| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence?

 Celkem 43 názorů.
 Eva, syn 4roky 
  • 

Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(23.3.2001 21:36:43)
Při mé dnešní návštěvě dětské lékařky jsem se dozvěděla, že, když nechám mého syna očkovat během dubna či května proti žloutence A a B, získám 3.dávku zadarmo. Protože ve škole, kam chodí syn sousedky byla na podzim žloutenka a málem jsme museli chodit na odběry krve i my, chci akce využít. Navíc jezdíme každý rok k moři a mám strach, že se tam můžeme nakazit i my. Uvažujeme proto, že se necháme očkovat s manželem. Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence?
 Lída, syn 22m 
  • 

Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(27.3.2001 21:39:43)
Ahoj Evo,
oba jsme se s mužem museli nechat očkovat proti A i B kvůli dlouhodobému pobytu v zahraničí a neměli jsme jakékoli problémy. Syn získal dokonce trochu protilátek přestože jsem otěhotněla až několik let po posledním očkování.
Lída
 Eva syn 13 
  • 

Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(28.3.2001 20:20:22)
Evo,v Kanade se muzou deti proti zloutence ockovat az od 14 let.Prectete si vice na www.tetrahedron.org Americti lekari se to same snazi prosadit v USA taky.The Association of American Physicians and Surgerons rikaji, ze deti pod 14 let maji 3X vetsi sanci zemrit nebo, mit trvale nasledky na vaccinu Hepatitis B nez pri onemocneni touto nemoci.American Academy of Pediatrics porovnavalo rok 1996 kdy 827 deti melo vazne nasledky na tuto vaccinu a 48 deti umrelo,279 neockovanych deti, ktere prodelaly zloutenku na tom bylo lepe nez ty ockovane.Je to opravdu nutne,aby vase dite bylo ockovano proti te zloutence?Misto ockovani si radeji priplatte za lepsi hotel,za cistejsi plaz.Se synem jsme hodne procestovali Mexiko,Kuba,Venezuala nikdy ockovan nebyl a zdravy je jako ripa,zdrava strava,hodne spanku a pohybu a ciste prostredi je zaklad.Hodne stesti.
 MUDr. Klára Seifertová 
  • 

Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(28.3.2001 22:58:44)
Vážená paní Evo, Váš názor je naprosto extremistický a svádí k podceňování rizika onemocnění žloutenkou a jejích následků. Ty mohou být skutečně hrozivé a ve srovnání s riziky vakcinace jsou nesrovnatelné! Na následky žloutenky typu B - cirhózu či rakovinu jater umírá ročně ve světě okolo 2 miliónů lidí! To je stejně jako na AIDS a přitom proti této nemoci- žloutence B se lze chránit očkováním. Dojde-li k nákaze malých dětí, riziko přechodu do chronicity je obrovské, okolo 90%! Chronická žloutenka B ve 1/4 případů vede po letech k cirhóze a rakovině jater. Na světě žije 350 miliónů nosičů hepatitidy typu B a od mnohých z nich se můžeme nakazit. K nákaze stačí mnohem méně krve, než u HIV. Sexuální přenos je nejčastější, ale nemoc se dá přenést i toaletními potřebami, tetováním piercingem, při drobném poranění a pod. Řada nakažených - 31% ani neví, jak u nich k nákaze došlo. Účinná terapie neexistuje! Proto bych ráda všem maminkám vzkázala: NEPODCEŇUJTE RIZIKA INFEKCE A NEDEJTE NA NEROZUMNÉ EXTREMISTICKÉ VÝZVY LIDÍ, KTEŘÍ TOMU NEROZUMÍ. ZEPTEJTE SE ODBORNÍKU - V JATERNÍCH PORADNÁCH INFEKČNÍCH ODD. NEMOCNIC, praktických dětských lékařů. Podívejte se na www.vseozloutence.cz, nebo na www.volny.cz/zloutenka - jsou tam docela zajímavé informace a fakta o žloutence. Mám 3 letého syna a nechám ho očkovat dříve, než bude pozdě. Nemusíte se skutečně ničeho bát. Vakcína je naprosto bezpečná.
MUDr. Klára Seifertová, Praha
 Eva syn 13 
  • 

Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(29.3.2001 16:29:35)
Pani doktorko kolik deti onemocnelo loni v Ceske republice zloutenkou?
 MUDr. Klára Seifertová 
  • 

Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(29.3.2001 23:58:08)
Vážená paní Evo, škoda, že jste neodpověděla na mé otázky či se nesnažila zvrátit mé argumenty. Jak chcete stoprocentně zajistit dodržování hygienických podmínek a tak vyloučit riziko nákazy. My žijeme v Čechách, ne v Kanadě. Já osobně jsem ale přesvědčena, ža ani u Vás si nemůžete být 100%jisti. V ČR například vzniklo několik epidemií při omytí či zalévání zeleniny vodou z kontaminovaných=znečištěných zdrojů pitné vody... Jak chcete vyloučit tato rizika? Nevím, kde se ve Vás bere odpor proti očkování, odpor proti názoru většiny odborníků. Možná, že svou roli hraje to, že Váš syn je alergik. Vždy je třeba zvážit rizika možných vedlejších účinků po vakcinaci proti možným důsledkům onemocnění. V tomto případě je dle mého názoru jednoznačně vyšší riziko u onemocnění žloutenkou. Rizika reakcí po moderně vyráběných vakcínách jsou naprosto minimální a to Vám jistě potvrdí mnoho mých kolegů-pediatrů, kteří mají s očkováním mnoho zkušeností. Zajímala Vás epidemiologická situace v ČR. Vězte tedy, že v ČR je nejvyšší výskyt žloutenky typu A u dětí ve věku 1-9 let a 15-19 letých a žloutenky typu B u 15-24 letých. V poslední době se ukazuje, že zřejmě existuje tzv. "imunologická paměť", která zajišťuje doživotní ochranu po třech dávkách očkování. Nechají-li tedy rodiče očkovat své dítě např. ve věku 5 let, je vysoká pravděpodobnost, že mu toto očkování ochranu před žloutekou typu A a B na doživotí.
 Eva syn 13 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(30.3.2001 1:30:34)
Vazena pani doktorko nechci vam vyvracet vase argumenty,jenom rikam, ze ne kazde dite muze byt ockovano.V Kanade loni zaznamenali pres 200 000 novych pripadu hepatitis B,ale jedna se o ty starsi deti od 15 let nahoru.Ve vode nemusi byt jenom bakterie hepatitis A,ale i e-coli bakterie jestli jste slysela o Walkerton/Ontario/,kde z peti tisic obyvatel 11 lidi zemrelo a pres 2000 bude mit celozivotni problemy s ledvinami.Zloutenka typa A je proti tomu prochazka rajskou zahradou. Nikdy nevite, kde na nas ciha nebezpeci.Jen si porovnavam Kanadu,kde maji deti do 6 let povinnych 8 ruznych ockovani.Na rozdil od Americkych deti,ktere maji az 37!!! ruznych ockovani.Divite se ,ze se lekari v USA ozyvaji?Na to jsem chtela poukazat www.tetrahedron.org.Jsme milujici rodice,nejsme ovce ani pokusni kralici pro Americke multimilionove zisky.Ty male deti co jsou ted ockovany, budou stejne znovu za 10 let ockovany v puberte.Proc si nenamastit kapsu uz ted,hlavne kdyz to rodice zapleti.Preji hezky den.
 Eva syn 13 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(30.3.2001 3:59:11)
Vazena pani doktorko vase argumenty vyvraci http://goodlight.net/nyc/vic/health/hep-b/default.htm www.whale.to/vaccines/hepatitis1.html kde Americti lekari svedci a podtvrzuji i pred US senatem, ze vaccina hepatitis B je pro heterosexualni muze a ne pro male deti-ktere maji nasledky neurological damage,demyelinizing desease.Testy kde 16% ockovanych melo myelin of nervous system,21 ochrnuti obliceje,a 6 MS/multiple sclerosis/.Tu davaji nejvice zeny jako nasledek na ockovani.Jinak vaccina B obsahuje mercury,furmaldehyde,aluminium hydroxide,thimerosal,medium:yeast5%.Vaccina A formalin,aluminium hydroxide,phenoxyethand/antifreeze/,polysorbate20,residualMRC5 protein,medium:human diploid cells/from human aborted fetal tissue/.Potrebuje to male 3-4 lete detske telicko?????
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(28.3.2001 23:09:07)
Ahoj Evo (se čtyřletým synem),
očkování kombinovanou vakcínou proti žloutence A a B absolvoval můj syn od srpna do ledna (dávají se tři dávky, druhá měsíc po první, třetí po půl roce). Dost dlouho jsem o tomhle očkování přemýšlela a probrala to s několika kamarády lékaři. Všichni se shodli na tom, že očkování proti žloutence je ze všech "nadstandardních" (tj. těch, co musíme platit sami - hemophyl, klíšťová encefalitida) jednoznačně nejužitečnější. Takže jsme teď o tři tisíce lehčí, zato je syn na deset let v bezepčí alespoň před dvěma typy žloutenek.
Pro druhou Evu - ani příplatek za drahý hotel Ti nezaručí, že si kuchař bude mýt ruce. A nejde jen o kuchaře - moje sestřenice se žloutenkou A nakazila v nemocnici, kde byla hospitalizovaná kvůli plánované operaci.
 Eva syn 13 
  • 

Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(29.3.2001 17:41:53)
Ahoj Miso,je rozdil mezi zloutenkou typu A-nemoci nemytych rukou a zloutenkou typuB,ktera sa prenasi krvi,semenem a materskym mlekem.Date 3-4 letym devcatkum vlozku i kdyz jeste nemaji menstruaci?To je proc se tady v Kanade ockuji deti proti te zloutence B az od 14 let,protoze v te dobe uz zacinaji mit sexualni pomer.Ne kazde dite muze byt ockovano,u meho syna reakce na ockovani je alergicka-anaphylaxis/smrt/.Jako rodice se musime vice vyptavat a prevence je ta nejlepsi ochrana.Jestlize vim,ze nekde maji karantenu zloutenky,tak tam prece nepojedu.Kazdy hotel ruci za sve zamestnance a dopredu vam reknou,kde muzete jist ovoce,kde je zavadna voda,atd...
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(30.3.2001 10:38:59)
Ahoj Evo,
tak dobře, to "béčko" bylo možná předčasné (i když člověk nikdy neví, kdy a s čím začnou děti experimentovat), ale o užitečnosti očkování proti áčkové žloutence nemám žádné pochybnosti. Přijde mi naivní předpokládat, že odpovědnost hotelu (školní jídelny, nemocnice) za své zaměstnance zajistí, že si kuchaři ty ruce opravdu umyjí. A příklad mé sestřenice, která se nakazila v nemocnici, kde by člověk předpokládal přece jenom trochu vyšší úroveň hygienických návyků, mě v tom jenom utvrzuje.
To očkování nikomu nevnucuju (a už vůbec ne dítěti, které mívá na očkování alergické reakce) a ani bych se do téhle debaty nezapojovala, kdyby Tvé příspěvky nevyznívaly jako, že je životu nebezpečné nechat se proti žloutence očkovat. Což rozhodně v případě zdravých dětí není pravda. Žádné z dětí, které znám a které byly očkované, nemělo nejmenší negativní reakci.
Opravdu jsem možnost očkování probírala s několika lékaři, z mladší i starší generace, z praxe i z výzkumu (kdyby mi ho doporučila jen naše pediatrička, byla bych možná ochotná věřit, že dostává procenta od výrobce vakcíny). Stavěla jsem otázku tak, jak by se rozhodli, kdyby šlo o jejich dítě. Všichni očkování doporučili. A doporučili tu kombinovanou vakcínu, ne samostatné "áčko". Dokonce s odůvodněním, že je šetrnější a reakce na ni jsou lepší, než na v ČR používanou samostatnou A vakcínu.
Mimochodem, je-li očkování proti žloutence nebezpečné vážně v tolika procentech případů, jak Ty uvádíš, jakto že není nikde slyšet o žádném velkém právním sporu, žádajícím po farmaceutických firmách obrovská odškodnění? Zvlášť v USA, kde bývají úspěšné mnohem absurdnější žaloby, mi to přijde s podivem.
Jinak americký očkovací kalendář jsem si kdysi na internetu taky prohlédla a přišel mi poněkud přehnaný (kupříkladu očkovat proti planým neštovicím mi přijde opravdu zbytečné). Ale pokud vím, není povinný, jen doporučený.

 Eva syn 13 
  • 

Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(30.3.2001 16:03:53)
Ahoj Miso,jen za rok 1990 vyplatil US senat rodicum ockovanim postizenych deti pres $500 milionu.A na nasledek ockovani polio(Sabin oral vaccine) 95% deti onemocnelo poliomyelitis(detskou obrnou).Muj syn je alergicky od te doby co dostal druhou davku ockovani DPT/Dipheria,Tetanus,Pertusis/.US Assistent Secretary 0f Health Edward Grand Jr. vypovidal pred US senatem 3.5.1985 ze 35 000 ockovanych deti na DPT bude mit neurological damage a jedno ze trista deti will be pernamently damaged.Proc to ma byt zrovna moje dite?Vice si o tom muzes precist na global vaccine awarness www.gval.com Pises ze hodne ockovani je v USA nepovinnych,jenze kdyz ti reknou,ze dokud dite nebude ockovano,tak nesmi do skoly.Co udelas jako rodic?Nechas ho ockovat.
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(30.3.2001 17:41:08)
Ahoj Evo,
tak se tady pokouším přeložit Tvůj příspěvek. Co je neurogical damage je mi jasné, že dipheria je záškrt jsem našla ve slovníku a pertusis typuju na dávivý kašel (v mém slovníku není, ale v ČR se tetanus a záškrt očkují v kombinaci právě s dávivým kašlem, tak to asi bude ve Státech stejné, ne?). Na tu stránku se příležitostně určitě podívám.
Není mi to jasné s tou obrnou. Vážně 95% ze všech dětí onemocnělo po očkování regulerní dětskou obrnou? Čím to tedy v USA očkují, když u nás děti s očkováním proti obrně potíže nemívají? A jak to, že děti všech našich amerických známých shodou okolností spadají do těch zdravých 5%? Nejsem lékař, úplně tomu nerozumím, ale zdá se mi, že kdyby ta čísla byla opravdu prokazatelně tak příšerná, jak uvádíš, vůbec by se proti obrně nesmělo očkovat (ono by to taky nemělo smysl, bez očkování se s dětskou obrnou určitě 95% dětí nesetká).
Moc se nedivím, že školy nechtějí přijmout neočkované děti. Ale kdybych byla jako rodič opravdu přesvědčená, že mému dítěti očkování ublíží, asi bych proti takové "diskriminaci" bojovala jako lev. Anebo bych dítě vyučovala doma. Ale předpokládám, že v případě dětí prokazatelně alergických na očkování bude škola postupovat jinak.
 MUDr. Klára Seifertová 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(30.3.2001 18:02:29)
Evo, to již je příliš demagogie a lživých tvrzení! Nedivila bych se, pokud by naopak nyní požadovala nějaká firma, o které tvrdíte, že vyrábí vakcíny s takovým množstvím nežádoucích reakcí pár miliónů dolarů po Vás. To si skutečně myslíte, že by se to obešlo bez právního postihu takové firmy? To si myslíte, že by výrobce takovou vakcínu mohl dále prodávat a že by mu to státní instituce, dohlížející na bezpečnost léčiv dovolily. Nevím jak u Vás v US, ale u nás v ČR existuje státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Pro zajímavost proč asi doporučila Světová zdravotnická organizace - World Health Organization WHO zvést ve vyspělých zemích plošné očkování dětí proti žloutence typu B?
Vzkaz pro Míšu: máte pravdu téměř ve všem, ale žloutenku B bych nepodceňovala ani u dětí. Pokud dítě získá žloutenku B, častěji přechází do chronicity (v 50-90% případů, dle věku) a u 25% chronických hepatitid B se po 15 a více letech vyvine jaterní cirhóza či primární karcinom jater. Celosvětové statistiky zaznamenávají každý rok téměř 2 milóny úmrtí na tyto následky žloutenky typu B. Takže náasledky moho být zase horší než u hepatitidy typu A.
Vzkaz pro všechny, kdo čtou tvrzení Evy syn 13 z US: zeptejte se u vašich lékařů, jaký mají názor na očkování a zdali je možné aby měly vakcíny takové množství vedlejších reakcí. Nevěřte těmto militantním rádobyodborníkům, se kterými asi nemá cenu diskutovat.
 Eva syn 13 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(30.3.2001 21:39:02)
Vazena pani doktorko obvinujete mne ze lzi,pritom jsem vam uvedla ne jeden zdroj informaci,ale hned 4 zdroje.Navic vam jeste pripisu ze ve Francii 1995 naockovali 175 000 11 letych deti vaccinou Hepatitis B a pres 600 rodin, ted soudi Francouzskou vladu a dalsi ockovani pozastavili.Jde videt,ze mate porad totalitni mysleni,jenom vy mate pravdu.To vase zastrasovani soudem je trapne.Moje svedomi je ciste,jestli umite anglicky tak si to muzete sama overit.Nejsem ovce.
 MUDr. Klára Seifertová 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 17:26:43)
Vážená paní Evo,
pokud si za svými názory a tvrzeními stojíte napište nám své celé jméno a kontaktí e-mail na Vás a neschovávejte se za anonymní pseudonym. Já jsem Vám své celé jméno sdělila. Přiznám se, že by mě skutečně zajímalo, co vás vede k těm útokům vůči prevenci v podobě očkování, která ročně zachrání milióny dětských životů na celém světě. Ta celosvětová statistika je jednoznačná.
Co se týká totalitního myšlení: Mě je 33 let a ze socialismu si přesto pamatuji docela dost, např. stálé sledování Stb mých rodičů, to že mě nechtěli vzít na VŠ, persekuci mého dědečka Jaroslava Seiferta, signatáře Charty 77 a nositele Nobelovy ceny za literaturu 1984. Takže o totalitním myšlení bychom mohli diskutovat.
Vaše aktivita v této diskusi je pozoruhodná - co Vás tak trápí na skutečnosti, že očkování je všeobecně prospěšné a pomáhá miliónům lidí na celém světě, kteří by jinak onemocněly či dokonce zemřely. Jaké je Vaše filosofické či náboženské zaměření?
Co řeknete, až bude světu oznámeno, že byla úspěšně vyvinuta vakcína proti viru HIV?
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 12:00:54)
Kláro,
děkuji Vám za podporu. Já nijak nepodceňuji následky "béčkové" žloutenky. Když jsem napsala, že očkování proti ní bylo možná předčasné, měla jsem spíš na mysli, že jsem zatím (snad) schopná uhlídat, aby se s žloutenkou typu B můj syn vůbec nesetkal. I když už jsme taky na pískovišti našli použitou injekční stříkačku po nějakém narkomanovi, takže 100% jistá si pochopitelně být nemůžu.
Vrtá mi hlavou ta dětská obrna. Že 95% dětí po očkování skutečně onemocnělo, považuju za lež jako věž. Za možné bych považovala, že 95% dětí mělo na očkování nějakou reakci (od mrzutosti po zvýšenou teplotu), ale ze svého laického pohledu bych to pokládala to za normální známku toho, že si tělo tvoří protilátky. A určitě to, narozdíl od nemoci samé, děti neohrozilo na životě a zdraví. V Čechách jsem alespoň v životě neslyšela, že by nějaké dítě mělo na tohle očkování "na lžičku" nějakou závažnější reakci.
Pokoušela jsem se prostudovat tu Evou doporučenou stránku www.gval.com, ale kromě hlavní strany se mi nic jiného nechce otevřít. Takže jsem se moc nepoučila.
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 16:52:14)
Tak se mi konečně podařilo otevřít tu stránku gval.com. Bohužel, moje angličtina má mezery a nejsem odborník-lékař, takže se mi to čte dost těžko. Ale pro ilustraci, jak Eva manipuluje fakty, jsem tam přece jenom něco našla.
Eva napsala, že "na následek očkování polio 95% dětí onemocnělo dětskou obrnou". Na stránkách gval.com jsem skutečně nalezla zmínku o 95% procentech, ale tak, že 95% procent případů dětské obrny, které se dnes v USA vyskytnou, má přímou souvislost s podáním orální vakcíny dětem (berme to jako fakt, nemám možnost to ověřit). Tedy ne tak, že by po očkování 95% dětí onemocnělo, ale z těch, co dětskou obrnou onemocněly (mimochodem zajímalo by mě kolik to je, v porovnání se stavem před objevem vakcíny), jich 95% předtím dostalo očkovací vakcínu. Jestli tohle není demagogie, tak nevím, co už potom vlastně.
Uf, to jsme se od té žloutenky dostaly pěkně daleko.
 Eva syn 13 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 17:13:04)
Ahoj Miso vice informaci o polio najdes na www.909shot.com/poliotoc.htm jinak je tam ,ze vaccinu MMR davaji do souvislosti s autismem www.909.shot.com/ stejne problemy s ockovanim maji i v Australii jejich website www.avn.org.au ale i ve Finsku www.gti.net/truegrit/ Jen si vem ze nase deti jsou uz druha ockovana generace.My -prvni ockovana generace jsme hodne immunity ziskali od svych matek,ktere nemoce prodelaly.Odbornici to prirovnavaji k Damoklovu meci.Co my vime o "jumping genes?Proc hodne deti druhe generace /i kdyz byli plne ockovany a meli by mit celozivotni immunitu/v dospelosti maji treba ty zardenky?Cesi byli vzdycky ve vyzkumech i ve vyvoji pozadu.Kazda pravda prochazi tremi stadii.Nejdrive se ji vysmivaji.Potom ji zurive napadaji.A nakonec je prijata jako sebe potvrzujici.
 MUDr. Klára Seifertová 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 17:51:28)
Míšo, zajímá-li Vás statistika o očkování, která byla zveřejněna v časopise Forum medicinae 1/99 str. 4: na snadno preventabilní choroby zbytečně umírá každý rok na světě 12 milionů dětí ve věku 1-5 let, a z nich 3 mil. dokonce před dovršením prvního týdne života. Minimálně 2 milony těchto dětí by bylo možné zachránit očkováním. Kdyby imunizační programy neexistovaly, tak by každý rok umíralo:
2 700 000 dětí na spalničky
1 200 000 dětí na tetanus
1 000 000 na černý kašel (pertuse)
100 000 na záškrt (diphteria)
800 000 by mělo následky po obrně.
I v dobách socilaismu jsme toto nebezpečí nepodceňovaly a očkovací program patřil mála kladům té doby. Podle Evy jsme v Čechách zaostalí a lezeme po stromech, v USA je přitom obrovské množství procento negramotnotných a ve zdravotní péči mají také nemalé problémy. Ale abych neodbočovala jinam. Československo díky vakcinačnímmprogramům zcela vymýtilo poliomyelitidu již na počátku 60. let a v r.1980 se ukončilo očkováním proti pravým neštovicím v důsledku celosvětové eradikace. Pro zajímavost - občas se začíná mluvit o opětovném očkování a důvodem jsou obavy ze zneužití této nemoci při ev. bakteriologické válce (Irák a pod.).
Míšo, skutečně by mne zajímalo zázemí Evina přesvědčení. Trochu mi to připomíná Svědky Jehovovy s jejich fanatickým uvažováním a odmítáním krve.
 MUDr. Klára Seifertová 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 18:11:23)
Ještě několik čísel k nežádoucím účinkům po očkování: k mírným lokální reakcím, které zmizí za 1-2 dny (mírná bolest, otok a zarudnutí v místě vpichu) dochází asi u 25% očkovaných a k vážnějším celkovým reakcím dochází u 1 očkovaného z 1 milionu osob.
 Eva syn 13 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 18:48:06)
Vazena pani doktorko jenom par otazek:"Kolik deti podle statistiky WHO umira denne hladem"?Je pekne, ze tem detem s chudych zemich davaji jako milodar ockovaci vacciny,nebylo by lepe je ale nasytit?A jestli jedna zeme jako Kanada nedovoli ockovat deti pod 14 let vaccinou hepatitis B,proc to jina zeme dovoli?To jen tak pro zamysleni.
 MUDr. Klára Seifertová 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 18:59:28)
Ano, to jsou absurdity dnešního světa:
- na zajištění základní zdravotní péče o děti a jejich výživu by bylo na světě potřeba 13 mil. dolarů
- na základní osvětu 6 mil. dolarů
- na pitnou vodu 9 mil. dolarů
- na plánování rodiny 6 mil. dolarů
A víte kolik se na světě utrácí za jiné radosti?
- za golf 40 mil. dolarů
- za víno 85 mil. dolarů
- za cigarety 400 mil. dolarů!!!
- za reklamu 250 mil. dolarů
Kde se ty peníze utrácí? Více u nás - v dle Vás "zaostalé" střední Evropě nebo ve vyspělých zemích, jako je USA a Kanada?
 Eva syn 13 
  • 

Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 21:17:13)
Vazena pani doktorko vite vice o vaccine hepatitis B nez Francouzsti lekari,kteri ockovani deti zakazali?Tvrdite vaccina B je 100% bez rizika.Neni! na www.avn.org.au/hepb2.htm si muzete precist dopis Americkych lekaru, kteri se snazi vaccinu hepetitis B -U DETI-ne u dospelych/tem je urcena/ v USA zastavit.A kdyz oni tvrdi ze SAFETY OF VACCINE IS IN QUESTION jak vy sama muzete tvrdit opak?Nemate z toho zisk???
 MUDr. Klára Seifertová 
  • 

Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 22:36:11)
Evo,
1) pletete zde páté přes deváté a Vaše výroky jsou naprosto nepodložené a díky tomu, že jste laik nemedicínské. Já chápu, že jste nešťastná z onemocnění Vašeho syna, a že to značně zkreslilo Váš pohled na tytom problémy. To Vás ale neopravňuje k tomu hlásat veřejně nepravdy a zkreslené informace. Ještě jednou Vás vyzývám: pokud si za svými názory stojíte, napište nám své celé jméno a e-mailovou adresu. Jinak již s Vámi skutečně nebude mít cenu diskutovat.
2)po vakcíně proti hepatitidě typu B je opravdu 100% jistota, že hepatitidu nedostanete, to je bez další diskuse
3)Francie proti žloutence typu B plošně očkuje: WHO doporučila zavést plošné očkování kojenců a/nebo dospívajících dětí ve všech zemích do r.1997. Proč? Protože epidemiologická situace to vyžaduje. V ČR se toto chystá od poloviny roku 2001. Pokud vše půjde dobře, do 15-20 let by se dala hepatitida B v ČR eliminovat. Plošně se již očkují děti např. v Portugalsku, Španělsku, Francii, Itálii, Rakousku, Německu, Belgii, Polsku, Slovensku, Slovinsku, Maďarsku a dalších státech. Navíc děti ve věku cca 4-15 let dosáhnou tak vysoké hladiny protilátek, jako nikdy potom a ochrana je i bez přeočkování dlouholetá. Navíc se dnes hovoří o imunologické paměti, která zajistí novotvorbu protilátek v situaci, kdy hladina poklesne pod určitou úroveň. V případě, že se tyto výzkumy potvrdí, bude ochrana po očkování doživotní.
4) k frekvenci a významu nežádoucích reakcí jsem se již vyjádřila na jiném místě a nebudu to dále rozebírat.
Pro vaši informaci já sama jsem očkovaná, můj manžel je očkovaný a naše malé 3 leté dítě budu očkovat proti hepatitidě A a B, jakmile mu budou 3 roky.
Ano z očkování mám zisk v podobě ochrany sebe a mých blízkých před nebezpečným onemocněním! Stačí?
 Eva syn 13 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(1.4.2001 1:59:42)
Vazena pani doktorko dekuji za vas laicky psychiatricky posudek.To kazdou maminku v ordinaci,ktera je proti nezbytnym ockovanim,poslete hned do Bohnic nebo mezi Svedky Jehovovy?Jenom otazka.Budou mit pravo rodice tech novorozencu, az zacnete s ockovanim hepatitis B, rict si ockovani nepreji???
 hela, syn 3 a pol roka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(1.4.2001 3:45:13)
eva, pre vasu lepsiu informovanost, ockovanie proti hepatitide A+B v kanade pre deti pod 14 rokov nieje zakazane. nase dieta dostalo tretiu davku vakciny v septembri, ked malo dva a tristvtre roka.
k dalsiej nepresnosti, spominate umrtie nejakeho novorodenca na meningitis, ako nasledok ockovania proti tetanu. ako ste k takemu zaveru dosli a ako ma podporovat vase tvrdenia?
podla mojho nazoru ma kanadske a americke zdravotnictvo k dokonalosti hoodne daleko, napriek vasim tvrdeniam.
 Eva syn 13 
  • 

Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(1.4.2001 18:29:33)
Ahoj Helo pro nove prichozi do Kanady jsou ta ockovani jina, nez pro rodile Kanadany.Asi tveho syna dali do high-risk group/immigrant/delali mu screen test for antibodies first?Neni lepe naockovat jedno nove prichozi dite, nez vsechny domaci deti?Vice si o te zloutence B muzes precist na www.hc-sc.gc.ca a na www.gov.on.ca
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(1.4.2001 20:39:03)
Evo,
a jaký by mělo smysl, povolit výjimku ze zákazu očkování pro dítě, které už je na území Kanady, žloutenku B prokazatelně nemá (proč by ho taky očkovali, kdyby ji mělo) a vhledem k věku a způsobům jakým se tahle žloutenka šíří ještě tak deset let nebude potenciálním bacilonosičem?

Během víkendu jsme několikrát, myslím, dost jasně prokázaly, že překrucuješ fakta (viz. těch 95% nemocných dětskou obrnou nebo údajný zákaz očkování proti žloutence B ve Francii, kde se zatím očkuje plošně) a Ty přijdeš vždycky s něčím novým. Nic ve zlém, názory jsou od toho, aby se různily, ale já tuhle debatu vzdávám. Nebaví mě bojovat s větrnými mlýny.

Kláro, díky. Na tu stránku se podívám.
 hela, syn 3a pol roka 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(3.4.2001 23:22:30)
eva, nie, moj syn nepatri do rizikovej skupiny a ani mu nikto nerobil testy. jednoducho som povedala,ze ho chceme dat zaockovat a zaockovali ho. neviem, nakolko je pre novoprichodiacich do kanady iny ockovaci kalendar, mam dojem, ze nie je. naopak, stalo sa mi, ze poslednej davky DTP som sa musela u nasej lekarky domahat, aka je logika nepodat ockovaciu latku dietatu, ktoremu ku kompletnemu ockovaniu chyba uz len jedna davka... co sa tyka ockovania pre novych imigrantov, pripada mi cudne, ze kanada s jej imigracnou politikou ma tak nedostatocne vypracovany system ockovania. ale samozrejme, je to iba moj nazor.
 MUDr. Klára Seifertová 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 18:42:51)
Původní dotaz byl na očkování proti žloutence a my jsme se skutečně asi dostali příliš daleko. V rámci objektivity je ale nutno přiznat, že po očkování perorální živou vakcínou proti obrně (OPV) může naprosto vyjímečně dojít k onemocnění. Stane se to proto, že vakcína je živá a virus zmutuje do původní virulentní podoby. Frekvence se kterou se toto stává je 1 případ z 6 700 000 podaných dávek. vyšší riziko je u primovakcinace a pokud by se vakcína podala osobám s poruchou imunity.
V USA je za posledních 20 let počet případů ustálen na 8-9 ročně. Celkové riziko v USA je 1:2 400 000 dávek, u prvního podání pak 1:750 000 a riziko pro všechny ostatní je 1:32 800 000.
Všimněte si prosím té frekvence vzhledem k počtu očkovaných. To má význam pouze ve státech, kde se již polio nevyskytuje a tam je doporučeno používat neživou - inaktivovanou polio vakcínu IPV do té doby, než dojde k celosvětové eradikaci onemocnění.
 David, syn 5 let 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 18:49:32)
Paní doktorko, máte asi pravdu, ta pravděpodobnost je minimální. Je taková možnost také u vakcíny proti žloutence? Uvažuji totiž, že syna nechám očkovat. Často cestujeme, chodí do školky.
Známí, kteří jeli do USA na 2 roky museli stejně staré díte nechat očkovat proti žloutence typu B, jinak by jim ho tam nevzali do školy.
 MUDr. Klára Seifertová 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 19:05:49)
Davide, u vakcíny proti hepatitidě typu B nikdo onemocnět nemůže, protože tato vakcína je dle mých informcí již řadu let vyráběna metodou genového inženýrství a neobsahuje žádné živé viry. Je v ní pouze část povrchu viru tzv. Hbs antigen, na který tělo reaguje tvorbou protilátek. Také vakcína proti žloutence typu A je neživá a neobsahuje žádné živé viry. Po žádné z těchto vakcín nikdo onemocnět žloutenkou nemůže!
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 21:05:01)
Kláro,
prosím Vás, objasněte mi ještě, jaká vakcína se při očkování proti obrně používá v ČR. S aktivním virem, nebo inaktivovaná? A je správný můj dojem, že v USA se používá aktivní varianta?

Evo,
nikdy jsem netvrdila, že očkování je zcela přírodní metoda. I když mi ze všech možných způsobů léčby přijde nejpřirozenější (vždyť přece simuluje, že tělo se s nemocí setkalo, aby si vytvořilo protilátky). Přistupuješ tak odmítavě i k ostatním způsobům léčby? Co třeba antibiotika - na ty přece bakterie reagují tak, že mutují a stávají se rezistentní. Co uděláš, když Tvůj syn dostane zápal plic? Necháš ho bez antibiotik a budeš se jen modlit, aby se uzdravil? (Moje maminka v dětství málem umřela na zápal plic, protože nebylo, čím ji léčit)
Nebo - nedávno jsem četla, že v populaci přibývá cukrovkářů, protože místo aby "ukázněně umřeli" před dosažením dospělosti, díky uměle vyrobenému inzulínu přežívají a mají vlastní děti, které po nich cukrovku mohou zdědit. Co bys radila v tomhle případě? Přestat brát inzulin a nemít nikdy děti?
Taky mi není moc jasné, jak jsi to myslela s tím, že jsme obranné látky zdědili po svých matkách. To se asi netýká zrovna té obrny, což? (a v mém případě ani žádných jiných chorob - kupříkladu zarděnky jsem si odstonala sama). Setkala ses někdy s někým, kdo dětskou obrnu prodělal? Já ano. Dnes je to stará paní, která onemocněla v osmi letech. Přežila, ale dál se vyvíjela jen pravá polovina jejího těla, levá zůstala stejně velká jako v těch osmi. Tohle je osud, který bys přála svým dětem? Proč nezvolit menší zlo a nenechat je očkovat?

 Eva syn 13 
  • 

Re: Re:: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 21:55:31)
Ahoj Miso,nejsem fanatik,ktery necha umrit dite bez pomoci.Psala jsem,ze muj syn je alergicky,i na ten penicilin ma negativni reakci.To jsem ho skoro 3 roky kojila,a vyrostl na kozim mliku/na kravske je alergicky/.Cely zivot bude mit nasledky na ockovani.Mame zname co maji devce s autismem,par chlapcu s ADD,ADHD,astmatiky,alergiky.Je to nasledek ockovani?Rodice trpi s detmi.Nejsou nemoci jako zardenky,spaly,nestovice.. V puberte nasim znamym umrel 16 lety syn na meningitis.Je to nasledek ockovani deti proti tetanu?Nestacilo by ockovat deti proti tetanu az od 2-3 let,kdy maji vetsi moznost se poranit?Nebo ockovat az kdyz se porani?Nevim.Ale vim, ze kdyz ve Svedsku zacali ockovat deti, az od dvou let,snizila se umrtnost kojencu ve spanku.I Japonsko zacalo ockovat deti az od 6 mesicu,i oni snizili umrtnost deti ve spanku.Kdysi se prosazovalo susene mleko jako nejlepsi strava pro novorozence.Ted vime, ze to materske mleko nejde nahradit,protoze ma v sobe i ochranne latky.Kolem toho ockovani je tolik nejasneho a rikat, ze je 100%bez rizika,ze se vytvori immunita na cely zivot, mi pripada jako podvod na rodicich i na detech.Nejsem lekarka,ale kdyz par mesicni mimina, co umrela na vaccinu hepatitis B a pitvy dokazaly, ze mala zvetsene a napuchle mozecky, jako u dospelych lidi,tak s takovou vaccinou teda ne.
 Ivana, syn 9 měsicu 
  • 

Re: Re: Re:: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(5.9.2001 7:47:44)
Ahoj,
Tento příspěvek se mi libí! Evo, je hezky že přemýšlíš jinak a že si všímaš.
Mimochodem mému synovy je 9 měsíců a není očkovanej a přemýšlíme jestli to vůbec máme udělat…není to snadni… nemate někdo zkušenost s neočkovanými dětí? Onemocněle Obrnou, Diftérii a nebo Černym kašlem?
Děkuji
Ivana
 Mirka, 1 dítě 
  • 

Neočkované děti 

(5.9.2001 14:55:35)
Tuhle zkušenost mám - dvakrát...Moje kamarádka zemřela po obrně - v devíti letech. Očkována nebyla kvůli nemoci - šlo "jen" o odklad... druhá byla horší - v porodnici jsme se sešly dvě maminy s rizikovými dětmi. Tyhle děti se očkují proti TBC až po prvním roce věku kvůli komplikacím - já, děvče naivní a svého syna ohrožující, jsem ho nechala naočkovat hned, jak to šlo, druhé mamině se dítě zdálo nějaké slabé...nachlazené...unavené... poktala jsem ji, když byly synovi čtyři roky - už bez dítěte. Jeli se podívat k příbuzným někam na východ...už jen to, že k nám jezdí mnohem víc lidí, než dřív a že lékařská péče je v různých zemích různá, mi připadá jako důvod k zamyšlení.
 Brona 
  • 

Re: Neočkované děti 

(16.2.2002 15:28:19)
To by jiste proslo tiskem, ze neockovane dite zemrelo na obrnu. Ja tomu neverim. Nikdy jsem nic takoveho nezaznamenala.
 Brona 
  • 

Re: Re: Neočkované děti 

(16.2.2002 15:35:43)
Nedavo zemrela dvacetileta zena, delala na ministerstvu zahranici, na Tuberkulozu(psali v novinach). Rodice z toho jsou velmi smutni a zmateni, nebot tato zena byla ockovana. Vakciny zrejme nechrani stoprocentne. Da se vubec presne urcit koho chrani a koho ne?
Brona
 Eva syn 13 
  • 

Re: Re:: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 21:55:44)
Ahoj Miso,nejsem fanatik,ktery necha umrit dite bez pomoci.Psala jsem,ze muj syn je alergicky,i na ten penicilin ma negativni reakci.To jsem ho skoro 3 roky kojila,a vyrostl na kozim mliku/na kravske je alergicky/.Cely zivot bude mit nasledky na ockovani.Mame zname co maji devce s autismem,par chlapcu s ADD,ADHD,astmatiky,alergiky.Je to nasledek ockovani?Rodice trpi s detmi.Nejsou nemoci jako zardenky,spaly,nestovice.. V puberte nasim znamym umrel 16 lety syn na meningitis.Je to nasledek ockovani deti proti tetanu?Nestacilo by ockovat deti proti tetanu az od 2-3 let,kdy maji vetsi moznost se poranit?Nebo ockovat az kdyz se porani?Nevim.Ale vim, ze kdyz ve Svedsku zacali ockovat deti, az od dvou let,snizila se umrtnost kojencu ve spanku.I Japonsko zacalo ockovat deti az od 6 mesicu,i oni snizili umrtnost deti ve spanku.Kdysi se prosazovalo susene mleko jako nejlepsi strava pro novorozence.Ted vime, ze to materske mleko nejde nahradit,protoze ma v sobe i ochranne latky.Kolem toho ockovani je tolik nejasneho a rikat, ze je 100%bez rizika,ze se vytvori immunita na cely zivot, mi pripada jako podvod na rodicich i na detech.Nejsem lekarka,ale kdyz par mesicni mimina, co umrela na vaccinu hepatitis B a pitvy dokazaly, ze mala zvetsene a napuchle mozecky, jako u dospelych lidi,tak s takovou vaccinou teda ne.
 MUDr. Klára Seifertová 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 22:09:14)
Míšo, v ČR se dosud běžně používá OPV - tedy živá oslabená perorální vakcína. Žádný takový případ, o kterém jsem se zmínila v souvislosti s USA nebyl v posledních letech popsán u nás. Inaktivovaná poliovakcina - IPV je indikována u osob s oslabenou imunitou, které ještě nebyly očkovány, u infikovaných HIV, dospělých s rizikem polia, a pod. Jak je tomu v USA, nevím, ale dle těch statistik se určitě také očkuje OPV. Polio bylo v ČR vymýceno již v 60. letech. Statistika je následující:
POLIO: průměrně před zahájením očkování 670 případů ročně, v r. 99: žádný!
Ostatní onemocnění po zahájení očkování nemocnost snížena o 98-100%!!
-záškrt: 9000 případů/rok před zahájením očkování, žádný v r.99
-tetanus 83 případů/rok před zahájením očkování, žádný v r.99
-spalničky 45 600 případů/rok před zahájením očkování, 2 v r.99
-pertuse 34 000 případů/rok před zahájením očkování, 97 v r.99
-příušnice 60 000 případů/rok před zahájením očkování, 417 v r.99
-zarděnky 51 600 případů/rok před zahájením očkování, 974 v r.99
Vyžaduje to další komentáře?

K hepatitidě se vyjádřím pro Evu zvlášť, ale nevím, zdali má cenu s ní dále diskutovat. Napadají mne v té souvislosti slova psychiatra V.L.Leviho: "Extremisté vidí svět výhradně v černé a bílé. O ničem nejsou schopni uvažovat jinak než v kategoriích dobré-špatné, prospěšné-škodlivé. Známkují hvězdy, slony, stromy i kojence. Jejich pohled Vás volá k pořádku, hodnotí Vaše sny a touhy, stejně jako vlasy a džíny, dusí svými známkami Váš dech. Je to velká překážka mezilidských vztahů a a smutný příznak chudoby ducha."

Eva je evidentně poznamenaná alergickým onemocněním syna, což zcela zkreslilo její pohled na tuto problematiku a je proto značně neobjektivní. Svojí roli zde možná hrají další vlivy náboženského přesvědčení. To ale Eva asi nahlas neřekne a nenapíše. Stále hledá argumenty v podobě nežádoucích reakcí po očkování. Nikdo neříká, že tyto reakce nemohou nastat. Frekvence jejich výskytu je ovšem tak mizivá a tak extrémně nízká, že pozitiva prevence v podobě očkování jednoznačně převažují.

Severní Amerika je zemí protikladů. V USA je například velmi živý i spor o umělé přerušení těhotenství. A jak vypadá "boj" zastánců života proti potratům? Tak že zavraždili již několik gynekologů. Co dodat?
 Míša, syn 4 roky 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(31.3.2001 22:48:28)
Kláro, děkuji. A když Vás mám "na drátě" můžu mít ještě jeden dotaz?
Překvapilo mě, že v Anglii standardně neočkují proti záškrtu (přišla jsem na to vlastně náhodou při četbě překladu anglické publikace, jak pečovat o děti; byla tam kapitola, co dělat, když dítě onemocní záškrtem). Trochu jsem pátrala proč a dozvěděla jsem se, že prý záškrt je bakteriální infekce, poměrně dobře zvládnutelná antibiotiky a množství komplikací při chorobě samé je prý stejně vysoké jako množství komplikací při očkování (tady by si asi Eva přihřála svoji polívčičku, protože jde právě o očkování, po kterém se objevila alergie u jejího syna). Je to opravdu tak? A pokud ano, proč se tedy pořád ještě proti záškrtu očkuje? Napadá mě, že Británie má možná výhodu částečné izolovanosti, která omezí možnost, že by k nim někdo záškrt dovezl z rizikových zemí na minimum (v porovnání s našimi děravými hranicemi).
 MUDr. Klára Seifertová 
  • 

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Máte někdo zkušenosti s očkováním proti žloutence? 

(1.4.2001 17:21:50)
Míšo, nemohu Vám bezpečně říci jaká situace panuje v této oblasti ve Velké Británii a nerada bych sem vnášela další dezinformace a polopravdy, kterých již tady bylo dost. Doporučuji Vám např. stránky http://remedia.mednet.cz/pacienti/ockovani/druhy/zaskrt.htm a položit tuto otázku např. Dr. Petrášovi.

Záškrt je opravdu onemocnění, způsobené bakterií Corynebacterium diphteriae, ale klinické příznaky vyvolává touto bakterií produkovaný jed-toxin. Při léčbě tedy nestačí podat jen antibiotika, ale důležitá je inaktivace toxinu podáním "antitoxinu".
U nás se záškrt nevyskytuje (několik případů bylo naposledy v r.1980 a 1995), očkuje se od r.1946, ale např. v Rusku, kde došlo k mezerám v očkování se vyskytlo v 90. letech mnoho případů. V případě neočkovaných by pak hrozilo zavlečení z těchto zbytkových endemických oblastí. Vakcína obsahuje inaktivovaný toxoid, který je sám neúčinný, ale vyvolává tvorbu protilátek. Každá vakcína má tzv. imunogenitu, tzn. jak je účinná a kolik procent očkovaných zareaguje tvorbou protilátek udává tzv. sérokonverze. Kromě toho se udává tzv. reaktogenita - tzn. procento očkovaných, kteří mají nějaké příznaky vedlejší reakce. Mohou to být mírné místní reakce- zarudnutí, otok a bolest v místě vpichu nebo celkové příznaky - teplota, únava, podráždění. Celkové reakce jsou většinou mírné a krátkodobé, lokální mohou trvat několik dní. Je jich možná více, než u jiných typů vakcín (např. zmíněné žloutence) a je třeba s tím počítat. Neznám přesné číslo u vakcíny proti záškrtu v procentech. Např. u vakcíny proti chřipce je okolo 50-60% očkovaných je po podání vakcíny mírně unavených, má mírné příznaky chřipky. Neznamená to však, že by ti lidé onemocněli, nebo to nějak poškodilo jejich zdraví, ale imunitní systém takto dočasně reaguje na podání vakcíny.







Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.