| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Plenky, aneb jak jsem si vybírala

 Celkem 357 názorů.
 LU,2děti 
  • 

ČOV? 

(5.1.2006 10:33:54)
Jsem zvědavá na pokračování a tvé zkušenosti. Zajímalo by mě, jak likvidujete odpadní vody, když nejste napojeni na čističku. My máme pouze septik a vyvážíme ho každých 6 týdnů. Jedno vyvežení stojí kolem 1000,-Kč.Jeden kubík nas tedy stojí asi 80,-Kč. A i vypouštění odpadní vody do čističky je poněkud neekologické.
Jinak jsem při prvním dítěti byla také zapálená pro látkové pleny, ale po pár týdnech jsem toho měla nad hlavu a používala jsem jen papírovky (osvědčily se mi Huggiesky). U druhého dítěte jsem to už neřešila. Jinak jsem zastánce toho, že dítě může být zpravidla od roka bez plen (samozřejmě, že k "nehodám" dochází, nebo se použijí při delší cestě,...).Tím je množství odpadu nižší. Přijde mi že oba způsoby mají něco do sebe a nějaké mouchy, záleží jen, co kdo upřednostňuje.
Zdravím obě skupiny matek (jak zastánkyně látkových tak papírových plen) a doufám, že můj názor nevyzněl agresivně, ale pouze jako konstatování mé situace a vyslovení mého názoru.
LU
 Katka 
  • 

Re: ČOV? 

(5.1.2006 17:27:06)
My máme taky septik, ale strašně velikej, že jsme ho poprvé vyváželi až loni (po 20 letech) :-), jinak náš potok by se snad už dneska jak je zarostlej by mohl pomalu sloužit jako kořenová čistička :-D. Ne vážně snažím se používat ekologické prací prášky, momentálně peru v mýdlovém slizu, jsem s ním spokojená. Je pravda, že prádlo časem trochu šedne, ale je zajímavé jak, např. bílé tričko je sněhově bílé, ale zešedl mi trochu ten bílý lem. Tak asi budu muset koupit nějaké eko bělidlo.
 AndreaH 
  • 

Re: Re: ČOV? 

(5.1.2006 18:18:59)
Katko, Taky jsem trochu počítala: Za předpokladu, že jste v domě těch 20 let bydleli a nepoužívali výhradně suchý záchod, tak pro tří členou rodinu a při velice rozumné spotřebě vody mi váš septik vychází o velikosti 20 x 20 m a hloubce 5 m. Tipuji proto, že nemáte septik ani tak obrovský, spíš děravý (ostatně jako 80% stavení na venkově) a to se zase neslučuje s mým ekologickým myšlením. No nic, tímto oborem jsem zase profesionálně praštěná já. Andrea
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: ČOV? 

(6.1.2006 9:05:43)
ahojky,

šla jsem se zeptat taťky jak je to s tím septikem tak, už se prý vyvážel před 10 lety, ale je opravdu veliký takže OMLUVA :-)
 LU,2děti 
  • 

Re: Re: ČOV? 

(6.1.2006 12:22:02)
takže máte septik s přepadem do potoka? To znamená, že do potoka odtéká to "řídký" a to dole necháte jednou za 10 let vyvézt? V tom případě to je způsob, který je možný u stávajících staveb. Ale nově ti něco podobnýho nepovolí z ekologického důvodu. Většinou dělá stavební úřad problémy i s odvodem vod z domácí čističky do dešťové kanalizace a do řeky.(aspoň u nás ve vsi)
Jinak souhlasím s tím, že odpad je fakt velký problém naší doby. A to jak použité papírové pleny, tak odpadní vody.
 EvaK, Kryštof04,Rozulína11/07 


Re: ČOV? 

(10.1.2006 15:42:27)
takto podobně jsem během těhotenství také počítala. Pro látkové pleny rozhodlo to,že použité jednorázovky jsou vlastně nebezpečným odpadem!!
Když bylo synovi 8 měsíců a při každém čurání pročůral vše,co měl na sobě /i přes různé druhy kalhotek/, tak jsem psychicky nevydržela šla na jednorázovky. Také s tím, že od roku by měl už sám chodit na nočník. No, nechodí /je mu 19 měsíců a o nočníku nehce ani slyšet, natož se na něj posadit/.
 Pratchett 
  • 

Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 10:51:50)
Ovšem nepřipočetla si tam práci - tedy čas, trávený nad žehlením a věšením opraných plen (nepředpokládám, že by neměla automatickou pračku, takže praní do času ztráveného přípravou plen nebudu počítat). Ale takové ekologické smýšlení je jistě chválihodné. Dokonce jsem tady na Rodině četl jednou článeček od maminky, která plenky nepoužívá vůbec - prý je možno již několikatýdenní dítě "vycvičit" a dítě včas "odchytit". Nevím, nemám zkušenost. Nicméně je pravda, že použité pleny jsou ekologickým problémem. Ovšem nemyslím si, že by si autorka musela dělat výčitky, přejde-li na papírové pleny. Jedno dítě navíc tu ekologii zas tak nezlepší (či nezhorší).
Švagrová používala látkové pleny, protože v nemocnici jí bylo řečeno, že papírové může používat až od určitého věku dítěte. Pamatuju si, že žehlila u televize, když dala dítě spát. Je to jistě možný způsob, ale v dnešní době mi přijdou papírové pleny pohodlnější.
 Pratchett 
  • 

Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 10:54:47)
Pardon - chválYhodné - chvála - žena:-)
 Zuzana, Jony 11 měs. 
  • 

Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 11:06:37)
Prošli jsme si něčím hodně podobným - nakonec zvítězily papírovky, i když ne tak úplně docela. Jednu dobu - asi 2-3 měsíce - jsme používali i látkové. Máme jich doma 50 a doteď je hodně používáme. Nerozhodli jsme se pro ně ani tak z pohodlnosti, ale bylo nám líto času, který se tomu musí věnovat - a opravdu to není málo času, jenom to žehlení!!!! A navíc ty dnešní pleny fakt nic nevydrží, jsou jako sítečko. A ty zahraniční jsou "pekelně" drahé. Jen jednoho je mi moc líto - to je ten odpad, který z papírovek vzniká. Nevím, jak to řešit. Alespoň si to vynahrazujeme u ostatního odpadu - třídíme doma sklo, papír, plasty a zbytek.
 Katka  
  • 

Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 18:23:46)
Zuzko,

máš pravdu kdybych musela žehlit, tak to by mi vadilo, to totiž dělám opravdu nerada :-).

Mám taky 50 čtvercovek z www.pleny.cz (ty 80x80 cm) jsou moc pěkné, divila jsem se když mi přišly, že ty pleny 80x80 mají 80 g, 70x70 mají jen 60 g (koupila jsem si ty barevný 10 ks) a je to opravdu velikej rozdíl - JSEM TAKY ZVĚDAVÁ JAK DLOUHO MI TY ČTVERCOVKY VYDRŽÍ - používáme je 5 měsíců a zatím žádná změna na nich vidět není.

Pravda popolini nebo Bambino mio jsou drahé na nákup najednou. Ale vyplatí se.
 AndreaH 
  • 

Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 18:37:05)
Katko, tak jsem podlehla počítání a vyšlo mi, že pro jedno dítě při používání plen do 20ti měsíců (náš případ) to finančně vyjde fifty fifty (při systému Bambino mio).
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(6.1.2006 9:32:33)
Andreo,

výhodou látkovek je, že je můžeš různě kombinovat a nejdůležitější jsou v podstatě ty kalhotky.

Kalhotky bambino mio se v klidu dají používat s klasickými čtvercovkami jedna v klidu stačila (-složila jsem ji na půl a tu půlku na třetinu a pak na půl a je to trochu delší než kalhotky tak se to jettě trochu přeloží ve předu a je to a stačí to)

Co se týče ceny tak někdo v té jedné velikosti vydrží i 3/4 roku jak jsem četla v diskuzi, my jsme z nich rychle vyrostli a tak jsem přešla na popolini, origoš mám jen 2 a zbytek jsem si ušila nebo do nich taky používám čtvercovky, když kalhotky dojdou :-), balím na draka spínám Snappi sponkou a dávám jen (kromě té složené na draka) jednu plenku složenou jak jsem psala před tím.
 Mirasol, Neli04, Mája07 


Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(7.1.2006 9:21:13)
Žehlit bys pleny měla pouze do šestinedělí, pak stačí jen dobře pověsit a dobře složit. Žehlení už pak není nutné.
 Angel 


papírové pleny 

(5.1.2006 21:51:43)
Také používáme papírové - s dítětem, které spí přes den půl hodiny, vstává v 6 a usíná v půl 10, nestíhám někdy ani jiné věci, natož praní a žehlení látkových plen. Odpad vyprodukovaný papírovými plenami alespoň částečně vynahrazujeme tříděním plastů, papíru atd.
 Katka 
  • 

Re: papírové pleny 

(5.1.2006 23:18:11)
Angel,

Moje dítko taky spí přes den tak hodinu, to většinou po kojení, na kojícim polštáři a na mě :-), jak ho dám do postýlky tak se za chvilku vzdudí, usíná až tak v devět v deset, ale vstáváme (pokud se nají v 6-7 a je ještě tma tak znova usne) tak v devět, no jsem zvědavá jak to bude na jaře až bude dřív vidět, tak to vidím tak na 5-6 hodinu :-)
 Eva k 
  • 

eko papírové pleny 

(6.1.2006 15:54:36)
Neexistují i ekologické papírové pleny? Nepochybuji, že to bude opět o penězích:-)

Eva
 Katka 
  • 

Re: eko papírové pleny 

(7.1.2006 15:00:55)
Evi,

existují, jmenují se Moltex öko (jsou z Rakouska) ale jsou dost drahé, bohužel.

Stránky dovozce www.ekoplenky.navi.cz
 Eva K 
  • 

Re: Re: eko papírové pleny 

(11.1.2006 13:36:08)
Ty jsou opravdu drahé. Díky za typ. Eva
 Katka 
  • 

Re: papírové pleny 

(10.1.2006 12:38:05)
Já mám měsíční dcerku. O plenkách jsem ani nepřemýšlela. Bylo jasné, že budu používat jednorázové. Prostě mi látkové pleny příjdou jako zastaralé. Nejdůležitější je pro mě pohodlí miminka a ne cena. Když slyším od mamky, jak jsme pořád byli pročůraní až po paty, jak jsme měli zapařené zadečky a jak pořád jen prala a prala a žehlila a žehlila, tak mě ani nenapadlo, že bych používala látkové pleny. Já prostě malou přebalím, plenku vyhodím a je to. Nemám potíže ani se zapařením ani s ničím jiným. Mám deset látkových plenek na utírání pusinky a na přebalovací pult a úplně mě stačí je každí druhý den žehlit. Taky mám pocit, že už nejsou co bývali. Jsou tenké a nejsou moc příjemné. Prostě bych do toho malou nezabalila ani omylem. Raději se budu věnovat miminku, než dvě hodiny žehlit a ušetřit na tom pár korun. a krom toho je Kačenka dost čilé dítě a musím být na blízku, jinak pláče. Takže ani nevím, kdy bych ty pleny žehlila. Pro mě nemají látkové pleny ani jedno plus.
 Dee 
  • 

Látkové pleny jinak 

(11.1.2006 22:57:48)
Já jsem o látkových plenách uvažovala, kvůli ekologii - ono se řekne, jedno dítě to nevytrhne, ale jeden k jednomu... Jenže mě odrazovalo každodenní praní, žehlení, představa, že mám byt pořád plný schnoucích plen... a navíc, přes ty dnešní plínky je opravdu skoro vidět. Až 2 měsíce po narození malé jsem se na netu dostala k moderním plenám, cenově se mi líbili hl. Bambino Mio a tak jsem je zkusila. Ten druhý systém vyjde ve výsledku až na dvojnásobek.
Když dám do kalhotek originální plenu, je to proti klasickým čtvtercovkám velký rozdíl v nasákavosti. Ty klasické jsou úplně promočené, zatímco složené BM jen prosáklé. Navíc používám separační vložky, jsou k dostání všude, levné a malá má kůžičku suchou, i když v plínce je dobrých 100 ml, a má ji míň zarudlou, než s jednorázovkami.
A co se týká praní a žehlení - plínky hážu do kýble s vodou s rozpuštěnou dezinfekcí, peru jednou za 2 a 1/2 dne, do pračky s vrchním plněním všechno vyleju, odstředím a peru. Horší je to s hodně pokakanáma plínkama, dávám je do stejného kýble, jen je před tím malinko přeperu v ruce, zabere to tak 2 min. Po vyprání jsou druhý den suché, věším je více méně složené do konečné podoby.Od šestinedělí se plínky nemusí žehlit a prát je stačí na 60 bez předpírky.(Blíž na www.latkoveplenz.cz) Takže čas, který u toho strávím - 5 min. dání plín do pračky a nastavení, 5-10 min. věšění, 5 min. sebrání, složení a uložení. Myslím, že to není tak moc.
 Katka,25 tt 
  • 

Re: Kolik plen pořídit  

(18.1.2006 10:35:03)
Také uvažuji o koupi plen Bambino mio,ale nemám představu kolik plenek a kalhotek kterých velikostí nakoupit.Nerada bych zbytečně utrácela za množství plen,ale také nechci být zaskočena potřebou miminka.
 Eva K 
  • 

Re: Kolik plen pořídit  

(18.1.2006 15:10:12)
Počítej na jeden den 6-8 plen, takže abys prala tak jednou za tři dny. A radši bych měla v rezervně papíráky, kdybych nezvládla vyprat:-).
Ta první investice se pohybuje, co jsem tak slyšela 5000, vyplatí se obzvlášť když chceš další děti. Já si to ještě nerozhodla, mám doma 30 klasických látkových a 4 plenkové kalhotky. Ale obávám se, že díky těm gumovým kalhotkám se bude dítě pařit:-). Když chceš používat jen klasické látkové, doporučují jich koupit 60.
Možná vezmu nějaké ty lepší na zkoušku a uvidíme. Asi je důležité, že se to nemusí žehlit ani v šestinedělí. Eva, 30tt

http://www.bambinomio.cz/
http://www.latkovepleny.cz/
http://www.plinky.cz/
 lida 
  • 

Re: Re: Kolik plen pořídit  

(29.7.2007 23:49:42)
Ještě dodám jeden tip na plenky popolini za nižší ceny: www.popolini.prodejce.cz
Mají tam občas velmi zajímavé akce-slevy a všechny popolini "výrobky" jsou tam levnější než u jiných netových prodejců popolinek (latkovepleny.cz, plinky.cz (jestli se nepletu)...) Ano, popolini systém je velmi drahý k pořízení, ale z porodného, máte-li už ostatní výbavičku, ho pořídit lze.. Spočetla jsem (počítám s cenami právě na stránkách popolini.prodejce.cz), že níže uvedená výbava, která by mohla být dostačující ba možná lehce "přemrštěná" (ale zase u těch plenek, kde "kupuji" více velikostí je delší životnost, protože se používají jen určité období - podle váhy či "tloušťky" dítěte).....

Kalhotkové pleny -
4x froté kalhotkové pleny - 256Kč/1ks (ještě nedávno byly v akci za 244Kč),
5x flanelových - 246/1ks,
4x OneSize super - 266/1ks (zrovna je na ně akce, jinak 280/1ks),
2x vel. L EasyFix 2v1 - 350/1ks,
4x Two Size Soft vel. S (zde 3-9kg) - 240/1ks,
4x - " - vel. L (8-15kg) - 258/1ks,
a nakonec Zlatíčko - to nejsou popolinky, ale prodávají je tam a mají rozumnou cenu (185Kč za 1 kus) -
4x vel. S,
4x vel. M a
4x vel. L,

pak ještě Vrchní kalhotky -
2x S, 2x M, 2x L - Popowrap - se suchým zipem, obrázkové - 270/1ks,
2x S, 2x M, 2x L - Vento - ty jsou na patentky, bílé - 255/1ks
2x M, 2x L - Bravowrap - suchý zip, trochu tužší, více umělé, levné - 199Kč/1ks

Vkládací plenečky (navíc, aby byly náhradní..., zvyšují savost plenky)
1 bal. froté - obsahují 2ks vklád. plenečky - 113Kč/bal.
1 bal. flanel - - " - - 113/bal.
1 bal. One Size Super - zase 2 plenky . 128/bal.
2 ks Zlatíčko - 58Kč/1ks

Separační plenky jsou také třeba:
pro novorozence celulozové - 2x 115 ks - role - 160Kč za roli
později viskózové - 1x 100ks - krabička - 118Kč

A nakonec praní:
žlučové mýdlo - 132Kč/250ml
vlněný vosk - na švy vrchních plenek, aby nepropouštěly (po čase) - 43Kč/20g
síťka na pleny - velká (52x55 cm)- 109Kč
pytlík na pleny - 71Kč

..... tak jestli jsem se nespletla, tak tako výbava (a není v ní prací prášek, používám Lovelu a kbelík na použité plenky) vyšla na 13 381 Kč.............
UUUUFFFFFF

Ale myslím, že kalhotky velikosti S nejsou k použití na moc dlouho, tak možná nemá cenu jich pořizovat tolik (jestli vůbec), pak lze ještě ušetřit, pokud koupíme pouze vrchní kalhotky Bravowrap, můžeme také nakoupit více froté či flanelových kalhotkových plenek a nekupovat tolik či vůbec OneSize Super (o biobavlněných kalhotkových plenkách nebo vlněných svrchních kalhotkách vůbec neuvažuji, protože nákup šíleně prodraží, ale výpočet s nimi možná ještě udělám), také možná nejsou nutně potřeba vkládací plenky, protože všechny uvedené plenky vkládací plenečku obsahují (kromě Zlatíček, ty jsou bez)....... ale to je k ušetření v tomto systému asi vše..... samozřejmě nemusíme pořizovat pouze tento systém a lze ho zkombinovat s klasickými čtercovkami, těch se ale bojím nebo vícevrstvými plenkami popolini či bambino mio, které ale také mohou činit určité potíže při přebalování aktivního miminka, které vám nevydrží ležet, protože je to šílená votrava nechat se přebalovat..., jako náš Kubíček...
Systém kalhotkových plenek Popolini jsou sice drahé, ale ekologické, bezodpadové (i když nejsou nesmrtelné a při praní odpad nadělají minimálně do kanalizace) a látkové "jednorázovky" - rozbalím, odeberu plenku/y, omyji/očistím ubrouskem zadeček, podložím čistou látkovou "jednorázovkou", pod kterou ještě leží svrchní kalhotky, namaži, je-li třeba, zabalím - suchými zipy či patentkami kalhotkovou plenku a nakonec zabalím svrchní kalhotky.... (odnesu znečištěnou plenku do kbelíku se síťkou)... svrchní kalhotky, nejsou-li znečištěné, neměním...
Jen jedno je zde navíc narozdíl od papírovek - balení do svrchních kalhotek, cesta znečištěné plenky je pouze jinam..... čeká ji praní, zatímco papírovku smrt a ošklivá skládka, kterých je čím dál víc a plní krásná česká údolí jako u nás...... Achich...
Nakonec bych měla přiznat, že používám papírové plenky, ale kdybych měla zrovna po ruce porodné nebo vyhrála nějaké drobné, koupila bych Popolinky.. (naše dvě malé děti už se látkovek asi nedočkají, protože se nerozhoupu či neseženu potřebné peníze, ale další dvě až tři by si látkovek užit mohly....)
Takhle douhý příspěvek jsem psát nechtěla, ale když už jsem se do toho dala, tak to tak nějak přišlo.. Snad si ho někdo přečte...
a výrobci popolini by mohli pustit nějaký chlup, když jim dělám takovou reklamu, aniž bych jejich plenky kdy vyzkoušela, že?
 Dobra, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Kolik plen pořídit  

(30.7.2007 0:22:31)
Ahoj, tak to vyslo asi tak draho, jak jsem si sama spocitala. Ja si z toho duvodu poridila Bambino mio, kde nejsou vnitrni kalhotky, ale vice vrstevne pleny. Plne jsem to vyuzila u prvniho ditete, prala jsem jednou za 2-3 dny a cely set "od narozeni po nocnik", ktery obsahuje 2x24 plinek {2 velikosti} a 5 velikosti kalhotek stal 6 200 kc. Navic jsem dokupovala asi toje kalhotky, protoze moje malicka se pokakala i 4x za den a kalhotky to vetsinou lehce odnesly a po vyprani v ruce nestacili schnout. Celkem neco pres 7 tisic, tedy polovina toho, co pises ty.
 Iva 
  • 

Re: Re: papírové pleny 

(1.5.2006 1:22:59)
Katko, tady nejde o ušetření tvých pár korun, ale o ekologický přístup. Nikdo netvrdí, že používat látkové pleny je pohodlnější, naopak. Ale když ty tak "vše pro dítě", tak by sis měla uvědomit, že je taky trochu na nás jestli budou naše děti žít mezi haldama počůranejch pampersek nebo v aspoň trochu snesitelnějším prostředí. A klišé o tom, že "radši než prát a žehlit se budu věnovat svému dítěti" je směšné, praní ti zabere zmáčknutí knoflíku a žehlit se pleny nemusí, a přebalování je prima způsob jak se s dítětem pomazlit a "věnovat se mu". Nikomu ale používat látkovky nenutím, jen mi jde o to, že tvé argumenty jsou trochu mimo mísu, tak jsem se musela k tomu vyjádřit.
 Majka 
  • 

Re: Re: papírové pleny 

(26.6.2006 10:28:46)
No, já nevím. Mě se ten argument moc nezdá. Papírové plenky jsou samozřejmě praktické, ale pokud opravdu myslím na to, co je pro dítě nejlepší, tak to asi nebude igelitový produkt se spoustou chemikálií - navíc ještě nikdo tak úplně nevyvrátil možný zdravotní dopad na dítě. V dnešní době alergii a různých jiných neduhů si myslím, že bavlna je bavlna. I když nejsem odpůrcem jednorázovek - myslím, že budu kombinovat. Mám eko pleny - taky mi nejde o korunu a pokud použiji občas jednu na cesty a občas na noc tak mě to nezruinuje.
Také souhlasím s tím, že nechci, aby mé dítě vyrůstalo v tunách odpadků, které jsme vyprodukovali my, jen tak z pohodlnosti.
 alexa 
  • 

Re: papírové pleny 

(28.3.2009 16:06:16)
http://enureza-inkontinence-pomocovani.webgarden.cz/
 MichaelaSe 


Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(7.1.2006 14:05:01)
No proto
Míša
 učitelka češtiny 
  • 

Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(9.1.2006 23:24:54)
nejen chválihodné, ale i "času Ztráveného" :-)
 Matka a tři děcka 
  • 

Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 11:56:48)
No, že jedno děcko ekologii neohrozí, to je sice pravda, ale jedno děcko na světě není, spíše miliony děcek v plenkovém věku - takže když milion dětí bude používat papírovky, je to poněkud jiná situace, než když jenom to jedno od autorky článku a zbytek dětí do milionu používat látkovky či nic. Jedno k druhému a je celá armáda... nebo jak bych to již měla vysvětlit?

To je sice hezké, že se autorka zabývá tímto problémem, ale myslím, že moc přesvědčivá není. Pitvá se v tom z hlediska peněz a odpadů takřka freneticky, a přitom to vyčíslit nejde. Předně, látkovek se dává o dost víc než papírovek. Dále třeba opotřebování pračky je u každého jiné, účinnost praní taky apod., odpady a jejich množství též, každá pračka má jinou energetickou třídu, spotřebu vody atd. atd. Taky záleží na tom, jestli se pere v bezsilikátovém a bezfosfátovém ekoprostředku nebo v persilech, což jsou taky vážné ekologické odpady, takže se praním vlastně šlape z bláta do louže. Myslím, že u téhle problematiky nejde ani tak o peníze jako spíš o ochotu udělat něco nadstandardního pro dobrou věc (pro zeměkouli).

Já osobně znám a aktivně jsem používala všechny možné typy plenkování a bezplenkování a dospěla jsem k tomuto názoru:

Bezplenkovou metodu přenechávám majitelům chýší, v civilizaci je pro mne neuskutečnitelná, pokud nechci být jejím štvancem. Látkové plenky (prané v bezsilikátovém a bezfosfátovém prostředku) jsou prima, ale spíš pro přírodu než pro dítě a mámu. Je to práce s předpíráním a vyložený kolotoč, a stejně jsou flekaté. Mokrá bavlna není na dotek moc příjemná a musí se opravdu často měnit, takže plen je hromada. Ortopedicky v látkovkách neshledávám nic tak nadměrně pozitivního, neboť brání pohybu nožiček. A vůbec si nedovedu představit celodenní Popolinkování, vždyť v tom dítě nemůže venku udělat ani krok a musí mít oblečení o tři čísla větší, aby to mělo potřebnou savost, jelikož je potřeba dát dítěti do kalhot doslova balík, aby se nemuselo v půlce procházky přebalovat. A také mi dítě v Popolinách smrdělo močí při nákupu, málem jsem se hanbou propadla. Nenarodila jsem se myslím proto, abychom žili plenami a kakáním od rána do večera a abychom páchli. Děcko v látkovce vyloženě smrdí, pokud je již přikrmováno a nepřebaluje se každou chvíli, čímž je plen opravdu velká hromada, a doma při neustálém máchání plen je to cítit pravidelně jak ve chlévě.

Ale pozor - myslím, že nadměrné a bezmyšlenkovitě pohodlné používání jednorázovek je špatné, takže i přes všechny vyjmenované nedostatky JSEM ZASTÁNCE BAVLNĚNÝCH PLEN!!!!!!
 Erika 
  • 

Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 13:53:39)
Detske plienkly su toxicky odpad. Aj ked sa v Cechach neseparuju jednorazove detske plienky a zrejme podla toho co pisete sa hadze do bezneho kuchynskeho odpadu, neznamena to, ze je tomu vsade tak. Takisto, ako extra triedi papier, sko, elektronika atd, adt, tak isto sa extra triedia aj detske plienky!!!!!!!!!!!!! Prave koli zivotnemu prostrediu.

Osobne mam dojem, ze cielom tohto clanku je prave tato diskusia, aby sme si tu o tom pisali. Autorka sa na vec pozera len z hladiska penazi a nie z hladiska co je pre dieta samotne lepsie. A vyuzila to, ze kedze sa v CR neseparuju detske plienky, musi tomu byt tak vsade na svete. A takzties s tymi cislami zaratala aj deti z afriky, ktore sice tiez "chodia na WC" ale zakanane papierove plienky neprodukuju, pretoze ich v zivote nevideli.

JEDNOZNACNE deti, ktore pouzivaju jednorazove kvalitne plienky netrpia na opruzeniny, vseliake exemy na zadocku, scervenalou pokozkou a pod. Co sa kupit dat, to diettu kupim. A odpad separujeme, vratane elektroniky, pouzitych baterii, ci nepotrebneho lepidla a farieb. A ktora dnesna matka ma cas na namacanie, zehlenie a nakoniec dieta pri kazdom ciknuti musi hned prezliect aby celkovo usetrila "5korun". Na miesto casu tu straveneho, mohli sme napisat na odd. Zivotneho prostredia, ze aj my chceme separovat pouzite detske plienky. Mozno by sa z toho dala nakoniec vyrabat elektrika :-)
 radka 
  • 

Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 14:54:09)
No Eriko, urcite nejde o 5 korun. mesicne papirovky sezerou tak 1000-1500, a to je v nekterych rozpoctech suma, ktera proste navic neni...kdyz je tak horkotezko na bydleni a jidlo...naklady na elektriku a vodu nepocitam, protoze ty se plati v zalohach, a tak primo "nejdou" z rozpoctu, jsou uz zapocitane ve srazkach
 Jiřina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 20:01:12)
No tak to se mi nezdá. Plenky nás stojí měsíčně něco přes 700 korun a to používáme výhradně Pampers, právě kvůli pohodlí mimča a pro jeho zdravou pokožku - opruzeniny jsme poznali asi 4x za 15 měsíců, a to pouze tehdy, když snědla něco kyselejšího a my pak nepřišli včas na to, že je pokaděná.
 Máří 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 20:53:42)
Jiřino, jak máte staré dítě a kde nakupujete pleny?
Já se snažím shánět Pampers maxi v akcích a při ceně 5Kč za plenu utratíme za měsíc minimálně 900 Kč.
Počítám: denní spotřeba plenek - 6
: cena 1 plenky - 5Kč
: měsíc = 30 dní.
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 20:55:32)
Máří,
já mám průměrnou denní spotřebu 4 plenky, nikdy nebyl opruzenej, ani mokrej...
 Jiřina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(6.1.2006 14:12:34)
Máří,
ta cena za plínku by seděla, ale máme nižší spotřebu - 4 nebo 5 denně. Používáme vel. maxi, holce je 15 měsíců. Jak jsem psala, pokožka naprosto v pohodě, spíš mám vypozorované, že na to můžou mít vliv čistící ubrousky, takže u nás jedině Pampers sensitiv a holka je spokojená. Stejně už začnem učit na nočník, tak trošku ulevíme přírodě.
Chtěla jsem používat Popoliny, právě kvůli ekologii, ale dcerka se v nich nemůže pořádně hýbat - jsou moc objemné - a má po nich hrozně otlačené nožičky i pas, přestože jsem měla tu velikost 7-15 kg a ona neváží ještě ani 9 kg - vyloženě štíhlé dítě, přesto nepomohlo ani zapnout na poslední cvoček.


 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(6.1.2006 14:26:35)
Jiřino, tak to mě trošku překvapuje, že někdo používá ekopleny ale kupuje jednorázový ubrousky. Já jsem měla plenky jednorázový obyčejný, ale bez ubrousků jsme se obešli bez problémů...
 Jiřina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(7.1.2006 23:29:11)
Jak jsem psala ve svém příspěvku, ekopleny nepoužívám, jsme na Pamperskách. Zkoušeli jsme Popolinky, ale neosvědčily se nám. Bez jednorázových ubrousků se neobejdeme, a nevidím na tom nic špatného. Nedokážu v osmém měsíci těhotenství udržet devítikilovému dítěti zadeček pod kohoutkem s tekoucí vodou, aniž by bylo celé komplet mokré a já vyflusnutá. Navíc to moje dcera nesnáší a nechci ji několikrát denně trápit. Pochybuju, že by měla tak krásnou pokožku na zadečku, jak má, kdybych ji čtyřikrát denně poctivě namydlila a opláchla. Leda bych používala nějaké krémy, ale to jsou další výdaje a hlavně prodlužování nepříjemné procedury. Navíc to máme do koupelny přes celý byt - nejdřív bych ji nesla s pokaděným zadkem tam a pak bych ji zase nahulatou nesla zpátky a tady balila... v koupelně nemám kde.. prostě by to pro nás bylo moc složité.
Tak to jen na vysvětlení. Pokud jste se bez ubrousků obešli, jste šikovnější.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 14:23:19)
Jiřino, nám ubrousky naše Dr. zakázala, když po nich malá dostala asi ve 4. týdnu vyrážku. (Byly to normální kvalitní ubrousky Pampers pro jemnou pokožku, žádný levný "šunt" z Penny marketu). S výslovným doporučením, že pro pěknou pokožku je právě ta voda to nejvhodnější a ubrousky jsou dobré akorát tak při cestování. Mýdlo jsem používala jednou denně, jinak jsem oplachovala jen vodou. Pro mě to bylo nakonec mnohem pohodlnější než ubrousky - malá byla vždycky zaka...ná úplně všude :))

Navykli jsme si na to tak, že to tak dělám doteď, i když má holka 15 měsíců - vždycky jí do toho umyvadla posadím zadečkem napřed a nohama ven z umyvadla :))
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 9:53:45)
Jiřino, není v 15 měsících čas na nočník? Jak dlouho chceš nechat dítě vykonávat potřebu do plen? My jsme dceru začali učit od 10 měs. Věř mi, že poznáš, kdy dítě chce...podle chování.
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 11:04:07)
Ivo,
ach jo, proč já jsem na tohle téma tak alergická...Dítě nepotřebuje "L učit" na nočník, v okamžiku, kdy je na to zralé, začne s tvou pomocí samo vykonávat svou potřebu na záchod nebo do nočníku...V patnácti měsících je na nočník v největší většině případů příliš brzo, v deseti měsících je to holý nesmysl...Maximálně si ušetříš plenu, dítě tím absolutně nezbavíš dřív plen, než kdybys počkala, až na to jeho mozek dozraje...
 Rendísek 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 12:36:46)
souhůasím s Frederikou.15ti mšsíční dítě není schopno samo pochopit,že si právě teď má sednout na nočník a vykonat potřebu.Je to jen náhoda,že ho tam posadíš a něco tam udělá.Podle zkušeností je dítě toho schopno ne dřív než ve 20-22měsících.Některé i pozdějš.A to, že to umí 10ti měsíční dítko je blbost.Protože je prokázané,že před druhým rokem věku dítěte neumějí ovládat svěrače a neuvědomují si to.
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 12:54:41)
Rendísku, já měla asi štěstí, bez jakýhokoli nacvičování-David předtím nočník vůbec neznal- se cca v 18 měsících, poté, co viděl svou starší sestřenici, můj starší syn rozhodl, že pleny nechce a byl ve dne od tý doby bez nich..Chodil se vyčůrat sám, bez pobízení a nehody téměř nebyly, doma vůbec ne...
Takže já to teď chci zkusit i u druhýho po tom 18. měsíci...Když ale uvidím, že to ještě nechápe, klidně to nechám, fakt nacvičování nesnáším....
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 13:33:30)
Tak to pozor, moje dítě (15 měsíců) si většinou řekne e-e, než začne tlačit. Někdy taky zapomene a někdy to řekne, až když tlačí :) To musí být pak rychlá akce :)). Začalo to teda tím, že nejdřív říkala e-e těsně potom, co byl boban v plíně, teď to už zvládá říct dopředu.
Žádný systematický výcvik na nočník jsem jí nezaváděla, jen jsme se o tom vždycky bavili a čas od času jsem jí na nočníček posazovala.

Tím nechci tvrdit, že je to normální. Uvádím to jako protipříklad tvýmu kategorickýmu tvrzení, že "15ti měsíční dítě není schopno samo pochopit, že si právě teď má sednout na nočník a vykonat potřebu" a že to je jen "náhoda".

My zase na druhou stranu neumíme spoustu jiných věcí, co jiné děti v 15 měsících, tak se to něčím vyrovnat musí, že :))

Jo, a když posadím svojí holku na nočník, tak se buď vyčůrá hned (když není zrovna e-e), nebo vůbec. A to myslím o náhodě není..
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 13:40:08)
Ivule,
Denisovi je 16 měsíců a taky už nějakou dobu říká "e e", než začne tlačit...Ale to mi nijak nepomůže, čůrání mu je zatím fuk , takže bez plen bejt nemůže....A navíc by to fakt musela rychlovka, ta doba mezi tím, kdy si to uvědomuje a kdy to začne dělat, je strašně krátká....
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 13:55:39)
No to já neříkám, že my jsme bez plen. Když dám svou holku na nočníček, tak se buď vyčůrá hned (tedy ví, co se po ní chce), nebo vůbec (zrovna se jí nechce). Mezi tím čůrá samozřejmě vesele do plíny.
Jediné pravidelnosti, které jsme dosáhli, je první posazení na nočníček hned ráno, to tam je vždycky e-e i čůůůr :)

Reagovala jsem na Rendíska, která napsala, že 15-ti měsíční dítě neví, co se po něm chce, když ho posadí na nočník a že je to jen o náhodě. Tak to já vidím zcela bezpečně, že o náhodě to u nás není.

Jinak 10-měsíční dítě bych na nočník taky nevysazovala. Moje holka v té době ještě navíc ani neseděla, nočník jsme koupili asi ve 12 měsících, měsíc nám jen tak stál doma a okukovali jsme ho a asi tak od 13. měsíce jsem čas od času zkoušela štěstí.. :) Jinak moje dítě to na nočníčku vyloženě baví, sedí na něm jako pecka a je šťastná, že si tam s ní prohlížím knížky. Takže se na něj vždycky vyloženě těší :))
Jo, taky mi už párkrát na nočníček ukázala, jakože na něj chce a opravdu se do něj hned vyčůrala (ale to bych zrovna přisuzovala spíš té náhodě - ve spojení s tím, že nočník je pro ní zábava :))).


 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 14:06:21)
Ještě něco, Rendísku :).

Nevím, odkud čerpáš informace, že "je prokázáné, že dítě před 2. rokem věku neovládá svěrače a neuvědomuje si to".

Schválně jsem si před chvilkou nalistovala pana Dr. Matějčka a ten uvádí jako ideální věk pro "nácvik" (fuj, mě se to slovo taky nějak příčí) věk 12 - 15 měsíců, protože v tomto věku právě ty svěrače už ovládat dítě může.

Na druhou stranu potvrzuje, že před 12. měsícem je chození na nočníček spíš díky "cvičené" mamince než schopnostem dítěte :) (volně přeloženo)

To jen tak na okraj :))
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 14:08:18)
Ve které publikaci jsi četla, že je to prokázané? Nebo napiš aspoň autora, ráda si to přečtu. Klidně noste pleny až do školy, jsou to vaše děti...A nedivte se jiným šikovnějším.
 Rendísek 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 14:32:45)
Zdroj:časopisy,kde odpovídají dětští lékaři.Netvrdí to jen ti v časopisech,ale i spousta doktorů,že dítě není připraveno v pravém slova smyslu na nočník před 20měsícem.a v televizi asi před půl rokem,ze záznamu, byl pořad zrovna s doktorem Matějčkem,který se k tomu také přikláněl.
A pro ty, co jsou podrážděné z tvrzení,že to 10-15ti měsíční dítě neumí-no,tak na to se asi nedá nic říct :-)).Stále bych řekla,že je to náhoda a to "pravé používání"nočníku přijde opravdu až po dělší době.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 14:59:20)
Rendísku, koukám,
že místo diskuse umíš akorát bokem naznačit cosi o "podráždění". (Navíc jsem se vyjadřovala k 15-ti měsíčnímu dítěti, nikoli k 10-15 měsíčnímu, což je rozdíl.)
No nic, můžeš se k nám klidně přijet podívat :)

Jinak já si dovolím uvést taky citaci (na rozdíl od tebe konkrétní) pana Dr. Matějčka, kniha "Prvních šest let ve vývoji a výchově dítětě", kapitola "Dva důležité návyky", strana 93 (u vydání z roku 2005):

"Od roku do 15 měsíců je u velké většiny dětí vhodná doba k učení na nočníček. Mnohým rodičům se to jistě bude zdát pozdě a mnohé babičky se zhrozí, protože sami začaly s tímto nácvikem u svých dětí už dávno před prvním rokem, ba některé hned po půl roce věku dítěte. V některých případech se jistě tento výcvik povedl. Jenomže z těchto jednotlivých úspěchl nelze dělat pravidlo... atd. atd."

Všimni si, prosím, že pan Dr. používá slova "u velké většiny dětí" - tedy je-li to u vás jinak, tak prostě jen nespadáte do té "velké většiny". My tam pro změnu zase spadáme. Já se z našeho případu nesnažím dělat generální pravido, ty ano. A na to jsem svým příspěvkem reagovala.


 Rendísek 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 15:20:29)
IVULE,jsi něaká vztahovačná,ne?na tvůj příspěvek jsem vůbec nereagovala,lépe řečeno teprve teď jsme si tě všimla.
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 15:30:48)
Tak to, Rendísku, velké PARDON :))

(Jdu přebalit dítě, právě mi řeklo e-e až po místo před... :))

 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 17:27:05)
Z čeho žijí časopisy? Hlavně z reklam, a to zejména reklam velkých koncernů tř. na pleny. I nekteré knihy, jako např. Velká kniha o matce a dítěti, kt. člověk musí brát s velkou rezervou, hlásá něco o nočníku od 2 let. No, sponzoruje je Johnsonś baby...Zkouším to s nočníkem stejně jako se zubním kartáčkem. Aspoň k tomu nebude mít malá odpor. Když si vzpomenu na návštěvu spolužačky s 2letou dcerou, jak ji u nás přebalovala...a ta malá uměla asi2 1-slabičná slova, tak si myslím, že pokud dítě není opožděné, tak je to vina matky, že ho nic nenaučila.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 17:38:58)
Ivo, a Johnson´s Baby vyrábí pleny??? No to jsou mi novinky...
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 17:41:19)
Ivo, no to mě dovede pobavit. Máš asi jen jedno dítě, že. Až jich budeš mít víc, a budeš mít možnost srovnávat, jak odlišné děti mohou být, a v čem je jedno napřed, v tom je druhé pozadu, i když mají tutéž matku, pak ti možná dojde, jak omezeně jsi to kdysi viděla...
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 17:44:53)
Ivo, nezlob se, ale já si taky myslím, že o dětech víš prd...Přebalování ve dvou letech je úplně normální.....A taky jsem si nechala vysvětlit od mámy, tchyně atd, jak jsme byli od roka bez plen, neustále se pravidelně vysazovalo a posazovalo, úplně sami jsme chodili na nočník a opravdu nepotřebovali pleny ve stejnou dobu jako děti teď...
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 17:46:06)
Hm, Ivo,
já ještě ve svých 3 let neuměla srozumitelně kváknout. Všechny kámošky mojí maminky na mě vrhaly soustrasné pohledy s podtextem "chudák retardované dítě". A že by se mě moje maminka nevěnovala, tak tomu fakt nevěřím. Ostatně moje mladší ségra brebentila ve dvou letech o stošet - já se údajně rozmluvila až s ní.
No a retardovaná fakt nejsem, vystudovala jsem 2 VŠ (zatímco moje "mluvící" ségra zkoučila maturitou s odřenýma ušima) - tak si tedy myslím, že je fakt vše se mnou ok. Prostě jsem jen ten vývoj měla nastavený jinak, než je běžné. To si fakt myslíš, že se všechny děti vyvíjí podle tabulek? A že nemluvící dítě je nutně zanedbávané nebo opožděné (ve smyslu méně inteligentní)?
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 17:48:31)
a to s tím mluvením, no já žasnu, kde to žiješ? Jeno dítě zkrátka mluví dřív jiné později, nic to nevypovídá o jeho inteligenci , šikovnosti a už vůbec nic o snaze matky dítě "něco naučit"...Směšný názor a snad na to faklt někdy přijdeš...
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 17:50:38)
Ivo,

uz mi to neda.Cely den jsem u netu nebyla, ted si to tu procitam a musim taky reagovat.

Souhlasim, ze "uceni" na nocnik je hooodne divny termin. Mne taky moje mamka a babicka tvrdila, jak jsem chodila na nocnik od 10 mesicu a podobne - nechodila, jen me tam proste posadily (nebo do takove te zidlicky se stoleckem, kde ta zidlicka mela v sobe nocnik - pamatujete, holky?) a jak jsem tam sedela, tak jsem obcas na nocnik neco udelala.

A zkousely to i na me dceri. Kdyz to udelaly podruhe a Klarka to proste nechtela, protoze je dite hooodne neposedne a k nocniku mela odpor, tak jsem to zatrhla. No a ve dvou letech zacala ze dne na den chodit na nocnik sama, neplakala, nebala se a bylo to temer uplne bez nehod.

A jinak - kojila jsem ji, dudlik nikdy nemela, z lahve taky nikdy nepila, je velice inteligentni, mluvi bez jakekoli vady reci uz od 3 let, jinak mluvit zacala uz v roce....proste je moooc sikovna, neni nijak zanedbana ani nic podobneho...

Takze s tim, kdy chodi dite na nocnik to ostatni spojovat nemuzes....jak jsem to tu od tebe cetla...

Jo a zubni kartacek pouzivame skoro od prvniho zoubku...
 Rendísek 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 15:04:37)
SPECIELNĚ PRO IVU,nikdo,ani já tu nepíše a netvrdí,že své dítě nechá v plenách, až do té doby co půjde do školy.Tos něak vybočila.A nevidím důvod ,proč by mělo být ohledně nočníku 15m dítě šikovnější než 20m.Takže se určitě divit nebudem.Ještě jsem neviděla zdravé dítě ve škole v plenách i kdyby začínalo ve dvou letech.Tak otevři oči.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 17:34:56)
Fakt se bavím. To byla IRONIE, víš???Jestli víš, co to je. A navíc vím, o čem mluvím, problematiku dětí, hlavně postižených mám vystudovanou. Radši si to přečti víckrát a rozeber to s někým rozumnějším.
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 17:36:35)
Fakt se bavím. To byla IRONIE, víš???Jestli víš, co to je. A navíc vím, o čem mluvím, problematiku dětí, hlavně postižených mám vystudovanou. Radši si to přečti víckrát a rozeber to s někým rozumnějším.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 17:53:43)
No jak je vidět, studium není vše...
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 22:56:44)
Je mi přes 30. Po VŠ jsem, jak si jistě spočítáš, nějaký ten rok ve svém oboru s dětmi pracovala, než se mi narodila dcera. Tím končím s touto hloupou diskusí, jestli se to dá nazvat diskusí...
 Oggová 


pro Ivu 

(8.1.2006 23:14:33)
Ahoj, nedalo mi to a prostě na Tvůj příspěvek musím reagovat..tvrdíš, že máš vystudovaný obor, problematiku dětí. V tom případě jsi určitě brala vývojovou psychologii...
když si vezmeš knihu od Marie Vágnerové "Vývojovou psychologii" tak si na str 74 můžeš přečíst o návyku dětí na nočník....pokud jsi na to pohodlná, či nemáš knihu po ruce tak se tam můžeš dočíst, že dítě se může naučit ovládat vyměšování pouze tehdy, dokáže-li ovládat funkce svěračů a to jak retenci tak eliminaci...Značná sociální hodnota této dovednosti je však spojena s rizikem (alespoň v NAŠÍ kultuře), že dítě bude nuceno k jejímu nácviku předčasně, event. nevhodnýmu praktikami...Nadměrná zátěž může vést k neurotizaci, která může přetrvávat i v pozdějším věku...
jedná se o období od 1-3 let.......batolecí věk
A určitě znáš Freudovu teorii....

a mluvení? děti mám tři
syn začal "mluvit" po roce a půl první neurčitá slova
dcera mluvila v roce a půl "holé" věty (spojení dvou slov dohromady)
poslední dcerka v 15 měs používá jen pár smysluplných slovíček o kterých se občas jen domýšlíme co znamenají
všem svým dětem jsem se věnovala a věnuji stejně a jsem přesvědčená že dostatečně....

nechápu jak můžeš pracovat s dětmi a nebrat ohled na jejich individualitu
Oggi
 Iva 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 13:55:28)
Teď má 11 měs. Dobře si to uvědomuje, co dělá. Když chce vykonat potřebu, začne být nevrlá, poznám to, nemusí říkat e-e. Jeví se mi velmi inteligentní, tak proč ji nenaučit něco nového. V noci to samozřejmě ještě nejde. Dá se s ní komunikovat, chápe hodně pojmů. Nevidím důvod, aby dítě do 3 let mělo pleny, dudel, nemluvilo, pilo z láhve se savičkou a bylo furt u prsu. Divný vývoj. Takových vídám dost, ale i šikovných. My jsme také nenosili od roku pleny.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(8.1.2006 16:25:24)
My jsme také nenosili od roku pleny.

Jo, to mi taky moje máma tvrdila, že jsem od roku nenosila pleny :o))) Můj táta to ovšem uvedl na pravou míru - máma se snažila, abych nenosila plíny. Já jí na to kašlala, na nočníku jsem chvíli neposeděla a plíny jsem nenosila od zhruba dvou let. Takže jsem na tom byla stejně jako moje holky, které jsem na nočník nijak cíleně neučila. Často se ozývají hlasy, že je dětem příjemnější vykonat potřebu do nočníku než do plen, ale o tom bych docela pochybovala, resp. minimálně to bude individuální záležitost. MOje starší už normálně chodila na nočník, ale stolici dělala do plenky ještě dlouho poté. KDyž plenku nedostala, zadržela to v sobě a šíšu pak vyklopila vzápětí poté, co se jí plenky oblíkly...;o)

Ale chápu, že ne všechny děti jsou takové - třeba můj brácha prý byl takový ťuňtě, které třeba půlhodiny, hodinu sedělo na nočníku hrálo si na něm... s ním se to odbourávaly pleny ;o)

S.+++

 Míša, těhotná 
  • 

chození na nočník 

(7.10.2007 13:59:54)
Zdravím, švagrová učila neteř na nočník od doby kdy se byla schopna malá posadit. V deseti měsích bez problémů konala svou potřebu na nočníku a od 15. měsíců chodí bez plenek.
 Jiřina 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(9.1.2006 16:58:01)
Ivo,
svou dceru nechám vykonávat potřebu do plen tak dlouho, jak to bude potřebovat, abychom přechod k nočníku zvládli pokud možno hladce a bez zbytečných stresů.
Se svým dítětem si dělej, co chceš, ale my máme na nočník času dost. Myslíš, že nevím, co dělám? Jistěže si moje dcera uvědomuje, že čurá nebo kaká, ale to neznamená, že si to uvědomí dostatečně dlouho dopředu a pak to ještě dokáže udržet, než ji vysleču a posadím na nočník. Je naprosto normální, jako většina dětí v tomto věku.
To, že někdo dítě vysazuje od 10 měsíců a dělá to dost často, aby se nestala "nehoda", může být v některých případech kontraproduktivní. Dítě se naučí čurat reflexně po posazení na studený nočník, ale může se začít pomočovat třeba ve třech letech, a pak se to dost těžko řeší.
Já dám prostě svojí dceři čas, aby to fungovalo tak, jak má: uvědomí si, že se jí chce, dá to najevo, udrží to, než se posadí na nočník.
 Gabi 
  • 

cena "papírovek" 

(5.1.2006 20:51:11)
Používáme pouze Pampersky a cenově jsme na 600-700 Kč měsíčně. Sledujeme akční ceny a za 8 měsíců jsme nekoupili dráž než cca 3,80/kus. Žádné opruzeniny, ekzémy apod.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 21:47:50)
Eriko,

kde bydlíš? U vás se třídí do speciálního kontejneru i plenky? Tak to gratuluju to je vážně super :-).

Já samozřejmě vím, že děti v Africe, ale nejspíš i ve většině Asie, a jižní Ameriky děti jednorázové plenky NEZNAJÍ, používají tu bezplenkovou metodu zcela automaticky a tradičně.

Nezdá se mi, že ta hora chemie (včetně různých mastiček) je až tak vhodná pro dítě?

Prvních 5 týdnů jsem na malého používala Pampersky, měla jsem sice 50 látkových plenek, ale žádné kalhotky (Sandry nebo Gminy či Gemini jsem nechtěla kupovat, zdálo se mi to jako vyhozený peníze). Pak jsme začali používat Bambino mio kalhotky, bohužel mi z nich během dvou měsíců vyrostl, chvilku jsme zas používali Pampersky a pak jsem koupila kalhotky od popolin popowrap, Vento a vlněné kalhotky. Mám od popolin jen dvě plenky froté a biofroté, flanelky jsem si šila (a strašně mě to bavilo :-D).

Používáme do nich separační plenku od popolin krásně odvede vlhkost od zadečku.

Opruzený malý ještě nebyl.
 maschul 


Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(6.1.2006 23:09:35)
Nemusím převlékat syna při každém cíknutí...je to hloupost...Jednozančně je velice troufalé tvrzení ,že v jednorázovkách nedochází k opruzeninám...můj syn byl opruzený jednou...a to na pár dní...v době,kdy jsme používali jednorázovku...

V látkovce je sice ráno mokrý,ale po umytí aosušení nemá na kůži nic !

nedělám to pro ušetření 5 ,- (což je taky smyšlená částka),ale pro něho...v jednorázovce je dost nepřírodních věcí...když je používám - tak Moltex.

Mimochodem...nebydlím na stromě :o)))
 Martina 
  • 

Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(9.1.2006 9:57:54)
zažádám OZO o speciální popelnici na separátní odpad - dětské pleny.... jsem zvědavá na reakci - a dobu vývozu, než ji naše ulice zaplní.... 8-)))))))))))))) už to vidím.... to se ty pleny rozloží samy
 jana fiserova 
  • 

Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(17.2.2006 14:46:30)
Musim rict,ze jsem se setkala ve zdravotnictvi i s detmi,ktere museli nosit jen plenky latkove,protoze s jednorazovkami meli potize, takze pemprsky a pod. nejsou záruka neopruzeneho zadecku. A kdyby si chtela tridit detske plinky,tak je musis roztrhat a dat zvlast na bunicinhu a plasty,jinak jejich separovani od odpadu nema cenu,protoze jsou jako celek nevyuzitelne a jen se spali.jana
 Ilona 
  • 

Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 17:06:15)
Mám doma jedenáctiměsíční holčičku a od návratu z porodnice jedeme na klasických bavlněných plenkách, papírovky máme jen vyjímečně, na cesty a k doktorům. Látkovky mi naprosto vyhovují, a nesouhlasím s názorem, že papírovky jsou pro mimčo lepší - naše malá se v papírovkách oprudila daleko spíš (možná nějaká alergie), protekly ve stejných případech jako látkovky. Navíc mám já, vždycky když papírovku dávám, nepříjemný pocit, papírovky mi smrdí (nějaká reakce gelu s močí?), mám pocit, že se v nich malá paří a používám je opravdu nerada. Vzpomínám na krásný pocit, když jsem si ji přivezla z porodnice a prvně ji balila do bavlněných plínek - konečně na zadeček přišla bavlna a ne nějaká umělá hmota.

Mám nakoupeno 80 plen (www.pleny.cz), zezačátku byly opravdu potřeba, teď už by jich stačilo i míň. Zezačátku jsem prala obden, teď jednou za 3-4 dny.Od doby, co přikrmujeme a malá má pevnou stolici, používám navíc celulózové separačky (dají se taky prát). Peru na 60, místo aviváže ocet, v bezfosfátovém prostředku, a skvrny nezůstávají. Peru normálně s jakýmkoliv prádlem, co vydrží 60tku. Žehlili jsme jenom v šestinedělí, rád se zapojil i tatínek. Čas trávený praním a věšením je určitě menší než čas strávený sháněním papírovek v akcích, aby byly levnější, časté nakupování a vynášení koše (pro mě činnosti velmi nepopulární). K vzpomínané špatné kvalitě dnešních plenek - zatím se nám po 11 měsících intenzivního používání rozervala jen jedna, a do kalhotek skládám 2.

Finančně to propočítané nemám - počáteční náklady (plenky+ "lepší" kalhotky Bambino-Mio..cca 3300,-) se mi vrátily po jedenácti týdnech (počítáno na spotřebu v plenkách Fixies), od té doby jedeme "jenom" na vodu, prášek, energii a stočné. U dalšího děcka počítám že náklady budou ještě o něco nižší :-).

Zvládnout se to určitě dá a tak držím všem těhulím palce, ať si své předsevzetí používat látkovky nerozmyslí!
 Monika, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(6.1.2006 13:45:36)
Dobrý den,
jsem zastáncem plen bavlněných nové generace (Popoliny a spol.), ale často používáme i papírové. Co se týče klasických skládacích bavlněných plen, dokážu si představit, že je používám u prvního dítěte.
Myslím ale, že žehlení v šestinedělí zabere tolik času, že se dvěma a více dětmi by mi to nestálo za tu námahu.
Navíc, když dám děti večer spát, chci si konečně sednout, odpočinout si a popovídat si s manželem a ne si stoupnout k žehlicímu prknu.
Také si myslím, že zjišťovat, kolik stojí papírovky v různých obchodech rozhodně nezabere tolik času jako žehlení.
Škoda, že v ČR nefunguje složba, která existuje např. ve Velké Británii. Stejně jako u nás jezdí popeláři, jezdítam "plenkaři". Každé ráno od Vás převezmou špinavé bavlněné pleny (nové generace) a večer Vám je přivezou čisté a suché.
Monika
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(6.1.2006 14:24:17)
Moniko,
co furt máte všichni s tím žehlením? :-)) Já jsem plenky vyžehlila jen jednou - během těhotenského šílenství, kdy jsem vyprala a vyžehlila všechno, co jsem na miminko měla. Pak jsem už jenom vždycky vyprala, do poslední máchací lázně jsem dala trochu octa (na desinfekci úplně všeho používám Staphex, což je vlastně silnější ocet), když to šlo, usušila jsem na slunci. Pak jsem plenky jen při skládání trochu vytahovala do kříže, aby trochu změkly, už jsem nikdy nežehlila.
Skládala jsem ráda, sedla jsem si k internetu nebo k televizi, okázale jsem se obložila plenkama a měla jsem chvíli klid.
 Katka 
  • 

Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 18:48:52)
Máš pravdu asi jsem se v tom pitvala až moc, ale chtěla jsem jen říct, že to praní opravdu není až tak velká dřina, že to ani tolik nestojí jak si mnozí myslí a tři pračky týdně mi tu pračku až tak nezničí.

Pračku mám třídu A, přece když kupuju novou nebudu kupovat horší třídu ne? Když jsme ji kupovali dostali jsme slevu 20%, protože jsme kupovali komplet vybavení do kuchyně najednou (pračka mi stojí taky v kuchyni, do koupelny se mi bohužel nevešla).


BKM, no skoro by se tak dalo nazvat naše kakání, kakáme totiž jednou za 3-4 dny pořádnou nálož vleže na přebalováku, náš malý nechce být v pokakané plence a kaká až po rozbalení.

Když jdeme ven na delší dobu jedem na nákup, k lékaři a tak pak jednorázovky dávám.

Balík v popo je to je pravda, ale ty biofroté nebo froté dávám jen na noc. Přes den stačí flanelky a ty teď když je větší už nevypadají tak objemně.

Pravda chce to větší oblečení, hlavně ty froťáky.

Plenky skladuju v kbelíku s víkem na sucho nedávám ani žádné olejíčky a v koupelně to opravdu nesmrdí (mám moc citlivý nos a hodně vůní mi vadí). Peru na 60°C, místo aviváže používám ocet.

 Matka a tři děcka 
  • 

Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 19:36:12)
Aha, tak já to zkusím taky skladovat nasucho, vidíš, to mě nenapadlo - já pořád přelejvám kýbly smrduté vody :-)

Zkusila jsem si objednat vázací plenky od dovozce Popolini, určitě nebudou tak objemné. Myslím, že mi budou vyhovovat. Mně taky praní nevadí, hlavně aby to bylo příjemný děcku. Ta bavlna je milá na používaní (pokud není kombinovaná s igelitem, ale třeba s kalhotkama vlněnkama). Jednorázovky jsou syntetický a milý nejsou, ale jsou někdy potřeba, nebo aspoň pro jistotu, kdyby došly látkové. Škoda, že ty kompostovací jednorázovky jsou tak drahý a nedají se běžně v prodejní síti koupit.
 Katka  
  • 

Re: Re: Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 23:28:31)
No to mě taky od Moltexek odrazuje ta cena, ráda bych je zkusila. Včera mi přišel email od p. Šavňáka z www.sanababy.cz - prodávaj plenky (jednorázový) systémem doručování až domů ceny i dobírkou vyjdou celkem fajn, chtěla jsem vědět jestli nebudou vyrábět taky kompostovatelný plíny, bohužel prý zatím ne :-( škoda.
 maschul 


Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(6.1.2006 23:40:59)
A vůbec si nedovedu představit celodenní Popolinkování, vždyť v tom dítě nemůže venku udělat ani krok a musí mít oblečení o tři čísla větší-

Tak zkusím trošku oponovat :o)...ale jen málo...

Může v tom udělat krok :o)můj syn v popolině začal chodit v 10 1/2 měsících...pravda,šel zeširoka...

A také mi dítě v Popolinách smrdělo močí při nákupu, málem jsem se hanbou propadla.

Je pravda,že je moč mnohem dříve cítit ...a pak se tedy musí častěji přebalit,ale určitě to není každou půlhodinu...
V koupelně mám zavírací kbelík s nakapaným octem,nebo olejíčkem...tea tree a častěji levandule...myslím,že chlívem to tam cítit není...fakt :o)
 Bumbi&05,08,10 


Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(7.4.2006 23:34:22)
Me teda naopak desive smrdi miminka v jednorazovkach - ten pamperskovych zapach naseho "chemickeho Aliho" nas v nasich slabych chvilkach opravdu spolehlive odradil :-) A navic - diky tomu smradu jsme prebalovali po kazdem ucvrknuti /pachne totiz ten gel, ktery reaguje s moci - podotykam, ze to bylo u plne kojeneho ditete, takze zadny nadbytek vitaminu C.../, takze jsme za tyden sdelali jeden a pul JumboPacku pampersek. S takovou bychom utratili za pul roku jenom 8,5 tisice za plinky. No, to radeji prckovi kopim hezkou hracku a investuji do biopotravin...
 Katka 
  • 

Re: Autorka to vzala z gruntu 

(5.1.2006 18:11:19)
Milá Pratchett,

čas ztrávený nad plenkami tak to je :
- odnést plenku do kbelíku (mám to blíž než do koše),
- když se kbelík naplní tak jednou za dva dny ho odnesu a dám plenky do pračky a zapnu ji (5 min.),
- vyndat plenky z pračky a pověsit (asi 5 min.) - věším na sušáku u topení, máme sice prádelnu, ale nechce se mi 2 patra dolů, sušák je úplně normální velikosti a stačí mi na všechno prádlo.
- pak sundat plenky čtvercovky do košíku a popolini strčim do přebalováku (asi 5 min.).
- když naplním košík s čtvecovkama, ručníky + utěrky atd. tak 1x za 10 dní někdy i za 14 dní a všechno to vymandluju většinou z mamkou nebo bez ní, ale mandluju i její to je tak 2 hodiny (plenky z toho asi 1/2 - 3/4 hodiny přesně jsem si to nehlídala).
tak to vyjde asi 3/4 hod. - 1 hod. týdně.

Rozhodně se z plenek nijak přepracovaná necítím.
Kdybych neměla mandl tak bych se s nimi určitě nežehlila a jen bych je skládala.

Ono se řekne jedno dítě nic nezhorší, ale já nemohu změnim nic jiného než to co dělám já. Když si řeknu, třeba u jednoho vyhozenýho papírku mimo popelnici, vždyť je to jen jeden papírek, ale když to takhle udělá tisíc lidí, tak to je už pořádná hromada.
 Eva K 
  • 

Re: Autorka to vzala z gruntu 

(6.1.2006 16:24:54)
Taky mě argument, že jedno dítě nic nezlepší, trošku zarazil. Ušetří tunu odpadu a mamina bude případnou dobrou zkušenost předávat dál, ne?:-)
Já chci kombinovat látkové a papírové, tak doufám, že mi plány vydrží:-). Eva
 Mariška, 2 děti 
  • 

Re: Autorka to vzala z gruntu 

(10.1.2006 16:24:54)
Zlatíčko, praní nepočítáte a to si myslíte, že po..... plenku můžete vrazit do automatky a je hotovo?
 Katka 
  • 

Re: Re: Autorka to vzala z gruntu 

(12.1.2006 0:09:43)
Mariško,

"Zlatíčko, praní nepočítáte a to si myslíte, že po..... plenku můžete vrazit do automatky a je hotovo?"

Jasně, že ne, ale ten zbyteček co zbyde na plence (používám separačky od popolin) potřu žlučovým mýdlem a dám do kbelíku - vyperu až, když je plný (2 dny) a žádně fleky na plínkách nemám :-)
 Janula 
  • 

každému podle jeho 

(5.1.2006 11:13:31)
Článek se mi líbil, hlavně to, jak autorka exaktně spočítala náklady za praní. Přesto mi tam dvě čísla chybí:
1) kolik peněz stojí žehlení jedné várky plen (moc to nebude, ale když si chceme hrát s halíři...)
2) kolik práce, resp. času navíc to zabere.
Počítejme:
a) nandat pleny do pračky, nastavit programy, přidat prací prostředky atd., to je min. 5 minut
(a to nemám přehled o tom, kolik času zabere tzv. příprava plen do pračky, myslím, že plenky s "náloží" se musí nejdřív nějak namočit či zbavit toho nojhoršího a to taky zabere čas)
b) vytažení plen z pračky, věšení... cca 10-15 minut
c) žehlení, skládání, uklizení do skříně... řekněme hodinu
Tak když to zhodnotím, jedna várka plen mne stojí dalších řekněme 75 Kč "za práci", pokud bych chtěla svoje úsilí nějak vyčíslit (dám si pakatel 50 Kč/hod).
Samozřejmě že je poněkud humorné počítat práci matky "v penězích", ale mezi námi je a stále bude dost takových, jejichž jedinou starostí a zábavou na mateřské "dovolené" není jen péče o dítko, ale také obživa rodiny, splácení hypotéky, opravy domu, pokrytí výloh na léčení nemocného člena rodiny atd.
Uznávám výhody látkových plen pro životní prostředí a mám radost, že jsou mezi námi stále maminky, které si tyto aspekty uvědomují. Já za sebe ale mohu říct, že pro mne je tento systém naprosto nevyhovující, jelikož mám jiné věci na práci a hodina a půl je pro mne příliš mnoho vzácného času.
 Ivča 
  • 

Re: každému podle jeho 

(5.1.2006 11:31:53)
No, pokud se nepletu, tak se popolinky nežehlí (aspoň podle toho, co jsem se dočetla). Já to pochopila tak, že přebalím miminko, separační plenku s obsahem mohím do záchoda nebo na kompost a plenu hodím do koše na pleny (nasucho). Když se mi nahromadí, dám je do pračky (dokonce jsem četla, že není problém prát s ostatním oblečením) a vyperu, vyždímu, pověsím na sušák a po usušení znovu používám. Pokud je to jinak, tak mě maminky-látkoplenkařky jistě opraví.
Pokud si spočítám to, že papítovou plenku po přebalení hodím do pytle na odpadky a pak to musím všechno odnést do popelnice, ušetřím u papírové jen to usušení, což podle mě není takový problém.
Myslím, že každý si na obou druzích najde svoje přednosti a právě proto je používá.
Já plánuju používat papírovky právě proto, že jsou ekologičtější. Prostě mi přijde lepší poslat do čističky špinavou vodu, protože si pořát naivně myslím, že čistička by jí měla vyčistit, než generovat odpad, se kterým se díky použitému materiálu nedá nic dělat. Je pravda, že jedno dítě v látkové pleně svět nezachrání, ale papír, plas a sklo taky třídím, i když si myslím, že v ČR je to naprosto zbytečné...
 Pafča+3(10/02,10/04,1/09) 


Re: Re: každému podle jeho 

(5.1.2006 11:46:46)
Ivčo, nemáš tam překlep? Budeš používat opravdu papírovky? :-)) Podle textu okolo bych to odhadla spíš na látkovky, ne? :-)

Jinak já látkovky mám, nežehlím je, jelikož mám Popolini a čas, který mi to zabere bych odhadla na MAXimálně 1h za týden, rozdělenou do tří pracích várek. V čem je trochu problém, je místo na sušáku. Občas musím ladit, abych stihla včas vyprat a usušit obyčejné prádlo. Ale teď v zimě suším plíny na topení, takže pohoda.
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: každému podle jeho 

(5.1.2006 12:06:36)
Fakt překlep. Díky za upozornění. To je tak, když ruce předbíhají mozek a naopak... a hlavně to, že to po sobě nečtu. Fakt plánuju používat bavlněný plíny typu popolinek, protože klasické jsou fakt dost šizené.
Taky jsem ten čas odhadla max. na hodinu. Když vezmu, že budu prát 3x týdně, naložení prádla do pračky i s nastavením 5 minut nepřesáhne a pověšení 16(?) plenek podle mě zabere taky tak 5 minut (mám sušák hned u pračky v kuchyni). Problém s místem je jediné, z čeho bych měla strach, ale na druhou stranu. Muj přítel strašně rád vzpomíná na to, když byl malý, máma vyprala prádlo a pověsila ho po celém bytě 2+kk bez balkonu. Šňůry byly natažené od oken ke dveřím a skříním a všude voňelo čisté prádlo... tak proč to nedopřát i našemu budoucímu potomstvu :-)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: každému podle jeho 

(5.1.2006 15:00:41)
3x 16 plenek je 48. To myslim novorozenec spotřebuje spíš za den, než za tejden... Čili bych vynásobila i čas, kterej na to spotřebuješ. MMCH mám děti brzo po sobě, tudíž bych počet plenek i čas ještě musela vynásobit dvěma. (Ovšem to nevim, kdy bych pak spala.)
 Ivča 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: každému podle jeho 

(5.1.2006 16:00:59)
Já brala v úvahu ty pleny popoliny, které autorka používá. Píše se, že se přebaluje po 3 hodinách a když vezmu praní po dvou dnech, tak mi to vychází (24/3)*2 a vychází mi to 16. Navíc doporučují nákup asi 20-ti tehle plínek, takže pochybuju, že je interval delší. On je asi rozdíl porovnával klasické látkové plany, jaké jsme nosily všechny - tzn. čtverec látky, který musím po vyprání složit, a pak ty šité plenkové kalhoty typu popolinek, ze kterých mám pocit, že se asi ani moc skládat nedají.
Jinak co se týká času na praní, tak moje kamarádka se dvěma dětmi mi jednou týdně zvládla vyprat a usušit prádlo (bez žehlení), když jsem ještě neměla pračku. Nebyl to pro ní problém, ale je pravda, že na oplátku jsem jí občas pohlídala děti, aby mohla s maželem třeba do kina.
 Jana, děti 2roky a 3měsíce 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: každému podle jeho 

(5.1.2006 16:51:40)
Jeno,
mám také 2 děti brzy za sebou a starší pořád bohužel na plínkách. Oběma dávám látkovky a z různých důvodů to není ani dvojnásobně tolik času ani dvojnásobně tolik plínek. Jednorázovky používáme na výlety, takže srovnání mám. Myslím, že látkovky jsou OK, pokud si člověk zajede nějaký systém údržby, který mu vyhovuje. Popravdě, nemyslím, že bych zvládla něco důležitého navíc, kdybych používala jen papírové. Naopak mám pocit, že čím více dětí v rodině, tím větší smysl používání látkovek má. Tolik moje zkušenost :).
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: každému podle jeho 

(5.1.2006 17:20:18)
Jano, mohla bys ty různé důvody zkonkretizovat?

Jinak mi teď po přečtení příspěvku o dvou jednorázovkách na dvě vycházky denně přišlo, že taky dost záleží na celkovym chodu rodiny. Jednak dítě se leckdy po... přímo na procházce a pak dostane jednorázovku navíc. Druhak pokud je v rodině starší sourozenec, přidají se k procházkám odvody staršího do školky a ze školky, případně na kroužky a do třetice - konkrétně my v létě trávíme venku víc času než doma, leckdy se doma neukážem týdny a tahat s sebou smradlavý látkovky v autě by mě, přiznám se, asi porazilo, nehledě na to, že bych je musela prát v potoce a sušit na stromech (pokud by zrovna nepršelo), takže práce by se znásobila...
 Jana, děti 2roky a 3měsíce 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: každému podle jeho 

(6.1.2006 12:09:02)
Jeno,
rada rozvedu vic, pro jsem pres svoje puvodni obavy nakonec neshledala udrzbu plinek pro 2 deti vyrazne narocnejsi nez pro jedno.

Nepridalo mi to prilis na frekvenci prani, jen jsem vymenila za programy s vetsim plnenim pracky (mame max. 6kg, planujeme vetsi rodinu a bydli s nami babicka). Mam jeste jeden asi dost individualni duvod: u mimca mam uz od narozeni problemy s protekanim jednorazovek. U starsiho ditete jsem toto nepoznala, takze jsem myslela, ze bych si mohla jednorazovkami ulevit v sestinedeli. Po vyzkouseni vzorku nejruznejsich velikosti a znacek popujcovanych od mamin z okoli a rodiny jsem se u mimca rada rychle vratila k latkovkam - tam mam pokadenou jenom plinku, vyjimecne i plinkove kalhotky a ne kompletni obleceni a vsechno kolem :).

K mnozstvi pouzivanych plinek: Stale pouzivam sadu, kterou jsem mela pro prvni dite. Starsi spotrebovava plinek ted rozhodne mene nez v mladsim veku (mene caste soustredenejsi vymesovani, obcas se zadari nocnik, uz zadne caste blinkani), mladsi potrebuje plinku casteji, ale staci 1(pouzivam prevazne Bambino Mio + nejake podedene ctvercovky), blinkani u nej nastesti neni. Takze ve vysledku jsem nepotrebovala dovybavovat. Chapu, ze toto je individualni a u dalsiho ditete to muze byt zase jinak.

Naprosto s Tebou souhlasim, ze vse je do znacne miry otazkou zivotniho stylu. Shodneme se urcite, ze jednorazovky jsou skvely vynalez pro dovolene, delsi vylety. Pro vychazky, pochuzky a 1denni vylety ale ve vetsine pripadu pouzivam latkovky. Rozdil oproti jednorazovkam vidim v tom, ze na ne musim mit dobry pytlik, abych nezamacela a "neovonela" ostatni veci, a musim je donest take zpet domu. A samozrejme maji asi 2x tak velky objem jak jednorazovky.

Kdyz shrnu svuj pohled: latkovky jsou urcite o neco vic prace nez jednorazovky, ale predstavy jsou casto dramatictejsi nez skutecnost. Nikomu latkovky nemuzu a taky urcite nechci vnucovat. Svoji zkusenost sem pisu asi hlavne pro maminky, ktere by rady pouzivaly latkovky, ale boji se te "hrozne" zateze na chod rodiny - take jsem byla v takove situaci :).
Pekny den, J.


 Eva K 
  • 

Re: každému podle jeho 

(13.1.2006 14:39:36)
A kolik plen jsi na jedno dítě pořizovala? Mám jich 30 plen a 4 plenové kalhotky, ale počítám, že budu taky kombinovat. Víc jich zatím nechci, kdybychom přeci jen byly neekologičtí. Díky. Eva
 Katka 
  • 

Re: Re: každému podle jeho 

(13.1.2006 20:50:20)
ahoj Evi,

mám 50 plenek (80x80) ty z www.pleny.cz pak 10 (70x70) z normálního krámu - jsou,ale hrubé a vůbec se mi nelíbí a nepoužívám je, a 10 barevných (70x70) na utírání pusinky a tak, od popo mám jen 1x froté a 1x biofroté, několik flanelových kalhotek (ty jsem si šila), 8ks Bambino mio plenek vel.I (z těch kalhotek -3x- jsme už vyrostli) a používám je do čtvercovky, kterou balím na draka. ještě+nějaké bio vložky (do těch kalhotek) navíc a nějaký jsem taky šila :-)

Svrchní kalhotky mám od popolin 2x PopoWrap vel.M, 1x Vento kalhotky vel.L a z babysatky@email.cz pletené kalhotky ze 100% vlny vel.L (jsou skvělé a neprotečou)
 Eva K 
  • 

Re: každému podle jeho 

(17.1.2006 11:24:10)
Takovéty gaťky přes plenu mám - vnitřní část je síťka a zvenku igelit. Jsou lepší ty Popoli? Separační vložky tam taky dáváš? Ty by mohli plenku zjemnit. Eva
 maschul 


Re: každému podle jeho 

(7.1.2006 0:01:55)
Tak například u látkových Popolinek odpadá žehlení...je to plena vytvarovaná jako jednorázovka...tudíž se i snadněji obléká...

Peru tak či onak dost často a světlé např.prádlo,ručníky,prostěradla stejně na 70 až 90..i s plenami.

Opravdu nijak mě to nezatěžuje a nekrade čas...
 maschul 


Re: každému podle jeho 

(7.1.2006 0:03:12)
Tak například u látkových Popolinek odpadá žehlení...je to plena vytvarovaná jako jednorázovka...tudíž se i snadněji obléká...

Peru tak či onak dost často a světlé např.prádlo,ručníky,prostěradla stejně na 70 až 90..i s plenami.

Opravdu nijak mě to nezatěžuje a nekrade čas...
 rozmaryna 


Smekám před Tvojí energií, 

(5.1.2006 11:17:46)
kterou jsi vynaložila na zjišťování možných nákladů a důsledků používání jedněch či druhých plenek.
Z článku mi vyznělo, že mimi zatím čekáš. Tím by se vysvětlil čas, který jsi na průzkum měla :). Myslím, že jsi ale zapomněla připočítat svojí vlastní energii a čas, které je potřeba do látkových plenek vložit.
Vlastní energii můžeš do jisté míry považovat za obnovitelný zdroj, čas již poněkud hůř. Mám dvě malé holčičky, obě jsou bezproblémové, v noci víceméně spí, přesto mám přes den tak hodinku maximálně dvě čistého volného času sama pro sebe. Ten je potřeba k tomu, abych vypadala jako člověk, také se tak cítila, to znamená učesat se, namalovat, obléknout do něčeho jiného než pyžama a tu a tam si třeba sednout, dát nohy na stůl a přečíst aspoň kousek knížky nebo časopis. Mezitím se dají shlédnout nebo přečíst zprávy a také do hlavy dostat něco jíného než plenky. Prostě nezblbnout.
Děti potřebují odpočatou a příjemnou maminku, ne unavenou a neupravenou mračící se bytost, která doma zastává funkci robota na všechno, co dosud nevymyslely elektronické firmy.
Přeji Ti, aby Ti Tvé odhodlání vydrželo, ale věř, že až toho budeš mít někdy dost, tak si nemusíš dělat výčitky kvůli jednorázovým plenkám. Mimochodem, miminkům je v nich určitě příjemněji než v mokré bavlně.
Hezký den
Klára
 Lucka 
  • 

Re: Smekám před Tvojí energií, 

(5.1.2006 14:46:26)
No, mne teda moje rocni dcera pri veseni pradla moc rada pomaha - vytahuje ho z pracky a podava mne. Kdyz byla mensi tak ji celkem bavilo se divat. To mne teda nepripada jako ztraceny cas. Ale chapu, ze se dvema detma je to uz neco jineho.
 Katka 
  • 

Re: Smekám před Tvojí energií, 

(5.1.2006 22:02:58)
Ahoj Kláro,

mimi už mám je mu už 5 měsíců, ale počítala jsem to ještě v těhotenství (jen jsem aktualizovala tu cenu elektřiny, protože trochu narostla, čísla jsem našla na netu), článek byl napsaný docela rychle. Chtěla jsem to trochu rozdělit na to vybírání a zkušenosti :-). Přemýšlela jsem o tom dost dlouho, měla jsem v těhotenství čas byla jsem na neschopence a krásně si to těhotenství užívala (až na to zvracení :-)) .
hezký den (nebo už spíš večer:-) )
 MAKY 
  • 

Re: Smekám před Tvojí energií, 

(5.1.2006 23:53:15)
Plně souhlasím. U prvního dítěte jsem taky váhala co používat. Látkové pleny způsobovaly časté opruzeniny a zapařeniny. Přešla jsem velmi brzo na jednorázové a od té doby bylo vše bez problémů. U druhého dítěte jsem už neváhala.Maky.
 Olina a dvojčátka 11 měsíců 
  • 

Re: Re: Smekám před Tvojí energií, 

(6.1.2006 18:09:26)
Ahojky. Tento problém mám přesně opačný. Jednorázovky opruzeniny, látokovky vůbec nic.
 MAKY 
  • 

Re: Smekám před Tvojí energií, 

(5.1.2006 23:53:18)
Plně souhlasím. U prvního dítěte jsem taky váhala co používat. Látkové pleny způsobovaly časté opruzeniny a zapařeniny. Přešla jsem velmi brzo na jednorázové a od té doby bylo vše bez problémů. U druhého dítěte jsem už neváhala.Maky.
 MAKY 
  • 

Re: Smekám před Tvojí energií, 

(5.1.2006 23:53:18)
Plně souhlasím. U prvního dítěte jsem taky váhala co používat. Látkové pleny způsobovaly časté opruzeniny a zapařeniny. Přešla jsem velmi brzo na jednorázové a od té doby bylo vše bez problémů. U druhého dítěte jsem už neváhala.Maky.
 pája, děti 14, 12, 2roky, 8měsíční miminko 
  • 

jednička s hvězdičkou 

(5.1.2006 11:55:24)
Jásám!!!!!
Líbí se mi, že přibývá lidí, kterým není lhostejné, jak to tady bude vypadat za pár let. Jsou schopni obětovat něco ze svého pohodlí. Jak jsem uvedla mám čtyři děti a všechny vyrostly a miminko vyrůstá na látkových plenách. Nemyslím si, že L pleny jsou natolik náročné na čas. O praní a věšení už byla řeč a žehlení? U první dcery jsem žehlila půl roku, u druhé 3 měsíce u třetího chlapečka 2 měsíce a u nynějšího miminka měsíc.Pokud dítě nemá kožní problémy apod., myslím, že je zbytečné se týret naprosto zbytečným žehlením (jak dříve doporučovala odborná literatura).
A když už jsme u času, není to tak, že dnešní maminky mají málo času - myčky, pračky, auta, do noci otevřené supermarkety....Ale mají spoustu lákadel - nakupování s kamarádkama, odpolední kafíčka,nekonečné seriály. Sáhněme si do svědomí a spočítejme, kolik čistého času věnujeme dětem na které se odvoláváme.....Ale to už se dostáváme jinam..
Abych shrunula svůj ?výlev?........ Já osobně jsem zastáncem látkových plen, právě pro jejich menší zátěž pro životní prostředí, tím pádem pro naše děti a děti jejich dětí. Abych se mírně identifikovala, nechodím v maskáčích, nespíme na karimatce, nejíme jenom naklíčené zrní, nechodím se věšet na Temelín a jemu podobné stavby. Myslím, že se pouze snažíme přemýšlet o tom, co potřebujeme a co míň a co už vůbec ne. Poctivě třídíme odpad, jezdíme vlakem, kupujeme BIOjídlo(tak 1/3 ze všeho jídla)apod.
Tak tedy, to vše výše uvedené není o více nebo méně času, ale o životním stylu a žebříčku hodnot té které rodiny. Mějte se krásně a přemýšlejte.
Pája
 Martina 
  • 

Re: jednička s hvězdičkou 

(5.1.2006 13:07:59)
Pájo, beze zbytku s Tebou souhlasím. Já sice nejsem "zasloužilá matka" :o) jako Ty, mám jednu dceru, narozenpi v roce 1990, tedu v době, kdy se podobné diskuze nevedly, protože nebylo o čem diskutovat...Musím se přiznat, že argumenty typu látkové pleny a čas spotřebovaný na jejich údržbu mě zaručeně dokáží zvednout ze židle. Asi jsem byla krkavčí matka, pleny jsem žehlila 14 (slovy čtrnáct) dnů, pak do konce šestinedělí pouze přežehlovala vrchní , složenou stranu. ano, máš pravdu, dcera netrpěla žádnými kožními problé´my, ale zati jsme do osmi měsíců balily naširoko 3 pleny (kyčle). Opravdu nežiji s pocitem, že vložení plen do pračky, jejich vyndání, pověšení, sundání a složení by mi zabralo nějak mnoho času. Spíše si myslím, že je to o pohodlnosti a neschopnosti zorganizovat čas. Ale to je jenom můj názor, každý ať balí své miminko do toho, co si myslí že je pro všechny zúčastněné nejlepší.
 Jarka 
  • 

Re: jednička s hvězdičkou 

(5.1.2006 16:09:38)
No já nevím, ale netvrdila bych tak přesvědčivě
"A když už jsme u času, není to tak, že dnešní maminky mají málo času - myčky, pračky, auta, do noci otevřené supermarkety....Ale mají spoustu lákadel - nakupování s kamarádkama, odpolední kafíčka,nekonečné seriály. Sáhněme si do svědomí a spočítejme, kolik čistého času věnujeme dětem na které se odvoláváme.....Ale to už se dostáváme jinam.."
Upřímně řečeno moc takových neznám. Maminky, se kterými se stýkám já, jezdí MHD, odpolední kafíčko měly naposledy v těhotenství, na seriály nemají čas, protože jakmile prcek usne, udělají co je nezbytně potřeba udělat v domácnosti a usedají k počítači popř. jinému zařízení a snaží se něco vydělat, protože prostě MUSÍ, jinak se mohou jít i s rodinou pást na louku.
 droping 


Látka 

(9.1.2006 14:17:12)
Toto je uz nekolikata diskuze na tema latkovky x jednorazovky a me vzdy zarazi, kolik se v ni objevi nenavistnych prispevku.
Vy, ktere nepouzivate latkovky, proc vas tak stve, ze jini pouzivaji? Je snad to, podle vas, vecne smrdici, mokre a opruzene dite vase????? Neni, tak proc se vztekate, vzdyt vy prece mate to cistoubke a stale suche s krasnym zadeckem. Nejak jsem nikde nenarazila na to, ze latkove maminy by nadavaly vam, ze znecistujete zivotni prostredi plenami, tak proc vy se porad navazite do nich? Nejak to nechapu.
A netvrdte stale, ze to zabira cas, o ktery je ochuzeno dite, predpokladam, ze vasemu diteti je take jedno, jestli jeho plena stala 3 nebo 5 korun, takze obihanim ruznych akci ho take o cas okradate.
Mne osobne je jedno, kdo co pouziva, ja kombinuju oboje a vice latkovky. Neni to proto, ze bych chtela usetrit, ale proto, ze mam bohuzel to "nepokrokove" dite, ktere se mi po jednorazovka v 99% oprudi. Netvrdim, ze me obcas nestve, vypirat stolici z pokadenych plen a ze nepodlehnu a nedam jednorazovku, ale bohuzel zadecek meho detatka se mi temer vzdy "odmeni" opruzeninou. Mimochodem, me dite je ekzematik a presto, ze pliny nezehlim, je to jedno z mala hladkych mist na tele, bez vyrazky.
Takze u nas proste vitezi latka, jasne, ze je pracnejsi, ale stejne jako vy si myslite, ze jednorazovkou delate nejlip pro sve mimi, tak ja si toto myslim o latce. A o to by nam vsem melo jit predevsim.
 Ivona + Klari 
  • 

Jak děláš mýdlový gel? 

(5.1.2006 12:05:25)
Katko, mohla bys napsat jak děláš ten mýdlový gel vlastní výroby, o kterém se v příspěvku zmiňuješ? Mám dceru s atopickým ekzémem a proto ji všechno prádlo musím prát v mýdle. Mýdlo se však do automatky nehodí a tak peru v umývadle a je to dost náročné na čas. Jak teda vyrábíš a používáš mýdlový gel ty?
Díky za odpověď.
 Martina+F+H+L 


Re: Jak děláš mýdlový gel? 

(5.1.2006 13:18:47)
... zkus se podívat na www.latkovépleny.cz, tam by měl být návod na mýdlový gel.

Já jsem v 16tt těhotenství a mám v plánu látkovky používat. U prvního dítěte jsem neměla kde látkovky sušit a tak jsme byli na papírovkách. Popelnice u nás vyváží jednou týdně a po 6ti dnech jsme měli popelnici plnou. Už tenkrát mi dělalo těžkou hlavu, že mu do budoucna nechávám pěknou haldu nezničitelného odpadu.
 Jarka+Honzíček 
  • 

Re: Jak děláš mýdlový gel? 

(5.1.2006 14:02:33)
Taky se chci zeptat,jak děláš mýdlový gel?
Já už to mám skoro "za pár".
Po obědě použijem látkovou (preventivně)
a na noc papírovou(tu ještě potřebujem).
My už jsme velcí,takže s plenkama končíme,ale
je fakt ,že jsem to kombinovala i když byl
Honzíček menší.
Teď jsem těhotná a budu to tak dělat stejně,
látkové jsou dobré,ale papírovky na noc a na cestu
jsou podle mně nedocenitelné.
 Katka 
  • 

Re: Jak děláš mýdlový gel? 

(5.1.2006 22:22:47)
Mýdlový gel:

1 kostka mýdla na praní (obyč. jádrové, mají ale i jemné a kokosové)Nemají ho ale všude (v DM a v Rossmanu ho nemaj, já ho kupuju v takový starý drogerce co u nás byla už za komunistů :-).

1 kelímek krystalické sody používam takový ten velký (možná by stačil i menší)

a voda na rozpuštění mýdla a pak na dolití.

postup:

Nastrouhanou kostku mýdla zaleju teplou vodou (rychleji se to rozpustí než ve studené), na rozpuštěné mýdlo naleju horkou vodu (používám 10l kbelík) přidám tu krystalickou sodu a nějakou dobu míchám (manžel mi na to koupil takovou tu kovovou metlu na vrtačku, používám ji ale jen ručně :-) ), no a do rána to zeslizovatí. Do pračky toho dávám asi tak půl odměrky (taková ta hranatá od arielu - někdy ji nechávám i v pračce).

Pracku jednou za čas vyčistím 1/4 l octa - naleju ho do pračky a zapnu na 90°C - je pak jako nová.
 Kateřina, Nela 4,5 měsíce 
  • 

Re: Re: Jak děláš mýdlový gel? 

(6.1.2006 21:39:22)
Katko, ta kovová metla na vrtačku je běžně k dostání? K čemu to slouží původně, abych věděla, co shánět? Já také peru pleny v "jelením slizu", nastrouhané mýdlo se mi ale rozpouští špatně, i když ho zaliju vařící vodou, míchám to vařečkou, s tou metlou to jde možná líp...Díky
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Jak děláš mýdlový gel? 

(7.1.2006 16:01:13)
Ahoj Katko :-),

ta metla je ze stavebnin (používá se na rozmíchání - toho tmelu na sádrokartón - mají je z povrchovou úpravou nebo nerez) :-)
 Kateřina, Nela 4,5 měsíce 
  • 

Re: Re: Re: Re: Jak děláš mýdlový gel? 

(7.1.2006 20:26:03)
Díky, je docela komické, že nás látkové pleny doženou až k nákupu do stavebnin. Já jsem se včera zařekla, že do diskuse nebudu zasahovat, i když mě některé příspěvky pořádně vytočily (je to pěkný žrout času a jen to potvrzuje to, že dokud mají maminy čas na tohle, mohly by si ho při troše dobré vůle najít i na to praní plen). Ale chci Ti poděkovat za odpověď i za ten původní článek.Já jsem v těhotenství řešila totéž co Ty, jen jsem byla ušetřená všech těch propočtů - přesvědčily mě www.plinky.cz. Pak jsem dlouho rozmýšlela, jestli investovat do Bambino mio, nebo popolinek, vyzkoušela jsem obojí a přesvědčily mě popoliny, na BM mě štvalo, že se od stolice vždycky umazaly i svrchní kalhotky. No, už to nebudu rozpitvávat, zkrátka popolinkám a jelenímu slizu zdar a těším se na Tvůj další příspěvek.
 nikol 
  • 

Co vlozky????? 

(6.1.2006 11:38:00)
Doufam,ze pouzivas taky latkove vlozky!!!abys videla jak je miminku to mokro na zadecku prijemne!!! Modernizace ti asi nic nerika,taky jsi zapomela zapocitat cas, o ktery sve dite pripravujes tadytema procedurama!!!!!!
 Tara 
  • 

Re: Co vlozky????? 

(6.1.2006 12:02:52)
Budes se, Nikol, divit, ale jsou tady na rodine zeny, ktere opravdu pouzivaji latkove vlozky! Je to desna "novinka". Myslim, ze ziji na diskusi o plinkach, nebo na ekodomacnosti, nevim presne. Me by to teda prislo pekne eklhaft.
 Ivča 
  • 

Re: Re: Co vlozky????? 

(6.1.2006 13:24:24)
Ač je to trochu OT, tak to se do těch diskusí budu muset podívat. Jediné, proč zatím látkové vložky nemám je to, že si nejsem jistá, jak se dají skladovat, než je dám vyprat.
Mě osobně přijdou naprosto nevkusné a nepohodlné ty umělé vložky "s ještě lepším savým jadrem a povrchem odvádějícím vlhkost". Nějak v nich nemám pocit jistoty, sucha a bezpečí, takže látkové mě fakt lákaj.
Jen to praní a skladování (před praním) mi není jasné :-(
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Co vlozky????? 

(6.1.2006 14:10:40)
Ivčo,

o těch vložkách se dočteš tady - něco je na rodině na http://www.rodina.cz/diskuse2072.htm

a pak taky na e-miminu
- diskuze bavlněné plinky v sekci miminko http://www.emimino.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2158

- dikuze ekologická domácnost v sekci vyrob si sám http://www.emimino.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2402
 Monika, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Co vlozky????? 

(6.1.2006 18:46:59)
Třeba se pere každá vložka zvlášť.:))
 Monika, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Co vlozky????? 

(6.1.2006 18:49:23)
Třeba se pere každá vložka zvlášť.:))
 bora 
  • 

Re: Re: Re: Co vlozky????? 

(9.1.2006 20:33:54)
ivco,
skladuji se v kbeliku se studenou vodou jako latkove plinky :-)
(a vic si muzes najit na http://members.aon.at/komunikace)
bora
 bora 
  • 

Re: Re: Re: Co vlozky????? 

(9.1.2006 20:37:25)
ivco,
skladuji se v kbeliku se studenou vodou jako latkove plinky :-)
(a vic si muzes najit na http://members.aon.at/komunikace)
bora
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Co vlozky????? 

(9.1.2006 23:57:54)
Ahojky právě jsem objevila zajímavé stránky o vlivu vložek :-)
http://bloodymary.blog.cz/0512/spina-damske-hygieny-aneb-co-kazda-menstruujici-zena-potrebuje-vedet
 maschul 


Re: Re: Co vlozky????? 

(7.1.2006 8:13:19)
Děkuji za všechny "...ženy,které žijí na diskuzi o látkových plenkách ..." :o)))

Právě se chystáme zabít mamuta a upéct placky na kameni...
 Jana 
  • 

Pro tebe M. 

(29.1.2006 18:40:26)
jsi tak omezena...
 maschul 


Re: Co vlozky????? 

(7.1.2006 8:02:44)
...NIkol proč jsi tak vzteklá :o)))
Do tohohle nikomu nic není...látkové pleny překonaly právě i tu modernizaci...jde spíš o to,že máš možnost výběru a nic proti jinému systému balení nenamítám...ani se nechci dohadovat o přednostech toho ,čo onoho...
Ale nepatří Vám právo je odsuzovat...S čím jsi s prominutím vyrůstala na zadečku ty?Možná patříš už k mladší generaci a máma Tě balila do papírovek...mě ne...a necítím se nijak "postižená,ublížená a frustrovaná"...nepamatuju si to a kdyby to bylo něco strašlivého - určo bych si to v hlavě uchovala...

A vložky?
To záleží zase na výběru každé z nás,ale že by pach a pocit doteku z jednorázových vložek byl jedinečnýbtedy tvrdit nebudu...mám několik kamarádek ,které trpí na mykózy a podobné věci (např.i zapaření) a o látkových začaly uvažovat...
 maschul 


Re: Re: Re: Co vlozky????? 

(7.1.2006 16:43:14)
Taky myslím,že je pisatlece víc,ale možná se sem chodí rozčilovat i osmnáctky :o)))
 Pole levandulové 


Re: Re: Re: Co vlozky????? 

(8.1.2006 0:56:13)
Milado, moje mama mela na brachu uz pred 30lety papirovky /v CSSR :-))/, davaly se ale do normalnich plenkovych kalhotek. Ja jsem o par let starsi a nejake vlastovky uz taky kupovala, takze kdyz se mnou nekam jela, tak brala papirovky. Vypadalo to pry jako obrovska vlozka Lydie.
 Líza 


Re: Re: Re: Re: Co vlozky????? 

(8.1.2006 9:55:48)
No a nekupovala je v Tuzexu, nebo nevozil jí je někdo? Protože pokud já si pamatuju, tak v roce 88 pro synovce vozili příbuzní papírovky z Německa, tady se v té době nic podobného v běžných obchodem koupit nedalo.
 Pole levandulové 


Re: Re: Re: Re: Re: Co vlozky????? 

(8.1.2006 12:16:52)
Tak jsem vam to u mamy zjistovala a opravdu je kupovala tady,v Tuzexu urcite ne. Pracovala v Bile labuti v kancelari /materska byla nejaka kratka/, takze mela moznost si koupit i zbozi, ktereho bylo malo a nebo bylo rychle vyprodane. To bylo bezne, sama si pamatuju, jak jsem tam byla nekdy v roce 88 na brigade a jak vzdycky pred otevrenim hlasili mistnim rozhlasem, co nedostatkoveho dostali a zamestnanci meli moznost si nakoupit prednostne. Tehdy takto vyhlasovali veeelmi nedostatkovy, vsemi zadany intim spray Impuls, vsechny pak vonely stejne :-)))))
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co vlozky????? 

(8.1.2006 13:18:47)
Haha, my burani z vesnice měli Impulsů kolik jsme chtěli.. :) U nás v Jednotě to mívali v regálu celkem běžně, asi k nám do pohraničí ty módní vlny nepronikaly tak dobře.. :))
 Jana 
  • 

Re: Co vlozky????? 

(8.1.2006 21:34:07)
no právě. Když mám papírové vložky, tak mi taky není nejlépe. Ale je to jen pár dní v měsíci, tak to nějak vydržím. Ale aby děti byly v papíru pořád??? Chudáčci. Není nad bavlnu.
 Marika, 1 dítě 
  • 

Re: Co vlozky????? 

(16.5.2006 10:14:31)
Pokrok je pokrok, ale je spousta nových, pokrokových věcí, od kterých se již upouští, protože nejsou zas až tak výborné. Jestli je dítě v mokru a musí se častěji balit, nebo je zabaleno v chemii a igelitu, to je ta volba, která je na Tobě. Nezávadnost jednorázových plen není 100 % prokázána, a tak i já se budu snažit alespoň kombinovat s látkovými. Co kdyby náhodou?
Vložky používám jednorázové, ale tu volbu dělám sama pro sebe, bez ohledu na to, jestli to je nebo není pro mě to nejlepší. Je to pohodlné. Ale pro své dítě jsem ochotna trávit večery žehlením a skládáním plen.
 Eva K 
  • 

Re: Co vlozky????? 

(22.7.2006 16:30:13)
Proč ta agresivita? Já se třeba po použítí ultra tenkých super vložek oprudím a co je nepoužívám trpím méně na záněty. Nemám tedy své dceři dávat papersky?

Pleny střídám, přes den látka a na noc a ven pampersky. Používám klasické čtvercovky a teď v létě přes ně bavlněnou upevňovací plenu bez neprotékajích kalhotek přes to. Ať to větrá. Sice to může provlhnout, ale nestává se to často. Radši občas přeperu deku, než aby se mi dcerka pařila. Plenky už nežehlím, skládání ke hnedka. Používám prášky bez fosfátů, mám pračku A a peru ji jen úplně plnou. To k ekologii.

Jednorázovky vysušují až moc, kámoščina dcera skončila na gyndě se zánětem.

Mě připadal nejlepší kompromis. Ne nejsem nepříjemná na matky, co zvolily jinou cestu.

Eva
 Jitka Kovářová, syn  
  • 

šálek ropy?? 

(5.1.2006 12:35:01)
Je paráda, že si ještě někdo dá práci s látkovými plenami, je to za jistých předpokladů (ekolog. prášek atp.)jistě šetrnější vůči životnímu prostředí!Ale, v článku cítím trošku fanatizmu´, či šíření poplašné zprávy - JEDEN ŠÁLEK ROPY v jedné plínce??Být více najivní tak se pořádně vyděsím.Ono 1)kdyby to bylo pravda, tak se za plíny nedoplatíme.2)min. zdravotnictví by je neschválilo atp. Ale zdůrazňuji, že obdivuji každého, kdo se rozhodl pro látkové pleny!S pozdravem Jitka
 Jitka Kovářová, syn  
  • 

šálek ropy?? 

(5.1.2006 12:45:47)
Je paráda, že si ještě někdo dá práci s látkovými plenami, je to za jistých předpokladů (ekolog. prášek atp.)jistě šetrnější vůči životnímu prostředí!Ale, v článku cítím trošku fanatizmu´, či šíření poplašné zprávy - JEDEN ŠÁLEK ROPY v jedné plínce??Být více najivní tak se pořádně vyděsím.Ono 1)kdyby to bylo pravda, tak se za plíny nedoplatíme.2)min. zdravotnictví by je neschválilo atp. Ale zdůrazňuji, že obdivuji každého, kdo se rozhodl pro látkové pleny!S pozdravem Jitka
 Jitka Kovářová, syn  
  • 

Re: šálek ropy?? 

(5.1.2006 12:54:44)
jéé NAIVNÍ,pardon.omluva češtinářům.Jitka
 Romana 
  • 

Re: šálek ropy?? 

(5.1.2006 13:01:39)
Já bych se té ropy tak nebála. Ropa je přírodní produkt a je stoprocentně využitelná. My jí máme spojenou s kouřícími automobily, ale opravdu spousta věcí kolem nás je z ropy a nevadí nám to. Spíš mě při četbě článku napadlo, že autorka nebere v úvahu třeba to, že při pěstování bavlny je ještě na mnoha místech světa využívána práce dětí. Jednou jsem četla článek o čokoládě, kde autor popisoval práci dětí při sklizni kakaových bobů a to na mě zapůsobilo tak strašně, že jsem asi půl roku čokoládu vůbec nejedla.
 mIchaela 
  • 

čokoláda 

(5.1.2006 19:48:51)
Pokud chceš jíst čokoládu, na níž se nepodílí dětská práce, popř. pít takovou kávu. Kup si Fair Trade čokoládu nebo kávu. Je sice dvojnásobně dražší, ale máš z ní nejen dobrý pocit nejen zdíky chuťovým pohárkům, ale také v srdci :o)
Pokud jsi o tom věděla, tak se nezlob :o)
PS: třeba jen někdy - nebo jako dárek
 Katka 
  • 

Re: čokoláda 

(5.1.2006 23:33:20)
Míšo,
to je dobrý, ale čokoládu nemusím :-)
Ahojky
 alžbjeta 
  • 

Re: Re: šálek ropy?? 

(5.1.2006 21:56:59)
asi jde o to, že ropa /narozdíl od bavlny/ neni obnovitelný zdroj..
 Ivča 
  • 

Re: Re: šálek ropy?? 

(13.1.2006 21:18:52)
Stoprocentně využitelná ropa??? Skvěle, po krakování zůstane velké množství ethenu, propenu a z nich se vyrábí další zbytečné levné plasty, které zatěžují životní prostředí. Ta hromada igelitek - to je to stoprocentní využití?
 Katka 
  • 

Re: šálek ropy?? 

(5.1.2006 22:51:33)
Ten šálek ropy není z mé hlavy použila to myslím někde Ed. Ale vem si fólie (2x), gel, pak taky nějaký ty mastičky) to všechno má základ v ropě, i když je to přírodní produkt je to neobnovitelný zdroj. Neboj fanatik nejsem, fanatizmus v jakékoliv podobě se mi naprosto příčí.

Jednou jsem četla studii z německa o plenkách a jejich vztahu na plodnost ( rozdíl ve spermiogramech mezi východním a západním Něm.) a vyšlo z toho, že východní němci mají lepší spermiogram než západní a v tu dobu se v záp. něm. začaly používat jednorázovky (bohužel si nemůžu vzpomenout, kde jsem to četla :-( )
 Martina 
  • 

plenky 

(5.1.2006 12:56:07)
krásně a dopodrobna zpracovaný článek, to se musí nechat. Myslím, že je na každém z nás, aby si vybral to, co je pro něj nejvhodnější. My čekáme mimi každým dnem a máme už nakoupené Pampers, přiznávám ale asi 10 ks látkových - spíše na podložení miminka a utírání. Když jsem si tu výbavičku prala a žehlila, docela jsem se zapotila - chtěla jsem mít plenky necípaté, když jsem k tomu žehlila i všechny ty dupačky a bodíčka - normální koš prádla mám vyžehlený 2x rychleji.
Myslím si, že i tak to bude docela makačka, jsem ráda, že už nemusím být odkázaná na látkové pleny, vyvařování a žehlení - když pominu finance, tak ten čas můžu věnovat miminku - a bylo by ho nemálo.
Nemohu souhlasit s autorkou, že látkových plen stačí 18 - 60 kusů, to by maminka nedělala nic jiného, než ty pleny prala - nemám teda spočítané, kolik se jich vejde do pračky s plněním 5 kg 8-))), ale vezmeme-li v úvahu taky namáčení... a taky to, že pokakané pleny asi nebudu prát s dupačkama nebo povlečením na postýlku, už kvůli vyvářce.
Navíc, pleny se musí sušit, pokud autorka nemá sušičku (jak dalece je ta ekologická?), mí rodiče dodnes vzpomínají, kterak chodili kupovat nové a nové balíky látkových plen, protože se ještě netopilo a jim ty pleny prostě neschly. Ne každý má přístup k mandlu a sušit žehličkou by asi nebylo nejlepší.
Navíc nutno vzít v úvahu i to, že když dítě načůrá do látkové pleny, nemá se to kde vsáknout a pokožka je stále ve styku s močí, takže je opruzená - to znamená častější měnění plen. Sama autorka napočítala savost jednorázových plen na půl litru, což látková nikdy nevezme, ani kdyby byla dávána trojmo. Takže nutno veškeré náklady zněkolikanásobit, jak elektřinu, vodné, stočné, tak i prášky a odpady. Čas matky, strávený touto bohulibou činností nepočítaje.

Tímto jsem nechtěla autorce nic vyčítat, její pohled na věc je zajímavý, nicméně jednostranný. Pro mě osobně je důležitější miminko, jeho zdravá pokožka a pohodlí (také to moje, raději si s ním budu hrát, než prát pokakané plínky, to je snad pochopitelné). Ne, že by mě nezajímala ekologie nebo to, co odkazujeme našim dětem, ale žiji v Ostravě, a myslím si že ty 2 tuny plen, které my vyprodukujeme jsou nic oproti tomu, co vyprodukuje zdejší těžký průmysl. Možná to někomu zní alibisticky, ale je to tak. Věřím, že i společnosti vyrábějící jednorázové pleny se snaží, aby ty byly recyklovatelné - to je ostatně starost společností, zabývajícími se likvidací odpadků - platíme za ně nemalé poplatky.
 Monika 
  • 

Re: plenky 

(5.1.2006 13:30:25)
Martino, než začneš příště popisovat plenky ze svého pohledu, tak si je aspoň vyzkoušej. Uvidíš, že zde píšeš úplné blbosti, ale omlouvá tě to, protože zatím nemáš zkušenosti.
Autorka používá látkové pleny, tudíž zná i jejich spotřebu, nemusí tak nic trojnásobit. Dítě v látkových plenách neleží celý den v moči, bo je častěji přebalováno (alespoň to v klasických látkovkách) narozdíl od papírových, kde je dítě ponecháno než je plenka plná. Mimochodem mě se dítě v Pamperskách a i jiných papírovkách často opruzovalo, látkovky pro ně byly lepší.
Používala jsem oboje pleny, papírovky na delší cesty a noc, jinak látkovky. V horkém létě látkovky i na cesty, kvůli opruzeninám.
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: plenky 

(7.1.2006 18:36:28)
Mila Moniko,
ja mam zkusenosti s obojim. Mam dve male deti a dovoluji se priklonit se nazorove k nastavajici mamince, kterou jsi coby "matka od deti nebo od ditete " ukamenoval za jeji nazor!
Ja si take myslim, ze je lepsi si s ditetem pohrat, nez se starat o pleny.
A a navic, jde pouzivat oboje to jo, ale na co?
Proste pouzivani latkovek je ekologictejsi..
Pouzivani papirovek proste pohodlnejsi..
a v tom to je.
Polkud ma nejaka matka hyperaktivni dite, anebo deti, zcela chapu, ze se nestara o latkovky a posle jednou do mesice manzela do hypermarketu nakoupit pleny v akci :-)
Ale jinak..
HURA ZPATKY NA STROMY :-))
 Radka,David10/05+Gabča11/07 


Re: plenky látkové ano 

(5.1.2006 21:25:45)
Musím se podělit o své zkušenosti s látkovými plenkami.
Už v těhotensví jsem byla rozhodnutá, pro látkové pleny,a papírovky používat jen na cesty, k lékaři a podobně. Koupila jsem 40 malých, 10 velkých plínek a 3 tetra osušky, jako dárek jsem od kamarádky dostala balík papírovek nejmenší velikosti. Ty jsem spotřebovala už v porodnici, ale další jsem zatím nepotřebovala (prckovi jsou 3,5 měsíce). Jelikož měl a má kyčle v pořádku tak dávám jen jednu plínku, mezi plínku a tělíčko dávám separační vložky, které usnadňují praní plen (vložka se pak s nákladem spláchne), oddělují pokožku od plenky a tím brání opruzení. Nemm pocit, že by mě používání látkových plen nějak zvlášť zatěžovalo, dávám je prckovi, ikdyž jdeme na návštěvu, k lékaři a pod. Netrápí nás žádné opruzeniny, přestože to jsou látkové pleny a navíc prcka ani ničím nenatírám a přesto má pokožku zadečku v pořádku. Malý svišť spí v noci 8 hodin v kuse a počůrané plenky mu nejsou na závadu, přes den když je vzhůru si sám řekne, že chce přebalit. Takže doufám, že plenky zahodíme mnohem dříve než je tomu při používání plenek papírových. Ale je to každého věc, já jsem s nima spokojená, stačím se starat o prcka, věnovat se mu, věnovat se sobě (chodím plavat, hrát sqash, lézt, šiju kapsáře..), věnovat se domácnosti a taky jak jinak svému manžílkovi. Jak si kdo ustele, tak si lehne.
A teď rekapitulace času:
-mám 40 látkových plen
-počůrané nebo pokaděné plenky přečvachnu a hodím do kýbla s vodou, ošetření jedné plínky (čvachání, vyhození separační vložky, vhození do kýbla s vodou) 1-2 minuty, takže denně cca 15 minut
-plínky peru v pračce na 60°C průměrně co třetí den, nandádí plínek do pračky, daní prášku a zapnutí - max.5minut
-věším je už složené na půlky, což sice trvá déle než věšení za rožky na kolíčky (15-20minut), ale následné sundání a skládání těch cca 30-35 plínek mi trvá maximálně 10 minut i s vložením separačních vložek a uložením do postýlky (tam jsou po ruce a prckovi zatím nepřekážejí), plínky jsou v podstatě rovné a nevyžadují žádné vytahování
-žehlení plínek jsem skončila po 5 týdnu prckova života, žehlení šlo taky rychle, člověk se naučí tu správnou techniku a je to
-takže pokud ten den neperu a neskládám stojí mě starání se o látkové pleny 15 minut mého času, a když peru tak 1 hodina (co tři dny)
 Katka 
  • 

Re: plenky 

(5.1.2006 23:07:20)
Martino,

Těch 18 bylo myšleno výhradně Popolin.

Já mám 50 4-covek, 2 origoš popoliny biofroté,a asi 10 flanelových + nějaké vložky od popolin a mé našité, na noc dávám bio popolinu+2vložky a separačku to vše do vlněných kalhotek (vydrží to teď,když jsme větší od 8 večer tak do 5-6 hodin ráno) a opruzený ještě nebyl. Za to, když jsme ještě měli jednorázovky dokázal se mi tak 3 týdně pročůrat na oblečení ( plína suchá a mrňousek mokrý až na overálek, prostěradlo naštěstí suchý)fakt jsem se snažila dávat tu Pampersku správně nikde žádný přehyb, pořádně aby byla okolo nožiček a stejně to bylo venku jednou dokonce 3x za noc, myslela jsem že se picnu. Taky mi vadil ten chemický smrad. V popolino kalhotkách se mi to ještě nestalo a to ani v těch vlněných u kterých je jediná inpregnace lanolin ve vlně.

Jasně nikdy jsem nechtěla nikoho ukecávat a říkat nedávejte jednorázovky to fakt ne. Ať si každý dělá co chce, ale jen bych chtěla aby se nadtím alespoň pozastavily a ne aby se to dělalo jen proto, že tak momentálně dělá většina.

hezkou dobrou noc :-)
 Majka 
  • 

Re: plenky 

(26.6.2006 10:49:50)
To je jako bys vysypávala odpadkový koš z okna, protože je stejně bordel všude, tak co se namáhat. Než jít vysypat koš do kontajneru, radši budu ušetřený čas věnovat dítěti :-)
Já nejsem extrémista, používám obojí, ale tyhle argumenty typu :"vložky jsou také jednorázové", nebo "odpadu je stejně všude plno" mě naprosto dostávají. Nejde o to spasit svět, ale alespoň se trochu snažit. I pro naše děti to bude dobrý příklad.
 Martina 
  • 

plenky 

(5.1.2006 12:56:24)
krásně a dopodrobna zpracovaný článek, to se musí nechat. Myslím, že je na každém z nás, aby si vybral to, co je pro něj nejvhodnější. My čekáme mimi každým dnem a máme už nakoupené Pampers, přiznávám ale asi 10 ks látkových - spíše na podložení miminka a utírání. Když jsem si tu výbavičku prala a žehlila, docela jsem se zapotila - chtěla jsem mít plenky necípaté, když jsem k tomu žehlila i všechny ty dupačky a bodíčka - normální koš prádla mám vyžehlený 2x rychleji.
Myslím si, že i tak to bude docela makačka, jsem ráda, že už nemusím být odkázaná na látkové pleny, vyvařování a žehlení - když pominu finance, tak ten čas můžu věnovat miminku - a bylo by ho nemálo.
Nemohu souhlasit s autorkou, že látkových plen stačí 18 - 60 kusů, to by maminka nedělala nic jiného, než ty pleny prala - nemám teda spočítané, kolik se jich vejde do pračky s plněním 5 kg 8-))), ale vezmeme-li v úvahu taky namáčení... a taky to, že pokakané pleny asi nebudu prát s dupačkama nebo povlečením na postýlku, už kvůli vyvářce.
Navíc, pleny se musí sušit, pokud autorka nemá sušičku (jak dalece je ta ekologická?), mí rodiče dodnes vzpomínají, kterak chodili kupovat nové a nové balíky látkových plen, protože se ještě netopilo a jim ty pleny prostě neschly. Ne každý má přístup k mandlu a sušit žehličkou by asi nebylo nejlepší.
Navíc nutno vzít v úvahu i to, že když dítě načůrá do látkové pleny, nemá se to kde vsáknout a pokožka je stále ve styku s močí, takže je opruzená - to znamená častější měnění plen. Sama autorka napočítala savost jednorázových plen na půl litru, což látková nikdy nevezme, ani kdyby byla dávána trojmo. Takže nutno veškeré náklady zněkolikanásobit, jak elektřinu, vodné, stočné, tak i prášky a odpady. Čas matky, strávený touto bohulibou činností nepočítaje.

Tímto jsem nechtěla autorce nic vyčítat, její pohled na věc je zajímavý, nicméně jednostranný. Pro mě osobně je důležitější miminko, jeho zdravá pokožka a pohodlí (také to moje, raději si s ním budu hrát, než prát pokakané plínky, to je snad pochopitelné). Ne, že by mě nezajímala ekologie nebo to, co odkazujeme našim dětem, ale žiji v Ostravě, a myslím si že ty 2 tuny plen, které my vyprodukujeme jsou nic oproti tomu, co vyprodukuje zdejší těžký průmysl. Možná to někomu zní alibisticky, ale je to tak. Věřím, že i společnosti vyrábějící jednorázové pleny se snaží, aby ty byly recyklovatelné - to je ostatně starost společností, zabývajícími se likvidací odpadků - platíme za ně nemalé poplatky.
 Alice, 1 dítě 6m 
  • 

Re: plenky 

(5.1.2006 13:22:10)
Martino promiň, ale nevíš o čem píšeš. Vyčítáš autorce článku, že to vidí jednostraně, ale co ty? Všechno o čem píšeš jsou jen tvé teorie. Já používám od narození malého plenky Bambinomio a jen na noc a občas na delší výlety jednorázovky. Čas mi praní nezabere žádný (neperu v ruce u potoka, že ano) a ta chvilka než to strčím do pračky se snad ani nedá počítat. Tyto plenky se nežehlí, takže zase žádná ztráta času a jen se skládají, což je otázka 15 min večer u televize když malý spí.
Opruzený nebyl nikdy nijak výrazně, myslím si že opruzení s typem plenek zas tak nesouvisí, protože spousta maminek má s tímto problémy i u jednorázovek. A přebaluju tak po třech, čtyřech hodinách. Používám teda i seperační plenu, takže ve vyloženě mokrém fakt není. A taky ekologický prášek - to abych byla k životnímu prostředí opravdu šetrná, navíc má malý exém, takže opatrnosti není nikdy dost.
Podle mého názoru není na bavlněných plenkách vůbec nic náročného.
A.
 Eva K 
  • 

látkovky X jednorázové 

(11.7.2006 11:38:13)
Používám látkové přes den, na cesty a na noc jednorázovku.
Mám 40 látkových a stačí to, peru každý druhý den. Naházení do pračky a pověšení je otázka pár minut, navíc se o to dělím s manželem, výlet na nákup by byl náročnější. Skládání je taky hned, Lucinka mě s velikým zájmem pozoruje. V papírové se Lucinka v těch vedrech opruzuje a má na těle hodně otlačené boční lemy.

Nejtěžší bylo teď v těch vedrech vymyslet, co přes plenku, tedy plenkové kalhotky. Mám banbiomio, stejně mi ale připadala moc v teple. Nakonec nedávám doma kalhotky, ale vlněnou plenu, která má sloužit pouze místo draka na přichycení pleny. Není nepromokavá, ale při jedné čtvercovce uvnitř mi prosákne málokdy.
Taky nutno říci, že Lucinka čurá jen po probuzení a po kojení, takže dvě hodiny mezi tím je většinou v suchu. A kaká většinou hned ráno. Často ji nechávám nahou, to je taky dobrá varianta:-)).

Eva
 Insula 


žehlení 

(5.1.2006 13:00:48)
A co energie za žehlení (mandlování)? Taky je započítaná?
 zaznam 
  • 

Re: žehlení 

(5.1.2006 13:14:07)
Ale látkové pleny není třeba žehlit. Já je žehlila jen v první měsíc a půl. Pak jen vysušit a složit. Jenže to byly ještě poměrně kvalitní pleny. Dcera je už dvacet let stará.
 Martina 
  • 

Re: Re: žehlení 

(5.1.2006 13:23:07)
právě ty první dva měsíce jsou největší maso. Minimálně se ale musí napnout a skládat.
 radka 
  • 

Re: Re: Re: žehlení 

(5.1.2006 13:45:59)
ja mela klasicke latkovky,zehleni jen po vnitrni strane a jen ze zacatku. prani tak obden, vybava 60 latkovek akorat vysla na vystridani 2 varek. dite se mi opruzovalo spis v papirovkach (pouzivala jsem na cesty a pochuzky do mesta a na navstevy). z papirovek mi prijde zbytecny hlavne ten odpad a pak taky penize. ted budu mit zas latkovky a to hlavne z financnich duvodu, na papirovky proste nebudeme mit. skladat i zehlit se da u televize. je fakt, ze plenky mam schovane po prvnim diteti a je mi lito je nevyuzit. jsou to klasiky po nekolika detech a jsou stale pevne. jo to jeste bavlna byvala bavlnou:-)
 Katka 
  • 

Re: žehlení 

(5.1.2006 23:59:34)
cena za mandlování započítána není, mandl je starý a asi to bude dost, ale mandluju přitom i jiné veci než jen plenky, velké prádlo, utěrky, ručníky, občas taky mandlujem i se sousedkou, tchýní a tak. Takže to mandlování výhradně plenek tak jednou do měsíce a podruhé je i to ostatní.
 Karolina, 13ti měsíční Matouš 
  • 

Re: žehlení není vůbec třeba! 

(8.1.2006 23:18:53)
Protože jsem velmi pohodlná, látkové pleny - jsem po zkušenosti jiných maminek - nežehlila ani v šestinedělí. Hodně jsem máchala a nakonec si pořídila i ekologický prášek, abych měla jistotu, že se malému nedostává nic špatného do kůže. Ke komu se dostanou informace o škodlivosti jednorázovek (např. http://ekolist.cz/zprava.shtml?x=97986) a uvěří jim, nemá moc žaludek na to je používat. Není přitom třeba být ani moc zapálený pro domácnost (běžně přeskakujeme hordy nevyžehleného prádla). Už od šestinedělí pokračuji min. na 10 hodin týdně v práci (externě z domova), ale vyprat obden plínky mne ani po roce neskolilo. Když byla krize, pořídila jsem bavlněné pampersky, které se dají používat na cesty, v době, kdy není čas přebalovat a na noc. Když náhodou úplně nestíhám, použiju rozložitelnou eko-jednorázovku (http://ekoplenky.navi.cz/). Malý kaká od 10ti měsíců na nočník, většinou odchytneme i čůránky, tak mám práce čím dál míň. Kdybych ale neměla podporu rodičů manžela, kteří bydlí o patro níž a mohou (a chtějí) malého kdykoliv pohlídat, bylo by to mnohem těžší. Na druhou stranu se snažím práci na plenkách dělat společně se synkem, aby se učil být trpělivý, když maminka pracuje. Vždyť z našich životů už téměř vymizela běžná práce o domácnost, u které mohou děti asistovat (posazovat je před pračku, vysavač, pečící troubu nemá moc smysl...). Nechci své děti učit, že svět je jen o zábavě, je to iluze, která se jim může jen vymstít.
 Lenka, kluk 5 let 
  • 

A co takhle Ekoplenky? 

(5.1.2006 13:42:35)
Obdivuji autorku článku za její důslednost!

Jako zlatou střední cestu pro ty, co chtějí chránit životní prostředí a chtějí se vyhnout praní plen, bych viděla používání tzv. ekoplenek.
Jsou k dostání například v ekologicky zaměřených internetových obchodech (www.rozmaryna.cz).

Plenky jsou určeny na jednorázové použití. Jsou vyráběny z nebělené celulózy, takže životní prostředí je chráněno už při výrobě.
Poskytují miminku komfort stejný jako u běžně prodávaných jednorázových plen. Tu největší výhodu vidím v tom, že se dají kompostovat. Prostě se za čas v kompostu samy rozloží, protože jsou vyráběny z přirozeně odbouratelných materiálů.

Vyzkoušené je nemám, protože moje první dítě je už odrostlé a druhého nevím, zda se dočkám. Ale uvažuji o jejich používání do budoucna. I když cena bude zřejmě vyšší než u klasických plen...
 Pratchett 
  • 

Re: A co takhle Ekoplenky? 

(5.1.2006 13:59:25)
Nerad bych bral autorce příspěvku její entuziasmus, ale obávám se, že právě "sice asi budou trochu dražší než normální plenky" bude pro maminky rozhodující argument proti. Ekologie je hezká věc, ale pokud je žena na mateřské dovolené, moc na rozhazování nemá. Neříkám, že ekologie je luxusem, to bychom špatně gazdovali, jak říká moje maminka, ale cena je u plen dost podstatná věc.
Jinak - nevím, zda je lidský odpad vhodný ke kompostování. Rychlokompostéry bych nedoporučoval, tady by asi byl vhodnější kompost dlouhodobý. A i tak mám pocit, že by těch plen bylo příliš velké množství, takže by to asi zahradníci nezchvalovali.
Ale každá vlaštovka dobrá - zkuste, uvidíte.
 Šárka, Šimon, 8/2005 
  • 

Re: Re: A co takhle Ekoplenky? 

(6.1.2006 12:01:10)
Balení MIDI, 48 ks plenek, 449Kč (plus poštovné a balné pro mimporažské...). Poštovné a balné při objednávce od 200 Kč do 800 Kč činí 150 Kč, při objednávce nad 800 Kč činí 100 Kč. Jedna plína bez poštovného vyjde na 9,35 Kč. To je dost. Není tam napsáno, kolika kilogramům váhy dítěte plenka odpovídá (tj. jestli je midi 4-9 kg nebo ne...), alespoň já jsem to nenašla. Plenky obsahují synteticky vyrobený gel na absorbci moči. Jsem celkem ekologický nadšenec, ale tohle mě úplně nenadchlo. Navíc když už bych je chtěla používat, ráda bych si je nejdřív vyzkoušela, ale žádný prodej na kusy (testovací balení) jsem tam nenašla.
 Kamila,kluk 6 let, holka 7 měsíců 
  • 

ekoplenky lze zdarma vyzkoušet 

(7.1.2006 15:20:18)
Ekoplenky jsme s dcerkou vyzkoušely. Objednaly jsme si vzorek zdarma. Se vzorkem mi přišel i leták, kde jsou u velikostí jsou uvedeny kilogramy dítěte i ceny. www.ekoplenky.navi.cz
 ramira 


Re: ekoplenky lze zdarma vyzkoušet 

(1.8.2009 17:15:53)
dobrý den.Stále sháním plenky ekologické a aby Eli neměla vyrážku...nejlépe nějaké froťáčky na praní.Mám 5 dětí-a bylo to v pohodě...,nevím jaké nejlepší a také aby dobře drželi...Kluci měli jednorázovky a v pohodě.Eli střídáme jednorázovky s látkovými,ale to jsou takové staré-né ty pohodové plenky jak jsem koukala že jsou na netu na prodej...Díky Ira
 MarkétaP + 4 dcerky 


Re: ekoplenky lze zdarma vyzkoušet 

(1.8.2009 17:28:01)
Iro, zkus tuto diskusi: http://www.rodina.cz/diskuse2072.htm
 Majka 299,dva kluci 


Plenky 

(5.1.2006 13:46:21)
Jsem matka dvou kluků(4roky a 6měsíců).U prvního jsem asi 14 dnů dávála látkové pleny.Pokaždém přebalení jsme museli všechno vyměnit a to bylo několikrát denně.Po spočítání kolik času a peněz stojí když se dávají látkové pleny jsem začala s papírovými.Kyčle měl v pořádku a u druhého syna jsem od narození dávala jen papírovky.Oba dva měli kyčle v pořádku.Navíc podle mé zkušenosti jsou nejlepší Pampersky.Ty dávám na noc protože vydrží až do rána,takže malý spí celou noc.Dále se mi líbí Huggies Soft Dry a Fixies.V dnešních supermarketech jsou různé akce na pleny takže to jedno počurání zas tak moc nestojí.Nastávajícím maminkám bych doporučila dávat papírové pleny.Oceňuji autorčinu snahu a čas stráveným nad článkem.
 Katka 
  • 

Re: Plenky 

(6.1.2006 9:46:49)
Majko ono právě nejvíc záleží na kvalitních kalhotkách, mě se např. malý v kalhotkách od popolin nikdy nepročůral (a to ani ve vlněných) zato v pamperskách se to stávalo běžně:-(
 Saturday 
  • 

ekologické plenky a kalhotkové látkovky 

(5.1.2006 15:01:28)
Jsem zatím jen teoretik, ale už jsem také řešila co a jak. Pokud jsem to nepřehlédla, tak v diskusi (ani v článku) nebyla zmínka o papírových KOMPOSTOVATELNÝCH nebělených plenkách (prodávají se s tím, že jsou jednak ekologické, jednak šetrné i k dětem), jejich složení je jiné než u klasických papírovek. Máte s tím někdo zkušenosti? Myslím že se u nás prodává jen jedna značka, tu sem psát nebudu, nechci dělat reklamu.
Pak mluvíte o Popolinkách, ty by taky měly být v různých verzích, včetně těch, které jsou látkové, ale vypadají (a oblékají) se jako kalhotky, mají stejný tvar jako jednorázovky, ne jako klasická plenka. Tam je asi hlavní nedostatek jednak vyšší cena a jednak dlouhá doba sušení. Zkoušel někdo? Díky.

 alžbjeta 
  • 

Re: ekologické plenky 

(5.1.2006 22:09:58)
biologicky rozložitelné papírovky vycházejí na 8-10 korun za kus - tj. téměř 2000kč měsíčně
 alžbjeta 
  • 

Re: ekologické plenky 

(5.1.2006 22:10:12)
biologicky rozložitelné papírovky vycházejí na 8-10 korun za kus - tj. téměř 2000kč měsíčně
 Katka 
  • 

Re: ekologické plenky a kalhotkové látkovky 

(8.1.2006 15:13:19)
Saturday

Cena popolin je vyšší, to je pravda, ale výhodou je, že se dají různě kombinovat i s klasicjkými plenkami, nebo můžeš kombinovat flanelové na den+ třeba s bio nebo froté vložkou a na noc froté nebo biofroté+ třeba 2 vložky (vkládací plenečky). Třeba já jsem teď využila i Bambino mio plenky (z kalhotek už jsme vyrostli teď máme popolini) pokud mi dojdou kalhotkové plenky dám 4-covku (sklad na draka)+1 bambino mio plenku a stačí to taky.

nejlevněji na netu se plenky dají sehnat na www.mamina.cz

Sušení: suším teď v zimě na sušáku u topení, kalhotkové plenky pokládám nahoru a nad topení, když je dám odpoledne tak jsou do rána suché.
 HelenaB.+2kluci (13 a 9)+? 


Hlasuju pro jednorázovky. Kdo se přidá? 

(5.1.2006 15:29:02)
Já jsem při synovi používala jenom jednorázovky a psala si, kolik nás to stálo. Za ty 2 roky a něco "protentoval" 13 000 Kč. No není to zrovna málo, ale za ten klídek a pohodičku mi to teda stálo. Když pojedeš ven, stejně dáš papírový, při dvou vycházkách denně "zařvou" 2 každý den, takže ušetříš možná tak 5, budiž.
Ale spočítej si ten čas, který strávíš drhnutím rozmatlaných hovínek po plínkách, ehm, tedy vím o lepší zábavě.
Uznávám, že než se jednorázovka rozloží, trvá to asi léta, ale upřímně, používáš ty snad látkové vložky? Myslím, že je to nemlich to stejné.
Já tedy hlasuju pro jednorázovky.
 Ivča 
  • 

Já pro látkové :-) 

(5.1.2006 16:21:32)
Já mám trochu pocit, že tady všichni srovnávají jednorázové plenky (které s papírem nemají nic společného) s látkovou plenou, kterou používaly naše matky. Tzn. pokakanou hned přeprat v umyvadle, namočit do kbelíku s vodou, po naplnění kbelíku přelít do pračky, vyprat (vyvařit), přenést do ždímačky, přenés do vany a vymáchat, a opět do ždímačky. Potom vše do koše, dopravit do sušárny, pověsit, po uschnutí pěkně vyžehlit a vyskládat. V dnešní době se dají koupit látkové pleny, které vypadají jako ty jednorázové (tvarově) a je poměrně časté používání separačních plen. Prostě kousek "papíru" se dá mezi plenku a miminko a když se vykaká, tak se obsah včetně separační pleny spláchne do záchodu/zkompostuje a plena se uloží nasucho do kýble. Po naplnění se přendá do automatky, nastaví program a po skončení se pověsí na sušák a po usušení je možné hned použít (odpadá to přeskládávání).
Já nechci nikomu nutit ani to ani to, ale přijde mi, že zastánci jednorázovek srovnávají nesrovnatelné - tzn. nové jednorázovky, které "udrží pokožku suchou" a látkové pleny a způsob praní, který viděly před 30 lety.
 Majka 299,dva kluci 


Re: Hlasuju pro jednorázovky. Kdo se přidá? 

(5.1.2006 18:53:38)
Já hlasuji pro jednorázovky, u prvního mi to stačilo těch 14 dní.Látkové používám jen když malý ublinkne.
 Andrea, Dany (7 mes) 
  • 

latkove pleny jsou zdravejsi pro chlapecky!  

(6.1.2006 14:06:25)
Souhlasim s clankem, taky mi to docela vrtalo hlavou, co zanechavame v popelnici, ale u me rozhodlo predevsim zdravotni hledisko. Delal se nejaky vyzkum v Nemecku a u 6letych zkoumanych chlapecku, kteri cele plenkove obdobi nosily jednorazovky, byla namerena vyssi teplota v sourku. A jak dobre vime, vyssi teplota je spatna pro tvorbu spermii...Myslim, ze zatim se jeste o zdravotnich hlediscich jednorazovek mnoho nevi (pleny obsahuji hodne chemie, ktera neni az tak overena). Navic se mi zda, ze trend jednorazovek je proste neudrzitelny...ta jedna tuna odpadu na dite, ktera se rozpadne az za 400 let, je proste k zamysleni. Proto jsem pro latkove. Pouzivam pleny Popolini a ekologicky setrne praci prostredky znacky PERMON a jsem velice spokojena! Jde o to, co je kdo z nas ochoten udelat pro svoje dite, pro zivotni prostredi...a pro svoje svedomi:-)
 Majka 299,dva kluci 


Re: Hlasuju pro jednorázovky. Kdo se přidá? 

(5.1.2006 18:56:41)
Hlasuji pro jednorázovky při prvním mi to stačilo těch 14 dní.Látkové už používám jen když malý ublinkne.
 ilča(dcera 11 měs.) 
  • 

Re: Hlasuju pro jednorázovky. Kdo se přidá? 

(6.1.2006 15:14:22)
trefné, souhlasím bez výhrad
 Marika 
  • 

Re: Hlasuju pro jednorázovky. Kdo se přidá? 

(16.5.2006 10:19:55)
Hlasuji pro obojí.
 bezdětná 
  • 

bavlna vede 

(5.1.2006 15:33:11)
Na téma jednorázovky nebo bavlna jsem narazila náhodou při hledání ekologických výrobků a rozhodně se budu snažit používat bavlnu. To jak se lidé chovají k přírodě mě opravdu děsí. Zvlášť když si uvědomím, že všechny tyhle hory odpadků jsem stihli napáchat přibližně za šedesát let. Kromě toho myslím, že všichni co jsme tady jsme vyrostli na bavlněných plenkách a aspoň jsme začali chodit v roce na nočník. Ve spojených státech některé děti ještě v pěti letech nosí jednorázové plenky. Proč ne, když je to tak pohodlné. Jenže je nejvyšší čas přestat být pohodlní, protože za pár let s tímhle přístupem budeme mít skládku i pod oknem.

Velká zátěž (asi 250 kg spotřebovaných surovin a 1 tuna vyprodukovaných odpadů na 1 dítě používající jednorázové plenky).

Diskutuje se o nebezpečí chemických látek použitých v absorbčním gelu a o riziku přehřívání pohlavních orgánů zejména u chlapců.

Jednorázové plenky vytvářejí za rok 2x víc odpadu než je roční průměr na obyvatele v ČR.

Věděli jste že, během cca dvou let, kdy dítě používá jednorázovky je třeba 4,5 tuny dřeva na jejich výrobu? A při výrobě zbydou 2 tuny odpadů, které někde opět hnijí na skládce.

Věděli jste že na výrobu jedné jednorázové plínky je třeba jeden šálek surové nafty?

Věděli jste že, při výrobě jedné plínky se spotřebuje více vody než při praní jedné várky plínek v automatce??? S energií je to podobné.

Věděli jste, že dítě za dobu od narození do doby, než začne chodit na nočník spotřebuje cca 5000 jednorázových plínek? (Pro zajímavost, ve Velké Británii se denně použije a vyhodí 8 milionů jednorázovek !!!!)

Věděli jste, že jednorázové plínky obsahují chemikálie, z nichž některé nebyly pořád zcela testovány a o jejich bezpečnosti se neustále pochybuje a debatuje?
 10.5Libik12 


Re: bavlna vede 

(5.1.2006 17:05:47)
Užitečný článek o možnosti používat moderní látkové pleny, které dopřejou dětem komfort a šetří životní prostředí.

Nicméně bezdětná, vážím si ekologů, kteří umenší ve jménu čisté budoucnosti svoje pohodlí, ale pokud je tvé nadšení teoretické, nemělo by mimojiné stát na přesvědčení, že naše mládí v bavlně bylo lahoda. Já jsem takto vychovala dvě děti a musím říct, že ty priznicové obklady, které jsme miminům vyráběly, měly 2 základní fáze působení. Předně přehřátí, protože do plen se pochopitelně musel vložit igelit, jinak bys měla dítě durch ke kolenům, potom prochladnutí a to vše při přímém kontaktu s močí. Si piš, že to neprospívalo ani mužským ani ženským pohlavním orgánům:) a pochybuju, že by do toho nějaká máma dneska šla.

Ale jak říkám, zkusme popolíny.
 Ilgi 
  • 

ale jaké 

(5.1.2006 16:28:37)
Ano, ale pro jaké plenky? Značka? Díky.
 Katka 
  • 

Re: ale jaké 

(6.1.2006 0:50:35)
Jitko,

Popolini:

jsou kalhotkové pleny tvarem připomínají jednorázovky a jsou flanelové (nejsou tak objemné a schnou nejrychleji), froté a biofroté (jsou objemnější - je to pěkný balík, velmi dobré na noc, schnou poměrně dlouho, i když já je dávám schnout na sušák k topení - dám je nahoru rozložené na plocho a ráno jsou suché) - na tyhle musí ještě přijít svrchní kalhotky. Pak mají ještě takové 2v1 ty (EasyFix) ty už mají tu nepropustnou svrchní vrstvu integrovanou v sobě.
Ke každé plencese dodává jedna vložka. Prodávají se i zvlášť.

Svrchní kalhotky - Popowrap na suchý zip, Vento na patentky (jsou nepropustné, ale prodyšné) a pak mají ještě vlněné Woolwrap ty jsou na patentky (jsou 100% prodyšné,je to vlněná tkanina,jsou také nejdražší a neprosáknou)- vlněnky se perou ručně a inpregnují lanolínem. Kalhotky je dobré nechat vyvětrat po přebalení, Popolini mají lanolinovou kůru a nebo můžeš na ně použít lanolín z lékárny (návod je tady na rodině na diskuzi látkové pleny - http://www.rodina.cz/diskuse2072.htm

ale víš co já to sem zkopírnu :-)

(Adel napsala:

Jinak mam z Německa další inspiraci pro impregnaci vlněných kalhotek lanolinem, brzy se snad objeví i na Ivčiných stránkách "latkovepleny".

Lanolin
Je to jednoduché a levné. Své kalhotky peru v pračce v programu na vlnu. Kdo si není jistý, může prát raději v ruce. Běžné prací prostředky nedoporučuji. Používám prací prostředek určený vysloveně pro vlněné kalhotky. Lanolin lze koupit v lékárně (v Čechách vás přijde 50 g asi na 30 Kč). Stačí 10 g. Půlku kávové lžičky lanolinu dejte do misky, přidejte prostředek (2 – 3 stříknutí). Přimíchejte 1 – 2 kapky levandulového olejíčku – hezky voní a působí proti molům. Přidejte velmi horkou vodu. Vznikne vám mléčně zbarvená tekutina. Doplňte vlažnou vodou do celkového objemu asi 2 litrů. Do lázně namočte kalhotky a promačkejte. Potom nechejte stát půl hodiny až hodinu. Jemně vyždímejte a nechejte uschnout – nepokládejte na topení ani na přímé slunce. Kalhotky potřebují 2 – 3 dny na uschnutí. Občas je obraťte z rubu na líc.

Sprej na vlnu
Použijte láhev na olejové tekutiny (např. prázdnou, dobře vymytou láhev od spreje na opalování nebo na jedlý olej). Do láhve dejte plnou kávovou lžičku lanolinu, 2 – 3 stříknutí prostředku a případně pár kapek levandulového olejíčku, přidejte asi 200 ml velmi horké vody a řádně protřepejte. Vznikne mléčně zbarvená tekutina, která zůstane i po vychladnutí. Sprej můžete dále použít i bez zahřívání. Především pokud ošetřujete skvrnu žlučovým mýdlem, můžete postižené místo ještě za vlhka sprejem naimpregnovat. Sprej je použitelný tak dlouho, jak dlouho vydrží levandulový olejíček)(který však není nezbytně nutný – slouží jako vonná přísada). Lanolin sám o sobě se nezkazí.

Větrání
Vlněné kalhotky by se měly po každém použití dobře vyvětrat a nechat proschnout. Doporučuji pověsit je na noc ven. Ráno budou ještě trochu vlhké – účinek je podobný jako byste je vyprali. Pokud budete kalhotky ráno potřebovat, stačí, když je večer po setmění pověsíte ven na 1 až 2 hodiny. Při dobré péči se kalhotky perou jen velmi zřídka. Pokud kalhotky prosakují, znamená to, že potřebují vyprat a znovu naimpregnovat lanolinem.

Sama jsem si už koupila lanolin v lékárně a kalhotky impregnovala, opravdu to funguje!!! )

BAMBINO MIO:

Vícevrstvé plenky, mají tvar obdélníku,4 vrstvy po kraji a 6-8 vrstev v půli.

kalhotky s nepromokavou,ale prodyšnou vrstvou.

koukni se na

www.latkovepleny.cz
www.plinky.cz www.popolini.cz
www.bambinomio.cz
 Mirka 
  • 

Počet plen 

(5.1.2006 17:04:45)
Mám 3 děti ve věku 21, 16 a 12 let, pouze nejmladší nosila jednorázovky, oba starší kluci nic jiného než látkové ani nemohli dostat. Protože mám vlastní zkušenost, překvapuje mě údaj 18 plen denně. Můj nejstarší se narodil na konci listopadu a k 75 plenám jsem rychle dokupovala ještě 15, abysme vyšli, protože plínky špatně schly. Pravda, byla to zásoba na dva dny. Druhý byl červencový a tam problém se schnutím nebyl.
No a u nejmladší jsem strávila mateřskou dost specificky, takže jednorázovky byly velká úleva, ale do 3 měsíců měla přes ně stejně 2 látkové (vyžadovalo se po mně široké balení).
 Katka, William (9mes) a Anna (2 roky) 
  • 

pouzivam Popolino 

(5.1.2006 17:11:26)
a musim rict, ze jsem velmi spokojena. Investice na zacatku byla hodne velka(300 euro, t.j. 9000 za 20 latkovych kalhotek, dvacet latkovych vlozek, deset jemnych latkovych vlozek, papirove vlozky (na stolici), dvoje gumove kalhotky na vrch a papirove vlozky. Pri cene pampersek a predevsim pri vice nez jednom diteti se to ale velmi vyplati. Plenkove kalhotky jsou velmi prakticke, vydrzi bez problemu tri, ctyri hodiny. Deti (az na velmi male kojence do 4 mesicu) nejsou omezeny v pohybu a plenky se diky gumovych kalhotkam navrch nepromaceji. Problemy muzou ovsem nastat, pokud vase dite projevi reakci, ale v rakouske prodejne pujcuji plenky na zkousku a clovek je muze zakoupit, pokud je spokojen. Jemny vlozka vevnitr zabranuje drazdeni zadecku a papirova vlozka (kterou dokupuji - baleni po 100 kusech za 3,50 euro) zabrani hrubemu znecisteni plenek stolici. Pleny popolino jsem koupila ve Vidni, ale nasla jsem i ceskou stranku:
http://www.popolini.cz/

Tak drzim palce vsem, co to zkusi a vydrzi.
 Gia 


Re: pouzivam Popolino 

(5.1.2006 19:24:07)
Jsem v 18. týdnu a mám v plánu používat látkové pleny. Je nějaký rozdíl mezi plenami Bambino mio a Popolini? Díky za odpověď
 Lenka,2děti 
  • 

A co čas? 

(5.1.2006 17:20:40)
Já používala pro děti papírové plenky -ano jsou dražší, ale není s nimi práce-po použití se vyhodí a zbývá mi více času pro sebe i o péči o děti.Nemusím je prát,věšet,žehlit...Děti mají jistě i méně opruzené zadečky,nemusí se pokaždé přebalovat.No počkám si na druhý článek :-).Toť můj subjektivní názor!
 Katka, William (9mes) a Anna (2 roky) 
  • 

Re: A co čas? 

(5.1.2006 17:37:50)
No, nejaky cas zabere poveseni plinek. Ale vzhledem k tomu, ze na dite denne spotrebuji: 6 kahlotek a 6 vlozek, tak to takova tragedie neni. Baleni ditete do latkovych kalhotek zabere jen o par vterin vice, vzhledem k tomu, ze ty kalhotky jsou na suchy zips a gumove kalhotky taky. Co se tyce opruzeni - tak s tim moje deti nemaji problem (tuk, tuk, tuk). Moje kamaradka dokonce ani nepouziva krem na zadecek, kdyz dite prebaluje. Ale urcite je dobre ty plenky nejdriv vyzkouset, nez se clovek pusti do takove investice.
 nicol-H 


Re: A co čas? 

(5.1.2006 17:49:25)
ahoj vsichni..

autorko-obdivuji te za ten vykon a praci ve vypoctech a tech tabulek...obdivuhodny vykon,opravdu.

ocet misto avivaze-nad tim jsem chvili zustala s otevrenou pusou,o mydlovem gelu delanem doma jsem taky nikdy neslysela,takze tohle mne trochu sokovalo,jelikoz jsem dost rozmazlena na vonavoucke,mekkoucke pradlo a ariel s lenorem bych nevymenila za nic na svete-ale co clovek,to nazor..

-co clovek to nazor plati i v pripade plen. Je sice nesporny fakt,ze latkove pleny setri zivotni prostredi a jednorazove ho dosti zatezuji,ale totez je to s auty a chuzi pesky..

moje sestrenice davala obema detem latkove(je jim dnes 10 a 6 let)a porad jen prala,davala to do sava,pak vyvarela a po nocich zehlila u televize. oproti pamperskam se dite musi porad prebalovat,protoze jakmile si ucurne,hned mu to vychladne coz mu samozrejme vadi a hned place,navic se musi davat dve-ne-li tri a dite je neforemne jak hruska,nevejde se pomalu do dupacek,pokud nejsou enormne pruzne.

jasneze jsou latkove ekologictejsi,ale ten cas a prace s nimi(i kdyz dneska uz jsou takove co se jen slozi a nemusi zehlit),porad to veset,prat,navic ma dite opruzeny zadecek...

-zkratka nic pro mne.jsem mozna ekologicky barbar,ale mam rada pohodli a radsi budu odpocinuta a venovat se synovi,ktery za pet mesicu s pampers nemel ani naznak opruzeni a to je kolikrat v plence treba 6hodin,nez byt otravena a vynervovana z vecneho prani..

dalsi vyhradu mam k uvedenemu mnozstvi "doby celeho prebalovani) 18-60plen

18?ha ha ha! to nestaci ani na den a pleny se musi tocit.-tezko to jde ze jich 18 pocura,pak se vyperou a nez uschnou dite bude curat do rucniku s ighelitem pod sebou? nasi mi taky davali latkove,meli jich 60 a v zime kdy to spatne schne byli radi,ze jim to tak tak vychazelo...

at si kazdy dava jake chce,kdyz si nekdo da tu praci s latkovyma,je to chvalyhodne ale pro dite to zadny prinos nema,mozna naopak.ja zustavam verna pamperskam...
 Sylvie 


Re: Re: A co čas? 

(6.1.2006 1:04:42)
Když jsem čekala nejstarší holku, tak jsem o plenách nijak moc
nepřemýšlela, byla jsem přesvědčená, že prostě budu používat látkové pleny, byla jsem na ně zvyklá z práce (jsem dětská sestra), tak jaképak copak Drobný zádrhel se objevil hned po narození mimina - děcko čůralo jak o život, pleny mi v bytě neschly a po nějakých cca dvou dnech jednak nebylo malou do čeho zabalit, jednak měla (i přes neustálé přebalování) opruzený zadek. Ostatně, kdysi jsem o tom psala href=http://www.rodina.cz/clanek2080.htm target=_blank>tady. Tak jsem k naprosté spokojenosti najela na jednorázovky (a tehdy ponejvíce
igelitové Tesco a vůbec spíš levnější typy plen) a byla jsem s nimi spokojená. U druhé holky jsem se myšlenkou na látkovky vůbec nezabývala, rovnou jsem měla papírovky, i když u ní jsem ty obyčejné igelitové nekupovala. Na látkovky taky došlo, jednou jako velká nouzovka, ale byla to tragedie - no, nic jiného jsem ani nečekala, protože to fakt byla nouzovka a já na jejich používání nebyla připravená (hlavně jsem neměla nepropustné kalhotky...).

Zlom nastal teď u třetího dítěte (nyní 4 a 1/2 měsíce). Poslední plenky, o kterých můžu říct, že mi plně vyhovovaly, byly Pampers newborn, které počítají s řiďoučkou kojeneckou stolicí. Jakmile z nich vyrostl, tak mi (jeho stále řídká a hlavně častá) stolice pravidelně protejkala z plenek na oblečení a povlečení. Ostatně, občas i moč. Byla to pro mne zkušenost nová, od holek jsem nic takového neznala, ale co už - naučila jsem se všude s sebou po kluka nosit komplet náhradní oblečení. Horší bylo, že měl věčně zarudnutý zadeček, sem tam přímo drobnou opruzeninku... opět - zkušenost to pro mne byla nová, na holky jsem většinou ani preventivně mastičku nepoužívala a zadeček byl OK.

Navíc jsem zjistila, že mi STRAŠNĚ, ale STRAŠNĚ leze na nervy neustále z obchodu tahat balíky plen. (ehm, do obchodu za jedno nejezdím autem, neb se řídit bojím, za druhé většinou chodím s celkem třemi dětmi, což je občas záhul na nervy) Jednou v listopadu mi u regálu s plenama tak nějak ruply nervy a sotva jsem přišly domů, pustila jsem počítač a na netu si objednala hadrové Bambino mio. Fakt mě tak nas*alo, že peru jak divá (mám tři pračky plen + ostatního bílého prádla týdně - dítě neustále blindí, slintá, používám je na "větrání prdýlky", k zachycování
unikajícího MM...) a ještě k tomu navíc vláčím balíky plen z obchodu... No, bylo to takové zkratové jednání, balíček jsem si na poště ani vyzvednout nechtěla, ale měla jsem v něm i další věci, které jsem potřebovala... takže teď přes den používám látkovky. Zatím krátkou dobu, takže hodnotit nemůžu, nicméně:

1. dítě mám v látce od cca 8 ranní, kdy vstávám, do cca půlnoci, jedné - kdy ho kojím a chodím spát. Za tu dobu spotřebuju 4-5 (slovy: čtyři až pět) plen, na noc dám papírovou. Dávám je i na ven, v týhle zimě stejnak nebýváme venku víc jak 4 hodiny v kuse.
2. Stále peru bílé třikrát do týdne - těch cca deset plen prostě vždycky přihodím do pračky k ostatnímu, takže frekvence praní se mi nijak nezvýšila. Prádlo suším v sušičce, což sice není ani ekonomický, ani ekologický, ale je to v našem bytě nutnost - každopádně jenom kvůli plenám ji nepouštím, suší se s věcmi, které bych do sušičky stejnak dát musela.
3. Nežehlím.
4. Prostě péče o 12 plen + 2 kalhotky mi fakt zabere pár minut

A není to o tom, že bych se snažila ušetřit (papírovky kupuju za nějakých 500-700 stovek na měsíc, teda - kupovala jsem) nebo byla "ekologický fanatik" ;o) - fakt jsem jenom neskutečně líná a nebaví mě tahat domů balíky plen z obchodu :o)

Jinak zatím můžu říct - zadeček vypadá líp, než v papírovkách, zatím jsem v látkových nemusela řešit jeho zarudnutí (a to mažu, jenom když zadeček zarudne přes noc v papírových). Kakání neprotejká (sláva, v to jsem ani nedoufala a protejkající papírovky jsem brala jako nutné zlo). Kluk se v hadrových plenách tváří stejně spokojeně, jako v plenách papírových (nejradši je ovšem úplně nahý, ale tak "daleko" jsem zatím nedošla... třeba u čtvrtého, pátého dítěte přejdu na "bezplínkovou komunikační metodu"? ;o) ). Dovednosti má stejné, ať je oblečený v plence látkové nebo papírové, takže mu větší objem asi ani nijak nepřekáží.

Ne, že bych byla pro plenky tak zapálená, že bych si i šila svoje vlastní plenky a pletla svoje vlastní kalhotky nebo tak zabraná do ekologie, že bych si doma vyráběla mýdlový sliz či kupovala ekoplenky. Akorát jsem plenkama Bambino mio docela mile překvapená a ani mi nepřijde, že vlastně používám hadrovky :oD

S.+++


PS: Ocet do praní místo aviváže mi kdysi doporučila kožařka, když jsem u ní skončila s prostřední holčinou, která měla na sobě nějaký ekzém...
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: A co čas? 

(7.1.2006 17:11:30)
Sylvie ,

aha tak ten článek z roku 2001,tos psala ty?

moc se mi líbily tvý komentáře k článkům o porodech, přečetla jsem jich v těhu hodne :-)

ahojky
 Sylvie 


Re: Re: A co čas? 

(6.1.2006 1:07:39)
Když jsem čekala nejstarší holku, tak jsem o plenách nijak moc nepřemýšlela, byla jsem přesvědčená, že prostě budu používat látkové pleny, byla jsem na ně zvyklá z práce (jsem dětská sestra), tak jaképak copak Drobný zádrhel se objevil hned po narození mimina - děcko čůralo jak o život, pleny mi v bytě neschly a po nějakých cca dvou dnech jednak nebylo malou do čeho zabalit, jednak měla (i přes neustálé přebalování) opruzený zadek. Ostatně, kdysi jsem o tom psala tady. Tak jsem k naprosté spokojenosti najela na jednorázovky (a tehdy ponejvíce igelitové Tesco a vůbec spíš levnější typy plen) a byla jsem s nimi spokojená. U druhé holky jsem se myšlenkou na látkovky vůbec nezabývala, rovnou jsem měla papírovky, i když u ní jsem ty obyčejné igelitové nekupovala. Na látkovky taky došlo, jednou jako velká nouzovka, ale byla to tragedie - no, nic jiného jsem ani nečekala, protože to fakt byla nouzovka a já na jejich používání nebyla připravená (hlavně jsem neměla nepropustné kalhotky...).

Zlom nastal teď u třetího dítěte (nyní 4 a 1/2 měsíce). Poslední plenky, o kterých můžu říct, že mi plně vyhovovaly, byly Pampers newborn, které počítají s řiďoučkou kojeneckou stolicí. Jakmile z nich vyrostl, tak mi (jeho stále řídká a hlavně častá) stolice pravidelně protejkala z plenek na oblečení a povlečení. Ostatně, občas i moč. Byla to pro mne zkušenost nová, od holek jsem nic takového neznala, ale co už - naučila jsem se všude s sebou po kluka nosit komplet náhradní oblečení. Horší bylo, že měl věčně zarudnutý zadeček, sem tam přímo drobnou opruzeninku... opět - zkušenost to pro mne byla nová, na holky jsem většinou ani preventivně mastičku nepoužívala a zadeček byl OK.

Navíc jsem zjistila, že mi STRAŠNĚ, ale STRAŠNĚ leze na nervy neustále z obchodu tahat balíky plen. (ehm, do obchodu za jedno nejezdím autem, neb se řídit bojím, za druhé většinou chodím s celkem třemi dětmi, což je občas záhul na nervy) Jednou v listopadu mi u regálu s plenama tak nějak ruply nervy a sotva jsem přišly domů, pustila jsem počítač a na netu si objednala hadrové Bambino mio. Fakt mě tak nas*alo, že peru jak divá (mám tři pračky plen + ostatního bílého prádla týdně - dítě neustále blindí, slintá, používám je na "větrání prdýlky", k zachycování
unikajícího MM...) a ještě k tomu navíc vláčím balíky plen z obchodu... No, bylo to takové zkratové jednání, balíček jsem si na poště ani vyzvednout nechtěla, ale měla jsem v něm i další věci, které jsem potřebovala... takže teď přes den používám látkovky. Zatím krátkou dobu, takže hodnotit nemůžu, nicméně:

1. dítě mám v látce od cca 8 ranní, kdy vstávám, do cca půlnoci, jedné - kdy ho kojím a chodím spát. Za tu dobu spotřebuju 4-5 (slovy: čtyři až pět) plen, na noc dám papírovou. Dávám je i na ven, v týhle zimě stejnak nebýváme venku víc jak 4 hodiny v kuse.
2. Stále peru bílé třikrát do týdne - těch cca deset plen prostě vždycky přihodím do pračky k ostatnímu, takže frekvence praní se mi nijak nezvýšila. Prádlo suším v sušičce, což sice není ani ekonomický, ani ekologický, ale je to v našem bytě nutnost - každopádně jenom kvůli plenám ji nepouštím, suší se s věcmi, které bych do sušičky stejnak dát musela.
3. Nežehlím.
4. Prostě péče o 12 plen + 2 kalhotky mi fakt zabere pár minut

A není to o tom, že bych se snažila ušetřit (papírovky kupuju za nějakých 500-700 stovek na měsíc, teda - kupovala jsem) nebo byla "ekologický fanatik" ;o) - fakt jsem jenom neskutečně líná a nebaví mě tahat domů balíky plen z obchodu :o)

Jinak zatím můžu říct - zadeček vypadá líp, než v papírovkách, zatím jsem v látkových nemusela řešit jeho zarudnutí (a to mažu, jenom když zadeček zarudne přes noc v papírových). Kakání neprotejká (sláva, v to jsem ani nedoufala a protejkající papírovky jsem brala jako nutné zlo). Kluk se v hadrových plenách tváří stejně spokojeně, jako v plenách papírových (nejradši je ovšem úplně nahý, ale tak "daleko" jsem zatím nedošla... třeba u čtvrtého, pátého dítěte přejdu na "bezplínkovou komunikační metodu"? ;o) ). Dovednosti má stejné, ať je oblečený v plence látkové nebo papírové, takže mu větší objem asi ani nijak nepřekáží.

Ne, že bych byla pro plenky tak zapálená, že bych si i šila svoje vlastní plenky a pletla svoje vlastní kalhotky nebo tak zabraná do ekologie, že bych si doma vyráběla mýdlový sliz či kupovala ekoplenky. Akorát jsem plenkama Bambino mio docela mile překvapená a ani mi nepřijde, že vlastně používám hadrovky :oD

S.+++


PS: Ocet do praní místo aviváže mi kdysi doporučila kožařka, když jsem u ní skončila s prostřední holčinou, která měla na sobě nějaký ekzém...
 Sylvie 


Re: Re: Re: A co čas? 

(6.1.2006 1:14:05)
Áno, tak tak, má geniální a dlouhá myšlenka je tu dvakrát, tak to má být, dobrého není nikdy dost... Se omlouvám, ale já za to víceméně nemůžu, nikdy u Rodiny nevím, jestli si můj příspěvek ještě přežvejkává, nebo jestli se na něj už vybodla a prskla mi ho někam do černé díry...

S.+++
 Markéta, 2 mimi 
  • 

Re: Re: Re: Re: A co čas? 

(6.1.2006 12:07:26)
Sylvie - :-)))))))
 Katka 
  • 

Re: Re: A co čas? 

(7.1.2006 16:30:23)
nicol-H ,

Ocet ti prádlo taky změkčí, aviváž jsem dřív taky používala a abych pravdu řekla až zas tak velký rozdíl se mi nezdál.

Tvoje sestřenice dávala plenky do SAVA?????
to je pěkný :-O, to ty plenky dostaly asi pěkně na pr... obrazně řečeno:-).

Pokud malý pokaká plenku a nezachytí to separačka, potřu tu skvrnu žlučovým mýdlem (mám od popolin, ale prodává se i v DM, chci ho vyzkoušet) a nic mi tam nezůstane - žádné fleky na plenkách nemám.

u velikosti dětského prádla při látkových plenách - nezáleží ani tak na velikosti jako spíš na střihu.
 Iveta+Kajka 
  • 

Látkové plenky 

(5.1.2006 17:52:27)
Je hezké,že se tak strašně zajímáš o přírodu, ale jsem zvědavá jak dlouho ti to vydrží.Zajímalo by mě, jestli bys to zvládla, kdybys čekala třeba dvojčata a měla ještě jedno dítě doma. Asi máš dost času,ale nic proti.Já látkové nepoužívám a jsem ráda,že se aspoň někdo ekologicky.
 Lendul* 


Všem ekologickým maminkám!!! 

(5.1.2006 18:05:53)
Když už jsme si dali práci se spočítáním odpadu za dva roky používání plen(i když si myslím, že by to nemusel být tak dlouho...), tak bychom si mohly taky dát práci se spočítáním používání vložek za nějakých 37 let našeho život... Možná bychom došly k mnohem zajímavějším číslům. Ale můžu uklidnit všechny ekologické maminky tím, že na stránce( kterou tu jedna maminka uvedla přede mnou a kterou jsem prozkoumala)www.popolini.cz, jsem našla ekologické pratelné vložky. Takže pokud ekologie, tak se vším všudy... A až někdo vyzkouší, ráda bych znala názor na pohodlí při jejich nošení a na zážitky s praním a jejich skladováním, než se do té pračky bude muset vůbec něco dát...
Možná si tu řeknete, že srovnávám nesrovnatelné, ale neřekla bych...Stejně jako nám každé vyhovuje něco jiného, musíme nejdřív na miminku vypozorovat, co je pro něj lepší a až poté se vrhnout na ten či onen druh balení... Ne se jen svéhlavě držet svých zásad...
 Lendul* 


Všem ekologickým maminkám!!! 

(5.1.2006 18:06:23)
Když už jsme si dali práci se spočítáním odpadu za dva roky používání plen(i když si myslím, že by to nemusel být tak dlouho...), tak bychom si mohly taky dát práci se spočítáním používání vložek za nějakých 37 let našeho život... Možná bychom došly k mnohem zajímavějším číslům. Ale můžu uklidnit všechny ekologické maminky tím, že na stránce( kterou tu jedna maminka uvedla přede mnou a kterou jsem prozkoumala)www.popolini.cz, jsem našla ekologické pratelné vložky. Takže pokud ekologie, tak se vším všudy... A až někdo vyzkouší, ráda bych znala názor na pohodlí při jejich nošení a na zážitky s praním a jejich skladováním, než se do té pračky bude muset vůbec něco dát...
Možná si tu řeknete, že srovnávám nesrovnatelné, ale neřekla bych...Stejně jako nám každé vyhovuje něco jiného, musíme nejdřív na miminku vypozorovat, co je pro něj lepší a až poté se vrhnout na ten či onen druh balení... Ne se jen svéhlavě držet svých zásad...
 Bára,9m 
  • 

Re: To snad nemuselo být 

(5.1.2006 18:20:03)
Na tvůj komentář jen tolik, že jsem autorka příspěvku:Skvělý článek Katko. To jsi chtěla tak upozornit na svůj příspěvek, že ho musíš posílat 2x? Co takhle příště přidat pár vykřičníků!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 AndreaH 
  • 

Re: Re: To snad nemuselo být 

(5.1.2006 18:29:53)
Báro je vidět, že nejseš na Rodině dlouho, neboj i tobě se brzo přihodí ta nehoda uložit svůj příspěvek vícekrát !!!!!!!!!!!!!!
 Bára, 9m 
  • 

Výboný článek Katko 

(5.1.2006 18:11:32)
Ahoj,moc se mi líbil tvůj článek! Jsem ráda, že se v dnešní době najdou lidičky,kteří myslí na životní prostředí.Také používám látkové plínky,a také mi není jedno, že za celé plenkové období by můj človíček vyprodukoval 1tunu odpadu. Je velice snadné se schovávat za tvrzení: Kolik to stojí času a jak ho mohu strávit s malým. Je pravda,že v období 1-3měsíců kdy jsme plínky žehlili po obou stranách to bylo časově náročnější, ale dalo se to zvládnout.Píšu žehlili, protože mám výborného manžela a s plínkama mi pomáhá od začátku. Od 3 měsíců plínky skládáme a teprve pak se vyžehlí. Rozhodně mě to připravilo o méně času, než lítání s malým po doktorech, kterého jsme si užili dost.
Nenapsala jsem,že jsem si v období těhotenství všech 80 plínek (40malých + velkých)vyšila červeným srdíčkem:-). Prostě večerní relax po příchodu z práce.
 Jitka,dcera9m. 
  • 

Ocet jako aviváž?? 

(5.1.2006 18:39:35)
Ahoj,článek jsem si přečetla se zájmem,neboť i já jsem před porodem chtěla používat látkové pleny,už proto,že jsem je získala zadarmo ve formě metráže.(tudíž jsem si dala i tu práci s jejich šitím).
Nicméně,když jsem poprvé držela v ruce ten křehký uzlíček a nevěděla co sním,představa balení do látkových plen tak,jak jsem ho znala z obrázku v knížce ,ve mně vyvolávala zděšení.Šestinedělí pak byl pro mě takový zápřah,že jsem od látkových plen upustila s těžkým srdcem definitivně,nepočítám-li tzv.zdvojené balení na doporučení kyčlaře,ačkoliv dítě mělo kyčle v pořádku.
V současné době používáme látkovky pouze na otírání,podložení apod.
Též v našem městě se neseparovatelný odpad vozí do spalovny,která stejně podle jejího vedení není plně využita,tudíž stále usilují o dovoz odpadu z Německa.To ať radši spalují plíny našich dětí,ne,:-))
Jinak ale obdivuji a fandím všem,které dokáží najít ten čas a energii a používat látkové pleny.Já se přiznám,že ve mně zvítězila pohodlnost.Jo,bydlet tak v domku na vesnici,stačí jen vyběhnout před dům,pověšet plíny na sluníčko(v zimě třeba na půdu),mít dost prostoru pro jejich sušení,skládání,žehlení atd. ...
v malém bytě,kde i tak o sobe pomalu zakopáváme a sušárna je o tři patra níž...já vim,asi trochu výmluva,ale...
Mimochodem,kdo z vás,které používáte látkovky,používá ty klasické?
Jinak o všech těch druzích jako popolini nebo ty ve tvaru kalhotek či jak ,slyším fakt poprvé,budu se na to muset podívat,o co se vlastně jedná.
Co se mi v článku moc nelíbí,je trošku extremismu kolem používání mýdla na praní a octa!? jako aviváže.Mýdlo - budiž,ale co ten ocet?Ten se snad používá spíš na ustálení barvy příp. k odstranění vod.kamene,ale že by plnil funkci aviváže?U té jde snad o změkčení vlákna případně o vůňi,což ocet těžko dokáže.To už radši prát bez aviváže.
Na závěr:
ekologii se rozhodně nevyhýbám,ale tahle doba je přeplněna horšími výdobytky chemického průmyslu,které používáme,tak proč začínat zrovna u plen?:-)
Ještě dotaz:Máte pocit,že v letních dnech se dítě cítí lépe v gumových kalhotkách,které má navlečené přes bavlněné pleny nebo v jedné papírovce?
 Katka 
  • 

Re: Ocet jako aviváž?? 

(6.1.2006 11:30:28)
Ahoj Jitko,

ocet je opravdu místo aviváže dobrá věc, na plínky se navíc aviváž používat nemůže, protože snižuje savost, navíc pokud používáš prášek tak neutralizuje jeho možné zbytky a také má trochu dezinfekční účinky.
 Katka 
  • 

Re: Ocet jako aviváž?? 

(6.1.2006 11:38:36)
Jituš,
já to omylem poslala dřív než jsem to dopsala :-)

k těm kalhotkám v létě ve vlněných kalhotkách se dítě v létě nepaří :-)

A proč začínat zrovna u plen? no protože si myslím, že první roky života jsou jedny z nejdůležitějších

Ale opakuji nechci NIKOHO přemlouvat nepoužívejte jednorázovky, to opravdu ne na cesty je taky dám, je výhoda, že něco takového existuje, jen si myslím, že je škoda používat je bez rozmyslu. To víš ty firmy, co je vyrábí se snaží přesvěsčit v reklamě, že jsou lepší, ono totiž každé dítě potřebuje pleny a je tak to zaručený zisk. :-(

 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Ocet jako aviváž?? 

(6.1.2006 14:22:44)
Jitko, no tak naše děti (obzvlášť jedno) se teda v létě paří v čemkoli. Proto taky venku běhaj oba nahatí :-)
 Jitka,dcera9m. 
  • 

Re: Re: Re: Ocet jako aviváž?? 

(6.1.2006 16:15:10)
OK a co když je to ještě malý mimino,který neběhá?Občas se sice může nechat nahatý,ale asi ne pořád,že.:-)
 Bibi-bari 


Re: Re: Re: Re: Ocet jako aviváž?? 

(9.1.2006 10:14:26)
my jsme našeho prcka vozili v létě v kočáru taky bez plín (narodil se v březnu), pindíka jsme mu akorát překryli látkovou plínou a ležel na jednorázové podložce...
 jana Kotolanová, dvě prťata 
  • 

Re: Ocet jako aviváž?? 

(6.1.2006 22:36:56)
ahoj, ocet je na praní úžasná věc. Neutralizuje poslední zbytky prášku na prádle A jestli jsi se někdy dívala na vodu, co pračka vypouští z posledního máchání, tak ta je dost bublinková. Ale u octa se musí opatrně. Ono mít látku od octa, to může kůži dost vadit. Jako nejlepší řešení mi připadá dát po praní do pračky deci octa, a pak zapnout znovu krátké máchání. Dětské prádlo se stejně má dvakrát máchat, a tak to už tolik práce navíc nedá. Máme děti bývalé exematiky, a tohle se mi u nich dost osvědčilo. Jana
 Ivana 
  • 

Re: Re: Ocet jako aviváž?? 

(13.1.2006 21:49:55)
Ocet je nejlepší dát do prvního máchání, tím vysráží zbytky prášku ve tkanině. Ale octa bych se tolik nebála (navíc v pračce je hodně zředěný), současně sníží pH vody (voda ve většině vodovodů zásaditá) a pro pokožku je lepší kyselejší lázeň. Samozřejmě, opakované máchání je nejrozumnější řešení.:-) Zdravím. Ivana
 Jana 
  • 

Dotáhněte to do konce 

(5.1.2006 18:45:48)
...a za kolik si počítáte komfort pro dítě? Kolik stojí minuta mokrého hadru na zadečku novorozence a jeho neustálé obtěžování přebalováním? Jistě je Vám známo že novorozenec močí cca 40x za den.
Doufám že další váš článek bude o používání plen místo menstruačních vložek a tamponů. Jistě by to bylo ekonomičtější i ekologičtější. Hodně zdaru a síly, do dalších úvah.
 SiRena2 


Re: Dotáhněte to do konce 

(5.1.2006 19:08:41)
Jano, proč tak jedovatě? Katka to snad nenapsala tak militantně.
 Pratchett 
  • 

Re: Dotáhněte to do konce 

(6.1.2006 9:17:59)
Jsem ze tří synů. Všichni jsme nosili jen látkové pleny a všichni jsme to přežili ve zdraví. I s opruzeninami a s tím, že "nám to občas téklo po nohách", jak říkala moje moravská maminka. Dítě s mokrým hadrem na zadečku na tom není tak strašně. Navíc mám dojem, že díky látkovým plenám se děti naučí dřív chodit na nočník. Nebral bych ten pocit "vlhkosti" tak tragicky. Má kamarádka, nyní matka dvouměsíčního kojence, shrnula svůj postřeh o péči o dítě podle mého oblíbeného autora - Pratchetta. "Do jednoho konce leješ mléko a druhý konec udržuješ tak čistý, jak je to jen možné".
 bora 
  • 

Re: Re: Dotáhněte to do konce 

(9.1.2006 20:49:17)
"Do jednoho konce leješ mléko a druhý konec udržuješ tak čistý, jak je to jen možné".
to je fakt dobry, to budu pouzivat :-)))

no my udrzujem druhy konec cisty tak, ze chodime na zachod, jako ty matky v africe ;-) to mi prijde milejsi, nez ten mokrej hadr...

bora
******************************************
oficial cz contact for diaperFreeBaby.org
more at http://members.aon.at/komunikace
 Eva K 
  • 

Separační vložky 

(17.1.2006 8:51:29)
Separační vložky snad oddělení vlkosti od miminka vyřeší, ne?
Taky jsem četla, že z látkových si rychleji odvykají a nepřehřívají tolik prdelky (zejména důležité u chlapečků). Ale to asi záleží, jaké použijete přes tu plenu gaťata. Eva
 bora 
  • 

Re: Re: Dotáhněte to do konce 

(9.1.2006 20:51:02)
"Do jednoho konce leješ mléko a druhý konec udržuješ tak čistý, jak je to jen možné".
to je fakt dobry, to budu pouzivat :-)))

no my udrzujem druhy konec cisty tak, ze chodime na zachod, jako ty matky v africe ;-) to mi prijde milejsi, nez ten mokrej hadr...

bora
******************************************
oficial cz contact for diaperFreeBaby.org
more at http://members.aon.at/komunikace
 ilča(dcerra 11 měs.) 
  • 

Re: Dotáhněte to do konce 

(6.1.2006 15:09:06)
Já bych na Katku tak neútočila. Z jejího článku je patrné, že bydlí v domě s rodiči. Evidentně toho na práci moc nemá, když má čas počítat a vypočítávat ceny snad všeho. Já se starám o celou domácnost sama, babičky žijí hodně daleko. Takže když mi vyjde chvilka, radši jí strávím s dcerou a manželem, než u žehlicího prkna. Přeji Katce hodně příjemných chvil s žehličkou.
 Katka 
  • 

Re: Re: Dotáhněte to do konce 

(7.1.2006 17:27:14)
Ilčo,

máš úplnou pravdu v tom,že bydlím v jednom domku s rodiči (předělávali jsme půdu na byt, kdyby bylo víc penízků pohromadě určitě bych,ale neváhala a koupila si domeček vlastní :-)), ale mamka mi z domácností nikdy nepomáhala, neb jsem to nikdy nechtěla :-).
 Katka 
  • 

Re: Dotáhněte to do konce 

(7.1.2006 17:20:28)
Jani,

" Doufám že další váš článek bude o používání plen místo menstruačních vložek a tamponů. Jistě by to bylo ekonomičtější i ekologičtější. Hodně zdaru a síly, do dalších úvah. "

Možná, že bude :-))) chi chi
 Jana 
  • 

Re: Re: Dotáhněte to do konce 

(14.1.2006 14:03:47)
Tak jo. Co Vás nezabije, to vás posílí. Až se někde potkáme ve společnosti a vy budete testovat látkové pleny na sobe, urcite Vás poznám.
 Eva K 
  • 

Re: Dotáhněte to do konce 

(17.1.2006 8:56:28)
Pratelné menstruační vložky existují. Ale s tampóny můžeš zkusit prorazit na trhu sama:-). Eva
 Jitka,dcera9m. 
  • 

ceny plenek popolini aj. 

(5.1.2006 19:18:19)
Tak jsem podívala na ceny kalhotkových plenek Popolini i BambinoMio...fakt super,jedna stojí jako celej balík papírovek!Dokonce tam je návod,jak si je ušít.Abych se neblamovala:ty kalhotky se používají jako 1 plena nebo se do nich ještě plena+separačka vkládají?
Protože představa,že takových budu šít nebo nedejbože kupovat 50 a víc...
Ekologie je někdo dost drahá:(
 Ali 
  • 

Re: ceny plenek popolini aj. 

(5.1.2006 19:55:38)
Stačí podle mého pleny na 2-3 dny a máš to napořád, to nesedí.
 Petra/Barundelka9/2005 
  • 

Latkove pleny - pohoda 

(5.1.2006 20:12:02)
Diky moc za tento clanek. V tehotenstvi jsem byla ve velmi podobne situaci a zabralo mi hodne casu nez jsem tyto informace dala dohromady.

Pouzivam latkove pleny Bambino mio se separacnimi vlozkami uz 3 mesice a nemuzu si stezovat. Na noc a cesty pouzivame jednorazovky.

Neni pravda, ze bych travila cely den pranim, susenim, zehlenim.

Pere pracka, vesi manzel nebo ja tzn. 1x za 2-3 dni povesime pleny cca 10min.
Zvesime pleny 5min a tim to konci. Nezehlime uz od sestinedeli.

Abych to shrnula za tyden stravim s plenami maximalne hodinu.

Chodim upravena, stihnu si i neco precist a nemam pocit, ze bych byla otrok ekologie.
Na Barbore jsem taky nepozorovala, rozdil, jestli lezi s latkovou nebo papirovou plenou.

Myslim, ze by kazka maminka mela zvazit obe moznosti a sama si utvorit svuj nazor a nepodlehnout straseni neinformovanych kamaradek.

s pozdravem
Petra

PS: testovala jsem i popolina, pokud budete mit zajem rada se podelim o zkusenosti.
 Ivča 
  • 

Re: Latkove pleny - pohoda 

(6.1.2006 8:13:24)
Petro,
mohla bys tedy napsat ty rozdíli mezi Popolinkama a Bambinama. Já jsem sice zatím ve fázi plánování mimča, ale oba jsem se s přítelem shodli, že jednou... budeme používat látkové pleny. Původně jsem uvažovala o popolinkách bio (mimčo by po mě mohlo být atopik), ale teď jsem dost překvapená tím, že je spousta lidí používá jen na noc, protože jsou moooc veliké. No a teď to tvoje upřednostnení BambinoMio...
Takže v čem mají, podle tebe, oba druhy svoje výhody a nevýhdy?
Díky
 Petra/Barundelka9/2005 
  • 

BM x Popolino 

(7.1.2006 17:00:16)
Ahoj Ivco,

byla jsem na prednasce o latkovych plenkach pi Hlobilove(www.latkovepleny.cz) a taky jsem zvazovala, jestli Popolino nebo BM.

Jak jsem psala pouzivam je uz 3 mesice. Koupila jsem si celou sadu od narozeni po nocnik a zaroven testovaci sadu Popolino od kazdeho typu jedny.

Je fakt. ze Pop. jsou na zadecek novorozenatka moc velike i pote, co se zmensi(maji na to takove patentky) Barbora se narodila 3,34kg. S Pop vypadala jako mravenec a vsechno obleceni ji bylo male.

Muj nazor:

Popolino
plenkove kalhotky + vlozka + separacni plena + svrchni kalhotky
1) peres velke plenkove kalhotky + vlozku
2) i kdyz pouzijes sep. plenu, plenkove kalhotky jsou pokakane
3) hodne vrstev myslim, ze v tom musi byt v lete teplo (to je ale muj subjekt. pocit)
4) moc velke pro mala miminka
5) dele schnou
6) nemusi se zehlit ani v 6tinedeli
7) z biobavlny jsou savejsi nez BM
8) vydrzi pry celou noc

BM
vice mene klasicka plena obalena sep. vlozkou + svrchni kalhotky
1) nejdrive se pouzivaji mensi plenky do velikosti 5kg, pote vetsi
2) mely by se zehlit v sestinedeli
3) celkove mensi
4) peres pouze pleny
5) rychleji schnou

Pop zaciname pomalu pouzivat, protoze jsme hodne povyrostly 3mes/7,5kg). Je to ale opravdu neobvykle mit takove velke ditko ve 3 mes.

Az bude vetsi chtela bych prave Pop pouzivat na noc misto jednorazovek.

Je to zatim moje zkusenost, uvidime, jak se to bude vyvijet.

Hodne zdaru
Petra


 Radka 
  • 

Re: Re: Latkove pleny - pohoda 

(8.1.2006 23:55:24)
Já používám Popolini biofroté ve dne bez vložky a v noci s vložkou, Nepřipadá mi to s tím objemným zadečkem až tak dramatický. Flanelky dávám, když vím, že je to na kratší dobu.
 Elke 3 mrňouskové 
  • 

Nejde o peníze, ale o prostředí v němž žijeme !!! 

(6.1.2006 8:04:38)
Přečetla jsem si diskusi k tomuto článku a jsem docela v šoku. Nejde přece o to, zda jsou bavlněné pleny levnější než papírovky, nebo naopak. Podle mne jde o to, že papírovkami zamořuju prostředí mnohem více, než praním bavlněných plenek. Jestli si myslíte že ta kulička, co na ní žijeme snese všechno, tak jste dost naivní. Možná by bylo lepší než na peníze a na svoje pohodlí myslet na to, jak budou žít naše děti a jejich děti .... Taky mě rozesmál názor, jakože která maminka má dneska čas na praní, věšení a žehlení plínek. V dnešní době automatických praček, myček na nádobí a supermarketů, kde koupíte všechno nemáte čas? Naše babičky by se asi divily. A hlavně mi někdo nepište, že kvůli tomu se nebudete omezovat a žít jako před sto lety. Jasně nedělejte to, ale taky by se mohlo stát, že naše vnoučata za sto let nebudou žít vůbec, nebo někde pod zemí.
Mám tři děti 1x3, 2x1,5 a všechny jsou na látkových plenách. Není to zas tolik práce dát pleny do pračky a pak je pověsit (žehlení je po 6ti týdnech naprosto zbytečné). A pro pisatelku názoru, že autorka článku zřejmě nemá co jiného na práci podotýkám, že já i přes látkovky dělám to co všechny ostatní a po osmé večer už jen sedím na gauči a čtu si.
A ještě jeden poznatek. Moje švagrová pořád hlídá éčka a podobný věci v potravinách, nakupuje pouze biomaso, dítěti by nedala kupovanou mrkev (všechno si pěstuje) atd., ale nacpe mu 6x denně papírovou plenu a je jí šumafuk, že se to bude někde válet na skládce, nebo že se to spálí a její zdravě živené dítko to bude pěkně vtahovat do plic. A takhle se chová spousta lidí, přijde vám to normální?

Dost z vás tady na svou "obranu" uvádí, že sice používá papírovky (z důvodu pohodlí), ale že zase třídíte papír, plasty, sklo, ... To myslíte vážně? To je snad úplně normální, jako si umýt ruce před jídlem!
 Tara 
  • 

Re: Nejde o peníze, ale o prostředí v němž žijeme !!! 

(6.1.2006 9:28:21)
Myslim, ze vetsina z nas, ktere nechceme pouzivat latkove plinky, ma na mysli ty klasicke ctvercove, protoze vselijake ty popolinky jsou tady zname tak rok-dva a proto s nimi nemame moc zkusenosti (ani od videni). Podle toho, co o nich pisou jejich uzivatelky, to je nebe a dudy (nemusi byt maminka pri baleni tak zrucna, spotrebuje se jich mnohem min, nemuseji se zehlit). Jen mi neni jasne, jak se muzou POCURANE plinky davat do kyble NASUCHO. A za druhe, kdyz ma nekdo casto kakajici dite, jak resi prebalovani na cestach a mimo dum; a u zadneho ditete mi neni jasne zachazeni s latkovymi plenami na dovolene nebo delsim vikendu, pokud nejezdite vyhradne do mist, kde je k dispozici pracka.

To prani a veseni plen sice samo o sobe nezabere tolik casu, ale ono je to navic k normalnimu prani a ostatni peci o domacnost, coz jsou same "male polozky", jen je jich dohromady moc; jako kdyz mate v supermarketu plny vozik levnych veci a cele to stoji 1500. Pro me je prani, veseni a skladani pradla nejhorsi a nejvice zatezujici casti pece o domacnost, i kdyz plinky neperu. Je to i otazka, jak prani zorganizovat (odmitam nechat pracku zapnutou, kdyz nejsem doma; kdyz mi byly ctyri roky, tak takhle vyhorel cely sousedni panelak). Dale suseni: i tak mam skoro porad rozlozeny susak a mit tu dva, to by se uz manzel vztekal. Neco jineho je, kdyz ma nekdo na suseni zvlastni mistnost nebo lodzii. Zehleni u popolinek zrejme odpada, jen me trosku bavi objevne rady zehlit u televize. Vzdycky jsem zehlila u televize, ale ted si myslim, ze se malokdy objevi nejaky porad, se kterym stoji za to ztracet cas. Na televizi uz nekolik let koukam krome zprav (pri vareni a pri nadobi) tak jednou za mesic, a to se toho moc nevyzehli; kdyz uz je nejaky dobry film, tak by se na nej clovek mel soustredit.

Tuna odpadu za jedno plinkove obdobi vypada opravdu desive, dokud si nespocitate, ze je to jen o malo vic, nez jeden sidlistni kontejner na odpadky (ne ten veliky na sut, ten do ktereho normalne vynasite kos z kuchyne.)

Jo, ale proc jsem puvidne chtela reagovat. Elke pise, ze se trema mrnousama vsechno zvlada a v osm vecer uz ma klid. Nechci, aby muj dotaz vyznel ironicky, ale jak to delas? Opravdu, myslim to vazne, kdyby mi nekdo poradil, jak zorganizovat cas, rada bych se toho chytla. Docela se v tom placam, nezvladam zaroven starat se o deti, rozvazet je do krouzku a zpet, starat se o domacnost a pracovat. Uvazovala jsem, ze prevezmu rezim dne ze skolky, kdyz uz ho maji vymysleny, jenze tam maji kucharku a napriklad hned po navratu z prochazky obedvaji. Prece nebudu diteti programove davat ohrivane jidlo. Jo, kdybych nepracovala, tak bych to mozna zvladala, ale to bych se jednak zblaznila, jednak bych mela po materske zatracene problemy se vratit.
 Katka 
  • 

Re: Re: Nejde o peníze, ale o prostředí v němž žijeme !!! 

(7.1.2006 17:57:22)
Taro,

napsala jsi: "Myslim, ze vetsina z nas, ktere nechceme pouzivat latkove plinky, ma na mysli ty klasicke ctvercove, protoze vselijake ty popolinky jsou tady zname tak rok-dva a proto s nimi nemame moc zkusenosti (ani od videni)."

a právě proto jsem ten článek psala, vím totiž, že o nových systémech plenek Bambino mio a Popolini hodně maminek ještě neví, o nich neslyšelo a neviděli je.

Na "sucho" je dávám tak, že už k nim žádnou vodu nepřilejvám :-)

Na delší cesty a bez možnosti praní bych samozřejmě použila jednorázovky.

:-)
 Jitka,dcera9m. 
  • 

Re: Nejde o peníze, ale o prostředí v němž žijeme !!! 

(6.1.2006 10:41:55)
Nerada se opakuji,ale znovu říkám.Tam,kde voda z domácnosti jde do ČOV,kde se komunální odpad vozí do spalovny(vozí se tam stejně i bez plen!), je podle mě zátěž na životní prostředí minimální,rozhodně menší,než když okolní chemické aj. provozy mají neustálé problémy ze znečišťováním okolních toků.Ano,co se týče ekologie,má jistě každý začít u sebe,ale podle mě všeho s mírou.Lidstvo dělá a bude dělat ještě víc škod a ubližovat přírodě a pochybuju,že to my,matky,zachráníme tím,že nebudeme používat papírové pleny.Možná je to rouhačské,ale zkuste se trochu zamyslet.My žijeme v jiné době než naše babičky,tak to prostě je,vymýšlí se stále víc věcí,jak si usnadnit život a nikdo přitom nekouká na to,jak to zatěžuje přírodu!Tady by se mělo začít s ekologií,to,o co se snažíme jako jedinci,jsou sice účinné,ale přecejen kapky v moři.Nicméně nahlodána,chystám se odebrat do obchodu a okusit bambina.Jelikož nebydlím v Praze a internetový obchod na popolini jaksi nefunguje,jinou možnost ani nemám.
A pro ty,co tady prosazují bioprodukty a zeleninu pouze ze své zahrádky mám jeden dotaz:co byste asi dělaly,kdyby ve vašem okolí žádná bioprodejna nebyla(mluvím teď o čerstvých ne trvanlivých potravinách)a neměly jste ani zahradu???Díky za zamyšlení.
 SiRena2 


Re: Živ. prostředí je pro nás určitě důležité 

(6.1.2006 11:51:56)
Elke, já ti docela rozumím. Moje děti jsou už bez plen, ale kdybych měla ještě jedno, asi bych aspoň zkusila některý nový druh látkových plen, ale s těmi obyčejnými čtvercovými jsem to já prostě nezvládla.

Víš, mě taky moc trápí, co bude dál s touhle PLANETOU. Ale dnes je opravdu těžký se zříct některých civilizačních tzv. "nezbytností". Barvíme si vlasy, používáme kosmetikcký přípravky, kupujeme obrovský množství různých zbytečností (různými módními výstřelky počínaje a domácí technikou konče)...a řekni, kdo z nás se dokáže toho všeho vzdát? Zboží a potraviny se přepravují na velký vzdálenosti, všechno je zabaleno do mnoha obalů, a ne všechno se dá recyklovat.

A jak je to u nás? Např. můj manžel denně dojíždí autem do práce (140km tam a 140km zpátky), já začnu brzy taky jezdit do práce autem, abych všechno stíhala :-( ...nejhorší je, že vím, že to je špatně, ale nedokážu to změnit. Přestože si myslím, že bychom všichni měli začít u sebe, spoustu věcí prostě nedokážu. Já prostě nevěřím, že ty plíny jsou to "nejhorší".

MMCH s tím tříděním odpadu to v ČR bohužel pořád ještě není taková samozřejmost :-( Katka 
  • 

Re: Nejde o peníze, ale o prostředí v němž žijeme !!! 

(6.1.2006 13:54:54)
milá Elke,

nezbývá než souhlasit :-)
 ZUZA 
  • 

Re: Nejde o peníze, ale o prostředí v němž žijeme !!! 

(10.1.2006 1:00:23)
Zapoměla jste na zátěž životního prostředí z praní,
navrhuji čistírny a je směšné si myslet že praní není zátěž, je to jiná strana mince.Prášky ať fosfátové tak bezfosfátové zatěžují prostředí. Jedny způsobují zamoření toků sinicemi a pak ryby zdechají, protože tam není kyslík a ty druhé jsou zase těžko odbouratelné. A my plínky v kamnech nepálíme, žijeme naštěstí ve městě , kde je spalovna s vysokým stupněm filtrace odpovídající EU normám. Obdivuji Vás že sedíte o osmi na gauči se třemi dětmi.

 mona2 


Takovou 

(6.1.2006 13:08:48)
práci jsem si s počítáním sice nedal, ale i tak používám látkové pleny a neměnila bych. Vyprat a vyžehlit není problém, přebalit miminko taky ne. Znám ze svého okolí spoustu maminek, které používají jednorázovky a mají problém dítě naučit na nočník, děcko ještě ve 3 letech nosí pleny. Mé starší děti se to naučily do roka, v roce a v roce a půl byly bez plen úplně, myslím, že plenky na to nějaký vliv mají taky. Opruzeniny nemáme a neměli jsme. Takže u mě vedou taky látkové pleny.
 Hanka 
  • 

Používala jsem oboje 

(6.1.2006 15:52:59)
Měla jsem asi 30ks látkovejch plínek. Snažila jsem se je dávat co nejvíc, ale nestíhala jsem prát, sušit a skládat, vzhledem k tomu, že jsem i pracovala a ještě dělala nějaké zkoušky. A tak když byly připravené látkové tak jsem dala ty a když nebyly tak papírové jednorázovky. Nemůžu říct co je výhodnější mě i mému chlapečkovi to nejspíš bylo jedno. Akorát dneska látkové plínky jedině s "tou vložkou" co se pak spláchne, takže to není zase taková hrůza. Jinak co se týká finančně tak jedna moje známá to má všechno propočítaný a prý to vyjde nastejno. Ono v paneláku stejně většinou zaplatíte za vodu více, než je sazebník vodáren, protože se nějak ztrácí ve stupačkách nebo co, k tomu elektřina, prášek a aviváž, pak nějaké změkčovadlo do pračky (už mi ještě za svobodna vodní kamen jednu pračku zlikvidoval), opotřebení pračky. Z ekologických duvodu mi to taky vyjde nastejno jestli se navíc spotřebovává elektřina, špiní voda prášky, více té čisté se taky spotřebuje, které by jinak nemuselo, výroba elektřiny taky odpady má...
 Bublina 
  • 

Re: Používala jsem oboje 

(6.1.2006 16:25:21)
Je to kravina. Jednorazovky diteti neskodi a maminka ma daleko vic casu na to se mu venovat a to je pro nej hodne dulezity, aby z nej vyrostl chytrej a sebevedomej clovicek.
Zdar.
 Magda (syn 16 m) 
  • 

A co čas? 

(6.1.2006 16:17:21)
Ahoj Katko,
ve svém článku sestavuješ podrobnou kalkulaci na používání látkové pleny, ale zapomněla jsi na 1 položku - tvou práci. Musíš se ocenit např. na 1 hod. žehlení, věšení, skládání, vyrábění mýdla.... Dále bys měla zahrnout náklad na zaměstnání toho, kdo si zatím bude hrát s tvým miminkem, když ty budeš dělat všechny ty zmiňované činnosti.
Tímhle ti samozřejmě nechci brát tvé přesvěšdčení. Já bych ale čas strávený se synem za žehlení nevyměnila.
Hezký víkend
Magda
 Olina a dvojčátka 11 měsíců 
  • 

Látkové plenky  

(6.1.2006 17:12:08)
Ahojky.
Taky jsem na začátku svého těhotenství zvažovala, zda používat látkové pleny či jednorázovky. Poté co jsem se dozvěděla, že čekám dvojčata, jsem začala počítat dvojnásob. Látkové pleny při ceně 18-20 Kč za kus. Pro jedno dítě se doporučuje 50 - 60 kusů. Pro mne to znamená 120 * 20 takže 2400 Kč. Tak a teď ty energie. Máme přímotopi, takže 20 hodin noční 4 hodiny denní, takže to už se dá ohlídat. Takže cena za jedno vyprání mi vyšla poměrně. Vodné, bydlíme na vsi, kde se účtuje za kubík vody 8 Kč, takže cena úplně mizivá. Takže když jsem to spočítala, tak vyprání jedné pleny kolem 30 hal max 1 koruna.
Pak jsem vzala jednorázovky. Balík většinou kolem 250 Kč, takže jedna plena přijde na 4-7 Korun.
Švagrová má chlapečka, takže jsemse šla zepat, na kolik jí přijdou jednorázovky na jeden měsíc, cena 1 200 - 1500 Kč.
Tak a jedem znova jednorázovky 2400 - 3000 Kč. Takže za cenu jednorázovek na jeden měsíc, jsem pořídila pleny na celé období nošení. Protože dvojčata se nedají ukojit, takže sunary a kaše. Sunar 4 - 5 krabic (a 160 Kč a více)640 - 800 Kč. Kaše 10 krabic (a 60 Kč a více) 600 Kč. Podtrženo sečteno 3 640 - 4 400 Kč. Bez jogurtů a přesnídávek. Všichni asi víme, kolik činí rodičovská 3600. Takže se tam jaksi nevejdu.
Je pravda, že každý měsíc kupuji jeden balík jednorázovek. Používám je pouze na noc či na cestu. Pokud je děti mají, tak strašně smrdí. Pokud je dávám i přes den, tak se většinou oprudí. Nyní je přebaluji 5 krát denně ltkvé a jednu jednorázovku. To samé bych dělala i s jednorázovkama, protože v tom smradu bych je déle nenechala.¨
A co se kyčlí týče, už v porodnici mi radili, abych dávala dvě látkové pleny.
Je to na každým, jaký pleny bude používat. Jen bych chtěla podotknout, že plenky se žehlí pouze prvních šest týdnů, pak už se žehlit nemusí.
 Jitka,dcera9m. 
  • 

Re: Látkové plenky -pleny smrdí? 

(6.1.2006 18:46:57)
Vážené maminky,zajímalo by mě,jakéžeto jednorázové pleny používáte,že vám smrdí????Já jsem už zkusila,kromě Pampers,které se osvědčily nejlíp,též Huggies,Fixies,Albert a nesmrděly ani jedny!!!Jistěže pokud je plena pročůraná či se dítě pokadí,tak to smrdí,ale to není plenou,na tom se snad shodneme.Takže???Nová plena,ať je už vyrobena z čehokoliv je jakéhokoliv zápachu prosta!Jestli něco "smrdí",pak jsou to ty vlhčené kapesníčky na otírání,čímsi parfémované,ale pleny??????
 Katka 
  • 

Re: Re: Látkové plenky -pleny smrdí? 

(8.1.2006 17:08:36)
Jitko,

"Vážené maminky,zajímalo by mě,jakéžeto jednorázové pleny používáte,že vám smrdí????Já jsem už zkusila,kromě Pampers,které se osvědčily nejlíp,též Huggies,Fixies,Albert a nesmrděly ani jedny!!!"

Pampersky mi vážně smrdí, když malý čůral tak to byl závan chemie (asi reakce moči s tím gelem). :-)
 Jitka,dcera9m. 
  • 

Re: Látkové plenky -pleny smrdí? 

(6.1.2006 18:50:29)
Vážené maminky,zajímalo by mě,jakéžeto jednorázové pleny používáte,že vám smrdí????Já jsem už zkusila,kromě Pampers,které se osvědčily nejlíp,též Huggies,Fixies,Albert a nesmrděly ani jedny!!!Jistěže pokud je plena pročůraná či se dítě pokadí,tak to smrdí,ale to není plenou,na tom se snad shodneme.Takže???Nová plena,ať je už vyrobena z čehokoliv je jakéhokoliv zápachu prosta!Jestli něco "smrdí",pak jsou to ty vlhčené kapesníčky na otírání,čímsi parfémované,ale pleny??????
 Sylvie 


Re: Re: Látkové plenky -pleny smrdí? 

(6.1.2006 19:00:20)
No, já mám pocit, že nejhůř smrdí právě Pampersky. Dřív mi to ani tak nepřišlo, ale čím dýl je používám (he, teda, ne já osobně, ale v posledních pěti letech mám už třetí dítě ;o) ), tím víc je mi ten zápach nepříjemný. Začalo to nenápadně, že jsem jako nepříjemné vnímala načnutí nového balíku, teď už je mi to nepříjemné třeba i v noci (část noci tráví dítě se mnou v posteli), nervózně očmuchávám dítě, jestli smrdí jenom plena, nebo jestli se mu "zadařilo"... Nicméně i přes ten zápach sáhnu z jednorázovek nejradši právě po Pamperskách.

S.+++
 Jitka,dcera9m. 
  • 

Re: Re: Re: Látkové plenky -pleny smrdí? 

(6.1.2006 19:24:52)
Tak to já asi žiju na jiný planetě nebo mám poškozenej čuch:))Jinak krásnej smajlík - kojeňátko:-))Omlouvám se,jestli můj příspěvek bude dvakrát,ale tenhle server je plnej chyb,asi to znáte.
 jana Kotolanová, dvě prťata 
  • 

Re: Látkové plenky  

(6.1.2006 22:44:43)
mluvíš mi z duše. Taky balím děti do bavlnky, ale neznám nikoho jiného kdo by je používal. A taky neznám nikoho jiného, komu by jednorázovky smrděly. Tak jsem ráda, že nejsem sama.
 Jana 
  • 

jak pleny koupit levně 

(7.1.2006 11:29:06)
Já osobně používám jenom jednorázové pleny. Snažím se je nakupovat v akcích, abych maximálně ušetřila. Moc mi v tom pomáhají stránky http://www.akcniceny.cz/zbozi/full/pleny/.
 Agnes (1,5 dítěte) 


Jaké plenky? 

(7.1.2006 13:55:54)
Ahoj, koukám, že se tady na toto téma strhla vášnivá diskuse. Já mám druhé dítě (nyní 3 měsíce) a také používám látkové plenky. Na cesty a na noc samozřejmě papírovky, to spíš kvůli pohodlí dítěte. Dávám 3 naširoko složené plenky, po kontrole na kyčle ve 3,5 měsících jsem prvnímu dítěti plínky skládala na úzko a dávala jen dvě. Používám také separační plenky (1 balení má 100 kusů a stojí 40 Korun). Miminko je téměř v suchu, takže chvíli počůrané vydrží. O finančních nákladech na látkové pleny se nehodlám bavit, protože je to jednoznačně levnější. Jde tu spíš o ten čas, ale to není tak zlé. Naládovat to do pračky trvá tak půl minuty, věšení maximálně deset minut, sundané je to ještě dřív a na žehlení máme lis, takže už složené plínky proženu lisem za čtvrt maximálně půl hodinky. Často pomáhá manžel (zejména se žehlením), takže pohoda. Pravda je, že jsem línější a kolikrát na těch šňůrách plínky visí několik dní, než jsem schopná je vyžehlit (vylisovat) a dát do skříně :-(. A když dojdou, tak si bez cavyků vezmu papírovku. Je to pohodlnější, ale u prvního dítěte jsem byla poctivější. Záleží na každém, co je ochoten pro to udělat. V porodnici jsem se seznámila s maminkou, která měla ekologické plenky. Byly takové hnědé, protože na jejich výrobu nebyla použita bělená buničina, ale cenově vyšly ještě dráž než Pampersky (asi 8-10 Kč). To tedy nejsem ochotná platit a raději budu žehlit klasické plínky. Nějak jsem se rozepsala, tak se omlouvám... Mějte zdravé děti a nějak je vypiplejte, ať už s látkovými nebo s papírovými plínkami ;-). Je to každého volba.
 Tilasmi 


Re: Jaké plenky? 

(7.1.2006 14:35:31)
Ahojky všem,
děkuji Katko, za čas strávený nad psaním článku. Je moc dobře, že se o této problematice mluví a že existují lidé, kteří přemýšlejí a nenachají se zblbnout TV reklamou.
Dle mojí zkušenosti jednorázovky skutečně SMRDÍ, a je to dáno chemickou reakcí tekutiny s absorbčním gelem.
Málo kdo ví, že supeabsorční gel v jednorázovkách zvyšuje teplotu v plence a tím podporuje růst bakterií a zvyšuje se mnohonásobně riziko gynekol. infekcí u holčiček. U chlapečků hrozí porucha vývoje varlat.
To bude zajímavé, až naše děti budou z velké většiny neplodné kvůli naší pohodlnosti-spíš neinformovanosti, protože moderní plenky zaberou méně času než kupování jednorázových.
Málo kdo při používání jednorázovek si uvědomuje kolik se musí vykácet stromů na výrobu papíru a spotřebovat vody. Jak dlouho rostou lesy?? a Jak dlouho bavlna??
Málo kdo ví, co se stane s plenkami po vyhození-že pořád zvětšují svůj oběm díky superabsorberům. Kolik plochy zaberou skládky teď a kolik za pár let?
Zanecháváme za sebou spoušť pro naše děti, poškozujeme přírodu a zdraví našich dětí a proč? Aby nadnárodní koncerny vydělávali stále víc a víc peněz....

PŘEMÝŠLEJTE!!!!
 SiRena2 


Přemýšlejte!!! 

(7.1.2006 18:05:02)
Holky přemýšlejte, ale opravdu. Víte, když Katka píše, že v jejich vsi není ČOV, je to pro životní prostředí několikanásobně větší zátěž než tuna pokakanejch Pamprsek. Spalovny odpadu jsou dnes velmi přísně kontrolovány (tam ty jednorázový plínky většinou končí). Tím, nechci říct, že je správný či správnější používat jednorázový plenky - to vůbec NE(je určitě dobře to s látkovými plenami aspoň zkusit). Pokud ovšem maminky z nějakého důvodu používají jednorázovky, myslím, že nemusí mít tak OBROVSKÉ výčitky svědomí -neboť jsou jiné "věci", které přírodě, potažmo našim dětem ubližují MNOHEM VÍC. Takže nestrašme se, prosím!
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Přemýšlejte!!! 

(7.1.2006 18:42:30)
Souhlasim a zadne vycitky nemam!
Mam dve male deti a obe prakticky vyrostli v papirovkach, latkove meli jen velmi kratce. Starsi dele, u mladsiho uz jsem byla temer rozhodnuta pouzivat jen papirovky. ALe ta halda nakoupenych latkovek mne dostala ;-)
Stejne tak mi dostala halda pocuranych latkovek a kyblik pokakanych (bleee) uz to nemusim!
a vycitky proste nemam..
 maschul 


Re: Re: Přemýšlejte!!! 

(7.1.2006 19:15:11)
Tenhle názor zní přeci jen příznivěji,než ten o lezení na stromy :o)

Používám látkovky od Popolini a rozhodně netrávím žádné dlouhé hodiny péčí o ně...můj syn nesedí v koutku a věnuji se mu dost ...tolik k názoru na čas strávený u plenek...zase nemusím hlídat akce v letácích a a objíždět obchodní domy :o)))
Každý systém má svoje a znovu se vracím k tomu,že máme každá právo na výběr...a respektuji ho...jen se mi nelíbí útočné a zesměšňující příspěvky na konto látkových mamin.
 Apolena. 


Re: Re: Re: Re: Přemýšlejte!!! 

(7.1.2006 21:33:20)
Milado,
ještě lepší je výraz "biodítě". Taky jsem uvažovala, jestli bylo ekologicky vyrobené nebo počaté v nehnojeném poli :-))).
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Přemýšlejte!!! 

(7.1.2006 22:51:09)
čau,čau

tak to já se směju, když slyším přesvědčivá vyznání typu, že lépe je hrát si s dítětem, případně, že nejlepší je spokojená matka.

já tedy když se motám kolem prádla, ať je to skládání nebo žehlení, tak vidí-li to mé tříměsíční dítě,královsky se při tom baví.Má radost, že má pracovitou mamku:)

a proč já nepoužívám popolíny a zároveń staré d
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Přemýšlejte!!! 

(7.1.2006 22:53:09)
chyba není na vašem přijímači, ale dopíšu to jindy:)
 caira (Vojta1/03,Mates11/04) 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Přemýšlejte!!! 

(8.1.2006 22:06:25)
Tak jsem se po dlohe dobe pobavila :-))
Vzdycky, kdyz je clanek papirovky versus latkovky - tak se matky slovne poperou.. jakoby to nebylo fuk.
..
dnes jsem byla u kamaradky-cerstve maminky - je zarputile rozhodnuta davat jen latkove pleny-- ovsem mile damy, trideni odpadu ji nic nerika... po dopiti male petky, ji proste hodila do "pangejtu" ... a takovahle mi dala nazivo kazani o znecistovani prostreni papirovkami...

at si kazda sahne na sve svedomi!
 Dana 
  • 

Re: Jaké plenky? 

(8.1.2006 18:16:23)
Souhlsím s Vámi. Používám hl.papírové plenky, ale taky bydlím v malém bytě a ono je někdy tolik prádla´, že bych něměla ty plenky kde sušit?!V létě to bylo fajn:-) To jsem používala více látkové.Takže je to tak jak říkáte, člověk by z toho neměl dělat vědu....
 Jiřina +3 kluci 
  • 

Tak nevím, kde je pravda!!! 

(8.1.2006 16:05:05)
Mám 3 kluky 18,10 a 7 měsíců.U prvního jsem používala látkové a na cesty tenkrát(1988) první vlaštovkou byly jednorázovky, které se zasouvaly do plenkových kalhot.Prala jsem,máchala jsem a žehlila jsem.Podeseti letech se narodil prostřední klučina a dělala jsem to půl na půl.Přes den doma látkové a na noc a vycházky jednorázovky.A loni v květnu se narodil třetí špuntík a u něho vyhrály pouze jednorázovky.Bydlíme v panelovém domě a ceny za vodu a energie jsou bez nočního proudu a při třech dětech jsem ráda,že nemusím pořád žehlit a mohu s dětmi chodit po výletech.Navíc bych řekla,že hygiena je nesrovnatelná a hlavně pohodlnější.
 Levandule 
  • 

Re: Tak nevím, kde je pravda!!! 

(8.1.2006 16:44:15)
Hygiena je určitě srovnatelná...co může být špatného na dobře vypraných plenkách.Navíc dítě má zadeček v plence z bavlny a samozřejmě vlastní moči,ale ta ,když se dobře přebaluje nic špatnéo pokožce neudělá.

Jednorázová plenka je složená z propustné fólie - většinou polypropylén,nasákavá vrstva=vložka-buničina doplněná gelovým absorbérem na bázi polyakrylátů,nepropustnou fólií na ochranu prádla-polyethylen a lepících pásků a gumiček.

Takže také žádná rajská zahrada :o))) pro dítě.
Dudlík s karcinogenní savičkou (viz.aféra s jedovatými dudlíky)vyhodíme,ale co dáváme prckovi na zadeček nás často ani nenapadne řešit.
 Kasimo 


Plenky - jaké vybrat??? 

(8.1.2006 19:26:06)
Dobrý den,
plně souhlasím s předešlým článkem týkající se látkových plen.Stejný problém jsem rešila i já před necelým rokem.Všude se pouze doporučují jednorázové plenky,bez ohledu na životní prostředí.Naštěstí na internetu existuje několik skvělých serverů,které mi osvětlily tuto problematiku s plenkama a já se v konečné fázi rozhodla pro praní,vyváření a občas i žehlení.Fandím Vám maminky,které se rozhodnete šetřit nejen svoji peněženku,ale i své prostředí.Dítě nebude opruzené a již kolem 1/2 roku Vám "garantuji",že budete sedět na nočníku.Sice to bude pouze podmíněný reflex,ale nám je v současnosti necelý 1 1/2 rok a už si sami říkáme,když potřebujeme čůrat a tak.Je toto možné u dětí s pamperskama???Není - věřte mi,že není.Stojí to sice práci,ale tu přece měli naše mámy taky a vyrostli jsme také a kolik měly přitom dětí.Tak hodně síly v rozhodování.zdraví Kamila z Českých Bud.
 PajaMM 


Re: Plenky - jaké vybrat??? 

(8.1.2006 19:44:45)
Kasimo,

myslim, ze to, kdy dite zacne chodit bez plen, nezalezi na tom, jestli nosi jednorazovky nebo latkove pleny...

Ale chtelo by to, aby se ozvaly ty maminky, ktere maji i jine zkusenosti...
 Federika 


Re: Plenky - jaké vybrat??? 

(8.1.2006 20:14:04)
Kasimo,
a proč by to nebylo možné? Několik příspěvků dozadu jsem uváděla, že můj syn začal úplně sám od sebe, když předtím viděl svou sestřenici, chodit a říkat si na nočník..V roce a půl...Bez jakéhokoli nacvičování předtím, nikdy předtím na nočníku neseděl...
A jestli to chápu dobře, tak ty bys chtěla dávat dítě na nočník už od půl roku? Tak to se na mě nezlob, to je fakt nesmysl, který ničemu nevede a naopak je pro dítě škodlivý, protože v té době ještě ani samostatně nesedí, natož aby si uvědomovalo, že něco náhodou do toho nčníku udělalo..
 maschul 


Re: Plenky - jaké vybrat??? 

(8.1.2006 20:36:10)
Používáme látkové plenky a střídáme s eko-jednorázovkami,ale musím se přidat k těm,které si myslí,že chození na nočník je spíš znakem zralosti a povahy dítěte.
V 6ti měsících bych ho na nočník určitě nevysazovala,v té době miminko sotva stabilně sedí.
Věřím,že některé děti jsou schopné nevědomky dát najevo,že budou konat potřebu,ale nesouvisí to s uvědoměním.Přirovnala bych to podmíněnému reflexu...
 Ivana Procházková 


Re: Plenky - jaké vybrat??? 

(8.1.2006 21:24:46)
Kasimo,
jak mám rozumět tomu, že dítě s látkovkama bude v půl roce sedět na nočníku?

Moje dítě sedělo až v 11 měsících (tedy ne ještě na nočníku). No to jsem netušila, že kdyby holka nosila látkovky, tak by seděla už v půl roce a ještě navíc na nočníku..
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Plenky - jaké vybrat??? 

(8.1.2006 23:44:52)
Kasimo, tvoje "garance" jsou leda tak k smíchu. Dítě bude chodit na nočník, až k tomu samo dozraje. Mně naopak dřív začaly ty, co měly jednorázové plenky. Třeba dcera v tom roce a půl byla ve dne už taky prakticky bez plenek. A že jsem si látkových plen taky užila, nejstaršímu bude 17 let. Zopakovat bych si to už rozhodně nechtěla.
 Líza 


Re: Plenky - jaké vybrat??? 

(9.1.2006 6:01:44)
Kasimo, moje starší dcera měla papírovky, v 15 měsících si poprvé sedla na nočník, v tom roce a půl byla bez plen (šikovná holka, byla docela napřed ;-))). Nepřipadá ti, že jsi mohla v té době od 6 měsíců dál spoustu času trávit něčím jiným než běháním nočník a zpět, když konečný výsledek je stejný, jen v mém případě s nulovou námahou matky - dítě prostě už na to mělo a chodilo samo, jen s občasným připomenutím?
Jo a co na to sezení od 6 měsíců říká páteř tvého dítěte???
 Faninka 


:-) 

(8.1.2006 19:40:30)
Držím palce a už se těším na pokračování. To samé si řeším teď, je mi 26 let a chvílemi se přes obrovské množství informací připadám jak Alenka v říši divů. Ale jedno vím jistě, půjdu do látkových a budu bojovat! Až na pár výjimek si všichni myslí, že si fandím a že to vydržím max. dva týdny, tak uvidíme. Měj se krásně a těším se na článeček, moc mě zajímá, jak se to zvládá. A jestli to jde sušit plínky jen v bytě, nemám možnost sušení venku. A také jak pere mýdlový "sliz", také se ho chystám vyrobit. Mnoho štěstí. Faninka.
 Marketa 
  • 

Naprosto sileny clanek:) 

(8.1.2006 20:25:11)
Nic ve zlem, ale tento clanek je naprosto sileny. Venovat tolik casu a energie k rozhodnuti zda pouzit takovou ci onakou plenu?!Kdybych se mela pri diteti rozhodovat timto "vedeckym" pristupem....musela bych se zblaznit. Chapu, ze cekani na potomka je dlouhe a clovek s radosti prozkouma kde co....ale prece jenom, selsky rozum v kombinaci s instinktem a danymi moznostmi konkretni rodiny....dokaze dojit k nejvhodnejsimu vysledku take a mnohem jednoduseji:)
Nicmene, je videt, ze budete zodpovedna matka:))) to je super, preji hodne stesti a tesim se na Vas dalsi elaborat! Minimalne jste upoutala mou "miminkem pochroumanou" pozornost!
 Lucie, Tereza 2 roky 
  • 

Jednoznačně jednorázovky 

(8.1.2006 20:26:15)
prominte, ale musim se priznat, ze mi az na dve diskuse s kamaradkama nenapadlo pouzivat jine nez jednorazove plenky, kupovala jsem znackove v akcich kolem 3 - 4 Kc za kus. Osobne jsem presvedcena, ze je to jednodussi, pro obe, a i prijemnejsi pro terezu. Take pochybuji, ze by nas tatinek, docela angazovany ve sve roli, byl ochoten s pokakanou plenou manipulovat jinak, nez rovnou do kose. Co se tyce ekologie, odpad tridime, ale vyhody 21 stoleti vitam, nejen zminene pleneky, vlozky, ale i dalsiho milionu veci,ktere vlastne moc ekologicke nejsou.
 Marketa 
  • 

Naprosto sileny clanek:) 

(8.1.2006 20:35:23)
Nic ve zlem, ale to je naprosto sileny clanek. Venovat tolik casu a energie k rozhodnuti zda pouzit takovou ci onakou plenku?! Kdybych se mela pri diteti rozhodovat timto "vedeckym" zpusobem, musela bych se zblaznit. Nicmene chapu, ze cekani na potomka je dlouhe a clovek z radosti prozkouma kde co!:)...ale myslim, ze selskym rozumem v kombinaci s instinktem a moznostmi dane rodiny lze dojit k nejvhodnejsimu vysledku jednoduseji.Je videt, ze budete zodpovedna matka:) to je skvele! Drzim Vam palce a tesim se na Vas dalsi elaborat:)))! Jsem zvedava jak to dopadne. Kazdopadne jste minimalne upoutala mou "miminkem pochroumanou" pozornost.
PS: a to podotykam, ze jsem povolanim matematik:)
 droping 


Pleny 

(8.1.2006 20:51:10)
Kdyz jsem cekala mimi, mela jsem uplne opacny nazor. Kdyz jsem se jednou v praci zeptala kolegyne, jejiz tchyne je dermatolozka, jake pleny by mi doporucovala, kdyz bude mit dite zrejme sklony k ekzemu a dostala jsem odpoved, ze latkove. Tehdy me to nastvalo a brblala jsem si, ze to urcite, te prace apod. Pak jsem ale jednou na netu objevila Popoliny a byla jsem nadsena. Po nekolika tydnech, kdy jsem to porad obhlizela horem dolem a vahala, protoze jsem neznala nikoho, kdo by pouzival, jsem si jich teda par objednala. Po asi mesici, kdy jsem davala jednorazovky (koupila jsem vetsi kalhotky, malej mel pres 4 kila a S by se mi nevyplatily) jsme na ne najeli.
A vysledek? Asi po 2 mesicich jsem si objednala i Snappi sponku a dalsi Popolinky a ted uz pouzivam jednorazovky jen k doktorovi, jinak latkovky.
A musim rict, ze vzhledem k tomu, ze mame i povinne siroke baleni kvuli kyclim, mam dojem, ze jsem udelala rozhodne dobrou investici a jsem moc spokojena.
 Ivana,3,5 Verča 
  • 

Plenky,aneb jak jsem si vybírala 

(8.1.2006 21:17:46)
Ahoj,
když jsem otěhotněla, tak jsem chtěla také používat látkové pleny. Realita byla však jiná. Látkové pleny jsme používali, ale také jednorázovky. Protože dcera neměla dozrálá jadérka.
A co více, malá byla takové neklidné dítě. Většinu dne proplakala. Zda to bylo prdíkama, nebo něčím jiným jsem nezjistila. Doktorka to přisuzovala prdíkům.
Abych se dostala k těm plenám. Byla jsem za celý den tak unavená, že předatava, jak žehlím večer pleny mě děsila. Také jsem ještě studovala dálkově školu, tak jsem toho měla až, až. Asi jsme se nezachovali moc ekologicky, ale jsem ráda, že je malá zdravá a já se nezhroutila. Protože to není opravdu žádná dovolená.
Jinak ti přeji krásný porod a hlavně zdravé a hodné miminko.
P.S. malou jsem měla ve 27 letech
 Jana 
  • 

Souhlasím 

(8.1.2006 21:29:13)
Děkuji, že někdo to opravdu spočítal. My používali před 3 roky taky látkové. Vím, že ekonomicky je to výhodnější - to jsem si ověřila i tím, že roční vyúčotvání za elektriku, vodu bylo jen o pár stovek vyšší než před mateřskou, kdy jsme doma tak akorát svítili a pračku zapli jednou za čas. Za energii a vodu jsme platili za rok jen o tolik více, kolik stojí asi 2 balíky plenek. Žehlení je má oblíbená práce a tak jsem plínky žehlila, ikdyž později bych asi ani nemusela.
Ekologii jsme si předtím ani neuvědomovala.
Ale co bylo nejdůležitější, po látkových jsme měli zadeček bez vyrážky. Což se nedalo říci o papírových. Ikdyž jsme vyzkoušeli Pampers a Hugies, což by měly být nejlepší. Po obém jsme se pak asi 3 týdny léčili mastičkami. No hrůza.
 maschul 


Re: Jsi silena 

(9.1.2006 8:37:50)
Mně zase přijde šílené,jak se neustále oháníte časem ,který strávila Katka přípravou článku...a nebo praním plenek.

Pochybuji,že se všechny neustále věnujeme dětem a přijde mi to hloupé a lživé...

Co tu tedy všechny děláme???Sedíme u PC a dohadujeme se,čteme příspěvky,něco hledáme...a děti?

Že sem chodíte jen v noci? A kdo říká ,že tohle Katka nepřipravovala po nocích a po částech...
A když chce někoho trochu Katka přesvědčit,měla by mít aspoň nějaké důkazy...
 PajaMM 


Re: Re: Jsi silena 

(9.1.2006 8:52:28)
Ahoj!

Uplne s tebou souhlasim!!!

A hlavne, Katka tu nekde, myslim, psala, ze to pocitala a psala v tehotenstvi...a to je casu vic, ze? :-)

Hezky den!
 Eva, 2 dcery 
  • 

Re: Jsi silena 

(9.1.2006 11:51:30)
No asi jsem taky šílená, protože používám látkové pleny (Popoliny). Na první dceru jsem používala pouze jednorázové, teď pouze látkové. Hlavně proto, že jsme měli v porodnici šílenou vyrážku z jednorázových plen a taky abychom nevyhazovali tisíce do popelnice. Je mi celkem jedno kolik ušetříme (i Popoliny jsou docela nákladná záležitost), takže jsem to nikdy nepočítala. Vyhovuje mi to, malá je spokojená, pohybově je na tom možná lépe, než starší, která byla v jednorázovkách. Dokonce se mi zdá, že mám více času než poprvé na mateřské a to mám doma prvňáka, s kterou musím ještě dělat úkoly a každý den cvičit na housle. Plínky pere pračka a poskládám je večer, když malá spí (spí asi 10-12 hodin v kuse, takže času dost). Je fakt, že přebaluji častěji než v jednorázových, ale to mi nevadí. V pemprskách mi dcera vždycky smrděla ikdyž si tam jen ucvrkla. A manžel? Ten je strašně spokojený, že nemusí lítat pro plenky, jen občas zajde pro Moltexky (ekoplenky), které jsou v obchodě kousek od jeho práce. A vzhledem k tomu, že malá má pořád řídkou stolici několikrát denně, která vždy z jednorázovek vytekla, tak bych musela lítat kolem praní oblečení. Myslím si, že pokud by si manžel chtěl najít jinou ženskou, tak by to určitě nebylo kvůli plenkám. Mimochodem rodiči jsou přece oba ne?
 Katka 
  • 

Re: Jsi silena 

(10.1.2006 0:15:26)
nyhe.c,

:-) tys mě fakt dostala :-D :-D.

Ne vážně všechno nepřepočítávám, ale furt mi někdo tvrdil jak je to strašně drahé, no tak jsem sedla a počítala, trvalo to tak 2 hoďky i s hledáním cen na netu, bylo to na jaře (teď jsem akorát musela trochu aktualizovat cenu el.) a já opravdu neměla co dělat doma sama, manžel v práci, já vyspalá,..... :-)
Ahoj
 nyhe.c 
  • 

Re: Re: Jsi silena 

(10.1.2006 6:38:44)
Promin, proste jsi mi jen silne pripomela moji byvalou spolubydlici. Neustale propocitavala cokoli. Cenu energie, vody... Radeji jsem souhlasila s tim, ze budu platit vice za spolecnou spotrebu, nez zduvodnovat, proc varim vodu bez poklicky, nechavam svitit v predsini, kdyz jdu vynest kos, nebo - nedej boze necham zapnute topeni!! Ma pro svou dceru taky tak presne vypocitane tabulky na cokoli. I na ty plinky. Tu Tvoji tabulku jsem videla uz pred 2 lety. U ni. Dnes ma tabulku na vsechno - od spotreby vody po spotrebu detske obuvi. Ano, i te. Ma spocitane, ze backurky se nevyplati kupovat, tak sbira stare podrazky a backurky vyrabi. Take vsechno dela v noci, kdyz mala spi. A ver mi, ze druhy den je to poznat. Misto zaslouzeneho spanku pocita, pere, vyrabi a rano je unavena a velmi nervni matka.
Proste si mi ji jen velmi pripomela.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Jsi silena 

(12.1.2006 0:27:21)
nyhe.c,

tak taková spolubydlící by mi taky lezla krkem :-)
ahoj :-)
 Hanka 
  • 

Re: Re: Jsi silena 

(10.1.2006 13:02:42)
Katko, ten Tvůj propočet je ale nesmyslý pro někoho kdo žije v paneláku. I když máš vodoměr, za vodu stejně zaplatíš víc (vodoměr v bytě slouží jen jako poměrové měřidlo, duležitý je vodoměr "na patě" domu), něco jako noční proud ani nevím co je (jak to lze získat?), změkčovadlo do praní musím dávat jinak by mi odešla pračka během chvilky (tuhle položku tam např. vůbec nemáš), problémy se sušením (sušárna není jen pro tebe, takže se musíš přispůsobit), kupovat mandl kvuli plínám asi těžko někdo bude. Já jsem používala jak látkové tak jednorázovky a s těma látkovýma je prostě o hodně více starostí a já jako pracující matka jsem to fakt těžko zvládala.
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Jsi silena 

(12.1.2006 0:56:20)
Hanko,

jasně, já to chápu, já taky psala vlastní zkušenost, ale taky máme bohužel jeden vodoměr s našima ( to mě vadí, hlavně proto, že táta nechce abysme mu peníze dávali průběžně, aby se třeba pak nestalo, že by musel doplácet vodárně a třeba i nám :-(, a v květnu to bude pálka).

No noční proud v paneláku no to nevím, i když moje švadlena bydlí v paneláku a jednou říkala, že pere když je noční proud - tek nevím možná to jde i v paneláku.

No já změkčovadlo do pračky nedávám, máme sice tvrdou vodu, ale občas ji jen vyčistím 1/4 l octa a zapnu na prázdno na 90°C pak je jak nová.

Jo jasně máš pravdu, že s látkovkama je větší práce než s jednorázovkama, ale zas ne tak velká jak si mnozí myslí. :-)
 Roman 
  • 

POMÓÓÓÓC 

(10.1.2006 9:14:29)
POMÓÓÓÓÓC TA ŽENA JE BLÁZEN !!!!!!!
 Katka 
  • 

Re: POMÓÓÓÓC 

(12.1.2006 0:58:04)
Jééééé a jak s to poznal??? Že by spřízněná duše??? :-)))))
 Kamila 
  • 

Re: Jsi silena 

(29.11.2006 22:53:58)
A ty jsi přesně ten prototyp rádoby moderní ženský která se stará jen o sebe a svojí rodinu a nemyslí na budoucnost. Je to sobecký a evidentně si neuvědomuješ dopady, jaký tady mi lidi způsobujeme přírodě. Nevím proč by Katka měla být neupravená jenom proto že používá jiný druh plenek.
 Helena 
  • 

Ekologie a ekonomie 

(9.1.2006 6:46:36)
Moje babička když byla mladá (ročník narození 1914) používala při menstruaci složené kusy látky "haříčky", které se po nacucání menstruační krví vyvařovaly, vyžehlily a opět recyklovaly. Navrhuji autorce propočítat, jestli by to i dnes nebylo ekonomičtější a ekologičtější než vložky + prosím i odhad, kolik tun vložek spotřebuje za své reprodikční období jedna žena.
Já na to počítání takový odborník nejsem, z ekonomie mám jen bakalářský titul a hlavně: radši půjdu skládat s dcerou puzzle, než to počítat.

PS: Do 6 neděl jsme používaly látkové pleny a pak na chalupu jsem koupila jednorázovky - a už jsem u nich zůstala. Vložky taky používám jednorázové, nebavilo by mě to vyvařování a žehlení.
 Lucie 
  • 

Re: Ekologie a ekonomie 

(9.1.2006 7:07:11)
Hlavně to teda musela být vůně z těch hadrů nacucaných krví
:-DDDDDD
Z hlediska ekologie jsou teda možná lepší tampony, ne? Jsou jaksi menší než vložky a čili je z nich méně odpadu ....
 Helena II. 
  • 

Díky 

(9.1.2006 16:46:29)
Díky za moc za podrobný rozbor. Ekologické hledisko je pro mne také důležité, takže u nás to budou určitě látkové pleny a jednorázové jen na cesty. Jsme oba s manželem ochotni na "ekologii" i doplácet tj. i kdyby to bylo neekonomicke jdeme do toho. Samozřejmě chápu, že tohle si nemůže dovolit každý, když někdo počítá každou korunu chápu to, ale obecně si myslím, že naše životní prostředí má také svou cenu a je jen na nás zda ho dokážeme ocenit.
Tak ještě jednou díky za rozbor a poskytnutí informací.
 Kičína 
  • 

Re: plínky 

(9.1.2006 16:51:11)
Ahoj, i já jsem se poprvé rozhodla reagovat na článek. Mám čtyřměsíční dcerušku, pro kterou chci samozřejmě to nejlepší (jako každá máma, ne?). Když jsem své sluníčko čekala, ani ve snu mne nenapadlo, že bych někdy použila látkovou plínku na něco jiného než na případné ubliknutí na rameni. Jsem moc ráda, že někdo vynalezl něco, co usnadnilo život maminkám a zpříjemnilo život miminkám. Má dcera je narozená ve znamení panny, stejně jako já, takže absolutně nesnáší jakýkoliv pocit nepohodlí, například znečištěnou plínku. Okamžitě po vykonání se dožaduje přebalení i z těch nejlepších pampersek, tak si vůbec nedovedu představit, kdybych jí zabalila do látky. Nikdy jsme nepoznaly, co je to opruzení, ani jiný podobný problém. Pobavilo mě vaše srovnání s vložkami. Přiznám se, že si sama kupuji jen ty nejlepší a nesnesla bych nějaké látkové nebo něco podobného.
Možná vypadám jako nějaká fiflena, ale pro mne je mnohem důležitější to, že si se svým pokladem můžu denně několik hodin hrát a nemusím jako nějaký trouba stát u prkna a žehlit, a přitom nechávat dcerušku řvát někde samotnou v postýlce. Nevím, jak to vy děláte, ale já na zbytečnou práci čas nemám.
Takže látkovým plenám zdar a otrokyním středověkých technik zvlášť!
 maschul 


Kičíno... 

(9.1.2006 17:10:15)
je znát,že jsi zdaleka nečetla všechny příspěvky a nebo jsi jen málo tolerantní a seznámená i s druhou stranou. Ale to nevadí,nikdo nejsme všehoznalec :o)

Existují i jiné systémy látkových plen,než klasické čtvercové.Ty nevyžadují žehlení,jen praní a já myslím,že prádlo pereš tak jako tak a nepovažuješ to za žrouta času...Naházet prádlo do pračky,která pere sama není přece žádná ztráta času.A věšení?
Tohle všechno absolvuje můj syn se mnou a rád...je nadšený a "pomáhá mi".

Nesnažím se Vás nikoho přesvědčit, na to si udělá každý svůj názor a je to tak v pořádku,ale nesnažte se nás označovat za matky tyranky.Naše děti nepláčí opuštěné ,zatímco mi pereme,žehlíme a věšíme prádlo.Je to bohapustý výmysl .

A kté zbytečné práci...:o)Kdo má čas na internet,má čas i na zapnutí pračky...
 Eva, 2 dcery 
  • 

Re: Kičíno... 

(9.1.2006 17:23:39)
Tak s tímhle absolutně souhlasím. Práce kolem plenek mi nezabere zdaleka tolik času jako práce kolem manželových košil, a taky ho nenutím aby si pořídil nějaké jednorázové případně v jedné chodil tak dlouho až z něho spadne. Jsem stejně spokojená s látkovými jako před šesti lety s jednorázovými.
 Eva, 2 dcery 
  • 

Re: Re: Kičíno... 

(9.1.2006 17:41:53)
Jenže ne všechny děti jsou ekzematici. A navíc mě k používání látkových plen přiměl fakt, že dcera měla příšernou vyrážku z jednorázových plen, a že jsme vyzkoušeli značek. Taky je pravda, že už bych za jenom jednorázové neměnila. Prostě mě to vyhovuje. Taky pochybuju, že Kičína přebaluje okamžitě po vykonání potřeby, protože jak už tu někdo psal, tak miminko močí min. 20x denně a pochybuju, že někdo spotřebuje tolik jednorázových plín denně.
 maschul 


Nikde jsem nenapsala... 

(9.1.2006 18:26:22)
...že se nemají exematickým dětem žehlit plenky...v problematice alergiků nejsem znalec a netrufala bych si proto házet chytrostma...

Ale systém látkových plenek Popolini se nežehlí a myslím,že pokud by se pralo v ekologickém šetrném výrobku a dalo dvojí máchání ...je to velmi šetrné.Ale jak říkám,to nechám na odbornících.Dětem bez velkých alergických problémů tahle péče stačí.
 Federika 


Re: Re: plínky 

(9.1.2006 17:36:17)
s váma je zábava...Nechtěla jsem reagovat, protože mně je fakt jedno, kdo používá jaký plínky,já osobně se docela těším, až nebudeme mít žádný, protože mě můj syn při přebalování vždycky tak zkope, až mám modřiny...
Používám Pampersky a občas to přes den střídám s popolínkama, podle nálady a někdy i podle toho, že jsem líná pro pampersky někam jezdit, popolínky jen hodím do pračky a do sušičky a je to...Rozhodně s nima žádná práce není, pampersky zas musím vynášet do popelnice a to mě teď v zimě teda taky vůbec nebaví...
Moje dítě nebylo opruzený nikdy, ať se pamperskama nebo popolínkama...
Moc tu debatu nechápu,ať si to každej rozhodne sám, podle toho, co mu vyhovuje...
 lenka 
  • 

látkové pleny  

(9.1.2006 21:22:19)
a jaký argument máte k času stáveném pověšením a vyžehlením plen dále jste neuvedla cenu energie za žehličku s napařováním a na prášek bes fosfátů který je sice ekologický ale vůbec nevypere skvrny aspoň já mám s tím špatnou zkušenost a taky mám dvojčata takže bych asi nedělala nic jiného než prala,věšela,žehlila,skládala apořád dokola a to na úkor mých dětí.Určitě Vám ten průzkum dal hodně práce,ale já zůstávám u plen jednorázových hodně zdraví Lenka
 lenka+dvojky 
  • 

látkové pleny  

(9.1.2006 21:23:11)
a jaký argument máte k času stáveném pověšením a vyžehlením plen dále jste neuvedla cenu energie za žehličku s napařováním a na prášek bes fosfátů který je sice ekologický ale vůbec nevypere skvrny aspoň já mám s tím špatnou zkušenost a taky mám dvojčata takže bych asi nedělala nic jiného než prala,věšela,žehlila,skládala apořád dokola a to na úkor mých dětí.Určitě Vám ten průzkum dal hodně práce,ale já zůstávám u plen jednorázových hodně zdraví Lenka
 Vikina 
  • 

Re: látkové pleny  

(18.1.2006 10:49:22)
Lenko - také používám látkové Popolini. Žehlit se nemusí, nejsou to klasické plenky, vpadají stejně jako jednorázovky, jen jsou bavlněné. Stejně se s nimi i manipuluje. Co se praní týká, tak já je peru v dětském prášku, stejně jako všechno prádlo na mimi, bílé počurané pleny peru s ostatním prádlem, jen pokakané zvlášť. V prášku s velkým množstvím fosfátů bych svému mimču nic nevyprala teda, to ať je to radši trochu flekatý, ale má citlivou kůži a sklony k ekzémům a vyrážkám. Času nad tím zase tolik nestrávím, ostatně perete všechny, takže pro mě je to max. o jednu várku pokaděných plínek navíc vyprat a pověsit. Toť vše.
 Zuzana 
  • 

Opačné zkušenosti 

(9.1.2006 21:25:59)
Také jsem se rozhodla původně pro látkové pleny. Dokonce jsem investovala do plen bambinoMio. Bohužel musím říct, že jsem se rychle vzpamatovala. A to ve chvíli, kdy syn byl z porodnice silně opruzen a díky bavlněným plenám, byl furt v mokru. Miminko totiž čůrá prakticky pořád. Po zoufalých snahách ho vyléčit jsem se uchýlila k plenám papírovým a od té doby je klid. Navíc suché zipy na fixačních kalhotkách výše zmíněných plen měli tendenci ce otáčet a drápat drobečkovi nožičky. Prostě ekolog ve mě prohrál. Zdraví mých dětí je mi milejší. Sadu plen bambino Mio ráda někumu přenechám (za rozumnou cenu - zsucha@volny.cz)to je taky ekologické, ne?
 KASIOPEA 


Re: odpověď naOpačné zkušenosti 

(9.1.2006 22:36:40)
Já vám řeknu proč vaše dětátko bylo opruzeno,při používání látkových plen se musi dětátko častějš přebalovat.Na jeden den použít až 60 plín.A 120 plín mi stačí na celou dobu přebalování.A to že vašeho miminka kalhotky v zapínání škrábou,tak to neni vina látkových plín,ale kalhotek.POřiďte si na suchý zip.Kasiopea
 Katka 
  • 

Re: Re: odpověď naOpačné zkušenosti 

(10.1.2006 0:36:52)
Kasiopeo,

nechápu proč na den 60 plen ????

přebaluju tak 6-8x, ze začátku to bylo víckrát, ale to byla plenka většinou napůl suchá (dítko bylo suché zcela neb používám separační vložky)

Do Bambino mio kalhotek jsem dávala 1 plenku
Do Popolini kalhotek pokud nedám kalhotkovou plenku, ale 4-covku, nebo i BM na 4-covku balení na draka 1plena + 1 plenka dovnitř složená (nemusíme mít široké balení) to jsou 2 pleny na jedno přebalení - to je max.16 plen denně + nějaká ta poslintaná, poblinkaná
 Sylvie 


Re: Re: Re: odpověď naOpačné zkušenosti 

(10.1.2006 0:43:34)
Katko, kdybys měla moje nejstarší dítě na obyčejných plenách, pochopila bys, proč 60 plenek na den ;o) A stejně byla opruzená :o( Ale BM u nejmladšího jsou hustá pohodáááá :o)

S.+++
 Katka 
  • 

Re: Re: Re: Re: odpověď naOpačné zkušenosti 

(12.1.2006 10:03:24)
Sylvi,

prosím, vysvětli, myslíš jako kvůli kalhotkám???? to ty Sandry byli tak strašný??? Já nevím Sandry jsem nikdy nepoužila, máma je něla na bráchu, ale to už si moc nepamatuju, říkala mi, že používala na prdelku olejíček s azulénem a že oproti nám moc problémů s opruzeninami nebyl. Za to já prý měla zadek jak pavián :-) no to se opravdu už nepamatuju :-))).

Taky mi v těhu říkala, "musíš mít hlavně hodně prostěradel, protože je buděš vyměňovat několikrát za den", nestalo se, že bych ho musela vyměňovat tak často, měním ho stejně často jako naše. :-)
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: Re: odpověď naOpačné zkušenosti 

(12.1.2006 11:01:25)
Katko, to byla reakce na mne? Nějak mi blbne Rodina a přestávám se orientovat... Nejstarší holku (eh, je jí pět, takže tak stará není) jsem musela přebalovat každou chvíli, protože neustále měla mokré pleny a i když jsem přebalovala třeba po půl hodině (nekecám), tak stejně měla rudý zadek. Proč - netuším, ale spotřeba plen byla fakt obrovská. Jestli kalhotky byly Sandry, to netuším - obyčejné igeliťáky koupené v prodejně s věcma pro mimina, na výběr jsem měla velikost, ale rozhodn ne značku, takže co bylo, to jsem brala. A protejkaly jak divý :o( S kalhotkama od BM jsou fakt nesrovnatelný, ty mi (zatím?) naprosto úžasně těsní kolem nožiček i kolem těla (a v těsnění kolem těla mi tentokrát selhávaly papírovky, Hynek měl věčně stolici rozpatlanou po zádech...)

S.+++
 kvítko 
  • 

ODOVĚĎ NA ČLÁNEK : PLENKY,ANEB JAK JSEM SI VYBÍRALA 

(9.1.2006 22:25:13)
Rozhodla si správně.Taky díky látkovým plenám se naučí chodit dřív na nočník.
 Lída,3 kluci a holka 


Re: ODOVĚĎ NA ČLÁNEK : PLENKY,ANEB JAK JSEM SI VYBÍRALA 

(10.1.2006 0:20:01)
Nesmysl. Na nočník začne chodit, až k tomu bude samo zralé. Do té doby je to jen o tom, jak dobře je trénovaná maminka.
 ZUZA 
  • 

ještě něco ke kalkulaci 

(10.1.2006 0:44:14)
ještě bych to doplnila :
určitě ty pleny propláchnete než je dáte do pračky se stolicí se tam většinou nedávají
takže tady chybí položka za vodu
odhaduji 5 stoliček denně * 5 l
25 l navíc + moje pračka bere 70 l
takže jsem na
4,37 za vodu

Energie: nemáme noční proud a plínky se musí taky žehlit moje žehlička má 1650 kW/h příkon

takže: 1,6 ( za vyvářku + 1,65 za žehlení )* náš tarif klasik 3,3 Kč

dělá 10,70 za energii

+ prášek na praní ( to po mě nechtějte vařit mýdlo v 21. století)
10 Kč odhadem.

Tak jsem na 25 Kč a za to mám 5 jednorázovek a jsem v klidu.

A co se týče ekologie, projektuji čistírny odpadních vod a znám velice dobře problematiku sinic na našich vodách. Vzpomeňte si na léto jak se nedá nikde koupat.( teplo a dostatek živin ,dusík, fosfor a draslík, podporují přemnožení řas a to jim dodáme praním ) Takže na jedné staně jedna ekologická zátěž a na druhé zase jiná. Je na nás co si vyberete. Já nemám ani funkční babičky ani manžela, který by chodil o pěti z práce a dvě děti, kterým se chci věnovat a nechci řešit, zda mám vařit mýdlo nebo žehlit nebo prát a věšet plínky nebo vařit.
 Marcela 
  • 

JINA VERZE 

(29.1.2006 13:56:11)
Tato debata me dost sokovala. Nekteri lide si opravdu mysli, ze maminky, ktere pouzivaji latkove plenky, se maji vratit na stromy... Mam na to jiny nazor. Pouzivam plenky Popolini vyrobene z ciste biobavlny. Plenky nastesti neperu. Nevim, jak to mate doma zarizene vy, ale ja dam plenky pouze do pracky a pak je pere pracka. Misto praciho prasku pouzivam ekologicky bezfosfatovy gel Permon U od Missivy, takze me to stoji 4,3 Kc. Teplotu davam na 40 stupnu, aby enzymy dobre pusobily a tim setrim take energii. V detskych hovinkach, jak bylo nekde napsano, se opravdu neplacam, protoze pouzivam separacni plinky, ktere s kakanim vyhodim (jsou kompostovatelne) nebo pocurane asi 3x vyperu. Misto avivaze davam ocet nebo par kapek eterickeho levanduloveho olejicku. Plenky Popolini jsou tvarovane, maji svocky na upraveni velikosti pro detatko, takze se nijak neskladaji ani nezehli. Nikde ani neni dokazano, ze se plenky (ctvercovky) zehlit musi. Setrim energii za zehlicku. Takze jaka pak prace? Pri naplnovani a vyplnovani pracky, veseni plenek a sundani ze susaku, me na rozdil od jinych maminek ruce neupadnou!!! Udrzba plenek je stejna jako u jineho pradla. Nebo doma neperete?
 Roman 
  • 

POMÓÓÓÓÓC !!! 

(10.1.2006 9:39:42)
POMÓÓÓÓÓC TA ŽENA JE BLÁZEN !!!!!!!
 Romča, 27let 
  • 

Re: POMÓÓÓÓÓC !!! 

(10.1.2006 11:54:43)
Omyl, omyl, ta žena jen přemýšlí hlavou za prvé a absolutně nic nikomu nevnucuje za druhé... Těším se na pokračování Katčina článku, protože evidentně ví, o čem mluví. A mě např. (ikdyž nejen ona) nalákala na látkové plenky moc a moc :oD.
Já sama jsem bezdětná (zatím, ale těším se na změnu tohoto stavu moc), ale moje kamarádka (34let)má už třetí ratolest a konkrétně pleny také takhle spočítané už velkou řadu let (pravda, já na to nejsem ale ona je učitelka matematiky a baví ji to). Není to zrovna ta sociální vrstva, která by si nemohla dovolit i leccos nadstandarního, ba naopak, ale přesto nechce vyhazovat peníze zbytečně. A když vidím, že jí to zase tak moc času nebere - má tři malé děti, nemohoucí téměř výhradně ležící matku, o kterou se stará, dům a zahradu a spoustu doučování té zmiňované matematiky a ještě má čas jezdit s dětmi po výletech, kroužcích, sportují a jsou spokojení. Pleny jim čas neberou... ikdyž používají z 90% látkové - klasické čtvercové, žádné popolínky, ani bambíno.
Takže, někdy je to sice až obdivuhodné, ale evidetně se to dá.
Všem vám na diskuzi držím palce, ať máte papírové nebo látkové - na tom hodnota života nestojí a prostředí to pomůže. (a zadečkům bez pochyby taky :o))
Bu´dte zdraví a v pohodě!
Krásný den, Romča
 Kičína 
  • 

Re: Re: POMÓÓÓÓÓC !!! 

(10.1.2006 12:21:41)
Ahoj, včera jsem se poprvé zapojila do Vaší diskuze na netu a příště si to opravdu rozmyslím. Napsala jsem svůj názor ohledně plínek a byla jsem okamžitě napadena, že jsem dostatečně nepročetla předchozí články a že snad bych se svými názory měla používat jednorázové košile pro manžela. Nikoho z Vás jsem nenapadla kvůli jeho názoru, naopak obdivuji statečné bojovnice, které jsou schopné v dnešní době věnovat čas na práci kolem látkových plínek. Sama bych to nedělala, zdá se mi to zbytečné. Taky mě někdo z Vás napadl, že určitě nepřebaluji po každé vykonané potřebě své dcery. Budete se divit, ale většinou ano. Je to poměrně často a těch látkových plínek bych musela mít opravdu hodně, aby holčička byla stále v suchu.
Jen jsem chtěla říct, že mě překvapila agresivita některých z Vás, které mě napadly, aniž by věděly, jak to u nás doma funguje.
Nakonec nejvíc mě pobavilo, že když už nevíte, co byste člověku omlátily o hlavu, tak zaútočíte tím, že mám čas na internet. Od každé, která tuto připomínku napíše, to opravdu sedne jak p...l na hrnec, když si uvědomíte, že právě diskutujeme na netu, tudíž i vy, které tak rády s tímto operujete.
Takže plínkám a diskuzím na internetu zdar.
 Eva 
  • 

Vyjádření názoru 

(10.1.2006 12:40:42)
Milá Kičíno,
jestli nazýváš vyjádřením a "nikoho nenapadajícím" názorem tohle: "...pro mne je mnohem důležitější to, že si se svým pokladem můžu denně několik hodin hrát a nemusím jako nějaký trouba stát u prkna a žehlit, a přitom nechávat dcerušku řvát někde samotnou v postýlce. Nevím, jak to vy děláte, ale já na zbytečnou práci čas nemám." . Takže tímto jsi mě nazvala troubou, který nechává svůj poklad v postýlce řvát. To opravdu není agresivní!!!!!!!
Mimochodem kolik spotřebuješ plenek denně? Tipuju kolem dvaceti? Kolik utratíš za plínky měsíčně? Moc by mě to zajímalo, abych věděla jak to u Vás funguje.
 Kičína 
  • 

Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 13:07:03)
Milá Evo, je mi líto, že jsi si můj názor stáhla na sebe, uznávám, že při troše dobré vůle to jde pochopit i takhle. Původně jsem tím chtěla říci, že bych si připadala jako trouba..., bohužel to vyznělo jinak. Opravdu si nemohu dovolit každý den žehlit, má velmi živá dcera spí přes den tak dvě hodinky celkem v několika intervalech a jinak jsme spolu. I při psaní těchto příspěvků jí mám na klíně. Určitě chápeš, že žehlit se s dítětem v náručí nedá, už jenom proto, abych jí nespálila. K Tvému dotazu na počet plínek musím říct, že jich spotřebuji asi 15 denně, opravdu si nedělám čárky, tak nemůžu uvést přesný údaj. Kolik mě stojí plínky měsíčně, Ti také nepovím, protože to nevím. Plínky jsem si nakoupila v akci za porodné, za 8600,- bylo opravdu hodně balíků, takže stále žiji ze zásob. Věřím tomu, že si to někdo na diskuzi spočítá, je tu hodně matikářů. Tím Tě zdravím a držím palce, aby Ti ta pevná vůle kolem látkových plen vydržela, na jednu stranu je to obdivuhodné.
 Federika 


Re: Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 13:31:47)
Kičino a možná i jiní,
kolik je vašim dětem, jak to, že použijete třeba 16 plen za den, co to máte za plenky? Já pokud mám jednorázovky, tak dítě přebalím tak 4 krát za 24 hodin, jelikož je to vždycky boj, tak mně i to stačí....Nikdy nebyl ani jeden z mých kluků opruzený, nikdy jim plena nevadila...
 PajaMM 


Re: Re: Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 13:36:10)
Ahoj Federiko!!!

Taky me to prekvapilo. Ja jich teda nepotrebovala az tak malo jako ty, ale co si tak vzpominam, tak jsem vetsinou prebalovala kolem kojeni, coz bylo cca 8x za den - nekdy mene, nekdy vice...zalezelo na veku...kdyz byla Klarka vetsi, tak daleko mene...kdyz byla novorozene, tak zase casteji...

A opruzena byla jen tehdy, kdyz mela prujem, ale to neslo ovlivnit plenami, proste mela od toho prujmu jako by spalenou prdelku...na to ale zase stacila masticka...

Jinak jsem pouzivala pouze jednorazovky a nikdy jsme potize nemely...
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 13:45:13)
Ahoj Danielo,
proto jsem se na ten věk ptala, když byli kluci úplně malí, pár týdnů, nebo častěji kakali, tak jsem je samozřejmě taky víckrát přebalovala..Ale dneska to stačí už jen takhle, on fakt stejně jako první syn. každý přebalování strašně vyvádí, nevydrží jen tak v klidu ležet...
 PajaMM 


Re: Re: Re: Re: Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 13:48:55)
Federiko,

souhlasim. Klarka teda pri prebalovani byla k udrzeni:-), ale stejne nam pak stacilo tak 3-5 plen za 24 hodin...
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 13:54:09)
Rendísku, občas dávám i popoliny a ty se teda rozhodně nijak zvlášť často taky měnit nemusí....
Pozoroval mě při přebalování známý, bezdětný a nahlas uvažoval:" já teda nevím, ale můj bratr vysvětlil svýmu synovi-miminku-, že přebalování je proi ně důležitý a on od tý doby leží , ani se nehne...Myslím, že bys mu to taky měla vysvětlit..."
No, asi bych měla....
 Rendísek 


Re: Re: Re: Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 13:49:44)
Tak, u nás to bylo stejné jako u Federikly a Daniely.Když byla dcera miminko, tak to bylo maximálně 7plínek za 24h a pak podle věku míň a míň.Do té doby, než přes den přestala pleny nosit to bylo tak 3-4 za 24h.Od jejích 3týdnů jsem jí dávala jen papírové plenky a také nebyla nikdy opruzená pokud neměla průjem.Nedokážu si představit,že měním plenu 16-20x za 24h.Bože, ta spotřeba.To je jak u látkových,ne?
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 14:51:09)
Federiko,
mě 4 plíny na den vystačí jen v případě, když holka udělá velkou potřebu buď do nočníčku nebo do hodně mokré plíny, kdy bych stějně přebalovala.
Naše frekvence velké potřeby je v ideální situaci 2x denně, ale není výjimkou i 4x i víckrát za den malý boban. A jako na potvoru se jí dělá bobek lépe do suché, právě přebalené plíny (možná je v ní víc místa, nevím :)). Když byla holka mladší (asi tak do 6 měsíců), tak kakala téměř při každém mlíčku.
No a kór holčičku v těch e-e člověk nechávat nechce, já bych v ho*nech taky sedět nechtěla.
Takže já tiše závidím maminkám, kterým stačí na den 6 plín, natož 4.
Nikdy jsem nepočítala, kolik plín za den byl náš rekord, ale tipovala bych si klidně i takových 16 (v době když jsem přebalovala i v noci po každíém mlíčku, páč tam e-e bylo a pořádný).
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 15:02:52)
Ivule,
tak to mám při těch svých bojovnících celkem štěstí...Já je nikdy nenechala v hovínkách, ale oni tuhle potřebu oba pěkně vykonávali pravidelně, jednou denně, po snídani...Přebalila jsem, pak až před obědem, pa jednou odpoledne a jednou na noc...V ideálním případě, samozřejmě, ale většinou to stačí..A nejde mi o šetření, prostě mi připadá, že to stačí a víckrát za den se o ten boj ráda nechám připravit...
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 15:14:05)
Jo, jo, jedno e-e po snídani, tak bych si to představovala :))
No zas na druhou stranu u nás to přebalování docela jde, pouze s výjimkou jednoho krátkého časového intervalu, kdy se holka naučila plazit a při přebalování mi zdrhala, normálně leží. Jo, taky jsme jeden čas přebalovali ve stoje, ale to zase stála na místě a jinak byla v klidu.
 Federika 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 15:21:39)
Sakra, u všech to jde-případně si to nechají i v nejútlejším věku vysvětlit, jen já jsem zkopaná, pokousaná, e-e všude, enormní spotřeba ubrousků a jedno přebalení mě stojí tolik energie, jako hodina v posilovně....
Asi něco dělám špatně....
 Lída,3 kluci a holka 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 18:26:48)
Federiko, nám nejlíp fungovalo následující: bříškem na předloktí, nožičky do umývadla, druhou rukou umýt. Takhle nemají moc možností účinně vzdorovat. :-) U starších pak jedině odchytit, postavit do vany a tam přidržovat. :-(
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 21:55:36)
:))))))))

Ale podle nás to neposuzuj, my máme doma extrémního lenocha. :)
 Kičína 
  • 

Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 13:08:08)
Milá Evo, je mi líto, že jsi si můj názor stáhla na sebe, uznávám, že při troše dobré vůle to jde pochopit i takhle. Původně jsem tím chtěla říci, že bych si připadala jako trouba..., bohužel to vyznělo jinak. Opravdu si nemohu dovolit každý den žehlit, má velmi živá dcera spí přes den tak dvě hodinky celkem v několika intervalech a jinak jsme spolu. I při psaní těchto příspěvků jí mám na klíně. Určitě chápeš, že žehlit se s dítětem v náručí nedá, už jenom proto, abych jí nespálila. K Tvému dotazu na počet plínek musím říct, že jich spotřebuji asi 15 denně, opravdu si nedělám čárky, tak nemůžu uvést přesný údaj. Kolik mě stojí plínky měsíčně, Ti také nepovím, protože to nevím. Plínky jsem si nakoupila v akci za porodné, za 8600,- bylo opravdu hodně balíků, takže stále žiji ze zásob. Věřím tomu, že si to někdo na diskuzi spočítá, je tu hodně matikářů. Tím Tě zdravím a držím palce, aby Ti ta pevná vůle kolem látkových plen vydržela, na jednu stranu je to obdivuhodné.
 nicol-H 


Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 13:12:09)
mila Evo-20plinek mi vystaci na tri dny,nevim jak jsi mohla prijit na to,ze na jeden...to ty bys tech latkovych musela davat aspon 60..
 pobavená 
  • 

Re: Re: Vyjádření názoru 

(10.1.2006 13:21:51)
Milá Nicol, Eva reaguje na Kičínu, která i v papírových plenách přebaluje PO KAŽDÉ POTŘEBĚ. V takovém případě 15 až 20 plen není nijak přehnaných.

Milá Kičíno, jak už tu mnohokrát bylo řečeno, moderní látkové pleny se nežehlí a stačí jich pár kousků. I když pokud přebaluješ po každém ucvrnknutí, tak je ti jejich absorbční jádro na nic a potřebuješ jich hodně kousků.

Milé "diskutérky" - perte se a žerte se! (legrace být musí, i kdyby na chleba nebylo)
 maschul 


Tak ještě jednou pro Kičínu... 

(10.1.2006 12:57:09)
Myslím,že opravdu některé příspěvky čteš špatně a nebo je nechceš chápat...
Nikde jsi nenapsala,jak tvrdíš - slůvko obdivu,nebo uznání k matkám,které používají látkové pleny...přečti si sbůj první příspěvek!
Nazvala si nás otrokyněmi středověkých technik a matkami,co nechávají své děti řvát v postýlkách,zatím co žehlí a perou...

Je jen tvoje volba,jak balíš své dítě a jaké používáš vložky...a to je dobře.Ale tolerance je na místě pro obě strany.A tou Tvůj první příspěvěk neoplýval.
Nechme tedy hádek...možná to chtělo jen zamyšlení a pochopení.
 Matka a tři děcka 
  • 

www.ekoplenky.cz 

(10.1.2006 12:30:47)
Už nevím, kde to tady bylo, ale někdo zde psal o tom, že z ekoplenek posílají vzoreček. Jsou tam moc milí a taky mi poslali. Chtěla jsem tomu dotyčnému poděkovat za dobrý tip.
 Lucka, Andrejka 5, Denis 20 měsíců 
  • 

Čas 

(10.1.2006 17:31:20)
Ahoj holky,

předevčírem jsem objevila tento článek, přečetla jsem si ho se zájmem, i když si myslím, že můj názor nezmění. Mám dvě děti, obě měli jednorázové plenky. Je pravda, že neustále plný koš plen nelze přehlížet, ale pokaždé, když jdeme ven ho vynáším, takže jak někdo psal neotročí mne to ani neobtěžuje. Trápí mne množství odpadu, ale ....

Abych dočetla diskuzi a nečetla jsem zdaleka vše, tak jsem tím strávila včerejší večer a dnešek, když mlaďoch spal. Nedivím se , že pisatelka a její názorové přiznivkyně mají čas na praní plen, protože např. Katka reaguje na přispěvky v kteroukoliv denní dobu, takže buď má extrémně hodné dítě a jak píše maminka jí s domácností nepomáhá, ale určitě ráda pohlídá, což je vlastně stejné. Takže je vidět, že na to čas má.

Já bych ho na to neměla.Já mám babičku pracující, prababičky jsou na tom zdravotně tak, že mi nepohlídají. Peníze na hlídací agenturu nemám a manžel je normálně v práci. Takže veškeré domácí práce dělám s asistencí dětí, nebo když spí. I bez látkových plen peru min. ob den. Nevím, jestli mám děti taková čuňata, nebo jestli je špatně, že je nenechávám chodit špinavé, ale tak 5 praček prádla týdně mám. Pokud převlékám povlečení peru pak i každý den, abych měla vypráno. Víc než jednu pračku nemůžu vyprat, protože pak nemám kde prádlo sušit.

Nestěžuju si, ale jednorázové plenky jsou pro mně poklad a nedovedu si to bez nich představit.

Dcerka byla již v 18 měsících bez plen, prostě si sama začala říkat. Syn si do nočníku jenom učúrne a za minutu se mi vyčůrá na koberec. Prostě jsou každý jiný a tak kupuju plenky.

K diskuzi o látkových vložkách - větší stupiditu jsem fakt neviděla, to jako by jste si nosily spokojeně z práce v kabelce v igeliťáku použité? Připadá mi to nesmírně nehygienické. Ale pokud některá z Vás se tak cítí OK, je to její věc a přeji V8m hodně zdaru.
 Katka 
  • 

Re: Čas 

(12.1.2006 1:18:55)
Ahoj Lucko,
No mám opravdu hodné dítě pořádně ještě ani nebrečel a to má 5 měsíců, vetšinou bych tak často do diskuze nepsala, ale když je to na článek co jsem psala, tak proč bych neodpověděla, mám teď dobrý připojení na net a manža je momentálně v pracovní neschopnosti a tak spolu furt blbnou. No a proto mám čas na ty odpovědi :-)

 Lenka, 27.let, (22.týden-první těhotenství) 
  • 

plenky 

(11.1.2006 14:53:20)
Neboť čekám své první dítě i mě zajímá jaké pleny jsou lepší. Naprosto souhlasím s autorkou uvedeného článku. I já jsem "detailně prohledala" všechny internetové odkazy na téma látkové pleny versus papírové. Od samého začátku těhotenství, razím heslo používání látkových plen kvůli pohodlí a zdraví dítěte a celosvětovému problému jakým je odpadové hospodářství. Po přečtení všech možných informací a diskuzí na tohle téma doufám, že mi tento "postoj" vydrží i po narození našeho drobka. Zatím uvažuji o pořízení plen bambinomio (neboť mě jejich stránky přesvědčily) v kombinaci s obyčejnými látkovkami. Bohužel na netu zatím chybí více informací o zkušenostech s používáním těchto plen od více maminek.(Zatím mi stačí, jak na netu čím dál víc píší o návratu ať už k obyčejným látkovým nebo těm modernějším plenám - typu bambinomio a popolini. Hlavně tedy v cizině.)
Také si myslím, že používání látkových plen závisí na tom,jak jsou dnešní "moderní matky" pohodlné. Mě osobně praní a žehlení nevadí. A stejně jako paní Ilona, Ivča a Pája (příspěvky ze dne 5.1.2006)to odhadem tipuju na minimum práce - cca 1 hodiny. Také si pořád říkám, že když to zvládla moje mamka a to podotýkám, že stavěli dům, bydleli u babičky, která samozřejmě automatku ani pračku neměla a zvládla mě a moji sestru na obyčejných látkovkách, a to jsme od sebe o necelé dva roky, tak já to musím hravě zvládnout také.
 Roman 
  • 

Re: plenky 

(12.1.2006 7:37:56)
Jsem zvědavý, jak změníš názor, až budeš dost silně vyčerpaná nevyspáním a bude na tebe čekat hora prádla na žehlení. Jestli ještě pořád budeš tvrdit, že Ti žehlení a praní nevadí.
 míra,dvě dcery skoro dospělé ,třetí malý prcek 
  • 

Re: Re: plenky 

(15.1.2006 0:42:24)
Nedá mi to se nepřipojit do této obsáhlé diskuse.Máme doma miminko (5měsíců).Ještě před narozením jsme se rozhodovali,zda používat pleny látkové nebo jednorázové.Nakonec jsme se rozhodli pro látkové, bambino mio.
Některé příspěvky zastánců látkových plen mi mluví z duše.Používání jednorázovek není podle mého názoru ani o financích ani o ušetřeném času, ale o pohodlnosti (vím o čem mluvím ,dát pleny do pračky a pověsit je ,zvládnu i já a časově mne to neomezuje ).
 Iva 
  • 

Zajímavé 

(11.1.2006 22:19:12)
Velice mě zaujalo, jak si autorka vše zjistila a spočítala. Já se přiznám, že jsem používala výhradně jednorázové plenky a to hlavně z pohodlnosti. Hlavně tedy u prvního dítěte, to bych praní atd. mohla zvládnout taky, při druhém (jsou od sebe 19 měsíců) už bych to těžko zvládala, i když by to také mělo jít, že? Naše mamky to zvládly taky. Ale chtěla jsem říct, že jsem si také argumentovala tím, že při látkových budu spotřebovávat energii, vodu, prášek na praní a že to určitě v konečném součtu vyjde nastejno. No vidím, že jsem se mýlila a byla jsem líná si to spočítat. Jestli budu mít ještě jedno mimčo, jakože bych ráda, tak budu znovu vážně zvažovat jaké plenky budu používat. Ale už teď si myslím, že to budu přinejhorším kombinovat.
 Adélka 
  • 

pěkná blbost 

(12.1.2006 13:08:54)
Honem na stromy......
 Adélka 
  • 

pěkná blbost 

(12.1.2006 13:10:25)
Honem na stromy......
 Kveta+2003 
  • 

Klobouk dolu 

(13.1.2006 12:11:25)
Tedy autorka si dala neuveritelnou praci, to musim uzna. Soulasim s tim, ze papirove pleny jsou drazsi a naprosto neekologicke. Ja se rozhodla pro papirove a duvodem byla moje lenost a pohodlnost.
Ted cekam druhe mimi, ktere se narodi v kvetnu tzn.slunicko, ktere rychle vse ususi. Budu puziva PoPolini na ktere mam dobre reference.
 Sylvie 24 TT 
  • 

Skládka nebo spalovna? 

(14.1.2006 17:22:58)
Ahoj holky, zajimala by me jedna vec. V nekterem pripevku pisete ze se tuna plenek bude rozkladat 400 let. Ja sama ziju v Praze a mam za to ze se tady svazi odpad do spalovny ktere v dnesni dobe maji jiz maximalni povoleny limit na emise. Nebudu se zastavat jednorazovych plenek protoze jen jejich vyroba zatezuje zivotni prostredi ani spaloven. Jen by me to zajimalo jako doplnujici udaj k dane diskuzi. Predpokladam ze to ma autorka zmaknute :o))) Jinak vsem preji hodne stesti pri vyberu plenek. Ahoj S
 adel 


Re: Skládka nebo spalovna? 

(14.1.2006 23:51:57)
Nemuzu se nepridat ;-)

Spalovna sice vse spali, ale co s tim zbytkem, ktery se nespali? (skvara apod.)

Taky bych rada odkaza na stranky Rosy (www.rosa.ecn.cz), nadavno vydali aktualizovany letacek o plenkach i s cenovym a vubec celkovym srovnanim latkovek vs. jednorazovek.

A taky by me zajimalo, co tedy delaji maminky s tim nasetrenym casem, kdyz ho nevenuji latkovkam? Pro me je to 1 - 2 hod. tydne, tedy ted uz cim dal min. Plenky vesim s detma, pak je max. skladam a pritom si povidame apod. a pere u nas pracka. Asi jde o to vyzkouset si to. Sice jsme vsichni uz z minuleho tisicileti, ale veci se stale meni, a i my "latkari" si zivot usnadnujeme - uz nemusime vyvaret a zehlit, nove kalhotky nam neprotecou (narozdil od mnohych jednorazovek), chlapeckum se neprehreji varlatka, holcickam neslepi stydke pysky, muzeme si dovolit prabalovat casteji behem dne (tedy casteji nez 2 - 3x, jako mnozi mi jednorazovi znami), nemusime premyslet, proc je dite po prebaleni oblepeno kousicky gelu (a co ze to ten absorbcni gel je vubec zac??? - proc by v nem me dite melo vpodstate nepretrzite po cca. 2 roky? to ze bavlna zdravi neskodi, to je uz nekolika generacemi provereno. Ale nasledky jednorazovek a te nadmerne chemie v nich, ty se zacnou teprve pomalu ukazovat (ta muzska neplodnost je vlastne jeden z nich).

Kazdy ma moznost vyberu, ja jednorazovky uplne neodsuzuju, sama je obcas pouziju na delsi cesty. Ale rozhodujme se pokud mozno zodpovedne, vzdyt jde o nase deti.
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Skládka nebo spalovna? 

(15.1.2006 0:12:15)
Milado, vidím tě tady, tak mě napadá, jestli jsem tě dneska neprudila a zároveń si tě dovolím upozornit, že Adel už na holčičky má "slepené stydké pysky":)
 10.5Libik12 


Re: Re: Re: Re: Skládka nebo spalovna? 

(15.1.2006 0:28:41)
Adel, já beru, že ti není jedno životní prostředí a i vím, že dnešní látkovky jsou dobrý, to jsou dost dobrý argumenty a rozumným lidem stačí. Takže je škoda pouštět se do strašení evidentníma no.. řekněme jen hypotézama.

Jednorázovky hrůzostrašné kvality byly k mání i v r. 1985, bralo se to třeba na výlet a bylo to drahý a na
nic.

Dnešní jednorázovky jsou v pohodě, co se týče komfortu mimin, ale ekologický nejsou,už jen ta výroba, když si představím jak extra vyrábí ti makáči od Pampers ta barevná zvířátka na každou plenu. No a plena jako odpad při tom množství..
 maschul 


Myslím že info.... 

(15.1.2006 9:25:07)
..o mužské neplodnosti ve spojení s možným hojnějším používáním jednorázových plen - MLUVÍM O MOŽNÉM DOPADU,NE O 100 % DŮKAZECH - pochází ze zahraničních studií...např.v Německu...
 Líza 


Re: Myslím že info.... 

(15.1.2006 9:27:56)
Studií? A na čem to studovali?
Mužská plodnost se plynule snižuje už přes 50 let. Papírovky se široce používají mnohem kratší dobu a to ještě ty, které byly k dostání před 15 lety, byly úplně jiné - chemicky a prodyšností a tepelně - než ty, které se používají dnes. Jaké studie o tom tak někdo mohl dělat, to mi není docela jasné.
 adel 


re 

(18.1.2006 0:11:56)
Tak mi tahle diskuze prisla pomerne zabavna, a ted je tady nejak ticho po pesine... No uznejte, kazda strana si tu haji tu svou pravdu, nadsena tim, ze ty ostatni konecne osvitila, a ze uz tomu musi rozumet. A stejne se nic nevyresi, nic nevymysli... A sledovanost techto stranek roste a roste.... A nivea se urcite raduje, ze jen tak nevyhodila penize za tu svou reklamu.

Jinak se omlouvam vsem, koho me nazory mohly zastrasit. Urcite jsem to tak nemyslela, jen to tak nejspis vyznelo (zalezi kdo to cte a na ktere strane barikady stoji ;-) )

Ty vyzkumy,jak pise i maschul, se delaly opravdu napr. v Nemecku. V tom zapadnim se papirovky pouzivaji asi 25 let, v tom vychodnim asi tak jako u nas, tedy 15 let. A zjistili, ze kluci ze zapadu maji opravdu vetsi problemy s neplodnosti ci rizikem vyskytu rakoviny (tedy ve varlatech).

Vychazim jen z toho, co jsem si zjistovala, protoze me dana problematika zajima.

Tak se tesim na dalsi prispevky, nebo to snad opravdu ochablo???
 Líza 


Re: re 

(18.1.2006 5:12:06)
No... já jsem svoje napsala, a nenalezla jsem odpověď. Takže znovu. To, že kluci z MDR mají lepší plodnost, by s papírovkama souviselo pouze v případě, že to je jediná proměnná, v níž se NDR a NSR lišily. No... ;-)))
Jestli ta studie byla postavená jak píšeš, tedy lidi, co vyrůstali ve dvou různých státech, pak sem ani odkaz na tu studii nedávej, protože je to metodologická hrubá chyba. Ty dvě studované skupiny se mají lišit co možná POUZE ve sledovaném ukazateli (papírovkách) a ne milion a jednom ukazatelích, z nichž já všechno přičtu na vrbu jen papírovkám, protože se mi to hodí...
Myslíš, že tedy teď už zareaguješ k věci?
 Lucka 
  • 

Spím navíc 1-2 hodiny týdně, to je luxus 

(26.1.2006 14:06:10)
na otázku co děláme my neekologické matky s ušetřenou 1-2hodinami týdně se nedá nereagovat. Já se musím přiznat, že mi tolik času nezbývá. Asi dělám něco špatně. Každý přece má své časové možnosti. Kamarádka má babičku ve vedlejším vchodu kdykoliv připravenou pohlídat, takže má pak čas dělat věci o kterých já (bez hlídací babičky) ani neuvažuji.A pokud nemá být domácnost zaprášeným odkladištěm všeho, co děti a manžel někde upustí, pokud naše strava nemá být složená z polívek v pytlíku a pečiva (takhle jedna kamarádka taky spoří čas, že mimo pytliků nevaří),pokud nechci, aby doma ležely hory prádla na žehlení , tak ta 1-2 hodiny můžu prospat a to je pro mne k nezaplacení. Výše jmenované činnosti většinou s dětmi nedělám, protože když nespí snažím se být s nimi venku, nebo vymýšlet nějaký pro ně zábavný program.
 Lucka 
  • 

Spím navíc 1-2 hodiny týdně, to je luxus 

(26.1.2006 14:07:54)
na otázku co děláme my neekologické matky s ušetřenou 1-2hodinami týdně se nedá nereagovat. Já se musím přiznat, že mi tolik času nezbývá. Asi dělám něco špatně. Každý přece má své časové možnosti. Kamarádka má babičku ve vedlejším vchodu kdykoliv připravenou pohlídat, takže má pak čas dělat věci o kterých já (bez hlídací babičky) ani neuvažuji.A pokud nemá být domácnost zaprášeným odkladištěm všeho, co děti a manžel někde upustí, pokud naše strava nemá být složená z polívek v pytlíku a pečiva (takhle jedna kamarádka taky spoří čas, že mimo pytliků nevaří),pokud nechci, aby doma ležely hory prádla na žehlení , tak ta 1-2 hodiny můžu prospat a to je pro mne k nezaplacení. Výše jmenované činnosti většinou s dětmi nedělám, protože když nespí snažím se být s nimi venku, nebo vymýšlet nějaký pro ně zábavný program.
 adel 


studie 

(15.1.2006 21:46:29)
Ja nechci nikoho strasit, to jen tak asi vyznelo. tohle je stejne takova diskuze na odreagovani se ;-) jeden neco rekne a ostatni se na nej sesypou se svyma "zarucene pravdivyma nazorama" a maji pak dobry pocit, jak tem ostatnim tu danou zalezitost osvetlili ;-))) ja jsem proto neodolala prispet, bavim se tim ;-)))
Jen pro doplneni - studie byly provedeny napr. na Nemcich. Na zapade znaji papirovky uz asi 25 let, kdezto na vychode je to asi jako u nas. A ty rizika neplodnosti, rakoviny a tak pod. tam opravdu zjistili. Ja jsem si jen tyhle informace zjistovala, protoze me to zajima. Nechci s nimi strasila nikomu bych ani neprala, aby to snad byla pravda. Bohuzel je to spis asi smutna skutecnost. a uz jen kvuli tomu, ze to nemusi byt OK svym detem papirovky davam jen minimalne.
Kazdy rodic ma prece svodobu volby.

Tak sem s palbou, uz se tesim, jak me nekdo zase "setre" ;-)))
 Líza 


Re: studie 

(16.1.2006 5:43:28)
No to je právě to, co se ti snažím naznačit. Jednak před 25 lety byly papírovky prostě kus buničiny podložený igelitem, což se rapidně liší ve všech možných sledovaných vlastnostech, které mohou být zdravotně významné, od papírovek užívaných dnes. A dále - máš-li odkazy na ty studie, sem s nimi. Ono totiž v studiích dlouhodobé účinnosti nějakého jednoho faktoru jsou velmi časté systematické chyby, které způsobí, že při "správně" postavené studii prokážeš, cokoli chceš. Takže nestačí si přečíst, že v Německu na vzorku 500 mužů prokázali souvislost papírovek s neplodností, ale je třeba číst tu studii jako takovou.
Protože jak říkám, plodnost se plynuje ( nikoli skokově) snižuje u mužů už přes padesát let. Výskyt rakoviny stoupá taky dlouhodobě. Faktory prostředí, které k tomu přispívají, jsou obecně známé, a přibývá jich. Je metodologicky velmi těžké prokázat, že je tím faktorem plena (zvlášť taková, v níž neochází ani k zapaření, ani k opruzení, která před 25 lety byla chemicky poměrně inertní) a tu metodiku studie by bylo potřeba vidět. Jinak, jak říkám, není problém postavit studii tak, aby zdánlivě prokazovala třeba to, že počet pokakaných plen za týden souvisí s IQ dítěte v 7 letech...
 Jana Čechová,1 dcera 
  • 

Pleny 

(22.1.2006 19:25:19)
Když si myslíš, že budeš mít čas a chuť plenky namáčet, vyvařovat, věšet, sbírat, žehlit tak si pořiď pleny látkové. Uvědom si ale ZBYTEČNOU ZTRÁTU ČASU, který můžeš věnovat sama sobě (nebudeš ho už pro sebe tolik mít) a nebo miminku. Já jsem jednoznačně pro jednorázovky!!!!
 Kačka+Miška+Eli+Anička 


Re: Pleny 

(22.7.2006 18:45:51)
Jani,

tvůj příspěvek jsem našla až teď :o).

Takže můžu-li shrnout naše plínkování po roce tak látka jednoznačně vede.

1,Pampersky mají dost značnou nevýhodu a to je protékání, to se mi v látce nikdy nestalo.

2, Za ten rok se výběr plenek značně rozšíl

3, Naše naprostá spokojenost je i co se týče praní, pereme bežně na 40°C, občas na 60°C a na 90°C jen párkrát.

4, Byli jsme i na dovče (spíš prodloužený víkend) s látkovkama a v pohodě. Jen se nějak nemůžu zbavit zbytku jednorázovek, protože je mám doma také pro případ nouze, mám je doma už od ledna a mám tam ještě tak asi půl balíku. A Nechci je Miškovi ddávat jen proto abych se jich zbavila následuje totiž druhý den krupička nad pindíkem.
 Jana Čechová,1 dcera 
  • 

Plenky,aneb jak jsem vybírala 

(22.1.2006 19:26:27)
Když si myslíš, že budeš mít čas a chuť plenky namáčet, vyvařovat, věšet, sbírat, žehlit tak si pořiď pleny látkové. Uvědom si ale ZBYTEČNOU ZTRÁTU ČASU, který můžeš věnovat sama sobě (nebudeš ho už pro sebe tolik mít) a nebo miminku. Já jsem jednoznačně pro jednorázovky!!!!
 JanaG, syn 4, dvojčata 1,5 
  • 

jenodrázovky 

(25.3.2006 16:05:02)
Jedna moje kamarádka začala pro svou novorozenou dceru používat prací pleny Popolini, tak hledám na internetu, co je na nich tak skvělého. Našla jsem Váš moc zajímavý článek.
Protože mám z druhého těhotenství dvojčata, ani mě nenapadlo uvažovat o bavlněných plenách. Potkávám na ulici starší dámy, které mi svěřují, že měly před 25 lety dvojčata a denně vyvařovaly a žehlily 100 plínek !!!!

A s tou ropou bych si hlavu nelámala. Víte, kolik je jí v umělých vláknech, v podprsenkách a kalhotkách, v pleťových krémech (petroleum)! To bychom se museli zbláznit....
 zuzkasim 


Moje zkušenosti 

(20.4.2006 9:55:28)
V těhotenství jsem čistě náhodou zabrousila na nějaké strány ohledně možností i jiných než papírových plenek. Děsila mě představa, že bych denně plenky vyvářela a žehlila jako moje mamka, ale reklama tvrdila, že toto není při moderních bavlněných plenkách nutné. Pátrala jsem ve svém okolí po zkušenostech, něco jsem našla na internetu a nakonec jsme se s manželem rozhodli koupit balíček od Bambinomio. Známí i rodina nás považovali za blázny, ale nedali jsme se a nelitujeme. Syn má 9 měsíců, bavlněné plenky používám téměř pořád kromě měsíčního pobytu v nemocnici a týdne na horách. Na víkend k rodičům a celodenní návštěvy beru papírovky, k doktorům a kratší návštěvy normálně bavlněné. Relativně vysoká byla počáteční investice, koupili jsme balíček od narození až po nočník za asi 6 tisíc (v ceně jsou gatěčky i plenky) - ale pečlivě si zapisuju počet praní a vypadá to, že už se nám ty peníze jakoby vrátili (koupí papírových bychom teď utratili asi 7 tisíc). Že v tom není započítaná moje práce? Papírovku jdete vyhodit do koše - já do kýblu v koupelně, jednou za tři dny je naházím do pračky, dám bezfosfátový prášek, nastavím kolečko, zmáčknu čudlík - to je fakt fuška:-). Po 2 hodinách jdu věšet - cca 5 minut práce. Suché posbírám a poskládám, to je asi tak to nejpracnější, protože si je skládám rovnou do "tvarů" jak je potom vkládám do gatěček. Nežehlí se! ani se to nesmí! Až teď jsem se dověděla, že by možná stačily jen ty gatěčky a do nich klasické bavlněné plenky, ve kterých každá z nás vyrostla, investice je potom ještě výrazně menší. Na dotaz co s bobkem odpovím jednoduše. Půl roku (kojení) jsme to pod tekoucí vodou spláchli do umyvadla (mamka to tak prý taky dělala), po příkrmech přidávám do plenky separační vložku. Bobek zůstane (aspoň jeho velká část) na ní, takže vezmu a hodím do záchodu (separační vložky od Bambinomio záchodem projdou a rozloží se, např. Aničky ne, ty se musí vyhodit do koše!). K rozhodnutí používat bavlněné plenky nás vedly 2 důvody: ekologické (nejsme žádní šílenci, ale co je v našich silách, to děláme, např. třídění papíru, plastů, v obchodech si neberu igeliťáčky když to není nutné apod.) a taky finanční. V plánu je i druhé mimčo a tam už nebude žádná počáteční investice, plenky máme doma, takže jen náklady na praní. Kdo by chtěl víc informací, ať se klidně ozve na mail (zuzka.sim@centrum.cz), vím, jaké to bylo, když jsem marně sháněla inf.já, takže ráda poskytnu.
 Dalharian 
  • 

látkové plenky? - ROZHODNĚ 

(30.4.2006 17:37:47)
Má zkušenost s látkovými plenkami je pouze pozitivní. Již během těhotenství jsem pro kombinaci Popolinky a BambinoMio byla rozhodnuta. Po dvou měsících jejich používání bych neměnila, ať už z ekologického hlediska, tak i z hlediska pohodlí svého mimča. Je sice pravda, že látkovky měním tak 10 za den a na noc po prvním kojení dávám jednu pampersku kvůli prokopání prdíků, ale vyžehlení těch 10 plenek mi denně zabere cca. 10 minut. Vše je pouze o přístupu.
 Eva21546 


díky za článek 

(22.7.2006 18:09:03)
Ahoj, děkuji za velmi pěkný a jistě pracný přehled informací a rad. Eva
 Mirka 
  • 

Látkové pleny 

(30.12.2008 15:28:57)
Tak já používám látkové pleny od narození své dcer tj. skoro 9 měsíců. Špinavé pleny skladuju na sucho v kýblu. Separační plínka mi zachytí stolici. Dokud jsem jen kojila, nemusela jsem plenky vůbec máchat, protože se vše vypralo nebo se skrvrny vybělily na denním slunci. Teď přikrmuji a stolice je tuhá, tak ji zachytí separační plenka. Občas je stolice řidší a při přebalování se dostane na penku, tak musím máchat. Ale to je tak jednou do měsíce a zabere mi to asi 5 minut.
Peru jednou za 3 dny a to mi pleny zaberou jen půl pračky a zbytek doplním pstatmé, prádlem. Naplnění pračky mi zabere 5-10 min., pověšení prádla 15 minut až půl hodiny a sklizení a poskládání prádla je otázkou max. hodiny. Plínky nežehlím (žehlila jsem jen v šestinedělí). Takže během týdne příjdu maximálně o necelé dvě hodiny. Opravdu nemám pocit, že bych trpěla nedostatkem času. Já mám i s látkovkami (a bez myčky nádobí) na sebe víc času, než když jsem chodila do práce, kde jsem trávila 8,5 hodiny + 1,5 hodin cesta do práce a zpět (počítáno dohromady). A přitom mám domácnost čistou (máme 3+kk). Navíc moje dcerka je docela šídlo a obracet, lozit a sedět se naučila asi o měsíc dřívě, než většina ostatních dětí. Tak jsem musela velmi brzi dcerku hlídat a honit po pokoji, když se mi kutálela tam, kam neměla. Teď lozí a už stojí, tak očekávám, že brzy začne chodit. A přes to všechno mám dost času i na sebe a nemám pocit, že bych nestíhala. Tak si opravdu nemohu stěžovat na to, že by mne praní plen okradlo o nějaký čas.
Opruzeniny dcera měla jen z papírovek, a to jen asi první 3 měsíce po porodu (tak jsem se jim vyhývala). Nyní, když přikrmuji, se ji udělají opruzeniny jen ze stoličky, když ji delší dobu nepřebalím (např. v noci). Ale to druh pleny neovlivní, protože má stoličku na zadečku v obou případech.
Cenově mne to se všemi dalšími výdaji(v kombinaci s papírovkama)vyjde asi tolik jako mou sestru, která kupuje papírovky za 2,5 kč jednu. Ale je fakt, že asi polovinu plenek a plenkových kalhotek jsme dostali pod stromek jako dárek od rodiny. Jen mne překvapuje ta pořizovací cena papírovek, které kupuje má sestra. Ať se snažím jak se snažím, nedokážu tady v Brně sehnat plenky pod 4 kč. a za tuto cenu už vyjdou papírovky dráž, než kdybych si všechny látkovky platila sama. Předpokládám, že bych tak levné pleny mohla taky sehnat, ale musela bych obcházet spoustu obchodů a vyhlížet různé akce. A to je zase ztráta času pro mne. Jenom když jedu s dcerou do centra na cvičení a cestou se stavím do nejbližší drogérie a potravin, tak mi to zabere půl dne. Kdybych měla obcházet hned několik obchodů a hledat levné papírovky, tak tím zaberu celý den. A to je oproti dvěma hodinám, které věnuji praní a skládaní látkovek, dost velký rozdíl.

Stručně řečeno: Pokud se člověk snaží, může srazit použití látkovek i papírovek na minimální cenu. V obou případech to vyjde nakonec na stejno. Rozdíl je pouze ve způsobu jakým to udělá. A každému vyhovuje něco jiného.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.