| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názory k článku Porod jako radost a zrození Ženy

 Celkem 33 názorů.
 Irena, jedna dcera 
  • 

Dotaz 

(16.3.2001 19:55:01)
Zajimalo by me za jakych okolnosti byste doporucili nebo pripustili porod lekarsky vedeny. Zda-li vubec.
A jak by mel vypadat prirozeny porod v pripade, ze poloha je koncem panevnim, plod je veliky a je jiz po predpokladanem terminu porodu.
Dekuji
Irena
 Simona, dcery 3 a 13 let 
  • 

Re: Ke článku: Porod jako radost a zrození Ženy 

(21.3.2001 8:35:54)
Vážná paní
Váš příspěvek mi připadá velice autoritatovní: já rodila takto a kdo jinak, nestojí za nic. Osobně si myslím, že dívka se musí nejprve stát psychicky ženou a pak by teprve měla počít dítě. Souhlasím s vámi, že přirozený porod je úžasný zážitek, ale proboha nechtějte ženám tvrdit, že pokud dítě porodí císařem, v epidurálu či ho "jen" adoptují, nejsou plnohodnotnými ženami. Ženou se stávají svým psychickým růstem a matkou svojí každodenní starostí, péčí a trpělivostí při péči o děti. A to ty děti vůbec porodit nemusí!!!
Znám několik "přirozených rodiček", které pro mne nesjou ženami a matkami (např. jednu dvacetiletou dívčinu, která už porodila 4 děti, tři z nich jí byly úředně odebrány pro zanedbávání a pokud se na ni dobře dívám, brzy se stane opět plnoprávnou ženou.............)
Současně si myslím, že zvláště ženám po porodu může takovýto autoritativní článek psychicky velice ublížit, jelikož jsou citlivé a vyčítají si mnohdy věci, za které samy nemohou. Zažila jsem to na sobě, kdy jsem 8 měsíců probrečela, že namohu kojit. Dcera přitom prospívala úžasně, v 9 měsících chodila a v roce mluvila, ale já měla neustále pocit, že jsem ji ošidila a že jako matka nestojím za nic........ Už jsem tu i na Rodince četla podobný vzkaz, kdy žena použila epidurál, a teď má z toho mindráky. A byla to reakce na váš mail!
 Irena, dcera 9 mesicu 
  • 

Re: Re: Ke článku: Porod jako radost a zrození Ženy 

(21.3.2001 10:12:45)
Jen bych chtela podporit reakci Simony, protoze tento clanek ve me vyvolal stejne pocity. Tamary pohled na zenu a materstvi je zjednodusen a zameren jen na porod, jakoby zena bez deti nebyla zenou.
Jsem rozhodne za, aby porod probihal prirozene a v hezkem prostredi, ale nikdy bych se nezrikala pritomnosti lekare a potrebneho vybaveni pro pripad, ze "neco" nebude jak ma byt. Radeji se zreknu sveho pohodli nez riskovat zivot nebo zdravi sveho ditete. Napriklad moje prababicka rodila doma a urcite prirozene, porodila 9 deti, ale jen 6 z nich prezilo. Tak si myslim, ze tudy cesta rozhodne nevede.

Taky jsem zaznamenala prispevky maminek, ktere se, diky tomuto clanku, zbytecne trapi, ze nejsou "pravymi zenami". Chtela bych jim vzkazat, ze si delaji zbytecne vrasky a misto techto vycitek at si radeji uzivaji kazde minuty se svym detatkem. Protoze kazda minuta je jedinecna.

Irena
 Marcela + Vanda 10 měs. 
  • 

Re: Re: Re: Ke článku: Porod jako radost a zrození Ženy 

(21.3.2001 13:50:38)
Teda rozhořívá se tady diskuze o přirozeném a medicínsky vedeném porodu.
Nechci rozebírat jaký postup je lepší, každý má právo volby ať už rodí doma, v nemocnici s epiduralem nebo bez...
Jen mám pocit, že nám utíká podstata věci: Porod podle mě není to nejhlavnější k čemu je podle mě nutné upírat zraky celého světa :) To nejhlavnější je to dané miminko. Pokud ho porodíte jinak, než jste si plánovaly (a mě to nakonec mrzelo dost dlouho také, i když to bylo neovlivnitelné), můžete mu svou péčí v následujících letech bohatě a milionkrát splatit to, co jste mu podle vašeho názoru při porodu neumožnily. Podle mě mu to pomůže mnohem víc, než porod to šera a klidu.
Vždyť podle zmíněného článku by jsme byli všichni neurotici. My jsme se rodili v porodnicích bez roamingu, často jsme ani nebyli kojení. Cítíte se být osobně touto skutečností nějak poškození?
Ano po porodu si asi každá z nás přemíláme co se stalo a co mohlo být lepší,psychiku máme také křehčí. Jsem pro to, aby si každý zajistil podmínky k porodu co nejlepší a jak mu budou vyhovovat, ale proboha ženou se nestanete porodem!
A co to vůbec přesně znamená být ženou s velkým Ž?
 Petra(28), Vojta 10měsíců 
  • 

Re: Re: Ke článku: Porod jako radost a zrození Ženy 

(22.3.2001 11:24:05)
Tamaro,
musím přiznat, Váš članek mě překvapil a musela jsem se nad ním zamyslet.
Rodila jsem před necelým rokem v Ostravě - Fifejdách. Volila jsem přirozený porod. Po 12 hodinách mi lékař nabídnul EA a já odmítla. Bolesti byly silné a já byla vyčerpaná. Nebýt manžela, který pomáhal jak se dalo, psychicky bych byla na dně. Pořád jsem si říkala: "Jseš statečná holka, zvládneš to sama." Po 15 hodinách jsem souhlasila s EA a lituji, že jsem lékaře neuposlechla hned. Ulevilo se mi a mohla jsem daleko lépe spolupracovat s asistentkou a porodníkem. Tím nechci říct, že pominuly bolesti, ale všechno jsem začala vnímat. A zvládli jsme to. Samozřejmě mi Vojtíška okmžitě přiložili na břicho a mohli jsme si tento okamžik s manželem vychutnat jak se nejlíp dalo.
Ale ani ve snu me nenapadlo, že teprve porod ze mě udělal ženu. A co ty, které mít děti nemůžou, nebo jejich zdravotní stav nedovolí přirozený porod, ty nejsou ženy? Jsou a možná dokonalejší než my všechny dohromady. Ony si mnohdy v životě prošly peklem, když jim utíká měsíc po měsíci a nic.
Já rodila s EA a nelituji toho. Nemějte mindrák z EA.

Všechny zdraví Petra

 Magda, 2 děti 
  • 

Reakce... 

(21.3.2001 16:17:14)
Paráda!
Tohle by se mělo ukazovat dospívajícím dětem, kterým je třeba vysvětlit, co to v praxi znamená demagogie.
 Martina, Andulka 15m 
  • 

Re: Reakce... 

(21.3.2001 22:08:49)
Takže odtud vítr s mindráky z epidurálů vane....

Konečně jsem se dnes k článku dostala. Jenže paní Tamara se bohužel zcela nešťastně strefila do sebevědomí nejen Hanky, ale i mnoha žen (či snad ještě dívek?), které si z důvodů porodních komplikací nemohly moc vybírat a porodily zcela uměle, císařským řezem. A možná i do těch méně šťastných, které zatím jen diskutují v rubrice Neplodnost...

Martina
 Kateřina (Markétka 3,5 roku) 
  • 

Re: Ke článku: Porod jako radost a zrození Ženy 

(22.3.2001 9:20:21)
Vážená paní Tamaro,
máte děti? Kdy se Vám narodily? Jestli jsou starší deseti let, pravděpodobně jste ležela týden po přirozeném porodu na šestinedělí a sestry Vám je nosily na kojení. Stali se z Vašich dětí deprivanti? Fetují, drží s partou, či s nějakou stranou? Způsobem, který popisuji, jsem se narodila i já, měla jsem šťastné dětství, rodiče mě milovali, žádné party jsem se nechytla, nikdy jsem nefetovala a negativní způsob vidění světa taky nemám... Kdybych byla tak progresivní, jak si to představujete Vy, já i moje holčička, bychom 7. září 1997 doma zemřely... To co popisujete, je extrémní přístup k přirozenému porodu. Optimum je někde uprostřed. A ještě něco: dost dlouho po porodu jsem měla komplex, že jsem svou holčičku vlastně neporodila, ale dostala, protože celou dobu jsem byla v narkóze. Ještě, že tehdy jsem Váš článek nečetla, protože to bych se asi psychicky zhroutila. Maminky, které jste rodily operačně nebo s epidurálem, vůbec to neberte vážně, protože maminkovství nestojí na porodu, ale na lásce a každodenní péči.
P.S. Každá prvorodička ví, že postarat se o novorozence, kojit, přebalovat se musí naučit, protože přirozené pudy jako člověk ztratila. To, myslím, také o něčem svědčí.
 Jana, dva synové ( 11,2,5 ) 
  • 

Re: Re: Ke článku: Porod jako radost a zrození Ženy 

(22.3.2001 12:54:20)
Vážená paní Kateřino,
zní to možná tvrdě, ale právě pod "moderním", lékařským dozorem ztratily ženy i děti možnost pudového chování během porodu a následně po porodu. Položme si otázky. Kdo začal tvrdit, že kojení neni třeba?
Kdo odebral matce dítě po porodu a namluvil jí, že je tou nejméně vhodnou osobou pro své právě narozené dítě? Kdo přinutil rodit ženy v nejméně vhodné poloze na zádech? Kdo začal přivazovat ženy během porodu do třmenů, když jste přivázaná, nemůžete instinktivně během porodu změnit polohu, která by vám i dítěti více vyhovovala, a pak kdo je fundamentalistický, že? Kdo začal ženy bezdůvodně holit, klystýrovat a rutině nastřihávat? Těch otázek je hodně. Lékaři se nám snaží namluvit, že to vše je v zájmu nás i dítěte.
My jsme to chtěly? Domnívám se, že my a naše matky jsme jen hloupě uvěřily a začaly jsme se chovat jako tupé stádo, včetně porodních asistentek.
Vím o čem mluvím, velmi mi vadilo, že během porodu za mě stále rozhodoval někdo jiný. Vše co jsem chtěla nebo cítila bylo zamítnuto. Po porodu jsem propadla těžké depresi a domnívám se, že nejsem jediná, které se to stalo.
Podívejte se do lékařských porodnických učebnic, tam je porod popsán, jako mechanický proces a s instinktivním chováním žen i dětí se vůbec nepočítá. Pro lékaře, zejména muže, je porod totiž jedna velká neznámá.
Já jsem bytostně přesvědčená, že lékaři pod "pláštíkem pavědy" odnaučili přinejmenším dvě generace žen rodit přirozeně své děti.
Mějte se hezky. Jana

 Kateřina (Markétka 3,5 roku) 
  • 

Re: Re: Re: Ke článku: Porod jako radost a zrození Ženy 

(22.3.2001 13:38:05)
Jano, abychom si rozuměly: já si nemyslím, že by dítě hned po porodu mělo být mamince odebráno, stejně jako si nemyslím, že lékař u porodu by měl být diktátorem. Pro Vaši informaci: kojila jsem dva roky a lahvičku se savičkou jsme použili asi dvakrát. Ten článek mě rozhořčil, protože podle mě vyzněl tak, že žena, která porodí jinak než přirozeně, vlastně není "Žena". Sama jsem byla při vědomí jen v první době porodní, takže ležní v nepřirozené poloze, holení, klizma ani autoritativní pokyny jsem nezažila. Na porod jsem se těšila, takže pak jsem tu narkózu dost těžce nesla. Když si představím, že to čte nějaká novopečená maminka a má komplexy z toho, že si nechala zavést epidurál nebo měla operační porod jako já, dovedu se velmi dobře vžít do jejích pocitů (vlastně jsem si to miminko "nevybolela", tak jaká jsem a budu máma?). Zbytečně si tím nabourává sebevědomí a psychiku, a přitom být dobrá máma znamená trochu víc než jen porodit, na tom se jistě shodneme. Článek paní Tamary nabádá maminky k tomu, aby rodily co nejpřirozeněji, bez epidurálu apod. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se to nehnalo do krajnosti. Taková přírodní maminka se může rozhodnout rodit doma, celé těhotenství je v pohodě (u mě bylo), porodní asistentka třeba dokonce u ní, ale může nastat komplikace, kdy jde o minuty (také můj případ) a potom pánbůh s ní i s tím malým. Taky jsem doslova napsala, že optimum je někde uprostřed. Nehledě na to, že porodnici si může každá maminka vybrat podle svého gusta a je předem iformovaná o náležitostech s porodem souvisejících. Jistě, dvě generace maminek rodi "nepřirozeně", ale v době, kdy se běžně rodilo doma, přežilo z deseti narozených dětí třeba pět. Zkrátka mám vlastní zkušenost s tím, že extrémní přirozenost může být někdy hazard, i s tím, že první dny a týdny po porodu jsou hodně těžké i bez mindráků. Přeji Vám hezký den Kateřina
 Eva, zatím bez miminka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Ke článku: Porod jako radost a zrození Ženy 

(22.3.2001 15:08:14)
Ahoj Kateřino,
nedá mi to a připojím se k Vám do diskuse.Já si myslím, že tak velký výběr porodnic, kde si maminka může vybírat podle svého gusta v Čechách moc neni. Mám dojem, že si mnoho žen představuje přirozený porod = porod doma. Já bych chtěla v budoucnu porodit přirozeně v nejbližší porodnici od místa, kde se nacházím. Toto by mi mělo být zajištěno vyškolením zdravotnického personálu. Bohužel, jak jsem se od kamarádky, která studuje na medicíně v Praze, dozvěděla, proškolování porodních asistentek a lékařů (přirozené porody) zatím vůbec neprobíhá. Studenti se stále učí to, co se učili před dvaceti lety. Musíme vidět také i zápory lékařského vedení porodu. Právě proto, že porody probíhají tak nepřirozeně, se zvyšuje počet porodů zakončených operativně, tedy císařskými řezy a nebo klešťovými porody. Já se domnívám, že mnozí zastánci přirozeného porodu toto ví nebo tuší.
Eva
 Kateřina, dcera 3,5 roku 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Ke článku: Porod jako radost a zrození Ženy 

(23.3.2001 9:05:43)
Ahoj Evo, psala jsem, vycházejíc ze svých zkušeností a několikrát jsem naznačila, že "odezdikezdismus" je mi velmi proti srsti. Co se výběru porodnic týče, omlouvám se, vycházela jsem z toho, co na jiném místě nachází na rodině.cz, a taky z toho, že jsem Pražačka. Výběr porodnic v Praze je jistě širší než mnohde jinde. Studium porodnictví, ať už na medicíně či pro porodní asistentky, není moje silná stránka, ale věřím, že i všichní studující tyto obory se zajímají o zkušenosti z jiných zemí a porovnávají je s tím, co mají ve skriptech. Když nastoupí do praxe, je na nich, jak nabyté vědomosti využíjí. Zdraví Kateřina
 Dana, svobodná 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ke článku: Porod jako radost a zrození Ženy 

(23.3.2001 9:43:50)
Ahoj Kateřino,
v Praze je právě situace nejhorší, díky fakultním porodnicím, tam totiž "úřadují" ti profesoři, co napsali ty staré učebnice. Mladý doktor, který by to chtěl dělat třeba i jinak se neprosadí. Mám kamarádku, porodní asistentku, ta raději odjela pracovat do ciziny. Byla zhnusena právě tím, jak se v Praze zachází s rodičkami.
Dana
 Kateřina, dcera 3,5 roku 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ke článku: Porod jako radost a zrození Ženy 

(23.3.2001 10:03:39)
Dano, jsem laik a ty poměry znám jako rodička před třemi a půl lety. Ale věřím, že jednoho dne páni docenti zestárnou, odejdou a mladí nás dovedou zase o krok vpřed. Třeba se vrátí i Tvoje kamarádka a bude jim i maminkám pomáhat. Ahoj Kateřina
 Sylvie 
  • 

Simoně, Ireně, Marcele, Petře, Kateřině... 

(23.3.2001 15:12:59)
Ahoj holky,
taky bych ráda připojila svůj názor. Pokud jsem si všimla, tak Tamara upozorňuje, že NĚKTERÉ KULTURY považují porod za zrození Ženy. Kdyby napsala, že některé kultury za ženu považují dívku po obřízce, kdo z Vás by jí vytýkal, že dupe po sebevědomí žen neobřezaných? Neměla jsem z článku pocit, že by autoritativně říkal - pouze přirozený porod je to pravé ořechové. Zato v něm byla zmínka, že je ženám automaticky nabízena možnost zmírnění bolestí. Na rozdíl od Tamary na automatickém nabízení nevidím nic špatného, ale... Při porodu jsem ležela na bolavých zádech a každá poloha, která mi trošku ulevila, byla provázena citovým vydíráním ze strany lékaře (jsem sobec, který myslí na vlastní pohodlí a ne na zdraví dítěte) a následným vrácením zpět na záda (podotýkám, že jsem rodila před čtvrt rokem). Dvakrát jsem odmítla analgetika a tak se lékaři vrhli na manžela - z jejich řeči jsem pochopila, že jsem něco jako exot, protože rodit v dnešní době bez analgetik není normální. A protože manžel byl navíc náležitě proškolen z předporodního kurzu (kde zjistil, že bez EA rodí snad jenom masochisti), začal mě na léky taky přesvědčovat. Podlehla jsem a chtělo se mi brečet, že v sobě nemám sílu mu vysvětlit, jak to s tou bolestí u mne vlastně doopravdy je... Chápu, když má žena při porodu bolesti a chce EA. A zrovna tak chápu, že v nemocnici, kde se rodička spolupracuje s lékaři (Petro, myslím, že by to mělo být spíš naopak) se stává pomalu nutností pro přežití. Ale že ho chtějí i ženy, které porodní bolesti dosud nepoznaly a ani neví, s jak chápajícím lékařem budou rodit, mne vcelku udivuje. A myslím, že tady hraje roli i to, jak v minulých letech ženy rodily. Marcelo, já se tím cítím poškozena. Pamatji na "výchovu k rodičovství" na školách před ani ne patnácti lety. Zdravotnice (sestry, lékařky) nám na besedách vyprávěly, jak takový porod probíhá. Když to shrnu - je to bolestivý proces, ze kterého nemáme mít strach, protože nás přivážou, abychom se náhodou špatně nepohly a neublížily si a navíc nám lékaři pomohou vše vyléčit. Vím, že jsem nebyla jediná, kdo se pak na porod vyloženě těšil... A další důsledek let minulých - stačí říct "přirozený porod" a následuje reakce - "to zas bude mrtvých dětí"... Kateřino, já v článku nenašla nic extrémního. Za extrémní bych považovala, kdyby Tamara radila rodičkám, aby si našly v lese nějaký klidný plácek, kde by za zpěvu ptáků a svitu Luny porodily... Jenže ona jim nedoporučuje ani porody doma (které v zahraničí fungují a děti ani ženy při nich neumírají - můj názor viz diskuze v části Porod doma), ona píše čistě a jenom o přirozeném porodu, kdy asistentka (nebo, Ireno, chceš-li tak lékař) nechá ženu rodit tak, jak ona cítí a nebude jí žádné léky dávat jenom proto, že je "dostává každá" (též citát z mého porodu). Kateřino, jestli ty jsi ztratila své pudy, je mi tě líto. Já se v mnoha situacích chovám zcela intuitivně a zatím s tím problémy nemám. A co se týká kojení a péče o děti, myslím, že u člověka nejde ani tak o pudy, ale o výchovu. Například mám o pět let mladšího bráchu, čili pamatuji dobu, kdy ho máma kojila i to, jak odstříkávala mléko také pro mně. A já od mala měla zafixováno, že děti papaj mlíčko od maminky, čili veškerá kampaň na podporu kojení jde tak mimo mně, nechápu, že se o tak přirozených věcech vůbec diskutuje. Asi to bude spíš pro ty, co kojení jakožto přirozenou součást péče o děti nezažily (i tak se mohly zkušenosti let minulých na dětech podepsat, Marcelo). A já sama při kojení měla problémy maximálně tak s lékaři. Přikládám špatně a poučena z kurzů jsem z toho byla nešťastná. Pak jsem si všimla, že malá přibývá a je spokojená, já problémy taky nemám a tak jsem byla taky spokojená. A potom se mě jedna lékařka snažila přesvědčit, že teď sice problémy nemám, ale co nevidět přijdou, takže se musím naučit přikládat správně. Zkrátím to - zhruba ve třech týdnech se mi udělala trhlinka, která během jednoho dne přestala bolet a to jsou veškeré mé problémy, i když nepřikládám podle odborných rad, ale podle "pudů".
Co mne se týká, tak já se na na knihu, kterou v článku inzerují, těším a až vyjde, ráda si ji přečtu. Mám dost velké sebevědomí, abych si dikázala přebrat, co je útok na mne - ženu, která neporodila přirozeně a co je informace, že to jde i jinak. A sama si dokážu zhodnotit, jestli to "jinaj" je pro mne lepší nebo ne.
Zdraví Sylvie
 Anna 
  • 

Re: Simoně, Ireně, Marcele, Petře, Kateřině... 

(28.3.2001 22:59:39)
Dík Simono,
přečetla jsem se zděšením všechny příspěvky a už jsem začínala mít komplexy z toho, že se ze mě nestal správný občan, když jsem odmítla plazit se lékařům u nohou s vděčností, že díky nim jsem porod přežila /uznávám, že v případě komplikací by mi byli dobří, já jsem ovšem rodila velmi snadno a lituji toho, že se u mých porodů vůbec objevili,protože spolupráce s nimi mi vzala víc sil, než porody samotné/
Maminek, které svá miminka nemohly porodit normálně ať už kvůli protahování porodu a naprosté únavě anebo kvůli komplikacím je mi líto a jsem si jistá, že se z toho dostanou. Jsem ale zoufalá z toho, že se společnost obrací proti ženám, které chtějí své děti porodit více či méně přirozeně...např. ten nátlak na použití EA už v poradnách, co je na normálním porodu masochistického, jak se může někdo opovážit takto manipulovat rodičky? Nejsem proti EA z principu, sama bych o něj požádala v krajním případě. Začínám mít ale pocit že jsem z hlediska společnosti tak trochu hippík, když pro mě mé porody byly alespoň z hlediska fyzického prožitku nádhernou zkušeností /jak mi ho okořenili lékaři nebudu komentovat/
Zatím ahoj Anna
 Anna 
  • 

Re: Re: Simoně, Ireně, Marcele, Petře, Kateřině... 

(28.3.2001 23:02:04)
Aha, spletla jsem oslovení, za příspěvek, který mi promlouval z duše děkuji Sylvii
 Magda, 2 děti 
  • 

Re: Re: Simoně, Ireně, Marcele, Petře, Kateřině... 

(29.3.2001 8:47:37)
Milá Anno,
myslím, že jsi trochu nepochopila..
V diskusi, která tady proběhla nad sdělením paní Tamary, nešlo o vnucování EA ženám, ktré ji nechtějí. Jen se prostě našlo dost lidí, kteří s jejím manipulativním a silně tendenčním sdělením nesouhlasili a ponouklo je k tomu, aby ženě, které se osobně velmi dotklo, vyjádřili podporu.
Pokud Vám někdo vnucoval použití EA, tak snad pro Vás, jako dospělou a svéprávnou osobu, nebylo problémem ji odmítnout.
Skutečnost je spíš taková, že EA je hystericky odmítána určitým typem lidí, které k tomu nevedou ani tak věcné argumenty, jako spíš určité ideolgické postoje. Ty jsou čistě jejich osobní věcí. Nemyslím ale, že by jim zavdávaly právo mluvit o ženách s jiným, než tím nejsnažšžím a nejfyziologičtějším průběhem porodu, jako o politováníhodných chudinkách.
Skutečnost je trochu jiná... I Vám osobně se může stát, že zažijete něco, co Váš postoj změní. A pak se Vás možná takovýhle ostrakismus také dotkne.
Nikdo tady totiž nemluvil o snadném fyziologickém porodu jako o masochismu. Diskuse byla o něčem jiném. Pokud Vy jste rodila snadno, máte velké štěstí a asi leckdo by si to přál i pro sebe. To je ale spíš určitá dispozice daná přírodou, než Vaše morální kvalita.
Osobně nepovažuji letáček, který Vám dají v poradně za nátlak, ten se děje na porodních sálech sice často, ale jinde a jinak.
To, že se v tom letáčku píše o úlevě od bolesti je proto, že mnoho žen ji při porodu potřebuje. A je smutné, že velká část z nich se jí třeba ani nedočká, díky skandálnímu přístupu zdravotních pojišťoven a značně pochybené kampani, která se nyní proti EA vede.
Naštěstí už dneska je hodně mamin, které mohou z vlastní zkušenosti říct, co je skutečnost a mají i srovnání poskytnuté zážitky z vlastních porodů.
Přeju Vám hodně zdraví a krátké porody s příjemnými bolestmi.
 Magda, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Simoně, Ireně, Marcele, Petře, Kateřině... 

(29.3.2001 8:49:19)
Tedy....teď vidím, jak Vám hned na začátku směle tykám. Omlouvám se, bylo to jaksi v zápalu pro věc..promiňte.
 Sylvie 
  • 

Re: Re: Re: Simoně, Ireně, Marcele, Petře, Kateřině... 

(30.3.2001 1:41:23)
Ahoj Magdo,
mám pocit, že jste trochu mimo. Anna reagovala na můj příspěvek, přečtěte si ho. Já v něm reagovala na příspěvky, které byly napsány ke článku Porod jako radost a zrození ženy a to zejména proto, že jsem měla pocit, že některé z žen nabyly dojmu, že přirozený porod = porod v jeskyni. A co se týká EA, autorovi výše zmíněného článku se nelíbí, že je ženám nabízena automaticky a s tímto tvrzením se já neztotožňuji. Považuji za správné, pokud je rodička informována o VŠECH možnostech úlevy od bolesti. Nicméně nadšena nejsem z přístupu, který jsem zažila já. Na základě nikoli informačního letáčku, ale informační videokazety a následné diskuze k ní (v rámci předporodního kurzu) nabyl manžel (nikoli já) pocit, že bez EA se rodit prostě nedá. Když jsem mu při porodu tvrdila, že je vše OK, tak mi nevěřil a zřejmě si jenom myslel, že se snažím ušetřit pro rodinný rozpočet 3500,- KČ.... A ten pocit se nejspíš změnil v jistotu ve chvíli, kdy MANŽELOVI začali lékaři vykládat, že JÁ bych si měla nechat aplikovat analgetika, protože je při porodu prostě má KAŽDÁ. Na toto Anna reagovala.

A ještě k EA. Při sledování té videokazety mě napadlo, nakolik se tím lékaři snaží pomoci rodičkám a nakolik je to jenom reklama, aby měli větší příjmy. Co jsem tak pochopila z jedné starší diskuze, tak jsou porodnice, kde je EA aplikována zdarma, protože ji porodník pojišťovně vykáže jako nutný výkon. Zajímalo by mne, v kolika případech ji porodník jako nutnou doporučí v porodnicích, kde působí soukromí anesteziologové, kteří za aplikaci vybírají peníze.
Zdraví Sylvie
 Magda, 2 děti 
  • 

Re: mimo... 

(30.3.2001 9:04:19)
Milá Sylvie, autor článku tvrdí, že ženy jsou pod tlakem nuceny k používání EA, která pak způsobuje náchylnost takto porozeného dítěte k lékům a drogám. No comment.
Co se týče proplácení EA, tak o tom už tu jedna diskuse proběhla. Krčští anesteziologové se chovají korektně a vzhledem k tomu, že jsem na rozdíl od Vás, jejich služeb využila, mohu je spíš hodnotit. Myslím, že za jejich příjmy stojí odvedená a poměrně náročná práce, spojená s velkou zodpovědností. Navíc, jako každý slušný člověk, podléhají nemalému zdanění. Myslím, že není co závidět. Vím o lukrativnějších podnicích...

 Sylvie 
  • 

Re: Re: mimo... 

(2.4.2001 19:21:49)
Ahoj Magdo, nemluvila jsem o Krči, ale svou poznámku jsem myslela všeobecně. Když máme fakultní nemocnici A a fakultní nemocnici B se soukromými anesteziology, tak proč v nemocnici A má žena epidurál zdarma a v nemocnici B za něj platí? Ačkoli obě řádně platí pojištění a rodí za stejných bolestí ve stejných podmínkách? Nemyslím si, že bych byla nějak obzvlášť levicově orientována, naopak bych uvítala, aby už konečně někdo definoval, co se ve zdravotnictví má platit ze společného a co si zacvaká každý sám, případně jaké výhody by vznikly z event. připojištění. Ale než se tak stane, tak by měly platit rovné podmínky pro všechny. Ale je to čistě můj názor.

A druhá věc - nijak nezpochybňuji práci anesteziologů, naopak je obdivuji. Naše vrchní po mne chtěla, abych si udělala specializaci, jejíž součástí by byla i praxe anesteziologické sestry na sále. Odmítla jsem - ne, že bych byla tak hloupá a nedokázala bych do sebe našrotit teorii, ale na sále nebo na ARO bych se cítila velice nejistě a to není nejlepší předpoklad pro kvalitní práci. Prostě obdivuji všechny, kdo tam pracují, protože já na to nemám. A peníze nikomu nezávidím, považuji je za nutnou, ale nijak přehnaně důležitou, součást života. Jako sestra nemám kdovíjak vysoký plat a přesto celý svůj třináctý plat každoročně rozdávám na různé nadace a dobročinné akce a podobně. Prostě mi není jasné, proč by mi měli platit za třináct měsíců, když pracuji jen dvanáct... Tolik tedy k té poznámce o závisti.

Tvrzení, která autorovi článku (myslíte tím oba články od pana Marka?) připisujete, jsem nikde nenašla. Aspoň ne v takové podobě, v jaké jste je napsala Vy. Mluvil nikoli o vnucování, ale nabízení EA a netvrdil, že EA způsobuje náchylnost, ale že to naznačují studie prenatálních psychologů. Myslím, že mezi tím jak to napsal pan Marek a jak to prezentujete Vy je vcelku rozdíl. Tím nechci říct, že s ním souhlasím, aspoň v těchto bodech ne. Jenže když Markovy články označujete za demagogické (21.3.), tím spíš by jste se měla snažit, aby jste jeho tvrzení nezkreslovala.

Zdraví Sylvie
 Magda, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: mimo... 

(2.4.2001 20:01:03)
Milá Sylvie,
co píše pan Marek v článku, to si může přečíst každý sám, interpretovat taktéž podle vlastní chuti.
Já se v tom už s odpuštšním "patlat" nebudu.
To, co se dějě s proplácením EA, je dobrá práce zdravotních pojišťoven.
Jinak už bych ráda nepokračovala.
Myslím, že to nikam nevede.
Hodně úspěchů a pevné zdraví.
 Anna 
  • 

Re: Re: Re: Simoně, Ireně, Marcele, Petře, Kateřině... 

(30.3.2001 22:23:04)
...proti EA se vede nějaká kampaň??
Nebo máte na mysli pár osobních názorů v diskusi?
S názorem, že ženy, které odmítají EA jsou masochistky jsem se setkala v několika rozhovorech s porodníky, jejich jména si nepamatuji, ale vím že byla dost známá. Nějak se tato formulace mezi nimi rozmohla, mě se to nelíbí, Vám ano, každá tu manipulaci vidíme na druhé straně, proč né. Akorát jsem nepochopila, jak jste to myslela s tou souvislostí mezi snadností porodu a morálními kvalitami.
S pozdravy Anna
P.S: to, že dítě narozené pod opiáty se 4krát častěji stane narkomanem je bohužel statisticky doloženo
 Magda, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Simoně, Ireně, Marcele, Petře, Kateřině... 

(31.3.2001 9:26:19)
Myslím, že oněmi dětmi narozenými pod opiáty jsou myšleny děti, jejimž matkám byl při porodu podán Dolzin apod.. Pokud vím, tak o něčem podobném v souvislosti s EA nemluví ani dr. Odent, který o EA mluví jako o lokální analgezii (je to na str.124) a jako její hlavní nevýhodu uvádí pokles krevního tlaku, tlumení děložní činnosti a to, že rodička po ní nemá nucení na tlačení. To celé psal v r.1984, nepochybuji, že tenkrát to tak bylo. Od té doby šel čas dál a i používání EA se jaksi zdokonalilo. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že já při ní nucení na tlačení cítila, nešlo to přehlédnout a porodila jsem snadno a bez kleští.
Já si ale nemyslím, že rodit bez EA je masochismus. Ani jsem nikdy nic takového nenapsala. Vůbec nepochybuji o tom, že to jde a nedivím se a neodsuzuji nikoho, kdo takto rodí, nebo chce rodit.
Také si myslím, že kdyby se rodilo jinak, než se rodí dnes, potřeba analgetik při porodu by klesla a kdyby bylo možné u nás přivést dítě na svět tak, jak se to děje na klinice dr. Odenta, rozhodně bych se o to pokusila.
Nemyslím si, že přirozený porod je masochistický nesmysl. Naopak.
To, co jsem se snažila napsat, bylo pouze to, že nerodíme všechny stejně. Naše představy a potřeby jsou různé.
EA je metoda, která mnoha ženám (včetně mě) umožnila prožít narození dítěte jako nádherný svátek. V odborných rukách není nebezpečná. Dnes už ne.
Mezi lidmi s určitou názorovou orientací se proti ní skutečně kampaň vede a to za použití argumentů, které nejsou věcné.
Je to zbytečné, protože já jsem se skutečně nikde nesetkala s tím, že by EA byla matce nucena, což se nedá říct například o Dolzinu, který je neporovnatelně škodlivější, nebo o nesmyslných a opravdu škodlivých porodních polohách, nebo zbytečných epiziotomiích atd...
Pokud s EA během porodu principielně nesouhlasíte, tak s ní neroďte. Není pravda, že to nejde. A to, že někomu pomohla je prostě tím, že je jiný než vy.

 Darja 24, půlroční dcera 
  • 

Ještě k epidurálu 

(11.4.2001 21:43:24)
Sakra já pořád nechápu, co se to tady vlastně řeší. Nevím o tom, že by nějaká nemocnice vnucovala epidurál. Moje sestra, která končí medicínu a specialituje se nagynekologicko-porodnický obor prošla ve formě stáže mnoho porodnic a já sama v jedné z nich rodila. Epidurál mi nikdo nevnucoval. Byl mi nabídnut až tehdy, když porod nepostupoval jako možnost k jeho rozjetí a bylo mi vysvětleno, proč by mohl pomoci. NIkdo mi ho ale nenutil. Mám takový dojem, že tvrdit tady, že se z dítěte , které bylo porozené, když měla matka v těle určité opiáty, stane feťák je teda netvrdo přitažené za vlasy. K tomu, mám takový dojem, přispívá v životě spíše výchova (nevýchova) a zájem rodičů. Co by měly asi dělat ženy jako já, do kterých vteklo mnoho kapaček a nakonec dokonce narkóza? Proboha lidi neblázněte!!!!
 Míla, roční Barunka 
  • 

Re: Simoně, Ireně, Marcele, Petře, Kateřině... 

(4.4.2001 23:44:18)
Milá Sylvie,
nedá mi to, abych nezareagovala na to, co ve své glose z 23.3. popisujete. To, že porodník nařkne ženu, která si chce změnou polohy ulevit od bolestí, z toho, že kvůli svému pohodlí ohrožuje zdraví dítěte, považuju za naprostou nehoráznost. Bohužel to není poprvé, co slyším něco podobného a je mi z toho strašně smutno. Polohu rodičky vleže na lůžku (o které se již několik desetiletí bezpečně ví, že je pro rodící ženu i dítě nejméně vhodná) porodníci vyžadují zejména proto, že je velmi pohodlná pro ně. Nemusí se nijak sklánět, ani jinak omezovat své „pohodlí“, a to, že by vedle rodičky, která během porodu dospěje do některé svislé polohy, mohli sedět na zemi, ignorují. Dovedu si představit, jaký pocit bezmoci zažívá žena, které je při jinak nekomplikovaném porodu bráněno, aby poslechla své tělo a zaujala nejméně bolestivou pozici nebo si jinou přirozenou cestou ulevila, zato jí je vehementně doporučováno využít analgezii nebo anestezii. Zklamání z toho, že se mnou zachází bez nejmenšího pochopení pro to, čím právě procházím, musí být skličující. Vlastně na mě nastražili past, do které mě pak chytli a tím mi můj porod vlastně ukradli. Nelze se divit, že žena nemá v takové situaci chuť ani sílu bojovat za svoje představy, prostě rezignuje, na všechno včetně epidurálu kývne a chce „to“ mít co nejdřív za sebou.
Ať se na mě „poslušné“ rodičky a příznivci epidurálu nezlobí, ale je absurdní, že ve většině českých porodnic bez jakýchkoli připomínek vyhoví ženám, které si samy přejí anestezii, ale ženy, které si přejí porodit co nejpřirozeněji, si musí svoje požadavky tvrdě vybojovávat a ne vždy ještě uspějí.
Míla
 Hanka, 2 holky (4,5 + 1 rok) 
  • 

Re: Re: Simoně, Ireně, Marcele, Petře, Kateřině... 

(7.4.2001 11:09:58)
Milá Mílo,
naprosto vás chápu a souhlasím, jen se mi nelíbí, když se na druhé straně z maminek, které požadují epidurál nebo analgetika, dělají přinejlepším hloupé husy, přinejhorším pak sobecké bestie. Osobně jsem epidurál nechtěla a nepotřebovala, analgetika jsem dostala na začátku prvního porodu (dle mého víceméně zbytečně, vlastně se mě ani moc neptali, naklusali s připravenou injekcí, kterou bych mohla odmítnout, kdybych nad tím měla čas chvíli přemýšlet - ale aspoň jsem se vyspala - nicméně takhle by to opravdu být NEMĚLO). Jsou ale maminky, které mají bolesti úplně jiného kalibru či prostě bolest hůře snáší.
Zkrátka si myslím, že není nutné vést boj za zcela přirozený porod pro všechny, ale za to, aby si rodící maminka mohla vybrat, případně svou volbu během porodu bez potíží změnit.
 Míla, roční Barunka 
  • 

Re: Re: Re: Simoně, Ireně, Marcele, Petře, Kateřině... 

(9.4.2001 22:33:39)
Vřele souhlasím s Hankou, že žena má mít právo si vybrat, jak přivede své dítě na svět a má mít možnost během porodu své rozhodnutí změnit (v případě komplikací ho změní bez zaváhání). Taková situace ale bohužel ve většině českých porodnic NENÍ. A právě proto je nutné bojovat za přirozený porod – a sice ne za přirozený porod pro každého, ale za přirozený porod jako takový. Ženy, kterým je bližší představa přirozeného (nebo přesněji aktivního) porodu, jsou totiž v současném systému diskriminovány. Vždyť epidurální anestezii nám dopřejí všude, ale svobodnou volbu polohy pro porod dítěte v 2. době nám nedopřejí téměř nikde. Ono to často vypadá, že takové ženy chtějí něco nenormálního a naprosto extrémního, jenže pravý opak je pravdou. To, že žena „spolupracuje“ se svým tělem je pro porod normální (normální ve smyslu funkční normality, ne v tom smyslu, co je v současné porodnické praxi u nás nejobvyklejší).
Myslím, že většina žen si přeje úplně „normálně“ porodit své dítě, protože logika jim říká, že když to zvládly miliony žen před nimi, tak to zvládnou i ony. A většina žen také chce, aby byl v době porodu nablízku zdravotník, který by zasáhl v případě, že nastane nějaká komplikace.
Problém je ale v tom, že porodníci toho vědí asi hodně o porodních komplikacích a taky o porodu, jak jim ho popisují ve škole. Bohužel ale o normálním, přirozeném porodu toho vědí žalostně málo. Často to pak dopadá tak, že porodník svým přístupem komplikacím sám napomáhá
místo aby jim předcházel. Nechci tvrdit, že to dělá úmyslně, aby mohl vykázat více výkonů a připadat si důležitější - raději chci věřit tomu, že to dělá "jenom" z nepochopení.
A třeba právě proto, aby se zdravotnímu personálu dostalo osvěty, je dobré vést "boj za přirozený porod". Neznamená to, že chci někoho nutit rodit podle mých představ (ostatně někdy se porod sám zvrtne a je třeba mu pomoci nějakým lékařským zákrokem, což tu snad nikdo nezpochybňuje). Hrozné ale je, že ve zdejších porodnicích Vás kdokoli může osočit z toho, že tím, že něco z běžné rutiny odmítáte (ať už holení, klystýr, kapačku, analgetika) a naopak chcete něco navíc (klid, soukromí, tekutiny, volný pohyb, přítomnost blízkých osob), vlastně ohrožujete zdraví a možná i život svého dítěte. A hrozné je, že zdravotní personál tomu věří a Vy nemáte dost argumentů nebo vnitřní síly a jistoty se proti tomu ohradit.
Mně osobně vůbec nevadí, že někdo chce rodit s epidurálem a ani by mi nevadilo, jak to chodí v klasické porodnici a jaký tam mají přístup k rodící ženě, kdyby ovšem byla v dosahu i jiná zařízení, kde by byl kvalifikovaný a chápající personál a k porodu by přistupovali "normálně". V jiných zemích existují porodní centra, porodní domy apod., ale ty se u nás jen tak z ničeho nic neobjeví, ty si budeme bohužel muset vybojovat! Záleží to hlavně na nás.
Míla
 Zdeněk, 1 dítě 
  • 

Re: Simoně, Ireně, Marcele, Petře, Kateřině... 

(9.4.2001 17:40:19)
Pokud mám dobré informace, tak v mnoha porodnicích není EA k dispozici vůbec. V jiných je její dostupnost vázána na to, aby byl dotyčný anesteziolog, který ji umí píchat, zrovna ve službě. Ve FTN Krč je k dispozici stále, ale za nemalý poplatek 3.500 Kč. Dáma, která si za těchto okolností nechá EA proti své vůli vnutit, si koleduje o to, aby byla úřední cestou zbavena svéprávnosti. Dotyčný lékař, kterému se tento husarský kousek povede, pak aspiruje na Řád orientálního trhovce.

Dámy, pokud byste se přece jenom dostaly do situace, kdy se jehla nebezpečně blíží k vaší páteři a vy jen zoufale křičíte své NE!, stačí docela málo a máte klid. Stačí uvést jednu z kontraindikací EA, a tou je i docela obyčejné častější krvácení z nosu během těhotenství.
 Janka 
  • 

Re: Re: Simoně, Ireně, Marcele, Petře, Kateřině... 

(12.4.2001 15:10:01)
Taky se tomu říká vymývání mozků. Tak dlouho se opakuje rodící ženě, nebo lépe těhotné ženě a uplně nejljépe ženám vůbec, že porod je bolestivý proces který nelze bez léků proti bolesti zvládnout, až si to důkladě vpíší do mozku a bez léků neporodí.
 Darja, půlroční dcera 
  • 

Re: Re: Re: Simoně, Ireně, Marcele, Petře, Kateřině... 

(12.4.2001 17:01:49)
Proč vymývání mozků? Nechápu útoky tohoto typu. Já jsem tady již psala, že jsem byla naprosto rozhodnuta rodit bez léků a to jakýchkoli. Jenže ono nakonec bohužel nic nešlo podle mých představ. A to, podotýkám, vůbec nic. O to víc jsem pak byla zklamaná. Takže si myslím, že není dobré striktně trvat na něčem, co se nemusí podařit. Zklamání je o to trpčí. Nejsme dokonalé stroje na rození dětí. Tak se k tomu holt musí přistupovat. Samozřejmě, že každý extrém je špatný. Jak samozřejmé podání medikamentů, atk bezmyšlenkovité opakování toho, že proboha hlavně žádnou chemii do těla.
 Martina, Andulka 15m 
  • 

Milým diskutujícím 

(31.3.2001 23:30:07)
Milé dámy,

do diskuse k EA se zde zapojovat nebudu. Sama k této problematice zaujímám velmi liberální postoj, který by se dal shrnout do těchto slov: JAK JE KOMU CTĚNÁ LIBOST.

Všechny, které souhlasí s názorem pana Marka, že EA je ženám vnucována, však prosím o následující: Uveďte prosím kontakty na české, případně i slovenské porodnice a gynekologické ordinace, kde se tak podle vašeho názoru děje. Vzniklý seznam bude zřejmě jedním z mála všeobecně pozitivních výsledků této názorové přestřelky, která se na tomto místě mezi diskutujícími strhla. Vaše sympatizantky se těmto zařízením budou moci širokým obloukem vyhnout, mnohé z odpůrkyň naopak rychlým krokem k nim zamířit.

Mé osobní zkušenosti: v ordinaci svého gynekologa (ORREGYN, Hybernská 12, Praha 1) jsem se nedozvěděla nic ani o existenci EA, natož aby mi ji někdo vnucoval. V porodnici (FTN Krč, Vídeňská 800, Praha 4) jsem natrefila pouze na plakát formátu přibližně A2 v čekárně těhotenské poradny, který obsahoval informace o této metodě, jejích účincích, potenciálních rizicích a jejich pravděpodobnosti, kontraindikacích, ceně výkonu a kontakty na anesteziology. Tato informace na mě působila spíše jako příbalový leták k léku a podle mého názoru neobsahovala žádný emocionální podtext ani reklamní praktiky, obvyklé u běžných komodit. Dále se mi dostalo stručné informace na exkurzi ve smyslu „ano, je to u nás možné“. K tomu, aby mi této vymoženosti – příčiny budoucí toxikománie mého dítěte* bylo dopřáno, jsem musela vyvinout vlastní aktivitu, v jiných souvislostech zastánci přirozených porodů tolik propagovanou.

V hluboké úctě

Martina

*Nehodící se škrtněte.

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.