| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Odběr plodové vody

 Celkem 39 názorů.
 eliáš + mat 30.7. 


Odběr plodové vody 

(20.3.2003 16:10:03)
Ahoj všem, kteří jsou před rozhodnutím, jestli podstoupit odběr plodové vody. Jsem jedna z těch, kterým oznámili pozitivní screening. Jako prvorodička jsem odběr plod. vody podstoupit nechtěla, v 19 týdnu už miminko kopalo, a vytvářel se mezi náma vztah. Po odběru hrozil potrat...
Ale nakonec jsem se rozhodla, že chci po zbytek těhotenství vědět na čem jsem a odběr podstoupím. Přeci jen po detailním UTZ by ve mě hlodal červík nejistoty, je-li miminko opravdu vpořádku. Toto rozhodnutí jsem udělala jen pro svůj klid. Miminko se mi jeví od počátku jako silný tvoreček co se udrží, tak jsem se modlila aby neodplaval po tomhle zákroku.
V době odběru jsem byla ve 20 týdnu. Děsně jsem se bála bolesti, představě píchnutí do břicha. Ale zavřela jsem oči a doktorka svou práci komentovala nahlas. Překvapilo mě, že dostávám nejprve umrtvovací injekci-ta nebolela. Pak přišla druhá injekce-než tam zajeli, přišlo mi to jako by mi do břicha dávali slánku (brčko), ale jen Vás překvapí ten první moment. Odběr už jsem vůbec necítila a vytáhnutí jehly už taky ne. Po odběru jsem musela konstatovat, že to nebolelo a to jsem velký sraboch.
Převezli nás na lůžko a nasadili magnesium v tabletách -proti tvrdnutí břicha. Byla jsem na sebe hodně opatrná hlavně první den a pak celý týden doma. Protože miminko mě už kopalo, mohu popsat své pocity, že asi 5 hodin po odběru se mimi ani nehlo, až odpoledne se začalo zase pohybovat a já byla ráda, že jsme to zvládli oba. Myslím si, že týden doma po odběru je zdravé minimum. Já si ho dopřála a teď vklidu čekám na výsledky. Ten klid proto, že jsme rozhodnuti si miminko nechat tak či tak. Ale v dubnu už budu vědět, co čekáme a na co se máme po porodu připravit.
Přeji Vám moudrá rozhodnutí a zdravá miminka všem!
 Bebe 
  • 

Re: Odběr plodové vody 

(20.3.2003 17:21:21)
Držím palce. Bohužel, AMC může dát spolehlivý výsledek snad jen na Downův syndrom - výsledky na ostatní vady nejsou 100%.
 Zuzika+Emmka+Attilik 


Re: Re: Odběr plodové vody 

(21.3.2003 10:07:22)
Elias tak drzim palce aby boli dobre vysledky a potom napis, ako sa dopadli a co cakate.
 elkapka 
  • 

výsledky 

(7.4.2003 20:21:08)
Zdravím a mám jen dobré zprávy. Už vím, že prcek bude zdravý a bude to kluk. Nejhorší byl den vyhlášení výsledků, stres před konečným sdělením. To už asi nechci nikdy zažít. Jinak se všechno dalo zvládnout.
 Luboš- 
  • 

Odběr plodové vody - amniocentéza - co nás čeká? 

(1.6.2004 11:52:55)
Ahoj všichni,
právě mi manželka volala že musíme jít zítra na odběr plodové vody, protože výsledky z rozboru krve jsou špatné. Prosím napište jak vše probíhá a co nás v nejhorším případě čeká - na to nechci ani pomyslet... Moc děkuji. Luboš-
 Jitka 
  • 

Re: Odběr plodové vody ???? 

(1.6.2004 15:29:55)
Luboši, při odběru plodové vody (amniocentéza), zavádí lékař přes břišní stěnu (a za kontroly ultrazvukem) k mimču jehlu a nabírá vzorek plodové vody. Do ní se počas těhotenství vylučují buňky plodu (z kůže atd.). Plodovka se pak nechá kultivovat (resp. ty buňky z ní) a pak se na nich provádí chromozomální vyšetření-stejné, jakoby dítě stálo vedle a nebylo v děloze. Chromozomy se fluorescenčně obarví a pod mikroskopem spočítají, je tak možno říct, zda některý přebývá (nejčastěji 21) nebo chybí (zpravidla pohlavní chr. X) apod.

Výsledek této metody je 100%, nejsou tam žádná "co když". Až ho tedy budete mít, budete, pokud bude Vaše miminko zdravé, moci prožít zbytek těhotenství v pohodě a těšit se na dítě. Pokud by se prokázala genetická vada, bude na Vás, abyste rozhodli, zda se pro postiženého potomka rozhodnete, či zvolíte ukončení těhotenství. Ještě je třeba vědět, že AMC skýtá určité riziko samovolného potratu (% už si nepamatuju, bylo to kolem 5? fakt nevím...).

Moc Vám držím palce, ať je děťátko zdravé, špatné triple testy rozhodně nemusí znamenat problém.
 Lukáš 


Re: Re: Odběr plodové vody ???? 

(1.6.2004 19:29:16)
Riziko potratu po AMC (po 16. týdnu) je 1%. L.
 Klara 
  • 

Re: Re: Odběr plodové vody ???? 

(9.6.2004 19:44:26)
ahoj Jitko!
rada bych Te jeste upozornila, ze ani odber plodove vody nedava stoprocenti vysledek. Pokud vse dopadne dobre, je vysledek primereny veku zeny, tedy napriklad: rizkoko downova syndromu je 1:2500. Ale stoprocentni? To opravdu v zivote neni nic. Zkratka, porodit dite je rizko, je to krok do neznama a ten, kdo ho dela vedome, je hrdina.
Kazde mamce, ktera porodila dite a vychovala ho, at uz zdrave nebo nemocne, by meli postavit pomnik.
 Maramat 


Re: Re: Re: Odběr plodové vody ???? 

(9.6.2004 22:55:52)
No, tak predpokalam ze DS z odberu plodove vody vyloucit dokazou, ne? Je jasny ze vse ne, ale alespon toto ano.
 Jitka 
  • 

Re: Re: Re: Odběr plodové vody ???? 

(10.6.2004 7:22:38)
Kláro, máš pravdu, 100% v životě není nic.

Nicméně pokud se nakultivují buňky plodu, DÁ se chromozomální vada odhalit s pravděpodobností, která se stům procentům hodně blíží, že ne, to je nesmysl.

Je pravda, že existují tzv. mozaiky a chiméry: některé buňky človíčka jsou poškozené a např. chromozom 21 tam je navíc-tedy pokud by se vyšetřily pouze tyto buňky, zněla by diagnóza D. syndrom, některé jsou pak zdravé a záleží na tom, kolik buněk kterého typu lékař v kultuře najde. Z toho se pak počítá ta pravděpodobnost. Taky je pravda, že plod, který má velkou sílu a snahu žít, pokud je skutečně tzv. mozaika, má sklony odvrhnout vadné buňky a být s co nejvyšší převahou zdravých buněk-proto jsou v plodovce třeba četné "downové" buňky a přitom vyvíjející se mimi je zdravé (nebo v podstatě zdravé, nebude klasický "mongolíček", ale bude mít třeba jen některé rysy patřící k této poruše apod.).

Tohle všechno je mi jasný. Přesto si myslím, že pokud tu amniocentéza existuje, není ani prostředkem k nahrabání si doktorům, ani prostředkem ke zdeptání maminek, ale pouze podanou rukou, nabízenou možností, kterou každý pár může ale nemusí využít a vyříkat si to jen v sobě.
 Kačka 
  • 

Re: Odběr plodové vody ???? 

(1.6.2004 23:30:01)
Ahoj Luboši, nic to není... já byla a bylo to úplně v pohodě, technicky už to tady bylo popsané... zákrok jako takový je v pohodě, ale příšerné bylo dlouhé čekání na výsledek... i když je riziko špatné zprávy malilinkaté, tak je to hrůza... proto podporuj svoji těhulku, jak jen budeš moct, snaž se jí pořád zabavit, ať nemusí moc přemýšlet... ty taky, držím vám palce, ať je vše ok pak, až se dozvíte dobrý výsledek, tak je to paráda... ale určitě bych šla, jinak budte nervovat do konce..!!!

Kačka
 Petra 
  • 

Re: Odběr plodové vody - amniocentéza - co nás čeká? 

(4.6.2004 9:57:37)
Luboši, co se týče zákroku, tak mě nebolel. Přeju, abyste neměli strach.
Co se týče těch potratů, tak v porodnici se mnou byla jedna paní, co v minulosti potratila po amniocentéze údajně proto, že vpich byl veden přes placentu (kdyby prý to paní narovinu řekli, na amniocentézu by tenkrát nešla). To mi tak říkala a ať se k tomu vyjádří spíš nějaký porodník, pokud zde je. Dostala jsem z toho laický dojem, že pokud se uvádí, jak zde napsal Lukáš, riziko 1% , tak že pro normální vpich ne přes placentu je riziko téměř nulové a pro vpich přes placentu (pokud je na přední stěně dělohy)hodně vyšší, že to jedno procento je toho průměr.

Jinak tato paní znala osobně z návštěv nemocnice jednu paní, která údajně potratila proto, že se jí skrze vpich do dělohy dostala infekce.

S tím strachem to je asi normální, ale jde o to mu nepodlehnout. V naprosté většině případů je to planý poplach, a kdoví, zda se dá výsledkům stoprocentně věřit. Někde jsem četla, že někomu stanovili vadu, paní odmítla potrat a pak se narodilo zdravé dítě. A zase naopak, že nějaké paní, ačkoli byla v péči lékařů, se narodilo poškozené dítě. Také myslím, že pro někoho není lepší potrat nemocného dítěte, ale naopak štěstím pro něj může být i nemocné dítě.
 Dana, Terka 9 let 


Re: Odběr plodové vody - amniocentéza - co nás čeká? 

(4.6.2004 14:11:59)
Teď se odběr plodové vody provádí při sledování ultrazvukem. Je to bezpečnější. Kamarádka má 36 let a lékař ji poslal na odběr, že v tomto věku je to prý běžné. Nešla tam a zařídila si velmi podrobný ultrazvuk a prý je vše v pořádku a divili se tam, proč ji posílal na odběr, aniž by měl důvod. Nevím jestli výsledky jsou 100%, protože holka z ulice má starší dceru mentálně postiženou a u druhé byly velmi pečlivě sledováni na genetice, prodělaly spoustu testů a mladší je postižená stejně.
 Minka+Sabi 11/05+Sebi 4/11 


Re: Re: Odběr plodové vody - amniocentéza - co nás čeká? 

(4.6.2004 17:10:42)
Dano,
ony ne vsechny vady se daji zjistit z plodove vady. Pokud nekdo ma byt pod drobnohledem (z ruzncyh duvodu), tak to chce kombinaci genetickych ultrazvuku a amniocentezy.
Mina
 Petra, holčička, 20tt 
  • 

Re: Re: Odběr plodové vody - amniocentéza - co nás čeká? 

(4.6.2004 17:17:05)
Já jsem byla na AMC minulý týden. Riziko potratu je 0,5 procenta, alespoň podle všech lékařů, kteří s námi mluvili /celkem 3/. Byli jme v Praze v GENNETu, odběr prováděl velmi zkušený lékař, celou dobu kontroloval miminko ultrazvukem. Nebylo to nic příjemného, ale byla to chvilička a dalo se to vydržet. Předběžné výsledky jsou do 2 dnů, zbytek do 14-ti. Po odběru je lepší být pár dní v klidu, ale to neznamená, že nemůžete jít na procházku, manželka jenom nemůže zvedat těžké věci a měla by si odpočinout, když to bude potřebovat. Já jsem chodila normálně do práce, mám sedavé zaměstnání, lékař s tím souhlasil. Přeji pohodový zbytek těhotenství a zdravé miminko. P.
 Kačí + 2 


Re: Re: Re: Odběr plodové vody - amniocentéza - co nás čeká? 

(4.6.2004 18:22:44)
Tak já byla na amniu včera - vlastně podruhé v životě. Ovšem nesla jsem to - fyzicky - hůř než prvně, poprvé před pěti lety jsem poté proběhla ještě několik obchoďáků a tentokrát jsem se sotva došourala do auta a pak z auta do postele. Bolelo mě břicho až i žaludek a všechno - ale v leže už ne. Spala jsem až do večera a už je mi dobře. Minule AC dopadlo dobře, ale teď mám z toho opět nervy (kdo by neměl), mám riziko na DS 1:200. Požádala jsem doktorku o FISH zpracování buněk a tak případný Down bych věděla do týdne. Krušná to doba:-(
 Alena 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Odběr plodové vody - amniocentéza - co nás čeká? 

(5.6.2004 20:55:47)
Já byla na odběru také a to v 15týdnu + 5 dní.Mohu jen konstatovat,že ten strach z toho byl naprosto zbytečný.Opravdu to nebolí,jen cítíte tlak v břiše.Nejhorší je doba po kterou čekáte na výsledky!
Naše první dcerka se narodila zdravá,ale naše druhá dcerka se narodila s vrozenou vadou dolních končetin,na což jsme nebyli připraveni.Ultrazvuk ještě 14 dní před porodem nam sděloval větu:Končetiny plodu v pořádku!Ovšem při měření miminka se měří stehenní kost a u naší dcerky byl problém v lýtkových kostech,ty jí totiž chybějí a navíc ještě jí chybí u jedné nožky jeden a u druhé dva prstíky.
Proto jsme při třetím těhotenství podstupovali odběr PV a naštěstí vše bylo v pořádku!Ovšem jsem se pak dozvěděla,že plodová voda tuto vadu neprokáže,prokazuje Dawnův syndrom,rozštěpy páteře a vady vnitřních orgánů.Tlačila jsem na doktora při každém ultrazvuku a domáhala jsem se pořádného sledování.Nakonec jsem i já mohla na sonu vidět jak náš syn má opravdu všechny kosti v pořádku a pak teprve jsem si pořádně oddechla a začala si užívat těhotenství bez stresů.I když malinká obava ve mě někde hluboko skrytá byla stále.
Opravdu se syn narodil zdráv a letos oslaví 3 narozeniny.
Přeji všem hodně štěstíčka při sdělování výsledků a málo strachu.
 Alena 3 děti 
  • 

Re: Re: Re: Re: Odběr plodové vody - amniocentéza - co nás čeká? 

(5.6.2004 21:02:48)
Ještě jsem zapomněla dodat,že jsem měla placentu na přední stěně a vpich šel mimo ní.
 Klára 
  • 

Re: Odběr plodové vody - amniocentéza - co nás čeká? 

(9.6.2004 19:37:27)
Já odběr plodové vody odmítla, protože mi přišlo děsivé pro rizko 1:30, tady 3% riziko narození dítěte s Downovým syndromem podstoupit 1% riziko potratu. Nakonec se z toho vseho po delsi rozmluve s genetickou vyklubal omyl lekarky, ktera me na vysetreni odeslala - spletla si data meho tehotenstvi.
Myslim, ze je to otazka volby kazde zeny. Ja jsem pred tehotenstvim prohlasovala, ze bych v teto situaci zvolila vysetreni a pripadne i potrat. Kdyz jsem pak ale byla tehotna a citila jsem pohyby, vsechno bylo jine.
rada bych ale vsem vzkazala, ze na odber NEMUSITE a MATE PRAVO HO ODMITNOUT, pokud nejste presvedcena, ze v pripade neprizniveho vysledku budete ochotna podstoupit potrat.

Drzim vsem palec!
K.
 Klárinka 


Re: Re: Odběr plodové vody - amniocentéza - co nás čeká? 

(9.6.2004 23:12:17)
Plně souhlasím s Klárou, jak to napsala.
Já jsem otěhotněla po letech léčení v 35l a amnio jsem odmítla, nechtěla jsem podstoupit riziko že to ublíží miminku a na potrat bych v případě nálezu stejně nešla. Prostě jsem vnitřně věřila že miminko je zdravé a že je pro nás velký dar tak musíme věřit že je v pořádku. Strach jsem měla, určitě jako každá budoucí maminka jsem se bála aby miminko bylo zdravé. Kamarádka na amnio šla po tom co jí krevní testy ukázaly podezření na gen. vadu a amnou jí také nevyšlo dobře, prožila si velká psych. muka a narodil se jí krásný zdravý kluk - takže amnio také není záruka zdraví miminka a žena je vystavena velkému stresu namísto aby si užívala to krásné období těhotenství.
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Odběr plodové vody - amniocentéza - co nás čeká? 

(10.6.2004 0:40:15)
Zrovna jsem si řikala, že tu v příspěvcích chybí, že na amnio NEMUSÍTE!!! ale přecijen to tu někdo napsal :-) Myslim, že je třeba zvážit:
- jestli v případě nepříznivých výsledků půjdete na potrat - poku ne, je amnio zbytečné riziko
- jestli riziko poškození při amniu není větší, než pravděpodobnost nějakého postižení
- že výsledky nejsou stoprocentní

a na závěr příklad kamarádky, které po odběru plodovky řekli, že dítě bude mít vážnou vadu tvorby šedé mozkové kůry a bude se muset operovat, po narození se to nepotvrdilo, ale dítě má jiné vážné problémy (např. je nevidomé nebo má jen malé zbytky zraku), které byly dle slov lékaře způsobeny právě odběrem plodové vody. Nejhorší je, že ta kamarádka by na potrat stejně nešla, ale nevěděla, že ten odběr může odmítnout, takže to všechno bylo zbytečný - bohužel s následky :-(
 Lucie + 2 princezny 


Slepota po AMC ? 

(10.6.2004 11:53:18)
A řekla lékařka té kamarádce, jakým mechanismem odběr plodové vody poškodil zrak, když tvrdí, že to způsobil?
 Kačka 
  • 

Re: Slepota po AMC ? 

(10.6.2004 13:11:04)
Já myslím, že to je, jedna paní povídala...

myslím, že o tom, jaká AMC je, by neměli psát ti, kteří nejsou odborníci v oboru nebo nemají osobní zkušenost... protože to je takové vaření z vody...

a navíc, si zřejmě spousta přítomných radílků myslí, že jsou ostatní asi hlopé, protože samozřejmě, že se AMC pouze nabízí, nikdo vás násilím nepovleče k ultrazvuku...

já se třeba na AMC dívám jako na klad - když už by se prokázaly nějaké nejasnosti... spíše bych diskutovala o tom, proč se k ní člověk většinou vůbec dostane... právě ten odběr z krve je VELMI orientační... sítem neprojdou maminky se zdravými miminky a naopak projdou ty, které by "pustit" neměl... takže, jestli spíše není zbytečnost už toto než následná AMC a AMC využívat spíše po pochybnostech z dobrého ultrazvuku...????, ale nevím, jsem laik, takže bych byla ráda, za odpověď odborníka...

KAčka
 JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 


Re: Re: Slepota po AMC ? 

(10.6.2004 13:54:51)
Nenapsala jsem to přesně - miminko nemá poškozený zrak - oči, ale nějaký poškození mozku, takže informace z očí neumí vyhodnotit. Je pravda, že tomu sama nerozumim, ale neni to jedna paní povídala - s kamarádkou se vídám (ne že to je něčí známá) a lékař jí opravdu řekl, že k tomu poškození pravděpodobně došlo v souvislosti s AMC.

K tomu, že AMC se jen nabízí. Mně sestřička u gynekologa prostě řekla, že to co mi dělá je krevní test na vrozený vady, pro výsledky ať si zavolam tam a tam a kdyby byly špatný hodnoty, musela bych pro jistotu na odběr plodový vody, ale ať se nebojim, že většinou jsou výsledky v pohodě. Když jsem pro výsledky volala, řekli mi, že jsou v pořádku a já byla šťastná, že mi nikdo nebude píchat jehlu do břicha, protože nesnášim injekce. Kdyby mě tehdy ale pozvali, vůbec by mě nenapadlo to odmítnout, protože jsem prostě neměla ty informace co mám dnes a myslela jsem si, že to je jedna z těch rutinních záležitostí stejně jako pravidelný odběry krve.
 Iv 5 ks dětí 


Re: Re: Re: Slepota po AMC ? 

(11.6.2004 7:40:25)
já vám nevím AMC může odhalit i vady neslučitelné ze životem dítěte ,nevím jak bych se cítila kdyby sem amnio odmítla donosila dítě na které by se všichni těšili bylo všechno nachystáno a pak by se podezření potvrdilo ? amnio není nic příjemnýho a to čekání je ještě horší ,ale myslím že porodit dítě které je tak postižené že nepřežije je daleko horší a taky předsevzetí že se postarám i o dítě např s Da.syndromem může být jiné v realitě
maminka co měla štěstí
 *Kate 


AMC 

(11.6.2004 10:37:53)
Ahoj, tak já jsem AMC absolvovala právě před týdnem, v Gennetu. Bála jsem se, ale byl to spíš strach z neznáma a taky z rizika. Ale byli tam opravdu velmi příjemní, takže ten samotný zákrok byl v pohodě. I když - podle mých pocitů ne tak nebolestivý, jak všichni kolem tvrdili. To samotné píchnutí fakt nic není, ale potom mě ta jehla v břiše jakoby pálila, měla jsem pocit, že mě snad připíchnul k tomu lehátku. Ale hlavní bylo chování doktora a sestry, od kterých jsem si prostě nechala říct, že o nic nejde. Vše můžete sledovat na své vlastní obrazovce /i s partnerem/, jasně jsem viděla, že jehla byla od dítěte dost daleko. A navíc mě pochválili, jak mám hezky čirou vodu. Je až k nevíře, jak mě to potěšilo, i když to prý nic neznamená. Na UTZ se mimi jevilo naprosto v pořádku, ale samozřejmě, spoustu problémů odhalí právě až ta AMC.

O tom, jestli to podstoupím, jsem taky dost přemýšlela. Paradoxně mi pomohlo prohlášení genetičky, že nehrozí jen Down, ale i jiná, daleko horší poškození. Je pravda, že kdyby mělo jít jenom o toho Downa, tak by to rozhodování bylo složitější, přece jenom je to vada slučitelná se životem. Ale nechci dělat hrdinku, fakt nevím, jak bych se zachovala, kdyby to fakt ten Down byl.

Na jedné straně je ta metoda AMC skvělá, ale zásadní problém je pro mě v tom, jak pozdě se to dělá a na jak dlouhé lokty to je. K čemu mi bude informace o tom, že mé dítě je poškozené ve 21 tt? Chápu, že takto máme nejnižší novorozeneckou úmrtnost na světě, ale za cenu dost vysokého procenta vystresovaných těhulí a za cenu ukončování těhotenství v šestém měsíci.

Výsledky se dozvím za týden. Ze včerejší návštěvy poradny vím, že dítě AMC překonalo v pohodě, takže jeden velký kámen ze srdce spadl. MMCH, doporučuju pak pár dní nemocenskou, já jsem žádné potíže neměla, jenom pocit namožených břišních svalů, který trval asi dva dny, ale proč to nevyužít ke troše samohýčkání, že jo?

To čekání je stresující, i přes uklidňování okolí, že všechno bude v pořádku. Přece jenom ten červíček hlodá. Pořád nevím, jak se k tomu postavit, jestli se připravovat na nejhorší variantu, nebo si prostě říkat, že nic nehrozí a je to jen taková formalita. Pak dám vědět, jak to dopadlo.
 Veronika, Martínek 3,5, Tomášek 14m 
  • 

Držím palce všem 

(12.6.2004 0:16:20)
Ahoj
Máme dva kluky a za sebou 2 amniocentézy. Naštěstí to dopadlo dvakrát dobře. Souhlasím s tím, že 20. týden, kdy mimi kope a je vidět je strašně pozdě. A pro klid ani moc nepomůže, že to jednou už dopadlo dobře. Taky jsme přemýšleli, jestli je větší odvaha si postižené dítě nechat, nebo nenechat. Ale pokud už je starší dítě, hodně by ho postižený sourozenec ovlivnil. Náš mladší Tomášek měl "jenom" vykloubené nožičky, a Martínek musel zvládat čekárny, cesty k doktorům, nervózní rodiče, brášku, který se pořád choval, protože balení nožiček mu hodně vadilo. A to jsme věděli, že je to otázka několikaměsíců, maximálně pár let...
Co se týká maminky při odběru a po něm - každý to vnímá jinak a pokaždé je to jiné. Poprvé jsem skoro ani nepoznala, kdy do nás tu jehlu píchli, podruhé to bolelo a ještě za týden jsem měla pocit namožených svalů. Poprvé mi gynekolog nedal magnézium, na nic mě neupozornil a po 3 dnech mi tak ztvrdla děloha, že jsem dostávala kapačky s magnéziem nekolik dní. Podruhé mi, jiný gynekolog, dal magnézium preventivně už několik dní dopředu a potíže jsem neměla.
Amniocentéza je náročná psychicky víc než fyzicky, vydržte, a věřte tomu, že to dobře dopadne. Já sama bych při třetím těhotenství chtěla odběry co nejdřív, bez výsledků krve, stejně by mě to čekalo a aspoň bych to za sebou měla dřív. Já i celá rodina.
Veronika
 ája 
  • 

Re: Držím palce všem 

(18.6.2004 21:43:14)
Tak jak na to koukám, tak dělat amnio ve 20 týdnu, to považuji za dost husté. Nevím, jestli jsi šla na amnio z nějakého důvodu, indikovaného lékařem, nebo sama...předpokládám, že to rozhodl lékař..proč tak pozdě????? doufám, že se příště rozhodne dřív, tedy jestli bude důvod

A.
 Veronika, Martínek 3,5, Tomášek 14m 
  • 

Re: Re: Držím palce všem 

(23.6.2004 23:17:15)
Ahoj, vždycky mi našli v krvi vysokou hladinu hormonů, ty testy v 16. týdnu. A pak se čeká týden nebo dva na výsledek, pak týden nebo dva na amniocentézu. A to jsem ještě toho doktora, který ji dělal, přesvědčovala, že opravdu nebudu čekat ještě další týden, že pospíchám.
A myslím si, že právě díky tomuto měsíci čekání pro mě rozhodně nebylo těhotenství nijak příjemným obdobím.
Ale co, všechno dobře dopadlo a teď jsme aspoň příkladem pro ostatní, že to opravdu může dobře dopadnout.
Veronika
 *Kate 


Re: Re: Re: Držím palce všem 

(24.6.2004 20:36:13)
Tak hlásím, že i u mě dopadla AMC dobře, zatím to vím jen z telefonu, na podrobnější schůzku s genetikem teprve půjdu.

Ten stres byl opravdu neúnosný, první týden čekání ještě šel, ale jak se den dé blížil ... jakoby mě čekala nějaká strašně těžká zkouška, kterou prostě nesmím zkazit. Fakt děs ,a to jsem ty pslední dny trávila u kamarádky v lesích, v klidu a izolaci, manžel byl doma, myslím, že tak to bylo lepší.

Teď jsem samozřejmě strašně šťastná a hlavně V KLIDU a užívám si to, i to, že vím pohlaví. Proto ani momentálně nechci řešit, nakolik je celý den postup vyhledávání vrozených vad dobrý a jestli jsem tedy měla na tu AMC přistoupit.
A rada? pokud se pro AMC rozhodnete, berte to jako potvrzení toho, že vše je v pořádku, což s velmi velkou pravděpodobností je. I já držím všem palce!

 Lucie + 2 princezny 


Re: Re: Držím palce všem 

(25.6.2004 14:21:39)
AMC se dá dělat teprve tehdy, když je tam dost plodové vody, aby její odběr nevadil.
 Líza 


Re: Re: Re: Držím palce všem 

(27.6.2004 17:37:59)
Jenom doplním, že se rýsujou nějaké časnější metody vyšetření mimi na chromozomální vady, nevím abych nekecala jestli se to dělá z choriových klků už někdo kolem 12. týdne nebo tak nějak - právě kvůli tomu, aby event. UPT bylo co nejdřív a bylo to šetrný k matce.
 Petra, holčička, 21tt 
  • 

Re: Re: Re: Slepota po AMC ? 

(12.6.2004 21:44:26)
Jano, gratuluju. Myslím, že se ti podařilo dokonale vyděsit nás, co jsme AMC podstoupily. Já osobně jsem na AMC jela, protože když mi někdo řekne, že může být něco v nepořádku, chci vědět, jestli to tak opravdu je. Podle mě je lepší být v nejistotě 14 dní než nervovat se do konce těhotenství, už kvůli miminku. P.
 Lucie + 2 princezny 


Slepota po AMC ? 

(11.6.2004 12:01:32)
No, já si taky myslím, že je to jedna paní povídala. Kdyby ta doktorka řekla například "při vpichu se tam dostala infekce a ta poškodila mozek" nebo tak, dalo by se tomu rozumět. Ale takhle mám pocit, že je to úvaha typu "byla na AMC a teď dítě nevidí, tak to musí být z toho".

K těm krevním testům (triple test):
Jedná se o screeningové vyšetření. Screening je nějaké vyšetření, které se provádí u všech osob v určité situaci (např. všechny těhotné (triple testy a další), všichni lidé nad 50 let (test na krev ve stolici), atd ...). Jeho cílem je odhalit lidi, u kterých je větší riziko nějakých problémů (vrozené vady plodu, nádory tlustého střeva,...) a ty pak poslat na cílené vyšetření. U screeningového vyšetření může být určité i poměrně značné procento falešně pozitivních výsledků (tj. screening "vyjde špatně", ale vše je v pořádku, což cílené vyšetření ukáže), ale je snaha, aby bylo co nejmenší procento výsledků falešně negativních (screening ukáže, že je vše OK, ale ono není, a nepřijde se na to). Proto jsou u AMC nastaveny hodnoty tak, že bohužel je až 10 procent falešně pozitivních výsledků, což maminky stresuje. Zato těch falešně negativních je asi 1 promile.

Proč se to dělá takhle složitě a nedělá se rovnou to cílené vyšetření (tj. u těhotných AMC, u příkladu s krví ve stolici kolonoskopie atd.)? Protože to cílené vyšetření může být drahé, náročné (zaměstnávalo by příliš mnoho zdravotníků a/nebo přístrojů, kdyby se mělo týkat každého), rizikové (jako AMC), pro pacienta nepříjemné nebo bolestivé a podobně. Screeningové vyšetření musí být (kromě správně nastavených pravděpodobností falešných výsledků) jednoduché (aby ho mohla provádět běžná zdravotnická pracoviště), levné a pro pacienta nezatěžující a bezpečné.

Je potřeba si uvědomit dvě věci:
1. nikdy nemáš jistotu, že vše dopadne na 100% dobře
2. je rozdíl, jestli je něco na 90% nebo na 99,99%

Stačí to takhle?
 Kačka 
  • 

Re: Slepota po AMC ? 

(11.6.2004 14:46:03)
To je pravda, že jich vybere 10%, ale z těch pak je 97% ok a to se mi zdá hodně...

celkem se vyšetřuje 1000 maminek, z toho jich 100 neprojde (tedy 10%) a z toho se na AMC ukáže 1 s DS a 2 s rozštěpem páteře apod. a tedy jich je 97% felešně pozitivních z těch, které jsou vybrány a jen 3% jsou opravdu pozitivní, tedy špatné... pak mimo tu vybarnou 100 maminek je jedna, u které vyšly testy ok, ale miminko se narodí postižené, tedy promile falešně negativních...

takže proto jsem se na to ptala, protože po tom předběžném vyšetření z krve jich ze 100 maminek se potvrdí "jen" u 3... kdyby to bylo 10%, tak je to ok, ale takhle je to 97%

vše je průměr...
 Kačka 
  • 

Re: Re: Slepota po AMC ? 

(11.6.2004 14:49:55)
začla jsem s tím právě proto, že se mi zdá hodně, když se nervuje 100 maminek a potvrdí se to u 3 a jedna navíc "uteče", proto se mi zdá dooooost nepřesné to první vyšetření z krve... ale nevím
 Lucie + 2 princezny 


Re: Re: Slepota po AMC ? 

(25.6.2004 14:15:07)
No, to je právě to, že kdyby se ty hodnoty nastavily tak, aby se místo 100 maminek z tisíce (a 97 zbytečně) jich nervovalo třeba jen 30 (a zbytečně jen 27), tak by místo jedné z tisíce, která z testu "uteče" (falešně negativní) jich uteklo třeba pět.
Je velice těžké nastavit hodnoty tak, aby to bylo optimální, mimo jiné proto, že je obtížné najít shodu, co to "optimální" znamená.

Problém je právě v tom, že není "všechno jen průměr", ale hraje tam roli hlavně rozptyl a možná i vyšší momenty a ještě je to celé vícedimenzionální funkce - nechci strašit statistikou, sama si toho z ní už taky moc nepamatuju, jen se snažím naznačit, že to není tak jednoduché, jak to na první pohled může vypadat.
 Kačka 
  • 

Re: Re: Re: Slepota po AMC ? 

(25.6.2004 20:55:00)
No, já vím, že to není jednoduché... taky jsem matematik, takže se na to dívám spíše z pohledu těch čísel a neznám ty lékařské pohledy, jen jsem to vše (naštěstí s dobrým koncem) prošla...

tak všem přeju samé dobré výsledky!!!

K.
 verča a Natálka 
  • 

Re: Odběr plodové vody 

(13.5.2008 14:50:26)
Ahoj,

tak já jsme byla na AMC 6.5. ale žádnou umrtvovačku mě nedávali jen mě postříkali sprejem proti infekci a zavedli kanilu a pak 3 injekce podtlakové a bylo to ale byl to divný pocit jako by mě někdo přibyl k podložce a pak tak divný pocit.

ted už jen čekám na výsledky a pak ještě do plzně na srdíčko ale to až ve 21 tt

ted jsem v 17tt

jinak kdo jste z okolí plzně tak genetika směrem k černici(OLYMPIA( je to tam super Mudr. lošan syna otec

takhle mě to niikdo nevysvětlil jak oni

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.