| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Šikana ve školce

 Celkem 62 názorů.
 ecilA 


sikana ve skolce 

(30.9.2002 5:23:30)
Mili rodice,
skutecne me to moc sokuje! Ja jsem si myslela, ze se pristup ve skolkach zmenil od te doby, co ,, nas stale ubyva a rodi se min deti" jak to vsude slysime... Je to neskutecne, ale drzim Vam palce, aby se neco hnulo spravnym smerem , protoze si skutecne myslim , ze neco neni ve Vasi skolce v poradku. Mam sice dceru, ktere jsou uz 3 roky, ale zatim do skolky na cely den nechodi, ale je pravdou, ze se uz zacinam zajimat o skolky a rezimy v nich v okoli..
Take jsem uz slysela od pratel, jejich syn zacal v zari chodit na cely den do skolky, ze ho vzali na zkusebni dobu coz jsem taky jeste neslysela:)
 Spokojená maminka od spokojeného expředškoláka. 
  • 

Kvalita předškolního zařízení 

(30.9.2002 9:03:50)
Vážení manželé Hruškovi!
Změnu předškolního zařízení bych volila bez ohledu na dojíždění a pocit, že ustupujete. Nevím, jaké je Vaše výchovné smýšlení, ale zdá se mi, že ani "zásady výchovy tzv. dánského typu" nejsou pro předškoláky tak ideální...Absolutní volnost v příchodech a odchodech totiž znemožňuje jakoukoli systematickou práci s dětmi, proto ani nenavštěvují kulturní akce atd. Také výtvarné aktivity, cvičení, zpívání musí být narušováno tím, že každou chvíli nějaké dítě přibyde, ubyde atd. Individuální přístup dle mého názoru netkví v absolutní volnosti ("pokud nějaké dítě činnost vykonávat nechce, nemusí"), ale v tom, že učitelka se snaží děti poznávat a "individuálním způsobem" je k činnostem a učení MOTIVOVAT. Každé dítě je opravdu jiné, takže některé se do činností hrne okamžitě, některé potřebuje rozptýlit obavy, zda onu činnost zvládne atd. Zejména pak v předškolákovském období (5 - 6 let) by si děti měly zvykat na to, že se některé věci dělat "musí", protože v první třídě (ačkoliv třeba půjdou do některého z alternativního typu škol)se písmenka a číslice budou muset taky učit všechny.
Osobní zkušenost: Můj syn navštěvoval dvě mateřské školky. V té první byl od 3 do 4,5 let. Podobala se celkem hodně tzv. husákovskému typu školky (povinný spánek po obědě...).Celkem v ní byl spokojený, protože si oblíbil jednu paní učitelku, která pro něj měla pochopení a nevadily jí otázky typu:"a víte, proč vyhynuli dinosauři? Vědci to neví přesně. Proč?"apod. Poté jsme se přestěhovali a já dostala doporučení na školku s ekologickým zaměřením. A nastala velká změna. Děti, které nepotřebovaly odpolední spánek, relaxovaly v jiné místnosti než spící děti za poslechu pohádky či hudby a poto, pokud to dovolilo počasí honem na zahradu (překrásná veliká zahrada, kde by jste nepoznali, že jste přímo ve středu Brna). Příchody do školky byly omezeny devátou hodinou (ne striktně, ale byli jsme o to slušně paní učitelkou na schůzce požádáni - třídní schůzky 3x - 4x do roka spojené s besídkami /Mikuláš, jarní karneval, country bál(ten např. v sobotu dopoledne:-),svátek matek, rozloučení s předškoláky v červnu s táborákem na zahradě a s přespáváním dětí, které chtěly, ve spacácích ve školce). Od deváté do desáté hodiny se totiž ve třídě "pracovalo", děti něco vyráběly, učily se písničky, hrály hry, pracovalo se s předškoláky (nácvik grafomotoriky, uvolňování ruky, logopedická cvičení atd.). Třídy byly věkově smíšené, se svačinkami pomáhali prckům ti starší, děti se učily samostatně se obsluhovat (mazat chleby, nalévat si čaj či mléko atd.), komu opravdu pomazánka nechutnala, v topinkovači si udělal topinku a natřel si ji česnekem - výborná prevence v chřipkových obdobích. Děti hlavně co nejvíce pobývaly venku na zahradě. Navštěvovaly divadlo, hvězdárnu atd. A to ještě většinou 2x školka v přírodě pro zájemce, v zimě pro zájemce lyžařský kurs. Samozřejmostí byla angličtina (placená zvlášť)přímo ve školce (docházela lektorka z jazykové školy), jenou za 14 dní chodily zase děti do keramické dílny. Každý týden zájemci navštěvovali tzv. Sportík - pohybové hry ve velké tělocvičně. Než náš syn odešel do ZŠ, měl štěstí a společně s dalšími rodinami a dětmi a dvěma paními učitelkami jsme s CK jeli na týden na školku v přírodě do Chorvatska. Děti měly dopoledne program (Cesta za velrybou s pruhovaným tričkem), který pedagožky perfektně připravily, rodiče mohli odpočívat, slunit se sami a odpoledne strávili s dětmi. Byla to opravdu krásná dovolená, děti měly kamarády, program i rodiče. (Jen bohužel služby cestovní kanceláře nás hodně zklamaly, ale nadšení dětí a práce učitelek převážily i tento nedostatek, za který vedení školky nemohlo...).
Tato školka podle mne v sobě slučuje systém a řád (který děti potřebují) a právě onu správnou dávku individuálního přístupu, který není chaosem a bezvládím. Kdo je z Brna, vřele doporučuji: MŠ Pod Špilberkem, Údolní 9 a, Brno,.
A manželé Hruškovi, asi bych neváhala a pohledala jinou školku (pokud možno s kladnými referncemi od nějakých známých, označení typu školky jako alternativní není zárukou kvality, kdežto osobní zkušenosti známých Vám poví asi víc).
Ať to vše dobře dopadne.
Spokojená maminka od spokojeného expředškoláka.
 Jorix 


Re: Kvalita předškolního zařízení 

(30.9.2002 10:06:31)
Plně souhlasím. Alternativní školka nemusí být ještě nutně lepší. Jen by mě ještě zajímalo (to je tak trochu otázka na manžele Hruškovy), jestli se v té školce "dánského typu" platí kromě onoho příspěvku na SRPŠ taky nějaké školné. Jestli ne, tak pak by to tu "nekvalitu" předškolního zařízení dle mého názoru možná tak trochu vysvětlovalo. 600 Kč za půl roku se mi zdá poměrně málo na to, aby se z toho daly platit nějaké smysluplné aktivity (snad tím nikoho neurazím nebo nepíchnu do vosího hnízda:-). Můj syn chodí do školky, kde platíme školné 300,- Kč za měsíc a musím uznat, že jsme naprosto spokojení a výhrady nemáme snad vůbec k ničemu. Není to alternativní školka - příchody a odchody mají své doporučené hodiny (s tím, že se mohou pochopitelně např. telefonicky domluvit), děti po obědě spí... Individuální přístup učitelek a spoustu činností, které pro děti připravují musím rozhodně pochválit. Kreslení, divadélko, poznávací vycházky do přírody (syn se mi nedávno chlubil, že už pozná, která houba se papá a která ne:-) a to jsou mu tři roky!), výstavky obrázků apod., pohybové hry, pro děti od 4-5 let výše angličtina, plánuje se školka v přírodě... Když jsme školku vybírali, velice se mi zamlouval přístup paní ředitelky - není to osoba, která by jen seděla v kanceláři a všechny komandovala, ale sama učí logopedickou třídu, takže má přehled i o běžných problémech, které děti i rodiče mohou potkat - není "odtržená od reality". Možná to může být i tak trochu můj tip, jak školku vybírat - přístup vedení je velmi důležitý, protože je dost pravděpodobné, že stejný přístup budou sdílet i zaměstnanci.
Hruškovým přeji, aby, pokud se rozhodnou dát syna do jiné školky, dobře vybrali a aby se malému ve školce líbilo.
J.
 Blanka, syn 


Re: Kvalita předškolního zařízení - bylo to skvělé!!! 

(30.9.2002 12:40:55)
Mám velmi podobnou zkušenost.Dojížděli jsme 4 roky se synem do školky cca 1/2 hod.MHD,protože v místě bydliště byly školky údajně přeplněné a chtěli nám více než 3-letého syna,který vypadal na 4,5 dát do místních jeslí,což jsem odmítla.Ve školce byl téměř od první chvíle rád.Paní učitelky se jim maximálně věnovaly,ale pokud děti nechtěly,nikdo je k ničemu nenutil.Paní ředitelka (matka 3 dětí) sama vyučovala jednu třídu.Syn byl 3x na školce v přírodě v Pošumaví - perfektně připravené,děti spokojené,nic neztratily,nikomu se nic nestalo.3x do roka třídní schůzka,divadélko 1-2x do měsíce ve školce,představení pro rodiče 2x do roka,koužky angličtiny,flétny,zpívání...,oslava Dne dětí,táborák,karneval,spaní starších dětí ve školce přes noc...Perfektní příprava dětí na školu-syn se naučil sám číst,aniž ho někdo přesvědčoval, dodnes nemá ve škole sebemenší problémy.Pokud jsme pro něj přišli před půl pátou odpoledne,dostali jsme od něj "vynadáno",že jdeme brzo,že si ještě nepohrál.Syn odchod ze školky doslova odstonal,poslední den prozvracel a bolela ho hlava,i když není žádá cíťa.Do školy chodí docela rád - když to musí být,ale na školku pořád vzpomíná i po 2 letech ve škole,kterou má za rohem.
Já osobně bych být Vámi hned vyměnila školku i za cenu dojíždění.Lepší strávit nějakou dobu na cestě do a ze školky než se takhle trápit s paní ředitelkou a učitelkami a nechat trápit dítě v zařízení,kde o něj evidentně nestojí a které by se snad mělo i zavřít,protože by se snad ani nemělo jmenovat MATEŘSKÁ,když se vůbec mateřsky nechová.Je to jasný nezájem o věc.
Přeji pevné nervy při rozhodování a veselé a šťastné děti
 Monika, 2 děti 
  • 

Podobná zkušenost 

(30.9.2002 10:05:07)
Zažívali jsme podobnou situaci se synem. Do školky začal chodit v necelých 3 letech se svou starší sestrou a moc se mu tam líbilo. I když s ním jistě bylo více práce, než se staršími dětmi, tak ho paní učitelky zapojovaly do všech činností, her, brali na všechny akce. Bohužel další rok nastoupila dcera do školy a vzhledem k tomu, že do školky jsme dojížděli, tak jsme se rozhodli přemístit syna do místní MŠ. A tu začali problémy téměř stejného rázu, jak jste popisovala. Stále se vybíralo na hračky, ale děti si s nimi nesměly hrát (prý aby dlouho vydržely), nikam se nechodilo (ani na zahradu, protože to je starost navíc). Na třídní schůzce, na kterou jsme se vypravili já i manžel, jsme 1/2 h poslouchali o nebezpečí drog. Manžel to nevydržel a přerušil monolog paní učitelky (obrouvský černý puntík!) a zeptal se, že by se rád dozvěděl jejich plány s dětmi, jestli nechystají besídku, divadlo, maškarní ples, ... Bylo nám řečeno, že jsou to moc malé děti. Od této chvíle jsem slyšela, jak máme divoké a nezvladatelné dítě. Do školky jsem donesla haldy omalovánek, pastelky, vystřihovánky, ale nic z toho děti za celý rok neviděly. Jako poslední možnost před přemístěním syna do jiné školky v průběhu roku jsme viděli v přemístění do třídy, kde chodila jeho o rok starší sestřenice. Naštěstí tento krok pomohl. Mladé paní učitelky ještě práce bavila, takže občas něco podnikly a syn se opět těšil na kamarády ve školce. (Úrovně školky, kde chodili předtím však zdaleka nedosáhly).
K SRPŠ si myslím, že nebude moc velký protihráč Vaší paní ředitelce. Rodiče se bojí, že pokud projeví názor, který se nelíbí vedení školky, toto se odrazí na přístupu k jejich dítěti. A často mají pravdu. Navíc ne každý má možnost dítě někam vozit, ať už z hlediska časového, finančního, či jiného.
Takže se spíš připravte na to, že budete bojovat sami. A nejspíš syna nakonec přemístíte do jiné školky. Jedině, co na tyto "super školky" pomůže je, že rodiče nebudou chtít mít své děti v takových zařízeních. Když jim totiž klesne počet dětí, tak musí Změnit svůj přístup nebo školku zavřít (tudíž přijdou o práci).
Finanční hospodaření (pokud Vám jej paní ř. nepředloží nebo bude "divné") můžete nechat zkontrolovat i prostřednictvím zřizovatele.
 Jana, dva synové 
  • 

Podporovat kvalitu..... 

(30.9.2002 10:13:03)
Také bych doporučila změnu školky. Malé děti se šikaně neumí bránit, a proto si myslím, že byste si dítě zbytečně poškodili. Já vozím kluka do školky patnáct kilometrů. V Praze to zabere teď po povodních přes čtyřicet minut. Nejbližší školka od našeho domu, podle mě, neni kvalitní. Připadá mi to jen takové odkladiště, na dobu když rodiče jsou v práci(budují socialismus). Já sama jsem takovou školku zažila za bolševika. Svoje děti od toho chci uchránit. Můj syn chodí do soukromé školky.
 Michal 
  • 

Prijde na zarizeni 

(30.9.2002 10:35:29)
Ahoj Jitko, to, o cem pises, je opravdu smutne a drsne. Bud dansky typ nebo jeho realizatori tezce selhali. Neznamena to vsak branit se vsemu mimoradnemu. Spise je ale vhodne byt v tom hodne opatrny, protoze na mimoradnosti jsou zalozeny vsechny reklamni kampane, protoze ta lidi pritahuje. O to smutnejsi je, ze je to mnohdy zalozeno na nejakem podvodu. Chtel jsem Ti jen rici, ze jsem rovnez ucitelem v jedne mimoradne skolce - soukrome zarizeni s individualni peci ... a takoveto veci si neumim predstavit. (V prubehu tydne mame program velmi pestry - od bezne hudebky, vytvarky, cviceni, ... pres vareni, prirodovedny krouzek, fletnicku, anglictinu, logopedii, predskolni vychovu k pocitacum. Vylet ci exkurzi mame kazdy patek dopoledne (jiz jsme navstivili mnoho mist - sklarny, hvezdarnu, autoservis, dopravni podnik, noviny, postu, ...) (Nemam potrebu ted delat na nas reklamu), ale chci spise rici, ze deti i rodice jsou u nas moc spokojene a my, ucitele, rovnez. SRPS nemame - s rodici si povidame individualne
 Michal 
  • 

Prijde na zarizeni 

(30.9.2002 10:39:33)
Ahoj Jitko, to, o cem pises, je opravdu smutne a drsne. Bud dansky typ nebo jeho realizatori tezce selhali. Neznamena to vsak branit se vsemu mimoradnemu. Spise je ale vhodne byt v tom hodne opatrny, protoze na mimoradnosti jsou zalozeny vsechny reklamni kampane, protoze ta lidi pritahuje. O to smutnejsi je, ze je to mnohdy zalozeno na nejakem podvodu. Chtel jsem Ti jen rici, ze jsem rovnez ucitelem v jedne mimoradne skolce - soukrome zarizeni s individualni peci ... a takoveto veci si neumim predstavit. (V prubehu tydne mame program velmi pestry - od bezne hudebky, vytvarky, cviceni, ... pres vareni, prirodovedny krouzek, fletnicku, anglictinu, logopedii, predskolni vychovu k pocitacum. Vylet ci exkurzi mame kazdy patek dopoledne (jiz jsme navstivili mnoho mist - sklarny, hvezdarnu, autoservis, dopravni podnik, noviny, postu, ...)
(Nemam potrebu ted delat na nas reklamu), ale chci spise rici, ze deti i rodice jsou u nas moc spokojene a my, ucitele, rovnez. SRPS nemame - s rodici si povidame individualne - napr. pri predavani decka, zejmena v situaci, kdy projevi nejaky zajem a zeptaji se... Moc bych Ti pral podobne zarizeni pro Tveho kluka - je mi ho trochu lito, co musel zazit, ale pokud se podari najit pro nej dobrou skolku, tak na tyto veci, doufejme, brzy zapomene.
 Alexa, 2 kluci 
  • 

Obyčejná školka 

(30.9.2002 10:42:14)
Myslím, že skutečnost, zda je školka (škola) dobrá je spíše, než v typu zařízení, v lidech - učitelkách, které v ní učí a pracují s dětmi. Můj syn chodí do "normální" školky a rozhodně si nemůžeme stěžovat. Neplatíme žádné příspěvky SRPŠ, jen stravné a provozní poplatek 150,- Kč. Různé akce se platí zvlášť a nepřesáhnou 30,- Kč. Do školky za dětmi chodí pravidelně divadlo, mají mikulášské a vánoční besídky, karneval, jezdí na školy v přírodě (nepovinné). Učitelky s dětmi pracují - obrázky a jinou výtvarnou činnost mají pravidelně vystavenou. V pěkném počasí chodí ven - na zahradu, do blízkého parku, v zimě chodí děti sáňkovat a bobovat na blízký kopeček. Před prázdninami přibyli ve školní zahradě pěkné dřevěné prolézačky - můstek, mašinka, auta... Chci tím, říci, že nejen alternativní typy školek mohou být opravdu dobré, a že v tom typu to opravdu není.
 Zuzana 
  • 

Re: Obyčejná školka 

(30.9.2002 12:46:54)
To co napsala Alexa můžu okamžitě podepsat. Vše je jen a jen o lidech a šmahem zavrhnout tzv. obyčejné školky mi přijde dost nespravedlivé. Ani vysoké školné v soukromých školkách nezaručí kvalitu školky. Já mám jen ty nejlepší zkušenosti s obyčejnou školkou - v zimě pobyt na horách s lyžováním, v létě školka v přírodě, pokud to počasí jen trochu dovolovalo, tak pobyt venku (na zahradě nebo vycházka), spousta akcí - divadla, naškarní či různé besídky, nespočet kroužků - angličtina, flétna, keramika apod. Lepší než propagační materiály je asi popovídat si s maminkami dětí, které už do dané školky chodí.
 Andulka 
  • 

Můj názor 

(30.9.2002 11:51:38)
Příběh smutný, ale ne neobvyklý. Někteří pedagogové si ještě neuvědomují skutečnost, že dětí ubývá a jejich zařízení také časem nemusí existovat. A proto, neustupujte. I za cenu dojíždění do jiné školky. Proč? Protože Vaše dítě nebudou mít uvedené "učitelky" rády, i když si to nikdy nepřiznají. Z článku není patrné, kdo je zřizovatelem uvedené školky. Nebojte se a stěžujte si. I v případě, že je to soukromé zařízení. Obraťte se na Českou školní inspekci a na zřizovatele.
Moje osobní skušenost se školkou je výborná. Syn - dnes již prvňáček, neměl ani tři, když začal chodit do soukromé školky. Bydlíme v okresním městě ca 40.000 obyvatel. Školka byla báječná - školné 900,00 Kč na měsíc + strava. Nelituji roky dojíždění autem. Vždy jsem našeho chlapečka našla ve školce spokojeného, někdy jsem čekala i půl hodiny, než se mu chtělo odejít. Také jako jiné děti občas zlobil, vyskytli se i nedorozumění, ale ředitelka řešila každou situaci velmi kulantně, a nikdy se o žádném dítěti nevyjadřovala jenom v negativním směru. Vždy vystihla, jak na tom právě ta malá dětská dušička je. Nemyslete ale, že deti z této školky jsou rozmazlené a neposlušné. Musí dodržovat určité pravidla a po celou dobu docházky se personál snaží tuto skutečnost dětem vštěpovat. Co se týká akcí, bylo jich každý rok tolik ( i o víkendu), že jsme je ani nestíhali všechny absolvovat. Dvakrát do roka školka v přírodě, před Vánocemi Noc s andílkem Stříbrovláskem - děti spí ve školce přes noc, na konci školního roku rozloučení s budoucími školáky - bohatý odpolední program až do večerních hodin i s rodiči, který končí spaním dětí ve stanu na zahradě a pod. A proto nevzdávejte se a vyberte svým dětem školku, která se Vám bude líbit - pokud je to ve Vašem okolí možné. Víte jak je to důležité pro klid v zaměstnání, když víte, že Vaše sluníčka jsou v pohodě? Přeji Vám hodně štěstí Andulka
 Sosan 
  • 

600 na půl roku je moc? A kolik to tedy stojí? 

(30.9.2002 13:30:46)
Uvažujeme o tom, že dáme naší 3.letou dceru do nějakého zařízení jako školka, aby přišla víc mezi děti svého věku a naučila se prosadit v kolektivu, což jistě ocení při nástupu do školy. Určité obavy máme z toho, že školky jsou doslova epicentra všech dětských i méně dětských nemocí a tak je pravděpodobné, že naše zatím dost zdravá dcerka bude pak pořád nemocná a nemocemi bude zásobovat celou naší rodinu všetně půlročního bratříčka. Zvažujeme tedy možnost místo školky navštěvovat dětské centrum, t.j. instituci, kde si děti pohromadě hrají podobně jako ve školce, ale maminka je tam s nimi, ne nutně přímo u nich, ale účastní se nějakých aktivit - např. cvičení - pro maminky, které se v témže místě konají. Samozřejmě toto vyžaduje jednak čas maminky (je doma s mladším dítětem, takže by to nemusel být až takový problém), ale stojí to i dost peněz. Rozdíl proti školce je v tom, že tam nemocné děti nechodí, protože když mají rodiče doma, tak zůstávají doma v posteli. Pracující rodiče "odkládají" i nemocné děti do školky a proto ta koncentrace nemocnosti. Ale právě proto by mě zajímalo, kolik se vlastně platí za dítě ve školce? Zdali provoz tohoto zařízení hradí plně rodiče, nebo to platí stát podobně jako např. základní školu. Na co tedy vlastně máme nárok a čeho se dobrovolně budeme vzdávat, když tam dítě nedáme?
 Dana , Lucka ( 3 r.) 
  • 

Re: 600 na půl roku je moc? A kolik to tedy stojí? 

(1.10.2002 2:28:35)
Naše školka stojí 200 Kč měsíčně, pokud chodí dítě po O. nebo 300 Kč, pokud tam spí. Za obědy platíme 26 Kč na den. Pokud je nějaká akce (divadélko, kouzelník) platí se asi 20 Kč. Žádný fond SRPŠ se nekoná.
Co se mateřských center týče, je to různé, většinou se cena pohybuje mezi 25 Kč - 40 Kč za den. Také bývají různé permanentky, např. zaplatíte 9 návštěv dopředu a 10. máte zdarma apod.
Zdraví Dana
 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Re: Re: 600 na půl roku je moc? A kolik to tedy stojí? 

(1.10.2002 6:45:20)
U nás je školné taky 200,- Kč za polodenní a 300,- za celodenní docházku. Stravné si přesně nepamatuju, protože se každou chvíli mění, ale je to zhruba 25,- Kč za den.
Při školce funguje Klub rodičů, členský příspěvek byl vloni 600,- Kč/rok. Podotýkám, že klub opravdu funguje - byl zakládán proto, abychom jako občanské sdružení mohli získat od města příspěvek na obnovu zahrady (klobouk dolů před tou maminkou, která to dokázala vypapírovat). Účetní zpráva visící před koncem školního roku na nástěnce, aby se s ní mohli seznámi opravdu všichni rodiče, je samozřejmostí. Většina z těch 600,- Kč jde přímo zpátky k dětem v podobě divadýlek (nejméně jedno měsíčně), výletů, dárků k Vánocům a Velikonocům, masopustních koláčů atp. Jen asi 7% z té částky šlo jinam - třeba na kytky pro paní učitelky ke dni učitelů.

Pro Sosnu - pochopitelně školkám nestačí na provoz to 300,- korunové školné. Mám dojem, že fungují na podobném systému jako školy a že jejich zřizovatelem je obec (městká část). Narozdíl od školy ovšem na přijetí do školky není právní nárok, tedy dítě nemusí přijmout ani školka, kam podle bydliště "spadá".
Nevím, odkud jste, ale v Praze na různých místech fungují všelijaké kluby pro děti, jejichž maminky jsou na mateřské dovolené. Jejich náplň se školce občas dost podobá, děti tam chodí zpravidla jednou za týden na dopoledne a ceny jsou pochopitelně nedotované. Syn do podobné školičky chodil od 2,5 roku a stála asi 140,- Kč za jeden den. Je pravda, že tyhle školičky jsou většinou zaměřené na menší děti, jako příprava na "velkou" školku. V YMCE fungovalo i něco pro větší děti, jmenovalo se to tuším Sovička, tam chodily děti tak pětileté, ale jestli funguje i letos, nemám tušení.
 Radka U 
  • 

Re: 600 na půl roku je moc? A kolik to tedy stojí? 

(1.10.2002 7:14:31)
Pokud jde o státní MŠ, určuje výši školného městský (obecní) úřad, ke kterému toto zařízení přináleží.Např. v našem cca 20tis. městě je to 150,-/měs., a to bez ohledu na to, zda dítě chodí celý měsíc, či zda je týden či dva nemocné.Neplatí se pouze v případě, že dítě odhlásíte na celý měsíc (prázdniny a pod.).Stravné bude záviset na tom, zda dítě chodí po obědě a nemá odpol.svačinu, nebo ve školce spí.Už to tu někdo psal (u nás cca 350,-/měs.).Pokud dítě není přítomno (nemocné a pod.), stravné se vrací.Akce jako divadlo, kino,exkurze,plavec.výcvik, výlety a pod. se u nás platí zvlášť.Dobrovolně rodiče dávají 100,-/pololetí na hračky (ty děti mají pak pod školkovým vánočním stromkem a k MDD a zůstávají v MŠ).Pokud je akce větší -výlet a pod., je potom v šatně vyvěšeno vyúčtování.
I když jsou také rodiče, kteří, jak píšete, dávají nemocné děti do MŠ(a bohužel to nejsou jen ti pracující), není to jen tím, že je tam vyšší koncentrace nemocí.Je to prostě kolektiv a bez nemoci zase není imunita.Stejně jednou dítě do kolektivu musí a je pravda, že ne každé je příchodem do MŠ nemocné.Náš syn chodí do kolektivu od 1,5 roku (jesle, MŠ) a ve svých 5,5 letech ještě neměl antibiotika.Byla sem tam rýma či neštovice.
Záleží, samozřejmě, na každé MŠ a hlavně lidech v nich, ale zase na druhou stranu je to zařízení pro děti a hlídané hygienou.Do mateřských center také mohou přijít dospěláci s rýmou, zase je to v lidech.
Ještě poznámku - ZŠ je povinná, proto se tam neplatí školné, tedy v té státní.
Přeji šťastnou ruku při výběru!
 Květinka 


Re: Šikana ve školce 

(30.9.2002 15:54:56)
Paní Hrušková, Vaše přání individuálního přístupu pro Vašeho synka je hezké a máte na něj právo, ovšem asi ho žádáte po špatné školce. Ono je teda lehké radit, že? Proto moje věty berte s rezervou... Já osobně bych neměla nervy na to všechno dítěti vyhádávat, to nedělá dobrotu a dítě to cítí, že je napětí v ovzduší. Raději bych vybrala klidně vzdálenější i dražší nebo naopak obyčejnější školku s milými učitelkami, co mají opravdu rády děti, kam bych mohla dítě dávat s důvěrou. Možná lepší školka s pevným režimem a nikoli volným příchodem a odchodem, vždyť jedině tak se dá s dětmi naplánovat procházka, výlet, návštěva vedlejší školky nebo divadla. Když se čeká pořád na místě, zda ještě někdo nepřijde nebo už někdo neodejde, tak se plánovat moc nedá. S těmi penězi tomu nerozumím, jak jste to myslela, v soukromých školkách se přece normálně platí školné ve výši několik set měsíčně. A v každé školce se vybírá na stravné, tak jestli platíte za půlrok 600 korun, tak to je spíš málo než hodně. Ale vy jste asi stravné na mysli neměla, vy jste myslela výdaje za zábavu dětí, nebo ne? Něco taky stojí pastelky, barvy,papíry, na které děti malují, a tak, to je asi právo školky si něco vyúčtovat. Máte asi na tuhle školku moc velké nároky a s těmi učitelkami je to nějaké nekomunikativní a neklidné - možná by třeba ocenily, kdyby jste je spíše než kritizovala více chválila a ocenila, co bylo prima - pak by se snažily Vám dát více individuální vstřícnosti. Nebo opravdu není co pochválit? Tak to tedy šupem rychle do jiné školky. Z jalové krávy tele nevymámíte, že. Mějte se moc hezky, dobré rozhodnutí, a ať jsou Vaše děti šťastné.
 Mirka, 1 dítě 


Ústup????????? 

(30.9.2002 17:00:17)
Přechod dítěte do jiné školky bych viděla jako jedinou rozumnou věc, nikoliv jako nějaký "ústup" - dítě a jeho pohoda je přece mnohem důležitější, než pocit rodičů, že něco "vyhráli".
600,-Kč na SRPŠ bych moc nerozebírala - v textu se píše, že se konala nějaká odpoledne, kde maminky pily kávu - platily ji? Kolik jich bylo a kolik káv si daly? Kolik pastelek, papírů a stavebnic školka nakoupila mimo dotace? Jaké dárky děti dostávaly a kolik? Jinak metoda - jak píšete - dánská - mi připadá hodně podivná...pokud děti opravdu chodí nahodile, není možný nejen program, ale upřímně - u vás rozhodují vaše dvě ratolesti, co budete dělat a kdy např. půjdete na nákup? Asi ne - děti se doma odmalička podřizují v rozumné míře rodibě, a tak by to mělo být i ve školce...v naší školce paní učitelka potichu četla "nespavcům" pohádky - ti leželi blíže ní a poslouchali, zatímco zbytek dětí spal - ale bez vyjímky musely být na lehátkách.
 Dušan 
  • 

Chyba je v lidech 

(30.9.2002 18:39:30)
Myslím si, že problémem není určitý typ výchovné a vzdělávací metody, nýbrž lidé kteří to předstírají na jedné straně a přístup rodičů na druhé. Smutné je, že jenom hrstka rodičů má natolik pevné sebevědomí a úpřimnou starost o vývoj svých dětí; jinak by takových rádoby učtelek ve školkách moc nebylo. Nevím jaký je ten dánský typ, ale zásadní věci jako je přehled účetnictví, konstruktivní diskuse a slušné chování by měli být tím nejzákladnějším. Náš pětiletý syn chodil nejdřív do školky v Německu a teď je tady v Holandsku od čtyř let ve škole. Všude však platí, že s ředitelem (kou) je možné otevřít jakékoliv téma a učitelky (učtelé) jsou otevření. A typů škol je tady opravdu hodně.
 Květinka 


Re: Chyba je v lidech 

(30.9.2002 19:10:07)
Ano, výběr školy a školky mi připadá jak výběr porodnice. Když si přečtu komentář k leckteré porodnici, tak to vypadá, jako by ta porodnice byla oázou pochopení a svobody rozhodování, a prakticky to přitom vypadá tak, že filozofie porodu je velmi neměnná a direktivní a oslňující údaje v komentáři jsou jen kulisa.
 Helena, dva kluci 
  • 

Co je na te skolce danskeho? 

(1.10.2002 7:57:14)
Mili rodicove predskolaku, do takoveto skolky / kde mely ucitelky rozum a nenutily deti spat, a kam rodice kdykoliv mohli na navstevu /jsme chodili tesne po revoluci ,a nikdo tomu nerikal danska skolka. A pani reditelka se tim nijak nevytahovala, bylo to normalni lidske jednani s malymi detmi. Seberte syna a radeji dojizdejte,pro vas to mozna bude slozitejsi,ale synovi se ulevi, ne? Ucitelky, ktere si mindraky leci na petiletym klukovi,jsou nebezpecne svemu okoli a bylo by skoda, kdyby to odskakalo vase dite ..ze zkusenosti vim, ze vyborna reditelka nemusi mit vzdy vyborne ucitele. Bohuzel s temi penezi, co muze ucitelkam nabidnout,nemuze delat zazraky. Ale SPATNA reditelka ma temer vzdy i spatne ucitele.Ti dobri odejdou . Hodne stesti.Helena
 D.H.  
  • 

Šikana ve školce 

(2.10.2002 8:18:30)
Můj syn chodí již od 2,5 let do "normální" školky (nechodí do Dánské školky).S manželem jsme měli vždy jistotu, že synovi se dostane maximální pozornosti a péče.Školka také organizuje každou chvíli návštěvu kina,divadla,maškarní přehlídky apod.Chci tím poukázat pouze na to, že kdybych já byla v situaci maminky, která psala článek "Šikana ve školce", ani vteřinu bych neváhala své dítě přeložit do jiného předškolního zařízení.Není přece možné, aby se padagog choval takto k bezbranným dětem.
 manželé Hruškovi 
  • 

Šikana ve školce - doplnění informací 

(3.10.2002 22:50:34)
ŠIKANA VE ŠKOLCE – část druhá

Děkuji všem zúčastněným za jejich názory a pokusím se doplnit další údaje – tam kde vznikly nejasnosti.

Dánskou školku jsme si nevybrali kvůli tomu, že nabízí „ extrabuřty “, ale proto, že je nejblíž a je na našem sídlišti jediná. Je to školka státní. Do blízké základní školy ( rovněž jediné ) odcházejí děti z naší školky a ještě z jedné, jejíž kvalita je také nevalná. Proto děti, se kterými teď syn chodí, budou později i jeho spolužáci na základní škole. To mi připadá jako pozitivní věc. Chodí sem i jeho nejlepší kamarádka, se kterou kamarádí v podstatě od narození. Její rodiče jsou naši dobří přátelé a hodlají se ve věci také angažovat. Do školky by měly později chodit i mladší děti z obou rodin.

Obávám se , že při přemístění syna do jiné školky budu mít velké potíže s docházkou do zaměstnání. Pracuji na místě, kde jsem pracovala už před mateřskou - nyní na malinký úvazek, ale od příštího podzimu jsem chtěla alespoň na poloviční.Bohužel je nutné být v práci do 7:30 hod., případně do 8:00 hod. – jinak tam nebudu moc platná. Do práce dojíždím 50 minut – když jezdí metro. Pokud bych vozila děti do školky a později dokonce jedno dítě do školky a druhé do školy – nedá se to zvládnout. Problémy bych ovšem měla i ve školce stávající. Otvírá totiž v 7:00 hod.. Snažila jsem se navrhnout změnu na 6:30 hod., ale paní ředitelka není ochotná udělat anketu mezi rodiči, zda by měli zájem. ( Pokud by se přihlásilo málo rodičů – pochopím to ).

Přesto s přemístěním počítám.Už se mi podařilo získat místo ve školce relativně nepříliš vzdálené (na doporučení mojí příbuzné ). Je to čtyři stanice autobusem a kus pěšky – druhým směrem, než je moje cesta do práce.

Uvažuji dokonce i o možnosti zůstat doma i po skončení mateřské, ale naše finanční situace by byla asi velmi neradostná.

V jedné reakci se objevilo, že školku příliš kritizuji. Ano, ale jen zde na internetu a v dopisech pro úřady. Ve školce se jen ptám, ale na moje otázky se mi nedostává odpovědí.

Něco k financování. Školné na měsíc 200 Kč dopoledne, 300 Kč celý den při libovolném počtu dní v týdnu. Stravné 22 Kč na den ( platit jen do oběda nelze ). SRPŠ 600 Kč na půl roku – tzv. na zábavu dětí.

V souvislosti s naší školkou mě napadá jedna velmi důležitá poznámka, která zde ještě nepadla. Ve školce jsou tři třídy. Dvě obyčejné, jedna nadstandartní s příspěvkem do Klubu rodičů 1000 Kč měsíčně. Můj syn sem loni několik dní chodil, když byla většina dětí na školce v přírodě.
Třída je vybavena počítači, hudebními nástroji, krásným nábytkem, Týden co týden se zde koná jedna nebo dvě akce. Od začátku září botanická zahrada, knihovna, jízdy na koních, výlet do divadélka, kouzelník ve školce, nyní bude další divadélko ve školce. Bohatý program, že ?
Se třídou spolupracuje mnoho odborných pedagogů ( jóga, počítače, angličtina, flétna, country tance, keramika, balanční míče ). U nás flétna a angličtina nevalné úrovně – pokud se vůbec konají. Zřídit keramiku není možné.
Na zahradě je pro děti z tohoto oddělení k dispozici mnoho kol a koloběžek.
Děti z této třídy skutečně jezdí na výměnné zájezdy do Dánska. Proto dánská školka.
Prostě rozdíly mezi obyčejným a nadstandartním jsou zde propastné.
Někdo namítne, proč neušetříme peníze a nepřesuneme dítě do této příkladné třídy. Odpověď je jednoduchá. Příčí se mi podporovat lumpy. Za peníze navíc funguje všechno, bez nich nic ?

Když syn do školky před dvěma lety nastoupil, byli jsme vcelku spokojeni. Měl milou paní učitelku, ve školce pracoval mladík na civilní službě, který miloval děti a uměl to s nimi. O SRPŠ jsme se příliš nezajímali, neměli jsme ještě zkušenosti, kolik akcí očekávat.
Dnes má mladík už po vojně a paní učitelka začátkem roku náhle těžce onemocněla. Od té doby to jde ve školce od deseti k pěti.
Máme ještě určitou naději, že se naše paní učitelka vrátí ( už je to s ní lepší ).
Hlavní příčinu našich potíží spatřuji v osobě paní ředitelky i nové paní učitelky, která jí jde na ruku.

Máte-li chuť , napište své další názory. Rádi si je přečteme. Pokud někdo z vás zná dobrou školku na Praze 4 nebo 10, prosím, doporučte. Až bude mít náš příběh nějaké rozuzlení, ozveme se .

Jitka


 sally 


Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(3.10.2002 23:26:20)
Takže ten, kdo vybere peníze, nakoupí dětem počítače, zaplatí odborné pedagogy, výlety a program je lump? Jen proto, že ostatní "na to nemají"???
Nevím, dát dítě do výběrového oddělení a pak zjistit, že z mých peněz se platí program a učitelé a počítače pro děti, jejichž rodiče na to nepřispěli, asi bych byla dost naštvaná. Protože to, co by dostali za to ti ostatní je to, oč "okradou" moje dítě a potažmo mou peněženku.
 Radka 
  • 

Re: Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 12:38:56)
Manželé Hruškovi, chápu, že přístup avší školky je podivný, pokud jde o chování k vám, nicméně proč jste použila slovo "lupm" v souvislosti s lépe vybavenou třídou? Kdo má peníze, je lump?
Náš starší syn chodí od úplně obyčejné školky, kde se platí SRPŠ 600 za rok plus velký výlet zvlášť a program za to mají podle mého přiměřeně bohatý (divadélka, kouzelníky, cvičení ve vlastní dobře vybavené tělocvičně, moc pěkná výtvarná a hudební výchova - není to tak časté, jako ve vámi zmiňované nadstandardní třídě, ale podle tak akorát pro předškoláky. Dále byl loni a letos zase má být velký karneval s oslavou na vlastní zahradě, kde rovněž přibývají pěkné dřevěné klouzačky apod.
Rozhodně ale nečekám, že se za 600 ročně od rodičů dají pořídit počítače, každotýdenní pžedstavení apod.
Dětem tam pravidelně před spaním čtou, ty starší rovněž nemusejí spát atd.
Lze si navíc vybrat za kvalitní palcení kroužky - my jsme se rozhodli pro Aj s počítačem (1600 korun za rok) a výtvarku (1600 za rok) a od druhého pololetí plavání, jinak ještě připadala v úvahu flétna, cvičení navíc, tanečky pro holky. Jsme proto lumpové?
 Radka 
  • 

Re: Re: Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 12:46:03)
Omluvám se za fůru překlepů, nějak jsem spěchala a pořádně si to po sobě nepřečtela.
samozřejmě, žetammělo být, že si můžeme vybrat placené a kvalitní kroužky.
Jinak, poplatek 300 měsíčně za celodenní docházku plus jídlo za 22 je cena v Praze normální a podle mě je to cena poměrně nízká, já tedy dítěti za 25 (to platíme my) oběd a dvě svačiny většinou nepořídím :).
Ve vaší školce asi je problém v komunikaci a možná i ve schopnostech učitelů, jinak ale poplatek SRPŠ ve výši 600 korun rovněž nepovažuji za přemrštěný.
 Radka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 13:00:01)
To jsem ještě do třetice já.
Hájila jsme tu naš obyčejnou" školku, ale taková nestandardní/nadstandardní zařízení, jaké popisuje Michal, jsou mi moc sympatická.
Náš se po pravdě řečeno chodí již do druhé školky, tou první volbou byla školka Montessori, kam jsme dojížděli skoro půl hodiny MHD - našim nestandardním dítětem (chytré, bystré, divoké, vzpurné) se tam ale odmítli zabývat a přilípli mi nálepku "nezralý", takže když se tam začal počůrávat a oni ho pomlouvali u ostatních rodičů, aby ti si stěžovali na narušování výuky a atmosféra byla napjatá, školku jsme změnili, to že je to relativně blízko (dvě stanice MHD) je docela prima, ačkoli se teď budeme stěhovat a bude to stanic pět.
V Praze je jistě více zařízení, podobných tomu jaké zmínil Michal, ale jsou příliš daleko a jezdit s předškolákem a batoletem den co den přes celou Prahu my přijde neúnosně únavné.
Manželé Hruškovi, zmínili jste i fakt, že váš syn po škocle bude chodit do blízké školy - pochopila jsem to správně, že ani o ní nemáte valné mínění? Tak proč nezvolíte jinou?
 Inka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 13:13:55)
Netvrdím, že dítě má navštěvovat nejbližší školku jestli je fakt špatná, dvě, tři stanice jsou přijatelné, ale Lído, asi si neumíš představit jak to v současné době vypadá ráno a odpoledne v pražské MHD. A malé dítě má u obličeje s prominutím samé zadky. Vzdělávat dítě od tří let mi připadá přehnané, děti si mají hrát a být spokojené, syn do školky chodil rád a být doma nechtěl. Se ZŠ je to složitější, tu jsme taky vybírali pečlivě, ale přesto mi připadá dobré hledat aspoň ve stejném obvodu jako je bydliště.
 Míša, Junior *97, Beruška*2006 


Re: Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 22:35:18)
Ahojky Sally,
vystihlas to, skoro totéž jsem napsala taky, jen se z nějakých nepochopitelných důvodů zobrazil v rubrice "školka" místo tady :-(( Znám osobně rodinu, která posílala do téhle dánské školky obě děti (do té třídy se školným 1300,- Kč/měsíc) a byli všichni nadšení. Tam paní učitelky opravdu pro děti vymýšlejí úžasný program a bohužel se to zadarmo pořídit nedá.

Mimochodem - máme teď těsně po třídních schůzkách: příspěvek do "klubu rodičů" je letos zase 600,- Kč, ovšem spousta rodičů dá dobrovolně o stovku, dvě víc, protože ty peníze opravdu půjdou zpátky k dětem. Jedno divadelní představení, které přijde za dětmi do školky, stojí v průměru 1650,- Kč a budou mít každý měsíc něco. K tomu dárky k Mikuláši (za 30,- Kč), větší k Vánocům (120,- Kč), Masopust, Velikonoční nadílka, MDD, dárky na rozloučenou pro děti, co jdou do školy, táborák... Sotva těch šest stovek bude stačit. Navíc divadýlka fakt školka ze svého normálního rozpočtu platit NESMÍ, takže nezaplatit to klub rodičů, žádná kultura se konat nebude.
 Šárka 
  • 

Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 9:40:03)
Milí manželé Hruškovi,
ne že by bez peněz nic nešlo, ale bez peněz rozhodně nenakoupíš koloběžky, počítače, věci na keramiku, bez peněz nepořídíš učitele jazyka ani výlet do Dánska. Proč by tohle měl mít Váš syn a děti těch ostatních, kteří na to nejste ochotni přispět? A lump je kdo? Rodiče těch dětí, kteří třeba těžce to vyšší školné ušetří, aby svému dítěti něco dopřáli? Nebo vedení školky, že takovou nadstardantní třídu založilo? Nebo ty malé děti, co do "lepší" třídy chodí, a nezačnou stávkovat za sociální spravedlnost?
Pseudosociální spravedlnosti, která se mění v tvrdou nespravedlnost a postih těch, kteří mají schopnosti, je v tomhle státě, myslím, víc než zdrávo. Já osobně dám vždy přednost platit přímo za to, co chci, než platit horentní daně na "bezplatné" přidělování nekvalitních služeb a zboží.
Můj syn také chodil do soukromé školy se školným 1000 Kč. Stálo mne to hodně počítání s platem vyskoškolského učitele 9800 hrubého v té době. Ale stálo nám to za to, a jako lump se proto rozhodně necítím.
 Inka 
  • 

Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 10:57:05)
V Praze 10 mohu doporučit školku v Nedvězské ulici (osobní zkušennost moje i syna) a dále školku Vladivostocká, ta je sportovní (chodí plavat, bruslit více než jinde), pokud je dítě aktivní, užije si tam. Na Praze 4 chodila dcera kamarádky do školky, kde byly mezi zdravé děti integrovány děti s očními vadami a byla spokojená (méně dětí ve třídě, větší péče), ale nevím přesný název, někde v okolí Pankráce.
 Lida a 2holky 


Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 11:01:07)
Nechapu, proc by se mel znovu zavdet socialismus? Chces nadstandard, zaplat! Nemas na nadstandard - tak vyuzij toho, co muzes mit za zakladni cenu ale nestezuj si!!

Jenom pro zajimavost, tady v UK kde ziji, jsou take 2 druhy ruznych skolek. Statni - kde je poplatek mirny, nebo pro socialni pripady zadny (od 4 let). Pak soukrome - ktere jsou hodne drahe(prumerne tak £800-£1000 na mesic), nektere dobre, nektere spatne. Samozrejme kvalita statnich skolek je daleko, daleko nizsi nez tech soukromych, ale nikoho tady ani nenapadne se rozcilovat. Tak to proste je. Mas na to, tak pokud chces, tak plat, nemas - no tak vuyzij alespon toho mala co je dostupne.
To same je tady se zakladnima a strednima skolama - kvalita statnich neni az tak moc dobra (az na vyjimky, ale ty jsou potom vyberove, a kdyz nemas super-genia, tak se tam nedostane). Zato soukrome skoly maji daleko vyssi kvalitu - ale take hodne moc stoji. Skolne na rok je zhruba £8000-£10000 a vice. Muze se to zdat nespravidlive (me se take prici myslenka toho, ze pokud nezaplatis tak tve dite nedostane "kvalitni" vzdelani), ale zase na druhou stranu lide tady chapou, ze bez penez to proste nejde. Ale zase na druhou stranu mnoho deti si tady potom vice vazi vzdelani - vi, ze je to investice, ktera se jim bohate vrati, takze nevahaji si na "skolne" vzit pujcky.
 Nikola 
  • 

Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 11:27:44)
Zcela souhlasím se Sally. Milá paní Hrušková, mám pocit, že asi nevíte, co chcete. Za něco navíc se pochopitelně platit musí a jestli si myslíte, že počítače ve školkách jsou běžným standardem, tak se skutečně velice mýlíte. Navíc příspěvek na školné, stravné a na chod školky se asi platí v takovéto výši všude a jestli máte pocit, že není využíván dobře přendejte si dítko jinam. Obávám se, že nejste jediná maminka, která chodí do práce a musí stíhat dát dítě do školky. Sama jezdím do práce přes celou Prahu, což mi nyní zabírá skoro 2 hodiny, ale člověk si vše musí zařídit tak, aby to vyhovovalo hlavně dítěti. Pokud bych zjistila, že je to na jeho úkor, vůbec bych neváhala se zaměstnání vzdát i za cenu finančních ztrát.
 Inka 
  • 

Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 11:46:54)
Opravdu si někdo myslíte, že je pro dítě lepší vláčet ho dvě hodiny denně po Praze MHD, kvůli lepší školce? Malé děti, aspoň ty co znám, dají vždy přednost tomu si „jenom“ hrát, před organizovanou zábavou typu divadýlko a kouzelník. A platit za školku 10000 za rok mi připadá přehnané. Syn taky teď dojíždí na jazykovku, ale předškoláci a malí školáci, by asi moc daleko dojíždět neměli.
 Lida a 2holky 


Re: Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 12:55:19)
Mila Inko,

ja si opravdu myslim, ze je lepsi vlacet dite 2 hod, MHD za lespi skolkou, nez navstevovat nejblizsi a spatnou.

Dnesni svet jde hodne kupredu a napriklad tady v UK, se jiz nehovori o skolce jako takove (o hrani apd.), tady se to jiz nazyva a bere, jako skola a jako temer samozrejma soucast vzdelavani. Deti se proste jiz vzdelavaji drive, nez to bylo drive (samozrejme jde o jinou formu, nez sedet v lavicich). O takove skolce, o ktere hovoris ty -"deti si jen hraji" - to ja nazyvam odkladistem deti - neni to diteti k nicemu dobre - v tomto pripade by pro dite bylo daleko lepsi byti doma s matkou (alespon nepochyta zadne nemoci; nezdegeneruje a psychycky mu snad take nikdo neublizi). A 10000Kc - klidne investuji pokud vim, ze moje dite bude vzdelanejsi a lepe vychovane nez ty ostatni.
 Radka 
  • 

Re: Re: Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 13:05:50)
Lido, nesouhlasila bych s tebou v tom, že dvě hodiny v MHD nejsou takovým zlem. Ty dvě hodiny jsou asi nadsázka a ani já bych nedala dítě do nejbližší špatné školky (blíže, než tu naši máme hned tři), ale věř mi, vláčet děti MHD je velmi únavné pro ně i pro rodiče. Obzvláště teď v Praze, ale to je snad jen dočasný problém.
Dávat deset tisíc měsíčně za školku? Naše rodina na tom není, co se týče příjmů, bídně, ale deset tisíc měsíčně na školku prostě nemám. Nebo bych asi měla, kdybych ušetřila na kdečem a nekoupili bychom si byt atd. Nehledě na to, že děti máme dvě.
Není mi ale líto peněz za kroužky navíc, kino, divadlo, kupujeme spoustu knížek, které pořád čteme, cd rom, jezdíme na výlety atd., to považuji taky za investici do vzdělávání.
 Lida a 2holky 


Re: Re: Re: Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 13:12:28)
Radko,
samozrejme, ze 2 hod MHD neni zrovna to nejlesi - ale to prispevek, na ktery jsem odpovidala nerikal -(resp., nezminoval se o tom, jestli nejaka "lepsi" skolka je blize, nez 2 h MHD).

10 000 Kc za skolku - kazdy samozrejme muze zaplatit jenom na to, co ma, a kam nasadi sve priority (ja bych moc rada dala sve deti do skolky v Londyne, ktera je "udajne" nejlepsi, ale zaplatila bych £25000 rocne za kazdou a to si samozrejme nemohu dovolit, ale neodsuzuji a ani nezavidim rodicum, kteri mohou)

A to stemi krouzky, to s tebou souhlasim - to neodporuje tomu, ze i male dite muze byt vzdelavano a krouzky jsou jedna z dobrych forem.
 Radka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 13:19:55)
Tak to jo, v Praze je dost školek a vždycky se dá najít minimálně alespoň přijatelná i pro toho, kdo do ní nechce vrazit ani o korunu více, než povinné poplatky. A není třeba kvuli tomu jezdit MHD pres celou Prahu. Ale to vis, sousedky taky davaji deti do tech nejblizsich a ze se v jedne divaji porad na TV? A v druhe nemaji zadnou vytvarku ci hudebku a jen volne hrani, coz podle me u predskolaku je uz marneni casu? To jim je jedno, hlavne ze je to blizko. Ony stejne voli i zakladni skolu, na kterou pak sice nadavaji, kudy chodi, ale ze by ji zmenily? Moc komplikovane pry.
Pritom jedna z nich, ktera ma dve deti, je doma s tim mladsim, protoze do skolky stejne nemuze kvůli imunite a starsi dite chodi do skoly za rohem, ktera ma povest bidnou a taky bidna je. Pritom o stanici dal je skola podstatne lepsi, kterou sice ja taky nechci, protoze nase priorita je jina (neznamkovani od prvno tridy, individualni prstup atd.), ale pro ni by byla vyhovujici, jenze ji vadi, ze by to odtamtud mela pesky 15 minut, kdezto tady jen pet. To je pak tezke.
 Lida a 2holky 


Re: Re: Re: Re: Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 13:32:21)
Radko,
vidis, ze se nakonec shodneme. To co popisujes, jsem mela na mysli.

Kazdy rodic by mel samozrejme shanet tu nejlepsi "vzdelavaci" instituci ktera je mu samozrejme dostupna (jak casem tak penezi apd.). Kdyz jsem chuda, tak musim pravdepodobne investovat na jine strane (a to je casem), kdyz jsem bohata, ivestuji penezma.

Bohuzel, jak vsak popisujes, je spousta matek, kterym je to jedno - s tim pak ale nikdo z nas nic neudela, a jedine, co muzeme, je litovani deti, ze kterych by mohlo za jinych okolnosti i neco vyrust.


A ke vzdelavani deti: Deti se "vzdelavaji" jiz od prvnich dnu narozeni a po cely zivot!!!
 Inka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 13:32:34)
Radko, máš pravdu. Jen jsem chtěla naznačit, že nic se nemá přehánět. Ve školce, kam chodil syn měli plavání, flétnu, angličtinu a vlastní saunu, ale nejvíc času trávili na zahradě na písku, v každém počasí kromě inverze. Taky se to všem rodičům nelíbilo, ale dětem jo a dodnes syn není skoro vůbec nemocný, ve 4.třídě měl jediný ze třídy 0 zameškaných hodin. Do ZŠ dojíždí 3 stanice metrem, ale dost často ho vozím autem, protože aktovka má 6 kilo a když ještě veze tašku s věcmi na trénink a baťůžek na skauta, tak by to fyzicky nezvládl
 Radka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 13:36:16)
V té naší školce taky chodí hodně ven, dopo, i každé odpo a náš syn taky nebývá nemocný. Určitě to má smysl. Moje kamarádka je nešťastná z toho že její syn v jiné školce je pořád zavřený uvnitř, i když je nádherně a děti se vyspí, jsou ve školce - učitelky řekly, že uhllídat je na zahradě (kterou maj pěknou) je těžší a že by to v malém počtu nezvládly. U nás jsou i odpoledne vždycky dvě.
 Evelyn1968,2děti 


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(4.10.2002 23:27:58)
Ahoj,
my jsme si taky prožili dojíždění do školky přes celé město, syn chodil od tří do šesti let. Byla to jediná soukromá MŠ v našem městě, připláceli jsme něco navíc kromě obvyklých poplatků, ale dětem se vše bohatě vrátilo. Kromě toho, že inzerovanou výuku angličtiny začali s dětmi až v pěti letech, jsme se školkou byli my, ale hlavně náš kluk maximálně spokojení. Za tu dobu absolvoval hodně akcí, divadlo, kino, výlety, sportovní hry, posezení pro rodiče, besídky, školu v přírodě....už si všechno ani nepamatuju. Ale nejlepší vizitkou školky a důvodem proč absolvovat ranní honičku, kdy jsem musela být v 7hod v práci a školka začínala od 6.30 a odpoledne jezdit domů narvaným školním autobusem s puberťáky, byla synova spokojenost a to, že každý den prosil, ať ho vyzvedneme co nejdéle, aby si pohrál. Paní učitelky byly hodné a ve školce panovala příjemná domácká atmosféra.Při dobrém počasí trávili spoustu času na zahradě nebo v blízkém lesoparku.
No a škola? Po počátečním špatném výběru v místě bydliště - už zase dojíždí a je nadšený. Myslím, že spokojenost dětí stojí za trochu nepohodlí a pokud budou Vaše děti spokojené, neberte to jako prohru nebo ústup. O to přece nejde.
E.
 Jiří 
  • 

Re: Re: Šikana ve školce - doplnění informací 

(29.8.2004 16:33:23)
Souhlasím s Vámi.
Můžu vědět vaše jméno a kde sídlíte?
S pozdravem a úctou

Mudr.Jiří Matějka
 manželé Hruškovi 
  • 

Re: Šikana ve školce - omluva za slovo "LUMP" 

(6.10.2002 22:48:58)
Omlouvám se za pohoršení, které jsem vzbudila mezi rodiči platícími nadstandartní příspěvek. Neměla jsem na mysli tyto rodiče, ale něco jiného.
Jak je možné, že pod jednou paní ředitelkou jedna třída funguje výborně a druhé dvě jsou tak ubohé ? Copak paní ředitelka tyto druhé dvě třídy neřídí ? Nikomu nezávidím nadstandartní vybavení nebo zájezdy do Dánska, ale za obyčejné peníze (600 Kč/ půl roku + školné a stravné je možná o něco víc, než je obyčejné) chci, aby školka fungovala alespoň tak dobře jako jiné obyčejné školky. Z příspěvků mnoha rodičů vidím, o co všechno v naší obyčejné školce přicházíme. Za více než dva roky nebyl můj syn ani jedinkrát v divadélku (o slabé činnosti školky jsem psala již v předchozích příspěvcích). Kam tedy peníze ze SRPŠ jdou ? Žádost nahlédnout do hospodaření se SRPŠ považovala paní ředitelka téměř za impertinentní. Návrhy rodičů (nejen moje) na různé akce se zásadně nepřijímají. Je možné uskutečnit jen to, co vymyslí paní ředitelka. Vše ostatní je špatné. Jsem ochotná platit klidně i o něco více, ale musím být přesvědčená, že jsou peníze skutečně kvalitně investovány a vrátí se dětem v podobě různých aktivit.
Ještě něco k místní základní škole. Nemám na ní zatím žádný názor (ani kladný ani záporný). Měla jsem na mysli opět něco jiného. Když všechny děti z našeho sídliště chodí do jedné školky, budou se všichni při nástupu do první třídy znát. Jenom naše dítě tam bude " cizí ".To mi připadá nevýhodné a je to jedna z věcí, které nás drží v naší současné školce.
Na celé věci mě nejvíc trápí naprostá bezmoc (mě - jako rodiče) cokoliv ve školce změnit k lepšímu.
Ještě jednou prosím, pokud má někdo z Vás dobrý tip na školku na Praze 4 nebo 10, dejte mi prosím vědět, která to je. Zatím využíváme služeb dětského kulturního domu KLUBKA na Jížním Městě (www.volny.cz/kdklubka) , který nabízí krásné a kvalitní programy pro malé děti. Nefunguje ale jako školka.
Díky Jitka
 Jitka, dvě děti 
  • 

Re: Re: Šikana ve školce - omluva za slovo "LUMP" 

(10.10.2002 13:40:51)
Ahoj,
ještě se vrátím ke školkám. Psaly jste o zkušenostech pražských školek, já přidám o brněnské.
Obě děti chodily (teď už jen dcera, syn je ve škole) do školky na Rybnickou. Platíme 240,- měsíčně+jídlo a 500,- ročně klub rodičů.
Děti jezdí často do divadla, nebo herci jezdí za nimi, máme vánoční besídky, koncerty dětí, co hrají na flétny, rozloučení s předškoláky na zahradě....
Školka je spíše rodinný dům ve velké zahradě s bazénem.
Jsou tam jen dvě třídy. Učitelky včetně p. ředitelky jsou strašně milé a vstřícné.Chodím do práce a jednu dobu jsem vyzvedávání stíhala tak tak, ale nikdy mi ani slovem nenaznačily, že jim to vadí.
Sami mě informují, jak se děti měly, p. ředitelka se dceři věnuje s logopedií.
Všem přeji takovou školku a brněnským vřele doporučuji!!
Jitka.
 Lida, 3 kluci a holka 
  • 

Re: Re: Šikana ve školce - omluva za slovo "LUMP" 

(3.1.2003 13:51:34)
My mame skvele zkusenosti se skolkou v Krejpskeho ulici na Jiznim Meste. Vyborne ucitelky, bohata nabidka krouzku, nejmene jednou do mesice divadlo (ve skolce ci mimo)atd.
 dagmar 
  • 

Re: Re: Šikana ve školce - omluva za slovo "LUMP" 

(8.10.2004 13:31:52)
Zdravím Vás,držím palce ať vše vyřešíte.
Nechápu proč neřeknete o jakou MŠ se konkrétně jedná.
D.
 Marie, dvě děti 
  • 

Děláte dobře! 

(4.10.2002 11:01:22)
Kéž by takových rodičů bylo víc.
Je to nejen Vaše právo, ale hlavně povinnost, starat se o to, jak dítě tráví svůj čas ve školce. My jsme měli (už před lety) velmi podobnou zkušenost, nelíbilo se mi, že děti sedí přes den u videa apod. Narazila jsem ale na tvrdý odpor, protože většině rodičů to bylo (asi) jedno. Nezmohla jsem nic, ale školku jsme změnili, a byla to změna k lepšímu, dceři se tam líbilo a dětem se učitelky velmi věnovaly. Ještě dnes (po 5 letech) potkáváme "naše paní učitelky", které se o dceru pořád zajímají. Držím Vám palce a nedejte se!
 manželé Hruškovi 
  • 

Omluva za slovo "LUMP" 

(6.10.2002 22:43:44)
Omlouvám se za pohoršení, které jsem vzbudila mezi rodiči platícími nadstandartní příspěvek. Neměla jsem na mysli tyto rodiče, ale něco jiného.
Jak je možné, že pod jednou paní ředitelkou jedna třída funguje výborně a druhé dvě jsou tak ubohé ? Copak paní ředitelka tyto druhé dvě třídy neřídí ? Nikomu nezávidím nadstandartní vybavení nebo zájezdy do Dánska, ale za obyčejné peníze (600 Kč/ půl roku + školné a stravné je možná o něco víc, než je obyčejné) chci, aby školka fungovala alespoň tak dobře jako jiné obyčejné školky. Z příspěvků mnoha rodičů vidím, o co všechno v naší obyčejné školce přicházíme. Za více než dva roky nebyl můj syn ani jedinkrát v divadélku (o slabé činnosti školky jsem psala již v předchozích příspěvcích). Kam tedy peníze ze SRPŠ jdou ? Žádost nahlédnout do hospodaření se SRPŠ považovala paní ředitelka téměř za impertinentní. Návrhy rodičů (nejen moje) na různé akce se zásadně nepřijímají. Je možné uskutečnit jen to, co vymyslí paní ředitelka. Vše ostatní je špatné. Jsem ochotná platit klidně i o něco více, ale musím být přesvědčená, že jsou peníze skutečně kvalitně investovány a vrátí se dětem v podobě různých aktivit.
Ještě něco k místní základní škole. Nemám na ní zatím žádný názor (ani kladný ani záporný). Měla jsem na mysli opět něco jiného. Když všechny děti z našeho sídliště chodí do jedné školky, budou se všichni při nástupu do první třídy znát. Jenom naše dítě tam bude " cizí ".To mi připadá nevýhodné a je to jedna z věcí, které nás drží v naší současné školce.
Na celé věci mě nejvíc trápí naprostá bezmoc (mě - jako rodiče) cokoliv ve školce změnit k lepšímu.
Ještě jednou prosím, pokud má někdo z Vás dobrý tip na školku na Praze 4 nebo 10, dejte mi prosím vědět, která to je. Zatím využíváme služeb dětského kulturního domu KLUBKA na Jížním Městě (www.volny.cz/kdklubka) , který nabízí krásné a kvalitní programy pro malé děti. Nefunguje ale jako školka.
Díky Jitka
 manželé Hruškovi 
  • 

Omluva za slovo "LUMP" 

(6.10.2002 22:46:13)
Omlouvám se za pohoršení, které jsem vzbudila mezi rodiči platícími nadstandartní příspěvek. Neměla jsem na mysli tyto rodiče, ale něco jiného.
Jak je možné, že pod jednou paní ředitelkou jedna třída funguje výborně a druhé dvě jsou tak ubohé ? Copak paní ředitelka tyto druhé dvě třídy neřídí ? Nikomu nezávidím nadstandartní vybavení nebo zájezdy do Dánska, ale za obyčejné peníze (600 Kč/ půl roku + školné a stravné je možná o něco víc, než je obyčejné) chci, aby školka fungovala alespoň tak dobře jako jiné obyčejné školky. Z příspěvků mnoha rodičů vidím, o co všechno v naší obyčejné školce přicházíme. Za více než dva roky nebyl můj syn ani jedinkrát v divadélku (o slabé činnosti školky jsem psala již v předchozích příspěvcích). Kam tedy peníze ze SRPŠ jdou ? Žádost nahlédnout do hospodaření se SRPŠ považovala paní ředitelka téměř za impertinentní. Návrhy rodičů (nejen moje) na různé akce se zásadně nepřijímají. Je možné uskutečnit jen to, co vymyslí paní ředitelka. Vše ostatní je špatné. Jsem ochotná platit klidně i o něco více, ale musím být přesvědčená, že jsou peníze skutečně kvalitně investovány a vrátí se dětem v podobě různých aktivit.
Ještě něco k místní základní škole. Nemám na ní zatím žádný názor (ani kladný ani záporný). Měla jsem na mysli opět něco jiného. Když všechny děti z našeho sídliště chodí do jedné školky, budou se všichni při nástupu do první třídy znát. Jenom naše dítě tam bude " cizí ".To mi připadá nevýhodné a je to jedna z věcí, které nás drží v naší současné školce.
Na celé věci mě nejvíc trápí naprostá bezmoc (mě - jako rodiče) cokoliv ve školce změnit k lepšímu.
Ještě jednou prosím, pokud má někdo z Vás dobrý tip na školku na Praze 4 nebo 10, dejte mi prosím vědět, která to je. Zatím využíváme služeb dětského kulturního domu KLUBKA na Jížním Městě (www.volny.cz/kdklubka) , který nabízí krásné a kvalitní programy pro malé děti. Nefunguje ale jako školka.
Díky Jitka
 Alice, 35 
  • 

Všem, které mají nadprůměrně nadané děti!!! Co je pro ně dobré? 

(16.10.2002 8:50:26)
Zdravím všechny maminky, které mají doma nadprůměrně nadané děti.
Je to radost, ale pochopitelně i starost. Čtu tady stížnosti, že je málo škol, které by se těmto nadaným dětem nějak specificky věnovaly. T
ak trochu se pokusím podívat se na ten problém odjinud.
Nadprůměrně nadané děti mohou vykazovat tzv. neharmonický rozvoj v různých schopnostech (tzn. tyto děti v něčem opravdu vynikají nad průměr - třeba v rozumových schopnostech, které umožňují čtení, počítání a třeba i vědomosti z různých oblastí, ale někde jsou buď průměrné - tím myslím odpovídající biologickému věku, ale někdy i "zpožděné" - třeba v sociální či emoční oblasti). Obavy o to, zda se děti budou mezi "méně nadanými" dětmi ve škole nudit a zda by nepotřepovaly něco "extra", se mi zdají trochu kontraproduktivní...
Zdá se mi, že brzké vytahování nadaných dětí z přirozeného kolektivu vede k jakémusi "elitářství". A reálný svět není jen společenství géniů, ale je třeba vycházet i s průměrnými, ba podpeůměrnými a chápat jejich lidskou hodnotu. Kde se to ty děti mají naučit, když je budeme vbrzku separovat?
 Nikola 
  • 

Re: Všem, které mají nadprůměrně nadané děti!!! 

(16.10.2002 9:11:15)
Milá Alice,
tady přece vůbec nejde o vytváření elit. Skutečně si myslíš, že posláním nadaných dětí je to, aby je ty průměrné či podprůměrné mohly dohánět či se od nich učit ? Svět skutečně není světem géniů, ale potřebuje je a tímto přístupem našeho školství světu vychováme pouze šedivý zástup průměru. Pro děti s různými poruchami učení už jsou speciální třídy a přístupy, to je v pořádku, ale sotva se nadhodí problém nadaných dětí, je hned oheň na střeše - proboha jen žádný zvláštní přístup a hlavně vydělování s kolektivu. Ony tyto děti aniž si to možná uvědomuješ, jsou skutečně také svým způsobem postižené.
 Míša, syn 5, 5 roku 
  • 

Re: Všem, které mají nadprůměrně nadané děti!!! 

(16.10.2002 10:10:45)
Ahoj Alice,
já jsem pořád jen ještě neslyšela nikoho z těch, kdo elitářství považují za argument třeba pro snížení počtů gymnázií, vysvětlit, v čem jsou elity tak strašně špatné.
Mě přijde, že každá společnost by si naopak měla elity pěstovat, protože právě ony jí posouvají dál, dopředu. Proč neumožnit nadaným dětem, aby se vzdělávaly způsobem odpovídajícím jejich talentu, když by z nich tak mohli vyrůst špičkový odborníci (namísto šedivého průměru, do kterého sesekává všechny děti české školství), z kterých bychom měli užitek my všichni?
Nemyslím, že je dobré děti selektovat a úplně izolovat podle inteligence, jenže dokud se nebudou snažit školy přiměřeně rozvíjet schopnosti jednoho každého žáka (v ideálním případě tak, že děti budou chodit na jednotlivé předměty podle své individuální úrovně a ne podle věku), tak nezbyde rodičům nic jiného než hledat školu, která chytré děti přinejmenším toleruje a nebere jim chuť se učit. I za tu cenu, že tam budou tak trochu stranou a odtržené od reality.
 Lida a 2holky 


Re: Re: Všem, které mají nadprůměrně nadané děti!!! 

(16.10.2002 10:25:10)
Miso,

naprosto s tebou souhlasim. Myslim, ze proti tvemu argumentu neexistuje zadny protiargument - a skoda, ze nase vlada takto neuvazuje.
 Radka 
  • 

Re: Re: Všem, které mají nadprůměrně nadané děti!!! 

(16.10.2002 14:41:36)
Tedy, Alice, já si nemyslím, že by náš syn byl až zase tak geniální, číst se teprve začíná učit a to už mu bude v zimě pět, počítat se naučil už sám docela slušně :) . A on je navíc takové to svéhlavé divoké obtížně zvladatelné dítě, pro nějž není žádná hranice dost jasná atd.
Nicméně, pravda je, že je jak nám i spycholožka sdělila, když jsme byli pro radu, dítě nadprůměrně inteligentní, s nímž si pohovoří plynule zhruba jako s dítětem osmiletým, sociálně zdatné, se zájmy a úvahami ne zrovna typickými pro dítě jeho věku atd.
A mě tedy ani nenapadne, abych hodala do první školy za roh jen pro to, aby se od něj méně vyspělé děti učily, promiň, ale vysvětli mi, proč by to mělo odnést zrovna moje dítě?
Pakliže je toto elitářství, tak jsem asi elitář.
 Bára 
  • 

MŠ Dánského typu 

(28.10.2002 21:27:55)
Musím se taktéž přidat ke špatným zkušenostem s tímto typem školky. Můj největší šok byl, když jsem jednoho dne přišla do školky a můj syn - tehdy 3-letý spal uprostřed herny na zemi (prý, aby ho nezbudili) a děti si kolem něho hráli...! Syn měl teplotu a doma jsem zjistila, že se začíná osypávat- neštovice.(Ve školce nás ani neinformovali, že nějaké dítě tuto nemoc má).
Změnili jsme školku. V době nemoci jsem se dozvěděla tolik zajímavostí ze školky, že jsem už nechtěla na nic čekat. Nikomu bych to nedoporučila. 3- leté dítě dostalo vynadáno za to,že odešlo v bačkorách na procházku - bylo pod nulou a k dispozici měly být vždy 3 učitelky.Bylo toho víc a už se mi na to nechce ani vzpomínat. Dnes chodí syn do normální školky. Mají tam prý horší hračky, ale také nějaký režim, pořád něco vyrábějí a učí se básničky, písničky, divadélko 2-3 krát v měsíci.
 Šárka, 2 děti 11 a 4 
  • 

Bohužel 

(14.8.2004 20:20:34)
Bohužel mám také nepříjemné zkušenosti s mateřskou školkou. Syn nastoupil do mateřské školky zhruba 2 měsíce před svými třetími narozeninami. Šel do stejné školky, kterou navštěvovala i dcera. Ve školce bylo vše v pořádku. Našel si kamarády i kamarádky. Pomalu se učil větší samostatnosti. Před nástupem do školky měl problémy s oblékáním, jídlem, byl nepříliš ochoten se cokoliv učit a dělat. Ve školce mě paní učitelky řekly, že to není problém, že to s ním zvládnou. A opravdu to velice dobře fungovalo. Začal zpívat, recitovat, sám se oblékal i obouval, maloval hezké obrázky,... V této školce neměl žádné problémy s chováním. Bohužel jsme se přestěhovali a tak jsem syna přihlásila do školky jiné abychom nemuseli dojíždět. Nová školka je hned vedle mého pracoviště. V této školce začali problémy hned od počátku. Odpoledne si mi paní učitelky stěžovaly, že se syn pere, nechce se dělit o hračky, nechce se oblékat, jíst, spát. Zpočátku jsme to s manželem přikládali změně prostředí. Bohužel ani časem se moc nezlepšilo. V této školce paní učitelky nechodí s dětmi na vycházky z 90% jinam než na zahradu u školky. Přičemž děti pobíhají po zahradě a paní učitelky sedí pijí kávu v letních měsících se opalují. Vím o čem mluvím. Z oken našeho úřadu je tam velmi dobře vidět. Do minulé školky chodil syn zhruba 4 měsíce a naučil se toho spoustu. Do této školky chodil 11 měsíců a neumí vůbec nic nového a co uměl to zapoměl. Opět se nechce oblékat, jíst ani malovat. Stěžuje si na paní učitelky, že na ně neustále křičí. Jednou ho dokonce nevzali ven, prý proto, že se nechtěl oblékat! Připadá mi to také jako šikana. Poslední kapkou bylo, když si přinesl domů svou celoroční práci. Zhruba 7 listů papíru, z toho 4 omalovánky! Nedá se tomu říkat výkresy, protože to byli naprosté čmáranice. Ptala jsem se paní učitelky jestli je to jeho práce za celý rok! Bylo mi řečeno, že ano. Prý není dostatečně výtvarně nadaný!!! Tak nevím jestli si ze mě dělají legraci, ale posuďte sami. Když dítě dokáže namalovat bez cizí pomoci ve 3 letech medvěda, postavu, dům, ...! A ten výkres opravdu tak vypadá. Tak proč ve 4 letech toho není schopno? Nebude to spíš různým přístupem učitelek? No v každém případě od září nastupuje zpět do původní školky! Radši budeme dojíždět než ho nechat trápit a zakrnět. Ještě pro pořádek doplňuji, že většinu mých připomínek mají i ostatní maminky jejichž děti navštěvují tuto "problémovou" školku a s nimiž jsem to probírala. Děkuji za možnost vyjádření.
S pozdravem Šárka
 Lenka Nová, tři dospívající dcery 
  • 

šikana 

(24.8.2004 11:23:26)
Tyhlety babský kraviny nejsou šikana, šikana je, když vás do krve zmlátí na vojně!!!!
 Hanka a Kuba 4,Saša 3 
  • 

Re: šikana 

(26.9.2004 1:07:52)
Panebože!!!!! Doufám, že i když jste to napsala před dvěma lety, stále je ještě možnost, že si mou reakci přečtete, vy nebo někdo jiný! Zcela s Vámi souhlasím Je TO ŠIKANA !!!! ze strany ředitelky.Když jsem Váš článek četla, chce se mi nadávat sprostě a otevírá se mi kudla v kapse. Taky mám totiž takovou zkušenost s ředitelko školky. Když nad tím tak přemýšlím, asi ještě horší. Vůbec se mi na to zpětně nechce myslet, dokonce jsem tady o tom tenkrát i psala, nakonec se nás ta čůza zbavila. Zaonačila to přez komisi tak, že syn porušuje školní řád - ve třech letech! a tak byl ze školky nakonec vyloučen! No nejspíše jsme si zrovna nepadli do oka. Očekávám totiž od specializovaných pedagogických pracovníků, natož od ředitelů takovýchto zařízení fundovanost, odbornost, seroóznost - v tom byl asi problém.Byl to nejhorší rok mého a asi i synova života. Takové stresy a neustálé obviňování, sebe, syna, ředitelky, vnitřní přesvědčení a pak zase pochyby - dokonale rozumím co asi prožíváte! Ve zkratce Vás mohu ubezpečit, že v tom zoufalství jsmezakotvili zcela náhodou ve vesnické MŠ, zcela obyčejné, bez takového vnitřního vybyvení, krásných nových hraček a pravidelného vyučovacího programu, s poze dvěma - podotýkám staršími - tedy ve zralém věku - učitelkami, které měly pro méděti ihned jméno Marcela a Baruška. Upřesním, předtím si syn nevím proč asi nechtěl za celou tu téměř roční docházku pamatovat jméno svých dvou učitelek. Těžko se s ním bylo na něčem domluvit. Při otázkách která učitelka ho postavila do kouta, nebo která po něm křičela nebo která ho nevzala na zahradu, jsme se domlouvali jestli to byla ta černá nebo blondýna a ani tak jsem si nebyla jistá jeslti ví o kom mluvím. A najednou tu byla Marcela a Baruš. Neporovnatelý přístup. Takový domácký - totiž ve vesnici žijí rodiče, každý se tu s každým zná, rodiče dětí byly sami dětmi v této MŠ, takže je to úplně o něčem jiném. Takže - a teď to řeknu na plnou hubu - vy KRÁVY z velkých měst, které se oháníte specializovanou pedagogikou a speciálními programy, kdy Vám málem slibují 6e z Vašeho dítěte udělají génia, nebo že Vaše dítě docházkou do jejich specializovaných zařízení se specializovaným programem bude nějaký nadstandart nad všemi ostatními blbějšími dětmi - Jděte do PRDELE ! Protože pro samu specializaci a vytíženost s obstaráváním speciálních programů jste zapomněli, že pracujete s dětmi. Křehkou nádobou s neméně křehkou a citlivou dušičkou, která senzoruje každičkou nesrovnalost. Pro vaše možná manažerské schopnosti, jste přestali být vychovatelkami dětí. Svoboda dětství je jenom jedna a je kruté ji nechat brát takovýma ....! To co jsem zažila já ze strany ředitelky naši první M3 ( ve velkém městě v Ostravě) bylo opravdu zralé na trestní oznámení, ale co už - jsem ráda, že ten stres je za mnou a nehodlám se ničit dalším pokračováním této kauzy někde u soudu. Ikdyž bych jí to ze srdce přála. ale jsme teď na vesniciké MŠ zcela spokojeni, i když musíme denně dojíždět 20 km ráno a 20km odpoledne. JE TO MNOHEM LEPŠÍ !!! Všechno přejde, jenom to neprodlužujte!
 Hana (3 děti) 
  • 

Re: Re: šikana 

(9.11.2004 20:42:11)
Děkuji, jsem učitelka na vesnické ZŠ. Bojujeme s penězi, máme strach, že nás zruší, i když do naší vesnické školičky dojíždějí i děti z města. Jsou lidé, kteří si myslí : každá škola lepší než vesnická.
 Aleš Flossmann 
  • 

nešikanovat 

(12.11.2004 10:36:21)
prosím nešikanujte ji
 Lenka 


"Kvalitní pedagogové!" 

(7.6.2005 19:10:26)
Mám doma dnes již školní děti,ale zažila jsem si hrozná muka,když mi dcera přišla v 5-ti letech po řádném předání paní učitelce do třídy za 20 minut sama domů.Několikrát jsem o tom mluvila s paní učitelkou i paní ředitelkou,ale ony ani nepostřehly,že se dcera ze školy vytratila.
Když mladší dcera dovršila věku 3 let,nastoupila do stejné školky,nebot jinde nebylo volné místo a po týdnu se mi v poledne vrátila ze školky také sama domů.Na dotaz co tam děla,jak se dostala sama domů mi odpověděla,že školka je zamčená.
Nechápala jsem.Oblékla jsem se popadla dceru a 3-měsíční miminko a utíkala jsem do školky.Školka byla zamčená,tak jsem si dovolila zazvonit,ale paní učitelka na mne spustila,že snad nehoří!!!
Opět vůbec nevěděla,že jí chybí ve třídě dítě.Nakonec přiznala,že byla s dětmi na procházce a zapovídala s nějakou maminkou.
Nedovedu si představit,že by se dcera ztratila někde ve městě,když školka jezdila tramvají na různé akce do centra Brna.
U starší dcery mi bylo sděleno paní ředitelkou,že je divoká,a při sloučení 2 tříd paní učitelka všechny děti neuhlídá.
Samozřejmě paní ředitelka je dále paní ředitelkou,učitelky zůstaly učitelkami a vlastně se nic neděje.
Nebyla jsem jediná,kdo si ve školce stěžoval.
Přestěhovaly jsme se jinam a opět mám problémy dcera mi chodí ze školky každou chvilku v roztrhaných věcech a na dotazy proč paní učitelka nezakročí,když vidí,že se s někým pere mi bylo jen sděleno,že se pere se synem starosty a pokud si chci stěžovat,at to udělám,protože si stěžovalo již plno lidí a stejně se nic nezměnilo.
Nevím,kde a na koho se mám obrátit,protože se nejedná jen o moje děti,ale i o děti jiné a myslím si,že tyto zážitky v dětech ještě dlouho zůstanou.
Navíc v této školce se kontrolují paní učitelky navzájem a neexistuje,že by mezi sebe pustily jinou kontrolu.
 Michael T, dcera 5,5 roku - předškolák 
  • 

Zkušenosti se školkou 

(24.8.2005 7:08:34)
Musím přiznat, že nejsem příznivcem nejrůznějších experimentálních školek.
Naše dcera, jde v září do předškolní třídy v MŠ na obyčejném pražském sídlišti. Absolvovala i jesle, kde byly problémy. Veš kolce je moc spokojená, i ikdyž si prožila své - je totiž velmi dominantní a musela se naučit respektovat ostatní děti. V této obyčejné školce má kroužky taneční výchovy, keramiky, flétny, angličtiny, případně může chodit do plavání nebo na golf. Školka pořádá spoustu akcí (výlety, divadla, karnevaly, zahradní slavnosti...) Mnohých se jako rodiče zúčastňujeme. Paní učitelky jsou výborné (pravda s jednou problém byl, ale s ní se školka rozloučila).
Myslím si, že opravdu záleží na praktickém přístupu a vlastních zkušenostech.
Nám naši školku doporučila dětská lékařka - a jak uvádím, jsme velice spokojeni my i dcerka.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.