| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Zase ty nehty...

 Celkem 14 názorů.
 Honza a Dana, Štěpán 3.5 roku, Veronika 6 měsíců 
  • 

Zase ty nehty... 

(19.3.2000 17:56:42)
Náš starší syn si kouše nehty od cca 2,5 roku. Já jsem si je kousal taky, až do téměř nedávna, a ani teď se nedá říct, že k tomu nemám sklony. Mám kvůli tomu z dětství celkem traumatické vzpomínky, zvlášť když mi to rodiče dost zdůrazňovali. Pamatuju si ze školky na vzpomínku ohledně potenciální zlaté rybky, že jsem se rozhodoval, jestli bych si přál radši hodinky, které umí zastavit a vrátit čas (pod vlivem čtyřlístku) nebo odnaučit si kousat nehty. Rodiče buď slibovali výhody na pouti, nebo naopak hrozili různými opatřeními jako např. obalit prsty do pepře nebo je zabalit gázou. Hrozby (věřím že v dobrém úmyslu mě od tohoto zlozvyku odradit) byly také dost úderné: buď mi nehty zarostou nebo v lepším případě budu mít prsty jako paličky. Leč - nic tenkrát nepomohlo.
Proč to všechno píšu ? Protože sice vím, jak dítěti asi je, že také není rádo, že si je kouše, ale nevím jak mu pomoci (nevěděl jsem to ani jako dítě). Jen vím, že okamžik okusování přichází (alespoň v mém případě) v okamžicích stresu nebo když narazím na nějaký problém, který nedokážu hned hladce řešit. Jako takový momentální únik před realitou. Pozoruju to i u Štěpánka, že když je do něčeho zabraný, tak si nehtů ani nevšimne, ale když se zastaví a začne nad něčím přemýšlet, už má ruce v puse.
Usoudil jsem (i z vlastní zkušenosti z dětství), že nemá cenu ho pořád napomínat a dělat z té věci "velký problém" a tím ho ještě víc traumatizovat, spíš navrhnout nějakou odměnu, cíl, který by stál za to odříkání.
Poraďte nám prosím, jestli s tím máte někdo nějaké zkušenosti. Za každou radu budeme vděční.
 Mondy,syn 9 let,dcera 6 let 
  • 

Re: Zase ty nehty... 

(26.3.2000 21:10:13)
Ráda bych poradila,ale mám tento problém s dcerou.Nehty si kouše asi od čtyř let,teď má šest a dělá to pořád.Jen jednou si je přestala kousat a to,když chtěla jít na karneval za princeznu a chtěla nalakovat nehty.Slíbila jsem ji to pod podmínkou,že si nehty přestane kousat.Opravdu to vydržela !!! Ale hned jak bylo po karnevale,byl problém zpět! Teď ji v září čeká škola a já se ji snažím vysvětlit,že školačka by si nehty neměla kousat,ale ona se na mně podívá a řekne:já se snažím,ale oni nerostou! Takže problém zůstává a já sama nevím jak to vyřešit. Takže mnoho štěstí všem.
Mondy Kamila 
  • 

Re: Re: Zase ty nehty... 

(27.3.2000 13:55:19)
Mám také tento problém, ale se synem. Je devitiletý a kousání nehtů se pokoušíme odstranit již půl roku. Jde to, ale pomalu. Pokud můžu poradit, nehubujte. Dítě tím strašně trpí, protože většinou se opravdu snaží. Stalo se nám několikrát, že jsme ho přistihli při kousání nehtů a on o tom vůbec nevěděl. Chce to něco slíbit a pořád chválit jeho snahu. K dnešnímu dni můžu říči, že jsme již 2x nehty stříhali.
Pevné nervy, trpělivost a podporovat snahu.
 Honza, syn 3,5 dcera 6 měsíců 
  • 

Re: Re: Re: Zase ty nehty... 

(4.5.2000 23:06:43)
... a co jste slíbili, že to pomohlo ? Můžete to podrboněji popsat ?
Honza
 Dita, dvě dospělé děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Zase ty nehty... 

(5.5.2000 16:15:09)
Dcera si kousala nehty od 3 let do 5let.Domluvy ani sliby nepomáhaly.Kdesi jsem se dočetla, že dětem, které si koušou nehty, trochu Chybí něha od rodičů na kterou byly zvyklé v kojeneckém věku. Pokud si dcera kousala nehty , posadila jsem se na židli, vzala ji naklín a pochovala, pohladila po zádech a povídala jsem jí o všedních věcech co budeme spolu dělat, abych odvedla její pozornost od kousání nehtů.Jestli se dobře pamatuji tak do půl roku jsme nehty stříhaly. Ale stejný problém je s manželem a tam žádné hlazení nepomáhá.
 Petra,2 kluci 4 a 6 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zase ty nehty... 

(1.6.2000 12:49:51)
Náš mladší syn si krátce po nástupu do školky začal nehty ne kousat,ale oloupává si je druhou rukou a to až do krve,anebo si loupe kůžičky kolem nehtů.Pak ho to velmi bolí,ale prostě si nemůže pomoct.Dělá to nejčastěji před spaním,když usíná,anebo při sledování pohádky v televizi,při čekání u lékaře....Snažím se syna vždy nějak zabavit,ala nejvíce si ty nehty "loupe" ve školce před usnutím.Co dělat?Zalepit na čas prstíky náplastí?To se mu budou děti ve školce smát.Slíbili jsme odměnu - nepomohlo.Poraďte.
 Jana, dvojčata, Katka a Honza 8 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zase ty nehty... 

(3.11.2000 15:34:17)
Ahoj všichni,
musela jsem se pousmát nad tématem kousání nechtů a nedalo mi to, abych nepřispěla taky svou troškou do mlýna.
Začala bych u manžela. Je mu 35 let a kouše si nechty stále. Za posledních 15 let se mi podařilo pouze jednou jedinkrát ho vidět s normálníma rukama. A bylo to na naší svatební cestě. To je tak jediné období, kdy si pod mým 24 hodinovým dohledem nechty nestihl ukousat. Po návratu z dovolené se chlubil i tchýni, nicméně ihned v první pracovní den přišel zase ohryzán-rozhodně ke stříhání nedošlo.
Takže jsem se ani nedivila, když Katka začala taťku při vstupu do školky napodobovat. Kupodivu Honza se začal bavit touto skvělou zábavou až když šel do školy. Teď se hryže, až na mně, celá rodina.
Nepomůžou ani vyhrůžky, ani sliby všeho druhu, ani nic a dá se říct, že jsem k tomuto zlozvyku už rezignovala. Protože, kdybych celou rodinu pořád napomínala, asi by si mysleli, že jsem se zbláznila já.
Nicméně, i když je to příšerný zlozvyk, miluji je všechny tři a shledávám tuto chybičku jako spíše komickou.
Osobně si myslím, že děti za kousání ani nemohou. Všechny děti, i když často nechtě a nevědomky napodobují své rodiče a u mého muže si nejde nevšimnout, že když se dívá na televizi nebo si čte noviny, neví co by s těma rukama vyvedl.
 Petra,dcera 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zase ty nehty... 

(6.4.2002 22:45:44)
Mám s dcerou úplně stejné problémy, ve školce je to nejhorší při spaní.Spí v ponožkách,protože si dloube i nehtíky na nohou.
Náš pan doktor nám předepsal NOVO - PASSIT sirup
,ale nepomohl.Je volně prodejný v lékárně.
Přemýšlím,co dál,jediné,co jsem vypozorovala je,že tím dloubáním vlastně dcera ventyluje stres.
Jestli jste Vy na něco přišla,prosím, napište mi.
Díky, Petra!
 Radka (děti 2 a 4 roky) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Zase ty nehty... 

(4.10.2001 9:09:18)
Můj názor je, že děti (i dospělí) koušou nehty z nervozity nebo ze stresu - ten může pominout, ale zlozvyk pak trvá dál. Etikoterapie říká, že je to potlačený vztek. Můj 4-letý syn začal moc toužit po vláčku a tak jsme to využili a pod jeho příslibem nehty již 2 týdny nekouše (všechny předchozí metody selhaly).
 tom 
  • 

Re: Paní Ditě se dvěma dospělými dětmi 

(18.4.2002 17:04:55)
Procházel jsem diskuse zde na rodině a dostal jsem z toho depku. Teprve když jsem narazil na Váš příspěvek,
nezbývá mi, než sklonit se před Vámi s úctou. Bohužel, Váš lék na okusování nehtů je příliš náročný jak časově, tak citově. Proto, obávám se, bude i nadále populárnější vodička z lékárny. Ta ovšem odstraní jen vnější příznak problému, nikoli však problém. Ještě jednou před Vámi smekám a pevně doufám, že je takových maminek více.
 Mirek, Filípek 
  • 

Re: Zase ty nehty... 

(20.4.2000 16:05:17)
Rozhodně nezakazovat a nerozčilovat se nad tím, ale vždy se snažit odvést nenápadně pozornost jinam a zaměstnat "okusujícího" něčím zajímavějším. Natrvalo se to ale zřejmě nepodaří. Mně je 29 a ještě občas, sem-tam...
 Jitka, děti 8 a 12 
  • 

Re: Zase ty nehty... 

(28.6.2001 12:39:43)
I moje děti si kousaly nehty. Koupila jsem v lékárně takovou vodičku proti kousání nehtů, asi 3x denně jsem dětem nehty natírala a asi za týden si je hlavně 8 letý syn přestal kousat a teď už je jen střihám. 12-ti letá dcera vodičku nechtěla používat, ale i pár dní co natírání vydržela pomohlo k tomu,že se snaží nehty nekousat. Vodičku jsem koupila na radu kolegyně, které to též pomohlo u 7 leté dcery. Stála cca 80,- Kč.
 Jitka, děti 8 a 12 
  • 

Chybička se vloudila a můj příspěvek se zde ocitl několikrát 

(28.6.2001 12:46:24)
 Jaroslava (dcery 10 a 12 let) 
  • 

Re: Re: Zase ty nehty... 

(4.2.2002 9:38:42)
Prosím, napište mi název vodičky z lékárny. Mnohokrát děkuji, snad pomůže i mé "okousané" dceři. J.N.

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.