| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Otcovské fejetony: Ten taky!

 Celkem 16 názorů.
 Koblizek 
  • 

kolektivisticka vychova 

(13.9.2004 13:10:36)
Moc hezky clanek a bohuzel, hodne pravdivy. Ja se obavam, ze velkou vinu na tom nese nase "kolektivisticka" vychova. Ktera naprosto potlacuje individualni odpovednost (dokonce jakoukoliv individualni cinnost nazyva sobeckosti) a uprednostnuje kolektivisimus, kde za vsechno mohou vsichni a nikdo konkretne nemuze za nic.
Zmena bude trvat ale cele generace. Je to v nas velmi zakoreneno. Ale samozrejeme, ze muzeme zacit nasim detem pomahat myslet sami za sebe a jednat sami za sebe.
 David 
  • 

Re: kolektivisticka vychova 

(13.9.2004 14:48:35)
Moje řeč. V práci máme několik typů tzv. tentakyů, je to na hlavu, když se něco podělá, nikdo za nic nemůže... Zajímalo by mě, jestli se takový lidi vyskytujou běžně v západní Evropě. Má s tím někdo zkušenost?!
 Jana 
  • 

je to fakt, ale co s tim 

(13.9.2004 16:41:59)
mozna by stacilo pevne stanovit zodpovednost lidem, kteri se ji vyhybaji, ale kdo by se s tim sepisoval. Kazdy by se mel podepsat pod svoji praci a ne to nosit na hromade sefoj, ktery to nemuze stihat kontolovat... takhle to funguje na kdejakym urade.
 Dreza 


Re: je to fakt, ale co s tim 

(14.9.2004 9:40:52)
Ne že bych mohla svoje rodiče dávat za výchovnej vzor, ale když jsem to zkusila na základce ("ale ten měl z té písemky taky čtyřku"), vždycky mi řekli "mě nezajímá co TEN, mě zajímá co ty". A bylo.
 Simča, dcery *1988 a 1997 


Jo, to znám! 

(15.9.2004 16:46:46)
Odpovědí mi bylo: jiné děti ať si dělají to, co jim jejich rodiče dovolí a trpí. Ty jsi naše a proto....

Uplaťňuji stejnou metodu na naše holky a docela to funguje. Ony ví, že s nějakým "Aleontaky" by neuspěly... Takže pokud se rodiče budou ochotni pustit s Aleontaky do boje, tak to půjde. Moje zkušenost je bohužel asi taková (odposlechnuto v různých variantách a často na dvoře - v obchodě - kdekoliv na ulici):

"Juráši, pojď domůů"
"A proč?"
"Musíš si nachystat tašku, najíst se a jít spát"
"Ale mně se ještě nechce"
"Jen pojď"
"Ale oni jsou tu ještě všichni (případně výčet jmen dětí sousedů...)"
"...no tak dobře, ještě chvilku...."

Jak se má dítě naučit, že ANO je ano a NE je ne, když z 99% maminku "ukecá" ? A jak potom má pochopit, že v dospělosti šéfy (či zákon) neukecá, ale musí svou práci udělat (či poslechnout např. dopravní vyhlášku a pod.)? Myslím si, že svým dětem dělají rodiče mnohdy medvědí službu tím, že se nachají ukeceat a přesvědčit Aleontaky.
Takže ahoj a pevné nervy a zásady!!!
Simča

 David 
  • 

Re: kolektivisticka vychova 

(13.9.2004 14:48:59)
Moje řeč. V práci máme několik typů tzv. tentakyů, je to na hlavu, když se něco podělá, nikdo za nic nemůže... Zajímalo by mě, jestli se takový lidi vyskytujou běžně v západní Evropě. Má s tím někdo zkušenost?!
 Klára 
  • 

ten taky (já taky) 

(13.9.2004 15:55:03)
No to mě rozesmálo :))))), přesně tahléééé se vymlouvááám jáááááá, heč.
 Jitka 
  • 

Spíš k pláči 

(14.9.2004 8:21:30)
Nechápu, co je na tom k smíchu? Vždyť je to spíš k pláči, omlouvat své chyby nebo konání tímhle způsobem. Dnes má každý plnou pusu řečí, káže o slušnosti a o morálce, nadává na politiky ...., ale hned za rohem udělá to své "malé svinstvo" a hned má po ruce plnej pytel výmluv typu - ten taky, oni taky ... Takoví jsme dnes hrdinové. A z čeho si pak ty děti mají brát ten příklad?????
Ne nadarmo se říká, že s jídlem roste chuť. My dole pácháme svá malá svinstva a ti nahoře páchají čím dál tím větší. Ale byli bychom my jiní na jejich místě? Pochybuji, protože TEN TAKY postoj je naše národní vlastnost.
S tou kolektivní výchovou a potlačováním individuality je to myslím pravda. Snažím se dceři /10let/ vštěpovat to,že tady na světě jedná sama za sebe a jen na ní záleží, co udělá nebo jak se rozhodne. Bude to jen její ostuda nebo jen její úspěch. Hlavně nebýt jak ovce a nejít tam kam všichni, protože ONI TAM PŘECE JDOU TAKY!
 Monika 
  • 

Re: Spíš k pláči 

(14.9.2004 8:48:40)
Já bych to nesváděla na kolektivní výchovu. Moje děti teď velmi často používají, když něco provedou: "Ale on to dělal taky". Já si myslím, že většina lidí je ve své přirozenosti líná a ráda se za někoho schová, když může. A já, pokud dostatečně nebudu dětem vysvětlovat, že ontaky je vlastně zbabělost a že takové výmluvy neuznávám, se mohu dočkat akorát toho, že se budou chovat v dospělosti jako lidé o nichž se tu píše. Myslím, že ontaky je u dětí naprosto běžná věc, ale bohužel to některým z nás vydrželo i do dospělosti.
 koblizek 
  • 

Re: Re: Spíš k pláči 

(14.9.2004 18:03:12)
Moniko,
musim s tebou nesouhlasit. Nemyslim si, ze je to pro deti bezne a prirozene ze "ONTAKY". Ziji v UK a tady to tak nechodi, ani u deti ani u dospelych. Tady by to nikoho ani nenapadlo rici, ze kdyz neco udela spatne tak ze "ontaky" to tak dela. Kazdy ma jak v praci tak ve skole svou jasne vymerenou zodpovednsot a za to si ruci sam a hotovo. Ja si myslim, ze je to dusledek kolektivisticke vychovy a take nasi narodni mentality. Je to vubec celkovy pristup k vecem. V Cechach napriklad prvni co lidi napadne je, jakym zpusobem dane vubec neplatit. Tady to lidi vubec nenapadne. Samozrejme nejsou nadseni, ze je plati, ale nenapadne je neplatit. Je pravda, ze ale danovy urad se chova k lidem daleko lepe. Danovy urad zde pomaha a radi lidem vypocitat jakou castku spravne zaplatit (aby nedoplatili ci i nepreplatili). Pokud se stane, ze nekdo zaplati vice, danovy urad mu to ihned vrati (vetsinou na to sam upozorni). Proste nechteji vybirat ani vice ani mene, pouze to, co se ma. A mimochodem, po kazdem danovem priznani van danovy urad posle "dekovny dopis"!!! V Cechach jsem nikdy nic takoveho nevidela.
 Dreza 


Re: Spíš k pláči 

(14.9.2004 14:59:39)
Mě to spíš než jako kolektivismus přijde jako uniformita. Vemte si reklamní kampaně typu "image je na nic", jejím jediným smyslem je, aby si všichni kupovali stejnou sladkou vodu. Tak jakápak individualita. A od toho je jen skok k věcem, který děti "nutně potřebujou", protože je už mají všichni a ten kdo to má je dobrej a najde spoustu nohsledů, no a ti se potom zaštiťujou tím, že všichni ostatní TO dělaj taky a začarovanej kruh je tady.
 Slávek (3děti) 
  • 

zkusíme to? 

(14.9.2004 17:17:51)
V podstatě je to pravda... A co kdybysme si řekli, že tomu nebudeme podlíhat, děti povedeme tak aby se staly osobnostmi... Tentakyjové ať nám vlezou na záda...
 LP, už babička 
  • 

Gratuluji 

(20.9.2004 15:34:25)
Gratuluji, a to zcela upřímně.

Možná, že všichni ti, kdo reagovali na Váš příspěvek k problému "tentaky", skutečně sami nikdy k podobné výmluvě nesáhli. To není ironie, pokládám to dokonce za možné. I já si myslím, že výmluvy toho druhu nepoužívám, ale že bych nikdy vědomě nepoužila výmluvu jako takovou, to si rozhodně nedovolím tvrdit. Ve skutečnosti je to spíše tak, že na tom druhém je všechno vidět lépe a dokud si dotyčný chybu sám neuvědomí, nic moc se s tím dělat nedá. Většinou si skutečně neuvědomujeme, že jakékoliv chyby se můžeme zbavit jen za předpokladu, že ji odhalíme sami na sobě, že si ji přiznáme. Až pak se s něčím takovým dá něco udělat, byť to vůbec není jednoduché. Proč to tedy dělat? A kam se tak asi dostaneme, až všichni najdeme ty padouchy, kteří za to či ono mohou?

Už jste si někdy všimli komických situací, kdy si někdo někoho dobírá kvůli chybě, kterou evidentně dělá i on sám. Nejsem vševěd, ale nejspíš je to tak proto, že si dotyčný není schopen uvědomit, že on sám se chová stejně či dost podobně. Proto tenhle problém, který nám všem dost otravuje život, lze začít řešit jen tak, že každý začneme sám u sebe. Jen tak se lze aspoň začít bránit kolektivní nezodpovědnosti, která v našich podmínkách dost slušně zakořenila nejen kvůli reklamám, ale i díky desítkám let starého režimu. Výmluva? Asi ano.

Vy jste u sebe začala a za to si určitě zasloužíte metál za odvahu.
 J+J 
  • 

vesničky 

(13.9.2004 16:51:26)
Ať si jdou žít spolu všichni Ti co jako "TENTAKY", házej odpadky vedle košů, nabo házejí kde co z balkónu třeba i do kočárku a dělají si to někde jinde navzájem. A neotravují život těm slušnějším, ono vysvětlujte všechno to speciální chování svýn dětem, když bydlíte na sídlišti, kde je dům plný takových "TENTAKŮ".
 Markéta 
  • 

Re: vesničky - u vás taky? 

(13.9.2004 16:56:26)
U vás taky?
M, Nb
 Milli 


my všichni taky :o) 

(23.9.2004 7:10:33)
totalitní kolektivizace v nás nemůže být tak moc zakořeněná, člověk je od přírody tvor společenský (chce být v nějaké skupině), ale samozřejmě, že i v ní musí být sám za sebe, ale na to je potřeba hodně sebevědomí! naše děti už to budou mít snažší.
daně se asi nechce platit nikomu, kdo na ně tvrdě dře, a pak se vlastně rozdají příživníkům nebo špatně investují, třeba v UK lidé více věří ve vládníá rozpočet a pak správný postoj FÚ je jen další výhoda

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.