| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Nesem vám noviny...

 Celkem 29 názorů.
 Dáša 
  • 

Kocourkov 

(1.12.2003 9:35:19)
Někdy si myslím, že v něm žiji. Proč tolik lidí, kteří se nějakým způsobem dostanou k "moci" (politici, sportovci, umělci,.....), má v sobě kousek Hitlera a myslí si, že můžou všechno? A my ostatní jim v tom nedokážeme zabránit a snad jim v tom i pomáháme. Lidi, vždyť zdravý a spokojený život nejsou ani úspěch, auta, obdiv a všechny vymoženosti naší společnosti. Otevřte, prosím, oči.
 Andy. 


Je to na nás. 

(1.12.2003 10:13:08)
Lidé čtěte noviny, koukejte na zprávy, sledujte co se děje.
Pak o volbách přemýšlejte předem , komu dáte svůj hlas, nejen
podle toho že Klaus či Špidla je sympatˇák a týden před volbami
něco slíbil..
A hlavně JDĚTE volit, takové to ..nemá to cenu.. je nejhorší, pak rozhodne
50% voličů a ostatní můžou jen 4 roky nadávat.
Je to na nás všech.
 vahavka, 4 r a 16. t.t.  
  • 

to se snadno rekne  

(1.12.2003 10:41:46)
Chodim, jedine volby jsem snad nepromeskala, komunalni, do snemovny, do senatu, referendum, ale vzdy propadam beznadeji: v komunalnich snad muzete volit jmena, ale jinak: koho? Kdo napr. haji zajmy rodin s detmi? Kdo to mysli vazne s rozvojem skolstvi, zdravotnictvi, kdo opravdu seriozne pristupuje k ochrane zivotniho prostredi? Noviny ctu, zpravy sleduju, az mi z toho je nekdy zle, k volbam chodim, ale kandidatky jsou pro mne vesitnou prehlidkou beznadeje. Takze se ani nedivim, ze tolik lidi nechodi.
 Sosan 
  • 

Re: Je to na nás. Vážně? 

(1.12.2003 11:04:34)
Věro, znám spoustu lidí, kteří volit (do parlamentu) nejdou, protože všichni už je zklamali a komunisty (za kterých jim bylo lépe) volit nechtějí ze zásady. Tak co mají dělat? Já se domnívám, že je lépe, aby volit chodili pouze ti, kteří se o politiku zajímají a vědí koho a proč volí. Je lépe, rozhodují-li o nás lidi, kteří o tom mají šajnu, než když kdejakej blb, kterej by k volbám ani nešel, hodí hlas třeba zrovna těm komoušům. Tak to bývalo za socíku, že obcházeli s urnou pobytech a kdejakou babičku, která ani nechápala jak se jmenuje nutili, aby jim dala hlas - děkuji, to už tady bylo. Mimochodem - rozdíl mezi politikou ODS a ČSSD je minimální, zatím ČSSD udělalo méně chyb a dělá pravicovější politiku než ODS - paradoxní, že? US, kterou jsem volil (společné zdadnění manželů), je spíš pro ostudu a kdo je další do hry? Poraď?
 Andy. 


Re: Re: Je to na nás. Vážně? - Sosane :-)) 

(1.12.2003 13:29:52)
Jinak s tím popisem situace mi mluvíš z duše, socani opravdu dělají "pravicovější" politiku než jejich předchůdci..koho volit..??
Jsem na tom podobně, jejda, já snad na tý mateřský založím novou stranu !!
 Iveta Poljaková 


To je dobrý nápad 

(7.12.2003 23:16:55)
Už jsem o tom víckrát přemýšlela - maminky by měly mít svou stranu. I pejskaři, vozíčkáři, důchodci mají zde silnější lobby než matky s dětmi - ty totiž pro samé starosti nemají tolik času. Ale už je načase, než zruší poslední školy, nemocnice a dětská hřiště, měly bychom se spojit. Dej mi prosím vědět!
 Daniela Lukášek Leonka Kevin 


Re: To je dobrý nápad 

(7.12.2003 23:51:03)
Iveto,
kde bereš ten názor, že pouze matky s dětmi pro svou vytíženost nemají čas na spolky apod?
MMCH některé maminky vozí také děti vozíčkáře......... a to, že dnes různá OS, kluby, spolky fungují je dáno především chybějícími zákony, službami ať v rovině sociální či jiné.
Prostě nejde srovnávat nesrovnatelné, každopádně těch co přidají ruku k dílu a jen neremcaj naštěstí přibývá. A tím si myslím můžeme vzniklou situaci v sociální sféře,( bez ohledu o kterou skupinu se jedná) jedině změnit k lepšímu a zároveň k obrazu svému.
Zdraví Daniela


 Gábi, 2 děti 


Re: Je to na nás. Opravdu??? 

(1.12.2003 11:38:03)
Milá Věro, tvůj idealismus mě dojímá. To si opravdu myslíš, že účastí / neúčastí ve volbách se něco dramaticky změní? V zahraničí je běžná nižší než 50% účast ve volbách. I když to tak nevypadá (ve srovnání s 99% před "revolucí"), u nás je volební účast hojná. A koho většina z nás volila - ODS nebo ČSSD? A ty pak uzavřeli "smlouvu" a je to úplně jedno, že jsou to strany "konkurenční". Dát hlas "malé" straně je jeho "vyhozením", jak nás média i politici pěkně nabádají.
Problém tohohle státu je, že zahodil všechny zkušenosti a místo, aby se vláda poučila v jiných zemích, zkouší to metodou pokus - omyl. Místo chytrého řešení se raději přijme nějaké, které rozšíří úřednický aparát. Co vše platíme ze svých daní si většina z nás ani neuvědomí. A další věc je realizace přijatých legislativních opatření v praxi ...
Co tedy můžeme opravdu dělat? Myslím, že jediná možnost psát petice, zakládat občanská sdružení, pořádat meetingy, navštěvovat "svého" poslance / senátora, bombardovat svými dotazy příslušná "místa". Pomůže to? Nevím ... Nakonec nás nikdo nenutí tady žít, že jo?! Ale myslím, že ideál by se na této planetě hledal těžko :-(
 Andy. 


Re: Re: Je to na nás. Opravdu??? 

(1.12.2003 11:57:46)
Ano Gábi, to je pravda, jistě že to není vše. Občanské iniciativy, petice, přesně jak píšeš, to je nezastupitelné a u nás lidé tohle moc nejsou ochotni dělat, nechtějí se namočit, nechtějí být aktivní.
S tou volební účastí - samozřejmě vím že se již nevratí na porevolučních 90%, ani v zemích EU není taková.
50% je ovšem málo - pak jsou ty výsledky zkreslené ve prospěch extremistů - u nás KSČM - TY MAJÍ VELICE POSLUŠNÉ VOLIČE.
A nejde jistě jen o tu volební účast, jde o to KOHO lidé volí, pokud 2 tzv "znepřátelené" strany uzavřou po volbách "opoziční smlouvu" a většina jejich voličů nad tím mávne rukou a jde je volit ZNOVU, nebo nejde pro jistotu volit vůbec, nemůžeme se divit, že to pak u nás takhle vypadá.
Politikům projde vše, protože jim to tolerujeme, je to doopravdy na nás.
Každý národ má takovou vládu jakou si zaslouží, zdá se že to funguje, fakt.
Pokud budeme jen nadávat a říkat si "nemá to cenu" nezmění se nic, ono v podstatě píšeš o tom samém taky.
Zdravím Věrka
 Sosan 
  • 

Koho by volila mlčící většina? 

(1.12.2003 12:41:34)
Bohužel, já se obávám, že výsledky nejsou - jak píšeš "zkreslené ve prospěch extremistů", ale že odpovídají preferencím voličů. Nekomunistické strany totiž dělají tak mizernou politiku, že mnoha lidem se předlistopadové poměry zdají být ještě oázou. Nespoléhal bych na to, že ti, kdož nešli k volbám, by nevolili komunisty. Možná můžeme být rádi, že k volbám nešli.
 Andy. 


Re: Koho by volila mlčící většina? 

(1.12.2003 12:52:56)
Sosane zajímavý postřeh.
To doopravdy nevím, známí co mi posledně řekli že nejdou volit, politiku nesledují, čtou Blesk a čumí na Novu, znají Klause a je jim i názorově blízký, jiné politiky znají jen spíše podle jmen, říkají"stejně se nic nezmění" a "nemá to cenu"
jinak se ovšem mají hooodně dobře, takže jim je vše ostatní ukradené .. hmm..
Samozřejmě nejde o žádný průzkum, znám takových rodin několik, zaujalo mne jen, že se o to vůbec nezajímají a jsou jen schopni ve finále na všechny nadávat a shrnout to několika sprostýmy slovy. Volit nejdou.

Ve vyspělých demokraciích je stav kdy mlčící většina
politiku moc nesleduje a volit čast nejde normální - s výjimkou USA- takže jsme již asi vyspělá demokracie??
No já nevím.. :-))
 Mifi + 2 


Re: Re: Koho by volila mlčící většina? 

(1.12.2003 18:07:27)
Nevim, jake mate zkusenosti s demokracii v zahranici a kolik procent obcanu voli. Jen vim z vlastni zkusenosti jako obyvatelka Norska, ze u nas voli vetsina a lide se v podstate stydi za to, kdyz volit nejdou. Pro Nory jsou volby zalezitosti PRAVA (nekteri volby povazuji dokonce za povinnost) a nalezite se jej tedy dozaduji.
Do ceske politiky vubec nevidim, ale nerikejte, ze se nenajde zadny slusny kandidat....
 Babelle 


Stav permanentní vytočenosti 

(1.12.2003 18:03:48)
Já jsem kvůli tomu, co se poslední dobou děje, permanentně vytočená: porodnice, nemocnice, školy... investice obcí a státu převážně pouze do mužských (sportovních) aktivit (stadiony)... farizejští křesťanští demokrati a jejich zájem o omezení potratů a nezájem o podporu rodin a nechtěných narozených dětí... Samá pozitiva a sociální jistoty na všech stranách.

Já jsem se rozhodla, že už toho mám dost. A taky jsem se rozhodla, že s tím něco podniknu nebo se o to aspoň pokusím: vstoupím do politiky. Podle mě je jediná šance na změnu přístupu a priorit státu v podílu žen v politice, dokud budou o všem rozhodovat jen muži a my si to necháme líbit, je to i naše vina.
 Iveta Poljaková 


Výborný nápad 

(7.12.2003 23:36:26)
Je na čase založit nějaké občanské sdružení matek, dříve, než zruší všechna zařízení pro děti. Či snad se chceš angažovat v rámci stávajících polit.stran? Pokud máš na mysli to první, hlásím se také.
 Petra N. 
  • 

Rušení nemocnic-to je zvrhlost 

(1.12.2003 19:23:23)
Docela jsem uvítala tento článek.Moje rodina patří mezi ty méně štastné,protože moje dítě mělo tu příležitost pobývat v nemocnicích víc něž je zdrávo.Celá tato záležitost se nás dotýká o to víc,že dcera neustále potřebuje péči specialistů a to právě třeba v nemocnici Ke Karlovu.Během posledních 5 let jsme byly (já a dcera)hospitalizované již 6x.Pokaždé někde jinde a pokaždé nemocnice praskaly ve švech,že maminky spaly na židlích,protože prostě nebylo místo.O to víc mě uraží,když někdo chce rušit místa,případně celé oddělení a ještě tato fakta pak zkresluje. Skutečně mě i mé přátele,kteří mají podobné starosti jako já,tzn. tráví dost času po nemocnicích a různých speciálních vyšetřeních,"příšerně vytáčí" podobné informace.Paní Součková a celý její rezort stojí za starou bačkoru (to jsou ještě slušná slova).Nemluvím o tom,že je velmi stresující žít se strachem,zda to či ono oddělení zruší,zda se budu moci vydat do nejbližší nemocnice anebo budu muset jet i 70 km do vzdálené nemocnice.
Ještě o to větší výsměch pak působí následné odvolávání ředitelů a podávání trestního oznámení.Nejraději bych to tresní oznámení podala na paní ministryni,protože takový "bordel" není nikde jinde ani možný. Škoda,že "bordel na ministerstvu" není možno trestat.
P.
 Kamca 
  • 

Re: Rušení nemocnic-to je zvrhlost 

(1.12.2003 21:16:31)
Peto, sice te na jednu stranu chapu, ale... ruseni nemocnic je asi opravdu nutne. Nemame tak vykonnou ekonomiku, abychom uzivili tolik nemocnic a tolik luzek. Samozrejme, je druha vec, jakym zpusobem se toto deje.

Podle meho nazoru by se mela provadet pravidelna kontrola uctovani za pacienta (pak by se treba nemohlo stat, ze se me pri odchodu z nemocnice doktor zepta, zda by mi nevadilo, ze do propousteci zpravy napise datum propusteni z nemocnice az nasledujici den...Ja jse s tim radeji nic neudelala, protoze tu nemocnici asi budu jeste potrebovat, tj. neminim si postvat nekoho proti sobe. Ty bys s tim neco udelala????). Pacient by mel byt prinucen kontrolovat si svuj ucet u pojistovny, aby vedel, co ktery doktor za neho uctoval a za tento ucet by mel byt pacient odpovedny. Kdyz k doktorovi do ordinace prijde kontrola z VZP a podle papiru kontroluje uctovani bodu - na co to je??? Kazdy doktor si tam prece muze navymyslet spoustu veci. VZP by se prece mela zeptat pacienta, co ten a ten doktor pacientovi delal.

Dale bych vice zapojila pacienta do financovani - treba symbolicky pausalni poplatek za recept, za zavolani zachranky apod. (ono by si hodne lidi rozmyslelo, jestli pujde k doktorovi si predepsat paralen - doktor nauctuje spoustu bodu za navstevu, jejiz vysledkem je pouze recept na paralen - nebo si ten paralen koupi v lekarne rovnou).

Mela by u nas take fungovat nejaka centra na doleceni: napr. muj deda potreboval nemocnicni dohled cca 3 dny, pak potreboval jeste kapacky - to uz ale nemusel lezet v nemocnici a tam zabirat nekomu misto. Mohl dalsi 4 dny lezet nekde jinde, kde nejsou naklady na luzko tak vysoke.

Urcite se da vymyslet hodne veci, aby nemocnice a doktori nefakturovali zdravotnim pojistovnam tak velke sumy - zdravotni poj. by pak mely dostatek penez z vybraneho pojisteni a nezaostavaly by s uhradou faktur.

Verim, ze problem ve zdravotnictvi neni lehky a nejde vyresit behem jednoho roku, ale uz je to trosku dlouho co se s tim NEKDO snazi NECO udelat a stale se nic nedeje.....
 Meta 
  • 

Rušení nemocnic- a to je zvrhlost-souhlasím 

(2.12.2003 8:02:20)
Tak ti Kamčo pěkně děkuji. Nechť se ruší nemocnice? Dětí je málo. Prachatická
už je na seznamu. A copak budeme dělat my, mámy dětí? Až nedejbůh dítě dostane v noci horečku, která nejde srazit? Kam pojedeme na pohotovost, když nebudeme mít nemocnici? 45 km do Budějovic? Mám štěstí, že jenom 45 km. To mámy z Vimperska to budou mít ještě dál...A co když si dítě v nemocnici nechají - jak ho budu každodenně navštěvovat? To přece není otázka počtu lůžek, ale dostupnosti! Ať je to oddělení pro děti maličké, třeba pět lůžek, ale ať je!!!!
Pročpak se raději nezačne dělat něco s bincem, který ve zdravotnictví vládne, to by bylo peněz, tolik, že by máma s dítětem nemocným vzácnou chorobou, která nemá kolonku v pojišťovnách, nemusela pořádat sbírky na operaci v Kanadě....
Začněme v pojišťovnách - potřebují takové částky na svůj provoz? Za co dostávají peníze jejich ředitelé ? Pokračujme třeba v těch nemocnicích - kolikpak se účtuje za stravu a jakoupak má hodnotu vydávaná strava, kampak tečou rozdíly? Jak to, že se obslužností zabývají soukromé firmy, obvykle příbuzensky spřízněné, účtující si za služby nehorázné částky? Pročpak poctiví lékaři utíkají ze zdravotnictví, protože se na ten šlendriám nemůžou dívat? Pročpak patří farmaceutický průmysl k nejbohatšímu průmyslu na světě? Jednoho dne už nebude z čeho brát a na čem okrádat a pak se celý systém zhroutí...Já si nemyslím, že do zdravotnictví teče málo peněz. Jen jsou ty cesty a cestičky pěkně děravé a dokud se nespraví, nepomůže do nich dolévat stále víc a víc...
 Gábi, 2 děti 


Re: Re: Rušení nemocnic-to je zvrhlost 

(2.12.2003 9:01:36)
Kamco, musím říct, že s tebou v některých směrech nesouhlasím.
Za prvé: není jen VZP, jsou i jiné zdravotní pojišťovny. Nepřijde mi, že ZP v ČR jsou na tom špatně, viz nemovitosti, které vlastní ;-)
Za druhé: paušální poplatky za recept apod. v českém podání vyvolávají jen další místo pro administrativu. Nikdo z nás přece není ošetřován zdarma: povinně si platíme (poměrně vysoké) zdravotní pojištění. Třeba já ho sice ani zdaleka nevyčerpám a kvůli běžně dostupným preparátům k lékaři nechodím, ale počítám s tím, že z mého pojistného "přidám" něco třeba důchodci nebo svým dětem (za které "platí" pojistné stát). To "funguje" stejně jako u daní ... Pokud si ČR hraje na sociální stát a centrálně řeší zdravotní, sociální a důchodové pojištění, je na něm aby s penězi dobře hospodařil. Pokud to nevychází, je asi systém špatně nastaven a je třeba ho změnit.
Za třetí: tenhle stát vůbec divně hospodaří, máme jedno z největších daňových zatížení (a stále roste), mnoho věcí řadový občan zdaní několikrát, platíme dluhy zkrachovalých bank (ale jen některých - podle jakého klíče se vybírají???). Nezkrachovaly nakonec banky vinou české vlády, např. diletanstsky uzavřených smluv? Co např. IPB? Co UNION banka?
Za čtvrté: úsporná opatření, která nabízí současná vláda, jsou směšná. Vzal si někdo kalkulačku a spočítal si jaký zlomek je to v ročním rozpočtu?
Za páté: centra "na doléčení" v podstatě existují, ale v trochu posunuté formě jako LDN (léčebny dlouhodobě nemocných). Ale každá klinika má "levnější" a "dražší" lůžka a současný systém bodování jim "hospodařit" si podle svého. Spíš jich málo a chybí centra pro seniory.
Za šesté: výběr klinik nebo oddělení, která se navrhují rušit je podivný. Proč se už zase mluví např. o zrušení podolské porodnice? To asi nebude pro nenaplněnost ...
Za sedmé: možná že se zrušením sítě státních zdravotnických zařízení otevře možnost pro založení privátních center. Třeba konečně skončí hon na čarodějnice typu porodní domy. Ale moc pochybuju, že současná vláda má tyto záměry :-))
 Vendula  
  • 

Re: Re: Rušení nemocnic-to je zvrhlost 

(2.12.2003 10:45:45)
Když jsem posledně mým rodičům (oba jsou v důchodu) vybírala léky, nestačila jsem zírat. Doplatek přes 300,- Kč za léky převážně na srdce a bolest kloubů, tedy nemoci bohužel se stářím spojené. Na jeden recept lze předepsat pouze dva léky, naši si pro léky chodí jednou za měsíc, tudíž měli na své neduhy recepty čtyři. Při navrhovaném paušálu 20,- Kč za recept dalších 80,- Kč navíc. Naši rozhodně nejsou z těch, kteří by si pro paralen běhali k doktorovi - a já koneckonců také ne. Ale štve mne, že ze svého platu dám celkem slušnou částku na zdravotní pojištění, na spoustu léků doplácím (nejen starší lidi bolí klouby či je trápí jiné neduhy) - a kde skončí ty peníze? A to by zdravotnictví natahovalo ručku jěště.
Rušení dětských oddělení v nemocnicích... Nedávno dceru postihla obrna lícního nervu a skončila na neuroinfekčním oddělení Nemocnice Na Bulovce. Tedy tam, kde má Ministerstvo zdravotnictví též v plánu rušit dětská lůžka. Protože jsme z Prahy-východ, ocenila jsem dostupnost této nemocnice - mohla jsem za dcerou (i když je už "velká", ale bylo na ni vidět, že je ráda)jezdit každý den. Do Motola či do Krče - bratru hodinka strávená v MHD - by to asi nešlo. Na oddělení byly milé a vstřícné sestřičky, klobouk před nimi dolů, protože (i když oddělení skutečně nebylo plné) měly na starost i tak dost dětí nejrůznějšího věku. Nedovedu si představit, že v Praze budou jen dvě dětské nemocnice, jejichž oddělení budou praskat ve švech a zdravotnický personál nebude vědět kam dřív skočit.
Myslím, že za peníze, které se ve zdravotnictví promrhají, by fungovala dětská oddělení na Bulovce několik let.
Ano, dětí se rodí čím dál tím méně, ale těžko je sestěhujeme na jedno místo, kde se ministerstvu uráčí nechat dětskou nemocnici.
 Kamca 
  • 

Re: Re: Rušení nemocnic-to je zvrhlost 

(2.12.2003 20:27:13)
Neznam presne navrhy nemocnic ke zruseni, tj. nevim, kolik jich nakonec ma zustat v Praze ci jinde. Jen si myslim, ze je dlouhodobe neudrzitelne, aby si Cesko drzelo stale stejny pocet detskych luzek. Jasne, ze luzka budou vzdy plna - nemocnice radi nechaji pacienta v nemocnici dele, jen aby si za neho nauctovali vice penez pojistovne (konkretne v Kanade se chodi co nejdrive po operaci domu. Maminka zname byla operovana na rakovinu strev a druhy den po operaci sla domu. Je vsak pravda, ze se o ni rodina musela postarat. Ona nebyla schopna se doma o sebe postarat. Po porodu se chodi do 36 hodin domu apod.)

Meta zminila Kanadu: jak do delaji v Kanade (momentalne tu bydlim), kdyz bydli nekde na odlehlejsim miste (coz je tu celkem normalni) a maji do nemocnice dve hodiny? Jak oni jsou na tom treba v zime, kdy je bezne -20 a zaveje snehu? Jak se oni dostavaji do nemocnice? Tim, ze je Kanada hodne rozlehla, tak pro ne 40 km neni zadna vzdalenost (to nemyslim nijak zle, to je proste fakt. Jim treba nevadi kazdy den dojizdet 50 km do prace. Nekteri radeji bydli za mestem a do centra dojizdeji za praci.) Taky si nedokazu predstavit, ze bych mela rodit-praskla by mi plodova voda a ja bych to mela do nemocnice dve hodiny autem. Skutecne nevim, co se deje v techto pripadech. Ale nejak to funguje: kdo si vybere bydlet mimo vetsi mesto, tak mu tento fakt prinasi nevyhody. Co mam zatim zkusenosti, tak se mi na kanadskem zdravotnictvi nelibi treba to, ze gynekolog nema v ordinaci vetsinou ultrazvuk. U nas ho ma snad kazdy, tady je to vyjimka. Obvykla cekaci lhuta na tehotensky ultrazvuk v nemocnici je 2 mesice (ja jsem skemrala, tak jsem byla po 5 tydnech). Staricka sousedka ma nemocny kycelni kloub - na rentgen ji nechali cekat 3 mesice....tj. nikde to neni ruzove.

Ze ve zdravotnictvi vladne "binec", jak zminila Meta, s tim naprosto souhlasim. Souhlasim s Metou, ze ve zdravotnictvi je spousta deravych cesticek, kterymi tecou penize. Proto bych byla pro, aby kazdy pacient byl donucen si kontrolovat svuj ucet u pojistovny.

Gabi, ja vim, ze neni jen VZP. Je ale nejvetsi, tak jsem ji vzala jako zastupce vsech:-)) Jinak si myslim, ze z urciteho pohledu na tom ZP jsou spatne, jinak by se zase nejednalo o tom, ze jim stat zaplaca nejake ty stare dluhy. Ze maji svoje velke, luxusni palace a nemaji na zaplaceni nemocnicim je ostudne.

Pausalni poplatky: ja jsem take jedna z tech, ktera k doktorovi nechodi pro paralen. Kdyz jsem nachlazena ci mam horecky, tak si radeji skocim do lekarny a neco si tam koupim. Cele dopoledne u doktora se mi fakt travit nechce. Znam ale par lidicek, kteri jdou k doktorovi okamzite, jak je nekde pichne. Doktor, asi aby uspokojil jejich ego, jim napise nejake leky, ktere treba ani nejsou potreba. Vim, ze existuji lide, kterym treba vadi, ze pivo v jejich oblibene hospudce bylo zdrazeno o dvacet haleru. Predpokladam tak, ze existuji i lide, kteri by si rozmysleli, zda si lek nechaji predepsat ci ne, kdyby vedeli, ze maji platit za recept.
Nemyslim si, ze by to vyvolavalo dalsi administrativu. Tusim, ze lekarny stejne musi skladovat a dokladovat vsechny recepty, tak by to nemel byt problem (to je muj pohled, tj. cloveka, ktery nepracuje v lekarne. Mozna s tim ma nekdo vice zkusenosti.)
I z meho platu se jeste do nedavna odvadela nechutna suma na zdrav. a soc. pojisteni. Vim, ze u nas je princip solidarity.
Ja jsem nedavno byla u zubare (v Kanade). Osetreni od zubare mam placeno z nadstandardniho pojisteni, ktere plati manzeluv zamestnavatel. Ja jsem ale musela castku za osetreni u doktora zaplatit sama a posleze jej narokovat od ZP. Bylo to z toho duvodu, ze pi zubarka nebyla napojena na mou ZP. Nebylo mi prijemne, ze jsem platila za 55 min sezeni na zubarskem kresle CAD 395 (cca 8 tis. Kc), ale prislo mi to z jedne strany spravne. Ja jsem videla presne, co si za me uctuje a doklad jsem ji take podepsala. V systemu v CR vubec nevim, co si ktery doktor za me uctuje (musela bych jit na ZP, a to priznam, ze jsem trosku lina).

Vendulo, memu dedovi je 90 let. Jeho zdravi je celkem dobre v souladu s jeho vekem. Obcas u neho nastane obdobi, ze si "zapomene" bravat leky (taky za ne v lekarne doplacime). Dedulovi pak staci pohrozit tim, ze pokud si je nebude brat, tak to pan doktor pozna a nebude mu je predpisovat. Pak by si je musel platit sam. To by clovek neveril, co to s nasim dedulou udela: jak je poctive bere:-)))
Jinak bych klidne brala pausal jen 5 Kc. Sylvie 


Re: Re: Re: Rušení nemocnic-to je zvrhlost 

(2.12.2003 21:16:17)
Kamčo, jenže problém vidím v tom, že právě ministerstvo argumentuje snižující se porodností... ale už jsem od nich neslyšela, jak jsme na tom s nemocností u dětí? Mám pocit, že chornicky nemocných dětí přibývá (ale je to jenom pocit, nevím, jestli je to tak i statisticky nebo jenom v mém okolí). Už jsem z ministerstva neslyšela, jak hodlají zefektivnit SYSTÉM DOMÁCÍ PÉČE, který není ideální... a třeba tebou zmiňovaný odchod po porodu domů po 36 hodinách je u nás utopie, protože ministerstvo TAK BRZKÉ PROPOUŠTĚNÍ NOVOROZENCŮ do domácí péče lékařům zakázalo odvoláním se na naprosto nesmyslný zákon... například. A hlavně jak už tu bylo napsáno, mluví se o rušení většinou opravených budov v atraktivním prostředí a děti se mají stěhovat do budov na spadnutí - a to doslova, před mteřskou jsem pracovala v Motole, takže vím, že dětská oddělení jsou sice hezky nazdobená (činnost různých nadací, konkrétně u nás ARCHA CHANTAL - nebo tak nějak :o) ), ale budova sama o sobě je v takovém stavu, že třeba na balkony je oficiálně vyhlášen zákaz vstupu, protože hrozíj ejich zřícení...

S.
 Kamca 
  • 

Re: Re: Re: Re: Rušení nemocnic-to je zvrhlost 

(2.12.2003 21:32:08)
To je dost blby, ze do rozhodovani o ruseni nemocnic zasahuji silne komercni tlaky. Zvlaste je blby to, ze v cele ministerstva stoji nekdo, kdo zrejme temto tlakum velmi dobre podleha.
Jinak me nenapadl fakt, ze by bylo mozne, ze se pocet nemocnych deti zvysuje. Asi mas pravdu. Chtelo by to znat i tyto udaje.
 Gábi, 2 děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Rušení nemocnic-to je zvrhlost 

(3.12.2003 9:51:42)
Kamčo, Sylvie,
ještě mě napadlo jedna důležitá věc, která by zefektivnila zdravotní péči, a to je docházení ošetřovatelek/ošetřovatelů/ domů k pacientovi, výhody vidím následující:
a) zkrácená doba hospitalizace (konec s šachováním drahé / levné lůžko na klinice),
b) pozitivně působící domácí prostředí na rekonvalescenci pacienta,
c) trvající přehled zdravotníků o podávaných lécích a zdravotním stavu pacienta,
d) při jakékoliv komplikaci přímý kontakt pacient-ošetřující lékař.
Určitě by se toho našlo spousty. Stačilo by začít s možností ambulantních porodů a docházením porodní asistentky domů k maminkách (na Moravě to snad i funguje). Prostě chyba je v systému jako takovém a že nám politiky ovliňují různé finanční skupiny je jasné. Jeden známý říkal, když ho lákali do politické funkce: "Ještě nejsem tak bohatý, abych mohl jít do politiky!" - něco na tom bude. (K tomu přidejme ještě vtíravý pocit moci - tomu se ještě nikdo neubránil, nejde to.)
Zatím je to tak, že všude člověk musí prosit, aby ho pustili z nemocnice domů :-(
Vzdálenost zdravotnického zařízení od místa bydliště je věc velice individuální. Pro rodinu, která má 1 nebo více aut, je třeba 20-100 km vzdálenost přijatelná, pro ostatní je přijatelný okruh kam jezdí MHD (nebo meziměstská) doprava nebo kam dojdou pěšky. Něco jiného je také vzdálenost nemocnice, kde můžeme (ale nemusíme) být jednou za život, a něco jiného lékař, kterého navštěvujeme často a pravideleně (pediatr, zubař, gynekolog).
P.S.: Hrozně mě zlobí, jací lidé naše zdravotnictví reprezentují, u ministrů zdravotnictví to jde od 10 k 5, o současném předsedovi LOK ani nemluvě. Ach, jo!
 Petra N. 
  • 

Re: Re: Re: Rušení nemocnic-to je zvrhlost 

(3.12.2003 21:37:36)
Jako matka nemohu prostě souhlasit.
Sama jsem žila nějakou dobu v zahraničí,konkrétně ve Švýcarsku.Naši péči (a teď budu mluvit především za naši rodinu,to nás nejvíce zajímá) nám v zahraničí velmi závidí.Prenatální péči a vůbec péči o děti a dorost máme na velmi dobré úrovni.To se týká nejen Švýcarska.Mám spoustu přátel po světě a Ti jsou stejného názoru.
Víte,vůbec jen to pomyšlení,že musí moje dítě znovu být hospitalizované je strašné a představa, že nebudu moci být s ním a také ho třeba případně navštěvovat, je ještě horší. Nevím,zda jste byla někdy s dítětem v nemocnici.MOje dítě prodělalo závažná onemocnění,které rozhodně nešlo vyléčit během několika dní.Bohužel to nebylo jen jednou (již 6x a nevím,kolikrát se bude něco podobného opakovat).Mohu vám s klidným svědomím říci,že žádná nemocnice se nesnažila náš pobyt prodloužit, naopak pokud to jen šlo,propustili nás ( a to dokonce i po porodu,kdy dcera nejen předčasně narozená,prodělala velmi těžkou infenkci).
Od lékařů (jsme spolu kvůli vážné chorobě neustále v kontaktu)vím,že se chystají rušit nemocnice a oddělení,které jsou na té nejvyšší úrovni.Nemluvím o těch,kteří o naše životy bojují.Měla jsem tu čest seznámit se skutečnými kapacitami ve svém oboru a mrzí mě to i kvůli nim.
Je lehké o něčem takovém mluvit ze zahraničí a nemít srovnámí a zkušenost s realitou.
Nemluvila jsem o stresu, který bychom zažívali pokaždé,kdybychom hledali volné místo a tom, jaké by to bylo,když budete hledat zrovna toho odborníka,kterému důvěřujete,protože věřte mi i váš lékař,který případ zná je naprosto nezbytný.......................
Je to velmí nepříjemné,že vůbec něco takového se připravovalo,jak tvrdí.
Petra Nová ,matka 2 dětí (5let,1 3/4roku)
 Kamca 
  • 

Re: Re: Re: Re: Rušení nemocnic-to je zvrhlost 

(4.12.2003 19:01:55)
Peto, kdyz mluvis o tom, ze nektere staty nam zdravotnictvi zavidi, tak potvrzujes moje myslenky: tedy napr. Svycarska ekonomika je na dost vysoke urovni a presto si nemuze dovolit financovat kvalitnejsi zdravotnictvi. Jak je tedy mozne, ze by nase ekonomika (ktera neni tak dobra jako ta Svycarska) mohla ufinancovat soucasne zdravotnictvi?? (abstrahuji od toho, ze se financnimi prostredky plytva nekde jinde).
Vubec, ale vubec ti nezavidim tvoje a dceriny zdravotni problemy. Mozna kvuli tomu, ze jsem neco podobneho dosud nezazila, mohu videt tuto problematiku objektivneji.

V soucasne dobe jsem sice v zahranici, ale jsem tu jen nekolik mesicu. Myslim si proto, ze srovnavat mohu (v ramci tehu jsem poznala cast mistniho zdravotniho systemu). Ceske nemocnice jsem poznala zejmena diky babicce a dedovi, se kterymi jsem v dobe studia absolvovala hodne navstev doktoru apod. (hold zbytek rodiny by si musel vzit dovolenou, tak jsem jezdila s nimi ja:-))

Urcite by vsak jen ruseni nekterych luzek nasemu zdravotnictvi nepomohlo. Jak jsem psala drive, tech zmen by bylo potreba vice.
 yukona 


Re: Re: Re: Rušení nemocnic-to je zvrhlost 

(14.12.2003 16:05:55)
ahoj Kamco,
Jsem jedna z tech, kteri bydleji daleko od civilizace. Jak to delame? Docela jednoduse, musime do nemocnice o 14 dni dopredu:) kdyby si nahodou mrne vzpomelo.....Pochopitelne nelezime 14 dni v nemocnici, ale bydlime v hotelu a cekame na onen specialni den. Na hotel nam prispiva medikalni pojisteni, ale pokud vim, cast jsme hradili sami. Manzel pochopitelne je u porodu, takze vetsinou ceka s vama..problem je kdyz mrnous ne a ne prijit:( Jinak zsmestnavatele maji pochopeni....Problem byl kdyz jsem potratila svoje prvni dite (to tady byl silenej doktor v Dawsonu) tak nelitaly letadla a on rekl, ze musim nutne do nemocnice. Bylo to hrozny, mela jsem bolesti a tak jsme se vydali na cestu 550 km ve vanici a snehu. Po ceste byla jedna osetrovna asi 15o km od Whitehorsu. Tam jsme se zastavili, ale ani tam mi nebyli schopni poskytnout prilis mnoho pomoci, jako napriklad nemeli sanitku...
Vysla jsem ven a najednou jsem mela nedefinovatelny pocit a vedela jsem, ze dite je pryc..vrarila jsem se za sestrickou a ta zjistila, ze opravdu je to tak. Ale nebyla jina moznost....pokracovali jsme v ceste. Ve Whitehorsu uz na mne pred nemocnici cekal personal a jela jsem okamzite na sal......
Tim to ale neskoncilo.
Kdyz jsem se vratila zpatky domu, tak jsem porad krvacela. Doktor idiot mne ubezpecoval, ze to je po tomhle zakroku normalni, ale nam se to nezdalo. Musela jsem nutne do Whitehorsu kvuli obcanstvi a manzel mne upozornoval, abych se zastavila v nemocnici. Tak jo...bylo strasny naledi, abych mela ssebou spolecnost tak jsem si vzala Barunku (stene). ktery mne proptne pozvracel cele auto:( Byl a to silena cesta, drzela jsem volant takovou silou, ze jsem nebyla schopna rozdelat prsty:) Po ceste jsem videla asi 20 aut v prikopech...byla tma.no strasny, fakt;))
A tak jsem se stavila v nemocnici a tam mne vysetrili a rekli mi, ze musim okamzite znovu na sal. Branila jsem se, ze mam tady sebou psa:) Rekli mi, ze ho musim nekam dat, ze nevedi jak jsem se sem dostala, ale cestu nazpatek bych patrne uz neprezila...Tak to jsou radosti, kdyz zijete v "remote aree":)))
 yukona 


Re: Rušení nemocnic-to je zvrhlost 

(8.12.2003 15:19:19)
ja souhlasim s Petrou. Nastesti moje deti jsou zdrave ale problem mam ja - a ony ty cesky nemocnice nejsou nic moc co se tyce pece o lidi, i kdyz tam mate vynikajici lekare, tak jedna protivna sestricka to hodi do negativu. Vite ja jsem byla v cesku loni v zime a byla jsem velice prekvapena, co vsechno clovek muze sehant kdyz ma pratele na spravnych mistech. Pres jednu sestricku jsem zdarma sehnala prasky co jsem potrebovala a pres jineho lekare zase jine prasky (mohl je predepisovat jenom specializovany lekar) ty dalsi, drahe, ktere jsou v cene 20 000 za mesic. opet zdarma...ja jsem byla velice rada, prooze jsem je opravdu potrebovala a opravdu byly prilis drahe, ale prece jen..uveomuju si, ze takovych lidi je strasna spousta. Nemelo by se tohle treba nejak vic kontrolovat?Me to pripadne ze tam to porad jede systemem mam znameho pokryvace, vymenim za znameho zednika..a to je strasny system. U nas je lekarska pece zdarma, neplatime ani pojisteni(tyka se Yukonu pouze) a leky co potrebuju na svoji chorobu take dostavam zdarma (na to je list nevylecitelnych nemoci). Fakt je, ze jsme tzv.remote area, to znamena, ze zijeme daleko od nemocnice. Tady mame jenom osetrovnu se dvema lekari, ale nemuzeme zustat pres noc. Takze kdyz ma clovek vetsi problem, tak ho odvezou do naseho hlavniho mesta do nemocnice medivakem (550 km) to je opet pochopitelne zadarmo. Kdyz to neni tak dulezite a jedu jenom ke specialistovi na prohlidku tak mi plati nemocenska 200 dolaru za cestu autem...citim se velice bezpecna v tomhle systemu a doufam, ze nam vydrzi:))) Ale protoze mam spoustu kamaradu v Cesku a ne vsichni jsou zdravi, myslim, ze ruseni nemocnic je katastrofa a lekarske pece by mela byt peci anprosto zakladni..kazdy z nas muze onemocnet, nebo muze onemocnet neci dite....clovek nikdy nevi....

 Alena, 4 měsíční dcerka 
  • 

Co čekáte? 

(3.12.2003 23:16:14)
Maminky, tatínkové, příbuzní těch malých dětiček,
snad nečekáte, že námi zvolení "zástupci lidu" a další politici, když už jsou u moci a peněz, budou dělat něco pro obyčejné lidi? Copak má v této společnosti něco nějakou, alespoň malou logiku?
Nemá cenu se už ani rozčilovat, protože člověk by byl permanentně rozhočen. Stačí si jenom uvědomit ten paradox - dětská hřiště jsou likvidována kvůli psím výkalům. Nejsou postihnuti majitelé psů, kteří venčí své miláčky na trávníku u ploch na hraní. Jsou postihnuty matky s dětmi - zrušením hřiště. Kde je logika? Myslím si, že pokud by hrozil peněžní postih za venčení psa na dětských hřištích, bylo by možné jít s dětmi ven a nevrátit se domů se psím vzkazem na botě nebo na kolech kočárku. Ale to už jsem někde jinde. Jen čekám, jaké další skvělé rozhodnutí nás čeká.
 Mirka 
  • 

politika 

(3.12.2003 23:36:02)
Ahoj,
před pár dny jsem do nějaké diskuse psala, že pány poslance nejvíc zajímá upravené poprsí Petry Buzkové a neváhají to "po chlapsku" komentovat v bulvárním tisku. A ptala jsem se, jestli je budete zase příště volit ? ...
Chodím volit, vyberu si stranu (no, to dá práci) a zaškrtám ženy, aby bylo jasno, dám jim preferenční hlas. Zkuste to taky, jinak se tu NIC nezmění! I když Součková je taky ženská, možná ...
Já vidím problém v tom, že žádné odvětví nemá koncepci. Pořád zřizujeme a rušíme. Od úřadů a formulářů až k těm nemocnicím. A zřídit např. úřad stojí neuvěřitelné množství peněz. Buďme rádi, že nemáme víc informací o tom, jak to chodí. Jak se hlasuje o zákonech, jak se prodává - ty mi zvedeneš ruku na tohle, já tobě na tamto.
V televizi jsem viděla dost dlouhou zprávu o tom, jak naši vrchní vojáci byli na exkurzi v Číně. Mluvčí ministerstva se mohl přetrhnout, aby to vysvětlil ale sami potrefení vojclové to zazdili, že to bylo úplně k ničemu (ale jeden měl s sebou i manželku a viděli kdeco, včetně čínské zídky). Jen jsem si říkala - to je tak ... nedůvtipnej, že to řekne na plno na kameru?
Mirka

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.