| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Milé maminky

 Celkem 10 názorů.
 Irena, 27 let, syn 11 měsíců 
  • 

Milé maminky 

(16.9.2000 20:08:32)
myslím, že mnoho dotazů zde položených, včetně mikrovlnné trouby by tu nemuselo být, kdybyste si přečetli knihu Dr. Fořta: Moderní výživa pro děti. Je fakt, že některé věci jsou diskutabilní, s něčím nelze souhlasit - příliš zlehčuje aditiva ve stravě, apod., ale celkově je dost průlomová knížka a měli by si jí přečíst i dětské doktorky, aby přestaly radit nesmysly, jako mne - od půl roku synovi pěkně masíčko a vajíčka.
 Milada, 32.týden, syn 4 a 3/4 roku 
  • 

Re: Milé maminky 

(16.9.2000 21:55:58)
Souhlasím s Irenou, a velmi lituji toho, že pro mého syna vyšla kniha již pozdě... Takhle dostával již např. od 1/2 roku tvaroh mixovaný s banánem, v současné době vím, že toto jídlo bylo pro něj v tuto dobu nevhodné.
Možná bych ho tehdy kojila i déle než ten jen rok...

Knihu mohu jen doporučit.
 Markéta, 9měsíční Veronika 
  • 

Re: Milé maminky 

(17.9.2000 21:14:22)
Milá maminko,
vaše rada mě, v dobrém, pobavila. Především věta, že jsou rady autora diskutabilní. Protože mi výživa nedala, sešla jsem se s 3 uznávanými pediatry, - odborníky na dětskou výživu. A ti postupně knihu označili za diskutabilní. Prostě - co lékař, to názor. Já začínám být jednoznačně přesvědčená o tom, že miminko má dostávat jídlo takové, jaké nám cit řekne. A všeho s mírou. Protože mi nepřijde zdravé vepřové a párky, prostě je svému miminku nedám. Nevím ale, proč bych jí nedala (s mírou!!!) tvaroh, když jí nic nedělá, jí ho ráda a já jsem na něm vyrostla. (Zde vzkaz pro druhou maminku - tvaroh s banánem vašemu synovi uškodil, že litujete, že ho dostal?) A jen tak na okraj - jedinou nenormálností ve vývoji mojí dcery byly mírně zvýšené hladiny AST a ALT (jaterní enzymy). Poté, co jsem přestala kojit, se hodnoty znormalizovaly... Takže - ani kojení není stoprocentní.
 Jana, dva synové 
  • 

Re: Re: Milé maminky 

(18.9.2000 11:48:29)
Ono také záleží na tom, co maminka během kojení jí (léky, syntetické vitamíny, hormonální antikoncepce,přepalované tuky, hodně solená a kořeněná jídla ....), tyto škodliviny se můžou dostat do mateřského mléka a zatížit játra vašeho dítěte. Přechod na dietnější( nekojenou ) stravu, pak může jaterní testy vašeho dítěte paradoxně zlepšit.
 Markéta, 9měsíční Veronika 
  • 

Re: Re: Re: Milé maminky 

(18.9.2000 20:31:55)
Paní Jano,
musím vás zklamat, ale s danými hladinami enzymů se moje dcera narodila a nijak se jí během kojení neměnily. Já jsem jedla podle všech pravidel zdravé výživy. Možná ve stravě bylo něco, co je zdravé pro mě, podle knih i pro děti. Prostě nám ukončení kojení (po osmi měsících) pomohlo. Ať jsou poučky jakékoliv.
 Milada, 32.týden, syn 4 a 3/4 roku 
  • 

Re: Re: Milé maminky 

(18.9.2000 20:30:52)
No, obávám se, že Váš argument, že jste na něčem vyrostla, je už trochu zastaralý. Dříve také pediatři např. kojení nedoporučovali - propagovali umělou výživu a hodně dětí (nyní jsou to již dospělí lidé) také vyrostli na Sunaru... Stejně tak to bylo v minulosti s vajíčky (žloutky), masem, jídlem s lepkem apod.
Nyní prostě vím, že každou radu pediatričky ohledně jídla nejprve přezkoumám, a teprve pak se jí budu řídit. Kdyby můj syn byl plně kojen třeba 8 měsíců, tak dneska už vím, že by se mu taky nic nestalo, a že ten tvaroh tehdy rozhodně nepotřeboval.
 Zdenka + dcerka Zdenka 21mes 
  • 

Re: Milé maminky 

(17.9.2000 23:48:31)
Milá maminko, nemusel by tu být žádný dotaz a nemusela by být tahle diskuze, kdyby maminky četli odborné publikace určené maminkám. Ne každý dokáže a chce přečíst knihy, kde všemu nemusí zrovna rozumět a rád se dozví něco od někoho, kdo je ve stejné situaci a již nějaké zkukšenosti má. Proto jsou diskuze. Zaplať "pámbuh" za to i za tu vymoženost jako je inet.A co se týče Vaší poznámky o mikrovkné troubě - tak to je zrovna docela dobré téma do diskuze, protože např já s názorem na MVT ve Vámi zmiňované knize nesouhlasím a když se podívám do XXX jiných publikacích tak tam je to také jinak!!!!
 Irena, 27 let, syn 10 měsíců 
  • 

Re: Re: Milé maminky 

(18.9.2000 18:06:15)
S tím souhlasím. V minulých dnech jsem tu četla dotazy typu, chci přestat v 7 měsících kojit, moje dítě i ve 13 měsících chce mateřské mléko, jak ho to odnaučit, dát vajíčko po 6 měsících věku dítěte, apod. Tak těmto maminkám jsem vzkazovala, že ta kniha existuje. Plně souhlasím s tím, že dítě má být aspoň do 1 roku kojeno a vůbec se nemusí od půl roku přikrmovat. Syna přikrmuji teprve 14 dní a celou dobu byl jen kojený. I já nesouhlasím s mnoha věcmi, které Dr.Fořt uvádí - např. s mikrovlnkami, ale je tam mnoho užitečných rad, které konečně mají koncepci jinou než socialistického zdravotnictví a to je fajn.
 Stáňa(40)+Ondra(6,5) 
  • 

Re: Re: Milé maminky 

(19.9.2000 15:31:59)
Musím říci, že mi přišel docela trefný postřeh Zdenky o tom, jak děti chtějí aspoň ochutnat to, co vidí u jiných. Mně se to teď potvrdilo s Ondrovými svačinami do školy. Do školy chodí 14 dnů a už měl postupně x požadavků, co by k svačině chtěl (bábovku, švestky, tatranku, rohlík s trvanlivým salámem ...) a vždycky to byl výsledek toho, co viděl u někoho jiného. A musím říci, že čím je kamarádova svačina méně slučitelná s mojí představu o zdravé výživě, tím je pro Ondru atraktivnější (rohlíku se sýrem se moc vehementně nedomáhal, tatranky se dožaduje skoro každý den).
A přiznám se, že sdílím do značné míry i Zdenčin názor na názory (to zní hezky, co?) Dr. Fořta. Knížku Moderní výživa sice doma nemám (ikdyž bych si ji někdy pro zajímavost docela ráda prolistovala), protože Ondra už pomalu vyrůstá z věku, na který je knížka zaměřená, ale s názory Dr. Fořta jsem se řadu let setkávala na stránkách Betynky, kde byla jeho poradna o výživě, takže je docela znám. Řekla bych, že z jeho příspěvků občas musela nějaká slabší povaha nabýt dojmu, že svému dítěti nemůže dát téměř nic. Na druhou stranu mne jeho články přiměly víc přemýšlet, o tom (obrazně řečeno) "co strkám do hrnce". Nikdy jsem se tedy jeho radami neřídila striktně, ale jako inspirace, námět k diskusi to bylo určitě přínosem. Ostatně i v oblasti výživy se názory vyvíjejí, takže se občas stává, že to, co bylo jeden čas doporučováno, je za čas označováno jako problematické, občas je něco poplatné jen módním vlnám atd (takže záruku toho, že to, co teď na doporučení odborníků svým dětičkám dáváme jako to nejlepší pro jejich vývoj, za pár let jiní odborníci neodsoudí jako nesmysl, stejně nemáme - viz někým zmiňovaná umělá výživa). Takže asi nejrozumnější je sledovat, co se v oblasti výživy objevuje za nové názory, ale brát je jen jako inspiraci (včetně různých vzorových jídelníčků) a taky je kriticky posuzovat.
 Milena 
  • 

Re: Re: Re: Milé maminky 

(29.9.2000 11:30:04)
Jen mi ty svačiny připomněly vlastní dětství. Taky jsem měla chuť na to, co měli jiní. U nás ve škole fungovala čilá směna, takže jsem svoje rohlíky se šunkou a zeleninu měnila za Ríšovy chleby se sádlem. Na moji maminku z toho šly mrákoty.

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2020 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.