| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Povinné cyklistické přilby - ochrana, nebo alibi?

 Celkem 5 názorů.
 Stáňa(41)+Ondra(7,5) 
  • 

Cyklistické přilby 

(1.11.2001 13:05:33)
Asi jsem detailista, ale nedá mi neupozornit na to, že článek obsahuje věcné nepřesnosti:
- povinnost viditelného osvětlení a nošení přilby nevyplývá z jakési anonymní vyhlášky, ale ze zákona o provozu na pozemních komunikacích (zák. č. 361/2000 Sb.);
- v ČR mají povinnost používat přilbu cyklisté mladší 15ti let (nikoliv 18ti, jak je uvedeno v článku) – viz § 58 odst. 1 zmíněného zákona.
A jen na okraj – žádný právní předpis sám o sobě nic nevyřeší, pokud nebude ve společnosti vůle jej dodržovat (podpořená příslušnými sankcemi, které nám to nedodržování případně „osladí“).
A pokud jde o ty argumenty – mám jeden doma. Ondra (když mu bylo nějak kolem 4 let) se při jízdě na kole soustředil na něco jiného a v přehlédl (ve chvíli, kdy mu kolo jelo setrvačností s malinkého kopečku) schody u pošty. Díky přilbě to skončilo jen velkým leknutí (jeho i mým:-) a pár odřeninami; nebýt jí, bylo výsledkem minimálně pár stehů, ne-li něco horšího, protože Ondra o ty schody zabrzdil hlavou :-).
Podle mého prostě každý rozumný rodič dítěti nejen přilbu na kolo koupí, ale hlavně nedá pokoj tak dlouho, dokud se pro dítě nasazení přilby před jízdou nestane naprostou samozřejmostí. Odborné pomoci při výběru „té správné“ přilby stejně jako instruktáže o správném používání by se každému mělo dostat od prodejce. A pokud tyto informace prodejce nebude ochoten nebo schopen poskytnout, měl by jít člověk rychle někam jinam (jsou věci, které je lepší kupovat u odborníků, tj. ve specializovaných obchodech, zvlášť když tomu člověk sám úplně nerozumí).
 Eda 
  • 

Prilba 

(26.12.2004 20:21:18)
Prilba v Nemecku je nepivinna!
 Lenka Nová, jedna dospělá dcera 
  • 

helma jako alibi 

(22.3.2007 14:38:43)
Jezdám na kole od svých 5 let, kdy jsem se sama naučila jezdit na dědečkově pánském kole. Jezdila jsem pak ve svém rodném městečku na kole denně, v zimě, v létě, v dešti i s deštníkem, na zamrzlém rybníce, po poli, po loukách, v lese.
Ve městečku jezdili na kole všichni - od 5 do 80, na kole si vozili nákupy, seno, cement, hrábě, kosy, propanbutanové lahve a co vás napadne.
Nikdy jsem nezažila, že by si někdo ublížil jinak, než že si odřel kolemo nebo loket, říkávali jsme tomu silniční lišej. A nikdo nejezdil v helmě.
Chci říci, že než povinné nošení helmy, které považuji za alibismus, by bylo lépe vysvětlit dětem a jejich rodičům, že na dnešní frekventované silnici nemají co pohledávat a zasadit se o stavbu cyklostezek důsledně mimo silnice pro automobily. Pak nebudeme muset mít takové hloupé předpisy, jako ten o helmách. Protože levná a špatně nasazená helmy stejně nic nevyřesí.
 L+2 
  • 

Re: helma jako alibi 

(22.3.2007 18:46:28)
Mila Lenko,

to ta Vase vesnice mela stesti. To na nasi vesnici, kde se take jezdilo na kole, a lide vozili vsechno, vcetne cele rodiny na nosici. Tak na te nasi vsi za meho detstvi byly smrtici urazy dva. Jedno dite 10 let -zlamany vaz, jedna babicka, asi 80, zraneni hlavy.

takze ja si naopak myslim, ze helma je velmi dulezita jak pro deti tak pro dospele!
 Marta Silbernaglova 
  • 

Re: helma jako alibi 

(10.7.2012 21:50:13)
Souhlasim s Vami! To co ohrozuje deti mnohem vice je spise stav vozovek a prave myslenka, ze helma je samospasna a ochrani pri zbesile jizde:-(

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.