| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Holení,nálev

 Celkem 14 názorů.
 Klara,syn 1,5 
  • 

Holení,nálev 

(12.3.2000 7:42:14)
Milé maminky, je pro mě dost překvapující, jak se většina z vás bojí nálevu a holení. Já jsem holení i nálev ( nálev dokonce 2x - před a po císařském řezu)absolvovala a stresující ani bolestivé to pro mě nebylo. Je to možná tím, že jsem zvyklá holit se sama (teda až na malý kousek vepředu), z hlediska hygieny i estetiky (to je můj názor a nikomu ho nevnucuju)mi to připadá vhodné. Vidím to jako spoustu pokřiku pro nic.
 Jana, 2 děti 
  • 

Re: Holení,nálev 

(13.3.2000 15:06:11)
Ahoj Kláro,
tvoje tělo je naprosto dokonalé,a proto nepotřebuješ při přirozeném porodu žádnou berličku ve formě holení,nálevu a epiziotomie.Moje babička porodila pět dětí doma bez těchto "moderních vymožeností" a ani ve snu by jí nenapadlo, že by jí někdo mohl takto ponižovat. Porod není operace.
 Jana, těhotná 
  • 

Re: Re: Holení,nálev 

(14.3.2000 12:10:09)
Milá Jano (a ostatní odpůrkyně klysýrů, epizotomií a holení),
asi budu jedna z mála, ale plně souhlasím s Klárou. Myslím, že argumenty typu "jak rodily naše babičky" nejsou na místě. Myslíš, že tenkrát taky byla tak mizivá novorozenecká úmrtnost, jako dnes? Je prokázáno, že ženy, které rodily bez epizotomie, mají v pozdějším věku častěji potíže s inkontinencí. Kromě toho spontánně roztržená hráz (vím, že to není nutné, ale stává se to) nemusí být podle mého názoru nic moc - to raději nástřih od porodníka. Co se týče holení: Rána, do které se zašije nějaké to ochlupení se jistě hojí hůř - nevidím důvod, proč to riskovat. A jestli holení někoho ponižuje, může se přeci oholit sám doma. No a klystýr - myslím, že to nebude nic hrozného. Ráda to podstoupím, aby se moje miminko narodilo do sterilního prostředí a ne do bůhvíčeho....
Myslím, že porodníci vědí, proč to všechno propagují. Jistě to nedělají pro vlastní potěšení. Takže ponížená si tím rozhodně nepřipadám. Mimochodem, ta novorozenecká úmrtnost (zahrnuje i úmrtnost při porodech) je u nás jedna z nejnižších na světě. Tak si pořád nestěžujme.... Jana P.S. Dám vědět, jestli po porodu nezměním názor ;-)
 Radka, podruhé těhotná, dvouletý syn 
  • 

Re: Re: Re: Holení,nálev 

(14.3.2000 21:20:00)
Dobrý den, Jano, reaguji na váš dopis ve kterém mimo jiné zmiňujete tendenci "rodit jako babičky" a pak se podrobněji věnujete některým nemocničním procedurám. Já budu poměrně stručná - studie zabývající s evztahem epiziotomie a inkontinence v pozdějším věku nejsou rozhodně tak jednoznačné, jak vy tvrdíte a část z nich dospěla dokonce k přesně opačníému výsledku.
Pravda bude bohužel spíše taková, že zdejší porodníci nemají trpělivost, aby ženě pomohli v tom, že ji dají čas na roztažení hráze a v tom, že ji naznačí, kdy je ten pravý moment na případné zatlačení. Díky epiziotomii si jednoduše ušetří práci. Vím, co píši, sama jsem to zažila.
Ad holení - to je váš názor, každý může mít představy o ponižování jiné. Mimochodem, zkuste se sama oholit, až budete v devátém měsíci těhotenství. A holení v nemocničním provedení bývá skutečně enormně nepříjemná záležitost. Pokud jde o klystýr, nechme pře o zdravotní nezbytnosti alespń pro tento okamžik zdravotníkům, ale ráda byhc vás upzornia co sama vím z vyprávění rozumných porodních asistentek. Pokud maminka klystýr odmítne, většinou se sama dostatečně vyprázdní během první doby porodní. Také není pravda, že vyhcáz stolice a zároveň miminko, protože případná stolice vyjde dříve. A kompaktní stolice se odstraňuje mnohem snáze než ne tak úplně neobvyklé zbytky po klystýrovém vyprazdňování. Samozřejmě si o tom může každý myslet co chce, ale já jsem jednoznačně pro to, aby bylo možné si vybrat to, co doytčné mamince vyhovuje.
Zdraví Radka
 Simona, zatím bezdětná 
  • 

Re: Re: Re: Re: Holení,nálev 

(15.3.2000 8:26:38)
Dobrý den Radko,
zcela souhlasím s Vašimi názory. Tvrzení Jany nejsou vědecky podložená, studie mluví skutečně o něčem jiném. Navíc vím od své známé (lékařky) z Německa, že klystýr, holení, epiziotomie a porod v pozici na zádech patří do minulosti. Nástřih se provádí pouze v nezbytně nutných případech. Ale pokud to někomu vyhovuje, tak proč ne.
Simona
 Magda, 2 deti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Holení,nálev 

(21.6.2000 14:05:28)
Ráda bych se zeptala na zkušenosti maminek, které absolvovaly porod bez klyzmatu (např. v CAPu), jak to proběhlo? Vyprázdni se střeva skutčně už během první doby porodní? Kdyby se našel někdo, kdo by byl ochotný vlastní zkušenost s touhle "choulostivou záležitostí" zveřejnit, byla bych mu, resp. jí velmi vděčná. Sama jsem absolvovala oba porody s nálevem, poprvé nebylo vyprázdnění dokonalé, což bylo nepříjemné, podruhé už to bylo dobré.
Klysma zřejmě opradu nutné není, v civilizovaném světě a i v některých našich porodnicích se nepoužívá.
Co se týče holení, je to podle mě naprostá zbytečnost. Možná to souvisí i s následnou episiotomií " když už jsme to oholili, tak proč si i nestříhnout, alespoň se mladý a dosud ne příliš zkušený lékař pocvičí v šití na místech, kde na tom stejně nezáleží, že?".
Jinak bych ale chtěla říct maminkám, které porod teprve čeká, aby se nebály, nálev je sice nepříjemný, ale není to nic hrozného, snad může někdy i porod usnadnit. Špatně podle mého je to, že se k němu ženy paušálně nutí a vydírají se emotivnímy projevy o "fekáliích".
Ani holení není žádná tragédie, pokud vám ho sestra provede šetrně (např. v Krči to tak dělají, v Apolinářské před pěti lety jsem zažila holení jednorázovými umělohmtnými hrabičkami nasucho! To dost bolelo.).
Díky, pokud mi někdo odpoví.
 Mirka (28), holčička 4.měsíce. 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Holení,nálev 

(22.6.2000 1:35:33)
Milá Magdo,
přečetla jsem si předchozí příspěvky a je jasné, že se na tom ženy nikdy nedohodnou. Jedny budou pro a druhé proti. Já jsem měla velmi rychlý porod, klasicky a tak jsem nedostala klystýr a i když jsem byla doma třikrát nebo čtyřikrát na WC a myslela jsem si, že v sobě nic nemám tak to lítalo pěkně - a to bylo ponižující teda dost. Nenastřihli mě a tak mě moje 4kg holčička potrhala, ale zhojilo se to pěkně. Takže u druhého dítěte bych klystýr brala, ale nastříhnutí asi ne. Každá mamča si musí rozhodnout jak to chce, jestli s nástřihem rychle a nepřirozeně, nebo bez nástřihu pomaleji a přírodně. Ale je důležité mít právo volby a to bohužel většinou není.
 Alena, 26, tyzden 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Holení,nálev 

(22.6.2000 6:57:38)
Mila pani Magda,
sice ma to este len caka, ale urcite sa nebudem branit ani jednej veci co vy spominate.
1. klistyr je urcite lepsie riesenie ako keby som pocas doby tlacenia mala svoje dietatko vytlacit do mojich fekalii. URcite sa to moze stat, clovek nikdy nevie kedy na neho pride porod, co ked den predtym sa paradne naveceriam?
2. holenie sa da urcite tiez vydrzat. Hlavne je to praktickejsie pre doktora, ktory by zasival hradzu po nastrihnuti ked to tam bude mat hladke ako by mi mal poprisivat aj chlpky (prepacte ze hovorim tak otvorene)
3. nastrihnutie hradze je urcite prijemnejsie akoby som sa mala natrhnut len preto,ze to odmietnem. Mojej znamej nenastrihli hradzu a roztrhla sa na 10 cm smerom ku stehnam, dokonca poznam pripad ze sa roztrhli ku konecniku. Urcite to nie je prijemny pocit. Doktor urcite vie sam odhadnut podla velkosti hlavicky kolko bude musiet strihat.

Tolko moje nazory, poviem vam potom moje prakticke skusenosti, ako som to vnimala pri porode.
 Darja, 24 týden 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Holení,nálev 

(22.6.2000 10:39:44)
Sama sice mám svůj první porod před sebou, ale protože moje sestra pracuje jako medička na gyn-porodnickém odd. v Motole, vysvětlovala mi naprosto logicky, proč se jednotlivé úkony provádí.
1. Nálev - někdy se pro rychlost porodu nestihne, ale uvědomte si, že při tlačení v druhé době porodní tlačíte stjným způsobem, jako na stolici, takže povolují všechny svěrače a myslím, že není ani pro miminko (hygienické podmínky) ani pro maminku (psychická pohoda) moc příjemné, dyž dojde k jisté nehodě.
Holení - pokud to zvládnete, můžete se oholit sama doma ještě před odjezdem do porodnice. Jinak je opravdu důležité, aby zevní genitál byl čistý a dezinfikovaný, což nejde, pokud jsou zde chloupky, které zadržují různé mikroorganismy a bakterie. Ty nikdy dokonale nyvydezinfikujete.
3. Nástřih - pokud při průchodu hlavičky není vytvářen příliš velký tlak na hráz, není nutný. Lékař to pozná až když vidí hlavičku, a tam kde hrozí natržení raději provede střih. Názor na něj je různý, některé maminky tvrdí, že se po natržení hojily lépe, ale přeci jenom každá jizva se asi hojí lépe je-li vy tvaru přímky, než trhnutí.
Tak to je asi tak všechno, co bych k tomuto tématu měla a přeji všem maminkám příjemný a šťastný porod.
 Jana Novotná, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Holení,nálev 

(27.6.2000 11:37:27)
Ahoj Magdo, v porodnici ve Vrchlabí proběhne cca. 58O porodů ročně. V této porodnici ženy neholí
a nálev podávají jen na výslovné přání rodiček. Žen, které nálev výslovně vyžadují je velmi málo. Je to tím, že přirozené porody ve Vrchlabí již mají svoji tradici. Maminky si tam také lépe a rychleji předávají informace o možnostech jak rodit. Zdravotnický personál má s přirozenými porody již zkušenosti ( na rozdíl od fakultních porodnic ) a maminkám podávají nezkreslené informace.
Jana
 Radka, dva synové - dva a půl roku a dva měsíce 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Holení,nálev 

(28.6.2000 6:41:56)
Už jsem tady do téhle diskuse jednou, kdysi na jaře zasahovala,ale nedá mi to, a připojím se ještě jednou. Zaujal mě totiž příspěvek Darji, která se zcela ztotožnila s argumenty své příbuzné pracující v motolské nemocnici, pokud jde o vhodnost či dokonce nutnost klystýru či holení. Copak takové argumenty jsou jediné na světě? Stačí se zahloubat do literatury či si poslechnout zkušenosti různých matek a hned je celý pohled na věc trochu jiný. Já jsem pro to, aby si každý mohl zvolit, co je mu libo, ale prvotním předpokladem pro to je dostatek informací. Faktem je, že od lékařů či asistentek jich vždy není dostatek, proto bychom se měly zajímat i my samy. A pokud jde o ty zkušenosti - já sama jsem rodila dvakrát bez klystýru a nikdy to nedoprovázely takové dramatické historky, které tu jsou líčeny (nezřídka ovšem z doslechu...)
Zdraví Radka
 Mgda, 2 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Holení,nálev 

(3.7.2000 13:48:50)
Děkuju všem, které jste mi odpověděly, obzvláště pak Mirce, Janě a Radce. To co jsem chtěla vědět, jsou vlastní nezprostředkované zkušenosti. Argumentaci zdravotnického personálu v těchto otázkách znám vcelku zpaměti.
Jano Novotná, budeš-li mít někdy ještě chvíli, nenapsala bys mi, prosím víc o Vrchlabí? Vážně jsem o porodu tam uvažovala, zvlášť potom, co jsem slyšela mluvit primáře Dr. Kavana v rádiu... . Mám to ale z Prahy poněkud z ruky a navíc jsem rodila v zimě, nemáme auto atd... Rodila jsi do vody? Moc by mě to zajímalo, prosím ozvi se můžeš-li.
Radko, taky Ti děkuju za názor, držím Ti palce a ztotožňuji se s Tvými argumenty. Tvoje "porodní průkopnictví" je tady u nás, v České kotlině, ohromně záslužná činnost. Nabízím Ti svou pomoc, pokud bys měla chuť sdružit ženský usilující o stejnou věc. Zdá se mi, že je to nutně potřeba. Napíšu Ti víc o sobě třeba na mail, pokud by Tě to zajímalo.
Mirko, ženský se neshodnou, to je jasná věc, snad to ani není potřeba. Je to- myslím- jak píšeš, kéž bychom se mohly svobodně rozhodnout na základě objektivních informací...
Ještě jednou díky všem, Magda
 Radka Wallerová, dva malí synové 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Holení,nálev 

(9.7.2000 14:06:49)
Milá Magdo, jestli jsem to správně pochopila, tak tvá výzva, abych se ozvala, patřila mně, takže tak činím. Mluvila jsi o tom, že by bylo dobré dát dohromady lidi, jimž se ne vše v českém porodnictví pozdává - my už jsme se dali dohromady před časem a loni sme založili Hnutí za aktivní mateřství (původně Hnutí za aktivní porod), podrobnější informace můžeš najít díky provozovateli tohoto serveru na adrese www.rodina.cz/ham. A kdybys měla chuť se k nám připojit, tak samozřejmě můžeš, můj e-mail je wallerovi@iol.cz. Na tvoji odpověď se těší Radka
 Jana H., 24 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Holení,nálev 

(10.7.2000 11:36:50)
Třeba se to někomu bude hodit.

V posledním čísle časopisu Betynka píše doktor tuším z Bulovky o přípravku, který se běžně v západních zemích používá a je k mání i u nás.

Je to gel, který si žena (při porodu) před odjezdem do porodnice zavede do konečníku, následkem čehož se vyprázdní (ještě doma) a nálev se už nedělá. U nás ho prý nepředepisují (stojí cca 400,-Kč), protože kdyby ho předepisovali každé rodičce, tak by prý neměli dost peněz na jiné důležitější léky. Článek mi vyzněl tak, že bez předpisu ho nekoupíte.

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.