| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Saso díky

 Celkem 14 názorů.
 Miluse, 16-ti letá dcera, 40 týden těhotenství 
  • 

Saso díky 

(3.10.2000 23:17:46)
Milá Saso,
moc jsem Ti chtela podekovat za informace, ktere jsi zverejnila tady v techto debatach. Alespon jsem si udelala obrázek, jak to s materskou opravdu je.
Delam ucetnictvi jiz spoustu let a teprve ted, kdyz jsem opet na materske dovolene, zjistuji, jak jsou nase zákony "zakuklene". Zjistit na jakémkoli úrade, jestli je mozno na materske dovolene podnikat (následně pri pobírání soc. podpory v materství), aby clovek neprisel o to minimum co mu stát dá, je nemozne.
Pri mych konzultacich s 2 danovymi poradci, 2 úcetnimi firmami, pracovnicí fin. úradu a pracovnicí OSSZ byly informace úplně odlišené:
a) nemohu podnikat vubec (jinak bych prisla o materskou, následne i o soc. podporu v materstvi),
b) nesmim vystavit po dobu materske ani pobíráni soc. podpory ani jednu fakturu,
c) mohu podnikat bez omezení, akorát nesmím mít zisk!!!
Asi by to chtelo pisemny dotaz na ministerstvo financi.
 Dana, dvojčata 20 měsíců 
  • 

Re: Saso díky 

(4.10.2000 22:04:38)
Miluško a právě tenhle "chaos", kdy každý poskytuje rozdílnou informaci (poslední resumé bylo, že podnikat na mateřské mohu, ale abych nepřišla o rodičovský příspěvek a nezpůsobila si další možné problémy - mohu vydělat maximálně 2.190,- Kč/měsíc), mne donutilo k tomu, že faktury vystavuje můj taktéž podnikající manžel a já pracuji..... Svým způsobem podvod, ale stát se k nám, maminkám, chová jako macecha (protože když platíte sociální pojištění kolem 10.000 měsíčně - opomíjím částky, které stát "kasíruje" od zaměstnavatele a potom vám milostivě přidělí rodičovský příspěvek 2.403 korun - nic jiného není...), tak já budu podvodnice a rodičák si nechám.
P. S. jsem také účetní a vím, že naše daňové zatížení je sice malé, ale přičteme-li odvody pojistného, ejhle, jsme stát s povinností nejvyšších odvodů do státního rozpočtu jaké snad v Evropě ze zaměstnaneckého poměru vyplývají.
 Jana 
  • 

Re: Re: Pro Danu i ostatní 

(6.10.2000 8:01:46)
Dano,

můžu mít otázku ? Samozřejmě mi nemusíte odpovídat a pochopím to.
Váš manžel vystavuje ty faktury na vedení účetnictví ? Takže podniká ve stejné oblasti ? Jde mi teď o živnostenský list. Nebo je to celé ještě trochu jinak ?
Nerozumějte mi špatně, já jen hledám možnosti, jak a co budu moci dělat. Manžel také totiž znovu uvažuje o obnovení živnosti, kterou měl před 3 lety.

Ještě jsem si vzpomněla, že mi ta pracovnice na ministerstvu sdělila, že pracovat na mateřské můžu, ale pro někoho jiného, než pro svého zaměstnavatele (toho, co mi drží místo ...), pro toho prý pracovat nesmím.

Tak nějak tomu všemu stále více nerozumím a jsem z toho ne jelen, ale celé jelení stádo.

Teprve postupem doby, jak "dorůstám" do situací, které se mě bezprostředně týkají (člověk začne vydělávat, seznámí se s daněmi a odvody, ..., potom plánuje rodinu a začne zjišťovat, jak to asi bude dál fungovat, na co má nárok a na co ne ... co může dělat a co ne ...), tak teprve teď začínám vidět, jak nedokonalý a nespravedlivý ten náš systém je. A jak nesrozumitelný je jeho výklad i přímo jeho vlastními pracovníky.

Pokusím se to probrat příští týden s naším auditorem - daňovým poradcem a pokud se dozvím něco, co tu ještě nebylo řečeno, tak se o to zase samozřejmě podělím.

Hezký skorovíkend všem, Jana.
 Dana, dvojčata 20 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Pro Danu i ostatní 

(6.10.2000 20:28:10)
Je to tak Jano, máme naprosto stejnou živnost (manžel si "vyřizoval" ŽL na vedení účetnictví v době, kdy ještě nebylo vázanou živností a odhadli jsme, že se to třeba někdy bude hodit) - teď mu chybí 1/2 roku praxe - tudíž mu ještě "budu dělat" odpovědného zástupce). Já vím, že se to nemá.... a považuji se za slušného člověka - mě prostě hrozně štve, že tenhle stát na některé věci má (tunely v bankách, zachraňování "dobře privatizovaných" firem apod. legrácky..) a do odvětví, která opravdu po penězích volají, proto investovat nemůže. Mně nikdo nebude vykládat, že jsem sobec, když nechci mít 5 dětí, když nevím, jestli a z čeho je budu v budoucnosti živit - kdo mě s nimi vezme do práce? a sociální dávky jsou spíš pro legraci. Pak se budou divit, že ženy odkládají svá mateřství, musejí-li v době, kdy si potřebují "přivydělat" podvádět? Kolik máte kamarádek, které pracují úplně "načerno"? Ne, pardon, nějak jsem se rozohnila - to je do jiné diskuze. Ale s tím ŽL to jde takhle udělat (zaměstná-li Vás manžel coby zodpovědného zástupce - tuto informaci mám "tajně" ze Živnostenského úřadu, ale v Živnostenském zákoně je to také). S daňovými poradci, nevím, zda někdo uspěje, jejich odpovědi na tuto otázku byly opravdu velmi různé.... Držím palce.
 Petra, syn 6 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Re: Pro Danu i ostatní 

(9.10.2000 13:23:57)
Zdravím,
přispěju taky svou "troškou do mlýna". Mám velmi dobře placené místo, a tak u nás zůstal na mateřské tatínek a já šla před měsícem do práce. Manžel si šel vyřídit všechno potřebné a při té příležitosti zjistil i toto a velice se tomu podivil:

Rodičovský příspěvek je v současné době 2409 Kč a vydělat si k tomu můžete až 2190 Kč. Až potud to je vcelku běžně známá informace, nic nového, ovšem všechno má svá ALE!!

Vydělat si může, čímž možná trochu vylepší naši momentální finanční situaci, ale v důchodě zapláče. Proč? Protože normálně se po dobu rodičovské dovolené počítá do důchodu příjem jako by měl nemocenskou. Pokud si bude přivydělávat, pak má příjem přednost a pro důchod se počítá to co si vydělal. Takže vydělá si 2190 Kč, příspěvek od státu dostane 2409 Kč=pro výpočet důchodu se započítává pouze 2190 Kč.

Pokud si ovšem nevydělá nic, dostane příspěvek od státu 2409 Kč a pro výpočet důchodu se započítá nemocenská z posledního zaměstnání, což je v současné době cca 11 000 Kč maximálně!!!

POZOR STÁT VÁM UMOŽNÍ SI PŘIVYDĚLAT A VŠUDE TO ŘÍKÁ A TVÁŘÍ SE BLAHOSKLONNĚ, OVŠEM JE TŘEBA ŘÍCT I "B". Pokud budete doma s dítětem do 4 let a 4 roky si budete přivydělávat, pak to už při výpočtu dúchodu poznáte!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Věděli jste to? My ne ...

 Milada, 35.týden, syn 4 a 3/4 roku 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Pro Danu i ostatní 

(10.10.2000 15:10:10)
Víte prosím někdo (možná jsem jen nepozorně četla), jak se vlastně MD do důchodu započítává? Do třech let dítěte snad určitě, ale co ten 4.rok? Myslím si, že zde bude rozdíl, pokud jste stále zaměstnaná či pokud ve třech letech dítěte dostanete výpoveď. Víte to někdo přesně?

Děkuji Milada
 Helena 
  • 

Mateřská, důchod a peníze 

(10.10.2000 20:57:07)
Milé maminky, reaguji předevsim na přehršel dotazů paní Milady týkající se výše mateřské a sociálních dávek, v jejím posledním dotazu pak výpočet důchodu v závislosti na mateřské. Klidně mě kamenujte, ale nemyslíte si, že by bylo odpovědnější dříve než vstoupím na MD přemýšlet z čeho budu svůj stav financovat (včetně následků z něho plynoucích - tedy důchodu - nehledě na to, že dnes Vám těžko může někdo nějakou výši důchodu zaručit) a ne se spoléhat na stát? Pak se právem mohu domnívat, že jediným zdrojem Vašich příjmů je pak benevolence úředníků, neboť se informujete na skutečnosti týkající se finanční stránky na můj vkus dosti pozdě. Dovolím si již jen poznamenat, že nejsem státním úředním ba naopak jsem aktivním účastníkem podnikatelského sektoru.

pěkný večer v dobrém. helena
 Dana, dvojčata 20 měsíců 
  • 

Re: Mateřská, důchod a peníze 

(11.10.2000 1:21:47)
No, to byste se zřejmě musela zabývat pouze studiem zákonů, protože legislativní změny jsou u nás na denním pořádku - a nestudujete-li, protože, domnívám se, většina žen má pouze informace základní - tzn., jak dlouho trvá základní mateřská dovolená, kdy začnete pobírat rodičovský příspěvek apod., tak vám nezbývá jiná cesta než se ptát buď lidí, kteří mají zkušenost, nebo státních úředníků..... Ještě takovou poznámku - i když si všechno krásně naplánujete, velice snadno a rychle se můžete dostat do situace, kdy budou Vaše plány změněny okolnostmi např. - (dvojčaty, - ne, že bych Vám přála něco zlého, ale i nemocí dítěte, či partnera, případně i tím, že ztratí práci). Proto nebuďte, prosím, tak přísná a nedivte se lidem, že se ptají. Každý se prostě v zákonech orientovat neumí (v mnoha případech mají odlišný názor i dva právníci - či daňoví poradci).
 Milada, 35.týden, syn 4 a 3/4 roku 
  • 

Re: Mateřská, důchod a peníze 

(11.10.2000 15:20:27)
Chtěla bych odpovedět paní Heleně.

Já jsem POUZE reagovala na JEDINÝ příspěvek pí. Petry z 9.10 (nevím, které mé další příspěvky máte na mysli). Paní Petra na problém se započítáváním mateřské do důchodu narazila jako první a mne to docela překvapilo, jak to vlastně je. Nyní jsem nastoupila na MD již po druhé, a na té první jsem si takto přivydělala asi 2 měsíce - opravdu mne tehdy nenapadlo, že to stát započítává takto - samozřejmě že jsem vše měla nahlášené, ale nikdo z úředníků Vám nic takového neřekne...

Já osobně samozřejmě vím, kolik budu na MD dovolené pobírat(žádné sociální dávky a přídavky u nás nehrozí) ale chtěla jsem upozornit na problém toho 4.roku MD, někde jsem prostě zaslechla, že tento rok se prostě do důchodu nepočítá vůbec. Vím, že důchod je za dlouho, že snad bude už ta dlouho očekávaná důchodová reforma, ale když tady na serveru čtu příspěvky starších maminek (některým je i přes 40 let a jsou na MD) tak myslím, že je dobře, aby o tom věděly...

Jinak jsem pracovala vždy v soukromém sektoru.
 Marie,dvě děti 
  • 

Re: Mateřská, důchod a peníze 

(11.10.2000 21:55:37)
Milá Heleno,
nemyslím, že by Vás někdo za Vaše názory kamenoval.Ale nemyslím také,
že je něco špatného na tom,chtít vědět, jaké možnosti mi nabízí stát. Samozřejmě je nutné se spoléhat především na sebe, ale spousta maminek prostě nemá jinou možnost.
Stačí otevřít noviny a přečíst si, kde se v našem státě prohospodaří miliony - v tomto srovnání mi peníze na rodiny s dětmi připadají jako velmi vyhodná ale bohužel nedostatečná investice.
S pozdravem
Marie
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Pro Danu i ostatní 

(12.10.2000 12:55:35)
Ahoj Milado,
podle toho, co se mi podařilo vyčíst ze zákona o důchodovém pojištění (zák. č. 155/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů), je doba péče o dítě do věku 4 let náhradní dobou pojištění( § 5 odst. 1 písm. r) v návaznosti na § 12 odst. 1) a ta se pro účely výpočtu důchodu počítá jako doba pojištění (§ 12 odst.2), tj. např. jako doba, kdy jsi v pracovním poměru. Takže podle mého názoru je jedno, jestli ten čtvrtý rok budeš mít neplacenou dovolenou nebo jestli dáš výpověď a zaměstnaná nebudeš.
Pokud jde o informaci, kterou tu psala Petra (co se považuje jako základ pro výpočet důchodu), musím se přiznat, že ji nedokážu ani potvrdit, ani vyvrátit. Problematika důchodového pojištění, především výpočtu důchodů je poměrně složitá a přiznám se, že pro mne málo srozumitelná.
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Péče o dítě ve vztahu k důchodu 

(31.10.2000 15:07:43)
Chtěla bych je ještě vrátit ke svém příspěvku (z 12.10.), který se týkal započítávání péče o dítě ve věku 3 až 4 roky do důchodu v případě, že žena není zaměstnaná. Na upozornění jedné maminky jsem se do zákona o důchodovém pojištění začetla ještě jednou a pořádně - tentokrát pod dojmem toho, že tam bude nějaký zádrhel. A on tam opravdu možná je .
Jestli si to vykládám správně, je člověk i po dobu péče o dítě do 4 let důchodově pojištěn, nicméně tato doba je dobou vyloučenou ve smyslu § 16 odst. 4 zmíněného zákona pro účely výpočtu výše důchodu. Tak jak jsem to četla, je to podle mého názoru finančně neutrální, ale fakt nevím. Jak už jsem upozorňovala, nejsem na důchodovou problematiku ani trochu odborník. Snažila jsem se jen najít v příslušných zákonech odpověď na otázku, která se objevila v diskusi. Musím říci, že tu úpravu tady není dost dobře možné stručně a srozumitelně reprodukovat (problematika důchodového pojištění dost složitá a musím říci, že někdy při čtení její právní úpravy propadám pochybnostem, jestli ta škola, co jsem vystudovala , byly skutečně práva).
Takže se omlouvám za ne úplně přesnou informaci. Pokud se mi podaří ještě někde něco zjistit, tak to sem případně napíšu.
 Milena, syn 3,5 
  • 

Re: Re: Saso díky 

(6.10.2000 9:49:08)
Ahoj Dano,
souhlasím, že stát to pěkně kamufluje s těmi všelijakými pojištěními, odvody a příspěvky. A lidi mu to žerou. Nedávno se v nějaké anketě ptali, jak vysoké daně by měli platit nejbohatší a většina lidí odpovídala, že klidně až 25%. Úplně jim uniklo, že se všemi těmi zakuklenými daněmi už dávno možná sami platí 50%.
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Saso díky 

(9.10.2000 13:23:10)
Ahoj Miluško,
na to, jak je to s podnikáním na mateřské se na Ministerstvu financí neptej. Nemocenské pojištění (a peněžitá pomoc v mateřství dávkou nemocenského pojištění je) i dávky státní sociální podpory (což je rodičovský příspěvek) patří do kompetence Ministerstva práce a sociálních věcí – to je také ve většině případů (něco může být také přímo z poslanecké dílny) “pachatelem” právní úpravy v této oblasti.
A pokud jde o to podnikání, můj názor je následující. V době, kdy pobíráš rodičovský příspěvek podnikat můžeš, ale chceš-li zároveň pobírat rodičovský příspěvek, Tvůj měsíční příjem (po odečtení daně z příjmu a pojistného na sociální a zdravotní pojištění) nesmí převýšit částku 2190 Kč (částka životního minima na osobní potřebu jednotlivce). Příspěvek se vyplácí zálohově v těch měsících, kdy byl podle sdělení rodiče jeho příjem nižší než je stanovená hranice, a zúčtovává se po uplynutí kalendářního roku (tak, že se znovu posoudí nárok na příspěvek ve vazbě na dosažený průměrný měsíční příjem, pokud tento průměrný příjem přesáhne uvedenou částku, vyplacené částky se vrací jako přeplatek). Nejsem si jistá, jak je to v případě, že trvá Tvůj pracovní poměr (máš tzv. další mateřskou dovolenou) a zároveň bys podnikala. V tomto případě je to trochu otázka výkladu příslušných ustanovení zákona č. 117/1995 Sb., o statní sociální podpoře, ve znění pozdějších předpisů, zda se za souběh výdělečných činností považuje už to, že jsi v pracovním poměru a zároveň vykonáváš činnost osoby samostatně výdělečně činné, či až to, když máš z obou těchto činností příjem (přiznám se, že za logický bych považovala výklad, který jsem uvedla jako druhý, ale budu-li se striktně držet toho, co je v zákoně, svědčí to spíš pro tu první možnost; jak se to posuzuje v praxi to nevím – právě ty zkušenosti s praxí mi chybí, jak už jsem tu před časem někomu psala).
Snad Ti to k něčemu bude, i když teď budeš mít asi chvíli starosti hlavně s miminkem (aspoň soudím podle toho, co jsi o sobě uvedla) a podnikání Tě asi bude zajímat až po čase. Když já to kvůli přístupu k právním předpisům píšu po malých chvilkách (přece jen mne tu platí za něco jiného) v práci a sem to vždycky z Wordu kopíruji, až když to dám jakžtakž dohromady, což chvíli trvá (jednak z časových důvodů, a jednak řada právních předpisů není příliš srozumitelná nejen pro laika, ale někdy dá i právníkovi zabrat, zvlášť když tem který obor přímo nedělá, takže než se tím prokoušu ...).

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde

Všechna témata


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.