| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Novorozenec bez plínek

 Celkem 143 názorů.
 Kateřina, dcera 11 týdnů 
  • 

Páni! 

(16.12.2002 8:28:20)
Ahoj, tak o tom jsem jeste neslysela. Uz jsme sice s manzelem, ktery stravil pul roku v africke busi, premysleli, jak to tam zenske s plenkami delaji (miminka samozrejme nosi v satku) a rikali jsme si, ze to proste nejak poznaji a vida, ono to vazne funguje. Co v porodnici, tam jste byly take bez plenky? A jak je na tom Karolinka s bolenim briska? Katka
 bora 


Re: Páni! 

(17.12.2002 13:00:40)
ahoj katerino,
my jsme rodili doma, takze problemy v porodnici nebyly. a boleni briska nemame, v satku je brisko pekne masirovane.
bora
 Kateřina 
  • 

Šátek 

(21.12.2002 9:31:33)
Zdravím a tak trochu závidím. My šátek používáme zhruba od tří týdnů a přesto s větříky máme problémy. Jinak máš pravdu, že miminko oznamuje jistým druhem křiku, že bude čůrat. Jak jsem četla Tvůj článek, tak jsem si teprve všimla, že když nechávám Nikolku nahatou, aby kopala nožičkama, tak předtím než začne čůrat, vždycky vydává charakteritický zvuk.
Katka
 Zuzka +Toníček+Miška 


Re: Šátek 

(9.7.2008 23:09:09)
já nevím, mě to přijde divné. šátek mám taky, ale malá má plínky. všechno má svůj čas a přijde mi to dost předčasné.Rv
 Jarka, dvě dcery 


Jsou i horší věci 

(16.12.2002 9:02:35)
No, já se zdržím nějakého obsáhlejšího komentáře. Jen bych chtělka podotknout, že znám i horší věci, které můžou člověka potkat, než je pokakaný zadeček malého miminka. :o)) A taky uznávám jiné způsoby ochrany životního prostředí, než šetřit na plenkách. Jestli ti to takhle vyhovuje a funguje, tak přiznávám, že zírám /ale nezávidím/, nicméně si myslím, že tento model nelze uplatnit všeobecně. Myslím, že všechno má svůj čas. A že bych byla pyšná na to, jak držím několika týdenní miminko zkroucené nad nočníkem, tak to se s ním radši pomazlím a poplácám ho po prdýlce vycpané plínkami. :o))
Jenom jsem z toho článku nějak nepochopila, PROČ to zrovna tahle vlastně děláš? Protože nesnášíš pokakané plenky? Nebo jsi opravdu tak zarputilá ochranářka životního prostředí? Nebo to pro vývoj svého dítěte považuješ za nutné? Jak říkám - tvoje věc, já osobně bych si ale malé miminko užila se vším, co k tomu patří. A že jsem se něco navyvářela /v hrnci/ a "namáchala" /ve vaně/ plen.
 Lida a 2holky 


Re: Jsou i horší věci 

(17.12.2002 10:54:08)
Ochrana prirody je samozrejme dulezita, ale nejsem si jista, ze bych to vymenila za to, ze potom budu prat mnoho a mnoho pocuranych kalhotek a a vycpanych prosteradel v pracce (energie +voda) + samozrejme prasky na prani (ktere nam tu prirodu zrovna dvakrat nesetri). Nemluve o tom, jak by ten nas byt asi po 2 letech byl "hezky mocove nacichly".
 bora 


Re: Jsou i horší věci 

(17.12.2002 13:18:43)
proc to delam?
protoze vidim, jak je karolina rada, kdyz nemusi kakat vleze a do plinky, vidim, jak je spokojena po takovem "sezeni", jak ocenuje, ze dokazu reagovat i na tyto signaly, nejen na hlad apod.
navic je pro me prijatelnejsi nenosit zachod na vlastnim tele (v cine a jinych zemich, kde je to stale jeste standart povazuji "americany" a jejich pampers za nehygienicke)
prostredi a spinavy pliny jsou nekde daleko vzadu na zebricku duvodu.
dekuju za otazku, tohle jsem opravdu mela nezapomenout
bora
 Lida a 2holky 


Re: Re: Jsou i horší věci 

(17.12.2002 13:32:00)
Boro,

jenom otazka. Jak poznas, ze Karolina v 6 tydnech je vylozene rada, ze nekaka v leze pod sebe? Uz umi rici, maminko,ja jsem vylozene rada, ze si nekakam pod sebe jako ty ostatni deti, k tomu si zatleska a da ti pusinku?

Promin, jsem jizliva.
 Helena Souchová 


Re: Re: Re: Jsou i horší věci 

(17.12.2002 14:08:49)
No Boro...A nebude to spíše tím že několika týdenní děti jsou celkem rádi za všechno když je u nich máma,(pokud to nesouvisí z hladem, zimou, nebo bolestí )...Ale každá matka si myslí, že zrovna její dítko je to nejlepší a nejchápavější, já se také občas přistihnu jak si v duchu říkám (někdy i nahlas:))), ta moje dcera je ale chytrá, tak malá a už tomu rozumí...:)
Třeba má dcera ve dvou letech pozná jak vypadá velké A (mohla bych říci, že umí číst písmeno:), ale prostě jen když vidí velké A, řekne Aaaa a neví, že je to jedno z písmen abecedy a k čemu slouží. Zrovna tak malé několikatýdenní miminko se vyčůrá a má radost že se vyčůralo (ulevilo si) a je mu jedno jestli do plíny (když není zrovna mokrá látková), nebo do lavoru. Já si myslím že je mu to je ještě úplně fuk, ale tobě nebrání si myslet, že má radost z toho, že může čůrat do lavoru:). Ono za tu dřinu co s tím lítáním a hlídáním člověk má, chce vidět nějaké výsledky a uznání :)

 Jarka, dvě dcery 


Re: Re: Re: Re: Jsou i horší věci 

(17.12.2002 19:46:05)
Nedá mi to, ještě musím něco napsat. Vysvětlení, že když se nepoužívají plínky a dítě se "odchytává", tak je to pro něj lepší, neboť neleží ve vlastních výkalech, neberu. Moje dcery vyrostly na látkových plenách, protože papírové tehdy prostě nebyly. Přesto nebyly nikdy opruzené, ani nezůstávaly dlouho nepřebalené. Myslím, že malému miminku skutečně nevadí "dělat pod sebe". Prostě o tom nepřemýšlí, vyměšuje jaksi automaticky. Miminko má prostě jiný rytmus, jiné potřeby, než dospělý. Dospělý člověk by si pod sebe těžko ulevil, to je jasné. Zrovna taky bych coby dospělá nejedla rozmixované polívčičky a nepila kvanta mléka denně. Když si tak vzpomenu zpátky na dcery, když byly v batolecím věku, tak se mi vybaví, jak jsem je učila jíst samotné. Určitě to znáte všechny - upatlaná pusinka, jídlo všude kolem, rozžvýkání sousta a následné vyplivnutí zpátky na talíř nebo třeba do ručičky a důkladné prozkoumání "té dobroty". Zrovna tak je dítko schopné ručičkama prozkoumat i obsah nočníku a venku osahat kdejakej fujtajbl. Bez problémů je např. vyplivnutí špenátu do hrnku s čajem a následné vypití takto ochuceného čajíčku. Prostě mrňata jsou takoví malí čuníci, co si budeme povídat. :o))) Nemyslím si, že by jim nějak extra tedy vadilo, že čůrají a kakají do plenek. Všechno má svůj čas a všechno chce svůj vývoj. Zrovna tak, jako dítě v cca 2 - 3 letech už ovládá používání nočníčku a záchodu, tak už umí i celkem obstojně jíst a ví, že odpadkový koš není ten nejvhodnější objekt ke zkoumání. Každý věk chce svoje a nemá cenu něco lámat přes koleno. Zrovna tak, jako se málokteré dítě naučí ve třech letech číst, protože na to prostě ještě není vyzrálé, si myslím, že dvouměsíční kojenec nemůže vědomě vyměšovat a uvědomovat si, jestli koná potřebu do pleny nebo do lavóru. Pamatuju si, že když bylo dcerám kolem roku a přistihla jsem je v okamžiku, kdy začaly tlačit a rychle jsem přiskočila s nočníkem, vždycky se jim ten nastartovaný proces přerušil. Až ve dvou letech si uměly říct a dalo se na ně v tomto směru jakž takž spolehnout. U straší dcery jsem asi od roku praktikovala tzv. odchytávání a posazování na nočník. Vědomě se to naučila až v těch dvou letech. U mladší jsem si nerváky s odchytáváním ušetřila a na nočník se naučila taky ve dvou letech.
Přiznám se, že Boru částečně i obdivuju, že je schopná tohle uhlídat a zvládat. Na druhou stranu je mi jí trošku líto, protože si myslím, že po letech jí tohle snažení a přidělání si práce sama sobě bude připadat jako úplně zbytečné pinožení. A bude jí líto, že si ten krásný čas, kdy byla doma s miminkem zasekala takovouhle zbytečností. Něco jiného je, vést dítě k nějakému zájmu, věnovat se mu, rozvíjet jeho schopnosti, když je na to dostatečně velké a něco jiného je být několik let /tak asi 2 roky/ neustále v pohotovosti s lavórkem kvůli měčemu, co se to dítě stejně jednou naučí samo a k čemu samo dospěje.
 Moni+2 


Re: Re: Re: Re: Re: Jsou i horší věci 

(18.12.2002 9:42:49)
Jarco,
Dik moc za prispevek, uplne jsem se u pocitace rozchechtala (pri cteni o cunicich a prozkoumavani ruznych "dobrot"). Matysek bude mit skoro rok, asi pred mesicem jsem koupila nocnik, protoze taky vzdycky poznam kdy rano tlaci, ale zkusila jsem to 2x, pak jsem nahledla do moudrych knizek, kde psali ze ucit dite na nocnik vetsinou nema cenu pred 2 rokem. No a jak tady ctu, je to asi pravda. Nocnik jsem uz dobre schovala na pozdeji :-)
Monika
 Dana - 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jsou i horší věci 

(18.12.2002 17:08:04)
Ahoj Moniko,taky jsem to zkoušela kolem 1 roku, a když se to "povedlo" tak to podle mě byla zásluha spíš moje a to, že jsem včas reagovala já, i když jsou děti, které si to i v tomto věku osvojí. Nechtěla jsem ale naší holčinu do ničeho nutit, takže jsem nočník NEschovala, ale nechala holce na očích a občas zkusila. Ona si spíš sama sedala oblečená /to jsem hned kontrolovala, jestli je něco v plíně -nee/, ale alespon si na něj zvykla a později jí nepřišlo, že je to "něco". Pak nic, občas jsme posazovaly nány a dělaly ee a pak jsme to zkusily opět a když se povedlo, tak jsme všichni tleskali, všude jsme říkali, jaká je šikulka a ona byla hrozně důležitá, a v necelých 2 letech to přišlo skoro samo. Ještě ne v noci, madam dost pije, takže plínky jsou po noci atále mokré, ale přes den si už řekne v pohodě. Takže podle mě máš recht, když mimi do ničeho nenutíš, myslím, že bych ho neschovala, ale občas zkusila. Pokud zaujme odmítavý postoj, pak uklidit a vytáhnout třeba za měsíc a zkusit. Jednou jsme byli na písku a jedna mamina měla děcko ještě s plínama, a furt koukala po dětech bez plínek /a to jí nikdo nic neřekl/, po 2 měsících hrdě nakráčela bez plen. A její holka si hrála s nánou něco na ten způsob, no ty seš ale, že ses počůrala, a panence nabacala. Takže jasné, že jo? Neber to jako 100% návod, každé je jiné, starší to měla na háku a čůrala vesele do plínek až do skoro 3 let, měla "fajn" a dost dlouhé odmítací období, takže jsme s ní fakt nehli/a to sem si občas na písku pár jízlivostí vyslechla od super mamin se superdětmi/. Hodně štěstí s nočníkem a já bych z toho fakt vědu nedělala.
 Mimla 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Jsou i horší věci 

(18.12.2002 17:56:36)
Já jsem nechala nočník v pokoji na zemi a dcera od doby, kdy začla lézt si na něj bez učení sedla a používala ho. Pak přestalo léto a jakmile jsme jí začli víc oblíkat a dávat pleny na nočník zapomněla. Kdybysme měli v bytě větší teplo, asi by jí to vydrtželo, ale poskakovet jsme v té zimě kolem ní nechtěli, snažili jsme se jí co nejvíc nabalit. Syn ignoroval nočník do dvou let úplně.

Kamarádi hlídají děti v zahraničí a jsou docela vedle z dětí, které už umí skoro číst/ 5 let/, ale stále používají pleny a nikdo z rodiny se tím nezabývá. Ono asi jde i se učit udržovat čistotu, když v tom rodiče děti podporují i se naučit být lenoch. Jeden psycholog to komentoval, že možná brzy připraví internetové kurzy odkládání plen, kam se mu budou děti samy hlásit.
 Lenka C. 


Re: Re: Re: Re: Re: Jsou i horší věci 

(19.12.2002 19:50:08)
Mohu říct, že jsem vděčná, že můj syn, když se učil chodit měl plínky, protože si nedovede představit jak by vypadal jeho zadeček po tolika pádech ...takhle alespoň padal pěkně do měkkého.
 Dana (dcera 2,5) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: hlavně reagovat 

(20.12.2002 20:28:55)
Myslím, že každá reakce na miminko a právě na začátku je to to: papání,kakání (oční kontakt, soustředěná pozornist, fyzický kontakt ...)to nejdůležitější - proto je tak to miminko Bory spokojené, že má tu odezvu.
Mám zkušenost, že pak je dítě klidnější a v dalších období nejsou takové výkyvy (vztekání apod.)
Dana
 Lenka 
  • 

Re: Re: Jsou i horší věci 

(17.12.2002 22:15:14)
Boro, cetla jsem ve Tvem clanku, ze Te nebavi v noci vstavat a jit prebalit mimnko, ze jen ji nadzvednes zadecek a vymenis plenku...a co s tim pocuranym rucnikem nebo plenkou, preci stejne musis vstat a odnest? nebo ne?
Lenka
 Riki 
  • 

Rozhodnout se po přečtení 1 článku ?? 

(2.1.2003 15:13:17)
Rozhodování o čemkoli, včetně toho jestli to bude s plenkami nebo bez nich může být dost složité. Existují rodiče, kteří si rozhodování ušetří tím že kompletně převezmou tradiční metody a ve všem poslechnou lékaře, kterého mají k dispozici. A pokud nebudou spokojeni s výsledky, budou nadávat na toho lékaře. Nikoli sobě.
Na druhou stranu si někteří rodiče myslí že jakákoli jiná metoda než je tradiční a než jim radí jejich lékař je lepší, pokrokovější. A můžou se do něčeho pustit bezhlavě, z nadšením a s pocitem že dělají to nejlepší. Ale jakou mají jistotu že po pár letech budou moci říct že to bylo tak nejlépe, jestliže se rozhodli přečtení jednoho článku, či jedné knihy? ...

Jestli někdo touží zvolit co nejlépe, nejzodpovědněji nezbývá než aby se z něj stal napůl vědec. Nejméně dva roky před pořízením dítěte musí začít studovat jak k maturitě. Přečte článek, ten ho nadchne a místo aby si řekl: "jasně bez plen je to nejlepší" začne hledat jaké odborné studie na toto téma existují. Začne hledat další články od maminky která zpětně tuto metodu hodnotí u svého dítěte, a její dítě už zdárně odmaturovalo a ona je schopna zhodnotit jeho vývoj a to jak jeho život ovlivnila či neovlivnila metoda bez plen. Říci že teď to funguje je sice hezké, ale opravdu zodpovědného rodiče zajímá jak se tento přístup odrazí směrem do budoucnosti. Pokud takovou maminku nenajde v ČR, bude pátrat v zahraničních článcích. Bude číst články na toto téma napsané dětskými lékařkami. Bude hledat v odborné literatuře, bude pátrat co k tomuto tématu napsali psychologové. Dále se bude ptát co statistiky. Zda proběhlo nějaké statistické zjišťování porovnávající různé projevy a budoucí kvalitu života u dětí vychovávaných s plenami a bez plen. Bude se zajímat o názory lékařů, ale pozor - bude žádat podrobné a důkladné vysvětlení.

A pak, po takovémto hloubkovém zjišťování se ten budoucí rodič bude moci opravdu zodpovědně rozhodnout. A bude vědět že si za to nese plnou tíhu té zodpovědnosti, že to bylo opravdu jeho rozhodnutí. Svobodné rozhodnutí. Protože bez dostatečných informací se nemůžeme plně svobodně rozhodovat. Ale jen důvěřovat nějaké osobě (lékař, pisatel článku který něco zkusil, zkušenosti tradice), která v podstatě rozhoduje za nás, a přebírá naší zodpovědnost.

Ale kde v našem životě vzít tolik času abychom se mohli natolik zodpovědně rozhodovat o všem co se týká našich dětí? A to je ten problém. Každý může takto dohloubky a zodpovědně prozkoumat jen něco, nestihne všechno. Proto se každý rodič musí vlastně rozhodnout které věci jsou pro něj natolik důležité že je takto do hloubky prozkoumá, ačkoli by se rád lépe rozhodoval ve více věcech.

Myslím si, že existence serveru o rodině by měla být právě takovým místem, kde se rodiče s ostatními rodiči budou moci podělit o ty hloubkové studie na určité téma (samozřejmě s uvedenými prameny). Pokud v tom nemám jasno, k čemu mi je přečíst sto názoru typu "je to blbost" ... "není to blbost" bez dostatečných doprovodných informací???
Tento server by měl být místem kde se neshromažďují jen názory a zkušenosti, ale spíše více odborných, vědeckých, lékařských, statistických informací. Dostatečné množství informací a údajů k danému problému. Natolik dostatečné, abych si tyto informace mohla vytisknout, dát je přečíst své dětské lékařce a odborně s ní zkonzultovat své rozhodnutí.

To že nějaká maminka má nějakou zkušenost přeci pro tu studovanou lékařku nemůže být dostatečným podkladem pro nějaké její doporučení. Jestliže ona s nějakou metodou nemá zkušenosti a nezabývala se s ní, těžko mi může radit bez pročtení hloubkové studie. Sama nemá už čas takovou hloubkovou studii dělat, protože už je dávno ze školy a má práci a možná i dojem že to co ví tak stačí. Pokud chci jen slyšet její názor (nevyplývající z plného porozumění celému problému), jistě mi ho ráda sdělí.
Ovšem otázkou pak je, jestli je větší autoritou to co mi řekla ona nebo to co napsal do své vědecké práce dětský lékař v Belgii, který už 15 let tuto problematiku zkoumá.

Pokud však moje lékařka bude mít příležitost patřičné prameny ode mě získat, a bude ochotna si je pročíst, a přidá k tomu své lékařské vzdělání a své zkušenosti, může z toho vzniknout lepší závěr než když si ten souhrn mnoha informací a pramenů přečtu sama. Ale otázkou je zda bude mít čas to tak podrobně zkoumat (i když je to její obor) a zda bude mít chuť to tímto způsobem zkoumat, a zda její odměna jí k tomu vůbec motivuje, a zda pro ní není jednodušší mi poradit to co je u nás tradicí.
Občas to může vypadat jako začarovaný kruh, a kdo chce získat co nejkvalitnější radu, je za tím obrovský kus práce.

Ten kdo něco takto dohloubky neprozkoumal, nemůže říct zda určitá metoda je či není blbost. Protože pokud to tvrdí, není to fér. Nemá dost informací na to aby to mohl zhodnotit. Může říct pouze "já bych tuto metodu nevolil, protože mě neoslovila z těchto důvodů ale nemám dostatečné informace k tomu, abych svým názorem mohl zodpovědně někoho dalšího ovlivňovat". Ano takovéto vyjádření je fér. Zato vyjádření typu - tato metoda je nesmysl - fér není, jestliže o tom houby vím.

Mě tato otázka zda "s plenami či bez plen" zaujala. Takže jestliže se našel někdo, kdo na toto téma provedl hloubkovou studii i v zahraničních pramenech, shromáždil dostatek odborných údajů, které k tomu mají co říci a jsou věrohodné, a byl by ochoten se o svůj výzkum podělit, nechť se mi ozve na e-mail. Budu moc ráda.
 Vendy, tři děti-různého věku 
  • 

Re: Jsou i horší věci 

(30.1.2003 14:13:46)
Máš pravdu, že jsou i horší věci. Všechno v životě má svůj čas a místo. Dětství je sice pořád o učení, ale fakt se nemá nic přehánět. Je vědecky dokázané že člověk má svěrače, kteří fungují od určitého věku človíčka. Proboha - proč chce být člověk zase chytřejší a lepší než příroda? Co ho k tomu vede? Jedině jeho hloupost. Dámy - mějte se krásně a neblbněte.
 Petra Halámková 
  • 

novorozenec bez plen 

(6.2.2003 12:23:16)
Mně nepřipadá Bora chytřejší než příroda, jak zde zaznělo, ale připadá mi, že Bora umí líp přírodě naslouchat - ona zjistila, že svěrače děti ovládají daleko dřív, než se obecně tvrdí. Neřekla bych, že Bora chce po dítěti něco, čeho není schopno, ale spíše, že přišla na to, čeho může být dítě schopno.
 Karo 


? 

(16.12.2002 11:11:07)
Ale proc?????????

Jestli delate takovy cirkus kolem kakani a curani, co bude pak kolem jidla, spani, vychovy, piti, kamaradu, hracek........?
Jak to tak vidim, pujdete za necim alternativnim. Nekteri rodice si proste nedaji pokoj.
 Karo 


PS? 

(16.12.2002 11:16:44)
Po precteni clanku jsem si rekla co tak toho drobecka jeste asi ceka? Zivot uz tak neni moc jednoduchy, jeste to blaznivi rodice zkomplikuji jak muzou.
 Alice, jedna dcera 
  • 

Re: PS? 

(16.12.2002 11:20:24)
Tusim uz tady takovy clanek byl a velka diskuze k nemu..... Prijde mi to dost nenormalni a zbytecny.. Jak rekl nas pan doktor, kazdy se nauci hygienickym navykum nekdo driv a nekdo pozdeji, ale pokud neni nejak mentalne nebo zdravotne postizen, tak se to nauci kazdy, az nastane jeho cas.... Do skoly s plinou nikdo nejde... zdravim vsechny
 Ralja 
  • 

Re: ? 

(16.12.2002 15:45:44)
Zdravím všechny, po přečtení článku jsem byla zděšená. Proč ta "drezúra"? Pravdou je, že když jsem čekala dítě, rozhodovala jsem se, zda používat plenky jednorázové nebo látkové. A to právě z důvodu ochrany životního prostředí. Nakonec jsem se rozhodla pro plenky jednorázové. Ale zpět k článku. Pokud jste se rozhodovali "šetřit" životní prostředí, měli jste zvolit pleny látkové (a holt se v těch hovňousech nekdy "prohrabovat"),a nebýt pohodlní vstát 2x za noc a vyměnit dítěti plenu. Tím bych se teda nechlubila. Mám pocit, že zde nejde o pohodu dítěte, ale opravdu o vasi "lenost". Nic proti alternativnímu způsobu života, myslím si ale, že děti by to neměli odnášet.
 Petra Halámková 
  • 

Novorozenec bez plínek 

(16.12.2002 11:21:37)
Je prima, jak jste zvládli komunikaci s miminkem. Asi je to pro děti matoucí nejdřív se naučit neovládat svěrače a pak zas rychle pleny odkládat a nacvičovat na nočník. Jen nevím, jak bych to zvládala venku a třeba na nákupu.
 Jana 


Re: Novorozenec bez plínek 

(16.12.2002 11:35:59)
Pochybuju, ze se dite uci nejdriv neco neovladat.....
 Petra Halámková 
  • 

Re: Novorozenec bez plínek 

(16.12.2002 11:54:31)
Já s touto metodou mám zkušenosti u svého psa :-). Aby doma bylo čisto, dělá se se štěnětem vlastně totéž, co děláš ty s dcerkou, Boro. Myslím, že všem savcům, a tedy i lidem, je zakódováno brzy se naučit ovládat svěrače, viz. domorodé ženy u svých dětí nepoužívají pleny, a přesto nechodí pokálené a počurané. Zvířecí samice velmi brzy vodí svá mláďata na místa, kde mohou potřebu konat, nenechají je čurat a kadit do pelíšku, je to savčí instinkt čistotnosti. A že to je vlastně úplně přirozené i u lidí -poslouchat, že miminko něco naznačuje a naopak nepřirozené ignorovat jeho snahy o vyměšovací komunikaci a naučit ho na pleny. Myslím, že miminku je příjemnější být podrženo chviličku nad nočníkem (opřené o maminku) než konat potřebu vleže a pak být ještě určitou dobu v mokru, než je očištěno.
 Alice 
  • 

Re: Re: Novorozenec bez plínek 

(16.12.2002 12:11:56)
a co příbory - dáváte?
 Kateřina, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Novorozenec bez plínek 

(16.12.2002 12:53:08)
Ale Alice,

přece domorodé ženy a děti mohou jíst i rukama a většina savců jí přece jinak než příborem...........
 Alice , jedna dcerka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Novorozenec bez plínek 

(16.12.2002 13:15:11)
Jeste me napadlo. A jak to Boro delas, kdyz si potrebujes obehnout nejake sve veci, nebo lekare, nakupy s pritelkyni? To vlastne, kdyz ty mas ten ,, sesty" smysl, tak jak to pozna pani na hlidani, pribuzni???? To se od ditete nemuzes vlastne hnout, aby se nepocuralo nebo nepokakalo . A jak si ji davala do kocarku??? Tos obalila dno igelitem? Co v zime??? Je to fakt na hlavu...
 judy 


Re: Re: Re: Re: Re: Novorozenec bez plínek 

(16.12.2002 22:18:59)
Na hlavu to neni. Zalezi jen na tom, jakou cestu si pri vychove deti vyberete. Neni jen jedna cesta spravna, je jich vice. Jen musite vybrat tu, ktera Vam i mimi vyhovuje nejlepe. Vse jde zaridit a nic neni nemozne. Jen musi maminka chtit a prizpusobit se.
 Alice, dcera Beruška 
  • 

Kdo je "na hlavu" 

(19.6.2006 1:43:01)
Mila Alice,

myslim,ze Bora nejspis nepotrebuje obehavat nejake sve veci, podle toho mala, co jsem o ni precetla, nejspis ani nechodi k lekari a velice pochybuji, ze ztraci cas na nakupech s pritelkynemi. Stejne tak urcite nepotrebuje pani na hlidani. A predpokladam, ze kocarek ani nema, kdyz ma satek. Ona totiz ma dite, takze se podle toho chova. "Na hlavu" bych rekla, ze je nase "vyspela" spolecnost, ne tak to co provadi Bora.
 Hanďula a 3 berušky 


Všechno jde, když se chce... 

(16.12.2002 11:57:40)
Mám pocit, že až po přečtení článku mi naplno došel význam pořekadla "Všechno jde, když se chce."

Jen se spolu s Jarkou a Karo ptám, komu a jakéže obrovské výhody tato bezplenková metoda přinese.

Pro maminku nevidím výhodu pražádnou - podle toho, co píšeš se zdá, že pro zamezení nehodám je zapotřebí neustálé ostražitosti, navíc veškeré nakládání s lavórkem a případné likvidování nehod je pravděpodobně stejně časově náročné jako přebalování.

Pro novorozence je tato metoda bezpochyby sušší, já však musím říci, že při pohodlnosti používání papírových plen a masti z rybího tuku se naše děti oprudily jen velmi zřídka, pro zapřísáhlé odpůrce papírových plen dlužno dodat, že kyčličky mají obě v pořádku a starší dcerka se naučila používat nočník zcela bez problémů, mladší ještě "běžného" nočníkového věku nedosáhla.

Pro životní prostředí tato metoda snad jistý přínos má - nezatěžuje ani použitými jednorázovými plenkami ani propraným pracím práškem, na druhou stranu vidím vedle tohoto tolik způsobů, jak se chovat k životnímu prostředí šetrněji, že pokud bychom byli všichni důslední, prospěli bychom určitě mnohem větší měrou než prosazováním této těžce alternativní metody.
 Dianka (04+06+09) 


bez plínek 

(16.12.2002 12:48:38)
Milá Boro, je príma, když maminka svému miminku takhle rozumí (myslím tím ten "šestý smysl", to že přesně svým mateřským pudem odhadne, co ho trápí) a také souhlasím s tím, že jednorázové plínky jsou kvanta neekologického odpadu (to je to jediné, co bych jim vyčítala), ale dítě do cirka dvou let a novorozenec tím spíš opravdu není schopen vědomě ovládat svěrače! Je to dáno anatomicky, nemá ještě dokonale myelinizovány všechny nervíky (to znamená, že jim ještě chybí obal a tím pádem nemůžou vést nervové vzruchy). To tlačení je něco úplně jiného, to je vyprazdňovací reflex, kdy se naplní konečník a dítě se vyprázdní a u toho samozřejmě zatlačí, protože mu to tak příroda velí.
Jinak vám přeji s dětmi spoustu radostí.
 Karo 


Re: bez plínek 

(16.12.2002 13:17:14)
Dianko a kdyz tak hezky mluvis o odpadech tridis ty vlastni odpad doma?! Pokud vim, tak v CR vsichni hazeji vsechno do jednoho kose a na nejakou recyklaci se zvysoka sere! Dokonce plastikove flasky od piti nejsou vratne, a ze se jich doma nashromazdi, kdyz voda z kohoutku neni pro miminko dobra co?! Ja ziju v Norsku a tady nejen ze stroje v kazdem supermarketu vykupuji KAZDOU nadobu od piti, (pritom voda z kohoutku je tak dobra, ze i mimi pije)ale doma maji lide 5 ruznych odpadkovych kosu (jidlo, plastik, sklo, papir.....)a vse se potom zvlast zpracovava. To jak tady chvalis nekoho jak setri na plince - nechapes, ze to nema takhle smysl, kdyz se v CR nikdo o odpadky stejne dale po tvem vyhozeni nezajima?!
Jsou snad lidi fakt tak hloupi ze toto nechapou nebo?
 Alice , jedna dcera 
  • 

Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 13:20:22)
No Karo, tak to docela neni. Preci jsou vsude kontejnery na plast, papir, lahve..... Ja ziju v Japonsku a tady se taky tridi odpad, ale jeste jsem neslysela, ze by nekdo takto experimentoval s ditetem...
 Karo 


Re: Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 13:25:37)
Ja ziju napul take v Praze a tam jsou kontejnery na plast neustale plne, takze to lidi stejne vyhodi do normalniho odpadu anebo je vetsina takovych, pro ktere jsou kontejnery o par kroku dale nez aby tam chodili. Bohuzel...lide by je ale vraceli, kdyby lahve byli vratne, proc to stat neresi takhle prez obchody, prez dodavatele - s vykupnimi stroji?
 Karo 


Re: Re: Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 13:37:01)
Jo Boro, ja bych pochopila smysl tve metody pokud nemuzes kupovat pap. plinky z financnich duvodu. Je to hrozne drahe a i ja zacinam s nocnikem, ale nevidim zadny problem s vlhkem (dnesni pliny saji tak ze mimi neni mokre) a s opruzeninami, no pokud setris tak, ze bys drobecka cely den neprebalila, tak se opruzeniny udelaji (my zadne opruzeniny nemame) a s neekologickym odpadem ( o tom jsem se tady uz vyjadrila dost).
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 13:34:27)
Nevím jestli to, že někdo používá plínky je známkou civilizovanosti a toho, že doma používá příbor, jak míní Alice. Nevím proč je tak zaujatá proti tomu, že někdo dělá něco jinak než ona. Plínky nejspíš budu také používat, ale nevím proč někoho hned odsuzovat, že je používat nechce. Navíc, děláme to z velké části, protože je to pohodlné pro nás, nemyslíte?
 Karo 


Re: Re: Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 13:42:35)
Jano nikdo nikoho neodsuzuje, piseme tady sve nazory a komentare na clanky. Az budes mit deti, tak mozna budes reagovat taky podle sveho. Ja myslim, ze jsme tady od toho abychom vyjadrili svuj nazor. Proc jinak by Bora zverejnovala zase svuj pribeh? Bora bude mit urcite radost, ze vyvolala diskusi. Myslim, ze je to uspech, kdyz primejes lidi reagovat, takze klidek.
 Karo 


Re: Re: Re: Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 13:45:12)
Alice to s tim priborem nebylo spatne ;o)
 Jana 
  • 

Re: Re: Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 13:47:29)
Ona je reakce a reakce, jestli to, že budu mít děti znamená, že budu hysterická jako vy, tak se moc netěším. Já nevím, někdo nesouhlasil, ale dovedl reagovat a vyjádřit to normálně, ale zrovna Alice, to je fakt síla, jak má někdo jiný názor než ona...
 Karo 


Re: Re: Re: Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 13:51:34)
...nejsi nahodou nejak zaujata proti Alici? A hystericka kdyz tady pises jak jsou hystericti ostatni protoze se vyjadrili o nejakem clanku?
 Karo 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 13:52:22)
to bylo pro Janku.
 Alice 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 14:00:34)
Milá Jano, zkroť svůj nerv :-)) Hysterická jsi jenom ty. Ať si Bora doma čaruje s lavorkem - já si to, bohužel, nemůžu dovolit, protože moje děti jsou normální a celkem obyčejné, takže prostě svěrače ovládají asi až od 2 let, což jsem ještě, já blahová, považovala za pěkný úspěch. Bora má vyjímečné děti, doporúčuju proto další kousek, co by mohla začít učit.

Mimochodem-teď jsem konečně pochopila, proč ty afričanky s děťátky v šátku nosí na hlavách velké nádoby°;-))). A vůbec -jste si zcela jisté, že malincí černouškové nemají mezi nožkami nějaký hadřík ???

A ještě ekologická poznámka na závěr: pokud někdo ekologicky nepoužívá papírové pleny, doufám, že ty hadrové a další vzniklé škody, pere pouze na valše bez použití chemických pracích prostředků !!!!!!!
 Karo 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 14:13:02)
Vidis Jano ja myslim, ze Alice ma velmi sympaticky smysl pro humor (to co ty nazyvas hysterii)
 Karo 


Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 13:22:18)
To co jsem napsala o odpadcich plati take pro Boro. Zajimalo by me jestli je tak disciplinovana nejen v komunikaci s mimi, ale take ve vyhazovani "pojistek" jak plinky nazyva, mela bys je asi palit v kamnech a hovinka ukladat na zahrde na kompost.
 Alice jedna dcerka 
  • 

Re: Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 13:31:17)
Karo, to nemmuze pojistky likvidovat v kamnech. Protoze by do ovzdusi unikalo moc skodlivin,,,, Tyto odpady se musi likvidovat palenim pri vysokych teplotach...a na kominech jsou filtry dle hygienickych norem
 Mia 
  • 

Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 20:01:35)
Karo, to bys nám mohla napsat, jak jste v Norsku dosáhli tak úžasné míry recyklace. U nás jsou kontejnery na plast, papír a sklo jsou neustále plné i když se často vyvážejí, takže je jasné, že lidé třídit odpad chtějí a nemají problém ho už doma separovat. S vratnými obaly od nápojů je to ale hrůza.
Kdo si chce přečíst více o papírových plenkách i ze zdravotního hlediska, doporučuji tento článek
www.sedmagenerace.cz/7_02/7edwa.html
 Alice 
  • 

Re: Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 20:18:11)
Ale Mio, že by pemprsy mohly za neplodnost??? Většina nynějších mužů fertilního věku byla odchována látkovými plenami, co si budeme povídat a přesto se plodnost snižuje. Vidíš, já jsem zase slyšela, že za to může celkově špatné život. prostředí a to, že chlapi nosí slipy a těsné džíny, což má za následek, že se jim varlata jaksi více přihřívají. Takže - ať žijou trenýrky!!!!
A teda nevim, ale odpad se hlavně spaluje, ne? A hadrové plínky se musí vyprat, vyžehlit - spotřeba vody, energie... málokdo to asi bere na valše, používá mýdlo s jelenem. Tou ekologií bych se zrovna neoháněla.
 mia 
  • 

Re: Re: Re: Re: bez plínek 

(16.12.2002 22:45:02)
to je nesmysl, že by mohly za neplodnost celkově, ale stejně jako každé jiné přehřívání k snížení plodnosti asi přispívají
co se týče ekologie - každý si vybere, co mu vyhovuje
 Dianka (04+06+09) 


Re: Re: bez plínek 

(17.12.2002 13:27:05)
Milá Karo, ano, třídím odpad. Papíry do kontejneru na papír nebo do sběrny, plasty do žlutého kontejneru na plasty, sklo skoro nepoužíváme, ale když ano, buď lahve vrátím a nebo hodím sklo do kontejneru na sklo a bioodpad na kompost. Hliník schovávám a dávám bratrovi, sbírají ho u nich ve sklepě. Na textil kontejner jsem bohužel ještě nepotkala, ale stejně bych toho do něj moc neházela, protože oblečení buď dám potřebným a nebo použiju na hadry a až se úplně rozpadnou, likviduji je do komunálního odpadu. Zkus nebýt na ostatní tak jízlivá, když o nich nic nevíš... Mimochodem něchtěla jsem svým příspěvkem říct, že tuhle metodu schvaluju, podporuju a budu ji uplatňovat na svých dětech, nikoho jsem nechválila za šetření plínkami, ale říkala jsem, že si vážím matek, které jsou naladěny na stejnou vlnu se svým miminkem, když mají cit pro jeho potřeby, když se mu umí věnovat a neposadí ho v roce před televizi s tím, aby od něj byl klid. Kapiš?
 agneska 


Re: Re: bez plínek 

(15.1.2004 10:32:05)
Nedávno jsem v novinách četla, že když někdo třídí odpad a pak to zaveze ke kontejneru autem, udělá takovou škodu životnímu prostředí, jako by 40 let odpad netřídil a házel to na hromadu...takže problematika ochrany životního prostředí je o kapku složitější.
 Dianka (04+06+09) 


Re: bez plínek 

(8.7.2005 14:36:52)
Tak utekly dva a půl roku a koukám, že jsem pohled trochu změnila :-D Vlastní zkušenost a informace získané i z jiných zdrojů než ze školy dělají své... Takže poopravuji co jsem napsala - dítě dokáže (vědomě!) ovládat svěrače již mnooohem dřív. Bezplínkovou metodu sice nepraktikujeme úplně, ale začali jsme asi v osmi měsících chodit čůrat po spinkání - a ono to naprosto spolehlivě funguje. A rozhodně si nepřipadám, že bych měla cvičenou opičku nebo že by to byla pro mě otročina. Spíš z toho mám dobrý pocit. Třeba to u dalšího mimča začneme zkoušet dřív, kdo ví.
 Selma, třetí na cestě 
  • 

Re: Re: bez plínek 

(22.8.2006 17:16:32)
Jééé Dianko, to jste mi udělala radost:-) U svého druhého dítěte jsem byla více laxní než u prvního, nechala jsem se uchlácholit jednorázovými plenami a řečmi o tom, že se stejně dříve či později naučí. No nenaučila. Zatímco synek se nepočůrával od jednoho a půl roku, malá se mi v noci počůrává do teď a to jí brzo budou čtyři. Tak se těším, že na potřetí už snad budu chytřejší a dítě spokojenější.
 Ladia, 2 děti (15+11) 


Nechápu... 

(16.12.2002 13:51:23)
...jaká pozitiva to má pro novorozence ?
 Martina, Honzík 3 roky 
  • 

a co zpětná reakce - pro Boru 

(16.12.2002 14:05:10)
Ahoj,
možná by neškodilo odpovědět na dotazy reagujících. Mě by stejně a nejvíce zajímal !ÚČEL! takového snažení.
Hrozně mě láká stavět se negativně, ale chci vědět PROČ to děláte. Doufám, že tomu porozumím :-)
 Ivana 
  • 

Bez plínek - v našich podmínkách těžko 

(16.12.2002 14:22:50)
Věřím tomu, že tato metoda funguje a domorodé ženy někde v Africe nebo kdekoli jinde "mimo civilizaci" určitě žádné hadříky nepoužívají. Jenže.. My žijeme v "civilizaci" a těžko si umím představit, že mně dá miminko signál a já ho jen vyndám ze šátku a nechám vykonat jeho potřebu. To by samozřejmě šlo, kdybychom žili někde v chatrči v pralese, tam by se mohlo miminko vyčůrat, kde by chtělo. Zhruba do dvou let totiž dítě opravdu neumí ovládat svěrače, dokáže jen poznat, že se mu zrovna chce čůrat nebo kakat. Ale potřebu musí vykonat hned. V našich podmínkách je proto poněkud složité tuto metodu zvládnout. Neumím si představit, že od miminka dostanu signál třeba v obchodě, na úřadě, nebo prostě někde na ulici na chodníku, kde je pramálo zeleně.
Pokud tuto metodu chce praktikovat někdo opravdu z ekologických důvodů, pak věřím, že nepoužívá ani ústřední topení, elektřinu.. ..nebylo by lepší přestěhovat se do toho pralesa?
Jinak by mě zajímalo, jestli se miminko počůralo někdy při procházce, pročůralo šátek, maminčiny šaty a jak jste to řešili, nebo to jedna záchranná plínka všechno zachytila?
 Sylva 
  • 

Re: Bez plínek - proč až od dvou let? 

(16.12.2002 14:54:40)
Nevím, odkud máte některé z vás informaci, že dítě není schopno ovládat své svěrače až od dvou let. Mám čtrnáctiletou dceru a jedenáctiletého syna a oba byli bez plínek ve třinácti měsících, v roce a půl i přes noc. Nepoužívala jsem žádné drastické metody, prostě jim začalo vadit mokro nebo blátíčko v kalhotech. Na cílené ee začali reagovat asi do dvou týdnů po té, co jsem zpozorovala jejich nechuť pohybovat se v mokru, do dalších dvou týdnů byli bez plínek. Samozřejmě, sem tam nehoda se výjimečně přihodila (třeba když se zabrali do hry), ale celkově to zvládali sami a dobře.
Jinak co se miminek týče - můj názor je že plínky k nim patří, naducaný zadeček je opravdu rozkošný, ale i mně se občas už v jejich kojeneckém věku podařilo vystihnout, že teď to přijde. Samozřejmě jsem měla radost z ušetřené plínky (tehdy se ještě používaly látkové a to byla opravdu zábava), ale nijak jsem své děti nehlídala jako ohař, jesti nemají takový nebo makový výraz. Užívala jsem si jejich miminkovství se vším co k tomu patří. Ovšem pokud to někomu vyhovuje, proč ne....
 Petra Halámková 
  • 

Re: Re: Bez plínek - proč až od dvou let? 

(16.12.2002 16:30:38)
No ono to myslím zas tak náročné po celou dobu není, spíš jen ze začátku musí být člověk hodně důsledný. Když maminka začne s touto metodou, pak to je asi fakt šílený chaos, ale jak ona postupně líp a líp pozná, kdy se obvykle miminku chce, používají spolu třeba určité slovo nebo posunek na dorozumění - a plínku jako pojistku, tak myslím, že není důvod mluvit o stresu, když ta "jiná" komunikace je pro tu matku a dítě přirozená a důvěrně známá.
 Ivana 
  • 

Re: Re: Re: Bez plínek - proč až od dvou let? 

(17.12.2002 10:55:38)
Tady přece nejde o stres, jestli maminka signál pozná. Komunikace může být perfektní, ale co když ten signál přijde v nevhodnou chvíli - např. ve frontě v obchodě, jak bude maminka reagovat? Tam už ten stres tedy vidím.
 Jája 
  • 

Zajímavé...,ale nemusím 

(16.12.2002 14:56:17)
Ahoj Boro!
Tvoje zkušenosti jsou velice zajímavě napsány.
Já mám právě ty názory (a jsou empiricky potvrzeny skutečně nejen studiemi pediatrů,psychologů apod.),kterým oponuješ.Ale nic na tom,že se vám zvládání vyprazdňovacích potřeb daří!
Já osobně jsem si u syna počkala -na "magickou 2" a nemám pocit,že bych něco zmeškala nebo že bych tím dítěti (opruzeniny se nekonaly) nebo přírodě (s jednorázovými plenkami)nějak uškodila.
Měj se,Jája
 Sosan 
  • 

Jak to stíháte? 

(16.12.2002 15:17:10)
Obdivuhodné, že to všechno stíháte. My si snažíme všechny domácí práce maximálně usnadnit technikou tak, aby manželka nebyla z domácnosti a dětí úplně sedřená (a i zbyla jí taky nějaká energie na mě, že :-). Jednorázové pleny, občas hotové dětské výživy, k lékaři autem, pračka, myčka, to je dnes prostě samozřejmost. Vždyť je rok 2003. Ekologie? Nemám nic proti. Ale když se podíváte, kolik reklamních letáků a nejrůznějších katalogů se všude válí, tak mi ty jednorázové plneny přijdou jako ještě velmi užitečné využití přírody. Nedávno byl v televizi pořad o odpadech. Odpady jsou problém. Ale např. kritizované PET láhve tvoří naprosto mizivé procento produkovaných odpadů. Takže nechat si čůrat či kakat "kinderčokoládu" na tričko jen proto, abych šetřil celulózu na pleny, to je prostě vynášení rybníku cedníkem. Ale pokud se vám to líbí, tak proti gustu... Jen bych se zamyslel nad tím, zdali je váš život opravdu naplněn tím, co chcete dělat. Jestli v důsledku vašich ekologických předsudků nejste v jednom kolotoči a mimo dětí a domácnosti už nic jiného nestíháte?
 Bouřka 


hon na čarodějnice 

(16.12.2002 16:16:09)
Nemyslím si, že se Bora rozhodla pro bezplínkovou metodu zrovna proto, že je šetrnější k životnímu prostředí (to bych brala jako vedlejší plus).I když mluvit za ní pochopitelně nemůžu. Třeba prostě jen cítí, že takto je to přirozenější a věří, že právě proto i lepší pro mimi. Lidstvo zdárně prosperovalo už dlouhou dobu předtím, než jeho část vynalezla pleny, jinak bychom tu asi nebyli. Rozhodně bych tedy nehovořila o něčem nenormálním, experimentu či o chudáku dítěti.
Problém vidím v tom, že určitá část lidí reaguje na podobné alternativní postupy (Mimochodem, nemám tohle označení zrovna v oblibě. Často se pod ním skrývají přirozené věci, u kterých mám dojem, že by si spíše zasloužily označení standardní. Jako např. alternativní - přirozený porod a standartní - medicinský porod, nemělo by to být spíše naopak?)způsobem, který mi připomíná tak trochu hon na čarodějnice. Staré "praktiky" jsou nás nehodné, my přece máme civilizaci s jejími život usnadňujícími vymoženostmi, které se někomu občas stávají skoro "modlou". Nelze se pak divit, že pro někoho je těžké pochopit, že ne každý je ke svému životu vyžaduje VŠECHNY, byť k nim má přístup. Schválně píšu VŠECHNY, protože častá, a dle mého zcela absurdní, reakce je ta, která se po zjištění, že se někdo rozhodl chovat v některých záležitostech tak trochu postaru, ihned dožaduje toho, aby se dotyční vzdali veškerých civilizačních výhod, příborem, teplou vodou z kohoutku, elektřinou a autem počínaje a doporučením odstěhováním se do pralesa konče. Zřejmě je to pro autory takových to příspěvků jediná možná cena opravňující člověka k tomu, aby nemusel nekriticky přebírat vše, co mu civilizace nabídne. Jinak si totiž zaslouží odsouzení za to, že něčím pohrdl, zatímco něco jiného využívá.

PS: Možná někdo viděl eskymácký film Rychlý běžec. Je tam scéna, kdy si v té polární zimě dvě ženy předávají malé dítě, které nosí ve vaku na zádech. V tom vaku je nahé a nemá žádnou plenu.






 Karo 


Re: hon na čarodějnice 

(16.12.2002 16:38:24)
Ale prosim te! To, ze se tady lide ptaji na pribor a odvolavaji se na vyhodu civilizace neni v zdanem pripade mineno jako hon na carodejnice! Je to uplne normalni reakce, zajem, dotaz na Boru jestli si jen kakani vybrala resit alternativne nebo proc to vlastne takhle dela. Me by zajimalo jestli i ostatni veci bude resit "jinak". A at me teda pouci proc je to lepsi pro jeji mimi. Pokud jsem pochopila, jedna se o uplne novorozene a je prirozene, ze to ostatnim pripadne neobvykle. Zatim Bora nijak neodpovida, myslim, ze to prehanis, kdyz reakce druhych nazyvas honem na carodejnice. Postrada to humor.
Take si myslim, ze tady jde o cas a priority jak tady napsal jeden tatinek.
 Petra Halámková 
  • 

Re: Re: hon na čarodějnice 

(16.12.2002 16:51:56)
Z pohledu času že se používáním plen ušetří? Ale to jen tak vypadá. Tahle metoda se velmi brzy odvděčí - člověk nemusí léta spoustu času věnovat přebalování, čištění dítěte, zjišťování plnosti či mokrosti plen, nákupu plen, praní plen a pokakaného prádla, protože s děckem prostě stačí jen odskočit na WC a otřít mu zadeček.
 Sosan 
  • 

Z pohledu času 

(16.12.2002 17:54:30)
No, ty pleny vám hlavně ušetří čas, kdy budete muset např. čistit koberec, který vám pokaká 3/4 batole. Občas se stane "nehoda" i s plenou. Bez pleny, to si fakt neumím představit.
 Petra Halámková 
  • 

Re: Z pohledu času 

(16.12.2002 19:37:00)
Ono to bezplínkové dítě pak už žádné náhlé nehody nemívá, vždy včas akci oznámí a počká, až je doneseno na patřičná místa, to je princip té metody, a k tomu je to dítě od počátku vedeno. Dítě zvyklé na pleny se předem nenaučilo nic oznamovat ani si spojovat vyměšování s oznámením, takže rovnou kaká nebo čurá bez varování, kdy se mu zachce, aniž by svou potřebu nějak ovládalo. Přečtěte si zahraniční literaturu na toto téma, už to tady na Rodině bylo, pod článkem Komunikace místo plných plínek. Já vám to zas naznačím s tím psem. Kdybychom ho nechali kadit a čurat všude, kde se mu zamane (třeba si představte, že by měl plíny), kadil a čural by teď bez varování, náhle a kdekoliv, chaoticky. Jelikož jsme ho naučili vyměšovat jen na určitých místech, tak když jdeme k tomu místu, automaticky si uleví tam a čeká, až ho tam zavedeme. Jinde je na něj spolehnutí, že to nevykoná. Lidi jsou inteligentnější než psi, takže dítě to může taky zvládnout, a myslím, že to zvládne rádo, když si s ním rodiče dají tu práci.
 Alice 
  • 

Re: Re: Z pohledu času 

(16.12.2002 19:54:45)
Ale Petro, tady přece vůbec nikdo nezpochybňuje, že to dítě taky musí zvládnout, otázka je kdy. To zvířecí srovnávání je úplně mimo - štěňátka taky během pár dnů běhají - dětem to trvá rok, tele stojí pár hodin po porodu.. . atd. To nebude otázka inteligence.
 Romana, 2 holciny 


Re: Re: Z pohledu času 

(16.12.2002 20:06:38)
Proboha Petro Halamkova, copak muzes srovnavat miminko se psem? No, pravdepodobne ano, protoze tohle srovnani pouzivas uz po nekolikate. Kdyz jsem si Bory clanek precetla, byla jsem pomerne konsternovana. Nebudu vyslovovat nejake kritiky k jejimu zpusobu vychovy a zachazeni s detmi. Ja osobne bych docela urcite novorozenatko nad nocnikem nedrzela, to radsi, uprimne receno, budu tak hrozne neekologicka, a dam plenu. Ale o tohle Bore myslim neslo, o ekologii. Byla tam nekde otazka, kde holky vzaly udaje o neovladani, resp. ovladani sveracu u deti. Pred 9 lety jsem byla s moji tehdy dvouletou dcerkou na vysetreni u urologa, jeji detsky lekar mela tehdy podezreni na zanet mocoveho mechyre. Urolog mi tehdy v y s l o v n e rekl, ze deti ne do druheho, ale dokonce do tretiho roku zivota maji narok na to se pocurat, protoze proste jeste nejsou tak daleko. Myslim, ze on na to cca. 5 let studoval, tak by to mel vedet. Takze ja mam tuhle informaci od nej, a proto se absolutne nevzrusuju tim, jestli bude moje ted 9 mesicni miminko curat do plenek jeste 6 mesicu, nebo rok. Karo, mas pravdu, ze jednorazovy pleny jsou pomerne drahy, ale ruku na srdce: neutracime obcas spousty penez na "blbosti"? A jak jsem rekla uz na zacatku, z Borina clanku jsem byla docela mimo, ale kazdy musi vedet co dela, co chce a jak toho dosahne. Romana
 lenka 
  • 

Re: Re: Z pohledu času 

(16.12.2002 22:08:51)
K tomu srovnávání se psem... co trest? Bereš na své dítě noviny...?
 Kahlan+5 


Re: Re: Z pohledu času 

(16.12.2002 22:16:11)
Novorozenec cura zhruba kazdych 30 minut, pak se intervaly trochu prodluzuji, opravdu si neumim predstavit, ze pri nejakem jednani na urade, nebo na poste, nebo v obchode, kde se zdrzim dele nez pul hodiny, bych mohla z fronty nekam odbihat a na veřejnych zachodcich takhle cvicit s miminkem. Mila Boro, nezlob se na mne, ale je to absurdni. Pouzivam jednorazove plenky a prebalovani beru jako soucast hrani si se synem, vzdycky je velmi rad rozbaleny, takze tech 10-15 minut behem prebalovani si povidame a mazlime se, rozhodne to pro mne neni otravna povinnost, ale zabava! Take tady nekde padlo, ze zadne dite neni rado ve vlastnich vykalech, s tim nelze nez souhlasit, od toho ma prece maminku, aby ho hned po vykakani prebalila, tak v tom problem take asi nebude...Ja samozrejme na synovi take poznam, ze bude kakat: drive to byvalo temer pri kazdem kojeni, ale opravdu bych rada videla, jak pri kojeni zaroven drzim dite nad lavorem, to by nezvladl ani David Coperfield:-)
 Petra Halámková 
  • 

Re: Re: Re: Z pohledu času 

(17.12.2002 8:04:10)
Ano, píšeš to hezky - miminko má maminku, aby mu pomohla. Tak některá maminka, jako třeba Bora (nebo domorodka), se snaží pomoci miminku tak, aby se vůbec nepokakalo a nepočuralo pod sebe a donese ho nad nočník dříve než tu potřebu vykoná, protože se cíleně učí poznávat, kdy to bude. Protože věří vyměšovacímu instinktu dítěte určitým způsobem. Jiná maminka věří vyměšovacím potřebám dítěte jinak, raději počká, až si děťátko uleví a pak ho očistí - každá to dělá tak, jak považuje za nejlepší, ne? Já třeba nevím, zda bych při péči o dítě našla tolik důslednosti nebo zda by vyhrála moje pohodlnost. Ale cítím Bořinou metodu jako podnětnou a smekám před těmi, kdo ji dokážou úspěšně provozovat, protože mi to připadá smysluplné počínání takto vychovávat dítě. Rozumím těm, komu připadá smysluplné něco jiného. Vždyť každý je jiný, každý si žije podle svého přesvědčení, každý vidí svět jinak a důležitost v něčem jiném, ne? Tak se mějte.
 Petra Halámková 
  • 

Stručné výhody a nevýhody obou metod 

(17.12.2002 8:32:12)
Bořina metoda: Je ekonomicky méně zatěžující, ekologicky méně zatěžující, náročnější však, hlavně zpočátku, na pozornost maminky. Musí být s dítětem nonstop a sledovat to, co dítě naznačuje. Musí ho trpělivě sledovat, vnímat, co jí radí intuice a vysledovat časová období vyměšování děcka. A naučit dítě posunek nebo zvuk na oznámení vyměšování. Pak musí pokaždé hned letět dát děcko nad nočník a s láskou ho tam drží. To se jí časem zúročí, protože brzo se komunikace zpohodlní a zautomatizuje, takže jí velmi brzo, o hodně dřív než maminkám vedoucím děti normální metodou, ubydou starosti s plenami, čištění a kontrola dítěte. Navíc tato metoda je pro vztah matky a dítěte jistě psychologicky přínosná, protože dítě se cítí více vnímáno a respektováno, když na maminku zavolá, ona hned jde a pomůže mu ulevit si. Někomu však celé toto připadá jako cirkusové nacvičování a otravování děcka a nevidí v tom žádnou radost ani smysl, taky princip komunikace s dítětem si představuje jinak a ani se mu nelíbí představa tímto způsobem jakoby na naše poměry "urychleného" dítěte a "exota" či "domorodého zaostalce". Taky maminka praktikující tuto metodu asi děcko nemůže jen tak předat na hlídání.

Normální metoda: Je finančně zatěžující, když bereme používání papírových plen, u látkových plen nastupuje velká pracnost a amortizace pračky, v obou případech zatěžování životního prostředí buď odpadem nebo pracími prostředky a spotřebou energie na vyváření. Někdo tuhle práci pro dítě ale dělá nesmírně rád, s láskou skládá a připravuje pleny atd. Maminka používající tuto běžnou metodu počká, až se dítě vyprázdní, a pak ho očistí, nesnaží se najít si nějaké preventivní signály či tak něco, prostě si s láskou miminko přebaluje. Je to pohodlné, ale značně dlouhodobější než Bořina metoda, protože trvá o hodně déle než dítě ovládne svoje funkce a začne být spolehlivé. Tam mohou trošku nastat problémy, ale trpělivostí se vše zvládne. Zase ta maminka nemusí být pokaždé okamžitě k dispozici, když dítě zavelí, takže si připadá volnější a svobodnější. Může dát děcko na hlídání babičce bez problémů a připadá si normálně jako běžná maminka.

Tak co myslíte?
 Sosan 
  • 

Re: Stručné výhody a nevýhody obou metod 

(17.12.2002 9:15:42)
Cituji z vašeho příspěvku: "...tato metoda je pro vztah matky a dítěte jistě psychologicky přínosná, protože dítě se cítí více vnímáno a respektováno, když na maminku zavolá, ona hned jde..." To je právě otázka, je-li to tak dobře. Po cca čtyřech letech s dětmi bych řekl, že se s nima manželka "už tolik nesere" jako zpočátku. Je to prostě otázka rovnováhy. Dojde-li k fázi, že děti požadují více opečovávání než je maminka schopna a ochotna poskytnout, začne být na děti naštvaná a zlostná a to je právě ta fáze, kdy rozhodně optimální postup není ten, kdy maminka jen "sedí na obrtlíku" a "jak si písknou, hned letí". Takhle to zní tvrdě, ale prostě to tak funguje. Náš druhý na to malinko doplácí, protože už kolem něj všichni přeci jen tolik neskáčí, ale musím zdůraznit, že rozhodně nepozoruji, že by mu to nějak vadilo a že by v důsledku toho byl nějak opožděný či tak něco. Spíš je daleko samostatnější a to je nanejvíc žádoucí vlastnost, pokud chcete mít víc dětí. Jistě záleží také hodně na povaze toho konkrétního dítěte (a konkrétní maminky), jaké zacházení mu (či spíš jim navzájem) vyhovuje.
 Petra Halámková 
  • 

Re: Re: Stručné výhody a nevýhody obou metod 

(17.12.2002 10:53:02)
Samozřejmě, že psychologicky nejpřínosnější pro dítě je, aby se jeho máma cítila dobře a něco nedělala proti své vůli a necítila se uštvaná a terorizovaná. Tak když je někdo šťastný při přebalování dítěte a dávání plen, tak ať tak přece činí a nikdo mu to nevyčítá. Když někdo zvládá v pohodě nedávat plíny, tak ať tak taky činí, ne?
 Karo 


Re: Stručné výhody a nevýhody obou metod 

(17.12.2002 9:25:48)
Petro.... (nejsi nahodou Bora?:o)))
Ani ted jak jsi to strucne shrnula, nevidim vyhody pro miminko (o ekologii a odpadech jsem tady svuj nazor jiz napsala). Chtela bych ti napsat, ze pouzivam "pohodlnou, papirovou" metodu a me miminko je VELMI STASTNE. Dobre spi, ji, rychle se vyviji, komunikuje, je aktivni a je stale usmevave.
Jsem s nim 24 hod. denne, ale videla bych velkou nevyhodu v tom, ze dite pri bezplenkove metode nemuze byt delsi dobu s jinymi cleny rodiny. Nejedna se o odlozeni ditete na hlidani, ale je prece prirozene, ze dite je se svym otcem, sestrami, babickou...
 Karo 


Re: Re: Stručné výhody a nevýhody obou metod 

(17.12.2002 9:31:35)
Jo Sosane, malem bych zapomnela. Uceni samostatnsti. Dite prece musi mit prostor si i samo hrat a zopakovat si v klidu to co se za posledni cas naucilo. Predstava, ze kolem nej neustale matka skace a hlida vymesovani musi stresovat i dite. Uplne silene mi pripadda mimochodem v clanku, ze vsichni spi ve spolecne posteli.....ALE TO BY BYLA DALSI DISKUSE. Proto jsem se Bory ptala jestli resi vsechno ostatni alternativne?
 Helena Souchová 


Re: Re: Z pohledu času 

(17.12.2002 8:59:29)
Petro....To že několikaměsíční dítě "čeká" až ho rodič odnese na WC (lavor, nočník) a pak teprve vykoná potřebu, je nemožné a to z toho důvodu, že několika měsíční dítě, ještě není schopno ovládat vyprazdňování. Toto se začíná postupně učit (a je toho hlavně fyzicky schopno) až zhruba po roce života. Do té doby se dítko vyprazdňuje nekontrolovatelně . Je logické, že když ho Bora strká pokaždé když se probudí, nebo po jídle, nebo když začne plakat, kňourat (vydávat signály), tak se většinou musí trefit do doby vyprazdňování, protože několikaměsíční dítě skoro nic jiného nedělá:)
Jde jen o to mít tu trpělivost a čas neustále s dítkem běhat k lavoru. Když se nad tím zamyslím, tak bych s touto metodou asi celý den nic jiného nedělala, než upřeně sledovala miminko a čekala na signál, kdy mám vyběhnout:))) Jelikož jsem i na mateřské poměrně dost zaměstnaná a má dcera hodně času tráví s babičkami, tatínkem, mou sestrou, tak si nedokáži dost dobře představit, že by oni byly ochotní (místo hraní si s ní, chození na procházky a podobně), ji jen sledovat a čekat až začne čůrat (kakat:).
Určitě se Bořino miminko naučí po dosažení určitého věku velice rychle chodit na noční, ale jinak mi tato metoda připadá pro praktický život nepoužitelná.
Je to jen můj osobní názor, tak zatím nehledejte odsuzování, nebo kritiku, prosím...

 dana - 2 děti 
  • 

Pro Petru Halámkovou 

(17.12.2002 18:35:49)
Zajímalo by mě, kolik máte dětí a kolik psů? Já mám děti 2 a za svobodna jsem měla i psa. Nevím, zda je možné toto srovnávat. Moje děti jsou klasicky plínkové. Starší dcera je nedonošená, byla v inkubátoru necelé 3 měsíce, během tohoto pobytu jsme přišly o sací REFLEX. Ano, novorozenátka mají REFLEXY, SACÍ, VYLUČOVACÍ.. ještě není vyvinutá vylučovací soustava, takže mě tato metoda přijde z hlediska miminka úplně mimo. Z hlediska matky nevím, já bych toto opravdu nedělala, hovínek jsem se neštítila, opruzeninami jsme netrpěly a našim miminkám nevadilo kakat vleže, tak jsem to viděla zase já. Co se týká věku, kdy si dítě uvědomuje, o co při vyměšování jde, je to individuální. Starší dcera to měla na háku - nenutili jsme ji, a úplně bez plen jsme byly až ve 3 letech. Mladší už před 1 rokem hlásila každé ee do plínky, ale opravdu až poté, pak ještě chvíli trvalo, než začala hlásit před ee a pak během týdne bylo hotovo - ve 13 měsících. Kamarádka měla problém s dcerkou, byla u jednoho pražského odborníka - a ten ji ujistil, že opravdu do 3 let je možné, že některé děti ještě nejsou zralé = nedostatečně vyvinuté. Jo, a co se ekologie týče, hned u baráku mám popelnice na tříděný odpad, využívám je, ale už jsem párkrát viděla, že byly vyveženy spolu s komunálním odpadem - jedním autem, takže o čem to je? A ještě k těm psům, vadí mi, že u nás na sídlišti musí maminky zakazovat dětem pohyb po trávníku, protože je tam psí hov.. na hov.., takže u nás na sídlišti holt mají navrch psi, taky trochu na hlavu omezovat děti na těch kouscích "zeleně", které tu máme - a to nemluvím o dětských hřištích. Nemyslím to nijak zle,ale příjde mi směšná představa, že by k těm psím ještě přibyla ta dětská, kdyby tam matky ulevovaly svým miminkům "bez plen", protože kam jinam při vycházkách? Anebo radši nechodit ven a čekat doma na lavorek?
 Petra Halámková 
  • 

Re: Pro Petru Halámkovou 

(19.12.2002 10:49:48)
Dano, tvoje názory na dětské vyměšování ti rozhodně neberu, každý máme svoje ideály, rozumím ti. Odpovím ti na tvoje otázky a stesky. Děti jsem vychovala(myslím ohledně vyměšování) pomocí plínek, neboť jsem o bezplínkové metodě v té době nic neslyšela. Další děcko vychováme nevím jak, protože nevím, jak bychom postupovali venku (neláká mě představa veřejných záchodů)a nelíbí se mi také představa, že by tělesné funkce našeho děcka měly být veřejnou záležitostí. Takže spíš bychom to asi nějak kombinovali. Doma nočník, venku plínka, jestli by to děcko zvládalo. Možná ale nebudu schopná doma být tak důsledná, to se všechno uvidí a vyvine. Já si vážím maminek, domácích typů. Prostě nechodí do obchoďáků ani třeba nepodnikají různé turistické či auto výlety, a pohybují se kolem domácnosti - proč bychom se na ně měli koukat pohrdavě, že čekají doma třeba s lavorkem? Stěžuješ si na psy. Chápu tě. Psa máme jednoho. Vodíme ho na vodítku. Po každém jeho kadění hovínko sebereme. Kdyby bylo nutné konat potřebu venku s dětmi, bobek bych taky sebrala. Kdybych potkala tebe, radovala bych se spolu s tebou, jaké to máš krásné buclaté miminko v plínkách, a opravdu bych to tak cítila. Kdybych potkala Boru, radovala bych se spolu s ní, jakého úspěchu dosáhli s miminkem a lavorkem a taky bych to myslela upřímně. Tak se měj.
 Petra Halámková 
  • 

Re: Re: Pro Petru Halámkovou 

(19.12.2002 11:34:28)
Ale myslím, že tuhle metodu mohou zvládat i velmi aktivní i daleko cestující maminky, když vědí jak na to a když si vytvoří svůj systém - nejen maminky, které jsou většinu času doma. Zrovna tak jako maminky hodí bobky v pleně do odpadků a nenechají tu použitou plenu na zemi,tak myslím, že by bezplínkové maminky taky bobek odhodily - sice ne v pleně, ale v mikrotenovém sáčku. Co myslíš? Rozhodně třeba bezplínková maminka, která uvažuje, jak zatěžuje pracími prostředky a odpadem životní prostředí, by asi nedopustila takovéhle znečištění veřejných prostor a obtěžování spoluobčanů. Ale zas je fakt, že každá bezplínková maminka má svoje motivy, proč se tak rozhodla, a životní prostředí zrovna může být na posledním místě, to máš tedy pravdu.
 Dana 
  • 

Re: Re: Pro Petru Halámkovou 

(20.12.2002 16:45:21)
Ahoj Petro, nechtěla jsem, aby můj příspěvek vyzněl nějak zle. Já jsem v podstatě také domácí maminkovský typ,ale vzhledem k tomu, že mám manžela často mimo /ne sebe, ale domov/, tak mi nezbývá nic jiného, než řešit nákupy, lékaře apod. vlastními silami. A kromě toho chodím s dětmi pravidelně ven a to se snažím, abychom se nebatolili jen kolem baráku na sídlišti. Je fajn, že po svém psu uklízíš, taky jsem to dělala, fakt se můžu vzteknout, když nejméně jednou týdně čistím dětem botky. Nevěřím tomu, kdyby se tato bezplenková metoda ujala /i když pochybuju, protože mě se to fakt zdá mimo, ale to je jen můj osobní názor/, že všechny maminy budou po svých dětech vše uklízet /je to vidět právě u psů/, a protože veřejné WC je fakt dost problém - nejsou všude a občas na některé bych ani děti nepustila, tak by jenom k psím přibyla i dětská. Prostě používání plenek mi přijde venku hygieničtější/vždy je možné najít místo, kde dítě v klidu a čistotě přebalit/. Jestli někdo podotkne, že 3 leté děti už nemají plíny a také občas venku potřebují WC, tak to je oproti miminkům, které nemají vyluč. soustavu vyvinutou, opravdu jen občas a větší děti jsou schopné minutku vydržet, než-li se to pravé místo najde.
 Katka 
  • 

Tolerance 

(17.12.2002 3:31:43)
Vzdycky kdyz ctu na Rodine reakce na to,co delaji maminky jinak nez "standartne", vydesi me ta netolerance ke vsemu co je trochu jine.
Mam holcicku presne 12 mesicu, nosi plinky a na nocnik ji zacnu vysazovat, az budu mit pocit, ze bude schopna pochopit, proc na nem vlastne sedi a co ze tam ma udelat - pocitam behem pristich par mesicu. Presto jsem si clanek Bory precetla se zajmem a prekvapilo me , ze to muze fungovat i jinak.
Takze Boro: Dekuju za tvuj clanek!!
 Svetlana. 


nech ziju alternativy ! 

(16.12.2002 17:06:25)
Borko, velmi ti fandim! Mozno by si mohla spomenut, kolko je drceri teraz a ci to este stale funguje.

Ja som citala este v tehotenstve ten minuly clanok o tejto metode, velmi ma to nadchlo, ale nejako to u nas nefungovalo. Snad iba zo zaciatku. Naozaj som niekedy mala pocit, ze chce Karolinka kakat a tak sme isli na prebalovaci stol (ked bola malicka). A ona naozaj po polozeni zacala tlacit (nevymyslam si !!! :-))) Rozpravala som jej, masirovala trosku brusko, ked sa vykakala, tak som to prekryla papierovou servitkou a pokracovala. Niekedy sme to zopakovali aj 2-4 razy. Onedlho som ju zobrala do narucia a "tlacili" sme v zvyslejsej polohe nad plienkou. Opakovala som pritom jedno slovo, ako sa odporuca. Ale od cca 6-8t sa nazacala nasa kraska usmievat a zacalo jej byt stasne smiesne aj to moje slovo pri kakani. A tak sme aj skoncili ...
 Martina z maternity 
  • 

Preco sa tato "metoda" mne paci? 

(16.12.2002 17:17:29)
Tak teda pozeram, ako taka malickost, ako pristup rodicov k vzprazdnovaniu, dokaze zdvihnut pospolity lud zo stoliciek :-))).
Ja by som to tiez rada skusila ako Bora (ked pride nas cas;-)) a skratka z tychto dovodou:
1. nepripada mi prilis laskyplne, nechat sa vlastne dieta valat vo vlastnych exkrementoch (ani ine cicavce to nerobia - videli ste niekto napriklad fenku, ako "odobera" exkrementy od steniatok? - tiez sa jej to nepodari vzdy, ale snazi sa - je to prirodzene! - iste mozete namietat, ze keby vedela fenka balit do plienok... :-))), ktoho vie? ;-))
2. deti naozaj "oznamuju", ze sa potrebuju vyprazdnit, tak preco ich ignorovat (ani dopyt po mliecku, ci signal na bolave brusko neignorujeme, no nie!?)
3. myslim, ze po zvykacej faze je to v konecnom dosledku ulava aj pre rodicov a aj pre dietatko (aspon podla mna) - stale lepsie stiahnut gate, ako prebalovat, umyvat, prat... clovek je "od prirodzenia" tvor lenivy :-)))
Vela zdaru, malo plienok a hlavne spokojne deticky (ci uz s plienkami al. bez)!!!!!!!!!
 Alice 
  • 

Re: Preco sa tato "metoda" mne paci? 

(16.12.2002 17:22:21)
Už jsem tu jednou o těch pejscích sama psala.
Nechceš jít, doufám, touhle cestou ???
:-))))))))))
 Leni 
  • 

Re: Re: Preco sa tato "metoda" mne paci? 

(6.3.2003 15:49:29)
Proc v to doufas? Co ti je vlastne do toho?
Jakym pravem tu odsuzujete jine, nez vlastni Vam? S takouvou davkou ironie, netolerance a zloby jsem se uz davno nesetkala.
Vam neprijde krasne kdyz mam matka se svym ditetem laskyplny a harmonicky vztah - vy ji musite odsoudit? A upalit ji nechcete?
Vetsina z Vas by se mela stydet. Ale je mi jasne, ze me pravdepodobne sepsujete, tak do toho!!!!
 Sosan 
  • 

Re: Preco sa tato "metoda" mne paci? 

(16.12.2002 17:35:51)
No já mám teda pocit, že ten náš drobeček se prostě posere zcela nečekaně. Jaké že to signály vydává? Kolikrát se mi stalo, že jsem si s ním hrál s rozbaleným na přebalovacím stole a on se mě počůral uprostřed hry aniž by mě předtím upozornil.
 Karo 


Re: Re: Preco sa tato "metoda" mne paci? 

(16.12.2002 17:53:15)
Uplne souhlasim se Sosanem. Dite se najednou pocura, kdyz si s nim hrajes, kaka tak to poznas podle tlaceni, vy mi chcete tvrdit, ze nekolika tydenni novorozene dava nejake signaly o potrebe vymesovani?
 bora 
  • 

bez plinek 

(17.12.2002 14:24:35)
wow, dekuju za diskuzi.
odpovidat na kazdy clanek nestiham, neni to ale kvuli karoline a curani, ale kvuli juniorovi, ktery vyzaduje pozornost a navic mi leze k pocitaci. ale na velke odpovedi se pracuje, doplnim vsechno, na co se ptate.
bora
 Sosan 
  • 

Re: bez plinek 

(17.12.2002 14:32:05)
Boro, když se chystáš k velké odpovědi, možná by neškodil stručný přehled, co všechno doma s dětmi praktikujete alternativně, abychom si udělali představu o prostředí. Letmo zmíněný porod doma mne trochu šokoval. Žiješ v ČR?
 bora 


alternativni praktiky 

(17.12.2002 17:06:21)
pro sosana:
ziju v rakousku
niki (2roky) vyrusta dvojjazycne a spi ve vlastni posteli
jsem vegetarian
pribory pouzivame
autem jezdime
...
co je v soucasne pluralitni dobe jeste standart a co uz alternativa? ;-)
vetsinou delam vsechno z ryze praktickych duvodu
-karolinu do satku a niki ji nic nehodi na hlavu
-do velke postele, protoze na druhou postylku neni misto
atd
bora
 Simča a beruška 


Re: bez plinek 

(17.12.2002 16:08:50)
Když jsem si přečetla Bořin článek, tak (nevím proč) mě jako první napadlo:
Holčičku nikdy nevozí v kočárku? Vždy, když vidím venku na procházce miminka zachumlaná do fusaku jak si pěknkě v kočárku lenoší, tak jim strašně závidím.
A myslím si, že je to pro ně celkem fajn, když si můžou pochrupkávat na čersvém vzduchu. O tohle Karolínku Bora trochu ošidila. Vím, že je tu jiná diskuse o mimčách v šátcích, v žádném případě tuto alternativní metodu neodsuzuji, ale miminko má na svůj kočárek také přeci právo - alespoň v některých situacích. Bora ale svou holčičku pravděpodobně nikdy v kočárku neměla, to bych si (teď v zimě a na podzim) už vůbec nedovedla představit.

Ještě mě docela zarazilo to čůrání v noci do - ručníky vystlané - postele rodičů. Nevím jak ostatní holčičky, ale když se naše dcerka počůrala a byla náhodou v noci bez plínky, tak nejenom že bylo mokré prostěradlo, ale také všechno kolem (peřina a dokonce i polštář). A to prosím není chlapeček!!!

 bora 


pro simcu 

(17.12.2002 16:44:18)
neboj, my kocarek mame.
a v noci i plinku, karo uz cura vic nez pred dvema mesici.
bora
 Lenka 
  • 

Re: Re: bez plinek 

(17.12.2002 16:49:20)
Já jsem broučka párkrát vzala do klokanky a pak začal úplně kočár odmítat. Zvykl si koukat kolem sebe, což z hlubokého kočáru nejde.
 Simča a beruška 


Re: Re: Re: bez plinek 

(17.12.2002 17:13:21)
Dneska jsem trochu déle v práci, no trochu - jsou to už 2 hoďky navíc. Manžílek volal, že s berčou bobujou a nemůže jí odtamtud dostat, aby pro mě přijeli. Jsem docela ráda, protože si alespoň můžu udělat čas na Rodinu. Takže si pročítám co můžu. Taky u toho trochu pracuji :o)
A docela je to sranda. V žádném případě jsem se nechtěla nikoho dotknout (maminek s klokankama ani Bory). Jen jsem chtěla vyjádřit svůj názor. Je v podstatě jedno, jak to kdo z nás dělá, hlavně když je přesvědčen, že je to v pořádku. Mě také plno lidí (dokonce i příbuzní) odsuzují za některé praktiky ve výchově. Jsem pro ně příliš úzkoslivá, přecitlivělá, až moc zodpovědná, opatrná....Prostě se snažím podle svého nejlepšího svědomí být dobrá maminka. A jestli to takhle cítí všichni, tak je to v pořádku.
Výchově zdar!! :o)
 gabina 
  • 

Re: bez plinek 

(26.12.2002 23:21:32)
Mila Boro, i kdyz sem nekdy premyslela jak to asi delaj mamky v Africe,no nic jen me to trochu soklo v dobrym slova smyslu.Ja si myslim ze kazda maminka pozna co je jejimu decku prijemne a co ne.Obdivuju tu souhru a tak.Proste proc ne.... Nemyslim si ze by to bylo naky muceni ditete naopak sou deti vdecne za kazdy kontakt s matkou.Napiste neco vic zajima me to.Jak ste k tomu dospela a tak .... p.s.omlouvam se ze pisi bez hacku a carku je to pro me rychlejsi
 Jana,dve dcery 
  • 

A co kycle? 

(17.12.2002 15:24:06)
To bych rada vedela , co by na tohle rekl pan ortoped. Myslim , ze to detatku nic prospesneho neprinese, spis je mi ho lito.
 Lida a 2holky 


Re: A co kycle? 

(17.12.2002 16:14:16)
Jano,

jenom ke kyclim. Dnes uz se baleni do hodne plinek kvuli kyclim nepraktikuje vubec (alespon ne nikde na svete mimo CR, ale uz ani ne v CR). To jenom na okraj.

Ale jinak, Bora nema rada, kdyz by jeji dite bylo zabaleno ve vlastnich vykalech, ja si zase nedovedu predstavit, ze bych mela vykaly sveho ditete v manzelske posteli, v jeho postylce, na koberci a kdo vi, kde jinde. Takze, proti gustu, zadny disputat. Pokud ma Bora dostatek casu na "nahodne odchytavani vykalu" sveho detatka, tak proc ne. Vetsina ostatnich maminek ma, podle meho, daleko dulezitejsi veci na praci.
 www 
  • 

Re: Re: A co kycle?někdo má daleko důležitější věci na práci 

(17.12.2002 16:45:31)
jako třeba tlachat po internetu?
 Lida a 2holky 


Re: Re: Re: A co kycle?někdo má daleko důležitější věci na práci 

(17.12.2002 16:51:23)
www

treba i to. Tlachani po internetu alespon pocitove udrzuje "matku" v socialnim kontaktu, coz je velmi dulezite pro to, aby se ta matka "nezblaznila". Socialni kontakt je zakladni zivotni potreba cloveka, stejne jako jidlo, teplo, osaceni, bydleni apd.
 www 
  • 

Re: Re: Re: Re: A co kycle?někdo má daleko důležitější věci na práci 

(17.12.2002 18:08:03)
ale proč ti to připadá důležitější práce, než tělesný kontakt s dítětem?
 Sosan 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: A co kycle?někdo má daleko důležitější věci na práci 

(17.12.2002 18:19:08)
No, pro normálního člověka je mnoho věcí důležitějších než tělesný kontakt s dítětem. Tedy za předpokladu, že spolu normálně jsou doma a běžně se dotýkají při všedních úkonech. Ty jsi snad jiného názoru?
 Karo 


Re: Re: Re: Re: Re: někdo má daleko důležitější věci na práci 

(17.12.2002 18:22:15)
www

to chces rict, ze ti co chodi na Rodinu nemaji kontakt se svym ditetem nebo co? A co treba kdyz si ctes noviny?
 Helena Souchová 


Re: Re: Re: Re: Re: A co kycle?někdo má daleko důležitější věci na práci 

(17.12.2002 18:43:06)
www - No já například, pracuji na PC, "tlachám" a zároveň mám kontakt s dítěme a to po celý den, tak nechápu kde je problém...
 Helena Souchová 


Re: Re: Re: A co kycle?někdo má daleko důležitější věci na práci 

(17.12.2002 17:05:17)
Pro www - Někdo třeba s PC pracuje, ne každá matka na MD musí zákonitě stát pořád v kuchyni u "plotny"...
 bora 


Re: A co kycle? 

(17.12.2002 16:41:20)
jen kratce ke kyclim:
ty jsme upravili nosenim v satku ne nosenim plinky
bora
 Sosan 
  • 

Jaké to má celé smysl? 

(17.12.2002 19:05:25)
Mě hlavně nějak uniká smysl toho celého bezplenového snažení. Proč se takhle lopotit a mít pořád nervy jako špagáty, kdy se mi dítě po...? Vždyť vzít si s sebou 3 jednorázové pleny a pixlu ubrousků na přebalování je mnohem jednodušší a kdo není vyloženě sociál, tak si to přece může dovolit. Pak můžete v klidu vyrazit kamkoliv a stačí čas od času najít vhodné místo a odpadkový koš pro přebalení. Co já vím, tak je to kolikrát nepříjemné i s větším dítětem, které už umí mluvit a normálně chodí na záchod. Třeba taková modelová situace na nákupu. Vy v obsazení jedno dítě na nákupním vozejku, druhé v kočárku necháte nákup nákupem a fofrem přes celej hypermarket hledáte záchod. A to máte relativně dost času, u toho mimina se zpočátku jedná maximálně o sekundy. A kdyby to pak byl planý poplach a já s ním letěl na záchod jen kvůli nějakému uprdnutí, to bych asi mockrát nevydržel. Přitom tak ve 3 letech věku na vývoji toho dítěte rozhodně nebude žádný rozdíl, zdali používalo pleny nebo bylo bezplenové. Zato možná dotyčnou maminu z toho klepne :-)
 Lenka 
  • 

trosku mi to vysvetli.. 

(17.12.2002 22:16:23)
Boro, cetla jsem ve Tvem clanku, ze Te nebavi v noci vstavat a jit prebalit mimnko, ze jen ji nadzvednes zadecek a vymenis plenku...a co s tim pocuranym rucnikem nebo plenkou, preci stejne musis vstat a odnest? nebo ne?
Lenka
 Klára, 2 raubíři 


perfektní 

(17.12.2002 22:25:41)
Boro, ty a tvoje malá jste perfektním důkazem toho, že když je vůle a potřeba a láska komunikovat s miminkem, tak to jde a to miminko je velká osobnost, která toho ví mnohem víc, než si umíme představit a než dokážeme připustit. Nad některými zápornými či ošklivými reakcemi okolí se vůbec netrap, my jsme je zažili s šátkem, s venkovním kojením a v neposlední řadě jsem si dost uštěpačných poznámek kvůli tomu, že si stojím za svým, užila i tady na Rodině. Takže moc držím palce a ať vám to jde čím dál tím líp. Mimochodem - to společné spaní je úžasné, s prvním miminem jsem to kvůli radám ostatních nezkoušela a noc co noc jsem desetkrát vstávala k postýlce, což je skutečně saigon. Teď mám druhého prcka od narození v posteli a cítím se daleko vyspanější a odpočatější, než když jsem měla dítě jenom jedno. Jenom tatínek to nese dost nelibě, protože byl vystrnaděn na palandu...
 Simča, dcery *1988 a 1997 


V podstatě ti závidím 

(18.12.2002 0:40:55)
Tak jsem si tak přečetla tvůj článek a začala číst všechny ty reakce....a dospěla jsem k závěru, že můj hlavní pocit z toho všeho je, že ti závidím. Nikdy jsem neměla na starost jen mimíska. Věřím tomu, že jde dítě takto odchytit, že svým chováním dává jasné signály, že... ale musíš být neustále v pozornosti a pohotovosti.
Taky si myslím, že se naučí vědomě vyměšovat mnohem dříve, než děti s plenkami. Naše první dcera chodila v 7 měsících a tehdy jsem ji začala hned po probuzení vysazovat. Nad každou loužičkou jsme dělali hurá a bravóóó a malá během 9 týdnů říkala Bají (asi bravo?) když měla potřebu. Od roku jsme neměli pleny ani v noci.... Jen ti prostě závidím, že máš možnost se TAK naplno věnovat malé.
Užívej si to
Simča
 Claudi 


Tak to je sila.... 

(18.12.2002 4:09:59)
Ahojte vsichni...
Vubec jsem si necetla prispevky ostatnich,ale proste mi to neda se neozvat.
Zajimalo by mne,kolik procent maminek na celem svete takovou silenost provadi.
No pripadne vam to normalni?????
Mne ne...
 bora 


Re: Tak to je sila.... 

(18.12.2002 15:51:31)
na svete to provadi miliony maminek, jen evropa a amerika to povazuje za silenost. zbytek sveta z uceni na zachod nedela vedu.
bora
 bora 


Re: Tak to je sila.... 

(18.12.2002 15:51:38)
na svete to provadi miliony maminek, jen evropa a amerika to povazuje za silenost. zbytek sveta z uceni na zachod nedela vedu.
bora
 Lida a 2holky 


Re: Re: Tak to je sila.... 

(18.12.2002 17:07:19)
Boro,

ja bych si dovolila te trochu poopravit. ano, na svete to provadi miliony maminek ve statech 3tiho ci 4teho sveta, kde se ani plinky neprodavaji nebo na ne proste nemaji. Jinak ve vsech "vyspelejsich" statech sveta, deti proste plinky nosi. Ty jiste pouzivas menstruacni vlozky ci tampony, proc? Vzdyt milliony zen na svete si stale prepira stare hadry ci nosi sukne a nechaji to "jen tak volne". Nikdo ti neupira, ze to nejde, samozrejme jde, ale svet se tak nejak posunul trochu dopredu. K pohodli jak deti tak jejich rodicu.
 bora 


diky za reakce 

(18.12.2002 20:47:01)
hlavne petre halamkove (opravdu to neni bora) - skoda ze nemas emajlovou adresu, nechce se mi komunikovat jen pres diskuzi
martine z maternity - koliks toho uz k tematu precetla? vypada to jako citace, mas naprostou pravdu (a to rikam nejen z vlastnich zkusenosti, ale ze zkusenosti zhruba stovky nemecky mluvicich mamin)
-taky nemas emajl?
kdyz jsem pred rokem cetla vesmes negativni reakce na muj preklad clanku o teto metode, docela me to vzalo. dnes uz me to nerozhazi, protoze vim, ze to funguje a negativniho jsme si uzili dost i kvuli kojeni a satku.
vim totiz, proc to delam. samozrejme muzu problematiku odlozit o dva-tri roky a spokojene balit, ale pripadne mi logictejsi a snazsi zabyvat se tim ted, kdy jeste karolina neni zabrana do zkoumani okoli, nenaucila se slovo ne - a hlavne se nenaucila sve telesne potreby ignorovat (jako niki - nastesti nebo nanestesti muzu srovnavat).
prosim timto vsechny, ktere to opravdu zajima, aby se mi ozvali na emajl, sledovat diskuzi je opravdu namahave.
uzivejte si ty sve drobecky, jsou bajecni a maji vas radi
bora
 Šipka 


??? 

(18.12.2002 21:24:46)
Nevím opravdu, co na tohle říct!
Na jednu stranu je asi bezva, že miminko zvládá samo něco, co nám obyčejným matkám později přidává vrásky, ale kdo ví, jestli ho to spíš nestresuje. Sama si nedovedu představit, pozorovat celý den našeho šimona. Když kadí, to poznám :), ale kdy čurá? Nepřijde mi, že by se u toho nejak jinak choval, nebo vydával nějaké signál! Ať radši čurá a kadí do plínek a má čas objevovat všechno kolem sebe a taky ať má spokojenou matku, která sice vyhzuje plínky do koše, ale je v klidu a nevystresovaná tím, že máj počuranou postel, koberec, sedačku....
A taky nehodlám experimentovat na svých dětech. Což ovšem neznamená, že Boru odsuzuju, jen mi to připadá trochu podivné:
 anonym 
  • 

to koukám 

(16.1.2003 14:10:24)
teda to je něco. člověk by si myslel, že to dnes už bez plínek nejde. A máte čas i na jiné věci než myslet na čůrání?
 hh hh 


Re: to koukám 

(2.3.2003 0:58:12)
Já teda taky koukám a myslím, že je to naprostá pitomost. podle mě se takhle dítě rozhodně nic "neučí". a taky myslím, že pokud má plenky čisté a přebaluješ ho častěji rozhodně mu to nevadí.Pořád lepší pokakaná plínka než kokakanej koberec... Já začala chodit na hrnec taky až v roce a rozhodně s toho žádný trauma nemám. Ale Tvoje dítě - Tvoje věc.
 Petra,20-ti měs.dcerka,8-letý syn 
  • 

V pohodě 

(26.1.2003 16:59:31)
Z posledního článku jsem byla poněkud rozladěná,neboť učit novorozeňátko na nočník v tak ranném věku se mi zdá stresující pro dítě i pro rodiče.Já sama mám 20-ti měsíční holčičku a nemohu ji ještě nechávat bez plenky.Postupně se učí na nočník,ale pokud je zabrána do hry,nevěnuje nočníku žádnou pozornost.
Přeji všem maminkám mnoho šťastných chvil se svými dětmi.

S pozdravem Petra.
 plínkař 39 let 
  • 

Re: V pohodě 

(29.8.2003 17:07:56)
Nosím látkové pleny a igelitové kalhotky na noc, někdy i ve dne a pohoda!
 petra,marianne 6mesicu 
  • 

italky by ziraly 

(25.2.2003 13:04:46)
Zni to jako silenost,kdyz se nad tim zamyslim,neco na tom bude.Po narozeni jsem nedonosenou dceru po probuzeni musela kazdy den rano svleknout,i plinku,zvazit a pak taprve krmit.Curala zasadne na vaze ci posteli.Stihnout by se to dalo.Jen kakani pri jidle-nevim.Ted vyuziva plinky nepretrzite.Parkrat po vykakani rekla "buglule",ale predem si to neuvedomi.Chci zacit co nejdriv s nocnikem,jen co zacne sedet,ale setkavam se s reakcemi:co je to za vymysl.Italky totiz sve deti pred druhym rokem na nocnik neuci.Neni vyjimka maminka dvou a pul leteho ditete,ktera tvrdi,ze je to velka zodpovednost pro to dite a 3lete deti s plinkou.Exot je tu nejaka divna holka z vychodu(totiz ja)co mluvi o detech v roce bez plinek a chce to tak zkouset.Pry chudak dite.
Ja to vydim jako dulezity krok ve vyvoji,zodpovednosti se musi naucit kazdy a cim driv tim lip.Samozrejme nenasilnou cestou.
Obdivuji vas,petra
 petra,marianne 6mesicu 
  • 

italky by ziraly 

(25.2.2003 13:07:44)
Zni to jako silenost,kdyz se nad tim zamyslim,neco na tom bude.Po narozeni jsem nedonosenou dceru po probuzeni musela kazdy den rano svleknout,i plinku,zvazit a pak taprve krmit.Curala zasadne na vaze ci posteli.Stihnout by se to dalo.Jen kakani pri jidle-nevim.Ted vyuziva plinky nepretrzite.Parkrat po vykakani rekla "buglule",ale predem si to neuvedomi.Chci zacit co nejdriv s nocnikem,jen co zacne sedet,ale setkavam se s reakcemi:co je to za vymysl.Italky totiz sve deti pred druhym rokem na nocnik neuci.Neni vyjimka maminka dvou a pul leteho ditete,ktera tvrdi,ze je to velka zodpovednost pro to dite a 3lete deti s plinkou.Exot je tu nejaka divna holka z vychodu(totiz ja)co mluvi o detech v roce bez plinek a chce to tak zkouset.Pry chudak dite.
Ja to vydim jako dulezity krok ve vyvoji,zodpovednosti se musi naucit kazdy a cim driv tim lip.Samozrejme nenasilnou cestou.
Obdivuji vas,petra
 Jarka, dvě dcery 


Re: italky by ziraly 

(25.2.2003 13:32:13)
Italky jsou rozumné. :o))) Vědí, že roční dítko, používající nočník je něco jako cvičená opička, kterou se maminka chlubí a všude vykládá a ještě jako stará babka bude vykládat, jak její Janička byla už v roce bez plen. Je to nesmysl. Roční dítě nedokáže vědomě ovládat svěrače, poznat, kdy se mu chce čůrat a vydržet to do chvíle, kdy je možnost si ulevit. Ve dvou letech to většině dětí sepne a začnou chodit na nočník nebo na záchod velmi rychle. Radím ti jedno: ušetři si hlídání, odchytávání, posazování a čekání na vymodlené "čííííí" nebo "ee". Radši si užij krásné období v životě tvého děťátka a s nočníčkem počkej, až na to bude samo zralé. Já jsem u starší dcery podlehla chytrým řečem o tom, že je normální, když je dítě v roce bez plen a trénovala jsem dceru jako divá. /Teď bych si za to nafackovala/. Výsledek byl ten, že jsem stála v pozoru u postýlky a čekala, až se probudí, protože potom vždycky čůrala, každou třičtvrtěhodinu přerušovala jakoukoli činnost a posazovala malou na nočník a když si náhodou ulevila, pěla jsem ódy na radost. Výsledek byl ten, že se na nočník naučila spolehlivě ve dvou letech, když už sama pochopila a poznala, o čem to je. Mladší dceru jsem té potupné drezůry ušetřila, chytré řeči tetiček a babiček vypouštěla hned druhým uchem ven, nočník zahrabala hluboko do skříně a vytáhla ho, když jí bylo 22 měsíců. Výsledek byl ten, že ve dvou letech byla bez plen. :o)))
Holka, kašli na to. Důležitější je si s dítětem zpívat, povídat, číst, hrát, malovat a chodit ven. Ne mít v hlavě neustále rozblikanou kontrolku "nočník, nočník". Neboj, však se naučí.
 Antal 
  • 

Re: Re: italky by ziraly 

(15.1.2004 10:57:50)
sestra ma tri deti a ja dve a na kazde jsme sly jinou metodou. pravda takovouto silenost jsme nezkousely, ale vsechny deti se naucily na nocnik mezi 1,5 a 2 lety (vcetne spani, tam to u nekterych pretrvavalo po druhem roce obcasne pocurani treba se zmenou prostredi) at jsme to nechaly plavat nebo je trenovaly jak na olympiadu. a i u starsich deti je fakt, ze obcas je prekerka a kdyz se jim chce tak to dlouho nevydrzi. rozdil v detech byl podle obdobi narozeni - ty jarni jsem nechavali uz v roce a ctvrt bez plinek (bylo leto), ale treba letni a podzimni bych bez plinek nenechala uz jen proto, ze kdyby se pocurali tak by v tom mokrem venku mohli nastydnout, a to jsme kvuli par plinkam neriskovali. a taky u bory doma musi vsechno desne smrdet, procurane prokakane, kdyz se u nas taky obcas i pres plinky pocurali do postele neslo to nijak odstranit. nebo se zas priroda devastuje cisticimi prostredky na byt. a s ohledem na delku lidskeho zivota i detstvi se tady nic moc neuspecha.
 Sajko 
  • 

nase zkusenosti 

(27.2.2003 20:10:17)
Od 19-tého dne po narození dávám svoji dcerku na nočníček a to přesně do té polohy jak je popisovaná. Hlavičku a zádíčka opřeme o mé bříško a zvedneme zadeček a nožičky. Výsledek - vždy se vyčuráme a krásně vyprcáme a vykakáme. Co to praktikujeme neznáme pláč od bolení bříška. Výsledkem je po celou noc i ve dne minimum počuraných pleniček a krásný zadeček. Chce to jen trochu trpělivosti a vystihnout ten pravý čas.

Zdraví Sajko
 Maria 
  • 

......... 

(22.8.2003 11:48:00)


Z NOUZE CNOST
 Monika 
  • 

Re: nase zkusenosti 

(28.7.2004 0:05:54)
velmi by mě zajímalo, jestli v noci, když spí, stojíte u postýlky a čekáte na nějaký varovný signál, že chce čůrat. Já osobně si to nedovedu představit. A jak víte že to pro dítě není stresující, to vám to samo řeklo? A jak to děláte přes den? Vy ani nevaříte, nejíte, nejdete se vykoupat či na záchod, to jenom sedíte u dítěte a pozorujete jej, kdy vyšle signál? Je vcelku logické(alespoň pro většinu lidí), že když se vzbudíte, tak máte potřebu se jít vyčůrat, po jídle vás to také tlačí, apod. Nevidím v tom nic zázračného. A co budete dělat, až bude dítě starší a bude objevovat svět, začne si samo hrát, to ho budete vyrušovat z činnosti a z radosti a budete ho držet nad nočníkem co půl či třičtvrtě hodiny aby se vyčůral? Mimochodem, u mého syna také neznáme, co je to bolení bříška, přestože má papírové pleny. To záleží na trávení miminka a na tom co spapá(i když pije jenom mléko) a ne že se hezky vyprdí a vykaká nad nočníkem. Já a asi také vy když si chcete uprdnout, nemusíte mít nutně bolení břicha.
Nedovedu si ani představit, jak to u vás musí vypadat, všechno počůrané či pokakané, já taky kolikrát nemám uklizeno, ale že bych si nechala dobrovolně čůrat na postel či podlahu, to opravdu ne. Neštítím se toho(co bych to byla za matku!), po svém psovi to taky uklidím, ale uklízet to několikrát denně... Mám jiné starosti,např. takové maličkosti, co uvařím nejen pro sebe a manžela, ale i pro syna, občas se s ním pomazlit, hrát si sním a pozorovat ho, jak se hezky u toho směje(je mu 7 měsíců) a jak je rád, když ho hladím a laškuji s ním, taky jsme celé odpoledne venku na procházce a strašně rád kouká z kočárku po okolí. A nákup většinou obstarává manžel. Možná se vám to zdá málo, ale pro mě je to opravdu vyčerpávající zabavit dítě celý den. Ale jsem v pohodě, nevystresovaná a užívám si mateřství a nesedím pořád jen u nočníku. Jestli to vyhovuje vám, prosím, ale mě je jedno, v kolika měsících či letech se syn naučí čůrat do nočníku či záchoda, až bude sám chtít, tak se to naučí a rozhodně nic nechci uspěchat. Mějte se fajn a přeji co nejméně počuraných koberců či prostěradel.
 KacenkaXX 


zaujímavé... 

(16.4.2004 2:50:44)
je to velmi zaujímavé,ale je to potrebné?neviem...
Zaujímalo by ma,ako ste na tom teraz-s odstupom casu...
 hipochondr 
  • 

no des 

(23.10.2004 20:21:48)
i dehg hfurkd asbed i love you
 Jitka 
  • 

Re: no des 

(5.11.2004 23:25:58)
Ahoj, jsem ráda, že jsem tenhle článek objevila. S Šimonem jsem začala chodit na nočník v 3 měsících a všichni si ťukali na čelo. Výsledek je, že od 4 měsíců nevím, co je rozbalit pokakané dítě. Šimon si zvykl, že když chce kakat, tak si řekne (tlačí nanečisto). Dokonece raději si dojde na záchod (pokud nemám po ruce nočník, než aby kakal do plínek.
Dnes je mu 7 měsíců a my jsme téměř bez plínek. Téměř znamená, že záleží na mě, nakolik jsem disciplinovaná a včas ho dám na nočník. Začali jsme však používat hadrové pleny, aby jsme obá věděli, že máme povinnost předcházet kolizím. Šimon je pak v mokrém, pokud si včas neřekně a já mám práci, pokud včas nenabídnu nočník.
Je prima, že po každém vyčurní a vykakání je Šimon znovu a znovu nadšený, že ho chválíme a jeho sebevědomí pokaždé vyroste o kousek výš. :o)
Vřele doporučuji učit na nočník co nejdřív! Jitka
 Míša 
  • 

Re: Re: no des 

(6.11.2004 10:07:38)
Tak toto si vůbec neumím představit!Moje sedmiměsíční dítě nemá vůbec ponětí,že se do té plínky něco děje.Co registruje,je jen to co vidí očima.Myslím,že tak malé ještě neovládá tyto funkce svého těla.Na druhou stranu mám kamarádku,která svého sotva sedícího syna strká na nočník každých dvacet minut a je to otrava,jít k ní na návštěvu,kterou ona v podstatě stráví u nočníku.Jeden dotaz.To to tříměsíční miminko na nočníku držíte v přiměřeně zhroucené poloze,nebo už sedí sám?
 Katy,syn 8 měsíců 
  • 

nočník od půl roku? 

(21.12.2004 23:27:21)
můj chlapec se dostal na nočník poprvé za asistence babičky,já o tom neměla tušení (to jsou ty výhody hlídání).naštěstí to dopadlo dobře a nevím, zda to způsobil krásný hrající nočník s roztomilou kačenkou či touha mého syna být velkým chlapákem.já v té době ani nevěděla,kdy se asi tak děti začínají posazovat na nočník.Prostě jsme začali zkoušet vždy při přebalování,podotýkám, že synek seděl sám od sedmého měsíce.čtyři dny stačilo polechtat a už to "teklo".pátý den pochopil,co že to způsobuje takovou moji radost a stačilo posadit.vyžadovalo to ovšem zručnost a rychlost,protože mě párkrát předběhl.Dnes má chlapec 8 měsíců,máme skoro stále suché pleny,(samozřejmě ve dne),kakat do plen odmítá.Když to na něj jde,poznám to,když mám práci a zrovna ho bedlivě nesleduji,upozorní mě sám.At mi nikdo netvrdí,že dítě neovládá svěrače a neví, co se ním děje.moje dítě vyžaduje nočník na kakání.už měsíc nemáme pokakané plíny(a to kadíme 2x deně).Jaké bylo moje zděšení,když moje kamarádka, která je podle mě docela zběhlá ve věcech kolem dětí a vždy dokázala dobře poradit,při poslední návštěvě podotkla,že pro její rok a půl staré dítě je už čas na nočník.mám pocit, že musím poděkovat naší babičce, protože při představě mého velmi aktivního dítěte a začnání na nočníku někdy ve dvou letech se mi ježí vlasy na hlavě.asi bych ho tam musela přivazovat.zato ted má do pár sekund po posazení hotovo a ta radost !Na obou stranách.je to prostě hra. a když může sedět na gauči, tak i na nočníku.pa
 P-e.t.r.a 


Re: nočník od půl roku? 

(16.4.2005 11:08:57)
děkuji za váš článek velmi mě potěšil naše názory se scela shodují snažila jsem se syna také dávat na nočník od pátého měsíce ale bohužel stále máme mokré pleny a je nám jeden rok myslím že opravdu záleží na lenosti matky děkuji Petra
 Líza 


Re: Re: nočník od půl roku? 

(16.4.2005 11:25:33)
Petro, :-((, co takhle trochu zdravého rozumu???
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Re: nočník od půl roku? 

(16.4.2005 11:44:35)
Třeba je matka líná přemýšlet...
 Korytnačka :)2 dcerky a 1 kluk 


Re: Re: nočník od půl roku? 

(16.4.2005 13:29:42)
PETRO TVOJE NELENOST A VYSAZOVÁNÍ TE PŘIVEDLI K MOKRÝM PLÍNÁM V JEDNOM ROCE ... JAK TEDY POZNÁM MATKU, KTERÁ NENÍ LÍNÁ, KDYŽ MÁTE MOKRÉ PLENY STEJNE JAKO BYS NEVYSAZOVALA :oOO
 MirkaEyrová 


Re: Re: nočník od půl roku? 

(16.4.2005 14:10:06)
Petro,
pro zlepšení Tvého přehledu uvádím ukázky z knížek, které vlastním, shodou okolností není žádná z nich česká, ale nepochybuji, že i čeští pediatři by dnes (ne před třiceti lety!!!) hovořili většinou obdobně.
Brian Ward: Péče o dítě 0 - 3 roky: "Bývalo běžnou praxí začít "trénovat" na nočník děti staré teprve několik měsíců - a to držením nad nočníkem, kdykoli byla sebemenší naděje, že se vyčůrá nebo vyprázdní střeva. Někdy, protože se střeva často vyprazdňují po jídle, to bylo úspěšné, ale bylo to čistě náhodné. Kojenci totiž vůbec neovládají tyto své tělesné funkce nejméně do konce prvního roku a i potom se u jednotlivých dětí velmi liší věk, v němž to dokáží. Takže pokusy přesvědčit batole(!!!), aby bylo "čisté" jsou přinejlepším chybné a přinejhorším mohou u dítěte vyvolat pocity úzkosti a viny a ve svém důsledku efektivní nácvik na nočníček ještě odsunou. Kdy máte tedy dítě s nočníkem seznámit? Pro to neexistuje žádné pevné, neměnné pravidlo. Jen málo batolat je připraveno na tento nácvik před osmnáctým měsícem, a spíše až ve dvou letech a později...."
Elizabeth Fenwicková: Velká kniha o matce a dítěti (vyd. r. 1996): "Ovládání konečníku a močového měchýře znamená velký pokrok ve vývoji batolete(!!!). Nemusíte je to nijak učit, stejně jako je nemusíte učit chodit, je to jen součást přirozeného vývoje. Musíte mu poskytnout pouze podporu a příležitost. Někdy během druhého roku života začne dítě rozeznávat pocit, že má plný konečník a močový měchýř. Dalším krokem je poznání, kdy bude stolice nebo moč odcházet. Jakmile to dítě pochopí, rychle se naučí jít včas na nočník, má-li jej na snadno dosažitelném místě... Něklteré dítě se učí pomaleji, nemá však smysl snažit se je "vytrénovat"; není-li na to jeho tělo ještě připraveno, zbytečně byste ztráceli čas...."
A teď ještě k tomu, že některé dítě (jako mladší dítě autorky úvodního článku) dává "dostatečně" najevo, kdy se mu chce vyměšovat:
Anne Bacus: Dítě pláče, co dělat?: "Některým dětem vůbec nevadí ležet v nečistotě, naopak, zdá se, jako by v tom nacházely zalíbení. Jiné pláčí a dožadují se rychlého přebalení..."
Myslím si, že když Ty ses rozhodla "odchytávat" každou moč a stolici místo do plen do hrníčku, je to čistě Tvoje věc (asi fakt ušetříš za pleny). Ale s malým dítětem se dají dělat i různé jiné věci, ne jen lítat (od 5 měsíců do dvou a půl let???) 15 x či 20 denně od dítěte k lavórku a zpět.
M.
 PISKOT,DCERA14M. 
  • 

Re: nočník od půl roku? 

(5.5.2005 14:51:13)
MOJE DCERA JE VELICE,ALE VELICE DIVOKA A TO UŽ OD NAROZENI.NOCNIK ZKOUŠÍME OD JEDNOHO ROKU,TJ.CCA 2M. A TO SE STRIDAVYM USPECHEM.VYDRZI NA NEM MAX.10S.MA TOLIK STAROSTI S OKOLIM,ZE NEJAKE CURANI A KAKANI JI NETRAPI.PROSTE TO UDELA.DO PLINY NEBO KDYZ JE NAHATA TAK TAM,KDE STOJI,JEN TO ZACNE OSAHAVAT CO TO STVORILA.A KDYZ SE JI CHCE A ZROVNA JI POSADIM NA NOCNIK,TAK SE TAM VYRURA.A KDYZ JE V MOKRE PLINE,I LATKOVE,TAK JE JI TO FUK.MUZE TO Z NI KAPAT A NEDOZADUJE SE NICEHO.LEDA NEKAM VYLEZT,PROZKOUMAT...NETRAPIM JI,JEDNOU TO PRIJDE.PRIPADA MI TA BEZPLINKOVA METODA UHOZENA A VYCERPAVAJICI.ALE PROTI GUSTU....
 Sita 
  • 

Re: Re: nočník od půl roku? 

(5.5.2005 16:38:36)
Kojeňátko bez plínek nerovná se posazování na nočník a není to o pracném přeučování dítěte, které rezignuje a dělá to pod sebe do plínek a už si nepamatuje, že to zpočátku bylo nepříjemné. Přečti si to ještě jednou. Sita
 Anna 
  • 

Je to příšerné... 

(7.5.2005 21:56:52)
Řekla bych, že je to uhozená metoda. Některé ženské jsou fakt prdlé. :-))) A ty asi patříš k nim, že?
 zuzana 
  • 

Re: ... 

(4.9.2005 18:04:14)
Hm ja mám 4 - mesačnú dcérku a tiež už som uvažovala nad tým, že ju pomaly začnem dávať na nočníček. Ona počas spánku nikdy nekaká. V noci len ciká a ráno sa pekne vykaká, ale to je už hore. Aj cez deň ak náhodou spinká a treba jej kakať tak sa najskôr zobudí. Ja keď som mala 6 mesiacov som mala problémy s kakaním tak si ma mama vždy ráno posadila medzi kolená na nočníček. Od jedenástich mesiacov som už nepotrebovala plienky. To si samozrejme nepamätám, ale mama o tom často rozprávala. Takže určite sa dá dieťa aj skôr ako pred dvoma rokmi naučiť vypýtať sa. A vyskúšať to je to najmenej čo môžem urobiť ak sa to nepodarí tak nevadí, ale skúsila som to. To čo sa píše v úvodnom článku mi pripadá ako mučenie matky. To že to robia v číne a pod. ma netrápi a tiež ma netrápi, že si myslia že sme nehygienické... je to ich spôsob tu sa už dávno nemočí len tak na uliciach a deti sa nehrajú v špine ako tam.
 Katy,syn 8 měsíců 
  • 

nočník od půl roku? 

(21.12.2004 23:27:26)
můj chlapec se dostal na nočník poprvé za asistence babičky,já o tom neměla tušení (to jsou ty výhody hlídání).naštěstí to dopadlo dobře a nevím, zda to způsobil krásný hrající nočník s roztomilou kačenkou či touha mého syna být velkým chlapákem.já v té době ani nevěděla,kdy se asi tak děti začínají posazovat na nočník.Prostě jsme začali zkoušet vždy při přebalování,podotýkám, že synek seděl sám od sedmého měsíce.čtyři dny stačilo polechtat a už to "teklo".pátý den pochopil,co že to způsobuje takovou moji radost a stačilo posadit.vyžadovalo to ovšem zručnost a rychlost,protože mě párkrát předběhl.Dnes má chlapec 8 měsíců,máme skoro stále suché pleny,(samozřejmě ve dne),kakat do plen odmítá.Když to na něj jde,poznám to,když mám práci a zrovna ho bedlivě nesleduji,upozorní mě sám.At mi nikdo netvrdí,že dítě neovládá svěrače a neví, co se ním děje.moje dítě vyžaduje nočník na kakání.už měsíc nemáme pokakané plíny(a to kadíme 2x deně).Jaké bylo moje zděšení,když moje kamarádka, která je podle mě docela zběhlá ve věcech kolem dětí a vždy dokázala dobře poradit,při poslední návštěvě podotkla,že pro její rok a půl staré dítě je už čas na nočník.mám pocit, že musím poděkovat naší babičce, protože při představě mého velmi aktivního dítěte a začnání na nočníku někdy ve dvou letech se mi ježí vlasy na hlavě.asi bych ho tam musela přivazovat.zato ted má do pár sekund po posazení hotovo a ta radost !Na obou stranách.je to prostě hra. a když může sedět na gauči, tak i na nočníku.pa

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.