| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názor k článku Pozor, laktózová intolerance není totéž co alergie na mléko

12.7.2013 13:29:21 Dadule

Pozor na další významná omezení stravy při ABKM

zas se mi nedaří přihlásit, tak alespoň jako neregistrovaný uživ. přidám ze své zkušenosti s dcerkou pár postřehů k ABKM
- u alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM) je nutné vyloučit ze stravy všechno "od krávy", tj. nejen mléko a výrobky z něho, ale také hovězí a telecí maso jako takové - také obsahují "kravskou" bílkovinu, velmi často také vadí kuřecí maso a vejce. Ryby také velmi často alergizují (hlavně ty mořské). Pak už je možností co jíst o dost méně než u "normální" populace.

Máme vyzkoušeno, že problémy nedělá vepřové (a dokonce se doporučuje, protože je dost tučné - do těla je nutno dodat jinak chybějící tuky), dále krůtí, králičí, zvěřinu. Nemůžete si dát hovězí vývar, někdo ani kuřecí, nedáte si hovězí sekanou ani omáčky, nedáte si lasagne...
Vejce nám naštěstí nevadí, máslo lze nahradit na chleba 100% rostlinnými margaríny (Perla fit, Flora) a na vaření také (tuk Stella, sádlo, olivový olej).
Na pití místo klasického mléka vešké "mléka" rostlinného původu - rýžové, kokosové, ovesné, pohankové, kukuřičné, mandlové atd.
Místo smetany rostlinnou náhražku - ovesnou, rýžovou apod "smetanu".
Pozor na amarant, ten může také vadit stejně jako již zmiňovaná soja. A to byste nevěřili, kde všude je soja nacpaná, protože je to levná výplňka - v rádoby zdravých bezlepkových uzeninách (lepek je nahražován právě sojou), sušenky, pečivo, pomazánky, náhražky jogurtů, pudinky apod.
Pečivo bývá s máslem nebo mlékem, stejně tak sladké /buchty, koláče, koblihy, bábovky apod./ Nejvyšší kreativitu vyžaduje náhrada mléčných výrobků - tvarohy, ochucená mlíčka, pudinky, různé jogurty, pomazánky, lučiny, sýry apod.. až nyní jsem si uvědomila, jak moc je v naší stravě mléko zastoupeno...
U ABKM je opravdu nutné velmi pečlivě sledovat etikety psané fontem 8 a méně, pamatovat si kódy a názvy zakázaných surovin a kombinovat, být při přípravě jídel hodně kreativní.
Odpovědět
Názory k článku (6 názorů)
Jogurt finského typu Mortadela 11.7.2013 13:11
Pozor na další významná omezení stravy p... Dadule 12.7.2013 13:29
*Re: Pozor na další významná omezení st... zufka 12.7.2013 22:59
**Re: Pozor na další významná omezení ... Chiwule 14.7.2013 23:42
***Re: Pozor na další významná omezen... polarka 16.7.2013 18:16
****Re: Pozor na další významná omez... Chiwule 17.3.2014 10:37

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.