| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Rozvod

 Celkem 7 názorů.
 Vlasta,dvě dcery(16 a 17 let) 
  • 

Rozvod 

(14.3.2001 9:48:21)
Bohužel jsem v situaci, kdy neni jiné řešení než rozvod, ale nemám moc odvahy a potřebovala bych poradit.
Problém je alkohol. Manžela už 2xvyhodili z práce, nikdy mu to nedali do výpovědi
ale doporucili mu aby podal výpověd sám. Už skoro rok nedává žádné peníze. Naopak půjčuje si a dává věci do zastaváren. Žijeme společně v bytě v os. vlastnictví.
Chci se poradit, jestli mám nejdříve požádat, aby mu bylo určeno výživné a něco na bydlení. Případně, aby mu to bylo strháváno z platu a nebo mám rovnou požádat
o rozvod a řešit to vše najednou a kam se mohu obrátit.
Předem děkuji za radu.
Vlasta
 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: Rozvod 

(16.3.2001 13:03:59)
Ahoj Vlasto,
já na tvém místě bych o určení výživného požádala okamžitě. Budeš-li mít v ruce pravomocné rozhodnutí soudu o tom, že Tvůj manžel je povinen Ti výživné platit, můžeš následně požádat soud i o výkon rozhodnutí ( ve Tvém případě by asi přicházely v úvahu srážky ze mzdy, event. možná ještě přikázání pohledávky z účtu u banky). V případě, že manžel svou vyživovací povinnost k dětem neplní dobrovolně, je zbytečné čekat až na rozvodové řízení (ostatně podle § 25 a 26 zákona o rodině musí rozhodnutí o rozvodu manželství předcházet rozhodnutí o úpravě poměrů nezletilých dětí, tj. mimo jiné i řešení otázky výživného).
Komplikovanější to zřejmě bude s bytem. Máte-li byt ve vlastnictví a nabyli-li jste ho za trvání manželství (a předpokládám-li, že jste si neupravili rozsah společného jmění manželů odchylně od úpravy v občanském zákoníku), je tento byt součástí společného jmění manželů. Toto společné jmění manželů zaniká až se zánikem manželství (§ 149 odst. 1 občanského zákoníku) a až tehdy může být vypořádáno. Ustanovení § 148 odst. 1 připouští sice možnost, aby společné jmění manželů soud ze závažných důvodů zúžil (z této možnosti jsou vyloučeny věci tvořící běžné vybavení společné domácnosti), ale nemám s tímto ustanovením žádné praktické zkušenosti, takže nedokáži odhadnout naději na úspěch, pokud jde o společně užívaný byt. A jen na okraj - soud v žádné případě Tvému manželovi nic na bydlení neurčí, pouze v Tvém případě může v rámci vypořádání společného jmění rozhodnout, že byt ve tvém výlučném vlastnictví (a lze předpokládat, že v tomto případě by Ti soud zřejmě uložil poskytnout bývalému manželovi určité vyrovnání v penězích), čímž on ztratí právní důvod k tomu, aby v bytě bydlel, ale podle mého názoru nebude mít povinnost vystěhovat se dřív než bude mít alespoň náhradní ubytování (ale přiznávám, že si v tomto ohledu nejsem příliš jistá).
A pro úplnost dodávám něco o postupu při zániku společného jmění manželů. Při zániku společného jmění manželů se provede jeho vypořádání, a to buď dohodou bývalých manželů (musí být písemná – viz § 150 odst. 1 občanského zákoníku) nebo na návrh některého z manželů toto vypořádání provede soud (150 odst. 3 občanského zákoníku). V této souvislosti považuji za nutné upozornit na to, že pokud k vypořádání společného jmění nedojde do tří let od jeho zániku, tj. od rozvodu manželství (protože se bývalí manželé nedohodli a žádný z nich nepodal návrh na to, aby vypořádání provedl soud), platí ohledně movitých věcí, že se manželé vypořádali podle stavu, v jakém každý z nich věci užívá (tj. každého z bývalých manželů bude mít ve svém výlučném vlastnictví ty věci, které bude užívat v den, kdy uplynuly 3 roky ode dne, kdy rozhodnutí o rozvodu nabylo právní moci); o ostatních movitých věcech a o nemovitých věcech platí, že jsou v podílovém spoluvlastnictví a že podíly obou spoluvlastníků jsou stejné (§ 150 odst. 4 občanského zákoníku).

 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: Rozvod 

(16.3.2001 13:05:06)
Ještě jednou ahoj Vlasto,
 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: Rozvod 

(16.3.2001 13:14:47)
Vlasto,
doplním ještě jednu radu (snad se mi to na potřetí povede – nějak dneska sahám na klávesnici vedle), kterou už jsem tu v podobné případě, jak já tak i někdo jiný (tuším Irena) dávala Michaele. Doporučuji Ti se s těmito problémy (žádost o určení výživného, vypořádání společného jmění) obrátit na advokáta, který se ta tuto problematiku specializuje (zvlášť je-li ve hře byt v osobním vlastnictví). Kdo v těchto otázkách nemá dostatečnou praxi,může snadno přehlednout něco, co ve svých důsledcích způsobí řadu problémů (někdy obtížně řešitelných). Takže má předchozí odpověď je spíš něco jako „první pomoc“ (pro základní orientaci) než vyčerpávající rada pro řešení Tvé situace.
 Vlasta dvě dcery (16 a 17 let) 
  • 

Re: Re: Rozvod 

(19.3.2001 13:22:24)
Ahoj Stáňo,
moc děkuji za odpověď. Přečetla jsem si i Tvé odpovědi Michaele.
Takže nejdříve budu muset zajít za právníkem. Původně jsem si myslela, že žádost o výživné se podává na sociálce, ale z Tvé odpovědi jsem pochopila, že musím podat žádost k příslušnému obvodnímu soudu. Neměla bych rovnou podat žádost o rozvod?
Situace u nás se zostřuje a holkám jsem slíbila, že už s tím opravdu budu něco dělat.
Předem děkuji za odpověď.
Vlasta
 Stáňa(40)+Ondra(7) 
  • 

Re: Re: Re: Rozvod 

(21.3.2001 12:34:55)
Ahoj Vlasto,
otázka, kterou jsi mi položila (jestli máš radši rovnou podat návrh na rozvod), je přesně tak, se kterou Ti moc neporadím. V této oblasti mi prostě chybí praxe a konkrétní zkušenosti, takže nedokážu posoudit, co bude v konečném výsledku rychlejší. Nicméně s tím výživným bych to určitě neodkládala. Právě s tímhle by Ti ale nejlépe poradil ten, kdo se tím zabývá – takže advokát, který se více méně specializuje na rozvody. A pokud jde o rozvod, nejrychlejší je, pokud s ním oba manželé souhlasí a dokáží se dohodnout na péči o děti pro dobu po rozvodu, výživném vypořádání společného jmění a práva společného bydlení. Ale to asi zrovna nebude Tvůj případ, co?
 Vlasta, dvě dcery (16 a 17 let) 
  • 

Re: Re: Re: Re: Rozvod 

(23.3.2001 9:32:14)
Děkuji ti Stáňo za odpověď. Ta domluva u nás opravdu nepřichází
v úvahu, ale už to alespoň začínám řešit, jdu k advokátovi.
Ještě jednou dík.
Vlasta

Komerční sdělení

Zajímavé akce

Vložte akci

Další akce nalezte zde

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.