemůžeš soudit podle jedné, kterou jsi potkala. a o dětských sestrách už jsem se taky vyjádřila.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 12:56:47)
Katko, kde jsi to nasla? Tohle slovni spojeni jsem pouzila jednou, myslim v nejake odpovedi. Nevyznelo to tak nejak - "prece nejsou vsichni takove magorky?":-)). Ja jsem kriticka k ceskemu zdravotnictvi, s tim se netajim, nechapu proc Cesi tim se tak chvali. Pomery mi se zdaji dost skandalni, a pristup k pacientum take. Jsem zdrava, a potrebuji ty doktori a sestry prevazne k prevenci, ale mam nejake porovnavaci zkusenosti. Odborna pece je docela ok, ale ten pristup, treba i na soukrome ordinaci... Casto je primo skandalni. A to neni problem individu, je to v systemu a v kulture. Existuji pozitivni vyjimky - ale to jsou vyjimky, bohuzel.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 13:03:19)
Toto je zkopírovaný text, který jsi napsala:
A to neproto, ze si myslim, ze ceske PA musi byt z velke casti hloupe a krute magorky. Pro neuspech porodu staci pouhe nedorozumeni – jestli rodicka dostane prilis aktivni nebo naopak prilis pasivni PA na svuj vkus, anebo proste s nej nebudes si rozumet, a z te jinak mozna skvele holciny se stane nemilosrdny kat, kteremu vysvetlit co dela spatne je uz pozde.
 cizinka 
  • 

vysvetleni, 

(21.2.2006 13:19:40)
Katko, no vidis, psala jsem, ze nemyslim si ze jsou "hloupe a krute magorky", a chtela jsem rict, ze chyba je spise v systemu. "Ne proto, ze si myslim" znamena, ze to neni ten duvod, ze neco kritizuji, ze jo? Laskavejsi jsou ty systemy, kde citlivejsi a treba i ze socialnich duvodu zranitelnejsi jedinci (treba cizinky:-))) muzou si zvolit svoji PA nebo doktora, s kterou budu se rozumet. Ja o tech moznostech zvolit si nekoho vyptavala, tehdy (v 2000) to skutecne nebylo mozny. To je vse, co jsem chtela rict, ale asi jsem zase pouzila nejakou v cestine neobvyklou formu vyjadrovani se:-)).
 Katka 
  • 

Re: vysvetleni, 

(21.2.2006 13:28:04)
Tak jsi to asi opravdu špatně napsala. Tak jak jsi to formulovala, to znamená, že si to myslíš. jinak o výběru PA a lékaře už jsme psaly. Souhlasím s tebou. Není to u nás prostě ideální. ale myslím, že jsou země, kde je to ještě horší.
 cizinka 
  • 

Re: Re: vysvetleni, 

(21.2.2006 13:36:29)
Jo, mela jsem pouzit podminecnou formu, "myslela bych". Ze to skoleni PA a porodniku musi byt v Cesku velice problematicke, to si myslim, a s Bibi jsme v tom zhodly. A take se myslim, ze zdravotnicke sluzby by mely se vyrovnavat obecne vyspelosti zemi. Ty ceske jsou az moc totalitni, na rozdil od delseho kusu vyvoje a liberalizace, ktere udelali jine oblasti spolecenskeho zivota. Volaji mi jine povinnosti, tak zatim se loucim a preji hezky den:-)!
 cizinka 
  • 

vysvetleni, 

(21.2.2006 13:20:27)
Katko, no vidis, psala jsem, ze nemyslim si ze jsou "hloupe a krute magorky", a chtela jsem rict, ze chyba je spise v systemu. "Ne proto, ze si myslim" znamena, ze to neni ten duvod, ze neco kritizuji, ze jo? Laskavejsi jsou ty systemy, kde citlivejsi a treba i ze socialnich duvodu zranitelnejsi jedinci (treba cizinky:-))) muzou si zvolit svoji PA nebo doktora, s kterou budu se rozumet. Ja o tech moznostech zvolit si nekoho vyptavala, tehdy (v 2000) to skutecne nebylo mozny. To je vse, co jsem chtela rict, ale asi jsem zase pouzila nejakou v cestine neobvyklou formu vyjadrovani se:-)).
 Hana 
  • 

milá cizinko 

(21.2.2006 14:39:35)
díky za tvoje příspěvky a vůbec se ti nedivím, že se ti v Bohunicích nelíbilo. Člověk který není zvyklý na vojnu a slepé podřizování, tam spokojený být nemůže. Já jsem bohunickou gyndu navštívila jen jednou, v rámci vyšetření na slepák a podruhé by mne tam už nikdo nedostal, natož tam rodit. My jsme rodili ve Vrchlabí a můžu říct, že jinam už bych asi šla těžko.
 Katka 
  • 

Re: milá cizinko 

(21.2.2006 14:54:53)
Přece nemůžeš posuzovat porodní sál podle jednoho doktora na ambulanci. A ten ani na por. sále není. chápu cizinku, že má špatnou zkušenost, ale tvůj argument s jedním vyšetřením ne.
 Hana 
  • 

Re: Re: milá cizinko 

(22.2.2006 10:17:09)
Přišla jsem na ambulanci. Tam se mnou sepsala anamnézu velmi příjemná mladá doktorka, která se mi představila, podala ruku, super... Pak mi řekla svlékněte se, poté co jsem to udělala a vylezla na kozu přišla nějaká starší cizí baba - sory, jiný výraz nemám, asi to byla doktorka nebo co, vůbec se nepředstavila, bavila se jen s tou mladou, mne přehlížela jak velké širé rodné lány, začala do mne strkat něco nevím co - vůbec mi nevysvětlila jaké vyšetření mi zrovna dělá a na co je dobré, říkala jen té mladé aby si všimla že tot vypadá takto, toto zas tak... Pochopila jsem během vyšetření, že ta mladá je medička, která se to teprve učí soudě podle toho, že na mně dělala stejné věci jako ta stará. Byla jsem rozbolavělá slepákem, takže jsem se nijak nebránila, ale bylo to fakt ponižující. Dělaly mi víc vyšetření než bylo vzhledem k anamnéze slepáku nutné - např. i stěr z čípku, a to dvakrát, stará i mladá. Když jsem pak po pro mne nesnesitelné době z "kozy" doslova upadla dolů a ptala se aby mi vysvětlily co se mnou je, řekla ta stará jen od stolu, že neví co chci vysvětlovat a že jsem po gynekologické gynekologické stránce v pořádku. Opravdu vyčerpávající odpověď. Neumím si představit, že by takhle se mnou jednali i na příjmu při porodu, br! To bych totiž taky byla rozbolavělá a zpracovávající svoji bolístku, čili bych se též nedokázala adekvátně ptát co se mnou dělají a proč.
 cizinka 
  • 

Re: milá cizinko 

(21.2.2006 18:04:13)
Hani, diky za podporu:-)) Podruhe, jestli podruhe jeste vubec bude, zkusim vybrat si neco lepsiho. Je ale fajn, ze nektere zeny jsou na porodnicky system a i na ta vychvalovane pracoviste kriticke. Pokud budou spokejene s tim malym, nic se nezmeni..
 markéta, Tereza 7/03 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 14:41:31)
Já jsem před 3 lety u Apolináře dostala vše v požadovaném množství. Dítě mělo každý den čisté oblečení (doma jsem převlékala po ušpinění), počet plenek už si nepamatuji, snad 6 na den, akorát to stačilo. Žádaly nás sestřičky, abychom nedávaly po každém malém čůrání novou, což mi přišlo normální. Doma jsem to pak dělala stejně. Vložky a noční košile byly k dispozici kdykoliv v jakémkoliv množství. Na umývání miminka jsme měli takové zvláštní čtverečky, které vypadaly víc jako umělohmotné než papírové a děsila jsem se, že tím nebude možné utírat. Ale jakmile se to namočilo, bylo to krásně nasáklé, měkké, jako látka. Koupila bych si to i domů, protože i ty nejšetrnější ubrousky jsou holt chemie.
 Peggy 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 15:47:18)
Aido,
já opravdu nemám nic proti porodům doma.Tak mě,prosím,netahej do žádných studií.Vykrvácet můžeš jak doma,tak v porodnici.Já si myslím,že rizika jsou vyrovnaná.Ale spíš než o sebe bych se bála o mimi.Proto jsem volila porod v porodnici.Jinak znovu opakuji,že nemám nic proti porodům doma.Je to jen a jen na ženě samotné.
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:03:25)
Peggy,
tak si to neber tak osobne :o). Ja taky nemam nic proti ani jednomu mistu porodu.

Cizinko,
ceska spolecnost ma takovy nesvar doma rodici zeny neustale z neceho obvinovat. Takze chozenim na rodinu jsem byla tak nejak donucena se zacit obhajovat. Tady v UK se mi nikdy nic podobneho nestalo, zvlastni.
Studie jsem si cetla tedy uz pred porodem (druhym), ja bych zas do neceho moc riskantniho nesla, na to sebe a sve dite mam moc rada :o).
 Peggy 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:07:18)
Aida,
v poho.Nic se neděje.
 Edita 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:01:58)
Aido,nemůžeš srovnávat porody doma v Kanadě a USA s porody doma v ČR.Tady to není tak běžný,ne všechny o této možnosti ví.U nás je bohužel zavedeno rodit v porodnici,jinak nejsi normální.To mi bylo řečeno,když jsem se na možnost rodit doma,ptala svého gynekologa.Až to bude běžný i u nás,tak pak srovnávej.
 *Aida* 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 16:09:04)
Edito,
jenze kdyz nikdo doma rodit nezacne, pak to bezne nebude nikdy. A zdravotnici misto vytvoreni nejakeho zabezpecujiciho systemu budou radsi argumentovat tou strasnou rizikovosti domacich porodu atd. Pritom investice do skolenych asistentek a jejich vybaveni by se velice rychle vratily. System prevozu, tedy sanitky, snad v CR funguji dostatecne. System odhadnuti rizikovosti rodicky uz snad take je. Myslim, ze je to vice v lidech nez v prostredcich. A soucasne porody doma v CR se skolenymi PA jsou myslim dobre srovnatelne s USA i Kanadou, hlavne vzhledem k neexistenci jakehokoliv systemu domaci pece u porodu.
 Edita 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 17:10:54)
Aido,se vším s Tebou souhlasím.S těmi sanitkami je to trochu na hraně.Neříkám,že všude,ale u nás na okrese slouží jenom jedna,tedy o víkendech,svátcích a v noci.Jinak jich je víc(ale nevím přesně kolik).Je to okr.Strakonice a vedle na Vimpersku je to stejný,je tam dost velká spádová oblast,a jedna záchranka rozhodně nestačí.Proto jsem měla strach rodit doma,co kdyby jsem jí zrovna potřebovala nebo naše miminko a záchranka byla u jiného pacienta?Ale jak říkáš,všechno je v lidech.Začít by se mělo třeba na ministerstvu zdravotnictví.
 markéta, Tereza 7/03 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(21.2.2006 14:44:54)
Já jsem někde slyšela, že sanitek je dnes přebytek, protože je provozují různé společnosti, tak je to jako třeba s pohřebákama. Ale nevím, naštěstí osobní zkušenost nemám.
 Edita 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(22.2.2006 12:21:54)
Tak to buď ráda,mi tu zkušenost máme.Byli jsme na návštěvě u kamarádky a její dcerka je epileptička.Bohužel dostala záchvat,udělali jsme,co bylo potřeba(hlídali,aby nezapad jazyk,drželi jí,aby se nepotloukla,dali roubík,aby se nepokousala...)Každopádně bylo nutno zavolat záchranku,protože trval záchvat dýl než obyčejně(já to nemůžu posoudit,byli jsme jen na návštěvě).Horší bylo,že záchranka byla na jiném výjezdu a ke kamarádce přijela po 45minutách.Nemocnice je od nich vzdálená 30-35km-přesně nevím.A na odvoz autem si nikdo netroufl.Naštěstí všechno dopadlo dobře,taky díky tomu,že kamarádka má z těmi záchvaty už zkušenost.Nevím,jestli tady existují soukromé záchranky(převozové soukromé sanitky máme),ale v tom případě by měli na dispečinku volat tu soukromou,když státní je na výjezdu.Toť vše k sanitkám.
 Peggy 
  • 

Re: Re: Re: Re: Peggy a Olino, 

(20.2.2006 15:37:06)
Cizinko,
ještě dodatek,když si pořádně přečteš příspěvek od Katky1,dočteš se,že když žena krvácí,je to pak fofr.
 Olina 
  • 

Já jsem s tebou nemluvila o domácích porodech ani o statistice! 

(27.2.2006 20:12:14)
Já jsem s tebou mluvila o tom, že prezentuješ svoje amatérské medicínské vědomosti jako bys tomu rozumněla, což považuji za nezodpovědné.

Střílíš tady od boku domněnky o děložním krvácení a vyjití placenty a to mi u tebe, která jsi tak citlivá na přesnost a informovanost u ostatních připadá opravdu neoprávněné.
 cizinka 
  • 

Re: Já jsem s tebou nemluvila o domácích porodech ani o statistice! 

(28.2.2006 10:47:56)
Olino, to jsme uz vyjasnovali s Peggy. Precti si to, abych nemusela opakovat a precti si pozorne doplneni od Aidy o perspektivach umrti v dusledku silneho krvaceni po porodu. O Aide skutecne nejde rict, ze vi o domacich porodech malo. Zastanci domacich porodu maji svoji argumenty, ktere pochopi i nekdo bez medicinskeho vzdelani. Nemusim vystudovat porodnictvi, abych mohla posoudit, kdo siri bludy o "nezodpovednosti" domorodek. Nemusim verit ceskych doktorum (kteri jsou linnejsi a arogantnejsi banda nez kdekoliv jinde. Jsou mezi nimi svetle vyjimky, abych nebyla obvinena se zobecnovani). A nemusim fandit ceske totalitni zvyklosti kritizovat kazdeho, kdo zije nebo jedna podle sveho rozumu a svedomi, a ne podle dominantniho vzoru.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 13:45:49)
Mílo, tak k tomu bych něco měla - mě se placenta odločila asi po dvaceti minutách, možná po půl hodině - sama od sebe. Jsem fakt ráda, že mě po deseti minutách nikdo neuspával.
 Katka 1 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 13:50:42)
Ještě jednou podotýkám, záleží na tom, jestli nekrvácíš. Pak je to fofr. Míla myslím nepsala, jestli krvácela. Jinak čekání třeba i hodinku je normální. Oficiálně se píše 30-40minut. Pak se teprve začíná něco dělat
 Katka 1 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 13:58:46)
Oprava 40-50minut.
 Míla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 14:47:59)
Omlouvam se,nenapsala jsem,jestli jsem krvácela.Jestli se to tak dá napsat,tekla ze mě krev proudem.I odbornice Katka píše,že pak je fofr.A to by se doma ani nestihla zavolat záchranka.Tím nechci říct,že mám něco proti porodům doma.Žena by měla rodit tam,kde je to pro ni samotnou nejlepší,kde se na to cítí.Já jsem se cítila na nemocnici,jelikož jsem měla celé těhotenství problémové(špatná poloha dítěte,omotaná šňůra kolem krku,problémy s tlakem)A kromě toho taky vím,že se placenta může odlučovat i hodinu,pokud není nějaký jiný problém.
 Katka3 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(24.2.2006 22:55:53)
Mílo, když jsi měla problémové těhotenství, tak by tě nikdo stejně doma rodit nenechal.
 Lenka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu-pro Jenu 

(17.2.2006 13:55:10)
Asi záleží na nemocnici a přístupu lékařů. Mě se snažili placentu odloučit zprvu "stahy dělohy"podpořené sáním miminka u prsu. Pak ji (docela nepříjemně)vyrvali ze mě ven :-(, a to jsem byla jen cca 15minut po porodu, no a pak samozřejmě zjistili, že placenta "nevyšla"celá, tak mě stejnak v narkoze čistili :-(((((.
 Míla, 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 15:06:08)
Milá JENO,po prvním porodu se mi placenta odloučila po 30ti minutách.Po druhém porodu jsem měla již zmíněné komplikace,po třetím porodu byla placenta venku ani ne za čtvrt hodiny.Jsi šťastný člověk,když se Ti odloučila po 20ti minutách a neměla jsi žádné komplikace.
 Lorina 
  • 

Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 15:47:52)
Ad placenta-pokud je přirostlá, tak stejně jen chirurgicky.Vzhledem k dalším komlikacím, nepředpokládám, že by placenta vyšla sama..
 Petr 
  • 

Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 13:01:16)
Srdečně zdravím, Bobe! Koukám, koukám, že tys odborník na vše - dokonce i na porodnictví! Máš můj obdiv! Nedovedeš si představit, jak rád tě zase "vidím", respektive čtu tvé nezapomenutelné myšlenky a postřehy.
Ale - to by bylo, aby nebylo, že? Pokud by moje žena chtěla rodit doma, respektoval bych její postoj a určitě nešílel, co by bylo, kdyby..., protože tím ničemu nepomůžu, ale snažil se jí maximálně pochopit i podpořit. Rozhodla se přivést děťátko na svět v porodnici, ovšem s vyloučením jakékoliv standardní chemické medikace, pouze připustila "tu cukrovou", která porod velice usnadnila (nevěřil bys), a toužila, aby mohla být porodu po celou dobu pobytu "na sále" přítomna vlastní PA. Vedení oddělení nám vyšlo ve všem vstříc - každému bychom takový porod přáli.
Domnívám se, že zcela záleží na ženě, jaký způsob porodu zvolí. Je to přece dospělá lidská bytost - nastávající máma. A že bychom my, mužská část populace, měli být její oporou, i když nesouhlasíme. Žena totiž vnímá dění kolem nás (i cítí) jinak a "ví" často mnohem více, než si vůbec dokážeme představit...
Ostatně - myslíš, že příběh Hanky by v případě nevyvolávání porodu skončil tak, jak popisuje? Kdoví... P.
 aknelop 


Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 14:51:42)
Petř, neber to, že se Boba zastávám, on to zvládne sám, ale mě se jeho poznámka, že by zešílel hrůzou (nebo jak to přesně bylo), kdyby jeho žena chtěla rodit doma, líbila...
Můžu Ti říct, že hrůzou bych šílela i já v roli rodičky....neodsuzuji jejich rozhodnutí, ale mám se ráda a jsem srab a i když mám fobii z nemocnic, během porodu jsem byla ráda za každý bílý plášť, který jsem viděla.... a i když mě manžel velmi podporuje a drží při mě, tak věřím, že by šílel taky...
 Bob 
  • 

Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 23:37:25)
Petře,
ty jsi úplně vymaštěnej.
 Petr 
  • 

Re: Re: Re: Zaplaťpámbu 

(17.2.2006 23:49:32)
Bobe, každý je nějaký... A budeš se divit - ještě si v tom "vymaštěném" stavu libuju. Tak pa, pa. P.

 Olina 
  • 

Máš pravdu Petře 

(19.2.2006 10:48:33)
já Boba taky ráda čtu. Je s ní sranda.
 Bob 
  • 

Olinovi: Ano, jsem žena 

(20.2.2006 14:31:46)
Olino,
teď´s na to káp, chlape! Jsem ženská. Je vidět, že máš pod čepicí, ty kluku ušatá.
 & 


Jak by to asi probehlo v Nizozemi 

(17.2.2006 12:28:23)
„Ouha, to se nám nelíbí.“, By prohlasila tvoje porodni asistenka a poslala by te na kontrolu do nemocnice, kde by zrejme lekari dospeli k stejnemu rozhodnuti vyvolavany porod nebo pockame. Ale doma uz by te urcite rodit nenechali.
  Jana 
  • 

A je to tu zas! 

(17.2.2006 13:50:35)
Zase těhulky, které chtějí rodit doma X rodičky v nemocnicích. Podle mně je porod doma obrovské riziko, kde nikdy nevíte dopředu, jak porod bude probíhat. Viz. autorka článku, jak sama píše, jak moc je ráda, že nakonec rodila v nemocnici. Je to vědomý hazard s životy dítěte i matky, když někdo dopředu plánuje, jak bude rodit doma.No a teď se do mě zas pusťte, je to můj názor a vaše argumenty ho nezmění.
 Katka 1 
  • 

Re: A je to tu zas! 

(17.2.2006 13:53:36)
Já myslím, že naše diskuze nebyla až tak žhavá. V podstatě s tebou souhlasím. Ale z velké části je to tím, že u nás nejsou podmínky na to, aby jste mohly v klidu rodit doma. Jsou země, kde je to běžnější. Samozrejmě, že když nemáš jistotu, tak nemůžeš být v klidu a rodit v pohodě.
 IvanaJ 


Re: A je to tu zas! 

(17.2.2006 13:59:47)
Jano,
máš pravdu podle mě je to taky hazard, ale když to někdo chce? Situace v porodnictví se opravdu o moc zlepšila. Vždy je to na komunikaci. Když mám možnost vybrat si porodnici, tak si vyberu takovou ve které se budu cítit dobře, zeptám se na vše co mě zajímá, domluvím se pokud možno o tom jak bych chtěla aby vše proběhlo. Je to o lidech. Jak jsem psala byla jsem ve fakultce a nemůžu si stěžovat.
A argumenty, že dřív se rodilo taky doma, ano rodilo, ale generace našich pra a babiček neměla většinou jinou možnost a taky byly na tom podstatně lépe zdrvotně než naše generace. Vždyt kolik těhotenství je rizikových.....
 Katka 1 
  • 

Re: Re: A je to tu zas! 

(17.2.2006 14:09:38)
Tahle chvála mě těší, děkuji. ale věř, že to taky není všude. Nejedna maminka tady psala o hrozném přístupu v některých porodnicích(nemyslím dneska). Jen je potřeba si dobře vybrat. Ale je to těžké. Nemůžeš dát na zkušenosti kamarádek, protože každá z toho má jiné pocity, podle toho jaký měla porod. Když jdeš na prohlídku PS, tak se taky každý tváří jinak než v reálu. Ano, víš, jaké jsou kde možnosti, ale nikdy nevíš dopředu na koho narazíš u porodu. dodávám, že to není obhajoba porodů doma.
 cizinka 
  • 

Re: Re: A je to tu zas! 

(17.2.2006 14:10:45)
Ivano, z tveho prispevku trochu vyznelo, ze jestli nekdo chce rodit doma, tak nemas nic proti, nebo ne?
K tvym argumentum: zadna rizikovka doma by nerodila - PA s ni do toho nesla.
Od generaci babicek se lisime nejen zdravotne, ale i jsme vice vyspele technicky. Pro babicky nebyla dostupna soucasna diagnostika: nektere komplikace nedaly se tak dobre predvidat. Ke komplikovanemu porodu prababicky mohl prijet jen lekar v kocaru s konmi. Ke komplikovane soucasne rodicce prijede sanitka se skolenym personalem a musi byt schopno je dopravit do OS za 20 min. Precti si prirucku pro vedeni normalniho porodu WHO - svetova lekarska verejnost uznava, ze za jistych podminek domaci porod je stejne bezpecny jako porodnicni. Musi to byt na zene, aby posoudila, kde bude se citit bezpecneji, na a samozrejme na jeji zdravotnim stavu a moznostech dopravy.
 Dula 
  • 

Jedině doma 

(17.2.2006 14:21:00)
To všechno platí,
nicméně zodpovědná maminka určitě nechce přivést miminko na svět v odosobněném prostředí porodnice, kde se ho jako první dotknou zcela cizí ruce, ze kterých nevyzařuje žádná pozitivní energie.
Domácí prostředí nelze ničím nahradit.
A že kvůli komplikacím někdy (velmi zřídka!) maminka nebo ten malý človíček umře, to je prostě v rukou Božích. Vždy to tak bylo a vždy to tak bude.
 cizinka 
  • 

Re: Jedině doma 

(17.2.2006 14:28:22)
Dulo, to mi se zda uz prehnane. Nektere zdrave matky muzou se na porod doma necitit. Nektere by se citili lepe, jestli by byli bliz medicinskeho technickeho zazemi. Nektere chteli by nechat otevrene moznosti medikalizovaneho tiseni bolesti (Ne kazda z nas proziva bolest stejne). A neni to na zodpovednosti. Ja si teoreticky muzu se predstavit porod v porodnim dome anebo v porodnici s PA, kterou bych znala delsi dobu, a verim, ze by mohla by byt ke mne velice pozitivni (Lide, a i zdravotnici, kteri mi znaji delsi dobu, vetsinou byvaji ke mne hodni:-))
 Květa13 


Cizinko,  

(17.2.2006 15:51:22)
prosím, nevěř tomu, že toto psala dula......neoslovuj ji tak, je to někdo, kdo by rád z dul udělal šílenkyně.Všimni si prosím,že není registrovaná,aby na ní byl kontakt.pokud ano,brzy by se vědělo,že dula není,všechny se známe jménem.
 IvanaJ 


Re: Jedině doma 

(17.2.2006 14:33:46)
milá dulo,
asi jsem nezodpovědná maminka, protože jsem své dítě přivedla na svět ve fakultní nemocnici a rozhodující pro mě byla přítomnost JIP, kdyby bylo třeba. Ubezpečuju tě, že můj porod byl velmi krásný a ruce které jako první držely mého syna patřily dr, která měla slzy v očích. PA se tak krásně při prvním pláči usmívala, že nám prozářila celý pokoj, který jsme měli pro sebe. Stal se zázrak narodil se člověk a tak se taky k nám všichni chovali. Možná jsem měla štěstí, ale všem bych přála takový zážitek.
A vymlouvat se na ruce Boží? to nemůžeš myslet vážně. Já sice tvrdím, že co se má stát stane se, ale vždy udělám maximum pro to abych nebezpečí i když reálně nehrozící odvrátila.
A co se působení dul týká je to pro mě naprosto nepochopitelná a nestravitelná osoba. Prosím nekamenovat, je to jen můj názor. Vím, že jsou maminky, které na dulu nedají dopustit.
 Květa13 


Re:Ivaně 

(17.2.2006 16:13:51)
Milá Ivano,naprosto věřím, že porod v porodnici tak jak jsi ho stručně popsala byl pro tebe nádherným zážitkem.Dulám nejde o to,nutit ženy k porodům doma,doprovází maminku tam,kde ona se rozhodne rodit. Ta osoba nazývající se dulou dula není,v žádném případě.Duly se snaží maminkám porod zpříjemnit,usnadnit,ale rozhodně nejsou extremistky,jako ta co sem takhle píše.Nikdo tě z nás kamenovat nebude,je v pořádku,že ty bys dulu k porodu nechtěla,každá maminka má svou cestu....
 IvanaJ 


Re: Re:Ivaně 

(17.2.2006 16:18:45)
Milá Květo,
jsem ráda, že to bereš tak jak to cítím. Vím co dělá dula, ale pro mě to opravdu není, ale když se maminka rozhodne pro dulu je to její rozhodnutí a asi ví proč si ji zvolila.
Neboj nemyslím si , že byste byly " spolek fanatiček " , které neznejí nic jiného než porod doma.
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Re: Re:Ivaně 

(17.2.2006 17:35:29)
ivano
já s dulou rodila 2x a neměnila bych:-) má dula je úžásná víla a fakt si bez ní neumim porod už představit.A rodila se mnou v porodnici pokaždý:-)
 IvanaJ 


Re: Re: Re: Re:Ivaně 

(17.2.2006 17:56:10)
to ti přeju a jsem jen ráda, že jsi svého rozhodnutí nelitovala
 pavla domorodá 
  • 

Re: Re: Jedině doma 

(18.2.2006 12:33:46)
ahoj ivano, ještě jsem nečetla tak pěkný názor od maminky, co rodila v porodnici. jsem ráda, že se ti podařilo zažít malý zázrak v místě, kde já bych to nedokázala. :-)
 Květa13 


Re: Jedině doma 

(17.2.2006 15:47:39)
Byla bych nesmírně ráda, kdyby se tato osoba přestala nazývat dulou!!!!Něco podobného by totiž skutečná dula, nikdy nenapsala,takovouto dulu by ČAD ani nepřijala do kurzu a kdyby omylem ano,brzy by jí bylo odebráno Osvědčení za nedodržování etického kodexu.Mám vážné podezření, že pod tímto"jménem"píše někdo,kdo chce poškodit jméno dul.
 Dula 
  • 

Re: Re: Jedině doma 

(17.2.2006 15:54:39)
Při něčem tak delikátním a intimním, jako je porod, není potřeba šermovat nějakým tvým papírem. Důležitá je pro mě důvěra maminek, které si mě opakovaně žádají k porodu.
 Květa13 


Re: Re: Re: Jedině doma 

(17.2.2006 16:02:47)
V tom případě,ale nejsi dula,pouze soukromý doprovod.My duly nešermujeme žádným papírem,ale máme určitá pravidla,která dodržujeme.Dulou se může nazývat pouze členka ČAD nebo dula ve výcviku .Pokud se dulou budou nazývat takové šílenkyně,jako ty,nemůžeme se pak divit,že se v některých porodnicích děsí naší přítomnosti.
 Katka3 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jedině doma 

(24.2.2006 23:27:50)
To nic Květo, třeba je to Bob :o)
 dula 
  • 

Re: Re: Jedině doma 

(17.2.2006 16:00:26)
Jestli nebudeš kapánek hysterická....
Navíc registrovaná můžeš být i bez kontaktu.
 Květa13 


Re:  

(17.2.2006 16:17:02)
Nejsem hysterická, ale duly se snaží, aby zdravotníci pochopili, že chceme maminkám pomáhat, nikoli škodit a že zásadně nezasahujeme do práce a kompetencí zdravotníků.Nelze nechat bez reakce,když se někdo vydává za dulu a píše takovéhle nesmysly,což je zcela v rozporu s tím,co je náplní duly...
 Lorina 
  • 

Re: Jedině doma 

(17.2.2006 15:56:15)
Takže jsem nezodpovědná, když jsem dvakrát rodila v porodnici?No tak to snad ne.....Díky ní totiž moje dítě přežilo!!!
 Libushe+3 


Re: Jedině doma 

(17.2.2006 20:03:48)
Diky "Bohu" zdravy porod v dnesni dobe, uz neni jen v rukou "bozich" :-))
 IvanaJ 


Re: Re: Re: A je to tu zas! 

(17.2.2006 14:22:32)
jestli se žena rozhodne rodit doma je to její rozhodnutí a já ho respektuji určitě bych ji " nekamenovala ", ale pouze z mého pohledu se jedná o hazard.
Neřekla jsem, že by riziková mamina měla rodit doma.

Jsem ráda, že je možnost volby je to jen dobře. Taky souhlasím, že vybírat porodnici podle zkušeností kamarádek nemusí být to nejlepší. To co jedna považuje za nadstandard, druhá odsoudí jako nedostatečné a už vůbec se nebudu rozepisovat o vnímání bolesti.


Ideální řešením by myslím byly ambulantní porody, ale to je taky myslím ještě trnitá cesta.
 cizinka 
  • 

Re: Re: Re: Re: A je to tu zas! 

(17.2.2006 14:35:49)
Ivano:
"jestli se žena rozhodne rodit doma je to její rozhodnutí a já ho respektuji určitě bych ji " nekamenovala ", ale pouze z mého pohledu se jedná o hazard."
To neni uplne logicky. Hazard urcite neni to, co je statisticky stejne bezpecne, jako porodnicni porod. A rikat nekomu, ze hazarduje se svym ditetem, je dost brutalni:-))
"Neřekla jsem, že by riziková mamina měla rodit doma."
Ne, to jsem ani tak nepochopila. Psala si ze dnes je hodne rizikovych tehotenstvi. Ale porod doma proste neni pro rizikovku. Neni relevantni tohle tahat do teto diskusi.

"Jsem ráda, že je možnost volby je to jen dobře."
Moznost volby zatim tak moc dobre neni. Oficialne porodnicky system v Cesku s domacimi PA nespolupracuje.

"Ideální řešením by myslím byly ambulantní porody, ale to je taky myslím ještě trnitá cesta."
Bylo by to jen jednym z dobrych reseni, v ohleduplnym systemu, kde kazda by mohla najit pro sebe to, co ji zdravotne, psychicky a socialne vyhovuje.
 Bejkule 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: A je to tu zas! 

(17.2.2006 20:22:26)
Cizinko,

jsem moc rada, ze v tehle diskuzi ma nekdo takove nazory a maximalne s tebou souhlasim ve vsem. Mam za sebou dva porody, jeden v porodnici a jeden doma. Ac ten v porodnici nebyl nijak extra traumatizujici, tak s tim doma se to neda srovnat. Nejlepsi bylo, ze jsem si pak lehla do sve postele s miminkem a nikdo mne nechodil vysetrovat, merit teplotu, vazit dite a podobne v nevhodnou dobu, ale pouze kdyz jsem sama chtela.
Jsem moc rada, ze soucasna medicina ma ty moznosti, jake jsou, ale casto se u porodu zneuzivaji zbytecne. Ale klid rodicky je velmi dulezity a kdyz se nekdo citi dobre v nemocnici tak prosim. :-)

B.
 Iva, 3 děti 
  • 

Re: A je to tu zas! 

(20.2.2006 6:54:58)
Jano, a proč si myslíš, že porod v nemocnici není riziko? To doktoři nikdy nic nezpackali? V nemocnici u porodu nikdy neumřelo dítě nebo rodička? Nechci na doktory házet špínu, ale pokud při porodu doma umře dítě, je to obrovská senzace a každý to použije jako důkaz toho, že doma rodit je vysoce riskantní. Když k tomu dojde v porodnici, ukáže se, že nikdo za nic nemůže (i kdyby setsakramentsky mohl!)a o věci se nemluví. Kdyby se ovšem do statistik započítaly taky naprosto zbytečné (lékařsky třeba nakonec dobře zvládnuté) komplikace,(lékaři se jimi pyšní a používají je jako důkaz toho, že nemocniční péče byla nutná!) které by ale nikdy nevznikly, kdyby se do normálního fyziologického porodu (to zdůraňuju, FYZIOLOGICKÉHO, tedy normálně probíhajícího bez komplikací) rutinně nezasahovalo a tím ho nekomplikovalo, ukázalo by se, že rodit doma je možná bezpečnější. Samozřejmě jen pro ty, KTERÉ SI TO PŘEJÍ A CÍTÍ SE NA TO!! Nikdy bych ženy, které chtějí rodit v porodnici od toho neodrazovala. Ale právo volby by nesporně být mělo, a myslím, že se rizika porodu doma trochu (účelově) přehánějí. Například problém s nevyšlou placentou není nijak akutní, čeká se i dvě hodiny (doma! v porodnici nemají čas se s vámi párat!) a ten čas dokdy "má" placenta vyjít je stanoven uměle, takže je možné, že kdyby nebyl k dispozici lékařský zákrok tak by prostě vyšla později- vždyť některá žena taky rodí 10 hodin a jiná třeba jen hodinu, tak proč by to u placenty mělo být u všech stejné? Při ztrátě krve je nutný převoz do porodnice, ale ani tady nejde o vteřiny. Navíc při mém nedávném porodu odešel manžel s dítětem na dětské oddělení, já čekala na placentu a porodní asistentka taky odešla k jiným porodům. Začala jsem hodně krvácet, nepodařilo se mi dosáhnout na zvonek, tak jsem musela počkat, až manžel s miminkem přijdou. Bylo to určitě víc jak 10 minut! Naštěstí to krvácení nebylo tak zlé, ale kdyby ano, tak jim vykrvácím přímo v nemocnici! To by se vám doma nestalo, tam by nikdo neodcházel! To jen tak na okraj, že ani špitál neznamená automaticky větší bezpečí!!!
 Sandra 
  • 

Re: Re: A je to tu zas! 

(20.2.2006 9:50:00)
Ono nejde o to,co je větší riziko,jestli porod doma nebo v porodnici.On porod sám o sobě představuje velké riziko.Ivano,k tomu Tvému článku chci jenom napsat,že po porodu Tě měli hlídat rozhodně víc,než jak píšeš.To,že jsi krvácela málo bylo opravdu štěstí.Ale když jsi nedosáhla na zvonek,proč jsi nekřičela?Šlo přeci o Tvůj život.
 Andrea 
  • 

Re: Re: A je to tu zas! 

(20.2.2006 9:57:39)
Ivano,záleží na tom,jak krvácíš.Když fakt silně,tak o vteřiny jde!!!Mě po porodu kontrolovali cca po15ti minutách,měla jsem u sebe manžela,kdyby něco,tak pro pomoc běžel on.Vůbe nechápu,že Tě nechali bez dozoru,to je nezodpovědnost!!!
 Květa13 


Článek 

(17.2.2006 16:53:14)
Rozpoutala se tu celkem bouřlivá diskuze, ale mně připadá, že tento článek je víceméně smyšlený.Tedy pokud se nejedná o zkušenost ze zahraničí, což by tam ovšem mělo být uvedeno. Pokud vím, u nás zatím žádný, fungující porodní dům není(chystá se,ale nelze v něm zatím rodit) a zcela jistě nebyl v době, kdy pisatelka rodila druhé dítě.Další, co je sporné- lékař v porodním domě. Tam totiž budou sloužit poze PA, které jsou dostatečně kompetentní k tomu, aby maminku odeslaly do porodnice k lékařům, pokud by se jim cokolov nezdálo.V porodním domě bude zůstávat pouze maminka,která bude zcela v pořádku-miminko samozřejmě také. Odehrál li se tedy tento případ u nás v Čechách, moc by mě zajímalo:jaký porodní dům,jaká malá soukromá klinika??Věřím, že by to bylo poučné i pro ostatní maminky.Tímto děkuji za doplnění informací.
 Dula 
  • 

Re: Článek 

(17.2.2006 17:05:22)
Zase hysterická dula Květa
 Dula 
  • 

Pravá Dula jsem já 

(17.2.2006 17:08:22)
Pozor! Někdo tu píše pod mým nickem. Pravá Dula, která tu měla příspěvek jako první, jsem já.
 Dula 
  • 

Re: Pravá Dula jsem já 

(17.2.2006 17:17:00)
To je pravda!!!! Pravá dula jsem Jáááááá!!!!
 Dula 
  • 

Re: Re: Pravá Dula jsem já 

(17.2.2006 17:18:16)
Falešná Dulo, dopouštíš se vážného hříchu.
Ale věřím, že Ti Bůh odpustí.
 Dula 
  • 

Re: Re: Pravá Dula jsem já 

(17.2.2006 17:19:06)
Ne pravá Dula jsem já!
 Dula 
  • 

Re: Re: Re: Pravá Dula jsem já 

(17.2.2006 17:20:02)
Ano, Bůh je milosrdný, odpouští hříšníkům.
 Pavla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pravá Dula jsem já 

(17.2.2006 20:57:48)
Hele vy duly, vy asi nejste normální. Osočujete jedna druhou a ještě k tomu do toho taháte Boha. To by mě zajímalo, co má společné s vaším fanatismem.

Jinak já bych doma nerodila, měla bych strach o miminko. Taky jsem rodila v porodnici. Naprosto pohodově. Příjemné prostředí i PA a lékaři. Asi jsem měla štěstí a ani nebyly žádné komplikace. Žádné jsem ani nepředpokládala, ale ta jistota, že je JIP nablízku byla důležitější.

Za podmínek co tu uvedla cizinka bych doma rodila také, pokud by mě v tom blízké okolí podpořilo, a nikoho za to neodsuzuji. Ale kyci Duly o Božích rukou je na mě silné kafe (měla by se vrátit do blázince). No nic, věřím na vyžší moc, ale Bohem jí rozhodně nenazývám.
 Květa13 


Pavle 

(17.2.2006 21:11:47)
Pavlo, zachovej klid, snad jsi to "hádání"nebrala vážně?Nejde o žádné duly,ale o jednu rozdvojenou záhadnou osobu za dulu se vydávající.Věř, že jinak jsme my duly docela normální a stojíme pevně na zemi :-)))
 Bára -dula 
  • 

Re: Pavle 

(18.2.2006 9:02:16)
Květa je jedna z nejznámějších dul v Čechách a opravdu stojí nohama pevně na zemi. Někdo, kdo se za "Dulu" vydává patří do Bohnic a kazí jméno všem skutečným dulám. Taky má Květa pravdu ohledně článku.
 Pavla 
  • 

Re: Re: Pavle 

(19.2.2006 15:48:02)
Ne holky nebojte, já duly nezatracuju a to hádání mě spíš pobavilo. Já stojim taky pěvně nohama na zemi a kdyby mi tohle nějaká dula začala čpát, tak jí asi brzy pošlu někam.

Jinak k dulám. Já žádnou neměla, ale to neznamená, že jim neveřím. Každý má svou představu. Já měla to štěstí, že mám přístup k internetu a spoutu věcí jsem si přečetla. Taky se okolo mě miminka vyskytují už asi od desíti let, takže s tím nemám problém a tak nějak jsem věděla do čeho jdu, i když zcela ne to přiznávám. Nikdy mě nenapadlo rodit jinde než v porodnici, ale každá maminka musí dát sama na sebe. Nejsem nijak náročná a v porodnici jsem byla moc spokojená (a to i přesto, že jsem rodila v Podolí, a spousta z vás jí zatracuje jako továrnu na děti, myslím, že všude to je o lidech a já měla prostě štěstí). Asi to bylo proto, že mě prostě nechali dělat si co chci a usměrnili mě podle svého vždy jen na chvilku.A ještě něco rodila jsem tam dvakrát a přesto pokaždé jinak (jednou s klistýrem, jednou bez, jednou s nástřihem, podruhé bez, jednou s epidurálem, podruhé bez každý porod byl opravdu naprosto jiný, jednoou trval dlouho, podruhé krátce, jednou mi nejprve praskal voda, podruhé až těsně před porodem a pod.). Cítila jsem se tam dobře. Měla jsem samostatný pokoj se sprchou a manžela neustále při sobě. Neměla jsem žádné potíže, takže to prostě beru tak jak to je a nemusím se s někým handrkovat co kdo udělal špatně. Stane se to to vím, ale je to věcí náhody.

Všem nasátávajícím maminkám přeji pohodový porod bez jakýchkoli komplikací. A holky buďte taky trošku tolerantní, chybu může udělat každý a pokud vše dobře dopadne, tak buďte za to vděční, i když z počátku se to nezdá.
 markéta, Tereza 7/03 
  • 

dula při porodu 

(21.2.2006 15:04:42)
První dítě jsem rodila císařem zejm. kvůli KP. Pokud bych měla další dítko a rodila ho normálně, zvažuji možnost přítomnosti duly u porodu, protože manžel se do toho moc nehrne a já ho nechci nutit. Ale nechci být u porodu sama, mám pocit, že když máte smůlu a narazíte ve směně na někoho nepříjemného nebo lajdáka, přítomnost té třetí osoby to může trochu korigovat.
Netoužím po porodu v bolestech, nemám pocit, že musím rodit vaginálně, jinak neporodím. Chci epidurál tak rychle, jak to půjde. Proto chci dulu, která toto bude respektovat. Než se s nějakou dulou dohodnu na její dulovské péči, chtěla bych se s ní nejdřív sejít a když mi nebude "sedět", zkusit nějakou jinou. Ale nevím, zda se již takovéhle schůzky platí a co všechno resp. v jakém rozsahu dula poskytuje a kolik to přibližně stojí. Při minulém těhotenství bych dulu v podstatě nepotřebovala, žádné problémy jsem neměla, tak nevím, jestli je možné se s ní domluvit až na porod apod. A také mi není jasné, jak to třeba ty máš zařízené, že jsi schopna při třech dětech přijet okamžitě k porodu na zavolání (v rozmezí např. 3 týdnů, kdy je předpoklad tp).
 Radka, dula 
  • 

Re: dula při porodu 

(21.2.2006 18:20:43)
Milá Markéto, myslím, že v této změti asi Váš dotaz zapadne. Zkuste poradnu duly na tomto serveru nebo přímo stránky www.duly.cz.
Co se cen týče, mezi jednotlivými dulami jsou rozdíly dané jejich zkušeností a dalšími okolnostmi. Některé duly mají jednu předporodní a jednu poporodní schůzku v ceně doprovodu k porodu.
Měla jsem dulu u svého porodu a rozhodně to stálo za to. Přeji hodně štěstí a stejnou spokojenost s dulou.
 Květa13 


Re: dula při porodu 

(23.2.2006 8:10:10)
Milá Markéto, vyberte si konkrétní dulu a s ni domluvte na první schůzce, jaké jsou Vaše představy a očekávání. Pokud jde o mě, se třemi dětmi to jednoduché není, ale mám báječného muže, který mou práci respektuje a je ochoten v případě nutnosti(pokud se zaseknu u porodu déle) vzít si i dovolenou.K tomu fungují v době,kdy mám pohotovost pro nějakou maminku i kamarádky,které by přijely k dětem,kdyby bylo potřeba.Z tohoto důvodu si ale od maminky beru zálohu-platbu za pohotovost a telefonické konzultace před porodem .Je pak na ní,zda si mě opravdu k porodu zavolá a platbu za porod si beru až po...Pokud si maminka myslí,že mě potřebovat nebude,je to samozřejme na ní, potom říkám,že když si to u porodu rozmyslí,může mě zkusit zavolat,ale samozřejmě vzhledem k tomu,že nebudu v pohotovosti,nemůžu jí to zaručit.Nicméně,je li to v mých silách,vyjedu.
Pokud jde o epidurál,samozřejmě dula zcela respektuje přání maminky.
Přeji hodně štěstí :-)))
 Katka3 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pravá Dula jsem já 

(24.2.2006 23:42:48)
No jak říkám určo je to Bob a dělá si prdelky
 Bára -dula 
  • 

Re: Pravá Dula jsem já 

(18.2.2006 9:19:04)
Pravá dula je ta, která respektuje maminku a její rozhodnutí. Navíc je členka Asociace a jedná podle jejího Etického kodexu. Takže ty být pravá dula nemůžeš ani kdybys chtěla. Duly nejsou fanatičky.
 Jana+Evička 6 měs. 
  • 

Re: Pravá Dula jsem já 

(18.2.2006 21:59:59)
Rodila jsem s dulou a vím, že dula naprosto respektovala má rozhodnutí ohledně toho kde rodit i jak rodit. Byla nedocenitelnou citovou oporou a to ne jen při samotném porodu, ale i v období před a po porodu. Při produ mi byla oporou i fyzicky, podpírala mě při kontrakcích, pomáhala do sprchy, masírovala
záda apod. Ani jednou za celou dobu se mi nesnažila vnucovat své vlastní názory ohledně porodu a už vůbec jsem nezažila, že by se mnou manipulovala slovy o tom, jak se má chovat zodpovědná rodička. Kdykoli totiž někdo řekne, že pokud jste zodpovědná, budete se chovat tak a tak, jedná se o hrubou manipulaci. Moje zkušenost s dulou je jednoznačně pozitivní, doporučuji dulu všem budoucím rodičkám, protože je cenným zdrojem informací, podporou psychickou a vydatným pomocníkem při zvládání bolestí. Vybírejte ale pečlivě, informace si můžete najít na stránkách www.duly.cz, s dulou se osobně seznamte před porodem a když poznáte, že je to žena se kterou se cítíte dobře a máte k ní důvěru, pak neváhejte, porod s dulou bude pro vás nádherným zážitkem.
O tom, kdo z pisatelek je pravá dula, není težké si udělat úsudek. Články paní
Květy jsou střízlivé, informované a věcné. Příspěvky paní, co se podepisuje jako Dula mi vyznívají jako záměrná provokace a snaha poškodit profesi duly.
 Eva K 
  • 

Re: Článek 

(17.2.2006 17:59:08)
Myslím, že se jedná o zahraniční zkušenost.
Porody doma vždy vyvolají velikou diskuzi. My půjdeme do porodnice, PA ale přijde k nám domů, jak to začne, a do porodnice pojedeme až to bude akorát:-). Prý si sebou vezme svůj porodní kufřík, tak uvidíme, jak to dopadne:-).
Eva
 Květa13 


Re: Re: Článek 

(17.2.2006 18:14:02)
To je fajn, držím palce :-)))at vše dopadne dle vašich představ.
 Hanka 
  • 

Re: Článek 

(18.2.2006 12:41:57)
Omlouvam se. Samozrejme jsem mela uvest, ze to vse probihalo na uzemi Nemecka.

Hanka
 Hanka 
  • 

Re: Článek 

(18.2.2006 12:42:08)
Omlouvam se. Samozrejme jsem mela uvest, ze to vse probihalo na uzemi Nemecka.

Hanka
 falmarka 


Těžké rozhodnutí 

(19.2.2006 12:44:36)
určitě jsi stála při všech porodech před těžkým rozhodnutím, ale nakonec, stejně každá upřednostníme zdraví miminka před svými zásadami.
Já taky chtěla rodit doma, ale nakonec jsem byla ráda, že jsem se nechala přesvědčit a rodila v porodnici. Hned při prvním porodu mi též neodešla placenta a musela jsem také pod narkózu, takže porod doma při druhém těhotenství už nepřicházel v úvahu, protože lékaři se báli, že by se to opakovalo.
To naštěstí ne, ale zase jsme bojovali s krátkou šňůrou a 26 hodinovým prodem.
 Hana 
  • 

Re: Těžké rozhodnutí 

(19.2.2006 15:17:12)
Prosímtě, jak se bojuje s krátkou šňůrou? My jsme ji měli taky a jediné co jsem nemohla bylo malou těsně po narození přiložit k prsu, jen jsem seděla na stoličce a chovala ji ve výši břicha - výš to bohužel nešlo, nemohla jsem ji políbit, to bylo jediné "bojování". Šňůru jsme nechali normálně dotepat, byl to prostě normální porod, nic na bojování. Pak mne ještě museli prohlédnout a udělat dva stehy na natržené hrázi, takže malou jsme přiložili "až" 35 minut po porodu, ne do 30 jak se doporučuje... Ale myslím, že jinde v porodnicích se přikládá případně ještě později.

 Ludmila,čekání na vnouče 
  • 

Jak se rozhodnout? 

(19.2.2006 17:53:45)
Už je to dlouho, co se mi narodila první dcera. Teď čekáme vnoučka a proto jsem se dostala k této diskusi. Proč bych nerodila doma? První těhotenství i porod probíhal zcela bez problémů. Porod byl vyčerpávající, prostředí studené, možnost výběru porodnice nebyla. Dcera se narodila kolem 4. hod., kolem 7. nás s ještě jednou maminkou převezli na pokoj. V 9 hod. byla primářská vizita. Lékaři vyšli z pokoje, diskutovali za dveřmi, chtěla jsem se napít. Začala se mi třást ruka, slyšela jsem zoufalý křik druhé maminy a poslední myšlenka byla "proboha, co bude s mým dítětem". Probrala jsem se třetí den. Přemohl mě silný eklamptický záchvat. Naštěstí jsem si skousla jazyk, který mi tak nemohl zapadnout a pomoc byla blesková. Doma by mi nikdo nedokázal pomoci, než bych se dostala do nemocnice, mohlo by být pozdě. Pobyla jsem si v nemocnici přes měsíc. Dovětek: Při druhém těhotenství byl lékař na tuto možnost připraven. Celé těhotenství jsem držela nesladkou a neslanou dietu. Do porodnice jsme přijeli po půlnoci, dcerka byla bez problémů ve 4. hod. na světě. Do porodu mě hlídala sestřička - praktikantka, která se bála komplikace víc než já. Bylo příjemné jí mít u sebe, kdo mi pomáhal překonávat obavy.
 kiri 
  • 

Re: Jak se rozhodnout? 

(20.2.2006 11:26:35)
Možná by nebylo od věci přestat na chvíli diskutovat o nebezpečích domácích porodů a načít diskusi PROČ vlastně se ženy k nim ženy chtějí vrátit.

Třeba by se přišlo na to, že mnozí páni doktoři se k ženám vůbec chovají zle nedobře a tím jen věci sami komplikují a pak spokojeně řeší ty komplikace.

Vždyť člověk je savec a savci jako takoví mají schopnost v nebezpečí pozastavit porod. Když v porodnici vyvoláte pocit nebezpečí třeba tím, že začnete rodičku stresovat křikem či bezohledností, tak se komplikace prostě dostaví ať chcete nebo ne, ať bylo těhotenství dobré nebo špatné.

Vytvořte porodnice, kde se člověk nebojí a nestresuje, kde se žena necítí jak kus masa na polici, kde se bere ohled na její cit, bolest i stud, pak ženy nebudou riskovat domácí porody. Bych řekla já.
 Chiméra, syn 5,5 
  • 

Re: Re: Jak se rozhodnout? 

(20.2.2006 11:32:48)
Moje milá, pro doktory jsme a budeme vždycky jenom kus masa, kterej otravuje v porodnici, zatímco oni si mohli někde v klidu číst.
Podle nich ženské rodí už tisíce let a nic na tom není. Si všimni, když je nějaký rozhovor s porodníkem, každej tlachá, kolik "on porodil dětí". Prdlajs porodil. Všichni jsou chytří jak rádio a jejich péče je nanic.

Vůbec se nedivím, že ženy chtějí rodit doma. Porodnice jaké ty popisuješ - bohužel - nikdy nebudou. Není to technikou, je to doktorama.
 Chiméra, syn 5,5 
  • 

Re: Re: Jak se rozhodnout? 

(20.2.2006 11:34:02)
Moje milá, pro doktory jsme a budeme vždycky jenom kus masa, kterej otravuje v porodnici, zatímco oni si mohli někde v klidu číst.
Podle nich ženské rodí už tisíce let a nic na tom není. Si všimni, když je nějaký rozhovor s porodníkem, každej tlachá, kolik "on porodil dětí". Prdlajs porodil. Všichni jsou chytří jak rádio a jejich péče je nanic.

Vůbec se nedivím, že ženy chtějí rodit doma. Porodnice jaké ty popisuješ - bohužel - nikdy nebudou. Není to technikou, je to doktorama.
 Líza 


Re: Re: Re: Jak se rozhodnout? 

(20.2.2006 12:31:57)
Chiméro, fakt? Tak proč si radši někde nečtou a nemakají od 8 do čtyř?
 Chiméra, syn 5,5 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jak se rozhodnout? 

(20.2.2006 13:15:35)
Lízo, promiň, pokud jsi lékařka.
Pevně věřím, že někde žijí lékaři, kterým na lidech a jejich tělech a duších záleží. Zatím žádné takové neznám (možná proto, že jsem byla v nemocnici jen v porodnici). Ti, které jsem potkala, své povolání dělají kvůli titulu a prestiži. Nezájem o pacienta a svévole v konání.
 Bob 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Jak se rozhodnout? 

(20.2.2006 14:43:08)
Šmankote ženská,
a není prostě možné, žes měla mimořádnou smůlu a narazila jsi v porodnici na nějakého idiota? Z toho přece nemůžeš vyvozovat takhle šílené závěry o všech porodnicích na světě.
Já jsem byl se ženou v porodnici víckrát než ty, a narazil jsem výhradně na nesmírně milé, nadšené a ochotné lidi - jak doktory, tak porodní asistentky.
 Aneta 28 let 
  • 

Re: Re: Re: Jak se rozhodnout? 

(21.2.2006 14:53:35)
Jak to tak pročítám, co takhle rodit či nerodit? má také žena právo vůbec nechtít děti? To je přesně můj případ, nechci se množit, nic mi to neříká, ale mé okolí považuje potomky za samozřejmost a furt mě s tím otravují!
 Pavla 
  • 

Re: Re: Jak se rozhodnout? 

(20.2.2006 13:45:16)
Souhlasím s tím, že pro spoustu lékařů a sestřiček jsme jen dalším kusem masa, ale spoléhat na to, že jsem savec a dokážu porod pozastavit je tedy hrozné. Já nevím, ale porod jsem pozastavit nedukázala a mále porodila na příjmu. Na nějaké netlač jsem moc nereagovala, prostě to už nešlo a i já z té rychlosti byla překvapená.
 Jarka babička 
  • 

Re: Re: Jak se rozhodnout? 

(21.2.2006 18:35:39)
Pročítám se diskusními příspěvky a strašně lituji, že já jsem se rozhodnout sama nemohla. Rodila jsem třikrát - jeden zážitek horší než druhý. A dosud jsem problémy s těžkým porodem přičítala rodové dispozici - i moje maminka a babička se těžko otevíraly. A dnes jsem pochopila, že to nebyla jen moje neschopnost, ale obrana před stresujícím prostředím. Byla jsem evidenční číslo a víc nic. "Sestři, teď ne, mám stahy!" "Myslíte, že tu máme jen vás?" Vrazila mi prsty do konečníku, přiložila studený kov na břicho kdykoli uznala za vhodné.Pak neměli čas (šili vedlejší pacientku) a mně stahy přestaly. "Dělejte, dělejte, neslyšíme ozvy!" Dítě přidušené, zlomená kliční kost (zjistila až po týdnu místní pediatrička). Nebyl tam nikdo, kdo by mě držel za ruku - jen bílé nepřátelské a neochotné postavy. A to nemluvím o bezohledném klistýru,krvavém holení,nuceném ležení s křížovými bolestmi... Cítila jsem se hůř než kráva ve velkokapacitním kravíně.
 Martina 
  • 

porodnice 

(20.2.2006 12:19:44)
8.2.2006 se mi narodilo vytoužené miminko - Davídek. Od začátku jsem chtěla rodit ve Fakultní nemocnici v Ostravě - Porubě. V Ostravě jsou jinak ještě 2 další porodnice, ve fakultce je ale nejnovější centrum pro matku a dítě. Je to tam fakt krásné, všechno nové a moderní. Když jsme byli na prohlídce, líbilo se mi to tam tak moc, že jsem říkala, že bych tam rovnou zůstala 8-)))). Důležité pro mě ale bylo hlavně to, že je tam skvělá neonatologická jednotka, perfektně vybavené sály a nonstop anesteziolog. Pokud je jakýkoli problém, všechna rizoková těhotenství převážejí právě tam.
Neměla jsem nikdy z porodu strach, jenom trošičku obavy z toho, jaký bude personál - právě proto, že v této porodnici mají pořád frmol. Chápu, že potom sestřičky nemůžou stíhat úsměvy a chování ve vatičce...
Jaké ale bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že to i při takovém fofru jde... V den, kdy mě přijali měli tak plno, že další porody odkazovali na jiné porodnice. Hodně císařů, hodně porodů, nebyly volná lůžka. Já sama jsem rodila dva dny, porod nepostupoval, nebylo to příjemné, asi jsem byla i protivná...
Všechny směny lékařů i sestřiček byly zlaté, utěšovali mě, snažili se pomoci, prohodit vtípek a vůbec mi to zpříjemnit. Vše mi bylo předem vysvětleno a objasněno, celé to nakonec končilo císařským řezem v epidurální anestezii - v té době se mi ulevilo jak fyzicky, tak i psychicky (konečně už budeme mít bobíška), na sále jsme s lékaři žertovali, vše proběhlo v naprostém pořádku - dokonce jsem po operaci nepotřebovala žádná anestetika, nic mě nebolelo, druhý den jsem už byla na normálním pokoji a začínala se pomaličku starat o miminko. Sestřičky jak z porodního, tak i z pediatrie byly trpělivé a velice ochotné, vždycky okamžitě na zavolání přiběhly a pomohly, vše dělaly s úsměvem, až se mi nechtělo věřit, že toho může být někdo při takovém vytížení schopný, zvláště na nočních směnách.
Porodnice je zkrátka o lidech a ve Fakultní nemocnici v Ostravě je pro mě ten nejskvělejší personál.
 Betyna, 27 let 
  • 

Re: porodnice 

(20.2.2006 15:29:10)
Ahojky. Já se vůbec nehodlám rozmnožovat, ale se zájmem pročítám tyto diskuze. Klobouk dolů před vámi a hodně štěstí!
 Pawlí 


Re: Re: porodnice 

(25.2.2006 11:04:24)
Já by jsem doma nerodila protože se neotvírám a rodím kolem 18 hodin. Ale pokud by jsem měla "pohodové porody" rozhodně by jsem neváhala.
Nechápu proč se většinou ty co rodí v nemocnicích snaží "těm druhým" vysvětlit jaké jsou špatné matky a jak hazardují s životem svým i dítěte.
Mimochodem máme smutnou zkušenost s tím že ani ta nejlepší lékařská péče nezaručí to že se z porodnice vrátíte s miminkem v náručí.
 Martina 
  • 

Re: Re: Re: porodnice 

(3.3.2006 10:22:33)
souhlasím. Stejná situace doma by ale mohla znamenat smrt i pro matku. Určitě, pokud je porod natolik překotný, že není zbytí, než porodit doma, nebo se rodička nemůže dostat do porodnice (závěje apod) prosím. Na druhou stranu, celé si to plánovat nadoma je podle mě dost riziko. Hodně se mluví to "návratu k původním tradicím rození doma", ale nikdo už nehovoří o tom, kolik dětí tenkrát umíralo kvůli komplikacím, které by chirurgický tým v pohodě zvládl.
Moje těhotenství bylo v pořádku, všechno bylo perfektní, porod začal v pohodě, akorát jsem se neotevírala. Po císaři řekla lékařka manželovi, že by se nám bobek asi těžko narodil normálně, protože měl velikou hlavičku, která by zřejmě neprošla. Nedovedu si představit, co by se mnou taková dula (tím ale nechci znevažovat jejich práci) u mě doma dělala.
Já osobně jsem byla ráda, že jsem v porodnici, která má super neonatologickou jednotku, přijímá všechna riziková těhotenství z okolí, má skvělý chirurgický tým.... a je úplně nová, krásná... V případě komplikací mě ale hlavně zajímá, že se mi dostane profesionální péče.
Neberu nikomu jeho názory, pokud má někdo špatné zkušenosti z porodnice, věřím, že hledá jiné možnosti. Tohle dokážu pochopit. Nechápu jenom to, že staví rádoby příjemné zážitky nad zdraví svoje a svého dítěte. Na takový hazard nemá nikdo právo.
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: porodnice 

(3.3.2006 10:28:34)
Martino,

myslim, ze tak to neni....

Zadna z "domorodek" neriskuje zdravi svoje ani miminka...

A pri popisu tveho porodu - ja v tom moc zkusena nejsem, jen co jsem tu cetla od domorodek a PA - kdyby ses neotvirala, PA by te doma rodit nenechala, jela bys supem do porodnice....

Takze nechme kazdemu volbu, kde a jak bude rodit...chce to jen zlepsit podminky, aby domorodky nebyly povazovany za to, co tu popisujes - hazarderky s zivoty....
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: porodnice 

(3.3.2006 11:34:19)
Martino,
a proč by s tebou proboha nějaká dula měla něco dělat, natož DOMA? Víš vůbec, kdo je to dula a jaký je rozdíl mezi ní a porodní asistentkou? Víš, za jakých podmínek je porod doma bezpečný? Víš, kdy NENÍ možné doma porodit? Víš o porodu doma aspoň vůbec něco? Nebo víš aspoň něco o dulách?
A nebo tady jen tak plácáš do větru?
 Karotka 


Vyvolání porodu vylučuje porod doma nebo v porodním domě 

(16.3.2006 22:08:16)
Pokud je nutné podat léky během porodu, natož ho ovlivnit tak zásadním způsobem - vyvolat, tak se jedná o důvod k přesunu do porodnice(i v průběhu plánovaného porodu doma). Těžko soudit, jak by porod probíhal, kdyby k tomuto zásahu nedošlo. Každý zásah do běhu porodu může mít spoustu nečekaných následků, proto se porodní asistentky mimo porodnici věnují výhradně přirozeným porodům.
 Helena 
  • 

DOTAZ 

(4.6.2006 23:31:35)
Ahoj Hani, tvůj příběh (první těhotenství) mi něco připomněl. V prvním těhotenství jsem se cítila na tolik dobře ža jsem koketovala s porodem doma, ale manžel se bál, takže porod ve Vrchlabí do vody bez nástřihu vlastně SUPÉR, ale přeci, je to nemocnice a PA nebyla zrovna dle mého gusta :-) Jsem opět těhotná a manžel neodmítá porod doma, ALE...... především jsem ještě na počátku těhotenství. Konečně můj dotaz mohu se zeptat od kud jsi? Nějak mi uniká porodní dům, jelikož ten v Praze na porody zatím není a jinde v ČR snad není. Moc a moc děkuji za odpověď.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.