| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Londýn 7.7.2005

 Celkem 88 názorů.
 Věra S. USA 
  • 

Sobecky se raduju 

(8.7.2005 1:55:50)
že jste s mužem v pořádku.
Asi to nebudeš mít ve škole lehké v nejbližší době. Nikdo z nás není připraven odpovídat i větším dětem na všechna složitá PROČ, která na tebe asi čekají...Myslíme na Tebe a Tvoje malé svěřence...Přečti jim třeba o malé Jane, dceři Wendy z Pater Pan...
A poteš je i za nás... Věra S.
 EvčaK 


O terorismu 

(8.7.2005 9:47:12)
Aleno, jste v centru dění, prožíváte vše mnohonásobně více, než my tady v Česku. Je mi moc líto, co se stalo. Terorismus považuju za svinstvo. Dovedu si představit tu bezmoc, vztek a smutek, co prožíváte. Přidávám se k Tvému přání, aby Bůh pomohl zmírnit všechen žal a uzdravil zranění. Nejen ta fyzická, ale i v srdcích lidí.
Určitě i Česko může být terčem teroristů. Teď v nejbližší době asi ne. Ale názor většiny Čechů na terorismus a akce proti němu je znám. I účast Čechů na podobných akcích. takže opatrnost je určitě na místě.
Nejvíc si při takových událostech uvědomuju, jak je smutné a nanejvýš zbytečné, že malé děti, které by si měly užívat naivní sladkosti dětství, se musí setkat s tvrdou realitou. Všude na světě. Ať už jde o země, kde se hladoví, kde jsou děti prodávané na otrocké práce nebo sexuální hrátky či na orgány. Každé zneužití a svévolné znehodnocení lidského života je strašné a zaslouží si ty nejvyšší tresty.
 Bozka,bezdetna 
  • 

Re: O terorismu - boha sem neplet 

(8.7.2005 15:43:10)
Ahoj Evco,

no mozna si pomyslis, ach jo to zase pise jeden tvrde ateisticky Cech, ktery nema vrozenou mentalitu verit v boha, ale at mi nekdo skutecne vysvetli [z vericich], jak muze buh neco takoveho dopustit jako se stalo vcera v Londyne a dalsi svinstva ktere se na svete deji. Ty pises a chces aby buh ochranoval ty kteri se stali vcera obetmi a zaroven potrestal ty kteri to zpusobili, ale proc to teda vubec ten buh dopustil zabiti NEVINNYCH lidi.
Ja nechci opovrhovat respektem vuci nabozenskym skupinam, {ostatne muj manzel je Ind a verici take je a zijeme tak nejak vice nez spokojene}, ale vzdyt prece neni biologicky, fyzicky, vedecky a dokazatelne mozne ze buh je, ono je fakt, ze je pohodlne nekoho ci neco mit a na nekoho se spolehat ci vrhat vinu. Za celou historii lidstva nebyl ani jeden jedinny vedecky dokazany dukaz o existenci boha. Vem rozum do hrsti, vdyt to prece neni mozny, aby existovala nadprirozena sila.
Nadruhou stranu musim uznat ze by to bylo super kdyby nad nami nekdo byl a drzel nad nami ochrannou ruku a pecoval o vsechni lidi na planete stejnym nerozdilnym zpusobem.
 Jana 
  • 

Re: Re: O terorismu - boha sem neplet 

(8.7.2005 16:28:38)
Božko, o existenci Boha se můžou lidi dohadovat donekonečna. Není to o důkazech, ale o víře. Dokud neuvěříš, nepochopíš.
 Bozka 
  • 

Re: Re: Re: O terorismu - boha sem neplet 

(8.7.2005 17:36:15)
A co mam delat abych pochopila a uverila.Ja se vazne snazila uz nekolikrat v zivote.

Opet jsem se nedozvedela odpoved na otazku Proc buh tresta nevinne lidi a deti, kteri nikomu nic spatneho neudelali, prece se rika buh miluje kazdeho, tak proc dopousti svinstva na svete. Kdyby buh byl tak muluje a ochranuje kazdeho, ne? {zvlaste chudaky deti trpici nemocemi a hladem}

Jeste chci podotknout ja nechci v zadnem pripade nekoho popudit nebo kritizovat nabozenske skupiny, ja sama pracuji v kolektivu kde prevladaji dost silne nabozensky orientovani lide a jsou to ve vetsine pripadech chytri a mili lide, ja to jen zkratka chci pochopit,avsak na zaklade niceho me to pochopit nejde.
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Re: pro Božku 

(8.7.2005 23:00:07)
Nedá se na to tak jednoduše odpovědět. Taky jsem se mnohokrát v životě snažila "uvěřit v Boha", asi tak od 13 let, ale nějak mi to nešlo. Srdce chtělo, ale hlava nějak nemohla. Ono to přichází postupně.
Pamatuju si na stovky svých diskusí s věřícími - neplodných samozřejmě, oni mi to nemohli předat, nemohli mě obrátit. Odpovědi byly nedostatečné, nikdy jsem se od nich nedozvěděla, co jsem chtěla vědět.
Teprve víc jak po 15 letech hledání začínám v posledních pár letech i nalézat odpovědi na svoje otázky. Nedá se to napsat v krátkosti.
Stručná odpověď (se kterou jistě nebudeš spokojena, ale promiň, na nějakou takovou diskusi tu místo teď asi není): Člověk /lidstvo/ dostal do vínku svobodnou vůli a ta byla v minulosti mnohokrát zneužita. Proto je ve světě utrpení - tuto verzi lze ale "přijmout" asi jen pokud bereš v úvahu možnost více životů, možnost reinkarnace. Taky jsem se o tom nikdy nepřesvědčila, ale taky mi ji nikdo nedokázal vyvrátit. Věřím, že to je prostě MOŽNÉ.
Nevinné oběti teroru mohou splácet dluh, který vznikl v nějakém minulém životě. Chápu, že to někomu zní naprosto šíleně a bude mě mít za cvoka.
Prosím, poslušte si případně. V žádné sektě ale nejsem.
Dodám jen, že kdyby se taková tragédie (ztráta někoho blízkého) stala mně, nevím, jak bych se s tím vyrovnala. Určitě velmi těžko. Ale jistě lépe, než kdybych v tuto možnost nevěřila.
Omlouvám se za delší odbočku. Tímto vůbec nechci říct, že beru na lehkou váhu lidský život a něco tak hrozného, co se teď stalo.
 Jana 
  • 

Re: Re: pro Božku 

(8.7.2005 23:20:17)
Ester, věřící jsem, ale v reinkarnaci nevěřím, vnímám duši jako neopakovatelnou a jedinečnou, chápu však Tvůj příspěvek.

Obracet nikoho na víru nelze, je to duchovní cesta, tím si musí projít každý sám.
Nevěřím že nevinné oběti by měli cokoliv odčinit, je to neštěstí a primitivismus, hnusná vražda.
Kdokoliv,kdo se teroristů zastává, zaslouží stejné odsouzení, bohužel i tací zde jsou.

Zcela souhlasím s tím co píšeš o svobodné vůli, člověk jí má, má svědomí, a může se rozhodnout sám, jak naloží se svým životem.
Nejsme loutky, jsme odpovědní každý za své skutky, ten život je o svobodných rozhodnutích a lásce k lidem.
Bohužel, te nenávisti je mezi lidma mnoho, tomu říkám "peklo", ne nějakýmu čertu z pohádek.
Snad nezvítězí.
 Anna 
  • 

Pro Ester 

(10.7.2005 16:23:59)
Neboj, nejsi sama, ja se po x letech taky dopatrala sve "viry", taky verim v reinkarnaci. Verim v moralitu cloveka, kazdy ma pravo verit cemu chce, ale myslim, ze nema pravo ublizovat jinym, to si kazdy take svobodne rozhoduje.
 Lada 
  • 

Re: Re: O terorismu - boha sem neplet 

(9.7.2005 15:37:50)
Božko, k tvé otázce - proč to utrpení Bůh dopouští a jak se na to může dívat - ale toto vše dělají lidé,ne on.Já myslím, že jemu je z toho dost úzko(slabé slovo),ale jelikož máme svobodnou vůli a nejsme loutky v jeho rukou,tak se rozhodujeme sami a jak vidíš -takto to mnohdy dopadá.On nám dal jakýsi "návod" jak žít, je to nabídka,ne příkaz(máme svobodnou vůli) - v desateru, pak v tom co řekl Ježíš,...ale kdo nechce,tak žije podle svého ega. Můžeš si také představit situaci v dopravě:Také tam existují pravidla silničního provozu,která musíme dodržovat.Kdo je nedodržuje,ohrožuje sebe a ostatní.Ostatně vidíme to denně na vozovkách - tolik neštěstí.Proč?Protože člověk nedodržuje pravidla,ne Bůh.Jaktože je pak tolik lidí,kteří jsou schopni své chyby svalovat na ňho? Je to jakoby malý kluk rozbil kopačákem někomu okno a pak se pohoršoval, jakto že si ten soused dovoluje mít to okno rozbité.
A k otázce - že existenci Boha ještě nikdo nedokázal-ti můžu říct,že nikdo ani nedokázal jeho neexistenci.Ale myslím, že člověk, který se kolem sebe pozorně dívá, tak k určitým závěrům dojde sám - zákonitosi v přírodě, zázrak života,vše má svůj řád,....je to na dlouho.A druhá věc je pak ještě uvěřit srdcem.to už je ale dar od Boha.není to v naší moci.My se tomu můžeme jen otevřít nebo zavřít.tak to už je ale vážně na dlouhé téma.Ať se ti daří.
 Jana 
  • 

pěkně... 

(9.7.2005 17:23:11)
Pěkně jsi to napsala, naprosto s Tebou souhlasím. To zlo dělají lidé, Bůh jim to jednou spočítá.
 Alena Damijo 


Naprosto jsi to vystihla 

(9.7.2005 19:11:34)
Presne tohle jsem mela na mysli, diky. :)
Jenom jsem chtela dodat pro ty, kdo se snazi uverit - modlete se: "Boze, jestli jsi, tak se mi dej poznat." A On to udela.
 Anna 
  • 

Re: Naprosto jsi to vystihla 

(10.7.2005 16:34:45)
Aleno, ja uz jsem tohle zkousela xkrat ze poslednich 15 let. Jeste nikdy se mi "nepoznal", ale dospela jsem k jinym zaverum, vecem, kterym verim, a to se mi hodne ulevilo a jsem spokojena.
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Re: Re: Naprosto jsi to vystihla 

(10.7.2005 22:19:59)
Ahoj holky,
ono to není moc k tomuto smutnému tématu (článku), ale stejně neodolám a ještě odpovím na to, co jste napsaly ;)
Anno, prožívám to opravdu podobně jako ty - v posledních letech čímdál větší jistota, není to ještě 100%ní, ale sílí. K tomu prostě sleduju život - některé věci (konkrétně i v mém životě) prostě nejsou náhoda... Takže je to trošku "obrat", jsem původně z "přírodovědecky/ tj.materialisticky" smýšlející rodiny, kde byl Bůh už generací babiček zapomenut.
Reinkarnace - beru ji jako možnost, které jsem nakloněna, ale nijak zvlášť se nepídím po důkazech. Hodně jsem četla kdysi dávno Moodyho a pod., pak dlouho nic, nově mě zaujala daleko hlubší kniha Maďara Pétera Muellera "Had a kříž", vyd. letos Santal, kde se o tom mj. moc pěkně píše (koupit lze i na: http://santal.hyperlink.cz/ ).
Není podstatné mít pro vše hned důkaz, důležitější je být otevřený a nic předem nezavrhovat, ani ale hned nekriticky nepřijímat.
Dobrou noc, přejme si hodně světla a lásky - teď hlavně těm, co nyní nedobrovolně odešli ze světa a těm kdo je oplakávají...
Věřím, že "síly světla" nakonec ve světě převládnou, i když to asi bude ještě nějakou dobu trvat...
 Anna 
  • 

Re: Re: Re: Naprosto jsi to vystihla 

(12.7.2005 20:54:16)
Ester, to jsi napsala moc hezky.
 Bozka 
  • 

Re: Re: Naprosto jsi to vystihla 

(11.7.2005 0:55:05)
A ja take doufam ze se mi ulevi a pochopim nekdy nepochopitelny svet a lidi kolem nas, kteri z naprosto pro me nepochopitelnych duvodu dokazi zabit. Snad to nebude dlouho trvat.
 Bozka 
  • 

Re: pěkně... 

(11.7.2005 0:49:50)
No jo, zlo delaji lide, ale ne vsichni, na svete je dost osklivych lidi se silenymy umysly, avsak na druhou stranu existuji spousta slusnych lidi, v ktere verim ja, a ty nikomu nic neudelali, tak proc ti museji trpet, proc prave tyto slusne lidi Buh neusetri a neochrani. Nicmene prispevek je moc zajimave cteni.
 Jana 
  • 

Re: Re: pěkně... 

(11.7.2005 10:59:58)
Jo Božko, úplně Tě chápu, taky se na to ptám, ale ti lidé, kteří trpí a jsou nevinní před Bohem, dojdou království nebeského. A jak se píše v Bibli: .. to oko nevidělo a ucho neslyšelo jaká krása tam lidi čeká...
Víš před pár lety přišla moje sestra domů a brečela. Brečela štěstím, že našla Boha. A od té doby je úplně v pohodě, jasně že má starosti a trápí ji ta hrůza ve světě, ale modlí se za všechny trpící a ona VÍ, že to utrpení stojí za to aby se člověk do toho království dostal, tam si všechno vynahradí ve věčném životě. Taky bych si přála najít Boha, ale moc se mi nedaří. Zatím se nemůžu smířit s tím, že by Darwin neměl pravdu:))
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Re: Re: Re: pěkně... Darwin... 

(24.7.2005 0:31:07)
Jani, já myslím, že Darwin měl Z VELKÉ ČÁSTI pravdu. Evoluce reálně existuje. Tam jde jen o to, jestli ŽIVOT JAKO TAKOVÝ VZNIKL NÁHODNĚ. Dřív mi připadalo, že jo, dnes si myslím, že ne. Viz výše...
Jo a pro Božku - mám jasněji než dřív, ale ze zla mi taky samozřejmě bývá úzko, a jak! (teď opět Egypt, stačilo jen si pustit rádio, jiná média ani nemám chuť sledovat... Jen můžem doufat a něco pro to dělat...)
 Bozka 
  • 

Re: Re: Re: Re: pěkně... Darwin... 

(25.7.2005 22:52:07)
No tak ted uz ani komentovat Egypt nebudu pac to nema cenu. Zkratka des a bes. Kam to jenom vsichni spejeme.
 Bozka 
  • 

Pro Ladu 

(11.7.2005 0:45:01)
Ahoj Lado, tak dnes jen v kratkosti, dekuji za velice zajimavou uvahu, ne ze by me to naucilo v minute verit, faktem vsak je ze to co jste napsala rozhodne stoji za zamysleni, rada si o takovych vecech povidam, je to skutecne na dlouhe povidani. Prirovnani k doprave na silnici je asi zatim nejblizsi pokus o vysvetleni, ktery jsem doposud slysela. No ale v prvni sekunde me napada, ze je preci jenom rozdil mezi neumyslnou nestastnou nehodou a mezi umyslnym hromadnym zabitim, ktere nekdo schvalne planoval nejakou dobu dopredu s dosahnutim maximalniho poctu mrtvych, zranenych {jak fyzicky tak i na dusi}. A jestli se Buh na nas opravdu diva, tak souhlasim s tim, ze musi dost trpet.

Tak zatim a opet napiste, prosim.
 Rebel 
  • 

Shrnuto.. 

(11.7.2005 12:11:31)
Náboženství/jakékoliv/-historie,současnost-fanatismus.

Ve jménu boha - vraždy,atentáty,házení bomb na lidi pod zástěrkou demokracie a víry.Jak jednoduché se schovávat za někoho.
 MirkaEyrová 


Re: Shrnuto.. 

(11.7.2005 15:51:01)
Hmmm... Všechno se dá zneužít. To není o víře, ale o lidech. Zlí, sobečtí lidé dokáží udělat ze sebelepší myšlenky svinstvo.
Nesváděj to na víru. Víra milionům lidí v historii pomohla přežít zlé časy, které - nenastolila víra, ale zlí, sobečtí a nafoukaní fanfaróni. A tisícům lidí víra v historii pomohla udržet svoje myšlenky a činy jako nesobecké, obětavé a láskyplné - a určitě mnohým zabránila i ve zločinech.
Jsem ateista, ale znám lidi, kterým víra pomáhá prožívat život jako krásný a plnohodnotný, aniž by se snížili k využívání neférových prostředků.
Každý věřící není fanatik; není to o dogmaticky dodržovaných postupech - ale o síle, kterou prostřednictvím víry získávají na to, aby mohli přečkat bez ztráty naděje i ty horší a nejhorší události života.
M.
 Pavla3 


Re: Re: Shrnuto.. 

(13.7.2005 8:08:22)
Ahoj Mirko,
velmi se mi líbí tvé přípsěvky a většinou s tebou souhlasím. Stejně tak v tom co jsi napsala, ale zapomělas na jeden zásadní rozdíl. A to mezi vírou a náboženstvím.
Já jsem ateista a darwinista a skoro všichni mí přátelé a známí. Zkrátka znám velmi málo skutečně věřících. Skoro všichni mí známí vč. mě (ateisté) mají také svou víru věří v nějakou vyšší moc. Asi nikdo není absolutně bez víry (přinejmenším věří sami v sebe - taky víra). I já nemám absolutně jasno. Jenom odmítám přijmout jakoukoli teologii založenou, nezlobte se všichni "skutečně věřící" na dogmatech - nikdy nedokázaných, ale naopak postupem času velmi pomalu vyvracených. Nebezpečí je právě v tom, že náboženství a církve jako instituce jsou nositeli dogmat, a pokud s nimi někdo nesouhlasí, je automaticky považován za nepřítele. Proto existuje také tolik náboženství, církví a směrů. Jen ateismus je jen jeden :-).
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Shrnuto.. 

(13.7.2005 12:23:56)
Pavlo, máš pravdu, že víra a víra v Boha jsou dvě rozdílné věci. Věřit se dá i "jen" tomu, že se člověk vyléčí z těžké nemoci, že se probere z kómatu atd.
Tak samozřejmě já tu měla na mysli víru v Boha.
Víš, třeba jsme se švagrovou, která je křesťanka, polemizovali o tom, co to byl ten první hřích, kvůli kterému byli Adam a Eva vyhnáni z ráje. Podle mé matky, tak jak byla vychována, byl prvotní hřích sex. Podle toho, jak mne život učil, nabyla jsem dojmu, že tím hříchem bylo Poznání: rozum, vědomí: především Vědomí, že každý jednou zemřeme, a strach ze smrti ještě dlouhé roky před aktem úmrtí; to zvířata nemají, a proto si žijí jako v Ráji, říkala jsem si. To, že člověk začal myslet, a poznal i tudíž strach ze smrti, bylo oním vyhnáním z ráje. A když jsme o tom se švagrovou mluvili, pravila, že ani jedno není před Bohem hřích. Bůh nás stvořil i s tím, že budeme holdovat erotickým radovánkám, má radost za nás, když dokážeme něco nového objevit a vymyslet. Prvotní hřích je úplně jinde: je to prý skutečně "jen" v tom, že NĚKDY je třeba poslechnout (boží přikázání) a NEPTAT SE PROČ. Ale tohle člověk nikdy moc neuměl - byl vždycky tak sebevědomý, že si myslel, že když Bůh řekne NE, ale už neřekne důvody, že ten zákaz může klidně přestoupit - že je chytřejší než Bůh, protože on přece nevidí žádný důvod PROČ neudělat to, co mu Bůh zakázal. Jinými slovy řečeno - člověk má pocit, že má vládu nad sebou, svým životem - a to je hrozný omyl, protože Bůh může kdykoliv člověčí záměr zmařit z nějakého, v tu chvíli nepochopitelného, důvodu. Takže dokud člověk nepochopí, že určité věci řídí Bůh, a bude tak pyšný, že si bude myslet, že jen on sám rozhoduje o svém osudu, tak se nikdy nedostane zpět do Ráje...
Jsem v podstatě ateistka. Teď se budu trochu rouhat, ale já Bohu nemůžu určité věci zapomenout, takže o nějaké víře křesťanské nemůže být ani řeč. Ale v tom, co mi švagrová řekla, vidím jak "nespravedlnost" boží (to je ta má člověčí pýcha:-)), tak i kus velké pravdy. Už dávno například vím, že mé síly ani zdaleka nestačí na naplnění mých cílů a plánů - každou chvíli se dostávám do situací, kdy jsem "sražena na kolena" a sama svými silami nezmůžu vůbec nic, jen musím čekat - čekat na příležitost - a té se pak zase chytit a zkoušet dál pídit se za svým cílem.
Co jsem tím chtěla říct? Že někdy, i když je člověk ateista, i to přemýšlení o určitých základních principech náboženství, může obohatit - může dát nějaké podněty k přemýšlení, může poskytnout pomůcku k pochopení některých na první pohled nesmyslných, nespravedlivých a nepochopitelných zákonitostí života. Což ovšem nebrání tomu ateistovi zabývat se i zákonitostmi daleko tvrdšími - třeba pochopením, proč se příroda dopouští takových věcí jako jsou tsunami. Jsem v podstatě mírumilovný člověk s hodně vyvinutým sociálním cítěním. Kdybych měla stamiliony na účtě, zcela jistě bych ty peníze využívala i k dobročinnosti, podpoře chudých a nemocných - protože prostě cítím v sobě potřebu pomáhat druhým. - Ale když od této "lidské" soucitnosti odhlédnu, ozve se ve mně totální skeptik, který souhlasí s jakýmsi cynickým filozofem - že všechna hromadná úmrtí při válkách či epidemiích jsou v podstatě zoufalými pokusy Matičky Přírody udržet na Zemi rovnováhu. Že tsunami je taková rákoska na zhýčkané zadečky světových boháčů, aby se trochu chytili za nos a nemysleli jen na svá tučná konta, ale i na chudé domorodce. Že terorismus je trest za to, že určité státy podpoří zbrojení jiných států, aby se zabránilo třetí straně v nějakých vítězných akcích...
Cynické? Tvrdé? Snad. Ale když se porozhlédnete, copak si lidstvo zaslouží nějaké útlocitné zacházení? Vždyť lidi sami dělají tak sobecké věci, tak rádi se zásobí penězi a pohodlím, tak rádi myslí jen na svůj prospěch a přežití ostatních nevnímají... Stačí se podívat na rozhodnutí našich státníků či správců našich měst a obcí a kriticky je zhodnotit: dělají rozhodnutí ve prospěch široké veřejnosti, anebo za tím stojí zájmy "něčí" kapsy?...
M.
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Shrnuto.. 

(13.7.2005 12:43:15)
Možná snad bych měla dodat ještě něco. Něco, co vidím jako záchranu pro lidstvo jako celek.
Myslím, že pokud pocítíme, že je něco nesprávné, nespravedlivé, že bychom měli každý sám za sebe směřovat k tomu, abychom - každý sám za sebe - nějakým způsobem přispěli k nápravě, k odstranění příčin nespravedlnosti, nebo ke zmírnění následků. Každý z nás by měl nějak přispět k tomu, aby lidstvo směřovalo blíž k lidství. Ne každý má miliardové účty, z jejichž úroků by mohl hravě dotovat stavby nových bytů pro oběti tsunami - ale ti, kdo je mají, by měli sami sebe zušlechťovat k tomu, aby svým bohatstvím právě tak nějak přispěli pro lepší život jiných. Kdo nemá peníze, ale šikovné ruce, může třeba někam jet na brigádu a vlastníma rukama pomáhat zaplaveným městům odklízet rumiště a stavět nové domy. A kdo nemůže ani to, ani to, měl by se aspoň snažit vychovávat své děti k pocitům soudržnosti, empatie, vcítění...
M.
 Pavla3 


Re: Re: Re: Re: Re: Shrnuto.. 

(13.7.2005 19:45:47)
No Mirko, nezbývá mi než opět s tebou souhlasit a opět něco dodat. V tvé odpodědí nesouhlasím jen s použitím "velkého B" u slova bůh. To vnímnutí toho rozdílu vidím ještě kosek jinde: Myslím, že je rozdíl věřit a věřit a ztotožnit se s nějakou církví jako institucí.
Až budeš zas polemizovat se svou švagrovou zeptej se jí jak se může ztotožnit s tou konkrétní církví jako institucí (neptám se na víru tu bych pochopila). Já totiž odmítám apriori uvěřit v boha, který si jako svoje zástupce na zemi vybere lidi, zejména v nejvyyšších funkcích, kteří podle těch přikázání nežijí. Někteří z nich dokonce velmi okázale. Teď nemluvím jen o katolíkách. Nějak mi pořád nejde přijmout člověka, který hlásá pokoru, službu bohu, morálku, pomoc blžnímu atd. a přitom jezdí v posledním modelu BMW. Já bych mu neměla zazlé, to že na nás čas od času posílá hrůzy, ale třeba to, že dopustí aby se vraždilo v jeho jménu.
Mě to přijde kapku jako naivita miloučké mladé poslankyně Kateřiny B.,která vysvětluje lidem, že komunismus je přece velmi dobrá ideologie, protože chce spravedlnost, rovnost, nechce aby se obohacovali jedni na úkor druhých a přitom opomíjí existenci Stalina nebo Kim Irsena.
Zeptej se švagrové, kde berou oni velmi autoritativní, sebevědomí a nafoukaní muži jistotu, že právě oni jsou ti vyvolení, kteří mohou interpretovat přání boha na zemi?
To je v kostce to co mě bere tu víru v boha.
P.S. Pokud bych z nějakých důvodů byla nucena zvolit nějaké náboženství byl by to pravděpodobě budhismus - je velmi mírumilovný a jeho představitelé skutečně žijí tak jak káží. :-)) Doufám, že se ještě k této diskusi vrátíš (moc mě to baví) Ahoj Pavla
 MirkaEyrová 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Shrnuto.. 

(13.7.2005 22:47:16)
Hmmm, to B je tam správně. Dobře-li jsem to pochopila, tak malé b tam vecpali komunisti, aby křesťanskou víru co nejvíc zdusili, ponížili a v co největší míře podupali autoritu Boha...
Co se týče té církve, tak tu taky nemůžu moc strávit. Však taky vlastně proto vznikla evangelická církev, jejímž účelem je oprostit církev od světských statků: kostely jsou střídmější, duchovní by měli být chudší zrovna tak jako sama evangelická církev. To jsi věděla, že evangelíci neuznávají papeže - ten je hlavou pouze církve katolické? Nejsem si jistá, ale jak znám švagrovou, tak si roli církve moc nebere. Má spíš střízlivý pohled na svět. Spíš bych tak odhadla, že si přebírá hlavně to, s čím se konkrétně setkává ve svém každodenním životě...
Hm, já kněží spíš beru ne jako vyslance Boha, ale jako chybující lidi. Pokud by existovalo něco jako poslední soud, tak i oni by se museli zpovídat ze svých činů, a pakliže by nebyli spravedliví, nedostalo by se jim spočinutí v ráji nebeském...
To je psina. Když to po sobě čtu, tak se vždycky musím krotit, protože najednou z ničeho nic v zápalu filozofování píšu jako věřící:-) Jen tak dál, holka, za chvíli se z Tebe stane evangelička jako noha:o) I když - ono se mě to moc týkat nemůže, protože nejsem křtěná a před Bohem bych vpodstatě byla nemanželské dítě, tudíž zplozená ze zakázaného hříchu (naši se nebrali v kostele, mamka se musela víry zříci ve prospěch svého budoucího povolání).
Jojo. Tak já zas běžím.
M.
 Pavla3 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Shrnuto.. 

(14.7.2005 12:00:24)
Milá Mirko,
zůstanem tu asi poslední :-))) Teda pokud si to ještě přečteš.
Možná si mě nepochopila možná to cítíš jinak. Když já mluvím o bohu mylím tím všechny např.: Bůh, Aláh, Budha, Kršna, Zeus, Quetzalcoatl a tisíce jiných neznám jejich jména. Já sama věřím, že někde MOŽNÁ něco je, ale nevím, NEPTÁM se, tak je to pro mě bůh s malým b. Pokud bych mluvila jen o tom křesťanském ten je samozřejmě s B. Ale já sama se křesťankou necítím, přestože žiju v tomto prostředí a udržuji tzv. křesťanské tradice. Ty tradice, ale vycházejí z pohanských zvyků a lidi (křesťané) si k nim vymyslelí mýty, aby bylo snažší přesvědčit v té době stávající obyvatelstvo. Nebo sy snad myslíš, že se Ježíš jako na potvoru narodil v době zimního slunovratu? A že ho ukřižovali zrovna v období pohanských svátků jara? Tomu křesťané věří, pokud ty taky, tak asi nejsi tak úplně ateistka jak tvrdíš :-)))
A neboj Bůh nebo bůh tě zajisté přijme ať si nebo nejsi pokřtěná a ať ses narodila komukoli a jakkoli. Před ním jsou si přece všichni rovni. Dám drastický příklad pokud se narodí dítě zfetované prostituce s trojnásobným vrahem tak to dítě si zaslouží lásku boží asi tak desetkrát víc než my ostatní, jinou totiž hed tak nedostane.
Tak zdravím a jdu se najíst a pracovat, měj se P.
 Lada 
  • 

Re: Re: Re: Shrnuto.. 

(17.7.2005 15:10:27)
ahoj Pavli, nedá mi to a reaguju na tvůj příspěvek. Říkáš, že odmítáš věřit v Boha, který si vybírá jako zástupce na Zemi lidi, kteří nežijí tak ,jak hlásají, no zkrátka pokrytce.A že náboženství a církve jsou hlasateli dogmat.
Takže - s dogmaty si starosti nedělám, těch je málo a já žiju z Bible- nebudu přece kvůli nim přestávat věřit v Boha.Ostatní věci pocházejí (pokud se budem bavit o křestanství) přímo z Bible.A co se týče lidí, kteří tak nežijí (v tomto případě křestanů a kněží), tak nikdo není dokonalý, ani se nikdo takový nikdy nenarodil, takže je naivní myslet si, že u křestanů tomu bude jinak. Jsme všichni jen velice slabí a křehcí lidé, jen z masa a kostí.I kdybychom se snažili seč bychom mohli, nikdy nedosáhneme dokonalosti. Ale o to tady nejde.Jde o to, abychom se snažili žít dobře, nesobecky, s láskou pro druhé.My nemůžeme Bohu nic jiného dát (on všechno má a nic nepotřebuje), můžeme ale pomáhat druhým lidem a skrze tuto naši službu v lásce děláme Bohu radost.Jde tu především o "vztah"lásky. O nic jiného nejde. Jestli někdo nežije, podle toho co věří, ať už chodí do kostela a nic z toho, nebo prostě "káže vodu a pije víno", to je každého problém. Bůh jednou bude každého z nás posuzovat podle toho, jak jsme se snažili žít dobře, ne podle toho, kolik kotrmelců jsme v životě udělali.To říká Ježíš. Jednou totiž vyprávěl příběh:Židé přistihli jednu ženu při cizoložství, za to byl trest smrt. Ale Ježíš se jí zastal a řekl: Kdo z vás je bez hříchu, hoď první kamenem. Postumně se všichni vytratili. Ano všichni jsme hříšní (chybující chceš-li).
Víš, nejde o to, kritizovat druhé za to, že nedělají, v co věří, to je na každém, jak pravdivě chce svou víru žít. Mnozí , kteří si říkají věřící, věří pouze v existenci Boha, ikdyž chodí do kostela.Ale nenavázali s Bohem vztah a tak si jaksi jen plní své náboženské povinnosti. Sice nejsou štastni, ale protože vzdát se svého ega je moc bolestivé, raději se po nějakém vztahu s Bohem nepídí a věří, že se jednou přece jen do Božího království za ty svoje skutky dostanou.Jo je to smutné. Ale předem stejně nikoho nemůžeme posuzovat.Srdce každého člověka zná jenom Bůh.

Víš, kdybych se dívala jen na to, co dělají druzí lidé (věřící) špatného, tak už dávno přestanu věřit. Jenže člověk má mít před očima Boha, ne chyby druhých. Každý se má starat o ty svoje nedostatky. Aby to pak nedopadlo tak, že chci vytáhnout třísku z oka druhého , ale trám ve svém oku nevidím.Já věřím v Boha, ne v lidi, kteří v něho věří.
Nenech se tím prosím odradit a zmást.

Připadá mi, že otázky náboženství (ikdyž tvrdíš, že jsi ateista) ti nejsou lhostejné. Ale to je právě příznak toho, že v hloubi duše hledáš Boha, aniž o tom víš. Jinak by ses o to vůbec nezajímala. Ale to je normální. Taky jsme na tom byla podobně.Odmítala jsem všechno, co má s Bohem souvislost.

Ještě jedna věc. Říkalas, že kdybys musela, vybrala by sis jako náboženství Budhu, protože se ti zdá mírumilovný. Kdysi jsem pečlivě zkoumala všechny náboženství, protože jsem taky hledala.Porovnávala jsem je. Kdosi mi pak řekl, že hlavní rozdíl mezi vírou v Krista a ostatními náboženstvími je ten, že všichni proroci těch náboženství umřeli a zůstala po nich jen památka na jejich jméno a jejich učení. Ale Kristus vstal z mrtvých a tak dokázal pravdivost svých slov a skutků a této jediné pravdy o Bohu. A pokud toto není pravda, tak jsme všichni v háji.Chození do kostela nám nepomůže, ani dobré skutky ,ani modlitby (a ke komu?), ani Budha, ani jiný prorok. Nikdo nás z té bryndy nevytáhne.Po smrti z nás nezbyde nic. Ale pak si kladu otázku, k čemu jsme tu vlastně žili?
Ale to už jsme se dostali na pole velmi křehké - pole víry.A víra je především DAR. Kdo Boha hledá opravdově s pokorou v srdci, nakonec jej najde.

Víš, není tak jednoduché říct, že Bůh neexistuje, protože Boha nikdy nikdo neviděl. Ani kosmonauti,kteří byli ve vesmíru. je to jakoby někdo řekl, že cukrář neexistuje, protože ho neviděl v cukroví.
Že neexistuje hodinář, protože ho neviděl v hodinkách. A přece se ty hodinky z ničeho nic nesložily ani se samy nevymyslely - jen tak třesk plesk.Měly svého vynálezce a konstruktéra. V TV jednou někdo trefně poznamenal, že jsme jako moucha, která leze po PC klávesnici.Vůbec tomu nerozumí a netuší,jaké úžasné věci PC dokáže ani k jakému účelu slouží a už vůbec nemá potuchy o konstruktérovi. Jen si tam tak leze po klávesnici - z kopečku na kopeček, nahorů a dolů, ohmatává hmotu, ale myšlení je jí cizí.

Tak doufám, že to není slohovka. Přeju ti hezký den a ať se ti daří, Lada
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Re: Shrnuto ad fanatismus.. + Mirce Eyrové 

(24.7.2005 1:03:45)
Rebele, fanatismus může být pod NAPROSTO JAKOUKOLIV zástěrkou....
fakt je, že církevní náboženství k ní v jistých dobách inklinovalo (a ještě dnes....) - ale to najdeš často. různé jsou jen ty následky...
Mirko, píšeš opravdu moc zajímavě. Já jsem nikdy Bibli ani jiné knihy nestudovala úplně pečlivě, ale kdysi trošku jo, a bavila jsem se o tom s křesťany, polemizovala a lámala si hlavu... Je mi blízké tvé pojetí.
Prvotní hřích - určitě ne sex. Ale spíš to, že se člověk začal povyšovat nad Boha - nejen že se snaží mít svůj život ve svých rukou - to by ještě šlo-, ale Život vůbec! Není moudrým správcem Země, ale morálním puberťákem, který ji pustoší. Mám teď na mysli lidstvo jako celek - zejm. tzv. rozvinutou společnost, která spotřebuje víc, než kolik by stačilo pro... ale dost o tom.
Dnešnímu "západnímu" člověku chybí prostě pokora, vidím to často i na sobě, i na různých drobnostech a blbostech.
Absolutní inteligence (pokudji předpokládáš) vidí ty souvislosti všeho se vším, a proto na odpověď PROČ ze svého pohledu často člověk nemůže přijít. a tak řekne, že Bůh prostě neexistuje...
Mirko, ty ale nepíšeš jako ateista. Spíš jako Hledající. I mně se dogmata dost příčí - ať už církevní nebo jakákoliv. Ale proto člověk nemusí být hned ateista ;) Můžeš si věřit po svém - v nějakou nejvyšší inteligenci apod.
No, a to, co označuješ jako "cynické a tvrdé" /o tsunami atd./ osobně považuju za velice pravdě blízké až pravděpodobné!!! Tos mi promluvila skoro z duše. No vidíš, a to se považuješ za ateistu a já v podstatě za věřícího, i když nepatřím k žádné církvi :o) Možná jsem pantheista :-)
Co se týče církevních hodnostářů, také příspěvek Pavly3 se mi moc líbil :-)
Ahoj a dobrou noc,
doufám, že naše děti budou hezky spát až do rána :-)
přeju klidný spánek, pá
ester
 Petra 
  • 

Re: Re: Re: O terorismu - boha sem neplet 

(17.7.2005 13:46:19)
souhlasím naprosto!!
 Mamina Léňa 


Re: O terorismu - jedině snad Bůh nás může osvobodit. 

(11.7.2005 22:05:52)
Milá Božko.
Když jsem četla Tvůj příspěvek, bylo mi moc smutno. Jsi jistě velmi citlivý a vnímavý člověk a jistě Ti není jedno, co se na světě děje. Na všechny otázky co jsi tu vznesla, Ti dá spolehlivou odpověď Bible. Není to jen tak nějaká 2000 let stará uprášená modlitební knížka, jak si mnoho lidí dnes myslí. Je v ní veliká moudrost a věci,které se tam dočteš budeš moci použít ve svém životě i dnes. Mnoho lidí věřilo v Boha. A věř mi, nebyli to žádní hlupáci. I mnozí vědci dnes docházejí k názoru, že Darwinova teorie nesedí, že vesmír je uspořádán takovým obdivuhodným způsobem a s takovou přesností, že to vypadá, jako by opravdu měl konstruktéra. Ať se podíváš kamkoli okolo sebe v přírodě, všude vidíš záměr stvoření. Podívej se například: některý hmyz má tvar jako list a perfektní ochranné zbarvení - poruč svému tělu, aby vypadalo jako větev stromu, i když si to budeš moc přát, nesplní se Ti to a ani Tvé děti se nenarodí jiné než jsi ty. Ať mi nikdo netvrdí, že se takové věci vyvinuly samy od sebe, že si strašilka řekla- budu vypadat jako větvička, aby mě predátoři neviděli a změnil se jí postupně tvar těla. To je přeci nesmysl. Na Tvou otázku proč Bůh připouští všechno to utrpení najdeš spolehlivou odpověď v Bibli v knize Job. O elektřině také lidé dlouhou dobu nevěděli že je, není vidět a přece existuje a radiový signál či jaderná energie co by Ti na takové věci lidé řekli před 100 lety? Že to věda nezná. Lidé se mají ještě moc co učit. Pátrej po Bohu a jistě jej najdeš a najdeš i odpovědi na své otázky. Kdyby se všichni lidé řídili pravidly, které jsou popsány v Bibli, nikdy by nemohlo docházet k takovým hrůzám. Lenka
 Psychouš 


Totéž platí o Koránu 

(12.7.2005 14:39:49)
Totéž platí o Koránu. ......... anebo snad ne?
 ZuziP 
  • 

Re: Totéž platí o Koránu 

(12.7.2005 15:44:38)
Psychousi, budem uprimna... niekedy ma vytacas. Ale v tejto diskusii s tebou musim suhlasit.
 Pavla3 


Re: Re: Totéž platí o Koránu 

(13.7.2005 8:13:07)
Přesně tak a doplnila bych totéž platí o Toře, nebo jakémkoli základu jiného náboženství. O Lenky naprosto tendenčně, dogmaticky a zaslepeně, hezky napsáno. Neinformaovaný by uvěřil :-)
 Bozka 
  • 

Re: Re: O terorismu - jedině snad Bůh nás může osvobodit. 

(12.7.2005 22:44:15)
Ahoj Leno,stale patram a neprestanu patrat dokud nevypatram, ale k uvereni se musi dojit a chce to cas, to se nestane ze dne na den. Je vsak pravdou, ze kdyby vsichni zili podle pravidel nejen Bible, ale i Koranu a dasich posvatnych knih {jak tady uz nekdo zminoval}, tak je na svete mir a klid. Ja jsem dvakrat radne procitala Bibli, jednou to bylo s ne moc velikym zajmem pac to bylo povinne pri mem studiu a po druhe to bylo z meho zajmu, tato kniha ma do sebe dost, o tom se neda pochybovat. Stale jsem nedosla k presvedceni, ze Darwinova teorie neni pravdiva. A v podstate nedavno jsem procitala i Koran na popud sveho byvaleho pritele z Afghanistanu {vzdy kdyz jsem vznesla uvahu ze jsme se ve skole ucili ze lidstvo pochazi z opic,tak dostal po kazde ukrutny zachvat smichu}nedalo mi to a opatrila jsem si i ceskou verzi Koranu,zajimave uvahy tam jsou.
Avsak ani v jedne z nich neni napsano, ze se lide maji mezi s sebou zabijet a pachat teroristicke utoky {na tom se snad shodneme vsichni},naopak obe dve knihy nabadaji ke vzajemnemu respektu mezi lidmi a porozumeni. A zadna vira neni dost dobre ponaucena,i Krestane si z Bible nevzali ponauceni a cele stoleti take zabijeji{Hitler,IRA,vyvrazdeni tisicu Muslimu srbskymi vojsky na jehoz desetilete vyroci smutne vzpominame,atd.}

Prece takhle se neda myslet, kazde zabiti cloveka je hrozny neomluvitelny cin,jaka odplata?Co to je? Kdyz nekoho zabiju jako odplatu za neco,tak me to vubec neomlouva,jake k tomu byly duvody,Koran a Bible zadne odplaty nepripousti ani v nejmensim. Jestli budou pokracovat takove teorie jako oko za oko a zub za zub, tak konec lidske civilizace nebude dlouho trvat. Az se lide nauci cist radne Koran a Bibli a ucte a respektu mezi sebou tak bude na svete parada zit.
 Psychouš 


Zhoubná povrchnost 

(12.7.2005 14:32:57)
Tak takhle to vypadá, když se potká povrchní náboženská víra s povrchním ateismem. :-)

Skutečně nevím, která z těch hloupostí je mi bližší. Asi skutečně nemám rád hloupost a povrchnost s jakoukoliv náplní.

No, tak napíšu aspoň toto:

-- TAKOVÁTO POVRCHNOST, JAKOU TADY PŘEDVÁDÍŠ TY A EvčaK, JE PŘESNĚ TÍM, CO VEDE K TĚM NÁBOŽENSKY MOTIVOVANÝM TERORISTICKÝM ÚTOKŮM! --
 L+2 
  • 

Re: Re: O terorismu - boha sem neplet 

(12.7.2005 15:25:37)
Bozko,

jenom poznamku ke tvemu prispevku. Veda toho nedokazala jeste strasne moc, respektive, veda toho dokazala velmi malo. Je to opravdu jenom spicicka ledovce. Svet je tak ohromny a vse ze vsim souvisi, ze zadna veda nebude schopna dokazat vse ani za milion let.


Jinak, metro vybuchlo jen par km za mym barakem. Meli jsme stesti, ze jsme tentokrat prezili. Je ale pravda, za Anlgicani jsou na teroristicke akce zvykli. Druhy den se otrepou a zivot jde dal. Londynane take z tohoto nebyli prekvapeni. Byla to jenom otazka casu, kdy a kde se to stane.

 Stana 
  • 

Re: Sobecky se raduju 

(8.7.2005 13:23:50)
Aleno diky Bohu ze jste s muzem v poradku.

Vcera jsme sledovali kazdou zpravu z Londyna.
Rano v radiu rikali ze pry sest bomb vybuchlo v metru
a tri bomby v autobusech.
Mam tady na tri mesice na prazdninach svou neter.
Puvodne chtela jet i se svou kamaradkou do Londyna,
aby se holky zdokonalily v anglictine.
Martinka zatim jeste nema kontakt na svou kamaradku,
doufame ze je OK.
 JasenkaPat 
  • 

Re: Sobecky se raduju 

(8.7.2005 17:49:07)
Pravdu mají tak trošku všichni. Dobrá zpráva je, že se Vám nic nestalo. Ale někteří takové štěstí neměli.
Já byla v UK jen jednou-den potom, co byl pohřeb prinzezny Di. :-((
Samozřejmě, pravdu má i Rebel, že děti v Africe umírají. Ale tohle je o něčem jiném. Tihle Arabové, Iránci, Iráčani, Afgánci (všichni z vých. Asie-proč???)apod. jsou nas.. na Západní svět. Jejich náboženský fanatizmus je šílený a pro Západní Svět naprosto nepochopitelný. Nechápu, jak člověk může být nadšený a oslavovat někoho, kdo spáchal sebevraždu a přitom zabil spousty lidí. Je to jiná mentalita a nikdy je nepochopíme.
Jednou dávali film o tom, jak Bin Ládin a jeho příznivci plánovali útok 11.září. Jak postupně přemlouvali toho jednoho. Dá se tak snadno podlehnout.
A co vede Američany, aby se přidali k Džihádu nebo Al-Káidě, k boji proti vlastním lidem!!!!
Já bych v životě nedokázala nikomu ublížit, když dám svému dítku na zadek, okamžitě se za to stydím a říkám si, že jsem příšerná.
Myslíte, že mají takoví lidi nějaké svědomí???
Já bych přála těmto lidem, co jsou schopni někomu ublížit, aby existovalo Peklo. Já nejsem věřící, nechodím do kostela, ale CHCI věřit tomu, že každý člověk bude za své činy potrestán.
A-může se stát kdykoliv cokoliv. Jdete přes přechod a řidič Vás přehlédne apod. Ale fakt musí být hodně nepříjemné a šílené žít někde, kde se stane něco takového. Psychiatři si asi namastí kapsy...:-((
 Tereza 
  • 

Re: Sobecky se raduju 

(8.7.2005 19:28:53)
Ach jo, koukam, ze Veru S. neodradi od rad, co delat, ani terorismus...
 Naja 


Taková je doba 

(8.7.2005 9:55:17)
Obávám se, že se asi budeme muset naučit žít s možnou hrozbou teroristického útoku, naučit se rizika minimalizaovat, pokud to tedy vůbec jde.
Když bude člověk např. vybírat dovolenou, tak s ohledem na to, jaké je v regionu zrovna klima, zda v metropoli nebude probíhat summit významných potentátů ap. Není to příliš povzbudivé po těch 40 letech, co jsme nemohli nikam. Teď můžeme... ale vlastně jsme znovu omezování.

Mám strach, že za pár let budou podobné útoky zcela běžné a nikdo se nad nimi nebude pozastavovat, tak jako třeba dnes při autonehodách. Prostě běžná součást života, holt měli smůlu... a my štěstí. Postupně přivykneme na smrt kolem, otupíme...
Otázkou je, jakým směrem se bude lidská civilizace dále ubírat, a jestli právě toto není pozvolný začátek jejího neveselého konce.
Možná mám neopodstatněné a příliš dekadentní vize, ale je mi nad tím vším tak nějak hořce...
A ještě to uplakané počasí...
 Marťuša,Kryštof 16,Emma 15 


Proč 

(8.7.2005 10:48:19)
Vždycky mě to hrozně naštve. Proč teroristi vždy útočí na obyčejné lidi, kteří se nemůžou bránit. Politici teď opět velmi posílí svoji obranu, vytvoří se opatření na zvýšenou ochranu lidí a až za nějaký čas začne ostražitost opadat, zaútočí někde znova...
 Xantipa 
  • 

Re: Proč 

(8.7.2005 10:55:50)
protože jsou to obyčejní lidé, protože jsou bezbranní a nevinní a protože tenhle akt otřese miliony dalších obyčejných a nevinných lidí. Dozví se to celý svět a je to šokující. Nechci být bezcitná, ale zabití politika nemá stejný efekt, mnohem větší má zabití někoho naprosto obyčejného a tzv. bezejmenného. Nemyslíš?
 Věra. 


Re: Proč 

(8.7.2005 10:57:00)
Bohužel , tohle je právě princip terorismu.
Zviditelnit se, tzn. zaútočit na nevinné lidi a na dobře viditelný cíl.Proto ty útoky na Ameriku, na Londýn, tohle se okamžitě dozví celý svět.

Chtěji vyvolat strach, proto na Horní Dolní nekdě třeba v Polsku útočit nebudou.

Těžko se proti tomu bojuje, metro neohlídáš.

BOhužel, dokud potrvá kult "slávy" a matky arabských vrahů teroristů budou uctívány, a jejich rodiny finančně podporovány, tak to hned tak neskončí.
Je to primitivismus, ale účinný, nahánějí strach.:-(((((

Stále SE MI NECHCE věřit, že dojde ke střetu civilizací, jak psával Huntington, ale možná dojde.

I když to moc nemá logiku - bohaté arabské země západ potřebují, prodávají mu draze ropu a z toho žijí.
Na druhé straně financují teroristy - pravda - nyní ropa opět podraží, takže se jim to možná vyplatí...ne vážně, tohle je složitá věc, a těžko řešitelná.
Nestabilita ve světě se jim v konečném důsledku nevyplatí ....
 Misa 
  • 

Bomby nejsou v Londyne novinkou 

(8.7.2005 11:41:07)


Aleno, bomby nejsou v Londyne zadnou novinkou, behem meho zivota v UK si jich pamatuji nekolik, nastesti Londyn se rychle otrepe a zije se dal jak se zilo. Takze bomby pro Londyn zadna extra novinka. Krom toho vsude na svete umira x stovek nevinych lidi, hlavne deti. Takze hlavu vzhuru a radeji se zamerit na Afriku.
 Rebel 
  • 

Re: Bomby nejsou v Londyne novinkou 

(8.7.2005 14:34:44)
Souhlasím,alespoň jeden střízlivý názor a přidávám se k tobě.

Jen tak na okraj- každou minutu na světě umírá dítě na nemoc,podvýživu a týrání.Každý den umírají lidé na kontinentu zvaný Afrika hladem,nemocí,válkou a vraždami lidí jen proto,že patří k jinému etniku.Takhle by se dalo psát nekonečně.A není to jen v Africe.

Kdyby LONDÝN ležel na mapě ve středu Afriky,tak o téhle události neštěkne ani pes a tchýně by neměla o čem zase dva týdny kecat.
 Goluca 
  • 

Taky se kazdy den "modlim" 

(8.7.2005 16:32:58)
Aleno, doufam, ze jsou vsichni tvi blizci v poradku. Je hrozne, co se stalo, sleduji kazdou zpravu, mam v Londyne hodne kamaradu, nastesti jsou vsichni zivi a zdravi.

Ziji v severnim Spanelsku, kde jsou teroristicke utoky pomerne bezne (ETA), ac se o nich nemluvi ve "svetovych zpravach". Dokud se to netykalo nasi rodiny, nebrala jsem to az tak vazne. Pak v prubehu nekolika tydnu teroriste zastrelili nejlepsi kamaradku me svagrove, ktera byla policistka (proste auto zastavilo na kruhovem objezdu a postrilelo celou posadku policejniho auta). Ta pani mela 3 deti...Nasledne byla pri odchodu z nedelni mse tezce zranena maminka meho svagra...Klasicky atentat ETA znamena auto s bombou zaparkovane na rusne ulici v centru mesta. Nejsmutnejsi je, ze k temto ucelum ETA "najima" mladicke lidi, casto sesnactilete, a vyuziva je k tomu, aby umistili bombu. Kdyz ta vybuchne, jsou davno za vodou a pokud je nekdo nekdy chyti, stejne se jim nic moc nestane a mistni policie je vyuzije spise k tomu, aby se dostala k vyssim sefum organizace...Povazuji za osobni "stesti", ze se ETA zameruje spise na Madrid (vzhledem k tomu, ze "propaguje" - ale to uz davno neni pravda - nezavislost severniho Spanelska). Priznam se, ze v Boha neverim, ale presto se denne "modlim", aby se nikomu z blizkych nic nestalo.

Chtela jsem jen rict, ze s touhle hrozbou neni snadne se vyrovnat, pokud se vas bezprostredne tyka. Urcite se ptate - kdo by chtel v takove zemi zit? Duvodu je mnoho, ten hlavni je rodina. Ale sama sebe se casto ptam - ma to cenu, zit temer denne ve strachu, ze se prave nekomu z rodiny neco stane...?
 Janka 
  • 

Re: Taky se kazdy den "modlim" 

(8.7.2005 16:51:23)
Goluca, tak to te chytim za slovo. Vazne by me zajimalo, PROC tam zijes (teda krome kvuli rodine)?

 Goluca 
  • 

Re: Re: Taky se kazdy den "modlim" 

(8.7.2005 17:25:34)
Janko, to mas asi tak: PROC jeste ziji lide v Iraku, Iranu, Afganistanu...? Ja temer nikoho nemam, jen maminku, ktera zije s nami. S manzelem jsem ziskala bajecnou rodinu, ktera je uz radu let i moji rodinou. Pravdepodobnost, ze se jim tady neco stane je asi takova, jako kdyz vyjedes na dalnici Praha-Brno...Krome toho, zdejsi zeme je krasna (pripomina mi Cechy) a je to proste je to muj DOMOV a ten by se mi jen tezko opoustel. Zrovna tak jako tem lidickam na Blizkem Vychode...
 kolemjdoucí 
  • 

Mise o tom, proč je Afrika na tom, tak jak je 

(8.7.2005 17:10:04)
Misa:
"Aleno, bomby nejsou v Londyne zadnou novinkou, behem meho zivota v UK si jich pamatuji nekolik, nastesti Londyn se rychle otrepe a zije se dal jak se zilo. Takze bomby pro Londyn zadna extra novinka. Krom toho vsude na svete umira x stovek nevinych lidi, hlavne deti. Takze hlavu vzhuru a radeji se zamerit na Afriku".

k tvému poučení o Africe a chudobě

http://www.reflex.cz/Clanek20345.html

abys netápala
 Eliska 
  • 

Re:pro Kolemjdouciho 

(8.7.2005 23:20:30)
Kolemjdouci, opravdu nevim od kdy je Namibie synonymem pro Afriku a vubec co ma ten v Reflexu uverejneny tezce subjektivni clanek, ze ktereho si samozrejme kazdy chytry "Evropan" bude hned ucelovat nazor na Afriku, spolecneho s tou predchozi poznamkou o chudobe a vubec s touhle diskusi, je to naprosto vytrzeno vytrzeno z kontextu.
 Alena Damijo 


Re: pro Elisku 

(9.7.2005 19:47:49)
Asi to bude znit divne, ale rekla bych, ze to je naopak docela vystizne. Mam hodne africkych pratel,jsou to velice mili a pracoviti lide, vetsina z nich sama tvrdi, ze problem Afriky je to, ze se lide proste spolehaji na pomoc zvenci, na ryby, misto co by se sami namahali rybarit (asi znas to prislovi Je lepsi nekoho naucit chytat ryby nez mu pokazde ryby davat, nebo tak nejak).

Penize ze Zapadu se casto nekde prosustrujou, tj. ulozi do svycarskych kont vysokych statniku, a pomoc se k tem, kdo ji potrebujou, ve skutecnosti casto vubec nedostane (nekdy ano). To je presne to, co tam ten pan z Reflexu psal o tom, jak pozadali o pomoc cizinu a presne v te dobe schvalili vystavbu prezidentskeho palace za 4 mil.
 Eliska 
  • 

Re: pro Alenu 

(11.7.2005 0:29:39)
Nejsem expert na Afriku, ale myslim ze vinu na jeji dnesni situaci (tedy to co nam predkladaji media, pouze to negativni, chudobu a zoufalstvi) ma intervence zapadniho systemu na tenhle kontinent, pocinaje uz otrokarstvim. Dnesni G8 summit je as o tom ze "ball against the wall comebacks to you". Myslim ze je potreba, jako ostatne u vseho, jit do historie a snazit se pochopit souvislosti. Zrovna vcera jsem sledovala na bbc krasnej dokument od Boba Geldof z Nigerie. Geldof je jeden z mala lidi, kterej je schopen se bez jakehokoliv vyzdvihovani sveho ega podivat do hloubky problemu a ukazat celou zalezitost v jinem svetle, nez jak nas dnes a denne krmi tv ci clanky v casopisech. S laskou a pokorou je zcela oddan sve praci (priznam, ze me to obcas az dojima) aniz by se pritom tvaril, ze to jsou chudaci, kterym my, schopni, pokrokovi a pracoviti ze zapadu musime pomahat.
Ten zmineny clanek v Reflexu me pripadal povrchni, popravde me dost znechutil ...
 Pavla3 


Re: Re: Proč 

(8.7.2005 12:22:55)
Mno, vzhedem k tomu, že zásoby ropy (k použití jako stěžejní energetické suroviny) jsou už jen asi na 30 let, musíme vydržet. Poté Arabům dojdou prostředky a bude klid. Kdyby ovšem další mocní tohoto světa všemožně nebránili rozvoji alternativních zdrojů energie, došly by Arabům dolary ještě dřív. Smůla, hodně lidí i států má z obchodu s černým zlatem značné zisky.
Už ste slyšely o nových umělých diamantech, jsou údajně tak dokonalé, že se možná v západní Africe přestane vraždit.
 ZuziP 
  • 

Re: Re: Re: Proč 

(8.7.2005 12:29:56)
Hmmm.... ale tu predsa nejde len o arabov a nejde len o ropu.
Vina nie je len na jednej strane a to, co sa deje, smrdi pomstou. Je to zacarovany kruh.
 Štěpánka 
  • 

Re: Re: Re: Proč 

(8.7.2005 13:26:15)
Obávám se, že klid hned tak nebude, i když dojde ropa. Nejde jen o ropu, ale o naprosto zvrácený fanatismus, který nelze pochopit. Nelze pochopit, jak mohou matky jásat nad tím, že jejich synové umírají coby sebevražední atentátníci, kteří se vyhodili do vzduchu spolu s desítkami naprosto nevinných lidí. Nemám ani v nejmenším nic proti žádné víře, ale tady už nejde o víru. Hrozba terorismu bude stále větší, protože fanatici jen tak ze světa nezmizí. A nejhorší je, že proti tomu není takřka žádná obrana, stačí malililnká lahvička čehokoli pohozená nenápadne někde v budově. Takže se zkrátka musíme smířit s tím, že podobné zprávy budou stále častější. Je to ale šílené, když to domyslíte do detailů a uvědomíte si, že vaši manželé taky jezdí do práce metrem...
 Pavla3 


Re: Re: Re: Re: Proč 

(8.7.2005 14:29:54)
Doporučuji knihu TEMNÉ KRÁLOVSTVÍ od Carmen bin Ládin ano je to příbuzná "slavného" Usámy. Tam najdete mnoho odpovědí proč.
 Ivana Londyn 
  • 

Vcerejsi utoky 

(8.7.2005 13:26:04)
I kdyz se neco takoveho tady dlouhoudobu ocekavalo a vsichni jsme pred touto situaci byli varovani- rozsah toho co se stalo a hruza z teto situace, kdy nevini lide byli tercem, je v realite neskutecny. Dneska, kdyz jsem nastupovala jako kazdy den do double-deckeru, musim priznat, ze spousty cestujicich, se kterymi denne cestuji stejnou linkou, si misto nahoru jako vzdycky sedlo dneska dolu a nervozne se rozhlizelo po svych spolucestujicich.
Pracuji v jedne nemocnici na jihovychode Londyna, kousek od jeho centra, vcera k nam prijelo asi 70 zranenych lidi ze stanice Liverpool Street. Organizace byla perfektni. Z medicinskeho hlediska zraneni jiz byli stabilizovani na miste a prijezdeli jiz k definitivnimu osetreni. Jednalo se o velmi oskliva a bolestiva poraneni. Krome jizev na tele vsak spousta techto lidi, bude mit i velkou jizvu na dusi. Je mi moc lito rodin, kde se doma nikdo domu nevratil a uz nevrati. Clovek si nakonec uvedomil jake velke stesti je obejmout sve nejblizsi a rict jim, ze je ma moc rad. Jedno velke ponauceni z toho plyne pro me- kazdy den budu rikat svym nejblizsim, jak je mam rada.
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Vcerejsi utoky 

(8.7.2005 13:56:57)
je to hrozný:-( Nějak pořád nedokážu pochopit,proč probůh lidi tohle dělají.Vždyť Londýn není tak daleko od nás.Pořád si říkám,jak dlouho se podobné věci budou vyhýbat nám.Doufám,že strašně dlouho.A lidí v zemí kde se bojuje a kde jsou teroristické útoky na denním pořádku je mi neskutečně líto:-(
 Lucia 
  • 

Londýn 

(8.7.2005 14:30:43)
Moj manzel vyhral v sutazi cestu do Londyna na tri dni - odo dnes, platia mu letenku, hotel a startovne na sutazi... Som zufala, lebo po vcerajsich spravach som ho presviedcala, ze to tam nie je bezpecne, je tam stale chaos aby ostal doma. Tiez mate doma takych tvrdohlavcov? Cely vecer som sa s nim nerozpravala a rano o stvrtej jednoducho odisiel... Myslite, ze som mala ustupit a zazelat mu aspon stastnu cestu? Sam sa aj zbalil, zobral celu Euro hotovost...
 Rebel 
  • 

Re: Londýn 

(8.7.2005 14:56:07)
Potrestala jsi akorát sama sebe.
Kde je bezpečně?Jdeš po chodníku,srazí tě magor v autě,láhev z okna vyhozená opilcem tě trefí přímo na hlavu a už nemusíš o ničem přemýšlet.
To už by jsi nemusela ani dýchat,co kdyby ve vzduchu něco bylo.

Když ti manžel odchází z domu,tak místo hádky nebo nemluvení mu dej raději pusu aby sis to nemusela někdy vyčítat...náhoda je blbec.Ale jinak buď nohama pevně na zemi.Až se vrátí,dej mu pusu a řekni "miluji tě" a nepřipomínej mu to,co bylo před odjezdem a věř,že budeš pro něho ta fajn ženská a ne hysterická ženuška.
 Lucia 
  • 

Re: Re: Londýn 

(8.7.2005 15:25:43)
No prave, sme manzelia 10 rokov a cely cas som sa premahala a aj ked som vzdy nesuhlasila s jeho cestami, vzdy som mu vyzehlila, zabalila, dala pusu a zazelala stastnu cestu. Lenze vcera sa nieco zlomilo a nemohla som... mam pocit, ze uprednostnuje len seba vzdy a vsade. Aj ked s akoze pyta na moj nazor, rozhoduje sa sam a mna len "umlati" argumentami. Mam chut sa zbalit a tiez odist.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Londýn 

(8.7.2005 16:00:16)
Lucie, máte děti? Jestli jo, počkej si až se manžel vrátí a pak mu je předej a sama někam vyjeď. A jestli děti nemáte, ani na manžela čekat nemusíš - víkend je ideální čas, do pondělí máš spoustu času na výlet :-)

MMCH - manžel si neumí svoje věci sbalit sám? Tak ať nikam nejezdí, nebo ať se to naučí...

 Psychouš 


Re: Re: Re: Re: Londýn 

(12.7.2005 14:58:14)
MMCH - manžel si neumí svoje věci sbalit sám? Tak ať nikam nejezdí, nebo ať se to naučí...

za á pisatelka píše, že se sbalil sám

za bé - proč jiným vnucuješ svůj model? Proč by někdo partnerovi nemohl dobrovolně a rád sbalit kufry na cestu? :-)
Myslím, že tím, že bojkotuješ tzv. společenské normy vytváříš své vlastní, které (jak jsem si stačil všimnout) bez ptaní nutíš jiným.
:-)
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: Re: Re: Londýn 

(12.7.2005 15:26:27)
Psychouši, pisatelka vůbec nevypadala, že manželovi balí ráda. Kdyby ji to těšilo, ani neceknu :-)
 Ivana Procházková 


Re: Re: Re: Re: Re: Londýn 

(16.7.2005 22:03:28)
Psychouši,

společenskou normou je balit manželovi před cestou kufr??
A já myslela, že je to jen jeden z excesů mojí maminky v jejím chápání vztahu muž - žena.
Hmm, jestli ty náhodou nemáš občas hlášky JENY v bleděmodrém.
 Rebel 
  • 

Re: Re: Re: Londýn 

(8.7.2005 18:16:39)
Tak to je lepší se sbalit a jít.Když nejsou ve vztahu děti,je to jednodušší.
Hodně štěstí.
 Denisa 
  • 

Re: Re: Re: Londýn 

(16.7.2005 4:44:33)
No, chtělo by to méně hysterie. Statisticky vyplývá, že pokud se v Londýně teď jeden útok stal, nebude se zas tak v brzku opakovat. Všude na světě je nebezpečno, co mají říkat lidé, kteří musí pracovně do Iráku, Afriky, Střední Ameriky a tisíce jiných míst. A co třeba české silnice? Po svém návratu z New Yorku kde na člověka stále doléhá hrůza z útoků na dvojčata jsem daleko větší pocit strachu zažila při usednutí do auta, protože jsem si za těch pár měsíců venku odvykla na tu jungli na silnicích.
 Eva + kluci (02,03,06) 


Re: Re: Re: Re: Londýn 

(26.7.2005 15:58:46)
Statistika je jedna věc a terorismus postrádající logiku je věc druhá. Viz 21. červenec a pokus o opakování útoku téhož rozsahu v Londýně po pouhých 2 týdnech.
 Jozef 
  • 

oko za oko 

(8.7.2005 16:26:45)
37 ludi pokosi jeden americky vojak(alebo ak chcete, tak by to mohol byt aj vojak anglicky, francuzsky, polsky, cesky alebo aj slovensky...) v Afghanistane alebo Iraku jednou davkou zo samopalu. Cudujem sa, ze tych bomb nebolo viac.
 Tereza 
  • 

Re: oko za oko 

(8.7.2005 17:50:16)
ty si asi malo vazis jednoho lidskeho zivota co? Kazdy zivot je prece nedocenitelny a kdyz nekdo umre tragicky svalne vinou nekoho jineho tak je to prece strasna tragicka udalost a jestli jsi dustojneho charakteru tak nezalezi jestli je zabit jeden ci vice lidi. Asi dobreho charakteru nejsi, diky bohu ze nejses muj manzel.
 Jiřule a 3 skřítkové 


Re: Re: oko za oko 

(8.7.2005 19:57:23)
To víš.Co by jsi dělal kdyby ti tam dole nebo pod palbou zbraní zůstali blízcí????Přidávám se k tereze a jsem ráda že tě nemám doma.
 anielik 


Re: oko za oko 

(9.7.2005 22:46:05)
asi ste to baby nepochopili ale ide o to ze ked sa neberie smrt ako smrt a to je strasne. o smrti ludi v afganistane sa nehovori. o smrti ludi v londyne ano. akoby to neboli zive tvory, rovnake aj tam aj tu. ten prispevok chcel len povedat ze smrt je hrozna vzdy. mimochodm, ja by som toho chlapa kludne chcela mat doma.
 Jana 
  • 

Re: Re: oko za oko 

(10.7.2005 19:39:23)
No zkus si příspěvek Jozefa přečíst ještě jednou. Myslím, že to baby pochopily dobře.(Málo bomb v Londýně?)
 Jozef 
  • 

Re: Re: oko za oko 

(10.7.2005 22:29:29)
Aspon niekto to pochopil :), vdaka.
Zatial, co tu ja pisem tento prisevok, v Afrike prave umreli 3 deti od hladu. A do toho casu, kym si moj prispevok vy precitate, ich umru stovky. To nie je svinstvo? Akurat, ze to nie je v telke v priamom prenose.
Pokrytecky byt zhrozeny, ked Arabi odpalia bombu v Londynskom metre a nebrat na vedomie, co robia Americania v Iraku (alebo Rusi v Cecensku, alebo Cecenci v Moskve, alebo Tigre oslobodenia tamilskeho ilamu v Azii, alebo Cinania v Nepale, alebo Albanci v Kosove, alebo, alebo...) je trochu povrchny pohlad na svet. Problem je problem len vtedy, ked sa ma dotyka, alebo ked ho vidim v telke???
Kazda minca ma dve strany a Americania boli v Iraku skor (1991), ako padli dvojicky.
Keby teraz vtrhli do Ciech arabske vojska, odstranili vam vladu a snazili sa zaviest u vas svoj sposob zivota, zbombardovali vam krajinu a potom by vam velkodusne ponukli, ze vam ju za vasu ropu znovu postavia, tak co by ste robili? Mozno tiez odpalovali bomby v Abu-Dhabi.
Nasilie plodi nasilie a z historickeho hladiska Europania ublizili snad celemu svetu (Indianom v oboch Amerikach, cernochom v Afrike, domorodcom v Azii, Aborigincom v Australii...) A teraz sa cuduju, ked im to svet zratuva? Preco by iba nas sposob zivota mal byt ten najspravnesi, a to az tak, ze sa oplati pren ist na druhy koniec sveta a bombardovat to tam?
P.S. anjelik, bohuzial, uz som zadany :)
 anielik 


Re: Re: Re: oko za oko 

(11.7.2005 23:22:54)
odporucam link na zaujimavu stranku az ma mrazilo pri citani, dost to cloveku otovri oci.http://www.changenet.sk/?section=spr&apc=1-forum--111370-14843-------1-1&x=106103
aj 9/11 Farenhaita bolo dobre. V podstate tu ide opat len o hnusne peniaze, ropu a ine nerastne suroviny. je to smutne.
 Psychouš 


Souhlasím 

(12.7.2005 14:50:42)
Ufňukaný patos kvůli pár "bílým civilizovaným" (budiž jim země lehká) na pozadí genocid a hladomorů "barevných necivilizovaných".

Nezapomínejme, že bílý "Bohem vyvolený" šílenec z Bílého domu ve jménu Bible bombarduje celé země, plné bezbranných nevinných civilistů.
Co je proti tomu nějaký "Bohem vyvolený" pošuk, který ve jménu Koránu odpálí 10 lidí včetně sebe?
Zabíjení je samozřejmě špatné bez ohledu na počet obětí, ale místní pohoršené fňukny by se měly dívat na věci v kontextu a nebrat to jako fotbalový zápas, kdy mrzí jen gól do naší branky.
 misa 
  • 

Re: Souhlasím 

(19.7.2005 10:12:50)
Psychousi naprosto s tebou souhlasim, lepe by jsem to nenapsala. Hlavne ta prvni veta. Je to velice smutne.
 Dana, Oliver (1), Wilma (13) 
  • 

dávám za pravdu Jozefovi a psychoušovi 

(15.7.2005 10:43:51)
Dámy, někdo zde rekl, že smrt lidí v Londýně, Madridu (a to žiji ve Špan.) nebo ve státech není hrozná?

A je snad horší než ta v Iráku?

Řeknu vám to ješte jinak: Představte si, že vám zahynulo dítě či manžel v Londýně...já JEN při představě umírám hrůzou a ruce se mi nad klávesnicí klepou...

Zdá se vám snad, že arabská matka a manželka to cítí JINAK?

Pokud si ještě teď snad myslíte že ano jste...

(necetla jsem celou diskuzi jen OKO ZA OKO, tusila jsem tento stet uz z titulku)

 misa 
  • 

Re: dávám za pravdu Jozefov 

(19.7.2005 2:03:22)


Taky souhlasim,

jen mne prekvapuje, ze se tady mezi maminkami vubec neresil Beslan coz byla 3krat horsi pohroma nez Londyn.
 Katka 
  • 

G8 

(8.7.2005 17:50:45)
Tak si rikam, proc zrovna vybuchly bomby v Londyne, kdyz je tady v Edinburghu takova koncentrace politiku...

Nehlede na vaznost udalosti me rozesmala zprava o Bushovi na kole...na mistnim radiu byla show na toto tema (co by jako Bush nemel delat, aby neublizil sobe ani jinym). Mimo jine tam byly prispevky jako ze by si rozhodne nemel oblekat kilt, protoze by si urcite sviracim spendlikem propichnul varlata:o) apod.
 *Aida* 


Taky z Londyna 

(8.7.2005 17:51:41)
Ztrata blizkych je o to horsi, ze je tak nenadala, neda nam moznost se na tuto ranu pripravit, rozloucit se... Jaky vyznam ma tato vrazda? Kdo by si tak mohl predstavit, ze ma duvod, ktery by mohl vytezit z teto tragedie?
V dobe, kdy pisu, se zadna skupina neprihlasila k tomu, aby vysvetlila, proc takto zautocila. V pristich nekolika dnech se mozna objevi website ci vzkaz, ktere se budou pokouset vysvetlit nemozne, ale neni jazyku, ktery by mohl podat racionalni vysvetleni.
Vcera nas Prime Minister popsal tyto utoky jako utoky na nase hodnoty a nasi spolecnost. V pristich dnech bychom si meli pamatovat, ze mezi tyto hodnoty patri tolerance a vzajemny respekt pro ty, kteri prichazeji z jinych nabozenskych a kulturnich prostredi. Vzdyt jen predevcirem Londyn vyhral misto hostitele Olympijskych her 2012, pro ten samy duvod multikulturalismu. Nic by tyto teroristy nepotesilo vice, nez podezrivani a odtahovani se od etnickych minorit.
V nepritomnosti viditelneho vinika teto tragedie se jiste brzy objevi ruzne spekulace a analyzy militantniho Islamu. Ironicky, tyto analyzy vyjdou ve stejnem tydnu, kdy si pripomeneme desate vyroci masakru ve Srebrenici, kdy mocne narody Evropy necinne prihlizely vyhlazeni 8 000 muslimu, nejhorsimu aktu terorismu posledni generace. Osama bin Ladin neni vice pravym vudcem Islamu nez by General Mladic, ktery vedl Srbske vojaky, mohl byt nazyvam pravym vudcem Krestanu. Nakonec v Koranu se pise, ze lide byli stvoreni odlisnymi ne proto, aby se nenavideli, ale proto, aby mohli jeden druhemu porozumet.
Bin Laden byl monumentalnim produktem zapadnich agentur, ktere se v tomto pripade prepocitaly. Cela 80sata leta byl zbrojen CIA a podporovan Saudy v jihadu proti Ruske okupaci Afghanistanu. Al-Quaida, znamenajici "databaze", byla puvodne pocitacovym seznamem tisicu mujahedinu, kteri byli naverbovani a proskoleni CIA pro boj proti Rusum. Paradoxne a s ohromnymi dusledky, Washington nikdy nenapadlo, ze jakmile bude Rusko porazeno, Bin Ladenova organizace se obrati proti Zapadu. Nynejsi nebezpeci je, ze odezva na momentalni teroristicke hrozby opakuje tuto fatalni chybu. Dokud se budeme na tento problem soustredit jako na vojenskou operaci, neuspejeme. Cim vice Zapad trva na konfrontaci, tim vice utichaji hlasy muslimu stredniho proudu volajici po spolupraci. Vitezstvi prijde jedine z izolovani militantnich teroristu, nepodporovani techto skupin zbranemi, penezmi a vycvikem a soustredenim se na to, co mame s muslimskym svetem spolecneho (spise nez na to, co nas oddeluje).
G-8 sumit neni nejlepsim mistem k zacatku diskuzi s muslimskymi zememi, protoze zadna z nich neni reprezentovana. Zadna z nich neni ani v sirsim okruhu vybranych zemi, jako Brazilie, Cina ci Indie, ktere jsou take pozvany do Gleneagles. Pokud chceme zmenit ten pocit, ze muslimske zeme jsou postaveny na vedlejsi kolej, tim, ze je nezahrneme do architektury globalni struktury, toho nedosahneme. Ale G-8 ma moznost poslat mocnou odezvu tomuto nejnovejsimu teroristickemu utoku. Ta by mela obsahovat spolecne predsevzeti dopadnout ty, kteri jsou odpovedni za vcerejsi zlocin. Ale musi take vyuzit prilezitosti a zamerit se na sirsi problemy, ktere jsou korenem terorismu.
Valka proti celosvetove chudobe muze udelat vice nez valka proti celosvetovemu terorismu. A ve svych drahych apartmanech by se nekteri vudci meli zamyslet a podivat se do svych srdci. President Bush obhajuje valku v Iraku tim, ze pokud budeme valcit proti terorismu v zahranici, ochranime zapadni svet pred valkou s terorismem doma. Cokoliv jineho muze dnes byt receno pro obranu valky v Iraku, nemuzeme tvrdit, ze nas ochranila pred terorismem na nasi pude.
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Re: Taky z Londyna 

(8.7.2005 22:47:46)
Uf uf, Aido, držím Vám palce :-)
Je to asi o dost složitější, než lidi obecně připouštějí, dávám TI zapravdu, hlavně tomu poslednímu odstavci:
"Valka proti celosvetove chudobe muze udelat vice nez valka proti celosvetovemu terorismu. A ve svych drahych apartmanech by se nekteri vudci meli zamyslet a podivat se do svych srdci. President Bush obhajuje valku v Iraku tim, ze pokud budeme valcit proti terorismu v zahranici, ochranime zapadni svet pred valkou s terorismem doma. Cokoliv jineho muze dnes byt receno pro obranu valky v Iraku, nemuzeme tvrdit, ze nas ochranila pred terorismem na nasi pude."
Jsi statečná, když toto píšeš z Londýna.
Kéž bychom měli všichni v srdcích více lásky a klidu....
 Eliska 
  • 

Re: Taky z Londyna 

(8.7.2005 23:34:24)
Aido, krasnej clanek, konecne nekdo!!!!
Preju hodne stesti Tobe a cele rodine.
 Pippa. 


Nesouhlasim tak uplne s autorkou 

(10.7.2005 14:30:50)
Po utocich na New York a Washington, kdy se i v Britanii zacalo o hrozbe terorismu casteji a hlasiteji mluvit, jsme si byli velice vedomi toho, ze neco podobneho se muze stat i v Londyne. Nemysleli jsme na to samozrejme stale, ale opatrnejsi jsme rozhodne byli. Nejen my, ale i nasi britsti pratele. Pokud to Alena citi jinak, byla mozna trochu naivni. Opravdu se cekalo na to, kdy se to stane a ne, jestli se to stane. Nase obavy nas z prichodem ditete dokonce primely Londyn opustit, dnes jsem samozrejme moc rada, ze jsme to udelali. Je mi nesmirne lito vsech obeti a jejich rodin a modlim se, aby se uz nic podobneho neopakovalo ani tam, ani jinde.
 Soňa, jedna dospělá dcera 
  • 

Jak rozumět dospělým dětem 

(11.7.2005 19:49:13)
Někdy si připadám, že komunikuji se svou dcerou rozdílnými jazyky. Je vychována k samostatnosti, ale teď se u ní objevil nový syndrom, který lze označit jako - ti druzí mě chápou více, než ty, mami.Spočívá v tom, že když něco řeknu já, je to sice možná důležité, ale když to nepotvrdí kamarádky nebo jiný dospělý, tak je to už nedůležité. Marně ji přesvědčuji, že cizí lidé ji studia nezaplatí,ani notebook ani automobil,byť starší, ani ji nezaplatí dovolenou a ani ji nevytáhnou z případné bryndy, kdyby náhodou. Dcera studuje a má k dispozici byt, který financuji. Vzhledem k jejím výborným jazykovým schopnostem externě při studiu VŠ učí, výborně jezdí na koni a na snowboardu, rovněž v létě nak kole. Ale dělá svým známým doslova " otroka", když něco potřebují, vyhoví, i když se třeba jako nezaměstnaní flákají celé dny a brečí, že nemají peníze. Zadarmo je vozí svým autem, a oni ji pak pomlouvají a dcera je pak nešťastná. Když ji říkám, starej se o sebe, tak mi to sice slíbí, ale stejně zase, když jsou ti její kámoši ve srabu, tahá je z něj, zastává se jich, když nepracují nebo nestudují a kvůli tomu pak máme rozbroje. Jak ji mám vysvětlit, že se má angažovat odsud podsuď a v případě, že ji využívají, tak je má odmítnout? Soňa
 Daniela Tlapáková, syn 7 let, nevlastní dcera 18 let 
  • 

Re: Jak rozumět dospělým dětem 

(11.7.2005 21:37:38)
Myslím, že neřešíte příčinu, ale důsledek. Nejúčinnější by bylo naučit Vaši dceru jak si vážit sama sebe, jak si najít přátele a umět říci ne. Nezlobte se na mě pro to, co teď napíšu. Zdá se mi, že dáváte přílišný důraz na peníze a navíc, že svou dceru zahrnujete mnoha věcmi, ale ona potřebuje něco jiného. Zkuste se jí zeptat, co by chtěla, co cítí, vnímejte jí s pochopením a tolerancí a hlavně ji nepoučujte. Většinou to k ničemu nevede a v jejím věku už vůbec ne. Jen se uzavře a bude hledat cestu jinde. Snažte se jí být oporou a přemýšlejte i o sobě. To je cesta, jak najít řešení. Přeji Vám hodně odvahy! Taky se pořád učím.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.