| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

OSVČ na mateřské - prosím poraďte

 Celkem 8 názorů.
 Zuzana + kluk04 + holka06 


OSVČ na mateřské - prosím poraďte 

(20.4.2005 8:46:51)
1) Koukám, že už se tady podobné téma naťuklo. Jsem na mateřské 1 rok, beru rodičák a zároveň pracuju jako OSVČ. Měla jsem docela velké příjmy (nesnažila jsem se moc snižovat, potřebuji vykázat příjmy kvůli plánované hypotéce), naštěstí to od loňska uvolnili a rodičák neseberou. Když jsem se ptala účetní, jestli nejsem osvobozená od placení záloh na sociální a zdravotní zabezpečení, řekla mi, že nejsem, a spočítala mi to jako normálnímu člověku. Říkala, že ta loňská změna spočívá v tom, že mi prostě neseberou tu podporu, ale jinak že jsem normální OSVČ. Tak nevím.

2) Vím, že můžu dát syna na 5 dnů v měsíci do jeslí, ale víc by se mi hodilo to rozdělit na 10 odpolední (to jest polovičních dnů). Nevíte, jestli to je možné?

Děkuji moc

Z.

 Monika 
  • 

Re: OSVČ na mateřské - prosím poraďte 

(20.4.2005 13:45:20)
ad1) Pokud si mamina přivydělává k mateřské pár korun nemusí platit minimální zálohy, protože si to minimum (ze kterého se to počítá) prostě za rok nevydělá a nakonci roku po vyúčtování zaplatí podle zákona určitý procenta z toho co si vydělá. Pokud ty si vyděláváš víc než je minimální částka (ze které se to počítá), jsou ti vyměřeny zálohy podle výdělku v předchozím roce a na konci roku opět zúčtuješ. Nevím zda je možné, že by si neplatila žádné zálohy, když pobíráš rodičák, ale vyděláváš víc než minimum. Prostě pokud vyděláš za rok víc než minimum, může ti to být jedno, stejně platíš podle toho co vyděláš.

ad2) Přeskupovat to bohužel zatím nejde, chystá se prý zákon, že bude možné dát dítě na 4 hodiny denně, nebo druhá verze (podle mě lepší)na 80 hodin měsíčně, ale teď mají ve vládě již pár měsíců starosti sami se sebou, tak se asi žádného nového zákona hned tak nedočkáme.

Jediné co můžeš, je zeptat se v jeslích, jestli by 10 odpolední nemohli nahlašovat jako 5 celých dní.
 Zuzana + kluk04 + holka06 


Re: Re: OSVČ na mateřské - prosím poraďte 

(20.4.2005 14:32:52)
Moniko,

moc děkuji za dobré vysvětlení. S jeslemi se zkusím nějak domluvit.

Zuzana
 Petra+2 


Re: Re: Re: OSVČ na mateřské - prosím poraďte 

(21.4.2005 12:48:28)
Ahojky,
tak se omlouvám Helče za bludné informace... Sylvie, já když nastupovala na mateřskou, tak se to počítalo z příjmů za poslední 3 měsíce před nástupem na mateřskou, pak to změnili na 12 měsíců. Ale to jsem netušila, že se do toho zahrnují i měsíce, kdy žádný příjem nebyl. Takže konkrétně u mě, miminko budu mít v červenci, na mateřskou tedy nastupuji někdy koncem května. Účetní tedy koukne na příjmy od dubna 04 do dubna 05 a zjistí jeden příjem - dovolená ca. 3 týdny, podle tohoto příjmu bude vypočítávat tu druhou mateřskou?? To by se mi moc nelíbilo, protože tu dovolenou mi vypočetli podle předpokládaných příjmů, které mi stanovili docela nízko :-( Bude to tak?

ad OSVČ a zálohy, já žádné neplatím, protože jsem měla i velké výdaje, takže jsem se vešla do těch minimální částek...

dík za odpověď
Petra
 petifloris 


výpočet mateřské po nástupu do úřadu práce 

(21.4.2005 17:37:30)
Dobrý den, ke konci dubna byl ukončen můj pracovní poměr a na mateřskou budu nastupovat dne 17. června, to znamená, že mám dvě možnosti. Přihlásit se na přibližně měsíc a půl na úřad práce nebo odejít na nemocenskou, neboť gynekoložka mi doporučuje z důvodu nedávno provedené amniocentézy rizikové těhotenství. Pokud nastoupím na úřad práce, bojím se, že se mi tím ovlivní výše mateřské dovolené, která již nebude vypočítána z mého zaměstnání, ale z úřadu práce (na sociálním úřadě mi toto řekli, i když na jiném úřadě mi to zase vyvrátili - tak nevím, jak to ve skutečnosti je). Pokud si nechám napsat nemocenskou, obávám se, že budu muset celý měsíc a půl zůstat doma kvůli kontrolám... Máte prosím Vás někdo podobné zkušenosti nebo máte informace, které by mi mohly pomoci? Předem mnohokrát děkuji.
 Sylvie 


Re: výpočet mateřské po nástupu do úřadu práce 

(22.4.2005 19:38:59)
Petifloris, ani nemocenská ani podpora v nezaměstnanosti neovlivní výši tvojí mateřské. Protože na mateřskou stihneš nastoupit v ochranné lhůtě, tak se bude počítat jenom ze zaměstnání.

Aby tě nemátlo, co jsem před chvílí psala Janině - že totiž kdyby byla registrovaná na ÚP, brala by mateřskou 122 Kč na den - tak to se týká žen, kterým už ochranná lhůta netrvá. Ochranná lhůta u těhulí je 6 měsíců po ukončení zaměstnání, takže ty opravdu mít obavy nemusíš :o)

S.
 Sylvie 


Re: Re: Re: Re: OSVČ na mateřské - prosím poraďte 

(22.4.2005 19:40:55)
Jo, jo - od května 04 do dubna 05. Pokud jsi v té době čerpala dovolenou na zotavenou (asi opravdu jo, protože teď už se proplácet nesmí), měla by být mateřská vypočítaná z ní.

S.
 Petra+2 


Re: Re: Re: Re: Re: OSVČ na mateřské - prosím poraďte 

(22.4.2005 20:35:48)
dík Sylvi, achjo, to je otrava, tak to budu mít asi o 2500,- měsíčně míň, ale budu na tom pořád líp jak Janina... tak už si nestěžuju :-)
pa Petra

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.