tisk-hlavicka

Chybami se člověk učí

28.7.2005 Dana B. 134 názorů

Právě jsem vyplázla tučnou sumičku za čtvrtý kočárek. Ne, nemám čtvrté dítě. Jen jsem si třikrát vybrala (či dostala) popojíždědlo, jehož vlastnosti zkrátka neodpovídaly našim skutečným potřebám.

Chybami se člověk učí, říká se, a je to, bohužel, pravda. Tou lepší variantou je učit se z chyb druhých. A tak jsem si řekla, že se s vámi o své chyby podělím.

1. Chyba první - všestranný kočár, co něco vydrží

Ještě před narozením miminka jsem pilně prostudovala návod na tu správnou volbu kočárku uveřejněný na internetu, myslím, že zrovna na Rodině. Měla jsem to "promakané" a všechno logicky zdůvodněné.

Zvolila jsem malou prodejničku v našem městě, sice trochu dražší, ale to se přece vrátí na benzínu, který nebudu muset projet kvůli případným reklamacím. Koupila jsem multifunkční čtyřkombinační kočárek, pěkně bytelný, abych s ním mohla jezdit i do lesoparku, praktické khaki barvy, s pořádným košem, nastavitelnou rukojetí, zkrátka kočár, co vydrží několik let a snad i několik dětí. Nedodržela jsem pouze jedno doporučení - vybírat kočárek s dítětem. Chtěla jsem mít před narozením drobka všechno přichystáno a kromě toho jsem si říkala - jak do výběru kočáru může mluvit novorozenec? Když jsem se konečně rozhodla ke koupi, měla jsem všechno promyšlené a byla se svou volbou naprosto spokojena.

Neuvědomila jsem si bohužel několik detailů, které se později ukázaly jako podstatné.

a) Malá prodejnička v místě možná ulehčí reklamaci, ale rozhodně ne výběr. Chodila jsem do obchodu snad tři měsíce, týden co týden, a pokaždé se mi dostalo slibu, že katalog s aktuálními vzory přijde každou chvíli. Nakonec jsem, tlačena k rozhodnutí rostoucím břichem, stejně koupila kočár, který tam stál od samotného počátku, a z jeho prapodivné barvy si udělala přednost.

V malém obchodě zkrátka mají především zájem prodat zboží, co jim právě stojí na skladě, nikoliv vám ulehčit výběr, čemuž nakonec pravděpodobně přizpůsobí i poskytované informace. Rada první tedy zní - jděte tam, kde jsou na kočárky specialisté a prodávají jich hodně.

b) Skutečnost, že kočár je velký, bytelný a multifunkční má také své stinné stránky. Mezi ty patří třeba vyšší váha a horší skladnost. Ani jedno nemusí být na závadu, pokud bydlíte na rovině, v městě, kde jsou bezbariérové nájezdy na chodníky a nízkopodlažní tramvaje, a pokud máte velké auto, či nehodláte s dítětem cestovat.

Já, která bydlím na kopci, jsem se s dobře patnáctikilový fiakrem strašlivě dřela a připadalo mi neskutečně neefektivní vláčet kvůli čtyřkilovému drobečkovi takovou těžkou mrchu. Navíc jsem naivně dala na paní prodavačku a majitelku obchodu v jedné osobě, jejíž švagrová kočárek mnou zvoleného typu údajně vozí ve favoritu, a sama si to předem nevyzkoušela. Kočárek se do favoritu skutečně vešel. Jenže pak už byl docela problém dostat tam cokoliv jiného.

Moje druhá rada je: promyslete si dobře, do jakých podmínek kočárek kupujete a co s ním budete provádět. Pokud kočár chcete převážet, přijeďte k obchodu s vozem a nebojte se vyzkoušet jeho skladnost. Jestliže jej hodláte nakládat a vykládat denně, může vám složitý způsob nakládky pěkně znepříjemnit život. U žen drobnější postavy může být velmi důležitá samotná váha kočárku. K čemu vám bude kočár, který díky své bytelnosti vydrží roky, když každý den z těch mnoha let tvrdě (a zbytečně) oddřete? Zvažte také, zda se vám místo jednoho hypermultifunkčního kočárku nevyplatí koupit kočárky dva: hluboký a sporťák. Cenový rozdíl mezi těmito variantami může být minimální, a to ještě můžete hluboký kočár, který nebývá tak zničený, dobře prodat.

c) Novorozenec do volby kočáru sice nemůže mluvit, ale řvát ano. Mnou pečlivě vybraný kočár moje dceruška od samého počátku nenáviděla. Kdo ví, zda za tím bylo drncání, tolik odlišné od měkkého pohupování v bříšku (takže by řvala v každém kočáru), nebo barva. Každopádně doporučuji před narozením dítka pouze zvolit vhodnou prodejnu, a konkrétní kočár vybrat až pár dní po narození (stejně se první dva, tři týdny s dítětem ven nechodí), až když se ujistíte, zda vaše dítko netrpí averzí k určité barvě. Pokud máte dobrou kamarádku či sestru obdařenou dětmi, půjčte si pro začátek kočárek od ní. Miminek, jako jsem měla já, naštěstí moc není, ale přece jen - vytrvalé a hlasité řvouny (pět a více hodin řevu denně) lépe zklidníte v šátku.

Radím proto: počítejte s tím, že i novorozenec může mít specifické požadavky na podobu vozidla, může preferovat jiné způsoby přepravy, než je kočárek, a svůj názor umí dát důrazně najevo. Ušetříte si tak infarktové chvilky, kdy, zrudlá po konečky vlasů a poháněna zuřivým jekotem růžového uzlíku, spěcháte ulicí, probodávaná pohledy kolemjdoucích žen, v nichž zcela jasně čtete odsudek "neschopná matka".

2. Chyba druhá - levný kočár na zkoušku

Jak jste už asi pochopili, náš pečlivě vybraný, bytelný a všestranný kočárek se nastěhoval do sklepa, posléze byl prodán, a dítě se spokojeně uhnízdilo v šátku. Jak rostlo, měnily se úvazy, až se nakonec, po překročení devíti kilogramů, definitivně přesunulo na záda. To už jsem byla zkušená nosička, která by se mohla měřit i s černoškou z Ghany. Rok jsme se bez kočárku bez problému obešly, ale pak nám začal chybět. Dítě zkoušelo první krůčky, tu chtělo prozkoumat kamínek, tu kytičku, a pořád jej uvazovat a sundávat nebylo příliš praktické. Poučila jsem se z předchozí zkušenosti a koupila jsem kočár, který byl lehký, do kufru auta se vešel a měl kšandičky, které vzdorujícího tvora udržely bezpečně na místě. Přesto ve mně hlodaly určité pochybnosti ohledně toho, zda dítě kočárek přijme, a tak jsem šetřila. Kočárek nakonec, po několika vzrušených debatách s dcerou, sloužil rok, což ovšem byl jeho limit. Upínací spona praskla, zuby brzdného systému se vylámaly, šroubky poztrácely, a co nejhůř, po nesčetných nájezdech na obrubníky se ohnula rukojeť tak, že jsem ji měla do půli stehen. Bohužel, má dcerka není z dětí, které poslušně jdou, kam jim rodiče ukáží, naopak, vyráží přesně opačným směrem, takže pokud chci někam dojít, bez kočárku se stále neobejdu. Nezbylo mi, než uvažovat o pořízení dalšího dopravního prostředku, i když je jasné, že jej nebudu používat déle než půl roku. Radím proto: na koupi kočárku zbytečně nešetřete. Na rčení "laciné - dvakrát placené" je hodně pravdy. Typy kočárků se mění každý rok, zkušenost kamarádky (či maminek z Rodiny) vám přesto může pomoci vybrat alespoň značku vyznačující se patřičnou trvanlivostí. Počítejte s tím, že děti jsou různé. Šátkové dítě může nakonec sporťák potřebovat déle než hodný sousedovic Pepíček, který poslušně capká, veden za ruku, zatímco váš drak, pln důvěry v bezpečí mateřské náruče, podniká odvážné výboje do okolí.

3. Chyba třetí - lehoučké golfové hole

Neprozřetelně jsem se o svém problému zmínila před svou maminkou a ta mi jednoho dne přinesla báječné, skladné golfové hole. Znáte to, jen takové to sedátko na kolečkách, bez stříšky, bez košíku. Báječná věc - pokud s ní chcete jezdit po hladké dlažbě supermarketu, popřípadě v ní vozit panenku. Do obtížnějšího terénu (ne, nemluvím o lesních pěšinkách, ale kachlíkových chodnících a vysokých obrubnících našeho města) však poněkud nepoužitelné, zvlášť pokud je zatížíte třinácti kily živé váhy. Konstrukce golfových holí totiž nenabízí páku, pro nájezd na chodník nezbytnou. Navíc nejsou odpružené, a tak na nerovnostech tvrdě drncají. Vím, jsou maminky, které s golfovými holemi běžně jezdí, ale já jsem to po několika úmorných cestách do obchodu a dcerčiných (úspěšných) pokusech vystoupit za jízdy vzdala.

Nedejte se mýlit: golfové hole, zvláště v té minimální variantě, nejsou kočárek a nepočítejte, že vám jej nahradí.

4. Napočtvrté snad trefa

Nakonec jsem koupila sporťák s podobnými vlastnostmi, jako byl ten předchozí, jen, doufám, kvalitnější, který po roce snad ještě prodám.

Vědět hned zpočátku, na co si dát pozor a jakou variantu zvolit (u nás to byl šátek+dobrý sporťák) ušetřím 1800 Kč za bytelný, x-kombinační kočárek (rozdíl mezi cenou kupní a prodejní), 2000 Kč za nekvalitní sporťák a 700 Kč za zbytečné golfové hole. Podtrženo a sečteno, zkušenost za 4500 Kč.

Moje poslední rada tedy zní: dobrá rada je vskutku drahá, neváhejte se po ní pídit. U známých, přátel, na internetu. A pokud jste náhodou absolvovali stejnou anabázi stylem pokus-omyl, nezoufejte. Při druhém - a každém dalším - dítěti (snad) už budete vědět, co a jak.

Názory k článku (134 názorů)
to dobře znám Slávka (kluci 18, 10 a mimi) 28.7.2005 8:53
*typy kocarku Hanka 2 rostaci 31.7.2005 12:31
**Re: typy kocarku GiBo 31.7.2005 14:9
**Re: typy kocarku Eva30 1.8.2005 15:31
**Re: typy kocarku Siki+Matýsek3/05+Kristýnka2/07 1.8.2005 17:34
***Re:Bebetto Tiger Petra 4.10.2005 10:37
****Re: Re:Bebetto Tiger Petra Holingrová, 8 letá holčička a roční syn 8.11.2005 10:40
*****Re: Re:Bebetto Tiger Jana 11.11.2005 8:17
****Re: Re:Bebetto Tiger je jednička žili 8.11.2005 10:54
****Re: Re:Bebetto Tiger Věra Kučerová a Nikča 18.9.2006 8:20
*****Re: Re:Bebetto Tiger Lucka 29.12.2007 14:45
****Re: Re:Bebetto Tiger - reklamace Martina Kočová, 2 kluci 5.12.2006 9:54
***Bebetto Tiger Romča a Honzík 23.2.2006 20:30
****Re: Prodejna Bebetto Tiger Monika Míšková 16.2.2007 20:26
**Re: typy kocarku Míša/kluci 1+8/ 1.8.2005 18:51
***Bebetto-hrůza Amálka 8.6.2006 15:11
****Re: Bebetto-hrůza - nedoporučuj... Dana a Eliška *30.5.2006 5.9.2006 8:15
*****Deníček našeho miminka Dana a Eliška *30.5.2006 5.9.2006 8:18
******Re: Deníček našeho miminka Pytlinka 28.10.2006 22:57
***Re: typy kocarku Anka K, 2lety a 2 mesicni mimi 15.9.2009 17:38
**Re: typy kocarku jijina 1.8.2005 21:30
**Re: typy kocarku Hanka, Péťa 6 měsíců 8.8.2005 9:42
**Re: typy kocarku klára 29.8.2005 23:28
**Re: typy kocarku Štěpa 19.5.2006 12:52
**Re: Lenik77 24.8.2007 10:16
**deltim travel Evka :) 9.2.2008 15:19
**Bebetto Tiger Piru 9.2.2008 20:49
**Re: typy kocarku Petra 9.2.2008 22:6
*kocarek pro dvojcatka marketa 31.7.2005 16:14
**Re: kocarek pro dvojcatka Olina 2.8.2005 11:4
***Re: kocarek pro dvojcatka madajka 9.2.2008 22:12
*Re: Driver Marie+Láďule10.05 2.8.2005 9:1
**Re: Driver Irena, 34.t 3.8.2005 19:23
***Inglesina Klari a Kristýnka 16.2.2008 21:15
**Re: Driver monika chrienova, syn sebastian 21.12.2006 15:19
**Re: Driver Jana T. 9.2.2008 22:40
*CORTINA Markytka 6.9.2005 17:16
Každému vyhovuje asi něco jiného:-) K+L 28.7.2005 10:37
*Re: Každému vyhovuje asi něco jiného:-... Věra, 2 děti 28.7.2005 11:23
*Re: Každému vyhovuje asi něco jiného:-... Věra, 2 děti 28.7.2005 11:26
**stejná zkušenost Hanika 28.7.2005 13:20
**Re: Každému vyhovuje asi něco jiného... Petra a 24 tt 29.7.2005 15:38
***Re: Každému vyhovuje asi něco jiné... Michal 31.7.2005 14:41
***Re: Každému vyhovuje asi něco jiné... Alka+Hanicka 9m 1.8.2005 8:56
****Re: Každému vyhovuje asi něco ji... Magda77 1.8.2005 18:7
*****Re: Každému vyhovuje asi něco ... GiBo 2.8.2005 8:16
***Re: Každému vyhovuje asi něco jiné... Lea 1 dcera, druhá snad zítra? 7.8.2005 22:11
Kočárky Haňula, 2 děti 28.7.2005 13:38
*Re: Kočárky Ala 29.7.2005 11:58
**tak který kočárek??? Ola 4.8.2005 23:59
***Re: tak který kočárek??? Ask 5.8.2005 9:32
****Re: tak který kočárek??? Pavla3 5.8.2005 10:9
*****Re: tak který kočárek??? HankaN 9.9.2005 10:41
****Re: tak který kočárek??? Ola 9.8.2005 18:39
***Re: tak který kočárek??? Barča 15.8.2005 8:45
***Re: tak který kočárek??? Hana 9.1.2007 16:7
*Re: Kočárky Veronika, dcera půl roku 31.7.2005 22:11
**Re: Kočárky Čardice+Jakub 11/04 1.8.2005 22:18
3 děti tufik 29.7.2005 14:21
výběr kočárku melsi 29.7.2005 15:44
*Re: výběr kočárku Lidunka 6.8.2005 20:11
Výběr kočárku Jirka, dítě na cestě 29.7.2005 20:34
*Re: Výběr kočárku Pajina  29.7.2005 21:7
**Re: Výběr kočárku Sara  29.7.2005 23:14
**Deltim Travel ale váží jen 14,5kg, n...  30.7.2005 7:58
***Re: Deltim Travel ale váží jen 14,... Judita 3.8.2005 0:2
**Deltim Travel ale váží jen 14,5kg, n...  30.7.2005 7:59
***Re: Deltim Travel ale váží jen 14,... Věra, 2 děti 30.7.2005 12:36
***Re: Deltim Travel ale váží jen 14,... Evka :) 9.2.2008 16:18
**Re: Výběr kočárku Bára 30.7.2005 15:11
S mimčem ven po dvou týdnech??? Simona 30.7.2005 12:48
*Re: S mimčem ven po dvou týdnech??? Enko 30.7.2005 22:49
*Re: S mimčem ven po dvou týdnech??? Ivana Procházková 31.7.2005 11:55
**Re: S mimčem ven po dvou týdnech??? Barca 3.8.2005 22:50
*Re: S mimčem ven po dvou týdnech??? Katka+Anička 22měsíců 31.7.2005 23:11
**Re: S mimčem ven po dvou týdnech??? Ivča + 3 kluci 5.8.2005 13:51
**Re: S mimčem ven po dvou týdnech??? Mili+2 4.6.2008 8:54
**Re: S mimčem ven po dvou týdnech??? Mili+2 4.6.2008 8:55
*Re: S mimčem ven po dvou týdnech??? Olina 2.8.2005 11:16
Kecy Shrek 1.8.2005 1:51
*Kočárek HOCO Big Foot Michaela Vaverková Klevetová 1.8.2005 11:40
**Re: Kočárek HOCO Big Foot Gooo 1.8.2005 12:46
Hlavně s rozmyslem Markéta, syn 9 měsíců 1.8.2005 13:8
*Re: Hlavně s rozmyslem Jitka + bříško 24tt 9.8.2005 2:59
*Re: Hlavně s rozmyslem Michaela 25.7.2006 10:7
spokojenost Andrea a Vítek 3,5 roku 1.8.2005 15:31
No ja s autorkou souhlasim jen castecne Sarka (1,5 rocni chlapecek) 1.8.2005 19:51
*Měsíc zbývá Elfinka 4.8.2005 16:6
taky mame Deltim Travel Komara, 3 kluci 6.8.2005 23:37
polský kočár Hanka, dcera 2r + 9tt 6.8.2005 23:45
*Re: polský kočár nonna 7.8.2005 8:3
*Quinny Jitulka 8.8.2005 23:2
**Quinny Fashion byl výborný Lenka, Terezka 2,5 roku 13.8.2005 12:32
***Re: Quinny Fashion byl výborný Blanka,2 kluci 9.1.2007 14:12
zděšení Elfík - 36+6tt 9.8.2005 16:51
Moje "kočárkové období" Irena, 5-tiletý synek 10.8.2005 14:7
*Re: Moje "kočárkové období" jITULKA 21.8.2005 22:41
**Další odpověď pisatelkám - Jitulce, ... Irena 29.8.2005 11:56
***Re: Další odpověď pisatelkám - Jit... Martina 6.9.2005 17:0
*Re: Moje "kočárkové období" Lenka, Terezka 2,5 roku 23.8.2005 9:36
**Re: Moje "kočárkové období"... Markéta 23.8.2005 9:41
***Ještě jednou Markétě a Jitulce Irena 29.8.2005 13:36
****Re: Ještě jednou Markétě a Jitul... Valkýra 29.8.2005 13:58
*****Pettino, díky moc Irena 29.8.2005 15:5
******Re: Pettino, díky moc Valkýra 29.8.2005 16:55
*******Re: Pettino, díky moc Valkýra 29.8.2005 16:59
*******Re: Pettino, díky moc Líza 29.8.2005 17:45
********Re: Pettino, díky moc JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 29.8.2005 17:52
*********Re: Pettino, díky moc JENA, 2 kluci (8/2001a1/2003) 29.8.2005 17:54
*********Re: Pettino, díky moc Líza 29.8.2005 17:58
**********Milé pisatelky - Líz... Irena 30.8.2005 7:22
*Re: Moje "kočárkové období" Martina 25.8.2005 19:0
hmmm lucyenka 12.8.2005 18:9
Co vy na to? Mamča 22.8.2005 22:4
*Re: Co vy na to? Elfík +1+2 23.8.2005 10:37
**ach jo, ty kočárky... Haňa 3.9.2005 15:51
***Re: ach jo, ty kočárky... Piotra, 2 holčičky 3.9.2005 18:36
*Re: Co vy na to? marketa 6.9.2005 17:53
**Rozdíl Adéla,bude první 8.1.2006 14:36
*Re: Co vy na to? Evka :) 9.2.2008 16:56
HOCO - taifun Martina 18.3.2006 12:0
trápení s kočárem Zekiwa Pavla, Matýsek 6 m 26.6.2006 12:48
*Re: trápení s kočárem Zekiwa Pavla 3.7.2006 9:31
*Chicco Jitka s Filípkem 9m 11.8.2007 17:55
Kočík? Kočík! andrea vitkovska, 1 syn, má 1 rok 27.8.2006 16:40
Kočík? Kočík! andrea vitkovska, 1 syn, má 1 rok 27.8.2006 16:41
Kočík? Kočík! andrea vitkovska, 1 syn, má 1 rok 27.8.2006 16:41
kočárky - věčné téma :-) Renata, dcerka 14měsíců 9.2.2008 19:17
moje volba prenal 9.2.2008 20:58
větší blbost sem neslyšela Léňa a Tomík 12/05,Nela 08/08 10.2.2008 18:44
*my máme druhý... Ilona (kluk, 1 rok) 11.2.2008 8:46
*Re: větší blbost sem neslyšela Martina,Kuba 2004,Lukáš 2007 11.2.2008 8:58
Dva snad staci tyna, anezka 2007 21.8.2008 10:17
jsem na tom stejně Firsty+Matouš07/06+Šimon01/08 27.4.2010 22:30
Článek se vztahuje k období asi

Vyhledávání článků podle věku

Fotky podle věku

Poslední fotky z emailového průvodce rodičovstvím.

ValinkaKubaADÉLKAADELINKAmiláček ADELINKAADÉLKA☺VikiBříško

Emailový průvodce rodičovstvím je zdarma pro všechny rodiče od početí do 6 let věku.

Přihlásit k odběru

Seriály

Vývojové tabulky

Těhotenství

Dítě

(C) 1999-2018 Rodina Online, všechna práva vyhrazena.


Četnost a původ příjmení najdete na Příjmení.cz. Nejoblíbenější jména a význam jmen na Křestníjméno.cz. Pokud hledáte rýmy na české slovo, použijte Rýmovač.cz.

Všechny informace uvedené na těchto stránkách jsou obecné povahy a jejich používání je plně ve vaší odpovědnosti.
Jakékoliv otázky zdraví vašeho nebo vašich dětí je nutné vždy řešit s vaším lékařem.

Publikační systém WebToDate.

Zajimavé odkazy:
   Předporodní kurzy   |   Najděte rýmy na slovo a napište báseň.