| Přihlásit se | Nová registrace
tisk-hlavicka

Domácí škola - jak se rozhodnout?

 Celkem 38 názorů.
 Evís+3 ks 


Téma: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 8:10:40)
Ahoj, všechny zdravím,

jdu zase po delší době za vámi. Nevím, jestli si někdo vzpomente - zvažovala jsem domácí školu, nakonec jsme se rozhodli pro klasickou. Jenže teď, chvilku před školou, jsem byla s Ferdíkem na vyšetření laterality a psycholožka nám doporučila odklad kvůli grafomotorice a sociální nezralosti. Problém je v tom, že Ferdík do té školy hrozně chce. Nechce slyšet o tom, že by byl ještě rok ve školce. Nakonec teda ustoupil na to, že na školu rok počká, ale bude doma. Já s tím problém nemám, ale pokud už by byl doma, tak si myslím, že by byla lepší domácí škola. Ferdík je chytrej, i podle učitelek ve školce a psycholožky, má prý vývoj nejstejnoměrnej. Sice ještě nečte, ale nemá k tomu daleko, i počítání mu začíná docvakávat. Jinak co se týče ostatních věcí - příroda, angličtina, prostě takovej ten přehled má úžasnej, např. skvěle se orientuje v mapách, určitě na úrovni druhého stupně. Tak já teď nevím. Psycholožka vypadala, že by nás asi podpořila, ale prostě nevím - manžel pro to moc není, ale úplně to nezatracuje. Můžete mi prosím napsat na to názor? Šly byste do domácí školy nebo byste ten rok počkaly? Díky moc za názory~;((
 remus 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 8:22:14)
Zkusila bych názor ještě jiného psychologa, do domácí školy bych nešla kvůli absenci kolektivu a taky proto, že ve třídě jsou naprosto odlišné podmínky pro učení.
 zerat 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 8:30:03)
Já nevím, ale nejsem žádný velký znalec domácí školy.
Znám jediný případ domácí školy, kdy se několik známých domluvilo a učili své děti na domácí škole -tuším první dvě třídy. Dětí ale bylo několik a i známých bylo víc a všechny měly, co vím VŠ a jedna z nich měla dodělané učitelské minimum a dnes dokonce učí na ZŠ. Co vím, tak si domácí školu dost chválila, ale je fakt, že děti měly kolektiv. Doma pokud ho budeš učit sama vám to může docela brzy vadit být pořád jen spolu ~d~
Nehledě na to, že vidím teď na dceři prvňačce, že učitelka už má své osvědčené metody, jak děti vést, jak střídat při učení písmenka, aby se moc nepletla... Já bych se bála, že bych dítěti v hlavě udělala guláš kdybych ji vše měla učit sama ~f~~d~
Nehledě na to, že pak by stejně asi musel ve vyšších třídách zapadnout do nějakého rozjetého kolektivu ~d~
Dcera taky mají ve třídě děti, které mi přijde, že dozrávají postupně - jedna holčička je tam vyloženě hračička a jsou tam děti, které vyrušují... ale učitelka říká, že v první třídě to tolika nevadí a že se to bere tak, že si dítě zvyká... ve vyšších ročnících už by to problém byl. Tak já nevím, na kolik je třeba Tvé dítě adaptabilní do kolektivu a jak lehce si zvyká na nové poměry... ~d~ Já bych na domácí školu u svých dětí neměla ~;)
 susu 
  • 

Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 8:36:28)
Mám známého, který má děti v domškole a mám k tomu velké výhrady.

O sobě si myslím, podobně jako zerat, že bych to nezvládla, že bych nevěděla kudy do toho, jak to správně provést, nemluvě o každodenním boji s dcerou.

V tvém případě bych spíše rok počkala, s tím, že něco málo, dle zájmu dítka, můžete dělat, ale nehrotila bych to s pravidelností jako opravdovou školu.
 Ajlina 
  • 

Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 8:42:19)
dala bych ho buď teď do školy nebo mu poskytla domácí školu, rozhodně bych takto nadanému dítěti neodpírala vzdělání, on bude prostě trochu jiný než ostatní jiné děti, ale to přeci není důvod, aby nemohl nastoupit do školy už teď, odklad nic nevyřeší, zase jsou oblasti, kde bude vynikat nad ostatními, mozek se nejvíce rozvíjí kolem šesti let, když se to promarní je to škoda
 Jana 
  • 

Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 8:39:26)
A co ho dát do normální školy bez odkladu ? Třebas by Vám spec. pedagog nebo psycholog poradil, jak mu máte pomoci překonat hendikep. Já mám dceru v první tříde a taky má nějaký hendikep , lateralitu má normální a vše ostatní je nic moc. První 4 měsíce musela zabrat ve škole, hlavně se psaním, protože má problémy s grafomotorikou, ale teď už je to dávno v pohodě. U dcery ve tříde jsou 3 děti odkladové a nevšimla jsem si, že by na tom byly líp než ostatní děti.
 Ajlina 
  • 

Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 8:43:33)
jo přesně co píše Janam naprostý souhlas, odklad je totiž pohodlí pro učitelku, ale dítěti nepomůže
 Jája 
  • 

Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 9:06:04)
Dala bych ho do normální školy. To, že se vyvíjí nestejnoměrně, to je přece normální, to se asi vyvíjíme všichni. Jen bych se mu víc věnovala. Já bych byla pro vstup do kolektivu. Pro dítě nemusí být odklad vhodný, pak je na zahájení školní docházky dál než ostatní a být mezi mladšími je pro něj kolikrát horší než parta dětí stejného věku. Vždyť má před sebou ještě víc než 1/4 roku, neboj, to se vyrovná.
 Katka +3 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 9:06:29)
Tak já domácí školu dělala.
První syn v době zápisu plynně četl, sčítal a odčítal do dvaceti, psal tiskacími písmeny(nic z toho jsme ho cíleně neučili), ale byl levák a hlavně sociálně nezralý. Učila jsem ho doma první tři roky, měli jsme čas věnovat se hodně tomu, co mu dělalo potíže(psací písmo) a naopak neztrácet čas slabikováním a matematikou první třídy. Navíc nám škola vyšla vstříc s postupným začleňováním se do kolektivu: v první třídě chodil do školy na tělocvik, ve druhé si postupně přidal výtvarku a hudebku, ve třetí prvouku a angličtinu - všechno svým tempem. Do 4. ročníku už nastoupil normálně, teď končí 5. třídu a nemá problém.
Druhý syn taky brzo počítal a četl, grafomotorika nic moc, ale na rozdíl od bráchy je velmi společenský. V první třídě chodil jenom na matematiku(sám si ji vybral), teď končí druhou a chodí na všechno kromě tělocviku, výtvarky a hudebky. Potíže se zařadit neměl.

Pro tvého syna mi domácí škola přijde jako dobré řešení, můžete se soustředit na oblasti, které mu dělají potíže a rozvíjet dál to, co mu jde a co ho baví. Různých učebnic a sešitů s úkoly je na trhu spousta.

Omlouvám se za délku příspěvku, ale vždycky mě zvedne ze židle, jak se ozve spousta těch, co to sice nikdy nedělali, ale hned mají jasno v tom, že je to špatné.~;)
 Katka +3 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 9:08:53)
Odklad mi přijde jako hloupost, sama píšeš, že už teď je ve spoustě věcí napřed, co by potom dělal mezi dětmi o rok mladšími?
 zerat 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 9:10:20)
Katko, tady někdo psal, že je to špatné? ~e~
 Markéta s párkem 
  • 

Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 10:02:13)
Mně zaujalo, že tvoje děti docházely na určité hodiny. U nás, v první a druhé třídě sice formálně rozvrh je, ale učitelka podle něj přesně nejede. Začne třeba češtinou, ale když po půl hodině vidí, že jsou děti unavené a nedokáží se na čtení a psaní soustředit, přejde na něco jiného.
 zerat 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 13:02:07)
Markéto, ano, taky to tak mají dcera. Vůbec se nejede podle rozvrhu i tělocvik mají často jinak než je uvedeno... Prostě učitelka jim to mění dle toho, jak na tom jsou.
 perdita 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 9:38:03)
To jsem zažila. Dcera měla pět, ale místo předškoláckých sešitů dělala opakování po 1. třídě, a to jí max vyhovovalo. nebudu rozepisovat, co všechno uměla, ve škole má jinak matiku a čtení a angličtinu, to pro info stačí. Šíleně nevyrovnaný vývoj, hodně nadprůměrné IQ, sociální nezralosti, velká porucha pozornosti. Ve škole je úspěšná, ale já spokojená nejsem. šla do školy, protože už to ve školce nemohla vydržet, ta školka pro ni byla strašně špatnhá, ale jak moc, to vidím až dnes. Nicméně končí druhou třídu a sociálně a pozorností je na tom stejně.~:( Nevadí, že je úspěšná v matematice, je vnímána spíš jako problematické, méně schopné dítě, a to ji sráží sebevědomí a točíme se v bludném kruhu. Podle mne je tu ještě jedna možnost, dát odklad, neoficiálně (mezi náma, Ferdíku) vést domácí školu (pokud, jak říkáš, můžeš) a nastoupit do první třídy o rok později pouze papírově a přejít do druhé. U syna ve třídě to tak jeden chlapec měl můj syn dělal zase dva ročníky zároveň , prostě pokud je ochota školy, tak to jde.
 Jedůfka / 99,00 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 9:52:39)
Jak píše Perdita, můžeš ho učit doma jeden rok bez zápisu a potom oficiálně zažádat o přeřazení do 2. třídy. Záleží ale hrozně moc, na jaké lidi (psychology, učitele) budeš mít štěstí, ne vždy je to úplně jednoduché.
Z vlastní zkušenosti bych určitě dítě nebrzdila a nenutila ho zůstávat ve školce, zároveň ale taky vím, že přeskočení ročníku je řešením jen na velmi malou chvilku, nadané dítě bude stejně jiné a pravděpodobně si svoje místo najde až na druhém stupni, resp. víceletém gymnáziu.

Za mne je domácí škola pro takové děti dobrým řešením, nicméně všichni, kteří se do toho pustí, mají můj obrovský obdiv, je to hodně náročné.
 Jedůfka / 99,00 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 9:40:19)
Evís, to hrozně záleží na tom, jak se na to cítíš ty. Protože to bude především práce a zátěž pro tebe.
Já jsem domácí škole odolávala několik let, věděla jsem, že individální přístup by klukům prospěl, byli oba napřed, při tom problémoví oba, ale já na to prostě nemám náturu.

Nakonec jsme z absolutní nouze v domácí škole skončili s mladším synem v páté třídě, vlastně to je fajn, ale budu ráda, když v září zase nastoupí do školy.

Jestli ty to cítíš jako dobré řešení, jestli máš trpělivost, chuť a čas se se synem učit, tak do toho jdi.
 Vlka 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 9:43:45)
Neznám tvůj příběh, ale souhlasím, že pokud je syn jak píšeš šikovný s takovým přehledem, je možná škoda čekat. Také bych ho dala do normální školy. Děti jsou různé a není důvod, proč by zrovna jemu to nemělo jít. Je to jen možná obava předčasně. V současné době je opravdu dost děti dislektiků ap., možná by měly větší problémy, než tvůj syn. Na druhou stranu dvě z mých dětí měly odklad a nikdy tím nijak netrpěly a nelitovala jsem toho. Pokud ale je zvídavý a do školy se těší, tak proč nejít. Nevím přesně kolik je mu let. Osobně pro domácí školu nejsem, jednak už ze zmiňovaného důvodu, že mám také obavu z kvality vlastní výuky, že bych to jednoduše nezvládla a také jsem přesvědčená, že kolektiv je pro děti důležitý. Možná bych zkusila ještě jiného psychologa. Přeji, ať se rozhodneš co nejlépe.
 perdita 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 9:46:06)
Ještě bych zvážila, zda máš nějaký kontakt se školou, zda sis měla možnost o tom promluvit s budoucí paní učitelkou, jestli by byli ochotni k nějakým kompromisům...
 Helča + J+V+M 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 10:42:42)
Ahoj. Jeník je listopadový, takže manžel chtěl, aby šel "o rok " později. Tím, že bydlíme na sídlišti, tak skladba dětí v 1.třídě je velice různorodá. Takže to byl další důvod, proč jsme se přikláněli k domškole. Další byl , že manžel je učitel a vidí do školství. A dalším bylo to, že Jeník od 4,5 let četl, teď zkouší počítat (na papíru lépe než zpaměti), má rád zvířata, mapy, fyziku, staví a vymýšlí si různé modely a tak. Nemyslím, že je nějaký extra, jen je zvídavý a myslím, že by 1.třídu promarnil. Také má problémy v grafomotorice (v hrubé i jemné motorice), ale psaní ho baví - ale ve škole by měl stále červený sešit a špatné známky. Myslím, že by ho to ani moc nemotivovalo.
Tak se omlouvám za rozepsání se. Přeji Ti, aby měla moudrost jak se rozhodnout. Myslím, že u kluků je to ještě jiné než u holčiček. Že tu školu berou trochu jinak. Zase jestli by se chtěl učit s Tebou doma, třeba "nanečisto", tak proč se tomu bránit.
A ještě k sociální zralosti - kdyby Jeník šel už v září 2010, asi by to špatně dopadlo. Teď po skoro roce vidím, že i v této oblasti udělal velký krok vpřed. Hlavně díky své mladší sestře. Je víc dravější, nepřekvapí ho jednání druhých a dokáže jim říct , když se mu něco nelíbí.
 Dalalmánek 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 10:55:46)
A co brání se mu ten rok před nástupem do školy doma intenzivně věnovat. Pokud touží po škole jako po kolektivu dětí, neodpírala bych mu ho.
Jinak pokud bych soudila čistě osobně podle sebe, do domácí školy bych se nepoustěla díky své nesystematičnosti, chce to opravdu disciplínu.
 *Niki* 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 10:55:55)
Evís, o domácí škole toho moc nevím, takže to nebudu moc komentovat, nicméně této možnosti fandím, ta mantra o tom, jak dítě potřebuje k naučení se abecedy kolektiv dalších 25 dětí a bez něj bídně zhyne na sociální tupost už mi trošku vadí ~;)
Já sama bych do domácí školy chodila kdysi strašně ráda (pokud by učil kdokoliv jiný než moje matka, je spousta matek, které by rozhodně své děti učit neměly i když mají x VŠ, zvlášť pokud jsou hyperprotektivní), protože mě kolektiv jiných dětí vysloveně škodil, ubíjel, a dodnes mi větší kolektiv lidí vadí.
Znáš své dítě nejlépe a jistě víš, zda jemu konkrétně kolektiv prospěje, bude neutrální, či uškodí.

Každopádně neber to zle, ale od učitelky (a to i budeš, pokud budeš učit doma), bych čekala větší rozhodnost. Naprostou znalost svého dítěte. Působíš hodně nejistě, nevíš co chceš...

Nevím, co přesně znamená sociální nezralost, já se tak cítím i ve svých 34 letech, a předpokládám, že by mi nikdo odklad první třídy stále nedoporučoval :-) chytré, zvídavé a aspoň minimálně samostatné dítě by dle mě nemělo mít odklad - pokud k tomu není třeba ještě drobné, slabé a často nemocné, tam potom ano. Dle mě to dětem moc neprospívá a o žádném prodloužení dětství dle mě nemůže být řeč - ale možná se mýlím.

Tak ať se rozhodneš správně - s ohledem na sebe a své dítě. Co si myslí ostatní podstatné není:-)
 Ridwen2 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 13:14:46)
Ze zkušenosti bych řekla, že pokud je doporučený odklad, tak bych dítě určitě do školy nedávala, i když je chytré a nadané. Dá se s ním dělat spousta věcí doma, např. soustředěný nácvik grafomotoriky zabere spoustu času, to se při první třídě fakt zvládá špatně. (Navíc u některých typů nácviku, když se uvolňuje ruka, nesmí dítě 3 měsíce psát, což už by byl ve škole další problém.) A sociální nezralost - hrozí, že dítě špatně zapadne do kolektivu, nedokáže se přizpůsobit požadavkům školy, zapíše se u učitelů jako problémové... My jsme odklad dali, přestože dítě v pěti letech plynně četlo (ovšem nekreslilo, nemalovalo a nezavázalo si tkaničku). Ten rok jsme věnovali intenzivnímu nácviku grafomotoriky a dalším preventivním a nácvikovým programům (např. KUPREV), cvičení soustředění (aby se dítě naučilo sedět 20 minut u stolu a na něčem pracovat), nácviku organizačních dovedností (tohle jsou moje pastelky, tohle je moje aktovka, když mám dělat tohle, budu potřebovat tohle a tohle...). Rozhodně jsme odkladu nelitovali. Ale to je fakt případ od případu - kdybyste narazili na skvělou učitelku a dobrý kolektiv, tak syn to může v pohodě zvládnout, jenže to ti nikdo nezaručí.
 Jedůfka / 99,00 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 18:10:08)
Ridwen, já mám zase zkušenost takovou, že psycholožka navrhovala odklad kvůli sociální nezralosti, já jsem je nejen neposlechla, ale po zvážení všeho ve spolupráci s jnými odborníky jsme dokonce vybojovali přeskočení první třídy.
Teď je synovi 11 let a nelitovala jsem toho rozhodnutí ani chvilku, on sám sociálně vždy byl a dosud je ve škole spokojený, i přes věkové rozdíly.
Nemůžu si pomoct, ale psycholožka, která vidí syna 1x 45 minut, nemůže sama rozhodnout takhle závažnou věc, přestože je na to odborně vzdělaná. A různí odborníci se vůbec nemusí shodovat.
 Evís+3 ks 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 16:11:25)
Děkuji všem za názory~;((

Pokusím se odpovědět. Takže Ferdíkovi je šest let, je dubnový. Proč tolik chce do školy se mi nepodařilo zjistit - nejpravděpodobněji asi proto, že si myslí, že se tam budou učit zajímavý věci (to jsme se shodli s uč. ze školky). Sociálně nezralý je v tom smyslu, že je "citlivější". Do školky chodí druhým rokem, nikdy nebrečel, že tam nechce apod. Na děti je zvyklý, bez nás v pohodě vydrží. Psycholožka tu soc. nezralost popsala jinými slovy "není to takový velký silný chlap". To je pravda, ale rozhodně s dětmi a kolektivem problém nemá. Trvá mu, než se otrká. Co se týče té grafomotoriky, tak upřímně řečeno moc nevěřím, že se to za ten rok změní. Psycholožka se vyjádřila i tak, že to vypadá na disgrafii.

Příští týden mě čeká ještě schůzka s učitelkou z budoucí školy, tak budu moudřejší. Velká výhoda té školy je, že bude v první třídě 8 žáků a všichni se znají ze školky.
 Evís+3 ks 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 16:19:57)
Ne, já vůbec. My tam byli kvůli vyšetření laterality, ona to na mě vytáhla sama. Prý si toho prostě všimla.
 Evís+3 ks 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 16:21:26)
Jinak dneska mi to opět celý den šrotuje v hlavě. Už se mi z ní skoro kouří:-). Ale došla jsem k tomu, že buď půjde normálně do školy nebo budem praktikovat domaškolu. Ten odklad se mi líbí čím dál míň.
 lela, rosa, niki 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 16:30:17)
a kdy se narodil ?
do domaci skoly bych tedy nesla, nejsem vubec zastance. Vzdyt nejde jen o to, naucit se nejaka fakta a dovednosti ale naucit se zit v kolektivu - nekdy mi prijde, ze socialni kompetence dnes nehraji takovou roli, ale oni jsou casto dulezitejsi nez vedomosti. A ja bych sve dite urcite nechtela ucit, i kdyz mam pedagogicke vzdelani. Neprijde mi to prirozene. Tot vse.
 Ecim 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 20:16:12)
Lelo, vidím to úplně stejně jako Ty. ~R^~x~
Nejsem sice pedagog, ale pocházím z rodiny, kde je zvykem se dětem velmi věnovat a dohlížet na jejich školní přípravu a jiný rozvoj. Myslím si, že i bez domácí školy se to dá zařídit tak, aby maminka s dětmi trávila hodně času a věnovala se (nejen) jejich vzdělávání. Zdůrazňuji, pouze vyjadřuji svůj názor a nikomu ho nevnucuji. Hodně si věřím a vím, že svoje děti dokážu naučit spoustu věcí (třeba cizí jazyky) a také mám v úmyslu je to učit, ale zároveň si uvědomuji, že vrstevníky nebo děti podobného věku jim nahradit nemůžu, i kdybych se postavila na hlavu. Domácí školu vidím jako dobré řešení třeba v případě vážných zdravotních problémů dítěte nebo přechodného pobytu v zahraničí, ale jinak bych do toho nešla.
 Heli+3 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 20:59:58)
Jinak já si nemyslím, že by domácí škola musela být nutně špatná nebo že by kolektiv bylo něco, bez čeho se nelze obejít...vezměte si třeba výchovu v 19. století - bylo naprosto běžné i u lidí jen z vyšší střední vrstvy, že děti měly domácí učitele, rodiny hodně cestovaly, střídaly se školy (po roce nebo i kratších údobích), střídali se domácí učitelé...a kolik slavných osobností vzniklo z takové výchovy...jen namátkou mě napadá Agatha Christie, sourozenci Jamesovi (Henry světoznámý spisovatel a William zakladatel psychologie náboženství) atd.
 Ecim 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 21:25:47)
"kolektiv bylo něco, bez čeho se nelze obejít"

Tak tady bych si nebyla úplně jistá. Pro mě osobně by coby pro společenského člověka (ale musela jsem uzrát, mateřskou školu jsem vyloženě nesnášela) byla absence kolektivu velkou újmou. Vždy mě děsily děti, co se pohybovaly mezi samými dospělými, a tak z nich byli také spíš takoví malí dospělí. Také jsem byla trochu taková a svoje děti jsem toho chtěla ušetřit, což byl třeba jeden z hlavních důvodů, proč jsem si je pořídila v malém časovém rozestupu.
 Ecim 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 21:39:43)
Ono jde hlavně také o to, jak se dítě vyvíjí. Já jsem v dětství jeden čas vyhledávala spíš dospělé než vrstevníky, vím, jak část příbuzenstva šílela, když si venku hrály sousedovic děti a já jsem si sedla na lavičku k jejich tatínkovi a místo s dětmi si povídala s tím tatínkem. Ale od takových cca 7 let jsem si kolektiv celkem užívala - tedy samozřejmě jen těch pár jedinců, který jsem si z něj vyhmátla coby spřízněné duše.
 Ecim 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 21:09:06)
Žluťásku, já si to uvědomuji. A svůj respekt k jiným postojům se snažím dávat najevo tím, že sem do nechodím sdělovat své názory ve chvíli, kdy tu o ně evidentně nikdo nestojí, dnes jsem se zúčastnila jen proto, že je diskuse postavena stylem "domácí škola ano či ne". V minulosti jsem tu napsala jeden jediný příspěvek, byla to otázka, na kterou jsem dostala zdvořilou odpověď, na kterou jsem si v tichosti udělala svůj názor (neb ventilovat ho by bylo nevhodné a neslušné vůči té jiné diskutující) a tím to skončilo.

U mě je můj názor také ovlivněn tím, že striktně potřebuji oddělovat pracovní a soukromý život, takže bych třeba nemohla pracovat s někým z rodiny nebo blízkých přátel. Ale v obecné rovině na rodinných firmách nevidím nic špatného. Ale přátele jsem si našla skoro vždy právě ve škole, na zájmových aktivitách jsem měla vesměs jen známé, školní kolektiv mi nikdy plně nevynahradili.

Ve škole jsem zažila hezké i méně hezké věci, byla jsem premiantka a slušňačka, což s sebou samozřejmě neslo klady i zápory. A navzdory všem problémům, kterým jsem musela čelit (čelíme jim někdy každý), jsem hrozně ráda, že jsem chodila do normální školy, protože jsem tam zažila věci, které by mi doma nikdo dát nemohl. Věřím prostě v nenahraditelnost a nezaměnitelnost rodinného a okolního prostředí. Krásně jsem si to uvědomila například na mimořádně vydařeném třídním srazu, který jsme s kamarádkou uspořádaly na začátku března, kdy jsme seděli, vzpomínali a smáli se tomu, co všechno jsme během školních let vyváděli. Nebo když mi při výměně názorů s jinou zastánkyní domácího vzdělávání znovu došlo, jak moc mi mí kamarádi ze školy nevědomky pomohli ve chvíli, kdy se to mé jinak vysoce nadprůměrně fungující rodinné prostředí pěkně otřásalo v základech. Kdy mi bylo blbě a do školy jsem se vyloženě těšila, i když to tam také nebyl žádný permanentní med.

A proto hodlám dětem pečlivě vybírat školu (schválně bydlíme v místě, kde to jde), učit se s nimi do školy i něco navíc, pracovat na částečný úvazek do doby, kdy to budou potřebovat a oceňovat a kdy to bude vyhovovat jak jim, tak mě samotné, dopřát jim takové mimoškolní aktivity, které je budou těšit a obohacovat, ale být jim v jejich školním věku matkou na plný úvazek a učit je výhradně doma... NE NE NE. Ale opakuji, že mluvím výhradně za sebe, druzí ať si dělají, co oni uznají za vhodné.
 Ecim 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 21:31:21)
Žluťásku, tak třeba hudebka mě dost bavila, ale kamarády jsem si tam nenašla. Narazila jsem jen na pár dětí, se kterými jsem se tam bavila a u kterých jsem cítila (a totéž se mi stávalo třeba i na VŠ), že kdybychom měli možnost spolu trávit víc času, tak se nejspíš i spřátelíme.

Skaut je určitě fajn, ale zase jen pro některý typ lidí. Já jsem bohužel měla smůlu a zažila ve skautu něco hodně ošklivého, ovšem nebyl to problém skauta jako takového, ale konkrétního jedince/jedinců.
 Ecim 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 21:32:02)
Ale znala jsem i pár lidí, kteří měli víc přátel z mimoškolních aktivit než ze školy.
 Ecim 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 21:10:46)
Žluťásku, nechci se chlubit, ale myslím si, že tenhle názor je tu mnohem rozšířenější naž tahle ikonka. ~t~~t~~t~ Protože jinak bych si ji dávno změnila, nechtěla jsem mít moc obvyklou. ~t~~t~
 Heli+3 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 20:22:22)
Souhlasím s názory, že pokud bude rozumná učitelka, tak dát ho do třídy s osmi dětmi. Osobnost učitelky bude klíčová. My máme dceru s dysfázií (nerovnoměrný vývoj, kdysi měla i podezření na autismus, ale to se nakonec nepotvrdilo, slabá motorika, problémy s řečí atd., na druhé straně vysoká inteligence a ve čtení a počítání byla už pěti letech hodně napřed)...po zkoumání řady škol a porady s různými odborníky jsem se rozhodla pro vesnickou malotřídku s úžasnou učitelkou, a jsme naprosto spokojeni. Dcera je nejlepší ze všech (čtyř) prvňáků, v početních a čtenářských soutěžích jí učitelka přeřadila ke druhákům, je tahounem třídy. Občas dostávala individuální úkoly dle svých potřeb, ted už není třeba. Ale věřím, že ve třídě se 30 žáky a průměrnou učitelkou by měla vážné problémy.
 Liškodlak 


Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(18.5.2011 20:56:11)
Ahoj, četla jsem asi půlku diskuze, říkala jsem si, že se tě zeptám, kolik má být dětí ve třídě, teď jsem se dočetla, že 8. V tomto případě bych Ferdíka do školy určitě dala, zvlášť pokud budou mít nějakou rozumnou učitelku. Jak se k tomu staví učitelky ve školce? I když to taky nemusí být zcela směrodatné, jednou jsem měla v 1. tř. holčičku, která byla nar. v srpnu, učitelka MŠ se hrozně zlobila, že ji dávají do školy, ale ona byla naprosto skvělá, sice se učila "jen" průměrně, ale to by o rok později bylo stejné.
 Žanika 
  • 

Re: Domácí škola - jak se rozhodnout? 

(19.5.2011 7:57:31)
Já bych to udělala tak, co jsi napsala nakonec. Buď dom škola nebo normální škola - ale v takovém případě odklad ne.....
Sepiš si to všechno na papír, plusy mínusy, ať to máš černé na bílém a pak, až se rozhodneš a po nějaké době na to mrkneš, tak vyhodnotíš situaci a napíšeš nám, jak to dopadlo - ju?:-)

Komerční sdělení

Zajímavé recepty

Vložte recept

Další recepty nalezte zde


(C) 1999-2023 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.