Těhotenská cukrovka je u gravidních žen poměrně častý zdravotní problém. Podle některých průzkumů postihuje dokonce každou pátou těhotnou ženu, především ve věku nad třicet let.
S vyšším věkem se možnost těhotenské cukrovky radikálně zvyšuje. Po narození dítěte naštěstí nemoc odezní. Během těhotenství je ale nutné dodržovat náročný léčebný režim. Ten spočívá hlavně v přísné dietě.
Těhotenskou cukrovku můžeme zjednodušeně defi novat jako dočasnou formu cukrovky, při níž organismus ženy neprodukuje přiměřené množství hormonu inzulinu. Úkolem inzulinu je regulovat obsah cukru v krvi. V těhotenství je přitom inzulinu potřeba dvakrát více než normálně. Pokud inzulin chybí, vznikne cukrovka, což není nic jiného než nadměrné množství cukru v organismu. Lékař kontroluje možnost cukrovky především kolem 28. týdne těhotenství, neboť v této době začíná placenta vytvářet velké množství hormonů, které zapříčiňují odolnost vůči inzulinu.
Prvním signálem začínající těhotenské cukrovky je cukr v moči. Toto vyšetření provádí porodní asistentka při každé návštěvě v prenatální poradně. Dalšími příznaky jsou neuhasitelná žízeň, časté močení velkého množství moči, únava. Tyto symptomy se však mohou lehce zaměnit s projevy „jiného stavu“ těhotné ženy, proto si lékař vyžádá pro konečnou diagnostiku těhotenské cukrovky speciální vyšetření: orální glukózo-tolerantní test, zkráceně oGIT. Jak se provádí? Od půlnoci žena nejí, dovolena je jen voda či neslazený čaj. Ráno sestra v ordinaci odebere krev, aby zjistila hladinu glukózy nalačno. Poté musí pacientka do pěti minut vypít sladký roztok glukózy. Za hodinu po vypití roztoku následuje další odběr krve a za další dvě hodiny třetí. Zní-li diagnóza těhotenská cukrovka, odešle vás gynekolog na specializované pracoviště pro léčbu diabetu v těhotenství, kde vás bude sledovat nejen diabetolog a porodník, ale i dietní sestra.
Při vysoké hladině cukru ve vaší krvi hrozí vašemu děťátku nebezpečí nadměrné hmotnosti. Přebytečnou glukózu váš organismus nevstřebá, proto ji využívá dítě a rychleji roste. To představuje komplikaci při samotném porodu. Může dojít k dystokii ramínek, kdy uvíznou během druhé doby porodní v pánvi. Určitá rizika hrozí i budoucí mamince. Existuje nebezpečí nepoměru mezi hlavičkou dítěte a vaší pánví (řeší se císařským řezem) a velké ztráty krve po porodu. Je však zbytečné, abyste se dopředu obávala případných komplikací. Navštěvujete-li pravidelně prenatální poradnu, speciální vyšetření odhalí sebemenší odchylky.
U většiny žen trpících těhotenskou cukrovkou postačí k léčbě dieta, ta je ale velmi přísná. Ve stravě se musí radikálně snížit příjem cukrů a tuků, neboť ty svou přítomností snižují účinek inzulinu. Naopak, je nutné zvýšit příjem uhlohydrátů, tuků s pomalým odbouráváním, které mají za úkol stabilizovat hladinu krevního cukru. Uhlohydráty obsahují těstoviny z tvrdozrnné pšenice, luštěniny, celozrnné cereálie, zelenina, chléb, brambory. Doporučuje se jíst malé porce potravy pravidelně po třech hodinách. Vhodnou přesnídávkou je ovoce, ale pozor, denně nanejvýše tři kousky. Dbejte na kontrolu příjmu soli, neboť při cukrovce hrozí riziko rozvoje hypertenze (vysokého krevního tlaku).
Sport není vyloučen, ba naopak. Například pomocí plavání nebo chůze se snižuje hladina cukru v krvi. Není vhodné namáhavé cvičení, při kterém by mohlo dojít k příliš rychlému snížení cukru, a hrozila by tak hypoglykemie. To je stav, který může ohrozit i život budoucí matky.
Hladina krevního cukru se měří pomocí přístroje – glukometru. Na testovací proužek se dá kapka vaší krve a vloží se do přístroje. Za nějakou dobu se na displeji zobrazí naměřená hodnota. Toto vyšetření si budete provádět sama doma. Ošetřující lékař vám nejen vysvětlí, jak zacházet s glukometrem, ale i to, jak vést záznamy, co a kdy sníte. Jestliže i přes dodržování přísné diety a přiměřené fyzické aktivity vaše hladina cukru v krvi stále stoupá, lékař vám předepíše užívání inzulinu. Aplikuje se injekční cestou, a protože je to lidský hormon tělu vlastní, vašemu ještě nenarozenému miminku neublíží.
Autorka je publicistka
Těhotenství |
Dítě |
(C) 1999-2024 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.