| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Nadané děti 4

 Celkem 44 názorů.
 kokobelo 


Nadané děti 4 

(29.10.2002 21:48:35)
Zrovna jsem se chtěla na tomto serveru poradit o problému umístění nadaného (asi) dítěte do školky. Můj syn (teď v říjnu mu byli 4 roky) již nějakou dobu čte, od 2,5 roku počítá, zná hodiny, ovládá počítač, atd. Letos v září začal chodit do normální školky. Ta rána jsou ale strašně traumatizující jak pro něj, tak pro mě. Vůbec tam nechce. Vůbec nevím, jestli se máme dál trápit a čekat až si zvykne nebo tam přestat chodit. Myslím si totiž, že se mu tam celkem líbí, ale je na mě od malička dost fixovaný a nikdy neměl rád moc velký "ruch" a změny. Přesně, jak píšete, je typ uzavřeného dítěte. Možná, kdyby existovala školka s podobně nadanými dětmi, kterým by se patřičně věnovali, uvažovala bych o ní.
Mohla byste mi poradit, jak nejlépe postupovat?
 Evelyn1968,2děti 


Re: Nadané děti 4 

(29.10.2002 22:04:45)
Ahoj Evo,
můj syn byl na tom se znalostmi podobně ( mám pocit že o něco pozadu ), do školky chodil skoro každé ráno s brekem, tak jsme se apoň snažili ho první dva měsíce vyzvedávat po obědě. Taky byl hodně nemocný ( před tím nikdy ) ale během půl roku si zvykl tak, že když jsme ho vyzvedli před pátou hodinou, byl naštvaný, že si málo pohrál a dodnes na tu školku rád vzpomíná. Tak je to u Vás třeba taky jen delší zvykání a zlepší se to až časem. O školce pro nadané děti nevím.
Hodně úspěchů.
E.
 kokobelo 


Re: Re: Nadané děti 4 

(30.10.2002 21:21:05)
Ahoj Evelyn, dík za podporu. Já ho taky vyzvedávám po obědě. Dilema mám o to větší, že jsem na MD se druhým synem, takže mě nic nenutí ho tam dávat. Je pravda, že zrovna dneska už to bylo o něco lepší a odpoledne mi sám od sebe říkal, že zítra už plakat nebude. Tak uvidíme. Ještě jednou dík. Eva
 kokobelo 


Re: Re: Nadané děti 4 

(30.10.2002 21:21:14)
Ahoj Evelyn, dík za podporu. Já ho taky vyzvedávám po obědě. Dilema mám o to větší, že jsem na MD se druhým synem, takže mě nic nenutí ho tam dávat. Je pravda, že zrovna dneska už to bylo o něco lepší a odpoledne mi sám od sebe říkal, že zítra už plakat nebude. Tak uvidíme. Ještě jednou dík. Eva
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Nadané děti 4 

(30.10.2002 21:52:06)
Evo,
ještě to určitě zkus, časem by mu určitě chyběli vrstevníci a za dva roky bude muset do školy, tak bude aspoň zvyklý na děti a na nějaký řád:o).
Mějte se hezky.
E.
 Nikola 
  • 

Re: Nadané děti 4 

(31.10.2002 8:27:30)
Evo,
víš, jak to vypadalo u nás ? Dcera na tom byla v dovednostech podobně jako Tvůj syn a do školky šla v necelých 4 letech. A musím říct, že to byl ze začátku opravdu horor. Dodnes vzpomínám, jak mi ž převlečená a přezutá utekla a já ji honila v dešti v bačkorkách kolem školky. Potom jsem ji celou uplakanou strčila paní učitelce do náručí a utíkala s výčitkami svědomí do práce. Ale jak se za mno zavřely dveře, byl prý klid a dcera byla v pohodě. Bylo to z její strany takové terorizování matky. Po týdnu byl klid a do školky jsme se začaly těšit.
Vůbec bych si nedělala výčitky, že dáváš malého do školky. Ony děti už v tomto věku potřebují vrstevníky, naučí se žít v kolektivu a pokud budeš mít štěstí na školku, určitě se tam toho spoustu naučí. Nevím jak Ty, ale já bych asi těžko vymýšlela veškeré aktivity, kterými se děti ve školce zabývaly. My měly na školku štěstí, protože tam bylo spoustu kroužků - výtvarný, keramika, flétnička, angličtina,plavání, v létě školka v přírodě, v zimě lyžařský výcvik na horách, větší děti jezdily na celodenní výlety na kolech, menší děti na výlety na tříkolkách alespoň po sídlišti. Když děti zjistily, že umí dcera číst, nosily jí z domova knížky, aby jim je četla, což pro ní taky byla určitá zkušenost a paní učitelky jí v tom jen podporovaly.
Žádná školka pro nadané děti asi neexistuje, vždyť není ani škola pro tyto děti, ale když budeš mít štěstí na školku, netřeba ji hledat.
 Lenka, syn 2.tř. 
  • 

"Nadané děti" 

(21.11.2002 13:02:35)
Zdravím všechny rodiče "nadaných" dětí. Podrobně sleduji diskuse na toto téma. Každý rodič se myslí, že to jeho dítě je právě to nadané. Ale ne všechny děti, které ve 4 letech čtou apod. jsou nadané-jsou jen trochu "napřed." Pravdu zjistíme až časem. Pokud si ale myslíme, že naše dítě je "šikovnější" než ostatní, měli bychom se mu věnovat. Tím nemyslím hned kroužky apod., ale pokud to rodič jen trochu zvládne, tak sehnat knížky, časopisy, debatovat na vybrané téma např. z dětské encyklopedie. Navštěvovat kina, přednášky, hvězdárnu apod... Mluvím z vlastní zkušenosti. Syn byl vždy ve všem napřed. Jelikož to je moje jediné dítě, neměla jsem možnost srovnání a tak jsem se přizpůsobila jeho potřebám. Encyklopedie už přečetl tři, rád čte odborné časopisy, miluje diskuse na složitá témata, ač chodí do druhé třídy programuje apod. Nejdříve mi to ani tak nepřišlo, ale když jsem měla možnost srovnat ho s vrstevníky, byl to docela rozdíl. Zašla jsem s ním do poradny, kde mu udělali testy. Vyšly výborně, pak jsem tomu teprve uvěřila že má "vysoce naprůměrný intelekt" (tak to mj.napsali). Všem přeju hodně trpělivosti, protože to podobné děti nemají jednoduché, ale to už by bylo na další povídání.
 Lida a 2holky 


Re: "Nadané děti" 

(21.11.2002 15:29:13)
Lenko,

mas pravdu. Jen malo deti je "opravdu nadanych" v pomeru, kdy si rodice mysli, ze opravdu nadane jsou. V mnohych pripadech jde o deti, ktere jsou vyvojove "tochu napred" , coz se brzo srovna, nebo jsou "pilnejsi". Opravdu nadane dite je jine. A take jak pises, velmi casto se stava, ze opravdu nadane" dite naprosto zabredne do prumeru (ci podprumeru), protoze to nikdo vcas nezjisti, a z nadaneho ditete se stane "nemotivujici rebel nebo flegmatik". A to je prave to umeni, zjistit vcas opravdouvou nadanost a tu dale rozvijet. Je dobre, ze jsi to zjistila vcas. Gratuluji.
 Radka 
  • 

Re: Re: "Nadané děti" 

(21.11.2002 17:44:42)
Taky jsem tu občas psala v diskusi o nadaných dětech, zároveň jsem taky několikrát uvedla, že můj syn, budemu teď pět, rozhodne není žádný malý genius, který od půl roku mluví, od dvou let čte a od čtyř řeší rovnice :)
Je to ale podle měého bystré dítě s nadprůměrnou inteligencí, kterou se snažíme nenásilně rozvíjet, protože nás to těší. Zatímnenínijak vyhraněná, i když zdá se, že mu jdou více čísla, číst ještě moc neumí, sčítat a odčítat nízká čísla i zpaměti a tak, naučil se dlouhou číselnou řadu, chápe trojciferná čísla a tak.
Mimochodem, ono to s sebou nese problémy nejen ve vzdělávání třeba, kdy hrozí, že v nemotivujícím prostředí upadne do průměru a podobně. Takovéhle děti jsou třeba vyspělé i v chování, takže náš syn se asi moc za pětiletého nepovažuje, takže je třeba pro většinu dospělých na takto malé dítě nesnesitelně drzý.
Třeba nemá rád, když se ho "roztomilé" babičky v autobuse ptají, jak se jmenuje, takže Budŕeaguje stejnou protiotázkou nebo jim řekne "panda velká" a podobně.
Vypadá to roztomile, ale je to někdy pro rodiče fuška.
 Lenka, syn 2.tř. 
  • 

Re: Re: Re: "Nadané děti" 

(22.11.2002 8:34:09)
Myslím, že to děláte správně (nenásilné rozvíjení jeho schopností). Dělala jsem to vlastně taky tak. Sama pak vidíte, jak dítě reaguje a v čem vyniká. Když si vzpomenu na matematiku-taky moc nespěchal, počítat začal až sám chtěl, ale za to mu to pak nedělalo problémy. A s tím chováním? Dodnes si např. pamatuju, když jsme šli na odběr krve. Vešli jsme do čekárny, normálně pozdravili a posadili se na lavici vedle starší paní. Dala se s námi do řeči. A jak to u starších lidí bývá pronesla k synovi: "Umíš taky hezky zdravit? Já jsem tě neslyšela! Měl by jsi mi to zopakovat!" Na to syn pravil: "Milá paní, nevidím důvod, proč bych měl opět zdravit, když jsem již jednou při příchodu zdravil. Jestli máte nějaké potíže zvolte jinou ordinaci." Pro mě i lidi okolo to byl šok, někteří zvedli výhružně obočí, jiní se raději otočili, aby ostatní neviděli jejich smích. Podobných věcí bych našla dost (třeba někdy příště), prostě některé děti uvažují jinak a pro někoho to vypadá jak problémy s chováním, ale věřte, že je to úplně jinak. Zdravím. Lenka
 Lida a 2holky 


Re: Re: Re: "Nadané děti" 

(22.11.2002 12:20:05)
Radko,

zrovna nedavno jsem cetla, ze nadane deti se mnohdy poznaji tim, ze maji vyvynuty, velmi brzo, napadny smysl pro humor (jiz v rannem detstvi se traba smeji, jiz abstraktnim vecem; nebo pouzivaji "suchy humor" - jako tvuj potomek s "pandou velkou".) Dokazi rozlisit "humor" od "hloupych scenek", kterym se lide jenom smeji, ale nejsou humorne.


No nevim, ale podle toho by moje dvojcatka musela bytm extreme nadana. Jiz v 9ti mesicich se mohla potrhat smichy, kdyz videla nasi pani na uklizeni (je cernoska), s novym "bourlivym priceskem na hlave". v 11ti mesicich, kdyz jedna brecela, tak ta druha si pred ni stoupla a "demonstrativne" si prstikama zacpala usi - pak se tomu obe smaly apd. Ale jinak si myslim, ze jsou to uplne normalni deti (doufejme, nechtela bych extreme nadane dite)
 Radka, dva kluci 
  • 

Re: Re: Re: Re: "Nadané děti" 

(27.11.2002 11:43:25)
Ahoj, tak to jste mě uklidnily:)Ne vážně, přesně jak píšete, vytříbený smysl pro humor mají oba naši hoši, včetně toho, který ještě moc nemluví (budou mu tři až vdubnu, tak kam by spěchal,ne?) Podobně jako Lenčin syn odpovídá i náš a přesně, lidi to považují za drzost,protože přece ani ne pětileté dítě nemůže uvažovat či se dokonce chovat jako tvor o několik let starší,ne?
Bohužel, jeho úvahy jsou někdy šílené - když se třeba dožaduje toho, abych ho pustilana wc, protože si chtěl ověřit svou domněnku, že "rodiče mají větší hovínka než děti, když jsou větší, ne mami?" Lida a 2holky 


Re: Re: Re: Re: Re: "Nadané děti" 

(27.11.2002 16:22:36)
Radko,
ma pravdu. Vesinou to tak je.

I kdyz nad mnosztvim u svych 18m dcer obcas pochybuji. To, co vyprodukuji se velmi casto podoba me tydenni produkci.
 Táňa (Terezka) 
  • 

Nadání a co s ním? 

(31.5.2004 11:26:24)
Ahoj, přečetla jsem si všechny články na toto téma,ale vůbec jsem se nedověděla, co dělat konkrétně!Já sama pocházím z malého městečka a vzhledem k popsaným projevům nadání, jsem nadané dítě byla, ale nikdo mě nijak nepodporoval a ve škole jsem si od spolužáků i učitelů užila své!!!Teď sice bydlím v "metropoli" severních Čech a u své dcery (3,5) pozoruji jistá nadání, ale nevím co konkrétního bych měla podniknout pro jejich rozvoj.Obtelefonovala jsem několik MŠ, radila se s naší p.dr.,která si o mně mimochodem myslí,že jsem "neurotická matka" a že dceru příliš sleduji a mám ji spíše nechat, ať si roste, jak chce a NIC!!!Dceři se snažím maximálně věnovat, a že to při jejich občasných vzdorech (vycházejících z frustrace,pokud jí něco nejde tak, jak si představuje)je dost obtížné!Co mám tedy dělat?Jezdit do Prahy? Poradí mi vůbec někdo?Táňa
 Tiny 


Re: Nadání a co s ním? 

(15.6.2004 15:32:47)
Neporadí. Mám zkušenost, že pokud není v okolí "speciální" školka/škola pro nadané děti (kterou většinou provozují rodiče těchto dětí), máte smůlu (možná fakt najdete něco jen v Praze). Takové školy naše ministerstvo školství nepodporuje. Syn chodí do 3 třídy "normální" ZŠ. Již teď zvládá bez problémů učivo 5 třídy (do které asi rovnou přestoupí), programuje, sám si shání knihy i informace, s angličtinou by mě strčil do kapsy a co ... Jelikož není v našem okolí (Hradec Králové) žádná škola, která by aspoň nějakým způsobem měla upravené osnovy, režim a výuku přizpůsobenou těmto dětem, musí chodit do normální školy. Přece nechceme diskriminovat ostatní děti, že? Tohle nechápu a považuju to za brzdu. Syn se ve škole nudí, chodí tam jen proto, že musí. Učitelé ho nemají co naučit, protože mu nemohou dát něco navíc, co on potřebuje, protože mají ostatní děti a není čas. Je to na dlouhé povídání, ale zkuste se obrátit na školský odbor ve vašem městě, třeba vám mohou dát nějaké informace.
 andrea-17(Jakob-5, Andreas-3) - Rakusko 
  • 

Ako zmerat nadanie? 

(1.1.2005 20:13:05)
Na tuto stranku som sa dostala este pocas tehotenstva mojej kamosky. Odvtedy sem sem tam zabludim.
Dnes mi udrela do oci tema nadaneho dietata.
No, bojim sa, ze aj ja jedno take doma mam.
Jakob ma 5 rokov, necita, pisat pise maximalne Jakob, mami, tati a Theresa(jeho priatelka). Ale je tu kopec inych veci, ku ktorym sa este dostanem. Tusit som zacala, ze moje dieta je trosku ine, uz pocas prvych mesiacov. Pokym sa ine mamy chvalili : moje dieta spi 10 hodin, moje 12 hodin, moje len 6. Moj Jakub spal cez den 3x 20 minut. Naozaj. Prve kroky spravil ako 7 a pol mesacny. Plne behal-doslova behal- ako 9mesacny. (Na druhej strane niektore veci sa naucil az ako 3 rocny spolu s jeho vtedy jednorocnym bratom: ako chodit po styroch pit z dudlovej flasky).
Ako rocny mi hovoril v celych vetach a v dvoch reciach (manzel je rakusak, vychovavam svoje deti dvojjazycne). Co by nebolo vobec zvlastne pri dvojjazycne vychovavanych detoch, ale on preklada, a nielen doslovne, on ak ho raz, max.2x opravite ze niecio sa v tej ruhej reci povie inak, si to pamäta. Mozno sa vam nezda nic zvlastne, ale ja som si vlastne tie zvlastnosti uvedomila az ked som mala druhe dieta. Jakub sa nikdy nehral s autickami alebo inymi hrackami. Pokial si pamätam ho vzdy zaujimali knihy. Extremne rychlo sa uci. Dala som ho aj na anglictinu. Trochu nam ide aj ta, ale bohuzial nebol dalsi semester v nasom okoli, tak sa budeme asi musiet na jar trepat do Innsbrucku. Ako 2 rocny chapal abstraktne pojmy ako smrt a jej konecnost. Je extremne citlivy, hned sa ho vsetko dotkne a dlho si to pamäta. Kedze mame maly penzion, casto sa stane , ze k nam zavita nejaky pedagog. Moje podozrenia mi uz dost casto potvrdili bez toho, ze by som bola hocico povedala. mali sme tu lekara, ktory je z Jakuba upne hotovy. Zakazdym ako ide okolo sa zastavi, len aby sa porozpraval so svojim malym kamaratom.
Neviem , dufam ze skola mu robit problemy nebude lebo najblizsiu pre nadane deti mam 60km vzdialenu a to sa bohuzial zvladat neda.
A na potvrdenie, ze to neni tym, ze kazda mama vidi to svoje dieta nadane? Andreasko je upne normalne dieta, hra sa s autickami, jazyk si vybera ten co ho napadne prave. Chodil tiez ako 9mesacny, ale inak tak ako som to poznala od ostatnych kamosiek. Bezne sa mi vyhraza ze ma da prec a ze ma nelubi. (Co by mi Jakub nikdy nepovedal.Podotykam zeb taketo vety som z mojej vychovy vynechala, takze neviem skade ich nabral moj mensi syn. ) Neviem celkom popisat v com je to ale moj starsi syn je upne iny ako moj mladsi.

 jara 
  • 

Re: Ako zmerat nadanie? 

(5.3.2006 20:07:10)
Zdravím! Dnes byl v TV na Nově příspěvek o nadaných dětech,které umí číst,nebo znají značky aut.Takový byl i můj vnuk, který ve 20 měsísích mluvil v celých větách a zajímalo ho vše možné.Do dvou let se naučil písmenka a po třetím roce četl nápisy na vývěsních štítech po městě.Dnes, chodí do 4. třídy, je to živá encyklopedie aut,autobusů,prostudoval celé ročníky Světa motorů a vše, co ho zaujalo si pamatuje.Prostě auta jsou jeho svět.Ale zpátky ke škole: Do 3.třídy měl samé jedničky,letos v pololetí 2 z JČ.Škrábe jak kocour,je otřesný v geometrii,ve škole vyrušuje tím,že stále něco pozoruje,hledá,má binec v aktovce,nemá moc kamarádů.Jeho svět jsou auta,ví o nich vše a v jakoukoliv dobu.Dcera s ním byla u školní psycholožky,která mu naměřila mimořádné IQ,řekla, že potřebuje individuál.přístup,víc pozornosti ze strany učitele.Na malém městě je to holá nemožnost. Takže co s tím,co s jeho mimořádným nadáním? Jara
 jara 
  • 

Re: Ako zmerat nadanie? 

(5.3.2006 20:07:11)
Zdravím! Dnes byl v TV na Nově příspěvek o nadaných dětech,které umí číst,nebo znají značky aut.Takový byl i můj vnuk, který ve 20 měsísích mluvil v celých větách a zajímalo ho vše možné.Do dvou let se naučil písmenka a po třetím roce četl nápisy na vývěsních štítech po městě.Dnes, chodí do 4. třídy, je to živá encyklopedie aut,autobusů,prostudoval celé ročníky Světa motorů a vše, co ho zaujalo si pamatuje.Prostě auta jsou jeho svět.Ale zpátky ke škole: Do 3.třídy měl samé jedničky,letos v pololetí 2 z JČ.Škrábe jak kocour,je otřesný v geometrii,ve škole vyrušuje tím,že stále něco pozoruje,hledá,má binec v aktovce,nemá moc kamarádů.Jeho svět jsou auta,ví o nich vše a v jakoukoliv dobu.Dcera s ním byla u školní psycholožky,která mu naměřila mimořádné IQ,řekla, že potřebuje individuál.přístup,víc pozornosti ze strany učitele.Na malém městě je to holá nemožnost. Takže co s tím,co s jeho mimořádným nadáním? Jara
 jara 
  • 

Re: Ako zmerat nadanie? 

(5.3.2006 20:07:34)
Zdravím! Dnes byl v TV na Nově příspěvek o nadaných dětech,které umí číst,nebo znají značky aut.Takový byl i můj vnuk, který ve 20 měsísích mluvil v celých větách a zajímalo ho vše možné.Do dvou let se naučil písmenka a po třetím roce četl nápisy na vývěsních štítech po městě.Dnes, chodí do 4. třídy, je to živá encyklopedie aut,autobusů,prostudoval celé ročníky Světa motorů a vše, co ho zaujalo si pamatuje.Prostě auta jsou jeho svět.Ale zpátky ke škole: Do 3.třídy měl samé jedničky,letos v pololetí 2 z JČ.Škrábe jak kocour,je otřesný v geometrii,ve škole vyrušuje tím,že stále něco pozoruje,hledá,má binec v aktovce,nemá moc kamarádů.Jeho svět jsou auta,ví o nich vše a v jakoukoliv dobu.Dcera s ním byla u školní psycholožky,která mu naměřila mimořádné IQ,řekla, že potřebuje individuál.přístup,víc pozornosti ze strany učitele.Na malém městě je to holá nemožnost. Takže co s tím,co s jeho mimořádným nadáním? Jara
 Jaspi 


Re: Ako zmerat nadanie? 

(3.3.2009 15:14:41)
Nijak
 Kamila, syn 4,5 
  • 

Není zájem...?! 

(29.3.2005 14:03:13)
S nadanými dětmi je problém. Tedy ne s nimi, ale s jejich umístněním do adekvátní školy. Bydlím v Olomouci, což je krajské město se 110.000 obyvateli. Ale není tu ani JEDINE zařízení, které by se těmto dětem věnovalo. Můj syn je velmi nadaný (čte, píše, počítá do 1000, sčítá, odčítá atd.) a nebudu ho mít kam umístit. Prý až v Praze :( V Olomouci je spousta škol pro různě handicapované děti. Ale pro nadané ani ň. Když tu chtěli takovou školu založit, min. školství nepovolilo s odůvodněním, že naše ZŠ jsou vybaveny dostatečně na to, aby se mohly věnovat nadaným dětem. Prdlajs! Tak co si mám počít???
 slovenka3 


Re: Není zájem...?! 

(8.9.2007 15:51:10)
S riadnym časovým sklzom, ale predsa, možno vás to ešte bude zaujímať. V Olomouci je v súčasnosti 1. a 2. trieda pre nadané deti na ZŠ Hálkova, tam mám 6-ročného syna. 3-ročnú dcéru sa mi podarilo umiestniť do MŠ tiež v Olomouci, kde je pani riaditeľka školená v problematike nadaných a je ochotná zostaviť 3-ročnému dieťatu individuálny študijný plán. Najstaršia 12-ročná musela do školy až do Prahy, na bežnom gymnáziu to nešlo. Vďaka všetkým, ktorí majú dostatočný rozhľad, sú na správnych miestach a mali odvahu to pre naše nadané deti urobiť. Nie preto, aby sme mali nadradenú elitu, ako si sem-tam poniektorí myslia, ale aby aj takéto deti mohli mať napĺňané potreby v súlade s ich možnosťami (väčšinou nevyváženejšími, než ostatné deti) a mohli byť chválené za to čo dokážu a nie odstrkované či znevažované keď rozloženie ich schopností je iné, niekde viac a inde menej.
 lukáš bodnár 1 bratr 
  • 

hledám holku které je 5 let 

(21.1.2006 10:35:17)
našla by se tu nějaká holka které by od 5 do 7 let?prosím.kdyš se tu najte odpověztemi.můj e-mail gulinek@seznam.cz čau děti.
 Pavča 
  • 

Re: hledám holku které je 5 let 

(10.2.2006 11:38:19)
a nestačila by Ti 4 letá? Jmenuje se Michalka.
 Jana 
  • 

Nadané děti 

(3.11.2006 10:15:15)
Ahoj, zdravím Vá s všechny kdo jako já máte starosti s nadaným dítětem. Jsem zoufala z nedostatku informací.
Náš příběh: Mám 7letou dceru Andulku a vše začalo ve školce. Měla problém přizpusobit se, nechtěla do školky vůbec chodit a měla stále se opakující nemoci typu kašel bez zdravotního nálezu , rýmy s teplotou apod. Nechtěla od 2let odpoledne spát. Měli jsme štěstí na skvělou paní učitelku, která jí nenutila spát, ale dovolila jí prohlížení knih v době odpočinku. V 5 letech jsem šla žádat o odklad z důvodu přehnané přecitlivělosti. V pedago- psychologické poradně jsme se setkali s osvícenou paní psycholožkou, která u Andulky zjistila vysokou inteligenci a doporučila okamžitý nástup do školy. Vybrali jsme venkovskou školu s malým počtem žáku ve třídě a ochotnou k tomuto experimentu. Andulka se během 2měsícu naučila plynně číst a psát.(Do té doby jsme jí to odmítali učit, aby se první třídě nenudila, byla to pořádná hloupost, nevěřte tomu a nebraňte svým dětem v zájmu o vzdělání) Prostě zvládla učivo celého roku na samé 1.
I druhá třída proběhla relativně v pohodě, ale... Její třídní učitelka byla sice velice hodná, ale snaha o nějaký rozvoj žádná, vše bylo na nás. Nyní je ve třetí třídě a nastal problém s výměnou třídní učitelky, která je typická "stará škola". Andulka sedí s nejhorším žákem ze třídy a je zoufalá, začíná mít odpor ke škole a horší se jí prospěch. Na naše připomínky reaguje třídní učitelka podrážděně a odmítavě. Vážně začínám uvažovat o vyučování doma . A proč to vlastně všechno píšu, chci alespoň takto pomoci maminkám, které mají stejný pocit beznaděje jako já. Pokud mi může někdo pomoci s řešením našich problému budu moc vděčná. Děkuji Jana
 Vendula 
  • 

Re: Nadané děti 

(3.11.2006 21:57:40)
Milá Jano,
máme také holčičku, také Andulku a myslím si, že je také nadaná. velice brzy začala řešit knihy a ne hračky, kolikrá jsem dost zoufalá, protože si nedokáže sama hrát a neustále vyžaduje čtení v encyklopedii, početní úkoly, čtení a psaní písmenek, kolikrát jsem se už přistihla, že Andulku nutím si jít hrát, protože mi nepřipadá možné, že si tříleté díťátko nechce hrát.
Malinkou jsme po 14 dnech na doporučení naší paní lékařky odhlásili ze školky. Dávala jsem jí skoro měsíc dohromady. když chodila do školky byla bez života a byla zavřená v pokojíku a neměla o nic zájem (jinak je velice temperamentní). Naše paní¨učitelka¨nám zdělila, že tam za 20 let své praxe takové dítě neměla, že všechny děti se začlení, ale Anna vyžaduje neustále něco tvořit a přece se jí nemůžu pořád věnovat. Ano paní učitelku chápu, ale myslím, že kdyby jí paní učitelka dala zajímavý a náročný úkol, měla by od ní na celé dopoledne klid, když to řeknu tak ošklivě. Bylo nám zděleno, že naše princezna je asociální, což není pravda, protože jaký koli kontakt s jakým koli člověkem jí nedělá problém. Pravdou je že špatně snáší ruch a vypjaté situace nedokáže je přiměřeně řešit (začne plakat ve chvíli kdy by vůbec nemusela, nebo naopak má velký výbuch vsteku). Jsem velice ráda, že jste napsala o Vaší Andulce protože jsem se opět ujistila, že je vše vpořádku a mám jí podporovat v jejím učení dál.

Mějte se krásně a napište prosím jak postupujete dál. Děkuju Vendula

 Jana 
  • 

Re: Re: Nadané děti 

(11.11.2006 19:04:53)
Zdravím Vás Vendulko,
jsem moc ráda, že můžu někomu pomoci. Vím jak jsem byla zoufala s toho, že jsem se neměla s kým poradit.
Podrobnosti o naší zkušenosti se školkou:
Andulka se do školky strašně těšila, chtěla ať pro ní chodíme co nejpozději.Ale po 14 dnechse vše změnilo bez zřejmého důvodu začala strašně plakat, chodila ze školky s tmavými kruhy pod očima. Přičítali jsme to neschopné učitelce avěčnému spojování tříd a měnění učitelek.
Pak jsme změnili školku, po tom co učitelka řekla manželovi, že je naše dcera naprosto nepřispusobivá a plačtivá. Manžel jí tehdy málem vyfackoval, byl vzteky bez sebe, když se dozvěděl, že nechali Andulku hodinu plakat samotnou v šatně.Druhý den nastoupila do druhé školky a tam jsme díky bohu natrefili na užasnou paní učitelku. Až s odstupem času jsem zjistila, že měla taky nadané dítě. Učila Aničku počítat, pracovat s encyklopedii a pomáhat ostatním dětem ať se nenudí.
Radím Vám, zkuste požádat ve školce o to, aby Vaší Anduličku zařadili do předškolního oddělení. Možná by nebylo na škodu zajít se poradit do pedago-psychologické poradny, ti nám hodně pomohli a dají Vám doporučení pro školku. Můžete taky s dovolením školky pro svojí chytrou holčičku připravit doma úkoly, které bude ve školce plnit místo nudného hraní. Ale pokud budete mít možnost zjistěte si dopředu informaceo psychologovi, ke kterému Vás přidělí , v tom jsme taky měli velké štěstí. Zkuste mi napsat odkud pocházíte, možná bych Vám mohla pomoci, pokud jste ze severní Moravy.
Přeji Vám moc štěstí, v současném systému školství ho budete potřebovat.
Mějte se moc hezky Jana
 vendula 
  • 

Re: Re: Re: Nadané děti 

(11.11.2006 20:47:45)
Jani děkuju mockrát, musíme s tím dělat něco co nejdříve, aby jsme malou nějak nezanedbali. Mám strach abych jí neposlala zpátky o nějaký ten rok. Jsme bohužel z Jižních Čech, to je móóóc daleko od S.Moravy, ale snad budeme mít také štěstí na dobrého psychloga.

Vendula
 Olina, čtyři děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nadané děti 

(21.11.2006 22:34:28)
Zdravím. Mám čtyřletého syna, který se také jeví jako nadané dítě. Už ve dvanácti měsících se na všechno ptal "co je to" a vyžadoval úplné odpovědi co se týká fungování věcí a td. Do knihovny už musíme jezdit autem protože si vždy odnášíme tašku plnou encyklopedií. Sbírá kameny které pak doma čistí a ukládá do sbírek, je opradvdu systematik. Před týdnem měl svátek a jediné co si přál byl nějaký vzácný kámen. Koupila jsem mu achát.Je z něj nadšený.Má takovou malou tašku přes rameno kde nosí krabičky, sáčky,pinzetu,lupu a sbírá různé vzorky a ty pak prohlížíme pod mikroskopem. Se školkou jsme měli taky problém. Tobiáš se vůbec nezačlenoval do kolektivu, hrál si sám stranou a nechtěl tam chodit.Často se dá do řeči úplně s cizími dospělími lidmi ale s vrstevníky je to horší. Ted je to lepší nosí si do školky třeba ty své kameny , nebo encyklopedie a taky ho zařadili k předškolákům, kteří mají více aktivit.
 Petra, 3 holky 
  • 

Re: Nadané děti 

(9.2.2010 8:51:20)
Hledám informace o tom co s nadaným dítětem, a našla jsem, že se v Praze otvírá škola pro nadané děti. Tak nevím, podporují se jen nadané děti z Prahy a nebo najdu nějakou školu i tady v Ostravě?
Dcera je perfekcionista a ve svém volném čase počítá příklady na počítači. Ve svých 5ti letech umí násobky 2,3,4,5,a 10, počítá v pohodě přes 10 - tím nemyslím 6+5 ale 24+7 a s trojcifernými čísly taky není problém. Tím , že je perfekcionosta se bohužel těžko zjištuje, co vše doopravdy umí, protože si nevěří, nedovolí si udělat chybu a tak raději neodpovídá. Myslíme si že umí i číst, jen s motorikou je to horší, bojujeme taky s mutismem. To, že je matematicky nadaná nám potvrdili už tři specialisté, kteeré navštěvujeme. Máme matematicky nadaného tatínka, který ji v tom podporuje, jen nemá trpělivost k její složité povaze.
 Federika 


Re: Nadané děti 

(9.2.2010 10:28:01)
Petro,
v Praze je takových škol víc..Ale chtělo by to určitě ještě další vyšetření, prootže jen podle toho, co píšeš, se to nedá posoudit..Mám pětiletého syna, který taky násobí,sčítá a odčítá celkem běžně i složitější čísla, čte..Ale je podle mě běžně nadaný, jen ho tohle baví, jiný věci zase ne..
 Olina, čtyři děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nadané děti 

(21.11.2006 22:54:15)
Zdravím. Mám čtyřletého syna, který se také jeví jako nadané dítě. Už ve dvanácti měsících se na všechno ptal "co je to" a vyžadoval úplné odpovědi co se týká fungování věcí a td. Do knihovny už musíme jezdit autem protože si vždy odnášíme tašku plnou encyklopedií. Sbírá kameny které pak doma čistí a ukládá do sbírek, je opradvdu systematik. Před týdnem měl svátek a jediné co si přál byl nějaký vzácný kámen. Koupila jsem mu achát.Je z něj nadšený.Má takovou malou tašku přes rameno kde nosí krabičky, sáčky,pinzetu,lupu a sbírá různé vzorky a ty pak prohlížíme pod mikroskopem. Se školkou jsme měli taky problém. Tobiáš se vůbec nezačlenoval do kolektivu, hrál si sám stranou a nechtěl tam chodit.Často se dá do řeči úplně s cizími dospělími lidmi ale s vrstevníky je to horší. Ted už to je lepší nosí si do školky třeba ty své kameny , nebo encyklopedie a taky ho zařadili k předškolákům, kteří mají více aktivit.V pedag.psych.poradně nám nabídli , že mu do školky vytvoří individ. program , ale toho jsme zatím nevyužili. Spíše ho občas nechávám doma aby měl svůj klid , nebo jdem třeba do muzea nebo na vystavu obrazů. Je ze všeho nadšenej. Už dopředu se ale trochu obávám školy. Ted už je vývojově úplně někde jinde a do školy jde až za dva roky. Žádné třídy pro nadané děti nejsou široko daleko a nevím jestli třídy o třiceti dětech nejsou pro tyhle děti spíše brzdou.
 Vendula 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Nadané děti 

(23.11.2006 16:35:21)
Naprosto Vás chápu , taky mám obavu co bude až malinká bude muset jednou nastoupit do školky. My tady máme školu s uvolněným stylem učení (od první třídy se učí německý jazyk, od druhé další. Od třetí mají vyučování všech předmětů v německém jazyce a hlavně děti nejsou známkovány a je jich ve třídě opravdu málo)takže dáme Andulku tam.
Usmála jsem se nad kamenama, my máme období sopek, takže Ježíšek, mimo jiné, přinese dospělácké encyklopedie o sopkách.
 Olina, čtyři děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Nadané děti 

(23.11.2006 23:23:24)
Já jsem z Litoměřic a tady bohužel žádná taková ani podobná škola není . K těm sopkám . V USA se dá běžně koupit funkční maketa sopky , vypadá to moc dobře. Nedávno jse hledala něco na internetu a byla jsem překvapená kolik tam toho pro ty děti mají. Téměř v každém obchodáku mají u hraček oddělení science, kde se dají koupit právě ty sopky, nebo že můžete nechat vyrůst vlastní krystaly, 3D promítačky o vesmíru,...no prostě jen škoda že se to nedá koupit taky tady.
 Jirka 
  • 

Re: Nadané děti 

(25.12.2006 0:06:48)
Ucit doma? A proc ne? Ja podobne zkusenosti se synem. Sel o rok driv do skoly a byl prezto 2 delky pred ostatnimi (rikala sama ucitelka). Co delaji ucitele? Nic!!! No co asi tak muzou delat jineho? Moje zena ale chce aby kluk do skoly chodil, a to je teprve problem. Vybojoval jsem tedy castecnou skolni dochazku: dva dny ve skole, tri dny doma. Jestli muzes, ber pet dni doma!
 olina 
  • 

Re: Re: Nadané děti 

(1.1.2007 21:47:24)
to je pro mne novinka, že se dá školní docházka rozdělit na dny ve škole a dny doma.Myslím že to je skvělá alternativa
 Vendula 
  • 

Re: Re: Nadané děti 

(3.1.2007 8:15:37)
Děkuji za radu, určitě o tom budu přemýšlet, ale nevím, zda můj manžel by chtěl, aby malinká do školy nechodila. :o( Budu se muset hoooodně snažit. Ale to, že jde rozdělit školní docházka na doma a na školu se mi moc líbí. Vendula
 jjana 
  • 

Re: Re: Re: Nadané děti 

(4.2.2007 10:35:55)
Ahoj,nedalo mi to,abych se nepodělila o naše zkušenosti.Řešili jsme podobné problémy před pár lety,kdy jsme se rozhodovali,jestli dát nadanou dceru do školy o rok dřív.Taky nechtěla chodit do školky,taky jsme slyšeli jak je asociální,ubrečená, atd.Nám se doma jevila jako upovídaná,veselá,ale ze školky chodila zoufalá.Nakonec jsme ji přes nesouhlas školky dali do školy o rok dřív a dobře jsme udělali.Číst a psát téměř uměla a hlavně měla velký rozhled v přírodních vědách.Ve škole úplně rozkvetla,konečně se nenudila a společnost starších dětí jí vyhovovala.Teď je ve čtvrté třídě.Sice není všechno ideální,stále se drží trochu stranou kolektivu a je introvertní,ale to by asi byla i mezi třeťákama.Pár podobně praštěných kamarádů má a to jí asi stačí.Je prostě taková.Nadané děti je potřeba zaměstnat úměrně jejich vývoji a dát jim témata k přemýšlení.A to se asi lépe podaří ve škole než ve školce.Předčasný nástup do školy je u nás neobvyklý a i dost odsuzovaný,ale nenechte se odradit,jestliže jste přesvědčeni,že to dítěti prospěje.Vy,rodiče,ho znáte nejlépe.
 Veronika a Nicolka 16 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Nadané děti 

(9.2.2007 11:31:03)
Milé maminky,
také vám napíši náš nebo spíše Nicolčin příběh.....
První slůvko vyslovila v 6 měsících a třech týdnech a to "máma" v 11 měsících se naučila pár anglických slovíček. Ve 12 měsících uměla asi 25 slov, některé lépe jiné méně srozumitelněji. Od 13 měsíců se chtěla učit abecedu a v 15 měsících ji uměla poznávat již celou až na pár písmenek. Od 14 měsíců skládá věty a dnes v 16 měsících mluví opravdu moc hezky a říká slova, které jsme ji nikdy ani neučili, také doříkává básničky a snaží se zpívat refrémy písniček. Od 16 měsíců umí poznávat barvy, ale jen v jedné knížce, takže zatím je to asi velkou pamětí, než že by je opravdu uměla, ale už ví že nebe je modré a tráva zelená a že teď je venku bílo. Je celkově velice zvídavá, vyžaduje hodně pozornosti a neustálou komunikaci, má velkou paměť a představivost. Její největší zálibou jsou knížky, časopisy, ale i kuchařky :-) od 11 měsíců, také je pravidelnou návštěvnicí městské knihovny a moc ráda kreslí. Jinak je to velice veselá a hodná holčička, má moc ráda děti, zvířata a přírodu.
Jako rodiče jsme moc pyšní, že máme takové dítě, ale zároveň se v nás vytváří obavy a to z budoucnosti, jelikož bydlíme ve městě kde není žádná speciální školka a ani škola a my nechceme aby naše dítě bylo někdy nešťastné, ale možná to také řešíme zbytečně a Nicolka bude spokojená i v normálním zařízení. Ráda bych se zeptala, zda nevíte o nějakém specálním zařízení pro nadané děti na Severní Moravě? Zkouším to všude, tak se nezlobte.
Předem moc děkuji Veronika, Bruntál.
 slovenka3 


Re: Nadané děti 

(8.9.2007 16:05:04)
Tu je dosť bohatý zoznam škôl v ČR, ktoré sa venujú nadaným deťom. Priebežne sa dopĺňa. Sú tu aj ďalšie dobré informácie.
 PhDr. Jiří Tyl 
  • 

NADANÉ DĚTI 5: ŠKOLA PRO NADANÉ ZAHAJUJE ZÁPIS 

(26.2.2007 8:40:14)
PRAHA, 26. února 2007– První základní škola pro nadané děti v České republice zahajuje zápis dětí k řádnému studiu dnes ve 14:00. Zároveň se pro zájemce otevírá možnost navštívit ukázkové hodiny školy a poradnu pro nadané děti a jejich rodiče. V průběhu března a dubna budou zájemci o studium zváni k přijímacímu řízení, jehož základem bude neverbální test inteligence. Oznámil to dnes předseda občanského sdružení Škola dětem Dr. Ing. Stanislav Svoboda.
Sdružení Škola dětem vzniklo v srpnu roku 2003 z iniciativy rodičů, psychologů a pedagogických odborníků s cílem vybudovat základní školu, která bude vzdělávat a vychovávat nadané dívky a chlapce se speciálními vzdělávacími potřebami na základě jejich individuálních schopností a dovedností se zvláštním zřetelem k rozvoji jejich přirozené touhy po vědění, zkoumání a úspěchu ve společnosti. Nápad vznikl na základě trpké zkušenosti dětí členů sdružení se způsobem vzdělávání na českých základních školách. Vzdělávání nadaných dětí se v té době nevěnovala na základních školách téměř žádná pozornost.

Od jara 2004 usilovalo občanské sdružení Škola dětem o zařazení školy pro nadané děti se speciálními vzdělávacími potřebami s názvem „Soukromá základní škola Cesta k úspěchu v Praze“ o zařazení do rejstříku škol (dříve sítě škol) České republiky. Žádost o zařazení byla dvakrát zamítnuta, naposledy rozhodnutím ministryně školství Petry Buzkové dne 17. února 2005. Škola úspěšně fungovala ve zkušebním provozu od 9. února 2004 do 31. ledna 2005. Po červnových volbách v roce 2006 získal projekt školy podporu nového vedení ministerstva školství a na základě nové – v pořadí již třetí – žádosti byla škola zapsána do rejstříku škol České republiky dne 17. října 2006.

„Máme obrovskou radost, že nyní můžeme konečně školu rozvíjet v úzké spolupráci s ministerstvem školství a s jeho podporou. První dva bloky ukázkových hodin a testování proběhnou dne 12. března a 17. března 2007. Běžný provoz školy plánujeme zahájit od 1. září 2007 otevřením jedné třídy prvního ročníku a jedné koedukativní třídy. Jsme samozřejmě připraveni otevřít jednu koedukativní třídu v nejbližším možném terminu již pro současné prvňáčky a druháky - pokud budou mít děti a rodiče zájem přestoupit z běžných škol do naší školy již v tomto pololetí,“ sdělil Dr. Ing. Stanislav Svoboda.

„Škola „Cesta k úspěchu“ je určena pro nadané děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Součástí přijímacího řízení tedy budou také testy schopností. Nejen to, zaměříme se na strukturu talentu studentů systematicky, budeme poskytovat podněty pro oblasti nadání, i pomáhat ve vyrovnání případných nerovnoměrností, celým repertoárem, který psychologie poskytuje", dodal místopředseda občanského sdružení Škola dětem, psycholog PhDr. Jiří Tyl.

Více informací na tiskové konferenci sdružení Škola dětem, která se koná v pondělí 26. února 2007 od 14 h v prostorách školy Pod Marjánkou 2, Praha 6 (vstup do areálu z ulice Skupova - viz mapka na našich webových stránkách http://www.skoladetem.cz). Váženými hosty setkání budou pan Mgr. Petr Roupec, vrchní ředitel kabinetu ministryně školství, pan Ing. Jiří Vihan, zastupitel Městské části Praha 6 a předseda Komise pro výchovu a vzdělávání Rady městské části a paní PhDr. Eva Vondráková, předsedkyně pobočky mezinárodní společnosti European Council for High Ability (ECHA) v České republice.

KONTAKTY:
Škola dětem, občanské sdružení
Pod Marjánkou 2/1900
169 00 Praha 6
Tel: +420 775 264 567
Kontaktní osoba:
Dr.Ing. S.Svoboda, předseda
E-mail: svoboda.st@seznam.cz

Pro info o tiskové konferenci volejte, prosím, asistentku sdružení Škola dětem Kateřinu Kejřovou 721 573 786.
 Miles  
  • 

Re: NADANÉ DĚTI 5: ŠKOLA PRO NADANÉ ZAHAJUJE ZÁPIS 

(29.11.2007 17:57:36)
Pozor na to ve výkonném výboru ttéto školy je advokátka JUDr Veselá Samková známá cikánská advokátka a cikánka ;je škola snad určena pro cikány?
 Kohnova 
  • 

Re: NADANÉ DĚTI 5: ŠKOLA PRO NADANÉ ZAHAJUJE ZÁPIS 

(29.11.2007 18:23:51)
A tohle adminovi nevadi??????
 Miles 


Re: NADANÉ DĚTI 5: ŠKOLA PRO NADANÉ ZAHAJUJE ZÁPIS 

(2.12.2007 9:18:24)
Jakému adminovi, co tím myslíte?

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.