| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Neslušná slova ve věku 3-5 let

 Celkem 7 názorů.
 Petra- Benjamin 5 let 
  • 

bomby 

(31.3.2004 21:19:07)
A co delat kdyz muj opravdu neagresivni syn rekl spoluzakovi, ze jestli ho neprestane otravovat da jim do baraku bombu a vyhodi ho do povetri?
 Zuzana 
  • 

Re: bomby 

(1.4.2004 20:35:58)
Toho bych se nebála...
 Krucipísek 


Re: Re: bomby 

(1.4.2004 23:06:20)
:-DDDDDDDDD, to mě fakt dostalo!
 miro 
  • 

copak Freud ? 

(5.4.2004 21:26:26)
Nesouhlasím s aplikací Freuda na malé děti. Freud se mýlil. Není žádné orální nebo anální stadium.
Malé dítě prostě cucá, protože se živí. Neslušná slova nechce mluvit z teorie "zadečku", ale někde je pochytilo a opakuje.
Omyly Freuda jsou tak veliké, že by to zabralo celou stránku. Tady jen krátce: Freud si myslel, že co najde u sebe v mysli, je obecně platné pro lidi. Kdyby tomu tak bylo, potom by všude byli lidé jako psychické kopie jednoho autora. To by třeba alkoholik myslel, že u všech se projevuje "alkoholové stadium" atd. Nedávajte na Freuda !
 irena (Míša5/00+Maruš3/03) 


Re: copak Freud ? 

(6.4.2004 19:01:56)
Miro, docela se mi libi tvuj nahled, osobne mam radeji Junga (i kdyz moc detailne neznam ani jednoho ani druheho :-))
taky mi to oralne/analni deleni prijde trochu pritazene za vlasy.
jinak co se tyce bourlivych reakci na sprostarny - nemuzu nez s clankem souhlasit. nema smysl reagovat bourlive.
 Katka, Maki, *03 a Anicka, *08 


Re: copak Freud ? 

(8.4.2004 14:02:30)
Nejsem psychoanalytik a orientuju se spise na humanistickou psychologii, ale nejaky zakladni prehled o Freudovi mam (vicemene ze skoly) a rozhodne neni mozne rict, ze "Freud se mylil" a zadna tato stadia nejsou. Nevim kdo jsi, Miro, ze se odvazujes neco takoveho rict, potazmo verejne napsat, ale svedci to prinejmensim o tom, ze nevis o cem mluvis. Freud mel trochu jednostranny pohled na vyvoj a psychopatologii, ale rozhodne nevychazel z toho, co "nasel u sebe v mysli" a jeho "vzorek" je urcite sirsi nez mas k dispozici ty.

Je pravda, ze vyvoj nepostupuje "skokove" po stadiich, ale skutecne lze u deti pozorovat nejprve orientaci na prs (termin obdobi kojenecke neni od od oralniho vubec daleko), pozdeji na vymesovani (chozeni na nocnicek) a jeste pozdeji na pohlavni organy (hry na doktora). Ze by dite "cucalo" jen proto, ze se musi nasytit, je nesmysl, to ti muze potvrdit kazda mama, ktere se dite nekolikrat v noci vzbudi jen aby se prisalo a aniz by se napilo, zase usne. Je navic zname, ze cca po osmem mesici se postoj ditete ke kojeni velmi meni, chape ho vice jako citovou zalezitost nez pouze zdroj potravy (proto take pozdeji byvaji vetsi potize s odstavem). Nebo se ti nezda, ze by dite dokazalo mit poteseni z nasyceni a kontaktu s prsem? Takze teze, ze usta diteti v prvnim roce zivota zprostredkovavaji poteseni rozhodne neni nepravdiva. I kdyz zajimavejsi (a diskutabilnejsi) je v tehle oblasti spis Sullivanova teorie prsu v ustech. S analnim a genitalnim stadiem je situace podobna, to uz nebudu rozepisovat.
Ohledne sprostych slov, je zname, ze deti vice direktivnich rodicu maji tendence se takto realizovat. A da se cekat, ze tito rodice budou direktivni i v nacviku telesne cistoty, takze tam asi nejaky vztah bude. Posilovani sprostych slov bourlivymi reakcemi je bez debaty. Netroufam si spekulovat, zda muze existovat souvislost mezi chozenim na nocnik a sprostymi slovy (taky se mi to zda odvazne), ale dovoluji si upozornit, ze to urcite neni "vymysl" kritizovaneho Freuda, ale bud autora knihy nebo psychologa, ze ktereho vychazi.
 kvitek1 


Re: Re: copak Freud ? odkazy 

(25.4.2004 15:10:28)
Nejdříve anekdota:
´Starý dobrý Sigmund Freud.´
Šla jsem ke svému psychiatrovi, aby mi provedl psychoanalýzu.
Abych zjistila, proč jsem nakopla svou kočku a svému příteli udělala modřinu pod okem.
Položil mě na svůj měkký gauč, aby zjistil, co by se s tím dalo dělat.
A pak z mého podvědomí vydoloval:
Když mi byl jeden rok, schovala mi matka do kufru mou panenku. – To pak vysvětluje, proč jsem v jednom kuse opilá.
Když mi byly dva roky, pořád se se mnou hádali moji dva bratři. – Z toho pak logicky vyplývá, že jsem musela otrávit všechny své milence.
Jsem strašně ráda, že jsem se jeho psychoanalýze podrobila.
Teď alespoň vím, že za všechno, co dělám špatně, může někdo druhý.
(napsala Anna Russelová, britská komička).
K diskuzi :
Chtěl bych napsat víc, ale byl by to delší rozbor. Kromě toho pro ženu je lépe psát jemně, omezit ostří námitek. Jen okrajově: podvědomí se studovalo ještě před Freudem. je tu řada : Schelling (1775 – 1854, psal o podvědomí), Hartmann (1842 – 1906, psal o Nevědomí), Freud, Adler (neurotické pocity vznikají z pocitů méněcennosti, způsobeného v dítěti špatnou výchovou), Jung (1875 – 1961, všímal si hromadného psychického pozadí zděděného od vývoje lidstva), paní Winners (v USA).
Ne každý si myslí, že se dítěti líbí manipulovat s výkalem. Podle Freuda je miminko malý kapitalista – pokládá výkal za bohatství, které je možné vydal nebo zadržet (opravdu je to tak? nesnaží se to jen vytlačit a hotovo?). Matka by potom byla bursovním makléřem, ale dává to pryč, investice batolete je zbytečná.
O chození na nočník lze si přečíst zkušenosti o tom v knize: Nonna Auská : Český lékař v Americe, je tam kapitola o nočníkách. Americké mamky jsou přesvědčeny od výrobců pampersek, že ještě ve 3 letech se mohou nosit plenky. Odvolávají se na Freuda, ale MUDr. Auska s úspěchem učila i maličké Američánky chodit na nočníček.
Že se dítě budí a hledá prs v noci, není náhodné. Je to reflex. Rodí se i s úchopovým reflexem.
Fantasie Freuda jsou bohaté. Používá neúplnou indukci. Krátce. Matematička v čase školy nám to vysvětlila takto: součet úhlů v trojúhelníku je stálý. Když žák nakreslí trojúhelník a změří všechny úhly uvnitř, dojde k číslu 180 stupňů. Potom nakreslí jiné, třeba pět, a u všech to bude stejné. prohlásí to za poučku.Ale to není úplná indukce. Co kdyby se našel speciální jiné případy? Teprve posunutím vnitřních úhlů vně a seřazením vedle sebe se dokáže, že to platí pro všechny. A proto neúplné závěry Freuda neplatí všude.
Vrozené reflexy jsou hlavně dva: držet se a sát. (držení umožní mláďatům opic nespadnout ze srsti matky, i když ta šplhá po větvi, lidské mládě se drží tyčky tak pevně, že nespadne ani při nadzvednutí nad stůl). Freud si všímá jednoho, toho spojeného s trávením. Počet lidských motivací byl ve 20. století zjištěn na 18. Freud si všímá jen dvou: pudu rozmnožovacího a destruktivního. Krátce: sex a smrt. Bohatší duševní život nečeká.
Je zavádějící říkat, že si dítě dokonale uvědomuje, že zlobí. Často dítě neví co ho trápí a pláče. Zkouší svět a předměty, ale dospělí si myslí, že zkouší jejich trpělivost. Dokud při tom nejsou, dítě se chová stejně a nikoho ´nezkouší´.
Mějte ohled na jemnou povahu dítěte a nepodsouvejme mu úmysly dospělých, které ho nikterak nenapadnou.
Ptala jste se, jaký jsem, že se odvažuji kritizovat Freuda. Odpovím. Otec profesor (také učil sociologii), matka učitelka, manželka lékařka. Já při rozhodování o životní dráze jsem musel v 15. letech volit, chtěl jsem být učitelem, a rodiče mi předložili výhled , jak těžce si budu vydělávat chleba, chodit na schůze, (a tehda ještě za socialismu byl učitel zneužívaný pro veřejné akce, jako být ve volebních komisích, agitovat za JZD atd.) a také jsem viděl, jak je nebezpečné mít vlastní názory, které se neshodují s ideologií marxismu – leninismu. Za odlišné názory mohl přijít člověk o práci. Rozhodl jsem se pro technický obor, kde platí, že jedna a dvě jsou tři a není to ovlivněno rozhodnutím strany.
Ale z nauky o člověku vím dostatečně na to, abych poznal, že Freud udělal jen první kroky a někdy zašel dál, když by bylo lépe se brzdit. V učebnicích psychologie a v jeho díle se toho najde …
Stránky bližší k tématu:
O Jungovi : http://www.sneznik.cz/ille/jung/poza.htm,
http://eldar.cz/kangaroo/jung/,
Česká společnost pro individuální psychologii http://dir.seznam.cz//40/46/75.html
S pozdravem Miroslav

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.