| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Otcovské fejetony: Nedělní fanatismus

 Celkem 26 názorů.
 Honza, 2 děti 
  • 

Podíval jsem se do zrcadla, díky 

(6.5.2004 9:31:17)
Celý život mám pořád spoustu práce a důvodů. Na zahrádku jsem před pár lety začal chodit s dětma a kvůli nim (nejlepší je zrušit záhony a ze zahrádky udělat místo pro hry a zábavu). Dostal jsem strach, že mi jejich dětství uteče a já to ani nepoznám. Na záhonky budu mít spoustu času až pozvu své stáří... Když vidím jak děti hltají jakoukoli činnost, při které se zapojím, tak jsem si jistej, že tohle je správně prožitá neděle!
 Jasněnka 


Super článek!!! 

(6.5.2004 16:01:20)
Super! Naprosto souhlasím s tvým příspěvkem i celým článkem!
 schamka + krakeni 


praca na zahradke 

(6.5.2004 9:36:54)
No ja neviem. U nas sa praca na zahradke povazuje za oddych. Mam na mysli skor take dekoracne prace, urcite nie kosenie travy, tolko rozumu zas mame ;o) To si nechavame na iny den. Ale predsa len, nieco v nedelu na zahradke (rozumej okrasna zahrada 6x9m, ziadne zahony so zeleninou) porobime. Necitim sa, ze by sme robili precin voci svatemu dnu. Koniec-koncov, ked sa rozhodnem v nedelu malovat obrazky, bude to tiez povazovane za pracu? Navyse toho nerobime tak vela, ze by sme s tym stravili cely den.
Niekomu sa dobre oddychuje v ZOO, ci v muzeu, niekomu pri pristrihnuti nejakeho ozdobneho krika, poliati kvetov a pozbierani popadanych lupenov. Nevidim na tom nic zle.
A navyse to s tou nedelou ako oddychovym dnom nie je tak jednoznacne cierno-biele. Aj Jezis povedal, ze neodkladne prace sa maju robit ihned, aj keby to malo byt vo svaty den... (presne citacie z Pisma neviem)
Takze by sme mohli byt v sudeni druhym mozno trosku opatrnejsi a rozhodne voci sebe navzajom tolerantnejsi...
 Dana B. (2 děti) 
  • 

Nic než pravda 

(6.5.2004 12:57:02)
Plně souhladím s tím, že neděle je od slova nedělat. Také jsme si před pár lety pořídili kvůli "zamýšlené relaxaci prací" zahrádku. Pochopitelně také kvůli dětem - budou mít jahůdky, rajčátka, apod. Velice rychle jsme pochopili, že na práci na zahradě máme čas pouze o víkendech a tak jsme ryli, sázeli, zalévali, pleli a pořád dokola. A děti se přitom úžasně otravovali a nás vlastně od té "oddechové práce" zdržovali. Nakonec jsme dospěli k závěru, že těch pár jahod a rajčat nám za ty upracované víkendy vůbec nestojí a další rok jsme zahrádku zase honem prodali. Od té doby, i když děti dávno odrostly, se věnujeme sami sobě a hlavně svým zálibám a docela rádi si s chutí opravdu zalenošíme a neděláme "Nic ale vůbec Nic".
 Heda(dcera8,5 syn2,5) 
  • 

Nedělní nedělání 

(6.5.2004 13:28:41)
Neděle v naší čtvrti rodinných domků se zahradami: zleva hučí sekačka, zprava hučí sekačka, další sousedé čístí vysavačem bazén, na blízkém hřišti už dvě hodiny před zápasem pouštějí do reproduktorů hudbu, jiná hudba je puštěná na vedlejší zahradě, kde se griluje ...
Nezbývá než prchnout do lesů - a já bych tak ráda nic nedělala, jen se v klidu a tichu hrabala v hlíně (s dětmi vedle v pískovišti nebo s knihou na lavičce)!
 Petruna 
  • 

proc volno zrovna v nedeli 

(6.5.2004 14:01:37)
to mne rozesmalo - co nam dovolite v ostatni dny?


kazdy je jiny a clovek pres tyden pracujici dusevne o svem volnu a o vikendu makat chce. Ale aktivni odpocinek rezani dreva by si mel udelat jindy nez vecer nebo volne dny, to uz je vec sousedskych vztahu a nemusite do toho tahat casove sablony a diktaty a la pionyrsky tabor!

pomni, abys svatecni den svetil - neznamena dogmaticky nedeli, ale jakoukoli sedminu casu sveho se zastavit a venovat zamysleni nad zivotem - vyskocit z kolobehu dennich starosti, aby se z cloveka nestal biorobot
 Iva 
  • 

Re: proc volno zrovna v nedeli 

(6.5.2004 14:43:24)
Mám kamarádku, která, ač vyslovená ateistka, si před lety vzala hodně nábožensky založeného muže. Klape jim to, až na to že ona odmítá pouštět dceru s babičkou do kostela (tchýně je tam pečená vařená, denně uklízí a posluhuje faráři - ale to je jiný příběh). Jednou vyprávěla, že jí toto spojení přineslo jako velmi pozitivní věc zvyk, že v neděli se nedělá. Oba jsou totiž hodně pracovití, postavili si domek a on je automechanik, tak věčně pracuje v garáži, ona má doma stále jako v kostele (ha ha), obhospodařuje zahrádku a je pro oba typické, že neposedí.Tak se do té neděle musela zpočátku nutit, pak ale pochopila, že díky své povaze by se jinak brzo udřela, a že je to vlastně velmi hezké, celý den jen odpočívat, jet na výlet nebo do zoo. Je prostě ráda, že se k tomu přinutila.

No ale pan Karban nemá moc pedagogických vloh, i by mě by coby starší paní taky naštval (neurazte se!)"cápek", co mi bude říkat, jak mám trávit neděli. Je to věc každého a lze jen doručit. Já se osobně snažím, udělat co je třeba v sobotu, a mít už v neděli volno, ale taky to někdy prostě obrátíme! Holt je pravda že zaměstnaná žena co se utahaná dostane domů kolem páté a to ji čeká minimálně příprava večeře, prostě někdy ty resty dohnat musí. Bohužel.
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: proc volno zrovna v nedeli 

(6.5.2004 19:56:55)
Zažila jsem obojí model abych tak řekla v praxi. Moje rodina je ta typická monterková. Satelitní vesnice. Táta toho přes týden po příchodu z práce ve čtyři odpoledne moc nestihne, tak víkendy byly na řezání dřeva, pořád u nás jela míchačka při nejrůznějších rekonstrukcích RD, kosení trávy. Myslela jsem si, že je to normální a správné, i když když byl vyjímečně nepracovní víkend, trochu mi vadil kravál od sousedů, kteří relaxovali u grilu s naplno puštěným radiem.
Pak jsem odešla bydlet k (tehdy) přítelovým rodičům. Jiný kraj, jiný mrav. Křesťanská tradice a menší městečko. Zpočátku mne to až udivovalo, protože to nebylo nařízeno žádnou obecní vyhláškou pod přísnou sankcí, ale v neděli tam ráno rušil jen zvon z kostela. Samozřejmě, když to jinak nešlo, tak se pracovalo, ale snaha všech byla stihnout hlučné práce v týdnu nebo v sobotu, aby se v neděli nerušili sousedi. Vařil se sváteční oběd, šlo se na procházku, chlapi koukali na televizi, my baby šly třeba obírat odkvetlé růže, pohoda. Neděle byla už od rána výrazně jiný, relaxační den.
Ráda na to vzpomínám, protože jsme se vrátili do města a tady si každý prosazuje, že má právo trávit volno jak jemu se zachce - a díky té sobecké bezohlednosti opět zažívám řev sekaček a cirkulárky v neděli ráno.
 Patrik 
  • 

Re: Re: Re: proc volno zrovna v nedeli 

(7.5.2004 15:32:04)
Dobrý den. tvrdíte, že táta toho po návratu ve čtyři odpoledne moc nestihne. chápu, že na práci v zahrade je potreba svetlo, což treba v zime moc neni (kdo ale v zime seká zahradu, že?), ale třeba v létě je možno makat do devíti. ač máme doma malou a já končím v šest, tak chodíme střídavě cvičit, vaříme, uklízíme atd. Na to si opravdu nepotřebuji vyhradit neděli.
 Ola, 2 děti  
  • 

neuskutečnitelné 

(6.5.2004 15:14:59)
Jak by to bylo krásné v neděli nic nedělat, ale u nás (a myslím, že nejsme sami) naprosto neuskutečnitelný sen. Vzpomínám na doby, kdy byl manžel řadový zaměstnanec a bylo to fajn. Od doby - asi 2 roky - co byl okolnostmi dotlačen k podnikání, či spíše k "živnostníkování" (promiňte, ale slovo podnikání - podnikatel nějak špatně snáším), se nám může o volné neděli jen zdát. To si opravdu mohou dovolit jen zaměstnanci. Malý zaměstnavatel / máme 3 zaměstnance/ musí o nedělích dodělávat resty co nestihl přes týden - hlavně účetnictví a veškerou agendu ohledně zaměstnanců. Někdo řekne, ať se zaplatí účetní, ale to jsou další dost vysoké náklady. "CHytré hlavičky" Vám poradí, že se náklady odečtou z daní. CHA CHA - napřed musíte něco vydělat, abyste mohli odečítat. A tak pracujeme a papírujeme, protože přes týden to opravdu nestíháme. Já jsem normálně zaměstnaná s 2 školními dětmi a manžel pracuje opravdu 12 - 16 hodin denně. Jo dnešní doba dává zabrat, a hlavně těm, co nechtějí viset na pracáku a snaží se něco vybudovat. Volné neděle musí počkat asi na příhodnější dobu (hlavně méně byrokratickou!!!) Jinak všem co je mají, je velmi přeji a ať si volných nedělí váží. :-)))
 agneska 


Re: neuskutečnitelné 

(10.5.2004 8:32:19)
Taky s tím stále bojuju, tedy myslím tím nahromaděnou práci za celý týden, a touhou taky mít aspoň jeden den z těch dvou volných opravdu volný. Domácnost je pro zaměstnanaou ženu fakt dost zatěžující, i když děti už jsou větší. Taky mě vytáčel manžel stále na cestách, když mi odkudsi zdaleka vesele volal a vyprávěl, jak včera byl na kolech a dneska jede na volejbálek a co že my (tedy já a děti) o víkendu podnikneme, a já viděla ten zaneřáděný byt, spoustu prádla, resty z práce, a k tomu fakt, že když to neudělám dnes, samo to nemizí, prostě si to na mě počká, nikdo jiný to neudělá, a bude to ještě horší. Pak jsem se ale už vztekla, a rozhodla se, že aspoň jednu akci, třeba ten výlet na kole, si o víkendu dopřeju. Člověk se musí nějak nabít, aby mohl jet dál. A ono se to dá, i když se člověk musí vyrovnat s faktem, že doma to nevypadá pořád na návštěvu prezidenta, že nevyžehlené prádlo se prostě kopí, že děti se můžou obsloužit samy a já přitom nejsem krkavčí matka, prostě ten čas se dá najít, (třeba ne každý víkend, nebo ne celý den, ale dá) i když to občas vypadá že ne.
A k tomu vaření o nedělích, to mě taky někdy dost štve, všichni si užívají volna třeba u televize, a já celé sobotní dopoledne vařím s tím, že to má být i na neděli, právě abych pak už nemusela. Mám žrouty, tak se to občas sní už v sobotu, to ale už nedělní jídlo nevařím, jí se co dům dá, nebo udělám něco jednoduchého, nebo si občas taky na jídlo zajdeme. Když nejsou peníze, tak si někde na výletě na kole dáme třeba každý jenom polívku, a dojíme se rohlíkama, ale to není důvod abych se místo výletu celý den honila u plotny.
Všem, co tvrdí, že to nejde, bych chtěla vzkázat, ať to zkusí přehodnotit, jestli to že pracujou je opravdu uspokojuje je to v pohodě, ale jinak by se to určitě dalo nějak setřepat, i když, vím, snadné to není.

A ten nedělní rámus, to není pracovitost, ale obyčejná bezohlednost, a myslím, že na to už snad nějaké vyhlášky jsou. A jestli ne, doufám, že je brzo zavedou.
 Bobina, bezdětná 
  • 

Něco na tom je... 

(6.5.2004 16:37:24)
Taky mě může vzít prcek, když mě v neděli v osm ráno probudí vrtačka nebo jiný superhlučný nástroj. Tady, kde bydlíme, je to ale každý den, všední i sváteční... proto se taky stěhujeme. Okna máme buď na rušnou ulici /auta, tramvaje) nebo do dvora, který je ze čtyř stěn obklopen domy a všechno se tam odráží a násobí, takže když u sousedů začnou (s čímkoliv), je to, jako by to dělali přímo u nás v bytě. Ať už řve dítě, štěká pes, ječí ženská, duní sbíječka, vrtá vrtačka, pere pračka nebo se sousedé začnou večer veselit u vínka a řvou na sebe při tom jako by se hádali, či se začnou obveselovat v postýlce. Sice mi do toho nic není, ale když to mám všechno holt z první ruky...

Ale až budu bydlet v klidném prostředí, bude mi úplně jedno, kdo co ve volném čase dělá.
 Květa 
  • 

Re: Něco na tom je... 

(7.5.2004 3:52:43)
Naprosto souhlasím s příspěvky: jeden celý den v týdnu (jedno jaký) nic nedělat - to si opravdu může dovolit jen někdo "za vodou". Průměrný člověk (odvážím se říci hlavně žena) musí dohánět o víkendu, co nestihla v týdnu. Někdy se volný den vyšetří, někdy ani minuta. Bohužel se moc divím, že v naší zemi kutilů ještě nikdo nepřišel na to, co u západních sousedů funguje už roky a je to táááák jednoduché. Např. v Belgii je v neděli zakázáno používat hlasité stroje. Takže každý musí stihnou posekat trávu v sobotu a v neděli se může maximálně rýt v hlíně. A lidé to dodržují, jinak jim hrozí zásah policie, kterou se nerozpakuje zavolat kdokoli z obtěžovaných. I jiné užitečné drobnosti jsou dané zákonem či vyhláškami, např. zákaz vyvěšování prádla před dům nebo "vystavování" satelitů hyzdících u nás skoro každou fasádu. I tak užitečnou věc jako je odvoz a třídění odpadů mají jednoduše ale efektivně vyřešenou pomocí pytlů a nikde neexistují smradlavé popelnice. Ale to by se u nás muselo chtít.....
 alka, 3 děti 


Re: Re: Něco na tom je... 

(7.5.2004 8:17:20)
Tak jsem se tady prokousala všemi příspěvky a vychází mi z toho tohle. V neděli se nedělá, od toho přece je. Takže zřejmě příprava nedělního oběda, pečení svátečního zákusku, mytí nádobí NENÍ práce, protože to se přece dělat může... Z toho vyplývá jen jediné, že totiž neděle je pro muže, který si to může dovolit, protože žena mu uvaří a zase po jídle vše uklidí. Není to má zkušenost, ale při čtení mě napadlo, jak takovéto trávení neděle odpovídá pohledu společnosti v níž vládnou muži. Hezký víkend bez sekaček a cirkulárek! Alka
 ivana* 


Re: Re: Re: Něco na tom je... 

(7.5.2004 8:39:29)
Alko, to chce vyměnit manžela:-) U nás o nedělích vaří většinou on (a myje myčka).
 alka, 3 děti 


Re: Re: Re: Re: Něco na tom je... 

(7.5.2004 8:56:00)
Ivano,
díky za nabídku, ale manžela mám už 18 let a měnit ho nehodlám. Kdybys pozorně četla, píšu: Není to má zkušenost... U nás taky myje myčka a nádobí uklízí kluci, právě aby nevyrostli v tom, že v kuchyni pracuje jenom žena... Na druhou stranu já taky neseču trávu a nemyju ani nevysávám auta... Alka
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Něco na tom je... 

(7.5.2004 10:40:26)
Květo, nesouhlasím. Nemusí to být KAŽDÁ neděle, ale jednou za čas a pokud možno pravidelně si dát pauzu, oddych a čas jen pro relaxaci není otázka peněz a toho, "být za vodou" Navíc spousta žen je schvácená naprosto zbytečně, protože jejich děti spíš ocení nedělní výlet, než vyluxovaný koberec, rodinku lze v domácnosti trochu zapřáhnout (tím je okomentováno i to, že neděle je pánský den - však autorka toho příspěvku si to tak sama zařídila), aby v neděli ten čas zbyl - ale o tom tu už bylo popsáno řádek a řádek.
Jinak já jsem asi nenapravitelný idealista, ale myslím si, že všeho se domáhat pod sankcemi není dobré. Že lepší je, když slušné chování vyplyne z přesvědčení společnosti - je fakt, že to je v naší republice asi na dlouhé lokty a platí spíš cukr a bič - ale jak už jsem psala, existují i místa, kde nedělní klid vychází z dlouholeté křesťanské tradice, která vydržela i přes období komunismu a tak to tam ani nemusí žádná vyhláška nařizovat - stačí psychologicky nátlak "co by tomu řekli sousedi" :o)
 Kukačka 
  • 

Re: no nevím 

(7.5.2004 13:20:41)
Článek mně spíš pobavil. Každý člověk přece žije jinak a nedá se dělat šablona pro všechny. Já například sedím v práci celý týden u PC a na to, jak se budu o víkendu hrabat v zahrádce, se vyloženě těším! Je to pro mně relax a odpočinek!!!!
Samozřejmě, že sekačky by si lidi mohli nechat pouze na sobotu, ne na neděli ráno, ale to jde spíš o lidskou bezohlednost.
No a můj manžel zase chodí v neděli na melouchy, protože splácíme hypotéku a z normálních platů to jde horko těžko. Ale jelikož jemu je práce koníček, tak mu to nevadí!
Souhlasím s pisatelkou příspěvku (omlouvám se, nepomatuji si jméno), která uvádí, že muži nepovažují za práci vaření a vše kolem toho.
Autor článku je zřejmě jeden z těch, co v neděli pouze čekají, až se oběd SÁM uvaří a vše se SAMO uklidí!!! Manželka má přese taky neděli!!!!!
 Ženetka 
  • 

Re: Re 

(7.5.2004 19:01:43)
Občas taky vytáhnu sekačku na trávu v neděli - udělám to prostě, když mám čas a na rozdíl od těch, kteří vlastní sekačku benzínovou, tak já s tou elektrickou nesekám, když je tráva mokrá, nejsem sebevrah.
 Henri Ani/Toni/Šíša/Miki 


Vyhlášky jsou, ale ... 

(11.5.2004 8:32:01)
... volejte na souseda policii! A hlídky v neděli najezdí (jindy taky ne :-). Takže nám někdy k nedělnímu obědu smrdí kouř od sousedů a z grilování to není, po obědě vrčí cirkulárka, ale abych nebyla nespravedlivá, není to pravidelně.

My, jakožto taky živnostníci, si neděli uděláme, když si můžeme ukrojit jeden den kdykoli v týdnu, kdybychom čekali na neděli, mohl by už nebýt čas. Ale to znají asi všichni malopodnikatelé :-).
 Emina 
  • 

Bozi den 

(7.5.2004 14:36:06)
Mily Jirko, pro nektere lidi je prace na zahrade relaxaci. Vis, oni maji radi hlinu a rostliny, ta nejbezbrannejsi bozi stvoreni. Oni se tak dotykaji Boha a oslavuji ho a je to pro ne svatek.
Ta pani, cos nam ji sem dal jako ilustraci ubohosti, by ti jiste nevycitala, ze jedes v nedeli v polyesteru ci krimplenu do Velkeho Oseka Spartakem, i kdyz auto hluci a pachne a otravuje plody rostlin olovem.
No, a kdyz jde nekdo do prace, tak mu to prej, nebo zkus zacit odpoustet.
 David 
  • 

Který je sedmý den? 

(10.5.2004 10:18:14)
Sedmý den týdne je sobota, ne neděle. Je to den, který Bůh určil že se má světit, zachovávat jako den odpočinku.
 Honza (dve dcery 3 a 5) 
  • 

Re: Který je sedmý den? 

(10.5.2004 13:36:19)
Myslím, že tohle opravdu není důležité, který den to je. Katolíci budou tvrdit, že neděle, židé či Adventisté sedmého dne zase sobota. Jde spíše o to, že lidé všech těchto vyznání pokládájí jeden den v týdnu za den páně a tudíž za svátek a o tom to je. Měl by to být den, kdy by se člověk měl (v rámci možností) co nejvíce odprostit od "světských" starostí a užívat si ho pro potěchu duše a tím vlastně i oslavu Boha. Každý si pod tím může představit něco jiného a ať už je to jakkoli, je to stejně věc vlastního svědomí a nikdo z lidí nemá právo to soudit (většinou soudí stejně "farizeove", kteří si sami nevidí do úst...).

S tou nedělí a sekačkou už vůbec nejde o záležitost víry, ale spíše ohleduplnosti vůči ostatním. Neděli si jako svátek užívají i "neznabohové". A i většině z nich se sekačka v neděli ráno v šest nelíbí. Myslím, že tahle činnost se dá naplánovat i na jiný čas. A pokud jsou to workaholici (nemluvím o lidech pracujících na směny) trávící většinu času například v kanceláři, navrhuji kosu. Její šustění nikoho rušit nebude a dotyčný si návíc užije zdravého pohybu, na který mu v pracovním týdnu nezbývá čas...
 Hanny1 


Vnitřní svoboda 

(22.7.2004 12:36:29)
Je pěkné, že myslíš na neděli jako na den odpočinku a předpokládám, že proto, že i Bůh sedmý den odpočíval a těšil se ze svého stvoření (bylo-li to sedm dní nebo sedm miliard let je mi celkem lhostejno a vzhledem k tomu, že jsme dostali do vínku rozum k bádání a přemýšlení, je pravděpodobné, že jsou dnes vědci na správné stopě...Nakonec - Bible často mluví v obrazech). Pro mne je důležité, že v pohodě strávím den se svou rodinkou, tak trochu na sebe více myslíme a snažíme se udělat si navzájem radost - stačí maličkosti. Asi nejvnitřnější pro mne je, že více na sebe nechám působit krásu stvoření - přírodu, že jsem její součástí a hlavně, že JSEM součástí Boha. Vnímat jeho přítomnost. Setkat se s Ním. A přiznám se, že doufám, že pokud přitom pleju své milované růže, JEMU to nevadí ... Měj se krásně.
 Ivana Procházková 


Z vašich názorů, pane Karbane, je mi tak trochu na blití.. 

(9.1.2005 9:29:47)
Hádejte, co dělám v neděli ráno já?

Vskutku originální činnost - chodím vysbírávat odpadky kolem kontejnerů na tříděný odpad v naší ulici.. Proč to dělám? Protože se na ten bordel nechci dívat. A proč v něděli ráno? Protože mi v tu dobu dítě spí a manžel je doma, takže jí hlídá (i když taky spí). A prostě mi nedělě mi vyhovuje víc než sobota.

Ale podle vás tím "zpochybňuji sladké nedělání" a zasloužila bych si nejspíš ukamenovat.

Co takhle trochu tolerance, he??
 Šáry 
  • 

Re: Z vašich názorů, pane Karbane, je mi tak trochu na blití.. 

(9.1.2005 10:58:46)

Já bych se vůbec nedivila, kdyby vás po těch vašich rozumech ta kolegyně tou sekačkou fakt přejela. A měla by úplnou pravdu. Co je vám kruci do toho, jak ONA tráví SVOJE volné dny, a co vám dává právo protivně moralizovat, jak by je trávit MĚLA, protože to je podle vás jediný správný způsob? Jak by bylo vám, kdyby vás ona začala agresivně přesvědčovat, že v neděli se na zahrádce prostě dělat MUSÍ.

Nejlepší jsou fanatici, co je dveřma vyhodíte, oni se oknem vrátí, valí vám klíny do hlavy o své jedině možné pravdě, a když vás dostatečně vyprudí a vy se ozvete, vpálí vám, že jste netolerantní k cizím názorům.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.