| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Když se nám spánek vyhýbá - rodiče na pokraji nervového zhroucení

 Celkem 105 názorů.
 Sosan 
  • 

Takové knihy už nečtu 

(26.2.2003 10:05:07)
Hm, knihy tohoto obsahu jsem už přestal číst. Například toto je klasická ukázka. Úplně se zde zapomíná na to nejdůležitější. Totiž na to, že dítě bude večer dobře usínat především tehdy, když se mu bude chtít spát. Aby se mu chtělo spát předpokládá, že musí ráno přiměřeně brzo vstávat a během dne se dostatečně vyřádit na čerstvém vzduchu. Pokud špatně usíná večer, musí se rozumně načasovat odpolední spánek, případně nenechat dítě odpoledne usnout vůbec, usne pak večer snadno. Samozřejmostí je to, že večer při usínání dítěte nebudete mít puštěnou televizi, dítě nakrmíte aby nemělo hlad a pomůžete mu uklidnit se určitou příjemně společně trvávenou chvilkou - čtení pohádky. A pokud se dítě v noci vzbudí a vleze si k vám do postele, opravdu nechápu, co je na tom tak špatného, že by se mu v tom muselo bránit?
 Katka,dcera 5 ler 
  • 

Re: Takové knihy už nečtu 

(26.2.2003 10:26:15)
Sosane,

bravo, lepe bych to sama ani neumela napsat!
Vystihl jsi to presne.
 Delia 
  • 

Spánek starších dětí 

(26.2.2003 10:37:56)
Ahoj Sosane,
Tvoje reakce na článek o uspávání dětí se mi moc líbila, a proto se na Tebe obracím s prosbou o radu, jestli máš ovšem v tomto směru nějaké zkušenosti, protože se nejedná o miminko. Můj syn má osm let a chodí do druhé třídy. Ráno vstává v 7,15, protože má školu naproti, když přijde ze školy, učí se a pak jde ven. Venku lítá opravdu vydatně - je to poznat podle jeho vždy ušpiněného nebo teď v zimě spíše promočeného oblečení. Nevyčítám mu to, že se venku vždycky umaže, on tvrdí, že kdyby se neumazal, tak by si pořádně nepohrál a tak si to venku aspoň užil. Tím myslím, že se i dostatečně unavil. Po večeři se jde koupat a asi v osm hodin chci, aby šel spát. A u toho chtění z mé strany vždycky zůstane. Můj syn totiž za žádnou cenu spát jít nechce a tvrdí, že spát prostě neumí. Po určitém dohadování ho nakonec do postele dostanu, ale tím to končí. On tam sice leží, ale nespí. Někdy opravdu řádí, že skáče po postelích apod. Jindy, když ho častěji kontroluji, tak jen tak leží a povídá si nebo si zpívá. Když ho přísně kontroluji a zakazuji mu i povídání a zpívání, tak je zticha a já si myslím, že spí. Když jdu potom spát asi v deset hodin já, plížím se tiše, abych ho nevzbudila, a on mě najednou chytne za košili a je úplně čilý, nikoliv rozespalý, protože celou tu dobu nespal. Někdy se i stane, že my s manželem usneme, syn "spí" s námi v ložnici, ale asi nespí, protože jakmile usneme, tak on jde do kuchyně, do obýváku apod., dívá se třeba na televizi a my to pak někdy zjistíme, když jdeme náhodou na záchod, ale někdy na to vůbec nepřijdeme, kde v noci byl a co dělal. Musím podotknout, že když ho ráno budím do školy, tak se vzbudí sice ne příliš ochotně, ale normálně vstane bez jakýchkoliv známek únavy. Je to normální, nemá nějakou nemoc? Kdyby mi tady někdo mohl poradit, byla bych moc ráda. Předem díky a přeju pěkný den.
Deli
 Sosan 
  • 

Re: Spánek starších dětí 

(26.2.2003 11:00:44)
V tom vám bohužel neporadím, moje děti jsou ve věku 4 a 1 rok, takže tyto zkušenosti zatím nemám. Tak odhadem bych si typnul, že jít spát v 8 hodin je na něj brzo, potřeba spánku je individuální. Pokud si dokáže samostatně hrát a neotravuje (zvýšená nervozita a ukňouranost je projevem nedostatku spánku), zkuste režim upravit tak, aby chodil spát až v 10. Pak bych zrevidoval, jestli se nenalévá moc CocaColou, případně kafem nebo i něčím jiným s podobně stimulujícím účinkem. Pokud to nepomůže, zeptal bych se pediatra - lze to udělat např. na www.lekarna.cz , odpoví vám opravdu odborník, tuto službu dokonce platí zdravotní pojišťovna. Sám jsem se tam už ptal v jiné záležitosti a byl jsem spokojen.
 Delia 
  • 

Re: Re: Spánek starších dětí 

(26.2.2003 11:15:39)
Moc díky za odpověď, určitě se na tu webovou stránku podívám. Jenom to napájení Coca Colou, popř. kafem bych vyloučila. Syn je na pití kafe ještě malý a asi by mu ani nechutnalo, zato Coca Cola mu chutná, ale nepije ji, protože ví, že je to pro děti nezdravé. On, co se týče výživy, na své zdraví velmi dbá, na svůj věk až nepřiměřeně, např. dává přednost pití mléka, aby měl zdravé kostičky, odsuzuje pití Coca Coly, ačkoliv mu velmi chutná apod. I s tím spaním jsem na něho zkoušela jít přes zdraví, přece mu ten spánek musí chybět a to se určitě na zdraví projeví, a on na to, že mi závidí, že já spát umím, že on by také rád večer lehl do postele a hned usnul, ale prostě to neumí.
Srdečně zdraví
Deli
 Zajda99 


Re: Spánek starších dětí 

(26.2.2003 13:38:33)
Delio, tak ho dávej spát až v devět večer a ať si před spaním v posteli čte. Předpokládám, že pořádně vyvětráte ložnici a není v ní moc velké horko.
 Delia 
  • 

Re: Re: Spánek starších dětí 

(26.2.2003 14:05:01)
Ahoj Zajdo,
to s tím vyvětráním ložnice před spaním je dobrý nápad. V ložnici sice horko nemáme, protože se tam přes celý rok netopí, ale asi by neškodilo trochu ještě vyvětrat, aby tam byl čerstvý vzduch. Hned to dnes večer vyzkouším. Díky
Deli
 Romana 
  • 

Re: Spánek starších dětí 

(28.2.2003 17:58:44)
Ahoj,
tak mi mame podobny problem se stejne starou holcickou-druhackou, usina v deset,v pul jedenacte, nekdy i pozdeji, vstava ve trictvrte na sedm. Pohybu ma take az moc. Dela zavodne sport. Vecer nemuze usnout, boji se, ze my usneme drive nez ona a ona bude samotna vzhuru. A pritom ma asi tak od deviti zhasnuto a spanek se nedostavuje. Vim jak ji je, kdyz je clovek v noci vzhuru a nemuze usnout,neni to prijemne, ale nevim, jak ji pomoci.
Problemy s usinanim mela uz jako miminko, asi jsem delala tu chybu, ze jsem s ni usinala za rucicku, bravala ji k sobe do postele apod. Tak jestli jsem na ten problem nezadelala uz tehdy.
 romana 
  • 

Re: Re: Spánek starších dětí 

(28.2.2003 18:02:53)
Omlouvam se za to mi- my. :)
 Arka 


vlastni zkusenost 

(12.6.2003 16:57:45)
V jejim veku jsem take nechapala proc mam jit spat v devet, kdyz pak jen lezim potme v posteli, abych po jedenacte v klidu usnula. Pres den se mi nikdy spat nechtelo. (Uz ve skolce jsem mela domluvu s "tetami" o tom, ze nemusim spat, jen nesmim budit deti)
Bylo docela prima, kdyz me nasi sice poslali spat, ale pak me nechali cist, do kolika jsem chtela, takze jsem usinala s knizkou - a pak mi zhasli. Vyspala jsem se vzdycky moc dobre a vstavala jsem pritom v pul sedme.
 Zdenka +4 


Re: Re: Spánek starších dětí 

(29.8.2005 21:42:41)
My jsme našeho staršího syna od narození (nekojila jsem) uspávali v houpacím křesílku, následně přenášeli spícího do postýlky a po čase jsem ho taky musela držet za ručičku, pak stačilo ležet taky v posteli (každý ve své) a potom už stačily jen pootevřené dveře do obýváku, kde jsme koukali na televizi. No a teď je mu dvanáct a žádné potíže se spaním nemá. Když byli kluci malí, dokonce jsme celá rodina o víkendu po obědě zalezli do peřin a večer se spaním problémy taky nebyly.
Bude to něčím jiným. Dělat si výčitky za držení za ručičku je, myslím, zbytečné.
 Kristyna, 5měs. dcera 
  • 

Re: Spánek starších dětí 

(1.12.2006 22:27:07)
nemám zkušenosti, zní to neuvěřitelně a musí to pro vás být naročné. Slyšela jsem, že někteří lidé nemuysejí spát skoro vůbec, jejich mozek to skoro nevyžaduje. V historii to byli např. někteří vědci a géniové... asi bych ale stejně zašla na neurologii, jestli je vše OK
 Lenka K., dcerka 21 měsíců 
  • 

Re: Takové knihy už nečtu 

(26.2.2003 13:28:28)
Zajímavé, jen bych ráda věděla, kolik hodin by mělo spát 1 a 1/2-2 leté dítě.Moje dcerka má potřebu spát 12 hodin a to buď 10 v noci a dvě přes poledne nebo v kuse v noci 12 hodin a pak už přes den nechce usnout, až pak zase večer usne.Je to normální ? V několika podobných knihách jsem se dočetla, že takto staré dítě má spát 14 hodin celkem a přes den 2x.Dík,L.
 Monika, syn Matyáš 16 měsíců 
  • 

Re: Re: Takové knihy už nečtu 

(27.2.2003 13:30:52)
ahoj lenko,
nic si z toho nedelej, muj 16-ti mesicni syn spi v noci 9 hodin a pres den jednou tak hodinku. je to hruza, uz jsme z toho unaveny, ale taky nevim, co s tim. rano vstava okolo 5 a pak uz neusne az v poledne.
jestli mi nekdo muzete poradit, co s tim, tak prosim piste!!!
predem diky za odpovedi!
 Tereza , 2 kluci 
  • 

Re: Re: Re: Takové knihy už nečtu 

(28.2.2003 9:54:33)
Moniko nevim jabych ti pomohla. U me to bylo podobne kluci skoro nespali i kdyz nebyli vubec pohromade.
Stacilo jim asi 10 hodin v noci a od trech mesicu nespali vlastne pres den vubec. Je to naprosto individualni. POdle knizek se to da tezko zaridit.

u nekterych deti je to jeste horsi, moji zname se dite pravidelne probouzelo ve 03-04 v noci a pak spat nechtelo. Muj kolega z prace mel opravdu smulu. jejich syn nespal po dobu tri roku nikdy vic nez jednu hodinu souvisle. A samozrejme se nejednalo o nejake zlozvyky rodicu. Nekomu to vyjde a nekomu ne.
 Tomáš,kluci dvojčata,1,5 
  • 

Re: Re: Re: Re: Takové knihy už nečtu 

(6.3.2003 13:49:38)
To se musím smát,několik pisatelů je zklamáno,že jim děti spí jen 10-12 hodin.Naši raubíři usínají v 10,pak ode 2 do 6 nespí,od 6 do 8 jo,no a v poledne tak hodinku,nářez co? Zlozvyky nepěstujeme,protože když chytnou vztekací amok,tak na ně stejně nic neplatí,ani po dobrým nebo po zlým.
 Lenka K.,dcera 21 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Takové knihy už nečtu 

(6.3.2003 22:30:47)
To je teda nářez a co dělají od 02:00 do 06:00?
 Kristyna, syn 15 mesicu 
  • 

Re: Re: Re: Takové knihy už nečtu 

(20.3.2003 16:27:17)
Ahoj Moniko,
ani my na tom nejsme lepe. Syn usina mezi 20 a 21. hodinou a budi se mezi 4 a 5. Pres den nekdy neusne vubec. Navic posledni momentalne mame jeste jeden velky problem a to usinani. Do nedavna usina sam a bez vetsich problemu. Najednou se v nem neco zlomilo, zacal se bat usinat sam a jen co vidi postylku tak se me krecovite drzi a kdyz ho do ni dam, tak nastane sileny rev, ktery trva i nekolik hodin dokud nevymeknu, nevezmu si ho do postele a neusinam s nim. To trva dalsi hodinu i vice.
Nevime kde se stala chyba a hlavne jak to vratit do puvodniho stavu. Poradte kdo ma podobnou zkusenost.
Kristyna
 Lenka K., dcerka 21 měsíců 
  • 

Re: Takové knihy už nečtu 

(26.2.2003 13:30:31)
Zajímavé, jen bych ráda věděla, kolik hodin by mělo spát 1 a 1/2-2 leté dítě.Moje dcerka má potřebu spát 12 hodin a to buď 10 v noci a dvě přes poledne nebo v kuse v noci 12 hodin a pak už přes den nechce usnout, až pak zase večer usne.Je to normální ? V několika podobných knihách jsem se dočetla, že takto staré dítě má spát 14 hodin celkem a přes den 2x.Dík,L.
 Zajda99 


Re: Re: Takové knihy už nečtu 

(26.2.2003 13:34:52)
Lenko, moje dítě už v jednom roce spolo pouze hodinu po obědě a v noci spí od 22. hodiny do 6. hodiny ráno. V noci se několikrát budí. Už jako kojenec nespala třeba celý den.
 Lenka K., dcerka 21 měsíců 
  • 

Dobré info 

(26.2.2003 14:12:36)
Dík, toto mi potvrdilo i několik maminek u nás v MB.Asi se dcerka tolik neunaví a nemá takovou potřebu spánku.Jestě po roce spala 2x deně a celou noc do 6:00,je pravda, že usínala až okolo 21:00-21:30.Tak jsme jí už odpoledne přestali dávat a usínala před 20:00h.L.
 Jarmila, dcera 23 měsíců 
  • 

Re: Re: Nejsme na tom lépe :-). 

(3.3.2003 18:27:21)
Dcera spí od 22 hodin teď do cca 6 hodin, protože už je v tu dobu světlo a to prostě znamená, že je ráno. V lednu spala až do 7 i do půl osmé. To ale nemá vliv na to, že přes den už buď nespí vůbec nebo třeba jen půl hodinky. Děsím se léta, protože loni vstávala v pohodě se sluníčkem třeba v pět... :-)

Knihy většinou píší o spících dětech, které jsem v reálu zatím nepoznala. Všichni známí mají spíše zkušenosti podobné těm našim. :-)
 Zajda99 


Re: Takové knihy už nečtu 

(26.2.2003 13:32:04)
Souhlasím. I doc. Matějček tvrdí, že současná psychologie nemá nic proti dítěti v posteli rodičů. Zapomíná se, že i rodiče potřebují někdy spát. To není o tom, že by byli neschopní dítě vychovat. Ale raději budu spát do půl osmé s dítětem v posteli, než abych byla celou noc vzhůru. Zvláště, když jsme nemocní, nebo čekáme další miminko.
 Jana,dcera 3 r. syn 6 mesicu 
  • 

nocni buzeni a usínání 

(26.2.2003 22:11:41)
Chtela bych od nekoho poradit, jak primet pulrocniho syna (8 kg) aby spal v noci v kuse vic jak tri hodiny. Po teto dobe se pravidelne budi a bez nakojeni neusne. Vecer usina v pohode sam bez chovani i nasi pritomnosti, ale v noci kdyz se probudi, chce pit. Problem je mozna i v tom, ze nas drobecek nema dudlik, ktery bohuzel pres veskere nase pokusy odmita. V chytrych knihach tvrdi, ze dite uz ma v tomto veku a vahove kategorii dostatečne rezervy na to, aby se hlady nebudilo. A musim rict, že i starsi dcera v tomto veku spala bez problemu do ctyr do rana (s dudlikem).
Diky za radu
Jana
 Jana 


Re: nocni buzeni a usínání 

(27.2.2003 11:42:10)
Jani,
nas Tom se budil po 3-4 hodinach na kojeni do jednoho roku. Taky byl bez dudliku, taky nic nepomahalo. V jednom roce prestal sam, odstavil se cca ve 13 mesicich.
J.
 Soňa(7/02,7/05) 


Re: nocni buzeni a usínání 

(1.3.2003 9:41:08)
Ahoj Jano,musím říct,že má taktéž 8měsíční dcerka se budí po 3 hodinách a někdy k ránu dokonce i po hodince.Jsou brzkká rána,že si jen chvilku zabrebentí a zase sama usne,ale jindy se dá do takového pláče,že ji musím nakojit.I když se jen napije,ale usne.Po těch třech hodinách chce jíst vždy. A večer usíná bez problémů sama,vždy k osmé.Myslím,že každé dítě potřebuje své a nechci to nijak lámat přes koleno. Přeji Ti velkou výdrž!
 Maja, dcera 8 měsíců 
  • 

Re: nocni buzeni a usínání 

(23.3.2008 20:47:48)
U nás se spaní zlepšilo až teď po sedmi měsících a to jsme zkoušeli všechno. Dávat spát přes den, nedávat spát přes den, nenechat usnout večer, chovat, nechovat, kojit, nekojit, odstěhovali jsme se dočasně z ložnice, pak zase přistěhovali .... .... no na co vzpomenete .... něco zabralo, ale jen dočasně, takže nakonec jsem rezignovala a nechala vše plavat. Vypozorovala jsem ale, že malá potřebuje být najedená, přebalená a unavená a tady jsou urč. signály. Ona si třeba začne lehce mnout oči - ale jinak si hraje dál a komunikuje. To je pak nejlepší jiprostě přiložit k prsu - to si ve většině případech cucne a usne mi u prsu. Sice se při dávání do postýlky probudí, ale nevěnuji tomu pozornost - prostě ji douložím a zhasnu. Ona pobrekne, ale je tak načatá spaním, že většinou sama usne. V noci se pak probudí po cca 1-1,5 hodine a to už ji nevytahuju z pokoje, ale jen tiše dokojím a znovu uložím .... pak už spí cca 4-5 hodin v kuse. ¨Pak se probudí - někdy za hodinu. To ji nevěnuji pozornost - hlavně se nijak nechrout v posteli a nechat ji usnout - pokud brečí dost, tak dostane jen napít čaje(ne celou lahev!)Nesvítím u toho, nemluvím na ni ... a zalehnu i když brečí - po chvíli se uklidní a usne ..... někdy se neprobudí tak brzo, ale až po 4-5-ti hodinách. Pak ji znova nakojím a zase dám do postýlky - i když se při ukládání do postýlky probudí a pláče .... přikreju ji, pohladím a zalehnu ... ve 4 hodiny ráno, prostě nemá nárok na mou společnost .... ona opět usne a budí se pak kolem sedmé ..... ----tohle je tak standartní noc, jaké teď zažíváme a libuju si!!!! Před měsícem mi děcko se budilo co hodinu, nebo dvě a vydatně řvalo a já vstávala a vstávala a kojila a uspávala a vstávala a uléhala a ..... no vypadala jsem jak po flámu několik měsíců .... myslím, že je to hodně o rozhodnutí rodičů a vytrvat v tom rozhodnutí .... jinak co se týče jejího řevu, tak když jsem byla už totálně vyčerpaná, tak jsem si fakt už řekla "jednou musí usnout" a usnula jsem já .... a ejhle .. ono to mimino fakt usnulo ....i bez mé pomoci .... jinak předpokladem dobrého spánku je opravdu to, že se miminu věnuju dostatečně přes den a večer už ho nerozptyluji hrama jako fyzickým cvičením, nebo naše má oblíbenou hru na piáno, tak ani toto už neprovozujeme před spaním. Spíše ji jen tak poponáším a sklízím nádobí po večeři a tak, nebo mi sedí na klíně a povídám si s manželem .... ale je se mnou.... odkládám ji až opravdu do postýlky po kojení aby mohla vklidu spát .... tak asi tak ... to jest moje zkušenost...
 Radka a 2,5 letý Matěj 
  • 

Re: nocni buzeni a usínání 

(2.3.2003 0:57:59)
Ahoj,
pročetla jsem tu všechny příspěvky a musím konstatovat, že na mého raubíře žadné zdejší miminko nemá. Od narození do 3 měsíců spal v noci 6 hodin, že přes den nazahmouřil oko jsem díky neustálému pláči jaksi přehlížela. Potom ho přestalo trápit bříško a začal se budit na kojení po 3 hodinách. Ale v půl roce už přesedlal na interval 1,5 hod. Pravidelně po celou noc, přesně na minutu a vydrželo mu to celých 15 měsíců. Prostě se vzbudil, pokud už to uměl, tak přelezl ke mně do postele vyhrnul mi noční košili, napil se a šel zase spát. A pak se jednoho dne prostě přestal pití potřebovat. Úplně.Teď už jem přelézá "pro pusinku" a pak spí zase dál, takže kojím jen přes den, podle toho, jak si sám řekne. A co se týče délky spaní, do postele zalézá ta ve 22:00, dřív to nemá cenu a usíná tak za hodinu. Vstává okolo 8, přes den si tak 1,5 hod, schrupne. Myslím si, že odpolední spánek dítě potřebuje, aby "vyplo" mozeček a mělo dost energie na odpolední dovádění.
 Radka a 2,5 letý Matěj 
  • 

Re: nocni buzeni a usínání 

(2.3.2003 1:08:38)
Ahoj,
pročetla jsem tu všechny příspěvky a musím konstatovat, že na mého raubíře žadné zdejší miminko nemá. Od narození do 3 měsíců spal v noci 6 hodin, že přes den nazahmouřil oko jsem díky neustálému pláči jaksi přehlížela. Potom ho přestalo trápit bříško a začal se budit na kojení po 3 hodinách. Ale v půl roce už přesedlal na interval 1,5 hod. Pravidelně po celou noc, přesně na minutu a vydrželo mu to celých 15 měsíců. Prostě se vzbudil, pokud už to uměl, tak přelezl ke mně do postele vyhrnul mi noční košili, napil se a šel zase spát. A pak se jednoho dne prostě přestal pití potřebovat. Úplně.Teď už jem přelézá "pro pusinku" a pak spí zase dál, takže kojím jen přes den, podle toho, jak si sám řekne. A co se týče délky spaní, do postele zalézá ta ve 22:00, dřív to nemá cenu a usíná tak za hodinu. Vstává okolo 8, přes den si tak 1,5 hod, schrupne. Myslím si, že odpolední spánek dítě potřebuje, aby "vyplo" mozeček a mělo dost energie na odpolední dovádění.
 Kája, Anička 5,5 měsíce 
  • 

Re: Re: nocni buzeni a usínání 

(10.4.2004 11:42:16)
Haha. Tak naše holčina je lepší:) Usíná až v půl dvanácté, na kojení se budí po hodině a vstává v 6. Přes den si schrupne 2x půl hoďky, jen když jsme venku tak spí něco okolo hodiny. A přitom je to takovej hyperaktivouš, pořád se valí na břicho, na záda, mrská sebou...
 Mufik 


Re: nocni buzeni a usínání 

(5.3.2003 10:52:19)
Tak nevím Jani, jestli vás potěším, ale můj drobek dělá tohle ještě v roce ..taky nemá dudlík a nikdy jej nechtěl, ani pít z láhve ....kolem sebe slyším všechny známé : Náše děti spaly od narození celou noc , jak to můžeš s ním vydržet , nech ho brečet, on si zvykne , nemám to srdce nechat ho plakat....
 Káťa,dcera 3,5 syn 15 měsíců 
  • 

Re: nocni buzeni a usínání 

(16.3.2003 14:38:17)
Milá Jano,bohužel ti neporadím,jak vyzrát na Vašeho mazlíčka,protože my máme naprosto stejný problém,jen s tím rozdílem,že synovi bude zítra již 15 měsíců a dudlík používáme.Ale stejně není nic platný,když si náš synáček umíní,že chce pouze mlíčko od maminky.Nepomůže ani šťáva z hrnečku a v poslední době ani pochování.Dřív se nechal utišit i tím,že jsem ho chvíli pochovala,ale teď když pochopí,že ho zrovna nenakojím,tak se vzteká,nechce se nechat ani vzít,dudlík zahazuje a jen sedí v postýlce a brečí a vřeští.Kojím ho max. 3x za noc a nechci ho učit,že dostane napít vždy když se vzbudí.Někdy se probudí opravdu za noc jen 2-3x,ale pak má taky období,že je vzhuru i 6x.Od té doby co ho máme,jsem nespala ani jednu celou noc.Celých 15 měsíců.Dobrý,viď.Ale nechci Tě děsit,Vám to třeba tak dlouho nevydrží.Dcera spala v noci v kuse i 10 hodin už od 2 měsíců,i když chodila spát dost pozdě.Jestli mi někdo poradí,jak odnaučit syna v noci takhle trestat,budu moc vděčná.Káťa
 Vendula,Ondra9/02,Terezka3/04 


Re: nocni buzeni a usínání 

(18.3.2003 20:49:26)
Ani já asi nikomu neporadím, neporadila jsem si dodnes sama s naším půlročním Ondrou. Vstáváme také každé 2-3 hodiny, kojíme. Dudlíkem to není, ten neodmítá. Vyzkoušeli jsme i večerní kaši z lahve, vypije klidně i 240 ml a stejně nespí. Hlady to tedy taky není. Někdy jsem opravdu na pokraji zhroucení, nevyspím se ani přes den, ale pak ... hlavně, že jsme zdraví!!!
 lucka a adamek 9m 
  • 

Re: Re: nocni buzeni a usínání 

(1.3.2006 16:51:01)
yvendulko jsem rada ze v tom nejsem sama muj ritual nocniho vstavani je stejny.,doma rikaji ze se musi urvat,ale kdyz to trva hodinu je hroyny pak uz to nevydrzim,pak jsou tu zas vycitky.je to bludny kruh.
 Simona, Ondra 6mesicu 
  • 

Re: nocni buzeni a usínání 

(10.1.2005 8:17:42)
Ja mam stejny problem. Pro Ondru neni problem usnout temer na minutu presne v osm hodin sam ve svem vlastnim pokoji. Problem je ze se budi po dvou hodinach a uspavam ho pak 15min. ne tim, ze bych ho konejsila, ale drzim na nem perinu aby se neodkopaval a pozoruji jak mrska hlavickou na levo a na prava takovou rychlosti ze mam pocit, ze si ji musi utrhnout, pak musim bez jakeho koliv zvuku odejit jinak se mi opet probudi. Pres den mi spi jen dvakrat pul hodiny. Doktorka rikala ze se stim mam smirit, ze mam zive a nespave dite. Potes panbu, protoze spim dene tak 4-5hod. No nadeje umira posledni.
 Karin 
  • 

Re: Re: nocni buzeni a usínání 

(3.8.2005 23:30:00)
Ale vzdyt o tom byl prave ten clanek - nejhorsi je dite naucit nejaky ritual, u ktereho musite byt fyzicky pritomna, treba kojeni, dite ho pak vyzaduje znova a znova. A jak sama pisete, hladem to neni, takze je to opravdu jen o tom navyku. Proste ho prs uklidni a uspi... Dite se musi naucit usinat samo, jenze to chvilku trva. Je treba pocitat tak se 14 dny, nez si "odvykne a navykne" na jiny rezim - bez kojeni. A pravdepodobne to budou 2 tydny proplakane, nicmene je treba zatnout zuby a vydrzet. Jen chodit k postylce, zkontrolovat plinu atd., pohladit a odejit, intervaly prodluzovat jak je v clanku... nerozsvecet, nemazlit, nemluvit, proste v noci se spi a basta. Mam odzkousene:o))
 Ivka,kluci 17.5.94/22.10.04 


Re: Re: Re: nocni buzeni a usínání 

(11.8.2005 19:45:41)
Milá Karin,tvou pevnou vůli bych teda chtěla mít.Můj starší syn spal celou noc od 5 měsíců (ani nevim,jak se to naučil).Můj mladší syn (9 měsíců) se rozhodl mne utrápit.Usíná naprosto v pohodě sám,kolem 19.30.Ale už několik měsíců se budí po 1-2-3 hodinách.Naprosto nepravidelně a vždy se šíleným křikem.Je kojený a navečer sní misku kaše,myslím,že hlady to není.Myslela jsem ,že zoubky,ale to by snad netrvalo tak dlouho.Mé zkušenosti prostě na to nestačí.Nechávám ho i řvát,až se uřve ke spánku,ale po chvíli se stejně probudí.Uklidní se až u prsa,usne a za hodku je to tu zas.Mé kruhy pod očima jsou bohužel důkazem.Přes den spí 2 krát po 1-2 hodinách.Jsem fakt naprosto odrovnaná.Už fakt nevim,co s tim :o((
 Karin 
  • 

Re: Re: Re: Re: nocni buzeni a usínání 

(14.8.2005 22:17:15)
Ivko, uz se sem asi nedostanete, ale kdyby nahodou, zkuste si precist tento clanek, pro inspiraci:
http://www.koliska.sk/Tazkosti_s_dojcenim%5Cnocne.htm
 Iryna Vackova 9 mes Krystufek 
  • 

Re: Re: Re: Re: nocni buzeni a usínání 

(22.10.2005 20:34:46)
ahojky,cetla jsem vas clanek a bohuzel doma mame to same vsechno jsme skusili ale marne,tak aspon vim ze nejsem jedina ktera ma kruhy pod ocima,preju vam hodne trpelivosti apevny nervy doufajme zi se to zmeni.
 Daniela 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: nocni buzeni a usínání 

(1.12.2005 21:20:10)
Ahoj,
máme chlapečka 10 měsíců, v 7 měsíci se začal probouzet a budil se v noci i 10 x stál v postýlce a dožadoval se pozornosti pochovat uspat nakojit a td. Poslechla jsem
kamarádku a před 3 týdny jsme ho přestěhovali s jeho postýkou do
dětského pokojíčku. Možná to někomu připadá brzy ale funguje to. Už tu první noc se probudil jen 3x a teď maximálně 2x a ráno když se probudí tak ani nebrečí jen si sám se sebou povídá. Máme u něho chůvičky takže víme co se s ním dějě a máme všichni své soukromí. Zřejmě potřeboval svůj klid.
 Dodo 
  • 

Re: nocni buzeni a usínání 

(20.9.2005 15:21:23)
Náš syn (19 měsíců) je tady jak vidím taky rekordman - od 6 týdnů do 3 měs. spal celou noc, ale pak se začal budit, v domění že má hlad (a možná i měl) jsme mu dávali mléko či kojili a od té doby nás "terorizuje" cca po 3-4 hodnách v noci, opravdu nevíme, co s ním, večer usíná celkem většinou v pohodě, dáváme ho spát kolem 19h, pak se probudí kolem 23h a chce mléko, jinak řve, není s ním nic, pak zase za 3 hodiny tj. kolem 2-3h v noc, občas vydrží až do 6:30 kdy se vzbudí. Je to "psycho". Je mi jasné, že ta láhev s mlékem je zlozvyk, ale nechte dítě řvát ve 3 v noci když nemáte rodinný dům, vžyť po pár dnes by na vás poslali sousedi sociálku, že týráte dítě. Samořejmě jsme zkoušeli ho nechat vyřvat, vydržel i 45 minut, pak jsme to už nevydrželi my. To jsme zkoušeli několikrát, i když nakonec usnul, vše se opakovalo.
Je dost aktivní, před den spí pěkně 2 h po obědě. Když ho nedáme spát po obědě, je protivný, v 19 h usne hned a vzbudí se za 2-3h a to je pak mela, nechce spát....
 Irush 


Re: Re: nocni buzeni a usínání 

(29.10.2006 9:27:31)
Já jsem teď s mojí 11-měsíční dcerou začala Estivilla - metoda kontrolovaného pláče. Musím říct, že opravdu funguje. Druhou noc už kočička prospala celou a my sní. Přes den spí dokonce dvakrát po třech hodinách, to se nikdy předtím nepovedlo. Taky bydlíme v paneláku. S ložnicí, kde spí (a pláče) Terezka sousedí další tři byty. Rozhodně bych doporučila si knížku Dětská nespavost od E. Estivilla aspoň přečíst, jestli to budete realizovat záleží na vás. Každopádně sousedům můžeš vždycky říct, že je chlapeček nemocný...
 Marketa 
  • 

Re: nocni buzeni a usínání 

(25.8.2007 2:24:02)
Tady v USA akademie pediatru rika, ze dite starsi 4 mesicu uz v noci jist nepotrebuje a melo by se do 6teho mesice odnaucit v noci jist, protoze potom se z toho stane zvyk, ne potreba. Doporucuji totez, co rikaji v clanku, nechat dite vyrvat. My jsme to udelali, kdyz byli nasemu malemu 4 mesice, trvalo to tri noci, ale od te doby spi celou noc, bez jidla, bez problemu, od 7:30 do 9 rano... Vecer ho proste dame do postylky a zavreme dvere, on si sam usne. Rozhodne neni nijak frustrovany, je spokojeny, kdyz je vyspaty. Jedna moje kamaradka rekla, jak je to krute, ze by to svemu diteti nikdy neudelala, ale sama byla tak frustrovana z nedostatku spanku, ze byla na svoji dceru podrazdena a nemohla se ji moc pres den venovat, navic se zacli dost hadat s manzelem... no neni lepsi mit spici a stastne dite a sama byt odpocata a plna energie?
 NL 


Re: nocni buzeni a usínání 

(27.10.2007 11:02:34)
Tak to je pěkný nesmysl co tu tvrdíte. Schválně jsem se ještě ptala mé pediatričky (mimochodem jsme s ní velmi spokojení) a ta mi sama potvrdila, že dítě v tomto věku se běžně budí na noční krmení. Možná bych vám věřila pokud by si malá jenom cucla a usnula by, ale ona klidně vypije celé prso a pak teprve usne. Každé dítě může mít jiné důvody proč se v noci budí. U nás to je třeba i proto že malou poměrně hodně trápí bříško (pak si chce třeba i jen cucnout), neustále prdí a pokud jí nechám řvát jak radíte tak si budu připadat jak krkavčí matka. Dítě jsem si nepořídila proto, abych ho pak nechala řvát, když ho něco trápí.
 Liduš,2 děti 
  • 

Re: nocni buzeni a usínání 

(13.11.2012 15:17:02)
Toť otázka. Záleží, zda je to vaše dítko spokojené z toho, jak je výtečně vyspané, nebo proto, že svou nespokojenost potlačilo stejně jako své potřeby a od přírody načasované biologické hodinky organismu pro to, aby se nemuselo cítit odbývané a zzískalo si tak vaši lásku... což spousta lidí řeší v dospělosti když začně hledat příčiny svých potíží a svých nevyřešených traumat... každý jak cítí.
 Iva 
  • 

Re: nocni buzeni a usínání 

(15.2.2011 14:21:51)
Vám už to asi nepomůže, ale třeba někomu dalšímu. Dcera s námi spala v posteli, do dvou let. Výhoda, spali jsme všichni dobře. Po půl roce začala vyžadovat kojení stále častěji, třeba po hodce a půl až 3 hodinách. Byla jsem unavená, v roce jsem chtěla jít do práce. Proto jsem si rozmyslela předem, kdy ji v noci odstavím - žádné náhražky, flaška... Nechala jsem to na 10 měsíců, v půl roce mi ji bylo ještě líto. Zůstala s námi v posteli, ale prostě jsem jí vysvětlila, že mlíčko už není. 3 noci se nespalo, týden neklidně a od té doby prospala celou noc až do rána. Podobně jsme ji ve dvou letech naučili spát ve vlastní posteli. Prostě spala tam, když se budila, sedla jsem si třeba k ní a uspala ji, ale do své postele ji už nepustila. A po týdnu klid. Ale přes to období přeučení, musí být člověk trpělivý, něžný a hlavně nepovolit. Zároveň je třeba počítat s tím, že období jako výlet, nástup do školky, apod. budou vždy vypjaté a předem se na to psychicky připravit :-).
 zen 


Dotaz! 

(27.2.2003 0:02:53)
Souhlasim se Sosanem.Ja myslim,ze vsechno ma jit takovou tou prirozenou cestou.
Mam ale jeden dotaz.Chtela bych se zeptat jake mate kdo zkusenosti s odpol.spankem.Do kolika let deti potrebuji odpledne spat a kdy se detska postylka ma vymnenit za normalni postel.Mam dvouletou dceru a nevim jestli uz muze mit normalni postylku.
Bohuzel nemam po ruce nejakeho zkusenejsiho radce v podobe maminky nebo pritelkyne se starsim ditetem a tak jsem se rozhodla zeptat tady.
 Lenka (2 děti) 


Re: Dotaz! 

(27.2.2003 0:20:47)
Zen, to je strašně ndividuélní. Náš Honzík od 2 let odmítal odpolene spát a také nespal. Ve třech nastoupil do šklky a tam bez řečí zase spal a de facto spí dodnes (je mu 5,5). Kdy na válendu? To je těžké. Záleží, jak máte velku postýlku a kdy Vám z ní dítě začne vylézat. Můj synovec z té klasické postýlky začal vylézat v 10 měsících a musel na válendu. Z počátku tam měl zábrany, aby nepadal. Já mám velikánskou dětskou postýlku, takže z ní syn prvně vylezl téměř ve 2. Dcerce je 20 měsíců a zatím nemá šanci z ní vylézt. Koukni do diskuse Spinkání nebo Usínání tak nějak se jemnuje. Tam ti určitě poradí víc. Lenka
 Ivča67 


Re: Re: Dotaz! 

(27.2.2003 0:35:42)
Starší holka byla "spíš nespavec"-jedno spaní přes den jsme na radu dětské lékařky zavedli od jednoho roka a z postýlky vylezla až teď na 3 letech,ale to už spí ve větší /rozměry 140x70/,protože ta malá jí už nestačila a navíc byla 20 let stará,takže už i dost zničená..při výměně jsme tedy koupili rovnou větší,má níž postranice a tak vyleze..Kluk má půl roku,je sice čipernější,ale asi to půjde systémem "postupného dědění"-až holka odroste z téhle postýlky,tak rovnou na válendu a kluk po ní,a pak taky normální postel..nebo tak nějak..I.
 Jarmila, dcera 23 měsíců 
  • 

Re: Dotaz! 

(3.3.2003 18:32:56)
Odpolední spaní si myslím je silně individuální. Jak jsem už psala výše dcera odpoledne nespí nebo jen půl hodiny a to trvá už tak půl roku...

A postýlka - my ji zatím máme, ale znám dětičky, co už ji nemají od asi 15 měsíců....
 Makina (Terinka 19měs.) 
  • 

Re: Takové knihy už nečtu 

(27.2.2003 13:02:34)
Opravdu skvělá odpověď, přesně takový názor máme s manželem ! Před měsícem jsme se přestěhovali, do té doby spala Terka od 19:00 do 6:00 celou noc. Během dne někdy vůbec a nebo tak 1a1/2hod po obědě.Teď se pravidelně v 2:00 budí a chce k nám do postele. Nejdřív jsem si říkala, že to není dobrý nápad ji to povolovat, ale ten pocit, když se ke mě přitulí, pohladí mě po tváři, řekne mamiko,tatiku a spí je nepopsatelný ! Ráno jsme všichni vyspaní a v pohodě. Je fakt, že sedět u postýlky a nutit ji usnout, by nepřineslo nikomu nic pozitivního. Jen jsem zvědavá až přibude sourozenec, jestli se v posteli vyspime všichni:)))
 KáKá 


Re: Re: Takové knihy už nečtu 

(27.2.2003 21:48:23)
Makino, určitě se v posteli vyspíte i čtyři :-)). Máme s tím zkušenosti. Taky jsme nedřív odolávali, já jsem jak upír stála nad postýlkou a snažila se naše dvojčata uspat. Nejdřív jedno, pak druhé a tak dokola. Někdy to bylo dobré, někdy zas ne. Takže jsme si je taky brali do postele, až se z toho stal rituál. Spí s námi pořád. Také večer neusínali, postupně jsme zkoušeli všechno možné. Nakonec vyhrála kombinace v šest hodin kašička, pak koupání, na noc mlíčko a spánek. Teď mi spí od 19,30 - 20,00 do 6,00 - 6,30 do rána. Mají sice různé výpadky. Kdy se vzbudí třeba ve tři nebo ve čtyři a chtějí si hrát. Tak to se pak nedá nic dělat. Zajímavé je, že když jsme se někdy opozdili třeba na návštěvě a děti šli spát o hodinu až dvě dýl, tak stejně vstávali ve stejnou hodinu. Nebo když byli unavené a šli spát třeba už v sedm, tak se taky nebudí dřív. Mám fakt zlaté děti, protože většinou spí celou noc a po obědě ty dvě až tři hodinky, podle toho, jestli si dají chrupku dopledne (0/2 - 1 h). Podle mě jsou holt některé děti nespavci a některé spavé. Hodně ale asi udělá to, na co si zvyknou (pokud to trochu jde), když jsou malé. Uvidíme co nás čeká do budoucna. Třeba se jim to obrátí, což se taky může stát a budu mít po spokojeném spánku. Jinak v poledne spí tak dobře podle mě proto, že jsou v kočaru (je jim 8 měsíců). Doma tak dlouho nespí, ale na čerstvém vzdoušku, to jo. A do postele se ve čtyřech zatím vejdeme a fakt toho zatím nelituju. Spí se s nimi dobře. Jsou jak plyšáčci na spaní. Akorát takové ty "partnerské záležitosti" musíme provádět jinde. Aspoň nám to nezevšední.:-))
 KáKá 


Re: Re: Takové knihy už nečtu 

(27.2.2003 21:48:36)
Makino, určitě se v posteli vyspíte i čtyři :-)). Máme s tím zkušenosti. Taky jsme nedřív odolávali, já jsem jak upír stála nad postýlkou a snažila se naše dvojčata uspat. Nejdřív jedno, pak druhé a tak dokola. Někdy to bylo dobré, někdy zas ne. Takže jsme si je taky brali do postele, až se z toho stal rituál. Spí s námi pořád. Také večer neusínali, postupně jsme zkoušeli všechno možné. Nakonec vyhrála kombinace v šest hodin kašička, pak koupání, na noc mlíčko a spánek. Teď mi spí od 19,30 - 20,00 do 6,00 - 6,30 do rána. Mají sice různé výpadky. Kdy se vzbudí třeba ve tři nebo ve čtyři a chtějí si hrát. Tak to se pak nedá nic dělat. Zajímavé je, že když jsme se někdy opozdili třeba na návštěvě a děti šli spát o hodinu až dvě dýl, tak stejně vstávali ve stejnou hodinu. Nebo když byli unavené a šli spát třeba už v sedm, tak se taky nebudí dřív. Mám fakt zlaté děti, protože většinou spí celou noc a po obědě ty dvě až tři hodinky, podle toho, jestli si dají chrupku dopledne (0/2 - 1 h). Podle mě jsou holt některé děti nespavci a některé spavé. Hodně ale asi udělá to, na co si zvyknou (pokud to trochu jde), když jsou malé. Uvidíme co nás čeká do budoucna. Třeba se jim to obrátí, což se taky může stát a budu mít po spokojeném spánku. Jinak v poledne spí tak dobře podle mě proto, že jsou v kočaru (je jim 8 měsíců). Doma tak dlouho nespí, ale na čerstvém vzdoušku, to jo. A do postele se ve čtyřech zatím vejdeme a fakt toho zatím nelituju. Spí se s nimi dobře. Jsou jak plyšáčci na spaní. Akorát takové ty "partnerské záležitosti" musíme provádět jinde. Aspoň nám to nezevšední.:-))
 Pejsina 


taky jsem  

(3.3.2003 0:50:10)
Když jsem si přečetla ten základní článek, tak mě hned napadlo, že na tohle já prostě nemám. Nemám to srdce, nechat miminko "půl hodiny vyřvat". Pořád Barborku kojím (11m), takže se v noci budí mockrát. Naše paní doktorka konstatovala, že to je u těhle kojenejch dětí normální a totéž i různé moje kamarádky, které kojily dlouho a mají už odrostlejší děti. Dopadli jsme doma tak, že máme vlastně dvě ložnice. V jedné spí manžel, který došel k tomu, že po tak přerývaném spánku je pak v práci na houby a v druhé my holky. Dětská postýlka slouží spíš přes den na hraní (autor knihy by mi dal!). Nicméně: naše miminko je velmi veselé, společenské, pohodové, prakticky nikoho a ničeho se nebojí, změna prostředí ho moc nerozhází. A já si myslím, že to může být i tímhle, že cítí bezpečí i v noci. Je mi jasný, že je to sice na úkor našeho rodičovskýho pohodlíčka (někdy tak smutně procházím mou "bývalou" manželskou ložnicí a říkám si jestlipak se tu někdy zas vyspím...) Zatím si tohle zdůvodňuju tak, že tohle nepohodlí uteče jako voda, ale pohodový dítě je přeci to nejdůležitější. V kočárku venku pak spí klidně tři hodiny v kuse (v noci od 21:30 do 8:00 se spoustou vsuvek na mlíčko). Tak to je naše zkušenost.
 Mufik 


Re: taky jsem  

(4.3.2003 11:22:05)
Jejda ani nevíte, jak jste mě potěšila :-) Taky nemám na to, abych dítě nechala 20minut řvát, protože náš Kryštof nebrečí ale řve :-).Je mu už rok , stále ho kojím ..takže naše noci vypadají podobně jako vaše . Jen tatínek nemá kam utéct, tak to snáší s námi:-) ale snáší to celkem dobře , protože maminka vždycky včas Kryštůfkovi ucpe pusu .A že spí se mnou v posteli je celkem samozřejmé, někdy už mě ani neprobudí, najde si mlíčko sám :-)Ale před 2 dny mě překvapil, od půlnoci spal až do 6 ráno a ve své postýlce ! dnes se tedy vzbudil jen 2x , ale vůbec se v noci nepočůral! tak snad už spějeme k lepším zítřkům :-)))
Přeju hodně zdraví a radosti s dítky !
 Kopretin@ 


Návod 

(10.4.2004 20:23:16)
Já mám velké problémy se spánkem mého mimi aˇrada,kterou Vám teď napíšu nám nepomohla,ale mnoha jiným ano,tak to zkuste,je to zadarmo!
Dejte Vaše mimi spát v celém modrém pižamku. Musí mít modrou na těle. Zní to stupidně,ale je to léčitelská rada a mé kamarádky tak konečně spí 10 hodin v kuse. My ne:-(
 Monika Bártová 


Chce spát,presto stále stojí v postýlce 

(19.2.2005 21:20:57)
Mám 10měsíčního syna a náš problém je, že i když se mu chce spát, stále se staví v postýlce.Někdy se nedokáže ani napít z láhve, jakmile ho položím na záda, okamžitě se obrací na bříško a musí za každou cenu vstávat. I když jsem přistoupila na to, že mu dám napít ve stoje, ne a ne ho uspat. Někdy se to podaří po hodině, někdy ho vezmu do postele, kde si lehnu tak,abych mu zabránila se přetočit a po usnutí ho přendávám do postýlky. Ale jsou s tím teda nervy. On se vzteká,že mu bráním v tom co chce, řve jak kdybych mu rvala ruce nohy a že se to v paneláku pěkně rozléhá! Už dostal i přes plínu na zadek,ale nepomohlo to, spíš se ještě více rozeřval. Někdy už je tak vyčerpaný, že se mu nedaří se ani na ty nožky zvednout, ale stále se snaží a když mu to nejde, tak řve. Když jsem ho nechala stát, chvíli víská radostí,pak ale zas brečí,protože je unavený. Stejné je to, když se vzbudí kolem pulnoci na mlíko. Nakonec vždy končí v naší posteli. Když si ho beru do postele nad ránem, s tím jsem se smířila,ale jak s tím večerním usínáním?Má někdo recept na tohle?
 LAJ 


Re: Chce spát,presto stále stojí v postýlce 

(19.2.2005 21:26:56)
My to máme s usínáním také tak, již dlouho.. Stojí v postýlce, směje se nebo brečí, viklá s postýlkou atd. Takže každodenní usínání je v naší posteli, kde ji násilně držíme, aby se nepřevracela na břicho a až usne, tak ji přeneseme do postýlky..

Už jsem si zvykla a nevadí mi to, naopak - obávám se, že brzy přijde ta chvíle kdy se otočí a řekne "já sama"..
 LAJ 


Re: Chce spát,presto stále stojí v postýlce 

(19.2.2005 21:28:26)
My to máme s usínáním také tak, již dlouho.. Stojí v postýlce, směje se nebo brečí, viklá s postýlkou atd. Takže každodenní usínání je v naší posteli, kde ji násilně držíme, aby se nepřevracela na břicho a až usne, tak ji přeneseme do postýlky..

Už jsem si zvykla a nevadí mi to, naopak - obávám se, že brzy přijde ta chvíle kdy se otočí a řekne "já sama"..
 Monika Bártová 


Re: Re: Chce spát,presto stále stojí v postýlce 

(19.2.2005 21:47:09)
Je fakt, že uspávání toho našeho prcka v posteli nepříjemné rozhodně není, jen se trochu stresuju, že mu dávám špatné návyky... to jsou ty chytré knížky a americké výzkumy a návody!!

Rozhodně dík za potěšující zprávu, že v tom nejsem sama a že je na to možné koukat i jinak, z té lepší stránky.
 Irush 


Re: Takové knihy už nečtu 

(28.10.2006 0:29:10)
špatného na tom není nic, pokud už je to dítě, které k tobě přijde do postele samo. Pokud je to ale mimino, které si tře oči, div si je nevydloubne, pláče únavou a stejně ho ne a ne uspat a pak je v noci desetrkrát vzhůru a visí mámě na prsu nebo u lahve,je to už o nervy. Takové mimino je moje dcera. S tím, že když už nemám sílu k ní vstávat každou hodinu a uspávat ji, vezmu ji k nám do postele, kde spí... no, jako miminko :-) My ale zase ne, protože se bojíme usnout, abychom ji nezalehli nebo nepřikřili hlavičku peřinou... A říkat si "však z toho vyroste", když skoro rok pořádně nespíš (a čakjí tě ještě tak dva další), je těžké...
 Eliška , 2 děti do 3let. 
  • 

Re: Takové knihy už nečtu 

(8.3.2009 22:51:07)
Plně s tímto názorem souhlasím, děti mají s rodiči citově lepší vztah.Dcerka s námi část noci spala do 18 měsíců. Ted jsou jí 3 a má svoji postel. Ale nechat dítě řvát v postýlce aby usnulo je pouze pro pohodu rodičů. Ať si vzpomenou jaké bylo první slovo, když se jako malí probudili do tmy........mami, maminko.
 janinka01 


Re: Takové knihy už nečtu 

(2.12.2009 9:27:39)
přesně tak,co dítě to originál,taky už takové knihy nechci anividět,jen to člověka stresuje.Nečtu a jde to.
 Liduš, 2 děti 
  • 

Re: Takové knihy už nečtu 

(13.11.2012 15:06:51)
Jo, přesně, souhlasím!!! Měli bychom si více vážit toho, že naše děti s námi chtějí být v těsné blízkosti a vnímat to jako dar, není důvod to brát jako vopruz... mé dvě děti dlouho spaly s námi v posteli, starší pak sama a bez problémů přesedlala do své postýlky a v noci se vůbec, ale vůbec nebudí! A tk vůbec m přijde, že je nás nabažená a proto nás v podstatě nepotřebuje a nevyžaduje více, než je nutné.
 Tomáš,dvojčata 1,5roku 
  • 

Teorie 

(6.3.2003 12:44:38)
Ještě by někdo mohl napsat radu pro rodiče s dvojčaty.Nesmyslná je léčba šokem po americku.To byste museli mít osamocený rodinný dům,ale hyperaktivní dvojčata,navíc kluky nechat volně řvát v paneláku s debilními,nechápajícími sousedy,je těžko proveditelné.My nyní vstáváme k oboum zhruba 5-6 x za noc,z toho ale bdíme zhruba od 2.hodiny ranní do 6.hodiny.Už se těším,až z toho vyrostou a my se vyspíme.Ještě že máme alespoň 1 babičku,která nám je 1 za 14 pohlídá na víkend a my se zrelaxujeme.Teorie je hezká,žijí z toho psychologové,novináři,ostatní instituce okolo vydávání knih,ale je to k ničemu.Praxe je život.
 Andrea, dcera 4 roky 
  • 

Tip na knihu...J.Prekopová-Když dítě nechce spát 

(16.4.2003 8:30:38)
Velmi doporučuji přečíst knihu Jiřiny Prekopové - Když dítě nechce spát. Poté, co jsem už šílela ze všech možných rad a knih, tak tahle mi přesně padla a říkala jsem si při čtení "aha, no jo vlastně, přesně tak to je..." a hlavně mě nenutí bojovat proti mému mateřskému citu a nechat dítě "vyřvat".
Mimochodem přesně metoda popsaná v úvodním článku byla použita v seriálu Jsem do tebe blázen - dítě nakonec "naučili" samo usínat, ALE závěrečná věta matky byla "Zlomili jsme ji srdce, teď už ví, že nebudeme vždy nablízku.".....
Nebo se maminky mrkněte aspoň na www.vatanai.cz.
Hlavně bych se přimlouvala za opatrnost s vnucováním samostatného üsínání a spánku - straší mne i noční můry a noční děsy, o kterých u dětí čtu v knihách. My po mnoha peripetiích (kojení co 2 hodiny ve dne v noci, dítě usnulo, já ho dala do postýlky, tam se vzbudila a uspávání začalo nanovo atd.) skončili všichni v jedné posteli a je nám všem fajn - naše malá citlivka neměla nikdy žádnou noční můru ani děs a je naprosto v pohodě. Možná jde spíš o náš přístup a o to, co by tomu řekli ostatní, že dítě spí v naší posteli - a přece u přírodních národů a v minulosti i v našich zemích to přece bylo úplně normální a nikoho by nenapadlo dávat mimino do samostatného pokoje! A to už ani nemluvím o přírodě a o tom, že žádnou opici (se kterými máme společných 97% genů!) by nenapadlo nechat mimčo spát jinak než v mámině náručí a jsou s mámou ve dne v noci. Naučme se aspoň trochu naslouchat svým instinktům... Přeju klidné a pohodové noci!
 lipoo 


Re: Tip na knihu...J.Prekopová-Když dítě nechce spát 

(16.4.2003 21:54:01)
Souhlasím... Taky spíše všichni v jedné posteli . TEda všichni né, ten starší nikdy s námi ani nespal. Ale ten druhý je prostě úplně jiný. A vyžaduje uplně něco jiného. Když usne u nás v posteli /u kojení/ nesmím pomalu ani dýchat, natož ho dát do postýlky. TAkže spíme všichni spolu. Taky to nikde netroubíme do světa...Ale nevím co bude, až bude větší, jestli bude chtít potom spát ve své posteli?
 Andrea, dcera 4 roky 
  • 

Re: Re: Tip na knihu...J.Prekopová-Když dítě nechce spát 

(17.4.2003 8:03:30)
Odpovím citátem z časopisu Rodiče 11/98:
"Vědecké studie, které by doložily jasné pro či proti (společnému spaní), neexistují. Společné spaní po porodu bylo z evolučního a historického hlediska základní koncepcí. Je opravdu na škodu, když se vyhoví dětské potřebě tepla a blízkosti rodičů? Vývojoví psychologové jsou zajedno v názoru, že v prvních letech života neexistuje přílišná tělesná blízkost. Každý rodičovský pár se musí společně (!) rozhodnout. Většina dětí se cítí zralá (sama!) pro vlastní postel dávno před školním věkem - prostě přijde čas (jako i na nočník)."
Myslím, že v naší společnosti se na vše hrozně spěchá - kojit max. do 2 let, na nočník už před druhým rokem, dudlík pryč co nejdříve atp. - děti i dospělí se tím hrozně traumatizují a připravují si stresové situace - po několika zjušenostech jsme se rozhodli dát spíše na náš instinkt a nespěchat - a na nočník se naučila bleskově a ráda, když "přišel čas", kojili jsme do 2 a 3/4 roku (k oboustranné spokojenosti) a přešli na mlíčko z lahvičky bez jediné slzičky a lahvičku jsme odbourali záhy poté, dudlík jsme vyřešili až před 14 dny - dudlíková víla za něj přinesla plyšového pejska, kterého si naše malá v obchodě moc přála, a dudlíčky schovala "pro bratříčka".
Takže bych radila nespěchat - my si společné spaní užíváme - je to moc prima, když se k vám dítě přitulí, pohladí po tváři, řekne, jsem do tebe zamilovaná a spokojeně usne. A až se nám bude zdát zralá na vlastní postel, uděláme jí krásný postelový koutek, aby byla ráda, že má své vlastní "království".
 Mirka, + kluk 2 roky 
  • 

Re: Noční buzení, kojení a tak 

(15.2.2004 0:24:53)
Taky jsme si užili noční buzení po dvou hodinách a připadalo mi to nekonečné. Byla jsem vyčerpaná a natušila jsem, zda-li ho to lze odnaučit nebo musím počkat, až z toho vyroste. Protože z toho stále "nerostl", a moje únava už byla nepopsatelná (v krizi jsem odevzdala dítě komukoliv přes den na 2 hodiny a zalezla do peřin ať se děje cokoliv, v rámci programu Zachraň si svou kůži), vymyslela jsem plán. Nehodlala jsem ale kvůli tomu odstavovat úplně. Počkala jsem, až mi začne rozumět slova, tím jsem si byla jistá v jeho roce a čtvrt, a trénovala jsem ho - po každém kojení jsem mu několikrát zdůraznila, že už "vypil mlíčko, už není". Aby si zafixoval tyhle slova pro situaci, že prostě teď už nic nebude, že všecko vypil. A po pár tydnech tohoto tréninku jsme začali. První noční buzení ve 23 hodin - kluk brečí, přitulím ho k sobě a říkám onu formulku "vypil mlíčko, už není mlíčko". Nechávám ho u sebe v posteli (nevidím na tom taky nic špatného), drobek chvíli brečí, že teda mlíčko není (a že dokáže vřískat!), ale je to tak 1/4 hodiny, a v rámci programu "Zachraň si svou kůži" se to dá vydržet, navíc si při tom uvědomujte, že už na to má (ve víc jak roce) svůj věk. Další buzení po 2 hodinách už mu dám normálně vleže v posteli kojení, jak je zvyklý, zbytek noci zatím probíhá normálně - tj. buzení co 2 hodiny na mlíko. Trik je v tom, že se noční kojení odbourává postupně, napřed první noční kojení nic, jen omílám formulku "mlíčko není", druhou a třetí noc už brečí "jen" 10 minut, a za pět dní už se v těch 23 hodin nebudí. Pak totéž opakuju s buzením v jednu v noci, a když už se po dalších pár dnech přestává budit i v tu jednu hodinu, najedeme na odbourávání ve 3 v noci, to už je těžší, přecejen už má možná i hlad, když tak dlouho dostával mlíko, ale ještě to jde. Asi do jeho dvou let jsem pak dodržovala zásadu, že mu dám mlíko-kojení večer před usnutím a pak nejdřív kolem půl páté ráno + pak kdykoliv během dne, kdy si řekne, ale v tu noc ne, to mu opakuju, že mlíčko není a tím se naučil v noci spát. Tohle asi není všeobecný recept, každé dítě je jiné. Nám se ale obrovsky ulevilo. Hlavně naslouchejte svým mateřským instinktům. Náš bambula je hrozně špatný spáč, ale noční buzení-kojení jsme po tom jeho roce zvládli.

mirka
 Ajuška 


Re: Tip na knihu...J.Prekopová-Když dítě nechce spát 

(24.8.2005 23:16:37)
Dobrý večer paní Andreo,
marně tuto knihu sháním. Neměla byste nějaký tip, kde ji sehnat? Nebo nemohla byste mi za něco zapůjčit, nebo prodat?
Předem děkuji za odpověď
Andrea
 Sandra,Tadeáš 
  • 

Proč v noci nespí? 

(10.7.2004 0:40:15)
1o měsíční syn mojí kamarádky v noci nespí.Večer tedy normálně usne,ale po dvou-čtyřech hodinách se z neznámé příčiny s křikem budí.Někdy ani neotvírá oči,prostě řve.Někdy usne za 5min.,někdy za hodinu.Je to zcela pravidelný jev.Nemá obrácený rytmus,přes den si normálně zdřímne 1-2hod.což mi nepřipadá tolik na to aby v noci nespal.Nemá ani hlad,ani bolení.Ráno je veselý vyspalý(zato kamarádka)jako by celou noc klidne spal.Nemá někdo podobné zkušenosti nebo radu pro mojí newyspalou kamarádku?
 Evelyn1968,2děti 


Re: Proč v noci nespí? 

(10.7.2004 10:05:35)
Taky jsme měli se synem takové období, poradit moc neumím. My jsme to řešili tím, že jsme se s manželem střídali ve spaní na matraci v dětském pokoji vedle postýlky. Vždycky se aspoň jeden vyspal a ten druhý se nemusel ani úplně probudit, protože někdy stačilo vzít ho za ručičku, něco mu povídat nebo podat pití, ale někdy ho uklidnilo jen několikahodinové nošení a zpívání. Letos synovi bylo deset let, tak už na tu dobu vzpomínáme s úsměvem. Všem rodičům nespavých dětí přeju pevné nervy, oni z toho jednou vyrostou:o).

E.
 Ráďa, syn05/03 


Re: Re: Proč v noci nespí? 

(10.7.2004 13:01:25)
Ahoj,mam 13 měsíčního syna a také se v noci budí a bez důvodně pláče.Dokonce jsou jeho intervaly spánku kratší než u tvé kamarádky.Smířila jsem se s tím,skoušeli jsme vše možné i nemožné,nic nezabíralo.Hodně jsem se tím trápila,ale i na to nevyspání jsem si už zvykla.Některé děti jsou asi prostě takové.Zkus svůj dotaz napsat do diskuze spinkání třeba někdo poradí
 Petra J. 
  • 

Usínání v kočárku 

(5.11.2004 22:09:22)
Chtěla bych poprosit o radu. Máme tříměsíční holčičku, která bohužel jinak neusne než v kočárku, postýlku bere jen jako místo na hraní. Při nočním kojení někdy usne, tak se mi ji podaří dát do postýlky. Nevím, jak ji naučit, aby spala normálně v postýlce. Bohužel nevydržím ji nechat vybrečet 2 hodiny. Díky za pomoc Petra.
 Vendula + Jolanka 5měs. 
  • 

Re: Usínání v kočárku 

(11.11.2004 20:59:54)
Zdravím Petro,
náš "problém" se sice netýká usínání v kočárku,ale usínání v naší posteli.Postýlku jsme už zavrhli,alespoň prozatím, protože ta jde zcela mimo zorné pole naší malé.Zkusili jsme už mnoho způsobů, dokonce i usnutí v kočárku tam proběhlo, ale vše se minulo účinkem. Zvítězila velká postel a rodiče v naprosté blízkosti:)Po všech těch "bitvách" kdo s kým kde a jak bude spát nakonec vyhrají stejně naše robátka a my jim to vše s láskou odpustíme a necháme je tam, kde jim to zkrátka vyhovuje.Myslím, že i Vaše holčička si s přibývajícím věkem zvykne na svou postýlku, protože časem pochopí, že je to lepší místo než kočárek. A nechat dítka řvát, na to také nemám nervy a je to dle mého názoru zcela zbytečné trápení obou stran. Přeji hodně štěstí a trpělivosti.Vězte, že v tom nejste sama.
 Ivana a Anička, 9 měsíců 
  • 

noční spaní 

(12.11.2004 20:58:03)
Tak jsem si přečetla příspěvky o spaní dětí a hodně se mi ulevilo. Po všech těch řečech kolem mě, že nechávám dítě spát se mnou v posteli, hlavně od babičky (a proč teda tu postýlku má, když v ní nespí) a radách, ať ji nechávám vyřvat, že potom usne... (čehož nejsem schopna), jsem ráda, že spousta lidí nevidí na spaní v posteli s rodiči nic špatného. Já to cítím moc dobře, jsem se svojí dcerou v posteli moc ráda, a i když někdy přemýšlím, co bude, až bude starší, jestli se naučí spát sama, doufám přesto, že to nějak půjde samo a basta. Jen kdyby ty lidi kolem tolik neradili a nevyvolávali ve mě pocity viny, že to dělám špatně. Kdyby mě tak nechali řídit se mými vlastními instinkty! Musím přiznat, že je to těžký. Člověk chce udělat pro dítě to nejlepší a vyvarovat se chyb. A když potom čtu rady od odborníků, ale cítím to přesně opačně než oni, váhám, jestli jsou mé instinkty správné a jestli bych se teda neměla řídit tím, co říkají oni? Někdy si přeju žít mezi těmi přírodními národy, kterým nikdo neradí a kteří se prostě zcela svobodně řídí tím, co cítí. No jo, ale doba si holt žádá své. Hodně štěstí při usínání!
 16.5Salám&Lajka14 


Re: noční spaní 

(12.11.2004 21:16:44)
Ivano, píšeš: Jen kdyby ty lidi kolem tolik neradili a nevyvolávali ve mě pocity viny, že to dělám špatně. Kdyby mě tak nechali řídit se mými vlastními instinkty!
Ale oni tě přece nenutí, ty jsi pánem svého života a na rady KOHOKOLI se můžeš zvysoka vykašlat. Naše dítě (22 měsíců) s námi spí v posteli od narození, samozřejmě spousta lidí mělo řeči, ale je to MOJE dítě a MŮJ život, takže se budu řídit tím, co já sama považuji za správné a ne tím, co plácá babička/tetička nebo píše nějaký odborník. Doporučuju stejný přístup. :o)
 Ivana a Anička, 9 měsíců 
  • 

Re: Re: noční spaní 

(12.11.2004 21:59:54)
Děkuju za povzbuzení. No víš, oni holt ty lidi vedle jsou a já jsem asi příliš měkká na to, abych je neposlouchala a nezamyslela se nad jejich dobře míněnými radami. Stejně zjišťuju, že nejlíp to funguje, když se řídím sama s sebou. Prostě jsem víc v pohodě, když dělám to, co cítím, a tak je v pohodě i miminko. No pokusím se ty lidi neposlouchat.
 Mirka 
  • 

Re: Re: noční spaní 

(12.11.2004 22:00:38)
Monty, zdá se, že vlastníš dost vysoké sebevědomí, a že není moc věcí, které Tě dokážou rozhodit. Ale tak dobře na tom všichni nejsme. Bohužel se jistě najde dost holek, které z rodičovské výchovy odchází jako nejisté, nesebevědomé. Ve chvíli, kdy nejsi dostatečně sebevědomá, tak ale pořád a stále hodnotíš, jestli to, co děláš, je skutečně správné, a jestli ta teta, matka, zdravotní sestra, psycholog, přiručka... nemají náhodou pravdu. - Na jednu stranu je to dobré v tom smyslu, že pak máš neustále přísun nových informací, na druhou stranu - když je to sebevědomí skutečně dost nízké - je člověk příliš náchylný těm druhým věřit, a buď se podle nich řídit, anebo když se jimi neřídíš, tak mít alespoň "dostatečně" trýznivé pocity viny...
Monty, bohužel s nízkým sebevědomím není snadné žít. Znám to na vlastní kůži - a stále cítím, že "to není ono", ačkoliv se snažím na sobě pracovat už několik let.
M.
 Mirka 
  • 

Re: Re: Re: noční spaní 

(12.11.2004 22:10:57)
Ivo i Monty!
Ještě si teda uvědomuju jednu věc: že NĚKDY se TY INSTINKTY skutečně mohou ZMÝLIT!!! Párkrát jsem se už o tom přesvědčila, a v takovém případě je samozřejmě VÝHODNÉ, když člověk dokáže radám těch druhých naslouchat. Případ "vyřvání" miminek v postýlce sice není tento případ, ale někdy člověk fakt musí vzít v úvahu i rozumové důvody a úvahy zkušenějších, samozřejmě raději psychologů než "tetiček a sousedek".
Takže ono možná zase ten extrém "ničí rady neposlouchat" nebude to pravé ořechové. Jen je asi dobré se s pláčem nepodřídit, ale celou věc dobře uvážit, a případně nasbírat maximum informací z různých zdrojů a vybrat z toho to nejrozumější.
 16.5Salám&Lajka14 


Re: Re: Re: Re: noční spaní 

(12.11.2004 23:11:31)
Mirko,
samozřejmě že v závažných případech, kdy jde třeba o zdravotní problémy, se jdu normálně poradit s dětskou doktorkou nebo volám svým kamarádům - doktorům. Ale pokud jde právě o ty věci typu "nechat vyřvat", "krmit/nekrmit tím či oním", "chovat/nechovat", tak si za svým názorem stojím a je mi šumafuk, co si o tom kdo myslí. Moje matka například nechápe, že nechávám syna (22 měsíců), aby se naobědval sám. Ona za ním lítá po celém bytě (tchýně taky) a cpe mu jídlo, dokud ho nesní... nevymlouvám jim to, ať si dělají co chtějí, ale já to prostě dělám jinak a konec.
 Petra Neomi 
  • 

Re: Re: Re: noční spaní 

(12.11.2004 23:37:45)
Mě tady občas udiví ten obecně pacifistický přístup k jakýmkoli, často naprosto mimozním, radám a připomínkám. Sousedka říká tohle, manžel chce tohla, matka dělala tamto...

Možná, že to je ten nejtragičtější genderový stereotyp vůbec, být hodná holka a nepoužívat vlastní mozek, nebo, když ho náhodou použiju, trpět.
 Šáry 
  • 

Re: Re: Re: Re: noční spaní 

(13.11.2004 0:05:46)
PEtro Neomi,

výstižné ;o))))
 Mirka 
  • 

Re: noční spaní 

(12.11.2004 21:48:16)
Ahoj Ivano!
Rady, abychom miminka nechali "vyřvat", že si pak "zvyknou", jsou pro kočku. Když vidím svýho šestiletýho syna, jak je úzkostný a ustrašený ze všeho, tak je mi celkem jasný, že kdybych se zařídila dle výše zmíněné rady, zadělala bych mu na trauma na celej život - a ještě bych mu tím dala mimovolně informaci: máma mě nemá ráda, není mi oporou...
Hrůza! A to mi tak radila i sousedka, která byla svého času synovou zdravotní sestrou od dětské lékařky!!!
Maminy, klidně se řiďte svými instinkty. Mně osobně se sice spaní v rodičovské posteli moc nezamlouvá, jsem spíše pro kompromis - dítě ve své posteli, ale hned vedle rodičovské, a vzít za ručku kdykoliv je to potřeba. Nicméně je-li výběr pouze mezi "vyřvat" a "v posteli rodičů", tak určitě to druhé...
Zdraví M.
 Renca+Verunka 6 měs. 
  • 

Re: spani společně s rodiči 

(7.2.2005 17:51:14)
Má 6 měsíční dcera naštěstí spí pěkně ve své postýlce celou noc s občasným probuzením na kojení.Při raním kojení az kolem 7 hod.si ji nechávám u sebe a spíme třeba ještě do 9 hodin!Ale spaní s rodiči společně celou noc bych asi nedovolila!Dítě by se mělo vést k tomu,že každý má svou postel a i ONO svou postýlku!Jsou asi situace,kdy není vyhnutí,ale pokud to dítěti umožníme jednou,bude to vyžadovat i později!A už jsme v pasti!Ono se to nezdá,ale v těch malých makovičkách jim to dobře pálí!!!Samozdřejmě je situace,kdy je dítě nemocné a každá maminka si je k sobě ráda vezme a určitá pravidla a důslednost jsou fuč!!!Berte to jako můj názor!Nikomu nechci radit,je to opravdu individuální,ale co je naučíme a povolíme je jen na NAS!
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: spani společně s rodiči 

(7.2.2005 22:15:22)
Renco, vidis, a ja naopak na spani ve spolecne posteli nedam dopustit, zachovalo mne pri zdravem rozumu behem kojeni po 1,5 hodine ve dne v noci a dceri dodalo klid a jistotu.

Neexistuje spravna pravda, existuje jen individualni pristup podle toho, jake povahy je dite a co vyhovuje rodicum a pak to nejak citlive skloubit dohromady. Takze ty radikalni zavery si nech, mozna te druhe ditko vyskoli.
 jitka (adélka 7 měsíců) 
  • 

Re: Re: spani společně s rodiči 

(18.2.2005 23:30:46)
Dovolím si přidat svou zkušenost. Máme to veliké štěstí, že naše holčička spinká od narození moc dobře. Usíná v osm a budí se zpravidla po čtvrté či páté hodině. Doteď byla večer jen kojená. Od půl roka spinká až do půl šesté do rána. Když jí bylo 5 měsíců, nastalo období "Já sama v postýlce rozhodně nebudu!" Několik nocí jsme chodili utěšovat, ale nic nepomohlo, jen pochování a popovídání, to se potom na nás spokojeně řehnila. Jeden večer jsem se tedy rozhodla být krkavčí matkou. Vydrželi jsme HODINU nejít utěšit řvoucí mimi. Byl t děs, ale usnula. Druhý den to trvalo půl hodiny, třetí den čtvrt hodiny, další dny pět minut. Po týdnu veškerý řev přestal. Uložím jí do postýlky, pohladím, políbím. Ona třeba hned usne, někdy si chvíli povídá. Nemyslím, že jsem jí zlomila srdíčko. Myslím, že jsem nám všem ušetřila hodně stresu. Co když prostě jednou nebudu moc být s ní, když bude usínat??? Bude se stresovat tím, že máma není. Takhle usne spokojeně sama. Pokud se v noci probudí, stačí natáhnout ruku a jsme obě v klidu. Po ránu si jí beru k sobě a tulíme se, když dospáváme... Nemám nic proti tomu, když někdo spí s dítkem v posteli, ale já sama to dělám jen výjimečně. Její postýlka stojí hned vedle mojí. Nechci se cítit jako krkavčí matka, jen proto, že jsem nechala dítě hodinu plakat. Možná, že to vyzní drsně, ale nechci, aby na mě byla chorobně závislá. Miluju jí jako nikoho jiného na světě. Kdykoli mě bude potřebovat, chci tu pro ní být. Přesto se nechci otrocky podřizovat jejím testům typu: "co rodiče vydrží". V poslední době postonávala, takže jsem si jí k sobě do postele brala, ale nechci, aby to pro ní bylo pravidlem. Věřím, že je to lepší pro nás por obě.
 lenka, nella 8 mesicu 
  • 

Re: noční spaní 

(29.8.2005 22:59:35)
Dekuji vam mile maminky- kolegyne - nedospane - s nasi malou mame stejny problem - je to krasna, zdrava a dobre prospivajici holcicka, ale v noci se budi a dozaduje se kojeni, i kdyz zhltla na vecer misku kase. Rezultat - taky spi u nas, coz me vubec nevadi, mam rada ten pocit, mit ji u sebe, ale jsem zoufala a unavena a podrazdena - a jeste ke vsemu jsou kolem nas jen deti, ktere spi celou noc. Tak jste me povzbudili a vidim, ze jste smirene s osudem, tak ja se taky zklidnim, hlavne ze je holka zdrava. Uz jsem prezili trimesicni koliku, zvladnem i to. Jednoho dne to taky skonci.

Tak nam vsem preji dobrou noc

Lenka
 lucka,baruska5mes. 
  • 

jak staré dítě 

(6.12.2004 9:35:03)
myslím že takovéto "ferberovy"rady nemohou být účinné u novorozenců a kojenců.jak přece tímto způsobem přesvědčíte takto malé mimi že se mu opravdu rodičovského pohlazení a pomazlení před spaním nedostane a že si musí vystačit samo se sebou.podle mě nemůže pochopit význam toho co mu vykládáte,ale vnímá spíše intonaci a vlídnost hlasu.co znamenají ta slovíčka ve větách už nechápe.takže tomu,že musí opravdu usnout samo malé mimi zřejmě neporozumí.kdoví co se mu bude honit hlavičkou při neustálém 20-ti minutovém breku,kdoví jestli nemá nějaký problém,který si vyřeší jedině v mámině náruči nebo u jejího prsu.teď se neustále propaguje kojení podle potřeb miminka a nabídnutí prsu při jakékoliv nepohodě a takovéto rady s tím moc dohromady nejdou.moje barča mi večer vždy usne v pohodě u prsu,pak jí jen dám do postýlky a blaženě spinká dál.bez nervů,bez breku a stresu. myslím si,že to je naprosto přirozené.lucka
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: jak staré dítě 

(6.12.2004 10:02:45)
lucko, mimo téma, nejsi náhodou sestřička, toho času bytem severní morava? pokud jsi to ty, jedete na silvestra do staráku?
 lucka,baruska5mes 
  • 

Re: Re: jak staré dítě 

(6.12.2004 10:26:28)
ahojky ivo,musím tě zklamat,ale nejsem sesřička a bydlím ve východních čechách(nová paka).z toho důvodu na severní moravu na silvestra nepojedu a do baráku tudíž nepůjdu.je mi líto,ale nejspíš sis mě s někým spletla.lucka
 Iva (Aneta03, Radovan06) 


Re: Re: Re: jak staré dítě 

(6.12.2004 10:58:58)
lucko, to nevadi, to se obcas stava, clovek odhaduje identitu nicků podle toho mála, co pustí na internet, tak jsem to zkusila...ztratily jsme kontakt s jednou luckou s dcerou bárou 5 mesicu asi pred dvema roky
 Zuzana, Vincent 4 a pul mes. 
  • 

Re: jak staré dítě 

(6.1.2005 22:01:40)
Naprosto souuhlasim s tim, ze nema cenu malemu miminu nic vysvetlovat. Zjistila jsem, ze sveho syna take jinak nez kojenim, popripade flaskou, neuspim, ma tak 2 vecere. Prvni ma po koupani okolo 7., kdy mu do mleka pridam trochu ryzove moucky, a druha vecere nasleduje cca za hodinku a pul, za dve, kdy ho nakojim a u toho usne. Timto zpusobem zacal spat lepe, nebudi se jiz kazde 2 hodiny, ale je schopen vydrzet treba 3 a pul nebo 4 hodinky. Mozna, ze se tato rada nektere z maminek hodi.
Urcite bych nevydrzela nechat plakat sve dite dele nez par minut, je to opravdu trapeni obou. VIncent jeste nikdy sam plakat neprestal. Naopak, pokud jsem ho nechala brecet dele, nez unesl - tzn vice jak 5 minut, dostane se do stavu, kdy je velmi tezke ho uklidnit, zajika se a nechce pak ani pit a trva treba pul hodiny, nez se mi v naruci uklidni. Je to pro neho stres, ktery urcite v teto mire neni pozitivni.
Je take pravdou, ze se na nevyspalost do jiste miry da zvyknout. Pokud se mi podari naspat 6 ci 7 hodin, povazuji to za uspech a dobre vyspani.

Zuzana
 7jak 


Re: jak staré dítě 

(2.7.2006 21:41:20)
Ahojky lidičky.
Ja se na toho naseho malýho nezbedu nemůžu moc stěžovat. Když byl malinkatej usnul vzdy pri kojený, po mesíci si vynutil chováni v mé náruči aby usnul ale ted ho uz inak neuspíme ani cez den jen v kočárku. Ale v noci ked se vzbudí na krmení, tak usne u mne v posteli a pak ho dáme do postílky a tam spinká až do rána a ráno si ho zase vemu na chvílku k sobe, aby sme se "dotáhli" a tak kolem 8:00 - 9:00 vstávame. Nedokážu ho nechat v postílke a at si brečí. Nemám na to nervy a manžel taky ne. A čím díl plače, tym je horší ho uklidnit. Ja verím tomu, že až bude starší, tak si na tu postílku zvykne. Predse se mu to bude dát spíš vysvetlit než ted, když jsou mu 3 měsíce.
Majte se všetci hezky a držte se :-)
 Věrka, Jiřík 14 měsíců 


Trápení dětí ?! 

(29.12.2004 23:39:12)
Tuto metodu jsem vyzkoušela na svého šestiměsíčního syna.Musím dát za pravdu,že do určité míry tado metoda fungovala.Má však mnohá ale a co když.V okamžiku,kdy nás začaly trápit rostoucí zoubky,jsme s touto metodou zkončili.No uznejte sami,co i nám dospělým pomůže,když nás něco bolí nebo když máme noční můry.Když nás někdo pohladí nebo obejme,některým stačí pouhé slovní utěšení.Ale my jsme dospělí.Pro ty malé drobečky,které naprosto noční můry nechápou je to nejlepší je obejmout a pochovat.To je to jediné,čemu děti dobře rozumí a ne jen strohé, spinkej, byť i nejjemnějším hláskem.Miminkem je dítě jen jednou za život,tak proč bych se jako jeho máma pro něj nemohla obětovat.
 Míša-jeden syn 2 měsíce 
  • 

Da se verit elektronickym chuvickam? 

(11.4.2005 22:20:30)
Nemáte nekdo zkušenosti z elektronickými chůvičkami?

http://www.koridor.cz/inshop/scripts/set.asp?Level=88

Hlavne přes den potřebuji syna zavřít do pokoje když spí a já pracuji abych ho nerušila. Dá se na ně spolehnout ?

Diky za názor - Míša
 Nadia@ 
  • 

Re: Da se verit elektronickym chuvickam? 

(12.4.2005 21:03:39)
Miso, pokud od tech vysilacek ocekavas moznost slyset kazde mlasknuti, tak to funguje. Jestlimas na mysli to, ze se deti muzou zadusit, tak to netusim, ale je fakt, ze kdyz to dam na plne pecky, tak slysim i soupani nozicek po prosteradle!
 Vendy 
  • 

Re: Da se verit elektronickym chuvickam? 

(20.7.2005 11:33:21)
Ahoj Miso,
hledam nekoho k dopisovani a vidim, ze mas take jednoho klucinu narozeneho v unoru 2005, jako ja.
Jestli mas zajem, muzeme si obcas vymenit nase zazitky a zkusenosti.
Co se tyce chuvicek, zatim jsem nevyzkousela, ale take mam doma. Zatim ve skrini...

Zdravim
Vendy
vaclava.mrazkova@seznam.cz
 Marika 
  • 

Spaní s rodiči 

(1.1.2006 15:48:43)
Nikoho rozhodně neodsuzuji, sama jsem se řídila radou z knih a dodnes nelituji. Malá NELA se naučila režim během necelého měsíce, budila se i 12x za noc a já z přehnané ohleduplnosti k sousedům jsem otročila a vstávala k ní. Byla jsem nevyspalá, nervozní a nic jsem nestíhala.
Když si Nela zvykla na noční režim ani jsem netušila, jaká je to výhra. Srazilo mne auto a já ležela skoro 3 měsíce v nemocnici, manžel se musel starat o Nelu sám, bohužel babičky už nemáme. Podniká doma, takže to nebyl tak velký problém, musel jen trochu omezit aktivity, ale nedokážu si představit, že by vstával k malé několikrát za noc.
 Bigi,4mesice 
  • 

Re: Spaní s rodiči 

(5.1.2007 11:48:46)
A jak byla dcera velka, kdyz jste ji zavedli ten "rezim".Ja si rikam, ze ve 4 mesicich nemuze dite chapat, proc ho nechavam brecet-ze ma usnout samo?Snazime se o nejaky "ritual",ale uspavani je proste hodina breku a pak nocni buzeni cca po 2-3 hodinach...
 andulka75 


Re: Re: Spaní s rodiči 

(23.1.2007 10:09:26)
Bigi, Vendulka je taky malá. Doteď spala docela dobře, uspávám jí v posteli při kojení, pak jí přenese. To není problém. Ale poslední týden se mi budí za 45 minut a prostě nechce spát v postýlce. Když jí vezmu k sobě, usne okamžitě, ale okamžitě se ke mně přitulí, tak, aby se mě dotýkala celým tělem. Vůbec nevím co s ní. Ven skoro nemůžeme, protože v kočárku spinká půl hodiny a pak se vzbudí a brečí. Je strašná zvědavka, všechno nový jí strašně zajímá. Tam, kde ostatní děti brečí, ona kouká, oči vykulený, pozoruje, směje se. Doma spinká tak 3x půl hodiny za celý den. "Nechat vyřvat" jí nějak nemůžu nechat, prostě mi to nepřipadá správný a když ona brečí, tak já trpím.
 SilviaSP 


Problémy s usínáním hlavně přes den. 

(29.9.2007 23:14:46)
Pozorně jsem si přečetla všechny příspěvky, protože i máme problémy se spaním. Přes den mi Dominiček spinká asi dvakrát a to po půl hodinkách a to jenom při krmení nebo v kočárku při procházce a vždy usíná s pláčem. Je unavený a přetažený, ale bude se spánkem bojovat až do konce, takže ho utěšuji a uklidňuji a občas to zabere občas ne, tak to je a nijak to neřeším.
Večer je to jednodušší, protože je za celý den tak unavený, většinou si tře očička už při koupání a usne při krmení kolem osmé hodiny. Dopije láhev, dám mu dudánka a uložím do postýlky a on spinká až do dalšího krmení. Budí se tak kolem jedné až druhé hodiny. Abych ho neprobudila úplně, dávám mu mlíčko v postýlce a podkládám láhev plyšovým medvídkem a poslouchám až láhev dopije. Pak mu ji vezmu z postýlky dám opět dudánka otočím na bok, pohladím po vláskách a dám mu pusinku a on usne a většinou to tak funguje. Pak se mi probudí až tak kolem paté nebo šesté a to už si ho beru k sobě, když dopije mlíčko tak se chvilku převaluje, než se zabere, párkrát si i zakňourá ale po chvilce usne a spíme až do osmé nebo deváté a probouzí se s úsměvem. Občas se samozřejmě stane, že se mi probudí uprostřed noci celý mokrý a já ho musím přebalit a celého převléknout a pak je mnohem těžší ho dát zase spinkat. To si chce povídat a řehtá se na mě, takže ho uspím na rukou nebo ho dám do houpačky kde si usne po chvíli sám a pak ho zase přenesu do postýlky. Párkrát jsem ho nechala usínat s pláčem, ale metodu šokem neschvaluji. Vydržela jsem to jednou a dostal z toho takový záchvat, že jsem ho pak těch pět, možná deset minut musela utěšovat a pak mi dítě ve spánku vzlykalo a škytalo a budil se TÍM ŠOKEM. A to opravdu už zažít NECHCI! Zastávám názor, že dítě má usínat v pohodě a klidu bez stresu a tak jak mu to vyhovuje aby se netrápilo nočníma můrama. Láska, láska, láska samozřejmě důvěra a pocit bezbečí, jedině tak z našich dětí vyrostou vyrovnané osobnosti a totéž si vezmou jako základ pro svou budoucí rodinu.
Takže ať to je jak chce, každé dítě je jiné a co platí pro jedno neplatí pro druhé. Na mého syna platí něha a láska a zase jenom láska. Má rád, když mu přehrabuji vlásky a hladím po čele a po tvářích, držím za ručičku a pusinkuju na spáncích. To mi potom usíná a přede jako koťátko a když se probouzí, tak jen s úsměvem. Pak vím, že to co dělám, dělám správně. Takže hlavu vzhůru maminky a tatínci. Však oni se vdávat a ženit s námi rodičema v posteli nebudou :-) Silvia & Dominik
 Vlasta, syn Péťa 10 měsíců 
  • 

Spánek 

(4.1.2007 14:46:00)
Prosím, poraďte mi. V 7 měsících jsem po operaci ztratila mléko a přestala kojit a od 8 měsíců syn velmi špatně spí. Přes den spí tak 1 - 2 hodiny, večer usíná až mezi 22-23 hodinou, spí hodinu a pak si chce 2 hodiny hrát. Pokud ho nechám hrát, je vše v pořádku. Pokud chci, aby spinkal, tak pláče a pláče. Jinak se budí tak 7x za noc a z toho tak 4x na papání, zbytek pohladit, dát dudlíčka nebo opět pláče a pláče. Ráno vstává okolo 8 hodiny, ale jen v případě, že jsme spolu s posteli. Moc děkuji za rady.
 Markéta a Maruška 11 měs. 
  • 

Re: Spánek 

(25.1.2007 22:29:48)

Dobry vecer, uz si nebudu stezovat na to, ze se dcerka budi "jen" 3-4x za noc :) po precteni vaseho clanku... Mala spí takto nepravidelně asi 2 měsíce, do 8 měs. to byla krása. Po uložení do postýlky usnula za chvilku, jednou za noc se probudila a vstavala v sedum! Uzasne ze :) Ted se to zmenilo, ale je to jak roste, to proste patri k veku. Ukladame ji v pul 8 a v osum prevazne spinka, ale hladim ji! Sama neusne. Kdyz to trva dele, zvednu se a jdu pryc. Samozrejme place, ale s tim se neda nic delat. Pockam 5 min. a jdu se na ni podivat, jelikoz je odkopana a prevazne lezi uplne obracene, ulozim ji zpatky a jdu pryc. Nekdy to staci, jindy se takhle musim vracet 3 - 4x. Pak uz je uplne tuha :) Kolem pulnoci se budi, je to mozna i tim, ze tak nejak chodime spat a nekdy ji treba vzbudime. Bohuzel mame maly byt, nemuze mit svuj pokoj, coz me desne stve a myslim si, ze to by urcite take pomohlo ke klidnejsimu spanku. Pak se vzbudi kolem 2 a treba ji hodinu trva nez usne, to je dost narocne a vycerpavajici. Place, chce vstavat, takze ji drzite rukou, aby lezela, coz asi neni uplne idealni ale nakonec to zabere. No a nekdy vydrzi az do rana, kolem 7 - 8 ho. vstava. Kdyz spime do 7:45 povazuji to jako zazrak a citite se vyspani :) A rada? No, nedavat tolik pit, radeji ji pohladit nebo dat dudlik. Chodit ji kontrolovat, v jake poloze spi. Nechovat, ale pokud place, ze vam srdce useda, tak pochovat a zpatky do postylky. Nedavat si ji k sobe do postele. Nepovidat si v noci s manzelem, pokud spite vsichni spolu. Navecer se mimco snazit utahat, kdyz je vetsi, postara se o to samo. A pak vyradeni v koupelne a v perinach, to zabira, je pak utahana jako kote :) Zdar klidnemu spanku!
 Terezie Srdíčková 
  • 

Nesouhlasím. 

(3.2.2007 20:11:48)
No nevím teda. Sama bych to takhle nikdy neudělala - a ještě jak to nazval "Léčba šokem". Aha, pak se můžeme divit, kde vznikají důležité zlomy a body pro vznik různých fobijí a strachů z opuštění. Zvlášť když je miminko zvyklé na maminčinu blízkost a jistotu. Já jsem také dítě naučila spát samostatné a to do 8. měsíce spalo u mě. Dělala jsem to postupně, pomalu - beze spěchu, aby si uvědomilo, že i dkyž se budu týden po týdnu pomalu "Oddělovat", pořád ví, že ho neopouštím. A jistotu má pořád a postýlku má rádo a dokonce se těší spinkat. Ten pán tomu nemůže rozumět. vědcům prostě nevěřím - a zvlášť chlapům, co nemají děti a určují co je správné pro dítě.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.