| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Špilberk aneb Překvapení po letech

 Celkem 18 názorů.
 Monika 


Téma: Špilberk aneb Překvapení po letech  

(6.11.2021 20:58:18)
Minulý týden jsem nestihla napsat svůj zážitek do tématu týkajícím se trávení podzimních prázdnin. Byla jsem v Brně vyvedena vyvedena z omylu, který jsem chtěla nazvat celoživotním, ale fakt tedy je, že se mě drží až tak od 15, možná i více let, kdy jsem začala jezdit častěji do Brna nebo přes Brno. Jezdila jsem tam od té doby často za sportem, v rámci cestování poznala nádraží vlakové i autobusové, dělala jsem tam přijímačky na VŠ (neúspěšně) i později pracovně jsem v Brně asi 3x byla. Ale v podstatě nikdy jsem přitom nenavštívila centrum města (asi jednou na chvilku v rámci školního výletu do Anthroposu, ale nic jsem si nezapamatovala), v posledních letech jsme to mockrát plánovali jako rodina v rámci cesty za tchyní na Severní Moravu a nikdy to neklaplo (obvykle kvůli stavu provozu na D1) až teď.
A já jsem zjistila, že to, co jsem celý život považovala za Špilberk, resp. součást Špilberku, opakovaně jsem na to upozorňovala děti, že tamhle to je vidět atd., vůbec není Špilberk, ale chrám sv. Petra a Pavla, který NENÍ součástí Špilberku (jako např. chrám sv. Víta je součástí areálu Pražského hradu), ale stojí na jiném samostatném kopečku a Špilberk vypadá úplně jinak a vůbec mi není povědomý!!!~:-D Prošli jsme si ho (jen venkovní prostory), bylo to moc pěkné (minulý víkend ale bylo krásně asi všechno všude) a jsem ráda, že je omyl napraven, ale přijde mi neuvěřitelné, jak se to mohlo přihodit. Stalo se Vám někdy něco podobného?
A ještě malá podotázka pro Brňáky a okolobrňáky - o podzimních prázdninách jsme se taky procházeli kolem horní části Brňenské přehrady (od hradu Veveří k Veverské Bítýšce a po druhé straně zpět) a přehrada byla jákási prázdná - v podstatě jen tekla vprostřed ta původní Svratka, nezvýšená. To byla (je) vypuštěná celá přehrada nebo jen upuštěná (a projevuje se to jen v horní části) a proč?
 Půlka psa 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(6.11.2021 21:42:58)
Tak Petrov je Petrov a Špilberk je Špilberk. Jako rodilý brňák tohle vím od vždycky. Ale ohledně zeměpisných omylů jsem donedávna myslela, že Ostrava je na severu. Pak jsem zjistila, že je jižněji než Praha a dost mě to překvapilo.
 Monika 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(6.11.2021 21:50:15)
Aha, tak to by mě tedy taky nenapadlo s tou Ostravou, ale fakt ~:-D
Co je s tou Brněnskou přehradou asi nevíš?
 Půlka psa 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(6.11.2021 22:12:40)
Nevím, nebyla jsem tam roky. Na zimu se trochu odpouštěla vždycky, ale jen o pár metrů. Jezdili jsme tam o víkendech bruslit a pořád to bylo jezero. Asi dělají nějakou údržbu, ale nevím......
 Monika 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(6.11.2021 22:19:22)
Půlko, ono to asi na té části blíž k hrázi není vypuštěné úplně, ale na té horní části to tak vypadá ...
 Monika 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(6.11.2021 22:19:22)
Půlko, ono to asi na té části blíž k hrázi není vypuštěné úplně, ale na té horní části to tak vypadá ...
 Cimbur 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(7.11.2021 9:41:41)
Od Ostravy bydlím nedaleko, jezdili jsme tam pravidelně a přesto jsem taky měla pocit, že je na severu. Tedy id nás to na sever trochu je, ale především východním směrem.
 Cimbur 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(7.11.2021 9:42:44)
Stejně tak pořád vnímám Bratislavu jako město na východ od nás a ona je přitom malinko západně a hodně na jih.
 Marika. 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(7.11.2021 12:13:04)
Jo jo s tou Ostravou je to matoucí když je na SEVERNÍ Moravě a na “horním” okraji republiky. Praha je uprostřed.
 Dari79 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(6.11.2021 22:05:45)
~t~~t~~t~~t~

Jak ten život někdy umí překvapit ~t~

Ale zas až tak moc daleko od sebe nejsou... Vždyť je to tak kilák? No, každopádně je to v běžné procházkové vzdálenosti.

Já jsem nedávno byla v Chomutově a byla jsem také překvapená, jak pěkné je to město. Teda aspoň to náměstí, kde jsem byla. Zamrzelo mě, že si to tam nemůžu víc projít, že nemám čas.
A občas zabrousím do netypických čtvrtí různých měst a jsem pak překvapená, jak město, které považuji za ošklivé, má i velmi překrásné až malebné části... Ale to holt zase vědí místní.

Pořád objevuju věci, ale i ve své vesnici a svém městě, město hlavně díky místní facebookové skupině, kam lidi dávaj různý fotky, taky by mě nenapadlo, kolik pěkných míst tam je... A i v té naší pidivesničce jsme dneska byli pouštět draky tam, kde by mě to ani nenapadlo a bylo to velmi malebné... Roky jsem tam v té části nebyla.
 Monika 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(6.11.2021 22:12:31)
Dari, tak nechci urazit Brňáky, ale ono celé centrum je ve velmi blízké "docházkové vzdálenosti" ~;) Ale to mě tedy je upřímně spíš sympatické (kvůli tomu se mi líbí i Olomouc).
Ale s tím Špilberkem mě to fakt celkem vzalo, jak je možné, že se mi to stalo ~:-D Ono se v souvislosti s Brnem mluví o Špilberku jako "dominantě", ale vlastně na "logu" města a obecně v marketingu se zobrazuje hlavně ten "kostel" s těmi domy, co jsou vidět od nádraží (o nichž jsem si myslela, že jsou ten hlavní "hrad"). No, jsou to věci...
 Monika 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(6.11.2021 22:24:36)
Dari, jinak to, že města v Severních Čechách (která jsem měla spojená jenom s hnědouhelnými doly a "sudetským smutkem", dokud jsem tam nebyla, jsou často moc krásná, to jsem zjistila o dost dřív, než jak je to se Špilberkem ~;) Poprvé mě velice příjemně překvapily Litoměřice a potom mnohokrát znovu další města, i třeba Cheb (ten je tedy na západě, ale já to měla tak nějak zařazené mezi Teplice a Most). Jo, a letos jsme se byli podívat na to jezero, co teď je místo dolů, které tam byly místo starého Mostu a fakt je to strašně zajímavé, jak se takové jedno místo může na několikrát změnit během v podstatě šedesáti let?
 Valkýra 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(6.11.2021 22:09:31)
Já jsem zas znala jen Špilberk a vůbec nevěděla o Petrově. A když jsem pak v Brně strávila asi 3 hodiny, tak jsme došli i na Petrov a tam zrovna byla nějaká obrovská svatba a zamíchali jsme se k nim a mělo to velkou atmosféru.
 Mája+kluci 07, 11 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(6.11.2021 22:10:58)
Prýgl (přehrada) se na podzim upouští už dost let, od doby, co se začaly řešit sinice. Oni to vypustí, tím se jaksi ozdraví to bahno, co tam i po odtěžení zůstalo a myslím, že to pořád ještě vápní. Nebo alespoň roky se ty obnažené sedimenty vápnily. Stejně tak jsou tam ty aerační věže.
Celá ta sranda docela pomáhá a Prýgl je prakticky celou sezónu koupatelný a sinice se daří držet na uzdě i přes to, že hlavní potíž, tj. nedořešené splaškové vody z některých obcí v povodí nad přehradou a taky z většiny chat v oblasti, stále z větší části přetrvává. Bylo by potřeba, aby do povodí nestékaly splašky a hnojiva, což jsou živiny právě pro sinice. No ale nějak se ta bitva daří alespoň remízovat a rekreační oblast tam poslední roky pěkně funguje :-)
 Monika 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(6.11.2021 22:18:21)
Májo, díky moc za vysvětlení. Manžel to sváděl na sucho, ale to mi bylo zřejmé, že to není "vyschlé", ale vypuštěné relativně nedávno, na těch "vylezlých" částech vůbec nic nerostlo. Jen jsem nevěděla, jestli se něco opravuje, něco se stalo nebo je to běžné ... Jedna zřejmě místní "babička" tedy vyprávěla na lávce u Veveří vnukovi (předpokládám), že "parníky budou jezdit zase na jaře" a vypadala, že je všechno normální, ale celkem mě to zajímalo.
 Mája+kluci 07, 11 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(6.11.2021 22:26:57)
Moniko, já to moc nesleduju, je možné že podzimní vypouštění kvůli sinicím už skončilo a tohle je kvůli nějaké stavební činnosti, ale obecně tady ta manipulace s úrovní hladiny po ukončení plavební sezóny je tu celkem častá. Koncem října vytáhnou parníky na souš, stejně jako jednotlivé pontony zastávek a pak asi řeší všechno, co je ten rok potřeba, ještě předtím, než začne mrznout.
Je fakt, že poslední roky už byla přehrada na bruslení napuštěná, tak to bude asi spíš nějaká kratší akce. Kdyby to bylo zas na dlouho, tak by to proběhlo tiskem. Teď jsem ani nic nenašla :-)
 Půlka psa 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(6.11.2021 22:32:51)
"parníky budou jezdit zase na jaře", což nesouvisí s vypouštěním. Přes zimu nejezdí nikdy bez ohledu na výši hladiny.
 Monika 


Re: Špilberk aneb překvapení po letech  

(6.11.2021 22:37:16)
Půlko, to je možné, ale tam, kde jsme šli, bylo naprosto evidentní, že by žádný parník jet nemohl, tam by měl problém rybář na pramičce :-)

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2022 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.