| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Názor k článku Jak jsem rodila v Británii

Přes všechnu snahu u nás v porodnictví ještě přežívá hodně socialismu

Je správné, že dnes může někdo srovnávat úroveň porodnictví a hlavně porodníků u nás a v cizině. Já mám bohužel jen zkušenosti tuzemské a myslím si, že v lidech v nemocnicích u nás zůstává hodně z myšlení z minulého režimu. Vím že své zkušenosti nemohu generalizovat, ale mohu srovnávat porod ve Zlíně před čtyřmi lety a porod v Praze v závěru loňského roku (VFN).
Na zcela novou porodnici ve Zlíně před čtyřmi lety vzpomínám opravdu nerada, i když porod podle všeho nebyl příliš komplikovaný. Moje hlavní dojmy byly, že personál porodnice vlastně obtěžuji, že jsem jen málo podstatná součástka jakéhosi procesu, který probíhá nezávisle na mě. Porod od příjmu trval téměř 24 hodin a po celou dobu mě nikdo o ničem neinformoval, nedozvěděla jsem se nic o předpokládaném průběhu, jaký je stav a co bude asi následovat. Po dlouhou dobu na porodním sále si mě nikdo nevšímal, nikdo neuklidňoval (jako prvorodička jsem byla patřičně vystrašená). Jen občas (a téměř pokaždé někdo jiný) značně nepříjemným způsobem zkontroloval, jak se hrdlo otevírá, a to tak, že bezeslova přišel, strčil do mě ruku, nic neřekl a zase odešel. Vše vyvrcholilo po porodu, kdy se příslušní pracovníci přímo nade mnou dohadovali, kdo že zase bude muset šít. To, že potom šití v takovém případě nemohlo dopadnout dobře, je jasné a následky toho si nesu až dosud. Profesionalita a lidskost se tehdy Zlínu zřejmě vyhýbala obloukem.
Porod druhého dítěte v říjnu 1999 v jedné z pražských porodnic, která v názvu nese označení fakultní kliniky, jsem (naštěstí) již raději absolvovala s manželem. Na přístup a chování personálu si v obecné rovině ztěžovat nemohu. Každý, kdo mě vyšetřoval, se mi představil a sdělil mi, co a proč chce udělat. To byl oproti Zlínu jistě pokrok. Na druhou stranu velkým zklamáním pro mě bylo, že manžel, který se mnou absolvoval všechna vyšetření v těhotenství, se mnou nemohl být po celou dobu porodu, i když přípravu v téže porodnici jsme absolvovali. Nechci hodnotit, nakolik bylo nemožné vyhovět mému požadavku, ovlivněnému negativními zkušenostmi z prvního porodu, aby od samého počátku byl manžel pořád v mé blízkosti. Přítomný lékař vědom si své důležitosti něco takového se samozřejmostí vyloučil zcela formálním ohledem na jiné rodičky, i když na příjmu a na sále jsem byla stále sama jediná. Teprve později byl manžel vpuštěn na porodní sál. Jinak se ovšem mě ovšem jevila důležitost lékařů konajích službu později. Při pravidelném vyšetřování, kdy se na mě v půlhodinových až čtvrthodinových intervalech s rutinou vystřídalo několik vyšetřujích, byla jejich prognózou ještě dlouhá doba do konce porodu, s tím, že po nejbližší kontrakci jsem se měla jít koupat. Z toho důvodu byla zamítnuta i epidurální anesteze, o kterou jsem předem žádala. S nejbližší kontrakcí však již začala druhá doba porodní a nebýt manžela, který kdesi po patře sehnal lékaře, asi bych zbytek porodu dítěte, který trval již jen pět minut, musela absolvovat bez jakékoliv asistence.
I v Praze tedy stále platí, že důležitější nežli rodička a její přání je neotřesitelnost za socialismu vybudovaného postaveni lekařů a pokud možno co nejvíce podřízená žena, která nemůže mít oporu v nikom jiném, než v tom, kdo ji vyšetřuje.
Odpovědět
Názory k článku (7 názorů)
Reakce Gabriela, roční kluk 2.1.2000 10:18
Přes všechnu snahu u nás v porodnictví j... Hana, první dítě 4 roky, druhé tříměsíční 11.1.2000 17:9
Létání v těhotenství? Daniela 22.1.2001 15:39
*Re: Létání v těhotenství? alena 22.1.2001 20:41
*Re: Létání v těhotenství? Martina, Kim 6 let 23.1.2001 18:35
Porod v Anglii Edita a Apolenka 5,5mesice 31.8.2001 22:22
*Re: Porod v Anglii Blana 3.11.2008 21:47

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.